О внесении изменения в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 10 июня 2014 года № 182 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка содержания военнослужащих органов национальной безопасности на гауптвахтах органов военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан"
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 25 ноября 2014 года № 387. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2014 года № 10026
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.3
В соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1999 года «О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества» и подпунктом 125-15) пункта 16 Положения о Комитете национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 1 апреля 1996 года № 2922, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 10 июня 2014 года № 182 «Об утверждении Правил внутреннего распорядка содержания военнослужащих органов национальной безопасности на гауптвахтах органов военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 9574, опубликованный в газете «Казахстанская правда» и «Егемен Қазақстан» от 6 августа 2014 года № 151) следующее изменение:
Правила внутреннего распорядка содержания военнослужащих органов национальной безопасности на гауптвахтах органов военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2015 года.
Председатель                               Н. Абыкаев
Утверждены
приказом Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 25 ноября 2014 года № 387
Утверждены
приказом Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 10 июня 2014 года № 182
Правила
внутреннего распорядка содержания военнослужащих органов национальной безопасности на гауптвахтах органов военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан 1. Общие положения

"Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полициясы органдарының гауптвахталарында ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілерін ұстаудың ішкі тәртібінің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2014 жылғы 10 маусымдағы № 182 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2014 жылғы 25 қарашадағы № 387 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылғы 26 желтоқсанда № 10026 тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтын қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз
«Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде ұстау тәртібі мен шарттары туралы» 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына және Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 1 сәуірдегі № 2922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті туралы ережесі 16-тармағының 125-15) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полициясы органдарының гауптвахталарында ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілерін ұстаудың ішкі тәртібінің қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2014 жылғы 10 маусымдағы № 182 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9574 тіркелген, «Казахстанская правда» және «Егемен Қазақстан» газетінде 2014 жылғы 6 тамызда № 151 жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Аталған бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полициясы органдарының гауптвахталарында ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілерін ұстаудың ішкі тәртібінің қағидалары осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Әскери полиция департаменті осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде белгіленген тәртіпте мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                     Н. Әбіқаев
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитеті Төрағасының
2014 жылғы 25 қарашадағы
№ 387 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитеті Төрағасының
2014 жылғы 10 маусымдағы
№ 182 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери
полициясы органдарының гауптвахталарында ұлттық қауіпсіздік
органдарының әскери қызметшілерін ұстаудың ішкі тәртібінің
қағидалары
1. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила внутреннего распорядка содержания военнослужащих органов национальной безопасности на гауптвахтах (далее – Правила) органов военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – ОВП) разработаны в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1999 года «О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества» (далее – Закон), подпунктом 125-15) пункта 16 Положения о Комитете национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 1 апреля 1996 года № 2922, и определяют порядок внутреннего распорядка содержания подозреваемых и обвиняемых на гауптвахтах ОВП.
2. На гауптвахте содержатся:
1) военнослужащие органов национальной безопасности Республики Казахстан (далее – ОНБ), задержанные органом, проводящим досудебное расследование, по подозрению в совершении уголовных правонарушений, – на срок не более семидесяти двух часов;
2) военнослужащие ОНБ, подозреваемые в совершении уголовных правонарушений, в отношении которых органом, проводящим досудебное расследование, применена мера пресечения в виде содержания под стражей, санкционированная судом на срок, определяемый Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан от 4 июля 2014 года (далее – Кодекс);
3) военнослужащие ОНБ, обвиняемые в совершении уголовного правонарушения, в отношении которых применена мера пресечения в виде содержания под стражей, санкционированная судом на срок, определяемый Кодексом.
3. Содержание под стражей осуществляется в соответствии с принципами законности, презумпции невиновности, равенства граждан перед законом, гуманизма, уважения чести и достоинства личности, нормами международного права и не должно сопровождаться действиями, имеющими целью причинение физических или нравственных страданий военнослужащим, содержащимся на гауптвахте.
4. Внутренний распорядок на гауптвахте определяется и утверждается начальником ОВП согласно приложению 1 к настоящим Правилам. В распорядке предусматривается время для восьмичасового непрерывного сна, подъема, туалета, принятия пищи, труда, отхода ко сну. Распорядок вывешивается в каждой камере на государственном и русском языках.
2. Прием и размещение подозреваемых и обвиняемых на гауптвахту органов военной полиции
5. Прием подозреваемых и обвиняемых, водворяемых на гауптвахту, производится круглосуточно начальником гауптвахты (лицом, его замещающим) либо начальником смены гауптвахты, который проверяет наличие документов, дающих основание для приема лица, доставленного на гауптвахту, проводит опрос указанного лица и сверяет его ответы со сведениями, указанными в документе, удостоверяющем его личность.

1. Осы Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полициясы органдарының (бұдан әрі – ӘПО) гауптвахтасында ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілерін ұстаудың ішкі тәртібінің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде ұстау тәртібі мен шарттары туралы» 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 15-бабына, Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 1 сәуірдегі № 2922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті туралы ереже 16-тармағының 125-15) тармақшасына сәйкес әзірленді және ӘПО гауптвахталарында күдіктілер мен айыпталушыларды ұстаудың ішкі тәртібінің ережесін белгілейді.
2.Гауптвахтада:
1) қылмыстық құқық бұзушылықтар жасады деген күдікпен сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізетін орган жетпіс екі сағаттан аспайтын мерзімге ұстаған Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының (бұдан әрі – ҰҚО) әскери қызметшілері;
2) 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінде (бұдан әрі – Кодекс) белгіленген мерзімге сот санкциялаған сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізетін орган күзетпен ұстау бұлтартпау шарасын қолданған қылмыстық құқық бұзушылықтар жасады деп күдіктелген ҰҚО әскери қызметшілері;
3) Кодексте белгіленген мерзімге сот санкциялаған күзетпен ұстау бұлтарпау шарасы қолданылған қылмыстық құқық бұзушылық жасады деп айыпталған ҰҚО әскери қызметшілері ұсталады.
3. Қамауда ұстау заңдылық қағидаттарына, кінәсіздік презумпциясына, азаматтардың заң алдындағы теңдігіне, гуманизмге, жеке адамның ар-ожданын құрметтеуге, халықаралық құқық нормаларына сәйкес жүзеге асырылады және гауптвахтада ұсталушы әскери қызметшілерге дене және адамгершілік азап шектіру мақсаты бар әрекеттерге ұласпауы тиіс.
4. Гауптвахтадағы ішкі тәртіп осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес ӘПО бастығы анықтайды және бекітеді. Тәртіптемеде сегіз сағаттық үзіліссіз ұйқы, ұйқыдан тұру, әжетханаға бару, ас қабылдау, еңбек ету, ұйқыға жату уақыты қарастырылады. Тәртіптеме әрбір камерада мемлекеттік және орыс тілдерінде ілінеді.
2. Әскери полиция органдарының гаупвахтасына күдіктілер мен
айыпталушыларды қабылдау және орналастыру
5. Гауптвахтаға жабылатын күдіктілер мен айыпталушыларды гауптвахта бастығы (оның орнын алмастыратын адам) немесе гауптвахта ауысымының бастығы тәулік бойы жүргізеді, ол гаупвахтаға жеткізілген адамдарды қабылдау үшін негіздеме болып табылатын құжаттардың бар-жоғын тексереді, көрсетілген адамнан жауап алып, оның жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген мәліметтермен оның жауаптарын салыстырады.

6. Подозреваемые и обвиняемые принимаются на гауптвахту на основании следующих документов: протокола задержания, постановления следственного судьи о санкционировании меры пресечения в виде содержания под стражей.
Должностные лица, доставившие подозреваемого или обвиняемого на гауптвахту ОВП, предоставляют начальнику гауптвахты, лицу, его замещающему, либо начальнику смены гауптвахты следующие документы:
1) паспорт гражданина Республики Казахстан либо удостоверение личности гражданина Республики Казахстан;
2) протокол личного обыска задержанного;
3) продовольственный аттестат.
Задержанные, не имеющие продовольственных аттестатов, водворенные на гауптвахту, зачисляются на довольствие по выписке из приказа начальника ОВП (командира воинской части).
7. При предоставлении на гауптвахту выписки из постановления следственного судьи о санкционировании меры пресечения в виде содержания под стражей в ней указываются полные анкетные данные лица, в отношении которого применена мера пресечения. Выписка заверяется подписью должностного лица, скрепляется гербовой печатью и подлежит замене не позднее трех рабочих дней копией постановления.
8. При приеме подозреваемых или обвиняемых проверяется наличие необходимых документов, предусмотренных пунктом 6 настоящих Правил, и правильность их оформления, а также производится личный досмотр.
Сведения о подозреваемом и обвиняемом, а также об изъятых и принятых на хранение документах, вещах, предметах, изделиях, веществах, ценностях, сумме денег и продуктах питания в присутствии подозреваемого или обвиняемого вносятся в Книгу учета подозреваемых и обвиняемых, водворенных на гауптвахту (далее – Книга учета), по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
9. Личные вещи, предметы, изделия, вещества сдаются на хранение в комнату хранения вещей лиц, содержащихся на гауптвахте. Деньги и ценности хранятся в этой же комнате в металлическом сейфе.
10. При приеме подозреваемого или обвиняемого на гауптвахту медицинским работником (фельдшером) проводится их осмотр на предмет выявления телесных повреждений, о чем в Книге учета производится соответствующая запись. Выявленные телесные повреждения сообщаются должностному лицу, доставившему подозреваемого или обвиняемого.
11. В случае обнаружения телесных повреждений подозреваемому или обвиняемому оказывается медицинская помощь. С привлечением медицинского работника в суточный срок производится медицинское освидетельствование, результаты которого фиксируются в Книге учета. Каждый факт обнаружения телесных повреждений у подозреваемого или обвиняемого в суточный срок в письменном виде начальник гауптвахты либо лицо, его замещающее, сообщает прокурору.

6. Күдіктілер мен айыпталушылар гауптвахтаға мынадай құжаттардың негізінде қабылданады: ұстау хаттамасы, тергеу судьясының күзетпен ұстау бұлтарпау шарасын санкциялауы туралы қаулысы.
Күдікті немесе айыпталушыны ӘПО гауптвахтасына жеткізген лауазымды тұлғалар гауптвахта бастығына, оның орнын алмастыратын адамға немесе ауысым бастығына мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Қазақстан Республикасы азаматының паспорты немесе Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі;
2) ұсталған адамға жеке тінту жүргізу хаттамасы;
3) азық-түлік аттестаты.
Азық-түлік аттестаттары жоқ гауптвахтаға жабылған ұсталған әскери қызметшілер үлеске ӘПО бастығының (әскери бөлім командирінің) бұйрығынан үзіндісі бойынша қойылады.
7. Гауптвахтаға тергеу судьясының күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасын санкциялауы туралы қаулысынан үзіндісі берілген жағдайда, оның ішінде бұлтартпау шарасы қолданылған адамның толық сауалнамалық деректері көрсетіледі. Үзінді лауазымды тұлғаның қолымен расталады, елтаңбалы мөрмен бекітіледі және үш жұмыс күнінен кешіктірілмей қаулының көшірмесімен ауыстырылады.
8. Күдіктілерді немесе айыпталушыларды қабылдаған кезде осы Қағидалардың 6-тармағында қарастырылған қажетті құжаттардың бар-жоғы және оларды дұрыс толтыру тексеріледі, сондай-ақ жеке тексеру жүргізіледі.
Күдікті және айыпталушы туралы, сондай-ақ алынған және сақтауға қабылданған құжаттар, заттар, нәрселер, бұйымдар, заттектер. құндылықтар, ақша сомалары және азық-түліктер жөніндегі мәліметтер осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Гауптвахтаға жабылған күдіктілерді және айыпталушыларды есепке алу кітабына (бұдан әрі – Есепке алу кітабы) күдіктінің немесе айыпталушының қатысуымен енгізіледі.
9. Жеке заттар, нәрселер, бұйымдар, заттектер сақтау үшін гауптвахтада ұсталатын адамдардың заттарын сақтау бөлмесіне тапсырылады. Ақша және құндылықтар аталған бөлмедегі темір сейфте сақталады.
10. Күдіктіні немесе айыпталушыны гауптвахтаға қабылдаған кезде медициналық қызметкер (фельдшер) оларды дене жарақатын анықтау мақсатында тексереді, ол туралы Есепке алу кітабына қажетті жазба жазылады. Анықталған дене жарақаттары жөнінде күдіктіні немесе айыпталушыны гауптвахтаға алып келген лауазымды тұлғаға хабарланады.
11. Дене жарақаттары анықталған жағдайда күдіктіге немесе айыпталушыға медициналық көмек көрсетіледі. Медицина қызметкерін тәулік мерзімінде қамтамасыз ету арқылы медициналық куәландыру жүргізіледі, оның нәтижелері Есепке алу кітабына тіркеледі. Күдіктіде немесе айыпталушыда дене жарақаттары анықталғаны жөніндегі әрбір деректі гауптвахтаның бастығы немесе оның орнын алмастыратын адам тәуліктік мерзімде жазбаша түрде прокурорға хабарлайды.

12. Осмотр вновь прибывших подозреваемых или обвиняемых проводится в соответствии с требованиями постановления Правительства Республики Казахстан от 7 апреля 2012 года № 430 «Об утверждении Правил оказания медицинской помощи гражданам, свобода которых ограничена, а также отбывающим наказание по приговору суда в местах лишения свободы, помещенным в специальные учреждения».
13. В случае отсутствия медицинского работника (фельдшера) начальник гауптвахты (начальник смены) опрашивает подозреваемых или обвиняемых, водворяемых на гауптвахту, о состоянии их здоровья на предмет необходимости оказания неотложной медицинской помощи.
При наличии жалоб на плохое самочувствие или признаков заболевания (травмы) у водворяемых на гауптвахту военнослужащих, начальник гауптвахты (начальник смены) немедленно вызывает бригаду скорой медицинской помощи.
При наличии угрозы для жизни больного, в случае длительного отсутствия или невозможности прибытия бригады скорой медицинской помощи, начальник гауптвахты (начальник смены) принимает меры к срочной доставке больного, в сопровождении конвойного, в ближайшие лечебные учреждения организации здравоохранения.
Больной, нуждающийся в стационарном лечении, незамедлительно направляется в лечебные учреждения организации здравоохранения.
14. Принятым на гауптвахту подозреваемым или обвиняемым в письменном виде предоставляется информация и разъясняются под роспись их права и обязанности, внутренний распорядок содержания, предусмотренные настоящими Правилами.
В каждой камере вывешивается информация о правах и обязанностях лиц, содержащихся под стражей, на государственном и русском языках.
15. Подозреваемые или обвиняемые, водворенные на гауптвахту, размещаются по камерам раздельно и отдельно от других военнослужащих, содержащихся на гауптвахте, с соблюдением следующих требований:
1) офицеры отдельно от военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту на должностях сержантского и рядового составов;
2) военнослужащие срочной воинской службы отдельно от категории военнослужащих, указанных в подпункте 1) настоящего пункта;
3) женщины раздельно от мужчин;
4) военнослужащие по одному уголовному делу или нескольким связанным между собой делам;
5) по решению начальника гауптвахты либо по письменному указанию лица или органа, проводящего досудебное расследование, а также прокурора подозреваемые и обвиняемые, жизни и здоровью которых угрожает опасность со стороны других военнослужащих, содержащихся на гауптвахте;
6) военнослужащие, больные инфекционными заболеваниями, содержатся раздельно и отдельно от здоровых военнослужащих.
Размещение по камерам производится начальником гауптвахты или начальником смены в соответствии с Планом покамерного размещения по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

12. Жаңадан келген күдіктілер немесе айыпталушыларды қарап-тексеру «Бас бостандығы шектеулі, сондай-ақ сот үкімі бойынша жазасын бас бостандығынан айыру орындарында өтеп жүрген, арнайы мекемелерге орналастырылған азаматтарға медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 7 сәуірдегі № 430 қаулысының талаптарына сәйкес жүргізіледі.
13. Медицина қызметкері (фельдшер) болмаған жағдайда гауптвахта бастығы (ауысым бастығы) гауптвахтаға жабылатын күдіктілерді немесе айыпталушыларды шұғыл медициналық көмек көрсету қажеттігін анықтау үшін оның денсаулық жағдайы туралы сұрау жүргізеді.
Гауптвахтаға жабылатын әскери қызметшілердің денсаулық жағдайына (жарақатына) байланысты шағымдары болған кезде гауптвахта бастығы (ауысым бастығы) шұғыл медициналық көмек бригадасын шақыртады.
Науқастың өміріне қауіп төніп тұрғанда, шұғыл медициналық көмек бригадасы ұзақ уақыт болмағанда немесе келу мүмкін емес кезде, гауптвахта бастығы (ауысым бастығы) ауруды айдауылмен жақын маңда орналасқан денсаулық сақтау ұйымдарының емдеу мекемелеріне шұғыл жеткізу шараларын қабылдайды.
Науқас станционарлық емдеуді қажет етсе, ол кешіктірілмей денсаулық сақтау ұйымдарының емдеу мекемелеріне жіберіледі.
14. Гауптвахтаға қабылданған күдіктілерге немесе айыпталушыларға жазбаша түрде осы Қағидаларда көрсетілген олардың құқықтары мен міндеттері, гауптвахтада ұстаудың ішкі тәртібі қол қойғыза отырып, тиісті ақпарат ұсынылады және түсіндіріледі.
Әрбір камерада күзетпен ұсталған адамдардың құқықтары мен міндеттері туралы мемлекеттік және орыс тілдерінде ақпарат ілінеді.
15. Гауптвахтаға жабылған күдіктілер немесе айыпталушылар, төмендегі талаптарды сақтай отырып, камераларға жеке-жеке және гауптвахтада ұсталатын басқа әскери қызметшілерден бөлек орналастырылады:
1) офицерлер сержанттық және қатардағы құрамдардың лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет атқаратын әскери қызметшілерден бөлек;
2) мерзімді қызметтің әскери қызметшілері 1) тармақшада көрсетілген әскери қызметшілер санатынан бөлек;
3) әйелдер еркектерден бөлек;
4) бір қылмыстық іс немесе бір-бірімен байланысы бар бірнеше қылмыстық істер бойынша өтіп жатқан әскери қызметшілер;
5) гауптвахта бастығының шешімі немесе сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізуші адамның немесе органның, сондай-ақ прокурордың жазбаша нұсқауы бойынша гауптвахтада ұсталатын басқа әскери қызметшілердің тарапынан өмірі және денсаулығына қауіп төнген күдіктілер мен айыпталушылар;
6) инфекциялық аурулармен ауыратын әскери қызметшілер дені сау әскери қызметшілерден бөлек ұсталады.
Камераларға орналастыруды гауптвахта бастығы немесе ауысым бастығы осы Қағидалардың 3-қосымшасындағы нысан бойынша камералық орналастыру Жоспарына сәйкес жүзеге асырады.

16. Подозреваемые или обвиняемые, водворенные на гауптвахту, содержатся в закрытых на замки общих камерах, указанных в описании общих камер, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
17. Подозреваемые и обвиняемые, содержащиеся на гауптвахте, размещаются в одиночных камерах на срок более одних суток по мотивированному постановлению начальника гауптвахты о переводе подозреваемого (обвиняемого) в одиночную камеру в порядке статьи 31 Закона, санкционированному прокурором, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Подозреваемые или обвиняемые водворяются в одиночную камеру в следующих случаях:
1) притеснения и оскорбления других подозреваемых или обвиняемых;
2) неповиновения законным требованиям дежурной смены гауптвахты и других должностных лиц ОВП;
3) хранения, изготовления и использования предметов, веществ, запрещенных к хранению и использованию;
4) участия в азартных играх.
18. Не требуются санкции прокурора на размещение подозреваемых и обвиняемых в одиночных камерах в следующих случаях:
1) при отсутствии иной возможности обеспечить соблюдение требований раздельного размещения, предусмотренных статьей 32 Закона;
2) в интересах обеспечения безопасности жизни и здоровья;
3) при наличии письменного заявления подозреваемых или обвиняемых, содержащихся на гауптвахте, об одиночном содержании;
4) при размещении подозреваемых или обвиняемых в одиночных камерах в ночное время, если днем они содержатся в общих камерах.
19. Порядок изоляции обеспечивается при всех перемещениях подозреваемых и обвиняемых, водворенных на гауптвахту (передвижение по коридорам и территории гауптвахты, при проведении прогулок, санитарной обработки).
20. Для обеспечения изоляции на окнах камер оборудуются решетки, не препятствующие естественному освещению камеры.
3. Проведение личного обыска, дактилоскопирования, фотографирования и досмотра вещей подозреваемых и обвиняемых
21. Подозреваемые или обвиняемые, водворенные на гауптвахту, подвергаются личному обыску, дактилоскопированию и фотографированию, а их личные вещи – досмотру.
22. Подозреваемые и обвиняемые получают в посылках (передачах), хранят при себе продукты питания, предметы первой необходимости, обуви, одежды и другие промышленные товары по Перечню согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
23. Документы, вещи, предметы, изделия, вещества, ценности, деньги и продукты питания, не предусмотренные Перечнем, являются запрещенными.
24. Личный обыск подозреваемых, обвиняемых и досмотр их вещей производится начальником гауптвахты или лицом, его замещающим, либо начальником смены гауптвахты с целью обнаружения и изъятия у них документов и предметов, не предусмотренных Перечнем.

16. Гауптвахтаға жабылған күдіктілер немесе айыпталушылар осы Қағидалардың 4-қосымшасы бойынша жалпы камераларды сипаттауда көрсетілген құлыптарға жабылған жалпы камераларда ұсталады.
17. Гауптвахтада ұсталатын күдіктілерді және айыпталушыларды жалғыз адамдық камераларға бір тәуліктен астам мерзімге осы Қағидалардың 5-қосымшасындағы нысан бойынша прокурор санкциялаған Заңның 31-бабына сәйкес гауптвахта бастығының күдіктіні (айыпталушыны) жалғыз адамдық камераға көшіру туралы негізделген қаулысы бойынша орналастырылады.
Күдіктілер немесе айыпталушылар жалғыз адамдық камераға:
1) басқа күдіктілер немесе айыпталушылар тарапынан қысымшылық және жәбірлеу көрсетілген;
2) гауптвахтаның кезекші ауысымының және ӘПО басқа да лауазымды тұлғаларының заңды талаптарына бағынбаған;
3) сақтауға және пайдалануға тыйым салынған нәрселерді, заттектерді сақтаған, жасаған және пайдаланған;
4) құмар ойындарға қатысқан жағдайларда орналастырылады.
18. Мынадай жағдайларда жалғыз адамдық камераларға орналастыруға прокурордың рұқсаты талап етілмейді:
1) Заңның 32-бабында көзделген бөлек орналастыру талаптарын қамтамасыз етудің өзге де мүмкіндіктері болмаған кезде;
2) өмірі мен денсаулығы қауіпсіздігін қамтамасыз ету мүддесінде;
3) гауптвахтада ұсталатын күдіктілердің немесе айыпталушылардың жалғыз ұстау туралы жазбаша өтініші болған кезде;
4) күдіктілер немесе айыпталушылар күндіз жалпы камераларда ұсталса, түнгі уақытта жалғыз адамдық камераларға орналастыру кезінде.
19. Оқшаулау тәртібі гауптвахтаға жабылған күдіктілерді және айыпталушыларды барлық орналастыру кезінде (дәліздерде және гауптвахта аумағында жүру, серуендеуге шыққанда, санитарлық өңдеу кезінде) қамтамасыз етіледі.
20. Оқшаулауды қамтамасыз ету үшін камералардың терезелері камераларды табиғи жарықтандыруға кедергі келтірмейтін тормен жабдықталады.
3. Күдіктілер мен айыпталушыларды жеке тінту, саусақтарының
таңбасын алу, фотоға түсіру және заттарын тексеріп қарау
21. Гауптвахтаға жабылған күдіктілерге немесе айыпталушыға жеке тінту, саусақ таңбаларын алу және суретке түсіру, сондай-ақ олардың жеке заттарын тексеріп қарау жүргізіледі.
22. Күдікті және айыпталушы осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес Тізбе (бұдан әрі – Тізбе) бойынша сәлем-саухат арқылы, азық-түлікті, өзімен бірге алғашқы қажеттілік заттарын, аяқ киімдерді, киімдер мен басқа да өндірістік тауарларды қабылдайды және сақтайды.
23. Тізбеде көрсетілмеген құжаттар, заттар, нәрселер, бұйымдар, заттектер, құндылықтар, ақшалар және азық-түлік тыйым салынған болып табылады.
24. Күдіктілерді немесе айыпталушыларды жеке тінту мен олардың жеке заттарын тексеріп қарау, оларда Тізбеде көрсетілмеген сақтау мен пайдалануға тыйым салынған құжаттар мен заттарды гауптвахта бастығы, оның орнын алмастыратын адам немесе ауысым бастығы жүргізеді.

25. Личный обыск подозреваемых или обвиняемых подразделяется на полный обыск и неполный обыск. Обыск проводится лицом одного пола с обыскиваемым. Личный полный обыск проводится:
1) при водворении подозреваемого или обвиняемого на гауптвахту и при его убытии;
2) при водворении в одиночную камеру и освобождении из нее;
3) перед проведением свидания и по его окончании;
4) при задержании подозреваемого или обвиняемого, допустившего нарушение внутреннего распорядка, совершившего побег либо попытку к бегству или другое преступление.
26. Полный обыск производится в следующем порядке:
1) подозреваемому или обвиняемому предлагается сдать предметы, запрещенные к использованию, а затем снять последовательно головной убор, обувь, одежду и нательное белье;
2) осматриваются межпальцевые промежутки рук, ног, ушные раковины и полость рта, а также медицинские повязки и протезы конечностей. Осмотр протезов и повязок проводится с участием медицинского работника (фельдшера);
3) осматриваются одежда, головной убор, обувь и вещи, принадлежащие подозреваемому или обвиняемому. Прощупываются заплаты, швы, воротник и подкладка одежды. При обнаружении предметов, зашитых в одежде, ткань распарывается. Из обуви извлекаются супинаторы, металлические набойки. Отдельные места одежды прокалываются шилом, также проверяются заплаты, каблуки, подошвы и другие места возможного укрытия денег, наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров и других запрещенных к использованию и хранению предметов.
27. Неполный обыск подозреваемого или обвиняемого проводится дежурной сменой гауптвахты, при наличии оснований о возможном укрытии запрещенных предметов.
28. При неполном обыске подозреваемому или обвиняемому предлагается сдать запрещенные предметы. Одежда тщательно прощупывается. При этом проверяется, не хранятся ли в рукавах, воротнике, подкладке и брюках орудия нападения или иные запрещенные предметы. После этого проверяется содержимое в карманах, осматривается головной убор и обувь. При подозрительном поведении обыскиваемого или при наличии сведений об имеющихся предметах, не предусмотренных Перечнем, у обыскиваемого проводится полный обыск.
29. При проведении обыска подозреваемому или обвиняемому, совершившему нарушение внутреннего распорядка содержания либо уголовное правонарушение, предлагается поднять руки вверх и расставить ноги на ширину плеч. Обыскивающий становится сзади обыскиваемого и последовательно, сверху вниз, производит обыск. По указанию обыскивающего, обыскиваемый упирается руками в стену.

25. Күдіктілерді немесе айыпталушыларды жеке тінту толық тінту және толық емес тінту болып екіге бөлінеді. Тінтуді тінтілетін адамның жынысына сәйкес адам жүргізеді. Жеке толық тінту:
1) күдіктіні немесе айыпталушыны гауптвахтаға жабу және оны шығару кезінде;
2) жеке камераға жабу және одан шығару кезінде;
3) кездесу жүргізудің алдында және кездесуден кейін;
4) ішкі тәртіпті бұзған, қашу әрекетін жасаған немесе қашып кеткен, басқа да қылмыс жасаған күдіктіні немесе айыпталушыны ұстаған кезде жүргізіледі.
26. Толық тінту мынадай тәртіпте жүргізіледі:
1) күдіктіге немесе айыпталушыға пайдалануға тыйым салынған нәрселерді тапсыру ұсынылады, одан кейін бас киімін шешу, аяқ киімі, киімі мен ішкі киімін шешу талап етіледі;
2) аяқ, қол саусақтарының арасы, құлақтары мен ауыз қуысы, сондай-ақ медициналық орамалар мен протездері қаралады. Орамалар мен протездерді қарау медициналық қызметкердің (фельдшердің) қатысуымен іске асырылады;
3) күдіктіге немесе айыпталушыға тиесілі киім, бас киім аяқ киім мен заттар қаралады. Киімдердің жағалары, тігістері мен астары тексеріледі. Киімге тігілген заттар табылған жағдайда матасы жыртылады. Аяқ киімдердің супинаторлары, металлдық кездеме бедерлері алынады. Киімнің жеке бөліктері бізбен тесіледі, сонымен қатар жамаулар, өкше-тақалар, табандар және басқа да ақша, есірткі құралдарын, психотроптық заттар, прекурсорлар мен пайдалануға және сақтауға тыйым салынған заттар тығуға оңай жерлер тексеріледі.
27. Күдікті немесе айыпталушы тыйым салынған заттарды тығуға негіз болған жағдайларда оны толық емес тінтуді гауптвахтаның кезекшілік ауысымы жүргізеді.
28. Толық емес тінту кезінде күдіктіге немесе айыпталушыға тыйым салынған заттарды тапсыру ұсынылады. Киімдер тиянақты тексеріледі. Сонымен қатар жеңдерде, жағалар мен қалташаларда, шалбарлардың жамауларында тыйым салынған немесе шабуыл жасау заттарының болмауы тексеріледі. Одан кейін қалталардың іші, бас киімдер, аяқ киім тексеріледі. Тінтілетін адам өзін күдікті ұстаған жағдайда немесе тінтілушіде тыйым салынған заттардың болуы туралы ақпараттар болған жағдайда толық тінту жүргізіледі.
29. Тінту барысында гауптвахтада ұстаудың ішкі тәртіптемесін бұзған немесе қылмыстық құқық бұзушылық жасаған күдіктіге немесе айыпталушыға қолдарын жоғары көтеріп, аяқтарын иық еніне қою ұсынылады. Тінтуші тінтілетіннің артына тұрып, жоғарыдан төменге қарай тексереді. Тінтушінің нұсқаулығымен тінтілетін адам қолдарын қабырғаға сүйеп тұрады.

30. Досмотр вещей подозреваемых или обвиняемых, водворенных на гауптвахту, производится в их присутствии при поступлении на гауптвахту, перед отправкой за ее пределы, при переводе в другую камеру, а также при направлении в лечебные учреждения организации здравоохранения.
Досмотр вещей, то есть обследование, осуществляемое без нарушения их конструктивной целостности, производится в присутствии лица, в собственности которого находятся эти вещи.
31. Производство личного обыска подозреваемых (обвиняемых) и досмотра их вещей оформляется протоколом по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам. Протокол подписывается подозреваемым или обвиняемым и должностным лицом гауптвахты, производившим личный обыск подозреваемого или обвиняемого и досмотр его вещей. Копия протокола личного обыска и досмотра вещей вручается подозреваемому или обвиняемому военнослужащему.
32. Отказ подозреваемого или обвиняемого, водворяемого на гауптвахту, подписать протокол и все его претензии при личном обыске и досмотре вещей оговариваются в протоколе. Протокол приобщается к личному делу.
33. Подозреваемые и обвиняемые, водворяемые на гауптвахту, при отсутствии в их личном деле опознавательных фотографий, фотографируются администрацией гауптвахты. На каждого из них изготавливается по шесть фотокарточек (три в анфас и три в профиль) размером 4,5x6, 6x9 сантиметров.
34. Перед водворением на гауптвахту подозреваемые и обвиняемые дактилоскопируются.
4. Изъятие у подозреваемых или обвиняемых документов, вещей, предметов, изделий, веществ, ценностей, денег и продуктов питания, запрещенных к хранению и использованию
35. Не предусмотренные Перечнем предметы и другие промышленные товары, обнаруженные у подозреваемого или обвиняемого, изымаются, о чем составляется протокол согласно пункту 31 настоящих Правил.
36. По письменному заявлению подозреваемого или обвиняемого предметы и другие промышленные товары, предусмотренные Перечнем, находящиеся на хранении на гауптвахте, передаются супруге (супругу) или близким родственникам подозреваемого или обвиняемого.
37. В случае смерти подозреваемого или обвиняемого принадлежащие ему документы, вещи, предметы, изделия, вещества, ценности, деньги и продукты питания, находившиеся на хранении, передаются его супруге (супругу) или близким родственникам.
5. Материально-бытовое обеспечение подозреваемых и обвиняемых, водворенных на гауптвахту
38. Подозреваемые или обвиняемые, водворенные на гауптвахту, обеспечиваются:
1) спальным местом;
2) постельными принадлежностями на время сна: матрацем, подушкой, одеялом, двумя простынями, наволочкой;

30. Гауптвахтаға жабылған күдіктілердің немесе айыпталушылардың заттарын қарау гауптвахтаға қабылдану кезінде немесе шығарылу кезінде, басқа камераға ауысу мен денсаулық сақтау ұйымдарының емдеу мекемелеріне жөнелтілу кезінде өздерінің қатысуымен іске асырылады.
Заттарды қарау, яғни олардың конструкциялық бүтінділігін бұзбай жүзеге асырылатын тексеру, зат иесінің қатысуымен жүргізіледі.
31. Күдіктіге (айыпталушыға) жеке тінту жүргізу және оның заттарын қарау осы Қағидалардың 7-қосымшасындағы нысан бойынша хаттамамен рәсімделеді. Хаттамаға күдікті немесе айыпталушы мен оған жеке тінту және заттарын қарауды жүргізген гауптвахтаның лауазымды тұлғасы қол қояды. Жеке тінту мен заттарды қарау хаттамасының көшірмесі күдікті немесе айыпталушы әскери қызметшіге беріледі.
32. Гауптвахтаға жабылған күдікті немес айыпталушы хаттамаға қол қоюдан бас тартуы мен жеке тінту, заттарын тексеру тәртібіне жасалған шағымдарының барлығы хаттамаға енгізіледі. Хаттама жеке іске тігіледі.
33. Гауптвахтаға жабылған күдіктілердің және айыпталушылардың жеке істерінде олардың суреттері болмаса, оларды гауптвахта әкімшілігі суретке түсіреді. Олардың әрбіреуіне алты алтыдан (үшеуі алдынан, үшеуі қырынан), көлемдері 4,5х6, 6х9 см болатын фото карточкалар дайындалады.
34. Гауптвахтаға жабылмай тұрып күдіктілер мен айыпталушылардың саусақтарынан таңба түсіріледі.
4. Күдіктілерден немесе айыпталушылардан сақтауға және
пайдалануға тыйым салынған құжаттарды, заттарды, нәрселерді,
бұйымдарды, заттектерді, құндылықтарды, ақшалар мен
азық-түліктерді алу
35. Күдіктіден немесе айыпталушыдан табылған Тізбеде көрсетілмеген заттар және басқа да өндірсітік тауарлар алынып, ол туралы осы Қағидалардың 31-тармағына сәйкес хаттама жасалады.
36. Күдіктінің немесе айыпталушының жазбаша арызы бойынша гауптвахтада сақтаудағы Тізбеде көрсетілген заттар және басқа да өндірістік тауарлары оның жұбайына (күйеуіне) немесе жақын туыстарына беріледі.
37. Күдікті немесе айыпталушы қайтыс болған жағдайда, сақтаудағы оған тиесілі құжаттар, заттар, нәрселер, бұйымдар, заттектер, құндылықтар, ақшалар мен азық-түліктер оның жұбайына (күйеуіне) немесе жақын туыстарына беріледі.
5. Гауптвахтаға жабылған күдіктілер мен айыпталушыларды
материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету
38. Гауптвахтаға жабылған күдіктілер немесе айыпталушылар:
1) жататын орынмен;
2) ұйықтауға арналған төсек қажеттіліктермен: матрацпен, жастықпен, көрпемен, екі ақжаймамен, жастықтыспен;

3) столовой посудой и столовыми приборами на время приема пищи: миской, кружкой, ложкой;
4) общевоинскими уставами, книгами, журналами и периодической печатью.
Подозреваемые и обвиняемые принимают пищу в камерах или в столовой при гауптвахте. Подозреваемые и обвиняемые, содержащиеся в одиночных камерах, пищу принимают в камерах.
Все камеры освещаются в ночное время дежурным освещением.
39. Подозреваемому или обвиняемому не реже двух раз в неделю предоставляется возможность помывки в душе продолжительностью не более 15 минут. Помывка в бане производится один раз в неделю.
40. Для написания предложений, заявлений, жалоб подозреваемым и обвиняемым, по их просьбе, выдаются письменные принадлежности (бумага, шариковая ручка).
41. Подозреваемые и обвиняемые обеспечиваются питанием согласно натуральным нормам питания и материально-бытового обеспечения для подозреваемых, обвиняемых, осужденных и детей, находящихся в домах ребенка учреждений уголовно-исполнительной системы, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2014 года № 1255 «Об утверждении натуральных норм питания и материально-бытового обеспечения подозреваемых, обвиняемых, осужденных и детей, находящихся в домах ребенка учреждений уголовно-исполнительной системы и образцов формы одежды осужденных, а также Правил обеспечения бесплатным проездом, продуктами питания или деньгами на путь следования лиц, освобождаемых от отбывания наказания в виде ареста или лишения свободы, к месту жительства или работы».
Беременные женщины, содержащиеся на гауптвахте, обеспечиваются нормами повышенного питания.
6. Прием и передача подозреваемым и обвиняемым, водворенным на гауптвахту, посылок, передач и денежных переводов
42. Подозреваемые и обвиняемые получают без ограничения количества посылки, передачи, вес которых не должен превышать норм, предусмотренных почтовыми Правилами предоставления услуг почтовой связи и Правилами применения почтового штемпеля на почтовых отправлениях, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2012 года № 72.
Перечень разрешенных к передаче предметов вывешивается на стенде гауптвахты на государственном и русском языках.
43. Посетитель, доставивший передачу, заполняет и подписывает заявление в двух экземплярах по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам. Оба экземпляра заявления, передача, документ, удостоверяющий личность лица, доставившего передачу, передаются сотруднику гауптвахты.
44. Приняв передачу, сотрудник гауптвахты возвращает посетителю документ, удостоверяющий личность, и первый экземпляр заявления с распиской в приеме, а второй экземпляр приобщает к личному делу подозреваемого или обвиняемого, содержащегося на гауптвахте, после проставления его подписи в получении передачи. В личном деле делается отметка о получении передачи. В случае отказа проставлять подпись в заявлении в нем делается об этом соответствующая отметка.

3) ас қабылдау уақытына асханалық ыдыспен және асханалық жабдықтармен: кесемен, қасық, үлкен кесемен;
4) жалпы әскери жарғылармен, кітаптармен, журналдармен және мерзімдік басылымдармен қамтамасыз етіледі.
Күдіктілер және айыпталушылар асты камераларда немесе гауптвахтаның асханасында ішеді. Жалғыз адамдық камералардағы күдіктілер мен айыпталушылар асты камерада ішеді.
Барлық камералар түнгі уақытта кезекші жарықпен қамтылады.
39. Күдіктіге немесе айыпталушыға аптасына екі реттен кем емес ұзақтығы 15 минуттан аспайтын уақытқа суға түсуге рұқсат етіледі. Моншаға түсу аптасына бір рет жүргізіледі.
40. Ұсыныстар, шағымдар, арыздар жазу үшін күдіктілер мен айыпталушыларға олардың өтініші бойынша жазуға қажетті заттар беріледі (қағаз, қалам).
41. Күдіктілер және айыпталушылар «Күдіктілерді, айыпталушыларды, сотталғандарды және қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріндегі балалар үйлеріндегі балаларды тамақтандырудың және материалдық-тұрмыстық қамтамасыз етудің заттай нормаларын және сотталғандардың киім нысандары үлгілерін, сондай-ақ Қамауға алу немесе бас бостандығынан айыру түріндегі жазаны өтеуден босатылатын адамдардың тұрғылықты жеріне немесе жұмысына жету үшін ақысыз жол жүрумен, тамақпен немесе ақшамен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 28 қарашадағы № 1255 қаулысымен бекітілген күдіктілерге, айыпталушыларға, сотталғандарға және қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріндегі балаларға арналған тамақтандырудың және материалдық-тұрмыстық қамтамасыз етудің заттай нормаларына сәйкес тамақтандырумен қамтамасыз етіледі.
Гауаптвахта ұсталып отырған жүкті әйелдер жоғары тамақтану нормаларымен қамтамасыз етіледі.
6. Гауаптвахтаға жабылған күдіктілер мен айыпталушылардың
сауқаттарды, сәлемдемелер мен ақшалай аударымдарды алуы және жіберуі
42. Күдіктілер немесе айыпталушылар Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 16 қаңтардағы № 72 қаулысымен бекітілген Почта байланысы қызметтерін көрсету қағидаларын және Почта жөнелтімдеріне почта мөртабанын қолдану қағидаларында қарастырылған нормаларынан аспайтын салмағындағы сауқаттарды, сәлемдемелерді санын шектеусіз алады.
Беруге рұқсат етілген заттардың тізбесі гауптвахтаның стендінде мемлекеттік және орыс тілдерінде ілінеді.
43. Сәлемдемені алып келуші осы Қағидалардың 8-қосымшасындағы нысанға сәйкес өтінішті екі нұсқада толтырып, қол қояды. Өтініштің екі нұсқасы, сәлемдеме, сәлемдемені алып келген адамның жеке куәлігін куәландыратын құжат гауптвахта қызметкеріне беріледі.
44. Сәлемдемені қабылдап, гауптвахта қызметкері келушіге оның жеке басын куәландыратын құжатын, өтініштің алғашқы нұсқасын қабылдау туралы қолымен қайтарып, екінші нұсқасын гауптвахтада ұсталатын күдіктінің немесе айыпталушының сәлемдемені алғаны туралы қолы қойылғаннан кейін оның жеке ісіне қосып қояды. Жеке істе сәлемдемені қабылдау туралы белгі қойылады. Өтінішке қол қоюдан бас тартқан кезде, ол туралы тиісті белгі қойылады.

45. Обнаруженные в передаче предметы и другие промышленные товары, не предусмотренные Перечнем, возвращаются лицу, доставившему передачу, с указанием причин возврата. В случае получения посылки почтой предметы и другие промышленные товары, не предусмотренные Перечнем, вносятся в опись личных вещей подозреваемого или обвиняемого и хранятся вместе с другими его личными вещами до освобождения.
46. Передачи не принимаются и возвращаются посетителю в случаях:
1) освобождения адресата с гауптвахты;
2) смерти подозреваемого или обвиняемого, содержащегося на гауптвахте;
3) не предъявления лицом, доставившим передачу, документа, удостоверяющего личность;
4) наличия письменного отказа подозреваемого или обвиняемого в приеме передачи в свой адрес.
47. Посылка или передача вручается подозреваемому или обвиняемому не позднее одних суток после их приема.
48. Лекарственные средства и изделия медицинского назначения, получаемые подозреваемыми и обвиняемыми согласно медицинскому заключению, не включаются в число посылок и передач.
49. Денежные переводы, поступающие подозреваемым и обвиняемым, содержащимся под стражей на гауптвахте, зачисляются на их лицевые счета. С письменного разрешения администрации гауптвахты подозреваемые и обвиняемые отправляют денежные переводы родственникам и иным лицам.
7. Получение и отправление подозреваемыми и обвиняемыми, водворенными на гауптвахту, телеграмм и писем, а также направление жалоб, заявлений и предложений
50. Подозреваемым и обвиняемым допускается получать и отправлять супруге (супругу) либо близким родственникам, а также иным лицам не более двух писем или телеграмм в месяц за свой счет. Переписка осуществляется через администрацию гауптвахты, по разрешению лица или органа, осуществляющего досудебное расследование.
51. Отправляемая и получаемая подозреваемыми и обвиняемыми корреспонденция подвергается цензуре, кроме случаев направления писем прокурору либо в суд.
52. Письма и заполненные бланки телеграмм от подозреваемых и обвиняемых принимаются представителем гауптвахты ежедневно. Письма принимаются только в незапечатанных конвертах с указанием на них фамилии, инициалов отправителя и почтового адреса гауптвахты. К заполненному бланку телеграммы прилагается заявление (в произвольной форме) подозреваемого или обвиняемого на имя начальника гауптвахты с просьбой снять деньги с его лицевого счета для оплаты телеграммы.
53. После отправления телеграммы подозреваемому или обвиняемому вручается почтовая квитанция, а при наличии денег на его личном счете ему возвращается денежная квитанция с соответствующей отметкой. Если остатка не имеется, денежная квитанция приобщается к заявлению. Заявление подозреваемого или обвиняемого, отправившего телеграмму, с распиской в получении почтовой квитанции приобщается к личному делу.

45. Сәлемдемеде Тізбеде көрсетілмеген заттар және басқа да өндірістік тауарлар табылған жағдайда, олар сәлемдемені әкелген адамға қайтару себебі көрсетіле отырып, қайтарылады. Егер сауқаттар пошта арқылы алынса, Тізбеде көрсетілмеген заттар және басқа да тауарлар күдіктінің немесе айыпталушының сақтауда жатқан жеке заттарының тізіліміне қосылып, оның басқа заттарымен бірге босатылуына дейін сақталады.
46. Сәлемдемелер мынадай жағдайларда қабылданбайды және келушіге қайтарылады:
1) адресат иесі гауптвахтадан босатылғанда;
2) гауптвахтада ұсталған күдікті немесе айыпталушы қайтыс болғанда;
3) сәлемдемені алып келген адам өзінің жеке басын куәландыратын құжатын көрсетпеген жағдайда;
4) күдікті немесе айыпталушы сәлемдемені қабылдамау туралы жазбаша қарсылық білдірген кезде.
47. Сауқат немесе сәлемдеме күдіктіге немесе айыпталушыға оларды қабылдағаннан кейін бір тәуліктен кем емес уақытта тапсырылады.
48. Медициналық қорытындыға сәйкес күдіктілер мен айыпталушылар алатын дәрілік заттар және медициналық мақсаттағы бұйымдар сауқаттар мен сәлемдемелердің қатарына кірмейді.
49. Гауптвахтада күзетпен ұсталатын күдіктілер мен айыпталушыларға келіп түскен ақшалай аударымдар, олардың жеке шоттарына жіберіледі. Гауаптвахта әкімшілігінің жазбаша рұқсатымен күдіктілер мен айыпталушылар туыстарына және өзге де адамдарға ақшалай аударымдар жібереді.
7. Гауптвахтаға жабылған күдіктілер мен айыпталушылардың
жеделхаттар мен хаттарды алуы және жөнелтуі, сондай-ақ
арыздарды, өтініштер мен ұсыныстарды жолдауы
50. Күдіктілерге және айыпталушыларға жұбайына (күйеуіне) немесе жақын туыстарына, сондай-ақ өзге де адамдарға өз есебінен айына екі хат немесе жеделхат алуға және жіберуге рұқсат беріледі. Хат алмасу сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамның немесе органның рұқсатымен гауптвахта әкімшілігі арқылы жүзеге асырылады.
51. Күдіктілер мен айыпталушылардың прокурорға не болмаса сотқа жолдайтын хаттарынан басқа жөнелтетін және алатын хат-хабары цензураға ұшырайды.
52. Гауптвахта өкілі күн сайын күдіктілер мен айыпталушылардан хаттарды және жеделхаттардың толтырылған бланкілерін қабылдайды. Жабылмаған конверттегі, жіберушінің тегі, аты-жөні және ұстау орнының пошталық мекенжайы көрсетілген хаттар қабылданады. Толтырылған жеделхат бланкісіне өтініш авторының қаражаты есебінен төлеу үшін оның есеп шотынан ақша алу туралы (еркін нысандағы) гауптвахта әкімшілігі бастығының атына жазылған өтініш тіркеліп беріледі.
53. Жеделхат жіберілгеннен кейін күдіктіге немесе айыпталушыға пошталық түбіртек беріледі, ал есеп шотында ақша болған жағдайда оған тиісті белгісі бар ақша түбіртегі қайтарылады. Егер соманың қалдығы болмаса түбіртек өтінішке тіркеледі. Жеделхат жіберген күдіктінің немесе айыпталушының өтініші пошталық түбіртекті алғаны туралы қолхатпен жеке іске тіркеледі.

54. Вручение поступающих писем производится начальником смены гауптвахты не позднее трех рабочих дней со дня поступления письма. Письма, поступившие на имя подозреваемого или обвиняемого после его убытия из гауптвахты, отправляются по месту его убытия не позднее трех рабочих дней после получения.
55. Письма и телеграммы, содержащие сведения, которые могут помешать установлению истины по уголовному делу или способствовать совершению уголовного правонарушения, выполненные тайнописью, шифром, содержащие государственные секреты или иную охраняемую законом тайну, адресату не отправляются, подозреваемым и обвиняемым не вручаются и передаются лицу или органу, осуществляющему досудебное расследование.
56. Сведения о смерти или тяжелом заболевании супруги (супруга) либо близкого родственника сообщаются подозреваемому и обвиняемому незамедлительно после их получения.
57. Сотрудники гауптвахты ежедневно обходят камеры и принимают от подозреваемых и обвиняемых предложения, заявления и жалобы как в письменном, так и в устном виде. Ответы на предложения, заявления и жалобы объявляются подозреваемым и обвиняемым под расписку и приобщаются к личным делам.
58. Предложения, заявления и жалобы, принятые в устной форме, незамедлительно докладываются начальнику гауптвахты.
59. Предложения, заявления и жалобы, адресованные и изложенные письменно, регистрируются в Книге регистрации предложений, заявлений и жалоб подозреваемых и обвиняемых, водворенных на гауптвахту, по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам и направляются в органы через руководство ОВП, исполняющего наказание.
Предложения, заявления и жалобы подозреваемых и обвиняемых, адресованные в органы, осуществляющие контроль и надзор за деятельностью учреждений и органов, исполняющих наказание, цензуре не подлежат и не позднее одних суток направляются по принадлежности.
60. На гауптвахте ведется Книга замечаний и предложений лиц, инспектирующих гауптвахту, по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам. Книга предъявляется лицам, имеющим право инспектирования гауптвахты, для просмотра и производства в ней соответствующих записей о замечаниях и предложениях.
В сроки, установленные инспектирующим, начальник гауптвахты докладывает начальнику ОВП об устранении недостатков.
8. Отправление подозреваемыми и обвиняемыми, водворенными на гауптвахту, религиозных обрядов
61. Подозреваемым и обвиняемым, содержащимся на гауптвахте, гарантируется право на свободу совести и вероисповедания.
62. Отправление религиозных обрядов является добровольным.

54. Келіп түскен хатты беруді ауысым бастығы хат келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізеді. Күдіктінің немесе айыпталушының атына гауптвахтадан босатылғаннан кейін келіп түскен хаттар, келген күнінен бастап үш жұмыс күннен кешіктірілмей оның кеткен жеріне жіберіледі.
55. Қылмыстық істің ашылуына кедергі тудыратын не қылмыстық құқық бұзушылық жасалуына себепші болатын, құпия жазумен, шифрмен жазылған, мемлекеттік немесе өзге де заңмен қорғалатын құпиялары бар ұсыныстар мен өтініштер, шағымдар мекенжайға жолданбайды, күдіктілер мен айыпталушыларға берілмейді және сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізуші адамға немесе органға беріледі.
56. Жұбайының (күйеуінің) немесе жақын туысының өлімі немесе қатты науқастануы туралы мәлімет күдіктіге және айыпталушыға оны алысымен дереу хабарланады.
57. Гауптвахта қызметкерлері күнделікті камераларды аралау кезінде күдіктілер мен айыпталушылардан ұсыныстар мен өтініштерді, арыздарды жазбаша және ауызша түрде алады. Ұсыныстар мен өтініштерге, арыздарға келіп түскен жауаптар күдіктілер мен айыпталушыларға қолхат арқылы хабарландырылады және жеке ісіне тігіледі.
58. Ауызша алынған ұсыныстар, өтініштер мен арыздар іле-шала гауптвахта бастығына баяндалады.
59. Жазбаша мазмұндалған ұсыныстар, өтініштер және шағымдар осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес нысан бойынша гаупвахтада ұсталушы күдіктілер мен айыпталушылардың ұсыныстары, өтініштері және шағымдары тіркеу кітабына тіркеледі және тиісті органдарға жазаны орындаушы ӘПО басшылығы арқылы жолданады.
Күдіктілер мен айыпталушылардың жазаны өтеу мекемелері мен органдардың қызметін бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын органдарға жіберген ұсыныстары, өтініштері мен арыздары тексерілуге жатпайды және бір тәуліктен кешіктірілмей тиістілігі бойынша жолданады.
60. Гауптвахтада осы Қағидалардың 10-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Гауптвахтаны тексеруші адамдардың ескертулері мен ұсыныстарының кітабы жүргізіледі. Кітап гауптвахтаны тексеруге құқығы бар адамдарға қарауға және ескертулер мен ұсыныстарды туралы тиісті жазбаларды енгізуге беріледі.
Тексеруші белгілеген мерзімде, гауптвахта бастығы кемшіліктерді жойғандығы туралы ӘПО бастығына баяндайды.
8. Гауптвахтаға жабылған күдіктілер мен айыпталушылардың дiни
рәсімдерді жасауы
61. Гауптвахтада ұсталушы күдіктілер мен айыпталушыларға ар-ождан мен діни наным бостандық құқығына кепілдік беріледі.
62. Діни рәсімдерді жасау ерікті болып табылады.

63. Подозреваемые и обвиняемые отправляют религиозные обряды в камерах в соответствии с традициями религиозных конфессий, к которым они принадлежат.
64. Не допускаются отправления религиозных обрядов, нарушающих настоящие Правила и права других военнослужащих, содержащихся на гауптвахте.
9. Проведение подписки на газеты и журналы подозреваемых и обвиняемых, содержащихся на гауптвахте
65. Подозреваемым и обвиняемым, содержащимся на гауптвахте, предоставляется право подписки на газеты и журналы, распространяемые через отделения связи Республики Казахстан.
66. Для оформления подписки подозреваемый или обвиняемый обращается с заявлением на имя начальника гауптвахты. Подозреваемому или обвиняемому, изъявившему желание оформить подписку за свой счет, выдаются бланки абонемента и доставочной карточки.
67. Оформление подписки в отделении связи производит сотрудник гауптвахты за счет средств, находящихся на лицевом счете подозреваемого или обвиняемого, содержащегося на гауптвахте.
68. Переадресовка подписки осуществляется за счет подписчика по его письменному заявлению с разрешения руководства ОВП.
69. Подписка оформляется на имя подозреваемого или обвиняемого его супругой (супругом) либо родственниками.
70. Количество изданий, на которые может быть оформлена подписка, не ограничивается.
10. Медико-санитарное обеспечение подозреваемых и обвиняемых, водворенных на гауптвахту
71. Подозреваемые и обвиняемые, водворенные на гауптвахту, обращаются за медицинской помощью к медицинскому работнику (фельдшеру гауптвахты) во время ежедневного обхода им камер, а в случае острого заболевания – к любому сотруднику гауптвахты. Сотрудник, к которому обратился подозреваемый или обвиняемый, принимает меры для оказания ему медицинской помощи и вызова медицинского работника.
72. Подозреваемый или обвиняемый, заявивший жалобу на состояние здоровья, по заключению медицинского работника, при необходимости оказания срочной квалифицированной медицинской помощи, направляется под конвоем в лечебные учреждения организации здравоохранения. О помещении подозреваемого или обвиняемого в лечебные учреждения организации здравоохранения начальник гауптвахты немедленно извещает судью, прокурора и орган, проводящий досудебное расследование, выставляет конвой для обеспечения охраны подозреваемого или обвиняемого.
73. В случае тяжелого заболевания либо смерти подозреваемого или обвиняемого начальник гауптвахты в письменной форме незамедлительно сообщает об этом его супруге (супругу) или близким родственникам, а также прокурору и командованию воинской части. Тело умершего после патологоанатомического исследования, а также производства следственных действий передается лицам, его востребовавшим.

63. Күдіктілер мен айыпталушылар діни рәсімдерін камераларда олар тиесілі діни конфессиялық дәстүрлерге сәйкес жасайды.
64. Осы Қағидаларды және гауптвахтада ұсталушы басқа әскери қызметшілердің құқықтарын бұзатын діни рәсімдерді жасауға жол берілмейді.
9. Гауптвахтада ұсталушы күдіктілер мен айыпталушылардың
газеттерге және журналдарға жазылуы
65. Гауптвахтада ұсталушы күдіктілер мен айыпталушыларға Қазақстан Республикасының байланыс бөлімшелері арқылы таратылатын газеттер мен журналдарға өз қаражаты есебінен жазылу құқығы беріледі.
66. Жазылуды ресімдеу үшін күдікті немесе айыпталушы гауптвахта бастығының атына өтініш білдіреді. Өз қаражаты есебінен жазылуды ресімдеуге өтініш білдірген күдіктіге немесе айыпталушыға абонемент бланкісі және жеткізу карточкасы беріледі.
67. Байланыс бөлімінде жазылуды ресімдеуді гауптвахтаның қызметкері гауптвахтада ұсталушы күдікті немесе айыпталушының есеп шотындағы қаражат арқылы іске асырады.
68. Жазылуды басқа мекен жайға жіберу жазылушының қаражаты есебінен оның жазбаша арызы бойынша ӘПО басшылығының рұқсатымен жүзеге асырылады.
69. Жазылу күдіктінің немесе айыпталушының атына оның жұбайы (зайыбы) немесе туыстарына ресімделеді.
70. Жазылу ресімделуі мүмкін басылымдардың саны шектелмейді.
10. Гауптвахтаға жабылған күдіктілер мен айыпталушыларды
медициналық-санитарлық қамтамасыз ету
71. Гауптвахтаға жабылған күдіктілер мен айыпталушылар медициналық көмек алу үшін медициналық қызметкерге (гауптвахта фельдшеріне) күн сайынғы камераларды аралау кезінде өтініш білдіреді, ал қатты сырқатқа шалдыққан жағдайда гауптвахтаның кез келген қызметкеріне өтініш білдіреді. Күдікті немесе айыпталушы көмек сұраған қызметкер оған медициналық көмек көрсету шараларын қабылдап, медициналық қызметкерді шақыртады.
72. Денсаулығына шағым білдірген күдікті немесе айыпталушы медициналық қызметкердің қорытындысы бойынша қажет болған жағдайда шұғыл білікті медициналық көмек алып, айдауылмен денсаулық сақтау ұйымының емдеу мекемесіне жөнелтілуі тиіс. Күдіктіні немесе айыпталушыны денсаулық сақтау ұйымының мекемесіне орналастыру туралы ақпаратты гауптвахта бастығы судья, прокурор және сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізуші органына тез арада хабарлап, күдіктіні немесе айыпталушыны күзету үшін айдауыл қояды.
73. Күдікті немесе айыпталушы ауыр сырқатқа ұшыраған немесе қайтыс болған жағдайда гауптвахта бастығы жазбаша түрде ол туралы жұбайына (күйеуіне) немесе жақын туыстарына, прокурорға және әскери бөлім басшылығына хабарлайды. Қайтыс болған адамның денесі патологоанатомиялық зерттеуден, сондай-ақ тергеу әрекеттері жүргізілгеннен кейін оны талап еткен адамдарға беріледі.

74. После выздоровления подозреваемый или обвиняемый, если не последует иное решение судьи, прокурора и органа, проводящего досудебное расследование, в сопровождении конвоя вновь направляется на гауптвахту.
75. Амбулаторная помощь оказывается подозреваемым и обвиняемым в камерах. Выдача медикаментов осуществляется по назначению врача в установленных дозах индивидуально под расписку.
76. Все медикаменты, предназначенные для текущего расходования, и имущество для оказания неотложной медицинской помощи хранятся в специальных шкафах в помещениях под замком. Помещения опечатываются.
Перед выдачей лекарственных средств больному каждый раз проверяется соответствие выдаваемого лекарственного средства назначению врача и срок его годности.
77. Медицинский работник (фельдшер гауптвахты) проводит наружный осмотр подозреваемых и обвиняемых, содержащихся на гауптвахте, а также лиц, прибывших на гауптвахту после участия в следственных действиях или судебных заседаниях, с целью выявления у них телесных повреждений и признаков кожных и инфекционных заболеваний. При выявлении инфекционных больных, они немедленно изолируются, проводится комплекс противоэпидемических мероприятий.
78. Медицинское освидетельствование телесных повреждений подозреваемого и обвиняемого производится работниками медицинских организаций уполномоченного органа в области здравоохранения в соответствии со статьей 23 Закона.
79. Иные вопросы медико-санитарного обеспечения подозреваемых и обвиняемых регулируются постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 апреля 2012 года № 430 «Об утверждении Правил оказания медицинской помощи гражданам, свобода которых ограничена, а также отбывающим наказание по приговору суда в местах лишения свободы, помещенным в специальные учреждения».
11. Проведение ежедневных прогулок
80. При каждой гауптвахте имеется двор для проведения прогулок подозреваемых и обвиняемых, содержащихся на гауптвахте, огороженный плотным забором высотой не менее трех метров, а также оборудованный сверху металлической решеткой, соответствующий описанию прогулочных дворов согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
81. Подозреваемые и обвиняемые пользуются ежедневной прогулкой продолжительностью не менее одного часа. Продолжительность прогулки для беременных женщин составляет до трех часов. Продолжительность прогулки устанавливается администрацией гауптвахты с учетом распорядка дня и погодных условий.
82. Прогулка проводится покамерно и прекращается досрочно по решению начальника гауптвахты (начальника смены), в случае нарушения подозреваемыми или обвиняемыми внутреннего распорядка содержания, установленного настоящими Правилами.

74. Күдікті немесе айыпталушы жазылғаннан кейін, егер сот, прокурор және сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізуші органының шешімі өзгермесе, ол айдауылдың еріп жүруімен қайта гауптвахтаға жіберіледі.
75. Күдіктілер және айыпталушыларға көрсетілетін амбулаторлық көмек камераларда жүргізіледі. Дәрі-дәрмектер дәрігердің тағайындауымен, көрсетілген мөлшерлерде жеке қол қою арқылы беріледі.
76. Ағымдық шығыстарға арналған барлық дәрілік заттар және шұғыл медициналық көмек көрсетуге арналған мүліктер құлыппен жабылатын орын-жайлардағы арнайы шкафтарда сақталады. Орын-жай мөрленеді.
Дәрілік заттарды науқасқа берер алдында олардың дәрігердің нұсқаулығына сәйкестігі мен жарамдылық мерзімі тексеріледі.
77. Медициналық қызметкер (гауптвахтаның фельдшері) күдіктілер мен айыпталушылардың күн сайынғы сыртқы тексерісін, сонымен қатар гауптвахтаға тергеу амалдарына немесе сот отырыстарына қатысқаннан кейін келгендерді дене жарақаттары мен инфекциялық ауруларын анықтау мақсатында тексереді. Инфекциялық науқастарды анықтаған кезде олар шұғыл түрде оқшауланып, кешенді эпидемияға қарсы шаралар іске асырылады.
78. Күдіктінің және айыпталушының дене жарақаттарын медициналық куәландыруды уәкілетті органның денсаулық сақтау саласындағы медициналық мекемесінің қызметкерлері Заңның 23-бабына сәйкес жүргізеді.
79. Күдіктілер мен айыпталушыларды медициналық-санитарлық қамтамасыз етудің өзге де мәселелері «Бас бостандығы шектеулі, сондай-ақ сот үкімі бойынша жазасын бас бостандығынан айыру орындарына өтеп жүрген, арнайы мекемелерге орналастырылған азаматтарға медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 7 сәуірдегі № 430 қаулысымен реттеледі.
11. Күн сайын серуенге шығару
80. Әр гауптвахта жанында гауптвахтада ұсталушы күдіктілер мен айыпталушыларды серуенге шығаруға арналған, осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес серуендеу ауласының сипаттамасына лайық белгіленген үш метрден биік емес тығыз дуалмен қоршалған, үстінен металл тормен жабдықталған аула болады.
81. Күдіктілер және айыпталушылар күн сайын бір сағаттан кем емес уақытқа серуенге шығарылады. Жүкті әйелдер үшін серуенге шығу уақыты үш сағатқа дейін. Серуендеуді жүргізу ұзақтығын гауптвахтаның әкімшілігі күннің ішкі тәртібі мен ауа райы жағдайларын ескере отырып белгілейді.
82. Серуен камералар бойынша жүргізіліп, күдіктілер немесе айыпталушылар осы Қағидаларда белгіленген гауптвахтада ұстаудың ішкі тәртібін бұзған жағдайда гауптвахта бастығының (ауысым бастығының) шешімімен мерзімінен бұрын аяқталады.

83. Освобождение от прогулки осуществляется начальником гауптвахты после рассмотрения обращения подозреваемого или обвиняемого.
12. Проведение свиданий подозреваемых и обвиняемых, содержащихся на гауптвахте, с защитниками, родственниками и иными лицами
84. Подозреваемым и обвиняемым, содержащимся на гауптвахте, на основании письменного разрешения лица или органа, проводящего досудебное расследование, предоставляется не более двух свиданий в месяц с родственниками и иными лицами продолжительностью до трех часов каждое.
85. Свидания предоставляются в порядке общей очереди. Прибывшие на свидание лица информируются о правилах поведения во время свидания и предупреждаются о его прекращении в случае нарушения требований, установленных настоящими Правилами.
86. Лицам, прибывшим на свидание без документов, удостоверяющих их личность, либо в состоянии опьянения, а также лицам, не указанным в разрешении, свидания не предоставляются. Причины отказа в предоставлении свидания лицу, прибывшему на свидание, объявляются начальником гауптвахты (начальником смены).
87. Свидания подозреваемых и обвиняемых, содержащихся на гауптвахте, с супругой (супругом) или родственниками, а также с иными лицами проводятся под контролем сотрудников гауптвахты в оборудованных комнатах для проведения свиданий согласно приложению 12 к настоящим Правилам через разделительную перегородку, исключающую тайную передачу каких-либо предметов, но не препятствующую переговорам и визуальному общению.
88. С момента задержания подозреваемым и обвиняемым предоставляются свидания с защитником наедине и конфиденциально. Количество и продолжительность свиданий не ограничиваются.
89. Свидания с подозреваемыми и обвиняемыми также предоставляются в случаях, предусмотренных подпунктом 2) пункта 1 статьи 17 Закона.
90. Лицам, получившим разрешение на свидание с подозреваемыми или обвиняемыми, не допускается проносить на гауптвахту и пользоваться во время свидания техническими средствами связи, компьютерами, кино-, фото-, аудио-, видео- и множительной аппаратурой без разрешения начальника ОВП или лица, его замещающего.
91. В случае попытки передачи предметов и других промышленных товаров, не предусмотренных Перечнем, либо сведений, которые могут препятствовать установлению истины по уголовному делу или способствовать совершению уголовного правонарушения, свидания прерываются досрочно.
92. При досрочном прекращении свидания сотрудник гауптвахты, ответственный за его проведение, письменно докладывает об этом начальнику гауптвахты с указанием причины прекращения свидания.

83. Серуеннен босатылуды гауптвахтаның бастығы күдіктінің немесе айыпталушының өтінішінен кейін жүзеге асырады.
12. Гауптвахтада ұсталушы күдіктілер мен айыпталушылардың
қорғаушылармен, туыстарымен және өзге де адамдармен кездесуі
84. Гауптвахтада ұсталушы күдіктілер мен айыпталушыларға сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізуші адам немесе органның рұқсаты негізінде туыстары және өзге де адамдармен айына әрқайсысының ұзақтығы үш сағатқа дейін екі реттен аспайтын кездесулер беріледі.
85. Кездесу жалпы кезекпен беріледі. Кездесуге келген адамдар кездесу кезінде мінез-құлқы қағидалары туралы ақпараттандырылады және осы Қағидаларда белгіленген талаптарды бұзған жағдайда тоқтатылатыны туралы ескертіледі.
86. Жеке басын куәландыратын құжатсыз немесе алкогольды мас күйде кездесуге келген адамдарға, сондай-ақ рұқсатта көрсетілмеген адамдарға кездесуге рұқсат берілмейді. Гауптвахта бастығы (ауысым бастығы) кездесуге келген адамға кездесуге мүмкіндік беруден бас тарту себебін жеткізеді.
87. Гауптвахтада ұсталушы күдіктілер мен айыпталушылардың жұбайымен (күйеуімен) немесе туыстарымен, сондай-ақ өзге де адамдармен кездесуі гауптвахта қызметкерлерінің бақылауымен кездесуге арналған жабдықталған бөлмеде қандай да бір заттарды беруге жол бермейтін, бірақ осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес көзбе-көз сөйлесуге кедергі келтірмейтін бөліп тұратын аралық арқылы жүргізіледі.
88. Күдіктілер мен айыпталушылар ұсталған кезден бастап оларға қорғаушысымен оңаша және құпия кездесулер беріледі. Кездесулердің саны және ұзақтығы шектелмейді.
89. Күдіктілермен және айыпталушылармен кездесу, сонымен қатар Заңның 17-бабы 1-тармағының 2) тармақшасымен қарастырылған жағдайларда беріледі.
90. Күдіктілермен немесе айыпталушылармен кездесуге рұқсат алған адамдарға гауптвахтаға ӘПО бастығының немесе оның орнын алмастыратын адамның рұқсатынсыз байланыс, техникалық құралдарын, компьютерлер, кино, фото, аудио, бейне аппаратурасын әкелуге және пайдалануға тыйым салынады.
91. Тізбеде көрсетілмеген заттар мен басқа да өндірістік тауарларды немесе қылмыстық іс бойынша шындықты анықтауға не қылмыстық құқық бұзушылық жасауға ықпал ететін мәліметтерді беруге тырысқан жағдайда кездесу мерізімінен бұрын тоқтатылады.
92. Кездесуді мерзімінен бұрын тоқтатқан жағдайда кездесудің жүргізілуіне жауапты гауптвахтаның қызметкері жазбаша түрде бұл туралы гауптвахта бастығына себебін көрсете отырып хабарлайды.

93. В случае кратковременного прекращения свиданий с подозреваемыми и обвиняемыми (в связи с карантином, введением режима особых условий) начальник гауптвахты извещает об этом прокурора, осуществляющего надзор за соблюдением законности в сфере уголовно-исполнительной деятельности, соответствующие судебные и следственные органы, на контрольно-пропускном пункте ОВП вывешивается объявление.
13. Обеспечение участия подозреваемых и обвиняемых в следственных действиях и судебных заседаниях
94. Руководство ОВП обеспечивает лицу, проводящему досудебное расследование, беспрепятственное посещение гауптвахты в рабочее время для проведения следственных действий с подозреваемыми и обвиняемыми.
95. Подозреваемые и обвиняемые вызываются на допрос только в дневное время, кроме случаев, не терпящих отлагательства, в соответствии с требованиями части 2 статьи 209 Кодекса.
96. Не допускается вывод подозреваемых и обвиняемых из камер на свидание по вызовам лица, проводящего досудебное расследование, в период сдачи-приема дежурства дежурной сменой гауптвахты, во время приема пищи (завтрак, обед, ужин) согласно внутреннему распорядку дня, а также в ночное время (с двадцати двух часов вечера до шести часов утра следующего дня), за исключением случаев, предусмотренных Кодексом.
97. По указанию лица, проводящего досудебное расследование, для проведения следственных действий, амбулаторных судебно-психиатрических и других экспертиз на территории гауптвахты начальник гауптвахты:
1) предоставляет оборудованное помещение;
2) доставляет подозреваемого или обвиняемого и обеспечивает его охрану;
3) обеспечивает допуск на гауптвахту иных лиц, привлекаемых для участия в следственных действиях.
98. Извещения о рассмотрении дела апелляционной инстанцией,
о продлении срока содержания под стражей, о передаче дела из одного органа в другой объявляются подозреваемым и обвиняемым, содержащимся на гауптвахте, под расписку и приобщаются к их личным делам.
14. Применение поощрений и взысканий к подозреваемым и обвиняемым, водворенным на гауптвахту
99. Меры поощрения и взыскания, а также порядок их применения подозреваемым и обвиняемым осуществляются в соответствии с требованиями статей 363738 Закона.
100. За нарушение внутреннего распорядка содержания на гауптвахте, невыполнение обязанностей к подозреваемым и обвиняемым, содержащимся на гауптвахте, применяются следующие меры взыскания:
1) выговор;
2) водворение в одиночную камеру на срок до пятнадцати суток.
101. При нарушении подозреваемым и обвиняемым настоящих Правил, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4) пункта 17 настоящих Правил, начальником гауптвахты либо лицом, его замещающим, на подозреваемого и обвиняемого налагается взыскание в виде выговора.

93. Күдіктілермен және айыпталушылармен қысқа мерзімдік кездесуді тоқтатқан жағдайда (карантинмен, ерекше жағдайлар тәртібін енгізумен байланысты), гауптвахта бастығы ол туралы қылмыстық-атқарушылық қызмет саласында бақылау жүргізетін прокурорға, тиісті сот және тергеу органдарына хабарлап, ӘПО бақылау-өткізу пунктіне тиісті хабарландыру іледі.
13. Күдіктілер мен айыпталушылардың тергеу амалдары мен сот
отырыстарына қатысуын қамтамасыз ету
94. ӘПО басшылығы сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізетін адамға күдіктілермен және айыпталушылармен тергеу амалдарын жүргізу үшін жұмыс уақытында кедергісіз кіруді қамтамасыз етеді.
95. Күдіктілер және айыпталушылар Кодекстің 209-бабы 2-бөлімінің талаптарына сәйкес кейінге қалдыруға болмайтын жағдайлардан басқа кезде жауап алуға тек күндізгі уақытта шақырылады.
96. Күдіктілер мен айыпталушыларды гауптвахтаның кезекші ауысымының тапсыру-қабылдау кезеңінде, ішкі күн тәртібі бойынша ас қабылдау кезінде (таңғы ас, түскі ас, кешкі ас), сонымен қатар кешкі уақытта (кешкі сағат жиырма екіден келесі күннің таңғы сағат алтыға дейін) сотқа дейінгі тергеп-тексеру жүргізетін адамның шақыртуымен камерадан шығаруға, Кодекспен көзделген жағдайларды қоспағанда, тыйым салынады.
97. Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізетін адамның нұсқауы бойынша гауптвахта аймағында тергеу амалдарын, амбулаторлық сот-психиатриялық және басқа да сараптамалар жүргізу үшін гауптвахтаның бастығы:
1) жабдықталған орын-жай ұсынады;
2) күдіктіні немесе айыпталушыны жеткізіп, оны күзетуді қамтамасыз етеді;
3) тергеу амалдарына қатыстырылған басқа да адамдардың гауптвахта аумағына өтуін қамтамасыз етеді.
98. Істі апелляциялық инстанцияда қарастыру, күзетпен ұстау мерзімнің ұзартылғаны, істі бір органнан басқа органға беру туралы хабарламалар гауптвахтада ұсталушы күдіктілер мен айыпталушыларға жарияланып, оның жеке ісіне тігіледі.
14. Гауптвахтаға жабылған күдіктілер мен айыпталушыларға
көтермелеу мен жазалауды қолдану
99. Күдіктілер мен айыпталушыларға қатысты көтермелеу және жазалау шаралары, сондай-ақ оларды қолдану тәртібі Заңның 3637 және 38-баптарының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
100. Гауптвахтада ұстаудың ішкі тәртібін бұзғаны үшін, сондай-ақ міндеттерді орындамағаны үшін күдіктілер мен айыпталушыларға мынадай жазалау шаралары қолданылады:
1) сөгіс;
2) жалғыз адамдық камераға он бес тәулікке жабу.
101. Күдікті және айыпталушы гауптвахтада осы Қағидалардың 17-тармағының 1)2)3)4) тармақшаларында көрсетілген жағдайлардан басқа, оған қатысты гауптвахта бастығы немесе оның орнын алмастырушы адам күдіктіге және айыпталушыға сөгіс түріндегі жаза қолданады.

102. Взыскание в виде водворения в одиночную камеру налагается на подозреваемого и обвиняемого начальником гауптвахты либо лицом, его замещающим, в случаях, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4) пункта 17 настоящих Правил.
103. Взыскание в виде водворения в одиночную камеру к беременным женщинам не применяется.
104. О наложении взыскания подозреваемым и обвиняемым, водворенным на гауптвахту, объявляется под расписку с приобщением в личное дело.
105. Все взыскания, кроме объявленных устно, и поощрения начальником гауптвахты учитываются в Книге учета взысканий и поощрений подозреваемых и обвиняемых, водворенных на гауптвахту, по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
106. О водворении в одиночную камеру начальник дежурной смены рапортом докладывает начальнику гауптвахты, который докладывает об этом руководству ОВП.
15. Личный прием начальником гауптвахты подозреваемых и обвиняемых, содержащихся на гауптвахте
107. Личный прием начальником гауптвахты подозреваемых и обвиняемых, содержащихся на гауптвахте, осуществляется ежедневно, кроме выходных и праздничных дней, в течение рабочего времени.
108. Личный прием подозреваемых и обвиняемых осуществляется по графику, утвержденному начальником гауптвахты, который доводится до их сведения.
109. Запись подозреваемых и обвиняемых на личный прием осуществляется ежедневно во время обхода камер сотрудниками гауптвахты. Заявления на имя начальника гауптвахты о приеме (заполняются в произвольной форме) подаются письменно или делаются устно и регистрируются в порядке очередности их подачи в Журнале личного приема начальника гауптвахты (далее – журнал личного приема) по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
110. Прием ведется в порядке очередности подачи заявлений. После окончания приема на заявлении подозреваемого или обвиняемого и в журнале личного приема фиксируются его результаты. Заявление приобщается в личное дело подозреваемого или обвиняемого.
111. Личный прием начальником гауптвахты супруги (супруга) или родственников подозреваемых или обвиняемых, водворенных на гауптвахту, или иных лиц производится в служебном кабинете по графику, который вывешивается на стенде информации гауптвахты.
112. Результаты личного приема супруги (супруга) или родственников подозреваемых или обвиняемых фиксируются в журнале личного приема.
16. Выдача тел подозреваемых и обвиняемых
113. О смерти подозреваемого и обвиняемого, содержащегося на гауптвахте, руководство ОВП незамедлительно сообщает прокурору, супруге (супругу) или близким родственникам, указанным в личном деле, командованию воинской части, а также лицу, проводящему досудебное расследование.
Если супруга (супруг) или близкие родственники умершего подозреваемого или обвиняемого проживают не в том городе или населенном пункте, где находится гауптвахта, извещение посылается телеграфом.

102. Күдіктіге және айыпталушыға жалғыз адамдық камераға орналастыру түріндегі жазаны гауптвахта бастығы немесе оның орнын алмастырушы адам осы Қағидалардың 17-тармағының 1)2)3)4)тармақшаларында көрсетілген жағдайларда қолданады.
103. Жалғыз адамдық камераға орналастыру жазасы жүкті әйелдерге қолданылмайды.
104. Гауптвахтаға жабылған күдіктілер мен айыпталушыларға жаза қолдану туралы қолхат арқылы жарияланып, жеке ісіне қосылады.
105. Ауызша жарияланғандардан басқа барлық жазалар мен көтермелеулерді гауптвахта бастығы осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша гауптвахтада ұсталушы күдіктілерді және айыпталушыларды жазалау мен көтермелеу кітабына тіркейді.
106. Жалғыз адамдық камераға орналастыру туралы кезекші ауысым бастығы баянатымен гауптвахта бастығына мәлімденеді, соңғы өз кезегінде ол жағдайды ӘПО басшылығына баяндайды.
15. Гауптвахтада ұсталушы күдіктілерді және айыпталушыларды
гауптвахта бастығының жеке қабылдауы
107. Гауптвахтада ұсталушы күдіктілер мен айыпталушыларды гауптвахта бастығының жеке қабылдауы күн сайын, жұмыс уақытында мерекелік және демалыс күндерінен басқа күндері өткізіледі.
108. Күдіктілер мен айыпталушыларды жеке қабылдауы оларға хабарланатын гауптвахта бастығы бекіткен кестеге сәйкес жүзеге асырылады.
109. Күдіктілер мен айыпталушыларды жеке қабылдауға жазуды гауптвахта қызметкерлері күн сайын камераларды аралаған кезде жүзеге асырады. Қабылдау туралы гауптвахта бастығының атына жазылған арыз жазбаша немесе ауызша түрде тіркеліп, осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша гауптвахта бастығының жеке қабылдауы журналына (бұдан әрі – Жеке қабылдау журналы) оларды беру кезегінің тәртібінде тіркеледі.
110. Қабылдау берілген арыздардың кезегіне сәйкес өткізіледі. Қабылдау аяқталғаннан кейін күдіктінің немесе айыпталушының арызында және жеке қабылдау журналында оның нәтижелері белгіленеді. Арыз күдіктінің немесе айыпталушының жеке ісіне тігіледі.
111. Гауптвахта бастығының гауптвахтаға жабылған күдіктінің немесе айыпталушының жұбайын (күйеуін), туыстарын немесе өзге де адамдарды жеке қабылдауы қызметтік бөлмеде, гауптвахтаның ақпараттар стендіне ілінген кестеге сәйкес өткізіледі.
112. Күдіктілердің немесе айыпталушылардың жұбайын (күйеуін) немесе туыстарын жеке қабылдау нәтижелері жеке қабылдау журналында белгіленеді.
16. Күдіктілер мен айыпталушылардың денелерін беру
113. Гауптвахтада ұсталушы күдікті мен айыпталушының қайтыс болуы туралы ӘПО басшылығы тез арада прокурорға, жеке ісінде көрсетілген жұбайына (күйеуіне) немесе жақын туыстарына, әскери бөлім қолбасшылығына, сондай-ақ сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізуші тұлғаға хабарлайды.
Егер қайтыс болған күдіктінің немесе айыпталушының жұбайы (күйеуі) немесе жақын туыстары гауптвахта орналасқан жерден басқа қалада немесе басқа елді мекенде тұрақтаса, онда хабар телеграф арқылы жіберіледі.

114. Тело умершего передается на хранение в морг ближайшего лечебного учреждения организации здравоохранения до востребования, но не более чем на семь суток, либо до завершения проверки по факту смерти государственным органом, в компетенцию которого входит рассмотрение данного вопроса.
115. Выдача тела осуществляется с разрешения лица или органа, проводящего досудебное расследование, по письменному заявлению супруги (супруга) или близких родственников. Для получения тела необходимо предъявить документ, удостоверяющий личность.
116. Супруге (супругу) или близким родственникам умершего разъясняется порядок получения свидетельства о смерти.
117. Если супруга (супруг) или близкие родственники умершего или иные лица не в состоянии своевременно прибыть для получения тела, они должны сообщить об этом и оплатить стоимость его хранения сверх установленного срока.
118. Невостребованное в указанный срок тело умершего передается для захоронения за счет государства.
17. Освобождение подозреваемых и обвиняемых, содержащихся на гауптвахте
119. Освобождение подозреваемых или обвиняемых из-под стражи производится начальником гауптвахты после получения постановления лица, проводящего досудебное расследование, или прокурора, а также мотивированного постановления органа уголовного преследования об изменении либо отмены меры пресечения в виде содержания под стражей, согласованного прокурором, за исключением случаев, предусмотренных частью восьмой статьи 145 Кодекса.
120. Если в течение семидесяти двух часов с момента фактического задержания начальнику гауптвахты не поступило постановление суда о санкционировании меры пресечения в виде содержания под стражей подозреваемого, начальник гауптвахты немедленно освобождает задержанного своим постановлением и уведомляет об этом орган или лицо, проводящее досудебное расследование, и прокурора.
121. Начальник гауптвахты не позднее чем за двадцать четыре часа до истечения срока содержания под стражей подозреваемого или обвиняемого письменно уведомляет об этом лицо, проводящее досудебное расследование, или прокурора.
122. Сообщение о продлении срока содержания под стражей допускается принимать по факсимильной связи, подлинник сообщения принимается по почте. Если по истечении срока содержания под стражей соответствующее решение об освобождении подозреваемого или обвиняемого либо о продлении срока содержания под стражей или сообщение об этом решении не поступило на гауптвахту, начальник гауптвахты освобождает его своим постановлением, копию которого в течение двадцати четырех часов направляет лицу, проводящему досудебное расследование, и прокурору.

114. Қайтыс болғанның денесі жақын маңда орналасқан денсаулық сақтау мекемесінің мәйітханасына сақталуға жеті күннен аспайтын уақытқа немесе аталған сұрақты шешуге құзыретті мемлекеттік органның қайтыс болу фактісін тексеру уақыты аяқталғанға дейін жолданады.
115. Денені беру сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізуші тұлға немесе органның рұқсаты арқылы, жұбайы (күйеуі), жақын туыстарының жазбаша арызы бойынша жүзеге асырылады. Денені алу үшін жеке басын куәландыратын құжаты болу керек.
116. Қайтыс болған адамның жұбайына (күйеуіне) немесе жақын туыстарына қайтыс болу туралы куәлікті алудың тәртібі түсіндіріледі.
117. Егер қайтыс болған адамның жұбайы (күйеуі) немесе жақын туыстары денені уақытында алып кетуге шамалары келмесе, олар ол туралы хабарлап, оны орнатылған мерзімнен көбірек уақыт сақтау үшін төлем жасау керек.
118. Көрсетілген мерзімде алып кетпеген қайтыс болған адамның денесі мемлекет есебінен жерленеді.
17. Гауптвахтада ұсталушы күдіктілерді және айыпталушыларды босату
119. Күдіктілерді немесе айыпталушыларды күзетпен ұстаудан босату гауптвахта бастығымен сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізуші тұлғаның немесе прокурордың, сондай-ақ Кодекстің 145-бабының сегізінші бөлігінде көрсетілген жағдайлардан басқа, прокурормен келісілген күзетпен ұстау түріндегі бұлтарпау шарасын өзгерту немесе күшін жою туралы қылмыстық қудалау органының негізделген қаулысын алған соң жүзеге асырылады.
120. Егерде ұстау жүргізілгеннен соң жетпіс екі сағат ішінде гауптвахта бастығына күдіктіні күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасын санкциялауы туралы соттың қаулысы түспеген жағдайда, гауптвахта бастығы тез арада өз қаулысымен ұсталған адамды босатады және ол туралы сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізуші орган немесе тұлғаға және де прокурорға хабарлайды.
121. Гауптвахта бастығы күдіктіні немесе айыпталушыны күзетпен ұстаудың мерзімі аяқталуына жиырма төрт сағат қалған уақыттан кешіктірмей ол жағдай туралы сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізуші тұлғаға немесе прокурорға жазбаша хабарлама жібереді.
122. Күзетпен ұстаудың мерзімін ұзарту туралы хабарламаны факсимильдік байланыс арқылы қабылдауға рұқсат етіледі, ал хабарламаның түпнұсқасы поштамен қабылданады. Егер де күзетпен ұстаудың мерзімі өтіп кеткен жағдайда, күдіктіні немесе айыпталушыны босату немесе күзетпен ұстаудың мерзімін ұзарту туралы тиісті шешім немесе ол шешім туралы хабарлама гауптвахтаға түспеген кезде, гауптвахта бастығы өз қаулысымен күдіктіні немесе айыпталушыны босатады және қаулының көшірмесін жиырма төрт сағат ішінде сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізуші адамға және прокурорға жолдайды.

123. В случае поступления извещения о продлении срока содержания под стражей до фактического освобождения подозреваемого и обвиняемого начальник гауптвахты отменяет свое постановление, о чем ставит в известность прокурора.
124. Подозреваемому или обвиняемому, освобожденному из-под стражи, выдаются личные документы, вещи, предметы, изделия, вещества, ценности, деньги, а также справка, в которой указываются: кем он был задержан, основания, место и время задержания, применения меры пресечения в виде содержания под стражей, каким судом санкционировано применение меры пресечения в виде содержания под стражей, основания и время освобождения.
125. Начальник гауптвахты за трое суток до истечения срока содержания под стражей извещает командира воинской части об освобождении подозреваемого или обвиняемого.
126. Командир воинской части по сообщению начальника гауптвахты в указанное время направляет представителя части на гауптвахту для препровождения военнослужащего к месту службы, а также принимает меры по обеспечению его одеждой по сезону.
Приложение 1
к Правилам внутреннего распорядка
содержания военнослужащих органов
национальной безопасности на
гауптвахтах органов военной полиции
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
Утверждаю
Начальник органа военной полиции
______________________________
(подпись, фамилия, имя,
отчество (при его наличии))
«___» _____ 20___ года
ВНУТРЕННИЙ РАСПОРЯДОК

123. Күдікті және айыпталушы босатылғанға дейін күзетпен ұстаудың мерзімін ұзарту туралы хабарлама келіп түссе, гауптвахта бастығы өз қаулысының күшін жояды және ол туралы прокурорға хабар береді.
124. Күзетпен ұстаудан босатылған күдіктіге немесе айыпталушыға жеке құжаттары, заттары, нәрселері, бұйымдары, заттектері, құндылықтары, ақшалары, сондай-ақ келесі мәліметтері көрсетілген анықтама беріледі: кім ұстады, ұстау және күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасын қолдану негіздері, орны және уақыты, күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасын қолдану қандай сотпен санкцияланған, босатылу негіздері және уақыты.
125. Гауптвахта бастығы күзетпен ұстаудың мерзімі аяқталуына үш тәулік қалған кезде күдіктінің немесе айыпталушының босатылуы туралы әскери бөлім командиріне хабарлама береді.
126. Әскери бөлім командирі гауптвахта бастығының хабарламасы бойынша көрсетілген мерзімге бөлім өкілін босатылған әскери қызметшіні қызмет атқару орнына жеткізу үшін жібереді, сондай-ақ әскери қызметшіні жыл мезгіліне қарай киім-кешекпен қамтамасыз ету шараларын қолданады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік
комитеті әскери полициясы органдарының
гауптвахталарында ұлттық қауіпсіздік
органдарының әскери қызметшілерін
ұстаудың ішкі тәртібінің
қағидаларына
1-қосымша
Бекітемін
Әскери полиция органының бастығы
______________________________
(қолы, тегі, аты-жөні, әкесінің аты (егер ол болса))
20 ___ жылғы « ___ » __________
ІШКІ ТӘРТІП

1. Подозреваемые и обвиняемые соблюдают требования Правил
внутреннего распорядка содержания военнослужащих органов национальной
безопасности на гауптвахтах органов военной полиции Комитета
национальной безопасности.
2. Для подозреваемых и обвиняемых военнослужащих, содержащихся
на гауптвахте, устанавливается следующий распорядок дня:
п/п
Наименование проводимых мероприятий
Продолжительность
Время проведения
начало
конец
1.
Подъем
10 минут

1. Күдіктілер және айыпталушылар Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полициясы органдарының гауптвахтасында ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілерін ұстаудың ішкі тәртібінің қағидаларының талаптарын сақтайды.
2. Гауптвахтада ұсталатын күдікті және айыпталушы әскери қызметшілер үшін мынадай ішкі күн тәртібі белгіленеді:
Р/с
Өткізілетін іс-шаралардың атауы
Ұзақтығы
Өткізу уақыты
басталуы
аяқталауы
1.
Тұрғызу
10 минут

1. Размещение по камерам производится начальником гауптвахты или начальником смены.
2. План покамерного размещения должен находиться у начальника смены, в дежурной части и у руководства ОВП.
Приложение 4
к Правилам внутреннего распорядка
содержания военнослужащих органов
национальной безопасности на
гауптвахтах органов военной полиции
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
Описание общих камер
Устройство камер, в которых содержатся подозреваемые и обвиняемые, водворенные на гауптвахту, должно обеспечивать надежную изоляцию от внешней окружающей среды и смежных помещений. Планировочная форма камер должна обеспечивать наилучший обзор их через «глазок» дверного полотна.
Дверь в камеру металлическая. На высоте не ниже 95 см от уровня пола устраивается форточка для раздачи пищи. Для наблюдения за поведением военнослужащих, находящихся в камере, на входной двери оборудуется «глазок».
Двери и окна в камерах и местах общего пользования (комнате для умывания, туалете) оборудуются техническими средствами охраны. Окна в этих помещениях имеют металлические решетки.
Общая камера оборудуется откидными нарами, столом, деревянной лавкой из расчета 0,4 метра на человека, плевательницей, емкостью с питьевой водой и кружкой. Все оборудование камер прикрепляется к полу. Все камеры должны обеспечиваться средствами радиовещания.
В камерах для содержания офицеров и женщин-военнослужащих оборудуются топчаны, столы, табуреты, тумбочки для личных вещей и туалетных принадлежностей, емкости с питьевой водой и кружки, вешалки и плевательницы.
Замки для всех камер должны быть одинаковыми и запираться одинаковыми ключами. Один ключ должен храниться у начальника смены, второй – у начальника гауптвахты и третий – у дежурного по органу военной полиции. С внутренней стороны окон в камерах устанавливаются металлические решетки, ограничивающие доступ к оконному проему.
Приложение 5
к Правилам внутреннего распорядка
содержания военнослужащих органов
национальной безопасности на
гауптвахтах органов военной полиции
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
Форма
Санкционирую ________________
Прокурор ____________________
(подпись, фамилия)
«____» _____________ ____ года
Постановление
о переводе подозреваемого (обвиняемого) в одиночную
камеру в порядке статьи 31 Закона Республики Казахстан от
30 марта 1999 года «О порядке и условиях содержания лиц в
специальных учреждениях, обеспечивающих временную
изоляцию от общества»
Подозреваемый (обвиняемый) ____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________________________________________
(излагаются обстоятельства, дающие основание для содержания в
одиночной камере)
_____________________________________________________________________
Постановил:
Подозреваемого (обвиняемого) ________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
перевести для дальнейшего содержания в одиночную камеру.
Начальник гауптвахты ________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия)
«___» ________________ года
Приложение 6
к Правилам внутреннего распорядка
содержания военнослужащих органов
национальной безопасности на
гауптвахтах органов военной полиции
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
ПЕРЕЧЕНЬ
продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, которые подозреваемые или обвиняемые, водворенные на гауптвахту, могут получать в посылках (передачах) и хранить
Подозреваемые и обвиняемые, водворенные на гауптвахту, получают в посылках и хранят в комнате хранения вещей лиц, содержащихся на гауптвахте:

1. Камераларға орналастыруды гауптвахта бастығы немесе ауысым бастығы жүргізеді.
2. Камерадағы орналастыру жоспары ауысым бастығында, кезекші бөлімде және ӘПО басшылығында болуы қажет.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік
комитеті әскери полициясы органдарының
гауптвахталарында ұлттық қауіпсіздік
органдарының әскери қызметшілерін
ұстаудың ішкі тәртібінің
қағидаларына
4-қосымша
Жалпы камералардың сипаттамасы
Гауптвахтаға жабылған күдіктілер мен айыпталушыларды ұстайтын камералардың құрылымы сыртқы қоршаған ортадан және жапсарлас бөлмелерден сенімді оқшаулануды қамтамасыз етуі тиіс. Камералардың жоспарланған үлгісі есіктегі «көздік» арқылы олардың жақсы көрінуін қамтамасыз етуі қажет.
Камераға кіретін есік металл болуы қажет. Еденнен 95 см төмен емес биіктікте тамақ таратуға арналған желкөзі орнатылады. Камерадағы әскери қызметшілердің мінез-құлқын бақылау үшін кіретін есікке «көздік» орнатылады.
Камералардағы және жалпы пайдаланудағы орындардың (жуыну бөлмесіндегі, дәретханадағы) есіктері мен терезелері техникалық күзет құралдарымен жабдықталады. Осы орын-жайлардардың терезелерінде металл торлары болады.
Жалпы камера шайқалмалы орындықтармен, үстелмен, бір адамға 0,4 метр есебінен ағаш сәкімен, түкіргішпен, ауыз суы бар ыдыспен және сапты аяқпен жабдықталады. Камералардың барлық жабдықтары еденге бекітіледі. Барлық камералар радио хабар құралдарымен қамтамасыз етілуі тиіс.
Офицерлер мен әйел-әскери қызметшілерді ұстауға арналған камераларда сәкі, үстел, орындық, жеке заттарға және туалет керек-жарақтарына арналған тумбочка, ауыз суы бар ыдыс және сапты аяқ, киім ілігіш және түкіргіш болуы қажет.
Барлық камералардың құлпы бірдей және бірккелкі кілттермен жабылуы тиіс. Бір кілт ауысым бастығында, екіншісі гауптвахта бастығында және үшіншісі ӘПО бойынша кезекшісінде сақталуы тиіс. Камералардың терезелерінің ішкі жағында терезе ойықтарынан кіруді шектейтін металл торлар орнатылуы тиіс.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік
комитеті әскери полициясы органдарының
гауптвахталарында ұлттық қауіпсіздік
органдарының әскери қызметшілерін
ұстаудың ішкі тәртібінің
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Санкциялаймын________________
Прокурор ____________________
(қолы, тегі)
____ жылғы «____» _____________
«Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін
арнаулы мекемелерде ұстау тәртібі мен шарттары туралы» 1999
жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңы 31-бабының
тәртібінде күдіктіні (айыпталушыны) жалғыз адамдық камераға
ауыстыру туралы қаулы
Күдікті (айыпталушы)__________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол болса))
____________________________________________________________________
(жалғыз адамдық камерада ұстауға негіз болатын мән-жайдың мазмұны)
____________________________________________________________________
Қаулы етті:
Күдікті (айыпталушы)__________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
әрі қарай ұстау үшін жалғыз адамдық камераға ауыстырылсын.
Гауптвахта бастығы
________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және аты жөні)
______ жылғы «___»______________________
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік
комитеті әскери полициясы органдарының
гауптвахталарында ұлттық қауіпсіздік
органдарының әскери қызметшілерін
ұстаудың ішкі тәртібінің
қағидаларына
6-қосымша
Гауптвахтада ұсталушы күдіктілер мен айыпталушылардың
сәлем-сауқаттармен алуға және сақтауға болатын азық-түліктің,
бірінші кезектегі қажет ететін заттардың, аяқ киім, киім мен
басқа да өндірістік тауарлардың
ТІЗБЕСІ
Гауптвахтаға жабылған күдіктілер және айыпталушылар келесі заттарды сәлем-сауқаттарды алады, сондай-ақ гауптвахтада ұсталушы тұлғалардың заттарын сақтау бөлмесінде келесілерді сақтайды:

1) табачные изделия, спички;
2) одежду в одном комплекте без поясных ремней, подтяжек и галстуков, головной убор, обувь по сезону (без супинаторов, металлических набоек);
3) нательное белье;
4) носки;
5) перчатки или варежки;
6) платки носовые;
7) туалетные принадлежности (туалетное и хозяйственное мыло, туалетную бумагу, шампуни, зубную пасту, зубную щетку, пластмассовые футляры для мыла и зубной щетки, крема, расческу, мочалку или губку, бритву электрическую или бритвы безопасные разового пользования).
Бритвенные изделия хранятся в запираемом на замок специальном шкафу в комнате для хранения вещей, расположенном вне камер гауптвахты;
8) очки и футляры пластмассовые для очков;
9) чулки или колготки, косынки, рейтузы, пояса, бюстгальтеры, марлю, вату, гигиенические и косметические принадлежности, бигуди пластмассовые (для женщин);
10) шариковую авторучку, стержни к ней, карандаши;
11) бумагу для письма, почтовые конверты, открытки, почтовые марки;
12) художественную и иную литературу, а также издания периодической печати;
13) помимо перечисленного, разрешается иметь при себе и хранить документы и записи, относящиеся к уголовному делу, либо касающиеся вопросов реализации их прав и законных интересов, а также бланки почтовых отправлений, квитанции на сданные на хранение деньги, ценности, документы и другие предметы.
Предметы и вещи, не предусмотренные настоящим Перечнем, являются запрещенными.
Приложение 7
к Правилам внутреннего распорядка
содержания военнослужащих органов
национальной безопасности на
гауптвахтах органов военной полиции
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
Форма
ПРОТОКОЛ ЛИЧНОГО ОБЫСКА
подозреваемого (обвиняемого) и досмотра его вещей
"____" ________ 201__ г.                           _________________
(место составления)
Обыск и досмотр начат: ___ ч. ___ мин.
Обыск и досмотр окончен: ___ ч. ___ мин.
____________________________________________________________________,
(должность, звание, фамилия и инициалы лица, производящего личный
обыск и досмотр)
с соблюдением требований статьи 255 Кодекса в помещении
_________________________________ произвел личный обыск
подозреваемого (обвиняемого)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) подозреваемого (обвиняемого))
_____________________________________________________________________
и досмотр его вещей, о чем составил настоящий протокол.
Перед началом личного обыска и досмотра вещей
_____________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица,
производящего личный обыск и досмотр)
Подозреваемому (обвиняемому) ________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подозреваемого или обвиняемого)
предложено добровольно выдать предметы, не предусмотренные Перечнем к
настоящим Правилам.
____________________________________________________________________,
и добровольно выдал:

1) темекі өнімдері, сіріңке;
2) белдік белбеулерсіз, аспа баусыз бір жиынтық киім маусым бойынша бас киім, аяқ киім (тақасыз, металл нәлсіз және баусыз);
3) ішкі киім;
4) шұлық;
5) қолғап немесе биялай;
6) қол орамал;
7) дәретхана керек-жарақтары: (иіс және кір сабын, дәретхана қағазы, сусабын, тіс пастасы, тіс щеткасы, сабын мен тіс щеткасына арналған пластмасса қабы, кремдер, тарақ, жөке немесе жұмсақ ысқыш, электр немесе механикалық ұстара, бір реттік пайдаланылатын қауіпсіз ұстара).
Ұстара заттары камералардан тыс орналасқан мүліктерді сақтауға арналған бөлмеде орналасқан құлыппен бекітілетін арнайы шкафта сақталады;
8) көзілдіріктер және көзілдіріктерге арналған пластмасса қабы;
9) шұлықтар мен шұлық дамбалдар, үшкіл орамалдар, рейтуздар, белдік, дәке, мақта, бюстгальтерлер, шашқа арналған қыстырғыштар, гигиеналық керек-жарақтар (әйелдерге арналған);
10) шарикті автоқалам, оларға желі, қарындаштар;
11) хат жазуға арналған қағаз, пошталық конверттер, ашық хаттар, пошталық маркалар;
12) көркем және өзге де әдебиет, сондай-ақ мерзімдік басылымдар;
13) аталғандардан басқа, қылмыстық іске қатысты немесе олардың құқықтарын іске асыру бойынша заңды мүдделеріне қатысты құжаттарын, жазбаларын, сондай-ақ пошта жөнелту бланкілері, ақша, құнды заттарды, құжаттарды және басқа да заттарды сәлем-сауқаттарда ала алады және қамалған гауптвахтаның заттарды сақтау бөлмесінде сақтай алады.
Осы Тізбеде қарастырылмаған заттар тыйым салынған заттар болып саналады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік
комитеті әскери полициясы органдарының
гауптвахталарында ұлттық қауіпсіздік
органдарының әскери қызметшілерін
ұстаудың ішкі тәртібінің
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Күдіктіге (айыпталушыға) жеке тінту жүргізу
және оның заттарын қарау хаттамасы
201 _ ж. «___» ________                          ____________________
(толтыру орны)
Тінту мен жете тексерудің басталуы: ____ сағ. ____ мин.
Тінту мен жете тексерудің аяқталуы: _____ сағ. _____ мин.
____________________________________________________________________,
(жеке тінту және жете тексеру жүргізген адамның лауазымы, атағы,
тегі, аты, әкесінің аты (егер ол болса)
________________________________________________________ орын-жайында
Кодекстің 255-бабының талаптарын сақтай отырып, күдікті (айыпталушы)
_____________________________________________________________________
(күдіктінің (айыпталушының) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол болса))
жеке тінту және оның заттарына қарау жүргізгені туралы осы хаттаманы
толтырды.
____________________________________________________________________,
(жеке тінту және жете тексеру жүргізген адамның лауазымы, атағы,
тегі, аты, әкесінің аты (егер ол болса)
Күдіктіге (айыпталушыға)_____________________________________________
(күдіктінің (айыпталушының) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол болса)
осы Қағидалардың Тізбесімен қарастырылмаған заттарды өз еркімен
тапсыру ұсынылды,
____________________________________________________________________
және өз еркімен берді:

1)_____________________________________________________;
2)_____________________________________________________;
3)_____________________________________________________.
После этого ___________________________________________________
(должностное лицо, производящее личный обыск и досмотр)
приступил к производству личного обыска подозреваемого (обвиняемого)
______________________________________________ и досмотру его вещей.
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подозреваемого (обвиняемого))
Подозреваемый (обвиняемый) одет:_______________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
При подозреваемом (обвиняемом) имеются следующие вещи:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
В результате проведенного личного обыска подозреваемого
(обвиняемого)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) подозреваемого
(обвиняемого))
и досмотра его вещей обнаружено: ____________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
В ходе личного обыска подозреваемого и обвиняемого и досмотра
его вещей изъяты предметы, не предусмотренные Перечнем к настоящим
Правилам
1)_____________________________________________________;
2)_____________________________________________________;
3)_____________________________________________________.
Поступившие в ходе личного обыска подозреваемого (обвиняемого)
и досмотра его вещей замечания
_____________________________________________________________________
Протокол прочитан ____________________________________________.
(лично либо вслух лицом, производящим личный
обыск и досмотр)
Замечания и дополнения, заявленные подозреваемым (обвиняемым):
____________________________________________________________________.
Подозреваемый (обвиняемый): ___________________________________
______________________________________________________ ______________
(должность, звание лица, фамилия, имя, отчество         (подпись)
(при его наличии))
Копию протокола личного обыска и досмотра вещей получил:
«____» __________ 201__ г.  _________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подозреваемого (обвиняемого), его подпись))
Приложение 8
к Правилам внутреннего распорядка
содержания военнослужащих органов
национальной безопасности на
гауптвахтах органов военной полиции
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
Форма
Заявление
От гр._______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проживающего ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(адрес местожительства)
Прошу принять передачу для подозреваемого (обвиняемого): ____________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (год рождения)
Опись продуктов (предметов) передачи:
№ п/п
Наименование продуктов или вещей
Вес (в килограммах, граммах)
Количество
Примечание
Подпись заявителя _____________________
«___» ____________ года
Передачу принял _____________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись сотрудника, принявшего передачу))
Передачу получил ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество подпись подозреваемого
(обвиняемого), получившего передачу)
«___» _____________ года
Приложение 9
к Правилам внутреннего распорядка
содержания военнослужащих органов
национальной безопасности на
гауптвахтах органов военной полиции
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
Форма
Книга регистрации предложений, заявлений и жалоб
подозреваемых и обвиняемых, водворенных на гауптвахту
Начата: «__» _____ 20__ г.
Окончена: «__» _____ 20__ г.
Оборотная сторона
п/п
Дата поступления (год, месяц, число)
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) подавшего обращение и его отношение к воинской службе
Краткое содержание обращения
Кому и когда передано для исполнения и подпись исполнителя
Срок исполнения
Когда и какое принято решение
Дело, в которое подшиты документы
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 10
к Правилам внутреннего распорядка
содержания военнослужащих органов
национальной безопасности на
гауптвахтах органов военной полиции
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
Форма
Книга
замечаний и предложений лиц,
инспектирующих гауптвахту
__________________________________
(гауптвахта органа военной полиции)
Начата: «__» _____ 20__ г.
Окончена: «__» _____ 20__ г.
Оборотная сторона
№ п/п
Дата
Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), звание инспектирующего
Содержание замечаний
Предложения
Сроки исполнения
Принятые меры
Приложение 11
к Правилам внутреннего распорядка
содержания военнослужащих органов
национальной безопасности на
гауптвахтах органов военной полиции
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
Описание прогулочных дворов

1) __________________________________________________________;
2) __________________________________________________________;
3) __________________________________________________________.
Содан кейін ________________________________________________________,
(жеке тінту және жете тексеру жүргізген адамның лауазымы)
Күдікті (айыпталушы)__________________________________________
(күдіктінің (айыпталушының) тегі, аты, әкесінің аты (егер
ол болса))
жеке тінту мен заттарын жете тексеруге кірістім.
Күдікті (айыпталушы) мынадай киім киген________________________
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Күдіктіде (айыпталушыда) мынадай заттар бар: __________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Күдікті (айыпталушы)__________________________________________
(күдіктінің (айыпталушының) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол
болса))
жеке тінту және заттарын жете тексеру нәтижесінде мыналар анықталды:
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Күдіктіні және айыпталушыны жеке тінту және оның заттарын жете
тексеру нәтижесінде осы Қағидалардың Тізбесінде қарастырылмаған
келесі заттар алынды:
1) _________________________________________________________;
2) _________________________________________________________;
3) _________________________________________________________.
Күдіктіні (айыпталушыны) жеке тінту және оның заттарын жете
тексеру барысында түскен ескертулер _________________________________
Хаттама _______________________________________________ оқылды.
(өзі немесе жеке тінту мен жете тексеру жүргізген адам
дауыстап)
Күдіктінің (айыпталушының) ескертулері, қосымшалары, арыздары:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Күдікті (айыпталушы)___________________________________________
________________________________________ ____________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты, әкесінің аты (егер ол болса))            (қолы)
Жеке тінту және заттарды жете тексеру туралы хаттаманың
көшірмесін алды:
201 _ ж. «___» __________ _____________________________________
(күдіктінің (айыпталушының) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол болса), қолы))
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік
комитеті әскери полициясы органдарының
гауптвахталарында ұлттық қауіпсіздік
органдарының әскери қызметшілерін
ұстаудың ішкі тәртібінің
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
ӨТІНІШ
_____________________________________________________________ тұратын
(тұрғылықты мекен жайы)
азаматтан (-шадан)___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол болса))
Күдікті (айыпталушы): _______________________________________________
(тегі және аты, әкесінің аты (егер ол болса), туған жылы)
____________________________үшін сәлемдемені қабылдауыңызды сұраймын.
Сәлемдемедегі азық-түлік (заттардың) тізімдемесі:
Р/с
Азық-түліктің немесе заттардың атауы
Салмағы (килограмм, грамм)
Саны
Ескертпе
1
Өтініш иесінің қолы _________________________
20 _ жылғы «__» _________
Сәлемдемені қабылдады _______________________________________________
(сәлемдемені қабылдаған қызметкердің әскери атағы, тегі, аты,
әкесінің аты (егер ол болса) қолы)
Сәлемдемені алдым ___________________________________________________
(сәлемдемені алған күдіктінің (айыпталушының) тегі, аты,
әкесінің аты (егер ол болса) қолы)
20 __ жылғы «____» __________
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік
комитеті әскери полициясы органдарының
гауптвахталарында ұлттық қауіпсіздік
органдарының әскери қызметшілерін
ұстаудың ішкі тәртібінің
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Гауптвахтаға жабылған күдіктілер мен айыпталушылардың
ұсыныстарын, өтініштерін және
шағымдарын тіркеу кітабы
Басталуы: 20__ ж. «__»_____
Аяқталуы: 20__ ж. «__»_____
Сыртқы беті
Р/с
Келіп түскен күні (жылы, айы, күні)
Өтініш берген адамның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол болса) және оның әскери қызметке қатысы
Өтініштің қысқаша мазмұны
Орындау үшін кімге және қашан берілді және орындаушының қолы
Орындау мерзімі
Қашан және қандай шешім қабылданды
Құжаттар тігілген іс
1
2
3
4
5
6
7
8
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік
комитеті әскери полициясы органдарының
гауптвахталарында ұлттық қауіпсіздік
органдарының әскери қызметшілерін
ұстаудың ішкі тәртібінің
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Гауптвахтаны тексеретін адамдардың
ескертулер мен ұсыныстар кітабы
__________________________________
(әскери полиция органының гауптвахтасы)
Басталуы: 20__ ж. «__»_____
Аяқталуы: 20__ ж. «__»_____
Сыртқы беті
Р/с
Күні
Тексеруші адамның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (егер ол болса), атағы
Ескертудің мазмұны
Ұсыныстар
Орындау мерзімі
Қабылданған шаралар
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік
комитеті әскери полициясы органдарының
гауптвахталарында ұлттық қауіпсіздік
органдарының әскери қызметшілерін
ұстаудың ішкі тәртібінің
қағидаларына
11-қосымша
Серуендеу ауласының сипаттамасы

Прогулочные дворы располагаются на режимном дворе и примыкают к гауптвахте вплотную. На каждого подозреваемого и обвиняемого, выводимого на прогулку, приходится 2,5-3 квадратных метра (далее – м2) прогулочного двора. Минимальный размер прогулочного двора – 12 м2.
Прогулочный двор огораживается плотным забором высотой не менее трех метров. По верху прогулочных дворов крепится металлическая рама, к которой приваривается металлическая решетка с ячейками не более 17х17 сантиметров. Над решеткой укрепляется металлическая сетка типа «Рабица» с ячейками не более 5х5 сантиметров.
Над прогулочными дворами, вдоль стен, устраиваются облегченные навесы шириной до 1,2 метра для укрытия от атмосферных осадков.
В середине прогулочного двора устанавливается скамейка, которая надежно крепится к земле.
Прогулочный двор должен быть обеспечен стоком воды, оборудован местом для несения службы контролера с возможностью визуального наблюдения за подозреваемыми и обвиняемыми, находящимися на прогулочном дворе.
Приложение 12
к Правилам внутреннего распорядка
содержания военнослужащих органов
национальной безопасности на
гауптвахтах органов военной полиции
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
Оборудование комнат для проведения свиданий
В каждой гауптвахте оборудуется место для проведения свиданий, состоящее из кабин.
Каждая кабина устраивается шириной не менее 140 сантиметров и длиной не менее 1 метра из металлического каркаса, щитовых элементов, столика и откидных сидений.
Перегородка между кабинами выполняется из органического стекла с отверстиями для ведения разговора.
Кабины для посетителей оборудуются облегченными дверями без запоров.
Приложение 13
к Правилам внутреннего распорядка
содержания военнослужащих органов
национальной безопасности на
гауптвахтах органов военной полиции
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
Форма
Книга
учета взысканий и поощрений подозреваемых и обвиняемых,
водворенных на гауптвахту
Начата: «__» _____ 20__ г.
Окончена: «__» _____ 20__ г.
Оборотная сторона
Учет лиц, подвергнутых взысканиям
п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
За что наложено взыскание
Вид взыскания
Кем и когда наложено взыскание
Примечание
Учет поощренных лиц
п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
За что объявлено поощрение
Вид поощрения
Кем и когда применено поощрение
Примечание
Приложение 14
к Правилам внутреннего распорядка
содержания военнослужащих органов
национальной безопасности на
гауптвахтах органов военной полиции
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
Форма
Журнал личного приема начальника гауптвахты
Начат: «__» _____ 20__ г.
Окончен: «__» _____ 20__ г.
Оборотная сторона
п/п
Дата (год, месяц, число)
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) прибывшего
Краткое содержание обращения
Примечание
1
2
3
4
5

Серуендеу аулаларын режимді аулада орналастырылады және гауптвахтаға нығыз жалғасады. Серуендеуге шығарылатын әрбір күдіктіге және айыпталушыға серуендеу ауласының 2,5-3 шаршы метр (бұдан әрі – м2) беріледі. Серуендеу ауласының ең аз мөлшері - 12 м2.
Серуендеу ауласы биіктігі үш метрден кем емес қалың дуалмен қоршалады. Серуендеу ауласының төбесіне металл рама бекітіледі, оған 17х17 сантиметрден артық емес тор көздері бар металл торлар орнатылады. Торлардың үстіне 5х5 сантиметрден артық емес тор көздері бар «Рабица» типті металл тор бекітіледі.
Серуендеу ауласының үстіне дуалды жағалай атмосфералық жауын шашыннан тасалау үшін ені 1,2 метрге дейін жеңіл қалқа орнатылады.
Серуендеу ауласының ортасында жерге мықтап бекітілген орындық орнатылады.
Серуендеу ауласы су көзімен қамтамасыз етіледі, сондай-ақ серуендеуде жүрген күдіктілер мен айыпталушыларды көзбен шолуға арналған бақылаушының қызмет атқару орнымен жабдықталуы тиіс.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік
комитеті әскери полициясы органдарының
гауптвахталарында ұлттық қауіпсіздік
органдарының әскери қызметшілерін
ұстаудың ішкі тәртібінің
қағидаларына
12-қосымша
Кездесуге арналған бөлменің жабдықталуы
Әр гауптвахта кабиналардан тұратын кездесуге арналған орындармен жабдықталады.
Әрбір кабина ені 140 сантиметр және ұзындығы 1 метрден кем емес металл каркастан орнатылады, қалқанды элементтерден, үстелмен және шалқаймалы орындықпен жабдықталады.
Кабиналар арасындағы қалқа әңгімелесуге арналған тесіктері бар органикалық әйнектерден жасалады.
Келушілерге арналған кабиналар ілмексіз жеңіл есіктермен жабдықталады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік
комитеті әскери полициясы органдарының
гауптвахталарында ұлттық қауіпсіздік
органдарының әскери қызметшілерін
ұстаудың ішкі тәртібінің
қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Күдіктілер мен айыпталушыларды жазалауды және көтермелеуді
есепке алу кітабы
Басталуы: 20__ ж. «__»_____
Аяқталуы: 20__ ж. «__»_____
Сыртқы беті
Жазаланған адамдарды есепке алу
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты (егер болса)
Не үшін жазаланды
Жазаның түрі
Жазаны кім және қашан белгіледі
Ескертпе
Көтермеленген адамдарды есепке алу
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты (егер болса)
Не үшін көтермелеу жарияланды
Көтермелеу түрі
Көтермелеуді кім және қашан қолданды
Ескертпе
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік
комитеті әскери полициясы органдарының
гауптвахталарында ұлттық қауіпсіздік
органдарының әскери қызметшілерін
ұстаудың ішкі тәртібінің
қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Гауптвахта бастығының жеке қабылдау журналы
Басталуы: 20__ ж. «__»_____
Аяқталуы: 20__ ж. «__»_____
Сыртқы беті
Р/с
Күні (жылы, айы, күні)
Келушінің тегі, аты және әкесінің аты (егер болса)
Өтініштің қысқаша мазмұны
Ескертпе
1
2
3
4
5