Об утверждении Положения об участковых комиссиях
Постановление акимата города Алматы от 11 июля 2014 года № 3/575. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Алматы 01 августа 2014 года за № 1076. Утратило силу постановлением акимата города Алматы от 4 ноября 2020 года № 4/471
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Алматы от 04.11.2020 № 4/471 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 3 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "О государственной адресной социальной помощи", пунктом 8 Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504, пунктом 8 Типового положения об участковых комиссиях, утвержденным приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 января 2009 года № 29-п и решением XXVI-й сессии маслихата города Алматы V-го созыва от 24 апреля 2014 года № 220 "О согласовании Положения об участковых комиссий", акимат города Алматы ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение об участковых комиссиях.
2. Акимам районов города Алматы в установленном законодательством порядке создать участковые комиссии и утвердить их составы.
3. Определить органом, уполномоченным заверять сведения о составе семьи заявителя для получения социальной помощи через районные отделы занятости и социальных программ, коммунальное государственное учреждение "Управление занятости и социальных программ города Алматы" (далее - Управление).
4. Управлению обеспечить размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Алматы и принять иные меры, вытекающие из настоящего постановления.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Алматы Ю. Ильина.
6. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Алматы
А. Есимов
Утвержден
постановлением акимата города Алматы
от 11 июля 2014 года № 3/575
ПОЛОЖЕНИЕ
об участковых комиссиях
1. Общие положения
1. Настоящее Положение об участковых комиссиях (далее - Положение) разработано в соответствии с пунктом 3 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "О государственной адресной социальной помощи" (далее - Закон), пунктом 8 Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504, пунктом 8 Типового положения об участковых комиссиях, утвержденным приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 января 2009 года № 29-п, определяет статус и полномочия участковых комиссий.

Учаскелік комиссиялар туралы Ережені бекіту туралы
Алматы қаласы әкімдігінің 2014 жылғы 11 шілдедегі N 3/575 қаулысы. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2014 жылғы 1 тамызда N 1076 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 2020 жылғы 4 қарашадағы № 4/471 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 04.11.2020 № 4/471 (алғаш ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27 бабының 2 тармағына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 17 шілдедегі "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Заңының 5 бабының 3 тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 қаулысымен бекітілген, Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларының 8 тармағына, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 қаңтардағы № 29-ө бұйрығымен бекітілген, Учаскелік комиссиялар туралы үлгілік ереженің 8 тармағына және V сайланған Алматы қаласы мәслихатының XXVI сессиясының 2014 жылғы 24 сәуірдегі № 220 "Учаскелік комиссиялар туралы Ережені келісу туралы" шешіміне сәйкес Алматы қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Учаскелік комиссиялар туралы Ереже бекітілсін.
2. Алматы қаласы аудандарының әкімдері заңнамамен белгіленген тәртіпте учаскелік комиссиялар құрсын және олардың құрамдарын бекітсін.
3. "Алматы қалалық Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері арқылы әлеуметтік көмекті алу үшін өтініш берушінің отбасы құрамы туралы мәліметтерді куәландыруға уәкілетті орган болып белгіленсін.
4. Басқарма осы қаулыны Алматы қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды және осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдауды қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы әкімінің орынбасары Ю. Ильинге жүктелсін.
6. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласының әкімі
А. Есімов
Алматы қаласы әкімдігінің
2014 жылғы 11 шілдедегі
№ 3/575 қаулысымен бекітілді
Учаскелік комиссиялар туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Осы Учаскелік комиссиялар туралы Ереже (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 17 шілдедегі "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Заңының (бұдан әрі - Заң) 5 бабының 3 тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 қаулысымен бекітілген, Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларының 8 тармағына, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 қаңтардағы № 29-ө бұйрығымен бекітілген, Учаскелік комиссиялар туралы үлгілік ереженің 8 тармағына сәйкес әзірленді және учаскелік комиссиялардың мәртебесі мен өкілеттіктерін айқындайды.

2. Основные понятия, используемые в настоящем Положении:
1) уполномоченный орган – Управление занятости и социальных программ города Алматы, осуществляющее назначение социальной помощи в городе Алматы;
2) участковая комиссия – специальная комиссия, создаваемая решением акима района города Алматы для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за адресной социальной помощью, социальной помощью и подготовки заключений.
Также в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (далее – постановление социальной помощи) уполномоченный орган осуществляет оказание социальной помощи, а участковая комиссия проводит обследование материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью.
3. Участковая комиссия (далее – Комиссия) является постоянно действующим коллегиальным органом на территории города Алматы. Комиссия организовывает свою работу на принципах открытости, гласности, коллегиальности и беспристрастности.
4. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией, Законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
2. Задачи и функции Комиссии
5. Основной задачей Комиссии является содействие уполномоченному органу, в деятельности по оказанию государственной адресной социальной помощи населению (далее - адресная социальная помощь) или социальной помощи, предоставляемой в соответствии с Правилами оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан (далее - Правила), утвержденными решением ХІХ сессии маслихата города Алматы V-го созыва от 12 сентября 2013 года № 175, повышению их адресности.
6. К основным функциям Комиссии относятся:
1) проведение обследования материального положения лица (семьи), обратившегося за назначением адресной социальной помощи или оказанием социальной помощи, предоставляемой в соответствии с Правилами (далее - обследование);
2) при необходимости направление запроса в соответствующие органы для получения недостающих сведений, необходимых для проведения обследования материального положения лица (семьи), обратившегося за назначением адресной социальной помощи;
3) составление акта обследования материального положения лица (далее - заявителя), обратившегося за назначением адресной социальной помощи или оказанием социальной помощи, предоставляемой в соответствии с Правилами;

2. Осы Ережеде пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) уәкілетті орган – атаулы әлеуметтік көмекті тағайындауды жүзеге асыратын Алматы қалалық Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы;
2) учаскелік комиссия – атаулы әлеуметтік көмек, әлеуметтік көмек алуға өтініш берген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу және қорытынды дайындау үшін Алматы қаласы ауданы әкімінің шешімімен құрылатын арнайы комиссия.
Сондай-ақ, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" қаулысына (бұдан әрі – әлеуметтік көмек қаулысы) сәйкес уәкілетті орган әлеуметтік көмек көрсетуді жүзеге асырады, ал учаскелік комиссия әлеуметтік көмек алуға өтініш білдірген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізеді.
3. Учаскелік комиссия (бұдан әрі - Комиссия) Алматы қаласының аумағында тұрақты жұмыс істейтін алқалы орган болып табылады. Комиссия өз жұмысын ашықтық, жариялылық, алқалылық және әділдік қағидаттарымен ұйымдастырады.
4. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілерін, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
2. Комиссияның міндеттері мен қызметтері
5. Комиссияның негізгі міндеті болып уәкілетті органның халыққа мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек (бұдан әрі – атаулы әлеуметтік көмек) немесе V сайланған Алматы қаласы мәслихатының XIX сессиясының 2013 жылғы 12 қыркүйектегі № 175 "Учаскелік комиссия туралы Ережені келісу туралы" шешімімен бекітілген әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидаларына (бұдан әрі - Ереже) сәйкес көрсетілетін әлеуметтік көмек көрсету, олардың атаулылығын арттыру жөніндегі қызметіне жәрдемдесу болып табылады.
6. Комиссияның негізгі қызметтеріне мыналар жатады:
1) атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға немесе Қағидаларға сәйкес көрсетілетін әлеуметтік көмекті алуға өтініш білдірген адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізу (бұдан әрі – зерттеу);
2) қажетіне қарай атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға өтініш білдірген адамның (отбасының) материалдық жағдайына зерттеу жүргізуге қажетті жетіспейтін мәліметтерді алу үшін тиісті органдарға сұрау хат жолдау;
3) атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға немесе Қағидаларға сәйкес көрсетілетін әлеуметтік көмекті алуға өтініш берген адамның (бұдан әрі - өтініш беруші) материалдық жағдайын зерттеу актісін жасау;

4) на основании представленных документов и/или результатов обследования подготовка заключения о необходимости предоставления адресной социальной помощи, социальной помощи, предоставляемой в соответствии с Правилами или ее отсутствии.
3. Организация деятельности Комиссии
7. Комиссия осуществляет свою деятельность на безвозмездной основе.
8. Уполномоченный орган, создает необходимые условия для нормальной деятельности Комиссии (предоставляет отдельную комнату на время заседания, обеспечение нормативными правовыми актами, техническими средствами).
9. В состав Комиссии могут входить представители органов местного государственного управления, общественных объединений, кооперативов собственников помещений (квартир), населения, организаций и уполномоченных органов образования, здравоохранения, социальной защиты, работников правоохранительных органов.
Комиссия состоит из председателя, секретаря и членов комиссии. Общий состав Комиссии не менее пяти человек.
Председателем Комиссии является заместитель акима района города Алматы, курирующий вопросы социальной сферы.
10. Председатель организует работу Комиссии и обеспечивает своевременное и качественное выполнение задач и функций, возложенных на Комиссию настоящим Положением.
11. Обследование проводится в присутствии заявителя, а в случае его отсутствия - одного из совершеннолетних дееспособных членов семьи, не менее чем двумя членами комиссии.
12. По результатам проведенного обследования Комиссия составляет Акт обследования материального положения заявителя (семьи) (далее – акт обследования) для адресной социальной помощи по форме согласно приложению 7, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2001 года № 1685 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан "О государственной адресной социальной помощи" (далее – постановление адресной социальной помощи), для социальной помощи по форме согласно приложению 2, утвержденной постановлением социальной помощи и подписывается членами комиссии.
13. Комиссия ознакамливает под роспись с актом обследования заявителя, а в случае его отсутствия – одного из совершеннолетних дееспособных членов семьи, в присутствии, которого было проведено обследование.
14. Отказ заявителя, а в случае его отсутствия, совершеннолетних дееспособных членов семьи в проведении обследования фиксируется в акте обследования.
15. Члены Комиссии несут ответственность за достоверность данных, изложенных в акте обследования материального положения лица (семьи), представленном уполномоченному органу.

4) ұсынылған құжаттардың және/немесе зерттеу нәтижелерінің негізінде атаулы әлеуметтік көмек немесе Қағидаларға сәйкес көрсетілетін әлеуметтік көмекті берудің қажеттілігі немесе қажет еместігі туралы қорытындыны дайындау.
3. Комиссияның қызметін ұйымдастыру
7. Комиссия өз қызметін өтеусіз негізде жүзеге асырады.
8. Уәкілетті орган Комиссияның қалыпты жұмыс істеуі үшін қажетті жағдайлар жасайды (отырыс өткізуге арналған жеке бөлме беру, нормативтік құқықтық актілермен, техникалық құралдармен қамтамасыз ету).
9. Комиссияның құрамына жергілікті мемлекеттік басқару органдарының, қоғамдық бірлестіктердің, үй-жайлар (пәтерлер) иелері кооперативтерінің, халықтың, ұйымдардың және білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қорғаудың уәкілетті органдарының өкілдері, құқық қорғау органдарының қызметкерлері кіруі мүмкін.
Комиссия төрағадан, хатшыдан және комиссия мүшелерінен тұрады. Комиссияның жалпы құрамы бес адамнан кем болмауы тиіс.
Алматы қаласының аудан әкімінің әлеуметтік сала мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасары Комиссия төрағасы болып табылады.
10. Төраға Комиссияның жұмысын ұйымдастырады және Комиссияға осы Ережемен жүктелген міндеттер мен қызметтердің уақтылы және сапалы орындалуын қамтамасыз етеді.
11. Зерттеуді өтініш берушінің қатысуымен, ал ол болмаған жағдайда – отбасының кәмелетке толған, іс-әрекетке қабілетті мүшелерінің бірінің қатысуымен Комиссияның кем дегенде екі мүшесі жүргізеді.
12. Жүргізілген зерттеудің нәтижелері бойынша Комиссия атаулы әлеуметтік көмекке Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 24 желтоқсандағы № 1685 "Мемлекеттік атаулы әлеуметтiк көмек туралы" Қазақстан Республикасының Заңын iске асыру жөніндегі шаралар туралы" қаулысымен (бұдан әрі – атаулы әлеуметтік көмек қаулысы) бекітілген 7 қосымшаға, ал әлеуметтік көмекке әлеуметтік көмек қаулысымен бекітілген 2 қосымшаға сәйкес өтiнiш берушiнің (отбасының) материалдық жағдайының Зерттеу актісін (бұдан әрі – зерттеу актісі) толтырады және оған комиссия мүшелері қол қояды.
13. Учаскелiк комиссия өтініш берушіні, ал ол болмаған жағдайда – отбасының зерттеу жүргізуге қатысқан, кәмелетке толған, іс-әрекетке қабілетті мүшелерінің біріне актіге қол қойғызып, таныстырады.
14. Өтініш иесінің, ал ол болмаған жағдайда – отбасының кәмелетке толған, іс-әрекетке қабілетті мүшелерінің бірінің зерттеу жүргізуден бас тартуы зерттеу актісіне жазылады.
15. Комиссия мүшелері уәкілетті органға ұсынылған өтініш берушінің (отбасының) материалдық жағдайын зерттеу актісінде көрсетілген мәліметтің растығына жауап береді.

16. Комиссия:
в течение пяти рабочих дней со дня получения документов от уполномоченного органа готовит заключение, на основании представленных документов и (или) результатов обследования материального положения заявителя, обратившегося за назначением адресной социальной помощи и передает его в уполномоченный орган;
в течение двух рабочих дней со дня получения документов проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении лица (семьи), обратившегося за оказанием социальной помощи, подготавливает заключение о нуждаемости лица (семьи) в социальной помощи в соответствии с Правилами, и направляет их в уполномоченный орган.
17. Заседание Комиссии проводится не реже одного раза в десять рабочих дней. Ответственность за своевременное проведение заседания Комиссии возлагается на председателя Комиссии.
18. Оповещение заявителя о дате проведения заседания, подготовку предложений по повестке дня заседания Комиссии, необходимых документов, материалов и оформление протокола заседания Комиссии после его проведения осуществляет секретарь Комиссии.
19. Заявитель может присутствовать на заседании Комиссии.
20. Решение Комиссии правомочно при наличии двух третей от общего числа ее состава.
21. Решение Комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества членов Комиссии. В случае равенства голосов голос председателя Комиссии считается решающим.
22. Принятое решение Комиссии оформляется для адресной социальной помощи в форме заключения, согласно приложению 6, утвержденным постановлением адресной социальной помощи, для социальной помощи в форме заключения, согласно приложению 3, утвержденным постановлением социальной помощи, которое подписывается председателем и членами Комиссии. Заявитель ознакамливается с заключением под роспись.
23. Заключение Комиссии может быть обжаловано заявителем в уполномоченном органе, а также в судебном порядке.

16. Комиссия:
уәкілетті органнан құжаттарды алған күннен бастап бес жұмыс күнінің ішінде ұсынылған құжаттардың және (немесе) атаулы әлеуметтік көмек алу үшін өтініш берушінің материалдық жағдайын тексерудің нәтижелерінің негізінде қорытынды дайындайды және оны уәкілетті органға береді;
құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күннің ішінде өтініш берушіге тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша Ережеге сәйкес әлеуметтік көмек алу үшін өтініш білдірген адамның (отбасының) материалдық жағдайы туралы акт жасайды, адамның (отбасының) әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды әзірлейді және оларды уәкілетті органға жібереді.
17. Комиссияның отырысы он жұмыс күнінде кем дегенде бір рет өткізіледі. Комиссия отырысының уақтылы өткізілуі үшін жауапкершілік Комиссия төрағасына жүктеледі.
18. Комиссия отырысының өткізілетін күні туралы өтініш берушіге хабарлауды, отырыстың күн тәртібі бойынша ұсыныстарды, Комиссия отырысына қажетті құжаттар, материалдарды дайындау мен оны өткізгеннен кейін Комиссия отырысының хаттамасын ресімдеуді комиссияның хатшысы жүзеге асырады.
19. Өтініш беруші Комиссияның отырысына қатыса алады.
20. Комиссияның шешімдері оның құрамының жалпы санының үштен екісі болған кезде заңды болып табылады.
21. Комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және Комиссия мүшелерінің жалпы санының басым көпшілігі оған дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып саналады.
22. Комиссияның қабылдаған шешімі атаулы әлеуметтік көмекке атаулы әлеуметтік көмек қаулысымен бекітілген 6 қосымшаға сәйкес қорытынды түрінде ресімделеді, ал әлеуметтік көмекке әлеуметтік көмек қаулысымен бекітілген 3 қосымшаға сәйкес қорытынды түрінде ресімделеді, оған төраға мен комиссия мүшелері қол қояды. Өтініш беруші қорытындымен танысып, қол қояды.
23. Комиссияның қорытындысы бойынша өтініш беруші уәкілетті органға, сондай-ақ сот тәртібімен шағымдана алады.