Об утверждении Требований к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым (допущенным) к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям списка фондовой биржи
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 189. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 ноября 2014 года № 9871. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 54 (вводится в действие с 01.06.2017)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.03.2017 № 54 (вводится в действие с 01.06.2017).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.4
В соответствии с законом Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Требования к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым (допущенным) к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям списка фондовой биржи (далее - Требования).
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. АО "Казахстанская фондовая биржа" в срок до 1 января 2015 года привести свои внутренние документы в соответствие с вышеуказанными Требованиями.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2015 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель
Национального Банка
К. Келимбетов
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 22 октября 2014 года № 189
Требования к эмитентам и их ценным бумагам,
допускаемым (допущенным) к обращению на фондовой бирже,
а также к отдельным категориям списка фондовой биржи
1. Для целей настоящих Требований к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым (допущенным) к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям списка фондовой биржи (далее - Требования) используются следующие понятия:
1) специальное предприятие (Special purpose vehicle) - юридическое лицо, учрежденное в соответствии с законодательством иностранного государства, единственным видом деятельности которого является привлечение денег, в том числе путем выпуска и размещения долговых ценных бумаг под гарантию своего (своих) учредителя (учредителей) участника (участников), акционера (акционеров) - юридического (юридических) лица (лиц) этого же или другого государства либо под гарантию связанных (аффилиированных) с ними лиц;
2) специальная финансовая компания - юридическое лицо, создаваемое в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2006 года "О проектном финансировании и секьюритизации" либо в соответствии с законодательством иностранного государства для осуществления сделок проектного финансирования и секьюритизации, в пользу которой уступаются права требования;

Эмитенттерге және олардың қор биржасында айналысқа жіберілетін (жіберілген) бағалы қағаздарына, сондай-ақ қор биржасы тізімінің жекелеген санаттарына қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 189 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 11 қарашада № 9871 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 27 наурыздағы № 54 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.03.2017 № 54 (01.06.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
"Бағалы қағаздар рыногы" туралы 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Эмитенттерге және олардың қор биржасында айналысқа жіберілетін (жіберілген) бағалы қағаздарына, сондай-ақ қор биржасы тізімінің жекелеген санаттарына қойылатын талаптар (бұдан әрі - Талаптар) бекітілсін.
2. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
3. "Қазақстан қор биржасы" АҚ 2015 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде өзінің ішкі құжаттарын жоғарыда көрсетілген Талаптарға сәйкес келтірсін.
4. Осы қаулы 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қ.Келімбетов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 22 қазандағы
№ 189 қаулысымен
бекітілді
Эмитенттерге және олардың қор биржасында айналысқа жіберілетін
(жіберілген) бағалы қағаздарына, сондай-ақ қор биржасы
тізімінің жекелеген санаттарына қойылатын талаптар
1. Осы эмитенттерге және олардың қор биржасында айналысқа жіберілетін (жіберілген) бағалы қағаздарына, сондай-ақ қор биржасы тізімінің жекелеген санаттарына қойылатын талаптардың (бұдан әрі – Талаптар) мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) арнайы кәсіпорын (Special purpose vehicle) – шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған, қызметінің жалғыз түрі ақша тарту, оның ішінде өзінің (өздерінің) құрылтайшысының (құрылтайшыларының), қатысушысының (қатысушыларының), акционерінің (акционерлерінің) – осы немесе басқа да мемлекеттің заңды тұлғаның (тұлғалардың) кепілдігіне не олармен байланысты (үлестес) тұлғалардың кепілдігіне борыштық бағалы қағаздар шығару және орналастыру жолымен ақша тарту болып табылатын заңды тұлға;
2) арнайы қаржы компаниясы – жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру мәмілелерін жүзеге асыру үшін "Жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру туралы" 2006 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес не шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылатын, пайдасына талап ету құқықтары берілетін заңды тұлға;

3) долговая ценная бумага - ценная бумага, удостоверяющая право ее владельца на получение от эмитента суммы основного долга в размере и в сроки, установленные условиями выпуска;
4) облигации местных исполнительных органов - государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные местными исполнительными органами города республиканского значения, столицы;
5) индексный фонд - инвестиционный фонд, активы которого составляют финансовые инструменты, аналогичные входящим в представительский список определенного фондового индекса, являющегося для данного инвестиционного фонда базовым;
6) представительский список индекса - список ценных бумаг, параметры которых используются в целях расчета того или иного индикатора фондовой биржи;
7) исламские ценные бумаги - исламские арендные сертификаты и исламские сертификаты участия;
8) нефинансовая организация - организация, не являющаяся финансовой организацией;
9) официальный список фондовой биржи (официальный список) - часть списка фондовой биржи, для включения в который и нахождения в котором ценные бумаги и эмитенты ценных бумаг соответствуют Требованиям;
10) список фондовой биржи - составленный в соответствии с внутренними документами фондовой биржи список финансовых инструментов, разрешенных к обращению в торговой системе фондовой биржи;
11) листинговая компания - юридическое лицо, ценные бумаги которого включены в официальный список (допущены к обращению в официальном списке);
12) сектор официального списка - часть официального списка фондовой биржи, в который включены (в котором допущены к обращению) эмиссионные ценные бумаги, соответствующие Требованиям и (или) внутренним документам фондовой биржи;
13) инициатор допуска - эмитент либо член фондовой биржи, по инициативе которого ценные бумаги включаются (допускаются) в официальный список фондовой биржи;
14) торговая площадка - часть программно-технического комплекса фондовой биржи, посредством которого заключаются сделки с отдельными видами финансовых инструментов, включенных в официальный список (допущенных к обращению на фондовой бирже);
15) реструктуризация обязательств эмитента - комплекс административных, юридических, финансовых, организационно-технических и других мероприятий и процедур, реализуемых эмитентом на основании плана реструктуризации, утвержденного в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" либо плана реабилитации, утвержденного в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве";

3) борыштық бағалы қағаз – иесінің эмитенттен негізгі борыш сомасын шығарылым талаптарымен белгіленген мөлшерде және мерзімде алуға құқығын растайтын бағалы қағаз;
4) жергілікті атқарушы органдардың облигациялары – республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары;
5) индекстік қор – активтері осы инвестициялық қор үшін базалық болып табылатын белгілі бір қор индексінің өкілдік тізіміне кіретіндерге ұқсас қаржы құралдарынан тұратын инвестициялық қор;
6) индекстің өкілдік тізімі – өлшемдері қор биржасының қандай да болмасын индикаторын есептеу мақсатында пайдаланылатын бағалы қағаздар тізімі;
7) исламдық бағалы қағаздар – исламдық жалға алу сертификаттары мен исламдық қатысу сертификаттары;
8) қаржылық емес ұйым – қаржылық ұйым болып табылмайтын ұйым;
9) қор биржасының ресми тізімі (ресми тізім) – енгізілуі және болуы үшін бағалы қағаздар мен бағалы қағаздар эмитенттері осы Талаптарға сәйкес келетін қор биржасы тізімінің бір бөлігі;
10) қор биржасының тізімі – қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес жасалған, қор биржасының сауда жүйесінде айналысқа рұқсат етілген қаржы құралдарының тізімі;
11) листингтік компания – бағалы қағаздары ресми тізімге енгізілген (ресми тізімде айналысқа жіберілген) заңды тұлға;
12) ресми тізімнің секторы – эмиссиялық бағалы қағаздар енгізілген (айналысқа жіберілген), Талаптарға және (немесе) қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес келетін қор биржасының ресми тізімінің бір бөлігі;
13) рұқсат беру бастамашысы – бастамасымен бағалы қағаздар қор биржасының ресми тізіміне енгізілетін (жіберілетін) эмитент не қор биржасының мүшесі;
14) сауда алаңы – қор биржасының бағдарламалық-техникалық кешенінің бөлігі, ол арқылы ресми тізімге енгізілген (қор биржасында айналысқа жіберілген) қаржы құралдарының жекелеген түрлерімен мәмілелер жасалады;
15) эмитенттің міндеттемелерін қайта құрылымдау – эмитенттің "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен бекітілген қайта құрылымдау жоспары не "Оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен бекітілген сауықтыру жоспары негізінде іске асыратын әкімшілік, заңдық, қаржылық, ұйымдастыру-техникалық және басқа да іс-шаралар мен рәсімдерінің кешені;

16) уполномоченный орган - Национальный Банк Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.10.2016 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. К обращению на организованном рынке ценных бумаг Республики Казахстан допускаются ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством других, помимо Республики Казахстан, государств, включенные в список (допущенные к обращению в списке) фондовой биржи.
2-1. Список фондовой биржи состоит из официального списка и сектора "Нелистинговые ценные бумаги".
Сноска. Требования дополнены пунктом 2-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 17.07.2015 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В официальный список фондовой биржи включаются (допускаются) ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, в том числе производные ценные бумаги, базовым активом которых являются негосударственные ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств.
4. Официальный список фондовой биржи состоит из следующих секторов:
1) акции;
2) долговые ценные бумаги;
3) исламские ценные бумаги;
4) ценные бумаги инвестиционных фондов;
5) производные ценные бумаги;
6) ценные бумаги международных финансовых организаций;
7) государственные ценные бумаги;
8) иные секторы, создание и функционирование которых осуществляются в соответствии с внутренними документами фондовой биржи. Условия и порядок включения ценных бумаг в такие секторы, исключения их из них и смены категории списка, а также требования, предъявляемые к эмитентам, чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в такие секторы, а также к таким ценным бумагам устанавливаются внутренними документами фондовой биржи.
Секторы официального списка фондовой биржи подразделяются на отдельные категории и подкатегории.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.07.2015 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Сектор "акции" подразделяется на две категории: первая категория и вторая категория.
6. Для включения акций эмитента в сектор "акции" по первой категории официального списка фондовой биржи и их нахождения в нем, данные ценные бумаги и их эмитент соответствуют следующим требованиям:

16) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.10.2016 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығы айналысына Қазақстан Республикасынан бөлек басқа мемлекеттерінің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген (тізімде айналыста болуға рұқсат берілген) бағалы қағаздарға рұқсат беріледі.
2-1. Қор биржасының тізімі ресми тізімнен және "Листингтік емес бағалы қағаздар" секторынан тұрады.
Ескерту. 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.07.2015 № 138 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Қор биржасының ресми тізіміне Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған бағалы қағаздар, соның ішінде базалық активі Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған мемлекеттік емес бағалы қағаздар болып табылатын туынды бағалы қағаздар енгізіледі (рұқсат беріледі).
4. Қор биржасының ресми тізімі мынадай секторлардан тұрады:
1) акциялар;
2) борыштық бағалы қағаздар;
3) исламдық бағалы қағаздар;
4) инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары;
5) туынды бағалы қағаздар;
6) халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары;
7) мемлекеттік бағалы қағаздар;
8) құрылуы және жұмыс істеуі қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес жүзеге асырылатын өзге де секторлар. Бағалы қағаздарды осындай секторларға енгізу, оларды олардан шығару және тізім санатын ауыстыру талаптары мен тәртібі, сондай-ақ бағалы қағаздары осындай секторларға енгізуге болжанатын немесе енгізілген эмитенттерге, сондай-ақ осындай бағалы қағаздарға қойылатын талаптар қор биржасының ішкі құжаттарында белгіленеді.
Қор биржасының ресми тізімінің секторлары бөлек санаттарға және шағын санаттарға бөлінеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.07.2015 № 138 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. "Акциялар" секторы екі санатқа бөлінеді: бірінші санат және екінші санат.
6. Қор биржасының ресми тізімінің бірінші санаты бойынша "акциялар" секторына эмитент акцияларын енгізу және олардың онда болуы үшін осы бағалы қағаздар мен олардың эмитенті мынадай талаптарға сәйкес келеді:

1) государственная регистрация эмитента осуществлена не менее чем за три года до дня подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список. В соответствии с внутренними документами фондовой биржи производится зачет срока существования организации (организаций), в результате реорганизации которой (которых) был создан эмитент.
Если внутренними документами фондовой биржи установлено требование к сроку существования менее трех лет для организаций, сто процентов акций которых принадлежат государству, национальному холдингу либо национальному управляющему холдингу, то требования, установленные подпунктом 4) настоящего пункта, применяются исходя из фактического срока существования данных организаций;
2) эмитент составляет финансовую отчетность в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards - IFRS) (далее - МСФО) или стандартами финансовой отчетности, действующими в Соединенных Штатах Америки (General Accepted Accounting Principles - GAAP) (далее - СФО США);
3) аудит финансовой отчетности эмитента производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень аудиторских организаций, признаваемых фондовой биржей для включения и нахождения эмитентов и их ценных бумаг в официальном списке фондовой биржи (далее - перечень аудиторских организаций, признаваемых фондовой биржей);
4) инициатор допуска предоставляет финансовую отчетность эмитента, подтвержденную аудиторским отчетом, не менее чем за:
последние три завершенных финансовых года, если заявление о включении акций в данную категорию подано по истечении четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года;
три последовательных завершенных финансовых года, предшествующих последнему завершенному финансовому году, если заявление о включении акций в данную категорию подано в течение четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года.
С даты составления последней предоставленной инициатором допуска финансовой отчетности эмитента, по которой выпущен аудиторский отчет или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента), должно пройти не более шести месяцев до даты подачи заявления о включении акций в данную категорию.
Если с даты составления последней финансовой отчетности за завершенный финансовый год, подтвержденной аудиторским отчетом, прошло более шести месяцев до дня подачи заявления о включении акций в данную категорию, инициатор допуска предоставляет аудиторский отчет по промежуточной финансовой отчетности или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента);

1) эмитентті мемлекеттік тіркеу оның бағалы қағаздарын ресми тізімге енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін кемінде үш жыл бұрын жүзеге асырылған. Қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес ұйымды (ұйымдарды) қайта ұйымдастыру нәтижесінде эмитент құрылған оның жұмыс істеу мерзімін есептеу жүргізіледі.
Егер қор биржасының ішкі құжаттарында акцияларының жүз пайызы мемлекетке, ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйымдар үшін жұмыс істеу мерзіміне үш жылдан аз талап қойылған жағдайда, осы тармақтың 4) және 6) тармақшаларында белгіленген талаптар осы ұйымдардың іс жүзінде жұмыс істеу мерзіміне байланысты қолданылады;
2) эмитент халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (International Financial Reporting Standards - IFRS) (бұдан әрі – ХҚЕС) немесе Америка Құрама Штаттарында қолданылатын қаржылық есептілік стандарттарына (General Accepted Accounting Principles - GAAP) (бұдан әрі - АҚШ ҚЕС) сәйкес қаржылық есептілікті жасайды;
3) эмитенттің қаржылық есептілігінің аудитін қор биржасымен танылатын, аудиторлық ұйымдардың тізбесіне (бұдан әрі – қор биржасы танитын аудиторлық ұйымдардың тізбесі) енген аудиторлық ұйымдардың бірі эмитенттерді және олардың бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне енгізу және олардың сонда болу үшін жүргізеді;
4) рұқсат беру бастамашысы мыналардан:
егер акцияларды осы санатқа енгізу туралы өтініш соңғы аяқталған қаржы жылы аяқталған күнінен бастап төрт ай өткен соң берілсе, аяқталған соңғы үш қаржы жылынан;
егер акцияларды осы санатқа енгізу туралы өтініш аяқталған соңғы қаржы жылы аяқталған күнінен бастап төрт ай ішінде берілсе, соңғы аяқталған қаржы жылының алдындағы қатарынан аяқталған үш қаржы жылынан кем емес аудиторлық есеппен расталған эмитенттің қаржылық есептілігін ұсынады.
Аудиторлық есеп немесе аралық қаржылық ақпаратты (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығын) шолу бойынша есеп шығарылған, рұқсат беру бастамашысы ұсынған эмитенттің соңғы қаржылық есептілігін жасаған күннен бастап осы санатқа акцияларды енгізу туралы өтініш берген күнге дейін алты айдан көп емес мерзім өтуі тиіс.
Егер аудиторлық есеппен расталған аяқталған қаржы жылы үшін соңғы қаржылық есептілік жасалған күннен бастап акцияларды осы санатқа енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін алты айдан астам мерзім өтсе, рұқсат беру бастамашысы аралық қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есеп немесе аралық қаржылық ақпаратты (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығын) шолу бойынша есеп береді;

5) в отношении акционерных обществ - резидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента.
В отношении нерезидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления или иного аналогичного по своему содержанию документа, утвержденного в порядке, предусмотренном законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица, в том случае, если его наличие предусмотрено законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица;
6) в учредительных документах эмитента и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу).
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 28.10.2016 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
7. Для включения акций эмитента в сектор "акции" по второй категории официального списка фондовой биржи и их нахождения в нем, данные ценные бумаги и их эмитент соответствуют следующим требованиям:
1) эмитент составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;
2) аудит финансовой отчетности эмитента производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень аудиторских организаций, признаваемых фондовой биржей;
3) инициатор допуска предоставляет финансовую отчетность эмитента, подтвержденную аудиторским отчетом за последний завершенный финансовый год эмитента или за период фактического существования в случае осуществления эмитентом деятельности менее одного года.
В течение первых четырех месяцев после завершения последнего финансового года заявление инициатора допуска о включении акций в данную категорию принимается фондовой биржей без предоставления финансовой отчетности эмитента данных акций за последний завершенный финансовый год, подтвержденной аудиторским отчетом, в случае наличия у эмитента одного из следующих документов:
финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом, за год, предшествующий последнему завершенному финансовому году, а также отчета по обзору промежуточной финансовой информации (полному комплекту промежуточной финансовой отчетности эмитента), с даты составления которой прошло не более шести месяцев до даты подачи инициатором допуска указанного заявления;
промежуточной финансовой отчетности данного эмитента, подтвержденной аудиторским отчетом, с даты составления которой прошло не более шести месяцев до даты подачи инициатором допуска указанного заявления;

5) Қазақстан Республикасының резиденттері акционерлік қоғамдарға қатысты - эмитент акционерлерінің жалпы жиналысы бекіткен корпоративтік басқару кодексінің болуы.
Қазақстан Республикасының резиденті еместерге қатысты - корпоративтік басқару кодексінің немесе егер оның болуы заңды тұлға ретінде эмитентті тіркеген елдің заңнамасында көзделген жағдайда, эмитенттің заңды тұлға ретінде тіркелген елінің заңнамасында көзделген тәртіппен бекітілген мазмұны бойынша ұқсас өзге құжаттың болуы;
6) эмитенттің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (тапсыру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар болмайды.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.10.2016 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Қор биржасының ресми тізімінің екінші санаты бойынша "акциялар" секторына эмитент акцияларын енгізу және олардың онда болуы үшін, осындай бағалы қағаздар мен олардың эмитенті мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) эмитент қаржылық есептілігін ҚЕХС немесе АҚШ ҚЕС сәйкес жасайды;
2) эмитенттің қаржылық есептілігінің аудитін қор биржасымен танылатын, аудиторлық ұйымдардың тізбесіне енген аудиторлық ұйымдардың бірі жүргізеді;
3) рұқсат беру бастамашысы эмитенттің соңғы аяқталған қаржы жылы үшін немесе эмитент бір жылдан кем қызметін жүзеге асырған жағдайда, нақты қызмет ету кезеңі үшін аудиторлық есеппен расталған, эмитенттің қаржылық есептілігін береді.
Рұқсат беру бастамашысының акцияларды осы санатқа енгізу жөніндегі өтініші соңғы қаржы жылы аяқталғаннан кейінгі алғашқы төрт ай ішінде қор биржасымен осы акциялар эмитентінің аудиторлық есеппен расталған, соңғы аяқталған қаржы жылы үшін қаржылық есептілігін бермей, эмитентте мына құжаттардың біреуі бар болған жағдайда қабылданады:
соңғы аяқталған қаржы жылының алдындағы жыл үшін аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілік, сондай-ақ жасалу уақытынан рұқсат беру бастамашысы көрсетілген өтінішті берген күнге дейін алты айдан астам уақыт өтпеген, аралық қаржы ақпаратты шолу (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есеп;
жасалу уақытынан рұқсат беру бастамашысы көрсетілген өтінішті берген күнге дейін алты айдан көп емес уақыт өтпеген, аудиторлық есеппен расталған осы эмитенттің аралық қаржылық есептілігі;

4) в отношении акционерных обществ - резидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента.
В отношении нерезидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления или иного аналогичного по своему содержанию документа, утвержденного в порядке, предусмотренном законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица, в том случае если, его наличие предусмотрено законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица;
5) в учредительных документах эмитента и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу).
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 28.10.2016 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
8. Сектор "долговые ценные бумаги" подразделяется на три категории:
1) долговые ценные бумаги субъектов квазигосударственного сектора;
2) иные долговые ценные бумаги;
3) буферная категория.
9. Для включения долговых ценных бумаг, выпущенных субъектом квазигосударственного сектора, в сектор "долговые ценные бумаги" по категории "долговые ценные бумаги субъектов квазигосударственного сектора" официального списка фондовой биржи и их нахождения в нем, данные ценные бумаги и их эмитент соответствуют следующим требованиям:
1) контрольным пакетом акций или контрольной долей участия в уставном капитале эмитента прямо или косвенно владеет государство, Национальный Банк Республики Казахстан, национальный холдинг, национальный управляющий холдинг либо национальная компания;
2) эмитент составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО;
3) аудит финансовой отчетности эмитента производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень аудиторских организаций, признаваемых фондовой биржей;
4) в учредительных документах эмитента и (или) проспекте выпуска долговых ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников этих ценных бумаг на их отчуждение (передачу).
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 28.10.2016 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
10. Для включения долговых ценных бумаг эмитента в сектор "долговые ценные бумаги" по категории "иные долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи и их нахождения в нем, данные ценные бумаги и их эмитент соответствуют следующим требованиям:

4) Қазақстан Республикасының резиденттері акционерлік қоғамдарға қатысты - эмитент акционерлерінің жалпы жиналысы бекіткен корпоративтік басқару кодексінің болуы.
Қазақстан Республикасының резиденті еместерге қатысты - корпоративтік басқару кодексінің немесе егер оның болуы заңды тұлға ретінде эмитентті тіркеген елдің заңнамасында көзделген жағдайда, эмитенттің заңды тұлға ретінде тіркелген елінің заңнамасында көзделген тәртіппен бекітілген мазмұны бойынша ұқсас өзге құжаттың болуы;
5) эмитенттің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (тапсыру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар болмайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.10.2016 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. "Борыштық бағалы қағаздар" секторы үш санатқа бөлінеді:
1) квазимемлекеттік секторы субъектілерінің борыштық бағалы қағаздары;
2) өзге борыштық бағалы қағаздар;
3) буферлік санат.
9. Қор биржасының ресми тізімінің "квазимемлекеттік сектор субъектілерінің борыштық бағалы қағаздары" санаты бойынша "борыштық бағалы қағаздар" секторына квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шығарған борыштық бағалы қағаздарын енгізу және олардың онда болуы үшін, осындай бағалы қағаздар және олардың эмитенті мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) мемлекет, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, ұлттық холдинг, ұлттық басқарушы холдинг не ұлттық компания эмитенттің акцияларының бақылау пакетін немесе жарғылық капиталында қатысудың бақылау үлесін тікелей не ішінара иеленеді;
2) эмитент қаржылық есептілікті ХҚЕС сәйкес жасайды;
3) эмитенттің қаржылық есептілігінің аудитін қор биржасымен танылатын, аудиторлық ұйымдардың тізбесіне енген аудиторлық ұйымдардың бірі жүргізеді;
4) эмитенттің құрылтай құжаттарында және (немесе) борыштық бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде осындай бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (тапсыру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар болмайды.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.10.2016 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Қор биржасының ресми тізімінің "өзге борыштық бағалы қағаздар" санаты бойынша "борыштық бағалы қағаздар" секторына эмитенттің борыштық бағалы қағаздарын енгізу және олардың онда болуы үшін, осындай бағалы қағаздар және олардың эмитенті мынадай талаптарға сәйкес келеді:

1) государственная регистрация эмитента осуществлена не менее чем за два года до дня подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список. В соответствии с внутренними документами фондовой биржи производится зачет срока существования организации (организаций), в результате реорганизации которой (которых) был создан эмитент;
2) эмитент составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;
3) аудит финансовой отчетности эмитента производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень аудиторских организаций, признаваемых фондовой биржей;
4) инициатор допуска предоставляет финансовую отчетность эмитента, подтвержденную аудиторским отчетом, не менее чем за последний один завершенный финансовый год.
С даты составления последней предоставленной инициатором допуска финансовой отчетности эмитента, по которой выпущен аудиторский отчет или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента), должно пройти не более шести месяцев до даты подачи заявления о включении долговых ценных бумаг в данную категорию.
Если с даты составления последней финансовой отчетности за завершенный финансовый год, подтвержденной аудиторским отчетом, прошло более шести месяцев до дня подачи заявления о включении долговых ценных бумаг в данную категорию, инициатор допуска предоставляет аудиторский отчет по промежуточной финансовой отчетности или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента);
5) в отношении акционерных обществ - резидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента.
В отношении нерезидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления или иного аналогичного по своему содержанию документа, утвержденного в порядке, предусмотренном законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица в том случае если, его наличие предусмотрено законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица;
6) в учредительных документах эмитента и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу).
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 28.10.2016 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

1) эмитентті мемлекеттік тіркеу оның бағалы қағаздарын ресми тізімге енгізу туралы өтініш берген күнге дейін кемінде екі жыл уақыт ішінде жүзеге асырады. Қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес оны (оларды) қайта ұйымдастыру нәтижесінде эмитент құрылған ұйымның (ұйымдардың) қызмет атқару мерзіміне сынақ жүргізіледі;
2) эмитент қаржылық есептілігін ҚЕХС немесе АҚШ ҚЕС сәйкес жасайды;
3) эмитенттің қаржылық есептілігінің аудитін қор биржасымен танылатын, аудиторлық ұйымдардың тізбесіне енген аудиторлық ұйымдардың бірі жүргізеді;
4) рұқсат беру бастамашысы эмитенттің кемінде соңғы аяқталған бір қаржы жылы үшін аудиторлық есеппен расталған, эмитенттің қаржылық есептілігін береді.
Аудиторлық есеп немесе аралық қаржылық ақпаратты (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығын) шолу бойынша есеп шығарылған, рұқсат беру бастамашысы ұсынған эмитенттің соңғы қаржылық есептілігін жасаған күннен бастап борыштық бағалы қағаздарды осы санатқа енгізу туралы өтініш берген күнге дейін алты айдан аспайтын мерзім өтуге тиіс.
Егер аудиторлық есеппен расталған аяқталған қаржы жылы үшін соңғы қаржылық есептілік жасалған күннен бастап борыштық бағалы қағаздарды осы санатқа енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін алты айдан астам мерзім өтсе, рұқсат беру бастамашысы аралық қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есеп немесе аралық қаржылық ақпаратты (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығын) шолу бойынша есеп береді;
5) Қазақстан Республикасының резиденттері акционерлік қоғамдарға қатысты - эмитент акционерлерінің жалпы жиналысы бекіткен корпоративтік басқару кодексінің болуы.
Қазақстан Республикасының резиденті еместерге қатысты - корпоративтік басқару кодексінің немесе егер оның болуы заңды тұлға ретінде эмитентті тіркеген елдің заңнамасында көзделген жағдайда, эмитенттің заңды тұлға ретінде тіркелген елінің заңнамасында көзделген тәртіппен бекітілген мазмұны бойынша ұқсас өзге құжаттың болуы;
6) эмитенттің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (тапсыру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар болмайды.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.07.2015 № 138 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.10.2016 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

11. Для включения секьюритизированных долговых ценных бумаг, выпущенных специальной финансовой компанией или специальным предприятием, в сектор "долговые ценные бумаги" по категории "иные долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи и их нахождения в нем, данные ценные бумаги и их эмитент соответствуют следующим требованиям:
1) эмитент является юридическим лицом, созданным специально для осуществления одной или нескольких сделок секьюритизации;
2) эмитент и его долговые ценные бумаги должны соответствовать требованиям, установленным подпунктами 2), 3), 5) и 6) пункта 10 Требований.
12. Для включения инфраструктурных облигаций в сектор "долговые ценные бумаги" по категории "иные долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи и их нахождения в нем, данные облигации и их эмитент соответствуют требованиям, установленным подпунктами 2), 3), 5) и 6) пункта 10 Требований.
13. Для включения в сектор "долговые ценные бумаги" по категории "иные долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи долговых ценных бумаг, выпущенных специальным предприятием под гарантию организации, которая является единственным учредителем (участником) либо одним из учредителей (участников) данного эмитента, требования применяются не к самому эмитенту, а к организации, выступающей таким гарантом.
14. Перевод долговых ценных бумаг эмитента в категорию "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи осуществляется в случаях:
1) дефолта эмитента по выплате вознаграждения по своим обязательствам (за исключением вознаграждения за последний купонный период в случае, если данный выпуск долговых ценных бумаг является единственным выпуском долговых ценных бумаг данного эмитента в официальном списке фондовой биржи);
2) принятия советом директоров эмитента (наблюдательным советом эмитента, созданного в иной, помимо акционерного общества, организационно-правовой форме) решения о реструктуризации обязательств эмитента.
15. Фондовая биржа в течение трех рабочих дней с даты возникновения оснований для перевода долговых ценных бумаг эмитента в категорию "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи, указанных в подпункте 1) пункта 14 Требований, направляет эмитенту (инициатору допуска) уведомление о таком несоответствии.
16. При возникновении оснований для перевода ценных бумаг эмитента в категорию "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи, указанных в подпункте 2) пункта 14 Требований, эмитент (инициатор допуска) уведомляет фондовую биржу о неисполнении обязательств по долговым ценным бумагам, установленных проспектом выпуска ценных бумаг, не позднее чем за три рабочих дня до установленной проспектом выпуска ценных бумаг даты исполнения обязательств.

11. Қор биржасының ресми тізімінің "өзге борыштық бағалы қағаздар" санаты бойынша "борыштық бағалы қағаздар" секторына арнайы қаржы компаниясы немесе арнаулы кәсіпорын шығарған секьюритилендірілген борыштық бағалы қағаздарды енгізу және олардың онда болуы үшін, осындай бағалы қағаздар және олардың эмитенті мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:
1) эмитент бір немесе бірнеше секьюритилендіру мәмілелерін жүзеге асыру үшін арнайы құрылған заңды тұлға болып табылады;
2) эмитент және оның борыштық бағалы қағаздары Талаптардың 10-тармағының 2), 3), 5) және 6)тармақшаларында белгіленген талаптарға сәйкес келуі тиіс.
12. Инфрақұрылымдық облигацияларды қор биржасы ресми тізімінің "борыштық бағалы қағаздар" секторына "өзге борыштық бағалы қағаздар" санаты бойынша енгізу және сонда қалдыру үшін осы облигациялар және олардың эмитенті Талаптардың 10-тармағының 2), 3), 5) және 6) тармақшаларымен белгіленген талаптарға сәйкес келеді.
13. Осы эмитенттің жалғыз құрылтайшысы (қатысушысы) не құрылтайшысының (қатысушысының) бірі болып табылатын ұйымның кепілдігімен арнайы кәсіпорындар шығарған борыштық бағалы қағаздарды қор биржасының ресми тізіміне "борыштық бағалы қағаздар" секторына "өзге борыштық бағалы қағаздар" санаты бойынша енгізу үшін, талаптар эмитенттің өзіне емес, осындай кепілгер болатын ұйымға қолданылады.
14. Эмитенттің борыштық бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізімінің "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына аударым жасау мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) эмитенттің өз міндеттемелері бойынша сыйақыны (егер борыштық бағалы қағаздардың аталған шығарылымы қор биржасының ресми тізіміндегі осы эмитенттің борыштық бағалы қағаздарының жалғыз шығарылымы болып табылған жағдайда, соңғы купондық кезең бойынша сыйақыны қоспағанда) төлеу дефолтында;
2) эмитенттің директорлар кеңесі (акционерлік қоғамнан бөлек, өзге ұйымдық-құқықтық нысанда құрылған эмитенттің қадағалау кеңесі) эмитенттің міндеттемелерін қайта құрылымдау туралы шешім қабылдағанда.
15. Қор биржасы эмитенттің борыштық бағалы қағаздарын Талаптардың 14-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген қор биржасының ресми тізіміне "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына аударым жасау үшін негіздер пайда болған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде эмитентке (рұқсатнаманың бастамашысына) осындай сәйкессіздік жөнінде хабарлама жібереді.
16. Эмитенттің бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына аударым жасау үшін Талаптардың 14-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген негіздер пайда болғанда, эмитент (рұқсатнамасының бастамашысы) қор биржасына бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде белгіленген борыштық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелер орындалмағаны туралы бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде белгіленген орындалу мерзіміне дейінгі үш жұмыс күні бұрын кешіктірмей хабарлайды.

17. Эмитент (инициатор допуска) не позднее трех рабочих дней с даты принятия решения советом директоров эмитента (наблюдательным советом эмитента, созданного в иной, помимо акционерного общества, организационно-правовой форме) о реструктуризации обязательств уведомляет фондовую биржу о данном факте.
18. Эмитент (инициатор допуска) в течение двадцати рабочих дней со дня получения письменного уведомления фондовой биржи либо возникновения оснований для перевода эмитента и его ценных бумаг в категорию "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи, указанных в пункте 14 Требований, направляет в адрес фондовой биржи план мероприятий, утвержденный советом директоров эмитента (наблюдательным советом эмитента, созданного в иной, помимо акционерного общества, организационно-правовой форме), по устранению оснований для перевода ценных бумаг эмитента в категорию "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи, предусмотренных пунктом 14 Требований (далее - план мероприятий).
Фондовая биржа в день получения плана мероприятий размещает его на своем интернет-ресурсе.
План мероприятий содержит:
краткую характеристику деятельности эмитента;
основные причины возникновения оснований для перевода ценных бумаг эмитента в категорию "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи;
основные мероприятия, предполагаемые к выполнению эмитентом, направленные на оздоровление финансового положения;
сроки выполнения каждого из мероприятий, предусмотренных планом мероприятий;
прогноз основных финансовых показателей эмитента;
перечень лиц, ответственных за выполнение мероприятий, предусмотренных планом мероприятий.
Дополнительные требования в отношении плана мероприятий эмитента устанавливаются внутренними документами фондовой биржи.
Требования, установленные в настоящем пункте, не распространяются на банки второго уровня, находящиеся в процессе реструктуризации.
Перевод ценных бумаг банка второго уровня, находящегося в процессе реструктуризации, в категорию "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи производится на основании заявления банка второго уровня, подписанного руководителем исполнительного органа (лицом, единолично осуществляющим функции исполнительного органа) либо лицом, который исполняет обязанности руководителя исполнительного органа (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа) указанного банка второго уровня, при одобрении данного перевода листинговой комиссией фондовой биржи.

17. Эмитент (рұқсатнаманың бастамашысы) міндеттемелерді қайта құрылымдау туралы эмитенттің директорлар кеңесі (акционерлік қоғамнан бөлек, өзге ұйымдық-құқықтық нысанда құрылған эмитенттің қадағалау кеңесі) шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей қор биржасына осы факті туралы хабарлайды.
18. Эмитент (рұқсат беру бастамашысы) қор биржасының жазбаша хабарламасын алған күннен не эмитентті және оның бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына аударым жасау үшін Талаптардың 14-тармағында көрсетілген негіздемелер туындаған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде қор биржасының атына эмитенттің директорлар кеңесі (акционерлік қоғамнан бөлек, өзге ұйымдық-құқықтық нысанда құрылған эмитенттің бақылау кеңесі) бекіткен эмитенттің бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына аударым жасау үшін Талаптардың 14-тармағында көзделген негіздемелерін жою жөніндегі іс-шаралардың жоспарын (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) жібереді.
Қор биржасы іс-шаралар жоспарын алған күні оны өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
Іс-шаралар жоспарында:
эмитент қызметінің қысқаша сипаттамасы;
эмитенттің бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына аударым жасау үшін негіздемелер туындауының негізгі себептері;
қаржылық жағдайды қалпына келтіруге бағытталған, эмитенттің орындауға ұйғарылған негізгі іс-шаралары;
іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шаралардың әрқайсысының орындалу мерзімдері;
эмитенттің негізгі қаржылық көрсеткіштерінің болжамы;
іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шаралардың орындалуына жауапты тұлғалардың тізбесі қамтылады.
Эмитенттің іс-шаралар жоспарына қатысты қосымша талаптар қор биржасының ішкі құжаттарында белгіленеді.
Осы тармақта белгіленген талаптар қайта құрылымдау процесінде тұрған екінші деңгейдегі банктерге қолданылмайды.
Қайта құрылымдау процесінде тұрған екінші деңгейдегі банктің бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына аударым жасау екінші деңгейдегі банктің атқарушы органының бірінші басшысы (атқару органы функцияларын жеке өзі жүзеге асыратын тұлға) не аталған екінші деңгейдегі банктің атқарушы органының басшысының міндетін атқаратын тұлға (атқару органы функцияларын жеке өзі жүзеге асыратын тұлға) қол қойған өтініштің негізінде, осы аударым жасауды қор биржасының листингтік комиссиясы мақұлдаған жағдайда жүргізіледі.

19. Фондовая биржа в течение пятнадцати рабочих дней, следующих за датой получения плана мероприятий, рассматривает план мероприятий и принимает решение о его принятии либо отклонении.
20. Решение о принятии либо отклонении плана мероприятий принимается органом фондовой биржи, в компетенцию которого входит рассмотрение вопросов листинга, делистинга или смены категории списка ценных бумаг (далее - листинговая комиссия).
В случае принятия листинговой комиссией плана мероприятий все выпуски долговых ценных бумаг эмитента подлежат переводу в категорию "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи, в случае отклонения листинговой комиссией плана мероприятий – делистингу.
В период нахождения ценных бумаг эмитента в категории "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи эмитенту допускается вносить изменения в план мероприятий, которые утверждаются советом директоров эмитента (наблюдательным советом эмитента, созданного в иной, помимо акционерного общества, организационно-правовой форме).
Решение о принятии либо отклонении изменений в план мероприятий принимается листинговой комиссией в течение десяти рабочих дней, следующих за датой получения изменений в план мероприятий.
Решение листинговой комиссии об отклонении изменений в план мероприятий содержит информацию о том, что ценные бумаги эмитента остаются в категории "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи в случае отсутствия оснований для их делистинга в соответствии с пунктом 26 Требований.
21. В случае устранения эмитентом оснований для перевода его ценных бумаг в категорию "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи либо делистинга и представления подтверждающих документов фондовой бирже до момента принятия решения о переводе в категорию "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи либо делистинге ценных бумаг, данные ценные бумаги остаются в категории официального списка фондовой биржи, в которой они находились на момент совершения действий, указанных в пункте 14 Требований.
22. Максимальный срок нахождения ценных бумаг в категории "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи составляет двенадцать месяцев с даты принятия решения о переводе ценных бумаг эмитента в категорию "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи.

19. Қор биржасы іс-шаралар жоспарын алған күннен кейінгі он бес жұмыс күні ішінде іс-шаралар жоспарын қарайды және оны қабылдау не қабылдамау туралы шешім қабылдайды.
20. Іс-шаралар жоспарын қабылдау не қабылдамау туралы шешімді құзыретіне листинг, делистинг немесе бағалы қағаздар тізімінің санатын ауыстыру мәселелерін қарау кіретін қор биржасының органы (бұдан әрі – листингтік комиссия) қабылдайды.
Листингтік комиссия іс-шаралар жоспарын қабылдаған жағдайда эмитенттің борыштық бағалы қағаздарының барлық шығарылымы қор биржасының ресми тізіміне "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына, листингтік комиссия іс-шаралар жоспарын қабылдамаған жағдайда – делистингке аударым жасауға жатады.
Эмитенттің бағалы қағаздары қор биржасының ресми тізіміне "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатында болған кезеңде эмитент эмитенттің директорлар кеңесі (акционерлік қоғамнан бөлек, өзге ұйымдық-құқықтық нысанда құрылған эмитенттің бақылау кеңесі) бекітетін іс-шаралар жоспарына өзгерістер енгізуі мүмкін.
Листингтік комиссия іс-шаралар жоспарына өзгерістерді алған күннен кейінгі он жұмыс күні ішінде іс-шаралар жоспарына өзгерістерді қабылдау не қабылдамау туралы шешім қабылдайды.
Листингтік комиссияның іс-шаралар жоспарына өзгерістерді қабылдамау туралы шешімінде эмитенттің бағалы қағаздары қор биржасының ресми тізіміне "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына оларды Талаптардың 26-тармағына сәйкес делистингке негіздер жоқ болған жағдайда "буферлік санат" санатында қалатыны туралы ақпарат бар.
21. Эмитент өзінің бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына аударым жасауға не делистингке негіздерді жойған және бағалы қағаздарды қор биржасының ресми тізіміне "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына аударым жасау не делистинг туралы шешім қабылдаған сәтке дейін қор биржасына растайтын құжаттарды ұсынған жағдайда осы бағалы қағаздар қор биржасының ресми тізімінің санатында қалады, мұнда олар Талаптардың 14-тармағында көрсетілген іс-қимылдарды жасау сәтінде болған.
22. Бағалы қағаздардың қор биржасының ресми тізімінің қор биржасының ресми тізіміне "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатында болуының ең жоғары мерзімі эмитенттің бағалы қағаздарын "буферлік санат" санатына аударым жасау туралы шешім қабылданған күннен бастап он екі айды құрайды.

23. В период нахождения ценных бумаг в категории "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи эмитент (инициатор допуска) на ежеквартальной основе и по официальному запросу фондовой биржи предоставляет фондовой бирже следующую информацию:
1) отчетность и информацию, перечень которых определяется внутренними документами фондовой биржи и договором о листинге, содержащими в том числе сведения о существенных событиях в деятельности эмитента;
2) сведения о выполнении мероприятий, предусмотренных планом мероприятий.
24. В случае устранения оснований для перевода ценных бумаг эмитента в категорию "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи, указанных в пункте 14 Требований, в срок, установленный пунктом 22 Требований, данные ценные бумаги на основании решения листинговой комиссии переводятся из категории "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи в категорию сектора "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи, в которой они находились ранее, а при несоответствии требованиям данной категории, подвергаются делистингу.
В случае проведения реструктуризации обязательств эмитента основанием для перевода его ценных бумаг из категории "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи в категорию, в которой они находились ранее, является решение листинговой комиссии, принятое на основании документов которые, подтверждают о соответствие эмитента и его ценных бумаг требованиям данной категории сектора "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи.
25. Если эмитент во время нахождения его ценных бумаг в категории "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи объявил о реструктуризации обязательств, его ценные бумаги остаются в категории "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи.
26. Ценные бумаги эмитента подлежат делистингу в следующих случаях:
1) прекращения деятельности эмитента в результате реорганизации или ликвидации либо нахождения эмитента в процессе принудительной ликвидации;
2) дефолта эмитента по выплате вознаграждения по своим обязательствам (за исключением вознаграждения за последний купонный период) и непредставления эмитентом плана мероприятий, указанного в пункте 18 Требований;
3) непредставления эмитентом плана мероприятий либо письменного уведомления, указанных в пункте 18 Требований, в случае, указанном в подпункте 2) пункта 14 Требований;

23. Бағалы қағаздардың қор биржасының ресми тізіміне "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына болған кезеңде эмитент (рұқсат беру бастамашысы) тоқсан сайынғы негізде және қор биржасының ресми сұрау салуы бойынша қор биржасына мынадай ақпаратты береді:
1) тізбесі қор биржасының ішкі құжаттарымен және эмитенттің қызметіндегі маңызды оқиғалар туралы мәліметтер бар листинг туралы шартпен айқындалатын есептілік пен ақпарат;
2) іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шараларды орындау туралы ақпарат.
24. Эмитенттің бағалы қағаздарын Талаптардың 14-тармағында көрсетілген қор биржасының ресми тізіміне "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына Талаптардың 22-тармағында белгіленген мерзімде аударым жасауға негіздер жойылған жағдайда, осы бағалы қағаздар листингтік комиссия шешімінің негізінде қор биржасының ресми тізіміне "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатынан талаптарына олар сәйкес келетін "борыштық бағалы қағаздар" секторының санатына аударым жасалады, ал "борыштық бағалы қағаздар" секторы санаттарының талаптарына сәйкес келмесе делистингке ұшырайды.
Эмитенттің міндеттемелерін қайта құрылымдау жүргізілген жағдайда оның бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне бұрын болған "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына аударым жасауға эмитенттің және оның бағалы қағаздарының қор биржасының ресми тізімінің "борыштық бағалы қағаздар" секторының осы санатының талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттардың негізінде қабылданған листингтік комиссияның шешімі негіз болып табылады.
25. Егер эмитент өзінің бағалы қағаздары қор биржасының ресми тізіміне "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатында болған уақытта міндеттемелерді қайта құрылымдау туралы жарияласа, оның бағалы қағаздары қор биржасының ресми тізіміне "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатында қалады.
26. Эмитенттің бағалы қағаздары мынадай жағдайларда делистингке жатады:
1) қайта ұйымдастырылу немесе таратылу нәтижесінде эмитенттің қызметі тоқтатылғанда не эмитент мәжбүрлеп таратылу процессінде болғанда;
2) эмитенттің өз міндеттемелері бойынша сыйақыны (соңғы купондық кезеңдегі сыйақыны қоспағанда) төлеу бойынша дефолт және эмитент Талаптардың 18-тармағында көрсетілген іс-шаралар жоспарын ұсынбағанда;
3) Талаптардың 14-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жағдайда эмитент Талаптардың 18-тармағында көрсетілген іс-шаралар жоспарын немесе жазбаша хабарламаны ұсынбағанда;

4) отклонения листинговой комиссией плана мероприятий, указанного в пункте 20 Требований;
5) дефолта эмитента по своим обязательствам во время нахождения его ценных бумаг в категории "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи в случае, если советом директоров эмитента (наблюдательным советом эмитента, созданного в иной, помимо акционерного общества, организационно-правовой форме) не было принято решение о реструктуризации обязательств;
6) установления фондовой биржей факта невозможности устранения оснований для перевода в категорию "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи, указанных в пункте 16 Требований;
7) неустранения оснований, указанных в пункте 14 Требований в срок, установленный пунктом 22 Требований;
8) признания судом эмитента банкротом;
9) ареста имущества эмитента в размере, превышающем пятьдесят процентов активов данного эмитента;
10) непредставления эмитентом (инициатором допуска) информации во время нахождения эмитента и его ценных бумаг в категории "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи, перечень которой указан в пункте 23 Требований;
11) невыполнения мероприятий, предусмотренных планом мероприятий;
12) иных случаях, предусмотренных внутренними документами фондовой биржи.
27. Сектор "исламские ценные бумаги" подразделяется на две категории: исламские арендные сертификаты и исламские сертификаты участия.
28. Для включения исламских ценных бумаг в сектор "исламские ценные бумаги" по категории "исламские арендные сертификаты" официального списка фондовой биржи и их нахождения в нем данные ценные бумаги, их эмитент и оригинатор соответствуют следующим требованиям:
1) эмитент является юридическим лицом, созданным в организационно-правовой форме акционерного общества либо товарищества с ограниченной ответственностью;
2) государственная регистрация оригинатора осуществлена не менее чем за два года до дня подачи заявления о включении исламских ценных бумаг в официальный список фондовой биржи. В соответствии с внутренними документами фондовой биржи допускается произведение зачета срока существования организации (организаций), в результате реорганизации которой (которых) был создан оригинатор;
3) оригинатор имеет рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или не ниже "Ва3" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service"), либо рейтинговую оценку аналогичного уровня по национальной шкале рейтинговых агентств "Standard & Poor's", "Fitch" и (или) "Moody's Investors Service".
При этом фондовая биржа принимает во внимание только ту рейтинговую оценку, которая была присвоена (подтверждена, обновлена) в течение последних двенадцати месяцев. При наличии рейтинговых оценок, присвоенных несколькими рейтинговыми агентствами, принимается во внимание последняя из этих оценок;

4) листингтік комиссия Талаптардың 20-тармағында көрсетілген іс-шаралар жоспарын қабылдамағанда;
5) эмитенттің директорлар кеңесі (акционерлік қоғамнан бөлек, өзге ұйымдық-құқықтық нысанда құрылған эмитенттің бақылау кеңесі) осы эмитенттің міндеттемелерін қайта құрылымдау туралы шешім қабылдамағанда эмитенттің бағалы қағаздары қор биржасының ресми тізіміне "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатында болғанда міндеттемелері бойынша дефолтында;
6) осы Талаптардың 16-тармағында көрсетілген қор биржасының ресми тізімінің "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына аударым жасау үшін негіздемені жою мүмкін еместігі фактісін қор биржасының анықтауы;
7) осы Талаптардың 22-тармағымен белгіленген мерзімде осы Талаптардың 14-тармағында көрсетілген негіздемелерді жоймау;
8) соттың эмитентті банкрот деп тануы;
9) эмитенттің мүлкін осы эмитенттің активтерінің елу пайызынан асатын мөлшерде тыйым салу;
10) эмитенттің (рұқсат беру бастамашысының) эмитенттің болған кезінде және оның бағалы қағаздары осы Талаптардың 23-тармағында көрсетілген тізбеде қор биржасының ресми тізімінің "борыштық бағалы қағаздар" секторындағы "буферлік санат" санатындағы ақпаратты ұсынбауы;
11) іс-шаралар жоспарымен көзделген іс-шаралардың орындалмауы;
12) қор биржасының ішкі құжаттарымен көзделген басқа жағдайларда.
27. "Исламдық бағалы қағаздар" секторы екі санатқа бөлінеді: исламдық жалға алу сертификаттары мен исламдық қатысу сертификаттары.
28. Исламдық бағалы қағаздарды қор биржасының ресми тізімінің "исламдық бағалы қағаздар" секторының "исламдық жалға алу сертификаттары" санатына енгізу және олардың онда болуы үшін осы бағалы қағаздар, олардың эмитенті және оригинатор мына талаптарға сәйкес келеді:
1) эмитент акционерлік қоғам не жауапкершілігі шектеулі серіктестік ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған заңды тұлға болып табылады;
2) оригинаторды мемлекеттік тіркеу исламдық бағалы қағаздарды қор биржасының ресми тізіміне енгізу туралы өтінішті берген күнге дейін кем дегенде екі жыл бұрын жүзеге асырылған. Қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес қайта ұйымдастыру нәтижесінде оригинатор құрылған ұйымның (ұйымдардың) жұмыс істеу мерзімін есепке алу жүргізілуі мүмкін;
3) рейтингілік бағасын қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның келісімі бойынша қор биржасымен танылатын рейтингілік агенттіктердің тізбесіне кіретін рейтингілік агенттіктердің біреуі исламдық бағалы қағазға рейтингілік баға берді.
Оригинаторда "ВВ-" төмен емес ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтингілік агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "Ва3" төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтингілік агенттігінің жіктеуі бойынша) не "Standard & Poor's", "Fitch" және (немесе) "Moody's Investors Service" рейтингілік бағасы рейтингілік агенттіктердің ұлттық шәкілі бойынша ұқсас деңгейдің рейтингілік бағасы бар.
Бұл ретте, қор биржасы соңғы жиырма ай ішінде берілген (расталған, жаңартылған) сол рейтингілік бағаны ескереді. Бірнеше рейтингілік агенттік берген рейтингілік бағалар бар болған кезде, осы бағалардың соңғысына мән беріледі;

4) оригинатор составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО;
5) инициатор допуска предоставляет финансовую отчетность оригинатора, подтвержденную аудиторским отчетом, не менее чем за:
последние 2 (два) завершенных финансовых года, если заявление о включении исламских ценных бумаг в данную категорию подано по истечении 4 (четырех) месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года;
2 (два) последовательных завершенных финансовых года, предшествующих последнему завершенному финансовому году, если заявление о включении исламских ценных бумаг в данную категорию подано в течение 4 (четырех) месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года.
Заявление о включении исламских ценных бумаг в данную категорию подается не позднее 6 (шести) месяцев с даты составления последней предоставленной инициатором допуска финансовой отчетности оригинатора, по которой выпущен аудиторский отчет или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности оригинатора).
Если с даты составления последней финансовой отчетности за завершенный финансовый год, подтвержденной аудиторским отчетом, прошло более 6 (шести) месяцев до дня подачи заявления о включении исламских ценных бумаг в данную категорию, инициатор допуска предоставляет аудиторский отчет по промежуточной финансовой отчетности или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности оригинатора).
Аудит финансовой отчетности оригинатора производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень аудиторских организаций, признаваемых фондовой биржей;
6) проспект выпуска исламских ценных бумаг согласован советом по принципам исламского финансирования оригинатора;
7) величина левереджа оригинатора не превышает двух согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
8) инициатор допуска представляет финансовую отчетность (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) - консолидированной финансовой отчетности) эмитента на последнюю отчетную дату, составленную в соответствии с МСФО и подтвержденную аудиторским отчетом аудиторской организации на основании их соответствия квалификационным требованиям;
9) уставный капитал эмитента полностью оплачен учредителем;
10) объекты имущества, входящего в состав выделенных активов, сдаются в аренду (финансовый лизинг) в течение двух лет до дня подачи заявления о включении исламских ценных бумаг в официальный список фондовой биржи либо заключен договор между оригинатором и эмитентом о сдаче в аренду (финансовый лизинг) объектов имущества, составляющего выделенные активы, на срок обращения исламских ценных бумаг;

4) оригинатор қаржылық есептілігін ХҚЕС сәйкес жасайды;
5) рұқсат беру бастамашысы оригинатордың аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілігін:
егер исламдық бағалы қағаздарды осы санатқа енгізу жөніндегі өтініш соңғы аяқталған қаржы жылы біткен күннен бастап 4 (төрт) ай өткеннен кейін берілген болса, аяқталған соңғы кемінде 2 (екі) қаржы жылына;
егер исламдық бағалы қағаздарды осы санатқа енгізу жөніндегі өтініш соңғы аяқталған қаржы жылы біткен күннен бастап 4 (төрт) ай ішінде берілген болса, аяқталған соңғы қаржы жылының алдындағы аяқталған қатарынан кемінде 2 (екі) қаржы жылына ұсынады.
Рұқсат беру бастамашысы соңғы берген аудиторлық есеп немесе аралық қаржылық ақпаратты шолу (оригинатордың аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есеп шығарылған, оригинатордың қаржылық есептілігін жасау күнінен бастап исламдық бағалы қағаздарды осы санатқа енгізу туралы өтінішті беру күніне дейін 6 (алты) айдан аспауға тиіс.
Егер аудиторлық есеппен расталған аяқталған қаржы жылының қаржылық есептілігі жасалған күннен бастап исламдық бағалы қағаздарды осы санатқа енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін 6 (алты) айдан астам өтсе, рұқсат беру бастамашысы аралық қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есепті немесе аралық қаржылық ақпаратты шолу (оригинатордың аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есепті береді.
Оригинатордың қаржылық есептілігінің аудитін қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдардың тізбесіне енген аудиторлық ұйымдардың бірі жүргізеді;
6) исламдық бағалы қағаздар шығарылымының проспектісі оригинатордың исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі кеңеспен келісілген;
7) аудиторлық есеппен расталған соңғы есептілік күніне жасалған қаржылық есептілікке сәйкес оригинатордың левередж мөлшері екіден аспайды;
8) рұқсат беру бастамашысы ХҚЕС-ке сәйкес жасалған және қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдардың тізбесіне кіретін аудиторлық ұйымның аудиторлық есебімен расталған эмитенттің қаржылық есептілігін (еншілес ұйымы (ұйымдары) болған жағдайда - шоғырландырылған қаржылық есептілігін) соңғы есепті күніне ұсынады;
9) құрылтайшы эмитенттің жарғылық капиталын толығымен төлеген;
10) бөлінген активтердің құрамына кіретін мүліктің объектілері исламдық бағалы қағаздарды қор биржасының ресми тізіміне енгізу туралы өтініш берілген не оригинатор мен эмитент арасында бөлінген активтерді құрайтын мүліктің объектілерін исламдық бағалы қағаздардың айналыста болу мерзіміне жалға (қаржы лизингіне) беру туралы шарт жасалған күнге дейінгі екі жыл ішінде жалға (қаржы лизингіне) беріледі;

11) оценка выделенных активов эмитента производится одним из оценщиков, входящим в перечень признаваемых фондовой биржей оценщиков;
12) не менее семидесяти пяти процентов доходов по выделенным активам составляют доходы, полученные в результате сдачи имущества в аренду (финансовый лизинг);
13) объекты имущества, входящие в состав выделенных активов, не обременены;
14) в отношении акционерных обществ - наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента;
15) в учредительных документах эмитента и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержатся нормы, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу).
Сноска. Пункт 28 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 28.10.2016 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
29. Для включения исламских ценных бумаг в сектор "исламские ценные бумаги" по категории "исламские сертификаты участия" официального списка фондовой биржи и их нахождения в нем данные ценные бумаги, их эмитент и оригинатор соответствуют следующим требованиям:
1) предусмотренным в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 14) и 15) пункта 28 Требований;
2) эмитент является юридическим лицом, созданным для выпуска исламских ценных бумаг с целью последующего использования привлеченных средств от выпуска для развития существующего инвестиционного проекта;
3) инвестиционный проект имеет прозрачную схему движения денежных средств, которая предполагает наличие объекта (источника), аккумулирующего денежные средства и механизма распределения данных денежных средств, а также основных источников затрат инвестиционного проекта;
4) рентабельность инвестиционного проекта согласно его проектной документации является положительной величиной;
5) оценка имущества, внесенного оригинатором в инвестиционный проект, производится одним из оценщиков, входящим в перечень признаваемых фондовой биржей оценщиков.
30. Для включения акций акционерного инвестиционного фонда в сектор "ценные бумаги инвестиционных фондов" официального списка фондовой биржи и их нахождения в нем данные ценные бумаги, акционерный инвестиционный фонд, а также управляющая компания акционерного инвестиционного фонда, обладающая лицензией на управление инвестиционным портфелем либо соответствующим документом, предусмотренным законодательством страны-регистрации акционерного инвестиционного фонда в качестве юридического лица, соответствуют следующим требованиям:

11) эмитенттің бөлінген активтерін бағалау қор биржасы танитын бағалаушылардың тізбесіне кірген бағалаушылардың біреуімен жүргізіледі;
12) бөлінген активтер бойынша кірістердің кемінде жетпіс бес пайызын мүлікті жалға (қаржы лизингіне) беру нәтижесінде алынған кірістер құрайды;
13) бөлінген активтер құрамына кіретін мүліктің объектілеріне ауыртпалық салынбайды;
14) акционерлік қоғамдарға қатысты - эмитент акционерлерінің жалпы жиналысымен бекітілген корпоративтік басқару кодексінің болуы;
15) эмитенттің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (беру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар болмайды.
Ескерту. 28-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.10.2016 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
29. Исламдық бағалы қағаздарды қор биржасының ресми тізімінің "исламдық бағалы қағаздар" секторының "исламдық қатысу сертификаттары" санатына енгізу және олардың сонда болуы үшін осы бағалы қағаздар, олардың эмитенті және оригинатор мына талаптарға сәйкес келуі керек:
1) осы Талаптардың 28-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 14) және 15) тармақшаларында көзделген талаптар;
2) эмитент бар инвестициялық жобаны дамыту үшін тартылған шығарылым қаражатын кейіннен пайдалану мақсатында исламдық бағалы қағаздарды шығару үшін құрылған заңды тұлға болып табылады;
3) инвестициялық жобада ақшалай қаражатты жинақтайтын объектінің (қаражат көзінің) және осы ақшалай қаражатты бөлу механизмінің, сондай-ақ инвестициялық жоба шығындарының негізгі көздерінің бар екенін болжамдайтын ақшалай қаражат қозғалысының айқын схемасы бар;
4) инвестициялық жобаның рентабельділігі оның жобалық құжаттамасына сәйкес оң шамаға жатады;
5) оригинатор инвестициялық жобаға енгізген мүліктің бағасын қор биржасы танитын бағалаушылардың тізбесіне кірген бағалаушылардың біреуімен жүргізіледі.
30. Акционерлік инвестициялық қордың акцияларын қор биржасының ресми тізіміндегі "инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары" секторына енгізу үшін және онда бағалы қағаздарды қалдыру үшін акционерлік инвестициялық қор, сондай-ақ егер ол инвестициялық портфелді басқаруға лицензиясы не болмаса заңды тұлға ретінде инвестициялық қордың тіркеу елінің заңнамасымен көзделген тиісті құжаты болса (бұдан әрі - инвестициялық қорды басқарушы компания немесе акционерлік инвестициялық қор) акционерлік инвестициялық қорды басқарушы компания мынадай талаптарға сәйкес келуі керек:

1) в соответствии с законодательством страны-регистрации выпуска ценных бумаг акционерного инвестиционного фонда выпущенные им ценные бумаги должны быть разрешены к размещению и обращению в торговой системе фондовой биржи;
2) акционерный инвестиционный фонд составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;
3) на день подачи заявления о включении ценных бумаг в данный сектор официального списка прошло не менее одного года со дня получения управляющей компанией акционерного инвестиционного фонда лицензии на управление инвестиционным портфелем либо соответствующего документа, предусмотренного законодательством страны-регистрации акционерного инвестиционного фонда в качестве юридического лица;
4) инициатор допуска предоставляет финансовую отчетность акционерного инвестиционного фонда, подтвержденную аудиторским отчетом за последний полный завершенный финансовый год либо за период фактического существования.
В течение первых четырех месяцев после завершения последнего финансового года заявление инициатора допуска о включении ценных бумаг акционерного инвестиционного фонда в данный сектор принимается фондовой биржей без предоставления финансовой отчетности акционерного инвестиционного фонда за последний завершенный финансовый год, подтвержденной аудиторским отчетом, в случае наличия у них:
финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом, за год, предшествующий последнему завершенному финансовому году, а также отчета по обзору промежуточной финансовой информации (полному комплекту промежуточной финансовой отчетности управляющей компании инвестиционного фонда или акционерного инвестиционного фонда), с даты составления которой прошло не более шести месяцев до даты подачи инициатором допуска указанного заявления, либо
промежуточной финансовой отчетности данного акционерного инвестиционного фонда, подтвержденной аудиторским отчетом, с даты составления которой прошло не более шести месяцев до даты подачи инициатором допуска указанного заявления;
5) аудит финансовой отчетности акционерного инвестиционного фонда производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень аудиторских организаций, признаваемых фондовой биржей;
6) в течение трех лет или в течении периода существования акционерного инвестиционного фонда, в случае если он составляет менее трех лет, перед подачей заявления у акционерного инвестиционного фонда отсутствуют случаи неисполнения или несвоевременного исполнения обязательств перед держателями его ценных бумаг;

1) акционерлік инвестициялық қордың бағалы қағаздар шығарылымын тіркеу елінің заңнамасына сәйкес олар шығарған бағалы қағаздар қор биржасының сауда-саттық жүйесінде орналастырылуға және айналымда болуға рұқсат етілуі тиіс;
2) акционерлік инвестициялық қор ҚЕХС немесе АҚШ ҚЕС сәйкес қаржылық есептілікті құрайды;
3) ресми тізімнің осы секторына бағалы қағаздарды енгізу туралы өтініш берген күннен бері инвестициялық қордың басқарушы компаниясы не акционерлік инвестициялық қор инвестициялық портфельді басқаруға арналған лицензияны не заңды тұлға ретінде инвестициялық қордың тіркелген елінің заңнамасымен көзделген тиісті құжатты алған күнінен бастап бір жылдан аспайтын уақыт өтті;
4) рұқсат беру бастамашысы инвестициялық қордың басқарушы компаниясының немесе соңғы толық аяқталған қаржы жылы үшін не нақты өмір сүру кезеңі аралығындағы аудиторлық есеппен расталған акционерлік инвестициялық қордың қаржылық есептілігін ұсынады.
Қор биржасы соңғы қаржы жылы аяқталғаннан кейінгі бірінші төрт ай аралығында осы секторға инвестициялық қордың бағалы қағаздарын енгізуге рұқсат беру бастамашысының өтінішін инвестициялық қордың басқарушы компаниясының немесе соңғы толық аяқталған қаржы жылғы аудиторлық есеппен расталған акционерлік инвестициялық қордың қаржылық есептілігін ұсынбай, оларда мыналар болған жағдайда енгізеді:
соңғы аяқталған қаржы жылының алдындағы жылға арналған аудиторлық есепті растаушы қаржылық есептілік, сондай-ақ жасалған күнінен бастап рұқсат беру бастамашысының аталған өтінішті берген күніне дейін алты айдан артық емес уақыт өткен аралық қаржылық ақпаратты шолу жөніндегі есептер (инвестициялық қордың басқарушы компаниясының немесе акционерлік инвестициялық қордың аралық қаржылық есептілігінің толық комплекті) не
жасалған күнінен бастап рұқсат беру бастамашысының аталған өтінішті берген күніне дейін алты айдан артық емес уақыт өткен осы инвестициялық қордың басқарушы компаниясының немесе аудиторлық есеппен расталған осы акционерлік инвестициялық қордың аралық қаржылық есептілігін;
5) акционерлік инвестициялық қордың қаржылық есептілігінің аудитін қор биржасымен танылатын, аудиторлық ұйымдардың тізбесіне кіретін аудиторлық ұйымдардың бірі жүргізеді;
6) акционерлік инвестициялық қор өтініш беру алдындағы үш жыл немесе акционерлік инвестициялық қордың жұмыс істеу кезеңі аралығында, егер ол үш жылдан кем болған жағдайда акционерлік инвестициялық қор өтініш берердің алдында олардың бағалы қағаздарды ұстаушылар алдындағы міндеттемелерін орындамауы немесе уақтылы орындамау жағдайлары болмауы керек;

7) инвестиционная декларация акционерного инвестиционного фонда опубликована на интернет-ресурсе данной управляющей компании или акционерного инвестиционного фонда;
8) в учредительных документах акционерного инвестиционного фонда не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу);
9) государственная регистрация акционерного инвестиционного фонда осуществлена не менее, чем за год до дня подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список;
10) в отношении акционерных инвестиционных фондов - резидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров такого фонда.
В отношении акционерных инвестиционных фондов - нерезидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления или иного аналогичного по своему содержанию документа, утвержденного в порядке, предусмотренном законодательством страны-регистрации такого фонда в качестве юридического лица, в том случае если, его наличие предусмотрено законодательством страны-регистрации такого фонда в качестве юридического лица.
Сноска. Пункт 30 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 28.10.2016 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
31. Для включения паев паевого инвестиционного фонда в сектор "ценные бумаги инвестиционных фондов" официального списка фондовой биржи и их нахождения в нем, данные ценные бумаги, а также управляющая компания паевого инвестиционного фонда, обладающая лицензией на управление инвестиционным портфелем либо соответствующим документом, предусмотренным законодательством страны-регистрации инвестиционного фонда в качестве юридического лица, должны соответствовать следующим требованиям:
1) управляющая компания паевого инвестиционного фонда составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;
2) на день подачи заявления о включении ценных бумаг в данный сектор официального списка прошло не менее одного года со дня получения управляющей компанией паевого инвестиционного фонда лицензии на управление инвестиционным портфелем либо соответствующего документа, предусмотренного законодательством страны-регистрации инвестиционного фонда в качестве юридического лица;
3) инициатор допуска предоставляет финансовую отчетность управляющей компании паевого инвестиционного фонда, подтвержденную аудиторским отчетом за последний полный завершенный финансовый год либо за период фактического существования.
В течение первых четырех месяцев после завершения последнего финансового года заявление инициатора допуска о включении ценных бумаг паевого инвестиционного фонда в данный сектор принимается фондовой биржей без предоставления финансовой отчетности управляющей компании паевого инвестиционного фонда за последний завершенный финансовый год, подтвержденной аудиторским отчетом, в случае наличия у них:
финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом, за год, предшествующий последнему завершенному финансовому году, а также отчета по обзору промежуточной финансовой информации (полному комплекту промежуточной финансовой отчетности управляющей компании инвестиционного фонда), с даты составления которой прошло не более шести месяцев до даты подачи инициатором допуска указанного заявления, либо
промежуточной финансовой отчетности данной управляющей компании паевого инвестиционного фонда, подтвержденной аудиторским отчетом, с даты составления которой прошло не более шести месяцев до даты подачи инициатором допуска указанного заявления;

7) акционерлік инвестициялық қордың инвестициялық декларациясы осы басқарушы компанияның немесе акционерлік инвестициялық қордың интернет-ресурсында жарияланған;
8) акционерлік инвестициялық қордың құрылтай құжаттарында бағалы қағаздар меншік иелерін иеліктен айыру кезінде (басқаға беру) құқықтарын шектейтін немесе нұқсан келтіретін нормалар жоқ;
9) акционерлік инвестициялық қорды мемлекеттік тіркеу оның бағалы қағаздарын ресми тізімге енгізу туралы өтініш бергенге дейін бір жылдан кем емес мерзім ішінде жүзеге асырылған;
10) Қазақстан Республикасының резиденттері – акционерлік инвестициялық қорларға қатысты – осындай қордың акционерлерінің жалпы жиналысымен бекітілген корпоративтік басқару кодексінің болуы.
Қазақстан Республикасының резиденті еместер – акционерлік инвестициялық қорларға қатысты – егер оның болуы осындай қорды заңды тұлға ретінде тіркеуші елдің заңнамасымен көзделген жағдайда, корпоративтік басқару кодексінің немесе осындай қорды заңды тұлға ретінде тіркеуші елдің заңнамасымен көзделген тәртіпте бекітілген өз мазмұны бойынша ұқсас басқа құжаттың болуы.
Ескерту. 30-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.10.2016 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
31. Инвестициялық пай қорының пайларын қор биржасының ресми тізімінің "инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары" секторына енгізу және олардың сонда болуы үшін осы бағалы қағаздар, сондай-ақ инвестициялық портфельді басқаруға лицензиясы не инвестициялық қорды заңды тұлға ретінде тіркеуші елдің заңнамасымен көзделген тиісті құжаты бар инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясы мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:
1) инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясы қаржылық есептілікті ХҚЕС немесе АҚШ ҚЕС сәйкес жасайды;
2) бағалы қағаздарды ресми тізімнің осы секторына енгізу туралы өтініш берілген күні инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясы инвестициялық портфельді басқаруға лицензияны не инвестициялық қорды заңды тұлға ретінде тіркеуші елдің заңнамасымен көзделген тиісті құжаты алған күннен бастап кем дегенде бір жыл өткен;
3) рұқсат беру бастамашысы соңғы толық аяқталған қаржы жылына не нақты өмір сүру кезеңіне аудиторлық есеппен расталған инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясының қаржылық есептілігін береді.
Соңғы қаржы жылы аяқталғаннан кейін бірінші төрт ай бойы рұқсат беру бастамашысының инвестициялық пай қорының бағалы қағаздарын осы секторға енгізу туралы өтінішті қор биржасы соңғы аяқталған қаржы жылына аудиторлық есеппен расталған инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясының қаржылық есептілігін бермей, оларда:
соңғы аяқталған қаржы жылының алдындағы жылға аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілік, сондай-ақ оны жасаған күннен бастап рұқсат беру бастамашысының көрсетілген өтінішті берген күніне дейін алты айдан аспайтын мерзім өткенде аралық қаржы ақпаратының үлгісі (инвестициялық қордың басқарушы компаниясының аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есеп, не оны жасаған күннен бастап рұқсат беру бастамашысы көрсетілген өтінішті берген күннен бастап алты айдан аспайтын мерзім өткен аудиторлық есеппен расталған инвестициялық пай қорының осы басқарушы компаниясының аралық қаржылық есептілігі болған жағдайда қабылдайды;

4) аудит финансовой отчетности управляющей компании паевого инвестиционного фонда производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень аудиторских организаций, признаваемых фондовой биржей;
5) в течение трех лет перед подачей заявления у управляющей компании паевого инвестиционного фонда отсутствуют случаи неисполнения или несвоевременного исполнения обязательств перед держателями его ценных бумаг;
6) инвестиционная декларация управляющей компании опубликована на интернет-ресурсе данной управляющей компании;
7) в учредительных документах управляющей компании не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу).
Сноска. Пункт 31 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 28.10.2016 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
32. Для включения акций фонда недвижимости в сектор "ценные бумаги инвестиционных фондов" официального списка фондовой биржи и их нахождения в нем, фонд недвижимости и его ценные бумаги соответствуют следующим требованиям:
1) предусмотренным подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), и 10) пункта 30 Требований;
2) размер обязательств по выпущенным ценным бумагам и (или) другим обязательствам в совокупности не превышают десяти процентов собственного капитала фонда недвижимости;
3) не менее семидесяти пяти процентов инвестиционных доходов фонда недвижимости составляют доходы, полученные в результате сдачи в аренду недвижимого имущества;
4) недвижимость, составляющая активы фонда недвижимости, не приобретена у аффилиированных лиц управляющей компании фонда недвижимости;
5) срок сдачи в аренду объектов недвижимости, входящих в активы фонда недвижимости, установленный договором аренды, составляет не менее одного года;
6) объекты недвижимости, входящие в состав активов фонда недвижимости, сдаются в аренду в течение двух лет до дня подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список фондовой биржи.
Инициатор допуска предоставляет фондовой бирже стандартную форму договора аренды, а также копии договоров аренды, заключенных до дня подачи заявления о включении ценных бумаг фонда недвижимости в официальный список фондовой биржи, подтверждающие сдачу в аренду на срок не менее одного года объектов недвижимости, составляющих активы фонда недвижимости.
33. Для включения ценных бумаг индексного фонда в сектор "ценные бумаги инвестиционных фондов" официального списка фондовой биржи и их нахождения в нем, индексный фонд и его ценные бумаги соответствуют следующим требованиям:

4) инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясының қаржылық есептілігінің аудитін қор биржасымен танылатын, аудиторлық ұйымдардың тізбесіне енген аудиторлық ұйымдардың бірі жүргізеді;
5) өтінішті берер алдындағы үш жыл бойы инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясында оның бағалы қағаздарын ұстаушылардың алдындағы міндеттемелерді орындамаған немесе уақтылы орындамаған жағдай болмайды;
6) басқарушы компанияның инвестициялық декларациясы осы басқарушы компанияның интернет-ресурсында жарияланған;
7) басқарушы компанияның құрылтай құжаттарында бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен алу (жіберу) құқықтарына қысым жасайтын және шектейтін нормалар болмайды.
Ескерту. 31-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.10.2016 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
32. Қордың жылжымайтын мүлік акцияларын қор биржасының ресми тізімінің "инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары" секторына енгізу және олардың сонда болуы үшін, жылжымайтын мүлік қоры және оның бағалы қағаздары мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) Талаптардың 30-тармағының 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9) және 10) тармақшаларымен көзделген;
2) шығарылған бағалы қағаздар және (немесе) басқа міндеттемелер бойынша міндеттемелердің мөлшері жиынтығында жылжымайтын мүлік қорының меншікті капиталының он пайызынан аспайды;
3) жылжымайтын мүлік қорының инвестициялық кірістерінің кем дегенде жетпіс бес пайызын жылжымайтын мүлікті жалға беру нәтижесінде алынған кірістер құрайды;
4) жылжымайтын мүлік қорының активтерін құрайтын жылжымайтын мүлік жылжымайтын мүлік қорының басқарушы компаниясының үлестес тұлғаларынан сатып алынбаған;
5) жылжымайтын мүлік қорының активтеріне кіретін, жалдау шартымен белгіленген жылжымайтын мүлік объектілерін жалға беру мерзімі бір жылдан кем емес;
6) жылжымайтын мүлік қорының активтері құрамына кіретін жылжымайтын мүлік объектілері оның бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін екі жыл ішінде жалға беріледі.
Рұқсат беру бастамашысы қор биржасына жалдау шартының стандартты нысанын, сондай-ақ жылжымайтын мүлік қорының бағалы қағаздарын жылжымайтын мүлік қоры активтерін құрайтын жылжымайтын мүлік объектілерін бір жылдан кем емес мерзімге жалға берілгенін растаушы қор биржасының ресми тізіміне енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін жасалған жалдау шарттарының көшірмелерін береді.
33. Индекстік қордың бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізімінің "инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары" секторына енгізу және олардың онда болуы үшін индекстік қор және оның бағалы қағаздары мынадай талаптарға сәйкес келеді:

1) предусмотренным подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 7) пункта 30 и подпунктами 1), 2), 3), 4) и 5) пункта 31 Требований;
2) ценные бумаги, входящие в представительский список индекса, включены в официальный список одной из иностранных фондовых бирж, входящих в перечень бирж, признаваемых фондовой биржей по согласованию с уполномоченным органом.
34. Для включения производных ценных бумаг в сектор "производные ценные бумаги" официального списка фондовой биржи и их нахождения в нем, данные ценные бумаги и их эмитент соответствуют требованиям установленным правилами фондовой биржи, согласованным уполномоченным органом.
35. Для включения ценных бумаг эмитентов в официальный список фондовой биржи и их нахождения в нем по упрощенной процедуре данные ценные бумаги и их эмитент соответствуют следующим требованиям:
1) данные ценные бумаги включены в официальный список одной из иностранных фондовых бирж, входящих в перечень бирж, признаваемых фондовой биржей по согласованию с уполномоченным органом, либо
если ценными бумагами являются депозитарные расписки, то данные депозитарные расписки или акции, которые являются их базовым активом, предварительно включаются в официальный список одной из иностранных фондовых бирж, входящих в перечень бирж, признаваемых фондовой биржей по согласованию с уполномоченным органом;
2) раскрытие информации об эмитентах данных ценных бумаг осуществляется на официальных сайтах соответствующих фондовых бирж и в соответствии с законодательством страны-регистрации данных фондовых бирж в качестве юридического лица и правилами данных фондовых бирж.
Если в официальный список фондовой биржи по упрощенной процедуре включаются депозитарные расписки, требование абзаца первого настоящего подпункта применяется к эмитенту акций, которые являются базовым активом данных депозитарных расписок, а не к эмитенту депозитарных расписок;
3) аудит финансовой отчетности эмитента данных ценных бумаг проводится одной из аудиторских организаций, признаваемых иностранной фондовой биржей, в официальный список которой включены данные ценные бумаги и которая входит в перечень бирж, признаваемых фондовой биржей по согласованию с уполномоченным органом.
Если в официальный список фондовой биржи по упрощенной процедуре включаются депозитарные расписки, требование абзаца первого настоящего подпункта применяется к эмитенту акций, которые являются базовым активом данных депозитарных расписок, а не к эмитенту депозитарных расписок;
4) в учредительных документах эмитента и (или) проспекте выпуска ценных бумаг, в том числе депозитарных расписок, не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу).

1) Талаптардың 30-тармағының 2), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларымен және 31-тармағының 1), 2), 3), 4) және 5) тармақшаларымен көзделген;
2) индекстің өкілдік тізіміне енгізілген бағалы қағаздар уәкілетті органмен келісу бойынша қор биржасы таныған биржалардың тізбесіне енетін шетелдік қор биржаларының бірінің ресми тізіміне енгізілген.
34. Туынды бағалы қағаздарды қор биржасының ресми тізімінің "туынды бағалы қағаздар" секторына енгізу және олардың онда болуы үшін осы бағалы қағаздар және олардың эмитенті уәкілетті органмен келісілген қор биржасының қағидаларымен белгіленген талаптарға сәйкес келеді.
35. Эмитенттердің бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне енгізу және олардың онда ықшамдалған рәсім бойынша болуы үшін осы бағалы қағаздар олардың эмитенттері мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) осы бағалы қағаздар уәкілетті органмен келісу бойынша қор биржасы таныған биржалар тізбесіне енетін шетелдік қор биржаларының бірінің ресми тізіміне енгізіледі, не
егер депозитарлық қолхаттар бағалы қағаздар болып табылса, базалық активі болып табылатын осы депозитарлық қолхаттар немесе акциялар уәкілетті органмен келісу бойынша қор биржасы таныған биржалар тізбесіне енетін шетелдік қор биржаларының бірінің ресми тізіміне алдын ала енгізіледі;
2) осы бағалы қағаздардың эмитенттері туралы ақпаратты ашу тиісті қор биржаларының ресми сайттарында және заңды тұлға ретінде осы қор биржаларының тіркелген елінің заңнамасына және осы қор биржаларының қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Егер ықшамдалған рәсім бойынша қор биржасының ресми тізіміне депозитарлық қолхаттар енгізілсе, осы тармақшаның бірінші абзацының талабы депозитарлық қолхаттардың эмитентіне емес, депозитарлық қолхаттардың базалық активі болып табылатын акциялар эмитентіне қолданылады;
3) осы бағалы қағаздар эмитентінің қаржылық есептілігінің аудиті ресми тізіміне осы бағалы қағаздар енгізілген шетелдік қор биржасы таныған және уәкілетті органмен келісу бойынша қор биржасы таныған биржалар тізбесіне кіретін аудиторлық ұйымдардың бірі жүргізеді.
Егер ықшамдалған рәсім бойынша қор биржасының ресми тізіміне депозитарлық қолхаттар енгізілсе, осы тармақшаның бірінші абзацының талабы депозитарлық қолхаттардың эмитентіне емес, депозитарлық қолхаттардың базалық активі болып табылатын акциялар эмитентіне қолданылады;
4) эмитенттің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздар, оның ішінде депозитарлық қолхаттар шығарылымы проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен алу (жіберу) құқықтарына қысым жасайтын және шектейтін нормалар болмайды.

35-1. Включение (допуск к обращению) ценных бумаг эмитентов в официальный список фондовой биржи и их нахождение в нем по упрощенной процедуре осуществляются в соответствии с внутренними документами фондовой биржи без соблюдения требований, установленных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 35 Требований, в следующих случаях:
1) если данные ценные бумаги являются ценными бумагами, которые допускаются к обращению в какой-либо из секторов, созданных и функционирующих в соответствии с подпунктом 8) пункта 4 Требований;
2) если данные ценные бумаги являются ценными бумагами международных финансовых организаций, которые допускаются к обращению в секторе "ценные бумаги международных финансовых организаций".
Перечень международных финансовых организаций, чьи эмиссионные ценные бумаги допускаются к обращению в торговой системе фондовой биржи, устанавливается такой фондовой биржей по согласованию с уполномоченным органом;
3) если данные ценные бумаги являются государственными ценными бумагами, включая облигации местных исполнительных органов, которые допускаются к обращению в секторе "государственные ценные бумаги".
Сноска. Требования дополнены пунктом 35-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 17.07.2015 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35-2. Решения о включении (допуске к обращению) ценных бумаг, указанных в пунктах 35 и 35-1 Требований, принимаются исполнительным органом фондовой биржи в порядке, определенном внутренними документами фондовой биржи.
Сноска. Требования дополнены пунктом 35-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 17.07.2015 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 17.07.2015 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 17.07.2015 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 17.07.2015 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Отнесение ценных бумаг в отдельные категории (подкатегории) секторов по упрощенной процедуре осуществляется в соответствии с правилами фондовой биржи, при этом в правилах фондовой биржи допускаются исключения из Требований для эмитентов ценных бумаг, которые включаются в официальный список (находятся в официальном списке) по упрощенной процедуре, основанные на законодательстве стран регистрации данных эмитентов в качестве юридических лиц.

35-1. Эмитенттердің бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне енгізу (айналысқа жіберу) және олардың онда ықшамдалған рәсім бойынша болуы Талаптардың 35-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында белгіленген талаптарды сақтамай қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) егер бұл бағалы қағаздар Талаптардың 4-тармағының 8) тармақшасына сәйкес құрылған және жұмыс істейтін қандай да бір секторларға айналысқа жіберілетін бағалы қағаздар болып табылса;
2) егер бұл бағалы қағаздар "халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары" секторында айналысқа жіберілетін халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары болып табылса.
Эмиссиялық бағалы қағаздары қор биржасының сауда жүйесінде айналысқа жіберілетін халықаралық қаржы ұйымдарының тізбесін осындай қор биржасы уәкілетті органмен келісім бойынша белгілейді;
3) "мемлекеттік бағалы қағаздар" секторында айналысқа жіберілетін жергілікті атқарушы органдардың облигацияларын қоса алғанда, егер бұл бағалы қағаздар мемлекеттік бағалы қағаздар болып табылса.
Ескерту. 35-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.07.2015 № 138 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
35-2. Талаптардың 35 және 35-1-тармақтарында көрсетілген бағалы қағаздарды енгізу (айналысқа жіберу) туралы шешімдерді қор биржасының атқарушы органы қор биржасының ішкі құжаттарында айқындалған тәртіппен қабылдайды.
Ескерту. 35-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.07.2015 № 138 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
36. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.07.2015 № 138 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
37. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.07.2015 № 138 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
38. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.07.2015 № 138 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
39. Бағалы қағаздарды секторлардың жекелеген санатына (шағын санатына) ықшамдалған рәсім бойынша жатқызу қор биржасының қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады, бұл ретте қор биржасының қағидаларында Талаптардан ресми тізімге осы эмитенттерді заңды тұлға ретінде тіркейтін елдің заңнамасына негізделген ықшамдалған рәсім бойынша енгізілетін (ресми тізімдегі) бағалы қағаздардың эмитенттері үшін алып тастауға жол беріледі.

40. Правилами фондовой биржи помимо Требований допускаются дополнительные требования к ценным бумагам, инициаторам допуска и листинговым компаниям, включая требования к размеру собственного капитала, чистой прибыли, объему продаж по основной деятельности (для нефинансовых организаций и лизинговых компаний) листинговой компании, наличию маркет-мейкера по ценным бумагам, количеству акций в свободном обращении и иные требования.
41. В сектор "Нелистинговые ценные бумаги" списка фондовой биржи включаются (допускаются) ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, в том числе производные ценные бумаги, базовым активом которых являются негосударственные ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств.
Условия и порядок допуска к обращению ценных бумаг в сектор "Нелистинговые ценные бумаги", а также условия нахождения ценных бумаг в данном секторе и условия исключения из него определяются внутренними документами фондовой биржи. Нахождение ценных бумаг в секторе "Нелистинговые ценные бумаги" не налагает на их эмитентов обязательств. Допуск к обращению ценных бумаг в сектор "Нелистинговые ценные бумаги" осуществляется по инициативе любого члена фондовой биржи.
Сноска. Требования дополнены пунктом 41 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 17.07.2015 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 22 октября 2014 года № 189
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан, признаваемых утратившими силу
1. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 8 мая 2008 года № 04.2-09/119 "Об установлении требований к эмитентам, чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в список специальной торговой площадки регионального финансового центра города Алматы, а также к таким ценным бумагам" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5223, опубликованный 6 июня 2008 года в газете "Юридическая газета" № 85 (1485).
2. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 мая 2008 года № 77 "О требованиях к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым (допущенным) к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям списка фондовой биржи" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5251, опубликованное 15 сентября 2008 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 9).

40. Қор биржасының қағидаларымен Талаптардан басқа меншікті капиталдың, таза пайданың мөлшеріне, негізгі қызмет бойынша сату көлеміне (қаржылық емес ұйымдар мен лизингтік компаниялар үшін), листингтік компанияға, бағалы қағаздар бойынша маркет-мейкердің болуына, еркін айналыстағы акциялардың санына қойылатын талаптарды қоса, бағалы қағаздарға, рұқсат беру бастамашыларына және листингтік компанияларға қойылатын қосымша талаптар және өзге де талаптар жол беріледі.
41. Қор биржасы тізімінің "Листингтік емес бағалы қағаздар" секторына Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған бағалы қағаздар, оның ішінде базалық активі Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған мемлекеттік емес бағалы қағаздар болып табылатын туынды бағалы қағаздар енгізіледі (жіберіледі).
Бағалы қағаздарды "Листингтік емес бағалы қағаздар" секторына айналысқа жіберу талаптары мен тәртібі, сондай-ақ бағалы қағаздардың бұл секторда болу талаптары және одан шығу талаптары қор биржасының ішкі құжаттарында айқындалады. Бағалы қағаздардың "Листингтік емес бағалы қағаздар" секторында болуы олардың эмитенттеріне қандай да бір міндеттемелер жүктемейді. Бағалы қағаздарды "Листингтік емес бағалы қағаздар" секторына айналысқа жіберу қор биржасының кез келген мүшесінің бастамасы бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 41-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.07.2015 № 138 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 22 қазандағы
№ 189 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасының күші жойылды деп танылатын кейбір
нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі Төрағасының "Бағалы қағаздары Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңының тізіміне енгізіледі деп көзделген немесе енгізілген эмитенттерге, сондай-ақ осындай бағалы қағаздарға қойылатын талаптарды белгілеу туралы" 2008 жылғы 8 мамырдағы № 04.2-09/119 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5223 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2008 жылғы 6 маусымда № 85 (1311) жарияланған);
2. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау Агенттігі Басқармасының "Қор биржасында айналымына жіберілетін (жіберілген) эмитенттерге және олардың бағалы қағаздарына талаптары, және де қор биржасы тізімінің бөлек санаттары туралы" 2008 жылғы 26 мамырдағы № 77 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5251 тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында, 2008 жылғы 15 қыркүйекте жарияланған, № 9).

3. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года № 115 "О внесении изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 мая 2008 года № 77 "О требованиях к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым (допущенным) к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям списка фондовой биржи" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5297, опубликованное 15 октября 2008 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 10).
4. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 28 августа 2008 года № 04.2-09/207 "О внесении дополнений и изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 8 мая 2008 года № 04.2-09/119 "Об установлении требований к эмитентам, чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в список специальной торговой площадки регионального финансового центра города Алматы, а также к таким ценным бумагам" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5300, опубликованный в сентябре 2008 года в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан № 9, 15 октября 2008 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 10).
5. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 декабря 2008 года № 243 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 мая 2008 года № 77 "О требованиях к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым (допущенным) к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям списка фондовой биржи" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5532).
6. Пункт 2 приказа Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра от 20 января 2009 года № 042-44/18 "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5529, опубликованный 26 февраля 2009 года в газете "Казахстанская правда" №30 (1627).

3. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қор биржасында айналымына жіберілетін (жіберілген) эмитенттерге және олардың бағалы қағаздарына талаптары, және де қор биржасы тізімінің бөлек санаттары туралы" 2008 жылғы 26 мамырдағы № 77 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2008 жылғы 22 тамыздағы № 115 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5297 тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2008 жылғы 15 қазанда жарияланған № 10).
4. Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі Төрағасының "Бағалы қағаздары Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңының тізіміне енгізіледі деп көзделген немесе енгізілген эмитенттерге, сондай-ақ осындай бағалы қағаздарға қойылатын талаптарды белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу Агенттігі Төрағасының 2008 жылғы 8 мамырдағы № 04.2-09/119 бұйрығына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2008 жылғы 28 тамыздағы № 04.2-09/207 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5300 тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағы, № 10, 2008 жылғы 15 қазан).
5. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қор биржасында айналымына жіберілетін (жіберілген) эмитенттерге және олардың бағалы қағаздарына талаптары, және де қор биржасы тізімінің бөлек санаттары туралы" 2008 жылғы 26 мамырдағы № 77 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2008 жылғы 29 желтоқсандағы № 243 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5532 тіркелген).
6. Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі Төрағасының "Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу Агенттігі Төрағасының кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" 2009 жылғы 20 қаңтардағы № 04.2-44/18 бұйрығының 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5529 тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2008 жылғы 26 ақпанда № 30 (1627) жарияланған).

7. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 февраля 2009 года № 26 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 мая 2008 года № 77 "О требованиях к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым (допущенным) к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям списка фондовой биржи" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5625).
8. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 30 марта 2009 года № 04.2-44/84 "О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 8 мая 2008 года № 04.2-09/119" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5682, опубликованный 5 июня 2009 года в газете "Юридическая газета" № 84 (1507).
9. Пункт 1 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 7 июля 2009 года № 136 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по вопросам листинга финансовых инструментов" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5742).
10. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 20 августа 2009 года № 04.2-44/145 "О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 8 мая 2008 года № 04.2-09/119 "Об установлении требований к эмитентам, чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в список специальной торговой площадки регионального финансового центра города Алматы, а также к таким ценным бумагам" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5781, опубликованный 2 октября 2009 года в газете "Юридическая газета" № 150 (1743).
11. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 декабря 2009 года № 262 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 мая 2008 года № 77 "О требованиях к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым (допущенным) к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям списка фондовой биржи" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6026).

7. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қор биржасында айналымына жіберілетін (жіберілген) эмитенттерге және олардың бағалы қағаздарына талаптары, және де қор биржасы тізімінің бөлек санаттары туралы" 2008 жылғы 26 мамырдағы № 77 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 27 ақпандағы № 26 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5625 тіркелген).
8. Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі Төрағасының "Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу Агенттігі Төрағасының 2008 жылғы 8 мамырдағы № 04.2-09/119 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 30 наурыздағы № 04.2-44/84 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5682 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2009 жылғы 5 маусымда № 84 (1507) жарияланған).
9. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы құралдарының листингі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 7 шілдедегі № 136 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5742 тіркелген).
10. Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі Төрағасының "Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі Төрағасының "Бағалы қағаздары Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңының тізіміне енгізіледі деп көзделген немесе енгізілген эмитенттерге, сондай-ақ осындай бағалы қағаздарға қойылатын талаптарды белгілеу туралы" 2008 жылғы 8 мамырдағы № 04.2-09/119 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 20 тамыздағы № 04.2-44/145 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5781 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2009 жылғы 2 қазанда № 150 (1573) жарияланған).
11. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қор биржасында айналымына жіберілетін (жіберілген) эмитенттерге және олардың бағалы қағаздарына талаптары, және де қор биржасы тізімінің бөлек санаттары туралы" 2008 жылғы 26 мамырдағы № 77 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 29 желтоқсандағы № 262 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6026 тіркелген).

12. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 8 февраля 2010 года № 04.2-40/33 "О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 8 мая 2008 года № 04.2-09/119 "Об установлении требований к эмитентам, чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в список специальной торговой площадки регионального финансового центра города Алматы, а также к таким ценным бумагам" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6115, опубликованный 25 мая 2010 года в газете "Юридическая газета" № 73 (1868).
13. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 марта 2010 года № 40 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 мая 2008 года № 77 "О требованиях к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым (допущенным) к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям списка фондовой биржи" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6189).
14. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 3 августа 2010 года № 04.2-40/124 "О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 8 мая 2008 года № 04.2-09/119 "Об установлении требований к эмитентам, чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в список специальной торговой площадки регионального финансового центра города Алматы, а также к таким ценным бумагам" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6502, опубликованный 27 октября 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 284 (26345).
15. Пункт 2 Изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам субъектов рынка ценных бумаг и накопительных пенсионных фондов, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 мая 2012 года № 195 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам субъектов рынка ценных бумаг и накопительных пенсионных фондов" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7789, опубликованным 29 августа 2014 года в газете "Казахстанская правда" № 290-291 (27109-27110).

12. Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі Төрағасының "Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі Төрағасының "Бағалы қағаздары Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңының тізіміне енгізіледі деп көзделген немесе енгізілген эмитенттерге, сондай-ақ осындай бағалы қағаздарға қойылатын талаптарды белгілеу туралы" 2008 жылғы 8 мамырдағы № 04.2-09/119 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2010 жылғы 8 ақпандағы № 04.2-40/33 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6115 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2010 жылғы 25 мамырда № 73 (1696) жарияланған).
13. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қор биржасында айналымына жіберілетін (жіберілген) эмитенттерге және олардың бағалы қағаздарына талаптары, және де қор биржасы тізімінің бөлек санаттары туралы" 2008 жылғы 26 мамырдағы № 77 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2010 жылғы 29 наурыздағы № 40 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6189 тіркелген).
14. Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі Төрағасының "Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі Төрағасының "Бағалы қағаздары Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңының тізіміне енгізіледі деп көзделген немесе енгізілген эмитенттерге, сондай-ақ осындай бағалы қағаздарға қойылатын талаптарды белгілеу туралы" 2008 жылғы 8 мамырдағы № 04.2-09/119 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2010 жылғы 3 тамыздағы № 04.2-40/124 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6502 тіркелген). 15. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығы субъектiлерiнің және жинақтаушы зейнетақы қорларының мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 25 мамырдағы № 195 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығы субъектiлерiнің және жинақтаушы зейнетақы қорларының мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыруларының 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7789 тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2012 жылғы 29 тамызда № 562-569 (27642) жарияланған).

16. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 233 "О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 8 мая 2008 года № 04.2-09/119 "Об установлении требований к эмитентам, чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в список специальной торговой площадки регионального финансового центра города Алматы, а также к таким ценным бумагам" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8008, опубликованное 21 ноября 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 402-403 (27221-27222).
17. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2012 года № 332 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам допуска эмитентов и их ценных бумаг к обращению на фондовой бирже" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8163, опубликованное 20 февраля 2013 года в газете "Казахстанская правда" № 63-64 (27337-27338).

16. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі Төрағасының "Бағалы қағаздары Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңының тізіміне енгізіледі деп көзделген немесе енгізілген эмитенттерге, сондай-ақ осындай бағалы қағаздарға қойылатын талаптарды белгілеу туралы" 2008 жылғы 8 мамырдағы № 04.2-09/119 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 тамыздағы № 233 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8008 тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2012 жылғы 21 қазанда № 763-767 (27839) жарияланған).
17. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне эмитенттерді және олардың бағалы қағаздарын қор биржасында айналысқа жіберу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" 2012 жылғы 29 қазандағы № 332 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8163 тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2013 жылғы 20 ақпанда № 71 (28010) жарияланған).