Об утверждении Типовых правил расчета норм потребления коммунальных услуг по электроснабжению и теплоснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 января 2015 года № 15. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 февраля 2015 года № 10313
В соответствии с подпунктом 5 статьи 5-1 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об электроэнергетике», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые правила расчета норм потребления коммунальных услуг по электроснабжению и теплоснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета.
2. Департаменту развития инфраструктуры экономики Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа в информационно-правовой системе «Әділет» и средствах массовой информации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Министр                                    Е. Досаев
«СОГЛАСОВАН»
Министр энергетики
Республики Казахстан
______________ В. Школьник
20 января 2015 год
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 января 2015 года № 15
Типовые правила
расчета норм потребления коммунальных услуг по электроснабжению
и теплоснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета
1. Общие положения
1. Типовые правила расчета норм потребления коммунальных услуг по электроснабжению и теплоснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета (далее - Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 5 статьи 5-1 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об электроэнергетике» и определяют порядок расчета норм потребления коммунальных услуг по электроснабжению и теплоснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета.
2. Расчет норм потребления коммунальных услуг по электроснабжению и теплоснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета, осуществляется электроснабжающей или теплоснабжающей организацией (далее - Услугодатель). Нормы потребления коммунальных услуг по электроснабжению и теплоснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета, пересматриваются Услугодателем не менее чем через 18 месяцев со дня утверждения предыдущих норм и не реже чем один раз в пять лет.

Есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электрмен жабдықтау және жылумен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын есептеудің үлгі қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 13 қаңтардағы № 15 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 20 ақпанда № 10313 тіркелді
«Электр энергетикасы туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңының 5-1-бабының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электрмен жабдықтау және жылумен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын есептеудің үлгі қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Экономиканың инфрақұрылымын дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде және бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                          Е. Досаев
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
______________ В. Школьник
20 қаңтар 2015 жыл
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 13 қаңтардағы
№ 15 бұйрығымен
бекітілген
Есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электрмен жабдықтау
және жылумен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді
тұтыну нормаларын есептеудің үлгі қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электрмен жабдықтау және жылумен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын есептеудің үлгі қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Электр энергетикасы туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңының 5-1-бабының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді және есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электрмен жабдықтау және жылумен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын есептеу тәртібін айқындайды.
2. Есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электрмен жабдықтау және жылумен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын есептеуді электрмен жабдықтаушы немесе жылумен жабдықтаушы ұйым (бұдан әрі – Қызмет көрсетуші) сарапшы ұйымдарды, ғылыми институттар мен қоғамдық бірлестіктерді тарта отырып жүзеге асырады. Есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электрмен жабдықтау және жылумен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын Қызмет көрсетуші алдыңғы нормалар бекітілген сәттен бастап кемінде 18 айдан кейін және кемінде бес жылда бір рет қайта қарайды.

2. Порядок расчета норм потребления коммунальных услуг по
теплоснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета
3. Нормы потребления тепловой энергии на 1 квадратный метр за расчетный период для каждой категории многоквартирного или индивидуального жилого дома рассчитываются по формуле согласно приложению 1 настоящим Правилам. При этом расчетный период – это период времени, определяемый договором на теплоснабжение, за который потребленная тепловая энергия учитывается и предъявляется к оплате потребителю:
Q0
N0 = ________,
Sж хn
где:
N0 – норма потребления тепловой энергии на 1 квадратный метр;
Q0 – суммарное количество тепловой энергии, потребляемой за один расчетный период многоквартирными или индивидуальными жилыми домами, не оборудованными приборами учета (Гкал/расчетный период);
Sж – общая суммарная полезная площадь жилища многоквартирных жилых домов, не оборудованных приборами учета тепловой энергии, или помещений индивидуальных жилых домов, не оборудованных приборами учета тепловой энергии;
n – количество месяцев расчетного периода.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 13.08.2015 № 605 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Количество тепловой энергии (Гкал/расчетный период), необходимой для отопления многоквартирного или индивидуального жилого дома, определяется по формуле:
(tвн – tсро)
Q0 = qmax x ____________ x 24 x n0 x 10-6
(tвн – tро)               ,
где:
Q0 – количество тепловой энергии (Гкал/расчетный период);
qmax – часовая тепловая нагрузка на отопление многоквартирного или индивидуального жилого дома (ккал/час);
tвн – температура внутреннего воздуха отапливаемых
жилых помещений многоквартирного или индивидуального жилого дома (оC);
tсро – среднесуточная температура наружного воздуха за расчетный период (оC);
tро – расчетная температура наружного воздуха в целях проектирования отопления (оC);
n0 – продолжительность работы системы отопления здания
расчетного периода (суток);
24 – количество часов в сутках.
Часовая тепловая нагрузка на отопление многоквартирного или индивидуального жилого дома (qmax), температура внутреннего воздуха отапливаемых жилых помещений многоквартирного или индивидуального жилого дома (tвн), среднесуточная температура наружного воздуха за отопительный период (tсро), расчетная температура наружного воздуха в целях проектирования отопления (tро), продолжительность расчетного периода (n0) при расчете нормы теплопотребления за отопительный период определяется согласно СН РК 2.04-21-2004* «Энергопотребление и тепловая защита гражданских зданий»;

2. Есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін жылумен
жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді
тұтыну нормаларын есептеу тәртібі
3. Көп пәтерлі немесе жеке тұрғын үйдің әрбір санатына арналған есептік кезең үшін 1 шаршы метрге жылу энергиясын тұтыну нормасы осы қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес формула бойынша есептеледі. Бұл ретте есептік кезең – бұл тұтынылған жылу энергиясы ескеріліп, тұтынушыға төлеуге ұсынылатын жылумен жабдықтауға арналған шартпен белгіленетін уақыт кезеңі:
Q0
N0 = ________,
Sж хn
мұнда:
N0 – 1 шаршы метрге жылу энергиясын тұтыну нормасы;
Q0 – есептеу аспаптарымен жабдықталмаған көп пәтерлі немесе жеке тұрғын үйлерде бір есептік кезеңнің ішінде тұтынылатын жылу энергиясының жиынтық саны (Гкал/есептік кезең);
Sж – жылу энергиясын есептеу аспаптарымен жабдықталмаған көп пәтерлі тұрғын үйлердегі тұрғын үй-жайлардың немесе жылу энергиясын есептеу аспаптарымен жабдықталмаған жеке тұрғын үйлердегі үй-жайлардың жалпы пайдалы жиынтық алаңы;
n – есептік кезеңдегі айлар саны.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.08.2015 № 605 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Көп пәтерлі немесе жеке тұрғын үйді жылыту үшін қажетті жылу энергиясының саны (Гкал/есептік кезең) мынадай формула бойынша есептеледі:
(tішкі – tот)
Q0 = qmax x ____________ x 24 x n0 x 10-6
(tвн – tро),
мұнда:
Q0 – жылу энергиясының саны (Гкал/есептік кезең);
qmax – көп пәтерлі немесе жеке тұрғын үйді жылытуға арналған сағаттық жылу жүктемесі (ккал/сағ);
tішкі – көп пәтерлі немесе жеке тұрғын үйдің жылытатын тұрғын үй-жайларындағы ішкі ауа температурасы (оC);
tот – есептік кезең үшін сыртқы ауаның орташа тәуліктік температурасы (0C);
tеж – жылытуды жобалау мақсатындағы сыртқы ауаның есептік температурасы (0C);
n0 – есептік кезеңдегі ғимараттағы жылыту жүйесінің жұмыс істеу ұзақтығы (тәулік);
24 – бір тәуліктегі сағат саны.
Көп пәтерлі немесе жеке тұрғын үйді жылытуға арналған сағаттық жылу жүктемесі (qmax), көп пәтерлі немесе жеке тұрғын үйдің жылытылатын тұрғын үй-жайларындағы ішкі ауа температурасы (tішкі), жылыту кезеңі үшін сыртқы ауаның орташа тәуліктік температурасы (tот), жылытуды жобалау мақсатындағы сыртқы ауаның есептік температурасы (tеж), есептік кезеңнің ұзақтығы (n0) жылыту кезеңінде жылу тұтыну нормаларын есептеген кезде ҚР ҚН 2.04-21-2004* «Азаматтық ғимараттардың энергия тұтынуы және жылулық қорғауы» талаптарына сәйкес айқындалады;

Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 13.08.2015 № 605 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Часовая тепловая нагрузка на отопление многоквартирных или индивидуальных жилых домов, не оборудованных приборами учета тепловой энергии (ккал/час), определяется исходя из проектных данных или по паспортам домов. В случае отсутствия проектных и паспортных данных часовая тепловая нагрузка определяется по формуле:
qmax= qуд x S/1,163,
где:
qуд – нормируемый удельный расход тепловой энергии на отопление многоквартирного или индивидуального жилого дома (Вт в час на 1 кв. м), согласно приложения 1 к настоящему приказу;
S – общая площадь жилых и нежилых помещений многоквартирного или индивидуального жилого дома (кв. м).
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 13.08.2015 № 605 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 13.08.2015 № 605 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Порядок расчета норм потребления коммунальных услуг по
электроснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета
7. Расчет нормы потребления электрической энергии для потребителей, не имеющих приборов учета, производится согласно нагрузке токоприемников и часам их горения.
8. Норма потребления электрической энергии для потребителей, не имеющих приборов учета, (Np) определяется по формуле:
где:
n - количество ламп, согласно приложения 2 к настоящему приказу;
TL — часы горения одной лампы в месяц, согласно приложения 3 к настоящему приказу;
PL - мощность одной лампы, PL = 0,06 кВт;
TR - часы горения 1-й розетки в сутки, TR = 7,5 часов;
PR - мощность 1 электрической розетки, PR = 0,6 кВт.;
D - количество суток в месяце.
Приложение 1
к Типовым правилам
расчета норм потребления
коммунальных услуг по
электроснабжению и теплоснабжению
для потребителей, не имеющих
приборов учета
Значение нормируемого удельного расхода тепловой энергии на
отопление многоквартирного или индивидуального жилого дома

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.08.2015 № 605 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Жылу энергиясын есептеу (Гкал/сағат) аспаптарымен жабдықталмаған көп пәтерлі немесе жеке тұрғын үйлерді жылытуға арналған сағаттық жылу жүктемесі үйлердің жобалау деректерін немесе құжаттарын ескере отырып анықталады. Жобалау немесе құжаттық деректер болмаған жағдайда, сағаттық жылу жүктемесі мынадай формула бойынша есептеледі:
qmax= qуд x S/1,163,
мұнда:
qүл – осы бұйрыққа 1-қосышаға сәйкес көп пәтерлі немесе жеке тұрғын үйді жылытуға арналған жылу энергиясының нормаланған үлестік шығысы (сағатына 1 шаршы метрге вт);
S – көп пәтерлі немесе жеке тұрғын үйдегі тұрғын және тұрғын емес үй-жайлардың жалпы алаңы (шаршы метр)
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.08.2015 № 605 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.08.2015 № 605 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электрмен
жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын
есептеу тәртібі
7. Есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электр энергиясын тұтыну нормаларын есептеу тәртібі ток қабылдағыштардың жүктемесі мен олардың жану сағатына сәйкес жүргізіледі.
8. Есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электр энергиясын тұтыну нормасы (Np) мынадай формула бойынша анықталады:
мұнда:
n – шамдардың саны, осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес;
ТL – бір шамның бір айда жанатын сағаты;
РL – бір шамның қуаты, РL = 0,06 кВт.
ТR – бір розетканың бір тәулікте жанатын сағаты, ТR = 7,5 сағат;
РR – бір электр розеткасының қуаты, РR = 0,6 кВт.;
D – бір айдағы тәулік саны.
Есептеу аспаптары жоқ
тұтынушылар үшін электрмен
жабдықтау және жылумен
жабдықтау бойынша коммуналдық
қызметтерді тұтыну нормаларын
есептеудің үлгі қағидаларына
1-қосымша