Об утверждении Правил участия субъектов администрирования в реализации проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 12 февраля 2015 года № 77. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 марта 2015 года № 10446. Утратил силу приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 27 апреля 2016 года № 176
Сноска. Утратил силу приказом Министра энергетики РК от 27.04.2016 № 176.
В соответствии с пунктом 4 статьи 94-6 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила участия субъектов администрирования в реализации проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов.
2. Департаменту по изменению климата Министерства энергетики Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодические печатные издания и в информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                          В. Школьник
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 12 февраля 2015 года № 77
Правила
участия субъектов администрирования в реализации проектных
механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений
парниковых газов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила участия субъектов администрирования в реализации проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 94-6 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее - Кодекс) и определяют порядок участия субъектов администрирования в реализации проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов.

Әкімшілендіру субъектілерінің парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктерді іске асыруға қатысу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 12 ақпандағы № 77 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 17 наурызда № 10446 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 27 сәуірдегі № 176 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Энергетика министрінің 27.04.2016 № 176 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 94-6-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Әкімшілендіру субъектілерінің парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктерді іске асыруға қатысу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Климаттың өзгеруі жөніндегі департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін оны күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналасуын;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен қарастырылған іс-шаралардың орындалауы туралы мәлімет беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                             В. Школьник
Қазақстан Республикасы
Энергетика Министрінің
2015 жылғы 12 ақпандағы
№ 77 бұйрығымен бекітілген
Әкімшілендіру субъектілерінің парниктік газдар шығарындылары
мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктерді іске
асыруға қатысу қағидалары 1. Жалпы ережелер
1. Осы Әкімшілендіру субъектілерінің парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктерді іске асыруға қатысу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 94-6-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген және әкімшілендіру субъектілерінің парниктік газдар шығарындыларын азайту немесе олардың сіңірулерін арттыру бойынша жобаларды іске асыруға қатысу тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) субъекты администрирования природопользователей - юридические лица, осуществляющие деятельность, связанную с выбросами парниковых газов, объем которых не превышает эквивалента двадцати тысяч тонн двуокиси углерода в год, в следующих отраслях экономики: нефтегазовой, энергетической, горно-металлургической, химической, в сельском хозяйстве, транспорте, а также в жилищно-коммунальном хозяйстве;
2) инвестор проекта - участник проекта, направленного на сокращение выбросов и поглощение парниковых газов, осуществляющий его целевое финансирование на основании договора с оператором проекта;
3) оператор проекта - участник проекта, направленного на сокращение выбросов и поглощение парниковых газов, осуществляющий управление процессом его реализации.
3. Порядок реализации проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов определяется уполномоченным органом в области охраны окружающей среды (далее - уполномоченный орган) в соответствии с подпунктом 29) статьи 17 Кодекса.
2. Порядок участия субъектов администрирования в реализации проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов
4. Субъекты администрирования участвуют в проектах по механизмам совместного осуществления, чистого развития только после прохождения Республикой Казахстан международных процедур по определению установленного количества в соответствии с Рамочной Конвенцией Организации Объединенных Наций об изменении климата, ратифицированной Указом Президента Республики Казахстан от 4 мая 1995 года № 2260, и представления соответствующих данных по стране в международный регистрационный журнал операций.
5. Субъекты администрирования участвуют в реализации на территории Республики Казахстан проектов по механизму внутреннего сокращения выбросов, определяемым в порядке в соответствии с подпунктом 29) статьи 17 Кодекса.
6. Субъекты администрирования участвуют в качестве операторов либо инвесторов внутренних проектов по сокращению выбросов парниковых газов.
7. В случае принятия участия в проектных механизмах, субъекты
администрирования подают ежегодно не позднее 1 апреля отчет об инвентаризации парниковых газов по форме, утвержденной приказом и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 502 «Об утверждении форм отчетов об инвентаризации парниковых газов» (Зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11818).
Ежегодный отчет об инвентаризации парниковых газов представляется субъектами администрирования на регистрацию до 1 апреля, следующего за отчетным годом, в территориальные подразделения уполномоченного органа в области охраны окружающей среды без подтверждения независимой аккредитованной организации.
Срок рассмотрения отчетов об инвентаризации парниковых газов субъектов администрирования составляет не более 15 календарных дней.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әкімшілендіру субъектілері - экономиканың: мұнай-газ, энергетика, тау-кен металлургиясы, химия, ауыл шаруашылығы, көлік, сондай-ақ тұрғын-үй коммуналдық шаруашылығы салаларында көлемі жылына көміртегі қостотығының жиырма мың тоннасына барабар мөлшерден аспайтын парниктік газдар шығарындыларымен байланысты қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар;
2) жобаның инвесторы - жоба операторымен шарттың негізінде оның мақсатты қаржыландыруын жүзеге асыратын парниктік газдар шығарындыларын азайту мен сіңіруге бағытталған жобаға қатысушы;
3) жобаның операторы - жобаның іске асырылу процесін басқаруды жүзеге асыратын парниктік газдар шығарындыларын азайту мен сіңіруге бағытталған оған қатысушы.
3. Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктерді іске асыру тәртібі Кодекстің 17-бабының 29) тармақшасына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы  уәкілетті органмен (бұдан әрі - уәкілетті орган) айқындалады.
2. Әкімшілендіру субъектілерінің парниктік газдар шығарындылары
мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктерді іске
асыруға қатысу тәртібі
4. Әкімшілендіру субъектілері бірлесіп жүзеге асыру, таза даму тетіктері бойынша жобаларға Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 4 мамырдағы № 2260 Жарлығымен ратификациялаған Климаттың өзгеруі жөніндегі Біріккен Ұлттар Ұйымының Негізгі Конвенциясына сәйкес белгіленген мөлшерді анықтау жөніндегі халықаралық рәсімнен Қазақстан Республикасы өтіп, операцияларды халықаралық тіркеу журналына ел бойынша тиісті деректерді ұсынғаннан кейін ғана қатысады.
5. Әкімшілендіру субъектілері Кодекс 17-бабының 29) тармақшасына сәйкес айқындалатын шығарындыларды ішкі азайту тетігі бойынша жобаларды Қазақстан Республикасының аумағында іске асыруға қатысады.
6. Әкімшілендіру субъектілері парниктік газдар шығарындыларын азайту бойынша ішкі жобалардың операторлары немесе инвесторлары ретінде қатысады.
7. Әкімшілендіру субъектілері жобалық тетіктерге қатысу қабылданған жағдайда жыл сайын 1 сәуірден кешіктірмей «Парниктік газдарды түгендеу туралы есептің нысандарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2015 жылғы 28 шілдедегі № 502 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11818 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша парниктік газдарды түгендеу туралы есепті береді.
Әкімшілендіру субъектілері парниктік газдарды түгендеу туралы жыл сайынғы есебін есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне аккредиттелген тәуелсіз ұйымның растауынсыз тіркеуге тапсырады.
Әкімшілендіру субъектілерінің парниктік газдарды түгендеу туралы есебін қарау кемінде 15 күнтізбелік күнді құрайды.

Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 04.12.2015 № 692 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Уполномоченный орган на основе представленного субъектом администрирования отчета об инвентаризации парниковых газов определяет соответствие субъекта администрирования требованиям по квотированию выбросов парниковых газов согласно статьи 94-2 Кодекса. В случае, если объем выбросов парниковых газов превышает эквивалент двадцати тысяч тонн двуокиси углерода в год, субъект администрирования подает документы на оформление квоты на выбросы парниковых газов на соответствующую установку (установки) в уполномоченный орган, в порядке установленным статьей 94-2 Кодекса, начиная с текущего года.
9. Проекты внутреннего сокращения выбросов парниковых газов не осуществляются юридическими лицами на территории Республики Казахстан в отношении установки (установок), объемы выбросов парниковых газов которых подпадают под требования по квотированию. Ранее реализованные мероприятия по сокращению выбросов парниковых газов по подлежащей под квотирование установке учитываются уполномоченным органом при определении квоты на выбросы парниковых газов по соответствующей установке.

Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 04.12.2015 № 692 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Уәкілетті орган әкімшілендіру субъектісі ұсынған парниктік газдарды түгендеу туралы есеп негізінде Кодекстің 94-2-бабына сәйкес әкімшілендіру субъектісінің парниктік газдар шығарындыларын квоталау жөніндегі талаптарға сәйкестігін анықтайды. Егер парниктік газдар шығарындыларының көлемі жылына көміртегі қос тотығының жиырма мың тоннасына барабар мөлшерден асқан жағдайда, әкімшілендіру субъектісі Кодекстің 94-2-бабымен белгіленген тәртіппен уәкілетті органға ағымдағы жылдан бастап тиісті қондырғыға (қондырғыларға) парниктік газдар шығарындыларына квотаны ресімдеуге құжат тапсырады.
9. Парниктік газдар шығарындыларының көлемі квоталау жөніндегі талаптарға жатқызылған заңды тұлғалар квоталауға жататын қондырғы (қондырғылар) бойынша парниктік газдар шығарындыларын ішкі азайту жобаларын іске асырмайды. Квоталауға жататын қондырғы бойынша парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі бұдан бұрын іске асырылған іс-шараларды тиісті қондырғы бойынша парниктік газдар шығарындыларына квотаны белгілеу кезінде уәкілетті орган есепке алады.