Об утверждении Правил обеспечения аэронавигационной информацией эксплуатантов воздушных судов
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 169. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 апреля 2015 года № 10605. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 420 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 30.06.2017 № 420 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 41-18) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила обеспечения аэронавигационной информацией эксплуатантов воздушных судов.
2. Комитету гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Сейдахметов Б.К.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
Утверждены
приказом исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 февраля 2015 года № 169
Правила
обеспечения аэронавигационной информацией
эксплуатантов воздушных судов

Әуе кемелерін пайдаланушыларды аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 24 ақпандағы № 169 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 1 сәуірде № 10605 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 420 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.06.2017 № 420 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 14-бабы 1-тармағы 41-18) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Әуе кемелерін пайдаланушыларды аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (Б.К. Сейдахметов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы "Әділет" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға көшірмелерін жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 24 ақпандағы
№ 169 бұйрығымен бекітілген
Әуе кемелерін пайдаланушыларды аэронавигациялық
ақпаратпен қамтамасыз ету қағидалары

1. Общие положения
1. Настоящие Правила обеспечения аэронавигационной информацией эксплуатантов воздушных судов (далее - Правила) определяют порядок обеспечения аэронавигационной информацией эксплуатантов воздушных судов, которая предоставляется в зонах ответственности органов обслуживания воздушного движения Республики Казахстан.
2. Требования настоящих Правил выполняются всеми должностными лицами и авиационным персоналом предприятий, учреждений и организаций гражданской авиации, участвующих в организации и обеспечении аэронавигационной информацией эксплуатантов воздушных судов.
3. Основные определения и термины, используемые в настоящих Правилах:
1) абсолютная высота - расстояние по вертикали от среднего уровня моря до уровня, точки или объекта принятого за точку;
2) аспекты человеческого фактора - принципы, применимые к процессам проектирования, сертификации, подготовки кадров, технического обслуживания и эксплуатационной деятельности в авиации и нацеленные на обеспечение безопасного взаимодействия между человеком и другими компонентами системы посредством надлежащего учета возможностей человека;
3) аэронавигационная информация - информация, полученная в результате сбора, анализа и обработки данных для целей обеспечения полетов воздушных судов, обслуживания воздушного движения и управления воздушным движением;
4) служба управления аэронавигационной информацией – служба, созданная в конкретно установленной зоне действия, которая несет ответственность за предоставление аэронавигационной информации (данных), необходимой для обеспечения безопасности, регулярности и эффективности воздушной навигации;
5) аэронавигационные данные - изложение аэронавигационных фактических данных, концепции или инструкции в формализованном порядке, пригодном для связи, интерпретации или обработки;
6) аэронавигационная карта - условное изображение участка земной поверхности, его рельефа и искусственных сооружений, специально предназначенное для аэронавигации;
7) сборник аэронавигационной информации - выпущенная или санкционированная Республикой Казахстан публикация, которая содержит долгосрочную аэронавигационную информацию, имеющую важное значение для аэронавигации;
8) дополнение к сборнику аэронавигационной информации - временные изменения, вносимые в информацию, содержащуюся в сборнике аэронавигационной информации, и публикуемые на отдельных страницах;
9) поправка к сборнику аэронавигационной информации - постоянные изменения, вносимые в информацию, содержащиеся в сборнике аэронавигационной информации;

1. Жалпы ережелер
1. Осы әуе кемелерін пайдаланушыларды аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының әуе қозғалысына қызмет көрсету органдарының жауапкершілік аймағында ұсынылатын аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидалардың талаптарды әуе кемелерін пайдаланушыларды аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз етуді ұйымдастыруға және қамтамасыз етуге қатысатын азаматтық авиация кәсіпорындарының, мекемелері мен ұйымдарының барлық лауазымды тұлғалары және авиациялық персоналы орындайды.
3. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі анықтамалар мен терминдер:
1) абсолюттік биіктік – теңіздің орта деңгейінен нүктенің немесе нүкте деп есептелген объектінің деңгейіне дейінгі тік қашықтық;
2) адами фактордың аспектілері - жоспарлау, сертификаттау, кадрларды даярлау, техникалық қызмет көрсету және авиациядағы пайдалану қызметтері процестеріне қолданылатын және адамның мүмкіндіктерін тиісті түрде есептеу арқылы адам мен жүйенің басқа компоненттері арасындағы қауіпсіз қарым-қатынасты қамтамасыз етуге бағытталған қағидаттар;
3) аэронавигациялық ақпарат – әуе кемелрінің ұшуын қамтамасыз ету әуе қозғалысына қызмет көрсету және әуе қозғалысын басқару мақсаттары үшін деректерді жинау, талдау және өңдеу нәтижесінде алынған ақпарат;
4) аэронавигациялық ақпаратты басқару қызметі - нақты белгіленген әрекет ету аймағында құрылған қызмет, ол әуе навигациясының қауіпсіздігін, тұрақтылығы мен тиімділігін қамтамасыз ету үшін қажетті аэронавигациялық ақпараттардың деректердің ұсынылуына жауапты;
5) аэронавигациялық деректер - аэронавигациялық нақты деректерді, тұжырымдамаларды немесе нұсқаулықтарды байланыс, түсіндіру немесе өңдеу үшін ыңғайлы формальді тәртіппен баяндау;
6) аэронавигациялық карта - аэронавигация үшін арнайы тағайындалған жер бетінің учаскесі, оның бедері және жасанды құрылыстары бейнеленген шартты бейне;
7) аэронавигациялық ақпараттар жинағы - аэронавигация үшін елеулі маңызы бар ұзақ мерзімді аэронавигациялық ақпаратты қамтитын мемлекет шығарған немесе бекіткен жарияланым;
8) аэронавигациялық ақпарат жинағына қосымша - аэронавигациялық ақпараттар жинағындағы ақпаратқа енгізілетін және жеке парақтарда жарияланатын уақытша өзгерістер;
9) аэронавигациялық ақпараттар жинағында жасалатын түзетулер - аэронавигациялық ақпараттар жинағындағы ақпаратқа енгізілетін тұрақты өзгерістер;

10) циркуляр аэронавигационной информации – уведомление, содержащее информацию, которая не требует выпуска NOTAM или включения ее в сборник аэронавигационной информации, но которая касается вопросов безопасности полетов или аэронавигационных, технических, административных и юридических вопросов;
11) разрешающая способность (разрешение) – число единиц или цифр, определяющее порядок используемого измеренного или рассчитанного значения;
12) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности гражданской и экспериментальной авиации;
13) зональная навигация - метод навигации, позволяющий воздушным судам выполнять полет по любой желаемой траектории в пределах зоны действия радиомаячных навигационных средств или в пределах, определяемых возможностями автономных средств, или их комбинации;
14) минимальная абсолютная высота полета в зоне - минимальная абсолютная высота, подлежащая использованию в приборных метеорологических условиях и обеспечивающая минимальный запас высоты над препятствиями в пределах установленной зоны, обычно определяемой параллелями и меридианами;
15) информационный продукт - массив данных или комплект массивов данных, который отвечает спецификации информационного продукта;
16) схема захода на посадку по приборам - серия заранее намеченных маневров, выполняемых по пилотажным приборам, при соблюдении установленных требований, предусматривающих предотвращение столкновения с препятствиями, от контрольной точки начального этапа захода на посадку или, в соответствующих случаях, от начала установленного маршрута прибытия до точки, откуда может быть выполнена посадка, а если посадка не выполнена, то до точки, от которой применяются критерии пролета препятствий в зоне ожидания или на маршруте;
17) превышение - расстояние по вертикали от среднего уровня моря до точки или уровня земной поверхности или связанного с ней объекта;
18) абсолютная высота прибытия в район аэродрома - наименьшая абсолютная высота, которая обеспечит минимальный запас высоты в 300 метров (1000 фут) над всеми объектами, расположенными в створе дуги круга радиусом 46 километров (25 морских миль) с центром в контрольной точке начального этапа захода на посадку или, если точка начального этапа захода на посадку отсутствует, контрольной точке промежуточного этапа захода на посадку, ограниченном прямыми линиями, соединяющими концы этой дуги с точкой промежуточного этапа захода на посадку;

10) аэронавигациялық ақпараттың циркуляры - NОТАМ шығаруды немесе оны аэронавигациялық ақпарат жинағына енгізуді қажет етпейтін, бірақ ұшулардың қауіпсіздігі мәселелеріне немесе аэронавигациялық, техникалық, әкімшілік және заңдық мәселелерге қатысты ақпаратты қамтитын хабарлама;
11) ажырату қабілеті (ажыратымдылық) - қолданылатын өлшенген немесе есептелген мәннің тәртібін анықтайтын бірліктердің немесе цифрлардың саны;
12) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган - Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және азаматтық және эксперименттік авиация қызметі саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
13) аймақтық навигация - әуе кемелеріне кез келген траектория бойынша радиомаяктік навигациялық құралдардың әрекет аймақтары шегінде және автономды құралдардың немесе олардың құрамдастарының мүмкіндіктерімен анықталатын шектерінде ұшу жасауға мүмкіншілік беретін навигация әдісі;
14) аймақтағы ұшудың ең төменгі абсолюттік биіктігі - аспаптық метеорологиялық жағдайларда пайдаланылуға тиісті және әдетте паралельдермен және меридиандармен айқындалатын белгіленген аймақ шегіндегі кедергілердің үстінен ең төменгі биіктік қорын қамтамасыз ететін ең төменгі абсолюттік биіктік;
15) ақпарат өнімі - деректер шоғыры немесе ақпарат өнімінің ерекшеліктеріне жауап беретін деректер шоғырының жиынтығы;
16) аспаптар бойынша қонуға кіру схемасы – кедергілермен соқтығысуды болдырмауды көздейтін белгіленген талаптарды сақтаған жағдайда, қонуға кірудің бастапқы кезеңінің бақылау нүктесінен немесе, тиісті жағдайларда, белгіленген ұшып келу маршрутының басынан бастап, қону орындалуы мүмкін нүктеге дейін, ал егер қону орындалмаған болса, күту аймағында немесе маршрутта кедергілердің үстінен ұшып өту критерийлері қолданылып басталатын нүктеге дейін пилотаждық асаптар бойынша орындалатын алдын ала белгіленген маневрлер сериясы;
17) асып кету – вертикаль бойынша теңіздің орта деңгейінен жер бетінің немесе онымен байланысты объектінің нүктесіне немесе деңгейіне дейінгі арақашықтық;
18) әуеайлақ ауданына келудің абсолюттік биіктігі – радиусы 46 км (25 м. миль) айналым доғасы жармасында орналасқан барлық объектілердің үстінен 300 м (1000 фут) болатын ең төменгі биіктік қорын қамтамасыз ететін, орталығы қонуға кірудің бастапқы кезеңінің бақылау нүктесінде немесе, егер қонуға кірудің бастапқы кезеңінің нүктесі жоқ болса, осы доғаның ұштарын қонуға кірудің аралық кезеңінің нүктесімен қосатын тура сызықтармен шектелген қонуға кірудің аралық кезеңінің бақылау нүктесінде болатын ең аз абсолюттік биіктік;

19) аэродром - определенный участок земной или водной поверхности (включая любые здания, сооружения и оборудование), предназначенный полностью или частично для прибытия, отправления и движения по этой поверхности воздушных судов;
20) воздушная трасса - Контролируемое воздушное пространство или его часть в виде коридора;
21) контрольная точка аэродрома - точка, определяющая географическое местоположение аэродрома;
22) маршрут обслуживания воздушного движения - установленный маршрут, который предназначен для направления потока движения в целях обеспечения обслуживания воздушного движения;
23) обслуживание воздушного движения - общий термин, означающий в соответствующих случаях полетно-информационное обслуживание, аварийное оповещение, консультативное обслуживание воздушного движения, диспетчерское обслуживание воздушного движения (районное диспетчерское обслуживание, диспетчерское обслуживание подхода или аэродромное диспетчерское обслуживание);
24) превышение аэродрома - превышение самой высокой точки посадочной площади;
25) эксплуатационные минимумы аэродрома - ограничения использования аэродрома для:
взлета, выражаемые в величинах RVR и/или видимости и, при необходимости, параметрами облачности;
посадки при выполнении точных заходов на посадку и посадок, выражаемые в величинах видимости и/или RVR и абсолютной/относительной высоты принятия решения, соответствующих эксплуатационной категории;
посадки при выполнении заходов на посадку и посадок с наведением в вертикальной плоскости, выражаемые в величинах видимости и/или RVR и абсолютной/относительной высоты принятия решения;
посадки при выполнении неточных заходов на посадку и посадок, выражаемые в величинах видимости и/или RVR, MDA/H и, при необходимости, параметрами облачности;
26) база - любая величина или ряд величин, которые могут служить в качестве начала или основы отсчета других величин;
27) рельеф - неровности земной поверхности, переданные на аэронавигационных картах горизонталями, тональной гипсометрией, отмывкой или высотными отметками;
28) объединенный пакет аэронавигационной информации - пакет, состоящий из следующих элементов:
сборник аэронавигационной информации, включая поправки;
дополнений к сборнику аэронавигационной информации;
NOTAM и бюллетень предполетной информации;
циркуляр аэронавигационной информации;
контрольных перечней и перечней действующих NOTAM;

19) әуеайлақ - әуе кемелерінің толық немесе жартылай келуі, кетуі және сол жазықтықтағы қозғалысына арналған жер немесе су бетіндегі (кез келген ғимараттарды, құрылыстарды және жабдықтарды қоса) белгіленген учаске;
20) әуе трассасы - бақыланатын әуе кеңістігі немесе дәліз түріндегі оның бөлігі;
21) әуеайлақтың бақылау нүктесі – әуеайлақтың географиялық орналасқан жерін айқындайтын нүкте;
22) әуе қозғалысына қызмет көрсету маршруты – әуе қозғалысына қызмет көрсетуді қамтамасыз ету мақсатында қозғалыс ағынын бағыттауға арналған белгіленген маршрут;
23) әуе кемесіне қызмет көрсету – тиісті жағдайларда ұшу-ақпараттық қызмет көрсетуді, авариялық хабарлауды, әуе кемесіне консультациялық қызмет көрсетуді, әуе қозғалысына диспетчерлік қызмет көрсетуді (аудандық диспетчерлік қызмет көрсету, жақындау кезінде дичпетчерлік қызмет көрсету немесе әуеайлақтық диспетчерлік қызмет көрсету) білдіретін жалпы термин;
24) әуеайлақтан асып кету – қону алаңының ең жоғары нүктесінен асып кету;
25) әуеайлақтың пайдалану минимумдары – төмендегілер үшін әуеайлақты пайдалануға шектеу қою:
ұшу-қону жолағындағы көріну ұзақтығы және/немесе көріну мәндерімен және қажет болған жағдайда, бұлттылық параметрлерімен белгіленетін ұшып көтерілу үшін;
қонуға дәл кіруді орындау кезінде қондыру және ұшу-қону жолағында көріну және/немесе көрінудің алыстығы және пайдалану санаттарына сәйкес шешім қабылдаудың абсолюттік /салыстырмалы биіктігі мәндерімен белгіленетін қонулар үшін;
қонуға кіруді орындау кезінде қону және ұшу-қону жолағында көріну және/немесе көріну алыстығы және шешім қабылдаудың абсолюттік/салыстырмалы биіктігі мәндерімен белгіленетін тік жазықтыққа дәлдеумен қонулар үшін;
қонуға дәл емес кіруді орындау кезінде қону және ұшу-қону жолағында көріну және/немесе көрінудің алыстығы, төмендеудің ең төменгі абсолюттік/салыстырмалы биіктігі мәндерімен және қажет болған жағдайда бұлттылық параметрлерімен белгіленетін қонулар үшін;
26) база - басқа шамаларды есептеудің басы немесе негізі ретінде қызмет ететін кез келген шама немесе шамалар қатары;
27) бедер - аэронавигациялық карталарда горизонтальдармен, реңктік гипсометриямен, бояу жуумен немесе биіктік белгілерімен берілген жер бетінің тегіс емес жерлері;
28) біріккен аэронавигациялық ақпарат пакеті - пакет мынадай элементтерден тұрады:
аэронавигациялық ақпараттар жинағы, түзетулерін қоса;
аэронавигациялық ақпараттар жинағына енгізілетін толықтырулар;
NOTAM және ұшу алдындағы ақпарат бюллетені;
аэронавигациялық ақпараттың циркуляры;
бақылау тізбесі және қолданыстағы NОТАМ тізбесі;

29) векторение - обеспечение навигационного наведения воздушных судов посредством указания определенных курсов на основе использования системы наблюдения обслуживания воздушного движения;
30) волна геоида (высота геоида) - расстояние (положительное значение или отрицательное значение) между поверхностью геоида и поверхностью математически определенного референц-эллипсоида;
31) геоид - эквипотенциальная поверхность гравитационного поля Земли, совпадающая с невозмущенным средним уровнем моря и его продолжением под материками. Геоид имеет неправильную форму вследствие местных гравитационных возмущений и направление силы тяжести представляет собой перпендикуляр к поверхности геоида в любой точке;
32) глиссада - профиль снижения, установленный для вертикального наведения на конечном этапе захода на посадку;
33) григорианский календарь - общепринятый календарь; впервые введен в 1582 году для определения года, который более точно в сравнении с юлианским календарем соответствует тропическому году;
34) точность - степень соответствия расчетного или измеренного значения истинному значению. Точность измерения местоположения выражается расстоянием от заявленного местоположения, в пределах которого, как установлено с определенной степенью вероятности, находится истинное местоположение;
35) качество данных - степень или уровень вероятности того, что предоставленные данные отвечают требованиям пользователя данных с точки зрения точности, разрешения и целостности;
36) комплект массивов данных - набор массивов данных, соответствующих одинаковой спецификации продукта;
37) массив данных - определенный набор данных;
38) связь "диспетчер - пилот" по линии передачи данных - средство связи между диспетчером и пилотом в целях обслуживания воздушного движения с использованием линии передачи данных;
39) схема ухода на второй круг - порядок, которого следует придерживаться в случае невозможности продолжения захода на посадку;
40) точка ухода на второй круг - точка в схеме захода на посадку по приборам, в которой или до которой для обеспечения минимального запаса высоты над препятствиями должен начинаться полет по предписанной схеме ухода на второй круг;
41) покров - голая Земля с учетом относительной высоты растительности;
42) зона приземления - участок взлетно-посадочной полосы за ее порогом, предназначенный для первого касания взлетно-посадочной полосы приземляющимися самолетами;
43) зона приземления и отрыва - несущая нагрузку площадка, на которой вертолет может выполнять приземление или отрыв;

29) векторлау - әуе кемелерін ӘҚҚ бақылау жүйелерін қолдану негізінде белгілі бір курстарды көрсету арқылы навигациялық бағыттауды қамтамасыз ету;
30) геоид толқыны (геоид биіктігі) - геоид беті мен математикалық тұрғыдан анықталған референц-эллипсоид беті арасындағы қашықтық (оң немесе теріс мағына);
31) геоид - Жердің гравитациялық өрісіндегі теңіздің бекітілген орта деңгейі мен оның материктер алып жатқан жалғасына сәйкес келетін баламалы әлеуетті беті. Жергілікті гравитациялық ауытқулардың салдарынан геоид пішіні дұрыс емес қалыптасқан, сондықтан ауыртпалық күшінің бағыты кез келген нүктеде геоид бетіне перпендикуляр;
32) глиссада - қонуға кірудің соңғы кезеңінде тік бағыттау үшін орнатылған төмендеу пішіні;
33) григориандық күнтізбе – көпшілік қабылдаған күнтізбе; алғашқы рет юлиандық күнтізбемен салыстырғанда тропикалық жылға барынша сәйкес келетін жылды анықтау үшін 1582 жылы енгізілген;
34) дәлдік - есептеу немесе өлшеу мәнінің нақты мәнге сәйкес келу дәрежесі. Тұрған жерді өлшеу дәлдігі, әдетте, нақты тұрған жері анықталған ықтимал дәрежесімен белгіленген шектегі хабарланған жерінен бергі қашықтықпен беріледі;
35) деректер сапасы - ұсынылған деректердің нақтылық, ажыратымдылық және тұтастық тұрғысынан деректерді пайдаланушы қоятын талаптарға жауап бере алатындығының дәрежесі немесе деңгейі;
36) деректер шоғырының жиынтығы - өнімнің бірдей ерекшеліктеріне сәйкес келетін деректер шоғырының жиынтығы;
37) деректер шоғыры - деректердің белгілі бір жиынтығы;
38) деректерді беру желісі бойынша "диспетчер-пилот" байланысы - деректерді беру желісін қолдану арқылы әуе қозғалысына қызмет көрсету мақсатында диспетчер мен пилот арасындағы байланыс құралы;
39) екінші айналымға кету схемасы – қонуға кіруді жалғастыру мүмкін болмаған жағдайда ұстануға тиісті тәртіп;
40) екінші айналымға кету нүктесі – аспаптар бойынша қонуға кіру схемасындағы кедергілердің үстінен биіктіктің ең төменгі қорын қамтамасыз ету үшін екінші айналымға кетудің алдын ала жасалған схемасы бойынша ұшу басталған немесе оған дейін ұшу басталған нүкте;
41) жабын – өсімдіктің салыстырмалы биіктігі ескерілгендегі тақыр Жер;
42) жерге қону аймағы – жерге қонатын ұшақтар ұшу-қону жолағына бірінші жанасуға арналған ұшу-қону жолағының табалдырығының алдындағы учаске;
43) жерге қону мен жер үстінен көтерілу аймағы – тікұшақ жерге қонуды немесе жер үстінен көтерілуді орындай алатын жүктеме түсетін алаң;

44) местность - поверхность Земли с такими естественными элементами, как горы, холмы, хребты, долины, скопления воды, вечного льда и снега, исключая искусственные препятствия;
45) поверхность учета данных о препятствиях местности - определенная поверхность, используемая для цели составления данных о препятствиях (местности);
46) точка пути - конкретный географический пункт, используемый для определения маршрута зональной навигации или траектории полета воздушного судна, применяющего зональную навигацию. Точки пути обозначаются либо:
точка пути "флай-бай" – точка пути, которая предусматривает упреждение разворота в целях обеспечения выхода на следующий участок маршрута или схемы по касательной; либо
точка пути "флайовер" – точка пути, в которой начинается разворот с целью выхода на следующий участок маршрута или схемы;
47) линия пути - проекция траектории полета воздушного судна на поверхность земли, направление которой в любой ее точке обычно выражается в градусах угла, отсчитываемого от северного направления (истинного, магнитного или условного меридианов);
48) рабочая площадь - часть аэродрома, предназначенная для взлета, посадки и руления воздушных судов, состоящая из площади маневрирования и перрона (перронов);
49) смещенный порог взлетно-посадочной полосы – порог, расположенный не у торца взлетно-посадочной полосы;
50) абсолютная высота пролета препятствий - минимальная абсолютная высота над превышением соответствующего порога взлетно-посадочной полосы или в соответствующих случаях над превышением аэродрома, используемая для обеспечения соблюдения соответствующих критериев пролета препятствий;
51) относительная высота пролета препятствий - минимальная относительная высота над превышением соответствующего порога взлетно-посадочной полосы или в соответствующих случаях над превышением аэродрома, используемая для обеспечения соблюдения соответствующих критериев пролета препятствий;
52) зона, свободная от препятствий - воздушное пространство над внутренней поверхностью захода на посадку, внутренними переходными поверхностями и поверхностью ухода на второй круг при прерванной посадке и частью летной полосы, ограниченной этими поверхностями, в которое не выступает никакое неподвижное препятствие, кроме легкого по массе и на ломком основании, необходимого для целей аэронавигации;
53) минимальная абсолютная высота пролета препятствий - минимальная абсолютная высота полета на определенном участке, которая обеспечивает необходимый запас высоты над препятствиями;
54) полоса, свободная от препятствий - находящийся под контролем соответствующего полномочного органа определенный прямоугольный участок земной или водной поверхности, выбранный или подготовленный в качестве пригодного участка, над которым самолет может производить часть начального набора высоты до установленной высоты;

44) жергілікті жер – жасанды кедергілерден басқа тау, төбешік, жота, алап, су шоғыры, мәңгілік мұз бен қар тәрізді табиғи элементтері бар Жер беті;
45) жергілікті жердегі кедергілер туралы деректерді есепке алу шегі кедергілер (жергілікті жер) туралы деректер жасау мақсатында қолданылатын белгілі шек;
46) жолдың нүктелері – аймақтық навигация маршрутын немесе аймақтық навигацияны қолданатын әуе кемесінің ұшу траекториясын анықтау үшін қолданылатын нақты географиялық пункт. Жолдың нүктелері төмендегідей белгіленеді:
"флай-бай" жол нүктесі – маршруттың немесе схеманың келесі учаскесіне шығуды қамтамасыз ету үшін алдын ала бұрылуды көздейтін жол нүктесі; немесе
"флайовер" жол нүктесі – маршруттың немесе схеманың келесі учаскесіне шығу мақсатында бұрылуды бастайтын жол нүктесі;
47) жолдың сызығы – әуе кемесінің жер бетіне ұшу траекториясының әдетте бағыты кез келген нүктеде солтүстік бағыттан (ақиқат, магниттік немесе бұрыштық меридиандардан) санап шығарылатын бұрыш градустарымен белгіленетін проекциясы;
48) жұмыс алаңы - әуеайлақтың маневрлеу алаңы мен перроннан (перрондардан) тұратын әуе кемелерінің ұшып көтерілуіне, қонуына және рульдеуге арналған бөлігі;
49) жылжытылған ұшу-қону жолағының табалдырығы – ұшу-қону жолағының басталған жерінде орналаспаған табалдырық;
50) кедергілерді ұшып өтудің абсолюттік биіктігі – ұшу-қону жолағының тиісті шегін асып түсу үстіндегі немесе тиісті жағдайларда кедергілерді ұшып өтудің тиісті критерийлерін сақтауды қамтамасыз ету үшін қолданылатын әуеайлақтан асып түсу үстіндегі ең кіші абсолюттік биіктік;
51) кедергілерді ұшып өтудің салыстырмалы биіктігі - ұшу-қону жолағының тиісті шегін асып түсу үстіндегі немесе тиісті жағдайларда кедергілерді ұшып өтудің тиісті критерийлерін сақтауды қамтамасыз ету үшін қолданылатын әуеайлақтан асып түсу үстіндегі ең кіші салыстырмалы биіктік;
52) кедергілерден бос аймақ – қонуға кірудің ішкі бетінің, ауыспалы ішкі беттерінің және үзілген қону кезінде екінші айналымға кету бетінің және осы беттермен шектелген ұшу жолағы бөлігінің үстіндегі, салмағы жеңіл және аэронавигация мақсатында қажетті берік емес негіздегі ешбір қозғалмайтын кедергі шығып тұрмайтын әуе кеңістігі;
53) кедергілердің үстінен ұшып өтудің ең төменгі абсолюттік биіктігі – белгілі учаскедегі кедергілердің үстінен қажетті биіктік қорын қамтамасыз ететін ұшудың ең төменгі абсолюттік биіктігі;
54) кедергілерден бос жолақ – ұшақ соның үстінен белгіленген биіктікке дейін бастапқы биіктіктің бір бөлігіне көтерілуі үшін жарамды учаске ретінде таңдап алынған немесе дайындалған, тиісті уәкілетті органның бақылауындағы жер немесе су бетіндегі тік бұрышты учаске;

55) препятствие — все неподвижные (временные или постоянные) и подвижные объекты или часть их, которые:
размещены в зоне, предназначенной для движения воздушных судов по поверхности;
возвышаются над определенной поверхностью, предназначенной для обеспечения безопасности воздушных судов в полете;
находятся за пределами этих определенных поверхностей и расцениваются как представляющие опасность для воздушной навигации;
56) обратная схема - схема, позволяющая воздушному судну изменить направление на начальном участке схемы захода на посадку по приборам. Этот маневр может включать стандартные развороты или развороты на посадочную прямую;
57) горизонталь - линия на карте или схеме, соединяющая точки равного превышения;
58) схема полета в зоне ожидания - заранее определенный маневр, позволяющий воздушному судну оставаться в пределах определенного воздушного пространства в ожидании последующего разрешения;
59) опасная зона - воздушное пространство установленных размеров, в пределах которого в определенные периоды времени может осуществляться деятельность, представляющая опасность для полетов воздушных судов;
60) зона конечного этапа захода на посадку и взлета - установленная зона, над которой выполняется конечный этап маневра захода на посадку до режима висения или посадка и с которой начинается маневр взлета. В тех случаях, когда зона конечного этапа захода на посадку и взлета должна использоваться вертолетами с летно-техническими характеристиками класса 1, эта установленная зона включает располагаемую зону прерванного взлета;
61) конечный участок захода на посадку - участок схемы захода на посадку по приборам, в пределах которого производится выход в створ взлетно-посадочной полосы и снижение для посадки;
62) конечный этап захода на посадку - та часть схемы захода на посадку по приборам, которая начинается в установленной контрольной точке (или точке) конечного этапа захода на посадку, или при отсутствии такой точки:
в конце последнего стандартного разворота, разворота на посадочную прямую или разворота на линию пути приближения в схеме типа "ипподром", если таковая предусмотрена; или
в точке выхода на последнюю линию пути в схеме захода на посадку и заканчивается в точке района аэродрома, из которой может быть выполнена посадка или начат уход на второй круг;
63) контрольная точка (или точка) конечного этапа захода на посадку - контрольная точка (или точка) схемы захода на посадку по приборам, в которой начинается участок конечного этапа захода на посадку;
64) начальный участок захода на посадку - участок схемы захода на посадку по приборам между контрольной точкой начального этапа захода на посадку и контрольной точкой промежуточного этапа захода на посадку или, в соответствующих случаях, контрольной точкой (или точками) конечного этапа захода на посадку;

55) кедергі - барлық жылжымайтын (уақытша немесе тұрақты) және жылжитын нысандар немесе олардың мына жерлердегі бөлігі:
әуе кемелерінің жер бетінде қозғалуына арналған аймақта орналасқан;
ұшып бара жатқан әуе кемелерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін белгілі бір жерде тұрғызылған;
осы жерлер шегінде орналасқан және әуе навигациясы үшін қауіп төндіретін деп бағаланған;
56) кері схема - әуе кемесіне аспаптар бойынша қонуға кіру схемасының бастапқы учаскесінде бағытты өзгертуге мүмкіндік беретін схема. Бұл маневр стандартты бұрылу немесе қонатын сызыққа бұрылуды қамтуы мүмкін;
57) көлденең - бірдей асып түсу нүктесін байланыстыратын картадағы немесе схемадағы сызық;
58) күту аймағындағы ұшу схемасы - әуе кемесіне келесі шешімді күту үшін белгілі бір әуе кеңістігі шеңберінде бола тұруға мүмкіндік беретін алдын ала белгіленген маневр;
59) қауіпті аймақ – соның шегінде белгілі бір уақыт аралығында әуе кемелерінің ұшуына қауіп төндіретін қызмет жүзеге асырылуы мүмкін белгілі ауқымдағы әуе кеңістігі;
60) қонуға кіру мен ұшып көтерілудің соңғы кезеңінің аймағы – үстінен қонуға кіру маневрінен бастап әуеде қалқып тұру режиміне дейінгі соңғы кезең немесе қону орындалатын және ұшып көтерілу маневрі басталатын белгіленген аймақ. Қонуға кіру мен ұшып көтерілудің соңғы кезеңінің аймағы 1-класты ұшу-техникалық сипаттамалары бар ұшақтар пайдаланатын жағдайларда бұл белгіленген аймақ үзілген ұшып көтерілудің орналастырылған аймағын қамтиды;
61) қонуға кірудің соңғы учаскесі – соның шегінде ұшу-қону жолағының жармасына шығу және қонуға төмендеу жүргізілетін аспаптар бойынша қонуға кіру схемасының учаскесі;
62) қонуға кірудің соңғы кезеңі – қонуға кірудің соңғы кезеңінің белгіленген бақылау нүктесінде (немесе нүктесінде) немесе осындай нүкте жоқ болған жағдайда:
егер ондай көзделген болса, "ипподром" үлгісіндегі схемада ең соңғы стандартты бұрылу, қонатын сызыққа бұрылу немесе жақындау жолының сызығына бұрылу соңында; немесе
қонуға кіру схемасындағы жолдың ең соңғы сызығына шығу нүктесінде басталып, әуеайлақ ауданындағы қону орындалуы немесе екінші айналымға кету басталуы мүмкін нүктеде аяқталады.
63) қонуға кірудің соңғы кезеңінің бақылау нүктесі (немесе нүктесі) –аспаптар бойынша қонуға кіру схемасының қонуға кірудің соңғы кезеңінің учаскесі басталатын бақылау нүктесі (немесе нүктесі);
64) қонуға кірудің бастапқы учаскесі – аспаптар бойынша қонуға кіру схемасының қонуға кірудің бастапқы кезеңінің бақылау нүктесі мен қонуға кірудің аралық кезеңінің бақылау нүктесі арасындағы немесе, тиісті жағдайларда, қонуға кірудің соңғы кезеңінің бақылау нүктесі (немесе нүктелері) арасындағы учаскесі;

65) зона приземления - участок взлетно-посадочной полосы за ее порогом, предназначенный для первого касания взлетно-посадочной полосы приземляющимися самолетами;
66) промежуточный участок захода на посадку - участок схемы захода на посадку по приборам соответственно между контрольной точкой промежуточного этапа захода на посадку и контрольной точкой (или точкой) конечного этапа захода на посадку или между концом обратной схемы, схемы типа "ипподром" или линии пути, прокладываемой методом счисления, и контрольной точкой (или точкой) конечного этапа захода на посадку;
67) схема визуального захода на посадку - серия заранее намеченных маневров, выполняемых по визуальным ориентирам, от контрольной точки начального этапа захода на посадку или, в соответствующих случаях, от начала установленного маршрута прибытия до точки, с которой может быть выполнена посадка и после которой, если посадка не выполнена, может быть выполнена схема ухода на второй круг;
68) схема точного захода на посадку - схема захода на посадку по приборам с использованием информации об азимуте и глиссаде, выдаваемой ILS или РАR;
69) адрес подключения - установленный код, используемый для подключения линии передачи данных к органу обслуживания воздушного движения;
70) магнитное склонение - угол между северным направлением истинного и магнитного меридианов;
71) минимальная абсолютная высота полета по маршруту - абсолютная высота полета на участке маршрута, которая обеспечивает адекватный прием сигналов соответствующих навигационных средств и средств связи обслуживания воздушного движения, соответствует структуре воздушного пространства и обеспечивает необходимый запас высоты над препятствиями;
72) площадь маневрирования - часть аэродрома, исключая перроны, предназначенная для взлета, посадки и руления воздушных судов;
73) метаданные - данные о данных;
74) местоположение (географическое) - координаты (широта и долгота) с привязкой к математически определенному референц-эллипсоиду, которые определяют местонахождение точки на поверхности Земли;
75) абсолютная высота перехода - абсолютная высота, на которой или ниже которой положение воздушного судна в вертикальной плоскости дается в величинах абсолютной высоты;
76) перрон - определенная площадь сухопутного аэродрома, предназначенная для размещения воздушных судов в целях посадки или высадки пассажиров, погрузки или выгрузки почты или грузов, заправки, стоянки или технического обслуживания;
77) тональная гипсометрия - последовательная градация цветов и их оттенков, применяемых для отображения степени превышения местности;

65) жерге қону алаңы - әуе кемелерінің қонуына және ұшып көтерілуіне арналған жұмыс алаңының бір бөлігі;
66) қонуға кірудің аралық учаскесі – аспаптар бойынша қонуға кіру схемасының тиісінше қонуға кірудің аралық кезеңінің бақылау нүктесі мен қонуға кірудің соңғы кезеңі нүктесінің (немесе нүктесінің) бақылау нүктесі немесе кері схеманың, "ипподром" үлгісіндегі схеманың немесе есептеу әдісімен салынатын жол сызығының соңы және қонуға кірудің соңғы кезеңінің бақылау нүктесі (немесе нүктесі) аралығындағы учаскесі;
67) қонуға визуалды кіру схемасы – визуалды бағдар бойынша қонуға кірудің бастапқы кезеңінің бақылау нүктесінен немесе, тиісті жағдайларда, белгіленген ұшып келу маршрутының басынан бастап, қону орындалуы мүмкін және, егер қону орындалмаған болса, одан кейін екінші шеңберге кету схемасы орындалуы мүмкін алдын ала белгіленген маневрлер сериясы;
68) қонуға дәл кіру схемасы - ILS немесе РАR беретін азимут және глиссада туралы ақпаратты пайдаланаотырып, аспаптар бойынша қонуға кіру схемасы;
69) қосылу мекенжайлары - деректерді әуе қозғалысына қызмет көрсету органына беру желісін қосу үшін қолданылатын орнатылған код;
70) магниттік ауытқу – ақиқат және магниттік меридианның солтүстік бағыты арасындағы бұрыш;
71) маршрут бойынша ұшудың ең төменгі абсолюттік биіктігі – маршрут учаскесіндегі тиісті навигациялық құралдар мен әуе қозғалысына қызмет көрсету байланыс құралдарының сигналдарын барабар қабылдауды қамтамасыз ететін, әуе кеңістігінің құрылымына сәйкес келетін және кедергілердің үстінен қажетті биіктік қорын қамтамасыз ететін ұшудың ең төменгі абсолюттік биіктігі;
72) маневрлеу алаңы - әуеайлақтың әуе кемелерінің ұшып көтерілуіне, қонуына және рульдеуіне арналған перроннан басқа бөлігі;
73) метадеректер – деректер туралы деректер;
74) орналасқан жер (географиялық) - нүктенің Жер бетіндегі орналасқан жерін анықтайтын математикалық тұрғыдан анықталған референц-эллипсоид арқылы берілетін координаттар (ені мен ұзындығы);
75) өткелдің абсолюттік биіктігі – әуе кемесінің абсолюттік биіктікте немесе одан төмен тұрған жері тік жазықтықта авбсолюттік биіктік шамасында беріледі;
76) перрон – жолаушыларды отырғызу немесе түсіру, пошта немесе жүкті тиіеу немесе түсіру, май құю, тұрақтау немесе техникалық қызмет көрсету мақсатында әуе кемелерін орналастыруға арналған құрлықтағы әуеайлақ алаңының белгілі аумағы;
77) реңктік гипсометрия – жер бетінен асып кету деңгейін көрсету үшін қолданылатын түстер мен олардың реңктерінің жүйелік градациясы;

78) маршрут руления - установленная траектория движения вертолетов из одной части вертодрома в другую. Маршрут руления включает в себя воздушную или наземную РД для руления вертолетов, которая проходит по осевой линии маршрута руления;
79) рулежная дорожка - определенный путь на сухопутном аэродроме, установленный для руления воздушных судов и предназначенный для соединения одной части аэродрома с другой, в том числе:
полоса руления воздушного судна на стоянке - часть перрона, обозначенная как рулежная дорожка и предназначенная для обеспечения подхода только к местам стоянки воздушных судов;
перронная рулежная дорожка. Часть системы рулежных дорожек, расположенная на перроне и предназначенная для обеспечения маршрута руления через перрон;
перронная рулежная дорожка - рулежная дорожка, соединенная с взлетно-посадочной полосой под острым углом и позволяющая выполнившим посадку самолетам сходить с взлетно-посадочной полосы на более высоких скоростях, чем те скорости, которые достигаются на других выводных рулежных дорожках, и тем самым сводить к минимуму время нахождения на взлетно-посадочной полосе;
80) качество - степень, с которой совокупность собственных характеристик выполняет требования;
81) менеджмент качества - скоординированная деятельность по руководству и управлению организацией применительно к качеству;
82) обеспечение качества - часть менеджмента качества, направленная на создание уверенности, что требования к качеству будут выполнены;
83) управление качеством - часть менеджмента качества, направленная на выполнение требований к качеству;
84) относительная высота - расстояние по вертикали от указанного исходного уровня до уровня, точки или объекта, принятого за точку;
85) минимальная абсолютная высота в секторе - наименьшая абсолютная высота, которая может быть использована и которая будет обеспечивать минимальный запас высоты 300 метров (1000 фут) над всеми объектами, находящимися в секторе круга радиусом 46 километров (25 морских миль), в центре которого расположены основная точка, контрольная точка аэродрома или контрольная точка вертодрома;
86) концевая полоса торможения - определенный прямоугольный участок земной поверхности в конце располагаемой длины разбега, подготовленный в качестве участка, пригодного для остановки воздушного судна в случае прерванного взлета;
87) техногенная среда - все искусственные сооружения на поверхности земли, например города, железные дороги и каналы;
88) место стоянки - выделенный участок на перроне, предназначенный для стоянки воздушного судна;

78) рульдеу маршруттары – тікұшақтардың түкұшақ алаңының бір бөлігінен екінші бөлігіне жүруінің белгіленген траекториясы. Рульдеу маршруты рульдеу маршрутының осьтік сызығының бойымен өтетін, түкұшақтарды бұруға арналған әуедегі немесе жердегі рульдеу жолы қамтиды;
79) рульдеу жолы – құрлықтағы әуеайлақтағы әуе кемелерінің бұрылуы үшін орнатылған және әуеайлақтың бір бөлігін екіншісімен қосуға арналған белгілі бір жол, оның ішінде:
әуе кемесінің тұрақтағы рульдеу жолағы – рульдеу жолы ретінде белгіленген және тек әуе кемелерінің тұрақ орындарына жақындауға арналған перрон бөлігі;
перрондық рульдеу жолы. Перронда орналасқан және перрон арқылы рульдеу маршрутын қамтамасыз етуге арналған рульдеу жолдары жүйесінің бір бөлігі;
перрондық рульдеу жолы – ұшу-қону жолағымен сүйір бұрыш арқылы жалғанған және қонған ұшаққа басқа шықпа рульдеу жолдарында қол жеткізілетін жылдамдықтарға қарағанда жоғарырақ жылдамдықпен ұшу-қону жолағынан шығып кетуге және соның арқасында ұшу-қону жолағында болу уақытын барынша азайтуға мүмкіндік беретін рульдеу жолы;
80) сапа - меншікті сипаттамалар жиынтығының қойылған талаптарды орындау дәрежесі;
81) сапа менеджменті - ұйымның сапаға қатысты басшылық ету және басқару жөніндегі үйлестірілген қызметі;
82) сапаны қамтамасыз ету - сапаға қойылатын талаптардың орындалатынына сенім туғызуға бағытталған сапа менеджментінің бөлігі;
83) сапаны басқару - сапаға қойылатын талаптардың орындалуына бағытталған сапа менеджменті бөлігі;
84) салыстырмалы биіктік – вертикаль бойынша көрсетілген бастапқы деңгейден бастап, нүкте ретінде қабылданған деңгейге, нүктеге немесе объектіге дейінгі арақашықтық;
85) сектордағы ең төменгі абсолюттік биіктік – пайдаланылуы мүмкін және ортасында негізгі нүкте, әуеайлақтың бақылау нүктесі немесе тікұшақ айлағының бақылау нүктесі орналасқан радиусы 46 км (25 м. миль) шеңбер секторындағы барлық объектілердің үстінен ең төмен дегенде 300 м (1000 фут) артық биіктікті қамтамасыз ететін ең аз абсолюттік биіктік;
86) тежеудің ақырғы жолағы – екпіннің орналасқан ұзындығының соңындағы үзілген ұшып көтерілу орын алған жағдайда әуе кемесін тоқтату үшін жарамды учаске ретінде дайындалған жер бетінің белгілі бір тік бұрышты учаскесі;
87) техногенді орта – жер бетіндегі барлық жасанды құрылыстар, мәселен, қалалар, теміржолдар және арналар;
88) тұрақ орны - перрондағы әуе кемесін қою үшін арнайы бөлінген учаске;

89) целостность (применительно к аэронавигационным данным) - определенная гарантия того, что аэронавигационные данные и их значения не потеряны или не изменены с момента подготовки данных или санкционированного внесения поправки;
90) запретная зона - воздушное пространство установленных размеров над территорией или территориальными водами государства, в пределах которого полеты воздушных судов запрещены;
91) вертодром - аэродром или определенный участок поверхности на сооружении, предназначенный полностью или частично для прибытия, отправления и движения вертолетов по этой поверхности;
92) дальность видимости на взлетно-посадочной полосе - расстояние, в пределах которого пилот воздушного судна, находящегося на осевой линии взлетно-посадочной полосы, может видеть маркировочные знаки на поверхности взлетно-посадочной полосы или огни, ограничивающие взлетно-посадочную полосу или обозначающие ее осевую линию;
93) место ожидания у взлетно-посадочной полосы - определенное место, предназначенное для защиты взлетно-посадочной полосы, поверхности ограничения препятствий или чувствительной/критической зоны ILS/MLS, в котором рулящие воздушные суда и транспортные средства останавливаются и ожидают, если от аэродромного диспетчерского пункта не поступает иных указаний;
94) порог взлетно-посадочной полосы - начало участка взлетно-посадочной полосы, который может использоваться для посадки;
95) бюллетень предполетной информации - подготовленная перед полетом текущая информация NOTAM, имеющая важное эксплуатационное значение;
96) взлетно-посадочная полоса - определенный прямоугольный участок сухопутного аэродрома, подготовленный для посадки и взлета воздушных судов;
97) зона ограничения полетов - воздушное пространство установленных размеров над территорией или территориальными водами государства, в пределах которого полеты воздушных судов ограничены определенными условиями;
98) маршруты прибытия - указанные в схеме захода на посадку по приборам маршруты, по которым воздушные суда после окончания этапа полета по маршруту могут выходить на контрольную точку начального этапа захода на посадку;
99) эшелон полета - поверхность постоянного атмосферного давления, отнесенная к установленной величине давления 1013,2 гектопаскаля (гПа) и отстоящая от других таких поверхностей на величину установленных интервалов давления;
100) контроль с использованием циклического избыточного кода - математический алгоритм, применяемый в отношении цифрового выражения данных, который обеспечивает определенный уровень защиты от потери или изменения данных;

89) тұтастық (аэронавигациялық деректер) - аэронавигациялық деректердің, оларды дайындаған немесе түзету енгізуге рұқсат етілген сәттен бастап жоғалмағанының немесе өзгермегенінің анықталған кепілі;
90) тыйым салу аймағы – әуе кемелерінің ұшуына тыйым салынған мемелекет аумағында немесе аумақтық сулар үстіндегі белгіленген өлшемдегі әуе кеңістігі;
91) тікұшақ айлағы - тікұшақтардың толық немесе жартылай келуі, кетуі және сол жазықтықтағы қозғалысына арналған әуеайлақ немесе құрылыстағы белгілі бір бет учаскесі;
92) ұшу-қону жолағындағы көріну алыстығы – ұшу-қону жолағының осьтік сызығында орналасқан әуе кемесінің пилоты ұшу-қону жолағында үстіндегі таңбалау белгілерін немесе ұшу-қону жолағы шектейтін немесе оның осьтік желісін белгілейтін оттарды көре алатын арақашықтық;
93) ұшу-қону жолағының жанындағы күту орны – ұшу-қону жолағының, кедергілерді шектеу бетін немесе, егер әуеайлақтық диспетчерлік пункттен басқа нұсқаулар келіп түспеген болса, бұрылатын әуе кемелері мен көлік құралдары тоқтап және күтіп тұратын әсер сезгіш/шекті ILS/MLS аймағын қорғауға арналған белгілі бір орын;
94) ұшу-қону жолағының табалдырығы – қону үшін пайдаланылу мүмкін ұшу-қону жолағы учаскесінің бас жағы;
95) ұшу алдындағы ақпарат бюллетені - ұшу алдында дайындалған, айрықша пайдаланылу маңызы бар ағымдағы NОТАМ ақпараты;
96) ұшу-қону жолағы - әуе кемелерінің қонуы мен ұшуы үшін дайындалған құрлықтағы әуеайлақтың белгілі бір тік бұрышты учаске;
97) ұшуды шектеу аймағы - әуе кемелерінің ұшуы белгілі шарттармен шектелген аумақ немесе аумақтық сулар үстіндегі белгіленген өлшемдегі әуе кеңістігі;
98) ұшып келу маршруттары – аспаптар бойынша қонуға кіру схемасында көрсетілген, маршрут бойынша ұшу кезеңі аяқталғаннан кейін әуе кемелері қонуға кірудің бастапқы кезеңініің бақылау нүктесіне шыға алатын маршруттар;
99) ұшу эшелоны - қысымының белгіленген 1013,2 гектопаскаль (гПа) мәніне жатқызылған және басқа да осындай беттерден белгіленген қысым интервалдарының мәніне алыс тұрған тұрақты атмосфералық қысымның беткі жағы;
100) циклдық артық кодты пайдалану арқылы бақылау - деректерді жоғалып кетуден немесе өзгеруден қорғаудың белгілі деңгейін қамтамасыз ететін, деректердің цифрлық мәніне қатысты қолданылатын математикалық алгоритм;

101) дисплей электронной аэронавигационной карты - электронное устройство, позволяющее летным экипажам удобным способом и своевременно осуществлять планирование маршрутов, контроль за маршрутом полета и навигацию посредством отображения необходимой информации;
102) ASHTAM - NOTAM специальной серии, содержащее представленную в особом формате информацию об изменении вулканической деятельности, о вулканическом извержении и (или) облаке вулканического пепла, имеющую важное значение для производства полетов воздушных судов;
103) NOTAM - извещение, рассылаемое средствами электросвязи и содержащее информацию о введении в действие, состоянии или изменении любого аэронавигационного оборудования, обслуживания и правил или информацию об опасности, своевременное предупреждение о которых имеет важное значение для персонала, связанного с выполнением полетов;
104) SNOWTAM - NOTAM специальной серии, уведомляющий по установленному формату о существовании или ликвидации опасных условий, вызванных наличием снега, льда, слякоти или стоячей воды, образовавшейся в результате таяния снега, слякоти и льда на рабочей площади аэродрома.
4. В настоящих Правилах используются следующие сокращения:
САИ – служба аэронавигационной информации;
ОВД – обслуживание воздушного движения;
РД – рулежная дорожка;
МС – место стоянки;
КПТ – концевая полоса торможения;
ВПП – взлетно-посадочная полоса;
ППП – правила производства полетов;
AIC – циркуляр аэронавигационной информации;
AIP – сборник аэронавигационной информации;
АМА – минимальная абсолютная высота полета в зоне;
ARP – контрольная точка аэродрома;
CRC – циклический избыточный код;
DA/H – абсолютная/относительная высота принятия решения;
FATO – зона конечного этапа захода на посадку и взлета;
HRP – контрольная точка вертодрома;
IAF – точка начального этапа захода на посадку;
IF – точка промежуточного этапа захода на посадку;
MAPt – точка ухода на второй круг;
MDA/H - минимальная абсолютная/относительная высоты снижения;
МЕА – минимальная абсолютная высота полета по маршруту;
МОСА – минимальная абсолютная высота пролета препятствий;
MSL – средний уровень моря;
ОСА/Н – абсолютная/относительная высота пролета препятствий;
OFZ – зона, свободная от препятствий;
PBN – навигация основанная на характеристиках;
PIB – бюллетень предполетной информации;
RNAV – зональная навигация;
RVR – дальность видимости на ВПП;
TAA – абсолютная высота прибытия в район аэродрома;
TLOF – зона приземления и отрыва;
UTC – всемирное координационное время.
WGS-84 – Всемирная геодезическая система 1984 года.

101) электрондық аэронавигациялық картаның дисплейі – қажетті ақпаратты көрсету арқылы ұшу экипаждарына ыңғайлы тәсілмен және уақытылы маршруттарды жоспарлауды, ұшу маршрутын бақылауды және навигацияны жүзеге асыруға мүмкіндік беретін электрондық құрылғы;
102) АSНТАМ - әуе кемелерінің ұшуды орындауы үшін маңызды мәні бар жанартау қызметінің өзгеруі туралы, жанартаудың атылуы және (немесе) жанартау күлінен болған бұлт туралы ерекше пішімде ұсынылған ақпарат қамтылған арнайы сериядағы NОТАМ;
103) NОТАМ - электр байланысы құралдарымен таралатын және уақтылы ескертілген жағдайда, ұшуларды орындаумен байланысты персонал үшін маңызды болып табылатын кез келген азронавигациялық жабдықты іске қосу, оның жай-күйі немесе өзгеруі, қызмет көрсету және қағидалар немесе қауіп-қатер туралы ақпаратты қамтитын хабарлама;
104) SNОWТАМ - қар, мұз, еріген қардан болған батпақ немесе тоқтам су, әуеайлақтың жұмыс алаңындағы батпақ пен мұздың болуынан туындаған қауіпті жағдайлардың орын алғаны немесе оларды жою туралы белгіленген пішімде хабарлайтын арнайы сериядағы NОТАМ.
4. Осы Қағидаларда төмендегідей қысқартылған сөздер қолданылады:
ААҚ – аэронавигациялық ақпарат қызметі;
ӘҚҚ – әуе қозғалысына қызмет көрсету;
РЖ – рульдеу жолы;
ТО – тұрақ орны;
ТСЖ – тежеудің ақырғы жолағы;
ҰҚЖ – ұшу-қону жолағы;
АҰЕ – аспаптар бойынша ұшу ережелері;
AIC – аэронавигациялық ақпарат циркуляры;
AIP – аэронавигациялық ақпарат жинағы;
АМА – аймақтағы ең төменгі абсолюттік ұшу биіктігі;
ARP – әуеайлақтың бақылау нүктесі;
CRC – циклдық артық код;
DA/H – шешім қабылдаудың абсолюттік/салыстырмалы биіктігі;
FATO – қонуға кіру және ұшудың соңғы кезеңі аймағы;
HRP – тікұшақ айлағының бақылау нүктесі;
IAF – қонуға кірудің бастапқы кезеңінің нүктесі;
IF – қонуға кірудің аралық кезеңінің нүктесі;
MAPt – екінші айналымға кету нүктесі;
MDA/H – төмендеудің ең төменгі абсолюттік/салыстырмалы биіктігі;
МЕА – маршрут бойынша ұшудың ең төменгі абсолюттік биіктігі;
МОСА – кедергілерді ұшып өтудің ең төменгі абсолюттік биіктігі;
MSL – теңіздің орташа деңгейі;
ОСА/Н – кедергілерді ұшып өтудің абсолюттік/салыстырмалы биіктігі;
OFZ – кедергілерден бос аймақ;
PBN – сипаттамаларға негізделген навигация;
PIB – ұшу алдындағы ақпарат бюллетені;
RNAV – аймақтық навигация;
RVR – ҰҚЖ-да көріну алыстығы;
TAA – әуеайлақ маңына ұшып келудің абсолюттік биіктігі;
TLOF – жерге қону және көтерілу аймағы;
UTC – дүниежүзілік үйлестіру уақыты.
WGS-84 – 1984 жылғы дүниежүзілік геодезиялық жүйе.

5. Для целей обеспечения аэронавигационной информацией в качестве системы отсчета (геодезической) в горизонтальной плоскости используется WGS-84. Географические координаты, обозначающие широту и долготу, выражаются относительно WGS-84.
6. Звездочкой (*) помечаются географические координаты, которые преобразованы в координаты WGS-84 и точность геодезической съемки которых не отвечает требованиям приложения 1 настоящих Правил.
7. Для целей обеспечения аэронавигационной информацией в качестве системы отсчета в вертикальной плоскости используется средний уровень моря (MSL).
8. Для целей обеспечения аэронавигационной информацией в качестве системы отсчета времени используются григорианский календарь и всемирное координированное время (UTC).
9. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации принимает все необходимые меры для обеспечения того, чтобы аэронавигационная информация, которая предоставляется на территории Республики Казахстан, а также в районах, в которых Республика Казахстан несет ответственность за ОВД, была достоверной, качественной и своевременной.
10. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации осуществляет контроль обеспечения достоверности, точности и своевременности предоставляемой аэронавигационной информации.
11. Аэронавигационную информацию готовит и распространяет служба управления аэронавигационной информацией аэронавигационной организации, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации (далее - служба УАИ).
12. Разработку схем визуальных полетов и полетов по приборам (вылета, прилета и захода на посадку) и подготовку аэронавигационных карт осуществляет служба УАИ.
13. УАИ обеспечивает поток информации (данных), необходимой для безопасности, регулярности и эффективности выполнения полетов.
14. Служба УАИ получает или составляет, проверяет, компонует, редактирует, форматирует, издает, хранит и распространяет аэронавигационную информацию и данные, касающиеся всей территории Республики Казахстан, а также в районах, в которых Республика Казахстан несет ответственность за ОВД за пределами своей территории.
15. Аэронавигационная информация распространяется как в виде объединенного пакета аэронавигационной информации, так и в виде отдельных элементов данного пакета.
16. Объединенный пакет аэронавигационной информации состоит из следующих элементов:
1) AIP, в том числе поправки и дополнения к нему;
2) NOTAM и PIB;
3) AIC;

5. Көлденең жазықтықта есептеу жүйесі (геодезиялық) ретінде аэронаивгациялық ақпаратпен қамтамасыз ету мақсатында 1984 (WGS-84) Дүниежүзілік геодезиялық жүйесі қолданылады. Ені мен бойлықты білдіретін географиялық координаталар (WGS-84) Дүниежүзілік геодезиялық жүйесіне қатысты көрсетіледі.
6. Жұлдызшамен (*) WGS-84 координаталарына өзгертілген географиялық координаталар және осы Қағидалардың 1-қосымшасының талаптарына сай келмейтін геодезиялық түсіру дәлдігі белгіленеді.
7. Аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету мақсатында тік жазықтықта есептеу жүйесі ретінде теңіздің орта деңгейі (MSL) қолданылады.
8. Аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету мақсатында уақытты есептеу жүйесі ретінде григориандық күнтізбе мен дүниежүзілік үйлестірілген уақыт (UTC) қолданылады.
9. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының аумағында, сондай-ақ әуе қозғалысына қызмет көрсету үшін Қазақстан Республикасы жауапты болатын аудандарда ұсынылатын аэронавигациялық ақпараттың дәйекті, сапалы және уақтылы болуын қамтамасыз ету үшін қажет барлық шараларды қабылдайды.
10. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган ұсынылатын аэронавигациялық ақпараттың дәйектілігін, дәлдігін және уақытылылығын қамтамасыз етуді бақылайды.
11. Аэронавигациялық ақпаратты азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысындағы мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын аэронавигациялық ұйымының аэронавигациялық ақпаратты басқару қызметі (бұдан әрі - ААБ қызметі) дайындап, таратады.
12. Көзбен шолып ұшу және аспаптар бойынша ұшу (ұшып шығу, ұшып келу және қонуға кіру) схемаларын әзірлеуді және аэронавигациялық карталарды дайындауды ААБ қызметі жүзеге асырады.
13. ААБ қызметі ұшулардың қауіпсіздігі, тұрақтылығы және тиімді орындалуы үшін қажет ақпараттар (деректер) ағынын қамтамасыз етеді.
14. ААБ қызметі Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы өз аумағынан тыс жерлердегі әуе қозғалысына қызмет көрсетеді, жауапты аудандарға қатысты аэронавигациялық ақпараттар мен деректерді алады немесе жасайды, тексереді, жинақтайды, редакциялайды, пішімге келтіреді, басып шығарады, сақтайды және таратады.
15. Аэронавигациялық ақпарат біріккен аэронавигациялық ақпарат пакеті түрінде де, осы пакеттің жекелеген элементтері түрінде де таратылады.
16. Біріккен аэронавигациялық ақпарат пакеті мынадай элементтерден тұрады:
1) AIP, соның ішінде оған енгізілген түзетулер мен толықтырулар;
2) NOTAM және ұшу алдындағы ақпарат бюллетені;
3) аэронавигациялық ақпарат нұсқаухаты;

4) контрольные перечни и перечни действующих NOTAM.
17. Служба УАИ обеспечивает публикацию всех элементов объединенного пакета аэронавигационной информации в соответствии с требованиями приложения 15 "Службы аэронавигационной информации" к Конвенции о международной гражданской авиации и Руководства по службам аэронавигационной информации (Doc 8126, документ Международной организации гражданской авиации (далее - ИКАО)).
18. В тех случаях, когда круглосуточное обслуживание не обеспечивается, оно предоставляется в течении всего полета в районе, в котором САИ несет ответственность за ОВД, а также в течении двух часов до и после полета. Обслуживание также предоставляется в любое другое время по запросу соответствующей организации.
19. При организации САИ, а также при составлении, определении содержания, обработке и распространении аэронавигационной информации (данных), учитываются аспекты человеческого фактора, способствующие их оптимальному использованию.
Учитывается целостность информации в тех случаях, когда требуется взаимодействие между людьми, и при выявлении факторов риска предпринимаются меры по их устранению.
2. Порядок обеспечения аэронавигационной информацией
эксплуатантов воздушных судов
Параграф 1. Сборник аэронавигационной информации (AIP)
20. AIP содержат в трех частях, разделах и подразделах, снабженных унифицированными обозначениями для возможности хранения и поиска стандартизированных электронных данных.
21. AIP содержит в части 1 "Общие положения" (GEN) в соответствующих местах каждого раздела:
1) название компетентного органа, ответственного за аэронавигационного средства, обслуживание или процедуры, сведения о которых содержатся в AIP;
2) общие условия предоставления обслуживания или средств для международного пользования;
3) перечень существенных различий между национальными правилами и практикой государства и соответствующими стандартами, рекомендуемой практикой ИКАО в такой форме, которая позволила бы пользователю быстро устанавливать различия между требованиями государства и соответствующими требованиями ИКАО.
Схемы, карты или диаграммы используются, в случае необходимости, для дополнения или вместо таблиц или текста AIP.
22. Каждый AIP является самостоятельным документом и содержит оглавление.
23. Каждый AIP не дублирует содержащуюся в нем или в других источниках информацию.
24. Каждый AIP датируется. В случае если AIP издается в виде вкладных листов, датируется каждая страница. Дата, содержащая число, месяц (название) и год, является датой опубликования или датой вступления в силу информации.

4) бақылау тізбелері мен қолданыстағы NОТАМ тізбелері.
17. ААБ қызметі Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның "Аэронавигациялық ақпарат қызметтері" 15-қосымшасының және Аэронавигациялық ақпарат қызметтері жөніндегі нұсқаулық (Dос 8126, Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (бұдан әрі - ИКАО) құжаты) талаптарына сәйкес, біріккен аэронавигациялық ақпарат пакетінің барлық элементтерінің жариялануын қамтамасыз етеді.
18. Тәулік бойғы қызмет көрсету қымтамасыз етілмеген жағдайларда, оны аэронавигациялық ақпарат қызметі әуе қозғалысына қызмет көрсетуге жауапты аудандарда толық ұшу барысында, сондай-ақ ұшу алдында және одан кейін екі сағат ішінде ұсынады. Қызмет көрсету тиісті ұйымның сұрауы бойынша кез келген басқа уақытта ұсынылады.
19. Аэронавигациялық ақпарат қызметтерін ұйымдастыру кезінде, сондай-ақ аэронавигациялық ақпаратты (деректерді) құрастыру, мазмұнын белгілеу, өңдеу және тарату кезінде оларды тиімді пайдалануға әкелетін адами факторлардың аспектілері ескеріледі.
Ақпараттың бүтіндігін ескере отырып, адамдар арасында өзара әс-қимыл жасау талап етілген жағдайларда, және тәуекел факторлары анықталған кезде оларды жою бойынша шаралар қолданылады.
2. Әуе кемелерін пайдаланушыларды аэронавигациялық
ақпаратпен қамтамасыз ету тәртібі
Параграф 1. Аэронавигациялық ақпараттар жинағы (AIP)
20. AIP стандартталған электрондық деректерді сақтау мен іздеу мүмкіндігі үшін сәйкестендірілген белгілермен жабдықталған үш бөлімдер, тараулар және бөлімшелермен қамтылған.
21. AIP-тың "Жалпы ережелер" (GEN) 1-бөлімінде әр бөлімінің тиісті орындарында мыналар қамтылған:
1) аэронавигациялық құралдарға,қызмет көрсетуге және процедураларға жауапты құзыретті органның атауы, олар туралы ақпараттар AIP сақталған;
2) халықаралық пайдалану үшін қызмет көрсетуді немесе құралдарды ұсынудың жалпы талаптары;
3) ұлттық қағидалар мен мемлекет тәжірибесі мен пайдаланушыға мемлекет талаптары және ИКАО-ның тиісті талаптары арасындағы айырмашылықты жылдам белгілеуге мүмкіндік беретін ИКАО-ның ұсынылатын тәжірибесінің тиісті стандарттары арасындағы маңызды айырмашылықтар тізбесі.
Схемалар, карталар немесе диаграммалар қажет болған жағдайда, толықтыру үшін немесе кестенің немесе AIP мәтінінің орнына қолданылады.
22. Әрбір AIP дербес құжат болып табылады және кіріспесі болады.
23. Әрбір AIP-та қамтылған немесе басқа көздердегі ақпараттар қайталанбайды.
24. Әрбір AIP-тың күні көрсетіледі. Егер AIP қосымша салынған парақтар ретінде жарияланса, әрбір бетінің күні көрсетіледі. Күні, айы (атауы) және жылы көрсетілген күн ақпараттың жарияланған күні немесе күшіне енген күні болып табылады.

25. Регулярно переиздается контрольный перечень действующих дат каждой страницы серий AIP для того, чтобы помочь пользователю в обновлении информации сборника. Номер страницы/название карты и даты выпуска контрольного перечня указываются в самом контрольном перечне.
26. Каждый AIP и каждая страница сборника, издаваемого в виде вкладных листов, имеют примечания, в которых четко указываются:
1) обозначение AIP;
2) охватываемая данным сборником территория и, в случае необходимости, части этой территории;
3) наименование государства, выпускающего сборник, и организации или органа, издающего сборник;
4) номер страниц/названия карт;
5) степень достоверности, если информация вызывает сомнение.
27. Все изменения к AIP или новая информация на переизданных страницах четко обозначается или сопровождается примечанием.
28. Важные изменения эксплуатационного характера к AIP публикуются в соответствии с правилами AIRAC и отчетливо обозначаются сокращением AIRAC.
29. AIP изменяется или переиздается с такими регулярными интервалами времени, как это необходимо для их обновления.
30. Постоянные изменения к AIP публикуются в виде поправок к AIP.
31. Каждой поправке к AIP присваивается порядковый номер в последовательной нумерации.
32. На каждой странице поправки к AIP, включая титульный лист, указывается дата опубликования.
33. На каждой странице поправки к AIP в соответствии с AIRAC, включая титульный лист, указывается дата вступления в силу. В тех случаях, когда используется время вступления в силу, отличное от 0000 UTC, это время указывается на титульном листе.
34. В том случае, когда выпускается поправка к AIP, она включает ссылки на порядковые номера тех элементов, если таковые имеются, объединенного пакета аэронавигационной информации, который включен в поправку.
35. На титульном листе поправки к AIP кратко указываются вопросы, затрагиваемые поправкой.
36. Если поправка к АIР не будет опубликовываться в соответствии с установленным интервалом времени или датой публикации, то в этом случае выпускается и рассылается уведомление NIL посредством ежемесячно публикуемого открытым текстом перечня действующих NОТАМ.
37. Временные изменения долгосрочного характера (3 месяца или более) и информация краткосрочного характера, содержащая обширный текст и/или графический материал, публикуются в качестве дополнения к АIР.
38. Каждому дополнению к АIР присваивается порядковый номер, последовательно возрастающий на протяжении календарного года.
39. Страницы дополнения к АIР хранятся в АIР до тех пор, пока их содержание в целом или частично остается в силе.

25. Пайдаланушыға жинақ ақпаратының жаңаруына көмектесу үшін AIP сериясының әр бетінің қолданылатын күндерінің соңғы тізбесі үнемі басылып шығарылады. Беттің нөмірі/картаның атауы және соңғы тізбенің шығу күні ең соңғы тізбеде көрсетіледі.
26. Әрбір AIP және қосымша беттер ретінде шығарылатын жинақтың әр бетінде мыналар нақты көрсетілген ескертпелер болады:
1) AIP белгісі;
2) осы жинақта қымтылған аумақ, және қажет болған жағдайда, бұл аумақтың бөліктері;
3) жинақты шығаратын мемлекеттің, атауы, және жинақты басып шығаратын ұйымның немесе органның атауы;
4) беттердің нөмірі/карталардың атауы;
5) егер ақпарат күмән тудырса, дұрыстығының дәрежесі.
27. AIP-қа барлық өзгерістер немесе қайта басылып шығарылған беттердегі жаңа ақпарат ескертпемен нақты көрсетіледі және тіркеледі.
28. AIP-қа енгізілген пайдалану сипаттағы маңызды өзгерістер AIRAC қағидаларына сәйкес жарияланады және AIRAC қысқартуларымен нақты белгіленеді.
29. AIP оларды жаңарту үшін қажетті тұрақты уақыт интервалын сақтап өзгертіледі немесе қайта басып шығарылады.
30. AIP-қа тұрақты өзгерістер AIP-қа түзетулер ретінде жарияланады.
31. AIP-қа әрбір түзетуге жүйеді нөмірде реттік нөмір беріледі.
32. Бас бетті қоса, AIP-қа түзетулердің әрбір бетінде жарияланған күні көрсетіледі.
33. Бас бетті қоса, AIP-қа түзетулердің әрбір бетінде AIRAC сәйкес күшіне енген күні көрсетіледі. Күшіне енген күні 0000 UTC-дан өзге уақыт көрсетілген жағдайларда, бұл уақыт бас бетінде көрсетіледі.
34. AIP-ке түзетулер шығарылған жағдайда, түзетуге енгізілген аэронавигациялық ақпараттың біріктірілген пакетінің сол элементтерінің реттік нөмірлеріне сілтеме қосылады, егер ондайлар болса.
35. AIP-қа түзетулердің бас бетінде түзетулерде қозғалған мәселелер қысқаша түрде көрсетіледі.
36. AIP-қа түзетулер белгіленген уақыт аралығында немесе жариялау күніне сәйкес жарияланбайтын болса, онда бұндай жағдайда, қолданыстағы NОТАМ тізбесін ашық мәтінде ай сайын жариялау арқылы NIL хабарламасы шығарылады және жарияланады.
37. Ұзақмерзімді сипаттағы уақытша өзгерістер (3 ай немесе одан көп) және ауқымды мәтіндік және/немесе графикалық материалдарды қамтитын қысқамерзімді сипаттағы ақпарат AIP-қа толықтырулар ретінде жарияланады.
38. AIP-қа әрбр толықтыруға күнтізбелік жыл бойы кезекпен өсіп отыратын реттік нөмір беріледі.
39. AIP-қа қосымшалардың беттері AIP-та сақталады, олардың мазмұны толық немесе жартылай күшінде қалғанға дейін.

40. В случае обнаружения в дополнении к AIP ошибки или в случае изменения периода действия дополнения к AIP вместо него выпускается новое дополнение к AIP.
41. Когда дополнение к АIР рассылается вместо NОТАМ, оно включает ссылку на порядковый номер NОТАМ.
Параграф 2. Циркуляры аэронавигационной информации (AIC)
42. АIС составляется во всех случаях, когда необходимо распространить аэронавигационную информацию, которая не отвечает:
1) изложенным в параграфе 1 главы 2 настоящих Правил требованиям в отношении ее включения в АIР;
2) изложенным в параграфе 8 главы 2 настоящих Правил требованиям в отношении составления NОТАМ.
43. АIС составляется, когда желательно распространить:
1) долгосрочный прогноз, касающийся любых значительных изменений законодательства, предписаний, правил или средств;
2) информацию чисто пояснительного или консультативного характера, которая может оказать влияние на безопасность полетов;
3) информацию или уведомление пояснительного или консультативного характера, касающиеся технических, законодательных или чисто административных вопросов.
44. К информации, указанной в пункте 43 настоящих Правил, относятся:
1) прогнозы, касающиеся существенных изменений аэронавигационных правил, обслуживания и средств;
2) прогнозы, касающиеся введения в строй новых навигационных систем;
3) важная информация, полученная в результате расследования авиационных происшествий/инцидентов, которая имеет отношение к безопасности полетов;
4) информация о правилах, связанных с защитой международной гражданской авиации от актов незаконного вмешательства;
5) советы по медицинским вопросам, представляющим особый интерес для пилотов;
6) предупреждения пилотам, направленные на то, чтобы избежать физической опасности;
7) информация о влиянии определенных погодных явлений на производство полетов;
8) информация о новых видах опасности, влияющих на технику пилотирования воздушных судов;
9) правила перевозки по воздуху предметов, в отношении перевозки которых установлены ограничения;
10) ссылки на требования, предусмотренные национальным законодательством, и публикация изменений в нем;
11) порядок выдачи свидетельств членам летного экипажа;
12) информация о подготовке авиационного персонала;
13) информация о выполнении или об освобождении от выполнения требований, предусмотренных национальным законодательством;
14) советы относительно применения и технического обслуживания конкретных типов оборудования;
15) информация о фактическом или запланированном наличии новых или переработанных изданий аэронавигационных карт;

40. AIP-қа қосымшада қате табылған кезде немесе AIP-қа толықтырулардың әрекет ету кезеңі өзгертілген жағдайда, оның орнына AIP-қа жаңа толықтырулар шығарылады.
41. AIP-қа толықтырулар NОТАМ-ның орнына таратылғанда, оған NОТАМ-ның реттік нөміріне сітеме қосылады.
Параграф 2. Аэронавигациялық ақпараттың нұсқаухаты (AIC)
42. АIС мыналарға жауап беремейтін аэронавигациялық ақпаратты тарату қажет болғанда, барлық жағдайларда құрастырылады:
1) AIP-қа енгізуге қатысты осы Қағиданың 2-тарауының 1-параграфында баяндалған талаптарға;
2) NОТАМ құрастыруға қатысты осы Қағиданың 2-тарауының 8-параграфында баяндалған талаптар.
43. АIС мыналарды таратқанда құрастырылады:
1) заңнаманың, ұйғарымның немесе құралдардың кез келген бірқатар өзгерістерне қатысты ұзақмерзімді болжам;
2) ұшу қауіпсіздігіне ықпал ететін нақты түсіндірме немесе консультациялық сипаттағы ақпарат;
3) техникалық, заңнамалық немесе тек әкімшілік мәселелерге қатысты түсіндірме немесе консультациялық сипаттағы ақпарат немесе хабарлама.
44. Осы Қағиданың 43-тармағында көрсетілген ақпаратқа жатады:
1) аэронавигациялық қағидалардың, қызмет көрсетудің және құралдардың маңызды өзгерістеріне қатысты болжамдар;
2) жаңа навигациялық жүйелерді қатарға енгізуге қатысты болжамдар;
3) ұшу қауіпсіздігіне қатысы бар авиациялық оқиғалар/жағдайларды тексеру нәтижесінде алынған маңызды ақпарат;
4) заңсыз араласу актілерінен халықаралық азаматтық авиацияны қорғауға байланысты қағидалар туралы ақпарат;
5) ұшқыштар үшін ерекше мүддесін білдіретін медициналық мәселелер бойынша кеңестер;
6) ұшқыштарға физикалық қауіптен құтылу үшін бағытталған ескерту;
7) ұшуды орындауға белгілі бір ауа райы құбылыстарының әсері туралы ақпарат;
8) әуе кемелерін пилоттық етушілік техникасына әсер ететін жаңа қауіп түрлері туралы ақпарат;
9) шектеулер белгіленген тасымалдарға қатысты заттарды әуе бойынша тасымалдау қағидалары;
10) ұлттық заңнамада көзделген талаптарға сілтемелер, және олардағы өзгерістерді жариялау;
11) ұшу экипажының мүшелеріне куәліктерді беру тәртібі;
12) авиациялық персоналды даярлау туралы ақпарат;
13) ұлттық заңнамада көзделген талаптарды орындау туралы немесе орындаудан босату туралы ақпарат;
14) жабдықтың нақты үлгілерін қолдануға немесе қызмет көрсетуге қатысты кеңестер;
15) аэронавигациялық карталардың нақты немесе жоспарланған жаңа немесе өңделген басылымдардың бар болуы туралы ақпарат;

16) информация о связном оборудовании, подлежащем установке на воздушных судах;
17) пояснительная информация, касающаяся снижения шума;
18) отдельные указания, касающиеся летной годности;
19) изменения в сериях NОТАМ или в рассылке, новые издания АIР или значительные изменения их содержания, объема или формата;
20) предварительная информация о плане на случай выпадения снега, указанном в пункте 45 настоящих Правил;
21) прочая информация аналогичного характера.
45. План на случай выпадения снега дополняется информацией сезонного характера, подлежащей распространению заблаговременно до начала зимы (не менее чем за месяц до обычного наступления зимних условий), и содержит указанную ниже информацию:
1) перечень аэродромов (вертодромов) на которых во время предстоящей зимы ожидается проведение работ по удалению снега с указанием систем ВПП и РД или планируемой схемы удаления снега с отклонением от системы ВПП (длина, ширина и число ВПП, затрагиваемые РД и перроны или их участки);
2) сведения, касающиеся любого центра, предназначенного для координирования текущей информации о ходе работ по удалению снега и о состоянии ВПП, РД и перронов;
3) распределение аэродромов (вертодромов) по перечням рассылки SNОWТАМ с целью избежать излишней рассылки NОТАМ;
4) указание, при необходимости, незначительных изменений в действующем плане на случай выпадения снега;
5) перечень с описанием снегоочистительного оборудования;
6) указание для каждого аэродрома (вертодромов) того, какая высота считается минимальной критической высотой сугроба и подлежит сообщению.
46. Служба УАИ выбирает АIС, подлежащие международной рассылке.
47. Каждому АIС присваивается порядковый номер; номера последовательно возрастают на протяжении календарного года.
48. В тех случаях, когда рассылается более одной серии АIС, каждая серия отдельно обозначается буквой.
49. Контрольный перечень действующих АIС издается по крайней мере один раз в год и рассылается аналогично АIС.
50. Республика Казахстан рассылает АIС, выбранные для международного распространения, аналогично АIР.
Параграф 3. Порядок использования электросвязи
51. Органы NОТАМ должны быть подсоединены к авиационной фиксированной службе (АFS) и обеспечивать буквопечатающую связь.
52. Каждый орган NОТАМ подсоединен через авиационную фиксированную службу (АFS) к следующим пунктам, находящимся на обслуживаемой им территории:
1) к районным диспетчерским центрам и центрам полетной информации;
2) к аэродромам (вертодромам), на которых организовано предполетное информационное обслуживание.

16) әуе кемелерінде орнатуға жататын байланыс жабдығы туралы ақпарат;
17) шудың азаюына қатысты түсіндірме ақпарат;
18) ұшу жарамдылығына қатасты бөлек тапсырмалар;
19) NОТАМ серияларында немесе таратылымдағы өзгерістер, жаңа АIР жинақтарын басып шығару немесе олардың мазмұны, көлемі немесе пішімінің елеулі өзгеруі;
20) осы Қағиданың 45-тармағында көрсетілген қардың түсу жағдайының жоспары туралы алғашқы ақпарат;
21) осыған ұқсас сипаттағы өзге ақпарат.
45. Қар жауған жағдайға арналған жоспар қыс басталмай тұрып (қалыпты қысқы жағдайлар орын алғанға дейін кемінде бір ай бұрын) таратылуға тиісті маусымдық сипаттағы ақпаратпен толықтырылады және төменде көрсетілген ақпаратты қамтиды:
1) ҰҚЖ мен РЖ жүйелерін немесе ҰҚЖ-дан ауытқумен қардан тазалаудың жоспарлы схемасын көрсете отырып (ҰҚЖ ұзындығы, ені және саны, қамтылатын РЖ мен перрондар немесе олардың учаскелері), алдағы қыста қардан тазалау жұмыстарын жүргізу күтіліп отырған әуеайлақтардың (тікұшақтардың) тізбесі;
2) қардан тазалау жұмыстары барысы туралы және ҰҚЖ, РЖ және перрондардың жай-күйлері туралы ағымдағы ақпаратты үйлестіруге арналған кез келген орталыққа қатысты мәліметтер;
3) NОТАМ-ды артық таратудан арылу мақсатында SNОWТАМ таратылым тізбелері бойынша әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын) тарату;
4) қажет болған жағдайда, қолданыстағы қардың түсу жағдайының жоспарына шамалы өзгерістерді көрсету;
5) қардан тазалайтын жабдықтың сипаттамасы бар тізбе;
6) әрбір әуеайлаққа (тікұшақ айлағына) омбы қардың ең критикалық биіктігі қандей екенін және хабарлауға жататынын көрсету.
46. ААБ қызметі халықаралық таратуға жататын АIС таңдайды.
47. Әрбір АIС-қа реттік нөмір беріледі; нөмірлер күнтізбелік жыл бойы кезекпен артады.
48. АIС-тың бір сериясынан артығы таратылған жағдайда, әрбір серия бөлек әріппен белгіленеді.
49. Қолданыстағы АIС-тың соңғы тізбесі соңғы шама бойынша жылына бір рет басылып шағыраладыжәне АIС-қа ұқсас түрде таратылады.
50. Қазақстан Республикасы халықаралық таратылу үшін таңдалып алынған АIС-ты АIР-қа ұқсас түрде таратады.
Параграф 3. Электр байланысын пайдалану тәртібі.
51. NОТАМ органдары авиациялық белгіленген қызметке (АFS) қосылуы керек және әріпті басып шығаратын байланыспен қамтамасыз етуге тиі.
52. Әрбір NОТАМ органы қызмет көрсететін аумақты орналасқан ынадай пунктерге авиациялық белгіленген қызмет (АFS) арқылы байланысты болуға тиіс:
1) аудандық диспетчерлік орталықтар мен ұшу ақпараты орталықтарына;
2) ұшу алдындағы ақпараттық қызмет көрсету ұйымдастырылған әуеайлақтарға (тікұшақ айлақтарына).

Параграф 4. Сбор, анализ и обработка
аэронавигационной информации
53. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации распределяет между организациями гражданской авиации и своими структурными подразделениями обязанности по подготовке исходных данных, которые требуются службе УАИ для включения в AIP Республики Казахстан дополнения к AIP, NOTAM, PIB и AIC.
54. Для обеспечения оперативной и точной рассылки аэронавигационной информации в каждой организации и службе, отвечающей за снабжение службы УАИ исходными данными, назначаются должностные лица, отвечающие за поддержание прямой и постоянной связи со службой УАИ.
55. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации утверждает согласованный со службой УАИ перечень поставщиков исходной аэронавигационной информации (данных), а также сроки и форматы их предоставления.
56. Поставщики исходной аэронавигационной информации представляют аэронавигационные данные в соответствии с требованиями к качеству аэронавигационных данных, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
57. Требования к качеству аэронавигационных данных, касающиеся классификации целостности и данных, представлены в приложении 1 к настоящим Правилам.
58. Руководители структурных подразделений (организаций, управлений, отделов), являющихся поставщиками исходной аэронавигационной информации (данных), обеспечивают достоверность, точность и своевременность предоставления исходных данных.
59. Организации гражданской авиации и их службы (управления, отделы) обеспечивают каналы связи со службой УАИ.
60. В перечне поставщиков исходной аэронавигационной информации (данных) указывается следующая информация:
1) название поставщиков исходной аэронавигационной информации;
2) идентификационный номер, присвоенный уполномоченным органом в сфере гражданской авиации поставщику аэронавигационной информации;
3) юридический и фактический адрес поставщиков аэронавигационной информации;
4) имя, фамилия, должность контактного лица, номер телефона, факса, AFTN (при его наличии) и адрес электронной почты;
5) содержание представляемой информации.
61. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в течении десяти (10) рабочих дней уточняет (дополняет) утвержденный перечень поставщиков исходной аэронавигационной информации в следующих случаях:
1) создания новой организации или службы (управления, отдела), связанной с безопасностью полетов воздушных судов;
2) упразднения организации или службы (управления, отдела), включенной в перечень;

Параграф 4. Аэронавигациялық ақпаратты жинау, талдау және өңдеу
53. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының аэронавигациялық ақпараттар жинағына, АІР-қа енгізілетін толықтыруларға, NOТАМ-ға, РІВ-ке және аэронавигациялық ақпараттың нұсқаухатына енгізу үшін ААБ қызметіне қажет бастапқы деректерді дайындау бойынша міндеттерді азаматтық авиация ұйымдары мен өзінің құрылымдық бөлімшелері арасында бөледі.
54. Аэронавигациялық ақпаратты жедел және дәл таратуды қамтамасыз ету үшін, ААБ қызметін бастапқы деректермен қамтамасыз етуге жауапты әрбір ұйым мен қызметте ААБ қызметімен тікелей және тұрақты байланысты сақтауға жауап беретін лауазымды тұлғалар тағайындалады.
55. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган ААБ қызметімен келісілген Бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (деректерді) жеткізушілер тізбесін, сондай-ақ оларды ұсыну мерзімдері мен пішімдерін бекітеді.
56. Бастапқы аэронавигациялық ақпаратты жеткізушілер аэронавигациялық деректерді, осы Қағидаларының 1-қосымшасына сәйкес, аэронавигациялық ақпарат сапасына қойылатын талаптарға сәйкес ұсынады.
57. Деректер сыныптамасына қатысты аэронавигациялық деректердің тұтастығына және сапасына қойылатын талаптар осы Қағиданың 1-қосымшасында ұсынылған.
58. Бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (деректерді) жеткізушілер болып табылатын құрылымдық бөлімшелердің (ұйымдардың, басқармалардың, бөлімдердің) басшылары бастапқы деректердің дәйекті, нақты және уақтылы ұсынылуын қамтамасыз етеді.
59. Азаматтық авиацилы ұйымдары және олардың қызметтері (басқармалар, бөлімдер) ААБ қызметімен сенімді және шапшаң байланысу арналарын қамтамасыз етеді.
60. Бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (деректерді) жеткізушілер тізбесінде мынадай ақпарат болады:
1) бастапқы аэронавигациялық ақпаратты жеткізушілердің атауы;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган аэронавигациялық ақпаратты жеткізушіге берген сәйкестендіру нөмірі;
3) аэронавигациялық ақпаратты жеткізушілердің заңды және нақты мекенжайы;
4) байланысатын адамның аты, тегі, лауазымы, телефон, факс, АҒТN (болса) нөмірі және электрондық поштасы;
5) ұсынылатын ақпараттың мазмұны.
61. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган 10 жұмыс күн ішінде бұрын бекітілген Бастапқы аэронавигациялық ақпаратты жеткізушілер тізбесіне мына жағдайларда анықтаулар енгізеді (толықтырады):
1) әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігімен байланысты жаңа ұйым немесе қызмет (басқарма, бөлім) құрған жағдайда;
2) тізбеге енгізілген ұйымды немесе қызметті (басқарманы, бөлімді) таратқан жағдайда;

3) изменения информации об организации или службе (управлении, отдела), указанной в перечне.
62. Указанные в перечне поставщики исходной аэронавигационной информации заключают соглашение со службой УАИ, в котором определяются сроки, объем и требования к качеству аэронавигационной информации (данных) и методам их получения.
Поставщики исходной аэронавигационной информации предоставляют:
1) уведомление о подлежащей распространению аэронавигационной информации в виде поправки в AIP согласно приложения 2 к настоящим Правилам, если аэронавигационная информация предназначена для публикации в AIP;
2) уведомление о подлежащей распространению аэронавигационной информации в виде NOTAM согласно приложения 3 к настоящим Правилам, если аэронавигационная информация предназначена для издания NOTAM.
63. Дополнительным основанием для внесения изменений в AIP Республики Казахстан являются поправки в перечень воздушных трасс Республики Казахстан.
64. В AIP Республики Казахстан публикуются сведения об аэродромах (вертодромах), открытых (доступных) для общего пользования различными эксплуатантами воздушных судов.
65. Аэронавигационная информация, которая получена из САИ других государств, при распространении сопровождается четкой ссылкой на то, что она опубликована с разрешения государства, от которого она получена.
66. Аэронавигационная информация (данные), полученная из других доступных источников проверяется перед распространением.
В случае отсутствия проведения проверки, при распространении информации указывается об отсутствии проверки.
67. Служба УАИ не принимает к обработке аэронавигационную информацию (данные), представляемой поставщиком исходной аэронавигационной информации, если данная информация (данные) не отвечает требованиям, установленным настоящими Правилами.
68. Служба УАИ ежегодно, в четвертом квартале, определяет перечень дат вступления в силу поправок в AIP, в котором содержатся сроки и условия предоставления исходной аэронавигационной информации (данных), подлежащей опубликованию в AIP Республики Казахстан в следующем году. Данный перечень рассылается службой УАИ поставщикам аэронавигационной информации до 31 декабря текущего года.
69. Все элементы объединенного пакета аэронавигационной информации, предназначенные для международной рассылки, составленные открытым текстом, предоставляются на английском языке.
70. Служба УАИ использует сокращения в целях облегчения распространение аэронавигационной информации (данных).
71. Служба УАИ обеспечивает регистрацию полученной исходной аэронавигационной информации (данных) в специальном журнале, в котором указывается:

3) тізбеде көрсетілген ұйым немесе қызмет (басқарма, бөлім) туралы ақпарат өзгерген жағдайда.
62. Тізбеде көрсетілген бастапқы аэронавигациялық ақпаратты жеткізушілер ААБ қызметімен келісім жасайды, онда мерзімдері, көлемі және аэронавигациялық ақпараттың (деректердің) сапасына және оларды алу әдістеріне қойылатын талаптар анықталады.
Бастапқы аэронавигациялық ақпаратты жеткізушілер мына ақпаратты ұсынады:
1) егер аэронавигациялық ақпарат AIP жариялауға арналған болса, осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес AIP-ға түзетулер түрінде таратылуға тиісті аэронавигациялық ақпарат туралы хабарлама;
2) егер аэронавигациялық ақпарат NOTAM баспасына арналған болса, осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес NOTAM түрінде таратылуға тиісті аэронавигациялық ақпарат туралы хабарлама.
63. Қазақстан Республикасының AIP құжатына өзгерістер енгізудің қосымша негізі Қазақстан Республикасының әуе трассалары тізбесіне енгізілген түзетулер болып табылады.
64. Қазақстан Республикасының AIP құжатында түрлі әуе кемелері пайдаланушыларының жалпы пайдалануы үшін ашық (қолжетімді) әуеайлақтар (тікұшақ айлақтары) туралы мәлімет жарияланады.
65. Басқа мемлекеттердің аэронавигациялық қызметтерінен алынған аэронавигациялық ақпаратты тарату кезінде, оны берген мемлекеттің рұқсатымен жарияланғанына нақты сілтеме жасалады.
66. Басқа қол жетімді дереккөздерден алынған аэронавигациялық ақпарат (деректер) таратылар алдында тексеріледі.
Тексеру жүргізілмеген жағдайда, ақпаратты таратқан кезде оған тексеру жүргізілмегені көрсетіледі.
67. ААБ қызметінің бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (деректерді) жеткізушінің осы Қағидаларына белгіленген талаптарға жауап бермейтін аэронавигациялық ақпаратын (деректерін) өңдеуге қабылдамайды.
68. ААҚ қызметі жыл сайын төртінші тоқсанда АІР құжатына енгізілген түзетулердің күшіне ену күндерінің тізбесін анықтайды, онда келесі жылы Қазақстан Республикасының АІР құжатында жариялануға тиісті бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (деректерді) ұсыну мерзімдері мен шарттары көрсетелід. Бұл тізбені ААБ ағымдағы жылдың 31 желтоқсанына дейін аэронавигациялық ақпаратты жеткізушілерге таратады.
69. Халықаралық таратуға арналған, ашық мәтінде жасалған біріккен аэронавигациялық ақпарат пакетінің барлық элементтері ағылшын тілінде ұсыныла.
70. ААБ қызметі аэронавигациялық ақпараттың (деректердің) таралуын жеңілдету мақсатында қысқартулар қолданады.
71. ААБ қызметі келіп түскен бастапқы аэронавигациялық ақпараттың (деректердің) арнайы журналда тіркелуін қамтамасыз етеді. Онда мыналар көрсетіледі:

1) дата и время получения исходной аэронавигационной информации (данных);
2) название поставщика исходной аэронавигационной информации, имя и фамилия контактного лица;
3) раздел AIP, для которого представлена исходная аэронавигационная информация (данные);
4) каждое действие, которое осуществляется с исходной аэронавигационной информацией (данных) после ее получения, а также отметки о проводимых изменениях в процессе подготовки аэронавигационной информации.
72. При несоответствии исходной аэронавигационной информации требованию настоящих Правил служба УАИ повторно согласовывает ее с поставщиком аэронавигационной информации.
73. Служба УАИ, согласно одному из указанных в пункте 16 настоящих Правил видов распространения аэронавигационной информации, подготавливает аэронавигационную информацию для распространения в соответствии с требованиями Приложения 15 к Конвенции о международной гражданской авиации "Службы аэронавигационной информации" и Руководства по службам аэронавигационной информации (Doc 8126, документ ИКАО).
74. Служба УАИ сохраняет представленную поставщиками исходную аэронавигационную информацию, если распространенная аэронавигационная информация является актуальной.
Параграф 5. Согласование, утверждение и рассылка
аэронавигационной информации
75. Аэронавигационная информация, распространяемая в виде поправок к AIP Республики Казахстан, перед рассылкой конечному пользователю, утверждается уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.
76. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации контролирует внесение дополнения в AIP Республики Казахстан для аэронавигационной информации ранее изданной в виде NOTAM, если ожидается, что срок действия такой информации превысит три месяца после истечения срока действия NOTAM.
77. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации после получения поправки к AIP Республики Казахстан, проверяет и утверждает данную поправку в течение десяти рабочих дней после получения.
78. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации письменно информирует службу УАИ об утверждении поправки к AIP Республики Казахстан.
79. После получения утвержденной поправки служба УАИ, в зависимости от потребностей получателей, обеспечивает рассылку утвержденной поправки к AIP Республики Казахстан способами, указанными в пунктах 83 и 129 настоящих Правил.
Параграф 6. Обмен аэронавигационной информацией
80. Служба УАИ предоставляет по запросу САИ иностранных государств все элементы объединенного пакета аэронавигационной информации Республики Казахстан.

1) бастапқы аэронавигациялық ақпараттың (деректердің) келіп түскен күні мен уақыты;
2) бастапқы аэронавигациялық ақпаратты жеткізушінің атауы, байланысатын адамның аты мен тегі;
3) бастапқы аэронавигациялық ақпарат (деректер) ұсынылған АІР бөлімі;
4) бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (деректерді) алғаннан кейін онымен жасалған әрбір әрекет, сондай-ақ аэронавигациялық ақпаратты дайындау барысында жасалған өзгерістер туралы белгілер.
72. ААБ қызметі бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (деректерді) тіркеу алдында тексереді, қажет болған жағдайда, анықтаулар енгізеді және бастапқы аэронавигациялық ақпаратты жеткізушімен қайта келіседі.
73. ААБ қызметі, осы Қағидаларының 10-тармағында көрсетілген аэронавигациялық ақпараттың таратылу түрін ескере отырып, аэронавигациялық ақпаратты Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның "Аэронавигациялық ақпарат қызметтері" 15-қосымшасының және Аэронавигациялық ақпарат қызметтері жөніндегі нұсқаулық (Dос 8126, ИКАО құжаты) талаптарына сәйкес тарату үшін дайындайды.
74. ААБ қызметі жеткізушілер ұсынған бастапқы аэронавигациялық ақпарат өзекті болған жағдайда сақтайды.
Параграф 5. Аэронавигациялық ақпаратты келісу, бекіту және тарату
75. Қазақстан Республикасының АІР-ына түзетулер түрінде таратылатын аэронавигациялық ақпаратты түпкілікті пайдаланушыға жіберер алдында азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
76. Егер осындай ақпараттың қолданылу мерзімі NOTAM қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін үш айдан асып кететіні күтіліп отырған болса, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бұрын NOTAM түрінде басып шығарылған аэронавигациялық ақпарат үшін Қазақстан Республикасының АІР құжатына толықтыру енгізуді бақылайытын болады.
77. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының АІР-ына жасалатын түзетуді алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тексеріп, бекітеді.
78. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының АІР-ына жасалатын түзетудің бекітілгендігі туралы ААБ қызметіне жазбаша хабарлайды.
79. Бекітілген түзетуді алғаннан кейін ААБ қызметі алушының қажеттіліктеріне қарай бекітілген Қазақстан Республикасының АІР құжатына түзетуді осы Қағидалардың 83 және 129-тармақтарында көрсетілген тәсілдермен таратуды қамтамасыз етеді.
Параграф 6. Аэронавигациялық ақпаратпен алмасу
80. ААБ қызметі шетел мемлекеттерінің аэронавигациялық қызметтері сұраған Қазақстан Республикасының біріккен аэронавигациялық ақпарат пакетінің барлық элементтерін ұсынады.

81. С целью упрощения международного обмена аэронавигационной информацией служба УАИ устанавливает прямой контакт с САИ других государств.
82. Служба УАИ после проверки аэронавигационной информации по согласованию с уполномоченным органом в сфере гражданской авиации размещает ее в Международных базах данных аэронавигационной информации.
83. Элементы объединенного пакета аэронавигационной информации, которые были запрошены САИ другого Договаривающегося государства ИКАО, авиакомпаниями или другими организациями, связанными с подготовкой аэронавигационных карт, выполнением или обеспечением полетов, предоставляются на безвозмездной основе посредством размещения на интернет-ресурсе аэронавигационной организации, почтовой (курьерской) рассылкой на электронных носителях и прямой электронной рассылки по электронной почте или каналам связи AFTN. Способ предоставления аэронавигационной информации определяется получателем.
Параграф 7. Представление и распространение
аэронавигационной информации
84. Информация, подлежащая распространению с помощью системы AIRAC, перечисленная в приложении 4 к настоящим Правилам, распространяется по датам, заранее установленным службой УАИ. Установление, отмена или значительные изменения базируются на принципе единых дат вступления в силу с интервалами в 28 дней. Указанная информация не изменяется, на протяжении следующих 28 дней после даты вступления в силу, кроме тех случаев, когда информация носит временный характер и не сохраняется на протяжении всего периода.
85. Информация, которая требует переиздания маршрутных карт ИКАО и (или) аэродромных карт и схем, должна предоставляться в службу УАИ для обработки не позднее, чем за 4 цикла AIRAC (112 календарных дней), в других случаях - не позднее, чем за 3 цикла AIRAC (84 календарных дня).
86. В цикле AIRAC не используются даты в период между 21 декабря и 17 января включительно, как даты вступления в силу изменений в рамках системы AIRAC.
87. Аэронавигационная информация, распространяемая по системе AIRAC, размещается службой УАИ на интернет-ресурсе аэронавигационной организации не менее чем за 42 календарных дня до даты вступления в силу.
88. Аэронавигационная информация, распространяемая по системе AIRAC рассылается службой УАИ получателям на электронных носителях не менее чем за 42 дня до даты вступления в силу.
Параграф 8. Извещения NOTAM
89. NOTAM составляется и издается незамедлительно:
1) в случае если информация, которая подлежит распространению, носит временный и непродолжительный характер;

81. Аэронавигациялық ақпаратпен халықаралық алмасуды жеңілдету мақсатында ААБ қызметі басқа мемлекеттердің аэронавигациялық ақпарат қызметтерімен тікелей байланыс орнатады.
82. ААБ қызметі аэронавигациялық ақпаратты тексергеннен кейін, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органмен келісе отырып, оны Халықаралық аэронавигациялық ақпараттың деректер базасына орналастырады.
83. Басқа ИКАО Уағадаласушы мемлекеттерінің ААҚ, авиакомпаниялар немесе аэронавигациялық карталарды дайындаумен, ұшуды орындаумен немесе қамтамасыз етумен байланысты басқа ұйымдар сұратқан біріктілірген аэронавигациялық ақпарат пакеті ның элементтері аэронавигациялық ұйымның интернет-ресурсында орналастыру, электрондық тасығыштарда пошта (курьер) арқылы тарату және электрондық пошта немесе AFTN байланыс арналары бойынша тікелей электрондық тарату арқылы тегін ұсынылады. Аэронавигациялық ақпаратты ұсыну тәсілін алушы анықтайды.
Параграф 7. Аэронавигациялық ақпаратты ұсыну және тарату
84. Осы Қағиданың 4-қосымшасында аталған АІRАС жүйесі арқылы таратуға жататын ақпарат ААБ қызметі алдын ала белгілеген күндер бойынша таратылады. Белгілеу, жою немесе едәуір өзгерту 28 күндік аралықпен бір күнде күшіне ену қағидатына негізделеді. Көрсетілген ақпарат уақытша болған және бүкіл кезең бойы сақталмайтын болған жағдайдан басқа жағдайларда, күшіне енген күнінен кейінгі 28 күн бойы өзгертілмейді.
85. ИКАО-ның бағыт карталарын және (немесе) әуеайлақ карталары мен схемаларын қайта шығаруды талап ететін ақпарат, ААБ қызметіне АІRАС-тың 4 циклынан бұрын (112 күнтізбелік күн), басқа жағдайларда АIRАС-тың 3 циклынан бұрын (84 күнтізбелік күн) өңделуге ұсынылуы тиіс.
86. АІRАС циклында өзгерістердің АІRАС жүйесі шеңберінде күшіне ену күндері ретінде 21 желтоқсан мен 17 қаңтарды қоса алғандағы аралық ішіндегі күндер қолданылмайды.
87. AIRAC жүйесі арқылы таратылатын аэронавигациялық ақпаратты ААБ қызметі аэронавигациялық ұйымның интернет-ресурсында күшіне енген күнге дейін кем дегенде 42 күнтізбелік күн бұрын орналастырады.
88. AIRAC жүйесі арқылы таратылатын аэронавигациялық ақпаратты ААБ қызметі алушыларға электрондық тасығыштарда күшіне енген күнге дейін кем дегенде 42 күн бұрын таратады.
Параграф 8. NОТАМ хабарламалары
89. NОТАМ мына жағдайларда тез арада жасалып, шығарылады:
1) таратуға жататын ақпарат уақытша және қысқа мерзімді сипатта болған жағдайда;

2) в случае введения в срочном порядке важных с эксплуатационной точки зрения постоянных изменений или временных изменений, которые носят долгосрочный характер.
При составлении NOTAM не используется обширный текстовой и (или) графический материал.
90. NOTAM составляется и издается на срок действия не превышающий трех месяцев в отношении информации касающийся:
1) начало или прекращение эксплуатации аэродрома (вертодрома) или ВПП или изменение режима их эксплуатации;
2) начало или прекращение функционирования служб, связанных с обеспечением полетов (аэродромная служба, служба ОВД, служба ЭРТОС, метеообеспечение, служба поиска и спасания) и изменение их режима работы;
3) начало или прекращение параметров эксплуатации радиотехнических средств обеспечения полетов и связи и других аэронавигационных и аэродромных (вертодромных) средств. К параметрам эксплуатации относятся временное прекращение или возобновление эксплуатации, изменение частот, объявленное время работы, опознавательный сигнал, ориентация (направленных средств), местоположение, увеличение или уменьшение мощности на 50 % или больше, изменение расписания или содержания радиовещательных передач, нерегулярность или ненадежность работы любых электронных аэронавигационных средств или средств связи "воздух - земля";
4) временное прекращение или возобновление эксплуатации основных компонентов системы светотехнического оснащения аэродрома;
5) введение, отмена или изменения правил аэронавигационного обслуживания;
6) возникновение или устранение серьезных неисправностей или препятствий в границах площади маневрирования;
7) изменения и ограничения, которые касаются наличия топлива, масла и кислорода;
8) изменения, которые касаются существующих средств и служб поиска и спасания;
9) начало, прекращение или возобновление эксплуатации заградительных светомаяков, маркирующих препятствия для аэронавигации;
10) наличие источников опасности для выполнения полетов (в том числе препятствия, военные учения, демонстрационные полеты, массовые прыжки с парашютом за пределами объявленных зон);
11) возведение, устранение или изменение препятствий для выполнения полетов в зонах взлета (набора) высоты, ухода на второй круг, захода на посадку и на ВПП;
12) установление или ликвидация (в том числе начало или прекращения соответствующей деятельности) запретных зон, опасных зон или зон ограничения полетов или изменение статуса этих зон;
13) присвоение, отмена или изменение индексов местоположения;
14) значительное изменение установленного уровня требуемой пожарной защиты аэродрома;

2) пайдалану тұрғысынан маңызды, ұзақ мерзімді сипаттағы тұрақты немесе уақытша өзгерістерді жедел тәртіппен енгізген жағдайда.
NОТАМ жасаған кезде ауқымды мәтіндік және (немесе) графикалық материал қолданылмайды.
90. NOTAM төмендегілермен байланысты ақпаратқа қатысты жасалады және үш айдан аспайтын қолданылу мерзіміне шығарылады:
1) әуеайлақ (тікұшақ айлағын) немесе ұшу-қону жолағын пайдалануды бастау, тоқтату немесе оларды пайдалану тәртібін өзгерту;
2) ұшуларды қамтамасыз етуге байланысты қызметтердің (әуеайлақ қызметі, ӘҚҚ қызметі, РТЖБП қызметі, метеоқамтамасыз ету, іздестіру және құтқару қызметі) жұмысын бастау, тоқтату;
3) ұшуларды және байланысты қамтамасыз етудің радиотехникалық құралдары мен басқа да аэронавигациялық және әуеайлақ (тікұшақ айлақтары) құралдарын пайдалануды бастау немесе тоқтату. Пайдалану параметрлеріне пайдалануды уақытша тоқтату немесе қайта жалғастыру, жиілікті өзгерту, жарияланған жұмыс уақыты, танымдық сигнал, бағдар (бағытталған құралдар), тұрған жері, қуатын 50 % немесе одан да көп пайызға ұлғайту немесе азайту, кестені өзгерту немесе радиохабарлар мазмұны, кез келген электрондық аэронавигациялық құралдардың немесе "әуе-жер" байланысы құралдары жұмысының жүйесіздігі немесе сенімсіздігі жатады;
4) әуеайлақты жарық техникасымен жабдықтау жүйелерінің негізгі құрамдас бөліктерін пайдалануды уақытша тоқтату немесе қайта жалғастыру;
5) аэронавигациялық қызмет көрсету ережесін енгізу, жою немесе өзгерту;
6) маневр жасау алаңдары шегінде елеулі ақаулардың немесе кедергілердің пайда болуы немесе оларды жою;
7) отын, май және оттегінің болуына қатысты өзгерістер мен шектеулер;
8) қолданыстағы құралдар мен іздестіру және құтқару қызметтеріне қатысты өзгерістер;
9) аэронавигация үшін кедергілерді белгілейтін, бөгейтін жарық маяктарын пайдалануды бастау, тоқтату немесе қайта жалғастыру;
10) ұшуларды орындау үшін қауіп көздерінің болуы (соның ішінде кедергілер, әскери оқу-жаттығулары, көрсету ұшулары, хабарланған аймақтардан тыс жерлерге парашютпен жаппай секіру);
11) ұшып шығу (биіктікке көтерілу) аймақтарында, екінші айналымға кету, қонуға кіру және ұшу-қону жолағында ұшуларды орындау үшін кедергілер келтіру, жою немесе өзгерту;
12) тыйым салынған аймақтарды, қауіпті аймақтарды немесе ұшуларды шектеу аймақтарын белгілеу немесе жою (соның ішінде тиісті қызметті бастау немесе тоқтату) немесе осы аймақтардың статусын өзгерту;
13) тұрған орындарының индекстерін беру, жою немесе өзгерту;
14) әуеайлақтың талап етілетін белгіленген өрттен қорғау деңгейін едәуір өзгерту;

15) наличие, устранение или значительное изменение опасных условий, связанных со снегом, слякотью или льдом, водой на рабочей площади маневрирования аэродрома;
16) вспышка эпидемий, которые требуют проведения карантинных мероприятий;
17) местоположение, дата и время вулканической деятельности, предшествующей извержению или вулканических извержений и (или) горизонтальные и вертикальные размеры облака вулканического пепла, включая направление движения, эшелоны полетов и маршруты или части маршрутов, которые могут быть затронуты этим облаком;
18) выброс в атмосферу радиоактивных материалов или токсичных химических веществ после ядерного или химического инцидента, местонахождения, дата и время этого инцидента, эшелоны полета и маршруты или их части, которые могут быть подвергнутые влиянию, и направление движения;
19) выполнение краткосрочных мероприятий на случай непредвиденных обстоятельств в связи с нарушением ОВД.
91. Дополнительно по указанию уполномоченного органа в сфере гражданской авиации издание NOTAM осуществляется в иных случаях, оказывающих влияние на безопасное выполнение полетов.
92. NOTAM не издается в отношении информации касающийся:
1) текущие работы по техническому обслуживанию на перронах и РД, не влияющие на безопасное передвижение воздушных судов;
2) работы по маркировке ВПП, если воздушные суда могут безопасно использовать другие имеющиеся ВПП или если используемое для таких работ оборудование при необходимости может быть удалено;
3) временные препятствия в окрестностях аэродромов (вертодромов), не влияющие на безопасность полетов воздушных судов;
4) частичный выход из строя системы светотехнического оборудования аэродром (вертодрома), если это непосредственно не влияет на полеты воздушных судов;
5) частичный временный выход из строя средств связи "воздух-земля", если известно, что имеются и могут быть использованы соответствующие запасные частоты;
6) недостаточность обеспечения диспетчерским обслуживанием перронов и регулирования движения;
7) непригодность знаков, которые указывают положение и направление, а также других указательных знаков на рабочей площади аэродрома;
8) прыжки с парашютом в неконтролируемом воздушном пространстве по правилам визуальных полетов, а также в объявленных местах или в пределах опасных или запретных зон контролируемого воздушного пространства.
93. Извещение о введении в действие положений, касающихся установленных опасных и запретных зон, а также зон ограничения полетов, и о деятельности, сопряженной с временными ограничениями в воздушном пространстве, направляется не менее чем за 7 календарных дней.

15) әуеайлақтың маневрлеу жұмыс алаңындағы қарға, батпаққа немесе мұзға, суға байланысты қауіпті жағдайлардың болуы, оларды жою немесе едәуір өзгерту;
16) карантиндік іс-шаралар жүргізуді талап ететін індеттің тарауы;
17) жанартаудың атылғанға дейінгі немесе жанартаулардың атылғанға дейінгі орналасқан жері, күні мен уақыты және (немесе) жанартау күлінен болған бұлттың көлденең және тік көлемі, қозғалыстың бағытын, ұшу эшелондары мен бағыттарын немесе олардың осы бұлт тиетін бөліктерін қоса;
18) ядролық немесе химиялық жағдайдан кейін радиоактивті материалдар немесе улы химиялық заттардың атомосфераға таралуы, осы жағдайдың орын алған жері, күні мен уақыты, ұшу эшелоны мен бағыты немесе оның осы жағдайдың әсеріне ұшырайтын бөліктері, қозғалыс бағыттары;
19) әуе қозғалысына қызмет көрсетудің бұзылуына байланысты төтенше жағдайларда қысқа мерзімді іс-шараларды орындау.
91. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның нұсқауы бойынша қосымша NОТАМ шығару ұшулардың қауіпсіз орындалуына ықпал ететін өзге жағдайларда жүзеге асырылады.
92. NОТАМ төменде келтірілген ақпаратқа қатысты шығарылмайды:
1) әуе кемелерінің қауіпсіз қозғалуына әсер етпейтін, перрондар мен рульдеу жолдарында техникалық қызмет көрсету жөніндегі ағымдағы жұмыстар;
2) егер әуе кемелері қолдағы бар басқа ұшу-қону жолақтарын қауіпсіз қолданатын болса немесе осындай жұмыстар үшін қолданылатын жабдық қажет болған жағдайда жойылатын болса, ұшу-қону жолағын таңбалау бойынша жұмыстар;
3) әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігіне әсер етпейтін әуеайлақ (тікұшақ айлағы) айналасындағы уақытша кедергілер;
4) әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарық техникалық жабдықтары жүйесінің жартылай істен шығуы, егер бұлар әуе кемелерінің ұшуына тікелей әсер етпесе;
5) тиісті қосалқы жиіліктердің бар екендігі және оларды қолдануға болатындығы белгілі болса, "әуе-жер" байланысы құралдарының жартылай уақытша істен шығуы;
6) қозғалысты ретке келтіру және перрондарға диспетчерлік қызмет көрсетуді қамтамасыз етудің жеткіліксіздігі;
7) тұрған жері мен бағытын көрсететін белгілердің, сондай-ақ әуеайлақтың жұмыс алаңындағы басқа да көрсеткіш белгілердің жарамсыздығы;
8) көзбен шолып ұшу ережесі бойынша бақыланбайтын әуе кеңістігінде, сондай-ақ бақыланатын әуе кеңістігіндегі хабарланған орындарда немесе қауіпті немесе тыйым салынған аймақтар шегінде парашютпен секіру;
93. Белгіленген қауіпті және тыйым салынған аймақтарға, сондай-ақ ұшуларды шектеу аймақтары және әуе кеңістігіндегі уақытша шектеулермен байланысты қызметтер туралы ережені қолданысқа енгізу туралы хабарлама 7 күнтізбелік күн ішінде жіберіледі.

94. В сообщении NOTAM, уведомляющем о непригодности аэронавигационных средств, сооружений или служб связи, указывается предполагаемый период времени непригодности этих средств или предполагаемое время возобновления их эксплуатации.
95. Содержание NOTAM излагается в соответствии с приложением 5 к настоящим Правилам.
96. Текст NOTAM, составляется с использованием значений (единообразной) сокращенной фразеологии, предписанных для кода NOTAM ИКАО, дополненного за счет сокращений ИКАО, индексов, определителей, указателей, позывных, частот, цифр и открытого текста. Код NOTAM ИКАО, включающий значения (единообразную) сокращенную фразеологию, и сокращения ИКАО содержатся в документе PANS-ABC (Doc 8400, документ ИКАО).
97. NOTAM рассылаются сериями. Для обозначения серии NOTAM используются буквы A-Z, за исключением букв S и Т.
98. Каждому NOTAM присваивается серия, в виде буквы, и номер, состоящий из четырех цифр, после которого следуют, знак дроби и две цифры года. Номер, который состоит из четырех цифр, последовательно возрастает на протяжении календарного года.
99. В случае появления в NOTAM ошибки выпускается NOTAM с новым номером, который заменяет NOTAM с ошибкой.
100. В NOTAM, отменяющий или заменяющий предыдущий NOTAM, отмечается серия и номер предыдущего NOTAM. Серия, индекс местоположения и предмет (2 и 3 буквы Q-кода) обеих NOTAM должны быть одинаковыми. Только один NOTAM отменяется или заменяется вторым NOTAM.
101. NOTAM, содержащий долгосрочную информацию постоянного или временного характера, имеет соответствующие ссылки на AIP или дополнения к нему.
102. Индексы местоположения, включаемые в текст NOTAM, соответствуют указанным в документе "Указатели (индексы) местоположения" (Doc 7910, документ ИКАО). При отсутствии у пункта местоположения присвоенного индекса местоположения ИКАО, его название дается открытым текстом.
103. Контрольный перечень действующих NOTAM передается получателям объединенного пакета аэронавигационной информации по установленным каналам связи не реже одного раза в месяц (или по запросу), используя формат NOTAM, приведенный в приложении 5 к настоящим Правилам. Для каждой серии выпускается один NOTAM.
104. Контрольный перечень действующих NOTAM должен иметь ссылки на последние поправки, дополнения к AIP и АIС.
Параграф 9. Публикация аэродромных схем
и аэронавигационных карт
105. В AIP Республики Казахстан публикуются следующие аэронавигационные карты:
1) карта аэродрома (ИКАО);
2) карта стоянки (постановки на стоянку) воздушного судна (ИКАО);
3) карта наземного аэродромного движения (ИКАО);

94. Аэронавигациялық құрал, құрылғы немесе байланыс қызметтерінің жарамсыздығы туралы хабарлайтын NОТАМ хабарында осы құралдардың жарамсыздық уақытының болжамды кезеңі немесе оларды пайдалануды жалғастырудың болжамды уақыты көрсетіледі.
95. NОТАМ осы Қағиданың 5-қосымшасына сәйкес жазылады.
96. NОТАМ мәтіні ИКАО қысқартуларымен, индекстермен, анықтағыштармен, көрсеткіштермен, дабылдармен, жиіліктермен, цифрлармен және ашық мәтінмен толықтырылған, NОТАМ ИКАО коды үшін жазылған қысқарған (бірдей) сөз тіркестерін пайдалана отырып жасалады. Қысқарған (бірдей) сөз тіркестері мен ИКАО қысқартулары кіретін NОТАМ ИКАО коды РАNS-АВС құжатында (Dос 8400, ИКАО құжаты) қамтылған.
97. NОТАМ сериялармен таратылады. NОТАМ сериясын белгілеу үшін S және Т әріптерін қоспағанда, А-Z әріптері қолданылады.
98. Әр NОТАМ-ға әріп түрінде серия және төрт цифрдан тұратын нөмір беріледі, бұл нөмірден кейін бөлшек және жылдың екі цифры тұрады. Төрт цифрдан тұратын нөмір, күнтізбелік жыл ішінде біртіндеп көбейе береді.
99. NОТАМ-да қателіктер болған жағдайда, қатесі бар NОТАМ-ның орнына жаңа нөмірмен басқа NОТАМ шығарылады.
100. Бұрынғы NОТАМ-ды жоятын немесе ауыстыратын NОТАМ шығарылған жағдайда, бұрынғы NОТАМ-ның сериясы мен нөмірі қойылады. Екі NОТАМ-ның да сериясы, орналасқан орнының индексі (Q-кодының 2 және 3 әріпі) мен мәні бірдей болуы тиіс. Тек бір NОТАМ ғана жойылып немесе екіншісімен алмастырылып отырады.
101. Тұрақты немесе уақытша сипаттағы ұзақ мерзімді ақпараттан тұратын NОТАМ-ның АІР-қа немесе оған жасалған толықтыруға сілтемесі болады.
102. NОТАМ мәтініне енетін орналасқан орындарының индекстері "Орналасқан орнының көрсеткілері (индекстері)" құжатында (Dос 7910, ИКАО құжаты) көрсетілген индекстерге сәйкес келеді. Пунктке ИКАО-ның орналасқан орнының индексі берілмеген жағдайда, оның атауы ашық мәтінмен беріледі.
103. Қолданыстағы NОТАМ-ның бақылау тізбесі осы Қағиданың 5-қосымшада келтірілген, NОТАМ пішімін пайдалана отырып, айына кем дегенде бір рет (немесе өтініш бойынша) белгіленген байланыс арналары арқылы біріккен аэронавигациялық ақпарат пакетін алушыларға беріледі. Әр серияға бір NОТАМ шығарылады.
104. Қолданыстағы NОТАМ-ның бақылау тізбесінде соңғы түзетуге, АІР пен АІС-қа жасалған толықтыруға сілтеме болуы тиіс.
Параграф 9. Әуеайлақ схемалары мен аэронавигациялық
карталарды жариялау
105. Қазақстан Республикасының АІР-ында мынадай аэронавигациялық карталар жарияланады:
1) әуеайлақ картасы (ІСАО);
2) әуе кемесі айлағының (айлаққа қою) картасы (ІСАО);
3) жерүсті әуеайлағындағы қозғалыс картасы (ІСАО);

4) карта аэродромных препятствий, тип А (ИКАО);
5) карта местности для точного захода на посадку (ИКАО) (для ВПП оборудованных по II и III категории);
6) карта района (ИКАО);
7) карта стандартного вылета по приборам (SID) (ИКАО);
8) карта стандартного прибытия по приборам (STAR) (ИКАО);
9) карта захода на посадку по приборам (ИКАО);
10) карта визуального захода на посадку (ИКАО);
11) обзорная карта минимальных абсолютных высот ОВД (ИКАО).
106. Аэронавигационные карты, перечисленные в пункте 105 настоящих Правил, подготавливаются в соответствии с требованиями к составлению аэронавигационных карт, подлежащих включению в AIP Республики Казахстан согласно приложению 6 к настоящим Правилам, которые соответствуют требованиям приложения 4 "Аэронавигационные карты" к Конвенции о международной гражданской авиации.
107. На лицевой стороне каждой карты четко указывается дата нанесенной аэронавигационной информации.
108. Для всех надписей применяются знаки латинского алфавита.
Параграф 10. Электронные данные о местности и препятствиях
109. Массив данных о местности содержит массивы цифровых данных, представляющих поверхность местности в виде непрерывного ряда отсчитываемых от общей базы значений превышения во всех узлах (точках) определенной сетки. Сетка местности является угловой или линейной и имеет правильную или неправильную форму.
110. Массивы электронных данных о местности характеризуют пространственные (местоположение и превышение), предметные и временные аспекты поверхности Земли с такими естественными элементами, как горы, холмы, хребты, долины, скопления воды, вечного льда и снега, исключая препятствия.
111. Массивы электронных данных о местности и препятствиях, используемые в сочетании с аэронавигационными данными, обеспечивают следующие виды применения, связанные с выполнением полетов и ОВД:
1) система предупреждения о близости земли с функцией оценки рельефа местности в направлении полета и система предупреждения о минимальной безопасной абсолютной высоте (MSAW);
2) определение запасных схем для использования в случае аварийной ситуации при уходе на второй круг или взлете;
3) анализ эксплуатационных ограничений воздушного судна;
4) построение схем полетов по приборам (включая схему полета по кругу);
5) определение процедуры снижения при полете по маршруту и места аварийной посадки;
6) усовершенствованная система управления наземным движением и контроля за ним (A-SMGCS);
7) составление аэронавигационных карт и бортовые базы данных;

4) А типіндегі, әуеайлақ кедергілерінің картасы (ІСАО);
5) қонуға дәл кіру орнының картасы (ІСАО) (II және III санаттағы жабдықталған ҰҚЖ үшін);
6) аудан картасы (ІСАО);
7) аспаптар бойынша стандартты ұшып шығу картасы (SID) (ІСАО);
8) аспаптар бойынша стандартты ұшып келу картасы (SТАR) (ІСАО);
9) аспаптар бойынша қонуға кіру картасы (ІСАО);
10) көзбен шолып қонуға кіру картасы (ІСАО);
11) ӘҚК (ИКАО) ең төмен абсолюттік биіктігін шолу картасы.
106. Осы Қағиданың 105-тармақта санамаланған аэронавигациялық карталар Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға "Аэронавигациялық карталар" деген 4-қосымшаның талаптарына сәйкес келетін, осы Қағидаға 6-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Аэронавигациялық ақпарат жинағына енгізуге жататын аэронавигациялық карталарды жасауға қойылатын талаптарға сәйкес дайындалады.
107. Әр картаның бетінде аэронавигациялық ақпараттың енгізілген күні жазылады.
108. Барлық жазбалар үшін латын алфавитінің белгілері қолданылады.
Параграф 10. Жергілікті жер мен кедергілер туралы электрондық деректер
109. Жергілікті жер туралы деректер шоғырында белгілі бір тордағы барлық тораптардың (нүктелердің) асып түсу мәндерінің ортақ базасынан есептелетін үздіксіз қатар түріндегі жергілікті жер бетін беретін цифрлық деректер шоғыры болады. Жергілікті жер торы бұрышпен немесе сызықпен жасалады, ол дұрыс немесе дұрыс емес пішінде болады.
110. Жергілікті жер туралы электрондық деректер шоғыры кедергілерді қоспағанда, тау, төбе, жота, алқап, судың жиналуы, мәңгілік мұз бен қар сияқты табиғи элементтері бар Жер бетінің кеңістіктік (орналасу жері және асып түсуі), мәндік және уақытша аспектілерді сипаттайды.
111. Аэронавиагациялық деректермен бірге тиісті жағдайларда қолданылатын жергілікті жер мен кедергілер туралы электрондық деректер шоғыры ұшуларды орындау мен әуе қозғалысына қызмет көрсетуге қатысты мынадай қолданыс түрлерін қамтамасыз етеді:
1) ұшу бағытындағы жер бедерін бағалау функциясы бар, жердің жақын екені туралы ескерту жүйесі және ең төменгі қауіпсіз абсолюттік биіктік туралы ескерту жүйесі (МSАW);
2) екінші айналымға кететін немесе ұшып шығатын кезде апаттық жағдайда қолданылатын қосалқы схемаларды анықтау;
3) әуе кемесінің пайдалану шектеулерін талдау;
4) аспаптар бойынша ұшу схемаларының құрылымы (айналып ұшу схемасын қоса);
5) бағыт бойынша ұшу кезінде төмендету тәртіптемелерін және апатты жағдайда қону орнын анықтау;
6) жерүсті қозғалысын басқару және оны бақылаудың жетілдірілген жүйесі (А-SМGСS);
7) аэронавигациялық карталарды және борттық деректер базасын жасау;

8) летный тренажер;
9) ограничение и устранение препятствий на аэродроме (вертодроме).
112. С целью выполнения требований, связанных с использованием аэронавигационных систем или функций, упомянутых в пункте 111 настоящих Правил, массивы электронных данных о местности и препятствиях подразделяются для следующих районов:
1) район 1: вся территория государства - охватывает всю территорию государства, включая аэродромы (вертодромы);
2) район 2: узловой диспетчерский район - представляет собой узловой диспетчерский район, указанный в AIP Республики Казахстан или ограниченный радиусом 45 километров от ARP (HRP), в зависимости от того, что меньше. На аэродромах (вертодромах), где обеспечиваются операции по ППП и где узловой диспетчерский район не установлен, район 2 представляет собой зону в пределах радиуса 45 километров от ARP (HRP);
3) район 3: район аэродрома (вертодрома) - охватывает зону, которая простирается от боковой кромки (кромок) одной (нескольких) ВПП до 90 метров от осевой линии (осевых линий) ВПП, а для всех других частей рабочей площади аэродрома (вертодрома) на 50 метров от боковой кромки (кромок) установленной зоны (зон); и
4) район 4: район операций по категории II или III предусматривается только на тех ВПП, где выполняются точные заходы на посадку по категориям II или III и где эксплуатантам требуется детальная информация о местности и соответствующих препятствиях, позволяющая им оценить влияние местности на установление высоты принятия решения при использовании радиовысотомеров. Ширина района равняется 60 метров с каждой стороны продленной осевой линии ВПП, а длина составляет 900 метров от порога ВПП и измеряется вдоль продленной осевой линии ВПП.
113. Данные для района 2 предоставляются в отношении всех международных аэродромов.
114. Графическая иллюстрация для указанных в пункте 112 настоящих Правил районов устанавливается приказом руководителя уполномоченного органа в сфере гражданской авиации.
115. Массивы электронных данных о местности для соответствующих районов охвата соответствуют количественным требованиям, указанным в таблице 1 приложения 7 к настоящим Правилам, а данные о препятствиях соответствуют количественным требованиям, указанным в таблице 2 приложения 7 к настоящим Правилам.
116. Количественные требования к данным о местности и препятствиях для всех районов приведены в таблице 1 и таблице 2 приложения 7 к настоящим Правилам.
117. Данные о местности составляются для районов, указанных в пункте 112 настоящих Правил, с использованием поверхностей учета данных о местности и критериев, приведенных в их графических иллюстрациях, а также в соответствии с количественными требованиями к данным о местности, содержащимися в таблице 1 приложения 7 к настоящим Правилам.

8) ұшу тренажеры;
9) әуеайлақтағы (тікұшақ айлағындағы) кедергілерді шектеу және жою.
112. Осы Қағиданың 111-тармақта айтылған аэронавиагциялық жүйелерді немесе функцияларды қолдануға байланысты талаптарды орындау мақсатында, жергілікті жер және кедергілер туралы электрондық деректер шоғыры төмендегі аудандарға бөлінеді:
1) 1-аудан: мемлекеттің бүкіл аумағы - әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын) қоса, мемлекеттің бүкіл аумағын қамтиды;
2) 2-аудан: тораптық диспетчерлік аудан - мемлекеттің АІР-ында көрсетілген немесе әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) бақылау нүктесінен, кішісіне қарай, 45 километр радиуспен шектелген тораптық диспетчерлік ауданды білдіреді. АҰЕ бойынша операциялар қамтамасыз етілетін және тораптық диспетчерлік ауданы белгіленбеген әуеайлақтарда (тікұшақ айлақтарында), 2-аудан әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) бақылау нүктесінен 45 километр радиус шегіндегі аймақты білдіреді;
3) 3-аудан: әуеайлақ (тікұшақ айлағы) ауданы - бір (бірнеше) ҰҚЖ-ның бүйір жиегінен (жиектерінен) ҰҚЖ-ның ось желісіне (ось желілеріне) дейін 90 метрге, ал әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жұмыс алаңының басқа барлық бөліктері үшін белгіленген аймақтың (аймақтардың) бүйір жиегінен (жиектерінен) 50 метрге созылатын аймақты қамтиды; және
4) 4-аудан: II немесе III санаттары бойынша операциялар орындалатын аудан - II немесе III санаттар бойынша қонуға дәл кіру орындалатын және пайдаланушыларға радиобиіктік өлшегіш қолдану арқылы шешім қабылдау биіктігін белгілеуге жергілікті жердің ықпалын бағалауға мүмкіндік беретін жергілікті жер және тиісті кедергілер туралы толық ақпарат талап етілетін ҰҚЖ-ларда ғана көзделеді. Аудан ені ҰҚЖ-ның созылған ось желісінің екі жағынан 60 метрді, ал ұзындығы ҰҚЖ-ның басталатын жерінен 900 метрді құрайды және ҰҚЖ-ның созылған ось желісі бойымен өлшенеді.
113. 2-ауданға арналған деректер барлық халықаралық әуеайлақтарға қатысты ұсынылады.
114. Осы Қағиданың 112-тармағында көрсетілген аудандардың графикалық суреттері азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган басшысының бұйрығымен белгіленеді.
115. Қамтылатын тиісті аудандарға арналған жергілікті жер туралы электрондық деректер шоғыры осы Қағиданың 7-қосымшаның 1-кестесінде көрсетілген сандық талаптарға сәйкес келеді, ал кедергілер туралы деректер осы Қағиданың 7-қосымшаның 2-кестесінде көрсетілген сандық талаптарға сәйкес келеді.
116. Барлық жергілікті жер және кедергілер туралы деректерге қойылатын сандық талаптар осы Қағиданың 7-қосымшаның 1 және 2-кестелерінде келтірілген.
117. Жергілікті жер туралы деректер, жергілікті жер туралы деректерді есепке алу шегі мен графикалық суреттерде келтірілген критерийлерді қолдану арқылы, сондай-ақ осы Қағиданың 7-қосымшасының 1-кестесіндегі жергілікті жер туралы деректерге қойылатын сандық талаптарға сәйкес, осы Қағиданың 112-тармағында көрсетілген аудандар үшін жасалады.

118. Данные о препятствиях содержат массив цифровых данных о препятствиях и включает те элементы, которые возвышаются над прилегающими и окружающими элементами и считаются опасными для целей выполнения полетов. Данные о препятствиях предусматривают цифровое представление вертикальных и горизонтальных размеров искусственных объектов.
119. Неподвижные (постоянные или временные) или подвижные препятствия определяются в пределах районов, указанных в пункте 112 настоящих Правил, на основе поверхностей учета данных о препятствиях и критериев, в соответствии с графическими иллюстрациями, и данные о них составляются в соответствии с количественными требованиями к данным о препятствиях, содержащимися в таблице 2 приложения 7 к настоящим Правилам.
120. В данные о местности вносятся все типы элементов, которые описываются в соответствии с перечнем обязательных атрибутов, приведенных в таблице 3 приложения 7 к настоящим Правилам.
121. В данные о препятствиях вносятся все типы элементов, определенные в качестве препятствий, которые описываются в соответствии с перечнем обязательных атрибутов, приведенных в таблице 4 приложения 7 к настоящим Правилам.
122. Спецификации информационных продуктов с данными
о местности включают описание метода получения данных, которое содержит общую информацию об используемых источниках и процессах получения данных о местности.
Параграф 11. Система управления качеством
аэронавигационных данных
123. В целях соответствия распространяемой аэронавигационной информации установленными настоящими Правилами требованиям к качеству данных, служба УАИ обеспечивает создание и поддержание функционирования системы управления качеством, охватывающей все процессы обеспечения аэронавигационной информацией и для обеспечения соответствия распространения аэронавигационной информации (данных) требованиям, установленным настоящими Правилами.
124. Созданная система управления качеством должна соответствовать стандартам гарантии качества серии 9000 Международной организации по стандартизации (ISO).
125. Служба УАИ устанавливает процедуры для обеспечения выявления источника аэронавигационных данных в соответствии с разделами AIP, указанных в приложении 8 к настоящим Правилам, в целях получения достоверных данных и исправления (устранения) ошибок в данных, выявленных на этапах подготовки к публикации или во время их использования.
Сноска. Пункт 125 в редакции приказа и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 28.11.2016 № 818 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

118. Кедергілер туралы деректерде кедергілер туралы цифрлық деректер шоғыры бар, оған жапсарлас және қоршаған элементтерден жоғары және ұшуларды орындау мақсаттары үшін қауіпті саналатын элементтер кіреді. Кедергілер туралы деректер жасанды нысандардың тік және көлденең көлемінің цифрлық көрінісін береді.
119. Жылжымайтын (тұрақты немесе уақытша) немесе жылжитын кедергілер, графикалық суреттерге сәйкес, кедергілер туралы деректерді есепке алу шегі мен келтірілген критерийлер негізінде осы Қағиданың 112-тармақта көрсетілген аудандар шегінде анықталады, олар туралы деректер осы Қағиданың 7-қосымшаның 2-кестесіндегі кедергілер туралы деректерге қойылатын сандық талаптарға сәйкес жасалады.
120. Жергілікті жер туралы деректерге осы Қағиданың 7-қосымшаның 3-кестесінде келтірілген міндетті атрибуттар тізбесіне сәйкес сипатталатын элементтердің барлық типтері енгізіледі.
121. Кедергілер туралы деректерге осы Қағиданың 7-қосымшаның 4-кестесінде келтірілген міндетті атрибуттар тізбесіне сәйкес сипатталатын, кедергілер ретінде анықталған элементтердің барлық типтері енгізіледі.
122. Жергілікті жер туралы деректер бар ақпарат өнімдерінің ерекшеліктеріне қолданылатын дереккөздер мен жергілікті жер туралы деректерді алу үрдістері туралы жалпы ақпарат қамтылған деректерді алу әдісінің сипаттамасы қосылады.
Параграф 11. Аэронавигациялық деректердің
сапасын басқару жүйесі
123. Таратылатын аэронавигациялық ақпаратты деректер сапасына қойылатын белгіленген талаптарға сәйкес келтіру мақсатында ААБ қызметі аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз етудің барлық үрдістерін қамтитын және аэронавигациялық ақпараттың (деректердің) осы Қағидада белгіленген талаптарға сәйкес таратылуын қамтамасыз ететін сапаны басқару жүйесін құруды және оның жұмыс істеуін қолдауды қамтамасыз етеді.
124. Құрылған сапаны басқару жүйесі Халықаралық стандарттау ұйымының (ISO) 9000 сериясындағы сапаға кепілдік беру стандарттарына сәйкес келуі тиіс.
125. ААБ қызметі анық деректерді алу және деректерді жариялауға дайындау кезеңдерінде немесе оларды пайдалану кезінде анықталған қателерді түзету (жою) мақсатында, осы Қағидаларға 8-қосымшада көрсетілген AIP-тың бөлімдеріне сәйкес аэронавигациялық деректер көздерін анықтауды қамтамасыз ету үшін рәсімдер белгілейді.
Ескерту. 125-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.11.2016 № 818 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

126. Служба УАИ обеспечивает публикацию аэронавигационных данных со степенью разрешения, соответствующей требованиям к качеству аэронавигационных данных.
127. Сохранение целостности аэронавигационных данных обеспечивается на протяжении всего информационного процесса с момента съемки (подготовки) до направления следующему предполагаемому пользователю (органу, который получает аэронавигационную информацию от поставщика аэронавигационной информации).
128. Для сохранения целостности аэронавигационных данных применяется следующая классификация целостности данных:
1) критические данные: существует большая вероятность того, что при использовании искаженных критических данных безопасное продолжение полета и посадка воздушного судна будут сопряжены со значительным риском и возможностью катастрофы;
2) важные данные: существует малая вероятность того, что при использовании искаженных важных данных безопасное продолжение полета и посадка воздушного судна будут сопряжены со значительным риском и возможностью катастрофы;
3) обычные данные: существует очень малая вероятность того, что при использовании искаженных обычных данных безопасное продолжение полета и посадка воздушного судна будут сопряжены со значительным риском и возможностью катастрофы.
129. Рассылка аэронавигационной информации предполагаемому пользователю осуществляется следующими способами:
1) размещением на интернет-ресурсе аэронавигационной организации;
2) физическая рассылкой на электронных носителях посредством их доставки курьерской (почтовой) службой;
3) прямой электронной рассылкой, обеспечивающей автоматическую рассылку аэронавигационной информации (данных) посредством использования прямого электронного соединения между службой УАИ и предполагаемым пользователем, например электронная почта или каналы связи AFTN.
130. Защита массивов аэронавигационных данных на электронных носителях при их хранении обеспечивается с помощью контроля с использованием 32-битового CRC, реализуемого приложением для массивов данных.
131. Перед представлением службе УАИ подлежащий выпуску материал, включаемый как часть объединенного пакета аэронавигационной информации, проверяется и согласовывается ответственными службами организации гражданской авиации для обеспечения соответствия ее настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам обеспечения
аэронавигационной информацией
экипажей воздушных судов
Качество аэронавигационных данных
Таблица 1. Широта и долгота
Широта и долгота
Точность/
тип данных
Разрешение публикуемых данных
Разрешение карты
Классификация целостности
Точки границ района полетной информации
2 км (1 м. миля), объявленная
1 мин
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Точки границ районов Р, R, D (вне границ CTA/CTR)
2 км (1 м. миля), объявленная
1 мин
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Точки границ районов Р, R, D (внутри границ CTA/CTR)
100 м, расчетная
1 с
В соответствии с тем, как нанесены
важные
Точки границ CTA/CTR
100 м, расчетная
1 с
В соответствии с тем, как нанесены
важные
Маршрутные NAVAID и контрольные точки, пункт ожидания, точки STAR/SID
100 м, результаты съемки/ расчетная
1 с
1 с
важные
Препятствия в районе 1 (вся территория государства)
50 м, результаты съемки
1 с
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Контрольная точка аэродрома/вертодрома
30 м, результаты съемки
1 с
1 с
обычные
NAVAID, расположенные на аэродроме/вертодроме
3 м, результаты съемки
1/10 с
В соответствии с тем, как нанесены
важные
Препятствия в районе 2
5 м, результаты съемки
1/10 с
1/10 с
важные
Препятствия в районе 3
0.5 м, результаты съемки
1/10 с
1/10 с
важные
Контрольные точки/пункты конечного захода на посадку и другие важные контрольные точки/пункты, образующие схему захода на посадку по приборам
3 м, результаты съемки/ расчетная
1/10 с
1 с
важные
Порог ВПП
1 м, результаты съемки
1/100 с
1 с
критические
Препятствия в районе 4
0.5 м, результаты съемки
1/10 с
1/10 с
важные
Конец ВПП
1 м, результаты съемки
1/100 с
-
критические
Точки осевой линии ВПП
1 м, результаты съемки
1/100 с
1/100 с
критические
Точки осевой линии РД
0,5 м, результаты съемки
1/100 с
1/100 с
важные
Точки осевой линии РД на земле, точки РД для руления по воздуху и транзитных маршрутов
0,5 м, результаты съемки/ расчетная
1/100 с
1/100 с
важные
Точки стоянки воздушных судов/вертолетов/пункты проверки INS
0,5 м, результаты съемки
1/100 с
1/100 с
обычные
Геометрический центр TLOF или пороги FATO (вертодромы)
1 м, результаты съемки
1/100 с
1 с
критические
Таблица 2. Превышение, абсолютная высота, относительная высота
Превышение/абсолютная высота/относительная высота
Точность/тип данных
Разрешение публикуемых данных
Разрешение карты
Классификация целостности
Превышение аэродрома/вертодрома
0,5 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут
1 м или 1 фут
важные
Волна геоида WGS-84 в месте превышения аэродрома/вертодрома
0,5 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут
1 м или 1 фут
важные
Порог ВПП или FATO (неточные заходы на посадку)
0,5 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут
1 м или 1 фут
важные
Волна геоида WGS-84 на пороге ВПП или FATO, в геометрическом центре TLOF (неточные заходы на посадку)
0,5 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут
1 м или 1 фут
важные
Порог ВПП или FATO (точные заходы на посадку)
0,25 м или 1 фут, результаты съемки
0,5 м или 1 фут
0,5 м или 1 фут
критические
Волна геоида WGS-84 на пороге ВПП или FATO, в геометрическом центре TLOF (точные заходы на посадку)
0,25 м или 1 фут, результаты съемки
0,5 м или 1 фут
0,5 м или 1 фут
критические
Абсолютная/относительная высота пролета препятствий (ОСА/Н)
Как указано в документе PANS-OPS (Doc 8168)
-
Как указано в документе PANS-OPS
(Doc 8168)
важные
Относительная высота пересечения порога ВПП (относительная высота опорной точки), точные заходы на посадку
0,5 м или 1 фут, расчетная
0,5 м или 1 фут
0,5 м или 1 фут
критические
Препятствия в зонах захода на посадку и взлета
1 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут
1 м или 1 фут
важные
Препятствия в зонах полетов по кругу и на аэродроме/вертодроме
1 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут
1 м или 1 фут
важные
Превышение препятствий на маршруте
3 м (10 фут), результаты съемки
3 м (10 фут)
3 м (10 фут)
обычные
Дальномерное оборудование/точное (DME/P)
3 м (10 фут), результаты съемки
3 м (10 фут)
важные
Превышение дальномерного оборудования (DME)

126. ААБ қызметі ажыратымдылық дәрежесі аэронавигациялық деректердің сапасына қойылатын талаптарға сәйкес келетін аэронавигациялық деректердің жариялануын қамтамасыз етеді.
127. Аэронавигациялық деректердің тұтастығын сақтау оларды түсіру (дайындау) сәтінен бастап келесі болжамды пайдаланушыға (аэронавигациялық ақпаратты жеткізушіден аэронавигациялық ақпаратты алатын органға) жібергенге дейінгі бүкіл ақпараттық процесс бойы қамтамасыз етіледі.
128. Аэронавигациялық деректердің тұтастығын сақтау үшін деректер тұтастығының мынадай сыныптамасы қолданылады:
1) критикалық деректер: бұрмаланған критикалық деректер пайдаланылған кезде әуе кемесінің ұшуын қауіпсіз жалғастырудың және оны қондырудың айтарлықтай тәуекелімен және апаттың болу мүмкіндігімен ұштасу ықтималдығы жоғары болады;
2) маңызды деректер: бұрмаланған маңызды деректер пайдаланылған кезде әуе кемесінің ұшуын қауіпсіз жалғастырудың және оны қондырудың айтарлықтай тәуекелімен және апаттың болу мүмкіндігімен ұштасу ықтималдығы аз болады;
3) әдеттегі деректер: бұрмаланған әдеттегі деректер пайдаланылған кезде әуе кемесінің ұшуын қауіпсіз жалғастырудың және оны қондырудың айтарлықтай тәуекелімен және апаттың болу мүмкіндігімен ұштасу ықтималдығы өте аз болады.
129. Болжамды пайдаланушыға аэронавигациялық ақпаратты тарату төмендегі тәсілмен жүзеге аырылады:
1) аэронавигациялық ұйымның интернет-ресурсында орналастыру арқылы;
2) курьерлік қызмет (пошта қызметі) арқылы жеткізумен электрондық тасығыштарда тарату арқылы;
ААБ қызметі мен болжамды пайдаланушы арасындағы тікелей электрондық байланыс, мысалы электрондық пошта немесе AFTN байланыс арналары бойынша аэронавигациялық ақпаратты (деректерді) автоамтты таратуды қамтамасыз ететін тікелей электрондық тарату арқылы.
130. Электрондық тасымалдауыштардағы аэронавигациялық деректер шоғырын сақтау кезінде қорғау, деректер шоғырына арналған қосымшада келтірілген 32-биттік циклдық артық кодты (СRС) қолданып бақылау арқылы қамтамасыз етіледі.
131. Біріккен аэронавигациялық ақпарат пакетінің бір бөлігі ретінде енгізілетін, шығаруға жататын материал ААБ қызметіне ұсынылар алдында тексеріліп, оның осы Қағидаға сәйкес келуін қамтамасыз етуге жауапты қызметтермен келісіледі.
Әуе кемелерін пайдаланушыларды
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидаларына
1-қосымша
Аэронавигациялық деректердің сапасы
1-кесте. Ені мен ұзындығы
Ені мен ұзындығы
Дәлдік/деректердің түрі
Жарияланатын деректердің дәлдігі
Картаның дәлдігі
Бүтіндігінің сыныптамасы
Ұшу ақпаратының ауданы шекараларының нүктелері
2 км (1 м. миль), жарияланған
1 мин
Салынғанға сәйкес
қалыпты
Р, R, D аудандары шекараларының нүктелері (CTA/CTR шекараларынан тыс)
2 км (1 м. миль), жарияланған
1 мин
Салынғанға сәйкес
қалыпты
Р, R, D аудандары шекараларының нүктелері (CTA/CTR шекаралары ішінде)
100 м, есептелген
1 с
Салынғанға сәйкес
маңызды
CTA/CTR шекараларының нүктелері
100 м, есептелген
1 с
Салынғанға сәйкес
маңызды
NAVAID бағыттары мен бақылау нүктелері, күту пункті, STAR/SID нүктелері
100 м, түсіру нәтижелері/ есептелген
1 с
1 с
маңызды
1-аудандағы кедергілері (мемлекеттің бүкіл аумағы)
50 м, түсірудің нәтижелері
1 с
Салынғанға сәйкес
қалыпты
Әуеайлақтың/тікұшақ айлағының бақылау нүктесі
30 м, түсірудің нәтижелері
1 с
1 с
қалыпты
Әеуайлақта/тікұшақ айлағында орналасқан NAVAID
3 м, түсірудің нәтижелері
1/10 с
Салынғанға сәйкес
маңызды
2-аудандағы кедергілері
5 м, түсірудің нәтижелері
1/10 с
1/10 с
маңызды
3-аудандағы кедергілері
0.5 м, түсірудің нәтижелері
1/10 с
1/10 с
маңызды
Қонуға соңғы кірудің бақылау нүктелері/пункттері және аспаптар бойынша қону сұлбасын жасайтын басқа да манызды бақылау нүктелері/пункттері
З м, түсірудің нәтижелері/ есептелген
1/10 с
1 с
маңызды
ҰҚЖ-ның шегі
1 м, түсірудің нәтижелері
1/100 с
1 с
критикалық
4-аудандағы кедергілері
0.5 м, түсірудің нәтижелері
1/10 с
1/10 с
маңызды
ҰҚЖ-ның соңы
1 м, түсірудің нәтижелері
1/100 с
критикалық
ҰҚЖ-ның білік сызығының нүктелері
1 м, түсірудің нәтижелері
1/100 с
1/100 с
критикалық
РЖ білік сызығының нүктелері
0,5 м, түсірудің нәтижелері
1/100 с
1/100 с
маңызды
Жердегі РЖ білік сызығының нүктелері; әуеде рульдеу үшін және транзиттік бағыттардың РЖ нүктелері
0,5 м, түсірудің нәтижелері/ есептелген
1/100 с
1/100 с
маңызды
Әуе кемелері/тікұшақ тұрақтарының нүктелері/ INS тексеру пункттері
0,5 м, түсірудің нәтижелері
1/100 с
1/100 с
қалыпты
TLOF геометриялық орталығы немесе FATO шегі (тікұшақ айлақтары)
1м, түсірудің нәтижелері
1/100 с
1 с
критикалық
2-кесте. Асып кету, абсолютті биіктік, салыстырмалы биіктік
Асып кету/абсолютті биіктік/салыстырмалы биіктік
Дәлдік/
деректердің түрі
Жарияланатын деректердің дәлдігі
Картаның дәлдігі
Бүтіндігінің сыныптамасы
Әуеайлақтан/тікұшақ айлағынан асу
0,5 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 миль немесе 1 фут
1 м немесе 1 фут
маңызды
Әуеайлақтан/тікұшақ айлағынан асу жеріндегі WGS-84 геоид толқыны
0,5 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 миль немесе 1 фут
1 м немесе 1 фут
маңызды
ҰҚЖ-ның шегі немесе FATO (қонуға нақты емес кіру)
0,5 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 миль немесе 1 фут
1 м немесе 1 фут
маңызды
ҰҚЖ-ның шегіндегі WGS-84 геоидтік толқыны немесе TLOF-тың геометриялық орталығындағы FATO (қонуға нақты емес кіру)
0,5 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 миль немесе 1 фут
1 м немесе 1 фут
маңызды
ҰҚЖ-ның шегі немесе FATO (қонуға нақты кіру)
0,25 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
0,5 м немесе 1 фут
0,5 м немесе 1 фут
критикалық
ҰҚЖ-ның шегіндегі WGS-84 геоидтік толқыны немесе TLOF-тың геометриялық орталығындағы FATO (қонуға нақты кіру)
0,25 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
0,5 м немесе 1 фут
0,5 м немесе 1 фут
критикалық
Кедергілерді ұшып өтудің абсолютті/салыстырмалы биіктігі (ОСА/Н)
PANS-OPS
(Doc 8168) құжатында көрсетілгендей
-
PANS-OPS
(Doc 8168) көрсетілгендей
маңызды
ҰҚЖ шегі қиылысуының салыстырмалы биіктігі (тірек нүктенің салыстырмалы биіктігі), қонуға дәл кіру
0,5 м немесе 1 фут, есептелген
0,5 м немесе 1 фут
0,5 м немесе 1 фут
критикалық
Қонуға кіру және ұшып көтерілу аймақтарындағы кедіргілер
1 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 миль немесе 1 фут
1 м немесе 1 фут
маңызды
Шеңбер бойынша және әуеайлақта/ тікұшақ айлағында ұшу аймақтарындағы кедергілер
1 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 миль немесе 1 фут
1 м немесе 1 фут
маңызды
Бағыттағы кедергілерден асып өтуі
З м (10 фут), түсірудің нәтижелері
3 м (10 фут)
3 м (10 фут)
қалыпты
Қашықтық өлшегіш жабдығы/ дәлдігі (DME/P)
3 м (10 фут), түсірудің нәтижелері
3 м (10 фут)
маңызды
Қашықтық өлшегіш жабдықтың артуы (DME)

3 м (100 фут), результаты съемки
30 м (100 фут)
30 м (100 фут)
важные
Абсолютная высота схемы захода на посадку по приборам
Как указано в документе PANS-OPS (Doc 8168)
Как указано в документе PANS-OPS
(Doc 8168)
важные
Минимальные абсолютные высоты
50 м или 100 фут, расчетная
50 м или 100 фут
50 м или 100 фут
обычные
Таблица 3. Склонение и магнитное склонение
Склонение/магнитное склонение
Точность/ тип данных
Разрешение публикуемых данных
Разрешение карты
Классификация целостности
Склонение ОВЧ-NAVAED станции, используемой для технической настройки средства
10, результаты съемки
10
-
важные
Магнитное склонение средства NDB NAVAID
10, результаты съемки
10
-
обычные
Магнитное склонение аэродрома/вертодрома
10, результаты съемки
10
10
важные
Магнитное склонение антенны курсового радиомаяка ILS
10 результаты съемки
10
-
важные
Магнитное склонение азимутальной антенны MLS
10, результаты съемки
10
-
важные
Таблица 4. Пеленг
Пеленг
Точность/тип данных
Разрешение публикуемых данных
Разрешение карты
Классификация целостности
Участки воздушных трасс
1/100, расчетная
10
10
обычные
Пеленг, используемый для установления контрольных точек на маршруте и в районе аэродрома
1/100, расчетная
1/100
1/100
обычные
Участки маршрутов прибытия/вылета в районе аэродрома
1/100, расчетная
10
10
обычные
Пеленг, используемый для установления контрольных точек схемы захода на посадку по приборам
1/1000, расчетная
1/1000
1/100
важные
Выставление курсового радиомаяка ILS
1/1000, результаты съемки
1/1000, истинный
10
важные
Выставление нулевого азимута MLS
1/1000, результаты съемки
1/1000, истинный
10
важные
Пеленг ВПП и FATO
1/1000, результаты съемки
1/1000, истинный
10
обычные
Таблица 5. Длина, расстояние, размер
Длина/расстояние/размер
Точность/тип данных
Разрешение публикуемых данных
Разрешение карты
Классификация целостности
Длина участков воздушных трасс
1/10 км или 1/10 м. мили, расчетная
1/10 км или 1/10 м. мили
1 км или 1 м. миля
обычные
Расстояние, используемое для установления контрольных точек на маршруте и в районе аэродрома
1/10 км или 1/10 м. мили, расчетная
1/10 км или 1/10 м. мили
2/10 км или 1/10 м. мили
обычные
Длина участков маршрутов прибытия/вылета в районе аэродрома
1/100 км или 1/100 м. мили, расчетная
1/100 км или 1/100 м. мили
1 км или 1 м. миля
важные
Расстояние, используемое для установления контрольных точек схемы захода на посадку по приборам и в районе аэродрома
1/100 км или 1/100 м. мили, расчетная
1/100 км или 1/100 м. мили
2/10 км или 1/10 м. мили
важные
Длина ВГТП или FATO, размеры TLOF
1 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут

3 м (100 фут), түсірудің нәтижелері
30 м (100 фут)
30 м (100 фут)
маңызды
Аспаптар бойынша қонуға кіру схемасының абсолюттік биіктігі
PANS-OPS
(Doc 8168) құжатында көрсетілгендей
PANS-OPS
(Doc 8168) көрсетілгендей
маңызды
Ең төменгі абсолютті биіктіктер
50 м немесе 100 фут, есептелген
50 м немесе 100 фут
50 м немесе 100 фут
қалыпты
3-кесте. Ауытқу және магниттік ауытқу
Төмен түсү/магниттік төмен түсү
Дәлдік/деректердің түрі
Жарияланатын деректердің дәлдігі
Картаның дәлдігі
Бүтіндігінің сыныптамасы
Құралды техникалық күйге келтіру үшін қолданылатын NAVAID ӨЖЖ станциясының ауытқуы
1о, түсірудің нәтижелері
1о
маңызды
NDB NAVAID құралының магниттік ауытқуы
1о, түсірудің нәтижелері
1о
қалыпты
Әуеайлақтың/ тікұшақ айлағының магниттік ауытқуы
1о, түсірудің нәтижелері
1о
1о
маңызды
ILS курстік радиомаяк антеннасының магниттік ауытқуы
1о. түсірудің нәтижелері
1о
маңызды
MLS-тің азимуталды антеннасының магниттік ауытқуы
1о, түсірудің нәтижелері
маңызды
Таблица 4. Пеленг
Пеленг
Дәлдік/деректердің түрі
Жарияланатын деректердің дәлдігі
Картаның дәлдігі
Бүтіндігінің сыныптамасы
Әуе трассаларының учаскелері
1/10о, есептелген
1о
1о
қалыпты
Бағыттардағы және әуеайлақ ауданындағы бақылау нүктелерін белгілеу үшін қолданылатын пеленг
1/10о, есептелген
1/10о
1/10о
қалыпты
Әуеайлақ ауданындағы келу/ұшып шығу бағыттарының учаскелері
1/10о, есептелген
1о
1о
қалыпты
Аспаптар бойынша қонуға кіру схемаларының бақылау нүктелерін белгілеу үшін қолданылатын пеленг
1/100о, есептелген
1/100о
1/10о
маңызды
ILS-тың курстық радиомаяктың шығаруы
1/100о, түсірудің нәтижелері
1/100о, шын
1о
маңызды
MLS-тың нөлдік азимутын шығаруы
1/100о, түсірудің нәтижелері
1/100о, шын
1о
маңызды
ҰҚЖ және FATO пеленгі
1/100о, түсірудің нәтижелері
1/100о, шын
1о
қалыпты
5-кесте. Ұзындық, қашықтық, өлшем
Ұзындық/қашықтық/өлшем
Дәлдік/деректердің түрі
Жарияланатын деректердің дәлдігі
Картаның дәлдігі
Бүтіндігінің сыныптамасы
Әуе трассалары учаскелерінің ұзындығы
1/10 км немесе 1/10 м. миль, есептелген
1/10 км немесе 1/10 м. миль
1 км немесе 1 м. миль
қалыпты
Бағытта және әуеайлақ ауданындағы бақылау нүктелерін белгілеу үшін қолданылатын қашықтық
1/10 км немесе 1/10 м. миль, есептелген
1/10 км немесе 1/10 м. миль
2/10 км немесе 1/10 м. миль
қалыпты
Әуеайлақ ауданындағы келу/ұшып шығу бағыттары учаскелерінің ұзындығы
1/100 км немесе 1/100 м. миль, есептелген
1/100 км немесе 1/100 м. миль
1 км немесе 1 м. миль
маңызды
Аспаптар бойынша қонуға кіру схемаларының және әуеайлақ ауданындағы бақылау нүктелерін белгілеу үшін қолданылатын қашықтық
1/100 км немесе 1/100 м. миль, есептелген
1/100 км немесе 1/100 м. миль
2/10 км немесе 1/10 м. миль
маңызды
FATO немесе ҰҚЖ ұзындығы, TLOF өлшемдері
1 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 м немесе 1 фут

1 м (карта AD) 0,5 м (карта АОС)
критические
Длина концевой полосы торможения
1 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут
0,5 м (карта АОС)
критические
Располагаемая посадочная дистанция
1 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут
1 м (карта AD) 0,5 м (карта АОС)
критические
Расстояние между антенной курсового радиомаяка ILS и концом ВПП и FATO
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Расстояние по осевой линии между антенной глиссадного радиомаяка ILS и порогом ВПП
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Расстояние между маркерами ILS и порогом ВПП
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
2/10 км (1/10 м. мили)
важные
Расстояние по осевой линии между антенной DME ILS и порогом ВПП
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
В соответствии с тем, как нанесены
важные
Расстояние между азимутальной антенной MLS и концом ВПП и FATO
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Расстояние по осевой линии между угломестной антенной MLS и порогом ВПП
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Расстояние по осевой линии между антенной DME/P MLS и порогом ВПП
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Приложение 2
к Правилам обеспечения
аэронавигационной информацией
экипажей воздушных судов
Форма
Уведомление о подлежащей распространению
аэронавигационной информации в виде поправки в AIP
Поставщик данных
ФИО: _______________ Тел: ______________
Должность: _______________ Факс: ______________
Организация: _______________ e-mail: ______________
Дата и время AFTN : ______________
заполнения: _______________ Подпись: ______________
Ссылка на AIP
Изменения,
подлежащие
опубликованию в
AIP
Дата
вступления в
силу
Страница
Дата
Параграф
Приложение на ____ листах.
Приведенные выше данные и/или Приведенные выше данные и/или
прилагаемый проект получены для прилагаемый проект разрешены для
публикации в виде поправки в AIP публикации в виде поправкив AIP
ФИО: _______________ ФИО: ______________
Должность: _______________ Должность: ______________
Организация: ________________ Организация:______________
Дата и время Дата и время
заполнения:_________________ заполнения: ______________
Подпись: _________________ Подпись: ______________
Приложение 3
к Правилам обеспечения
аэронавигационной информацией
экипажей воздушных судов
Форма
Уведомление о подлежащей распространению
аэронавигационной информации в виде NOTAM
Текст NOTAM
Определение индекса
местоположения
ИКАО, в котором расположены
средство, воздушное пространство
или имеются условия, являющиеся
предметом сообщения
Нижняя граница
Верхняя граница
Поставщик данных
ФИО: _______________ Тел: _____________
Должность: _______________ Факс: _____________
Организация: _______________ e-mail: _____________
Дата и время AFTN: _____________
заполнения: _______________ Подпись: _____________
Срок действия
Дата
Время UTC
EST
Если это
применимо
Год
Месяц
День
Часы
Минуты
С (группа
дата/время,
UTC)
До (группа
дата/время,
UTC)
Расписание
(если это
применимо)
Приложение на _____ листах.
Приведенные выше данные и/или Приведенные выше данные и/или
прилагаемый проект получены для прилагаемый проект разрешены для
публикации в виде поправки в AIP публикации в виде поправкив AIP
ФИО: _______________ ФИО: ______________
Должность: _______________ Должность: ______________
Организация: _______________ Организация: ______________
Дата и время Дата и время
заполнения: _______________ заполнения: ______________
Подпись: _______________ Подпись: ______________
Приложение 4
к Правилам обеспечения
аэронавигационной информацией
экипажей воздушных судов
Информация, подлежащая передаче с помощью AIRAC

1 м (AD картасы) 0,5 м (АОС карта)
критикалық
Тежеудің шеткі жолағының ұзындығы
1 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 м немесе 1 фут
0,5 м (АОС картасы)
критикалық
Орналастыратын қону арақашықтығы
1 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 м немесе 1 фут
1 м (AD картасы) 0,5 м (АОС картасы)
критикалық
ILS-тың курстық радиомаяк антеннасы мен ҰҚЖ-тың немесе FATO-ның соңы аралығындағы қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
З м (10 фут)
Салынғанға сәйкес
қалыпты
ILS глиссадалық радиомаягінің антеннасы мен ҰҚЖ табалдырықтың аралығында білікті сызық бойынша қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
3 м (10 фут)
Салынғанға сәйкес
қалыпты
ILS таңбалағыштары мен ҰҚЖ шегі арасындағы қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
3 м (10 фут)
2/10 км (1/10 м. миль)
маңызды
DME ILS антеннасы мен ҰҚЖ шегі аралығында білікті сызық бойынша қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
3 м (10 фут)
Салынғанға сәйкес
маңызды
MLS-тың азимуттық антеннасы мен ҰҚЖ мен FATO-ның соңы аралығындағы қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
3 м (10 фут)
Салынғанға сәйкес
қалыпты
MLS бұрыштық - өңірлік антеннасы мен ҰҚЖ табалдырығы арасындағы білікті сызық бойынша қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
3 м (10 фут)
Салынғанға сәйкес
қалыпты
DME/P MLS-тың антеннасы мен ҰҚЖ табалдырығының аралығында білікті сызық бойынша қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
3 м (10 фут)
Салынғанға сәйкес
қалыпты
Әуе кемелерін пайдаланушыларды
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
АІР-ке түзетулер ретінде жарияланатын аэронавигациялық ақпарат туралы хабарландыру
Деректерді жеткізуші
Т.А.Ә.А.:_______________ Тел:________________
Лауазымы:______________ Факс:________________
Ұйым:__________________ e-mail:______________
Толтырылған AFTN:________________
күні мен
уақыты:______________ Қолы: _______________
АІР-ке сілтеме
АІР-ке жарияланатын өзгерістер
Күшіне енгізілетін күні
Парақ
Күні
Параграф
Қосымша.____________ парақта.
Жоғарыда келтірілген деректер Жоғарыда келтірілген деректерді
және/немесе қоса берілген жоба және/немесе жобаны АІР-ке түзету
АІР-ке түзету ретінде жариялау ретінде жариялауға рұқсат етілген:
үшін алынған:
Т.А.Ә.А.:______________ Т.А.Ә.А.:______________
Лауазымы:______________ Лауазымы:______________
Ұйым:__________________ Ұйым:__________________
Толтырылған Толтырылған
күні мен күні мен
уақыты:____________ уақыты:____________
Қолы:__________________ Қолы:___________________
Әуе кемелерін пайдаланушыларды
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
NОТАМ түрінде жарияланатын аэронавигациялық ақпарат туралы хабарландыру
NОТАМ мәтіні
Құрал, әуе кеңістігі орналасқан немесе қатынас мәні болып табылатын жағдай бар ИКАО-ның орналасқан жерінің индексін анықтау
Астыңғы шекара
Үстіңгі шекара
Деректерді жеткізуші
Т.А.Ә.А.:___________________ Тел:_____________________
Лауазымы:___________________ Факс:____________________
Ұйым:_______________________ е-mаіl:__________________
Толтырылған АFTN:____________________
күні мен Қолы:____________________
уақыты:____________________
Қолданылу мерзімі
Күні
UTС уақыты
ЕSТ Егер бұл пайдаланылса
Год
Месяц
День
Часы
Минуты
Бастап (топ күн/уақыт, UTС)
Дейін (топ күн/уақыт, UTС)
Кесте (егер бұл пайдаланылса)
Қосымша.____________ парақта.
Жоғарыда келтірілген деректер Жоғарыда келтірілген деректерді
және/немесе қоса берілген жоба және/немесе жобаны АІР-ке түзету
АІР-ке түзету ретінде жариялау ретінде жариялауға рұқсат етілген:
үшін алынған:
Т.А.Ә.А.:______________ Т.А.Ә.А.:______________
Лауазымы:______________ Лауазымы:______________
Ұйым:__________________ Ұйым:__________________
Толтырылған Толтырылған
күні мен күні мен
уақыты:____________ уақыты:____________
Қолы:__________________ Қолы:___________________
Әуе кемелерін пайдаланушыларды
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидаларына
4-қосымша
АІRАС көмегі арқылы беруге жататын ақпарат

1. Установление, отмена и запланированные значительные изменения (включая эксплуатационные проверки):
1) границ (горизонтальных и вертикальных), предписаний и правил, применимых к:
районам полетной информации;
диспетчерским районам;
диспетчерским зонам;
консультативным зонам;
маршрутам ОВД;
постоянным опасным, запретным зонам и зонам ограничения полетов (включая вид и периоды деятельности, когда это известно) и опознавательным зонам противовоздушной обороны (ADIZ);
постоянным зонам или маршрутам или их участкам, где существует возможность перехвата;
2) местоположения, частот, позывных идентификаторов, известных отклонений, периодов технического обслуживания радионавигационных средств, средств связи наблюдения;
3) схем полетов в зоне ожидания, захода на посадку, прибытия и вылета, снижения шума и других соответствующих правил ОВД;
4) эшелонов перехода, абсолютных (относительных) высот перехода и абсолютных (относительных) минимальных высот в секторе;
5) метеорологических средств (включая радиовещательные передачи) и правил;
6) ВПП и КПТ;
7) РД и перронов;
8) наземных эксплуатационных процедур на аэродроме (включая процедуры на случай слабой видимости);
9) светосигнального оборудования зоны приближения и ВПП;
10) эксплуатационных минимумов аэродрома, если они публикуются государством.
2. Установление, отмена и запланированные значительные изменения:
1) местоположения, высот и освещения препятствий для навигации;
2) часов работы аэродромов, средств и служб;
3) таможенных, иммиграционных и санитарных служб;
4) временных опасных, запретных зон и зон ограничения полетов, а также опасных для навигации условий, военных учений и массовых полетов воздушных судов;
5) временных зон или маршрутов или их участков, где существует возможность перехвата.
3. Установление и запланированные значительные изменения:
1) новых аэродромов, предназначенных для выполнения международных полетов по ППП;
2) новых ВПП, предназначенных для выполнения полетов по ППП на международных аэродромах;
3) схем и структуры сети маршрутов ОВД.
Приложение 5
к Правилам обеспечения
аэронавигационной информацией
экипажей воздушных судов
Формат NOTAM
* В соответствующих случаях исключить.
Приложение 6
к Правилам обеспечения
аэронавигационной информацией
экипажей воздушных судов
1. Требования к составлению аэронавигационных карт,
подлежащих включению в AIР Республики Казахстан
Параграф 1. Общие положения

1. Түбегейлі өзгерістерді орнату, жою және жоспарлау (қолдану кезіндегі тексерулермен қоса):
1) йғарымдар, қолданылатын ережелер немесе келесі аудандардың (тік және көлденең) шекаралары туралы ақпарат:
ұшу ақпараты аудандарын;
диспетчер аудандарына;
диспетчер аймақтарына;
консультациялық аймақтарға;
ӘҚҰ бағыттарға;
тұрақты қауіпті, тыйым салынған, ұшуларды шектеулі аймақтар (қызмет түрі мен кезеңін қоса алғанда, белгілі болған жағдайда) және танитын әуе шабуылына қарсы аймақтарда (АDІZ);
тұрақты аймақтар немесе ұсталып қалуы мүмкіндігі бар олардың бағыттары мен бөлімшелеріне;
2) тұрған орын, жиіліктер, шақыру идентификаторлары, белгілі ауытқулар, радионавигациялық құралдар, бақылау байланыс құралдарының техникалық көрсетуінің мерзімдері;
3) күту, отыру, келу және ұшып шығу ұшу схемалары, шудың төмендетуіне қолданатын және де ӘҚҰ-дың басқа тиісті ережелері;
4) өткелдің эшелоны, абсолютті (салыстырмалы) өткелдің биіктігі және абсолютті (салыстырмалы) сектордағы ең төменгі биіктігі;
5) метеорологиялық құралдар (радиохабар беруді қоса алғанда) және ережелер;
6) ҰҚЖ және соңғы тежелу жолдары;
7) рульдік жолдар және перрон;
8) жер бетіндегі әуеайлақтағы қолданалатын рәсімдер (нашар көрініс болған жағдайдағы рәсімдерді қоса алғанда);
9) қону аймағындағы және ҰҚЖ жарық сигналдық жабдықтар;
10) егер мемлекет жариялайтын болса әуеайлақта қолданылатын минимумдер.
2. Анықтау, жою және жоспарланған түбегейлі өзгерістер:
1) тұрған орын, биіктіктер және навигацияға арналған кедергілердің жарығы;
2) әуеайлақтың қызметтері мен құралдарының жұмыс мерзімдері;
3) кеден, иммиграция және санитарлық қызметтер;
4) ақытша қауіпті, ұшулар шектеулі және тыйым салынған аймақтар, сондай-ақ әскери оқулар және әуе кемелерінің жаппай ұшуларын;
5) уақытша аймақтар немесе бағыттар немесе ұстап қалу мүмкіндігі бар болатын олардың бөлімшелері.
3. Анықтау және жоспарланған түбегейлі өзгерістер:
1) ұшуларды орындау қағидасы (бұдан әрі - ҰОҚ) бойынша халықаралық ұшуларды орындауға арналған жаңа әуеайлақтар;
2) халықаралық әуеайлақтарға ҰОҚ бойынша ұшуларды орындауға арналған жаңа ҰҚЖ;
3) әуе қозғалысының қызмет көрсетуінің бағыттары желісінің схемалары мен құрылымдары.
Әуе кемелерін пайдаланушыларды
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидаларына
5-қосымша
NOTAM форматы
* тиісті жағдайларда алып тастау керек.
Әуе кемелерін пайдаланушыларды
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидаларына
6-қосымша
1. Қазақстан Республикасының AIP-қа енгізілуге тиіс
аэронавигациялық карталарды жасауға қойылатын тараптар
Параграф 1. Жалпы ережелер

1. Эксплуатационные требования к картам.
Карта каждого типа содержит информацию, соответствующую назначению карты, и составляется с учетом аспектов человеческого фактора, которые обеспечивают ее оптимальное использование.
Карта каждого типа содержит надлежащую информацию для этапа полета с целью обеспечения безопасного и быстрого выполнения полета воздушного судна.
Представление информации является точным, без искажения и кратким, исключающим двусмысленности и удобочитаемым при всех нормальных условиях выполнения полета.
Цветовая окраска или ее оттенки и типовой размер подобраны таким образом, чтобы обеспечить легкое чтение и понимание карты пилотом при различных условиях естественного и искусственного освещения.
Информация представляется в виде, обеспечивающем ее получение пилотом в течение разумного промежутка времени, согласующегося с рабочей нагрузкой и условиями выполнения полета.
Представление информации на карте каждого типа допускает плавный переход от одной карты к другой в соответствии с этапом полета.
2. Названия карт.
Название карты или серии карт, составленных в соответствии с требованиями, содержащимися в настоящем Приложении, и предназначенных для соответствия назначению карты, является аналогичным заголовку соответствующей главы и изменяется в зависимости от применения того или иного требования, содержащегося в этом параграфе; если же карта не соответствует всем требованиям, изложенным в настоящем параграфе, и любым другим требованиям, касающимся конкретной карты, в ее название не включается слово "ИКАО".
3. Прочая информация.
В отсутствие специальной оговорки в требованиях к конкретной карте на лицевой стороне каждой карты содержатся следующие сведения:
обозначение или название серии карт;
название и территориальная привязка листа;
информация на полях карты о смежном листе (если он есть).
Карта снабжается легендой таблицей используемых условных знаков и сокращений. Легенда помещается на лицевой или оборотной стороне каждой карты, за исключением тех случаев, когда в целях экономии места легенда может публиковаться отдельно.
Наименование и соответствующий адрес учреждения, издавшего карту, указывается на полях карты, за исключением тех случаев, когда карта публикуется как часть аэронавигационного документа и такая информация может быть помещена в начале этого документа.
4. Условные знаки.
Применяемые условные знаки соответствуют знакам, указанным в добавлении 2 Приложения 4 к Конвенции о международной гражданской авиации за исключением тех случаев, когда на аэронавигационной карте желательно указать специальные важные для гражданской авиации элементы или сведения, для которых в настоящее время в ИКАО не имеется условного знака; в таких случаях может быть использован любой подходящий условный знак при условии, что он отличается от любого существующего условного знака, принятого в ИКАО, и не затрудняет чтения карты.
Наземные навигационные средства, пересечения и точки пути обозначаются одинаковыми основными условными знаками на всех картах, на которые они наносятся, независимо от назначения карты.
Условный знак для основных точек основывается на иерархии условных знаков и выбирается в следующем порядке: условный знак наземного навигационного средства, условный знак пересечения, условный знак точки пути. Условный знак точки пути используется только в том случае, если конкретная основная точка уже не обозначена по местонахождению наземного навигационного средства или пересечения.

1. Карталарға қойылатын пайдалану талаптары.
Әрбір үлгінің картасы картаның міндетіне сәйкес ақпаратты қамтиды және картаны тиімді пайдалануды қамтамасыз ететін адами фактор аспектілерін секере отырып құрастырылады.
Әрбір үлгінің картасы әуе кемесі ұшуды қауіпсіз және жылдам орындау мақсатында ұшу кезеңі үшін қжетті ақпаратты қамтиды.
Ақпаратты беру ұшуды орындаудың барлық қалыпты жағдайлары кезінде екі мәнділікті және жеңілоқылатындықты жоққа шығаратын нақты, бұрмаланбаған және қысқаша болып табылады.
Түрлі түсті бояу немесе оның реңктері және үлгілік өлшемі табиғи және жасанды жарық түсіру кезінде ұшқыштың картаны жеңіл оқуы мен түсінуін қамтамасыз ету үшін жасалған.
Ақпарат жұмыс жүктемесі мен ұшуды орындау жағдайларымен келісетін жүйелі уақыт аралығында ұшқыштың оны қабылдауын қамтамасыз ететін түрде ұсынылады.
Ақпаратты әрбір үлгінің картасында ұсыну ұшу кезеңіне сәйкес бір картадан екінші картаға біртіндеп өту рұқсат етіледі.
2. Карталардың атауы.
Осы Қосымшаларда қамтылған талаптарға сәйкес құрастырылған және картаның мақсатына сәйкестендіруге арналған картаның атауы немесе карталардың сериясы тиісті тарауыдың тақырыбына ұқсас болып табылады және осы тарауда қамтылған өзге талаптарды қолдануға байланысты өзгереді; егер карта осы тарауда баяндалған барлық талаптарға, және нақты картаға қатысты кез келген талаптарға сәйкес келмесе, оның атауына "ИКАО" сөзі енгізілмейді.
3. Басқа да ақпарат.
Нақты картаның талаптарында арнайы ескерту болмаған кезде, әрбір картаның бетінде мынадай мәліметтер қамтылады:
карталар сериясының белгісі немесе атауы;
парақтың атауы немесе аумақтық бағыныштылығы;
шектес парақтар туралы карта жолдарындағы ақпарат (егер ол болса).
Карта пайдаланылатын шартты белгілер мен қысқартулардың түсіндірме сөздер кестесімен жабдықталады. Түсіндірме сөздер орынды үнемдеу мақсатында бөлек жарияланатын жағдайларды қоспағанда, түсіндірме сөздер әрбір картаның немесе артқы бетінде орналастырылады.
Карта аэронавигациялық құжаттың бөлігі ретінде жарияланса және бұл ақпарат құжаттың басында берілуі мүмкін жағдайларды қоспағанда, картаны жариялаған мекеменің атауы мен тиісті мекенжайы картаның шеткі жолында көрсетіледі.
4. Шартты белгілер.
Аэронавигациялық картада қазіргі уақытта ИКАО-да шартты белгілері жоқ азаматтық авиация үшін арнайы маңызды элементтерді немесе мәліметтерді көрсеткен жағдайларды қоспағанда, қолданылатын шартты белгілер Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға 4-қосымшаның 2-үстемеде көрсетілген белгілерге сәйкес келеді; мындай жағдайларда ИКАО-да қабылданған және картаны оқу қиындық тудырмайтын кез келген маңызды шартты белгілерден ерекшеленетін жағдайлар кезінде кез келген лайықты шертты белгілерқолданылады.
Жер үсті навигациялық құралдар, қиылысулер мен жолдардың нүктелері барлық карталарда бірдей негізгі шартты белгілермен белгіленеді, олар картамың мақсатына тәуелсіз түрде түсіріледі.
Негізгі нүктелерге арналған шартты белгі шартты белгілердің иерархиясына негізделеді және мынадай тәртіппен таңдалады: жер үсті навигациялық құралдың шартты белгісі, қиылысудың шартты белгісі, жол нүктесінің шартты белгісі. Жол нүктесінің шартты белгісі нақты негізгі нүкте жер үсті навигациялық құралдың немесе қиылысудың орналасқан жері бойынша белгіленбеген жағдайда ғана қолданылады.

5. Единицы измерения.
Расстояния определяются как геодезические расстояния.
Расстояния указываются в километрах или морских милях или в тех и других единицах при условии четкого разграничения этих единиц.
Абсолютные высоты, превышения и относительные высоты указываются в метрах или футах или в тех и других единицах при условии четкого разграничения этих единиц.
Линейные размеры, относящиеся к аэродромам, и короткие расстояния указываются в метрах.
Степень разрешающей способности по расстояниям, размерам, превышениям и высотам соответствует требованиям, указанным на конкретной карте.
Единицы измерения, используемые для выражения расстояний, абсолютных высот, превышений и относительных высот четко указываются на лицевой стороне каждой карты.
Таблицы перевода единиц измерения (километры/морские мили, метры/футы) приводятся на каждой карте, на которой указываются расстояния, превышения или абсолютные высоты. Таблицы перевода единиц измерения помещаются на лицевой стороне каждой карты.
6. Масштаб и проекция.
На картах крупных районов указываются название, основные параметры и масштаб проекции.
На картах небольших районов указывается только линейный масштаб.
Датировка аэронавигационной информации.
На лицевой стороне каждой карты четко указывается дата нанесенной аэронавигационной информации.
7. Написание географических названий.
Для всех надписей применяются знаки латинского алфавита.
Названия мест и географических элементов в странах, где официально используются разновидности латинского алфавита, указываются в их официальном написании, включая используемые в соответствующих алфавитах ударения и диакритические знаки.
При использовании на какой либо конкретной карте сокращений таких географических терминов, как "мыс", "точка", "залив", "река", каждое из этих слов в качестве примера пишется полностью в одном из наиболее важных мест его употребления на том языке, на котором издается карта. В употребляемых на карте сокращениях знаки препинания не ставятся.
8. Сокращения.
При необходимости на аэронавигационных картах используются сокращения.
9. Государственные границы.
На картах обозначаются государственные границы, которые, однако, могут быть прерваны, если они затрудняют чтение более важной информации.
В тех случаях, когда на карте изображена территория двух или более государств, указываются названия стран.
10. Рельеф.
В том случае, когда на карте показан рельеф, он изображается таким образом, чтобы удовлетворить потребность тех, кто пользуется картой, для:
1) ориентирования и опознавания;

5. Өлшем бірлігі.
Қашықтықтар геодезиялық қашықтық ретінде белгіленеді.
Қашықтықтар километр немесе теңіз милясында немесе өлшем бірліктердің нақты шектеу жағдайы кезінде сол және басқа өлшем бірліктерде көрсетіледі.
Абсолюттік биіктік, асып түсулер және салыстырмалы биіктік метр немесе футта немесе өлшем бірліктердің нақты шектеу жағдайы кезінде сол және басқа өлшем бірлікте көрсетіледі.
Әуеайлақтарға жататын сызық өлшемі және қысқа қашықтар метрмен көрсетіледі.
Қашықтық, өлшемдер, асып түсулер және биіктіктер бойынша рұқсат ету дәрежелері нақты картада көрсетілген талаптарға сәйкес келеді.
Қашықтықты, абсолюттік биіктікті, асып түсулерді және салыстырмалы биіктікті белгілеу үшін қолданылатын өлшем бірліктері әрбір картаның бетінде көрсетіледі.
Өлшем бірліктерді ауыстыру кестесі (километрлер/теңіз милясы, метрлер/футтар) қашықтықтар, асып түсулер немесе абсолюттік биіктік көрсетілген әрбір картада беріледі. Өлшем бірліктерді ауыстыру кестесі әрбір картаның бетінде көрсетіледі.
6. Масштаб және кескін.
Ірі аудандырдың карталарында атауы, негізгі параметрлері және кескіннің масштабы көрсетіледі.
Кіші аудандардың карталарында тек сызықты масштаб көрсетіледі.
Аэронавигациялық ақпараттың күнін көрсету.
Әр картаның бетінде аэронавигациялық ақпараттың енгізілген күні жазылады.
7. Гегографиялық атауларды жазу.
Барлық жазбалар үшін латын алфавитінің белгілері қолданылады.
Латын әліпбиінің түрлері ресми қолданылатын елдерде жер атаулары мен географиялық элементтер тиісті әліпбилердегі екпіндермен диакритикалық белгілерді қолдана отырып, олардың ресми жазылуы көрсетіледі.
Кез кеген нақты картада қысқартуларды "мүйіс", "нүкте", "шығанақ", "өзен" сияқты графикалық терминдерді қолданған кезде, осы сөздердің әрқайсысы мысал ретінде оның қолданылатын маңызды жерінде картаны басып шығарған тілде жазылады. Картада қолданылатын қысқартуларда тыныс белгілері қойылмайды.
8. Қысқартулар.
Қажет болған жағдайда аэронавигациялық карталарда қысқартулар қолданылады.
9. Мемлекеттік шекаралар.
Карталарда мемлекеттік шекаралар белгіленеді, алайда олар аса маңызды ақпаратты оқуды қиындатса, алынып тасталуы мүмкін.
Картада екі немесе одан да көп мемлекеттердің шекаралары белгіленген жағдайда, елдердің атаулары көрсетіледі.
10. Жер бедері.
Картада жер бедері көрсетілген жағдайда, ол картаны мынадай мақсаттарда пайдаланушылардың қажетін қанағаттандыру үшін бейнеледеді:
1) бағдарлау мен тану;

2) определения безопасных высот пролета над местностью;
3) четкого понимания аэронавигационной информации, когда она указывается;
4) планирования.
Нанесенные на карте высотные отметки обозначают отдельные критические точки.
Недостаточно точные значения высотных отметок сопровождаются знаком ±.
11. Запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны.
Если на карте обозначены запретные зоны, зоны ограничения полетов или опасные зоны, на ней также указывается стандартное или другое обозначение, однако, буквенные обозначения национальной принадлежности могут опускаться.
12. Виды воздушного пространства ОВД.
При изображении воздушного пространства ОВД на карте указываются его класс, тип, название или позывной, вертикальные границы и подлежащая использованию частота (частоты) радиосвязи, а также горизонтальные границы.
13. Магнитное склонение.
На картах указываются северное направление истинного меридиана и магнитное склонение. Степень разрешающей способности по магнитному склонению соответствует требованиям, указанным на конкретной карте.
14. Аэронавигационные данные.
Каждое Договаривающееся государство принимает все необходимые меры для создания надлежащим образом организованной системы качества, включающей методики, процессы и ресурсы, необходимые для осуществления общего руководства качеством на каждом функциональном этапе. При необходимости по каждому функциональному этапу демонстрируются методы осуществления такого общего руководства качеством. Кроме того, Республика Казахстан устанавливает процедуры для обеспечения того, чтобы в любое время можно было выяснить источник аэронавигационных данных, что позволит исправлять любые аномалии или ошибки в данных, обнаруженные на этапах их выпуска/сопровождения или при оперативном использовании.
Республика Казахстан обеспечивает, чтобы степень разрешения аэронавигационных данных на картах соответствовала требованиям, указанным на конкретной карте и в таблицах Приложения 1 к Правилам.
Массивы аэронавигационных данных на электронных носителях защищаются с помощью прикладной программы включения в массив данных функций контроля с использованием 32-битного CRC. Это применяется для защиты всех уровней целостности наборов данных.
Параграф 2. Требования к составлению карты аэродрома/вертодрома
15. Назначение.
На данной карте для летных экипажей содержится информация, помогающая осуществлять наземное движение воздушных судов:
1) от МС до ВПП и
2) от ВПП до МС и
3) движение вертолетов:
от МС вертолета до TLOF и до FATO;
от зоны конечного этапа захода на посадку и взлета до TLOF и МС вертолета;
по наземным РД и РД для руления по воздуху для вертолетов;
по маршрутам для передвижения по воздуху;
на ней также содержатся важные эксплуатационные данные по аэродрому/вертодрому.

2) орынның үстінде ұшып өтудің қауіпсіз биіктігін анықтау;
3)
4) жоспарлау.
Картада белгіленген жоғары белгілер бөлек критикалық нүктелерді білдіреді.
Биіктік белгілердің нақты емес мәндері ± белгісімен қоса беріледі.
11. Тыйым салынған аймақтары, ұшуларды шектеу аймақтары және қауіпті аймақтар.
Егер картада тыйым салынған аймақтар, ұшуларды шектеу аймағы немесе қауіпті аймақтар белгіленсе, ол сонымен қатар стандартты немесе басқа белгілермен белгіленеді, алайда, ұлттық тиістілігінің әріптік белгілері жазылмауы мүмкін.
12. ӘҚҚ әуе кеңістігінің түрлері.
ӘҚҚ әуе кеңістігін картада бейнелеу кезінде оның сыныбы, үлгісі, атауы немесе дабылдары, тік шекарасы және қолданылуға жататын радиобайланыс жиілігі (жиіліктері), сондай-ақ көлденең шекаралары көрсетіледі.
13. Магниттік ауытқуы.
Карталарда ақиқат меридианның солтүстік бағыттары және магниттік ауытқуы көрсетіледі. Магниттік ауытқу бойынша ажырату қабілетінің дәрежесі нақты картада көрсетілген талаптарға сәйкес келеді.
14. Аэронавигациялық деректер.
Әрбір Уағдаласушы мемлекет әрбір функциялық кезеңде сапаны жалпы басшылық етуді жүзеге асыру үшін қажетті әдістемелерді, процесстерді және ресурстарды қамтитын ұйымдастырылған сапа жүйесін тиісті түрде құру үшін барлық қажетті шараларды қабылдайды. Қажет болған жағдайда әрбір функционалдық кезең бойынша осындай сапаны жалпы басшылық етуді жүзеге асыру әдістері көрсетіледі. Бұдан басқа, Қазақстан Республикасы аэронавигациялық деректер көзін анықтауды қамтамасыз ететін процедуралар, ол өз кезегінде оларды шығару/қолдау кезеңдерінде немесе оперативтік қолдану кезінде анықталған деректердің кез келген ауытқулары немесе қателері түзетуге мүмкіндік береді.
Қазақстан Республикасы карталардағы аэронавигациялық деректердің ауытқу деңгейі нақты карталарда көрсетілген және осы Қағидаларға 1-қосымшаның кестесіндегі талаптарға сәйкес келгенін қамтамасыз етеді.
Электрондық тасығыштардағы аэронавигациялық деректердің ауқымы 32-биттік деректердің циклдік кодын (CRC) қолдана отырып, бақылау функциясын деректер ауқымына енгізудің қолданбалы бағдарламасы арқылы қорғалады. Бұл деректер жинағы бүтіндігінің барлық деңгейлерін қорғау үшін қолданылады.
Параграф 2. Әуеайлық/тікұшақ айлағы картасын жасауға қойылатын тараптар
15. Мақсаты.
Осы ұшу экипаждарына арналған картада әуе кемелерінің жер үсті қозғалысын жүзеге асыруға көмектесетін ақпарат қамтылған:
1) тұрақ орнынан ҰҚЖ дейін және
2) ҰҚЖ-дан тұрақ орнына дейін және
3) түкұшақтардың қозғалысы:
тікұшақтың тұрақ орнынан жерге қону және жер үстінен көтерілу аймағына дейін және қонуға кіру мен ұшып көтерілудің соңғы кезеңі аймағына дейін;
қонуға кіру мен ұшып көтерілудің соңғы кезеңі аймағынан жерге қону және жер үстінен көтерілу аймағына дейін және тікұшақ тұрағы орнына дейін;
жер үсті РЖ үшін және тікұшақтарға арналған әуеде рульдеуі үшін РЖ;
әуеде қозғалуға арналған маршруттар бойынша;
онда сондай-ақ әуеайлақ/тікұшақ айлағы бойынша маңызды пайдалану деректері қамтылған.

16. Наличие.
Карта аэродрома (вертодрома) предоставляется для всех аэродромов (вертодромов), которые регулярно используются международной гражданской авиацией.
17. Картографируемый район и масштаб.
Размеры картографируемого района и масштаб карты обеспечивают четкое отображение всех элементов.
На карте указывается линейный масштаб.
18. Обозначения.
На карте указывается название города, населенного пункта или района, который обслуживается данным аэродромом, и наименование этого аэродрома (вертодрома).
19. Магнитное склонение.
Указываются стрелки истинного и магнитного севера и магнитное склонение с точностью до ближайшего градуса, а также годовое изменение магнитного склонения.
20. Сведения об аэродроме (вертодроме).
На данной карте указываются:
1) географические координаты ARP (HRP) в градусах, минутах и секундах;
2) превышения с точностью до ближайшего метра или фута аэродрома (вертодрома), и, в соответствующих случаях, перрона (пунктов проверки высотомеров);
3) а для неточных заходов на посадку – превышения и волна геоида для порогов ВПП и геометрического центра TLOF;
4) превышения и волна геоида порога ВПП, оборудованной для точного захода на посадку, геометрического центра TLOF и самой высокой точки зоны приземления на ВПП, оборудованной для точного захода на посадку, с точностью до ближайшего полуметра или фута;
5) все ВПП, в том числе строящиеся, с указанием номера, длины и ширины с точностью до ближайшего метра, несущей способности, смещенных порогов, КПТ, полос, свободных от препятствий, направлений ВПП с точностью до ближайшего значения градуса по отношению к магнитному меридиану, типа поверхности и маркировки ВПП;
6) все перроны с МС воздушных судов/вертолетов и, в соответствующих случаях, светосигнальные средства, маркировка и другие средства визуального наведения и управления, включая местоположение и тип систем визуальной постановки на стоянку, тип поверхности для вертодромов и несущая способность или ограничения по типам воздушных судов, если несущая способность меньше несущей способности соответствующих ВПП;
7) географические координаты в градусах, минутах и секундах для порогов ВПП, геометрического центра TLOF и/или порогов зоны конечного этапа захода на посадку и взлета (при необходимости);
8) все РД, воздушные и наземные РД для вертолетов с указанием типа поверхности, маршруты для передвижения вертолетов по воздуху с указанием обозначений, ширины, светосигнальных средств, маркировки, включая места ожидания у ВПП, если установлены промежуточные места ожидания, и огни линии "стоп", другие средства визуального наведения и управления, и несущая способность или ограничения по типам воздушных судов, если несущая способность меньше несущей способности соответствующих ВПП;

16. Бар болауы.
Әуайлақ (тікұшақ айлағы) картасы халықаралық азаматтық авиацияны жиі пайдаланатын барлық әуеайлақтар (тікұшақ айлақтары) үшін ұсынылады.
17. Картаға түсірілетін аудан мен масштаб.
Картаға түсірілетін аудан мен масштабтың өлшемдері барлық элементтердің анық көрсетілуін қамтамасыз етеді.
Картада сызықтық масштаб көретіледі.
18. Белгілер.
Картада осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың, елді мекеннің немесе ауданның және сол әуеайлақтың (тәкұшақ айлағының) атауы көрсетіледі.
19. Магниттік ауытқу.
Картада ақиқат және магниттік солтүстік стрелкалары, ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен магниттік ауытқуы, сондай-ақ магниттік ауытқудың жылдың өзгеруі көрсетіледі.
20. Әуеайлақ (тікұшақ айлағы) туралы мәліметтер.
Бұл картада мыналар көрсетіледі:
1) әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) бақылау нүктесінің географиялық координаталары градустарда, минуттарда және секундтарда;
2) әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) және тиісті жағдайларда перронның (биіктікті өлшеу құралдарын тексеру пункттерінің) ең жақын метр немесе футқа дейінгі дәлдікпен есептелген артып кетуі;
3) ал қонуға дәл кірмеу үшін – ҰҚЖ шегі мен жерге қону және жер үстінен көтерілу аймағының геометриялық орталығы үшін есептелген артып кетуі мен геоид толқыны;
4) қонуға дәл кіру үшін жабдықталған ҰҚЖ шегінің, жерге қону және жер үстінен көтерілу аймағының геометриялық орталығының және қонуға дәл кіру үшін жабдықталған ҰҚЖ-ға қону аймағының ең жоғары нүктесінің ең жақын метр немесе футқа дейінгі дәлдікпен есептелген артып кетуі мен геоид толқыны;
5) нөмірі, ең жақын метрге дейінгі дәлдікпен ұзындығы және ені, көтергіштік қабілеті, ығысу шектері, соңғы тежеу жолақтары, кедергіден бос жолақтар, магниттік меридианға қатысты ең жақын градус мәніне дейінгі дәлдікпен ҰҚЖ бағыттары, ҰҚЖ бетінің түрі мен таңбалануы көрсетілген барлық ҰҚЖ, оның ішінде жаңадан салынып жатқаны;
6) әуе кемелері/тікұшақ тұрақтарының орны бар барлық перрондар және тиісті жағдайларда, тұраққа көзбен шолып қою жүйелерінің орналасқан жері мен түрін, егер көтергіштік қабілеті тиісті ҰҚЖ-ның көтергіштік қабілетінен төмен болса, тікұшақ айлақтары үшін жер бетінің түрін және көтергіштік қабілеті немесе әуе кемелерінің түрлері бойынша шектеулерді қоса, жарық-сигналды құралдар, таңбалау және басқа да көзбен шолып бағыттау және басқару құралдары;
7) ҰҚЖ шектері, жерге қону және жерден көтерілу аймағының геометриялық орталығы және/немесе қонуға кіру мен ұшып көтерілудің соңғы кезеңі аймағының шектері (қажеттілігіне қарай) үшін географиялық координаталар;
8) жер бетінің түрі көрсетілген тікұшақтарға арналған барлық рулеждік жолдар, әуе және жерүсті РЖ, егер аралық күту орындары орнатылған болса, ҰҚЖ жанындағы күту орындарын қоса алғанда, белгілері, ені, жарық-сигналды құралдар, таңбалау көрсетілген тікұшақтардың әуеде қозғалу бағыттары және "тоқта" сызықтарының оты, басқа көзбен шолып бағыттау мен басқару құралдары, егер көтергіштік қабілеті тиісті ҰҚЖ-ның көтергіштік қабілетінен төмен болса, әуе кемелерінің түрлері бойынша көтергіштік қабілеті немесе шектеулері;

9) местоположения опасных участков с надлежащим нанесением дополнительной информации, если такие участки установлены;
10) географические координаты в градусах, минутах, секундах и сотых долях секунды для точек соответствующей осевой линии РД и МС воздушных судов;
11) стандартные маршруты для рулящих воздушных судов с указателями, если такие маршруты установлены;
12) границы диспетчерского ОВД;
13) расположение точек наблюдения за RVR;
14) система огней подхода и огней ВПП;
15) местоположение и тип систем визуальной индикации глиссады с номинальным(и) для них углом(ами) глиссады, минимальной(ыми) высотой(ами) уровня глаз пилота над порогом ВПП, когда он видит сигнал(ы) "на глиссаде", а если ось системы не параллельна осевой линии ВПП, – углом и направлением смещения, т. е. влево или вправо;
16) соответствующие средства связи с указанием их каналов и, при необходимости, адреса подключения;
17) препятствия для руления;
18) площадки ОВД и сооружения, предназначенные для эксплуатационных целей;
19) пункт проверки VОR и радиочастота данного средства;
20) четко обозначается любая часть изображаемой рабочей площади, которая постоянно непригодна для использования воздушными судами.
Помимо элементов, указанных для аэродромов, в отношении вертодромов, на карте указываются:
21) тип вертодрома;
22) TLOF с указанием размеров с точностью до ближайшего метра, уклона, типа поверхности, несущей способности в тоннах;
23) FATO с указанием типа, истинного пеленга с точностью до ближайшего градуса, обозначающего номера (если предусматривается), длины и ширины с точностью до ближайшего метра, уклона и типа поверхности;
24) зона безопасности с указанием длины, ширины и типа поверхности;
25) полоса, свободная от препятствий, для вертолетов с указанием длины и профиля земной поверхности;
26) препятствия с указанием их типа и максимального превышения с точностью до (ближайшего большего значения) метра или фута;
27) визуальные средства для схем захода на посадку, маркировка и огни FATO, а также TLOF;
28) объявленные дистанции для вертодромов (в соответствующих случаях с точностью до ближайшего метра), включая:
располагаемую взлетную дистанцию;
располагаемую дистанцию прерванного взлета;
располагаемую посадочную дистанцию.

9) егер мұндай учаскелер белгіленген болса, тиісті түрде қосымша ақпарат енгізілген қауіпті учаскелердің орналасқан жері;
10) РЖ тиісті осьтік сызығы мен әуе кемелерінің тұрақ орындары нүктелерінің градустардағы, минуттардағы, секундтардағы және секундтың ондық үлесіндегі географиялық координаталары;
11) егер мұндай бағыттар белгіленген болса, бұрылатын әуе кемелеріне арналған көрсеткіштері бар стандартты бағыттар;
12) әуе қозғалысына диспетчерлік қызмет көрсету шекаралары;
13) ҰҚЖ-да көріну қашықтығын бақылау нүктелерінің орналасуы (RVR);
14) жақындау оттары мен ҰҚЖ оттары жүйесі;
15) глиссаданың көзбен шолу индикациясы жүйесінің орналасқан жері және түрі, олар үшін номиналды глиссада бұрыш(тар)ымен, ұшқыштың "глиссададағы" сигналды көретін ҰҚЖ шегі үстінен көру деңгейінің ең төменгі биіктігімен, ал егер жүйенің осі ҰҚЖ осьтік желісіне параллель болмаса, ығысу бұрышы және бағытымен, яғни сол жаққа немесе оң жаққа қарай;
16) арналары және қажетті жағдайда, қосылу мекенжайлары көрсетілген тиісті байланыс құралдары;
17) бұрып-жылжу кедергілері;
18) әуе кемелеріне қызмет көрсету алаңдары және пайдалану мақсаттарына арналған құрылыстар;
19) VОR тексеру пункті және осы құралдың радиожиілігі;
20) бейнеленетін жұмыс алаңының әуе кемелерінің пайдалануына тұрақты түрде жарамсыз болатын кез келген бөлігі анық белгіленеді.
Тікұшақ айлақтарына қатысты әуеайлақтар үшін көрсетілген элементтерден басқа картада мыналар көрсетіледі:
21) тікұшақ айлағының түрі;
22) ең жақын метрге дейінгі дәлдікпен өлшемдері, еңкіштігі, жерүстінің түрі, тоннадағы көтергіштік қабілеті көрсетілген жерге қону және жерден ажырау аймағы;
23) түрі, ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен нақты пеленгі, белгілейтін нөмірі (егер көзделген болса), ең жақын метрге дейінгі дәлдікпен ұзындығы және ені, еңкіштігі және жер бетінің түрі көрсетілген қонуға кірудің және ұшып көтерілудің соңғы кезең аймағы;
24) жер бетінің ұзындығы, ені және түрі көрсетілген қауіпсіздік аймағы;
25) жер бетінің ұзындығы және пішіні көрсетілген тікұшақтарға арналған кедергілерден бос жолақ;
26) түрі және метрге немесе футқа дейінгі дәлдікпен барынша артып кетуі (ең жақын жоғары мәнге дейінгі) көрсетілген кедергілер;
27) қонуға кіру сұлбаларына арналған көзбен шолу құралдары, қонуға кіру және ұшып көтерілудің соңғы кезең аймағының, сондай-ақ жерге қону мен жер бетінен ажырау аймағының таңбалануы мен оттары;
28) тікұшақ айлақтарына арналған жарияланған қашықтықтар (тиісті жағдайларда ең жақын метрге дейінгі дәлдікпен), соның ішінде:
орналастырылған ұшып-көтерілу арақашықтығы;
орналастырылған үзілген ұшып-көтерілу арақашықтығы;
орналастырылған қону арақашықтығы.

Параграф 3. Требования к составлению карты наземного
аэродромного движения
21. Назначение.
На данной дополнительной карте для летных экипажей содержится информация, помогающая осуществлять наземное движение воздушных судов к МС и от МС и размещение на стоянке/постановку на стоянку воздушных судов.
22. Картографируемый район и масштаб.
Картографируемый район и масштаб обеспечивают четкое отображение всех элементов.
23. Обозначения.
На карте указывается название города или населенного пункта, обслуживаемого аэродромом, и название этого аэродрома.
24. Магнитное склонение.
Указывается стрелка истинного севера.
25. Сведения об аэродроме.
На данной карте указывается аналогичным образом вся содержащаяся на карте аэродрома (вертодрома) информация, относящаяся к изображаемой зоне, включая:
1) превышение перрона с точностью до ближайшего метра или фута;
2) перроны с МС воздушных судов и, в соответствующих случаях, несущая способность или ограничения по типам воздушных судов, светосигнальные средства, маркировка и другие средства визуального наведения и управления, включая местоположение и тип систем визуальной постановки на стоянку;
3) географические координаты МС в градусах, минутах, секундах и сотых долях секунды;
4) РД с указанием обозначений, ширины с точностью до ближайшего метра, несущей способности или, по необходимости, ограничений по типам воздушных судов, светосигнальных средств, маркировки, включая места ожидания у ВПП, если установлены промежуточные места ожидания, и огни линии "стоп", и другие средства визуального наведения и управления;
5) местоположения опасных участков с надлежащим нанесением дополнительной информации, если такие участки установлены;
6) стандартные маршруты для рулящих воздушных судов с указателями, если такие маршруты установлены;
7) географические координаты в градусах, минутах, секундах и сотых долях секунды для точек соответствующей осевой линии РД;
8) границы диспетчерского ОВД;
9) соответствующие средства связи с указанием их каналов и, при необходимости, адреса подключения;
10) препятствия для руления;
11) площадки обслуживания воздушных судов и сооружения, предназначенные для эксплуатационных целей;
12) пункт проверки VОR и радиочастоту данного средства;
13) четко обозначается любая часть изображаемой рабочей площади, которая постоянно непригодна для использования воздушными судами.
Параграф 4. Требования к составлению карты
стоянки/постановки на стоянку воздушного судна

Параграф 3. Жер үсті әуеайлақ қозғалысының картасын
жасауға қойылатын тараптар
21. Мақсаты.
Осы картада ұшу экипаждары үшін әуе кемелерінің РЖ тұрақ орындарына және тұрақ орындарынан жер үсті қозғалысын жүзеге асыруға және әуе кемелерін тұрақта орналастыруға/тұраққа қоюға көмектесетін ақпарат қамтылған.
22. Картаға түсірілетін аудан мен масштаб.
Картаға түсірілетін аудан мен масштаб барлық элементтердің анық көрсетілуін қамтамасыз етеді.
23. Белгілер.
Картада осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың немесе елді мекеннің және сол әуеайлақтың атауы көрсетіледі.
24. Магниттік ауытқу.
Ақиқат солтүстік стрелкасы көрсетіледі.
25. Әуеайлақ туралы мәліметтер.
Бұл картада бейнеленетін аймаққа қатысты әуеайлақ (тікұшақ айлағы) картасында қамтылған барлық ақпарат соған ұқсас көрсетіледі, соның ішінде:
1) ең жақын метрге немесе футқа дейінгі дәлдікпен перроннан артып кету шамасы;
2) әуе кемелерінің тұрақ орындары бар перрондар және тиісті жағдайларда, әуе кемелерінің түрлері бойынша көтергіштік қабілеті немесе шектеулері, тұраққа көзбен шолып қою жүйелерінің орналасуы мен түрін қоса алғанда, жарық-сигналды құралдар, таңбалау және басқа да көзбен шолып бағыттау мен басқару құралдары;
3) тұрақ орындарының градустағы, минуттағы, секундтағы және секундтың ондық үлестеріндегігеографиялық координаталары;
4) белгілері ең жақын метрге дейінгі дәлдікпен, ені, көтергіштік қабілеті немесе қажеттілігіне қарай әуе кемелерінің түрлері бойынша шектеулер, егер аралық күту орындары орнатылған болса, ҰҚЖ жанында күту орындары қоса алғанда, жарық-сигналды құралдар, таңбалау көрсетілген рулеждік жолақтары және "тоқта" сызықтарының оттары және басқа да көзбен шолып бағыттау мен басқару құралдары;
5) егер мұндай учаскелер белгіленген болса, тиісті түрде қосымша ақпарат енгізілген қауіпті учаскелердің орналасқан жері;
6) егер мұндай бағыттар белгіленген болса, бұрылатын әуе кемелері үшін көрсеткіштері бар стандартты бағыттар;
7) РЖ тиістіосьтік сызығы нүктелерініңградустағы, минуттағы, секундтағы және секундтың ондың үлесіндегі географиялық координаталары;
8) әуе қозғалысына диспетчерлік қызмет көрсету шекаралары;
9) арналары және қажеттілігіне қарай қосылу мекенжайлары көрсетілген тиісті байланыс құралдары;
10) жермен жүру кедергілері;
11) әуе кемелеріне қызмет көрсету алаңдары және пайдалану мақсаттарына арналған құрылыстар;
12) VОR тексеру пункті және осы құралдың радиожиілігі;
13) бейнеленетін жұмыс алаңының әуе кемелерінің пайдалануына тұрақты түрде жарамсыз болатын кез келген бөлігі анық белгіленеді.
Параграф 4. Әуе кемесі тұрағының/тұраққа қою картасын
жасауға қойылатын тараптар

26. Назначение.
На данной дополнительной карте для летных экипажей содержится подробная информация, помогающая осуществлять наземное движение воздушных судов от РД к МС и обратно и размещение на стоянке/постановку на стоянку воздушных судов.
27. Картографируемый район и масштаб.
Картографируемый район и масштаб обеспечивают четкое отображение всех элементов.
28. Обозначения.
На карте указываются название города или населенного пункта, обслуживаемого аэродромом, и название этого аэродрома.
29. Магнитное склонение.
Указывается стрелка истинного севера.
30. Сведения об аэродроме.
На данной карте указывается аналогичным образом вся содержащаяся на карте аэродрома (вертодрома) и на карте наземного аэродромного движения информация, относящаяся к изображаемой зоне, включая:
1) превышение перрона с точностью до ближайшего метра или фута;
2) перроны с МС воздушных судов и, в соответствующих случаях, несущая способность или ограничения по типам воздушных судов, светосигнальные средства, маркировка и другие средства визуального наведения и управления, включая местоположение и тип систем визуальной постановки на стоянку;
3) географические координаты МС в градусах, минутах, секундах и сотых долях секунды;
4) входы на РД с указанием обозначений, включая места ожидания у ВПП и, если установлены, промежуточные места ожидания, а также огни линии "стоп";
5) местоположения опасных участков с надлежащим нанесением дополнительной информации, если такие участки установлены;
6) географические координаты в градусах, минутах, секундах и сотых долях секунды для точек соответствующей осевой линии РД;
7) границы диспетчерского ОВД;
8) соответствующие средства связи с указанием их каналов и, при необходимости, адреса подключения;
9) препятствия для руления;
10) площадки ОВД и сооружения, предназначенные для эксплуатационных целей;
11) пункт проверки VОR и радиочастоту данного средства;
12) четко обозначается любая часть изображаемой рабочей площади, которая постоянно непригодна для использования воздушными судами.
Параграф 5. Требования к составлению карты
аэродромных препятствий, тип А
31. Назначение.
Карта такого типа в сочетании с соответствующей информацией, опубликованной в АIP, обеспечивает эксплуатанта сведениями, необходимыми для соблюдения эксплуатационных ограничений.
32. Наличие.
Карты аэродромных препятствий, тип А, предоставляются для всех аэродромов, регулярно используемых международной гражданской авиацией, за исключением тех аэродромов, где отсутствуют препятствия в зонах траекторий набора высоты при взлете.
Если, в связи с отсутствием препятствий в зоне траектории набора высоты при взлете, необходимость в карте отпадает, об этом публикуется специальное уведомление в AIP.

26. Мақсаты.
Осы қосымша картада ұшу экипаждары үшін әуе кемелерінің рулеждік жолдарынан тұрақ орындарына және кері қарай жерүсті қозғалысын жүзеге асыруға және әуе кемелерін тұрақта орналастыруға/тұраққа қоюға көмектесетін ақпарат қамтылған.
27. Картаға түсірілетін аудан мен масштаб.
Картаға түсірілетін аудан мен масштаб барлық элементтердің анық көрсетілуін қамтамасыз етеді.
28. Белгілер.
Картада осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың немесе елді мекеннің және сол әуеайлақтың атауы көрсетіледі.
29. Магниттік ауытқу.
Ақиқат солтүстік стрелкасы көрсетіледі.
30. Әуеайлақ туралы мәліметтер.
Осы картада бейнеленетін аймаққа қатысты әуеайлақ (тікұшақ айлағы) картасында қамтылған барлық ақпарат соған ұқсас көрсетіледі, соның ішінде:
1) ең жақын метр немесе футқа дейінгі дәлдікпен перронның артып кету шамасы;
2) әуе кемелерінің тұрақ орындары бар перрондар және тиісті жағдайларда, әуе кемелерінің түрлері бойынша көтергіштік қабілеті немесе шектеулері, тұраққа көзбен шолып қою жүйелерінің орналасуы мен түрін қоса алғанда, жарық-сигналды құралдар, таңбалау және басқа көзбен шолып бағыттау мен басқару құралдары;
3) тұрақ орындарының градустағы, минуттағы, секундтағы және секундтың ондық үлесіндегі географиялық координаталары;
4) ҰҚЖ жанында күту орындарын қоса алғанда, белгілерді көрсетумен рулеждік жолдарына кіру және егер орнатылған болса, аралық күту орындары, сондай-ақ "тоқта" сызықтарының оттары;
5) егер мұндай учаскелер белгіленген болса, тиісті түрде қосымша ақпарат енгізілген қауіпті учаскелердің орналасқан жері;
6) РЖ тиісті осьтік сызығы нүктелерінің градустағы, минуттағы, секундтағы және секундтың ондық үлесіндегі географиялық координаталары;
7) әуе қозғалысына диспетчерлік қызмет көрсету шекаралары;
8) арналары және қажетті жағдайда, қосылу мекенжайлары көрсетілген тиісті байланыс құралдары;
9) бұрып-жылжу кедергілері;
10) әуе кемелеріне қызмет көрсету алаңдары және пайдалану мақсаттарына арналған құрылыстар;
11) VОR тексеру пункті және осы құралдың радиожиілігі;
12) бейнеленетін жұмыс алаңының әуе кемелерін пайдалану үшін тұрақты түрде жарамсыз болатын кез келген бөлігі анық белгіленеді.
Параграф 5. Әуеайлақ кедергілерінің картасын
жасауға қойылатын тараптар, "А" түрі
31. Мақсаты.
Осындай үлгідегі карта АІР-та жарияланған тиісті ақпаратпен бірге пайдаланушыны пайдалану шектеулерін сақтау үшін қажетті мәліметтермен қамтамасыз етеді.
32. Бар болуы.
"А" түріндегі әуеайлақтық кедергілердің картасы ұшып көтерілу кезінде биіктікті жинау траекториясының аймағында кедергілердің болмайтын әуеайлақтарын қоспағанда, халықаралық азаматтық авиация жиі қолданатын барлық әуеайлақтар үшін ұсынылады.
Егер ұшып көтерілу кезінде биіктікті жинау траекториясының аймағында кедергілердің болмауына байланысты, картаның қажеттілі болмаса, ол туралы AIP-қа арнайы хабарлама жіберіледі.

33. Единицы измерения.
Превышения указываются с точностью до полуметра или до фута.
Линейные размеры указываются с точностью до полуметра.
34. Картографируемый район и масштаб.
Каждый план имеет достаточный размер для нанесения всех препятствий.
Горизонтальный масштаб выбирается в пределах от 1:10 000
до 1:15 000.
Применяемый вертикальный масштаб в десять раз крупнее горизонтального масштаба.
Линейные масштабы. Горизонтальные и вертикальные линейные масштабы обозначаются на картах в метрах и/или футах.
35. Формат.
На карты наносится план и профиль каждой ВПП, примыкающей к ней КПТ или концевой полосы, свободной от препятствий, зоны траектории взлета и препятствий.
Профиль каждой ВПП, КПТ, концевой полосы, свободной от препятствий, и препятствий в зоне траектории взлета изображается над соответствующим планом каждого элемента. Профиль запасной зоны траектории взлета включает линейную проекцию всей траектории взлета и располагается над ее соответствующим планом в форме, наиболее удобной для быстрого понимания информации.
Сетка профиля наносится по всей площади профиля, за исключением ВПП. Нулевым значением для вертикального отсчета считается средний уровень моря. Нулевым значением для горизонтального отсчета считается конец ВПП на противоположной стороне от соответствующей зоны траектории взлета. Градуировка делений сетки с указанием интервалов наносится вдоль основания сетки и на вертикальных полях.
На карте предусматривается:
1) рамка для регистрации эксплуатационных данных;
2) рамка для регистрации поправок и дат их внесения.
36. Обозначения.
На карте указываются название государства, в котором расположен аэродром, название города, населенного пункта или района, который обслуживается данным аэродромом, название аэродрома и обозначение (обозначения) ВПП.
37. Магнитное склонение.
На карте указывается магнитное склонение с точностью до одного градуса и дата информации.
38. Аэронавигационные данные.
Препятствия.
Объекты в зоне траектории взлета, которые возвышаются над плоской поверхностью, имеющей наклон 1,2 % и имеющей общее начало с зоной траектории взлета, рассматриваются как препятствия, за исключением случаев, когда такие препятствия полностью затенены другими препятствиями и могут не обозначаться на карте. Подвижные объекты, такие, как суда, железнодорожные составы, автомашины и т. п., которые могут возвышаться над плоскостью, имеющей наклон 1,2 %, считаются препятствиями, но не считаются препятствиями, создающими затенение.
Тенью препятствия считается плоская поверхность, начинающаяся от горизонтальной линии, проходящей через вершину препятствия перпендикулярно осевой линии зоны траектории взлета. Эта плоскость включает в себя всю ширину зоны траектории взлета и продолжается до плоскости с наклоном 1,2%, или до следующего более высокого препятствия, если оно находится ближе. На протяжении первых 300 метров (1000 фут) зоны траектории взлета теневые плоскости располагаются горизонтально, а за этой точкой они имеют наклон вверх в 1,2 %.
Если препятствие, создающее затенение, может быть устранено, другие объекты, которые в результате этого становятся препятствиями, наносятся на карту.

33. Өлшем бірлігі.
Асып түсулер метр немесе футқа дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.
Сызықтық өлшемдер жарты метр дәлдікпен көрсетіледі.
34. Картаға түсірілетін аудан мен масштаб.
Әрбір картаның көлемі барлық кедергілерді енгізуге жеткілікті.
Көлденең масштаб 1:10 000 мен 1:15 000 шегінде таңдалады.
Тік масштаб көлденең масштабтан он есе ірі болады.
Сызықтық масштабтар. Көлденең және тік сызықтық масштабтар карталарда метрмен және/немесе футпен белгіленеді.
35. Формат.
Карталарға әрбір ҰҚЖ, оған шектес шекті тежеу жолағының немесе кедергіден бос жолақтың, ұшып көтерілу траекториясы мен маңызды кедергілер аймағының жоспары мен пішіні салынады.
Әрбір ҰҚЖ, оған шекті тежеу жолағының, кедергіден және ұшып көтерілу траекториясы аймағынан бос шекті жолағының пішіні әрбір элементтің тиісті жоспарының үстінде бейнеленеді. ұшып көтерілу траекториясы қосалқы аймағының пішіні барлық ұшып көтерілу траекториясының сызықтық проекциясын қамтиды және ақпаратты барынша тез түсіну нысанындағы оның тиісті жоспарының үстінде орналастырылады.
Пішіннің торы ҰҚЖ-ны қоспағанда, пішіннің барлық ауданына жазылады. Тік есептеуге арналған нөлдік мәні теңіздің орта деңгейі болып табылады. Көлденең есептеуге арналған нөлдік мәні ұшып көтерілу траекториясының тиісті аймағынан қарама-қарсы жағындағы ҰҚЖ-ның соңы болып табылады. Аралықтары көрсетілген тордың бөлшектерін дәйектеу тордың бойымен және тік торларға енгізіледі.
Картада мыналар көзделеді:
1) пайдалану құжаттарын тіркеуге арналған жиектеме;
2) түзетулер мен оларды енгізу күндерін тіркеуге арналған жиектеме.
36. Белгілер.
Картада әуеайлақ орналасқан мемлекеттің, осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың атауы, елді мекеннің немесе ауданның атауы, сол әуеайлақтың атауы ҰҚЖ белгісі (белгілері) көрсетіледі.
37. Магниттік ауытқу.
Картада бір градусқа дейінгі дәлдікпен магниттік ауытқуы және ақпарат күні көрсетіледі.
38. Аэронавигациялық деректер.
Кедергілер.
Жазықтық үстінде тұрған, еңістігі 1,2 % болатын және ұшып көтерілу траекториясы аймағымен бірдей бастамасы бар ұшып көтерілу траекториясы аймағындағы объектілер басқа кедергілермен толық көлеңкеленген және картада белгілене алмайтын жағдайларды қоспағанда, кедергілер ретінде қарастырылады. Жазықтық үстінде тұрған, еңістігі 1,2 % болатын кемелер, теміржол құрамы, автомашиналар және т.с.с. қозғалатын объектілер кедергілер болып есептеледі, бірақ көлеңкеленуге әкеп соғатын кедергілер болып есептелмейді.
Кедергінің көлеңкесі көлденең сызықтан басталатын, кедергінің басынан ұшып көтерілу траекториясы аймағының осьтік сызығына перпендикуляр өтететін жазықтық болып табылады. Бұл жазықтық ұшып көтерілу траекториясы аймағының барлық енін қамтиды және еңістігі 1,2% болатын жазықтыққа дейін немесе егер одан да биік кедергі жақын орналасса, соған дейін созылады. Ұшып көтерілу траекториясы аймағының бірінші 300 м (1000 фут) бойымен көлеңке жазықтықтар көлденең орналасады, ал осы нүктеден кейін олардың еңістігі жоғарыға қарай 1,2 % болады.
Егер көлеңке тудыратын кедергілер жойылса, осының нәтижесінде кедергі болатын басқа объектілер картаға енгізіледі.

39. Зона траектории полета.
Зона траектории взлета представляет собой четырехугольное пространство на поверхности земли, лежащее непосредственно под траекторией взлета и расположенное симметрично по отношению к ней. Эта зона имеет следующие характеристики:
1) она начинается в конце зоны, объявленной пригодной для взлета (т.е. в конце ВПП или конце ВПП или концевой полосы, свободной от препятствий, в зависимости от обстоятельств);
2) ее ширина в исходной точке составляет 180 метров (600 фут) и затем возрастает в степени 0,25D, достигая максимальной ширины 1800 метров (6000 фут), где величина D представляет собой расстояние от исходной точки;
3) она продолжается до точки, за которой отсутствуют препятствия или до отметки 10,0 километров (5,4 морской мили), в зависимости от того, какое из этих расстояний меньше.
На ВПП, которыми пользуются воздушные суда с эксплуатационными ограничениями, не исключающими возможность выполнения ими взлета с градиентом менее 1,2 %, протяженность зоны траектории взлета увеличивается не менее чем до 12,0 километров (6,5 морской мили), а наклон плоской поверхности уменьшается до 1 % или менее.
40. Объявленные расстояния.
Для каждого направления каждой ВПП в соответствующем месте на карте указывается следующая информация:
1) располагаемая длина разбега;
2) располагаемая дистанция прерванного взлета;
3) располагаемая взлетная дистанция;
4) располагаемая посадочная дистанция.
41. Вид в плане и профиль.
На виде в плане указываются:
1) сплошной линией контур ВПП, включая длину и ширину, магнитный пеленг с точностью до одного градуса и номер ВПП;
2) штриховой линией полосы, свободные от препятствий, включая длину и обозначение;
3) пунктирной линией – зоны траекторий взлета и тонкой прерывистой линией с чередующимися короткими и длинными штрихами – осевая линия;
4) запасные зоны траекторий взлета. В тех случаях, когда указываются симметрично расположенные относительно продолжения осевой линии ВПП запасные зоны траекторий взлета, предусматриваются примечания, в которых объясняется значение таких зон;
5) препятствия, включая:
точное местоположение каждого препятствия вместе с условным знаком, характеризующим тип этого препятствия;
превышение и обозначение каждого препятствия;
границы возвышения препятствий больших размеров особым образом с пояснением в легенде.
При изображении КПТ указывается длина каждой КПТ.
На профиле указываются:
6) сплошной линией – профиль осевой линии ВПП и пунктирной
линией – профиль осевой линии любых соответствующих КПТ и полос, свободных от препятствий;

39. Ұшып көтерілу траекториясының аймағы.
Ұшып көтерілу траекториясының аймағы ұшып көтерілу траекториясының астында жатқан және оған қарағанда симметриялы түрде орналасқан жер бетіндегі төртбұрышты кеңістікті құрайды. Бұл аймақтың мынадай сипаттамалары бар:
1) ол ұшып көтерілуге жарамды деп танылған аймақтың (яғни, жағдайларға қатысты кедергілерден бос ҰҚЖ соңында немесе шеткі жолағында) соңында басталады;
2) бастапқы нүктедегі оның ені 180 м (600 фут) құрайды және 0,25D кезеңінде асады да, ең үлкен 1800 м (6000 фут) еніне дейін жетеді, D мөлшері бастапқы нүктеден басталатын қашықтықты білдіреді;
3) ол кедергілері жоқ нүктеге дейін немесе 10,0 км (5,4 м. мили) белгісіне дейін осы қашақтықтардың қайсысы аз екеніне байланысты созылады.
Пайдалану шектеулері бар, олардың кемінде 1,2 % градиентімен ұшуды орындау мүмкіндігі бар әуе кемелері пайдаланатын ҰҚЖ-да ұшып көтерілу траекториясы аймағының ұзындығы кемінде 12,0 км (6,5 м. миль) дейін артады, ал жазық беттің еңісі 1 % немесе одан төменге төмендейді.
40. Белгіленген қашықтықтар.
Әрбір ҰҚЖ-ның әрбір бағыттары үшін тиісті орында картада мынадай ақпарат көрсетіледі:
1) екпіннің бар болған ұзындығы;
2) үзілген ұшып көтерілудің бар болған арақашықтығы;
3) бар болған ұшып көтерілу арақашықтығы;
4) бар болған қондыру арақашықтығы.
41. Жоспардағы түрі мен пішіні.
Жоспардағы түрде мыналар көрсетіледі:
1) тұтас сызықтықпен ҰҚЖ-ның контуры, оның ішінде ұзындығы мен ені, бір градусқа дейінгі дәлдікпен магниттік пеленг және ҰҚЖ нөмірі;
2) сызықшалармен ұзындығы мен белгілерді қоса, кедергілерден бос жолақтар;
3) үзік сызықтармен – ұшып көтерілу траекториясының аймағы және кезек-кезек берілген қысқа және ұзын сызықшалары бар жіңішке үзік сызықпен – осьтік сызық;
4) ұшып көтерілу траекториясының қосалқы аймағы. ҰҚЖ осьтік сызықтың жалғасуына қатысты симметриялы орналасқан ұшып көтерілудің қосалқы аймағы көрсетілген жағдайда, осындай аймақтардың мәні түсіндірілетін ескертпелер көзделеді;
5) кедергілер, оның ішінде:
кедергінің үлгісін сипаттайтын шартты белгісі қоса берілген әрбір кедергінің нақты орналасқан жері;
әрбір кедергінің асуы және белгісі;
түсінік сөздері берілген үлкен көлемдегі кедергілер төбелерінің шегі.
Соңғы тежеу жолақтары бейнеленген кезде әрбір соңғы тежеу жолақтарының ұзындығы көрсетіледі.
Пішінде мыналар көрсетіледі:
6) тұтас сызықтықпен – ҰҚЖ осьтік сызық пішіні мен үзік сызықтармен – кедергілерден бос соңғы кез келген тиісті тежеу жолақтары мен жолақтардың осьтік сызықтарының пішіні;

7) превышение осевой линии на каждом конце ВПП, на КПТ и в начале каждой зоны траектории взлета, а также значительное изменение уклона ВПП и КПТ;
8) препятствия, включая:
каждое препятствие – сплошной вертикальной линией, начинающейся от соответствующей линии сетки и проходящей, по крайней мере, через следующую линию сетки до верхней точки препятствия;
обозначение каждого препятствия;
границы возвышения препятствий больших размеров – особым образом с пояснением в легенде.
42. Точность.
На карте указывается степень достигаемой точности.
Исходный уровень. В случае отсутствия при съемке сведений о действительном исходном уровне отсчета в вертикальной плоскости указывается превышение используемого исходного уровня с пометкой, что оно является принятым.
Параграф 6. Требования к составлению карты местности
для точного захода на посадку
43. Назначение.
Данная карта содержит подробную информацию о профиле местности в пределах заданного участка конечного этапа захода на посадку в целях предоставления летно-эксплуатационным предприятиям возможности оценки того, насколько данная местность оказывает влияние на определение высоты принятия решения при использовании радиовысотомеров.
44. Наличие.
Карта местности для точного захода на посадку предоставляется для всех ВПП, оборудованных для точного захода на посадку по категориям II и III, на аэродромах, используемых международной гражданской авиацией, за исключением тех случаев, когда необходимая информация представлена на карте местности и препятствий в районе аэродрома (электронная).
Карта местности для точного захода на посадку пересматривается всякий раз, когда происходят какие либо существенные изменения.
45. Обозначения.
На карте указывается название государства, в котором расположен аэродром, название города, населенного пункта или района, который обслуживается данным аэродромом, наименование аэродрома и обозначение ВПП.
46. Информация о плане и профиле
Карта включает:
1) план местности в горизонталях с интервалом 1 метр (3 фут) на участке 60 метров (200 фут) по обеим сторонам от продолжения осевой линии ВПП в тех же пределах, что и профиль, причем горизонтали наносятся относительно уровня порога ВПП;
2) обозначение тех участков, где высота местности или любого объекта на местности, обозначенного на плане, упомянутом в подпункте 1), на ±3 метра (10 фут) расходится с профилем осевой линии ВПП и может отразиться на показаниях радиовысотомера;
3) профиль местности в пределах 900 метров (3000 фут) от порога вдоль продолжения осевой линии ВПП.

7) ҰҚЖ әрбір соңында, соңғы тежеу жолағында және ұшып көтерілудің әрбір аймағының басында осьтік сызықтан асу, сондай-ақ ҰҚЖ бұрышының және соңғы тежеу жолағының біршама өзгеруі;
8) кедергілер, оның ішінде:
әрбір кедергі – тордың тиісті сызығынан басталатын және тордың келесі сызығы арқылы кедергінің жоғарғы нүктесіне дейін соңғы шама бойынша өтетін тұтас тік сызықпен;
әрбір кедергінің белгісі;
түсінік сөздері берілген үлкен көлемдегі кедергілер төбелерінің шегі.
42. Дәлдігі.
Картада қол жеткізілетін дәлдік дәрежесі көрсетіледі.
Бастапқы дәреже. Түсірілім кезінде тік жазықтықтағы есептеуде нақты бастапқы дәреже туралы мәлімет болмаған жағдайда, қабылданды деген белгісі бар қолданылатын бастапқы дәреженің асуы көрсетіледі.
Параграф 6. Қонуға дәл кіруге арналған жердің картасын
жасауға қойылатын тараптар
43. Мақсаты.
Осы карта ұшуды пайдалану кәсіпорындарына биіктікті өлшеу радиоқұралдарын пайдалану кезінде шешім қабылдау үшін биіктікті айқындауға жергілікті жердің қаншалықты ықпал ететіндігін бағалау мүмкіндігін беру мақсатында жергілікті жердің қонуға кірудің соңғы кезеңінің берілген учаскесі шегіндегі пішіні егжей-тегжейлі ақпаратты қамтиды.
44. Бар болуы.
Қажетті ақпарат жердің картасында және әуеайлақ ауданындағы кедергілер (электрондақ) берілген жағдайларды қоспағанда, қонуға дәл кіруге арналған жердің картасы халықаралық азаматтық авиациясы пайдаланатын әуеайлақтардағы ІІ және ІІІ санаттар бойынша дәл қонуға кіру үшін жабдықталған барлық ҰҚЖ үшін беріледі.
Қонуға дәл кіруге арналған жердің картасы кез келген маңызды өзгерістер болған кезде қайта қаралады.
45. Белгілер.
Картада әуеайлақ орналасқан мемлекеттің, осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың, елді мекеннің немесе ауданның атауы, әуеайлақтың атауы мен ҰҚЖ белгісі көрсетіледі.
46. Жоспар мен пішін туралы ақпарат.
Карта мыналарды қамтиды:
1) ҰҚЖ осьтік сызығы жалғасынан екі жаққа қарай 60 м (200 фут) учаскеде 1 м (3 фут) аралығымен пішін шектерінде жасалған жергілікті жердің жоспары, бұл ретте көлденең бағыты ҰҚЖ шегінің деңгейіне қатысты белгіленеді;
2) жергілікті жердің немесе жоспарда белгіленген кез келген объектінің биіктігі 1) тармақшасында көрсетілген учаскелерді ±3 м белгілеу жақындау оттарын орнату, бірақ олар толығымен немесе ішінара осьтік сызық пішінінен ±3 м (10 футқа) ерекшеленетін;
3) жергілікті жердің шектен ҰҚЖ осьтік желісінің жалғасы бойымен 900 м (3000 фут) шегіндегі пішіні орнатылады.

Параграф 7. Требования к составлению карты района
47. Назначение.
На данной карте содержится информация, помогающая летному экипажу выполнять полет по приборам на следующих этапах:
1) переход от полета по маршруту к этапу захода на посадку на аэродром;
2) переход от этапа взлета/ухода на второй круг к полету по маршруту;
3) полеты в районах со сложными маршрутами ОВД или сложной структурой воздушного пространства.
48. Наличие.
Карта района предоставляется в тех случаях, когда маршруты ОВД или требования к сообщениям о местоположении являются сложными и не могут быть надлежащим образом указаны на маршрутной карте.
В тех случаях, когда для прибывающих и для вылетающих воздушных судов устанавливаются различные маршруты ОВД и требования к сообщению о местоположении воздушного судна, которые невозможно достаточно четко отразить на одной карте, предусматриваются отдельные карты.
49. Картографируемый район и масштаб.
Изображаемый на каждой карте район включает точки, которые четко определяют маршруты вылета и прибытия.
Данная карта составляется в масштабе с указанием линейного масштаба.
50. Проекция.
Параллели и меридианы наносятся с соответствующими интервалами.
Градуировочные штрихи наносятся с постоянными интервалами вдоль линий внутренней рамки.
51. Обозначения.
На каждой карте указывается название изображаемого воздушного пространства.
52. Техногенная среда и топография.
На карту наносятся общие контуры береговых линий всех открытых водных пространств, крупных озер и рек, если они не затрудняют понимание другой, более свойственной для назначения карты, информации.
53. Магнитное склонение.
Указывается среднее магнитное склонение нанесенного на карте района с точностью до ближайшего градуса.
54. Пеленги, линии пути и радиалы.
На карте обозначаются магнитные пеленги, линии пути и радиалы, за исключением случаев, когда в районах высоких широт, где соответствующим полномочным органом определено, что ориентирование по магнитному северу невозможно, следует использовать другой подходящий ориентир, т.е. истинный север или северное направление по сетке координат. В том случае, если для участков RNAV дополнительно приводятся истинные значения пеленгов и линий пути, они указываются в скобках с точностью до 0,1о, например 290о (294,9оТ).
В тех случаях, когда пеленги, линии пути или радиалы приводятся с ориентированием на северное направление истинного или условного меридиана, то это ясно указывается на карте. В случае использования северного направления условного меридиана приводится опорный условный меридиан.

Параграф 7. Аудан картасын жасауға қойылатын тараптар
47. Мақсаты.
Осы картада ұшу экипажына келесі кезеңдерде аспаптар бойынша ұшуды орындауға көмектесетін ақпарат қамтылады:
1) бағыт бойынша ұшу кезеңінен әуеайлаққа қонуға кіру кезеңіне ауысу;
2) ұшуп көтерілу/екінші айналымға кету кезеңінен бағыт бойынша кезеңіне ауысу;
3) ӘҚҚ күрделі бағыттары немесе әуе кеңістігінің күрделі құрылымы бар аудандарда ұшу.
48. Бар болуы.
Аудан картасы әуе қозғалысына қызмет көрсету бағыттары немесе орналасқан жері туралы хабарламаға қойылатын талаптар күрделі болған кезде немесе бағыттық картада тиісті түрде көрсетіле алмайтын кезде беріледі.
Ұшып келген немесе ұшып көтерілген әуе кемелері үшін бір картада нақты көрсетуге мүмкін емес ӘҚҚ түрлі бағыттары немесе әуе кемелерінің орналасқан жері туралы хабарламаға қойылатыр талаптар белгіленген жағдайда, бөлек карталар көзделеді.
49. Картаға түсірілетін аудан мен масштаб.
Әрбір картада бейнеленген аудан ұшып шығу және ұшып келу бағыттарын нақты белгілейтін нүктелерді қамтиды.
Бұл картада сызықтық масштабы көрсетілген масштабта құрастырылады.
50. Жобалау.
Параллельдер мен меридиандар тиісті аралықта белгіленеді.
Градусы көрсетілген штрихтар ішкі жиек сызығының бойымен тұрақты аралықта белгіленеді.
51. Белгілер.
Әрбір картада бейнеленетін әуе кеңістігінің атауы көрсетіледі.
52. Техногенді орта және топография.
Егер картаның мәні үшін маңыздырақ басқа ақпаратты түсінуді қиындатпайтын болса, картаға барлық ашық су кеңістіктерінің, ірі көлдер мен өзендердің жағалау сызықтарының жалпы контурлары сызылады.
53. Магниттік ауытқу.
Картада ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен магниттік ауытқуы көрсетіледі.
54. Пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар.
Картада биік ендіктер ауданында тиісті өкілетті орган магниттік солтүстік бойынша бағыттау мүмкін емес екенін анықтаған жағдайда, басқа қолайлы бағдарды, яғни ақиқат солтүстікті немесе координаталар торы бойынша солтүстік бағытты пайдалану керек жағдайларын қоспағанда, магниттік пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар белгіленеді. Егер RNAV қатысушылары үшін пеленгтер мен жол сызықтарының ақиқат мәндері қосымша келтірілсе, олар 0,1о дейінгі дәлдікпен жақша ішінде көрсетіледі, мысалы 290о (294,9оТ).
Магниттік пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар ақиқат немесе шартты меридианның солтүстік бағыттарымен бағдарланатын жағдайда, ол нақты түрде картада көрсетіледі. Шартты меридианның солтүстік бағытын қолданған кезде, тірек шартты меридиан келтіріледі.

55. Аэронавигационные данные.
Аэродромы. Указываются все аэродромы, влияющие на систему маршрутов в районе данного аэродрома. По необходимости, обозначается индекс расположения ВПП.
Запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны. Наносятся запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны с указанием их обозначений и вертикальных границ.
Минимальные абсолютные высоты полета в зоне. Минимальные абсолютные высоты полета в зоне указываются в пределах квадратов, образуемых параллелями и меридианами.
Система ОВД. На карте указываются компоненты соответствующей установленной системы ОВД.
Такие компоненты включают:
1) радионавигационные средства, связанные с системой ОВД, с указанием их названий, обозначений, частот и географических координат в градусах, минутах и секундах;
2) в отношении DМЕ – дополнительно превышение передающей антенны DМЕ с точностью до 30 метров (100 фут);
3) аэродромные радиосредства, необходимые для вылета и прибытия и для полета в зоне ожидания;
4) боковые и вертикальные границы всего установленного воздушного пространства и соответствующий класс воздушного пространства;
5) обозначение навигационной(ых) спецификации(й), включая любые ограничения, если они установлены;
6) схемы ожидания и маршруты в районе аэродрома с индексами маршрутов и путевой угол вдоль каждого участка предписанных воздушных трасс и маршрутов в районе аэродрома с точностью до ближайшего градуса;
7) все основные точки, определяющие маршруты в районе аэродрома и не обозначенные по местоположению радионавигационного средства, с указанием их кодовых наименований и географических координат в градусах, минутах и секундах;
8) в отношении точек маршрута, определяющих маршруты зональной навигации VОR/DМЕ, дополнительно:
обозначение местоположения и радиочастота опорного VОR/DМЕ;
пеленг с точностью до 0,1о и расстояние от опорного VОR/DМЕ с точностью до 0,2 километра (0,1 морская мили), если точка маршрута не совпадает с его местоположением;
9) указание всех контрольных пунктов для обязательной передачи донесений и "по запросу";
10) расстояния с точностью до ближайшего километра или морской мили между основными точками, представляющими собой поворотные или контрольные пункты;
11) точки переключения на участках маршрута, определяемых с помощью всенаправленных ОВЧ радиомаяков, с указанием расстояний до радионавигационных средств с точностью до ближайшего километра или морской мили;

55. Аэронавигациялық деректер.
Әуеайлақтар. Осы әуеайлақ ауданындағы бағыттар жүйесіне әсер ететін барлық әуеайлақтар көрсетіледі. Қажет болған жағдайда, ҰҚЖ орналасқан жерінің индексі көрсетіледі.
Тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектелген аймақтар мен қауіпті аймақтар. Белгілері мен тік шекараларын көрсетумен тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектелген аймақтар мен қауіпті аймақтар көрсетіледі.
Аймақтағы ұшудың ең төменгі абсолюттік биіктіктері. Аймақтағы ұшудың ең төменгі абсолюттік биіктіктері параллельдер мен меридиандар құрайтын квадрат шегінде көрсетіледі.
Әуе қозғалысына қызмет көрсету жүйесі. Картада тиісті орнатылған әуе қозғалысына қызмет көрсету жүйесінің құрамдас бөліктері көрсетіледі.
Бұндай құрамдас бөліктер мыналарды қамтиды:
1) әуе қозғалысына қызмет көрсету жүйесімен байланысты радионавигациялық құралдар, олардың атаулары, белгілері, жиіліктері және географиялық координаталары градустарда, минуттарда және секундтарда көрсетіледі;
2) DМЕ қатысты - 30 м (100 фут) дейінгі дәлдікпен DМЕ тарату антеннасын қосымша арттыру;
3) ұшып көтерілу мен ұшып келу үшін және күту аймағында ұшу үшін қажетті әуеайлақтық радиоқұралдар;
4) барлық белгіленген әуе кеңістігінің бүйірлік және тік бағытты шекаралары және әуе кеңістігінің тиісті класы;
5) навигациялық ерекшелік (ерекшеліктер) белгісі, оның ішінде кез келген шектеулер, егер олар белгілеген болса;
6) бағыт индекстері бар күту схемалары мен әуеайлақ ауданындағы бағыттар және әуеайлақ ауданындағы белгіленген әуе трассалары мен бағыттарының әрбір учаскесі бойымен жол бұрышы жақын бұрышына дейінгі градус дәлдікпен;
7) әуеайлақ ауданындағы бағыттарды белгілейтін радионавигациялық құралдың орналасқан жері бойынша белгіленбеген барлық негізгі нүктелер, олардың кодтық атаулары мен географиялық координаталары градустарда, минуттарда және секундтарда көрсетіледі;
8) VОR/DМЕ аймақтық навигация бағыттарын белгілейтін бағыттар нүктелеріне қатысты қосымша:
тірек VОR/DМЕ орналасқан жері мен радиожиілігінің белгісі;
егер бағыттың нүктелері оның орналасқан жерімен сәйкес келсе, 0,1ғ дейінгі дәлдікпен пеленг және 0,2 км (0,1 м. миль) дейінгі дәлдікпен тірек VОR/DМЕ басталған қашықтық;
9) жеткізулерді және "өтініш бойынша" міндетті тарату үшін барлық соңғы пункттердің тапсырмасы;
10) айналу немесе соңғы пункттерді білдіретін негізгі нүктелер арасындағы ең жақын километр немесе теңіздік мильге дейінгі дәлдігі бар қашықтық;
11) ең жақын километр немесе теңіздік мильге дейінгі дәлдігі бар радионавигациялық құралдарға дейінгі қашақтық көрсетілген жан жаққа бағытталған ӨЖЖ радиомаяктың көмегімен анықталатын бағыттар учаскесіне ауысу нүктелері;

12) МЕА и МОСА на маршрутах ОВД с точностью до ближайших 50 метров или 100 фут с округлением до большего значения;
13) четко обозначенные установленные минимальные абсолютные высоты векторения с точностью до ближайших 50 метров или 100 фут с округлением до большего значения;
14) ограничения по скорости в зоне и по уровню/абсолютной высоте, если они установлены;
15) средства связи с указанием их каналов и, при необходимости, адреса подключения;
16) указание основных точек "флайовер".
Параграф 8. Требования к составлению карты
стандартного вылета по приборам (SID)
56. Назначение.
Данная карта обеспечивает летный экипаж информацией, дающей ему возможность выполнять положения установленного стандартного маршрута вылета по приборам от этапа взлета до этапа полета по маршруту.
57. Наличие.
Карта стандартного вылета по приборам (SID) предоставляется во всех случаях, когда установлен стандартный маршрут вылета по приборам и его невозможно указать достаточно ясно на карте района.
58. Картографируемый район и масштаб.
Картографируемый район является достаточным для указания точки, где начинается маршрут вылета, и оговоренной основной точки, в которой может быть начат этап полета по маршруту вдоль установленного маршрута ОВД.
Если карта выполнена в масштабе, указывается графический масштаб.
Если карта выполнена не в масштабе, то приводятся примечание "НЕ В МАСШТАБЕ" и условный знак отсутствия масштаба на линиях пути и других деталях карты, которые имеют слишком большие размеры для указания их в масштабе.
59. Проекция.
Градуировочные штрихи наносятся с постоянными интервалами в соответствующих местах вдоль линий внутренней рамки.
60. Обозначения.
На карте указывается название города, населенного пункта или района, который обслуживается данным аэродромом, наименование аэродрома и обозначение(я) стандартного(ых) маршрута(ов) вылета по приборам.
61. Техногенная среда и топография.
Если карта выполнена в масштабе, на нее наносятся общие контуры береговых линий всех открытых водных пространств, крупных озер и рек, если они не затрудняют понимание другой более свойственной для назначения карты информации.
62. Магнитное склонение.
На карте указывается магнитное склонение с точностью до ближайшего градуса, используемое при определении магнитных пеленгов, линий пути и радиалов.
63. Пеленги, линии пути и радиалы.
Пеленги, линии пути и радиалы являются магнитными, за исключением случаев, когда в районах высоких широт в тех случаях, когда соответствующий полномочный орган определяет, что ориентирование по северному направлению магнитного меридиана невозможно, следует использовать другой подходящий ориентир, например, северное направление истинного или условного меридиана. В том случае, если для участков RNAV дополнительно приводятся истинные значения пеленгов и линий пути, они указываются в скобках с точностью до 0,1о, например 290о (294,9оТ).
В тех случаях, когда пеленги, линии пути или радиалы приводятся с ориентированием на северное направление истинного или условного меридиана, то это ясно указывается на карте. В случае использования северного направления условного меридиана приводится опорный условный меридиан.

12) ең жақын мәнге дейін дөңгелектенген ең жақын 50 м немесе 100 футқа дейінгі дәлдікпен бағыт ӘҚҚ бағыты бойынша ұшудың ең төменгі абсолюттік биіктігі және бағыттағы кедергіні ұшып өтудің ең төменгі абсолюттік биіктігі;
13) ең жақын мәнге дейін дөңгелектенген ең жақын 50 м немесе 100 футқа дейінгі дәлдікпен векторлаудың нақты белгіленген ең төмен абсолюттік биіктігі;
14) аймақтағы жылдамдық бойынша немесе деңгей/абсолюттік биіктік бойынша шектеулер, егер олар белгілеген болса;
15) каналдары көрсетілген байланыс құралдары, қажет болған жағдайда, қосылу адрестері;
16) "флайовер" негізгі нүктелерін көрсету.
Параграф 8. Аспаптар бойынша стандартты ұшып шығу картасын
(SID) жасауға қойылатын тараптар
56. Мақсаты.
Осы карта ұшу экипажын аспаптар бойынша белгіленген ұшып шығудың стандартты бағыттарының ұшып көтерілу кезеңінен бастап бағыт бойынша ұшу кезеңіне дейінгі ережелерін орындау мүмкіндігін беретін ақпаратпен қамтамасыз етеді.
57. Бар болуы.
Аспаптар бойынша стандартты ұшып шығу картасы (SID) аспаптар бойынша стандартты ұшып көтерілу белгіленген барлық жағдайларда және оны аудан картасында нақты көрсетуге болатын жағдайларда ұсынылады.
58. Картаға түсірілетін аудан мен масштаб.
Картаға түсірілетін аудан ұшып шығу бағыты басталатын нүктені көрсету үшін жеткілікті және ӘҚҚ белгіленген бағыты бойындағы бағыты бойынша ұшу кезеңі басталуы мүмкін негізгі нүктемен ескертілген болып табылады.
Егер карта масштабта орындалған болса, графикалық масштабы көрсетіледі.
Егер карта масштабта орындалмаған болса, оларды масштабта көрсету үшін өте үлкен көлемдері бар "МАСШТАБТА ЕМЕС" ескертпелері мен жол сызықтарында және картаның басқа бөлшектер масштабтың болмауы шартты белгілер көрсетіледі.
59. Проекция.
Картада ішкі шеңбер бойымен тиісті жерлерде тұрақты аралықтарымен бірге дәйектеу сызықшалары көрсетіледі.
60. Белгілер.
Картада осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың, елді мекеннің немесе ауданның атауы, әуеайлақтың атауы және аспаптар бойынша ұшып шығудың стандартты бағытының (бағыттарының) белгісі (белгілері) көрсетіледі.
61. Техногенді орта және топография.
Егер картаның мәні үшін маңыздырақ басқа ақпаратты түсінуді қиындатпайтын болса, картаға барлық ашық су кеңістіктерінің, ірі көлдер мен өзендердің жағалау сызықтарының жалпы контурлары сызылады.
62. Магниттік ауытқу.
Картада магниттік пеленгтерді, жол сызықтары мен радиалдарды айқындау кезінде қолданылатын магниттік ауытқуы ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.
63. Пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар.
Тиісті еннің биік аудандарында өкілетті орган магниттік меридианның солтүстік бағыты бойынша бағдарлау мүмкін емес деп белгілеген жағдайда, басқа ұқсас бағдарды, мысалы, ақиқат немесе шартты меридианның солтүстік бағытын қолданғанды қоспағанда, пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар магниттік болып табылады. Егер RNAV қатысушалары үшін пеленгтер, жол сызықтарының ақиқат мәндері қосымша келтірілсе, олар жақша ішінде 0,1о дейінгі дәлдікпен, мысалы 290о (294,9оТ) көрсетіледі.
Пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар ақиқат немесе шартты меридианның солтүстік бағытталуымен көрсетілген жағдайда, ол картада нақты көрсетіледі. Шартты меридианның солтүстік бағыты қолданылған жағдайда, тірек шартты меридиан көрсетіледі.

64. Аэронавигационные данные.
Аэродромы. Аэродром вылета обозначается изображением схемы расположения ВПП.
Указываются или обозначаются все аэродромы, влияющие на предписанный стандартный маршрут вылета по приборам. В случае необходимости, указывается расположение ВПП на аэродроме.
Запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны. Запретные зоны, зоны ограничения полетов или опасные зоны, которые могут повлиять на выполнение схем полета, указываются со своими обозначениями и вертикальными границами.
Минимальная абсолютная высота в секторе. На карту наносится установленная минимальная абсолютная высота в секторе с четким указанием сектора, к которому она относится.
Если минимальная абсолютная высота в секторе не установлена, карта выполняется в масштабе и минимальные абсолютные высоты полета в зоне указываются в пределах квадратов, образуемых параллелями и меридианами. Минимальные абсолютные высоты полета в зоне также указываются в тех частях карты, которые не охватываются сектором, в котором установлена минимальная абсолютная высота.
Система ОВД. На карте указываются компоненты соответствующей установленной системы ОВД.
Такие компоненты включают:
1) графическое описание каждого стандартного маршрута вылета по приборам, включая:
индекс маршрута;
основные точки, определяющие маршрут;
линию пути или радиал вдоль каждого участка маршрута с точностью до ближайшего градуса;
расстояние между основными точками с точностью до ближайшего километра или морской мили;
минимальные абсолютные высоты пролета препятствий на маршруте или участках маршрута и предусмотренные схемой абсолютные высоты с точностью до ближайших 50 метров или 100 фут с округлением до большего значения и ограничения в отношении эшелонов полета, если таковые установлены;
если карта выполнена в масштабе и при вылете обеспечивается радиолокационное наведение, четко обозначенные установленные минимальные абсолютные высоты векторения с точностью до ближайших 50 метров или 100 фут с округлением до большего значения;
2) радионавигационное(ые) средство(а), связанное(ые) с маршрутом(ами), включая:
наименование открытым текстом;
обозначение;
частоту;
географические координаты в градусах, минутах и секундах;
для DМЕ, канал и превышение передающей антенны DМЕ с точностью до 30 метров (100 фут);
3) кодовые наименования основных точек, не обозначенных по местоположению радионавигационных средств, их географические координаты в градусах, минутах и секундах и пеленг с точностью до 0,1о, а расстояние – с точностью до 0,2 километров (0,1 морской мили) от опорного радионавигационного средства;

64. Аэронавигациялық дерктер.
Әуеайлақтар. Ұшып шығу әуеайлағы ҰҚЖ орналасқан жерінің схемасының суретімен белгіленеді.
Аспаптар бойынша алдын ала жазылған стандартты ұшып шығуға әсер ететін барлық әуеайлақтар көрсетіледі немесе белгіленеді. Қажет болған жағдайда, әуеайлақтағы ҰҚЖ-ның орналасқан жері көрсетіледі.
Тайым салынған аймақтар, ұшуға шектелген аймақтар және қауіпті аймақтар. Ұшу схемаларын орындауға әсер етуі мүмкін тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектелген аймақтар немесе қауіпті аймақтар өзінің белілері мен тік шекараларымен көрсетіледі.
Сектордағы ең төмен абсолюттік биіктік. Картаға секторы нақты көрсетілген секторда белгіленген ең төмен абсолюттік биіктік белгіленеді.
Егер сектордағы ең төмен абсолюттік биіктік белгіленбесе, карта масштабта көрсентіледі және аймақтағы ұшудың ең төмен абсолюттік биіктіктері параллельдермен және меридиандармен құралатын квадрат шегінде көрсетіледі. Аймақтағы ұшудың ең төмен абсолюттік биіктігі ең төмен абсолюттік биіктік белгіленген сектормен қамтылмаған картаның бөліктерінде көрсетіледі.
ӘҚҚ жүйесі. Картада тиісті белгіленген ӘҚҚ-ның қосалқы бөлшектері көрсетіледі.
Бұндай қосалқы бөлшектер мыналарды қамтиды:
1) әрбір аспаптар бойынша ұшып шығу стандартты бағытының графикалық сипаттамасы, оның ішінде:
бағыт индексі;
бағыттарды белгілейтін негізгі нктелер;
ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен бағыттың әрбір учаскесі бойындағы жол сызықтары немесе радиал;
ең жақын километр немесе теңіздік мильге дейінгі дәлдікпен негізгі нүктелер арасындағы қашықтық;
бағыттағы немесе бағыт учаскесіндегі кедергілерді ұшып өтудің ең төмен абсолюттік биіктігі және ең үлкен мәнге дейін дөңгелектенген ең жақын 50 м немесе 100 футқа дейінгі дәлдікпен схемада көзделген абсолюттік биіктік және ұшу эшелондарына қатысты шектеулер, егер ондайлар белгіленген болса;
карта масштабта орындалса және ұшып шығу кезінде ең үлкен мәнге дейін дөңгелектенген ең жақын 50 м немесе 100 футқа дейінгі дәлдікпен векторлаудың белгі қойып белгіленген ең төмен абсолюттік биіктіктер радиолокациялық бағыттауды қамтамасыз етеді.
2) бағытпен (бағыттармен) байланысты радионавигациялық құрал (құралдар), оның ішінде:
ашып жазылған атауы;
белгілері;
жиілігі;
градустар, минуттар және секундтардағы географиялық координаталар;
DМЕ үшін, 30 м (100 фут) дейінгі дәлдікпен тарататын DМЕ антеннасыныңарналары мен асып түсуі;
3) радионавигациялық құрадардың орналасқан жері бойынша белгіленбеген негізгі нүктелердің кодтық атауы, олардың географиялық координаталары нрадустара, минуттарда және секундтарда және 0,1о дейінгі дәлдікпен алынған пеленг, ол қашықтығы – тірек навигациялық пунктінен 0,2 км (0,1 м. миль) дейінгі дәлдікпен;

4) используемые схемы полета в зоне ожидания;
5) абсолютную/относительную высоту перехода с точностью до ближайших 300 метров или 1000 фут с округлением до большего значения;
6) местоположение и относительную высоту близко расположенных препятствий, которые выступают за поверхность обозначения препятствий (OIS). При наличии близко расположенных препятствий, выступающих за OIS, которые не учитывались при расчете опубликованного градиента схемы, дается соответствующее примечание;
7) ограничения по скорости в зоне в том случае, если они установлены;
8) обозначение навигационной(ых) спецификации(й), включая любые ограничения, если они установлены;
9) все контрольные пункты для обязательной передачи донесений и донесений "по запросу";
10) правила радиосвязи, включая:
позывной(ые) органа(ов) ОВД;
частоту;
в случае необходимости, ввод данных приемоответчиков;
11) указание основных точек "флайовер".
Требования, связанные с аэронавигационной базой данных. Соответствующие данные, обеспечивающие кодирование навигационной базы данных, публикуются на обратной стороне карты или на отдельном листе с надлежащими ссылками.
Параграф 9. Требования к составлению карты
стандартного прибытия по приборам (STAR)
65. Назначение.
Данная карта обеспечивает летный экипаж информацией, дающей ему возможность выполнять положения установленного стандартного маршрута прибытия по приборам от этапа полета по маршруту до этапа захода на посадку.
66. Наличие.
Карта стандартного прибытия по приборам (SТАR) предоставляется во всех случаях, когда установлен стандартный маршрут прибытия по приборам и его невозможно указать достаточно ясно на карте района.
67. Картографируемый район и масштаб.
Картографируемый район является достаточным для указания точек, в которых заканчивается этап полета по маршруту и начинается этап захода на посадку.
Если карта выполнена в масштабе, указывается графический масштаб.
Если карта выполнена не в масштабе, то приводятся примечание "НЕ В МАСШТАБЕ" и условный знак отсутствия масштаба на линиях пути и других деталях карты, которые имеют слишком большие размеры для указания их в масштабе.
68. Проекция.
Градуировочные штрихи наносятся с постоянными интервалами в соответствующих местах вдоль линий внутренней рамки.
69. Обозначения.
На карте указывается название города, населенного пункта или района, который обслуживается данным аэродромом, наименование аэродрома и обозначение(я) стандартного(ых) маршрута(ов) прибытия по приборам.
70. Техногенная среда и топография.
Если карта выполнена в масштабе, на нее наносятся общие контуры береговых линий всех открытых водных пространств, крупных озер и рек, если они не затрудняют понимание другой более свойственной для назначения карты информации.

4) күту аймағындағы қолданылатын ұшу схемалары;
5) ең үлкен мәнге дейін дөңгелектенген ең жақын 300 м немесе 1000 футқа дейінгі дәлдікпен ауысудың абсолюттік/қатыстық биіктігі;
6) кедергілерді белгілеу жазықтығы (OIS) үшін шығатын, жақын орналасқан кедергілердің орналасқан жері мен қатысты биіктігі. Схеманың жарияланған градиентін есептеу кезінде ескерілмеген, OIS үшін шығатын жақын орналасқан кедергілер бар болған кезде тиісті ескертпелер беріледі.
7) аймақта жылдамдық бойынша шектеулер, егер олар белгіленсе;
8) навигациялық сертификаттау белгісі, кез келген шектеулер бар болса, соларды қоса;
9) жеткізулер мен "өтінім бойынша" жеткізулерді міндетті таратуға арналған барлық соңғы пунктер;
10) радиобайланыс қағидалары, оның ішінде:
ӘҚҚ органының (органдарының) шақыру белгісі (шақыру белгілері);
жиіліктер;
қажет болған жағдайда, қабылдағыш-таратқыштардың деректерін енгізу;
11) "флайовер" негізгі нүктелерін көрсету.
Аэронавигациялық деректер базасымен байланысты талаптар. Деректер базасын кодтауды қамтамасыз ететін тиісті деректер картаның артқы бетінде немесе тиісті сілтемелермен бір бетте жарияланады.
Параграф 9. Аспаптар бойынша стандартты ұшып келу
картасын (STAR) жасауға қойылатын тараптар
65. Мақсаты.
Осы карта ұшу экипажын аспаптар бойынша белгіленген ұшып келудің стандартты бағыттарының бағыт бойынша ұшу кезеңінен қонуға кіру кезеңіне дейінгі ережелерін орындау мүмкіндігін беретін ақпаратпен қамтамасыз етеді.
66. Бар болуы.
Аспаптар бойынша стандартты ұшып келу картасы (STAR) аспаптар бойынша стандартты ұшып келу белгіленген және оны аудан картасында жеткілікті көрсету мүмкін болмаған жағдайларда ұсынылады.
67. Картаға түсірілетін аудан мен масштаб.
Картаға түсірілетін аудан маршрут бойынша ұшу кезеңі аяқталып, қонуға кіру кезеңі басталатын нүктелерді көрсету үшін жеткілікті болып табылады.
Егер карта масштабта орындалған болса, графикалық масштабы көрсетіледі.
Егер карта масштабта орындалмаған болса, "МАСШТАБТА ЕМЕС" ескертпесі мен жол сызықтарында масштабтың жоқ болуы туралы шартты белгі және картаның масштабта көрсету үшін көлемдері тым үлкен басқа детальдары келтіріледі.
68. Проекция.
Картада ішкі шеңбер бойымен тиісті жерлерде тұрақты аралықтарымен бірге дәйектеу сызықшалары көрсетіледі.
69. Белгілер.
Картада осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың, елді мекеннің немесе ауданның атауы, әуеайлақтың атауы және аспаптар бойынша стандартты ұшып келу маршрутының (маршураттарының) белгісі (белгілері) көрсетіледі.
70. Техногенді орта және топография.
Егер карта масштабта орындалған болса және картаның қолданылу мақсаты үшін маңыздырақ басқа ақпаратты түсінуді қиындататын болмаса, картаға барлық ашық су кеңістіктерінің, ірі көлдер мен өзендердің жағалау сызықтарының жалпы контурлары сызылады.

71. Магнитное склонение.
На карте указывается магнитное склонение с точностью до ближайшего градуса, используемое при определении магнитных пеленгов, линий пути и радиалов.
72. Пеленги, линии пути и радиалы.
Пеленги, линии пути и радиалы являются магнитными, за исключением случаев, когда в районах высоких широт в тех случаях, когда соответствующий полномочный орган определяет, что ориентирование по северному направлению магнитного меридиана невозможно, следует использовать другой подходящий ориентир, например, северное направление истинного или условного меридиана. В том случае, если для участков RNAV дополнительно приводятся истинные значения пеленгов и линий пути, они указываются в скобках с точностью до 0,1о, например 290о (294,9оТ).
В тех случаях, когда пеленги, линии пути или радиалы приводятся с ориентированием на северное направление истинного или условного меридиана, то это ясно указывается на карте. В случае использования северного направления условного меридиана приводится опорный условный меридиан.
73. Аэронавигационные данные.
Аэродромы. Аэродром посадки обозначается изображением схемы расположения ВПП.
Указываются или обозначаются все аэродромы, влияющие на предписанный стандартный маршрут прибытия по приборам. В случае необходимости, указывается расположение ВПП на аэродроме.
Запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны. Запретные зоны, зоны ограничения полетов или опасные зоны, которые могут повлиять на выполнение схем полета, указываются со своими обозначениями и вертикальными границами.
Минимальная абсолютная высота в секторе. На карту наносится установленная минимальная абсолютная высота в секторе с четким указанием сектора, к которому она относится.
Если минимальная абсолютная высота в секторе не установлена, карта выполняется в масштабе и минимальные абсолютные высоты полета в зоне указываются в пределах квадратов, образуемых параллелями и меридианами. Минимальные абсолютные высоты полета в зоне также указываются в тех частях карты, которые не охватываются сектором, в котором установлена минимальная абсолютная высота.
Система ОВД. На карте указываются компоненты соответствующей установленной системы ОВД.
Такие компоненты включают:
1) графическое описание каждого стандартного маршрута прибытия по приборам, включая:
индекс маршрута;
основные точки, определяющие маршрут;
линию пути или радиал вдоль каждого участка маршрута(ов) с точностью до ближайшего градуса;
расстояние между основными точками с точностью до ближайшего километра или морской мили;
минимальные абсолютные высоты пролета препятствий на маршруте или участках маршрута и предусмотренные схемой абсолютные высоты с точностью до ближайших 50 метров или 100 фут с округлением до большего значения и ограничения в отношении эшелонов полета, если таковые установлены;
если карта выполнена в масштабе и при прибытии обеспечивается радиолокационное наведение, четко обозначенные установленные минимальные абсолютные высоты векторения с точностью до ближайших 50 метров или 100 фут с округлением до большего значения;

71. Магниттік ауытқу.
Картада магниттік пеленгтерді, жол сызықтары мен радиалдарды анықтау кезінде қолданылатын магниттік ауытқуы ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.
72. Пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар.
Тиісті уәкілетті орган магниттік меридианның сол жақ бағыты бойынша бағдарлау мүмкін емес деп белгілеген жағдайларда, жоғары ендік аудандарында басқа сәйкес келетін бағдарды, мәселен ақиқат немесе шартты меридианның солтүстік бағытын пайдалану қажет болған жағдайларды қоспағанда, пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар магниттік болып табылады. Егер RNAV учаскелері үшін пеленгтер мен жол сызықтарының ақиқат мәндері қосымша келтірілген болса, олар 0,1одейінгі дәлдікпен, мысалы 290о (294,9оТ) жақшаның ішінде көрсетіледі.
Пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар ақиқат немесе шартты меридианның солтүстік бағдарымен келтірілсе, ол картада анық көрсетіледі. Шартты меридианның солтүстік бағытын пайдаланған жағдайда, тірек шартты меридиан келтіріледі.
73. Аэронавигациялық деректер.
Әуеайлақтар. Қону әуеайлағы ҰҚЖ орналасу схемасының бейнесімен белгіленеді.
Аспаптар бойынша стандартты ұшып келудің алдын ала белгіленген бағытына әсер ететін барлық әуеайлақтар көрсетіледі немесе белгіленеді. Қажет болған жағдайда, әуеайлақтағы ҰҚЖ орналасуы көрсетіледі.
Тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектелген аймақтар мен қауіпті аймақтар. Ұшу схемасының орындалуына әсер етуі мүмкін тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектелген аймақтар мен қауіпті аймақтар өзінің белгілерімен және тік шекараларымен бірге көрсетіледі.
Сектордағы ең төменгі абсолюттік биіктік. Картаға өзі кіретін секторды анық көрсететін секторда белгіленген ең төменгі абсолюттік биіктік енгізіледі.
Егер сектордағы ең төменгі абсолюттік биіктік белгіленбеген болса, карта масштабта жасалады және аймақтағы ұшудың ең төменгі абсолюттік биіктіктері параллельдер және меридиандармен жасалатын квадраттардың шегінде көрсетіледі. Сондай-ақ, аймақтағы ұшудың ең төменгі абсолюттік биіктіктері картаның ең төменгі абсолюттік биіктігі белгіленбеген секторға кірмейтін бөліктері көрсетіледі.
ӘҚҚ жүйесі. Картада ӘҚҚ тиісті орнатылған ӘҚҚ жүйесінің компоненттері көрсетіледі.
Бұндай компоненттерге:
1) аспаптар бойынша стандартты ұшып келудің әрбір маршрутының графикалық сипаттамасы, оның ішінде:
маршруттың индексі;
маршрутты айқындайтын негізгі нүктелер;
ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен маршруттың (маршруттардың әрбір учаскесінің бойындағы жол сызығы немесе радиал;
ең жақын километрге немесе теңіздік мильге дейінгі дәлдікпен негізгі нүктелер арасындағы қашықтық;
маршруттағы немесе маршрут учаскелеріндегі кедергілерден ұшып өтудің ең төменгі абсолюттік биіктіктері және көбірек мәнге дейін дөңгелектелген ең жақын 50 м немесе 100 футқа дейінгі дәлдіктегі сұлбада көзделген абсолюттік биіктіктер және, егер белгіленген болса, ұшу эшелондарына қатысты шектеулер;
егер карта масштабта орындалса және ұшып келу кезінде радиолокациялық бағыттау қамтамасыз етілсе, көбірек мәнге дейін дөңгелектелген ең жақын 50 м немесе 100 футқа дейінгі дәлдіктегі анық белгі қойып белгіленген ең төменгі абсолюттік биіктіктер;

2) радионавигационное(ые) средство(а), связанное(ые) с маршрутом(ами), включая:
наименование открытым текстом;
обозначение;
частоту;
географические координаты в градусах, минутах и секундах;
для DМЕ, канал и превышение передающей антенны DМЕ с точностью до 30 метров (100 фут);
3) кодовые наименования основных точек, не обозначенных по местоположению радионавигационных средств, их географические координаты в градусах, минутах и секундах и пеленг с точностью до 0,1о, а расстояние – с точностью до 0,2 километров (до 0,1 морской мили) от опорного радионавигационного средства;
4) используемые схемы полета в зоне ожидания;
5) абсолютную/относительную высоту перехода с точностью до ближайших 300 метров или 1000 фут с округлением до большего значения;
6) ограничения по скорости в зоне в том случае, если они установлены;
7) обозначение навигационной(ых) спецификации(й), включая любые ограничения, если они установлены;
8) все контрольные пункты для обязательной передачи донесений и донесений "по запросу";
9) правила радиосвязи, включая:
позывной(ые) органа(ов) ОВД;
частоту;
в случае необходимости, ввод данных приемоответчиков;
10) указание основных точек "флайовер".
Требования, связанные с аэронавигационной базой данных. Соответствующие данные, обеспечивающие кодирование навигационной базы данных, публикуются на обратной стороне карты или на отдельном листе с надлежащими ссылками.
Параграф 10. Требования к составлению карты
захода на посадку по приборам
74. Назначение.
Карта такого типа обеспечивает летные экипажи информацией, которая позволяет им выполнять полет согласно утвержденной схеме захода на посадку по приборам на ВПП назначения, включая уход на второй круг и, в соответствующих случаях, в установленной схеме полета в зоне ожидания.
75. Наличие.
Карты захода на посадку по приборам предоставляются для всех аэродромов, используемых международной гражданской авиацией, где соответствующим государством установлен порядок захода на посадку по приборам.
Отдельная карта захода на посадку по приборам, как правило, предусматривается для каждой схемы точного захода на посадку, установленной государством.
Отдельная карта захода на посадку по приборам, как правило, предусматривается для каждой схемы неточного захода на посадку, установленной государством.
В том случае, если значения линии пути, времени или абсолютной высоты отличаются применительно к категориям воздушных судов, но не на конечном участке схемы захода на посадку по приборам, и перечисление таких различий на одной карте может вызвать беспорядок или путаницу, предусматривается более чем одна карта.
Карты захода на посадку по приборам обновляются в каждом случае, когда устаревает информация, необходимая для безопасного выполнения полетов.

2) маршрутпен (маршруттармен) байланысты радионавигациялық құрал (радионавигациялық құралдар), оның ішінде:
ашық мәтінмен жазылған атауы;
белгісі;
жиілігі;
градустардағы, минуттардағы және секундтардағы географиялық координаталар;
DМЕ үшін арна және 30 м (100 футқа) дейінгі дәлдікпен DМЕ тарату антеннасының артуы;
3) радиолокациялық құралдардың орналасқан жері бойынша белгіленбеген негізгі нүктелердің кодтық атаулары, олардың 0,1о дейінгі дәлдікпен градустардағы, минуттардағы және секундтардағы географиялық координаталары, ал арақашықтығы – тірек радионавигациялық құралдан 0,2 км (0,1 мильге) дейінгі дәлдікпен;
4) күту аймағында қолданылатын ұшу схемалары;
5) көбірек мәнге дейін дөңгелектелген ең жақын 50 м немесе 100 футқа дейінгі дәлдіктегі ауысудың абсолюттік/салыстырмалы биіктігі;
6) егер олар белгіленген болса, аймақтағы жылдамдық бойынша шектеулер;
7) егер олар белгіленген болса, кез келген шектеулермен қоса навигациялық ерекшеліктің (ерекшеліктердің) белгісі;
8) хабарламалар мен "сауал бойынша" хабарламаларды міндетті таратудың барлық бақылау пункттері;
9) байланыс қағидалары, оның ішінде:
ӘҚҚ органының (органдарының) шақыру белгісі;
жиілігі;
қажет болған жағдайда, қабылдау және жауап беру деректерін енгізу;
10) "флайовер" негізгі нүктелерін көрсету.
Аэронавигациялық деректер базасымен байланысты талаптар. Навигациялық деректер қорын кодтауды қамтамасыз ететін тиісті деректер картаның арғы бетіне немесе тиісті сілтемелері көрсетіле отырып, жеке парақта жарияланады.
Параграф 10. Аспаптар бойынша қонуға кіру картасына
жасауға қойылатын тараптар
74. Мақсаты.
Осы үлгідегі карта ұшу экипаждарын ұшуды межелі ҰҚЖ-ға аспаптар бойынша қонуға кірудің бекітілген схемасына сәйкес орындауға, соның ішінде екінші айналымға кету және тиісті жағдайларда, күту аймағындағы белгіленген ұшу схемасына сәйкес орындауға мүмкіндік беретін ақпаратпен қамтамасыз етеді.
75. Бар болуы.
Аспаптар бойынша қонуға кіру картасы тиісті мемлекет аспаптар бойынша қонуға кіру тәртібін белгілеген, халықаралық азаматтық авиация қолданатын барлық әуеайлақтар үшін беріледі.
Аспаптар бойынша қонуға кірудің бөлек картасы мемлекет белгілеген қонуға дәл кірудің әрбір схемасы үшін көзделеді.
Аспаптар бойынша қонуға кірудің бөлек картасы мемлекет белгілеген қонуға дәл емес кірудің әрбір схемасы үшін көзделеді.
Егер жол сызықтарының, уақыттың және абсолюттік биіктіктің мәні аспаптар бойынша қонуға кіру схемасының соңғы учаскесінде емес, әуе кемелерінің категорияларына қатысты ерекшеленеді, және осындай ерекшеліктерді бір картада көрсету тәртіпсіздікке әкелуі мүмкін немесе шатастыруы мүмкін, сондықтан бір картадан көп карта көзделеді.
Аспаптар бойынша қонуға кіру картасы ұшуды қауіпсіз орындау үшін қажетті ақпарат ескірген әрбір жағдайда жаңартылады.

76. Картографируемый район и масштаб.
Картографируемый район включает все участки схемы захода на посадку по приборам и такие дополнительные зоны, которые могут быть необходимы для данного типа захода на посадку.
Избранный масштаб обеспечивает оптимальную читаемость карты сообразно с:
1) указанным на ней порядком захода на посадку;
2) размером листа.
На карте указывается масштаб.
За исключением тех случаев, когда это неосуществимо, указывается круг дальности с радиусом 20 километров (10 морских миль) с центром, соответствующим DМЕ, расположенному на аэродроме или вблизи него, или, если не имеется соответствующего DМЕ, с центром в ARP; его радиус указывается на окружности.
77. Проекция.
Используемая равноугольная проекция, на которой прямая линия примерно соответствует ортодромии.
78. Обозначения.
На карте указывается название города, населенного пункта или района, который обслуживается данным аэродромом, наименование аэродрома и обозначение схемы захода на посадку по.
79. Техногенная среда и топография.
На карту наносится информация об искусственных сооружениях и топографии, необходимая для безопасного выполнения схемы захода на посадку по приборам, включая уход на второй круг, полета в соответствующей схеме ожидания и схеме визуального маневрирования (полета по кругу), если это определено.
Топографическая информация сопровождается пояснительными надписями только в случае необходимости, и для облегчения ее понимания, как минимум, воспроизводятся границы участков земной поверхности и контуры крупных озер и рек.
Элементы рельефа изображаются наиболее подходящим методом с учетом конкретных характеристик превышений в данном районе. В районах, где высота элементов рельефа более 1200 метров (4000 фут) над превышением аэродрома в пределах картографируемого района или 600 метров (2000 фут) в пределах 11 километров (6 морских миль) от ARP, или в тех случаях, когда градиент схемы конечного этапа захода на посадку или ухода на второй круг круче оптимального из-за условий местности, все элементы рельефа, высота которых более 150 метров (500 фут) над превышением аэродрома, изображаются посредством сглаженных горизонталей с указанием их значений и использованием тональной гипсометрии в коричневом цвете. Кроме того, в черном цвете указываются соответствующие высотные отметки, включая максимальное превышение в пределах каждого района, очерченного верхней горизонталью.
80. Магнитное склонение.
Указываемая с точностью до ближайшего градуса величина магнитного склонения соответствует величине, используемой для определения магнитных пеленгов, линий пути и радиалов.

76. Картаға түсірілетін аудан мен масштаб.
Картаға түсірілетін аудан аспаптар бойынша қонуға кіру схемасының барлық учаскелерін және осындай қонуға кіру үлгісіне қажет болуы мүмкін осындай қосымша аймақтарды кіргізу үшін жеткілікті болады.
Таңдалған масштаб мыналарға сәйкес картаның тиімді оқылуын қамтамасыз етеді:
1) картада көрсетілген қонуға кіру тәртібі;
2) парақ өлшемі.
Картада масштаб көрсетіледі.
Оны орындау мүмкін болмайтын жағдайларды қоспағанда, әуеайлақта немесе оған жақын жерде орналасқан DМЕ сәйкес орталығы бар, радиусі 20 километр (10 м. миль) болатын қашықтық шеңбері көрсетіледі немесе әуеайлақтың соңғы нүктесінің орталығы бар, тиісті DМЕ болмаса, оның радиусі шеңберінде көрсетіледі.
77. Проекция.
Тік сызық ортодромияға сәйкес келетін, қолданылатын тең бұрышты проекция.
78. Белгілер.
Картада осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың, елді мекеннің немесе ауданның атауы, әуеайлақтың атауы және аспаптар бойынша қонуға кіру схемасының белгісі көрсетіледі.
79. Техногенді орта және топография.
Картаға екінші айналымға кетуді, тиісті күту схемасында және, егер белгіленген болса, көзбен шолып маневрлеу (айналып ұшу) схемасы бойынша ұшуды қоса алғанда, аспаптар бойынша қонуға кіру схемасын қауіпсіз орындау үшін қажетті жасанды құрылыстар мен топография туралы ақпарат жазылады.
Топографиялық ақпарат тек қажет болған жағдайда ғана түсіндірме жазбалармен сүйемелденеді және оны түсінуді оңайлату үшін, кем дегенде, жерүсті және ірі көлдер мен өзендердің учаске шекаралары суреттеледі.
Жер бедерінің элементтері аталған аудандағы асып түсулердің нақты сипаттамалары ескерілген ең қолайлы әдіспен суреттеледі. Картаға түсірілетін аудан шегінде әуеайлақтан асып түсу үстінен 1200 м (4000 фут) асатын немесе әуеайлақтың соңғы нүктесінен 11 км (6 м. миль) шегінде 600 м (2000 фут), немесе қонуға кіру немесе екінші айналымға кетудің соңғы кезеңі схемасының градиенті жергілікті жағдай үшін оптималды мықты болған жағдайда, әуеайлақтың асып түсуі үстінен 150 м (500 фут) асатын жер бедерінің барлық элементтері мәндерін көрсете отырып және тондық гипсометрияны қолдана отырып жайылған көлденеңдер арқылы қоңыр түсте суреттеледі. Бұдан басқа, жоғарғы көлденеңмен сызылған әрбір ауданның шегінде ең үлкен асып түсуді қоса, тиісті биіктік белгілері қара түсте көрсетіледі.
80. Магниттік ауытқу.
Картада магниттік пеленгтерді, жол сызықтарын және радиалдарды айқындау кезінде қолданылатын магниттік ауытқуы ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.

81. Пеленги, линии пути и радиалы.
На карте обозначаются магнитные пеленги, линии пути и радиалы, за исключением случаев, когда в районах высоких широт, где соответствующим полномочным органом определено, что ссылка на магнитный север является невозможной, следует использовать другое подходящее начало отсчета, т.е. истинный север или северное направление по сетке координат. В том случае, если для участков RNAV дополнительно приводятся истинные значения пеленгов и линий пути, они указываются в скобках с точностью до 0,1о, например 290о (294,9оТ).
В тех случаях, когда пеленги, линии пути или радиалы приводятся с ориентированием на северное направление истинного или условного меридиана, то это ясно указывается на карте. В случае использования северного направления условного меридиана приводится опорный условный меридиан.
82. Аэронавигационные данные.
Аэродромы. Все аэродромы, характерные признаки которых хорошо различимы с воздуха, обозначаются соответствующим условным знаком. Обозначение заброшенных аэродромов сопровождается надписью "заброшенный".
Схема ВПП приводится (для наглядности в достаточно крупном масштабе) для:
1) аэродрома, на котором применяется данный порядок;
2) аэродромов, оказывающих влияние на схему воздушного движения или расположенных таким образом, что в неблагоприятных погодных условиях они могут быть приняты за аэродром назначения.
Превышение аэродрома указывается на видном месте карты с точностью до ближайшего метра или фута.
На карте указывается превышение порога ВПП или, в соответствующих случаях, наибольшее значение превышения зоны приземления с точностью до ближайшего метра или фута.
Препятствия. На виде в плане карты указываются препятствия.
Превышение верхней точки препятствий указывается с точностью до одного метра или одного фута (округление производится в сторону завышения).
При обозначении высот препятствий относительно иного исходного уровня, а не относительно MSL, за исходный уровень отсчета принимается превышение аэродрома; в тех случаях, когда на аэродромах с оборудованными ВПП величина превышения порога более, чем на 2 метра (7 фут) меньше величины превышения аэродрома, за исходный уровень отсчета принимается превышение порога ВПП, на которую производится заход на посадку по приборам.
В случае использования иного исходного уровня, кроме MSL, об этом на видном месте карты помещается соответствующее указание.
В тех случаях, когда для ВПП, оборудованной для точного захода на посадку по категории 1, не установлена OFZ, об этом указывается.
Запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны. Запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны, которые могут повлиять на выполнение схем полета, указываются со своими обозначениями и вертикальными границами.
Средства радиосвязи и навигационные средства. На карте обозначаются радионавигационные средства, необходимые для захода на посадку по приборам, с указанием их частот, обозначений и характеристик наведения по линии пути, если таковые имеются. В случае схемы, на линии пути конечного участка захода на посадку которой расположено несколько станций, на карте четко обозначается средство, подлежащее использованию для наведения по линии пути. Кроме того, по мере возможности из карты захода на посадку исключаются те средства, которые не используются для схемы.
На карте наносятся и указываются IAF, IF, контрольная точка конечного этапа захода на посадку (FAF) (или точка конечного этапа захода на посадку (FAP) для схемы захода на посадку по ILS), MAPt, если установлена, и другие необходимые контрольные точки или точки, входящие в схему.
На карте наносятся или указываются радионавигационные средства, которые могут использоваться при уходе на запасный аэродром, с указанием их характеристик наведения по линии пути, если они имеются.
На карте указываются частоты и позывные средства радиосвязи, необходимые для выполнения захода на посадку по приборам.
На карте указывается с точностью до ближайшего километра или морской мили расстояние до аэродрома от каждого радионавигационного средства, используемого на конечном этапе захода на посадку, если эти данные необходимы для захода на посадку по приборам. Если ни одно из средств наведения по линии пути не указывает пеленг на аэродром, он также указывается на карте с точностью до ближайшего градуса.
Минимальная абсолютная высота в секторе или TAA. На карте указывается минимальная абсолютная высота в секторе или TAA, определенная полномочным органом, с четким указанием сектора, к которому она относится.
Изображение линий пути схемы. Вид в плане содержит нижеперечисленные сведения, изображаемые следующими способами:

81. Пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар.
Тиісті еннің биік аудандарында өкілетті орган магниттік меридианның солтүстік бағыты бойынша бағдарлау мүмкін емес деп белгілеген жағдайда, басқа ұқсас бағдарды, мысалы, ақиқат немесе шартты меридианның солтүстік бағытын қолданғанды қоспағанда, пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар магниттік болып табылады. Егер RNAV қатысушылары үшін пеленгтер, жол сызықтарының ақиқат мәндері қосымша келтірілсе, олар жақша ішінде 0,1о дейінгі дәлдікпен, мысалы 290о (294,9оТ) көрсетіледі.
Пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар ақиқат немесе шартты меридианның солтүстік бағытталуымен көрсетілген жағдайда, ол картада нақты көрсетіледі. Шартты меридианның солтүстік бағыты қолданылған жағдайда, тірек шартты меридиан көрсетіледі.
82. Аэронавигациялық деректер.
Әуеайлақтар. Сипаттық белгілері әуеден жақсы көрінетін барлық әуеайлақтар тиісті шартты белгімен белгіленеді. Қараусыз қалған әуеайлақтардың белгісі "Қараусыз қалған" белгісімен қоса жүреді.
ҰҚЖ схемасы мыналар үшін (жеткілікті түрде үлкен масштабта көрнекіліктер үшін) келтіріледі:
1) аталған тәртіп қолданылатын әуеайлақ;
2) әуе қозғалысының схемасына әсер ететін немесе қолайсыз ауа райы жағдайларында олар межелі әуеайлақ деп есептелуі мүмкін болып орналасқан әуеайлақтар.
Әуеайлақтың асып түсуі ең жақын метр немесе фунтқа дейінгі дәлдікпен картаның ашық жерінде көрсетіледі.
Картада ҰҚЖ табалдырығының артуы немесе, тиісті жағдайларда, ең жақын метр немесе фунтқа дейінгі дәлдікпен қону аймағы артуының ең үлкен мәні көрсетіледі.
Кедергілер. Карта жоспарының түрінде кедергілер көрсетіледі.
Кедергілердің жоғарғы нүктелерінің артуы бір метр немесе бір фунтқа дейінгі дәлдікпен көрсетіледі (дөңгелектеу арту жағында жүргізіледі).
Орташа теңіз деңгейіне емес, өзге бастапқы деңгейге қатысты, бастапқы есептік деңгей үшін кедергілердің биіктіктерін белгілеу кезінде әуеайлақтың артуы қолданылады; табалдырықтың артуы 2 м (7 фут) аспайтын жабдықталған ҰҚЖ бар әуеайлақтарда әуеайлақтың асып түсу мәнінен аз болған жағдайда, бастапқы есептік деңгей үшін ҰҚЖ табалдырығының артуы қолданылады, оған аспаптар бойынша қонуға кіру жүргізіледі.
Теңіздің орта деңгейінен басқа бастапқы деңгей қолданылған жағдайда, ол туралы картаның ашық жерінде тиісті белгілер қойылады.
1-санат бойынша қонуға дәл кіру үшін жабдықталған ҰҚЖ үшін кедергілерден бос аймақ белгіленбеген жағдайда, ол туралы көрсетіледі.
Тайым салынған аймақтар, ұшуға шектелген аймақтар және қауіпті аймақтар. Ұшу схемаларын орындауға әсер етуі мүмкін тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектелген аймақтар немесе қауіпті аймақтар өзінің белгілері мен тік шекараларымен көрсетіледі.
Радиобайланыс құралдары және навигациялық құралдар. Картада аспаптар бойынша қонуға кіру үшін қажетті радионавигациялық құралдар, олардың жиіліктері, жол сызықтары бойынша белгілері мен бағыттау сипаттамалары, егер ондайлар бар болса, көрсетіледі. Бірнеше станциялар орналасқан қонуға кірудің соңғы учаскесінің жол сызығындағы схемалар болған жағдайда, картада жол сызығы бойымен бағыттау үшін қолдануға жататын құрал көрсетіледі. Бұдан басқа, мүмкін болған жағдайда, қонуға кіру картасынан схемада қолданылмайтын құралдар алынып тасталады.
Картаға қонуға кіру бастапқы кезеңінің соңғы нүктесі (IAF), қонуға кіру аралық кезеңінің соңғы нүктесі (IF), қонуға кіру соңғы кезеңінің соңы нүктесі (FAF) (немесе ILS бойынша қонуға кіру схемасына арналған қонуға кіру соңғы кезеңінің нүктесі (FAP), екінші айналымға кету нүктесі (MAPt), егер ол болса, және басқа да соңғы нүктелер немесе схемаға кіретін нүктелер белгіленеді және көрсетіледі.
Картаға жол сызықтары болған жағдайда оған бағыттау сипаттамаларын көрсете отырып қосымша әуеайлаққа кету кезінде пайдаланылуы мүмкін радионавигациялық құралдар түседі немесе көрсетіледі.
Картада аспаптар бойынша қонуға кіруді орындау үшін қажетті радиобайланыс құралдарының жиіліктері және шақыру белгілері көрсетіледі.
Картада егер деректер аспаптар бойынша қонуға кіру үшін қажет болса әрбір радионавигациялық құралдан әуеайлаққа дейінгі арақашықтық ең жақын километрге немесе теңіздік миляға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі. Егер жол сызықтары бойынша бағыттау құралдарының еш бірі әуеайлаққа пеленгті көрсетпесе ол да картада ең жақын градустағы дәлдікпен көрсетіледі.
Сектордағы ең төменгі абсолюттік биіктігі немесе әуеайлақ ауданына келудің абсолюттік биіктігі. Картада қай секторға жататындығы анық көрсетіле отырып өкілетті орган белгілеген сектордағы ең төмен абсолюттік биіктігі немесе әуеайлақ ауданына келудің абсолюттік биіктігі көрсетіледі.
Сұлбаның жол сызықтарының бейнеленуі. Жоспардағы көрінісі мынадай әдістермен бейнеленетін төменде аталған мәліметтерден тұрады:

3) линию пути при заходе на посадку – посредством сплошной линии со стрелками, указывающими направление полета;
4) линию пути при уходе на второй круг – посредством пунктирной линии со стрелками;
5) любую дополнительную линию пути схемы – посредством точечного пунктира и стрелок;
6) пеленги, линию пути, радиалы с точностью до ближайшего градуса и расстояния с точностью до ближайших двух десятых долей километра или десятых долей морской мили или время, необходимые для данной схемы;
7) при отсутствии радиосредств наведения по линии пути указывается с точностью до ближайшего градуса магнитный пеленг на аэродром от радионавигационных средств, используемых на конечном этапе захода на посадку;
8) границы любого сектора, в котором запрещается визуальное маневрирование (полет по кругу);
9) в определенных случаях, схему полета в зоне ожидания и минимальную абсолютную/относительную высоту полета в зоне ожидания, связанную с заходом на посадку и уходом на второй круг;
10) соответствующие предупреждения, по мере необходимости, указываемые на видном месте лицевой стороны карты;
11) указание основных точек "флайовер".
Профиль, как правило, изображается ниже вида в плане и сопровождается следующими сведениями:
12) аэродром – в виде сплошного прямоугольника на уровне превышения аэродрома;
13) профиль участка схемы захода на посадку – сплошной линией со стрелками, указывающими направление полета;
14) профиль участка схемы ухода на второй круг – ломаной линией со стрелками и описанием схемы;
15) профиль любого дополнительного участка схемы – пунктирной линией со стрелками;
16) пеленги, линия пути, радиалы с точностью до ближайшего градуса и расстояния с точностью до ближайших двух десятых километра или одной десятой морской мили или время, необходимые для данной схемы;
17) абсолютные/относительные высоты, необходимые для данных схем, включая абсолютную высоту перехода, абсолютные/относительные высоты схемы и относительная высота пересечения вертодрома (HCH), где они установлены;
18) в оговоренных случаях, предельное расстояние при выполнении стандартного разворота с точностью до ближайшего километра или морской мили;
19) для схем, в которых не разрешается разворот на 180о, данные о точке или контрольной точке промежуточного этапа захода на посадку;
20) линия, отображающая в соответствующих случаях превышение аэродрома или превышение порога ВПП, проходящая по всей ширине карты, включая масштаб длины с началом в точке расположения порога ВПП.
Эксплуатационные минимумы аэродрома. На карте указываются эксплуатационные минимумы аэродрома в том случае, если они установлены государством.

3) ұшу бағытын көрсететін стрелкалары бар тұтас сызықтар арқылы қонуға кіру кезіндегі жол сызықтары;
4) стрелкалары бар үзік сызықтар арқылы екінші айналымға кету кезіндегі жол сызықтары;
5) нүктелі үзік сызықтар және стрелкалар арқылы сұлбаның кез келген қосымша жол сызықтары;
6) ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен пеленгтер, жол сызықтары, радиалдар және ең жақын оннан екі километрге немесе оннан бір теңіздік миляға дейінгі арақашықтық немесе осы сұлбаға қажетті уақыт;
7) жол сызықтары бойынша бағыттау радиоқұралдары болмаған жағдайда қонуға кірудің соңғы кезеңінде пайдаланылатын радионавигациялық құралдардан әуеайлақтағы магнитті пеленгтің ең жақын градусына дейінгі дәлдікпен көрсетіледі;
8) көзбен шолу маневрлеріне (айналып ұшу) тыйым салынатын кез келген сектордың шекаралары;
9) белгілі жағдайларда күту аймағында ұшу сұлбасы және қонуға кіру мен екінші айналымға кетуге байланысты ұшу аймағында ұшудың ең төмен абсолюттік/салыстырмалы биіктігі;
10) қажеттілігіне қарай картаның бетінде көрінетін жерінде көрсетілетін тиісті ескертулер;
11) "флайовер" негізгі нүктелерін көрсету.
Пішін, әдетте, жоспардағы бейнесінен кіші болып бейнеленуі және мына мәліметтерді қамтуы тиіс:
12) әуеайлақ – әуеайлақтан асу деңгейінде тұтас тікбұрыш түрінде;
13) қонуға кіру сұлбасының учаскелер пішіні - ұшу бағытын көрсететін стрелкалары бар тұтас сызықтар;
14) екінші айналымға кету сұлбасының учаскелер пішіні – стрелкалармен және сұлбаның сипаттамасымен үзік сызықтар;
15) сұлбаның кез келген қосымша учаскесінің пішіні – стрелкалары бар үзік сызықтар;
16) ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен пеленгтер, жол сызықтары, радиалдар және ең жақын оннан екі километрге немесе оннан бір теңіздік миляға дейінгі арақашықтық немесе осы сұлбаға қажетті уақыт;
17) ауысудың абсолюттік биіктігін, сұлбаның абсолюттік/салыстырмалы биіктігін қоса осы сұлбалар үшін қажетті абсолюттік/салыстырмалы биіктіктер және белгіленген жерлердегі тікұшақ айлақтары қиылысуының (НСН) салыстырмалы биіктігі;
18) келісілген жағдайларда жақын километр немесе теңіздік мильге дейін дәлдікпен стандартты бұрылуды орындау кезіндегі шекті арақашықтық;
19) 180о бұрылуға рұқсат берілмейтін сұлбалар үшін қонуға кірудің аралық кезеңінің нүктесі немесе бақылау нүктесі туралы деректер;
20) тиісті жағдайларда әуеайлақтан асуды немесе ҰҚЖ табалдырығы орналасқан нүктеден басталатын ұзындық масштабымен қоса картаның барлық ені бойынша өтетін ҰҚЖ табалдырығынан асуды көрсететін сызық.
Әуеайлақтың пайдалану минимумдары. Картада егер мемлекетпен белгіленген болса әуеайлақтың пайдалану минимумдары көрсетіледі.

Для категорий воздушных судов, на которые рассчитана схема, указываются OCA/H; в случае схем точного захода на посадку публикуется, при необходимости, дополнительная ОСА/Н для воздушных судов категории DL (размах крыла 65–80 метров и/или вертикальное расстояние между траекторией колес и глиссадной антенной 7–8 метров).
83. Дополнительная информация.
В том случае, когда точка начала ухода на второй круг определяется расстоянием от контрольной точки конечного этапа захода на посадку, средством или контрольной точкой и соответствующим расстоянием от контрольной точки конечного этапа захода на посадку, то указываются расстояние с точностью до ближайших двух десятых километра или одной десятой морской мили и таблица путевых скоростей и времени полета от контрольной точки конечного этапа захода на посадку до точки ухода на второй круг.
В тех случаях, когда на конечном участке захода на посадку должно использоваться DМЕ, приводится таблица абсолютных/относительных высот соответственно для каждых 2 километров или 1 морской мили. Таблица не включает расстояния, которые будут соответствовать абсолютным/относительным высотам ниже ОСА/Н.
На схемах неточного захода на посадку с контрольной точкой конечного этапа захода на посадку указывается градиент снижения с точностью до ближайшей десятой доли процента и в скобках – угол снижения с точностью до ближайшей десятой доли градуса, используемые на конечном участке захода на посадку.
На схемах точного захода на посадку и схемах захода на посадку с вертикальным наведением указываются высота опорной точки с точностью до ближайшего полуметра или фута и угол наклона глиссады/угол места/угол траектории в вертикальной плоскости с точностью до ближайшей десятой доли градуса.
Если контрольная точка конечного этапа захода на посадку определяется точкой конечного этапа захода на посадку для ILS, то четко оговаривается, применяется ли она к ILS, к соответствующей схеме на основе только курсового радиомаяка ILS или к тому и другому. В отношении MLS дается точное указание, если FAF указывается в точке конечного этапа захода на посадку.
В тех случаях, когда градиент/угол снижения на конечном участке захода на посадку любого типа схемы захода на посадку по приборам превышает максимальное значение, включается предупреждающее примечание.
Требования к базе аэронавигационных данных. Соответствующие данные, обеспечивающие кодирование навигационной базы данных, публикуются для схем полетов с использованием RNAV на обратной стороне карты или на отдельном листе с надлежащими ссылками.

Сұлба есептелген әуе кемелерінің санаты үшін кедергілерді ұшып өтудің абсолюттік/салыстырмалы биіктіктері көрсетіледі; қонуға дәл кіру сұлбасы жарияланатын жағдайда қажеттілігіне қарай DL санатындағы әуе кемелері үшін (қанатының көлемі 65–80 метр және/немесе дөңгелек траекториясы мен глиссадалық антеннаның арасындағы тік аралық 7–8 метр) қосымша ОСА/Н.
83. Қосымша ақпарат.
Егер екінші айналымға кетуді бастау нүктесі құрал немесе бақылау нүктесі мен қонуға кірудің соңғы кезеңіндегі бақылау нүктесінен тиісті қашықтықпен қонуға кірудің соңғы кезеңіндегі бақылау нүктесінен қашықтық бойынша анықталса ең жақын оннан екі километрге немесе оннан бір теңіздік мильге дейінгі дәлдікпен қашықтық және қонуға кірудің соңғы кезеңіндегі бақылау нүктесінен екінші айналымға кету нүктесіне дейінгі жол жылдамдығы мен ұшу уақыты көрсетіледі.
Қонуға кірудің соңғы учаскесінде DМЕ пайдаланылуы тиіс болған жағдайда сәйкесінше әрбір 2 километр немесе 1 м. миль үшін абсолюттік/салыстырмалы биіктік кестесі келтіріледі.
Қонуға кірудің соңғы кезеңіндегі бақылау нүктесінен қонуға дәл емес кіру сұлбаларында пайыздың ең жақын оныншы үлесіне дейінгі дәлдікпен төмендеу градиенті және жақшаның ішінде қонуға кірудің соңғы учаскесіндегі пайдаланылатын градустың ең жақын оныншы үлесіне дейінгі дәлдікпен төмендеу бұрышы көрсетіледі.
Қонуға дәл кіру сұлбаларында және тік бағыттаумен қонуға кіру сұлбаларында ең жақын жарты метр немесе футқа дейінгі дәлдікпен тірек нүктесінің биіктігі және градустың ең жақын оныншы үлесіне дейінгі дәлдікпен тік жазықтықтағы траекторияның глиссада/орын бұрышы/бұрыш иілу бұрышы.
Егер қонуға кірудің соңғы кезеңіндегі бақылау нүктесі ILS арналған қонуға кірудің соңғы кезеңіндегі нүкте бойынша анықталатын болса оның ILS жүйесіне, тиісті сұлбаға тек ILS курстық радиомаягының негізінде немесе оның да басқаның да негізінде қолданылатыны анық келісіледі. MLS қатысты егер FAF қонуға кірудің соңғы кезеңіндегі нүктеде көрсетілсе нақты нұсқау беріледі.
Аспаптар бойынша қонуға кіру сұлбаларының кез келген түрі бойынша қонуға кірудің соңғы учаскесінде төмендеу градиент/бұрышы ең үлкен мәнінен асса ескертетін ескертпе қосылады.
Аэронавигациялық деректер базасына қойылатын талаптар. Навигациялық деректер базасын кодтауды қамтамасыз ететін тиісті деректер картаның артқы бетіне немесе жеке парақта тиісті сілтемелерімен RNAV пайдалана отырып ұшу сұлбалары үшін жарияланады.

Параграф 11. Требования к составлению карты
визуального захода на посадку
84. Назначение.
На данной карте содержится информация, помогающая летным экипажам осуществлять переход от этапа полета по маршруту/снижения к этапу захода на посадку на заданную посадочную ВПП по визуальным ориентирам.
85. Аэронавигационные данные.
На данной карте должна представляться следующая основная информация:
1) картографируемый район и масштаб. Должен использоваться достаточно крупный масштаб, чтобы обеспечить изображение всех элементов рельефа и плана аэродрома;
2) обозначения. На карте должно указываться название города или населенного пункта, обслуживаемого аэродромом, и название этого аэродрома;
3) техногенная среда и топография. На карте должны указываться естественные и искусственные наземные ориентиры, рельеф, береговые линии, озера, реки и ручьи;
4) магнитное склонение. На карте должно указываться магнитное склонение с точностью до ближайшего градуса;
5) пеленги, линии пути и радиалы. На карте должны указываться магнитные пеленги, линии пути и радиалы;
6) аэронавигационные данные. На карте должны быть показаны:
все аэродромы, обозначенные по расположению ВПП;
превышение аэродрома указанное на видном месте;
все существенные препятствия, их относительную высоту над превышением аэродрома с точностью до одного метра;
запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны, со своими обозначениями и вертикальными границами.
Параграф 12. Требования к составлению обзорной карты
минимальных абсолютных высот ОВД
86. Назначение.
Данная дополнительная карта содержит информацию, которая будет позволять летным экипажам контролировать абсолютные высоты, назначенные диспетчером с использованием системы наблюдения ОВД, и осуществлять их перекрестную проверку.
87. Картографируемый район и масштаб.
Картографируемый район включает все участки схемы захода на посадку по приборам и такие дополнительные зоны, которые могут быть необходимы для данного типа захода на посадку.
88. Магнитное склонение.
Указываемая с точностью до ближайшего градуса величина магнитного склонения соответствует величине, используемой для определения магнитных пеленгов, линий пути и радиалов.
89. Пеленги, линии пути и радиалы.
На карте обозначаются магнитные пеленги, линии пути и радиалы, за исключением случаев, когда в районах высоких широт, где соответствующим полномочным органом определено, что ориентирование по магнитному северу невозможно, следует использовать другой подходящий ориентир, т.е. истинный север или северное направление по сетке координат.
В тех случаях, когда пеленги, линии пути или радиалы приводятся с ориентированием на северное направление истинного или условного меридиана, то это ясно указывается на карте. В случае использования северного направления условного меридиана приводится опорный условный меридиан.

Параграф 11. Қонуға көзбен шолып кіру картасын
жасауға қойылатын тараптар
84. Мақсаты.
Осы картада ұшу экипаждарына көзбен шолу бағдарымен бағыт бойынша ұшуға/қонуға кіруге төмендеу кезеңінен белгіленген ҰҚЖ-ға қонуға кіру кезеңіне ауысуды жүзеге асыруға көмектесетін ақпарат қамтылған.
85. Аэронавигациялық деректер.
Осы картада мынадай негізгі ақпарат берілуі тиіс:
1) картаға түсірілетін аудан мен масштаб. Әуеайлақ бедері мен жоспарының барлық элементтерінің бейнеленуін қамтамасыз ету үшін жеткілікті ірі масштаб қолданылуы тиіс;
2) белгілер. Картада осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың немесе елді мекеннің атауы және осы әуеайлақтың атауы көрсетілуі тиіс;
3) техногенді орта және топография. Картада табиғи және жасанды жерүсті бағдарлары, бедер, жағалық сызықтар, көлдер, өзендер мен бұлақтар көрсетілуі тиіс;
4) магниттік ауытқу. Картада ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен магниттік ауытқу көрсетілуі тиіс;
5) пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар. Картада магниттік пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар көрсетілуі тиіс;
6) аэронавигациялық деректер. Картада мыналар көрсетілуі тиіс:
ҰҚЖ орналасуы бойынша барлық әуеайлақтар;
көрінетін жерде белгіленген әуеайлақтан артып кету;
барлық маңызды кедергілер, бір метрге дейінгі дәлдікпен олардың әуеайлақтан артып кетуі үстіндегі салыстырмалы биіктігі;
өзінің белгілері және тік шекаралары бар тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектелген аймақтар және қауіпті аймақтар.
Параграф 12. ӘҚБ ең төменгі абсолюттік биіктігінің шолу
картасын жасауға қойылатын тараптар
86. Мақсаты.
Осы қосымша картада ұшу экипаждарына ӘҚҚ бақылау жүйелерін пайдалана отырып диспетчер белгілеген абсолюттік биіктіктерді бақылауды және оларды екі жақты тексеруді жүзеге асыру мүмкіндігін беретін ақпарат қамтылған.
87. Картаға түсірілетін аудан мен масштаб.
Картаға түсірілетін аудан аспаптар бойынша қонуға кіру схемасының барлық учаскелерін және осындай қонуға кіру үлгісіне қажет болуы мүмкін осындай қосымша аймақтарды кіргізу үшін жеткілікті болады.
88. Магниттік ауытқу.
Картада магниттік пеленгтерді, жол сызықтарын және радиалдарды айқындау кезінде қолданылатын магниттік ауытқуы ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.
89. Пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар.
Картада ені биік аудандарда тиісті өкілетті орган магниттік солтүстік бойынша бағдарлау мүмкін емес, басқа қолайлы бағдарды яғни ақиқат солтүстікті және координат торы бойынша солтүстік бағытты пайдаланған дұрыс деп белгіленген жағдайларды қоспағанда магниттік пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар белгіленеді.
Егер пеленгтер, жол сызықтары немесе радиалдар ақиқат және шартты меридианның солтүстік бағытына бағдарланып келтірілсе бұл картада анық көрсетіледі. Шартты меридианның солтүстік бағытын пайдаланға жағдайда тірек шартты меридиан келтіріледі.

90. Аэронавигационные данные.
Аэродромы. Указываются все аэродромы, влияющие на систему маршрутов в районе данного аэродрома. По необходимости, используется индекс расположения ВПП.
Указывается превышение основного аэродрома с точностью до ближайшего метра или фута.
Запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны. Наносятся запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны с указанием их обозначений.
Система ОВД. На карте указываются компоненты установленной системы ОВД, включая:
1) радионавигационные средства с указанием их обозначений;
2) боковые границы соответствующего установленного воздушного пространства;
3) точки пути в схемах стандартного вылета и прибытия по приборам;
4) абсолютная высота перехода, если таковая установлена;
5) информация, связанная с векторением, в том числе:
четко обозначенные минимальные абсолютные высоты векторения с точностью до ближайших 50 метров или 100 фут с округлением до большего значения;
боковые границы секторов, в которых установлены минимальные абсолютные высоты векторения, обычно определяемые пеленгами и радиалами на радионавигационные средства или от них с точностью до ближайшего градуса или, если неприменимо, географическими координатами в градусах, минутах и секундах и обозначаемые жирными линиями для четкого разграничения установленных секторов;
круги равных расстояний с интервалами 20 километров или 10 морских миль или, когда применимо, с интервалами 10 километров или 5 морских миль, обозначаемые тонкими пунктирными линиями, радиусом, указанным на окружности, и центром, расположенным в месте размещения обозначенного аэродромного основного радионавигационного средства VOR или, если таковое отсутствует, в контрольной точке аэродрома или вертодрома;
указание наличия системы предупреждения о минимальной безопасной высоте;
правила радиосвязи, включая позывной(ые), канал(ы) соответствующего(их) органа(ов) ОВД.
Приложение 7
К Правилам обеспечения
аэронавигационной информацией
эксплуатантов воздушных судов
Таблица 1. Количественные требования к данным о местности
Район 1
Район 2
Район 3
Район 4
Интервал между
постами
3 с дуги
(примерно
90 м)
1 с дуги
(примерно
30 м)
0,6 с дуги
(примерно
20 м)
0,3 с дуги
(примерно
9 м)
Точность в
вертикальной
плоскости
30 м
3 м
0,5 м
1 м
Разрешающая
способность в
вертикальной
плоскости
1 м
0,1 м
0,01 м
0,1 м
Точность в
горизонтальной
плоскости
50 м
5 м
0,5 м
2,5 м
Доверительный
уровень
90 %
90 %
90 %
90 %
Категория данных
Обычные
Важные
Важные
Важные
Уровень
целостности
1 х 10-3
1 х 10-5
1 х 10-5
1 х 10-5
Период обновления
По мере
необходимости
По мере
необходимости
По мере
необходимости
По мере
необходимости
Таблица 2. Количественные требования к данным о препятствиях
Район 1
Район 2
Район 3
Район 4
Точность в
вертикальной
плоскости
30 м
3 м
0,5 м
1 м
Разрешающая
способность в
вертикальной
плоскости
1 м
0,1 м
0,01 м
0,1 м
Точность в
горизонтальной
плоскости
50 м
5 м
0,5 м
2,5 м
Доверительный
уровень
90 %
90 %
90 %
90 %
Категория данных
Обычные
Важные
Важные
Важные
Уровень
целостности
1 х 10 -3
1 х 10 -5
1 х 10 -5
1 х 10 -5
Период обновления
По мере
необходимости
По мере
необходимости
По мере
необходимости
По мере
необходимости
Таблица 3. Атрибуты местности
Атрибуты местности
Обязательные/необязательные
Район охвата
Обязательный
Указатель источника данных
Обязательный
Метод получения
Обязательный
Интервал между постами
Обязательный
Система отсчета в горизонтальной плоскости
Обязательный
Разрешающая способность в горизонтальной плоскости
Обязательный
Точность в горизонтальной плоскости
Обязательный
Доверительный уровень в горизонтальной плоскости
Обязательный
Местоположение в горизонтальной плоскости
Обязательный
Превышение
Обязательный
Отсчет превышения
Обязательный
Система отсчета в вертикальной плоскости
Обязательный
Разрешающая способность в вертикальной плоскости
Обязательный
Точность в вертикальной плоскости
Обязательный
Доверительный уровень в вертикальной плоскости
Обязательный
Тип поверхности
Необязательный
Зарегистрированная поверхность
Обязательный
Уровень возвышения над поверхностью
Необязательный
Известные отклонения
Необязательный
Целостность
Обязательный
Отметка даты и времени
Обязательный
Используемые единицы измерения
Обязательный
Таблица 4. Атрибуты препятствий
Атрибуты препятствий
Обязательные/необязательные
Район охвата
Обязательный
Указатель источника данных
Обязательный
Указатель препятствия
Обязательный
Точность в горизонтальной плоскости
Обязательный
Доверительный уровень в горизонтальной плоскости
Обязательный
Местоположение в горизонтальной плоскости
Обязательный
Разрешающая способность в горизонтальной плоскости
Обязательный
Размеры в горизонтальной плоскости
Обязательный
Система отсчета в горизонтальной плоскости
Обязательный
Превышение
Обязательный
Относительная высота
Необязательный
Точность в вертикальной плоскости
Обязательный
Доверительный уровень в вертикальной плоскости
Обязательный
Отсчет превышения
Обязательный
Разрешающая способность в вертикальной плоскости
Обязательный
Система отсчета в вертикальной плоскости
Обязательный
Тип препятствия
Обязательный
Тип конфигурации
Обязательный
Целостность
Обязательный
Отметка даты и времени
Обязательный
Используемые единицы измерения
Обязательный
Действия
Необязательный
Эффективность
Необязательный
Освещение
Обязательный
Маркировка
Обязательный
Приложение 8
к Правилам обеспечения
аэронавигационной информацией
эксплуатантов воздушных судов

90. Аэронавигациялық деректер.
Әуеайлақтар. Аталған әуеайлақ ауданындағы бағыттар жүйесіне әсер ететін барлық әуейлақтар көрсетіледі. Қажеттілігі бойынша ҰҚЖ орналасу индексі пайдаланылады.
Негізгі әуеайлақта ең жақын метр немесе футқа дейінгі дәлдікпен асу көрсетіледі.
Тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектеу қойылған аймақтар және қауіпті аймақтар. Тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектеу қойылған аймақтар және қауіпті аймақтар олардың белгілері көрсетіліп салынады.
Әуе қозғалысына қызмет көрсету жүйесі. Картада әуе қозғалысына қызмет көрсетудің белгіленген жүйесінің компоненттері көрсетіледі, мыналарды қоса:
1) олардың белгілері көрсетілген радионавигациялық құралдар;
2) тиісті белгіленген әуе кеңістігінің бүйірлік шекаралары;
3) аспаптар бойынша стандартты ұшып шығу және ұшып келу сұлбаларындағы жол нүктелері;
4) егер ондай белгіленген болса ауысудың абсолютті биіктігі;
5) векторлауға байланысты ақпараттар, оның ішінде:
үлкен мәнге дейін дөңгелектей отырып ең жақын 50 м немесе 100 футқа дейінгі дәлдікпен векторлаудың нақты белгіленген ең төмен абсолютті биіктігі;
радионавигациялық құралдарға немесе ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен пеленгтермен және радиалдармен немесе егер қолданылмайтын болса градуста, минутта және секундта көрсетілетін және белгіленген секторларды нақты бөлу үшін қалың сызықтармен белгіленетін географиялық координаттармен анықталатын векторлаудың ең төмен абсолютті биіктігі белгіленген секторлардың бүйірлік шекарасы;
20 км немесе 10 м. миль аралықтармен немесе ол қолданылатын болса 10 км немесе 5 м. миль аралықтармен, жұқа үзік сызықтармен, радиуспен белгіленген, белгіленген әуеайлақтық негізгі VOR радионавигациялық құралы орналасқан жердің айналасында және ортасында немесе егер ондай болмаған жағдайда әуеайлақтың немесе тік ұшақ айлағының бақылау нүктесінде көрсетілген бірдей қашықтық айналымдары;
ең төмен қауіпсіз биіктік туралы ескертулер жүйесінің болуын көрсету;
тиісті ӘҚБ органының (органдарының) шақыру арнасымен (арналарымен) қоса радиобайланыс қағидалары.
Әуе кемелерін пайдаланушыларды
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидаларына
7-қосымша
1-кесте. Жергілікті жер туралы деректерге қойылатын сандық талаптар
1-аудан
2-аудан
3-аудан
4-аудан
Бекеттер арасындағы интервал
3 с доға (шамамен 90 м)
3 с доға (шамамен 90 м)
3 с доға (шамамен 90 м)
3 с доға (шамамен 90 м)
Тік жазықтықтағы дәлдігі
30 м
3 м
0,5 м
1 м
Тік жазықтықтағы шешу қабілеттігі
1 м
0,1 м
0,01 м
0,1 м
Көлденең жазықтықтағы дәлдігі
50 м
5 м
0,5 м
2,5 м
Сенімділік деңгейі
90 %
90 %
90 %
90 %
Деректердің дәрежесі
қалыптылар
маңыздылар
маңыздылар
маңыздылар
Бүтіндік деңгейі
1 х 10-3
1 х 10-5
1 х 10-5
1 х 10-5
Жаңартудың мерзімі
Қажеттігіне қарай
Қажеттігіне қарай
Қажеттігіне қарай
Қажеттігіне қарай
2-кесте. Кедергілер туралы деректерге қойылатын сандық талаптар
1-аудан
2-аудан
3-аудан
4-аудан
Тік жазықтықтағы дәлдігі
30 м
3 м
0,5 м
1 м
Тік жазықтықтағы шешу қабілеттігі
1 м
0,1 м
0,01 м
0,1 м
Көлденең жазықтықтағы дәлдігі
50 м
5 м
0,5 м
2,5 м
Сенімділік деңгейі
90 %
90 %
90 %
90 %
Деректердің дәрежесі
қалыптылар
маңыздылар
маңыздылар
маңыздылар
Бүтіндік деңгейі
1 х 10 -3
1 х 10 -5
1 х 10 -5
1 х 10 -5
Жаңарту мерзімі
Қажеттігіне қарай
Қажеттігіне қарай
Қажеттігіне қарай
Қажеттігіне қарай
3-кесте. Жергілікті жер атрибуттары
Жергілікті жер атрибуттары
Міндетті /міндетті емес
Қамту ауданы
Міндетті
Дерек негізінің көрсеткіші
Міндетті
Шығару әдісі
Міндетті
Бекеттердің арасындағы интервал
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы есептеу жүйесі
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы шешу жүйесінің қабілетті
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы дәлдігі
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы сенімділік дәлдігі
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы тұрған орны
Міндетті
Асып кетуі
Міндетті
Асып кетуді есептеу
Міндетті
Тік жазықтықтағы есептеу жүйесі
Міндетті
Тік жазықтықтағы шешу қабілеттілігі
Міндетті
Тік жазықтықтағы дәлдігі
Міндетті
Тік жазықтықтағы сенімдік дәлдігі
Міндетті
Беттің түрі
Міндетті емес
Тіркелген бет
Міндетті
Беттің үстінде төбенің деңгейі
Міндетті емес
Белгілі ауытқулар
Міндетті емес
Бүтіндік
Міндетті
Күн және уақыт белгісі
Міндетті
Қолданылатын өлшем бірліктері
Міндетті
4-кесте. Кедергілер атрибуттары
Кедергілер атрибуттары
Міндетті /міндетті емес
Қамту ауданы
Міндетті
Дерек негізінің көрсеткіші
Міндетті
Кедергілердің көрсеткіші
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы дәлдігі
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы сенімдік дәлдігі
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы тұрған орны
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы дәлдігі
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы өлшемдер
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы шешу жүйесінің қабілетті
Міндетті
Асып кетуі
Міндетті
Салыстырмалы биіктік
Міндетті емес
Тік жазықтықтағы дәлдігі
Міндетті
Тік жазықтықтағы сенімділік дәлдігі
Міндетті
Асып кетуді есептеу
Міндетті
Тік жазықтықтағы шешу қабілеттілігі
Міндетті
Тік жазықтықтағы есептеу жүйесі
Міндетті
Кедергінің түрі
Міндетті
Кескіннің түрі
Міндетті
Бүтіндік
Міндетті
Күн және уақыт белгісі
Міндетті
Қолданылатын өлшем бірліктері
Міндетті
Іс-қимылдар
Міндетті емес
Тиімділік
Міндетті емес
Жарықтандыру
Міндетті
Таңбалау
Міндетті
Әуе кемелерін пайдаланушыларды
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидаларына
8-қосымша
AIP-тың бөлімдеріне сәйкес аэронавигациялық деректердің көздері

Сноска. Правила допонены Приложением 8 в соответствии с приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 28.11.2016 № 818 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Источники аэронавигационных данных в соответствии
с разделами AIP
Разделы и пункты Сборника аэронавигационной информации Республики Казахстан (далее - AIP)
Организация гражданской авиации или структурное подразделение уполномоченного органа в сфере гражданской авиации
Часть 1 (GEN) – Общие положения
GEN 0
GEN 0.1 Предисловие
GEN 0.2 Регистрация поправок к AIP
GEN 0.3 Регистрация дополнений к AIP
GEN 0.4 Контрольный перечень страниц AIP
GEN 0.5 Перечень поправок к AIP, внесенных от руки
GEN 0.6 Содержание AIP.
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации
GEN 1. — Национальные правила и требования
GEN 1.1 Назначенные полномочные органы
Комитет гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан
GEN 1.2 Прилет, транзит и вылет воздушных судов
GEN 1.3 Прибытие, транзит и убытие пассажиров и экипажа
GEN 1.4 Ввоз, транзит и вывоз груза
GEN 1.5 Оборудование, приборы и полетная документация воздушного судна
GEN 1.6 Краткое изложение национальных правил и международных соглашений/конвенций
GEN 1.7 Различия со Стандартами, Рекомендуемой практикой и Правилами ИКАО.
GEN 2. — Таблицы и коды
GEN 2.1 Система измерения,
маркировочные знаки воздушных судов, праздники
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации
GEN 2.2 Сокращения, используемые в изданиях AIP
GEN 2.3 Условные знаки на картах
GEN 2.4 Индексы местоположения
GEN 2.5 Перечень радионавигационных средств
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации
GEN 2.6 Таблицы перевода
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации
GEN 2.7 Таблицы восхода/захода солнца
GEN 3. — Обслуживание
GEN 3.1 Аэронавигационное информационное обслуживание
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации
GEN 3.2 Аэронавигационные карты
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации

Ескерту. Қағида 8-қосымшамен толықтырылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.11.2016 № 818 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Аэронавигациялық ақпараттар жинағының (бұдан әрі - АIP) бөлімдері мен тармақтары
Азаматтық авиация ұйымы немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі
1-бөлім (GEN) – Жалпы ережелер
GEN 0
GEN 0.1 Алғысөз
GEN 0.2 AIP-қа енгізілетін түзетулерді тіркеу
GEN 0.3 AIP-қа енгізілетін толықтыруларды тіркеу
GEN 0.4 AIP парақтарының бақылау тізбесі
GEN 0.5 AIP-қа қолмен енгізілген түзетулердің тізбесі
GEN 0.6 AIP мазмұны.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым
GEN 1. - Ұлттық қағидалар мен талаптар
GEN 1.1 Тағайындалған өкілетті органдар
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті
GEN 1.2 Әуе кемелерінің ұшып келуі, транзиті және ұшып кетуі
GEN 1.3 Жолаушылар мен экипаждың келуі, транзиті және кетуі
GEN 1.4 Жүкті алып келу, транзиті және алып кету
GEN 1.5 Әуе кемесіндегі жабдықтар, аспаптар және ұшу құжаттамасы
GEN 1.6 Ұлттық қағидалар мен халықаралық келісімдердің/конвенциялардың қысқаша мазмұны
GEN 1.7 Практика мен ИКАО қағидалары ұсынатын Стандарттардан айырмашылықтары
GEN 2. - Кестелер мен кодтар
GEN 2.1 Өлшеу жүйесі, әуе кемелерінің таңбаланған белгілері, мерекелер
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым
GEN 2.2 AIP басылымдарында қолданылатын қысқартулар
GEN 2.3 Карталардағы шартты белгілер
GEN 2.4 Орналасқан жер индекстері
GEN 2.5 Радионавигациялық құралдардың тізбесі
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым
GEN 2.6 Аудару кестелері
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым
GEN 2.7 Күннің шығу/бату кестесі
GEN 3. - Қызмет көрсету
GEN 3.1 Аэронавигациялық ақпараттық қызмет көрсету
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым
GEN 3.2 Аэронавигациялық карталар
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым

GEN 3.3 Обслуживание воздушного движения
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации
GEN 3.4 Службы связи
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации
GEN 3.5 Метеорологическое обслуживание
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации
GEN 3.6 Поиск и спасание
Комитет гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан
GEN 4. — Аэродромные сборы и сборы за аэронавигационное обслуживание
GEN 4.1 Аэродромные сборы
Эксплуатант аэродрома
GEN 4.2 Сборы за аэронавигационное обслуживание
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации
Часть 2 (ENR) - Маршрут
ENR 1. — Общие правила и процедуры
ENR 1.1 Общие правила
Комитет гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан
ENR 1.2 Правила визуальных полетов
ENR 1.3 Правила полетов по приборам
ENR 1.4 Классификация воздушного пространства ОВД
ENR 1.5 Схемы полетов в зоне ожидания, при заходе на посадку и вылете
ENR 1.6 Обслуживание ОВД на основе наблюдения и правила
ENR 1.7 Порядок установки высотомера
ENR 1.8 Дополнительные региональные
правила
ENR 1.9 Управление потоками воздушного движения
ENR 1.10 Планирование полетов
ENR 1.11 Адресация сообщений о планах полетов
ENR 1.12 Перехват гражданских
воздушных судов
ENR 1.13 Незаконное вмешательство
ENR 1.14 Инциденты, связанные с воздушным движением
ENR 2. — Воздушное пространство ОВД
ENR 2.1 РПИ, район полетной информации верхнего воздушного пространства, узловой диспетчерский район
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации
ENR 2.2 Прочие типы регулируемого воздушного пространства
ENR 3. — Маршруты ОВД
ENR 3.1 Маршруты ОВД в нижнем воздушном пространстве
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации
ENR 3.2 Маршруты ОВД в верхнем воздушном пространстве
ENR 3.3 Маршруты зональной навигации
ENR 3.4 Маршруты полетов вертолетов
ENR 3.5 Прочие маршруты
ENR 3.6 Ожидание на маршруте
ENR 4. — Радионавигационные средства/системы
ENR 4.1 Радионавигационные средства на маршруте
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации

GEN 3.3 Әуе қозғалысына қызмет көрсету
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым
GEN 3.4 Байланыс қызметтері
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым
GEN 3.5 Метеорологиялық қызмет көрсету
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым
GEN 3.6 Іздестіру және құтқару
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті
GEN 4. - Әуеайлақтардан алынатын алымдар және аэронавигациялық қызмет көрсету үшін алынатын алымдар
GEN 4.1 Әуеайлақтардан алынатын алымдар
Әуеайлақты пайдаланушы
GEN 4.2 Аэронавигациялық қызмет көрсету үшін алынатын алымдар
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым
2-бөлім. (ENR) - Бағыт
ENR 1. - Жалпы қағидалар мен рәсімдер
ENR 1.1 Жалпы қағидалар
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті
ENR 1.2 Көзбен шолып ұшу қағидалары
ENR 1.3 Аспаптар бойынша ұшу қағидалары
ENR 1.4 ӘҚҚ әуе кеңістігінің сыныптамасы
ENR 1.5 Күту, қонуға кіру және ұшып шығу аймағында ұшу сызбалары
ENR 1.6 ӘҚҰ-ға байқау негізінде қызмет көрсету және қағидалар
ENR 1.7 Биіктік өлшеу құралын орнату тәртібі
ENR 1.8 Өңірдегі қосымша қағидалар
ENR 1.9 Әуе қозғалысы ағындарын басқару
ENR 1.10 Ұшуды жоспарлау
ENR 1.11 Ұшу жоспарлары туралы хабарламаларды жіберу
ENR 1.12 Азаматтық әуе кемелерін ұстап алу
ENR 1.13 Заңсыз араласу
ENR 1.14 Әуе қозғалысына байланысты қақтығыстар
ENR 2. - ӘҚҚ әуе кеңістігі
ENR 2.1 ҰАА, жоғарғы әуе кеңістігінің ұшу ақпараты ауданы, тораптық диспетчерлік аудан
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым
ENR 2.2 Бақыланатын әуе кеңістігінің өзге де түрлері
ENR 3 - ӘҚҚ бағыттары
ENR 3.1 Төменгі әуе кеңістігіндегі ӘҚҚ бағыттары
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым
ENR 3.2 Жоғарғы әуе кеңістігіндегі ӘҚҚ бағыттары
ENR 3.3 Аймақтық навигация бағыттары
ENR 3.4 Тікұшақтардың ұшу бағыттары
ENR 3.5 Өзге де бағыттар
ENR 3.6 Бағытта күту
ENR 4 - Радионавигациялық құралдар /жүйелер
ENR 4.1 Бағыттағы радионавигациялық құралдар
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым

ENR 4.2 Специальные навигационные системы
ENR 4.3 Глобальная навигационная спутниковая система (GNSS)
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации
ENR 4.4 Обозначения кодовых названий для основных точек
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации
ENR 4.5 Наземные аэронавигационные огни на маршруте
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации
ENR 5. — Аэронавигационные предупреждения
ENR 5.1 Запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны
Комитет гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан
ENR 5.2 Военные учения и зоны учений и опознавательная зона ПВО (ADIZ)
ENR 5.3 Другие виды деятельности, представляющие опасность, и другие виды потенциальной опасности
ENR 5.4 Аэронавигационные препятствия на маршруте
Комитет гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан
ENR 5.5 Авиационные спортивные и развлекательные мероприятия
Комитет гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан
ENR 5.6 Миграция птиц и зоны с чувствительной фауной
ENR 6. — Маршрутные карты
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации
Часть 3 (AD) – Аэродромы
AD 1. — Введение к аэродромам/вертодромам
AD 1.1 Предоставление аэродромов/вертодромов
Комитет гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан
AD 1.2 Аварийно-спасательная и противопожарная службы и план на случай выпадения снега
Комитет гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан
AD 1.3 Индекс аэродромов/вертодромов
Комитет гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан
AD 1.4 Группирование аэродромов/вертодромов
Комитет гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан
AD 1.5 Состояние сертификации аэродромов
Комитет гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан
AD 2. — Аэродромы (международные и национальные)
AD 2.1 Индекс местоположения и название аэродрома
Эксплуатант аэродрома
AD 2.2 Географические и административные данные по аэродрому
Эксплуатант аэродрома
AD 2.3 Часы работы
Эксплуатант аэродрома

ENR 4.2 Арнайы навигациялық жүйелер
ENR 4.3 Жаһандық навигациялық спутниктік жүйе (GNSS)
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым
ENR 4.4 Негізгі нүктелерге арналған кодтық атаулардың белгілері
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым
ENR 4.5 Бағыттағы жер үсті аэронавигациялық оттары
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым
ENR 5. - Аэронавигациялық ескертулер
ENR 5.1 Тыйым салынған аймақтар, ұшу шектелген аймақтар және қауіпті аймақтар
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті
ENR 5.2 Әскери жаттығулар және жаттығу аймақтары мен ӘШҚ тану аймағы (ADIZ)
ENR 5.3 Қауіп келтіруі мүмкін басқа да қызмет түрлері және ықтимал қауіптің басқа да түрлері
ENR 5.4 Бағыттағы аэронавигациялық кедергілер
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті
ENR 5.5 Авиациялық спорттық және ойын-сауық іс-шаралары
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті
ENR 5.6 Құстардың басқа жаққа ұшып кетуі және жануарлар дүниесі ерекше аймақтар
ENR 6. - Бағыт карталары
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым
3-бөлім (AD) - Әуеайлақтар
AD 1.- Әуеайлақтарға/тікұшақ айлақтарына кіріспе
AD 1.1 Әуеайлақтарды/тікұшақ айлақтарын беру
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті
AD 1.2 Авариялық-құтқару және өртке қарсы қызмет және қар жауған кездегі жоспар
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті
AD 1.3 Әуеайлақтардың/тікұшақ айлақтарының индексі
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті
AD 1.4 Әуеайлақтарды/тікұшақ айлақтарын топтастыру
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті
AD 1.5 Әуеайлақтардың сертификатталу жай-күйі
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті
AD 2. - Әуеайлақтар (халықаралық және ұлттық)
AD 2.1 Әуеайлақтың орналасқан жерінің индексі және атауы
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.2 Әуеайлақ бойынша географиялық және әкімшілік деректер
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.3 Жұмыс сағаттары
Әуеайлақты пайдаланушы

AD 2.4 Службы и средства по обслуживанию
Эксплуатант аэродрома
AD 2.5 Средства для обслуживания пассажиров
Эксплуатант аэродрома
AD 2.6 Аварийно-спасательные и противопожарные службы
Эксплуатант аэродрома
AD 2.7 Сезонное использование оборудования: удаление осадков
Эксплуатант аэродрома
AD 2.8 Данные по перронам, РД и местам/пунктам проверок
Эксплуатант аэродрома
AD 2.9 Система управления наземным движением и контроля за ним и соответствующие маркировочные знаки
Эксплуатант аэродрома
AD 2.10 Аэродромные препятствия
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации
AD 2.11 Предоставляемая метеорологическая информация
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации
AD 2.12 Физические характеристики ВПП
Эксплуатант аэродрома
AD 2.13 Объявленные дистанции
Эксплуатант аэродрома
AD 2.14 Огни приближения и огни ВПП
Эксплуатант аэродрома
AD 2.15 Прочие огни, резервный источник электропитания
Эксплуатант аэродрома
AD 2.16 Зона посадки вертолетов
Эксплуатант аэродрома
AD 2.17 Воздушное пространство ОВД
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации
AD 2.18 Средства связи ОВД
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации
AD 2.19 Радионавигационные средства и средства посадки
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации
AD 2.20 Местные правила движения
Эксплуатант аэродрома
AD 2.21 Эксплуатационные приемы снижения шума
Эксплуатант аэродрома
AD 2.22 Правила полетов
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации
AD 2.23 Дополнительная информация
Эксплуатант аэродрома
AD 2.24 Относящиеся к аэродрому карты
1) карта аэродрома/вертодрома (ИКАО)
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации
2) карта размещения на стоянку/стыковки воздушных судов (ИКАО)
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации
3) карта аэродромного наземного движения (ИКАО)
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации

AD 2.4 Қызмет көрсету қызметтері мен құралдары
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.5 Жолаушыларға қызмет көрсету құралдары
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.6 Авариялық-құтқару және өртке қарсы қызметтер
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.7 Жабдықтарды маусымдық қолдану: ылғалды кетіру
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.8 Перрон, РЖ және тексеру орындары/пункттері жөнінде деректер
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.9 Жер бетінде қозғалуды басқаруды және бақылау жүйесі, таңбаланған тиісті белгілер
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.10 Әуеайлақтағы кедергілер
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым
AD 2.11 Ұсынылатын метеорологиялық ақпарат
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым
AD 2.12 ҰҚЖ-ның физикалық сипаттамасы
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.13 Жарияланған ара қашықтықтар
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.14 Жақындау оттары мен ҰҚЖ-дағы оттар
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.15 Өзге де оттар, резервтегі электрмен қоректендіру көздері
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.16 Тікұшақтар қонатын аймақтар
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.17 ӘҚҚ әуе кеңістігі
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым
AD 2.18 ӘҚҚ байланыс құралдары
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым
AD 2.19 Радионавигациялық құралдар мен қондыру құралдары
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым
AD 2.20 Жергілікті қозғалыс қағидалары
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.21 Шуылды басудың пайдаланушылық тәсілдері
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.22 Ұшу қағидалары
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым
AD 2.23 Қосымша ақпарат
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.24 Әуеайлаққа қатысты карталар
1) әуеайлақ/тікұшақ айлағы картасы (ИКАО)
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым
2) әуе кемелерін тұраққа қою/түйістіру картасы (ИКАО)
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым
3) әуеайлақ ішінде қозғалу картасы (ИКАО)
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым

4) карта аэродромных препятствий, тип А (ИКАО) (для каждой ВПП)
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации
5) карта местности для точного захода на посадку (ИКАО) (ВПП для точного захода на посадку по категориям II и III)
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации
6) карта района (ИКАО) (маршруты вылета и транзитные маршруты)
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации
7) карта стандартного вылета по приборам (ИКАО), текстовое описание маршрутов вылета
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации
8) карта района (ИКАО) (маршруты прибытия и транзитные маршруты)
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации
9) карта стандартного прибытия по приборам (ИКАО), текстовое описание маршрутов прибытия
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации
10) карта минимальных радиолокационных абсолютных высот (ИКАО)
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации
11) карта захода на посадку по приборам (ИКАО) (для каждой ВПП и каждой схемы)
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации
12) карта визуального захода на посадку (ИКАО)
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации
13) аэронавигационная карта масштаба 1:500 000 (ИКАО)
Аэронавигационная организация, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации

4) әуеайлақтағы кедергілер картасы, А үлгісінде (ИКАО) (әр ҰҚЖ үшін)
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым
5) қонуға дәл кіруге арналған жергілікті жер картасы (ИКАО) (II және III санаттар бойынша қонуға дәл кіруге арналған ҰҚЖ)
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым
6) аудан картасы (ИКАО) (ұшып шығу бағыттары және транзиттік бағыттар)
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым
7) аспаптар бойынша стандартты ұшып шығу картасы (ИКАО), ұшып шығу бағыттарының мәтіндік сипаттамасы
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым
8) аудан картасы (ИКАО) (ұшып келу бағыттары және транзиттік бағыттар)
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым
9) аспаптар бойынша стандартты ұшып келу картасы (ИКАО), ұшып келу бағыттарының мәтіндік сипаттамасы
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым
10) ең төменгі радиолокациялық абсолюттік биіктіктер картасы (ИКАО)
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым
11) аспаптар бойынша қонуға кіру картасы (ИКАО) (әр ҰҚЖ және әр сызба үшін)
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым
12) көзбен шолып қонуға кіру картасы (ИКАО)
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым
13) масштабы 1:500 000 аэронавигациялық картасы (ИКАО)
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорны болып табылатын аэронавигациялық ұйым

1. ОВД – обслуживание воздушным движением;
2. ПВО – противовоздушная оборона;
3. ИКАО – Международная организация гражданской авиации;
4. РД – рулежная дорожка;
5. ВПП – взлетно-посадочная полоса;
6. AD – аэродромы;
7. ADIZ – опознавательная зона противовоздушной обороны;
8. AIP – сборник аэронавигационной информации;
9. ENR – маршруты;
10. GEN – общие положения;
11. GNSS – глобальная навигационная спутниковая система.

1. ӘҚҚ – әуе қозғалысына қызмет көрсету;
2. ӘШҚ – әуе шабуылынан қорғаныс;
3. ИКАО – Халықаралық азаматтық авиация ұйымы;
4. РЖ – рульдеу жолы;
5. ҰҚЖ – ұшу-қону жолағы;
6. AD – әуеайлақтар;
7. ADIZ – әуе шабуылынан қорғанысты тану аймағы;
8. AIP – аэронавигациялық ақпараттар жинағы;
9. ENR – бағыттар;
10. GEN – жалпы ережелер;
11. GNSS – жаһандық навигациялық спутниктік жүйе.