Об утверждении Инструкции прохождения воинской службы в Национальной гвардии Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 152. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 апреля 2015 года № 10620.
В соответствии с подпунктом 11) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О Национальной гвардии Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.12.2023 № 938 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию прохождения воинской службы в Национальной гвардии Республики Казахстан.
2. Главному командованию Национальной гвардии Республики Казахстан (Жаксылыков Р.Ф.) обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Главное командование Национальной гвардии Республики Казахстан (Жаксылыков Р.Ф.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
Утверждена
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 25 февраля 2015 года № 152
Инструкция прохождения воинской службы в Национальной гвардии Республики Казахстан
Сноска. Инструкция в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 18.11.2016 № 1073 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция прохождения воинской службы в Национальной гвардии Республики Казахстан (далее - Инструкция), определяет применение законодательства о воинской службе в части поступления и прохождения воинской службы в Национальной гвардии Республики Казахстан (далее – Национальная гвардия).
Глава 2. Изучение и отбор кандидатов для поступления на воинскую службу по контракту
2. Изучение и отбор кандидатов (далее – кандидаты) для приема на воинскую службу по контракту на должности офицерского, сержантского и солдатского составов осуществляется кадровыми службами Главного командования Национальной гвардии Республики Казахстан (далее - ГКНГ), региональных командований (далее – РгК), воинских частей и Академии Национальной гвардии (далее - Академия).

Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланында әскери қызмет өткеру нұсқаулығын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 152 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 3 сәуірде № 10620 тіркелді.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы туралы" 2015 жылғы 10 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланында әскери қызмет өткеру нұсқаулығы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы (Р.Ф. Жақсылықов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жодауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығына (Р.Ф. Жақсылықов) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 25 ақпандағы
№ 152 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланында әскери қызмет өткеру нұсқаулығы
Ескерту. Нұсқаулық жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 18.11.2016 № 1073 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Осы Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланында әскери қызмет өткеру нұсқаулығы (бұдан әрі – Нұсқаулық) әскери қызмет туралы заңнаманың Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланына (бұдан әрі – Ұлттық ұлан) әскери қызметке кіру және өткеру бөлігін қолдануды нақтылайды.
2-тарау. Келісімшарт бойынша әскери қызметке кіру үшін
кандидаттарды іріктеу және зерделеу
2. Офицерлер, сержанттар мен сарбаздар құрамдарының лауазымдарына келісімшарт бойынша әскери қызметке қабылдау үшін кандидаттарды (бұдан әрі - кандидаттар) іріктеуді және зерделеуді Қазақстан Республикасы Ұлттық ұлан Бас қолбасшылығының (бұдан әрі – ҰҰБҚ), өңірлік қолбасшылықтарының (бұдан әрі - ӨңҚ), әскери бөлімдерінің және Ұлттық ұлан академиясының (бұдан әрі - Академия) кадр қызметтері жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.12.2023 № 938 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Кандидаты прибывают в кадровую службу воинской части (государственного учреждения) в дни посещения, установленные регламентом служебного времени, согласно общевоинских уставов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364 (далее – Уставы).
4. Кадровая служба доводит до сведения кандидата требования, предъявляемые к лицам, поступающим на воинскую службу по контракту, установленные статьей 38 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" (далее – Закон).
5. Кандидат, изъявивший желание проходить воинскую службу по контракту представляет в кадровую службу документы, по перечню, определенному пунктом 21 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124 (далее – Правила).
Истребование у кандидата документов, не предусмотренных пунктом 21 Правил не допускается.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 21.06.2018 № 461 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Кадровой службой кандидат проверяется на соответствие требованиям, установленным статьей 38 Закона.
7. В отношении кандидата с Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан запрашиваются сведения о совершении уголовных, административных и коррупционных правонарушений, фактах увольнения с государственной службы по отрицательным мотивам.
8. На кандидата для прохождения воинской службы по контракту на должности, предусматривающей работу со сведениями, составляющими государственные секреты, согласно пункта 23 Правил проводится специальная проверка на допуск к государственным секретам.
9. В отношении лиц, поступающих на воинскую службу по контракту на должности, перечень которых утвержден приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 августа 2017 года № 542 "Об утверждении перечня воинских должностей, при назначении на которые в отношении военнослужащих и лиц гражданского персонала проводится проверка с применением психофизиологического и полиграфологического исследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15656) проводится проверка с применением психофизиологического и полиграфологического исследований.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 27.12.2023 № 938 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Кандидаттардың өтініш беру уақыты мен күндері, сондай-ақ құжаттардың қажетті тізбесі, дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтер, кандидаттарға қойылатын біліктілік және басқа да талаптар бақылау-өткізу пунктіндегі ақпарат тақтасында орналастырылады.
4. Кадр қызметі кандидатқа келісімшарт бойынша әскери қызметке кіретін адамдарға қойылатын, "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 38-бабымен белгіленген талаптарды жеткізеді.
5. Келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеруге ниет білдірген кандидат кадр қызметіне Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 25 мамырдағы №124 Жарлығымен бекітілген "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының" 21-тармағымен белгіленген тізбеге сәйкес құжаттарды ұсынады.
Кандидаттан Қағидалардың 21-тармағында көзделмеген құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 21.06.2018 № 461 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Кадр қызметі кандидаттың Заңның 38-бабымен белгілегген талаптарға сәйкестігін тексереді.
7. Кандидатқа қатысты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінен қылмыстық, әкімшілік және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарын жасағаны, теріс себептер бойынша мемлекеттік қызметтен шығарылу фактілері туралы мәліметтер сұралады.
8. Қағидаларға сәйкес мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтермен жұмыс істеуді көздейтін лауазымда келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін кандидатқа мемлекеттік құпияларға рұқсат беруге арнайы тексеру жүргізіледі.
9. Тізбесі "Тағайындау кезінде әскери қызметшілер мен азаматтық персонал адамдарына қатысты психологиялық-физиологиялық және полиграфологиялық зерттеулер қолданыла отырып, тексеру жүргізілетін әскери лауазымдар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 8 тамыздағы № 542 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15656 болып тіркелген) бекітілген лауазымдарға келісімшарт бойынша әскери қызметке кіретін адамдарға қатысты психофизиологиялық және полиграфологиялық зерттеулерді қолдана отырып, тексеру жүргізіледі.

Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 21.06.2018 № 461 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Кадровая служба направляет кандидата для прохождения медицинского освидетельствования в военно-врачебную комиссию с указанием планируемой должности за подписью командира воинской части.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 21.06.2018 № 461 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Кадровой службой по результатам предварительного изучения кандидата оформляется заключение о приеме на воинскую службу по форме, согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 21.06.2018 № 461 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Материалы, представленные в ходе изучения кандидата (личное дело кандидата) выносятся на рассмотрение отборочной комиссии, назначаемой приказом командира части (руководителя государственного учреждения) в составе председателя, секретаря (представителя кадровой службы) и не менее четырех членов комиссии.
13. Заключение отборочной комиссии с обоснованными выводами о целесообразности приема или отказа в приеме на воинскую службу кандидата оформляется протоколом заседания отборочной комиссии по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
Об отказе в приеме на воинскую службу по контракту с указанием причин отказа кандидат уведомляется в письменной форме под роспись в тот же день после заседания отборочной комиссии.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 21.06.2018 № 461 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Кандидат, прошедший отбор, в течении 5 рабочих дней приказом по личному составу принимается на воинскую службу по контракту, приказом по строевой части зачисляется в списки воинской части и допускается к исполнению обязанностей. Выписка из приказа по строевой части в течении 3 рабочих дней направляется в местный орган военного управления (далее МОВУ) по месту нахождения на воинском учете, для снятия с учета. Одновременно лицу, не состоявшему в запасе МОВУ оформляется военный билет.
Глава 3. Назначение на воинские должности и перемещение военнослужащих по контракту, лиц гражданского персонала и граждан
15. Назначение военнослужащего на воинскую должность производится с учетом квалификационных требований, уровня образования и профессиональной подготовки.

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 21.06.2018 № 461 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Кадр қызметі бөлім командирінің қолымен жоспарланып отырған лауазымды көрсете отырып әскери-дәрігерлік комиссияға медициналық куәландырудан өту үшін кандидатқа жолдама береді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 21.06.2018 № 461 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Кадр қызметі осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кандидатты әскери қызметке қабылдау туралы алдын-ала зерделеу қорытынды ресімдейді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 21.06.2018 № 461 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Кандидатты зерделеу барысында ұсынылған материалдар (кандидаттың жеке ісі) бөлім командирінің (мемлекеттік мекеме басшысының) бұйрығымен тағайындалған құрамы төрағадан, хатшыдан (кадр қызметінің өкілі) және кемінде төрт комиссия мүшесінен тұратын іріктеу комиссиясының қарауына шығарылады.
13. Іріктеу комиссиясының кандидатты әскери қызметке қабылдаудың мақсатқа сайлылығы немесе бас тарту туралы дәлелді қорытындысы осы Нұқсаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделеді.
Бас тарту себебін көрсете отырып, келісімшарт бойынша әскери қызметке қабылдаудан бас тарту туралы кандидаттарға қол қойғыза отырып, жазбаша түрде іріктеу комиссиясының отырысынан кейн сол күнде хабарланады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 21.06.2018 № 461 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Іріктеуден өткен кандидат жеке құрам бойынша бұйрықпен 5 тәулік ішінде келісімшарт бойынша әскери қызметке қабылданады, саптық бөлім бойынша бұйрықпен әскери бөлімнің тізімдеріне қабылданады және міндеттерін орындауға жіберіледі. Саптық бөлім бойынша бұйрықтан үзінді әскери есепте тұрған жері бойынша жергілікті әскери басқару органына (бұдан әрі – ЖӘБО) әскери есептен шығару үшін жолданады. Сонымен қатар запаста тұрмаған адамға ЖӘБО әскери билет ресімдейді.
3-тарау. Келісімшарт бойынша әскери қызметшілерді әскери
лауазымдарға тағайындау және ауыстыру
15. Әскери қызметшіні әскери лауазымға тағайындау біліктілік талаптарын, білім және кәсіби даярлық деңгейін ескере отырып жүргізіледі.

16. Назначение военнослужащих на воинскую должность производится по представлению непосредственных начальников и предоставляется прямым начальникам через курируемые кадровые службы.
17. Представления (документы) направляются согласно номенклатуре должностей должностным лицам, имеющим право издавать приказы по личному составу и подлежат согласованию с начальниками заинтересованных структурных подразделений ГКНГ (воинских частей), заместителями Главнокомандующего, командующих РгК и командиров воинских частей, курирующих соответствующие службы, а также с главным сержантом в части, касающейся назначения сержантов региональных командований и воинских частей.
18. При изменении штатного наименования воинских должностей (без изменения штатно-должностных категорий), а также при изменении нумерации или наименования воинской части осуществляется переназначение на новые воинские должности.
19. Временное назначение лиц гражданского персонала, граждан на вакантные должности офицерского состава производится при наличии высшего образования, специальности родственной по профилю соответствующей военной специальности и опыта работы по данной специальности.
20. Временное назначение лиц гражданского персонала, граждан на вакантные должности сержантского и солдатского составов производится при наличии высшего или средне-специального образования, в соответствии с пунктом 50 Правил.
21. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 21.01.2021 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 21.06.2018 № 461 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Назначение на штатные должности гражданского персонала, а также временное назначение лиц гражданского персонала, граждан на воинские должности производится приказами по строевой части.
24. Лица гражданского персонала, временно назначенные на воинские должности, при назначении на эти должности военнослужащих назначаются на другие воинские должности, а в случае невозможности назначения на другие воинские должности увольняются.
25. Заключение и прекращение трудового договора с лицами гражданского персонала, гражданами производится в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.
26. В кадровых служба РгК и воинских частей к 5 января должностными лицами кадровых и строевых служб создается резерв лиц офицерского состава с учетом достигнутых результатов и состояния воинской дисциплины для выдвижения на вышестоящие должности и направления на учебу.
При этом командирами и начальниками определяется, какая работа будет проводиться с каждым офицером, зачисленным в резерв, по подготовке на конкретную должность или поступления на учебу.

16. Әскери қызметшілерді әскери лауазымға тағайындау тікелей бастықтардың ұсынымы бойынша жүргізіледі және жетекшілік ететін кадр қызметтері арқылы тікелей бастықтарға ұсынылады.
17. Ұсыным (құжаттар) лауазымдар номенклатурасына сәйкес жеке құрам бойынша бұйрық шығаруға құқығы бар лауазымда адамдарға жолданады және сәйкес қызметтерге жетекшілік ететін ҰҰБҚ (әскери бөлімдер) мүдделі құрылымдық бөлімшелерінің бастықтарымен, Бас қолбасшының, ӨңҚ қолбасшысының және әскери бөлім командирлерінің орынбасарларымен, сондай-ақ ӨңҚ және әскери бөлім сержанттарын тағайындау бөлігінде бас сержантпен келісілуі тиіс.
18. Әскери лауазымдардың штаттық атауы өзгерген кезде (штаттық-лауазымдық санаттары өзгермей), сондай-ақ әскери бөлімнің нөмірі немесе атауы өзгерген кезде жаңа әскери лауазымдарға қайта тағайындау жүзеге асырылады.
19. Азаматтық персонал адамдарын, азаматтарды офицерлер құрамының бос лауазымдарына уақытша тағайындау жоғары білімі, тиісті әскери мамандық саласы бойынша жақын мамандығы және азаматтық персоналмен алмастырылатын осы мамандық бойынша жұмыс тәжірибесі болған кезде жүргізіледі.
20. Азаматтық персонал адамдарын, азаматтарды сержанттар мен сарбаздар құрамының бос лауазымдарына уақытша тағайындау жоғары немесе арнаулы орта білімі болған кезде Қағидалардың 50-тармағына бұйрығына сәйкес жүргізіледі.
21. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 21.01.2021 № 27 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 21.06.2018 № 461 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Штаттық лауазымдарға азаматтық персоналды тағайындау, сондай-ақ азаматтық персонал адамдарын, азаматтарды әскери лауазымдарға уақытша тағайындау саптық бөлім бойынша бұйрықпен жүргізіледі.
24. Әскери қызметшілер тағайындалған кезде осы лауазымдарға уақытша тағайындалған азаматтық персонал адамдары басқа әскери лауазымдарға тағайындалады, ал басқа әскери лауазымға тағайындау мүмкін болмаған жағдайда белгіленген тәртіппен шығарылады.
25. Азаматтық персонал адамдарымен, азаматтармен еңбек шартын жасасу және тоқтату Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жүргізіледі.
26. Өңірлік қолбасшылықтардың және әскери бөлімдердің кадр қызметтерінде кадр және саптық қызметінің лауазымды адамдары 5 қаңтарға жоғары тұрған лауазымдарға жылжыту және оқуға жіберу үшін қол жеткізген нәтижелерін және әскери тәртібінің жай-күйін ескере отырып офицерлер құрамы адамдарының резервін құрайды.
Бұл ретте командирлер мен бастықтар резервке тіркелген әр офицермен нақты лауазымға немесе оқуға түсуге дайындау бойынша қандай жұмыс жүргізілетінін айқындайды.

Сноска. Пункт 26 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 21.06.2018 № 461 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
При этом определяется, какая работа будет проводиться с каждым офицером, зачисленным в резерв, по подготовке на конкретную должность или к поступлению на учебу.
27. При назначении на равные должности лиц, зачисленных в резерв, по решению соответствующего начальника в служебных характеристиках указывается о том, что они состояли в резерве по прежнему месту службы.
28. Назначение лиц офицерского состава на низшие должности производится после рассмотрения аттестационной комиссией.
29. При снижении военнослужащих по контракту с должностей сержантского состава на должности солдатского состава с ними заключаются новые контракты сроком на 3 (три) года.
30. Зачисление военнослужащих курсантами (слушателями) военных учебных заведений других государств с оставлением в списках личного состава Национальной гвардии осуществляется приказами заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан – Главнокомандующего Национальной гвардией по представлению приемной экзаменационной комиссии ГКНГ.
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.12.2023 № 938 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. По окончании военного учебного заведения выпускник назначается на должность или зачисляется в распоряжение соответствующего командира (начальника) приказом заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан – Главнокомандующего Национальной гвардией.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.12.2023 № 938 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Время нахождения на лечении и в отпусках в срок нахождения военнослужащего в распоряжении не засчитывается.
33. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 21.06.2018 № 461 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 21.06.2018 № 461 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. После письменного согласования с командиром воинской части (руководителем государственного учреждения) по новому месту службы военнослужащего, кадровой службой оформляются и направляются документы для рассмотрения возможности назначения военнослужащего в другую воинскую часть.

Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 21.06.2018 № 461 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Резервке тіркелген адамдарды тең лауазымдарға тағайындау кезінде тиісті бастықтың шешімі бойынша қызметтік мінездемелерде олардың бұрынғы қызмет орны бойынша резервте тұрғаны туралы көрсетіледі.
28. Офицерлер құрамының адамдарын төмен лауазымдарға тағайындау аттестаттау комиссиясының қарауынан соң жүргізеді.
29. Келісімшарт бойынша әскери қызметшілерді сержанттар құрамы лауазымдарынан сарбаздар құрамының лауазымына төмендеткен кезде олармен 3 (үш) жыл мерзімге жаңа келісімшарт жасалады.
30. Әскери қызметшілерді Ұлттық ұланның жеке құрамының тізімдерінде қалдыра отырып, басқа мемлекеттердің әскери оқу орындарының курсанттары (тыңдаушылары) ретінде тіркеу ҰҰБҚ емтихан қабылдау комиссиясының ұсынымы бойынша Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары – Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының бұйрықтарымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 27.12.2023 № 938 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Әскери оқу орнын аяқтаған соң, бітіруші Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары – Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының бұйрығымен лауазымға тағайындалады немесе тиісті командирдің (бастықтың) қарамағына тіркеледі.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 27.12.2023 № 938 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Қарамағында болу мерзіміне әскери қызметшінің емделу және еңбек демалысында болу уақыты есептелмейді.
33. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 21.06.2018 № 461 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 21.06.2018 № 461 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Әскери қызметшінің жаңа қызмет орны бойынша бөлімнің командирімен (мемлекеттік мекеме басшысымен) жазбаша келісілген соң, кадр қызметі әскери қызметшіні басқа әскери бөлімге тағайындау мүмкіндігін қарау үшін құжат ресімдейді және жолдайды.

36. Назначение военнослужащих по контракту между РгК, Академии, воинскими частями непосредственного подчинения по ходатайству соответствующих командиров (начальников) осуществляется приказами по личному составу заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан – Главнокомандующего Национальной гвардией.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.12.2023 № 938 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Назначение военнослужащих по контракту на новое место службы по семейным обстоятельствам, по состоянию здоровья военнослужащего или членов его семьи, производится при наличии вакантных должностей в воинской части, избранной местом дальнейшего прохождения службы, а также предоставления акта семейно-имущественного обследования или заключения медицинской организации по месту их жительства.
Сноска. Пункт 37 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 21.06.2018 № 461 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Откомандирование военнослужащих офицерского, сержантского и солдатского составов из Национальной гвардии в другие государственные органы, где предусмотрена воинская служба и поступление на воинскую службу по контракту в НГ РК военнослужащих (сотрудников) из правоохранительных и специальных органов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований производится приказами по личному составу Министра внутренних дел либо заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан – Главнокомандующего Национальной гвардией.
Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.12.2023 № 938 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. При назначении военнослужащего в государственные органы (учреждения), где не предусмотрена воинская служба подлежит увольнению в соответствии с Законом.
Глава 4. Заключение контрактов с военнослужащими, достигшими предельного возраста состояния на воинской службе
40. Военнослужащий, достигший предельного возраста состояния на воинской службе, в срок не менее чем за четыре месяца до истечения срока действующего контракта извещается уведомлением об увольнении в связи с достижением предельного возраста состояния на воинской службе из Национальной гвардии Республики Казахстан, по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
41. Военнослужащие, достигшие предельного возраста состояния на воинской службе, соответствующие требованию пункта 2 статьи 25 Закона подают на имя заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан – Главнокомандующего Национальной гвардией рапорт о продлении срока контракта по форме, согласно приложению 4 к настоящей Инструкции.

36. Келісімшарт бойынша әскери қызметшілерді ӨңҚ, Академия, тікелей бағынысты бөлімдер арасында тиісті командирлердің (бастықтардың) қолдаухаты бойынша тағайындау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары – Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының жеке құрам бойынша бұйрықтарымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 27.12.2023 № 938 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Келісімшарт бойынша әскери қызметшілерді отбасы жағдайы бойынша, әскери қызметшінің немесе оның отбасы мүшелерінің денсаулық жағдайы бойынша жаңа қызмет орнына тағайындау одан әрі қызмет өткеру үшін таңдалған әскери бөлімде бос лауазымдар болған жағдайда отбасылық-мүлікті зерттеу актісін немесе тұрғылықты жерi бойынша медициналық ұйымның қорытындысына ұсынған кезде жүргізіледі.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 21.06.2018 № 461 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Офицерлер, сержанттар мен сарбаздар құрамының әскери қызметшілерін Ұлттық ұланнан әскери қызмет көзделген басқа мемлекеттік органдарға іссапарға жіберу және әскери қызметшілерді (қызметкерлерді) құқық қорғау және арнайы органдардан, Қарулы Күштерден, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардан ҚР ҰҰ-ға келісімшарт бойынша әскери қызметке қабылдау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің немесе Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары – Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының жеке құрам бойынша бұйрықтарымен жүргізіледі.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 27.12.2023 № 938 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Әскери қызметшіні әскери қызмет көзделмеген басқа мемлекеттік органдарға (мекемелерге) тағайындау кезінде Заңға сәйкес әскери қызметтен шығарылуы тиіс.
4-тарау. Әскери қызметте болудың шекті жасына толған әскери
қызметшілермен келісімшарт жасасу
40. Әскери қызметте болудың шекті жасына толған әскери қызметшіге қолданыстағы келісімшарт мерзімінің аяқталуына кемінде төрт ай қалғанда осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес қызметтен шығарылатыны туралы хабарланады.
41. Әскери қызметте болудың шекті жасына толған әскери қызметшілер Заң 25 – бабы 2 тармағына сәйкес осы Нұқсаулыққа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары – Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының атына келісімшарт мерзімін ұзарту туралы баянат береді.

Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.12.2023 № 938 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Решение об оставлении военнослужащих на воинской службе сверх предельного возраста объявляется им лично командирами воинских частей.
В послужные списки военнослужащих вносится запись о принятом решении и сроке, на который военнослужащие оставлены на воинской службе сверх предельного возраста.
43. Военнослужащим, которым отказано в продлении срока контракта сверх предельного возраста состояния на воинской службе, выдаются уведомления об увольнении из Национальной гвардии Республики Казахстан, по форме согласно приложению 5 к настоящей Инструкции.
Глава 5. Проведение ротации военнослужащих по контракту
44. Ротация военнослужащих осуществляется в рамках прохождения воинской службы для повышения боевой готовности войск, а также в целях служебной необходимости или обеспечения более эффективного использования профессионального потенциала военнослужащих, согласно Правил.
45. Условиями ротации являются:
пребывание в одной воинской должности свыше 5 лет;
прохождение воинской службы в одной воинской части в местности с тяжелыми климатическими условиями свыше 3 лет.
46. План ротации и список военнослужащих, подлежащих ротации, составляется ежегодно к 1 декабря.
47. Ротации, связанной с переездом в другую местность, не подлежат военнослужащие:
имеющие супругу (супруга), которой (которому) установлена инвалидность;
имеющие (являющимися опекунами) детей с инвалидностью, в том числе усыновленных (удочеренных);
имеющих на иждивении престарелых родителей;
в год окончания контракта о прохождении воинской службы;
до достижения предельного возраста которых осталось 3 года;
в случае невозможности их назначения на равные или высшие воинские должности.
Сноска. Пункт 47 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.09.2022 № 772 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. По ходатайству прямых начальников и решению аттестационной комиссии заместитель Министра внутренних дел Республики Казахстан – Главнокомандующий Национальной гвардией продлевает время нахождения на воинских должностях на второй срок, согласно Правил.
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.12.2023 № 938 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. РгК и воинскими частями непосредственного подчинения ежегодно к 5 декабря в управление кадров и военного образования ГКНГ представляется план и список ротации военнослужащих по своей номенклатуре и предложения по ротации военнослужащих номенклатуры заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан – Главнокомандующего Национальной гвардией.

Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 27.12.2023 № 938 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Әскери қызметшілерді әскери қызметте шекті жастан тыс қалдыру туралы шешімді оларға әскери бөлім командирлері жеке өздері жариялайды.
Әскери қызметшілердің қызметтік тізімдеріне шекті жастан тыс әскери қызметте қалдырылғаны және мерзімі туралы жазылады.
43. Келісімшарт мерзімін әскери қызметте болудың шекті жасынан тыс ұзартудан бас тартылған әскери қызметшілерге осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметтен шығарылатыны туралы хабарлайды.
5-тарау. Келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге ротация жүргізу
44. Әскери қызметшілерді ротациялау әскердің жауынгерлік әзірлігін арттыру үшін әскери қызмет өткеру шеңберінде, сондай-ақ қызметтік қажеттілік немесе әскери қызметшілердің кәсіби әлеуетін анағұрлым тиімді пайдалануды қамтамасыз ету мақсатында Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
45. Ротациялау шарттары:
бір әскери лауазымда 5 жылдан артық болу;
климаттық жағдайы ауыр жерлердегі бір әскери бөлімде 3 жылдан артық әскери қызмет өткеру болып табылады.
46. Ротациялау жоспары және ротациялауға жататын әскери қызметшілердің тізімі жыл сайын 1 желтоқсанға жасалады.
47. Мынадай:
мүгедектік белгіленген зайыбы (жұбайы) бар;
мүгедектігі бар балалары (қамқоршысы болып табылатын), оның ішінде асырап алған балалары бар;
асырауында қартайған ата-аналары бар;
осы жылы келісімшарт мерзімі аяқталатын;
әскери қызметте болудың шекті жасына толуына 3 жыл қалған;
тең немесе жоғары лауазымға тағайындау мүмкін емес әскери қызметшілер басқа жерге көшумен байланысты ротациялауға жатпайды.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 29.09.2022 № 772 (алғаш ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Тікелей бастықтардың қолдауы және аттестаттау комиссиясының шешімі бойынша Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары – Ұлттық ұланның Бас қолбасшысы Қағидаларға сәйкес екінші мерзімге әскери лауазымдарда болу уақытын ұзартады.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 27.12.2023 № 938 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. ӨңҚ және тікелей бағынысты әскери бөлімдер жыл сайын 5 желтоқсанға ҰҰБҚ Кадр және әскери білім басқармасына өз номенклатурасы бойынша ротациялау жоспары мен тізімін және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары – Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының номенклатурасының әскери қызметшілерін ротациялау бойынша ұсыныстар жолдайды.

Сноска. Пункт 49 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.12.2023 № 938 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Изменения в план ротации и список военнослужащих, подлежащих ротации, вносятся должностным лицом, их утвердившим.
51. Список военнослужащих РгК и воинских частей непосредственного подчинения, подлежащих ротации составляется, по форме согласно приложению 6 к настоящей Инструкции.
52. План ротации РгК и воинских частей непосредственного подчинения составляется по итогам года к 15 января и уточняется к 15 июля, по форме согласно приложению 7 к настоящей Инструкции.
Глава 6. Присвоение воинских званий
53. Присвоение воинских званий военнослужащим офицерского, сержантского и солдатского составов, в том числе в порядке переаттестации производится согласно Правил прохождения воинской службы.
54. В целях своевременного присвоения очередных воинских званий кадровыми службами на очередной год составляется график присвоения воинских званий. На положительно аттестуемых офицеров, занимающих соответствующие штатные должности, направляются представления в кадровую службу ГКНГ не позднее, чем за один месяц до истечения сроков выслуги в званиях, с приложением перечня документов, оформляемых с представлением, согласно приложению 8 (далее – перечень документов) к настоящей Инструкции.
55. Объявление командиром воинской части военнослужащему по контракту причин, послуживших основанием для несвоевременного представления к присвоению очередного воинского звания, производится под роспись военнослужащего в листе беседы, который хранится в личном деле до присвоения очередного воинского звания.
О принятом решении и проведенной беседе с лицом офицерского состава информируется управление кадров и военного образования ГКНГ.
56. В срок выслуги в воинском звании офицерам, определенным на воинскую службу по контракту в добровольном порядке из запаса и назначенным на должности, засчитывается время пребывания их в воинском звании в запасе с соблюдением сроков выслуги, установленных статьей 20 Закона.
57. На военнослужащих, представляемых к присвоению первого воинского звания офицерского состава в соответствии с пунктом 90 Правил, оформляется представление на бланке Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 57 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.12.2023 № 938 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. Сотрудникам правоохранительных и специальных государственных органов, поступившим на воинскую службу в Национальную гвардию в порядке перевода, воинское звание присваивается в соответствии с требованиями статьи 20 Закона.

Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 27.12.2023 № 938 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Ротациялау жоспарына және ротациялауға жататын әскери қызметшілердің тізіміне өзгерістерді оны бекіткен адам енгізеді.
51. ӨңҚ және тікелей бағынысты әскери бөлімдердің ротациялауға жататын әскери қызметшілерінің тізімі осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
52. ӨңҚ және тікелей бағынысты әскери бөлімдердің ротациялау жоспары осы Нұсқаулыққа 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жылдың қорытындысында 15 қаңтарда жасалады және 15 шілдеде нақтыланады.
6-тарау. Әскери атақтар беру
53. Офицерлер, сержанттар мен сарбаздар құрамындағы әскери қызметшілерге, оның ішінде қайта аттестаттау тәртібімен әскери атақтар беру Әскери қызмет өткеру қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
54. Кезекті әскери атақтарын уақтылы беру мақсатында кадр қызметтері кезекті жылға әскери атақтар беру кестесін жасайды. Оң аттестатталған, тиісті штаттық лауазымдарды атқаратын офицерлерге атақтағы еңбек сіңірген мерзімінің аяқталуына кемінде бір ай қалғанда ҰҰБҚ кадр қызметіне осы Нұсқаулыққа 8-қосымшаға сәйкес ұсынымдар жолданады.
55. Әскери бөлім командирінің келісімшарт бойынша әскери қызметшіге кезекті әскери атағын беруге ұсынуды кешіктіруге негіз болған себепті жариялауы әскери қызметшінің әңгімелесу парағына қол қоюы арқылы жүргізіледі, ол кезекті әскери атақ берілгенге дейін жеке істе сақталады.
Қабылданған шешім мен офицерлер құрамының адамымен жүргізілген әңгімелесу туралы ҰҰБҚ Кадр және әскери білім басқармасына ақпарат беріледі.
56. Запастан ерікті түрде келісімшарт бойынша әскери қызметке айқындалған және лауазымға тағайындалған офицерлердің әскери атағындағы еңбек сіңірген мерзімінде Заңының 20-бабында белгіленген еңбек сіңірген мерзімдерін сақтай отырып, олардың запаста әскери атағында болған уақыты есептеледі.
57. Қағидалардың 90-тармағына сәйкес офицерлер құрамының алғашқы әскери атағын беруге ұсынылған әскери қызметшілерге Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің бланкісінде ұсыным ресімделеді.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 27.12.2023 № 938 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Ауыстыру тәртібімен Ұлттық ұланға келісімшарт бойынша әскери қызметке кіретін құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне әскери атақ Заңның 20-бабының талаптарына сәйкес беріледі.

59. Срок выслуги в воинском звании, присвоенном в порядке переаттестации, исчисляется со дня присвоения специального звания, которое имелось до переаттестации.
60. Воинское звание "рядовой" присваивается гражданам, не имеющим воинского звания, приказами по личному составу при поступлении на воинскую службу по контракту на соответствующие штатные должности, а также при поступлении в Академию.
Сноска. Пункт 60 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.12.2023 № 938 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. Воинское звание "младший сержант" присваивается при назначении военнослужащего на воинскую должность, по которой штатом предусмотрено соответствующее воинское звание и выше после обучения в учебной части, а курсантам Академии присваивается после прохождения ими учебно-методических сборов на факультете повышения квалификации при Академии.
Сноска. Пункт 61 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.12.2023 № 938 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. Военнослужащим-женщинам воинское звание "младший сержант" может быть присвоено при наличии соответствующего образования, родственного данной специальности по истечении шести месяцев после назначения.
Глава 7. Представление отпусков военнослужащим по контракту
63. В ГКНГ, РгК и воинских частях до 25 декабря на предстоящий год составляется график отпусков военнослужащих и утверждается командиром воинской части, имеющим право предоставления отпусков.
64. Ежегодные основные отпуска военнослужащим предоставляются равномерно в течение всего календарного года с расчетом ежемесячного нахождения в отпуске 25-30 процентов от личного состава. Командиры (начальники), пользующиеся правом предоставления отпусков, могут уменьшать ежемесячные нормы предоставления ежегодных основных отпусков отдельным категориям военнослужащих в интенсивные периоды выполнения боевых задач и боевой подготовки. Военнослужащим, получившим ранения, контузии или увечья при выполнении боевых задач, а также принимавшим участие в боевых действиях и антитеррористических (миротворческих) операциях, предоставляется право на использование ежегодного основного отпуска в удобное для них время.
65. При предоставлении военнослужащим отпусков (ежегодного основного, краткосрочного по семейным обстоятельствам и учебного) необходимое время для проезда к месту проведения отпуска и обратно предоставляется независимо от места проведения отпуска и исчисляется по расписанию движения (с учетом пересадок) железнодорожного, воздушного, автомобильного, водного транспорта.

59. Қайта аттестаттау тәртібінде берілген әскери атақтағы еңбек сіңірген жылдары қайта аттесттауға дейін болған арнайы атағын берген күннен бастап есептеледі.
60. Әскери атағы жоқ азаматтарға "қатардағы жауынгер" әскери атағы тиісті штаттық лауазымдарға келісімшарт бойынша әскери қызметке кірген, сондай-ақ Академияға түскен кезде жеке құрам бойынша бұйрықтармен беріледі.
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 27.12.2023 № 938 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
61. "Кіші сержант" әскери атағы әскери қызметшіні штатта тиісті және одан жоғары әскери атақ көзделген әскери лауазымға тағайындау кезінде, оқу бөлімін бітірген соң, ал Академия курсанттарына олар Академия жанындағы біліктілікті арттыру факультетінде оқу-әдістемелік жиындардан өткеннен кейін беріледі.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 27.12.2023 № 938 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Әйел әскери қызметшіге "кіші сержант" әскери атағы осы мамандыққа жақын тиісті білімі болса, тағайындалғаннан кейін алты айдан кейін берілуі мүмкін.
7-тарау. Келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге демалыстар беру
63. ҰҰБҚ-да, ӨңҚ және әскери бөлімдерде 25 желтоқсанға дейін әскери қызметшілердің келесі жылға арналған демалыс кестесі жасалады және демалыстар беру құқығы бар әскери бөлім командирі бекітеді.
64. Әскери қызметшілерге жыл сайынғы негiзгi демалыс бүкiл күнтiзбелiк жыл ішiнде ай сайын жеке құрамның 25-30 пайызы демалыста болуы есебiмен бiркелкi берiледi. Демалыстар беру құқығы бар командирлер (бастықтар) жауынгерлік міндеттерді орындаудың және жауынгерлік даярлықтың шиеленіскен кезеңінде жекелеген санаттағы әскери қызметшілерге жыл сайынғы негізгі демалыстарды берудің ай сайынғы нормасын азайта алады. Жауынгерлік міндеттерді орындау кезінде жараланған, контузия алған немесе мертіккен, сондай-ақ ұрыс қимылдарына және терроризмге қарсы (бітімгершілік) операцияларға қатысқан әскери қызметшілерге жыл сайынғы негізгі демалысын өзіне ыңғайлы уақытта алу құқығы беріледі.
65. Әскери қызметшілерге демалыстар (жыл сайынғы негізгі, отбасы жағдайы бойынша қысқа мерзімді және оқу демалыстарын) беру кезінде демалысты өткізу орнына бару және кері қайту үшін қажетті уақыт демалысты өткізу орнына қарамастан беріледі және темір жол, әуе, автомобиль, теңіз көлігінің қозғалыс (қайта отыруды ескере отырып) кестесі бойынша есептеледі.

66. В случаях отсутствия железнодорожного сообщения время необходимое для проезда к месту проведения отпуска и обратно исчисляется по расписанию движения (с учетом пересадок), железнодорожного транспорта до ближайшей к месту проведения отпуска железнодорожной станции. Время, необходимое для проезда от ближайшей железнодорожной станции до места проведения отпуска исчисляется по расписанию движения междугородних автобусов (маршрутных такси) с учетом пересадок.
67. При проведении отпуска в нескольких пунктах военнослужащему предоставляется время для проезда от места службы до одного из этих пунктов и обратно по выбору военнослужащего.
68. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 21.06.2018 № 461 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69. Проведение военнослужащим отпуска в населенном пункте, указанном в рапорте о предоставлении отпуска, подтверждается записью в отпускном билете о постановке/снятии с учета в МОВУ (в случае отсутствия МОВУ - в местном исполнительном органе) по месту проведения отпуска.
В случае отсутствия записи в отпускном билете подтверждающими документами являются проездные документы (билеты).
Сноска. Пункт 69 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 21.06.2018 № 461 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70. При следовании в отпуск за пределы Республики Казахстан подтверждающим документом о действительном нахождении в указанном в рапорте населенном пункте является проездной документ, отметки в паспорте о прохождении пограничного контроля либо копии миграционных карт.
Сноска. Пункт 70 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 21.06.2018 № 461 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71. В случаях, если время необходимое для проезда к месту проведения отпуска составляет более двенадцати часов, то к отпуску военнослужащего присоединяются двое суток (и более) для следования к месту проведения отпуска и обратно.
72. В случаях, если время необходимое для проезда к месту проведения отпуска составляет менее двенадцати часов, то к отпуску военнослужащего присоединяются одни сутки для следования к месту проведения отпуска и обратно.
73. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 21.06.2018 № 461 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74. Перед отпуском по беременности и родам или непосредственно после него либо по окончании отпуска по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет военнослужащей-женщине по ее желанию предоставляется ежегодный основной отпуск.
При этом, в случае использования отпуска по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет по частям ежегодный основной отпуск в полном объеме предоставляется только один раз после первого выхода, в последующем ежегодный основной отпуск предоставляется пропорционально прослуженным полным месяцам.

66. Темір жол қатынасы болмаған жағдайда демалысты өткізу орнына бару және кері қайту үшін қажетті уақыт демалысты өткізу орнына жақын теміржол станциясына дейінгі қозғалыс (қайта отыруды ескере отырып), темір жол көлігі кестесі бойынша есептеледі. Жақын темір жол станциясынан демалыс өткізу орнына жетуге қажетті уақыт қайта отыруларды ескере отырып, қалааралық автобустардың (маршруттық таксилердің) қозғалыс кестесі бойынша есептеледі.
67. Демалысты бірнеше пунктте өткізген жағдайда әскери қызметшінің таңдауы бойынша қызмет орнынан оған осы пункттердің біреуіне бару және кері қайту үшін уақыт ұсынылады.
68. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 21.06.2018 № 461 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69. Әскери қызметшінің демалыс ұсыну туралы баянатында көрсетілген елді мекенде демалысын өткізгені демалыс билетіндегі демалыс өткізу орны бойынша ЖӘБО (ЖӘБО болмаған жағдайда –жергілікті атқарушы органда) есепке қойылғаны/алынғаны туралы белгімен расталады.
Демалыс билетінде жазу болмаған жағдайда жол жүру құжаттары (билеттер) растаушы құжат болып табылады.
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 21.06.2018 № 461 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
70. Қазақстан Республикасынан тыс жерге демалысқа шыққан кезде баянатта көрсетілген елді мекенде болғаны туралы растайтын құжат жол жүру құжаты, паспорттағы шекаралық бақылаудан өткені туралы белгі немесе көші-қон карталарының көшірмелері болып табылады.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 21.06.2018 № 461 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
71. Демалысты өткізу орнына жету үшін қажетті уақыт он екі сағаттан асса, онда әскери қызметшінің демалысына демалысты өткізу орнына баруы және кері қайтуы үшін екі тәулік (одан көп) қосылады.
72. Демалысты өткізу орнына жету үшін қажетті уақыт он екі сағатқа жетпесе, онда әскери қызметшінің демалысына демалысты өткізу орнына баруы және кері қайтуы үшін бір тәулік қосылады.
73. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 21.06.2018 № 461 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
74. Жүктілігі және бала тууы бойынша демалыстың алдында немесе тікелей одан кейін не үш жасқа толғанға дейінгі бала күтімі бойынша демалысы аяқталғаннан кейін әскери қызметші әйелге оның қалауы бойынша жыл сайынғы негізгі демалыс беріледі.
Бұл ретте, бала күтімі бойынша демалысты ол үш жасқа толғанға дейін бөлшектеп пайдаланған жағдайда жыл сайынғы демалыс толық көлемде бірінші шықаннан кейін тек бір рет беріледі, одан әрі жыл сайынғы демалыс қызмет еткен толық айларына барабар беріледі.

Сноска. Пункт 74 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 21.06.2018 № 461 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. Краткосрочный отпуск по семейным обстоятельствам предоставляется по рапорту военнослужащего при регистрации брака, при рождении ребенка, в случае тяжелого состояния здоровья супруга (супруги), близких родственников военнослужащего, близких родственников супруга (супруги) военнослужащего, в случае смерти (гибели) супруга (супруги), близких родственников военнослужащего, близких родственников супруга (супруги) военнослужащего и при чрезвычайных ситуациях природного или техногенного характера, постигших близких родственников военнослужащего, близких родственников супруга (супруги) военнослужащего.
Основанием для предоставления краткосрочного отпуска являются подтверждающие документы, предоставляемые по выходу с отпуска в течение 10 рабочих дней.
Продолжительность краткосрочного отпуска по семейным обстоятельствам увеличивается на количество суток, необходимое для проезда к месту проведения отпуска и обратно.
Сноска. Пункт 75 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 21.06.2018 № 461 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76. Дополнительные отпуска военнослужащим предоставляются в период прохождения ими воинской службы в местностях и на должностях, которые предусмотрены законодательными актами Республики Казахстан.
При этом дополнительные отпуска в год поступления или увольнения с воинской службы предоставляются военнослужащим в полном объеме.
Сноска. Пункт 76 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 21.06.2018 № 461 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
77. В случае служебной необходимости военнослужащий отзывается из ежегодного основного отпуска в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2020 года № 653 "Об утверждении Правил отзыва военнослужащего органов внутренних дел из ежегодного основного отпуска в случае служебной необходимости" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21355).
Сноска. Пункт 77 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 21.01.2021 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 8. Увольнение с воинской службы военнослужащих по контракту

Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 21.06.2018 № 461 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
75. Отбасылық жағдайлары бойынша қысқа мерзімді демалыс әскери қызметшінің баянаты бойынша некені тіркеу кезінде, бала туу кезінде, әскери қызметшінің жұбайының (зайыбының), жақын туыстарының, әскери қызметші жұбайының (зайыбының) жақын туыстарының денсаулығы ауырлаған жағдайда, әскери қызметшінің жұбайы (зайыбы), жақын туыстары, әскери қызметші жұбайының (зайыбының) жақын туыстары қайтыс болған (қаза тапқан) жағдайда, әскери қызметшінің жақын туыстары, әскери қызметші жұбайының (зайыбының) жақын туыстары табиғи немесе техногендік сипаттағы төтенше жағдайларға ұшыраған жағдайлар кезінде беріледі.
Қысқа мерзімді демалыс негізі растаушы құжаттары, демалыстан шыққанан кейін 10 жұмыс күнінде ұсынылады.
Демалыстан шыққаннан кейін 10 жұмыс күнінің ішінде ұсынылған растайтын құжаттар қысқа мерзімдік демалыс беру үшін негіз болып табылады.";
Отбасылық жағдайлары бойынша қысқа мерзімді демалыстың ұзақтығы демалысты өткізу орнына және кері жүру үшін қажетті тәулік санына ұзартылады.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 21.06.2018 № 461 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76. Әскери қызметшілерге қосымша демалыстар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жерлерде және лауазымдарда қызмет өткерген кезеңінде беріледі.
Бұл ретте қосымша демалыстар әскери қызметке кірген немесе шығарылған жылы әскери қызметшілерге толық көлемде беріледі.
Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 21.06.2018 № 461 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
77. Қызметтік қажеттілік жағдайында әскери қызметші "Ішкі істер органдарының әскери қызметшісін қызметтік қажеттілік жағдайында жыл сайынғы негізгі демалысынан шақыртып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 29 қыркүйектегі № 653 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21355 болып тіркелген) жыл сайынғы негізгі демалысынан шақыртылады.
Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 21.01.2021 № 27 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-тарау. Келісімшарт бойынша әскери қызметшілерді әскери
қызметтен шығару

78. Перед представлением к увольнению с воинской службы уточняются данные о прохождении ими службы, при необходимости, документально подтверждаются периоды их службы, подлежащие зачету в выслугу лет в календарном исчислении и отдельно на льготных условиях, и в соответствии с законодательством исчисляется выслуга лет на пенсию. Исчисленная выслуга лет объявляется военнослужащему.
79. Принятие решения по увольнению военнослужащих по контракту по отрицательным мотивам производится после рассмотрения аттестационной комиссией.
80. Расторжение контракта по инициативе уполномоченного органа с беременными женщинами, женщинами, имеющими детей в возрасте до трех лет, одинокими матерями, воспитывающими ребенка в возрасте до четырнадцати лет (ребенка с инвалидностью до восемнадцати лет), иными лицами, воспитывающими указанную категорию детей без матери, по сокращению штатов (организационно-штатным мероприятиям) не допускается.
Сноска. Пункт 80 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.09.2022 772 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
81. Записи о прекращении действия контракта во всех экземплярах производятся в соответствии с формулировкой в приказе по личному составу.
82. Материалы об увольнении военнослужащего направляются в ГКНГ в одном экземпляре, на казахском и русском языках, на офицеров, личные дела которых хранятся в управлении кадров и военного образования – представляются в 2-х экземплярах (для подшивки их в личное дело), согласно перечню документов.
Глава 9. Комплектование должностей военнослужащих, проходящих воинскую службу по призыву
83. Комплектование должностей военнослужащих, проходящих воинскую службу по призыву, производится из числа граждан Республики Казахстан, призванных на воинскую службу в соответствии с Законом.
84. В комплектовании и изучении граждан совместно с МОВУ принимают участие представители органов внутренних дел.
Данную работу организуют:
1) Главное командование Национальной гвардией Республики Казахстан;
2) Комитет административной полиции МВД Республики Казахстан;
3) командующие РгК и командиры воинских частей, закрепленные за департаментами, управлениями и отделами по делам обороны;
4) заместители начальников территориальных органов полиции, являющиеся членами призывных комиссий, курирующие подразделения управлений административной полиции и местной полицейской службы.
Сноска. Пункт 84 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.12.2019 № 1052 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

78. Әскери қызметтен шығаруға ұсыну алдында олардың қызмет өткеруі туралы деректер нақтыланады, қажет болған жағдайда олардың қызмет өткерген кезеңдері күнтізбелік есеппен еңбек сіңірген жылдарына және жеңілдік жағдайында жеке есептелуі құжаттамамен расталады, заңнамаға сәйкес зейнеткерлікке еңбек сіңірген жылдары есептеледі. Есептелген еңбек сіңірген жылдары әскери қызметшіге жарияланады.
79. Келісімшарт бойынша әскери қызметшілерді теріс себептер бойынша шығару бойынша шешім аттестаттау комиссиясының қарауынан кейін қабылданады.
80. Уәкілетті органның бастамасы бойынша жүкті әйелдермен, үш жасқа дейінгі баласы бар әйелдермен, он төрт жасқа дейінгі баласы (он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар баласы) бар жалғызбасты аналармен, аталған санаттағы балаларды анасыз тәрбиелейтін өзге де адамдармен штаттарды қысқарту (ұйымдастыру-штаттық іс-шаралар) бойынша келісімшартты бұзуға жол берілмейді.
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 29.09.2022 № 772 (алғаш ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
81. Келісімшарт қолданысының тоқтатылуы туралы барлық даналардағы жазбалар жеке құрам бойынша бұйрықтағы тұжырымға сәйкес жүргізіледі.
82. Әскери қызметшіні қызметтен шығару туралы материалдар ҰҰБҚ-ға бір данада, мемлекеттік және орыс тілдерінде, жеке істері Кадр және әскери білім басқармасында сақталатын офицерлерге 2 данада (оларды жеке іске тігу үшін) осы Нұсқаулыққа 8-қосымшаға сәйкес ұсынылады.
9-тарау. Мерзімді әскери қызметтегі әскери қызметшілердің
лауазымдарын жасақтау
83. Шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілердің лауазымдарын жасақтау Заңға сәйкес әскери қызметке шақырылған Қазақстан Республикасының азаматтары қатарынан жүргізіледі.
84. Жасақтауға және азаматтарды зерделеуге ЖӘБО бірге ішкі істер органдарының өкілдері қатысады.
Бұл жұмысты:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы;
2) Қазақстан Республикасы ІІМ Әкімшілік полиция комитеті;
3) ЖӘБО бекітілген ӨңҚ қолбасшылары және әскери бөлім командирлері;
4) аумақтық полиция органдары бастықтарының әкімшілік полиция басқармаларына және жергілікті полиция қызметіне жетекшілік ететін, шақыру комиссияларының мүшелері болып табылатын орынбасарлары ұйымдастырады.
Ескерту. 84-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.12.2019 № 1052 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

85. Комплектование Национальной гвардии призывниками производится в соответствии со штатной численностью войск по экстерриториальному принципу.
86. Ежегодно в январе и июле ГКНГ составляет расчет-заявку с указанием потребного количества молодого пополнения, в том числе специалистов и направляет в Департамент организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – ДОМР).
87. Планирование количества пополнения, направляемого со сборных пунктов областей (городов) в воинские части осуществляется Главным штабом НГ, исходя из наряда на призыв на каждый МОВУ.
Сноска. Пункт 87 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.12.2019 № 1052 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
88. Изучение по специальностям организуются на основании выписки из плана призыва, составляемого ДОМР.
Изучение осуществляют офицеры РгК и воинских частей, находящиеся на соответствующих штатных должностях (далее - офицеры, находящиеся на штатных должностях), которые принимают участие в отправке в воинские части.
89. Офицеры, находящиеся на штатных должностях, ежемесячно в весеннем призыве с февраля по июнь, а в осеннем с августа по декабрь месяцы направляются в МОВУ и территориальные органы полиции.
В помощь офицерам, находящимся на штатных должностях, распоряжением Главного штаба Национальной гвардии выделяются подготовленные к этой работе военнослужащие РгК и воинских частей по месту дислокации.
Прикомандированным офицерам, находящимся на штатных должностях, выделяются помещения для собеседования с гражданами и изучения документов.
Сноска. Пункт 89 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.12.2019 № 1052 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90. Заместителем Министра внутренних дел Республики Казахстан – Главнокомандующим Национальной гвардией ежегодно издается приказ, которым РгК и воинские части закрепляются за МОВУ.
Сноска. Пункт 90 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.12.2023 № 938 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
91. От органов внутренних дел изучение совместно с направленными для изучения и отбора военнослужащими Национальной гвардии осуществляют сотрудники полиции, назначаемые совместными приказами начальников соответствующих департаментов полиции, командующих РгК, командиров воинских частей с выездом в МОВУ и территориальные органы полиции.

85. Ұлттық ұланды мерзімді әскери қызметтің жас толықтырушыларымен жасақтау эксаумақтық қағидат бойынша әскердің штат санына сәйкес жүргізіледі.
86. Жыл сайын қаңтар және шілде айларында ҰҰБҚ жас толықтырушылардың, оның ішінде мамандардың қажетті санын көрсете отырып есеп-өтінім жасайды және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмысы департаментіне (бұдан әрі – ҰЖЖД) жолдайды.
87. Облыстардың (қала) жинау пункттерінен әскери бөлімдерге жіберілетін әскерге шақырылушылардың санын жоспарлауды ҰҰ Бас штабы әрбір ЖӘБО-ға арналған нарядқа байланысты жүзеге асырады.
Ескерту. 87-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.12.2019 № 1052 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
88. Мамандықтар бойынша зерделеу ҰЖЖД жасайтын шақыру жоспарынан үзіндінің негізінде ұйымдастырылады.
Зерделеуді ӨңҚ және әскери бөлімдерінің тиісті штаттық лауазымдарындағы офицерлері (бұдан әрі – штаттық лауазымдардағы офицерлер) жүзеге асырады, олар әскери бөлімдерге жөнелтуге қатысады.
89. Штаттық лауазымдардағы офицерлер ай сайын көктемгі шақыру кезеңінде ақпан-маусым аралығында, ал күзгі шақыру кезеңінде тамыз-желтоқсан аралығында ЖӘБО және аумақтық полиция органдарына іссапарға жіберіледі.
Штаттық лауазымдардағы офицерлерге көмектесу үшін ҰҰ Бас штабының өкімімен ӨңҚ және әскери бөлімдердің орналасу орны бойынша осы жұмысқа даярланған әскери қызметшілері бөлінеді.
Штаттық лауазымдардағы іссапарға жіберілген офицерлерге азаматтармен әңгімелесу жүргізу және құжаттарды зерделеу үшін үй-жайлар бөлінеді.
Ескерту. 89-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.12.2019 № 1052 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
90. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары – Ұлттық ұланның Бас қолбасшысы жыл сайын бұйрық шығарады, онда ӨңҚ мен әскери бөлімдер ЖӘБО-ға бекітіледі.
Ескерту. 90-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 27.12.2023 № 938 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
91. Ұлттық ұланның зерделеу және іріктеу үшін жіберілген әскери қызметшілерімен бірге зерделеуді тиісті полиция департаменттері бастықтарының, ӨңҚ қолбасшыларының, әскери бөлім командирлерінің бірлескен бұйрықтарымен тағайындалатын ішкі істер органдарынан полиция қызметкерлері ЖӘБО және аумақтық полиция органдарына шыға отырып, жүзеге асырады.

В процессе изучения призывников необходимо руководствоваться подпунктом 9-1) пункта 16 Правил организации и проведения призыва граждан Республики Казахстан на воинскую службу, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 мая 2012 года № 620.
По результатам работы оформляются списки предварительно отобранных призывников в соответствии с Приложением 11 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 91 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.12.2019 № 1052 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
92. На органы внутренних дел возлагается составление справки о наличии сведений на призывника Национальной гвардии Республики Казахстан, по форме согласно приложению 9 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 92 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.12.2019 № 1052 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
93. На областных (городских) сборных пунктах в период формирования и отправки команд призывников для Национальной гвардии, а также на железнодорожных станциях в местах отправки, пересадки, прибытия воинских команд и в пассажирских поездах, перевозящих призывников и военнослужащих уволенных в запас, выслуживших установленные сроки срочной воинской службы, сотрудники органов внутренних дел обеспечивают общественный порядок.
Сноска. Пункт 93 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.12.2019 № 1052 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
94. Один раз в два года ГКНГ проводится учебно-методический сбор с офицерами, находящимися на штатных должностях. На сбор привлекаются сотрудники МОВУ.
95. Для приема призывников на областные (городские) сборные пункты направляются команды из расчета:
до 20 призывников - 1 военнослужащий;
от 20 до 40 призывников - 2 военнослужащих;
от 40 до 50 призывников - 3 военнослужащих;
от 50 до 60 призывников - 4 военнослужащих;
от 60 призывников и более - 5 военнослужащих.
Старшие команд имеют при себе имущество по перечню имущества, находящегося при старших команд по сопровождению призывников согласно приложению 10 к настоящей Инструкции.
96. Военнослужащие назначенные в команды по приему призывников подчиняются начальнику областного (города республиканского значения или столицы) сборного пункта. Они участвуют в мероприятиях согласно распорядку работы сборного пункта.

Әскерге шақырылушыларды зерделеу процесінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 15 мамырдағы № 620 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтарын әскери қызметке шақыруды ұйымдастыру және жүргізу қағидалары 16-тармағының 9-1) тармақшасын басшылыққа алу қажет.
Жұмыстың нәтижесі бойынша осы Нұсқаулыққа 11-қосымшаға сәйкес іріктеліп алынған әскерге шақырылушылардың алдын ала тізімі ресімделеді.
Ескерту. 91-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.12.2019 № 1052 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
92. Ішкі істер органдарына осы Нұсқаулыққа 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ұлттық ұланға шақырылатын әскерге шақырылушыға анықтама жасау жүктеледі.
Ескерту. 92-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.12.2019 № 1052 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
93. Ұлттық ұлан үшін әскерге шақырылушылардың командаларын қалыптастыру және жөнелту кезеңінде облыстық (қалалық) жинау пункттерінде, сондай-ақ темір жол станцияларында әскери командаларды жөнелту, отырғызу, келу орындарында және әскерге шақырылушыларды және мерзімді әскери қызметтің белгіленген мерзімін өткерген запасқа шығарылған қызмет әскери қызметшілерді тасымалдайтын жолаушылар поездарында полиция, оның ішінде көліктегі полиция желілік басқармалары (бөлімдері) қызметкерлерінің күшейтілген кезекшілігі ұйымдастырылады.
Ескерту. 93-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.12.2019 № 1052 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
94. Екі жылда бір рет ҰҰБҚ штаттық лауазымдардағы офицерлермен оқу-әдістемелік жиын өткізеді. Жиынға ЖӘБО қызметкерлері тартылады.
95. Әскерге шақырылушыларды қабылдау үшін облыстық (қалалық) жинау пункттеріне мынадай есеппен командалар жіберіледі:
20 әскерге шақырылушыға дейін – 1 әскери қызметші;
20-дан 40 әскерге шақырылушыға дейін – 2 әскери қызметші;
40-тан 50 әскерге шақырылушыға дейін – 3 әскери қызметші;
50-ден 60 әскерге шақырылушыға дейін – 4 әскери қызметші;
60 және одан көп әскерге шақырылушыға – 5 әскери қызметші.
Команда басшыларында осы Нұсқаулыққа 10-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша мүлік болуы тиіс, олар әскерге шақырылушыларды алып жүру жөніндегі командалардың басшысында болады.
96. Әскерге шақырылушыларды қабылдау бойынша командаларға тағайындалған әскери қызметшілер облыстық (республикалық маңызы бар қала немесе астана) жинау пунктінің бастығына бағынады. Олар жинау пунктінің жұмыс тәртібіне сәйкес іс-шараларға қатысады.

97. В случае отказа старшего команды от приема призывника, на месте, составляется акт в произвольной форме, который подписывается офицером, находящимся на штатной должности совместно с другими должностными лицами РгК (воинской части), находящимися на сборном пункте, а также членом призывной комиссии и незамедлительно направляется, для анализа и принятия мер в Главный штаб Национальной гвардии.
Глава 10. Назначение на должности и перемещение военнослужащих срочной службы
98. Назначение на должности военнослужащих срочной службы производится суточным приказом командира воинской части на основании именных списков, распоряжений вышестоящих штабов в порядке подчиненности.
Военнослужащие проходят службу в воинских частях, в которые они направлены при призыве на воинскую службу или прибыли после подготовки в учебной воинской части.
99. Ведение основных учетно-воинских документов военнослужащего срочной службы возлагается:
учетно-послужной карты на строевую часть;
военного билета на командира подразделения (роты).
В военном билете военнослужащего делаются отметки:
1) о прохождении воинской службы;
2) о принятии военной присяги;
3) о присвоении воинских званий;
4) о присвоении военно-учетной специальности;
5) наименование должности и военно-учетной специальности в пункте;
6) в разделе особые отметки:
об обучении в учебной воинской части с указанием специальности обучения;
номера приказов по строевой части о переводе, самовольном оставлении воинской части, аресте;
7) о призыве по мобилизации, об участии в боевых действиях, об использовании в военное время, отметки о выдаче и изъятии мобилизационных предписаний.
100. Перемещение для дальнейшего прохождения службы производится:
1) внутри воинской части – приказом командира воинской части;
2) внутри РгК из одной воинской части в другую – на основании распоряжения командующего РгК;
3) между РгК и воинскими частями непосредственного подчинения - приказами и распоряжениями ГКНГ.
101. Временное откомандирование производится:
в пределах дислокации воинской части, а также в составе подразделений, выполняющих задачу по конвоированию лиц, содержащихся под стражей, приказом командира воинской части;
в пределах дислокации воинских частей РгК приказом командира воинской части на основании распоряжения командующего РгК;
между РгК, в государственные органы, а также для участия в спортивных сборах и состязаниях за пределами Республики Казахстан на основании распоряжений ГКНГ.
По ходатайству судебно-следственных органов откомандирование производится в воинские части НГ.

97. Команда басшысы шақырылушыны қабылдаудан бас тартқан жағдайда еркін нысанда акт жасалады, оған штаттық лауазымдағы офицер ӨңҚ (әскери бөлімнің) жинау пунктіндегі лауазымды адамдарымен бірлесіп, сондай-ақ шақыру комиссиясының мүшесі қол қояды, талдау және шара қабылдау үшін тез арада Ұлттық ұланның Бас штабына жолданады.
10-тарау. Мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді әскери лауазымдарға
тағайындау және ауыстыру
98. Мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді лауазымдарға тағайындау бағыныстылық тәртібімен атаулы тізімдер, жоғары тұрған штабтардың өкімдері негізінде әскери бөлім командирінің тәуліктік бұйрығымен жүргізіледі.
Әскери қызметшілер қызметті әскери қызметке шақыру кезінде жіберілген немесе оқу әскери бөлімінде даярлықтан кейін келген әскери бөлімде өткереді.
99. Мерзімді қызметтегі әскери қызметшінің негізгі есептік-әскери құжаттарын жүргізу:
есептік-қызметтік карта - саптық бөлімге;
әскери билет - бөлімше (рота) командиріне жүктеледі.
Әскери қызметшінің әскери билетінде:
1) әскери қызмет өткергені туралы;
2) әскери ант қабылдағаны туралы;
3) әскери атақтар берілгені туралы;
4) әскери-есептік мамандық берілгені туралы;
5) лауазымының және әскери-есептік мамандығының атауы туралы;
6) ерекше белгілер бөлімінде:
оқыған мамандығын көрсете отырып, оқу әскери бөлімінде оқығаны туралы;
ауыстырылғаны, әскери бөлімді өз бетімен тастап кеткені, қамауға алынғаны туралы саптық бөлім бойынша бұйрықтардың нөмірлері;
7) жұмылдыру бойынша шақырылғаны туралы, ұрыс қимылдарына қатысқаны туралы, соғыс уақытында пайдаланылғаны туралы, жұмылдыру ұйғарымдарының берілгені және алынғаны туралы белгілер қойылады.
100. Одан әрі қызмет өткеру үшін ауыстыру:
1) әскери бөлімнің ішінде – әскери бөлім командирінің бұйрығымен;
2) ӨңҚ ішінде бір әскери бөлімнен екіншісіне – өңірлік қолбасшылық қолбасшысының өкімі негізінде;
3) ӨңҚ мен тікелей бағынысты әскери бөлімдер арасында – ҰҰБҚ бұйрықтарымен және өкімдерімен жүргізіледі.
101. Уақытша іссапарға жіберу:
әскери бөлімнің орналасу шегінде, сондай-ақ қамаумен ұсталатын адамдарды айдауылмен алып жүру жөніндегі міндеттерді орындайтын бөлімшелердің құрамында әскери бөлім командирінің бұйрығымен жүргізіледі;
ӨңҚ әскери бөлімдерінің орналасуы шегінде ӨңҚ қолбасшысының өкімі негізінде әскери бөлім командирінің бұйрығымен жүргізіледі;
ӨңҚ арасында, мемлекеттік органдарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерде спорттық жиындарға және сайыстарға қатысу үшін ҰҰБҚ өкімі негізінде жүргізіледі.
Сот-тергеу органдарының қолдаухаты бойынша ҰҰ әскери бөлімдеріне іссапарға жіберіледі.

102. При явке военнослужащих в воинскую часть с опозданием, выяснение причин опоздания с проведением служебного расследования возлагается на командира, в распоряжение которого прибыл военнослужащий.
103. Передача военнослужащих представителям воинских частей производится в соответствии с именным списком по доверенности на право сопровождения воинской команды и оформляется актом, в котором указывается количество принятого (сданного) личного состава, его санитарное состояние, наличие документов, обмундирования и имущества.
Именные списки и предписания на поступивший личный состав хранятся в штабе воинской части. В именных списках указывается, в какое подразделение направлен военнослужащий для прохождения службы.
104. В случае отставания от поезда, тяжелой болезни военнослужащего (призывника) и других происшествий старший команды немедленно принимает необходимые меры и докладывает о случившемся по команде по средствам связи, а по прибытии в пункт назначения - рапортом командиру воинской части.
105. В пути следования воинской команды в случае заболевания и невозможности следовать далее военнослужащий сдается медицинским работникам ближайшего лечебного учреждения с составлением акта. Военный билет сдается военному коменданту (начальнику линейного пункта полиции), о чем делается отметка в первом экземпляре именного списка. О произшедшем старший команды докладывает командиру воинской части.
В акте указываются сведения об отставших (снятых) лицах: фамилии, имена и отчества (при его наличии), каким МОВУ они призваны, когда и где отстали или сняты с воинской команды, кому и когда сообщено. Акт составляется в двух экземплярах. Один экземпляр акта сдается лицу принявшему военнослужащего. Должностные лица, принявшие и сдавшие военнослужащих, докладывают об этом по команде.
106. Военнослужащие, отставшие от воинских команд, опаздывающие из отпусков, командировок и совершившие самовольное оставление воинской части временно прикомандировываются к воинской части Национальной гвардии по месту нахождения, о чем делается доклад в вышестоящий штаб и командиру воинской части по месту службы.
107. В случае отсутствия подразделений Национальной гвардии по месту нахождения военнослужащего он прибывает в МОВУ или к военному коменданту.
Глава 11. Первоначальное обучение военнослужащих срочной службы в учебной воинской части
108. Профессиональная подготовка военнослужащих срочной службы производится в учебной воинской части Национальной гвардии.

102. Әскери қызметшілер әскери бөлімге кешігіп келген кезде қызметттік тергеу жүргізе отырып, кешігу себебін анықтау әскери қызметші қарамағына келген командирге жүктеледі.
103. Әскери бөлімдердің өкілдеріне әскери қызметшілерді беру атаулы тізімге сәйкес әскери команданы алып жүру құқығына берілген сенімхат негізінде жүргізіледі және актімен ресімделеді, онда қабылданған (тапсырылған) жеке құрамның саны, оның санитарлық жай-күйі, құжаттарының, киім-кешегінің және мүлкінің түгелдігі көрсетіледі.
Келген жеке құрамның атаулы тізімі және ұйғарымдары әскери бөлімнің штабында сақталады. Атаулы тізімдерде әскери қызметші қызмет өткеру үшін қандай бөлімшеге жіберілгені көрсетіледі.
104. Әскери қызметші (шақырылушы) поездан қалып қойған, қатты науқастанған және басқа да оқиғалар болған жағдайда команда басшысы дереу қажетті шаралар қабылдайды және байланыс құралдары арқылы оқиға туралы команда бойынша, ал белгіленген пунктке келісімен әскери бөлім командиріне баянатпен баяндайды.
105. Әскери команданың жүру жолында науқастанған және одан әрі жүре алмаған кезде әскери қызметші акт жасала отырып, жақын жердегі емдеу мекемесінің медициналық қызметкеріне тапсырылады. Әскери билет әскери комендантқа (желілік полиция пунктінің бастығына) тапсырылады, ол туралы команданың атаулы тізімінің бірінші данасына белгі қойылады. Команда басшысы болған оқиға туралы әскери бөлім командиріне баяндайды.
Актіде қалып қойған (түсірілген) адамдар туралы мәліметтер: тегі, аты және әкесінің аты, қандай ЖӘБО-дан шақырылғаны, қашан және қай жерде әскери командадан қалып қойғаны немесе түсірілгені, кімге және қашан хабарланғаны көрсетіледі. Акті екі данада жасалады. Актінің бір данасы әскери қызметшіні қабылдаған адамға тапсырылады. Әскери қызметшілерді қабылдаған және тапсырған лауазымды адамдар ол туралы команда бойынша баяндайды.
106. Әскери командалардан қалып қойған, демалыстан, іссапардан кешіккен немесе әскери бөлімді өз бетімен тастап кеткен әскери қызметшілер Ұлттық ұланның сол жердегі әскери бөліміне уақытша іссапарға жіберіледі, ол туралы жоғары тұрған штабқа және қызмет орны бойынша әскери бөлім командиріне баяндалады.
107. Әскери қызметші болған жерде Ұлттық ұланның бөлімшелері болмаған жағдайда ол ЖӘБО немесе әскери комендантқа келеді.
11-тарау. Мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді
оқу әскери бөлімінде бастапқы оқыту
108. Мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді кәсіби даярлау Ұлттық ұланның оқу әскери бөлімінде жүргізіледі.
Даярлық жүргізілетін мамандықтардың тізбесі, оқыту мерзімі, сондай-ақ оқу бөлімін жасақтау тәртібі және ұйымдық құрылымы ҰҰБҚ жыл сайынғы бұйрықтарымен және өкімдерімен айқындалады.

109. Расчет на подготовку солдат-специалистов срочной службы в учебной воинской части составляется по периодам призыва управлениями ГКНГ, обобщается организационно-мобилизационным управлением и утверждается заместителем Министра внутренних дел Республики Казахстан – Главнокомандующим Национальной гвардией.
Сноска. Пункт 109 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.12.2023 № 938 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
110. Для контроля качества комплектования учебной воинской части направляются представители ГКНГ.
111. При комплектовании учебных подразделений с участием представителей воинских частей проводится тестирование прибывших курсантов по основным предметам обучения для определения первоначального уровня их знаний и умений. Результаты тестирования хранятся в течение всего периода обучения.
Отрицательные результаты тестирования по решению приемной комиссии являются основанием для возвращения военнослужащих в воинские части.
112. Военнослужащие срочной службы, прошедшие обучение в учебной воинской части, назначаются на штатные должности в соответствии с полученными ими военно-учетными специальностями.
Глава 12. Отпуска военнослужащих срочной службы
113. Военнослужащим срочной службы предоставляются отпуска:
1) краткосрочный (по семейным обстоятельствам и в виде поощрения, согласно пункта 55 Дисциплинарного устава Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364);
2) по болезни.
114. Краткосрочный отпуск предоставляется продолжительностью до 10 суток, не считая времени, необходимого для проезда к месту отпуска и обратно.
115. Отпуск по болезни предоставляется на основании заключения (справки) военно-врачебной комиссии.
116. Краткосрочный отпуск по семейным обстоятельствам предоставляется в случаях:
1) тяжелой болезни или смерти близких родственников;
2) стихийных бедствий, постигших семью военнослужащего срочной службы.
Необходимость предоставления отпуска по семейным обстоятельствам подтверждается соответствующими документами либо заверенной телеграммой соответствующего руководителя МОВУ.
Документы предоставляются при принятии решения о предоставлении отпуска или по возвращению из него.
117. При необходимости продления отпуска военнослужащему необходимо прибыть к военному коменданту гарнизона или начальнику МОВУ по месту проведения отпуска.
Сноска. Пункт 117 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.12.2019 № 1052 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

109. Мерзімді қызметтегі сарбаз-мамандарды әскери оқу бөлімінде даярлау есебін ҰҰБҚ басқармалары шақыру кезеңдері бойынша жасайды, Ұйымдастыру-жұмылдыру басқармасы жинақтайды және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары – Ұлттық ұланның Бас қолбасшысы бекітеді.
Ескерту. 109-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 27.12.2023 № 938 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
110. Оқу әскери бөлімінің жасақталу сапасын бақылау үшін ҰҰБҚ өкілдері жіберіледі.
111. Оқу бөлімшелерін жасақтау кезінде әскери бөлім өкілдерінің қатысуымен білімдері мен шеберліктерінің бастапқы деңгейлерін айқындау үшін негізгі оқыту пәндері бойынша келген курсанттармен тестілеу өткізіледі. Тестілеу нәтижелері барлық оқыту кезеңі бойы сақталады.
Тестілеудің нашар нәтижелері қабылдау комиссиясының шешімі бойынша әскери қызметшілерді әскери бөлімдерге қайтару үшін негіз болып табылады.
112. Оқу әскери бөлімінде оқыған мерзімді қызметтегі әскери қызметшілер олар алған әскери-есептік мамандықтарға сәйкес штаттық лауазымдарға тағайындалады.
12-тарау. Мерзімді қызметтегі әскери қызметшілердің демалыстары
113. Мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерге:
1) қысқа мерзімді (Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі №364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары тәртіптік жарғысының 55-тармағына сәйкес отбасы жағдайлары бойынша және көтермелеу түрінде);
2) науқастануы бойынша демалыстар беріледі.
114. Қысқа мерзімді демалыс 10 тәулікке дейінгі мерзімге беріледі, демалысын өткізетін жерге және кері қайту үшін қажетті уақыт есептелмейді.
115. Науқастануы бойынша демалыс әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы (анықтамасы) негізінде беріледі.
116. Отбасы жағдайлары бойынша қысқа мерзімді демалыс:
1) жақын туыстары қатты науқастанған немесе қайтыс болған;
2) мерзімді қызметтегі әскери қызметшінің отбасы табиғи апатқа ұшыраған жағдайларда беріледі.
Отбасы жағдайлары бойынша демалыс беру қажеттігі тиісті құжаттармен немесе ЖӘБО тиісті басшысының куәландырылған жеделхатымен расталуы тиіс.
Құжаттар демалыс беру туралы шешім қабылданған кезде немесе демалыстан келгеннен кейін ұсынылады.
117. Демалысты ұзарту қажет болса, әскери қызметші демалысын өткізу орны бойынша гарнизонның әскери комендантына немесе ЖӘБО бастығына келуі қажет.
Ескерту. 117-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.12.2019 № 1052 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

118. Командир воинской части организует розыск военнослужащего срочной службы, не возвратившегося своевременно из отпуска.
Глава 13. Самовольное оставление воинской части военнослужащими срочной службы
119. Военнослужащие, совершившие самовольное оставление воинской части или места службы, а равно неявку в срок без уважительных причин на службу снимаются с довольствия по истечении одних суток с момента совершения.
120. Розыск военнослужащих, совершивших самовольное оставление воинской части, осуществляется военнослужащими Национальной гвардии совместно с органами внутренних дел и МОВУ.
Военнослужащий, самовольно оставивший воинскую часть, при его задержании временно прикомандировывается к воинской части по месту нахождения, о чем незамедлительно докладывается в вышестоящий штаб и командиру воинской части, в которой проходит службу военнослужащий.
Глава 14. Увольнение в запас военнослужащих срочной службы
121. Увольнение в запас военнослужащих срочной службы, выслуживших срок воинской службы, установленный подпунктом 1) пункта 1 статьи 24 Закона Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих", производится приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан на основании Указа Президента Республики Казахстан о призыве граждан Республики на срочную воинскую службу и увольнении в запас военнослужащих срочной службы.
Сноска. Пункт 121 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 21.01.2021 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
122. Досрочное увольнение военнослужащих срочной службы в запас в случаях, предусмотренных Законом производится приказом заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан – Главнокомандующего Национальной гвардией, а по состоянию здоровья - приказом командира воинской части на основании заключения военно-врачебной комиссии.
Сноска. Пункт 122 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.12.2023 № 938 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
123. Увольнение в запас военнослужащих срочной воинской службы, выслуживших установленные сроки службы, завершается не позднее последнего числа последнего месяца срока воинской службы.
Увольнение в запас военнослужащего, находящегося в отпуске, на стационарном лечении, в служебной командировке или самовольно оставившего воинскую часть, не производится до возвращения военнослужащего в воинскую часть.
124. В целях обеспечения организованной отправки, уволенных в запас проездные документы до пунктов постановки на воинский учет, приобретаются заблаговременно согласно утвержденного заместителем Министра внутренних дел Республики Казахстан – Главнокомандующим Национальной гвардией графика.

118. Әскери бөлім командирі демалыстан уақтылы келмеген мерзімді қызметтегі әскери қызметшіні іздестіруді ұйымдастырады.
13-тарау. Мерзімді қызметтегі әскери қызметшілердің
әскери бөлімді өз бетімен тастап кетуі
119. Әскери бөлімді немесе қызмет орнын, сол сияқты дәлелсіз себептермен мерзімінде келмеген әскери қызметшілер бір тәулік өткеннен кейін үлестен шығарылады.
120. Әскери бөлімді өз бетімен тастап кеткен әскери қызметшілерді іздестіруді Ұлттық ұланның әскери қызметшілері ішкі істер органдарымен ЖӘБО бірлесіп жүзеге асырады.
Әскери бөлімді өз бетімен тастап кеткен әскери қызметші ұсталған кезде ұсталған орны бойынша әскери бөлімге уақытша іссапарға жіберіледі, ол туралы дереу жоғары тұрған штабқа және әскери қызметші қызмет өткеретін әскери бөлімнің командиріне баяндалады.
14. Мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді
запасқа шығару
121. "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 24-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында белгіленген әскери қызметтің мерзімін өткерген мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді запасқа шығару Қазақстан Республикасы Президентінің Республика азаматтарын мерзімді әскери қызметке шақыру және мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді запасқа шығару туралы Жарлығының негізінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бұйрығымен жүргізіледі
Ескерту. 121-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 21.01.2021 № 27 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
122. Заңда көзделген жағдайларда мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді запасқа шығару Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары – Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының бұйрығымен, денсаулық жағдайы бойынша әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы негізінде әскери бөлім командирінің бұйрығымен жүргізіледі.
Ескерту. 122-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 27.12.2023 № 938 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
123. Қызметтің белгіленген мерзімін өткерген мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді запасқа шығару әскери қызмет мерзімінің соңғы айының соңғы күндерінен кешіктірілмей аяқталады.
Демалыстағы, стационарлық емдеудегі, қызметтік іссапардағы немесе өз бетімен әскери бөлімді тастап кеткен әскери қызметшіні запасқа шығару әскери қызметші әскери бөлімге қайтқанша жүргізілмейді.
124. Запасқа шығарылғандарды ұйымдасқан түрде жөнелтуді қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары – Ұлттық ұланның Бас қолбасшысы бекіткен кестеге сәйкес әскери есепке қою пункттеріне дейінгі жол жүру құжаттары алдын ала сатылып алынады.

Сноска. Пункт 124 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.12.2023 № 938 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
125. Увольняемым в запас выдаются:
1) военный билет;
2) учетно-послужная карточка;
3) предписание;
4) служебная характеристика;
5) проездные документы либо денежная компенсация, в случаях отсутствия железнодорожного транспорта;
6) индивидуальный рацион питания общевойсковой.
Сноска. Пункт 125 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 21.01.2021 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
126. Военнослужащие срочной службы, выслужившие установленные сроки воинской службы и изъявившие желание проходить службу по контракту в воинских частях, обращаются с рапортом не позднее, чем за два месяца до окончания срока службы.
127. Для военнослужащих, изъявивших желание поступить на воинскую службу по контракту, командиром воинской части организуется проведение медицинского освидетельствования, специальной проверки и формирование личного дела.
128. После согласования с воинскими частями о наличии для них вакантных должностей, сбора необходимых документов, проведения медицинского освидетельствования и специальной проверки данные военнослужащие переводятся:
1) между воинскими частями РгК – распоряжением командующего РгК;
2) между Академией, воинскими частями, непосредственно подчиненными заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан – Главнокомандующего Национальной гвардией и РгК – распоряжением заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан – Главнокомандующего Национальной гвардией.
Сноска. Пункт 128 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.12.2023 № 938 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
129. Военнослужащие срочной службы, уволенные в запас, направляются для постановки на воинский учет в МОВУ по месту призыва.
В пункты постановки на воинский учет не по месту призыва, уволенные в запас направляются в случае изменения места жительства семьи, подтвержденного документально.
Приложение 1
к Инструкции прохождения
воинской службы в Национальной
гвардии Республики Казахстан
Форма
УТВЕРЖДАЮ
______________________________________________
(Должность командира (начальника) воинской части,
воинское звание, подпись, инициалы, фамилия)
"____" _________ 20___года
Заключение о приҰме на воинскую службу
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата в родительном падеже)

Ескерту. 124-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 27.12.2023 № 938 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
125. Запасқа шығарылатындарға:
1) әскери билет;
2) есептік-қызметтік карточка;
3) ұйғарым;
4) қызметтік мінездеме;
5) жол жүру құжаты немесе ақшалай өтемақы;
6) жалпы әскери жеке тамақтану рационы беріледі.
Ескерту. 125-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 21.01.2021 № 27 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
126. Әскери қызметтің белгіленген мерзімін өткерген және әскери бөлімдерде келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеруге ниет білдірген мерзімді қызметтегі әскери қызметшілер қызмет мерзімі аяқталғанға дейін екі айдан кешіктірмей баянатпен өтініш білдіреді. 136. Келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеруге ниет білдірген әскери қызметшілер үшін әскери бөлім командирі медициналық куәландыру, арнайы тексеру өткізуді және жеке ісін қалыптастыруды ұйымдастырады.
128. Олар үшін бос лауазымдардың бар-жоғын келіскеннен, қажетті құжаттарды жинағаннан, медициналық куәландыру және арнайы тексеру өткізілгеннен кейін бұл әскери қызметшілер:
1) өңірлік қолбасшылықтардың әскери бөлімдері арасында – өңірлік қолбасшылық қолбасшысының өкімімен;
2) Академия, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары – Ұлттық ұланның Бас қолбасшысына тікелей бағынысты әскери бөлімдер және ӨңҚ арасында – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары – Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының өкімімен ауыстырылады.
Ескерту. 128-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 27.12.2023 № 938 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
129. Запасқа шығарылған мерзімді қызметтегі әскери қызметшілер әскери есепке тұру үшін шақырылған жері бойынша ЖӘБО жіберіледі.
Отбасының тұрғылықты жерін ауыстырғаны құжаттамалық расталған жағдайда запасқа шығарылғандар әскери есепке тұру үшін шақырылмаған жері бойынша жіберіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық ұланында әскери қызмет
өткеру нұсқаулығына
1-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
_____________________________________
(әскери бөлім командирінің (бастық) лауазымы,
әскери атағы, қолы, аты-жөні, тегі)
20__ жылғы "___"_________
Әскери қызметке қабылдау туралы
Қорытынды
(кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты (егер болса) табыс септігінде)

1. Справка о результатах предварительного изучения кандидата
как характеризуется по месту жительства, учебы или работы (соответствие
его образования, деловых, личных и моральных качеств, по предполагаемой должности )
Командир (начальник) службы куда планируется кандидат
командир (начальник) подразделения, воинское звание
(должность, специальное звание)
(подпись)
(инициалы, фамилия)
"_____"___________20___ года
2. Результаты специальной проверки___________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Старший помощник начальника штаба по кадрам и строевой части или начальник
отделения кадров, после изучения и проведения мероприятий специальной проверки
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
________________________             __________ _____________________
(должность, специальное звание)      (подпись)            (инициалы, фамилия)
"____" __________ 20___ года
3. Заключение военно-врачебной комиссии о годности кандидата к воинской службе в Национальной гвардии Республики Казахстан
Результаты психофизиологического обследования кандидата
заполняются офицером-психологом воинской части или соединения (или из справки
военно-врачебной комиссии, если есть заключение психофизиологической
лаборатории - начальником медицинской службы воинской части)
Начальник медицинской службы
(должность, специальное звание)
(подпись)
(инициалы, фамилия)
"____" __________ 20___года
4. Результаты изучения кандидата
как характеризуется в период изучения, какие качества необходимые для
будущей должности проявил при выполнении разовых поручении или
прохождении стажировки
"____" __________ 20___года
5. Вывод по результатам изучения кандидата
мнение начальника изучавшего кандидата о желании проходить кандидатом
воинскую служб, должность и участок работы , на которой предполагается
использовать кандидата
1)
Командир (начальник), где будет проходить службу кандидат
командир подразделения (начальник)
(подпись)
(инициалы, фамилия)
воинское звание
Ф. И. О. (при его наличии)
"____" __________ 20___ года
2)
Командир воинской части
командир воинской части (начальник)
(подпись)
(инициалы, фамилия)
воинское звание
Ф. И. О. (при его наличии)
"____" __________ 20___ года
3)
Начальник отделения кадров
начальник кадрового органа
(подпись)
(инициалы, фамилия)
воинское звание
Ф. И. О. (при его наличии)
"____" __________ 20___ года

1. Кандидатты алдын-ала зерделеу нәтижелері туралы анықтама
Тұрғылықты жері, оқу немесе жұмыс орны бойынша қалай мінезделеді
(оның білімінің, іскерлік, жеке және моральдық қабілетінің ұсынылатын лауазымға сәйкестігі)
Кандидат жоспарланып отырған қызметтің командирі (бастығы)
(бөлімше командирі (бастығы), әскери атағы )
(лауазымы, арнайы атағы) (қолы)
(аты-жөні, тегі)
20___ жылғы "___"__________
2. Арнайы тексеріс нәтижелері
Штаб бастығының кадр және саптық бөлім жөніндегі аға көмекшісі немесе кадр бөлімшесінің бастығы, зерделегеннен және арнайы тексеріс іс-шараларын өткізгеннен кейін
(лауазымы, арнайы атағы)
(қолы)
(аты-жөні, тегі)
20___ жылғы "___"__________
3. Кандидаттың Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланына әскери қызметке жарамдылығы туралы әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы
Кандидатты психофизиологиялық зерттеу нәтижелері
Әскери бөлім немесе құраманың офицер-психологы толтырады(немесе әскери-дәрігерлік
комиссияның анықтамасынан алынады, егер психофизиологиялық зертхананың қорытындысы
болса – әскери бөлім медициналық қызметінің бастығы толтырады)
Медициналық қызметтің бастығы
(лауазымы, арнайы атағы)
(қолы )
(аты-жөні, тегі)
20___ жылғы "___"__________
4. Кандидатты зерделеу нәтижелері
Зерделеу кезеңінде қалай мінезделеді, біржолғы тапсырманы орындау
немесе тағылымдамадан өту кезінде болашақ
лауазымы үшін қажетті қандай қабілеттерін танытты
20___ жылғы "___"__________
5. Кандидатты зерделеу нәтижелері бойынша қорытынды
Кандидатты зерделеген бастықтың кандидатты оны пайдалану жаспарланған әскери
қызметті, лауазымды және жұмыс учаскесін өткеру ниеті туралы пікірі
1)
Кандидат қызмет өткеретін жердің командирі (бастығы)
Бөлімше командирі (қызмет бастығы)
ә/атағы
(қолы )
(аты-жөні, тегі)
Т.А.Ә. (егер болса)
20___ жылғы "___"_________
2)
әскери бөлімінің командирі
Әскери бөлімінің командирі (бастығы)
(қолы)
(аты-жөні, тегі)
әскери атағы
Т.А.Ә. (егер болса)
20___ жылғы "___"__________
3)
әскери бөлімі кадр бөлімшесінің бастығы
(кадр органының бастығы )
(қолы)
(аты-жөні, тегі)
әскери атағы
Т.А.Ә. (егер болса)
20___ жылғы "___"__________

4)
заместитель командира (начальник) по курируемой службе воинское звание
(подпись)
(инициалы, фамилия)
Ф. И. О. (при его наличии)
"____" __________ 20___ года
5)
(подпись)
(инициалы, фамилия)
"____" __________ 20___ года
Приложение 2
к Инструкции прохождения
воинской службы в Национальной
гвардии Республики Казахстан
Форма
Протокол № _____
заседания отборочной комиссии
_____________________________________________________________
(наименование воинской части (учреждения) Национальной гвардии
Председатель комиссии_________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия, инициалы)
Члены комиссии ______________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия, инициалы)
Секретарь комиссии ___________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия, инициалы)
№ п/п
Воинское звание, фамилия, инициалы
Число, месяц, год и место рождения
Образование
а) военное
б) гражданское и специальность
Результаты профессионально-психологического отбора
Результаты медицинского освидетельствования
Результаты сдачи нормативов по физической подготовке
Обоснование целесообразности приема (отказа) на воинскую службу
Примечание: В конце протокола указываются звания и фамилии офицеров, которые
вызывались на заседание комиссии.
Председатель комиссии
воинское звание                                    Ф.И.О.(при его наличии)
Члены комиссии
воинское звание                                    Ф.И.О.(при его наличии)
воинское звание                                    Ф.И.О.(при его наличии)
воинское звание                                    Ф.И.О.(при его наличии)
Секретарь комиссии
воинское звание                                    Ф.И.О.(при его наличии)
" ___" ____________ 20 __ год
Приложение 3
к Инструкции прохождения
воинской службы в Национальной
гвардии Республики Казахстан
Форма
Уведомление
об увольнении в связи с достижением предельного возраста состояния на воинской службе
из Национальной гвардии Республики Казахстан
_____________________________________________________________________________
(звание, имя, отчество военнослужащего)
В соответствии с подпунктом 1 пункта 1 статьи 26 Закона Республики Казахстан "О воинской
службе и статусе военнослужащих" и Правилами прохождения воинской службы в Вооруженных Силах,
других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденными Указом Президента
Республики Казахстан от 25 мая 2006 года №124, Вы ставитесь в известность, что в связи с достижением
предельного возраста состояния на воинской службе и окончания контракта Вы будете представлены к
увольнению из войск в срок до _________.
Руководитель
кадровой службы:
(должность, воинское звание,
фамилия, инициалы, подпись)
"____"____________________20__ года
Решение о предстоящем увольнении мне объявлено
"____"_______________20__ года________________________________________________
(фамилия, инициалы, подпись военнослужащего)
Приложение 4
к Инструкции прохождения
воинской службы в Национальной
гвардии Республики Казахстан
Форма
Кому________________________________
командиру (начальнику) воинской части
_____________________________________
Рапорт
Прошу Вашего ходатайства о продлении мне срока службы сверх предельного возраста
состояния на воинской службе и заключении со мной контракта сроком на _____________ лет.
К рапорту прикладываю:
1) Постановление (заключение) военно-врачебной комиссии.
2) Служебную характеристику по занимаемой должности.
_____________________________________________________________
(воинское звание, подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
________________________
(дата)
Приложение 5
к Инструкции прохождения
воинской службы в Национальной
гвардии Республики Казахстан
Форма
Уведомление
об увольнении из Национальной гвардии Республики Казахстан
_______________________________________________________________________________
(звание, имя, отчество (при его наличии) военнослужащего)
В соответствии с подпунктом 1 пункта 1 статьи 26 Закона Республики Казахстан "О воинской
службе и статусе военнослужащих" и Правилами прохождения воинской службы в Вооруженных
Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан утвержденными Указом
Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124, Вы ставитесь в известность, что Вам
в продлении воинской службы сверх предельного возраста отказано.
В связи с достижением предельного возраста состояния на воинской службе и окончания
контракта Вы будете представлены к увольнению из войск в срок до _________.
Руководитель кадровой службы:
(должность, воинское звание,
фамилия, инициалы, подпись)
"____"________________20__ года
Решение о предстоящем увольнении мне объявлено
"____"_______________20__ года________________________________________________
(фамилия, инициалы, подпись военнослужащего)
Приложение 6
к Инструкции прохождения
воинской службы в Национальной
гвардии Республики Казахстан
Форма
УТВЕРЖДАЮ
______________________________________________
(Должность командира (начальника) воинской части,
воинское звание, подпись, инициалы, фамилия)
"____" _________ 20___года
Список
военнослужащих Региональных командований и воинских частей непосредственного
подчинения, подлежащих ротации
№п/п
Занимаемая должность, с какого времени
Воинское звание
Ф.И.О. (при его наличии)
С какого времени в данной воинской части
В какую часть и на какую должность планируется
Приложение 7
к Инструкции прохождения
воинской службы в Национальной
гвардии Республики Казахстан
Форма
УТВЕРЖДАЮ
______________________________________________
(Должность командира (начальника) воинской части,
воинское звание, подпись, инициалы, фамилия)
"____" _________ 20___года
План ротации
военнослужащих Региональных командований и воинских частей непосредственного подчинения
№ п/п
Номер воинской части, наименование регионального командования
20___ год
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Приложение 8
к Инструкции прохождения
воинской службы в Национальной
гвардии Республики Казахстан
Перечень документов, оформляемых с представлением
На каждый пункт, касающийся прохождения воинской службы офицером или военнослужащим по контракту на должностях сержантского и солдатского состава, оформляются соответствующие аттестационные материалы, и реализуются приказом по личному составу.
1. На присвоение первого воинского звания офицерского состава:
1) аттестация (для выпускников Академии Национальной гвардии);
2) представление на присвоение первого воинского звания офицерского состава;

4)
(командирдің (бастықтың) жетекшілік ететін қызмет жөніндегі орынбасары)
(қолы)
(аты-жөні, тегі)
әскери атағы
Т.А.Ә. (егер болса)
20___ жылғы "___"__________
5)
(қолы)
(аты-жөні, тегі)
20___ жылғы "___"__________
6)
(қолы)
(аты-жөні, тегі)
20___ жылғы "___"__________
Қазақстан Республикасының
Ұлттық ұланында әскери қызмет
өткеру нұсқаулығына
2-қосымша
Нысан
Іріктеу комиссиясы отырысының
№ _____ хаттамасы
_______________________________________________________________
(Ұлттық ұлан әскери бөлімінің (мекеме) атауы
Комиссия төрағасы __________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, тегі, аты-жөні)
Комиссия мүшелері__________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, тегі, аты-жөні)
Комиссия хатшысы __________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, тегі, аты-жөні)
Р/с №
Әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты
Туған күні, айы, жылы және жері
Білімі
а) әскери
б) азаматтық және мамандығы
Кәсіби және психологиялық іріктеу нәтижелері
Медициналық куәландыру нәтижелері
Дене шынықтыру даярлығы бойынша ормативтерді тапсыру нәтижелері
Әскери қызметке қабылдаудың (бас тартудың) мақсатқа сай болуының негіздемесі
Ескертпе: Хаттаманың соңында іріктеу комиссиясының отырысына шақырылған офицерлердің атағы және тегі көрсетіледі.
Комиссия төрағасы
әскери атағы тегі, аты-жөні (егер болса)
Комиссия мүшелері
әскери атағы тегі, аты-жөні (егер болса)
әскери атағы тегі, аты-жөні (егер болса)
әскери атағы тегі, аты-жөні (егер болса)
Комиссия хатшысы
әскери атағы тегі, аты-жөні (егер болса)
20 ___ жылғы " _____" _______________
Қазақстан Республикасының
Ұлттық ұланында әскери қызмет
өткеру нұсқаулығына
3-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________ әскери қызметшінің атағы, аты, әкесінің аты)
Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланынан әскери қызметте болудың шекті
жасына жетуіне байланысты шығару туралы
хабарлама
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабы 1-тармағының 1-тармақшасына және Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларына сәйкес Сіз әскери қызметте болудың шекті жасына толуыңызға және келісімшарт мерзімінің аяқталуына байланысты ________ дейінгі мерзімде әскерден шығаруға ұсынылатыныңыз туралы хабарлаймыз.
Кадр қызметінің басшысы:
(лауазымы, әскери атағы,
тегі, аты-жөні, қолы)
20__ жылғы " "
Маған алдағы уақытта қызметтен шығарылатыным туралы шешім жарияланды
20__ жылғы " "
(әскери қызметшінің тегі, аты-жөні, қолы)
Қазақстан Республикасының
Ұлттық ұланында әскери қызмет
өткеру нұсқаулығына
4-қосымша
Нысан
Кімге________________________________________
әскери бөлімнің командиріне (бастығына)
_______________________________________
Баянат
Сізден қызмет мерзімін әскери қызметте болудың шекті жасынан тыс ұзарту және 5 (бес) жыл мерзімге келісімшарт жасасу туралы өтінішімді қолдауыңызды сұраймын.
Баянатқа:
1. Әскери-дәрігерлік комиссияның қаулысын (қорытынды);
2. Атқаратын лауазымы бойынша қызметтік мінездемені қоса беремін.
(әскери атағы, қолы, Т.А.Ә. (егер болса)
________________________
(күні)
Қазақстан Республикасының
Ұлттық ұланында әскери
қызмет өткеру нұсқаулығына
5-қосымша
Нысан
____________________________________________________________________
(әскери қызметшінің атағы, аты, әкесінің аты (егер болса)
Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланынан шығару туралы хабарлама
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабы 1-тармағының 1-тармақшасына және Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларына сәйкес Сізге әскери қызмет мерзімін шекті жастан тыс ұзартудан бас тартылғаны туралы хабарлаймыз.
Сіз әскери қызметте болудың шекті жасына толуыңызға және келісімшарт мерзімінің аяқталуына байланысты ________ дейінгі мерзімде әскерден шығаруға ұсынылатыныңыз туралы хабарлаймыз.
Кадр қызметінің басшысы:
(лауазымы, әскери атағы,
тегі, аты-жөні, қолы)
20__ жылғы " "
Маған алдағы уақытта әскерден шығарылатыным туралы шешім жеткізілді
20__ жылғы " "
(әскери қызметшінің тегі, аты-жөні, қолы)
Қазақстан Республикасының
Ұлттық ұланында әскери қызмет
өткеру нұсқаулығына
6-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
________________________________
(Әскери бөлім командирінің (бастықтың) лауазымы,
әскери атағы, қолы, аты-жөні, тегі)
20___ жылғы "____" _________
Өңірлік қолбасшылықтың ротациялауға жататын әскери
қызметшілерінің тізімі
№ Р/с
Атқаратын лауазымы, қашаннан бастап
Әскери атағы
Т.А.Ә. (егер болса)
Осы әскери бөлімде қашаннан бастап
Қандай бөлімге және қандай лауазымға жоспарланады
1
Қазақстан Республикасының
Ұлттық ұланында әскери қызмет
өткеру нұсқаулығына
7-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
_______________________________________________
(Әскери бөлім командирінің (бастықтың) лауазымы,
әскери атағы, қолы, аты-жөні, тегі)
20___ жылғы "____" _________
Өңірлік қолбасшылықтың әскери қызметшілерін ротациялау
жоспары
Р/с
Әскери бөлімнің нөмірі, өңірлік қолбасшылықтың атауы
20 __жыл
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Қазақстан Республикасының
Ұлттық ұланында әскери қызмет
өткеру нұсқаулығына
8-қосымша
Ұсыныммен ресімделетін құжаттардың тізбесі
Офицердің немесе сержанттар мен сарбаздар құрамы лауазымдарындағы келісімшарт бойынша әскери қызметшілердің әскери қызмет өткеруіне қатысты әрбір тармаққа тиісті аттестаттау материалдары ресімделеді және жеке құрам бойынша бұйрықпен іске асырылады.
1. Офицерлер құрамының алғашқы әскери атағын беруге:
1) аттесттау (Ұлттық ұлан академиясының бітірушілеріне);
2) офицерлер құрамының алғашқы әскери атағын беруге ұсыным;

3) рапорт непосредственного командира (начальника) по команде;
4) документы о наличии соответствующего образования;
5) заключение военно-врачебной комиссии о годности прохождения воинской службы;
6) служебная характеристика;
7) выписка из служебной карточки.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 27.12.2023 № 938 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. На присвоение очередного воинского звания до "подполковника" включительно:
1) представление;
2) рапорт непосредственного командира (начальника) по команде;
3) выписка из служебной карточки;
4) служебная характеристика.
3. На присвоение очередного воинского звания "полковник":
1) представление, с резолюцией командующего РгК (командира соединения, в основании к представлению);
2) характеристика, с указанием показателей в СБД и исполнении должностных обязанностей;
3) решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
4) выписка из служебной карточки.
4. При представлении к лишению воинского звания или снижения на одну ступень:
1) представление;
2) служебная характеристика;
3) обвинительный приговор суда, вступивший в законную силу;
4) решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
5) выписка из служебной карточки.
5. При назначении военнослужащих на высшие должности:
1) представление (дополнительно указывается дата зачисления в резерв, на какую должность);
2) рапорт непосредственного командира (начальника) по команде;
3) характеристика;
4) решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
5) выписка из служебной карточки.
6. При назначении военнослужащих на равные должности:
1) в связи с организационно-штатными мероприятиями:
представление (указать № приказа об изменении штата);
рапорт военнослужащего с согласием на предложенную должность;
характеристика;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки;
2) для целесообразного использования военнослужащего на воинской службе:
представление;
характеристика;
рапорт непосредственного командира (начальника);
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки;
3) по семейным обстоятельствам по рапорту военнослужащего:
представление;
рапорт военнослужащего по команде;
акт семейно-имущественного обследования, представляемый из МОВУ, заключение медицинского учреждения или заключение органа социальной защиты населения;
характеристика;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки;

3) тікелей командирінің (бастығының) команда бойынша баянаты;
4) тиісті жоғары білімінің болуы туралы құжаттар;
5) әскери-дәрігерлік комиссияның әскери қызмет өткеруге жарамдылығы туралы қорытындысы;
6) қызметтік мінездеме;
7) қызметтік карточкадан үзінді.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 27.12.2023 № 938 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Подполковникті" қоса алғанға дейінгі кезекті әскери атақты беруге:
1) ұсыным;
2) тікелей командирінің (бастығының) команда бойынша баянаты;
3) қызметтік карточкадан үзінді;
4) қызметтік мінездеме.
3. "Полковник" кезекті әскери атағын беруге:
1) ӨңҚ қолбасшысының (құрама командирінің, ұсынымға негіздемеде) қолы қойылған ұсыным;
2) қызметтік-жауынгерлік қызметтегі және лауазымдық міндеттерін орындаудағы көрсеткіштері көрсетілген мінездеме;
3) аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
4) қызметтік карточкадан үзінді.
4. Әскери атағынан айыруға немесе бір сатыға төмендетуге ұсынған кезде:
1) ұсыным;
2) қызметтік мінездеме;
3) соттың заңды күшіне енген айыптау үкімі;
4) аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
5) қызметтік карточкадан үзінді.
5. Әскери қызметшілерді жоғары тұрған лауазымға тағайындау кезінде:
1) ұсыным (қосымша резервке тіркеген күні, қандай лауазымға тіркелгені көрсетіледі);
2) тікелей командирінің (бастығының) команда бойынша баянаты;
3) қызметтік мінездеме;
4) аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
5) қызметтік карточкадан үзінді.
6. Әскери қызметшілерді тең лауазымға тағайындау кезінде:
1) ұйымдық-штаттық іс-шараларға байланысты:
ұсыным (штатты өзгерту туралы бұйрықтың № көрсетіледі);
әскери қызметшінің ұсынылған лауазымға келісімін берген баянаты;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді;
2) әскери қызметшіні әскери қызметте мақсатқа сәйкес пайдалану үшін:
ұсыным;
қызметтік мінездеме;
тікелей командирінің (бастығының) баянаты;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді;
3) әскери қызметшінің баянаты бойынша отбасы жағдайы бойынша:
ұсыным;
әскери қызметшінің команда бойынша баянаты;
отбасы-мүліктік жағдайын тексеру актісі, медициналық мекеменің қорытындысы немесе халықты әлеуметтік қорғау органының қорытындысы;
мінездеме;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді;

4) по состоянию здоровья в соответствии с заключением ВВК:
представление;
рапорт военнослужащего по команде;
заключение военно-врачебной комиссии;
характеристика;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки.
7. При назначении военнослужащих на низшие должности, с их согласия:
1) в связи с организационно-штатными мероприятиями:
представление;
рапорт военнослужащего с согласием на предложенную должность;
характеристика;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки;
2) по семейными обстоятельствам:
представление;
рапорт военнослужащего по команде;
акт семейно-имущественного обследования, представляемый из МОВУ, заключение медицинского учреждения или заключение органа социальной защиты населения;
характеристика;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки;
3) по состоянию здоровья в соответствии с заключением ВВК:
представление;
характеристика;
рапорт военнослужащего;
заключение военно-врачебной комиссии;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки;
4) в период нахождения в распоряжении командира (начальника):
рапорт военнослужащего или рапорт старшего начальника;
представление;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки.
8. При назначении военнослужащих на низшие должности, без их согласия:
1) рапорт непосредственного командира (начальника) по команде;
2) представление;
3) характеристика;
4) выписки из приказов о наложении взысканий;
5) копии материалов служебного расследования;
6) решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
7) выписка из служебной карточки.
9. При возложении временного исполнения обязанностей по воинской должности:
1) по вакантной (незанятой) воинской должности, с согласия военнослужащего:
рапорт непосредственного командира (начальника) по команде;
рапорт военнослужащего;
представление (указать необходимость временного замещения должности);
характеристика;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки;
2) по не вакантной (занятой) воинской должности:
рапорт непосредственного командира (начальника) по команде;
представление (указать необходимость временного замещения должности);
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки.
10. При зачислении в распоряжение командира (начальника):
1) рапорт непосредственного командира (начальника);
2) ходатайство командира воинской части или соединения с обоснованием причины зачисления в распоряжение;

4) ӘДК-ның қорытындысына сәйкес денсаулық жағдайы бойынша:
ұсыным;
әскери қызметшінің команда бойынша баянаты;
әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы;
мінездеме;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді.
7. Әскери қызметшілерді олардың келісімімен төмен лауазымға тағайындау кезінде:
1) ұйымдық-штаттық іс-шараларға байланысты:
ұсыным;
әскери қызметшінің ұсынылған лауазымға келісімін берген баянаты;
мінездеме;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді;
2) отбасылық жағдайларға байланысты:
ұсыным;
әскери қызметшінің команда бойынша баянаты;
отбасы-мүліктік жағдайын тексеру актісі, медициналық мекеменің қорытындысы немесе халықты әлеуметтік қорғау органының қорытындысы;
мінездеме;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді;
3) ӘДК-ның қорытындысына сәйкес денсаулық жағдайы бойынша:
ұсыным;
мінездеме;
әскери қызметшінің баянаты;
әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді;
4) командирдің (бастықтың) қарамағында болған кезеңде:
әскери қызметшінің немесе аға бастықтың баянаты;
ұсыным;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді.
8. Әскери қызметшілерді олардың келісімінсіз төмен лауазымға тағайындау кезінде:
1) тікелей командирінің (бастығының) команда бойынша баянаты;
2) ұсыным;
3) мінездеме;
4) жазалау туралы бұйрықтардың үзінділері;
5) қызметтік тергеу материалдарының көшірмелері;
6) аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
7) қызметтік карточкадан үзінді.
9. Әскери лауазым бойынша міндеттерді уақытша атқаруды жүктеу кезінде:
1) әскери қызметшінің келісімімен бос (тағайындалмаған) әскери лауазым бойынша:
тікелей командирінің (бастығының) команда бойынша баянаты;
әскери қызметшінің баянаты;
ұсыным (лауазымды уақытша алмастыру қажеттігі көрсетіледі);
мінездеме;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді;
2) бос емес (тағайындалған) әскери лауазым бойынша:
тікелей командирінің (бастығының) команда бойынша баянаты;
ұсыным (лауазымды уақытша алмастыру қажеттігі көрсетіледі);
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді.
10. Командирдің (бастықтың) қарамағына қабылдау кезінде:
1) тікелей командирінің (бастығының) баянаты;
2) әскери бөлім немесе құрама командирінің қарамағына қабылдаудың дәлелді себебі бар қолдаухаты;

3) решение (постановление) органов досудебного разбирательства, в случаи возбуждения уголовного дела в отношении военнослужащего;
4) решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
5) выписка из служебной карточки.
11. При увольнении с воинской службы в запас:
1) по достижению предельного возраста состояния на воинской службе:
представление;
рапорт военнослужащего об увольнении, с указанием ОВУ для постановки на воинский учет;
характеристика;
уведомление.
2) по истечении срока воинской службы по призыву или контракта:
представление;
характеристика;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
уведомление;
3) по состоянию здоровья:
представление;
характеристика;
рапорт военнослужащего об увольнении, с ходатайством о направлении на ВВК;
свидетельство (справка) военно-врачебной комиссии;
уведомление;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
4) с лишением воинского звания:
представление;
обвинительный приговор суда, вступивший в законную силу;
выписка из приказа по л/с о лишении воинского звания.
12. При увольнении с воинской службы в запас, досрочно:
1) при организационно-штатных мероприятиях:
представление;
характеристика;
рапорт военнослужащего;
копия контракта и дополнение к контракту (заверенные);
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
уведомление;
выписка из служебной карточки.
2) в связи с переходом на службу в государственные органы (учреждения):
представление;
характеристика;
копия контракта и дополнение к контракту (заверенные);
рапорт военнослужащего по команде с обоснованием причин расторжения контракта;
уведомление государственного органа о приеме военнослужащего на работу (службу) с указанием должности государственного служащего;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки;
3) в связи с невыполнением им условий контракта, а также невыходом на службу без уважительных причин:
представление;
рапорт непосредственного командира (начальника) по команде;
характеристика;
выписка из приказа о наказании или аттестация;
копии заключений и материалов служебного расследования;
копия контракта и дополнение к контракту (заверенные);
уведомление;
выписка из служебной карточки.
4) при отказе в специальной проверке:
представление;
характеристика;
рапорт военнослужащего;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
уведомление;
выписка из служебной карточки.
5) вступление в законную силу приговора суда о назначении военнослужащему наказания в виде лишения свободы (условно):
представление;
обвинительный приговор суда, вступивший в законную силу;
копия контракта и дополнение к контракту (заверенные);
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
уведомление;
выписка из служебной карточки.

3) әскери қызметшіге қатысты қылмыстық іс қозғалған жағдайда сотқа дейінгі тергеп-тексеру органдарының шешімі (қаулысы);
4) аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
5) қызметтік карточкадан үзінді.
11. Әскери қызметтен запасқа шығару кезінде:
1) әскери қызметте болудың шекті жасына толуы бойынша:
ұсыным;
әскери қызметшінің әскери есепке қойылатын ӘБО көрсетілген шығару туралы баянаты;
мінездеме;
хабарлама;
2) шақыру немесе келісімшарт бойынша әскери қызмет мерзімінің аяқталуы бойынша:
ұсыным;
баянат;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
хабарлама;
3) денсаулық жағдайы бойынша:
ұсыным;
баянат;
әскери қызметшінің ӘДК-ға жіберу туралы өтініші бар шығару туралы баянаты;
әскери-дәрігерлік комиссияның куәлігі (анықтамасы);
хабарлама;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
4) әскери атақтан айыру:
ұсыным;
соттың заңды күшіне енген айыптау үкімі;
әскери атақтан айыру туралы ж/қ бойынша бұйрықтан үзінді.
12. Әскери қызметтен запасқа мерзімінен бұрын шығару кезінде:
1) ұйымдық-штаттық іс-шараларға байланысты:
ұсыным;
мінездеме;
әскери қызметшінің баянаты;
келісімшарттың көшірмесі және келісімшартқа толықтыру (куәландырылған);
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
хабарлама;
қызметтік карточкадан үзінді;
2) мемлекеттік органдарға (мекемелерге) қызметке ауысуына байланысты:
ұсыным;
мінездеме;
келісімшарттың көшірмесі және келісімшартқа толықтыру (куәландырылған);
әскери қызметшінің келісімшартты бұзу себебі негізделген команда бойынша баянаты;
мемлекеттік органның мемлекеттік қызметшінің лауазымы көрсетілген әскери қызметшіні жұмысқа (қызметке) қабылдайтыны туралы хабарламасы;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді;
3) келісімшарттың талаптарын орындамауына, сондай-ақ дәлелсіз себептермен қызметке шықпауына байланысты:
ұсыным;
тікелей командирінің (бастығының) команда бойынша баянаты;
мінездеме;
жазалау туралы бұйрықтан үзінді немесе аттестаттау;
қызметтік тергеу қорытындыларының және материалдарының көшірмелері;
келісімшарттың көшірмесі және келісімшартқа толықтыру (куәландырылған);
хабарлама;
қызметтік карточкадан үзінді;
4) арнайы тексеруден бас тартқан кезде:
ұсыным;
мінездеме;
әскери қызметшінің баянаты;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
хабарлама;
қызметтік карточкадан үзінді;
5) соттың әскери қызметшіге бас бостандығынан айыру (шартты) түріндегі жаза тағайындау туралы үкімінің заңды күшіне енуі:
ұсыным;
соттың заңды күшіне енген айыптау үкімі;
келісімшарттың көшірмесі және келісімшартқа толықтыру (куәландырылған);
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
хабарлама;
қызметтік карточкадан үзінді;

6) в случае систематического нарушения военнослужащим условий контракта:
рапорт непосредственного командира (начальника) по команде.
представление;
характеристика;
копии заключений и материалов служебного расследования;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
копия контракта (заверенная);
уведомление;
выписка из служебной карточки.
7) в случае существенного и (или) систематического нарушения в отношении военнослужащего условий контракта:
рапорт военнослужащего с указанием нарушения условий контракта;
представление;
характеристика;
документы, подтверждающие обстоятельства увольнения;
копия контракта и дополнение к контракту (заверенные);
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки.
8) по семейным обстоятельствам:
представление;
характеристика;
рапорт военнослужащего по команде;
акт семейно-имущественного обследования, заключение медицинского учреждения или заключение органа социальной защиты населения;
копия контракта и дополнение к контракту (заверенные);
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки.
9) в случае избрания в представительные органы РК:
представление, с указанием документа СМИ с итогами выборов;
характеристика;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки.
10) в случае избрания или назначения на должность судьи:
представление;
характеристика;
соответствующий акт о назначении или извещение уполномоченного органа об избрании судьей;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки.
13. При перемещении из одного регионального командования (соединения) в другое, в пределах войск:
1) по состоянию здоровья:
рапорт военнослужащего;
заключение медицинского учреждения (военно-врачебной комиссии);
ходатайство того командира, где желает проходить службу обратившийся военнослужащий, с указанием должности;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки.
2) по состоянию здоровья членов семьи, состоящих на иждивении военнослужащего:
рапорт;
заключение медицинского учреждения;
копия свидетельства о браке (рождении детей);
ходатайство того командира, где желает проходить службу обратившийся военнослужащий, с указанием должности;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки.
3) в другую местность, обусловленном необходимостью ухода за престарелыми и больными родителями жены (мужа) проживающими отдельно:
рапорт;
заключение органа социальной защиты населения;
копия свидетельства о рождении перемещаемого и его жены (мужа);
ходатайство того командира, где желает проходить службу обратившийся военнослужащий, с указанием должности;
решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
выписка из служебной карточки.

6) әскери қызметші келісімшарт талаптарын жүйелі түрде бұзған жағдайда:
тікелей командирінің (бастығының) баянаты;
ұсыным;
мінездеме;
қызметтік тергеу қорытындыларының және материалдарының көшірмелері;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
келісімшарттың көшірмесі (куәландырылған);
хабарлама;
қызметтік карточкадан үзінді;
7) әскери қызметшіге қатысты келісімшарт талаптарын елеулі және (немесе) жүйелі түрде бұзылған жағдайда:
әскери қызметшінің келісімшарт талаптарының бұзылғанын көрсеткен баянаты;
ұсыным;
мінездеме;
шығарылу жағдайын растайтын құжаттар;
келісімшарттың көшірмесі және келісімшартқа толықтыру (куәландырылған);
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді;
8) отбасылық жағдайлар бойынша:
ұсыным;
мінездеме;
әскери қызметшінің команда бойынша баянаты;
отбасы-мүліктік жағдайын тексеру актісі, медициналық мекеменің қорытындысы немесе халықты әлеуметтік қорғау органының қорытындысы;
келісімшарттың көшірмесі және келісімшартқа толықтыру (куәландырылған);
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді;
9) ҚР өкілді органдарына сайланған жағдайда:
сайлау қорытындысы бар БАҚ құжаты көрсетілген ұсыным;
мінездеме;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді;
10) судья лауазымына сайланған немесе тағайындалған жағдайда:
ұсыным;
мінездеме;
уәкілетті органның тағайындау туралы тиісті актісі немесе судья лауазымына сайланғаны туралы хабарламасы;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді.
13. шегінде бір өңірлік қолбасшылықтан (құрама) басқасына ауысқан кезде:
1) денсаулық жағдайы бойынша:
әскери қызметшінің баянаты;
медициналық мекеменің (әскери-дәрігерлік комиссияның) қорытындысы;
өтініш білдірген әскери қызметші қызмет өткеруге ниет білдірген бөлім командирінің лауазым көрсетілген қолдаухаты;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді;
2) әскери қызметшінің асырауындағы отбасы мүшелерінің денсаулық жағдайы бойынша:
баянат;
медициналық мекеменің қорытындысы;
неке (балалардың туу) туралы куәліктің көшірмесі;
өтініш білдірген әскери қызметші қызмет өткеруге ниет білдірген бөлім командирінің лауазым көрсетілген қолдаухаты;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді;
3) әйелiнiң (күйеуінің) бөлек тұратын қартайған немесе науқас ата-аналарын күту қажеттiлiгiне негiзделген басқа жерге ауысу:
баянат;
халықты әлеуметтік қорғау органының қорытындысы;
ауысатын адамның және әйелінің (күйеуінің) туу туралы куәлігінің көшірмесі;
өтініш білдірген әскери қызметші қызмет өткеруге ниет білдірген бөлім командирінің лауазым көрсетілген қолдаухаты;
аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
қызметтік карточкадан үзінді.

14. При заключении нового контракта:
1) представление;
2) рапорт военнослужащего;
3) аттестационный лист;
4) контракт;
5) выписка из служебной карточки.
15. При заключении нового контракта, сверх предельного возраста:
1) представление;
2) характеристика;
3) рапорт военнослужащего;
4) свидетельство (справка) военно-врачебной комиссии;
5) аттестационный лист;
6) контракт;
7) выписка из служебной карточки.
16. При откомандировании военнослужащего в другой государственный орган, где предусмотрена воинская служба:
1) представление;
2) характеристика;
3) рапорт военнослужащего;
4) выписка из служебной карточки;
5) решение аттестационной комиссии (выписка из протокола);
6) уведомление государственного органа за подписью первых руководителей уполномоченных органов, где предусмотрена воинская служба.
Пояснение по заполнению:
характеристика пишется командиром роты и выше, согласовывается по команде с командиром части (проставляется дата, печать, подпись и фамилия с инициалами);
в служебной карточке указывается количество поощрений и взысканий. Не снятые взыскания указываются полностью (когда, кто и за что наказал);
заключения и материалы служебного расследования - высылаются копии;
представление оформляется в соответствии с приложением 7 к приказу Министра обороны Республики Казахстан от 29 января 2018 года № 36 дсп "Об утверждений типовых форм контракта о прохождении воинской службы и представления, а также форм аттестационого листа" по согласованию с первыми руководителями уполномоченных органов (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16594).
Сноска. Пункт 16 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 12.10.2022 № 808 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 9
к Инструкции прохождения
воинской службы в Национальной
гвардии Республики Казахстан
Форма
Справка
о наличии сведений на призывника Национальной гвардии
Республики Казахстан
1. Адрес места жительства призывника:
____________________________________________________________________
(область, город, район, поселок, улица, дом, квартира)
____________________________________________________________________;
2. Родственные связи лиц, проживающих с призывником (отец, мать, братья, сестры):
______________________________________________________
(фамилия, инициалы)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
3. Социальное положение отца и матери призывника (при их наличии):
____________________________________________________________________
(служащие, рабочие, предприниматели, временно не работающие.
__________________________________________________________;
не ведут ли они асоциальный образ жизни)

14. Жаңа келісімшарт жасасқан кезде:
1) ұсыным;
2) әскери қызметшінің баянаты;
3) аттестаттау парағы;
4) келісімшарт;
5) қызметтік карточкадан үзінді.
15. Шекті жастан тыс жаңа келісімшарт жасасқан кезде:
1) ұсыным;
2) мінездеме;
3) әскери қызметшінің баянаты;
4) әскери-дәрігерлік комиссияның куәлігі (анықтамасы);
5) аттестаттау парағы;
6) келісімшарт;
7) қызметтік карточкадан үзінді.
16. Әскери қызметшіні әскери қызмет көзделген басқа мемлекеттік органға жіберген кезде:
1) ұсыным;
2) мінездеме;
3) әскери қызметшінің баянаты;
4) қызметтік карточкадан үзінді;
5) аттестаттау комиссиясының шешімі (хаттамадан үзінді);
6) әскери қызмет көзделген уәкілетті органның бірінші басшысы қол қойған мемлекеттік мекеменің хабарламасы.
Толтыру бойынша түсіндірме:
мінездемені рота командирі және одан жоғарылар жазады, команда бойынша бөлім командирімен келісіледі (күні, мөр, қолы және тегі мен аты-жөні қойылады);
қызметтік карточкада көтермелеулер мен жазалардың саны көрсетіледі. Алынбаған жазасы толық көрсетіледі (қашан, кім және не үшін жазалады);
қызметтік тергеудің қорытындысы және материалдары – көшірмесі жіберіледі.
ұсыным уәкілетті органдардың бірінші басшыларымен келісу бойынша "Әскери қызмет өткеру туралы келісімшарттың және ұсынымның үлгі нысандарын, сондай-ақ аттестаттау парағының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2018 жылғы 29 қаңтардағы № 36 қбпү бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16594 болып тіркелген) 7-қосымшаға сәйкес ресімделеді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 12.10.2022 № 808 (алғаш ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық ұланында әскери қызмет
өткеру нұсқаулығына
9-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскерге шақырылушысына
мәліметтердің болуы туралы анықтама
1. Әскерге шақырылушының тұрғылықты жерінің мекенжайы: ____________________________________________________________________
(қала, кент, көше, үй)
____________________________________________________________________;
2. Әскерге шақырылушымен бірге тұратын адамдардың туыстық байланысы (әкесі, анасы, аға-інілері, апа-қарындастары):_______________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
____________________________________________________________________;
3.Әскерге шақырылушының әкесі мен анасының әлеуметтік жағдайы (егер болса): _________________________________________________________;
(қызметші, жұмысшы, кәсіпкер, уақытша жұмыс істемейді. Олар бейәлеуметтік өмір салтын ұстана ма)

4. Наличие сведений о призывнике на специализированных учетах
органов внутренних дел, в том числе инспекции по делам несовершеннолетних:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________;
5. Наличие сведений о привлечении призывника к уголовной или
административной ответственности:____________________________________
____________________________________________________________________;
(за совершение каких именно правонарушений)
6. Сведения об отбывании призывником или его близкими
родственниками наказания в местах лишения свободы за совершение правонарушений:
____________________________________________________;
(за совершение каких именно правонарушений)
7. Содержание жалоб от соседей на призывника или его
семью________________________________________________________________
_____________________________________________________________________;
(содержание данных жалоб)
8. Информация об известных случаях суицидальных попыток со
стороны призывника или его близких родственников (отца, матери, братьев,
сестер):_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________;
9. Образ жизни призывника в последний год перед призывом:
____________________________________________________________________;
(где и кем работал, учился, не работал и не учился)
10. Как характеризуется призывник в целом:
____________________________________________________________________;
(положительно или отрицательно)
11. Если призывник характеризуется отрицательно, то в чем именно:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
(аморальный образ жизни, тунеядство, пьянство, наркотики и другие)
Приложение 10
к Инструкции прохождения
воинской службы в Национальной
гвардии Республики Казахстан
Перечень имущества, находящегося при старших команд по сопровождению призывников
1. Флажки красные – 2 штуки, флажки белые - 2 штуки;
2. Фонарь электрический - 2 штуки;
3. Общевоинские Уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан;
4. Шашки, шахматы - по 1 набору на каждый вагон;
5. Набор цветных карандашей;
6. Бланки для выпуска боевых листков;
7. Бланки для организации службы суточного наряда;
8. Бейджи "Начальник воинской команды" - 1 штука, "Старший по вагону" - по 1 штуке на каждый вагон, "Дневальный по вагону" - 2 штуки на каждый вагон;

4. Ішкі істер органдарының мамандандырылған есептерінде, оның ішінде кәмелетке толмағандардың ісі жөніндегі инспекцияда әскерге шақырылушы туралы мәліметтердің болуы:______________________________________________________________;
5. Әскерге шақырылушының қылмыстық немесе әкімшілік жауапкершілікке тартылғаны туралы мәліметтердің болуы:______________________________________________________________
(қандай құқық бұзушылықтар жасағаны үшін)
____________________________________________________________________;
6. Әскерге шақырылушының немесе оның жақын туыстарының құқық бұзушылық жасағаны үшін бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтегені туралы мәліметтер:_____________________________________________;
(қандай құқық бұзушылық жасағаны үшін)
7. Көршілерден әскерге шақырылушыға немесе оның отбасына түскен шағымдардың мазмұны _______________________________________________;
(шағымдардың мазмұны)
8. Әскерге шақырылушы немесе оның жақын туыстары (әкесі, анасы, аға-інілері, апа-қарындастары) тарапынан орын алған белгілі өзіне-өзі қол жұмсау әрекеттері туралы ақпарат: ____________________________________________;
9. Әскерге шақырылушының шақыру алдындағы соңғы жылдағы өмір салты: ______________________________________________________________;
( қайда және кім болып жұмыс істеді, жұмыс істеген жоқ және оқыған жоқ)
10. Әскерге шақырылушы жалпы қалай мінезделеді: ____________________________________________________________________;
(оң немесе теріс)
11. Егер әскерге шақырылушы теріс мінезделсе, не үшін: ____________________________________________________________________.
(биморальдық өмір салты, арамтамақтық, маскүнемдік, нашақорлық және басқалар)
Қазақстан Республикасының
Ұлттық ұланында әскери
қызмет өткеру нұсқаулығына
10-қосымша
Әскерге шақырылушыларды алып жүретін команда басшыларында болатын
мүліктің тізбесі
1. Қызыл жалаушалар - 2 дана, ақ жалаушалар - 2 дана;
2. Электр шамы - 2 дана;
3. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының Жалпы әскери жарғылары;
4. Дойбы, шахмат –әрбір вагонға 1 жинақтан;
5. Түрлі-түсті қарындаштар жинағы;
6. Жауынгерлік парақшалар шығаруға арналған бланкілер;
7. Тәуліктік нарядтың қызметін ұйымдастыруға арналған бланкілер;
8. Бейджиктер: "Әскери команда бастығы" - 1 дана, "Вагон бойынша басшы" - әрбір вагонға 1 данадан, "Вагон бойынша тәуліктік кезекші" - әрбір вагонға 2 данадан;

9. Листок изучения призывников (по числу призывников);
10. Папка для служебной документации старшего команды, которая содержит:
распорядок дня;
обязанности старшего команды;
обязанности дежурного по вагону;
обязанности дневального по вагону;
расписание занятий;
план воспитательной работы;
перечень документов, принимаемых старшим команды;
список призывников, получивших инструктаж по мерам безопасности в пути следования.

9. Әскерге шақырылушыларды зерделеу парағы (әскерге шақырылушылардың саны бойынша);
10. Команда басшысының қызметтік құжаттамасына арналған папка, онда мыналар болады:
күн тәртібі;
команда басшысының міндеттері;
вагон бойынша кезекшінің міндеттері;
вагон бойынша тәуліктік кезекшінің міндеттері;
сабақ кестесі;
тәрбие жұмысы жоспары;
команда басшысы қабылдайтын құжаттардың тізбесі;
жүру жолында қауіпсіздік шаралары бойынша нұсқама алған әскерге шақырылушылардың тізімі.

Сноска. Инструкция дополнена приложением 11 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 10.12.2019 № 1052 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Ф.И.О. (при его наличии)
Район, область
Период призыва
Дата рождения
Образование
Специальность
продолжение таблицы
Национальность
Индивидуальный идентификационный номер
Домашний адрес
Семейное положение
Состав семьи
Предназначен в команду (№ команды)
Примечание
Начальник управления (отдела) по делам обороны __________________________
Представитель органа внутренних дел _____________________________________
Представитель Национальной гвардии Республики Казахстан _________________

Ескерту. 11-қосымшамен толықтырылады – ҚР Ішкі істер министрінің 10.12.2019 № 1052 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Т.А.Ә. (егер бар болса)
Аудан, облыс
Шақыру кезеңі
Туған күні
Білімі
Мамандығы
кестенің жалғасы
Ұлты
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тұрғылықты мекенжайы
Отбасылық жағдайы
Отбасы құрамы
Қай командаға арналған (команда №)
Ескертпе
Қорғаныс істері басқармасының (бөлімінің) бастығы __________________
Ішкі істер органының өкілі ________________________________________
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының өкілі _____________________