Об утверждении Правил ведения и содержания государственного кадастра источников выбросов и поглощений парниковых газов
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 5 марта 2015 года № 176. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 апреля 2015 года № 10673. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 10 июня 2021 года № 193.
Сноска. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 10.06.2021 № 193 (вводится в действие с 01.07.2021).
В соответствии с пунктом 3 статьи 158-2 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения и содержания государственного кадастра источников выбросов и поглощений парниковых газов.
2. Департаменту по изменению климата Министерства энергетики Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодические печатные издания и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
В. Школьник
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 5 марта 2015 года № 176
Сноска. Правила в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 17.11.2016 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правилa ведения и содержания государственного кадастра
источников выбросов и поглощений парниковых газов
Глава 1. Общие положения
1. Правила ведения и содержания государственного кадастра источников выбросов и поглощений парниковых газов (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 158-2 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года (далее – Кодекс) и определяют порядок ведения и содержания государственного кадастра источников выбросов и поглощений парниковых газов (далее – Государственный кадастр).

Парниктік газдар шығарындылары және сіңірулері көздерінің мемлекеттік кадастрын жүргізу және ұстау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 5 наурыздағы № 176 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 10 сәуірде № 10673 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 10 маусымдағы № 193 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 10.06.2021 № 193 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 158-2 бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Парниктік газдар шығарындылары және сіңірулері көздерінің мемлекеттік кадастрын жүргізу және ұстау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Климаттың өзгеруі жөніндегі департаменті:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықты мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналасуын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалауы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
В. Школьник
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 5 наурыздағы
№ 176 бұйрығымен
бекітілген
Парниктік газдар шығарындылары көздерінің және сіңірулерінің мемлекеттік кадастрын жүргізу және ұстау қағидаларын бекіту туралы
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 17.11.2016 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Парниктік газдар шығарындылары көздерінің және сіңірулерінің мемлекеттік кадастрын жүргізу және ұстау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 158-2-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленген және парниктік газдар шығарындылары және сіңірулері көздерінің мемлекеттік кадастрын (бұдан әрі – мемлекеттік кадастр) жүргізу мен ұстау тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) выбросы парниковых газов – высвобождение парниковых газов в атмосферу на определенном участке и в течение определенного периода времени;
2) поглощение парниковых газов – процесс, механизм или природный комплекс
3. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды (далее – уполномоченный орган) организует разработку и ведение Государственного кадастра.
Глава 2. Ведение и содержание государственного кадастра
4. Государственный кадастр содержит сведения об источниках выбросов парниковых газов, операторах установки, о количестве выбросов и поглощений парниковых газов.
5. Ведение Государственного кадастра включает реализацию следующих мероприятий:
1) получение отчетности по выбросам парниковых газов операторов установок в бумажном или электронном виде;
2) обработка полученных данных, и внесение данных в Государственный кадастр;
3) анализ и прогнозирование выбросов и поглощения парниковых газов.
6. Ведение Государственного кадастра осуществляется в течение года, следующего за отчетным годом.
7. При ведении Государственного кадастра используются отчеты операторов установок об инвентаризации парниковых газов, разработанные по формам, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 502 "Об утверждении форм отчетов об инвентаризации парниковых газов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11818) (далее – Приказ № 502).
Оператор установки до 1 апреля года, следующего за отчетным периодом, направляет отчет об инвентаризации парниковых газов в бумажном виде в уполномоченный орган или в его территориальные подразделения.
При этом не подлежат верификации отчеты об инвентаризации выбросов парниковых газов, предоставляемые субъектами администрирования.
Данные, указанные в отчетах об инвентаризации парниковых газов, представленных оператором установки в бумажном виде, вносятся в Государственный кадастр оператором Государственного кадастра.
8. При предоставлении электронной формы отчета, оператор установки регистрируется в Государственном кадастре и заполняет форму отчета, утвержденную Приказом № 502.
9. Оператор установки, подпадающий под требования статьи 94-2 Кодекса, после заполнения формы отчета направляет его для верификации в аккредитованный орган по валидации и верификации.
Аккредитованный орган по валидации и верификации проводит верификацию сведений операторов установок в их отчетах за отчетный год в Государственном кадастре. В случае необходимости внесение корректировок в отчет, аккредитованный орган по валидации и верификации направляет его на доработку оператору установки.
Оператор установки до 1 апреля года, следующего за отчетным периодом, направляет отчет об инвентаризации парниковых газов в электронном виде в Государственный кадастр.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) парниктік газдар шығарындылары – парниктік газдардың атмосфераға белгілі бір учаскеде және уақыттың белгілі бір кезеңі ішінде босап шығуы;
2) парниктік газдар сіңірулері – атмосфералық ауадан парниктік газды сіңіретін процесс, тетік немесе табиғи кешен.
3. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) мемлекеттік кадастрды әзірлеуді және жүргізуді ұйымдастырады.
2-тарау. Мемлекеттік кадастрды жүргізу және ұстау
4. Парниктік газдар шығарындылары көздерінің және сіңірулерінің мемлекеттік кадастры парниктік газдар шығарындыларының көздері, қондырғы операторлары, парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерінің мөлшері туралы мәліметтерді қамтиды.
5. Мемлекеттік кадастрды жүргізуге мынадай іс-шараларды:
1) қондырғы операторларының парниктік газдар шығарындылары бойынша қағаз немесе электронды түрдегі есептілігін алуды;
2) алған деректерді өңдеу және мемлекеттік кадастрға енгізуді;
3) парниктік газдар шығарындыларын және сіңірулерін талдау және болжамдауды іске асыру кіреді.
6. Мемлекеттік кадастрды жүргізу есептік кезеңнен кейінгі жыл ішінде жүзеге асырылады.
7. Мемлекеттік кадастрды жүргізу кезінде "Парниктік газдарды түгендеу туралы есептің нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2015 жылғы 28 шілдедегі № 502 бұйрығымен (бұдан әрі - № 502 бұйрық) бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11818 болып тіркелген) нысандар бойынша әзірленген парниктік газдарды түгендеу туралы табиғат пайдаланушылардың есептері пайдаланылады.
Қондырғы операторы уәкілетті органға немесе уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне қағаз түрінде есептік кезеңнен кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін парниктік газдарды түгендеу туралы есепті жібереді.
Бұл ретте әкімшілендіру субъектілері ұсынатын парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есептер верификациялауға жатпайды.
Қондырғы операторы қағаз түрінде ұсынған парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есептерде көрсетілген деректерді Мемлекеттік кадастр операторы Мемлекеттік кадастрға енгізеді.
8. Есепті электронды нысанда берген кезде Қондырғы операторы Мемлекеттік кадастрда тіркеледі және № 502 бұйрықпен бекітілген есеп нысанын толтырады.
9. Кодекстің 94-2-бабының талаптарына түсетін қондырғы операторы есеп нысанын толтырғаннан кейін оны валидация және верификация жөніндегі органға верификациялауға жібереді.
Валидация және верификация жөніндегі аккредителген орган Мемлекеттік кадастрда есептік жылдағы есептердегі қондырғы операторларының мәліметтерін растайды. Есептерге түзету енгізу қажеттілігі туындаған жағдайда, валидация және верификация жөніндегі аккредителген орган оны қондырғы операторына пысықтауға жібереді.
Қондырғы операторы Мемлекеттік кадастрға есептік кезеңнен кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін парниктік газдарды түгендеу туралы есепті электронды түрінде жібереді.