Об утверждении Правил проведения публичных слушаний при рассмотрении заявок на утверждение тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, а также проекта цены на товары (работы, услуги) субъекта регулируемого рынка в области электроэнергетики
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 марта 2015 года № 219. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 апреля 2015 года № 10742. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 567 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 17 и подпунктом 4) пункта 1 статьи 14-1 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 567 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения публичных слушаний при рассмотрении заявок на утверждение тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, а также проекта цены на товары (работы, услуги) субъекта регулируемого рынка в области электроэнергетики.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 567 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";

Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттелiп көрсетілетін қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерiн бекiтуге арналған өтiнiмдерді, сондай-ақ электр энергетикасы саласындағы реттелетін нарық субъектісінің тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) бағаның жобасын қарау кезiнде жария тыңдаулар өткiзу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 17 наурыздағы № 219 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 16 сәуірде № 10742 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 567 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабының 2-тармағына және 14-1-бабы 1-тармағынының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 567 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттелiп көрсетілетін қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерiн бекiтуге арналған өтiнiмдерді, сондай-ақ электр энергетикасы саласындағы реттелетін нарық субъектісінің тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) бағаның жобасын қарау кезiнде жария тыңдаулар өткiзу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 567 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберуді;

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Е. Досаев
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 17 марта 2015 года № 219
Правила проведения публичных слушаний при рассмотрении заявок
на утверждение тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных
уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов
естественных монополий, а также проекта цены на товары
(работы, услуги) субъекта регулируемого рынка в области
электроэнергетики
Сноска. Правила в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 567 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения публичных слушаний при рассмотрении заявок на утверждение тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, а также проекта цены на товары (работы, услуги) субъекта регулируемого рынка в области электроэнергетики (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 17 и подпунктом 4) пункта 1 статьи 14-1 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" (далее - Закон) и определяют порядок проведения ведомством уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, (далее – ведомство уполномоченного органа) публичных слушаний при рассмотрении заявок на утверждение тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий и проекта цены на товары (работы, услуги) субъекта регулируемого рынка в области электроэнергетики.
2. Целью проведения публичных слушаний является обеспечения гласности, информированности, соблюдения баланса интересов потребителей и субъектов естественных монополий (субъекта регулируемого рынка в области электроэнергетики), прозрачности формирования тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней и достоверности.

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
2015 жылғы 17 наурыздағы
№ 219 бұйрығымен бекітілген
Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттелiп көрсетілетін
қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды,
алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерiн
бекiтуге арналған өтiнiмдерді, сондай-ақ электр энергетикасы
саласындағы реттелетін нарық субъектісінің тауарларына
(жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) баға жобасын қарау
кезiнде жария тыңдаулар өткiзу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 567 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерін бекітуге арналған өтінімдерді, сондай-ақ электр энергетикасы саласындағы реттелетін нарық субъектісінің тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) баға жобасын қарау кезінде жария тыңдаулар өткізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі - Заң) 17-бабының 2-тармағына және 14-1-бабының 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының (бұдан әрі - уәкілетті органның ведомствосы) табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерін бекітуге арналған өтінімдерді және электр энергетикасы саласындағы реттелетін нарық субъектісінің тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) баға жобасын қарау кезінде жария тыңдауларды өткізу тәртібін айқындайды.
2. Жария тыңдаулар өткізудің мақсаты ашықтықты, хабардарлықты, тұтынушылар мен табиғи монополиялар субъектілері (электр энергетикасы саласындағы субъекті) мүдделерінің теңгерімін сақтауды, тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерін қалыптастырудың ашықтығы мен шынайылығын қамтамасыз ету болып табылады.

3. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) публичные слушания – процедура обсуждения проекта тарифа (цены, ставки сбора) или его предельного уровня на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии, а также проекта цены на товары (работы, услуги) субъекта регулируемого рынка в области электроэнергетики, с приглашением депутатов Парламента Республики Казахстан, маслихатов, представителей органов местного самоуправления, государственных органов, потребителей и их общественных объединений, независимых экспертов, средств массовой информации и субъектов естественных монополий;
2) ведомство уполномоченного органа – ведомство государственного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках.
4. Принципы проведения публичных слушаний:
1) гласность;
2) соблюдение баланса интересов потребителей и субъектов естественных монополий, а также субъекта регулируемого рынка в области электроэнергетики;
3) прозрачность формирования тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней.
5. Ведомство уполномоченного органа, не позднее пяти рабочих дней со дня принятия решения о проведении публичных слушаний, размещает на своем интернет-ресурсе и опубликовывает в печатных изданиях, распространяемых на соответствующей территории административно-территориальной единицы, на которой субъект естественной монополии или субъект регулируемого рынка в области электроэнергетики осуществляют свою деятельность, объявление о проведении публичных слушаний с выпуском не реже двух раз в неделю в соответствии со сроками, предусмотренными в части первой пункта 2 статьи 17 Закона. Сроки проведения публичных слушаний:
1) при утверждении тарифов (цен, ставок сбора) или их предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии - в установленном законодательством порядке не позднее, чем за тридцать календарных дней;
2) при утверждении тарифов (цен, ставок сбора) на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии в соответствии с пунктом 5 статьи 18 Закона, а также цен на товары (работы, услуги) субъекта регулируемого рынка в области электроэнергетики – не позднее, чем за пятнадцать календарных дней.
Порядок части первой настоящего пункта не распространяются на субъекты естественных монополий малой мощности при утверждении тарифов (цен, ставок сбора) на регулируемые услуги (товары, работы).
6. Ведомство уполномоченного органа уведомляет потребителей о проведении публичных слушаний при утверждении тарифов (цен, ставок сбора) регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий малой мощности посредством размещения соответствующей информации на своем интернет-ресурсе.
Срок проведения публичных слушаний при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии малой мощности – не позднее чем за один календарный день до принятия решения об их утверждении.

3. Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) жария тыңдаулар - табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) немесе оның шекті деңгейінің жобасын, сондай-ақ электр энергетикасы саласындағы реттелетін нарықтар субъектісінің тауарларына (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) баға жобасын Қазақстан Республикасы Парламентінің, мәслихаттың депутаттарын, жергілікті өзін өзі басқару органдарының өкілдерін, мемлекеттік органдардың, тұтынушылардың және олардың қоғамдық бірлестіктерінің, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдерін, тәуелсіз сарапшыларды және табиғи монополиялар субъектілерін шақыра отырып өткізілетін талқылау рәсімі;
2) уәкілетті органның ведомствосы – табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосы.
4. Жария тыңдауларды өткізу қағидаттары:
1) жариялылық;
2) тұтынушылар мен табиғи монополиялар субъектілері мүдделерінің теңгерімін сақтау;
3) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерін қалыптастырудың ашықтығы.
5. Уәкілетті органның ведомствосы Заңның 17-бабы 2-тармағының бірінші бөлігінде көзделген мерзімде жария тыңдауларды өткізгенге дейін кемінде бес жұмыс күні бұрын жария тыңдаулар өткізілетіні туралы хабарландыруды өзінің интернет-ресурсында орналастырады және табиғи монополия субъектісі немесе электр энергетикасы саласындағы реттелетін нарық субъектісі өз қызметін жүзеге асыратын тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте таратылатын баспасөз басылымдарында аптасына кемінде екі рет шығарып жариялайды. Жария тыңдауларды өткізу мерзімдері:
1) табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерін бекіту кезінде - заңнамада белгіленген тәртіппен күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей;
2) табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту кезінде Заңның 18-бабының 5-тармағына сәйкес, сондай-ақ электр энергетикасы саласындағы субъектінің тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) - күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей;
Осы тармақтың бірінші бөлігінің талаптары реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту кезінде қуаты аз табиғи монополиялар субъектілеріне қолданылмайды.
6. Уәкілетті органның ведомствосы тұтынушыларға қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту кезінде жария тыңдаулар өткізілетіні туралы өзінің интернет-ресурсында тиісті ақпаратты орналастыру арқылы хабарлайды.
Қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту кезінде жария тыңдаулар өткізу мерзімі - оларды бекіту туралы шешім қабылданғанға дейін күнтізбелік бір күннен кешіктірмей.

7. Объявление о предстоящем публичном слушании включает следующие сведения:
1) наименование и местонахождение организатора слушаний;
2) дату, место и время проведения слушаний;
3) наименование субъекта естественной монополии и вид услуг (товаров, работ) на утверждение тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней, на которые подана заявка, либо наименование регулируемого рынка в области электроэнергетики и вид услуг (товаров, работ), по которой подано уведомление о повышении цен на товары (работы, услуги);
4) контактные телефоны ведомства уполномоченного органа и субъекта естественной монополии, по которому возможно получение информации;
5) адрес интернет-ресурса ведомства уполномоченного органа и субъекта естественной монополии (при наличии).
8. При проведении публичных слушаний по обсуждению проектов тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, включенных в местный раздел Государственного регистра субъектов естественных монополий, а также обсуждению цен на товары (работы, услуги) субъекта регулируемого рынка в области электроэнергетики, ведомство уполномоченного органа приглашает соответствующие органы местного государственного управления.
9. Субъект естественной монополии после опубликования информации о дате проведения публичных слушаний представляет по требованию участников публичных слушаний до проведения публичных слушаний:
проекты тарифных смет, тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) или их предельных уровней;
информацию о причинах повышения тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) или их предельных уровней с экономически обоснованными расчетами.
2. Порядок проведения публичных слушаний при рассмотрении
заявок на утверждение тарифов (цен, ставок сборов) или их
предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы)
субъектов естественных монополий и проекта цены на товары
(работы, услуги) субъекта регулируемого рынка в области
электроэнергетики
10. Слушания проводятся в помещении, определяемом ведомством уполномоченного органа, с обеспечением беспрепятственного доступа.
11. Для проведения публичных слушаний из числа сотрудников ведомства уполномоченного органа назначается председатель публичных слушаний (далее – Председатель). Председатель назначает секретаря публичных слушаний из числа работников ведомства уполномоченного органа, который ведет протокол.

7. Алдағы болатын жария тыңдаулар туралы хабарландыру мынадай мәліметтерді:
1) тыңдауларды ұйымдастырушының атауы мен орналасқан орнын;
2) тыңдаулардың өткізілетін күні, орны мен уақытын;
3) табиғи монополия субъектісінің атауын және тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерін бекітуге арналған қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) түрлерін не электр энергетикасы саласындағы реттелетін нарық субъектісінің атауын және тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларды көтеру туралы хабарлама берілген тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) түрлерін;
4) уәкілетті орган ведомствосының және табиғи монополия субъектісінің ақпарат алу мүмкін болатын байланыс телефондарын;
5) уәкілетті органның және табиғи монополия субъектісінің интернет-ресурсының мекенжайын (болған жағдайда) қамтиды.
8. Табиғи монополиялар субъектілерінің Мемлекеттік тіркелімінің жергілікті бөліміне енгізілген табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) немесе олардың шекті деңгейлерінің жобаларын талқылау, сондай-ақ электр энергетикасы саласындағы субъектінің тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) бағаларды талқылау жөнінде жария тыңдауларды өткізу кезінде уәкілетті органның ведомствосы тиісті жергілікті мемлекеттік басқару органдарын шақырады.
9. Табиғи монополия субъектісі жария тыңдауларды өткізу күні туралы ақпарат жарияланғаннан кейін жария тыңдауларға қатысушылардың талабы бойынша:
реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтік сметалардың, тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) немесе олардың шекті деңгейлерінің жобаларын;
реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерін көтеру себептері туралы экономикалық негізделген есептері бар ақпаратты береді.
2. Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін
қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды,
алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерін және
электр энергетикасы саласындағы реттелетін нарық субъектісінің
тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) бағаның
жобасын бекітуге арналған өтінімдерді қарау кезінде жария
тыңдауларды өткізу тәртібі
10. Тыңдаулар уәкілетті органның ведомствосы айқындаған үй-жайда кедергісіз кіруді қамтамасыз ету арқылы өткізіледі.
11. Жария тыңдаулар өткізу үшін уәкілетті органның ведомствосы қызметкерлерінің ішінен жария тыңдаулардың төрағасы (бұдан әрі - төраға) тағайындалады. Төраға қуаты аз табиғи монополия субъектісінің өтінімдерін қарауды қоспағанда, уәкілетті органның ведомствосы қызметкерлерінің ішінен жария тыңдаулардың хаттамасын жүргізетін хатшыны тағайындайды.

12. В процессе проведения публичных слушаний ведется протокол в письменной форме.
13. Председатель устанавливает регламент на каждые публичные слушания.
14. Председатель в назначенное время открывает слушания, объявляет их цель и повестку дня. Председатель ознакамливает участников с регламентом проведения слушаний.
15. В своем выступлении субъект естественной монополии (субъект регулируемого рынка в области электроэнергетики) дает подробное разъяснение и обоснование предлагаемому уровню тарифа (цены, ставки, сбора) или его предельного уровня на предоставляемые им регулируемые услуги (товары, работы) с приложением подтверждающих фото, видеоматериалов (при наличии).
16. Председатель задает вопросы выступающий на публичных слушаниях, излагает свою позицию по рассматриваемым вопросам, прерывает выступление участника слушаний, нарушающего регламент слушаний, а также выступления, не имеющие отношение к теме публичных слушаний.
Лицу, нарушающему порядок во время проведения публичных слушаний, председатель делает предупреждение. При повторном нарушении порядка лицо, участвующее в слушаниях, удаляется из помещения.
17. Участники публичных слушаний высказывают свою точку зрения, мнения по рассматриваемому вопросу, задают вопросы выступающим, используют в своем выступлении вспомогательные материалы (плакаты, графики и другие) и прикладывают письменное выступление к протоколу.
18. Председатель подводит итоги слушаний и закрывает публичные слушания.

12. Жария тыңдауларды өткізу процесінде жазбаша нысанда хаттама жүргізіледі.
13. Төраға әрбір жария тыңдауға регламент белгілейді.
14. Төраға белгіленген уақытта тыңдауларды ашады, олардың мақсатын және күн тәртібін жариялайды. Төраға қатысушыларды тыңдауларды өткізу регламентімен таныстырады.
15. Өз сөзінде табиғи монополия субъектісі (электр энергетикасы саласындағы субъекті) бағаларды талқылау жөнінде жария тыңдауларды өткізу кезінде) өзі көрсететін реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) ұсынылып отырған тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) деңгейіне немесе оның шекті деңгейіне растаушы фото, бейне материалдарды қоса бере отырып, егжей-тегжейлі түсініктеме және негіздеме береді (ол болған кезде).
16. Төраға жария тыңдауларда сөз сөйлейтіндерге сұрақтар қояды, қаралып отырған мәселелер бойынша өз ұстанымын білдіреді, тыңдауларға қатысушының тыңдау регламентін бұзатын, сондай-ақ жария тыңдаулардың тақырыбына қатысы жоқ сөзін бөледі.
Жария тыңдауларды өткізу кезінде тәртіпті бұзатын тұлғаға төраға ескерту жасайды. Тәртіпті қайта бұзған жағдайда тыңдауларға қатысып отырған адам үй-жайдан шығарылады.
17. Жария тыңдауларға қатысушылар қаралып отырған мәселелер бойынша өз көзқарастарын білдіреді, сөз сөйлеушілерге сұрақтар қояды, өз сөздерінде көмекші материалдарды (плакаттар, кестелер және тағы басқалар) пайдаланады және жария тыңдаулардың хаттамасына сөйлеген сөзін жазбаша қоса береді.
18. Төраға тыңдаулардың қорытындысын шығарады және жария тыңдауларды жабады.