Об утверждении Положения о Межведомственной комиссии по вопросам осуществления приоритетного права государства в отношении углеводородного сырья, урана и угля
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 258. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 апреля 2015 года № 10770. Утратил силу приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 28 апреля 2018 года № 152 (вводится в действие с 29.06.2018)
Сноска. Утратил силу приказом Министра энергетики РК от 28.04.2018 № 152 (вводится в действие с 29.06.2018).
В соответствии с подпунктом 27-3) статьи 17 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Межведомственной комиссии по вопросам осуществления приоритетного права государства в отношении углеводородного сырья, урана и угля.
2. Департаменту недропользования Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование копии настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодические печатные издания и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
В. Школьник
Утверждено
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 258
Положение
о Межведомственной комиссии по вопросам осуществления
приоритетного права государства в отношении
углеводородного сырья, урана и угля
1. Общие положения
1. Межведомственная комиссия по вопросам осуществления приоритетного права государства в отношении углеводородного сырья, урана и угля (далее – Комиссия) является консультативно-совещательным органом, создаваемым компетентным органом в целях рассмотрения вопросов и выработки рекомендаций о приобретении (отказе от приобретения) государством отчуждаемого права недропользования на участках недр, месторождений, связанных с правом недропользования в Республике Казахстан.

Көмірсутек шикізатына, көмір және уранға қатысты мемлекеттің басым құқығын жүзеге асыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 258 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 сәуірде № 10770 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 28 сәуірдегі № 152 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Энергетика министрінің 28.04.2018 № 152 (29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңының 17 бабының 27-3) тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Көмірсутекті шикізатына, көмір және уранға қатысты мемлекеттің басым құқығын жүзеге асыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жер қойнауын пайдалану Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмесін мерзiмдi баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
В. Школьник
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 258 бұйрығымен
бекітілді
Көмірсутек шикізатына, көмір және уранға қатысты мемлекеттің
басым құқығын жүзеге асыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық
комиссия туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттің басым құқығын жүзеге асыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия (бұдан әрі - Комиссия) Қазақстан Республикасындағы жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты кен орындарының жер қойнауы учаскелерінде жер қойнауын пайдалану құқығын иеліктен шығару кезінде мемлекеттің сатып алу (сатып алудан бас тарту) туралы мәселелерді қарау және ұсынымдарды әзірлеу мақсатында құзырлы органмен құрылатын консультативтік-кеңесші орган болып табылады.

2. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законодательными актами Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением о межведомственной комиссии по вопросам осуществления приоритетного права государства в отношении углеводородного сырья, урана и угля (далее – Положение).
2. Основные задачи, функции и права Комиссии
3. Основными задачами Комиссии являются:
1) рассмотрение обращений об отчуждении права недропользования (его части) и (или) объекта, связанного с правом недропользования, с учетом требований законодательства Республики Казахстан о национальной безопасности;
2) выработка предложений по вопросам реализации приоритетного права государства.
4. В функции Комиссии входит:
1) рассмотрение заявлений недропользователей об отчуждении права недропользования (его части) по контрактам на недропользование;
2) рассмотрение заявлений лиц об отчуждении принадлежащих им долей участия (пакетов акций) в юридических лицах, обладающих правом недропользования;
3) рассмотрение заявлений лиц об отчуждении принадлежащих им долей участия (пакетов акций) в юридических лицах, которые имеют возможность прямо и (или) косвенно определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые недропользователем решения, если у данных юридических лиц основная деятельность связана с недропользованием в Республике Казахстан;
4) выработка, обоснование и внесение в компетентный орган предложений о приобретении либо об отказе от приобретения государством отчуждаемого объекта права недропользования на участках недр, месторождений, связанного с правом недропользования.
5. Комиссия имеет право:
1) взаимодействовать с центральными исполнительными и другими государственными органами и организациями;
2) приглашать на заседания и заслушивать представителей государственных органов, организаций, должностных лиц и граждан по вопросам, входящим в ее компетенцию;
3) запрашивать и получать от государственных органов, организаций, должностных лиц и граждан материалы, необходимые для осуществления ее функций.
3. Организация и порядок деятельности Комиссии
6. Председатель Комиссии руководит ее деятельностью, председательствует на заседаниях, планирует ее работу, осуществляет общий контроль над реализацией ее решений. Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель.
7. Рабочий орган Комиссии осуществляет организационно-техническое обеспечение работы Комиссии, в том числе готовит предложения по повестке дня заседания Комиссии, необходимые документы, материалы, которые должны быть направлены членам Комиссии за три рабочих дня до проведения заседания Комиссии с приложением проекта протокола.
Функции рабочего органа Комиссии осуществляет Департамент недропользования Министерства энергетики Республики Казахстан.

2. Комиссия өзінің қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерін, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Ережені (бұдан әрі - Ереже) басшылыққа алады.
2. Комиссияның негізгі міндеттері, функциялары мен құқықтары
3. Комиссияның негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік туралы заңнамасының талаптарын ескере отырып, жер қойнауын пайдалану құқығын (оның бір бөлігін) және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектіні иеліктен алу туралы өтініштерді қарау;
2) мемлекеттің басым құқығын іске асыру мәселелері бойынша ұсыныстар әзірлеу.
4. Комиссияның функцияларына:
1) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын (оның бір бөлігін) иеліктен алу туралы жер қойнауын пайдаланушылардың өтініштерін қарау;
2) жер қойнауын пайдалану құқығына ие заңды тұлғадағы қатысу үлестерін (акциялар пакеттерін) иеліктен алу туралы тұлғалардың өздеріне тиесілі өтініштерін қарау;
3) егер осы заңды тұлғалардың негізгі қызметі Қазақстан Республикасындағы жер қойнауын пайдаланумен байланысты болса, тұлғалардың шешімдерді тікелей және (немесе) жанама түрде айқындау және (немесе) жер қойнауын пайдаланушы қабылдайтын шешімдерге ықпал ету мүмкіндігі бар заңды тұлғалардағы өздеріне тиесілі қатысу үлестерін (акциялар пакеттерін) иеліктен шығару туралы өтініштерін қарау;
4) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты иеліктен шығарылатын объектіні мемлекеттің сатып алуы туралы не сатып алудан бас тартуы туралы ұсыныстарды әзірлеу, негіздеу және тиісті құзыретті органға енгізу кіреді.
5. Комиссияның:
1) орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдармен және ұйымдармен өзара іс-қимыл жасасуға;
2) оның құзыретіне жататын мәселелер бойынша отырыстарға мемлекеттік органдардың, ұйымдардың өкілдерін, лауазымды адамдарды және азаматтарды шақыруға және тыңдауға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, лауазымды адамдардан және азаматтардан оның функцияларын жүзеге асыру үшін қажетті материалдарды сұратуға және алуға құқығы бар.
3. Комиссияның қызметін ұйымдастыру және тәртібі
6. Комиссияның төрағасы оның қызметіне басшылық жасайды, отырыстарына төрағалық етеді, оның жұмысын жоспарлайды, оның шешімдерінің іске асырылуына жалпы бақылауды жүзеге асырады. Төраға болмаған кезде оның міндеттерін орынбасары атқарады.
7. Комиссияның жұмыс органы комиссия жұмысын ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады, оның ішінде олар комиссия отырысы өткізілгенге дейін үш жұмыс күні ішінде хаттама жобасымен қоса комиссия мүшелеріне жіберілуі тиіс комиссия отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды, қажетті құжаттарды, материалдарды дайындайды.
Комиссияның жұмыс органының функцияларын Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті жүзеге асырады

8. Компетентный орган в течение двадцати рабочих дней с даты поступления заявления вносят на рассмотрение Комиссии материалы, необходимые для выработки предложения о приобретении (отказе от приобретения) отчуждаемого права недропользования (его части) и (или) объектов, связанных с правом недропользования.
9. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости с учетом сроков рассмотрения материалов Комиссией.
10. Члены Комиссии принимают участие в их деятельности без права замены.
11. Заседание Комиссии считается правомочным при участии не менее двух третей от общего числа членов Комиссии.
12. Комиссия в течение тридцати рабочих дней с даты получения заявления лица, имеющего намерение произвести отчуждение принадлежащего ему права недропользования (его части) и (или) объекта, связанного с правом недропользования, с прилагаемыми к нему документами и иными материалами рассматривает рекомендации о приобретении либо об отказе от приобретения государством отчуждаемого права недропользования (его части) и (или) объекта, связанного с правом недропользования.
13. Рассмотрение предоставленных материалов производится с учетом требований законодательства Республики Казахстан о национальной безопасности.
14. По итогам рассмотрения Комиссия вырабатывает соответствующие рекомендации о приобретении (отказе от приобретения) государством отчуждаемого права недропользования (его части) и (или) объекта, права недропользования на участках недр, месторождений, связанных с правом недропользования.
15. В случае выработки Комиссией рекомендаций о приобретении отчуждаемого права недропользования (его части) и (или) объекта, права недропользования на участках недр, месторождений, связанных с правом недропользования, национальным управляющим холдингом или национальной компанией, заявившими о намерении осуществить приобретение, Комиссия рекомендует компетентному органу определить национальный управляющий холдинг или национальную компанию таким приобретателем от имени государства.
16. В случае выработки Комиссией рекомендаций о приобретении отчуждаемого права недропользования (его части) и (или) объекта, права недропользования на участках недр, месторождений, связанных с правом недропользования, в условиях отсутствия намерений со стороны национального управляющего холдинга или национальной компании о приобретении, вопрос вносится на рассмотрение Правительства Республики Казахстан для определения государственного органа, уполномоченного на приобретение.

8. Құзыретті орган өтініш түскен күннен бастап жиырма жұмыс күнінің ішінде Комиссияның қарауына Қазақстан Республикасындағы жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты, кен орындарының жер қойнауы учаскелерінде иеліктен шығарылатын жер қойнауын пайдалану құқығын (оның бір бөлігін) және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілерді сатып алу (сатып алудан бас тарту) туралы ұсыныс әзірлеуге қажетті материалдарды енгізеді.
9. Комиссияның отырыстары Комиссия материалдарын қарау мерзімдерін ескере отырып, қажеттілігіне қарай өткізіледі.
10. Комиссия мүшелері қызметтеріне алмастыру құқығынсыз қатысады.
11. Комиссияның отырысы Комиссия мүшелері жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан кезде, заңды болып есептеледі.
12. Комиссия өзіне тиесілі жер қойнауын пайдалану құқығын (оның бір бөлігін) және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектіні иеліктен шығару ниеті бар тұлғаның өтініші, оған қоса берілген құжаттары және өзге де материалдар алынған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде иеліктен шығарылатын жер қойнауын пайдалану құқығын (оның бір бөлігін) және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектіні мемлекеттің сатып алуы не сатып алудан бас тартуы туралы ұсынымдар әзірлейді.
13. Ұсынылған материалдарды қарау Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік туралы заңнамасының талаптарын ескере отырып жүргізіледі.
14. Қарау қорытындылары бойынша Комиссия Қазақстан Республикасындағы жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты, кен орындарының жер қойнауы учаскелерінде иеліктен шығарылатын жер қойнауын пайдалану құқығын (оның бір бөлігін) және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектіні мемлекеттің сатып алуы (сатып алудан бас тартуы) туралы тиісті ұсынымдарды әзірлейді.
15. Комиссия Қазақстан Республикасындағы жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты, кен орындарының жер қойнауы учаскелерінде иеліктен шығарылатын жер қойнауын пайдалану құқығын (оның бір бөлігін) және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектіні сатып алуды жүзеге асыру ниеті туралы мәлімдеген ұлттық басқарушы холдингтің немесе ұлттық компанияның осындай сатып алуы туралы ұсынымдар әзірлеген жағдайда, Комиссия құзыретті органға ұлттық басқарушы холдингті немесе ұлттық компанияны мемлекет атынан осындай сатып алушы ретінде айқындауды ұсынады.
16. Комиссия ұлттық басқарушы холдингтің немесе ұлттық компанияның тарапынан сатып алу туралы ниет болмаған жағдайларда Қазақстан Республикасындағы жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты, кен орындарының жер қойнауы учаскелерінде иеліктен шығарылатын жер қойнауын пайдалану құқығын (оның бір бөлігін) және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектіні сатып алу туралы ұсынымдар әзірлеген кезде, сатып алуға уәкілетті мемлекеттік органды айқындау үшін мәселе Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына енгізіледі.

17. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов Комиссии. Голосование проводится путем заполнения на заседании Комиссии листа голосования по форме согласно приложению к настоящему Положению.
Члены Комиссии имеют право на особое мнение, которое, в случае его выражения должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу Комиссии.
По результатам проведения заседаний Комиссии и на основании листов голосования в течение трех рабочих дней составляется протокол, подписываемый председателем и секретарем.
При изменении по итогам голосования содержания проекта протокола секретарь Комиссии направляет лист голосования с уточненной редакцией принятого решения членам Комиссии для согласования.
Члены Комиссии после получения листа голосования направляют в течение одного рабочего дня ответ о согласии либо несогласии с обоснованием причин.
18. После проведения заседания Комиссии секретарь Комиссии оформляет протокол. Секретарь не является членом Комиссии.
19. Учет и хранение материалов и протокольных решений Комиссии с приложением листов голосования осуществляет Рабочий орган.
20. После подписания протокол направляется в компетентный орган для принятия решения о приобретении (отказа от приобретения) отчуждаемого права недропользования (его части) и (или) объекта, связанного с правом недропользования.
4. Прекращение деятельности Комиссии
21. Комиссия прекращает свою деятельность на основании приказа Министра энергетики Республики Казахстан.
Приложение к Положению
о Межведомственной комиссии
по вопросам осуществления
приоритетного права государства
в отношении углеводородного
сырья, урана и угля
Форма
ЛИСТ ГОЛОСОВАНИЯ
членов комиссии
___________________________________________
Ф.И.О., должность
заседание № дата:
Вопроса
Содержание вопроса
Проект решения
Решение члена комиссии/рабочей
поддерживаю
не поддерживаю
доработать
снять с повестки дня
примечание
1.
____________________
подпись

17. Комиссия шешімдері ашық дауыс беру арқылы қабылданады және оларға комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыс беру комиссия отырысында қосымшаға сәйкес нысан бойынша дауыс беру парағын толтыру жолымен өткізіледі.
Комиссия мүшелерiнiң ерекше пiкiр білдіруге құқығы бар, оны бiлдiрген жағдайда, ол жазбаша түрде жазылуы және Нұсқаулықтың 24-тармағында көзделген комиссия отырысының есеп-хатына қоса берілуі тиiс.
Комиссияның отырыстарын өткізу нәтижелері бойынша және дауыс беру парақтары негізінде үш жұмыс күні ішінде хаттама жасалады, оған төраға мен хатшы қол қояды.
Дауыс беру қорытындысы бойынша хаттама жобасының мазмұны өзгерген жағдайда, комиссия хатшысы қабылданған шешімнің нақтыланған редакциясы бар дауыс беру парағын комиссия мүшелеріне келісу үшін жібереді.
Комиссия мүшелері дауыс беру парағын алғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде келісу не себептерін негіздей отырып, келіспеу туралы жауап береді.
18. Комиссия отырысы өткізілгеннен кейін комиссия хатшысы хаттама ресімдейді. Хатшы Комиссия мүшесі болып табылмайды.
19. Дауыс беру парақтарымен қоса, комиссия материалдары мен хаттамалық шешімдерін есепке алуды және сақтауды комиссияның жұмыс органы жүзеге асырады.
20. Хаттама қол қойылғаннан кейін иеліктен шығарылатын жер қойнауын пайдалану құқығын (оның бір бөлігін) және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектіні сатып алу (сатып алудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін құзыретті органға жіберіледі.
4. Комиссия қызметінің тоқтатылуы
24. Комиссия өз қызметін Қазақстан Республикасы Энергетика Министрінің бұйрығының негізінде тоқтатады.
Көмірсутек шикізатына,
көмір және уранға қатысты
мемлекеттің басым құқығын
жүзеге асыру мәселелері
жөніндегі ведомствоаралық
комиссия туралы ережесіне
Қосымша
Нысан
ДАУС БЕРУ ПАРАҒЫ
___________________________________________
Т.А.Ә., лауазымы
№ мәжіліс күні:
Мәселе №
Мәселенің мазмұны
Шешім жобасы
Комиссия/жұмыс тобы мүшесінің шешімі
қолдаймын
қолдамаймын
пысықталсын
күн тәртібінен алып тасталсын
ескертпе
1.
____________________
қолы