Об утверждении Правил выдачи квот на выбросы парниковых газов
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 18 марта 2015 года № 216. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10905. Утратил силу приказом и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 30 июля 2016 года № 363
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра энергетики РК от 30.07.2016 № 363.
В соответствии с подпунктом 30) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи квот на выбросы парниковых газов.
2. Признать утратившим силу приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 15 мая 2013 года № 124-ө «Об утверждении формы заявления на получение сертификата на выбросы парниковых газов» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8509, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 23 октября 2013 года № 299 (27573).
3. Департаменту по изменению климата Министерства энергетики Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан                       В. Школьник
«СОГЛАСОВАН»
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_____________ Е. Досаев
3 апреля 2015 год
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 18 марта 2015 года № 216
Правила выдачи квот на выбросы парниковых газов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи квот на выбросы парниковых газов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 30) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года (далее – Кодекс) и определяют порядок выдачи квот на выбросы парниковых газов.

Парниктік газдар шығарындыларына квоталар беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 18 наурыздағы № 216 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 30 сәуірде № 10905 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2016 жылғы 30 шілдедегі № 363 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Энергетика министрінің м.а. 30.07.2016 № 363 бұйрығымен
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 17-бабының 30) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Парниктік газдар шығарындыларына квоталар беру қағидалары бекітілсін.
2. «Парниктік газдар шығарындыларына сертификат алу үшін өтініш нысанын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2013 жылғы 15 мамырдағы № 124-ө бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 8509 тіркелген, 2013 жылғы 23 қазандағы № 299 (27573) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Климаттың өзгеруі жөніндегі департаменті:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықты мерзімді баспасөз басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналасуын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалауы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Энергетика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі                           В. Школьник
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
_____________ Е. Досаев
2015 жылғы 3 сәуір
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 18 наурыздағы
№ 216 бұйрығымен
бекітілген
Парниктік газдар шығарындыларына квоталар беру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Парниктік газдар шығарындыларына квоталар беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 17-бабының 30) тармақшасына сәйкес әзірленген және парниктік газдар шығарындыларына квоталар беру тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) счет оператора квотируемой установки - вид счета в государственном реестре углеродных единиц Республики Казахстан, открываемого для природопользователей, подпадающих под требования по квотированию выбросов парниковых газов;
2) оператор установки - юридическое лицо, в собственности или в законном пользовании которого на территории Республики Казахстан находится установка, функционирование которой предусматривает выбросы парниковых газов;
3) паспорт установки - документ, содержащий данные о географическом месторасположении установки, осуществляющей выбросы парниковых газов, видах деятельности и характеристиках используемой технологии, базовом объеме выбросов и методике их расчета, а также плане мониторинга и иные сведения, необходимые для учета установок;
4) квота на выбросы парниковых газов - количественный объем регулируемых выбросов парниковых газов, распределенный на природопользователя на период действия национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов (далее - национальный план);
5) установка, подпадающая под требования по квотированию выбросов парниковых газов - установка, по которой устанавливается квота на выбросы парниковых газов в соответствии с требованиями пункта 1 статьи 94-2 Кодекса;
6) сертификат – документ, устанавливающий объем разрешенных выбросов парниковых газов, выдаваемый природопользователю в целях выполнения его обязательств по сокращению выбросов парниковых газов и участия в торговле углеродными единицами;
7) независимая аккредитованная организация - организация, аккредитованная уполномоченным органом в области охраны окружающей среды (далее – уполномоченный орган) на осуществление верификации, валидации и деятельности по подтверждению отчетов об инвентаризации парниковых газов.
3. Выдача квот на выбросы парниковых газов в Республике Казахстан природопользователям, подпадающим под квотирование выбросов парниковых газов, осуществляется посредством зачисления соответствующего количества единиц квот на счет оператора квотируемой установки в государственном реестре углеродных единиц Республики Казахстан, после получения им сертификата на выбросы парниковых газов.
4. Общий объем квот на выбросы парниковых газов, предназначенный для получения природопользователем по установке, определяется на весь период ее эксплуатации в пределах срока действия национального плана и фиксируется в сертификате, выдаваемым уполномоченным органом.

2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) квоталанатын қондырғы операторының шоты - парниктік газдар шығарындыларын квоталау бойынша талаптарға жатқызылған, табиғат пайдаланушылар үшін ашылатын Қазақстан Республикасы көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізіліміндегі есепшоттың түрі;
2) қондырғы операторы - меншігінде немесе заңды пайдалануында Қазақстан Республикасының аумағындағы, жұмыс істеуі парниктік газдар шығарындыларын көздейтін, қондырғысы бар заңды тұлға;
3) қондырғы паспорты - парниктік газдар шығарындыларын жүзеге асыратын қондырғының географиялық орналасқан жері, қызмет түрлері мен пайдаланылатын технологияның сипаттамалары, шығарындылардың базалық көлемі мен оларды есептеу әдістемесі, сондай-ақ мониторинг жоспары туралы деректерді және қондырғыларды есепке алу үшін қажетті өзге де мәліметтерді қамтитын құжат;
4) парниктік газдар шығарындыларының квотасы - парниктік газдар шығарындыларына квоталарды бөлудің ұлттық жоспарының (бұдан әрі - ұлттық жоспар) қолданылу кезеңіне табиғат пайдаланушыға бөлінген реттелетін парниктік газдар шығарындыларының сандық көлемі;
5) парниктік газдар шығарындыларын квоталау бойынша талаптарға жатқызылатын қондырғы - Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 94-2-бабы 1-тармағының талаптарына сәйкес парниктік газдар шығарындыларына квота белгіленетін қондырғы;
6) сертификат – табиғат пайдаланушыға парниктік газдар шығарындыларын азайту және көміртегі бірліктерінің саудасына қатысу жөніндегі өз міндеттемелерін орындау мақсатында берілетін парниктік газдар шығарындыларының рұқсат етілген көлемін белгілейтін құжат;
7) тәуелсіз аккредиттелген ұйым – верификация, валидация және парниктіктік газдарды түгендеу туралы есептерді растау бойынша қызметті жүзеге асыру үшін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органымен (бұдан әрі – уәкілетті орган) аккредиттелген ұйым.
3. Парниктік газдар шығарындыларына квоталауға жататын табиғат пайдалашыларға Қазақстан Республикасында парниктік газдар шығарындыларына квота беру тиісті квота бірліктерін Қазақстан Республикасының көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізіліміндегі квоталанатын қондырғы операторының шотына, парниктік газдар шығарындыларына сертификат алғаннан кейін, енгізу арқылы жүзеге асырылады.
4. Табиғат пайдаланушының қондырғы бойынша алуына арналған парниктік газдар шығарындыларына квоталардың жалпы көлемі ұлттық жоспардың қолданылу мерзімі шегінде оның пайдаланылуының толық кезеңіне анықталады және уәкілетті органмен берілетін сертификатта көрсетіледі.

2. Порядок выдачи квот на выбросы парниковых газов
5. Природопользователи в целях получения квот на выбросы парниковых газов и участия в торговле углеродными единицами представляют в уполномоченный орган следующие документы, подтвержденные независимой аккредитованной организацией:
1) отчет об инвентаризации парниковых газов за отчетный год;
2) паспорт установки;
3) программу сокращения выбросов парниковых газов;
4) план мероприятий по реализации проектов по сокращению выбросов парниковых газов.
6. Заявление на получение сертификата на выбросы парниковых газов подается природопользователем по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
7. Отчет об инвентаризации парниковых газов разрабатывается в соответствии с Формой отчета об инвентаризации парниковых газов, утвержденной приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 15 мая 2013 года № 123-ө (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8497).
8. Паспорт установки, включающий план мониторинга, разрабатывается в соответствии с Формой паспорта установки, утвержденной приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 15 мая 2013 года № 122-ө (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8496).
9. Документы на получение сертификатов по действующим установкам, включенным в национальный план, подаются до 1 мая первого года действия национального плана.
10. В случае внесения изменений и дополнений в национальный план, природопользователь подает документы, указанные в пункте 5 настоящих Правил, на получение сертификата по действующим установкам, включенным в национальный план, в течение 2 месяцев после внесения изменений и дополнений в национальный план.
11. Программа сокращения выбросов парниковых газов и план мероприятий по реализации проектов по сокращению выбросов парниковых газов разрабатываются и представляются природопользователем в уполномоченный орган в произвольной форме.
12. В случае, если установки расположены на одной и той же промышленной площадке и оперируются одним оператором, природопользователь может подать одно заявление и одну программу сокращения выбросов парниковых газов по всем установкам.
13. Заявление на получение сертификата на выбросы парниковых газов по новым установкам, не включенным в национальный план, подается по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам не позднее чем за три месяца до ввода в эксплуатацию новой установки, подпадающей под требования по квотированию выбросов парниковых газов.

2. Парниктік газдар шығарындыларына квоталар беру тәртібі
5. Табиғат пайдаланушылар парниктік газдар шығарындыларына квоталар алу және көміртегі бірліктерінің саудасына қатысу мақсатында уәкілетті органға тәуелсіз аккредиттелген ұйым растаған мынадай құжаттарды ұсынады:
1) есептік жылға арналған парниктік газдарды түгендеу туралы есеп;
2) қондырғы паспорты;
3) парниктік газдар шығарындыларын азайту бағдарламасы;
4) парниктік газдар шығарындыларын азайту бойынша жобаларды іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары.
6. Парниктік газдар шығарындыларына сертификат алуға өтініш осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша табиғат пайдаланушымен беріледі.
7. Парниктік газдарды түгендеу туралы есеп Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2013 жылғы 15 мамырдағы № 123-ө бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8497 тіркелген) Парниктік газдарды түгендеу туралы есептің нысанына сәйкес әзірленеді.
8. Мониторинг жоспарын қамтитын қондырғы паспорты Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2013 жылғы 15 мамырдағы № 122-ө бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8496 тіркелген) Қондырғы паспортының нысанына сәйкес әзірленеді.
9. Ұлттық жоспарға енгізілген, қолданыстағы қондырғылар бойынша сертификаттар алуға арналған құжаттар ұлттық жоспардың қолданыстағы алғашқы жылының 1 мамырына дейін беріледі.
10. Егер Ұлттық жоспарға өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда, табиғат пайдаланушы осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжаттарды Ұлттық жоспарға енгізілген қолданыстағы қондырғылар бойынша сертификаттар алуға арналған құжаттарды ұлттық жоспарға өзгерістер мен толықтырулар енгізілгеннен кейін екі ай ішінде ұсынады.
11. Парниктік газдар шығарындыларын азайту бағдарламасы мен парниктік газдар шығарындыларын азайту бойынша жобаларды іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары табиғат пайдаланушымен еркін нысан бойынша әзірленеді және уәкілетті органына ұсынылады.
12. Егер қондырғылар бір өнеркәсіптік алаңда орналасқан және бір оператормен әрекет еткен жағдайда, табиғат пайдаланушы барлық қондырғылар бойынша бір өтініш және бір парниктік газдар шығарындыларын қысқарту бағдарламасын ұсына алады.
13. Ұлттық жоспарға енгізілмеген жаңа қондырғылар бойынша парниктік газдар шығарындыларына сертификаттарды алуға өтініш осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша парниктік газдар шығарындыларын квоталау бойынша талаптарға жатқызылатын жаңа қондырғының пайдалануға енгізілуіне дейін үш ай бұрын кешіктірмей беріледі.

14. Уполномоченный орган выдает сертификат на выбросы парниковых газов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам в течение месячного срока со дня получения документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил.
15. Отказ в выдаче сертификата производится в случаях:
1) если установка, по которой подано заявление, не подпадает под требования по квотированию выбросов парниковых газов;
2) отсутствия установки либо полного вывода установки из эксплуатации к моменту подачи заявления;
3) недостоверность представленных данных;
4) отсутствие заключения независимой аккредитованной организации.
16. В случае, если уполномоченный орган в сроки, определяемые в соответствии с настоящими Правилами, не выдал заявителю сертификат либо не предоставил мотивированный отказ, то с даты истечения сроков его сертификат считается выданным и квота зачисляется на счет природопользователя в государственном реестре углеродных единиц.
17. Сертификат на выбросы парниковых газов выдается природопользователю уполномоченным органом на период действия национального плана.
18. Выдача квоты по новой установке из резерва объема квот национального плана осуществляется в течение месячного срока со дня получения документов, указанных в подпунктах 2), 3) и 4) пункта 5 настоящих Правил.
19. Оператор государственного реестра углеродных единиц, являющийся подведомственной организацией уполномоченного органа, производит зачисление единиц квоты на выбросы парниковых газов в соответствии с Правилaми ведения государственного реестра углеродных единиц, утвержденными приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 10 мая 2012 года № 122-ө (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7702).
20. Решение об отмене квоты принимается уполномоченным органом в соответствии с национальным планом на соответствующий период, в случае полного прекращения деятельности, по которой осуществлялась выдача квот на выбросы парниковых газов.
21. Решение о приостановлении квоты принимается уполномоченным органом в соответствии с пунктом 28-2 статьи 17 Кодекса, в случаях непредставления, несвоевременного представления природопользователем отчета об инвентаризации парниковых газов, отсутствия подтверждения отчета об инвентаризации парниковых газов независимой аккредитованной организацией, а также выявления фактов представления недостоверных данных об инвентаризации парниковых газов.
Приложение 1
к Правилам выдачи квот
на выбросы парниковых газов
форма
Заявление
на получение сертификата на выбросы парниковых газов

14. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күнінен бастап бір ай мерзім ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша парниктік газдар шығарындыларына сертификат береді.
15. Сертификат беруден мына жағдайларда жүргізіледі:
1) егер өтініш берілген қондырғы парниктік газдар шығарындыларын квоталау талаптарына жатқызылмаса;
2) қондырғының болмауы немесе өтініш берген сәтте қондырғының пайдаланудан мүлдем шығуы;
3) ұсынылған құжаттардың дәйексіздігі;
4) тәуелсіз аккредиттелген ұйымы растауының жоқтығы.
16. Егер уәкілетті орган осы Ережеге сәйкес айқындаған мерзімдерде өтініш берушіге сертификатты бермеген немесе оны беруден уәжді түрде бас тартпаған жағдайда, оны беру мерзімі өткен күннен бастап сертификат берілді деп есептеледі және квота көміртек бірліктерінің мемлекеттік тізілімінде табиғат пайдаланушылардың шотына еңгізіледі.
17. Парниктік газдар шығарындыларына сертификат уәкілетті органымен табиғат пайдаланушыға ұлттық жоспардың қолданылу кезеңіне беріледі.
18. Жаңа қондырғы бойынша ұлттық жоспардың квоталар көлемі резервінен квота беру осы Қағидалардың 5-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды алған күнінен бастап бір ай мерзім ішінде жүзеге асырылады.
19. Уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымы болып табылатын, көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізілімінің операторы қондырғы операторларының шоттарына парниктік газдар шығарындыларына квоталар бірліктерін Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012 жылғы 10 мамырдағы № 122-ө бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7702 тіркелген) Көмiртегі бiрлiктерінiң мемлекеттiк тiзiлiмiн жүргiзу қағидаларына сәйкес енгізуді жүргізеді.
20. Квотаның күшін жою туралы шешім тиісті кезеңге арналған ұлттық жоспарға сәйкес парниктік газдар шығарындыларына квота беру жүзеге асырылатын қызмет толық тоқтатылған жағдайда уәкілетті органымен қабылданады.
21. Квотаны тоқтата тұру туралы шешім, Кодекстің 17-бабының 28-2 тармағына сәйкес табиғат пайдаланушы парниктік газдарды түгендеу туралы есепті бермеген, уақтылы бермеген, тәуелсіз аккредиттелген ұйымның парниктік газдарды түгендеу туралы есепті растауы болмаған, сондай-ақ парниктік газдарды түгендеу туралы дәйексіз деректерді ұсыну фактілері анықталған жағдайларда уәкілетті органымен қабылданады.
Парниктік газдар
шығарындыларына квоталар
беру қағидаларына
қосымша
нысан
Парниктік газдар шығарындыларына сертификат алу үшін өтініш

1. Наименование
оператора установки
2. Общие сведения:
2.1. Юридический адрес
2.2. Индивидуальный идентификационный номер
(ИИН), бизнес-идентификационный номер (БИН)
2.3. Контактные телефоны, факс,
электронная почта
3. Сектор экономики, к которому
относится установка,
подпадающая под требования по
квотированию выбросов
парниковых газов (код и
название) по общему классификатору видов экономической деятельности
4. Объем запрашиваемой квоты на
выбросы парниковых газов из:
4.1. Национального плана
4.2. Резерва объема квот
национального плана (для новых и
расширяемых установок)
4.3. Итого
__________________________ тонн
__________________________ тонн
__________________________ тонн
5. Источник для получения квоты
на выбросы парниковых газов
6. Период времени, на который
предназначается квота на
выбросы парниковых газов
На 20____ год
7. К заявке прилагаются оригиналы следующих документов:
1) отчет об инвентаризации
парниковых газов за отчетный год
2) паспорт установки
3) программа сокращения
выбросов парниковых газов
4) план мероприятий по
реализации проектов по
сокращению выбросов парниковых
газов
Заявитель отвечает за достоверность сведений.
Руководитель
(Фамилия, имя и отчество (при наличии), должность, подпись, место печати)
Приложение 2
к Правилам выдачи квот на
выбросы парниковых газов
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра энергетики Республики Казахстан от 22.01.2016 № 21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
_______________________________________________________
(наименование органа, выдающего сертификат на выбросы
парниковых газов)
СЕРТИФИКАТ
на выбросы парниковых газов
Настоящий сертификат, выданный в соответствии со статьей 94-3
Экологического кодекса Республики Казахстан, удостоверяет, что
_____________________________________________________________________
(наименование оператора установки)
БИН__________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(юридический адрес)
Наименование производственного объекта (установки)___________________
по следующим видам деятельности______________________________________
(указываются виды деятельности)
получено разрешение на выбросы парниковых газов в целях выполнения
его обязательств по сокращению выбросов парниковых газов и участия в
торговле углеродными единицами в соответствии с Национальным планом
распределения квот в размере: _______________________ тонн
_______________________год (ы);
В соответствии с пунктом 1 статьи 94-4 Экологического кодекса
Республики Казахстан дополнительный объем квоты:
на отчетный период.
Срок сдачи сертификата: до « » ________ 20__ года
Отчетов об инвентаризации парниковых газов за отчетный год, в
соответствии с формами отчетов об инвентаризации парниковых газов,
утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра энергетики
Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 502 (зарегистрирован в
Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за
№ 11818), подтвержденный независимой аккредитованной организацией,
подается в срок до 1 апреля следующего за отчетным годом.
Мониторинг производится в соответствии с
__________________________________________________________________
(требования к мониторингу с указанием стандарта мониторинга,
применяемого к установке (методик, утвержденных уполномоченным
органом в области охраны окружающей среды))
Руководитель (уполномоченное лицо) __________ _________________
(подпись) (Ф.И.О.(при его наличии)
М. П.
город __________ Дата выдачи

1. Қондырғы операторының атауы
2. Жалпы мәліметтер:
2.1. Заңды мекенжайы
2.2. Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН), бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН)
2.3. Байланыс телефоны, факс, электрондық пошта
3. Парниктік газдар шығарындыларын квоталау талаптарына жататын қондырғыға қатысты экономика секторы (атауы мен коды) экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы бойынша
4. Парниктік газдар шығарындыларына сұралатын квоталар көлемі:
4.1. Ұлттық жоспардан
4.2. Ұлттық жоспардың квота көлемі қорынан (жаңа және кеңейтілген қондырғылар үшін)
4.3. Барлығы
__________________________ тонна
___________________________ тонна
___________________________ тонна
5. Парниктік газдар шығарындыларына квотаны алу үшін көзі
6. Парниктік газдар шығарындыларына квоталар арналған уақыт кезеңі
20____ жылға
7. Өтінімге келесі құжаттар қоса ұсынылады:
1) есепті жылға парниктік газдарды түгендеу туралы есеп
2) қондырғының паспорты
3) парниктік газдар шығарындыларын қысқарту бағдарламасы
4) парниктік газдар шығарындыларын қысқарту бойынша жобаларды іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Өтініш беруші мәліметтердің дұрыстығына жауап береді.
Басшы
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), лауазымы, қолы,
мөр орны)
Парниктік газдар
шығарындыларына квоталар
беру қағидаларына
2-қосымша
нысан
_____________________________________________________________________
(парниктік газдар шығарындыларына сертификат беретін органның атауы)
Парниктік газдар шығарындыларына
СЕРТИФИКАТ
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 22.01.2016 № 21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Осы Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 94-3-бабына сәйкес
берілген сертификат _________________________________________________
(қондырғы операторының атауы)
БСН _________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(заңды мекенжайы)
Өндірістік объектінің (қондырғының) атауы ___________________________
Төмендегі қызмет түрлері бойынша ____________________________________
(қызмет түрлері көрсетіледі)
парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі оның міндеттемелерін
орындау және Квота бөлудің ұлттық жоспарына сәйкес көміртегі
бірліктерін саудалауға қатысу мақсатында парниктік газдар
шығарындыларына __________________ жылдарға ___________________ тонна
мөлшерінде рұқсат алғандығын куәландырады.
Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 94-4-бабының
1-тармағына сәйкес қосымша квота көлемі:
есептік кезеңге.
Сертификатты тапсыру мерзімі: 20 ___ жылғы «  » ________ дейін.
Тәуелсіз аккредиттелген ұйыммен расталған Қазақстан
Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы
28 шілдедегі № 502 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық
актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11818 тіркелген) парниктік
газдарды түгендеу туралы есептің нысандарына сәйкес парниктік газдар
шығарындыларын түгендеу туралы есеп есепті жылдан кейінгі жылдың 1
сәуіріне дейінгі мерзімде ұсынылады.
Мониторинг _________________________________ сәйкес жүргізіледі
(Қондырғыға қолданылатын мониторинг стандарттарын көрсете отырып,
мониторинг талаптары (қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті
орган бекіткен әдістемелер))
Басшы (уәкілетті адам) ________________________________________
(қолы)      (Т.А.Ә.(оның болған жағдайда)
М.Ө.
___________________ қаласы      Берілген ___________________________