Об утверждении Правил ведения Государственного реестра объектов национального культурного достояния
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 112. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2015 года № 10967.
В соответствии с подпунктом 21-1) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О культуре", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 19.12.2022 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения Государственного реестра объектов национального культурного достояния.
2. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом в течение десяти рабочих дней со дня исполнения мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан Г. Ахмедьярова.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мухамедиулы
Утверждены
приказом Министра
культуры и спорта
Республики Казахстан
от 27 марта 2015 года № 112
Правила
ведения Государственного реестра объектов национального культурного достояния
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 19.12.2022 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила ведения Государственного реестра объектов национального культурного достояния (далее - Правила) определяют порядок ведения Государственного реестра объектов национального культурного достояния (далее - Государственный реестр).
2. Государственный реестр ведется с целью сохранения объектов национального культурного достояния (далее - ОНКД) и придания им особого режима.

Ұлттық мәдени игiлiк объектiлерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiн жүргiзу қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 112 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 6 мамырда № 10967 тіркелді.
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 21-1) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 19.12.2022 № 369 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ұлттық мәдени игiлiк объектiлерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiн жүргiзу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуінен кейін он күнтізбелік күннің ішінде мерзімді баспа басылымында және "Әділет" құқықтық-ақпараттық жүйесінде ресми жариялануға жолдануын;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналасуын;
4) осы тармақта көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді осы іс-шаралар орындалғаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт вице-министрі Ғ.А. Ахмедьяровқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2015 жылғы 27 наурыздағы
№ 112 бұйрығымен
бекітілген
Ұлттық мәдени игілік объектілерінің мемлекеттік
тізілімін жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 19.12.2022 № 369 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Ұлттық мәдени игілік объектілерінің мемлекеттік тізілімін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Ұлттық мәдени игілік объектілерінің мемлекеттік тізілімін (бұдан әрі – Мемлекеттік тізілім) жүргізу тәртібін анықтайды.
2. Мемлекеттік тізілім ұлттық мәдени игілік объектілері (бұдан әрі – ҰМИО) сақтау және оларға ерекше режимін беру мақсатында жүргізіледі.

3. В Государственный реестр вносятся сведения об ОНКД, имеющих особое значение для истории и культуры страны.
Глава 2. Порядок и условия ведения Государственного реестра
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 19.12.2022 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Государственный реестр ведется уполномоченным органом в области культуры (далее – уполномоченный орган) на казахском и русском языках, на бумажном и электронном носителях по форме согласно приложению, к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 19.12.2022 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. В Государственный реестр вносятся сведения на основании:
1) письма местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы (далее - МИО) с указанием сведений об ОНКД;
2) ходатайства физического лица с указанием сведений об ОНКД;
3) ходатайства юридического лица с указанием сведений об ОНКД.
6. В письмах и ходатайствах, указанных в пункте 5 настоящих Правил, указываются следующие сведения:
1) полное наименование ОНКД;
2) описание ОНКД;
3) дата создания ОНКД;
4) данные ОНКД;
5) происхождение ОНКД;
6) местонахождение ОНКД;
7) фотография ОНКД.
7. В случае, если в документах, указанных в пункте 5 настоящих Правил, указаны сведения не соответствующие пункту 6 настоящих Правил, либо не достаточно описывают ОНКД для определения его особого значения, то уполномоченный орган направляет запрос в МИО, физическим или юридическим лицам о необходимости предоставить недостающие сведения об ОНКД.
8. Уполномоченный орган в течение тридцати рабочих дней рассматривает документы, указанные в пункте 5 настоящих Правил.
9. Для рассмотрения документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил, уполномоченный орган создает постоянно действующую экспертную комиссию.
В состав экспертной комиссии входят сотрудники соответствующего подразделения уполномоченного органа, ученые и квалифицированные специалисты в областях истории, культуры, археологии, палеонтологии, этнографии, изобразительного и народного прикладного искусства. Председателем экспертной комиссии является представитель уполномоченного органа.
Решение экспертной комиссии принимается открытым голосованием большинством голосов от общего числа членов экспертной комиссии, присутствующих на ее заседании. При равенстве голосов голос председателя экспертной комиссии является решающим.
Экспертная комиссия принимает решение о наличии или об отсутствии у ОНКД особого значения для истории и культуры страны и оформляет его протоколом.

3. Мемлекеттік тізілімге елдің тарихы мен мәдениеті үшін айрықша маңызды ҰМИО жайлы мәліметтер енгізіледі.
2-тарау. Мемлекеттік тізілімді жүргізу тәртібі және шарттары
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 19.12.2022 № 369 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Мемлекеттік тізілімді қазақ және орыс тілдерінде, қағаз және электронды нұсқада, осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша мәдениет саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) жүргізеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 19.12.2022 № 369 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Мемлекеттік тізілімге мәліметтер мынадай негізде енгізіледі:
1) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың мен астананың жергілікті атқарушы органдарының (бұдан әрі – ЖАО) ҰМИО туралы мәліметтері көрсетілген хаттары;
2) жеке тұлғаның ҰМИО туралы мәліметтері көрсетілген қолдау хаттары;
3) заңды тұлғаның ҰМИО туралы мәліметтері көрсетілген қолдау хаттары.
6. Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген хатта және қолдау хатта келесі мәліметтер көрсетіледі:
1) ҰМИО толық атауы;
2) ҰМИО сипаттамасы;
3) ҰМИО жасалған күні;
4) ҰМИО мәліметтері;
5) ҰМИО шығу тегі;
6) ҰМИО орналасқан жері;
7) ҰМИО фотосуреті.
7. Егер осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжаттар осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген мәліметтерге сәйкес келмесе немесе ҰМИО ерекше маңыздылығын анықтауға оның сипаттамасы жеткіліксіз болған жағдайда, уәкілетті орган ЖАО, жеке және заңды тұлғаларға ҰМИО туралы жеткіліксіз мәліметтерді беру қажеттілігі жайлы сұрау жібереді.
8. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжаттарды отыз жұмыс күні ішінде қарастырады.
9. Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжаттарды қарастыру үшін уәкілетті орган тұрақты жұмыс жүргізетін сараптамалық комиссия құрады.
Сараптамалық комиссия құрамына уәкілетті органның тиісті бөлімдерінің қызметкерлері, ғалымдар және тарих, мәдениет, археология, палеонтология, этнография, бейнелеу және халықтық қолданбалы өнер салаларының білікті мамандары енеді. Сараптамалық комиссияның төрағасы болып уәкілетті органның өкілі саналады.
Сараптамалық комиссияның шешімдері оның отырысына қатысқан сараптамалық комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік дауысымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда сараптамалық комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Сараптамалық комиссия ҰМИО-ның ел тарихы және мәдениеті үшін айрықша маңыздылығы, не маңызының жоқтығы жайлы шешім қабылдайды, оны хаттамамен рәсімдейді.

10. На основании протокола экспертной комиссии уполномоченный орган в течение срока, указанного в пункте 8 настоящих Правил, принимает одно из следующих решений:
1) внести в Государственный реестр сведения об ОНКД;
2) ОНКД не подлежит внесению в Государственный реестр, так как не имеет особого значения для истории и культуры страны.
10-1. О принятом решении уполномоченный орган извещает МИО, физических и юридических лиц в течение десяти рабочих дней со дня принятия решения.

10. Сараптамалық комиссияның хаттамасының негізінде уәкілетті орган осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген мерзім iшiнде келесі шешімдердің бірін қабылдайды:
1) Мемлекеттік тізілімге ҰМИО жайлы мәліметтерді енгізу;
2) ҰМИО ел тарихы және мәдениеті үшін ерекше маңызды болмағандықтан, Мемлекеттік тізілімге енгізілмейді.
10-1. Уәкілетті орган қабылданған шешім туралы ЖАО, жеке және заңды тұлғаларға шешім қабылданған күннен бастап он жұмыс күні ішінде хабарлайды.

Сноска. Правила дополнены пунктом 10-1 в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 10.11.2017 № 300 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Исключение ОНКД из Государственного реестра осуществляется на основании писем МИО или ходатайств физических или юридических лиц о полной физической утрате ОНКД или утрате особого значения для истории и культуры страны.

Ескерту. Қағида 10-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 10.11.2017 № 300 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
11. ҰМИО Мемлекеттік тізілімнен шығару ҰМИО-ның толық түгел жойылғандығы туралы немесе оның ел тарихы және мәдениеті үшін ерекше маңызы болмай қалғандығы жайлы ЖАО-ның хаты немесе жеке және заңды тұлғалардың қолдау хаттары негізінде іске асырылады.

12. По запросу государственных органов Республики Казахстан, обращений физических и юридических лиц, уполномоченным органом представляются сведения об ОНКД, включенных или исключенных из Государственного реестра, в порядке и сроки, установленные Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 19.12.2022 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к Правилам ведения
Государственного реестра
объектов национального
культурного достояния
Форма
Государственный реестр
объектов национального культурного достояния
п/п
Наименование ОНКД
Описание ОНКД (краткое описание, происхождение)
Дата создания ОНКД
Данные ОНКД (наименование материала, размер, вес, количество)
Местонахождение ОНКД
Фотография ОНКД
Реестровый номер
Иные сведения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Примечание: ОНКД – объекты национального культурного достояния

12. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының сұрауы, жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша уәкілетті орган Мемлекеттік тізілімге енген немесе шығарылған ҰМИО туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген тәртіпте және мерзімде ұсынады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 19.12.2022 № 369 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұлттық мәдени игілік
объектілерінің мемлекеттік
тізілімін жүргізу қағидаларына
қосымша
Нысан
Ұлттық мәдени игілік объектілерінің мемлекеттiк тiзiлімі
Рс№
ҰМИО атауы
ҰМИО сипаттамасы (қысқа сипаттамасы, шығу тегі)
ҰМИО жасалған күні
ҰМИО мәліметтері (материалдың атауы, қөлемі, салмағы, саны)
ҰМИО орналасқан жерi
ҰМИО фотосуреті
Тiзiлiм нөмірі
Басқа мәлiметтер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ескертпе: ҰМИО - ұлттық мәдени игілік объектілері