Об утверждении Правил проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 150. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2015 года № 10970. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-334/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 30.12.2020 № ҚР ДСМ-334/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 62 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы.
2. Комитету по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу:
1) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 ноября 2009 года № 640 "Об утверждении Правил проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5862, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан от 20 марта 2010 года № 1);
2) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2011 года № 860 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 ноября 2009 года № 640 "Об утверждении Правил проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7356, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 06 августа 2014 г. № 151 (27772)).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
____________ Т. Дуйсенова

Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 150 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 6 мамырда № 10970 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-334/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.12.2020 № ҚР ДСМ-334/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 62-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарына және "Әділет" ақпараттық–құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Мыналардың:
1) "Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 2 қарашадағы № 640 (2009 жылғы 20 қарашада Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5862 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2010 жылғы 20 наурызда № 1 жарияланған) бұйрығының;
2) "Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 2 қарашадағы № 640 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылғы 30 қарашадағы № 860 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7356 болып тіркелген, "Казахстанская правда" газетінде 2014 жылғы 6 тамызда № 151 (27772) жарияланған) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
____________ Т. Дүйсенова

27 марта 2015 г.
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
____________ Б. Султанов
1 апреля 2015 г.
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 150
Правила
проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее - Кодекс).
2. Правила устанавливают порядок организации и осуществления санитарно-эпидемиологической экспертизы государственными органами, организациями санитарно-эпидемиологической службы и экспертами, аттестованными в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, в пределах компетенции по постановлениям или предписаниям должностных лиц санитарно-эпидемиологической службы и заявлениям физических и юридических лиц.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.05.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Определения, используемые в Правилах:
1) должностное лицо - должностное лицо санитарно-эпидемиологической службы, уполномоченное в соответствии с Кодексом осуществлять государственный санитарно-эпидемиологический контроль и надзор:
Главный государственный санитарный врач Республики Казахстан и его заместители, главные государственные санитарные врачи на соответствующих территориях и транспорте, их заместители;
руководители, их заместители и специалисты ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
руководители, их заместители и специалисты территориальных подразделений ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на соответствующих территориях и транспорте;
руководители и специалисты структурных подразделений Министерства обороны Республики Казахстан, органов национальной безопасности и внутренних дел, осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
2) исполнитель – государственные органы и организации санитарно-эпидемиологической службы, эксперты, аттестованные в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, осуществляющие санитарно-эпидемиологическую экспертизу;
3) заказчик – физические и юридические лица, предоставляющие заказ на проведение санитарно-эпидемиологической экспертизы;

27 наурыз 2015 ж.
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
____________ Б. Сұлтанов
1 сәуір 2015 ж.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 150 бұйрығымен бекітілген
Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әзірленген.
2. Қағидалар санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің лауазымды адамдарының қаулылары немесе нұсқамалары мен жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарының, ұйымдарының, Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен аттестатталған сарапшылардың өз құзыреті шегінде санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманы ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін белгілейді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.05.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
3. Қағидаларда пайдаланылатын анықтамалар:
1) лауазымды тұлға – Кодекске сәйкес мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалауды жүзеге асыруға уәкілетті санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің лауазымды тұлғасы:
Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитариялық дәрігері және оның орынбасарлары, тиісті аумақтар мен көліктердегі бас мемлекеттік санитариялық дәрігерлер, олардың орынбасарлары;
халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведмствосының басшылары, олардың орынбасарлары мен мамандары;
тиісті аумақтар мен көліктердегі халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомстволарының аумақтық бөлімшелерінің басшылары, олардың орынбасарлары мен мамандары;
халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігінің ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарының құрылымдық бөлімшелерінің басшылары мен мамандары;
2) орындаушы – санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманы жүзеге асыратын мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдары мен ұйымдары, Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен аттестатталған сарапшылар;
3) тапсырыс беруші – санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізуге тапсырыс беретін заңды және жеке тұлғалар;

4) ЭМП - электромагнитные поля.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 05.05.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Санитарно-эпидемиологическая экспертиза, в части санитарно-эпидемиологических лабораторных исследований, проводится государственными организациями санитарно-эпидемиологической службы.
5. Для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы проектов в составе комплексной вневедомственной экспертизы, предусмотренных пунктом 3 статьи 62 Кодекса заказчик направляет исполнителю документы согласно перечню определенному Правилами проведения комплексной вневедомственной экспертизы технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации, предназначенных для строительства новых, а также изменения (реконструкции, расширения, технического перевооружения, модернизации и капитального ремонта) существующих зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций независимо от источников финансирования, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 апреля 2015 года № 299, (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 10722).
Для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы объектов, проектов в государственных органах и организациях санитарно-эпидемиологической службы, не предусмотренных пунктом 3 статьи 62 Кодекса заказчик направляет исполнителю следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложениям 1 и 2 к Правилам;
2) проекты и нормативная документация по предельно допустимым выбросам и предельно допустимым сбросам вредных веществ и физических факторов в окружающую среду, оценке воздействия на окружающую среду, утилизации и захоронения токсичных, радиоактивных и других вредных веществ;
3) проектную документацию по установлению зоны санитарной охраны поверхностного и подземного источников водоснабжения, водоемов;
4) проект по установлению и корректировке санитарно-защитных зон, проект документации на разведку, оценочные работы, добычу полезных ископаемых.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.05.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Для проведения, санитарно-эпидемиологической экспертизы по заявлениям (инициативе) физических и юридических лиц ими обеспечивается финансирование и представляется необходимая документация в соответствии с пунктом 5 статьи 62 Кодекса, пунктами 2 и 3 статьи 64-2 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".

4) ЭМӨ – электромагниттік өріс.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.05.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
4. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманы санитариялық-эпидемиологиялық зертханалық зерттеулер бөлігінде мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымдары жүргізеді.
5. Ведомстводан тыс кешенді сараптаманың құрамында Кодекстің 62-бабының 3-тармағында көзделген жобаларға санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу үшін тапсырыс беруші Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 1 сәуірдегі № 299 бұйрығымен бекітілген Қаржыландыру көздеріне қарамастан, жаңаларын салуға, сондай-ақ бұрыннан бар үйлер мен ғимараттарды, олардың кешендерін, инженерлік және көлік коммуникацияларын өзгертуге (реконструкциялауға, кеңейтуге, техникалық қайта жарақтандыруға, жаңғыртуға және күрделі жөндеуге) арналған техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамасына ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу қағидаларында (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10722 болып тіркелген) айқындалған тізбеге сәйкес құжаттарды орындаушыға жібереді.
Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдары мен ұйымдарында Кодекстің 62-бабының 3-тармағында көзделмеген объектілерге, жобаларға санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу үшін тапсырыс беруші орындаушыға мына құжаттарды:
1) Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) қоршаған ортаға зиянды заттардың және физикалық факторлардың рұқсат етілетін шекті шығарындылары мен рұқсат етілетін шекті төгінділері, қоршаған ортаға әсерін бағалау, уытты, радиоактивті және басқа да зиянды заттарды кәдеге жарату және көму жөніндегі жобаларды және нормативтік құжаттаманы;
3) сумен жабдықтаудың жерүсті және жерасты көздерінің, су айдындарының санитариялық қорғау аймағын белгілеу жөніндегі жобалау құжаттамасын;
4) санитариялық қорғаныш аймақтарын белгілеу және түзету жөніндегі жоба, пайдалы қазбаларды барлау, бағалау жұмыстары, өндіру жөніндегі жобаны жібереді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.05.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
6. Заңды және жеке тұлғалардың өтініштері (бастамасы) бойынша санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманы жүргізу үшін олар Кодекстің 62-бабының 5-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 64-2-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес қаржыландыруды қамтамасыз етеді және қажетті құжаттаманы табыс етеді.

Сноска. Пункт 6 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.05.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы
продукции по постановлениям должностного лица
7. Отбор проб (образцов) продукции (далее - пробы) для проведения исследований, проводит должностное лицо в присутствии руководителя или представителя проверяемого субъекта или уполномоченного лица проверяемого субъекта и удостоверяется актом отбора проб продукции (далее - акт). При проведении отбора продукции в рамках иной формы государственного санитарно-эпидемиологического контроля дополнительно удостоверяется документом, подтверждающим факт приобретения продукции. Отобранные пробы должны быть укомплектованы, упакованы и опломбированы (опечатаны).
8. Акт составляется в трех экземплярах по форме утверждаемого в соответствии с подпунктом 5 пункта 1 статьи 7 Кодекса.
9. Все экземпляры акта подписываются должностным лицом, отобравшим пробы продукции и руководителем проверяемого субъекта. Первый экземпляр акта по постановлению должностного лица вместе с пробами продукции направляется в государственные организации санитарно-эпидемиологической службы (далее – Организация) для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы. Второй экземпляр акта остается у руководителя проверяемого субъекта. Третий экземпляр акта отбора хранится у должностного лица, осуществившего отбор проб продукции.
10. После составления акта и отбора проб продукции для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы должностным лицом выносится Постановление о проведении санитарно-эпидемиологической экспертизы (далее - Постановление), за исключением случая предусмотренного пунктом 20 Правил.
11. Постановление составляется в двух экземплярах по форме согласно приложению 3 к Правилам. Первый экземпляр направляется в Организацию. Второй экземпляр хранится у должностного лица.
12. Должностное лицо, отбирающее пробы, обеспечивает их сохранность и своевременность доставки в Организацию.
3. Порядок проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы
по предписаниям должностного лица
13. Предписание о проведении санитарно-эпидемиологической экспертизы (далее - Предписание) выносится должностным лицом для проведения инструментальных замеров ЭМП, физических факторов окружающей среды и радиологических замеров (далее – замеры).
14. Предписание составляется в двух экземплярах по форме согласно приложению 4 к Правилам. Первый экземпляр направляется в Организацию. Второй экземпляр хранится у должностного лица.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.05.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
2. Лауазымды тұлғаның қаулылары бойынша өнімдерге
санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу тәртібі
7. Зерттеулер жүргізу үшін өнімдердің сынамаларын (үлгілерін) (бұдан әрі – сынамалар) алуды тексерілетін субъектінің басшысының немесе өкілінің немесе тексерілетін субъектінің уәкілетті тұлғасының қатысуымен лауазымды тұлға жүргізеді және өнімнің сынамаларын алу актісімен (бұдан әрі – акт) куәландырылады. Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылаудың басқа нысаны шеңберінде өнімдердің сынамаларын алуды жүргізу кезінде өнімді алу фактісін растайтын құжатпен қосымша куәландырылады. Алынған сынамалар жинақталған, оралған және пломбаланған (мөрмен бекітілген) болуы тиіс.
8. Акт Кодекстің 7-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес бекітетін нысан бойынша үш данада жасалады.
9. Актінің барлық даналарына өнім сынамасын алған лауазымды тұлға және тексерілетін субъектінің басшысы немесе өкілі немесе тексерілетін субъектінің уәкілетті тұлғасы қол қояды. Актінің бірінші данасы лауазымды тұлғаның қаулысы бойынша өнім үлгілерімен бірге кешіктірмей санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу үшін санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің (бұдан әрі – Ұйым) мемлекеттік ұйымдарына жолданады. Актінің екінші данасы субъектінің тексеретін басшыда қалады. Актінің үшінші данасы өнім сынамасын алуды жүзеге асырған лауазымды тұлғада сақталады.
10. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу үшін акті жасалып және өнімдердің сынамалары алынғаннан кейін лауазымды тұлға қағидалардың 20-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу туралы қаулы (бұдан әрі – Қаулы) шығарады.
11. Қаулы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес үлгісі бойынша екі данада жасалады. Бірінші дана Ұйымға жіберіледі. Екінші дана лауазымды тұлғада сақталады.
12. Сынамалар алған лауазымды тұлға, олардың сақталуын және Ұйымға уақтылы жеткізілуін қамтамасыз етеді.
3. Лауазымды тұлғаның ұйғарымдары бойынша
санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу тәртібі
13. Қоршаған ортаның физикалық факторларына, ЭМӨ-ға құрал-саймандық және радиологиялық өлшеулер (бұдан әрі - өлшеулер) жүргізу үшін санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу туралы ұйғарымды (бұдан әрі – Ұйғарым) лауазымды тұлға шығарады.
14. Ұйғарым Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада жасалады. Бірінші дана Ұйымға жіберіледі. Екінші дана лауазымды тұлғада сақталады.

15. Для проведения замеров привлекаются сотрудники Организации с обязательным присутствием должностного лица, руководителя или представителя проверяемого субъекта или уполномоченного лица проверяемого субъекта и удостоверяется протоколом измерений по форме, утверждаемого в соответствии с подпунктом 5 пункта 1 статьи 7 Кодекса.
16. Протокол измерений составляется в трех экземплярах. Первый экземпляр протокола измерений по предписанию должностного лица направляется в Организацию для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы. Второй экземпляр протокола измерений остается у руководителя проверяемого субъекта. Третий экземпляр протокола измерений хранится у должностного лица.
4. Проведение санитарно-эпидемиологической экспертизы по
заявлениям физических и юридических лиц
17. Для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы продукции по заявлениям физических и юридических лиц отбор проб и проведение замеров проводятся специалистами Организации.
18. Санитарно-эпидемиологическая экспертиза по заявлениям физических и юридических лиц включает:
1) регистрацию в канцелярии Организации, работающей по принципу "одного окна", заполненной формы заявления физических и юридических лиц о проведении санитарно-эпидемиологической экспертизы согласно приложению 5 к Правилам;
2) предварительное согласование заказчика с исполнителем даты и времени выезда на объект для отбора проб, проведения замеров на санитарно-эпидемиологическую экспертизу;
3) выезд на место, отбор проб, проведение замеров;
4) выполнение лабораторных исследований, оценку результатов;
5) выдачу протокола исследований, по форме утверждаемого в соответствии с подпунктом 5 пункта 1 статьи 7 Кодекса (далее - протокол) по принципу "одного окна";
6) оформление акта, протокола измерений.
5. Проведение санитарно-эпидемиологической экспертизы
19. После поступления проб в лаборатории Организации проводится их регистрация в регистрационном журнале. В зависимости от вида исследований, пробы направляются в соответствующее подразделение лаборатории, где проводятся исследования в соответствии с документами санитарно-эпидемиологического нормирования, утверждаемыми в соответствии с пунктом 6 статьи 144 Кодекса (далее – нормативные документы).
20. После окончания исследований специалисты лаборатории проводят оценку результатов в соответствии с нормативными документами, и составляется протокол.
21. При проведении санитарно-эпидемиологической экспертизы по постановлениям и предписаниям протокол выдается должностному лицу. При проведении санитарно-эпидемиологической экспертизы по заявлениям физических и юридических лиц протокол выдается заказчику.

15. Өлшеулер жүргізу үшін тексерілетін субъектінің басшысының немесе өкілінің немесе тексерілетін субъектінің уәкілетті тұлғаның міндетті түрде қатысуымен Ұйымның қызметкерлері тартылады және Кодекстің 7-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес бекітетін нысан бойынша өлшеулер хаттамасымен куәландырылады.
16. Өлшеулер хаттамасы үш данада жасалады. Өлшеулер хаттамасының бірінші данасы лауазымдық тұлғаның ұйғарымы бойынша санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу үшін Ұйымға жіберіледі. Екінші данасы тексерілетін субъектінің басшысында қалады. Өлшеулер хаттамасының үшінші данасы лауазымдық тұлғада сақталады.
4. Жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша
санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу
17. Жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша өнімдерге санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу үшін сынама алуды және өлшеу жүргізуді Ұйымның мамандары жүргізеді.
18. Жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша санитариялық-эпидемиологиялық сараптама:
1) Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес санитариялық-эпдемиологиялық сараптама жүргізу туралы жеке және заңды тұлғалардың өтініштерінің толтырылған үлгісін "бір терезе" қағидаты бойынша жұмыс істейтін Ұйымның кеңсесінде тіркеуді;
2) сынама алу, санитариялық-эпидемиологиялық сараптамаға өлшеулер жүргізу үшін объектіге бару күні мен уақытын тапсырыс берушінің орындаушымен алдын ала келісуін;
3) сынама алатын жерге бару, сынама алу, өлшеулер жүргізуді;
4) зертханалық зерттеулерді, нәтижелерді бағалауды орындауды;
5) Кодекстің 7-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес бекітетін нысан бойынша зерттеулер хаттамасын (бұдан әрі – хаттама) "бір терезе" қағидаты бойынша беруді;
6) өлшеулер актісін, хаттамасын ресімдеуді қамтиды.
5. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу
19. Ұйымның зертханасына сынамалар келіп түскеннен кейін, оларды тіркеу журналына тіркеу жүргізіледі. Зерттеулердің түріне қарай сынамалар зертхананың тиісті бөлімшелеріне жіберіледі, онда Кодекстің 144-бабының 6-тармағына сәйкес бекітетін санитариялық-эпидемиологиялық нормалау құжаттары бойынша зерттеулер жүргізіледі (бұдан әрі – нормативтік құжаттар).
20. Сынама аяқталғаннан кейін қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес зертхана мамандары нәтижелерді бағалауды жүргізеді және хаттама ресімделеді.
21. Қаулылар мен ұйғарымдар бойынша санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу кезінде хаттама лауазымды тұлғаға беріледі. Жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу кезінде хаттама тапсырыс берушіге беріледі.

22. Санитарно-эпидемиологическая экспертиза не проводится в случае наличия непригодных пищевых продуктов и продовольственного сырья в соответствии с пунктом 6 статьи 62 Кодекса.
23. Начало срока проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы по заявлениям физических и юридических лиц устанавливается со дня регистрации исполнителем заявления. Срок проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы за исключением образцов, представленных в рамках разработки (создания), не должен превышать сроков, установленных методиками проведения исследований.
24. Протокол распространяется только на исследуемые пробы. Количество проб, порядок их отбора, правила идентификации и хранения, оформления акта отбора проб продукции должны соответствовать требованиям нормативных документов на конкретную пробу.
25. Санитарно-эпидемиологическая экспертиза проектов предусмотренных пунктом 3 статьи 62 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", осуществляется экспертами, аттестованными в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
Санитарно-эпидемиологическая экспертиза объектов, проектов, не предусмотренных пунктом 3 статьи 62 Кодекса с выдачей санитарно-эпидемиологического заключения проводится государственными органами санитарно-эпидемиологической службы.
Сноска. Пункт 25 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.05.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. После получения документов для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы проектов исполнитель проводит санитарно-эпидемиологическую экспертизу представленных документов, оформляет санитарно-эпидемиологическое заключение.
27. После получения документов для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы объектов исполнитель проверяет соответствие объекта представленным документам, осуществляет обследование объекта на соответствие нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и гигиеническим нормативам, оформляет акт санитарно-эпидемиологического обследования объекта, оформляет санитарно-эпидемиологическое заключение.
28. Результатом проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы продукции является выдача протокола исследований на продукцию.
29. Результатом проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы объектов, проектов является выдача санитарно-эпидемиологического заключения.

22. Жарамсыз тамақ өнімдері мен азық-түлік шикізаты болған жағдайда Кодекстің 62-бабының 6-тармағына сәйкес санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізілмейді.
23. Жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу мерзімінің басталуы орындаушы өтінішті тіркеген күннен бастап белгіленеді. Әзірлеу (жасау) шеңберінде ұсынылған үлгілерді қоспағанда, санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу мерзімі зерттеу жүргізу әдістемесімен белгіленген мерзімдерден аспауы тиіс.
24. Хаттама тек зерттелетін жобаға ғана қолданылады. Сынамалар саны, оларды алу тәртібі, сақтау және сәйкестендіру қағидалары, өнімнің сынама алу актісін ресімдеу нақты сынамаға арналған нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес болуы қажет.
25. Кодекстің 62-бабының 3-тармағында көзделген жобаларға санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманы Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен аттестатталған сарапшылар жүзеге асырады.
Кодекстің 62-бабының 3-тармағында көзделмеген объектілерге, жобаларға санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманы санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды бере отырып мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдары жүргізеді.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.05.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
26. Жобаларға санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу үшін құжаттарды алғаннан кейін орындаушы ұсынылған құжаттарға санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізеді, санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыны ресімдейді.
27. Объектілерге санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу үшін құжаттарды алғаннан кейін орындаушы объектінің ұсынылған құжаттарға сәйкестігін тексереді, объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге және гигиеналық нормативтерге сәйкестігіне тексеруді жүзеге асырады, объектінің санитариялық-эпидемиологиялық тексеру актісін, санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыны ресімдейді.
28. Өнімге берілетін зерттеулер хаттамасы өнімдерге санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу нәтижесі болып табылады.
29. Санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беру жобаларға, объектілерге санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу нәтижесі болып табылады.

30. В случае несогласия с результатами санитарно-эпидемиологической экспертизы, жалоба подается в вышестоящий уполномоченный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Приложение 1
к Правилам проведения санитарно-
эпидемиологической экспертизы
Форма
Ф.И.О. (при его наличии) руководителя
_____________________________________
наименование государственного органа
от _________________ Ф.И.О. заявителя
_____________________________________
адрес проживания заявителя
_____________________________________
контактный телефон заявителя
Заявление
Прошу Вас обследовать и выдать санитарно-эпидемиологическое
заключение на _______________________________________________________
целевое назначение объекта
расположенного по адресу: ___________________________________________
(район, улица, дом, квартира)
_____________________________________________________________________
подпись, число, месяц, год
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
__________________________
подпись, число, месяц, год
Приложение (копии документов):
1.
2.
3.
Приложение 2
к Правилам проведения санитарно-
эпидемиологической экспертизы
Форма
________________________________________
наименование государственного органа
от _____________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) заявителя
________________________________________
наименование, адрес, физического
или юридического лица,
________________________________________
ИИН/БИН
________________________________________
контактный телефон заявителя
Заявление
Прошу Вас провести санитарно-эпидемиологическую экспертизу
проектной документации и выдать санитарно-эпидемиологическое
заключение на
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование проекта)
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Подпись
число, месяц, год
Приложение (копии документов):
1.
2.
3.
Приложение 3
к Правилам проведения санитарно-
эпидемиологической экспертизы
Форма
Постановление
о проведении санитарно-эпидемиологической экспертизы
№ _________
"____" ___________20___ года
наименование проверяемого субъекта __________________________________
Должностное лицо санитарно-эпидемиологической службы ________________
( Ф.И.О.) (при его наличии)
Рассмотрев представленные документы _________________________________
(перечислить)
Установил
_____________________________________________________________________
(указать характер складывающейся санитарно-эпидемиологической
ситуации на территории, группе объектов, нарушения законодательства
Республики Казахстан в области санитарно-эпидемиологического
благополучия населения)
Основание вынесения Постановления ___________________________________
(плановый, внеплановый, мониторинг безопасности продукции)
Постановил

30. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама нәтижелерімен келіспеген жағдайда, шағым халықтың санитариялық-эпидемиологиялық жағдайын жақсарту саласындағы жоғарғы уәкілетті органға ұсынылады.
Санитариялық-эпидемиологиялық
сараптама жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
_____________________________________
басшысының (Т.А.Ә. (ол бар болғанда))
_____________________________________
мемлекеттік органның атауы
_____________________________________
өтініш берушінің Т.А.Ә.,
_____________________________________
өтініш берушінің мекенжайы
_____________________________________
өтініш берушінің байланыс телефоны
Өтініш
Сізден__________________________________________________________
(аудан, көше, үй, пәтер)
__________________________________________________ бойынша орналасқан
_____________________________________________________________________
объектінің нысаналы мақсаты
_____________________________________________________________________
тексеруді және санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беруді
сұраймын.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны
құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін
__________________________
қолы, күні, айы, жылы
Қосымша (құжаттардың көшірмелері):
1.
2.
3.
Санитариялық-эпидемиологиялық
сараптама жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
_____________________________
мемлекеттік органның атауы
_____________________________
өтініш берушінің Т.А.Ә.
(ол бар болғанда)
_____________________________
жеке немесе заңды тұлғаның
аты, мекенжайы
_____________________________
(ЖСН/БСН)
_____________________________
өтініш берушінің байланыс
телефоны
Өтініш
Сізден_________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жобаның атауы)
жобалау құжаттамасына санитариялық-эпидемиологиялық сараптама
жүргізуді және санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беруді
сұраймын.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны
құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін
Қолы
күні, айы, жылы
Қосымша (құжаттардың көшірмелері):
1.
2.
3.
Санитариялық-эпидемиологиялық
сараптама жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу туралы
№ _________ қаулы
20___ жылғы "____" ___________ орын__________
Тексерілетін субъектінің атауы_______________________________________
_____________________________________________________________________
Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің лауазымды тұлғасы____________
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол бар болғанда))
Ұсынылған тауарға ілеспе құжаттарды _________________________________
______________________________________________________________ қарап,
(санамалау)
мынаны ______________________________________________________________
(аумақтағы, объектілер тобында қалыптасқан
санитариялық-эпидемиологиялық ахуалдың сипатын, халықтың
санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы
Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзушылықтарын көрсету)
анықтады.
Қаулы шығаруға негіздеме ____________________________________________
_____________________________________________________________________
(Жоспарлы, жоспардан тыс өнім қауіпсіздігінің мониторингі)
Қаулы етемін

1. Назначить санитарно-эпидемиологическую экспертизу,
проведение которой поручить Организации _____________________________
_____________________________________________________________________
(наименование Организации)
2. Документ санитарно-эпидемиологического нормирования ________
_____________________________________________________________________
(на соответствие, которого проводится исследование)
Подпись _______________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
Приложение 4
к Правилам проведения санитарно-
эпидемиологической экспертизы
Форма
Предписание
о проведении санитарно-эпидемиологической экспертизы
№ _________
"____" ___________ 20___ года
Наименование проверяемого субъекта __________________________________
Должностное лицо санитарно-эпидемиологической службы ________________
(Ф.И.О.) (при его наличии)
Рассмотрев представленные документы, замеры _________________________
(перечислить)
Установил
_____________________________________________________________________
(указать характер складывающейся санитарно-эпидемиологической
ситуации на территории, группе объектов, нарушения законодательства
Республики Казахстан в области санитарно-эпидемиологического
благополучия населения)
Основание вынесения Предписания _____________________________________
(плановый, внеплановый, мониторинг безопасности продукции)
Предписываю
1. Назначить санитарно-эпидемиологическую экспертизу замеров,
проведение которой поручить Организации _____________________________
_____________________________________________________________________
(наименование Организации)
2. Документ санитарно-эпидемиологического нормирования ________
_____________________________________________________________________
(на соответствие, которого проводятся замеры)
Подпись _______________________________________________________
( Ф.И.О (при его наличии), подпись)
Приложение 5
к Правилам проведения санитарно-
эпидемиологической экспертизы
Форма
Директору ____________
______________________
______________________
гражданина, организации
____________________________________
ИИК ________________________________
ИИН (БИН) __________________________
БИК ________________________________
Банк _______________________________
Кбе ________________________________
Код назначения платежа _____________
Юридический адрес __________________
Контактный тел/факс, E-mail ________
Заявление
Прошу произвести лабораторное исследование ____________________
_____________________________________________________________________
микробиологические ____________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование продукции (объем), воды (какой), смывов)
санитарно-гигиенические _______________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование продукции, воды, дезинфицирующих средств и др.)
токсикологические _____________________________________________
(наименование материала)
радиологические замеры ________________________________________
(наименование объекта)
замеры шума и вибрации ________________________________________
(наименование объекта)
другие исследования ___________________________________________
(наименование объекта)
и другие работы _______________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование объекта, дезинфекция, дезинсекция, дератизация (м2),
камерная обработка (кг))
Оплату гарантируем
Подпись _________
Дата "_____" ______ 20____ года
Ф.И.О. заявителя ______________________________________________
_____________________________________________________________________

1. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама тағайындалсын, оны
өткізу Ұйымға
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ұйымның атауы)
тапсырылсын.
2. Санитариялық-эпидемиологиялық нормалау құжаты_______________
_____________________________________________________________________
(сәйкестігіне зерттеу жүргізілетін)
Қолы___________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол бар болғанда), қолы)
Санитариялық-эпидемиологиялық
сараптама жүргізу қағидаларына
4-қосымша3 ысан
Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу туралы
№ _________ ұйғарым
20___ жылғы "____" ___________
Тексерілетін субъектінің атауы_______________________________________
Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің лауазымды тұлғасы__________--
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол бар болғанда))
Ұсынылған тауарға ілеспе құжаттарды, өлшеулерді______________________
______________________________________________________________ қарап,
(санамалау)
мынаны ______________________________________________________________
(аумақтағы, объектілер тобында қалыптасқан
санитариялық-эпидемиологиялық ахуалдың сипатын, халықтың
санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы
Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзушылықтарын көрсету)
анықтады.
Ұйғарым шығаруға негіздеме___________________________________________
_____________________________________________________________________
(Жоспарлы, жоспардан тыс өнім қауіпсіздігінің мониторингі)
Ұйғарамын
1. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама, өлшеулер жүргізу
тағайындалсын___.______
_____________________________________________________________________
2. Өндіріс Ұйымға _______________________________________ тапсырылсын
(Ұйымның атауы)
3. Санитариялық-эпидемиологиялық нормалау құжаты_____________________
_____________________________________________________________________
(сәйкестігіне өлшеулер жүргізілетін)
Қолы_________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол бар болғанда), қолы)
Санитариялық-эпидемиологиялық
сараптама жүргізу қағидаларына
5-қосымша3 ысан
_______________________
____________директорына
азаматтан, ұйымнан ___________________
______________________________________
ЖСК __________________________________
БСН (ЖСН) ____________________________
БСК __________________________________
Банк _________________________________
Кбе_ _________________________________
Төлем тағайындау коды ________________
Заңды мекен-жайы _____________________
Байланыс тел/факс, E-mail ____________
Өтініш
Зертханалық зерттеу жүргізуіңізді сұраймын ____________________
микробиологиялық_______________________________________________
(өнімнің атауы (көлемі), су (қандай), шайынды)
санитариялық-гигиеналық________________________________________
_____________________________________________________________________
(өнімнің атауы, су, дезинфекциялау құралдары және т.б.)
токсикологиялық _______________________________________________
_____________________________________________________________________
(материалдың атауы)
радиологиялық өлшеу____________________________________________
_____________________________________________________________________
(объектінің атауы)
шуды және дірілді өлшеу________________________________________
_____________________________________________________________________
(объектінің атауы)
басқа да зерттеулер____________________________________________
_____________________________________________________________________
(объектінің атауы)
басқа да жұмыстар _____________________________________________
_____________________________________________________________________
(объектінің атауы, дезинфекция, дезинсекция, дератизация (м2),
камералық өңдеу (кг))
Төлемге кепілдік береміз
Қолы _________
Күні 20 ____ жылғы "_____"____________
Өтініш берушінің Т.А.Ә. (ол бар болғанда)______________________