Об утверждении Правил выявления, учета, придания и лишения статуса памятников истории и культуры
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 118. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 мая 2015 года № 10992. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 15 апреля 2020 года № 92.
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта РК от 15.04.2020 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 14-3) статьи 19 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выявления, учета, придания и лишения статуса памятников истории и культуры.
2. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно- правовой системе "Әділет";
3) после официального опубликования размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
4) представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, в течение десяти рабочих дней со дня исполнения мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан Г. Ахмедьярова.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мухамедиулы
Утверждены
приказом Министра
культуры и спорта
Республики Казахстан
от 30 марта 2015 года № 118
Правила
выявления, учета, придания и лишения статуса памятников
истории и культуры
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 13.09.2018 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила выявления, учета, придания и лишения статуса памятников истории и культуры (далее - Правила) определяют порядок выявления, учета, придания и лишения статуса памятников истории и культуры.

Тарих және мәдениет ескерткіштерін анықтау, есепке алу, мәртебе беру және мәртебесінен айыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 118 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 8 мамырда № 10992 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 15 сәуірдегі № 92 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.04.2020 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" 1992 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабының 14-3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тарих және мәдениет ескерткіштерін анықтау, есепке алу, мәртебе беру және мәртебесінен айыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуінен кейін он күнтізбелік күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жолдауын;
3) осы бұйрықтың ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналасуын;
4) осы тармақпен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді іс-шараларды орындағаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министрі Ғ. Ахмедьяровқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2015 жылғы 30 мамырдағы
№ 118 бұйрығымен бекітілген
Тарих және мәдениет ескерткіштерін анықтау, есепке алу,
мәртебе беру мен мәртебесінен айыру қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 13.09.2018 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы тарих және мәдениет ескерткіштерін анықтау, есепке алу, мәртебе беру мен мәртебесінен айыру қағидалары (бұдан әрі - Ереже) тарих және мәдениет ескерткіштерін анықтау, есепке алу, оларға мәртебе беру мен одан айыру тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) учетная карточка - документ, содержащий первичные сведения, краткое описание и иллюстративный материал объекта историко-культурного наследия;
2) паспорт памятника истории и культуры (далее - паспорт) - документ, содержащий научные и фактические сведения о памятнике истории и культуры;
3) памятники истории и культуры – отдельные постройки, здания, сооружения и ансамбли, историко-культурные ландшафты и другие достопримечательные места, созданные человеком или являющиеся совместным творением человека и природы, связанные с историческим прошлым народа, развитием общества и государства, включенные в Государственный список памятников истории и культуры.
4) исключен приказом Министра культуры и спорта РК от 22.12.2017 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра культуры и спорта РК от 22.12.2017 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Выявление и учет объектов историко-культурного наследия
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 13.09.2018 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Выявление и учет объектов историко-культурного наследия обеспечивают местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы (далее - местный исполнительный орган).
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 13.09.2018 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Выявление объектов историко-культурного наследия осуществляется путем проведения исследовательской работы с целью обнаружения объекта историко-культурного наследия, имеющего историческую, научную, архитектурную, художественную и мемориальную ценность и особое значение для истории и культуры страны.
5. По результатам исследовательской работы выявленные объекты историко-культурного наследия включаются в список предварительного учета и до признания статуса памятника истории и культуры подлежат охране наравне с памятниками истории и культуры.
6. На объект историко-культурного наследия, включенный в список предварительного учета, составляется учетная карточка (далее – учетная карточка) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При получении новых сведений об объекте историко-культурного наследия, включенном в список предварительного учета, к учетной карточке прилагается приложение с указанием новых сведений.

2. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) есепке алу карточкасы - тарихи-мәдени мұра объектісінің алғашқы мәліметтерін, қысқаша сипаттамасы мен иллюстрациялық материалын қамтитын құжат;
2) тарих және мәдениет ескерткішінің паспорты (бұдан әрі - паспорт) – тарих және мәдениет ескерткіші туралы ғылыми және нақты мәліметтерді қамтитын құжат;
3) тарих және мәдениет ескерткіштері – Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізіміне енгізілген, халықтың өткен тарихымен, қоғам мен мемлекеттің дамуымен байланысты, адам жасаған немесе адам мен табиғаттың бірлескен туындысы болып табылатын жекелеген кесендер, ғимараттар, құрылыстар мен ансамбльдер, тарихи-мәдени ландшафттар және басқа да көрікті жерлер.
4) алып тасталды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 22.12.2017 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 22.12.2017 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Тарихи-мәдени мұра объектісін анықтау және есепке алу
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 13.09.2018 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Тарихи-мәдени мұра объектісін анықтауды және есепке алуды облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі - жергілікті атқарушы орган) қамтамасыз етеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 13.09.2018 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Тарихи-мәдени мұра объектілерін анықтау еліміздің айрықша маңызы бар, тарихи, ғылыми, сәулеттік, көркемдік және мемориалдық құндылығы бар тарихи-мәдени мұра объектісі табылған тарихи-мәдени мұра объектілерін табу мақсатында зерттеу жұмыстарын жүргізу жолымен жүзеге асырылады.
5. Зерттеу жұмыстарының қорытындысы бойынша табылған тарихи-мәдени мұра объектілері алдын-ала есепке алу тізіміне енгізіледі және олар өздерінің мәртебесі туралы түпкілікті шешім қабылданғанға дейін тарих және мәдениет ескерткіштерімен бірдей қорғалуы тиіс.
6. Алдын-ала есепке алу тізіміне енгізілен тарихи-мәдени мұра объектілеріне осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес тарихи-мәдени мұра объектісінің есепке алу карточкасын (бұдан әрі – есепке алу карточкасы) толтырылады.
Алдын-ала есепке алу тізіміне енгізілен тарихи-мәдени мұра объектілері туралы жаңа деректер есепке алу карточкасының қосымша ретінде тіркеледі.

Глава 3. Придание статуса памятников истории и культуры
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 13.09.2018 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Для придания статуса памятника республиканского значения объектам историко-культурного наследия, включенным в список предварительного учета, либо памятникам местного значения, включенным в Государственный список памятников истории и культуры местного значения (далее – Список местного значения) местный исполнительный орган направляет в уполномоченный орган по охране и использованию объектов историко-культурного наследия (далее - уполномоченный орган) письмо-ходатайство о придании объекту историко-культурного наследия либо памятнику местного значения статуса памятника республиканского значения с приложением следующих документов:
1) копия учетной карточки объекта историко-культурного наследия либо паспорт памятника местного значения;
2) фотография размером 15x20 сантиметров.
8. В случае представления документов, указанных в пункте 7 настоящих Правил, не в полном объеме, уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней возвращает местным исполнительным органам представленные документы без рассмотрения.
9. В случае представления документов, указанных в пункте 7 настоящих Правил, в полном объеме уполномоченный орган рассматривает их в течение девяноста календарных дней со дня поступления.
10. В ходе рассмотрения документов уполномоченный орган осуществляет обеспечение проведения историко-культурной экспертизы в соответствии с Правилами проведения историко-культурной экспертизы, утвержденными приказом Министра культуры и информации Республики Казахстан от 20 августа 2007 года № 219 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4933, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан 2007 г., сентябрь-октябрь) (далее – Правила проведения экспертизы).
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 22.12.2017 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. После проведения историко-культурной экспертизы, документы указанные в пункте 7 настоящих Правил с заключением историко-культурной экспертизы вносятся на рассмотрение специальной комиссии уполномоченного органа (далее – специальная комиссия), созданной в соответствии со статьей 28 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" (далее – Закон).

3-тарау. Тарих және мәдениет ескерткіштеріне мәртебе беру
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 13.09.2018 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Алдын-ала есепке алу тізіміне енгізілен тарихи-мәдени мұра объектісіне немесе жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізіміне (бұдан әрі – жергілікті маңызы бар тізім) енгізілген ескерткішке республикалық маңызы бар ескерткіш мәртебесін беру үшін жергілікті атқарушы орган тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) ұсыныс хатпен қоса төмендегі құжаттарды жолдайды:
1) тарихи-мәдени мұра объектісінің есепке алу карточкасы немесе жергілікті маңызы бар төлқұжаттың көшірмесі;
2) мөлшері 15x20 сантиметр фотосуреті.
8. Осы Қағиданың 7-тармағында көрсетілген құжаттар толық болмаған жағдайда уәкілетті орган бес жұмыс күн ішінде жергілікті атқарушы органға құжаттарды қараусыз қайтарады.
9. Осы Қағиданың 7-тармағында көрсетілген құжаттар толық болған жағдайда уәкілетті орган құжаттар түскен күннен бастап тоқсан күнтізбелік күн ішінде қарайды.
10. Уәкілетті орган қарау барысында Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрінің 2007 жылғы 20 тамыздағы № 219 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4933 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған, 2007 жыл) бекітілген Тарихи-мәдени сараптама жүргізудің ережесіне сәйкес (бұдан әрі – Сараптама жүргізу ережесі) тарихи-мәдени сараптаманың жүргізілуін қамтамасыз етеді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 22.12.2017 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Тарихи-мәдени сараптама жүргізілгеннен кейін, осы Қағиданың 7-тармағында көрсетілген тарихи-мәдени мұра объектілері құжаттарына тарихи-мәдени сараптама қорытындысы негізінде "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі Заңының 28-бабына сәйкес құрылған уәкілетті органның арнайы комиссияның (бұдан әрі – арнайы комиссия) қаралуына ұсынылады.

12. Специальная комиссия рассматривает документы, указанные в пункте 7 настоящих Правил с заключением историко-культурной экспертизы на предмет возможного придания объекту историко-культурного наследия либо памятнику местного значения статуса памятника республиканского значения.
13. В ходе рассмотрения специальная комиссия изучает историческую, научную, архитектурную, художественную и мемориальную ценность объекта историко-культурного наследия либо памятника местного значения, имеющих особое значение для истории и культуры страны.
14. По итогам рассмотрения специальная комиссия выносит заключение, имеющее рекомендательный характер, о придании или не придании объекту историко-культурного наследия либо памятника местного значения статуса памятника республиканского значения.
15. На основании заключения специальной комиссии о придании статуса памятника республиканского значения уполномоченный орган принимает решение о придании статуса памятника республиканского значения путем включения его в Государственный список памятников истории и культуры республиканского значения (далее – Список республиканского значения).
На основании заключения специальной комиссии о не придании статуса памятника республиканского значения уполномоченный орган направляет письмо в местный исполнительный орган с мотивированным ответом о невозможности придания статуса памятника республиканского значения.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными приказом Министра культуры и спорта РК от 22.12.2017 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Для придания статуса памятника местного значения объекту историко-культурного наследия, включенного в список предварительного учета, местный исполнительный орган проводит историко-культурную экспертизу в соответствии с Правилами проведения экспертизы.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 22.12.2017 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. На основании заключения историко-культурной экспертизы по объекту историко-культурного наследия о придании ему статуса памятника местного значения местный исполнительный орган принимает решение о придании статуса памятника местного значения путем включения его в Список местного значения.
На основании заключения историко-культурной экспертизы по объекту историко-культурного наследия о не придании ему статуса памятника местного значения местный исполнительный орган исключает его из списка предварительного учета.

12. Арнайы комиссия осы Қағиданың 7-тармағында көрсетілген құжаттарды, тарихи-мәдени сараптама қорытындысымен қоса тарихи-мәдени мұра объектілеріне немесе жергілікті маңызы бар ескерткішке республикалық маңызы бар мәртебесін беру мүмкіндігін қарайды.
13. Арнайы комиссия қарау кезінде тарихи-мәдени мұра объектісінің немесе жергілікті маңызы бар ескерткіштің еліміздің тарихы мен мәдениеті үшін айрықша маңыздылығын, тарихи, ғылыми, сәулеттік, көркемдік және мемориалдық құндылығын зерделейді.
14. Арнайы комиссия қарау нәтижесіне бойынша тарихи-мәдени мұра объектілеріне немесе жергілікті маңызы бар ескерткішке республикалық маңызы бар ескерткіш деп тану немесе танымау туралы ұсынымдық сипаттағы қорытынды шығарады.
15. Уәкілетті орган арнайы комиссияның республикалық маңызы бар ескерткіш мәртебесін тану туралы қорытындысы негізінде республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін мемлекеттік тізіміне (бұдан әрі – Республикалық маңызы бар тізім) енгізу арқылы республикалық маңызы бар ескерткіш мәртебесін беру туралы шешім қабылдайды.
Арнайы комиссияның республикалық маңызы бар ескерткіш деп танымау туралы қорытындысы негізінде уәкілетті орган жергілікті атқарушы органға республикалық маңызы бар ескерткіш мәртебесін беруден бас тарту туралы дәлелді жауап хат жолдайды.
Ескерту. 15-тармақтың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тілінде өзгермейді – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 22.12.2017 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Алдын ала есепке алу тізіміне енгізілген, жергілікті маңызы бар тарихи-мәдени мұра объектілеріне ескерткіш мәртебесін беру үшін жергілікті атқарушы орган Сараптама жүргізу ережесіне сәйкес тарихи-мәдени сараптама жүргізеді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 22.12.2017 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Жергілікті атқарушы орган тарихи мәдени мұра объектілері бойынша оларға жергілікті маңызы бар ескерткіші мәртебесін тану туралы тарихи-мәдени сараптама қорытындысы негізінде жергілікті маңызы бар тізімге енгізу арқылы жергілікті маңызы бар ескерткіш мәртебесін беру туралы шешімін қабылдайды.
Тарихи-мәдени мұра объектілеріне жергілікті маңызы бар ескерткіш мәртебесін танымау туралы тарихи-мәдени сараптама қорытындысы негізінде жергілікті атқарушы орган оны алдын-ала есепке алу тізімінен шығарып тастайды.

18. Памятники археологии приобретают статус памятников истории и культуры с момента их выявления.
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 22.12.2017 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. По объектам историко-культурного наследия, которым придан соответствующий статус памятника истории и культуры, местный исполнительный орган оформляет паспорт памятника истории и культуры по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. При получении новых сведений о памятнике истории и культуры к паспорту памятника истории и культуры прилагается приложение с новыми сведениями.
Глава 4. Лишение статуса памятников истории и культуры
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 13.09.2018 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. В соответствии с частью пятой статьи 5 Закона лишение памятника истории и культуры его статуса и исключение из Государственного списка памятников истории и культуры допускаются в случае полной физической утраты объекта и (или) утраты историко-культурного значения.
21. Для лишения статуса памятника республиканского значения местный исполнительный орган направляет в уполномоченный орган письмо-ходатайство о лишении статуса памятника республиканского значения с приложением следующих документов:
1) паспорт и учетную карточку памятника истории и культуры;
2) охранное обязательство памятника истории и культуры.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 22.12.2017 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Уполномоченный орган рассматривает документы, указанные в пункте 21 настоящих Правил, в порядке, установленном в пунктах 8-11 настоящих Правил.
23. По итогам рассмотрения документов специальная комиссия выносит заключение о лишении либо не лишении статуса памятника республиканского значения.
24. На основании заключения специальной комиссии о лишении статуса памятника республиканского значения уполномоченный орган лишает статуса памятника республиканского значения путем исключения его из Списка республиканского значения.
На основании заключения специальной комиссии о не лишении статуса памятника республиканского значения уполномоченный орган направляет в местный исполнительный орган письмо с мотивированным ответом о невозможности лишения статуса памятника республиканского значения у памятника.

18. Археологиялық ескерткіштер анықталған кезден бастап тарих және мәдениет ескерткіші мәртебесіне ие болады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 22.12.2017 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Тарих және мәдениет ескерткіші деп танылған Тарихи-мәдени мұра объектілеріне жергілікті атқарушы орган осы Қағидаға 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша паспортты ресімдейді. Тарих және мәдениет ескерткіші туралы жаңа дерек түскен кезде тарих және мәдениет ескерткішінің паспортына жаңа деректер қосымшасы тіркеледі.
4-тарау. Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мәртебесін айыру тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 13.09.2018 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Заңның 5-бабының бесінші бөлігіне сәйкес тарих және мәдениет ескерткiшi мәртебесінен айыру және Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімінен шығарып тастау объект толық түгел жойылған және (немесе) тарихи-мәдени мәнін жоғалтқан жағдайда ғана жол беріледі.
21. Республикалық маңызы бар ескерткіш мәртебесін айыру үшін жергілікті атқарушы орган уәкілетті органға республикалық маңызы бар ескерткіш мәртебесін айыру туралы ұсыныс хатты төмендегі құжаттармен қоса жолдайды:
1) тарих және мәдениет ескерткішінің төлқұжаты, есеп карточкасы;
2) тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау міндеттемесі.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 22.12.2017 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Осы Қағиданың 21-тармағында көрсетілген құжаттарды уәкілетті орган, осы Қағиданың 8-11 тармақтарда белгіленген тәртіпке сәйкес қарайды.
23. Арнайы комиссия құжаттарды қарау нәтижесі бойынша республикалық маңызы бар ескерткіш мәртебесінен айыру немесе айырмау туралы қорытынды шығарады.
24. Уәкілетті орган арнайы комиссияның республикалық маңызы бар ескерткіш мәртебесін айыру туралы қорытындысы негізінде республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін мемлекеттік тізімінен (бұдан әрі – Республикалық маңызы бар тізім) шығару арқылы республикалық маңызы бар ескерткіш мәртебесінен айыру туралы шешім қабылдайды.
Арнайы комиссияның республикалық маңызы бар ескерткіш мәртебесінен айырмау туралы қорытындысы негізінде уәкілетті орган жергілікті атқарушы органға республикалық маңызы бар ескерткіш мәртебесінен айырудан бас тарту туралы дәлелді жауап хат жолдайды.

25. Для лишения статуса памятника местного значения местный исполнительный орган проводит историко-культурную экспертизу в соответствии с Правилами проведения экспертизы.
Сноска. Пункт 25 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 22.12.2017 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. На основании заключения историко-культурной экспертизы о лишении объекта историко-культурного наследия статуса памятника местного значения местный исполнительный орган принимает решение о лишении статуса памятника местного значения путем исключения его из Списка местного значения.
На основании заключения историко-культурной экспертизы о не лишении статуса памятника местного значения его статус сохраняется.
Приложение 1 к Правилам
выявления, учета, придания и
лишения статуса памятников
истории и культуры
форма
ТАРИХИ-МӘДЕНИ МҰРА ОБЪЕКТІСІ
ОБЪЕКТ ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНОГО НАСЛЕДИЯ
ЕСЕПКЕ АЛУ КАРТОЧКАСЫ
УЧЕТНАЯ КАРТОЧКА
Алғашқы деректер
Первичные сведения
1.
Объектінің атауы
Наименование объекта
2.
Типологиялық тиістілігі
Типологическая
принадлежность
Археология
Археология
Қала құрылысы және сәулет
Градостроительство и архитектура
Ансамбль
Ансамбль
3.
Объектінің мерзімделуі
Время (дата) создания объекта
4.
Техникалық жай-күйіне
сипаттама
Характеристика технического
состояния
Жақсы
Хорошее
Қанағаттанарлық
Удовлетворительная
Қанағаттанарлықсыз
Неудовлетворительная
Объектінің қысқаша сипаттамасы
Краткое описание объекта
Объектінің иллюстрациялық материалы
Иллюстративный материал объекта
Жалпы көрінісінің cуpeтi (қосымша)-
Фото общего вида (приложение)
Карточканың жасалған күні
Дата составления карточки
Құрастырушы (тегі, әкесінің аты, қызметі) Мөрдің орны
Составитель (фамилия, инициалы, должность) Место печати
Есепке алу карточкасының қосымша
Приложение к учетной карточке
Объектінің атауы
Наименование объекта
Объектінің жаңа деректер қысқаша сипаттамасы
Описание новых сведений объекта
Объектінің иллюстрациялық материалы
Иллюстративный материал объекта
Жалпы көрінісінің cуpeтi (қосымша)-
Фото общего вида (приложение)
Қосымшаның жасалған күні
Дата составления приложения
Ескерту: есеп карточкасының қосымшасы жаңа деректер пайда болған жағдайда толтырылады.
Примечание: приложение к учетной карточке заполняется при возникновении новых сведений.
Приложение 2 к Правилам
выявления, учета, придания и
лишения статуса памятников
истории и культуры
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ТАРИХ ЖӘНЕ МӘДЕНИЕТ ЕСКЕРТКІШІ
ПАМЯТНИК ИСТОРИИ И КУЛЬТУРЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ПАСПОРТ
ПАСПОРТ
1.
Ескерткіштің
атауы
Наименование
памятника
2.
Типологиялық тиіcтiлігi
Типологическая принадлежность
Археология
Археология
Қала құрылысы және сәулет
Градостроительства и архитектуры
Ансамбль
Ансамбль
3.
Ескерткіштің
мерзімделуі
Датировка
памятника
4.
Ескерткіштің
тұрған жері
Местонахождение памятника
____________________________________________________
(облыс, қала, аудан, елді-мекен, село, көше)
____________________________________________________
(область, город, район, населенный пункт, улица)
5.
Қaзipгi
кездегі
пайдалану
сипаты
Характер современного использования
Бастапқы
белгілеу
бойынша
По первоначальному назначению
Мәдени ағартушылық
Культурно-просветильское
Туристік- экскурсиялық
Туристско- экскурсионное
Емдеу- сауықтыру
Лечебно- оздоровительное
Үй- жайлар
Жилые помещения
Шаруашылық
Хозяйственное
Қолданылмайды
Не используется
6.
Қосымша
Приложение
Жалпы көрінісінің cуpeтi -
Фото общего вида -
Бас жоспар -
Генеральный план -
Өлшемдер -
Обмеры -
Қорғау аймағының схемалық жоспары -
Схематический план охранной зоны -
7.
Тарихи мәліметтер:
Исторические сведения:
а) ескерткіштің бастапқы келбетін өзгерткен қайта құрулар мен жойылулар:
а) перестройки и утраты, изменившие первоначальный облик памятника:
б) ғылыми-қалпына келтіру жұмыстары (жалпы сипаттамасы, уақыты, авторы, құжаттаманы сақтау орны):
б) научно-реставрационные работы (общая характеристика, время, автор, место хранения документации):
8.
Ескерткіштің сипаттамасы:
Описание памятника:
__________________________________________________________________
9.
Негізгі библиография, мұрағаттық түпнұсқалар, иконографиялық материал:
Основная библиография, архивные источники, иконографический материал:
__________________________________________________________________
10.
Техникалық
жай-күйі:
Техническое
состояние:
жақсы
хорошее
қанағаттанарлық
удовлетворительная
қанағаттанарлықсыз
неудовлетворительная
авариялық
аварийное
11.
Техникалық жай-күйіне сипаттама:
Характеристика технического состояния:
__________________________________________________________________
12.
а) ескерткіш мәртебесі:
а) статус памятника:
б) қорғау аймағы мен құрылысты реттеу аймағының шекарасы:
б) границы охранной
зоны и зоны регулирования застройки:
в) меншік түpi:
в) вид собственности:
г) қорғау міндеттемесінің
берілген күнi және нөмipi
г) дата выдачи и номер охранного обязательства
13.
Паспорттың
толтырылған күні:
Дата составления
паспорта:
20__жыл "___" ____________
"___" ____________ 20___год.
Құрастырушы: (тегі, әкесінің аты, қызметі) Мөрдің орны
Составитель: (фамилия, инициалы, должность) Место печати
Облыстың (республикалық маңызы бар қала, астана) жергілікті атқарушы
органының өкілі:
Представитель местного исполнительного органа области (города
республиканского значения, столицы):
_______________________________________________
(тегі, әкесінің аты, қызметі, қолы)
(фамилия, инициалы, должность, подпись)

25. Жергілікті маңызы бар ескерткіш мәртебесінен айыру үшін жергілікті атқарушы орган Сараптама жүргізу ережесіне сәйкес тарихи-мәдени сараптама жүргізеді.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 22.12.2017 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Жергілікті атқарушы орган тарихи жергілікті маңызы бар ескерткіші мәртебесінен айыру туралы тарихи-мәдени сараптама қорытындысы негізінде жергілікті маңызы бар тізінен шығару арқылы жергілікті маңызы бар ескерткіш мәртебесінен айыру туралы шешімін қабылдайды.
Жергілікті маңызы бар ескерткіш мәртебесін айырмау туралы тарихи-мәдени сараптама қорытындысы негізінде оның мәртебесі сақталады.
Тарих және мәдениет ескерткіштерін
анықтау, есепке алу, мәртебе беру
мен мәртебесінен айыру қағидаларына
1 қосымша
нысан
ТАРИХИ-МӘДЕНИ МҰРА ОБЪЕКТІСІ
ОБЪЕКТ ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНОГО НАСЛЕДИЯ
ЕСЕПКЕ АЛУ КАРТОЧКАСЫ
УЧЕТНАЯ КАРТОЧКА
Алғашқы деректер
Первичные сведения
1.
Объектінің атауы
Наименование объекта
2.
Типологиялық тиістілігі
Типологическая
принадлежность
Археология
Археология
Қала құрылысы және сәулет
Градостроительство и архитектура
Ансамбль
Ансамбль
3.
Объектінің мерзімделуі
Время (дата) создания объекта
4.
Техникалық жай-күйіне
сипаттама
Характеристика технического
состояния
Жақсы
Хорошее
Қанағаттанарлық
Удовлетворительная
Қанағаттанарлықсыз
Неудовлетворительная
Объектінің қысқаша сипаттамасы
Краткое описание объекта
Объектінің иллюстрациялық материалы
Иллюстративный материал объекта
Жалпы көрінісінің cуpeтi (қосымша) -
Фото общего вида (приложение)
Карточканың жасалған күні
Дата составления карточки
Құрастырушы (тегі, әкесінің аты, қызметі) Мөрдің орны
Составитель (фамилия, инициалы, должность) Место печати
Есепке алу карточкасының қосымша
Приложение к учетной карточке
Объектінің атауы
Наименование объекта
Объектінің жаңа деректер қысқаша сипаттамасы
Описание новых сведений объекта
Объектінің иллюстрациялық материалы
Иллюстративный материал объекта
Жалпы көрінісінің cуpeтi (қосымша) -
Фото общего вида (приложение)
Қосымшаның жасалған күні
Дата составления приложения
Ескерту: есеп карточкасының қосымшасы жаңа деректер пайда болған жағдайда толтырылады.
Примечание: приложение к учетной карточке заполняется при возникновении новых сведений.
Тарих және мәдениет ескерткіштерін
анықтау, есепке алу, мәртебе беру
мен мәртебесінен айыру қағидаларына
2 қосымша
нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ТАРИХ ЖӘНЕ МӘДЕНИЕТ ЕСКЕРТКІШІ
ПАМЯТНИК ИСТОРИИ И КУЛЬТУРЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ПАСПОРТ
ПАСПОРТ
1.
Ескерткіштің
атауы
Наименование памятника
2.
Типологиялық тиіcтiлігi
Типологическая принадлежность
Археология
Археология
Қала құрылысы және сәулет
Градостроительства и архитектуры
Ансамбль
Ансамбль
3.
Ескерткіштің
мерзімделуі
Датировка памятника
4.
Ескерткіштің
тұрған жері
Местонахождение памятника
____________________________________________________
(облыс, қала, аудан, елді-мекен, село, көше)
____________________________________________________
(область, город, район, населенный пункт, улица)
5.
Қaзipгi кездегі пайдалану сипаты
Характер современного использования
Бастапқы
белгілеу
ойынша
По первоначальному назначению
Мәдени
ағартушылық
Культурно-
просветильское
Туристік-
экскурсиялық
Туристско-
экскурсионное
Емдеу-
сауықтыру
Лечебно-
оздоровительное
Үй-жайлар
Жилые помещения
Шаруашылық
Хозяйственное
Қолданылмайды
Не используется
6.
Қосымша
Приложение
Жалпы көрінісінің cуpeтi -
Фото общего вида -
Бас жоспар -
Генеральный план -
Өлшемдер -
Обмеры -
Қорғау аймағының схемалық жоспары -
Схематический план охранной зоны -
7.
Тарихи мәліметтер:
Исторические сведения:
а) ескерткіштің бастапқы келбетін өзгерткен қайта құрулар мен жойылулар:
а) перестройки и утраты, изменившие первоначальный облик памятника:
б) ғылыми-қалпына келтіру жұмыстары (жалпы сипаттамасы, уақыты, авторы, құжаттаманы сақтау орны):
б) научно-реставрационные работы (общая характеристика, время, автор, место хранения документации):
8.
Ескерткіштің сипаттамасы:
Описание памятника:
_____________________________________________________________________________
9.
Негізгі библиография, мұрағаттық түпнұсқалар, иконографиялық материал:
Основная библиография, архивные источники, иконографический материал:
_____________________________________________________________________________
10.
Техникалық жай-күйі:
Техническое состояние:
жақсы
хорошее
қанағаттанарлық
удовлетворительная
қанағаттанарлықсыз
неудовлетворительная
авариялық
аварийное
11.
Техникалық жай-күйіне сипаттама:
Характеристика технического состояния:
_____________________________________________________________________________
12.
а) ескерткіш мәртебесі:
а) статус памятника:
б) қорғау аймағы мен құрылысты реттеу аймағының шекарасы:
б) границы охранной зоны и зоны регулирования застройки:
в) меншік түpi:
в) вид собственности:
г) қорғау міндеттемесінің берілген күнi және нөмipi
г) дата выдачи и номер охранного обязательства
13.
Паспорттың толтырылған күні:
Дата составления паспорта:
20__жыл "___" _____________
"___" ____________ 20___год.
Құрастырушы: (тегі, әкесінің аты, қызметі) Мөрдің орны
Составитель: (фамилия, инициалы, должность) Место печати
Облыстың (республикалық маңызы бар қала, астана) жергілікті атқарушы
органының өкілі:
Представитель местного исполнительного органа области (города
республиканского значения, столицы):
________________________________________
(тегі, әкесінің аты, қызметі, қолы)
(фамилия, инициалы, должность, подпись)