Об утверждении Правил предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат по возрасту, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца, государственных специальных пособий
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 223. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 мая 2015 года № 11110. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 июня 2023 года № 256.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.06.2023 № 256 (вводится с 01.07.2023).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.03.2017 № 55 (вводится в действие с 01.07.2018).
В соответствии со статьями 3 и 6 Закона Республики Казахстан "О государственных социальных пособиях по инвалидности и по случаю потери кормильца в Республике Казахстан", статьями 5 и 7 Закона Республики Казахстан "О государственном специальном пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда", статьей 7 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат, государственных базовых социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, государственных специальных пособий из уполномоченной организации.
2. Департаменту социального обеспечения и социального страхования Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";

Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 223 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 21 мамырда № 11110 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 27 маусымдағы № 256 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.06.2023 № 256 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.03.2017 № 55 (01.07.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасында мүгедектігі бойынша және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3 және 6-баптарына, "Жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда немесе еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстарда істеген адамдарға берілетін мемлекеттік арнайы жәрдемақы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5 және 7-баптарына, "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ уәкілетті ұйымнан төленетін зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік әлеуметтік базалық жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтік сақтандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарда және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Жакупову С.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования, за исключением части пятой пункта 3 Правил предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат, государственных базовых социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, государственных специальных пособий из уполномоченной организации, утверждаемых настоящим приказом, который вводится в действие с 1 января 2016 года.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАНО"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
________________ А. Исекешев
24 апреля 2015 года
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 14 апреля 2015 года № 223
Правила предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат по возрасту, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца, государственных специальных пособий
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.05.2020 № 163 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат по возрасту, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца, государственных специальных пособий (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьями 3 и 6 Закона Республики Казахстан "О государственных социальных пособиях по инвалидности и по случаю потери кормильца в Республике Казахстан" (далее – Закон о государственных социальных пособиях), статьями 5 и 7 Закона Республики Казахстан "О государственном специальном пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда", статьей 7 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее – Закон), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат по возрасту, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца, государственных специальных пособий.

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі С.Қ. Жақыповаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін, осы бұйрықпен бекітілетін Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ уәкілетті ұйымнан төленетін зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және жүзеге асыру қағидаларының 3-тармағының бесінші бөлігін қоспағанда, оны алғаш ресми жариялаған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
_____________________Ә. Исекешев
2015 жылғы 24 сәуір
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 14 сәуірдегі
№ 223 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және жүзеге асыру қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 06.05.2020 № 163 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін бюджет қаражаты есебінен беру, сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және жүзеге асыру қағидаларын (бұдан әрі – Қағидалар) "мемлекеттік жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3 және 6-баптарына сәйкес әзірленді. Мүгедектігі бойынша және асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша берілетін әлеуметтік жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі- Мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы Заң), "Қазақстан Республикасында жұмыс істеген адамдарға берілетін мемлекеттік арнайы жәрдемақы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5 және 7-баптары жер асты және ашық тау-кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда, еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстарда істейтін жеке және заңды тұлғаларға қолданылмайды", "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі- Заң) 7-бабы, "мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасымен бюджет қаражаты есебінен мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін ұсыну, сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша Мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және жүзеге асыру тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
2) принцип "одного заявления" – форма оказания государственной услуги, предусматривающая совокупность нескольких государственных услуг, оказываемых на основании одного заявления.
3) пенсионные выплаты из единого накопительного пенсионного фонда – выплаты пенсионных накоплений получателям пенсионных выплат;
4) пенсионные выплаты по возрасту – выплата денег физическим лицам, имеющим трудовой стаж не менее шести месяцев по состоянию на 1 января 1998 года, осуществляемые пропорционально трудовому стажу;
5) уполномоченная организация по выдаче пенсий и пособий – банки второго уровня, организации, имеющие лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта";
6) уполномоченный государственный орган по назначению пенсий и пособий (далее – уполномоченный орган) – территориальные органы Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
7) получатель пенсий и пособий (далее – получатель) – физическое лицо, которому назначены государственная базовая пенсионная выплата и (или) пенсионные выплаты по возрасту, и (или) пенсионные выплаты из единого накопительного пенсионного фонда, и (или) государственное социальное пособие и (или) государственное специальное пособие;

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, жылжымайтын мүлікке құқықтарды оның орналасқан жері бойынша мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) "бір өтініш" қағидаты – бір өтініш негізінде көрсетілетін бірнеше мемлекеттік қызметтер жиынтығын көздейтін мемлекеттік қызметті көрсету нысаны;
3) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін зейнетақы төлемдері – зейнетақы төлемдерін алушыларға төленетін зейнетақы жинақтарының төлемдері;
4) жасына байланысты зейнетақы төлемдері – 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша кемінде алты ай еңбек өтілі бар жеке тұлғаларға еңбек өтіліне барабар жүзеге асырылатын ақшалай төлем;
5) зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйым – екінші деңгейдегі банктер, тиісті банк операцияларының түрлерін реттеу және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар ұйымдар, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері;
6) зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің аумақтық органдары;
7) зейнетақылар мен жәрдемақылар алушы (бұдан әрі – алушы) – мемлекеттік базалық зейнетақы төлемі және (немесе) жасына байланысты зейнетақы төлемдері және (немесе) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы төлемдері және (немесе) мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақы және (немесе) мемлекеттік арнайы жәрдемақы тағайындалған жеке тұлға;

8) государственные специальные пособия – денежная выплата лицам, имевшим по состоянию на 1 января 1998 года установленный законодательством Республики Казахстан стаж работы на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда;
9) государственные социальные пособия – ежемесячные денежные выплаты, осуществляемые за счет бюджетных средств, предоставляемые гражданам при наступлении инвалидности, потере кормильца;
10) государственная базовая пенсионная выплата (далее – базовая пенсия) – ежемесячная денежная выплата, предоставляемая по достижении пенсионного возраста, установленного Законом;
11) отделения Государственной корпорации – городские, районные отделения Государственной корпорации;
12) филиалы Государственной корпорации – областные, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент филиалы Государственной корпорации;
13) централизованная база данных (далее – ЦБД) – централизованная база данных центрального исполнительного органа для осуществления видов выплат на условиях, установленных в области пенсионного законодательства Республики Казахстан;
14) заявитель – физическое лицо, обращающееся за назначением базовой пенсии и (или) пенсионными выплатами по возрасту и (или) пенсионными выплатами из единого накопительного пенсионного фонда и (или) государственного социального пособия и (или) государственного специального пособия;
15) проактивная услуга – государственная услуга, оказываемая в электронной форме, предоставляемая по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи;
16) электронный макет дела (далее – ЭМД) – электронный макет дела получателя пенсионных выплат по возрасту, базовой пенсии, государственного социального пособия, государственного специального пособия, формируемый Государственной корпорацией в автоматизированной информационной системе Е-макет;
17) подразделение медико-социальной экспертизы (далее – подразделение МСЭ) – структурное подразделение уполномоченного органа, проводящее медико-социальную экспертизу;
18) cервис цифровых документов – это объект информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для создания, хранения и использования электронных документов в целях реализации государственных функций и вытекающих из них государственных услуг, а также при взаимодействии с физическими и юридическими лицами, получении и оказании услуг в электронной форме;

8) мемлекеттік арнайы жәрдемақылар – 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жерасты және ашық кен жұмыстарында, жұмыс жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда немесе еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстарда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жұмыс өтілі болған адамдарға берілетін ақшалай төлем;
9) мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар – бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын, мүгедектік туындаған, асыраушысынан айырылған кезде азаматтарға берілетін ай сайынғы ақшалай төлемдер;
10) мемлекеттік базалық зейнетақы төлемі (бұдан әрі – базалық зейнетақы) – Заңда белгіленген зейнеткерлік жасқа жеткенде берілетін ай сайынғы ақшалай төлем;
11) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері – Мемлекеттік корпорацияның қалалық, аудандық бөлімшелері;
12) Мемлекеттік корпорацияның филиалдары – Мемлекеттік корпорацияның облыстық, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларындағы филиалдары;
13) медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесі (бұдан әрі – МӘС бөлімшесі) – уәкілетті органның медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізетін құрылымдық бөлімшесі;
14) орталықтандырылған дерекқор (бұдан әрі – ОДҚ) – Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасы саласында белгіленген жағдайларда төлем түрлерін жүзеге асыруға арналған орталық атқарушы органның орталықтандырылған дерекқоры;
15) орталық атқарушы орган – халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
16) өтініш беруші – базалық зейнетақы және (немесе) жасына байланысты зейнетақы төлемін және (немесе) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы төлемдерін және (немесе) мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақы және (немесе) мемлекеттік арнайы жәрдемақы тағайындауға жүгінетін жеке тұлға;
17) проактивті көрсетілетін қызмет – қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша берілетін қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алу субъектісінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы берілген келісімі міндетті түрде қажет болатын, электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызмет;
18) цифрлық құжаттардың сервисі – операторға бекітілген және мемлекеттік функцияларды және олардан туындайтын мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді іске асыру мақсатында, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл жасау, электрондық нысанда қызметтерді алу және көрсету кезінде электрондық құжаттарды жасауға, сақтауға және пайдалануға арналған "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының объектісі;

19) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
20) центральный исполнительный орган – государственный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения;
21) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.11.2021 № 424 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок обращения за назначением пенсий и пособий через Государственную корпорацию, подразделение МСЭ
3. Лица, имеющие право на получение базовой пенсии и пенсионных выплат по возрасту (далее – пенсий), государственных социальных пособий и государственного специального пособия (далее – пособия) представляют заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и для идентификации – документ, удостоверяющий личность через:
1) Государственную корпорацию – для назначения пенсий и пособий.
При этом, по выбору заявителя по принципу "одного заявления" заявление могут подать на оказании государственных услуг:
лица, по достижении пенсионного возраста в соответствии с пунктом 1 статьи 11 Закона, за назначением пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда, базовой пенсии и пенсионных выплат по возрасту, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
лица, в установленном порядке признанные лицами с инвалидностью, за назначением государственного социального пособия по инвалидности, специального государственного пособия по инвалидности, пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью, пособия по уходу за лицом с инвалидностью первой группы по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) подразделение медико-социальной экспертизы – при первичном установлении инвалидности по выбору услугополучателя подается заявление по принципу "одного заявления" за назначением государственного социального пособия по инвалидности, специального государственного пособия по инвалидности, пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью, пособия по уходу за лицом с инвалидностью первой группы, социальной выплаты на случай утраты трудоспособности по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;

19) электрондық іс макеті (бұдан әрі –ЭІМ) – Мемлекеттік корпорацияда Е-макет автоматтандырылған ақпаратық жүйеде қалыптастыратын жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, базалық зейнетақы, мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақы, мемлекеттік арнайы жәрдемақы алушының электрондық іс макеті;
20) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтінін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі;
21) "электрондық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру бойынша қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.11.2021 № 424 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Зейнетақыларды және жәрдемақыларды Мемлекеттік корпорация, МӘС бөлімшесі арқылы тағайындауға жүгіну тәртібі
3. Базалық зейнетақы мен жасына байланысты зейнетақы төлемдерін (бұдан әрі – зейнетақылар), мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар мен мемлекеттік арнайы жәрдемақыны (бұдан әрі – жәрдемақылар) алуға құқығы бар адамдар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және сәйкестендіру үшін жеке басты куәландыратын құжатты мыналар арқылы ұсынады:
1) Мемлекеттік корпорация арқылы – зейнетақылар мен жәрдемақылар тағайындау үшін.
Бұл ретте, "бір өтініш" қағидаты бойынша өтініш берушінің таңдауы бойынша мыналар:
Заңның 11-бабының 1-тармағына сәйкес зейнеткерлік жасқа жеткен адамдар осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы төлемдерін, базалық зейнетақы мен зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін;
белгіленген тәртіппен мүгедектігі бар адам деп танылған адамдар осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге жәрдемақы, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасау бойынша жәрдемақы тағайындау үшін мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш беруі мүмкін;
2) медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесі арқылы – мүгедектік алғаш рет белгіленген кезде көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша өтініш осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге жәрдемақы, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасау бойынша жәрдемақы, еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындау үшін "бір өтініш" қағидаты бойынша беріледі;

3) через портал – для назначения базовой пенсии, государственных социальных пособий по инвалидности и по случаю потери кормильца;
4) через проактивную услугу – предоставление заявления при назначении государственных социальных пособий по инвалидности и по случаю потери кормильца через проактивую услугу не требуется. Порядок оказания проактивных услуг по назначению государственных социальных пособий по инвалидности и по случаю потери кормильца предусмотрен главой 4 настоящих Правил.
В случае обращения за назначением пенсий и государственных социальных пособий лиц, имеющих статус кандаса, для идентификации представляется удостоверение кандаса.
Для назначения пенсий и пособий недееспособным, ограниченно дееспособным или нуждающимся в опеке или попечительстве лицам заявление и необходимые документы, подаются их законными представителями.
Заявление для назначения пенсий и пособий третьими лицами подается по доверенности, выданной в соответствии со статьей 167 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
При представлении документов, составленных на иностранном языке, нотариус свидетельствует верность перевода документа на казахский или русский язык в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 34, статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате".
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Специалист, принимающий документы формирует запросы в соответствующие информационные системы (далее – ИС) через шлюз "электронного правительства":
в ИС Государственная база данных "Физические лица" – по документам, удостоверяющих личность заявителя и подтверждающих регистрацию по постоянному месту жительства;
в ИС ОПВ – для установления наиболее выгодного размера среднемесячного дохода, с которого осуществлялись обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды или единый накопительный пенсионный фонд, и на соответствие сумм обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений в государственный фонд социального страхования, отчислений и/или взносов в фонд обязательного медицинского страхования по ставкам, установленным Законами Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", "Об обязательном социальном страховании" и "Об обязательном социальном медицинском страховании";";
в ИС "ЗАГС" (записи актов гражданского состояния) – по свидетельству о рождении ребенка (детей) или выписке из актовой записи о рождении (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 13 августа 2007 года), по свидетельству о заключении брака (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 июня 2008 года), по свидетельству или уведомлению о смерти детей (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 мая 2008 года);
в ИС "Е Попечительство" – по документам об установлении опеки (попечительства);
в ИС "Верховный суд" - по решению суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей);

3) портал арқылы – базалық зейнетақы, мүгедектігі және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар тағайындау үшін;
4) проактивті қызмет арқылы – мүгедектігі және асыраушысынан айырылуы жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар тағайындау кезінде проактивті қызмет арқылы өтініш беру талап етілмейді. Мүгедектігі және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар тағайындау бойынша проактивті қызмет көрсету тәртібі осы Қағидалардың 4-тарауында көзделген.
Қандас мәртебесі бар адамдар зейнетақылар мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар тағайындауға жүгінгенде сәйкестендіру үшін қандас куәлігі ұсынылады.
Іс-әрекетке қабілетсіз, іс-әрекетке қабілеті шектеулі немесе қамқоршылыққа немесе қорғаншылыққа мұқтаж адамдарға зейнетақылар мен жәрдемақыларды тағайындау үшін өтінішті олардың заңды өкілдері береді.
Зейнетақылар мен жәрдемақыларды тағайындау үшін өтінішті Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 167-бабына сәйкес берілген сенімхат бойынша үшінші тұлғалар береді.
Шет тілінде жасалған құжаттарды ұсыну барысында нотариус "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабы 1-тармағы 9) тармақшасына, 80-бабына сәйкес құжаттың қазақ немесе орыс тіліне дұрыс аударылғанын куәландырады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Құжаттарды қабылдайтын маман "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті автоматтық жүйеге (бұдан әрі – АЖ) сұрау салуды қалыптастырады:
"Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқоры АЖ-ға – өтініш берушінің жеке басын куәландыратын және тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттар бойынша;
МЗЖ АЖ-ға – жинақтаушы зейнетақы қорына немесе бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналары жүргізілген орташа айлық табыстың барынша тиімді мөлшерін белгілеу үшін және "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы", "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" және "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңдарымен белгіленген міндетті зейнетақы жарналарының, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың, міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдардың және/немесе жарналардың мөлшерлемелері бойынша сомаларының сәйкестігіне;
"АХАЖ" (азаматтардың хал актілерін жазу) АЖ-ға – баланың (балалардың) туу туралы куәлігі немесе туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме бойынша (Қазақстан Республикасының аумағында 2007 жылғы 13 тамыздан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша), неке қию туралы куәлік бойынша (Қазақстан Республикасының аумағында 2008 жылғы 1 маусымнан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша), балалардың қайтыс болғаны туралы куәлік немесе хабарлама бойынша (Қазақстан Республикасының аумағында 2008 жылғы 1 мамырдан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша);
"Е-Қорғаншылық" АЖ-ға – қамқоршылық (қорғаншылық) белгілеу туралы құжаттар бойынша;
"Жоғарғы сот" АЖ-ға – бала (балаларды) асырап алу туралы сот шешімі бойынша сұрау салу бойынша;

в ИС "Интегрированная налоговая информационная система" – по справке органа государственных доходов о том, что лицо не зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя, а также по данным о доходе индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой, а также физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг) за исключением случая, предусмотренного подпунктом 5) пункта 2 статьи 24 Закона;
в ИС "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" на наличие сведений об установлении инвалидности;
в ИС "ЗАГС" (записи актов гражданского состояния) – по свидетельству или уведомлению о смерти (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 мая 2008 года).
Заявление подается в электронной либо бумажной форме, подписывается или заверяется ЭЦП заявителя.
При несоответствии (отсутствии) сведений в ИС к заявлению прилагаются соответствующие документы.
Электронные документы формируются, проверяются и используются посредством сервиса цифровых документов.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Для назначения пенсионных выплат по возрасту к документам, перечисленным в пункте 3 настоящих Правил, заявителем представляются:
1) справка работодателя о доходах, выплаченных в валюте Российской Федерации лицам, работавшим в российских организациях комплекса "Байконур" (при наличии);
Сведения об официальном курсе национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам, установленном Национальным Банком Республики Казахстан на день обращения за назначением пенсионных выплат по возрасту, отделение Государственной корпорации получает из официального интернет-ресурса Национального Банка Республики Казахстан;
1-1) справка работодателя о доходах за период трудовой, предпринимательской деятельности, занятия частной практикой по видам деятельности, к которым по решению Правительства Республики Казахстан применялся поправочный коэффициент 0 к ставкам обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, а также за периоды деятельности, доходы от которой исключены из доходов физического лица, подлежащих налогообложению, в соответствии с пунктом 3 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" согласно приложению 5-1 к настоящим Правилам;

"Біріктірілген салықтық ақпараттық жүйе" АЖ – адамның жеке кәсіпкер ретінде тіркелмегені жөнінде мемлекеттік кірістер органынан анықтама бойынша, сондай-ақ Заңның 24-бабының 2-тармағының 5) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, дара кәсіпкердің, жеке тәжірибемен айналысатын тұлғалардың, сондай-ақ нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша табыстар алатын жеке тұлғалардың табысы туралы деректер бойынша;
"Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер базасы" АЖ мүгедектігі белгіленгені туралы мәліметтердің болуына;
"АХАЖ" (азаматтардың хал актілерін жазу) АЖ-ға – қайтыс болғаны туралы куәлік немесе хабарлама бойынша (2008 жылғы 1 мамырдан кейін Қазақстан Республикасының аумағында жүргізілген тіркеу бойынша қалыптастырады).
Өтініш электрондық не қағаз түрінде беріледі, қол қойылады немесе өтініш берушінің ЭЦҚ-мен куәландырылады.
АЖ мәліметтермен сәйкес келмеген (болмаған) кезде өтінішке тиісті құжаттар қоса беріледі.
Электрондық құжаттар цифрлық құжаттардың сервисі арқылы қалыптастырылады, тексеріледі және пайдаланылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін өтініш беруші осы Қағидалардың 3-тармағында тізбеленген құжаттарға мыналарды қоса береді:
1) "Байқоңыр" кешенінің ресейлік ұйымдарында жұмыс істеген адамдар Ресей Федерациясының валютасымен төленген табысы туралы жұмыс берушінің анықтамасы (бар болса);
Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындауға жүгінген күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамы туралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсынан алады;
1-1) міндетті зейнетақы жарналарына, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының мөлшерлемелеріне "0" түзету коэффиценті қолданылған Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша еңбек, кәсіпкерлік қызмет, қызмет түрлері бойынша жеке практикамен айналысу кезеңдерінде алынған табыс, сондай-ақ табыстары "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 3-тармағына сәйкес жеке тұлғаның салық салынуға жататын табыстарынан алып тасталған қызметтен түскен табыс осы Қағидаларға 5-1-қосымшаға сәйкес жұмыс берушініңтабыстар туралы анықтамасы;

2) документы, подтверждающие трудовой стаж заявителя:
трудовая книжка;
справки архивных учреждений, электронные копии архивных документов, удостоверенные электронной цифровой подписью уполномоченного работника государственного архива или ведомственного архива, или с места работы при отсутствии или негодности трудовой книжки, отсутствии соответствующих записей в трудовой книжке, наличии исправлений, неточностей, разночтений.
При наличии также представляются:
документ об образовании;
военный билет или справка управления (отдела) по делам обороны;
свидетельства о рождении детей (выписка из актовой записи о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
справка о реабилитации, выданная органами прокуратуры в соответствии со статьей 10 Закона Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий";
справка военного комиссариата об участии в боевых действиях;
решение суда, подтверждающее факт осуществления и период ухода за лицом с инвалидностью первой группы, одиноким лицом с инвалидностью второй группы и пенсионером по возрасту, нуждающихся в посторонней помощи, престарелым, достигшим восьмидесятилетнего возраста, ребенком с инвалидностью в возрасте до восемнадцати лет;
документ, подтверждающий проживание за границей супруги (супруга) работника учреждений, находившихся на территории Советского Союза, учреждений Республики Казахстан, международной организации;
документ, подтверждающий проживание супруги (супруга) военнослужащего, сотрудника специального государственного органа в местностях, где отсутствовала возможность трудоустройства по специальности;
документ, подтверждающий трудовую деятельность в стране выбытия этнических казахов, прибывших в Республику Казахстан в целях постоянного проживания на исторической родине.
Для подтверждения ухода неработающей матери за малолетними детьми представляется один из следующих документов (в зависимости от их наличия):
документ, удостоверяющий личность детей;
свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при изменении фамилии) детей;
аттестат об окончании среднего учебного заведения детей;
диплом об окончании средне-специального или высшего учебного заведения либо справка учебного заведения, подтверждающая обучение детей;
свидетельству или уведомлению о смерти детей (либо актовая запись о смерти или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
документ, подтверждающий прохождение воинской службы на детей;

2) өтініш берушінің еңбек өтілін растайтын құжаттар:
еңбек кітапшасы;
еңбек кітапшасы жоқ немесе жарамсыз болса, еңбек кітапшасында тиісті жазбалар, нақтылық болмаса, түзетулер және оқылуында әртүрлілік болса архив мекемелерінен немесе жұмыс орнынан анықтамалар, мемлекеттік архивтің немесе ведомстволық архивтің уәкілетті қызметкерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған архивтік құжаттың электрондық көшірмелері немесе жұмыс орнынан анықтамалар.
Болуына қарай сондай-ақ:
білімі туралы құжат;
әскери билет немесе қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) анықтамасы;
балалардың туу туралы куәліктері (азаматтық хал актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама);
"Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес прокуратура органдары берген ақталуы туралы анықтама;
әскери ұрыс қимылдарына қатысқаны туралы әскери комиссариаттың анықтамасы;
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға, екінші топтағы жалғызілікті мүгедектігі бар адамға және бөгде адамның көмегіне мұқтаж жасына байланысты зейнеткерге, сексен жасқа толған қарттарға, он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаға күтімді жүзеге асыру фактісін және кезеңін растайтын соттың шешімі;
Кеңес Одағы аумағында орналасқан мекемелердің, Қазақстан Республикасы мекемелердің, халықаралық ұйымның қызметкері жұбайы (зайыбы) шетелде тұрғанын растайтын құжат;
әскери қызметшінің, арнаулы мемлекеттік орган қызметкерінің жұбайының (зайыбының) мамандығы бойынша жұмысқа орналасу мүмкіндігі болмаған жерлерде тұрғанын растайтын құжат;
Қазақстан Республикасына тарихи отанында тұрақты тұру мақсатында келген этникалық қазақтардың шығу мемлекетіндегі еңбек қызметін растайтын құжат ұсынылады.
Жұмыс істемейтін ананың жас балаларды бағып-күткен уақытын растау үшін мына құжаттардың (олардың болуына қарай) біреуі ұсынылады:
балалардың жеке басын куәландыратын құжат;
балалардың (тегін өзгерткен кезде) неке туралы куәлігі (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлігі немесе неке қию туралы актілік жазбадан үзінді көшірме;
балалардың орта оқу орнын бітіргені туралы аттестат;
орта-кәсіптік немесе жоғары оқу орнын бітіргені туралы диплом не балалардың оқығанын растайтын оқу орнының анықтамасы;
балалардың қайтыс болғаны туралы куәлік немесе хабарлама (не азаматтық хал актілерін жазу органдары берген қайтыс болғаны туралы актілік жазба немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама);
балалардың әскери қызметті өткергенін растайтын құжат;

3) свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при изменении фамилии).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.11.2021 № 424 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. При назначении пенсионных выплат по возрасту женщинам, родившим (усыновившим, удочерившим) 5 и более детей и воспитавшим их до восьмилетнего возраста, дополнительно представляются: свидетельства о рождении детей (или актовая запись о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния) и документы, подтверждающие факт воспитания детей до восьми лет.
К документам, подтверждающим факт воспитания детей до восьми лет (в зависимости от их наличия), относятся:
1) документы, удостоверяющие личность детей;
2) свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при изменении фамилии) детей;
3) документ об обучении в учебном заведении детей;
4) свидетельство или уведомление о смерти детей (выписка из актовой записи о смерти, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданная органом записи актов гражданского состояния);
5) военный билет;
6) решение суда об установлении факта воспитания, усыновления (удочерения) ребенка (детей).
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. В случае назначения пенсионных выплат по возрасту лицу, проживавшему в зонах чрезвычайного и максимального радиационного риска, дополнительно представляется документ, подтверждающий факт проживания в зонах чрезвычайного и максимального радиационного риска с 29 августа 1949 года по 5 июля 1963 года в течение 5 лет.
8. Для назначения базовой пенсии помимо документов, перечисленных в пункте 3 настоящих Правил, заявителем представляются:
1) документы, подтверждающие стаж участия заявителя в пенсионной системе;
2) свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при наличии).
К документам, подтверждающим стаж участия в пенсионной системе (в зависимости от их наличия), относятся:

3) неке туралы куәлік (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлік немесе неке қию туралы актілік жазбадан үзінді көшірме (тегін өзгерткен кезде).
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.11.2021 № 424 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
6. 5 және одан да көп бала туған (асырап алған) және оларды сегіз жасқа дейін тәрбиелеген әйелдерге жасына байланысты зейнетақы төлемдері тағайындалғанда қосымша: балалардың туу туралы куәліктері (немесе азаматтық хал актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазба немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) және балаларды сегіз жасқа дейін тәрбиелеген фактіні растайтын құжаттар ұсынылады.
Балаларды сегіз жасқа дейін тәрбиелеген фактіні растайтын құжаттарға (олардың бар-жоғына қарай) мыналар жатады:
1) балалардың жеке басын куәландыратын құжаттар;
2) балалардың неке туралы куәліктері (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлік немесе неке қию туралы актілік жазбадан үзінді көшірме (тегін өзгерткен кезде);
3) балалардың оқу орнында оқитыны туралы құжат;
4) балалардың қайтыс болу туралы куәлік немесе хабарлама (азаматтық хал актілерін жазу органы берген қайтыс болу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама);
5) әскери билет;
6) баланы (балаларды) тәрбиелеу, асырап алу фактісін белгілеу туралы соттың шешімі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Төтенше және аса жоғары радиациялық қатер аймақтарында тұрған адамға жасына байланысты зейнетақы төлемдері тағайындалған жағдайда, 1949 жылғы 29 тамыз бен 1963 жылғы 5 шілде аралығында төтенше және аса жоғары радиациялық қатер аймақтарында 5 жыл бойы тұру фактісін растайтын құжат қосымша ұсынылады.
8. Базалық зейнетақыны тағайындау үшін өтініш беруші осы Қағидалардың 3-тармағында тізбеленген құжаттардан басқа:
1) өтініш берушінің зейнетақы жүйесіне қатысу өтілін растайтын құжаттарды;
2) неке туралы куәлікті (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлікті немесе неке қию туралы актілік жазбадан үзіндіні (бар болса) ұсынады.
Зейнетақы жүйесіне қатысу өтілін растайтын құжаттарға (олардың болуына байланысты) мыналар жатады:

1) документы, предусмотренные подпунктом 2) пункта 5 настоящих Правил, подтверждающие трудовой стаж заявителя, выработанный до 1 января 1998 года;
2) документы, подтверждающие время ухода неработающей матери за малолетними детьми:
свидетельства о рождении детей (выписка из актовой записи о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
один из следующих документов (в зависимости от их наличия):
документ, удостоверяющий личность детей;
свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при наличии) детей;
аттестат об окончании среднего учебного заведения детей;
диплом об окончании средне-специального или высшего учебного заведения либо справка учебного заведения, подтверждающая обучение детей;
свидетельство или уведомление о смерти детей (либо актовая запись о смерти, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
документ, подтверждающий прохождение воинской службы на детей;
3) решение суда, подтверждающее факт осуществления и период фактического ухода неработающего отца за малолетними детьми;
При этом, указанный период не засчитывается в стаж участия в пенсионной системе матери ребенка;
4) решение суда, подтверждающее факт осуществления и время ухода за лицом с инвалидностью первой группы, одиноким лицом с инвалидностью второй группы и пенсионером по возрасту, нуждающимися в посторонней помощи, а также престарелым, достигшим восьмидесятилетнего возраста, ребенком с инвалидностью в возрасте до восемнадцати лет.
Представление решения суда не требуется при подтверждении сведений о получении ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка с инвалидностью, лицу, осуществляющему уход за лицом с инвалидностью первой группы государственными ИС;
5) документы, подтверждающие периоды воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службы (в зависимости от их наличия):
трудовая книжка;
военный билет;
справка архивного учреждения о периоде службы;
справка управления (отдела) по делам обороны или с места службы;
выписки из приказов, подтверждающих возникновение и прекращение служебных отношений на основе заключения и прекращения контракта о прохождении службы;
6) документ, подтверждающий факт и период проживания за границей супруги (супруга) сотрудников дипломатических служб Республики Казахстан и международных организаций, супругов военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудников специальных государственных органов с супругами в местностях, где отсутствовала возможность их трудоустройства по специальности;

1) осы Қағидалардың 5-тармағының 2) тармақшасында көзделген, өтініш берушінің 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін жинақталған еңбек өтілін растайтын құжаттар;
2) жұмыс істемейтін ананың жас балаларды бағып-күткен уақытын растайтын құжаттар:
балалардың туу туралы куәліктері (туу туралы актілік жазбадан үзінді немесе азаматтық хал актілерін жазу органдары берген азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама);
келесі құжаттардың біреуі (олардың болуына байланысты):
балалардың жеке басын куәландыратын құжат;
балалардың (тегін өзгерткен кезде) неке туралы куәлігі (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлік немесе неке қию туралы актілік жазбадан үзінді;
балалардың орта оқу орнын бітіргені туралы аттестат;
балалардың арнаулы орта немесе жоғары оқу орнын бітіргені туралы диплом не білім алғанын растайтын оқу орнының анықтамасы;
балалардың қайтыс болғаны туралы куәлік немесе хабарлама (немесе қайтыс болғаны туралы актілік жазба немесе азаматтық хал актілерін жазу органдары берген азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама);
балалардың әскери қызметті өткергенін растайтын құжат;
3) жұмыс істемейтін әкенің жас балаларды нақты бағып-күткені фактісін және кезеңін растайтын сот шешімі;
Бұл ретте көрсетілген кезең баланың анасының зейнетақы жүйесіне қатысу өтіліне есептелмейді.
4) бірінші топтағы мүгедектігі бар адамды, екінші топтағы жалғызілікті мүгедектігі бар адамды және бөгде адамның көмегіне мұқтаж жасына байланысты зейнеткерді, сексен жасқа толған қарттарды, он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар баланы бағып-күтуді жүзеге асыру фактісін және кезеңін растайтын сот шешімі;
Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға), бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтімді жүзеге асыратын адамға тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы алу туралы мәліметтерді мемлекеттік АЖ-дан растау кезінде сот шешімін ұсыну талап етілмейді;
5) әскери қызмет, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызмет, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет кезеңдерін растайтын (олардың болуына қарай) мынадай құжаттар:
еңбек кітапшасы;
әскери билет;
қызмет кезеңі туралы архив мекемесінің анықтамасы;
қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) немесе қызмет орнының анықтамасы;
қызметті өткеру туралы келісімшарт жасау және тоқтату негізінде қызметтік қатынастардың туындауын және тоқтауын растайтын бұйрықтың көшірмелері ұсынылады;
6) Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметтері және халықаралық ұйымдар қызметкерлері жұбайының (зайыбының) шетелде, әскери қызметшілердің (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа), арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің жұбайларымен мамандықтары бойынша жұмысқа орналасу мүмкіндігі болмаған жерлерде тұру фактісін және кезеңін растайтын құжат;

7) документы, подтверждающие трудовой стаж после 1 января 1998 года в российских организациях комплекса "Байконур";
8) документы, подтверждающие периоды трудовой деятельности до 31 декабря 2004 года физических лиц, имеющих инвалидность первой и второй групп, если инвалидность установлена бессрочно (в зависимости от их наличия):
трудовая книжка;
справка с места работы при отсутствии или негодности трудовой книжки, отсутствии соответствующих записей в трудовой книжке, наличии исправлений, неточностей, разночтений;
решение суда.
С 1 января 2005 года в стаж участия в пенсионной системе физических лиц, имеющих инвалидность первой и второй групп, если инвалидность установлена бессрочно, засчитываются периоды осуществления социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования на основании сведений централизованной базы данных о перечислении социальных отчислений.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Период осуществления обязательных взносов подтверждается сведениями централизованной базы данных о перечислении обязательных пенсионных взносов.
При неполном или несвоевременном перечислении обязательных пенсионных взносов период осуществления обязательных пенсионных взносов подтверждается (в зависимости от их наличия) следующими документами:
справкой работодателя (правопреемника) о перечислении обязательных пенсионных взносов по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам или архивного учреждения о перечислении обязательных пенсионных взносов (при условии соответствия периодов перечисления обязательных пенсионных взносов периодам трудовой деятельности, указанным в документах, подтверждающих трудовой стаж заявителя);
решением суда, подтверждающим период перечисления обязательных пенсионных взносов.
Период, за который перечислялись обязательные пенсионные взносы лиц, занимавшихся частной практикой, физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг), за исключением случая, предусмотренного подпунктом 5) пункта 2 статьи 24 Закона, а также индивидуальных предпринимателей, осуществлявших обязательные пенсионные взносы в свою пользу, членов (участников) и глав крестьянских или фермерских хозяйств, равен одному году при условии перечисления в единый накопительный пенсионный фонд не менее годовой суммы обязательных пенсионных взносов, подлежащей уплате за соответствующий налоговый период.
Если внесенная указанными лицами сумма обязательных пенсионных взносов меньше годовой суммы обязательных пенсионных взносов, подлежащей уплате за соответствующий налоговый период, то период, за который перечислялись обязательные пенсионные взносы, определяется пропорционально внесенной сумме обязательных пенсионных взносов.

7) "Байқоңыр" кешенінің ресейлік ұйымдарында 1998 жылғы 1 қаңтардан кейінгі еңбек өтілін растайтын құжат;
8) егер мүгедектігі мерзімсіз болып белгіленсе, бірінші және екінші топтардағы мүгедектігі бар адамдардың 2004 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі еңбек қызметінің кезеңдерін растайтын құжаттар (олардың болуына қарай):
еңбек кітапшасы;
еңбек кітапшасы болмаса немесе жарамсыз болса, еңбек кітапшасында тиісті жазбалар, болмаса, түзетулер және оқылуында әртүрлілік болса, жұмыс орнынан анықтама;
сот шешімі.
Егер мүгедектігі мерзімсіз болып белгіленсе, бірінші және екінші топтардағы мүгедектігі бар адамдардың зейнетақы жүйесіне қатысу өтіліне 2005 жылғы 1 қаңтардан бастап әлеуметтік төлемдерді аудару туралы орталықтандырылған дерекқордың мәліметтері негізінде Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік төлемдер жүзеге асырылған кезеңдер есепке алынады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Міндетті зейнетақы жарналары жүзеге асырылған кезең орталықтандырылған дерекқордағы міндетті зейнетақы жарналарын аудару туралы мәліметтермен расталады.
Міндетті зейнетақы жарналары толық және уақтылы аударылмағанда міндетті зейнетақы жарналарын (олардың болуына қарай) жүзеге асыру кезеңі мынадай құжаттармен расталады:
міндетті зейнетақы жарналары аударылған кезеңдер өтініш беруші еңбек өтілін растайтын құжаттарда көрсетілген еңбек қызметінің кезеңдеріне сәйкес келсе осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндетті зейнетақы жарналарын аудару туралы жұмыс берушінің (құқықтық мирасқордың) немесе архивтік мекеменің растау анықтамасы;
міндетті зейнетақы жарналарын аудару кезеңін растайтын сот шешімі.
Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің мөлшерін қайта есептеген кезде жеке практикамен айналысатын адамдардың, сондай-ақ нысанасы жұмысты (қызмет көрсетуді) орындау болып табылатын, Заңның 24-бабы 2-тармағының 5) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын жеке тұлғалардың, сондай-ақ өз пайдасына міндетті зейнетақы жарналарын жүзеге асырған дара кәсіпкерлердің және шаруа немесе фермер қожалықтарының басшылары және мүшелерінің (қатысушыларының) міндетті зейнетақы жарналары жүзеге асырылған кезеңі бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына тиісті салық кезеңіне төленуге жататын міндетті зейнетақы жарналарының кемінде жылдық сомасын аударған жағдайда бір жылға тең болады.
Егер көрсетілген адамдар енгізген міндетті зейнетақы жарналарының сомасы тиісті салық кезеңіне төленуге жататын міндетті зейнетақы жарналарының жылдық сомасынан аз болса, онда міндетті зейнетақы жарналары аударылған кезең енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының сомасына пропорционалды түрде айқындалады.

При условии перечисления обязательных пенсионных взносов до 1 июля 2006 года в период участия в накопительной пенсионной системе учитывается месяц, предшествующий месяцу, в котором осуществлено перечисление обязательных пенсионных взносов.
Если за один месяц в накопительные пенсионные фонды и (или) единый накопительный пенсионный фонд осуществлено перечисление обязательных пенсионных взносов несколько раз, период участия в накопительной системе составляет один месяц.
Периоды трудовой, предпринимательской деятельности, занятия частной практикой по видам деятельности, к которым по решению Правительства Республики Казахстан применялся поправочный коэффициент "0" к ставкам обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов подтверждаются справкой работодателя согласно приложения 5-1 к настоящим Правилам.
Период получения социальной выплаты на случай потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий подтверждаются сведениями из централизованной базы данных.
Суммы излишне (ошибочно) уплаченных обязательных пенсионных взносов, учтенные для назначения пенсионных выплат по возрасту, не подлежат возврату.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Для назначения государственного социального пособия по инвалидности, помимо документов, перечисленных в пункте 3 настоящих Правил, из централизованной базы данных лиц с инвалидностью запрашиваются сведения об установлении инвалидности заявителю.
При отсутствии сведений из централизованной базы данных лиц с инвалидностью к заявлению прилагается копия справки об инвалидности.
В зависимости от наличия представляется один из следующих документов:
1) решение Межведомственного экспертного совета по установлению причинной связи заболеваний, инвалидности лиц, подвергшихся радиационному воздействию;
2) решение Центральной военно-врачебной комиссии;
3) свидетельство о болезни, выданное госпиталем, или заключение военно-врачебной комиссии;
4) свидетельство о рождении ребенка с инвалидностью до восемнадцати лет (выписка из актовой записи о рождении или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
5) свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении/расторжении брака (при изменении фамилии родителя/опекуна).

Міндетті зейнетақы жарналарын 2006 жылғы 1 шілдеге дейін аударған жағдайда жинақтаушы зейнетақы жүйесіне қатысу кезеңіне міндетті зейнетақы жарналары аударылған айдың алдындағы ай есепке алынады.
Егер бір айда жинақтаушы зейнетақы қорларына және (немесе) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын аудару бірнеше рет жүзеге асырылса, жинақтаушы жүйеге қатысу кезеңі бір айды құрайды.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының мөлшерлемелеріне "0" түзету коэффиценті қолданылған еңбек, кәсіпкерлік қызмет, қызмет түрлері бойынша жеке практикамен айналысу кезеңдері осы Қағидаларға 5-1-қосымшаға сәйкес жұмыс берушінің анықтамасымен расталады.
Төтенше жағдайлар, шектеу іс-шаралары қолданылған кезеңде қызметті шектеуге байланысты кірістен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем алу кезеңі орталықтандырылған дерекқордағы мәліметтермен расталады.
Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін артығымен (қате) төленген міндетті зейнетақы жарналарының сомалары қайтаруға жатпайды.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Мүгедектігі бойынша берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыны тағайындау үшін осы Қағидалардың 3-тармағында тізбеленген құжаттардан басқа, мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған дерекқорынан өтініш берушіге мүгедектік белгілеу туралы мәліметтер сұратылады.
Мүгедектердің орталықтандырылған дерекқорында мәліметтер болмаған жағдайда өтінішке мүгедектік туралы анықтаманың көшірмесі қоса беріледі.
Бар-жоғына қарай мынадай құжаттардың біреуі ұсынылады:
1) Радиациялық әсерге ұшыраған адамдардың ауруының, мүгедектігінің себептік байланысын белгілеу жөніндегі ведомствоаралық сараптамалық кеңестің шешімі;
2) Орталық әскери-дәрігерлік комиссияның шешімі;
3) госпиталь берген ауруы туралы куәлік немесе әскери-дәрiгерлiк комиссияның қорытындысы;
4) он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар баланың туу туралы куәлігі (азаматтық хал актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама);
5) неке туралы куәлік (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлік немесе неке қию/бұзу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме (ата-анасы/қамқоршы тегін өзгерткен кезде).

Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Для назначения государственного социального пособия по случаю потери кормильца, помимо документов, перечисленных в пункте 3 настоящих Правил, заявителем представляется:
1) свидетельство или уведомление о смерти кормильца или решение суда о признании лица безвестно отсутствующим (умершим);
2) документ, подтверждающий родственные отношения иждивенца с умершим (свидетельство о рождении, о браке, о расторжении брака, об установлении отцовства (материнства) и другие).
При необходимости (в зависимости от их наличия) представляются следующие документы:
1) справка органов записи актов гражданского состояния (если сведения об отце в свидетельстве о рождении внесены по заявлению матери);
2) справка учебного заведения по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, если иждивенцы в возрасте от восемнадцати до двадцати трех лет являются обучающимися очной формы обучения (предоставляется ежегодно);
3) документ об установлении опеки или попечительства;
4) военный билет погибшего (умершего) либо справка о прохождении воинской службы;
5) документ о гибели или смерти военнослужащего, сотрудника органов внутренних дел и бывшего Государственного следственного комитета Республики Казахстан вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных при исполнении служебных обязанностей или прохождении воинской службы.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При назначении государственного социального пособия по случаю потери кормильца лицом, занятым уходом за детьми, братьями, сестрами или внуками умершего кормильца, не достигшими восьми лет, ежегодно заявителем представляется трудовая книжка с записью о прекращении трудовой деятельности, в случае ее отсутствия отделением Государственной корпорации запрашиваются из ИС сведения о том, что лицо не зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя и из автоматизированной ИС центрального исполнительного органа об отсутствии факта перечисления обязательных пенсионных взносов.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыны тағайындау үшін өтініш беруші осы Қағидалардың 3-тармағында тізбеленген құжаттардан басқа:
1) асыраушының қайтыс болғаны туралы куәлікті немесе хабарламаны немесе адамды хабар-ошарсыз кеткен (қайтыс болған) деп тану туралы соттың шешiмін;
2) асырауындағы адамның қайтыс болған адаммен туыстық қатынастарын растайтын құжатты (туу туралы, неке туралы, некені бұзу туралы, әке болуды (ана болуды) белгілеу туралы куәлік және тағы басқалар) ұсынады.
Қажет болған кезде (олардың бар-жоғына қарай) мынадай құжаттар ұсынылады:
1) азаматтық хал актiлерiн жазу органдарының анықтамасы (егер туу туралы куәлікте әкесі туралы мәліметтер анасының мәлімдеуі бойынша енгізілсе);
2) егер он сегіз бен жиырма үш жас шамасындағы асырауындағы адамдар күндiзгi оқу бөлiмiнiң оқушылары болып табылса, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқу орнының анықтамасы (жыл сайын беріледі);
3) қамқоршы немесе қорғаншылық белгілеу туралы құжат;
4) қаза тапқан (қайтыс болған) адамның әскери билетi не әскери қызмет өткергенi туралы анықтама;
5) әскери қызметшiнiң, ішкi iстер органдары мен бұрынғы Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк тергеу комитетi қызметкерiнiң қызметтік міндеттерін атқару немесе әскери қызмет өткеру кезінде алған жаралануы, контузия алуы, мертiгуi, ауруы салдарынан қаза болғаны немесе қайтыс болғаны туралы анықтама.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны тағайындау кезінде қайтыс болған асыраушының сегіз жасқа толмаған балаларын, iнiлерiн, қарындастарын немесе немерелерiн күтумен айналысатын адам жыл сайын еңбек қызметiн тоқтатқаны туралы жазбасы бар еңбек кiтапшасын ұсынады, ол болмаған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі АЖ адамның дара кәсiпкер ретiнде тiркелмегенi туралы және орталық атқарушы органның автоматтандырылған ақпараттық жүйесінен міндетті зейнетақы жарналарын аудару фактісінің болмауы туралы мәліметтерді сұратады.

13. Для назначения государственного специального пособия, помимо документов, перечисленных в пункте 3 настоящих Правил, заявителем представляются:
1) справка организации, подтверждающая характер работы или условия труда, по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
В случае ликвидации организации, представляется архивная справка с указанием места работы, занимаемой должности, профессии, периодов работы, номера архивного дела, его страницы, заверенная печатью и подписью директора архива и архивариуса, или электронная копия архивного документа, удостоверенная электронной цифровой подписью уполномоченного работника государственного архива или ведомственного архива.
При отсутствии архивных документов характер работы или условия труда и их соответствие Списку № 1 производств, работ, профессий, должностей и показателей на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или Списку № 2 производств, работ, профессий, должностей и показателей на работах с вредными и тяжелыми условиями труда, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 1999 года № 1930, устанавливаются через судебные органы;
2) документы, подтверждающие трудовой стаж, предусмотренные подпунктом 2) пункта 5 настоящих Правил.
14. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственных услуг, регламентирован согласно приложениям 8, 9, 10, 11 и 12 к настоящим Правилам в форме перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. При обращении заявителя за назначением пенсии и пособий специалистом, принявшим заявление, осуществляется проверка на наличие у заявителя факта назначения или подачи заявления на назначение выплаты.
При получении сведений из ИС центрального исполнительного органа, подтверждающих факт назначения соответствующей выплаты или подачи заявления на назначение пенсии и пособий заявителю безотлагательно вручается расписка об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам, а при назначении государственных социальных пособий по инвалидности и по случаю потери кормильца через проактивную услугу процесс оказания государственной услуги завершается.

13. Мемлекеттік арнайы жәрдемақы тағайындау үшін өтініш беруші осы Қағидалардың 3-тармағында тізбеленген құжаттардан басқа:
1) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс сипатын немесе еңбек жағдайларын растайтын ұйымның анықтамасын ұсынады.
Ұйым таратылған жағдайда жұмыс орны, атқарған лауазымы, кәсiбi, жұмыс кезеңдерi, архив iсiнің нөмiрi, оның беттерi көрсетiлген, мөрмен және архив директоры мен архивариустың қолы қойылып расталған архивтік анықтама немесе мемлекеттік архивтің немесе ведомстволық архивтің уәкілетті қызметкерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған архивтік құжаттың электрондық көшірмесі ұсынылады.
Мұрағат құжаттары болмаған жағдайда жұмыс сипаты немесе еңбек жағдайлары және олардың Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 19 желтоқсандағы № 1930 қаулысымен бекітілген Жерасты және ашық кен жұмыстарындағы, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстардағы өндірістердің, жұмыстардың, кәсіптердің лауазымдар мен көрсеткіштердің № 1 тізіміне немесе Еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстардағы өндірістердің, жұмыстардың, кәсіптердің, лауазымдар мен көрсеткіштердің № 2 тізіміне сәйкестігі сот органдары арқылы белгіленеді;
2) осы Қағидалардың 5-тармағының 2) тармақшасында көзделген, еңбек өтілін растайтын құжаттарды ұсынады.
14. Мемлекеттік қызметтерді көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, оның ішінде процестің сипаттамасы, нысаны, мазмұны және нәтижесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің нысаны ретінде осы Қағидаларға 8, 9, 10, 11 және 12-қосымшаларға сәйкес регламенттелген.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Өтініш беруші зейнетақы мен жәрдемақыларды тағайындау үшін жүгінген кезде өтінішті қабылдаушы өтініш берушінің тағайындау немесе төлем тағайындауға өтініш беру фактісінің болуына тексеруді жүзеге асырады.
Орталық атқарушы органның АЖ тиісті төлемді тағайындау немесе зейнетақы мен жәрдемақыларды тағайындауға өтініш беру фактісін растайтын мәліметтер алынған кезде өтініш берушіге мүлтiксiз осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі, ал мүгедектігі бойынша және асыраушысынан айырылуы жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар проактивті қызмет арқылы тағайындағанда мемлекеттік қызмет көрсету процесі аяқталады.

16. Специалист, принявший заявление, проверяет полноту пакета документов, принимаемых у заявителя для назначения соответствующей выплаты, а также сведений, полученных из ИС, обеспечивают качество воспроизведения электронных копий документов и их соответствия оригиналам, представленных заявителем в соответствии с пунктами 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 и 13 к настоящим Правилам, удостоверяет посредством своего ЭЦП, после чего оригиналы документов возвращает заявителю.
17. В случае представления заявителем неполного пакета документов, и (или) документов с истекшим сроком действия, отсутствия права на назначение пенсий и пособий заявителю безотлагательно выдается расписка об отказе в приеме заявления на назначение пенсии и пособий по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
18. При обращения услугополучателя по принципу "одного заявления" за назначением государственного социального пособия по инвалидности, специального государственного пособия по инвалидности, пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью, пособия по уходу за лицом с инвалидностью первой группы подразделение МСЭ в течение одного рабочего дня со дня принятия заявления направляет в отделение Государственной корпорации, для оказания государственной услуги по назначению государственного социального пособия по инвалидности электронную заявку, состоящую из электронного заявления, электронных копий документов, а также сведения, полученные из ИС государственных органов и (или) организаций.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. При назначении пенсионных выплат по возрасту доход подтверждается сведениями централизованной базы данных о перечислении обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений в государственный фонд социального страхования, отчислений и /или взносов в фонд обязательного медицинского страхования и индивидуального подоходного налога.
При выявлении расхождений среднемесячный доход для исчисления размеров пенсионных выплат по возрасту определяется без учета сумм дохода за те месяцы, в которых обнаружились расхождения.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Заявление о назначении пенсий и пособий в отделении Государственной корпорации регистрируется в электронном журнале регистрации заявлений граждан о назначении (перерасчете) пенсий и пособий по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам. Электронные заявки, поступившие через МСЭ и портал регистрируются в электронном журнале регистрации заявлений граждан на назначение по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам.

16. Өтінішті қабылдаған маман өтініш берушіден тиісті төлемді тағайындау үшін қабылданатын құжаттар топтамасының толықтығын, сондай-ақ ақпараттық жүйелерден алынған мәліметтерді тексереді, электронды құжаттардың көшірмелерінің өтініш беруші осы Қағидалардың 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 және 13-тармақтарына сәйкес ұсынған тұпнұсқаларына сәйкес келуін қамтамасыз етеді, өзінің ЭЦҚ арқылы куәландырады, кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
17. Өтініш беруші құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған немесе зейнетақы мен жәрдемақыларды тағайындауға құқығы болмаған жағдайда өтініш берушіге кідіріссіз осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы мен жәрдемақыларды тағайындауға өтініш қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
18. Көрсетілетін қызметті алушы мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны, мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы, мүгедектігі бар бала тәрбиелеушіге жәрдемақы, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасау бойынша жәрдемақы тағайындауға "бір терезе" қағидаты бойынша жүгінгенде МӘС бөлімшесі өтінішті қабылдаған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде электрондық өтініштен, құжаттардың электрондық көшірмелеріне тұратын электрондық өтінімді, сондай-ақ мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дан алынған мәліметтерді Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындау кезінде табыс орталықтандырылған дерекқордың міндетті зейнетақы жарналарының, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың, міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдардың және/немесе жарналардың және жеке табыс салығының аударылуы туралы мәліметтерімен расталады.
Айырмашылықтар анықталғанда зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеуге арналған орташа айлық табыс айырмашылық анықталған айлар үшін табыс сомалары ескерілмей айқындалады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Зейнетақылар мен жәрдемақыларды тағайындау туралы өтініш осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде зейнетақылар мен жәрдемақыларды тағайындау (қайта есептеу) туралы азаматтардың өтініштерін тіркеудің электрондық журналында тіркеледі. МӘС бөлімшесі және портал арқылы келіп түскен электрондық өтінімдер осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтардың өтініштерін тіркеудің электрондық журналында тіркеледі.

21. Специалистом, принявшим заявление, заявителю вручается расписка о принятии документов.
Трудовая книжка возвращается отделением Государственной корпорации заявителю после назначения пенсионных выплат по возрасту и государственного специального пособия.
22. Лицо, имеющее право на долю государственного социального пособия по случаю потери кормильца, обращается в отделение Государственной корпорации по месту жительства с заявлением и приложением необходимых документов, указанных в пунктах 3 и 11 настоящих Правил.
Отделение Государственной корпорации по месту жительства долевого получателя в течение одного рабочего дня направляет в электронном виде в отделение Государственной корпорации по месту жительства основного получателя заявление о назначении государственного социального пособия по случаю потери кормильца и приложенные к нему документы.
Отделение Государственной корпорации по месту жительства основного получателя в течение одного рабочего дня со дня поступления формирует электронный проект решения на назначение государственного социального пособия по случаю потери кормильца основному получателю с указанием размера пособия долевого получателя и направляет через филиал Государственной корпорации в уполномоченный орган.
Глава 3. Порядок обращения за назначением базовой пенсии, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и единовременной выплаты на погребение через портал
23. При обращении заявителя за назначением базовой пенсии, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и единовременной выплаты на погребение посредством портала запрос в ИС государственных органов и (или) организаций для подтверждения представленных сведений и получения необходимых сведений, предусмотренных в заявлении:
для назначения базовой пенсии - согласно приложению 18 к настоящим Правилам;
для назначения государственного социального пособия по инвалидности – согласно приложению 19 к настоящим Правилам;
для назначения государственного социального пособия по случаю потери кормильца – согласно приложению 20 к настоящим Правилам;
для назначения единовременной выплаты на погребение – согласно приложению 21 к настоящим Правилам, получаются из соответствующих ИС государственных органов и (или) организаций самим заявителем через ШЭП (шлюз "электронного правительства").
При представлении государственными органами и (или) организациями электронных документов, подтверждающих запрашиваемые сведения, заявитель, осуществивший запрос посредством портала, удостоверяет электронное заявление своим ЭЦП и направляет его в автоматизированную ИС Е-макет.
Поступившее посредством портала электронное заявление, представленное для назначения базовой пенсии, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и единовременной выплаты на погребение проходит проверку по следующим параметрам:

21. Өтінішті қабылдаған маман өтініш берушіге құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді.
Жасына байланысты зейнетақы төлемдері және мемлекеттік арнайы жәрдемақылар тағайындалғаннан кейін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі еңбек кітапшасын өтініш берушіге қайтарады.
22. Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы үлесіне құқығы бар адам өтінішпен және осы Қағидалардың 3 және 11-тармақтарында көрсетілген қажетті құжаттарды қоса бере отырып, тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жүгінеді.
Үлес алушының тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі бір жұмыс күні ішінде асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау туралы өтінішті және оған қоса берілген құжаттарды негізгі алушының тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне электрондық түрде жібереді.
Негізгі алушының тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде үлес алушы жәрдемақысының мөлшерін көрсете отырып негізгі алушыға асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындауға электрондық шешім жобасын қалыптастырады және Мемлекеттік корпорацияның филиалы арқылы уәкілетті органға жібереді.
3-тарау. Базалық зейнетақыны, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылуы жағдайына мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны және жерлеуге бір реттік төлемдерді портал арқылы тағайындауға жүгіну тәртібі
23. Өтініш беруші базалық зейнетақыны, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылуы жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны және жерлеуге бір реттік жәрдемақыларды тағайындауға портал арқылы жүгінген кезде ұсынылған мәліметтерді растау және өтініште көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-на сұрау салу:
базалық зейнетақыны тағайындау үшін осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес;
мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау үшін осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес;
асыраушысынан айырылуы жағдайына мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау үшін осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес;
жерлеуге бір реттік төлем тағайындау үшін – осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес ЭҮШ ("электрондық үкіметтің" шлюзі) арқылы тиісті мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дан өтініш беруші өзі жүзеге асырады.
Мемлекеттік органдар және (немесе) ұйымдар сұрау салынған мәліметтерді растайтын электрондық құжаттарды ұсынған кезде сұрау салуды портал арқылы жүзеге асырған өтініш беруші электрондық өтінішті өзінің ЭЦҚ-сымен куәландырады және Е-макет автоматтандырылған АЖ жібереді.
Базалық зейнетақыны тағайындау, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны және жерлеуге бір реттік төлемдерді тағайындауға портал арқылы келіп түскен базалық зейнетақы тағайындау үшін ұсынылған электрондық өтініш мынадай параметрлер бойынша тексеруден өтеді:

1) полнота представленных сведений;
2) отсутствие факта назначения, выплаты, а также подачи заявления на назначение соответствующих выплат;
3) назначение заявителю выплаты по другому основанию;
4) для назначения базовой пенсии – о достижении заявителем пенсионного возраста;
5) для назначения единовременной выплаты на погребение – подача заявления на назначение выплаты по указанному умершему;
наличие у умершего назначение пенсий по возрасту, базовой пенсии и пособий;
обращение за единовременной выплатой на погребение последовало не позднее трех лет после месяца смерти получателя пенсии или пособий;
При положительном результате проверки по указанным параметрам заявление перемещается в журнал входящих сообщений, предназначенных для обработки в Е-макет.
Заявителю, обратившемуся за назначением базовой пенсии, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и единовременной выплаты на погребение посредством портала, в личный кабинет заявителя направляется уведомление о принятии электронного заявления.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок оказания через проактивную услугу по назначению государственных социальных пособий по инвалидности и по случаю потери кормильца
24. При возникновении права на назначение государственных социальных пособий по инвалидности и по случаю потери кормильца, по основаниям, предусмотренным Законом о государственных социальных пособиях, инициируется посредством Е-макет при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на веб-портале "электронного правительства" сообщение о возможности назначения государственных социальных пособий по инвалидности и по случаю потери кормильца и выборе языка.
25. После получение согласия услугополучателя на оказание проактивной услуги, а также иных необходимых сведений от услугополучателя, в том числе ограниченного доступа, посредством абонентского устройства сотовой связи услугополучателя направляется уведомление о подтверждении или предоставлении номера банковского счета.
Днем обращения за назначением государственных социальных пособий по инвалидности и по случаю потери кормильца через проактивную услугу считается день получения согласия на назначение пособия.
26. При назначении государственных социальных пособий по инвалидности и по случаю потери кормильца через проактивную услугу запрос в ИС государственных органов и (или) организаций для получения необходимых сведений, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил, осуществляется Е-макет.

1) ұсынылған мәліметтердің толықтығы;
2) тағайындау, төлеу, сондай-ақ тиісті төлемдерді тағайындауға өтініш беру фактісінің болмауы;
3) өтініш берушіге басқа негіз бойынша төлем тағайындалуы;
4) базалық зейнетақыны тағайындау үшін – өтініш берушінің зейнеткерлік жасқа жетуі;
5 ) жерлеу үшін бір реттік төлемдерді тағайындау үшін – көрсетілген қайтыс болған адамға төлем тағайындауға өтініш беру;
қайтыс болған адамға жасына байланысты зейнетақы мен жәрдемақы тағайындалуы;
жерлеу үшін бір реттік төлемге жүгіну зейнетақы немесе жәрдемақы алушы қайтыс болған айдан кейінгі үш жылдан кешіктірмей өтініш беру.
Көрсетілген параметрлер бойынша тексеру нәтижесі оң болғанда өтініш өңдеуге арналған Е-макет кіріс хабарламалар журналына ауыстырылады.
Базалық зейнетақы, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы және жерлеуге бір реттік төлемдерді тағайындауға портал арқылы жүгінген өтініш берушіге электрондық өтініштің қабылданғаны туралы хабарлама өтініш берушінің жеке кабинетіне жіберіледі.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Мүгедектігі бойынша және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны тағайындауға проактивті қызметтер көрсету тәртібі
24. Мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы заңда көзделген негіздер бойынша мүгедектігіне және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар тағайындауға құқық туындаған кезде, Е-макет арқылы абоненттіқ ұялы байланыс құрылғысының телефон нөмірі тіркелген жағдайда "электрондық үкіметтің" веб-порталында көрсетілетілен қызметті алушыға мүгедектігі және асыраушысынан айырылуы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар тағайындау және тілді таңдауы туралы хабарлама дайындалады.
25. Көрсетілетін қызметті алушыдан проактивті қызмет көрсетуге келісім, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыдан басқа да қажетті мәліметтерді алғаннан кейін, оның ішінде көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы шектелген қолжетімділік, банк шотының нөмірін беру немесе растау туралы хабарлама жіберіледі.
Әлеуметтік жәрдемақы тағайындауға келісім алған күн проактивті қызмет арқылы мүгедектігі және асыраушысынан айырылуы жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар тағайындауға жүгінген күн болып есептеледі.
26. Мүгедектігі және асыраушысынан айырылуы жағдайы бойнша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды проактивті қызмет арқылы тағайындаған кезде қажетті мәліметтерді алу үшін мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ сұрау салу осы Қағидалардың 4-тармағымен көзделген Е-макет арқылы жүзеге асырылады.

27. Отделение Государственной корпорации регистрирует электронную заявку, состоящую из электронных сведений, формирует ЭМД, с электронным проектом решения и удостоверяет его ЭЦП.
Действия работников филиала Государственной корпорации и уполномоченного органа предусмотрены главой 5 настоящих Правил.
28. В случае отсутствия или некорректности сведений в ЭМД, необходимых для принятия решения о назначении, уполномоченный орган выносит решение об отказе в назначении государственных социальных пособий по инвалидности и по случаю потери кормильца.
29. Отделение Государственной корпорации информирует заявителя о принятом решении о назначении или отказе в назначении пособия посредством sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
Sms-оповещения о назначении или отказе в назначении пособия регистрируется в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
На портале информация о назначении пособий направляется в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица.
Глава 5. Порядок назначения пенсий и пособий
30. Отделение Государственной корпорации формирует ЭМД и проект решения со дня регистрации заявления на назначение пенсионных выплат по возрасту в течение трех рабочих дней, на назначение базовой пенсии и пособий – в течение двух рабочих дней.
Сформированный ЭМД направляется в уполномоченный орган для принятия решения о назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении) пенсии или пособия через филиал Государственной корпорации.
Филиал Государственной корпорации в течение двух рабочих дней рассматривает поступившие документы, проверяет правильность оформления ЭМД и расчета пенсий и пособий.
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.11.2021 № 424 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
31. Пенсионные выплаты по возрасту в неполном объеме рассчитываются как доля от полной пенсионной выплаты пропорционально имеющемуся трудовому стажу на 1 января 1998 года.
Количество полных месяцев имеющегося трудового стажа делится на количество месяцев требуемого стажа и умножается на размер полной пенсионной выплаты по возрасту, равной 60 процентам от учтенного дохода.
Исчисление пенсионной выплаты по возрасту в неполном объеме при отсутствии требуемого законодательством дохода осуществляется исходя из минимальной пенсии, устанавливаемой законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
32. При назначении и изменении размеров пенсий и пособий все суммы, исчисленные в тиынах, подлежат округлению до одного тенге, независимо от суммы тиынов.

27. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі электрондық мәліметтерден тұратын электрондық өтінімді тіркейді, электрондық шешім жобасымен ЭІМ қалыптастырады және ЭЦҚ куәландырады.
Мемлекеттік корпорация мен уәкілетті орган қызметкерлерінің іс-әрекеті осы Қағидалардың 5-тарауында көзделген.
28. Тағайындау туралы шешім қабылдау үшін қажетті ЭІМ мәліметтер болмаған немесе дұрыс болмаған жағдайда уәкілетті орган мүгедектігіне және асыраушысынан айырылуы жағдайына мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады.
29. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жәрдемақы тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы қабылданған шешім туралы көрсетілетін қызметті алушының ұялы телефонына SMS-хабарлама арқылы хабардар етеді.
Жәрдемақы тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы қабылданған шешім осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес SMS-хабарлама журналында тіркеледі.
Порталда жәрдемақы тағайындау туралы ақпарат өтініш берушінің "жеке кабинетіне" уәкілетті адамның ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат түрінде тіркеледі.
5-тарау. Зейнетақылар мен жәрдемақыларды тағайындау тәртібі
30. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жасына байланысты зейнетақы төлемдерін үш жұмыс күні ішінде, базалық зейнетақыны және жәрдемақыларды екі жұмыс күні ішінде тағайындауға ЭІМ-ді және шешім жобасын қалыптастырады.
Қалыптастырылған ЭІМ зейнетақы немесе жәрдемақы тағайындау (өзгерту, төлемді қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін Мемлекеттік корпорацияның филиалы арқылы уәкілетті органға жіберіледі.
Мемлекеттік корпорацияның филиалы екі жұмыс күні ішінде келіп түскен құжаттарды қарайды, ЭІМ-ді ресімдеудің және зейнетақылар мен жәрдемақыларды есептеудің дұрыстығын тексереді.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.11.2021 № 424 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Жасына байланысты толық емес көлемдегі зейнетақы төлемдері толық зейнетақы төлемінен 1998 жылғы 1 қаңтарға дейінгі еңбек өтіліне барабар үлес ретінде есептеледі.
Еңбек өтіліндегі толық айлардың саны талап етілетін өтіл айларының санына бөлінеді және есепке алынған табыстың 60 пайызына тең жасына байланысты толық зейнетақы төлемінің мөлшеріне көбейтіледі.
Заңнамада талап етілетін табыс болмаған жағдайда, толық емес көлемдегі зейнетақы төлемін есептеу тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін ең төмен зейнетақыға байланысты жүзеге асырылады.
32. Зейнетақылар мен жәрдемақыларды тағайындаған және олардың мөлшері өзгерген кезде тиындармен есептелген барлық сома, тиындардың сомасына қарамастан бір теңгеге дейін дөңгелектеуге жатады.

33. Уполномоченный орган рассматривает ЭМД и принимает решение о назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении) пенсионных выплат по возрасту в течение пяти рабочих дней, базовой пенсии и пособий - в течение четырех рабочих дней со дня поступления ЭМД по формам согласно приложениям 24, 25, 26, 27 и 28 к настоящим Правилам.
При выявлении оснований для отказа в назначении (изменении, возобновлении выплаты) пенсий и пособий уполномоченный орган направляет заявителю уведомление о предварительном решении в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК).
Возражения заявителя по предварительному решению принимаются уполномоченным органом в течение 2 (двух) рабочих дней со дня его получения.
По результатам заслушивания уполномоченный орган принимает решение о назначении (изменении, возобновлении выплаты) или формирует мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
При этом при обращении заявителя через Государственную корпорацию уполномоченный орган направляет результат рассмотрения в Государственную корпорацию через шлюз "электронного правительства" не позднее, чем за сутки до истечения срока рассмотрения.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Если для принятия решения о назначении (изменении, возобновлении, выплаты) пенсий и пособий требуется приобщение к ЭМД дополнительных документов и (или) доход не подтверждается сведениями централизованной базы данных о перечислении обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений в государственный фонд социального страхования, отчислений и /или взносов в фонд обязательного медицинского страхования и индивидуального подоходного налога уполномоченный орган возвращает ЭМД и через отделение Государственной корпорации направляет уведомление по форме согласно приложению 29 к настоящим Правилам. Отделение Государственной корпорации в течение пяти рабочих дней со дня поступления уведомления ставит в известность заявителя, в том числе посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон, о представлении дополнительных документов в течение двадцати пяти рабочих дней со дня получения уведомления или sms-оповещения на мобильный телефон. Sms-оповещения регистрируются в электронном журнале sms-оповещений, который ведется по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
После направления заявителю уведомления отделение Госкорпорации формирует электронный проект решения на основании имеющихся в ЭМД данных, и направляет в уполномоченный орган для принятия решения о назначении пенсии и пособия.
Если требуемые документы для назначения пенсий и пособий представлены в течение тридцати рабочих дней, отделение Госкорпорации направляет для утверждения в уполномоченный орган электронный проект решения о назначении (изменении, возобновлении) выплаты пенсии или пособия со дня возникновения права на выплату.

33. Уәкілетті орган келіп түскен ЭІМ-ді қарайды және осы Қағидаларға 24, 25, 26, 27 және 28-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жасына байланысты зейнетақы төлемдерін бес жұмыс күні ішінде, базалық зейнетақы мен жәрдемақыларды ЭІМ-ге түскен күннен бастап төрт жұмыс күні ішінде тағайындау (өзгерту, төлемді қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдайды.
Бас тарту үшін негіздеме анықталғанда, уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 73-бабына сәйкес өтініш берушіге зейнетақы және жәрдемақылар тағайындаудан (төлемді өзгертуден, қалпына келтіруден) бас тарту туралы хабарлама жібереді.
Өтініш берушінің алдын ала шешім бойынша қарсылығын уәкілетті орган оны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Уәкілетті орган тыңдау нәтижелері бойынша зейнетақы және жәрдемақылар тағайындау (төлемді өзгерту, қалпына келтіру) туралы шешім қабылдайды немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тартуды қалыптастырады.
Бұл ретте өтініш беруші Мемлекеттік корпорация арқылы өтініш бергенде уәкілетті орган қарау мерзімі өткенге дейін бір тәуліктен кешіктірмей қарау нәтижесін "электрондық үкімет" шлюзі арқылы Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Егер зейнетақы мен жәрдемақылар төлемдерін тағайындау (өзгерту, қалпына келтіру) туралы шешім қабылдау үшін ЭІМ-ге қосымша құжаттарды қоса тіркеу қажет екені анықталса және (немесе) табыс орталықтандырылған дерекқордың міндетті зейнетақы жарналарының, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың, міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдардың және/немесе жарналардың және жеке табыс салығының аударылуы туралы мәліметтерімен расталмаса, уәкілетті орган ЭІМ-ні қайтарады және осы Қағидаларға 29-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі арқылы хабарлама жібереді. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі хабарлама түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өтініш берушіні хабарлама немесе ұялы телефонға sms-хабарландыру алған күннен бастап жиырма бес жұмыс күні ішінде қосымша құжаттарды ұсыну туралы, оның ішінде ұялы телефонға sms-хабарландыру жіберу арқылы хабардар етеді. Sms-хабарландырулар осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізілетін sms-хабарландырулардың электрондық журналында тіркеледі.
Өтініш берушіге хабарлама жіберілгеннен кейін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі ЭІМ-де бар деректер негізінде шешімнің электрондық жобасын қалыптастырады және зейнетақы мен жәрдемақылар тағайындау туралы шешім қабылдау үшін уәкілетті органға жібереді.
Егер зейнетақы мен жәрдемақылар тағайындау үшін талап етілген құжаттар отыз жұмыс күні ішінде ұсынылса, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі зейнетақы немесе жәрдемақы төлемдеріне құқық пайда болған күннен бастап төлемді тағайындау (өзгерту, қалпына келтіру) туралы шешімнің электрондық жобасын уәкілетті органға бекіту үшін жібереді.

Если требуемые документы представлены по истечении тридцати рабочих дней, датой обращения считается день повторной подачи заявления в соответствии с пунктами 44 и 45 настоящих Правил.
При отсутствии в ЭМД недостающего для принятия решения о назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении) пенсий или пособия документа по заявлениям, в том числе принятым через портал, на доработку выносит решение об отказе в назначении.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.11.2021 № 424 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. При принятии решения о назначении (отказе в назначении) пенсии или пособия отделение Государственной корпорации вручает при личном обращении уведомление о назначении (отказе в назначении) по форме согласно приложению 30 к настоящим Правилам с регистрацией его в журнале уведомлений по форме согласно приложению 31 к настоящим Правилам.
Если в заявлении на назначение пенсии или пособия указан номер мобильного телефона, зарегистрированного в базе мобильных граждан, уведомление о назначении (отказе в назначении) отправляется в автоматическом режиме посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
На портале информация о назначении пенсий и пособий направляется в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица.
36. Отделение Государственной корпорации после принятия уполномоченным органом решения о назначении пенсионной выплаты по возрасту или государственного специального пособия проставляет в трудовой книжке отметку "пенсия (пособие) назначена (-о)" и возвращает ее заявителю при его личном обращении.
Документом, подтверждающим статус получателя является удостоверение, которое выдается отделением Государственной корпорации под роспись заявителя при обращении, согласно приложению 32 к настоящим Правилам.
К вышеуказанному удостоверению прилагается уведомление о расчете размера пенсионных выплат по возрасту по форме согласно приложению 33 к настоящим Правилам или уведомление о расчете размера государственной базовой пенсионной выплаты по форме согласно приложению 34 к настоящим Правилам.
Выдача удостоверения регистрируется в журнале регистрации удостоверений по форме согласно приложению 35 к настоящим Правилам.

Егер талап етілген құжаттар отыз жұмыс күні өткен соң ұсынылса, осы Қағидалардың 44 және 45-тармақтарына сәйкес қайта өтініш берген күн жүгінген күн болып есептеледі.
ЭІМ-де, оның ішінде портал арқылы қабылданған өтініштер бойынша зейнетақы немесе жәрдемақы тағайындау (төлемді өзгерту, қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін жетіспейтін құжат болмаған жағдайда, уәкілетті орган тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.11.2021 № 424 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
35. Зейнетақы немесе жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылданған кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 30-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарламаны осы Қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламалар журналына тіркей отырып, оны өтініш берушінің өзі келген кезде береді.
Егер зейнетақы немесе жәрдемақы тағайындауға өтініште мобильді азаматтар базасында тіркелген ұялы телефон нөмірі көрсетілсе, тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлар жіберу арқылы автоматты режимде жолданады.
Sms-хабарлар осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарлар журналында тіркеледі.
Порталда зейнетақы және жәрдемақы тағайындау туралы ақпарат уәкілетті адамның ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат түрінде өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.
36. Уәкілетті орган жасына байланысты зейнетақы төлемін немесе мемлекеттік арнайы жәрдемақы тағайындау туралы шешім қабылдағаннан кейін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі еңбек кітапшасына "зейнетақы (жәрдемақы) тағайындалды" деген белгі қояды және оны өтініш берушіге өзі келген кезде қайтарады.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш беруші жүгінген кезде қол қойдыра отырып осы Қағидаларға 32-қосымшаға сәйкес беретін куәлік алушының мәртебесін растайтын ресми құжат болып табылады.
Жоғарыда көрсетілген куәлікке осы Қағидаларға 33-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы төлемі мөлшерін есептеу туралы хабарлама немесе осы Қағидаларға 34-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік базалық зейнетақы мөлшерін есептеу туралы хабарлама қоса беріледі.
Куәлікті беру осы Қағидаларға 35-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәлікті тіркеу журналында тіркеледі.

В случае обращения за удостоверением третьими лицами удостоверение выдается по доверенности, выданной в соответствии со статьей 167 Гражданского кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года.
В случае утери удостоверения по заявлению получателя отделение Государственной корпорации выписывает дубликат удостоверения. В правом верхнем углу проставляется отметка "Дубликат".
В случае изменения вида или размера пенсии или пособия либо изменения места жительства отделением Государственной корпорации во вкладыше к удостоверению производится соответствующая запись о произведенных изменениях.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.11.2021 № 424 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
37. Решение об отказе в назначении пенсий и пособий принимается по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных для назначения пенсий и пособий и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие представленных для назначения пенсий и пособий данных и сведений, требованиям, установленными законодательными актами Республики Казахстан.
В случае устранения заявителем причин отказа в оказании государственной услуги, заявитель обращается повторно для получения государственной услуги в порядке, установленном настоящими Правилами.
38. Обжалование решений, действий (бездействий) уполномоченного органа и (или) его должностных лиц, Государственной корпорации и (или) ее работников по вопросам оказания государственных услуг, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги, осуществляется путем подачи жалобы на имя руководителя уполномоченного органа и (или) Министерства и (или) Государственной корпорации.
Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии уполномоченного органа или Министерства, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба на действие (бездействие) работников Государственной корпорации при оказании им услуг подается на имя его руководителя либо в уполномоченный орган в сфере информатизации. Подтверждением принятия жалобы в канцелярии Государственной корпорации, поступившей как нарочно, так и почтой, является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата регистрации проставляются на втором экземпляре жалобы или в сопроводительном письме к жалобе).

Куәлікті алуға үшінші тұлғалар жүгінген жағдайда куәлік 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 167-бабына сәйкес берілген сенімхат бойынша беріледі.
Куәлігін жоғалтқан жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі алушының өтініші бойынша куәліктің телнұсқасын жазып береді. Оң жақ үстіңгі бұрышына "Телнұсқа" деген белгі қойылады.
Зейнетақының немесе жәрдемақының түрі немесе мөлшері өзгерген не тұрғылықты жері өзгерген жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі куәлікке қосымша бетте жүргізілген өзгерістер туралы тиісті жазба жасайды.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.11.2021 № 424 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Зейнетақылар мен жәрдемақыларды тағайындаудан бас тарту туралы шешім мынадай негіздер бойынша қабылданады:
1) зейнетақылар мен жәрдемақыларды тағайындау үшін ұсынылған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін белгілеу;
2) зейнетақылар мен жәрдемақыларды тағайындау үшін ұсынылған деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
Өтініш беруші мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойған жағдайда, өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен көрсетілетін мемлекеттік қызметті алу үшін қайта жүгінеді.
38. Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша уәкілетті органның және (немесе) оның лауазымды адамдарының, Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) оның қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым уәкілетті органның және (немесе) Министрліктің және (немесе) Мемлекеттік корпорация басшысының атына шағым беріледі.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орны көрсетіле отырып шағымның тіркелуі (мөртабан, кіріс нөмірі мен күні) оның қабылданғанын растау болып табылады.
Мемлекеттік корпорацияның қызметкерлері қызмет көрсету кезінде олардың әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым оның басшысының атына немесе ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға беріледі. Мемлекеттік корпорацияның кеңсесіне қолма-қол да, почта арқылы да келіп түскен шағымды тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі мен тіркеу күні шағымның екінші данасына немесе шағымға ілеспе хатқа қойылады), оның қабылданғанын растау болып табылады.

Сноска. Пункт 39 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.11.2021 № 424 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
40. При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения уполномоченным органом (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
41. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, Министерства или Государственной корпорации, в соответствии с подпунктом 2) статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации. День регистрации жалобы не входит в срок ее рассмотрения. Мотивированный ответ о результатах рассмотрения жалобы направляется услугополучателю посредством почтовой связи либо выдается нарочно в канцелярии уполномоченного органа, Министерства или Государственной корпорации.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.11.2021 № 424 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
42. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
43. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течении 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
43-1. В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
Сноска. Правила дополнены пунктом 43-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.11.2021 № 424 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
43-2. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обжалование в суде допускается после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.

Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.11.2021 № 424 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Шағымды портал арқылы жіберген кезде көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинетінен" көрсетілетін қызметті беруші өтінішті өңдеу барысында жаңартып отыратын (жеткізілгені, тіркелгені, орындалғаны туралы белгі, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) жүгіну туралы ақпарат қолжетімді болады.
41. Көрсетілетін қызметті берушінің, Министрліктің немесе Мемлекеттік корпорацияның мекенжайына түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2) тармақшасына сәйкес оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс. Шағымды тіркеу күні оны қарау мерзіміне кірмейді. Шағымды қарау нәтижелері туралы дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушыға почта байланысы арқылы жіберіледі не уәкілетті органның, Министрліктің немесе Мемлекеттік корпорацияның кеңсесінде қолма-қол беріледі.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.11.2021 № 424 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінеді.
43. Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайларда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
43-1. Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымды қарау бойынша өкілеттік берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімін ұзарту сәтінен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды берген көрсетілетін қызметті алушыға жазбаша түрде (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электронды түрде берілген кезде) ұзартудың себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімін ұзарту туралы хабардар етеді.
Ескерту. Қағида 43-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.11.2021 № 424 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43-2. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, ӘРПК-нің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік тәртіппен (сотқа дейінгі) шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.

Сноска. Правила дополнены пунктом 43-2 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.11.2021 № 424 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
44. При представлении получателем пенсионных выплат по возрасту документов о трудовом стаже до 1 января 1998 года, доходе с 1 января 1998 года, дополняющих ранее представленные для назначения пенсионных выплат по возрасту документы, изменение размера пенсионных выплат по возрасту осуществляется на основании решения уполномоченного органа с учетом произведенных повышений со дня подачи заявления по форме согласно приложению 36 к настоящим Правилам, которое регистрируется в электронном журнале согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
При этом период учитываемого среднемесячного дохода по дополнительно представленным документам, в том числе связанным с неполным исчислением, удержанием и несвоевременным перечислением обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды или единый накопительный пенсионный фонд, соответствует периоду первоначально представленного среднемесячного дохода, из которого был исчислен размер пенсионных выплат по возрасту.
Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.11.2021 № 424 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
45. При представлении получателем базовой пенсии дополнительных документов о стаже участия в пенсионной системе, изменение размера базовой пенсии осуществляется со дня подачи заявления по форме согласно приложению 36 к настоящим Правилам, а для получателей базовой пенсии из числа военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лиц, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, по форме согласно приложению 37 к настоящим Правилам.
При изменении размера базовой пенсии уполномоченными государственными органами, осуществляющими назначение пенсионных выплат за выслугу лет, направляются в филиалы Государственной корпорации выписки о новом размере базовой пенсии по форме 1-ВС-повышение согласно приложению 4 к Правилам назначения и осуществления пенсионных выплат военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1500.
При представлении дополнительных документов о стаже участия в пенсионной системе получателем базовой пенсии, назначенной до 1 июля 2018 года, изменение размера базовой пенсии осуществляется с 1 июля 2018 года при условии обращения с заявлением до 31 декабря 2018 года.

Ескерту. Қағида 43-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.11.2021 № 424 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін алушы жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін бұрын ұсынылған құжаттарды толықтыратын 1998 жылғы 1 қаңтарға дейінгі еңбек өтілі, 1998 жылғы 1 қаңтардан бергі табысы туралы құжаттарды ұсынған кезде жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің мөлшерін өзгерту, жүргізілген арттырулар ескеріле отырып осы Қағидаларға 36-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті берген күннен бастап осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес электрондық журналға тіркелетін уәкілетті органның шешімінің негізінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте қосымша ұсынылған, оның ішінде жинақтаушы зейнетақы қорларына немесе бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарының толық есептелмеуіне, ұсталмауына және уақтылы аударылмауына байланысты құжаттар бойынша есепке алынатын орташа айлық табыстың кезеңі жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің мөлшері есептелген, бастапқы ұсынылған орташа айлық табыстың кезеңіне сәйкес келеді.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.11.2021 № 424 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Базалық зейнетақыны алушы зейнетақы жүйесіне қатысу өтілі туралы қосымша құжаттарды ұсынған кезде, базалық зейнетақының мөлшерін өзгерту осы Қағидаларға 36-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, ал әскери қызметшiлер, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлері, сондай-ақ арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдар және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қатарынан базалық зейнетақыны алушылар үшін осы Қағидаларға 37-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті берген күннен бастап жүзеге асырылады.
Базалық зейнетақының мөлшерін өзгерткенде еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1500 қаулысымен бекітілген Әскери қызметшiлерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлеріне, сондай-ақ арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда осындай адамдарға зейнетақы төлемдерiн тағайындау және жүзеге асыру қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес 1-BC-арттыру нысаны бойынша базалық зейнетақының жаңа мөлшері туралы үзінділерді Мемлекеттік корпорацияның филиалдарына жолдайды.

Сноска. Пункт 45 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Изменение размеров пенсий и пособий в связи повышением, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, изменением месячного расчетного показателя, прожиточного минимума, размеров минимальной пенсии, базовой пенсии производится на основании решений уполномоченного органа по формам согласно приложениям 38, 39, 40, 41 и 42 к настоящим Правилам, подготовленных отделением Государственной корпорации.
47. В случаях смены опекуна (попечителя), получающего выплаты за опекаемого (подопечного), признанного решением суда недееспособным или ограниченно дееспособным, изменения группы инвалидности или числа нетрудоспособных членов семьи, обеспечиваемых пособием по случаю потери кормильца, отделение Государственной корпорации готовит проект решения о назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении) пенсий и пособий по формам согласно приложениям 24, 25, 26, 27 и 28 к настоящим Правилам.
При изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты рождения получателя в автоматическом режиме производятся изменения в ЦБД.
48. При достижении лицом с инвалидностью пенсионного возраста, выплата пособия по инвалидности прекращается или пересматривается с учетом размера получаемых пенсионных выплат по возрасту.
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Порядок назначения и выплаты пенсий и пособий при перемене местожительства
49. Лица, прибывшие на постоянное местожительство в Республику Казахстан либо получатели, прибывшие из других регионов Республики Казахстан, представляют заявление на запрос пенсионного дела/дела получателя пособия по форме согласно приложению 43 к настоящим Правилам, если иное не предусмотрено законами и международными договорами.
Отделением Государственной корпорации осуществляется запрос пенсионного дела/дела получателя пособия по прежнему местожительству заявителя.
50. Лица, прибывшие на постоянное местожительство в Республику Казахстан из государств-участников Содружества Независимых Государств, представляют заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и документы, предусмотренные пунктами 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 и 13 к настоящим Правилам, после поступления пенсионного дела.

Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген арттыруға, айлық есептік көрсеткіштің, ең төменгі күнкөріс деңгейінің, ең төмен зейнетақы, базалық зейнетақы мөлшерінің өзгеруіне байланысты зейнетақылар мен жәрдемақылардың мөлшерін өзгерту осы Қағидаларға 38, 39, 40, 41 және 42-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі дайындаған уәкілетті органның шешімдерінің негізінде жүргізіледі.
47. Сот шешімімен іс-әрекетке қабілетсіз немесе іс-әрекетке қабілеті шектеулі деп танылған қамқоршылықтағы (қорғаншылықтағы) адам үшін төлем алатын қамқоршы (қорғаншы) ауысқан, мүгедектік тобы немесе асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша жәрдемақымен қамсыздандырылатын отбасының еңбек етуге қабілетсіз мүшелерінің саны өзгерген жағдайларда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 24, 25, 26, 27 және 28-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша зейнетақы мен жәрдемақыны тағайындау (өзгерту, төлемді қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім жобасын дайындайды.
Алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні өзгерген кезде ОДБ-да өзгерістер автоматты режимде жүргізіледі.
48. Мүгедектігі бар адам зейнеткерлік жасқа жеткен кезде мүгедектігі бойынша жәрдемақыны төлеу тоқтатылады немесе алып отырған жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің мөлшері ескеріле отырып қайта қаралады.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-тарау. Тұрғылықты жерi өзгерген кезде зейнетақылар мен жәрдемақыларды тағайындау және төлеу тәртiбi
49. Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген адамдар не Қазақстан Республикасының басқа өңірлерінен келген алушылар зейнетақы ісіне/жәрдемақы алушының ісіне сұрау салуға, егер заңдарда және халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, осы Қағидаларға 43-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі зейнетақы ісіне/жәрдемақы алушының ісіне сұрау салуды өтініш берушінің бұрынғы тұрған жері бойынша жүзеге асырады.
50. Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттерден Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген адамдар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және осы Қағидалардың 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 және 13-тармақтарында көзделген құжаттарды зейнетақы ісі түскен соң ұсынады.

Сноска. Пункт 50 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Лица, прибывшие на постоянное местожительство в Республику Казахстан, которым ранее назначались пенсионные выплаты по возрасту в Республике Казахстан, имеют право выбора возобновить выплату ранее назначенных в Республике Казахстан пенсионных выплат по возрасту в размере, установленном на момент выезда за пределы Республики Казахстан либо пройти процедуру нового назначения в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
52. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.11.2021 № 424 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
53. Пенсионное дело/дело получателя пособия (при его наличии), выехавшего в другие регионы Республики Казахстан, высылается по электронному запросу других отделений Государственной корпорации.
Отделение Государственной корпорации по новому месту жительства получателя в течение двух рабочих дней со дня подачи заявления направляет электронный запрос в отделение Государственной корпорации по прежнему месту жительства получателя.
Отделение Государственной корпорации по прежнему месту жительства получателя в течение двух рабочих дней со дня поступления запроса формирует электронную справку-аттестат, удостоверенную ЭЦП отделения Государственной корпорации по форме согласно приложению 44 к настоящим Правилам, и направляет в отделение Государственной корпорации по новому месту жительства получателя через филиал.
54. В случае выезда получателя за пределы Республики Казахстан отделением Государственной корпорации на основании заявления получателя по форме согласно приложению 45 к настоящим Правилам, пенсионное дело/дело получателя пособия выдается на руки получателю или высылается по запросу уполномоченных органов других стран.
Отделением Государственной корпорации на основе ЭМД формируется бумажный вариант дела по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам и выдается на руки получателю или высылается по запросу уполномоченных органов других стран.
Выплата пенсий и пособий выезжающим за пределы Республики Казахстан на постоянное местожительство производится по месяц снятия с регистрации в органах внутренних дел.
Сноска. Пункт 54 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.11.2021 № 424 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген, бұрын Қазақстан Республикасында жасына байланысты зейнетақы төлемдері тағайындалған адамдардың бұрын Қазақстан Республикасында тағайындалған жасына байланысты зейнетақы төлемін Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету сәтінде белгіленген мөлшерде қалпына келтіруді не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жаңа тағайындау рәсімінен өтуді таңдауға құқығы бар.
52. Алып тасталды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.11.2021 № 424 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Қазақстан Республикасының басқа өңірлеріне кеткен адамның зейнетақы ісі/жәрдемақы алушының ісі (бар болса) Мемлекеттік корпорацияның басқа бөлімшелерінің электрондық сұрау салуы бойынша жіберіледі.
Алушының жаңа тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесі өтінішті берген күннен бастап екі жұмыс күн ішінде алушының бұрыңғы тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне электронды сұрау салу жолдайды.
Алушының бұрынғы тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі сұрау салу келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күн ішінде осы Қағидаларға 44-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесі ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық анықтама-аттестатты қалыптастырады және филиал арқылы алушының жаңа тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жолдайды.
54. Алушы Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кеткен жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі алушының осы Қағидаларға 45-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініші негізінде зейнетақы ісін/жәрдемақы алушының ісін алушының қолына береді немесе басқа елдердің уәкілетті органдарының сұрау салуы бойынша жіберіледі.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі ЭІМ негізінде осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша істің қағаз нұсқасын қалыптастырады және алушының қолына береді немесе басқа елдердің уәкілетті органдарының сұрау салуы бойынша жіберіледі.
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге тұрақты тұруға кетушілерге зейнетақыларды және жәрдемақыларды төлеу ішкі істер органдарынан тіркеуден шығарылған айға қоса жүргізіледі.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.11.2021 № 424 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 7. Порядок осуществления выплаты пенсий и пособий
55. На основании решений уполномоченного органа о назначении пенсий или пособий Государственная корпорация в течение пяти рабочих дней обеспечивает включение назначенных сумм пенсий и пособий в потребность в бюджетных средствах на выплату, которая представляется ежемесячно к 27 числу месяца, предшествующего месяцу выплаты, в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Министерство).
Сноска. Пункт 55 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.11.2021 № 424 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
56. Министерство направляет в Министерство финансов Республики Казахстан сведения о бюджетных средствах, необходимых для выплаты в пределах сводного плана финансирования по платежам, на соответствующий период.
57. Министерство согласно потребности бюджетных средств на выплату осуществляет перечисление бюджетных средств в Государственную корпорацию в пределах сумм, предусмотренных индивидуальным планом финансирования по платежам на отчетный период.
58. Суммы, образовавшиеся после формирования потребности на месяц выплаты, подлежат включению в последующий за ним месяц в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
59. Государственная корпорация, получив бюджетные средства, формирует в соответствии с графиком выплаты платежные поручения на выплату пенсий и пособий, а также удержаний из пенсий и пособий.
60. Выплата пенсий и пособий производится Государственной корпорацией путем:
зачисления пособий на детей, находящихся в семьях по договору о патронате осуществляется на счет самого ребенка;
зачисления на банковские счета в уполномоченной организации по выдаче пенсий и пособий;
доставки на дом получателям через отделения акционерного общества "Казпочта".
В случае изменения номера банковского счета получателя, способа выплаты, местожительства получателя (опекуна, попечителя) в отделение Государственной корпорации или отделение уполномоченной организации по выдаче пенсий и пособий получателями (опекунами, попечителями) подается заявление об этих изменениях с документами, подтверждающими соответствующие изменения.
Заявление на изменение банковского счета и (или) способа выплаты и номер банковского счета передается уполномоченной организацией по выдаче пенсий и пособий в Государственную корпорацию, в том числе через электронные каналы связи, при наличии согласия получателя, удостоверенного ЭЦП уполномоченной организации по выдаче пенсий и пособий.

7-тарау. Зейнетақылар мен жәрдемақыларды жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. 7-тараудың тақырыбына орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.11.2021 № 424 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Уәкілетті органның зейнетақыларды немесе жәрдемақыларды тағайындау туралы шешімдерінің негізінде Мемлекеттік корпорация бес жұмыс күні ішінде тағайындалған зейнетақылар мен жәрдемақылар сомаларын ай сайын, төлем айының алдындағы айдың 27-күніне Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне (бұдан әрі – Министрлік) ұсынылатын, төлемге бюджет қаражатының қажеттілігіне қосуды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.11.2021 № 424 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
56. Министрлік тиісті кезеңге төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары шегінде төлеуге қажетті бюджет қаражаты туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне жібереді.
57. Министрлік төлемге бюджет қаражатының қажеттілігіне сәйкес Мемлекеттік корпорацияға бюджет қаражатын аударуды төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарында есепті кезеңге көзделген сома шегінде жүзеге асырады.
58. Төлейтін айға қажеттілікті қалыптастырғаннан кейін пайда болған сомалар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес одан кейінгі айға қосылуға тиіс.
59. Мемлекеттік корпорация бюджет қаражатын алып, төлеу графигіне сәйкес зейнетақыларды және жәрдемақыларды төлеуге төлем тапсырмаларын, сондай-ақ зейнетақылар мен жәрдемақылардан ұстап қалуларды қалыптастырады.
60. Зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеуді Мемлекеттік корпорация:
патронат туралы шарт бойынша отбасындағы балаларға жәрдемақыны аудару баланың өз шотына жүзеге асырылады;
зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымдағы банк шоттарына аудару;
"Қазпошта" акционерлік қоғамының бөлімшелері арқылы алушыларға үйлеріне жеткізіп беру жолымен жүргізеді.
Алушының банк шотының нөмірі, төлеу тәсілі, алушының (қамқоршының, қорғаншының) тұрғылықты жері өзгерген жағдайда алушылар (қамқоршылар, қорғаншылар) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне немесе зейнетақы мен жәрдемақы беру бойынша уәкілетті ұйымның бөлімшесіне осы өзгерістер туралы, тиісті өзгерістерді растайтын құжаттармен қоса өтініш береді.
Зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымның ЭЦҚ-сымен куәландырылған алушының келісімі болған кезде банк шотын және (немесе) төлем тәсілін өзгертуге өтінішті және банк шотының нөмірін зейнетақы мен жәрдемақыны беру жөніндегі уәкілетті ұйым Мемлекеттік корпорацияға, оның ішінде электрондық байланыс арналары арқылы береді.

Сноска. Пункт 60 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.11.2021 № 424 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
61. Доставка пенсий и пособий на дом производится следующим категориям:
лицам с инвалидностью и участникам Великой Отечественной войны;
получателям пенсий и пособий, достигшим восьмидесятилетнего возраста;
лицам с инвалидностью первой группы;
лицам, имеющим медицинское заключение о том, что нуждаются в постороннем уходе и не могут посещать по состоянию здоровья организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
лицам, проживающим в сельской местности, при отсутствии автоматизированных отделений (пунктов) почтовой связи.
Сноска. Пункт 61 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. Взаимодействие по выплате пенсий и пособий получателям регламентированы на основании договоров, заключенных между Государственной корпорацией и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, если иное не установлено Национальным Банком Республики Казахстан.
63. Оплата банковских услуг, связанных с выплатой пенсий и пособий, осуществляется за счет бюджетных средств.
64. Отделение Государственной корпорации на основании решения уполномоченного органа по форме согласно приложению 46 к настоящим Правилам приостанавливает выплату пенсий и пособий с первого числа следующего месяца:
1) об отсутствии расходных операций три и более месяцев по банковскому счету получателя, представляемых уполномоченной организацией по выдаче пенсий и пособий;
2) об истечении срока действия документа, удостоверяющего личность иностранца или лица без гражданства, кандаса, в том числе из ИС;
3) о выявлении факта без вести пропавших лиц, находящихся в розыске, в том числе из ИС;
4) о выявлении фактов лишения родительских прав родителя (-ей) и прав опекуна (попечителей об освобожденных и отстраненных опекунах (попечителях), смены опекуна (попечителя), в том числе при выбытии опекаемого из одного медико-социального учреждения в другое, до назначении нового опекуна (попечителя), в том числе из ИС;
5) о выявлении факта перечисления обязательных пенсионных взносов (обязательных профессиональных пенсионных взносов) на индивидуальные пенсионные счета лиц, признанных безвестно отсутствующими или объявленных умершими, или поступления информации, подтверждающей факт нахождения гражданина в живых, в том числе из ИС;

Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.11.2021 № 424 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
61. Зейнетақылар мен жәрдемақыларды үйге жеткізіп беру мынадай санаттағы адамдарға:
Ұлы Отан соғысының мүгедектігі бар адамдар мен қатысушыларына;
зейнетақылар мен жәрдемақыларды сексен жастағы алушыларға;
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға;
бөгде адамның күтіміне мұқтаж және денсаулық жағдайы бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға бара алмайтыны туралы медициналық қорытындысы бар адамдарға;
почта байланысының автоматтандырылған бөлімшелері (пункттері) болмаған жағдайда ауылдық жерде тұратын адамдарға жүргізіледі.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Алушыларға зейнетақыларды және жәрдемақыларды төлеу бойынша өзара қарым-қатынас, егер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өзгеше белгілемесе, Мемлекеттік корпорация мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында жасалған шарттар негізінде регламенттеледі.
63. Зейнетақыларды және жәрдемақыларды төлеумен байланысты банк қызметтеріне ақы төлеу бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
64. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі зейнетақыларды және жәрдемақыларды төлеуді осы Қағидаларға 46-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті орган шешімінің негізінде:
1) зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйым ұсынатын алушының банк шоттары бойынша үш және одан көп ай бойы шығыс операцияларының болмауы туралы;
2) шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның, қандастың жеке басын куәландыратын құжаттың қолданылу мерзімінің өтуі, оның ішінде АЖ анықталғаны туралы;
3) іздеуде жүрген адамдардың хабар-ошарсыз кету фактісінің, оның ішінде АЖ анықталғаны туралы;
4) ата-ананың (ата-аналардың) құқықтарынан және қамқоршыны (қорғаншыларды) құқықтарынан айыру (босатылған және шеттетілген қамқоршылар (қорғаншылар) туралы), қамқоршыны (қорғаншыны) ауыстыру немесе қайтыс болуы, оның ішінде қамқоршы бір медициналық-әлеуметтік мекемеден басқасына шығып кеткенде жаңа қамқоршыны (қорғаншыны) тағайындағанға дейінгі фактілер туралы, оның ішінде АЖ анықталғаны туралы;
5) хабар-ошарсыз кеткен деп танылған немесе қайтыс болған деп жарияланған адамдардың жеке зейнетақы шоттарына міндетті зейнетақы жарналарын (міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын) аудару немесе азаматтың тірі екендігін растайтын ақпараттың келіп түсу фактісінің, оның ішінде АЖ анықталғаны туралы;

6) о выявлении факта трудоустройства лиц, занятых уходом за детьми, братьями, сестрами или внуками умершего кормильца, в том числе из ИС;
7) об отчислении получателя государственного социального пособия по случаю потери кормильца старше восемнадцати лет из учебного заведения или о переводе его на заочную форму обучения, в том числе из информационных систем;
8) о выявлении факта утраты или выхода из гражданства Республики Казахстан до получения вида на жительство иностранца, в том числе из информационных систем;
9) при выявлении факта получения пенсионных выплат, пособий в государствах-участниках Содружества Независимых Государств, за исключением пенсий, назначенных в соответствии с Соглашением о пенсионном обеспечении трудящихся государств-членов Евразийского экономического союза.
При приостановлении пенсий и пособий по причине выявления факта получения пенсионных выплат и пособий в государствах-участниках Содружества Независимых Государств, за исключением пенсий, назначенных в соответствии с Соглашением о пенсионном обеспечении трудящихся государств-членов Евразийского экономического союза, возобновление выплаты производится со дня приостановления, но не более чем за три года перед обращением за возобновлением выплат, при условии погашения излишне выплаченных сумм пенсий и пособий в государствах-участниках Содружества Независимых Государств.
Сноска. Пункт 64 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
65. Отделение Государственной корпорации на основании решения уполномоченного органа по форме согласно приложению 47 к настоящим Правилам прекращает выплату пенсий или пособий с первого числа следующего месяца в случаях:
смерти получателя;
поступления запроса пенсионного дела/дела получателя пособия от уполномоченного органа страны выезда;
поступления заявления получателя пенсии или пособия о прекращении выплаты пенсии или пособия с предоставлением документа, подтверждающего снятие его с регистрации в органах внутренних дел;
выявления факта утраты или выхода из гражданства Республики Казахстан получателей государственного специального пособия, в том числе из информационных систем;
назначения (возобновления) ежемесячного пожизненного содержания судье, пребывающему в отставке, на основании уведомления Верховного суда Республики Казахстан;

6) қайтыс болған асыраушының балаларына, аға-інілеріне, апа-сіңлілеріне (қарындастарына) немесе немерелеріне күтім жасайтын адамдардың жұмысқа орналасу фактісінің, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы;
7) жасы он сегізден асқан асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы алушының оқу орнынан шығарылғаны туралы немесе оның сырттай оқу нысанына ауыстырылғаны, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы;
8) шетел адамның тұруға ықтиярхатын алғанға дейін Қазақстан Республикасы азаматтығынан айырылу немесе шығу фактісі анықталғаны туралы, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы мәліметтер келесі айдың бірінші күнінен бастап;
9) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің еңбекшілерін зейнетақымен қамсыздандыру туралы келісімге сәйкес тағайындалған зейнетақылардан басқа, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттерде зейнетақы төлемдерін, жәрдемақылар алу фактісі анықталғанда төлемдерді мәліметтер келіп түскен кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтата тұрады.
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің еңбекшілерін зейнетақымен қамсыздандыру туралы келісімге сәйкес тағайындалған зейнетақыларды қоспағанда, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттерде зейнетақы мен жәрдемақыларды алу фактісі анықталу себебі бойынша зейнетақылар мен жәрдемақылар тоқтатылғанда төлемдерді қалпына келтіру Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттерде артығымен төленген зейнетақы мен жәрдемақы сомаларын өтеген кезде тоқтатылған, бірақ үш жылдан аспайтын күннен бастап жүргізіледі.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
65. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі зейнетақыларды немесе жәрдемақыларды төлеуді осы Қағидаларға 47-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органның шешімінің негізінде:
алушы қайтыс болған;
кеткен елінің уәкілетті органынан зейнетақы ісіне/жәрдемақы алушының ісіне сұрау салуы түскен;
зейнетақы немесе жәрдемақы алушының оны әділет органдарынан тіркеуден шығарғанын растайтын құжатпен қоса, зейнетақы немесе жәрдемақы төлеуді тоқтату туралы өтініші түскен;
мемлекеттік арнайы жәрдемақы алушылардың Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалту немесе азаматтығынан шығу фактісінің, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталған;
Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотының хабарламасы негізінде отставкадағы судьяға ай сайынғы өмір бойы қамсыздандыру тағайындалған (қайта басталған);

назначения уполномоченным государственным органом пенсионных выплат за выслугу лет на основании выписки из пенсионного дела пенсионера из числа военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лиц, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года;
выявления факта выезда получателей пенсий и пособий на постоянное местожительство за пределы Республики Казахстан, в том числе из ИС;
выявления факта предоставления заявителем недостоверных сведений, повлекших за собой необоснованное назначение.
При прекращении выплаты пенсий и пособий по причине выявления факта предоставления заявителем недостоверных сведений, повлекших за собой необоснованное первичное назначение, производится процедура нового назначения в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
Уполномоченный орган при утверждении решения о прекращении выплаты по причине выявления факта предоставления заявителем недостоверных сведений, повлекших необоснованное назначение, обращается в правоохранительные органы для установления фактов наличия или отсутствия состава преступления со стороны получателя в незаконном получении выплат.
При вынесении судебного решения о предоставлении фиктивных документов, выплата пенсий и пособий прекращается с момента первоначального назначения.
Сноска. Пункт 65 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. При приостановлении выплаты пенсий и пособий по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2) и 4) пункта 64 настоящих Правил, возобновление выплаты производится со дня приостановления, но не более чем за три года перед обращением за их получением, по формам согласно приложениям 24, 25, 26, 27 и 28 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 66 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
67. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.11.2021 № 424 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
68. По вопросу отмены судебных решений о признании граждан безвестно отсутствующими либо объявлении умершими уполномоченный орган обращается в суд в течение пяти рабочих дней со дня поступления информации из отделения Государственной корпорации о факте перечисления лицом, признанным безвестно отсутствующим или объявленным умершим, 10 процентов обязательных пенсионных взносов или поступления достоверной информации, подтверждающей факт нахождения гражданина в живых.
Одновременно уполномоченный орган утверждает решение о приостановлении выплаты и обращается в правоохранительные органы для установления фактов наличия или отсутствия состава преступления со стороны получателя в незаконном получении выплат.
При вынесении судебного решения об отмене ранее вынесенного судебного решения о признании гражданина безвестно отсутствующим либо объявлении умершим, выплата пособия по случаю потери кормильца прекращается со дня приостановления выплаты.

әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлеріне, сондай-ақ әскери немесе арнайы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдар қатарынан зейнеткердің зейнетақы ісінен уәкілетті мемлекеттік органның еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері тағайындалған;
зейнетақы мен жәрдемақылар алушылардың Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кету фактісі анықталған, оның ішінде АЖ-дан;
өтініш берушінің негізсіз тағайындауға алып келген дәйексіз мәліметтерді ұсыну фактісі анықталған жағдайларында кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатады.
Өтініш берушінің негізсіз бастапқы тағайындауға алып келген дәйексіз мәліметтерді ұсыну фактісі анықталу себебі бойынша зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеу тоқтатылғанда осы Қағидаларда көзделген тәртіппен жаңа тағайындау процедурасы жүргізіледі.
Уәкілетті орган өтініш берушінің негізсіз бастапқы тағайындауға алып келген дәйексіз мәліметтерді ұсыну фактісі анықталу себебі бойынша төлемді тоқтату туралы шешім бекітілген кезде алушы тарапынан заңсыз төлемдер алуда қылмыс құрамының болуы немесе болмауы фактісін белгілеу үшін құқық қорғау органдарына жүгінеді.
Жалған құжаттар ұсыну туралы сот шешімін шығарған кезде зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеу бастапқы тағайындау кезінен бастап тоқтатылады.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66. Осы Қағидалардың 64-тармағының 1), 2) және 4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша зейнетақы мен жәрдемақылар төлемдері тоқтатыла тұрғанда төлемдерді қалпына келтіру тоқтатыла тұрған күннен, бірақ оларды алу үшін жүгінер алдындағы үш жылдан аспайтын сәттен бастап осы Қағидаларға 24, 25, 26, 27 және 28-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
67. Алып тасталды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.11.2021 № 424 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
68. Уәкiлеттi орган азаматтарды хабар-ошарсыз кеткен немесе қайтыс болған деп тану туралы сот шешiмдерiнiң күшiн жою мәселесi бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлiмшесiнен хабар-ошарсыз кеткен немесе қайтыс болған деп танылған адамның 10 пайыз мiндеттi зейнетақы жарналарын аудару немесе азаматтың тірі болу фактiсiн растайтын дәйекті ақпарат келіп түскені туралы хабарлама келiп түскен күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде сотқа жүгiнедi.
Сонымен бірге уәкiлеттi орган төлемді тоқтата тұру туралы шешімді бекітеді және төлемдердi заңсыз алуда алушы тарапынан қылмыс құрамының болу немесе болмау фактiлерiн анықтау үшiн құқық қорғау органдарына жүгiнедi.
Азаматты хабар-ошарсыз кетті деп тану не өлді деп жариялау туралы бұрын шығарылған сот шешімінің күшін жою туралы сот шешімін шығару кезінде асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша жәрдемақы төлемі тоқтатыла тұрған күннен бастап тоқтатылады.

69. В случае поступления документов исполнительного производства на удержания из пенсий и пособий отделение Государственной корпорации в соответствии с законодательством Республики Казахстан производит удержания в ЦБД.
В случае поступления заявления получателя на удержание из пенсий и пособий отделение Государственной корпорации производит удержания на основании решения уполномоченного органа по форме согласно приложению 48 к настоящим Правилам, подготовленного отделением Государственной корпорации.
70. Работниками отделения Государственной корпорации ежедневно в ЦБД производятся записи о фактах смерти, выезда, о суммах удержаний с отметкой основания, действия по приостановлению или снятию выплаты, возобновлению выплаты, а также корректировки сумм потребности в сторону уменьшения в связи со смертью, выездом получателей, приостановлением выплаты.
71. В случае смерти получателя пенсии или пособия лицу, осуществившему погребение, выплачивается единовременная выплата на погребение в размере, определяемом на момент смерти получателя, если обращение за единовременной выплатой на погребение последовало не позднее трех лет после даты смерти получателя пенсии или пособия.
Сноска. Пункт 71 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.11.2021 № 424 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
72. Для назначения единовременной выплаты на погребение умершего получателя пенсии или пособия физическим или юридическим лицом, осуществившим погребение, при наличии индивидуального идентификационного номера заявителя или бизнес-идентификационного номера юридического лица представляется заявление в отделение Государственной корпорации по форме согласно приложению 49 к настоящим Правилам с приложением документов, предусмотренных пунктом 72 настоящих Правил.
73. При приеме заявления от физического или юридического лица, осуществившим погребение, сведения о документе, удостоверяющем личность, о смерти получателя пенсии или пособия получают из соответствующих информационных систем.
При отсутствии сведений из информационных систем физическим или юридическим лицом, осуществившим погребение, прилагаются к заявлению:
1) документ, удостоверяющий личность лица, осуществившего погребение, либо справка (свидетельство) о государственной регистрации юридического лица (для юридических лиц) или патент индивидуального предпринимателя (для физических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность без образования юридического лица), осуществившего погребение;

69. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі зейнетақылар мен жәрдемақылардан ұстап қалуға атқарушылық іс жүргізу құжаттары келіп түскен жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ОДБ-да ұстап қалуды жүргізеді.
Алушының зейнетақылар мен жәрдемақылардан ұстап қалуға өтініші келіп түскен жағдайда Мемлекеттің корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 48-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі дайындаған уәкілетті органның шешімі негізінде ұстап қалуды жүргізеді.
70. Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің қызметкерлері қайтыс болу, кету фактілері туралы төлемді тоқтата тұру немесе алып тастау, төлемді қалпына келтіру, сондай-ақ алушылардың қайтыс болуына, кетуіне, төлемдерді тоқтата тұруға байланысты қажеттілік сомаларын азаю жағына қарай түзету жөніндегі негіздемелер, іс-әрекеттер белгіленген ұстап қалу сомалары туралы ОДҚ-да күн сайын жазбалар жасайды.
71. Зейнетақы немесе жәрдемақы алушы қайтыс болған жағдайда, егер жерлеуге арналған біржолғы төлемге өтініш зейнетақы немесе жәрдемақы алушы қайтыс болған күннен кейін үш жылдан кешіктірілмей берілген болса, оны жерлеуді жүзеге асырған адамға алушы қайтыс болған сәтте айқындалатын мөлшерде жерлеуге арналған біржолғы төлем төленеді.
Ескерту. 71-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.11.2021 № 424 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
72. Қайтыс болған зейнетақы немесе жәрдемақы алушыны жерлеуді жүзеге асырған жеке немесе заңды тұлға жерлеуге біржолғы төлем тағайындау үшін өтініш берушінің жеке сәйкестендіру нөмірі немесе заңды тұлғаның бизнес сәйкестендіру нөмірі болған кезде осы Қағидалардың 49-тармағында көзделген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 72-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
73. Жерлеуді жүзеге асырған жеке немесе заңды тұлғадан өтініш қабылданған кезде жеке басты куәландыратын құжат, зейнетақы немесе жәрдемақы алушының қайтыс болғаны туралы мәліметтерді тиісті ақпараттық жүйелерден алады.
Ақпараттық жүйелерден алынатын мәліметтер болмаған жағдайда жерлеуді жүзеге асырған жеке немесе заңды тұлға өтінішке мынадай құжаттарды қоса береді:
1) жерлеуді жүзеге асырған адамның жеке басын куәландыратын құжат не заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы анықтама (куәлік) (заңды тұлғалар үшін) немесе дара кәсіпкердің патенті (заңды тұлға құрмастан кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар үшін);

2) свидетельство или уведомление о смерти получателя или документ, подтверждающий факт смерти, выданный уполномоченным органом других государств и заверенный апостилем.
Сноска. Пункт 73 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.11.2021 № 424 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги по назначению единовременной выплаты на погребение, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственных услуг, регламентирован согласно приложением 50 к настоящим Правилам в форме перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Сноска. Пункт 74 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. Отделение Государственной корпорации в течение одного рабочего дня формирует ЭМД и электронный проект решения на назначение единовременной выплаты на погребение согласно приложению 51 к настоящим Правилам и направляет в Филиал Государственной корпорации.
Филиал Государственной корпорации в течение одного рабочего дня рассматривает поступившие документы, проверяет правильность расчета и оформления ЭМД и электронного проекта решения и направляет в уполномоченный орган для принятия решения о назначении (об отказе в назначении) единовременной выплаты на погребение.
Уполномоченный орган рассматривает поступивший электронный проект решения с электронными документами, принимает решение о назначении (отказе в назначении) единовременной выплаты на погребение в течение одного рабочего дня со дня их поступления в уполномоченный орган.
Сноска. Пункт 75 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.11.2021 № 424 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
76. Отделение Государственной корпорации на основании решения уполномоченного органа о назначении единовременной выплаты на погребение в течение одного рабочего дня со дня их поступления формирует заявку бюджетных средств по форме согласно приложению 52 или 53, а также список-ведомость согласно приложению 54 к настоящим Правилам, и направляет в Государственную корпорацию.

2) алушының қайтыс болғаны туралы куәлік немесе хабарлама немесе қайтыс болу фактісін растайтын басқа мемлекеттердің уәкілетті органы берген және апостиль қойып куәландырылған құжат.
Ескерту. 73-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.11.2021 № 424 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
74. Жерлеуге бір реттік төлем тағайындау бойынша қызмет процесінің сипаты, түрі, мазмұны және нәтижесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету ерекшеліктері ескерілген басқа да мәліметтер кіретін мемлекеттік қызметтер көрсетуге қойылатын негізгі талаптар мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі түрінде осы Қағидаларға 50-қосымшаға сәйкес регламенттелген.
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
75. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі бір жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 51-қосымшаға сәйкес жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындауға ЭІМ-ді және электрондық шешім жобасын қалыптастырады және Мемлекеттік корпорацияның филиалына жібереді.
Мемлекеттік корпорацияның филиалы бір жұмыс күні ішінде келіп түскен құжаттарды қарайды, есептеудің және ЭІМ мен электрондық шешім жобасын ресімдеудің дұрыстығын тексереді және жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін уәкілетті органға жібереді.
Уәкілетті орган электрондық құжаттармен келіп түскен электрондық шешім жобасын қарайды, олар уәкілетті органға келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.11.2021 № 424 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жерлеуге арналған бiржолғы төлемдi тағайындау туралы уәкілетті органның шешімінің негізінде олар келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 52 немесе 53-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бюджет қаражатына өтінімді, сондай-ақ 54-қосымшаға сәйкес тізім-ведомосін қалыптастырады және Мемлекеттік корпорацияға жібереді.

77. Перечисление единовременной выплаты на погребение Государственная корпорация производит в течение пяти рабочих дней со дня обращения.
Глава 8. Порядок назначения и выплаты пенсий или пособий лицам, находящимся в учреждениях уголовно-исполнительной системы
Сноска. Заголовок главы 7 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.11.2021 № 424 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
78. Лицу, имеющему право на получение пенсии или пособия, находящемуся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, пенсия или пособие назначаются на основании заявления и документов, предусмотренных пунктами 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 и 13 к настоящим Правилам, представляемых администрацией учреждения в отделение Государственной корпорации по месту нахождения учреждения уголовно-исполнительной системы.
79. Если лицо на момент помещения в учреждение уголовно-исполнительной системы является получателем пенсии или пособия, Государственная корпорация по месту нахождения учреждения уголовно-исполнительной системы на основании заявления указанного лица, представленного администрацией учреждения уголовно-исполнительной системы в соответствии с пунктами 49 и 53 настоящих Правил, осуществляет выплату в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
80. Отделение Государственной корпорации по месту нахождения учреждения уголовно-исполнительной системы после получения пенсионного/личного дела получателя пособия ставит его на учет с указанием реквизитов контрольного счета наличности учреждения уголовно-исполнительной системы для перечисления пенсий и пособий.
Глава 9. Порядок выплаты пенсий и пособий в интернатных и государственных медико-социальных учреждениях
Сноска. Заголовок главы 8 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.11.2021 № 424 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
81. Опекун (попечитель) представляет в отделение Государственной корпорации копии решения суда о признании лица недееспособным (ограниченно дееспособным) либо решение органа опеки и попечительства об установлении опеки и попечительства.
Отделение Государственной корпорации по месту нахождения организации для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, интернатного (дом-интернат общего и специального типа для взрослых или для умственно отсталых детей и другие) и государственного медико-социального учреждения осуществляет выплату пенсий или пособий на основании документов, полученных в соответствии с пунктами 49 и 53 настоящих Правил.
При этом, невыплаченные суммы пенсий и пособий за период до даты регистрации в государственных медико-социальных учреждениях, выплачиваются в полном объеме путем зачисления на банковский счет получателя.

77. Мемлекеттік корпорация жерлеуге арналған біржолғы төлемді аударуды жүгінген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жүргізеді.
8-тарау. Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерiндегі адамдарға зейнетақыларды немесе жәрдемақыларды тағайындау және төлеу тәртiбi
Ескерту. 8-тараудың тақырыбына орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.11.2021 № 424 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
78. Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерiндегі зейнетақы немесе жәрдемақы алуға құқығы бар адамға зейнетақы немесе жәрдемақы өтiнiштің және қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесі орналасқан жердегi Мемлекеттік корпорацияның бөлiмшесiне мекеме әкiмшiлiгi ұсынатын, осы Қағидалардың 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 және 13-тармақтарында көзделген құжаттардың негiзiнде тағайындалады.
79. Егер адам қылмыстық-атқару жүйесі мекемесiне орналастырылған сәтте зейнетақы немесе жәрдемақы алушы болып табылса, қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесi орналасқан жердегi Мемлекеттік корпорация қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің әкiмшiлiгi осы Қағидалардың 49 және 53-тармақтарына сәйкес ұсынған, көрсетiлген адамның өтiнiшi негiзiнде төлемді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
80. Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесі орналасқан жердегі Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі алушының зейнетақы/жеке ісін алғаннан кейін зейнетақы мен жәрдемақыны аудару үшін қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің қолма-қол ақшаны бақылау шотының деректемелерін көрсете отырып оны есепке қояды.
9-тарау. Интернаттық және мемлекеттiк медициналық-әлеуметтiк мекемелерде зейнетақыларды және жәрдемақыларды төлеу тәртiбi
81. Қамқоршы (қорғаншы) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне адамды іс-әрекетке қабілетсіз (іс-әрекетке қабілеті шектеулі) деп тану туралы және қамқоршылық және қорғаншылық белгілеу туралы сот шешімінің көшірмесін не қамқоршылық және қорғаншылық органының шешімін және қамқоршылықты (қорғаншылықты) растайтын құжатты ұсынады.
Интернаттық (отбасы үлгісіндегі балалар ауылы, Жасөспірімдер үйі, балалар үйі, ересектерге арналған немесе ақыл-ecі кем балаларға арналған жалпы және арнаулы үлгідегі интернат-үй және басқалар) және мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекеме орналасқан жердегі Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі зейнетақыларды немесе жәрдемақыларды төлеуді осы Қағидалардың 49 және 53-тармақтарына сәйкес алынған құжаттар негізінде жүзеге асырады.
Бұл ретте, мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерде тіркелген күніне дейінгі кезеңге төленбеген зейнетақы және жәрдемақы сомалары алушының банк шотына аудуру арқылы толық көлемде төленеді.

82. Отделение Государственной корпорации в течение двух рабочих дней с момента получения информации из ИС центрального исполнительного органа о поступлении (выбытии) получателя государственной базовой пенсионной выплаты в медико-социальные учреждения (организации) в условиях стационара, готовит проект решения о приостановлении (возобновлении) государственной базовой пенсионной выплаты с первого числа месяца, следующего за месяцем внесения информации в ИС о поступлении (выбытии) получателя государственной базовой пенсионной выплаты в медико-социальное учреждение (организацию) по форме, согласно приложениям 46 и 25 к настоящим Правилам и передает его в уполномоченный орган через филиал Государственной корпорации.
Уполномоченный орган в течении трех рабочих дней рассматривает поступивший ЭМД и принимает решение о приостановлении (возобновлении) государственной базовой пенсионной выплаты, за исключением лиц, не имеющих право на пенсионные выплаты по возрасту и государственное социальное пособие по инвалидности.
Лицам, проживающим в медико-социальных учреждениях (организациях) в условиях стационара и находящимся на полном государственном обеспечении, не имеющим право на пенсионные выплаты по возрасту и государственное социальное пособие по инвалидности, базовая пенсионная выплата выплачивается в полном объеме путем зачисления на их банковские счета, открытые в уполномоченной организации по выдаче пенсий и пособий.
83. Государственная корпорация осуществляет пенсионные выплаты по возрасту (сумм образовавшихся после формирования потребности на месяц выплаты) в объемах, установленных пунктом 2-1 статьи 21 Закона лицам, проживающим в медико-социальных учреждениях (организациях) в условиях стационара и находящимся на полном государственном обеспечении, с первого числа месяца, следующего за месяцем внесения информации в ИС о поступлении (выбытии) получателя пенсионных выплат по возрасту в медико-социальное учреждение (организацию).
В случае поступления документов исполнительного производства или заявления получателя на удержание объемы пенсионных выплат по возрасту, установленные пунктом 2-1 статьи 21 Закона, определяются после соответствующих удержаний.
Зачисление сумм пенсионных выплат по возрасту лицам, проживающим в медико-социальных учреждениях (организациях), осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
При этом, невыплаченные суммы пенсионных выплат по возрасту за период до даты регистрации в государственных медико-социальных учреждениях, выплачиваются в полном объеме путем зачисления на банковский счет получателя.

82. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін алушының стационар жағдайларында медициналық-әлеуметтiк мекемеге (ұйымға) түскені (шыққаны) туралы мәліметті алған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 46 және 25-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша медициналық-әлеуметтік мекемеге мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін алушы (ұйымға) түскені (шыққаны) туралы АЖ ақпарат енгізген айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін тоқтата тұру (қалпына келтіру) туралы шешім жобасын дайындайды және оны Мемлекеттік корпорацияның филиалы арқылы уәкілетті органға береді.
Уәкілетті орган үш жұмыс күні ішінде келіп түскен ЭІМ-ді қарайды және жасына байланысты зейнетақы төлемдеріне және мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыға құқығы жоқ адамдарды қоспағанда, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін тоқтата тұру (қалпына келтіру) туралы шешім қабылдайды.
Медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) стационар жағдайларында тұратын және жасына байланысты зейнетақы төлемдеріне және мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыға құқығы жоқ, мемлекеттің толық қамсыздандыруындағы адамдарға базалық зейнетақы төлемі зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымда ашылған олардың банк шоттарына аудару арқылы толық көлемде төленеді.
83. Мемлекеттік корпорация жасына байланысты зейнетақы төлемдерін (төлейтін айға қажеттілікті қалыптастырғаннан кейін пайда болған сомаларды) медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) стационар жағдайларында тұратын және мемлекеттің толық қамсыздандыруындағы адамдарға медициналық-әлеуметтік мекемелерге (ұйымдарға) түскені (шыққаны) туралы ақпарат келіп түскен, медициналық-әлеуметтік мекемеге (ұйымға) жасына байланысты зейнетақы төлемін алушы түскені (шыққаны) туралы АЖ ақпарат енгізген медициналық-әлеуметтік мекемеге (ұйымға) кіргені (шыққаны) туралы деректер толтырылған айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап Заңның 21-бабының 2-1-тармағында белгіленген көлемде жүзеге асырады.
Атқарушылық іс жүргізу құжаттары немесе алушының ұстап қалуға өтініші келіп түскен жағдайда Заңның 21-бабының 2-1-тармағында белгіленген жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің көлемі тиісті ұстап қалудан кейін айқындалады.
Медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) тұратын адамдарға зейнетақылар мен жәрдемақылар сомаларын есептеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Бұл ретте, мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерде тіркелген күніне дейінгі кезеңге төленбеген зейнетақы сомалары алушының банк шотына аудару арқылы толық көлемде төленеді.

84. Государственная корпорация осуществляет выплату государственных социальных пособий по инвалидности и по случаю потери кормильца (сумм образовавшихся после формирования потребности на месяц выплаты) в размерах и объемах, определенных пунктами 1-1 и 1-2 статьи 6 Закона о государственных социальных пособиях, с первого числа месяца, следующего за месяцем внесения информации в ИС о поступлении (выбытии) получателя пособия в медико-социальное учреждение (организацию).
В случае поступления документов исполнительного производства или заявления получателя на удержание объемы государственных социальных пособий по инвалидности и по случаю потери кормильца, установленные пунктом 1-1 статьи 6 Закона о государственных социальных пособиях, определяются после соответствующих удержаний.
Зачисление сумм пособий лицам, проживающим в медико-социальных учреждений (организаций), осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
При этом, невыплаченные суммы пособий за период до даты регистрации в государственных медико-социальных учреждениях, выплачиваются в полном объеме путем зачисления на банковский счет получателя.
85. Отделение Государственной корпорации возобновляет выплату пенсии по возрасту или пособий в полном объеме с первого числа месяца, следующего за месяцем внесения информации в ИС центрального исполнительного органа о выбытии получателя.
86. Детям с инвалидностью с нарушением опорно-двигательного аппарата, проживающим в государственных медико-социальных учреждениях (организациях) в условиях стационара и находящимся на полном государственном обеспечении, государственные социальные пособия по инвалидности и по случаю потери кормильца выплачиваются в полном объеме, путем зачисления на их банковские счета, открытые в уполномоченной организации по выдаче пенсий и пособий.
Сноска. Пункт 86 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 10. Заключительные положения
87. Возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм пенсий и пособий осуществляется:
по заявлению получателя;
на основании письма отделения Государственной корпорации по основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан.
При этом отделения Государственной корпорации представляет в уполномоченную организацию по выдаче пенсий и пособий письмо с приложением необходимого документа (сведений о смерти либо выезда получателя за пределы Республики Казахстан, в том числе полученных из ИС и (или) запрос пенсионного дела или дело получателя пособия от уполномоченного органа страны проживания, выехавшего получателя пенсии и пособия), подтверждающего обоснованность возврата выплат в Государственную корпорацию для перечисления в доход республиканского бюджета;
по решению суда.

84. Мемлекеттік корпорация мүгедектігі бойынша және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды (төлеу айына қажеттілік қалыптастырылғаннан кейін пайда болған сомаларды) төлеуді Мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы заңның 6-бабының 1-1 және 1-2 тармақтарында айқындалған мөлшерде және көлемде алушының медициналық-әлеуметтік мекемеге (ұйымға) түскені (одан шыққаны) туралы ақпарат АЖ-ға енгізілген айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап жүзеге асырылады.
Атқарушылық іс жүргізу құжаттары немесе алушының ұстап қалуға өтініші келіп түскен жағдайда Мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы заңның 6-бабының 1-1-тармағында белгіленген мүгедектігі бойынша және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылардың көлемі тиісті ұстап қалудан кейін айқындалады.
Медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) тұратын адамдарға зейнетақылар мен жәрдемақылар сомаларын есептеу Қазақстан Республикасының зейнетақымен және әлеуметтік жәрдемақылар туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Бұл ретте, медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) тіркелген күніне дейінгі кезеңге төленбеген зейнетақы сомалары алушының банк шотына аудару арқылы толық көлемде төленеді.
85. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жасына байланысты зейнетақыны немесе жәрдемақыны төлеуді орталық атқарушы органның АЖ алушының шыққаны туралы ақпарат келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап толық көлемде қалпына келтіреді.
86. Мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) стационар жағдайларында тұратын және мемлекеттің толық қамсыздандыруындағы тірек-қимыл аппараты бұзылған мүгедектігі бар балаларға мүгедектігі бойынша және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымда ашылған олардың банк шоттарына аудару арқылы толық көлемде төленеді.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-тарау. Қорытынды ережелер
87. Зейнетақылар мен жәрдемақылардың артық есептелген (төленген) сомаларын қайтару:
алушының өтiнiшi бойынша;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген негіздемелер бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесі хатының негізінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі төлемдерді республикалық бюджет кірісіне аудару үшін Мемлекеттік корпорацияға қайтарудың негізділігін растайтын қажетті құжатты (АЖ алынған алушының қайтыс болғаны не Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кеткені туралы мәліметтерді және (немесе) зейнетақы және жәрдемақы алушы тұруға кеткен елдегі уәкілетті органнан зейнетақы ісіне немесе жәрдемақы алушының ісіне сұрау салуды) қоса бере отырып, зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымға хат ұсынады;
соттың шешімі бойынша жүзеге асырылады.

88. В случаях ошибочного перечисления сумм пенсий и пособий Государственная корпорация направляет в уполномоченную организацию по выдаче пенсий и пособий информацию об отзыве платежного поручения или приостановлении исполнения указания, по форме и способом, установленным договором между Государственной корпорацией и уполномоченной организацией по выдаче пенсий и пособий.
На основании информации об ошибочном перечислении либо отзыве или приостановлении исполнения указания уполномоченная организация по выдаче пенсий и пособий осуществляет возврат денег в Государственную корпорацию либо приостанавливает исполнение указания.
89. Для списания сумм пенсий и пособий, излишне перечисленных (выплаченных) получателям по причинам, не зависящим от них, отделение Государственной корпорации обращается с заявлением в судебные органы в порядке, установленном действующим гражданско-процессуальным законодательством Республики Казахстан, для вынесения судебного акта об установлении юридического факта о невозможности возврата сумм в связи с неизвестностью местонахождения должника, невозможностью установления личности должника (ответчика) или отсутствием наследников.
Списание излишне перечисленных (выплаченных) сумм Государственной корпорации производится по акту списания на основании:
судебных актов (решений, приговоров, постановлений), в том числе об отказе в удовлетворении исковых требований о взыскании излишне перечисленных (выплаченных) сумм, по установленным основаниям гражданского законодательства, как не подлежащих возврату денежных средств, полученных в качестве неосновательного обогащения, а также при применении срока исковой давности;
судебных актов (постановлений, определений) о прекращении производства по делу в связи со смертью ответчика (должника, обвиняемого);
постановлений судебных исполнителей по взысканию в пользу физических и юридических лиц о прекращении исполнительного производства в связи со смертью должника и отсутствием правопреемника.
Сноска. Пункт 89 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90. Пенсионные дела/дела получателей пособий, по которым осуществляется выплата пенсий или пособий (действующие дела), хранятся в архиве действующих дел.
ЭМД хранятся постоянно в ИС центрального исполнительного органа.
91. Пенсионные дела/дела получателей пособий, по которым приостановлены выплаты пенсий или пособий, хранятся отдельно от действующих дел с отметкой "На контроле" до обращения самого получателя или членов семьи (наследника).

88. Зейнетақылар мен жәрдемақылардың сомалары қате аударылған жағдайларда Мемлекеттік корпорация зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымға Мемлекеттік корпорация және зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйым арасындағы шартта белгіленген нысан бойынша және тәсілмен төлем тапсырмасын кері қайтару немесе нұсқауды орындауды тоқтата тұру туралы ақпарат жолдайды.
Зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйым қате аударым не кері қайтару немесе нұсқауды орындауды тоқтата тұру туралы ақпараттың негізінде ақшаны Мемлекеттік корпорацияға қайтаруды жүзеге асырады не нұсқауды орындауды тоқтата тұрады.
89. Өздеріне қатыссыз себептер бойынша алушыларға артық аударылған (төленген) зейнетақылар мен жәрдемақылар сомаларын есептен шығару үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі борышкердің қайда екені белгісіз болуына, борышкердің (жауапкердің) жеке басын анықтау мүмкіндігінің немесе мұрагері болмауына байланысты сомаларды қайтару мүмкін еместігі туралы заңды фактіні белгілеу туралы сот актісін шығару үшін өтінішпен қолданыстағы Қазақстан Республикасының азаматтық процестік заңнамасында белгіленген тәртіппен сот органдарына жүгінеді.
Мемлекеттік корпорация артық аударған (төлеген) сомаларды есептен шығару:
сот актілері (шешімдер, үкімдер, қаулылар, соның ішінде негізсіз баю ретінде алған ақшалай қаражатты қайтаруға жатпайтын сияқты азаматтық заңнамадағы белгіленген негіздер бойынша артығымен аударылған (төленген) сомаларды төлеттіру туралы қуыным талабын орындауда, сондай-ақ талап қою мерзімін қолдануда бас тарту туралы;
жауап берушінің (қарыз алушы, айыпталушы) қайтыс болуына байланысты іс бойынша өндірістің тоқтауы туралы сот актілері (қаулылар, анықтаулар);
борышкердің қайтыс болуына және мұрагері болмауына байланысты атқарушылық өндірісті тоқтату туралы жеке және заңды тұлғалардың пайдасына өндіріп алу жөніндегі аумақтық бөлімнің қаулысы негізінде есептен шығару актісі бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 89-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
90. Зейнетақыларды немесе жәрдемақыларды төлеу жүзеге асырылатын зейнетақы істері/жәрдемақы алушылардың істері (қолданыстағы істер) қолданыстағы істер архивінде сақталады.
ЭІМ орталық атқарушы органның ақпараттық жүйесінде тұрақты түрде сақталады.
91. Зейнетақыларды немесе жәрдемақыларды төлеу тоқтатыла тұрған зейнетақы істері/жәрдемақы алушылардың істері алушының өзі немесе отбасының мүшелері (мұрагер) жүгінгенге дейін "Бақылауда" деген белгімен қолданыстағы істерден бөлек сақталады.

Сноска. Пункт 91 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
По истечении шести месяцев дело снимается с учета с указанием даты и суммы последней выплаты и сдается в архив Государственной корпорации. По приостановленным на срок более шести месяцев пенсионным делам/делам получателей пособий Государственной корпорацией выплата пенсий или пособий возобновляется по решению о назначении пенсии или пособия уполномоченного органа.
92. Восстановление дубликата пенсионного дела/дела получателя пособий производится на основании решения уполномоченного органа.
В правом верхнем углу на обложке восстановленного дубликата пенсионного дела/дела получателей пособий проставляется отметка "Дубликат".
93. ИС обеспечивает комплекс мероприятий, направленных на обеспечение бесперебойного функционирования и актуализации ИС в соответствии с их назначением. ИС центрального исполнительного органа обеспечивает полноту, достоверность, актуальность и своевременность передаваемых данных.
Информационное взаимодействие осуществляется через Единую транспортную среду государственных органов Республики Казахстан с применением ЭЦП. Защита информации при информационном обмене обеспечивается как за счет использования единой защищенной транспортной среды государственных органов, так и за счет мероприятий технического и организационного характера.
94. Уполномоченный орган обеспечивает внесение данных в автоматизированном режиме о стадии оказания государственной услуги в ИС мониторинга оказания государственных услуг.
Приложение 1
к Правилам предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности,
по случаю потери кормильца,
государственных специальных пособий
Код района ___________________
Республика Казахстан
Департамент Комитета труда,
социальной защиты и миграции
по __________ области (городу)
Заявление
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
От гражданина (ки) ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "____" ________ года
Индивидуальный идентификационный номер: ____________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ______________________________
Серия документа: ____ номер документа: ________ кем выдан: ________________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: ______________________________________
Область _______________________________________________________________
город (район) _________________________ село: ____________________________
улица (микрорайон) ______________________ дом ______ квартира ____________
Банковские реквизиты:
Наименование банка _____________________________________________________
Банковский счет № ______________________________________________________
Тип счета: текущий ______________________________________________________
Прошу назначить (возобновить) мне ________________________________________
(пенсионные выплаты по возрасту, государственную базовую пенсионную выплату, государственное социальное пособие: по инвалидности, по случаю потери кормильца, государственное специальное пособие).
При подачи заявления на государственное социальное пособие по случаю потери кормильца указывается количество иждивенцев.
Ранее пенсионные выплаты или пособие мне назначались/не назначались, в том числе за пределами Республики Казахстан (ненужное вычеркнуть).
Даю согласие для исчисления среднемесячного дохода за любые три года подряд из информационной системы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по наиболее выгодному периоду, с которого осуществлялись обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды или единый накопительный пенсионный фонд с _____________года по ____________года в сумме _____________ тенге.
Даю согласие сообщать обо всех изменениях, влекущих изменения размеров выплачиваемых пенсий или пособий, а также изменении местожительства (в том числе выезд за пределы Республики Казахстан) анкетных данных, банковских реквизитов в отделение Государственной корпорации. При открытии отдельного банковского счета для зачисления пособий и (или) социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, на деньги, находящиеся на таком счете, не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
Даю согласие на сбор и обработку, хранение и использование, любым допускаемым законодательством Республики Казахстан способом, моих персональных данных при назначении, возобновлении, перерасчете выплаты, а также при выполнении Государственной корпорацией своих обязательств в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, с правом передавать мои персональные данные, в том числе осуществлять трансграничную передачу данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите". Даю согласие на получение сведений о себе как о владельце банковского счета и номерах банковских счетов в банках второго уровня, организациях, имеющих лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (отказе в назначении) пенсионной выплаты, базовой пенсии, государственного социального пособия: по инвалидности, по случаю потери кормильца, государственного специального пособия, путем отправления на мобильный телефон sms-оповещения.
Контактные данные заявителя:
телефон домашний _______ мобильный____ Е-маil ____________
дата подачи заявления: "______" _____________ 20 ___ года.
Подпись заявителя/ЭЦП ___________________________________
Дата и время подписания заявления:
____.____________._____ года ___ часов ___ минут ___ секунд _______
------------------------------------------------------------------- (линия отреза)
Заявление гражданина___________________________________________
зарегистрировано за № __ дата принятия документов "__" __ 20 ___ года
______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) и роспись принявшего документы.
Приложение 2
к Правилам предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты
за счет бюджетных средств,
а также назначения и
осуществления пенсионных
выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности,
по случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Код района_______________________________
Республика Казахстан
Департамент Комитета труда,
социальной защиты и миграции
по _____________________ области (городу)
АО "Единый накопительный пенсионный фонд" (далее – ЕНПФ)
Заявление

Ескерту. 91-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
92. Зейнетақы ісінің/жәрдемақы алушы ісінің телнұсқасын қалпына келтіру уәкілетті органның шешімі негізінде жүргізіледі.
Зейнетақы ісінің/жәрдемақы алушылар iстерiнiң қалпына келтiрiлген телнұсқасының мұқабасында оң жақ үстіңгі бұрышына "Телнұсқа" деген белгі қойылады.
93. АЖ олардың тағайындалуына сәйкес АЖ үзіліссіз жұмыс істеуі мен өзектілігін қамтамасыз етуге бағытталған шаралар жиынтығын қамтамасыз етеді. Орталық отқарушы органның АЖ берілетін деректердің толықтығын, дәйектілігін, өзектілігі мен уақтылығын қамтамасыз етеді.
Ақпараттық өзара іс-қимыл ЭЦҚ қолдана отырып, Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары арасындағы Бірыңғай көлік ортасы арқылы жүзеге асырылады. Ақпарат алмасу кезінде ақпаратты қорғау мемлекеттік органдардың бірыңғай қорғалған көлік ортасы есебінен де, сол сияқты техникалық және ұйымдастырушылық сипаттағы шаралар есебінен де қамтамасыз етіледі.
94. Уәкілетті орган мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингін АЖ-да мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді автоматтандырылған режимде енгізуді қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемін бюджет қаражаты
есебінен беру, сондай-ақ
жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
1-қосымша
Ауданның коды _______________________________
Қазақстан Республикасы Еңбек, әлеуметтік қорғау және
көші-қон комитетінің облысы (қаласы) бойынша департаменті
Өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат __________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні: ___________ жылғы "___" _______________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі _________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: ___________________________
Құжаттың сериясы: ________ құжаттың нөмірі: ________ кім берген: _____
Берілген күні _____________ жылғы "______" ________________________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы ________________________________
Облыс __________________________________________________________
қала (аудан) ______________________ ауыл __________________________
көше (шағынаудан) __________________ үй _______ пәтер______________
Банк деректемелері:
Банктің атауы ____________________________________________________
Банк шотының № ________________________________________________
Шот түрі: ағымдағы ______________________________________________
Маған __________________________________________________________
(жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мемлекеттік арнайы жәрдемақы) тағайындауды (қалпына келтіруді) сұраймын.
Асыраушысынан айырылу бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыға өтініш бергенде асырауындағы адам саны көрсетіледі.
Бұрын маған жәрдемақы, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тағайындалған/ тағайындалмаған (қажет емесі сызылып тасталсын).
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ақпараттық жүйелерінен қатарынан кез-келген үш жыл үшін ____________ жылдан _________ жылға дейін _____________ сомасында жинақтаушы зейнетақы қорына немесе бірыңғай жинақтаушы қорына жүргізілген міндетті зейнетақы жарналарының барынша тиімді кезеңі бойынша орташа айлық табысты есептеуге келісім беремін.
Төленетін зейнетақылар немесе жәрдемақылар мөлшерінің өзгеруіне алып келетін барлық өзгерістерді, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгергенін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне хабарлауға келісім беремін.
Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді аудару үшін жеке банк шоты ашылғанда, осы шоттағы ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуына жол берілмейді.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес менің деректерімді беру, оның ішінде деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыру құқығымен төлемді тағайындау, қалпына келтіру, қайта есептеу кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификацияланған халықаралық шарттарға сәйкес Мемлекеттік корпорациясының өз міндеттемелерін орындауы кезінде менің дербес деректерімді Қазақстан Республикасының заңнамасында жол берілетін кез келген тәсілмен жинауға және өңдеуге, сақтауға және пайдалануға келісім беремін.
Өзімді банк шотының иегері және екінші денгейдегі банктердегі қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның тиісті банк операцияларының түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелеріндегі банк шотының нөмірлері туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.
Зейнетақы төлемдерін, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін; мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мемлекеттік арнайы жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау жөнінде ұялы телефонға sms-хабар жіберу арқылы хабардар етуге келісім беремін.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны ________ ұялы телефон __________ Е-maіl _______________
өтініш берген күн: 20__ жылғы "___" _______________________________
өтініш берушінің қолы/ЭЦҚ/sms-хабарламалар _______________________
Өтінішке қол қою мерзімі мен уақыты
____._____________.________жылғы____сағат ____ минут ____ секунд
----------------------------------------------------------------------- (қию сызығы)
Азамат ________________________________________________________
өтініші № _____________ болып тіркелді.
Құжаттар қабылданған күн 20__ жылғы "___" _______________________
______________________________________________
құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемін бюджет қаражаты
есебінен беру, сондай-ақ
жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Ауданның коды _____________________________
Қазақстан Республикасы Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің _____________ облысы (қаласы)
бойынша департаменті "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" АҚ (бұдан әрі – БЖЗҚ)
Өтініш

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.11.2021 № 424 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
От гражданина (ки) _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "____"________ года
Индивидуальный идентификационный номер: ________________________
Вид документа, удостоверяющего личность:__________________________
Серия документа: ____ номер документа: ____ кем выдан: ______________
Дата выдачи: "____"____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: _______________________________
Область ___________________ город (район) _____________ село: _______
улица (микрорайон) ________ дом _____ квартира ______
Банковские реквизиты:
Наименование банка_____________________________________________
Банковский счет № ______________________________________________
Тип счета: текущий _________________________
Резидентство: резидент/ нерезидент
Прошу назначить мне в связи с достижением пенсионного возраста
_______________________________________________________________
пенсионные выплаты по возрасту, государственную базовую пенсионную
выплату, пенсионные выплаты из ЕНПФ). Ранее пенсионные выплаты мне
назначались/не назначались в том числе за пределами Республики Казахстан
(ненужное вычеркнуть).
При пенсионных выплатах из ЕНПФ прошу применить (-ять) к моему доходу
в виде пенсионных выплат из ЕНПФ налоговый вычет, рассчитанный на дату
выплаты из ЕНПФ, но не более пределов, установленных налоговым
законодательством Республики Казахстан. Cогласен, что применение налогового
вычета к моему доходу в виде пенсионных выплат из ЕНПФ, подлежащему
налогообложению индивидуальным подоходным налогом, будет применяться
в течение срока действия права на налоговый вычет.
Даю согласие сообщать обо всех изменениях, влекущих изменения размеров
выплачиваемых пенсионных выплат, а также изменении местожительства
(в том числе выезд за пределы Республики Казахстан) анкетных данных,
банковских реквизитов в отделение Государственной корпорации.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Даю согласие на сбор и обработку, хранение и использование, любым допускаемым
законодательством Республики Казахстан способом, моих персональных данных
при назначении, возобновлении, перерасчете выплаты, а также при выполнении
Государственной корпорацией своих обязательств в соответствии
с законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами,
ратифицированными Республикой Казахстан, с правом передавать мои персональные
данные, в том числе осуществлять трансграничную передачу данных в соответствии
с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Даю согласие на получение сведений о себе как о владельце банковского счета
и номерах банковских счетов в банках второго уровня, организациях, имеющих
лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка
и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций,
территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении
(отказе в назначении) пенсионных выплат по возрасту, государственной базовой
пенсионной выплаты, пенсионных выплат из ЕНПФ путем отправления
на мобильный телефон sms-оповещения.
Контактные данные заявителя:
телефон домашний _______ мобильный ____________ Е-маil ____________
дата подачи заявления: "____"__________ 20 __ года.
подпись заявителя _________________________
Заявление гражданина ___________________________________
зарегистрировано за № __ дата принятия документов "__"__ 20 ___ года
___________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность работника
Государственной корпорации, принявшего документы)
Приложение 3
к Правилам предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты
за счет бюджетных средств,
а также назначения
и осуществления пенсионных
выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности,
по случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Код района ___________________________________
Республика Казахстан Департамент Комитета труда,
социальной защиты и миграции
по ___________________________ области (городу)
Филиал Акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования"
по __________________________ области (городу)
Заявление

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.11.2021 № 424 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат __________________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні: ______________ жылғы "___" _____________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі ___________________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: _____________________________________
Құжаттың сериясы: _______ құжаттың нөмірі: _______________ кім берген: _________
Берілген күні: _____________ жылғы "___"_____________________________________
Тұрғылықты тұратын жерінің мекенжайы: ______________________________________
Облыс ______________ қала (ауданы)_____________ ауыл ________________________
көше (шағынаудан) ______________ үй___ пәтер ________________________________
Банк деректемелері:
Банктің атауы ______________________________________________________________
Банк шотының № ___________________________________________________________
Шот түрі: ағымдағы _________________________________________________________
Резиденттік: резидент бейрезидент
Маған зейнеткерлік жасқа толуыма байланысты _________________________________
__________________________________________________________________________
(жасына байланысты зейнетақы төлемдерін; мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін;
БЖЗҚ-дан төленетін зейнетақы төлемдерін) тағайындауды сұраймын.
Бұдан бұрын маған зейнетақы төлемдері, оның ішінде Қазақстан Республикасының тыс жерлерде тағайындалған/ тағайындалмаған (қажет емесі сызылып тасталсын).
БЖЗҚ-дан зейнетақы төлемдері төленген кезде БЖЗҚ-дан берілетін зейнетақы төлемдер түріндегі менің табысыма БЖЗҚ-дан төлем берілген күніне, бірақ Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген шектерден асырмай есептелген салықтық шегерімді қолдануды сұраймын. Жеке табыс салығымен салық салуға жататын БЖЗҚ-дан берілетін зейнетақы төлемдері түріндегі менің табысыма салықтық шегерімді қолдану салық шегерімге құқықтың қолданылу мерзімі ішінде қолданылатынына келісемін.
Төленетін зейнетақы төлемдері мөлшерлерінің өзгеруіне әкеп соғатын барлық өзгерістерді, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгергенін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне хабарлауға келісім беремін.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес менің деректерімді беру, оның ішінде деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыру құқығымен төлемді тағайындау, қалпына келтіру, қайта есептеу кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификацияланған халықаралық шарттарға сәйкес Мемлекеттік корпорациясының өз міндеттемелерін орындауы кезінде менің дербес деректерімді Қазақстан Республикасының заңнамасында жол берілетін кез келген тәсілмен жинауға және өңдеуге, сақтауға және пайдалануға келісім беремін.
Өзімді банк шотының иегері және екінші денгейдегі банктердегі қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның тиісті банк операцияларының түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелеріндегі банк шотының нөмірлері туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.
Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін, БЖЗҚ-дан берілетін зейнетақы төлемдерін тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау жөнінде ұялы телефонға sms-хабар жіберу арқылы хабардар етуге келісім беремін.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны ______ ұялы телефон _________ Е-maіl _________
өтініш берген күн: 20__ жылғы "___" _________
өтініш берушінің қолы _____________
Азамат______________________________________________________
өтініші № _____________ болып тіркелді.
Құжаттар қабылданған күн 20__ жылғы "___" __________
_______________________________________________________________
(құжаттарды қабылдаған Мемлекеттік корпорация қызметкерінің лауазымы және қолы,
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы)
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемін бюджет қаражаты
есебінен беру, сондай-ақ
жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
3-қосымша

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
от гражданина (ки) _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "___" ________ года
Индивидуальный идентификационный номер: ________________________
Вид документа, удостоверяющего личность:__________________________
Серия документа: ____ номер документа: ____ кем выдан: ______________
Дата выдачи: "____" __________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: ________________________________
Область ____________ город (район) _____________ село: ______ улица
(микрорайон) ___ _____дом ______ квартира ______
Банковские реквизиты:
Наименование банка ______________________________________________
Банковский счет __________________________________________________
Тип счета: текущий _______________________________________________
Прошу назначить мне, ребенку с инвалидностью, опекаемому, лицу,
осуществляющему уход за лицом с инвалидностью первой группы
(нужное подчеркнуть):
________________________________________________________________
(при подаче заявления законным представителем указывается категория
инвалидности, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и год рождения
ребенка с инвалидностью/лица с инвалидностью первой группы или опекаемого)
государственное социальное пособие по инвалидности, специальное государственное
пособие по инвалидности, пособие воспитывающему ребенка с инвалидностью,
пособие по уходу за лицом с инвалидностью первой группы, социальной выплаты
на случай утраты трудоспособности (нужное подчеркнуть)
Сведения о лице, осуществляющем уход за лицом с инвалидностью первой группы:
Индивидуальный идентификационный номер: __________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________________________
Дата рождения: "____" ____________ _____года
Адрес постоянного места жительства: _________________________________
Область ______________город(район)_________ село: ______________ улица
(микрорайон) _____ дом __ квартира ___________
Банковские реквизиты:
Наименование банка ____________ банковский счет № _________________
Тип счета: текущий _________________________
Ранее пенсионные выплаты или пособие мне назначались/не назначались в том
числе за пределами Республики Казахстан (ненужное вычеркнуть).
Даю согласие сообщать обо всех изменениях, влекущих изменения размера
государственного социального пособия по инвалидности, специального
государственного пособия по инвалидности, пособия воспитывающему ребенка
с инвалидностью, пособия по уходу за лицом с инвалидностью первой группы,
социальной выплаты на случай утраты трудоспособности, а также изменении
местожительства (в том числе выезд за пределы Республики Казахстан), анкетных
данных, банковских реквизитов в отделение Государственной корпорации в течение
десяти календарных дней со дня возникновения таких изменений.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Даю согласие на удержание обязательных пенсионных взносов из суммы социальной выплаты (заполняется лицом, которому установлена инвалидность первой или второй группы бессрочно): да/нет
Даю согласие на сбор и обработку, хранение и использование, любым допускаемым законодательством Республики Казахстан способом, моих персональных данных при назначении, возобновлении, перерасчете выплаты, а также при выполнении Государственной корпорацией своих обязательств в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, с правом передавать мои персональные данные, в том числе осуществлять трансграничную передачу данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Даю согласие на получение сведений о себе как о владельце банковского счета и номерах банковских счетов в банках второго уровня, организациях, имеющих лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (отказе в назначении), государственного социального пособия по инвалидности, специального государственного пособия по инвалидности, пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью, пособия по уходу за лицом с инвалидностью первой группы, социальной выплаты на случай утраты трудоспособности путем отправления на мобильный телефон sms-оповещения.
При открытия отдельного банковского счета для зачисления пособий и (или) социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, на деньги, находящиеся на таком счете, не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Контактный телефон, местонахождение организации-плательщика
____________________________________________________________
Контактные данные заявителя, лица, осуществляющего уход за лицом
с инвалидностью первой группы с детства:
телефон домашний ___________ мобильный ________ Е-маil ____________
дата подачи заявления: "__" ______ 20 _____ года
Подпись заявителя/ЭЦП/sms-сообщения ________________________________
Дата и время подписания заявления:
____._____________.________года____часов ____ минут ____ секунд _____
фамилия, имя, отчество (при его наличии) и роспись принявшего документы
-------------------------------------------------------------------- (линия отреза)

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
___________________________________ аудан коды
Қазақстан Республикасы _________________ облысы (қаласы) бойынша
Еңбек, халықты әлеуметтік қорғау және миграция комитеті Департаменті
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының
________________ облысы (қаласы) бойынша филиалы
Азамат________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) өтініші
Туған күні: ______ жылғы "___" ___________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН): ________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: _________________________
Құжаттың сериясы: _______________ құжаттың нөмірі: ______________
кім берген: _____________________
Берілген күні ____________ жылғы "_____" ________________________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы ______________________________
Облыс ________________________________________________________
қала (аудан) ______________________ ауыл ________________________
көше (шағынаудан) ________________ үй _______ пәтер _____________
Банк деректемелері:
Банктің атауы _________________________________________________
Банк шотының № ______________________________________________
Шот түрі: ағымдағы ____________________________________________
Маған, мүгедектігі бар балаға, қамқорлықтағы бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтімді жүзеге асыратын адамға
(қажетінің асты сызылсын) ___________________________________________________
(заңды өкілі өтініш берген жағдайда мүгедектігі бар адамның санаты, баланың/ бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның немесе қамқорлықтағының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) туған жылы көрсетіледі) мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның күтімі бойынша жәрдемақыны, еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлемді (қажетінің асты сызылсын) тағайындауды сұраймын.
Бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтімді жүзеге асыратын адам туралы мәліметтер:
Жеке сәйкестендіру нөмірі: _______________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) _________________________________
Туған күні: ________________ жылғы "___" ______________
Тұрғылықты тұратын жерінің мекенжайы: __________________________
облысы__________ қаласы __________ ауылы _______
көшесі (шағынауданы) __ - үй _____ - пәтер
Банк деректемелері:
Банктің атауы __________________________________________________
Банк шотының № _______________________________________________
Шоттың түрі: ағымдағы _________________________________________
Бұдан бұрын маған зейнетақы төлемдері, оның ішінде Қазақстан Республикасының тыс жерлерде тағайындалған/ тағайындалмаған (қажет емесі сызылып тасталсын).
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның күтімі бойынша жәрдемақы, еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем мөлшерінің өзгеруіне әкеп соғатын барлық өзгерістерді, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгергенін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне осындай өзгерістердің туындаған күннен бастап 10 күнтізбелік күн ішінде хабарлауға келісім беремін.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Әлеуметтік төлем сомасынан міндетті зейнетақы жарналарын ұстауға келісім беремін (бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі мерзімсіз болып белгіленген адам толтырады): иә/жоқ
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес менің деректерімді беру, оның ішінде деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыру құқығымен төлемді тағайындау, қалпына келтіру, қайта есептеу кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификацияланған халықаралық шарттарға сәйкес Мемлекеттік корпорациясының өз міндеттемелерін орындауы кезінде менің дербес деректерімді Қазақстан Республикасының заңнамасында жол берілетін кез келген тәсілмен жинауға және өңдеуге, сақтауға және пайдалануға келісім беремін.
Банк шотының иесі ретінде өзім туралы, екінші деңгейдегі банктердегі, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелеріндегі банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның күтімі бойынша жәрдемақы, еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау жөнінде ұялы телефонға sms-хабарлама жіберу арқылы хабардар етуге келісім беремін.
Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін жеке банк шотын ашу кезінде, осындай шоттағы ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуына жол берілмейді.
Төлеуші ұйымның байланыс телефоны, орналасқан жері
___________________________________________________________
Өтініш берушінің, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтімді жүзеге асыратын адамның байланыс деректері: үй телефоны _____________ ұялы телефон _____________ Е-maіl _____________ өтініш берген күн: 20__ жылғы "_____" _______
Өтініш берушінің қолы/ЭЦҚ/ sms-хабарламалар______________________
Өтінішке қол қою мерзімі мен уақыты
____._____________.________жылғы____сағат ____ минут ____ секунд
құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
----------------------------------------------------------------------- (қию сызығы)
Азамат _____________________________ мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның күтімі бойынша жәрдемақы, еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындауға___________ өтініші қоса берілген құжаттармен № ____ болып тіркелді, өтініш тіркелген күн:

Заявление гражданина __________________ на назначение государственного социального пособия по инвалидности, специального государственного пособия по инвалидности, пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью, пособия по уходу за лицом с инвалидностью первой группы, социальной выплаты на случай утраты трудоспособности с прилагаемыми документами зарегистрировано за № ___________, дата регистрации заявления "____" ________ 20____ года (дата получения услуги со дня регистрации заявления в отделении Государственной корпорации) "___" _________ 20 ___ г.
Даю согласие сообщать обо всех изменениях, влекущих изменение размера государственного социального пособия по инвалидности, специального государственного пособия по инвалидности, пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью, пособия по уходу за лицом с инвалидностью первой группы, а также изменении местожительства (в том числе выезд за пределы Республики Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов в отделение Государственной корпорации.
_______________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица, принявшего документы
Приложение 4
к Правилам предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты
за счет бюджетных средств,
а также назначения и
осуществления пенсионных
выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности,
по случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
СПРАВКА
о суммах дохода, выплаченных физическому лицу и осуществленных с дохода обязательных пенсионных взносов
с _____ ________________ года по ______ ___________ года
Сноска. Приложение 4 исключено приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности и по
случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Форма
СПРАВКА работодателя (правопреемника) о перечислении обязательных пенсионных взносов
Вкладчик
Фамилия |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
Имя |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
Отчество (при его наличии) |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
Дата рождения |__|__|__|__|__|__|__|__|
число месяц год
Вид документа удостоверяющего личность:______________________________
Номер |__|__|__|__|__|__|__|__|__|
выдано ________________________________
Индивидуальный идентификационный номер № |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
Наименование работодателя __________________________________________
БИН(ИИН) работодателя |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
Местонахождение работодателя _____________________________________
___________________________________________________________________
Является правопреемником (заполнить при необходимости)
___________________________________________________________________
(указать наименование организации)
За период с _______ по _______
Дата платежного поручения
№ платежного поручения
БИК банка
Наименование банка
Накопительный пенсионный фонд или ЕНПФ
Номер счета
Общая сумма плат. поручения
Сумма взносов
Период за который перечислены пенсионные взносы
Период трудовой деятельности в данной организации
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Основание:_______________________________________________________
(документы, послужившие основанием для выдачи справки)
Справка выдана для исчисления стажа участия в пенсионной системе
М.П. (при наличии)
Руководитель _____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись)
Главный бухгалтер ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись)

20___ жылғы "___" ____________ (өтінішті Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде тіркеген күннен бастап қызметті алу күні): 20__ жылғы "___" ____________
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның күтімі бойынша жәрдемақы мөлшерінің өзгеруіне әкелетін барлық өзгерістер, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгеруі туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне хабарлауға келісім беремін.
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
______________________________________________
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемін бюджет қаражаты
есебінен беру, сондай-ақ
жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
4-қосымша
АНЫҚТАМА
Ескерту. 4-қосымша алып тасталды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ
жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Жұмыс берушінің (құқықтық мирасқордың) міндетті зейнетақы жарналарын аудару туралы АНЫҚТАМА
Салымшы ________________________________________________________
Тегі |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
Аты |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
Әкесінің аты (бар болса)|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__
Туған күні |__|__|__|__|__|__|__|__| күні айы жылы
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі:________________________
Нөмірі |__|__|__|__|__|__|__|__|__| берілді _________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі ______________________
№ |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
Жұмыс берушінің атауы ____________________________________________
Жұмыс берушінің БСН-і (ЖСН-і) |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
Жұмыс берушінің орналасқан жері ___________________________________
_________________________________________________________________
(ұйымның атауын көрсету)
Құқықтық мирасқор болып табылады (қажет болса толтыру)
бастап __________________________________ қоса алынған кезең бойынша
Төлем тапсырмасының күні
Төлем тапсырмасының нөмірі №
Банк БСК-і
Банктің атауы
Жинақтаушы зейнетақы қоры немесе БЖЗҚ
Шот нөмірі
Төлем тапсырмасының жалпы сомасы
Жарналар сомасы
Міндетті зейнетақы жарналары төленген кезең
Осы ұйымда еңбек қызметінің кезеңі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Негіз: ___________________________________________________
(анықтама беру үшін негіз болған құжаттар)
Анықтама зейнетақы жүйесіне қатысу өтілін есептеу үшін берілді
М.О. (бар болса)
Басшы ________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Бас бухгалтер _____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемін бюджет қаражаты
есебінен беру, сондай-ақ
жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына

Приложение 5-1
к Правилам предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты
за счет бюджетных средств,
а также назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности,
по случаю потери кормильца,
государственных специальных пособий
Исх штамп
Справка о стаже участия в системе пенсионного обеспечения и доходах
Сноска. Правила дополнены приложением 5-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.11.2021 № 424 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
______________________________________________________________
(наименование отделения Государственной корпорации)
Индивидуальный счет № ________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) _________________
Фамилия ___________________________________________
Имя _______________________________________________
Отчество (при его наличии) ______________________________________
В период с ______________ по ______________ был освобожден от уплаты
обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных
взносов на основании Постановления Правительства Республики Казахстан
от 20 апреля 2020 года № 224 "О дальнейших мерах по реализации Указа
Президента Республики Казахстан от 16 марта 2020 года № 287
"О дальнейших мерах по стабилизации экономики" по вопросам налогообложения",
а также в период деятельности, доходы от которой исключены из доходов
физического лица, подлежащих налогообложению в соответствии с подпунктом 2-2)
пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении
в Республике Казахстан".
Доход за указанный период составил ___ тенге___ тиын
(указать с разбивкой помесячно)
Директор Главный Бухгалтер
печать Ответственный исполнитель: __________
Дата и время выписки: __________
Приложение 6 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности, по
случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Угловой штамп
учебного заведения
дата выдачи, исх. № ____
СПРАВКА
Дана гражданину______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) обучающегося, с указанием даты рождения) в том, что он (а) действительно является
обучающимся________________________________________________________
(полное название учебного заведения)
___________________________________________________________________
(указать №, дату и срок действия лицензии, дающей право на
осуществление образовательной деятельности) __________ класса/курса,
форма обучения _____________________________
Справка действительна на 20__/20__ учебный год.
Справка выдана для предъявления в
________________________________ отделение Государственной корпорации.
Срок обучения в учебном заведении _____ лет,
период обучения с ___ ______20 ___года по ____ __________20____ года
Примечание: справка действительна 1 год. В случаях отчисления обучающегося из учебного заведения или перевода на заочную форму обучения, руководитель учебного заведения извещает отделение Государственной корпорации по месту жительства получателя пособия.
Место печати учебного заведения
Руководитель учебного заведения ____________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 7 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности,
по случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Форма
М.Ш. _________________________
(организация)
"___" _____________ 20 ___ год
СПРАВКА, подтверждающая характер работы или условия трудадля назначения государственного специального пособия
Выдана гражданину ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
в том, что он/а в период с ____ года по _____ год работал/а _____ лет _________
месяцев ______________ дней (полный, неполный рабочий день) в
___________________________________________________________________
(наименование организации)
во вредных (особо вредных) и тяжелых (особо тяжелых)
условиях труда _____ лет _____ месяцев _____ дней,
что предусмотрено_______разделом _______пунктом списка № ______, в том числе:
с ______года по _______год в качестве ________________________________________
(наименование профессии, должности)
Основание: __________________________________________________________
(приказы, расчетные ведомости, журналы спусков,
___________________________________________________________________
журналы дозиметрии и другое)
с ____года по ______ год в качестве _________________________________
(наименование профессии, должности)
Основание: __________________________________________________________
(приказы, расчетные ведомости, журналы спусков,
___________________________________________________________________
журналы дозиметрии и другое)
с ____года по ______ год в качестве _________________________________
(наименование профессии, должности)
Основание:___________________________________________________________
(приказы, расчетные ведомости, журналы спусков,
________________________________________________________________
журналы дозиметрии и другие)
Место печати
Руководитель предприятия __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 8
к Правилам предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты
за счет бюджетных средств,
а также назначения и
осуществления пенсионных
выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности,
по случаю потери кормильца,
государственных специальных пособий

5-1-қосымша
Зейнетақымен қамсыздандыру жүйесінде қатысу өтілі мен табысы туралы анықтама
Ескерту. Қағида 5-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.11.2021 № 424 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
__________________________________________________________
(Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің атауы)
№ ______________________________________________ жеке шоты
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) _____________________________
Аты ______________________________________________________
Әкесінің аты (ол болған жағдайда) ____________________________
__________________________________________________________ кезеңде "Экономиканы тұрақтандыру жөніндегі одан арғы шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 16 наурыздағы № 287 Жарлығынсалық салу мәселелері бойынша іске асыру жөніндегі одан арғы шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 20 сәуірдегі № 224 қаулысы негізінде, сондай-ақ "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 2-тармағының 2-2) тармақшасын сәйкес салық салуға жататын жеке тұлғалардың табысынан алып тасталған табысындағы қызмет кезеңіндегі міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеуден босатылды.
Директор
Бас бухгалтер
мөр
Жауапты атқарушы: __________
Үзінді көшірменің уақыты мен күні: ____
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ
жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Оқу орнының бұрыштама мөртабаны
берiлген күнi, шығ. №______
АНЫҚТАМА
Азамат ________________________________________________________
(бiлiм алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған жылын көрсете отырып)
ол iс жүзiнде ______________________________________________________
(оқу орнының толық атауы)
_________________________________________________________________
(бiлiм беру қызметiн жүзеге асыруға құқық беретiн лицензияның №, берiлген күнi және қолданылу мерзiмi көрсетiлсiн)
______________________ сыныбының/курсының оқушысы болып табылады,
оқу нысаны ______________________________________________
Анықтама 20___/20___ оқу жылына жарамды.
Анықтама Мемлекеттiк корпорацияның ___________ бөлiмшесiне ұсыну үшiн берiлдi.
Оқу орнындағы оқу мерзiмi ______ жыл оқу кезеңi ___ ж. "___" ____-нан (-нен) ___ жылғы "___" ______ дейiн.
Ескертпе: анықтама 1 жылға жарамды. Білім алушы оқу орнынан шығарылған немесе сырттай оқу нысанына ауыстырылған жағдайларда, оқу орнының басшысы жәрдемақы алушының тұрғылықты жерi бойынша Мемлекеттiк корпорацияның бөлiмшесiн хабардар етедi.
Оқу орнының мөрi басылатын орын
Оқу орнының басшысы __________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ
жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
М.O. _______________________
(ұйым)
20__ жылғы "___" ___________
Мемлекеттік арнайы жәрдемақы тағайындау үшiн жұмыстың сипатын немесе еңбек жағдайларын растайтын АНЫҚТАМА
Азамат ___________________________________________________ берілді,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
себебі ол _____ жылдан ___________ жылға ________ дейiнгi кезеңде _____ жыл ____________ ай ______________ күн (толық, толық емес жұмыс күнi)
___________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
№ _______ тiзiмнiң ______ бөлiмiнiң ________ тармағында көзделгендей, зиянды (ерекше зиянды) және ауыр (ерекше ауыр) еңбек жағдайларында ____ жыл ____ ай ____ күн, оның iшiнде _____ жылдан_________ жылға дейiн _____________________________________________________ ретінде (кәсiптiң, лауазымның атауы)
Негiз:__________________________________________________________
(бұйрықтар, есеп ведомостерi, түсiру журналдары,
_______________________________________________________________
дозиметрия журналдары және басқа)
____ жылдан ____ жылға дейiн _______________________________ ретінде
(кәсiптiң, лауазымның атауы)
Негiз: __________________________________________________________
(бұйрықтар, есеп ведомостерi, түсiру журналдары,
_________________________________________________________________
дозиметрия журналдары және басқа)
___ жылдан ____ жылға дейiн _______________________________ ретінде
(кәсiптiң, лауазымның атауы)
Негiз:_________________________________________________________
(бұйрықтар, есеп ведомостерi, түсiру журналдары,
________________________________________________________________
дозиметрия журналдары және басқа)
Мөрдің орны
Кәсiпорын басшысы _____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемін бюджет қаражаты
есебінен беру, сондай-ақ
жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
Қағидаларына
8-қосымша

Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение пенсионных выплат по возрасту"
1
Наименование услугодателя
Территориальные подразделения Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
1) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация)
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) при получении информации о назначении пенсионной выплаты по возрасту.
3
Срок оказания государственной услуги
1) 10 (десять) рабочих дней
Срок оказания государственной услуги продлевается на 5 (пять) рабочих дней для уведомления Государственной корпорацией заявителя о представления дополнительного(ых) документа(ов);
2) на портале – 30 минут с момента поступления электронного запроса в информационных системах;
3) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственной корпорации – 15 минут;
4) максимально допустимое время обслуживания в Государственной корпорации – 30 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная и (или) оказываемая по принципу "одного заявления".
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о назначении (об отказе в назначении) пенсионных выплат по возрасту по форме согласно приложению 30 к настоящим Правилам.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная и (или) бумажная. На портале информация о назначении пенсионной выплаты по возрасту направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
Результат оказания государственной услуги выдается при предъявлении документа, удостоверяющего личность при личном посещении услугополучателя (или его представителя по нотариально заверенной доверенности) на основании расписки о приеме соответствующих документов.
Государственная корпорация информирует услугополучателя о принятом решении посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам (далее – услугополучатель)
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындау"
мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) жасына байланысты зейнетақы төлемін тағайындау туралы ақпарат алу кезінде www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
10 (он) жұмыс күні
Мемлекеттік корпорация өтініш берушіні қосымша құжатты (құжаттарды) ұсыну қажеттігі туралы 5 (бес) жұмыс күні ішінде хабардар еуі үшін мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі 5 (бес) жұмыс күніне ұзартылады;
порталда – ақпараттық жүйеге электрондық сұрау салу келіп түскен сәттен бастап 30 минут;
Мемлекеттік корпорацияда құжаттардың топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут;
Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 минут
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде және (немесе) "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 30-қосымшаға сәйкес бекітілген нысан бойынша жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық және (немесе) қағаз түрінде.
Порталда жасына байланысты зейнетақы төлемін тағайындау туралы ақпарат көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушы жеке өзі (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) келгенде жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат негізінде беріледі.
Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушының мобильді телефонына sms-хабар жіберу арқылы қабылданған шешім туралы көрсетілетін қызметті алушыны хабардар етеді.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлемақының мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) тегін көрсетіледі
7
Көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) Услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с графиком работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы и воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2) Государственной корпорации – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с графиком работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва на обед, кроме воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке "электронной очереди", услугополучателя, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала;
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерство – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) Услугополучатель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) при обращении для оказания государственной услуги предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, а при обращении за назначением пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда, базовой пенсии и пенсионных выплат по возрасту предоставляет одно заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и следующие документы: в Государственную корпорацию:
2) 1) документ, удостоверяющий личность (паспорт гражданина Республики Казахстан, удостоверение личности гражданина Республики Казахстан, удостоверение лица без гражданства, вид на жительство иностранца, удостоверение кандаса до получения гражданства Республики Казахстан) (требуется для идентификации личности);
3) 2) справка работодателя о доходах, выплаченных в валюте Российской Федерации лицам, работавшим в российских организациях комплекса "Байконур" (при наличии);
Сведения об официальном курсе национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам, установленном Национальным Банком Республики Казахстан на день обращения за назначением пенсионных выплат по возрасту, отделение Государственной корпорации получает из официального интернет-ресурса Национального Банка Республики Казахстан;

1) Көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигіне сәйкес сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі асқа үзіліс 13.00-ден 14.30-ға дейін
2) Мемлекеттік корпорацияда – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигіне сәйкес түскі асқа үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
Қабылдау көрсетілетін қызметті алушының "электрондық кезек" тәртібінде жеделдетіп қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы броньдауға болады;
3) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Министрлік – www.enbek.gov.kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі
2) Мемлекеттік корпорация - www.gov4c.kz.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті аушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) мемлекеттік қызметті көрсету үшін жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді, ал бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан берілетін зейнетақы төлемдерін, базалық зейнетақыны және жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындауға жүгінген кезде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бір өтініш және мынадай құжаттар ұсынады:
Мемлекеттік корпорацияда:
1) жеке басты куәландыратын құжат (Қазақстан Республикасы азаматының паспорты, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі, азаматтығы жоқ адамның куәлігі, шетелдіктің ықтиярхаты, Қазақстан Республикасының азаматтығын алғанға дейінгі қандас куәлігі) (жеке басты сәйкестендіру үшін қажет);
1) "Байқоңыр" кешенінің ресейлік ұйымдарында жұмыс істеген адамдар Ресей Федерациясының валютасымен төленген табысы туралы жұмыс берушінің анықтамасы (бар болса).
Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындауға жүгінген күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамы туралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсынан алады;

2-1) справка работодателя о доходах за период трудовой, предпринимательской деятельности, занятия частной практикой по видам деятельности, к которым по решению Правительства Республики Казахстан применялся поправочный коэффициент "0" к ставкам обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, а также за периоды деятельности, доходы от которой исключены из доходов физического лица, подлежащих налогообложению, в соответствии с пунктом 3 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" согласно приложению 5-1 к настоящим Правилам.
3) документы, подтверждающие трудовой стаж заявителя: трудовая книжка; справки архивных учреждений, электронные копии архивных документов, удостоверенные электронной цифровой подписью уполномоченного работника государственного архива или ведомственного архива, или с места работы при отсутствии или негодности трудовой книжки, отсутствии соответствующих записей в трудовой книжке, наличии исправлений, неточностей, разночтений.
В зависимости от наличия представляются следующие документы:
документ об образовании; военный билет или справка управления (отдела) по делам обороны;
свидетельства о рождении детей (выписка из актовой записи о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
справка о реабилитации, выданная органами прокуратуры в соответствии со статьей 10 Закона Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий"; справка военного комиссариата об участии в боевых действиях; решение суда, подтверждающее факт осуществления и период ухода за инвалидом первой группы, одиноким инвалидом второй группы и пенсионером по возрасту, нуждающимся в посторонней помощи, престарелым, достигшим восьмидесятилетнего возраста, ребенком-инвалидом в возрасте до восемнадцати лет; документ, подтверждающий проживание за границей супруги (супруга) работника бывших советских учреждений, учреждений Республики Казахстан, международной организации; документ, подтверждающий проживание супруги (супруга) военнослужащего, сотрудника специального государственного органа в местностях, где отсутствовала возможность трудоустройства по специальности; документ, подтверждающий трудовую деятельность в стране выбытия этнических казахов, прибывших в Республику Казахстан в целях постоянного проживания на исторической родине.
Для подтверждения ухода неработающей матери за малолетними детьми представляется один из следующих документов (в зависимости от их наличия): документ, удостоверяющий личность детей;
свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при изменении фамилии) детей;
аттестат об окончании среднего учебного заведения детей; диплом об окончании средне-специального или высшего учебного заведения либо справка учебного заведения, подтверждающая обучение детей;
свидетельство или уведомление о смерти детей (или актовая запись о смерти, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
документ, подтверждающий прохождение воинской службы на детей;
5) свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при изменении фамилии родителя/опекуна).
При назначении пенсионных выплат по возрасту женщинам, родившим (усыновившим, удочерившим) 5 и более детей и воспитавшим их до восьмилетнего возраста, дополнительно представляются свидетельства о рождении детей (или актовая запись о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния) и документы, подтверждающие факт воспитания детей до восьми лет.
К документам, подтверждающим факт воспитания детей до восьми лет (в зависимости от их наличия), относятся:

2-1) міндетті зейнетақы жарналарына, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының мөлшерлемелеріне 0 түзету коэффиценті қолданылған Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша еңбек, кәсіпкерлік қызмет, қызмет түрлері бойынша жеке практикамен айналысу кезеңдерінде алынған табыс, сондай-ақ табыстары "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 341-бабы 1-тармағының 51) тармақшасына сәйкес жеке тұлғаның салық салынуға жататын табыстарынан алып тасталған қызметтен түскен табыс осы Қағидаларға 5-1-қосымшаға сәйкес жұмыс берушінің табыстар туралы анықтамасы;
3) өтініш берушінің еңбек өтілін растайтын құжат:
еңбек кітапшасы; болмаған немесе жарамсыз болған, еңбек кітапшасында тиісті жазбалар болмаған, түзетулер, дәлсіздіктер болған және әртүрлі оқылған кезде архив мекемелерінен анықтамалар, мемлекеттік архивтің немесе ведомстволық архивтің уәкілетті қызметкерінің ЭЦҚ-мен куәландырылған архивтік құжаттың электрондық көшірмелері немесе жұмыс орнынан анықтамалар.
Болуына қарай мынадай құжаттар ұсынылады:
білімі туралы құжат; әскери билет немесе қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) анықтамасы;
балалардың туу туралы куәліктері (азаматтық хал актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама); "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" 1993 жылғы 14 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес прокуратура органдары берген ақталуы туралы анықтама;
ұрыс қимылдарына қатысқаны туралы әскери комиссариаттың анықтамасы; бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға, екінші топтағы жалғызілікті мүгедектігі бар адамға және бөгде адамның көмегіне мұқтаж жасына байланысты зейнеткерге, сексен жасқа толған қарттарға, он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаға күтімді жүзеге асыру фактісін және кезеңін растайтын соттың шешімі; бұрынғы кеңестік мекемелер, Қазақстан Республикасы мекемелері, халықаралық ұйым қызметкері жұбайының (зайыбының) шетелде тұрғанын растайтын құжат; әскери қызметші, арнаулы мемлекеттік орган қызметкері жұбайының (зайыбының) мамандығы бойынша жұмысқа орналасу мүмкіндігі болмаған жерлерде тұрғанын растайтын құжат;
Қазақстан Республикасына тарихи елінде тұрақты тұру мақсатында келген этникалық қазақтардың шығу мемлекетіндегі еңбек қызметін растайтын құжат ұсынылады.
Жұмыс істемейтін ананың жас балаларға күтім көрсеткенін растау үшін мына құжаттардың біреуі (болуына қарай) ұсынылады: балалардың жеке басын куәландыратын құжат;
балалардың неке туралы куәлігі (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлігі немесе неке қию туралы актілік жазбасынан үзінді көшірме (тегін өзгерткен кезде); орта кәсіптік оқу орнын бітіргені туралы аттестат; балалардың арнаулы орта немесе жоғары оқу орнын бітіргені туралы диплом не оқитынын растайтын оқу орнының анықтамасы; балалардың қайтыс болуы туралы куәлік немесе хабарлама (немесе азаматтық хал актілерін жазу органдары берген қайтыс болуы туралы актілік жазба немесе азаматтық хал актісін тіркеу туралы анықтама); балалардың әскери қызметті өткергенін растайтын құжат;
4) неке туралы куәлік (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлік немесе неке қию туралы актілік жазбадан үзінді көшірме (ата-анасы/қамқоршы тегін өзгерткен кезде).
5 және одан да көп бала туған (асырап алған) және оларды сегіз жасқа дейін тәрбиелеген әйелдерге жасына байланысты зейнетақы төлемдері тағайындалғанда, қосымша балалардың туу туралы куәліктері (немесе азаматтық хал актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазба немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) және балаларды сегіз жасқа дейін тәрбиелеу фактісін растайтын құжаттар ұсынылады.
Балаларды сегіз жасқа дейін тәрбиелеу фактісін растау үшін (олардың болуына қарай):

1) документы, удостоверяющие личность детей;
2) свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при изменении фамилии) детей;
3) документ об обучении в учебном заведении детей;
4) свидетельство или уведомление о смерти детей (выписка из актовой записи о смерти, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданная органом записи актов гражданского состояния);
5) военный билет;
6) решение суда об установлении факта воспитания, усыновления (удочерения) ребенка (детей).
При назначении пенсионных выплат по возрасту лицу, проживавшему в зонах чрезвычайного и максимального радиационного риска, дополнительно представляется документ, подтверждающий факт проживания в зонах чрезвычайного и максимального радиационного риска с 29 августа 1949 года по 5 июля 1963 года в течение 5 лет.
При установлении опеки (попечительства), представляется документ, подтверждающий установление опеки(попечительства).
При представлении документов, составленных на иностранном языке, нотариус свидетельствует верность перевода документа на казахский или русский язык в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 34, статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате".
Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных информационных систем, в том числе из сервиса цифровых документов.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, свидетельство о рождении ребенка (детей) или выписке из актовой записи о рождении (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 13 августа 2007 года), свидетельство о заключении брака (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 июня 2008 года), свидетельство или уведомление о смерти детей (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 мая 2008 года), документ об установлении опеки (попечительства), решение суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей) получают из соответствующей государственной ИС через шлюз "электронного правительства".
При подаче услугополучателем всех требуемых документов услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов на портале для получения информации о назначении:
запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя.
Сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучатель получает из соответствующей государственной информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При обращении через портал – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

1) балалардың жеке басын куәландыратын құжат;
2) неке туралы куәлік (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлік немесе неке қию туралы актілік жазбадан үзінді көшірме (тегін өзгерткен кезде);
3) балалардың оқу орнында оқығаны туралы құжат;
4) қайтыс болуы туралы куәлік немесе хабарлама (немесе азаматтық хал актілерін жазу органдары берген қайтыс болғаны туралы актілік жазба немесе азаматтық хал актісін тіркеу туралы анықтама);
5) әскери билет;
6) баланы (балаларды) асырап алу , тәрбиелеу фактісін белгілеу туралы соттың шешімі.
Төтенше және аса жоғары радиациялық қатер аймақтарында тұрған адамға жасына байланысты зейнетақы төлемдері тағайындалғанда 1949 жылғы 29 тамыз бен 1963 жылғы 5 шілде аралығында 5 жыл бойы төтенше және аса жоғары радиациялық қатер аймақтарында тұру фактісін растайтын құжат қосымша ұсынылады.
Қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленгенде қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленгенін растайтын құжат ұсынылады.
Шет тілінде жасалған құжаттарды ұсыну барысында нотариус "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабы 1-тармағы 9) тармақшасына, 80-бабына сәйкес құжаттың қазақ немесе орыс тіліне дұрыс аударылғанын куәландырады.
Құжаттарды мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алу мүмкіндігі болған кезде оларды ұсыну талап етілмейді. Жеке басты куәландыратын құжат туралы мәліметтерді, баланың (балалардың) туу туралы куәлігін немесе туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірмені (Қазақстан Республикасының аумағында 2007 жылғы 13 тамыздан кейін тіркелгендер бойынша), некеге тұру туралы куәлікті (Қазақстан Республикасының аумағында 2008 жылғы 1 маусымнан кейін тіркелгендер бойынша), қайтыс болғаны туралы куәлікті немесе хабарламаны (Қазақстан Республикасының аумағында 2008 жылғы 1 мамырдан кейін тіркелгендер бойынша) қамқоршылық (қорғаншылық) белгілеу туралы құжатты, баланы (балаларды) асырап алу туралы сот шешімін "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік АЖ-дан, оның ішінде цифрлық құжаттардың сервисінен алады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі; порталда тағайындау туралы ақпаратты алу үшін: көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанында сұрау салу. Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтерді "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады.
Портал арқылы жүгінгенде – көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы статус көрінеді.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжаттарды "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бірреттік құпиясөзді беру жолымен немесе "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда іске асырылған интеграция арқылы алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер

При предоставлении услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия, отсутствия права на назначение пенсионной выплаты по возрасту, работником Государственной корпорации выдается расписка об отказе в приеме заявления на назначение по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
При получении сведений из информационной системы, подтверждающих факт назначения соответствующей выплаты или подачи заявления на назначение пенсии и пособий, работник Государственной корпорации безотлагательно вручает заявителю расписку об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
Услугодатель отказывает в оказании государственных услуг по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, при оказании государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами.
При устранении услугополучателем причин отказа в оказании государственной услуги, услугополучатель обращается повторно для получения государственной услуги в порядке, установленном настоящим перечнем основных требований к оказанию государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о назначении пенсионных выплат по возрасту в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении "eGov mobile", с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля.
Приложение 9
к Правилам предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты
за счет бюджетных средств,
а также назначения
и осуществления пенсионных
выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности,
по случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий

Көрсетілетін қызметті алушы осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттар жиынтығын толық бермеген және (немесе) мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған, жасы бойынша зейнетақы төлемін тағайындауға құқығы болмағанда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Зейнетақы және жәрдемақы тағайындауға өтініш беру немесе төлеу фактісін растайтын мәліметтерді ақпараттық жүйелерден алғанда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхатты өтініш берушіге тапсырады.
Көрсетілетін қызметті беруші мынадай негіздер бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуден бас тартады:
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін белгілеу;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету кезінде ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойғанда, осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде белгіленген тәртіппен көрсетілетін мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы қайта жүгінеді.
10
Мемлекеттік қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметтің ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге талаптар
Өзіне-өзі қызмет көрсетуді, өз бетінше жүріп-тұруды, бағдарлауды жүзеге асыру қабілетін немесе мүмкіндігін заңнамада белгіленген тәртіппен толық немесе ішінара жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушылар "1414" бірыңғай байланыс орталығы, 8 800 080 77 77 арқылы жүгінгенде мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық нысанда портал арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметі, сондай-ақ "1414" бірыңғай байланыс орталығы, 8-800-080-7777 арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Цифрлық құжаттардың сервисі электрондық цифрлық қолтаңбаны немесе бірреттік құпиясөзді пайдаланумен "eGov mobіle" мобильді қосымшасында тіркелген пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемін бюджет қаражаты
есебінен беру, сондай-ақ
жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
9-қосымша

Сноска. Приложение 9 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение государственной базовой пенсионной выплаты"
1
Наименование услугодателя
Территориальные подразделения Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
1) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация)
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал)
3
Срок оказания государственной услуги
8 (восемь) рабочих дней;
Срок оказания государственной услуги продлевается на 5 (пять) рабочих дней для уведомления Государственной корпорацией заявителя о представления дополнительного(ых) документа(ов);
1) на портале для получения информации о назначении государственной базовой пенсионной выплаты – 30 минут с момента поступления электронного запроса в информационные системы;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственной корпорации – 15 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания в Государственной корпорации – 20 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная и (или) оказываемая по принципу "одного заявления".
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о назначении (об отказе в назначении) государственной базовой пенсионной выплаты по форме согласно приложению 30 к настоящим Правилам. Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная и (или) бумажная. На портале уведомление о назначении государственной базовой пенсионной выплаты, а также информация о назначении государственной базовой пенсионной выплаты направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
Результат оказания государственной услуги выдается при предъявлении документа, удостоверяющего личность при личном посещении услугополучателя (или его представителя по нотариально заверенной доверенности) на основании расписки о приеме соответствующих документов.
Государственная корпорация информирует услугополучателя о принятом решении посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам (далее – услугополучатель)
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемдерін тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы;
2) www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
8 (сегіз) жұмыс күні
Мемлекеттік корпорация өтініш берушіні қосымша құжатты (құжаттарды) ұсыну қажеттігі туралы 5 (бес) жұмыс күні ішінде хабардар еуі үшін мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі 5 (бес) жұмыс күніне ұзартылады;
порталда – ақпараттық жүйеге электрондық сұрау салу келіп түскен сәттен бастап 30 минут;
Мемлекеттік корпорацияда құжаттардың топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут;
Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 минут
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде, және (немесе) "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін.
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 30-қосымшаға сәйкес нысанда мемлекеттік базалық зейнетақы төлемдерін тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық және (немесе) қағаз түрінде.
Порталда мемлекеттік базалық зейнетақы төлемдерін тағайындау туралы хабарлама, сондай-ақ мемлекеттік базалық зейнетақы төлемдерін тағайындау туралы ақпарат көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушы жеке өзі (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) келгенде жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат негізінде беріледі.
Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушының мобильді телефонына sms-хабар жіберу арқылы қабылданған шешім туралы көрсетілетін қызметті алушыны хабардар етеді.
Осы Қағидаларға 30-қосымшаға сәйкес нысанда мемлекеттік базалық зейнетақы төлемдерін тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық және (немесе) қағаз түрінде.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлемақының мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) тегін көрсетіледі
7
Көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) Услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с графиком работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы и воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2) Государственной корпорации – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с графиком работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва на обед, кроме воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан. Прием осуществляется в порядке "электронной очереди", услугополучателя, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала;
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерство – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1 Услугополучатель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) при обращении для оказания государственной услуги предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, а при обращении за назначением пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда, базовой пенсии и пенсионных выплат по возрасту предоставляет одно заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и следующие документы: в Государственную корпорацию:
1) документ, удостоверяющий личность (паспорт гражданина Республики Казахстан, удостоверение личности гражданина Республики Казахстан, удостоверение лица без гражданства, вид на жительство иностранца, удостоверение кандаса до получения гражданства Республики Казахстан) (требуется для идентификации личности);
2) свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния); либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при наличии);
3) документы, подтверждающие стаж участия заявителя в пенсионной системе: подтверждающие трудовой стаж заявителя, выработанный до 1 января 1998 года: трудовая книжка; справки архивных учреждений, электронные копии архивных документов, удостоверенные электронной цифровой подписью уполномоченного работника государственного архива или ведомственного архива, или с места работы при отсутствии или негодности трудовой книжки, отсутствии соответствующих записей в трудовой книжке, наличии исправлений, неточностей, разночтений.
При наличии также представляются:
документ об образовании;
военный билет или справка управления (отдела) по делам обороны;
свидетельства о рождении детей (выписка из актовой записи о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
справка о реабилитации, выданная органами прокуратуры в соответствии со статьей 10 Закона Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий"; справка военного комиссариата об участии в боевых действиях;
решение суда, подтверждающее факт осуществления и период ухода за лицом с инвалидностью первой группы, одиноким лицом с инвалидностью второй группы и пенсионером по возрасту, нуждающихся в посторонней помощи, престарелым, достигшим восьмидесятилетнего возраста, ребенком инвалидностью в возрасте до восемнадцати лет;
документ, подтверждающий проживание за границей супруги (супруга) работника учреждений, находившихся на территории Советского Союза, учреждений Республики Казахстан, международной организации; документ, подтверждающий проживание супруги (супруга) военнослужащего, сотрудника специального государственного органа в местностях, где отсутствовала возможность трудоустройства по специальности; документ, подтверждающий трудовую деятельность в стране выбытия этнических казахов, прибывших в Республику Казахстан в целях постоянного проживания на исторической родине.
Для подтверждения ухода неработающей матери за малолетними детьми представляется один из следующих документов (в зависимости от их наличия):
документ, удостоверяющий личность детей;
свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния); либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при изменении фамилии) детей;
аттестат об окончании среднего учебного заведения детей; диплом об окончании средне-специального или высшего учебного заведения, либо справка учебного заведения, подтверждающая обучение детей;
свидетельство или уведомление о смерти детей (либо актовая запись о смерти или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
документ, подтверждающий прохождение воинской службы на детей;
документы, подтверждающие время ухода неработающей матери за малолетними детьми:
свидетельства о рождении детей (выписка из актовой записи о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
один из следующих документов (в зависимости от их наличия): документ, удостоверяющий личность детей;
свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния), либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при наличии) детей;
аттестат об окончании среднего учебного заведения детей; диплом об окончании средне-специального или высшего учебного заведения либо справка учебного заведения, подтверждающая обучение детей;
свидетельство или уведомление о смерти детей (либо актовая запись о смерти, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
документ, подтверждающий прохождение воинской службы на детей; решение суда, подтверждающее факт осуществления и период фактического ухода неработающего отца за малолетними детьми;
При этом, указанный период не засчитывается в стаж участия в пенсионной системе матери ребенка;
решение суда, подтверждающее факт осуществления и время ухода за лицом с инвалидностью первой группы, одиноким лицом с инвалидностью второй группы и пенсионером по возрасту, нуждающимися в посторонней помощи, а также престарелым, достигшим восьмидесятилетнего возраста, ребенком с инвалидностью в возрасте до восемнадцати лет.
Представление решения суда не требуется при подтверждении сведений о получении ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка с нвалидностью, лицу, осуществляющему уход за лицом с инвалидностью первой группы государственными информационными системами;
документы, подтверждающие периоды воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службы (в зависимости от их наличия): трудовая книжка; военный билет; справка архивного учреждения о периоде службы; справка управления (отдела) по делам обороны или с места службы; выписки из приказов, подтверждающих возникновение и прекращение служебных отношений на основе заключения и прекращения контракта о прохождении службы;

1) Көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигіне сәйкес сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі асқа үзіліс 13.00-ден 14.30-ға дейін
2) Мемлекеттік корпорацияда – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигіне сәйкес түскі асқа үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
Қабылдау көрсетілетін қызметті алушының "электрондық кезек" тәртібінде жеделдетіп қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы броньдауға болады;
3) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталған соң, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Министрлік – www.enbek.gov.kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі
2) Мемлекеттік корпорация - www.gov4c.kz.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті аушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) мемлекеттік қызметті көрсету үшін жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді, ал бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан берілетін зейнетақы төлемдерін, базалық зейнетақыны және жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындауға жүгінген кезде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бір өтініш және мынадай құжаттар ұсынады:
Мемлекеттік корпорацияда:
1) жеке басты куәландыратын құжат (Қазақстан Республикасы азаматының паспорты, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі, азаматтығы жоқ адамның куәлігі, шетелдіктің ықтиярхаты, Қазақстан Республикасының азаматтығын алғанға дейінгі қандас куәлігі) (жеке басты сәйкестендіру үшін қажет);
2) неке туралы куәлік (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) немесе некені бұзу туралы куәлік немесе неке қию туралы актілік жазбадан үзінді көшірме (бар болса);
3) өтініш берушінің зейнетақы жүйесіне қатысу өтілін растайтын құжаттар: өтініш берушінің 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін жинақталған еңбек өтілін растайтын құжаттар: еңбек кітапшасы; еңбек кітапшасы болмаса немесе жарамсыз болса, еңбек кітапшасында тиісті жазбалар болмаса, түзетулер және оқылуында әртүрлілік болса, архив мекемелерінің анықтамалары, мемлекеттік архивтің немесе ведомстволық архивтің уәкілетті қызметкерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған архивтік құжаттардың электрондық көшірмелері немесе жұмыс орнынан анықтамалар.
Болуына қарай сондай-ақ: білімі туралы құжат; әскери билет немесе қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) анықтамасы; балалардың туу туралы куәліктері (азаматтық хал актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама); "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес прокуратура органдары берген ақталуы туралы анықтама; әскери ұрыс қимылдарына қатысқаны туралы әскери комиссариаттың анықтамасы;
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға, екінші топтағы жалғызілікті мүгедектігі бар адамға және бөгде адамның көмегіне мұқтаж жасына байланысты зейнеткерге, сексен жасқа толған қарттарға, он сегізге дейінгі мүгедектігі бар балаға күтімді жүзеге асыру фактісін және кезеңін растайтын соттың шешімі; Кеңес Одағы аумағында орналасқан мекемелер, Қазақстан Республикасы мекемелері, халықаралық ұйым қызметкері жұбайының (зайыбының) шетелде тұрғанын растайтын құжат;
әскери қызметшінің, арнаулы мемлекеттік орган қызметкері жұбайының (зайыбының) мамандығы бойынша жұмысқа орналасу мүмкіндігі болмаған жерлерде тұрғанын растайтын құжат; Қазақстан Республикасына тарихи елінде тұрақты тұру мақсатында келген этникалық қазақтардың шығу еліндегі еңбек қызметін растайтын құжат.
Жұмыс істемейтін ананың жас балаларды бағып-күткен уақытын растау үшін мына құжаттардың (олардың болуына қарай) біреуі ұсынылады:
балалардың жеке басын куәландыратын құжат; балалардың неке туралы куәлігі (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлігі немесе неке қию туралы актілік жазбасынан үзінді көшірме (тегін өзгерткен кезде); балалардың орта оқу орнын бітіргені туралы аттестат; кәсіптік орта немесе жоғары оқу орнын бітіргені туралы диплом не балалардың оқығанын растайтын оқу орнының анықтамасы; балалардың қайтыс болғаны туралы куәлік немесе хабарлама (не азаматтық хал актілерін жазу органдары берген қайтыс болғаны туралы актілік жазба немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама); балалардың әскери қызметті өткергенін растайтын құжат; жұмыс істемейтін әкенің жас балаларды нақты бағып-күткені фактісін және кезеңін растайтын сот шешімі.
Бұл ретте көрсетілген кезең баланың анасының зейнетақы жүйесіне қатысу өтіліне есептелмейді; бірінші топтағы мүгедектігі бар адамды, екінші топтағы жалғызілікті мүгедектігі бар адамды және бөгде адамның көмегіне мұқтаж жасына байланысты зейнеткерді, сексен жасқа толған қартты, он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар баланы бағып-күтуді жүзеге асыру фактісін және кезеңін растайтын сот шешімі.
Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға), бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтімді жүзеге асыратын адамға тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы алу туралы мәліметтер мемлекеттік ақпараттық жүйелерде расталған кезде сот шешімін ұсыну талап етілмейді; әскери қызмет, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызмет, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет кезеңдерін растайтын (олардың болуына қарай) мынадай құжаттар: еңбек кітапшасы; әскери билет; қызмет кезеңі туралы архив мекемесінің анықтамасы; қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) немесе қызмет орнының анықтамасы; қызметті өткеру туралы келісімшарт жасау және тоқтату негізінде қызметтік қатынастардың туындауын және тоқтауын растайтын бұйрықтың көшірмелері; Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметтері және халықаралық ұйымдар қызметкерлері жұбайының (зайыбының) шетелде, әскери қызметшілердің (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа), арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің жұбайларымен мамандықтары бойынша жұмысқа орналасу мүмкіндігі болмаған жерлерде тұру фактісін және кезеңін растайтын құжат;

документ, подтверждающий факт и период проживания за границей супруги (супруга) сотрудников дипломатических служб Республики Казахстан и международных организаций, супругов военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудников специальных государственных органов с супругами в местностях, где отсутствовала возможность их трудоустройства по специальности; документы, подтверждающие трудовой стаж после 1 января 1998 года в российских организациях комплекса "Байконур";
документы, подтверждающие периоды трудовой деятельности до 31 декабря 2004 года физических лиц, имеющих инвалидность первой и второй групп, если инвалидность установлена бессрочно (в зависимости от их наличия): трудовая книжка; справка с места работы при отсутствии или негодности трудовой книжки, отсутствии соответствующих записей в трудовой книжке, наличии исправлений, неточностей, разночтений; решение суда.
С 1 января 2005 года в стаж участия в пенсионной системе физических лиц, имеющих инвалидность первой и второй групп, если инвалидность установлена бессрочно, засчитываются периоды осуществления социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования на основании сведений централизованной базы данных о перечислении социальных отчислений.
Период осуществления обязательных взносов подтверждается сведениями централизованной базы данных о перечислении обязательных пенсионных взносов.
При неполной или несвоевременным перечислении обязательных пенсионных взносов период осуществления обязательных пенсионных взносов подтверждается (в зависимости от их наличия) следующими документами: справкой работодателя (правопреемника) о перечислении обязательных пенсионных взносов по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам или архивного учреждения о перечислении обязательных пенсионных взносов (при условии соответствия периодов перечисления обязательных пенсионных взносов периодам трудовой деятельности, указанным в документах, подтверждающих трудовой стаж заявителя); решением суда, подтверждающим период перечисления обязательных пенсионных взносов.
Период, за который перечислялись обязательные пенсионные взносы лиц, занимавшихся частной практикой, физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг), за исключением случая, предусмотренного подпунктом 5) пункта 2 статьи 24 Закона, а также индивидуальных предпринимателей, осуществлявших обязательные пенсионные взносы в свою пользу, членов (участников) и глав крестьянских или фермерских хозяйств, равен одному году при условии перечисления в единый накопительный пенсионный фонд не менее годовой суммы обязательных пенсионных взносов, подлежащей уплате за соответствующий налоговый период. Если внесенная указанными лицами сумма обязательных пенсионных взносов меньше годовой суммы обязательных пенсионных взносов, подлежащей уплате за соответствующий налоговый период, то период, за который перечислялись обязательные пенсионные взносы, определяется пропорционально внесенной сумме обязательных пенсионных взносов.

"Байқоңыр" кешенінің ресейлік ұйымдарында 1998 жылғы 1 қаңтардан кейінгі еңбек өтілін растайтын құжат;
егер мүгедектігі мерзімсіз болып белгіленсе, бірінші және екінші топтардағы мүгедектігі бар адамдардың 2004 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі еңбек қызметінің кезеңдерін растайтын құжаттар (олардың болуына қарай): еңбек кітапшасы; еңбек кітапшасы болмаса немесе жарамсыз болса, еңбек кітапшасында тиісті жазбалар болмаса, түзетулер және оқылуында әртүрлілік болса, жұмыс орнынан анықтама; сот шешімі.
Егер мүгедектігі мерзімсіз болып белгіленсе, бірінші және екінші топтардағы мүгедектігі бар адамдардың зейнетақы жүйесіне қатысу өтіліне 2005 жылғы 1 қаңтардан бастап әлеуметтік төлемдерді аудару туралы орталықтандырылған дерекқордың мәліметтері негізінде Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік төлемдер жүзеге асырылған кезеңдер есепке алынады.
Міндетті зейнетақы жарналары жүзеге асырылған кезең орталықтандырылған дерекқордағы міндетті зейнетақы жарналарын аудару туралы мәліметтермен расталады.
Міндетті зейнетақы жарналары толық және уақтылы аударылмағанда міндетті зейнетақы жарналарын (олардың болуына қарай) жүзеге асыру кезеңдері мынадай құжаттармен расталады:
осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндетті зейнетақы жарналарын аудару туралы жұмыс берушінің (құқықтық мирасқордың) немесе архивтік мекеменің растау анықтамасы (міндетті зейнетақы жарналары аударылған кезеңдер өтініш беруші еңбек өтілін растайтын құжаттарда көрсетілген еңбек қызметінің кезеңдеріне сәйкес келсе); міндетті зейнетақы жарналарын аудару кезеңдерін растайтын сот шешімі.
Жеке практикамен айналысатын адамдар, азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын жеке тұлғалар, сондай-ақ нысанасы жұмысты (қызмет көрсетуді) орындау болып табылатын, "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 24-бабы 2-тармағының 5) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, сондай-ақ фермерлік шаруашылық немесе шаруа қожалықтарының басшысы және мүшелеріне (қатысушыларға), өз пайдаларына міндетті зейнетақы жарналары жүргізген дара кәсіпкерлердің адамдардың міндетті зейнетақы жарналарын жүргізген кезеңдері бірыңғай жинақтаушы қорына тиісті қаржы кезеңіне тиісті төленетін кемінде жылдық міндетті зейнетақы жарналарының сомасын аударған жағдайда бір жылға теңестіріледі.
Егер көрсетілген адамдардың салынған міндетті зейнетақы жарналарының сомасы тиісті қаржы кезеңіне тиісті төленетін міндетті зейнетақы жарналарының жылдық сомасынан аз болса, міндетті зейнетақы жарналарының кезеңі міндетті зейнетақы жарналарына енгізген сомасына пропорционалды түрде анықталады.

При условии перечисления обязательных пенсионных взносов до 1 июля 2006 года в период участия в накопительной пенсионной системе учитывается месяц, предшествующий месяцу, в котором осуществлено перечисление обязательных пенсионных взносов. Если за один месяц в накопительные пенсионные фонды и (или) единый накопительный пенсионный фонд осуществлено перечисление обязательных пенсионных взносов несколько раз, период участия в накопительной системе составляет один месяц.
Периоды трудовой, предпринимательской деятельности, занятия частной практикой по видам деятельности, к которым по решению Правительства Республики Казахстан применялся поправочный коэффициент "0" к ставкам обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов утвержденному Правительством Республики Казахстан, подтверждаются справкой работодателя согласно приложения 5-1 к настоящим Правилам.
Период получения социальной выплаты на случай потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий подтверждаются сведениями из централизованной базы данных.
Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных информационных систем, в том числе из сервиса цифровых документов.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, свидетельство о рождении ребенка (детей) или выписке из актовой записи о рождении (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 13 августа 2007 года), свидетельство о заключении брака (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 июня 2008 года), свидетельство или уведомление о смерти детей (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 мая 2008 года), документ об установлении опеки (попечительства), решение суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей) услугополучатель получает из соответствующей государственной ИС через шлюз "электронного правительства".
При установлении опеки (попечительства) документ, подтверждающий установление опеки (попечительства).
При представлении документов, составленных на иностранном языке, нотариус свидетельствует верность перевода документа на казахский или русский язык в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 34, статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате".
На портал: для назначения государственной базовой пенсионной выплаты – заявление на назначение государственной базовой пенсионной выплаты через портал в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 18 к настоящим Правилам; для получения информации о назначении государственной базовой пенсионной выплаты – запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя.
При подаче услугополучателем документов, указанных в настоящем пункте услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов; через портал – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства"
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
При предоставлении услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком, отсутствия права на назначение государственной базовой пенсионной выплаты действия работником Государственной корпорации выдается расписка об отказе в приеме заявления на назначение по форме согласно приложения 14 к настоящим Правилам.
При получении сведений из информационной системы, подтверждающих факт назначения соответствующей выплаты или подачи заявления на назначение выплаты, работник Государственной корпорации безотлагательно вручает заявителю расписку об отказе в приеме заявления по форме согласно приложения 13 к настоящим Правилам.
Услугодатель отказывает в оказании государственных услуг по следующим основаниям:

Жинақтаушы зейнетақы жүйесіне қатысу кезеңі 2006 жылғы 1 шілдеге дейін міндетті зейнетақы жарналарын аударған жағдайда, міндетті зейнетақы жарналарын аударуды жүзеге асырған алдыңғы айынын айы ескеріледі.
Егер бір айдың ішінде жинақтаушы зейнетақы қоры және (немесе) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын аудару бірнеше рет жүргізілсе, жинақтаушы жүйеде қатысу кезеңі бір айды құрайды.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының мөлшерлемелеріне "0" түзету коэффиценті қолданылған еңбек, кәсіпкерлік қызмет, қызмет түрлері бойынша жеке практикамен айналысу кезеңдері осы Қағидаларға 5-1-қосымшаға сәйкес жұмыс берушінің анықтамасымен расталады.
Төтенше жағдайлар, шектеу іс-шаралары кезеңінде қызметті шектеуге байланысты кірістен айырылу жағдайына әлеуметтік төлемдерді алу кезеңі орталықтандырылған дерекқордағы мәліметтермен расталады.
Құжаттарды ұсыну, оларды мемлекеттік ақпараттық жүйелерден, оның ішінде цифрлық құжаттардың сервисінен алу мүмкін болса, талап етілмейді.
Жеке басты куәландыратын құжат туралы мәліметтерді, баланың (балалардың) туу туралы куәлігін немесе туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірмені (2007 жылғы 13 тамызға дейін туған жағдайда), неке қию (некені бұзу) туралы куәлікті (некені 2008 жылғы 1 маусымға дейін қиған жағдайда), қайтыс болу туралы куәлік немесе хабаралма (2008 жылғы 1 мамырдан соң Қазақстан Республикасы аумағында жүргізілген тіркеулер бойынша), қамқоршылық (қорғаншылық) белгілеу туралы құжатты, баланы (балаларды) асырап алу туралы соттың шешімін көрсетілетін қызметті алушы "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік АЖ-ден алады.
Қамқоршылықты (қорғаншылықты) белгілеуді, қамқоршылық (қорғаншылық) белгілеуді растайтын құжат.
Шет тілінде жасалған құжаттарды ұсынғанда нотариус "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына, 80-бабына сәйкес қазақ немесе орыс тілдеріне құжатты аудару дұрыстығын куәландырады.
Порталға: мемлекеттік базалық зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін – осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының куәландырылған ЭЦҚ электрондық құжат нысанында портал арқылы мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін тағайындауға өтініш беру;
мемлекеттік базалық зейнетақы төлемдерін тағайындау туралы ақпаратты алу үшін – қызметтерді алушының куәландыратын ЭЦҚ электрондық құжат нысанында өтініш беру.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Көрсетілетін қызметті алушы осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін тағайындауға құқығы болмағанда, Мемлекеттік корпорация қызметкері осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Төлемдерді тағайындауға өтініш беру немесе тиісті төлемдерді дәлелдейтін деректерді ақпараттық жүйеден алғанда, Мемлекеттік корпорация қызметкері өтініш берушіге кідіртпей осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысанда өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхатты ұсынады.
Көрсетілетін қызметті беруші мынадай негіздер бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуден бас тартады:

4) абонентское устройство сотовой связи
3
Срок оказания государственной услуги
8 (восемь) рабочих дней.
Срок оказания государственной услуги продлевается на 5 (пять) рабочих дней для уведомления Государственной корпорацией заявителя о представления дополнительного(ых) документа(ов);
на портале для получения информации о назначении пособий – 30 минут с момента поступления электронного запроса в информационные системы;
при обращении к услугодателю день приема не входит в срок оказания государственной услуги;
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственной корпорации – 15 минут; у услугодателя – времени на ожидание не требуется;
Максимально допустимое время обслуживания у услугодателя, в Государственной корпорации – 30 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
электронная (полностью автоматизированная, частично автоматизированная) и (или) бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о назначении (об отказе в назначении) пособий по форме согласно приложению 30 к настоящим Правилам.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная и (или) бумажная.
На портале уведомление о назначении государственного социального пособия по инвалидности, а также информация о назначении пособий направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя. Результат оказания государственной услуги выдается при предъявлении документа, удостоверяющего личность при личном посещении услугополучателя (или его представителя по нотариально заверенной доверенности) на основании расписки о приеме соответствующих документов. Государственная корпорация информирует услугополучателя о принятом решении посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам (далее – услугополучатель).
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) Услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с графиком работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации с 9.00 до 18.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
График приема заявления на оказание государственной услуги: с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается без предварительной записи и ускоренного обслуживания.

4) ұялы байланыс абоненттік құрылғысы
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
8 (сегіз) жұмыс күні
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
Мемлекеттік корпорация өтініш берушіні қосымша құжатты (құжаттарды) ұсыну қажеттігі туралы 5 (бес) жұмыс күні ішінде хабардар еуі үшін мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі 5 (бес) жұмыс күніне ұзартылады; порталда жәрдемақы тағайындау туралы жәрдемақы ау үшін – ақпараттық жүйеге электрондық сұрау салу келіп түскен сәттен бастап 30 минут;
Мемлекеттік корпорацияда құжаттардың топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут, көрсетілетін қызметі берушіде – күту уақыты талап етілмейді;
Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 минут.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде және (немесе) "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін проактивті түрінде
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 30-қосымшаға сәйкес нысанда мемлекеттік базалық зейнетақы төлемдерін тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық және (немесе) қағаз түрінде.
Порталда мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау туралы хабарлама, сондай-ақ жәрдемақы тағайындау туралы ақпарат көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушы жеке өзі (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) келгенде жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат негізінде беріледі.
Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушының мобильді телефонына sms-хабар жіберу арқылы қабылданған шешім туралы көрсетілетін қызметті алушыны хабардар етеді.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлемақының мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) тегін көрсетіледі
7
Көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) Көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигіне сәйкес сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, түскі асқа үзіліс 13.00-ден 14.00-ге дейін Мемлекеттік қызметті көрсетуге өтінішті қабылдау графигі: сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін, түскі асқа үзіліс 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызметінсіз көрсетіледі.

2) Государственной корпорации – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва на обед, кроме воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке "электронной очереди", по месту регистрации услугополучателя, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала.
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ.
При обращении услугополучателя за назначением государственного социального пособия по инвалидности после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерство – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Услугополучатель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) для оказания государственной услуги при обращении в Государственную корпорацию предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, при обращении услугодателю предоставляет заявление по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность (паспорт гражданина Республики Казахстан, удостоверение личности гражданина Республики Казахстан, удостоверение лица без гражданства, вид на жительство иностранца, удостоверение кандаса до получения гражданства Республики Казахстан) (требуется для идентификации личности);
2) справка об инвалидности по форме, утвержденной приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10589).
При наличии представляется один из следующих документов:
1) решение Межведомственного экспертного совета по установлению причинной связи заболеваний, инвалидности лиц, подвергшихся радиационному воздействию;
2) решение Центральной военно-врачебной комиссии;
3) свидетельство о болезни, выданное госпиталем, или заключение военно-врачебной комиссии;

2) Мемлекеттік корпорацияда – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигіне сәйкес түскі асқа үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
Қабылдау көрсетілетін қызметті алушының "электрондық кезек тәртібінде", жеделдетіп қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады.
3) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
Көрсетілетін қызметті алушы мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны тағайындауға жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін орындардың мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Министрлік www.enbek.gov.kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі
2) Мемлекеттік корпорация – www.gov4c.kz
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті аушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) мемлекеттік қызметті көрсету үшін Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді, көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш және мынадай құжаттар ұсынады:
1) жеке басты куәландыратын құжат (Қазақстан Республикасы азаматының паспорты, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі, азаматтығы жоқ адамның куәлігі, шетелдіктің ықтиярхаты, Қазақстан Республикасының азаматтығын алғанға дейінгі қандас куәлігі) жеке басын сәйкестендіру үшін қажет);
2) "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша мүгедектік туралы анықтама (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген).
Болуына қарай мынадай құжаттардың біреуі ұсынылады:
1) Радиациялық әсерге ұшыраған адамдардың ауруының, мүгедектігінің себептік байланысын белгілеу жөніндегі ведомствоаралық сараптамалық кеңестің шешімі;
2) Орталық әскери-дәрігерлік комиссияның шешімі;
3) госпиталь берген ауруы туралы куәлік немесе әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы;

4) свидетельство о рождении ребенка с инвалидностью до шестнадцати лет (выписка из актовой записи о рождении или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
5) свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при изменении фамилии родителя (опекуна). При установлении опеки (попечительства), представляется документ, подтверждающий установление опеки (попечительства).
При представлении документов, составленных на иностранном языке, нотариус свидетельствует верность перевода документа на казахский или русский язык в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 34, статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате".
Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных информационных систем, в том числе из сервиса цифровых документов.
На портал: для назначения государственного социального пособия по инвалидности – заявление на назначение государственного социального пособия по инвалидности через портал в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 19 к настоящим Правилам;
для получения информации о назначении государственного социального пособия по инвалидности – запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя.
При подаче услугополучателем документов, указанных в настоящем пункте услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов;
через портал – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
При предоставлении услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия, отсутствия права на назначение пособия работником Государственной корпорации выдается расписка об отказе в приеме заявления на назначение по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
При получении сведений из информационной системы, подтверждающих факт назначения соответствующей выплаты или подачи заявления на назначение пенсии и пособий, работник Государственной корпорации безотлагательно вручает заявителю расписку об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам. Услугодатель отказывает в оказании государственных услуг по следующим основаниям:

4) он алты жасқа дейінгі мүгедектігі бар баланың туу туралы куәлігі (азаматтық хал актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама);
5) неке туралы куәлік (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлік немесе неке қию туралы актілік жазбадан үзінді көшірме (ата-анасы (қамқоршы) тегін өзгерткен кезде).
Қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленгенде, қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленгенін растайтын құжатты ұсынады.
Шет тілінде жасалған құжаттарды ұсыну барысында нотариус "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабы 1-тармағы 9) тармақшасына, 80-бабына сәйкес құжаттың қазақ немесе орыс тіліне дұрыс аударылғанын куәландырады.
Құжаттарды ұсыну, оларды мемлекеттік ақпараттық жүйелерден, оның ішінде цифрлық құжаттардың сервисінен алу мүмкін болса талап етілмейді.
Порталға: мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны тағайындау үшін – мүгедектігі бойынша әлеуметтік жәрдемақыны тағайындауға өтініш портал арқылы осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында; мүгедектігі бойынша әлеуметтік жәрдемақыны тағайындау туралы ақпаратты алу үшін – көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанында сұрау салу.
Көрсетілетін қызметті алушы осы тармақта көрсетілген құжаттарды тапсырған кезде көрсетілетін қызметті аушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі;
портал арқылы – көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы статус көрінеді.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжаттарды "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бірреттік құпиясөзді беру жолымен немесе "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда іске асырылған интеграция арқылы алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Көрсетілетін қызметті алушы осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттар жиынтығын толық бермеген және (немесе) мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған, жасы бойынша зейнетақы төлемін тағайындауға құқығы болмаған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Зейнетақы және жәрдемақы тағайындауға өтініш беру немесе төлеу фактісін растайтын мәліметтерді ақпараттық жүйелерден алғанда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхатты өтініш берушіге тапсырады.
Көрсетілетін қызметті беруші мынадай негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады:

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям к настоящему Приказу.
При устранении услугополучателем причин отказа в оказании государственной услуги, услугополучатель обращается повторно для получения государственной услуги в порядке, установленном настоящим перечнем основных требований к оказанию государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Государственная услуга по выбору услугополучателя оказывается по принципу "одного заявления" за назначением государственного социального пособия по инвалидности, специальное государственное пособие по инвалидности, пособие воспитывающему ребенка с инвалидностью, пособие по уходу за лицом с инвалидностью первой группы с детства.
Назначение государственных социальных пособий по инвалидности через проактивную услугу предоставляется по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи.
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Государственная услуга услугодателем оказывается:
1) по месту расположения подразделения медико-социальной экспертизы услугодателя (отделов медико-социальной экспертизы и (или) отделов методологии и контроля медико-социальной экспертизы) соответствующего региона;
2) на выездных заседаниях: на базе лечебно-профилактических учреждений по месту постоянного жительства (регистрации) услугополучателя; по месту нахождения на лечении в специализированных учреждениях; в исправительных учреждениях и следственных изоляторах, по месту пребывания услугополучателя; на дому, в стационаре – если лицо по состоянию здоровья в соответствии с заключением врачебно-консультативной комиссии не может явиться на медико-социальную экспертизу;
3) заочно – когда освидетельствуемое лицо нетранспортабельно и (или) находится на стационарном лечении за пределами обслуживаемого региона, на основании представленных документов, требуемых при оказании государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты", с согласия о свидетельствуемого лица или законного представителя.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о назначении пособий в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.

1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін белгілеу;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету кезінде ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартылған себептерді жойғанда, көрсетілетін қызметті алушы осы Стандартта белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызметті алу үшін қайта жүгінеді.
10
Мемлекеттік қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметтің ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша мемлекеттік қызмет мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге жәрдемақы, бала кезінен бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның күтімі бойынша жәрдемақы тағайындау үшін "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі.
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды проактивті қызмет тағайындау қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша ұсынылады, оны көрсету үшін ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы ұсынылған қызметті алу субъектісінің міндетті келісімі қажет.
Өзіне-өзі қызмет көрсетуді, өз бетінше жүріп-тұруды, бағдарлауды жүзеге асыру қабілетін немесе мүмкіндігін заңнамада белгіленген тәртіппен толық немесе ішінара жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушылар "1414" бірыңғай байланыс орталығы, 8 800 080 77 77 арқылы жүгінгенде мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті берушіде мемлекеттік қызмет:
1) тиісті өңірдің медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшелерінің (медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімдерінің және (немесе) медициналық-әлеуметтік сараптама әдіснама және бақылау бөлімдерінің) орналасқан жері бойынша;
2) көшпелі отырыстарда: көрсетілетін қызметті алушының тұрғылықты (тіркелген) жеріндегі емдеу-профилактикалық мекемелер базасында; мамандандырылған мекемелерде емделіп жатқан орны бойынша; көрсетілетін қызметті алушының барған жері бойынша түзеу мекемелері мен тергеу изоляторларында; үйде, стационарда – егер адам дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысына сәйкес денсаулық жағдайы бойынша медициналық-әлеуметтік сараптамаға келе алмайтын болса;
3) сырттай – куәландырылатын адам тасымалдауға келмейтін және/немесе қызмет көрсетілетін өңірден тыс жерде стационарлық емделуде жүрген болса, куәландырылатын адамның немесе заңды өкілінің келісімімен осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет "Мүгедектікті және/немесе еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" айқындалған құжаттарды ұсыну негізінде көрсетеді.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық нысанда портал арқылы алуға мүмкіндігі бар.

Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги посредством справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении "eGov mobile", с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля.
Приложение 11
к Правилам предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты
за счет бюджетных средств,
а также назначения и
осуществления пенсионных
выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности,
по случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Сноска. Приложение 11 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение государственного социального пособия по случаю потери кормильца"
1
Наименование услугодателя
Территориальные подразделения Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
1) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал)
3) абонентское устройство сотовой связи
3
Срок оказания государственной услуги
8 (восемь) рабочих дней.
Срок оказания государственной услуги продлевается на 5 (пять) рабочих дней для уведомления Государственной корпорацией заявителя о представления дополнительного(ых) документа(ов);
на портале для получения информации о назначении пособий – 30 минут с момента поступления электронного запроса в информационные системы;
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственной корпорации – 15 минут; Максимально допустимое время обслуживания у услугодателя, в Государственной корпорации – 30 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
электронная (полностью автоматизированная, частично автоматизированная) и (или) бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Результат оказания государственной услуги: уведомление о назначении (об отказе в назначении) пособий по форме согласно приложению 30 к настоящим Правилам. Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная и (или) бумажная.
На портале уведомление о назначении государственного социального пособия по случаю потери кормильца, а также информация о назначении государственного социального пособия по случаю потери кормильца направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
Результат оказания государственной услуги выдается при предъявлении документа, удостоверяющего личность при личном посещении услугополучателя (или его представителя по нотариально заверенной доверенности) на основании расписки о приеме соответствующих документов.
Государственная корпорация информирует услугополучателя о принятом решении посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам (далее – услугополучатель).
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметі, сондай-ақ "1414" бірыңғай байланыс орталығы, 8-800-080-7777 арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Цифрлық құжаттардың сервисі электрондық цифрлық қолтаңбаны немесе бірреттік құпиясөзді пайдаланумен "eGov mobіle" мобильді қосымшасында тіркелген пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемін бюджет қаражаты
есебінен беру, сондай-ақ
жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
11-қосымша
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3) ұялы байланыс абоненттік құрылғысы
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
8 (сегіз) жұмыс күні.
Мемлекеттік корпорация өтініш берушіні қосымша құжатты (құжаттарды) ұсыну қажеттігі туралы 5 (бес) жұмыс күні ішінде хабардар еуі үшін мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі 5 (бес) жұмыс күніне ұзартылады;
порталда жәрдемақы тағайындау туралы ақпарат алу үшін – ақпараттық жүйеге электрондық сұрау салу келіп түскен сәттен бастап 30 минут; көрсетілетін қызметті берушіге өтініш тапсырған күн мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді;
Мемлекеттік корпорацияда құжаттардың топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут; Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде және (немесе) проактивті түрінде
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі: осы Қағидаларға 30-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық және (немесе) қағаз түрінде.
Порталда асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны тағайындау туралы хабарлама, сондай-ақ асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны тағайындау туралы ақпарат көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушы жеке өзі (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) келгенде жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат негізінде беріледі.
Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушының мобильді телефонына sms-хабар жіберу арқылы қабылданған шешім туралы көрсетілетін қызметті алушыны хабардар етеді.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлемақының мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілі
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) тегін көрсетіледі
7
Көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) Услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с графиком работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы и воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2) Государственной корпорации – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с графиком работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва на обед, кроме воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан. Прием осуществляется в порядке "электронной очереди", услугополучателя, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала.
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ. При обращении услугополучателя за назначением государственного социального пособия по случаю потери кормильца после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерство – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Услугополучатель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) для оказания государственной услуги при обращении в Государственную корпорацию предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность (паспорт гражданина Республики Казахстан, удостоверение личности гражданина Республики Казахстан, удостоверение лица без гражданства, вид на жительство иностранца, удостоверение кандаса до получения гражданства Республики Казахстан) (требуется для идентификации личности);
2) свидетельство или уведомление о смерти кормильца или решение суда о признании лица безвестно отсутствующим (умершим);
3) документ, подтверждающий родственные отношения иждивенца с умершим (свидетельство о рождении, о браке, о расторжении брака, об установлении отцовства (материнства) и другие).
В зависимости от их наличия представляются следующие документы:
1) справка органов записи актов гражданского состояния (если сведения об отце в свидетельстве о рождении внесены по заявлению матери);

1) Көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигіне сәйкес сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі асқа үзіліс 13.00-ден 14.30-ға дейін
2) Мемлекеттік корпорацияда – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигіне сәйкес түскі асқа үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
Қабылдау көрсетілетін қызметті алушының "электрондық кезек тәртібінде", жеделдетіп қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті порталы арқылы броньдауға болады.
3) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері асыраушысынан айырылуы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындауға өтініш берген жағдайда, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі келесі жұмыс күні жүргізіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:
1)Министрлік www.enbek.gov.kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2) Мемлекеттік корпорация - www.gov4c.kz,
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті аушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) Мемлекеттік корпорацияға мемлекеттік қызметті көрсету үшін жүгінген кезде осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш береді, және мынадай құжаттар ұсынады:
1) жеке басты куәландыратын құжат (Қазақстан Республикасы азаматының паспорты, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі, азаматтығы жоқ адамның куәлігі, шетелдіктің ықтиярхаты, Қазақстан Республикасының азаматтығын алғанға дейінгі қандас куәлігі) жеке басын сәйкестендіру үшін қажет);
2) асыраушының қайтыс болуы туралы куәлік немесе хабарлама немесе адамды хабар ошарсыз кетті деп (қайтыс болды) тану туралы соттың шешімі;
3) асырауындағының қайтыс болған адаммен туыстық қатынасын растайтын (тууы туралы, некеге тұру , некені бұзу, әкелігін анықтау (аналығын) туралы куәлік).
Болуына қарай, мынадай құжаттар ұсынылады:
1) азаматтық хал актілерін тіркеу жөніндегі органдардың (егер туу туралы куәлікке әкесі туралы мәліметтер анасының мәлімдеуі бойынша енгізілсе) анықтамасы;

2) справка учебного заведения по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, если иждивенцы в возрасте от восемнадцати до двадцати трех лет являются обучающимися очной формы обучения (предоставляется ежегодно);
3) документ об установлении опеки или попечительства;
4) военный билет погибшего (умершего) или справка о прохождении воинской службы;
5) документ о гибели или смерти военнослужащего, сотрудника органов внутренних дел и бывшего Государственного следственного комитета Республики Казахстан вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных при исполнении служебных обязанностей или прохождении воинской службы.
При назначении государственного социального пособия по случаю потери кормильца лицом, занятым уходом за детьми, братьями, сестрами или внуками умершего кормильца, не достигшими восьми лет, ежегодно услугополучателем представляется трудовая книжка с записью о прекращении трудовой деятельности, при ее отсутствии Государственная корпорация запрашивает из информационных систем сведения о том, что лицо не зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя и из автоматизированной информационной системы об отсутствии факта перечисления обязательных пенсионных взносов.
Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных информационных систем, в том числе из сервиса цифровых документов.
При представлении документов, составленных на иностранном языке, нотариус свидетельствует верность перевода документа на казахский или русский язык в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 34, статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате".
На портал: для назначения государственного социального пособия по случаю потери кормильца – заявление на назначение государственного социального по случаю потери кормильца через портал в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 20 к настоящим Правилам;
для получения информации о назначении государственного социального пособия по случаю потери кормильца – запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя.
При подаче услугополучателем всех требуемых услугополучателю выдается:
в Государственной корпорации- расписка о приеме соответствующих документов;
через портал – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
При предоставлении услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия, отсутствия права на назначение пособия работником Государственной корпорации выдается расписка об отказе в приеме заявления на назначение по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам. В случае получения сведений из информационной системы, подтверждающих факт назначения соответствующей выплаты или подачи заявления на назначение выплаты, работник Государственной корпорации безотлагательно вручает заявителю расписку об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
Услугодатель отказывает в оказании государственных услуг по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;

2) егер он сегіз бен жиырма үш жас аралығындағы асырауындағы адамдар күндізгі оқу бөлімінің оқушылары болып табылса, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқу орнының анықтамасы (жыл сайын беріледі);
3) қамқоршылық немесе қорғаншылық белгілеу туралы құжат;
4) қаза тапқан (қайтыс болған) адамның әскери билеті не әскери қызмет өткергені туралы анықтамасы;
5) әскери қызметшінің, ішкі істер органдары және Қазақстан Республикасының бұрынғы Мемлекеттік тергеу комитеті қызметкерінің қазасы немесе өлімі қызметтік міндеттерін атқару немесе әскери қызметін өткеру кезінде жарақат алу, контузияға ұшырау, мертігу, ауру салдарынан болғанын растайтын құжат.
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны тағайындау кезінде қайтыс болған асыраушының сегіз жасқа толмаған балаларын, інілерін, қарындастарын немесе немерелерін күтумен айналысатын адам жыл сайын еңбек қызметін тоқтатқаны туралы жазбасы бар еңбек кітапшасын, ол болмағанда Мемлекеттік корпорация ақпараттық жүйелерден адамның дара кәсіпкер ретінде тіркелмегені туралы және автоматтандырылған ақпараттық жүйеден міндетті зейнетақы жарналарын аудару фактісінің болмауы туралы мәліметтерді сұрайды.
Құжаттарды ұсыну, оларды мемлекеттік ақпараттық жүйелерден, оның ішінде цифрлық құжаттардың сервисінен алу мүмкін болса, талап етілмейді.
Шет тілінде жасалған құжаттарды ұсыну барысында нотариус "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабы 1-тармағы 9) тармақшасына, 80-бабына сәйкес құжаттың қазақ немесе орыс тіліне дұрыс аударылғанын куәландырады.
Порталда: асыраушысынан айырылуы жағдайына мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды тағайындау үшін – асыраушысынан айырылуы жағдайына мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды тағайындауға өтініш осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу; асыраушысынан айырылуы жағдайына мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды тағайындау үшін қызмет алушының ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанында сұрау салу;
көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде көрсетілетін қызметті алушыға:
Мемлекеттік корпорацияда – тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі; портал арқылы – көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы статус көрінеді
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжаттарды "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бірреттік құпиясөзді беру жолымен немесе "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен ұсынылған құжат иесінің келісімі болғанда іске асырылған интеграция арқылы алады.
Көрсетілетін қызметті алушы осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттар жиынтығын толық бермеген және (немесе) мерізімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған, жасы бойынша зейнетақы төлемін тағайындауға құқығы болмаған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Зейнетақы және жәрдемақы тағайындауға өтініш беру немесе төлеу фактісін растайтын мәліметтерді ақпараттық жүйелерден алғанда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхатты өтініш берушіге тапсырады.
Көрсетілетін қызметті беруші мынадай негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады: 1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін белгілеу;

1) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация).
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) при получении информации о назначении государственных специальных пособий (далее – пособие).
3
Срок оказания государственной услуги
8 (восемь) рабочих дней;
Срок оказания государственной услуги продлевается на 5 (пять) рабочих дней для уведомления Государственной корпорацией заявителя о представления дополнительного(ых) документа(ов);
на портале – 30 минут с момента поступления электронного запроса в информационные системы;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственной корпорации – 15 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания в Государственной корпорации – 30 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Результат оказания государственной услуги: уведомление о назначении (об отказе в назначении) пособия по форме согласно приложению 30 к настоящим Правилам.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная и (или) бумажная.
На портале информация о назначении пособия направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
Результат оказания государственной услуги выдается при предъявлении документа, удостоверяющего личность при личном посещении услугополучателя (или его представителя по нотариально заверенной доверенности) на основании расписки о приеме соответствующих документов;
Государственная корпорация информирует услугополучателя о принятом решении посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам (далее – услугополучатель)
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) Услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с графиком работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы и воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) мемлекеттік арнайы жәрдемақы (бұдан әрі – жәрдемақы) тағайындау туралы ақпарат алу кезінде www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
8 (сегіз) жұмыс күні.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
Мемлекеттік корпорацияның өтініш берушіні қосымша құжатты (құжаттарды) ұсыну қажеттігі туралы 5 (бес) жұмыс күні ішінде хабардар етуі үшін мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі 5 (бес) жұмыс күніне ұзартылады;
порталда – ақпараттық жүйеге электрондық сұрау салу келіп түскен сәттен бастап 30 минут;
Мемлекеттік корпорацияда құжаттардың топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут;
Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі: осы Қағидаларға 30-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық және (немесе) қағаз түрінде.
Порталда жәрдемақы тағайындау туралы ақпарат көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушы жеке өзі (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) келгенде жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат негізінде беріледі.
Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушының мобильді телефонына sms-хабар жіберу арқылы қабылданған шешім туралы көрсетілетін қызметті алушыны хабардар етеді.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлемақының мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілі
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) тегін көрсетіледі
7
Көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) Көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигіне сәйкес сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі асқа үзіліс 13.00-ден 14.30-ға дейін

2) Государственной корпорации – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с графиком работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва на обед, кроме воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке "электронной очереди", услугополучателя, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала.
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерство – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Услугополучатель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) при обращении для оказания государственной услуги предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и следующие документы:
в Государственную корпорацию:
1) документ, удостоверяющий личность (паспорт гражданина Республики Казахстан, удостоверение личности гражданина Республики Казахстан (удостоверение кандаса до получения гражданства Республики Казахстан) (требуется для идентификации личности);
2) справка организации, подтверждающая характер работы или условия труда для назначения государственного специального пособия, по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
При ликвидации организации представляется архивная справка с указанием места работы, занимаемой должности, профессии, периодов работы, номера архивного дела, его страницы, заверенная печатью и подписью директора архива и архивариуса или электронная копия архивного документа, удостоверенная электронной цифровой подписью уполномоченного работника государственного архива или ведомственного архива.
При отсутствии архивных документов характер работы или условия труда и их соответствие Списку № 1 производств, работ, профессий, должностей и показателей на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или Списку № 2 производств, работ, профессий, должностей и показателей на работах с вредными и тяжелыми условиями труда, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 1999 года № 1930, устанавливаются через судебные органы;
3) документы, подтверждающие трудовой стаж заявителя: трудовая книжка; справки архивных учреждений, электронные копии архивных документов, удостоверенные электронной цифровой подписью уполномоченного работника государственного архива или ведомственного архива, или с места работы, при отсутствии или негодности трудовой книжки, отсутствии соответствующих записей в трудовой книжке, наличии исправлений, неточностей, разночтений;
в зависимости от наличия представляются следующие документы:
документ об образовании; военный билет или справка управления (отдела) по делам обороны;
свидетельства о рождении детей (выписка из актовой записи о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния); справка о реабилитации, выданная органами прокуратуры в соответствии со статьей 10 Закона Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий"; справка военного комиссариата об участии в боевых действиях; решение суда, подтверждающее факт осуществления и период ухода за лицом с инвалидностью первой группы, одиноким лицом с инвалидностью второй группы и пенсионером по возрасту, нуждающихся в посторонней помощи, престарелым, достигшим восьмидесятилетнего возраста, ребенком с инвалидностью в возрасте до восемнадцати лет;
документ, подтверждающий проживание за границей супруги (супруга) работника бывших советских учреждений, учреждений Республики Казахстан, международной организации; документ, подтверждающий проживание супруги (супруга) военнослужащего, сотрудника специального государственного органа в местностях, где отсутствовала возможность трудоустройства по специальности.
Для подтверждения ухода неработающей матери за малолетними детьми представляется один из следующих документов (в зависимости от их наличия): документ, удостоверяющий личность детей; свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при изменении фамилии) детей;
аттестат об окончании среднего учебного заведения детей; диплом об окончании средне-специального или высшего учебного заведения либо справка учебного заведения, подтверждающая обучение детей; свидетельство или уведомление о смерти детей (или актовая запись о смерти, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния); документ, подтверждающий прохождение воинской службы на детей.
При установлении опеки (попечительства), представляется документ, подтверждающий установление опеки (попечительства).

2) Мемлекеттік корпорацияда – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигіне сәйкес түскі асқа үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
Қабылдау көрсетілетін қызметті алушының "электрондық кезек тәртібінде", жеделдетіп қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті порталы арқылы броньдауға болады.
3) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Министрлік www.enbek.gov.kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі
2) Мемлекеттік корпорация - www.gov4c.kz
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті аушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) мемлекеттік қызметті көрсету үшін жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді және мынадай құжаттар ұсынады:
Мемлекеттік корпорацияға:
1) жеке басты куәландыратын құжат (Қазақстан Республикасы азаматының паспорты, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі, азаматтығы жоқ адамның куәлігі, шетелдіктің ықтиярхаты, Қазақстан Республикасының азаматтығын алғанға дейінгі қандас куәлігі) (жеке басын сәйкестендіру үшін қажет);
2) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны тағайындау үшін жұмыс сипаты мен еңбек жағдайы туралы анықтама;
Ұйым таратылғанда жұмыс істеген орны, лауазымы, кәсібі, жұмыс істеген кезеңі, архивтік істің нөмірі, оның беттері мәліметтер көрсетілген мемлекеттік архивтің немесе ведомстволық архивтің уәкілетті қызметкерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған архивтік анықтама ұсынылады.
Архивтік құжаттар болмаған кезде, жұмыс сипаты немесе еңбек жағдайлары және олардың Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 19 желтоқсандағы № 1930 қаулысымен бекітілген Жерасты және ашық кен жұмыстарындағы, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстардағы өндірістердің, жұмыстардың, кәсіптердің лауазымдар мен көрсеткіштердің № 1 тізіміне немесе Еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстардағы өндірістердің, жұмыстардың, кәсіптердің, лауазымдар мен көрсеткіштердің № 2 тізіміне сәйкестігі сот органдары арқылы белгіленеді;
3) өтініш берушінің еңбек өтілін растайтын құжаттар:
еңбек кітапшасы;
еңбек кітапшасы болмаған немесе жарамсыз болған, еңбек кітапшасында тиісті жазбалар болмаған, түзетулер, дәлсіздіктер, әртүрлі оқулар болған кезде архив мекемелерінен немесе жұмыс орнынан анықтамалар, мемлекеттік архивтің немесе ведомстволық архивтің уәкілетті қызметкерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған архивтік құжаттың электрондық көшірмелері немесе жұмыс орнынан анықтамалар;
болуына қарай мынадай құжаттар ұсынылады:
білімі туралы құжат;
әскери билет немесе қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) анықтамасы;
балалардың туу туралы куәліктері (азаматтық хал актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама);
"Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" 1993 жылғы 14 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес прокуратура органдары берген ақталуы туралы анықтама;
әскери ұрыс қимылдарына қатысқаны туралы әскери комиссариаттың анықтамасы;
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға, екінші топтағы жалғызілікті мүгедектігі бар адамға және бөгде адамның көмегіне мұқтаж жасына байланысты зейнеткерге, сексен жасқа толған қарттарға, он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаға күтімді жүзеге асыру фактісін және кезеңін растайтын соттың шешімі;
бұрынғы кеңестік мекемелер, Қазақстан Республикасының мекемелері, халықаралық ұйым қызметкері жұбайының (зайыбының) шетелде тұрғанын растайтын құжат;
әскери қызметшінің, арнаулы мемлекеттік орган қызметкері жұбайының (зайыбының) мамандығы бойынша жұмысқа орналасу мүмкіндігі болмаған жерлерде тұрғанын растайтын құжат.
Жұмыс істемейтін ананың жас балаларға күтім көрсеткенін растау үшін мына құжаттардың біреуі (болуына қарай) ұсынылады:
балалардың жеке басын растайтын құжат;
балалардың неке туралы куәлігі (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлігі немесе неке қию туралы актілік жазбадан үзінді көшірме (тегін өзгерткен кезде);
балалардың орта оқу орнын бітіргені туралы аттестат;
балалардың орта-кәсіптік немесе жоғары оқу орнын бітіргені туралы диплом не балалардың оқығанын растайтын оқу орнының анықтамасы;
балалардың тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат;
балалардың әскери қызмет өткергенін растайтын құжат;
қайтыс болуы туралы куәлік немесе хабарлама (немесе азаматтық хал актілерін жазу органдары берген қайтыс болуы туралы актілік жазба немесе азаматтық хал актісін тіркеу туралы анықтама) құжат ұсынылады.
Қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленгенгенде, қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленгенін растайтын құжат ұсынылады.

При представлении документов, составленных на иностранном языке, нотариус свидетельствует верность перевода документа на казахский или русский язык в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 34, статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате".
Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных информационных систем, в том числе из сервиса цифровых документов.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, свидетельство о рождении ребенка (детей) или выписка из актовой записи о рождении (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 13 августа 2007 года), по свидетельству о заключении брака (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 июня 2008 года), об установлении опеки (попечительства), получает из соответствующей государственной информационной системы через шлюз "электронного правительства".
на портал: запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя.
Сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучатель получает из соответствующей государственной информационной системы через шлюз "электронного правительства".
При подаче услугополучателем всех требуемых документов услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов;
на портале – для получения информации о назначении пособия:
в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
При предоставлении услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия, отсутствия права на назначение пособия работником Государственной корпорации выдается расписка об отказе в приеме заявления на назначение по форме согласно приложения 14 к настоящим Правилам.
При получении сведений из информационной системы, подтверждающих факт назначения соответствующей выплаты или подачи заявления на назначение выплаты, работник Государственной корпорации безотлагательно вручает заявителю расписку об отказе в приеме заявления по форме согласно приложения 13 к настоящим Правилам.
Услугодатель отказывает в оказании государственных услуг по следующим основаниям:

Шет тілінде жасалған құжаттарды ұсыну барысында нотариус "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасын Заңының 34-бабы 1-тармағы 9) тармақшасына, 80-бабына сәйкес құжаттың қазақ немесе орыс тіліне дұрыс аударылғанын куәландырады.
Құжаттарды ұсыну, оларды мемлекеттік ақпараттық жүйелерден, оның ішінде цифрлық құжаттардың сервисінен алу мүмкін болса, талап етілмейді.
Жеке басты куәландыратын құжат туралы мәліметтерді, баланың (балалардың) туу туралы куәлігін немесе туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірмені (Қазақстан Республикасының аумағында 2007 жылғы 13 тамыздан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша), неке қию туралы куәлікті (Қазақстан Республикасының аумағында 2008 жылғы 1 маусымнан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша), қамқоршылық (қорғаншылық) белгілеу туралы мәліметтер "электронды үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алынады.
Порталда:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу.
Жеке басты куәландыратын құжат туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті алушы "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі;
портал арқылы – жәрдемақы тағайындау туралы ақпарат алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы статус көрінеді.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжаттарды "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бірреттік құпиясөзді беру жолымен немесе "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда іске асырылған интеграция арқылы алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттар жиынтығын толық бермеген және (немесе) мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған, жасы бойынша зейнетақы төлемін тағайындауға құқығы болмағанда Мемлекеттік корпорацияның осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Тиісті төлемді тағайындауға өтініш беру немесе төлеу фактісін растайтын мәліметтерді ақпараттық жүйелерден алғанда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхатты өтініш берушіге тапсырады.
Көрсетілетін қызметті көрсетуші мынадай негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады:

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, при оказании государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами.
При устранении услугополучателем причин отказа в оказании государственной услуги услугополучатель может обратиться повторно для получения государственной услуги в порядке, установленном настоящим перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о назначении пособия в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении "eGov mobile", с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля.
Приложение 13 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за
счет бюджетных средств,
а также назначения и
осуществления пенсионных
выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности, по
случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Форма
РАСПИСКА об отказе в приеме заявления
______________________________________________ (указать вид)
от "___" _________ 20 ____ года
Гражданин (ка) _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения "____" ________________ ____ года
Дата обращения "__________" _________________________ 20 ____ года
По информационной системе центрального исполнительного органа факт назначения, выплаты или подачи заявления подтвержден
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность ответственного лица)
Приложение 14 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за
счет бюджетных средств,
а также назначения и
осуществления пенсионных
выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности, по
случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Форма
РАСПИСКА № ____
об отказе в приеме заявления на назначение
______________________________________________
(указать вид) от "___" _________ 20 ____ года
Гражданин (ка) _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения "____" ________________ ____ года
Опекун ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата обращения "__________" _____________________ 20 ____ года
_________________________________________________________________
Отказано в приеме заявления на назначение по причине представления неполного пакета документов, и (или) документов с истекшим сроком действия, отсутствия права на выплату
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность ответственного лица)
Приложение 15 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности, по
случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
СПРАВКА-ПОДТВЕРЖДЕНИЕ
о перечислении обязательных пенсионных взносов

1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін белгілеу;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету кезінде ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойғанда, көрсетілетін қызметті алушы осы Стандартта белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызмет алу үшін қайта жүгінеді.
10
Мемлекеттік қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметтің ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге талаптар
Өзіне-өзі қызмет көрсетуді, өз бетінше жүріп-тұруды, бағдарлауды жүзеге асыру қабілетін немесе мүмкіндігін заңнамада белгіленген тәртіппен толық немесе ішінара жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушылар "1414" Бірыңғай байланыс орталығы, 8 800 080 77 77 арқылы жүгінгенде мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған кезде мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық нысанда портал арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметі, сондай-ақ "1414" бірыңғай байланыс орталығы, 8-800-080-7777 арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Цифрлық құжаттардың сервисі электрондық цифрлық қолтаңбаны немесе бірреттік құпиясөзді пайдаланумен "eGov mobіle" мобильді қосымшасында тіркелген пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ
жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақыларды,мемлекеттік
арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және жүзеге асыру
қағидаларына
13-қосымша
Нысан
_________________________________________________________________
(түрі көрсетілсін) өтініш қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
20__жылғы"___"_______________
Азамат _______________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні _____ жылғы "___" ____________
Өтініш берген күні 20__ жылғы "___" ____________
Орталық атқарушы органның ақпараттық жүйесі бойынша тағайындау, төлеу немесе өтініш беру фактісі расталды
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ
жасына байланысты
зейнетақы төлемдерін,
мүгедектігі
бойынша,асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
14-қосымша
Нысан
________________________________________________________________
(түрі көрсетілсін) тағайындауға өтініш қабылдаудан бас тарту туралы № ______ қолхат
20__ жылғы "___" __________
Азамат _____________________________________ _________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні _____ жылғы "___" ____________
Қамқоршы _______________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жүгінген күні 20__ жылғы "___"____________________________________
Құжаттардың толық топтамасын, төлем тағайындау үшін талап етілетін ақпараттық жүйелерден алынатын мәліметтерді ұсынбау және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсыну төлемге құқығының болмауы, себебі бойынша тағайындауға өтініш қабылдаудан бас тартылды.
______________________________________________________________________
(жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ
жасына байланысты
зейнетақы төлемдерін,
мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айрылу
жағдайы бойынша берілетін
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік
арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және жүзеге
асыру қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Мiндеттi зейнетақы жарналарын аудару туралы РАСТАУ-АНЫҚТАМА

Сноска. Приложение 15 исключено приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 16 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты
за счет бюджетных средств,
а также назначения и
осуществления пенсионных
выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности, по
случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Форма
Электронный журнал регистрации
заявлений граждан о назначении (перерасчете)
____________________________________________________ (вид выплаты)
№ заявления
Дата регистрации
Дата обращения
Код отделения
№ дела
Индивидуальный идентификационный номер заявителя
Фамилия имя отчество (при его наличии) заявителя
Дата рождения
Вид выплаты
Специалист
Дата решения/отказа в назначении
Размер пособия
Дата назначения
Вид назначения
Приложение 17 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по
возрасту, государственных
социальных пособий по
инвалидности, по случаю
потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Форма
Электронный журнал регистрации
заявлений граждан на назначение
____________________________________________________ (вид выплаты)
Электронные заявки, поступившие через МСЭ и портал
Дата поступления заявки
Время поступления заявки
№ Заявки
Отделение
Код Услуги
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
Дата рождения
Статус
Основание (вид выплаты)
Причина отказа
Приложение 18 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности, по
случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Форма
Республика Казахстан
Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции
по ________________ области
Код отделения_____
Заявление на назначение выплаты через портал
Cведения о заявителе:
Индивидуальный идентификационный номер: __________________________________
От гражданина (ки) _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "_____" ____________ ______года
Прошу назначить мне государственную базовую пенсионную выплату
Подтверждение государственных органов:
Данные заявителя:
Вид документа, удостоверяющего личность: ____________________________
Серия документа: ________номер документа: ________ кем выдан:_________
Дата выдачи "_____" ____________ ______года
Адрес постоянного места жительства:
Область ________________ город (район) ________________село:_________________
улица (микрорайон) _______________ дом ___________ квартира _______
Банковские реквизиты:
Наименование банка ______________________________________________
Банковский счет № _______________________________________________
Тип счета: текущий ___________
Реквизиты банка второго уровня:
Банковский идентификационный код ________________________________
Индивидуальный идентификационный код __________________________
Бизнес идентификационный номер __________________________________
Контактные данные заявителя:
Телефон домашний___________мобильный__________ E-mail___________
Сведения о заявителе подтверждаются
Министерством юстиции Республики Казахстан (МЮ РК) ____________
(электронно-цифровая подпись (ЭЦП) МЮ РК)
Банковские реквизиты заявителя подтверждаются банком второго уровня
(БВУ)________ (ЭЦП БВУ)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) заявителя _______________________________
"Несу правовую ответственность за достоверность предоставленных данных"
ЭЦП ______________________________________________
Уведомлен(а) о необходимости сообщения обо всех изменениях, влекущих
изменение/прекращение размера выплаты, а также об изменении местожительства
(в том числе выезд за пределы РК), анкетных данных, банковских реквизитов в
отделение Государственной корпорации.
В случае получения государственной услуги через Государственную корпорацию
даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
В случае открытия отдельного банковского счета для зачисления пособий и (или)
социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или)
Государственного фонда социального страхования, на деньги, находящиеся на таком счете, не допускается обращение взыскания третьими лицами.
ЭЦП ______________________________________________
Дата и время подписания заявления: ____._____________.________ года
____часов ____минут____секунд
Приложение 19 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности,
по случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Заявление на назначение государственного социального пособия
по инвалидности через веб-портал "электронного правительства"

Ескерту. 15-қосымша алып тасталды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ жасына
байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
16-қосымша
Нысан
______________________________________ тағайындау (қайта есептеу) (төлемнің түрі) туралы азаматтардың өтiнiштерiн тіркеудің электрондық журналы
Өтініштің №
Тіркеу күні
Жүгіну күні
Бөлімше коды
Істің №
Өтініш берушінің жеке сәйкестендіру нөмері
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Төлем түрі
Маман
Шешімнің /тағайндаудан бас тарту күні
Жәрдемақының мөлшері
Тағайндау күні
Тағайндау түрі
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ жасына
байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
17-қосымша
Нысан
____________________________________________ (төлем түрі) тағайындауға азаматтардың өтiнiштерiн тіркеудің электрондық журналы МӘС және портал арқылы келіп түскен электрондық өтінімдер
Өтінімнің келіп түскен күні
Өтінімнің келіп түскен уақыты
Өтінім №
Бөлімше
Қызметтің коды
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Мәртебесі
Негіздеме (төлемнің түрі)
Бас тарту себебі
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ
жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
18-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Еңбек, әлеуметтiк қорғау және көші-қон комитетінің _________________________ облысы бойынша департаменті Бөлімшенің коды ________________
Төлемді портал арқылы тағайындауға өтiнiш
Өтініш иесі туралы мәліметтер:
Жеке сәйкестендіру нөмірі _________________________________________
Азамат __________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күнi: ______ жылғы "___" ___________________
Маған мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін тағайындауды сұраймын
Мемлекеттік органдардың растауы:
Өтініш берушінің деректері:
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: ____________________________
Құжаттың сериясы: ______ құжаттың нөмірі: _________ кім берген: _______
Берілген күні _______ жылғы "____" ____________________________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы _________________________________ ________________ облысы _______________________ қаласы (ауданы) ____________________ ауылы ________ ______________________ көшесі (шағынауданы) ______ үй ______ пәтер
Банк деректемелері:
Банктің атауы _____________________________________________________
Банк шотының № __________________________________________________
Шот түрі: ағымдағы ________________________________________________
Екінші деңгейдегі банктің деректемелері:
Банктік сәйкестендіру коды_________________________________________
Жеке сәйкестендіру коды ___________________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі ________________________________________
Өтініш берушінің байланыс деректері:
Үй телефоны __________ ұялы телефон _________ Е-mail______________
Өтініш беруші туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі (ҚР Әдіетмині) растайды _____________________ (ҚР Әділетминің электрондық цифрлық қолтаңбасы (ЭЦҚ)
Өтініш берушінің банк деректемелерін екінші деңгейдегі банк (ЕДБ) растайды _________ (ЕДБ ЭЦҚ-сы)
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) _____________________________
"Ұсынылған деректердің дәйектілігіне құқықтық жауапкершілікте боламын" ЭЦҚ_____________________________________________________
Төленетін зейнетақы немесе жәрдемақы мөлшерінің өзгеруіне әкеп соғатын барлық өзгерістерді, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгергенін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне хабарлау қажеттілігі туралы хабардармын.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Мемлекеттік корпорация арқылы алған жағдайда, ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпиядан тұратын мәлiметтердi пайдалануға келісім беремін.
Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін жеке банк шоты ашылған жағдайда, осы шоттағы ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуға жол берілмейді.
ЭЦҚ ___________________________________________________________
Өтінішке қол қойылған күні және уақыты ________ жылғы _______ _______ ________сағат________минут________________секунд
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ
жасына байланысты
зейнетақы төлемдерін,
Мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша берілетін
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік
арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және жүзеге асыру
қағидаларына
19-қосымша
"Электронды үкімет" веб-порталы арқылы мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындауға өтініш

Сноска. Приложение 19 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сведения о заявителе (отметить галочкой):
лицо с инвалидностью ________ опекун (попечитель) ___________________
законный представитель ____________________________________________
От гражданина (ки) ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
Дата рождения: "____" _________ _____ года.
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН): ___________________
Прошу назначить мне государственное социальное пособие по инвалидности.
Подтверждение государственных органов:
Данные заявителя:
Вид документа, удостоверяющего личность: ___________________________
Серия документа: ________ номер документа: ________ кем выдан: _______
Дата выдачи "____" ____________ ______года
Адрес постоянного места жительства:
Область _________________________________________________________
город (район) _____________________ село: __________________________
улица (микрорайон) _______________ дом ___________ квартира _______
Сведения о ребенке, на которого назначается государственное социальное
пособие по инвалидности (если ребенок с инвалидностью):
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН): __________________
Фамилия имя, отчество (при его наличии) ребенка: ____________________
Дата рождения: "____" _________ _____ года.
Сведения о наличии инвалидности
№ п/п
Фамилия имя, отчество (при его наличии) лица с инвалидностью
ИИН
Дата и год рождения
Дата установления инвалидности
№ справки медико-социальной экспертизы об установлении инвалидности
1
Сведения об опекунстве над лицом с инвалидностью (при наличии):
№ п/п
Номер и дата решения об опекунстве или решения суда о признании недееспособным/ограниченно дееспособным
Орган, выдавший решение
фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения опекуна
фамилия, имя, отчество (при его наличии) опекаемого
Дата рождения опекаемого
1
Банковские реквизиты:
Наименование банка ______________________________________________
Банковский счет № _______________________________________________
Тип счета: лицевой ___________ карточный счет ______________________
Реквизиты банка второго уровня:
БИК __________________________________________________________
ИИК __________________________________________________________
БИН __________________________________________________________
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых
для назначения государственного социального пособия по инвалидности.
Даю согласие на получение уведомлений о принятии решения о назначении
(отказе в назначении) государственного социального пособия по инвалидности.
Уведомлен(а) о необходимости сообщения в течение десяти рабочих дней обо всех
изменениях, влекущих прекращение, приостановление, изменение размера
выплачиваемого пособия, а также об изменении местожительства
(в том числе выезд за пределы Республики Казахстан), анкетных данных,
банковских реквизитов в отделение государственной корпорации.
Обо всех изменениях, влекущих изменение/прекращение размера пособия,
а также об изменении местожительства (в т.ч. выезд за пределы РК),
анкетных данных, банковских реквизитов, обязуюсь сообщить в отделение
Государственной корпорации в течение десяти рабочих дней.
Уведомлен (а) о возможности открытия отдельного банковского счета
для зачисления пособий и (или) социальных выплат, выплачиваемых
из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального
страхования, а также о том, что на деньги, находящиеся на таком счете,
не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Несу правовую ответственность за достоверность предоставленных данных
Контактные данные заявителя:
Телефон домашний ___________ мобильный _________ E-mail ____________
Сведения о заявителе подтверждаются МЮ РК ____________ (ЭЦП МЮ РК)
Банковские реквизиты заявителя подтверждаются БВУ ________ (ЭЦП БВУ)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
ЭЦП ________________________
Дата и время подписания заявления:
____._____________.________ года ____ часов ____ минут ____ секунд
Приложение 20 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности,
по случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Заявление на назначение государственного социального пособия
по случаю потери кормильца через веб-портал "электронного правительства"

Ескерту. 19-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өтініш беруші туралы мәліметтер (белгілеу қажет):
Азамат _________________________________________________ атынан
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мүгедектігі бар адам _______ қамқоршы (қорғаншы) ______ заңды өкілі _______
Туған күнi: ______ жылғы "___" ___________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі ЖСН __________________________________
Маған мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындауды сұраймын. Мемлекеттік органдардың растауы:
Өтініш берушінің деректері:
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: _________________________
Құжаттың сериясы: ______ құжаттың нөмірі: ________ кім берген: _____
Берілген күні _________ жылғы "____" ____________________________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы ______________________________
Облыс ________________________________________________________
қала (аудан) ___________________________ ауыл ________________________
көше (шағынаудан) ___________________________ үй ____________________
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындалған бала туралы мәліметтер (мүгедектігі бар бала болған жағдайда):
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН):___________________ ___________
Баланың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса): ___________________
Туған күнi: ______ жылғы "___" ___________________
Мүгедектіктің болуы туралы мәліметтер
Р/с №
Мүгедектігі бар адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
ЖСН
Туған күні, айы, жылы
Мүгедектік белгілену күні
Мүгедектік белгілеу туралы медициналық-әлеуметтік сараптама анықтамасы №
1
Мүгедектігі бар адам адамға қамқоршы болуы туралы мәліметтер (бар болса)
Р/с №
Қамқоршы болу туралы шешімнің күні және нөмірі немесе әрекетке қабілетсіз/ қабілеттілігі шектеулі деп тану туралы соттың шешімі
Шешімді берген орган
Қамқоршының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні
Қамқорға алынған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қамқорға алынған адамның туған күні
1
Банк деректемелері Банктің атауы ________________________________
Банк шотының № ______________________________________________
Шот түрі: ағымдағы ____________________________________________
Екінші деңгейдегі банктің деректемелері:
БСК ____________________________________________
ЖСК ___________________________________________
БСН ____________________________________________
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындауға қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау туралы хабарлама алуға келісім беремін.
Төленетін жәрдемақы мөлшерінің тоқтауына, тоқтата тұрылуына, өзгеруіне алып келетін барлық өзгерістерді, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгергенін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне он жұмыс күні ішінде хабарлау қажеттігі туралы хабардармын.
Жәрдемақы мөлшерінің өзгеруіне/тоқтауына алып келетін барлық өзгерістерді, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгергенін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне он жұмыс күні ішінде хабарлауға міндеттенемін.
Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін жеке банк шоты ашылған жағдайда, осы шоттағы ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуға жол берілмейді.
Ұсынылған деректердің дәйектілігіне құқықтық жауапкершілікте боламын.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
Үй телефоны ____________ ұялы телефон _______________ Е-mail __________
Өтініш беруші туралы мәліметтерді ҚР Әділетмині (ҚР Әділетмині ЭЦҚ) растайды
Өтініш берушінің банк деректемелерін ЕДБ растайды _________ (ЕДБ ЭЦҚ-сы)
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
ЭЦҚ ________________________________
Өтінішке қол қойылған күні және уақыты
"___" _________ жылғы _
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай- ақ
жасына байланысты
зейнетақы төлемдерін,
мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша берілетін
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік
арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және жүзеге асыру
қағидаларына
20-қосымша
"Электрондық үкімет" веб-порталы арқылы асыраушынан айырылуына байланысты мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындауға өтініш

Сноска. Приложение 20 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сведения о заявителе (отметить галочкой):
лицо с инвалидностью ________ опекун (попечитель) ___________________
законный представитель ____________________________________________
От гражданина (ки) ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
Дата рождения: "____" _________ _____ года.
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН): __________________
Прошу назначить мне государственное социальное пособие по случаю потери
кормильца.
Подтверждение государственных органов:
Данные заявителя:
Вид документа, удостоверяющего личность: ___________________________
Серия документа: ________ номер документа: ________ кем выдан: _______
Дата выдачи "____" ____________ ______года
Адрес постоянного места жительства:
Область __________________________________________________________
город (район) _____________________ село:____________________________
улица (микрорайон) _______________ дом ___________ квартира __________
Сведения об иждивенцах, на которых назначается государственное социальное
пособие по случаю потери кормильца:
№ п/п
Фамилия имя, отчество (при его наличии) иждивенца
ИИН
Дата и год рождения
1
Банковские реквизиты:
Наименование банка ______________________________________________
Банковский счет № _______________________________________________
ип счета: лицевой ___________ карточный счет _______________________
Реквизиты банка второго уровня:
БИК ___________________________________________________________
ИИК ___________________________________________________________
БИН ___________________________________________________________
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых
для назначения государственного социального пособия по случаю потери кормильца.
Даю согласие на получение уведомлений о принятии решения о назначении
(отказе в назначении) государственного социального пособия по случаю потери кормильца.
Уведомлен(а) о необходимости сообщения в течение десяти рабочих дней обо всех
изменениях, влекущих прекращение, приостановление, изменение размера
выплачиваемого пособия, а также об изменении местожительства (в том числе выезд
за пределы Республики Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов
в отделение государственной корпорации.
Обо всех изменениях, влекущих изменение/прекращение размера пособия, а также
об изменении местожительства (в т.ч. выезд за пределы РК), анкетных данных,
банковских реквизитов, обязуюсь сообщить в отделение Государственной корпорации
в течение десяти рабочих дней.
Уведомлен (а) о возможности открытия отдельного банковского счета для зачисления
пособий и (или) социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета
и (или) Государственного фонда социального страхования, а также о том, что
на деньги, находящиеся на таком счете, не допускается обращение взыскания
третьими лицами.
Контактные данные заявителя:
Телефон домашний ___________ мобильный _________ E-mail _______________
Сведения о заявителе подтверждаются МЮ РК ____________ (ЭЦП МЮ РК)
Банковские реквизиты заявителя подтверждаются БВУ _______ (ЭЦП БВУ)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя ЭЦП _________________
Дата и время подписания заявления:
____._____________.________ года ____часов ____минут ____секунд
Приложение 21 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности, по
случаю потери кормильца и по
возрасту, государственных
специальных пособий
Заявление на назначение единовременной государственной выплаты на погребение через веб-портал "электронного правительства"

Ескерту. 20-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өтініш иесі туралы мәліметтер (белгілеу қажет):
Азамат (ша) ______________________________________________ атынан
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мүгедектігі бар адам ____________ қорғаншы (қорғаншы) _______________ заңды өкілі_______________
Туған күнi: ______ жылғы "___" ___________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)_________________________________
Маған асыраушысынан айырылуына байланысты мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындауды сұраймын.
Мемлекеттік органдардың растауы:
Өтініш берушінің деректері:
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: __________________________
Құжаттың сериясы:_______құжаттың нөмірі:__________кім берген: _____
Берілген күні _______ жылғы "____" ___________________________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы:
Облыс _________________________________________________________
қала (аудан) ___________________________ ауыл _________________________
көше (шағынаудан) _______________________ үй ___________ пәтер ________
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындалатын асырауындағылар туралы мәліметтер:
Р/с №
Асырауындағы адамның тегі, аты, әкесінің аты
ЖСН
Туған күні, айы, жылы
1
Банк деректемелері
Банктің атауы _________________________________________________
Банк шотының № ______________________________________________
Шот түрі: ағымдағы ____________________________________________
Екінші деңгейдегі банктің деректемелері:\
БСК ___________________________________________
ЖСК ___________________________________________
БСН ___________________________________________
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындауға қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау туралы хабарлама алуға келісім беремін.
Төленетін жәрдемақы мөлшерінің тоқтауына, тоқтата тұрылуына, өзгеруіне алып келетін барлық өзгерістерді, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгергенін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне он жұмыс күні ішінде хабарлау қажеттігі туралы хабардармын.
Жәрдемақы мөлшерінің өзгеруіне/тоқтауына алып келетін барлық өзгерістерді, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгергенін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне он жұмыс күні ішінде хабарлауға міндеттенемін.
Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін жеке банк шоты ашылған жағдайда, осы шоттағы ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуға жол берілмейді.
Өтініш берушінің байланыс деректері:\
Үй телефоны __________ ұялы телефон _______________ Е-mail ________
Өтініш беруші туралы мәліметтерді ҚР Әділетмині (ҚР Әділетмині ЭЦҚ) растайды
Өтініш берушінің банк деректемелерін ЕДБ растайды ________ (ЕДБ ЭЦҚ-сы)
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
ЭЦҚ ______________________________
Өтінішке қол қойылған күні және уақыты
"___" _________ жылғы ______сағат________минут__________секунд
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ жасына
байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
21-қосымша
"Электрондық үкімет" веб-порталы арқылы асыраушынан айырылуына байланысты мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындауға өтініш

Сноска. Приложение 21 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
От гражданина (ки) ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
Дата рождения: "____"_________ _____ года
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН): ___________________
Прошу назначить единовременную выплату на погребение: ______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) дата рождения умершего)
__________________________________________________________________
(проживавшего по адресу)
Подтверждение государственных органов:
Сведения об умершем:
№ п/п
Фамилия имя, отчество (при его наличии) лица с инвалидностью
ИИН
Дата рождения
Дата смерти
№ актовой записи о смерти
Дата регистрации смерти (актовой записи)
Наименование отдела РАГСа
1
2
3
4
5
6
7
8
Данные заявителя:
Вид документа, удостоверяющего личность: ___________________________
Серия документа: ________номер документа: ________ кем выдан:________
Дата выдачи "____" ____________ ______года
Банковские реквизиты:
Наименование банка _______________________________________________
Банковский счет № ________________________________________________
Тип счета: лицевой ___________ карточный счет _______________________
Реквизиты банка второго уровня:
БИК _____________________________________________________________
ИИК ____________________________________________________________
БИН ____________________________________________________________
Контактные данные:
Телефон домашний __________ мобильный ___________ E-mail _________
Сведения о заявителе подтверждаются МЮ РК ____________ (ЭЦП МЮ РК)
Банковские реквизиты заявителя подтверждаются БВУ ________ (ЭЦП БВУ)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) заявителя
_________________________________________________________________
Уведомлен (а) о возможности открытия отдельного банковского счета для зачисления
пособий и (или) социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и
(или) Государственного фонда социального страхования, а также о том, что на деньги,
находящиеся на таком счете, не допускается обращение взыскания третьими лицами.
ЭЦП заявителя_________________________________
Дата и время подписания заявления:
____._____________.________ год____часов ____минут____секунд
Приложение 22 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственныхсоциальных
пособий по инвалидности, по
случаюпотери кормильца,
государственных специальных
пособий
Форма
Журнал sms-оповещений
_____________________________ (вид выплаты)
по _________________ отделению Государственной корпорации
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
Вид выплаты
Дата передачи sms-оповещения
№ телефона
Специалист
Приложение 23 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности, по
случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Форма
Пенсионное дело/дело получателя пособия
Пенсионное дело/дело получателя пособия № ______
Республика Казахстан
Область
Город (район)
Телефон
Вид выплаты
Фамилия
Имя
Отчество (при наличии)
Филиал банка
Отделение связи №
График выплаты
Отметки о принятии и снятии с учета
Снять с учета с "_____" ________ 20 __________ года
Вид выплаты __________________________________
Размер выплаты ___________________________ тенге
Выплачено по "____"_______________ 20______года
Количество листов в деле ________________________
М.П. Начальник отделения _____________
Принять на учет с "____" ____________ 20______года
Вид выплаты _________________________________
Размер выплаты ______ тенге /___________________/
Количество листов в деле ________________________
М.П. Начальник отделения _______________
Снять с учета с "____"_______________ 20______года
Вид выплаты ___________________________________
Размер выплаты ___________________________ тенге
выплачено по "____"________________ 20______года
Количество листов в деле ________________________
М.П. Начальник отделения ______________________
Принять на учет с "____"_____________20______года
вид выплаты____________________________________
Размер выплаты ______ тенге /____________________/
Количество листов в деле ________________________
М.П.
Начальник отделения ____________________________
Отметки о проведении инвентаризации
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
Отметки о проверке дел
___________|_____________________________________|
|Представитель (дата, подпись)
___________|_____________________________________|
Представитель (дата, подпись)
___________|_____________________________________|
|Представитель (дата, подпись)
___________|_____________________________________|
Представитель (дата, подпись)
___________|_____________________________________|
|Представитель (дата, подпись)
___________|_____________________________________|
Представитель (дата, подпись) |
Приложение 24
к Правилам предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за
счет бюджетных средств,
а также назначения и осуществления
пенсионных выплат по
возрасту, государственных
социальных пособий по
инвалидности, по случаю
потери кормильца,
государственных специальных
пособий

Ескерту. 21-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өтініш иесі туралы мәліметтер (белгілеу қажет):
Азамат (ша) ______________________________________________ атынан
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мүгедектігі бар адам ____________ қорғаншы (қорғаншы) _______________ заңды өкілі______________
Туған күнi: ______ жылғы "___" ___________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)_________________________________
Маған асыраушынан айырылуына байланысты мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындауды сұраймын.
Мемлекеттік органдардың растауы:
Өтініш берушінің деректері:
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: _________________________
Құжаттың сериясы:_______құжаттың нөмірі:__________кім берген: _____
Берілген күні _______ жылғы "____" ____________________________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы:
Облыс ________________________________________________________
қала (аудан) ___________________________ ауыл ________________________
көше (шағынаудан) _______________________ үй ___________ пәтер _______
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрлемақы тағайындалатын асырауындағылар туралы мәліметтер:
Р/с №
Асырауындағы адамның тегі, аты, әкесінің аты
ЖСН
Туған күні, айы, жылы
1
Банк деректемелері
Банктің атауы _________________________________________________
Банк шотының № ______________________________________________
Шот түрі: ағымдағы ____________________________________________
Екінші деңгейдегі банктің деректемелері:\
БСК ___________________________________________
ЖСК ___________________________________________
БСН ___________________________________________
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындауға қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау туралы хабарлама алуға келісім беремін.
Төленетін жәрдемақы мөлшерінің тоқтауына, тоқтата тұрылуына, өзгеруіне алып келетін барлық өзгерістерді, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгергенін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне он жұмыс күні ішінде хабарлау қажеттігі туралы хабардармын.
Жәрдемақы мөлшерінің өзгеруіне/тоқтауына алып келетін барлық өзгерістерді, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгергенін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне он жұмыс күні ішінде хабарлауға міндеттенемін.
Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін жеке банк шоты ашылған жағдайда, осы шоттағы ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуға жол берілмейді.
Өтініш берушінің байланыс деректері:\
Үй телефоны __________ ұялы телефон _______________ Е-mail ________
Өтініш беруші туралы мәліметтерді ҚР Әділетмині (ҚР Әділетмині ЭЦҚ) растайды
Өтініш берушінің банк деректемелерін ЕДБ растайды _____ (ЕДБ ЭЦҚ-сы)
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
ЭЦҚ ______________________________
Өтінішке қол қойылған күні және уақыты
"___" _________ жылғы ______сағат________минут__________секунд
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ
жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
22-қосымша
Sms-хабарлар журналы _______________________________________
(төлемнің түрі)
Мемлекеттік корпорацияның ____________ бөлімшесі бойынша
Р/с №
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Істің №
Төлемнің түрі
sms-хабар жіберу күні
Телефон нөмірі
Маман
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ жасына
байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
23-қосымша
Нысан
Зейнетақы iсi\жәрдемақы алушының iсi
№ _______ зейнетақы iсi\жәрдемақы алушының iсi
Қазақстан Республикасы
Облыс
Қала (аудан)
Телефон
Төлемнiң түрi
Тегi
Аты
Әкесiнiң аты (бар болса)
Банк филиалы
№ байланыс бөлiмшесi
Төлеу кестесi
Есепке қабылдау және есептен шығару туралы белгiлер
Есептен 20__ жылғы "___" ________________________________________________ шығарылсын
Төлемнiң түрi ________________________________________________________________________
Төлемнiң мөлшерi _______________________________________________________________ теңге
20__ жылғы _____________________________________________________________ дейiн төлендi
Iстегi парақтардың саны _______________________________________________________
Есепке 20__ жылғы "___" ____________________________________________қабылдансын
Төлемнiң түрi ________________________________________________________
Төлемнiң мөлшерi _____ теңге/__________________________________________________/
Iстегi парақтардың саны _____ ________________________________________________________
М.О. Бөлiмше бастығы _______________________________________________________
Есептен 20__ жылғы "_________"__________________________________шығарылсын
Төлемнiң түрi ________________________________________________________
Төлемнiң мөлшерi __________________________________________________ теңге
20______ жылғы ____________________________________________ дейiн төлендi.
Iстегi парақтардың саны _____ _____________________________________________
М.О. Бөлiмше бастығы ________________________________________________________
Есепке 20__ жылғы "___" _________________________________________ қабылдансын
Төлемнiң түрi ________________________________________________________
Төлемнiң мөлшерi ___ теңге/__________________________________________________/
Iстегi парақтардың саны _____ ________________________________________________________
М.О.
Бөлiмше бастығы________________________________________________
Түгендеу жүргiзу туралы белгiлер
___ парақ |______________|___ парақ |_________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
___ парақ |______________| ___ парақ |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
___ парақ |______________| ___ парақ |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
___ парақ |______________| ___ парақ |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
___ парақ |______________| ___ парақ |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
___ парақ |______________| ___ парақ |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
Iстердi тексеру туралы белгiлер
Өкiл |___________________| Өкiл |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
Өкiл |___________________| Өкiл |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
Өкiл |___________________| Өкiл |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
Өкiл |___________________| Өкiл |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
Өкiл |___________________| Өкiл |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
Өкiл |___________________| Өкiл |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ жасына
байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік
жәрдемақыларды,мемлекеттік
арнайы жәрдемақыларды
тағайындаужәне жүзеге
асыру қағидаларына
24-қосымша

Сноска. Приложение 24 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Код ______________________
Область __________________
Решение № ____ от " ___ " ________ 20 ___ года
Департамента Комитета труда, социальной защите и миграции
по ____________________________________________ области
№ дела __________
1. О назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении)
пенсионной выплаты по возрасту
Гражданин(ки)_____________________________________________________
Пол ______________ Дата рождения "______" ______________ 19 ____ года
Дата обращения "______" ________________ 20 ____ года № _____________
Требуется трудовой стаж работы ______ лет.
Подтверждено __ лет ___ месяцев____ дней ____ (до 1 января 1998 года).
Учтен среднемесячный доход с ____ года по ______ год _________ тенге.
Назначить пенсионную выплату по возрасту
в соответствии с пунктом _________ статьи __________
Закона Республики Казахстан от "_____" _______ 20____ года № ________
__________________________________________________________________
Основной размер пенсионной выплаты по возрасту 60% _____________ тенге
Надбавки: за сверх отработанный стаж _______ % __________________ тенге
Экологическая надбавка в размере ________________________________ тенге
Доплата до размера пособия _____________________________________ тенге
(вид пособия) ______________________________________________________
(сумма прописью)
Размер месячной пенсионной выплаты (с учетом доплаты до размера
пособия________(вид пособия) ___________) ______________________тенге
(сумма прописью с "____" _________ 20 ____ года по "____" _______ 20 __ год
2. Отказать в назначении пенсионных выплат по возрасту
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(основание)
Руководитель департамента __________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) _____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала
Государственной корпорации _________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист филиала
Государственной корпорации _________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения
Государственной корпорации _________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения
Государственной корпорации _________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 25 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за
счет бюджетных средств,
а также назначения и
осуществления пенсионных
выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности,
по случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Форма
Код ______________________
Область __________________
Решение № ____ от " ___ " ________ 20 ___ года
Департамента Комитета труда, социальной защите и миграции по __________ области
№ дела __________

Ескерту. 24-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Код _________________
Облыс _______________
Еңбек, әлеуметтiк қорғау және көші-қон комитетінің _________________
облысы бойынша департаментiнiң
20__ жылғы "___" __________ № _________ шешiмi Iстiң № __________
1. Жасына байланысты зейнетақы төлемін тағайындау (өзгерту, төлемді қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы
Азамат(ша)____________________________________________________
Жынысы _________ Туған күнi 19__ жылғы "___" __________________
Өтiнiш берген күні 20__ жылғы "___"____________ № ______________
Талап етiлетiн еңбек өтілі ________ жыл.
____ жыл _____ ай _______ күн (1998 жылғы 1 қаңтарға дейiн) расталды.
_________ жылғы _____________ бастап ____________ жылғы _____________
қоса алғанда __________________ теңге орташа айлық табысы есепке алынды.
Жасына байланысты зейнетақы төлемі Қазақстан Республикасының
20__ жылғы "_______" ________ № _____ Заңы _____-бабының _______
-тармағына сәйкес тағайындалсын.
_______________________________________________________________
Жасына байланысты зейнетақы төлемінің негiзгi мөлшерi 60 %____________ теңге
Артық өтелген жұмыс өтілі үшiн үстемеақылар: ___ % ____________ теңге
Экологиялық үстемеақы ______________________ теңге мөлшерiнде
_________________________ жәрдемақы мөлшерiне дейiнгі қосымша ақы
(жәрдемақының түрi)
__________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Айлық зейнетақы төлемінің мөлшерi (жәрдемақы мөлшерiне дейiн жеткiзiлген қосымша ақыны ескере отырып)
______________________________________________________________
(жәрдемақының түрі)
20__ жылғы "___" __________ бастап 20__ жылғы "___" _____________
қоса алғанда ___________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
2. Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындаудан бас тартылсын
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(негiздеме)
Департамент басшысы ___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлiм) басшысы _______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман ________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры _________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
филиалының маманы ___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлiмшесiнiң бастығы ___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
Бөлiмшесiнiң маманы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ жасына
байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
25-қосымша
Нысан
Код ________________
Облыс ______________
Еңбек, әлеуметтiк қорғау және көші-қон комитетінің __________________________ облысы бойынша департаментінің
20__ жылғы "___" _________ № _________ шешiмі
Iстiң № __________

1. О назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении)
государственной базовой пенсионной выплаты
Гражданина(ки) __________________________________________________
Пол ______________ Дата рождения "______" ___________ 19 ____ года
Дата обращения "______" ________________ 20 ____ года № __________
Стаж участия в пенсионной системе __ лет
Назначить государственную базовую пенсионную выплату в соответствии с
пунктом___статьи___Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении
в Республике Казахстан" Размер государственной базовой пенсионной выплаты
_____________________тенге
_____________________________________________________________________тенге
(сумма прописью)
с "___" _________ 20 ___ года по "___" _________ 20 ___ года
2. Отказать в назначении государственной базовой пенсионной выплаты
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(основание)
Руководитель департамента _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) __________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала
Государственной корпорации___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист о филиала
Государственной корпорации __________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения
Государственной корпорации___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения
Государственной корпорации__________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 26
к Правилам предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты
за счет бюджетных средств,
а также назначения
и осуществления пенсионных
выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности,
по случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Сноска. Приложение 26 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код ______________________
Область __________________
Решение № ____ от "___" ________ 20 ___ года
Департамента Комитета труда,
социальной защите и миграции
по ______________ области
№ дела __________

1. Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемін тағайындау (өзгерту, төлемді қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы Азамат(ша)
_________________________________________________________
Жынысы __________ Туған күнi 19_____ жылғы "___" __________________
Өтiнiш берген күні 20__ жылғы "___" _________ № _____________________
Зейнетақы жүйесіне қатысу өтілі ____ жыл.
Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемі "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 20___ жылғы "_____" __ ______№ _____
Қазақстан Республикасы Заңының ______-бабының _________-тармағына сәйкес тағайындалсын. Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің мөлшер 20__ жылғы "___" _______ бастап 20__ жылғы "___" _______ қоса алғанда
______________________________________________________ теңге (сомасы жазбаша)
2. Базалық зейнетақы төлемін тағайындаудан бас тартылсын
______________________________________________________________
(негiздеме)
Департамент басшысы _______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлiм) басшысы __________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман _______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры _________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
филиалының маманы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлiмшесiнiң бастығы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлiмшесiнiң маманы _____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемін бюджет қаражаты
есебінен беру, сондай-ақ
жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
26-қосымша
Ескерту. 26-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Код ________________
Облыс _____________
Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің ______ облысы бойынша департаментінің
20__ жылғы "___" _________ № ___________ шешімі
Істің № __________

1. О назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении)
государственного социального пособия по инвалидности
Гражданин(ка) __________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ребенка с инвалидностью до 18 лет,
лица с инвалидностью)
Пол ______________
Дата рождения "____" ______________ 19 ____ года
Дата обращения "____" ________________ 20 ____ года № ____________
Группа инвалидности ____________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) родителя/опекуна ребенка
с инвалидностью до 18 лет ________________________________________
Причина заболевания ___________________________________________
Назначить пособие в соответствии с пунктом _____ статьи ______Закона
Республики Казахстан от "___" __________19____ года № ____________
Размер месячного пособия __________________________________ тенге
__________________________________________________________тенге
(сумма прописью) с "____" ____ 20 __ года по "_____" _____ 20 ___ года
2. Отказать в назначении пособия
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(основание)
Руководитель департамента ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) _________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала Государственной корпорации
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения Государственной корпорации
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 27 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности, по
случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Форма
Код ______________________
Область __________________
Решение № ____ от " ___ " ________ 20 ___ года
Департамента Комитета труда, социальной защите и миграции по
________________________ области
№ дела __________

1. Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау (өзгерту, төлемді қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы
Азамат (ша) ____________________________________________________
(18 жасқа дейінгі мүгедектігі бар баланың, мүгедектігі бар адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жынысы _________ Туған күні 19__ жылғы "___" ____________________
Өтініш берген күні 20__ жылғы "___" _________ № ___________________
Мүгедектік тобы _________________________________________________
18 жасқа дейінгі мүгедектігі бар баланың ата-анасының/ қамқоршысының, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ____________________________________
Аурудың себебі ________________________________________________
Жәрдемақы Қазақстан Республикасының 19__жылғы "___" __________ №
Заңы __________-бабының _________-тармағына сәйкес тағайындалсын
Айлық жәрдемақының мөлшері 20____ жылғы "___" ________ бастап 20__ жылғы "___" ____ қоса алғанда ___________________________________________ теңге (сомасы жазбаша)
2. Жәрдемақы тағайындаудан бас тартылсын
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(негіздеме)
Департамент басшысы ___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлім) басшысы ________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман _________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры __________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
филиалының маманы _____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ жасына
байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айрылу жағдайы бойыншаь
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
27-қосымша
Нысан
Код ________________
Облыс ______________
Еңбек, әлеуметтiк қорғау және көші-қон комитетінің______________________ облысы бойынша департаментiнің
20__ жылғы "___" _________ № _________ шешiмі
Iстің № __________

1. О назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении)
государственного социального пособия по случаю потери кормильца
Гражданин(ка)___________________________________________________
Пол ______________ Дата рождения "______" _____________ 19 ____ года
Нетрудоспособные члены семьи ________, в т.ч. круглых сирот _________
Дата обращения "_____" _________ 20_____ года № __________________
Дата смерти кормильца "_______" _____________ 20_____ год
Семья погибшего (умершего) _____________________________________
(причина смерти)
Назначить пособие в соответствии с пунктом _____ статьи ______ Закона
Республики Казахстан от "____" ______19___года № _________________
Размер месячного пособия ___________________________________тенге
_______________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
с "_____" _____________ 20 ____ года по "_____" __________ 20 ___ год
2. Выделить долю пособия на _____________ человек:
Основному получателю в размере_________ тенге
с "___" ____ 20 __ года по "___" ________ 20 __ года
Гражданин(ка)___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
б) на иждивенца _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
1) долевому получателю в размере __________ тенге с "___" _____ 20 __ года
по "___" ________ 20 __ года
Гражданин(ка)___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
2) долевому получателю в размере ____________ тенге
с "___" _________ 20__ года по "___" ________ 20 __ года
Гражданин(ка)___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
3. Отказать в назначении пособия
____________________________________________________________________
(основания)
Руководитель департамента ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) _________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала
Государственной корпорации___________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала
Государственной корпорации_____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения
Государственной корпорации__________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения
Государственной корпорации__________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 28 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за
счет бюджетных средств, а
также назначения и
осуществления пенсионных
выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности,
по случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Форма
Код ______________________
Область __________________
Решение № ____ от " ___ " ________ 20 ___ года
Департамента Комитета труда, социальной защите и миграции по
________________________ области
№ дела __________

1. Асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау (өзгерту, төлемді қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы
Азамат (ша) _______________________________________________________
Жынысы ________
Туған күнi 19__ жылғы "___"__________________________
Отбасының еңбекке жарамсыз мүшелері ____________, оның ішінде тұлдыр жетімдер _______
Өтініш берген күні 20__ жылғы "___" __________ № ____________________
Асыраушының қайтыс болған күні 20___ жылғы "____" ___________________
Қаза болған (қайтыс болған) адамның отбасы __________________________
(қайтыс болу себебі)
Жәрдемақы 19 ___ жылғы "___" __________Қазақстан Республикасының № ______ Заңы _____-бабының _________-тармағына сәйкес тағайындалсын Айлық жәрдемақының мөлшерi _________________________________ теңге 20__ жылғы "___" ____________ бастап 20__ жылғы "___" __________ қоса алғанда ______________________________________________________ теңге (сомасы жазбаша)
2. Жәрдемақы үлесі ____ адамға: 20__ жылғы "___" ___________ бастап 20__ жылғы "___" _________ дейін негізгі алушыға _______________________________________________ теңге мөлшерінде бөлінсін
Азамат(ша)_________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы)
а) асырауындағы __________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
б) асырауындағы ___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
1) 20__ жылғы "___" ___________ бастап 20__ жылғы "___" _____________ дейін үлес алушыға _________________________________________ теңге мөлшерінде бөлінсін
Азамат(ша)______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы)
а) асырауындағы _____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
2) 20__ жылғы "___" ___________ бастап 20__ жылғы "___" __________ дейін үлес алушыға _____________________________ теңге мөлшерінде бөлінсін
Азамат (ша)______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы)
а) асырауындағы ________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
3. Жәрдемақы тағайындаудан бас тартылсын
_______________________________________________________________
(негіздеме)
Департамент басшысы ___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлiм) басшысы ________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман _________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты ол (бар болса)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры ___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
филиалының маманы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлiмшесiнiң бастығы____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
Бөлiмшесiнiң маманы_____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ жасына
байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша және
жасына байланысты берілетін
мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік
арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және жүзеге асыру
қағидаларына
28-қосымша
Нысан
Код ________________
Облыс ______________
Еңбек, әлеуметтiк қорғау және көші-қон комитетінің __________________________
облысы бойынша департаментінің 20__ жылғы "___" _________ № ___________ шешімі
Істің № __________

1. О назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении)
государственного специального пособия по спискам № 1, № 2
Гражданин(ка)________________________________________________________
Пол ______________ Дата рождения "______" ______________ 19 ____ года
Дата обращения "______" ________________ 20 ____ года № _____________
Требуется трудовой стаж работы _________ лет
Подтверждено _____ лет _____ месяцев ____ дней _____ (до 01.01.98 г.)
Стаж по Списку № 1 (№ 2) ______ лет _____ месяцев ____ дней ________
Назначить пособие в соответствии с пунктом _____ статьи ______ Закона
Республики Казахстан от "____" ______19___года № ____________________
Размер месячного пособия в сумме ______________________________ тенге
_______________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
с "_____" _____________ 20 ____ года по "_____" __________ 20 ___ год
2. Отказать в назначении пособия
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(основания)
Руководитель департамента _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) _________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала
Государственной корпорации__________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала
Государственной корпорации__________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения
Государственной корпорации__________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения
Государственной корпорации_________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 29 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности,
по случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Форма
Уведомление
от "_____" ________20____ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
___________________________________________________________________
Дата рождения заявителя "________" ___________________ ________года
о необходимости представления следующих документов
___________________________________________________________________
_______________________________________до "__" __________ 20__ года.
В случае непредставления документов в течение указанного срока, уполномоченный
орган выносит решение о назначении (изменении, возобновлении, отказе в
назначении) пенсии и (или) пособия по имеющимся документам.
___________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 30
к Правилам предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты
за счет бюджетных средств,
а также назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности,
по случаю потери кормильца,
государственных специальных пособий
Уведомление № ____о назначении (отказе в назначении)
_____________________________________________________________
(вид выплаты)

1. № 1, № 2 тізімдер бойынша мемлекеттік арнайы жәрдемақы тағайындау
(өзгерту, төлемді қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы
Азамат (ша) _________________________________________________________
Жынысы _________ Туған күні 19__ жылғы "___" __________
Өтініш берген күні 20__ ж. "___" _________ № ___________
Талап етілетін еңбек өтілі ___________ жыл____ жыл ______ ай ______ күн (1998 жылғы 1 қаңтарға дейін) расталды № 1 (№ 2) тізім бойынша өтілі ________ жыл _________ ай ____ күн
Жәрдемақы Қазақстан Республикасының ____ жылғы "___" _______ № ____ Заңы ________ -бабының _______ -тармағына сәйкес тағайындалсын Айлық жәрдемақының мөлшері ____________________________________ теңге 20__ жылғы "___" ___________ бастап 20__ жылғы "_____" _________ қоса алғанда___________________________________________________ теңге (сомасы жазбаша)
2. Жәрдемақы тағайындаудан бас тартылсын
____________________________________________________________
_______________________________________________________________
(негіздеме)
Департамент басшысы ___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлiм) басшысы _______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса
Маман _________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры _____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
филиалының маманы ________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлiмшесiнiң бастығы_________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлiмшесiнiң маманы_______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ жасына
байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
29-қосымша
Нысан
Хабарлама
20__ жылғы "___" ___________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_______________________________________________________________
Өтініш берушінің туған күні ______ жылғы "___" ______________________
20__ жылғы "___" ___________ дейін төмендегі құжаттарды:
_______________________________________________________________
________________________________________________________________
ұсыну қажеттігі туралы.
Көрсетілген мерзім ішінде құжаттар ұсынылмаған жағдайда уәкілетті орган қолда бар құжаттар бойынша зейнетақы және (немесе) жәрдемақы тағайындау (өзгерту, қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім шығарады.
___________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемін бюджет қаражаты
есебінен беру, сондай-ақ
жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
30-қосымша

Сноска. Приложение 30 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.11.2021 № 424 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
от "___"________20__ года
Гражданин(ка)_________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения "____" ___________ ____ года
Решением уполномоченного органа № ___ от "__" __ 20__ года
Вам утверждена (вид выплаты) в размере __________________________ тенге
(сумма прописью) с "_____" ________20____ года
Отказано в назначении _______________________________________________
основание (указать причины)
О дате выплаты будет сообщено дополнительно sms-уведомлением
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица
___________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 31 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности,
по случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Форма
Журнал уведомлений
___________________________________
(вид выплаты)
по _________________отделению Государственной корпорации
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
Вид выплаты
Дата вручения уведомления
Специалист
Приложение 32 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности, по
случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Форма
Герб
Жасына байланысты зейнетақы/жәрдемақы алушының
КУӘЛIГІ
УДОСТОВЕРЕНИЕ
получателя пенсионных выплат по возрасту/пособий
Куәлiк № __________________
Удостоверение __________________________
(тегi - фамилия)
___________________________
(аты - имя)
___________________________
(әкесiнiң аты - отчество)
"__" ____________ ж.\г. (туған жылы - дата рождения)
сурет – фото
М.О. М.П.
Бөлiмше бастығы ___________________
Начальник отделения
Берiлген уақыты "__" ___20__ ж./г.
Дата выдачи
1. Заңның _____________ бабына сәйкес
________________ теңге
_____________________ мөлшерiнде ______________ жылдан
бастап _____________________ дейiн
_______________________________________
(төлемнiң түрi)
_________________________ тағайындалды.
Еңбек стажы ____________________
Орташа айлық табысы
_____________ теңге ____ жылдан бастап
______ жылға ____ дейiн

Ескерту. 30-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.11.2021 № 424 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
____________________________________________ тағайындау
(төлемнің түрі)
(тағайындаудан бас тарту) туралы № ________ хабарлама
20__ жылғы "___" ___________
Азамат (ша)
______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні ____ жылғы "___" ____________
Уәкілетті органның 20__ жылғы "___"_________ № _______ шешімімен
Сізге ___________________________________ теңге мөлшерінде бекітілді (төлем түрі)
(сомасы жазбаша)
Тағайындаудан бас тартылды ________________________________________________
негіздеме (себебі көрсетілсін)
Төлем күні туралы қосымша sms-хабарлама жіберілетін болады
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылды
________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджетқаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ жасына
байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша,асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
31-қосымша
Нысан
Хабарламалар журналы
_____________________________________________
(төлемнің түрі)
Мемлекеттік корпорацияның ____________ бөлімшесі бойынша
Р/с №
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Істің №
Төлемнің түрі
Хабарламаны табыстау күні
Маман
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджетқаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ жасына
байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша,асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
32-қосымша
Нысан
Герб
Жасына байланысты
зейнетақы/жәрдемақы алушының
КУӘЛІГІ
УДОСТОВЕРЕНИЕ
получателя пенсионных выплат по возрасту/пособий
Куәлік № ____
Удостоверение ___________________
(тегі - фамилия)
___________________
(аты - имя)
___________________
(әкесінің аты - отчество)
"__" ____________ ж.\г.
(туған жылы - дата рождения)
сурет - фото
М.О.
М.П.
Бөлімше бастығы _______________
Начальник отделения
Берілген күні "__" ___20__ ж./г.
Дата выдачи
1. Заңның _____________ бабына сәйкес
________________ теңге
_____________________
мөлшерінде ______________ жылғы
"_____" _________ бастап
__________ жылғы "_____"
_________ дейін
_____________________
(төлемнің түрі)
___________________ тағайындалды.
Еңбек стажы ____________________
Орташа айлық табысы
_________ жылғы "_____" _________ бастап
__________ жылғы "_____" _________ дейін

2. Мүгедектiк тобы және ceбeбi
3. Отбасының еңбекке жарамсыз
мүшелерi саны ___________________
4. _____________________ теңге мөлшерiнде _____ 20 _ ж.
бастап мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемi тағайындалды.
1. В соответствии со ст.________ Закона ______________________
____________________________
назначена (о) ____________________________ (вид выплаты)
в размере ____________________________
______________ тенге
с "___" _________ _______года
по "____" _________ _______года
Стаж работы __________________
Среднемесячный доход _________ тенге
за период с "_____" _________ _______года
по "____" _________ _______года
2. Группа и причина инвалидности
3. Количество нетрудоспособных членов семьи _________________
4. Назначена государственная базовая пенсионная выплата
с "____" ___________
20 ___ года в размере ______________ тенге
№ _____ Куәлiкке қосымша бет
Есепке қою және шығару
_____________________ аудандық (қалалық) орталық бөлiмшесi
___________________ есепке қойылды
___________________ жылдан бастап
_________________теңге мөлшерiнде зейнетақы (жәрдемақы) төленсiн
Бөлiмше бастығы ________________ М.О.
Вкладыш к удостоверению № ____ Выплата пенсии (пособия) производится с "____" _____ года
в размере ________________ тенге
Начальник отделения __________ М.П.
Снят с учета _________________
рай(гор) отделение Государственной корпорации
Выплата пенсии (пособия) в размере ________________ тенге
произведена по "___" ________ г.
Начальник отделения __________
М.П.
Зейнетақы (жәрдемақы) төлеу мерзiмi ұзартылды немесе оның мөлшерi өзгертiлдi ____ жылдан бастап
______ жылға ____ дейiн
________________ теңге
мөлшерiнде зейнетақы (жәрдемақы) тағайындалды. ____________________________________
(зейнетақы түрi, стажы, табысы, мүгедектiк тобы, _____________________ асырауындағы адамдар саны, және басқалар) өзгеруiне байланысты
__________________ есепке алынды.
Бөлiмше бастығы ______________ М.О.
Выплата пенсии(пособия) продлена или изменен размер с "_____" _________ _______года
до "____" _________ _______года
Пенсия (пособие) установлена в размере__________________ тенге в связи с изменением ___________________________
(вида пенсии, стажа,
____________________________
дохода, группы инвалидности,
____________________________
числа иждивенцев и т.д.)
Принят на учет
_____________________________
Начальник отделения ______________
М.П.
Приложение 33 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и
осуществления пенсионных
выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности,
по случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Форма
УВЕДОМЛЕНИЕ О РАСЧЕТЕ РАЗМЕРА ПЕНСИОННЫХ ВЫПЛАТ ПО ВОЗРАСТУ
Гражданин (ка)_________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения "___" ________ _____ года
ИИН _________________________

2. Мүгедектік тобы және ceбeбі
3. Отбасының еңбек етуге қабілетсіз
мүшелерінің саны ________________
4. _____________________
теңге мөлшерінде 20 _ жылғы _____
бастап мемлекеттік базалық
зейнетақы төлемі тағайындалды.
1. В соответствии со ст.________ Закона
___________________
___________________
назначена (о) ___________________
(вид выплаты)
в размере ___________________
______________ тенге
с "___" _________ _______года
по "____" _________ _______года
Стаж работы __________________
Среднемесячный доход
_____________ тенге
за период
с "_____" _________ _______года
по "____" _________ _______года
2. Группа и причина инвалидности
3. Количество нетрудоспособных членов семьи _________________
4. Назначена государственная базовая
пенсионная выплата
с "____" ___________
20 ___ года
в размере ______________ тенге
№ _____ куәлікке қосымша бет
______________ жылғы "_____"
_________ бастап __________ жылғы
"_____" _________ дейін
_________________ теңге
мөлшерінде зейнетақы (жәрдемақы)
төлеу жүргізіледі.
Бөлімше бастығы ________________ М.О.
Есептен шығарылды ______________
Мемелекеттік корпорацияның
аудандық (қалалық) бөлімшесі
__________ жылғы "_____" _________ дейін
_________________ теңге
мөлшерінде зейнетақы (жәрдемақы)
төлеу жүргізіледі.
Бөлімше бастығы ________________ М.О.
Вкладыш к удостоверению № ____
Выплата пенсии (пособия)
производится с "____" _____ года
в размере ________________ тенге
Начальник отделения __________
М.П.
Снят с учета _________________
рай(гор) отделение Государственной корпорации
Выплата пенсии (пособия) в размере
________________ тенге
произведена по "___" ________ г.
Начальник отделения __________
М.П.
Зейнетақы (жәрдемақы) төлеу
мерзімі ұзартылды немесе оның
мөлшері _________ жылғы "_____"
_________ бастап __________ жылғы
"_____" _________ дейін өзгертілді
_________________________________
(зейнетақы түрі, стажы, табысы, мүгедектік
тобы, _____________________
асырауындағы адамдар саны, және басқалар)
өзгеруіне байланысты зейнетақы (жәрдемақы)
___________ теңге мөлшерінде белгіленді.
__________________ есепке алынды.
Бөлімше бастығы ______________ М.О.
Выплата пенсии(пособия)
продлена или изменен размер
с "_____" _________ _______года
до "____" _________ _______года
Пенсия (пособие) установлена в размере
__________________ тенге в связи
с изменением
___________________
(вида пенсии, стажа,
___________________
дохода, группы инвалидности,
___________________
числа иждивенцев и т.д.)
Принят на учет
_________________________
Начальник отделения ______________
М.П.
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджетқаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ жасына
байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
33-қосымша
ЖАСЫНА БАЙЛАНЫСТЫ ЗЕЙНЕТАҚЫ ТӨЛЕМІНІҢ МӨЛШЕРІН ЕСЕПТЕУ ТУРАЛЫ ХАБАРЛАМА
Азамат (ша)_____________________________________________
(тегі, аты,әкесінің аты (бар болса)
Туған күні "___" ________ _____ года
ЖСН _________________________

Общий трудовой стаж до 01.01.1998г. ____ лет ___ мес.____дн.,
в том числе по периодам:
с_______ по_________ ______лет. ___ мес.___дн.
с_______ по_________ ______лет.
___ мес.___дн. с_______ по_________ ______лет.
___ мес.___дн. с_______ по_________ ______лет. ___ мес.___дн.
Учтен среднемесячный доход с ____ по _____ г. ______ тенге.
Учтен среднемесячный доход с _______ по _____ г. ______ тенге.
Размер пенсионных выплат по возрасту
с ________г. по ________г. ______________ тенге (сумма прописью)
__________% от среднемесячного дохода
При возникновении вопросов обращаться в Контакт-центр "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по телефону:1411 (звонок бесплатный)
График работы: с 9:00 часов до 18:30 часов без перерыва на обед, кроме субботы, воскресенья и праздничных дней.Справка удостоверена ЭЦП ответственного лица
__________________________________
должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 34 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности,
по случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Форма
УВЕДОМЛЕНИЕ О РАСЧЕТЕ РАЗМЕРА ГОСУДАРСТВЕННОЙ БАЗОВОЙ ПЕНСИОННОЙ ВЫПЛАТЫ
Гражданин (ка)_____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения "___" ________ _____ года
ИИН _________________________
Общий стаж участия в пенсионной системе ____ лет ___ мес.,
в том числе: стаж до 1998 года ____ лет ____ мес.
стаж после 1998 года ____ лет ____ мес.
Размер базовой пенсионной выплаты ________ тенге (____ % от ПМ)
_________________________________________________
Примечание: прожиточный минимум (ПМ) на ____год -_____ тенге
При возникновении вопросов обращаться в Контакт-центр "Государственная корпорация
"Правительство для граждан" по телефону:1411 (звонок бесплатный) График работы: с 9:00 часов до 18:30 часов без перерыва на обед, кроме субботы,
воскресенья и праздничных дней. Справка удостоверена ЭЦП ответственного лица
____________________________________
должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 35 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности,
по случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Форма
Журнал регистрации удостоверений
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
№ дела
№ удостоверения личности, паспорта, кем выдан, дата выдачи
Дата получения
Подпись
Скрепление печатью: количество листов в журнале ___________________
(прописью)
М.Ш.
Начальник отделения ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 36 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по
возрасту,государственных
социальных пособий по
инвалидности, по случаю потери
кормильца, государственных
специальных пособий
Код района ________________________
Республика Казахстан Департамент Комитета труда,
социальной защиты и миграции
по ___________________________ области
Заявление

01.01.1998 жылға дейінгі жалпы жұмыс өтілі ____ жыл ____ ай, оның ішінде.
_______ бастап _________ аралығында ______жыл. ___ ай .___күн.
_______ бастап _________ аралығында ______жыл. ___ ай .___күн.
_______ бастап _________ аралығында ______жыл. ___ ай .___күн.
_______ бастап _________ аралығында ______жыл. ___ ай .___күн.
_______ бастап _________ аралығында ғы орташа айлық табыс ескерілген
_______ бастап _________ аралығындағы орташа айлық табыс ескерілген
Жасы бойынша зейнетақы төлемінің мөлшері ________ж. бастап ________ж.
______________ теңге (сома жазбаша)
__________% орташа айлық табыстанСұрақтар туындаған жағдайда "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясының байланыс орталығына 1411 телефонына хабарласу керек (қоңырау шалу тегін). Жұмыс уақыты: 9:00 –ден 18:30 дейін, түскі үзіліссіз, сенбі, жексенбі және мереке үндерінен басқа күндері.
Анықтама жауапты адамның ЭЦҚ куәландырылды __________________________________
Лауазымы, тегі, аты әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджетқаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ жасына
байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша,асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
34-қосымша
Нысан
МЕМЛЕКЕТТІК БАЗАЛЫҚ ЗЕЙНЕТАҚЫ ТӨЛЕМІНІҢ МӨЛШЕРІН ЕСЕПТЕУ ТУРАЛЫ ХАБАРЛАМА
Азамат (ша)_____________________________________________
(тегі, аты,әкесінің аты (бар болса)
Туған күні "___" ________ _____ года
ЖСН _________________________
Жалпы жұмыс өтілі ____ жыл ____ ай, оның ішінде.
1998 жылға дейінгі ______жыл. ___ ай .___күн.
1998 жылдан кейінгі ______жыл. ___ ай .___күн.
Базалық зейнетақы төлемінің мөлшері ______________ теңге (КД __________%)
Ескерту: Күн көріс деңгейі (КД ___ жылға ___теңге)
Сұрақтар туындаған жағдайда "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясының байланыс орталығына 1411 телефонына хабарласу керек (қоңырау шалу тегін). Жұмыс уақыты: 9:00 –ден 18:30 дейін, түскі үзіліссіз, сенбі, жексенбі және мереке үндерінен басқа күндері.
Анықтама жауапты адамның ЭЦҚ куәландырылды __________________________________
Лауазымы, тегі, аты әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджетқаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ жасына
байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
35-қосымша
Куәлiктерді тiркеу журналы
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Iстiң №
Жеке куәлiктiң, төлқұжаттың №, кiм берген, берiлген күнi
Алған күнi
Қолы
Мөрмен бекiтiлген: журналдағы парақтар саны _________________________
(жазбаша)
М.О.
Бөлiмше бастығы _____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлiмшесінiң маманы _____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ жасына
байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
36-қосымша
Нысан
Ауданның коды __________
Қазақстан Республикасы Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің
________________________ облысы бойынша департаментi
Өтiнiш

Сноска. Приложение 36 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
От гражданина (ки) ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя)
Дата рождения: "____" ____________ г.
Индивидуальный идентификационный номер: _____________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ______________________________
Серия документа: ______ номер документа: ________ кем выдан: ________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Адрес постоянного места жительства: ____________________________________
Область _____________________________________________________________
город (район) _________________ село: __________________________________
улица (микрорайон)______________ дом ___ квартира ___
Прошу принять дополнительные документы для изменения размера пенсионных
выплат по возрасту, государственной базовой пенсионной выплаты
(нужное подчеркнуть).
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых
для назначения выплаты.
Контактные данные заявителя:
телефон __________ мобильный _______________ Е-маil __________________
Дата подачи "____"__________ 20 ___ года
Подпись заявителя/ЭЦП/sms-сообщения ________________________________
Дата и время подписания заявления: ____._____________.________ года _____
часов ____ минут ____ секунд _____
Заявление гражданин (ки) ________________________________________
(дата принятия заявления с документами)
принято "____" _________ 20 ___ года № ________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность
и подпись принявшего документы:
_______________________________________________________________
Приложение 37 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности и по
случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
____________________________________________________________
(наименование государственного органа,
назначившего государственную базовую пенсионную выплату)
Заявление
Сноска. Приложение 37 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
От гражданина (ки) ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя)
Дата рождения: "____" ____________ г.
Индивидуальный идентификационный номер: _________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ___________________________
Серия документа: _______ номер документа: ________ кем выдан: ________
Дата выдачи: "____"! _____________ ______ года
Адрес постоянного места жительства: ________________________________
Область __________________________________________________________
город (район) _________________ село: _______________________________
улица (микрорайон) ______________________ дом _______ квартира ______
Прошу принять дополнительные документы для изменения размера
государственной базовой пенсионной выплаты.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых
для назначения государственной базовой пенсионной выплаты.
Контактные данные заявителя: телефон __________ мобильный __________
Е-маil ____________ Дата подачи "____" __________ 20 ___ года
Подпись заявителя/ЭЦП/ sms-сообщения ______________________________
Дата и время подписания заявления: ____._____________.________ года ____
часов ____ минут ____ секунд _____
Заявление гражданин (ки) ____________________________________________
(дата принятия заявления с документами)
принято "___" _________ 20 ___ года № ________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность и подпись принявшего документы:
___________________________________________________________________
Приложение 38 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности,
по случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Форма
Код ______________________
Область __________________
Решение № ____ от "_____" _______ 20 ____ года
Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции по
________________________ области
№ дела __________

Ескерту. 36-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат (ша) _____________________________________________________
(алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күнi: ____ жылғы "_____" _____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: ________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: __________________________
Құжаттың сериясы: _______ құжаттың нөмірі ________ кім берген ______
Берілген күні ______ жылғы "_____" _______________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы: _______________________________
Облыс _______________________________________________ қала (аудан)
__________________________ ауыл _____________________ көше (шағынаудан)
_________________________ ________________ үй ___________________ пәтер
Жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің мөлшерін өзгерту үшін қосымша құжаттарды қабылдауды сұраймын.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Төлем тағайындауға қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
телефоны ___________ ұялы телефон ________________ Е-mail_________
Берілген күні 20__ жылғы "___" ________
Өтініш берушінің қолы/ЭЦҚ/ sms-хабарламалар________________
Өтінішке қол қою мерзімі мен уақыты
____._____________.________жылғы____сағат ____ минут ____ секунд
Азамат (ша) _____________________________________________ өтініші
(құжаттармен өтініш қабылданған күн)
20_____ жылғы "________" _______ қабылданды, № ____________ болып
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы:
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ жасына
байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік
арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және
жүзеге асыру
қағидаларына
37-қосымша
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін тағайындаған мемлекеттік органның атауы)
Өтiнiш
Ескерту. 37-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат (ша) ____________________________________________________
(алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күнi: ____ жылғы "_____" _____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: _______________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: _________________________
Құжаттың сериясы: _______ құжаттың нөмірі ________ кім берген _______
Берілген күні ______ жылғы "_____" _____________
Тұрғылықты тұратын жерінің мекенжайы: ___________________________
облысы _______________________________________ қаласы (ауданы)
______________________ ауылы _________________________ көшесі
(шағынауданы)
_____________ ____ -үй _______ -пәтер
Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің мөлшерін өзгерту үшін қосымша құжаттарды қабылдауды сұраймын. Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін тағайындауға қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
телефоны ___________ ұялы телефон _____________ Е-mail ____________
Берілген күні 20__ жылғы "___" ________
Өтініш берушінің қолы/ЭЦҚ/ sms-хабарламалар ______________________
Өтінішке қол қою мерзімі мен уақыты
____._____________.________жылғы____сағат ____ минут ____ секунд
Азамат (ша) ______________________________________________ өтініші
(құжаттар мен өтініш қабылданған күн)
20_____ жылғы "_____" _____________ қабылданды, № __________
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы: ____________________________________________________
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ жасына
байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
38-қосымша
Код _________________
Облыс _______________
Еңбек, әлеуметтiк қорғау және көші-қон комитетінің ________________________ облысы бойынша департаментi
20__ жылғы "___" __________ № _________ шешiм
Iстің № ___________

1. О повышении размера пенсионной выплаты по возрасту
Гражданин(ка)___________________________________________________
Пол _____ Дата рождения "__"________19____года
Трудовой стаж: ____ лет ___ месяцев (до 1 января 1998 года)
Учтен среднемесячный доход ____________________________________ тенге
Размер пенсионной выплаты по возрасту до "__" _________ 20 _____ года
_________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Размер доплаты до размера пособия до "_____" ____________ 20 ___ года
___________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Размер экологической надбавки до "__" ____ 20__ года __________ тенге
Размер пенсионной выплаты по возрасту (с учетом доплаты )
до "__" ____ 20__ года __________ тенге
Повысить размер пенсионной выплаты по возрасту в соответствии с
___________________________________________________________________
(наименование, номер и дата нормативного правового акта)
Размер пенсионной выплаты по возрасту с "__" _______ 20 ___ года
__________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Размер доплаты до размера пособия с "___" _______ 20 ___ года
_____________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Экологическая надбавка с "___" _______ 20___года ______________ тенге
Размер пенсионной выплаты по возрасту (с учетом доплаты )
с "__" ____ 20__ года __________ тенге
Руководитель департамента ________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) _________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала
Государственной корпорации____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист о филиала
Государственной корпорации______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения
Государственной корпорации_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения
Государственной корпорации________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 39 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности, по
случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Форма
Код ______________________
Область __________________
Решение № ____ от "_____" _______ 20 ____ года
Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции по
________________________ области
№ дела __________

1. Жасына байланысты зейнетақы төлемiнің мөлшерін арттыру туралы
Азамат (ша) _________________________________________________________
Жынысы ________ Туған күні 19___ жылғы "___" ____________
Еңбек өтілі: _____ жыл ____ ай (1998 жылғы 1 қаңтарға дейін)
________________теңге орташа айлық табысы есепке алынды.
Жасына байланысты зейнетақы төлемінің мөлшері 20_______ жылғы "_____" ____________ дейін
______________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Жәрдемақы мөлшеріне дейінгі қосымша ақының мөлшері
20__ жылғы "___" ______________ дейін _________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Экологиялық үстемеақының мөлшері 20__ жылғы "___" _____________ дейін _____________________________________________________ теңге
Жасына байланысты зейнетақы төлемінің мөлшері (қосымша ақыны есепке алғанда) 20__ жылғы "___"____ дейін _____________________ теңге
Жасына байланысты зейнетақы төлемінің мөлшері _______________________________________________________________ (нормативтік құқықтық актінің атауы, нөмірі және күні сәйкес арттырылсын.
Жасына байланысты зейнетақы төлемінің мөлшері 20____ жылғы "________" _______ бастап _____________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Жәрдемақы мөлшеріне дейінгі қосымша ақының мөлшері 20__ жылғы "___" ____________ бастап _________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Экологиялық үстемеақы 20_______ жылғы "________" _____________ бастап _____________________________________________________________ теңге
Жасына байланысты зейнетақы төлемінің мөлшері (қосымша ақыны есепке алғанда) 20__ жылғы "___" _______ бастап ______________________ теңге
Департамент басшысы _____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлiм) басшысы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры _____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
филиалының маманы ________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлiмшесiнiң бастығы________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлiмшесiнiң маманы_______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ жасына
байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша,асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
39-қосымша
Нысан
Код _________________
Облыс _______________
Еңбек, әлеуметтiк қорғау және көші-қон комитетінің ________________________ облысы бойынша департаментiнің 20__ жылғы "___" __________ № _________ шешiмі
Iстің № ___________

1. О повышении размера государственной базовой пенсионной выплаты
Гражданин(ка)______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Пол _____ Дата рождения "__"________19____года
Размер государственной базовой пенсионной выплаты до "__" __ 20_ года
___________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Повысить размер государственной базовой пенсионной выплаты в соответствии
___________________________________________________________________
(наименование, номер и дата нормативного правового акта)
Размер государственной базовой пенсионной выплаты с "__" __ 20 _ года
______________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Руководитель департамента __________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) _________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала
Государственной корпорации________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала
Государственной корпорации__________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения
Государственной корпорации__________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения
Государственной корпорации__________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 40 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности, по
случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Сноска. Приложение 40 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код ______________________
Область __________________
Решение № ____ от "___" _______ 20 ____ года
Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции
по ________________________ области
№ дела __________
1. О повышении размера государственного социального пособия по инвалидности
Гражданин(ка)__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) ребенка с инвалидностью до 18 лет,
лица с инвалидностью)
Пол _____ Дата рождения "__"________19____года
Группа инвалидности _________________________
Размер пособия по инвалидности до "___" ___ 20 ___ года
___________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Повысить размер пособия в соответствии с
________________________________________________________________
(наименование, номер и дата нормативного правового акта)
Размер пособия по инвалидности с "___" _________ 20 __ года ____ тенге
___________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Руководитель департамента _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) _________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала
Государственной корпорации ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала
Государственной корпорации ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения
Государственной корпорации ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения
Государственной корпорации ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 41 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности, по
случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Форма
Код ______________________
Область __________________
Решение № ____ от "_____" _______ 20 ____ года
Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции по
________________________ области
№ дела __________

1. Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiнің мөлшерін арттыру туралы
Азамат (ша) _________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жынысы _________ Туған күні 19__ жылғы "___" _____________
Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің мөлшері 20__ жылғы "___" ____ дейін _________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiнің мөлшері
_______________________________________________________________
(нормативтік құқықтық актінің атауы, нөмірі және күні) сәйкес арттырылсын.
Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiнің мөлшері 20__ жылғы "___" ____ бастап________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Департамент басшысы _________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлiм) басшысы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман _______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры ___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
филиалының маманы ______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлiмшесiнiң бастығы_______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлiмшесiнiң маманы______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ
жасына байланысты зейнетақы т
өлемдерін, мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айрылу
жағдайы бойынша берілетін
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік
арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және жүзеге
асыру қағидаларына
40-қосымша
Нысан
Ескерту. 40-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Код __________________
Облыс _______________
Еңбек, әлеуметтiк қорғау және көші-қон комитетінің ___________________________
облысы бойынша департаментiнің 20__ жылғы "___" _________ № _______ шешiмі
Iстің № ___________
1. Мүгедектігі бойынша мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақының мөлшерін арттыру туралы
Азамат (ша) _____________________________________________________
(18 жасқа дейінгі мүгедектігі бар баланың, мүгедектігі бар адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жынысы ______________ Туған күні 19 ____ жылғы "___" ________________
Мүгедектік тобы __________________
Мүгедектігі бойынша жәрдемақының 20 __ жылғы "___" ___________ дейінгі мөлшері
______________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Жәрдемақының мөлшері __________________________________________
(нормативтік құқықтық актінің атауы, нөмірі және күні)сәйкес арттырылсын.
Мүгедектігі бойынша жәрдемақының мөлшері 20__ жылғы "___" ___ бастап
________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Департамент басшысы ___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлiм) басшысы ________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман ________ _________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры ___________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
филиалының маманы _____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлiмшесiнiң бастығы____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлiмшесiнiң маманы________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ
жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
41-қосымша
Нысан
Код ________________
Облыс ______________
Еңбек, әлеуметтiк қорғау және көші-қон комитетінің ________________________ облысы бойынша департаментiнің 20__ ж. "___" _________ № _______ шешiмі
Істің № __________

1. О повышении размера государственного социального пособия по случаю потери кормильца
Гражданин(ка)___________________________________________________
Пол _____ Дата рождения "__"________19____года
Количество нетрудоспособных членов семьи _____, в т.ч. круглых сирот____
Размер пособия по случаю потери кормильца до "__" ______ 20_____ года
_____________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Размер пособия по случаю потери кормильца до "___" _____ 20 ____ года
Основной получатель в размере _______________________________ тенге
Гражданин(ка)___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
1) Долевой получатель в размере _______________________________ тенге
Гражданин(ка) _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
Повысить размер пособия в соответствии с
___________________________________________________________________
(наименование, номер и дата нормативного правового акта)
Размер пособия по случаю потери кормильца с "__" _______ 20 ____ года
_______________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Выделить долю пособия на _________ человек:
Основному получателю в размере __________ тенге с "__" ____ 20__ года
Гражданин(ка)___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
1) Долевому получателю в размере ______________________________ тенге
Гражданин(ка)___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
с "_____" _______________20___ года
а) на иждивенца ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, (при его наличии), дата рождения)
Руководитель департамента ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) _________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала
Государственной корпорации ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала
Государственнойкорпорации___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения
Государственнойкорпорации__________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения
Государственной корпорации_______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 42 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за
счет бюджетных средств, а
также назначения и
осуществления пенсионных
выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности, по
случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Форма
Код ______________________
Область __________________
Решение № ____ от "_____" _______ 20 ____ года
Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции по
________________________ области
№ дела __________

1. Асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақының мөлшерін арттыру туралы
Азамат (ша) _______________________________________________________
Жынысы _________ Туған күнi 19_____ жылғы "___" _____________________
Отбасының еңбек етуге қабілетсіз мүшелерiнің саны_______, оның ішінде тұлдыр жетiмдер _______
Асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша жәрдемақының 20__ жылғы "___" _______ дейінгі мөлшері______________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Негізгі алушы ______________________________________ теңге мөлшерінде
Азамат (ша) _________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы)
а) асырауындағы адамға ______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күнi)
1) Үлес алушы ______________________________________ теңге мөлшерінде
Азамат (ша) _______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы)
а) асырауындағы адамға __________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күнi)
Жәрдемақының мөлшері _____________________________________________
(нормативтік құқықтық актінің атауы, нөмірі және күні) сәйкес арттырылсын. Асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша жәрдемақының мөлшері
20__ жылғы "___" _________ бастап
____________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Жәрдемақы үлесі ________ адамға:
Негізгі алушыға 20__ жылғы "___" _________ бастап ___________ теңге мөлшерінде бөлінсін
Азамат (ша) ______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы)
а) асырауындағы адамға ______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) туған күнi)
1) Үлес алушыға _______________________________________________ теңге
Азамат (ша) _______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы)
20__ жылғы "___" ________ бастап
а) асырауындағы адамға ______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) туған күнi)
Департамент басшысы _____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлiм) басшысы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман ________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
филиалының маманы ______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлiмшесiнiң бастығы________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлiмшесiнiң маманы_________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ жасына
байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша
және жасына байланысты
берілетін мемлекеттік базалық
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
42-қосымша
Нысан
Код ________________
Облыс ______________
Еңбек, әлеуметтiк қорғау және көші-қон комитетінің ________________________ облысы бойынша департаментiнің 20__ жылғы "___" _________ № _______ шешiмі
Істің № __________

1. О повышении размера государственного специального пособия
Гражданин(ки)___________________________________________________
Пол _________________ Дата рождения "______"_______________19___года
Трудовой стаж: ____ лет ___ месяцев (до 1 января 1998 года)
Размер пособия до "___" ___________ 20___ года ________________ тенге
______________________________________________________________тенге
(сумма прописью)
Повысить размер пособия в соответствии с
___________________________________________________________________
(наименование, номер и дата нормативного правового акта)
Размер пособия с "_____" ___________________ 20 ______ года
______________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Руководитель департамента _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) ____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала
Государственной корпорации________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала
Государственной корпорации_________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения
Государственной корпорации__________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения
Государственной корпорации__________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 43 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за
счет бюджетных средств, а
также назначения и
осуществления пенсионных
выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности, по
случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Сноска. Приложение 43 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код района ________________
Республика Казахстан ___________________отделение
Государственной корпорации по ________________________ области
Заявление от гражданина (ки) ____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя)
Дата рождения: "___" ____________________________ ________ года
Индивидуальный идентификационный номер ___________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ____________________________
Серия документа: ________ номер документа: _____ кем выдан: _________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: __________________________________
Область ___________________________________________________________
город (район) ________________________ село: _________________________
улица (микрорайон) ______________ дом ____________ квартира __________
Прошу запросить дело получателя (государственной базовой пенсионной выплаты;
пенсионных выплат по возрасту, государственного социального пособия
по инвалидности, по случаю потери кормильца, государственного специального
пособия) (нужное подчеркнуть)
Адрес прежнего местожительства: ______________________________________
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Контактные данные заявителя:
телефон домашний _________ мобильный _____________ Е-маil __________
Дата подачи "_________"__________________________________ 20 ___ года
Подпись заявителя/ЭЦП/ sms-сообщения ______________________________
Дата и время подписания заявления: ____._____________.________ года ____
часов ____ минут ____ секунд _____
Заявление гражданина ______________________________________________
(дата принятия заявления с документами)
принято "_______" __________________ 20 _________ года № ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись принявшего документы:
__________________________________________________________________
Приложение 44 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности, по
случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Форма
СПРАВКА-АТТЕСТАТ № ______
от _____ _________ 20 ____ года
Гражданин ________________________________________________________________
(указать виды выплат)
получал (а) в ______________ отделении Государственной корпорации

1. Мемлекеттік арнайы жәрдемақының мөлшерін арттыру туралы
Азамат (ша) _________________________________________________________
Жынысы ____________ Туған күнi 19 ____ жылғы "___" __________________
Еңбек өтілі: ___ жыл ___ ай (1998 жылғы 1 қаңтарға дейін)
Жәрдемақының 20__ жылғы "___" _________ дейінгі мөлшері
______________________________________________________ теңге (сомасы жазбаша) Жәрдемақының мөлшері _____________________________________________
(нормативтік құқықтық актінің атауы, нөмірі және күні)
сәйкес арттырылсын.
Жәрдемақының мөлшері 20____ жылғы "___" ____________ бастап ________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Департамент басшысы ______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлiм) басшысы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры __________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
филиалының маманы ______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлiмшесiнiң бастығы____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлiмшесiнiң маманы_________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ жасына
байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
43-қосымша
Нысан
Ауданның коды _______
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік корпорацияның
____________________ облысы бойынша
_________бөлімшесі
Өтiнiш
Ескерту. 43-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат (ша) ____________________________________________________
(алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күнi: ______ жылғы "__________" _____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі ________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі:__________________________
Құжаттың сериясы: ______ құжаттың нөмірі: ________ кім берген: _______
Берілген күні: ____________ жылғы "______" ________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы _______________________________
Облыс ______________________________________________ қала (аудан)
___________________ ауыл ___________________________ көше (шағынаудан)
__________________ _________ үй _______________ пәтер
Алушының (мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің, жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мемлекеттік арнайы жәрдемақы) ісін сұратуды сұраймын (қажетінің асты сызылсын)
Бұрын тұрған жерінің мекенжайы:_________________________________
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Өтініш берушінің байланыс деректері: үй телефоны ___________ ұялы телефон ___________ Е-mail ___________________________
Берілген күні 20_____ жылғы "______" _________________
Өтініш берушінің қолы/ЭЦҚ/ sms-хабарламалар______________________
Өтінішке қол қою мерзімі мен уақыты
____._____________.________жылғы____сағат ____ минут ____ секунд
Азамат __________________________________________________ өтініші
(құжаттармен өтініш қабылданған күн)
20____ жылғы "___"__________ қабылданды, № ______________________
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемін бюджет қаражаты
есебінен беру, сондай-ақ жасына
байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
44-қосымша
Нысан
20__ жылғы ____ ____________№ _______ АНЫҚТАМА-АТТЕСТАТ
Азамат ______________________________________________________________
(төлемдердің түрлері көрсетілсін)
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде _________________ алып отырды.

1. Базовая пенсионная выплата выплачена по "___" ________ 20____ года в
размере _______________________ тенге
2. Пенсионная выплата по возрасту выплачена по "___" ______ 20 ___ года в
размере __________________________ тенге
3. Государственное социальное пособие выплачено по "_______" ____ 20 __ года в
размере ________________________тенге
4. Государственное специальное пособие выплачено по "__" ___ 20__ года в
размере _____________________ тенге
5. Специальное государственное пособие выплачено по "___" ___ 20__ года в размере ________________тенге
6. Экологическая надбавка выплачена по "___" ________ 20 ___ года в
сумме _____________________ тенге
7. Задолженность за 1995-1997 годы по экологической надбавке, осуществленная в
соответствии со статьей 13 Закона Республики Казахстан от 18 декабpя 1992 года
"О социальной защите гpаждан, постpадавших вследствие ядеpных испытаний на
Семипалатинском испытательном ядеpном полигоне", выплачена: с "__" _____ ___года
по "___" ____ 20 __ года в сумме ____ тенге
8. Единовременная компенсация по реабилитации выплачена с "___" __________ 20 ____ года
по "___" _______ 20 __ года в сумме ___________ тенге
9. Единовременная компенсация за проживание в зоне Семипалатинского испытательного ядерного полигона "__" ______ 20 __ году в сумме
_______________________________________________________ тенге
10.______________________________________________________________
(указать другие виды выплаты (при наличии))
Приложение: ______________ Указать виды выплат, по которым направляются только ЭМД в АИС
"Е-макет": 1._________________ 2._________________
Все выплаты прекращены и сняты с учета отделения Государственной корпорации М.П.
Начальник отделения Государственной корпорации
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
специалист отделения
Государственной корпорации
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) служебного телефона
Приложение 45 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности, по
случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Сноска. Приложение 45 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код района _______________
Республика Казахстан
___________ отделение Государственной корпорации
по ____________________________________ области
Заявление от гражданина (ки) ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "____" ________ года
Индивидуальный идентификационный номер: _____________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: _______________________________
Серия документа: ________ номер документа: _________ кем выдан: _____
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: _____________________________________
Область ______________________________________________________________
город (район) __________________________ село: __________________________
улица (микрорайон) _________________ дом ________ квартира ______________
Прошу выдать на руки дело получателя (государственной базовой пенсионной
выплаты; пенсионных выплат по возрасту, государственного социального пособия
по инвалидности, по случаю потери кормильца, государственного специального
пособия) в связи с выездом за пределы Республики Казахстан (нужное подчеркнуть)
Адрес выбытия: ______________________________________________________
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
Контактные данные заявителя:
телефон домашний___________ мобильный ___________ Е-маil ____________
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых
для оформления и выдачи дела.
Дата подачи "____"_____ 20 ___года.
Подпись заявителя/ЭЦП/ sms-сообщения ________________________________
Дата и время подписания заявления: ____._____________.________ года _____
часов ____ минут ____ секунд ____
Приложение 46 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности, по
случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Форма
Код _____________
Область _________
Решение № ____ от "_____" _______ 20 ____ года
Департамента Комитета труда, социальной защиты и миграции по
_____________________________________ области
№ дела ______________
О приостановлении выплаты ______________________________________
(указать вид)
(государственной базовой пенсионной выплаты, пенсионной выплаты по возрасту, государственного социального пособия по инвалидности, по случаю потери кормильца, государственного специального пособия)
Гражданин(ка) __________________________________________________________
Пол ___ Дата рождения "______" ________ 19 ____ года
Приостановить выплату с "_____"__________20___года
Основание ________________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель департамента _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) __________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала
Государственной корпорации_________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала
Государственной корпорации___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения
Государственной корпорации________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения
Государственной корпорации _________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 47 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности,
по случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Форма
Код _____________
Область _________
Решение № ____ от "_____" _______ 20 ____ года
Департамента Комитета труда, социальной защиты и миграции по
____________________________________________________ области
№ дела ______________
О прекращении выплаты ____________________________________________________
(указать вид) (государственной базовой пенсионной выплаты, пенсионной выплаты по возрасту, государственного социального пособия по инвалидности, по случаю потери кормильца, государственного специального пособия)
Гр. ____________________________________________________________
Пол ___ Дата рождения "_____" ________ 19 __ года
Прекратить выплату с "__"__________20___года
Основание _______________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель департамента _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала
Государственной корпорации_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) Начальник отделения
Государственной корпорации___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) Специалист отделения
Государственной корпорации__________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 48 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности, по
случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Форма
Код _____________ Область _________ Решение № ____
от "_____" _______ 20 ____ года
Департамента Комитета труда, социальной защиты и миграции по
________________________ области № дела ______________
Об удержании суммы (государственной базовой пенсионной выплаты, пенсионных
выплат по возрасту, государственного социального пособия по инвалидности,
по случаю потери кормильца)
Гражданина(ки)__________________________________________________
Пол ______________ Дата рождения "______" ____________ 19 ____ года
Размер пенсионных выплат (пособия) ______________________________________________________________ тенге
________________________________________________________________тенге
(сумма прописью)
Производить удержание в соответствии с заявлением от "_____"___ 20___ года
Размер удержания __________________________________________________________
(сумма удержания)
с "_____" ________ 20 __ года до полного погашения.
Руководитель департамента _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) ________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала Государственной корпорации____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения Государственной корпорации______________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации_____________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 49
к Правилам предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты
за счет бюджетных средств,
а также назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности,
по случаю потери кормильца,
государственных специальных пособий
Индивидуальный идентификационный номер _________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя) __________________
_________________________________________________________________
(проживающего по адресу, телефон) _________________________________
_________________________________________________________________
Заявление

1. Базалық зейнетақы төлемі 20__ жылғы _________ _______ қоса алғанда ____________________________________________ теңге мөлшерінде төленді
2. Жасына байланысты зейнетақы төлемі 20__ жылғы ____ __________ қоса алғанда____________________________________ теңге мөлшерінде төленді
3. Мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы 20__ жылғы ___ _____________ қоса алғанда____________________________________ теңге мөлшерінде төленді
4. Мемлекеттік арнайы жәрдемақы 20__ жылғы _____ _______ қоса алғанда ____________________________________________ теңге мөлшерінде төленді
5. Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы 20__ жылғы ____ ______ қоса алғанда____________________________________ теңге мөлшерінде төленді
6. Экологиялық үстемеақы 20__ жылғы ____ _______ қоса алғанда __________________________________________ теңге сомасында төленді
7. 1995-1997 жылдарға "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы18 желтоқсан Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабына сәйкес жүзеге асырылған экологиялық үстемеақы бойынша берешек _________ жылғы "____" _______бастап 20__ жылғы ____ _______ қоса алғанда______________________________________ теңге сомасында төленді
8. Оңалту бойынша біржолғы өтемақы 20___ жылғы ________ _______бастап 20___ жылғы ____ ______ қоса алғанда_________ теңге сомасында төленді
9. Семей полигоны аймағында тұрғаны үшін біржолғы өтемақы 20__ жылғы ____ _____ қоса алғанда ____________ теңге сомасында төленді
10. _______________________________________ (төлемнің басқа түрі көрсетілсін (бар болса))
Қосымша: ______________
"Е-макет" ААЖ-ға ІЭМ ғана жолданатын барлық төлем түрлері көрсетілсін
1. _________________
2. _________________
Барлық төлемдер тоқтатылды және Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің есебінен алынды
М.O.
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің бастығы_______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің маманы______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қызметтік тел. №)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ жасына
байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
45-қосымша
Нысан
Ауданның коды _______
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік корпорацияның____________________ облысы бойынша
____________________ бөлімшесі
Өтiнiш
Ескерту. 45-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат (ша) ____________________________________________________
(өтініш берішінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күнi: ______ жылғы "________" _____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: ________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
__________________________________________
Құжаттың сериясы:__________ құжаттың нөмірі: ________ кім берген: ___
Берілген күні: _______ жылғы "_____" _________________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы _______________________________
Облыс _______________________________________________ қала (аудан)
________________________ ауыл _______________________ көше (шағынаудан)
_______________________ үй _______________________________ пәтер
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге кетуіне байланысты (мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін, жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мемлекеттік арнайы жәрдемақы) (қажетінің асты сызылсын) алушының ісін қолына беруді сұраймын
Шыққан жерінің мекенжайы: ______________________________________
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны ___________ ұялы телефон ______________ Е-mail _________
Істі ресімдеуге және беруге қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Берілген күні 20__ жылғы "_____" ________
Өтініш берушінің қолы/ЭЦҚ/ sms-хабарламалар_____________________
Өтінішке қол қою мерзімі мен уақыты
____._____________.________ жылғы ____ сағат ____ минут ____ секунд _______
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ жасына
байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
46-қосымша
Нысан
Код ________________
Облыс ______________
Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің ____________________ облысы бойынша департаментiнiң 20__ жылғы "___" __________ № _______ шешiмi
Iстің № __________ ______________________________________________________________
(түрi көрсетiлсiн)(мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін, жасына байланысты зейнетақы төлемін,мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақы, мемлекеттік арнайы жәрдемақы) төлеудi тоқтата тұру туралы
Азамат (ша)_________________________________________________________
Жынысы ____________ Туған күнi 19______ жылғы "_______" _________________________
Төлем 20_____ жылғы "_____" ____________ бастап тоқтатыла тұрсын.
Негiздеме __________________________________________________________________
(себебi көрсетiлсiн)
Департамент басшысы ______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлiм) басшысы __________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры ____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
филиалының маманы _______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлiмшесiнiң бастығы__________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлiмшесiнiң маманы___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ жасына
байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
47-қосымша
Нысан
Код ________________
Облыс ______________
Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің _________________________ облысы бойынша департаментiнің 20__ жылғы "___" _____________ № ___________ шешiмi
Iстің №_________________________________________________________________
(түрi көрсетiлсiн)мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін, жасына байланысты зейнетақы төлемін, мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақы, мемлекеттік арнайы жәрдемақы) төлеудi тоқтату туралы
Азамат ___________________________________________________________________
Жынысы _____ Туған күнi 19___ жылғы "___" _________________
Төлем 20______ жылғы "______" __________ бастап тоқтатылсын
Негiздеме __________________________________________________________________
(себебi көрсетiлсiн)
Департамент басшысы ______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлiм) басшысы __________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры _____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
филиалының маманы _______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлiмшесiнiң бастығы___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлiмшесiнiң маманы_______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ жасына
байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
48-қосымша
Нысан
Код ________________
Облыс ______________
Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің__________________ облысы бойынша департаментiнiң 20__ жылғы "___" _____________ № ___________ шешiмi
Iстің № __________
Соманы (мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің, жасына байланысты зейнетақы төлемінің, мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақының) ұстап қалу туралы
Азамат (ша) _________________________________________________________________
Жынысы ______________ Туған күнi 19_____ жылғы "______" ____________
Зейнетақы төлемдерінің (жәрдемақы) мөлшері ____________________ теңге
_______________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
20_____ жылғы "____" __________бастап өтініш негізінде ұстап қалу
___________________________________________________________ жүргізу
Ұстап калу мөлшері ____________________________________________________________ (ұстап қалу сомасы) 20__ жылғы "____" _________бастап толық өтеуге дейін
Департамент басшысы_______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлiм) басшысы ___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры ___________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
филиалының маманы ______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлiмшесiнiң бастығы _____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлiмшесiнiң маманы______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемін бюджет қаражаты
есебінен беру, сондай-ақ
жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
49-қосымша
Нысан
Жеке сәйкестендіру нөмірі ____________________________________
___________________________________________________________
(мекенжайы бойынша тұратын, телефоны)
___________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өтініш

Сноска. Приложение 49 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу назначить единовременную выплату на погребение:
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) дата рождения умершего)
_________________________________________________________________
(проживавшего по адресу)
Единовременную выплату на погребение прошу перечислить на банковский счет
№ ___________ ______________ филиала банка, Акционерного общества
"Казпочта" № _________________________
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых
для единовременной выплаты на погребение.
Даю согласие на получение сведений о себе как о владельце банковского счета
и номерах банковских счетов в банках второго уровня, организациях, имеющих
лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций,
территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
При открытии отдельного банковского счета для зачисления пособий и (или)
социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или)
Государственного фонда социального страхования, на деньги, находящиеся на таком
счете, не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
3
Контактные данные заявителя:
Телефон домашний ________ мобильный __________ Е-маil _________
дата подачи заявления: "___" ____ 20 __ года
Подпись заявителя/ЭЦП/sms-сообщения ___________________________
Дата и время подписания заявления: ____._____________.________ года
____ часов ____ минут ____ секунд ____
Заявление гражданина _____________________________________
зарегистрировано за № ___
Дата принятия документов "__" __ 20 __ года
______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) и роспись принявшего документы
Приложение 50
к Правилам предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты
за счет бюджетных средств,
а также назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности,
по случаю потери кормильца,
государственных специальных пособий
Сноска. Приложение 50 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.09.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение единовременной выплаты на погребение"
1
Наименование услугодателя
Территориальные органы Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее-услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления на оказание государственной услуги осуществляются через:

Ескерту. 49-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_______________________________________________________________
(мекенжайы бойынша тұрған)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(қайтыс болған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні) жерлеуге біржолғы төлем тағайындауды сұраймын.
Жерлеуге арналған біржолғы төлемді _______________________ банк филиалының №, "Қазпочта" акционерлік қоғамының №______ банк шотына аударуды сұраймын. Өзін банк шотының иегері және екінші денгейдегі банктердегі қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның тиісті банк операцияларының түрлеріне лицензиясы бар ұйымдарда, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтың бөлімінде банк шотының нөмірлері туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.
Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін жеке банк шоты ашылған жағдайда, осы шоттағы ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуға жол берілмейді.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны ____________ ұялы телефон ___________ Е-maіl_________
Өтініш берген күні: 20 ___ жылғы "_____" ________________________
Өтініш берушінің қолы/ЭЦҚ/ sms-хабарламалар ____________________
Өтінішке қол қою мерзімі мен уақыты
____.__________.________ жылғы ____ сағат ____ минут ____ секунд ______________
Азамат _________________________________________________________
өтініші № _____ болып тіркелді, құжаттар қабылданған күн 20___жылғы
"___"_____________________________________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы)
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемін бюджет қаражаты
есебінен беру, сондай-ақ
жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
50-қосымша
Ескерту. 50-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.09.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жерлеуге арналған бір реттік төлемдерді тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
Көрсетілетін мемлекеттік қызметті көрсету:

1) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал)
3
Срок оказания государственной услуги
3 (три) рабочих дня.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов - 15 минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 20 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
На портале уведомление о назначении единовременной выплаты на погребение, а также информация о назначении единовременной выплаты на погребение направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
Результат оказания государственной услуги выдается при предъявлении документа, удостоверяющего личность при личном посещении услугополучателя (или его представителя по нотариально заверенной доверенности) на основании расписки о приеме соответствующих документов.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная и (или) бумажная.
Государственная корпорация информирует услугополучателя о принятом решении посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам (далее – услугополучатель)
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) Услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с графиком работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы и воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2) Государственной корпорации – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с графиком работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва на обед, кроме воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ. При обращении услугополучателя за назначением государственного социального пособия по инвалидности после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Прием осуществляется в порядке "электронной очереди", без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:

1) "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы өтініш қабылдау жолымен жүргізіледі.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
3 (үш) жұмыс күні.
1) құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут;
2) қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 минут.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз.
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Порталда жерлеуге арналған бір реттік төлемін тағайындау туралы, сонымен қатар жерлеуге арналған бір реттік төлемін тағайындау туралы ақпарат көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушы жеке өзі (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) келгенде жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат негізінде беріледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық және (немесе) қағаз түрінде.
Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушының мобильді телефонына sms-хабар жіберу арқылы қабылданған шешім туралы көрсетілетін қызметті алушыны хабардар етеді.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлемақының мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет жеке адамдарға (бұдан әрі – Қызмет алушы) тегін көрсетіледі
7
Көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) Қызмет беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сенбі және жексенбі, және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигіне сәйкес сағат 9.00-ден 18.30.-ға дейін, түскі асқа үзіліс 13.00-ден 14.30.дейін
2) Мемлекеттік корпорацияда – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигіне сәйкес түскі асқа үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
3) Порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
Қызметті алушы мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау үшін жұмыс уақытынан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда Қазақстан Республикасының еңбек кодексіне сәйкес өтінішті қабылдау және көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесін беру келесі жұмыс күнінде жүргізіледі.
Қабылдау көрсетілетін қызметті алушының "электрондық кезек тәртібінде", жеделдетіп қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы брондауға болады.
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін орындардың мекен жайлары мынадай интернет ресурстарда орналастырылған:

1) Министерство – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Услугополучатель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) при обращении для оказания государственной услуги предоставляет заявление по форме согласно приложению 49 к настоящим Правилам и следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность лица, осуществившего погребение, или справка (свидетельство) о государственной регистрации юридического лица (для юридических лиц) или патент индивидуального предпринимателя (для физических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность без образования юридического лица), осуществившего погребение;
2) свидетельство или уведомление о смерти или документ, подтверждающий факт смерти, выданный уполномоченным органом других государств и заверенных апостилем (для сверки предоставляется подлинник документа).
Представление документа, удостоверяющего личность услугополучателя, свидетельство или уведомление о смерти или документа, подтверждающего факт смерти, не требуются при подтверждении информации, содержащейся в указанных документах, государственными информационными системами.
При подаче услугополучателем всех требуемых документов услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов на портал:
для назначения единовременной выплаты на погребение – заявление на назначение единовременной выплаты на погребение через портал в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 21 к настоящим Правилам; для получения информации о назначении единовременной выплаты на погребение – запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя.
Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных информационных систем, в том числе из сервиса цифровых документов. Работник Государственной корпорации получает письменное согласие услугополучателя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
При подаче услугополучателем документов, указанных в настоящем пункте услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов; через портал – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
При предоставлении услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия, отсутствия права на назначение пособия работником Государственной корпорации выдается расписка об отказе в приеме заявления на назначение по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам. В случае получения сведений из информационной системы, подтверждающих факт назначения соответствующей выплаты или подачи заявления на назначение выплаты, работник Государственной корпорации безотлагательно вручает заявителю расписку об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
Услугодатель отказывает в оказании государственных услуг по следующим основаниям:

1) Министрлік www.enbek.gov.kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2) Мемлекеттік корпорация – www.gov4c.kz.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті аушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) мемлекеттік қызметті көрсету үшін жүгінген кезде осы Қағидалардың 49-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш береді және мынадай құжаттар ұсынады:
1) жерлеуді жүзеге асырған адамның жеке басын куәландыратын құжат немесе заңды тұлғаны (заңды тұлғалар үшін) мемлекеттік тіркеу туралы анықтама (куәлігі) немесе дара кәсіпкердің патенті (заңды тұлға құрмастан кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар үшін);
2) қайтыс болуы туралы куәлік немесе хабарлама немесе басқа мемлекеттердің уәкілетті органы берген және апостиль қойып куәландырылған қайтыс болу фактісін растайтын құжат (салыстырып тексеру үшін түпнұсқасын ұсынады). Көрсетілген құжаттардағы ақпарат мемлекеттік ақпараттық жүйелерде расталған кезде, көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжатты, қайтыс болғаны туралы куәлікті немесе хабарламаны немесе қайтыс болу фактісін растайтын құжатты ұсыну талап етілмейді.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
Порталда: жерлеуге арналған бір реттік төлемдерді тағайындау үшін – осы Қағидалардың 21-қосымшасына сәйкес қызмет алушының ЭЦҚ куәландырылған, электронды құжат түрінде портал арқылы жерлеуге арналған бір реттік төлемдерді тағайындауға өтініш;жерлеуге арналған бір реттік төлемдерді тағайындау туралы ақпарат алу үшін – қызмет алушының ЭЦҚ куәландырылған электронды құжат түріндегі сұрау.
Құжаттарды ұсыну, оларды мемлекеттік ақпараттық жүйелерден, оның ішінде цифрлық құжаттардың сервисінен алу мүмкін болса, талап етілмейді.
Мемлекеттік корпорацияның қызметкері егер Қазақстан Республикасының заңдарымен басқаша көзделмесе мемлекеттік қызмет көрсеткенде ақпараттық жүйелерде болатын заңмен қорғалатын құпиялары бар мәліметтерді қолдануға қызметті алушыдан жазбаша келісім алады.
Қызметті алушы осы тармақта көрсетілген құжаттарды бергенде қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
Портал арқылы жүгінген жағдайда – көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы статус көрінеді.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжаттарды "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бірреттік құпиясөзді беру жолымен немесе "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда іске асырылған интеграция арқылы алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Көрсетілетін қызметті алушы осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттар жиынтығын толық бермеген және (немесе) мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған, жасы бойынша зейнетақы төлемін тағайындауға құқығы болмағанда Мемлекеттік корпорацияның осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Зейнетақы және жәрдемақы тағайындауға өтініш беру немесе төлеу фактісін растайтын мәліметтерді ақпараттық жүйелерден алғанда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхатты өтініш берушіге тапсырады.
Қызмет көрсетуші мынадай негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады:

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, при оказании государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами.
При устранении услугополучателем причин отказа в оказании государственной услуги, услугополучатель обращается повторно для получения государственной услуги в порядке, установленном настоящим перечнем основных требований к оказанию государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр "1414", 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении "eGov mobile", с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля.
Приложение 51 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности, по
случаю потери кормильца и по
возрасту, государственных
специальных пособий
Форма
Код _________________
Решение № ____ от "_____" _______ 20 ____ года
Департамента Комитета труда, социальной защиты и миграции по
________________________ области
№ дела умершего получателя ____________
1. О назначении (отказе в назначении) единовременной выплаты на погребение
Гражданину(ке) (юридическому лицу)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя/наименование юридического лица)
Дата обращения "__"________ 20 __ года № _________
Назначить единовременную выплату на погребение гражданина
______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) умершего получателя)
дата смерти "__" ____________ 20__ года
Являлся/не являлся участником Великой Отечественной войны (нужное подчеркнуть)
в соответствии с пунктом______ статьи______ Закона Республики
Казахстан от __ ______ ____года
Размер единовременной выплаты на погребение в сумме ________тенге
_____________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)

1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін белгілеу;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету кезінде ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
Қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту себептерін жойғанда, қызметті алушы осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне сәйкес белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызмет алу үшін қайтадан жүгінеді.
10
Мемлекеттік қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметтің ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге талаптар
Өзіне-өзі қызмет көрсетуді, өз бетінше жүріп-тұруды, бағдарлауды жүзеге асыру қабілетін немесе мүмкіндігін заңнамада белгіленген тәртіппен толық немесе ішінара жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушылар "1414", 8 800 080 77 77 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы жүгінгенде мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметі, сондай-ақ бірыңғай байланыс орталығы "1414", 8-800-080-7777 арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Цифрлық құжаттардың сервисі электрондық цифрлық қолтаңбаны немесе бірреттік құпиясөзді пайдаланумен "eGov mobіle" мобильді қосымшасында тіркелген пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ жасына
байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша және
жасына байланысты берілетін
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік
арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және жүзеге асыру
қағидаларына
51-қосымша
Нысан
Код ____________
Еңбек, әлеуметтiк қорғау және көші-қон комитетінің _____________________________ облысы бойынша департаментiнің 20__ жылғы "___" _________ № __________ шешiмі Қайтыс болған алушы iсiнiң № ___________
1. Жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындау туралы (тағайындаудан бас тарту туралы)
Азамат (ша) (заңды тұлғаға) ______________________________________________________
(алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/заңды тұлғаның атауы)
Өтініш берген күні 20__ жылғы "_______" ___________ №_______________
Азамат (ша) _______________________________________________________________
(қайтыс болған алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
қайтыс болған күнi 20__ жылғы "___" __________
Ұлы Отан соғысына қатысушы болған/болған жоқ (қажетiнiң асты сызылсын)
Жерлеуге арналған бiржолғы төлем _____________________ жылғы "____"___________
Қазақстан Республикасының Заңы ____-бабының ________-тармағына сәйкес тағайындалсын. Жерлеуге арналған бiржолғы төлемнің мөлшерi _________________________________теңге ______________________________________________________________теңге
(сомасы жазбаша)

2. Отказать в назначении единовременной выплаты на погребение
___________________________________________________________________
(основания)
М.П.
Руководитель департамента ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) __________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
_________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала Государственной корпорации
_________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения Государственной корпорации
_________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
_________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 52 к Правилам предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности, по
случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Форма
(филиал Государственной корпорации)
Заявка
_____________________________________________
(вид выплаты)
"______" __________ 20 ___года № ___________________
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) умершего пенсионера (получателя пособия)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя единовременной выплаты на погребение
Наименование банка
№ банковского счета
Способ выплаты
№ районного отделения
Сумма к выплате
Итого:
Всего:
____________ (подписи) _____________ (подписи) _____________ (подписи)
Приложение 53 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности, по
случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Форма
(филиал Государственной корпорации)
Заявка                   _____________________________________________
(вид выплаты)
"______" __________ 20 ___года
№ ___________________
(Для юридических лиц, индивидуальных предпринимателей)
№ п/п
Код отделения Государственной корпорации
Район, город
Реквизиты юридического лица
Наименование юридического лица
Количество умерших
Потребность за текущий месяц
Общая потребность в денежных средствах на погребение
БИН
ИИК
Итого
Директор филиала Государственной корпорации _______________
Главный бухгалтер _______________
Начальник отдела _______________
Исполнитель ______________
Приложение 54 к Правилам
предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности, по
случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Форма
Список-ведомость № ______
получателей единовременной выплаты на погребение
______ _____ района ___________________________
области на выплату единовременной выплаты на погребение
за "_____" ________________ 20 __года
№ п/п
Номер пенсионного дела
Данные умершего
Наименование юридического лица, осуществившего погребение
Сумма единовременной выплаты на погребение
№ и дата договора оказания ритуальных услуг
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
Дата рождения
1
4
Начальник отделения Государственной корпорации _________________

2. Жерлеуге арналған біржолғы төлемін тағайындаудан бас тартылсын
_____________________________________________________________________________
(негіздеме)
М.О.
Департамент басшысы ______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлiм) басшысы ___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман _________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
филиалының маманы________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлiмшесiнiң бастығы______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлiмшесiнiң маманы________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ
жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша,асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
52-қосымша
Нысан
(Мемлекеттік корпорацияның филиалы)
Өтiнiм
_____________________________________________________
(төлемнің түрі)
20 ___жылғы "___" ______________ №_____________
Р/с №
Қайтыс болған зейнеткердiң (жәрдемақы алушының) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жерлеуге арналған бiржолғы төлемдi алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Банктiң атауы
Банк шотының №
Төлеу тәсiлi
Аудандық бөлiмшенiң №
Төленетiн сома
Жиыны:
Барлығы:
_____________________
(қолдары)
______________________
(қолдары)
______________________
(қолдары)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ
жасына байланысты
зейнетақы төлемдерін,
мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айрылу
жағдайы бойынша берілетін
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік
арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және жүзеге
асыру қағидаларына
53-қосымша
Нысан
(Мемлекеттік корпорацияның филиалы)
Өтiнiм
____________________________________________
(төлемнiң түрi)
20__ жылғы "___" _________№ ______________
(Заңды тұлғалар, дара кәсіпкерлер үшін)
Р/с №
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң коды
Аудан, қала
Заңды тұлғаның деректемелерi
Заңды тұлғаның атауы
Қайтыс болған адамдардың саны
Ағымдағы айға қажеттілік
Жерлеуге арналған ақшалай қаражатқа жалпы қажеттiлiк
БСК
ЖСК
Жиыны
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры____________________________________________
Бас бухгалтер _______________________________________________________
Бөлiм бастығы ____________________________________________________
Орындаушы________________________________________________________
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ
жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша
берілетін мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды,
мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
54-қосымша
Нысан
20__ жылғы "___" ____________ жерлеуге бiржолғы
төлемдi төлеуге ________ облысы ________ ауданының
жерлеуге арналған бiржолғы төлемді алушылардың
№ _______ тiзiм-ведомосі
Р/с №
Зейнетақы iсiнiң нөмiрi
Қайтыс болған адамның деректерi
Жерлеудi жүзеге асырған заңды тұлғаның атауы
Жерлеуге арналған бiржолғы төлемнiң сомасы
Салт-жора қызметтерін көрсету шартының № және күнi
Тегi
Аты
Әкесiнiң аты (бар болса)
Туған күнi
1
2
3
4
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң бастығы ___________________________________