Об утверждении Правил исчисления минимального местного содержания в работах (услугах) при проведении операций по недропользованию, включаемого в условия конкурса на предоставление права недропользования
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 464. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 мая 2015 года № 11117. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 325 (вводится в действие с 29.06.2018)
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 11.05.2018 № 325 (вводится в действие с 29.06.2018).
Сноска. Заголовок приказа в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 30.01.2016 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 21) статьи 19 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила исчисления минимального местного содержания в работах (услугах) при проведении операций по недропользованию, включаемого в условия конкурса на предоставление права недропользования.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 30.01.2016 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету индустриального развития и промышленной безопасности Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Ержанову А.К.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.

Жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурс шарттарына енгiзiлетiн жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзу кезiнде жұмыстардағы (көрсетiлетiн қызметтердегi) ең аз жергілікті қамтымды есептеу қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 464 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 мамырда № 11117 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 325 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 11.05.2018 № 325 (29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.01.2016 № 138 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы 19-бабының 21) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурс шарттарына енгiзiлетiн жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзу кезiнде жұмыстардағы (көрсетiлетiн қызметтердегi) ең аз жергілікті қамтымды есептеу қағидалары бекiтiлсiн.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.01.2016 № 138 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті (А.Қ. Ержановқа):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму жетекшілік етуші вице-министріне жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
_________________ В. Школьник
17 апреля 2015 года
Утверждены
приказом исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 17 апреля 2015 года № 464
Правила исчисления минимального местного содержания в работах
(услугах) при проведении операций по недропользованию,
включаемого в условия конкурса на предоставление права
недропользования
Сноска. Правила в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 30.01.2016 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила исчисления минимального местного содержания в работах (услугах) при проведении операций по недропользованию, включаемого в условия конкурса на предоставление права недропользования (далее - Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 21) статьи 19 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" (далее - Закон) и определяют порядок исчисления минимального местного содержания в работах (услугах) при проведении операций по недропользованию, включаемого в условия конкурса на предоставление права недропользования.
2. В настоящих Правилах под группой полезных ископаемых понимаются твердые полезные ископаемые, углеводородное сырье и общераспространенные полезные ископаемые.
2. Порядок исчисления минимального местного содержания в
работах (услугах) при проведении операций по недропользованию,
включаемого в условия конкурса на предоставление права
недропользования
3. Исчисление минимального местного содержания в работах (услугах) при проведении операций по недропользованию, включаемого в условия конкурса на предоставление права недропользования, осуществляется компетентным органом или местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы при проведении конкурса на предоставление права недропользования.
4. Компетентный орган для исчисления минимального местного содержания в работах (услугах) при проведении операций по недропользованию, включаемого в условия конкурса на предоставление права недропользования, использует данные по фактической доле местного содержания в работах (услугах), действующих недропользователей на год, предшествующий году проведения конкурса на предоставление права недропользования, в разбивке по группе полезных ископаемых.

4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
_________________ В. Школьник
2015 жылғы 17 сәуір
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2015 жылғы 17 сәуірдегі
№ 464 бұйрығымен бекітілген
Жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурстың
шарттарына енгізілетін, жер қойнауын пайдалану жөніндегі
операцияларды жүргізу кезінде жұмыстардағы (көрсетілетін
қызметтердегі) ең аз жергілікті қамтымды есептеу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.01.2016 № 138 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ереже
1. Осы Жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурстың шарттарына енгізілетін, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жұмыстардағы (көрсетілетін қызметтердегі) ең аз жергілікті қамтымды есептеу қағидалары (бұдан әрi - Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 19-бабының 21) тармақшасына сәйкес әзiрленген және жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурстың шарттарына енгізілетін, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жұмыстардағы (көрсетілетін қызметтердегі) ең аз жергілікті қамтымды есептеу тәртiбiн айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдалы қазбалар тобы деп қатты пайдалы қазбалар, көмiрсутек шикiзаты және кең таралған пайдалы қазбалар ұғынылады.
2. Жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурстың шарттарына енгiзiлетiн, жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзу кезiнде жұмыстардағы (көрсетілетін қызметтердегi) ең аз жергілікті қамтымды есептеу тәртібі
3. Жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурстың шарттарына енгiзiлетiн, жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзу кезiнде жұмыстардағы (көрсетілетін қызметтердегi) ең аз жергілікті қамтымды есептеу жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурсты өткiзу кезiнде құзыреттi орган немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органы жүзеге асырады.
4. Құзыреттi орган жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурстың шарттарына енгiзiлетiн, жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзу кезiнде жұмыстардағы (көрсетілетін қызметтердегi) ең аз жергілікті қамтымды есептеу үшiн пайдалы қазбалар топтары бойынша бөлiнген жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурс өткiзілетін жылдың алдындағы жылға жұмыс iстеп тұрған жер қойнауын пайдаланушылардың жұмыстарындағы (көрсетілетін қызметтерiндегi) жергілікті қамтымның нақты үлесi бойынша деректердi пайдаланады.

5. Компетентный орган исчисляет минимальное местное содержание в работах (услугах) при проведении операций по недропользованию, включаемое в условия конкурса на предоставление права недропользования, по следующей формуле:
где:
МСmin - минимальное местное содержание в работах (услугах) при проведении операций по недропользованию, включаемое в условия конкурса на предоставление права недропользования (но не более 50 %);
Pi - объем закупок работ (услуг) i-ого недропользователя на год, предшествующий году проведения конкурса на предоставление права недропользования, согласно группе полезного ископаемого конкурса на предоставление права недропользования, тысяч тенге;
МCi - фактическая доля местного содержания в работе (услуге) i-oгo недропользователя на год, предшествующий году проведения конкурса на предоставление права недропользования, согласно группе полезного ископаемого конкурса на предоставление права недропользования;
n - общее количество недропользователей, используемых в расчете.
6. Местный исполнительный орган исчисляет минимальное местное содержание в работах (услугах) при проведении операций по недропользованию, включаемое в условия конкурса на предоставление права недропользования по следующей формуле:
МСmin = Ptotal х Кмс
где:
МСmin - минимальное местное содержание в работах (услугах) при проведении операций по недропользованию, включаемое в условия конкурса на предоставление права недропользования (но не более 50 %);
Рtotal - общий объем закупок работ (услуг) недропользователя согласно группе полезного ископаемого конкурса на предоставление права недропользования, тысяч тенге;
Кмс - коэффициент местного содержания (не более 0,5).
7. При признании комиссией по проведению конкурсов на предоставление права недропользования конкурса на предоставление права недропользования не состоявшимся в случаях, предусмотренных подпунктом 2) пункта 1 статьи 53 Закона, по причине несоответствия всех представленных конкурсных предложений требованиям, предусмотренным подпунктом 7) пункта 2 статьи 47 Закона, компетентный орган или местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы могут в порядке, предусмотренном подпунктом 2) пункта 1 статьи 54 Закона, внести изменения в конкурсную документацию в части уменьшения на двадцать пять процентов размера минимального местного содержания в работах (услугах), исчисленного в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.

5. Құзыреттi орган жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурстың шарттарына енгiзiлетiн, жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзу кезiнде жұмыстардағы (көрсетілетін қызметтердегi) ең аз жергілікті қамтымды мынадай формула бойынша есептейдi:
ni=1(Жi х ЖҚi)
ЖҚmin= —--—--—--—--—-,
ni=1Жі
ЖҚmin - жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурстың шарттарына енгiзілетiн, жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзу кезiнде жұмыстардағы (көрсетілетін қызметтердегi) ең аз жергілікті қамтым (бірақ 50%-дан артық емес);
Жi - жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурстың пайдалы қазбалар тобына сәйкес жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурс өткiзiлетiн жыл алдындағы i-шi жер қойнауын пайдаланушының жұмыстарын (көрсетілетін қызметтерiн) сатып алу көлемi, мың теңге;
ЖҚi - жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурстың пайдалы қазбалар тобына сәйкес жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурс өткiзiлетiн жыл алдындағы i-шi жер қойнауын пайдаланушының жұмысындағы (көрсетілетін қызметiндегi) жергілікті қамтымның нақты үлесi;
n - есептеуде пайдаланылатын жер қойнауын пайдаланушылардың жалпы саны.
6. Жергiлiктi атқарушы орган жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурстың шарттарына енгiзiлетiн, жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзу кезiнде жұмыстардағы (көрсетілетін қызметтердегi) ең аз жергілікті қамтымды мынадай формула бойынша есептейдi:
мұндағы:
ЖҚmin- жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурстың шарттарына енгiзілетiн, жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзу кезiнде жұмыстардағы (көрсетілетін қызметтердегi) ең аз жергілікті қамту (бірақ 50%-дан артық емес);
Жtotal - жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурстың пайдалы қазбалар тобына сәйкес жер қойнауын пайдаланушының жұмыстарын (көрсетілетін қызметтерін) сатып алуың жалпы көлемi мың теңге;
Kжқ – жергілікті қамту коэффициенті (0,5 артық емес).
7. Жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурсты өткізу жөнiндегi комиссия жер қойнауын пайдалану құқығын беруге конкурс Заңның 53-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайда өтпедi деп таныған кезде Заңның 47-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген талаптарға барлық ұсынылған конкурстық ұсынымдардың сәйкес келмеу себебi бойынша құзыреттi орган немесе облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органы Заңның 54-бабының 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген тәртiпте осы Қағидаларда көзделген тәртiпте есептелген жұмыстардағы (көрсетілетін қызметтердегi) ең аз жергілікті қамтым мөлшерін жиырма бес пайызға азайту бөлiгiнде конкурстық құжаттамаға өзгерiстер енгiзе алады.