Об утверждении Правил оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов в области здравоохранения
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 мая 2015 года № 404. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июня 2015 года № 11449. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-249/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 11.12.2020 № ҚР ДСМ-249/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 176-1 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов в области здравоохранения.
2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведения об исполнения мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 9 октября 2015 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр
здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 28 мая 2015 года № 404
Правила
оценки профессиональной подготовленности и подтверждения
соответствия квалификации специалистов в области
здравоохранения
1. Общие положения
1. Настоящие Правила оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов в области здравоохранения (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 176 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов в области здравоохранения, в том числе иностранных специалистов и лиц, получивших образование за пределами Республики Казахстан (далее – Оценка). Оценку проводит организация, аккредитованная уполномоченным органом (далее – организация по оценке).

Кәсіптік даярлықты бағалау және денсаулық сақтау саласындағы мамандардың біліктілікке сәйкестігін растау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 мамырдағы № 404 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 26 маусымда № 11449 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-249/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.12.2020 № ҚР ДСМ-249/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 176-1 бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кәсіптік даярлықты бағалау және денсаулық сақтау саласындағы мамандардың біліктілікке сәйкестігін растау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2015 жылғы 9 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрі
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 28 мамырдағы № 404
бұйрығымен бекітілген
Кәсіптік даярлықты бағалау және денсаулық сақтау саласындағы
мамандардың біліктілікке сәйкестігін растау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын және біліктілікке сәйкестігін растау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 176-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленген және денсаулық сақтау саласындағы мамандардың, соның ішінде, шетел мамандары мен Қазақстан Республикасының шегінен тыс білім алған тұлғалардың кәсіптік даярлығын бағалау және біліктілікке сәйкестігін растау (бұдан әрі – Бағалау) тәртібін анықтайды. Бағалауды уәкілетті органмен аккредиттелген ұйым жүргізеді (бұдан әрі – бағалау бойынша ұйым).

2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия и определения:
1) региональные симуляционные центры (далее - РСЦ) – структурные подразделения государственных медицинских колледжей, созданные по рекомендации уполномоченного органа в области здравоохранения, с целью непрерывного профессионального развития специалистов здравоохранения в регионах и предоставления базы для Оценки;
2) апелляционная комиссия – комиссия, создаваемая организацией по оценке, из числа сотрудников организации по оценке и независимых экспертов для рассмотрения апелляционных заявлений кандидатов;
3) оценка знаний – определение уровня теоретических знаний кандидата по соответствующей специальности в области здравоохранения;
4) навык – действие, доведенное до автоматизма путем многократного повторения, освоенный способ выполнения действия, обеспечиваемый совокупностью приобретенных знаний и сформированный путем упражнений;
5) оценка для проведения сертификации специалиста в области здравоохранения (оценка на сертификацию) – процедура оценки знаний специалистов, проводимая в целях определения соответствия медицинских работников клинической специальности для допуска их к клинической практике (работе с пациентами);
6) оценка для присвоения квалификационной категории в области здравоохранения (оценка подтверждения соответствия квалификации специалистов) – процедура оценки знаний и практических навыков специалистов, проводимая в целях определения или подтверждения уровня их квалификации;
7) клиническая станция – отдельно оснащенное помещение (комната либо секция) для оценки клинических знаний и навыков специалистов с применением различного симуляционного оборудования (манекены, фантомы, муляжи, автоматизированные виртуальные модели, интерактивные обучающие компьютерные программы, аудио-видео материалы) и (или) с участием стандартизированных пациентов;
8) специалист - физическое лицо, имеющее профессиональное медицинское или фармацевтическое образование и осуществляющее медицинскую или фармацевтическую деятельность;
9) симуляционное оборудование – устройства, инструменты, аппаратура, позволяющие моделировать клинические ситуации в стандартизированных условиях, максимально приближенных к реальным условиям;
10) симуляционные технологии – современные технологии обучения и оценки навыков специалистов в области здравоохранения, включающие выработку автоматически повторяемых действий, оперативное принятие адекватных решений, основанные на моделировании клинических и иных ситуаций, в том числе неотложных ситуаций, максимально приближенных к реальным ситуациям;

2. Осы Қағидаларда мынадай түсініктер мен ұғымдар пайдаланылады:
1) өңірлік симуляциялық орталықтар (бұдан әрі – ӨСО) – өңірлердегі денсаулық сақтау мамандарын үздіксіз кәсіби дамыту және бағалау үшін базаны ұсыну мақсатында, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның ұсынысы бойынша құрылған мемлекеттік медициналық колледждердің құрылымдық бөлімшелері;
2) апелляциялық комиссия – үміткерлердің апелляциялық өтініштерін қарау үшін бағалау жөніндегі ұйым қызметкерлері мен тәуелсіз сарапшылар қатарынан бағалау жөніндегі ұйыммен құрылатын комиссия;
3) білім бағалау – денсаулық сақтау саласындағы тиісті мамандық бойынша үміткердің теориялық білім деңгейін анықтау;
4) дағды – алынған білімнің жиынтығымен қамтамасыз етілетін және жаттығулар арқылы қалыптасқан, іс-қимылды орындаудың меңгерілген әдісі; бірнеше қайтара қайталау жолымен автоматизмге дейін жеткізілген іс-қимыл;
5) денсаулық сақтау саласындағы мамандарды сертификаттау үшін бағалау (сертификаттауға бағалау) – клиникалық практикаға (пациенттермен жұмысқа) рұқсат беру үшін медицина қызметкерлерінің клиникалық мамандықтарына сәйкестігін анықтау мақсатында жүргізілетін мамандардың білімін бағалау рәсімі;
6) денсаулық сақтау саласындағы біліктілік санатын беру мақсатындағы бағалау (мамандардың біліктілікке сәйкестігін растауды бағалау) – мамандардың біліктілік деңгейін анықтау немесе растау мақсатында, мамандардың білімін және практикалық дағдыларын бағалау рәсімі;
7) клиникалық станция – әр түрлі симуляциялық жабдықтарды (манекендер, фантомдар, муляждар, автоматтандырылған виртуалдық моделдер, интерактивті оқытатын компьютерлік бағдарламалар, аудио-бейне материалдар) қолдана отырып және (немесе) стандартталған пациенттердің қатысуымен мамандардың клиникалық білімдері мен дағдыларын бағалауға арналған жеке жарақтандырылған үй-жай (бөлме не секция);
8) маман – кәсіби медициналық немесе фармацевтикалық білімі бар және медициналық немесе фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға;
9) симуляциялық жабдықтар – шынайы жағдайларға барынша жақындатылған стандартталған жағдайларда, клиникалық жағдайларды модельдеуге мүмкіндік беретін құрылғылар, құралдар, аппаратуралар;
10) симуляциялық технологиялар – автоматты түрде қайталанатын іс-қимылдарды әзірлеуді, клиникалық және басқа да жағдайларды, соның ішінде, нақты жағдайға барынша жақындастырылған шұғыл жағдайларды модельдеуде негізделген барабар шешімдерді жедел қабылдауды қамтитын, денсаулық сақтау саласындағы мамандардың дағдыларын бағалаудың және оқытудың заманауи технологиялары;

11) стандартизированный пациент – физическое лицо, обученное реалистично изображать больного (воспроизводить его жалобы, психоэмоциональное состояние, способный с большой степенью достоверности инсценировать тот или иной клинический случай), привлекаемое для оценки коммуникативных навыков специалиста в рамках договорных отношений;
12) оценка практических навыков – определение уровня владения кандидатом практическими навыками в процессе их демонстрации;
13) регистрационная карта – индивидуальная карточка учета для каждого кандидата, с указанием этапов, даты и времени оценки;
14) кандидат – специалист, претендующий на прохождение Оценки.
3. Прием заявлений кандидатов для прохождения оценки осуществляется организацией по оценке.
4. Положительный результат Оценки является основанием для проведения сертификации и присвоения квалификационной категории специалистов в области здравоохранения территориальными подразделениями уполномоченного органа и ведомством государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и его территориальными подразделениями для специалистов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
5. Оценка проводится на государственном или русском языках по выбору кандидата.
6. Результат Оценки действует на всей территории Республики Казахстан в течение одного года со дня его выдачи.
2. Порядок организации и проведения оценки на сертификацию
7. Оценка на сертификацию проводится для специалистов со средним (техническим и профессиональным), послесредним, высшим медицинским образованием, а также лиц, прошедших переподготовку кадров и (или) приобретших послевузовское образование.
8. Оценка на сертификацию проводится в виде тестирования автоматизированным компьютерным способом.
9. Для регистрации на оценку на сертификацию кандидаты представляют:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копии документов об образовании и оригиналы для сверки;
3) анкету кандидата по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
4) копию документа, удостоверяющего личность.
10. Формы заявления и анкеты кандидата размещаются на официальном интернет-ресурсе организации по оценке.
11. После завершения процедуры регистрации, кандидату выдается регистрационная карта на прохождение оценки на сертификацию, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
12. Помещение для тестирования оснащается камерами видеонаблюдения.
Объективность проведения тестирования обеспечивается стандартностью условий, времени, подсчета результатов, содержания тестов.

11) стандартталған пациент – науқасты шынайы бейнелеуге оқытылған (оның шағымдарын, психоэмоционалдық жағдайын келтіретін, қандай да бір клиникалық жағдайды жоғарғы дәрежеде сахналауға қабілеті бар), шарт қатынастарының шеңберінде маманның коммуникативтік дағдыларын бағалау үшін тартылатын жеке тұлға;
12) практикалық дағдыларды бағалау – үміткердің практикалық дағдыларды меңгеру деңгейін оларды көрсету процесінде анықтау;
13) тіркеу картасы – бағалау кезеңін, күнін және уақытын көрсететін, әр үміткерді есепке алуға арналған жеке карта;
14) үміткер – Бағалаудан өтуге үміткер маман.
3. Бағалаудан өту үшін үміткерлердің өтінішін қабылдау бағалау жөніндегі ұйыммен жүзеге асырылады.
4. Бағалаудың оң нәтижесі денсаулық сақтау мамандарына уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерімен және халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласының мамандары үшін мемлекеттік органның ведомствосымен және оның аумақтық бөлімшелерімен сертификаттауды жүргізу және біліктілік санатын беру үшін негіз болып табылады.
5. Бағалау мемлекеттік немесе орыс тілінде үміткердің талғамы бойынша жүргізіледі.
6. Бағалау нәтижесі Қазақстан Республикасының аумағында берілген күнінен бастап бір жыл бойы қолданылады.
2. Сертификаттауға бағалауды ұйымдастыру мен өткізудің тәртібі
7. Сертификаттауға бағалау орта (техникалық және кәсіптік), орта білімнен кейінгі, жоғары медициналық білімі бар мамандар үшін, сонымен қатар кадрларды қайта даярлаудан өткен және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім алған адамдар үшін жүргізіледі.
8. Сертификаттауға бағалау тестілеу түрінде автоматтандырылған компьютерлік тәсілмен жүргізіледі.
9. Сертификаттауға бағалауға тіркелу үшін үміткерлер мыналарды:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті;
2) білім туралы құжаттардың көшірмелерін және салыстыру үшін түпнұсқаларын;
3) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үміткер сауалнамасын;
4) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін ұсынады.
10. Өтініш пен сауалнаманың нысандары бағалау бойынша ұйымның ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
11. Тіркелу рәсімі аяқталғаннан кейін үміткерге осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес сертификаттауға бағалаудан өтуге тіркелу картасы беріледі.
12. Тестілеуге арналған үй-жай бейнекамералармен жарақтандырылады.
Тестілеуді өткізу объективтілігі жағдайлардың, уақыттың, нәтижелерді есептеудің, мәтіндер мазмұнының стандарттылығымен қамтамасыз етіледі.

13. Кандидаты допускаются к тестированию при предъявлении регистрационной карты и документа, удостоверяющего личность.
14. Вход (выход) кандидатов в помещение для тестирования осуществляется с разрешения ответственного лица организации по оценке.
15. Кандидаты находятся в помещении для тестирования по времени, указанному в регистрационной карте.
16. До начала тестирования сотрудник организации по оценке:
1) проводит инструктаж кандидатов о порядке тестирования;
2) проводит ознакомление кандидата с инструкцией по технике безопасности для пользователей, работающих в помещении для тестирования, оборудованном персональными компьютерами.
17. Во время тестирования кандидатам не допускается разговаривать между собой и покидать помещение, в котором проводится тестирование.
При не соблюдении требований претендент покидает помещение, где проводится тестирование, а результат тестирования считается не действительным.
18. Разработка тестовых заданий и их ежегодное обновление осуществляется организацией по оценке. Организация по оценке утверждает тестовые вопросы.
Вопросы тестовых заданий для всех кандидатов размещаются на официальном сайте организации по оценке.
19. Общее количество тестовых заданий по одной специальности и на одного кандидата составляет 50 вопросов. Время тестирования – 75 минут.
Пороговый уровень для прохождения тестирования составляет 50% и более (25 и более правильных ответов) от общего количества вопросов.
20. По истечении времени, отведенного на прохождение тестов, программа автоматически закрывается.
21. Подсчет результатов тестирования проводится автоматически компьютерной программой.
22. Результат тестирования выдается кандидату сразу по завершению тестирования.
23. Результат тестирования вносится в результат оценки на сертификацию по форме, согласно приложению 4 к настоящим правилам.
24. Оценка на сертификацию считается пройденной при условии успешного прохождения тестирования.
По результатам прохождения оценки принимается одно из следующих решений:
1) подтверждено;
2) неподтверждено.
25. Повторное тестирование кандидатом проводится по одной и той же программе не ранее трех рабочих дней со дня предыдущего тестирования после представления заявления и анкеты по форме согласно приложениям 1, 2 к настоящим Правилам.
26. Претенденты, не сдавшие повторное тестирование, допускаются к сдаче после прохождения курсов повышения квалификации по специальности в объеме 216 часов.
3. Порядок организации и проведения оценки подтверждения
соответствия квалификации специалистов
27. Оценка подтверждения соответствия квалификации специалистов проводится для специалистов с медицинским и фармацевтическим образованием.
Перечень документов, представляемых для регистрации на оценку подтверждения соответствия квалификации специалистов, указанных в пункте 9 настоящих Правил.

13. Үміткерлер тіркелу картасын және жеке басын куәландыратын құжаттарды көрсеткен жағдайда тестілеуге жіберіледі.
14. Тестілеуге арналған үй-жайға кіру (шығу) бағалау бойынша ұйымның жауапты тұлғасының рұқсатымен жүзеге асырылады.
15. Үміткерлер тіркелу картасында көрсетілген уақытта тестілеуге арналған үй-жайларда болады.
16. Тестілеу басталғанға дейін бағалау бойынша ұйымның қызметкері:
1) үміткерлерге тестілеу тәртібі туралы нұсқама береді;
2) дербес компьютерлермен жабдықталған тестілеуге арналған үй-жайда жұмыс істейтін пайдаланушылар үшін қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықпен үміткерлерді таныстырады.
17. Тестілеу кезінде үміткерлердің сөйлесуіне және тестілеу өткізіліп отырған үй-жайдан шығып кетуіне, компьютердің аппараттық конфигурациясына өзгерістерді енгізуіне болмайды.
Үміткер талаптарды бұзған жағдайда тестілеу өткізіліп отырған үй-жайдан шығып кетеді, тестілеу нәтижесі жарамсыз деп танылады.
18. Тест тапсырмаларын әзірлеуді және оларды жыл сайын жаңартуды бағалау бойынша ұйым жүзеге асырады. Бағалау бойынша ұйым тест сұрақтарын бекітеді.
Барлық үміткерлерге арналған тест тапсырмаларының сұрақтары бағалау бойынша ұйымның ресми сайтында орналастырылады.
19. Бір мамандық бойынша және бір үміткерге арналған тест тапсырмаларының жалпы саны 50 сұрақты құрайды. Тестілеу уақыты – 75 минут.
Тестілеуден өтудің шекті деңгейі сұрақтардың жалпы санынан кемінде 50 %-дан аса (25-тен аса дұрыс жауап) құрайды.
20. Тестілеуден өтуге берілген уақыт аяқталғанда, бағдарлама автоматты түрде жабылады.
21. Тестілеу нәтижесіне компьютерлік бағдарламамен автоматты түрде есеп жүргізіледі.
22. Тестілеу нәтижесі үміткерге тестілеу аяқталғаннан кейін бірден беріледі.
23. Тестілеу нәтижесі осы қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сертификаттауға бағалау нәтижесіне енгізіледі.
24. Сертификаттауға бағалау тестілеуден сәтті өткен жағдайда өтті деп есептеледі.
Бағалаудан өту нәтижелері бойынша комиссия мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) "расталды";
2) "расталмады".
25. Үміткерді қайта тестілеу алдыңғы тестілеу кезінен бастап кемінде үш жұмыс күнінен кейін бірдей бағдарлама бойынша, осы Қағидаларға 1, 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша өтініш пен сауалнама ұсынылғаннан кейін жүргізіледі.
26. Қайта тестілеуден өтпеген үміткерлер 216 сағат көлемінде мамандық бойынша біліктілікті арттыру курстарынан өткеннен кейін тестілеуді тапсыруға жіберіледі.
3. Мамандардың біліктілікке сәйкестігін растауды бағалауды
ұйымдастыру мен өткізудің тәртібі
27. Мамандардың біліктілікке сәйкестігін растауды бағалау медициналық және фармацевтикалық білімі бар мамандар үшін өткізіледі.
Осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген мамандардың біліктілікке сәйкестігін растауды бағалауға тіркелу үшін ұсынылатын құжаттардың тізбесі.

28. После завершения процедуры регистрации, кандидату выдается регистрационная карта на прохождение Оценки, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
29. Оценка подтверждения соответствия квалификации специалистов с высшим и средним (техническим и профессиональным), послесредним медицинским образованием, занимающихся клинической практикой, состоит из следующих этапов:
1) тестирование;
2) оценка практических навыков.
Оценка подтверждения соответствия квалификации специалистов с высшим и средним (техническим и профессиональным), послесредним фармацевтическим образованием проводится в виде тестирования.
30. Тестирование проводится сотрудником организации по оценке аналогично порядку, предусмотренному главой 2 настоящих Правил.
31. Тесты различаются по степени сложности, в зависимости от квалификационной категории на которую заявляет кандидат.
Пороговый уровень для прохождения тестирования составляет:
на вторую категорию – от 60 % до 100 %;
на первую категорию – от 70 % до 100 %;
на высшую категорию – от 80 % до 100 %.
32. Результат тестирования выдается кандидату сразу по завершению тестирования.
33. Результат тестирования вносится в результат оценки подтверждения соответствия квалификации специалистов по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
34. Кандидат, не преодолевший пороговый уровень для прохождения тестирования, к этапу оценки практических навыков не допускается.
35. В случае не прохождения этапа оценки практических навыков кандидат допускается к повторному прохождению данной оценки по истечении одного месяца со дня прохождения предыдущей оценки. При этом, данный кандидат освобождается от повторного прохождения тестирования, с обязательством предоставления его результатов.
36. В случае прохождения тестирования кандидат допускается к оценке практических навыков по времени, указанному в регистрационной карте.
37. Оценка практических навыков проводится организацией по оценке с привлечением практической базы РСЦ.
38. Оценка практических навыков проводится экзаменационной комиссией по программам, утвержденным организацией по оценке. Состав экзаменационной комиссии составляет нечетное число, но не менее трех членов по каждой станции.
В состав экзаменационной комиссии привлекаются независимые эксперты, аккредитованные в соответствии с Правилами аккредитации в области здравоохранения, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 10 марта 2015 года № 127, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10735 по клиническим специальностям, прошедших подготовку по проведению Оценки. Экзаменационная комиссия утверждается приказом организации по оценке.

28. Тіркелу рәсімі аяқталғаннан кейін үміткерге осы Қағидаларға 5-қосымшағасәйкес Бағалаудан өтуге тіркелу картасы беріледі.
29. Клиникалық практикамен айналысатын жоғары және орта (техникалық және кәсіптік), орта білімнен кейінгі медициналық білімі бар мамандар үшін мамандардың біліктілікке сәйкестігін растауды бағалау мына кезеңдерден тұрады:
1) тестілеу;
2) практикалық дағдыларды бағалау.
Жоғары және орта (техникалық және кәсіптік), орта білімнен кейінгі фармацевтикалық білімі бар мамандардың біліктілікке сәйкестігін растауды бағалау тестілеу түрінде жүргізіледі.
30. Тестілеуді бағалау бойынша ұйымның қызметкері осы Қағидалардың 2-бөлімімен көзделген ұқсас тәртіпте өткізеді.
31. Тестілер үміткер өтініш берген біліктілік санатына байланысты күрделілік дәрежесі бойынша ерекшелінеді.
Тестілеуден өтудің шекті деңгейі:
бірінші санатқа - 60%-дан 100%-ға дейін;
екінші санатқа - 70%-дан 100%-ға дейін;
жоғары санатқа - 80%-дан 100%-ға дейін құрайды.
32. Тестілеу нәтижесі үміткерге тестілеу аяқталғаннан кейін бірден беріледі.
33. Тестілеу нәтижесі мамандардың біліктілікке сәйкестігін растауды бағалау нәтижесіне осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша енгізіледі.
34. Тестілеуден өту үшін шекті деңгейге жетпеген үміткер практикалық дағдыларды бағалау кезеңіне жіберілмейді.
35. Практикалық дағдыларды бағалау кезеңінен өтпеген жағдайда үміткер осы бағалаудан қайта өтуге алдындағы бағалаудан өткен күнінен бастап бір ай өткен соң жіберіледі. Бұл ретте, осы үміткер тестілеудің нәтижелерін көрсете отырып, тестілеуден қайта өтуден босатылады.
36. Тестілеуден өткен жағдайда үміткер тіркелу картасында көрсетілген уақытта практикалық дағдыларды бағалауға жіберіледі.
37. Практикалық дағдыларды бағалау ӨСО практикалық базасын тарта отырып, бағалау бойынша ұйымы өткізеді.
38. Практикалық дағдыларды бағалау бойынша ұйым бекіткен бағдарламалар бойынша емтихан комиссиясы өткізеді. Емтихан комиссиясының құрамы тақ санынан, бірақ әр станция бойынша кемінде үш мүшеден тұрады.
Емтихан комиссиясының құрамына Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің 2015 жылғы 10 наурыздағы № 127 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10735 болып тіркелген) Денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу қағидаларына сәйкес аккредиттелген тәуелсіз сарапшылар тартылады. Емтихан комиссиясы бағалау бойынша ұйымның бұйрығымен бекітіледі.

39. Оценка практических навыков включает прохождение кандидатом:
на вторую категорию - 5 клинических станций;
на первую категорию - 6 клинических станций;
на высшую категорию - 8 клинических станций.
40. Перечень клинических станций для оценки практических навыков определен приложением 7 к настоящим Правилам.
41. Оценка практических навыков осуществляется с использованием системы видео-аудио записи каждого кандидата. Записи архивируются и хранятся не менее 30 календарных дней со дня прохождения оценки.
42. Результат прохождения кандидатом каждой клинической станции оценивается по балльной системе соответственно заявляемой категории. Прохождением станции считается правильное выполнение кандидатом не менее 90 % практических навыков.
Время прохождения кандидатом каждой клинической станции составляет 10 минут.
Начало и окончание оценки оповещает звуковой сигнал. После звукового сигнала кандидаты входят на клиническую станцию и демонстрируют знания и навыки, комментируя комиссии свои действия.
Если претендент завершает выполнение поставленных задач на одной из станций досрочно, то сохраненное время используется как перерыв и не добавляется ко времени прохождения следующей станции.
Результат оценки практических навыков, вносится в результат оценки подтверждения соответствия квалификации специалистов, по форме, согласно приложению 6 к настоящим правилам.
В случае получения кандидатом на одной из клинических станций решения "не подтверждено", к следующей клинической станции кандидат не допускается и оценка считается не пройденной.
Для прохождения Оценки претендент проходит каждую станцию с решением "подтверждено".
43. Оценка подтверждения соответствия квалификации специалистов считается пройденной при условии успешного прохождения обоих этапов Оценки (тестирования и оценки практических навыков).
По результатам прохождения Оценки комиссией принимается одно из следующих решений:
1) подтверждено;
2) не подтверждено.
44. После оценки подтверждения соответствия квалификации специалистов в течение одного рабочего дня организацией по оценке кандидату выдается результат оценки подтверждения соответствия квалификации специалистов по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
45. Кандидаты, не сдавшие оценку практических навыков, могут пройти повторно не ранее десяти календарных дней с момента предыдущей оценки после представления заявления и анкеты по формам согласно приложениям 1, 2 к настоящим Правилам.
46. Кандидаты, повторно не сдавшие:
тестирование, допускаются к сдаче после прохождения курсов повышения квалификации по специальности в объеме 216 часов;
практические навыки, допускаются к сдаче после дополнительного прохождения курсов повышения квалификации по симуляционным технологиям в объеме 54 часов.

39. Практикалық дағдыларды бағалау кандидаттың мыналардан:
екінші санатқа – 5 клиникалық станциядан;
бірінші санатқа – 6 клиникалық станциядан;
жоғары санатқа – 8 клиникалық станциядан өтуін қамтиды.
40. Практикалық дағдыларды бағалау үшін клиникалық станциялардың тізбесі осы Қағидаларға 7-қосымшамен анықталады.
41. Практикалық дағдыларды бағалау әрбір үміткерді бейне-аудио жазу жүйесін пайдалана отырып, жүргізіледі. Жазбалар архивтелінеді және бағалаудан өткен сәттен бастап кемінде күнтізбелік 30 күн бойы сақталады.
42. Үміткердің әр клиникалық станциядан өту нәтижесі өтініш берілген санатқа сәйкес балдық жүйе бойынша бағаланады. Үміткер практикалық дағдылардың кемінде 90 % дұрыс орындаған жағдайда станциядан "өтті" деп есептеледі.
Үміткердің әр клиникалық станциядан өту уақыты 10 минутты құрайды.
Бағалаудың басталуын және аяқталуын дыбыстық сигнал көрсетеді. Дыбыстық сигналдан кейін үміткерлер клиникалық станцияға кіріп, комиссияға өзінің іс-қимылдарын түсіндіре отырып, білімдері мен дағдыларын көрсетеді.
Егер үміткер станциялардың бірінде қойылған міндеттерді орындауды мерзімінен бұрын аяқтаса, сақталған уақыт үзіліс ретінде пайдаланылады және келесі станциядан өту уақытына қосылмайды.
Практикалық дағдыларды бағалау нәтижесі осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мамандардың біліктілікке сәйкестігін растауды бағалау нәтижесіне енгізіледі.
Егер үміткер клиникалық станциялардың бірінде "расталмады" деген шешім алса, келесі клиникалық станцияға үміткер жіберілмейді және бағалаудан "өтпеді" деп танылады.
Жалпы бағалаудан өту үшін үміткер әр станциядан "расталды" деген шешіммен өтуі тиіс.
43. Бағалаудың екі кезеңінен (тестілеу және практикалық дағдыларды бағалау) сәтті өткен жағдайда үміткер біліктілік санатын беру үшін бағалаудан өтті деп танылады.
Бағалаудан өту нәтижелері бойынша комиссия мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) "расталды";
2) "расталмады".
44. Мамандардың біліктілікке сәйкестігін растауды бағалаудан кейін бір жұмыс күн ішінде бағалау бойынша ұйым үміткерге осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мамандардың біліктілікке сәйкестігін растауды бағалау нәтижесін береді.
45. Практикалық дағдыларды бағалаудан өтпеген үміткерлерге алдыңғы бағалау кезінен бастап он жұмыс күнінен ерте емес, осы Қағидаларға 1, 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша өтініш пен сауаланама ұсынылғаннан кейін қайта өтуге болады.
46. Мыналарды қайта тапсырмаған үміткерлер:
тестілеуді, 216 сағат көлемінде мамандық бойынша біліктілікті арттыру курстарынан өткеннен кейін тестілеуді тапсыруға жіберіледі.
практикалық дағдыларды, 54 сағат көлемінде симуляциялық технологиялар бойынша біліктілікті арттыру курстарынан қосымша өткеннен кейін тапсыруға жіберіледі.

4. Апелляционная комиссия
47. Апелляционное заявление (далее - заявление) об обжаловании результатов оценки подается секретарю экзаменационной комиссии, с обоснованием причины обжалования по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
48. Заявление кандидатом подается не позднее 3-х календарных дней со дня получения результатов Оценки.
49. Секретарь экзаменационной комиссии направляет заявление и экзаменационный материал (для аппеляции по результатам тестирования – тестовые вопросы с ответами; для апелляции по результатам оценки практических навыков – видео- и аудиозаписи оценки практических навыков) кандидата в апелляционную комиссию не позднее двух дней со дня регистрации апелляционного заявления.
50. Апелляционная комиссия создается на базе организации по оценке из числа сотрудников организации по оценке и аккредитованных независимых экспертов.
Привлечение аккредитованных независимых экспертов к проведению экспертизы осуществляется в соответствии с Правилами привлечения независимых экспертов в области здравоохранения, утверждаемыми в соответствии со статьей 14 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения".
51. Составы апелляционных комиссий для рассмотрения результатов оценки формируются из числа сотрудников организации по оценке, профильных специалистов в соответствии с заявленными специальностями.
52. Персональные составы апелляционных комиссий ежегодно утверждаются приказом руководителя организации по оценке.
53. Общее количество членов апелляционной комиссии составляет не менее 5 человек.
54. Апелляционное заявление рассматривается на заседании апелляционной комиссии, которая выносит решение по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
55. Апелляционная комиссия проводит заседание по рассмотрению заявлений в течение 15 рабочих дней со дня регистрации заявления в организации по оценке.
56. Решение апелляционной комиссии считается правомочным, если на заседании присутствовали не менее двух третей ее состава. Результаты голосования определяются большинством голосов членов апелляционной комиссии.
57. Копия решения апелляционной комиссии выдается кандидату на следующий рабочий день после его рассмотрения.
5. Заключительные положения
58. Оценка осуществляется за счет средств работодателя, личных средств кандидата и иных источников.
59. Организация по оценке формирует и ежеквартально актуализирует базу данных результатов оценки.
60. В случае утери или порчи результата оценки кандидату выдается дубликат в течение двух рабочих дней после подачи заявления на имя руководителя организации по оценке, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам оценки
профессиональной
подготовленности и подтверждения
соответствия квалификации
специалистов в области
здравоохранения
Форма
Руководителю _______________
(наименование организации по оценки)
________________________________
________________________________
от _____________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________
(специальность)
Заявление Прошу Вас разрешить мне пройти оценку профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов в области здравоохранения для ________________
___________________________________________________________
(проведения сертификации специалистов и присвоения квалификационной категории в области здравоохранения (нужное вписать)по специальности)
_________________________.
Дата
Подпись Кандидата
Приложение 2
к Правилам оценки
профессиональной
подготовленности и подтверждения
соответствия квалификации
специалистов в области
здравоохранения
Форма
Анкета кандидата
I. Общие данные
Фамилия
Имя
Отчество
(при его наличии)
Дата рождения
год
месяц
день
Возраст
Национальность
Пол
мужской
женский
Гражданство
Мобильный телефон
+7
Рабочий телефон
Адрес электронной почты
Данные удостоверения личности
Кем выдан, дата
II. Медицинское или фармацевтическое образование
Название учебного заведения и его местонахождение
Год поступления
Год окончания
По какой специальности обучался
Какую квалификацию получил в результате окончания учебного заведения, указать
№ диплома или удостоверения
1.
2.
3.
Сведения о прохождении интернатуры, резидентуры,
клинической ординатуры
Название учебного заведения и его местонахождение
Год поступления
Год окончания
По какой специальности обучался
Какую квалификацию получил в результате окончания учебного заведения, указать № удостоверения
1.
2.
3.
Курсы повышения квалификации и переподготовки
за последние 5 лет
Название цикла
Год прохождения
Количество часов
Место прохождения и № сертификата
1.
2.
3.
4.
5.
III. Трудовая деятельность за последние 5 лет
Место работы
Должность
Время пребывания на должности
1.
2.
3.
4.
5.
Прохождение процедуры Оценки
впервые
повторно
Прочее_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Примечание: Заполненную анкету необходимо предоставить в
Организацию по оценке в день регистрации.
Приложение 3
к Правилам оценки
профессиональной
подготовленности и подтверждения
соответствия квалификации
специалистов в области
здравоохранения
Форма
Регистрационная карта на прохождение оценки на сертификацию
ФОТО
Идентификационный номер Кандидата ______________
Прохождение тестирования:
Дата__________, время _____________
Приложение 4
к Правилам оценки
профессиональной
подготовленности и подтверждения
соответствия квалификации
специалистов в области
здравоохранения
Форма
ФОТО
Результат оценки на сертификацию
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата
_____________________________________________________________________
Заявляемая специальность ____________________________________________
Результат тестирования - _____количество правильных ответов (____%).
Результат оценки на сертификацию ________________
дата
Председатель _________________
(подпись)
_______________________________
фамилия, имя, отчество (при его
наличии)
М.П.
Приложение 5
к Правилам оценки
профессиональной
подготовленности и подтверждения
соответствия квалификации
специалистов в области
здравоохранения
Форма
Регистрационная карта на прохождение оценки
подтверждения соответствия квалификации
специалистов
ФОТО
Идентификационный номер Кандидата ______________
Прохождение 1 этапа (тестирования):
Дата__________, время _____________
Прохождение 2 этапа (оценки практических навыков):
Дата__________, время _____________
Приложение 6
к Правилам оценки
профессиональной
подготовленности и подтверждения
соответствия квалификации
специалистов в области
здравоохранения
Форма
Результат оценки подтверждения соответствия квалификации
специалистов
Фамилия, имя, отчество(при его наличии) кандидата
_____________________________________________________________________
Заявляемая специальность ____________________________________________
Заявляемая квалификационная категория________________________________
Этап 1. Результат тестирования - ___ количество правильных ответов
(__%).
Этап 2. Оценка практических навыков (баллы, %) по:
Станция 1. ______________________________________ (баллы, %)
Станция 2. ______________________________________ (баллы, %)
Станция 3. ______________________________________ (баллы, %)
Станция 4. ______________________________________ (баллы, %)
Станция 5. ______________________________________ (баллы, %)
Станция 6. ______________________________________ (баллы, %)
Станция 7. ______________________________________ (баллы, %)
Станция 8. ______________________________________ (баллы, %)
Результат оценки подтверждения соответствия квалификации специалистов
____________________
дата
Председатель _________________
(подпись)
_______________________________
фамилия, имя, отчество (при его
наличии)
М.П.
Приложение 7
к Правилам оценки
профессиональной
подготовленности и подтверждения
соответствия квалификации
специалистов в области
здравоохранения
Перечень клинических станций для оценки практических навыков
Уровень образования специалистов
Перечень клинических станций для проведения Оценки для квалификационной категории
вторая
первая
высшая
Высшее медицинское образование

4. Апелляциялық комиссия
47. Бағалау нәтижелеріне шағымдану туралы апелляциялық өтініш (бұдан әрі – өтініш) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шағымдану себептерін негіздей отырып, емтихан комиссиясының хатшысына беріледі.
48. Өтінішті үміткер Бағалау нәтижелерін алған күнінен бастап күнтізбелік 3 күннен кешіктірмей береді.
49. Емтихан комиссиясының хатшысы кандидаттың өтініші мен емтихан материалын (тестілеу нәтижелері бойынша апелляция үшін – тест сұрақтарын жауаптарымен; практикалық дағдыларды бағалау нәтижелері бойынша апелляция үшін – практикалық дағдыларды бағалаудың бейне және аудиожазбаларын) апелляциялық өтінішті тіркеу күніннен бастап екі күннен кешіктірмей апелляциялық комиссияға жібереді.
50. Апелляциялық комиссия бағалау бойынша ұйымның базасында ұйым қызметкерлерінің және аккредиттелген тәуелсіз сарапшылардың арасынан құрылады.
Сараптама жүргізуге аккредиттелген тәуелсіз сарапшыларды тарту "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 14-бабына сәйкес бекітілген Денсаулық сақтау саласындағы тәуелсіз сарапшыларды тарту қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
51. Бағалау нәтижелерін қарау үшін апелляциялық комиссия құрамы бағалау бойынша ұйым қызметкерлерінің, өтініш берілген мамандықтарға сәйкес бейінді мамандардың арасынан құрылады.
52. Апелляциялық комиссиялардың дербес құрамдары жыл сайын бағалау бойынша ұйым басшысының бұйрығымен бекітіледі.
53. Апелляциялық комиссия мүшелерінің жалпы саны кемінде 5 адамды құрайды.
54. Апелляциялық өтініш апелляциялық комиссия отырысында қаралады, ол осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шешім шығарады.
55. Апелляциялық комиссия бағалау бойынша ұйымда өтініш тіркелген күнінен бастап 15 жұмыс күні ішінде өтінішті қарау жөнінде отырыс өткізеді.
56. Апелляциялық комиссияның шешімі, егер отырысқа оның құрамының кемінде үштен екісі қатысса құқылы деп есептеледі. Дауыс беру нәтижелері апелляциялық комиссия мүшелерінің көп дауысымен айқындалады.
57. Апелляциялық комиссия шешімінің көшірмесі оны қарағаннан кейін келесі жұмыс күні үміткерге беріледі.
5. Қорытынды ереже
58. Бағалау жұмыс берушінің қаражаты, үміткердің қаражаты және өзге де көздердің есебінен жүзеге асырылады.
59. Бағалау бойынша ұйым бағалау нәтижелерінің дерекқорын қалыптастырады және тоқсан сайын талдайды.
60. Бағалау нәтижесін жоғалтқан немесе бүлдірген жағдайда үміткерге осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес бағалау бойынша ұйым басшысының атына өтініш берілгеннен кейін екі жұмыс күні ішінде телнұсқа беріледі.
Кәсіптік даярлықты бағалау
және денсаулық сақтау саласындағы
мамандардың біліктілікке сәйкестігін
растау қағидаларына
1-қосымша
нысан
________________________ басшыға
(бағалау бойынша ұйымның атауы)
________________________________
________________________________
________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты бар
болған жағдайда)
________________________________
(мамандығы)
Өтініш
Сізден, маған________мамандығы бойынша ____________________үшін (маман сертификаттауынан өту және денсаулық сақтау саласында біліктілік санатын иелену үшін (қажеттісін жазыңыз) кәсіптік даярлығымды бағалаудан өткізіп, денсаулық сақтау саласындағы мамандардың біліктілікке сәйкестігімді дәлелдеуіме рұқсат беруіңізді сұраймын.
Күні
Үміткер қолы
Кәсіптік даярлықты бағалау
және денсаулық сақтау саласындағы
мамандардың біліктілікке сәйкестігін
растау қағидаларына
2-қосымша
нысан
Үміткер сауалнамасы
I. Жалпы мәліметтер
Тегі
Аты
Әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
Туған күні
жыл
ай
күн
Жасы
Ұлты
Жынысы
ер
әйел
Азаматтығы
Ұялы телефоны
+7
Жұмыс телефоны
Электронды пошта
мекенжайы
Жеке куәлік
мәліметтері
берген
мекеме
II. Медициналық немесе фармацевтикалық білім
Оқу орнының атауы мен орналасқан жері
Түскен жылы
Бітірген жылы
Қай мамандық бойынша білім алды
Оқу орнын аяқтағанда қандай біліктілік алды, диплом немесе жеке куәлік № көрсету
1.
2.
3.
Интернатура, резидентура, клиникалық ординатура өткендігі
туралы мәлімет
Оқу орнының атауы мен орналасқан жері
Түскен жылы
Бітірген жылы
Қай мамандық бойынша білім алды
Оқу орнын аяқтағанда қандай біліктілік алды, жеке куәлік № көрсету
1.
2.
3.
Соңғы 5 жылдағы біліктілікті арттыру және қайта даярлау курсы
Цикл атауы
Өткен жылы
Сағат саны
Өткен орны, сертификат №
1.
2.
3.
4.
5.
III. Соңғы 5 жылдағы еңбек қызметі
Жұмыс орны
Лауазымы
Лауазымда болған уақыты
1.
2.
3.
4.
5.
Бағалау рәсімінен өтуі
алғашқы рет
қайта
қосымша _____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ескертпе: Толтырылған сауалнаманы бағалау бойынша ұйымға тіркелу күні өткізу керек.
Кәсіптік даярлықты бағалау
және денсаулық сақтау саласындағы
мамандардың біліктілікке сәйкестігін
растау қағидаларына
3-қосымша
нысан
Сертификаттауға бағалаудан өтуге тіркелу картасы
суреті
Үміткердің сәйкестендіру нөмірі _______________
Тестілеуден өту:
Күні__________, уақыты _____________
Кәсіптік даярлықты бағалау
және денсаулық сақтау саласындағы
мамандардың біліктілікке сәйкестігін
растау қағидаларына
4-қосымша
Сертификаттауға бағалаудың нәтижесі
Үміткердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) _____________________________________________________________________
Өтініш берілген мамандық_____________________________________________
Тестілеу нәтижесі _____ дұрыс жауаптардың саны (____%).
Бағалау нәтижесі________________. _____________
күні
Төраға _________________
(қолы)
_______________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
М.О.
Кәсіптік даярлықты бағалау
және денсаулық сақтау саласындағы
мамандардың біліктілікке сәйкестігін
растау қағидаларына
5-қосымша
нысан
Мамандардың біліктілікке сәйкестігін растауды бағалаудан өтуге
тіркелу картасы
суреті
Үміткердің сәйкестендіру нөмірі _______________
1-кезеңнен өту (тестілеу):
Күні__________, уақыты _____________
2-кезеңнен өту (практикалық дағдыларды бағалау):
Күні__________, уақыты _____________
Кәсіптік даярлықты бағалау
және денсаулық сақтау саласындағы
мамандардың біліктілікке сәйкестігін
растау қағидаларына
6-қосымша
Мамандардың біліктілікке сәйкестігін растауды бағалаудың
нәтижесі
Үміткердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
_____________________________________________________________________
Өтініш берілген мамандық ____________________________________________
Өтініш білдірген біліктілік санаты___________________________________
1-кезең. Тестілеу нәтижесі _____ дұрыс жауаптардың саны (____%).
2-кезең. Практикалық дағдыларды бағалау (балл, %) бойынша:
1-станция. ______________________________________ (балл, %)
2-станция. ______________________________________ (балл, %)
3-станция. ______________________________________ (балл, %)
4-станция. ______________________________________ (балл, %)
5-станция. ______________________________________ (балл, %)
6-станция. ______________________________________ (балл, %)
7-станция. ______________________________________ (балл, %)
8-станция. ______________________________________ (балл, %)
Мамандардың біліктілікке сәйкестігін растауды бағалау
нәтижесі________________. _____________
күні
Төраға _________________
(қолы)
_______________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар
болған жағдайда)
М.О.
Кәсіптік даярлықты бағалау
және денсаулық сақтау саласындағы
мамандардың біліктілікке сәйкестігін
растау қағидаларына
7-қосымша
Бағалау үшін Практикалық дағдыларды бағалау үшін клиникалық
станциялардың тізбесі
Мамандардың білім деңгейі
Біліктілік санатына бағалауды өткізу үшін
клиникалық станциялар тізбесі
екінші
бірінші
жоғары
Жоғары медициналық білім

1. Оказание неотложной помощи при непроходимости верхних дыхательных путей.
2. Оказание неотложной помощи при травмах.
3. Оказание неотложной помощи при остановке сердца.
4. Диагностика острого коронарного синдрома.
5. Оценка коммуникативных навыков.
1. Оказание неотложной помощи при непроходимости верхних дыхательных путей.
2. Оказание неотложной помощи при травмах.
3. Оказание неотложной помощи при остановке сердца.
4. Диагностика острого коронарного синдрома.
5. Оценка коммуникативных навыков.
6. Интерпретация лабораторно-инструментальных методов исследования.
1. Оказание неотложной помощи при непроходимости верхних дыхательных путей.
2. Оказание неотложной помощи при травмах.
3. Оказание неотложной помощи при остановке сердца.
4. Диагностика острого коронарного синдрома.
5. Оценка коммуникативных навыков.
6. Интерпретация лабораторно-инструментальных методов исследования.
7. Оказание неотложной помощи при нарушении целостности кожных покровов.
8. Оказание неотложной помощи при шоках.
Среднее медицинское образование
1. Оказание неотложной помощи при остановке сердца.
2. Оказание неотложной помощи при травмах.
3. Техника парентеральных инъекций.
4. Проведение первичной обработки раны и накладывание повязки.
5. Оценка коммуникативных навыков.
1. Оказание неотложной помощи при остановке сердца.
2. Оказание неотложной помощи при травмах.
3. Техника парентеральных инъекций.
4. Проведение первичной обработки раны и накладывание повязки.
5. Оценка
коммуникативных навыков.
6. Оказание неотложной помощи при шоках.
1. Оказание неотложной помощи при остановке сердца.
2. Оказание неотложной помощи при травмах.
3. Техника парентеральных инъекций.
4. Проведение первичной обработки раны и накладывание повязки.
5. Оценка коммуникативных навыков по разъяснению медицинских манипуляций.
6. Оказание неотложной помощи при шоках.
7. Остановка наружного кровотечения.
8. Оценка коммуникативных навыков по профилактике заболеваний.
Приложение 8
к Правилам оценки
профессиональной
подготовленности и подтверждения
соответствия квалификации
специалистов в области
здравоохранения
Форма
Председателю
Апелляционной комиссии
________________________________
(наименование организации по оценке)
________________________________
________________________________
от _____________________________
(фамилия, имя отчество (при его наличии)
________________________________
(специальность)
Апелляционное заявление
С результатами оценки (тестирование/практические умения и
навыки), (нужное подчеркнуть)
не согласен по причине:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
______________________
В этой связи, прошу Вас рассмотреть мое заявление на заседании
Апелляционной комиссии и принять решение по данному вопросу.
Дата
Подпись Кандидата
Приложение 9
к Правилам оценки
профессиональной
подготовленности и подтверждения
соответствия квалификации
специалистов в области
здравоохранения
Форма
Решение апелляционной комиссии
При рассмотрении апелляционного заявления кандидата № __ от
"__" _____ 20___ г.
__________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата
Постановили
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________
Дата
Подписи Председателя и
членов Апелляционной комиссии
Приложение 10
к Правилам оценки
профессиональной
подготовленности и подтверждения
соответствия квалификации
специалистов в области
здравоохранения
Форма
Руководителю ______________________
(наименование организации по оценки)
___________________________________
___________________________________
___________________________________
от ________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
___________________________________
(специальность)
Заявление
В связи с утерей результата оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалиста в области здравоохранения прошу Вас разрешить выдать мне
дубликат.
Указать причину ________________________________.
Дата
Подпись кандидата

1. Жоғары тыныс алу жолдарының түйнелісі кезінде жедел жәрдем көрсету.
2. Жарақат кезінде жедел жәрдем көрсету.
3. Жүрек тоқтау кезінде жедел жәрдем көрсету.
4. Жіті коронарлы синдромды диагностикалау.
5. Коммуникативті дағдыларды бағалау.
1. Жоғары тыныс алу жолдарының түйнелісі кезінде жедел жәрдем көрсету.
2. Жарақат кезінде жедел жәрдем көрсету.
3. Жүрек тоқтау кезінде жедел жәрдем көрсету.
4. Жіті коронарлы синдромды диагностикалау.
5. Коммуникативті дағдыларды бағалау.
6. Зерттеулердің зертханалық-құралдық әдістерін интерпретациялау.
1. Жоғары тыныс алу жолдарының түйнелісі кезінде жедел жәрдем көрсету.
2. Жарақат кезінде жедел жәрдем көрсету.
3. Жүрек тоқтау кезінде жедел жәрдем көрсету.
4. Жіті коронарлы синдромды диагностикалау.
5. Коммуникативті дағдыларды бағалау.
6. Зерттеулердің зертханалық-құралдық әдістерін интерпретациялау.
7. Тері жамылғысының тұтастығының зақымдалуы кезінде жедел көмек көрсету.
8. Шок кезінде жедел жәрдем көрсету.
Орта медициналық білім
1. Жүрек тоқтау кезінде жедел жәрдем көрсету.
2. Жарақат кезінде жедел жәрдем көрсету.
3. Парентеральді инъекциялар техникасы.
4. Жараны алғашқы өңдеуді және таңуды өткізу.
5. Медициналық әрекеттерді түсіндіру бойынша комуникативті дағдыларды бағалау.
1. Жүрек тоқтау кезінде жедел жәрдем көрсету.
2. Жарақат кезінде жедел жәрдем көрсету.
3. Парентеральді инъекциялар техникасы.
4. Жараны алғашқы өңдеуді және таңуды өткізу.
5. Медициналық әрекеттерді түсіндіру бойынша комуникативтік дағдыларды бағалау.
6. Шок кезінде жедел жәрдем көрсету.
1. Жүрек тоқтау кезінде жедел жәрдем көрсету.
2. Жарақат кезінде жедел жәрдем көрсету.
3. Парентеральді инъекциялар техникасы.
4. Жараны алғашқы өңдеуді және таңуды өткізу.
5. Медициналық әрекеттерді түсіндіру бойынша комуникативтік дағдыларды бағалау.
6. Шок кезінде жедел жәрдем көрсету.
7. Сыртқы қан кетуді тоқтату.
8. Аурудың алдын алу бойынша коммуникативтік дағдыларды бағалау.
Кәсіптік даярлықты бағалау
және денсаулық сақтау саласындағы
мамандардың біліктілікке сәйкестігін
растау қағидаларына
8-қосымша
нысан
Апелляциялық комиссия
төрағасы
____________________________________
(бағалау ұйымының атауы)
____________________________________
____________________________________
____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
____________________________________
(мамандығы)
Апелляциялық өтініш
Бағалау нәтижесімен (тестілеу/практикалық дағдылар мен іскерлігі),
(қажеттісін сызу)
келіспеймін, себебі:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Осыған байланысты менің өтінішімді Апелляциялық комиссия отырысында қарап, осы мәселе бойынша шешім қабылдауыңызды сұраймын.
Күні
Үміткердің қолы
Кәсіптік даярлықты бағалау
және денсаулық сақтау саласындағы
мамандардың біліктілікке сәйкестігін
растау қағидаларына
9-қосымша
Апелляциялық комиссияның шешімі
Үміткердің № __ "__" _____ 201__ ж. аппеляциялық өтінішін қарау барысында
_____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қаулы етеді
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Күні
Апелляциялық комиссия төрағасы мен
мүшелерінің қолы
Кәсіптік даярлықты бағалау
және денсаулық сақтау саласындағы
мамандардың біліктілікке сәйкестігін
растау қағидаларына
10-қосымша
нысан
_______________________________ басшысына
(бағалау бойынша ұйымның атауы)
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
______________________________________________
(мамандығы)
Өтініш
Кәсіптік даярлық және денсаулық сақтау саласындағы маманның біліктілігін растайтын бағалау нәтижесінің жоғалуына байланысты Сізден маған телнұсқаны беруге рұқсат етуіңізді сұраймын.
Себебі көрсетілсін ________________________________.
Күні
Үміткердің қолы