Об утверждении Правил субсидирования стоимости гербицидов, биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов, предназначенных для обработки сельскохозяйственных культур в целях защиты растений
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 апреля 2015 года № 4-4/306. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июня 2015 года № 11451
В соответствии с подпунктом 41) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 8 июля 2005 года «О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила субсидирования стоимости гербицидов, биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов, предназначенных для обработки сельскохозяйственных культур в целях защиты растений.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции и фитосанитарной безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации, подлежит официальному опубликованию и действует до 31 декабря 2015 года.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан                       А. Мамытбеков
СОГЛАСОВАН»
Министр по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
__________ А. Исекешев
6 мая 2015 года
«СОГЛАСОВАН»
Министр финансов
Республики Казахстан
_______________ Б. Султанов
14 мая 2015 года
«СОГЛАСОВАН»
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Е. Досаев
27 мая 2015 года
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 6 апреля 2015 года № 4-4/306
Правила
субсидирования стоимости гербицидов, биоагентов
(энтомофагов) и биопрепаратов, предназначенных для обработки
сельскохозяйственных культур в целях защиты растений
1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования стоимости гербицидов, биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов, предназначенных для обработки сельскохозяйственных культур в целях защиты растений (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 41) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 8 июля 2005 года «О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий» и определяют порядок субсидирования стоимости гербицидов, биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов.

Өсiмдiктердi қорғау мақсатында ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеуге арналған гербицидтердiң, биоагенттердiң (энтомофагтардың) және биопрепараттардың құнын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 6 сәуірдегі № 4-4/306 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 26 маусымда № 11451 тіркелді
«Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы» 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 41) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өсiмдiктердi қорғау мақсатында ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеуге арналған гербицидтердiң, биоагенттердiң (энтомофагтардың) және биопрепараттардың құнын субсидиялау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеу және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап қолданысқа енгізіледі, ресми жариялануы тиіс және 2015 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі                         А.Мамытбеков
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
____________________ Ә. Исекешев
2015 жылғы 6 мамыр
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_____________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы 14 мамыр
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________ Е. Досаев
2015 жылғы 27 мамыр
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 6 сәуірдегі
№ 4-4/306 бұйрығымен
бекітілген
Өсiмдiктердi қорғау мақсатында ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеуге арналған гербицидтердiң, биоагенттердiң (энтомофагтардың) және биопрепараттардың құнын субсидиялау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы өсiмдiктердi қорғау мақсатында ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеуге арналған гербицидтердiң, биоагенттердiң (энтомофагтардың) және биопрепараттардың құнын субсидиялау қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) «Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы» 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 41) тармақшасына сәйкес әзірленді және гербицидтердiң, биоагенттердiң (энтомофагтардың) және биопрепараттардың құнын субсидиялау тәртібін айқындайды.

2. Выплаты субсидий на возмещение затрат на приобретение гербицидов, биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов, предназначенных для обработки сельскохозяйственных культур в целях защиты растений, осуществляется за счет и в пределах средств, предусмотренных в местном бюджете на соответствующий финансовый год (далее – субсидии).
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) поставщик биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов – физическое или юридическое лицо, осуществляющее производство биоагентов (энтомофагов), биопрепаратов в Республике Казахстан, имеющее специально оснащенные производственные биолаборатории и биофабрики, и/или резидент Республики Казахстан, осуществляющий реализацию биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов;
2) поставщик гербицидов – физическое и (или) юридическое лицо, осуществляющее производство (формуляцию) и (или) реализацию пестицидов (ядохимикатов), зарегистрированных в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Постановлением местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы по согласованию с Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство) утверждаются:
1) виды субсидируемых гербицидов и нормы субсидий на 1 литр (килограмм) гербицидов, приобретенных у поставщиков гербицидов;
2) виды субсидируемых биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов и нормы субсидий на 1 грамм (штук) биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов, приобретенных у поставщиков биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов.
При представлении на согласование Министерству проекта постановления местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы прилагаются документы, обосновывающие установленную норму субсидии (расчеты по объемам подлежащих субсидированию видов гербицидов, биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов (далее – товар) с учетом научно-обоснованных норм внесения на указанную в заявках площадь, документы, подтверждающие сложившиеся рыночные цены на соответствующие виды заявленных гербицидов, биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов).
5. Управления сельского хозяйства местного исполнительного органа области (далее – управление области), города республиканского значения, столицы (далее – управление города) размещают на соответствующем интернет-ресурсе индивидуальный помесячный план финансирования по субсидированию стоимости гербицидов, биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов в течение трех рабочих дней после его утверждения.

2. Өсiмдiктердi қорғау мақсатында ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеуге арналған гербицидтердi, биоагенттердi (энтомофагтарды) және биопрепараттарды сатып алу шығындарын өтеуге арналған субсидияларды төлеу (бұдан әрi – субсидия) тиісті қаржы жылына жергілікті бюджетте көзделген қаражат есебінен және шегінде жүзеге асырылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) биоагенттерді (энтомофагтарды) және биопрепараттарды жеткізуші - арнайы жарақтандырылған өндірістік биозертханалары мен биофабрикалары бар Қазақстан Республикасында биоагенттерді (энтомофагтарды) өндіруді жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға және/немесе биоагенттерді (энтомофагтарды) өткізуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының резиденті;
2) гербицидтерді жеткізуші - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген гербицидтерді өндiрудi (формуляциялауды) және (немесе) сатуды жүзеге асыратын жеке және (немесе) заңды тұлға.
4. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың (астананың) жергілікті атқарушы органының қаулысымен Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) келісімі бойынша:
1) субсидияланатын гербицидтердің түрлері және гербицид жеткiзушiлерден сатып алынған гербицидтердiң 1 литрiне (килограмына) арналған субсидиялар нормалары;
2) субсидияланатын биоагенттер (энтомофагтар) мен биопрепараттардың түрлері және биоагенттер (энтомофагтар) мен биопрепараттарды жеткізушілерден сатып алынған биоагенттердің (энтомофагтардың) және биопрепараттардың 1 граммына (данасына) арналған субсидиялар нормалары бекітіледі.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың (астананың), жергілікті атқарушы органының қаулы жобасын Министрлікке келісуге ұсынған кезде белгіленген субсидия нормасын негіздейтін құжаттар (өтінімдерде көрсетілген алаңға ғылыми негізделген енгізу нормаларын ескере отырып, субсидиялауға жататын гербицидтер, биоагенттер (энтомофагтар) мен биопрепараттар (бұдан әрі - тауар) түрлерінің көлемдері бойынша есептер, өтінім берілген тиісті гербицидтер немесе биоагенттер (энтомофагтар) мен биопрепараттар түрлеріне қалыптасқан нарықтық бағаларды растайтын құжаттар) қоса беріледі.
5. Облыстың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы басқармасы (бұдан әрi – облыс басқармасы), республикалық маңызы бар қаланың (астананың) жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы басқармасы (бұдан әрi – қала басқармасы) гербицидтер, биоагенттер (энтомофагтар) және биопрепараттар құнын субсидиялау жөніндегі ай сайынғы жеке қаржыландыру жоспарын оны бекіткеннен кейін үш жұмыс күні ішінде тиісті интернет-ресурсқа орналастырады.

2. Порядок субсидирования стоимости гербицидов, биоагентов
(энтомофагов) и биопрепаратов, предназначенных для обработки
сельскохозяйственных культур в целях защиты растений
Параграф 1. Получатели субсидий
6. Субсидии выплачиваются:
1) сельхозтоваропроизводителям для возмещения затрат при приобретении гербицидов у поставщика гербицидов в текущем году и в 4 (четвертом) квартале предыдущего года;
2) сельхозтоваропроизводителям для возмещения затрат при приобретении биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов, предназначенных для обработки сельскохозяйственных культур в целях защиты растений, у поставщика биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов;
3) поставщикам биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов на производство биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов при условии их реализации сельхозтоваропроизводителям по удешевленной стоимости.
Параграф 2. Условия получения субсидий
7. Субсидии выплачиваются при соблюдении следующих условий:
1) подачи сельхозтоваропроизводителем в отдел сельского хозяйства района (города областного значения) (далее – отдел) или управление города заявки (далее – заявка):
на получение субсидий на гербициды по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на биоагенты (энтомофаги) и биопрепараты по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
Сельхозтоваропроизводитель подает заявку об оплате причитающихся субсидий через поставщика биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов, у которого он приобрел биоагенты (энтомофаги) и биопрепараты, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – заявка об оплате). В таком случае субсидии выплачиваются поставщику биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов. В случае если через поставщика биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов, поданы заявки нескольких сельхозтоваропроизводителей, поставщик биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов представляет в отдел сводный реестр заявок сельхозтоваропроизводителей, поданных через поставщика биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – сводный реестр заявок сельхозтоваропроизводителей);
2) наличия у заявителя земельных участков сельскохозяйственного назначения на праве землепользования и (или) частной собственности.
Параграф 3. Порядок расчета субсидий
8. Субсидии рассчитываются:
1) исходя из заявленного сельхозтоваропроизводителем видов и объемов гербицидов (с учетом научно-обоснованных норм применения на указанную в заявках посевную площадь) и утвержденных местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы видов гербицидов и норм субсидий на 1 литр (килограмм) гербицидов;

2. Өсiмдiктердi қорғау мақсатында ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеуге арналған гербицидтердiң, биоагенттердiң (энтомофагтардың) және биопрепараттардың құнын субсидиялау тәртібі
1-ші параграф. Субсидия алушылар
6. Субсидия:
1) ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге ағымдағы жылы және өткен жылдың 4 (төртінші) тоқсанында гербицид жеткізушіден гербицидтер сатып алған кезде шығындарын өтеу үшін;
2) ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге өсімдіктерді қорғау мақсатында ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеуге арналған биоагенттерді (энтомофагтарды) және биопрепараттарды биоагенттерді (энтомофагтарды) биопрепараттарды жеткізушіден сатып алған кезде шығындарын өтеу үшін;
3) оларды арзандатылған құны бойынша ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге өткізу шартымен биоагенттерді (энтомофагтарды) биопрепараттарды өндіруге биоагенттерді (энтомофагтарды) биопрепараттарды жеткізушілерге төленеді.
2-ші параграф. Субсидия алу шарттары
6. Субсидия мынадай шарттар сақталған кезде төленеді:
1) ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы бөліміне (бұдан әрі - бөлім) немесе қала басқармасына:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша гербицидтерге субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша биоагенттерге (энтомофагтарға) және биопрепараттарға субсидиялар алуға өтінім (бұдан әрі - өтінім) бергенде;
Ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша биоагенттерді (энтомофагтарды) биопрепараттарды сатып алған биоагенттерді (энтомофагтарды) биопрепараттарды жеткізуші арқылы тиесілі субсидияларды төлеу туралы өтінімді (бұдан әрі – төлем туралы өтінім) беруге құқығы бар. Мұндай жағдайда субсидия биоагенттерді (энтомофагтарды) биопрепараттарды жеткізушіге төленеді. Егер биоагенттерді (энтомофагтарды) биопрепараттарды жеткізуші арқылы бірнеше ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің өтінімдері берілген жағдайда, биоагенттерді (энтомофагтарды) биопрепараттарды жеткізуші бөлімге осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша биоагенттерді (энтомофагтарды) және биопрепараттарды жеткізуші арқылы берілген ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер өтінімдерінің жиынтық тізілімін (бұдан әрі – ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер өтінімдерінің жиынтық тізілімі) ұсынады;
2) өтінім берушіде ауыл шаруашылығына арналған жерді пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында жер учаскелері болғанда.
3-ші параграф. Субсидияларды есептеу тәртібі
8. Субсидиялар:
1) ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер өтінім берген гербицидтердің түрлері мен көлемдерін (өтінімде көрсетілген егістік алаңына қолданудың ғылыми негізделген нормасын есепке ала отырып) және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы бекіткен гербицидтердің түрлері мен гербицидтердің 1 литрiне (килограмына) арналған субсидиялар нормаларын;

2) исходя из заявленного сельхозтоваропроизводителем видов и объема биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов (научно-обоснованных норм применения на указанную в заявках посевную площадь) и утвержденных местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы видов биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов и норм субсидий на 1 грамм (штук) приобретенных биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов.
9. В процентном соотношении нормы субсидий на 1 литр (килограмм) приобретенных гербицидов должны составлять:
1) до 50 % включительно от стоимости приобретенных гербицидов отечественного производства;
2) до 30 % включительно от стоимости приобретенных гербицидов иностранного производства.
При этом при установлении норм субсидий на виды гербицидов, предусмотренных пунктом 3 настоящих Правил, разница между размерами субсидий на гербициды отечественного и иностранного производства должна пропорционально соответствовать разнице, установленной настоящим пунктом Правил.
10. В процентном соотношении норма субсидий на 1 грамм (штук) приобретенных биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов должна составлять до 40 % включительно от стоимости биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов.
11. В случае подачи сельхозтоваропроизводителем заявки на гербициды и (или) биоагенты (энтомофаги) и биопрепараты, стоимость которых ниже стоимости гербицида и (или) биоагента (энтомофага) и биопрепарата, по которой рассчитана норма субсидий, расчет субсидий производится от стоимости фактического приобретенного гербицида и (или) биоагента (энтомофага) и биопрепарата.
В случае подачи сельхозтоваропроизводителем заявки на гербициды и (или) биоагенты (энтомофаги) и биопрепараты, стоимость которых выше стоимости гербицида и (или) биоагента (энтомофага) и биопрепарата, по которой рассчитана норма субсидий, субсидии выплачиваются по стоимости гербицида и (или) биоагента (энтомофага) и биопрепарата, по которой рассчитана норма субсидий на 1 литр (килограмм) гербицидов и (или) на 1 грамм (штук) биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов, утвержденная местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы.
Параграф 4. Порядок выплаты субсидий
12. В течение пяти рабочих дней отдел (управление города) размещает на интернет-ресурсе акимата района (управление города) и в официальных печатных изданиях объявление о начале и окончании приема заявок сельхозтоваропроизводителями, заявок об оплате или сводного реестра заявок сельхозтоваропроизводителей поставщиками биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов.

2) ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер өтінім берген биоагенттердің (энтомофагтардың) және биопрепараттардың түрлері мен көлемдерін (өтінімде көрсетілген егістік алаңына қолданудың ғылыми негізделген нормасы) және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы бекіткен биоагенттердің (энтомофагтардың) және биопрепараттардың түрлері мен сатып алынған биоагенттердің (энтомофагтардың) және биопрепараттардың 1 грамына (данасына) арналған субсидиялар нормаларын негізге ала отырып есептеледі.
9. Сатып алынған гербицидтердің 1 литрiне (килограмына) арналған субсидиялардың нормалары пайыздық арақатынаста құруы тиіс:
1) сатып алынған отандық өндірістің гербицидтерінің құнынан 50 %-ға дейін қоса алғанда;
2) сатып алынған шетелдік өндірістің гербицидтерінің құнынан 30 %-ға дейін қоса алғанда.
Бұл ретте осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген гербицидтер түрлеріне арналған субсидиялар нормаларын белгілеген кезде отандық және шетелдік өндірістің гербицидтеріне арналған субсидиялардың мөлшерлері арасындағы айырмашылық Қағидалардың осы тармағында белгіленген айырмашылыққа барабар сәйкес болуы тиіс.
10. Сатып алынған биоагенттердің (энтомофагтардың) және биопрепараттардың 1 граммына (данасына) арналған субсидиялардың нормасы пайыздық арақатынаста биоагенттердің (энтомофагтардың) және биопрепараттардың құнынан 40 %-ға дейін қоса құруы тиіс.
11. Ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші құны субсидия нормасына есептелген гербицидтердің және биоагенттердің (энтомофагтардың) және биопрепараттардың құнынан төмен гербицидтерге және биоагенттерге (энтомофагтарға) және биопрепараттарға өтінім берген жағдайда, субсидия есебі нақты сатып алынған гербицидтер және биоагенттер (энтомофагтар) және биопрепараттар құнынан есептеледі.
Ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші құны субсидия нормасына есептелген гербицидтердің және биоагенттердің (энтомофагтардың) және биопрепараттардың құнынан жоғары гербицидтерге және биоагенттерге (энтомофагтарға) және биопрепараттарға өтінім берген жағдайда, субсидия облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы бекіткен гербицидтердің 1 литріне (килограмына) арналған және (немесе) биоагенттердің (энтомофагтардың) және биопрепараттардың 1 граммына (данасына) арналған субсидиялардың нормасына есептелген гербицид және немесе биоагент (энтомофаг) және биопрепарат құны бойынша субсидия төленеді.
4-ші параграф. Субсидиялар төлеу тәртібі
11. Бес жұмыс күні ішінде бөлім (қала басқармасы) аудан әкімдігінің (қала басқармасының) интернет-ресурсында және ресми баспа басылымдарында ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер берген өтінімдерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) және биопрепараттарды жеткізушілер берген төлем туралы өтінімді немесе ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер өтінімдерінің жиынтық тізілімін қабылдаудың басталуы мен аяқталуы туралы хабарландыруды орналастырады.

13. Отдел (управление города) в течение трех рабочих дней с момента представления сельхозтоваропроизводителем заявки, поставщиком биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов заявки об оплате или сводного реестра заявок сельхозтоваропроизводителей проверяет:
1) заявку на предмет соответствия условиям, указанным в пункте 6 настоящих Правил;
2) заявку об оплате;
3) сводный реестр заявок сельхозтоваропроизводителей.
Сельхозтоваропроизводителю при приеме заявки выдается расписка в произвольной форме о принятии заявки.
14. Отдел в течение одного рабочего дня после окончания проверки заявки в случае положительного решения в предоставлении субсидии сельхозтоваропроизводителю направляет заявку в управление области, в случае отрицательного решения – письменно уведомляет сельхозтоваропроизводителя с указанием причин непредоставления субсидий.
При этом отдел составляет перечень сельхозтоваропроизводителей, по которым принято отрицательное решение в предоставлении субсидий с указанием причин непредоставления субсидий по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – перечень сельхозтоваропроизводителей) с предоставлением его в управление области.
15. Отдел (управление города) в течение одного рабочего дня после окончания проверки заявок об оплате и сводного реестра заявок сельхозтоваропроизводителей составляет реестр поставщиков биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов, через которые поданы заявки об оплате причитающихся субсидий, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Отдел в течение одного рабочего дня после составления реестра поставщиков биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов, через которые поданы заявки об оплате причитающихся субсидий в случае положительного решения в предоставлении субсидии поставщику биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов направляет реестр поставщиков биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов в управление области, в случае отрицательного решения – письменно уведомляет поставщика биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов с указанием причин непредоставления субсидий.
При этом отдел составляет перечень поставщиков биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов, по которым принято отрицательное решение в предоставлении субсидий с указанием причин непредоставления субсидий по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам (далее – перечень поставщиков) с предоставлением его в управление области.
16. Управление области в течение двух рабочих дней после поступления заявки и реестра поставщиков биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов представляет в территориальное подразделение казначейства платежные документы к оплате для перечисления причитающихся субсидий на счета сельхозтоваропроизводителей и поставщиков биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов.

13. Бөлім (қала басқармасы) ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер өтінімдерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) және биопрепараттарды жеткізушілер төлем туралы өтінімді немесе ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің жиынтық тізілімін ұсынған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде:
1) өтінімді осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген шарттарға сәйкестігі тұрғысына;
2) төлем туралы өтінімді;
3) ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің жиынтық тізілімін тексереді.
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіге өтінімді қабылдаған кезде өтінімнің қабылданғаны туралы еркін нысанда қолхат беріледі.
14. Бөлім өтінімді тексеруді аяқтағаннан кейін бір жұмыс күні ішінде ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге субсидия беруде оң шешім болған жағдайда өтінімді облыс басқармасына жібереді, теріс шешім жағдайында – субсидия бермеудің себебін көрсете отырып ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіні жазбаша түрде хабардар етеді.
Бұл ретте бөлім осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидия бермеудің себебін көрсете отырып, субсидия беруде теріс шешім қабылданған ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің тізбесін (бұдан әрі - ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер тізбесі) жасайды, оны облыс басқармасына ұсынады.
15. Бөлім (қала басқармасы) төлем туралы өтінімді және ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер өтінімдерінің жиынтық тізілімін тексеруді аяқтағаннан кейін бір жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиесілі субсидияларды төлеу туралы өтінімдер берілген биоагенттерді (этномофагтарды) және биопрепарттарды  жеткізушілердің тізілімін жасайды.
Бөлім тиесілі субсидияларды төлеу туралы өтінімдер берілген биоагенттерді (этномофагтарды) және биопрепарттарды жеткізушілердің тізілімін жасағаннан кейін бір жұмыс күні ішінде биоагенттерді (этномофагтарды) және биопрепарттарды жеткізушіге субсидия беруде оң шешім болған жағдайда биоагенттерді (этномофагтарды) және биопрепарттарды жеткізушілердің тізілімін облыс басқармасына жібереді, теріс шешім жағдайында – субсидия бермеудің себебін көрсете отырып биоагенттерді (этномофагтарды) және биопрепарттарды жеткізушіні жазбаша түрде хабардар етеді.
Бұл ретте бөлім осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидия бермеудің себебін көрсете отырып, субсидия беруде теріс шешім қабылданған биоагенттерді (энтомофагтарды) және биопрепараттарды жеткізушілердің тізбесін жасайды (бұдан әрі - жеткізушілер тізбесі), оны облыс басқармасына ұсынады.
16. Облыс басқармасы өтінімдер мен биоагенттерді (энтомофагтарды) және биопрепараттарды жеткізушілердің тізілімі түскеннен кейін екі жұмыс күні ішінде қазынашылықтың аумақтық бөлімшесіне ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер мен биоагенттерді (энтомофагтарды) және биопрепараттарды жеткізушілердің шотына тиесілі субсидияларды аудару үшін төлем құжаттарын ұсынады.