Об утверждении Правил ведения охотничьего хозяйства
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 18-2/501. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июля 2015 года № 11551.
В соответствии с подпунктом 58) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения охотничьего хозяйства.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра
С. Омаров
Утверждены
приказом исполняющего обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 мая 2015 года № 18-2/501
Правила ведения охотничьего хозяйства
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 02.11.2018 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила ведения охотничьего хозяйства (далее-Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 58) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" и определяют порядок ведения охотничьего хозяйства.
2. Основанием для ведения охотничьего хозяйства гражданами Республики Казахстан и (или) юридическими лицами Республики Казахстан является решение местного исполнительного органа области (далее – исполнительный орган) о закреплении охотничьих угодий, договора на ведение охотничьего хозяйства, заключаемого между территориальным подразделением ведомства и пользователем животным миром (далее - договор).
Решение исполнительного органа о закреплении охотничьих угодий основывается на решении конкурсной комиссии по закреплению охотничьих угодий.

Аңшылық шаруашылығын жүргiзу қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2015 жылғы 29 мамырдағы № 18-2/501 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 3 шілдеде № 11551 тіркелді.
"Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шiлдедегi Заңының 9-бабының 1-тармағының 58) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Аңшылық шаруашылығын жүргізу қағидалары бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы С. Омаров
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 29 мамырдағы
№ 18-2/501 бұйрығымен
бекiтілген
Аңшылық шаруашылығын жүргiзу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.11.2018 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Аңшылық шаруашылығын жүргiзу осы қағидалары (бұдан әрi - Қағидалар) "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шiлдедегi Заңының 9-бабы 1-тармағының 58) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және аңшылық шаруашылығын жүргiзу тәртiбiн айқындайды.
2. Аңшылық шаруашылығын, сондай-ақ балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелерi бекiтіп беріле отырып, балық шаруашылығын жүргiзу құқығы Қазақстан Республикасының азаматтарына және Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларына облыстың жергілікті атқарушы органының аңшылық алқаптар мен балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерiн бекiтiп беру туралы шешiмiнiң, ведомствоның аумақтық бөлімшесі мен жануарлар дүниесін пайдаланушы арасында жасалатын аңшылық және балық шаруашылықтарын жүргiзу шартының негiзiнде берiледi.
Атқарушы органның аңшылық алқаптарды бекiтiп беру туралы шешiмi конкурстық комиссияның аңшылық алқаптарды бекiтiп беру жөнiндегi шешiмiне негiзделеді.

Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 22.12.2022 № 768 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. По результатам межхозяйственного охотоустройства охотничьих угодий, проведенного в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении Правил по межхозяйственному охотоустройству на территории Республики Казахстан" от 17 февраля 2012 года № 25-03-01/63, ведомство уполномоченного органа в области охраны, воспроизводства и использования животного мира определяет категории охотничьих хозяйств, согласно приложения 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 13.05.2021 № 140 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Охотохозяйственная организация, в сроки определенные договором, обеспечивает проведение внутрихозяйственного охотоустройства на закрепленных за ней охотничьих угодьях в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 июля 2012 года № 17-03/362 "Об утверждении Правил по внутрихозяйственному охотоустройству на территории Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7851) (далее - Приказ).
5. План ведения охотничьего хозяйства, разработанный по материалам внутрихозяйственного охотоустройства, утверждается охотохозяйственной организацией, после чего подлежит исполнению.
6. Внутрихозяйственное охотоустройство разрабатывается на ревизионный период продолжительностью на 10 (десять) лет или на срок заключения договора в соответствии с Приказом.
Материалы внутрихозяйственного охотоустройства являются основанием для изменения категории охотничьего хозяйства внесения изменений и дополнений в договор.
6-1. Договор на ведение охотничьего хозяйства прекращается в случаях:
1) добровольного отказа от ведения охотничьего хозяйства;
2) истечения срока действия договора на ведение охотничьего хозяйства;
3) прекращения деятельности субъектов охотничьего хозяйства;
4) систематического нарушения условий договора на ведение охотничьего хозяйства;
5) систематического нарушения требований законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
6) изъятия земельных участков, на которых произведено закрепление охотничьих угодий, для государственных нужд в порядке, определенным Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года.
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 02.11.2018 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 22.12.2022 № 768 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. "Қазақстан Республикасы аумағында шаруашылықаралық аңшылық ісін ұйымдастыру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 17 ақпандағы № 25-03-01/63 бұйрығына сәйкес жүргізілген аңшылық алқаптарын шаруашылықаралық аңшылықты ұйымдастыру нәтижелері бойынша жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті органның ведомствосы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес аңшылық шаруашылықтарының санаттарын айқындайды.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 13.05.2021 № 140 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. "Қазақстан Республикасының аумағында шаруашылықішілік аңшылық ісін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 16 шілдедегі № 17-03/362 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7851 тіркелген) (бұдан әрі - Бұйрық) сәйкес аңшылық шаруашылығы ұйымы шартта белгіленген мерзімде өзіне бекітіп берілген аңшылық алқаптарда шаруашылықiшiлiк аңшылық ісін ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.
5. Шаруашылықішілік аңшылық ісін ұйымдастыру материалдары бойынша әзірленген аңшылық шаруашылығын жүргізу жоспарын аңшылық шаруашылығы ұйымы бекітеді, осыдан кейін орындалуға жатады.
6. Шаруашылықiшiлiк аңшылық iсiн ұйымдастыру ұзақтығы 10 (он) жыл тексеру кезеңiне немесе бұйрығына сәйкес шарттың жасалу мерзiмiне әзiрленедi.
Шаруашылықішілік аңшылық ісін ұйымдастыру материалдары аңшылық шаруашылығының санатын өзгерту, шартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізуге үшін негіз болып табылады.
6-1. Аңшылық шаруашылығын жүргізуге арналған шарт:
1) аңшылық шаруашылығын жүргізуден өз еркімен бас тартқан;
2) аңшылық шаруашылығын жүргізуге арналған шарттың қолданылу мерзімі аяқталған;
3) аңшылық шаруашылығы субъектілерінің қызметі тоқтатылған;
4) аңшылық шаруашылығын жүргізуге арналған шарт талаптары жүйелі түрде бұзылған;
5) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнама талаптары жүйелі түрде бұзылған;
6) аңшылық алқаптарын бекітіп беру жүргізілген жер учаскелері 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексінде белгілі тәртіппен мемлекеттік мұқтаж үшін алып қойылған жағдайларда тоқтатылады.
Ескерту. 2-тарау 6-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.11.2018 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 2. Организация учета численности, сбора сведений для мониторинга объектов животного мира
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 02.11.2018 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Основной целью учета объектов животного мира является оценка состояния популяций этих животных и планирование мероприятий по их охране, воспроизводству и устойчивому использованию.
8. Учет численности объектов животного мира на закрепленных охотничьих угодьях осуществляется охотохозяйственными организациями в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 25-03-01/82 "Об утверждении Инструкции по проведению учета видов животных на территории Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7492).
9. Результаты учета численности видов животных, отнесенных к объектам охоты, с учетом соотношения показателей оптимальной и фактической численности являются основой для определения лимитов и квот на их изъятие.
10. Охотохозяйственные организации осуществляют производственный мониторинг объектов животного мира, представляющий собой систему наблюдений за распространением, численностью, состоянием объектов животного мира, структурой популяций качеством и площадью среды обитания с целью выявления и оценки происходящих изменений, предупреждения и устранения последствий негативных процессов и явлений для сохранения биологического разнообразия, обеспечения устойчивого использования животного мира.
Глава 3. Охрана объектов животного мира
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 02.11.2018 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Охрана объектов животного мира в закрепленных охотничьих угодьях пользователем животным миром осуществляется путем:
1) соблюдения правил, норм и нормативов по охране, воспроизводству и использованию объектов животного мира;
2) соблюдения ограничений и запретов на пользование животным миром;
3) охраны ценных, редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных;
4) предотвращения нарушений установленных правил пользования животным миром;

2-тарау. Жануарлар дүниесі объектiлерiнiң мониторингі үшін санын есепке алуды, мәліметтерді жинауды ұйымдастыру
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.11.2018 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Жануарлар дүниесiнiң объектiлерiн есепке алудың негiзгі мақсаты осы жануарлар таралымдарының жай-күйiн бағалау және оларды қорғау, өсiмiн молайту және орнықты пайдалану жөнiндегi iс-шараларды жоспарлау болып табылады.
8. Бекiтiлiп берiлген аңшылық алқаптардағы жануарлар дүниесi объектiлерiнің санын есепке алуды аңшылық шаруашылығы ұйымдары "Қазақстан Республикасының аумағында жануарлар түрлерін есепке алуды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 25-03-01/82 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7492 тіркелген) сәйкес жүзеге асырады.
9. Аң аулау объектiлерiне жатқызылған жануарлар түрлерiнің санын есепке алу нәтижелерi оңтайлы және нақты сандар көрсеткiштерiнiң арақатынасын ескере отырып, оларды алу лимиттерi мен квоталарын анықтау үшiн негіз болып табылады.
10. Аңшылық шаруашылығы ұйымдары жануарлар дүниесi объектiлерiнiң өндiрiстiк мониторингiн жүзеге асырады, ол жануарлар дүниесiнiң биологиялық әртүрлілігін сақтау, оны орнықты пайдалануды қамтамасыз ету үшiн болып жатқан өзгерiстердi анықтау және бағалау, жағымсыз процестер мен құбылыстардың алдын алу және олардың зардаптарын жою мақсатында жануарлар дүниесi объектiлерiнiң таралуын, санын, жай-күйiн, таралымдарының құрылымын, мекендеу ортасының сапасы мен алаңын қадағалау жүйесiн бiлдіреді.
3-тарау. Жануарлар дүниесiнiң объектiлерiн қорғау
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.11.2018 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Жануарлар дүниесін пайдаланушы бекітіп берген аңшылық алқаптардағы жануарлар дүниесі объектілерін қорғау:
1) жануарлар дүниесі объектілерін қорғау, өсімін молайту және пайдалану жөніндегі қағидаларды, нормалар мен нормативтерді сақтау қағидаттарына негізделеді;
2) жануарлар дүниесін пайдалануға шектеулер мен тыйым салуларды сақтау қағидаттарына негізделеді;
3) жануарлардың бағалы, сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлерін қорғау;
4) жануарлар дүниесін пайдаланудың белгіленген қағидаларын бұзуды болғызбау;

5) обеспечения организации охраны объектов животного мира их среды обитания, условий размножения, путей миграции и мест концентрации:
создание егерской службы;
обеспечение егерской службы форменной одеждой, служебным удостоверением, служебным оружием;
проведение биотехнических мероприятий;
оказание помощи государственным органам в осуществлении охраны охотничьих видов животных;
6) искусственного разведения охотничьих видов животных (Примечание: на усмотрение охотпользователя, в зависимости от его финансового положения);
7) оказания помощи животным в случае заболеваний, угрозы гибели при стихийных бедствиях и вследствие других причин;
8) пропаганды идей охраны и устойчивого использования объектов животного мира;
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 13.05.2021 № 140 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Егерская служба охотничьих хозяйств
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 02.11.2018 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Егерские службы создаются охотохозяйственными организациями за счет собственных средств.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 13.05.2021 № 140 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Воспроизводство животного мира в закрепленных охотничьих хозяйствах
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 02.11.2018 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Воспроизводство животного мира в закрепленных охотничьих хозяйствах осуществляется охотохозяйственной организацией и включает в себя комплекс мероприятий, направленных на увеличение и поддержание оптимальной численности и устойчивого использования объектов животного мира.
14. Воспроизводство животного мира в закрепленных охотничьих хозяйствах осуществляется с целью повышения продуктивности охотничьих угодий и достигается путем:
1) подкормки, создания подкормочных комплексов и подкормочных полей;

5) жануарлар дүниесі объектілерін, олардың мекендеу ортасын, көбею жағдайларын, қоныс аудару жолдары мен шоғырлану орындарын қорғауды ұйымдастыруды қамтамасыз ету:
қорықшылық қызметті құру;
қорықшылық қызметті нысанды киіммен, қызметтік куәлікпен, қызметтік қарумен қамтамасыз ету;
биотехникалық іс-шаралар жүргізу;
мемлекеттік органдарға аңшылық жануарлар түрлерін қорғауды жүзеге асыруға көмек көрсету (жануарлар дүниесін қорғау бойынша бірлескен рейдтік іс-шаралар өткізу);
6) жануарлардың аңшылық түрлерін жасанды өсіру (Ескертпе: аңшылық пайдаланушының қаржылық жағдайына байланысты оның қалауы бойынша);
7) жануарлар ауырған жағдайда, дүлей зілзала кезінде және басқа себептер салдарынан қырылу қаупі төнген жағдайларда оларға көмек көрсету;
жануарлар дүниесі объектілерін қорғау және орнықты пайдалану идеяларын насихаттау;
8) азаматтарды жануарлар дүниесіне ізгілікті және ұқыпты қарау рухында тәрбиелеу мақсаттарында жүзеге асырылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 13.05.2021 № 140 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Аңшылық шаруашылықтарының қорықшылық қызметi
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.11.2018 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Қорықшылық қызметтерді өз қаражат есебінен аңшылық шаруашылығы ұйымдары құрады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 13.05.2021 № 140 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Бекітіп берілген аңшылық шаруашылықтарында жануарлар дүниесiнiң өсiмiн молайту
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.11.2018 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Бекiтіп берілген аңшылық шаруашылықтарында жануарлар дүниесiнің өсiмiн молайтуды аңшылық шаруашылығы ұйымы жүзеге асырады және жануарлар дүниесi объектiлерiнің санын көбейту мен оңтайлы мөлшерін сақтауға және оларды орнықты пайдалануға бағытталған iс-шаралар кешенiн қамтиды.
14. Бекiтiп берілген аңшылық алқаптарда жануарлар дүниесiнiң өсiмiн молайту аңшылық алқаптардың өнiмдiлiгiн арттыру мақсатында жүзеге асырылады және:
1) үстеп қоректендiру, азықтандыру кешендерi мен азықтандыру алаңдарын құру;

2) создания искусственных водоемов и водопоев;
3) увеличения гнездопригодной площади охотничьих угодий путем посадки защитных ремиз, установки искусственных гнездовий;
4) регулирования численности хищных животных;
5) организации научных исследований в области охраны и воспроизводства животного мира;
6) ограничения хозяйственной деятельности охотохозяйственной организации на определенной территории и в определенные сроки;
7) проведения мероприятий по профилактике заболеваний животных;
8) разведения животных в неволе и полувольных условиях;
9) интродукции объектов животного мира;
10) регулирования половозрастного состава.
15. Перечень работ по воспроизводству животного мира в закрепленных охотничьих хозяйствах предусматривается во внутрихозяйственном охотоустройстве и в плане ведения охотничьего хозяйства.
Корректировка плана ведения охотничьего хозяйства вносится по мере необходимости, в случае изменения экономической составляющей и региональных условий.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 13.05.2021 № 140 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Мероприятия по воспроизводству животного мира в закрепленных охотничьих хозяйствах проводятся охотохозяйственными организациями за счет собственных средств.
Глава 6. Пользование животным миром
Сноска. Заголовок главы 6 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 02.11.2018 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Пользование животным миром в закрепленных охотничьих хозяйствах осуществляется охотохозяйственными организациями на основании разрешений, выдаваемых исполнительным органом в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 декабря 2014 года № 18-04/675 "Об утверждении Правил выдачи разрешений на пользование животным миром" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10168).
18. Субъекты охотничьего хозяйства получают право на изъятие объектов животного мира в пределах квоты с момента получения разрешения на пользование животным миром, а другие физические и юридические лица - после получения путевки от субъектов охотничьего хозяйства или заключения договора с ними на охоту.
Приложение к приказу
исполняющего обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 мая 2015 года № 18-2/501
"Об утверждении Правил
ведения охотничьего
хозяйства"
Категории охотничьих хозяйств

2) жасанды су айдындары мен суаттар құру;
3) қорғаныштық өсiмдiктер отырғызу, жасанды ұялар салу жолымен аңшылық алқаптардың ұя салуға жарамды алаңдарын ұлғайту;
4) жыртқыш жануарлардың санын реттеп отыру;
5) жануарлар дүниесiн қорғау және өсiмiн молайту саласында ғылыми зерттеулер ұйымдастыру;
6) белгiлi бiр аумақта және белгiлi бiр мерзiмге аңшылық шаруашылығы ұйымының шаруашылық қызметiн шектеу;
7) жануарлар ауруларының алдын алу жөнiнде iс-шаралар өткiзу;
8) жануарларды қолда және жартылай ерікті жағдайларда өсiру;
9) жануарлар дүниесiнiң объектiлерiн жерсiндiру;
10) жыныс-жас құрамын реттеп отыру жолымен қол жеткiзiледi.
15. Бекітіліп берілген аңшылық шаруашылықтарында жануарлар дүниесін молайту жөніндегі жұмыстардың тізбесі шаруашылықішілік аңшылық ісін ұйымдастыруда және аңшылық шаруашылығын жүргізу жоспарында көзделеді.
Аңшылық шаруашылығын жүргізу жоспарына түзету экономикалық құрамдас бөлік пен өңірлік жағдайлар өзгерген жағдайда қажеттілігіне қарай енгізіледі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 13.05.2021 № 140 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Бекiтіп берiлген аңшылық шаруашылықтарында жануарлар дүниесiнiң өсiмiн молайту жөнiндегi iс-шараларды аңшылық шаруашылығы ұйымдары өз қаражаты есебiнен жүргiзедi.
6-тарау. Жануарлар дүниесiн пайдалану
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.11.2018 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Бекiтiп берілген аңшылық шаруашылықтарында жануарлар дүниесiн пайдалануды аңшылық шаруашылығы ұйымдары "Жануарлар дүниесiн пайдалануға рұқсаттар беру қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 18-04/675 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10168 тіркелген) сәйкес атқарушы орган беретiн рұқсаттардың негiзiнде жүзеге асырады.
18. Аңшылық шаруашылығы субъектілері квота шеңберінде жануарлар дүниесі объектілерін алу құқығына жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат алған сәттен бастап, ал басқа жеке және заңды тұлғалар - аңшылық шаруашылығы субъектілерінен жолдама алғаннан немесе олармен аң аулауға шарт жасасқаннан кейін ие болады.
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрінің м.а.
2015 жылғы 29 мамырдағы
№ 18-2/501 бұйрығына
қосымша
Аңшылық шаруашылықтарының санаттары

Сноска. Приложение - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 13.05.2021 № 140 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Категории охотничьих хозяйств
Норма занимаемой площади охотничьего хозяйства (гектаров)
Предельное количество обитаемых видов животных, отнесенных к объектам охоты
Рекомендуемый срок закрепления охотничьих угодий (лет)
1
2
3
5
1 категория
не менее 5000

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 13.05.2021 № 140 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аңшылық шаруашылықтарының санаттары
Аңшылық шаруашылы ғының алатын алаңының нормасы (гектaр)
Аң аулау объектiлерiне жатқызылған мекендейтiн жануарлар түрлерiнiң шектi мөлшерi
Аңшылық алқаптарды бекiтiп берудiң ұсынылатын мерзiмi (жыл)
1
2
3
4
1 санат
кемiнде 5000

Виды копытных - не менее 3, виды мелкой и пернатой дичи не менее 5
49
2 категория
не менее 15000
виды копытных - не менее 3, виды мелкой и пернатой дичи не менее 3
40
3 категория
не менее 20000
виды копытных - не менее 2, виды мелкой и пернатой дичи не менее 3
30
4 категория
не менее 20000
виды копытных - не менее 1, виды мелкой и пернатой дичи не менее 3
20
5 категория
не менее 10000
виды мелкой и пернатой дичи не менее 3
10

тұяқты жануарлар түрлерi-кемiнде 3, ұсақ және қанатты құстың түрлері - кемiнде 5
49
2 санат
кемiнде 15000
тұяқты жануарлар түрлерi-кемiнде 3, - ұсақ және қанатты құстың түрлерi-кемiнде 3
40
3 санат
кемiнде 20000
тұяқты жануар лар түрлерi-кемiнде 2, ұсақ және қанатты құстың түрлерi - кемiнде 3
30
4 санат
кемiнде 20000
тұяқты жануарлар түрлерi-кемiнде 1, ұсақ және қанатты құстың түрлерi-кемінде 3
20
5 санат
кемiнде 10000
ұсақ және қанатты құстардың түрлері кемінде - 3
10