О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 128 "Об утверждении Правил присвоения ученых званий (ассоциированный профессор (доцент), профессор)"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 июня 2015 года № 380. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июля 2015 года № 11686
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 128 «Об утверждении Правил присвоения ученых званий (ассоциированный профессор (доцент), профессор)» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6939, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 25 мая 2011 г. № 166 (26587) следующие изменения и дополнения:
в Правилах присвоения ученых званий (ассоциированный профессор (доцент), профессор), утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Ученое звание ассоциированного профессора (доцента) присваивается лицам, имеющим ученую степень (кандидата наук, доктора наук, доктора философии (PhD), доктора по профилю) или академическую степень доктора философии (PhD), доктора по профилю и работающим в организации, представляющей ходатайство о присвоении ученого звания на полной ставке, при наличии:
1) непрерывного стажа научной и (или) научно-педагогической деятельности не менее 3 лет после защиты диссертации, из них 2 года замещающим должности не ниже доцента (ассоциированного профессора) вуза или старшего научного сотрудника в научной организации, должности руководителей подразделений, заместителей руководителя, руководителя вуза или научной организации.
Для претендентов, имеющих академическую степень доктора философии (PhD), доктора по профилю, стаж в должности не ниже ассоциированного профессора (доцента) вуза или старшего научного сотрудника в научной организации не требуется;
2) не менее 14 научных статей (не тезисы) по запрашиваемой специальности, опубликованных после защиты диссертации, в том числе 10 научных статей в изданиях, рекомендуемых уполномоченным органом и 2 научные статьи в международных рецензируемых научных журналах.
К международным рецензируемым научным журналам, указанным в подпункте 2) пункта 4 к настоящим Правилам, относятся журналы, имеющие ненулевой импакт-фактор в информационной базе компании Томсон Рейтер (Web of Science, Thomson Reuters).
Для лиц, претендующих на ученые звания в области социальных и гуманитарных наук, учитываются также журналы, входящие в базу Scopus или Jstore.
Статьи в международных рецензируемых научных журналах учитываются при выполнении следующих условий:

"Ғылыми атақтар (қауымдастырылған профессор (доцент), профессор) беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 128 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 15 маусымдағы № 380 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 16 шілдеде № 11686 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. «Ғылыми атақтар (қауымдастырылған профессор (доцент), профессор) беру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 128 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6939 тіркелген, «Егемен Қазақстан» газетінің 2011 жылғы 20 мамырдағы № 207-210 (26612) санында жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ғылыми атақтар (қауымдастырылған профессор (доцент), профессор) беру ережесінде:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағы ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор академиялық дәрежесі бар және ғылыми атақ беруге қолдау хат ұсынған ұйымда толық ставкада жұмыс істейтін тұлғаларға мынадай жағдайларда беріледі:
1) диссертация қорғағаннан кейін ғылыми және (немесе) ғылыми-педагогикалық қызметте 3 жылдан кем емес, оның ішінде жоғары оқу орнында доценттен (қауымдастырылған профессордан) төмен емес лауазымда немесе ғылыми ұйымда аға ғылыми қызметкер лауазымында, жоғары оқу орнының немесе ғылыми ұйымның басшысы, жоғары оқу орны басшысының орынбасары, бөлімшелер басшылары лауазымдарында 2 жыл үзіліссіз өтілі.
Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор академиялық дәрежесі бар үміткерлер үшін жоғары оқу орнында қауымдастырылған профессордан (доценттен) немесе ғылыми ұйымда аға ғылыми қызметкерден төмен емес лауазымдағы өтілі талап етілмейді;
2) диссертация қорғағаннан кейін жарияланған сұратылған мамандық бойынша кемінде 14 ғылыми мақаласы (тезистер емес), оның ішінде уәкілетті орган ұсынатын басылымдарда 10 ғылыми мақала және халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда 2 ғылыми мақаласы.
Осы Ереженің 4-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарға Томсон Рейтер (Web of Science, Thomson Reuters) компаниясының ақпараттық базасында нөлдік емес импакт-факторы бар журналдар жатады. Әлеуметтік және гуманитарлық ғылымдар саласында ғылыми атаққа үміткер тұлғалар үшін Скопус немесе Jstore базаларына кіретін журналдар да жатады.
Халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдардағы мақалалар келесі шарттар орындалған жағдайда ескеріледі:

1) статьи опубликованы в текущих номерах (не материалы конференций), вышедших в период наличия импакт-фактора в информационной базе компании Томсон Рейтер (Web of Science, Thomson Reuters) или проиндексированных в базе Scopus или Jstore (в области социальных и гуманитарных наук) на момент публикации;
2) статьи соответствуют тематической направленности журнала заявленной в информационной базе компании Томсон Рейтер (Web of Science, Thomson Reuters) или базы Скопус или Jstore (в области социальных и гуманитарных наук).
В случае наличия научных статей, превышающих требуемое количество в международных рецензируемых научных журналах, они учитываются как статьи в изданиях, рекомендованных уполномоченным органом.
Патенты, включенные в базу данных компании Томсон Рейтер (Web of Science, Thomson Reuters), учитываются как научные статьи в международных рецензируемых научных журналах;
3) монографии, рекомендованной Ученым советом (издана за последние 5 лет, соискателю принадлежит не менее 6 печатных листов), либо рекомендованного Ученым советом или Республиканским учебно-методическим советом индивидуально написанного учебного (учебно-методического) пособия (издано за последние 5 лет, объемом не менее 6 печатных листов, используется в учебном процессе не менее 1  учебного года), либо лица, защитившего диссертацию под его руководством и имеющего ученую степень.
В случае наличия 3-х научных статей дополнительно к указанным в подпункте 2) пункта 4 настоящих Правил, которые опубликованы в международных рецензируемых научных журналах, имеющих по данным информационной базы компании Томсон Рейтер (Web of Science, Thomson Reuters) импакт-фактор выше 1,0 на момент публикации в соответствующей области, выполнения требований подпункта 3) пункта 4 настоящих Правил не требуется.»;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Ученое звание профессора присваивается лицам, имеющим ученую степень (кандидата наук, доктора наук, доктора философии (PhD), доктора по профилю) или академическую степень доктора философии (PhD), доктора по профилю и ученое звание ассоциированного профессора (доцента) или старшего научного сотрудника, и работающим в организации, представляющей ходатайство о присвоении ученого звания на полной ставке, при наличии:
1) непрерывного стажа научной и (или) научно-педагогической деятельности не менее 5 лет после получения ученого звания ассоциированного профессора (доцента), из них 2 года замещающим должности не ниже профессора вуза или соответствующие должности в научной организации, должности руководителей подразделений, заместителей руководителя, руководителя вуза или научной организации;

1) мақалалар Томсон Рейтер (Web of Science, Thomson Reuters) компаниясының ақпараттық базасында импакт-факторы болған немесе Скопус не Jstore базаларында (әлеуметтік және гуманитарлық ғылымдар саласында) индекстелген мерзімде шыққан ағымдағы нөмірлерде (конференция материалдары емес) жарияланған;
2) мақалалар журналдың Томсон Рейтер (Web of Science, Thomson Reuters) компаниясының ақпараттық базасында немесе Скопус не Jstore базаларында (әлеуметтік және гуманитарлық ғылымдар саласында) көрсетілген тематикалық бағытына сәйкес келген жағдайда.
Ғылыми мақалалар халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда талап етілген мақалалар санынан артық болған жағдайда, олар уәкілетті орган ұсынатын басылымдардағы мақалалар ретінде саналады.
Томсон Рейтер (Web of Science, Thomson Reuters) компаниясының деректер базасына енгізілген патенттер халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдардағы ғылыми мақалалар ретінде саналады;
3) Ғылыми кеңес ұсынған монографиясы (соңғы 5 жылда басылған, ізденушіге кемінде 6 баспа табағы тиесілі), не Ғылыми кеңес немесе Республикалық оқу-әдістемелік кеңес ұсынған жеке жазылған оқу (оқу-әдістемелік) құралы (соңғы 5 жылда басылған, көлемі 6 баспа табақтан кем емес, оқу процесінде кемінде 1 оқу жылы пайдаланылады), не оның басшылығымен диссертация қорғаған және ғылыми дәрежесі бар тұлғасы.
Осы Ереженің 4-тармағының 2) тармақшасында көрсетілгендерге қосымша Томсон Рейтер (Web of Science, Thomson Reuters) компаниясының ақпараттық базасының деректері бойынша тиісті саладағы жарияланымдары жарияланған сәтінде 1,0-ден жоғары импакт-факторы бар халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда жарияланған кемінде 3 ғылыми мақаласы болған жағдайда осы ереженің 4-тармағының 3) тармақшасының талаптарын орындау талап етілмейді.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Профессор ғылыми атағы ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор академиялық дәрежесі және қауымдастырылған профессор (доцент) немесе аға ғылыми қызметкер ғылыми атағы бар және ғылыми атақ беруге қолдау хат ұсынған ұйымда толық ставкада жұмыс істейтін тұлғаларға мынадай жағдайларда беріледі:
1) қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын алғаннан кейін ғылыми және (немесе) ғылыми-педагогикалық қызметте 5 жылдан кем емес, оның ішінде жоғары оқу орнында профессордан төмен емес лауазымда немесе ғылыми ұйымда тиісті лауазымда, жоғары оқу орнының немесе ғылыми ұйымның басшысы, жоғары оқу орны басшысының орынбасары, бөлімшелер басшылары лауазымдарында 2 жыл үзіліссіз өтілі;

2) 28 научных статей (не тезисы) по специальности, опубликованных после получения ученого звания ассоциированного профессора (доцента), в том числе 20 научных статей в изданиях, рекомендуемых уполномоченным органом и 3 научные статьи в международных рецензируемых научных журналах, удовлетворяющих требованиям подпункта 2) пункта 4 к настоящим Правилам;
3) монографии, рекомендованной Ученым советом и опубликованной после получения ученого звания ассоциированного профессора (доцента), (авторство составляет не менее 6 печатных листов), либо рекомендованного Ученым советом/Республиканским учебно-методическим советом индивидуально написанного учебника (издано за последние 5 лет, объем не менее 6 печатных листов, используется в образовательном процессе не менее 1 учебного года), либо 3 лиц, защитивших диссертации под его руководством и имеющих ученую степень.
В случае наличия 5-ти научных статей, дополнительно к указанным в подпункте 2) пункта 5 настоящих Правил, которые опубликованы в международных рецензируемых научных журналах, имеющих по данным информационной базы компании Томсон Рейтер (Web of Science, Thomson Reuters) импакт-фактор выше 1,0 на момент публикации в соответствующей области, выполнения требований подпункта 3) пункта 5 настоящих Правил не требуется.»;
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
«5-1. Ученое звание профессора присваивается лицам, имеющим ученую степень кандидата наук, доктора наук, доктора философии (PhD), доктора по профилю и работающим в организации, представляющей ходатайство о присвоении ученого звания на полной ставке, при наличии:
1) непрерывного стажа научной и/или научно-педагогической деятельности не менее 8 лет после защиты диссертации, в том числе 2 года в должности не ниже ассоциированного профессора (доцента) вуза или старшего научного сотрудника в научной организации, должности руководителей подразделений, заместителей руководителя, руководителя вуза или научной организации;
2) 42 научные статьи (не тезисы) по запрашиваемой специальности, опубликованные после защиты диссертации, в том числе 30 научных статей в изданиях, рекомендуемых уполномоченным органом и 5 научных статей в международных рецензируемых научных журналах, имеющих по данным информационной базы компании Томсон Рейтер (ISI web of Science, Thomson Reuters) ненулевой импакт-фактор;
3) не менее 2 монографий, рекомендованных Ученым советом и опубликованных после защиты диссертации (авторство составляет не менее 10 печатных листов), либо рекомендованных Ученым советом/Республиканским учебно-методическим советом индивидуально написанных 2 учебников (изданы за последние 5 лет, общий объем не менее 12 печатных листов, используются в образовательном процессе не менее 1 учебного года), либо 4 лиц, защитивших диссертации под его руководством и имеющих ученую степень.

2) қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын алғаннан кейін жарияланған, сұратылған мамандық бойынша 28 ғылыми мақаласы (тезистер емес), оның ішінде уәкілетті орган ұсынған басылымдарда 20 ғылыми мақала және осы Ереженің 4-тармағының 2) тармақшасының талаптарын қанағаттандыратын халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда 3 ғылыми мақала;
3) Ғылыми кеңес ұсынған және қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын алғаннан кейін жарияланған монографиясы (авторлығы кемінде 6 баспа табақты құрайтын), не Ғылыми кеңес/Республикалық оқу-әдістемелік кеңес ұсынған жеке жазылған оқулығы (соңғы 5 жылда басылған, жалпы көлемі 6 баспа табақтан кем емес, білім беру процесінде кемінде 1 оқу жылы пайдаланылады), не оның басшылығымен диссертация қорғаған және ғылыми дәрежесі бар 3 тұлғасы.
Осы Ереженің 5-тармағының 2) тармақшасында көрсетілгендерге қосымша Томсон Рейтер (Web of Science, Thomson Reuters) компаниясының ақпараттық базасының деректері бойынша тиісті саладағы жарияланымдары жарияланған сәтінде 1,0-ден жоғары импакт-факторы бар халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда жарияланған кемінде 5 ғылыми мақаласы болған жағдайда осы ереженің 5-тармағының 3) тармақшасының талаптарын орындау талап етілмейді.»;
мынадай мазмұндағы 5-1 тармақпен толықтырылсын:
«5-1. Профессор ғылыми атағы ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежесі бар және ғылыми атақ беруге қолдау хат ұсынған ұйымда толық ставкада жұмыс істейтін тұлғаларға мынадай жағдайларда беріледі:
1) диссертация қорғағаннан кейін ғылыми және (немесе) ғылыми-педагогикалық қызметте 8 жылдан кем емес, оның ішінде жоғары оқу орнында қауымдастырылған профессордан (доценттен) төмен емес лауазымда немесе ғылыми ұйымда аға ғылыми қызметкер лауазымында, жоғары оқу орнының немесе ғылыми ұйымның басшысы, басшысының орынбасары, бөлімшелерінің басшылары лауазымдарында 2 жыл үзіліссіз өтілі;
2) қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын алғаннан кейін жарияланған сұратылған мамандық бойынша 42 ғылыми мақаласы (тезистер емес), оның ішінде уәкілетті орган ұсынған басылымдарда 30 және Томсон Рейтер (Web of Science, Thomson Reuters) компаниясының ақпараттық базасының деректері бойынша нөлдік емес импакт-факторы бар халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда 5 ғылыми мақаласы;
3) Ғылыми кеңес ұсынған және диссертация қорғағаннан кейін жарияланған 2 монографиясы (авторлығы кемінде 10 баспа табақты құрайды), не Ғылыми кеңес/Республикалық оқу-әдістемелік кеңес ұсынған жеке жазылған 2 оқулығы (соңғы 5 жылда басылған, жалпы көлемі 12 баспа табақтан кем емес, білім беру процесінде кемінде 1 оқу жылы пайдаланылады), не оның басшылығымен диссертация қорғаған және ғылыми дәрежесі бар 4 тұлғасы.

В случае наличия 7 научных статей, дополнительно к указанным в подпункте 2) пункта 5-1 настоящих Правил, которые опубликованы в международных рецензируемых научных журналах, имеющих по данным информационной базы компании Томсон Рейтер (Web of Science, Thomson Reuters) импакт-фактор выше 1,0 на момент публикации в соответствующей области, выполнения требований подпункта 3) пункта 5-1 настоящих Правил не требуется.»;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
«7. Ученый совет вуза или научной организации представляет в Комитет ходатайство о присвоении ученого звания.
За 1 месяц до принятия решения о ходатайстве Ученый совет размещает справку по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и список его публикаций на интернет-ресурсах вуза или научной организации.
К ходатайству прилагается аттестационное дело, в которое включаются следующие документы:
1) сопроводительное письмо - рекомендация на бланке организации, подписанное председателем Ученого совета, с указанием даты отправки материалов;
2) список трудов и копии соответствующих публикаций;
3) выписка из протокола заседания Ученого Совета организации, в которой отражается научная и педагогическая деятельность соискателя;
4) копии дипломов о послевузовском образовании, ученых степеней и званий;
5) личный листок по учету кадров, заверенный по месту работы;
6) копия документа, подтверждающая трудовую деятельность согласно Трудового кодекса Республики Казахстан, заверенная по месту работы;
7) копии официальных документов, подтверждающих подготовку учеников (лиц с ученой степенью), или оригинал монографии или учебника (учебного (учебно-методического) пособия);
8) сведения о написании фамилии, имени и отчества (при его наличии) гражданина на казахском, русском и английском языках.
В случае отсутствия какого-либо из документов Комитет возвращает аттестационное дело без рассмотрения с указанием причины возврата в течение 10 календарных дней со дня регистрации аттестационного дела в Комитете. Аттестационное дело направляется вузом или научной организацией повторно в срок не менее 1 месяца со дня возврата.
При этом представляется новое ходатайство Ученого совета.»;
дополнить пунктами 7-1 и 7-2 следующего содержания:
«7-1. Признание ученых званий граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства, полученных в государственных органах аттестации других стран, проводится путем присвоения званий ассоциированного профессора (доцента) и профессора с выдачей соответствующих аттестатов Республики Казахстан.
7-2. Признание ученых званий граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства, полученных в государственных органах аттестации других стран проводится с представлением следующих документов:

Осы Ереженің 5-1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілгендерге қосымша Томсон Рейтер (Web of Science, Thomson Reuters) компаниясының ақпараттық базасының деректері бойынша тиісті саладағы жарияланымдары жарияланған сәтінде 1,0-ден жоғары импакт-факторы бар халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда жарияланған кемінде 7 ғылыми мақаласы болған жағдайда осы Ереженің 5-1-тармағының 3) тармақшасының талаптарын орындау талап етілмейді.»;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Ғылыми атақ беру туралы қолдау хатты Комитетке жоғары оқу орнының немесе ғылыми ұйымның Ғылыми кеңесі ұсынады. Ғылыми кеңес қолдаухат жіберу туралы шешім қабылдаудан 1 ай бұрын осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтаманы және оның жарияланымдарының тізімін жоғары оқу орнының немесе ғылыми ұйымның интернет-ресурстарында орналастырады.
Қолдау хатқа аттестаттау ісі қоса беріледі, оған мынадай құжаттар кіреді:
1) ілеспе хат - ұйымның бланкісінде материалдарды жіберу мерзімі көрсетілген Ғылыми кеңес төрағасы қол қойған ұсыным;
2) еңбектер тізімі және тиісті жарияланымдар көшірмелері;
3) ізденушінің ғылыми және педагогикалық қызметі көрсетілген ұйымның Ғылыми кеңесі отырысының хаттамасынан үзінді;
4) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі, ғылыми дәрежелері мен атақтары туралы дипломдар көшірмелері;
5) жұмыс орны растаған кадр есебі бойынша жеке іс парағы;
6) жұмыс орны растаған Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесі;
7) шәкірттер (ғылыми дәрежесі бар тұлғалар) дайындағанын растайтын ресми құжаттардың көшірмелері немесе монографияның немесе оқулықтың (оқу құралының) түпнұсқасы;
8) қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде аты, жөні, тегі (болған жағдайда) жазылу туралы мәлімет.
Қандай да бір құжаттар болмаған жағдайда Комитет аттестаттау ісін қарамай, қайтару себебін көрсетіп аттестаттау ісінің Комитетте тіркелген күнінен бастап күнтізбелік 10 күн ішінде қайтарады. Жоғары оқу орны немесе ғылыми ұйым аттестаттау ісін қайтарылған күнінен бастап 1 айдан кем емес мерзімде қайта ұсынады. Бұл ретте Ғылыми кеңестің жаңа қолдау хаты ұсынылады.»;
мынадай мазмұндағы 7-1 және 7-2 тармақтармен толықтырылсын:
«7-1. Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың басқа елдің мемлекеттік аттестаттау органдарында алған ғылыми атақтарын тану Қазақстан Республикасының тиісті аттестаттарын бере отырып, қауымдастырылған профессор (доцент), профессор атақтарын беру арқылы жүргізіледі.
7-2. Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың басқа елдің мемлекеттік аттестаттау органдарында алған ғылыми атақтарын тану мынадай құжаттарды ұсыну арқылы жүргізіледі:

1) ходатайство вуза или научной организации, где они работают с указанием наименования и шифра запрашиваемой специальности;
2) копия удостоверения личности или паспорта;
3) нотариально заверенная копия аттестата о присвоении ученого звания за рубежом или его нотариально заверенный перевод;
4)сведения о написании фамилии, имени и отчества (при его наличии) на казахском, русском и английском языках.»;
пункт 10 изложить в следующей редакции:
«10. Соответствие аттестационных дел соискателей ученых званий ассоциированного профессора (доцента), профессора настоящим Правилам устанавливается в Экспертном совете (далее – Экспертный совет), который является консультативно-совещательным органом Комитета.
По результатам рассмотрения аттестационного дела Экспертный совет принимает заключение по форме согласно приложениям 2-3 к настоящим Правилам.
На основе заключения Экспертного совета Комитет принимает решение о присвоении/отказе в присвоении ученого звания и издает соответствующий приказ.
Решение о присвоении ученого звания размещается на интернет-ресурсе Комитета в течение 5 рабочих дней со дня принятия решения.
Решение об отказе в присвоении ученого звания сообщается вузу или научной организации в течение 10 рабочих дней со дня принятия решения. При этом новая рекомендация о присвоении этого звания представляется Ученым советом не ранее, чем через год.
При наличии заимствованного материала без ссылки на автора и источник заимствования в представленных научных статьях, монографии, учебном (учебно-методическом) пособии, учебнике Комитет принимает отрицательное решение, которое сообщается вузу или научной организации в течение 10 рабочих дней со дня принятия решения.
При этом ходатайство по данному лицу в Комитет повторно не подается.»;
приложения 1 Справка, 3 Заключение и 4 Заключение изложить в новой редакции согласно приложениям 12 и 3 к настоящему приказу;
приложение 2 исключить.
3. Комитету по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (Нюсупов С.Н.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан официальное опубликование настоящего приказа;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан Нюсупова С.Н.

1) сұратылған мамандықтың атауы және шифры көрсетілген олар жұмыс істейтін жоғары оқу орнының немесе ғылыми ұйымның қолдаухаты;
2) жеке куәлігінің немесе паспортының көшірмесі;
3) шетелде ғылыми атақ берілгені туралы аттестаттың нотариалды расталған көшірмесі немесе оның нотариалды расталған аудармасы;
4) қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде аты, жөні, тегі (болған жағдайда) жазылу туралы мәлімет.»;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Қауымдастырылған профессор (доцент), профессор ғылыми атақтарын ізденушілердің аттестаттау істерінің осы Ережеге сәйкестігі Комитеттің консультативтік-кеңес беру органы болып табылатын Сараптамалық кеңесте анықталады.
Аттестаттау ісін қарау нәтижесінде Сараптамалық кеңес осы Ережеге 2-3 қосымшаларға сәйкес нысанда қорытынды қабылдайды. Сараптамалық кеңестің қорытындысы негізінде Комитет ғылыми атақ беру/беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды және тиісті бұйрық шығарады.
Ғылыми атақты беру туралы шешім Комитеттің интернет-ресурстарында шешім қабылданған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде орналастырылады.
Ғылыми атақты беруден бас тарту шешім жоғары оқу орнына немесе ғылыми ұйымға шешім қабылданған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде хабарланады. Бұл ретте Ғылыми кеңес осы атақты беру туралы жаңа ұсынымды кем дегенде 1 жылдан кейін береді.
Ұсынылған ғылыми мақалаларда, монографияларда, оқу (оқу-әдістемелік) құралдарында, оқулықтарда авторы мен дереккөзіне сілтемесіз бөтен материалды пайдаланған жағдайда Комитет теріс шешім қабылдайды, ол жоғары оқу орнына немесе ғылыми ұйымға шешім қабылданған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде хабарланады. Бұл ретте осы тұлға бойынша қолдау хат Комитетке қайта берілмейді.»;
Анықтама деген 1-қосымша, Қорытынды деген 2-қосымша және Қорытынды деген 4-қосымша осы бұйрыққа 12 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2-қосымша алынып тасталсын.
3. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті (С.Н. Нүсіпов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен соң ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Білім және ғылым саласындағы бақылау комитетінің төрағасы С.Н. Нүсіповке жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
образования и науки
Республики Казахстан                       А. Саринжипов
Приложение 1
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 380
Приложение 1
к Правилам присвоения
ученых званий (ассоциированный
профессор (доцент), профессор)
Форма
Справка
о соискателе ученого звания__________________________________________
по специальности ____________________________________________________
(шифр и наименование специальности)
1
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2
Ученая (академическая) степень, дата присуждения
3
Ученое звание, дата присуждения
4
Почетное звание, дата присуждения
5
Должность (дата и номер приказа о назначении на должность)
6
Стаж научной, научно-педагогической деятельности
Всего _________лет, в том числе в должности ______________лет
7
Количество научных статей после защиты диссертации/получения ученого звания ассоциированного профессора (доцента)
Всего __________________,
в изданиях рекомендуемых уполномоченным органом________,
в научных журналах, имеющих по данным информационной базы компании Томсон Рейтер (Web of Science, Thomson Reuters) ненулевой импакт-фактор _______,
в журналах из базы Скопус или Jstore___,
творческих трудов_______________
8
Количество, изданных за последние 5 лет монографий, учебников, единолично написанных учебных (учебно-методическое) пособий
9
Лица, защитившие диссертацию под его руководством и имеющие ученую степень
10
Подготовленные под его руководством лауреаты, призеры республиканских, международных, зарубежных конкурсов, выставок, фестивалей, премий, олимпиад.
11
Подготовленные под его руководством чемпионы или призеры Всемирных универсиад, чемпионатов Азии и Азиатских игр, чемпиона или призера Европы, мира и Олимпийских игр
12
Дополнительная информация
Руководитель кафедры (подразделения)          _______________________
(ФИО)
Приложение 2
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 380
Приложение 2
к Правилам присвоения
ученых званий (ассоциированный
профессор (доцент), профессор)
Форма
Заключение
экспертного совета по _________________________________________
(отрасль науки)
_____________________________________________________________________
протокол № ________________ от «_______» _________________ 20__ года
Слушали:
Дело № _____________________________ о присвоении ученого звания
ассоциированного профессора (доцента) ______________________________,
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О) соискателя,
_____________________________________________________________________
ученая степень или почетное звание)
представленное ученым советом _______________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование организации)
Заслушав эксперта _________________________ и обсудив материалы
(Ф.И.О)
аттестационного дела________________________________экспертный совет
(Ф.И.О)
отмечает следующее:

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі                   А. Сәрінжіпов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 380 бұйрығына
1-қосымша
Ғылыми атақтар
(қауымдастырылған профессор
(доцент), профессор) беру
ережесіне 1-қосымша
Нысан
_________________________________________________ мамандық бойынша
(мамандықтың шифры мен аты)
_____________________________________ғылыми атағын ізденуші туралы
анықтама
1
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
2
Ғылыми (академиялық) дәрежесі, берілген уақыты
3
Ғылыми атақ, берілген уақыты
4
Құрметті атақ, берілген уақыты
5
Лауазымы (лауазымға тағайындалу туралы бұйрық мерзімі және нөмірі)
6
Ғылыми, ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі
Барлығы_________ жыл,
оның ішінде лауазымда ________ жыл
7
Диссертация қорғағаннан/қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын алғаннан кейінгі ғылыми мақалалар, шығармашылық еңбектер саны
Барлығы __________________,
уәкілетті орган ұсынатын басылымдарда____________________,
Томсон Рейтер (Web of Science, Thomson Reuters) компаниясының ақпараттық базасының деректері бойынша нөлдік емес импакт-факторға ие халықаралық ғылыми журналдарда ________________________________,
Скопус не Jstore базалардағы журналдарда_____________________,
шығармашылық еңбектер ___________
8
Соңғы 5 жылда басылған монографиялар, оқулықтар, жеке жазылған оқу (оқу-әдістемелік) құралдар саны
9
Оның басшылығымен диссертация қорғаған және ғылыми дәрежесі бар тұлғалар
10
Оның жетекшілігімен даярланған республикалық, халықаралық, шетелдік конкурстардың, көрмелердің, фестивальдардың, сыйлықтардың, олимпиадалардың лауреаттары, жүлдегерлері
11
Оның жетекшілігімен даярланған Дүниежүзілік универсиадалардың, Азия чемпионаттарының және Азия ойындарының чемпиондары, Еуропа, әлем және Олимпиада ойындарының чемпиондары немесе жүлдегерлері
12
Қосымша ақпарат
Кафедры (бөлімше) басшысы _____________
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 380 бұйрығына
2-қосымша
Ғылыми атақтар
(қауымдастырылған профессор
(доцент), профессор) беру
ережесіне 2-қосымша
Нысан
__________________________________________________ бойынша
(ғылым саласы)
сараптамалық кеңестің
Қорытындысы
20 __ ж. «___» _________________ № ________________ хаттама
Тыңдалды:
_________________________________________________________________
___________________________________________ ғылыми кеңесі ұсынған
(ұйымның атауы)
_________________________________________________________________
(ізденушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (бұдан әрі - Т.Ә.А.))
_________________________________________________________________
ғылыми дәрежесі немесе құрметті атағы)
қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын беру туралы
№ ______________ ісі тыңдалды.
Сарапшы _______________________________________ тыңдап және
(Т.Ә.А.)
______________________________ аттестаттау ісінің материалдарын
(Т.Ә.А.)
талқылап, сараптамалық кеңес мынаны белгіледі:

1. Соискатель ученого звания ассоциированного профессора
(доцента) _____________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
по специальности ____________________________________________________
после защиты диссертации имеет_________ научных трудов, в том числе
________ в изданиях, рекомендуемых Комитетом, ________ в
международных научных журналах, имеющих по данным информационной базы
компании Томсон Рейтер (Web of Science, Thomson Reuters) ненулевой
импакт-фактор, ____в журналах из базы Scopus или Jstore.
2. Индивидуально написано и опубликовано учебное
(учебно-методическое) пособие/монография объемом ________ печатных
листов, используемое в образовательном процессе
_____________________________________________________________________
(название, место и год издания)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Лица, защитившие диссертацию под его руководством и имеющие ученую степень ______________________________________________________
(Ф.И.О. дата защиты и утверждения)
_____________________________________________________________________
или подготовлены лично соискателем лауреаты (дипломанты) международных и республиканских конкурсов____________________________________________________________
____________________________________________________________________,
призеры всемирных универсиад, чемпионатов Азии, Европы, Мира, Азиатских и Олимпийских игр__________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Стаж________________________________________________________
(научной, научно-педагогической работы)
_____________________________________________________________________
5. Сведения о наличии заимствованного материала без ссылки на автора и источник заимствования в представленных научных статьях, монографии, учебном (учебно-методическом) пособии, учебнике _________
есть/нет
6.Экспертный совет постановляет:
_____________________________________________________________________
(рекомендовать или не рекомендовать)
Комитету присвоить ученое звание ассоциированного профессора
(доцента)____________________________________________________________
(Ф.И.О. соискателя)
по специальности ____________________________________________________
(шифр специальности, специальность)
Результаты голосования: «за» _____________________
«против» _________________
«воздержался» ____________
Председатель                           ________________________
(Ф.И.О.)
Ученый секретарь                       ________________________
(Ф.И.О.)
Приложение 3
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 380
Приложение 3
к Правилам присвоения
ученых званий (ассоциированный
профессор (доцент), профессор)
Форма
Заключение
экспертного совета по _________________________________________
(отрасль науки)
протокол № ____________ от «_______» __________20__ года
Слушали:
Дело № ________________________________ о присвоении ученого звания
профессора __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О.)
соискателя,
_____________________________________________________________________
ученая степень или почетное звание)
представленное ученым советом _______________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование организации)
Заслушав эксперта _____________________________________________
(Ф.И.О.)
и обсудив материалы аттестационного дела
____________________________________ экспертный совет
(Ф.И.О.)
отмечает следующее:

1. _______________________________________ мамандығы бойынша
қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын ізденуші
__________________________________________________________________
(Т.Ә.А.)
диссертация қорғағаннан кейін ________ ғылыми еңбектері бар, оның
ішінде Комитет ұсынатын басылымдарда ______, Томсон Рейтер (Web of
Science, Thomson Reuters) компаниясының ақпараттық базасының
деректері бойынша нөлдік емес импакт-факторға ие халықаралық ғылыми
журналдарда _____, Скопус не Jstore базаларындағы журналдарда______.
2. Жеке жазылған және жарияланған, білім беру процесінде
пайдаланылған, көлемі______ баспа табақ оқу (оқу-әдістемелік)
құралы/монографиясы._______________________________________________
___________________________________________________________________
(аты, басылған орны және жылы)
___________________________________________________________________
3. Оның жетекшілігімен диссертация қорғаған және ғылыми
дәрежесі бар
___________________________________________________________________
(Т.Ә.А., қорғаған және бекітілген күні, айы, жылы)
____________________________________немесе ізденуші жеке дайындаған
___________________________________________________________________
халықаралық және республикалық конкурстарының лауреаттары
(дипломанттары), __________________________________________________
___________________________________________________________________
Дүниежүзілік универсиадалардың, Азия, Еуропа, Әлем чемпионаттарының,
Азия және Олимпиада ойындарының жүлдегерлері атанған тұлғалар.
4. Еңбек өтілі ______________________________________________
(ғылыми, ғылыми-педагогикалық жұмыс)
_________________________________________________________________.
5. Ұсынылған ғылыми мақалаларда, монографияларда, оқу
(оқу-әдістемелік) құралдарында, оқулықтарда авторы мен дереккөзіне
сілтемесіз бөтен материалды пайдаланғаны туралы мәлімет ___________
(бар/жоқ)
6. Сараптамалық кеңес қаулы етеді:
__________________________________________________________________.
(ұсыным береді немесе ұсыным бермейді)
Комитет _______________________________________ мамандығы бойынша
(мамандық шифры, мамандық)
_________________________________________________________________
(Т.Ә.А.)
қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын берсін.
Дауыс беру нәтижелері: «жақтап» дауыс бергені ___________
«қарсы» __________________________
«қалыс қалғаны» __________________
Төраға ______________________________
(Т.Ә.А.)
Ғалым хатшы _________________________
(Т.Ә.А.)
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 380 бұйрығына
3-қосымша
Ғылыми атақтар
(қауымдастырылған профессор
(доцент), профессор) беру ережесіне
3-қосымша
Нысан
_________________________________________________ бойынша
(ғылым саласы)
сараптамалық кеңестің
Қорытындысы
20__ ж. «_____» _________________ № ________________ хаттама
Тыңдалды:
__________________________________________________________________
____________________________________________ ғылыми кеңесі ұсынған
(ұйымның атауы)
__________________________________________________________________
(ізденушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (бұдан әрі - Т.Ә.А. ) )
___________________________________________________________________
(ғылыми дәрежесі немесе құрметті атағы)
профессор ғылыми атағын беру туралы № ______________ ісі тыңдалды.
Сарапшы ______________________________________________ тыңдап
(Т.Ә.А.)
Және___________________________ аттестациялық ісінің материалдарын
(Т.Ә.А.)
талқылап, сараптамалық кеңес мынаны белгіледі:

1. Соискатель ученого звания профессора _______________________
(Ф.И.О.)
по специальности ____________________________________________________
после получения ученого звания ассоциированного профессора (доцента)
имеет ________ научных трудов, в том числе ____ в изданиях,
рекомендуемых Комитетом, ______в научных изданиях зарубежных стран, в
том числе _______ в международных научных журналах, имеющих по данным
информационной базы компании Томсон Рейтер (Web of Science, Thomson
Reuters) ненулевой импакт-фактор, _____в журналах из базы Scopus или
Jstore.
2. Индивидуально написан и опубликован учебник / монография
объемом ________ печатных листов, используемый в образовательном
процессе_____________________________________________________________
(название, место и год издания)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Лица, защитившие диссертацию под его руководством и имеющие
ученую степень ______________________________________________________
(Ф.И.О., дата утверждения)
_____________________________________________________________________
или подготовлены лично соискателем лауреаты (дипломанты) международных и республиканских конкурсов____________________________________________________________
____________________________________________________________________,
призеры всемирных универсиад, чемпионатов Азии, Европы, Мира,
Азиатских и Олимпийских игр__________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Стаж________________________________________________________
(научной, научно-педагогической работы)
_____________________________________________________________________
5. Сведения о наличии заимствованного материала без ссылки на
автора и источник заимствования в представленных научных статьях,
монографии, учебном (учебно-методическом) пособии, учебнике _________
есть/нет
6.Экспертный совет постановляет:
_____________________________________________________________________
(рекомендовать или не рекомендовать)
Комитету присвоить/отказать ученое звание профессора
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О соискателя)
по специальности_____________________________________________________
(шифр специальности, специальность)
Результаты голосования: «за» _____________________
«против» _________________
«воздержался» ____________
Председатель                          _________________________
(Ф.И.О.)
Ученый секретарь                      _________________________
(Ф.И.О.)

1. _______________________________________________ мамандығы
бойынша профессор ғылыми атағын ізденуші _________________________
(Т.Ә.А.)
қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын алғаннан кейін
_______ ғылыми еңбектері бар, оның ішінде Комитет ұсынатын
басылымдарда________, шетелдік ғылыми басылымдарда ______, оның
ішінде Томсон Рейтер (Web of Science, Thomson Reuters) компаниясының
ақпараттық базасының деректері бойынша нөлдік емес импакт-факторға ие
халықаралық ғылыми журналдарда_______, Скопус не Jstore базаларындағы
журналдарда___.
2. Жеке жазылған және жарияланған, білім беру процесінде
пайдаланылған, көлемі______ баспа табақ оқулығы/монографиясы.
____________________________________________________________________
(атауы, басылған орны және жылы)
____________________________________________________________________
3. Оның жетекшілігімен диссертация қорғаған және ғылыми
дәрежесі бар ____________________________________________________________________
(Т.Ә.А., қорғаған және бекітілген күні, айы, жылы)
____________________________________немесе ізденуші жеке дайындаған
____________________________________________________________________
халықаралық және республикалық конкурстарының лауреаттары
(дипломанттары), ___________________________________________________
____________________________________________________________________
Дүниежүзілік универсиадалардың, Азия, Еуропа, Әлем чемпионаттарының,
Азия және Олимпиада ойындарының жүлдегерлері атанған тұлғалар.
4. Еңбек өтілі _______________________________________________
(ғылыми, ғылыми-педагогикалық)
___________________________________________________________________.
5. Ұсынылған ғылыми мақалаларда, монографияларда, оқу
(оқу-әдістемелік) құралдарында, оқулықтарда авторы мен дереккөзіне
сілтемесіз бөтен материалды пайдаланғаны туралы мәлімет ___________
(бар/жоқ)
6. Сараптамалық кеңес қаулы етеді:
________________________________________________________________.
(ұсыным береді немесе ұсыным бермейді)
Комитет _______________________________________ мамандығы бойынша
(мамандық шифры, мамандық)
_________________________________________________________________
(ізденушінің Т.Ә.А.)
профессор ғылыми атағын берсін.
Дауыс беру нәтижелері:
«жақтап» дауыс бергені ______________
«қарсы» ______________
«қалыс қалғаны» ____________
Төраға ______________________________
(Т.Ә.А.)
Ғалым хатшы _________________________
(Т.Ә.А.)