Об утверждении Правил сертификации и выдачи удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 193. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июля 2015 года № 11723. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 19 июля 2017 года № 483 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 19.07.2017 № 483 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 41-21) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила сертификации и выдачи удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности.
2. Комитету гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Сейдахметов Б.К.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
Ж. Касымбек
"СОГЛАСОВАНО"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Досаев Е.А. __________________

Азаматтық әуе кемесі данасын сертификаттау және оның ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігіне куәлік беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 24 ақпандағы № 193 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 шілдеде № 11723 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 19 шілдедегі № 483 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 19.07.2017 № 483 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-21) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Азаматтық әуе кемесі данасын сертификаттау және оның ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігіне куәлік беру қағидаларын бекіту туралы қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (Б.К. Сейдахметов):
1) осы бұйрықты заңнамамен бекітілген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Құқықтық ақпарат республикалық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорына "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне және кезеңдік баспа шығарылымдарға ресми жариялауға көшірмелерін жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің
міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
Е.А. Досаев __________________

18 июня 2015 года
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
от 24 февраля 2015 года № 193
Правила
сертификации и выдачи удостоверения соответствия экземпляра
гражданского воздушного судна нормам летной годности
1. Общие положения
1. Настоящие Правила сертификации и выдачи удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41-21) статьи 14 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации".
2. Настоящие Правила определяют порядок сертификации и выдачи удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности (далее – удостоверение соответствия).
3. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности гражданской и экспериментальной авиации;
2) эксплуатационная документация ЭГВС – комплект документов, регламентирующий летную и техническую эксплуатацию ЭГВС, включая его техническое обслуживание и ремонт конкретного ЭГВС и его компонентов, а также содержащий условия эксплуатации и эксплуатационные ограничения;
3) удостоверение соответствия ЭГВС НЛГ – документ, выданный уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, удостоверяющий соответствие конструкции ЭГВС, характеристик и эксплуатационно-технической документации нормам летной годности;
4) разработчик физическое или юридическое лицо, осуществляющее разработку авиационной техники;
5) модификация ВС – любое изменение принятой конструкции ВС и (или) его компонентов, которое существенно влияет на их летную годность или затрагивает их характеристики, влияющие на окружающую среду;
6) воздушное судно (далее – ВС) – аппарат, поддерживаемый в атмосфере за счет его взаимодействия с воздухом, исключая взаимодействие с воздухом, отраженным от земной (водной) поверхности;
7) изготовитель физическое или юридическое лицо, осуществляющее изготовление ВС;
8) доказательная документация – документация, содержащая результаты проверок, испытаний, исследований и оценок технического состояния авиационной техники;
9) заявитель – физическое или юридическое лицо, обратившееся с заявкой в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации для сертификации экземпляра гражданского воздушного судна (далее – ЭГВС);

2015 жылғы 18 маусым
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
Министрі міндетін атқарушысының
2015 жылғы 24 ақпандағы
№ 193 бұйрығымен
бекітілген
Азаматтық әуе кемесі данасын сертификаттау және оның ұшуға
жарамдылық нормаларына сәйкестігіне куәлік беру қағидалары
1. Осы Азаматтық әуе кемесі данасын сертификаттау және оның ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігіне куәлік беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 14-бабының 41-21) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидалар әуе кемесі данасын сертификаттау және оның ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігіне куәлік (бұдан әрі – сәйкестік куәлігі) беру тәртібін анықтайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және азаматтық және эксперименттік авиация қызметі саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) АӘКД пайдалану құжаттамасы – АӘКД ұшу және техникалық пайдалануды регламенттейтін (реттейтін) құжаттар жиынтығы, ол нақты АӘКД және оның құрауыштарына техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді, сондай-ақ пайдалану шарттары мен пайдалану шектеулерін қамтиды;
3) АӘКД ҰЖН-ға сәйкестік куәлігі – АӘКД конструкциясының сәйкестігін, сипаттамалары мен пайдалану-техникалық құжаттамасының ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкестігін куәландыратын, уәкілетті орган берген құжат;
4) әзірлеуші – авиациялық техниканы әзірлеуді жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
5) ӘК түрлендіру – ӘК-нің қабылданған конструкциясын және (немесе) олардың ұшу жарамдылығына елеулі әсерін тигізетін немесе қоршаған ортаға әсер ететін сипаттамаларын қозғайтын құрамдастарын кез келген түрде өзгерту;
6) әуе кемесi (бұдан әрі – ӘК) – жер (су) бетiнен шағылысқан ауамен әрекеттесудi болғызбай, ауамен өзара әрекеттесу есебiнен атмосферада қалықтайтын аппарат;
7) дайындаушы – ӘК дайындауды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
8) дәлелдемеу құжаттамасы – авиациялық техникаларды тексеру, сынау, зерттеу мен техникалық жай-күйін бағалау нәтижелерін қамтитын құжаттама;
9) өтініш беруші – азаматтық әуе кемесінің данасын (бұдан әрі – АӘКД) сертификаттау үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) өтінім жасаған жеке немесе заңды тұлға;

10) эксплуатант – физическое или юридическое лицо, занимающееся эксплуатацией гражданских воздушных судов или предлагающее свои услуги в этой области;
11) экспертная организация – некоммерческая организация, объединяющая эксплуатантов воздушных судов;
12) техническая экспертная комиссия – постоянно действующий рабочий орган экспертной организации, уполномоченной для осуществления экспертной оценки конструкции, летных характеристик летательного аппарата и определения его технического состояния и годности к полетам;
13) нормы летной годности (далее – НЛГ) – требования к конструкции, параметрам и летным качествам воздушных судов и их компонентов, направленных на обеспечение безопасности полетов;
14) сертификат типа – документ, подтверждающий соответствие нормам летной годности конструкции типа гражданского ВС.
4. Каждый экземпляр гражданского воздушного судна, не имеющий утвержденной типовой конструкции, должен быть сертифицирован и иметь выданное уполномоченным органом в сфере гражданской авиации удостоверение соответствия его конструкции, характеристик и эксплуатационно-технической документации нормам летной годности.
ВС, на которое выдано удостоверение соответствия, не допускается к осуществлению коммерческих воздушных перевозок.
5. Содержащиеся в настоящих Правилах процедуры и общие технические требования применяются к ЭГВС легкой и сверхлегкой авиации (самолеты, вертолеты, планеры с мотором, автожиры, аэростатические воздушные суда) с максимальной взлетной массой не более 2250 кг.
6. При модификации ЭГВС он подлежит повторной сертификации.
2. Порядок сертификации ЭГВС
7. Заявитель в уполномоченный орган подает заявку на сертификацию ЭГВС по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
К заявке прилагаются:
1) комплект эксплуатационной документации экземпляра ВС;
2) спецификация экземпляра ВС, которая должна содержать краткое техническое описание, принципиальные схемы систем, основные характеристики, а также ожидаемые условия эксплуатации и ограничения, в диапазоне которых будет сертифицироваться экземпляр ВС;
3) виды ВС в трех проекциях или фотографии в различных ракурсах: спереди, сбоку, сзади;
4) первичные платежные документы, подтверждающие законность приобретения ВС или сборочного комплекта, двигателя, винта, агрегатов и комплектующих изделий;
5) копия документа, подтверждающего уплату сбора за выдачу удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна.
8. Уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней с момента получения заявки привлекает некоммерческую организацию для проведения работ по сертификационному обследованию на оценку соответствия конструкции, характеристик и эксплуатационно-технической документации ЭГВС нормам летной годности.

10) пайдаланушы – азаматтық әуе кемелерiн пайдаланумен айналысатын немесе осы салада өз қызметтерiн ұсынатын жеке немесе заңды тұлға;
11) сараптамалық ұйым – әуе кемелерін пайдаланушыларды біріктіретін коммерциялық емес ұйым;
12) техникалық сараптамалық комиссия – ұшу аппаратының конструкциясына, ұшу сипаттамаларына сараптамалық және оның техникалық жай-күйі мен ұшуларға жарамдылығын анықтауды жүзеге асыру үшін уәкілеттік берілген сараптамалық ұйымның тұрақты жұмыс істейтін жұмыс органы;
13) ұшуға жарамдылық нормалары (бұдан әрі – ҰЖН) – ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған әуе кемелерінің конструкциясына, параметрлері мен ұшу сапаларына және олардың құрамдастарына қойылатын талаптар;
14) үлгі сертификаты – азаматтық ӘК үлгісінің ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін растайтын құжат.
4. Бекітілген үлгі конструкциясы жоқ азаматтық әуе кемесінің әрбір данасы сертификатталуға және оның конструкциясының, сипаттамаларының және пайдалану-техникалық құжаттамасының ұшуға жарамдылығы нормаларына сәйкестігіне азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган берген куәлігі болуға тиіс.
Сәйкестік куәлігі берілген ӘК коммерциялық әуе тасымалдарын жүзеге асыруға жіберілмейді.
5. Осы Қағидаларда қамтылған рәсімдер мен жалпы техникалық талаптар жеңіл және аса жеңіл авиацияның ең ауыр ұшып көтерілу салмағы 2250 кг аспайтын АӘКД (ұшақтар мен тікұшақтар, моторлы планерлер, автожирлер, аэростаттық әуе кемелері) қолданылады.
6. АӘКД түрлендіру кезінде ол екінші қайта сертификаттауға жатады.
2. АӘКД сертификаттау тәртібі
7. Өтініш беруші осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша АӘКД-ні сертификаттауға азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға өтінім береді.
Өтінімге:
1) ӘК данасының пайдалану құжаттамасының жиынтығы;
2) ӘК данасының ерекшелігі, ол қысқаша техникалық сипаттаманы, жүйелердің басты схемаларын, негізгі сипаттамаларын, сондай-ақ ӘК данасы сертификатталатын ауқымдағы, пайдаланудың күтілетін жағдайлары мен шектеулерін қамтуы тиіс;
3) ӘК-нің үш проекциядағы немесе фотографиядағы түрлі кескіндердегі түрлері: алдынан, бүйірінен, артынан;
4) ӘК немесе құрастыру жиынтығын, қозғалтқышты, қалақты, агрегаттар мен жинақтаушы бұйымдарды сатып алудың заңдылығын растайтын бастапқы төлем құжаттары;
5) азаматтық әуе кемесі данасының сәйкестік куәлігін бергені үшін алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі қоса беріледі.
8. Уәкілетті орган өтінімді алған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде АӘКД-нің конструкциясының, сипаттамаларының және пайдалану-техникалық құжаттамасының ұшуға жарамдылығы нормаларына сәйкестігін бағалауға сертификаттық тексеру бойынша жұмыстар жүргізуге комерциялық емес ұйымды тартады.

9. Экспертная организация оценивает аэродинамические и прочностные характеристики ВС, конструкцию, качество его изготовления (капитального ремонта), техническое состояние с использованием инструктивного материала, разработанного уполномоченным органом.
По окончании сертификационного обследования экспертная организация оформляет акт оценки технического состояния и определения годности к полетам ЭГВС по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с приложением:
1) карты данных удостоверения соответствия НЛГ по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) акта летно-технического обследования ЭГВС;
3) программы (регламента) технического обслуживания ЭГВС.
Примечание: акт летно-технического обследования ЭГВС и протокол летной экспертизы ЭГВС составляются в двух экземплярах, один из которых выдается заявителю.
10. Общий срок сертификации ЭГВС составляет тридцать календарных дней со дня регистрации заявки. В тех случаях, когда необходимо проведение дополнительного изучения или проверки, срок рассмотрения может быть продлен уполномоченным органом в сфере гражданской авиации не более чем на тридцать календарных дней, о чем сообщается заявителю в течение трех календарных дней с момента продления срока рассмотрения.
11. На основании положительного акта оценки технического состояния и определения годности к полетам ЭГВС уполномоченный орган выдает заявителю в течение десяти календарных дней со дня получения данного акта удостоверение соответствия ЭГВС НЛГ по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
В случае отрицательного акта оценки технического состояния и определения годности к полетам ЭГВС, уполномоченный орган отказывает в выдаче удостоверения соответствия ЭГВС НЛГ. При этом, заявителю дается мотивированный ответ в письменном виде с указанием причин отказа в течение пяти рабочих дней с момента получения данного акта.
В случае выявления несоответствий при сертификационном обследовании, заявитель составляет план корректирующих действий с указанием даты и ответственных лиц по устранению замечаний для утверждения уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.
С момента утверждения уполномоченным органом в сфере гражданской авиации плана корректирующих действий течение срока сертификации приостанавливается до устранения выявленных несоответствий.
12. Держатель удостоверения соответствия ЭГВС НЛГ, осуществивший изменения конструкции ЭГВС, его компонентов или эксплуатационной документации, в месячный срок извещает уполномоченный орган об этих изменениях и предъявляет ЭГВС для повторной сертификации.

9. Сараптамалық ұйым уәкілетті орган әзірлеген нұсқаулық материалды пайдалана отырып, ӘК техникалық жағдайын, аэродинамикалық және беріктік сипаттамаларын, конструкциясын, оның жасалу сапасын (күрделі жөнделуін) бағалайды.
Сертификаттық тексеру аяқталғаннан кейін сараптамалық ұйым осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша АӘКД техникалық жай-күйін бағалау және ұшуға жарамдылығын анықтау актісін ресімдеп, қоса береді:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰЖН сәйкестік куәлігінің деректер картасы;
2) АӘКД ұшу-техникалық тексеру актісі;
3) АӘКД техникалық қызмет көрсету бағдарламасы (регламенті).
Ескертпе: АӘКД ұшу-техникалық тексеру актісі және АӘКД ұшу сараптамасының хаттамасы екі данада жасалады, оның біреуі өтініш берушіге беріледі.
10. АӘКД сертификаттаудың жалпы мерзімі өтінім берілген күннен бастап күнтізбелік отыз күнді құрайды. Қосымша зерделеуді немесе тексеруді жүргізу қажет болатын жағдайларда, қарау мерзімі азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органмен күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін, бұл туралы қарау мерзімін ұзарту туралы шешім қабылданған сәттен бастап, күнтізбелік үш күн ішінде өтініш берушіге хабарланады.
11. АӘКД техникалық жай-күйін бағалау және ұшуға жарамдылығын анықтау актісі негізінде уәкілетті орган өтініш берушіге осы актіні алған күннен бастап он күнтізбелік күні ішінде 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша АӘКД ҰЖН сәйкестік куәлігін береді.
АӘКД техникалық жай-күйін бағалау және ұшуға жарамдылығын анықтаудың теріс актісі жағдайында уәкілетті орган АӘКД ҰЖН беруден бас тартады. Бұл ретте өтініш берушіге бас тарту себебін көрсете отырып, жазбаша түрде осы актіні алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде дәлелді жауап беріледі.
Егер сертификаттық тексеру кезінде сәйкессіздіктер анықталған жағдайда, өтініш беруші азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның бекітуі үшін сәйкессіздіктерді жою бойынша жауапты адамдарды және күнін көрсетіп, түзету іс-қимылының жоспарын жасайды.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган түзету іс-қимылының жоспарын бекіткен сәтінен бастап сертификаттау мерзімінің ағымы анықталған сәйкессіздіктер жойылғанға дейін тоқтатыла тұрады.
12. АӘКД конструкциясына, оның құрауыштарына немесе пайдалану құжаттамасына өзгерістерді жүзеге асырған АӘКД ҰЖН сәйкестік куәлігінің ұстаушысы бір ай мерзімнің ішінде уәкілетті органды осы өзгерістер туралы хабардар етеді және АӘКД-ны қайта сертификаттауға ұсынады.

13. За сертификацию экземпляра гражданского воздушного судна взимается сбор в порядке и размере, определяемом Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс). Сертификация осуществляется после уплаты в государственный бюджет указанного сбора.
14. Действие удостоверения соответствия ЭГВС НЛГ приостанавливается в течение шести месяцев или прекращается в случаях:
1) если в сертифицированную уполномоченным органом конструкцию ЭГВС или его эксплуатационную документацию внесены изменение или дополнение, не согласованные уполномоченным органом;
2) утери или его порчи;
3) выявления в процессе эксплуатации присущих данному ЭГВС недостатков, связанных с нарушением его летной годности и угрожающих безопасности полетов;
4) авиационного происшествия или повреждения ЭГВС, приведших к нарушению летной годности.
При этом, уполномоченный орган информирует о приостановлении и прекращении действия удостоверения соответствия ЭГВС НЛГ эксплуатанта в течение пяти рабочих дней с момента установления причин, послуживших приостановлению и прекращению действия указанного удостоверения.
Во всех указанных выше случаях держатель удостоверения соответствия ЭГВС НЛГ должен сообщить и, в случае приостановления, вернуть сертификат ЭГВС в уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней.
15. Возобновление действия сертификата ЭГВС производится со дня согласования уполномоченным органом в сфере гражданской авиации акта об устранении причин, вызвавших приостановление его действия, представленного заявителем с приложением доказательной документации.
16. В случае не устранения причин, на основании которых было приостановлено действие сертификата ЭГВС, уполномоченный орган отказывает в течение пятнадцать рабочих дней с момента представления соответствующей заявки в возобновлении действия сертификата ЭГВС. При этом, заявителю дается мотивированный ответ в письменном виде.
17. При утрате или приведении в негодность удостоверения соответствия ЭГВС НЛГ выдача его дубликата производится на основании представления в уполномоченный орган следующих документов:
1) заявления держателя удостоверения соответствия ЭГВС НЛГ о выдаче дубликата сертификата ЭГВС, оформленного в произвольной форме с указанием в нем причин и обстоятельств утраты удостоверения соответствия ЭГВС НЛГ или приведения его в негодность;
2) удостоверения соответствия ЭГВС НЛГ, если он пришел в негодность.
18. Выдача дубликата удостоверения соответствия ЭГВС НЛГ производится в течение двух рабочих дней со дня подачи заявления. В правом верхнем углу дубликата удостоверения делается отметка "Дубликат".
Приложение 1
к Правилам сертификации и
выдачи удостоверения
соответствия экземпляра
гражданского воздушного судна
нормам летной годности
Форма
Руководителю
уполномоченного органа
ЗАЯВКА
НА СЕРТИФИКАЦИЮ ЭКЗЕМПЛЯРА ГРАЖДАНСКОГО
ВОЗДУШНОГО СУДНА
Прошу провести сертификацию экземпляра гражданского воздушного судна
___________________________________________________________________,
(наименование ЭГВС)
которое принадлежит
___________________________________________________________________
(владелец ЭГВС)
Адрес и телефон
___________________________________________________________________
Сообщаю основные сведения о воздушном судне:
Вид воздушного судна
___________________________________________________________________
(самолет, вертолет, планер, аэростатическое воздушное судно и др.)
Использованная конструкторская документация _______________________
___________________________________________________________________
(собственный проект, готовая КД, имеющая прототип, восстановленное ВС
и др.)
Построено в условиях ______________________________________________
(индивидуально, в техническом клубе, на заводе и др.)
Назначение ЭГВС ___________________________________________________
Ожидаемые условия эксплуатации ____________________________________
Я отвечаю за достоверность представленных сведений в порядке,
установленном законодательством Республики Казахстан.
Мне неизвестны факты, которые свидетельствовали бы о том, что
заявляемое для экспертизы ВС не могло бы соответствовать
предъявляемым к нему требованиям.
Заявитель ____________/_________________/ М.П.
подпись фамилия, инициалы
"__" __________ 20__ г.
Приложение 2
к Правилам сертификации и выдачи
удостоверения соответствия экземпляра
гражданского воздушного судна
нормам летной годности
Форма
АКТ
оценки технического состояния и определения годности к
полетам экземпляра гражданского воздушного судна
В соответствии с приказом ___________________________________________
от "___" ___________ 20_____ года № __________________ комиссией в
составе:
Председатель:________________________________________________________
(Ф.И.О. должность)
Члены комиссии:
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. должность)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. должность)
Проведена оценка по программе сертификации летной годности
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование организации)
Текст акта оценки о годности к
эксплуатации гражданских воздушных судов
В заключительной части акта указывается соответствие
(несоответствие) эксплуатационной документации, воздушного судна и
его оборудования установленным требованиям к экземпляру воздушного
гражданского судна и нормативным правовым актам Республики Казахстан
в сфере гражданской авиации, заявляемым видам полетов.
Председатель:
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О.) (подпись)
Члены комиссии:
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О.) (подпись)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О.) (подпись)
С актом ознакомлен:
Руководитель организации ______________________________________
(Ф.И.О.) (подпись)
Приложение 3
к Правилам сертификации и выдачи
удостоверения соответствия экземпляра
гражданского воздушного судна
нормам летной годности
Форма
КАРТА ДАННЫХ
(для единичного экземпляра гражданского воздушного судна, за
исключением единичного экземпляра аэростатического воздушного
судна)
Настоящая карта данных является неотъемлемой частью
удостоверения соответствия № _____ и содержит основные
эксплуатационные ограничения и характеристики единичного экземпляра
гражданского воздушного судна
_____________________________________________________________________
(самолет, вертолет, автожир и др., его наименование)

13. Азаматтық әуе кемесінің данасын сертификаттау үшін 2008 жылғы 10 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) айқындалатын тәртіппен және мөлшерде алым төленеді. Сертификаттау мемлекеттік бюджетке көрсетілген алым төленгеннен кейін жүзеге асырылады.
14. АӘКД ҰЖН сәйкестік куәлігінің қолданылуы алты айдың ішінде мына жағдайларда тоқтатылады және тоқтатыла тұрады:
1) егер уәкілетті орган сертификаттаған АӘКД немесе оның пайдалану құжаттамасына уәкілетті органмен келісілмеген, осы Қағидаларда көзделген рәсімдер бұзыла отырып, өзгеріс немесе толықтыру енгізілсе;
2) жоғалған немесе бүлінген жағдайда;
3) осы АӘКД пайдалану үдерісінде оның ұшу жарамдылығын бұзуға және ұшудың қауіпсіздігіне қатер төндіруге байланысты кемшіліктер анықталса;
4) ұшу жарамдылығын бұзуға әкелген авиациялық оқиға болған немесе АӘКД зақымдалған жағдайда.
Бұл ретте, уәкілетті орган АӘКД ҰЖН сәйкестік куәлігінің қолданылуы тоқтатылса және тоқтатылғандығы туралы пайдаланушыға осы куәліктің қолданылуының тоқтатыла тұруына және тоқтатылуына әкелген себептер анықталған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде хабарлайды.
Жоғарыда көрсетілген барлық жағдайда АӘКД ҰЖН сәйкестік куәлігінің ұстаушысы хабарлауы немесе тоқтатыла тұрған жағдайда АӘКД сертификатын уәкілетті органға бес жұмыс күні ішінде қайтаруы тиіс.
15. АӘКД сертификатының қолданылуын қалпына келтіру өтініш беруші дәлелдеме құжаттамасымен бірге ұсынған оның қолданысын тоқтата тұруға әкелген себептердің жойылғаны туралы актіге азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган келісім берген күннен бастап жүргізіледі.
16. АӘКД сертификаты қолданысының тоқтатыла тұруына негіз болған себептер жойылмаған жағдайда уәкілетті орган тиісті өтінімді алғаннан бастап он бес жұмыс күні ішінде АӘКД сертификатының қолданысын жаңартудан бас тартады. Бұл ретте, өтініш берушіге жазбаша түрде дәлелді жауап беріледі.
17. АӘКД ҰЖН сәйкестік куәлігі жоғалған немесе бүлінген жағдайда уәкілетті органға мына құжаттарды ұсынудың негізінде оның телнұсқасын беру жүргізіледі:
1) АӘКД ҰЖН сәйкестік куәлігі ұстаушысының АӘКД ҰЖН сәйкестік куәлігін жоғалтудың немесе бүлінуінің себептері мен жағдайлары көрсетіліп, еркін нысанда ресімделген АӘКД сертификатының телнұсқасын беру туралы өтініші;
2) егер жарамсыз болса, АӘКД ҰЖН сәйкестік куәлігі.
18. АӘКД ҰЖН сәйкестік куәлігінің телнұсқасын беру өтініш берілген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде жүргізіледі. Куәлік телнұсқасының жоғары оң жақ бұрышына "Телнұсқа" белгісі қойылады.
Азаматтық әуе кемесі
данасын сертификаттау және
оның ұшуға жарамдылық
нормаларына сәйкестігіне
куәлік беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Уәкілетті органның
Басшысына
ӘУЕ КЕМЕСІНІҢ ДАНАСЫН СЕРТИФИКАТТАУҒА АРНАЛҒАН
ӨТІНІМ
____________________________________________________________ тиесілі.
(АӘКД иесі)
____________, әуе кемесінің данасына сертификаттау жүргізуді өтінемін
(АӘКД атауы)
Мекенжайы мен телефоны
____________________________________________________________________
Әуе кемесі туралы негізгі мәліметтерді хабарлаймын:
Әуе кемесінің түрі
____________________________________________________________________
(ұшақ, тікұшақ, планер, аэростатикалық әуе кемесі және т.б.)
Пайдаланылған конструкторлық құжаттама
____________________________________________________________________
(жеке жоба, прототипі бар, дайын КҚ, қалпына келтірілген ӘК және
т.б.)
Мына жағдайларда жасалған
____________________________________________________________________
(жеке, техникалық клубта, зауытта және т.б.)
АӘКД пайдалану
____________________________________________________________________
Пайдаланудың күтілетін шарттары _______________________________
Мен ұсынылған мәліметтердің дәйектілігіне Қазақстан Республикасының
заңнамасында белгіленген тәртіппен жауап беремін.
Сараптама үшін мәлімденген ӘК оған қойылатын талаптарға сәйкес
еместігі туралы куәландыратын фактілер маған белгілі емес.
Өтініш беруші ____________ /_________________/
Қолы тегі, аты-жөні
20_ ж. "__" __________
Азаматтық әуе кемесі
данасын сертификаттау және
оның ұшуға жарамдылық
нормаларына сәйкестігіне
куәлік беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Әуе кемесі данасының техникалық жай-күйін бағалау және ұшуға жарамдылығын анықтау
АКТІСІ
____________________________________________________________________
20__ жылғы "___" ________________ № ________________ бұйрығына сәйкес
комиссия мынадай құрамда:
Төраға: _____________________________________________________________
(Т.А.Ә., қызметі)
Комиссия мүшелері: __________________________________________________
(Т.А.Ә., қызметі)
____________________________________________________________________
(Т.А.Ә., қызметі)
Ұшу жарамдылығын сертификаттау бағдарламасы бойынша
____________________________________________________________________
___________________________________________________ бағалау жүргізді.
(ұйымның атауы)
Азаматтық әуе кемелерінің пайдалануға жарамдылығын бағалау актісінің
мәтіні
Актінің қорытынды бөлігінде пайдалану құжаттамасының, әуе
кемесі мен оның жабдығының азаматтық әуе кемесінің данасына
белгіленген талаптарға және Қазақстан Республикасының азаматтық
авиация саласындағы нормативтік құқықтық актілеріне, мәлімделетін ұшу
түрлеріне сәйкестігі (сәйкессіздігі) көрсетіледі.
Төраға: ____________________________ ___________________
(Т.А.Ә.) (қолы)
Комиссия мүшелері:
__________________________ _____________________
(Т.А.Ә.) (қолы)
__________________________ ____________________
(Т.А.Ә.) (қолы)
Актімен таныстым:
Ұйым басшысы ____________________________ ___________________
(Т.А.Ә.) (қолы)
Азаматтық әуе кемесі
данасын сертификаттау және
оның ұшуға жарамдылық
нормаларына сәйкестігіне
куәлік беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
ДЕРЕКТЕР КАРТАСЫ
(Аэростатикалық әуе кемесінің жеке данасын қоспағанда, азаматтық әуе
кемесінің данасы үшін)
Осы деректер картасы № _____ сәйкестік куәлігінің ажырамас бөлігі
болып табылады_________________________________________________ және
(ұшақ, тікұшақ, автожир және т.б., оның атауы)
азаматтық әуе кемесінің данасының негізгі пайдалану шектеулері мен
сипаттамаларын қамтиды

1. Двигатель (двигатели)
_____________________________________________________________________
1) мощность, л.с. ____
2) максимальные обороты, об/мин _____________________________________
2. Воздушный винт____________________________________________________
3. Топливо___________________________________________________________
4. Максимальная взлетная масса ВС, ____кг____________________________
5. Центровка:
1) предельно-передняя _____, % _______
2) предельно-задняя _____, % _________
6. Грузоподъемность, кг ________________________________________
7. Ограничения по скорости:
1) максимально допустимая, км/ч______________________________________
2) минимально допустимая, км/ч_______________________________________
3) скорость отрыва при взлете, км/ч__________________________________
4) скорость приземления при посадке, км/ч ___________________________
8. Состав экипажа, чел.______________________________________________
9. Метеоусловия для выполнения полетов:
1) высота облаков, м_________________________________________________
2) горизонтальная видимость, м_______________________________________
3) ветер, м/с:
4) на взлете, м/с:
5) встречный, м/с ___________________________________________________
6) попутный, м/с ____________________________________________________
7) под 90 град., м/с ________________________________________________
8) на посадке, м/с:
9) встречный, м/с____________________________________________________
10) попутный, м/с____________________________________________________
11) под 90 град., м/с________________________________________________
12) температура окружающего воздуха, град. оС________________________
10. Запрещено: ______________________________________________________
Руководитель организации, проводившей обследование ЭГВС
__________/_____________________/
Подпись фамилия, инициалы
М.П. "___" ___________ 20__ г.
КАРТА ДАННЫХ
(единичного экземпляра аэростатического воздушного судна)
Настоящая карта данных является неотъемлемой частью
удостоверения соответствия № _______ и содержит основные
эксплуатационные ограничения и характеристики единичного экземпляра
аэростатического воздушного судна
____________________________________________________________________
(аэростатическое воздушное судно)
1. Общие сведения:
Класс
Тип
Опознавательный знак
Идентификационный №
Дата изготовления

1. Қозғалтқыш (қозғалтқыштар)
_____________________________________________________________________
1) қуаты, л.с._______________________________________________________
2) ең жоғары айналымдары, айн/мин____________________________________
2. Әуе винті_________________________________________________________
3. Отын _____________________________________________________________
4. ӘК-нің ең жоғары ұшу салмағы, кг _________________________________
5. Теңдестіру:
1) ең шекті-алдыңғы, %_______________________________________________
2) ең шекті-артқы, %_________________________________________________
6. Жүк көтергіштігі, кг______________________________________________
7. Жылдамдық бойынша шектеулер:
1) ең жоғары рұқсат етілген, км/с____________________________________
2) ең төменгі рұқсат етілген, км/с___________________________________
3) ұшып көтерілу кезіндегі ажырау жылдамдығы, км/с___________________
4) қону кезіндегі түсу жылдамдығы, км/с______________________________
8. экипаж құрамы, адам_______________________________________________
9. ұшуды орындау үшін метеожағдайлар:
1) бұлттардың биіктігі, м____________________________________________
2) көлденең көріну, м________________________________________________
3) жел, м/с_________________________________________________________:
4) ұшуға көтерілгендегі, м/с________________________________________:
5) қарсы жел, м/с____________________________________________________
6) жолай жел, м/с____________________________________________________
7) 90 градустағы, м/с________________________________________________
8) қону кездегі, м/с________________________________________________:
9) қарсы жел, м/с____________________________________________________
10) жолай жел, м/с___________________________________________________
11) 90 градустағы, м/с_______________________________________________
12) қоршаған ауаның температурасы, град. 0С__________________________
10. Тыйым салынған: _________________________________________________
АӘКД тексеруді жүргізген ұйымның басшысы
_________/_________________/
Қолы аты-жөні
М.О.
20__ ж. "__" ___________
ДЕРЕКТЕР КАРТАСЫ
(Аэростатикалық әуе кемесі данасына)
Осы деректер картасы № _______ сәйкестік куәлігінің ажырамас
бөлігі болып табылады және аэростатикалық әуе кемесі данасының
негізгі пайдалану шектеулері мен сипаттамаларын мазмұндайды.
____________________________________________________________________
(аэростатикалық әуе кемесі)
1. Жалпы мәліметтер:
Класс
Түрі
Айырым белгісі
Сәйкестендіру №
Дайындалған күні
Пайдалану басталғаннан бергі ұшу

2. Оболочка:
наличие опознавательного знака
расцветка и характерные признаки
объем оболочки
заводской номер
изготовитель
3. Основные комплектующие изделия (заводской №, дата изготовления,
изготовитель)
Гондола
Горелка
Комплект газовых баллонов
4. Тип топлива
5. Основные характеристики и ограничения
№ п/п
Параметры
По формуляру
По результатам
Оценки
соответствия
1.
Количество топлива, заправляемого в газовый баллон, л
2.
Предельно допустимая температура нагрева оболочки, град. оС
3.
Масса пустого аэростата, кг
4.
Масса полезного груза, включая пилота и пассажиров при +15 град. оС, кг
5.
Максимальная высота полета, м
6.
Vу в режиме набора, м/с
7.
Vу в режиме снижения, м/с
8.
Метеоусловия для выполнения полетов:
Температура окружающей
среды, град. оС
Скорость ветра у земли, м/с
Руководитель организации, проводившей обследование экземпляра
гражданского воздушного судна
_________/____________________/
Подпись фамилия, инициалы
М.П.
"___" ___________ 20__ г.
Приложение 4
к Правилам сертификации и выдачи
удостоверения соответствия экземпляра
гражданского воздушного судна
нормам летной годности
Форма
-Герб-
_____________________________________________________________________
Уполномоченный орган
Удостоверение соответствия
Экземпляра гражданского воздушного судна
нормам летной годности
№ ____
Экземпляр гражданского воздушного судна
_____________________________________________________________________
(самолет, вертолет, автожир, аэростатическое воздушное судно и др.,
его назначение)
идентификационный № ________________________________________________,
соответствует установленным требованиям к экземпляру гражданского
воздушного судна.
Основные ___ эксплуатационные ограничения и характеристики единичного
экземпляра гражданского воздушного судна
_____________________________________________________________________
(самолет, вертолет, автожир, аэростатическое воздушное судно и др.,
его назначение)
содержатся в карте данных, которая является неотъемлемой частью
настоящего удостоверения.
М.П. Руководитель
уполномоченного органа
__________________________
(подпись) Ф.И.О.
Дата вступления в силу удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности:
"____" _________ г.

2. Сырты:
Айырым белгісінің болуы
түсі және өзіндік белгілері
сыртының көлемі
зауыттық нөмірі
дайындаушы
3. Негізгі жинақтаушы бұйымдар (зауыттық N, жасалған күні, дайындаушы)
Гондола
Шілтер
Газ балондарының жинақтамасы
4. Отынның түрі
5. Негізгі сипаттамалары мен шектеулері
Р/с №
Параметрлері
Формуляр бойынша
Сәйкестік бағасының нәтижелері бойынша
1.
Газ баллонына толтырылатын отынның көлемі, л
2.
Сыртын қыздырудың ең шекті температурасы, град.0С
3.
Бос аэростаттың салмағы, кг
4.
+15 град.0С, температура кезінде ұшқыш пен жолаушыларды қоса есептегендегі қажетті жүктің салмағы, кг
5.
Ең жоғары ұшу биіктігі, м
6.
Биіктеу режиміндегі Vу, м/с
7.
Төмендеу режиміндегі Vу, м/с
8.
Ұшуларды орындау үшін метеожағдайлар: Қоршаған ортаның температурасы, град.0С Жер төңірегіндегі жел жылдамдығы, м/с
Азаматтық әуе кемесінің данасын тексеруді жүргізген ұйымның басшысы
_________/_________________/
Қолы аты-жөні
М.О.
20__ ж. "__" ___________
Азаматтық әуе кемесі
данасын сертификаттау және
оның ұшуға жарамдылық
нормаларына сәйкестігіне
куәлік беру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Елтаңба-
____________________________________________________________________
Уәкілетті орган
Азаматтық әуе кемесі данасының ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкестік
куәлігі
№ ____
сәйкестендіру № _______________________________ азаматтық әуе
кемесінің данасы
____________________________________________________________________
(ұшақ, тікұшақ, автожир, аэростатикалық әуе кемесі және т.б., оның
пайдаланылуы)
азаматтық әуе кемесінің данасына қойылатын белгіленген талаптарға
сәйкес.
____________________________________________________________________
(ұшақ, тікұшақ, автожир, аэростатикалық әуе кемесі және т.б., оның
пайдаланылуы)
азаматтық әуе кемесі жеке данасының негізгі пайдалану шектеулері мен
сипаттамалары деректер картасында қамтылған, ол осы куәліктің
ажырамас бөлігі болып табылады.
М.О. Уәкілетті органның басшысы
_________________________
(қолы) Т.А.Ә.
Азаматтық әуе кемесі данасының сәйкестік куәлігінің күшіне
енген күні: _____ ж. "____" _________