Об утверждении форм отчетов об инвентаризации парниковых газов
Приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 502. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 июля 2015 года № 11818. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 4 августа 2021 года № 289.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 04.08.2021 № 289 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 29) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года, подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) форму отчета об инвентаризации парниковых газов для субъектов распределения квот на выбросы парниковых газов согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму отчета об инвентаризации парниковых газов для субъектов администрирования согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 15 мая 2013 года № 123-Ө "Об утверждении формы отчета об инвентаризации парниковых газов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8497, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 23 октября 2013 года № 299 (27573)).
3. Департаменту по изменению климата Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование копии настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) направление копии настоящего приказа в течении десяти календарных дней со дня его получения в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта.

Парниктік газдарды түгендеу туралы есептің нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2015 жылғы 28 шілдедегі № 502 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 31 шілдеде № 11818 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 4 тамыздағы № 289 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 04.08.2021 № 289 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 17-бабының 29) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңы 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес парниктік газдар шығарындыларына квота бөлу субъектілері үшін парниктік газдарды түгендеу туралы есептің нысаны;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес әкімшілік субъектілері үшін парниктік газдарды түгендеу туралы есептің нысаны бекітілсін.
2. "Парниктік газдарды түгендеу туралы есептің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2013 жылғы 15 мамырдағы № 123-Ө бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8497 болып тіркелген, "Казахстанская правда" газетінің 2013 жылғы 23 қазандағы № 299 (27573) санында жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Климаттың өзгеруі жөніндегі департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күннің ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықтың көшірмелерін оны алған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күнінің ішінде осы бұйрықтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне беруді қамтамасыз етсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра энергетики
Республики Казахстан
У. Карабалин
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
_____________ А. Смаилов
29 июля 2015 год
Приложение 1
к приказу и.о.
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 28 июля 2015 года № 502
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра энергетики РК от 02.06.2016 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма 1
Отчет об инвентаризации парниковых газов
для субъектов распределения квот на выбросы парниковых газов
Индекс: форма № 1
Периодичность: годовая
Круг лиц представляющих: операторы установок, подпадающие под требования по квотированию выбросов парниковых газов в соответствии со статьей 94-2 Экологического кодекса Республики Казахстан.
Куда представляется: уполномоченный орган в области охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Срок представления: до 1 апреля года, следующего за отчетным.
Отчет об инвентаризации парниковых газов для субъектов
распределения квот на выбросы парниковых газов
1. Полное наименование, бизнес-идентификационный номер (далее - БИН) или индивидуальный идентификационный номер оператора установки ___________________________________________________________
2. Юридический адрес оператора установки (область, район/город, населенный пункт) ___________________________________________________
3. Вид деятельности, по которому осуществляется квотирование выбросов парниковых газов по общему классификатору видов экономической деятельности __________________________________________
4. Ответственное лицо по отчету об инвентаризации парниковых газов (Фамилия, имя и отчество – при наличии (далее - ФИО)) _________
5. Контактные данные ответственного лица по отчету об инвентаризации парниковых газов _____________________________________
6. Отчетный год _______________________________________________
7. Фактический объем выбросов парниковых газов за отчетный год по стационарным источникам или мобильным источникам, приравненным к стационарным
Код строки
Наименование показателей
Наименованиеустановки
Наименованиеисточника
№ источника
Объем выбросов двуокиси углерода, тонн
Объем выбросов метана
Объем выбросов закиси азота
Объем выбросов перфторуглеродов
Объем выбросов парниковых газов в эквиваленте тонны двуокиси углерода, всего
Общий объем выбросов двуокиси углерода по всем источни
кам, тонн
Общий объем выбросов парниковых газов по всем источникам в эквиваленте тонны двуокиси углерода
тонн
в эквиваленте тонны двуокиси углерода
тонн
в эквиваленте тонны двуокиси углерода
тонн
в эквиваленте тонны двуокиси углерода
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
2
3
4

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
міндетін атқарушы
Ұ. Қарабалин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы
_____________ Ә. Смайылов
29 шілде 2015 жыл
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
міндетін атқарушысының
2015 жылғы 28 шілдедегі
№ 502 бұйрығына
1-қосымша
1-нысан
Парниктік газдар шығарындыларына квота бөлу субъектілері үшін
парниктік газдарды түгендеу туралы есеп
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 02.06.2016 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Индексі: № 1 нысан
Кезеңділігі: жылдық
Ұсынатын тұлғалар тобы: Экологиялық кодекстің 94-2-бабына сәйкес парниктік газдар шығарындыларын квоталау жөніндегі талаптарына түсетін қондырғылар операторлары.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган.
Тапсыру мерзімі: есептіден кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін.
Парниктік газдар шығарындыларына квота бөлу субъектілері үшін
парниктік газдарды түгендеу туралы есеп
1. Қондырғы операторының толық атауы, бизнес-сәйкестендіру
нөмірі (бұдан әрі- БСН) немесе жеке сәйкестендіру нөмірі ____________
2. Қондырғы операторының заңды мекенжайы (аудан, қала, ауыл)________________________________________________________________
3. Экономикалық қызмет түрінің жалпы сыныптауышы бойынша
парниктік газдар шығарындыларын квоталауды жүзеге асыратын қызмет
түрі ________________________________________________________________
4. Парниктік газдарды түгендеу туралы есеп бойынша жауапты адам
(тегі, аты, әкесінің аты - болған жағдайда (бұдан әрі - ТАӘ)) _______
____________________________________________________________________
5. Парниктік газдарды түгендеу туралы есеп беру бойынша жауапты
адамның байланыс деректері __________________________________________
6. Есептік жыл ________________________________________________
7. Стационарлық көздер немесе стационарлыққа теңестірілген
мобильді көздер бойынша есептік жыл ішінде парниктік газдар
шығарындыларының нақты көлемі
Жол коды
Көрсеткіштердің атауы
Қондырғының атауы
Көздің атауы
Көздің №
Көміртегі кос тотығы шығарындыларының көлемі, тонна
Метан шығарындыларының көлемі
Азот қышқылы шығарындыларының көлемі
Перфторкөміртегілері шығарындыларының көлемі
Көміртегі кос тотығы тоннасына тең келетін парниктік газдар шығарынды ларының көлемі, барлығы
Көміртегі қос тотығы шығарындыларынын барлық көздер бойынша жалпы көлемі, тонна
Көміртегі қос тотығы тоннасына тең келетін барлық көздер бойынша парниктік газдар шығарындыларының жалпы көлемі, тонна
тонна
көміртегі қос тотығы тоннасына тең келетін
тонна
көміртегі қос тотығы тоннасына тең келетін
тонна
көміртегі қос тотығы тонна сына тең келетін
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
2
3
4

12. Изменения в плане мониторинга за отчетный год
Код строки
Наименование показателей
Наименование установки
Наименование источника
№ источника
Периодичность в соответствии с планом мониторинга
Отклонения от плана мониторинга
Причины отклонения
Примечание
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
1
2
3
13. Подпись руководителя оператора установки (ФИО), печать
14. Отчет подтвержден аккредитованным органом по валидации и верификации (далее – аккредитованный орган)*_________________________
с уровнем заверения (разумный или ограниченный) _______________
1) полное наименование аккредитованного органа, осуществляющего верификацию, БИН;
2) номер и срок аттестата об аккредитации или дата, серия, номер свидетельства об аккредитации;
3) юридический адрес аккредитованного органа;
4) телефон, факс;
5) электронная почта;
6) ФИО, ответственного за верификацию;
7) подтверждение выбросов парниковых газов в следующем объеме:
_____ тонн двуокиси углерода;
_____ тонн общих выбросов ПГ в эквиваленте двуокиси углерода;
8) подпись руководителя аккредитованного органа (ФИО), печать.
*- верификация отчета об инвентаризации парниковых газов осуществляется независимыми аккредитованными организациями, осуществляющими валидацию и верификацию, до 1 января 2018 года.
Пояснение по заполнению
"Формы отчета об инвентаризации парниковых газов для субъектов
распределения квот на выбросы парниковых газов"
1. Форма отчета об инвентаризации парниковых газов для субъектов распределения квот на выбросы парниковых газов (далее – Форма) разработана в соответствии с подпунктом 29) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года.
2. Форма представляется операторами установок, подпадающими под требования по квотированию выбросов парниковых газов в соответствии со статьей 94-2 Экологического кодекса Республики Казахстан, ежегодно до 1 апреля года, следующего за отчетным.
3. Форма заполняется следующим образом:
в разделе 1 указывается полное наименование и бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер оператора установки;
в разделе 2 указывается юридический адрес оператора установки (область, район/город, населенный пункт);
в разделе 3 указывается вид деятельности, по которому осуществляется квотирование выбросов парниковых газов по общему классификатору видов экономической деятельности;
в разделе 4 указывается ответственное лицо по отчету об инвентаризации парниковых газов (Фамилия, имя и отчество – при наличии);
в разделе 5 указываются контактные данные ответственного лица по отчету об инвентаризации парниковых газов;
в разделе 6 указывается отчетный год, по итогам которого разработан отчет об инвентаризации выбросов парниковых газов.

12. Есептік жыл ішінде мониторинг жоспарындағы өзгерістер
Жол коды
Көрсеткіштердің атауы
Қондырғының атауы
Көздің атауы
Көздің №
Мониторинг жоспарымен сәйкес мерзімділік
Мониторинг жоспарынан ауытқу
Ауытқу себептері
Ескертпе
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
1
2
3
13. Қондырғы операторы басшысының қолы (ТАӘ, мөр
14. Есепті валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген
орган _______________________________________________________ растады
куәландыру деңгейімен (саналы немесе шектеулі) ________ растады
1) верификацияны жүзеге асыратын валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның толық атауы, БСН;
2) аккредиттеу туралы куәліктің нөмірі және мерзімді;
3) валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның
заңды мекенжайы;
4) телефон, факс;
5) электрондық мекенжайы;
6) верификацияға жауапты адамның ТАӘ
8) көлемдегі: _____ тонна көміртегі қос тотығының парниктік
газдар шығарындылары;
______ тонна көміртегінің қос тотығына тең келетін ПГ жалпы
шығарындылары растауы;
9) валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген орган
басшысының қолы (ТАӘ), мөр.
*- валидацияны және верификацияны жүзеге асыратын тәуелсіз
аккредиттелген ұйым парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы
есепті верификациялауды 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін жүзеге асырады.
"Парниктік газдар шығарындыларына квота бөлу субъектілері үшін
парниктік газдарды түгендеу туралы есептің нысанын" толтыру
бойынша түсініктеме
1. Парниктік газдар шығарындыларына квота бөлу субъектілері үшін парниктік газдарды түгендеу туралы есебі (бұдан әрі - Нысан) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 17-бабының 29) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Нысанды Экологиялық кодекстің 94-2-бабына сәйкес парниктік газдар шығарындыларын квоталау жөніндегі талаптарына түсетін қондырғылар операторлары жыл сайын, есептіден кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін ұсынады.
3. Нысан келесідей түрде толтырылады:
1-бөлімде қондырғы операторының толық атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
2-бөлімде қондырғы операторының заңды мекенжайы (аудан, қала, ауыл) көрсетіледі;
3-бөлімде экономикалық қызмет түрінің жалпы сыныптауышы бойынша парниктік газдар шығарындыларын квоталауды жүзеге асыратын қызмет түрі көрсетіледі;
4-бөлімде парниктік газдарды түгендеу туралы есеп бойынша жауапты адам (Тегі, аты, әкесінің аты - болған жағдайда);
5-бөлімде парниктік газдарды түгендеу туралы есеп беру бойынша жауапты адамның байланыс деректері көрсетіледі;
6-бөлімде есептік жыл көрсетіледі.

4. В разделе 7 указывается фактический объем выбросов парниковых газов за отчетный год по стационарным источникам или мобильным источникам, приравненным к стационарным:
в графе Б "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе В "Наименование источника" указывается полное наименование источника, который является причиной выброса парниковых газов;
в графе 7.1 "№ источника" указывается номер источника в пределах от 0001 до 5999 согласно схеме их расположения, которая составляется и хранится у оператора установки. При появлении нового источника ему присваивается номер, ранее не использовавшийся. При ликвидации источника его номер в дальнейшем не используется;
в графе 7.2 "Объем выбросов двуокиси углерода, тонн" указывается объем выбросов двуокиси углерода в тоннах;
графа "Объем выбросов метана" разделяется на графы 3 и 4. В графе 3 указывается объем выбросов метана в тоннах, в графе 4 указывается объем выбросов метана в эквиваленте тонны двуокиси углерода;
графа "Объем выбросов закиси азота" разделяется на графы 5 и 6. В графе 5 указывается объем выбросов закиси азота в тоннах, в графе 6 указывается объем выбросов закиси азота в эквиваленте тонны двуокиси углерода;
графа "Объем выбросов перфторуглеродов" разделяется на графы 7 и 8. В графе 7 указывается объем выбросов перфторуглеродов в тоннах, в графе 8 указывается объем выбросов перфторуглеродов в эквиваленте тонны двуокиси углерода;
в графе 7.9 "Объем выбросов парниковых газов эквиваленте тонны двуокиси углерода, всего" указывается общий объем выбросов по всем парниковым газам по каждому источнику. Объем выбросов парниковых газов указывается в эквиваленте тонны двуокиси углерода;
в графе 7.10 "Общий объем выбросов двуокиси углерода по всем источникам, тонн" указывается общий объем выбросов двуокиси углерода по всем источникам в тоннах;
в графе 7.11 "Общий объем выбросов парниковых газов по всем источникам в эквиваленте тонны двуокиси углерода" указывается общий объем выбросов парниковых газов по всем источникам в эквиваленте тонны двуокиси углерода.
5. В разделе 8 указывается полное наименование каждой использованной методики по расчету объемов выбросов парниковых газов с указанием использования уровня расчетов.
6. В разделе 9 указываются коэффициенты, использованные для расчетов:
в графе Б "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе В "Наименование источника" указывается полное наименование источника, который является причиной выброса парниковых газов;
в графе 9.1 "№ источника" указывается номер источника в пределах от 0001 до 5999 согласно схеме их расположения, которая составляется и хранится у оператора установки. При появлении нового источника ему присваивается номер, ранее не использовавшийся. При ликвидации источника его номер в дальнейшем не используется;

4. 7-бөлімде стационарлық көздер немесе стационарлыққа теңестірілген мобильді көздер бойынша есептік жыл ішіндегі парниктік газдар шығарындыларының нақты көлемі көрсетіледі:
"Қондырғының атауы" деген Б-бағанда қондырғының атауы көрсетіледі;
"Көздің атауы" деген В-бағанда парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын көздің толық атауы көрсетіледі;
"Көздің №" деген Г-бағанда қондырғы операторында жасалатын және сақталатын олардың орналастыру сызбасына сәйкес көздің нөмірі 0001-ден 5999 араласында көрсетіледі. Жаңа көз пайда болған кезде оған ертеде пайдаланылмаған нөмір беріледі. Көз жойылған кезде, оның нөмірі бұдан әрі қолданылмайды;
"Көміртегі қос тотығы шығарындыларының көлемі, тонна" деген 7.2-бағанда көміртегі қос тотығы шығарындыларының көлемі тоннада көрсетіледі;
"Метан шығарындыларының көлемі" деген баған 3 пен 4-ші бағанға бөлінеді: 3 бағанда метан шығарындыларының көлемі тоннада көрсетіледі; 4 бағанда көміртегі қос тотығы тоннасына тең келетін метан шығарындыларының көлемі көрсетіледі;
"Азот қышқылы шығарындыларының көлемі" деген баған 5 пен 6-ші бағанға бөлінеді: 5 бағанда азот қышқылы шығарындыларының көлемі тоннада көрсетіледі; 6-бағанда көміртегі қос тотығы тоннасына тең келетін азот қышқылы шығарындыларының көлемі көрсетіледі;
"Перфторкөміртегілері шығарындыларының көлемі" деген баған 7 және 8-ші бағанға бөлінеді: 7-бағанда Перфторкөміртегілері шығарындыларының көлемі тоннада көрсетіледі; 8-бағанда көміртегі қос тотығы тоннасына тең келетін Перфторкөміртегілері шығарындыларының көлемі көрсетіледі;
"Көміртегі қос тотығы тоннасына тең келетін парниктік газдар шығарындыларының көлемі, барлығы" деген 7.9-бағанда әрбір көздің барлық парниктік газдары бойынша жалпы көлемі көрсетіледі. Көміртегі қос тотығы тоннасына тең келетін парниктік газдар шығарындыларының көлемі көрсетіледі;
"Көміртегі қос тотығы шығарындыларының барлық көздер бойынша жалпы көлемі, тонна" деген 7.10-бағанда барлық көздер бойынша көміртегі қос тотығы шығарындыларының жалпы көлемі көрсетіледі;
"Көміртегі қос тотығы тоннасына тең келетін барлық көздер бойынша парниктік газдар шығарындыларының жалпы көлемі" деген 7.11-бағанда көміртегі қос тотығы тоннасына тең келетін барлық көдер бойынша парниктік газдар шығарындыларының жалпы көлемі көрсетіледі.
5. 8-бөлімде пайдаланылған есептеудің деңгейімен әрбір пайдаланылған есептеу әдістемесінің толық атауы көрсетіледі.
6. 9-бөлімде есептеу үшін пайдаланылған коэффициенттер көрсетіледі:
"Қондырғының атауы" деген Б-бағанда қондырғының атауы көрсетіледі;
"Көздің атауы" деген В-бағанда парниктік газдар шығарындыларына көздері болып табылатын толық атауы көрсетіледі;
"Көздің №" деген Г-бағанда қондырғы операторында жасалатын және сақталатын олардың орналастыру сызбасына сәйкес көздің нөмірі 0001-ден 5999 араласында көрсетіледі. Жаңа көз пайда болған кезде оған ертеде пайдаланылмаған нөмір беріледі. Көз жойылған кезде, оның нөмірі бұдан әрі қолданылмайды;

графа "Потребленное топливо" делится на графы 2 и 3. В графе 2 указывается вид использованного потребленного топлива, в графе 3 указывается фактический объем использованного потребленного топлива (в натуральных единицах);
графа "Произведенная продукция за отчетный год" делится на графы 4, 5 и 6. В графе 4 указывается вид произведенной продукции, в графе 5 указывается количество произведенной продукции в натуральных единицах, в графе 6 указывается объем выбросов парниковых газов от производства каждого вида продукции в тоннах;
графа "Коэффициенты, использованные для расчетов" подразделяется на графы 7, 8, 9. В графе 7 указывается коэффициент теплотворного нетто-значения, в единицах - терраДжоуль на тонну топлива; в графе 8 в случае сжигания топлива указывается коэффициент окисления либо коэффициент преобразования в случае промышленных процессов, в графе 9 указывается коэффициент выбросов углерода, в единицах - тонн на терраДжоуль или единица продукции.
7. В разделе 10 указывается изменение данных установок, которые произошли за отчетный год:
в графе Б "Вид деятельности" указывается вид деятельности, по которому произошли изменения;
в графе В "Изменение данных установок за отчетный год" описываются изменения установки, которые произошли за отчетный год;
в графе Г "Примечание" указываются примечания;
в строке 10.1 "приобретение" указывается, было ли приобретение за отчетный год;
в строке 10.2 "отчуждение" указывается, было ли отчуждение за отчетный год;
в строке 10.3 "аутсорсинг" указывается, осуществлялся ли аутсорсинг за отчетный год;
в строке 10.4 "сокращение производства" указывается, было ли произведено сокращение производства;
в сроке 10.5 "расширение производства" указывается, было ли произведено расширение производства;
в строке 10.6 "осуществление мероприятий по энергоэффективности и энергосбережению, переход на другую технологию или топливо" указываются мероприятия по энергоэффективности и энергосбережению, переход на другую технологию или топливо;
в строке 10.7 "осуществление внутренних проектов по сокращению выбросов парниковых газов (объем парниковых газов)" указывается объем парниковых газов, который был сокращен в результате осуществления внутренних проектов по сокращению выбросов парниковых газов;
в строке 10.8 "изменение методологии расчетов (плана мониторинга) (да/нет)" указывается, было или не было произведено изменение методологии расчетов;
в строке 10.9 "другие" указываются иные причины изменений, которые произошли по установкам в течение отчетного года.

"Тұтынылған отын" деген баған 2 және 3 бағандарға бөлінеді: 2-бағанда пайда болған тұтынылған отынның түрі көрсетіледі, 3-бағанда натуралды бірлікте пайда болған тұтынылған отынның нақты көлемі көрсетіледі;
"Есептік жылда өндірілген өнім" деген баған 4,5 және 6 бағандарға бөлінеді: 4-бағанда өндірілген өнімнің түрі көрсетіледі, 5-бағанда натуралды бірлікте өндірілген өнімнің мөлшері көрсетіледі, 6-бағанда әрбір өндірілген өнімнен парниктік газдар шығарындыларының көлемі тоннада көрсетіледі;
"Есептеу үшін пайдаланылған коэффициенттер" деген баған 7,8,9- бағандарға бөлінеді: 7-бағанда жылу шығару нетто-мағынасының коэффициенті, тонна отынға терраДжоуль бірліктерінде көрсетіледі; 8-бағанда тотығы коэффициенті отын жағу жағдайында немесе өзгеру коэффициенті өнеркәсіптік процестер жағдайында көрсетіледі; 9-бағанда көміртегі шығарындыларының коэффициенті, терраДжоуль тоннасында немесе өнім бірлігін көрсетіледі.
7. 10-бөлімде есептік жыл ішінде қондырғылар деректерінің өзгеруі көрсетіледі:
"Қызмет түрі" деген Б-бағанда өзгерген қызмет түрі көрсетіледі;
"Есептік жыл ішіндегі қондырғылар деректерінің өзгеруі" деген В-бағанда есептік жыл ішіндегі қондырғылар деректерінің өзгеруі сипатталады;
"Ескертпе" деген Г-бағанда ескертпелер көрсетіледі;
"сатып алу" деген 10-1 жолында есептік жылы болған сатып алу көрсетіледі;
"иеліктен алу" деген 10-2 жолында есептік жылы болған иеліктен алынғандар көрсетіледі;
"аутсорсинг" деген 10-3 жолында есептік жылы болған аутсорсинг көрсетіледі;
"өндірісті қысқарту" деген 10-4 жолында қысқартылған өндіріс көрсетіледі;
"өндірісті кеңейту" деген 10-5 жолында болған өндірісті кеңейту көрсетіледі;
"энергияны тиімді пайдалану және энергияны үнемдеу бойынша іс-шараларды жүзеге асыру, басқа технология немесе отынға көшу" деген 10-6 жолында энергияны тиімді пайдалану және энергияны үнемдеу бойынша іс-шараларды жүзеге асыру, басқа технология немесе отынға көшу көрсетіледі;
"парниктік газдар шығарындыларын (парниктік газдар көлемі) азайту бойынша ішкі жобаларды жүзеге асыру" деген 10-7 жолында парниктік газдар шығарындыларын азайту бойынша ішкі жобаларды жүзеге асыру нәтижесінде қысқартылған парниктік газдар көлемі көрсетіледі;
"есептеу әдіснамасының (мониторинг жоспарының өзгеруі (иә/жоқ" деген 10-8 жолында есептеу әдіснамасының өзгертілгені немесе өзгертілмегені көрсетіледі;
"басқалар" деген 10-9 жолында есепті жыл ішінде қондырғылар бойынша болған басқа өзгерістер көрсетіледі.

8. В разделе 11 указываются сведения по углеродным единицам (полученным, приобретенным, отчужденным и переданным) по каждой установке:
в графе Б "Вид углеродной единицы" указывается вид углеродной единицы;
в графе 11.1 "Полученные единицы квот на период действия Национального плана распределения квот" указывается объем единиц квот, полученный на период действия Национального плана распределения квот;
в графе 11.2 "Остаток полученных единиц квот на период действия Национального плана распределения квот" указывается остаток полученных единиц квот на период действия Национального плана распределения квот с учетом погашенных единиц квот за прошлый отчетный период;
в графе 11.3 "Дополнительный объем квот, выданный за отчетный год" указывается дополнительный объем единиц квот, выданный уполномоченным органом в отчетном году;
в графе 11.4 "Приобретенные за отчетный год" указывается объем единиц квот, приобретенный на отчетный год;
в графе 11.5 "Квоты, планируемый к приобретению за отчетный год" указывается объем единиц квот, планируемый к приобретению за отчетный год;
в графе 11.6 "Планируемые к получению единицы внутреннего сокращения за отчетный год" указывается объем единиц внутреннего сокращения, планируемый к получению за отчетный год;
в графе 11.7 "Отчужденные за отчетный год" указывается объем единиц квот, отчужденный на отчетный год;
в графе 11.8 " Планируемые к отчуждению за отчетный год" указывается объем единиц квот, планируемый к отчуждению за отчетный год;
в графе 11.9 "Переданные для погашения квоты за отчетный год" указывается объем единиц квот, переданный для погашения квоты за отчетный год;
в графе 11.10 "Планируемые к передаче погашения квоты за отчетный год" указывается объем единиц квот, переданный для погашения квоты за отчетный год;
в строке 11.1 "Единицы квот" указывается объем единиц квот, по графам Б, 11.1, 11.2, 11.3, 11.4, 11.5, 11.7, 11.8, 11.9, 11.10;
в строке 11.2 "Единицы внутренних сокращений выбросов" указывается объем единиц внутренних сокращений выбросов парниковых газов;
в строке 11.3 "Всего" указывается общий объем единиц квот, по графам Б, 11.1, 11.2, 11.3, 11.4, 11.5, 11.6, 11.7, 11.8,11.9.
9. В разделе 12 указываются изменения в плане мониторинга за отчетный год:
в графе Б "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе В "Наименование источника" указывается полное наименование источника, который является причиной выброса парниковых газов;
в графе Г "№ источника" указывается номер источника в пределах от 0001 до 5999 согласно схеме их расположения, которая составляется и хранится у оператора установки. При появлении нового источника ему присваивается номер, ранее не использовавшийся. При ликвидации источника его номер в дальнейшем не используется;
в графе Д "Периодичность в соответствии с планом мониторинга" указывается периодичность мониторинга в соответствии с планом мониторинга;
в графе Е "Отклонения от плана мониторинга " указываются отклонения от плана мониторинга;
в графе Ж "Причины отклонения" указываются причины отклонения от плана мониторинга;
в графе З "Примечание" указываются примечания.

8. 11-бөлімде әр қондырғы үшін көміртегі бірліктері бойынша мәліметтер (алынған, сатып алынған, иеліктен шығарылған және берілген) көрсетіледі:
"Көміртегі бірлігінің түрі" деген Б-бағанда көміртегі бірлігінің түрі көрсетіледі;
"Квоталар бөлудің ұлттық жоспарының қолданылу кезеңіне алынған көміртегі бірлігі" деген 11.1-бағанда квоталар бөлудің ұлттық жоспарының қолданылу кезеңіне алынған квота бірліктері көлемі көрсетіледі;
"Квоталар бөлудің ұлттық жоспарының қолданылу кезеңіне қалған көміртегі бірлігі" деген 11.2-бағанда тиісті кезеңге квоталар бөлудің ұлттық жоспарының қолданылу кезеңіне қалған көміртегі бірлігі көлемі көрсетіледі;
"Есептік жылда қосымша көлемді алған" деген 11.3-бағанда есептік жылда қосымша көлемді алған көміртегі бірлігі көлемі көрсетіледі;
"Есептік жылда сатып алынған" деген 11.4-бағанда есептік жылда сатып алынған квота бірліктері көлемі көрсетіледі;
"Есептік жылда сатып алу жоспарланған квота бірліктері" деген 11.5-бағанда есептік жылда сатып алуға жоспарланған квота бірліктері көлемі көрсетіледі;
"Есептік жылда алу жоспарланған ішкі азаюының бірлігі" деген 11.6-бағанда есептік жылда алу жоспарланған ішкі азаюының бірліктері көлемі көрсетіледі;
"Есептік жылда иеліктен шығарылған" деген 11.7-бағанда есептік жылда иеліктен шығарылған квота бірліктері көлемі көрсетіледі;
"Есептік жылда иеліктен шығару жоспарланған" деген 11.8-бағанда есептік жылда иеліктен шығару жоспарланған квота бірліктері көлемі көрсетіледі;
"Есептік жылда квотаны өтеу үшін берілген" деген 11.9-бағанда есептік жылда квотаны өтеу үшін берілген квота бірліктері көлемі көрсетіледі;
"Есептік жылда квотаны өтеу үшін беру жоспарланған" деген 11.10-бағанда есептік жылда квотаны өтеу үшін беру жоспарланған квота бірліктері көлемі көрсетіледі;
"Квота бірліктері" деген 11-1 жолында Б-11.1, 11.2, 11.3, 11.4, 11.5, 11.7, 11,8 11.9, 11.10 бағандары бойынша квота бірліктерінің жалпы көлемі көрсетіледі;
"Шығарындылардың ішкі азаюының бірліктері" деген 11-2 жолында Парниктік газдар шығарындыларың ішкі азаюы бірліктерінің көлемі көрсетіледі;
"Барлығы" деген 11-3 жолында Б-11.1, 11.2, 11.3, 11.4, 11.5, 11.6, 11.7,11.8, 11.9, 11.10 бағандары бойынша квота бірліктернің жалпы көлемі көрсетіледі.
9. 12-бөлімде есептік жыл ішінде мониторинг жоспарындағы өзгерістер көрсетіледі:
"Қондырғының атауы" деген Б-бағанда қондырғының атауы көрсетіледі;
"Көздің атауы" деген В-бағанда парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын көздің толық атауы көрсетіледі;
"Көздің №" деген Г-бағанда қондырғы операторында жасалатын және сақталатын олардың орналастыру сызбасына сәйкес көздің нөмірі 0001-ден 5999 араласында көрсетіледі. Жаңа көз пайда болған кезде оған ертеде пайдаланылмаған нөмір беріледі. Көз жойылған кезде, оның нөмірі бұдан әрі қолданылмайды;
"Мониторинг жоспарына сәйкес мерзімділік" деген Д-бағанда мониторинг жоспарына сәйкес мерзімділік көрсетіледі;
"Мониторинг жоспарынан ауытқу" деген Е-бағанда мониторинг жоспарынан ауытқу көрсетіледі;
"Ауытқу себептері" деген Ж-бағанда мониторинг жоспарынан ауытқу себептері көрсетіледі;
"Ескертпе" деген З-бағанда ескертпелер көрсетіледі.

10. В разделе 13 указывается подпись руководителя оператора установки, фамилия, имя, отчество при наличии, ставится печать.
11. В разделе 14 указывается подтверждение отчета об инвентаризации выбросов парниковых газов аккредитованным органом по валидации и верификации:
указывается уровень заверения (разумный или ограниченный);
в подпункте 1) указывается полное наименование аккредитованного органа по валидации и верификации, осуществляющего верификацию, БИН;
в подпункте 2) номер и срок аттестата об аккредитации или дата, серия, номер свидетельства об аккредитации;
в подпункте 3) указывается юридический адрес аккредитованного органа по валидации и верификации;
в подпункте 4) указывается номер телефона, факса верификатора;
в подпункте 5) указывается электронная почта верификатора;
в подпункте 6) указывается фамилия, имя, отчество при наличии, ответственного за верификацию;
в подпункте 7) указывается подтверждаемый объем выбросов парниковых газов в тоннах двуокиси углерода; а также объем общих выбросов парниковых газов в эквиваленте двуокиси углерода;
в подпункте 8) указывается подпись руководителя аккредитованного органа по валидации и верификации с фамилией, именем, отчеством при наличии, печать.
Приложение 2
к приказу и.о.
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 28 июля 2015 года № 502
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра энергетики РК от 02.06.2016 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма 2
Отчет об инвентаризации парниковых газов для субъектов
администрирования
Индекс: форма № 2
Периодичность: годовая
Круг лиц представляющих: операторы установок, подпадающие под требования по квотированию выбросов парниковых газов в соответствии со статьей 94-6 Экологического кодекса Республики Казахстан.
Куда представляется: территориальные подразделения уполномоченного органа в области охраны окружающей среды
Срок представления: до 1 апреля года, следующего за отчетным.
Отчет об инвентаризации парниковых газов
для субъектов администрирования
1. Полное наименование, бизнес-идентификационный номер (далее - БИН), или индивидуальный идентификационный номер оператора установки ___________________________________________________________
2. Юридический адрес организации(область, район/город, село)___
3. Вид деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности __________________________________________
4. Ответственное лицо по отчету об инвентаризации парниковых газов (Фамилия, имя и отчество – при наличии (далее - ФИО)) _______________________________________________________________

10. 13-бөлімде қолы, қондырғы операторы басшысының болған жағдайда тегі, аты және әкесінің аты көрсетіледі, мөр қойылады.
11. 14-бөлімде парниктік газдар шығарындыларына түгендеу туралы есепті валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның растауы көрсетіледі:
куәландыру деңгейі (саналы немесе шектеулі) көрсетіледі;
1) тармақшасында верификацияны жүзеге асыратын валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның толық атауы, БСН көрсетіледі;
2) тармақшасында аккредиттеу туралы куәліктің нөмірі және мерзімді; көрсетіледі;
3) тармақшасында валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның заңды мекенжайы көрсетіледі;
4) тармақшасында телефон, факс көрсетіледі;
5) тармақшасында электрондық мекенжайы көрсетіледі;
6) тармақшасында верификацияға жауапты адамның болған жағдайда тегі, аты және әкесінің аты көрсетіледі;
8) тармақшасында көміртегі қос тотығының тоннасында парниктік газдар шығарындыларының расталған көлемі, және тонна көміртегінің қос тотығына тең келетін парниктік газдар жалпы шығарындыларының расталған көлемі көрсетіледі;
9) тармақшасында валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген орган басшының болған жағдайда тегі, аты және әкесінің аты көрсетіледі, мөр қояды.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
міндетін атқарушысының
2015 жылғы 28 шілдедегі
№ 502 бұйрығына
2-қосымша
2-нысан
Әкімшілік субъектілері үшін парниктік газдарды түгендеу туралы
есеп
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 02.06.2016 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Индексі: № 2 нысан
Кезеңділігі: жылдық
Ұсынатын тұлғалар тобы:Экологиялық кодекстің 94-6-бабына сәйкес парниктік газдар шығарындыларын квоталау жөніндегі талаптарына түсетін қондырғылар операторлары.
Қайда ұсынылады: қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне.
Тапсыру мерзімі: есептіден кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін.
Әкімшілік субъектілері үшін парннктік газдарды түгендеу туралы
есеп
1. Қондырғы операторының толық атауы, бизнес-сәйкестендіру
нөмірі (бұдан әрі- БСН) немесе жеке сәйкестендіру нөмірі ____________
2. Қондырғы операторының заңы мекенжайы (аудан, қала, ауыл)____
3. Экономикалық қызмет түрінің жалпы сыныптауышы бойынша
парниктік газдар шығарындыларын квоталауды жүзеге асыратын қызмет
түрі ________________________________________________________________
4. Парниктік газдарды түгендеу туралы есеп бойынша жауапты адам
(тегі, аты, әкесінің аты - болған жағдайда (бұдан әрі - ТАӘ)) _______

графа "Коэффициенты, использованные для расчетов" подразделяется на графы 7, 8, 9. В графе 7 указывается коэффициент теплотворного нетто-значения, в единицах - терраДжоуль на тонну топлива; в графе 8 в случае сжигания топлива указывается коэффициент окисления либо коэффициент преобразования в случае промышленных процессов, в графе 9 указывается коэффициент выбросов углерода, в единицах - тонн на терраДжоуль или единица продукции.
7. В разделе 10 указываются сведения единицам внутреннего сокращения (полученным, отчужденным):
в графе 10.1 "Полученные единицы внутреннего сокращения на период действия Национального плана распределения квот" указывается объем единиц внутреннего сокращения, полученный на период действия Национального плана распределения квот;
в графе 10.2 "Остаток полученных единиц внутреннего сокращения на период действия Национального плана распределения квот" указывается остаток полученных единиц внутреннего сокращения на период действия Национального плана распределения квот;
в графе 10.3 "Отчужденные за отчетный год" указывается объем единиц внутреннего сокращения, отчужденный на отчетный год.
8. В разделе 11 указывается подпись руководителя оператора установки, фамилия, имя, отчество при наличии, ставится печать.

"Есептеу үшін пайдаланылған коэффициенттер" деген баған 7,8,9- бағандарға бөлінеді: 7-бағанда жылу шығару нетто-мағынасының коэффициенті, тонна отынға терраДжоуль бірліктерінде көрсетіледі; 8-бағанда тотығы коэффициенті отын жағу жағдайында немесе өзгеру коэффициенті өнеркәсіптік процестер жағдайында көрсетіледі; 9-бағанда көміртегі шығарындыларының коэффициенті, терраДжоуль тоннасында немесе өнім бірлігін көрсетіледі.
7. 10-бөлімде есептік жыл ішінде қондырғылар деректерінің өзгеруі көрсетіледі:
"Квоталар бөлудің ұлттық жоспарының қолданылу кезеңіне алынған ішкі азаюының бірлігі" деген 10.1-бағанда квоталар бөлудің ұлттық жоспарының қолданылу кезеңіне алынған ішкі азаюының бірліктері көлемі көрсетіледі;
"Квоталар бөлудің ұлттық жоспарының қолданылу кезеңіне қалған ішкі азаюының бірлігі" деген 10.2-бағанда тиісті кезеңге квоталар бөлудің ұлттық жоспарының қолданылу кезеңіне қалған ішкі азаюының бірлігі көлемі көрсетіледі;
"Есептік жылда иеліктен шығарылған ішкі азаюының бірлігі" деген 10.3- бағанда есептік жылда иеліктен шығарылған ішкі азаюының бірліктері көлемі көрсетіледі.
8. 11-бөлімде қондырғы операторы басшысының болған жағдайда тегі, аты және әкесінің аты көрсетіледі, мөр қойылады.