Об утверждении критериев оценки степени риска и формы проверочного листа в сфере газа и газоснабжения
Совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 441 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 483. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 августа 2015 года № 11827. Утратил силу совместным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 24 декабря 2015 года № 748 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 824
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра энергетики РК от 24.12.2015 № 748 и Министра национальной экономики РК от 29.12.2015 № 824 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 11, пунктом 3 статьи 13 и пунктом 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в сфере газа и газоснабжения согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) форму проверочного листа в сфере газа и газоснабжения согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые совместные приказы Министра нефти и газа Республики Казахстан и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу.
3. Комитету экологического регулирования, контроля и государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему «Әділет»;
3) направление копии настоящего совместного приказа в течение десяти календарных дней со дня его получения в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации» Министерства юстиции Республики Казахстан;
4) размещение настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта.

Газ және газбен жабдықтау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін және тексеру парағының нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 26 маусымдағы № 441 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 30 маусымдағы № 483 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 3 тамызда № 11827 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 24 желтоқсандағы № 748 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 824 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Энергетика министрінің 24.12.2015 № 748 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 29.12.2015 № 824 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 11-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына, 13-бабының 3-тармағына және 15-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес Газ және газбен жабдықтау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері;
2) осы бірлескен бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес газ және газбен жабдықтау саласындағы тексеру парағының нысаны бекітілсін.
2. Осы бірлескен бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрі мен Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің кейбір бірлескен бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай-газ кешеніндегі экологиялық реттеу, бақылау және мемлекеттік инспекция комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бірлескен бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік он күннің ішінде оның көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің «Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
4) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
5) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра национальной                Министр энергетики
экономики Республики Казахстан             Республики Казахстан
________________ М. Кусаинов             ____________ В. Школьник
«СОГЛАСОВАН»
Председатель Комитета
по правовой статистике и
специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
__________ С. Айтпаева
30 июня 2015 года
Приложение 1
к совместному приказу
и.о. Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 июня 2015 года № 483
и Министра энергетики
Республики Казахстан
от 26 июня 2015 года № 441
Критерии оценки степени риска
в сфере газа и газоснабжения
1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в сфере газа и газоснабжения (далее - Критерии) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан», от 9 января 2012 года «О газе и газоснабжении» и Методикой формирования государственными органами (за исключением Национального Банка Республики Казахстан) системы оценки рисков, утвержденной приказом и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 343 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 19 мая 2015 года № 11082), для отнесения субъектов проверки в сфере газа и газоснабжения к степеням рисков.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) риск в сфере газа и газоснабжения – вероятность причинения вреда в результате деятельности проверяемого субъекта жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий, которое также может привести к невозможности создания единой системы снабжения товарным газом; к невозможности бесперебойного обеспечения внутренних потребностей Республики Казахстан в товарном и сжиженном нефтяном газе; к снижению доли товарного и сжиженного нефтяного газа в общем объеме потребляемых в Республике Казахстан топливно-энергетических ресурсов;
2) проверяемые субъекты – производители товарного, сжиженного нефтяного и (или) сжиженного природного газа, газосетевые, газораспределительные, газотранспортные организации;
3) объективные критерии оценки степени риска (далее - объективные критерии) - критерии оценки степени риска, используемые для отбора проверяемых субъектов (объектов) в зависимости от степени риска в сфере газа и газоснабжения и не зависящие непосредственно от отдельного проверяемого субъекта (объекта);

4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы энергетика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы             Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің       Энергетика министрі
міндетін атқарушы
________________ М. Құсайынов      _____________ В. Школьник
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитетінің төрағасы
_____________ С. Айтпаева
30 маусым 2015 жыл
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрінің м.а.
2015 жылғы 30 маусымдағы
№ 483 және
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігінің
2015 жылғы 26 маусымдағы
№ 441 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Газ және газбен жабдықтау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау
критерийлері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Газ және газбен жабдықтау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі – Критерийлер) «Қазақстан Республикасындағы бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы, «Газ және газбен жабдықтау туралы» 2012 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының заңдарына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 343 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11082 тіркелді) Мемлекеттік органдардың (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін қоспағанда) тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру әдістемесіне сәйкес газ және газбен жабдықтау саласындағы тексеру субъектілерін тәуекел дәрежелеріне жатқызу мақсатында әзірленді.
2. Осы Критерийлерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) газ және газбен жабдықтау саласындағы тәуекел - тексерілетін субъектінің қызметі нәтижесінде адам өмірі немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдылығы, ол сондай-ақ тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесін құруға, Қазақстан Республикасының тауарлы және сұйытылған газға деген ішкі қажеттіліктерін іркіліссіз қамтамасыз ету мүмкіншілігіне кері әсер етіп, Қазақстан Республикасындағы тұтынылатын отын-энергетикалық ресурстардың жалпы көлемінде тауарлық және сұйытылған газ үлесінің төмендеуіне әкеп соғуы мүмкін;
2) тексеру субъектілері – тауарлық, сұйытылған мұнай және сұйытылған табиғи газ өндірушілері, газ желісі, газ тарату және газ тасымалдау ұйымдары;
3) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті критерийлері (бұдан әрі – объективті критерийлер) – газ және газбен жабдықтау саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке тексерілетін субъектіге (объектіге) тікелей байланыссыз тексерілетін субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері;

4) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора проверяемых субъектов (объектов) в зависимости от результатов деятельности конкретного проверяемого субъекта (объекта).
3. Критерии оценки степени риска для выборочных проверок в сфере газа и газоснабжения формируются посредством объективных и субъективных критериев.
2. Объективные критерии
4. Объективные критерии в сфере газа и газоснабжения формируются посредством следующих этапов:
1) определение риска;
2) распределение проверяемых субъектов (объектов) по степеням риска (высокая и не отнесенная к высокой) и определение степени риска, в которой будут проводиться выборочные проверки, с учетом рисков в сфере газа и газоснабжения.
5. В отношении проверяемых субъектов (объектов), отнесенных к высокой степени риска проводятся выборочные проверки, внеплановые проверки и иные формы контроля.
6. К высокой степени риска относятся следующие субъекты (объекты), осуществляющие деятельность в сфере газа и газоснабжения: производители товарного, сжиженного нефтяного и (или) сжиженного природного газа, газосетевые, газораспределительные, газотранспортные организации.
3. Субъективные критерии
7. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
8. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления проверяемых субъектов (объектов), нарушающих законодательство Республики Казахстан в сфере газа и газоснабжения.
9. Анализ и оценка субъективных критериев необходимы для определения проверки в отношении проверяемого субъекта (объекта) с наибольшим потенциальным риском.
10. Для оценки степени рисков в сфере газа и газоснабжения используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых проверяемым субъектом, в том числе посредством автоматизированных информационных систем, а также согласно Правилам представления сведений по мониторингу производства, транспортировки (перевозки), хранения и реализации товарного, сжиженного нефтяного и (или) сжиженного природного газа, утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 31 октября 2014 года № 92 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 декабря 2014 года № 9957);
2) результаты предыдущих проверок, при этом степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае не соблюдения требований законодательства, отраженных в проверочных листах;

4) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті критерийлері (бұдан әрі – субъективті критерийлер) – нақты тексерілетін субъектінің (объектінің) қызмет нәтижелеріне байланысты тексерілетін субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлері.
3. Газ және газбен жабдықтау саласында ішінара тексерулер үшін тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері объективті және субъективті критерийлер арқылы қалыптастырылады.
2. Объективті критерийлер
4. Газ және газбен жабдықтау саласындағы объективті критерийлер келесі сатылар арқылы қалыптастырылады:
1) тәуекелді анықтау;
2) тексерілетін субъектілерді (объектілерді) тәуекел дәрежелері бойынша (жоғары және жоғары дәрежеге жатпайтын) бөлу және ішінара тексерулер жүргізілетін тәуекел дәрежесін газ және газбен жабдықтау саласындағы тәуекелдерді ескере отырып айқындау.
5. Жоғары дәрежеге жатқызылған субъектілерге (объектілерге) қатысты ішінара, жоспардан тыс тексерулер және бақылаудың өзге де нысандары жүргізіледі.
6. Тәуекелдің жоғары дәрежесіне газ және газбен жабдықтау саласындағы қызметін жүзеге асыратын келесі субъектілер (объектілер) жатады: тауарлық, сұйытылған мұнай және сұйытылған табиғи газ өндірушілер, газ желісі, газ тарату және газ тасымалдау ұйымдары.
3. Субъективті критерийлер
7. Субъективті критерийлер келесі сатыларды пайдалану арқылы жүзеге асырылады:
1) деректер базасын құру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
8. Деректер базасын құру және ақпарат жинау газ және газбен жабдықтау саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзатын тексерілетін субъектілерді (объектілерді) анықтау үшін қажет.
9. Субъективті критерийлерді талдау және бағалау ең жоғары әлеуетті тәуекелі бар тексерілетін субъектіге (объектіге) қатысты тексеруді айқындау үшін қажет.
10. Газ және газбен жабдықтау саласындағы тәуекелдердің дәрежесін бағалау үшін келесі ақпарат көздері пайдаланылады:
1) тексерілетін субъект ұсынатын есептілікті мониторингтеу нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 31 қазандағы № 92 бұйрығымен бекітілген Тауарлық, сұйытылған мұнай және сұйытылған табиғи газды өндіру, тасымалдау (тасу), сақтау және өткізу мониторингі бойынша мәліметтер ұсынудың қағидаларына сәйкес (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 12 желтоқсанда № 9957 болып тіркелген);
2) алдыңғы тексерулер нәтижелері, бұл ретте бұзушылық деңгейінің ауырлығы (өрескел, елеулі, болмашы) тексеру парақтарында көрініс тапқан заңнама талаптарын бақылау жағдайында бекітіледі;

3) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений;
4) результаты иных форм контроля.
11. Оценка степени рисков в сфере газа и газоснабжения осуществляется с учетом субъективных критериев оценки степени риска в сфере газа и газоснабжения, указанных в приложении к настоящим Критериям.
При этом, при анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенных и использованных в отношении конкретного проверяемого субъекта (объекта).
12. Критерии системы оценки степени риска подразделяются на три степени показателя: грубые, значительные, незначительные.
Одно невыполненное требование грубой степени приравнивается к показателю 100 и это является основанием для проведения выборочной проверки.
13. В случае если требований грубой степени не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель требований значительной и незначительной степени.
14. При определении показателя нарушений значительной степени применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рз = (Р2 х 100/Р1) х 0,7,
где:
Рз – показатель нарушений значительной степени;
Р1 – общее количество индикаторов значительной степени, предъявленных к проверке (анализу) проверяемому субъекту (объекту);
Р2 - количество нарушенных требований значительной степени.
15. При определении показателя нарушений незначительной степени применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рн = (Р2 х 100/Р1) х 0,3,
где:
Рн – показатель нарушений незначительной степени;
Р1 – общее количество индикаторов незначительной степени, предъявленных к проверке (анализу) проверяемому субъекту (объекту);
Р2 - количество нарушенных требований незначительной степени.
16. Общий показатель степени риска (УР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей по следующей формуле:
Р = Рз + Рн ,
где:
Р - общий показатель степени риска;
Рз - показатель нарушений значительной степени;
Рн - показатель нарушений незначительной степени.
17. По показателям степени риска проверяемый субъект (объект) относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 60 до 100 и в отношении него проводится выборочная проверка;
2) не отнесенной к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 и в отношении него не проводится выборочная проверка.
Субъективные критерии оценки степени риска приведены в приложении 1 к настоящим Критериям.
18. Кратность проведения выборочной проверки определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям и не может быть чаще одного раза в год.

3) расталған шағымдар мен арыздардың болуы және саны;
4) бақылаудың өзге нысандарының нәтижелері.
11. Газ және газбен жабдықтау саласындағы тәуекелдердің дәрежесін бағалау осы Критерийлерге 1-қосымшада көрсетілген газ және газбен жабдықтау саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалаудың субъективті критерийлерінің есебімен бағаланады.
Бұл ретте талдау және бағалау кезінде нақты тексерілетін субъектіге (объектіге) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективтік критерийлердің деректері қолданылмайды.
12. Тәуекелдер деңгейін бағалау критерийлері талаптардың үш ауырлық дәрежесіне бөлінеді: өрескел, елеулі, болмашы.
Өрескел дәрежедегі бір талаптың орындалмауы 100 көрсеткішіне теңеледі және бұл ішінара тексеру жүргізуге негіз болып табылады.
13. Өрескел дәрежедегі талаптар анықталмаған жағдайда, онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және болмашы дәрежедегі талаптардың қосынды көрсеткіші есептеледі.
14. Елеулі дәрежедегі бұзушылық көрсеткішін анықтаған кезде 0,7 коэффициенті қолданылады және мына формула бойынша есептелінеді:
з = (2 х 100/1) х 0,7
мұндағы:
з - елеулі дәрежедегі бұзушылықтар көрсеткіші;
1 – тексерілетін субъектінің (объектінің) тексерілуіне (талдауға) қойылатын елеулі дәрежедегі индикаторлардың жалпы саны;
2 – елеулі дәрежедегі бұзылған талаптар саны.
15. Болмашы дәрежедегі бұзушылық көрсеткішін анықтаған кезде 0,3 коэффициенті қолданылады және мына формула бойынша есептелінеді:
н = (2 х 100/1) х 0,3
мұндағы:
н - болмашы дәрежедегі бұзушылықтар көрсеткіші;
1 - тексерілетін субъектінің (объектінің) тексерілуіне (талдауға) қойылатын болмашы дәрежедегі индикаторлардың жалпы саны;
2 - болмашы дәрежедегі бұзылған талаптар саны.
16. Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формулаға сәйкес көрсеткіштер қосындысы арқылы анықталады:
= з + н
мұндағы:
- тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
з - елеулі дәрежедегі бұзушылықтар көрсеткіші;
н - болмашы дәрежедегі бұзушылықтар көрсеткіші.
17. Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша тексерілетін субъект (объект) мыналарға жатады:
1) жоғары тәуекел дәрежесі – 60-тан 100-ге дейінгі тәуекел дәрежесінің көрсеткіші кезінде және оған қатысты ішінара тексеру жүргізіледі;
2) жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмаған – 0-ден 60-қа дейінгі тәуекел дәрежесінің көрсеткіші кезінде және оған қатысты ішінара тексеру жүргізілмейді.
Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті критерийлері осы Критерийдің 1-қосымшасында келтірілген.
18. Ішінара тексеру жүргізу мерзімділігі субъективті критерийлер бойынша алынатын мәліметтерді талдау және бағалау нәтижелері бойынша айқындалады және жылына бір реттен аспауы тиіс.

19. Выборочные проверки проводятся на основании списков выборочных проверок, формируемых на квартал (полугодие, год) по результатам проводимого анализа и оценки, которые направляются в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам в срок не позднее, чем за пятнадцать календарных дней до начала соответствующего отчетного периода.
20. Списки выборочных проверок составляются с учетом:
1) приоритетности проверяемых субъектов (объектов) с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям;
2) нагрузки на должностных лиц, осуществляющих проверки, государственного органа.
Приложение
к Критериям оценки степени
риска в сфере газа и
газоснабжения
Субъективные критерии оценки степени риска
Источник информации
Критерии
Степень показателя
1
2
3
1. Производители
Результаты мониторинга отчетности
Отчет не представлен три раза и более
Грубое
Повторное предоставление недостоверной отчетности, предусмотренной Правилами представления сведений по мониторингу производства, транспортировки (перевозки), хранения и реализации товарного, сжиженного нефтяного и сжиженного природного газа, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 31 октября 2014 года № 92
Значительное
Предоставление отчета с нарушением срока, предусмотренного Правилами представления сведений по мониторингу производства, транспортировки (перевозки), хранения и реализации товарного, сжиженного нефтяного и сжиженного природного газа, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 31 октября 2014 года № 92
Незначительное
Результаты предыдущих проверок (степень тяжести устанавливается при несоблюдении требований)
Не соблюдение приоритетного права государства на приобретение отчуждаемых объектов единой системы снабжения товарным газом, долей в праве общей собственности на объекты единой системы снабжения товарным газом и пакетов акций (долей участия) юридических лиц-собственников объектов единой системы снабжения товарным газом
Грубое
Не соблюдение преимущественного права государства на приобретение отчуждаемого сырого газа, принадлежащего недропользователям в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании и контрактами на недропользование, а также товарного газа, произведенного недропользователями в процессе переработки добытого ими сырого газа и принадлежащего им в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании и контрактами на недропользование
Грубое
Не соблюдение недропользователями требования по не превышению утвержденной уполномоченным органом цены сырого и (или) товарного газа, приобретаемого национальным оператором в рамках преимущественного права государства на приобретение отчуждаемого сырого газа, принадлежащего недропользователям в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании и контрактами на недропользование, а также товарного газа, произведенного недропользователями в процессе переработки добытого ими сырого газа и принадлежащего им в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании и контрактами на недропользование
Грубое
Не соблюдение установленных сроков предоставления коммерческого предложения национальному оператору при намерении произвести отчуждение сырого и (или) товарного газа
Грубое
Не соблюдение установленных предельных цен оптовой реализации товарного или сжиженного нефтяного газа на внутреннем рынке
Грубое
Не соблюдение установленных технологических режимов эксплуатации объектов единой системы снабжения товарным газом
Значительное
Отсутствие контрольных приборов учета
Значительное
Не выполнение плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок
Значительное
Не соблюдение требований  по осуществлению учета сжиженного нефтяного газа:

19. Ішінара тексерулер тиісті есептік кезең басталғанға дейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей құқықтық статистика және арнайы есептер бойынша уәкілетті органға жіберілетін жүргізілген талдау және бағалау нәтижелері бойынша тоқсанға (жартыжылдыққа, жылға) қалыптастырылатын ішінара тексерулер тізімдері негізінде жүргізіледі.
20. Ішінара тексерулердің тізімдері:
1) субъективті критерийлер бойынша ең жоғары тәуекел дәрежесі көрсеткіші бар тексерілетін субъектілердің (объектілердің) басымдығын;
2) мемлекеттік органның тексерулерді жүргізетін лауазымдық адамдарына түсетін жүктемелерді ескере отырып жасалады.
Газ және газбен жабдықтау
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау критерийлеріне
қосымша
Тәуекел дәрежесін бағалау көрсеткіштері
Ақпарат көзі Критерийлер Көрсеткіш дәрежесі
1 2 3
1. Өндірушілер
Есептілікті мониторингтеу нәтижелері
Есептілік үш және одан да көп рет ұсынылмады
Өрескел
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 31 қазандағы № 92 бұйрығымен бекітілген Тауарлық, сұйытылған мұнай және сұйытылған табиғи газды өндіру, тасымалдау (тасу), сақтау және өткізу мониторингі бойынша мәліметтер ұсынудың қағидаларында қарастырылған есептілікті қайта дұрыс емес ұсыну
Елеулі
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 31 қазандағы № 92 бұйрығымен бекітілген Тауарлық, сұйытылған мұнай және сұйытылған табиғи газды өндіру, тасымалдау (тасу), сақтау және өткізу мониторингі бойынша мәліметтер ұсынудың қағидаларында қарастырылған есептілікті мерзімін бұза отырып ұсыну
Болмашы
Алдыңғы тексеру нәтижелері (ауырлық дәрежесі талаптары орындамаған кезде анықталады)
Мемлекеттің басқа тұлғалардың алдында тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесінің иеліктен шығарылатын объектілерін, тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілеріне ортақ меншік құқығындағы үлестерін және тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілерінің меншік иелері – заңды тұлғалар акцияларының пакеттерін (қатысу үлестерін) сатып алуға басым құқығы бар белгіленген мерзімінің сақталмауы
Өрескел
Қазақстан Республикасының басқа тұлғаларының алдында Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарға сәйкес жер қойнауын пайдаланушыларға тиесілі иеліктен шығарылатын шикі газды, сондай-ақ өздері өндірген шикі газды өңдеу процесінде жер қойнауын пайдаланушылар өндірген және өздеріне Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарға сәйкес тиесілі тауарлық газды сатып алуға мемлекеттік артықшылықты құқығының сақталмауы
Өрескел
Жер қойнауын пайдаланушылардың Қазақстан Республикасының басқа тұлғаларының алдында Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарға сәйкес жер қойнауын пайдаланушыларға тиесілі иеліктен шығарылатын шикі газды, сондай-ақ өздері өндірген шикі газды өңдеу процесінде жер қойнауын пайдаланушылар өндірген және өздеріне Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарға сәйкес тиесілі тауарлық газды сатып алуға мемлекеттің артықшылықты құқығы шеңберінде ұлттық оператор сатып алатын шикі және (немесе) тауарлық газдың уәкілетті орган бекіткен бағасынан асырмау міндетінің сақталмауы
Өрескел
Ұлттық операторға иеліктен шығарылатын шикі және (немесе) тауарлық газды иеліктен шығару бойынша коммерциялық ұсынысты белгіленген мерзімдерінің сақталмауы
Өрескел
Ішкі нарықтағы тауарлық және сұйытылған мұнай газының көтерме саудасының шекті белгіленген бағасының сақталмауы
Өрескел
Тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілерін пайдаланудың белгіленген технологиялық режимдерінің сақталмауы
Елеулі
Есепке алудың бақылау аспаптарының болмауы
Елеулі
Ішкі нарыққа сұйытылған мұнай газын беру жоспарының орындалмауы
Елеулі
Мыналардағы:

1) на автогазозаправочных станциях, газонаполнительных станциях, газонаполнительных пунктах и в групповых резервуарных установках;
2) реализуемого потребителям
Значительное
Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
Наличие трех и более подтвержденных жалоб и обращений
Грубое
Наличие двух подтвержденных жалоб и обращений
Значительное
Наличие одной подтвержденной жалобы и обращения
Незначительное
2. Газосетевые организации
Результаты мониторинга отчетности
Отчет не представлен три раза и более
Грубое
Повторное предоставление недостоверной отчетности, предусмотренной Правилами представления сведений по мониторингу производства, транспортировки (перевозки), хранения и реализации товарного, сжиженного нефтяного и сжиженного природного газа, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 31 октября 2014 года № 92
Значительное
Предоставление отчета с нарушением срока, предусмотренного Правилами представления сведений по мониторингу производства, транспортировки (перевозки), хранения и реализации товарного, сжиженного нефтяного и сжиженного природного газа, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 31 октября 2014 года № 92
Незначительное
Результаты предыдущих проверок (степень тяжести устанавливается при несоблюдении требований)
Не соблюдение установленных технологических режимов эксплуатации объектов единой системы снабжения товарным газом
Грубое
Не соблюдение условий по бесперебойному снабжению товарным или сжиженным нефтяным газом потребителей, подключенных к газораспределительной системе или групповой резервуарной установке
Значительное
Не соблюдение установленных предельных цен при оптовой реализации сжиженного нефтяного газа
Значительное
Допущение эксплуатации одних и тех же газонаполнительных станций одновременно двумя и более газосетевыми организациями
Значительное
Допущение использования газонаполнительных пунктов и автогазозаправочных станций для реализации сжиженного нефтяного газа одновременно двумя и более физическими и (или) юридическими лицами
Значительное
Не соблюдение требований по осуществлению абонентского учета потребителей, приобретающих сжиженный нефтяной газ в бытовых баллонах
Значительное
Не проведение обследования наполняемых бытовых баллонов на предмет технической исправности
Значительное
Не соблюдение требований по осуществлению маркировки бытовых баллонов товарным знаком газосетевой организации или владельца газонаполнительного пункта
Значительное
Не выдача гарантийного талона качества на каждый продаваемый потребителям бытовой баллон
Значительное
Не обеспечение аварийного и планового обслуживание газобаллонных установок
Значительное
Не соблюдение требований по осуществлению реализации сжиженного нефтяного газа с обязательным его перемещением через контрольные приборы учета
Значительное
Не соблюдение требований по осуществлению учета сжиженного нефтяного газа:

1) автогаз құю станцияларындағы, газ толтыру станцияларындағы, газ толтыру пункттеріндегі және топтық резервуарлық қондырғылардағы;
2) тұтынушыларға өткізілетін сұйытылған мұнай газын есепке алуды жүзеге асыру жөніндегі талаптардың сақталмауы
Елеулі
Расталған шағымдар мен арыздардың болуы және саны
Үш және одан да көп расталған шағым мен арыздың болуы
Өрескел
Екі расталған шағым мен арыздың болуы
Елеулі
Бір расталған шағым мен арыздың болуы
Болмашы
2. Газ желісі ұйымдары
Есептілікті мониторингтеу нәтижелері
Есептілік үш және одан да көп рет тапсырылмаған
Өрескел
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 31 қазандағы № 92 бұйрығымен бекітілген Тауарлық, сұйытылған мұнай және сұйытылған табиғи газды өндіру, тасымалдау (тасу), сақтау және өткізу мониторингі бойынша мәліметтер ұсынудың қағидаларында қарастырылған есептілікті қайта дұрыс емес ұсыну
Елеулі
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 31 қазандағы № 92  бұйрығымен бекітілген Тауарлық, сұйытылған мұнай және сұйытылған табиғи газды өндіру, тасымалдау (тасу), сақтау және өткізу мониторингі бойынша мәліметтер ұсынудың қағидаларында қарастырылған есептілікті мерзімін бұза отырып ұсыну
Болмашы
Алдыңғы тексеру нәтижелері (ауырлық дәрежесі талаптары орындамаған кезде анықталады)
Тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілерін пайдаланудың белгіленген технологиялық режимдерінің сақталмауы
Өрескел
Газ тарату жүйесіне немесе топтық резервуарлық қондырғысына қосылған тұтынушыларды тауарлық немесе сұйытылған мұнай газымен іркіліссіз жабдықтауды қамтамасыз ету шарттарының сақталмауы
Елеулі
Сұйытылған мұнай газының көтерме саудасының шекті белгіленген бағасының сақталмауы
Елеулі
Сол бір ғана газ толтыру стансаларын екі және одан да көп газ желісі ұйымдарының бір мезгілде пайдалануына жол беру
Елеулі
Сұйытылған мұнай газын өткізуге арналған газ толтыру пункттері мен автогаз құю станцияларын екі және одан да көп жеке және (немесе) заңды тұлғалардың бір мезгілде пайдалануына жол беру
Елеулі
Тұрмыстық баллондардағы сұйытылған мұнай газын сатып алатын тұтынушыларды абоненттік есепке алуды жүзеге асырмау
Елеулі
Толтырылатын тұрмыстық баллондарды техникалық жарамдылық тұрғысынан тексермеу
Елеулі
Тұрмыстық баллондарды газ желісі ұйымының немесе газ толтыру пункті иесінің тауарлық белгісімен таңбалауды жүзеге асырмау
Елеулі
Тұтынушыларға сатылатын әрбір тұрмыстық баллонның сапасына кепілдік талонын бермеу
Елеулі
Газ баллондары қондырғыларына авариялық және жоспарлы қызмет көрсетуді қамтамасыз етпеу
Елеулі
Сұйытылған мұнай газын өткізуді есепке алудың бақылау аспаптары арқылы міндетті түрде өткізе отырып жүзеге асырмау
Елеулі
Мыналардағы:

1) по предоставлению владельцам товарного газа на равных условиях доступа к мощностям магистрального газопровода, хранилища товарного газа или газораспределительной системы;
2) по предоставлению по запросу уполномоченного органа информации о наличии свободных мощностей магистрального газопровода, хранилища товарного газа, газораспределительной системы, а также программы их использования;
3) по информированию владельцев товарного газа и (или) потребителей о планируемых ремонтных и профилактических работах, влияющих на исполнение обязательств по транспортировке, хранению и (или) розничной реализации товарного газа
Значительное
Отсутствие контрольных приборов учета товарного газа и передача данных по учету объема реализуемого товарного газа национальному оператору
Значительное
Отсутствие аварийно-диспетчерской службы с круглосуточным режимом работы
Значительное
Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
Наличие трех и более подтвержденных жалоб и обращений
Грубое
Наличие двух подтвержденных жалоб и обращений
Значительное
Наличие одной подтвержденной жалобы и обращения
Незначительное
4. Газотранспортные организации
Результаты мониторинга отчетности
Отчет не представлен три раза и более
Грубое
Повторное предоставление недостоверной отчетности, предусмотренного Правилами представления сведений по мониторингу производства, транспортировки (перевозки), хранения и реализации товарного, сжиженного нефтяного и сжиженного природного газа утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 31 октября 2014 года № 92
Значительное
Предоставление отчета с нарушением срока, предусмотренного Правилами представления сведений по мониторингу производства, транспортировки (перевозки), хранения и реализации товарного, сжиженного нефтяного и сжиженного природного газа утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 31 октября 2014 года № 92
Незначительное
Результаты предыдущих проверок (степень тяжести устанавливается при несоблюдении требований)
Не соблюдение приоритетного права государства на приобретение отчуждаемых объектов единой системы снабжения товарным газом, долей в праве общей собственности на объекты единой системы снабжения товарным газом и пакетов акций (долей участия) юридических лиц-собственников объектов единой системы снабжения товарным газом
Грубое
Не соблюдение условий по бесперебойному снабжению товарным или сжиженным нефтяным газом потребителей, подключенных к газораспределительной системе или групповой резервуарной установке
Грубое
Не соблюдение требования по недопущению эксплуатации одних и тех же соединительных, магистральных газопроводов и хранилищ товарного газа двумя и более газотранспортными организациями
Грубое
Не соблюдение установленных технологических режимов эксплуатации объектов единой системы снабжения товарным газом
Грубое
Отсутствие контрольных приборов учета газа и передача данных по учету объема транспортируемого товарного газа национальному оператору
Грубое
Отсутствие аварийно-диспетчерской службы с круглосуточным режимом работы
Грубое
Не соблюдение требований:

1) тауарлық газдың иелеріне магистральдық газ құбырының, тауарлық газ қоймасының немесе газ тарату жүйесінің қуаттарына тең жағдайларда қол жеткізуді ұсыну;
2) уәкілетті органның сұрауы бойынша магистральдық газ құбырында, тауарлық газ қоймасында, газ тарату жүйесінде бос тұрған қуаттардың бар екені туралы ақпаратты, сондай-ақ оларды пайдалану бағдарламасын ұсыну;
3) тауарлық газ иелерін және (немесе) тұтынушыларды тауарлық газды тасымалдау, сақтау және (немесе) бөлшек саудада өткізу жөніндегі міндеттемелерді орындауға әсер ететін жоспарланған жөндеу және профилактикалық жұмыстар туралы хабардар ету
Елеулі
Тауарлық газдың көлемін есепке алуды есепке алу аспаптарының болуы және өткізілетін тауарлық газдың көлемін есепке алу жөніндегі деректерді ұлттық операторға бермеу
Елеулі
Тәулік бойы жұмыс режиміндегі авариялық-диспетчерлік қызметтің болмауы
Елеулі
Расталған шағымдар мен арыздардың болуы және саны
Үш және одан да көп расталған шағым мен арыздың болуы
Өрескел
Екі расталған шағым мен арыздың болуы
Елеулі
Бір расталған шағым мен арыздың болуы
Болмашы
4. Газ тасымалдау ұйымдары
Есептілікті мониторингтеу нәтижелері
Есептілік үш және одан да көп рет тапсырылмаған
Өрескел
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 31 қазандағы № 92  бұйрығымен бекітілген Тауарлық, сұйытылған мұнай және сұйытылған табиғи газды өндіру, тасымалдау (тасу), сақтау және өткізу мониторингі бойынша мәліметтер ұсынудың қағидаларында қарастырылған есептілікті қайта дұрыс емес ұсыну
Елеулі
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 31 қазандағы № 92  бұйрығымен бекітілген Тауарлық, сұйытылған мұнай және сұйытылған табиғи газды өндіру, тасымалдау (тасу), сақтау және өткізу мониторингі бойынша мәліметтер ұсынудың қағидаларында қарастырылған есептілікті мерзімін бұза отырып ұсыну
Болмашы
Алдыңғы тексеру нәтижелері (ауырлық дәрежесі талаптары орындамаған кезде анықталады)
Мемлекеттің басқа тұлғалардың алдында тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесінің иеліктен шығарылатын объектілерін, тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілеріне ортақ меншік құқығындағы үлестерін және тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілерінің меншік иелері – заңды тұлғалар акцияларының пакеттерін (қатысу үлестерін) сатып алуға басым құқығы бар белгіленген мерзімінің сақталмауы
Өрескел
Газ тарату жүйесіне немесе топтық резервуарлық қондырғысына қосылған тұтынушыларды тауарлық немесе сұйытылған мұнай газымен іркіліссіз жабдықтауды қамтамасыз ету шарттарының сақталмауы
Өрескел
Бір ғана жалғастырушы, магистральдық газ құбырлары мен тауарлық газ қоймаларын екі және одан көп газ тасымалдау ұйымының пайдалануына тыйым салу шартарының сақталмауы
Өрескел
Тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілерін пайдаланудың белгіленген технологиялық режимдерінің сақталмауы
Өрескел
Газды есепке алу аспаптарының болуы және тасымалданатын тауарлық газдың көлемін есепке алу жөніндегі деректерді ұлттық операторға беру
Өрескел
Тәулік бойы жұмыс режиміндегі авариялық-диспетчерлік қызметтің болмауы
Өрескел
Мына шарттардың сақталмауы:

1) по предоставлению владельцам товарного газа на равных условиях доступа к мощностям магистрального газопровода, хранилища товарного газа или газораспределительной системы;
2) по предоставлению по запросу уполномоченного органа информацию о наличии свободных мощностей магистрального газопровода, хранилища товарного газа, газораспределительной системы, а также программы их использования;
3) по информированию владельцев товарного газа и (или) потребителей о планируемых ремонтных и профилактических работах, влияющих на исполнение обязательств по транспортировке, хранению и (или) розничной реализации товарного газа
Значительное
Не соблюдение требований по недопущению в транспортировке и (или) хранении товарного газа в случаях:
1) несоответствия товарного газа требованиям технических регламентов и национальных стандартов;
2) непредставления недропользователем письменного отказа национального оператора от преимущественного права государства на приобретение объемов товарного газа, планируемого к транспортировке, либо документов, подтверждающих получение национальным оператором за месяц до обращения недропользователя в газотранспортную организацию коммерческого предложения об отчуждении объемов товарного газа, планируемого к транспортировке
Значительное
Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
Наличие трех и более подтвержденных жалоб и обращений
Грубое
Наличие двух подтвержденных жалоб и обращений
Значительное
Наличие одной подтвержденной жалобы и обращения
Незначительное
Приложение 2
к совместному приказу
и.о. Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 июня 2015 года № 483
и Министра энергетики
Республики Казахстан
от 26 июня 2015 года № 441
Проверочный лист
в сфере газа и газоснабжения
в отношении производителей товарного, сжиженного нефтяного и
(или) сжиженного природного газа, газосетевых, газораспределительных,
газотранспортных организаций.
___________________________________________________________________
(наименование однородной группы проверяемых субъектов (объектов))
Государственный орган, назначивший проверку _______________________
___________________________________________________________________
Акт о назначении проверки _________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта) ______________________
___________________________________________________________________
(ИИН), БИН проверяемого субъекта (объекта) ________________________
___________________________________________________________________
Адрес места нахождения ____________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6

1) тауарлық газдың иелеріне магистральдық газ құбырының, тауарлық газ қоймасының немесе газ тарату жүйесінің қуаттарына тең жағдайларда қол жеткізуді ұсыну;
2) уәкілетті органның сұрауы бойынша магистральдық газ құбырында, тауарлық газ қоймасында, газ тарату жүйесінде бос тұрған қуаттардың бар екені туралы ақпаратты, сондай-ақ оларды пайдалану бағдарламасын ұсыну;
3) тауарлық газ иелерін және (немесе) тұтынушыларды тауарлық газды тасымалдау, сақтау және (немесе) бөлшек саудада өткізу жөніндегі міндеттемелерді орындауға әсер ететін жоспарланған жөндеу және профилактикалық жұмыстар туралы хабардар ету
Елеулі
Мына жағдайларда тауарлық газын тасымалдаудан және (немесе) сақтаудан бас тарту талаптарын орындамау:
1) тауарлық газ техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың талаптарына сәйкес;
2) жер қойнауын пайдаланушы тасымалдануы жоспарланған тауарлық газ көлемдерін сатып алуға мемлекеттің артықшылықты құқығынан ұлттық оператордың жазбаша бас тартуын не жер қойнауын пайдаланушы газ тасымалдау ұйымына жүгінгенге дейін бір ай бұрын ұлттық оператордың тасымалдануы жоспарланған тауарлық газ көлемдерін иеліктен шығару туралы коммерциялық ұсынысты алғанын растайтын құжаттарды ұсыну.
Елеулі
Расталған шағымдар мен арыздардың болуы және саны
Үш және одан да көп расталған шағым мен арыздың болуы
Өрескел
Екі расталған арыз мен шағымның болуы
Елеулі
Бір расталған шағым мен арыздың болуы
Болмашы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрінің м.а.
2015 жылғы 30 маусымдағы
№ 483 және
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігінің
2015 жылғы 26 маусымдағы
№ 441 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Газ және газбен жабдықтау саласындағы тексеру парағы
Тауарлық, сұйытылған мұнай және сұйытылған табиғи газ өндірушілері, газ желісі, газ таратушы, газ тасымалдаушы ұйымдарға қатысты
(тексерілетін субъектілердің (объектілердің) біртекті тобының атауы)
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган
_____________________________________________________________________
Тексерулерді тағайындау туралы акт
_____________________________________________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы) ________________________
_____________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) (ЖСН), БСН
_____________________________________________________________________
Орналасу мекен-жайы _________________________________________________
Талаптар тізбесі Талап етіледі Талап етілмейді Талаптарға сәйкес келеді Талаптарға сәйкес келмейді
1 2 3 4 5 6

1. Производители товарного, сжиженного нефтяного и (или) сжиженного природного газа
1
Соблюдение приоритетного права государства на приобретение отчуждаемых объектов единой системы снабжения товарным газом, долей в праве общей собственности на объекты единой системы снабжения товарным газом и пакетов акций (долей участия) юридических лиц-собственников объектов единой системы снабжения товарным газом
2
Соблюдение преимущественного права государства на приобретение отчуждаемого сырого газа, принадлежащего недропользователям в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании и контрактами на недропользование, а также товарного газа, произведенного недропользователями в процессе переработки добытого ими сырого газа и принадлежащего им в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании и контрактами на недропользование
3
Соблюдение недропользователями требований по не превышению утвержденной уполномоченным органом цены сырого и (или) товарного газа, приобретаемого национальным оператором в рамках преимущественного права государства на приобретение отчуждаемого сырого газа, принадлежащего недропользователям в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании и контрактами на недропользование, а также товарного газа, произведенного недропользователями в процессе переработки добытого ими сырого газа и принадлежащего им в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании и контрактами на недропользование
4
Соблюдение установленных сроков предоставления коммерческого предложения национальному оператору при намерении произвести отчуждение сырого и (или) товарного газа
5
Соблюдение установленных предельных цен оптовой реализации товарного или сжиженного нефтяного газа на внутреннем рынке
6
Соблюдение установленных технологических режимов эксплуатации объектов единой системы снабжения товарным газом
7
Наличие контрольных приборов учета
8
Выполнение плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок
9
Соблюдение требований  по осуществлению учета сжиженного нефтяного газа:
1) на автогазозаправочных станциях, газонаполнительных станциях, газонаполнительных пунктах и в групповых резервуарных установках;
2) реализуемого потребителям

1. Тауарлық, сұйытылған мұнай және сұйытылған табиғи газ өндірушілері
1
Мемлекеттің басқа тұлғалардың алдында тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесінің иеліктен шығарылатын объектілерін, тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілеріне ортақ меншік құқығындағы үлестерін және тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілерінің меншік иелері – заңды тұлғалар акцияларының пакеттерін (қатысу үлестерін) сатып алуға басым құқығын сақтау
2
Қазақстан Республикасының басқа тұлғаларының алдында Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарға сәйкес жер қойнауын пайдаланушыларға тиесілі иеліктен шығарылатын шикі газды, сондай-ақ өздері өндірген шикі газды өңдеу процесінде жер қойнауын пайдаланушылар өндірген және өздеріне Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарға сәйкес тиесілі тауарлық газды сатып алуға мемлекеттік артықшылықты құқығын сақтау
3
Жер қойнауын пайдаланушылардың Қазақстан Республикасының басқа тұлғаларының алдында Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарға сәйкес жер қойнауын пайдаланушыларға тиесілі иеліктен шығарылатын шикі газды, сондай-ақ өздері өндірген шикі газды өңдеу процесінде жер қойнауын пайдаланушылар өндірген және өздеріне Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарға сәйкес тиесілі тауарлық газды сатып алуға мемлекеттің артықшылықты құқығы шеңберінде ұлттық оператор сатып алатын шикі және (немесе) тауарлық газдың уәкілетті орган бекіткен бағасынан асырмау міндетін сақтау
4
Ұлттық операторға иеліктен шығарылатын шикі және (немесе) тауарлық газды иеліктен шығару бойынша коммерциялық ұсынысты белгіленген мерзімдерін сақтау
5
Ішкі нарықтағы тауарлық және сұйытылған мұнай газының көтерме саудасының шекті белгіленген бағасын сақтау
6
Тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілерін пайдаланудың белгіленген технологиялық режимдерін сақтау
7
Есепке алудың бақылау аспаптарының болуы
8
Ішкі нарыққа сұйытылған мұнай газын беру жоспарын орындау
9
Мыналардағы:
1) автогаз құю станцияларындағы, газ толтыру станцияларындағы, газ толтыру пункттеріндегі және топтық резервуарлық қондырғылардағы;
2) тұтынушыларға өткізілетін сұйытылған мұнай газын есепке алуды жүзеге асыру жөніндегі талаптардың сақталмауы

2. Газосетевые организации
10
Наличие на праве собственности или ином законном основании производственно-технической базы и (или) баз, соответствующих разрешительным требованиям
11
Наличие специализированных производственных зданий
12
Наличие инженерных сооружений
13
Наличие объектов хранения газа
14
Наличие служб и ответственных лиц, обеспечивающих соблюдение требованиям промышленной безопасности, в том числе: производственный контроль за опасными производственными  объектами и техническими устройствами; эксплуатацию и техническое обслуживание газонаполнительной станции; соблюдение технического процесса эксплуатации объектов хранения, перевозки и реализации сжиженного нефтяного газа; охрану труда, технику безопасности и охрану окружающей среды; метрологический контроль; пожарную безопасность; промышленную безопасность; охранную безопасность; выполнение аварийно-диспетчерских и ремонтных заявок, в соответствии с разрешительными требованиями
15
Наличие квалифицированного состава (для технических руководителей – высшее образование в нефтегазовой сфере, для специалистов – не менее 50 % от общей численности технического персонала и минимум средне-специальное образование), отвечающих соответствующему образовательному уровню, имеющих опыт практической работы не менее двух лет по специальности, прошедших обучение, инструктаж, переподготовку, аттестацию по вопросам промышленной безопасности
16
Соблюдение установленных технологических режимов эксплуатации объектов единой системы снабжения товарным газом
17
Соблюдение условий по бесперебойному снабжению товарным или сжиженным нефтяным газом потребителей, подключенных к газораспределительной системе или групповой резервуарной установке
18
Соблюдение установленных предельных цен при оптовой реализации сжиженного нефтяного газа
19
Недопущение эксплуатации одних и тех же газонаполнительных станций одновременно двумя и более газосетевыми организациями
20
Недопущение использования газонаполнительных пунктов и автогазозаправочных станций для реализации сжиженного нефтяного газа одновременно двумя и более физическими и (или) юридическими лицами
21
Наличие утвержденных программ и мероприятий по промышленной безопасности, охране окружающей среды, охране труда и технике безопасности; планов ликвидации аварий и взаимодействия служб города по ликвидации аварий
22
Наличие декларации промышленной безопасности опасного производственного объекта, зарегистрированной уполномоченным органом в области промышленной безопасности
23
Наличие договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов
24
Осуществление абонентского учета потребителей, приобретающих сжиженный нефтяной газ в бытовых баллонах
25
Обследование наполняемых бытовых баллонов на предмет технической исправности
26
Осуществление маркировки бытовых баллонов товарным знаком газосетевой организации или владельца газонаполнительного пункта
27
Выдача гарантийного талона качества на каждый продаваемый потребителям бытовой баллон
28
Обеспечение аварийного и планового обслуживание газобаллонных установок
29
Осуществление реализации сжиженного нефтяного газа с обязательным его перемещением через контрольные приборы учета
30
Соблюдение требований  по осуществлению учета сжиженного нефтяного газа:

2. Газ желісі ұйымдары
10
Газ желісі ұйымдарын аккредиттеу қағидаларының рұқсат беру талаптарына сәйкес меншік құқығында немесе өзге заңды негізде өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарына сәйкес келетін өндірістік-техникалық базаның болуы
11
Мамандандырылған өндірістік ғимараттардың болуы
12
Инженерлік құрылыстардың болуы
13
Газ сақтау объектілерінің болуы
14
Газ желісі ұйымдарын аккредиттеу қағидаларының рұқсат беру талаптарына сәйкес өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын сақтауды, оның ішінде: қауіпті өндірістік объектілерді және техникалық қондырғыларды өндірістік бақылауды; газ толтыру станциясын, топтық резервуарлық қондырғыларды, газ тұтыну жүйелерін пайдалануды және техникалық қызмет көрсетуді; сұйытылған мұнай газын сақтау, тасу және өткізу объектілерін пайдаланудың техникалық процесін сақтауды;вагон-цистерналарда келіп түсетін сұйытылған мұнай газының кірісін бақылау және өткізілетін (босатылатын) өнімнің сапасын бақылауды; еңбекті, қауіпсіздік техникасын қорғауды және қоршаған ортаны қорғауды; метрологиялық бақылауды; өрт қауіпсіздігін; өнеркәсіптік қауіпсіздікті; күзет қауіпсіздігін; авариялық-диспетчерлік және жөндеу өтінімдерін орындауды қамтамасыз ететін қызметтердің және жауапты тұлғалардың болуы
15
Тиісті білім беру деңгейіне жауап беретін, өнеркәсіптік қауіпсіздік мәселелері бойынша оқудан және нұсқама алудан, қайта даярлаудан, аттестаттаудан өткен, мамандығы бойынша кемінде екі жыл практикалық жұмыс тәжірибесі бар мамандардың техникалық басшыларының білікті құрамы (техникалық басшылары үшін – мұнай-газ саласындағы жоғары білімі, мамандар үшін – техникалық персоналдың жалпы санының кемінде 50 %-ы және кем дегенде арнайы орта білімі) болуы
16
Тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілерін пайдаланудың белгіленген технологиялық режимдерін сақтау
17
Газ тарату жүйесіне немесе топтық резервуарлық қондырғысына қосылған тұтынушыларды тауарлық немесе сұйытылған мұнай газымен іркіліссіз жабдықтауды қамтамасыз ету шарттарын сақтау
18
Сұйытылған мұнай газының көтерме саудасының шекті белгіленген бағасын сақтау
19
Сол бір ғана газ толтыру стансаларын екі және одан да көп газ желісі ұйымдарының бір мезгілде пайдалануына жол бермеу
20
Сұйытылған мұнай газын өткізуге арналған газ толтыру пункттері мен автогаз құю станцияларын екі және одан да көп жеке және (немесе) заңды тұлғалардың бір мезгілде пайдалануына жол бермеу
21
Қоршаған ортаны қорғау, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы,өнеркәсіптік қауіпсіздік жөніндегі бағдарламалар мен іс-шаралар; аварияларды жою және қаланың аварияларды жою жөніндегі қызметтерінің бекітілген өзара іс-қимыл жоспарының болуы
22
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органмен тіркелген қауіпті өнеркәсіп объектісінің қауіпсіздік декларациясының болуы
23
Объект иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартының болуы
24
Тұрмыстық баллондардағы сұйытылған мұнай газын сатып алатын тұтынушыларды абоненттік есепке алуды жүзеге асыру
25
Толтырылатын тұрмыстық баллондарды техникалық жарамдылық тұрғысынан тексеру
26
Тұрмыстық баллондарды газ желісі ұйымының немесе газ толтыру пункті иесінің тауарлық белгісімен таңбалауды жүзеге асыру
27
Тұтынушыларға сатылатын әрбір тұрмыстық баллонның сапасына кепілдік талонын беру
28
Газ баллондары қондырғыларына авариялық және жоспарлы қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
29
Сұйытылған мұнай газын өткізуді есепке алудың бақылау аспаптары арқылы міндетті түрде өткізе отырып жүзеге асыру
30
Мыналардағы:

1) по предоставлению владельцам товарного газа на равных условиях доступа к мощностям магистрального газопровода, хранилища товарного газа или газораспределительной системы;
2) предоставления по запросу уполномоченного органа информацию о наличии свободных мощностей магистрального газопровода, хранилища товарного газа, газораспределительной системы, а также программу их использования;
3) по информированию владельцев товарного газа и (или) потребителей о планируемых ремонтных и профилактических работах, влияющих на исполнение обязательств по транспортировке, хранению и (или) розничной реализации товарного газа
46
Соблюдение требований по недопущению в транспортировке и (или) хранении товарного газа в случаях:
1) несоответствия товарного газа требованиям технических регламентов и национальных стандартов;
2) непредставления недропользователем письменного отказа национального оператора от преимущественного права государства на приобретение объемов товарного газа, планируемого к транспортировке, либо документов, подтверждающих получение национальным оператором за месяц до обращения недропользователя в газотранспортную организацию коммерческого предложения об отчуждении объемов товарного газа, планируемого к транспортировке
Должностное (ые) лицо (а) ______________ _________ ____________
(должность)   (подпись)  (Ф.И.О.)
______________ _________ ____________
(должность)  (подпись)   (Ф.И.О.)
Руководитель
проверяемого субъекта _________________________ ____________
(Ф.И.О., должность)    (подпись)
Приложение 3
к совместному приказу
и.о. Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 июня 2015 года № 483
и Министра энергетики
Республики Казахстан
от 26 июня 2015 года № 441
Перечень утративших силу некоторых совместных приказов
Министра нефти и газа Республики Казахстан и Министра
экономического развития и торговли Республики Казахстан
1. Совместный приказ Министра нефти и газа Республики Казахстан от 29 февраля 2012 года № 41 и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 15 марта 2012 года № 71 «Об утверждении критериев оценки степени риска в сфере частного предпринимательства в сфере газа и газоснабжения» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7484, опубликован в газете «Казахстанская правда» от 29 мая 2012 года № 157-158 (26976-26977).
2. Совместный приказ Министра нефти и газа Республики Казахстан от 29 февраля 2012 года № 40 и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 15 марта 2012 года № 72 «Об утверждении формы проверочного листа в сфере частного предпринимательства в сфере газа и газоснабжения» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7486, опубликован в газете «Казахстанская правда» от 29 мая 2012 года № 157-158 (26976-26977).

1) тауарлық газдың иелеріне магистральдық газ құбырының, тауарлық газ қоймасының немесе газ тарату жүйесінің қуаттарына тең жағдайларда қол жеткізуді ұсыну;
2) уәкілетті органның сұрауы бойынша магистральдық газ құбырында, тауарлық газ қоймасында, газ тарату жүйесінде бос тұрған қуаттардың бар екені туралы ақпаратты, сондай-ақ оларды пайдалану бағдарламасын ұсыну;
3) тауарлық газ иелерін және (немесе) тұтынушыларды тауарлық газды тасымалдау, сақтау және (немесе) бөлшек саудада өткізу жөніндегі міндеттемелерді орындауға әсер ететін жоспарланған жөндеу және профилактикалық жұмыстар туралы хабардар ету
46
Мына жағдайларда тауарлық газын тасымалдаудан және (немесе) сақтаудан бас тарту талаптарын орындау:
1) тауарлық газ техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың талаптарына сәйкес келмеген;
2) жер қойнауын пайдаланушы тасымалдануы жоспарланған тауарлық газ көлемдерін сатып алуға мемлекеттің артықшылықты құқығынан ұлттық оператордың жазбаша бас тартуын не жер қойнауын пайдаланушы газ тасымалдау ұйымына жүгінгенге дейін бір ай бұрын ұлттық оператордың тасымалдануы жоспарланған тауарлық газ көлемдерін иеліктен шығару туралы коммерциялық ұсынысты алғанын растайтын құжаттарды ұсынбаған
Лауазымдық тұлға (тұлғалар) _____________ _________ ___________
(лауазымы)     (қолы)    (Т.А.Ә.)
_____________ _________ ___________
(лауазымды)    (қолы)    (Т.А.Ә.)
Тексерілетін субъектінің
жетекшісі                  _______________________ ____________
(Т.А.Ә., лауазымы)        (қолы)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрінің м.а.
2015 жылғы 30 маусымдағы
№ 483 және
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігінің
2015 жылғы 26 маусымдағы
№ 441 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрі мен Қазақстан
Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің күші
жойылған кейбір бірлескен бұйрықтарының тізбесі
1. «Газ және газбен жабдықтау саласындағы жеке кәсіпкерліктің тәуекелдер деңгейлерін бағалау өлшемдерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрінің 2012 жылғы 29 ақпандағы № 41 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2012 жылғы 15 наурыздағы № 71 бірлескен бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 7484 болып тіркелген, 2012 жылғы 29 мамырдағы № 274-278 (27352) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған).
2. «Газ және газбен жабдықтау саласындағы жеке кәсіпкерліктің тексеру парағының үлгілерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрінің 2012 жылғы 29 ақпандағы № 40 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2012 жылғы 15 наурыздағы № 72 бірлескен бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 7486 болып тіркелген, 2012 жылғы 29 мамырдағы № 274-278 (27352) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған).

3. Пункты 4 и 5 Перечня нормативных правовых актов Министерства нефти и газа Республики Казахстан и Министерства экономического развития и торговли Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденною совместным приказом Министра нефти и газа Республики Казахстан от 11 июля 2013 года № 123 и и.о. Министра регионального развития Республики Казахстан от 16 июля 2013 года № 135/НҚ «О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Министерства нефти и газа Республики Казахстан и Министерства экономического развития и торговли Республики Казахстан» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8619, опубликован в газете «Казахстанская правда» от 11 сентября 2013 года № 271 (27545).
4. Пункт 3 Изменений в некоторые нормативные правовые акты Министерства нефти и газа Республики Казахстан и Министерства экономического развития и торговли Республики Казахстан, утвержденных совместным приказом Министра нефти и газа Республики Казахстан от 28 января 2014 года № 10 и Министра регионального развития Республики Казахстан от 31 января 2014 года № 22/ОД «О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Министерства нефти и газа Республики Казахстан и Министерства экономического развития и торговли Республики Казахстан» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9184, опубликован в газете «Казахстанская правда» от 4 сентября 2014 года № 172 (27793).

3. «Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі мен Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрінің 2013 жылғы 11 шілдедегі № 123 және Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің м.а. 2013 жылғы 16 шілдедегі № 135/НҚ бірлескен бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі мен Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігінің өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілердің тізбесінің 4, 5-тармақтары, (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 8619 болып тіркелген, 2013 жылғы 11 қыркүйектегі № 209 (28148) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған).
4. «Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі мен Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрінің 2014 жылғы 28 қаңтардағы № 10 және Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің 2014 жылғы 31 қаңтардағы № 22-НҚ бірлескен бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі мен Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістердің 3-тармағы, (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 9184 болып тіркелген, 2014 жылғы 4 қыркүйектегі № 172 (28395) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған).