Об утверждении норм снабжения продовольствием, кормами, оборудованием, столово-кухонной посудой и техникой продовольственной службы Вооруженных Сил Республики Казахстан на мирное время
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 18 июня 2015 года № 353. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 августа 2015 года № 11844.
В соответствии с подпунктом 22) пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые нормы снабжения продовольствием, кормами, оборудованием, столово-кухонной посудой и техникой продовольственной службы Вооруженных Сил Республики Казахстан на мирное время.
2. Управлению начальника Тыла и вооружения Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра обороны РК от 07.07.2020 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра обороны РК от 07.07.2020 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
И. Тасмагамбетов
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
__________ Б. Султанов

Бейбiт уақытқа арналған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiн азық-түлiкпен, азықпен, жабдықпен, асханалық-асүйлік ыдыспен және азық-түлік қызметінің техникасымен жабдықтау нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 18 маусымдағы № 353 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 5 тамызда № 11844 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңының 22-бабы 2-тармағының 22-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бейбiт уақытқа арналған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiн азық-түлiкпен, азықпен, жабдықпен, асханалық-асүйлік ыдыспен және азық-түлік қызметінің техникасымен жабдықтау нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Тыл және қару-жарақ бастығының басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 07.07.2020 № 315 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 07.07.2020 № 315 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
И. Тасмағамбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_________ Б. Сұлтанов

200
46.
Фрукты сушеные (изюм, курага, чернослив)
20
47.
Сок плодово-ягодный (миллилитров)
90
48.
Поливитаминный препарат, драже (декабрь-май)
1
* при невозможности их выдачи заменять согласно нормам замены.
Примечание:
1. По данной норме за счет государства снабжаются:
1) военнослужащие срочной службы, за исключением получающих продовольствие по другим нормам;
2) военнослужащие, в независимости от их ведомственной принадлежности, отбывающих наказание на гауптвахте;

200
46.
Кептiрiлген жемiс (мейіз, өрік қағы, қара өрік)
20
47.
Жемiс-жидек шырыны (миллилитр)
90
48.
Поливитаминдi препарат, драже (желтоқсан-мамыр)
1
* оларды беру мүмкін болмаған кезде ауыстыру нормасына сәйкес ауыстырылады.
Ескертпе:
1. Осы норма бойынша мемлекет есебiнен:
1) басқа нормалар бойынша азық-түлiк алатындарды қоспағанда, мерзiмдi қызмет әскери қызметшiлерi;
2) ведомстволық тиесілігіне қарамастан, гауптвахтада жазасын өтейтін әскери қызметшілер;

3) военнообязанные призванных на воинские сборы, студентов военных кафедр, проходящих военную подготовку, курсантов военных учебных заведений (военных факультетов), в период прохождения сборов (стажировки), а также военнослужащие, прибывших в эти части, подразделения в командировку;
4) музыкальные воспитанники штатных военных оркестров, в которых военнослужащие срочной службы обеспечиваются продовольствием по данной норме;
5) военнослужащие срочной службы, а также призывников, направляемых на воинские сборы для поступления в военные учебные заведения, со дня прибытия до дня зачисления в военные учебные заведения или отказа в приеме;

3) әскери жиындарға шақырылған әскери мiндеттілер, әскери даярлаудан өтетін әскери кафедралардың студенттерi, әскери оқу орындарының (әскери факультеттердің) курсанттары – жиындардан (тағылымдамадан) өту кезеңінде, сондай-ақ осы бөлiмдерге, бөлiмшелерге iссапарға келген әскери қызметшілер;
4) штаттық әскери оркестрлердiң музыкант тәрбиеленушiлерi, оларда мерзiмдi қызмет әскери қызметшілерi осы норма бойынша азық-түлiкпен қамтамасыз етiледі;
5) мерзімді қызмет әскери қызметшілері, сондай-ақ әскери оқу орындарына түсу үшін әскери жиындарға жіберілетін әскерге шақырушылар, әскери оқу орындарына келген күннен бастап қабылданған немесе қабылдаудан бас тартқан күнге дейін жабдықталуда;

6) военнослужащие при несении вахты на маяках;
7) военнослужащие во время несения боевого дежурства;
8) военнослужащие во время участия в полевых выходах;
9) военнослужащие при несении службы в суточном наряде;
10) военнослужащие при несении службы в карауле;
11) военнослужащие при сопровождении воинских и специальных грузов (воинских эшелонов) при их перевозке и в пути следования к месту приемки этих грузов или возвращении после сдачи.
Дополнительный паек к основным нормам
"Обеспечение питьевой водой"
п/п
Наименования продуктов
В день на 1 человека
1.
Вода питьевая бутилированная (миллилитров)

6) әскери қызметшілер – маяктардағы вахтаны өткерген кезде;
7) әскери қызметшілер – жауынгерлік кезекшілік атқарған уақытта;
8) әскери қызметшілер – далалық шығуларға қатысқан уақытта;
9) әскери қызметшілер – тәуліктік нарядта қызмет өткерген кезде;
10) әскери қызметшілер – қарауылда қызмет өткерген кезде;
11) әскери қызметшiлер – әскери және арнайы жүктерге (әскери эшелондарға) iлесiп жүру және оларды тасымалдау кезiнде және осы жүктердi қабылдау орнына барған немесе тапсырғаннан кейiн кері қайтқан жолда жабдықталуда.
"Ауыз сумен қамтамасыз ету"
негiзгi нормаларына қосымша азық үлесі
Р/с
Өнiмдердiң атауы
1 адамға
күніне
1.
Бөтелкедегі ауыз су (миллилитр)

4) переменный летный состав в период прохождения переподготовки и переучивания в авиационных частях (подразделениях), военных учебных заведениях, на курсах и в центрах;
5) слушатели (магистранты) военных академий (университетов) из числа летного состава в период прохождения летной практики и стажировки со дня начала и до дня окончания полетов;
6) военнослужащие бортовых переводчиков, бортпроводников, входящих в штатные расчеты экипажей летательных аппаратов – постоянно, а не входящих в штатные расчеты экипажей – в дни полетов;

4) ауыспалы ұшқыштар құрамы – авиациялық бөлiмдерде (бөлiмшелерде), әскери оқу орындарында, курстарда және орталықтарда қайта даярлаудан және қайта оқытудан өткен кезеңде;
5) ұшқыштар құрамы қатарынан әскери академиялардың (университеттердің) тыңдаушылары (магистранттары) – ұшу тәжiрибесi мен тағылымдамадан өту кезеңiнде ұшулар басталған күннен бастап және аяқталған күнге дейiн;
6) борттық аудармашы, борттық жолсерiктер, ұшу аппараттары экипажының штаттық есептоптарына кiретiн әскери қызметшiлер – ұдайы, ал экипаждың штаттық есептоптарына кiрмейтiндер – ұшу күндерi;

7) военнослужащие, не относящиеся к летному составу, но участвующих в полетах на летательных аппаратах по планам боевой и учебной подготовки и в испытаниях авиационной техники и имущества в воздухе (летчики-методисты, инженеры и техники авиационных частей научно-испытательных и научно-исследовательских учреждений (полигонов), центров боевого применения и переучивания летного состава и другие военные специалисты, не входящие в штатный расчет экипажей испытательных аппаратов, но участвующие в полетах в качестве бортовых инженеров (техников), инструкторов, испытателей или исследователей, инструкторы, инструкторы-парашютисты-испытатели катапультных установок, инструкторы-испытатели парашютов, в том числе инструкторы и тренеры парашютных звеньев воздушно-десантных войск), личный состав летающей лаборатории операционно-реанимационных самолетов-лабораторий, старших офицеров (по воздушным пунктам управления) и курсантов авиационных школ по подготовке воздушных стрелков-радистов и воздушных стрелков - в дни полетов (совершения прыжков с парашютом), а также первых руководителей государственных органов и их заместителей, участвующих в полетах по планам служебной деятельности;

7) ұшқыштар құрамына жатпайтын, бiрақ ұшу аппараттарының жауынгерлiк және оқу-жаттығу даярлығы жоспарлары бойынша ұшуларға және авиациялық техника мен мүлiктi әуеде сынауға қатысатын әскери қызметшілер (ғылыми-сынау және ғылыми-зерттеу мекемелерi (полигондары) авиация бөлiмдерiнiң, сынау аппараттары экипаждарының штаттық есептоптарына кiрмейтiн, бiрақ ұшуларға қатысатын борттық инженерлер (техниктер), нұсқаушылар, сынаушылар немесе катапульттеу құрылғыларының зерттеушілері, нұсқаушылары, нұсқаушы-парашютші-сынаушылары, парашюттердің нұсқаушы-сынаушылары, оның ішінде әуе-десанттық әскерлері парашют буындарының нұсқаушылары мен жаттықтырушылары ретінде ұшуларға қатысатын ұшқыштар құрамын жауынгерлiк қолдану және қайта даярлау орталықтарының ұшқыш-әдіскерлері, инженерлері мен техниктері) операциялық-реанимациялық ұшақ-зертханалар ұшатын зертханаларының жеке құрамы, аға офицерлерi (әуедегі басқару пунктi жөніндегі) және әуе атқыш-радистерi және әуе атқыштарын даярлау жөнiндегi авиация мектептерiнiң курсанттары – ұшу (парашютпен секiру) күндерi, сондай-ақ қызметтік іс-қимыл жоспарлары бойынша ұшуларға қатысатын мемлекеттік органдардың бірінші басшылары мен олардың орынбасарларын;

8) военнообязанные, студенты военных кафедр проходящих военную подготовку в высших и средних специальных учебных заведениях, призванных на воинские сборы и совершающих полеты на летательных аппаратах, со дня начала практических полетов до дня окончания сборов (стажировки).
Норма 11
"Морской паек"
№ п/п
Наименования продуктов
г/день
на 1 человека
1.
Хлеб пшеничный из муки 2 сорта
350
2.
Хлеб пшеничный из обогащенной муки 1 сорта

8) әскери жиындарға шақырылған және ұшу аппараттарында ұшуларды жасайтын әскери мiндеттілер, әскери даярлықтан өтетiн жоғары және орта арнайы оқу орындары әскери кафедраларының студенттерi – практикалық ұшулар басталған күннен бастап жиындар аяқталған күнге дейiн жабдықталуда.
11-норма
"Теңiз азық үлесі"
Р/с
Өнiмдердiң атауы
1 адамға
г/күн
1.
2-сұрыпты бидай ұнынан пісірілген нан
350
2.
1-сұрыпты құнарландырылған бидай ұнынан пісірілген нан

200
48.
Фрукты сушеные (изюм, курага, чернослив)
20
49.
Сок плодово-ягодный (миллилитров)
90
50.
Поливитаминный препарат, драже (декабрь-май)
1
Примечание:
По данной норме за счет государства снабжаются (за исключением лиц, получающих продовольствие по другим нормам):
1) военнослужащие, проходящие службу на надводных кораблях и судах обеспечения;
2) военнослужащие, надводных кораблей и судов обеспечения в случае осуществления мероприятий при штормовой готовности в местах базирования, во время выходов в море и нахождении в иностранных портах, связанных с визитами в эти порты.

200
48.
Кептiрiлген жемiс (мейіз, өрік қағы, қара өрік)
20
49.
Жемiс-жидек шырыны (миллилитр)
90
50.
Поливитаминдi препарат, драже (желтоқсан-мамыр)
1
Ескертпе:
Осы норма бойынша мемлекет есебiнен (басқа нормалар бойынша азық-түлiк алатын адамдардан басқа):
1) суүстi корабльдері мен қамтамасыз ету кемелерiнде қызмет өткеретін әскери қызметшілер;
2) суүсті корабльдері мен қамтамасыз ету кемелеріндегі әскери қызметшілер – орналасу орындарында дауылға әзірлік кезіндегі іс-шараларды жүзеге асырған жағдайда, теңізге шыққан және шетел айлақтарына баруға байланысты осы айлақтарда болған уақытта.

Военнослужащие на надводных кораблях и судах обеспечения в период плавания (походов) за пределами территориальных вод Республики Казахстан (в портах иностранных государств) со дня выхода из базы, порта Республики Казахстан, участвующий в экспедициях по переводу надводных кораблей и судов обеспечения внешними морскими путями из одного морского бассейна в другой, в период нахождения в пути дополнительно выдавать экстракта плодово-ягодного – 3 г и молока концентрированного (или сгущенного) – 30 г;

Суүсті корабльдері мен қамтамасыз ету кемелеріндегі әскери қызметшілер Қазақстан Республикасының аумақтық суларынан тыс жерде жүзген (шыққан) кезеңде (шетел мемлекеттерінің айлақтарында), Қазақстан Республикасының базасынан, айлағынан шыққан күннен бастап, суүсті корабльдері мен қамтамасыз ету кемелерін сыртқы теңіз жолдарымен бір бассейннен басқасына ауыстыру жөніндегі экспедицияларға қатысатын жеке құрам жол жүруде болған кезеңде қосымша 3 г жеміс-жидек сығындысы мен 30 г қоюландырылған (немесе қаймағы алынбаған) сүт беріледі;

3) военнослужащие, капитаны-наставники, механики-наставники и лоцманов групп судов обеспечения не входящих в штатные экипажи, военнообязанные призванных на воинские сборы, студентов военных кафедр проходящих военную подготовку, курсантов военных учебных заведений (военные факультетов), со дня явки на корабль, судно;
4) военнослужащие морской пехоты и экипажей бронетанковой техники, оборудованной специальными плавучими средствами в дни выходов в море.
Дни и количество личного состава, выходящего в море, объявляются приказом командира воинской части;

3) штаттық экипаждарға кiрмейтiн қамтамасыз ету кемелері топтарының әскери қызметшілері, капитан-тәлімгерлері, механик-тәлімгерлері мен лоцмандары, әскери жиындарға шақырылған әскери мiндеттілер, әскери даярлаудан өтетін әскери кафедралардың студенттерi, әскери оқу орындарының (әскери факультеттердің) курсанттары – кемеге келген күннен бастап;
4) арнайы жүзу құралдарымен жабдықталған теңіз жаяу әскерлері мен броньды танк техникасы экипаждарының әскери қызметшілері – теңізге шыққан күндері.
Теңізге шығатын күндер мен жеке құрамның саны әскери бөлім командирінің бұйрығымен жарияланады;

5) военнослужащие морских частей во время выполнения гидрографических работ в море;
6) лица, терпящие бедствие на море и принятых на борт корабля (судна), экипаж которого обеспечивается продовольствием по данной норме, до доставки в порт или на базу;
7) военнослужащие во время несения боевого дежурства;
8) военнослужащие при несении службы в суточном наряде;
9) военнослужащие при несении службы в карауле;

5) теңіз бөлімдерінің әскери қызметшілері – теңізде гидрографиялық жұмыстарды орындау уақытында;
6) теңізде апатқа ұшыраған немесе корабль (кеме) бортына алынған адамдар – экипаж осы норма бойынша айлаққа немесе базаға жеткізілгенге дейін азық-түлікпен қамтамасыз етіледі;
7) әскери қызметшілер – жауынгерлік кезекшілік атқарған уақытта;
8) әскери қызметшілер – тәуліктік нарядты өткерген уақытта;
9) әскери қызметшілер – қарауылдағы қызметті өткерген кезде;

10) военнослужащие при сопровождении воинских и специальных грузов (воинских эшелонов) при их перевозке и в пути следования к месту приемки этих грузов или возвращении после сдачи;
11) военнослужащим водолазам, совершающим водолазные спуски под воду, принимающим участие в работах, связанных с личным пребыванием в компрессорной камере (водолазной барокамере) под давлением, дополнительно выдавать мясо говядины первой категории – 130 г, сыр сычужный – 15 г, масло коровье, доля животного жира не менее 72,5 % –
30 г, молоко концентрированное (или сгущенное) – 40 г;

10) әскери қызметшiлер – әскери және арнайы жүктерге (әскери эшелондарға) iлесiп жүру және оларды тасымалдау кезiнде және осы жүктердi қабылдау орнына барған немесе тапсырғаннан кейiн кері қайтқан жолда жабдықталуда;
11) суасты сүңгулерін жасайтын, қысымды компрессорлық камерада (сүңгуiр барокамерада) дербес болуына байланысты жұмыстарға қатысатын әскери қызметші сүңгуiрлерге қосымша 130 г бiрiншi санатты сиыр еті, 15 г мәйектi ірімшiк, 30 г сары май, жануар майының үлесі кемінде 72,5%, 40 г қоюландырылған (немесе қаймағы алынбаған) сүт беріледі;

3. Детям грудного возраста, находящимся на излечении в военно-медицинских учреждениях и содержащимся на искусственном кормлении, разрешается взамен лечебного пайка выдавать: молоко коровье – 1500 г, масло коровье – 50 г, рис – 20 г, сахар-песок – 100 г и фрукты сушенные – 20 г на одного ребенка в сутки.
4. Матери, находящиеся в военно-медицинских учреждениях на стационарном положении при больных детях, снабжаются питанием по лечебному пайку бесплатно только в случаях, когда мать кормит ребенка собственным грудным молоком.

3. Әскери-медициналық мекемелерде емделуде болатын және жасанды тамақтандырылатын нәрестелерге емдiк үлес орнына тәулiгiне бір нәрестеге 1500 г сиыр сүтi, 50 г сары май, 20 г күрiш, 100 г құмшекер және 20 г кептiрілген жемiс беруге рұқсат етіледi.
4. Әскери-медициналық мекемелерде науқастанған балалар жанында стационарлық жағдайда болатын аналар, егер нәрестені тек өз сүтiмен тамақтандырған жағдайларда емдік үлес бойынша тағаммен тегін жабдықталуда.

5. Военнослужащие, находящиеся на излечении в гражданских лечебных учреждениях, снабжаются питанием по действующим нормам данного лечебного учреждения бесплатно наравне со всеми больными.
6. Передача продуктов или денег гражданским лечебным учреждениям на питание находящихся в них на излечении военнослужащим запрещается.
7. Замену продуктов по нормам лечебного пайка производить в соответствии с назначенными больным диетами по нормам замены.

5. Азаматтық емдеу мекемелерiнде емделуде болатын әскери қызметшілер осы емдеу мекемесi қолданып жүрген нормалар бойынша барлық науқастанғандармен тең тағаммен тегін жабдықталуда.
6. Азаматтық емдеу мекемелерiнде емделуде болатын әскери қызметшiлерді тамақтандыруға азық-түлiк немесе ақша беруге тыйым салынады.
7. Емдiк үлес нормалары бойынша азық-түлiктi ауыстыру науқастанғандарға тағайындалған ауыстыру нормалары бойынша ем-дәмдерге сәйкес жүргiзіледі.

8. Для больных по назначению врача и медицинским показаниям к энтаральному питанию, данную норму заменять стандартными, полуэлементными или модульными смесями, либо смесями направленного действия. Выбор вида смеси и длительность питания ею осуществляется в соответствии с медицинскими показаниями. Объем смеси на одного больного не должен превышать 2000 миллилитров в сутки при условии содержания в данном объеме 2000 ккал энергии и белка – 70 г.
Норма 13
"Лечебный паек для ожоговых больных"
№ п/п
Наименования продуктов
г/день на 1 человека
1.
Хлеб пшеничный из муки 2 сорта

8. Науқастанғандарға дәрігердің тағайындауы және энтеральдық тамақтандыруға медициналық көрсеткіштер бойынша науқастанғандар үшін осы норма стандартты, жартылай элементті және модульдік қоспалармен немесе мақсатты бағытталған әсер ететін қоспаларымен ауыстырылады. Қоспа түрін таңдау және онымен тамақтандыру ұзақтығы медициналық көрсеткіштерге сәйкес жүзеге асырылады. Бір науқастанғанға арналған қоспа мөлшері осы мөлшерде 2000 ккал қуат және 70 г белок болған жағдайда тәулігіне 2000 миллилитрден аспауға тиіс.
13-норма
"Күйiк шалған науқастанғандарға арналған емдiк азық үлесі"
Р/с
Өнiмдердiң атауы
1 адамға
г/күн
1.
2-сұрыпты бидай ұнынан пісірілген нан

1. По данной норме за счет государства снабжаются больные туберкулезом и пневмокониозом, находящиеся на излечении в военно-медицинских учреждениях.
2. Питание больных туберкулезом и пневмокониозом производить согласно предписаниям лечащих врачей с назначением каждому больному диеты из соответствующего набора продуктов в пределах общей стоимости пайка. Замену продуктов производить по нормам замены.
Норма 16 Паек для кадетов военных учебных заведений
Сноска. Заголовок нормы 16 - в редакции приказа Министра обороны РК от 12.04.2022 № 192.
Сноска. Норма 16 с изменениями, внесенными приказом Министра обороны РК от 12.04.2022 № 192.
№ п/п
Наименования продуктов
г/день
на 1 человека
1.
Хлеб пшеничный из муки 2 сорта

1. Осы норма бойынша мемлекет есебiнен әскери медициналық мекемелерде емделуде болатын туберкулезбен және пневмокониозбен сырқаттанған науқастанғандар жабдықталуда.
2. Туберкулезбен және пневмокониозбен сырқаттанған науқастанғандарды тамақтандыру емдейтін дәрiгерлердiң нұсқамасына сәйкес әрбір науқастанғанға үлестiң жалпы құны шегінде тиiстi азық-түлік жинағынан ем-дәм тағайындаумен жүргiзіледі. Азық-түлікті ауыстыру ауыстыру нормалары бойынша жүргiзіледі.
16-норма
Әскери оқу орнының кадеттеріне арналған азық үлесі
Ескерту. 16-нормаға өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 12.04.2022 № 192 бұйрығымен.
Р/с
Өнiмдердiң атауы
1 адамға
г/күн
1.
2-сұрыпты бидай ұнынан пісірілген нан

300
2.
Консервы мясорастительные в ассортименте (по 250 г)
500
3.
Консервы мясные разные (по 250 г)
250
4.
Паштет печеночный
100
5.
Консервы овощные закусочные (по 100 г)
100
6.
Повидло или джем плодово-ягодный (пакет 20 г)
40
7.
Чай черный высшего сорта (пакетированный 1,5 г)
4,5
8.
Сахар (пакетированный по 10 г)
80
Примечание:
1. По данной норме за счет государства снабжаются:
1) военнослужащие в пути следования, в полевых условиях, на учениях, маневрах, полигонах, подразделениях, расположенных отдельно от своей воинской части, в районах стихийных бедствий и катастроф, в условиях чрезвычайного положения, при вооруженных конфликтах, в миротворческих операциях;
2) военнослужащие, назначенные в состав караулов (команд), для охраны, обороны и сопровождения воинских и специальных грузов (воинских эшелонов) при их перевозке и в пути следования к месту приемки этих грузов в возвращении после их сдачи;
3) военнослужащие срочной службы, и курсанты военных учебных заведений (военный факультет) в пути следования их в отпуска, командировки, к новому месту службы, уволенных в запас до места жительства;
4) граждане, призванные на срочную военную службу, военнообязанные и проходящие военную подготовку студенты, призванные на сборы (стажировку), со дня издания приказа соответствующего начальника об убытии из местного органа военного управления к месту прохождения воинской службы, сборов (стажировки);
5) военнослужащие срочной службы, а также призывники, направляемые на воинские сборы для поступления в военные учебные заведения, со дня отправки до дня зачисления и в случае отказа в приеме, в период, необходимый для проезда от военного учебного заведения до постоянного места жительства;
6) военнослужащие, в стационарных условиях (в столовых, пунктах питания), с чередованием горячей пищи из продуктов основных пайков в период, определенный по плану освежения.
2. Непрерывное питание по данному рациону не должно превышать семи суток.
3. Дополнительно для мелких команд в случаях отрыва от мест постоянной дислокации на срок свыше трех суток, при ведении боевых действии и приравненных к ним (проведение пограничных операций, поисков, привлечение сил на усиление охраны государственной границы на угрожаемом направлении, несение боевого дежурства) комплектуется разогревателем портативным – 1 комплект, вскрывателем консервов и упаковки – 1 штука, спичками водоветроустойчивыми – 6 штук, салфетками бумажными – 3 штуки, средствами для обеззараживания воды – 6 штук, ложками пластмассовыми – 3 штуки.
Норма 18 Индивидуальный рацион питания для Десантно-штурмовых войск
Сноска. Заголовок нормы 18 - в редакции приказа Министра обороны РК от 12.04.2022 № 192.
Сноска. Норма 18 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 12.04.2022 № 192.
№ п/п
Наименования продуктов
г/день на 1 человека
1.

300
2.
Түрлі ет-өсiмдiк консервілері (250 г)
500
3.
Түрлі ет консервілерi (250 г)
250
4.
Бауыр паштеті
100
5.
Жеңіл дәм көкөніс консервілері (100 г)
100
6.
Повидло не жеміс-жидек джемі (20 г пакет)
40
7.
Жоғары сұрыпты қара шай (1,5 г пакеттелген)
4,5
8.
Қант (10 г пакеттелген)
80
Ескертпе:
1. Осы норма бойынша мемлекет есебінен мыналар жабдықталады:
1) әскери қызметшілер – жол жүргенде, далалық жағдайда, оқу-жаттығуда, маневр жасауда, полигонда, өз әскери бөлімінен жеке орналасқан бөлімшеде, зілзала және апат ауданында, төтенше жағдайда, қарулы жанжал кезінде, бітімгершілік операцияда;
2) әскери және арнайы жүкті (әскери эшелонды) күзету, қорғау және олармен бірге жүру үшін қарауыл (команда) құрамына тағайындалған әскери қызметшілер – оларды жеткізу кезінде және осы жүкті қабылдау орнына барған және оларды тапсырғаннан кейін кері қайтқан жолда;
3) мерзімді қызмет әскери қызметшілері мен әскери оқу орнының (әскери факультеттің) курсанттары – олар демалысқа, іссапарға, жаңа қызмет орнына, запасқа шығарылғандар тұрғылықты жеріне дейін жол жүргенде;
4) мерзімді әскери қызметке шақырылған азаматтар, жиынға (тағылымдамаға) шақырылған әскери міндеттілер мен әскери даярлықтан өтетін студенттер – жергілікті әскери басқару органынан әскери қызмет өткеру, жиыннан (тағылымдамадан) өтетін жеріне бару туралы тиісті бастықтың бұйрығы шыққан күннен бастап;
5) әскери оқу орнына оқуға түсу үшін әскери жиынға жіберілетін мерзімді қызмет әскери қызметшілері, сондай-ақ әскерге шақырушылар оқуға қабылданғанға дейін және қабылдаудан бас тартқан жағдайда әскери оқу орнынан тұрғылықты жеріне жеткенге дейін жол жүру үшін қажетті кезеңде;
6) әскери қызметшілер – жаңарту жоспарына сәйкес айқындалған кезеңде негізгі азық үлесінің азық-түлігінен ыстық тағаммен алмастыра отырып, стационарлық жағдайда (асханада, тамақтану орнында).
2. Осы рацион бойынша үздіксіз тамақтандыру жеті тәуліктен аспауға тиіс.
3. Жауынгерлік және оларға теңестірілген іс-қимыл (шекаралық операцияны, іздеу, қатер төнетін бағытта Мемлекеттік шекараның күзетін күшейтуге күштерді тарту, жауынгерлік кезекшілік атқару) кезінде үш тәуліктен асатын мерзімге тұрақты орналасқан жерінен кеткен жағдайда шағын командалар үшін қосымша 1 жиынтық портативті қыздырғышпен, 1 дана консервіні және қорапты ашқышпен, 6 дана желде, суда сөнбейтін сіріңкемен, 3 дана қағаз майлықпен, 6 дана суды зарарсыздандыруға арналған құралмен, 3 дана пластмассадан жасалған қасықпен жабдықталады.
18-норма
Десанттық-шабуылдау әскерiне арналған жеке тамақтандыру рационы
Ескерту. 18-нормаға өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 12.04.2022 № 192 бұйрығымен.
Р/с
Өнiмдердiң атауы
1 адамға
г/күн
1.

Галеты из муки пшеничной обойной или муки пшеничной 2 сорта (по 50 г)
300
2.
Паштет печеночный
100
3.
Консервы мясорастительные в ассортименте (по 250 г)
500
4.
Консервы мясные разные (по 250 г)
250
5.
Продукты сыровяленые (тепловой сушки) из конины
50
6.
Сыр плавленый консервированный стерилизованный
50
7.
Молоко цельное сгущенное с сахаром
90
8.
Шоколад в драже
100
9.
Изюм, курага, орехи
60
10.
Чай черный высшего сорта (пакетированный 1,5 г)
3
11.
Кофе натуральный растворимый
2
12.
Сахар (пакетированный по 10 г)
80
13.
Соль пищевая йодированная
5
Примечание:
1. По данной норме за счет государства снабжаются:
1) военнослужащие снабжающиеся по норме 5, в пути следования, в полевых условиях, на учениях, маневрах, полигонах, подразделениях, расположенных отдельно от своей воинской части, в районах стихийных бедствий и катастроф, в условиях чрезвычайного положения, при вооруженных конфликтах, в миротворческих операциях;
2) военнослужащие срочной службы десантных и разведывательных подразделений, подразделений морской пехоты и специального назначения в пути следования;
3) военнослужащие, имеющие право на бесплатное обеспечение питанием по норме 4, курсанты, проходящие стажировку (практику) в воинских частях и подразделениях дислоцирующиеся на высоте 1500 метров и выше, а также военнослужащие, прибывшие в эти части, подразделения в командировку, когда не представляется возможным готовить горячую пищу из продуктов основных пайков;
4) военнослужащие, в стационарных условиях (в столовых, пунктах питания), с чередованием горячей пищи из продуктов основных пайков в период, определенный по плану освежения.
2. Непрерывное питание по данному рациону не должно превышать семь суток.
3. Дополнительно для мелких команд в случаях отрыва от мест постоянной дислокации на срок свыше трех суток, при ведении боевых действии и приравненных к ним (проведение пограничных операций, поисков, привлечение сил на усиление охраны государственной границы на угрожаемом направлении, несение боевого дежурства) комплектуется разогревателем портативным – 1 комплект, вскрывателем консервов и упаковки – 1 штука, спичками водоветроустойчивыми – 6 штук, салфетками бумажными – 3 штуки, салфетками гигиеническими – 3 штуки, средствами для обеззараживания воды – 6 штук, ложками пластмассовыми – 3 штуки.
Норма 19
"Автономный индивидуальный рацион питания"
№ п/п
Наименования продуктов
г/день
на 1 человека
1.
Галеты из муки пшеничной обойной или муки пшеничной 2 сорта (по 50 г)
250
2.
Консервы мясорастительные в ассортименте (по 250 г)
500
3.
Консервы мясные разные (по 250 г)

Ерекше тартылған бидай ұнынан немесе 2-сұрыпты бидай ұнынан пiсiрiлген галеталар (50 г)
300
2.
Бауыр паштеті
100
3.
Түрлі ет-өсiмдiк консервілері (250 г)
500
4.
Түрлі ет консервілерi (250 г)
250
5.
Жылқы етінен шикілей қақталған (жылумен кептірілген) өнімдер
50
6.
Консервіленген, стерильді балқытылған ірімшік
50
7.
Қант қосылған қоюландырылған қаймағы алынбаған сүт
90
8.
Дражедегі шоколад
100
9.
Мейіз, өрік қағы, жаңғақ
60
10.
Жоғары сұрыпты қара шай (1,5 г пакеттелген)
3
11.
Ерітілетін табиғи кофе
2
12.
Қант (10 г пакеттелген)
80
13.
Йодталған ас тұзы
5
Ескертпе:
1. Осы норма бойынша мемлекет есебінен мыналар жабдықталады:
1) 5-норма бойынша жабдықталатын әскери қызметшілер – жол жүргенде, далалық жағдайда, оқу-жаттығуда, маневр жасауда, полигонда, өз әскери бөлімінен жеке орналасқан бөлімшеде, зілзала және апат ауданында, төтенше жағдайда, қарулы жанжал кезінде, бітімгершілік операцияда;
2) десанттық және барлау бөлімшелерінің, теңіз жаяу әскері, арнайы мақсаттағы бөлiмшелердің мерзімді қызмет әскери қызметшілері – жол жүргенде;
3) 4-норма бойынша тегін тамақтанумен қамтамасыз етілуге құқығы бар әскери қызметшілер, 1500 метр және одан жоғары биіктікте орналасқан әскери бөлімдер мен бөлімшелерде тағылымдамадан (практикадан) өтетін курсанттар, сондай-ақ осы бөлімдерге, бөлімшелерге іссапарға келген әскери қызметшілер – негізгі үлес азық-түлігінен ыстық тамақ дайындау мүмкін болмағанда;
4) әскери қызметшілер – жаңарту жоспарына сәйкес айқындалған кезеңде негізгі азық үлесінің азық-түлігінен ыстық тағаммен алмастыра отырып, стационарлық жағдайда (асханада, тамақтану орнында).
2. Осы рацион бойынша үзбей тамақтандыру жеті тәуліктен аспауға тиіс.
3. Жауынгерлiк және оларға теңестірілген іс-қимыл (шекаралық операцияны, iздеу, қатер төнетін бағытта Мемлекеттiк шекараның күзетiн күшейтуге күштердi тарту, жауынгерлiк кезекшілік атқару) кезінде үш тәулiктен асатын мерзімге тұрақты орналасқан жерiнен кеткен жағдайда шағын командалар үшін қосымша 1 жиынтық портативті қыздырғышпен, 1 дана консервіні және қорапты ашқышпен, 6 дана желде, суда сөнбейтін сіріңкемен, 3 дана қағаз майлықпен, 6 дана суды зарарсыздандыруға арналған құралмен, 3 дана пластмассадан жасалған қасықпен жабдықталады.
19-норма
"Автономды жеке тамақтандыру рационы"
Р/с
Өнiмдердiң атауы
1 адамға
г/күн
1.
Ерекше тартылған бидай ұнынан немесе 2-сұрыпты бидай ұнынан пiсiрiлген галеталар (50 г)
250
2.
Түрлі ет-өсiмдiк консервілері (250 г)
500
3.
Түрлі ет консервілерi (250 г)

5. Каждый член экипажа снабжается бортовыми пайками исходя из расчета первого приема пищи в полете через 4-5 часов после предыдущего приема пищи. Если экипаж принял пищу за два часа до начала полета, первый паек может быть израсходован через 2-3 часа после начала полета.
Норма 21
"Бортовой рацион питания
для экипажей кораблей и катеров"
№ п/п
Наименования продуктов
г/день
на 1 человека
1.
Галеты из муки пшеничной обойной или муки пшеничной 2 сорта (по 50 г)

5. Экипаждың әрбір мүшесi ұшу кезінде алдыңғы ас қабылдаудан кейін 4-5 сағат өткен соң бірінші ас қабылдау есебіне сүйене отырып, борттық азық үлесімен жабдықталуда. Егер экипаж ұшу алдында екi сағат бұрын ас қабылдаса, бiрiншi азық үлесi ұшу басталғаннан кейiн 2-3 сағаттан соң жұмсалуы мүмкiн.
21-норма
"Корабльдер мен катерлердiң экипаждарына арналған борттық тамақтандыру рационы"
Р/с
Өнiмдердiң атауы
1 адамға
г/күн
1.
Ерекше тартылған бидай ұнынан немесе 2-сұрыпты бидай ұнынан пiсiрiлген галеталар (50 г)

от 1 до 1,5 лет
2500
4500
10
9.
от 1,5 лет до 2 лет
3200
4900
10
Примечание:
1. Ежесуточно на подстилку выдавать соломы:
1) для лошадей и жеребят – 1,6 кг;
2. Вместо указанного в данных нормах фуража выдавать для кормления на одну лошадь в сутки:
1) при содержании в пунктах приема лошадей, полученных от поставщиков, и при перевозках их наземным и водным транспортом: сено – 13 кг, солому – 1,5 кг, а в период с 1 октября по 1 апреля при перевозках на расстояние свыше 1000 км – сена – 15 кг, соломы – 1,5 кг;

1 – 1,5 жасқа дейiн
2500
4500
10
9.
1,5 – 2 жасқа дейiн
3200
4900
10
Ескертпе:
1. Күн сайын төсенiшке сабан беріледі:
1) аттар мен құлындар үшiн – 1,6 кг;
2. Осы нормаларда көрсетілген жем-шөп орнына бір тәулiкте бiр жылқыны азықтандыру үшін мыналар беріледі:
1) жеткiзушiлерден алынған жылқыларды қабылдау пункттерiнде ұстау кезiнде және оларды жерүстi және су көлiгiмен тасымалдаған кезде: шөп – 13 кг, сабан – 1,5 кг, ал 1 қазаннан 1 сәуiрге дейiнгi кезеңде тасымалдау 1000 шақырымнан асатын қашықтыққа – шөп 15 кг, сабан – 1,5 кг;

2) для штатных лошадей конноспортивных команд: сена – 6 кг, овса – 5 кг, отрубей пшеничных – 1 кг, кукурузы дробленой – 1 кг, муки травяной – 1 кг, мелассы-патоки – 0,5 кг, льняного семени – 0,05 кг, подкормки витаминно-минеральной – 0,5 кг, соли – 0,05 кг.
3. Дополнительно к данным нормам выдавать на одну лошадь в сутки:
1) в осенне-зимний период корнеплодов (свекла, морковь) – 1 кг;
2) для штатных лошадей конноспортивных команд в период подготовки и проведения – 0,5 кг подкормки витаминно-минеральной;
3) для лошадей, поступивших от поставщиков в воинские части на восполнение некомплекта, в течение первых трех месяцев пребывания в войсках – 1 кг сена;
4) для больных лошадей в период пребывания в лечебно-ветеринарных учреждениях – 3 кг корнеплодов и 1 кг отрубей;
5) для обозных лошадей при работах на лесозаготовках с 1 октября по 1 апреля – 1 кг овса;
6) в местностях на высоте 1000 м и выше над уровнем моря – 1,5 кг овса;
7) прикусочным лошадям – 1,5 кг сена.
Увеличение индивидуальных фуражных норм для отдельных лошадей производится за счет уменьшения некоторым лошадям суточной дачи в пределах общего количества фуража, причитающегося части в сутки по установленным нормам.
При установлении индивидуальной фуражной нормы принимается во внимание рост, живой вес, рабочая нагрузка, упитанность и темперамент лошади.
Увеличенная индивидуальная фуражная норма устанавливается в следующих пределах:

2) ат спорты командаларының штаттық жылқылары үшiн: шөп – 6 кг, сұлы – 5 кг, бидай кебегi – 1 кг, ұсақталған жүгерi – 1 кг, шөп ұны – 1 кг, сірне – 0,5 кг, зығыр дәнi – 0,05 кг, витаминді-минералды қоспалар – 0,5 кг, тұз – 0,05 кг.
3. Осы нормаларға қосымша бір тәулiкте бiр жылқыға мыналар беріледі:
1) күзгі-қысқы кезеңде тамыржемiстер (қызылша, сәбіз) – 1 кг;
2) даярлық және өткiзу кезеңiнде ат спорты командаларының штаттық жылқылары үшiн 0,5 кг витаминді-минералды қоспалар;
3) әскери бөлiмдерге жасақтауды толтыру үшiн жеткізушілерден келiп түскен жылқылар үшiн әскерлерде болған алғашқы үш айда – 1 кг шөп;
4) емдеу-ветеринарлық мекемелерде болған ауру жылқылар үшiн – 3 кг тамыржемiстер және 1 кг кебек;
5) 1 қазаннан 1 сәуiрге дейiн ағаш дайындау жұмысы кезінде жүк арту жылқылары үшiн – 1 кг сұлы;
6) теңiз деңгейiнен 1000 м және одан биiк жерлерде – 1,5 кг сұлы;
7) тiстемi бұзылған жылқылар үшiн – 1,5 кг шөп.
Жеке жылқылар үшін жеке жем-шөп нормаларын арттыру белгіленген нормалар бойынша бір тәулікте бөлімге тиесілі жалпы жем-шөп мөлшері шегінде кейбір жылқылардың тәуліктік үлесін азайту есебінен жүргізіледі.
Жеке жем-шөп нормасын белгілеу кезінде жылқының бойына, таза салмағына, жұмыс жүктемесіне, күйлілігі мен жігерлігіне назар аударылады.
Жеке жем-шөп нормасын арттыру мынадай шектерде белгіленеді:

для верховых и обозных лошадей весом более 400 кг суточная дача овса повышается до 300 г на каждые 25 кг веса;
для артиллерийских лошадей весом более 500 кг суточная дача овса повышается до 500 г на каждые 50 кг веса.
Лошадям, напряженно работающим, суточная дача овса в зависимости от интенсивности и продолжительности работы увеличивается от 500 г до 1 кг. Максимальная дача овса при самой напряженной работе лошади не должна превышать 8 кг в сутки.
Уменьшение индивидуальной фуражной нормы устанавливается в следующих случаях:

салмағы 400 кг артық мінетін және жегетін жылқылар үшін әрбір 25 кг салмаққа сұлыны тәуліктік беру 300 г дейін арттырылады;
салмағы 500 кг артық артиллериялық аттар үшін әрбір 50 кг салмаққа сұлыны тәуліктік беру 500 г дейін арттырылады.
Қарқынды жұмыста пайдаланылатын жылқыларға жұмыс қарқындылығы мен ұзақтығына байланысты бір тәулікте сұлы беру 500 г – 1 кг дейін арттырылады. Барынша қарқынды жұмыс кезінде барынша сұлы беру бір тәулікте 8 кг аспауға тиіс.
Жеке жем-шөп нормасын азайту мынадай жағдайларда белгіленеді:

для верховых и обозных лошадей весом менее 400 кг суточная дача овса снижается на 300 г на каждые недостающие 25 кг веса, причем недостающий вес менее 25 кг в расчет не принимается;
для артиллерийских лошадей весом менее 500 кг суточная дача овса снижается на 500 г на каждые недостающие 50 кг веса, причем недостающий вес менее 50 кг в расчет не принимается.
Лошадям, находящимся на пастбищах, в зависимости от качества пастбища и упитанности лошадей суточная дача овса может быть снижена на одну треть, сено на одну вторую.

салмағы кемінде 400 кг мінетін және жегетін жылқылар үшін сұлыны тәуліктік беру әрбір 25 кг салмаққа 300 г дейін азайтылады, бірақ жетіспейтін салмағы 25 кг аз болса есепке алынбайды;
салмағы кемінде 500 кг артиллериялық аттар үшін сұлыны тәуліктік беру әрбір 50 кг салмаққа 500 г дейін азайтылады, бірақ жетіспейтін салмағы 50 кг аз болса есепке алынбайды.
Жайылымдағы жылқыларға жайылым сапасына және жылқының күйлілігіне байланысты сұлыны тәуліктік беру үштен бір бөлікке, шөп екіден бір бөлікке азайтылады.

Молодым ремонтным лошадям в течение первых трех месяцев пребывания в войсках выдается дополнительно сверх установленной суточной фуражной нормы по 1 кг сена в сутки. К зерновому корму молодые лошади приучаются постепенно, начиная с суточной дачи 2 кг в день с прибавлением через каждые три дня по 500 г зерна.
Больным лошадям, требующим специального кормления, ветеринарным врачом назначается диетическое кормление. Диетическое кормление производится за счет фуража, причитающегося части на текущее довольствие списочной численности конского состава по установленным нормам. Фураж для диетического кормления подготавливается путем дробления, плющения, дрожжевания, омолаживания.
Норма 23
"Для кормления служебных собак"
№ п/п
Наименования продуктов
Взрослые собаки грамм/сутки
Щенки до 6-ти месячного возраста грамм/сутки
1.
Крупа овсяная, пшено

Жас жөндеу жылқыларына әскерлерде болған алғашқы үш ай ішінде белгіленген тәуліктік жем-шөп нормасына қосымша бір тәулікте 1 кг шөп беріледі. Жас жылқылар жем азығына күніне 2 кг тәуліктік беруден бастап, әрбір үш күн сайын 500 г жем қосумен біртіндеп үйретіледі.
Арнайы азықтандыруды талап ететін ауру жылқыларға диеталық азықтандыруды ветеринарлық дәрігер тағайындайды. Диеталық азықтандыру белгіленген нормалар бойынша ат құрамы сандық тізімінің сол бөлімдегі ағымдағы үлесінің жем-шөбі есебінен жүргізіледі. Диеталық азықтандыру ұнтақтау, езу, ашыту, жақсарту жолымен дайындалады.
23-норма
"Қызметтiк иттердi азықтандыруға арналған"
Р/с
Өнiмдердiң атауы
Ересек
иттер
грамм/тәулік
6 айға дейiнгi күшiктер грамм/тәулік
1.
Сұлы жармасы, тары

3) молоко – с двухнедельного возраста, начиная со 150 миллилитров, с еженедельным увеличением на 25 миллилитров;
4) творог – с месячного возраста, начиная с 20 г, с еженедельным увеличением на 15 г.
6. На подстилку выдавать для взрослой собаки 800 г и для щенков 400 г соломы в сутки.
7. В зимнее время (в период отопительного сезона, установленного для конкретного региона) норма довольствия для взрослых служебных и племенных собак, щенков, содержащихся в вольерах открытого типа, увеличивается на 20 %.
Норма 24
Выход печеного формового хлеба для хлебопекарен
гарнизонов и подразделений, исчисление при
базисной влажности муки 14,5 %
№ п/п
Наименование хлеба
Для хлебопекарен подразделений
(%)
Для гарнизонных хлебопекарен (%)
1.
Хлеб из ржаной обойной муки

3) сүт екі апталық жасынан 150 миллилитрден бастап, апта сайын 25 миллилитрге арттырумен;
4) сүзбе – бір айлық жасынан 20 г бастап, апта сайын 15 г арттырумен беріледі.
6. Төсенiшке бір тәулiкте ересек итке 800 г және күшiк үшiн 400 г сабан берiледі.
7. Қысқы уақытта (нақты өңір үшін белгіленген жылыту маусымы кезеңінде) ашық типті вольерлердегі ересек қызметтік және асыл тұқымды иттер, күшіктер үшін жабдықталым нормасы 20%-ға арттырылады.
24-норма
Ұнның базистiк ылғалдылығы 14,5 % болған кездегi есеппен гарнизондар мен бөлiмшелер наубайханаларына арналған қалыптағы нан шығысы
Р/с
Нанның атауы
Бөлiмшелердiң наубайханалары үшін (%)
Гарнизондардағы наубайханалары үшiн (%)
1.
Ерекше тартылған қара бидай ұнынан пiсiрілген нан

1. По данной норме 27 обеспечиваются военнослужащие срочной службы воинских частей, соединений, учреждений, военных учебных заведений, учебных центров и полигонов, а также личный состав военнослужащие контрактной службы, находящийся на учебе.
2. Потребность в посуде определяется в соответствии с фактическим наличием 4, 6 и 10-местных столов, линий самообслуживания, установленных в солдатских и матросских столовых, с учетом фактического количества питающихся, а также на подвижные станции связи в зависимости от численности экипажей, но применительно к 4 или 6-местным столам соответственно.
3. В столовых с количеством питающихся более 300 человек для приготовления кипятка для чая взамен кипятильников электрических разрешается использовать специально выделенные для этой цели котлы пищеварочные.
4. Для хранения в вещевом мешке и использования только в полевых условиях дополнительно к норме из расчета на каждого военнослужащего выдается:
ложка столовая – 1 штука;
кружка эмалированная – 1 штука.
5. При нецелесообразности получения хлеба с хлебозаводов (хлебопекарен) воинским частям выдаются мини-хлебопекарни, хлебопекарни производительностью 350 – 700 кг в смену.
6. При проведении реконструкции, капитального ремонта помещений и в других случаях когда организация питания личного состава подразделений и воинских частей в штатных столовых невозможна или нецелесообразна, продовольственным управлениям довольствующего органа на каждое региональное командование выдается по одному комплекту мобильного пункта питания МПП-480 и по 5 – 10 комплектов мобильных пунктов питания МПП-140 или кухни КП-130 (125).
7. Разрешается содержать запасы по нормам 27-31:
1) столово-кухонной посуды:
в воинских частях - 5% от потребности воинской части и учреждении;
на продовольственных складах, базах центрального подчинения Министерство обороны - 10% от потребности Вооруженных Сил Республики Казахстан;

1. Осы норма бойынша әскери бөлімдердің, құрамалардың, мекемелердің, әскери оқу орындарының, оқу-жаттығу орталықтары мен полигондардың мерзімді қызмет әскери қызметшілері, сондай-ақ оқуда болатын келісімшарт қызметі әскери қызметшілерінің жеке құрамы қамтамасыз етіледі.
2. Ыдысқа қажеттілік тамақтанатын адамдардың нақты санын ескере отырып, 4, 6 және 10 орынды үстелдердің, сарбаздар мен матростар асханаларында орнатылған өзіне-өзі қызмет көрсету желілерінің нақты болуына сәйкес, сондай-ақ экипаждар санына байланысты, бірақ тиісінше 4 немесе 6 орынды үстелдерге қатысты жылжымалы байланыс станцияларына айқындалады. Бір асханада әртүрлі ыдысты пайдалануға жол берілмейді.
3. 300-ден астам адам тамақтанатын асханаларда шай қайнатуға арналған электр қайнатқыштың орнына осы мақсатқа арнайы бөлінген ас пісіретін қазандарды пайдалануға рұқсат етіледі.
4. Зат салатын қапшықта сақтау және тек далалық жағдайда пайдалану үшін нормаға қосымша әрбір әскери қызметшіге есебінен мыналар беріледі:
ас қасық – 1 дана;
эмальданған кружка – 1 дана.
5. Нан зауыттарынан (наубайханалардан) нан алу мақсатқа сәйкес болмаған кезде әскери бөлімдерге ауысымына өнімділігі 350-700 кг шағын наубайханалар, наубайханалар беріледі.
6. Үй-жайларды қайта жаңарту, күрделі жөндеу жүргізу кезінде және бөлімшелер мен әскери бөлімдердің жеке құрамын штаттық асханаларда тамақтандыруды ұйымдастыру мүмкін болмаған немесе мақсатқа сәйкес болмаған басқа да жағдайларда жабдықталым органының азық-түлік басқармасы әрбір өңірлік қолбасшылыққа МТП-480 мобильді тамақтандыру пунктінің бір жиынтығын және МТП-140 мобильді тамақтандыру пунктінің 5-10 жиынтығын немесе КП-130 (125) ас үйлерін береді.
7. Мынадай қорларды 27-31 нормалары бойынша ұстауға рұқсат етіледі:
1) асханалық-асүйлік ыдыстар:
әскери бөлімдерде – әскери бөлім мен мекеменің қажеттілігінен 5%;
Қорғаныс министрлігінің азық-түлік қоймаларында, орталық бағынысты базаларында – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің қажеттілігінен 10 %;

2. На каюту военнослужащие, проходящих военную службу по контракту, и лиц гражданского персонала, на надводных кораблях и судах обеспечения выдаются один графин или кувшин стеклянный и два стакана стеклянных, а на каждую кают-компанию надводных кораблей и судов обеспечения по одному холодильнику бытовому электрическому сверх количества, установленного раздела 3 нормой 28.
3. Для надводных кораблей и судов обеспечения взамен одного бачка (кастрюли) для первого блюда и одного бачка (кастрюли) для второго блюда разрешается выдавать один судок из трех кастрюль.

2. Суүсті корабльдері мен қамтамасыз ету кемелерінде келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілердің және азаматтық персонал адамдары каютасына бір шыны графин немесе құмыра және екі шыны стақан, ал суүсті және суасты корабльдері мен қамтамасыз ету кемелерінің әрбір кают-компаниясына 28-норманың 3-бөлімінде белгіленген саннан астам бір тұрмыстық электр тоңазытқыштан беріледі.
3. Суүсті корабльдері мен қамтамасыз ету кемелері үшін бірінші тағамға арналған бір бактың (кастрөлдің) және екінші тағамға арналған бір күбішенің (кастрөлдің) орнына үш кастрөлден тұратын бір ыдыс беруге рұқсат етіледі.

4. Вновь строящиеся корабли и суда обеспечения технологическим и холодильным оборудованием постоянного и переменного тока для установки его на объектах продовольственной службы (камбузы, провизионные кладовые, кают-компании) обеспечиваются судостроительными (судоремонтными) организациями согласно проектно-сметной документации.
Норма 29
обеспечения столово-кухонной посудой, оборудованием и
инвентарем офицерских столовых и столовых летного и
инженерно-технического состава авиации

4. Жаңадан салынатын корабльдер мен қамтамасыз ету кемелерін тұрақты және ауыспалы токты технологиялық және тоңазытқыш жабдығымен оны азық-түлік қызметі объектілерінде (камбуздарда, провизиялық қоймаларда, кают-компанияларда) орнату үшін кеме жасаушы (кеме жөндеуші) ұйымдар жобалау-сметалық құжаттамаларға сәйкес қамтамасыз етеді.
29-норма
Офицерлер асханаларын және авиацияның ұшқыштар мен инженерлік-техникалық құрамының асханаларын асханалық-асүйлік ыдыспен, жабдықпен және мүкәммалмен қамтамасыз ету

1. Дополнительно выдается на лазарет медицинского пункта воинской части и организации, штук:
электрокипятильник
- 1;
таз
- 2.
2. Дополнительно выдается на каждый двух и трехкомнатный номер-люкс госпиталя, штук:
тарелка мелкая фарфоровая, или тарелка термостойкая
- 3;
тарелка десертная фарфоровая, или тарелка термостойкая
- 3;
тарелка пирожковая фарфоровая, или тарелка термостойкая
- 3;
сахарница фарфоровая
- 1;
чайник для заварки чая фарфоровый, или термостойкий
- 1;
чашка с блюдцем чайная фарфоровая, или чашка термостойкая
- 3;
приборы столовые (ложка столовая, ложка чайная, вилка, нож из нержавеющей стали), комплектов
- 3;
консервовскрыватель
- 1;
прибор для специй
- 1;
электрочайник или самовар
- 1;
холодильник бытовой электрический
- 1;
полотно скатертное льняное, м
- 3;
салфетка льняная
- 3;
3. Дополнительно выдается на медицинское отделение госпиталя, штук:
кастрюля 6 л
- 4;
котел наплитный 20 – 40 л
- 2;
ведро эмалированное с крышкой
- 3 (на 25 коек);
ведро оцинкованное
- 2;
таз
- 2;
нож хлеборезный
- 1;
консервовскрыватель
- 1;
черпак 0,4 л из нержавеющей стали
- 2;
чумичка 0,6 л
- 1;
чумичка 0,25 л
- 1;
поднос пластмассовый или из нержавеющей стали
- 1;
чайник 5 л
- 1;
чайник для заварки чая фарфоровый
- 1;
судок индивидуальный комбинированный
- 10;
ящик для хлеба
- 1;
весы настольные
- 2;
кипятильник электрический до 100 л/ч
- 1;
холодильник бытовой электрический
- 2;
тележка для подвоза пищи и сбора использованной посуды
- 1;
бак для пищевых отходов
- 1;
плита электрическая бытовая 4-х конф.
- 1;
ванна для мытья посуды трехсекционная
- 1;
стеллаж для хранения столовой посуды
- 1;
фляга для молока 25 – 38 л
- 1;
доска для разделки продуктов
- 1;
термобокс
- 1 (на 20 коек);
гастроемкость для 1 блюда соответствующего объема
- 1 (на 20 коек);
гастроемкость для 2 блюда соответствующего объема
- 1 (на 20 коек);
гастроемкость для 3 блюда соответствующего объема
- 1 (на 20 коек);
гастроемкость для холодной закуски соответствующего объема
- 1 (на 20 коек);
гастроемкость для гастрономических продуктов соответствующего объема
- 1 (на 20 коек);

1. Әскери бөлім мен ұйымның медициналық пункт лазаретіне қосымша беріледі, дана:
электр су қайнатқыш - 1;
леген - 2.
2. Госпитальдің екі және үш бөлмелі люкс-нөмірлерінің әрқайсысына қосымша беріледі, дана:
шағын фарфор тостақ немесе ыстыққа төзімді тостақ - 3;
десертке арналған фарфор тостақ немесе ыстыққа төзімді тостақ - 3;
бәлішке арналған фарфор тостақ немесе ыстыққа төзімді тостақ - 3;
қант салатын фарфор ыдыс - 1;
шай демдейтін фарфор немесе ыстыққа төзімді шайнек - 1;
шайға арналған табақшасы бар фарфор чашка немесе ыстыққа төзімді чашка - 3;
асханалық аспаптар (ас қасық, шай қасық, шанышқы, тот баспайтын болаттан жасалған пышақ), жиынтық – 3;
консерві ашқыш - 1;
дәмдеуіштерге арналған аспап - 1;
электр шайнек немесе самауыр - 1;
тұрмыстық электр тоңазытқыш - 1;
зығырдан тігілген дастархан матасы, м - 3;
зығырдан тігілген майлық - 3.
3. Госпитальдің медициналық бөлімшесіне қосымша беріледі, дана:
6 л кастрөл - 4;
20-40 л плитаға қойылатын қазан - 2;
қақпағы бар эмальданған шелек - 3 (25 кереуетке);
мырышталған шелек - 2;
леген - 2;
нан турауға арналған пышақ - 1;
консерві ашқыш - 1;
0,4 л тот баспайтын болаттан жасалған ожау - 2;
0,6 л шөміш - 1;
0,25 л шөміш - 1;
Алюминийден немесе пластмассадан немесе тот баспайтын болаттан жасалған табақша - 1;
5 л шайнек - 1;
шай демдеуге арналған фарфор шайнек - 1;
дербес аралас ыдыс - 10;
нанға арналған жәшік - 1;
үстелге қойылатын таразы - 2;
100 л/сағ дейінгі электр су қайнатқыш - 1;
тұрмыстық электр тоңазытқыш - 2;
тағамды әкелуге және пайдаланылған ыдысты жинауға арналған арба - 1;
ас қалдықтарына арналған бак - 1;
4 конфорлы тұрмыстық электр плита - 1;
үш секциялы ыдыс жууға арналған ванна - 1;
асхана ыдысын сақтауға арналған сөре - 1;
сүтке арналған 25-38 л құты - 1;
азық-түлікті бөлшектеуге арналған тақтай - 1;
жылу боксы - 1 (20 кереуетке);
1-ші тағамға арналған тиісті көлемдегі гастроыдыс - 1 (20 кереуетке);
2-ші тағамға арналған тиісті көлемдегі гастроыдыс - 1 (20 кереуетке);
3-ші тағамға арналған тиісті көлемдегі гастроыдыс - 1 (20 кереуетке);
салқын жеңіл дәмге арналған тиісті көлемдегі гастроыдыс - 1 (20 кереуетке);
гастрономиялық азық-түлікке арналған тиісті көлемдегі гастроыдыс - 1 (20 кереуетке).

4. Дополнительно выдается на каждый однокомнатный номер-люкс военного госпиталя центрального подчинения один холодильник бытовой электрический.
5. Для корабельных лазаретов кастрюли (бачки), ложки разливательные, приборы для специй выдается из расчета один предмет на шесть человек.
6. Кухонная посуда, инвентарь и оборудование по разделам 2 и 3 планируется и выдается лазаретам, самостоятельно готовящим пищу. Холодильник бытовой электрический выдается на каждый лазарет независимо от наличия возможностей приготовления пищи.

4. Орталық бағыныстағы әскери госпитальдің бір бөлмелі люкс-нөмірінің әрқайсысына бір тұрмыстық электр тоңазытқыш қосымша беріледі.
5. Корабльдік лазареттер үшін кастрөлдер (бөшкелер), ас құятын қасықтар, дәмдеуіштерге арналған аспаптар алты адамға бір зат есебінен беріледі.
6. 2 және 3-бөлімдер бойынша асүйлік ыдыс, мүкәммал мен жабдық жоспарланады және өздері тағам даярлайтын лазареттерге беріледі. Тұрмыстық электр тоңазытқыш тағам даярлау мүмкіндігінің болуына қарамастан әрбір лазаретке беріледі.

2. В питомниках служебных собак в зависимости от наличия источников энергии разрешается использовать соответствующие виды пищевых котлов (электрические, газовые или паровые).
3. При количестве собак от 50 до 100 выдается шкаф - морозильная камера объемом 500 - 750 л.
Норма 39
снабжение оборудованием и инвентарем продовольственных
складов и раздаточных кладовых воинских частей (кораблей)
№ п/п
Наименование предмета
Количество предметов на раздаточную кладовую
Количество предметов, штук, на продовольственном складе при количестве питающихся, человек
до 40

2. Қызметтік ит питомниктерінде энергия көздерінің болуына байланысты тамақ пісіретін қазандардың тиісті түрлерін (электр, газ немесе бу) пайдалануға рұқсат етіледі.
3. Иттің саны 50-100-ге дейін болған кезде сыйымдылығы 500 – 750 л шкаф – тоңазытқыш камера беріледі.
39-норма
Әскери бөлімдердің (корабльдердің) азық-түлік қоймаларын және тарату қоймаларын жабдықпен және мүкәммалмен жабдықтау
Р/с
Атауы
Тарату қоймасына берілетін заттар саны
Тамақтанатын адамдардың мынадай санына байланысты азық-түлік қоймасындағы заттар саны, дана
40-қа дейін

Бригадам, воинским частям, учреждениям и заведениям, не перечисленным в пунктах 1, 3 - количество питающихся согласно техническим характеристикам кухни
1
5
Кухни переносные
комплект
в штаты и табели
Разведывательным и десантно-штурмовым подразделениям согласно техническим характеристикам кухни
1
Узлам связи, продовольственным складам центрального подчинения и регионального командования, полевым механизированным хлебозаводам, ремонтным мастерским, воинским частям для обеспечения подразделений, находящихся временно или постоянно в отрыве от своих частей, количество питающихся согласно техническим характеристикам кухни
1
6
Плиты прицепные или столовая передвижная
комплект
в штаты и табели
Полевые госпиталям всех наименований (количество питающихся согласно техническим характеристикам кухни)
1
Авиационным базам, отдельным батальонам аэродромно-технического обеспечения (согласно техническим характеристикам кухни)
1
7
Плиты переносные
штук
в табели
Бригадам всех наименований:
на каждый хозяйственный взвод, взвод обеспечения, материального обеспечения и материально-технического обеспечения
1
Санитарно-противоэпидемиологическим отрядам
1
Отдельным батальонам аэродромно-технического обеспечения, отдельным авиационно-техническим ротам
1
8
Термосы ТВН-12
штук
в табели
Воинским частям для укомплектования кухонь из расчета:
на каждую автомобильную и прицепную кухни;
6
на каждую переносную кухню
2
Кроме указанного количества термосов, предназначенных для укомплектования кухонь, в табели дополнительно включать термос из расчета:
1) авиационным базам, отдельным батальонам аэродромно-технического обеспечения
15
2) отдельным ротам аэродромно-технического обеспечения, отдельным авиационно-техническим ротам
5
3) авиационным эскадрильям с самостоятельным тылом
5
4) береговым базам
5
5) ракетным, зенитно-ракетным, радиотехническим частям и частям связи на каждые 30 человек
1
6) военно-санитарным поездам и летучкам
25
7) госпиталям всех наименований на каждые 25 штатных коек
1
8) караульным частям на каждые 50 человек
2
Всем остальным воинским частям количество термосов определяется из расчета численности личного состава
1) до 500 человек на каждые 50 человек
1
2) от 500 до 1000 человек на каждые 75 человек
1
3) свыше 1000 человек на каждые 100 человек
1
9
Термосы ТН-36
штук
в табели
1) ракетным, зенитно-ракетным, радиотехническим частям и частям связи на каждые 100 человек
1
2) авиационным базам, отдельным батальонам аэродромно-технического обеспечения
7
3) отдельным ротам аэродромно-технического обеспечения, отдельным авиационно-техническим ротам, отдельным авиационным эскадрильям с самостоятельным тылом
3

1, 3-тармақтарда көрсетілмеген бригадаларға, әскери бөлімдерге, мекемелер мен орындарға – тамақтанатындар саны ас үй техникалық сипаттамаларына сәйкес
1
5
Тіркемелі асүйлер
жиынтық
штаттар мен табельдерге
Ас үй техникалық сипаттамаларына сәйкес барлау және десанттық-шабуылдау бөлімшелеріне
1
Уақытша және ұдайы өз әскери бөлімдерінен тыс болатын бөлімшелерді қамтамасыз ету үшін байланыс тораптарына, орталық бағыныстағы және өңірлік қолбасшылықтар азық-түлік қоймаларына, далалық механикаландырылған нан зауыттарына, жөндеу шеберханаларына, әскери бөлімдерге, тамақтанатындар саны ас үй техникалық сипаттамаларына сәйкес
1
6
Тіркемелі плиталар немесе жылжымалы асханалар
жиынтық
штаттар мен табельдерге
Барлық атаудағы далалық госпитальдарға (тамақтанушылар саны ас үй техникалық сипаттамасына сәйкес)
1
Авиациялық базаларға, әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз ету жекелеген батальондарына (ас үй техникалық сипаттамаларына сәйкес)
1
7
Тасымалданатын плиталар
дана
табельдерге
Барлық атаудағы бригадаларға: әрбір шаруашылық взводына, қамтамасыз ету, материалдық қамтамасыз ету және материалдық-техникалық қамтамасыз ету взводына
1
Санитариялық-эпидемияға қарсы жасақтарға
1
Жекелеген әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз ету батальондарына, жекелеген авиациялық-техникалық роталарына
1
8
ТВН-12 термостары
дана
табельдерге
Әскери бөлімдердің ас үйлерін мынадай есеппен жабдықтау үшін:
әрбір автомобильдік және тіркемелі ас үйге
6
әрбір тасымалданатын ас үйге
2
Ас үйлерді жабдықтауға арналған термостардың көрсетіленген санынан басқа, табельдерге қосымша мынадай есеппен термостар қосылсын:
1) авиация базаларға, жекелеген әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз ету батальондарына
15
2) жекелеген әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз ету роталарына, жекелеген авиациялық-техникалық роталарға
5
3) өз тылы бар авиациялық эскадрильяларға
5
4) жағалық базаларға
5
5) зымыран, зениттік-зымыран, радиотехникалық бөлімдер мен байланыс бөлімдеріне әрбір 30 адамға
1
6) әскери-санитариялық поездар мен лездемелерге
25
7) барлық атаудағы госпитальдарға әрбір 25 штаттық кереуетке
1
8) қарауыл бөлімдеріне әрбір 50 адамға
2
Қалған барлық әскери бөлімдерге термостар саны жеке құрам саны есебінен айқындалады
1) 500 адамға дейін әрбір 50 адамға
1
2) 500-ден 1000 адамға дейін әрбір 75 адамға
1
3) 1000 адамнан жоғары әрбір 100 адамға
1
9
ТН-36 термостары
дана
табельдерге
1) зымыран, зениттік-зымыран, радиотехникалық бөлімдерге және байланыс бөлімдеріне әрбір 100 адамға
1
2) авиациялық базаларға, жекелеген әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз ету батальондарына
7
3) жекелеген әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз ету роталарына, жекелеген әуеайлақтық-техникалық роталарға, өз тылы бар авиациялық эскадрильяларға
3

1. Настоящими нормами определяется количество техники продовольственной службы, средств механизации внутрискладских работ, а также инвентаря и инструмента, подлежащих включению в штаты и табели воинских частей на мирное время.
2. Включение техники продовольственной службы, средств механизации внутрискладских работ, инвентаря и инструмента в штаты и табели воинских частей производится согласно Инструкции по разработке штатов и табелей соединений, частей, и организаций Вооруженных Сил Республики Казахстан на мирное время.
3. Авиационным базам, полкам, отдельных авиационных эскадрилий и других авиационных частей, а также соединений, состоящих на обеспечении в авиационно-технических частях, в штатах и табелях техника продовольственной службы не предусматривается.
4. Техника продовольственной службы, необходимая для обеспечения учебного процесса в военных учебных заведениях, на военных кафедрах гражданских вузов, на курсах и в военных школах по подготовке младших специалистов отпускается по нормам, разрабатываемым исходя из учебных программ и числа обучающихся.

1. Осы нормалармен бейбіт уақытқа арналған азық-түлік қызметі техникасының, қойма ішіндегі жұмыстарды механикаландыру құралдарының, сондай-ақ әскери бөлімдердің штаттары мен табельдеріне енгізуге жататын мүкәммал мен құрал-саймандардың саны айқындалады.
2. Азық-түлік қызметінің техникасын, қойма ішіндегі жұмыстарды механикаландыру құралдарын, мүкәммал мен құрал-сайманды әскери бөлімдердің штаттары мен табельдеріне енгізу Бейбіт уақытқа арналған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері құрамаларының, бөлімдері мен ұйымдарының штаттары мен табельдерін әзірлеу жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүргізіледі.
3. Авиациялық-техникалық бөлімдердің қамтамасыз етуінде тұрған авиациялық базалардың, полктердің, жекелеген авиациялық эскадрильялар мен басқа да авиациялық бөлімдердің, сондай-ақ құрамалардың штаттары мен табельдерінде азық-түлік қызметінің техникалары көзделмейді.
4. Әскери оқу орындарында, азаматтық жоғары оқу орындарының әскери кафедраларында, кіші мамандарды даярлау жөніндегі курстар мен әскери мектептерде оқу үдерісін қамтамасыз ету үшін қажетті азық-түлік қызметінің техникасы оқу бағдарламалары мен оқушылардың санына сүйене отырып әзірленетін нормалар бойынша беріледі.