Об утверждении Правил осуществления транспортировки перемещаемых (перевозимых) объектов на территории Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 7-1/496. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 августа 2015 года № 11845
В соответствии с подпунктом 29) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года «О ветеринарии», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления транспортировки перемещаемых (перевозимых) объектов на территории
Республики Казахстан.
2. Департаменту ветеринарной и пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан                       С. Омаров
«СОГЛАСОВАН»
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________________ Е. Досаев
7 июля 2015 год
Утверждены
приказом исполняющего обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 мая 2015 года № 7-1/496
Правила
осуществления транспортировки перемещаемых (перевозимых)
объектов на территории Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления транспортировки перемещаемых (перевозимых) объектов на территории Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 29) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года «О ветеринарии» (далее – Закон) и определяют порядок транспортировки перемещаемых (перевозимых) объектов на территории республики.
2. В настоящих Правилах используется следующее понятие:
транспортировка – комплекс процедур, связанных с перемещением перемещаемых (перевозимых) объектов из одного пункта в другой, с использованием любых средств перевозки (автомобильная, железнодорожная, воздушная, водная).

Қазақстан Республикасының аумағында орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2015 жылғы 29 мамырдағы № 7-1/496 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 5 тамызда № 11845 болып тіркелді
«Ветеринария туралы» 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 29) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының аумағында орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдауды жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринария және тамақ қауіпсіздігі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы                          С. Омаров
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_________________ Е. Досаев
2015 жыл 7 шілде
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 29 мамырдағы
№ 7-1/496 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағында орны ауыстырылатын
(тасымалданатын) объектілерді тасымалдауды жүзеге асыру
қағидалары 1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының аумағында орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдауды жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Ветеринария туралы» 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 8-бабының 29) тармақшасына сәйкес әзірленді және республика аумағында орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғым пайдаланылады:
тасымалдау – кез келген тасымалдау құралдарын (авто, темір жол, әуе, су) пайдалану арқылы бір пунктен екіншісіне орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің орнын ауыстырумен байланысты рәсімдер кешені.

2. Общий порядок осуществления транспортировки перемещаемых
(перевозимых) объектов
3. Перемещаемые (перевозимые) объекты, подлежащие транспортировке сопровождаются ветеринарными документами, выданными в соответствии с Правилами выдачи ветеринарных документов и требований к их бланкам, утверждаемыми в соответствии с подпунктом 46-4) статьи 8 Закона.
Ввоз, перевозка лекарственных средств, а также кормовых добавок химического и микробиологического синтеза осуществляется без ветеринарного сертификата в сопровождении документа, подтверждающего их качество и безопасность, выданного предприятием-изготовителем.
4. Транспортные средства, используемые и использованные для транспортировки (перемещения) перемещаемых (перевозимых) объектов, подлежат обязательной дезинфекции в соответствии с пунктом 4 статьи 21 Закона.
5. При транспортировке (перемещении) животных и птиц грузоотправитель обеспечивает их водой, доброкачественными кормами и подстилкой, на период следования.
6. Государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор (далее – контроль) перемещаемых (перевозимых) объектов при их транспортировке (перемещении), погрузке, выгрузке осуществляется государственными ветеринарно-санитарными инспекторами территорий (далее – инспектор), где производится их погрузка, выгрузка, а также территорий, по которым проходят маршруты транспортировки (перемещения).
Контроль перемещаемых (перевозимых) объектов при их транспортировке (перемещении), погрузке, выгрузке не связанным с импортом и экспортом осуществляется государственными ветеринарными врачами (далее – врач), где производится их погрузка, выгрузка, а также территорий, по которым проходят маршруты транспортировки (перемещения).
7. Инспектор, врач при погрузке (выгрузке) перемещаемых (перевозимых) объектов осуществляет контроль:
1) за наличием ветеринарных документов на перемещаемые (перевозимые) объекты, подлежащие транспортировке (правильность (полнота) заполнения ветеринарных документов, наличие подписей и оттисков печатей), выданными в соответствии с Правилами выдачи ветеринарных документов и требований к их бланкам, утверждаемыми в соответствии с подпунктом 46-4) статьи 8 Закона;
2) за состоянием транспортных средств и соблюдением температурного режима (транспортных средств и продукции) на соответствие их ветеринарным (ветеринарно-санитарных) требованиям;
3) за наличием документов, свидетельствующих о проведенной дезинфекции транспортных средств используемых для транспортировки перемещаемых (перевозимых) объектов;
4) за соответствием наименования перемещаемого (перевозимого) объекта, его веса (объема), общего количества, маркировки указанных в ветеринарных документах;

2. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді
тасымалдауды жүзеге асырудың жалпы тәртібі
3. Тасымалдауға жататын орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілер Заңның 8-бабының 46-4) тармақшасына сәйкес бекітілген Ветеринариялық құжаттарды беру қағидаларына және олардың бланкілеріне қойылатын талаптарға сәйкес берілген ветеринариялық құжаттармен қоса жүреді.
Химиялық және микробиологиялық синтезді дәрілік заттарды, сондай-ақ жемшөп қоспаларын әкелу, тасымалдау ветеринариялық сертификатсыз, дайындаушы-кәсіпорын берген олардың сапасын және қауіпсіздігін растайтын ілеспе құжатымен жүзеге асырылады.
4. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдау үшін пайдаланылатын және пайдаланылған көлік құралдары Заңның
21-бабы 4-тармағына сәйкес міндетті дезинфекциялауға жатады.
5. Жануарлар мен құстарды тасымалдау (орнын ауыстыру) кезінде жүк жөнелтуші оларды жүру кезеңіне сумен, пайдалы жемшөппен және төсеммен қамтамасыз етеді.
6. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды (бұдан әрі – бақылау) оларды тасымалдау (орнын ауыстыру), тиеу, түсіру кезінде оларды тиеу, түсіру, сондай-ақ тасымалдау (орнын ауыстыру) маршруттары өтетін аумақтардың мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары (бұдан әрі – инспектор) жүзеге асырады.
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді импортпен және экспортпен байланыспайтын тасымалдау (орнын ауыстыру), тиеу, түсіру кезінде, оларды бақылауды тиеу, түсіру, сондай-ақ тасымалдау (орнын ауыстыру) маршруттары өтетін аумақтардың мемлекеттік ветеринариялық дәрігерлері (бұдан әрі – дәрігер) жүзеге асырады.
7. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тиеу (түсіру) кезінде инспектор, дәрігер:
1) тасымалдауға жататын орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерге Заңның 8-бабының 46-4) тармақшасына сәйкес бекітілген Ветеринариялық құжаттарды беру қағидаларына және олардың бланкілеріне қойылатын талаптарға сәйкес берілген ветеринариялық құжаттардың болуына (ветеринариялық құжаттарды толтырудың дұрыстығы (толықтығы), қолдары және мөрлері бедерінің болуы);
2) көлік құралдарының жай-күйіне және температуралық режимнің (көлік құралдары мен өнімнің) ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға сәйкес сақталуына;
3) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдау үшін пайдаланылатын көлік құралдарына жүргізілген дезинфекциялау туралы куәландыратын құжаттардың болуына;
4) ветеринариялық құжаттарда көрсетілген орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің атауының, оның салмағының (көлемінің), жалпы санының, таңбалаудың сәйкестігіне;

5) за соблюдением ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований к режиму и условиям транспортировки перемещаемого (перевозимого) объекта.
Инспектор, врач при перемещении живых животных проводят ветеринарный осмотр животных, выборочную термометрию, измерение пульса и дыхания.
При ввозе, вывозе, транзите и при перемещении (перевозке) животных в пунктах водопоя и кормления осмотру подлежит каждое животное.
Животные доставляются на место погрузки (железнодорожная станция, порт, пристань) не позднее, чем за 3 часа до начала погрузки и подлежат ветеринарному осмотру инспектором, врачом соответствующей территории. Инспектор, врач определяет состояние здоровья животных, а также возможность их транспортировки (перемещения).
8. При выявлении клинических признаков болезней животных и птиц, несоответствия данных, указанных в ветеринарных документах, или отсутствия ветеринарных документов, инспектор, врач с участием грузоотправителя, составляет акт ветеринарно-санитарного контроля.
9. По результатам контроля инспектор, врач в ветеринарном документе делает отметку о разрешении погрузки, выгрузки перемещаемых (перевозимых) объектов.
3. Порядок транспортировки (перемещения) животных и птиц
(включая пчел), продукции животного происхождения
автотранспортными средствами
10. Для перевозки крупного рогатого скота и лошадей, используются автотранспортные средства (скотовозы) с деревянным полом, покрытым слоем подстилки (опилки, солома) и имеющие высоту борта до 2 метров от пола кузова и до 1,5 метра – для транспортировки овец, коз и свиней и установку поперечных и продольных брусьев.
11. Животных, подлежащих транспортировке (перемещению) размещают в следующем порядке:
1) головой вперед и прочно привязывают крупных животных (лошадей, коров, быков, верблюдов). Лошадей перед погрузкой расковывают;
2) без привязи, в количестве, позволяющем всем животным лежать в кузове автотранспортного средства (молодняк крупного рогатого скота в возрасте до двух лет, свиней, овец и коз и других мелких животных);
3) птиц перевозят в специально оборудованных клетках плотным, жиженепроницаемым дном, с достаточным количеством подстилки и обеспечивается свободной циркуляции воздуха в клетках.
12. Перемещаемые (перевозимые) животные сопровождаются проводником в независимости от количества перемещаемых (перевозимых) животных. Проводник животных находится в кабине автотранспортного средства или в кузове автотранспортного средства около животных при наличии оборудованного специального места, отгороженного от животных.

5) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні тасымалдау режимі мен шарттарына қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптардың сақталуына бақылауды жүзеге асырады.
Инспектор, дәрігер тірі жануарлардың орнын ауыстыру кезінде жануарларды ветеринариялық қарап-тексеруді, іріктеп термометрия жүргізуді, тамыр соғысы мен тыныс алуын өлшеуді жүзеге асырады.
Жануарларды әкелу, әкету, транзиті және орнын ауыстыру (тасымалдау) кезінде суару және азықтандыру пункттерінде әр жануар қарап-тексеруге жатады.
Жануарларды тиеу орындарына (теміржол станциясы, порт, кемежай) тиеу басталғанға дейін кемінде 3 сағат бұрын жеткізіледі және оларды тиісті аумақтың инспекторы, дәрігері тексеруі тиіс. Инспектор, дәрігер жануарлардың саулығын, сондай-ақ оларды тасымалдау (орнын ауыстыру) мүмкіндігін анықтайды.
8. Жануарлар мен құстар ауруларының клиникалық белгілері, ветеринариялық құжаттарда көрсетілген деректердің сәйкессіздігі немесе ветеринариялық құжаттардың болмауы анықталған кезде инспектор, дәрігер жүк жөнелтушінің қатысуымен ветеринариялық-санитариялық бақылау актісін жасайды.
9. Бақылау нәтижелері бойынша инспектор, дәрігер ветеринариялық құжатта орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тиеуге, түсіруге рұқсат берілгендігі туралы белгі жасайды.
3. Жануарлар мен құстарды (бал араларын қоса алғанда),
жануарлардан алынатын өнімді автокөлік құралдарымен
тасымалдау (орнын ауыстыру) тәртібі
10. Ірі қара малды және жылқыларды тасымалдау үшін едені ағаш, төсем қабатымен (ағаш үгіндісі, сабан) жабылған және бортының биіктігі шанақтың еденінен 2 метрге дейін және қойларды, ешкілер мен шошқаларды тасымалдау үшін 1,5 метрге дейін болатын және көлденең және тігінен қырлы жуан ағаштар орнатылған автокөлік құралдары (мал тасығыштар) пайдаланылады.
11. Тасымалдауға (орнын ауыстыруға) жататын жануарлар мынадай тәртіппен орналастырылады:
1) басын алға қаратады және ірі жануарларды (жылқыларды, сиырларды, бұқаларды, түйелерді) мықтап байлайды. Тиеудің алдында жылқылардың тағаларын алып тастайды;
2) байлаусыз, барлық жануарларға автокөлік шанағында жатуға мүмкіндік беретін мөлшерде (екі жасқа дейінгі ірі қара мал төлдері, шошқа, қой мен ешкілер және басқа ұсақ жануарлар);
3) құстарды қалың, ылғал өткізбейтін едені, жеткілікті мөлшердегі төсемі бар арнайы жабдықталған торларда және ауа айналымының еркін айналымы қамтамасыз етілген торларда тасымалдайды. Торларды қабаттап тиеуге жол беріледі (бірақ төртеуден артық емес).
12. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) жануарлар орны ауыстырылатын (тасымалданатын) жануарлардың санына қарамай жолсерікпен қоса жүреді. Жануарлардың жолсерігі автокөлік құралының кабинасында немесе жануарлардан оқшауланған арнайы жабдықталған орын болған кезде жануарлардың жанында автокөлік құралының шанағында болады.

13. Поение животных в пути производится не менее двух раз в день в зимний период и не менее трех раз в летний период.
Места отдыха и кормления животных, а также очистки машин от навоза устанавливаются в соответствии с пунктом 3 статьи 21 Закона.
На постоянно действующих маршрутах перевозок животных определяются и оборудуются места водопоя и очистки машин от навоза.
Транспортируют (перемещают) животных в автотранспортных средствах с особой осторожностью, без резких рывков и торможений.
При обнаружении в пути следования клинических признаков болезней животных и птиц, грузоотправитель или сопровождающее лицо, незамедлительно информирует подразделения местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами, органы государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора соответствующих территорий в целях принятия необходимых мер.
14. Транспортировку (перемещение) живой рыбы, ракообразных, моллюсков, беспозвоночных, гидробионтов и других водных животных
(далее – водные животные), оплодотворенной икры осуществляют в специально приспособленной для этой цели емкости.
Грузоотправитель доставляет к погрузке водных животных, в чистой, прозрачной воде, не содержащей вредных примесей, и содержащей кислород в концентрации, необходимой для нормальной жизнедеятельности рыб, раков в пути.
При транспортировке (перемещении) водных животных на дальние расстояния грузоотправитель заблаговременно определяет пункты, в которых допускается смена или добавление воды в емкости.
15. Пчел перевозят в ульях, ящиках - пакетах, соответствующим образом подготовленных для транспортировки, а пакеты в прочных фанерных ящиках с металлической сеткой для вентиляции.
При перевозке ульев на подставках их стягивают стальной лентой, ставят в два, три или четыре яруса с помощью специальных рам.
16. Транспортировка (перемещение) продукции животного происхождения осуществляется в специальных оборудованных автотранспортных средствах с соблюдением технических условий (порядок укладки или подвески мяса, температурный режим, действие системы охлаждения). При транспортировке (перемещении) продукции животного происхождения соблюдается температурный режим транспортировки продукции животного происхождения в автотранспорте согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
17. При транспортировке (перемещении) остывшего и охлажденного мяса (кроме тушек птицы) на близкие расстояния, разрешается грузить его навалом, но не более чем в два слоя. Пол кузова автотранспортного средства моют, застилают чистым брезентом, а затем чистым материалом. Сверху мясо закрывают чистым материалом.
Тушки птицы укладывают в ящики.

13. Жануарларды жолда суару қысқы кезеңде күніне кемінде екі рет, жазғы кезеңде кемінде үш рет жүргізіледі.
Жануарлар демалатын және оларды азықтандыру, сондай-ақ машиналарды қидан тазалау орындары Заңның 21-бабының 3-тармағына сәйкес белгіленеді.
Жануарларды тасымалдаудың үнемі қолданыстағы маршруттарында суару және машиналарды қидан тазарту орындары айқындалады және жабдықталады.
Жануарларды автокөлік құралдарында ерекше сақтықпен, қатты жұлқымай және тежемей тасымалдайды (орнын ауыстырады).
Жүру жолында жануарлар мен құстар ауруларының клиникалық белгілері анықталған кезде жүк жөнелтуші немесе бірге жүретін адамдар қажетті шаралар қабылдау мақсатында тиісті аумақтардың жергілікті атқарушы органдардың ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелеріне, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттiк ветеринариялық ұйымдарға, мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарына кідірместен хабарлауы тиіс.
14. Тірі балықты, шаян тәрізділерді, ұлуларды, омыртқасыздарды, гидробионттарды және басқа су жануарларын (бұдан әрі – су жануарлары), ұрықтанған уылдырықты тасымалдау (орнын ауыстыру) осы мақсатқа лайықталған арнайы ыдыстарда жүзеге асырылады.
Жүк жөнелтуші су жануарларын тиеуге балық, шаяндардың сапар кезінде қалыпты тіршілік әрекеті үшін қажетті зиянды қоспалары жоқ және концентрациясында оттегісі бар таза, мөлдір суда жеткізеді.
Су жануарларын алыс қашықтықтарға тасымалдаған (орнын ауыстырған) кезде жүк жөнелтуші су жануарлары бар ыдыстарда суды ауыстыруға немесе қосуға жол берілетін пункттерді алдын ала айқындайды.
15. Бал араларын тасымалдау үшін тиісті түрде дайындалған ұяларда, жәшіктерде - пакеттерде, ал пакеттерді ауа айналымына арналған металл торлары бар берік фанералық жәшіктерде тасымалдайды.
Ұяларды тұғырықтарда тасымалдау кезінде оларды болат лентамен қысып буады, арнайы рамалардың көмегімен екі, үш немесе төрт қабаттап қояды.
16. Жануарлардан алынатын өнімдерді тасымалдау (орнын ауыстыру) техникалық шарттарды (етті қатарлау немесе асып қою, температуралық режим, тоңазыту жүйесінің әсер ету тәртібі) сақтай отырып, арнайы жабдықталған автокөліктерде жүзеге асырылады. Жануарлардан алынатын өнімдерді тасымалдау (орнын ауыстыру) кезінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес автокөліктерде жануарлардан алынатын өнімдерді тасымалдаудың температуралық режимі сақталады.
17. Салқындатылған немесе тоңазытылған етті (құс ұшаларынан басқа) жақын қашықтықтарға тасымалдау (орнын ауыстыру) кезінде оны үйіп, бірақ екі қабаттан асырмай тиеуге рұқсат етіледі. Автокөлік шанағының едені жуылады, таза брезент, одан кейін таза мата төселеді. Еттің беті таза материалмен жабылады.
Құстың ұшалары жәшіктерге салынады.

18. Мясо животных транспортируется (перемещается) автотранспортными средствами в охлажденном, замороженном или остывшем состоянии (подвергнутое остыванию в течение 6 часов, с образованием корочки подсыхания).
19. Находиться в кузове автотранспортного средства вместе с погруженным мясом или мясной продукцией рабочим – грузчикам или другим лицам не разрешается.
20. Транспортировка (перемещение) мяса не разрешается в автотранспортных средствах:
1) пропитанных (загрязненных) нефтепродуктами или веществами с резким запахом;
2) совместно с другой продукцией, имеющей остроспецифический запах.
21. Рыбу транспортируют охлажденную, мороженую, соленую и других видов обработки. Охлажденную рыбу доставляют к транспортировке в ящиках или бочках, мороженую – в ящиках, коробках, соленую – в бочках.
22. Воск, предназначенный для транспортировки, упаковывают в чистые без посторонних запахов ящики или деревянные бочки, которые предварительно внутри обкладывают бумагой или полиэтиленовой пленкой разового пользования.
23. Молоко транспортируют (перемещают) во флягах, изотермических молочных цистернах, оборудованными средствами для налива и слива молока и промывки цистерн.
24. Яйца транспортируют (перемещают) в плотных коробках специальным упаковочным материалом. Упаковка яиц стружкой или соломой не допускается.
25. Мед транспортируют (перемещают) в бочках, во флягах, а также в эмалированных посудах.
4. Порядок транспортировки (перемещения) животных и птиц,
продукции животного происхождения воздушным транспортом
26. Перед отправкой воздушным транспортом животных и птиц отправитель согласовывает с представителем авиакомпании:
1) тип самолета, используемого к транспортировке (перемещению) животных;
2) в каких грузовых отсеках самолета, и при каком температурном режиме осуществляется их транспортировка (перемещение);
3) необходимость дополнительного оборудования и обеспеченность инвентарем для транспортировки (перевозки) животных и птиц (специальные клетки, вид подстилочного материала, устройства для кормления и другие).
27. Для предотвращения повреждений оборудования самолетов, предотвращения загрязнения пол самолета закрывают брезентом или другим влагонепроницаемым материалом и поглощающими влагу веществами. Весь необходимый инвентарь, подстилочный материал обеспечивается отправителем.
28. Скоропортящиеся перемещаемые (перевозимые) объекты (рыба горячего копчения, мясные и молочные продукты, не выдерживающие длительного хранения, племенные яйца, мелкие домашние животные, суточные цыплята) транспортируются воздушным транспортом. Время доставки объектов к самолету устанавливается по договоренности грузоотправителя с аэропортом.

18. Жануарлар етін автокөлік құралдарымен тоңазытылған, мұздатылған немесе суыған қалпында (кебу қабығы түзіле отырып, 6 сағат бойы суытылған) тасымалдауға (орнын ауыстыруға) жол беріледі.
19. Автокөлік құралының шанағында жүк тиеуші жұмысшыларға немесе басқа адамдарға тиелген етпен немесе ет өнімдерімен бірге болуға жол берілмейді.
20. Етті:
1) мұнай өнімдерімен немесе өткір иісті заттармен сіңірілген (ластанған);
2) өткір ерекше иісі бар өнімдермен бірге автокөлік құралдарында тасымалдауға (орнын ауыстыруға) жол берілмейді.
21. Балықты салқындатылған, мұздатылған, тұздалған және өңдеудің басқа түрлерінде тасымалдайды. Салқындатылған балықты тасымалдауға жәшіктерде немесе бөшкелерде, мұздатылғанды – жәшіктерде, қораптарда, тұздалғанды – бөшкелерде жеткізеді.
22. Тасымалдауға арналған балауызды таза, алдын ала ішіне қағаз немесе бір рет қолданылатын полиэтилен үлдір айналдыра төселген, бөгде иісі жоқ жәшіктерге немесе ағаш бөшкелерге салады.
23. Сүт флягаларда, сүтті құюға және құйып алуға және цистерналарды жууға арналған заттармен жабдықталған изометриялық сүт цистерналарында тасымалданады.
24. Жұмыртқалар тығыз қораптарда тасымалданады (орны ауыстырылады). Жұмыртқаларды жоңқамен немесе сабанмен орауға жол берілмейді.
25. Бал бөшкелерде, флягаларда, сондай-ақ эмальданған ыдыста тасымалданады (орны ауыстырылады).
4. Жануарлар мен құстарды, жануарлардан алынатын өнімдерді
әуе көлігімен тасымалдау (орнын ауыстыру) тәртібі
26. Жануарлар мен құстарды әуе көлігімен жөнелтер алдында жөнелтуші әуе компаниясының өкілімен:
1) жануарларды тасымалдауға (орнын ауыстыруға) пайдаланылатын ұшақ түрін;
2) оларды тасымалдау (орнын ауыстыру) ұшақтың қандай жүк бөлімдерінде және қандай температуралық режимде жүзеге асырылатынын;
3) жануарлар мен құстарды тасымалдау үшін қосымша жабдықтардың қажеттілігін және мүккәмалмен қамтамасыз етілуін (арнайы торлар, төсеме материал түрі, азықтандыруға арналған құрылғылар және т.б.) келіседі.
27. Ұшақ жабдықтарының зақымдалуының алдын алу, ластанудың алдын алу үшін ұшақ еденін брезентпен немесе су өткізбейтін материалмен және ылғал сіңіргіш заттармен жабады. Барлық қажетті мүккәмалды, төсеме материалды жөнелтуші қамтамасыз етеді.
28. Тез бұзылатын орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілер (ыстық ысталған балық, ұзақ сақтауға шыдамайтын ет және сүт өнімдері, асыл тұқымды жұмыртқалар, ұсақ үй жануарлары, тәуліктік балапандар) әуе көлігімен тасымалданады. Объектілердің ұшаққа жеткізілу уақыты жүк жөнелтушінің әуежаймен келісімі бойынша белгіленеді.

29. При транспортировке (перемещении) мяса и мясопродуктов соблюдается температурный режим транспортировки мяса и мясопродуктов в грузовом помещении воздушного транспорта согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
30. Молоко, сливки, сметану перевозят в плотно закрытых флягах с их фиксацией в грузовом помещении самолета.
31. Яйца транспортируют (перемещают) в плотных коробках специальным упаковочным материалом. Упаковка яиц стружкой или соломой не допускается.
32. Рыбу холодного копчения, вяленные и другие перевозят в таре (ящики, коробки, корзины, банки), соленую – в бочках.
5. Порядок транспортировки (перемещения) животных и птиц
(включая пчел), продукции и сырья животного происхождения
железнодорожным транспортом
33. Погрузка и выгрузка животных и птиц в (из) вагоны (ов) производится на станциях, оборудованных скотопогрузочными платформами.
34. При транспортировке (перемещении) животных и птиц в вагонах оборудование и приспособления для кормления, поения, предметы ухода за животными предоставляет грузоотправитель.
35. Животных, подлежащих транспортировке (перемещению) железнодорожным транспортом размещают в следующем порядке:
1) лошадей параллельно продольной оси вагона головами к междверному пространству, для прохода проводника в средних рядах устанавливается на одну лошадь меньше, чем в крайних. Допускается транспортировка (перемещение) лошадей в раскованном виде;
2) крупный рогатый скот поперечным или продольным способом. При поперечном способе перед погрузкой к несъемным доскам продольной стены вагона прикрепляются шурупами железные кольца (или скобы) из расчета одно кольцо на 1-2 животных. У торцовых стен вагона настилают полки, состоящие каждая из двух досок, укладываемых на несъемные доски поперек вагона вплотную к лобовым стенам вагона. После погрузки крупного рогатого скота в дверных проемах вагонов устанавливаются решетки.
При продольном способе крупный рогатый скот размещается параллельно продольной оси вагона головами к междверному пространству с установлением в дверных проемах решеток.
36. Совместная транспортировка (перемещение) в одном вагоне разных видов животных и птиц допускается при условии отделения их друг от друга надежными перегородками.
37. Мелких животных (хомяки, морские свинки и другие) транспортируют (перемещают) в клетках и ящиках в несколько ярусов с промежутками между верхней клеткой и крышей по боковой стене вагона не менее 0,2 метров. Ящики и клетки устанавливаются у продольных стен таким образом, чтобы оставался проход для ухода за животными и вентиляции. Клетки и ящики имеют непроницаемое дно и надежно закрепляются после погрузки.
Пушных зверей, в зависимости от их вида, перемещают в металлических или прочных деревянных клетках с металлической решетчатой дверцей с прочными запорами, исключающими возможность самооткрывания.

29. Ет және ет өнімдерін тасымалдау (орнын ауыстыру) кезінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ұшақтың жүк үй-жайында ет және ет өнімдерін тасымалдаудың температуралық режимі сақталады.
30. Сүт, кілегей, қаймақ ұшақтың жүк үй-жайында, мықтап жабылатын бекітпесі бар флягтарда тасымалданады.
31. Жұмыртқалар қалың қораптарда арнайы орау материалдарында тасымалданады (орны ауыстырылады). Жұмыртқаларды жоңқамен немесе сабанмен орауға жол берілмейді.
32. Суық ысталған, қақталған және басқа да балықты ыдыста (жәшіктер, қораптар, себеттер, банкалар) тұздалғанды – бөшкелерде тасымалдайды.
5. Жануарлар мен құстарды (бал араларын қоса алғанда),
жануарлардан алынатын өнімді және шикізатты теміржол көлігімен
тасымалдау (орнын ауыстыру) тәртібі
33. Жануарлар мен құстарды вагондарға (-дан) тиеу және түсіру малды тиеу платформаларымен жабдықталған станцияларда жүргізіледі.
34. Жануарлар мен құстарды вагондарда тасымалдау (орнын ауыстыру) кезінде жануарларды азықтандыруға, суаруға арналған жабдықтарды, жануарларды күтуге арналған құралдарды жүк жөнелтуші ұсынады.
35. Теміржол көлігімен тасымалдауға (орнын ауыстыруға) жататын жануарлар мынадай тәртіппен орналастырылады:
1) жылқылар вагонның көлденең бойына паралелльді, бастарымен есік аралық кеңістікке қарай, жолсерік жүруі үшін ортаңғы қатарда шеткі қатарға қарағанда бір жылқы аз орналастырылады. Жылқыларды тағасын алып тастап тасымалдауға (opнын ауыстыруға) жол беріледі;
2) ірі қара мал ұзыннан немесе көлденең тәсілмен орналастырылады. Көлденең тәсіл кезінде тиеу алдында вагонның көлденең қабырғасының алынбайтын тақтайларына 1-2 малға бір шығыршық есебімен бұрандамен мал байлауға темір шығыршықтар (немесе қапсырмалар) бекітіледі. Вагонның екі басында әрқайсысы екі тақтайдан құралатын, вагонның алынбайтын тақтайына көлденеңінен, вагонның беткі қабырғасына тіреп сөрелер орнатылады. Ірі қара малды тиегеннен кейін вагондар есіктерінің ойықтарында торлар орнатылады.
Ұзыннан тәсілі кезінде есіктегі ойықтарға торлар орната отырып, ірі қара малды вагонның көлденең бойына паралелльді, бастарымен есік аралық кеңістікке қаратып орналастырады.
36. Әртүрлі жануарлар мен құстарды бір вагонда бірге тасымалдауға (орнын ауыстыруға) оларды бір-бірінен мықты шарбақпен бөлген жағдайда жол беріледі.
37. Ұсақ жануарларды (атжалмандар, теңіз шошқалары және басқалар) вагонның бүйір қабырғасы бойынша үстіңгі тор мен төбенің аралығы кемінде 0,2 метр аралықпен бірнеше қабатты торлар мен жәшіктерде тасымалдайды (орнын ауыстырады). Ұзыннан орналасқан қабырғаларға жәшіктер мен торларды жануарларға күтім жасау және ауа айналымы үшін жол қалдырып орналастырады. Торлар мен жәшіктердің су өткізбейтін түбі болады және тиелгеннен кейін жақсылап бекітіледі.
Терісі бағалы аңдар олардың түріне қарай өздігінен ашылу мүмкіндігін болдырмайтын мықты тиекті металдан жасалған торлы есіктері бар металл немесе мықты ағаш торларда орны ауыстырылады.

38. Очистка транспортных средств при транспортировке (перемещении) животных в пути следования производится проводниками и выгружаются в пункте назначения или на станциях по маршруту следования, установленных и согласованных с начальниками станции.
39. Водных животных перевозят в чистой, прозрачной воде, не содержащей вредных примесей, и содержащей кислород в концентрации, необходимой для нормальной их жизнедеятельности в пути. При транспортировке (перемещении) водных животных на дальние расстояния грузоотправитель заблаговременно определяет пункты смены или добавления воды в емкости с водными животными.
40. Пчел перевозят в ульях, ящиках - пакетах, соответствующим образом подготовленных для транспортировки, а пакеты в прочных фанерных ящиках с металлической сеткой для вентиляции.
При перевозке ульев на подставках их стягивают стальной лентой, ставят в два, три или четыре яруса с помощью специальных рам.
41. При транспортировке (перемещении) продукции животного происхождения используются специальные оборудованные вагоны обеспечивающие соблюдение ветеринарных (ветеринарно-санитарных) норм и требований (порядок укладки или подвески мяса, температурный режим, действие системы охлаждения).
При транспортировке (перемещении) продукции животного происхождения соблюдается температурный режим транспортировки продукции животного происхождения железнодорожным транспортом согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Мясо, перевозимое без упаковки, грузят плотными штабелями с предварительной застилкой напольных решеток, а также стен на высоту погрузки рогожами или бумагой, оставляя щели между решетками и стенами вагона для циркуляции холодного воздуха.
42. Охлажденное и остывшее мясо грузят в вагоны подвесом на крючья, не допуская соприкосновения туш, полутуш или четвертин между собой, с полом и со стенами вагона.
Полутуши говядины подвешивают, чтобы правые половины находились в одной стороне вагонов от двери, левые половины – в другой, а их внутренние стороны были обращены к торцовым стенам вагона.
Четвертины говядины и туши баранины подвешивают в два яруса – второй ярус говядины и баранины подвешивают к первому ярусу на веревках. Полутуши или четвертины говядины большого объема подвешивают на крючья в шахматном порядке. В остывшем состоянии перевозят говядину, баранину и конину.
43. Свинину, разрубленную на продольные полутуши, подвешивают как говядину и баранину.
Транспортировка (перемещение) обрезной свинины в охлажденном состоянии не допускается.
Инспектор, врач измеряет температуру в толще мышц и костей не менее чем у 5 % всех предъявленных к перевозке мест.

38. Жануарларды тасымалдау (орнын ауыстыру) кезінде жүру жолында көлік құралдарын тазартуды жолсеріктер жүргізеді және жүру маршруты бойынша межелі пунктте немесе станция бастығымен белгіленген және келісілген станцияларда түсіреді.
39. Су жануарлары зиянды қоспалары жоқ және жолда олардың қалыпты тіршілігіне қажетті концентрациядағы оттегісі бар таза, мөлдір суда тасымалданады. Су жануарларын алыс қашықтықтарға тасымалдаған (орнын ауыстырған) кезде жүк жөнелтуші су жануарлары бар сыйымдылықтардағы суды ауыстыру немесе қосу пункттерін алдын ала анықтайды.
40. Бал араларын тиісті түрде дайындалған ұяларда, жәшіктерде - пакеттерде, ал пакеттерді ауа айналымына арналған металл торлары бар берік фанералық жәшіктерде тасымалдайды.
Ұяларды тұғырықтарда тасымалдау кезінде оларды болат лентамен қысып буады, арнайы рамалардың, көмегімен екі, үш немесе төрт қабаттап қояды.
41. Жануарлардан алынатын өнімдерді тасымалдаған (орнын ауыстырған) кезде ветеринариялық (ветеринариялық-санитарлық) нормалар мен талаптардың (етті салу немесе асып қою тәртібі, температуралық режим, тоңазыту жүйесінің әсері) сақталуын қамтамасыз ететін арнайы жабдықталған вагондар пайдаланылады.
Жануарлардан алынатын өнімдерді тасымалдау (орнын ауыстыру) кезінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес темір жол көлігімен жануарлардан алынатын өнімдерді тасымалдау кезіндегі температуралық режим сақталады.
Орамасыз тасымалданатын етті вагонның торлары мен қабырғаларының арасына суық ауаның алмасуына арналған саңылаулар қалдыра отырып, алдын ала еден торларымен, сондай-ақ қабырғаларды тиеу биіктігіне немесе қағазбен төсеп, тығыз қатарлармен тиейді.
42. Тоңазытылған және суытылған етті вагондарға ілмекке іліп, ұшалардың, жартылай ұшалардың және ширек ұшалардың өзара, еденмен және вагонның қабырғаларымен жанасуына жол бермей тиейді.
Сиыр етінің жартылай ұшаларын оң жақ жартылары вагон есігінің бір жағына, сол жақ жартылары басқа жағында, ал ішкі жақтары вагонның тік қойылған қабырғаларына қарайтындай асып қояды.
Сиыр етінің ширек ұшалары және қой ұшалары екі қабат болып ілінеді – сиыр еті мен қой етінің екінші қабаты бірінші қабатқа жіппен ілінеді. Сиыр етінің үлкен көлемдегі жартылай ұшалары немесе ширек ұшалары шахматтық тәртіппен ілмекке ілінеді. Салқындатылған қалыпта сиыр еті, кой еті және жылқы еті тасымалданады.
43. Ұзынынан жартылай ұшаларға шабылған шошқа етін сиыр еті мен қой еті секілді іліп қояды.
Кесілген шошқа етін тоңазытылған күйде тасымалдауға (орнын ауыстыруға) жол берілмейді.
Инспектор, дәрігер тасымалдауға ұсынылған барлық орындардың кем дегенде 5% - да бұлшық ет қабаты мен сүйектердің температурасын өлшейді.

44. Мясо, предназначенное для промышленной переработки, транспортируют (перемещают) в мороженом состоянии, для какой цели направляется такое мясо, указывается в ветеринарных документах.
45. Мороженое мясо и печень китов транспортируются (перемещаются) в упакованных блоках.
46. Мясо птицы транспортируется (перемещается) в таре:
1) в мороженом состоянии – потрошеная и полупотрошеная;
2) в охлажденном состоянии – потрошеная.
47. Тушки кроликов транспортируются (перемещаются) в ящиках, без шкурок, голов и внутренних органов (за исключением почек), без следов плесени, ослизнения, увлажнения.
48. Субпродукты (языки, мозги, губы, сердце, легкие, печень, почки, хвосты, желудки) транспортируют (перемещают) свежими, чистыми, без признаков порчи.
По разрешению инспектора, врача допускается транспортировка (перемещение) брикетированных мороженых субпродуктов на корм без тары с указанием в товарно-сопроводительных документах, что субпродукты предназначены на корм зверям.
49. Мясокопчености (окорочка, грудинка, корейка и другие изделия) перемещаются с хорошо выраженным запахом копчения, с сухой, чистой, равномерно прокопченной поверхностью, без выхватов мяса и жира, без бахромок мяса, плесени и остатков волоса. Мясокопчености транспортируют (перемещают) в ящиках с просветами.
50. Колбасы сырокопченые и полукопченые транспортируются (перемещаются) с чистой сухой поверхностью, без повреждения оболочки.
51. Транспортировка (перемещение) шпика соответствующего следующим критериям:
1) цвет – белый или белый с розовым оттенком без пожелтения, потемнения или других оттенков;
2) консистенция – плотная, немаслянистая, невяжущая;
3) запах и вкус – свойственные свежему, соленому или соленокопченому шпику без осаливания и других посторонних привкусов и запахов.
52. Жиры животные топленые пищевые (говяжьи, бараньи, свинные и костные) транспортируют (перемещают) в деревянных бочках, в жестяных и стеклянных банках, завернутых в жиронепроницаемую бумагу и упакованных в ящики.
53. Солонина из мяса транспортируются в бочках залитой рассолом, со сроком засола менее 10 суток к перевозке не допускается.
54. Рыбу транспортируют в охлажденном, мороженом и соленом виде. Охлажденную рыбу транспортируют в ящиках или бочках, мороженую – в ящиках, коробках, соленую – в бочках. Рыбу холодного копчения, вяленные и другие перевозят в таре.
55. К перевозке не допускаются яйца, упакованные в нестандартную и слабую тару, а также яйца, у которых нарушена целостность скорлупы и с признаками присушки.
Яичную продукцию (яичный меланж, яичный белок и желток) перевозят в герметически запаянных банках из белой жести, уложенных в плотные ящики.

44. Өндірістік қайта өңдеуге арналған етті мұздатылған күйінде тасымалдайды (орнын ауыстырады), мұндай ет қандай мақсатта жөнелтілетіні туралы ветеринариялық құжаттарда көрсетіледі.
45. Мұздатылған ет және киттердің бауыры буып-түйілген блоктарда тасымалданады (орны ауыстырылады).
46. Құс еті ыдыстарда тасымалданады (орны ауыстырылады):
1) мұздатылған күйінде – тазаланған және жартылай тазаланған;
2) салқындатылған күйінде – тазаланған.
47. Үй қоянының ұшасы теріссіз, бассыз және ішкі мүшелерісіз (бүйректен басқасы), көгерудің, кілегейленудің, ылғалданудың ізі жоқ жәшіктерде тасымалданады (орны ауыстырылады).
48. Субөнімдері (тілдер, ми, ерін, жүрек, бауыр, бүйрек, құйрықтар, асқазандар) балауса, таза, бұзылу белгілері жоқ күйінде тасымалданады (орны ауыстырылады).
Инспектордың, дәрігердің рұқсаты бойынша субөнімдердің аңдарға арналған азық екенін тауарлық-ілеспе құжаттарда көрсете отырып, азыққа арналған брикеттелген мұздатылған субөнімдер, ыдыссыз тасымалдауға (орнын ауыстыруға) рұқсат етіледі.
49. Ысталған еттер (тауықтың жамбас еті, төс еті, корейка және басқа өнімдер) айқын ысталған иіспен, құрғақ, таза, біркелкі ысталған беткі қабатымен, ет және май ұстамаларынсыз, еттің шашақтарысыз, қылшық қалдығы және зеңсіз тасымалданады. Ысталған еттер саңылаулары бар жәшіктерде тасымалданады (орны ауыстырылады).
50. Шикілей ысталған және жартылай ысталған шұжықтар сыртқы беті таза құрғақ, қабығы зақымдалмай тасымалданады (орны ауыстырылады).
51. Мынадай критерийлерге сәйкес келетін шпикты тасымалдау (орнын ауыстыру):
1) түсі – ақ немесе сарғаюсыз, қараюсыз немесе басқа реңдерсіз қызғылт реңі бар ақ;
2) консистенциясы – тығыз, майлы емес, тұтқыр емес;
3) иісі мен дәмі – балауса, тұздалған немесе тұздап ысталған, тұз және басқа да бөгде дәм мен иіссіз шпикке тән.
52. Жануарлардың тағамдық ерітілген майлары (сиыр майы, қой майы, шошқа майы және сүйек майы) май өткізбейтін қағазға оралып және жәшіктерге буып-түйіліп ағаш бөшкелерде, қаңылтыр және шыны банкаларда тасымалданады (орны ауыстырылады).
53. Тұздалған ет кесегі тұздық құйылған бөшкелерде тасымалданады, тұздықтың жарамдылық мерзімі 10 күннен аз болса, тасымалдауға жіберілмейді.
54. Балықты салқындатылған, мұздатылған және тұздалған түрінде тасымалдайды. Салқындатылған балықты жәшіктерде немесе бөшкелерде, мұздатылғанды – жәшіктерде, қораптарда, тұздалғанды – бөшкелерде тасымалдайды. Суық ысталған, қақталған және басқа балықты ыдыспен тасымалдайды.
55. Тасымалдауға стандартты емес және әлсіз ыдысқа оралған жұмыртқалар, сондай-ақ қабығының тұтастығы бұзылған және кебудің белгілері бар жұмыртқалар жіберілмейді.
Жұмыртқа өнімдері (жұмыртқа меланжы, жұмыртқаның ақуызы мен саруызы) ақ қаңылтырдан жасалған, тығыз жәшіктерге салынған герметикалық жабылған банкаларда тасымалданады.

56. Молоко и молочные продукты транспортируются в таре (флягах, цистернах) в свежем состоянии.
Совместная перевозка молока и молочных продуктов с продукцией резким запахом не допускается.
57. Мед транспортируют (перемещают) в бочках, во флягах, а также в эмалированных посудах.
58. Крупные сухие шкуры (верблюжьи, буйволовые) перевозятся сложенными вдвое по длине или свернутыми без увязки веревками. Транспортировка (перемещение) пресносухих и сухосоленых шкур – в твердой или мягкой таре, мокросоленого – в бочках или ящиках, не дающих течи.
59. Шерсть, щетина, волос, пух и перо перевозят упакованными в мягкую тару, а мелкими партиями – в ящиках или плотной мягкой таре.
Инспектор, врач проверяет в ветеринарных документах наличие сведений о виде шерсти (мытая или немытая), способе мойки (холодная или горячая). Каждый тюк шерсти, отправляемый с шерстомоек, имеет фабричную марку.
60. Сухие кишки перевозят в ящиках, корзинах или тюках, обернутых в плотную мягкую тару. Кишки сухосоленые и мокросоленые перевозят в бочках, не дающих течи.
61. Рога, копыта и кости перевозят очищенными от мягких частей и грязи, тщательно высушенными, без тары в крытых вагонах, мелкими партиями – в твердой таре (ящики, бочки).
62. Кость сырая, очищенная от мягких частей в зимний период при температуре воздуха в дневное время - 5оС и ниже, перевозят в замороженном виде при условии согласия грузополучателя на такую перевозку с отметкой в накладных документах в графе «Особые заявления и отметки отправителя», «Согласен на перевозку сырой кости в замороженном виде. С грузополучателем согласовано».
Если грузоотправитель не согласен на транспортировку (перемещение) кости сырой в замороженном состоянии, то перевозка осуществляется как скоропортящийся груз в рефрижераторном подвижном составе с отметкой в ветеринарных документах об ее происхождении (столовая, полевая).
63. Полевые кости и копыта перед погрузкой предварительно обрабатываются осветленным раствором хлорной извести и высушивают,
о чем указывается в ветеринарном сертификате.
64. Обрезки невыделанных шкур перевозятся в сухом виде в рогожных кулях, холщовых мешках или в ящиках и коробках.
65. Мездру в теплое время года перевозят в сухом виде – в мешках, рогожных кулях, а консервированную известковым молоком – в бочках, не дающих течи.
В холодное время года при температуре воздуха ниже нуля градусов перевозка мездры на ближайшие клееварные заводы в замороженном состоянии в форме твердых кусков, в крытых вагонах.
При транспортировке (перемещении) мездры без тары грузоотправитель посыпает пол в вагонах негашеной известью. Перемещение обрезов и мездры мелкими партиями допускается при условии упаковки их в бочки, не дающие течи.

56. Сүт және сүт өнімдері балауса күйінде (флягаларда, цистернада) ыдыста тасымалданады.
Сүт және сүт өнімдерін өткір иісі бар өнімдермен бірге тасымалдауға тыйым салынады.
57. Бал бөшкелерде, флягтарда, сондай-ақ эмальданған ыдыстарда тасымалданады (орны ауыстырылады).
58. Ірі құрғақ терілер (түйенің, буйволдың) ұзындығы бойынша екіге бүктеліп немесе жіппен байланбай оралып тасымалданады. Тұздалмаған құрғақ және тұздалған құрғақ терілер – қатты немесе жұмсақ ыдыста, сулы тұздалған терілер – ағып кетуге жол бермейтін бөшкелерде немесе жәшіктерде тасымалданады (орны ауыстырылады).
59. Жүн, түк, қыл, түбіт және қауырсын жұмсақ ыдысқа оралып, ал ұсақ партиялар жәшіктерде немесе тығыз жұмсақ ыдыстарда тасымалданады. Инспектор, дәрігер ветеринариялық құжаттардағы жүннің түрі (жуылған немесе жуылмаған), жуудың әдісі (суық немесе ыстық) туралы мәліметтердің болуын тексереді. Жүнді жуу орындарынан жөнелтілетін жүннің әр теңдерінде фабрикалық марка болады.
60. Құрғақ ішектер жәшіктерде, себеттерде немесе тығыз жұмсақ ыдысқа оралған теңдерде тасымалданады. Құрғақ тұздалған және сумен тұздалған ішектер ағып кетпейтін бөшкелерде тасымалданады.
61. Мүйіздер, тұяқтар және сүйектер жұмсақ бөліктері мен ластан тазартылған, жақсылап кептірілген күйінде, жабық вагондарда, ыдыссыз, ұсақ партиялармен – қатты ыдыста (жәшіктер, бөшкелер) тасымалданады.
62. Жұмсақ бөліктерінен тазартылған шикі сүйек қысқы мезгілде күндізгі уақыттағы ауаның - 50С және төмен температурасында жүк қабылдаушының мұндай тасымалдауға келіскен жағдайында жүк құжаттамаларының «Ерекше өтініштер және жөнелтушінің белгілері» деген бағанында «Шикі сүйекті тоңазытылған күйінде тасымалдауға келісемін. Жүк қабылдаушымен келісілді» деген белгі қойылып, тоңазытылған күйінде тасымалданады.
Егер жүк жөнелтуші шикі сүйекті мұздатылған күйінде тасымалдауға (орнын ауыстыруға) келіспесе, тасымалдау ветеринариялық құжаттарда оның шыққан жері (асханалық, далалық) туралы белгі қойылып, тез бұзылатын жүк ретінде рефрижераторлық қозғалмалы құрамда жүзеге асырылады.
63. Далалық сүйектер және тұяқтар тиеудің алдында алдын ала хлорлық әктің түссіздендірілген ерітіндісімен өңделеді және кептіріледі, бұл туралы ветеринариялық сертификатта көрсетіледі.
64. Бөлініп алынбаған терілердің кесінділері кептірілген түрде жөкеден жасалған қалтада, кенеп қаптарда немесе жәшіктер мен қораптарда тасымалданады.
65. Шелді жылы мезгілде құрғақ түрінде қаптарда, жөкеден жасалған қалтада, ал әктік сүтпен консервіленгендерді ағып кетпейтін бөшкелерде тасымалдайды.
Жылдың суық мезгілінде ауаның температурасы нөл градустан төмен болған кезде шелді жақын маңдағы желім пісіру зауыттарына тасымалдау қатты кесектер түрінде мұздатылған күйінде, жабық вагондарда жіберіледі.
Шелді ыдыссыз тасымалдаған (орнын ауыстырған) кезде жүк жөнелтуші вагонның еденін сөндірілмеген әкпен төсейді. Кесінділерді және шелдерді ұсақ партиялармен орнын ауыстыру оларды ағып кетпейтін бөшкелерге оралған жағдайда жіберіледі.

66. Перо и пух упаковывают в мешковину.
67. Эндокринное сырье (поджелудочная, щитовидная, паращитовидная железы) транспортируют (перемещают) в мороженом состоянии в рефрижераторных вагонах с температурой не выше - 12оС.
6. Мероприятия при обнаружении больных животных
при транспортировке (перемещении)
68. При обнаружении среди перемещаемых (перевозимых) объектов (при погрузке, выгрузке, в пути следования) больных животных, а также трупов животных инспектора, врачи отделяют их от остальных животных перемещаемой (перевозимой) партии. Об этом сообщают инспектору, врачу соответствующей территории, а также инспектору, врачу территории выхода партии животных, а также в ведомство уполномоченного государственного органа в области ветеринарии.
69. Во всех случаях при выявлении, больных животных, проводятся  ветеринарные (ветеринарно-санитарные) и противоэпизоотические мероприятия.
70. При обнаружении трупа в пути следования или на месте выгрузки животных их владелец (проводник) обращается в ближайшее территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии, которое на основе заключения о причине падежа и принимает соответствующее ветеринарные (ветеринарно-санитарные) меры.
71. Во всех случаях задержки или снятия перемещаемых (перевозимых) объектов инспектор, врач в присутствии грузоотправителя (грузополучателя) составляет акт. В акте указывают причину предпринятых мер (выявленную болезнь), а также ветеринарные (ветеринарно-санитарные) и противоэпизоотические мероприятия. Один экземпляр акта остается у инспектора, врача по месту составления акта, второй – выдается грузоотправителю (грузополучателю) или прилагается к грузовым документам.
Приложение 1
к Правилам осуществления транспортировки
перемещаемых (перевозимых) объектов на территории
Республики Казахстан
Температурные режимы транспортировки продукции животного
происхождения в автотранспортах
Наименование перемещаемого (перевозимого) объекта
Температура перемещаемого (перевозимого) объекта при погрузке, оС
Температура в кузове, оС
1.
Мороженое мясо, мясопродукты и рыба,
не выше -8
не выше –12
жиры животные,
0
от 0 до -3
колбасы копченые, полукопченые
от 0 до +4
от 0 до -3
2.
Охлажденное мясо, птица, рыба
от 0 до +4
от 0 до -1
3.
Остывшее мясо
от +4 до +12
от +4 до -10
4.
Молоко во флягах
+5
от +5 до 0
5
Яйцо
-
от 0 до 20
Приложение 2
к Правилам осуществления транспортировки
перемещаемых (перевозимых) объектов на территории
Республики Казахстан
Температурные режимы транспортировки мяса и мясопродуктов
в грузовом помещении воздушного транспорта
Наименование перемещаемого (перевозимого) объекта
Температурный режим погрузки оС
Температура внутри продукции, оС
1.
Мороженое мясо говядина,
свинина, баранина (туши,
полутуши)
не выше -12

66. Қауырсын мен түбіт кенеп матаға оралады.
67. Эндокриндік шикізат (ұйқы, қалқанша, қарбалас қалқанша бездері) - 120С жоғары емес температурада рефрижераторлық вагондарда мұздатылған күйінде тасымалданады (орнын ауыстырады).
6. Тасымалдау (орнын ауыстыру) кезінде ауру
жануарларды анықтаған жағдайдағы іс-шаралар
68. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің арасында (тиеу, түсіру кезінде, жүру жолында) ауру жануарлар, сондай-ақ жануарлардың өлекселері анықталған кезде инспекторлар, дәрігерлер оларды орны ауыстырылатын (тасымалданатын) партияның қалған жануарларынан бөліп алады. Бұл туралы тиісті аумақтың инспекторына, дәрігеріне сондай-ақ жануарлар партиясының шыққан аумағының инспекторына, сондай-ақ ветеринария саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган ведомствосына хабарлайды.
69. Ауру жануарлар анықталған кездегі барлық жағдайларда ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) және эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізіледі.
70. Жүру жолында немесе жануарларды түсіру орнында өлекселер табылған кезде олардың иесі (жолсерік) өлім-жітімнің себебі туралы қорытынды негізінде тиісті ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) шаралар қабылдайтын ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомствосының жақындағы аумақтық бөлімшесіне жүгінеді.
71. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді кідірту немесе алып тастаудың барлық жағдайларында инспектор, дәрігер жүк жөнелтушінің (жүк қабылдаушының) қатысуымен акт жасайды. Актіде қабылданған шаралардың себептерін (анықталған ауруды), сондай-ақ ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) және эпизоотияға қарсы іс-шараларды көрсетеді. Актінің бір данасы акті жасалған орын бойынша инспекторда, дәрігерде қалады, екіншісі – жүк жөнелтушіге (жүк қабылдаушыға) беріледі немесе жүктің құжаттарына қоса беріледі.
Қазақстан Республикасы
аумағында орны ауыстырылатын
(тасымалданатын) объектілерді
тасымалдауды жүзеге асыру
қағидаларына 1-қосымша
Автокөліктерде жануарлардан алынатын өнімдерді
тасымалдау кезіндегі температуралық режимдер
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің атауы
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні тиеу кезіндегі температура, 0С
Шанақтағы температура, 0С
1.
Мұздатылған ет, ет
өнімдері және балық,
жануар майлары,
шұжықтар, ысталған,
жартылай ысталған
-8 артық емес
0
0-ден +4-ке дейін
-12-ден жоғары емес
0-ден -3-ке дейін
0-ден -3-ке дейін
2.
Тоңазытылған ет, құс, балық
0-ден +4-ке дейін
0-ден -1-ге дейін
3.
Суыған ет
+4-тен +12-ге дейін
+4-тен -10-ға дейін
4.
Флягтардағы сүт
+5
+5-тен 0-ге дейін
5
Жұмыртқа
-
0-ден +20-ға дейін
Қазақстан Республикасы
аумағында орны ауыстырылатын
(тасымалданатын) объектілерді
тасымалдауды жүзеге асыру
қағидаларына 2-қосымша
Ұшақтың жүк үй-жайында ет және ет өнімдерін
тасымалдаудың температуралық режимдері
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің атауы
Тиеудің температуралық режимі, 0С
Өнімнің ішіндегі температура, 0С
1.
Мұздатылған сиыр еті, шошқа еті, қой еті (ұшалар, жартылай ұшалар)
-12 артық емес

от -6 до -8
2.
Мороженые мясные блоки
не выше -12
не выше -3
3.
Охлажденное мясо
от 0 до -1
от 0 до -4
4.
Остывшее мясо
0
от 4 до -12
5.
Мороженое мясо птицы
+5
не выше -6
6.
Тушки кроликов (мороженое)
не выше -8
не выше -6
7.
Эндокринное сырье
не выше -12
не выше -12
8.
Мясокопченость и колбасы
не выше +2
не выше +4
Приложение 3
к Правилам осуществления транспортировки
перемещаемых (перевозимых) объектов на территории
Республики Казахстан
Температурные режимы транспортировки продукции животного
происхождения железнодорожным транспортом
Наименование перемещаемого
(перевозимого) объекта
Температура
перемещаемого
(перевозимого) объекта
при погрузке, оС
1.
Мороженое мясо (туши, полутуши или четвертины)
не выше -8 -12
Мороженые мясные блоки
не выше -8
Охлажденное мясо
от 0 до +4
Остывшее мясо

-6-ден -8 дейін
2.
Мұздатылған ет блоктары
-12 артық емес
-3 артық емес
3.
Тоңазытылған ет
0-ден - 1-ге дейін
0-ден -4-ке дейін
4.
Суыған ет
0
+4-ден -12-ге дейін
5.
Мұздатылған құс еті
+5
-6 артық емес
6.
Үй қояндарының ұшалары (мұздатылған)
-8 артық емес
-6 артық емес
7.
Эндокриндік шикізат
-12 артық емес
-12 артық емес
8.
Ысталған еттер және шұжықтар
+2 артық емес
+4 артық емес
Қазақстан Республикасы
аумағында орны ауыстырылатын
(тасымалданатын) объектілерді
тасымалдауды жүзеге асыру
қағидаларына 3-қосымша
Темір жол көлігімен жануарлардан алынатын өнімдерді
тасымалдау кезіндегі температуралық режимдер
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің атауы
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні тиеу кезіндегі температура, 0С
1.
Мұздатылған ет (ұшалар, жартылай ұшалар)
Мұздатылған ет блоктары
Тоңазытылған ет
Суыған ет
-12 -8 артық емес
-8 артық емес
0-ден + 4-ке дейін