Об утверждении стандартов информатизации в области здравоохранения
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 20 июля 2015 года № 600. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 августа 2015 года № 11949. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 мая 2022 года № ҚР ДСМ-48.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 30.05.2022 № ҚР ДСМ-48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Стандарт регулирования ведения рецептов в электронном формате согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Стандарт управления электронными процессами диагностических исследований и лечебных процедур согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Стандарт регулирования электронной профилактики заболеваний согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту развития информатизации Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице–министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Приложение 1
к приказу Министра
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан
от 20 июля 2015 года № 600
Стандарт регулирования ведения рецептов в электронном формате
1. Общие положения
1. Стандарт регулирования ведения рецептов в электронном формате (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 6 пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее - Кодекс) и определяет требования и условия для реализации и регулирования порядка ведения рецептов в электронном формате с учетом требований международного стандарта DIN EN 13940 "Система понятий обеспечивающих непрерывность оказания медицинской помощи".

Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттандыру стандарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 20 шілдедегі № 600 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 26 тамызда № 11949 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 30 мамырдағы № ҚР ДСМ-48 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.05.2022 № ҚР ДСМ-48 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес рецептілерді электрондық форматта жүргізуді реттеу стандарты;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес диагностикалық зерттеулер мен емшаралардың электрондық процестерін басқару стандарты;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес аурулардың электрондық профилактикасын реттеу стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Ақпараттандыруды дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Респуликасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімдік баспасөз басылымдарында және Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В.Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 20 шілдедегі
№ 600 бұйрығына
1-қосымша
Рецептілерді электрондық форматта жүргізуді реттеу стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Рецептілерді электрондық форматта жүргізуді реттеу стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді (бұдан әрі – Кодекс) және DIN EN 13940 "Үзіліссіз медициналық көмек көрсетуді қамтамасыз ететін ұғымдар жүйесі" халықаралық стандарт талаптарын ескере отырып, электрондық форматта рецептілерді жүргізу тәртібін іске асыру және реттеу үшін талаптарды және шарттарды айқындайды.

2. Задачами настоящего Стандарта являются:
1) определение порядка работы сервиса электронных рецептов (далее – СЭР), их регулирование, определение минимального объема информации для осуществления этапов СЭР, выписка рецепта, реализация лекарственного средства и изделий медицинского назначения по рецепту, уведомление о выдаче лекарственных средств и изделий медицинского назначения;
2) обеспечение безопасности СЭР в отношении идентификации сторон, обеспечивающих поддержку оказания медицинской помощи, установления их подлинности и согласия пациента.
3. В настоящем Стандарте использованы термины и понятия:
1) рецепт многократного действия – рецепт, по которому осуществляется неоднократный отпуск лекарственного препарата;
2) лекарственные средства – средства, представляющие собой или содержащие фармакологически активные вещества, предназначенные для профилактики, диагностики и лечения заболеваний, а также изменения состояния и функций организма, лекарственная субстанция, лекарственное сырье природного происхождения, лекарственные ангро- и балк-продукты, лекарственные препараты, медицинские иммунобиологические препараты, парафармацевтики;
3) субъекты в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники (далее – субъекты) – физические или юридические лица, осуществляющие фармацевтическую деятельность;
4) Государственный реестр лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники - документ учета зарегистрированных и разрешенных к медицинскому применению в Республике Казахстан лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
5) международное непатентованное название лекарственного средства - название лекарственного средства, рекомендованное всемирной организацией здравоохранения;
6) лекарственный препарат – лекарственное средство в определенной лекарственной форме;
7) национальный идентификатор лекарственных препаратов – идентификационный код определенного лекарственного препарата в национальном регистре лекарственных препаратов, доступного для выписки или использования в Республике Казахстан;
8) действительный рецепт – рецепт, выписанный медицинским работником, имеющим право и полномочия на выписку рецепта;
9) национальный идентификатор изделий медицинского назначения – идентификационный код определенного изделия медицинского назначения в национальном регистре изделий медицинского назначения, доступного для выписки или использования в Республике Казахстан;
10) рецепт – назначение лекарственного препарата, осуществленное медицинским работником посредством ЭПЗ относительно отпуска лекарственных средств и/или изделий медицинского назначения в электронном формате или его распечатанная версия;

2. Осы Стандарттың міндеттері:
1) электрондық рецептілер сервисінің (бұдан әрі – ЭРС) жұмыс тәртібін айқындау, оларды реттеу, ЭРС кезеңдерін жүзеге асыру үшін ақпараттың ең аз көлемін айқындау, рецептіні жазып беру, рецепт бойынша дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды босату, дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды беру туралы хабардар ету;
2) медициналық көмек көрсетуді қолдауды қамтамасыз ететін тараптарды сәйкестендіруге, олардың шынайылығын және пациенттің келісімін белгілеуге қатысты ЭРС-тің қауіпсіздігін қамтамасыз ету болып табылады.
3. Осы Стандартта мына терминдер мен ұғымдар қолданылады:
1) бірнеше рет қолданылатын рецепт – дәрілік препаратты бірнеше рет босату жүзеге асырылатын рецепт;
2) дәрілік заттар – фармакологиялық белсенді әсер ететін заттарды білдіретін немесе қамтитын, аурулардың профилактикасына, диагностикасына және оларды емдеуге, сондай-ақ организмнің жай-күйі мен функцияларын өзгертуге арналған заттар, дәрілік субстанция, табиғи жолмен пайда болған дәрілік шикізат, дәрілік заттардың ангро- және балк-өнімдері, медициналық иммунобиологиялық препараттар, парафармацевтиктер;
3) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы субъектілер (бұдан әрі – субъектілер) фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғалар;
4) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың мемлекеттік тізілімі – Қазақстан Республикасында тіркелген және медициналық қолдануға рұқсат етілген дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы есепке алу құжаты;
5) дәрілік заттың халықаралық патенттелмеген атауы - дәрілік заттың дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы ұсынған атауы;
6) дәрілік препарат – белгілі бір дәрілік нысандағы дәрілік зат;
7) дәрілік препараттардың ұлттық сәйкестендіргіші – Қазақстан Республикасында жазып беруге немесе пайдалануға рұқсат етілген дәрілік препараттардың ұлттық тіркеліміндегі белгілі бір дәрілік препараттың сәйкестендіру коды;
8) жарамды рецепт – рецептіні жазуға құқығы мен өкілеттілігі бар медициналық қызметкердің жазып берген рецептісі;
9) медициналық мақсаттағы бұйымдардың ұлттық сәйкестендіргіші – Қазақстан Республикасында жазып беруге немесе пайдалануға рұқсат етілген медициналық мақсаттағы бұйымдардың ұлттық тіркеліміндегі белгілі бір медициналық мақсаттағы бұйымның сәйкестендіру коды;
10) рецепт – электрондық денсаулық паспорты (бұдан әрі – ЭДП) арқылы дәрілік заттарды және/немесе медициналық мақсаттағы бұйымдарды электрондық форматта немесе басылып шығарылған версияда босатуға қатысты ЭДП арқылы медицина қызметкері жүзеге асырған дәрілік препараттың тағайындалуы;

11) рецепт на лекарственный препарат рецептурного отпуска – рецепт, который выдается поставщиком медицинских услуг для реализации лекарственных препаратов рецептурного отпуска определенному пациенту;
12) лекарственный препарат рецептурного отпуска – лекарственный препарат, который реализуется объектами в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники только по предъявлению пациентом выписанного медицинским работником рецепта по форме 130/у утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации за № 6697);
13) сопутствующая информация по рецепту – информация относительно льгот по приобретению лекарственных препаратов, истории болезни и прочих данных, описывающих лекарства и здоровье пациента, в соответствии с настоящим Стандартом;
14) ведение рецептов в электронном формате – передача рецепта или любой другой информации, связанной с рецептом, посредством СЭР, между сторонами здравоохранения напрямую или через ЭПЗ;
15) лицо, выписывающее рецепты – поставщик медицинских услуг, осуществляющий выписку рецептов в соответствии с настоящим Стандартом в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан, действующих в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
16) регистрационный номер – регистрационный номер, который присваивается лекарственным препаратам, изделиям медицинского назначения и медицинской технике при государственной регистрации в национальном реестре лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
17) фармацевтическая деятельность – деятельность, осуществляемая в области здравоохранения по производству, изготовлению (за исключением медицинской техники), оптовой и розничной реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, связанная с закупом (приобретением), хранением, ввозом, вывозом, контролем качества, оформлением, распределением, использованием и уничтожением лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, а также обеспечением их безопасности, эффективности и качества;
18) фармацевтические работники – физические лица, имеющие фармацевтическое образование и осуществляющие фармацевтическую деятельность;
19) сервис электронных рецептов – комплекс мероприятий, обеспечивающий ведение рецептов в электронном формате в целях создания, администрирования, отправки, получения, отмены или перенаправления электронных рецептов;

11) рецепт бойынша босатылатын дәрілік препаратқа рецепт – рецепт бойынша босатылатын дәрілік препаратты белгілі бір пациентке өткізуге медициналық көрсетілетін қызметті беруші беретін рецепт;
12) рецепт бойынша босатылатын дәрілік препарат – дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы объектілер пациенттің медицина қызметкері жазып берген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы №907 бұйрығымен бекітілген (Мемлекеттік тіркеу тізілімінде №6697 тіркелген) 130/у нысан бойынша рецептісін көрсетуімен ғана босатылатын дәрілік препарат;
13) рецепт бойынша ілеспе ақпарат – дәрілік препараттарды сатып алудағы жеңілдіктерге, сырқатнамаға және осы Стандартқа сәйкес дәрі-дәрмектер мен пациент денсаулығын сипаттайтын өзге де деректерге қатысты ақпарат;
14) рецептілерді электрондық форматта жүргізу – рецептіні немесе рецептімен байланысты кез келген басқа ақпаратты ЭРС арқылы денсаулық сақтау тараптары арасында тікелей немесе ЭДП арқылы беру;
15) рецептіні жазып беретін адам – Қазақстан Республикасының дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласында қолданыстағы нормативтік-құқықтық актілеріне сай осы Стандартқа сәйкес рецептіні жазып беруді жүзеге асыратын медициналық қызмет көрсетуші;
16) тіркеу нөмері – дәрілік препараттарға, дәрілік заттарға, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникаға дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың ұлттық тізілімінде мемлекеттік тіркеу кезінде берілетін тіркеу нөмері;
17) фармацевтикалық қызмет – дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы өндіру, дайындау (медициналық техникадан басқасын), көтерме және бөлшек саудада өткізу бойынша денсаулық сақтау саласында жүзеге асырылатын, дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сатып алуға (алуға), сақтауға, әкелуге, әкетуге, сапасын бақылауға, ресімдеуге, таратуға, пайдалануға және жоюға, сондай-ақ олардың қауіпсіздігін, тиімділігін және сапасын қамтамасыз етуге байланысты қызмет;
18) фармацевтика қызметкерлері – фармацевтикалық білімі бар және фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар;
19) электрондық рецептілер сервисі – электрондық рецептілерді құру, әкімшілендіру, жөнелту, алу, күшін жою немесе қайта жіберу мақсатында рецептілерді электрондық форматта жүргізуді қамтамасыз ететін іс-шаралар кешені;

20) сторонняя медицинская информационная система – медицинская информационная система, которая разработана и используется третьими сторонами;
21) журнал логирования – файл с записями о событиях в хронологическом порядке.
4. Выписка рецептов осуществляется согласно подпункту 83) пункта 1 статьи 7 Кодекса.
5. Ведение рецептов в электронном формате включает в себя двухстороннюю передачу информации между поставщиком медицинских услуг и субъектами в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, а также двухстороннюю передачу информации, связанную с медикаментозным лечением и сопутствующей информации к рецепту.
6. Двусторонняя передача информации осуществляется и управляется с помощью ЭПЗ, который также обеспечивает коммуникацию между сторонами, вовлеченными в процесс ведения рецептов в электронном формате. Деятельность по ведению рецептов в электронном формате и процесс обмена соответствующей информацией регистрируется в ЭПЗ.
7. Рецепты, формируемые в сторонних медицинских информационных системах делятся на два типа:
1) рецепты, выданные в результате оказания амбулаторной или стационарной медицинской помощи;
2) регистрация медикаментозного лечения в ходе оказания стационарной медицинской помощи.
8. В случае регистрации медикаментозного лечения в ходе оказания стационарной медицинской помощи создание электронного рецепта в виде прикрепленной специальной записи (далее – ПСЗ) не требуется.
9. Сведения о лекарственных препаратах представляются в ЭПЗ в виде информации, содержащейся в клинически значимых элементах контакта электронной медицинской записи поставщика медицинских услуг.
10. Набор данных для лекарственных препаратов и изделий медицинского назначения, описанный в приложении 1 к Стандарту (далее – приложение 1) автоматически обновляется с помощью ЭПЗ при регистрации медикаментозного лечения в ходе оказания стационарной медицинской помощи.
11. В случае выписки рецепта с использованием сторонней медицинской информационной системы, в результате амбулаторного или стационарного лечения, для регистрации рецепта в ЭПЗ генерируются ПСЗ в форме клинико-административных записей, которые содержат электронный рецепт и хранятся под соответствующим элементом ЭМЗ поставщика медицинских услуг внутри ЭПЗ.
12. Национальный регистр лекарственных препаратов обеспечивает доступ к справочной информации, определенной в соответствии с Государственным реестром лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники для лекарственных средств, идентифицированных с помощью национального идентификатора лекарственных средств.

20) тараптық медициналық ақпараттық жүйе – үш жақты әзірленген және қолданылатын медициналық ақпараттық жүйе;
21) логирлеу журналы – хронологиялық тәртіптегі оқиғалар туралы жазбалар файлы.
4. Рецептіні жазып беру Кодекстің 7-бабы 1-тармағының 83) тармақшасына сәйкес жүзеге асырылады.
5. Электрондық форматтағы рецептілерді жүргізу медициналық қызмет көрсетуші мен дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы субъектілер арасындағы екі тараптан ақпарат беруді, сондай-ақ дәрімен емдеумен және рецепт бойынша ілеспе ақпаратпен байланысты ақпаратты екі тараптан беруді қамтиды.
6. Екі тараптан ақпарат беру электрондық форматта рецептілерді жүргізу процесіне тартылған тараптар арасындағы байланысты қамтамасыз ететін ЭДП арқылы жүзеге асырылады және басқарылады. Электрондық форматта рецептілерді жүргізу бойынша қызмет және тиісті ақпаратпен алмасу процестері ЭДП-да тіркеледі.
7. Тараптық медициналық ақпараттық жүйелерде қалыптастырылатын рецептілер екі типке бөлінеді:
1) амбулаториялық немесе стационарлық медициналық көмек көрсету нәтижесінде берілген рецептілер;
2) стационарлық медициналық көмек көрсету барысында дәрімен емдеуді тіркеу.
8. Стационарлық медициналық көмек көрсету барысында дәрімен емдеу тіркелген жағдайда, арнайы бекітілген жазба (бұдан әрі – АБЖ) түрінде электрондық рецепті жасау талап етілмейді.
9. Дәрілік препараттар туралы мәліметтер ЭДП медициналық қызмет көрсетуші медициналық жазба байланысының клиникалық маңызды элементін қамтитын ақпарат түрінде ұсынылады.
10. Стационарлық медициналық көмек көрсету барысында дәрімен емдеуді тіркеу кезінде осы Стандартқа 1-қосымшада (бұдан әрі – 1-қосымша) сипатталған дәрілік препараттарға арналған деректер жиыны және медициналық мақсаттағы бұйымдар ЭДП көмегімен автоматты түрде жаңартылады;
11. Рецепт амбулаториялық немесе стационарлық ем нәтижесінде тараптық медициналық ақпараттық жүйені пайдалану арқылы жазып берілген жағдайда, рецептіні ЭДП-да тіркеу үшін электрондық рецептісі бар клиникалық-әкімшілік жазба нысанында ЭМЖ жасалады, медициналық қызмет жеткізуші тиісті элементінде ЭДП ішінде сақталынады.
12. Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың мемлекеттік тізіліміне сәйкес айқындалған дәрілік препараттардың ұлттық тіркелімі дәрілік заттардың ұлттық сәйкестендіргішінің көмегімен сәйкестендірілген дәрілік заттардың бірыңғай жіктемесінде белгіленген анықтамалық ақпаратқа қолжетімділікті қамтамасыз етеді.

13. Национальный регистр изделий медицинского назначения обеспечивает доступ к справочной информации, определенной в соответствии с Государственным реестром лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники для изделий медицинского назначения, идентифицированных с помощью национального идентификатора изделий медицинского назначения.
2. Порядок обмена электронными рецептами
14. К рецептам, которые регистрируются, хранятся и управляются централизованно в ЭПЗ, применяются следующие процедуры:
1) субъекты в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, изъявившие требования на получение доступа к СЭР в целях выполнения транзакций по использованию электронных рецептов, делают соответствующий запрос на доступ к СЭР;
2) при необходимости пациент запрашивает и получает из ЭПЗ бумажную версию рецепта, который является действительным для любого субъекта в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
3) субъекты в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, у которых имеется доступ к СЭР определенного пациента, несут ответственность за надлежащее выполнение транзакций по выдаче лекарственных средств с соблюдением действий, определенных главой 3 настоящего Стандарта;
4) субъекты в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники и фармацевтические работники, получающие бумажные рецепты в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи представляют отчет по данным рецептам в ЭПЗ посредством СЭР.
3. Транзакции сервиса электронных рецептов
15. СЭР включает в себя транзакции по выписке, ведению и обмену электронными рецептами в соответствии со сводной информацией по спецификациям транзакций согласно приложению 2 к Стандарту (далее – приложение 2), которые регулируют уровень доступа и выполняемую роль сторон здравоохранения, использующих данный сервис.
16. Выписка медицинским работником нового рецепта, влечет за собой следующие действия:
1) обновление ЭПЗ пациента путем добавления релевантной информации по медикаментам в релевантный элемент контакта ЭПЗ в соответствии с приложением 1;
2) обновление регистра лекарственных средств, изделий медицинского назначения с целью мониторинга, учета и оценки применения лекарственных средств, изделий медицинского назначения в соответствии с набором административных данных, определенных в приложении 3 к Стандарту (далее – приложение 3);

13. Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың Мемлекеттік тізіліміне сәйкес анықталған медициналық мақсаттағы бұйымдардың ұлттық тіркелімі медициналық мақсаттағы бұйымдардың ұлттық сәйкестендіргіші көмегімен сәйкестендірілген медициналық мақсаттағы бұйымдардың бірыңғай жіктемесінде белгіленген анықтамалық ақпаратқа қолжетімділікті қамтамасыз етеді.
2. Электрондық рецептілермен алмасу тәртібі
14. Тіркелетін, сақталынатын және ЭДП-да орталықтандырыла басқарылатын рецептілерге мынадай рәсімдер қолданылады:
1) ЭРС-ке кіруге рұқсат алуға талап білдірген дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы субъектілер электрондық рецептілерді пайдалану бойынша транзакция орындау мақсатында ЭРС кіруге рұқсат алуға тиісті сұрау салады;
2) Пациент қажет болған жағдайда ЭДП-дан дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы барлық субъектілер үшін жарамды рецептінің қағаз түріндегі версиясын сұрайды және алады;
3) белгілі бір пациенттің ЭРС кіруге рұқсаты бар дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы субъектілер осы Стандарттың 3-бөлімінде айқындалған іс-қимылдарды сақтай отырып, дәрілік заттарды беру бойынша транзакциялардың тиісті орындалуына жауап береді;
4) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде қағаз түрінде рецепт алатын дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы субъектілер мен фармацевтика қызметкерлері ЭДП-ға ЭРС арқылы осы рецептілер бойынша есеп береді.
3. Электрондық рецептілер сервисінің транзакциялары
15. ЭРС рұқсат деңгейін және осы сервисті пайдаланатын денсаулық сақтау тараптарының атқаратын рөлін реттейтін Стандарттың 2-қосымшасына сәйкес транзакциялардың ерекшеліктері бойынша жиынтық ақпаратқа сәйкес электрондық рецептілерді жазып беру, жүргізу және алмастыру бойынша транзакцияларды қамтиды:
16. Медицина қызметкерінің жаңа рецептіні жазып беруі мынадай іс-әрекеттерге әкеліп соғады:
1) 1-қосымшаға сәйкес ЭДП байланысының релеванттық элементіне дәрі-дәрмек туралы релеванттық ақпаратты қосу арқылы пациенттің ЭДП жаңарту;
2) Стандартқа 3-қосымшада айқындалған әкімшілік деректер жинағына сәйкес дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың қолданылуын мониторингтеу, есепке алу және бағалау мақсатымен дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың тіркелімін жаңарту;

3) автоматическое формирование электронного рецепта в виде ПСЗ СЭР и его хранение в ЭПЗ.
17. Выписанный новый рецепт является временной записью до его проверки. Описание статуса рецепта определяется согласно строке 3.1 приложения 3.
18. При необходимости, ожидающие подтверждения рецепты изменяются лицом, выписывающим рецепты. Прошедшие проверку рецепты, внесенные в ЭПЗ, не подлежат изменению.
19. Элементы данных, предусмотренные для электронных рецептов и хранящиеся в соответствующих ПСЗ, определены в приложении 1.
4. Стандарты данных
20. Требования к стандартам данных в отпускаемых электронных рецептах, регулируются приложением 4 к настоящему Стандарту.
21. Источники справочной информации определены в приложении 5 к настоящему Стандарту.
22. Управление доступом к информации общего пользования осуществляется согласно приложения 6 к настоящему Стандарту.
23. Все транзакции, определенные в настоящем Стандарте, заносятся в журнал логирования ЭПЗ в соответствии с требованиями к ЭПЗ.
Приложение 1
к стандарту регулирования ведения
рецептов в электронном формате
Набор данных для лекарственных препаратов и изделий
медицинского назначения
Элемент данных
Источник
Электронный паспорт здоровья
Электронный рецепт
Текущие рецепты
История рецептов
Электронный отпуск рецепта
Набор данных для лекарственных препаратов
1
Действующее вещество
Электронный паспорт здоровья (базовый)
2
Код действующего вещества
Электронный паспорт здоровья (базовый)
3
Количество препарата в лекарственной форме на один прием
Электронный паспорт здоровья (базовый)
4
Частота приема препарата
Электронный паспорт здоровья (базовый)
5
Длительность лечения препаратом
Электронный паспорт здоровья (базовый)
6
Дозировка
Электронный паспорт здоровья (базовый)
7
Дата начала лечения препаратом
Электронный паспорт здоровья (базовый)
8
Дата окончания лечения препаратом
Электронный паспорт здоровья (базовый)
9
Фармакологическая дозировочная форма
Электронный паспорт здоровья (базовый)
10
Упаковка лекарственного препарата
Электронный паспорт здоровья (расширенный)
11
Способ применения
Электронный паспорт здоровья (расширенный)
12
Торговое наименование лекарственного препарата
Cервис электронных рецептов
13
Количество упаковок
Cервис электронных рецептов
14
Дата выписки рецепта
Cервис электронных рецептов
15
Инструкции по применению лекарственного препарата для пациента
Cервис электронных рецептов
16
Рекомендации для фармацевтического работника
Cервис электронных рецептов
17
Лечебный протокол
Cервис электронных рецептов
18
Дата отпуска лекарственного препарата
Cервис электронных рецептов
19
Замена лекарственного препарата
Электронный паспорт здоровья (расширенный)
Набор данных для изделий медицинского назначения
20
Наименование изделия медицинского назначения
Электронный паспорт здоровья (базовый)
21
Код изделия медицинского назначения
Электронный паспорт здоровья (базовый)
22
Количество
Cервис электронных рецептов
Приложение 2
к стандарту регулирования ведения
рецептов в электронном формате
Сводная информация по спецификациям транзакций
Наименование транзакции
Уполномоченный поставщик медицинских услуг
Лицо, выписывающее рецепты
Система возмещения медицинских расходов
1
Краткая выписка из электронного паспорта здоровья пациента
Создание
-
-
2
История рецептов
Создание
ДА, если есть согласие пациента
-
3
Список принимаемых в настоящее время лекарственных средств
Создание
ДА, если есть согласие пациента
-
4
Согласие пациента на сбор, хранение и передачу информации
Создание
Предоставить фармацевтическому работнику
-
5
Выписка нового рецепта
-
Создать и отправить уведомление
Получить уведомление
6
Отмена рецепта
-
Рассмотреть состояние рецепта и выполнить
Получить уведомление
7
Просмотр статус рецепта
-
Просмотр
-
8
Обновление статуса рецепта;
-
Получить уведомление
-
9
Изменение рецепта
-
Получить уведомление
Получить уведомление
10
Рецепт многократного действия
-
Создать и отправить уведомление
Получить уведомление
11
Проверка рецепта
-
-
Получить уведомление
12
Смена пароля
-
-
-
13
Запрос на предоставление информации по критериям
-
Просмотр
Получить уведомление
Описание транзакций:
"согласие пациента на сбор, хранение и передачу информации" - обеспечивает предоставление прав доступа сторонам здравоохранения в отношении сводной информации, связанной с рецептами в целях осуществления фармацевтической деятельности. В случае отсутствия согласия пациента, фармацевтические работники получают доступ только к рецепту;
"отмена рецепта" - удаление временной записи электронного рецепта. Данная транзакция возможна до момента выставления статуса "проверка рецепта";
"просмотр статуса рецепта" - предоставление информации о состоянии электронного рецепта согласно приложению 3;
"обновление статуса рецепта" - обеспечивает обновление информации о статусе электронного рецепта в соответствии с приложением 3. Информация по обновлению статуса рецепта является частью информации о лекарственных препаратах и регистрируется в ЭПЗ;
"изменение рецепта" - обеспечивает внесение изменений в электронный рецепт, ожидающий проверки, в соответствии с приложением 3. Изменения в рецепт вносятся только лицом, выписавшим рецепт. Изменения рецепта не подразумевает замену выписанного лекарственного препарата на другой препарат, а подразумевает изменение торговой марки, или размера упаковки согласно приложению 1;
"рецепт многократного действия" - позволяет использовать рецепт многократно;
"проверка рецепта" - обеспечивает обновления статуса электронного рецепта;
"смена пароля" - результат изменения пароля, используемого фармацевтами для доступа к СЭР;
"запрос на предоставление информации по критериям" - проверка рецепта на принадлежность к льготным категориям.
Приложение 3
к стандарту регулирования ведения
рецептов в электронном формате
Наборы административных данных
Элемент данных
Описание
Электронный рецепт
Отпуск препарата по электронному рецепту

3) электрондық рецептіні ЭРС арнайы бекітілген жазбасы түрінде автоматты қалыптастыру және оны ЭДП-да сақтау.
17. Жаңадан жазып берілген рецепт тексерілгенге дейін уақытша жазба болып табылады. Рецепт статусының сипаттамасы 3-қосымшаның 3.1 жолына сәйкес анықталады.
18. Қажет болған жағдайда растауды күтетін рецептілер рецептіні жазып берген адаммен өзгертіледі. ЭДП-ға енгізілген, тексерістен өткен рецептілер өзгертуге жатпайды.
19. Электрондық рецептілер үшін көзделген және тиісті АБЖ-да сақталынатын деректер элементтері 1-қосымшада айқындалған.
4. Деректер стандарттары
20. Босатылатын электрондық рецептілердегі деректер стандартына қойылатын талаптар осы Стандарттың 4-қосымшасымен реттеледі.
21. Анықтамалық ақпарат көздері осы Стандарттың 5-қосымшасында айқындалған.
22. Жалпы қолдануға арналған ақпаратқа қолжетімділікті басқару осы Стандарттың 6-қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады.
23. Осы Стандартта айқындалған барлық транзакциялар ЭДП талаптарына сәйкес ЭДП логирлеу журналына енгізіледі.
Электрондық форматтағы рецептілерді
жүргізуді реттеу стандартына
1-қосымша
Дәрілік препараттарға арналған деректер жиыны және медициналық
мақсаттағы бұйымдар
Деректер элементі
Дереккөзі
Электрондық денсаулық паспорты
Электрондық рецепт
Ағымдағы рецептілер
Рецептілердің тарихы
Рецептіні электрондық босату
Дәрілік препараттарға арналған деректер жиыны
1
Әрекет етуші зат
Электрондық денсаулық паспорты (базалық)
2
Әрекет етуші заттың коды
Электрондық денсаулық паспорты (базалық)
3
Бір мезгілде қабылданатын дәрілік нысанындағы препараттың мөлшелері
Электрондық денсаулық паспорты (базалық)
4
Препаратты қабылдау жиілілігі
Электрондық денсаулық паспорты (базалық)
5
Препаратпен емдеудің ұзақтығы
Электрондық денсаулық паспорты (базалық)
6
Дозалау
Электрондық денсаулық паспорты (базалық)
7
Препаратпен емдеуді бастау уақыты
Электрондық денсаулық паспорты (базалық)
8
Препаратпен емдеуді аяқтау уақыты
Электрондық денсаулық паспорты (базалық)
9
Фармакологиялық мөлшерленген нысан
Электрондық денсаулық паспорты (базалық)
10
Дәрілік препараттың қаптамасы
Электрондық денсаулық паспорты (кеңейтілген)
11
Қолдану тәсілі
Электрондық денсаулық паспорты (кеңейтілген)
12
Дәрілік препараттың сауда атауы
электрондық рецептілер сервисі
13
Қаптаманың саны
электрондық рецептілер сервисі
14
Рецептіні жазып беру күні
электрондық рецептілер сервисі
15
Дәрілік препаратты қолдану жөніндегі пациентке арналған нұсқаулықтар
электрондық рецептілер сервисі
16
Фармацевтика қызметкеріне арналған ұсыныстар
электрондық рецептілер сервисі
17
Емдеу хаттамасы
электрондық рецептілер сервисі
18
Дәрілік препаратты босату күні
электрондық рецептілер сервисі
19
Дәрілік препаратты ауыстыру
Электрондық денсаулық паспорты (кеңейтілген)
Медициналық мақсаттағы бұйымдарға арналған деректер жиынтығы
20
Медициналық мақсаттағы бұйымның атауы
Электрондық денсаулық паспорты (базалық)
21
Медициналық мақсаттағы бұйымның коды
Электрондық денсаулық паспорты (базалық)
22
Саны
электрондық рецептілер сервисі
Электрондық форматтағы рецептілерді
жүргізуді реттеу стандартына
2-қосымша
Транзакциялардың ерекшеліктері бойынша жиынтық ақпарат
Транзакцияның атауы
Өкілетті медициналық көрсетілетін қызметті беруші
Рецептіні жазып беретін адам
Медициналық шығыстарды өтеу жүйесі
1
Пациенттің электрондық денсаулық паспортынан қысқа үзінді көшірме
Құру
-
-
2
Рецептілер тарихы
Құру
ИӘ, пациенттің келісімі болса
-
3
Қазіргі уақытта қолданылатын дәрілік заттардың тізімі
Құру
ИӘ, пациенттің келісімі болса
-
4
Пациенттің ақпаратты жинауға, сақтауға және жолдауға келісімі
Құру
Фармацевтикалық қызметкерге беру
-
5
Жаңа рецептіні жазып беру
-
Хабарламаны жазу және жіберу
Хабарламаны алу
6
Рецептінің күшін жою
-
Рецепт жағдайын қарау және орындау
Хабарламаны алу
7
Рецептінің статусын қарау
-
Қарау
-
8
Рецептінің статусын жаңарту
-
Хабарламаны алу
-
9
Рецептіні өзгерту
-
Хабарламаны алу
Хабарламаны алу
10
Бірнеше рет қолданылатын рецепт
-
Хабарламаны жазу және жіберу
Хабарламаны алу
11
Рецептіні тексеру
-
-
Хабарламаны алу
12
Парольды өзгерту
-
-
-
13
Критерийлер бойынша ақпарат ұсынуға сұрау салу
-
Қарау
Хабарламаны алу
Транзакциялардың сипаттамасы:
"пациенттің ақпаратты жинауға, сақтауға және жолдауға келісімі"
- фармацевтикалық қызметті іске асыру мақсатында денсаулық сақтау
тараптарын, рецептілермен байланысты жиынтық ақпаратқа қатысты,
рұқсат беру құқығымен қамтамасыз етеді. Пациенттің келісімі болмаған
жағдайда, фармацевтикалық қызметкерлер тек рецептіге ғана рұқсат алады;
"рецептінің күшін жоюы" - электрондық рецептінің уақытша
жазбаларын жою. Осы транзакция "рецептіні тексеру" статусы қойылған
сәтке дейін мүмкін;
"рецепт статусын қарау" - 3-қосымшаға сәйкес электронды рецепт
жағдайы туралы ақпарат беру;
"рецепт статусын жаңарту" - 3-қосымшаға сәйкес электронды
рецепт статусы туралы ақпаратты жаңартуды қамтамасыз етеді. Рецепт
статусын жаңарту туралы ақпарат дәрілік заттар туралы ақпараттың
бөлігі болып табылады және ЭПЖ-ға тіркеледі;
"рецептіні өзгерту" - 3-қосымшаға сәйкес тексеру кезегіндегі
электронды рецептке өзгеріс енгізуді қамтамасыз етеді. Рецептіге
өзгеріс тек рецепт жазатын адаммен енгізіледі. Рецептің өзгертілуі
жазылған дәрілік заттың басқа дәрілік затқа ауыстырылуын білдірмейді,
1-қосымшаға сәйкес сату таңбасы немесе қорапша өлшемінің
ауыстырылуын білдіреді;
"бірнеше рет қолданылатын рецепт" - рецептіні бірнеше рет
қолдануға мүмкіндік береді;
"рецептіні тексеру" - электрондық рецепт статусын жаңартуды
қамтамасыз етеді;
"парольді ауыстыру" - ЭРС рұқсат алу үшін фармацевттермен
қолданылатын парольді өзгерту нәтижесі;
"критериялар бойынша ақпарат беруге сұраныс" - рецептінің
жеңілдік санатына жататындығын тексеру;
Электрондық форматтағы рецептілерді
жүргізуді реттеу стандартына
3-қосымша
Әкімшілік деректердің жиынтығы
Деректер элементі
Сипаттамасы
Электрондық рецепт
Электрондық рецепт бойынша препаратты босату

1. Идентификация сторон здравоохранения
1.1
Идентификационный номер пациента
Национальный идентификатор, используемый в электронном паспорте здоровья
1.2
Контактные данные пациента
Контактные данные, зарегистрированные в электронном паспорте здоровья
1.3
Идентификационный номер лица, выписавшего рецепт
Национальный идентификатор, используемый в электронном паспорте здоровья
1.4
Контактные данные лица, выписавшего рецепт
Контактные данные, зарегистрированные в электронном паспорте здоровья
1.5
Согласие пациента
Заявление о согласии для доступа к электронному паспорту здоровья
2. Идентификация лекарственного препарата
2.1
Национальный идентификатор лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
Определяется согласно единому классификатору лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
3. Описание лекарственного препарата
3.1
Текущий статус рецепта
Выписан, обрабатывается,/ рассматриваются, допущен/доступен/заменен, отпущен, отменен, ошибочный
3.2
Тип лекарственного препарата
Вакцина/другое
3.3
Тип рецепта
Новый/Многократный
3.4
Запись об ошибке СЭР
Продукт не идентифицирован, продукт не доступен

1. Денсаулық сақтау тараптарын сәйкестендіру
1.1
Пациенттің сәйкестендіру нөмері
Электрондық денсаулық паспортында пайдаланылатын ұлттық сәйкестендіргіш
1.2
Пациенттің байланыс деректері
Электрондық денсаулық паспортында тіркелген байланыс деректері
1.3
Рецептіні жазып берген адамның сәйкестендіру нөмері
Электрондық денсаулық паспортында пайдаланылатын ұлттық сәйкестендіргіш
1.4
Рецептіні жазып берген адамның байланыс деректері
Электрондық денсаулық паспортында тіркелген байланыс деректері
1.5
Пациенттің келісімі
Электрондық денсаулық паспортына кіруге рұқсат алу үшін келісім туралы өтініш
2. Дәрілік препараттарды сәйкестендіру
2.1
Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың ұлттық сәйкестендіргіші
Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың бірыңғай жіктемесіне сәйкес анықталады
3. Дәрілік препараттың сипаттамасы
3.1
Рецептінің ағымдағы статусы
Берілген, өңделуде/ қаралуда, жіберілген/қолжетімді/ауыстырылған, босатылған, күші жойылған, қате
3.2
Дәрілік препараттың түрі
Вакцина/ басқа
3.3
Рецептінің түрі
Жаңа/ бірнеше рет қолданылатын
3.4
ЭРС қатесі туралы жазба
Өнім сәйкестендірілмеген, өнім қолжетімді емес

4. Замена препарата
4.1
Дата доступности препарата
Если препарат недоступен в настоящее время, а пациент желает приобрести данный препарат позже, то необходимо указать дату доступности
4.2
Замена препарата
Необходимо указать является ли препарат заменяемым
4.3
Замена национального идентификатора лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
Обеспечение национального идентификатора для заменяемого препарата – данные о препарате регистрируются в примечании электронного отпуска рецепта
4.4
Согласие пациента
Указывается согласие пациента на замену лекарственного средства

4. Препаратты ауыстыру
4.1
Препараттың қолжетімділік уақыты
Егер препарат қазіргі уақытта қолжетімді болмаса, ал пациент осы препараты кейінірек алғысы келсе, онда препараттың қолжетімділік уақытын көрсету қажет
4.2
Препаратты ауыстыру
Препаратты ауыстыруға келетінін, келмейтінін көрсету қажет
4.3
Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың ұлттық сәйкестендіргішін ауыстыру
Ауыстырылатын препарат үшін ұлттық сәйкестендіргішті қамтамасыз ету – препарат туралы деректер рецептіні электрондық босату ескертпесінде тіркеледі
4.4
Пациенттің келісімі
Дәрілік затты ауыстыруға пациенттің келісімі көрсетіледі

5. Финансовая часть
5.1
Цена продукта
Цена продукта, согласно национального регистра лекарственных препаратов
5.2
Возмещение государством
Да/нет, выбирается из национального регистра лекарственных препаратов
Приложение 4
к стандарту регулирования ведения
рецептов в электронном формате
Стандарты данных
Поле с описанием продукта
Кодовая классификация
Терминология
1
Идентификация и описание коммерческого продукта
Национальный идентификатор лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
Регистрационный номер – регистрационный номер, который присваивается лекарственным препаратам, изделиям медицинского назначения и медицинской технике при государственной регистрации в Государственном реестре лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники. Более подробная информация находится в едином классификаторе лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
2
Вещества
МНН (ВОЗ)
Применение МНН в государстве
АТХ (ВОЗ)
SNOMED CT
Приложение 5
к стандарту регулирования ведения
рецептов в электронном формате
Источники справочной информации
Элемент данных
Сервис справочной информации
Национальный стандарт управления сервисом справочной информации

5. Қаржылық бөлімі
5.1
Өнімнің бағасы
Дәрілік препараттардың ұлттық тіркеліміне сәйкес өнімнің бағасы
5.2
Мемлекетпен өтелуі
Иә/жоқ, дәрілік препараттардың ұлттық тіркелімінен таңдалады
Электрондық форматтағы рецептілерді
жүргізуді реттеу стандартына
4-қосымша
Деректер стандарттары
Өнім сипаттамасы бар жол
Кодтық жіктеме
Терминология
1
Коммерциялық өнімнің сәйкестендіргіші мен сипаттамасы
Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың ұлттық сәйкестендіргіші
Тіркеу нөмірі – дәрілік заттарға, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникаға дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы мемлекеттік тізіліміне тіркеу кезінде берілетін тіркеу нөмері. Толығырақ ақпарат дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың бірыңғай жіктемесінде көрсетілген
2
Заттар
ХПА (ДДСҰ)
Мемлекетте ХПА қолдану
АТХ (ДДСҰ)
SNOMED CT
Электрондық форматтағы рецептілерді
жүргізуді реттеу стандартына
5-қосымша
Анықтамалық ақпараттың көздері
Деректер элементі
Анықтамалық ақпараттардың сервисі
Анықтамалық ақпараттардың сервисін басқарудың ұлттық стандарты

1. Идентификация сторон здравоохранения
1.1
Идентификационный номер пациента
Национальный регистр пациентов
Стандартные требования к идентификации действующих сторон здравоохранения, используемых в системах электронного здравоохранения
1.2
Контактные данные пациента
1.3
Идентификационный номер лица, выписавшего рецепт
Национальный регистр медицинских работников
1.4
Контактные данные лица, выписавшего рецепт
1.5
Идентификационный номер фармацевтического работника
1.6
Контактные данные фармацевтического работника

1. Денсаулық сақтау тараптарын сәйкестендіру
1.1
Пациенттің сәйкестендіру нөмірі
Ұлттық пациенттер тіркелімі
Электрондық денсаулық сақтау жүйелерінде пайдаланылатын қолданыстағы денсаулық сақтау тараптарын сәйкестендіруге қойылатын стандартты талаптар
1.2
Пациенттің байланыс деректері
1.3
Рецепт жазып берген адамның сәйкестендіру нөмері
Ұлттық медицина қызметкерлерінің тіркелімі
1.4
Рецепт жазып берген адамның байланыс деректері
1.5
Фармацевтика қызметкерінің сәйкестендіру нөмері
1.6
Фармацевтика қызметкерінің байланыс деректері

2. Коммерческая идентификация продукта
2.1
Национальный идентификатор лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
Национальный регистр лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
Данный стандарт
3. Клиническая идентификация продукта
3.1
Действующее вещество
Национальный регистр лекарственных средств
Данный стандарт
3.2
Код действующего вещества
Приложение 6
к стандарту регулирования ведения
рецептов в электронном формате
Управление доступом
Сторона здравоохранения
ЭПЗ (полная)
Лекарственная история
(ЭПЗ)
Список принимаемых в настоящее время лекарственных средств (ЭПЗ)
Национальный идентификатор лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
Текущие рецепты (ЭПЗ)
Отпущенные/ ожидаемые рецепты (е-рецепты ЭПЗ)
Информация по отпуску препаратов (электронный отпуск препаратов - ЭПЗ)
1
Врач общей практики
2
Лицо, отпускающее рецепт
Согласие
Согласие
3
Фармацевтический работник
Приложение 2
к приказу Министра
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан
от 20 июля 2015 года № 600
Стандарт управления электронными процессами диагностических
исследований и лечебных процедур
1. Общие положения
1. Стандарт управления электронными процессами диагностических исследований и лечебных процедур (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 6 пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" с целью обеспечения качества и специфики (свойств) информации, собираемой посредством электронного паспорта здоровья (далее - ЭПЗ) и других взаимодействующих сторонних медицинских информационных систем в отношении назначенных диагностических исследований и лечебных процедур (далее – медицинские услуги) на всех уровнях оказания медицинской помощи с учетом требований международного стандарта DIN EN 13940 "Система понятий обеспечивающих непрерывность оказания медицинской помощи".
2. Задачами настоящего Стандарта являются:
1) определение дополнительных требований и положений по регулированию следующих процессов:
сбор клинических данных;
электронные направления на диагностические исследования и лечебные процедуры;
2) определение классификаторов и идентификаторов для нормализации клинических данных в процессе направления на медицинские услуги, а также получения результатов диагностических исследований посредством ЭПЗ.
3. В настоящем Стандарте использованы термины и понятия:
1) сбор клинических данных – процесс нормализации клинических данных с использованием международных и национальных стандартов, справочников и классификаторов для обеспечения интероперабельности и возможности электронной обработки данных с помощью механизмов и инструментов, имеющихся в ЭПЗ;

2. Өнімді коммерциялық сәйкестендіру
2.1
Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың ұлттық сәйкестендіргіші
Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың ұлттық тіркелімі
Осы стандарт
3. Өнімді клиникалық сәйкестендіру
3.1
Әрекет етуші зат
Дәрілік заттардың ұлттық тіркелімі
Осы стандарт
3.2
Әрекет етуші заттың коды
Электрондық форматтағы рецептілерді
жүргізуді реттеу стандартына
6-қосымша
Қолжетімділікті басқару
Денсаулық сақтау тарапы
ЭДП (толық)
Дәрілік тарих
(ЭДП)
Қазіргі уақытта қабылданатын дәрілік заттардың тізімі (ЭДП)
Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың ұлттық сәйкестендіргіші
Ағымдағы рецептілер (ЭДП)
Босатылған/ күтілетін рецептілер (ЭДП е-рецептілер)
Препараттарды босату туралы ақпарат (препараттарды электрондық босату - ЭДП)
1
Жалпы практика дәрігері
2
Рецептіні босататын адам
Келісім
Келісім
3
Фармацевтика қызметкері
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 20 шілдедегі
№ 600 бұйрығына
2-қосымша
Диагностикалық зерттеулер мен емшаралардың электрондық
процестерін басқару стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Диагностикалық зерттеулер мен емшаралардың электрондық процестерін басқару стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес DIN EN 13940 "Медициналық көмек көрсетудің үздіксіздігін қамтамасыз ететін ұғымдар жүйесі" халықаралық стандарттарының талаптарын ескере отырып, медициналық көмек көрсетудің барлық деңгейлерінде тағайындалған диагностикалық зерттеулер мен емшараларға (бұдан әрі – медициналық көрсетілетін қызметтер) қатысты өзара іс-қимыл жасайтын сыртқы медициналық ақпараттық жүйелері және электрондық денсаулық паспорты (бұдан әрі – ЭДП) арқылы жиналатын ақпараттың сапасын және ерекшелігін (қасиеттерін) қамтамасыз ету мақсатында әзірленді.
2. Осы Стандарттың міндеттері:
1) келесі процестерді реттеу бойынша қосымша талаптар және ережелерді анықтау:
клиникалық деректерді жинау;
диагностикалық зерттеулер мен емшараларға электрондық жолдамалар;
2) медициналық көрсетілетін қызметтерге жіберу процесіндегі клиникалық деректерді нормалау үшін, сондай-ақ диагностикалық зерттеу нәтижесін ЭДП (бұдан әрі – ЭДП) арқылы алу үшін жіктемелер мен сәйкестендіргіштерді анықтау болып табылады.
3. Осы Стандартта мынадай терминдер мен ұғымдар пайдаланылады:
1) клиникалық деректерді жинау – ЭДП-да бар механизмдер мен құралдардың көмегімен, интероперабельдігін және деректерді электрондық өңдеу мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін халықаралық және ұлттық стандарттарды, анықтамалықтар мен жіктемелерді қолдана отырып, клиникалық деректерді нормалау процесі;

2) медицинские услуги – действия субъектов здравоохранения, имеющие профилактическую, диагностическую, лечебную или реабилитационную направленность по отношению к конкретному человеку;
3) электронный каталог медицинских услуг и ресурсов (далее - электронный каталог) – сервис справочной информации, обеспечивающий доступ к стандартизированной информации по медицинским услугам и поставщикам медицинских услуг;
4) сторонняя медицинская информационная система – любая медицинская информационная система, которая разработана и используется третьими сторонами.
4. Вариантами направления являются медицинские услуги, доступные медицинским работникам, использующим ЭПЗ, для направления пациента на дальнейшее лечение, а также документирования и регистрация таких случаев в соответствии с настоящим Стандартом. Варианты направлений делятся на 3 типа:
1) направление на консультацию специалиста;
2) направление на диагностические медицинские услуги;
3) направление на лечебные медицинские услуги.
5. Информация о вариантах направления – информация, предоставленная медицинским работникам посредством электронного каталога, который используется для сбора клинических данных, касающихся назначенных медицинских услуг. Информация о вариантах направления содержит в себе сведения о поставщиках медицинских услуг, которые предоставляют необходимые ресурсы для оказания конкретной медицинской услуги.
6. Сервисы справочной информации обеспечивают процессы электронного здравоохранения реализованных с помощью ЭПЗ и с взаимодействующими медицинскими информационными системами электронного здравоохранения (внутренних и внешних).
2. Выбор медицинской услуги и поставщика медицинских услуг
7. В настоящем Стандарте определены следующие транзакции:
1) запрос и получение информации о вариантах направления;
2) новое направление.
8. Информация о вариантах направления относительно подпунктов 2) и 3) пункта 4 настоящего Стандарта, предоставляется медицинскому работнику с помощью ЭПЗ посредством электронного каталога, для обеспечения сбора данных и выдачи записи о новом направлении.
9. Варианты направления и информация о вариантах направления регулируются положениями главы 3 настоящего Стандарта.
10. Новые направления, выдаются медицинскими работниками, оказывающие медицинские услуги пациенту.
11. Новые направления влекут за собой создание новых записей.
3. Национальный электронный каталог медицинских услуг и
ресурсов
12. ЭПЗ и сторонние медицинские системы, взаимодействующие с ЭПЗ, обеспечивают доступ к базе данных электронного каталога посредством сервисов справочной информации в целях выбора медицинских услуг, для которых создается запись направления в соответствии с главой 2 настоящего Стандарта.

2) медициналық көрсетілетін қызметтер – денсаулық сақтау субъектілерінің нақты адамға қатысты профилактикалық, диагностикалық, емдеу немесе оңалту бағыты бар іс-қимылдары;
3) медициналық көрсетілетін қызметтер мен ресурстардың электрондық каталогы (бұдан әрі – электрондық каталог) – медициналық көрсетілетін қызметтер мен медициналық көрсетілетін қызметтер берушілер бойынша стандартталған ақпаратқа қолжетімділікті қамтамасыз ететін анықтамалық ақпарат сервисі.
4) сыртқы медициналық ақпараттық жүйе – үшінші тараптар әзірлеген және пайдаланатын кез келген медициналық ақпараттық жүйе.
4. Жолдама нұсқалары болып ЭДП пайдаланатын медицина қызметкерлеріне пациенттерді бұдан әрі емдеуге жіберу және осы Стандартқа сәйкес осындай жағдайларды тіркеу және құжаттау үшін қолжетімді медициналық көрсетілетін қызметтер табылады. Жолдама нұсқалары 3 типке бөлінеді:
1) маман консультациясына жіберу;
2) диагностикалық медициналық көрсетілетін қызметтерге жіберу;
3) емдік медициналық көрсетілетін қызметтерге жіберу.
5. Жолдама нұсқалары туралы ақпарат – тағайындалған медициналық көрсетілетін қызметтерге қатысты клиникалық деректерді жинау үшін пайдаланылатын электрондық каталог арқылы медицина қызметкерлеріне ұсынылған ақпарат. Жолдама нұсқалары туралы ақпарат нақты медициналық көрсетілетін қызметті көрсету үшін қажетті ресурстарды ұсынатын медициналық көрсетілетін қызметті берушілер туралы мәліметтерді қамтиды.
6. Анықтамалық ақпарат сервистері ЭДП және электрондық денсаулық сақтаудың өзара іс-қимыл жасайтын (ішкі және сыртқы) медициналық ақпараттық жүйелерінің көмегімен іске асырылған электрондық денсаулық сақтаудың процестерін қамтамасыз етеді.
2. Медициналық көрсетілетін қызметті және медициналық
қызметтерді берушіні таңдау
7. Осы Стандартта мынадай транзакциялар анықталған:
1) жолдама нұсқалары туралы сұрау салу және ақпарат алу;
2) жаңа жолдама.
8. Осы Стандарттың 4-тармағының 2) және 3) тармақшаларына қатысты жолдама нұсқалары туралы ақпарат медицина қызметкеріне электрондық каталог арқылы ЭДП көмегімен деректерді жинау және жаңа жолдама туралы жазбаны беру үшін ұсынылады.
9. Жолдама нұсқалары және жолдама нұсқалары туралы ақпарат осы Стандарттың 3-бөлімінің ережелерімен реттеледі.
10. Жаңа жолдамаларды, пациентке медициналық қызмет көрсететін медицина қызметкерлері береді.
11. Жаңа жолдамалар өзінен кейін жолдамалар туралы жаңа жазбалардың құрылуына себепші болады.
3. Медициналық көрсетілетін қызметтер мен ресурстардың ұлттық
электрондық каталогы
12. ЭДП және ЭДП-мен өзара өзара іс-қимыл жасайтын сыртқы медициналық жүйелер, медициналық қызметтерді таңдау мақсатында, осы Стандарттың 2-бөліміне сәйкес жолдама жазбасын құру үшін анықтамалық ақпарат сервисі арқылы электрондық каталог дерекқорына қолжетімділікті қамтамасыз етеді.

13. Внедрение базы данных электронного каталога и сервисов справочной информации регулируются настоящим Стандартом.
14. Систематика (таксономия) и терминология, реализованная в электронном каталоге, соответствует систематизированной номенклатуре медико-клинических терминов на основе международных стандартов (SNOMED-CT).
15. Система кодирования, реализованная в электронном каталоге для присвоения кодового обозначения медицинским услугам, выбранным посредством электронного каталога и системы терминологии, определенной в пункте 14 настоящего Стандарта, основана на МКБ-10 СКП (ICD-10 Procedure Coding System).
16. Система кодирования, реализованная в электронном каталоге для присвоения кодового обозначения медицинских услуг по диагностическим и лабораторным исследованиям, выбранным посредством электронного каталога и системы терминологии, определенной в пункте 14 настоящего Стандарта, основана на наименованиях и кодах идентификаторов логического наблюдения на основе международных стандартов (LOINC).
17. Изменения кодов и дополнений к кодам осуществляется на основе системы терминологии, определенной в пункте 14 настоящего Стандарта, и посредством электронного каталога сервиса справочной информации.
18. С целью классификации медицинских услуг, оказываемых на основании направлений выданных посредством ЭПЗ, в категорию "для возмещения", электронный каталог обеспечивает группирование медицинских услуг для отнесения медицинских услуг в вышеуказанные категории.
19. Отнесение медицинских услуг к категории "для возмещения", определенной в пункте 18 настоящего Стандарта, осуществляется в соответствии с тарификатором медицинских услуг.
20. Коды медицинских услуг МКБ-10 СКП, назначенные посредством направления в ЭПЗ, укрупняются в коды в соответствии с тарификатором медицинских услуг для оплаты за оказанные услуги.
4. Результаты диагностических исследований
21. Результаты диагностических исследований передаются и хранятся в ЭПЗ в форме прикрепленных специальных записей.
22. Электронный каталог реализует набор кодовых обозначений на основе МКБ-10 СКП, который расширяет уровень детализации.
23. Кодовые обозначения, определенные в соответствии с пунктом 22 настоящего Стандарта, основанные на терминологии международных стандартов (SNOMED-CT), реализованной в электронном каталоге.
Приложение 3
к приказу Министра
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан
от 20 июля 2015 года № 600
Стандарт регулирования электронной профилактики заболеваний
1. Общие положения
1. Стандарт регулирования электронной профилактики заболеваний (далее – Стандарт) разработан в соответствие с подпунктом 6 пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяет условия для участия поставщиков медицинских услуг в системе электронной профилактики заболеваний (далее - сервис электронной профилактики) с учетом требований международного стандарта DIN EN 13940 "Система понятий обеспечивающих непрерывность оказания медицинской помощи".

13. Электрондық каталог дерекқорын және анықтамалық ақпарат сервистерін енгізу осы Стандартпен реттеледі.
14. Электрондық каталогта іске асырылған жүйелеу (таксономия) мен терминология халықаралық стандарттар SNOMED-CT негізінде жүйеленген медициналық-клиникалық терминдердің номенклатурасына сәйкес келеді.
15. Электрондық каталогта іске асырылған кодтау жүйесі, медициналық көрсетілетін қызметтерге кодтық белгілеуді беру үшін осы Стандарттың 14-тармағында белгіленген терминология жүйесі және электрондық каталог арқылы таңдалған АХЖ-10 КЖТ (ICD-10 PCS Procedure Coding System) негізделген.
16. Диагностикалық және зертханалық зерттеулер бойынша медициналық көрсетілетін қызметтерге кодтық белгілеуді беру үшін электрондық каталогта іске асырылған кодтау жүйесі осы Стандарттың 14-тармағында белгіленген электрондық каталог және терминология жүйесі арқылы таңдалған, халықаралық стандарттар негізінде LOINC логикалық бақылауының сәйкестендіргіш атаулары мен кодтарына негізделген.
17. Кодтарды өзгерту және кодтарды толықтыру осы Стандарттың 14-тармағында белгіленген терминология жүйесі негізінде және анықтамалық ақпарат сервисінің электрондық каталогы арқылы жүзеге асырылады.
18. ЭДП арқылы берілген жолдамалардың негізінде көрсетілетін медициналық қызметтерді "өтеу үшін" санатына жіктеу мақсатымен электрондық каталог медициналық көрсетілетін қызметтерді жоғарыда аталған санатқа жатқызу үшін медициналық көрсетілетін қызметтердің топтастырылуын қамтамасыз етеді.
19. Медициналық көрсетілетін қызметтерді осы Стандарттың 18-тармағында белгіленген "өтеу үшін" санатына жатқызу медициналық көрсетілетін қызмет тарификаторына сәйкес жүзеге асырылады.
20. ЭДП жолдамалары арқылы тағайындалған АХЖ-10 КЖТ медициналық көрсетілетін қызметтердің кодтары көрсетілген қызметке ақы төлеу үшін медициналық көрсетілетін қызмет тарификаторына сәйкес кодқа іріленеді.
4. Диагностикалық зерттеулердің нәтижелері
21. Диагностикалық зерттеулердің нәтижелері бекітілген арнайы жазбалар түрінде беріледі және ЭДП-да сақталады.
22. Электрондық каталог АХЖ-10 КЖТ негізінде детализациялау деңгейін кеңейтетін кодтық белгілерді теруді іске асырады.
23. Осы Стандарттың 22-тармағына сәйкес белгіленген кодтық белгілеулер электрондық каталогта іске асырылған халықаралық стандарттардың терминологиясына (SNOMED-CT) негізделген.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 20 шілдедегі
№ 600 бұйрығына
3-қосымша
Аурулардың электрондық профилактикасын реттеу стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Аурулардың электрондық профилактикасын реттеу стандарты (бұдан әрі - Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және DIN EN 13940 "Медициналық көмек көрсетудің үздіксіздігін қамтамасыз ететін ұғымдар жүйесі" халықаралық стандартының талаптарын ескере отырып, медициналық көрсетілетін қызметтерді берушілердің ауруларды электрондық профилактикалау жүйесіне (бұдан әрі – электрондық профилактика сервисі) қатысуы үшін шарттарды анықтайды.

2. Задачей Стандарта является определение функциональных требований и принципов для регулирования взаимодействия электронного паспорта здоровья с внешними информационными системами (национальными или сторонними) для реализации процессов электронной профилактики.
3. В настоящем стандарте использованы термины и понятия:
1) сторона здравоохранения – физические и юридические лица, которые взаимодействуют в системе здравоохранения, включая пациентов, поставщиков медицинских услуг и сторон, обеспечивающих поддержку оказания медицинской помощи;
2) сторонняя медицинская информационная система – любая медицинская информационная система, которая разработана и используется третьими сторонами.
4. Сервисом электронной профилактики является деятельность, осуществляемая с помощью электронного паспорта здоровья (далее - ЭПЗ), которая обеспечивает планирование, выполнение и регистрацию первичных, вторичных и третичных профилактических медицинских услуг в отношении пациента. Источником данных для сервиса электронной профилактики является ЭПЗ.
5. Информация, полученная в результате или в целях реализации действий, указанных в пунктах 4 и 7 настоящего Стандарта, является предметом регулирования настоящего Стандарта.
6. С целью планирования, выполнения и регистрации первичных, вторичных и третичных профилактических медицинских услуг в отношении пациента, электронных процедуры делятся на три типа:
1) управление вакцинацией;
2) управление скринингом;
3) управление списками пациентов.
7. Действия сервиса электронной профилактики и соответствующих электронных процедур начинаются и управляются посредством ЭПЗ.
2. Управление вакцинацией
8. Управление вакцинацией является частью функций сервиса электронной профилактики и электронных процедур, осуществляемой посредством ЭПЗ, в целях предупреждения возникновения заболеваний, а также профилактики их последствий и осложнений.
9. Информация о медицинских услугах по вакцинации пациентов и информация о результатах вакцинации, включающая в себя заболевание, против которого проводится вакцинация, сведения о вакцинации, побочные реакции, использованные лекарственные препараты, собирается, ведется и организовывается посредством ЭПЗ.
10. Просмотр, оценка и управление статусом и историей вакцинации пациента осуществляется с помощью ЭПЗ.
11. Субъекты здравоохранения, запрашивающие информацию, предусмотренную пунктом 10 Стандарта, получают информацию в полном объеме по любому пациенту.
12. Сторонами здравоохранения, которые получают прямой доступ к информации, определенной в пункте 10 настоящего Стандарта, являются врачи первичной медико-санитарной помощи (далее – ПСМП), назначенные для каждого пациента.

2. Осы Стандарттың міндеті: электрондық профилактика процестерін іске асыру үшін электрондық денсаулық паспортының сыртқы ақпараттық жүйелерімен ұлттық және өзара іс-қимылын реттеу үшін функционалды талаптар мен қағидаттарды айқындау болып табылады.
3. Осы Стандартта мынадай терминдер мен ұғымдар пайдаланылады:
1) денсаулық сақтау тарапы – пациенттерді, медициналық көрсетілетін қызметтерді беруші және медициналық көмек көрсетуде қолдауды қамтамасыз ететін тараптарды қоса алғанда, денсаулық сақтау жүйесінде өзара іс-қимыл жасайтын жеке және заңды тұлғалар.
2) сыртқы медициналық ақпараттық жүйе – үшінші тараптар әзірлеген және пайдаланатын кез келген медициналық ақпараттық жүйе.
4. Электрондық профилактика сервисі электрондық денсаулық паспорты (бұдан әрі – ЭДП) көмегімен пациентке қатысты біріншілік, екіншілік және үшіншілік профилактикалық медициналық көрсетілетін қызметті жоспарлау, орындау және тіркеуді қамтамасыз ететін қызмет болып табылады. Электрондық профилактика сервисінің деректер көзі болып ЭДП табылады.
5. 4 және 7-тармақтарда көрсетілген іс-қимылдың нәтижесінде немесе іске асыру мақсатында алынған ақпарат осы Стандарттың реттеу мәні болып табылады.
6. Пациентке қатысты біріншілік, екіншілік және үшіншілік профилактикалық медициналық көрсетілетін қызметті жоспарлау, орындау және тіркеу мақсатымен электрондық рәсімдер 3 типке бөлінеді:
1) вакцинацияларды басқару;
2) скринингті басқару;
3) пациент тізімдерін басқару;
7. Электрондық профилактика сервисі мен тиісті электрондық рәсімдердің іс-қимылы ЭДП арқылы басталады және басқарылады.
2. Вакцинацияларды басқару
8. Вакцинацияларды басқару аурулардың пайда болуының алдын алу, сонымен қатар олардың салдары мен асқынуларын профилактикалау мақсатында ЭДП арқылы жүзеге асырылатын электрондық профилактика сервисі мен электрондық рәсімдер функцияларының бөлігі болып табылады.
9. Вакцинация жүргізілетін ауруды, вакцинация нәтижелері туралы ақпараты, вакцинация туралы мәліметтерді, жанама әсерлерді, пайдаланылған дәрілік препараттарды қамтитын пациенттердің вакцинациясы бойынша медициналық көрсетілетін қызметтер туралы ақпарат ЭДП көмегімен жиналады, жүргізіледі және ұйымдастырылады.
10. Пациенттің вакцинация статусы мен тарихын қарау, бағалау, басқару ЭДП арқылы жүзеге асырылады.
11. Осы Стандарттың 10-тармағымен қарастырылған денсаулық сақтау субъектілері кез келген пациент бойынша сұрау салынған ақпаратты толық мөлшерде ала алады.
12. Әр пациентке тағайындалған медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) дәрігерлері осы Стандарттың 10-тармағында белгіленген ақпаратқа тікелей қолжетімділігі бар денсаулық сақтау тараптары болып табылады.

13. Вакцинация назначается как для конкретного пациента, так и для группы пациентов, с помощью списков пациентов, определенных в пункте 21 Стандарта.
14. Каждое назначение вакцинации регистрируется организацией здравоохранения, с помощью ЭПЗ и в соответствии с положениями Стандарта.
3. Управление скринингом и профилактическими медицинскими
осмотрами
15. Управление скринингом и профилактическими медицинскими осмотрами является частью функций сервиса электронной профилактики и электронных процедур, осуществляемой посредством ЭПЗ, в целях проведения осмотров целевых групп населения, направленных на выявление заболеваний на ранних стадиях и предупреждение развития заболеваний, факторов риска, способствующих возникновению заболеваний, формирование и укрепление здоровья населения, профессиональной пригодности, допуском к работе и иной деятельности.
16. Информация по диагностическим медицинским услугам, оказываемым в соответствии с определенными алгоритмами этапности проведения скрининговых и профилактических медицинских осмотров целевых групп населения, собирается и организовывается в ЭПЗ.
17. В целях внедрения определенных скрининговых программ или алгоритмов этапности проведения скрининговых и профилактических медицинских осмотров, только уполномоченные поставщики медицинских услуг имеют доступ для просмотра и анализа информации, содержащейся в ЭПЗ для определения целевых групп населения, подлежащих скрининговому и профилактическому медицинскому осмотру.
18. Диагностические исследования в рамках скрининговых и профилактических медицинских осмотров назначаются как для конкретного пациента, так и для группы пациентов, с помощью списков пациентов, определенных в пункте 21 Стандарта и в соответствии со стандартом управления электронными процессами диагностических исследований и лечебных процедур.
19. Назначение скрининговых осмотров для отдельных пациентов или групп пациентов определяется автоматически посредством ЭПЗ без согласия уполномоченной стороны здравоохранения на основе определенных алгоритмов этапности проведения скрининговых осмотров. Для выполнения назначенного диагностического исследования в рамках скринингового осмотра в соответствии с пунктом 19 Стандарта требуется авторизация уполномоченного поставщика медицинских услуг, в соответствии с пунктом 18 Стандарта. Для этого, ЭПЗ использует протоколы для мониторинга и автоматического обнаружения скрининговых показателей.
4. Управление списками пациентов
20. На основании информации, содержащейся в ЭПЗ ведутся списки пациентов, подлежащих вакцинации. Пациенты, подлежащие вакцинации оповещаются уполномоченным врачом ПМСП, который получает соответствующее уведомление из системы ЭПЗ на вакцинацию пациентов.

13. Вакцинация нақты пациентке де, пациенттер топтарына да Стандарттың 21-тармағында белгіленген пациенттер тізімдері көмегімен тағайындалады.
14. Вакцинациялардың әр тағайындалуы денсаулық сақтау ұйымдарында ЭДП көмегімен және осы Стандарттың ережелеріне сәйкес тіркеледі.
3. Скрининг пен профилактикалық медициналық тексеріп-қарауларды
басқару
15. Скрининг пен профилактикалық медициналық тексеріп-қарауларды басқару ауруларды ерте сатыда анықтау мен аурулардың дамуы, аурулардың туындауына ықпал ететін қауіп факторларының алдын алуға бағытталған халықтың нысаналы топтарын тексеріп-қарау, халық денсаулығын қалыптастыру және нығайту, кәсіби жарамдылықты анықтау, жұмыс және басқа да қызметтерді атқаруға рұқсат алу мақсатында ЭДП арқылы жүзеге асырылатын электрондық профилактика сервисі мен электрондық рәсімдер функцияларының бөлігі болып табылады.
16. Халықтың нысаналы топтарына скринингтік және профилактикалық медициналық тексеріп-қарауларды жүргізудің белгіленген кезеңдік алгоритмдеріне сәйкес көрсетілген диагностикалық медициналық қызметтер бойынша ақпарат ЭДП-да жиналады және ұйымдастырылады.
17. Белгілі скринингтік бағдарламаларды немесе скринингтік және профилактикалық медициналық тексеріп-қарауларды жүргізу кезеңдігінің алгоритмдерін енгізу мақсатымен скринингтік және профилактикалық медициналық тексеріп-қарауға жататын халықтың нысаналы топтарын анықтау үшін ЭДП-дағы ақпаратты қарауға және талдауға уәкілетті медициналық қызмет берушілердің ғана рұқсаты бар.
18. Скринингтік және профилактикалық медициналық тексеріп-қараулар шеңберіндегі диагностикалық зерттеулер мен емшаралар диагностикалық зерттеулердің электрондық процестерін басқару стандартына сәйкес нақты пациентке де, пациенттер топтарына да Стандарттың 21-тармағында белгіленген пациенттер тізімдері көмегімен тағайындалады.
19. Жеке пациенттер мен пациент топтарына скринингтік тексерулерді тағайындау скринингтік тексеріп-қарауларды жүргізудің анықталған кезеңдік алгоритмдерінің негізінде уәкілетті денсаулық сақтау тарапының келісімінсіз ЭДП арқылы автоматты түрде анықталады. Стандарттың 19-тармағына сәйкес скринингтік тексеріп-қарау шеңберінде тағайындалған диагностикалық тексеріп-қарауды орындау үшін осы Стандарттың 18-тармағына сәйкес уәкілетті медициналық көрсетілетін қызмет беруші қажет. Бұл үшін ЭДП мониторингтеу мен скринингтік көрсеткіштерді автоматты түрде табу хаттамаларын пайдаланады.
4. Пациент тізімдерін басқару
20. ЭДП-дағы ақпараттың негізінде вакцинациялауға жататын пациенттер тізімдері жүргізіледі. Вакцинациялауға жататын пациенттерді ЭДП жүйесінен пациентті вакцинациялауға тиісті хабарландыру алатын уәкілетті МСАК дәрігері хабардар етеді.

21. На основании информации, содержащейся в ЭПЗ ведутся списки пациентов, подлежащих скрининговым осмотрам. Пациенты, подлежащие скрининговым осмотрам оповещаются уполномоченным поставщиком медицинских услуг, которые получают соответствующие уведомления из системы ЭПЗ на проведение скрининговых осмотров. Уведомления на проведение скрининговых осмотров передаются в сторонние медицинские информационные системы.
5. Обязанности поставщиков медицинских услуг на уровне
первичной медико-санитарной помощи и стационара
22. Поставщики медицинских услуг на уровне ПМСП и стационара, которые взаимодействуют с сервисом электронной профилактики или национальной системой ЭПЗ, обеспечивают постоянную связь с сервисом электронной профилактики для получения уведомлений о скрининговых осмотрах и уведомлений, связанных с сервисом электронной профилактики.
23. Сторонняя медицинская информационная система, взаимодействующая с ЭПЗ, выполняет следующие функции:
1) проверяет обновления в соответствующем регистре по наблюдению за заболеваниями;
2) на основании метаданных, полученных из соответствующего регистра по наблюдению за заболеваниями, уведомляет ЭПЗ при поступлении пациентов с диагнозом, указанном в данном регистре;
3) взаимодействует с сервисом электронной профилактики на постоянной основе в отношении поступающих назначений на диагностические исследования, которые передаются посредством ЭПЗ.
24. Результаты диагностических исследований в рамках скринингового осмотра, которые назначены в порядке, установленном подпунктом 3) пункта 24 Стандарта, передаются обратно в ЭПЗ в соответствии с положениями пункта 5 Стандарта.
6. Связанные клинико-административные данные ЭПЗ
25. В дополнение к наборам данных, определенных в настоящем Стандарте, с целью реализации и регулирования сервиса электронной профилактики, клинико-административные данные включены в соответствующие наборы данных ЭПЗ.

21. ЭДП-дағы ақпараттың негізінде скринингтік тексеруге жататын пациенттер тізімдері жүргізіледі. Скринингтік тексеріп-қарауға жататын пациенттерді ЭДП жүйесінен пациенттерді скринингтік тексеріп-қарауды өткізуге тиісті хабарландыру алатын уәкілетті медициналық көрсетілетін қызмет беруші хабардар етеді. Скринингтік тексеріп-қарауды өткізуге хабарландыру сыртқы медициналық ақпараттық жүйелерде беріледі.
5. Медициналық-санитариялық алғашқы көмек және стационар
деңгейіндегі медициналық көрсетілетін қызмет берушілердің
міндеттері
22. Электрондық профилактика сервисі немесе ЭДП ұлттық жүйесімен өзара іс-қимыл жасайтын МСАК және стационар деңгейіндегі медициналық көрсетілетін қызметті берушілер скринингтік тексеріп-қараулар мен электрондық профилактика сервисіне байланысты хабарландырулар мен скринингтік тексеріп-қараулар туралы хабарландыруларды алу үшін электрондық профилактика сервисімен тұрақты байланысты қамтамасыз етеді.
23. ЭДП мен өзара іс-қимыл жасайтын сыртқы медициналық ақпараттық жүйе мынадай фунцияларды орындайды:
1) ауруларды бақылау бойынша тиісті тіркелімдегі жаңартуларды тексереді;
2) ауруларды бақылау бойынша тиісті тіркелімнен алған метадеректердің негізінде осы тіркелімде көрсетілген диагнозы бар пациенттер келіп түскен кезде ЭДП-ны хабардар етеді;
3) ЭДП арқылы берілетін диагностикалық зерттеулерге келіп түсетін тағайындауларға қатысты электрондық профилактика сервисімен тұрақты түрде өзара іс-қимыл жасайды.
24. Осы Стандарттың 24-тармағынын 3) тармақшасымен белгіленген тәртіпте тағайындалған скринингтік тексеріп-қараудың шенберіндегі диагностикалық зерттеу нәтижелері Стандарттың 5-тармағының ережелеріне сәйкес ЭДП-ға кайта беріледі.
6. ЭДП байланысты клиникалық-әкімшілік деректері
25. Осы Стандартта белгіленген деректер жинақтарына қосымша ретінде электрондық профилактика сервисін іске асыру және реттеу мақсатында ЭДП-ның тиісті деректердің жинағына клиникалық-әкімшілік деректер қосылған.