Об утверждении Правил и сроков проведения обучения, инструктирования и проверок знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников
Приказ и.о. Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 июля 2015 года № 633. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2015 года № 11971. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 15 декабря 2015 года № 971
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 15.12.2015 № 971 (вводится в действие с 01.01.2016).
В соответствии с подпунктом 34) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и сроки проведения обучения, инструктирования и проверок знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан                       Б. Нурымбетов
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
от 29 июля 2015 года
№ 633
Правила и сроки проведения обучения, инструктирования и
проверок знаний по вопросам безопасности и охраны
труда работников
1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки проведения обучения, инструктирования и порядок знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 34) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) от 15 мая 2007 года и определяют порядок и сроки проведения обучения, инструктирования и проверок знаний работников по вопросам безопасности и охраны труда.

Қызметкерлерді еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқыту, оларға нұсқама беру және білімдерін тексеру қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 2015 жылғы 29 шілдедегі № 633 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 28 тамызда № 11971 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 15 желтоқсандағы № 971 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 15.12.2015 № 971 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексінің 16-бабы 34) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қызметкерлерді еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқыту, оларға нұсқама беру және білімдерін тексеру қағидалары мен мерзімдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсына орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
міндетін атқарушы                          Б. Нұрымбетов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 29 шілдедегі
№ 633 бұйрығымен
бекітілген
Қызметкерлердi еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау мәселелерi бойынша оқыту, оларға нұсқама беру және бiлiмдерiн тексеру қағидалары мен мерзімдері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қызметкерлердi еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау мәселелерi бойынша оқыту, оларға нұсқама беру және бiлiмдерiн тексеру қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексiнiң (бұдан әрі – Кодекс) 16-бабының 34) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және қызметкерлердi еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау мәселелерi бойынша оқыту, оларға нұсқама беру және бiлiмдерiн тексерудiң тәртiбi мен мерзiмдерiн айқындайды.

2. В Правилах используются следующие понятия и определения:
1) местный орган по инспекции труда - структурное подразделение местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы, осуществляющее в пределах соответствующей административно-территориальной единицы полномочия в сфере трудовых отношений в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) безопасность труда - состояние защищенности работников, обеспеченное комплексом мероприятий, исключающих воздействие вредных и (или) опасных производственных факторов на работников в процессе трудовой деятельности;
3) ответственные работники - лица, ответственные за обеспечение безопасности и охраны труда организаций, осуществляющих производственную деятельность;
4) нормы безопасности - качественные и количественные показатели, характеризующие условия производства, производственный и трудовой процесс с точки зрения обеспечения организационных, технических, санитарно-гигиенических, биологических и иных норм, правил, процедур и критериев, направленных на сохранение жизни и здоровья работников в процессе их трудовой деятельности;
5) учебный центр - организация проводящее теоретическое и производственное обучение по безопасности и охране труда ответственных работников;
6) наряд-допуск - задание на безопасное производство работы, оформленное на специальном бланке установленной работодателем формы и определяющее содержание, место работы, время ее начала и окончания, условно безопасного выполнения, необходимые меры безопасности (в том числе по радиационной, пожарной безопасности и на загазованных рабочих местах), состав бригады и ответственных работников.
3. В соответствии с пунктом 1 статьи 313 Кодекса обучение, инструктирование, проверка знаний работников по вопросам безопасности и охраны труда проводятся работодателем за счет собственных средств.
4. Лица, принятые на работу, в обязательном порядке проходят организуемое работодателем обучение с последующим обязательным проведением проверки знаний по вопросам безопасности и охраны труда. Работники, не прошедшие обучение, инструктирование и проверку знаний по вопросам безопасности и охраны труда, к работе не допускаются.
5. Принятые на работу ответственные работники проходят проверку знаний по безопасности и охране труда не позднее одного месяца со дня подписания трудового договора.
6. Список работников, работников организаций, осуществляющих производственную деятельность, ответственных за обеспечение безопасности и охраны труда, перечень работ и профессий, по которым проводится обучение, а также порядок, форму обучения устанавливает работодатель, исходя из характера профессии, вида работ, специфики производства и условий безопасности труда по согласованию с представителями работников (при их наличии).

2. Қағидаларда мынадай анықтамалар мен ұғымдар пайдаланылады:
1) еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті орган – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес еңбек қатынастары саласындағы өкілеттіктерді жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі;
2) еңбек қауіпсіздігі – еңбек қызметі процесінде қызметкерлерге зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың әсерін болғызбайтын іс-шаралар кешенімен қамтамасыз етілген қызметкерлердің қорғалу жай-күйі;
3) жауапты қызметкерлер – өндірістік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адам;
4) қауіпсіздік нормалары – қызметкерлердің еңбек қызметі процесінде олардың өмірі мен денсаулығын сақтауға бағытталған ұйымдастырушылық, техникалық, санитариялық-гигиеналық, биологиялық және өзге де нормаларды, қағидаларды, рәсімдер мен критерийлерді қамтамасыз ету тұрғысынан өндіріс жағдайларын, өндірістік және еңбек процесін сипаттайтын сапалық және сандық көрсеткіштер;
5) оқу орталығы – жауапты қызметкерлерге еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша теориялық және өндірістік оқыту жүргізетін ұйым;
6) рұқсат беру наряды – жұмыс беруші белгілеген нысандағы арнайы бланкіде ресімделген және жұмыс мазмұнын, орнын, оның басталу және аяқталу уақытын, қауіпсіз орындау шарттарын, қажетті қауіпсіздік шараларын (оның ішінде радиациялық, өрт қауіпсіздігі және газдалған жұмыс орындарында), бригада құрамы мен жауапты қызметкерлерді айқындайтын, жұмысты қауіпсіз жүргізуге арналған тапсырма.
3. Кодекстің 313-бабының 1-тармағына сәйкес қызметкерлердi еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау мәселелерi бойынша оқытуды, оларға нұсқама берудi және бiлiмдерiн тексерудi жұмыс берушi өз қаражаты есебiнен жүргiзедi.
4. Жұмысқа қабылданған адамдар міндетті тәртіппен еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау мәселелерi бойынша жұмыс берушi ұйымдастыратын оқытудан өтедi, кейiннен мiндеттi түрде оның бiлiмiн тексеру жүргiзiледi. Еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау мәселелерi бойынша оқытудан, оларға нұсқама беруден және бiлiмдерiн тексеруден өтпеген қызметкерлер жұмысқа жiберiлмейдi.
5. Жұмысқа қабылданған жауапты қызметкерлер еңбек шартына қол қойған күннен бастап бiр айдан кешiктiрмей еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша бiлiмiн тексеруден өтеді.
6. Қызметкерлердің, еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғауды қамтамасыз етуге жауапты қызметкерлердiң тiзiмiн, өндірістік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қызметкерлерi, оқыту жүргiзiлiп жатқан жұмыстар мен кәсіптер тiзбесiн, сондай-ақ оқытудың тәртiбiн, нысанын жұмыс берушi кәсіптің сипатына, жұмыстардың түрiне, өндiрiстiң ерекшелiгi мен еңбек қауiпсiздiгi жағдайына қарай, қызметкерлер өкiлдерiмен (олар болған кезде) келiсе отырып белгiлейдi.

2. Порядок обучения и проверки знаний работников
по профессии в организациях
7. Обучение и проверка знаний работников по рабочим профессиям осуществляется не реже одного раза в год.
Обучение работников по рабочим профессиям завершается проверкой знаний (экзаменом) по безопасности и охране труда.
Результаты проверки знаний оформляются протоколом заседания экзаменационной комиссии по проверке знаний по безопасности и охране труда работников по профессиям (далее – Экзаменационная комиссия) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
8. Обучение (занятия, лекции, семинары) по профессиям в организациях, осуществляющих производственную деятельность, проводится работодателем с привлечением высококвалифицированных специалистов соответствующих отраслей, опытных инженерно-технических работников и служб безопасности и охраны труда самой организации.
9. Учебные программы по безопасности и охране труда предусматривают теоретическое и производственное обучение с учетом специфики данной организации и утверждаются работодателем.
10. Производственное обучение безопасным методам и приемам труда проводят в учебных классах, мастерских, участках, цехах под руководством ответственных работников организации за безопасность и охрану труда.
11. В отдельных производствах, связанных с работами, к которым предъявляются установленные законодательством специальные требования безопасности труда работники проходят дополнительное специальное обучение.
12. Работники, имеющие перерыв в работе по данному виду работ, должности, профессии три и более лет, а при работе с повышенной опасностью более одного года, проходят обучение по вопросам безопасности и охране труда до начала самостоятельной работы.
13. Экзаменационная комиссия создается приказом работодателя, численностью не менее трех человек.
14. Экзаменационная комиссия состоит из председателя и членов комиссии. В состав экзаменационной комиссии включаются руководители подразделений, специалисты службы безопасности и охраны труда организации, а также работники, ответственные за обеспечение безопасности и охраны труда, общественный инспектор по охране труда предприятия, прошедшие проверку знаний в соответствующей комиссии.
15. Функционирование экзаменационной комиссии осуществляется на постоянной основе.
16. Порядок работы экзаменационной комиссии установляется актом работодателя.
17. Работники, подлежащие проверке знаний по безопасности и охране труда, предупреждается работодателем не позднее, чем за тридцать календарных дней до начала ее проведения.

2. Ұйымдарда қызметкерлердi кәсіптер бойынша оқыту және бiлiмдерiн тексеру тәртiбi
7. Қызметкерлердi жұмысшы кәсіптер бойынша оқыту және бiлiмдерiн тексеру жылына кемінде 1 рет жүзеге асырылады.
Қызметкерлердi жұмысшы кәсіптер бойынша оқыту еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша бiлiмдерiн тексерумен (емтиханмен) аяқталады.
Бiлiмдерін тексеру нәтижелерi осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қызметкерлердi кәсіптеріне сәйкес еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша бiлiмдерiн тексеру жөніндегі емтихан комиссиясы (бұдан әрі – Емтихан комиссиясы) отырысының хаттамасымен ресiмделедi.
8. Өндірістік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарда кәсіптер бойынша оқытуды (сабақтар, дәрiстер, семинарлар) жұмыс берушi тиiстi салалардағы жоғары бiлiктi мамандарды, тәжiрибелi инженерлік-техникалық қызметкерлердi және ұйымның өзiнiң еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау қызметтерiн тарта отырып жүргiзедi.
9. Еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша оқу бағдарламалары осы ұйымның ерекшелiгiн ескере отырып, теориялық және өндiрiстiк оқытуды және оны жұмыс берушiнің бекiтуін көздейді.
10. Еңбектiң қауiпсiз әдiстерi мен тәсiлдерiне өндiрiстiк оқыту ұйымының еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғауға жауапты қызметкерлерінің басшылығымен оқу сыныптарында, шеберханаларда, учаскелерде, цехтарда жүргiзiледi.
11. Еңбек қауiпсiздiгiнiң заңнамада белгiленген арнайы талаптары қойылатын жұмыстармен байланысты жекелеген өндiрiстерде қызметкерлер қосымша арнайы оқудан өтеді.
12. Жұмыстардың, лауазымның, кәсіптің осы түрi бойынша жұмыста үш немесе одан да көп, ал қауiптiлiгi аса жоғары жұмыста - бір жылдан артық уақыт үзiлiсi бар қызметкерлер өздiк жұмыс басталғанға дейiн еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау мәселелерi бойынша оқудан өтеді.
13. Саны үш адамнан кем болмайтын Емтихан комиссиясы жұмыс берушiнiң бұйрығымен құрылады.
14. Емтихан комиссиясы төрағадан және комиссия мүшелерiнен тұрады. Емтихан комиссиясының құрамына тиiстi комиссиядан бiлiмiн тексеруден өткен бөлiмшелердiң басшылары, ұйымның еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау қызметiнiң мамандары, сондай-ақ еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғауды қамтамасыз етуге жауапты қызметкерлер, кәсiпорынның еңбектi қорғау жөнiндегi қоғамдық инспекторы кiредi.
15. Емтихан комиссиясының жұмыс істеуі тұрақты негiзде жүзеге асырылады.
16. Емтихан комиссиясының жұмыс тәртiбi жұмыс берушiнің актісінде белгіленеді.
17. Еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша бiлiмi тексерiлетiн қызметкерлерді оны өткiзуден отыз күн бұрын жұмыс беруші ескертеді.

18. Работнику, успешно прошедшему проверку знаний, выдают удостоверение по проверке знаний, правил, норм и инструкций по безопасности и охране труда по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
19. При получении работником неудовлетворительной оценки повторную проверку знаний назначают не позднее одного месяца. До повторной проверки работник к самостоятельной работе не допускается.
3. Порядок обучения и проверки знаний по безопасности и охране
труда работников организаций, ответственных за обеспечение
безопасности и охраны труда
20. Ответственные работники периодически, не реже одного раза в три года проходят обучение и проверку знаний по вопросам безопасности и охраны труда в организациях, осуществляющих профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации кадров.
21. Учебные программы по безопасности и охране труда для ответственных работников утверждаются учебным центром, предусматривают теоретическое и производственное обучение с учетом специфики организации отраслей экономики, и согласовывается местным органом по инспекции труда.
22. Обучение (занятия, лекции, семинары) по вопросам безопасности и охраны труда ответственных работников проводится с привлечением специалистов государственных органов надзора и контроля, преподавателей учебных заведений, юристов и инженерно-технических работников и служб безопасности и охраны труда крупных промышленных организаций.
23. Проверка знаний по вопросам безопасности и охраны труда у ответственных работников проводится экзаменационной комиссией численностью не менее трех человек.
Функционирование экзаменационной комиссии осуществляется на постоянной основе.
24. Экзаменационная комиссия состоит из председателя - государственного инспектора труда и членов комиссии. В состав экзаменационной комиссии включаются руководитель курса повышения квалификации, а также специалисты государственных органов надзора и контроля (по согласованию).
25. Для проверки знаний ответственных работников экзаменационная комиссия проводит тестирование.
Экзаменационные тесты разрабатываются учебным центром с учетом особенностей производства, квалификационных требований к специалистам и программы обучения.
26. Экзаменационная комиссия по результатам тестирования принимает одно из следующих решений:
1) прошел проверку знаний по безопасности и охраны труда;
2) подлежит повторной проверке знаний по безопасности и охраны труда.

18. Бiлiмiн тексеруден ойдағыдай өткен қызметкерге осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша бiлiмді, қағидаларды, нормалар мен нұсқаулықтарды тексеру жөніндегі куәлiк берiледi.
19. Қызметкер қанағаттарлықсыз деген баға алған кезде, бiлiмiн қайта тексеру бiр айдан кешiктiрiлмей белгiленедi. Бiлiмiн қайта тексеруге дейiн қызметкер өздiк жұмысқа жiберiлмейдi.
3. Ұйымдардың еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғауды қамтамасыз етуге жауапты қызметкерлерiн еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша оқыту және бiлiмiн тексеру тәртiбi
20. Жауапты қызметкерлер мерзім сайын кемінде үш жылда бір рет кадрларды кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды және біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын ұйымдарда еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқудан және білімін тексеруден өтеді.
21. Жауапты қызметкерлерге арналған еңбек қауiпсiздiгi және еңбекті қорғау жөніндегі оқу бағдарламаларын оқу орталығы бекітеді, экономика салаларындағы ұйымның ерекшелiгiн ескере отырып, теориялық және өндiрiстiк оқытуды көздейді және еңбек инспекциясы жөнiндегi жергілікті органмен келісіледі.
22. Жауапты қызметкерлердi еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау мәселелерi бойынша оқыту (сабақтар, дәрiстер, семинарлар) мемлекеттiк қадағалау және бақылау органдары мамандарын, оқу орындарының оқытушыларын, тәжiрибелi заңгерлер мен инженерлiк-техникалық қызметкерлердi және iрi өнеркәсiп ұйымдарының еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау қызметтерiн тарта отырып жүргiзiледi.
23. Еңбек қауiпсiздiгi және еңбекті қорғау мәселелерi бойынша жауапты қызметкерлердiң бiлiмдерiн тексерудi саны үш адамнан кем болмайтын емтихан комиссиясы жүргiзедi.
Емтихан комиссиясының жұмыс істеуі тұрақты негiзде жүзеге асырылады.
24. Емтихан комиссиясы төрағадан – мемлекеттiк еңбек инспекторынан және комиссия мүшелерiнен тұрады. Емтихан комиссиясының құрамына бiлiктiлiктi арттыру курсының басшысы, сондай-ақ мемлекеттiк қадағалау және бақылау органдарының мамандары (келiсiм бойынша) кiредi.
25. Жауапты қызметкерлердiң бiлiмдерiн тексеру үшiн емтихан комиссиясы тестiлеу жүргізеді.
Емтихан тестілері өндiрiстiк ерекшелiктердi, мамандарға қойылатын бiлiктiлiк талаптарын және оқу бағдарламаларын ескере отырып оқу орталығы әзiрлейдi.
26. Емтихан комиссиясы тестілеу нәтижелері бойынша мынадай шешiмдердiң бiрiн қабылдайды:
1) еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша бiлiмдерiн тексеруден өттi;
2) еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша бiлiмдерi қайта тексерілуге тиіс.

27. Решение экзаменационной комиссии принимается открытым голосованием.
28. Результаты проверки знаний ответственных работников оформляются протоколом по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам. Протокол подписывается председателем и членами экзаменационной комиссии.
29. Ответственным работникам, прошедшим проверку знаний по безопасности и охраны труда выдается сертификат сроком на три года по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
30. Ответственные работники, не прошедшие проверку знаний по безопасности и охране труда, остаются на занимаемой должности до повторной проверки знаний.
Повторная проверка знаний проводится в срок не позднее трех месяцев со дня проведенной проверки знаний.
31. При не прохождении повторной проверки знаний по безопасности и охране труда, ответственный работник отстраняется от работы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
32. Повторную проверку знаний по безопасности и охране труда, ответственные работники проходят в следующих случаях:
1) при введении в действие новых нормативных правовых актов по безопасности и охране труда, при внесении в них изменений и дополнений;
2) при вводе в эксплуатацию нового оборудования или внедрении новых технологических процессов по решению работодателя;
3) при переводе ответственного лица на другое место работы или назначении его на другую должность, требующую дополнительных знаний по безопасности и охране труда по решению работодателя;
4) по решению комиссии по расследованию несчастных случаев при допущении несчастных случаев - групповых, со смертельным или тяжелым (инвалидным) исходом, а также при возникновении аварии, взрыва, пожара или отравления;
5) при перерыве в работе более одного года.
33. Споры, связанные с решением экзаменационных комиссий организаций, рассматриваются уполномоченным государственным органом по труду или в суде.
34. Контроль своевременного прохождения обучения и проверки знаний ответственных работников в организациях осуществляет работодатель.
4. Порядок проведения инструктажа по безопасности
и охране труда
35. По характеру и времени проведения инструктажи подразделяют:
1) вводный;
2) первичный на рабочем месте;
3) повторный;
4) внеплановый;
5) целевой.
36. Вводный инструктаж по безопасности и охране труда проводят с работниками независимо от их образования, стажа работы по данной профессии или должности.
В целях безопасности труда вводный и первичный инструктаж по безопасности и охране труда проводят с временными работниками, командированными, учащимися и студентами, прибывшими на производственное обучение или практику.

27. Емтихан комиссиясының шешiмi ашық дауыс беру арқылы қабылданады.
28. Жауапты қызметкерлердiң бiлiмдерін тексеру нәтижелерi осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресiмделедi. Хаттамаға төраға және емтихан комиссиясының мүшелерi қол қояды.
29. Еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша бiлiмдерiн тексеруден өткен жауапты қызметкерлерге осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш жыл мерзімге сертификат берiледi.
30. Еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша бiлiмдерiн тексеруден өтпеген жауапты қызметкерлер бiлiмдерiн қайта тексергенге дейiн өздерiнiң атқаратын лауазымдарында қалады.
Бiлiмдерiн қайта тексеру алғашқы бiлiмдерiн тексеру өткен күнiнен бастап үш айдан кешiктiрмей өткiзiледi.
31. Еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша бiлiмдерiн қайта тексеруден өтпеген жағдайда жауапты қызметкер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жұмыстан шеттетiледi.
32. Еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша бiлiмдерiн қайта тексеруден жауапты қызметкерлер мынадай жағдайларда:
1) еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау жөнiнде жаңа нормативтiк құқықтық актiлер қолданысқа енгiзiлгенде, оларға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлген кезде;
2) жұмыс берушiнiң шешiмi бойынша жаңа жабдықтар мен жаңа технологиялық процестер пайдалануға енгiзiлген кезде;
3) жұмыс берушiнiң шешiмi бойынша жауапты адам басқа жұмысқа ауыстырылған немесе ол еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша қосымша бiлiмдi талап ететiн басқа лауазымға тағайындалған кезде;
4) жазатайым оқиғаларды тексеру жөнiндегi комиссияның шешiмi бойынша соңы адам өлiмiмен немесе ауыр (мүгедектiкпен) аяқталған топтық жазатайым оқиғалар орын алған кезде, сондай-ақ авария, жарылыс, өрт немесе улану кезiнде;
5) жұмысында бiр жылдан астам уақыт үзiлiс болған кезде өтедi.
33. Емтихан комиссиясының шешiмiне байланысты дауларды еңбек жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган немесе сот қарайды.
34. Ұйымдарда жауапты қызметкерлердiң оқудан және бiлiмiн тексеруден уақтылы өтуiн бақылауды жұмыс берушi жүзеге асырады.
4. Еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша нұсқама беру тәртiбi
35. Нұсқама сипаты мен жүргiзiлу уақытына қарай былай бөлiнедi:
1) кiрiспе;
2) жұмыс орнындағы алғашқы;
3) қайталама;
4) жоспардан тыс;
5) мақсатты.
36. Еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша кiрiспе нұсқама қызметкерлердің бiлiмiне, осы кәсіп немесе лауазым бойынша жұмыс өтіліне қарамастан жүргізіледі.
Еңбек қауіпсіздігі мақсатында кіріспе және алғашқы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша нұсқама уақытша қызметкерлерге, iссапарға келгендерге, өндiрiстiк оқуға немесе тәжiрибеге келген оқушылар мен студенттерге жүргiзiледi.

37. Вводный инструктаж в организации (предприятии) проводится службой безопасности и охраны труда или лицом, на которое приказом по организации возложены эти обязанности.
38. Вводный инструктаж проводят по программе разработанной службой безопасности и охраны труда и утвержденной работодателем с учетом требований норм безопасности, правил и инструкций по безопасности и охране труда, а также требования работодателя по безопасному ведению работ на производстве.
39. Первичный инструктаж на рабочем месте до начала производственной деятельности работников проводят ответственные работники.
40. Первичный инструктаж на рабочем месте проводят по программам, разработанным и утвержденным руководителями производственных и структурных подразделений организации с учетом требований норм безопасности, правил и инструкций по безопасности и охране труда, а также требования работодателя по безопасному ведению работ на производстве.
41. Первичный инструктаж на рабочем месте проводят индивидуально с каждым работником с практическим показом безопасных приемов труда.
42. Работники допускаются к работе после стажировки, проверки теоретических знаний и приобретенных навыков безопасных способов работы.
43. Повторный инструктаж проходят работники независимо от квалификации, образования, стажа, характера выполняемой работы не реже одного раза в полугодие.
44. Повторный инструктаж проводят индивидуально или с группой работников, обслуживающих однотипное оборудование и в пределах общего рабочего места.
45. Внеплановый инструктаж проводят:
1) при введении в действие новых или переработанных норм безопасности, правил, инструкций по безопасности и охране труда;
2) при изменении технологического процесса, замене или модернизации оборудования, приспособлений и инструмента, исходного сырья, материалов и других факторов, влияющих на безопасность труда;
3) при нарушении работниками требований безопасности труда, которые могут привести или привели к травме, аварии, взрыву или пожару, отравлению;
4) по требованию контролирующих надзорных органов.
46. Внеплановый инструктаж проводят индивидуально или с группой работников одной профессии.
Объем и содержание инструктажа определяют в каждом конкретном случае в зависимости от причин и обстоятельств, вызвавших необходимость его проведения.
47. Целевой инструктаж проводят при выполнении разовых работ, не связанных с прямыми обязанностями по специальности (погрузка, выгрузка, уборка территории, разовые работы вне организации, цеха и участки), при ликвидации последствий аварий, стихийных бедствий и катастроф.

37. Ұйымдағы (кәсiпорындағы) кiрiспе нұсқаманы еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау жөнiндегi қызмет немесе осы мiндеттер ұйымның бұйрығымен жүктелген адам жүргiзедi.
38. Кiрiспе нұсқаманы қауiпсiздiк нормаларының талаптарын, еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау жөнiндегi қағидалар мен нұсқаулықтарды, сондай-ақ өндірісте қауіпсіз жұмыс жүргізу бойынша жұмыс берушінің талаптарын ескере отырып еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау қызметі әзiрлеген және жұмыс берушi бекiткен бағдарлама бойынша жүргiзедi.
39. Жұмыс орнындағы алғашқы нұсқама қызметкерлердің өндiрiстiк қызметі басталғанға дейiн жауапты қызметкерлер жүргiзедi.
40. Жұмыс орнындағы алғашқы нұсқама қауiпсiздiк нормаларының талаптарын, еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау жөнiндегi қағидалар мен нұсқаулықтарды, сондай-ақ өндірісте қауіпсіз жұмыс жүргізу бойынша жұмыс берушінің талаптарын ескере отырып ұйымның өндiрiстiк және құрылымдық бөлiмшелерiнiң басшылары әзiрлеген және бекiткен бағдарламалар бойынша жүргiзедi.
41. Жұмыс орнындағы алғашқы нұсқама еңбектiң қауiпсiз тәсiлдерiн практика жүзiнде көрсете отырып, әрбiр қызметкерге жеке жүргiзiледi.
42. Қызметкерлер жұмысқа тағылымдамадан өткеннен кейiн, теориялық бiлiмi мен жұмыстың қауiпсiз дағдыларын меңгергендігі тексерiлгеннен кейiн жiберiледi.
43. Қайталама нұсқамадан қызметкерлер бiлiктiлiгi, бiлiмi, өтілі, орындайтын жұмысының сипатына қарамастан жартыжылдықта кемiнде бiр рет өтедi.
44. Қайталама нұсқама бiртиіптi жабдыққа қызмет көрсететiн қызметкерлерге жеке немесе топта және жалпы жұмыс орны шегiнде жүргiзiледi.
45. Жоспардан тыс нұсқама:
1) қолданысқа еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша жаңа немесе өңделген қауіпсіздік нормалары, қағидалар, нұсқаулықтар енгiзiлген кезде;
2) технологиялық процесс өзгерген, жабдықтар, құрылғылар мен құралдар, бастапқы шикiзат, материалдар және еңбек қауiпсiздiгiне әсер ететiн басқа да факторлар ауыстырылған немесе жаңартылған кезде;
3) қызметкерлер жарақаттануға, аварияға, жарылысқа немесе өртке, улануға әкеп соққан немесе әкеп соғуы мүмкiн еңбек қауiпсiздiгiн, талаптарын бұзған кезде;
4) бақылаушы қадағалау органының талабы бойынша жүргiзiледi.
46. Жоспардан тыс нұсқама жеке қызметкерге немесе кәсібі бiр қызметкерлер тобына жүргiзiледi.
Нұсқаманың көлемi мен мазмұны оны жүргiзу қажеттiгiн тудырған себептер мен жағдайларға байланысты әрбiр нақты жағдайда айқындалады.
47. Мақсатты нұсқама мамандық бойынша мiндеттермен тiкелей байланысты емес бiржолғы жұмыстарды (жүк арту, түсiру, аумақты жинау, ұйымнан, цехтан және учаскеден тыс бiржолғы жұмыстар) орындаған кезде авариялар, стихиялық апаттар мен катастрофалардың зардаптарын жою кезінде жүргiзiледi.

48. Первичный инструктаж на рабочем месте, повторный, внеплановый и целевой проводят ответственные работники (мастер, начальник цеха).
49. Инструктажи за исключением вводного на рабочем месте завершаются проверкой знаний устным опросом или с помощью технических средств обучения, а также проверкой приобретенных навыков безопасных способов работы.
Знания проверяет ответственный работник, проводивший инструктаж.
50. Работники, показавшие неудовлетворительные знания, к самостоятельной работе не допускаются и вновь проходят инструктаж.
51. О проведении первичного инструктажа на рабочем месте, повторного, внепланового и допуске к работе работника, проводивший инструктаж, делает запись в журнале регистрации инструктажа по безопасности и охране труда на рабочем месте (далее – Журнал регистрации инструктажа) по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам с обязательной подписью инструктируемого и инструктирующего.
При регистрации внепланового инструктажа указывают причину его проведения.
Журналы регистрации инструктажа пронумеровываются и прошнуровываются и под роспись выдаются непосредственным руководителям работ (мастер, начальник цеха) службой безопасности и охраны труда организации.
52. Целевой инструктаж с работниками, проводящими работы по наряду-допуску, фиксируется в наряде-допуске.
Приложение 1
к Правилам и срокам проведения
обучения, инструктирования и
проверок знаний по вопросам
безопасности и охраны труда
работников
Форма
_____________________________________________________________________
(наименование организации, предприятия)
Протокол
заседания экзаменационной комиссии по проверке знаний по
безопасности и охране труда работников по профессиям
«_____» ____________ 20____ г.
Комиссия в составе:
Председатель_________________________________________________________
должность, Ф.И.О.
Члены комиссии_______________________________________________________
должность, Ф.И.О.
На основании приказа от «____» _____________ 20____ г. № _____
приняла экзамен и установила:________________________________________
вид проверки знаний (периодический, повторный)
Фамилия, имя, отчество
Наименование организации
Должность
Отметка о проверке знаний (прошел, не прошел)
Примечание
1
2
3
4
5
Председатель комиссии _________________ __________________
Ф.И.О.          подпись
Члены комиссии        _________________ ___________________
Ф.И.О.          подпись
_________________ ___________________
Ф.И.О.          подпись
Приложение 2
к Правилам и срокам проведения
обучения, инструктирования и
проверок знаний по вопросам
безопасности и охраны труда
работников
Форма
Обложка
УДОСТОВЕРЕНИЕ
по проверке знаний, правил, норм и инструкций
по безопасности и охране труда
Последующие страницы
Выдано гр. __________________________________________________________
Должность ___________________________________________________________
Место работы ________________________________________________________
в том, что он сдал экзамены на знание________________________________
_____________________________________________________________________
Основание: Протокол № ____ от _______________________ 20____ г.
Председатель экзаменационной комиссии _____________ _____________
Ф.И.О.       подпись
Член комиссии                         ______________ _____________
м.п                                       Ф.И.О.       подпись
Сведения о повторной сдаче экзаменов
Должность ___________________________________________________________
Место работы ________________________________________________________
в том, что он сдал экзамены на знание________________________________
_____________________________________________________________________
Основание: Протокол № ____ от _______________________ 20__ г.
Председатель экзаменационной комиссии _____________ ________________
Ф.И.О.       подпись
Член комиссии                   ___________________ ________________
м.п.                                      Ф.И.О.       подпись
Приложение 3
к Правилам и срокам проведения
обучения, инструктирования и
проверок знаний по вопросам
безопасности и охраны труда
работников
Форма
Наименование местного органа
по инспекции труда
Государственный
Герб Республики
Казахстан
Наименование
учебного центра
СЕРТИФИКАТ
удостоверяет в том, что «___________________________________________»
Ф.И.О.
«_________________________»
курсы бойынша оқу бағдарламасын                   успешно закончил(а)
өткендiгін куәландырады                   программу обучения по курсу
«_________________________»
Председатель комиссии ______ _______     Руководитель учебного
Ф.И.О. подпись     центра __________ __________
Ф.И.О.     подпись
город _______________
_______________ 20___ г.                       Рег. № ______________
Приложение 4
к Правилам и срокам проведения
обучения, инструктирования и
проверок знаний по вопросам
безопасности и охраны труда
работников
Форма
Журнал регистрации инструктажа
по безопасности и охране труда на рабочем месте
Обложка
____________________________________________ организация, предприятие
Начат ______________ 20____ г.
Окончен ____________ 20____ г.
Последующие страницы
Дата
Фамилия,
имя,
отчество
инструктируемого
Год
рождения
Профессия,
должность
инструктируемого
Вид
инструктажа
(первичный на
рабочем
месте,
повторный,
внеплановый)
Причина
проведения
внепланового
инструктажа
Фамилия,
инициалы,
должность
инструктирующего
подпись
Инструктирующего
Инструктируемого
1
2
3
4
5
6
7
8
9

48. Жұмыс орнындағы алғашқы, қайталама, жоспардан тыс және мақсатты нұсқамаларды жауапты қызметкерлер (ұста, цех бастығы) жүргiзедi.
49. Жұмыс орнындағы нұсқамалар ауызша сұрау немесе оқытудың техникалық құралдарының көмегiмен тексерумен, сондай-ақ жұмыстың қауiпсiз тәсiлдерi бойынша меңгерген дағдысын тексерумен аяқталады.
Бiлiмдi нұсқау жүргiзген жауапты қызметкер тексередi.
50. Қанағаттанғысыз бiлiм көрсеткен қызметкерлер өздiк жұмысқа жiберiлмейдi және нұсқаманы қайта өтеді.
51. Нұсқаманы жүргiзген қызметкер жұмыс орнында алғашқы, қайталама, жоспардан тыс нұсқаманы жүргiзу және жұмыс iстеуге рұқсат беру туралы жұмыс орнындағы нұсқамаларды осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс орнында еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша нұсқама беруді тiркеу журналына (бұдан әрі – Нұсқама беруді тіркеу журналы) нұсқаушы мен нұсқау алушының қолдарын мiндеттi түрде қойғыза отырып, жазады.
Жоспардан тыс нұсқаманы тiркеу кезiнде оның жүргiзiлу себебi көрсетiледi.
Ұйымның еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау қызметi Нұсқама беруді тiркеу журналдарын нөмiрлейдi, тiгедi және жұмысты тiкелей басқарушыларға (ұста, цех бастығы) қолын қойғызып бередi.
52. Рұқсат беру наряды бойынша жұмыс жүргiзетiн қызметкерлерге жүргiзiлетiн мақсатты нұсқама рұқсат беру нарядында белгiленедi.
Қызметкерлердi еңбек қауiпсiздiгi
және еңбектi қорғау мәселелерi
бойынша оқыту, оларға нұсқама беру
және бiлiмдерiн тексеру
қағидалары мен мерзімдеріне
1-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
(ұйымның, кәсiпорынның атауы)
Қызметкерлерді кәсіптеріне сәйкес еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша бiлiмдерін тексеру жөнiндегi емтихан комиссиясы отырысының хаттамасы
20___ ж. «____» ____________
Мына құрамдағы комиссия:
Төраға   _____________________________________________________
лауазымы, Т.А.Ә.
Комиссия мүшелерi  ___________________________________________
лауазымы, Т.А.Ә.
20 ___ ж. «___»______________ №____ бұйрықтың негiзiнде
емтихан қабылдап, мынаны анықтады:__________________________________
бiлiмiн тексеру түрi (мерзімді, қайталама)
Тегi, аты, әкесiнiң аты
Ұйым атауы
Лауазымы
Бiлiмiн тексеру туралы белгi
(өттi, өтпедi)
Ескертпе
1
2
3
4
5
Комиссия төрағасы _____________________________ ______________
Т.А.Ә.                 қолы
Комиссия мүшелерi _____________________________ ______________
Т.А.Ә.                 қолы
_____________________________ ______________
Т.А.Ә.                 қолы
Қызметкерлердi еңбек қауiпсiздiгi
және еңбектi қорғау мәселелерi
бойынша оқыту, оларға нұсқама
беру және бiлiмдерiн тексеру
қағидалары мен мерзімдеріне
2-қосымша
Нысан
Мұқабасы
Еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша білімді, қағидаларды, нормалар мен нұсқаулықтарды тексеру жөніндегі
КУӘЛIК
Келесі парақтары
Азамат:         _____________________________________________________
Лауазымы:       _____________________________________________________
Жұмыс орны:     _____________________________________________________
__________________________ бойынша емтихан тапсырғаны туралы берiлдi.
Негiздеме: 20__ ж.___________ №____ хаттама
Емтихан комиссиясының төрағасы __________________ ____________
Т.А.Ә.        қолы             Комиссия мүшесi                __________________ ____________
Т.А.Ә.        қолы
м.о.
Емтихандарды қайта тапсырғаны туралы мәлiметтер
Лауазымы:       ________________________________________________
Жұмыс орны:     ________________________________________________
________________________ бойынша емтихан тапсырғаны туралы берілді.
Негiздеме: 20 __ ж._____________ №____ хаттама
Емтихан комиссиясының төрағасы ________________ ______________
Т.А.Ә.          қолы
Комиссия мүшесi                ________________ ______________
Т.А.Ә.           қолы
м.о.
Қызметкерлердi еңбек қауiпсiздiгi
және еңбектi қорғау мәселелерi
бойынша оқыту, оларға нұсқама
беру және бiлiмдерiн тексеру
қағидалары мен мерзімдеріне
3-қосымша
Нысан
Еңбек инспекциясы жөніндегі
жергілікті органның атауы
Қазақстан Республикасының мемлекеттік елтаңбасы
Оқу орталығының атауы
С Е Р Т И Ф И К А Т
«_______________________________________________________»
Т.А.Ә.
«_________________________»
курсы бойынша оқу бағдарламасын   успешно закончил (а)
өткендiгін куәландырады           программу обучения по курсу
«________________________»
Комиссия төрағасы ____________ ________ Оқу орталығының
Т.А.Ә       қолы   басшысы __________ _______
Т.А.Ә     қолы
_______________қаласы
20 __ ж.________________                Тiркеу №______________
Қызметкерлердi еңбек қауiпсiздiгi
және еңбектi қорғау мәселелерi
бойынша оқыту, оларға нұсқама
беру және бiлiмдерiн тексеру
қағидалары мен мерзімдеріне
4-қосымша
Нысан
Жұмыс орнында еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша нұсқама беруді тiркеу журналы
Мұқабасы
______________________________________________ ұйым, кәсiпорын
Басталуы: 20____ж.____________
Аяқталуы: 20____ж.____________
Келесi беттер
Күнi
Нұсқау берiлетiн адамның тегі, аты, әкесінің аты
Туған жылы
Нұсқау берiлетiн адамның кәсібі, лауазымы
Нұсқама түрi (алғашқы, жұмыс орнындағы, қайталама, жоспардан тыс)
Жоспардан тыс нұсқаманы жүргiзу себебi
Нұсқау берушiнiң тегі, аты-жөні, лауазымы
қолы
Нұсқау берушi
Нұсқау алушы
1
2
3
4
5
6
7
8
9