Об утверждении Правил заключения и типовой формы договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июля 2015 года № 137. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2015 года № 11974. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 26 мая 2023 года № 27.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.05.2023 № 27 (вводится в действие с 01.07.2023).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) Правила заключения договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) типовую форму договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов с единым накопительным пенсионным фондом согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 17.02.2021 № 33 (вводится в действие с 01.05.2021).
2. Признать утратившим силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 235 "Об утверждении Правил заключения и типовой формы договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8793, опубликованное 20 ноября 2013 года в газете "Юридическая газета" № 175 (2550).
3. Департаменту методологии контроля и надзора (Абдрахманов Н.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) совместно с Департаментом правового обеспечения (Досмухамбетов Н.М.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.

Ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартты жасасу қағидаларын және оның үлгілік нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 17 шілдедегі № 137 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 28 тамызда № 11974 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 26 мамырдағы № 27 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.05.2023 № 27 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартты жасау қағидалары;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорымен ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың үлгілік нысаны бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 17.02.2021 № 33 (01.05.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. "Ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасау қағидаларын және үлгі нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 тамыздағы № 235 қаулысының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8793 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2013 жылғы 19 қарашада № 174 (2375); 2013 жылғы 20 қарашада № 175 (2376) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Бақылау және қадағалау әдіснамасы департаменті (Әбдірахманов Н.А.) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Құқықтық қамтамасыз ету департаментімен (Досмұхамбетов Н.М.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.

4. Департаменту международных отношений и связей с общественностью (Казыбаев А.К.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Кожахметова К.Б.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
К. Келимбетов
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 17 июля 2015 года № 137
Правила заключения договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов
Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 17.02.2021 № 33 (вводится в действие с 01.05.2021).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила заключения договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов разработаны в соответствии со статьей 40 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" и определяют порядок заключения договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов.
Глава 2. Порядок заключения договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов
2. Вкладчик (получатель) считается присоединившимся к договору о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов со дня поступления первичной суммы добровольного пенсионного взноса или первичной суммы переведенных добровольных пенсионных накоплений или поступления невостребованной суммы гарантийного возмещения согласно Закону Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об обязательном гарантировании депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан".
3. Типовая форма договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов является договором присоединения, заключаемым вкладчиком (получателем) с единым накопительным пенсионном фондом или добровольным накопительным пенсионным фондом, условия которого принимаются вкладчиком (получателем) путем присоединения к предложенному договору.
4. Типовая форма договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов размещается на интернет - ресурсе Фонда.
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 17 июля 2015 года № 137
ТИПОВАЯ ФОРМА ДОГОВОРА
о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов
(договор присоединения)

4. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс департаменті (Қазыбаев А.Қ.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Қ.Б. Қожахметовке жүктелсін.
6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қ. Келімбетов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 17 шілдедегі
№ 137 қаулысына
1-қосымша
Ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартты жасау қағидалары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 17.02.2021 № 33 (01.05.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартты жасау қағидалары "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабына сәйкес әзірленді және ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартты жасау тәртібін айқындайды.
2-тарау. Ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартты жасау тәртібі
2. Салымшы (алушы) "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналастырылған депозиттерге міндетті кепілдік беру туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерікті зейнетақы жарнасының бастапқы сомасы немесе аударылған ерікті зейнетақы жинақтарының бастапқы сомасы түскен немесе кепілдік берілген өтемақының талап етілмеген сомасы түскен күннен бастап Ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартқа қосылған болып саналады.
3. Ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың үлгілік нысаны салымшының (алушының) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорымен немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорымен жасалатын қосылу шарты болып табылады, оның талаптарын салымшы (алушы) жалпы ұсынылған шартқа қосылу арқылы ғана қабылдайды..
4. Ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың үлгілік нысаны Қордың интернет-ресурсына орналастырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 17 шілдедегі
№ 137 қаулысына
2-қосымша
Ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы ШАРТТЫҢ ҮЛГІЛІК НЫСАНЫ (қосылу шарты)

Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 17.02.2021 № 33 (вводится в действие с 01.05.2021).
Договор о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов (договор присоединения) (далее – Договор) заключен между _________ (далее - Фонд) и вкладчиком добровольных пенсионных взносов (получателем пенсионных выплат за счет добровольных пенсионных взносов) (далее – Вкладчик (Получатель)) путем присоединения последнего к условиям Договора и устанавливает права, обязанности и ответственность сторон, а также иные особенности правоотношений между Фондом и Вкладчиком (Получателем).
1. Предмет Договора
1. В соответствии с Договором Вкладчик (Получатель) вносит добровольные пенсионные взносы, а Фонд обязуется их принимать и выполнять обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении и условиями Договора.
2. Договор является договором присоединения, заключаемым в соответствии с требованиями статьи 389 Гражданского кодекса Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее – Закон о пенсионном обеспечении), Пенсионных правил Фонда (по учету добровольных пенсионных взносов), утвержденных внутренним документом Фонда (далее – пенсионные правила Фонда).
Договор, пенсионные правила Фонда изменения и дополнения к ним размещаются на интернет-ресурсе Фонда и в филиалах Фонда в доступном для обозрения месте.
3. Открытие в Фонде индивидуального пенсионного счета для учета добровольных пенсионных взносов осуществляется на основании поступившей в Фонд первичной суммы добровольного пенсионного взноса от вкладчика добровольных пенсионных взносов, или суммы добровольных пенсионных накоплений Вкладчика (Получателя), переведенных из другого накопительного пенсионного фонда либо первичной невостребованной суммы гарантийного возмещения от организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об обязательном гарантировании депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан".
Вкладчик (Получатель) считается присоединившимся к Договору со дня зачисления на индивидуальный пенсионный счет для учета добровольных пенсионных взносов в Фонде суммы добровольного пенсионного взноса либо суммы перевода добровольных пенсионных накоплений вкладчика (получателя), либо первичной невостребованной суммы гарантийного возмещения.

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 17.02.2021 № 33 (01.05.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт (қосылу шарты) (бұдан әрі – Шарт) _________ (бұдан әрі - Қор) және ерікті зейнетақы жарналарының салымшысы (ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы төлемдерін алушы) (бұдан әрі – Салымшы (Алушы)) арасында соңғысының Шарттың талаптарына қосылуы арқылы жасалды және тараптардың құқықтарын, міндеттерін және жауапкершілігін, сондай-ақ Қордың және Салымшының (Алушының) арасындағы өзге де ерекшеліктерді белгілейді.
1. Шарттың мәні
1. Шарттың талаптарына сәйкес Салымшы (Алушы) ерікті зейнетақы жарналарын салады, ал Қор оларды қабылдауға және Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына және Шарттың талаптарына сәйкес міндеттерді орындауға міндеттенеді.
2. Шарт Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 389-бабының, "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңның (бұдан әрі – Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заң), Қордың ішкі құжаттарымен бекітілген Қордың зейнетақы қағидалары (ерікті зейнетақы жарналарын есепке алу бойынша) (бұдан әрі – Қордың зейнетақы қағидалары) талаптарына сәйкес жасалатын қосылу шарты болып табылады.
Шарт, Қордың зейнетақы қағидалары, оларға өзгерістер мен толықтырулар Қордың интернет-ресурсына және Қордың филиалдарында көрінетін қолжетімді жерге орналастырылады.
3. Қорда ерікті зейнетақы жарналарын есепке алу үшін жеке зейнетақы шотын ашу "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналастырылған депозиттерге міндетті кепілдік беру туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қорға түскен ерікті зейнетақы жарналары салымшысының ерікті зейнетақы жарнасының бастапқы сомасы немесе Салымшының (Алушының) басқа жинақтаушы зейнетақы қорынан аударылған ерікті зейнетақы жинақтарының сомалары не депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымнан бастапқы талап етілмеген кепілдік берілген өтем сомасы негізінде жүзеге асырылады.
Салымшы (Алушы) Қордағы ерікті зейнетақы жарналарын есепке алу үшін ерікті зейнетақы жарнасының сомасы не салымшының (алушының) ерікті зейнетақы жинақтарының сомасы не бастапқы талап етілмеген кепілдік берілген өтем сомасы жеке зейнетақы шотына есептелген күннен бастап Шартқа қосылған деп саналады.

2. Права и обязанности сторон
4. Фонд имеет право:
1) получать комиссионное вознаграждение за свою деятельность;
2) по вопросам, связанным с пенсионным обеспечением, представлять интересы Вкладчика (Получателя) в суде в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
3) осуществлять иные права, не ущемляющие и не ухудшающие права Вкладчика (Получателя), в соответствии с законодательством Республики Казахстан, Законом о пенсионном обеспечении, а также пенсионными правилами Фонда.
5. Фонд обязан:
1) принимать добровольные пенсионные взносы;
2) осуществлять пенсионные выплаты Вкладчику (Получателю) в соответствии с Договором и пенсионными правилами Фонда;
3) осуществлять индивидуальный учет пенсионных накоплений Вкладчика (Получателя) и произведенных ему пенсионных выплат;
4) без взимания платы предоставлять Вкладчику (Получателю) информацию о состоянии его пенсионных накоплений по его запросу на любую запрашиваемую дату с даты открытия индивидуального пенсионного счета, а также обеспечивать электронный и иные способы доступа к информации о его пенсионных накоплениях с учетом положений, предусмотренных статьей 57 Закона о пенсионном обеспечении. Если Вкладчиком является юридическое лицо (или физическое лицо), осуществляющее добровольные пенсионные взносы в пользу Получателя пенсионных выплат, Фонд имеет право представить Вкладчику информацию о состоянии пенсионных накоплений Получателя при наличии письменного согласия Получателя, оформленного в соответствии с требованиями гражданского законодательства Республики Казахстан;
5) оказывать Вкладчику (Получателю) безвозмездные консультационные услуги по вопросам функционирования накопительной пенсионной системы и деятельности по управлению инвестиционным портфелем;
6) обеспечивать конфиденциальность информации о состоянии пенсионных накоплений Вкладчика (Получателя);
7) нести ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении и пенсионных правил Фонда в соответствии с законами Республики Казахстан;
8) переводить пенсионные накопления Вкладчика (Получателя) в другой накопительный пенсионный фонд или страховую организацию в порядке, предусмотренном Законом о пенсионном обеспечении и нормативными правовыми актами уполномоченного органа;
9) в случаях наступления условий, установленных статьей 33 Закона о пенсионном обеспечении и гражданским законодательством Республики Казахстан, осуществить выплату пенсионных накоплений в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан, Законом о пенсионном обеспечении, Договором и пенсионными правилами Фонда;

2. Тараптардың құқықтары және міндеттері
4. Қордың:
1) өз қызметі үшін комиссиялық сыйақы алуға;
2) зейнетақымен қамсыздандыруға байланысты мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен сотта Салымшының (Алушының) мүдделерін білдіруге;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңға, сондай-ақ Қордың зейнетақы қағидаларына сәйкес Салымшының (Алушының) құқықтарына нұқсан келтірмейтін және нашарлатпайтын өзге құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
5. Қор:
1) ерікті зейнетақы жарналарын қабылдауға;
2) Шартқа және Қордың зейнетақы қағидаларына сәйкес Салымшыға (Алушыға) зейнетақы төлемдерін жүзеге асыруға;
3) Салымшының (Алушының) зейнетақы жинақтарының және оған төленген зейнетақы төлемдерінің жеке есебін жүзеге асыруға;
4) Салымшыға (Алушыға) оның сұратуы бойынша жеке зейнетақы шоты ашылған күннен бастап кез келген сұратылған күнгі жағдай бойынша оның зейнетақы жинақтарының жай-күйі туралы ақпаратты ақы алмай беруге, сондай-ақ Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 57-бабында көзделген ережелерді ескере отырып оның зейнетақы жинақтары туралы ақпаратқа электрондық және өзге тәсілмен қолжетімділікті қамтамасыз етуге міндетті. Егер Салымшы Зейнетақы төлемдерін алушының пайдасына ерікті зейнетақы жарналарын жүзеге асыратын заңды тұлға (немесе жеке тұлға) болып табылатын болса, Қор Қазақстан Республикасы азаматтық кодексінің талаптарына сәйкес ресімделген Алушының жазбаша келісімі болған кезде Алушының зейнетақы жинақтары туралы ақпаратты Салымшығы беруге құқылы;
5) Салымшыға (Алушыға) жинақтаушы зейнетақы жүйесінің жұмыс істеуі және инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызмет мәселелері бойынша өтеусіз консультациялық қызметтер көрсетуге;
6) Салымшының (Алушының) зейнетақы жинақтарының жай-күйі туралы ақпарат конфиденциалдылығын қамтамасыз етуге;
7) Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасын және Қордың зейнетақы қағидаларын бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершілік атқаруға;
8) Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңда және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген тәртіппен Салымшының (Алушының) зейнетақы жинақтарын басқа жинақтаушы зейнетақы қорын немесе сақтандыру ұйымына аударуға;
9) Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 33-бабында және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген талаптар басталған жағдайларда, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңда, Шартта және Қордың зейнетақы қағидаларында белгіленген тәртіппен зейнетақы жинақтарын төлеуді жүзеге асыруға;

10) в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня изменения своих реквизитов проинформировать об этом Вкладчика (Получателя) путем публикации объявления не менее чем в 2 (двух) периодических печатных изданиях на казахском и русском языках;
11) в случае изменения реквизитов Вкладчика (Получателя), влияющих на исполнение обязательств Фонда, внести соответствующие изменения в автоматизированную информационную систему на основании подтверждающих данное изменение документов и (или) сведений;
12) обеспечивать равные условия всем своим Вкладчикам (Получателям).
6. Вкладчик (Получатель) имеет право:
1) ознакомиться с пенсионными правилами Фонда;
2) получать информацию о состоянии своих пенсионных накоплений;
3) получать от Фонда безвозмездные консультационные услуги по вопросам функционирования накопительной пенсионной системы и деятельности по управлению инвестиционным портфелем;
4) переводить пенсионные накопления в другой накопительный пенсионный фонд или страховую организацию в порядке, предусмотренном Законом о пенсионном обеспечении и пенсионными правилами Фонда;
5) получать пенсионные выплаты из Фонда при возникновении права согласно статье 33 Закона о пенсионном обеспечении, гражданского законодательства Республики Казахстан в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан, Законом о пенсионном обеспечении, Договором и пенсионными правилами Фонда;
6) завещать свои пенсионные накопления в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан;
7) обжаловать в судебном порядке решения, действия (бездействие) Фонда;
8) осуществлять иные права согласно законодательству Республики Казахстан.
7. Вкладчик (Получатель) обязан:
1) сообщать Фонду обо всех изменениях, влияющих на выполнение обязательств Фонда, в течение 10 (десяти) календарных дней со дня их наступления с представлением подтверждающих документов.
К изменениям, влияющим на выполнение обязательств Фонда, относятся изменение:
телефонного номера абонентского устройства сотовой связи, электронного адреса (e-mail), ранее представленные в Фонд;
банковских реквизитов получателя пенсионных выплат, представленных в Фонд в целях получения пенсионных выплат;
2) обеспечить сохранность и конфиденциальность личных параметров, применяемых для получения информации о состоянии пенсионных накоплений (логин, пароль, электронный адрес, номер телефона, другое);
3) нести ответственность за использование личных параметров, применяемых для получения информации о состоянии пенсионных накоплений (логин, пароль, электронный адрес, номер телефона, другое) третьими лицами, которые получили доступ к ним в результате умышленных и/или неумышленных действий;

10) өзінің деректемелері өзгерген күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде бұл туралы Салымшыға (Алушыға) қазақ тіліндегі және орыс тіліндегі кемінде 2 (екі) мерзімді баспа басылымында хабарландыру жариялау арқылы хабарлар етуге;
11) Салымшының (Алушының) деректемелері Қордың міндеттемелерді орындауына әсер ететіндей өзгерген жағдайда, осы өзгерістерді растайтын құжаттардың және (немесе) мәліметтердің негізінде автоматтандырылған ақпараттық жүйеге тиісті өзгерістер енгізуге;
12) Өзінің Салымшыларын (Алушыларын) тең жағдайлармен қамтамасыз етуге міндетті.
6. Салымшының (Алушының):
1) Қордың зейнетақы қағидаларымен танысуға;
2) өзінің зейнетақы жинақтарының жай-күйі туралы ақпарат алуға;
3) Қордан жинақтаушы зейнетақы жүйесінің жұмыс істеуі және инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызмет мәселелері бойынша өтеусіз консультациялық қызметтер алуға;
4) Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңда және Қордың зейнетақы қағидаларында көзделген тәртіппен зейнетақы жинақтарын басқа жинақтаушы зейнетақы қорын немесе сақтандыру ұйымына аударуға;
5) Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 33-бабына, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес құқықтар туындаған кезде, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңда, Шартта және Қордың зейнетақы қағидаларында белгіленген тәртіппен зейнетақы төлемдерін алуға;
6) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен өзінің зейнетақы жинақтарын мұраға қалдыруға;
7) Қордың шешімдері, әрекеті (әрекетсіздігі) бойынша сот тәртібімен шағым жасауға;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
7. Салымшы (Алушы):
1) Қордың міндеттемелерін орындауға әсер ететін барлық өзгерістер туралы олар басталған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде растайтын құжаттарды ұсына отырып, Қорға хабарлауға міндетті.
Қордың міндеттемелерін орындауға әсер ететін өзгерістерге мыналар:
ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының телефон нөмірінің, бұрын қорға ұсынылған электрондық мекенжайдың (e-maіl);
зейнетақы төлемдерін алу мақсатында Қорға ұсынылған зейнетақы төлемдерін алушының банктік деректемелерінің өзгеруі жатады.
2) зейнетақы жинақтарының жай-күйі туралы ақпарат алу үшін қолданылатын жеке өлшемдердің (логин, пароль, электрондық мекенжай, телефон нөмірі және т. б.) сақталуын және құпиялылығын қамтамасыз етуге;
3) қасақана және/немесе абайсызда әрекет ету нәтижесінде оларға қол жеткізген үшінші тұлғалардың зейнетақы жинақтарының жай-күйі туралы ақпарат (логин, пароль, электрондық мекенжай, телефон нөмірі және т. б.) алу үшін қолданылатын жеке өлшемдерді пайдаланғаны үшін жауапкершілік алуға;

4) выполнять иные обязательства в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
3. Порядок и условия внесения добровольных пенсионных взносов, осуществления переводов пенсионных накоплений и пенсионных выплат
8. Вкладчик (Получатель) самостоятельно определяет размер и периодичность уплаты добровольных пенсионных взносов по Договору, за исключением Получателя, являющегося физическим лицом, в пользу которого осуществляются добровольные пенсионные взносы юридическим лицом (или физическим лицом), не являющимся Получателем.
9. Пенсионные выплаты производятся в соответствии со статьей 33 Закона о пенсионном обеспечении. Порядок получения пенсионных выплат определяется Получателем самостоятельно в соответствии с пенсионными правилами Фонда.
10. Порядок и условия перевода пенсионных накоплений в другой накопительный пенсионный фонд или страховую организацию предусмотрен Законом о пенсионном обеспечении и пенсионными правилами Фонда.
4. Порядок представления Фондом информации о состоянии пенсионных накоплений Вкладчика (Получателя)
11. Информация о состоянии пенсионных накоплений, предоставляемая Фондом Вкладчику (Получателю), в том числе через интернет-ресурс Фонда и веб-портал "электронного правительства" включает сведения о:
1) сумме пенсионных накоплений по состоянию на начало и конец запрашиваемого периода;
2) сумме начисленного инвестиционного дохода по состоянию на начало и конец запрашиваемого периода;
3) величине комиссионного вознаграждения от пенсионных активов;
4) сумме пенсионных взносов, пени, переводов, выплат пенсионных накоплений и (или) удержанного индивидуального подоходного налога с указанием дат в течение запрашиваемого периода;
5) сумме иных операций, отражающихся на индивидуальном пенсионном счете по учету добровольных пенсионных взносов Вкладчика (Получателя), с указанием дат в течение запрашиваемого периода.
12. Если иное не указано в запросе Вкладчика (Получателя), предоставляемая Фондом информация по запросу Вкладчика (Получателя) на любую запрашиваемую им дату включает в себя сведения, перечисленные в пункте 11 Договора, составленные по состоянию на начало и конец запрашиваемого периода.
13. Информирование Вкладчика (Получателя) о состоянии его пенсионных накоплений по его запросу на любую запрашиваемую дату производится Фондом без взимания платы.
14. По заявлению Вкладчика (Получателя) информирование проводится через средства связи (почта, электронная почта и другие средства связи, предусмотренные пенсионными правилами Фонда) или при личном обращении Вкладчика (Получателя).

4) Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес өзге де міндеттемелерді орындауға міндетті.
3. Ерікті зейнетақы жарналарын енгізу, зейнетақы жинақтары мен зейнетақы төлемдерін аударуды жүзеге асыру тәртібі мен талаптары
8. Салымшы (Алушы) жеке тұлға болып табылатын Алушыны қоспағанда, Шарт бойынша ерікті зейнетақы жарналарының мөлшері мен төлеу кезеңділігін дербес айқындайды, оның пайдасына Алушы болып табылмайтын заңды тұлғаның (немесе жеке тұлғаның) ерікті зейнетақы жарналары жүзеге асырылады.
9. Зейнетақы төлемдері Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 33-бабына сәйкес жүргізіледі. Зейнетақы төлемдерін алу тәртібін Алушы Қордың зейнетақы қағидаларына сәйкес дербес айқындайды.
10. Зейнетақы жинақтарын басқа жинақтаушы зейнетақы қорына немесе сақтандыру ұйымына аударудың тәртібі мен талаптары Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңда және Қордың зейнетақы қағидаларында көзделген.
4. Қордың Салымшының (Алушының) зейнетақы жинақтарының жай-күйі туралы ақпарат ұсыну тәртібі
11. Қор Салымшыға (Алушыға), оның ішінде Қордың интернет-ресурсы және "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы берілетін зейнетақы жинақтарының жай-күйі туралы ақпарат:
1) сұрау салынатын кезеңнің басындағы және соңындағы жағдай бойынша зейнетақы жинақтарының сомасы;
2) сұрау салынатын кезеңнің басындағы және соңындағы жағдай бойынша есептелген инвестициялық кіріс сомасы;
3) зейнетақы активтерінен комиссиялық сыйақының мөлшері;
4) сұратылған кезең ішіндегі күндерді көрсете отырып, зейнетақы жарналарының, өсімпұлдардың, аударымдардың, зейнетақы жинақтары төлемдерінің және (немесе) ұсталған жеке табыс салығының сомасы;
5) сұратылатын кезең ішіндегі күндерді көрсете отырып, Салымшының (Алушының) ерікті зейнетақы жарналарын есепке алу бойынша жеке зейнетақы шотында көрсетілетін өзге де операциялардың сомасы туралы ақпаратты қамтиды.
12. Егер Салымшының (Алушының) сұрау салуында өзгеше көрсетілмесе, Салымшының (Алушының) сұрау салуы бойынша ол сұратқан кез келген күнге Қор ұсынатын ақпарат Шарттың 11-тармағында санамаланған, сұрау салынатын кезеңнің басындағы және соңындағы жағдай бойынша жасалған мәліметтерді қамтиды.
13. Қор Салымшыны (Алушыны) оның сұрау салуы бойынша оның зейнетақы жинақтарының жай-күйі туралы кез келген сұратылған күнге хабардар етуді өтемақысыз жүргізеді.
14. Салымшының (Алушының) өтініші бойынша хабардар ету байланыс құралдары (пошта, электрондық пошта және Қордың зейнетақы қағидаларында көзделген басқа да байланыс құралдары) арқылы немесе Салымшы (Алушы) жеке өтініш жасаған кезде жүргізіледі.

5. Рассмотрение обращения Вкладчика (Получателя)
15. Вкладчик (Получатель) обращается в Фонд с обращением в письменной, устной форме либо в форме электронного документа, заверенного своей электронной цифровой подписью, в виде:
1) заявления Вкладчика (Получателя) о содействии в реализации его прав и свобод или прав и свобод других лиц либо сообщения о нарушении законодательства о пенсионном обеспечении в Республике Казахстан, недостатках в работе Фонда, должностных лиц, либо критики их деятельности;
2) жалобы Вкладчика (Получателя) о нарушении прав, свобод и законных интересов, неправомерных действиях или бездействии работников Фонда и иных лиц;
3) запроса Вкладчика (Получателя) о представлении информации в рамках Договора;
4) иной формы обращения, предусмотренной Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.09.2022 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Рассмотрение обращений Вкладчика (Получателя) осуществляется в порядке и сроки, установленные Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан и Договором.
Сноска. Пункт 16 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.09.2022 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Комиссионное вознаграждение Фонда
17. Величина комиссионного вознаграждения Фонда устанавливается в размере ____ процента в месяц от пенсионных активов.
7. Ответственность сторон в случае невыполнения обязательств
18. За неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств, принятых по Договору, стороны несут ответственность в порядке, установленном Договором и гражданским законодательством Республики Казахстан.
19. В случае задержки по вине Фонда переводов пенсионных накоплений в другой накопительный пенсионный фонд или страховую организацию, Фонд обязан уплатить пеню на сумму пенсионных накоплений, подлежащих переводу в пользу Вкладчика (Получателя) в размере 1,5-кратной базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан за каждый день просрочки (включая день перевода).
20. За несвоевременное осуществление пенсионных выплат Фонд обязан уплатить пеню на сумму выплат в пользу лица, чьи права нарушены, в размере 1,5-кратной базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан за каждый день просрочки (включая день выплаты).

5. Салымшының (Алушының) өтінішін қарау
15. Салымшы (Алушы) Қорға жазбаша, ауызша нысанда не өзінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында мынадай түрде:
1) Салымшының (Алушының) өз құқықтары мен бостандықтарын немесе басқа адамдардың құқықтары мен бостандықтарын іске асыруда жәрдем көрсету туралы өтініші не Қазақстан Республикасындағы зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнаманың бұзылуы, Қордың, лауазымды адамдардың жұмысындағы кемшіліктер не олардың қызметін сынау туралы хабарламасы;
2) Салымшының (Алушының) құқықтарының, бостандықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуы, Қор қызметкерлері мен өзге де адамдардың құқыққа қарсы әрекеттері немесе әрекетсіздігі туралы шағымдары;
3) Салымшының (Алушының) Шарт шеңберінде ақпарат беру туралы сұрау салуы;
4) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде көзделген өтініштің өзге де нысаны түрінде өтініш жасайды.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.09.2022 № 66 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Салымшының (Алушының) өтініштерін қарау Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде және Шартта белгіленген тәртіппен және мерзімде жүзеге асырылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.09.2022 № 66 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Қордың комиссиялық сыйақысы
17. Қордың комиссиялық сыйақы шамасы зейнетақы активтерінің бір айдағы ____ пайыз мөлшерінде белгіленеді.
7. Міндеттемелер орындалмаған жағдайда тараптардың жауапкершілігі
18. Шарт бойынша қабылданған міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін тараптар Шартта және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен жауап береді.
19. Қордың кінәсінен зейнетақы жинақтарын басқа жинақтаушы зейнетақы қорына немесе сақтандыру ұйымына аудару кешіктірілген жағдайда Қор Салымшының (Алушының) пайдасына Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 1,5 есе базалық мөлшерлемесінің мөлшерінде аударылатын зейнетақы жинақтары сомасына әрбір кешіктірілген күн үшін (аудару күнін қосқанда) өсімпұл төлеуге міндетті.
20. Зейнетақы төлемдерін уақтылы жүзеге асырмағаны үшін Қор құқықтары бұзылған тұлғалардың пайдасына төлемдерді Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 1,5 есе базалық мөлшерлемесінің мөлшерінде әрбір кешіктірілген күн үшін (төлем күнін қоса алғанда) өсімпұл төлеуге міндетті.

21. Уплата пени не освобождает Фонд от исполнения обязательств по переводу пенсионных накоплений (осуществлению пенсионных выплат).
22. Вопросы ответственности, не урегулированные Договором, регламентируются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
8. Ответственность сторон в случае невыполнения обязательств вследствие непреодолимой силы
23. Стороны Договора освобождаются от ответственности за частичное или полное неисполнение обязательств по Договору, если надлежащее исполнение оказалось невозможным вследствие обстоятельств непреодолимой силы.
24. Обстоятельствами непреодолимой силы являются пожары, наводнения, землетрясения, стихийные бедствия, блокады, забастовки, военные действия, террористические акты и иные подобные обстоятельства, которые стороны не могли предвидеть и которые непосредственно повлияли на исполнение Договора.
25. По запросу Вкладчика (Получателя) Фонд представляет копии документов, подтверждающих возникновение обстоятельств, указанных в пункте 23 Договора.
9. Порядок и условия изменения или расторжения Договора
26. В случае внесения изменений и дополнений в Договор, Фонд информирует о таких изменениях и дополнениях Вкладчика (Получателя) путем размещения указанных изменений и дополнений, а также обновленной редакции Договора на интернет-ресурсе Фонда и в филиалах Фонда в доступном для обозрения месте.
27. Договор прекращает свое действие по истечении 1 (одного) месяца при условии отсутствия пенсионных накоплений.
10. Заключительные положения
28. Неурегулированные споры сторон по Договору разрешаются в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
29. Стороны обязуются соблюдать законодательство Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, касающееся предмета Договора и регулирующее отношения сторон по Договору.
30. Договор составлен на казахском и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу.

21. Өсімпұлды төлеу Қорды зейнетақы жинақтарын аудару (зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру) бойынша міндеттерін орындаудан босатпайды.
22. Шартпен реттелмеген жауапкершілік мәселелері Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес регламенттеледі.
8. Тараптардың дүлей күш салдарынан міндеттемелерді орындамаған жағдайда жауапкершілігі
23. Шарттың тараптары, дүлей күш жағдайларына байланысты міндеттемелерді тиісінше орындау мүмкін болмаған жағдайда, Шарт бойынша міндеттемелерді ішінара немесе толық орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
24. Дүлей күш жағдайлары өрт, су тасқыны, жер сілкінісі, табиғи апаттар, қоршаулар, ереуілдер, әскери қимылдар, террористік актілер және оларды тараптар болжай алмаған және Шарттың орындалуына тікелей әсер еткен басқа да осыған ұқсас жағдайлар болып табылады.
25. Салымшының (Алушының) сұратуы бойынша Қор Шарттың 23-тармағында көрсетілген мән-жайлардың туындағанын растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
9. Шартты өзгерту немесе бұзу тәртібі мен шарттары
26. Шартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда, Қор Салымшыға (Алушыға) осындай өзгерістер мен толықтырулар туралы, көрсетілген өзгерістер мен толықтыруларды, сондай-ақ Шарттың жаңартылған редакциясын Қордың интернет-ресурсында және Қор филиалдарында көрінетін қолжетімді жерде орналастыру арқылы хабарлайды.
27. Шарттың қолданысы зейнетақы жинақтары болмаған жағдайда 1 (бір) ай өткеннен кейін тоқтатылады.
10. Қорытынды ережелер
28. Тараптардың Шарт бойынша реттелмеген даулары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының соттары қарайды.
29. Тараптар Шарттың мәніне қатысты және Шарт бойынша тараптардың қатынастарын реттейтін Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасын сақтауға міндеттенеді.
30. Шарт заң күші бірдей қазақ және орыс тілдерінде жасалған.