Об утверждении минимальных социальных стандартов в сферах труда и социального обеспечения
Приказ и.о. Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 июля 2015 года № 631. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2015 года № 11975.
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.07.2019 № 387 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.08.2022 № 309 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) минимальный социальный стандарт "Минимальный размер месячной заработной платы" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) минимальный социальный стандарт "Продолжительность ежедневной работы (рабочей смены)" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) минимальный социальный стандарт "Основной оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск" согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) минимальный социальный стандарт "Величина прожиточного минимума" согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) минимальный социальный стандарт "Размер минимальной пенсии" согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) минимальный социальный стандарт "Гарантированный объем специальных социальных услуг" согласно приложению 6 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.07.2019 № 387 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан".
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на ответственного секретаря Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Курмангалиеву А.Д.

Еңбек және әлеуметтік қамсыздандыру салаларындағы ең төмен әлеуметтік стандарттарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 2015 жылғы 29 шілдедегі № 631 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 28 тамызда № 11975 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.07.2019 № 387 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 12.08.2022 № 309 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мынадай:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Айлық жалақының ең төмен мөлшері" ең төмен әлеуметтік стандарты;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Күнделікті жұмыстың (жұмыс ауысымының) ұзақтығы" ең төмен әлеуметтік стандарты;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Жыл сайынғы негізгі ақылы еңбек демалысы" ең төмен әлеуметтік стандарты;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасы" ең төмен әлеуметтік стандарты;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Ең төмен зейнетақы мөлшері" ең төмен әлеуметтік стандарты;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес "Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің кепілдік берілген көлемі" ең төмен әлеуметтік стандарты бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.07.2019 № 387 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің жауапты хатшысы А.Д. Құрманғалиеваға жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Б. Нурымбетов
Приложение 1
к приказу исполняющего
обязанности Министра
здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
от 29 июля 2015 года № 631
Минимальный социальный стандарт "Минимальный размер месячной заработной платы"
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.08.2022 № 309 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Наименование центрального государственного органа, разрабатывающего и утверждающего минимальный социальный стандарт:
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
2. Категории лиц, имеющих право на минимальный социальный стандарт по нормам/нормативам:
физические лица, состоящие в трудовых отношениях с работодателем и непосредственно выполняющие работу по трудовому договору.
3. Нормы и нормативы минимального социального стандарта:
№ п/п
Наименование нормы/норматива
Нормативный правовой акт, регулирующий норму/норматив
Размер нормы/ норматива
1
2
3
4
1
Минимальный размер месячной заработной платы
Статья 103 Трудового кодекса Республики Казахстан,
Закон Республики Казахстан о республиканском бюджета на соответствующий финансовый год
1. Размер месячной заработной платы работника устанавливается дифференцированно в зависимости от квалификации работника, сложности, количества и качества выполняемой работы, а также условий труда. Размер месячной заработной платы максимальным размером не ограничивается.
2. Минимальный размер месячной заработной платы, устанавливается ежегодно Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год не ниже прожиточного минимума и не включает в себя доплат и надбавок, компенсационных и социальных выплат, премий и других стимулирующих выплат и выплачивается пропорционально отработанному времени.
Приложение 2 к
приказу исполняющего
обязанности Министра
здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 29 июля 2015 года № 631
Минимальный социальный стандарт
"Минимальный стандарт оплаты труда"
Сноска. Приложение 2 исключено приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.07.2019 № 387 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к приказу исполняющего
обязанности Министра
здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
от 29 июля 2015 года № 631
Минимальный социальный стандарт "Продолжительность ежедневной работы (рабочей смены)"

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрінің міндетін атқарушы
Б. Нұрымбетов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 29 шілдедегі
№ 631 бұйрығына 1-қосымша
Ең төмен әлеуметтік стандарты "Айлық жалақының ең төмен мөлшері"
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 12.08.2022 № 309 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Ең төмен әлеуметтік стандартты әзірлейтін және бекітетін орталық мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі.
2. Нормалар/нормативтер бойынша ең төмен әлеуметтік стандартқа құқығы бар тұлғалардың санаттары:
жұмыс берушімен еңбек қатынастарында болатын және жұмысты тікелей жеке еңбек шарты бойынша орындайтын жеке тұлғалар.
3. Ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері:
№ р/с
Норманың/нормативтің атауы
Норманы/нормативті реттейтін нормативтiк құқықтық акт
Норманың/ нормативтің мөлшері
1
2
3
4
1
Айлық жалақының ең төмен мөлшері
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 103-бабы, тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңы
ЕТДШ жыл сайын инфляцияның болжамдық деңгейі ескеріле отырып айқындалатын және тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін ең төмен күнкөріс деңгейінің нормативін қамтиды және мыналарды: 1) мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін; 2) мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды, мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақыны;
3) күтімді жүзеге асыратын адамға арнаулы мемлекеттік жәрдемақыны белгілеу үшін негіз болып табылады. ЕТДШ мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган азық-түлік себетінің құны (бұдан әрі - АСҚ) мен азық-түлік емес тауарлар мен қызметтерге жұмсалатын шығыстарын (бұдан әрі - АЕТҚ) қосып мынадай формула бойынша есептейді: ЕТКД = АСҚ + АЕТҚ.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 29 шілдедегі
№ 631 бұйрығына 2-қосымша
"Еңбекке ақы төлеудің ең төмен стандарты" ең төмен әлеуметтік стандарты
Ескерту. Стандарт алып тасталды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.07.2019 № 387 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 29 шілдедегі
№ 631 бұйрығына 3-қосымша
Ең төмен әлеуметтік стандарты "Күнделікті жұмыстың (жұмыс ауысымының) ұзақтығы"

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.08.2022 № 309 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Наименование центрального государственного органа, разрабатывающего и утверждающего минимальный социальный стандарт:
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
2. Категории лиц, имеющих право на минимальный социальный стандарт по нормам/нормативам:
физические лица, состоящие в трудовых отношениях с работодателем и непосредственно выполняющие работу по трудовому договору;
физические лица, состоящие в трудовых отношениях с работодателем и непосредственно выполняющие работу по трудовому договору по графику сменности;
работники, не достигшие восемнадцатилетнего возраста;
работники, занятые на тяжелых работах, работах с вредными и (или) опасными условиями труда;
работники с инвалидностью первой и второй групп.
3. Нормы и нормативы минимального социального стандарта:
№ п/п
Наименование нормы/норматива
Нормативный правовой акт, регулирующий норму/норматив
Размер нормы/ норматива
1
2
3
4
1
Продолжительность ежедневной работы (рабочей смены)
Пункт 1 статьи 68 и пункт 4 статьи 71 Трудового кодекса Республики Казахстан
Продолжительность ежедневной работы не может превышать 8 часов;
Нормальная продолжительность рабочего времени не должна превышать 40 часов в неделю
Статья 73 Трудового кодекса Республики Казахстан
В соответствии с графиками сменности, утвержденными работодателем
Статья 69 Трудового кодекса Республики
Для возраста от четырнадцати до шестнадцати лет – не более 24 часов в неделю;
для работников в возрасте от шестнадцати до восемнадцати лет – не более 36 часов в неделю
Статья 69 Трудового кодекса Республики Казахстан
Не более 36 часов в неделю согласно Списку производств, цехов, профессий и должностей, перечню тяжелых работ, работ с вредными и (или) опасными условиями труда
Статья 69 Трудового кодекса Республики Казахстан
Не более 36 часов в неделю.
Продолжительность ежедневной работы (рабочей смены) работников-инвалидов первой и второй групп не может превышать семь часов
Приложение 4
к приказу исполняющего
обязанности Министра
здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
от 29 июля 2015 года № 631
Минимальный социальный стандарт "Основной оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск"
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.08.2022 № 309 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 12.08.2022 № 309 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Ең төмен әлеуметтік стандартты әзірлейтін және бекітетін орталық мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі.
2. Нормалар/нормативтер бойынша ең төмен әлеуметтік стандартқа құқығы бар тұлғалардың санаттары:
жұмыс берушімен еңбек қатынастарында болатын және жұмысты тікелей жеке еңбек шарты бойынша орындайтын жеке тұлғалар;
жұмыс берушімен еңбек қатынастарында болатын және ауысымдық кесте бойынша жұмысты тікелей жеке еңбек шарты бойынша орындайтын жеке тұлғалар;
он сегіз жасқа толмаған жұмыскерлер;
ауыр жұмыстарда, еңбек жағдайлары зиянды және (немесе) қауіпті жұмыстарда істейтін жұмыскерлер;
бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар жұмыскерлер.
3. Ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері:
№ р/с
Норманың/нормативтің атауы
Норманы/нормативті реттейтін нормативтiк құқықтық акт
Норманың/ нормативтің мөлшері
1
2
3
4
1
Күнделікті жұмыстың (жұмыс ауысымының) ұзақтығы
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 103-бабы, тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңы
Күнделікті жұмыстың ұзақтығы 8 сағаттан аспайды.
Жұмыс уақытының қалыпты ұзақтығы аптасына 40 сағаттан аспауға тиіс
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 73-бабы
Жұмыс беруші бекіткен ауысым кестелеріне сәйкес
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 69-бабы
Он төрт жастан он алты жасқа дейінгі жұмыскерлер үшін - аптасына 24 сағаттан аспайтын;
он алты жастан он сегіз жасқа дейінгі жұмыскерлер үшін - аптасына 36 сағаттан аспайтын жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығы белгіленеді
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 69-бабы
Өндірістердің, цехтардың, кәсіптер мен лауазымдардың тізіміне, ауыр жұмыстардың, еңбек жағдайлары зиянды және (немесе) қауіпті жұмыстардың тізбесіне сәйкес аптасына 36 сағаттан аспайтын жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығы белгіленеді.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 69-бабы
Аптасына 36 сағаттан аспайтын жұмыс. Бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар жұмыскердің күнделік жұмысының (жұмыс ауысымының) ұзақтығы 7 сағаттан аспауға тиіс
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 29 шілдедегі
№ 631 бұйрығына 4-қосымша
Ең төмен әлеуметтік стандарты "Жыл сайынғы негізгі ақылы еңбек демалысы"
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 12.08.2022 № 309 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Наименование центрального государственного органа, разрабатывающего и утверждающего минимальный социальный стандарт:
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
2. Категории лиц, имеющих право на минимальный социальный стандарт по нормам/нормативам:
физические лица, состоящие в трудовых отношениях с работодателем и непосредственно выполняющие работу по трудовому договору.
3. Нормы и нормативы минимального социального стандарта:
№ п/п
Наименование нормы/норматива
Нормативный правовой акт, регулирующий норму/норматив
Размер нормы/ норматива
1
2
3
4
1
Основной оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск
Статья 88 Трудового кодекса Республики Казахстан
Основной оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск работникам предоставляется продолжительностью двадцать четыре календарных дня, если большее количество дней не предусмотрено настоящим Кодексом, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, трудовым, коллективным договорами и актами работодателя
Приложение 5
к приказу исполняющего
обязанности Министра
здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
от 29 июля 2015 года № 631
Минимальный социальный стандарт "Величина прожиточного минимума"
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.08.2022 № 309 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Наименование центрального государственного органа, разрабатывающего и утверждающего минимальный социальный стандарт:
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
2. Категории лиц, имеющих право на минимальный социальный стандарт по нормам/нормативам:
физические лица.
3. Нормы и нормативы минимального социального стандарта:
№ п/п
Наименование нормы/норматива
Нормативный правовой акт, регулирующий норму/норматив
Размер нормы/ норматива
1
2
3
4
1
Величина прожиточного минимума (далее – ВПМ)
Статья 17 Закона Республики Казахстан "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях", Закон Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год
1. ВПМ определяется и устанавливается ежегодно с учетом прогнозного уровня инфляции законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, и является основой для установления: 1) государственной базовой пенсионной выплаты; 2) государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца, матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью);
3) специальное государственное пособие лицу, осуществляющему уход. ВПМ рассчитывается уполномоченным органом в области государственной статистики путем сложения стоимости продовольственной корзины (далее - СПК) и расходов на непродовольственные товары (далее - РНТ) и услуги по формуле: ВПМ=СПК+РНТ.
Приложение 6
к приказу исполняющего
обязанности Министра
здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
от 29 июля 2015 года № 631
Минимальный социальный стандарт "Размер минимальной пенсии"

1. Ең төмен әлеуметтік стандартты әзірлейтін және бекітетін орталық мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі.
2. Нормалар/нормативтер бойынша ең төмен әлеуметтік стандартқа құқығы бар тұлғалардың санаттары:
жұмыс берушімен еңбек қатынастарында болатын және жұмысты тікелей жеке еңбек шарты бойынша орындайтын жеке тұлғалар.
3. Ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері:
№ р/с
Норманың/нормативтің атауы
Норманы/нормативті реттейтін нормативтiк құқықтық акт
Норманың/ нормативтің мөлшері
1
2
3
4
1
Жыл сайынғы негізгі ақылы еңбек демалысы
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 88-бабы
Егер қызметкерлердің жекелеген санаттары үшін басқа нормативтік құқықтық актілерде, еңбек шартында, ұжымдық шартта және жұмыс берушінің актілерінде көп күн саны көзделмесе, қызметкерлерге ұзақтығы күнтізбелік жиырма төрт күн болатын жыл сайынғы негізгі ақылы еңбек демалысы беріледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 29 шілдедегі
№ 631 бұйрығына 5-қосымша
Ең төмен әлеуметтік стандарты "Ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасы"
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 12.08.2022 № 309 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Ең төмен әлеуметтік стандартты әзірлейтін және бекітетін орталық мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі.
2. Нормалар/нормативтер бойынша ең төмен әлеуметтік стандартқа құқығы бар тұлғалардың санаттары:
жеке тұлғалар.
3. Ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері:
№ р/с
Норманың/нормативтің атауы
Норманы/нормативті реттейтін нормативтiк құқықтық акт
Норманың/ нормативтің мөлшері
1
2
3
4
1
Ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасы (бұдан әрі - ЕТДШ)
"Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабы, тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңы
ЕТДШ жыл сайын инфляцияның болжамдық деңгейі ескеріле отырып айқындалатын және тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін ең төмен күнкөріс деңгейінің нормативін қамтиды және мыналарды:
1) мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін;
2) мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды белгілеу үшін негіз болып табылады.
ЕТДШ мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган азық-түлік себетінің құны (бұдан әрі - АСҚ) мен азық-түлік емес тауарлар мен қызметтерге жұмсалатын шығыстарын (бұдан әрі - АЕТҚ) қосып мынадай формула бойынша есептейді:
ЕТКД = АСҚ + АЕТҚ.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 29 шілдедегі
№ 631 бұйрығына 6-қосымша
Ең төмен әлеуметтік стандарты "Ең төмен зейнетақы мөлшері"

Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.08.2022 № 309 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Наименование центрального государственного органа, разрабатывающего и утверждающего минимальный социальный стандарт:
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
2. Категории лиц, имеющих право на минимальный социальный стандарт по нормам/нормативам:
граждане Республики Казахстан, иностранцы и лица без гражданства, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан.
3. Нормы и нормативы минимального социального стандарта:
№ п/п
Наименование нормы/норматива
Нормативный правовой акт, регулирующий норму/норматив
Размер нормы/ норматива
1
2
3
4
1
Размер минимальной пенсии
Закон Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год,
Закон Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан"
Размер минимальной пенсии устанавливается ежегодно законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Приложение 7
к приказу исполняющего
обязанности Министра
здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
от 29 июля 2015 года № 631
Минимальный социальный стандарт "Гарантированный объем специальных социальных услуг"
Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.08.2022 № 309 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Наименование центрального государственного органа, разрабатывающего и утверждающего минимальный социальный стандарт:
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
2. Категории лиц, имеющих право на минимальный социальный стандарт по нормам/нормативам:
лицо (семья) находящееся в трудной жизненной ситуации.
3. Нормы и нормативы минимального социального стандарта:
№ п/п
Наименование нормы/норматива
Нормативный правовой акт, регулирующий норму/норматив
Размер нормы/ норматива
1
2
3
4
1
Гарантированный объем специальных социальных услуг
Статья 21 Закона Республики Казахстан "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях"
1. Гарантированный объем специальных социальных услуг предоставляется лицам (семьям) со стойкими нарушениями функций организма, обусловленными физическими и (или) умственными возможностями, и (или) лицам без определенного места жительства, а также лицам (семьям), неспособным к самообслуживанию в связи с преклонным возрастом, из числа следующих получателей услуг:

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 12.08.2022 № 309 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Ең төмен әлеуметтік стандартты әзірлейтін және бекітетін орталық мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі.
2. Нормалар/нормативтер бойынша ең төмен әлеуметтік стандартқа құқығы бар тұлғалардың санаттары:
Қазақстан Республикасының азаматтары, Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар.
3. Ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері:
№ р/с
Норманың/нормативтің атауы
Норманы/нормативті реттейтін нормативтiк құқықтық акт
Норманың/ нормативтің мөлшері
1
2
3
4
1
Ең төмен зейнетақы мөлшері
Тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
Ең төмен зейнетақының мөлшері жыл сайын тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленеді
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 29 шілдедегі
№ 631 бұйрығына 7-қосымша
Ең төмен әлеуметтік стандарты "Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің кепілдік берілген көлемі"
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 12.08.2022 № 309 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Ең төмен әлеуметтік стандартты әзірлейтін және бекітетін орталық мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі.
2. Нормалар/нормативтер бойынша ең төмен әлеуметтік стандартқа құқығы бар тұлғалардың санаттары:
өмірлік қиын жағдайда жүрген адам (отбасы).
3. Ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері:
№ р/с
Норманың/нормативтің атауы
Норманы/нормативті реттейтін нормативтiк құқықтық акт
Норманың/ нормативтің мөлшері
1
2
3
4
1
Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің кепілдік берілген көлемі
"Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 21 бабы
1. Арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілдік берілген көлемі қызмет алушылардың мынадай:

1) дети с инвалидностью с психоневрологическими патологиями;
2) дети с инвалидностью с нарушениями опорно-двигательного аппарата;
3) лица с инвалидностью старше восемнадцати лет с психоневрологическими заболеваниями;
4) лица с инвалидностью первой и второй групп;
5) лица, неспособные к самообслуживанию в связи с преклонным возрастом;
6) лица без определенного места жительства;
7) лица (семьи), находящиеся в трудной жизненной ситуации.
2. Перечень гарантированного объема специальных социальных услуг определен постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2009 года № 330 "Об утверждении перечня гарантированного объема специальных социальных услуг" и включает:
1) социально-бытовые;
2) социально-медицинские;
3) социально-психологические;
4) социально-педагогические;
5) социально-трудовые;
6) социально-культурные;
7) социально-экономические;
8) социально-правовые услуги.
Приложение 8 к
приказу исполняющего
обязанности Министра
здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 29 июля 2015 года № 631
Минимальный социальный стандарт
"Гарантированный объем бесплатной медицинской помощи"
Сноска. Приложение 8 исключено приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.07.2019 № 387 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 9 к
приказу исполняющего
обязанности Министра
здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 29 июля 2015 года № 631
Минимальный социальный стандарт
"Обеспечение доступности услуг здравоохранения населению"
Сноска. Приложение 9 исключено приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.07.2019 № 387 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) психоневрологиялық ауытқулары бар мүгедектігі бар балаларға;
2) тірек-қозғалыс аппараты бұзылған мүгедектігі бар балаларға;
3) психоневрологиялық аурулары бар он сегіз жастан асқан мүгедектігі бар адамдар;
4) бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар адамдар;
5) жасының егде тартуына байланысты өзіне-өзі күтім жасауға қабілетсіз адамдар;
6) белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдар;
7) өмірлік қиын жағдайда жүрген адамдар (отбасылар).
2. Арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілдік берілген көлемінің тізбесі "Арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілдік берілген көлемінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 наурыздағы №330 қаулысымен айқындалған және
1) әлеуметтік-тұрмыстық;
2) әлеуметтік-медициналық;
3) әлеуметтік-психологиялық;
4) әлеуметтік-педагогикалық;
5) әлеуметтік-еңбек;
6) әлеуметтік-мәдени;
7) әлеуметтік-экономикалық;
8) әлеуметтік-құқықтық қызметтерді қамтиды.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 29 шілдедегі
№ 631 бұйрығына 8-қосымша
"Тегiн медициналық көмектiң кепiлдiк берілген көлемi" ең төмен әлеуметтік стандарты
Ескерту. Стандарт алып тасталды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.07.2019 № 387 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 29 шілдедегі
№ 631 бұйрығына 9-қосымша
"Денсаулық сақтаудың көрсетілетін қызметтерінің халыққа қолжетімді болуын
қамтамасыз ету" ең төмен әлеуметтік стандарты
Ескерту. Стандарт алып тасталды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.07.2019 № 387 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.