Об утверждении Правил использования сетей телерадиовещания для оповещения населения об угрозе жизни, здоровью людей и порядке действий в сложившейся обстановке при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, а также в интересах обороны, национальной безопасности и охраны правопорядка
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 16 июля 2015 года № 763. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2015 года № 11982
В соответствии с пунктом 4 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 18 января 2012 года «О телерадиовещании» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила использования сетей телерадиовещания для оповещения населения об угрозе жизни, здоровью людей и порядке действий в сложившейся обстановке при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, а также в интересах обороны, национальной безопасности и охраны правопорядка.
2. Комитету связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление копии приказа на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан                       А. Исекешев
«СОГЛАСОВАН»
Министр обороны
Республики Казахстан
______________ И. Тасмагамбетов
30 июля 2015 года
«СОГЛАСОВАН»
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
______________ Н. Абыкаев
24 июля 2015 года
«СОГЛАСОВАН»
И.о. Министра внутренних дел
Республики Казахстан
_______________ Р. Жакупов
25 июля 2015 года
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 16 июля 2015 года № 763
Правила
использования сетей телерадиовещания для оповещения населения
об угрозе жизни, здоровью людей и порядке действий в
сложившейся обстановке при чрезвычайных ситуациях природного и
техногенного характера, а также в интересах обороны,
национальной безопасности и охраны правопорядка

Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар кезiнде адамдардың өмiрiне, денсаулығына төнген қатер және қалыптасқан жағдайдағы iс-қимылдар тәртiбi туралы халықты хабардар ету, сондай-ақ қорғаныс, ұлттық қауiпсiздiк және құқықтық тәртiптi қорғау мүдделерiнде телерадио хабарларын тарату желiлерiн пайдалану қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 16 шілдедегі № 763 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 28 тамызда № 11982 болып тіркелді
«Телерадио хабарларын тарату туралы» 2012 жылғы 18 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 27-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар кезiнде адамдардың өмiрiне, денсаулығына төнген қатер және қалыптасқан жағдайдағы iс-қимылдар тәртiбi туралы халықты хабардар ету, сондай-ақ қорғаныс, ұлттық қауiпсiздiк және құқықтық тәртiптi қорғау мүдделерiнде телерадио хабарларын тарату желiлерiн пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұйрықтың көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында жариялануын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі                                Ә. Исекешев
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
___________ И. Тасмағамбетов
2015 жылғы 30 шілде
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің төрағасы
____________ Н. Әбіқаев
2015 жылғы 24 шілде
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрінің
міндетін атқарушы
____________ Р. Жақыпов
2015 жылғы 23 шілде
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің 2015 жылғы
16 шілдедегі № 763
бұйрығымен бекітілген
Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар кезiнде
адамдардың өмiрiне, денсаулығына төнген қатер және қалыптасқан
жағдайдағы iс-қимылдар тәртiбi туралы халықты хабардар ету,
сондай-ақ қорғаныс, ұлттық қауiпсiздiк және құқықтық тәртiптi
қорғау мүдделерiнде телерадио хабарларын тарату желiлерiн
пайдалану қағидалары

1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования сетей телерадиовещания для оповещения населения об угрозе жизни, здоровью людей и порядке действий в сложившейся обстановке при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, а также в интересах обороны, национальной безопасности и охраны правопорядка (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 27 Закона Республики Казахстан «О телерадиовещании».
2. Оповещение населения осуществляется в целях информирования о правилах поведения, порядке действий и мерах, необходимых для сохранения жизни и здоровья людей, охраны объектов хозяйствования и окружающей среды, поддержания общественного порядка.
3. Использование сетей телерадиовещания для оповещения населения осуществляется путем передачи видео, текстовых и речевых сообщений по всем сетям и каналам телерадиовещания с прерыванием трансляции текущих теле-, радиопрограмм.
4. Оповещение населения с использованием сетей телерадиовещания при осуществлении мероприятий по оповещению населения при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, а также в интересах обороны, национальной безопасности и охраны правопорядка осуществляют:
1) уполномоченный орган в сфере гражданской защиты в соответствии с Законом Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года «О гражданской защите»;
2) органы национальной безопасности Республики Казахстан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 июля 1999 года «О противодействии терроризму»;
3) комендант местности, назначаемый в соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года «О чрезвычайном положении».
5. Настоящие Правила являются обязательными для всех теле-, радиокомпаний и операторов телерадиовещания, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан, независимо от их форм собственности.
2. Порядок использования сетей телерадиовещания
для оповещения населения об угрозе жизни, здоровью людей и
порядке действий в сложившейся обстановке при чрезвычайных
ситуациях природного и техногенного характера, а также в
интересах обороны, национальной безопасности и охраны
правопорядка
6. Уполномоченные органы и должностные лица, указанные в пункте 4 настоящих Правил, передают операторам телерадиовещания и теле-, радиокомпаниям технические средства оповещения и носители информации, содержащие видео, текстовые и речевые сообщения об угрозе жизни, здоровью людей и порядке действий в сложившейся обстановке при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, а также в интересах обороны, национальной безопасности и охраны правопорядка.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар кезiнде адамдардың өмiрiне, денсаулығына төнген қатер және қалыптасқан жағдайдағы iс-қимылдар тәртiбi туралы халықты хабардар ету, сондай-ақ қорғаныс, ұлттық қауiпсiздiк және құқықтық тәртiптi қорғау мүдделерiнде телерадио хабарларын тарату желiлерiн пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Телерадио хабарларын тарату туралы» Қазақстан Республикасының Заңы 27-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Халықты хабардар ету адамдардың денсаулығы мен өмірін сақтауға, шаруашылық объектілері мен қоршаған ортаны қорғауға, қоғамдық тәртіпті қолдауға қажетті жүріс-тұрыс қағидалары, іс-қимылдар мен шаралар тәртібі туралы ақпараттандыру мақсатында жүзеге асырылады.
3. Халықты хабардар ету үшін телерадио хабарларын тарату желілерін пайдалану ағымдағы теле-, радиобағдарламаларын таратуды тоқтатып, телерадио хабарларын таратудың барлық желілері мен арналары арқылы бейне, мәтіндік және дыбыстық хабарламаларды беру арқылы жүзеге асырылады.
4. Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар кезiнде адамдардың өмiрiне, денсаулығына төнген қатер және қалыптасқан жағдайдағы iс-қимылдар тәртiбi туралы, сондай-ақ қорғаныс, ұлттық қауiпсiздiк және құқықтық тәртiптi қорғау мүдделерiнде телерадио хабарларын тарату желілерін пайдаланып халықты хабардар етуді:
1) азаматтық қорғау аясындағы уәкілетті орган «Азаматтық қорғау туралы» 2015 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес;
2) ұлттық қауіпсіздік органдары «Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы» 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес;
3) «Төтенше жағдай туралы» 2003 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тағайындалатын жергілікті жердің коменданты жүзеге асырады.
5. Осы Қағидалар меншік нысанына қарамастан, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын, барлық теле-, радиокомпаниялар мен телерадио хабарларын тарату операторлары үшін міндетті болып табылады.
2. Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар кезiнде
адамдардың өмiрiне, денсаулығына төнген қатер және қалыптасқан
жағдайдағы iс-қимылдар тәртiбi туралы халықты хабардар ету,
сондай-ақ қорғаныс, ұлттық қауiпсiздiк және құқықтық тәртiптi
қорғау мүдделерiнде телерадио хабарларын тарату желілерін
пайдалану тәртібі
6. Осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген уәкілетті органдар мен лауазымдық тұлғалар телерадио хабарларын тарату операторларына және теле-, радио компанияларына табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар кезiнде адамдардың өмiрiне, денсаулығына төнген қатер және қалыптасқан жағдайдағы iс-қимылдар тәртiбi туралы, сондай-ақ қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және құқықтық тәртіп мүдделерінде бейне, мәтіндік және дыбыстық хабарламалардан тұратын ақпарат тасымалдағыштарды және хабардар ету техникалық құралдарын ұсынады.

7. Порядок взаимодействия операторов телерадиовещания и уполномоченных органов определяются соответствующими регламентами, разрабатываемыми и утверждаемыми оператором телерадиовещания совместно с уполномоченными органами.
8. Операторы телерадиовещания и теле-, радиокомпании после получения от оперативных дежурных уполномоченных органов и должностных лиц, указанных в пункте 4 настоящих Правил, извещения в течении десяти минут осуществляют прерывание трансляции теле-, радиопрограмм и обеспечивают передачу соответствующей информации населению с носителей информации.
9. В исключительных, не терпящих отлагательства случаях, для незамедлительного оповещения населения трансляции теле-, радиопрограмм прерываются непосредственно с рабочих мест оперативных дежурных уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, оборудованных ведомственными техническими средствами прерывания трансляций теле-, радиопрограмм, с последующим устным (не позднее десяти минут с момента прерывания трансляции), а также письменным уведомлением соответствующего оператора телерадиовещания и теле-, радиокомпании в течение пяти рабочих дней.
Разовая продолжительность прерывания трансляций текущих теле-, радиопрограмм не должна превышать пять минут при двух-трехкратном его повторении в течение одного часа.
10. Передача речевых сообщений в прямом эфире при прерывании трансляции телевизионных и радиопрограмм при необходимости осуществляется оперативными дежурными уполномоченных органов либо дикторами операторов телерадиовещания и теле-, радиокомпаний.
11. В целях обеспечения надежности сетей телерадиовещания уполномоченный орган в сфере гражданской защиты совместно с операторами телерадиовещания и теле-, радиокомпаниями периодически, не реже одного раза в квартал осуществляют проверку готовности технических средств к прерыванию трансляции телевизионных и радиопрограмм.

7. Телерадио хабарларын тарату операторлары мен уәкілетті органдардың өзара іс-қимылдар тәртібі телерадио хабарларын тарату операторы уәкілетті органдармен бірлесіп әзiрлейтін және бекiтетін тиісті регламенттерде айқындалады.
8. Уәкілетті органдардың жедел кезекшілерінен хабар алғаннан кейін телерадио хабарларын тарату операторлары және теле-, радиокомпаниялар жедел түрде теле-, радиобағдарламалардың таралуын тоқтатуды жүзеге асырады және ақпарат тасығышпен тиісті ақпаратты халыққа таратуды қамтамасыз етеді.
9. Кейінге қалдыру мүмкін емес айрықша жағдайларда төтенше жағдайлар қаупі мен туындауы, сондай-ақ қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және құқықтық тәртіпті қорғау мүдделеріне қауіп төндіретін жағдайлар туралы халықты жедел хабарландыру үшін ведомстволық техникалық теле-, радиобағдарламаларын таратуды тоқтату құралдарымен жабдықталған Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі жедел кезекшілердің жұмыс орнынан, кейіннен тиісті телерадио хабарларын тарату операторы мен теле-, радиокомпанияларға ауызша (таратуды тоқтатқан сәттен бастап он минуттан кешіктірмей) және бес жұмыс күннің ішінде жазбаша мәлімдей отырып, тікелей тоқтатылады.
Ағымдық телерадио хабарларын таратуды тоқтатудың біржолғы ұзақтығы бір сағат iшiнде екi-үш рет қайталануы кезінде бес минуттан аспайды.
10. Теледидар және радио бағдарламаларын таратуды тоқтату кезінде тікелей эфирде дыбыстық хабарламаларды беруді уәкілетті органдардың жедел кезекшілері не телерадио хабарларын тарату операторлары мен теле-, радиокомпаниялар дикторлары жүзеге асырады.
11. Азаматтық қорғау аясындағы уәкілетті орган телерадио хабарларын тарату операторларымен және теле-, радиокомпаниялармен бірлесіп, тоқсанына кемінде бір рет техникалық құралдардың теледидар және радио хабарларын таратуды тоқтатуға әзірлігін тексеруді жүзеге асырады.