Об утверждении критериев оценки степени риска и формы проверочного листа в области атомной энергии
Совместный приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 14 августа 2015 года № 608 и Министра энергетики Республики Казахстан от 5 августа 2015 года № 513. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 сентября 2015 года № 12041. Утратил силу совместным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 23 декабря 2015 года № 747 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 811
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра энергетики РК от 23.12.2015 № 747 и Министра национальной экономики РК от 28.12.2015 № 811 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 11, пунктом 3 статьи 13 и пунктом 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска субъектов в области атомной энергии, согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) форму проверочного листа в сфере государственного контроля в области атомной энергии, согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательстве порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование копии настоящего совместного приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодических печатных изданиях и в информационно–правовую систему «Әділет»;
3) направление копии настоящего совместного приказа в течении десяти календарных дней со дня его получения в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации» Министерства юстиции Республики Казахстан;
4) размещение настоящего совместного приказа на интернет–ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интернет–портале государственных органов;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта.

Атом энергиясы саласындағы тәуекелдік дәрежесін бағалау критерийлерін және тексеру парағының нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 5 тамыздағы № 513 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 14 тамыздағы № 608 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 9 қыркүйекте № 12041 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 23 желтоқсандағы № 747 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 811 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Энергетика министрінің 23.12.2015 № 747 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.12.2015 № 811 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына, 13-бабының 3-тармағына, 15-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес атом энергиясы саласындағы субъектілердің тәуекелдік дәрежесін бағалау критерийлері;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес атом энергиясы саласындағы мемлекеттік қадағалау саласындағы тексеру парағының нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрықтың көшірмелерін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімдік баспа басылымдарына және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бірлескен бұйрықтың көшірмелерін оны алған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің «Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттiк кәсiпорнына жіберуді;
4) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-проталында орналастыруды;
5) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметті ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Признать утратившими силу:
1) совместный приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по атомной энергии от 14 ноября 2012 года № 22-пр и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 20 ноября 2012 года № 311 «Об утверждении критериев оценки степени риска субъектов в сфере частного предпринимательства в области атомной энергии» (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 декабря 2012 года – внесен в Реестр государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8217, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 10 апреля 2013 года № 125-126 (27399-27400);
2) совместный приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по атомной энергии от 14 ноября 2012 года № 23-пр и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 20 ноября 2012 года № 310 «Об утверждении формы проверочного листа субъектов в сфере частного предпринимательства в области атомной энергии» (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 декабря 2012 года – внесен в Реестр государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8216, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 10 апреля 2013 года № 125-126 (27399-27400).
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
_____________ Е. Досаев
Министр энергетики
Республики Казахстан
_____________ В. Школьник
«СОГЛАСОВАН»
Председатель Комитета
по правовой статистике и специальным
учетам Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
_____________ С. Айтпаева
4 августа 2015 года
Приложение 1
к совместному приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 5 августа 2015 года № 513 и
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 14 августа 2015 года № 608
Критерии оценки степени риска
субъектов в области атомной энергии 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска субъектов в области атомной энергии (далее - Критерии) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» и Закона Республики Казахстан от 14 апреля 1997 года «Об использовании атомной энергии» с целью отнесения организаций, занимающихся деятельностью по использованию атомной энергии (далее – субъекты в области атомной энергии), по степеням риска.

3. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) Қазақстан Республикасы Атом энергиясы агенттігі төрағасының 2012 жылғы 14 қарашадағы № 22-пр және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2012 жылғы 20 қарашадағы № 311 «Атом энергиясы саласында жеке кәсіпкерлік саласындағы субъектілердің тәуекелдік дәрежесін бағалау өлшемдерін бекіту туралы»  бірлескен бұйрығы(2012 жылы 24 желтоқсанда Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелген – нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестріне № 8217 енгізілген, 2013 жылғы 10 сәуірдегі № 125-126 (27399-27400) «Қазақстан егемендігі» газетінде бысылып шығарылған);
2) Қазақстан Республикасы Атом энергиясы агенттігі төрағасының 2012 жылғы 14 қарашадағы № 23-пр және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2012 жылғы 20 қарашадағы № 310 «Атом энергиясы саласында жеке кәсіпкерлік саласындағы субъектілердің тексеру парағы нысанын бекіту туралы» бірлескен бұйрығы (2012 жылы 24 желтоқсанда Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелген – нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестріне № 8216 енгізілген, 2013 жылғы 10 сәуірдегі № 125-126 (27399-27400) «Қазақстан егемендігі» газетінде бысылып шығарылған).
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік етуші Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы         Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі      Энергетика министрі
_____________ Е. Досаев        _____________ В. Школьник
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитетінің төрағасы
____________С. Айтпаева
4 тамыз 2015 жыл
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 5 тамыздағы
№ 513 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 14 тамыздағы
№ 608 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Атом энергиясы саласындағы субъектілердің
тәуекелдік дәрежесін бағалау өлшемдері 1. Жалпы ережелер
1. Осы атом энергиясы саласындағы субъектілердің тәуекелдік дәрежесін бағалау өлшемдері (бұдан әрі - Өлшемдер) атом энергиясын пайдалану қызметімен айналысатын ұйымдарды (бұдан әрі – атом энергиясы саласындағы субъектілер) тәуекелдік дәрежелері бойынша жатқызу мақсатында «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына және «Атом энергиясын пайдалану туралы» 1997 жылғы 14 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген.

2. Критерии формируются посредством объективных и субъективных критериев.
3. Понятия и определения, используемые в настоящих Критериях, применяются в соответствии с законодательством в области государственного контроля и надзора Республики Казахстан.
2. Объективные критерии оценки степени рисков
4. Объективные критерии определяются исходя из четырех категорий потенциальной радиационной опасности:
1) к I категории относятся установки, при аварии на которых возможно радиационное воздействие на население за пределами санитарно-защитной зоны ядерные, радиационные и электрофизические установки (далее – ЯРЭУ) и могут потребоваться меры по защите населения;
2) ко II категории относятся установки, при аварии на которых радиационное воздействие ограничивается территорией санитарно-защитной зоны ЯРЭУ;
3) к III категории относятся установки, радиационное воздействие которых ограничивается площадкой размещения ЯРЭУ;
4) к IV категории относятся установки, радиационное воздействие которых ограничивается только рабочими помещениями или рабочими местами ЯРЭУ.
5. К группе высокой степени риска относятся субъекты (объекты) по категории потенциальной радиационной опасности в области использования атомной энергии:
1) I категория – атомные электростанции;
2) II категория – субъекты (объекты):
исследовательские ядерные (атомные) реакторы;
ускорители заряженных частиц;
установки по изготовлению ядерного топлива и его компонентов;
хранилища радиоактивных отходов;
установки по добыче и переработке природного урана;
отработавшее ядерное топливо;
ядерные материалы;
3) III категория – субъекты (объекты):
радиоизотопное оборудование (медицинские гамма-терапевтические установки, радиоизотопные дефектоскопы, радиоизотопные досмотровые установки);
рентгеновское оборудование (медицинское рентгеновское оборудование, рентгеновские дефектоскопы);
закрытые радиоактивные вещества, радиоактивные источники ионизирующего излучения;
4) деятельность в области атомной энергии:
транспортировка радиоактивных веществ, радиоизотопных источников ионизирующего излучения, радиоактивных отходов;
обеспечение физической защиты ядерных установок и ядерных материалов.
6. К группе, не отнесенной к высокой степени риска, относятся субъекты (объекты) по категории потенциальной радиационной опасности в области использования атомной энергии:
1) IV категория – субъекты (объекты):
рентгеновское оборудование (досмотровые установки для контроля багажа и ручной клади, анализаторы, датчики, измерители);
2) деятельность в области атомной энергии:
предоставление услуг в области использования атомной энергии;
деятельность на территориях бывших испытательных ядерных полигонов и других территориях, загрязненных в результате проведенных ядерных взрывов;
специальная подготовка специалистов и персонала для деятельности, связанной с использованием атомной энергии.

2. Өлшемдер объективті және субъективті өлшемдер арқылы қалыптасады.
3. Осы Өлшемдерде пайдаланылатын түсініктер мен анықтамалар Қазақстан Республикасы мемлекеттік бақылау және қадағалау саласындағы заңнамаға сәйкес қолданылады.
2. Тәуекелдік дәрежесін бағалаудың объективті өлшемдері
4. Объективті өлшемдер ықтимал радиациялық қауіп-қатердің төрт санатын негізге ала отырып анықталады:
1) I санатқа апат кезінде ядролық, радиациялық және электрофизикалық қондырғылардың (ЯРЭҚ) санитарлық-қорғалған аймағынан тыс жерлердегі халыққа радиациялық әсер етуі мүмкін және халықты қорғау жөнінде шаралар қажет болатын қондырғылар жатады;
2) II санатқа апат кезінде радиациялық әсері ЯРЭҚ-тың санитарлық-қорғалған аймағының аумағымен шектелетін қондырғылар жатады;
3) III санатқа радиациялық әсері ЯРЭҚ-тың орналасу алаңымен шектелетін қондырғылар жатады;
4) IV санатқа радиациялық әсері ЯРЭҚ-тың жұмыс үй-жайларымен немесе жұмыс орындарымен шектелетін қондырғылар жатады.
5. Жоғары тәуекелдік дәрежесінің тобына атом энергиясын пайдалану саласында ықтимал радиациялық қауіп-қатер санаттары бойынша субъектілер (объектілер) жатады:
1) I санат – атом электр станциялары;
2) II санат – субъектілер (объектілер):
ядролық (атомдық) зерттеу реакторлары;
зарядталған бөлшектердің үдеткіштері;
ядролық отын және оның компоненттерін дайындау жөніндегі қондырғылар;
радиоактивті қалдықтардың қоймалары;
табиғи уранды өңдеу және қайта өңдеу қондырғылары;
пайдаланылған ядролық отын;
ядролық материалдар;
3) III санат – субъектілер (объектілер):
радиоизотоптық жабдық (медициналық гамма-терапевтік қондырғылар, радиоизотоптық дефектоскоптар, радиоизотоптық тексеріп қарау қондырлығары);
рентген жабдығы (медициналық рентген жабдығы, рентген дефектоскоптары);
жабық радиоактивті заттар, радиоактивті иондандырушы сәуле көздері;
4) атом энергиясы саласындағы қызмет:
радиоактивті заттарды, радиоизотоптық иондандырушы сәуле көздерін, радиоактивті қалдықтарды тасымалдау;
ядролық қондырғылар мен ядролық материалдарды физикалық қорғауды қамтамасыз ету.
6. Жоғары тәуекелдік дәрежесіне жатқызылмаған топқа атом энергиясын пайдалану саласында ықтимал радиациялық қауіп-қатер санаттары бойынша субъектілер (объектілер) жатады:
1) IV санат – субъектілер (объектілер):
рентген жабдығы (жүк және қол жүгін бақылауға арналған тексеру қондырғысы, талдауыштар, датчиктер, өлшегіштер);
2) атом энергиясы саласындағы қызмет:
атом энергиясын пайдалану саласындағы көрсетілетін қызметтерді ұсыну;
жүргізілген ядролық жарылыстардың нәтижесінде ластанған бұрынғы ядролық сынақ полигондарының аумақтарындағы және басқа аумақтардағы қызмет;
атом энергиясын пайдаланумен байланысты қызмет үшін мамандар мен қызметшілер құрамын арнайы даярлау.

7. В отношении проверяемых субъектов (объектов), отнесенных к высокой степени риска, применяется особый порядок проведения проверок на основании полугодовых графиков.
8. Периодичность проведения проверок для субъектов в области атомной энергии указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 5 не должна быть чаще одного раза в год. Для субъектов указанных в подпункте 3) пункта 5 периодичность проведения проверок может быть установлена раз в 3 года.
3. Субъективные критерии оценки степени рисков
9. Субъективные критерии разработаны на основании требований ядерной и (или) радиационной безопасности, ядерной физической безопасности (далее – требования) перечисленных в проверочных листах, которые подразделены на три степени: грубая, значительная, незначительная и приведены в приложении к настоящим Критериям.
10. При расчете показателя степени риска определяется удельный вес не выполненных требований.
11. Одно невыполненное требование грубой степени приравнивается к показателю 100.
В случае если грубых нарушений требований не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям требований значительной и незначительной степени.
12. При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рз = (Р2 х 100/Р1) х 0,7
где:
Рз – показатель значительных нарушений;
Р1 – общее количество значительных требований;
Р2 - количество нарушенных значительных требований.
13. При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рн = (Р2 х 100/Р1) х 0,3
где:
Рн – показатель незначительных нарушений;
Р1 – общее количество незначительных требований;
Р2 - количество нарушенных незначительных требований.
14. Общий показатель степени риска (Р) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей по следующей формуле:
Р = Рз + Рн
где:
Р - общий показатель степени риска;
Рз - показатель значительных нарушений;
Рн - показатель незначительных нарушений;
15. По общему показателю степени риска проверяемый субъект (объект) высокой степени риска:
1) освобождается от особого порядка проведения проверок с периодичностью установленной в пункте 8 настоящих Критерий - при показателе степени риска от 0 до 60;
2) не освобождается от особого порядка проведения проверок - при показателе степени риска от 60 до 100.
16. Освобожденный от особого порядка проведения проверок проверяемый субъект (объект) с нарушениями получивший показатель степени риска до 60, по истечении сроков устранения нарушений проверяется во внеплановом порядке с целью контроля исполнения предписания об устранении выявленных нарушений.
Приложение
к Критериям оценки степени рисков,
применяемые в области атомной
энергии
Субъективные критерии оценки степени рисков
№ п/п
Критерии
Степень показателя
1.
Обеспечение физической защиты ядерных материалов и ядерных установок (для I и II категорий)
Грубая
2.
Обеспечение технического условия на защитное технологическое оборудование (камеры, боксы, вытяжные шкафы), а также сейфы, контейнеры для радиоактивных отходов, транспортные средства, транспортные упаковочные комплекты, контейнеры, предназначенные для хранения и перевозки радиоактивных веществ, фильтры системы пыле-, газоочистки, средства индивидуальной защиты, имеющие санитарно-эпидемиологическое заключение (для I, II и III категорий)
Значительная
3.
Обеспечение безопасной транспортировки радионуклидных источников излучения в контейнерах и упаковках на специальных транспортных средствах, имеющие санитарно-эпидемиологическое заключение и оборудованные знаками радиационной опасности груза с требованиями действующих стандартов (для I, II и III категорий)
Значительная
4.
Планирование и проведение мероприятий по обеспечению радиационной безопасности персонала и населения при нормальной работе объекта, его реконструкции и выводе из эксплуатации, а так же при радиационных авариях (для I, II и III категорий)
Значительная
5.
Порядок оповещения и информирования по обеспечению мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий (для I и II категорий)
Значительная
6.
Действия персонала при аварии по обеспечению мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий (для I и II категорий)
Значительная
7.
Меры по локализации и ликвидации очагов (участков) радиоактивного загрязнения по обеспечению мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий (для I и II категорий)
Грубая
8.
Подготовка и тренировка персонала объектов к действиям в случае аварии по обеспечению мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий (для I и II категорий)
Значительная
9.
Наличие приказа о назначении ответственных лиц за радиационную безопасность (для всех категорий)
Значительная
10.
Обеспечение организации учета и контроля источников ионизирующего излучения (для всех категорий)
Значительная
11.
Наличие утвержденного списка лиц, допущенных к работе с источниками ионизирующего излучения (персонал, отнесенный к категории «А» - лица, работающие с техногенными источниками излучения) (для всех категорий)
Значительная
12.
Наличие актов инвентаризации источников радиоактивных веществ, приборов и установок содержащих радиоактивные вещества (для всех категорий)
Значительная
13.
Обеспечение радиационного контроля с использованием индивидуальных дозиметров персоналом категории А (для всех категорий)
Значительная
14.
Наличие средств индивидуальной защиты для объектов I и II категорий (атомные станции, исследовательские ядерные установки)
Грубая
15.
Наличие средств индивидуальной защиты для объектов III категории (медицинские учреждения, геофизические исследования, рентгеновская и радиоизотопная дефектоскопия)
Значительная
16.
Наличие средств индивидуальной защиты для объектов IV категории (рентгеновские и радиоизотопные анализаторы, датчики, измерители)
Незначительная
17.
Определение контрольных уровней радиационных факторов для объектов I и II категорий (атомные станции, исследовательские ядерные установки)
Грубая
18.
Определение контрольных уровней радиационных факторов для объектов III категории (медицинские учреждения, геофизические исследования, рентгеновская и радиоизотопная дефектоскопия)
Значительная
19.
Определение контрольных уровней радиационных факторов для объектов IV категории (рентгеновские и радиоизотопные анализаторы, датчики, измерители)
Незначительная
Приложение 2
к совместному приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 5 августа 2015 года № 513 и
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 14 августа 2015 года № 608
Форма
Проверочный лист
в сфере государственного контроля в области атомной энергии
Государственный орган, назначивший проверку
__________________________________
Акт о назначении проверки
__________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта)
__________________________________
(ИИН), БИН проверяемого субъекта (объекта)
__________________________________
Адрес места нахождения
__________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует
Не соответствует
1
2
4
5
6
7
Объекты I и II категории потенциальной радиационной опасности:
1.
Обеспечение физической защиты ядерных материалов и ядерных установок
2.
Обеспечение технического условия на защитное технологическое оборудование (камеры, боксы, вытяжные шкафы), а также сейфы, контейнеры для радиоактивных отходов, транспортные средства, транспортные упаковочные комплекты, контейнеры, предназначенные для хранения и перевозки радиоактивных веществ, фильтры системы пыле-, газоочистки, средства индивидуальной защиты, имеющие санитарно-эпидемиологическое заключение
3.
Обеспечение безопасной транспортировки радионуклидных источников излучения в контейнерах и упаковках на специальных транспортных средствах, имеющие санитарно-эпидемиологическое заключение и оборудованные знаками радиационной опасности груза с требованиями действующих стандартов
4.
Планирование и проведение мероприятий по обеспечению радиационной безопасности персонала и населения при нормальной работе объекта, его реконструкции и выводе из эксплуатации, а также при радиационных авариях
5.
Порядок оповещения и информирования по обеспечению мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий
6.
Действия персонала при аварии по обеспечению мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий
7.
Меры по локализации и ликвидации очагов (участков) радиоактивного загрязнения по обеспечению мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий
8.
Подготовка и тренировка персонала к действиям в случае аварии по обеспечению мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий
9.
Наличие приказа о назначении ответственных лиц за радиационную безопасность
10.
Обеспечение организации учета и контроля источников ионизирующего излучения
11.
Наличие утвержденного списка лиц, допущенных к работе с источниками ионизирующего излучения (персонал, отнесенный к категории «А» - лица, работающие с техногенными источниками излучения)
12.
Наличие актов инвентаризации источников радиоактивных веществ, приборов и установок содержащих радиоактивные вещества
13.
Обеспечение радиационного контроля с использованием индивидуальных дозиметров персоналом категории А
14.
Наличие средств индивидуальной защиты (атомные станции, исследовательские ядерные установки)
15.
Определение контрольных уровней радиационных факторов (атомные станции, исследовательские ядерные установки)
Объекты III категории потенциальной радиационной опасности:
1.
Обеспечение технического условия на защитное технологическое оборудование (камеры, боксы, вытяжные шкафы), а также сейфы, контейнеры для радиоактивных отходов, транспортные средства, транспортные упаковочные комплекты, контейнеры, предназначенные для хранения и перевозки радиоактивных веществ, фильтры системы пыле-, газоочистки, средства индивидуальной защиты, имеющие санитарно-эпидемиологическое заключение.
2.
Обеспечение безопасной транспортировки радионуклидных источников излучения в контейнерах и упаковках на специальных транспортных средствах, имеющие санитарно-эпидемиологическое заключение и оборудованные знаками радиационной опасности груза с требованиями действующих стандартов.
3.
Планирование и проведение мероприятий по обеспечению радиационной безопасности персонала и населения при нормальной работе объекта, его реконструкции и выводе из эксплуатации, а так же при радиационных авариях
4.
Наличие приказа о назначении ответственных лиц за радиационную безопасность
5.
Обеспечение организации учета и контроля источников ионизирующего излучения
6.
Наличие утвержденного списка лиц, допущенных к работе с источниками ионизирующего излучения (персонал, отнесенный к категории «А» - лица, работающие с техногенными источниками излучения)
7.
Наличие актов инвентаризации источников радиоактивных веществ, приборов и установок содержащих радиоактивные вещества
8.
Обеспечение радиационного контроля с использованием индивидуальных дозиметров персоналом категории А
9.
Наличие средств индивидуальной защиты (медицинские учреждения, геофизические исследования, рентгеновская и радиоизотопная дефектоскопия)
10.
Определение контрольных уровней радиационных факторов (медицинские учреждения, геофизические исследования, рентгеновская и радиоизотопная дефектоскопия)
Объекты IV категории потенциальной радиационной опасности:
1.
Наличие приказа о назначении ответственных лиц за радиационную безопасность
2.
Обеспечение организации учета и контроля источников ионизирующего излучения
3.
Наличие утвержденного списка лиц, допущенных к работе с источниками ионизирующего излучения (персонал, отнесенный к категории «А» - лица, работающие с техногенными источниками излучения)
4.
Наличие актов инвентаризации источников радиоактивных веществ, приборов и установок содержащих радиоактивные вещества
5.
Обеспечение радиационного контроля с использованием индивидуальных дозиметров персоналом категории А
6.
Наличие средств индивидуальной защиты (рентгеновские и радиоизотопные анализаторы, датчики, измерители)
7.
Определение контрольных уровней радиационных факторов (рентгеновские и радиоизотопные анализаторы, датчики, измерители)
Должностное (ые) лицо(а) ______________ _________ ___________________
(должность) (подпись) (Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
______________ _________ ___________________
(должность) (подпись) (Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
Руководитель проверяемого
субъекта                 ______________ _________ ___________________
(должность) (подпись) (Фамилия Имя Отчество (при его наличии)

7. Жоғары тәуекелдік дәрежесіне жатқызылған тексерілетін субъектілер (объектілер) жөнінде, жартыжылдық кестелер негізінде тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі қолданылады.
8. 5-тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген атом энергиясы саласындағы субъектілер үшін тексерулер жүргізу мерзімділігі жылына бір реттен жиі болмауы керек. 5-тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген субъектілер үшін тексерулер жүргізу мерзімділігі 3 жылда бір рет белгіленуі мүмкін.
3. Тәуекелдер дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемдері
9. Субъективті өлшемдер үш дәрежеге: өрескел, елеулі, болмашы бөлінген, тексеру парақтарында атап өтілген ядролық және (немесе) радиациялық қауіпсіздік, ядролық физикалық қауіпсіздік талаптарының (бұдан әрі - талаптар) негізінде әзірленген және осы Өлшемдерге 1-қосымшада келтірілген.
10. Тәуекелдік дәрежесінің көрсеткішін есептеу кезінде орындалмаған талаптардың үлес салмағы анықталады.
11. Өрескел дәреженің бір орындалмаған талабы 100 көрсеткішіне теңестіріледі.
Егер талаптардың өрескел бұзушылығы анықталмаған жағдайда, онда тәуекелдік дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және болмашы дәрежедегі талаптардың бұзушылығы бойынша жиынтық көрсеткіш есептелінеді.
12. Елеулі бұзушылық көрсеткішін анықтау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мынадай формуламен есептелінеді:
Ре = (Р2 х 100/Р1) х 0,7
мұндағы:
Ре – елеулі бұзушылық көрсеткіші;
Р1 – елеулі талаптардың жалпы мөлшері;
Р2 – бұзылған елеулі талаптардың саны.
13. Болмашы бұзушылық көрсеткішін анықтау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мынадай формуламен есептелінеді
Рб = (Р2 х 100/Р1) х 0,3
мұндағы:
Рб - болмашы бұзушылықтар көрсеткіші;
Р1 – болмашы талаптардың жалпы мөлшері;
Р2 – бұзылған болмашы талаптардың саны.
14. Тәуекелдік дәрежесінің ортақ көрсеткіші (УР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкілмен есептелінеді және көрсеткіштерді жинақтау арқылы мынадай формуламен анықталады:
Р = Ре + Рб
мұндағы:
Р – тәуекелдік дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
Ре – елеулі бұзушылық көрсеткіші;
Рб – болмашы бұзушылық көрсеткіші.
15. Тәуекелдік дәрежесі жоғары тексерілетін субъект (объект) тәуекелдік дәрежесінің жалпы көрсеткіші бойынша:
1) тәуекелдік дәрежесінің 0-ден 60-қа дейінгі көрсеткіші кезінде осы Өлшемдердің 8-тармағында белгіленген мерзімділікпен тексерулер жүргізудің ерекше тәртібінен босатылады;
2) тәуекелдік дәрежесінің 60-тан 100-ге дейінгі көрсеткіші кезінде тексерулер жүргізудің ерекше тәртібінен босатылмайды.
16. Тексерулер жүргізудің ерекше тәртібінен босатылған, бұзушылықтармен 60 дейінгі тәуекелдік дәрежесінің көрсеткішін алған тексерілетін субъект (объект), бұзушылықтарды жою мерзімдері өткен соң анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың орындалуын бақылау мақсатында жоспардан тыс тәртіппен тексеріледі.
Атом энергиясы саласында
қолданылатын тәуекелдік
дәрежесін бағалау
өлшемдеріне қосымша
Тәуекелдік дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемдері
р/н
Өлшемдер
Көрсеткіш дәрежесі
1.
Ядролық материалдар мен ядролық қондырғыларды физикалық қорғауды қамтамасыз ету (I және II санаттар үшін)
өрескел
2.
Санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы бар қорғаныш технологиялық жабдығының (камералар, бокстар, сыртқа тарту шкафтары), сондай-ақ сейфтердің, радиоактивті қалдықтарға арналған контейнерлердің, көлік құралдарының, көліктік қаптама жинақтардың, радиоактивті заттарды сақтауға және тасымалдауға арналған контейнерлердің, шаң мен газдан тазарту жүйелері сүзгілерінің, жеке қорғаныш құралдарының техникалық шарттарын қамтамасыз ету (I, II және ІІІ санаттар үшін)
елеулі
3.
Радионуклидтік сәулелену көздерін санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы бар және жүктің радиациялық қауіптілік белгілерімен жабдықталған арнайы көлік құралдарында контейнерлер мен қаптамаларда тасымалдауды қолданыстағы стандарттардың талаптарымен қамтамасыз ету (I, II және ІІІ санаттар үшін)
елеулі
4.
Объектінің қалыпты жұмысы, оның қайта жаңартылуы және пайдаланудан алу кезінде, сондай-ақ радиациялық апаттар кезінде персоналдың және халықтың радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жоспарлау және өткізу (I, II және ІІІ санаттар үшін)
елеулі
5.
Персонал мен халықты радиациялық апаттан және оның салдарларынан қорғау бойынша іс-шараларды қамтамасыз ету жөнінде хабар беру және ақпараттандыру тәртібі (I және II санаттар үшін)
өрескел
6.
Персонал мен халықты радиациялық апаттан және оның салдарларынан қорғау бойынша іс-шараларды қамтамасыз ету жөнінде персоналдың апат кезіндегі іс-әрекеті (I және II санаттар үшін)
өрескел
7.
Персонал мен халықты радиациялық апаттан және оның салдарларынан қорғау бойынша іс-шараларды қамтамасыз ету жөнінде радиоактивтік ластану ошақтарын (учаскелерін) оқшаулау және жою бойынша шаралар (I және II санаттар үшін)
өрескел
8.
Персонал мен халықты радиациялық апаттан және оның салдарларынан қорғау бойынша іс-шараларды қамтамасыз ету жөнінде персоналды апат жағдайына дайындау және жаттықтыру (I және II санаттар үшін)
өрескел
9.
Радиациялық қауіпсіздікке жауапты тұлғаларды тағайындау туралы бұйрықтың бар болуы (барлық санаттар үшін)
елеулі
10.
Иондаушы сәулелену көздерін есепке алуды және бақылауды ұйымдастыруды қамтамасыз ету (барлық санаттар үшін)
елеулі
11.
Иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істеуге жіберілген тұлғалардың («А» санатына жатқызылған персонал - техногендік иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істейтін адамдар) бекітілген тізімінің болуы (барлық санаттар үшін)
елеулі
12.
Радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптармен қондырғыларды түгендеу актілерінің бар болуы (барлық санаттар үшін)
елеулі
13.
А тобының персоналымен жеке дозиметрлерді пайдалану арқылы радиациялық бақылауды қамтамасыз ету (барлық санаттар үшін)
елеулі
14.
I және II санатты объектілер үшін жеке қорғаныш құралдарының бар болуы (атом станциялары, ядролық зерттеу қондырғылары)
өрескел
15.
III санат объектілері үшін жеке қорғаныш құралдарының бар болуы (медициналық мекемелер, геофизикалық зерттеулер, рентген және радиоизотопты дефектоскопия)
елеулі
16.
IV санат объектілері үшін жеке қорғаныш құралдарының бар болуы (рентген және радиоизотопты анализаторлар, датчиктер, өлшеуіштер)
болмашы
17.
I және II санатты объектілер үшін радиациялық факторлардың бақылау деңгейлерін анықтау (атом станциялары, ядролық зерттеу қондырғылары)
өрескел
18.
III санат объектілері үшін радиациялық факторлардың бақылау деңгейлерін анықтау (медициналық мекемелер, геофизикалық зерттеулер, рентген және радиоизотопты дефектоскопия)
елеулі
19.
IV санат объектілері үшін радиациялық факторлардың бақылау деңгейлерін анықтау (рентген және радиоизотопты анализаторлар, датчиктер, өлшеуіштер)
болмашы
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 5 тамыздағы
№ 513 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 14 тамыздағы
№ 608 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Атом энергиясы саласындағы мемлекеттік қадағалау
саласындағы тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган: ___________________________
___________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт: ____________________________________
____________________________________
(№, дата)
Тексерілетін субъектінің         ____________________________________
(объектінің) атауы:              ____________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) БСН (ЖСН) _____________________
орналасқан мекенжайы: _______________________________________________
р/с
Талаптар тізбесі
Қажет
Қажет емес
Сәйкес
Сәйкес емес
1
2
3
4
5
6
Ықтимал радиациялық қауіптіліктің I және II санатты объектілері:
1.
Ядролық материалдар мен ядролық қондырғыларды физикалық қорғауды қамтамасыз ету
2.
Санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы бар қорғаныш технологиялық жабдығының (камералар, бокстар, сыртқа тарту шкафтары), сондай-ақ сейфтердің, радиоактивті қалдықтарға арналған контейнерлердің, көлік құралдарының, көліктік қаптама жинақтардың, радиоактивті заттарды сақтауға және тасымалдауға арналған контейнерлердің, шаң мен газдан тазарту жүйелері сүзгілерінің, жеке қорғаныш құралдарының техникалық шарттарын қамтамасыз ету
3.
Радионуклидтік сәулелену көздерін санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы бар және жүктің радиациялық қауіптілік белгілерімен жабдықталған арнайы көлік құралдарында контейнерлер мен қаптамаларда тасымалдауды, қолданыстағы стандарттардың талаптарымен қамтамасыз ету
4.
Объектінің қалыпты жұмысы, оның қайта жаңартылуы және пайдаланудан алу кезінде персоналдың және халықтың радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жоспарлау және өткізу
5.
Персонал мен халықты радиациялық апаттан және оның салдарларынан қорғау бойынша іс-шараларды қамтамасыз ету жөнінде хабар беру және ақпараттандыру тәртібі
6.
Персонал мен халықты радиациялық апаттан және оның салдарларынан қорғау бойынша іс-шараларды қамтамасыз ету жөнінде персоналдың апат кезіндегі іс-әрекеті
7.
Персонал мен халықты радиациялық апаттан және оның салдарларынан қорғау бойынша іс-шараларды қамтамасыз ету жөнінде радиоактивтік ластану ошақтарын (учаскелерін) оқшаулау және жою бойынша шаралар
8.
Персонал мен халықты радиациялық апаттан және оның салдарларынан қорғау бойынша іс-шараларды қамтамасыз ету жөнінде персоналды апат жағдайына дайындау және жаттықтыру
9.
Радиациялық қауіпсіздікке жауапты тұлғаларды тағайындау туралы бұйрықтың бар болуы
10.
Иондаушы сәулелену көздерін есепке алуды және бақылауды ұйымдастыруды қамтамасыз ету
11.
Иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істеуге жіберілген тұлғалардың («А» санатына жатқызылған персонал - техногендік иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істейтін адамдар) бекітілген тізімінің болуы
12.
Радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды түгендеу актілерінің бар болуы
13.
А тобының персоналымен жеке дозиметрлерді пайдалану арқылы радиациялық бақылауды қамтамасыз ету
14.
Жеке қорғаныш құралдарының бар болуы (атом станциялары, ядролық зерттеу қондырғылары)
15.
Радиациялық факторлардың бақылау деңгейлерін анықтау (атом станциялары, ядролық зерттеу қондырғылары)
Ықтимал радиациялық қауіптіліктің III санатты объектілері:
1.
Санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы бар қорғаныш технологиялық жабдығының (камералар, бокстар, сыртқа тарту шкафтары), сондай-ақ сейфтердің, радиоактивті қалдықтарға арналған контейнерлердің, көлік құралдарының, көліктік қаптама жинақтардың, радиоактивті заттарды сақтауға және тасымалдауға арналған контейнерлердің, шаң мен газдан тазарту жүйелері сүзгілерінің, жеке қорғаныш құралдарының техникалық шарттарын қамтамасыз ету
2.
Радионуклидтік сәулелену көздерін санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы бар және жүктің радиациялық қауіптілік белгілерімен жабдықталған арнайы көлік құралдарында контейнерлер мен қаптамаларда тасымалдауды қолданыстағы стандарттардың талаптарымен қамтамасыз ету
3.
Объектінің қалыпты жұмысы, оның қайта жаңартылуы және пайдаланудан алу кезінде, сондай-ақ радиациялық апаттар кезінде персоналдың және халықтың радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жоспарлау және өткізу
4.
Радиациялық қауіпсіздікке жауапты тұлғаларды тағайындау туралы бұйрықтың бар болуы
5.
Иондаушы сәулелену көздерін есепке алуды және бақылауды ұйымдастыруды қамтамасыз ету
6.
Иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істеуге жіберілген тұлғалардың («А» санатына жатқызылған персонал - техногендік иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істейтін адамдар) бекітілген тізімінің болуы
7.
Радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптармен қондырғыларды түгендеу актілерінің бар болуы
8.
А тобының персоналымен жеке дозиметрлерді пайдалану арқылы радиациялық бақылауды қамтамасыз ету
9.
Жеке қорғаныш құралдарының бар болуы (медициналық мекемелер, геофизикалық зерттеулер, рентген және радиоизотопты дефектоскопия)
10.
Радиациялық факторлардың бақылау деңгейлерін анықтау (медициналық мекемелер, геофизикалық зерттеулер, рентген және радиоизотопты дефектоскопия)
Ықтимал радиациялық қауіптіліктің IV санатты объектілері:
1.
Радиациялық қауіпсіздікке жауапты тұлғаларды тағайындау туралы бұйрықтың бар болуы
2.
Иондаушы сәулелену көздерін есепке алуды және бақылауды ұйымдастыруды қамтамасыз ету
3.
Иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істеуге жіберілген тұлғалардың («А» санатына жатқызылған персонал - техногендік иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істейтін адамдар) бекітілген тізімінің болуы
4.
Радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптармен қондырғыларды түгендеу актілерінің бар болуы
5.
А тобының персоналымен жеке дозиметрлерді пайдалану арқылы радиациялық бақылауды қамтамасыз ету
6.
жеке қорғаныш құралдарының бар болуы (рентген және радиоизотопты анализаторлар, датчиктер, өлшеуіштер)
7.
радиациялық факторлардың бақылау деңгейлерін анықтау (рентген және радиоизотопты анализаторлар, датчиктер, өлшеуіштер)
Лауазымды тұлға(лар) _________ ______ _______________________________
(лауазымы)   (қолы)   (Тегі Аты Әкесінің аты (бар болғанда)
_________ ______ _______________________________
(лауазымы)   (қолы)   (Тегі Аты Әкесінің аты (бар болғанда)
Тексерілетін субъектінің
басшысы              _________ ______ _______________________________
(лауазымы)   (қолы)   (Тегі Аты Әкесінің аты (бар болғанда)