Об утверждении Правил участия хлопкоперерабатывающих организаций в системе гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 июля 2015 года № 4-5/603. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 сентября 2015 года № 12093. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 февраля 2021 года № 44.
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 16.02.2021 № 44 (вводится в действие с 01.01.2022).
В соответствии с подпунктом 18) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О развитии хлопковой отрасли", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила участия хлопкоперерабатывающих организаций в системе гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции и фитосанитарной безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Е. Досаев
21 августа 2015 года
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 июля 2015 года
№ 4-5/603
Правила
участия хлопкоперерабатывающих организаций в системе
гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам
1. Общие положения
1. Настоящие Правила участия хлопкоперерабатывающих организаций в системе гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О развитии хлопковой отрасли" и определяют порядок участия хлопкоперерабатывающих организаций в системе гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) объем гарантированного хлопка – объем хлопка, устанавливаемый фондом по каждому участнику, ответственность по возврату которого гарантируется фондом;

Мақта өңдеу ұйымдарының мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру жүйесіне қатысу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 2 шілдедегі № 4-5/603 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 қыркүйекте № 12093 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2021 жылғы 16 ақпандағы № 44 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 16.02.2021 № 44 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мақта саласын дамыту туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 18) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мақта өңдеу ұйымдарының мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру жүйесіне қатысу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеу және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_______________ Е. Досаев
2015 жылғы 21 тамыз
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 2 шілдедегі
№ 4-5/603 бұйрығымен бекітілген
Мақта өңдеу ұйымдарының мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру жүйесіне қатысу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мақта өңдеу ұйымдарының мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру жүйесіне қатысу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Мақта саласын дамыту туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және мақта өңдеу ұйымдарының мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру жүйесіне қатысу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) кепілдік берілген мақта көлемі – қайтару жөніндегі жауапкершілікке қор кепілдік беретін, қор әрбір қатысушы бойынша белгілейтін мақта көлемі;

2) договор участия – договор, заключаемый между фондом и хлопкоперерабатывающей организацией, на основе которого последняя участвует в системе гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам;
3) участник – хлопкоперерабатывающая организация, имеющая лицензию на оказание услуг по складской деятельности с выдачей хлопковых расписок, с которой фондом заключен и действует договор участия;
4) фонд гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам – юридическое лицо, осуществляющее свою деятельность в целях обеспечения защиты прав и законных интересов держателей хлопковых расписок от неисполнения хлопкоперерабатывающими организациями обязательств по выданным ими хлопковым распискам (далее – фонд или фонды);
5) паспортная мощность хлопкоперерабатывающей организации – технические документы, характеризующие суточный и годовой объем переработки хлопка-сырца.
2. Порядок участия хлопкоперерабатывающих организаций в системе
гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам
3. Хлопкоперерабатывающая организация, обладающая лицензией на оказание услуг по складской деятельности с выдачей хлопковых расписок, для участия в фонде (фондах) подает заявление в фонд (фонды) в произвольной форме и прилагает следующие документы:
1) справку о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках;
2) копию устава хлопкоперерабатывающей организации (оригинал предоставляется для сверки);
3) выписку из учредительного договора о составе учредителей или выписку с лицевого счета держателей ценных бумаг в системе реестров держателей ценных бумаг, выданной регистратором не ранее чем за десять дней до даты подачи заявления в фонд;
4) копию лицензии на оказание услуг по складской деятельности с выдачей хлопковых расписок (оригинал предоставляется для сверки);
5) копию акта местного исполнительного органа области об ежегодной проверке хлопкоперерабатывающей организации на предмет соответствия квалификационным требованиям и готовности к приемке хлопка-сырца нового урожая (оригинал предоставляется для сверки);
6) копии бухгалтерского баланса и отчета о финансово-хозяйственной деятельности за предшествующий год и на последнюю отчетную дату, заверенные печатью хлопкоперерабатывающей организации;
7) копию аудиторского заключения, подтверждающего достоверность годовой финансовой отчетности хлопкоперерабатывающей организации за предыдущий отчетный год (оригинал предоставляется для сверки);
8) справку банка об отсутствии просроченной задолженности хлопкоперерабатывающей организации перед банком более чем за три месяца, предшествующие дате подачи заявления, за подписью первого руководителя или лица, имеющего право подписи, и главного бухгалтера с печатью банка. В случае если хлопкоперерабатывающая организация является клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов, а также иностранного банка, данная справка представляется от каждого из таких банков;

2) қатысу шарты – қор мен мақта өңдеу ұйымының арасында жасалатын шарт, оның негізінде соңғысы мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру жүйесіне қатысады;
3) қатысушы – қормен қатысу шарты жасалған және қолданылатын, мақта қолхаттарын бере отырып, қойма қызметi жөніндегі қызметтер көрсетуге лицензиясы бар мақта өңдеу ұйымы;
4) мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қоры – өз қызметін мақта өңдеу ұйымдарының өздері берген мақта қолхаттары бойынша міндеттемелерін орындамауынан мақта қолхаттарын ұстаушылардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асыратын заңды тұлға (бұдан әрі – қор немесе қорлар);
5) мақта өңдеу ұйымының паспорттық қуаттылығы – шитті мақтаны өңдеудің тәуліктік және жылдық көлемін сипаттайтын техникалық құжаттар.
2. Мақта өңдеу ұйымдарының мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру жүйесіне қатысу тәртібі
3. Мақта қолхаттарын бере отырып, қойма қызметi жөніндегі қызметтер көрсетуге лицензиясы бар мақта өңдеу ұйымы қорға (қорларға) қатысу үшiн еркін нысанда қорға (қорларға) өтiнiш бередi және мынадай құжаттарды қоса бередi:
1) жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалық салулар) және оның техникалық сипаттамалары туралы анықтама;
2) мақта өңдеу ұйымы жарғысының көшірмесі (түпнұсқасы салыстырып тексеру үшін көрсетіледі);
3) құрылтайшылардың құрамы туралы құрылтай шартынан үзінді-көшірме немесе қорға өтініш беретін күнге дейін кемінде он күн бұрын тіркеуші берген бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдері жүйесінде бағалы қағаздарды ұстаушылардың жеке шотынан үзінді-көшірме;
4) мақта қолхаттарын бере отырып, қойма қызметi жөніндегі қызметтер көрсетуге лицензияның көшiрмесi (түпнұсқасы салыстырып тексеру үшін көрсетіледі);
5) мақта өңдеу ұйымының біліктілік талаптарына сәйкестігі және шитті мақтаның жаңа өнімін қабылдауға әзірлігі мәніне жүргізілетін жыл сайынғы тексеріс туралы жергілікті атқарушы орган актісінің көшірмесі (түпнұсқасы салыстырып тексеру үшін көрсетіледі);
6) өткен жылға және соңғы есепті күнге бухгалтерлік теңгерімнің және қаржы-шаруашылық қызмет туралы есептің мақта өңдеу ұйымының мөрімен куәландырылған көшірмелері;
7) мақта өңдеу ұйымының өткен есепті жылғы жылдық қаржылық есептілігінің шынайылығын растайтын аудиторлық қорытындының көшірмесі (түпнұсқасы салыстырып тексеру үшін көрсетіледі);
8) мақта өңдеу ұйымы өтініш берген күннің алдындағы үш айдан астам мерзімге банктің алдында мерзімі өткен берешегінің жоқ екендігі туралы банктің мөрі басылған, бірінші басшының немесе қол қою құқығы бар адамның және бас бухгалтердің қолы қойылған банктің анықтамасы. Егер мақта өңдеу ұйымы бірнеше екінші деңгейдегі банктің немесе филиалдың, сондай-ақ шетелдік банктің клиенті болған жағдайда, бұл анықтама осындай банктердің әрқайсысынан ұсынылады;

9) копии справки об отсутствии налоговой задолженности и задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям (за исключением случаев, когда срок уплаты отсрочен в соответствии с законодательством Республики Казахстан), либо о наличии налоговой задолженности и задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям менее одного тенге, выданной не ранее даты объявления конкурса согласно пункту 20 Правил ведения лицевых счетов, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года № 622 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5446);
10) копию договора участия и сведения об объемах гарантированного хлопка (в случае, если хлопкоперерабатывающая организация является участником других фондов гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам);
11) иные документы, необходимые фонду для определения размера объема гарантированного хлопка.
4. Фонд (фонды) после получения заявления и документов, указанных в пункте 3 настоящих Правил, рассматривает заявление хлопкоперерабатывающей организации на предмет включения в состав участников данного фонда и определения объема гарантированного хлопка.
Срок рассмотрения фондом заявления хлопкоперерабатывающей организации не может превышать двадцать календарных дней.
5. Участие хлопкоперерабатывающей организации в системе гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам осуществляется на основании договоров участия, заключенных в соответствии с решениями фонда о включении хлопкоперерабатывающей организации в участники фонда.
Срок заключения договора участия фонда с участником не может превышать семь календарных дней после принятия решения фонда о включении хлопкоперерабатывающей организации в число участников фонда.
6. При включении хлопкоперерабатывающей организации в число участников фонда, фондом устанавливается объем гарантированного хлопка, определяемый с учетом паспортной мощности хлопкоперерабатывающей организации, объема фактической загрузки, сведений об объемах хлопка, гарантированного другим фондом (фондами) (в случае участия хлопкоперерабатывающей организации в других фондах).
7. Участие хлопкоперерабатывающей организации в фонде подтверждается свидетельством участника, выдаваемым фондом.
Замена свидетельства об участии в системе гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам производится в случае изменения наименования участника, в течение десяти рабочих дней с момента получения от участника документов, подтверждающих перерегистрацию и переоформление лицензии.
В случае исключения хлопкоперерабатывающей организации из состава участников фонда, хлопкоперерабатывающая организация в течение трех рабочих дней возвращает фонду выданное им свидетельство.

9) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы
29 желтоқсандағы № 622 бұйрығымен бекітілген дербес шоттарды жүргізу ережелерінің (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5446 болып тіркелген) 20-тармағына сәйкес салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектерінің жоқ екені туралы мәліметтер (төлеу мерзімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұзартылған жағдайларды қоспағанда), немесе конкурс жарияланған күннен кеш емес бір теңгеден кем емес салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектерінің бар екені туралы анықтамасының көшірмесі;
10) қатысу шартының көшірмесі және кепілдік берілген мақтаның көлемі туралы мәліметтер (егер мақта өңдеу ұйымы мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беретін басқа қорлардың қатысушысы болса);
11) қорға кепілдік берілген мақта көлемін анықтау үшін қажетті өзге құжаттар.
4. Қор (қорлар) өтінішті және осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген құжаттарды алғаннан кейін, мақта өңдеу ұйымының өтінішін осы қорға қатысушылардың құрамына енгізу және кепілдік берілген мақтаның көлемін анықтау мәніне қарайды.
Мақта өңдеу ұйымының өтінішін қордың қарау мерзімі жиырма күнтізбелік күннен аспауы керек.
5. Мақта өңдеу ұйымының мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру жүйесіне қатысуы қордың мақта өңдеу ұйымын қорға қатысушылардың қатарына қосу туралы шешімдеріне сәйкес жасалған қатысу шарттарының негізінде жүзеге асырылады.
Қордың қатысушымен қатысу шартын жасасу мерзімі қордың мақта өңдеу ұйымын қорға қатысушылардың қатарына қосу туралы шешімі қабылданғаннан кейін күнтізбелік жеті күннен аспайды.
6. Мақта өңдеу ұйымын қорға қатысушылардың қатарына қосқан кезде, қор мақта өңдеу ұйымының паспорттық қуаттылығын, нақты толтырылған көлемін, басқа қор (қорлар) кепілдік берген мақтаның көлемі туралы мәліметтерді ескере отырып (мақта өңдеу ұйымы басқа да қорларға қатысқан жағдайда) анықталатын кепілдік берілген мақтаның көлемін белгілейді.
7. Мақта өңдеу ұйымының қорға қатысуы қор беретін қатысушы куәлігімен расталады.
Мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру жүйесіне қатысу туралы куәлікті ауыстыру қатысушының атауы өзгерген жағдайда қатысушыдан лицензияның қайта тіркелуін және қайта ресімделуін растайтын құжаттарды алған сәттен бастап он жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Мақта өңдеу ұйымын қорға қатысушылардың құрамынан шығарған жағдайда, мақта өңдеу ұйымы қор берген куәлікті үш жұмыс күні ішінде оған қайтарады.

8. Участник вносит в фонд (фонды) ежегодные обязательные взносы для участия в системе гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам, определяемые договором участия.
9. Фонд ведет реестр своих участников и обеспечивает ежегодное опубликование на государственном и русском языках в республиканских периодических печатных изданиях информации об участниках с указанием объема гарантированного хлопка.
10. Участие в фонде (фондах) участником прекращается при наступлении одного из перечисленных ниже случаев:
1) при расторжении договора участия с фондом;
2) по решению суда;
3) при ликвидации одной из сторон договора участия.
В течение тридцати календарных дней со дня прекращения участия хлопкоперерабатывающей организации в фонде, фонд обеспечивает опубликование соответствующей информации на государственном и русском языках в республиканских периодических печатных изданиях.

8. Мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру жүйесіне қатысу үшін қатысушы қорға (қорларға) қатысу шартында айқындалатын жыл сайынғы міндетті жарналарды төлейді.
9. Қор өзінің қатысушыларының тізілімін жүргізеді және кепілдік берілген мақтаның көлемін көрсете отырып, қатысушылар туралы ақпараттың республикалық мерзімді баспа басылымдарында мемлекеттік және орыс тілдерінде жыл сайынғы жариялануын қамтамасыз етеді.
10. Қатысушының қорға (қорларға) қатысуы төменде санамаланған жағдайлардың біреуі болғанда тоқтатылады:
1) қормен жасалған қатысу шарты бұзылғанда;
2) соттың шешімі бойынша;
3) қатысу шарты тараптарының бірі жойылғанда.
Мақта өңдеу ұйымының қорға қатысуы тоқтатылған күннен бастап отыз күннің ішінде қор тиісті ақпараттың республикалық мерзімді баспа басылымдарында мемлекеттік және орыс тілдерінде жариялануын қамтамасыз етеді.