Об утверждении Правил оказания стационарной помощи
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 сентября 2015 года № 761. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 октября 2015 года № 12204. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № ҚР- ДСМ-27.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 24,03,2022 № ҚР- ДСМ-27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 94) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания стационарной помощи.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательстве порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 29 сентября 2015 года № 761
Правила оказания стационарной помощи
Сноска. Правила в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 29.08.2019 № ҚР ДСМ-118 (порядок введения см. п. 4).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания стационарной помощи (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 47 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливают порядок оказания стационарной помощи населению в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее - ГОБМП) и системе обязательного социального медицинского страхования (далее - ОСМС).

Стационарлық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 қыркүйектегі № 761 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 28 қазанда № 12204 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № ҚР- ДСМ-27 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 24.03.2022 № ҚР- ДСМ-27 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен cоң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 94) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Стационарлық көмек көрсету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті заңнамамен белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күнінің ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәлеметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 761 бұйрығымен
бекітілген
Стационарлық көмек көрсету қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 29.08.2019 № ҚР ДСМ-118 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Стационарлық көмек көрсету қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Кодексінің 7-бабының 1-тармағына (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әзірленді және тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде халыққа стационарлық көмек көрсету тәртібін белгілейді.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) стационарная помощь – форма предоставления доврачебной, квалифицированной, специализированной медицинской помощи, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг, с круглосуточным медицинским наблюдением;
2) квалифицированная медицинская помощь - медицинская помощь, оказываемая медицинскими работниками с высшим медицинским образованием при заболеваниях, не требующих специализированных методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации, в том числе с использованием средств телемедицины;
3) специализированная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая профильными специалистами при заболеваниях, требующих специальных методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации, в том числе с использованием средств телемедицины;
4) высокотехнологичные медицинские услуги (далее – ВТМУ) – услуги, оказываемые профильными специалистами при заболеваниях, требующих использования инновационных, ресурсоемких и (или) уникальных методов диагностики и лечения;
5) организация здравоохранения - юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области здравоохранения;
6) субъект информатизации в области здравоохранения (далее - субъект информатизации) - государственные органы, физические и юридические лица, осуществляющие деятельность или вступающие в правоотношения в сфере информатизации в области здравоохранения;
7) Комиссия по высокотехнологичным медицинским услугам (далее – Комиссия ВТМУ) – комиссия, созданная при местных органах государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы для решения вопроса госпитализации в организацию здравоохранения, предоставляющую ВТМУ;
8) лечебно-профилактический совет (далее – ЛПС) - постоянно действующий координирующий и консультативно-совещательный орган, созданный при местных органах государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы в целях рассмотрения вопросов организации госпитализации пациентов в стационары, управления структурой госпитализации, динамики плановой и экстренной госпитализации по уровням оказания медицинской помощи, обоснованности направлений на плановую госпитализацию, доступности медицинской помощи, защиты прав пациента;
9) консилиум - исследование лица в целях установления диагноза, определения тактики лечения и прогноза заболевания с участием не менее трех врачей;
10) портал Бюро госпитализации (далее - Портал) - единая система электронной регистрации, учета, обработки и хранения направлений пациентов на госпитализацию в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее - ГОБМП);

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) стационарлық көмек – дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялы медициналық көрсетілетін қызметтерді қолдана отырып, тәулік бойы медициналық бақылау жасалатын көмек ұсыну нысаны;
2) білікті медициналық көмек – диагностиканың, емдеудің және медициналық оңалтудың мамандандырылған әдістерін талап етпейтін аурулар кезінде жоғары медициналық білімі бар медицина қызметкерлері көрсететін, оның ішінде телемедицина құралдарын пайдалана отырып көрсететін медициналық көмек;
3) мамандырылған медициналық көмек – диагностиканың, емдеудің және медициналық оңалтудың мамандандырылған әдістерін талап ететін аурулар кезінде бейінді мамандар көрсететін, оның ішінде телемедицина құралдарын пайдалана отырып көрсететін медициналық көмек;
4) жоғары технологиялы медициналық көмек (бұдан әрі – ЖТМҚ) – диагностиканың және емдеудің инновациялық, ресурстық сыйымды және (немесе) бірегей әдістерді пайдалануды талап ететін аурулар кезінде, бейінді мамандар көрсететін қызметтер;
5) денсаулық сақтау ұйымы – денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
6) денсаулық сақтау саласындағы ақпараттандыру субъектісі (бұдан әрі - ақпараттандыру субъектісі) - денсаулық сақтау саласындағы ақпараттандыру аясында қызметін жүзеге асыратын немесе құқықтық қатынастарға түсетін мемлекеттік органдар, жеке және заңды тұлғалар;
7) Жоғары технологиялы медициналық көмек жөніндегі комиссия (бұдан әрі – ЖМТК комиссия) – ЖМТК ұсынатын денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызу мәселесін шешу үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті мемлекеттік басқару органдарының жанынан құрылған комиссия;
8) емдік-профилактикалық кеңес (бұдан әрі – ЕПК) – пациенттерді стационарларға емдеуге жатқызуды ұйымдастыру, емдеуге жатқызу құрылымын басқару, медициналық көмек көрсетудің деңгейлері бойынша жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызудың динамикасын, жоспарлы емдеуге жатқызуға арналған жолдамалардың негізділігін, медициналық көмектің қолжетімділігін, пациенттің құқықтарын қорғау мәселелерін қарау мақсатында облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың мемлекеттік денсаулық сақтау басқармадарының жергілікті органдарының жанынан құрылған тұрақты жұмыс істейтін үйлестіруші және консультациялық-кеңесші орган;
9) консилиум – дагноз қою, емдеу тәсілін айқындау және кемінде үш дәрігердің қатысуымен ауруларды болжау мақсатында адамдарды зерттеу;
10) Емдеуге жатқызу бюросы порталы (бұдан әрі – Портал) - тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі - ТМККК) шеңберінде пациенттерді стационарға жоспарлы емдеуге жатқызу жолдамаларын электрондық тіркеудің, есепке алудың, өңдеудің және сақтаудың бірыңғай жүйесі;

11) планируемая дата плановой госпитализации – дата госпитализации, определяемая в Портале после регистрации направления на плановую госпитализацию;
12) код плановой госпитализации – автоматически сгенерированный Код пациента при регистрации направления в Портале по следующему принципу: первые два знака – код области (откуда направлен), следующие четыре – код медицинской организации (куда направлен); следующие три – код профиля койки (куда направлен), последние цифры – порядковый номер пациента;
13) окончательная дата плановой госпитализации – дата фактической госпитализации пациента в организацию здравоохранения;
14) талон плановой госпитализации – документ, подтверждающий факт регистрации в Портале направления на плановую госпитализацию;
15) лист ожидания – электронная форма регистрации в Портале направления больных на плановую госпитализацию с определением планируемой и окончательной даты госпитализации, указания причин и обоснования снятий направлений в случае отказа в госпитализации;
16) ургентность – работа в режиме ожидания пациентов, требующих неотложной медицинской помощи;
17) медицинская сортировка по триаж системе - распределение пострадавших и больных на группы, исходя из нуждаемости в первоочередных и однородных мероприятиях (лечебных, профилактических, эвакуационных).
18) стационар с круглосуточным наблюдением - при состоянии с высоким риском и возможностью развития осложнений и требующие врачебного наблюдения не менее 2-3-х раз в сутки и ночью, в том числе после оперативных вмешательств, а также проведения диагностических и лечебных мероприятий не менее 2-х раз в сутки;
19) дневной стационар - оказание стационарозамещающей помощи населению на базе организаций здравоохранения. Наблюдению в дневном стационаре подлежат лица с наличием острого или обострения хронического заболевания при необходимости проведения лечебных и диагностических мероприятий не более 2-х раз в течении нескольких часов в АПП, в том числе после оперативных вмешательств и до суток в круглосуточном стационаре.
Глава 2. Порядок оказания стационарной помощи
3. Показанием для госпитализации является необходимость оказания доврачебной, квалифицированной, специализированной медицинской помощи, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг, с круглосуточным медицинским наблюдением пациентов в организациях здравоохранения.
4. Госпитализация пациента в организацию здравоохранения в рамках ГОБМП осуществляется:
1) в плановом порядке – по направлению специалистов первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) или другой организации здравоохранения:

11) жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күні – жоспарлы емдеуге жатқызуға арналған жолдаманы тіркегеннен кейін Порталда айқындалатын емдеуге жатқызу күні;
12) жоспарлы емдеуге жатқызу коды – мынадай қағидат бойынша Порталда жолдаманы тіркеу кезінде автоматты генерацияланған Пациенттің коды: алғашқы екі белгі – облыстың коды (қайдан жіберілген); келесі төртеуі – медициналық ұйымның коды (қайда жіберілген); келесі үшеуі – төсек бейінінің коды (қайда жіберілген), соңғы сандар – пациенттің реттік нөмірі;
13) жоспарлы емдеуге жатқызудың соңғы күні – пациентті стационарға нақты емдеуге жатқызу күні;
14) жоспарлы емдеуге жатқызу талоны – жоспарлы емдеуге жатқызу жолдамасының Порталда тіркелуі фактісін растайтын құжат;
15) күту парағы – жоспарланған және соңғы емдеуге жатқызу күндерін айқындаумен жоспарлы емдеуге жатқызуға науқастарды жіберуді, емдеуге жатқызудан бас тартқан жағдайда жолдамаларды алып тастаудың себептерін көрсету мен негіздемесін тіркеудің электрондық нысаны;
16) ургенттілік – шұғыл медициналық көмекті талап ететін пациенттердің күту режиміндегі жұмыс;
17) триаж жүйесі бойынша медициналық іріктеу – бірінші кезекті және бір текті (емдік, профилактикалық, эвакуациялық) іс-шаралардың қажеттілігіне қарай зардап шеккендерді және науқастарды топтарға бөлу;
18) тәуліктік бақыланатын стационар – асқынулардың жоғары қаупі және даму мүмкіндігі бар және бір тәулікте кемінде2-3 рет және түнде, оның ішінде оперативтік араласулардан, сондай-ақ тәулігіне кемінде 2 рет диагностикалық және емдік іс-шараларды жүргізгеннен кейін дәрігерлік бақылауды талап ететін жағдайлар кезінде;
19) күндізгі стационар – халыққа денсаулық сақтау ұймының базасында стационарды алмастыратын көмек көрсету. АЕК-де бірнеше сағат бойына кемінде 2 рет емдік және диагностикалық іс-шараларды, оның ішінде оперативтік араласулардан кейін және тәулікті стационарда бір тәулікке дейін жүргізу қажет болған кезде, жіті созылмалы аурулары бар немесе ушыққан адамдар күндізгі стационарда бақылануы тиіс.
2-тарау. Стационарлық көмек көрсету тәртібі
3. Дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған және жоғары мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді қолдана отырып, тәулік бойы медициналық бақылаумен медициналық көмек көрсету қажеттілігі емдеуге жатқызу үшін көрсетілім болып табылады.
4. ТМККК шеңберінде пациентті денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызу:
1) жоспарлы тәртіппен – медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) немесе басқа денсаулық сақтау ұйымдары мамандарының жолдамасы бойынша:

в соответствии с перечнем заболеваний по кодам Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 пересмотра (далее - МКБ-10) для преимущественного лечения в условиях круглосуточного стационара согласно 1, 3 и 5 к настоящим Правилам;
в соответствии с перечнем операций и манипуляций по кодам Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем 9 пересмотра (далее - МКБ-9) для преимущественного лечения в условиях круглосуточного стационара согласно приложениям 2, 4 и 6 к настоящим Правилам;
при оказании восстановительного лечения и медицинской реабилитации в соответствии с Правилами оказания восстановительного лечения и медицинской реабилитации, в том числе детской медицинской реабилитации, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 98 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10678);
при оказании паллиативной помощи и сестринского ухода в соответствии с Правилами оказания паллиативной помощи и сестринского ухода, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 168 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10803);
2) по экстренным показаниям (включая выходные и праздничные дни) - вне зависимости от наличия направления.
5. Прием и регистрация пациентов в приемном отделении организации здравоохранения на получение плановой госпитализации осуществляется в рабочее время согласно утвержденному графику работы организации, в течение 60 минут с момента обращения. Экстренная медицинская помощь оказывается круглосуточно. При необходимости в приемном отделении организовывается консилиум.
При полном обследовании и отсутствии противопоказаний осуществляется госпитализация в профильное отделение.
6. В случае, если заболевание не входит в перечень заболеваний по кодам МКБ 10 для лечения в круглосуточном стационаре госпитализации подлежат лица, которым при проведении оценки состояния по критериям определяется необходимость круглосуточного врачебного наблюдения с вводом данных в информационную систему согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
7. В случае госпитализации пациента в организацию здравоохранения оформляется медицинская карта с листом назначений (далее – медицинская карта) по форме 003/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения", (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов под № 6697) (далее - Приказ № 907).

осы Қағидаларға 1, 3 және 5-қосымшаларға сәйкес тәуліктік стационар жағдайларында басым емдеу үшін аурулардың және денсаулыққа байланысты мәселелердің статистикалық халықаралық жіктемесінің 10 қайта қаралған (бұдан әрі – АХЖ 10) кодтары бойынша аурулардың тізбесіне;
осы Қағидаларға 2, 4 және 6-қосымшаларға сәйкес тәуліктік стационарда басым емдеу үшін аурулардың және денсаулыққа байланысты мәселелердің статистикалық халықаралық жіктемесінің 9 қайта қаралған (бұдан әрі – АХЖ 9) кодтары бойынша операциялар мен манипуляциялардың тізбесіне сәйкес;
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 98 бұйрығымен бекітілген Қалпына келтіру емі және медициналық оңалту, оның ішінде балаларды медициналық оңалту қағидаларына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 10678 болып тіркелген) қалпына келтіру емі және медициналық оңалту көрсету кезінде;
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 168 "Паллиативтік көмекті және мейірбике күтімін көрсету қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 10803 болып тіркелген) паллиативтік көмекті және мейіргер күтімін көрсету кезінде;
2) шұғыл көрсетілімдер бойынша (демалыс және мереке күндері) – жолдаманың бар-жоғына қарамастан жүзеге асырылады.
5. Жоспарлы стационарлық медициналық көмек алуға стационардың қабылдау бөлімшесіне пациентті қабылдау және тіркеу ұйымның бекітілген жұмыс кестесіне сәйкес жұмыс уақытында жүгінген сәттен бастап 60 минуттың ішінде жүзеге асырылады. Шұғыл медициналық көмек тәулік бойы көрсетіледі. Қажет болған кезде, қабылдау бөлімшесінде консилиум ұйымдастырылады.
Толық зерттеліп-қаралған және қарсы көрсетілімдер болмаған кезде, бейінді бөлімшеге емдеуге жатқызу жүзеге асырылады.
6. Егер, ауру АХЖ 10 коды бойынша аурулар тізбесіне кірмеген жағдайда, тәуліктік стационарға емдеу үшін осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес алгоритм бойынша ақпараттық жүйеге деректерін енгізе отырып, тәулік бойы дәрігерлік бақылау қажеттілігі айқындалатын өлшем шарттар бойынша жай-күйіне бағалау жүргізілген адамдар емдеуге жатқызылуы тиіс.
7. Пациентті денсулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызған жағдайда "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген (бұдан әрі - № 907 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 6697 болып тіркелген), № 003/е нысаны бойынша тағайындау парағымен медициналық карта (бұдан әрі – медициналық карта) ресімделеді.

7-1. При плановой госпитализации в организацию здравоохранения необходимо дополнительно представить результаты тестирования полимеразной цепной реакции (далее – ПЦР-тестирование) на COVID-19 со сроком не позднее 5 дней со дня сдачи.
В случае поступления пациента в экстренном порядке в организацию здравоохранения в обязательном порядке производится забор анализа для экспресс тестирования на коронавирусную инфекцию, при положительном результате проводится ПЦР-тестирование на COVID-19.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 03.07.2020 № ҚР ДСМ-76/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. При обнаружении признаков алкогольного, наркотического или токсического опьянения пациента во время обращения за медицинской помощью в организацию здравоохранения, медицинским работником делается об этом запись в медицинской карте с последующим забором биологических сред на определение содержания психоактивного вещества с занесением результатов в медицинскую карту.
9. При поступлении пациента в стационар лечащий врач осведомляет его о правилах внутреннего распорядка организации здравоохранения с отметкой в медицинской карте. Между пациентом и организацией здравоохранения заключается Договор в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 418 "Об утверждении типового договора по предоставлению медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, заключаемого между пациентом и медицинской организацией" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11520).
10. Медицинская помощь предоставляется после получения письменного добровольного согласия пациента либо его законного представителя на проведение лечебно-диагностических мероприятий.
Оказание медицинской помощи без согласия допускается в отношении лиц, находящихся в шоковом, коматозном состоянии, не позволяющем выразить свою волю; страдающих заболеваниями, представляющими опасность для окружающих; страдающих тяжелыми психическими расстройствами (заболеваниями); страдающих психическими расстройствами (заболеваниями) и совершивших общественно опасное деяние.
Оказание медицинской помощи без согласия граждан продолжается до исчезновения вышеуказанных состояний.
Допускается посещение родственниками и иными членами семьи или законными представителями пациента, находящегося на лечение в медицинской организации, в том числе в условиях отделения (палаты) интенсивной терапии и реанимации.
Порядок посещения устанавливаются правилами внутреннего распорядка организации здравоохранения.

7-1. Денсаулық сақтау ұйымына жоспарлы емдеуге жатқызу кезінде тапсырған сәттен бастап 5 күннен кешіктірмей COVID-19 полимераздық тізбектік реакцияны тестілеу (бұдан әрі - ПТР тестілеу) нәтижелерін қосымша ұсыну қажет. Пациент денсаулық сақтау ұйымына шұғыл түрде түскен жағдайда коронавирустық инфекцияға міндетті түрде коронавирустық инфекцияны жедел тестілеу үшін талдау алу жүргізіледі, оң нәтиже болған кезде COVID-19-ға ПТР тестілеу жүргізіледі.
Ескерту. 7-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 03.07.2020 № ҚР ДСМ-76/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Пациенттің денсаулық сақтау ұйымына медициналық көмекке жүгінуі кезінде алкогольден, есірткіден немесе уытқұмарлықтан мас болу белгілері анықталған жағдайда, медицина қызметкері медициналық картаға нәтижелерді енгізе отырып, кейін психикаға белсенді әсер ететін заттардың құрамын анықтауға биологиялық материал ала отырып, бұл туралы медициналық картада жазады.
9. Стационарға келіп түскен кезде пациентті медициналық картада белгілей отырып, медициналық ұйымның ішкі тәртібінің қағидаларымен таныстырады және пациент пен денсаулық сақтау ұйымының арасында "Пациент пен медициналық ұйым арасында жасалатын, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде медициналық көмек ұсыну жөніндегі үлгілік шартты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 мамырдағы № 418 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 11520 болып тіркелген) сәйкес шарт жасалады.
10. Емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізуге пациенттің не оның заңды өкілінің жазбаша ерікті келісімін алғаннан кейін медициналық көмек ұсынылады.
Өз еркін білдіруге мүмкіндік бермейтін есеңгіреген, ес-түссіз жағдайдағы, айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулардан зардап шегуші; психикасының ауыр түрде бұзылуынан (ауруынан) зардап шегуші; психикасының бұзылуынан (ауруынан) зардап шегуші және қоғамға қауіпті әрекет жасаған адамдарға қатысты келісімсіз медициналық көмек көрсетуге жол беріледі.
Азаматтардың келісімінсіз медициналық көмек көрсету жоғарыда көрсетілген жағдайлар аяқталғанға дейін жалғасады.
Медициналық ұйымда, оның ішінде қарқынды терапия мен оңалту бөлімшелері (палаталары) жағдайында емдеудегі пациенттердің туыстарына және басқа отбасы мүшелеріне немесе заңды өкілдеріне келуге рұқсат етіледі.
Келу тәртібі денсаулық сақтау ұйымдарының ішкі тәртібі қағидаларымен белгіленеді.

11. Согласие на оказание медицинской помощи в отношении несовершеннолетних и лиц, признанных судом недееспособными, дают их законные представители. При отсутствии законных представителей решение об оказании медицинской помощи принимает консилиум, а при невозможности собрать консилиум - непосредственно медицинский работник с последующим уведомлением должностных лиц организации здравоохранения.
12. При получении медицинской помощи пациент получает исчерпывающую информацию о состоянии своего здоровья, включая данные о возможном риске и преимуществах, предлагаемых и альтернативных методах лечения, сведения о возможных последствиях отказа от лечения, информацию о диагнозе, прогнозе и плане лечебных мероприятий в доступной для пациента форме, а также разъяснение причин выписки домой или перевода в другую организацию здравоохранения.
13. Медицинский работник с высшим медицинским образованием (далее – врач) осматривает пациента в день поступления в стационар, прописывает ему необходимое лечение и осведомляет о назначенных лечебно-диагностических мероприятиях.
14. Проведение лечебно-диагностических мероприятий, лекарственное обеспечение, организация лечебного питания и соответствующий уход пациента осуществляются с момента поступления в организацию здравоохранения.
15. В зависимости от состояния пациента проводится полная или частичная санитарная обработка. Полную санитарную обработку проходят лица без определенного места жительства.
16. В стационарах предусматриваются палаты или боксы для раздельного размещения пациентов с заболеваниями, представляющих опасность для окружающих.
17. Пациенты, находящиеся в стационаре, подлежат ежедневному осмотру лечащим врачом, кроме выходных и праздничных дней. При осмотре и назначении дежурным врачом дополнительных диагностических и лечебных манипуляций проводятся соответствующие записи в медицинской карте.
При ухудшении состояния пациента дежурный врач оповещает заведующего отделением/лечащего врача или ответственного дежурного врача, согласовывает внесение изменений в процесс диагностики и лечения, и делает запись в медицинской карте (бумажный/электронный).
При тяжелом и крайне тяжелом течении заболевания кратность записей зависит от динамики тяжести состояния. Записи врача должны отражать конкретные изменения в состоянии пациента и необходимость коррекции назначений, обоснование назначенного обследования и лечения, оценку и интерпритацию полученных результатов и эффективности проводимого лечения. Кратность осмотра при неотложных состояниях не реже каждых трех часов, с указанием времени оказания неотложной помощи по часам и минутам.

11. Кәмелетке толмағандарға және сот әрекетке қабілетсіз деп таныған адамдарға қатысты медициналық көмек көрсетуге келісімді олардың заңды өкілдері береді. Заңды өкілдері болмаған кезде, медициналық көмек көрсету туралы шешімді консилиум қабылдайды, ал консилиумды жинау мүмкін болмаған кезде – денсаулық сақтау ұйымдарының лауазымды адамдарын кейіннен хабардар ете отырып, тікелей медицина қызметкері қабылдайды.
12. Медициналық көмек алу кезінде пациент ұсынылған және баламалы емдеу әдістерінің қаупі мен артықшылықтары туралы деректерді, емдеуден бас тартудың ықтимал салдары туралы мәліметтерді, диагноз туралы ақпаратты, пациент үшін қолжетімді нысанда диагноз, емдеу іс-шараларының болжамы мен жоспары туралы ақпаратты, сондай-ақ үйге шығару немесе басқа медициналық ұйымға ауыстыру себептерін түсіндіруді қоса алғанда, өз денсаулығының жай-күйі туралы толық ақпарат алады.
13. Жоғары медициналық білімі бар медицина қызметкері (бұдан әрі – дәрігер) стационарға түскен күні пациентті тексеріп-қарайды, оған қажетті ем жазып береді және оны тағайындалған емдік-диагностикалық іс-шаралармен таныстырады.
14. Емдік-диагностикалық іс-шаралар, дәрі-дәрмектік қамтамасыз ету, пациентті емдік тамақтандыру мен тиісті күтім жасауды ұйымдастыру стационарға келіп түскен сәттен бастап жүзеге асырылады.
15. Пациенттің жағдайына қарай толық және ішінара санитариялық тазалық жүргізіледі. Тұрғылықты мекенжайы белгісіз адамдар толық санитариялық тазалықтан өтеді.
16. Стационарларда айналасындағыларға қауіп төндіретін пациенттерді бөлек орналастыру үшін палаталар немесе бокстар көзделеді.
17. Стационардағы пациенттер демалыс және мереке күндерінен басқа, емдеуші дәрігер күн сайынғы қарап-тексеруіне жатады. Кезекші дәрігер қарап-тексергеннен және қосымша диагностикалық және емдік манипуляциялар тағайындағаннан кейін медициналық картаға тиісті жазбалар жазылады.
Пациенттің жағдайы нашарлаған кезде, кезекші дәрігер бөлімше меңгерушісін/емдеуші дәрігерді немесе жауапты кезекші дәрігерді хабардар етеді, диагностика мен емдеу процесіне өзгерістер енгізуді келіседі және медициналық картаға (қағаз/электрондық) жазба қалдырады.
Аурудың ағымы ауыр және аса ауыр болған жағдайда жазбалардың еселігі жағдайының ауыр динамикасына қарай жүргізіледі. Дәрігердің жазбасында пациенттің жағдайындағы нақты өзгерістер және тағайындауларды түзетудің қажеттілігі, тағайындалған зерттеп-қарау мен емнің негізділігі, алынған нәтижелердің бағасы мен түсіндірмесі және жүргізілген емнің тиімділігі көрсетілуі тиіс. Қарап-тексеру еселігі кезек күттірмейтін жағдайларда, кезек күттірмейтін көмек көрсетудің уақыты сағат және минут бойынша көрсетіле отырып, үш сағаттан сирек болмайды.

18. Клинический диагноз устанавливается совместно с заведующим отделением не позднее трех календарных дней со дня госпитализации пациента в организацию здравоохранения (не позднее десяти календарных дней со дня госпитализации пациента в организацию, оказывающую медико-социальную помощь в области психического здоровья.
В день установления клинического диагноза в медицинской карте делается соответствующая запись.
19. Заведующий отделением проводит осмотр тяжелых пациентов в день госпитализации, в последующем – ежедневно. Пациенты, находящиеся в среднетяжелом состоянии, осматриваются не реже одного раза в неделю.
Результаты осмотра пациента регистрируются в медицинской карте с указанием рекомендаций по дальнейшей тактике ведения пациента с обязательной идентификацией медицинского работника, вносящего записи.
20. При лечении в стационаре детей в возрасте до трех лет, а также тяжелобольных детей старшего возраста, нуждающихся по заключению лечащего врача в дополнительном уходе, матери (отцу) или иному лицу, непосредственно осуществляющему уход за ребенком, предоставляется возможность находиться с ним в медицинской организации с выдачей листа о временной нетрудоспособности.
Кормящая мать ребенка до одного года жизни обеспечивается бесплатным питанием на весь период пребывания по уходу за ребенком в организации здравоохранения.
21. Детям школьного возраста в период стационарного лечения создаются условия для непрерывного образования в условиях детских многопрофильных больниц.
22. Пациентам многопрофильных детских больниц создаются условия для игр, отдыха и проведения воспитательной работы.
23. На любом уровне оказания медицинской помощи при затруднении в идентификации диагноза, неэффективности проводимого лечения, а также при иных показаниях, заведующий отделением/заместитель руководителя по медицинской части организует консультацию (осмотр пациента специалистом более высокой квалификации или другого профиля) или консилиум (осмотр пациента, с участием не менее трех специалистов одного профиля более высокой квалификации, или другого профиля, с проведением дополнительного обследования пациента в целях установления диагноза, определения тактики лечения и прогноза заболевания), включая специалиста республиканского уровня по показаниям.
В вечернее, ночное время, выходные и праздничные дни - консультацию или консилиум организует ответственный дежурный врач организации здравоохранения.
24. В случае отсутствия необходимого интрументального и лабораторного сопровождения тяжелого пациента, нуждающегося в постоянном мониторинге жизненно важных функций по медицинским показаниям, по решению консилиума и уведомлению руководителей организаций здравоохранения, данный пациент после стабилизации состояния переводится в другую медицинскую организацию по профилю заболевания для дальнейшего обследования и лечения.

18. Клиникалық диагноз пациент денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызылған күннен бастап күнтізбелік үш күннен кешіктірмей (пациент психикалық денсаулық саласындағы медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін ұйымға емдеуге жатқызылған күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірмей) бөлімше меңгерушісімен бірлесіп қойылады.
Клиникалық диагноз қойылған күні медициналық картаға тиісті жазба жазылады.
19. Бөлімше меңгерушісі ауыр пациенттерді емдеуге жатқызылған күні, кейін – күнделікті қарайды. Жағдайы орташа ауыр пациенттер аптасына кемінде бір рет қарап-тексеріледі.
Пациентті қарап-тексеру нәтижесі жазба енгізген медицина қызметкерін міндетті түрде сәйкестендіре отырып, пациентті одан әрі емдеу тәсілі бойынша ұсынымдар көрсетіле отырып, медициналық картаға тіркеледі.
20. Үш жасқа дейінгі балаларды, сондай-ақ емдеуші дәрігердің қорытындысы бойынша қосымша күтімді талап ететін сырқаты ауыр ересек балаларды стационарда емдеген кезде, анасына (әкесіне) немесе балаға тікелей күтімді жүзеге асыратын өзге адамға еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ бере отырып, онымен бірге медициналық ұйымда қалу мүмкіндігі беріледі.
Бір жасқа дейінгі емізетін ана денсаулық сақтау ұйымында бала күтімі бойынша болған барлық кезеңде тегін тамақтанумен қамтамасыз етіледі.
21. Мектеп жасындағы балаларға стационарлық ем кезеңінде көпбейінді балалар ауруханасы жағдайында үздіксіз білім алуға жағдай жасалады.
22. Көпбейінді балалар ауруханасының пациенттеріне ойнау, демалу және тәрибе жұмыстарын жүргізу үшін жағдайлар жасалады.
23. Медициналық көмек көрсетудің кез келген деңгейінде диагнозды сәйкестендіру қиындаған, жүргізілген ем тиімсіз болған жағдайда, сондай-ақ өзге көрсетілімдер болған жағдайда басшының медициналық бөлім жөніндегі орынбасары қажет болған жағдайда республикалық деңгейдегі маманды қоса отырып, консультация (пациентті барынша жоғары білікті немесе басқа бейінді маманның тексеріп-қарауы) немесе консилиум (қажет болған жағдайда диагнозды белгілеу, ауруды емдеу тәсілін анықтау және болжамдау мақсатында пациентті қосымша зерттеп-қарау жүргізе отырып, барынша жоғары білікті немесе басқа бейіннің кемінде үш маманының қатысуымен ұйымдастырады.
Кешкі, түнгі уақытта, демалыс және мереке күндері - стационар бойынша жауапты кезекші дәрігер консультация немесе консилиум ұйымдастырады.
24. Өмірлік маңызды функцияларының тұрақты мониторингін қажет ететін ауыр пациентті қажетті аспаптық және зертханалық сүйемелдеу болмаған жағдайда, медициналық көрсетілімдері бойынша, консилиумның шешімі және денсаулық сақтау ұйымдарының басшыларын хабардар ету бойынша аталған пациент жағдайы тұрақталғаннан кейін одан әрі зерттеп-қарау және емдеу үшін ауруының бейіні бойынша басқа медициналық ұйымға ауыстырылады.

25. Критериями выписки из стационара являются:
1) общепринятые исходы лечения (выздоровление, улучшение, без перемен, смерть, переведен в другую медицинскую организацию);
2) письменное заявление пациента или его законного представителя при отсутствии непосредственной опасности для жизни пациента или для окружающих.
3) случаи нарушения правил внутреннего распорядка, установленных организацией здравоохранения, а также создание препятствий для лечебно-диагностического процесса, ущемления прав других пациентов на получение надлежащей медицинской помощи (при отсутствии непосредственной угрозы его жизни), о чем делается запись в медицинской карте.
26. При выписке из стационара пациенту выдается форма 027/у, утвержденная приказом № 907, где указываются заключительный клинический диагноз, проведенный объем диагностических исследований, лечебных мероприятий, рекомендации по дальнейшему наблюдению и лечению.
Данные по выписке заносятся в информационные системы день в день, с указанием фактического времени выписки.
Параграф 1. Организация плановой госпитализации
27. Плановая госпитализация с регистрацией направления в Портале осуществляется путем определения планируемой даты плановой госпитализации с учетом права пациента на свободный выбор организации здравоохранения:
1) специалистом стационара по направлению специалиста ПМСП или другой организации здравоохранения независимо от форм собственности;
2) автоматического определения по направлению специалиста ПМСП или другой организации здравоохранения;
3) специалистом приемного отделения организации здравоохранения при самостоятельном обращении пациентов и решении руководителя о госпитализации пациента в данную организацию здравоохранения.
Плановая госпитализация на платной основе осуществляется с обязательной регистрацией в Журнале учета приема больных и отказов в госпитализации, по форме 001/у, утвержденной приказом № 907 и реализованной в Портале в электронном формате.
Доступ к Порталу имеют организации здравоохранения, заключившие договор на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП. В случае заключения договора некоммерческого акционерного общества "Фонд социального медицинского страхования" (далее- ФСМС) с новым поставщиком медицинских услуг, независимо от форм собственности, на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП, присвоение логина и пароля для работы в Портале осуществляется в течение 2-х рабочих дней с момента подачи заявки поставщиком.
28. Участниками процесса организации госпитализации являются:
1) организации здравоохранения;

25. Стационардан шығару өлшемшарттары:
1) емдеудің жалпыға бірдей нәтижелері (сауығу, жақсару, өзгеріссіз, қайтыс болу, басқа медициналық ұйымға ауыстыру);
2) пациенттің өмірі үшін және айналасындағылар үшін тікелей қауіп болмаған жағдайда емдеу курсын аяқтағанға дейін пациенттің (оның заңды тұлғасының) жазбаша өтініші;
3) денсаулық сақтау ұйымы бекіткен ішкі тәртіп қағидаларын бұзған, сондай-ақ емдеу – диагностикалық процеске кедергі келтірген, басқа пациенттердің тиісті медициналық көмек алу құқығына қысым жасау (оның өміріне тікелей қауіп болмаған кезде) жағдайлары болып табылады, ол туралы медициналық картаға жазылады.
26. Стационардан шығару кезінде пациентке № 907 бұйрықпен бекітілген 027/е нысаны беріледі, онда қорытынды клиникалық диагноз, жүргізілген диагностикалық зерттеулердің көлемі, одан әрі бақылау мен емдеу бойынша емдеу іс-шаралары және ұсынымдар көрсетіледі.
Шығару бойынша деректер ақпараттық жүйеге сол күні шығарудың нақты күні көрсетіліп, жазылады.
1-Параграф. Жоспарлы емдеуге жатқызуды ұйымдастыру
27. Порталда жолдаманы тіркеумен жоспарлы емдеуге жатқызу пациенттің денаулық сақтау ұйымын еркін таңдау құқықтарын есепке ала отырып, жоспарлы емдеуге жатқызу күнін айқындау арқылы:
1) меншік нысанына қарамастан МСАК-тың немесе басқа денсаулық сақтау ұйымы маманының жолдамасы бойынша стационар маманы;
2) МСАК-тың немесе басқа денсаулық сақтау ұйымы маманының жолдамасы бойынша автоматты түдре айқындау;
3) осы денсаулық сақтау ұйымына пациентті емдеуге жатқызу туралы пациенттің өз бетінше жүгінуі және стационар басшысының шешімі кезінде стационардың қабылдау бөлімінің маманы жүзеге асырады.
Ақылы негізде жоспарлы емдеуге жатқызу Науқастарды қабылдауды және емдеуге жатқызудан бас тартуды тіркеу журналына № 907 бұйрықпен бекітілген және Порталда электрондық форматта іске асырылған 001/е нысаны бойынша міндетті тіркей отырып, жүзеге асырылады.
ТМККК шеңберінде медициналық көмек көрсетуге шарт жасасқан денсаулық сақтау субъектілерінің Порталға рұқсаты бар. "Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры" (бұдан әрі – ӘМСҚ) коммерциялық емес акционерлік қоғамы ТМККК шеңберінде меншік нысанына қарамастан медициналық көмек көрсетуге жаңа медициналық қызметтер берушілермен шарт жасаған жағдайда Порталда жұмыс істеу логин және пароль беру қызмет беруші жүгінген сәттен бастап 2 жұмыс күнінің ішінде жүзеге асырылады.
28. Емдеуге жатқызуды ұйымдастыру процесіне қатысушылар:
1) денсаулық сақтау ұйымдары;

2) ФСМС и его филиалы;
3) cубъект информатизации;
4) местные органы государственного управления здравоохранения областей, городов республиканского значения и столицы.
29. При наличии показаний к плановой госпитализации специалист ПМСП или другой организации здравоохранения проводит пациенту клинико-диагностические (лабораторные, инструментальные и функциональные) исследования (далее - исследования), консультации профильных специалистов, соответственно направляемому диагнозу, руководствуясь клиническими протоколами диагностики и лечения.
При автоматическом определении даты госпитализации минимальный объем догоспитального обследования пациента проводится за 14 дней до назначенной даты госпитализации. До госпитальное наблюдение осуществляет направившая медицинская организация.
Дополнительное и повторное проведение исследований, проведенных перед госпитализацией в организации ПМСП или другой организации здравоохранения, в стационаре проводится по медицинским показаниям, с обоснованием в медицинской карте для динамической оценки состояния больного, согласно клиническим протоколам диагностики и лечения.
30. При выборе пациентом организации здравоохранения ответственный специалист ПМСП или другой организации здравоохранения, утвержденный внутренним приказом (далее - ответственный специалист), предоставляет ему информацию о возможности альтернативного выбора организации здравоохранения по соответствующему профилю с наименьшим сроком ожидания госпитализации.
Ответственный специалист информирует пациента о дате госпитализации в выбранный стационар и необходимости обязательной явки в установленную дату плановой госпитализации путем устного или электронного оповещения в личном кабинете Портала электронного правительства (push или sms-сообщение).
В случае невозможности явиться в стационар, в установленную дату плановой госпитализации по уважительным причинам, пациент извещает организацию ПМСП или организацию здравоохранения, направившую на госпитализацию. Стационар переносит госпитализацию на срок не более 3- х суток.
31. При наличии показаний для плановой госпитализации в научные организации, создаваемые в городах республиканского значения (далее-научные организации) и столице на оказание ВТМУи СМП, пациент госпитализируется по решению Комиссии ВТМУ согласно приказа министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 февраля 2017 года № 12 "Об утверждении правил предоставления высокотехнологичных медицинских услуг".

2) ӘМСҚ және оның филиалдары;
3) ақпараттандыру субъектілері;
4) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары болып табылады.
29. Жоспарлы емдеуге жатқызуға көрсетілімдер болған кезде, МСАК-тың немесе басқа денсаулық сақтау ұйымының маманы пациентке жолдамада көрсетілген диагнозға сәйкес диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын басшылыққа ала отырып, қажетті клиникалық-диагностикалық (зертханалық, аспаптық және функционалдық) зерттеулер (бұдан әрі - зерттеулер), бейінді мамандардың консультациясын жүргізеді.
Емдеуге жатқызу күні автоматты түрде анықталған кезде пациентті емдеуге жатқызғанға дейінгі зерттеп-қарау көлемі емдеуге жатқызудың тағайындалған күніне дейін 14 күн бұрын жүргізіледі. Емдеуге жатқызғанға дейінгі бақылауды жолдама берген медициналық ұйым жүзеге асырады.
МСАК ұйымына немесе басқа денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызу алдында жүргізілген стационардағы қосымша және қайталама зерттеулерді жүзеге асыру диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес науқастың жағдайын динамикалық бағалау үшін медициналық картаға негіздей отырып, медициналық көрсетілімдер бойынша жүргізіледі.
30. Пациент денсаулық сақтау ұйымын таңдаған кезде, МСАК-тың немесе басқа денсаулық сақтау ұйымының ішкі бұйрығымен бекітілген жауапты маманы (бұдан әрі – жауапты маман) оған емдеуге жатқызуды күтудің ең аз мерзімімен тиісті бейіні бойынша денсаулық сақтау ұйымын баламалы таңдау мүмкіндігі туралы ақпарат береді.
Жауапты маман пациентті таңдалған стационарға емдеуге жатқызу күні және ауызша немесе электрондық үкімет порталындағы жеке кабинетінде (push немесе sms-хабарлама) электрондық хабарлау арқылы жоспарлы емдеуге жатқызудың белгіленген күні міндетті келуі туралы хабардар етеді.
Дәлелді себептер бойынша жоспарлы емдеуге жатқызудың белгіленген күні стационарға келу мүмкін болмаған жағдайда, пациент емдеуге жатқызуға жіберген МСАК немесе басқа денсаулық сақтау ұйымын хабардар етеді. Стационарға емдеуге жатқызу мерзімін 3 тәуліктен аспайтын мерзімге ауыстырады.
31. Республикалық маңызы бар қалаларда және астанада құрылатын ғылыми ұйымдарға (бұдан әрі- ғылыми ұйымдар) ЖТМҚ және ЖМК көрсету үшін жоспарлы емдеуге жатқызуға көрсетілімдері болған кезде, пациент "Жоғары технологиялы медициналық көрсетілетін қызметтерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 7 ақпандағы № 12 бұйрығына сәйкес ЖТМҚ комиссиясының шешімі бойынша емдеуге жатқызылады.

32. При определении даты плановой госпитализации специалистом стационара по направлению специалиста ПМСП или другой организации здравоохранения:
1) ответственный специалист регистрирует направление на плановую госпитализацию в расположенном на Портале листе ожидания по форме, согласно приложению 8 к Правилам и выдает пациенту талон плановой госпитализации по форме, согласно приложению 9 к Правилам;
2) ежедневно специалист стационара просматривает список пациентов, направленных на госпитализацию в данную организацию здравоохранения, формируют сведения о свободных койках по профилям и до 9 часов 30 минут вносит их в размещенный в Портале лист учета свободных коек по форме, согласно приложению 10 к Правилам. Планируемую дату плановой госпитализации определяет ответственный специалист в течение 2-х рабочих дней со дня регистрации направления на плановую госпитализацию в Портале;
3) ежедневно ответственный специалист осуществляет мониторинг листа ожидания и выдает пациенту направление на госпитализацию в организацию здравоохранения по форме согласно приложению 11 к Правилам после проставления организацией здравоохранения планируемой даты плановой госпитализации;
4) пациент госпитализируется в соответствии с установленной датой плановой госпитализации;
направление беременных и рожениц на родоразрешение регистрируется в Листе ожидания портала Бюро госпитализации со срока 37 недель с учетом уровня регионализации перинатальной помощи. По данному направлению осуществляется госпитализация женщин на родоразрешение с началом родовой деятельности и/или излитием околоплодных вод в стационар (перинатальный центр, многопрофильная больница с родильным отделением). Окончательная дата госпитализации определяется в день поступления в стационар, с регистрацией факта госпитализации в Журнале учета госпитализации и отказов от госпитализации портала Бюро госпитализации.
33. Планируемая дата плановой госпитализации определяется ответственным специалистом в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 284 "Об утверждении государственного норматива сети организаций здравоохранения" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 29 мая 2015 года под № 11231) в:
1) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие стационарную помощь на районном уровне;
2) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие стационарную помощь на городском уровне:
перинатальный (родильное отделение), онкологический, инфекционный, кожно-венерологический, травматологический, инсультный, ревматологический, офтальмологический, кардиологический и кардиохирургический центры;
организации восстановительного лечения и медицинской реабилитации – санаторий, специализированный санаторий, профилакторий, реабилитационный центр или отделение (койки) реабилитации, организуемые при многопрофильной больнице;
организации, оказывающие паллиативную помощь и сестринский уход – хоспис, больница сестринского ухода или отделение, койки, организуемые при многопрофильной больнице, противотуберкулезном диспансере;
научные организации, создаваемые в городе республиканского значения;

32. МСАК-тың немесе медициналық ұйым маманының жолдамасы бойынша стационардың маманы жоспарлы емделуге жатқызу күнін белгілеген кезде:
1) жауапты маман жоспарлы емдеуге жатқызуға арналған жолдаманы осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Порталда орналасқан күту парағына жолдаманы тіркейді және пациентке осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Жоспарлы емдеуге жатқызу талонын береді;
2) күн сайын стационардың маманы осы стационарға емдеуге жатқызуға жіберілген пациенттердің тізімін қарап шығады, бейіндері бойынша бос төсектер туралы мәліметтерді қалыптастырады және сағат 9.30-ға дейін оларды осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Порталда орналасқан Бос төсектерді есепке алу парағына енгізеді. Жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күнін жауапты маман Порталда жоспарлы емдеуге жатқызуға арналған жолдаманы тіркеген күннен бастап 2 жұмыс күнінің ішінде айқндайды;
3) күн сайын жауапты маман күту парағын мониторингілеуді жүзеге асырады және денсаулық сақтау ұйымы жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күнін қойғаннан кейін пациентке осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызуға арналған жолдама береді;
4) пациент жоспарлы емдеуге жатқызудың белгіленген күніне сәйкес емдеуге жатқызылады;
жүкті және босанатын әйелдерді босандыруға жолдама Емдеуге жатқызу бюросы порталының күту парағында перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейі ескеріле отырып, жүктіліктің 37 аптасы мерзімінен бастап тіркеледі. Осы жолдама бойынша әйелдерді емдеуге жатқызу (перинаталдық орталық, перзентханалық бөлімшесі бар көпбейінді аурухана) босануы басталған және/немесе ұрық айналасында су кету басталған кезде босандыруға емдеуге жатқызу жүзеге асырылады. Емдеуге жатқызудың соңғы күні емдеуге жатқызу фактісін Емдеуге жатқызу бюросы порталының емдеуге жатқызу және емдеуге жатқызудан бас тартуды есепке алу журналында тіркей отырып, стационарға түскен күні айқындалады".
33. Жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күнін жауапты маман және "Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 284 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде 2015 жылғы 29 мамырда №11231 болып тіркелген) сәйкес айқындайды:
1) аудандық деңгейде стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері;
2) қалалық деңгейде стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері:
перинаталдық (босандыру бөлімшесі), онкологиялық, инфекциялық, тері-венерологиялық, травматогиялық, инсульттік, ревматологиялық, офтальмалогиялық, кардиологиялық және кардиохирургиялық орталықтар;
қалпына келтіру емі және медициналық оңалту ұйымдары - санаторий, мамандандырылған санаторий, профилакторий, оңалту орталығы немесе көп бейінді аурухананың жанынан құрылатын оңалту бөлімшесі (төсектері);
көп бейінді аурухана, паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім көрсететін ұйымдар - хоспис, мейіргерлік күтім ауруханасы немесе туберкулезге қарсы диспансердің жанынан ұйымдастырылатын бөлімше, төсектері;
республикалық маңызы бар қалада құрылатын ғылыми ұйымдар;

3) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие стационарную помощь на областном уровне:
многопрофильная областная детская больница, создаваемая в областном центре;
областной центр психического здоровья, создаваемый в областном центре;
перинатальный (родильное отделение), онкологический, инфекционный, кожно-венерологический создаются как структурные подразделения многопрофильных больниц;
организации восстановительного лечения и медицинской реабилитации – санаторий, специализированный санаторий, профилакторий, реабилитационный центр, или отделение (койки) реабилитации, организуемые при многопрофильной больнице;
организации, оказывающие паллиативную помощь и сестринский уход – хоспис, больница сестринского ухода или отделение, койки, организуемые при многопрофильной больнице, противотуберкулезном диспансере;
34. При наличии медицинских показаний для перевода пациента в другую организацию здравоохранения, лечащий врач по согласованию с заместителем главного врача по лечебной работе осуществляет регистрацию направления в Портале;
35. При автоматическом определении даты госпитализации по направлению ответственного специалиста:
1) ответственный cпециалист регистрирует направление на плановую госпитализацию, предоставляет информацию о планируемой дате госпитализации, установленной автоматически в Портале и выдает направление (на бумажном/электронном носителе);
2) если пациент отказывается от планируемой даты госпитализации, установленной автоматически в Портале, лечащий врач ПМСП или другой организации здравоохранения предлагает ему более позднюю дату госпитализации или выбор другой организации здравоохранения, в котором предусматривается возможность более ранней госпитализации;
3) при наличии медицинских показаний к переводу пациента в другую организацию здравоохранения, лечащий врач по согласованию с заместителем главного врача по лечебной работе осуществляет регистрацию направления в Портале;
4) пациент госпитализируется в организацию здравоохранения, указанный в направлении в срок, автоматически определенным Порталом;
5) в случае неявки пациента в срок, медицинская организация использует данную койку для госпитализации экстренных пациентов;
6) автоматическое определение планируемой даты госпитализации осуществляется в Портале при регистрации направления на госпитализацию в организацию здравоохранения в соответствии с критериями разработанными из расчета:
общего планируемого объема финансирования;
среднегодового значения удельного веса прогнозируемой суммы финансирования для плановой и экстренной госпитализации с учетом случаев в разрезе нозологий на основании данных прошлого года;
среднегодового значения удельного веса прогнозируемой суммы финансирования для случаев плановой госпитализации в разрезе нозологий по профилям, не участвующих в процессе госпитализации, на основании данных прошлого года;
прогнозируемой стоимости всех случаев (плановых и экстренных), выписка которых планируется в отчетный период, в соответствии плана общего финансирования на отчетный месяц;
сроков средней длительности пребывания больного на койке в разрезе нозологий;
сведений о количестве пациентов, которых возможно госпитализировать в плановом порядке за 1 рабочий день;
сведений о выходных, праздничных днях (с переносом), операционных, ургентных днях, днях предназначенных на санитарную обработку (по данным медицинских организаций);
сведений о графике трудовых отпусков, деятельность которых влияет на процесс плановой госпитализации;
сведений о доле на самостоятельную плановую госпитализацию пациентов.

3) облыстық деңгейде стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері:
облыс орталығында құрылатын көп бейінді облыстық балалар ауруханасы;
облыс орталығында құрылатын облыстық психикалық денсаулық орталығы;
перинаталдық (босандыру бөлімшесі), онкологиялық, инфекциялық, тері-венерологиялық орталықтар көп бейінді ауруханалардың құрылымдық бөлімшесі ретінде құрылады;
қалпына келтіру емі және медициналық оңалту ұйымдары-санаторий, мамандандырылған санаторий, профилакторий, оңалту орталығы немесе көп бейінді аурухананың жанынан құрылатын оңалту бөлімшесі (төсектері);
паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім көрсететін ұйымдар - хоспис, мейіргерлік күтім ауруханасы немесе бөлімшесі, туберкулезге қарсы диспансердің жанынан ұйымдастырылатын төсектер;
34. Пациентті басқа денсаулық сақтау ұйымына ауыстыру үшін медициналық көрсетілім болған кезде, емдеуші дәрігер бас дәрігердің емдеу ісі жөніндегі орынбасарымен келісу бойынша жолдаманы Порталға тіркеуді жүзеге асырады.
35. Жауапты маманның жолдамасы бойынша емдеуге жатқызу күні автоматты түрде анықтаған кезде:
1) жауапты маман жоспарлы емдеуге жатқызуға жолдаманы тіркейді, Порталда автоматты белгіленген жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күні туралы ақпаратты ұсынады және жолдама береді (қағаз/электрондық жеткізгіштере);
2) егер, пациент Порталда автоматты белгіленген емдеуге жатқызу күнінен бас тартса, МСАК-тың немесе басқа денсаулық сақтау ұйымының емдеуші дәрігері оған емдеуге жатқызудың кейінгі уақытын немесе ерте емдеуге жатқызу мүмкіндігі қарастырылатын басқа денсаулық сақтау ұйымын таңдауды ұсынады;
3) пациентті басқа денсаулық сақтау ұйымына ауыстыруға медициналық көрсетілімдер болған кезде, емдеуші дәрігер бас дәрігердің емдеу ісі жөніндегі орынбасарымен келісу бойынша жолдаманы Порталда тіркеуді жүзеге асырады;
4) пациент Порталда автоматты түрде белгіленген, жолдамада көрсетілген мерзімде денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызылады;
5) пациент уақытында келмеген жағдайда медициналық ұйым бұл төсекті шұғыл пациенттер үшін пайдаланады;
6) жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күнін автоматты айқындау мыналардың есебінен әзірленген өлшемшарттарға сәйкес денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызуға арналған жолдаманы тіркеген сәттен бастап Порталда жүзеге асырылады:
жалпы жоспарланған қаржыландыру көлемі;
өткен жылдың негізінде нозологиялар бөлінісінде жағдайларды есепке ала отырып, жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызу үшін қаржыландырудың жоспарланған сомасының үлес салмағының орташа жылдық мәні;
өткен жылдың негізінде емдеуге жатқызу процесіне қатыспайтын, бейіндер бойынша нозологиялар бөлінісінде жоспарлы емдеуге жатқызу жағдайлары үшін қаржыландырудың жоспарланған сомасының үлес салмағының орташа жылдық мәні;
шығару есепті айда жалпы қаржыландыру жоспарына сәйкес есепті кезеңде жоспарланатын (жоспарлы және шұғыл) барлық жағдайлардың болжамды құны;
науқастың нозологиялар бөлінісінде төсекте болуының орташа ұзақтығының мерзімдері;
1 жұмыс күнінде жоспалы тәртіппен емдеуге жатқызылуы мүмкін пациенттердің саны туралы мәліметтер;
демалыс, мереке (ауыспалы), операциялық күндер, ургенттік күндер, санитариялық тазалыққа (медициналық ұйымдардың деректері бойынша) арналған күндер туралы мәліметтер;
қызметі жоспарлы емдеуге жатқызу процесіне әсер ететін еңбек демалыстарының кестесі туралы мәліметтер;
пациенттердің дербес жоспарлы емделуге жатуындағы жоспарланған үлесі туралы мәліметтер.

7) для формирования критериев на предстоящий год стационарам необходимо представлять в субъект информатизации за два месяца до начала следующего финансового года следующие сведения:
количество пациентов, планируемых для плановой госпитализации в один рабочий день в разрезе профилей;
дни плановой госпитализации в разрезе профилей;
график операционных;
график дней, предназначенных на санитарную обработку;
график трудовых отпусков, повышения квалификации специалистов, деятельность которых влияет на процесс плановой госпитализации;
планируемую долю на самостоятельную плановую госпитализацию пациентов.
8) в случае изменения сведений для формирования критериев необходимо представить данные в субъект информатизации, в срок не позднее десяти рабочих дней до начала планируемых изменений;
9) в случае оптимизации коечного фонда организации здравоохранения в срок не позднее одного календарного месяца до начала планируемых изменений уведомляют управления здравоохранения и субъект информатизации для проведения своевременной актуализации изменений структуры коечного фонда в соответствующих информационных системах Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – Министерство);
10) планируемая дата плановой госпитализации определяется автоматически в Портале при направлении ответственным специалистом в:
Научные организации с учетом права пациента на свободный выбор организации здравоохранения, предоставляют услуги СМП и ВТМУ;
многопрофильные больницы городского или областного уровней, за исключением следующих профилей коек:
гематологический, онкогематологический, инфекционный, психиатрический, психоневрологический, противотуберкулезный, наркологический, кожно-венерологический, онкологический, паллиативной помощи и сестринского ухода, детские, перинатальный (родильное отделение).
11) для организаций здравоохранения, участвующих в автоматическом определении даты плановой госпитализации, снятие с листа ожидания предусматривается в следующих случаях:
на уровне организации ПМСП или другой организации здравоохранения:
письменный отказ пациента от госпитализации после регистрации направления на Портале;
регистрация случая смерти пациента на догоспитальном этапе;
наличие медицинских противопоказаний на момент госпитализации в медицинскую организацию;
экстренной госпитализации.
на уровне приемного отделения организации здравоохранения:
отсутствие медицинских показаний к госпитализации;
наличие медицинских противопоказаний на момент госпитализации;
неявка пациента на госпитализацию;
письменный отказ пациента от госпитализации после регистрации направления на Портале;
непрофильная госпитализация;
экстренной госпитализации.

7) алдыңғы жылға өлшемшарттарды қалыптастыру үшін стационарлардың келесі қаржы жылының басталуына дейін күнтізбелік екі ай бұрын ақпараттандыру субъектісіне мынадай мәліметтерді ұсынуы тиіс:
бейіндердің бөлінісінде бір жұмыс күнінде жоспарлы емдеуге жатқызуға жоспарланған пациенттердің саны;
бейіндердің бөлінісінде жоспарлы емдеуге жатқызу күндері;
операциялық күндердің кестесі;
санитариялық тазалауға арналған күндердің кестесі;
қызметі жоспарлы емдеуге жатқызу процесіне әсер ететін мамандардың еңбек демалыстарының, біліктілігін арттырудың, еңбекке уақытша жарамсыздығының кестесі;
пациенттердің дербес жоспарлы емдеуге жатқызудағы жоспарланған үлесі.
8) өлшемшарттарды қалыптастыру үшін мәліметтер өзгерген жағдайда деректерді жоспарланған өзгерістер басталғанға дейін он жұмыс күнінен кешіктірмей ақпараттандыру субъектісіне ұсыну қажет;
9) төсек қорын оңтайландыру болған жағдайда, денсаулық сақтау ұйымдары жоспарлы өзгерістер басталғанға дейінгі бір күнтізбелік айдан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) тиісті ақпараттық жүйелеріндегі төсек қорының құрылымындағы өзгерістерді уақытылы өзектендіруді жүргізу үшін денсаулық сақтау басқармасына және ақпараттандыру субъектісіне хабарлайды;
10) жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күні жауапты маманның:
пациенттің денсаулық сақтау ұйымын еркін таңдау құқығын есепке ала отырып, ММК және МТМҚ қызметтерін ұсынатын ғылыми ұйымдарға;
мынадай:
гематологиялық, онкогематологиялық, инфекциялық, психиатриялық, психоневрологиялық, туберкулезге қарсы, наркологиялық, тері-венерологиялық, онкологиялық, паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім, балалар және босандыру төсектерінің бейіндерін қоспағанда қалалық және облыстық деңгейдегі көпбейінді стационарларға жіберуі кезінде Порталда автоматтандырылған түрде айқындалады;
11) жоспарлы емдеуге жатқызу күнін автоматтандырылған түрде белгілеуге қатысатын денсаулық сақтау ұйымдары үшін күту парағынан алып тастау мынадай жағдайларда көзделеді:
МСАК ұйымдарының немесе басқа денсаулық сақтау ұйымдарының деңгейінде:
Порталда жолдаманы тіркегеннен кейін пациенттің емдеуге жатқызудан жазбаша бас тартуы;
емдеуге жатқызуға дейінгі кезеңде пациенттің қайтыс болу жағдайын тіркеу;
медициналық ұйымға емдеуге жатқызған сәтте медициналық көрсетілімдерінің болуы;
шұғыл емдеуге жатқызу;
медициналық ұйымның қабылдау бөлімшесінің деңгейінде:
емдеуге жатқызуға медициналық көрсетілімдердің болмауы;
емдеуге жатқызу кезінде медициналық қарсы көрсетілімдердің болуы;
пациенттің емдеуге жатқызуға келмеуі;
жолдаманы Порталда тіркегеннен кейін пациенттің емдеуге жатқызудан жазбаша түрде бас тартуы;
бейінді емес емдеуге жатқызу;
шұғыл емдеуге жатқызу.

36. При определении даты плановой госпитализации специалистом приемного отделения организации здравоохранения, в случае самостоятельного обращения пациентов, решение о госпитализации согласовывается с ответственным лицом организации здравоохранения.
37. Руководство организации здравоохранения, в целях защиты прав пациента, самостоятельно принимает решение о плановой госпитализации пациента при наличии медицинских показаний для социально-незащищенных групп населения: дети до 18 лет, беременные, участники Великой Отечественной войны, инвалиды, многодетные матери, пенсионеры, больные социально-значимыми заболеваниями в пределах 15% от объема плановой госпитализации для научных организаций, 10% для организаций здравоохранения районного, городского, областного уровней независимо от формы собственности;
38. Врач приемного отделения организации здравоохранения в случае самостоятельного обращения пациентов с медицинскими показаниями осуществляет плановую госпитализацию в день обращения в следующие организации здравоохранения/структурные подразделения:
инфекционные, психиатрические, психоневрологические, противотуберкулезные, наркологические, кожно-венерологические, онкологические, госпитали для инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним, хосписы и больницы сестринского ухода, перинатальный центр (родильное отделение) с учетом регионализации перинатальной помощи;
многопрофильные больницы независимо от уровня и форм собственности на очередной этап лечения (консервативное, оперативное) и проведения мероприятий по восстановительному лечению и медицинской реабилитации в соответствии с медицинской частью индивидуальной программы реабилитации инвалида.
39. При организации плановой госпитализации возникают нештатные ситуации, когда этапы процесса госпитализации выходят за допустимые пределы:
1) несостоявшаяся плановая госпитализация:
отсутствие медицинских показаний к плановой госпитализации;
наличие медицинских противопоказаний на момент госпитализации.
2) случаи, негативно влияющие на уровень плановой госпитализации:
письменный отказ пациента от госпитализации после регистрации направления на Портале;
неявка пациента на госпитализацию;
регистрация смерти пациента на догоспитальном этапе;
экстренная госпитализация;
независящие от процедуры госпитализации.
40. При возникновении и прекращении форс-мажорных обстоятельств организация здравоохранения в течение одного рабочего дня направляет письменное уведомление в управление здравоохранения, в ФСМС и в субъект информатизации.
В случае приостановления деятельности организации здравоохранения, субъект информатизации в течение одного рабочего дня оповещает организации ПМСП и другие организации здравоохранения. Ответственный специалист доводит до сведения пациента о возникновении форс-мажорных обстоятельств и предлагает выбор другой организации здравоохранения или госпитализацию в выбранную ранее организацию здравоохранения после возобновления его деятельности.
В случае нефункционирования в Портале электронной регистрации направления на госпитализацию более 3-х часов, организация здравоохранения обеспечивает непрерывность процесса направления на плановую госпитализацию в следующей последовательности:

36. Денсаулық сақтау ұйымының қабылдау бөлімшесінің маманы пациенттер өз бетінше жүгінген пациентті емдеуге жатқызу күнін айқындаған кезде, емдеуге жатқызу туралы шешім денсаулық сақтау ұйымының жауапты маманымен келісіледі.
37. Денсаулық сақтау ұйымының басшысы пациенттің құқықтарын қорғау мақсатында халықтың мынадай әлеуметтік осал топтары үшін медициналық көрсетілімдер болған жағдайда пациентті жоспарлы емдеуге жатқызу туралы өз бетінше шешім қабылдайды: 18 жасқа дейінгі балалар, жүкті әйелдер, Ұлы Отан соғысына қатысушылар, мүгедектер, "Алтын Алқа", "Күміс Алқа" алқаларымен марапатталған көп балалы аналар, зейнеткерлер, әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын адамдар республикалық медициналық денсаулық сақтау ұйымдары үшін жоспарлы емдеуге жатқызу көлемінен 15%, меншік деңгейі мен нысанына қарамастан басқа медициналық ұйымдар үшін 10% шегінде;
38. Медициналық көрсетілімдері бар пациенттер өз бетінше жүгінген кезде денсаулық сақтау ұйымы қабылдау бөлімшесінің дәрігері пациент жүгінген күні мынадай денсаулық сақтау ұйымдарына/құрылымдық бөлімшелерге:
Инфекциялық, психиатриялық, психоневрологиялық, туберкулезге қарсы күрес, наркологиялық, тері-венерологиялық, онкологиялық, Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне арналған госпитальдер, хоспистер мен мейіргерлік күтім ауруханалары, гинекологиялық бейінге жолдаманы қоспағанда, босандыру ұйымдары (перинаталдық көмекті өңірлендіруді есепке ала отырып);
меншік деңгейі мен нысанына қарамастан көп бейінді стационарларда емдеудің (консервативтік, операциялық) кезекті деңгейіне және мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасының медициналық бөлігіне сәйкес қалпына келтіру емі және медициналық оңалту бойынша іс-шаралар өткізу үшін жоспарлы емдеуге жатқызуды дербес жүзеге асырады.
39. Жоспарлы емдеуге жатқызуды ұйымдастыру кезінде, егер емдеуге жатқызу процестері рұқсат етілген шектерден шыққан штаттан тыс жағдай туындайды:
1) орындалмаған жоспарлы емдеуге жатқызу:
жоспарлы емдеуге жатқызуға медициналық көрсетілімдердің болмауы;
емдеуге жатқызу сәтінде медициналық көрсетілімдердің болуы.
2) жоспарлы емдеуге жатқызу деңгейіне жағымсыз әсер ететін жағдайлар:
жолдаманы Порталда тіркегеннен кейін пациенттің емдеуге жатқызудан жазбаша бас тартуы;
пациенттің емдеуге жатқызуға келмеуі;
емдеуге жатқызуға дейінгі кезеңде пациенттің қайтыс болуын тіркеу;
шұғыл емдеуге жатқызу;
емдеуге жатқызу рәсіміне байланысты емес жағдайлар жатады.
40. Форс-мажорлық жағдайлар туындаған және тоқтатылған кезде денсаулық сақтау ұйымы денсаулық сақтау басқармасына, ӘМСҚ-ға және ақпараттандыру субъектісіне бір жұмыс күнінің ішінде жазбаша хабарлама жібереді.
Денсаулық сақтау ұйымы қызметін тоқтатқан жағдайда ақпараттандыру субъектісі бір жұмыс күнінің ішінде МСАК ұйымын және басқа денсаулық сақтау ұйымдарын хабардар етеді. Жауапты маман жоспарлы емдеуге жатқызуды күтіп отырған пациентке форс-мажорлық жағдайлардың пайда болуы туралы хабарлайды және басқа стационарды тандауды немесе қызметі басталғаннан кейін бұрын тандаған денсаулық сақтау ұйымына емделуге жатуды ұсынады.
Егер Порталда емдеуге жатқызуға жолдаманы электрондық тіркеу 3 сағаттан аса жұмыс істемесе, онда денсаулық сақтау ұйымы мынадай жүйеде жоспарлы емдеуге жатқызуға жіберу процесінің үздіксіздігін қамтамасыз етеді:

1) организация ПМСП или другая организация здравоохранения оформляет направление на плановую госпитализацию на дату, согласованную с организацией здравоохранения на бумажном носителе;
2) организация здравоохранения обеспечивает госпитализацию пациента в соответствии с датой госпитализации на бумажном носителе;
3) организация ПМСП или другая организация здравоохранения непосредственно после возобновления работы информационной системы обеспечивает регистрацию направлений пациентов в Портале госпитализированных или запланированных на госпитализацию в период отключения системы на основании данных бумажных носителей.
4) субъект информатизации:
оформляет протокол о факте отключения электронной регистрации направления на госпитализацию на срок более 3-х часов;
запрашивает информацию из организации ПМСП или другой медицинской организации по фактам направлений на плановую госпитализацию на бумажных носителях;
координирует процесс регистрации направлений в Портал в соответствии с данными бумажных носителей.
41. При снятии направлений с "Листа ожидания" в Портале по причине "Смерть пациента на догоспитальном этапе" субъекту информатизации предоставляются сведения (в течение трех рабочих дней со дня регистрации снятия): выписку из амбулаторной карты, копии врачебного свидетельства о смерти по форме № 106-12/у, утвержденной приказом № 907, за исключением случаев, подлежащих судебно-медицинской экспертизе.
42. Участники процесса организации госпитализации осуществляют мониторинг нештатных ситуаций с принятием мер по их недопущению.
43. Организации здравоохранения еженедельно направляют на электронных носителях, информацию об отказе пациента от экстренной госпитализации по форме согласно приложению 12 к Правилам, в организацию ПМСП или другую организацию здравоохранения. Форма отказа от госпитализации выдается пациенту на руки по требованию.
44. Управления здравоохранения:
1) осуществляют постоянный мониторинг следующих показателей организаций здравоохранения с принятием управленческих мер:
уровень потребления стационарной помощи в регионе;
работа коечного фонда и его рационализация;
перепрофилирование коек в соответствии с их востребованностью;
структура пролеченных случаев в круглосуточных и дневных стационарах;
необоснованная госпитализации;
нештатные ситуации.
2) проводят заседания ЛПС с привлечением руководителей организаций здравоохранения, независимо от формы собственности, с последующим представлением сведений о принятых мерах субъекту информатизации в срок до десятого числа месяца, следующего за отчетным.

1) МСАК ұйымдары немесе денсаулық сақтау ұйымы қағаз жеткізгіште денсаулық сақтау ұйымымен келісілген күнге жоспарлы емдеуге жатқызуға жолдаманы ресімдейді;
2) денсаулық сақтау ұйымы қағаз жеткізгіште емдеуге жатқызу күніне сәйкес пациенттің емдеуге жатқызылуын қамтамасыз етеді;
3) МСАК ұйымы немесе басқа денсаулық сақтау ұйымы тікелей Порталда жолдаманы тіркеу функциясын жаңартқаннан кейін қағаз жеткізгіштердегі жолдамалардың негізінде функцияларды ажыратылған кезеңінде емдеуге жатқызылған немесе емдеуге жатқызуға жоспарланған пациенттердің жолдамаларын Порталға тіркеуді жүзеге асыру бөлігінде іс-қимылдың келісілуін қамтамасыз етеді
4) ақпараттандыру субъектісі:
емдеуге жатқызуға жолдаманы электрондық тіркеу функциясын 3 сағаттан аса ажырату туралы хаттаманы рәсімдейді;
МСАК ұйымдарынан немесе басқа медициналық ұйымдардан қағаз жеткізгіштерде жоспарлы емдеуге жатқызуға жіберу фактілері бойынша ақпаратты сұратады;
қағаз жеткізгіштердің деректеріне сәйкес Порталға жолдамаларды тіркеу процесін үйлестіреді.
41. "Госпитальге дейінгі кезеңде пациенттің қайтыс болуы" себебі бойынша Порталдағы "Күту парағынан" жолдамаларды алып тастау кезінде сот-медицина сараптамасына жататын жағдайларды қоспағанда, № 907 бұйрықпен бекітілген № 106/е-12 нысанына сәйкес қайтыс болуы туралы дәрігерлік куәліктің көшірмесін қоса бере отырып, мәліметтер (тіркеуден алғаннан кейін үш жұмыс күнінің ішінде) ақпараттандыру субъектісіне ұсынылады.
42. Емдеуге жатқызуды ұйымдастыру процесіне қатысушылар штаттық емес жағдайларды оларға жол бермеу бойынша басқарушылық шараларын қабылдай отырып мониторингілеуді жүзеге асырады.
43. Денсаулық сақтау ұйымдары осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пациенттерді емдеуге жатқызудан бас тарту туралы ақпаратты электрондық жеткізгіштерде тоқсан сайын МСАК-қа жібереді. Емдеуге жатқызудан бас тарту туралы нысан пациенттің талабы бойынша қолына беріледі.
44. Денсаулық сақтау басқармалары:
1) басқарушылық шешімдерін қабылдаумен мынадай көрсеткіштерге тұрақты мониторингті жүзеге асырады:
өңірдегі стационарлық көмекті тұтыну деңгейіне;
төсек қорының жұмысы мен оны оңтайландыруға;
олардың талап етілуіне сәйкес төсектерді қайта бейіндеуге;
тәуліктік және күндізгі стационарлардағы емделіп шығу жағдайларының құрылымына;
негізсіз емдеуге жатқызуға;
штаттан тыс жағдайларға.
2) меншік нысанына қарамастан, денсаулық сақтау ұйымдарының басшыларын тарта отырып, есепті кезеңнен кейінгі айдың он бесінші күніне дейін ақпараттандыру субъектісіне қабылданған шаралар туралы мәліметтерді ұсына отырып және есепті кезеңнен кейінгі келесі айдың оныншы күнінен кешіктірмей ЕПК отырыстарын өткізеді.

Параграф 2. Порядок экстренной госпитализации
45. В экстренных случаях пациент доставляется в приемное отделение организации здравоохранения бригадой станции (отделения) скорой медицинской помощи, бригадой отделения СМП при ПМСП, мобильной бригадой санитарной авиации, из других организаций здравоохранения или обращается самостоятельно. В отдельных случаях, пациенты доставляются в организацию здравоохранения гражданами или сотрудниками правоохранительных органов.
45-1. При наличии у пациента медицинских показаний для оказания ВТМУ, госпитализация осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 февраля 2017 года № 12 "Об утверждении правил предоставления высокотехнологичных медицинских услуг." (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14868).
Сноска. Правила дополнены пунктом 45-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 10.04.2020 № ҚР ДСМ-37/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. При транспортировке пациента диспетчер станции скорой медицинской помощи или отделения СМП при ПМСП информирует приемное отделение организации здравоохранения о доставке пациента.
47. При наступлении летального исхода в приемном отделении, факт смерти пациента регистрируется на данную медицинскую организацию.
48. При госпитализации пациента врач/медицинская сестра приемного отделения проводят распределение по Триаж системе согласно приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 июля 2017 года № 450 "Об утверждении Правил оказания скорой медицинской помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 августа 2017 года № 15473.).
49. По завершению оценки состояния пациента медицинской сестрой проводится цветовая маркировка (красная, желтая, зеленая).
50. Ответственность за пациента на период нахождения в приемном отделении несет заведующий приемного отделения организации здравоохранения, в ночное время, праздничные и выходные дни - ответственный врач приемного отделения.
51. При определении пациента в первую группу (красная зона) экстренная медицинская помощь оказывается в условиях ПИТ или операционной. При стабилизации состояния пациент переводится в ОАРиТ (ОРиТ) или профильное отделение организации здравоохранения.
52. Пациент второй группы (желтая зона) в сопровождении медицинского работника госпитализируется в диагностическую палату. При необходимости динамического наблюдения, пациент находится в диагностической палате до 24 часов. За этот период проводится полный объем неотложных лечебно-диагностических мероприятий.

2-параграф. Шұғыл емдеуге жатқызу тәртібі
45. Шұғыл жағдайларда пациент денсаулық сақтау ұйымының қабылдау бөлімшесіне жедел медициналық көмек станцияларының (бөлімшелердің) бригадасымен, МСАК жанындағы ЖМК бөлімшесінің бригадасымен, басқа денсаулық сақтау ұйымдарынан санитариялық авиацияның мобильді бригадасымен немесе өз бетінше жүгінген жағдайларда жеткізіледі. Жекелеген жағдайларда пациенттерді азаматтар немесе ішкі істер органдарының қызметкерлері денсаулық сақтау ұйымдарына жеткізеді.
45-1. Пациентте ЖТМҚ көрсету үшін медициналық көрсетілімдер болған кезде емдеуге жатқызу "Жоғары технологиялы медициналық қызметтерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 7 ақпандағы № 12 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14868 болып тіркелген).
Ескерту. 45-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.04.2020 № ҚР ДСМ-37/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Пациентті тасымалдау кезінде, жедел медициналық көмек станциясының немесе МСАК жанындағы ЖМК бөлімшесінің диспетчері денсаулық сақтау ұйымының қабылдау бөлімшесін пациенттің жеткізілетіні туралы хабардар етеді.
47. Қабылдау бөлімшесінде қайтыс болған кезде, пациенттің қайтыс болу фактісі аталған медициналық ұйымға тіркеледі.
48. Пациентті емдеуге жатқызған кезде, қабылдау бөлімшесінің дәрігері/мейіргері "Қазақстан Республикасында жедел медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 3 шілдедегі № 450 бұйрығына (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2017 жылғы 8 тамыздағы № 15473 болып тікрелген) сәйкес Триаж жүйесі бойынша топтарға бөледі
49. Пациенттің жағдайын бағалау аяқталғаннан кейін мейіргер түрлі түсті таңбалау (қызыл, сары, жасыл) жүргізеді.
50. Пациент қабылдау бөлімшесінде болған кезеңде, оған денсаулық сақтау ұйымы қабылдау бөлімшесінің меңгерушісі, ал түнгі уақытта, мереке және демалыс күндері – қабылдау бөлімшесінің жауапты дәрігері жауапты болады.
51. Пациентті бірінші топқа (қызыл аймақ) айқындаған кезде, шұғыл медициналық көмек ҚТП немесе операциялық бөлім жағдайларында көрсетіледі. Пациенттің жағдайы тұрақталған кезде, пациент ОАРиТ-ке (ОРит) немесе денсаулық сақтау ұйымының бейінді бөлімшесіне ауыстырылады.
52. Екінші топтың (сары аймақ) пациенті медицина қызметкерінің сүйемелдеуімен диагностикалық палатаға емдеуге жатқызылады. Динамикалық бақылау қажет болған кезде, пациент 24 сағатқа дейін диагностикалық палатада болады. Осы кезеңде кезек күттірмейтін емдеу-диагностикалық іс-шаралардың толық көлемі жүргізіледі.

53. Пациент третьей группы (зеленая зона) направляется в смотровой кабинет приемного отделения. В смотровом кабинете проводится необходимый объем лечебно-диагностических мероприятий до установления диагноза с дальнейшим определением тактики лечения.
При отсутствии показаний для госпитализации в организацию здравоохранения, врач приемного отделения выдает пациенту медицинское заключение (форма № 071/у), утвержденное приказом № 907 с письменным обоснованием отказа.
Медицинской сестрой приемного отделения направляется актив в организацию ПМСП по месту прикрепления пациента при наличии последнего.
54. Пациент, доставленный мобильной бригадой санитарной авиации, госпитализируется в профильное отделение по предварительному уведомлению руководства организации здравоохранения.
55. При экстренной госпитализации регистрация пациентов в портале осуществляется специалистами приемного отделения организации здравоохранения.
56. Регистрация в Портале данных об обратившихся пациентах в приемное отделение организации здравоохранения, осуществляется в электронном формате для учета пациентов на госпитализацию и отказов в госпитализации.
57. В случае оказания не госпитализированным пациентам медицинских услуг и использования лекарственных средств, данные вносятся по форме согласно приложению 13 к Правилам.
Глава 3. Порядок оказания государственных услуг "Выдача направления пациентам на госпитализацию в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи через портал Бюро госпитализации", "Выдача выписки из медицинской карты стационарного больного", "Выдача заключения о нуждаемости в санаторно-курортном лечении"
Сноска. Правила дополнены главой 3 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 07.04.2020 № ҚР ДСМ-31/2020 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
58. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги, предусмотрен в стандарте государственной услуги "Выдача направления пациентам на госпитализацию в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи через портал Бюро госпитализации" согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через:
1) Субъект здравоохранения (далее – услугодатель);
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
Услугополучатель для получения выдачи пациентам направления на госпитализацию в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи через портал Бюро госпитализации, выдаваемого по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам, направляет заявку через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Услуга оказывается в течение 1 рабочего дня.
Направление на госпитализацию предоставляется услугополучателю при подаче заявки через услугодателя.
Получение пациентом направления на госпитализацию или мотивированный отказ от госпитализации осуществляется через веб-портал "личный кабинет" услугополучателя или через услугодателя.

53. Үшінші топтың (жасыл аймақ) пациенті қабылдау бөлімшесінің қарау кабинетіне жіберіледі. Қарау кабинетінде емдеу тәсілін одан әрі анықтай отырып, диагноз қойылғанға дейін емдеу-диагностикалық іс-шаралардың қажетті көлемі жүргізіледі.
Денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызу үшін көрсетілім болмаған кезде, қабылдау бөлімшесінің дәрігері пациентке жазбаша бас тартуды негіздей отырып, №907 бұйрықпен бекітілген медициналық қорытынды (№071/е нысаны) береді.
Қабылдау бөлімшесінің мейіргері пациенттің тіркелген орны бойынша МСАК ұйымына соңғысы болған кезде актив береді.
54. Санитариялық авиацияның мобильді бригадасы жеткізген пациент денсаулық сақтау ұйымының басшылығын алдын ала хабардар ете отырып, бейінді бөлімшее емдеуге жатқызылады.
55. Шұғыл емдеуге жатқызылған кезде, денсаулық сақтау ұйымы қабылдау бөлімшесінің мамандары пациентті порталға тіркеуді жүзеге асырады.
56. Порталда денсаулық сақтау ұйымының қабылдау бөлімшесіне жүгінген пациенттер туралы деректерді тіркеу пациенттерді емдеуге жатқызуды және емдеуге жатқызудан бас тартуды есепке алу үшін электрондық формата жүзеге асырылады.
57. Емдеуге жатқызылмаған пациенттерге медициналық қызметтер көрсетілген және дәрілік заттарды пайдаланған жағдайда, деректер Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша енгізіледі.
3-тарау. "Емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде пациенттерге стационарға емделуге жатқызуға жолдама беру", "Стационарлық науқастың медициналық картасынан үзінді көшірме беру", "Санаторий-курорттық емделуге қажеттілігі туралы қорытынды беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету тәртібі
Ескерту. Қағидалар 3-тараумен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2020 № ҚР ДСМ-31/2020 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
58. "Емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде пациенттерге стационарға емдеуге жатқызуға жолдама беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, оған қызмет көрсету процесінің сипаттамасы, нысаны, мазмұны мен нәтижесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып өзге де мәліметтер осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында келтірілген.
Мемлекеттік қызмет көрсету - өтініштерді қабылдау және нәтижесін беру арқылы жүзеге асырылады:
1) денсаулық сақтау субъектісі (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті көрсетілетін қызметті беруші);
2) "электрондық үкіметтің" веб-порталы www.egov.kz (бұдан әрі - портал).
Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берілетін емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде пациентті стационарға емдеуге жатқызуға жолдаманы алу үшін өтінімді "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы арқылы жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Мемлекеттік қызмет көрсету - өтініштерді қабылдау және нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету 1 жұмыс күні ішінде көрсетіледі.
Емдеуге жатқызуға жолдама көрсетілетін қызметті беруші арқылы өтініш берген кезде беріледі.
Емдеуге жатқызуға жолдама алған немесе ауруханаға жатудан бас тартылған пациент веб-портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне немесе көрсетілетін қызметті беруші арқылы жүзеге асырылады.

59. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги, приведен в стандарте государственной услуги "Выдача выписки из медицинской карты стационарного больного" согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через:
1) субъект здравоохранения (далее – услугодатель);
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
Услугополучатель для получения выписки из медицинской карты стационарного больного направляет заявку через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Услуга оказывается в течение 1 рабочего дня.
Выписка из медицинской карты стационарного больного предоставляется услугополучателю:
при подаче заявки через услугодателя;
при подаче заявки через веб-портал "личный кабинет" услугополучателя.
60. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги, приведен в стандарте государственной услуги "Выдача заключения о нуждаемости в санаторно-курортном лечении" согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
Выдача заключения о нуждаемости в санаторно-курортном лечении осуществляется МИО областей, городов Нур - Султан, Алматы и Шымкент, в соответствии с приложением 16 к настоящим Правилам.
Прием заявления и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через медицинскую организацию, оказывающую первичную медико-санитарную помощь.
Содержание каждой процедуры (действия), входящей в состав процесса оказания государственной услуги, длительность его выполнения:
врач-терапевт, врач общей практики, врач-педиатр (далее – Врач) проверяет полноту представленных документов:

59. Процестің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын "стационарлық науқастың медициналық картасынан үзінді көшірме беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет стандартында келтірілген.
Мемлекеттік қызмет көрсету өтініштерді қабылдау және нәтижесін беру арқылы жүзеге асырылады:
1) денсаулық сақтау субъектісі (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті көрсетілетін қызметті беруші);
2) "электрондық үкіметтің" веб-порталы www.egov.kz (бұдан әрі - портал).
Көрсетілетін қызметті алушы стационарлық науқастың медициналық картасынан үзінді көшірмесін алу үшін өтінімді "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы арқылы жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету өтініштерді қабылдау және нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету 1 жұмыс күні ішінде көрсетіледі. Өтініш беруші құжаттар пакетін толық ұсынбаған жағдайда медициналық ұйымның қызметкері көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды.
Стационарлық науқастың медициналық картасынан үзінді көшірмесін беру немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту көрсетілетін қызметті алушыға:
қызмет беруші арқылы өтінімді берген кезде;
көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинеті" веб-порталы арқылы өтінімді берген кезде ұсынылады.
60. Процестің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын "санаторий-курорттық емделуге қажеттілігі туралы қорытынды беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет стандартында келтірілген.
Санаторийлік-курорттық емдеу қажеттілігі туралы қорытынды беру мемлекеттік қызмет болып табылады және осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес облыстардың, Нұр - Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқару органдары көрсетеді.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсететін медициналық ұйымдар арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің құрамына кіретін әрбір рәсімнің (іс-қимылдың) мазмұны, оның орындалу ұзақтығы:
терапевт-дәрігер, жалпы практика дәрігері, педиатр-дәрігер (бұдан әрі - дәрігер) ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді:

в случае представления полного пакета документов оформляет санаторно-курортную карту в санаторий с указанием результатов проведенных исследований и c учетом общих противопоказаний, согласно Правилам восстановительного лечения и медицинской реабилитации, в том числе и детской медицинской реабилитации, утвержденного приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 98 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10678) (далее – Правила) и выдает услугополучателю, в течение 40 (сорока) минут и направляет услугополучателя к заведующему отделения;
заведующий отделения подписывает санаторно-курортную карту и направляет услугополучателя к медицинскому регистратору (далее – регистратор) в течение 5 (пяти) минут.
регистратор регистрирует, ставит печать услугодателя и выдает санаторно-курортную карту услугополучателю.
Результат оказания государственной услуги: санаторно – курортная карта, выданная по форме 072/у, утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6697).
61. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
62. Жалоба на решение, действие (бездействие) работников структурных подразделений услугодателя подается на имя руководителя услугодателя и (или) в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с подпунктом 2) статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
В случаях несогласия с результатами решения услугодателя услугополучатель может обжаловать результаты в судебном порядке.
Приложение 1
к Правилам оказания
стационарной помощи
Перечень диагнозов по кодам МКБ – 10, подлежащих лечению в круглосуточном стационаре
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 действовало до 31.12.2019 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 29.08.2019 № ҚР ДСМ-118.
Приложение 2
к Правилам оказания
стационарной помощи
Перечень операций и манипуляций по кодам МКБ – 9, подлежащих лечению в круглосуточном стационаре
Примечание ИЗПИ!

құжаттардың толық топтамасы ұсынылған жағдайда Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 98 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10678 болып тіркелген) қалпына келтіріп емдеу және медициналық оңалту, оның ішінде балаларды медициналық оңалту қағидаларына сәйкес жүргізілген зерттеулердің нәтижелерін көрсете отырып және жалпы қарсы айғақтарды ескере отырып, санаторий-курорттық картаны ресімдейді (бұдан әрі - санаторий-курорттық карта). - Және көрсетілетін қызметті алушыға береді, 40 (қырық) минут ішінде және көрсетілетін қызметті алушыны бөлімше меңгерушісіне жолдайды;
бөлімше меңгерушісі санаторий-курорттық картаға қол қояды және көрсетілетін қызметті алушыны медициналық тіркеушіге (бұдан әрі - Тіркеуші) 5 (бес) минут ішінде жолдайды.
Тіркеуші тіркейді, көрсетілетін қызметті берушінің мөрін қояды және көрсетілетін қызметті алушыға санаторий-курорттық картаны береді.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі: "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген ) 072/ е нысаны бойынша берілген санаторий - курорттық карта.
61. Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
62. Көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелері қызметкерлерінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына беріледі.
Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес тікелей мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсететін мекенжайға келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Көрсетілетін қызметті беруші шешімінің нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы нәтижелерге сот тәртібімен шағымдана алады.
Стационарлық көмек
көрсету қағидаларына
1-қосымша
Тәуліктік стационарда емделуі тиіс АХЖ-10 диагноздары бойынша кодтардың тізбесі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-қосымша 31.12.2019 дейін қолданыста болды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 29.08.2019 № ҚР ДСМ-118 бұйрығымен.
Стационарлық көмек
көрсету қағидаларына
2-қосымша
Тәуліктік стационарда емделуі тиіс АХЖ-9 кодтары бойынша операциялар мен манипуляциялардың тізбесі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Приложение 2 действовало до 31.12.2019 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 29.08.2019 № ҚР ДСМ-118.
Приложение 3
к Правилам оказания
стационарной помощи
Перечень диагнозов по кодам МКБ-10, подлежащих лечению в круглосуточном стационаре в рамках ГОБМП-1 и ГОБМП-2
Примечание ИЗПИ!
Приложение 3 действовало до 31.12.2019 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 29.08.2019 № ҚР ДСМ-118.
Приложение 4
к Правилам оказания
стационарной помощи
Перечень операций и манипуляций по кодам МКБ – 9, подлежащих для преимущественного лечения в условиях круглосуточного стационара в рамках ГОБМП-1 и ГОБМП-2
Примечание ИЗПИ!
Приложение 4 действовало до 31.12.2019 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 29.08.2019 № ҚР ДСМ-118.
Приложение 5
к Правилам оказания
стационарной помощи
Перечень диагнозов по кодам МКБ-10, подлежащих лечению в круглосуточном стационаре в рамках ГОБМП и ОСМС
Примечание ИЗПИ!

2-қосымша 31.12.2019 дейін қолданыста болды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 29.08.2019 № ҚР ДСМ-118 бұйрығымен.
Стационарлық көмек
көрсету қағидаларына
3-қосымша
ТМККК 1 және ТМККК 2 шеңберінде тәуліктік стационарда емделуі тиіс АХЖ-10 диагноздары бойынша кодтардың тізбесі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-қосымша 31.12.2019 дейін қолданыста болды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 29.08.2019 № ҚР ДСМ-118 бұйрығымен.
Стационарлық көмек
көрсету қағидаларына
4-қосымша
ТМККК 1 және ТМККК 2 шеңберінде тәуліктік стационар жағдайында басымдықпен емделуі тиіс АХЖ-9 кодтары бойынша операциялар мен манипуляциялардың тізбесі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-қосымша 31.12.2019 дейін қолданыста болды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 29.08.2019 № ҚР ДСМ-118 бұйрығымен.
Стационарлық көмек
көрсету қағидаларына
5-қосымша
ТМККК және МӘМС шеңберінде тәуліктік стационарда емделуі тиіс АХЖ-10 диагноздары бойынша кодтардың тізбесі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

дети до 18 лет, беременные, родильницы, лица старше 65 лет;
лица, которым проведена дополнительная оценка состояния по критериям в соответствии с профилем заболевания и по результатам которой имеется необходимость круглосуточного врачебного наблюдения:
1) при болезнях нервной системы:
G50.0 Невралгия тройничного нерва;
G54.0 Поражения плечевого сплетения;
G54.2 Поражения шейных корешков, не классифицированные в других рубриках;
G54.4 Поражения поясничных корешков, не классифицированные в других рубриках.
При наличии болевого синдрома с признаками радикулопатии, спондилоартроза, дегенеративно-дистрофических изменений, протрузии и грыжи межпозвоночных дисков позвоночника, подтвержденных рентгенологически и магнитно-резонансной томографией, оценивается интенсивность боли по шкале оценки системе ВАШ (визуальная аналоговая шкала).
Пациента просят отметить на неградуированной линии длиной 10 см точку, которая соответствует степени выраженности боли. Левая граница линии соответствует определению "боли нет", правая - "худшая боль, какую можно себе представить".
Дополнительно осуществляются мероприятия по купированию болевого синдрома и через 30 минут проводится повторная оценка интенсивности боли.
При динамической оценке изменения интенсивности боли более чем на 13 мм, специалист приемного отделения стационара рекомендует обратиться в организацию ПМСП по месту прикрепления и передает актив в поликлинику по месту жительства пациента.
В случае отсутствия положительного эффекта пациент госпитализируется в круглосуточный стационар с указанием проведенных мероприятий и причиной госпитализации в информационной системе.
2) при болезнях эндокринной системы:
E05.0 Тиреотоксикоз с диффузным зобом;
E05.2 Тиреотоксикоз с токсическим многоузловым зобом.
Для оценки степени увеличения щитовидной железы, гормонального статуса, наличия симптомов тиреотоксикоза и признаков тиреотоксического криза проводится: УЗИ щитовидной железы (диффузное увеличение объема щитовидной железы, гипоэхогенность ткани, усиление ее кровотока), электрокардиография (учащение сердечных сокращений; высокие, заостренные зубцы Р и Т; мерцание предсердий; экстрасистолия; депрессия сегмента ST, отрицательный зубец Т; признаки гипертрофии левого желудочка), анализ крови на гормон щитовидной железы (Т3 свободный, Т4 свободный, ТТГ).
При наличии показаний, пациент госпитализируется в круглосуточный стационар.
E10.5 Инсулинзависимый сахарный диабет с нарушениями периферического кровообращения;
E11.5 Инсулиннезависимый сахарный диабет с нарушениями периферического кровообращения.
Оценивается состояние пациента на наличие осложнения: нарушение периферического кровоснабжения в виде упорных болей при ходьбе и в ночное время, перемежающаяся хромота, отсутствие пульсации на сосудах нижних конечностей, незаживающие выраженные трофические изменения от язв до гангрены.
Проводятся лабораторные и инструментальные исследования:
общий анализ крови и коагулограмма (тенденция к тромбообразованию);
глюкоза крови (гипергликемия);
холестерин крови (гиперхолестеринемия);
УЗДГ артерий нижних конечностей (замедление скорости кровотока).

18 жасқа дейінгі балалар, жүкті, босанатын әйелдер, 65 жастан жоғары адамдар, І және ІІ топтағы мүгедектер;
аурудың бейініне сәйкес өлшем шарттар бойынша қосымша бағалау жүргізілген және нәтижелері бойынша тәулік бойы дәрігердің бақылау қажеттілігі бар адамдар кіреді:
1) нерв жүйесі аурулары кезінде:
G50.0 Үштік нервтің невралгиясы;
G54.0 Иық байланысының зақымы;
G54.2 Мойын қабықтарының зақымы, басқа жерлерде жіктелмеген;
G54.4 Бел қабықтарының зақымы, басқа жерлерде жіктелмеген.
Рентгенологиялық және магнитті-резонансты томографиямен расталған радикулопатия, спондилоартроз белгілері, дегенеративті-дистрофиялық өзгерістер, омыртқаның омыртқааралық дискілерінің прторузиясы және жарығы бар ауру синдромы болған кезде, ауру қарқыны ВҰШ (визуалды ұқсас шкаласы) жүйесін бағалау шкаласы бойынша бағаланады.
Пациентті аурудың айқын дәрежесіне сәйкес келетін ұзындығы 10 см нүктеге градустандырылмаған сызыққа белгілеуді сұрайды. Сызықтың сол жақ шекарасы "ауырсыну жоқ" деген, оң жағы "бұрын соңды болмаған ең қатты ауырсыну" деген ұғымға сәйкес келеді.
Ауырсыну синдромын басу бойынша іс-шара қосымша жүзеге асырылады және 30минуттан кейін қарқынды ауырсынуды қайтадан бағалау жүргізіледі.
Ауырсыну қарқындылығы 13 мм-ге өзгергенін динамикалық бағалаған кезде, стационардың қабылдау бөлімшесінің маманы тіркелген жері бойынша МСАК ұйымына жүгінуді ұсынады және пациенттің тұрғылықты жері бойынша активті береді.
Оң әсер болмаған жағдайда, пациент жүргізілген іс-шаралары және емдеуге жатқызу себептері ақпараттық жүйеде көрсетіліп, тәуіктік стационарға емдеуге жатқызылады.
2) эндокриндік жүйе аурулары кезінде:
E05.0 Диффузды жемсауы бар тиреотоксикоз;
E05.2 Уытты көп түйінді жемсауы бар тиреотоксикоз.
"Қалқанша безінің ұлғаю дәрежесін, гормандық мәртебесін, тиреотоксикоз симптомдарының және тиреуытты криз белгілерінің болуын бағалау үшін қалқанша безінің УЗД-сы (қалқанша безі көлемінің диффуздық ұлғаюы, тінінің гипоэхогенттігі, оның қан ағымының күшеюі), электрокардиография (жүрек жиырылысының жиілігі, Р және Т ұшталған тісшелері, жүрекшенің жыпылықтауы; экстрасистолия; SТ сегментінің депрессиясы, Т теріс тілігі; сол жақ жүрекше гипертрофиясы белгілері); қалқанша безінің гормондарына қан талдауы (Т3 еркін, Т4 еркін, ТТГ).
Көрсетілімдер болған кезде пациент тәуліктік стационарға емдеуге жатқызылады.
E10.5 Перифериялық қан айналым бұзылысы бар инсулинге тәуелді қан диабеті;
E11.5 Перифериялық қан айналым бұзылысы бар инсулинге тәуелсіз қан диабеті.
Пациентте мынадай асқынулардың болу жағдайы бағаланады: жүрген кезде және түнгі уақыттарда қатты ауырсынулар, ауыспалы ақсау, аяқтардың қан тамырларында пульсацияның болмауы, ойық жарадан гангренаға дейінгі айқын трофикалық жазылмайтын өзгерістер түрінде перифериялық қан айналым бұзылысы.
Зертханалық және аспаптық зерттеулер жүргізіледі:
-жалпы қан талдауы және коагулограмма (тромбтүзілуіне тенденция);
- қан глюкозасы (гипергликемия);
- қандағы холестерин (гиперхолестеринемия);
- аяқар артериясының УДДГ (қан ағым жылдамдығының баяулауы).

E10.6 Инсулинзависимый сахарный диабет с другими уточненными осложнениями.
Оценивается состояние на наличие осложнений, требующих интенсивной терапии и постоянного врачебного наблюдения: неврологические осложнения в виде диабетической нейропатии, поражения глаз, поражения почек.
Учитываются признаки высокого риска: микротромбоз сосудов глаз, преходящая слепота, тромбирование сосудов почек, почечная недостаточность, устойчивые к медикаментозному лечению.
Проводятся лабораторные и инструментальные исследования:
общий анализ крови и коагулограмма (тенденция к тромбообразованию);
глюкоза крови (гипергликемия);
биохимический анализ крови на содержание холестерина, креатинина, остаточного азота, показатели которых превышают нормы;
общий анализ мочи (низкий удельный вес);
скорость клубочковой фильтрации (снижение СКФ мочи менее 29-15 мл/мин.);
офтальмоскопия (изменения на глазном дне: расширение, извитость вен, микроаневризмы; диабетическая катаракта, блефарит, кератопатия диабетическая ретинопатия, поражение роговицы, трофические язвы, вторичная глаукома).
В случае наличия признаков осложнений и рисков пациент госпитализируется в круглосуточный стационар с указанием проведенных мероприятий и причиной госпитализации в информационной системе.
3) при болезнях системы кровообращения при заболеваниях:
I 20.8 Другие формы стенокардии.
Оценивается состояние на наличие риска осложнений, требующих интенсивной терапии и постоянного врачебного наблюдения: гемодинамическая нестабильность или кардиогенный шок, рецидивирующая или продолжающаяся боль в грудной клетке, устойчивая к медикаментозному лечению; жизнеугрожаемые аритмии или остановка сердца, повторные динамические изменения сегмента ST или зубца Т, особенно с преходящей элевацией сегмента ST.
Проводятся лабораторные и инструментальные исследования:
высокочувствительный тропонин при поступлении и через 1-3 часа повторно, или через 0-1 часов при наличии соответствующих анализаторов;
при отсутствии стандартный тропонин T с повторным определением через 6-9 часов при необходимости (все методы в количественном измерении);
общий анализ крови (гемоглобин, гематокрит, тромбоциты и др.);
глюкоза крови.
электрокардиография: признаки коронарной болезни сердца (в том числе, перенесенный инфаркт миокарда), смещение сегмента ST при ишемии миокарда или признаки поражения перикарда; гипертрофия левого желудочка, блокада ножки пучка Гиса, синдром преждевременного возбуждения желудочков, аритмии или нарушения проводимости;
эхокардиография (при наличии): пороки клапанов, гипертрофическая кардиомиопатия, сниженная функция желудочков, нарушение локальной сократимости;
суточное мониторирование ЭКГ (при наличии): критерии ишемии миокарда депрессия сегмента ST> 2 мм и ее длительность.
Учитываются сопутствующие состояния, провоцирующие ишемию миокарда или усугубляющие ее течение:
повышающие потребление кислорода: артериальная гипертензия, гипертиреоз, аортальные пороки сердца;
снижающие поступление кислорода: анемия; пневмония, бронхиальная астма, хроническая обструктивная болезнь легких, легочная гипертензия, гиперкоагуляция, врожденные и приобретенные пороки сердца.

E10.6 Басқа да нақтыланған асқынулары бар инсулинге тәуелді қант диабеті.
Қарқынды терапияның және үнемі дәрігерлік бақылауды талап ететін асқынулардың болу жағдайы бағаланады: диабеттік нейропатия, көздің зақымдануы, бүйректің зақымдануы түріндегі неврологиялық асқынулар.
Жоғары қауіп белгілері ескеріледі: көз тамырларының микротромбозы, ауыспалы соқырлық, бүйрек тамырларының тромбалануы, бүйрек функциясының жетіспеушілігі, дәрі-дәрмектік емге көнбейтін.
Зертханалық және аспаптық зерттеулер жүргізіледі:
-жалпы қан талдауы және коагулограмма (тромбтүзілуіне тенденция);
- қан глюкозасы (гипергликемия);
- көрсеткіштері нормадан асып кететін, холестериннің, креатининнің, қалдық азоттың болуына биохимиялық талдау;
- несептің жалпы талдауы (төмен үлес салмағы);
- түйінді сүзгі жылдамдығы (несептегі ТСЖ-нің кемінде 29-15 мл/мин төмендеуі);
- офтальмоскопия (көз түбіндегі өзгерістер: ұлғаю, тамырлардың быртиуы, микроаневризмдер; диабеттік катаракта, блефарит, кератопатия диабеттік ретинопатия, көздің қасаң қабығының зақымдануы, трофикалық ойықжара, қайталама глаукома).
Асқынулар мен қауіптер белгілері болған жағдайда, пациент жүргізілген іс-шаралары және емдеуге жатқызу себептері ақпараттық жүйеде көрсетіліп, тәуіктік стационарға емдеуге жатқызылады.
3) қан айналым жүйесі аурулары кезінде:
I 20.8 Стенокардияның басқа түрлері.
Қарқынды терапияның және үнемі дәрігерлік бақылауды талап ететін асқынулардың болу жағдайы бағаланады: гемодинамикалық тұрақсыздық немесе кардиогенндік шок, кеуде қуысындағы ушығатын немесе жалғасатын ауырсыну, дәрі-дәрмектік емге көнбеу; өміріне қауіп төндіретін аритмиялар немесе жүректің тоқтауы, ST сегментінің немесе Т тісшегінің, әсіресе ST сегментінің ауыспалы элвациясы бар қайталама динамикалық өзгерістер.
Зертханалық және аспаптық зерттеулер жүргізіледі:
- жоғары сезімтал тропонин түскен кезде және 1-3 сағаттан кейін қайтадан, немесе тиісті анализаторлар болған кезде, 0-1 сағаттан кейін;
- стандартты Т тропонин болмаған кезде, қажеттілігіне қарай 6-9 сағаттан кейін қайта айқындай отырып (барлық әдістер сандық өлшемде);
- қанның жалпы талдауы (гемоглобин, гематокрит, тромбоциттер және басқалары.);
- қанның глюкозасы.
- электрокардиография: жүрек ауруларының коронарлық белгілері (оның ішінде бастан өткерген миокард инфаркті), миокард ишемиясы кезіндегі ST сегментінің байланысы немесе перикард зақымының белгілері; сол жақ жүрекшенің гипертрофиясы, Гис түйінінің аяқтарын блоктау, жүрекшелердің уақтынан бұрын қозуы, артмиялар немесе өткізгіштінің бұзылуы;
- эхокардиография (болған кезде): қақпақшалардың кемістігі, гипертрофиялық кардиомиопатия, жүрекшелер функциясының төмендеуі, локальді жиырылуының бұзылуы;
- ЭКГ-ні тәуліктік мониторингілеу (болған кезде): миокард ишемиясының критерийлері, ST> 2 мм сегментінің депрессиясы және оның ұзақтығы.
Миокард ишемиясын ушықтыратын немесе оның ағымын үдететін қосалқы жағдайлар ескеріледі:
- оттегін жоғарылатып тұтыну: артериялық гипертензия, гипертиреоз, жүректіңа орталық ақауы;
- оттегінің түсуін төмендететін: анемия, пневмония, бронх демікпесі, өкпенің созылмалы осбтруктивті ауруы, өкпе гипертензиясы, гиперкоагуляция, туа біткен және жүре пайда болған жүрек ақаулары.

I 11.9 Гипертензивная (гипертоническая) болезнь с преимущественным поражением сердца без (застойной) сердечной недостаточности.
Определяются основания для госпитализации:
гипертонический криз, не купирующийся на догоспитальном этапе, в том числе в приемном отделении;
гипертонический криз с выраженными проявлениями гипертонической энцефалопатии;
Проводятся инструментальные исследования и оценивается:
электрокардиография: отклонение электрической оси сердца влево, признаки гипертрофии левого желудочка, блокада ножки пучка Гиса, синдром преждевременного возбуждения желудочков, аритмии или нарушения проводимости;
эхокардиографию (при наличии): пороки клапанов, сниженная функция желудочков, гипертрофия миокарда;
суточное мониторирование артериального давления (при наличии).
I67.8 Другие уточненные поражения сосудов мозга.
Определяются основания для госпитализации:
прогредиентное течение (нарастание симптомов недостаточности каротидной или вертебрально-базилярной системы):
когнитивные расстройства;
нарушения двигательных функций:
транзиторная ишемическая атака, риск развития инсульта.
В случае наличия признаков расстройств и рисков пациент госпитализируется в круглосуточный стационар с указанием проведенных мероприятий и причиной госпитализации в информационной системе.
4) при болезнях органов пищеварения:
K25.3 Язва желудка острая без кровотечения и прободения;
K26.3 Язва двенадцатиперстной кишки острая без кровотечения и прободения.
Определяются основания для госпитализации:
интенсивная боль, сопровождаемая диспепсией, не купируемая спазмолитиками на догоспитальном этапе и в приемном отделении;
язвенная болезнь, ассоциированная с Helicobacter pylori, не поддающаяся эрадикации на догоспитальном этапе;
язвенная болезнь желудка при отягощҰнном семейном анамнезе с целью исключения малигнизации;
язвенная болезнь с синдромом взаимного отягощения (сопутствующие заболевания).
K74.3 Первичный билиарный цирроз,
K74.4 Вторичный билиарный цирроз.
Выявляются основания для госпитализации:
активность процесса, подтвержденная патологическими изменениями в крови как повышение показателей АлТ, АсТ, более чем в 10 раз, критическое снижение свертываемости крови (протромбиновое время более 100 сек, МНО более 6,5).
Оценивается риск возникновения осложнений, требующих интенсивной терапии и постоянного врачебного наблюдения:
развитие комы: наличие патологических рефлексов: Бабинского, Жуковского, Гордона и Хоботкового;
проведение фиброгастродуоденоскопии (подозрение на кровотечение из расширенных вен пищевода);
электроэнцефалография (появление медленных дельта-волн, замедление альфа-ритма).
В случае наличия признаков осложнений пациент госпитализируется в круглосуточный стационар с указанием проведенных мероприятий и причиной госпитализации в информационной системе.

I 11.9 Жүрек функциясының жетіспеушілігісіз (тұрып қалған) жүректің басымды зақымы бар гипертензивтік (гипертониялық) ауру.
Емдеуге жатқызу үшін негіздер айқындалады:
- емдеуе жатқызуға дейінгі кезеңде, оның ішінде қабылдау бөлімшесінде басылмайтын гипертониялық криз;
- гипертониялық энцефлапотияның айқын пайда болуымен гипертониялық криз;
Аспаптық зерттеулер жүргізіледі және бағаланады:
- электрокардиография: жүректің электрлі осінің солға қарай ауытқуы, сол жақ жүрекшенің гипертрофиясы белгілері, Гис түйінінің аяқтарын блктау, жүрекшелердің уақтынан бұрын қозуы, артмиялар немесе өткізгіштінің бұзылуы;
- эхокардиография (болған кезде): қақпақшалардың кемістігі, жүрекшелер функциясының төмендеуі, миокард гипертрофиясы;
- артериялық қысымды (болған кезде) тәуліктік мониторингілеу.
I67.8 Ми қантамырларының басқа да анықталған зақымдары.
Емдеуге жатқызу үшін негіздер айқындалады:
- прогредиентті ағым (каротиді немесе вертебралды-базилярлы жүйсінің жетіспеушілігі симпотомдарының өсуі):
-когнитивті бұзылыс;
-қозғалу функцияларының бұзылуы:
- транзиторлы ишемиялық шабуыл, инсульттің даму қаупі.
Бұзылулар мен қауіптер белгілері болған жағдайда, пациент жүргізілген іс-шаралары және емдеуге жатқызу себептері ақпараттық жүйеде көрсетіліп, тәуіктік стационарға емдеуге жатқызылады.
4) ас қорыту ағзаларының аурулары кезінде:
K25.3 Қан ағымсыз және туындаусыз жіті асқазан ойықжарасы;
K26.3 Қан ағымсыз және туындаусыз жіті тоқішек ойықжарасы.
Емдеуге жатқызу үшін негіздер айқындалады:
- емдеуе жатқызуға дейінгі кезеңде және оның ішінде қабылдау бөлімшесінде спазмолитиктермен басылмайтын диспепсиямен сүйемелденеиін қарқынды ауырсыну;
- емдеуе жатқызуға дейінгі кезеңде эрадикацияға берілмейтін Helicobacter pylori бар ойықжара ауруы;
- малигнизацияны болдырмау мақсатында отбасылық анамнезінде болған асқазанның ойықжара ауруы;
- өзара асқыну синдромы (қосалқы аурулары) бар ойықжара ауруы.
K74.3 Бастапқы билиарлы цирроз;
K74.4 Екінші билиарлы цирроз.
Емдеуге жатқызу үшін негіздер айқындалады:
- қандағы АлТ, АсТ көрсеткіштерінің 10 реттен астамға жоғарылауы ретінде қандағы патологиялық өзгерістермен расталған процестің белсенділігі, қан ұюының қаупті төмендеуі (тромбаланған уақыт 100 секундттан астам, МНО 6,5 астам).
Қарқынды терапияны және тұрақты дәрігелік бақылауды талап ететін асқынулардың туындау қаупі бағаланады:
- команың дамуы: патологиялық рефлекстердің болуы: Бабинский, Жуковский, Гордон және Хоботков;
- фиброгастродуоденоскопия жүргізу (өңештің ұлғайған веналарынан қан кетуге күдік);
- электроэнцефалография (баяу дельта-толқындардың пайда болуы, льфа-ритмнің баяулауы).
Асқынулар мен қауіптер белгілері болған жағдайда, пациент жүргізілген іс-шаралары және емдеуге жатқызу себептері ақпараттық жүйеде көрсетіліп, тәуіктік стационарға емдеуге жатқызылады.

5) при болезнях костно-мышечной системы:
М05.8 Другие серопозитивные ревматоидные артриты.
Выявляются основания для госпитализации:
некупируемый болевой синдром,
нарушение подвижности суставов и затруднение самообслуживания.
Активность процесса, подтвержденная патологическими изменениями:
крови (ускорение СОЭ, СРБ повышение, лейкоцитоз);
рентгенологические изменения: деформация суставов, склероз субхондральной зоны.
М42.1 Остеохондроз позвоночника у взрослых;
М51.1 Поражения межпозвоночных дисков поясничного и других отделов с радикулопатией.
Выявляются основания для госпитализации: протрузии и грыжи межпозвоночных дисков различных отделов позвоночника, радикулопатии, спондилеза, спондилоартроза, дегенеративно-дистрофические изменения на рентгенографии и МРТ позвоночника и оценивается риск развития осложнений:
неврологические симптомы: снижение силы мышц конечностей до 2-3 баллов, признаки атрофии мышц;
параличи, ведущие к ишемии и инфаркту спинного мозга.
В случае наличия рисков пациент госпитализируется в круглосуточный стационар с указанием проведенных мероприятий и причиной госпитализации в информационной системе.
6) болезни органов дыхания:
J18.0 Бронхопневмония неуточненная;
J18.8 Другая пневмония, возбудитель не уточнен;
Оценивается тяжесть состояния: выраженный инфекционно-токсический синдром (одышка, гипотония, гипертермия). Выявляются признаки высокого риска и развитие осложнений: инфекционно-токсический шок, плеврит, абсцедирование.
J44.8 Другая уточненная хроническая обструктивная легочная болезнь.
Оценивается тяжесть состояния: значительное нарастание тяжести симптомов, внезапное развитие одышки в покое, появление новых симптомов - цианоз, периферические отҰк, и обострение, не купируемое проводимой терапией. Выявляются признаки высокого риска и развития осложнений: тромбоэмболия, пневмоторакс, фибрилляция предсердий.
При наличии признаков высокого риска развития осложнений, пациент госпитализируется в круглосуточный стационар.
J45.0 Астма с преобладанием аллергического компонента;
J45.8 Смешанная астма.
Оценивается состояние: экспираторная одышка, частота дыхательных движений составляет более 30 в 1 мин.
Выявляются признаки высокого риска и развития осложнений: тяжелый приступ бронхиальной астмы, наличие дыхательной недостаточности.
Проводятся функциональные методы исследования:
пикфлоуметрия;
спирометрия.
При тяжелом приступе бронхиальной астмы объем форсированного выдоха за первую секунду при спирометрии, или пиковая скорость выдоха при пикфлоуметрии менее 80% от должных значений при пикфлоуметрии, вариабельность показателей объема форсированного выдоха за первую секунду при спирометрии или пиковая скорость выдоха >30% при пикфлоуметрии.
Пациенту назначаются бронхорасширяющие препараты, согласно клиническому протоколу лечения, при этом:
нет быстрого эффекта;
эффект сохраняется менее 3-х часов.
кортикостероиды:

5) сүйек-бұлшық ет жүйесінің аурулары кезінде:
М05.8 Басқа серопозитивті ревматоидті артридтер.
Емдеуге жатқызу үшін негіздер айқындалады:
- басылмайтын ауырсыну синдромы,
- буындар қозғалысының бұзылуы және өз-өзіне қызмет етудің қиындауы.
Патологиялық өзгерістермен расталған процестің белсенділігі:
- қанның (ЭШЖ жеделдеуі, лийкоцитоздың жоғарылауы);
- рентгенологиялық өзгерістер: буындар деформациясы, субхондральді аймақтың склерозы.
М42.1 Ересектердегі омыртқа остеохондрозы;
М51.1 Бел және радиклопатиясы бар басқа да жерлернің омыртқааралық дискілерінің зақымдалуы.
Емдеуге жатқызу үшін негіздер айқындалады: омыртқаның әртүрлі бөліктерінің омыртқаралық дискілерінің протрузиясы және жарығы, радикулопатиялар, спондилез, спондилоартроз, рентгенографиядағы және МРТ-дағы дегенеративті-дистрофиялық өзгерістер және асқынудың жаму қаупі бағаланады:
- неврологиялық симптомдар: аяқ бұлшықеттері күшінің 2-3 балға дейін төмендеуі, бұлшы ет атрофиясының белгілері;
- жұлын миының ишемиясына және инфарктіге әкелетін параличтер.
Қауіптер болған жағдайда, пациент жүргізілген іс-шаралары және емдеуге жатқызу себептері ақпараттық жүйеде көрсетіліп, тәуіктік стационарға емдеуге жатқызылады.
6) тыныс алу ағзаларының аурулары:
J18.0 Нақтыланбаған бронхопневмония;
J18.8 Басқа пневмония, қоздырғышы анықталмаған;
Жағдайының ауырлығы бағаланады: айқын инфекциялық-уытты синдром (тұншығу, гипотония, гипертермия). Асқынулардың жоғары қауіп және даму белгілері айқындалады: инфекциялық-уытты шок, плеврит, абсцедтеу.
J44.8 Басқа нақтыланбаған созылмалы обструктивті өкпе ауруы.
Жағдайының ауырлығы бағаланады: симтпомдар ауырлығыны айтарлықтай өсуі, тыныш кезде, тұншығудың аяқ астынан дамуы, жаңа симптомдардың пайда болуы - цианоз, перифериялық ісу, ушығу, жүргізілген терапиямен басылмау. Асқынулардың жоғары қаупі және даму белгілері айқындалады: тромбоэмболия, пневмоторакс, жүрекшеаралық предсердий.
Асқынулардың дамуының жоғарғы қаупінің белгілері болған кезде, пациент тәуліктік стационарға емдеуге жатқызылады.
J45.0 Аллергиялық компонентке иелік ететін демікпе;
J45.8 Аралас демікпе.
Жағдайы бағаланады: экспираторлы тұншығу, тыныс алу қозғалыстарының жиілігі 1 минутта 30-дан аспайды.
Асқынулардың жоғары қауіп және даму белгілері айқындалады: бронх демкіпесінің ауыр ұстамасы, тыныс алу жеткіліксіздігінің болуы.
Зерттеудің функционалдық әдістері жүргізіледі:
- пикфлоуметрия;
- спирометрия.
Бронх демікпесінің ауыр ұстамасы кезінде, спирометрия кезінде, бірінші секундтағы үдемелі демнің көлемі немесе пикфлоуметрия кезіндегі тиісті мәндерден кемінде 80% болатын пикфлоуметрия кезіндегі демнің ең жоғарғы жылдамдығы, спирометрия кезінде, бірінші секундтағы үдемелі демнің көлемі көрсеткішінің вариабельділігі немесе пикфлоуметрия кезіндегі >30% демнің ең жоғарғы.
Пациентке емдеу хаттамасына сәйкес бронхты кеңейтетін перпараттар тағайындалады, бұл ретте:
- тез әсер жоқ;
-әсер кемінде 3 сағат сақталады.
кортикостероидтер:

нет улучшения в течение 2-6 часов после применения;
наблюдается дальнейшее ухудшение, нарастание дыхательной и легочно-сердечной недостаточности, "немое легкое".
В случае отсутствия положительного эффекта пациент госпитализируется в круглосуточный стационар с указанием проведенных мероприятий и причиной госпитализации в информационной системе.
7) при болезнях мочеполовой системы:
N10 Острый тубулоинтерстициальный нефрит;
N11.1 Хронический обструктивный пиелонефрит;
N11.8 Другие хронические тубулоинтерстициальные нефриты.
Выявляются основания для госпитализации:
некупируемая лихорадка на фоне приема антибиотиков выше 40 °С и подтвержденные лабораторно-инструментальные обследования в амбулаторных условиях:
прогрессирующее снижение скорости клубочковой фильтрации менее 29-15 мл/мин,
УЗИ - уменьшение размеров почек,
общий анализ крови (лейкоцитурия), общий анализ мочи (пиурия, протеинурия).
Оценивается риск развития осложнений: абсцедирование, почечная недостаточность.
N70.1 Хронический сальпингит и оофорит.
Выявляются наличие оснований для госпитализации:
симптомы интоксикации: повышение температуры тела, повышение СОЭ, интенсивные боли;
УЗИ (трансвагинально): наличие спаек и выпота в малом тазу; при гидро- или пиосальпинксе – опухолевидное изменение трубы.
Оценивается риск развития осложнений: пельвиоперитонит, разрыв пиосальпинкса, апоплексия яичника.
В случае отсутствия положительного эффекта и наличия признаков осложнений пациент госпитализируется в круглосуточный стационар с указанием проведенных мероприятий и причиной госпитализации в информационной системе.
S06.0 Сотрясение головного мозга.
При обращении пациента с подозрением на черепно-мозговую травму, осуществляется дифференциальная диагностика между сотрясением и ушибом головного мозга.
При наличии симптомов ушиба головного мозга:
потеря сознания: от нескольких минут и более;
общее расстройство сознания: заторможенность, сонливость, неяркая амнезия, спутанность сознания;
головная боль, возникающая из-за отека мозга, нарушения оттока ликвора, головокружение;
тошнота и рвота, судороги;
нарушение нормального уровня артериального давления: повышение от 140/80 мм рт. ст. до или более 180/100 мм рт. ст. при учащении сердцебиения до 120 или замедление до 45 ударов в минуту;
гипертермия: от незначительного повышения температуры до 40—41°С;
неврологические симптомы,
возникающие из-за разрушения мозговых клеток, нарушения ликворного тока и отравления продуктами распада клеток: спонтанные движения глаз, мышечные спазмы, парез конечностей, утрата речи;
менингеальные признаки разной степени выраженности.

- қолданғаннан кейін 2-6 сағат ішінде жақсару жоқ;
- одан әрі нашарлау, тыны салу және өкпе-жүрек функциясының жетіспеушілігінің өршуі, "дыбыссыз өкпе" байқалады.
Оң әсер болмаған жағдайда, пациент жүргізілген іс-шаралары және емдеуге жатқызу себептері ақпараттық жүйеде көрсетіліп, тәуіктік стационарға емдеуге жатқызылады.
7) несеп жыныстық жүйесінің аурулары кезінде:
N10 Жіті тубулоинтерстициалды нефрит;
N11.1 Созылмалы обструктивті пиелонефрит;
N11.8 Басқа созылмалы тубулоинтерстициалды нефриттер.
Емдеуге жатқызу үшін негіздер айқындалады:
Антибиотиктерді қабылдау аясында басылмайтын 40 °С-дан жоғары қалшылдау және амбулаториялық жағдайларда зертханалық-аспаптық зерттеп-қараумен расталған:
- кемінде 29-15 мл/мин түйінді сүзгі жылдамдығының ушығып төмендеуі;
- УЗД – бүйрек өлшемінің кішіреюі;
- жалпы қан талдауы (лейкоцитурия), жалпы несеп талдауы (пиурия, протеинурия).
Асқынулардың даму қаупі бағаланады: абсцедтелу, бүйрек функциясының жетіспеушілігі.
N70.1 Созылмалы сальпингит және оофорит.
Емдеуге жатқызу үшін негіздер айқындалады:
- интоксикация симптомдары: дене қызуының жоғарылауы, ЭШЖ артуы, қарқынды ауырсынулар;
- УЗД (трансвагиналды): спайкалардың болуы және кіші жамбастағы дөңгес, түтікшенің гидро немесе пиосальпинск – ісік тәріздес өзгеріс кезінде.
Асқынулардың даму қаупі бағаланады: пельвиоперитонит, разрыв пиосальпинкстің жарылуы, жұмыртқаның апоплексиясы.
Оң әсер болмаған және асқынулардың белгісі болған жағдайда, пациент жүргізілген іс-шаралары және емдеуге жатқызу себептері ақпараттық жүйеде көрсетіліп, тәуіктік стационарға емдеуге жатқызылады.
S06.0 Мидың шайқалуы.
Пациент бас миының жарақатына күдікпен жүгінген кезде, мидың шайқалуы мен соққы алуының арасында сараланған диагностика жүзеге асырылады.
Мидың соққы алуы симптомдары болған кезде:
естен танып қалу: бірнеше минуттан бастап одан жоғары;
сананың жалпы бұзылуы: тежелу, ұйқышылдық, анық емес амнезия, сананың шатасуы;
мидың ісінуінен туындайтын бастың ауруы, жұлын сұйығы ағымының бұзылуы, бастың айналуы;
жүрек айну және құсу, қалшылдау;
артериялық қысымның қалыпты деңгейінің бұзылуы: 140/80 сынып бағанынан 180/100 мм сынып бағанына дейін немесе одан жоғары көтерілуі, жүрек қағысы жиілеген кезде 120 дейін немесе баяулаған кезде минутына 45 соғуға дейін көтерілуі;
гипертермия: дене қызуының дене қызуының 40—41°С дейін байқатпай көтерілуінен;
ми жасушаларының бұзылуынан, жұлын сұйығы ағымының бұзылуынан және жасушаларды бытырату қоректерінен улану салдарынан туындайтын неврологиялық симптомдар: көздің кенеттен қозғалуы, бұлшық ет спазмдары, аяқ- қолдың сал болып қалуы, мылқау болу;
айқындылығы әртүрлі дәрежедегі менингеалдық белгілер.

Для подтверждения проводится компьютерная томография головного мозга (наличие структурных изменений головного мозга и/или переломов костей черепа). В случае отсутствия возможности проведения компьютерной томографии, пациент госпитализируется в стационар для наблюдения в сроки от 3-х до 5-ти суток.
Для исключения периода компенсированного травматического сдавления головного мозга (светлый промежуток) пациент наблюдается в условиях приемного покоя в течении суток.
В случае подтверждения диагноза ушиба головного мозга пациент госпитализируется в круглосуточный стационар с указанием проведенных мероприятий и причиной госпитализации в информационной системе.
При диагнозе сотрясения головного мозга пациенту рекомендуется покой, постельный режим не менее 5 дней и наблюдение в амбулаторных условиях.
J30.4 Аллергический ринит неуточненный, J45.0 Астма с преобладанием аллергического компонента, D69.0 Аллергическая пурпура L50.0Аллергическая крапивница, Т78.4 Аллергия неуточненная.
Пациенты, с указанными кодами заболеваний, требующими проведения провокационного дозируемого теста под контролем врача-аллерголога, также подлежат госпитализации в круглосуточный стационар с отделением реанимации и интенсивной терапии.
В случае несовпадения перечня обследований по вышеуказанным нозологиям согласно перечня годов МКБ - 10, необходимо ориентироваться на утвержденные клинические протоколы диагностики и лечения.
Приложение 8
к Правилам оказания
стационарной помощи
Форма
Күту парағы
Лист ожидания _____________________________________
Область/Қала
Күні Область/Город ____________________ Дата ______________________________
Реттік №
№ по порядку
Пациентті жіберу кодының №
№ Кода направления пациента
Науқастың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (толық)
Фамилия, имя, отчество больного (при его наличии) (полностью)
Жынысы (еркек-1, әйел-2)
Пол (мужской-1, женский-2)
Өңір (қала-1, ауыл-2)
Регион (город -1, село-2)
Науқастың туған күні
Дата рождения больного
Науқастың мекенжайы және байланыс телефоны
Домашний адрес и контактные телефоны больного
Науқасты Емдеуге жатқызуға жіберген медициналық ұжым
Медицинская организация, направившая больного на госпитализацию
Жолдама берген ұйымның диагнозы (10 -Халықаралық аурулар жиынтылығы)
Диагноз направившей организации (по Международной классификации болезней -10)
Науқасты жіберген облыстың коды
Код области, откуда направлен больной
Науқас бағытталған медициналық ұжым коды
Код медицинской организации, куда направляется больной
Төсек бейінінің коды
Код профиля койки
Пациенттің реттік нөмірі
Порядковый номер пациента
1
2
3
4
5
6
7
8
9
(Продолжение таблицы)
Науқас жіберілген медициналық ұжым
Медицинская организация, в которую направлен больной
Төсек бейінінің атауы
Наименование профиля койки
Өтінім тіркелген күн (күні, айы, жылы)
Дата регистрации заявки (число, месяц, год)
Емхана белгілеген емдеуге жатқызу күні
Дата госпитализации определенная поликлиникой
Стационар белгілеген емдеуге жатқызу күні
Дата Госпитализации, определенная стационаром
Емдеуге жатқызу бюросы белгілеген емдеуге жатқызу күні
Дата госпитализации определенная бюро госпитализации
Нақты емдеуге жатқызу күні (күні, айы, жылы)
Дата окончательной госпитализации (число, месяц, год)
Емдеуге жатқызуға жіберген дәрігердің тегі, аты, әкесінің аты
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) врача, направившего на госпитализацию
Емдеуге жатқызу орын алмаған немесе одан басқа тарту күні және себебі
Дата и причина несостоявшейся госпитализации или отказа
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Приложение 9
к Правилам оказания
стационарной помощи
Форма
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ МИНИСТРЛІГІ
МИНИСТЕРСТВО ЗДРАВООХРАНЕНИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ЖОСПАРЛЫ ЕМДЕУГЕ ЖАТҚЫЗУ ТАЛОНЫ
ТАЛОН ПЛАНОВОЙ ГОСПИТАЛИЗАЦИИ
Коды/Код ________________________________________
Құжатты қалыптастыру күні _____________ Құжатты қалыптастыру уақыты _____________
(Дата формирования документа) (Время формирования документа) Азамат (ша) (Гражданин (ка)) _________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда) /фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Туған күні (Дата рождения) _________________ Пол (Жынысы) ___________ Диагнозы (Диагноз) ______________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Жіберілді (Направляется) ___________________________________________________
кім (кем) Жіберілді (Направляется в) _________________________________________
қайда (куда)
Емханамен белгіленген жоспарлы емдеуге жатқызу күні _________________________
Дата планируемой госпитализации, определенная поликлиникой
Емдеуге жатқызу коды бойынша республика стационарларындағы бос төсектер жөніндегі ақпаратты және Сізді емдеуге жатқызу жоспарланған стационарыңыздағы кезегіңізді іwww.bg.eicz.kz сайтынан қарай аласыз.
По коду госпитализации Вы можете просмотреть на сайте www.bg.eisz.kz информацию о свободных койках в стационарах республики и свою очередность в стационар, куда планируется Ваша госпитализация
Приложение 10
к Правилам оказания
стационарной помощи
Форма
Бос төсектерді тіркеу парағы
Лист учета свободных коек
Область/Қала
Күні Область/Город____________________ Дата ______________________________
Облыстың коды
Код области
Медициналық ұйымның коды
Код медицинской организации
Медициналық ұйымның атауы
Наименование медицинской организации
Төсек бейінінің коды
Код профиля койки
Төсек бейінінің атауы
Наименование профиля койки
Сметалық төсек саны
Количество сметных коек
1
2
3
4
5
6
Медициналық ұйымның бойынша жиыны
Итого по медицинской организации
Бос төсектер туралы мәліметтер
Сведения о свободных койках
Ағымдағы күн (куні, айы, жылы)
Текущий день (дата, месяц, год)
2 күн (куні, айы, жылы)
2 день (дата, месяц, год)
3 күн (куні, айы, жылы)
3 день (дата, месяц, год)
Бос
Свободные
Күтуде
Ожидают
Бос
Свободные
Күтуде
Ожидают
Бос
Свободные
Күтуде
Ожидают
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Приложение 11
к Правилам оказания
стационарной помощи
Форма
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
№ 001-3/е нысанды медициналық құжаттама
Ұйымның атауы
Наименование организации
Медицинская документация Форма 001-3/у
Стационарға емдеуге жатқызу ЖОЛДАМАСЫ
НАПРАВЛЕНИЕ на госпитализацию в стационар
Коды/Код _________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Бағыттаушы медициналық ұйымның атауы (наименование направляющей медицинской организации*)
Жіберілді (Направляется в) __________________________________________________
Медициналық ұйым, бөлiмшенiң атауы (наименование медицинской организации, отделение)
Азамат (ша) (Гражданин (ка)) ________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда) /фамилия, имя, отчество (при его наличии) Туған күнi (Дата рождения) ________________________________________________________
Амбулаториялық науқастың медициналық картасының № ________________________
(№ медицинской карты амбулаторного пациента)
Мекенжайы (Домашний адрес) _______________________________________________
Жұмыс немесе оқу орны (Место работы или учебы)
__________________________________________________________________________
Диагноз/диагноз____________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Халықаралық аурулар жиынтылығының коды (код по Международной классификации болезней)
__________________________________________________________________________
Өңірлік комиссияға кімжіберді Кем направлен на региональную комиссию
__________________________________________________________________________
Хаттаманың № _______________________ Хаттаманың күні ______________________
№ протокола Дата протокола
Тіркеу күні ________________________________________________________________
(Дата регистрации) _________________________________________________________
Жоспарлы емдеуге жатқызу күні______________________________________________
(Дата планируемой госпитализации) __________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), дәрiгердiң коды /(Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии), код врача)
Дәрiгер (Врач) __________________________
қолы (подпись)
Объективті себептер бойынша белгіленген емдеуге жатқызу күнінде келу мүмкіндігі болмаған және растау құжаттары болған жағдайда Сізге бұл туралы медицина-санитарлық алғашқы көмек ұйымын, медициналық ұйымды немесе стационарды хабардар ету қажет. Хабардар етпеген жағдайда, Стационар емдеуге жатқызудан бас тартуға құқылы. В случае невозможности по объективным причинам явиться в установленную дату плановой госпитализации и наличии подтверждающих документов Вам необходимо известить организацию первичной медико-санитарной помощи, медицинскую организацию или стационар. При не оповещении, стационар имеет право отказать в госпитализации. "Стационарды және емдеуге жатқызу "С выбором стационара и Күнін таңдауға келісемін" датой госпитализации согласен(а)" Науқастың қолы _________ Подпись больного _________
Приложение 12
к Правилам оказания
стационарной помощи
Форма
Отказ в экстренной госпитализации пациенту
Фамилия ____________________ Имя ____________________________________ Отчество_____________________________________________________________ (при его наличии)
Пол:
мужской,
женский,
не определен
Дата рождения _______ число ___________ месяц _______ год
Домашний адрес
_____________________________________________________________________
Житель:
города,
Села
Место работы/учебы _____________________________________________________________________
Телефоны: _____________________________________________________________________
Категория льготности___________________________________________________________
Прикреплен __________________________________________________________ (указать наименование МО)
"Данных о прикреплении пациента в РПН нет"
Кем направлен:
самообращение
организация ПМСП
организация консультативно-диагностической помощи
скорая помощь
другой стационар
родильный дом
военкомат
прочие
"Вид обращения: плановое, экстренное" (нужное подчеркнуть)
Вид диагноза
Тип диагноза
Код диагноза
Наименование диагноза
Характер травмы
Медицинская организация, отказавшая в госпитализации:
_________________________________________________________________________
Причина отказа: __________________________________________________________
Выполненные услуги:
Код услуги
Наименование услуги
Количество
Выполненные операции/манипуляции:
Код операции/ манипуляции
Наименование операции/манипуляции
Количество
Использованные медикаменты:
Код медикамента
Наименование медикамента
Количество
Рекомендации: -лечение амбулаторное; -рекомендованные лекарственные средства (указать наименование препарата, дозу, кратность приема)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________ -
консультация профильного специалиста (указать профиль)
_____________________________________________________________________
Другие рекомендации: _________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дата регистрации отказа:_______число ________месяц_______ год
Пациент _____________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) пациента)
Подпись пациента_____________________________________________________
Врач: _______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подпись отказавшего врача____________________________________________
Приложение 13
к Правилам оказания
стационарной помощи
Форма

Растау үшін мидың компьютерлік томографиясы жасалады (мидың құрылымдық өзгерістерінің және/немесе қаңқа сүйектерінің сынуының болуына). Компьютерлік томография жасау мүмкін болмаған кезде пациент бақылау үшін 3-тен 5 тәулікке дейін стационарға емдеуге жатқызылады.
Мидың компенсацияланған жарақаттық қысу кезеңін (ашық аралық) жоққа шығару үшін пациент тәулік бойы қабылдау бөлімінің жағдайында бақылауда болады.
Мидың соққы алуы диагнозы расталған жағдайда, пациент ақпараттық жүйеде жүргізілген іс-шаралары мен емдеуге жатқызу себебі көрсетіле отырып, тәуліктік стационарға емдеуге жатқызылады.
Мидың шайқалуы диагнозы кезінде пациентке тынығу, кемінде 5 күн төсек режимі және амбулаториялық жағдайларда бақылауда болу ұсынылады..
J30.4 Нақтыланбаған аллергиялық ринит, J45.0 Аллергиялық компонентке ие демікпе, D69.0 Аллергиялық пурпура L50.0Аллергилық итжегі, Т78.4 Нақтыланбаған аллергия.
Аурулардың көрсетілген коды бар, аллерголог-дәрігердің бақылауымен провокациялық дозаланатын тест жүргізуді талап ететін, сондай-ақ реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі бар тәуліктік стаицонарға емдеуге жатқызылуы тиіс пациенттер.
Жоғарыда көрсетілген нозологиялар бойынша зерттеп-қарау тізбесі АХЖ-10 кодтарының тізбесіне сәйкес сай болмаған жағдайда, бекітілген диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына бағдарлануы тиіс.
Стационарлық көмек
көрсету қағидаларына
8-қосымша
Форма
Нысан
Күту парағы
Лист ожидания _____________________________________
Облыс/Қала                   Күні Область/Город ______________ Дата ______________
Реттік №
№ по порядку
Пациентті жіберу кодының №
№ Кода направления пациента
Науқастың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (толық)
Фамилия, имя, отчество больного (при его наличии) (полностью)
Жынысы (еркек-1, әйел-2)
пол (мужской-1, женский-2)
Өңір (қала-1, ауыл-2)
Регион (город -1, село-2)
Науқастың туған күні
Дата рождения больного
Науқастың мекенжайы және байланыс телефоны
Домашний адрес и контактные телефоны больного
Науқасты Емдеуге жатқызуға жіберген медициналық ұжым
Медицинская организация, направившая больного на госпитализацию
Жолдама берген ұйымның диагнозы (Аурулардың халықаралық жиынтылығы-10)
Диагноз направившей организации (по Международной классификации болезней -10)
Науқасты жіберген облыстың коды
Код области, откуда направлен больной
Науқас бағытталған медициналық ұжым коды
Код медицинской организации, куда направляется больной
Төсек бейінінің коды
Код профиля койки
Пациенттің реттік нөмірі
Порядковый номер пациента
1
2
3
4
5
6
7
8
9
(Продолжение таблицы)
(Кестенің жалғасы)
Науқас жіберілген медициналық ұжым
Медицинская организация, в которую направлен больной
Төсек бейінінің атауы
Наименование профиля койки
Өтінім тіркелген күн (күні, айы, жылы)
Дата регистрации заявки (число, месяц, год)
Емхана белгілеген емдеуге жатқызу күні
Дата госпитализации определенная поликлиникой
Стационар белгілеген емдеуге жатқызу күні
Дата Госпитализации, определенная стационаром
Емдеуге жатқызу бюросы белгілеген емдеуге жатқызу күні
Дата госпитализации определенная бюро госпитализации
Нақты емдеуге жатқызу күні (күні, айы, жылы)
Дата окончательной госпитализации (число, месяц, год)
Емдеуге жатқызуға жіберген дәрігердің тегі, аты, әкесінің аты
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) врача, направившего на госпитализацию
Емдеуге жатқызу орын алмаған немесе одан басқа тарту күні және себебі
Дата и причина несостоявшейся госпитализации или отказа
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Стационарлық көмек
көрсету қағидаларына
9-қосымша
Форма
Нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ МИНИСТРЛІГІ МИНИСТЕРСТВО ЗДРАВООХРАНЕНИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН ЖОСПАРЛЫ ЕМДЕУГЕ ЖАТҚЫЗУ ТАЛОНЫ ТАЛОН ПЛАНОВОЙ ГОСПИТАЛИЗАЦИИ
Коды/Код ________________________________________
Құжатты қалыптастыру күні _________ Құжатты қалыптастыру уақыты _____________
(Дата формирования документа) (Время формирования документа)
Азамат (ша) (Гражданин (ка))
_____________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда) /фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Туған күні (Дата рождения) _________________ Пол (Жынысы) ___________
Диагнозы (Диагноз)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жіберілді (Направляется)
_____________________________________________________________________
кім (кем)
Жіберілді (Направляется в)
_____________________________________________________________________
қайда (куда)
Емханамен белгіленген жоспарлы емдеуге жатқызу күні
______________________________
Дата планируемой госпитализации, определенная поликлиникой
Емдеуге жатқызу коды бойынша республика стационарларындағы бос төсектер жөніндегі ақпаратты және Сізді емдеуге жатқызу жоспарланған стационарыңыздағы кезегіңізді іwww.bg.eicz.kz сайтынан қарай аласыз.
По коду госпитализации Вы можете просмотреть на сайте www.bg.eisz.kz информацию о свободных койках в стационарах республики и свою очередность в стационар, куда планируется Ваша госпитализация
Стационарлық көмек
көрсету қағидаларына
10-қосымша
Форма
Нысан
Бос төсектерді тіркеу парағы
Лист учета свободных коек
Облыс/Қала                   Күні Область/Город _______________ Дата _____________
Облыстың коды
Код области
Медициналық ұйымның коды
Код медицинской организации
Медициналық ұйымның атауы
Наименование медицинской организации
Төсек бейінінің коды
Код профиля койки
Төсек бейінінің атауы
Наименование профиля койки
Сметалық төсек саны
Количество сметных коек
1
2
3
4
5
6
Медициналық ұйымның бойынша жиыны
Итого по медицинской организации
Бос төсектер туралы мәліметтер
Сведения о свободных койках
Ағымдағы күн (куні, айы, жылы)
Текущий день (дата, месяц, год)
2 күн (куні, айы, жылы)
2 день (дата, месяц, год)
3 күн (куні, айы, жылы)
3 день (дата, месяц, год)
Бос
Свободные
Күтуде
Ожидают
Бос
Свободные
Күтуде
Ожидают
Бос
Свободные
Күтуде
Ожидают
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Стационарлық көмек
көрсету қағидаларына
11-қосымша
Форма
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
№ 001-3/е нысанды медициналық құжаттама
Ұйымның атауы
Наименование организации
Медицинская документация Форма 001-3/у
Стационарға емдеуге жатқызу ЖОЛДАМАСЫ НАПРАВЛЕНИЕ на госпитализацию в стационар
Коды/Код __________________________________
_____________________________________________________________________
Бағыттаушы медициналық ұйымның атауы (наименование направляющей медицинской организации*)
Жіберілді (Направляется в)
_____________________________________________________________________
Медициналық ұйым, бөлiмшенiң атауы (наименование медицинской организации, отделение)
Азамат (ша) (Гражданин (ка))
_____________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда) /фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Туған күнi (Дата рождения) __________________________________________
Амбулаториялық науқастың медициналық картасының № ___________________
(№ медицинской карты амбулаторного пациента)
Мекенжайы (Домашний адрес)
_____________________________________________________________________
Жұмыс немесе оқу орны (Место работы или учебы)
_____________________________________________________________________
Диагноз/диагноз______________________________________________________
_____________________________________________________________________
Халықаралық аурулар жиынтылығының коды (код по Международной классификации болезней)
_____________________________________________________________________
Өңірлік комиссияға кімжіберді
Кем направлен на региональную комиссию
_____________________________________________________________________
Хаттаманың № __________________________ Хаттаманың күні
______________________
№ протокола
Дата протокола
Тіркеу күні _________________________________________________________
(Дата регистрации) __________________________________________________
Жоспарлы емдеуге жатқызу күні________________________________________
(Дата планируемой госпитализации) ___________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), дәрiгердiң коды /(Фамилия, Имя, Отчество
(при его наличии), код врача)
Дәрiгер (Врач) __________________________
қолы (подпись)
Объективті себептер бойынша белгіленген емдеуге жатқызу күнінде келу мүмкіндігі болмаған және растау құжаттары болған жағдайда Сізге бұл туралы медицина-санитарлық алғашқы көмек ұйымын, медициналық ұйымды немесе стационарды хабардар ету қажет. Хабардар етпеген жағдайда, Стационар емдеуге жатқызудан бас тартуға құқылы.
В случае невозможности по объективным причинам явиться в установленную дату плановой госпитализации и наличии подтверждающих документов Вам необходимо известить организацию первичной медико-санитарной помощи, медицинскую организацию или стационар. При не оповещении, стационар имеет право отказать в госпитализации.
"Стационарды және емдеуге жатқызу "С выбором стационара и
Күнін таңдауға келісемін" датой госпитализации согласен(а)"
Науқастың қолы _________ Подпись больного _________
Стационарлық көмек
көрсету қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Пациентті шұғыл емдеуге жатқызудан бас тарту
Тегі ____________________ Аты ____________________________________
Әкесінің аты _____________________________________________________________ (бар болған кезде)
Жынысы:
ер,
әйел,
айқындалмаған
Туған күні _______ күні ___________ айы_______ жылы
Үй мекенжайы
_____________________________________________________________________
Тұрғын:
қала,
Ауыл
Жұмыс/оқу орыны __________________________________________________________
Телефондары: _____________________________________________________________
Жеңілдік санаты___________________________________________________________
Тіркелген __________________________________________________________
(МҰ атауын көрсету)
"Пациентті тіркеу туралы деректер ТХТ-да жоқ"
Кім жіберді:
өз бетінше жүгіну
МСАК ұйымы
консультациялық-диагностикалық көмек ұйымы
жедел көмек
басқа стационар
перзентхана
военкомат
өзгелері
"Жүгіну түрлері: жоспарлы, шұғыл (қажеттісінің астын сызу)
Диагноздың түрі
Диагноздың типі
Диагноздың коды
Диагнозды атауы
Жарақат сипаты
Емдеуге жатқызудан бас тартқан медициналық ұйым :___________________________
Бас тарту себебі: ___________________________________________________________
Орындалған қызметтер:
Қызметтер коды
Қызметтердің атауы
Саны
Орындалған операциялар/манипуляциялар:
Операциялардың/манипуляциялардың коды
Операциялардың/манипуляциялардың атауы
Саны
Пайдаланылған дәрі-дәрмектер:
Дәрі-дәрмектің коды
Дәрі-дәрмектің атауы
Саны
Ұсынымдар:
-амбулаториялық ем;
-ұсынылған дәрілік заттар (препараттың атауын, дозасын, қабылдау қысқалығын көрсету)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
-бейінді маманның консультациясы (бейінді көрсету)
_____________________________________________________________________
Басқа ұсынымдар: ________________________________________________
_____________________________________________________________________
Бас тартуды тіркеу күні:_______күні ________айы_______ жыл
Пациент _____________________________________________________________
(Пациенттің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Пациенттің қолы_____________________________________________________
Дәрігер: _______________________________________________________________
(Пациенттің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Бас тартқан дәрігердің қолы____________________________________________
Стационарлық көмек
көрсету қағидаларына
13-қосымша
Нысан

Перечень выполненных услуг и использованных лекарственных средств пациентами, обратившимися в приемный покой круглосуточного стационара, но впоследствии не госпитализированными (с__ ___ 20__ – по __ __ 20__ года)
Использованные медицинские изделия
Индивидуальный идентификационный номер пациента
Код услуги
Наименование услуги
Количество услуг
Код лекарственного средства
Наименование лекарственного средства
Количество лекарственного средства
Код медицинского изделия
Наименование медицинского изделия
Количество медицинского изделия
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Медицинская организация: ____________________________________________
Дата формирования: __________________________________________________
Приложение 14
к Правилам оказания
стационарной помощи
Сноска. Правила дополнены приложением 14 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 07.04.2020 № ҚР ДСМ-31/2020 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Стандарт государственной услуги "Выдача направления пациентам на госпитализацию в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи через портал Бюро госпитализации"
1
Наименование услугодателя
субъект здравоохранения (далее - услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги

Тәуліктік стационардың қабылдау бөліміне жүгінген пациенттерге жасалған қызметтердің және пайдаланылған дәрілік заттардың, бірақ салдарынан емдеуге жатқызылмаған пациенттердің тізбесі (20__ жылғы __ ___ бастап – 20__ жылғы __ __ аралығында)
Орындалған қызметтер
Пайдаланылған дәрілік заттар
Пайдаланылған медициналық бұйымдар
Пациенттің жеке сәйкестендіру нөмірі
Қызметтер коды
Қызметтердің атауы
Қызметтердің саны
Дәрілік заттардың коды
Дәрілік заттардың атауы
Дәрілік заттардың саны
Медициналық бұйымдардың коды
Медициналық бұйымдардың атауы
Медициналық бұйымдардың саны
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Медициналық ұйым: ____________________________________________
Қалыптастыру күні: _________________________
Қазақстан Республикасында
стационарлық көмек
көрсету қағидаларына
14-қосымша
"Емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы пациенттергестационарға емделуге жатқызуға жолдама беру"мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Қызмет берушінің атауы
Денсаулық сақтау субъекті (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері

1) услугодатель;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал)
3
Срок оказания государственной услуги
в течение 1 рабочего дня;
время сдачи – 30 минут.
4
Форма оказания оказания государственной услуги
электронная и бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
1) направление на госпитализацию в стационар, выданное по форме 001-3/у
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
бесплатно
7
График работы
1) услугодатель - с понедельника по субботу (понедельник – пятница с 8.00 до 20.00 часов без перерыва, в субботу с 9.00 до 14.00 часов.
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
к услугодателю:
1) документ, удостоверяющий личность, для идентификации при непосредственном обращении;
2) направление специалиста первичной медико-санитарной помощи или медицинской организации;
3) результаты клинико-диагностических исследований согласно направляемому диагнозу (в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения)
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документа, представленного услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативным правовым актом Республики Казахстан.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Услугодатель имеет возможность получения информации по телефону Единого контактного-центра по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 15
к Правилам оказания
стационарной помощи
Сноска. Правила дополнены приложением 15 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 07.04.2020 № ҚР ДСМ-31/2020 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Стандарт государственной услуги "Выдача выписки из медицинской карты стационарного больного"
1
Наименование услугодателя
медицинская организация, оказывающая стационарную помощь (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги

1) қызмет беруші;
2) "электрондық үкіметтің" веб-порталы www.egov.kz (бұдан әрі - портал)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
1 жұмыс күні ішінде;
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі 1 күн ішінде, тапсыру уақыты - 30 минут.
4
мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
электрондық және қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
1) 001-3 / е нысаны бойынша берілген стационарға емдеуге жатқызуға жолдама;
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
тегін
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі - дүйсенбіден сенбіге дейін (дүйсенбі - жұма сағат 8.00-ден 20.00-ге дейін үзіліссіз, сенбі сағат 9.00- ден 14.00-ге дейін.
2) портал - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) тікелей жүгінген кезде сәйкестендіру үшін жеке басын куәландыратын құжат;
2) медициналық-санитариялық алғашқы көмек немесе медициналық ұйым мамандарының жолдамасы;
3) бағытталған диагноз бойынша клиникалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелері (диагноз қою және емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес)
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтауы
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер бойынша бірыңғай байланыс-орталығының 8-800-080-7777, 1414 телефоны бойынша ақпарат алу мүмкіндігі бар.
Қазақстан Республикасында
стационарлық көмек
көрсету қағидаларына
15-қосымша
"Емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде пациенттерге стационарға емдеуге жатқызуға жолдама беру"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйым (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері

1) услугодатель;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) для получения результатов в электронном виде.
3
Срок оказания государственной услуги
1) максимально допустимое время ожидания для сдачи документов – 30 (тридцать) минут;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 60 (шестьдесят) минут с момента выписки.
Государственная услуга при непосредственном обращении оказывается в день обращения. При этом запрос на получение государственной услуги принимается за 2 часа до окончания работы услугодателя (до 18.00 часов в рабочие дни).
4
Форма оказания оказания государственной услуги
электронная и (или) бумажная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
1) при непосредственном обращении к услугодателю – выписка из медицинской карты стационарного больного в бумажном виде по форме.
2) в электронном формате при обращении на портал – уведомление в виде статуса электронной заявки в личном кабинете.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
бесплатно
7
График работы
1) услугодатель – с понедельника по пятницу с 8.00 до 17.00 часов, без перерыва, кроме выходных и праздничных дней.
Прием услугополучателей осуществляется в порядке очереди. Предварительная запись и ускоренное обслуживание не предусмотрены.
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
к услугодателю:

1) көрсетілетін қызметті беруші;
2) www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі - портал)
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) құжаттарды тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 30 (отыз) минут;
2) қызмет алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - үзінді көшірме берілген сәттен бастап 60 (алпыс) минут.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетілетін қызметті берушіге тікелей жүгінген кезде жүгінген күні көрсетіледі. Бұл ретте мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға сұрау салу көрсетілетін қызметті берушінің жұмысы аяқталғанға дейін 2 сағат бұрын қабылданады (жұмыс күндері сағат 18.00-ге дейін)
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
электрондық және (немесе) қағаз түрінде (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
1) көрсетілетін қызметті берушіге тікелей жүгінген кезде - нысан бойынша стационарлық науқастың медициналық картасынан қағаз түрінде үзінді.
2) порталға жүгінген кезде электрондық форматта - жеке кабинетте электрондық өтінім мәртебесі түрінде хабарлама
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
тегін
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші - демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, үзіліссіз сағат 8.00- ден 17.00-ге дейін .
Көрсетілетін қызметті алушыларды қабылдау кезек тәртібімен жүзеге асырылады. Алдын ала жазылу және жедел қызмет көрсету қарастырылмаған.
2) портал - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда тәулік бойы ( (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
көрсетілетін қызметті берушіге:

1) документ, удостоверяющий личность, для идентификации личности при непосредственном обращении
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
-
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Услугодатель имеет возможность получения информации по телефону Единого контактного-центра по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 16
к Правилам оказания
стационарной помощи
Сноска. Правила дополнены приложением 16 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 07.04.2020 № ҚР ДСМ-31/2020 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Стандарт государственной услуги "Выдача заключенияо нуждаемости в санаторно-курортном лечении"
1
Наименование услугодателя
местные исполнительные органы областей, городов Нур - Султан, Алматы и Шымкент (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
медицинская организация, оказывающая первичную медико-санитарную помощь
3
Срок оказания государственной услуги
с момента сдачи услугополучателем документов услугодателю - в течение 1 рабочего дня;
максимально допустимое время сдачи услугополучателем сведений услугодателю - 30 минут;
максимально допустимое время обслуживания - в течение 1 рабочего дня.
4
Форма оказания оказания государственной услуги
бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
санаторно – курортная карта, выданная по форме 072/у
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
бесплатно
7
График работы
с понедельника по пятницу с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
1) заявление в произвольной форме;
2) документ, удостоверяющий личность, для идентификации при непосредственном обращении;
3) результаты клинико-диагностических исследований согласно направляемому диагнозу (в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения)
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги

1) тікелей жүгінген кезде жеке басын сәйкестендіру үшін жеке басын куәландыратын құжат;
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
-
10
Мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер бойынша бірыңғай байланыс-орталығының 8-800-080-7777, 1414 телефоны бойынша ақпарат алу мүмкіндігі бар.
Қазақстан Республикасында
стационарлық көмек
көрсету қағидаларына
16-қосымша
"Санаторийлік-курорттық емдеу қажеттілігі туралы қорытынды беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Қызмет берушінің атауы
облыстардың, Нұр - Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқару органдары (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін медициналық ұйым
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге құжаттарды берген сәттен бастап - 1 жұмыс күні ішінде;
көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушіге мәліметтерді тапсырудың ең жоғары рұқсат етілген уақыты - 30 минут;
қызмет көрсетудің ең жоғары рұқсат етілген уақыты - 1 жұмыс күн ішінде.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
072/е нысаны бойынша берілген санаторийлік-курорттық карта
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
тегін
7
Жұмыс кестесі
көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі - демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00- ден 14.30-ға дейін түскі үзіліс уақыты бар сағат 9.00- ден 18.30-ға дейін.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
1) еркін нысандағы өтініш;
2) тікелей жүгінген кезде сәйкестендіру үшін жеке басын куәландыратын құжат;
3) бағытталған диагноз бойынша клиникалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелері (диагноз қою және емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес)
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтауы
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10
Өзге де талаптар мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескерілген