Об утверждении минимальных государственных нормативов сети организаций культуры и типовых штатов государственных организаций культуры областного, города республиканского значения, столицы, районного, городов областного значения, сельского уровней
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 121. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2015 года № 12224
В соответствии с подпунктом 23-2) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года «О культуре», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Минимальные государственные нормативы сети организаций культуры областного, города республиканского значения, столицы, районного, городов областного значения, сельского уровней;
2) Типовые штаты государственных организаций культуры областного, города республиканского значения, столицы, районного, городов областного значения, сельского уровней.
2. Департаменту экономики и финансов Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) после официального опубликования размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
4) в течении 10 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнений мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан Г. Ахмедьярова.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан                       А. Мухамедиулы
«СОГЛАСОВАН»
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________ Е. Досаев
30 сентября 2015 год
«СОГЛАСОВАН»
Министр финансов
Республики Казахстан
___________ Б. Султанов
17 сентября 2015 года
Утверждены
приказом Министра культуры
и спорта Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 121
Минимальные государственные нормативы
сети организаций культуры
№ п/п
Наименование организаций
Город республиканского значения, столица
Города областного значения с численностью населения более 500 000 человек
Города областного значения с численностью населения до 500 000 человек
Города районного значения
Сельские населенные пункты с численностью населения более 1000 человек
Сельские населенные пункты с численностью населения менее 1000 человек
1.
Культурно-досуговые организации

Мәдениет ұйымдары желісінің ең төмен мемлекеттік нормативтерін және облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандық, облыстық маңызы бар қалалардың, селолық деңгейлердегі мемлекеттік мәдениет ұйымдарының үлгілік штаттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 121 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 30 қазанда 12224 болып тіркелді
«Мәдениет туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Заңының 7-бабы 23-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандық, облыстық маңызы бар қалалардың, селолық деңгейлердегі мәдениет ұйымдары желісінің ең төменгі мемлекеттік нормативтері;
2) облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандық, облыстық маңызы бар қалалардың, селолық деңгейлердегі мемлекеттік мәдениет ұйымдарының үлгілік штаттары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Экономика және қаржы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуінен кейін он күнтізбелік күннің ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және «Әділет» құқықтық- ақпараттық жүйесінде ресми жариялануға жолдауын;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналасуын қамтамасыз етсін;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен соң 10 жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы бұйрықтың 2 бөліміндегі 1), 2) және З) бөлімшелерінде қарастырылған іс-шаралардың орындалуы бойынша ақпаратты ұсыну.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министрі Г. Ахмедьяровқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт Министрі               А. Мұхамедиұлы
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_________________ Е. Досаев
2015 жылғы 30 қыркүйек
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_________________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы 17 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
Министрінің 2015 жылғы
31 наурыздағы № 121
бұйрығымен бекітілген
Мәдениет ұйымдары желілерінің ең төменгі мемлекеттік
нормативтері
р/с
Ұйымдардың атауы
Республикалық маңызы бар қала, астана
Халық саны 500 000 адамнан астам облыстық маңызы бар қалалар
Халық саны 500 000 адамға дейін облыстық маңызы бар қалалар
Аудандық маңызы бар қалалар
Халық саны 1000 адамнан астам ауылдық елді мекендер
Халық саны 1000 адамнан кем емес ауылдық елді мекендер
1.
Мәдени демалыс ұйымдары

Культурно-досуговая организация с расчетом 50 мест на 1000 человек
Стационарный культурно-досуговый комплекс:
230-300 мест на 1000 человек при численности населения 1000-2000 человек;
190-230 мест на 1000 человек при численности населения 2000-5000 человек;
140-190 мест на 1000 человек при численности населения свыше 5000 человек
Передвижной культурно-досуговый комплекс, на уровне районного центра
2.
Библиотеки
1 библиотека на 20000 человек;
4000 единиц хранения на 2 читательских места;
центральная библиотека с дополнительным фондом 100 единиц хранения на 0,1 читательских мест
1 библиотека на 20000 человек;
1 библиотека на 10000-12000 человек, 4000 единиц хранения на 2 читательских места;
центральная библиотека с дополнительным фондом 300 единиц хранения на 0,3 читательских мест;
1 библиотека на 20000 человек  при численности населения 250000-500000 человек, 4000 единиц хранения на 2 читательских места;
центральная библиотека с дополнительным фондом 200 единиц хранения на 0,2 читательских мест
1 библиотека на 10 000 человек населения и 4500 единиц хранения на 3 читательских мест;
центральная библиотека с дополнительным фондом 500 единиц хранения на 0,3 читательских мест;
передвижной пункт выдачи литературы на уровне библиотеки районного центра;
5000-6000 единиц хранения на 5-6 читательских мест на 1000 человек населения
Передвижной пункт выдачи литературы на уровне библиотеки районного центра
3.
Музеи
Выставочные залы, краеведческие, исторические, художественные музеи
областные и городские художественные музеи;
в областных центрах и городах, обладающих коллекцией художественных произведений;
областные краеведческие, исторические, художественные музеи – в областных центрах;
выставочные залы в городах с населением не менее 100 000 человек
1 музей (филиал центральной музейной системы)краеведческий, исторический, художественный, при числе экспонатов не менее 1000 (основой фонд) и численности населения не менее 5 000 человек
Комната боевой и трудовой славы, музей на общественных началах при культурно-досуговой организации;
при числе экспонатов не менее 1000 (основной фонд) и численности населения не менее 5000 человек
4.
Кинотеатры
1 кинотеатр из расчета 35 мест на 1000 человек населения
1 кинотеатр из расчета 35 мест на 1000 человек населения при численности населения более 3000 человек
1 кинотеатр из расчета 35 мест на 1000 человек населения при численности населения более 3000 человек
Передвижной культурно-досуговый комплекс, на уровне районного центра
5.
Театры
при численности свыше 30 000 человек - 1 театр из расчета 5-8 зрительских мест на 1000 человек населения и 2-3 места на 1000 детей для театров юного зрителя и театра кукол;
на уровне городов областного значения с численностью населения не менее 500000 человек  предусмотреть наличие одного театра оперы и балета и одного профессионального театров: драматический, музыкально-драматический, юного зрителя, кукол и одного театра по одному из прочих видов (балета, пантомимы и пр.)
6.
Концертные организации
1 концертная организация из расчета 3,5-5 мест на 1000 человек населения в городе областного значения с численностью населения свыше 250 000 человек
7.
Цирки
1 цирк из расчета 3,5-5 мест на 1000 человек населения при численности населения свыше 250 000 человек
8.
Зоологические парки и ботанические сады

Мәдени-демалыс ұйымы есептелгенде 1000 адамға 50 орын
Тұрақты мәдени-демалыс кешені халық саны 1000-2000 адам болған жағдайда 1000 адамға 230-300 орын;
халықтың саны 2000-5000 адам болған жағдайда 1000 адамға 190-230 орын;
халықтың саны 5000 адам астам болған жағдайда 1000 адамға 140-190 орын
Аудандық орталық деңгейіндегі жылжымалы мәдени демалыс кешені
2.
Кітапханалар
20 000 адамға 1 кітапхана;
2 оқырман орынға 4000 сақтау бірліктері;
0,1 оқырман орынға қосымша қоры 100 сақтау бірліктерімен орталық кітапханасы;
20 000 адамға 1 кітапхана
10000-12000 адамға 1 кітапхана, 2 оқырман орынға 4000 сақтау бірліктері;
0,3 оқырман орынға 300 сақтау бірліктерімен қосымша қоры бар орталық кітапханасы;
халық саны 250000-500000 адам болған жағдайда әр 20000 адамға 1 кітапхана, 2 оқырман орынға 4000 сақтау бірліктері;
0,2 оқырман орынға қосымша қоры 200 сақтау бірліктерімен орталық кітапханасы;
Тұрғын халқы 10000 адам болған жағдайда 1 кітапхана және 3 оқырман орын дары бар 4500 сақтау бірліктері;
0,3 оқырман орынға қосымша қоры 500 сақтау бірліктерімен орталық кітапханасы;
Аудан орталығы кітапханасы деңгейіндегі әдебиеттерді беру жылжымалы бөлімшесі;
Тұрғын халқы 1000 адам болған жағдайда 5-6 оқырман орындары бар 5000 - 6000 сақтау бірліктері
Аудан орталығы кітапханасы деңгейіндегі әдебиеттерді беру жылжымалы бөлімшесі
3.
Мұражайлар
Көрме залдар, өлкетану, тарихи, көркем мұражайлар
Облыстық және қалалық көркем мұражайлары;
Көркем шығармалар коллекциясы бар облыс орталықтарында және қалаларда;
Облыстық өлкетану, тарихи, көркем мұражайлар – облыс орталықтарында;
Тұрғын халқы 100000 адамнан кем емес қалалардағы көрме залдар
1 мұражай немесе орталық мұражай жүйесінің филиалы – өлкетану, тарихи, көркем;
Халық саны 5000 адамнан кем болғанда және экспонаттардың 1000 дана (негізгі қорда) болған жағдайда
МДО-нда жауынгерлік және еңбектік даңқтар бөлмесі, қоғамдық бастамамен құрылған мұражай ұйымдаса алады;
Халық саны 5000 адамнан кем болғанда және экспонаттардың 1000 дана (негізгі қорда) болған жағдайда
4.
Кинотеатрлар
1000 тұрғынға есептелген 35 орыннан
1 немесе бірнеше кинотеатр
Тұрғын саны 3000 адамнан астам болған жағдайда 1000 адамға есептелген 35 орыннан тұратын 1 кинотеатр
Тұрғын саны 3000 адамнан астам болған жағдайда 1000 адамға есептелген 35 орыннан тұратын 1 кинотеатр
Аудан орталығы деңгейіндегі жылжымалы мәдени-демалыс кешені
5.
Театрлар
Тұрғындар саны 30000 адамнан асқан жағдайда, 1000 адамға 5-8 көрермен орыннан, 1000 балаға 2-3 орыннан есптегенде 1 немесе бірнеше театр және жасөспірімдер және қуыршақ театрлары;
Облыстық маңызы бар қалалар деңгейінде тұрғындар саны 500000 адамнан кем болмаған жағдайда бір опреа және балет театры және бір кәсіби театрды қарастыру: драмалық, музыкалық-драмалық, жасөспірімдер, қуыршық және басқа түрлерінен бір театрдан (балет, пантомима және т.б.);
6.
Концерттік ұйымдар
Облыстық маңызы бар қалалар деңгейінде тұрғындар саны 250000 адамнан асқан жағдайда 1000 адамға 3,5-5 орыннан есептегенде бір немесе бірнеше концерттік ұйымдар
7.
Цирктер
Тұрғындар саны 250000 адамнан асқан жағдайда 1000 адамға 3,5-5 орыннан есептегенде бір цирк
8.
Зоологиялық саябақтар және ботаникалық бақтар

Гардеробщик (количество устанавливается из расчета 1 штатная единица на 200 крючков, но не менее 1 штатной единицы на 1 организацию)
по потребности
4
Дворник (количество устанавливается из расчета 1 штатная единица на 1200 квадратных метров убираемой площади)
по потребности
5
Садовник (количество устанавливается из расчета 1 штатная единица на 10 000 квадратных метров)
по потребности
6
Сторож (количество устанавливается из расчета 4 штатные единицы на 1 пост с учетом режима работы 24 часа в сутки)
по потребности
7
Уборщик служебных помещений (количество устанавливается из расчета 1 штатная единица на 250 квадратных метров убираемой площади, но не менее 1 штатной единицы на 1 организацию)
по потребности
для городских (сельских) библиотек-филиалов (массовой, юношества, детей, незрячих и слабослышащих граждан)
8
Дворник (количество устанавливается из расчета 1 штатная единица на 1200 квадратных метров убираемой площади)
по потребности
9
Сторож (количество устанавливается из расчета 4 штатные единицы на 1 пост с учетом режима работы каждого 24 часа в сутки посменно)
по потребности
10
Уборщик служебных помещений (количество устанавливается из расчета 1 штатная единица на 250 квадратных метров убираемой площади, но не менее 1 штатной единицы на 1 организацию)
по потребности
11
Машинист котельной:

Гардеробшы (саны 200 ілмекке 1 штат бірлігі есебінен белгіленеді, бірақ 1 ұйымға 1 бірліктен кем емес)
қажеттілігіне қарай
4
Аула сыпырушы (саны тазаланатын 1 200 шаршы метр алаңға 1 штат бірлігі есебінен белгіленеді)
қажеттілігіне қарай
5
Бағбан (саны әрбір 10 000 шаршы метрге 1 штат бірлігі есебінен белгіленеді)
қажеттілігіне қарай
6
Күзетші (саны тәулігіне 24 сағаттық жұмыс тәртібін есепке алып, 1 бекетке 4 штат бірлігі есебінен белгіленеді)
қажеттілігіне қарай
7
Қызметтік үй-жайларды тазалаушы (саны тазаланатын 250 шаршы метр алаңға 1 штат бірлігі есебінен белгіленеді, бірақ 1 ұйымға 1 бірліктен кем емес)
қажеттілігіне қарай
қалалық (ауылдық) кітапхана-филиалдар (бұқаралық, жасөспірімдер, балалар, зағип және нашар еститін азаматтар) үшін
8
Аула сыпырушы (саны тазаланатын 1 200 шаршы метр алаңға 1 штат бірлігі есебінен белгіленеді)
қажеттілігіне қарай
9
Күзетші (саны әрқайсысының тәулігіне 24 сағат ауысыммен жұмыс тәртібін есепке алып, 1 бекетке 4 штат бірлігі есебінен белгіленеді)
қажеттілігіне қарай
10
Қызметтік үй-жайларды тазалаушы (саны тазаланатын 250 шаршы метр алаңға 1 штат бірлігі есебінен белгіленеді, бірақ 1 ұйымға 1 бірліктен кем емес)
қажеттілігіне қарай
11
Қазандық машинист:

119
Машинист котельной:
(при наличии центральной котельной - 1 штатная единица в смену на каждую котельную, в котельных, применяющих твердые виды топлива (торф, каменный уголь), с поверхностью нагрева котлов более 75 квадратных метров – 2 штатные единицы машиниста в смену на каждую котельную;
при газовом отоплении – 1 штатная единица в смену, в котельных, не имеющих автоматики безопасности, – 2 штатные единицы машиниста.в.смену)
на отопительный сезон

119
Қазандық машинист:
(орталық қазандық бар болса – әрбір қазандыққа бір (ауысымға - 1 штат бірлігі, ал бу қазандықтың үстіңгі қызатын беті 75 шаршы метрден астам қатты отын түрлерін (шымтезек, тас көмір) пайдаланатын қазандықтарда әрбір қазандыққа бір ауысымға 2 машинист штат бірлігі;
газбен жылытылған кезде – бір ауысымға қазандықтарда қазандық машинисінің 1 штат бірлігі, ал қауіпсіздік автоматикасы жоқ қазандықтарда бір ауысымға 2 машинист штат бірлігі)
жылыту маусымына

137
Тракторист (количество устанавливается из расчета 1 штатная единица на 1 технически исправный транспорт)
по потребности
138
Рабочий по уходу за кормовыми животными (количество устанавливается из расчета 2 единицы на 30 экземпляров животных)
по потребности
139
Рабочий по благоустройству территории (садовник) (количество устанавливается из расчета 1 единица на каждые 10 000 квадратных метров убираемой территории)
по потребности
140
Рабочий по озеленению
(содержание живой изгороди – количество устанавливается из расчета 1 единица на каждые 70 квадратных метров;
содержание цветников – количество устанавливается из расчета
1 единица на каждые 60 квадратных метров;

137
Тракторшы (саны техникалық ақаусыз 1 көлікке 1 штат бірлігі есебінен белгіленеді)
қажеттілігіне қарай
138
Жануарларға күтім жасайтын жұмысшы (саны 30 жануарға 2 штат бірлігі есебінен белгіленеді)
қажеттілігіне қарай
139
Аумақты абаттандыру жөніндегі жұмысшы (бағбан) (саны тазаланатын 10 000 шаршы метр алаңға 1 штат бірлігі есебінен белгіленеді)
қажеттілігіне қарай
140
Көгалдандыру жөніндегі жұмысшы
(табиғи ағаш шарбақты күту – саны әрбір 70 шаршы метрге 1 штат бірлігі есебінен белгіленеді;
гүлдерді күту – саны әр 60 шаршы метрге 1 штат бірлігі есебінен белгіленеді;

содержание газонов – количество устанавливается из расчета 1 единица на каждые 1300 квадратных метров;
содержание деревьев – количество устанавливается из расчета 1 единица на каждые 500 метров)
по потребности
141
Рабочий по уходу за животными(согласно расчетам по нормам обслуживания диких животных в зоопарках в зависимости от вида животных)
По потребности
142
Машинист котельной:
(при наличии центральной котельной - 1 штатная единица в смену на каждую котельную, в котельных, применяющих твердые виды топлива (торф, каменный уголь), с поверхностью нагрева котлов более 75 квадратных метров – 2 штатные единицы машиниста в смену на каждую котельную;

көгалды күту – саны әр 1300 шаршы метрге 1 штат бірлігі есебінен белгіленеді;
ағаштарды күту – саны әр 500 шаршы метрге 1 штат бірлігі есебінен белгіленеді)
қажеттілігіне қарай
141
Жануарланды күту жөніндегі жұмысшы (жануардың түріне байланысты зообақтарда жабайы аңдарды қызмет көрсету нормаларға сәйкес)
қажеттілігіне қарай
142
Қазандық машинист:
(орталық қазандық бар болса – әрбір қазандыққа бір (ауысымға - 1 штат бірлігі, ал бу қазандықтың үстіңгі қызатын беті 75 шаршы метрден астам қатты отын түрлерін (шымтезек, тас көмір) пайдаланатын қазандықтарда әрбір қазандыққа бір ауысымға 2 машинист штат бірлігі;