О внесении изменений в постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 25 июня 2007 года № 90/178 "Об утверждении Правил осуществления предвыборной агитации через средства массовой информации и информационного обеспечения выборов депутатов Мажилиса Парламента Республики Казахстан, избираемых по партийным спискам, и выборов депутатов маслихатов Республики Казахстан"
Постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 20 октября 2015 года № 43/76. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 декабря 2015 года № 12355
В соответствии со статьями 1227 и 28 Конституционного закона Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года «О выборах в Республике Казахстан» Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести следующие изменения в постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 25 июня 2007 года № 90/178 «Об утверждении Правил осуществления предвыборной агитации через средства массовой информации и информационного обеспечения выборов депутатов Мажилиса Парламента Республики Казахстан, избираемых по партийным спискам, и выборов депутатов маслихатов Республики Казахстан» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4778, опубликованное в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан, 2007 год, апрель-июнь):
1) преамбулу изложить в следующей редакции:
«В соответствии со статьями 1227 и 28 Конституционного закона Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года «О выборах в Республике Казахстан» Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:»;
2) в Правилах осуществления предвыборной агитации через средства массовой информации и информационного обеспечения выборов депутатов Мажилиса Парламента Республики Казахстан, избираемых по партийным спискам, и выборов депутатов маслихатов Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года «О выборах в Республике Казахстан» (далее - Конституционный закон), Законом Республики Казахстан от 23 июля 1999 года «О средствах массовой информации» (далее – Закон) и определяют порядок осуществления предвыборной агитации, информационного обеспечения избирательной кампании по выборам депутатов Мажилиса Парламента Республики Казахстан, избираемых по партийным спискам, и депутатов маслихатов Республики Казахстан в средствах массовой информации.»;
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"Партиялық тізімдер бойынша сайланатын Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісі депутаттарының сайлауы мен Қазақстан Республикасы мәслихаттары депутаттарының сайлауы кезінде бұқаралық ақпарат құралдары арқылы сайлау алдындағы үгітті жүзеге асырудың және оны ақпараттық қамтамасыз етудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2007 жылғы 25 маусымдағы № 90/178 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы төрағасының 2015 жылғы 20 қазандағы № 43/76 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 4 желтоқсанда № 12355 болып тіркелді
«Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Конституциялық заңының 12,  27 және 28-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Партиялық тізімдер бойынша сайланатын Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісі депутаттарының сайлауы мен Қазақстан Республикасы мәслихаттары депутаттарының сайлауы кезінде бұқаралық ақпарат құралдары арқылы сайлау алдындағы үгітті жүзеге асырудың және оны ақпараттық қамтамасыз етудің ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2007 жылғы 25 маусымдағы № 90/178 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 4778 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған, 2007 жыл, сәуір-маусым) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Конституциялық заңының 12, 27 және 28-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:»;
2) көрсетілген қаулымен бекітілген Партиялық тізімдер бойынша сайланатын Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісі депутаттарының сайлауы мен Қазақстан Республикасы мәслихаттары депутаттарының сайлауы кезінде бұқаралық ақпарат құралдары арқылы сайлау алдындағы үгітті жүзеге асырудың және оны ақпараттық қамтамасыз етудің ережесінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Ереже «Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Конституциялық заңына (бұдан әрі - Конституциялық заң), «Бұқаралық ақпарат құралдары туралы» Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 23 шілдедегі Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және партиялық тізімдер бойынша сайланатын Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісі депутаттарының және Қазақстан Республикасы мәслихаттары депутаттарының сайлауы кезінде сайлау алдындағы үгітті жүзеге асыру, сайлау науқанын бұқаралық ақпарат құралдарында ақпараттық қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«2. В Правилах используются следующие понятия:
средство массовой информации - периодическое печатное издание, теле-, радиоканал, кинодокументалистика, аудиовизуальная запись и иная форма периодического или непрерывного публичного распространения массовой информации, включая интернет - ресурсы;
информационное обеспечение выборов - комплекс мер, направленных на оперативное и широкое информирование избирателей о ходе подготовки и проведения избирательной кампании, за исключением предвыборной агитации;
предвыборная агитация - деятельность, имеющая целью побудить избирателей принять участие в голосовании за ту или иную политическую партию, выдвинувшую партийный список на выборах депутатов Мажилиса Парламента Республики Казахстан (далее - политическая партия, выдвинувшая партийный список), того или иного кандидата в депутаты маслихата, либо против них;
выступление - личное обращение кандидата, включенного в партийный список политической партии, доверенного лица политической партии, выдвинувшей партийный список, кандидата в депутаты маслихата, его доверенного лица к избирателям с изложением предвыборной программы;
политические дебаты - публичный обмен мнениями двух и более кандидатов, включенных в партийные списки политических партий, либо доверенных лиц политических партий, выдвинувших партийные списки, кандидатов в депутаты маслихатов по различным общественно значимым вопросам, в том числе, касающимся предвыборных программ политических партий, выдвинувших партийные списки, кандидатов в депутаты маслихатов, озвученных в ходе публичного обмена мнениями.»;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. С момента начала предвыборной агитации вся информация, пропагандирующая цели и задачи политической партии, выдвинувшей партийный список, кандидата в депутаты маслихатов, за исключением новостных и аналитических программ, должна быть оплачена из избирательного фонда политической партии, выдвинувшей партийный список, кандидата в депутаты маслихата.»;
часть вторую пункта 7 изложить в следующей редакции:
«Не допускается выведение ранее размещенных материалов на главные страницы интернет-ресурсов.»;
пункт 13 изложить в следующей редакции:
«13. Государство гарантирует кандидатам в депутаты маслихатов равное выделение средств на выступление со своими программами (в прямом эфире или в записи) в объеме пятнадцати минут - на телевидении и десяти минут - на радио, обеспечивающих охват своими программами территорию соответствующей административно-территориальной единицы (района, города, области).

«2. Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
бұқаралық ақпарат құралы – мерзiмдi баспасөз басылымы, теле-, радиоарна, киноқұжаттама, дыбыс-бейне жазбасы және интернет-ресурстарды қоса алғанда, бұқаралық ақпаратты мерзiмдi немесе үздiксiз бұқаралық таратудың басқа да нысаны;
сайлауды ақпараттық қамтамасыз ету – сайлау алдындағы үгітті қоспағанда, сайлау науқанын әзірлеу мен өткізу барысы туралы сайлаушыларды жедел және кеңінен хабардар етуге бағытталған шаралар кешені;
сайлау алдындағы үгiт - сайлаушылардың Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаттарын сайлауда партиялық тізімін ұсынған белгілі бір саяси партияны (бұдан әрі – партиялық тізімін ұсынған саяси партияны), белгілі бір мәслихат депутаттығына кандидатты жақтап немесе қарсы дауыс беруге қатысуына түрткi болу мақсатындағы қызмет;
сөз сөйлеу – саяси партияның партиялық тізіміне енгізілген кандидаттың, партиялық тізімін ұсынған саяси партияның сенім білдірген адамының, мәслихат депутаттығына кандидаттың, оның сенім білдірген адамының сайлау алдындағы бағдарламасы баяндалған сайлаушыларға жеке үндеуі;
саяси пікірсайыс - саяси партиялардың партиялық тізімдеріне енгізілген екі және одан көп кандидаттардың не партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың сенім білдірген адамдарының, мәслихаттар депутаттығына кандидаттардың түрлі қоғамдық маңызды мәселелер бойынша, оның ішінде партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың, мәслихаттар депутаттығына кандидаттардың жария пікірлер алмасу барысында баяндалған сайлау алдындағы бағдарламаларына қатысты, жария пікірлер алмасуы.»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Сайлау алдындағы үгіт басталған сәттен бастап партиялық тізімін ұсынған саяси партияның, мәслихаттар депутаттығына кандидаттың мақсаттары мен міндеттерін насихаттайтын барлық ақпарат, жаңалық және талдау бағдарламаларын қоспағанда, партиялық тізімін ұсынған саяси партияның, мәслихат депутаттығына кандидаттың сайлау қорынан төленуге тиіс.»;
7-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Бұрын орналастырылған материалдарды интернет-ресурстардың басты беттеріне шығаруға жол берілмейді.»;
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«13. Мемлекет мәслихаттардың депутаттығына кандидаттарға (тікелей эфирде немесе жазба түрінде) өз бағдарламаларымен тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағын (ауданды, қаланы, облысты) өз бағдарламаларымен қамтуды қамтамасыз ететін телевизиядан он бес минут және радиодан он минут көлемінде сөз сөйлеуіне бірдей қаражат бөлінуіне кепілдік береді.

Государство гарантирует кандидатам в депутаты маслихатов равное выделение средств на публикацию в соответствующих местных периодических печатных изданиях двух статей в объеме не более 0,1 печатного листа. Под печатным листом следует понимать бумажный лист форматом 60x90 см, площадью 5400 см2. Объем 0,1 печатного листа равен площади 540 см, что составляет 1/4 газетной полосы формата А-2.»;
часть вторую пункта 22 исключить;
пункт 27 изложить в следующей редакции:
«27. Средства массовой информации распространяют информацию о выдвижении всех партийных списков, кандидатов в депутаты маслихатов, их регистрации соответствующими избирательными комиссиями, а также проводимых предвыборных агитационных мероприятиях в поддержку политических партий, выдвинувших партийные списки, кандидатов в депутаты маслихатов в равном объеме печатной площади, эфирного времени.
Данные новостные сюжеты и публикации не должны содержать признаков предвыборной агитации и не требуют оплаты из средств избирательных фондов политических партий или кандидатов.»;
часть третью пункта 33 изложить в следующей редакции:
«В случае опубликования результатов опросов общественного мнения на интернет-ресурсе казахстанского сегмента сети Интернет, данное требование распространяется на редакционные материалы, а также авторские публикации, размещенные на интернет-ресурсе.»;
пункт 36 изложить в следующей редакции:
«36. Видео- и аудиозаписи теле- и радиопрограмм (передач), содержащие предвыборную агитацию, хранятся в редакции соответствующего средства массовой информации в соответствии с Законом.».
2. Юридическому отделу аппарата Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель
Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан                       К. Турганкулов
Секретарь
Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан                       Б. Мельдешов
«СОГЛАСОВАНО»
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан                       А. Исекешев
27 октября 2015 года

Мемлекет мәслихаттар депутаттығына кандидаттарға тиісті жергілікті мерзімді баспа басылымдарында 0,1 баспа парақтан аспайтын көлемде екі мақала жариялауына бірдей қаражат бөлінуіне кепілдік береді. Баспа парақ деп форматы 60x90 см, көлемі 5400 см2 қағаз парақты түсіну керек. Көлемі 0,1 баспа парақ 540 см көлемге тең болады, яғни форматы А-2 газет бетінің 1/4 құрайды.»;
22-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«Бұқаралық ақпарат құралдары барлық партиялық тізімдерді, мәслихаттар депутаттығына кандидаттарды ұсыну, оларды тиісті сайлау комиссияларының тіркеуі, сондай-ақ партиялық тізімдерін ұсынған саяси партияларды, мәслихаттар депутаттығына кандидаттарды қолдап өткізілетін сайлау алдындағы үгіт іс-шаралары туралы ақпаратты баспасөз бетінен орын, эфир уақытының бірдей көлемінде таратады.
Осы жаңалық сюжеттері мен жарияланымдары сайлау алдындағы үгіт белгілерін қамтымауға тиіс және саяси партиялардың немесе кандидаттардың сайлау қорлары қаражатынан төлеуді қажет етпейді.»;
33-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Қоғамдық пікірге сұрау салу нәтижелері Интернет желісінің қазақстандық сегментінің интернет-ресурсында жарияланған кезде, осы талап интернет-ресурста орналастырылған редакциялық материалдарға, сондай-ақ авторлық жарияланымдарға қолданылады.»;
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«36. Сайлау алдындағы үгітті қамтитын теле- және радиохабарларының (бағдарламаларының) бейне- және дыбысжазбалары Заңға сәйкес тиісті бұқаралық ақпарат құралының редакциясында сақталады.
2. Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы аппаратының заң бөлімі осы қаулының Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулы оның алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
Төрағасы                            Қ. Тұрғанқұлов
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
хатшысы                             Б. Мелдешов
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрі                             Ә. Исекешев
2015 жыл 27 қазан