Об утверждении списка работ, на которых запрещается применение труда работников, не достигших восемнадцатилетнего возраста, предельных норм переноски и передвижения тяжестей работниками, не достигшими восемнадцатилетнего возраста, и предельных норм подъема и перемещения вручную тяжестей женщинами
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 8 декабря 2015 года № 944. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2015 года № 12597.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.12.2021 № 464 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктами 26) и 27) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Список работ, на которых запрещается применение труда работников, не достигших восемнадцатилетнего возраста, предельные нормы переноски и передвижения тяжестей работниками, не достигшими восемнадцатилетнего возраста согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Предельные нормы подъема и перемещения вручную тяжестей женщинами согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.08.2020 № 345 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 10.12.2021 № 464 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

Он сегіз жасқа толмаған жұмыскерлердің еңбегін пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тізімін, он сегіз жасқа толмаған жұмыскерлердің ауыр заттарды тасуы мен қозғалтуының шекті нормаларын және әйелдердің ауыр заттарды қолмен көтеруінің және жылжытуының шекті нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 8 желтоқсандағы № 944 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 желтоқсанда № 12597 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.12.2021 № 464 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.01.2016 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.08.2020 № 345 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексінің 16-бабының 26) және 27) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Он сегіз жасқа толмаған жұмыскерлердің еңбегін пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тізімі, он сегіз жасқа толмаған жұмыскерлердің ауыр заттарды тасуы мен қозғалтуының шекті нормалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Әйелдердің ауыр заттарды қолмен көтеруінің және жылжытуының шекті нормалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.08.2020 № 345 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.12.2021 № 464 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Нурымбетова Б.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Приложение 1
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 8 декабря 2015 года № 944
Список
работ, на которых запрещается применение труда
работников, не достигших восемнадцатилетнего возраста,
предельные нормы переноски и передвижения тяжестей работниками,
не достигшими восемнадцатилетнего возраста
Раздел 1. Список работ, на которых запрещается применение труда
работников, не достигших восемнадцатилетнего возраста
Подраздел 1.1 Виды производств
1. Атомные электростанции
2. Геологоразведочные топографо-геодезические работы
3. Добыча и обогащение угля и горнорудного сырья
4. Добыча и обогащение строительных и нерудных материалов
5. Добыча и переработка нефти и газа
6. Коксохимическое производство
7. Лесозаготовительные работы, лесосплав и подсочка леса
8. Лесохимическое производство
9. Металлургические производства (черная и цветная металлургия)
10. Металлообработка, в том числе: сварочные, кузнечно-прессовые и термические работы, металлопокрытия и окраска, жестяно-баночное и трубное производство
11. Нефтехимические производства
12. Обогащение, агломерация, брикетирование химического сырья
13. Обработка камня и производство камнелитейных изделий
14. Организации по производству бактерийных и вирусных препаратов
15. Производство асбеста
16. Производство асбестоцементных изделий
17. Производство растворителей
18. Производство цемента
19. Производство железобетонных и бетонных изделий и конструкций
20. Производство огнеупоров
21. Производство стеновых и вяжущих материалов
22. Производство теплоизоляционных материалов
23. Производство асфальтовой мастики и плитки
24. Производство мягкой кровли и гидроизоляционных материалов
25. Производство целлюлозы, бумаги, картона и изделий из них
26. Производство порнографических материалов или предметов,
печатных изданий, кино- или видеоматериалов, изображений или
иных предметов порнографического характера и эротического содержания
27. Сельскохозяйственное производство
28. Строительство шахт, разрезов, метрополитенов и тоннелей
29. Строительные, монтажные и ремонтно-строительные работы
30. Пищевая промышленность, в том числе: производство вина, спирта и ликеро-водочной продукции, пива и безалкогольных напитков, табачное и ферментационное производства, производство поваренной соли

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтiк даму министрiнiң
2015 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 944 бұйрығына 1-қосымша
Он сегіз жасқа толмаған жұмыскерлердің еңбегін пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тізімі, он сегіз жасқа толмаған жұмыскерлердің ауыр заттарды тасуы мен қозғалтуының шекті нормалары
1-бөлім. Он сегіз жасқа толмаған жұмыскерлердің еңбегін пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тізімі
1.1-кіші бөлім. Өндірістер мен жұмыстардың түрлері
1. Атом электр станциялары
2. Геологиялық барлау, топографиялық-геодезиялық жұмыстар
3. Көмiр және тау-кен шикiзатын өндiру және байыту
4. Құрылыс және кенсіз материалдарды өндiру және байыту
5. Мұнай және газ өндiру және қайта өңдеу
6. Коксхимия өндiрiсі
7. Ағаш дайындау жұмыстары, ағаш ағызу және ағаштан шырын алу
8. Ағаш химиялық өндiрiс
9. Металлургия өндiрiсi (қара және түстi металлургия)
10. Металл өңдеу, оның iшiнде: дәнекерлеу, ұста-пресс және термиялық жұмыстары, металл жалату және сырлау, қаңылтыр банкi және құбыр өндiрiсi
11. Химиялық мұнай өндiрiсi
12. Химиялық шикiзатты байыту, агломераттау, брикеттеу
13. Тастан жасалған бұйымдар және тасты өңдеу өндiрiсi
14. Бактериялық және вирустық препараттарды өндiру ұйымдары
15. Асбест өндiрiсi
16. Асбест цемент бұйымдарының өндiрiсi
17. Ерiткiштер өндiрiсi
18. Цемент өндiрiсi
19. Темiр-бетон және бетон бұйымдары мен конструкциялар өндiрiсi
20. Отқа төтеп беретін заттардың өндiрiсi
21. Қабырғалық және тұтқыр материалдар өндiрiсi
22. Жылу оқшаулау материалдарының өндiрiсi
23. Асфальт мастикасы мене плиткасының өндiрiсі
24. Жұмсақ шатыр және гидрооқшаулау материалдарының өндiрiсі
25. Целлюлоза, қағаз, картон және олардан жасалатын бұйымдар өндiрiсi
26. Порнографиялық материалдар немесе заттар, баспа өнiмдері, кино- немесе бейне материалдар, көрiнiстер немесе порнографиялық сипаттағы және эротикалық мазмұндағы өзге де заттар өндiрiсi
27. Ауыл шаруашылығы өндiрiсi
28. Шахталарды, разрездердi, метрополитендер мен тоннельдердi салу
29. Құрылыс, монтаж және жөндеу-құрылыс жұмыстары
30. Тамақ өнеркәсiбi, оның iшiнде: шарап, спирт, ликер-арақ өнiмдерi, сыра және алкогольсiз сусындар өндiрiсi, темекi және ферментация өндiрiсi, ас тұзын өндiру

31. Тепловые сети
32. Транспорт, в том числе: железнодорожный транспорт и метрополитен, морской флот, речной флот, гражданская авиация, автомобильный и городской электротранспорт
33. Электроэнергетика (энергетическое хозяйство)
34. Химическое производство
35. Фармацевтическое производство
Подраздел 1.2 Общие виды работ
36. Автоклавщик
37. Аккумуляторщик, занятый зарядкой и ремонтом аккумуляторов
38. Антикоррозийщик
39. Аппаратчик приготовления химических растворов
40. Аппаратчик хлорирования
41. Бункеровщик
42. Варщик битума
43. Водолаз
44. Водитель автомобиля
45. Газовщик
46. Газогенераторщик
47. Газоспасатель
48. Генераторщик ацетиленовой установки
49. Гуммировщик металлоизделий
50. Дегазаторщик
51. Дефектоскопист рентгено-гамма-графирования
52. Дозиметрист
53. Заправщик горючими и смазочными материалами
54. Зарядчик огнетушителей
55. Испытатель баллонов
56. Истопник, кочегар технологических печей и кочегар производственных печей, занятые обслуживанием котлов и печей, работающих на твердом топливе при ручной загрузке
57. Каменщик-печник промышленных печей, котлов и агрегатов, занятый на горячем ремонте производственных печей и котлов
58. Лаборант химического анализа, занятый: на анализах, исследовании и испытании сильнодействующих на организм человека веществ
59. Литейщик пластмасс
60. Машинист вагоноопрокидывателя
61. Машинист вагонотолкателя
62. Машинист вентиляционной и аспирационной установок
63. Машинист воздухоразделительных установок
64. Машинист газодувных машин
65. Машинист газогенераторной станции
66. Машинист двигателей внутреннего сгорания
67. Машинист дымососов
68. Машинист компрессорных установок
69. Машинист крана (крановщик)
70. Машинист подъемника
71. Машинист скрепера (скреперист)
72. Машинист холодильных установок
73. Машинист экскаватора
74. Машинист по стирке специальной одежды, занятый на ремонте, чистке и стирке специальной одежды, загрязненной ядовитыми веществами, канализационной жидкостью, а также в специальных прачечных
75. Мойщик, занятый мойкой тары из-под нефтепродуктов и химикатов, промывкой деталей, узлов и моторов, работающих на этилированном бензине, мойкой ассенизационных машин; а также занятый дезинфекцией посуды
76. Моторист электродвигателей, занятый обслуживанием высоковольтных электродвигателей
77. Наполнитель баллонов, занятый наполнением баллонов сжиженным газом и жидким хлором
78. Обходчик водопроводно-канализационной сети, занятый обслуживанием оборудования в подземных камерах и тоннелях
79. Огнеупорщик, занятый на ремонте топок печей, котлов, ковшей и другого оборудования

31. Жылу желiлерi
32. Көлiк, оның iшiнде: темiр жол көлiгi мен метрополитен, теңiз флоты, өзен флоты, азаматтық авиация, автомобиль және қалалық электр көлiгi
33. Электр энергетикасы (энергетикалық шаруашылық)
34. Химия өндiрiсi
35. Фармацевтикалық өндiрiс
1.2-кіші бөлім. Жалпы кәсіптер мен жұмыстардың түрлерi
36. Автоклавшы
37. Аккумуляторларды зарядтаумен және жөндеумен айналысатын аккумуляторшы
38. Антикоррозияшы
39. Химиялық ерiтiндiлердi дайындайтын аппаратшы
40. Хлорлау аппаратшысы
41. Бункершi
42. Битум қайнатушы
43. Сүңгуiр
44. Автомобиль жүргізуші
45. Газшы
46. Газ генераторшысы
47. Газ құтқарушысы
48. Ацетилен қондырғысының генераторшысы
49. Металл бұйымдарының гумершiсi
50. Дегазаторшы
51. Рентген-гамма-глафирлеу дефектоскописi
52. Өлшеушi
53. Жанар және жағар майларды құюшы
54. От сөндiргiштерге заряд берушi
55. Баллондарды сынаушы
56. Технологиялық пештердің және өндiрiс пештерiнiң қазандары мен пештерiне қызмет көрсетумен айналысатын, қолмен тиеп құрғақ отынмен жұмыс iстейтiн от жағушы, кочегар
57. Өндiрiс пештерi мен қазандарын ыстықтай жөндеумен айналысатын өнеркәсiп пештерiнiң, қазандарының және агрегаттарының тас қалаушы-пешшiсi
58. Адам ағазасына күштi әсер ететiн заттарды тексеру, зерттеу және сынаумен айналысатын химиялық анализ лаборанты
59. Пластмасса құюшы
60. Вагонды төңкеру машинисi
61. Вагонды итеру машинисi
62. Вентиляциялық және аспирациялық қондырғылардың машинисi
63. Ауа бөлушi қондырғылардың машинисi
64. Газ үрлеу машинисi
65. Газ генератор станциясының машинисi
66. Iштен жану қозғалтқышының машинисi
67. Түтiн сорғыштың машинисi
68. Компрессор қондырғыларының машинисi
69. Кран машинисi (краншы)
70. Көтергiш машинисi
71. Скрепер машинисi (скрепершi)
72. Тоңазытқыш қондырғыларының машинисi
73. Экскаватор машинисi
74. Улы заттармен, кәріз сұйықтарымен ластанған киiмдердi жөндеумен, тазалаумен және жуумен айналысатын арнайы киiм жуу, сондай-ақ арнайы кiр жуумен айналысатын машинист
75. Мұнай өнiмдерi мен химикаттардан босаған ыдыстарды жуумен; этильденген бензинмен жұмыс істейтін бөлшектердi, тораптар мен моторларды жуумен; ассенизациялық машиналарды жуумен; сондай-ақ ыдыс-аяқты дезинфекциялаумен айналысатын жуушы
76. Жоғары вольттi электр қозғалтқыштарына қызмет көрсетумен айналысатын электр қозғалтқыштар моторшысы
77. Баллондарға сығымдалған газ және сұйық хлор толтырумен айналысатын баллон толтырушы
78. Су құбыры-кәріз жүйесiнiң жерасты камералары мен тоннельдерiне қызмет көрсетумен айналысатын қараушы
79. Пештердi, қазандықтарды, ожауларды және басқа да жабдықтарды жөндеумен айналысатын отқа төтеп берушi

80. Паяльщик, занятый на изготовлении ртутного припоя и пайке этим припоем
81. Подсобный рабочий, непосредственно занятый: на разливке и прокатке горячего металла, на участках плавки и обработки свинца, бериллия и их сплавов, а также где применяются в открытом виде химические вещества I, II, III классов опасности, на всех видах транспорта при обработке опасных и токсических грузов
82. Прессовщик
83. Прессовщик изделий из пластмасс
84. Приемщик баллонов
85. Работники, занятые:
1) в торговле и хранение вина, спирта и ликеро-водочной продукции и пива, а также табачных изделий;
2) в производствах и на работах, связанных с изготовлением, хранением, транспортировкой и применением взрывоопасных веществ;
3) на всех видах работ, связанных с применением открытой ртути;
4) на всех видах работ с применением пневматического инструмента;
5) на обслуживании водолазных и подводных работ;
6) на пристрелке и отстрелке оружия;
7) на работах по транспортировке, приготовлению и применению ядохимикатов;
8) на работах по удалению нечистот из выгребных и помойных ям вручную, по очистке промышленной канализационной сети и ловушек;
9) на работах с применением этиловой жидкости;
10) обслуживанием специализированных складов с горюче-смазочными и взрывчатыми материалами, ядохимикатами, кислотами и щелочами хлором и хлорной известью;
11) работой на высоте;
12) непосредственно в боксах, инсектариях, вивариях;
13) на заводских ходовых испытаниях локомотивов и мотор-вагонных поездов;
14) у горячей плиты, кондитерских печей и электрожарочных шкафов;
15) обслуживанием бани (сауны);
16) в ритуальных услугах (в моргах, крематориях, кладбищах);
17) на плантациях тростника, опийного мака, табака, хлопка;
18) всеми видами работ с применением пестицидов и гербицидов;
19) работой в ночных клубах, кабаре, ресторанах;
20) перевозкой, производством или реализацией наркотических и токсических препаратов, алкогольной продукции и табачных изделий;
21) распространением, рекламированием и продажей порнографических материалов или предметов, печатных изданий, кино или видеоматериалов, изображений или иных предметов порнографического характера и эротического содержания;
22) на всех видах работ в психиатрических больницах, интернатах, диспансерах, включая отделения для лечения наркологических больных в других лечебных учреждениях, работа в хосписах;

80. Сынап дәнекерiн әзiрлеумен және оны дәнекерлеумен айналысатын дәнекерлеушi
81. Ыстық металды таратып құю және илектеумен айналысатын; қорғасынды, бериллийдi және олардың қорытпаларын балқыту және өңдеу, сондай-ақ зияндылығы I, II, III сыныпты химиялық заттар ашық түрде қолданылатын учаскелерде; зиянды және улы жүктердi өңдеу кезiнде көлiктiң барлық түрлерімен тiкелей жұмыс істейтін көмекші жұмысшы
82. Престеушi
83. Пластмасса бұйымдарын престеушi
84. Баллон қабылдап алушы
85. Қызметкерлер:
1) шарап, спирт, ликер-арақ өнiмдерiн және сыра сатумен, сақтаумен айналысатын
2) қопарылғыш зиянды заттарды әзiрлеумен, сақтаумен, тасымалдаумен және пайдаланумен байланысты өндiрiстер мен жұмыстарда iстейтiн
3) ашық сынапты қолданумен байланысты барлық жұмыс түрлерiмен айналысатын
4) пневматикалық құралдар қолданылатын барлық жұмыстармен айналысатын
5) сүңгуiр (водолаз) және су асты жұмыстарына қызмет көрсетумен айналысатын
6) қару-жарақты ату және атып көрумен айналысатын
7) улы химикаттарды тасымалдаумен, әзiрлеумен және қолданумен байланысты жұмыстармен айналысатын
8) тазалау және жуынды-шайынды шұңқырларынан қоқыстарды қолмен шығарумен; өнеркәсiптiк кәріз жүйесi мен ұстағыштарды тазалаумен айналысатын
9) этиль сұйығы қолданылатын жұмыстармен айналысатын
10) жанар-жағар және қопарылғыш материалдар, улы заттар, қышқылдар мен сiлтiлер, хлор және хлорлы әк сақталатын арнаулы қоймаларға қызмет көрсетумен айналысатын
11) биiктiкте жұмыс iстейтiн жұмысшылар
12) бокстарда, инсектарийлерде, виварийлерде тiкелей жұмыс iстейтiн
13) локомотивтердi және моторлы вагон поездарын зауыттық жүру сынағымен тiкелей айналысатын
14) ыстық плита, кондитер пештерi және электрқуыру шкафтарының тiкелей жанында жұмыс iстейтiн
15) моншаларға (сауналарға) қызмет көрсету жөнiндегi жұмысшылар
16) жерлеу қызметінің жұмысшылары (моргтерде, крематорийлерде, зираттарда)
17) қант қамысы, опий көкнәрi, темекi, мақта плантацияларында жұмыс iстейтiн
18) пестицидтер мен гербицидтер қолданылатын барлық жұмыс түрлерiмен айналысатын
19) түнгi клубтарда, кабаре, мейрамханаларда жұмыс iстейтiн
20) есірткі және улы препараттарды, алкогольдi өнiмдер мен темекi бұйымдарын тасымалдаумен, өндiрумен және өткiзумен айналысатын
21) Порнографиялық материалдар немесе заттар, баспа өнiмдерi, кино-немесе бейне материалдар, көрiнiстер немесе порнографиялық сипаттағы және эротикалық мазмұндағы өзге де заттарды таратумен, жарнамалаумен және сатумен айналысатын
22) Басқа да емдеу мекемелерiндегi наркологиялық ауруларды емдеу бөлiмшелерiн қоса алғанда, психиатриялық ауруханаларда, интернаттарда, диспансерлерде, барлық жұмыс түрлерiмен, хоспистердегi жұмыспен айналысатын

23) по уходу за дикими и хищными животными, быками и жеребцами производителями в сельском хозяйстве, заказниках, зоопарках, цирках;
24) с обработкой драгоценных камней и металлов, по изготовлению денежных знаков и других ценных бумаг;
25) на аварийно-спасательных службах
86. Работники по охране банковских структур и других ведомств, инкассация и другие виды деятельности, где разрешено ношение огнестрельного оружия
87. Работники по выполнению работы, связанные с ответственностью за жизнь, здоровье и безопасность детей (обслуживающий персонал домов ребенка, детских дошкольных учреждений, детских домов, интернатов, обслуживание аттракционов и другие)
88. Регенераторщик отработанного масла
89. Слесарь по ремонту автомобилей, занятый: на монтаже и демонтаже шин; ремонтом автомобилей, перевозящих ассенизационные грузы, гниющий мусор и ядохимикаты; ремонтом автомобилей, работающих на этилированном бензине
90. Слесарь по эксплуатации и ремонту подземных газопроводов
91. Слесарь аварийно-восстановительных работ
92. Слесарь-сантехник, занятый на работе канализационной сети
93. Слесарь-ремонтник, занятый на испытании и ремонте фреоновых и аммиачных компрессоров и холодильных установок
94. Слесарь-ремонтник, занятый ремонтом: технологического оборудования на мотороиспытательных станциях, работающих на этилированном бензине; в подземных камерах, тоннелях и внутри судов; в металлургических и химических производствах, цехах и на производственных участках; в производствах пластмассовых изделий в спецпрачечных; на горячих участках работ; канализационных сооружений
95. Стропальщик
96. Такелажник
97. Чистильщик, занятый на очистке котлов, танков, цистерн, чанов, нефтеналивных судов и других емкостей от жира, раксы, нефтепродуктов и химических продуктов
98. Чистильщик труб (трубочист)
99. Чистильщик печей, газоотходов и вентиляционных установок
100. Шлифовщик, занятый на работах с применением абразивных кругов, сухим способом
101. Электродчик
102. Электрогазосварщик
103. Электромеханик по лифтам, занятый ремонтом и техническим обслуживанием лифтов
Раздел 2. Предельные нормы
переноски и передвижения тяжестей работниками,
не достигшими восемнадцатилетнего возраста
Работники (лица), не достигшие восемнадцатилетнего возраста (далее - подростки), не назначаются на работы, заключающиеся исключительно в переноске или передвижении тяжестей весом свыше 4,1 килограмм.
Переноска и передвижение тяжестей подростками обоего пола в пределах нижеуказанных норм допускается лишь в тех случаях, если они непосредственно связаны с выполнением подростком постоянной профессиональной работы и отнимают не более одной трети их рабочего времени.
п/п
Характер работы
Предельно допустимая
масса груза
1
2
3
1.
Переноска тяжестей:

23) Ауыл шаруашылығында, қорықтарда, хайуанаттар бағы мен цирктерде жабайы және жыртқыш аңдарға, өнім беруші бұқалар мен айғырларға күтiм жасайтын
24) Асыл тастар мен металдарды өңдеумен, ақша белгiлерiн және басқа да құнды қағаздарды шығарумен айналысатын
25) Авариялық-құтқару қызметтерiмен айналысатын
86. Банк құрылымдары мен басқа да қызметтердi қорғау жөнiндегi, инкассация қызметi мен оқ ату қаруын алып жүруге рұқсат берiлген басқа да қызмет түрлерiндегi қызметкерлер
87. Балалардың өмiрi, денсаулығы мен қауiпсiздiгi үшiн жауаптылықпен байланысты жұмыстарды орындаумен айналысатын қызметкерлер (сәбилер үйлерiнiң, мектепке дейiнгi балалар мекемелерiнiң, балалар үйлерiнiң, интернаттардың қызмет көрсетушi персоналы, аттракциондарда қызмет көрсету және басқалары)
88. Пайдаланған майды генераторлаушы
89. Шиналарды монтаждаумен және демонтаждаумен; ассенизациялық жүктерді, шiрiген қалдықтар мен улы химикаттарды тасымалдайтын автомобильдердi жөндеумен; этильденген бензинмен жұмыс iстейтiн автомобильдердi жөндеумен айналысатын автомобильдерді жөндеу жөніндегі слесарь
90. Жер асты газ құбырларын пайдалану және жөндеу слесарi
91. Авариялық-қалпына келтiру жұмыстарының слесарi
92. Кәріз желiлерiнiң жұмыстарымен айналысатын слесарь-сантехник
93. Фреонды және аммиакты компрессорлар мен тоңазытқыш қондырғыларын сынаумен және жөндеумен айналысатын слесарь-жөндеуші
94. Этильденген бензинмен жұмыс iстейтiн мотор сынақ станцияларында технологиялық жабдықтарды; жер асты камераларында, тоннельдер мен кеме iшiнде; металлургиялық және химиялық өндiрiстерде, цехтарда және өндiрiс учаскелерiнде; арнаулы жуу орындарындағы пластмасса бұйымдары өндiрiсiнде; ыстық жұмыс учаскелерiнде; кәріз құрылыстарында жөндеумен айналысатын слесарь-жөндеушi
95. Ілмектеуші
96. Такелажшы
97. Қазандарды, танктердi, цистерналарды, бөшкелердi, мұнай құю кемелерiн және басқа да май, ракс, мұнай өнiмдерiн және химия өнiмдерiн құятын ыдыстарды тазалаумен айналысатын жұмысшылар
98. Құбырларды тазалаушы (құбыр тазалаушы)
99. Пештер мен газ қалдықтарын және желдеткiш қондырғыларын тазалаушы
100. Абразивтi шеңберлер қолданып, құрғақ әдiспен жұмыс iстейтiн ыспалаушы
101. Электродшы
102. Электрогазбен дәнекерлеуші
103. Лифтiлердi жөндеу және техникалық қызмет көрсетумен айналысатын лифт электромеханигi
2-бөлім. Он сегіз жасқа толмаған жұмыскерлердің ауыр заттарды тасуы мен қозғалтуының шекті нормалары
Он сегіз жасқа толмаған жұмыскерлер (адамдар) (бұдан әрі – жасөспірімдер) салмағы 4,1 килограмнан асатын жүкті тасумен немесе қозғалтумен ғана айналысатын жұмыстарға тағайындалмайды.
Жасөспірімдердің төменде көрсетілген нормалар шегіндегі жүкті тасуына және қозғалтуына, бұл жасөспірімнің тұрақты кәсіби жұмысымен байланысты болғанда және жұмыс уақытының үштен бірінен артығын алмайтын жағдайларда ғана жол беріледі.
Р/с
Жұмыстың сипаты
Жүктің шекті салмағы
1
2
3
1.
Жүкті тасу:

1) Для подростков мужского пола в возрасте от 16 до 18 лет
16,4 килограмм
2) Для подростков женского пола в возрасте от 16 до 18 лет
8,2 килограмм
2.
Передвижение тяжестей на вагонетках, передвигающихся по рельсам:
1) Для подростков мужского пола в возрасте от 16 до 18 лет
492 килограмм
2) Для подростков женского пола в возрасте от 16 до 18 лет
328 килограмм
Примечание.
В массу переносимого и передвигаемого груза включается масса тары, упаковки и приспособления.
Приложение 2
к приказу
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 8 декабря 2015 года № 944
Предельные нормы подъема и перемещения вручную тяжестей женщинами
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.12.2021 № 464 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
п/п
Характер работы
Предельно допустимая масса груза
1
2
3
1.
Подъем и перемещение (разовое) тяжестей при чередовании с другой работой (до 2 раз в час)
10 килограмм
2.
Подъем и перемещение (разовое) тяжестей постоянно в течение рабочей смены
7 килограмм
3.
Величина динамической работы, совершаемой в течение каждого часа рабочей смены при перемещении груза на расстоянии от 1 до 5 метров, не должна превышать:
с рабочей поверхности
1750 килограмм/метр
с пола
875 килограмм/метр
Примечания:
1. В массу поднимаемого и перемещаемого груза включается масса тары и упаковки.
2. При перемещении грузов на тележках или в контейнерах прилагаемое усилие не должно превышать 10 килограмм.

1) 16-дан 18 жасқа дейінгі еркек жынысты жасөспірімдер үшін
16,4 килограмм
2) 16-дан 18 жасқа дейінгі әйел жынысты жасөспірімдер үшін
8,2 килограмм
2.
Жүкті рельспен қозғалатын вагонеткалармен қозғалту:
1) 16-дан 18 жасқа дейінгі еркек жынысты жасаөспірімдер үшін
492 килограмм
2) 16-дан 18 жасқа дейінгі әйел жынысты жасаөспірімдер үшін
328 килограмм
Ескертпе.
Тасылатын және қозғалтатын жүктің салмағына ыдыстың, буманың және жабдықтың салмағы қосылады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
және әлеуметтiк даму
министрiнiң
2015 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 944 бұйрығына
2-қосымша
Әйелдердiң ауыр заттарды қолмен көтеруінің және жылжытуының шектi нормалары
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.12.2021 № 464 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с № Жұмыстың сипаты Жүктiң шектi салмағы
1 2 3
1.
Ауыр заттарды қолмен көтеру және жылжытуды (бiржолғы) басқа жұмыспен кезектестiру (бiр сағатта 2 ретке дейiн)
10 килограмм
2.
Жұмыс ауысымы бойы үнемi ауыр заттарды қолмен көтеру және жылжыту (бiржолғы)
7 килограмм
3.
Жүктi 1-ден 5 метрге дейiнгi қашықтыққа жылжыту кезiндегi жұмыс ауысымының әр сағат сайын орындалатын серпiндi жұмыс мөлшерi:
жұмыс орнының үстiнен
1750 килограмм/метр
еденнен аспауға тиiс
875 килограмм/метр
Ескертпе:
1. Көтеретiн және жылжытатын жүктiң салмағына ыдыстың және орамының салмағы кiредi.
2. Арбамен немесе контейнермен жүктi жылжытқан кезде қоса жұмсалатын күш-жігер 10 килограмнан аспауға тиiс.