О некоторых вопросах занятия административной государственной должности корпуса "Б"
Приказ Министра по делам государственной службы Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 12. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2015 года № 12639. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 21 февраля 2017 года № 40 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы и противодействию коррупции от 21.02.2017 № 40 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктами 2), 5), 11) пункта 2 статьи 5, пунктом 4 статьи 17, пунктами 3, 4 статьи 28 Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила проведения конкурсов на занятие административной государственной должности корпуса "Б" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила, программы и организация тестирования административных государственных служащих, кандидатов на занятие административных государственных должностей согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) утратил силу приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы и противодействию коррупции от 13.12.2016 № 85 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы и противодействию коррупции от 13.12.2016 № 85 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу некоторые приказы Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы согласно приложению 4 к настоящему приказу.
3. Департаменту государственной службы Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан.

"Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 12 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 30 желтоқсанда № 12639 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2017 жылғы 21 ақпандағы № 40 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 21.02.2017 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 2), 5), 11) тармақшаларына, 17-бабының 4-тармағына және 28-бабының 3 және 4-тармақтарына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға арналған конкурсты өткізу қағидалары;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді, мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға орналасуға кандидаттарды тесттен өткізуді ұйымдастыру, бағдарламалары және қағидалары;
3) күші жойылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 13.12.2016 № 85 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 13.12.2016 № 85 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің Мемлекеттік қызмет департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ресми жариялануын;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын қамтамасыз етсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра по делам государственной службы Республики Казахстан, курирующего вопросы государственной службы.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2016 года.
Министр по делам
государственной службы
Республики Казахстан
Т. Донаков
Приложение 1
к приказу Министра
по делам государственной службы
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 12
Правила
проведения конкурсов на занятие административной
государственной должности корпуса "Б"
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения конкурсов на занятие административной государственной должности корпуса "Б" (далее – Правила) определяют порядок проведения конкурса на занятие административных государственных должностей корпуса "Б" (далее – конкурс) в соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан" (далее – Закон).
2. Конкурс обеспечивает конституционное право граждан Республики Казахстан на равный доступ к государственной службе.
3. Конкурс проводится государственным органом, имеющим вакантные и временно вакантные административные государственные должности корпуса "Б" (далее – вакантные должности).
4. При наличии вакантной административной государственной должности государственный орган до проведения конкурса рассматривает список граждан, состоящих в кадровом резерве административной государственной службы корпуса "Б" по соответствующей категории должности.
При соответствии гражданина, зачисленного в кадровый резерв административной государственной службы корпуса "Б" квалификационным требованиям к вакантной административной государственной должности, установленным государственным органом, государственный орган может назначить его на административную государственную должность корпуса "Б" до истечения годичного срока пребывания в кадровом резерве корпуса "Б" без проведения конкурса в соответствии со статьей 68 Закона.
Настоящий пункт действует до 1 января 2017 года.
5. Государственный орган, объявивший конкурс, формирует конкурсную комиссию для отбора кандидатов на занятие вакантной должности.
6. Решение конкурсной комиссии является основанием для принятия на вакантную должность либо отказа в принятии на такую должность.
7. В случаях реорганизации или ликвидации государственного органа, объявленный конкурс подлежит отмене на любом этапе его проведения.
2. Порядок проведения конкурса
8. Конкурс на занятие вакантной или временно вакантной административной государственной должности корпуса "Б" состоит из следующих видов:

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері министрінің мемлекеттік қызмет мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі және 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері министрі
Т.Донақов
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 12 бұйрығына 1-қосымша
"Б" корпусының әкімшілік мемлекеттік лауазымына
орналасуға конкурс өткізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы "Б" корпусының әкімшілік мемлекеттік лауазымына орналасуға конкурс өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Заңының (бұдан әрі – Заң) 27-бабына сәйкес "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына орналасуға конкурс (бұдан әрі – конкурс) өткізудің тәртiбiн айқындайды.
2. Конкурс Қазақстан Республикасы азаматтарының мемлекеттiк қызметке тең қол жеткiзу конституциялық құқығын қамтамасыз етедi.
3. Конкурс "Б" корпусының бос немесе уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымдары бар (бұдан әрі – бос лауазымдар) мемлекеттік органмен өткiзіледi.
4. Бос мемлекеттік әкімшілік лауазымы бар кезде мемлекеттік орган конкурсты өткізбей тұрып, сәйкес келетін лауазым санаты бойынша "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің кадрлық резервінде тұрған азаматтардың тізімін қарастырады.
"Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің кадр резервіне қабылданған азаматтың мемлекеттік орган белгілеген бос мемлекеттік әкімшілік лауазымға біліктілік талаптарына сәйкес келген жағдайда, мемлекеттік орган оны Заңның 68-бабына сәйкес "Б" корпусының кадрлық резервінде болудың жылдық мерзімі өткенге дейін "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына конкурс өткізбей тағайындай алады.
Осы тармақ 2017 жылдың 1 қаңтарына дейін қолданылады.
5. Конкурс жариялаған мемлекеттiк орган бос лауазымдарға орналасуға кандидаттарға iрiктеудi жүзеге асыру үшін конкурс комиссиясын қалыптастырады.
6. Конкурс комиссиясының шешiмi бос лауазымға қабылдау немесе мұндай лауазымға қабылдаудан бас тарту үшін негiз болып табылады.
7. Мемлекеттік орган қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайда, жарияланған конкурс оны өткізудің кез келген кезеңінде тоқтатылуға тиіс.
2. Конкурс өткiзудiң тәртiбi
8. "Б" корпусының бос немесе уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына орналасуға конкурс мынадай түрлерден тұрады:

1) внутренний конкурс;
2) общий конкурс.
9. Конкурс включает в себя ряд последовательных этапов:
1) публикация объявления о проведении конкурса;
2) прием документов от граждан, изъявивших желание принять участие в конкурсе;
3) создание конкурсной комиссии государственного органа либо единой конкурсной комиссии;
4) рассмотрение документов участников конкурса на соответствие установленным квалификационным требованиям к административной государственной должности корпуса "Б";
5) собеседование с кандидатами, проводимое конкурсной комиссией государственного органа;
6) заключение конкурсной комиссии государственного органа.
10. Расходы по участию в конкурсе (проезд к месту проведения собеседования и обратно, наем жилого помещения, проживание, пользование услугами связи всех видов) граждане производят за счет собственных средств.
11. В конкурсе принимают участие граждане Республики Казахстан соответствующие требованиям, указанным в статье 16 Закона.
12. Участниками конкурса являются граждане Республики Казахстан, подавшие документы в государственный орган после опубликования объявления о конкурсе.
13. Кандидатами на занятие вакантной должности (далее – кандидаты) являются участники конкурса, допущенные к собеседованию на основании решения конкурсной комиссии.
14. Конкурсная комиссия рассматривает поданные участниками конкурса документы, проводит собеседование с кандидатами и осуществляет отбор кандидатов на занятие вакантных должностей.
3. Формирование конкурсной комиссии
15. Конкурсная комиссия формируется в порядке, определенном настоящими Правилами руководителем соответствующего государственного органа, а в государственных органах, в которых введена должность ответственного секретаря (руководителя аппарата), ответственным секретарем (руководителем аппарата), наделенным правом назначения на соответствующую должность.
16. По решению лица, указанного в пункте 15 настоящих Правил, председателем конкурсной комиссии назначается руководитель службы управления персоналом (кадровой службы), а в случае его отсутствия – иное лицо.
17. В районах, городах, областях допускается создание единой конкурсной комиссии для исполнительных органов, финансируемых из бюджетов соответствующих административно-территориальных единиц. Единая конкурсная комиссия районных, городских, областных исполнительных органов, финансируемых из местных бюджетов, создается по решению лица, наделенного правом назначения руководителей данных исполнительных органов.
18. Для районных территориальных подразделений центрального государственного органа допускается создание единой конкурсной комиссии в межрегиональном или областном территориальном подразделении центрального государственного органа. Единая конкурсная комиссия районных территориальных подразделений создается по решению руководителя межрегионального или областного территориального подразделения центрального государственного органа или по решению вышестоящего органа.

1) ішкі конкурс;
2) жалпы конкурс.
9. Конкурс бірқатар жүйелі кезеңдерді қамтиды:
1) конкурс өткізу туралы хабарландыру жариялау;
2) конкурсқа қатысуға ниет бiлдiрген азаматтардың құжаттарын қабылдау;
3) мемлекеттік органның конкурс комиссиясын немесе бірыңғай конкурс комиссиясын құру;
4) конкурсқа қатысушылар құжаттарының "Б" корпусы мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымдарына белгiленген бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн қарау;
5) кандидаттармен мемлекеттік органның конкурс комиссиясы өткiзетiн әңгiмелесу;
6) мемлекеттік органның конкурс комиссиясының қорытындысы.
10. Азаматтар конкурсқа қатысу шығындарын (әңгімелесу өтетiн жерге келу және қайту, тұрғын жай жалдау, тұру, байланыс қызметiнiң барлық түрлерiн пайдалану) өздерiнiң жеке қаражаттары есебiнен жүргiзедi.
11. Конкурсқа Заңның 16-бабында көрсетілген талаптарға сәйкес келетін Қазақстан Республикасының азаматтары қатысады.
12. Конкурс туралы хабарландыру жарияланғаннан кейін мемлекеттік органға құжаттарды тапсырған Қазақстан Республикасының азаматтары конкурс қатысушылары болып табылады.
13. Конкурс комиссиясы шешімінің негізінде әңгімелесуге жіберілген конкурс қатысушылары бос лауазымға орналасуға кандидаттар (бұдан әрі – кандидаттар) болып табылады.
14. Конкурс комиссиясы конкурсқа қатысушылар берген құжаттарды қарап, кандидаттармен әңгiмелесу өткiзедi және бос лауазымдарға орналасуға кандидаттарға iрiктеудi жүзеге асырады.
3. Конкурс комиссиясын қалыптастыру
15. Конкурс комиссиясы осы Қағидалармен айқындалған тәртiппен тиiстi лауазымға тағайындауға құқығы бар тиiстi мемлекеттiк органның басшысымен, ал жауапты хатшы (аппарат басшысы) лауазымы енгізілген мемлекеттік органдарда, жауапты хатшымен (аппарат басшысымен) қалыптастырылады.
16. Осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген тұлғаның шешімі бойынша конкурс комиссиясының төрағасы болып персоналды басқару қызметінің (кадр қызметі) басшысы, ал ол болмаған жағдайда – өзге тұлға тағайындалады.
17. Аудандарда, қалаларда, облыстарда тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы органдар үшін бірыңғай конкурс комиссиясын құруға жол беріледі. Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын аудандық, қалалық, облыстық атқарушы органдардың бірыңғай конкурс комиссиясы осы атқарушы органдардың басшыларын тағайындауға құқығы бар тұлғаның шешімімен құрылады.
18. Орталық мемлекеттік органның аудандық аумақтық бөлімшелері үшін орталық мемлекеттік органның өңіраралық немесе облыстық аумақтық бөлімшелерінде бірыңғай конкурс комиссиясын құруға жол беріледі. Аудандық аумақтық бөлімшелердің бірыңғай конкурс комиссиясы орталық мемлекеттік органның өңіраралық немесе облыстық аумақтық бөлімшесі басшысының шешімімен немесе жоғары тұрған органның шешімімен құрылады.

19. Конкурсная комиссия состоит не менее чем из пяти членов, в том числе председателя. При этом в состав конкурсной комиссии, создаваемой в центральном государственном органе, включаются представители различных структурных подразделений в количестве не менее трети членов конкурсной комиссии.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Министра по делам государственной службы РК от 19.05.2016 № 104 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
20. В состав конкурсной комиссии также включаются сотрудники службы управления персоналом (кадровой службы) либо лица, на которых возложено исполнение обязанностей службы управления персоналом (кадровой службы), сотрудники структурных подразделений, имеющих вакантные должности, на занятие которых проводится конкурс.
21. В состав единой конкурсной комиссии включаются руководители государственных органов либо структурных подразделений государственных органов, имеющих вакантные должности, на занятие которых проводится конкурс.
22. В состав конкурсной комиссии не может входить политический государственный служащий, являющийся руководителем или заместителем руководителя государственного органа.
23. В состав конкурсной комиссии не входит участник конкурса.
24. Секретарь конкурсной комиссии осуществляет организационное обеспечение ее работы и не принимает участие в голосовании.
25. Замещение отсутствующих членов конкурсной комиссии не допускается.
26. Изменение состава конкурсной комиссии осуществляется по решению лица, указанного в пункте 15 настоящих Правил.
27. Конкурсная комиссия формирует перечень вопросов для каждой объявленной вакантной должности, задаваемых в равном объеме кандидатам, претендующим на одну и ту же должность.
28. В случаях, предусмотренных пунктами 60 и 101 настоящих Правил, конкурсной комиссией утверждается также перечень тем эссе для каждой вакантной должности.
29. Для обеспечения прозрачности и объективности работы конкурсной комиссии на ее заседание приглашаются наблюдатели.
30. В качестве наблюдателей на заседании конкурной комиссии могут присутствовать депутаты Парламента Республики Казахстан и маслихатов всех уровней, представители средств массовой информации, аккредитованные в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, других государственных органов, общественных объединений (неправительственных организаций), коммерческих организаций и политических партий, сотрудники уполномоченного органа.
31. В процессе собеседования наблюдатели не задают кандидатам вопросы. Не допускается совершение наблюдателями действий, препятствующих работе конкурсной комиссии, разглашение ими сведений, касающихся персональных данных кандидатов, конкурсных процедур, в которых принимают участие кандидаты, использование ими технических средств записи.

19. Конкурстық комиссия кемінде бес мүшеден, соның ішінде төрағадан тұрады. Бұл ретте орталық мемлекеттік органның ішінде құрылатын конкурстық комиссияның құрамына конкурстық комиссияның үштен бірінен кем емес мөлшерінде түрлі құрылымдық бөлімшелердің өкілдері қосылады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері министрінің 19.05.2016 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Конкурс комиссиясының құрамына персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) қызметкерлері не персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) міндетін атқару жүктелген тұлғалар, орналасуға конкурс өткізілетін бос лауазымдары бар құрылымдық бөлімшелердің қызметкерлері енгізіледі.
21. Бірыңғай конкурс комиссиясының құрамына орналасуға конкурс өткізілетін бос лауазымдары бар мемлекеттік органдардың не мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелерінің басшылары енгізіледі.
22. Конкурс комиссиясының құрамына мемлекеттік органның басшысы және басшы орынбасары болып табылатын мемлекеттік саяси қызметші кіре алмайды.
23. Конкурс комиссиясының құрамына конкурс қатысушысы кірмейді.
24. Конкурс комиссиясының хатшысы оның жұмысын ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді жүзеге асырады және дауыс беруге қатыспайды.
25. Конкурс комиссиясының қатыспаған мүшелерін алмастыруға жол берілмейді.
26. Конкурстық комиссияның құрамын өзгерту осы Қағидалардың
15-тармағында көрсетілген тұлғаның шешімі бойынша жүзеге асырылады.
27. Конкурс комиссиясы әрбір жарияланған бос лауазым үшін сол бір лауазымға үміткер кандидаттарға тең көлемде қойылатын сұрақтар тізбесін қалыптастырады.
28. Конкурс комиссиясы осы Қағидалардың 60 және 101-тармақтарында көзделген жағдайларда әр бос лауазымға эссе тақырыптарының тізбесін бекітеді.
29. Конкурс комиссиясы жұмысының ашықтылығы мен объективтілігін қамтамасыз ету үшін оның отырысына байқаушылар шақырылады.
30. Конкурс комиссиясының отырысына байқаушылар ретінде Қазақстан Республикасы Парламентінің және барлық деңгейдегі мәслихат депутаттарының, Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіпте аккредиттелген бұқаралық ақпарат құралдарының, басқа мемлекеттік органдардың, қоғамдық бірлестіктердің (үкіметтік емес ұйымдардың), коммерциялық ұйымдардың және саяси партиялардың өкілдері, уәкілетті органның қызметкерлері қатыса алады.
31. Байқаушылар әңгімелесу процесінде кандидаттарға сұрақтар қоймайды. Байқаушыларға конкурс комиссиясының жұмысына кедергі келтіретін іс-әрекеттер жасауға, кандидаттардың жеке басы деректеріне қатысты мәліметтерді жариялауға, кандидаттар қатысатын конкурс рәсімдерінде олардың техникалық жазба құралдарын қолдануға жол берілмейді.

32. Для присутствия на заседании конкурсной комиссии в качестве наблюдателя лицо регистрируется в службе управления персоналом (кадровой службе) не позднее одного рабочего дня до начала проведения собеседования. Для регистрации лицо предоставляет в службу управления персоналом (кадровую службу) копию документа, удостоверяющего личность, оригиналы или копии документов, подтверждающих принадлежность к организациям, указанным в пункте 30 настоящих Правил.
33. До начала проведения собеседования секретарь конкурсной комиссии ознакамливает наблюдателей с памяткой для наблюдателя по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
34. Наблюдатели знакомятся c протоколами заседаний конкурсной комиссии и представить свое мнение о работе конкурсной комиссии в письменной форме руководству соответствующего государственного органа и уполномоченному органу.
35. По согласованию с лицом, указанным в пункте 15 настоящих Правил, на заседание конкурсной комиссии приглашаются эксперты. В качестве экспертов выступают лица, не являющиеся работниками государственного органа, объявившего конкурс, имеющие опыт работы в областях, соответствующих функциональным направлениям вакантной должности, в том числе в научной сфере, а также специалисты по отбору и продвижению персонала, государственные служащие других государственных органов, депутаты Парламента Республики Казахстан и маслихатов.
36. Эксперты принимают участие в собеседовании, задают вопросы кандидатам, высказывают свое мнение о кандидатах членам конкурсной комиссии. В заключительном заседании конкурсной комиссии данные лица не участвуют.
37. До завершения конкурса разглашение работниками государственного органа сведений о составе конкурсных комиссий, участниках конкурса и их личных данных не допускается, за исключением случаев предоставления информации уполномоченному органу или иных случаев, установленных законами Республики Казахстан.
38. По направлению уполномоченного органа и его территориальных подразделений допускается присутствие их работников на собеседовании с кандидатами и заключительном заседании конкурсной комиссии.
4. Внутренний конкурс среди государственных служащих данного
государственного органа
39. В соответствии с пунктом 1 статьи 29 Закона для занятия вакантной или временно вакантной административной государственной должности корпуса "Б" государственным органом проводится внутренний конкурс среди государственных служащих данного государственного органа (далее – внутренний конкурс), в котором также вправе участвовать государственные служащие его ведомства, территориальных подразделений, а также иные лица, определенные Законом и Законом Республики Казахстан от 7 марта 2002 года "О дипломатической службе Республики Казахстан".
При создании единой службы управления персоналом (кадровой службы) или единой конкурсной комиссии, внутренний конкурс проводится среди государственных служащих государственных органов, для которых созданы указанные служба или комиссия.

32. Байқаушы ретінде конкурс комиссиясының отырысына қатысу үшін тұлғалар әңгімелесу басталғанға дейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей персоналды басқару қызметіне (кадр қызметіне) тіркеледі. Тіркелу үшін тұлғалар персоналды басқару қызметіне (кадр қызметіне) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін, осы Қағидалардың 30-тармағында көрсетілген ұйымдарға тиесілілігін растайтын құжаттардың түпнұсқасын немесе көшірмелерін ұсынады.
33. Конкурс комиссиясының хатшысы байқаушыларды әңгімелесу басталғанға дейін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысандағы байқаушыларға арналған жадынамамен таныстырады.
34. Байқаушылар конкурс комиссиясы отырыстарының хаттамаларымен танысады және тиісті мемлекеттік органның басшылығына және уәкілетті органға конкурс комиссиясының жұмысы туралы өздерінің пікірлерін жазбаша түрде бере алады.
35. Осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген тұлғаның келісімі бойынша конкурс комиссиясының отырысына сарапшылар шақырылады. Сарапшы ретінде конкурс жариялаған мемлекеттік органның қызметкері болып табылмайтын, бос лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс тәжірибесі бар тұлғалар, сондай-ақ персоналды іріктеу және жоғарылату бойынша мамандар, басқа мемлекеттік органдардың мемлекеттік қызметшілері, Қазақстан Республикасының Парламент және мәслихат депутаттары қатыса алады.
36. Сарапшылар әңгімелесуге қатысады, кандидаттарға сұрақ қояды, конкурс комиссиясының мүшелеріне кандидаттар туралы өз пікірлерін білдіреді. Конкурс комиссиясының қорытынды отырысына бұл тұлғалар қатыспайды.
37. Конкурс аяқталғанға дейін уәкілетті органдарға ақпарат беруді және Қазақстан Республикасы заңдарымен бекітілген басқа да жағдайларды қоспағанда мемлекеттік органның қызметкерлеріне конкурс комиссияларының құрамы, конкурсқа қатысушылар туралы және олардың жеке деректерін жариялауға жол берілмейді.
38. Уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің жолдамасы бойынша олардың қызметкерлерінің кандидаттармен әңгімелесуіне және конкурс комиссиясының қорытынды отырысына қатысуға жол беріледі.
4. Осы мемлекеттік органның мемлекеттік қызметшілері арасындағы ішкі конкурс
39. Заңның 29-бабы 1-тармағына сәйкес "Б" корпусының бос немесе уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасу үшін мемлекеттік орган осы мемлекеттік органның мемлекеттік қызметшілері арасында ішкі конкурс (бұдан әрі – ішкі конкурс) өткізеді, оған оның ведомствосының, аумақтық бөлімшелерінің мемлекеттік қызметшілері,
сондай-ақ Заңда және "Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 7 наурыздағы Заңында айқындалған өзге де адамдар қатысуға құқылы.
Персоналды басқарудың бірыңғай қызметі (кадр қызметі) немесе бірыңғай конкурстық комиссия құрылған жағдайда ішкі конкурс аталған қызмет немесе комиссия солар үшін құрылған мемлекеттік органдардың мемлекеттік қызметшілері арасында өткізіледі.

40. Внутренний конкурс не проводится для занятия административной государственной низовой должности корпуса "Б", являющейся вакантной или временно вакантной.
Параграф 1. Объявление о внутреннем конкурсе
41. При проведении внутреннего конкурса объявление размещается на интернет-ресурсе государственного органа, объявившего конкурс, и уполномоченного органа.
При создании единой службы управления персоналом (кадровой службы) объявления также размещаются на интернет-ресурсе государственного органа, в структуре которого она состоит.
42. После опубликования объявления о проведении конкурса, назначение граждан на объявленную должность в порядке, предусмотренном пунктом 3 статьи 15, пунктом 4 статьи 29 Закона, до окончания конкурсных процедур не допускается.
43. Объявление о проведении конкурса включает следующие сведения:
1) наименование государственного органа, проводящего конкурс, с указанием его местонахождения, почтового адреса, номеров телефонов и факса, адреса электронной почты;
2) наименование вакантных должностей с обозначением основных функционаьных обязанностей, размера и условий оплаты труда;
3) основные требования к участнику конкурса, определяемые государственным органом в соответствии с квалификационными требованиями;
4) срок приема документов (3 рабочих дня со дня последней публикации объявления о проведении внутреннего конкурса);
5) перечень необходимых документов, указанных в пункте 48 настоящих Правил;
6) сроки и место проведения собеседования;
7) информацию касательно присутствия наблюдателей на заседании конкурсной комиссии.
Сноска. Пункт 43 с изменением, внесенным приказом Министра по делам государственной службы РК от 19.05.2016 № 104 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
44. Если конкурс проводится на временно вакантную административную государственную должность корпуса "Б", данное условие указывается в объявлении о проведении внутреннего конкурса.
45. Допускается включение в объявлении дополнительной информации, не противоречащей законодательству Республики Казахстан.
Параграф 2. Прием документов лиц, участвующих во внутреннем
конкурсе
46. Лица, изъявившие желание участвовать во внутреннем конкурсе представляют документы в государственный орган, объявивший конкурс, в нарочном порядке, по почте или в электронном виде на адрес электронной почты, указанный в объявлении либо посредством портала электронного Правительства "Е-gov" или интегрированной информационной системы "е-қызмет" в сроки приема документов.
47. При предоставлении документов в электронном виде на адрес электронной почты государственного органа либо посредством портала электронного Правительства "Е-gov", их оригиналы представляются не позднее чем за один рабочий день до начала собеседования.
При их непредставлении, лицо не допускается конкурсной комиссией к прохождению собеседования.

40. "Б" корпусының бос немесе уақытша бос болып табылатын төменгі мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасу үшін ішкі конкурс өткізілмейді.
1-параграф. Ішкі конкурс туралы хабарландыру
41. Ішкі конкурс өткізу кезінде хабарландыру конкурс жариялаған мемлекеттік органның және уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
Персоналды басқарудың бірыңғай қызметі (кадр қызметі) құрылған жағдайда хабарландыру құрылымында тұратын мемлекеттік органның интернет-ресурсында жарияланады.
42. Конкурс өткізу туралы хабарландырулар жариялағаннан кейін Заңның 15-бабы 3-тармағы, 29-бабының 4-тармағында көзделген тәртіппен конкурстық рәсімдер аяқталғанша, азаматтарды жарияланған лауазымға тағайындауға жол берілмейді.
43. Конкурс өткiзу туралы хабарландыру мынадай мәлiметтерді қамтиды:
1) мекенжайы көрсетілген конкурс өткізетін мемлекеттiк органның атауы, почталық мекенжайлары, телефон және факс нөмiрлерi, электрондық почта мекенжайлары;
2) негiзгi функционалдық мiндеттерi, еңбек ақысының көлемi мен шарттары көрсетiлген бос лауазымдар;
3) мемлекеттiк органмен айқындалған бiлiктiлiк талаптарына сәйкес конкурсқа қатысушыға қойылатын негiзгi талаптар;
4) құжаттарды қабылдау мерзімі (ішкі конкурс өткізу туралы хабарландыру соңғы жарияланған күнінен бастап 3 жұмыс күні);
5) осы Қағидалардың 48-тармағында көрсетілген қажетті құжаттар тізбесі;
6) әңгiмелесу өткiзудiң мерзiмi мен орны;
7) конкурс комиссиясының отырысына байқаушылардың қатысуына қатысты ақпарат.
Ескерту. 43-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері министрінің 19.05.2016 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Егер конкурс "Б" корпусының уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымына өткізілсе, бұл шарт конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетіледі.
45. Хабарландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін қосымша ақпаратты қосуға рұқсат етіледі.
2-параграф. Ішкі конкурсқа қатысатын тұлғалардың
құжаттарын қабылдау
46. Ішкі конкурсқа қатысуға ниет білдірген азаматтар конкурс өткiзетiн мемлекеттiк органға құжаттарын қолма-қол тәртіпте, почта арқылы не хабарландыруда көрсетілген электрондық почта мекенжайына электронды түрде не "Е-gov" электронды Үкімет порталы арқылы құжаттарды қабылдау мерзімінде тапсырады тапсырады.
47. Құжаттар электронды түрде электрондық почта не "Е-gov" электронды Үкімет порталы арқылы берілген жағдайда олардың түпнұсқасы әңгімелесу басталғанға дейін бір жұмыс күнінен кешіктірілмей беріледі.
Оларды бермеген жағдайда тұлға конкурс комиссиясымен әңгімелесуден өтуге жіберілмейді.

Сноска. Пункт 47 в редакции приказа Министра по делам государственной службы РК от 19.05.2016 № 104 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
48. Для участия во внутреннем конкурсе представляются следующие документы:
1) заявление по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) послужной список, заверенный соответствующей службой управления персоналом.
Представление неполного пакета документов является основанием для отказа в их рассмотрении конкурсной комиссией.
49. Граждане могут предоставлять дополнительную информацию, касающуюся их образования, опыта работы, профессионального уровня и репутации (копии документов о повышении квалификации, присвоении ученых степеней и званий, характеристики, рекомендации, научные публикации, иные сведения, характеризующие их профессиональную деятельность, квалификацию).
Параграф 3. Рассмотрение документов участников
внутреннего конкурса
50. Рассмотрение документов участников внутреннего конкурса осуществляет конкурсная комиссия после окончания приема документов.
51. Конкурсная комиссия рассматривает представленные документы на соответствие квалификационным требованиям.
52. По итогам рассмотрения представленных документов конкурсная комиссия в течение двух рабочих дней после окончания срока приема документов принимает решение об их соответствии установленным квалификационным требованиям к соответствующей административной государственной должности корпуса "Б" и допуске участников конкурса к собеседованию.
53. Решение оформляется в виде протокола и подписывается председателем, членами и секретарем комиссии.
54. Список кандидатов, допущенных к собеседованию, размещается на интернет-ресурсе и в здании государственного органа, объявившего конкурс, в местах, доступных для всеобщего обозрения.
55. Кандидаты, допущенные к собеседованию, уведомляются секретарем конкурсной комиссии о дате проведения собеседования в течение одного рабочего дня со дня принятия решения конкурсной комиссией. Уведомление осуществляется по телефону, посредством направления информации на электронные адреса и мобильные телефоны участников.
56. Участники конкурса, не получившие допуска, уведомляются об этом секретарем конкурсной комиссии в течение одного рабочего дня после принятия решения конкурсной комиссией.
Параграф 4. Собеседование с кандидатами, участвующими во
внутреннем конкурсе
57. Целью собеседования является оценка профессиональных и личностных качеств кандидатов.
58. Кандидаты, участвующие во внутреннем конкурсе и допущенные к собеседованию, проходят его в государственных органах, объявивших конкурс, в течение трех рабочих дней со дня уведомления кандидатов о допуске их к собеседованию.

Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері министрінің 19.05.2016 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Ішкі конкурсқа қатысу үшін мынадай құжаттар тапсырылады:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысандағы өтініш;
2) тиісті персоналды басқару қызметімен расталған қызметтік тізім.
Құжаттардың толық емес пакетін ұсыну конкурс комиссиясының оларды қараудан бас тартуы үшін негіз болып табылады.
49. Азаматтар бiлiмiне, жұмыс тәжiрибесiне, кәсiби деңгейіне және беделіне қатысты (бiлiктiлiгiн арттыру, ғылыми дәрежелер мен атақтар берiлуi туралы құжаттардың көшiрмелерi, мiнездемелер, ұсынымдар, ғылыми жарияланымдар және өзге де олардың кәсіби қызметін, біліктілігін сипаттайтын мәліметтер) қосымша ақпараттарды бере алады.
3-параграф. Ішкі конкурсқа қатысушылардың құжаттарын қарастыру
50. Құжаттарды қабылдау аяқталғаннан кейiн конкурс комиссиясы ішкі конкурсқа қатысушылардың құжаттарын қарауды жүзеге асырады.
51. Конкурс комиссиясы ұсынылған құжаттардың бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн қарайды.
52. Конкурс комиссиясы ұсынылған құжаттарды қарау қорытындысы бойынша құжаттарды қабылдау мерзімі аяқталғаннан кейін екі жұмыс күн ішінде олардың тиiстi "Б" корпусы мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымдарға қойылған бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгi мен конкурсқа қатысушыларды әңгімелесуге жiберу туралы шешiм қабылдайды..
53. Шешім хаттама түрiнде ресiмделеді және комиссияның төрағасы, мүшелерi мен хатшысы қол қояды.
54. Әңгімелесуге жіберілген кандидаттардың тізімі конкурс жариялаған мемлекеттік органның интернет-ресурсында және ғимаратында көпшілікке көрінетін жерлерде орналастырылады.
55. Әңгімелесуге жіберілген кандидаттар конкурс комиссия шешім қабылдаған күннен бастап бір жұмыс күн ішінде әңгімелесу өткізу күні туралы конкурс комиссиясының хатшысымен хабарландырылады. Хабарландыру қатысушылардың электрондық мекенжайларына және ұялы телефондарына ақпарат жіберу жолымен жүзеге асырылады.
56. Рұқсат алмаған конкурс қатысушылары конкурс комиссиясы шешім қабылдағаннан кейін бір жұмыс күн ішінде бұл туралы конкурс комиссиясының хатшысымен хабарландырылады.
4-параграф. Ішкі конкурсқа қатысатын кандидаттармен әңгімелесу
57. Әңгiмелесудің мақсаты кандидаттардың кәсiби және жеке қасиеттерiн бағалау болып табылады.
58. Ішкі конкурсқа қатысатын және әңгімелесуге жіберілген кандидаттар оны әңгімелесуге кандидаттарды жіберу туралы оларды хабардар еткен күннен бастап үш жұмыс күн ішінде конкурс жариялаған мемлекеттік органдарда өтеді.

Сноска. Пункт 58 в редакции приказа Министра по делам государственной службы РК от 19.05.2016 № 104 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
59. При оценке профессиональных и личностных качеств кандидатов конкурсная комиссия исходит из квалификационных требований и должностной инструкции соответствующей вакантной должности.
Ход собеседования с каждым кандидатом оформляется в виде отдельного протокола либо фиксируется с помощью технических средств записи.
Протокол собеседования с кандидатом подписывается председателем, членами конкурсной комиссии, кандидатом, а также секретарем, осуществляющим протоколирование.
О применении конкурсной комиссией технических средств записи производится отметка в протоколе заключительного заседания конкурсной комиссии.
Во время собеседования кандидатом допускается использование технических средства записи, если это не мешает ходу заседания конкурсной комиссии.
Материалы, зафиксированные в ходе собеседования с помощью технических средств записи, хранятся в службе управления персоналом (кадровой службе) не менее трех месяцев с момента завершения конкурса.
60. При проведении собеседования допускается написание кандидатами эссе на тему, определенную конкурсной комиссией.
Параграф 5. Заключительное заседание конкурсной комиссии
61. На заключительном заседании, которое проводится не позднее двух рабочих дней после проведения собеседования, конкурсная комиссия оценивает кандидатов на основании представленных документов, результатов проведенного собеседования и осуществляет отбор из их числа для занятия вакантной должности.
62. Результаты оценки кандидатов заносятся в оценочный лист по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
63. Решение конкурсной комиссии принимается в отсутствие кандидата путем открытого голосования.
64. Решение конкурсной комиссии считается правомочным, если на заседании присутствует не менее 2/3 от ее состава.
65. Кандидат получает положительное заключение в случае, если за него проголосовало большинство присутствующих из состава комиссии. При равенстве голосов при голосовании решающим является голос председателя конкурсной комиссии.
66. Ход обсуждения и принятое конкурсной комиссией решение оформляются в виде протокола, который подписывается председателем и членами конкурсной комиссии, а также секретарем, осуществляющим протоколирование.
67. Конкурсная комиссия извещает кандидатов, прошедших собеседование, о результатах конкурса в течение пяти рабочих дней со дня его завершения.
68. Решение конкурсной комиссии и списки кандидатов, получивших положительное заключение конкурсной комиссии, размещаются на информационных стендах государственного органа в местах, доступных для всеобщего обозрения, а также на его интернет-ресурсе в течение одного рабочего дня после проведения конкурса.

Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері министрінің 19.05.2016 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59. Кандидаттардың кәсiби және жеке қасиеттерiн бағалау кезiнде конкурс комиссиясы бiлiктiлiк талаптарына және тиiстi бос лауазымның лауазымдық нұсқаулығына сүйенедi.
Әрбiр кандидатпен әңгімелесу барысы жеке түрдегі хаттамамен ресiмделедi не техникалық жазба құралдары көмегімен белгіленеді.
Кандидатпен әңгімелесу хаттамасына конкурс комиссиясының төрағасы, мүшелері, кандидат, сондай-ақ хаттамалауды жүзеге асырушы хатшы қолдарын қояды.
Конкурс комиссиясының техникалық жазба құралдарын қолданылғаны туралы конкурс комиссиясының қорытынды отырыс хаттамасында белгі жасалады.
Әңгімелесу кезінде егер конкурс комиссиясы отырысының өтуіне кедергі келтірмеген жағдайда техникалық жазба құралдарын қолдануға рұқсат беріледі.
Әңгімелесу барысында техникалық жазба құралдарының көмегімен белгіленген материалдар конкурс аяқталған сәттен үш айдан кем емес мерзім бойы персоналды басқару қызметінде (кадр қызметінде) сақталады.
60. Әңгімелесу өткізу кезінде кандидаттардың конкурс комиссиясымен айқындалған тақырыпқа эссе жазуларына жол беріледі.
5-параграф. Конкурс комиссиясының қорытынды отырысы
61. Әңгімелесу өткiзілгеннен кейiн екі жұмыс күнінен кешіктірілмей өткізілетін қорытынды отырыста конкурс комиссиясы кандидаттарды берген құжаттары, өткiзiлген әңгiмелесудiң нәтижелерi негiзiнде бағалайды және олардың қатарынан бос лауазымға орналастыру үшiн iрiктеудi жүзеге асырады.
62. Кандидаттарды бағалау нәтижелері осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысандағы бағалау парағына енгізіледі.
63. Конкурс комиссиясының шешiмi кандидат қатыстырылмай, ашық дауыс беру жолымен қабылданады.
64. Конкурс комиссиясының шешiмi егер отырысқа оның құрамының 2/3 кем емес бөлiгi қатысса, заңды деп есептеледi.
65. Комиссия құрамынан қатысушылардың көпшiлiгi дауыс берген жағдайда кандидат оң баға алады. Дауыстар тең болған жағдайда конкурс комиссиясы төрағасының дауысы шешушi болып табылады.
66. Талқылау барысы мен конкурс комиссиясының шешiмi конкурс комиссиясының төрағасы мен мүшелерi, сондай-ақ хаттама жасауды iске асыратын хатшының қолдары қойылған хаттама түрiнде ресiмделедi.
67. Конкурс комиссиясы әңгiмелесуден өткен кандидаттарға конкурс нәтижесi туралы, оның аяқталғанынан кейiн бес жұмыс күн iшiнде хабарлайды.
68. Конкурс комиссиясының шешімі мен конкурс комиссиясының оң қорытындысын алған кандидаттардың тізімі конкурс өткізілгеннен кейін бір жұмыс күн ішінде мемлекеттік органның ақпараттық қабырғаларында, баршаға көрінетін жерлерге, сондай-ақ оның интернет-ресурсына орналастырылады.

5. Внутренний конкурс среди государственных служащих всех
государственных органов
69. При отсутствии участников внутреннего конкурса, получивших положительное заключение конкурсной комиссии или единой конкурсной комиссии, проводится внутренний конкурс среди государственных служащих всех государственных органов.
70. Порядок и сроки проведения внутреннего конкурса среди государственных служащих всех государственных органов аналогичны порядку и срокам внутреннего конкурса, указанного в главе 4 настоящих Правил.
6. Общий конкурс
71. В соответствии со статьей 28 Закона общий конкурс проводится для занятия административной государственной низовой должности корпуса "Б", являющейся вакантной или временно вакантной, а также иной вакантной или временно вакантной административной государственной должности, не являющейся низовой должностью, в случаях, предусмотренных пунктом 3 статьи 29 Закона.
72. При отсутствии кандидатов, получивших положительное заключение конкурсной комиссии или единой конкурсной комиссии, среди государственных служащих государственных органов проводится общий конкурс.
73. Общий конкурс для занятия иной вакантной и (или) временно вакантной административной государственной должности корпуса "Б", не являющейся низовой, в центральном государственном органе либо его ведомстве проводится по согласованию с уполномоченным органом, а в территориальном подразделении центрального государственного органа или его ведомства либо в исполнительном органе, финансируемом из местного бюджета, по согласованию с территориальным подразделением уполномоченного органа.
74. Согласованию с уполномоченным органом или его территориальным подразделением не подлежит проведение общего конкурса для занятия низовой вакантной или временно вакантной должности корпуса "Б".
75. Для согласования проведения общего конкурса для занятия должностей, не являющихся низовыми, государственный орган, имеющий вакансию, направляет запрос в уполномоченный орган или его территориальное подразделение с приложением следующих документов:
1) содержащих сведения, подтверждающие опубликование объявлений о проведении внутреннего конкурса среди государственных служащих данного государственного органа, а также среди государственных служащих всех государственных органов;
2) протоколы заключительных заседаний конкурсных комиссий внутренних конкурсов.
При непредставлении или представления государственным органом неполного пакета документов, указанных в настоящем пункте, они возвращаются уполномоченным органом или его территориальным подразделением без рассмотрения.

5. Барлық мемлекеттік органдардың мемлекеттік
қызметшілері арасындағы ішкі конкурс
69. Конкурстық комиссияның немесе бірыңғай конкурстық комиссияның оң қорытындысын алған ішкі конкурсқа қатысушылар болмаған кезде барлық мемлекеттік органдардың мемлекеттік қызметшілері арасында ішкі конкурс өткізіледі.
70. Барлық мемлекеттік органдардың мемлекеттік қызметшілері арасында ішкі конкурсті өткізу тәртібі мен мерзімдері осы Қағидалардың 4-тарауында көрсетілген ішкі конкурстың тәртібі мен мерзімдеріне ұқсас.
6. Жалпы конкурс
71. Заңның 28-бабына сәйкес жалпы конкурс "Б" корпусының бос немесе уақытша бос төменгі мемлекеттік әкімшілік лауазымына, сондай-ақ осы Заңның 29-бабының 3-тармағында көзделген жағдайларда төменгі лауазым болып табылмайтын өзге де бос немесе уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымға орналасу үшін өткізіледі.
72. Конкурстық комиссияның немесе бірыңғай конкурстық комиссияның оң қорытындысын алған конкурсқа қатысушылар болмаған кезде барлық мемлекеттік органдардың мемлекеттік қызметшілері арасында жалпы конкурс өткізіледі.
73. "Б" корпусының төменгі болып табылмайтын өзге де бос және (немесе) уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасу үшін жалпы конкурс орталық атқарушы органда не оның ведомствосында уәкілетті органмен келісу бойынша, ал орталық мемлекеттік органның немесе оның ведомствосының аумақтық бөлімшесінде не жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органда уәкілетті органның аумақтық бөлімшесімен келісу бойынша өткізіледі.
74. "Б" корпусының бос және (немесе) уақытша бос болып табылатын төменгі лауазымға орналасу үшін өткізілетін жалпы конкурс уәкілетті органмен не оның аумақтық бөлімшесімен келісуге жатпайды.
75. Төменгі болып табылмайтын лауазымға орналасуға арналған жалпы конкурс өткізуді келісу үшін, бос орын бар мемлекеттік орган уәкілетті органға не оның аумақтық бөлімшесіне сұрау жіберіп, оған мынадай құжаттарды қоса береді:
1) осы мемлекеттік органның мемлекеттік қызметшілерінің арасында ішкі конкурс, сондай-ақ барлық мемлекеттік органдардың мемлекеттік қызметшілерінің арасында конкурс өткізу туралы хабарландыру жариялауды растайтын мәліметті қамтитын;
2) ішкі конкурстардың конкурс комиссияларының қорытынды отырыстарының хаттамалары.
Мемлекеттік органдар осы тармақта көрсетілген құжаттарды табыс етпеген немесе толық табыс етпеген жағдайда, олар уәкілетті органмен не оның аумақтық бөлімшесімен қарастырусыз қайтарылады.

76. Уполномоченный орган или его территориальное подразделение изучает представленные материалы в течение пяти рабочих дней с момента их поступления и принимает одно из следующих решений:
1) согласовывает проведение общего конкурса;
2) отказывает в согласовании.
77. Основанием для отказа в согласовании проведения общего конкурса является несоблюдение требований настоящих Правил.
Параграф 1. Объявление об общем конкурсе
78. При проведении общего конкурса объявление размещается на интернет-ресурсе государственного органа, объявившего конкурс, и уполномоченного органа.
При проведении конкурса в центральных государственных органах, ведомствах и их территориальных подразделениях опубликование объявлений допускается в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан.
При проведении конкурса в исполнительных органах, финансируемых из местного бюджета, опубликование объявлений допускается в периодических изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
79. После опубликования объявления о проведении конкурса, назначение граждан на объявленную должность в порядке, предусмотренном пунктом 3 статьи 15, пунктом 4 статьи 29 Закона, до окончания конкурсных процедур не допускается.
80. Объявление о проведении общего конкурса включает следующие сведения:
1) наименование государственного органа, проводящего конкурс, с указанием его местонахождения, почтового адреса, номеров телефонов и факса, адреса электронной почты;
2) наименование вакантных должностей с обозначением основных функциональных обязанностей, размера и условий оплаты труда;
3) основные требования к участнику конкурса, определяемые государственным органом в соответствии с квалификационными требованиями;
4) срок приема документов (для общего конкурса – 7 рабочих дней со дня последней публикации объявления о проведении общего конкурса);
8) перечень необходимых документов, указанных в пункте 85 настоящих Правил;
9) сроки и место проведения собеседования;
10) информацию касательно присутствия наблюдателей на заседании конкурсной комиссии.
Сноска. Пункт 80 с изменением, внесенным приказом Министра по делам государственной службы РК от 19.05.2016 № 104 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
81. Если конкурс проводится на временно вакантную административную государственную должность корпуса "Б", данное условие указывается в объявлении о проведении конкурса.
82. Допускается включение в объявлении дополнительной информации, не противоречащей законодательству Республики Казахстан.

76. Уәкілетті орган не оның аумақтық бөлімшесі табыс етiлген материалдарды олар келіп түскен сәттен бес жұмыс күнi iшiнде қарастырып, мынадай шешiмдердiң бiрiн қабылдайды:
1) жалпы конкурс өткізуге келіседі;
2) келiсуден бас тартады.
77. Осы Қағидалардың талаптарын сақтамау, жалпы конкурс өткізуге келiсiм беруден бас тарту үшін негiз болып табылады.
1-параграф. Жалпы конкурс туралы хабарландыру
78. Жалпы конкурс өткізу кезінде хабарландыру конкурс жариялаған мемлекеттік органның және уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
Орталық мемлекеттік органдарда, ведомстволарда және олардың аумақтық бөлімшелерінде конкурс өткізу кезінде хабарландырулар Қазақстан Республикасының барлық аумағында таралатын мерзімді баспасөз басылымдарында жарияланады
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдарда конкурс өткізу туралы хабарландырулар тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таралатын мерзімді баспасөз басылымдарында жарияланады.
79. Конкурс өткізу туралы хабарландырулар жариялағаннан кейін Заңның 15-бабы 3-тармағы, 29-бабының 4-тармағында көзделген тәртіппен конкурстық рәсімдер аяқталғанша, азаматтарды жарияланған лауазымға тағайындауға жол берілмейді.
80. Жалпы конкурсты өткiзу туралы хабарландыру мынадай мәлiметтерді қамтиды:
1) мекенжайы көрсетілген конкурс өткізетін мемлекеттiк органның атауы, почталық мекенжайлары, телефон және факс нөмiрлерi, электрондық почта мекенжайлары;
2) негiзгi функционалдық мiндеттерi, еңбек ақысының көлемi мен шарттары көрсетiлген бос лауазымдар;
3) мемлекеттiк органмен айқындалған бiлiктiлiк талаптарына сәйкес конкурсқа қатысушыға қойылатын негiзгi талаптар;
4) құжаттарды қабылдау мерзімі (жалпы конкурс үшін - жалпы конкурс туралы хабарландыру соңғы жарияланған күнінен бастап 7 жұмыс күні);
5) осы Қағидалардың 85-тармағында көрсетілген қажетті құжаттар тізбесі;
6) әңгiмелесу өткiзудiң мерзiмi мен орны;
7) конкурс комиссиясының отырысына байқаушылардың қатысуына қатысты ақпарат.
Ескерту. 80-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері министрінің 19.05.2016 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
81. Егер конкурс "Б" корпусының уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымына өткізілсе, бұл шарт конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетіледі.
82. Хабарландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін қосымша ақпаратты қосуға рұқсат етіледі.

Параграф 2. Прием документов лиц, участвующих в общем конкурсе
83. Лица, изъявившие желание участвовать в общем конкурсе представляют документы в государственный орган, объявивший конкурс, в нарочном порядке, по почте или в электронном виде на адрес электронной почты, указанный в объявлении либо посредством портала электронного Правительства "Е-gov" в сроки приема документов.
84. При предоставлении документов в электронном виде на адрес электронной почты государственного органа либо посредством портала электронного Правительства "Е-gov", их оригиналы представляются не позднее чем за один рабочий день до начала собеседования.
При их непредставлении, лицо не допускается конкурсной комиссией к прохождению собеседования.
Сноска. Пункт 84 в редакции приказа Министра по делам государственной службы РК от 19.05.2016 № 104 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
85. Для участия в общем конкурсе предоставляются следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) заполненная анкета с фотографией размером 3х4 по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
3) копии документов об образовании, засвидетельствованные нотариально;
4) копия документа, подтверждающего трудовую деятельность, засвидетельствованная нотариально;
5) справка о состоянии здоровья по форме, утвержденной приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 21 декабря 2010 года № 6697);
6) копия документа, удостоверяющего личность, гражданина Республики Казахстан;
7) сертификат о прохождении тестирования на знание законодательства с результатами не ниже пороговых значений, действительный на момент подачи документов (либо нотариально засвидетельствованная копия сертификата);
8) заключение о прохождении оценки личных качеств в уполномоченном органе, действительное на момент подачи документов для участия в конкурсе (либо нотариально засвидетельствованную копию заключения).
86. Допускается предоставление копии документов, указанных в подпунктах 3), 4), 7) и 8) пункта 85 настоящих Правил.
При этом служба управления персоналом (кадровая служба) сверяет копии документов с подлинниками.
87. Не требуется предоставление копии документа, подтверждающего трудовую деятельность в случае, если гражданин не осуществлял трудовую деятельность и если стаж работы не требуется по вакантной должности, на которую объявлен конкурс.
Представление неполного пакета документов является основанием для отказа в их рассмотрении конкурсной комиссией.

2-параграф. Жалпы конкурсқа қатысатын тұлғалардың
құжаттарын қабылдау
83. Жалпы конкурсқа қатысуға ниет білдірген азаматтар конкурс өткiзетiн мемлекеттiк органға құжаттарын қолма-қол тәртіпте, почта арқылы не хабарландыруда көрсетілген электрондық почта мекенжайына электронды түрде не "Е-gov" электронды Үкімет порталы арқылы құжаттарды қабылдау мерзімінде тапсырады тапсырады.
84. Құжаттар электронды түрде электрондық почта не "Е-gov" электронды Үкімет порталы арқылы берілген жағдайда құжаттардың түпнұсқасы әңгімелесу басталғанға дейін бір жұмыс күнінен кешіктірілмей беріледі.
Оларды бермеген жағдайда тұлға конкурс комиссиясымен әңгімелесуден өтуге жіберілмейді.
Ескерту. 84-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері министрінің 19.05.2016 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
85. Жалпы конкурсқа қатысу үшін мынадай құжаттар тапсырылады:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысандағы өтініш;
2) 3х4 үлгідегі суретпен осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысанда толтырылған сауалнама;
3) бiлiмi туралы құжаттардың нотариалдық куәландырылған көшiрмелерi;
4) еңбек қызметін растайтын құжаттың нотариалдық куәландырылған көшiрмесi;
5) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2010 жылы 21 желтоқсанда № 6697 болып тіркелген) нысандағы денсаулығы туралы анықтама;
6) Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
7) құжаттарды тапсыру сәтінде заңнаманы білуіне тестілеуден өткені туралы шекті мәннен төмен емес нәтижелері бар қолданыстағы сертификат (немесе нотариалдық куәландырылған көшірмесі);
8) конкурсқа қатысу үшін құжаттарды тапсыру сәтінде уәкілетті органда жеке қасиеттерін бағалауды өту туралы қолданыстағы қорытынды (немесе қорытындының нотариалдық куәландырылған көшірмесі).
86. Осы Қағидалардың 85-тармағының 3), 4), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың көшірмелерін ұсынуға рұқсат етіледі.
Бұл ретте, персоналды басқару қызмет (кадр қызметі) құжаттардың көшірмелерін түпнұсқалармен салыстырып тексереді.
87. Азаматтар бiлiмiне, жұмыс тәжiрибесiне, кәсiби деңгейіне және беделіне қатысты (бiлiктiлiгiн арттыру, ғылыми дәрежелер мен атақтар берiлуi туралы құжаттардың көшiрмелерi, мiнездемелер, ұсынымдар, ғылыми жарияланымдар және өзге де олардың кәсіби қызметін, біліктілігін сипаттайтын мәліметтер) қосымша ақпараттарды бере алады.

88. Граждане могут предоставлять дополнительную информацию, касающуюся их образования, опыта работы, профессионального уровня и репутации (копии документов о повышении квалификации, присвоении ученых степеней и званий, характеристики, рекомендации, научные публикации, иные сведения, характеризующие их профессиональную деятельность, квалификацию).
89. Материалы конкурсной комиссии, документы участников конкурса, получивших положительное заключение конкурсной комиссии, а также анкета, заявление и документы лиц, не прошедших конкурсный отбор, хранятся в службе управления персоналом (кадровой службе).
По заявлению лиц, не прошедших конкурсный отбор, им возвращаются документы, указанные в подпунктах 3), 4), 5), 7) и 8) пункта 85 настоящих Правил. С указанных документов снимаются копии, которые хранятся в службе управления персоналом (кадровой службе).
90. Сроки хранения документов, указанные в пункте 85 настоящих Правил определяются в соответствии с приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 22 "Об утверждении Перечня типовых документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием сроков хранения" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10345).
Параграф 3. Рассмотрение документов участников общего конкурса
91. Рассмотрение документов участников конкурса осуществляет конкурсная комиссия после окончания приема документов.
92. Конкурсная комиссия рассматривает представленные документы на соответствие квалификационным требованиям.
93. По итогам рассмотрения представленных документов конкурсная комиссия в течение двух рабочих дней после окончания срока приема документов принимает решение об их соответствии установленным квалификационным требованиям к соответствующей административной государственной должности корпуса "Б" и допуске участников конкурса к собеседованию.
94. Решение оформляется в виде протокола и подписывается председателем, членами и секретарем комиссии.
95. Список кандидатов, допущенных к собеседованию, размещается на интернет-ресурсе и в здании государственного органа, объявившего конкурс, в местах, доступных для всеобщего обозрения.
96. Кандидаты, допущенные к собеседованию, уведомляются секретарем конкурсной комиссии о дате проведения собеседования в течение одного рабочего дня со дня принятия решения конкурсной комиссией. Уведомление осуществляется по телефону, посредством направления информации на электронные адреса и мобильные телефоны участников.

88. Конкурс комиссиясының материалдары, конкурс комиссиясының оң қорытындысын алған конкурсқа қатысушылардың құжаттары, сондай-ақ конкурстық iрiктеуден өтпеген тұлғалардың сауалнама, өтініш және өзге де құжаттары персоналды басқару қызметінде (кадр қызметінде) сақталады.
89. Конкурстық іріктеуден өтпеген тұлғалардың өтініштері негізінде оларға осы Қағидалардың 85-тармағының 3), 4), 5), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген құжаттар қайтарылады. Көрсетілген құжаттардың көшірмелері алынады және олар персоналды басқару қызметінде (кадр қызметінде) сақталады.
90. Осы Қағидалардың 85-тармағында көрсетілген құжаттарды сақтау мерзімі Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 22 "Сақтау мерзімдерін көрсете отырып, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдар қызметінде жасалатын үлгілік құжаттар тізбесін бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10345 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес айқындалады.
3-параграф. Жалпы конкурсқа қатысушылардың құжаттарын қарастыру
91. Құжаттарды қабылдау аяқталғаннан кейiн конкурс комиссиясы конкурсқа қатысушылардың құжаттарын қарауды жүзеге асырады.
92. Конкурс комиссиясы ұсынылған құжаттардың бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн қарайды.
93. Конкурс комиссиясы ұсынылған құжаттарды қарау қорытындысы бойынша құжаттарды қабылдау мерзімі аяқталғаннан кейін екі жұмыс күн ішінде олардың тиiстi "Б" корпусы мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымдарға қойылған бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгi мен конкурсқа қатысушыларды әңгімелесуге жiберу туралы шешiм қабылдайды..
94. Шешім хаттама түрiнде ресiмделеді және комиссияның төрағасы, мүшелерi мен хатшысы қол қояды.
95. Әңгімелесуге жіберілген кандидаттардың тізімі конкурс жариялаған мемлекеттік органның интернет-ресурсында және ғимаратында көпшілікке көрінетін жерлерде орналастырылады.
96. Әңгімелесуге жіберілген кандидаттар конкурс комиссия шешім қабылдаған күннен бастап бір жұмыс күн ішінде әңгімелесу өткізу күні туралы конкурс комиссиясының хатшысымен хабарландырылады. Хабарландыру қатысушылардың электрондық мекенжайларына және ұялы телефондарына ақпарат жіберу жолымен жүзеге асырылады.

107. Ход обсуждения и принятое конкурсной комиссией решение оформляются в виде протокола, который подписывается председателем и членами конкурсной комиссии, а также секретарем, осуществляющим протоколирование.
108. Конкурсная комиссия извещает кандидатов, прошедших собеседование, о результатах конкурса в течение пяти рабочих дней со дня его завершения.
109. Решение конкурсной комиссии и списки кандидатов, получивших положительное заключение конкурсной комиссии, размещаются на информационных стендах государственного органа в местах, доступных для всеобщего обозрения, а также на его интернет-ресурсе в течение одного рабочего дня после проведения конкурса.
7. Занятие должности кандидатом
110. По истечении пяти рабочих дней со дня принятия решения конкурсной комиссией руководитель государственного органа, а в государственных органах, в которых введена должность ответственного секретаря (руководителя аппарата), ответственный секретарь (руководитель аппарата) принимает на объявленную должность кандидата, получившего положительное заключение конкурсной комиссии.
При этом в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан ответственный секретарь (руководитель аппарата) принимает на должность кандидата по согласованию с вышестоящим должностным лицом.
8. Порядок обжалования
111. Участники конкурса и кандидаты могут обжаловать решение конкурсной комиссии в уполномоченный орган или его территориальное подразделение, либо в судебном порядке в соответствии законодательством Республики Казахстан.
112. Подача жалобы на решение конкурсной комиссии в уполномоченный орган или его территориальное подразделение не позднее срока, предусмотренного пунктом 110 настоящих Правил, является основанием для приостановления действия решения конкурсной комиссии до принятия уполномоченным органом или его территориальным подразделением соответствующего решения по поступившей жалобе.
113. Уполномоченный орган или его территориальное подразделение рассматривает поступившую жалобу и на ее основе проводит проверку.
114. По итогам проведенной проверки, в случае обнаружения нарушений требований настоящих Правил, уполномоченный орган или его территориальное подразделение вносит в государственный орган, проводивший конкурс, представление об устранении нарушений в соответствии с подпунктом 17) пункта 2 статьи 5 Закона.
115. Представление уполномоченного органа или его территориального подразделения рассматривается конкурсной комиссией на ее заседании в прежнем составе.
Конкурсная комиссия извещает о принятом решении уполномоченный орган или его территориальное подразделение и участника конкурса или кандидата, подавшего жалобу, в течение десяти рабочих дней со дня его принятия.

107. Талқылау барысы мен конкурс комиссиясының шешiмi конкурс комиссиясының төрағасы мен мүшелерi, сондай-ақ хаттама жасауды iске асыратын хатшының қолдары қойылған хаттама түрiнде ресiмделедi.
108. Конкурс комиссиясы әңгiмелесуден өткен кандидаттарға конкурс нәтижесi туралы, ол аяқталғаннан кейiн бес жұмыс күн iшiнде хабарлайды.
109. Конкурс комиссиясының шешімі мен конкурс комиссиясының оң қорытындысын алған кандидаттардың тізімі конкурс өткізілгеннен кейін бір жұмыс күн ішінде мемлекеттік органның ақпараттық қабырғаларында, баршаға көрінетін жерлерге, сондай-ақ оның интернет-ресурсына орналастырылады.
7. Кандидаттың лауазымға орналасуы
110. Конкурс комиссиясының шешімі қабылданған күннен бастап бес жұмыс күн өткеннен кейін, мемлекеттiк органның басшысы, ал жауапты хатшы (аппарат басшысы) лауазымы енгізілген мемлекеттік органдарда, жауапты хатшы (аппарат басшысы) конкурс комиссиясының оң қорытындысын алған кандидатты жарияланған лауазымға қабылдайды.
Бұл ретте, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жауапты хатшы (аппарат басшысы) кандидатты жоғары тұрған лауазымды тұлғаның келісімі бойынша лауазымға қабылдайды.
8. Шағым жасау тәртiбi
111. Конкурсқа қатысушылар мен кандидаттар уәкiлеттi органға немесе оның аумақтық бөлiмшесiне, не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сот тәртiбiнде конкурс комиссиясының шешiмiне шағымдана алады.
112. Осы Қағидалардың 110-тармағында көзделген мерзімнен кешіктірмей уәкiлеттi органға немесе оның аумақтық бөлiмшесiне конкурс комиссиясының шешіміне шағым беру, уәкiлеттi органның немесе оның аумақтық бөлiмшесiнiң келіп түскен шағым бойынша тиісті шешім қабылдауына дейін конкурс комиссиясының шешімінің қолданылуын тоқтата тұруға негіз болып табылады.
113. Уәкiлеттi орган немесе оның аумақтық бөлiмшесi келіп түскен шағымды қарайды және оның негізінде тексеру жүргізеді.
114. Жүргізілген тексеру қорытындысы бойынша осы Қағидалардың бұзылуы анықталған жағдайда, уәкiлеттi орган немесе оның аумақтық бөлiмшесi Заңның 5-бабы 2-тармағының 17) тармақшасына сәйкес бұзушылықты жою туралы ұсыныс енгізеді.
115. Уәкiлеттi органның немесе оның аумақтық бөлiмшесiнiң ұсынысы конкурс комиссиясының бұрынғы құрамымен оның отырысында қаралады.
Конкурс комиссиясы қабылданған шешiм туралы, ол қабылданған күннен бастап он жұмыс күн ішiнде, уәкiлеттi органға немесе оның аумақтық бөлiмшесiне және шағым берген конкурс қатысушысына немесе кандидатқа хабарлайды.

116. Участники конкурса и кандидаты в части их касающейся, а также уполномоченный орган и его территориальные подразделения могут знакомиться с конкурсными документами, результатами тестирования и собеседования.
Приложение 1
к Правилам проведения конкурса
на занятие административной
государственной должности корпуса "Б"
Памятка для наблюдателя
Наблюдатель имеет возможность:
знакомиться с информацией об участниках конкурса;
присутствовать при собеседовании с ними;
высказывать свое мнение о процедуре проведения собеседования после его завершения;
давать оценку в целом о ходе проведения собеседования;
знакомиться c протоколами заседаний конкурсной комиссии;
представлять свое мнение о работе конкурсной комиссии в письменной форме руководству государственного органа и уполномоченному органу по делам государственной службы.
Наблюдатель не может:
разглашать персональные данные участников конкурса;
вмешиваться в процесс проведения собеседования, препятствовать ходу заседания конкурсной комиссии;
оказывать какое-либо содействие участникам конкурса;
воздействовать на членов конкурсной комиссии при принятии ими решений;
публично оценивать или выражать мнение о конкретных участниках конкурса, их личных качествах.
Приложение 2
к Правилам проведения конкурса
на занятие административной
государственной должности корпуса "Б"
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра по делам государственной службы РК от 19.05.2016 № 104 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
___________________________________
(государственный орган)
Заявление
Прошу допустить меня к участию в конкурсе на занятие вакантной
административной государственной должности __________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
С основными требованиями Правил проведения конкурса на занятие
административной государственной должности корпуса "Б" и формирования
конкурсной комиссии ознакомлен (ознакомлена), согласен (согласна) и
обязуюсь их выполнять.
Отвечаю за подлинность представленных документов.
Прилагаемые документы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Адрес и контактный телефон ___________________________________
____________________________________________________________________
__________ ____________________________________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии))
"____"_______________ 20__ г.
Приложение 3
к Правилам проведения конкурса
на занятие административной
государственной должности корпуса "Б"
Место для
фотокарточки (4х6)
Анкета
(заполняется собственноручно)
1. Фамилия_____________________________________________________
Имя ___________________________________________________________
Отчество (при его наличии)_____________________________________
2. Гражданство_________________________________________________
Если изменяли, то укажите, когда_______________________________
3. Были ли Вы судимы, когда и за что? _________________________

116. Конкурс қатысушылары мен кандидаттар өздерiне қатысты бөлiгiнде, сондай-ақ уәкiлеттi орган мен оның аумақтық бөлiмшелерi конкурс құжаттарымен, тестiлеу және әңгiмелесу нәтижелерiмен таныса алады.
"Б" корпусының мемлекеттік
әкімшілік лауазымына
орналасуға конкурс өткізу
қағидаларына 1-қосымша
Байқаушыға жадынама
Байқаушының:
конкурс қатысушысы туралы ақпаратпен танысуға;
олармен әңгімелесуге қатысуға;
әңгімелесу өткізу рәсімі туралы ол аяқталғаннан кейін өз пікірін білдіруге;
әңгімелесу өткізу барысы туралы жалпы баға беруге;
конкурс комиссиясы отырысының хаттамаларымен танысуға;
конкурс комиссиясының жұмысы туралы мемлекеттік органның басшылығына және мемлекеттік қызметтік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға өздерінің пікірлерін жазбаша түрде беруге мүмкіндігі бар.
Байқаушы:
конкурс қатысушыларының жеке басы деректерін жариялай алмайды;
әңгімелесу өткізу процесіне араласуға, конкурс комиссиясы отырысының барысына кедергі жасай алмайды;
конкурс қатысушыларына қандай да бір жәрдемдесе алмайды;
конкурс комиссиясының мүшелеріне олардың шешім қабылдауында әсер ете алмайды;
нақты конкурс қатысушысы туралы, оның жеке қасиеттері туралы жария бағалай алмайды немесе пікірін білдіре алмайды.
"Б" корпусының мемлекеттік
әкімшілік лауазымына
орналасуға конкурс өткізу
қағидаларына 2-қосымша
__________________________
(мемлекеттік орган)
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері министрінің 19.05.2016 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өтініш
Мені___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_______________________ бос мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасу
конкурсына қатысуға жіберуіңізді сұраймын. Мемлекеттік әкімшілік
лауазымдарға орналасуға конкурс өткізу және конкурс комиссиясын
қалыптастыру қағидаларының негізгі талаптарымен таныстым, олармен
келісемін және орындауға міндеттеме аламын.
Ұсынылып отырған құжаттарымның дәйектілігіне жауап беремін.
Қоса берілген құжаттар:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мекен жайы және байланыс телефоны______________________________
_____________________________________________________________________
________ ______________________________
қолы (Т.А.Ә. (болған жағдайда)
"___"_______________ 20 __ ж.
________________________
(мемлекеттік орган)
Өтініш
Мені______________________
_______________________________
_______________________________ бос мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасу конкурсына қатысуға жіберуіңізді сұраймын. Мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға орналасуға конкурс өткізу және конкурс комиссиясын қалыптастыру қағидаларының негізгі талаптарымен таныстым, олармен келісемін және орындауға міндеттеме аламын.
Ұсынылып отырған құжаттарымның дәйектілігіне жауап беремін.
Қоса берілген құжаттар:
_______________________________
_______________________________
_______ __________________
(қолы) (Т.А.Ә. (болған
жағдайда)
"___"_____________ 20 _ ж.
_______________________
(мемлекеттік орган)
Өтініш
Мені_____________________
______________________________
______________________________
бос мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасу конкурсына қатысуға жіберуіңізді сұраймын. Мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға орналасуға конкурс өткізу және конкурс комиссиясын қалыптастыру қағидаларының негізгі талаптарымен таныстым, олармен келісемін және орындауға міндеттеме аламын.
Ұсынылып отырған құжаттарымның дәйектілігіне жауап беремін.
Қоса берілген құжаттар:
______________________________
Мекен жайы және байланыс телефоны______________________
_______ _________________
(қолы) (Т.А.Ә. (болған
жағдайда)
"___"_____________ 20 _ ж.
"Б" корпусының мемлекеттік
әкімшілік лауазымына
орналасуға конкурс өткізу
қағидаларына 3-қосымша
Фотосурет орны
(4х6)
САУАЛНАМА
(Өз қолымен толтырылады)
1. Тегі________________________________________________________
Аты ___________________________________________________________
Әкесінің аты (болған жағдайда) ________________________________
2. Азаматтығы__________________________________________________
Егер өзгертiлсе, уақытын көрсетiңiз____________________________
3. Бұрын сотталған ба едiңiз, қашан және не үшiн ______________

4. Учеба или работа за границей________________________________
Страна пребывания _____________________________________________
Время пребывания ______________________________________________
Место работы или учебы ________________________________________
5. Признавались ли Вы недееспособным или ограниченно
дееспособным решением суда, когда и за что?__________________________
6. Лишались ли Вы права занимать государственные должности в
течение определенного срока, когда и за что?_________________________
7. Являетесь ли Вы близким родственником (родителем, сыном,
дочерью, усыновителем, усыновленным, полнородным и неполнородным
братом или сестрой, дедушкой, бабушкой, внуком, супругом или
супругой) государственного служащего, занимающего должность:
1) находящуюся в непосредственной подчиненности должности, на
которую Вы претендуете;
2) в непосредственной подчиненности к которой находится
должность, на которую Вы претендуете_________________________________
8. Знание языков ______________________________________________
9. Адрес и контактный телефон__________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
______________________
(личная подпись) "___"_________________ 20 г.
(дата заполнения)
Приложение 4
к Правилам проведения конкурса
на занятие административной
государственной должности корпуса "Б"
Лист оценки кандидата
(для руководящих должностей)
Ф.И.О. (при его наличии) кандидата __________________________________
Должность ___________________________________________________________
Вопрос 1 (номер в общем списке вопросов) ____________________________
Вопрос 2 (номер в общем списке вопросов) ____________________________
Вопрос 3 (номер в общем списке вопросов) ____________________________
Критерий
Вес
Балл *
Ответ на вопрос 1 (профильный)
Ответ на вопрос 2 (ситуационный)
Ответ на вопрос 3 (мотивационный)
Профессиональный опыт
Уровень образования
Управленческие навыки
Коммуникативные навыки
**
**
Итого
Примечание:
* выставляется от 0 до 5 баллов
** критерий определяется государственным органом самостоятельно
Ответ на вопрос 1 (профильный):
0 баллов – кандидат не ответил на вопрос
1 – 2 балла – кандидат имеет общее представление о теме заданного вопроса
3 – 4 балла – кандидат хорошо владеет темой заданного вопроса
5 баллов – кандидат полностью владеет темой заданного вопроса
Ответ на вопрос 2 (ситуационный):
0 баллов – кандидат не представил ответ
1 – 2 балла – кандидат описал неприемлемый подход к ситуации
3 – 4 балла – кандидат в общем описал правильный подход, но не представил полный алгоритм действий
5 баллов – кандидат описал правильный подход, представил обоснованный алгоритм действий
Ответ на вопрос 3 (мотивационный):
0 баллов – кандидат не представил ответ
1 – 2 балла – обоснование кандидата о выборе должности слабо аргументировано, непоследовательно, кандидат не имеет ясного представления о дальнейших планах
3 – 4 балла – обоснование кандидата о выборе должности и дальнейшие планы в целом аргументированы, но не обозначены четкие цели
5 баллов – обоснование кандидата о выборе должности и дальнейшие планы последовательны, аргументированы, направлены на успешное достижение поставленных целей
Профессиональный опыт:
0 баллов – профессиональный опыт в областях, соответствующих функциональным направлениям должности, отсутствует
1 балл – соответствующий профессиональный опыт до года
2 балла – соответствующий профессиональный опыт от года до двух лет
3 балла – соответствующий профессиональный опыт от двух до трех лет
4 балла – соответствующий профессиональный опыт от трех до четырех лет

4. Шет елде оқыған немесе жұмыс iстеген кезiңiз _______________
Болған елiңiз _________________________________________________
Болған уақытыңыз ______________________________________________
Жұмыс iстеген немесе оқыған жерiңiз ___________________________
5. Соттың шешiмiмен жұмыс iстеу қабiлетiңiз төмен немесе
шектелген деп танылдыңыз ба, қашан және не үшін _____________________
6. Белгiлi бiр мерзiмге мемлекеттiк қызметті атқару құқынан
айырылдыңыз ба, қашан және не үшiн __________________________________
7. Сіз мынадай:
1) Сіз үміттенген лауазымға тікелей бағынысты;
2) Сіз үміттенген лауазым тікелей бағынысындағы лауазымдарды
атқаратын мемлекеттік қызметшінің жақын туысы (ата-анасы, ұлы, қызы,
бала асырап алушылар, асырап алынған балалар, ата-анасы бір және
ата-анасы бөлек аға-інілері мен апа-сіңлілері, атасы, әжесі,
немересі, жұбайы немесе зайыбы) болып табыласыз ба _________________.
8. Тілдерді білуі: ____________________________________________
9. Мекенжайы және байланыс телефоны ___________________________
_______________________________________________________________
_____________(жеке қолы)
"___"_____________ 20 ж.
(толтыру күні)
"Б" корпусының мемлекеттік
әкімшілік лауазымына
орналасуға конкурс өткізу
қағидаларына 4-қосымша
Кандидатты бағалау парағы
(басқарушы лауазымдар үшін)
Кандидаттың Т.А.Ә (болған жағдайда) _________________________________
Лауазымы ____________________________________________________________
1-сұрақ (сұрақтардың жалпы тізіміндегі нөмірі)_______________________
2-сұрақ (сұрақтардың жалпы тізіміндегі нөмірі) ______________________
3-сұрақ (сұрақтардың жалпы тізіміндегі нөмірі) ______________________
Өлшем
Үлес салмағы
Балл *
1-сұраққа жауап (бейінді)
2-сұраққа жауап (ситуациялық)
3-сұраққа жауап (уәждемелік)
Кәсіби тәжірибе
Білім деңгейі
Басқару дағдылары
Коммуникативтік дағдылар
**
**
Барлығы
Ескертпе:
* 0-ден 5 баллға дейін қойылады
** критерий мемлекеттік органмен дербес айқындалады
1-сұраққа жауап (бейінді):
0 балл – кандидат сұраққа жауап бермеді
1 – 2 балл – кандидаттың қойылған сұрақ тақырыбы бойынша жалпы түсінігі бар
3 – 4 балл – кандидат қойылған сұрақтың тақырыбын жақсы біледі
5 баллов – кандидат қойылған сұрақтың тақырыбын толығымен меңгерген
2-сұраққа жауап (ситуациялық):
0 балл – кандидат жауап бермеді
1 – 2 балл – кандидат жағдайға тиімсіз тәсілді сипаттады
3 – 4 балл – кандидат жалпы дұрыс тәсілді сипаттады, бірақ әрекет етудің толық алгоритмін ұсына алмады
5 балл – кандидат дұрыс тәсілді сипаттап, әрекет етудің дәлелді алгоритмін ұсынды
3-сұраққа жауап (уәждемелік):
0 балл – кандидат жауап ұсынбады
1 – 2 балл – кандидаттың лауазым таңдау туралы негіздемесі әлсіз дәлелденген, үйлесімсіз, кандидаттың одан әрі жоспарлары туралы анық түсінігі жоқ
3 – 4 балл – кандидаттың лауазым таңдау туралы негіздемесі және кейінгі жоспарлары жалпы дәлелденген, бірақ анық мақсаттары көрсетілмеген
5 балл – кандидаттың лауазым таңдау туралы негіздемесі және кейінгі жоспарлары үйлесімді, дәлелденген, қойылған мақсаттарға табысты жетуге бағытталған
Кәсіби тәжірибе:
0 балл – лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кәсіби тәжірибесі жоқ
1 балл – бір жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе
2 балл – бір жылдан екі жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе
3 балл – екі жылдан үш жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе
4 балл – үш жылдан төрт жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе

5 баллов – соответствующий профессиональный опыт свыше 5 лет
Уровень образования:
1 балла – соответствует образованию
2 балла – магистра в соответствующей сфере
3 балла – доктора PhD в соответствующей сфере
4 балла – есть научная степень кандидата наук в соответствующей сфере
5 баллов – есть научная степень доктора наук в соответствующей сфере
Управленческие навыки:
1 балл – опыт работы на руководящих должностях равен требуемому
2 балла – опыт работы на руководящих должностях более 3 лет
3 балла – опыт работы на руководящих должностях более 4 лет
4 балла – опыт работы на руководящих должностях более 5 лет
5 баллов – опыт работы на руководящих должностях более 6 лет
Коммуникативные навыки:
0 баллов – кандидат не показал способности вести беседу
1 балл – кандидат ведет беседу скованно, не реагирует на наводящие вопросы
2 – 3 балла – кандидат ведет беседу скованно, но реагирует на наводящие вопросы
4 балла – кандидат достаточно легко ведет беседу по профессиональной тематике, но теряет логику рассуждений при ситуационных и мотивационных вопросах
5 баллов – кандидат свободно ведет беседу по профессиональной тематике, легко реагирует на вопросы на любую тему
Лист оценки кандидата
(для исполнительских должностей)
Ф.И.О. (при его наличии) кандидата __________________________________
Должность ___________________________________________________________
Вопрос 1 (номер в общем списке вопросов) ____________________________
Вопрос 2 (номер в общем списке вопросов) ____________________________
Вопрос 3 (номер в общем списке вопросов) ____________________________
Критерий
Вес
Балл *
Ответ на вопрос 1 (профильный)
Ответ на вопрос 2 (ситуационный)
Ответ на вопрос 3 (мотивационный)
Профессиональный опыт
Уровень образования
Коммуникативные навыки
**
**
Итого
Примечание:
* выставляется от 0 до 5 баллов
** критерий определяется государственным органом самостоятельно
Ответ на вопрос 1 (профильный):
0 баллов – кандидат не ответил на вопрос
1 – 2 балла – кандидат имеет общее представление о теме заданного вопроса
3 – 4 балла – кандидат хорошо владеет темой заданного вопроса
5 баллов – кандидат полностью владеет темой заданного вопроса
Ответ на вопрос 2 (ситуационный):
0 баллов – кандидат не представил ответ
1 – 2 балла – кандидат описал неприемлемый подход к ситуации
3 – 4 балла – кандидат в общем описал правильный подход, но не представил полный алгоритм действий
5 баллов – кандидат описал правильный подход, представил обоснованный алгоритм действий
Ответ на вопрос 3 (мотивационный):
0 баллов – кандидат не представил ответ
1 – 2 балла – обоснование кандидата о выборе должности слабо аргументировано, непоследовательно, кандидат не имеет ясного представления о дальнейших планах
3 – 4 балла – обоснование кандидата о выборе должности и дальнейшие планы в целом аргументированы, но не обозначены четкие цели
5 баллов – обоснование кандидата о выборе должности и дальнейшие планы последовательны, аргументированы, направлены на успешное достижение поставленных целей
Профессиональный опыт:
0 баллов – профессиональный опыт в областях, соответствующих функциональным направлениям должности, отсутствует
1 балл – соответствующий профессиональный опыт до года
балла – соответствующий профессиональный опыт от года до двух лет
3 балла – соответствующий профессиональный опыт от двух до трех лет
4 – соответствующий профессиональный опыт от трех до четырех лет

5 балл – тиісті кәсіби тәжірибесі 5 жылдан астам
Білім деңгейі:
1 балл – білімі сәйкес келеді
2 балл – тиісті саладағы магистр
3 балл – тиісті саладағы PhD доктор
4 балл – тиісті салада ғылым кандидаты ғылыми дәрежесі бар
5 балл – тиісті салада ғылым докторы ғылыми дәрежесі бар
Басқару дағдылары:
1 балл – басқарушы лауазымдағы жұмыс тәжірибесі талап етілетінге тең
2 балл – басқарушы лауазымдағы жұмыс тәжірибесі 3 жылдан астам
3 балл – басқарушы лауазымдағы жұмыс тәжірибесі 4 жылдан астам
4 балл – басқарушы лауазымдағы жұмыс тәжірибесі 5 жылдан астам
5 балл – басқарушы лауазымдағы жұмыс тәжірибесі 6 жылдан астам
Коммуникативтік дағдылар:
0 балл – кандидат әңгіме жүргізу қабілетін көрсетпеді
1 балл – кандидат әңгімені қысылып жүргізеді, жетекші сұрақтарға әрекет етпейді
2 – 3 балл – кандидат әңгімені қысылып жүргізеді, бірақ жетекші сұрақтарға әрекет етеді
4 балл – кандидат кәсіби тақырып бойынша әңгімені жеңіл жүргізеді, бірақ ситуациялық және уәждемелік сұрақтар кезінде ой қисынын жоғалтады
5 балл – кандидат кәсіби тақырып бойынша әңгімені еркін жүргізеді, кез келген тақырыптағы сұрақтарға оңай жауап береді.
Кандидатты бағалау парағы
(атқарушы лауазымдар үшін)
Кандидаттың Т.А.Ә (болған жағдайда) _________________________________
Лауазымы ____________________________________________________________
1-сұрақ (сұрақтардың жалпы тізіміндегі нөмірі)_______________________
2-сұрақ (сұрақтардың жалпы тізіміндегі нөмірі) ______________________
3-сұрақ (сұрақтардың жалпы тізіміндегі нөмірі) ______________________
Критерий
Үлес салмағы
Балл *
1-сұраққа жауап (бейінді)
2-сұраққа жауап (ситуациялық)
3-сұраққа жауап (уәждемелік)
Кәсіби тәжірибе
Білім деңгейі
Коммуникативтік дағдылар
**
**
Барлығы
Ескертпе:
* 0-ден 5 баллға дейін қойылады
** критерий мемлекеттік органмен дербес айқындалады
1-сұраққа жауап (бейінді):
0 балл – кандидат сұраққа жауап бермеді
1 – 2 балл – кандидаттың қойылған сұрақ тақырыбы бойынша жалпы түсінігі бар
3 – 4 балл – кандидат қойылған сұрақтың тақырыбын жақсы біледі
5 баллов – кандидат қойылған сұрақтың тақырыбын толығымен меңгерген
2-сұраққа жауап (ситуациялық):
0 балл – кандидат жауап бермеді
1 – 2 балл – кандидат жағдайға тиімсіз тәсілді сипаттады
3 – 4 балл – кандидат жалпы дұрыс тәсілді сипаттады, бірақ әрекет етудің толық алгоритмін ұсына алмады
5 балл – кандидат дұрыс тәсілді сипаттап, әрекет етудің дәлелді алгоритмін ұсынды
3-сұраққа жауап (уәждемелік):
0 балл – кандидат жауап ұсынбады
1 – 2 балл – кандидаттың лауазым таңдау туралы негіздемесі әлсіз дәлелденген, үйлесімсіз, кандидаттың одан әрі жоспарлары туралы анық түсінігі жоқ
3 – 4 балл – кандидаттың лауазым таңдау туралы негіздемесі және кейінгі жоспарлары жалпы дәлелденген, бірақ анық мақсаттары көрсетілмеген
5 балл – кандидаттың лауазым таңдау туралы негіздемесі және кейінгі жоспарлары үйлесімді, дәлелденген, қойылған мақсаттарға табысты жетуге бағытталған
Кәсіби тәжірибе:
0 балл – лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кәсіби тәжірибесі жоқ
1 балл – бір жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе
2 балл – бір жылдан екі жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе
3 балл – екі жылдан үш жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе
4 балл – үш жылдан төрт жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе

5 баллов – соответствующий профессиональный опыт свыше 5 лет
Уровень образования:
1 балла – соответствует образованию
2 балла – магистра в соответствующей сфере
3 балла – доктора PhD в соответствующей сфере
4 балла – есть научная степень кандидата наук в соответствующей сфере
5 баллов – есть научная степень доктора наук в соответствующей сфере
Коммуникативные навыки:
0 баллов – кандидат не показал способности вести беседу
1 балл – кандидат ведет беседу скованно, не реагирует на наводящие вопросы
2 – 3 балла – кандидат ведет беседу скованно, но реагирует на наводящие вопросы
4 балла – кандидат достаточно легко ведет беседу по профессиональной тематике, но теряет логику рассуждений при ситуационных и мотивационных вопросах
5 баллов – кандидат свободно ведет беседу по профессиональной тематике, легко реагирует на вопросы на любую тему
Приложение 2
к приказу Министра
по делам государственной службы
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 12
Правила, программы и организация тестирования
административных государственных служащих, кандидатов
на занятие административных государственных должностей
1. Общие положения
1. Настоящие Правила, программы и организация тестирования административных государственных служащих, кандидатов на занятие административных государственных должностей (далее – Правила) определяют порядок, программы, организацию тестирования административных государственных служащих, кандидатов на занятие административных государственных должностей, а также порядок обжалования результатов тестирования и разработаны в соответствии с подпунктом 5) пункта 2, статьи 5 и пунктами 3 и 4 статьи 28 Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан" (далее – Закон).
2. Тестирование проводится администратором тестирования (далее – администратор), который является государственным служащим уполномоченного органа по делам государственной службы (далее – уполномоченный орган) или его территориального подразделения.
3. Объективность проведения тестирования обеспечивается стандартностью условий, времени, подсчета результатов, содержания тестов, а также принятием администраторами письменных ограничений о недопустимости коррупционных действий.
4. Техническое обеспечение процедур тестирования, формирования базы данных тестовых заданий и их обновление осуществляется Акционерным обществом "Национальный центр по управлению персоналом государственной службы" (далее – Центр).
2. Тестирование кандидатов на зачисление в кадровый резерв
административной государственной службы корпуса "А"

5 балл – тиісті кәсіби тәжірибесі 5 жылдан астам
Білім деңгейі:
1 балл – білімі сәйкес келеді
2 балл – тиісті саладағы магистр
3 балл – тиісті саладағы PhD доктор
4 балл – тиісті салада ғылым кандидаты ғылыми дәрежесі бар
5 балл – тиісті салада ғылым докторы ғылыми дәрежесі бар
Коммуникативтік дағдылар:
0 балл – кандидат әңгіме жүргізу қабілетін көрсетпеді
1 балл – кандидат әңгімені қысылып жүргізеді, жетекші сұрақтарға әрекет етпейді
2 – 3 балл – кандидат әңгімені қысылып жүргізеді, бірақ жетекші сұрақтарға әрекет етеді
4 балл – кандидат кәсіби тақырып бойынша әңгімені жеңіл жүргізеді, бірақ ситуациялық және уәждемелік сұрақтар кезінде ой қисынын жоғалтады
5 балл – кандидат кәсіби тақырып бойынша әңгімені еркін жүргізеді, кез келген тақырыптағы сұрақтарға оңай жауап береді.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 12 бұйрығына 2-қосымша
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді, мемлекеттік әкімшілік
лауазымдарға орналасуға үміткерлерді тестiлеуді ұйымдастыру,
бағдарламалары мен қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік қызметшілерді және мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға орналасуға үміткерлерді тестiлеу ұйымдастыру, бағдарламалары мен қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) мемлекеттік әкiмшiлiк қызметшілерді және мемлекеттік әкiмшiлiк лауазымдарға орналасуға үміткерлерді және құқық қорғау қызметіне кіретін азаматтарды тестілеу тәртібін, бағдарламаларын, тестілеуді ұйымдастыру тәртібін, сондай-ақ тестілеу нәтижелеріне шағым жасау тәртібін айқындайды және "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 2-тармағының 5) тармақшасына және 28-бабының 3 және 4-тармақтарына сәйкес әзірленді.
2. Тестілеу мемлекеттiк қызмет iстерi жөнiндегi уәкiлеттi органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) немесе оның аумақтық бөлімшелерінің мемлекеттік қызметшісі болып табылатын тестілеу әкімшісімен (бұдан әрі - әкімші) өткізіледі.
3. Тестілеудi өткiзудің әділдiгi жағдайлардың, уақыттың, нәтижелердi есептеудің, тестердің мазмұнының стандарттылығымен, сондай-ақ әкімшілердің сыбайлас жемқорлықты жiбермеу әрекеттерi туралы жазбаша шектеулердi қабылдауымен қамтамасыз етiледi.
4. Тестілеу рәсімдерін, тест тапсырмаларының деректер базасын қалыптастыруды және оларды жаңартуды техникалық қамтамасыз ету "Мемлекеттік қызметтің персоналын басқару ұлттық орталығы" Акционерлік қоғамымен (бұдан әрі – Орталық) жүзеге асырылады.
2. "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің
кадр резервіне алуға үміткерлерді тестілеу

5. Тестирование кандидатов на зачисление в кадровый резерв административной государственной службы корпуса "А" (далее – кандидаты в резерв корпуса "А") состоит из следующих этапов:
1) тестирование на знание законодательства Республики Казахстан;
2) логический тест;
3) тестирование на определение уровня компетенций;
4) тестирование на знание государственного языка.
6. Период проведения тестирования составляет не более трех рабочих дней.
7. Кандидат в резерв корпуса "А" проходит тестирование на знание законодательства Республики Казахстан по программе тестирования согласно приложению 1 к настоящим Правилам по той категории, группе и подгруппе административной государственной должности корпуса "А", которая указана в его заявлении об участии в отборе в кадровый резерв административной государственной службы корпуса "А".
8. Кандидаты в резерв корпуса "А", получившие результаты тестирования на знание законодательства Республики Казахстан ниже значений, указанных в приложении 1 к настоящим Правилам, не допускаются к следующему этапу тестирования.
9. Тестирование на знание государственного языка кандидатов в резерв корпуса "А" проводится в соответствии со стандартами системы оценки уровня владения казахским языком – КАЗТЕСТ.
При этом, отсутствует пороговое значение к тестированию на знание государственного языка, а также на определение уровня компетенций.
10. В рамках одного конкурсного отбора в кадровый резерв корпуса "А" кандидаты в резерв корпуса "А" проходят тестирование один раз по каждой программе тестирования для соответствующей категории, группы, подгруппы, указанной в заявлении.
3. Тестирование кандидатов на занятие административных
государственных должностей корпуса "Б" на знание
государственного языка и законодательства Республики Казахстан
11. Уполномоченный орган и его территориальные подразделения проводят тестирование кандидатов на занятие административных государственных должностей корпуса "Б" (далее – кандидат на должность корпуса "Б") на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан по мере обращения граждан.
12. Для участия в тестировании кандидаты на должность корпуса "Б" не позднее одного календарного дня до дня тестирования подают заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – заявление) через веб-портал "электронного правительства" или посредством обращения в Государственную корпорацию "правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация).
При обращении в Государственную корпорацию кандидат на должность корпуса "Б" предъявляет документ, удостоверяющий его личность.
Информацию и консультацию касательно подачи документов для тестирования через веб-портал "электронного правительства" кандидаты на должность корпуса "Б" могут получить в Государственной корпорации, в уполномоченном органе или его территориальном подразделении.

5. "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің кадр резервіне алуға үміткерлерді (бұдан әрі – "А" корпусының резервіне үміткерлер) тестілеу келесі кезеңдерден тұрады:
1) Қазақстан Республикасы заңнамасын білуге арналған тестілеу;
2) логикалық тест;
3) біліктілік деңгейін анықтауға тестілеу;
4) мемлекеттік тілді білуге арналған тестілеу.
6. Тестілеу өткізудің кезеңі үш жұмыс күнінен аспайды.
7. "А" корпусының резервіне кандидат осы Қағидалардың
1-қосымшасына сәйкес тестілеу бағдарламасы бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеуді "А" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметінің кадр резервіне іріктеуге қатысу туралы өтінішінде көрсетілген "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің санаты, тобы және кіші тобы бойынша өтеді.
8. Қазақстан Республикасы заңнамасын білуге арналған тестілеудің осы Қағидалардың 1-қосымшасында көрсетілген мәндерден төмен нәтижелерді алған "А" корпусының резервіне үміткерлер, тестілеудің келесі кезеңіне жіберілмейді.
9. "А" корпусының резервіне үміткерлерді мемлекеттік тілді білуге арналған тестілеу ҚАЗТЕСТ – қазақ тілінің деңгейін бағалау жүйесінің стандарттарына сәйкес өткізіледі.
Бұл ретте, мемлекеттік тілді білуге арналған, сондай-ақ құзыреттер деңгейін анықтауға тестілеудің шекті мәні жоқ.
10. "А" корпусының кадр резервіне бір конкурстық іріктеу аясында "А" корпусының резервіне үміткерлер өтініште көрсетілген тиісті санат, топ және кіші топ үшін әр тестілеу бағдарламасы бойынша бір рет тестілеуден өтеді.
3. "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына
орналасуға үміткерлерді Қазақстан Республикасының мемлекеттік
тілі мен заңнамаларын білуге арналған тестілеу
11. Уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына орналасуға үміткерлерді (бұдан әрі – Б" корпусының лауазымына кандидат) Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамаларын білуге арналған тестілеуді азаматтардың өтініш білдіруі бойынша өткізеді.
12. "Б" корпусының лауазымына үміткерлер тестілеуге қатысу үшін тестілеу күніне дейін бір күнтізбелік күннен кешіктірмей осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысандағы "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) жүгіну арқылы өтініш (бұдан әрі – Өтініш) тапсырады.
"Б" корпусының лауазымына кандидат Мемлекеттік корпорацияға жүгінген жағдайда, оның жеке басын куәландыратын құжатты ұсынады.
"Б" корпусының лауазымына үміткерлер тестілеуге қатысу үшін құжаттарды "электрондық үкімет" веб-портал арқылы тапсыруға қатысты ақпарат пен қеңесті Мемлекеттік корпорацияда, уәкілетті органда немесе оның аумақтық бөлімшесінде ала алады.

13. Кандидат на должность корпуса "Б" выбирает день и время тестирования исходя из наличия свободных мест для проведения тестирования.
Запись на тестирование подтверждается распиской, формируемой
в веб-портале "электронного правительства", с указанием даты, времени и места прохождения тестирования по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
14. Кандидат на должность корпуса "Б" проходит тестирование на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан по программе тестирования согласно приложению 4 к настоящим Правилам по той категории административной государственной должности корпуса "Б", которая указана в его заявлении.
15. Значение для прохождения тестирования на знание государственного языка Республики Казахстан не устанавливается.
16. Кандидату на должность корпуса "Б", получившему результат тестирования на знание законодательства Республики Казахстан не ниже значений, указанных в приложении 4 к настоящим Правилам, выдается сертификат о прохождении тестирования (далее – сертификат) по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Сертификат, выданный по первой программе тестирования, действителен для категорий должностей административной государственной службы корпуса "Б", относящихся ко второй и третьей программе тестирования.
Сертификат, выданный по второй программе тестирования, действителен для категорий должностей административной государственной службы корпуса "Б", относящихся к третьей программе тестирования.
17. Сертификаты, выданные по результатам тестирования на знание законодательства Республики Казахстан, действительны в течение одного года со дня прохождения тестирования.
18. Кандидатам на должность корпуса "Б", получившим результаты тестирования на знание законодательства Республики Казахстан ниже значений, указанных в приложении 4 к настоящим Правилам, выдается справка о прохождении тестирования с результатами ниже значений по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
При повторном тестировании допускается не ранее чем через два месяца со дня прохождения тестирования.
19. В случае утери или порчи сертификата, в течение срока его действия, кандидаты на должность корпуса "Б" могут получить дубликат сертификата по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам через веб-портал "электронного правительства" или посредством обращения в Государственную корпорацию при наличии электронной цифровой подписи.
4. Порядок проведения оценки личных качеств
кандидатов на должность корпуса "Б"
20. Оценка личных качеств кандидатов на должность корпуса "Б" проводится в форме тестирования.

13. "Б" корпусының лауазымына кандидат тестілеудің күнін және уақытын тестілеу өткізуге бар бос орындар негізінде таңдайды.
Тестілеуге жазылу "электрондық үкімет" веб-порталында қалыптастырылатын осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысанда тестілеу күні, уақыты және өту орны көрсетілген қолхатпен расталады.
14. "Б" корпусының лауазымына кандидат осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес тестілеу бағдарламасы бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамаларын білуге арналған тестілеуден оның өтінішінде көрсеткен "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымының санаты бойынша өтеді.
15. Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілін білуге арналған тестілеуден өту үшін мән белгіленбейді.
16. Қазақстан Республикасының заңнамаларын білуге арналған тестілеудің осы Қағидалардың 4-қосымшасында көрсетілген мәндерден төмен емес нәтиже алған "Б" корпусының лауазымына үміткерге осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысандағы тестілеу өткендігі туралы сертификат (бұдан әрі – Сертификат) беріледі.
Бірінші тестілеу бағдарламасы бойынша берілген сертификат екінші және үшінші тестілеу бағдарламаларына жататын "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметінің лауазымдар санаттарына жарамды.
Екінші тестілеу бағдарламасы бойынша берілген сертификат үшінші тестілеу бағдарламасына жататын "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметінің лауазымдар санаттарына жарамды.
17. Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеу нәтижелері бойынша берілген сертификаттар тестілеу өткізілген күннен бастап бір жылдың ішінде жарамды.
18. Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеуде осы Қағидалардың 4-қосымшасында көрсетілген мәндерден төмен нәтиже алған "Б" корпусының лауазымына үміткерлерге осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысанда мәндерден төмен нәтижелермен тестілеу өткендігі туралы анықтама беріледі.
Бұл жағдайда, қайта тестілеуге алдыңғы тестілеу өткізілген күннен бастап екі айдан кем емес мерзімнен кейін жол беріледі.
19. Сертификат оның қолданылу мерзімі ішінде жоғалған немесе бүлінген жағдайда "Б" корпусының лауазымына үміткерлер осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес нысандағы сертификаттың телнұсқасын электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы немесе Мемлекеттік корпорацияға жүгіну арқылы ала алады.
4. Б" корпусының лауазымына үміткерлердің
жеке қасиеттерін бағалауды жүргізу тәртібі
20. "Б" корпусының лауазымына үміткерлердің жеке қасиеттерін бағалау тестілеу нысанында жүргізіледі.

21. Тестирование на оценку личных качеств кандидатов на должность корпуса "Б" проводится не позднее 20 минут после завершения ими тестирования на знание законодательства Республики Казахстан.
При этом к тестированию на оценку личных качеств не допускаются лица, получившие результаты тестирования на знание законодательства Республики Казахстан ниже значений, указанных в приложении 4 к настоящим Правилам.
22. Лица, получившие результаты тестирования на знание законодательства Республики Казахстан не ниже значений, указанных в приложении 4 к настоящим Правилам, и не явившиеся на тестирование на оценку личных качеств в срок, установленный в абзаце первом пункта 20 настоящих Правил, допускаются к участию в тестировании на оценку личных качеств в порядке, установленном пунктами 11 и 12 настоящих Правил.
23. Кандидат на должность корпуса "Б" проходит тестирование на оценку личных качеств по программе тестирования согласно приложению 8 к настоящим Правилам по той категории административной государственной должности корпуса "Б", которая указана в его заявлении.
24. По результатам тестирования на оценку личных качеств кандидата на должность корпуса "Б" выдается заключение по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Заключения, выданные по результатам тестирования на оценку личных качеств кандидата на должность корпуса "Б", действительны в течение одного года со дня прохождения такого тестирования.
25. Лица, получившие сертификаты по результатам тестирования на знание законодательства Республики Казахстан до 1 января 2016 года, которые действительны на момент подачи документов на конкурс, допускаются к участию в тестировании на оценку личных качеств.
Для участия в тестировании на оценку личных качеств лица, указанные в абзаце первом настоящего пункта, не позднее одного календарного дня до дня тестирования подают заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам через веб-портал "электронного правительства" или посредством обращения в Государственную корпорацию.
В случае обращения в Государственную корпорацию кандидат на должность корпуса "Б" предъявляет документ, удостоверяющий его личность.
Лица, указанные в абзаце первом настоящего пункта, выбирают день и время тестирования исходя из наличия свободных мест для проведения тестирования.
Настоящий пункт действует до 1 января 2017 года.
5. Порядок организации тестирования
26. В тестировании принимают участие граждане Республики Казахстан, соответствующие требованиям, указанным в абзаце втором пункта 1 и подпункте 1) пункта 3 статьи 16 Закона.

21. "Б" корпусының лауазымына үміткерлердің жеке қасиеттерін бағалауға тестілеу олардың Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеуді аяқтағаннан кейін 20 минуттан кешіктірілмей жүргізіледі.
Бұл ретте, жеке қасиеттерін бағалауға тестілеуге осы Қағидалардың 4-қосымшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеуде мәндерден төмен нәтиже алған адамлар жіберілмейді.
22. Осы Қағидалардың 4-қосымшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеуде мәндерден төмен емес нәтиже алған және жеке қасиеттерін бағалауға тестілеуге осы Қағидалардың 20-тармағының бірінші абзацында белгіленген уақытта келмеген адамлар жеке қасиеттерін бағалауға тестілеуге осы Қағидалардың 11 және 12-тармақтарымен белгіленген тәртіпте қатысуға жіберіледі.
23. "Б" корпусының лауазымына кандидат осы Қағидалардың
8-қосымшасына сәйкес тестілеу бағдарламасы бойынша жеке қасиеттерін бағалауға тестілеуден оның өтінішінде көрсеткен "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымының санаты бойынша өтеді.
24. "Б" корпусының лауазымына үміткердің жеке қасиеттерін бағалауға тестілеудің нәтижелері бойынша осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес нысандағы қорытынды беріледі.
"Б" корпусының лауазымына үміткердің жеке қасиеттерін бағалауға тестілеудің нәтижелері бойынша берілген қорытындылары осындай тестілеу өткізілген күннен бастап бір жыл ішінде жарамды.
25. 2016 жылдың 1 қаңтарына дейін Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеу нәтижелері бойынша сертификат алған адамлар жеке қасиеттерін бағалауға тестілеуге қатысуға жіберіледі.
Жеке қасиеттерін бағалауға тестілеуге қатысу үшін, осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген адамлар тестілеу күнінен бір күнтізбелік күн бұрын "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы немесе Мемлекеттік корпорацияға жүгіну жолымен осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысандағы өтінішті тапсырады.
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген жағдайда, "Б" корпусының лауазымына үміткер оның жеке басын куәландыратын құжатты ұсынады
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген адамлар тестілеудің күнін және уақытын тестілеу өткізуге бар бос орындар негізінде таңдайды.
Осы тармақ 2017 жылдың 1 қаңтарына дейін қолданылады.
5. Тестілеуді ұйымдастыру тәртібі
26. Тестілеуге Заңның 16-бабының 1-тармағының екінші абзацында және 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген талаптарға сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтары қатыса алады.

27. К тестированию допускаются лица, имеющие при себе документ, удостоверяющий личность гражданина Республики Казахстан, содержащий ИИН.
28. До начала тестирования администратор знакомит тестируемых лиц с инструкцией по тестированию и отвечает на возникшие у них вопросы по процедуре тестирования.
29. Лица, имеющие неудовлетворительное самочувствие на момент тестирования, сообщают об этом администратору до начала проведения тестирования. В этом случае тестирование таких лиц проводится в другое время в течение этого дня либо в другой день согласно графику тестирования.
30. График тестирования определяется Центром по согласованию с уполномоченным органом.
31. Зал тестирования оснащается подавителем сотовой связи, а также в целях идентификации кандидата на должность корпуса "Б" - карт-ридером.
32. Каждая рабочая станция оснащается веб-камерой для снятия фотографии кандидата и ведения видеозаписи процесса тестирования.
33. Тестируемые лица не разговаривают с другими тестируемыми лицами, не обмениваются материалами, не используют информацию на бумажных, электронных и иных носителях, не покидают помещение.
Во время прохождения тестирования не используются принимающе-передающие электронные устройства (в том числе мобильные телефоны и иное электронное оборудование). Такие устройства подлежат отключению на время проведения тестирования.
34. В случае нарушения тестируемым лицом требований пункта 33 настоящих Правил, администратор останавливает процесс тестирования такого лица и удаляет его из помещения для тестирования.
При этом администратор составляет акт о нарушении Правил (далее – акт о нарушении) по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам в течение одного рабочего дня.
Лица, в отношении которых был составлен акт о нарушении, проходят повторное тестирование не ранее чем через шесть месяцев со дня нарушения. Результаты тестирования лиц, нарушивших требования пункта 33 настоящих Правил, аннулируются.
35. В случае невозможности продолжения тестирования вследствие непреодолимой силы (стихийные явления, военные действия и т.п.), а также по причине технических неполадок тестирование приостанавливается.
В этом случае оформляется акт о приостановлении тестирования по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам, а тестирование проводится в другое время в течение этого дня либо в другой день согласно графику тестирования.
36. По истечении времени, отведенного на выполнение тестов, тестирование автоматически завершается.
37. Подсчет правильных ответов тестирования осуществляется автоматически, при помощи компьютерной программы тестирования.

27. Тестілеуге ЖСН бар Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаты бар адамлар жіберіледі.
28. Тестілеу басталғанға дейін әкімші тестіленуші адамларды тестілеу бойынша нұсқаулықпен таныстырады және оларда тестілеу рәсімдеріне қатысты туындаған сұрақтарға жауап береді.
29. Тестiлеу сәтiнде өзiн нашар сезiнген адамлар ол туралы әкімшіге тестілеу өткізу басталғанға дейін хабарлайды. Бұл жағдайда ол адамларды тестілеу осы күнгі басқа уақытта немесе тестілеу кестесіне сәйкес басқа күні өткізіледі.
30. Тестілеу кестесі уәкiлеттi органның келiсiмі бойынша Орталықпен айқындалады.
31. Тестілеу залы ұялы байланысты тұншықтыратын құралмен, сонымен қатар "Б" корпусы лауазымына кандидатты сәйкестендіру мақсатында карт-ридермен жабдықталады.
32. Әрбір жұмыс станциясы кандидатты суретке түсіру және тестілеу процесіне бейне жазба жүргізу үшін веб-камерамен жабдықталады.
33. Тестілеуден өтетін адамлар басқа адамлармен сөйлеспейді, материалдармен алмаспайды, қағаз, электрондық және өзге де ақпараттарды қолданбайды, орын-жайды тастап кетпейді.
Тестілеуден өту барысында қабылдайтын-беретін электрондық құрылғылар (оның ішінде ұялы телефондар мен өзге де электрондық жабдықтар) қолданылмайды. Мұндай құрылғылар тестілеуді өткізу уақытында өшірілуге жатады.
34. Тестіленуші адам осы Қағидалардың 31-тармағының талаптарын бұзған жағдайда әкімші осындай адамның тестілену процесін тоқтатады және оны тестілеу үшін орын-жайдан шығарып жібереді.
Бұл ретте әкімші бір жұмыс күн ішінде осы Қағидалардың 10-қосымшасына сәйкес нысандағы Қағиданы бұзу туралы актіні (бұдан әрі – бұзу туралы акт) толтырады.
Акт толтырылған адамлар қайта тестілеуді бұзу болған күннен бастап алты айдан кем емес мерзімнен кейін өтеді. Осы Қағидалардың 31-тармағының талаптарын бұзған адамлардың тестілеу нәтижелері жойылады.
35. Тестілеуді еңсерілмейтін күш жағдайлары (дүлей апаттар, әскери қимылдар және т.б.), салдарынан, сонымен қатар техникалық ақаулықтарға байланысты себептермен жалғастыру мүмкін болмаған жағдайда тестілеу тоқтатыла тұрады.
Мұндай жағдайда осы Қағидалардың 11-қосымшасына сәйкес нысандағы тестілеуді тоқтата тұру туралы акт жасалады, ал тестілеу осы күнгі басқа уақытта немесе тестілеу кестесіне сәйкес басқа күні өткізіледі.
36. Тесттердi орындауға берiлген уақыт бiткенде, тестілеу автоматты түрде жабылады.
37. Тестiлеудің дұрыс жауаптарын есептеу компьютерлiк тестілеу бағдарламасының көмегiмен автоматты түрде жүзеге асырылады.

38. Не позднее двадцати минут после завершения тестирования лицам выдаются их результаты с подписями администратора и оператора тестирования, заверенные печатью.
6. Порядок обжалования результатов тестирования
39. В целях рассмотрения жалоб кандидатов по результатам тестирования на знание законодательства Республики Казахстан и защиты их прав создаются апелляционные комиссии в уполномоченном органе и его территориальных подразделениях.
40. Председатель и состав апелляционной комиссии утверждаются приказом руководителя уполномоченного органа или его территориальных подразделений.
В состав апелляционной комиссии в качестве наблюдателей могут быть включены представители государственных органов, общественных организаций, средств массовой информации.
41. Работу апелляционной комиссии возглавляет председатель апелляционной комиссии, либо заместитель председателя при отсутствии председателя апелляционной комиссии.
Ведение делопроизводства апелляционной комиссии осуществляется ее секретарем, назначаемым приказом руководителя уполномоченного органа или его территориальных подразделений.
42. Апелляционная комиссия территориальных подразделений принимает и рассматривает заявления на апелляцию от кандидатов на должность корпуса "Б", получивших результаты тестирования на знание законодательства Республики Казахстан ниже значений на 2 балла от общего количества вопросов, указанных в приложении 4 настоящих Правил.
Апелляционная комиссия уполномоченного органа принимает и рассматривает заявления на апелляцию от кандидатов в резерв корпуса "А", получивших результаты тестирования на знание законодательства Республики Казахстан ниже значений на 1 балл по одному тесту, указанных в приложении 1 настоящих Правил.
43. Заявление на апелляцию подается на имя председателя апелляционной комиссии лично кандидатом, получившим результаты тестирования на знание законодательства Республики Казахстан ниже значений, указанных в приложениях 1 и 4 настоящих Правил, по форме согласно приложению 12. Заявления на апелляцию принимаются в течение 10 (десяти) календарных дней после прохождения тестирования и рассматриваются апелляционной комиссией на заседании согласно графику, определяемому апелляционной комиссией.
Заседание апелляционной комиссии проводится не реже одного раза в 3 (три) месяца, в зависимости от количества поступающих заявлений.
44. На заседании апелляционной комиссии рассматриваются подробные результаты тестирования кандидатов, подавших заявление на апелляцию.
Подробные результаты тестирования включают в себя: тестовые задания, по которым кандидат ответил неверно и его вариант ответа.

38. Тестілеу аяқталғаннан кейін жиырма минуттан кеш емес уақытта адамларға тестілеу әкімшісінің және оператордың қолы қойылған, мөрмен расталған тестілеу нәтижелері беріледі.
6. Тестілеу нәтижелеріне шағым жасау тәртібі
39. Үміткерлердың Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеу нәтижелері бойынша шағымдарын қарастыру және олардың құқықтарын қорғау мақсатында уәкілетті органда және оның аумақтық бөлімшелерінде апелляциялық комиссиялар құрылады.
40. Апелляциялық комиссияның төрағасы және құрамы уәкілетті орган басшысының немесе оның аумақтық бөлімшелерінің бұйрығымен бекітіледі.
Апелляциялық комиссияның құрамына бақылаушы ретінде мемлекеттік органдардың, қоғамдық ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері қосылуы мүмкін.
41. Апелляциялық комиссияның жұмысын апелляциялық комиссияның төрағасы, немесе апелляциялық комиссияның төрағасы болмағанда төрағаның орынбасары басқарады.
Апелляциялық комиссияның іс-қағаздарын жүргізу уәкілетті орган басшысының немесе оның аумақтық бөлімшелерінің бұйрығымен тағайындалатын хатшымен жүзеге асыралады.
42. Аумақтық бөлімшелердің апелляциялық комиссиясы осы Қағидалардың 4-қосымшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеу сұрақтарының жалпы санында мәндерден 2 балға төмен нәтиже алған "Б" корпусының лауазымына үміткерлердан апелляцияға шағымдарын қабылдайды және қарастырады.
Уәкілетті органның апелляциялық комиссиясы осы Қағидалардың 1-қосымшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеуде мәндерден бір тест бойынша 1 балға төмен нәтиже алған "А" корпусының резервіне үміткерлердан апелляцияға шағымдарын қабылдайды және қарастырады.
43. Осы Қағидалардың 1 және 4-қосымшаларында көрсетілген Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеуде мәндерден төмен нәтиже алған үміткерлердан 12-қосымшаға сәйкес нысандағы апелляцияға шағым апелляциялық комиссия төрағасының атына жеке беріледі. Апелляцияға шағым тестілеуден өткен күннен кейін 10 (он) күнтізбелік күн ішінде қабылданады және апелляциялық комиссияның отырысында апелляциялық комиссиямен айқындалған кестеге сәйкес қарастыралады.
Апелляциялық комиссияның отырысы түскен шағымдардың санына байланысты кемінде 3 (үш) айда бір рет өткізіледі.
44. Апелляциялық комиссияның отырысында апелляцияға шағым берген үміткерлердың тестілеудің толық нәтижелері қарастырылады.
Тестілеудің толық нәтижелері өзіне үміткердің дұрыс жауап бермеген тест тапсырмалары және оның жауап нұсқасы қосады.

45. Подробные результаты тестирования кандидатов, подавших заявление на апелляцию, предоставляются в апелляционную комиссию Центром по запросу.
При этом подробные результаты тестирования оформляются с отметкой "Для служебного пользования" и выдаются кандидатам только для ознакомления.
46. Решение апелляционной комиссии принимается большинством голосов от общего числа членов комиссии. При равенстве голосов, голос председателя является решающим. Решения апелляционной комиссии оформляются протоколами, который должен быть составлен в двух экземплярах и подписан всеми членами апелляционной комиссии, принимавшими участие в данном заседании. Второй экземпляр протокола заседания апелляционной комиссии, передается в Центр и хранится в течение одного года.
Решение апелляционной комиссии правомочно при наличии 2/3 членов от общего числа.
47. По результатам рассмотрения полученного заявления на апелляцию, апелляционная комиссия принимает одно из двух решений:
5) оставить апелляцию без удовлетворения;
6) удовлетворить апелляцию кандидата и допустить его на пересдачу тестирования.
При этом кандидат допускается на пересдачу тестирования на знание законодательства Республики Казахстан не более одного раза.
Приложение 1
к Правилам, программам и организации
тестирования административных
государственных служащих, кандидатов
на занятие административных
государственных должностей
Программы тестирования кандидатов на зачисление в кадровый
резерв административной государственной службы корпуса "А" на
знание законодательства Республики Казахстан
1. Программа тестирования кандидатов на зачисление в кадровый резерв административной государственной службы корпуса "А" на знание законодательства Республики Казахстан состоит из трех программ:
1) первая программа предназначена для должностей административной государственной службы корпуса "А" (далее – должности корпуса "А"), за исключением указанных в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта, и включает тесты на знание Конституции Республики Казахстан (10 вопросов), конституционных законов Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан"(10 вопросов), О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов (10 вопросов), "О Правительстве Республики Казахстан" (10 вопросов), законов Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" (10 вопросов), "О противодействии коррупции" (10 вопросов), "Об административных процедурах" (10 вопросов), "О правовых актах" (10 вопросов), "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (10 вопросов), "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц" (10 вопросов).
Общее время на выполнение тестов по первой программе составляет 80 минут.

45. Апелляцияға шағым берген үміткерлердың тестілеудің толық нәтижелері апелляциялық комиссияға Орталықпен сұрау бойынша ұсынылады.
Бұл ретте, тестілеудің толық нәтижелері "Қызмет бабында пайдалану үшін" белгісімен ресімделеді және үміткерлерға тек танысу үшін беріледі.
46. Апелляциялық комиссияның шешімі комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда, төрағаның дауысы шешуші болып табылады. Апелляциялық комиссияның шешімдері екі данада жасалуы және осы отырысқа қатысқан апелляциялық комиссияның барлық мүшелерімен қол қойылуға тиіс хаттамалармен ресімделеді. Апелляциялық комиссияның отырысы хаттамасының екінші данасы Орталыққа жіберіледі және бір жыл ішінде сақталады.
Апелляциялық комиссияның шешімі мүшелердің жалпы санының кемiнде 2/3 (үштен екiсi) қатысқан жағдайда құқылы болады.
47. Апелляциялық комиссия апелляцияға берілген шағымды қарастыру нәтижесі бойынша екі шешімнің бірін қабылдайды:
1) апелляцияны қанағаттандырусыз қалдыру;
2) үміткердің апелляциясын қанағаттандыру және оны тестілеуді қайта тапсыруға жіберу.
Бұл ретте, үміткер Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеуді қайта тапсыруға бір рет қана жіберіледі.
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді,
мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға
орналасуға үміткерлерді тестiлеуді
ұйымдастыру, бағдарламалары мен
қағидаларына 1-қосымша
"А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің кадр резервіне
алуға үміткерлерды Қазақстан Республикасы заңнамасын білуге
арналған тестілеу бағдарламалары
1. "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің кадр резервіне алуға үміткерлерды Қазақстан Республикасы заңнамасын білуге арналған тестілеу үш бағдарламадан тұрады:
1) бірінші бағдарлама, осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген лауазымдарды қоспағанда, "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің лауазымдарына (бұдан әрі – "А" корпусының лауазымдары) арналған және Қазақстан Республикасының Конституциясын (10 сұрақ), "Қазақстан Республикасының Президенті туралы" (10 сұрақ), "Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы" (10 сұрақ), "Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" (10 сұрақ) конституциялық заңдарын, "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы"(10 сұрақ), "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы"(10 сұрақ), "Әкімшілік рәсімдер туралы" (10 сұрақ), "Құқықтық актілер туралы" (10 сұрақ), "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы" (10 сұрақ) Қазақстан Республикасының заңдарын білуге арналған тестерді қамтиды.
Бірінші бағдарлама бойынша тестерді орындау үшін жалпы уақыт 80 минутті құрайды.

2) вторая программа предназначена для должностей корпуса "А" второй категории и включает тесты на знание Конституции Республики Казахстан (10 вопросов), конституционных законов Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" (10 вопросов), "О Правительстве Республики Казахстан" (10 вопросов), Бюджетного кодекса Республики Казахстан (10 вопросов), законов Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" (10 вопросов), "О противодействии коррупции" (10 вопросов), "Об административных процедурах" (10 вопросов), "О правовых актах" (10 вопросов), "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (10 вопросов), "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц" (10 вопросов).
Общее время на выполнение тестов по второй программе составляет 80 минут.
3) третья программа предназначена для должностей корпуса "А" третьей подгруппы группы два первой категории и включает тесты на знание Конституции Республики Казахстан (10 вопросов), конституционных законов Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" (10 вопросов), "О Правительстве Республики Казахстан" (10 вопросов), законов Республики Казахстан "О государственной службе" (10 вопросов), "О противодействии коррупции" (10 вопросов), "Об административных процедурах" (10 вопросов), "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (10 вопросов), "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц" (10 вопросов).
Общее время на выполнение тестов по третьей программе составляет 70 минут.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра по делам государственной службы РК от 19.04.2016 № 81 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Значение прохождения тестирования для кандидатов на зачисление в кадровый резерв административной государственной службы корпуса "А" составляет не менее 7 правильных ответов из 10 возможных по каждому нормативному правовому акту.
Приложение 2
к Правилам, программам и организации
тестирования административных
государственных служащих, кандидатов
на занятие административных
государственных должностей
форма
Министерство по делам
государственной службы
Республики Казахстан
от ________________________
тел. ______________________
эл. адрес _________________
Заявление
Прошу допустить меня на тестирование на занятие
административных государственных должностей корпуса "Б" категории____
по ____ программе*.
С основными требованиями Правил, программ и организации
тестирования административных государственных служащих, кандидатов на
занятие административных государственных должностей ознакомлен
(ознакомлена), согласен (согласна) и обязуюсь их выполнять.
Место прохождения тестирования: ______________.
Желаемая дата тестирования: __________________.
Желаемое время тестирования: _________________.
*Примечание: Программа тестирования определяется в
автоматическом режиме с учетом выбранной кандидатом категории.
"____" _______________ 20 __ г.
Приложение 3
к Правилам, программам и организации
тестирования административных
государственных служащих, кандидатов
на занятие административных
государственных должностей
форма
РАСПИСКА
Принято заявление от кандидата на занятие административной
государственной должности корпуса "Б"________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии))
Назначенная дата тестирования: ________________________________
Назначенное время тестирования: _______________________________
Место прохождения тестирования: _______________________________
Примечание: Кандидаты на должность корпуса "Б", получившие при
прохождении тестирования на знание законодательства Республики
Казахстан результаты ниже значений прохождения тестирования, проходят
повторное тестирование не ранее чем через два месяца со дня
прохождения тестирования.
Выдана через портал "электронного правительства"
автоматизированной системой регистрации уполномоченного органа по
делам государственной службы на прохождение тестирования.
"____" _______________ 20 __ г.
Приложение 4
к Правилам, программам и организации
тестирования административных
государственных служащих, кандидатов
на занятие административных
государственных должностей
Программы тестирования кандидатов на занятие административных
государственных должностей корпуса "Б" на знание
государственного языка и законодательства Республики Казахстан

2) екінші бағдарлама "А" корпусы лауазымдарының екінші санатына арналған және Қазақстан Республикасының Конституциясын (10 сұрақ), "Қазақстан Республикасының Президенті туралы"(10 сұрақ), "Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" (10 сұрақ) конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі (10 сұрақ), "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" (10 сұрақ), "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" (10 сұрақ), "Әкімшілік рәсімдер туралы" (10 сұрақ), "Құқықтық актілер туралы" (10 сұрақ), "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы" (10 сұрақ) Қазақстан Республикасының заңдарын бiлуге арналған тестерді қамтиды.
Екінші бағдарлама бойынша тестерді орындау үшін жалпы уақыт 80 минутті құрайды.
3) үшінші бағдарлама "А" корпусы лауазымдарының бірінші санатының екінші тобының үшінші кіші тобына арналған және Қазақстан Республикасының Конституциясын (10 сұрақ), "Қазақстан Республикасының Президенті туралы" (10 сұрақ), "Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" (10 сұрақ) конституциялық заңдарын, "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" (10 сұрақ), "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" (10 сұрақ), "Әкімшілік рәсімдер туралы" (10 сұрақ), "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы" (10 сұрақ) Қазақстан Республикасының заңдарын бiлуге арналған тестерді қамтиды.
Үшінші бағдарлама бойынша тестерді орындау үшін жалпы уақыт 70 минутті құрайды.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері Министрінің 19.04.2016 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің кадр резервіне алуға үміткерлер үшін тестілеуді өту мәні әрбір нормативтік құқықтық актілер бойынша мүмкін болған 10 жауаптан кем дегенде 7 дұрыс жауапты құрайды.
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді,
мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға
орналасуға үміткерлерді тестiлеуді
ұйымдастыру, бағдарламалары мен
қағидаларына 2-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері министрлігі
_____________________________________
тел._________________________________
эл. мекенжайы _______________________
Өтініш
Мені "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына ___ санатына орналасуға ____ бағдарлама* бойынша тестілеуге жіберуіңізді сұраймын.
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді, мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға орналасуға үміткерлерді тестiлеуді ұйымдастыру, бағдарламалары мен қағидаларының негізгі талаптарымен таныстым, келісемін және оларды орындауға міндеттенемін.
Тестілеу өту мекенжайы: ______________.
Тестілеу өтуді қалаған күні: _________.
Тестілеу өтуді қалаған уақыты: _______.
*Ескертпе: Тестілеу бағдарламасы үміткердің таңдаған санатын ескере отырып автоматты түрде анықталады.
"___" ___________________ 20 __ ж..
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді,
мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға
орналасуға үміткерлерді тестiлеуді
ұйымдастыру, бағдарламалары мен
қағидаларына 3-қосымша
нысан
ҚОЛХАТ
"Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға
үміткердің _____________________________________ өтініші қабылданды.
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
Тестілеу өту күні: ____________________________________________
Тестілеу өту уақыты: __________________________________________
Тестілеу өту мекенжайы: _______________________________________
Ескертпе: Тестiлеуден өту кезiнде шектi мәннен төмен баға алған "Б" корпусына үміткерлер қайта тестілеуді алдыңғы тестілеу өткізілген күннен бастап үш айдан кем емес мерзімнен кейін өтеді.
Мемлекеттік қызмет істері жөнiндегi уәкiлеттi органның автоматтандырылған тестілеуді өтуге тіркеу жүйесімен "электрондық үкімет" порталы арқылы берілді.
"___" ___________________ 20 __ ж.
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді,
мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға
орналасуға үміткерлерді тестiлеуді
ұйымдастыру, бағдарламалары мен
қағидаларына 4-қосымша
"Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына орналасуға
үміткерлерды Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен
заңнамаларын білуге арналған тестілеу бағдарламалары

Сноска. Приложение 4 с изменением, внесенным приказом Министра по делам государственной службы РК от 19.04.2016 № 81 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Тестирование кандидатов на занятие административных государственных должностей корпуса "Б" на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан состоит из трех программ:
1) первая программа предназначена для категорий А-1, А-2, А-3, А-4, В-1, В-2, В-3, В-4, С-1, С-2, С-3, С-О-1, С-О-2, C-R-1, D-1, D-2, D-3, D-О-1, D-О-2, Е-1, Е-2 и включает:
тесты на знание государственного языка Республики Казахстан (20 вопросов) продолжительностью 20 минут;
тесты на знание Конституции Республики Казахстан (15 вопросов), конституционных законов Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" (15 вопросов), "О Правительстве Республики Казахстан" (15 вопросов), законов Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" (15 вопросов), "О противодействии коррупции" (15 вопросов), "Об административных процедурах" (15 вопросов), "О правовых актах" (15 вопросов), "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц" (15 вопросов), "О государственных услугах" (15 вопросов).
Значения прохождения тестирования по первой программе составляют не менее 95 правильных ответов от общего количества вопросов (135 вопросов) по всем нормативным правовым актам и не менее 5 правильных ответов по каждому нормативному правовому акту.
Общее время на выполнение тестов на знание законодательства Республики Казахстан по первой программе составляет 110 минут;
2) вторая программа предназначена для категорий B-5, C-4, C-5, С-О-3, C-O-4, C-O-5, C-O-6, C-R-2, C-R-3, C-R-4, D-4, D-5, D-О-3, D-O-4, D-O-5, D-O-6, E-3, E-R-1, E-R-2, E-R-3, E-G-1, E-G-2 и включает:
тесты на знание государственного языка Республики Казахстан (20 вопросов) продолжительностью 20 минут;
тесты на знание Конституции Республики Казахстан (15 вопросов), конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" (15 вопросов), законов Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" (15 вопросов), "О противодействии коррупции" (15 вопросов), "Об административных процедурах" (15 вопросов), "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц" (15 вопросов), "О государственных услугах" (15 вопросов), "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (15 вопросов).
Значения прохождения тестирования по второй программе составляют не менее 72 правильных ответов от общего количества вопросов (120 вопросов) по всем нормативным правовым актам и не менее 5 правильных ответов по каждому нормативному правовому акту.Общее время на выполнение тестов на знание законодательства Республики Казахстан по второй программе составляет 100 минут;

Ескерту. 4-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері Министрінің 19.04.2016 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына орналасуға үміткерлерды Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамаларын білуге арналған тестілеу үш бағдарламадан тұрады:
1) бірінші бағдарлама А-1, А-2, А-3, А-4, В-1, В-2, В-3, В-4, С-1, С-2, С-3, С-О-1, С-О-2, C-R-1, D-1, D-2, D-3, D-О-1, D-О-2, Е-1, Е-2 санаттарына арналған және келесіні қамтиды:
Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілін білуге арналған тест (20 сұрақ), ұзақтығы 20 минут;
Қазақстан Республикасының Конституциясын (15 сұрақ), "Қазақстан Республикасының Президенті туралы" (15 сұрақ), "Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" (15 сұрақ) Қазақстан Республикасының конституциялық заңдарын, "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" (15 сұрақ), "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" (15 сұрақ), "Әкімшілік рәсімдер туралы" (15 сұрақ), "Құқықтық актілер туралы" (15 сұрақ), "Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы" (15 сұрақ), "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" (15 сұрақ) Қазақстан Республикасының заңдарын бiлуге арналған тестер.
Бірінші бағдарлама бойынша тестілеуді өту мәндері барлық нормативтік құқықтық актілер бойынша сұрақтардың жалпы санынан (135 сұрақ) кем дегенде 95 дұрыс жауапты және әрбір нормативтік құқықтық актілер бойынша кем дегенде 5 дұрыс жауапты құрайды.
Бірінші бағдарлама бойынша Қазақстан Республикасының заңнамаларын білуге арналған тестерді орындау үшін жалпы уақыт 110 минутті құрайды.
2) екінші бағдарлама B-5, C-4, C-5, С-О-3, C-O-4, C-O-5, C-O-6, C-R-2, C-R-3, C-R-4, D-4, D-5, D-О-3, D-O-4, D-O-5, D-O-6, E-3, E-R-1, E-R-2, E-R-3, E-G-1, E-G-2 санаттарына арналған және келесіні қамтиды:
Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілін білуге арналған тест (20 сұрақ), ұзақтығы 20 минут;
Қазақстан Республикасының Конституциясын (15 сұрақ), "Қазақстан Республикасының Президенті туралы" (15 сұрақ) Қазақстан Республикасының конституциялық заңы, "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" (15 сұрақ), "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" (15 сұрақ), "Әкімшілік рәсімдер туралы" (15 сұрақ), "Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы" (15 сұрақ), "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" (15 сұрақ), "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" (15 сұрақ) Қазақстан Республикасының заңдарын бiлуге арналған тестер.
Екінші бағдарлама бойынша тестілеуді өту мәндері барлық нормативтік құқықтық актілер бойынша сұрақтардың жалпы санынан (120 сұрақ) кем дегенде 72 дұрыс жауапты және әрбір нормативтік құқықтық актілер бойынша кем дегенде 5 дұрыс жауапты құрайды.
Екінші бағдарлама бойынша Қазақстан Республикасының заңнамаларын білуге арналған тестерді орындау үшін жалпы уақыт 100 минутті құрайды.

3) третья программа предназначена для категорий C-R-5, E-4, E-5, E-R-4, E-R-5, E-G-3, E-G-4 и включает:
тесты на знание государственного языка Республики Казахстан (20 вопросов) продолжительностью 20 минут;
тесты на знание Конституции Республики Казахстан (15 вопросов), законов Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" (15 вопросов), "О противодействии коррупции" (15 вопросов), "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (15 вопросов), "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц" (15 вопросов), "О государственных услугах" (15 вопросов).
Значения прохождения тестирования по третьей программе составляют не менее 45 правильных ответов от общего количества вопросов (90 вопросов) по всем нормативным правовым актам и не менее 5 правильных ответов по каждому нормативному правовому акту.
Общее время на выполнение тестов на знание законодательства Республики Казахстан по третьей программе составляет 80 минут.
Приложение 5
к Правилам, программам и организации
тестирования административных
государственных служащих, кандидатов
на занятие административных
государственных должностей
форма
СЕРТИФИКАТ
удостоверяет о том, что
_____________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) кандидата)
прошел(а) "____" _______________ 20 __ г. тестирование
на знание государственного языка и законодательства
Республики Казахстан в городе_________________________
по ___ программе тестирования
Фото
Название теста
Количество тестовых вопросов/заданий
Значение прохождения тестирования
Количество правильных ответов
ИТОГО
Срок действия сертификата составляет один год со дня
прохождения тестирования.
Данный сертификат действителен для следующих категорий
должностей административной государственной службы корпуса "Б":
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Подпись администратора тестирования: __________________________
Подпись оператора тестирования: _______________________________
"____"_______________ 20 __ г.
М.П.
Приложение 6
к Правилам, программам и организации
тестирования административных
государственных служащих, кандидатов
на занятие административных
государственных должностей
форма
СПРАВКА
о прохождении тестирования
с результатами ниже значений прохождения тестирования
дана о том, что
_____________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) кандидата)
прошел(а) "____" _______________ 20 __ г. тестирование
на знание государственного языка и законодательства
Республики Казахстан в городе_________________________
по ___ программе тестирования с результатами ниже
значений прохождения тестирования.
Фото
Название теста
Количество тестовых вопросов/заданий
Значение прохождения тестирования
Количество правильных ответов
ИТОГО
Данный кандидат может пройти повторное тестирование не ранее чем
через два месяца со дня прохождения данного тестирования.
Подпись администратора тестирования: ________________________________
Подпись оператора тестирования: _____________________________________
М.П. "____"_______________ 20 __ г.
Приложение 7
к Правилам, программам и организации
тестирования административных
государственных служащих, кандидатов
на занятие административных
государственных должностей
форма
ДУБЛИКАТ
СЕРТИФИКАТ
удостоверяет о том, что
_____________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) кандидата)
прошел(а) "____" _____________ 20 __ г. тестирование
на знание государственного языка и законодательства
Республики Казахстан в городе_________________________
по ___ программе тестирования с результатами ниже
значений прохождения тестирования.
Фото
Название теста
Количество тестовых вопросов/заданий
Значение прохождения тестирования
Количество правильных ответов
ИТОГО
Срок действия сертификата составляет один год со дня прохождения
тестирования.
Данный сертификат действителен для следующих категорий должностей
административной государственной службы корпуса "Б":
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Выдан через портал "электронного правительства" автоматизированной
системой выдачи дубликата сертификатов уполномоченного органа по
делам государственной службы.
Приложение 8
к Правилам, программам и организации
тестирования административных
государственных служащих, кандидатов
на занятие административных
государственных должностей
Программы тестирования на оценку личных качеств
кандидатов на должности корпуса "Б"
Тестирование на оценку личных качеств кандидатов на должности корпуса "Б" состоит из двух программ:

3) үшінші бағдарлама C-R-5, E-4, E-5, E-R-4, E-R-5, E-G-3, E-G-4 санаттарына арналған және келесіні қамтиды:
Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілін білуге арналған тест (20 сұрақ), ұзақтығы 20 минут;
Қазақстан Республикасының Конституциясын (15 сұрақ), "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" (15 сұрақ), "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" (15 сұрақ), "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" (15 сұрақ), "Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы" (15 сұрақ), "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" (15 сұрақ) Қазақстан Республикасының заңдарын бiлуге арналған тестер.
Үшінші бағдарлама бойынша тестілеуді өту мәндері барлық нормативтік құқықтық актілер бойынша сұрақтардың жалпы санынан (90 сұрақ) кем дегенде 45 дұрыс жауапты және әрбір нормативтік құқықтық актілер бойынша кем дегенде 5 дұрыс жауапты құрайды.
Үшінші бағдарлама бойынша Қазақстан Республикасының заңнамаларын білуге арналған тестерді орындау үшін жалпы уақыт 80 минутті құрайды.
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді,
мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға
орналасуға үміткерлерді тестiлеуді
ұйымдастыру, бағдарламалары мен
қағидаларына 5-қосымша
нысан
СЕРТИФИКАТ
_______________________________________"Б" корпусының
(үміткердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен
заңнамаларын білуге арналған тестілеуден _____________
қаласында _____ бағдарлама бойынша "___"______________
20 __ ж. өткенін растайды.
Сурет
Тест атауы
Тестілеу сұрақтарының/ тапсырмалардың саны
Тестілеуді өту мәні
Дұрыс жауаптардың саны
ҚОРЫТЫНДЫ
Сертификаттың қолданылу мерзімі тестілеу өткен күннен бастап бір жыл
болып табылады.
Осы сертификат "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметінің
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
санаттарына жарамды.
Тестілеу әкімшісінің қолы: _________________________
Тестілеу операторының қолы: ________________________
"___" ___________________ 20 __ ж.
М.О.
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді,
мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға
орналасуға үміткерлерді тестiлеуді
ұйымдастыру, бағдарламалары мен
қағидаларына 6-қосымша
нысан
Тестілеуді өту мәндерінен төмен нәтижелерімен тестілеуден
өткені туралы
АНЫҚТАМА
______________________________________________________
(үміткердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен
заңнамаларын білуге арналған тестілеуден
_________________ қаласында "___" __________ 20____ж.
_____ бағдарлама бойынша тестілеуді өту мәндерінен
төмен нәтижелерімен тестілеуден өткені туралы берілді.
Сурет
Тест атауы
Тестілеу сұрақтарының/ тапсырмалардың саны
Тестілеуді өту мәні
Дұрыс жауаптардың саны
ҚОРЫТЫНДЫ
Осы үміткер қайта тестілеуді осы тестілеу өткізілген күннен бастап үш
айдан кем емес мерзімнен кейін өте алады.
Тестілеу әкімшісінің қолы: __________________________________________
Тестілеу операторының қолы: _________________________________________
М.О. "___" ___________________ 20 __ ж.
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді,
мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға
орналасуға үміткерлерді тестiлеуді
ұйымдастыру, бағдарламалары мен
қағидаларына 7-қосымша
нысан
СЕРТИФИКАТ
_______________________________________"Б" корпусының
(үміткердің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен
заңнамаларын білуге арналған тестілеуден _____________
қаласында _____ бағдарлама бойынша "___" _____________
20__ ж. өткенін растайды.
Сурет
Тест атауы
Тестілеу сұрақтарының/ тапсырмалардың саны
Тестілеуді өту мәні
Дұрыс жауаптардың саны
ҚОРЫТЫНДЫ
Сертификаттың қолданылу мерзімі тестілеу өткен күннен бастап бір жыл
болып табылады.
Осы сертификат "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметінің
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
санаттарына жарамды.
Мемлекеттік қызмет істері жөнiндегi уәкiлеттi органның
автоматтандырылған сертификат телнұсқасын беру жүйесімен "электрондық
үкімет" порталы арқылы берілді.
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді,
мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға
орналасуға үміткерлерді тестiлеуді
ұйымдастыру, бағдарламалары мен
қағидаларына 8-қосымша
"Б" корпусының лауазымына үміткерлердың жеке қасиеттерін
бағалауға арналған тестілеу бағдарламалары
"Б" корпусының лауазымына үміткерлердың жеке қасиеттерін бағалауға арналған тестілеу екі бағдарламадан тұрады:

1) первая программа предназначена для категорий А-1, А-2, А-3, А-4, В-1, В-2, В-3, В-4, С-1, С-2, С-3, С-О-1, С-О-2, C-R-1, D-1, D-2, D-3, D-О-1, D-О-2, Е-1, Е-2 и включает:
тесты на выявление уровня инициативности (12 заданий), коммуникативности (12 заданий), аналитичности (12 заданий), организованности (12 заданий), стратегического мышления (12 заданий), лидерства (12 заданий), этичности (12 заданий), ориентации на качество (12 заданий), ориентации на потребителя (12 заданий), нетерпимости к коррупции (12 заданий).
Общее время на выполнение тестов по первой программе составляет 90 минут.
Зоны риска из возможных 4 (четырех) баллов для первой программы: инициативность – 1,5 балла, коммуникативность – 2 балла, аналитичность – 2,5 балла, организованность – 1,5 балла, стратегическое мышление – 1,5 балла, лидерство – 1,5 балла, этичность – 1,5 балла, ориентация на качество – 1,5 балла, ориентация на потребителя – 1,5 балла, нетерпимость к коррупции – 2 балла.
2) вторая программа предназначена для категорий B-5, C-4, C-5, С-О-3, C-O-4, C-O-5, C-O-6, C-R-2, C-R-3, C-R-4, C-R-5, D-4, D-5, D-О-3, D-O-4, D-O-5, D-O-6, E-3, E-4, E-5, E-R-1, E-R-2, E-R-3, E-R-4, E-R-5, E-G-1, E-G-2, E-G-3, E-G-4 и включает:
тесты на выявление уровня инициативности (12 заданий), коммуникативности (12 заданий), аналитичности (12 заданий), организованности (12 заданий), этичности (12 заданий), ориентации на качество (12 заданий), ориентации на потребителя (12 заданий), нетерпимости к коррупции (12 заданий).
Общее время на выполнение тестов по второй программе составляет 75 минут.
Зоны риска из возможных 4 (четырех) баллов для второй программы: инициативность – 1,5 балла, коммуникативность – 1,5 балла, аналитичность – 2 балла, организованность – 1,5 балла, этичность – 1,5 балла, ориентация на качество – 1,5 балла, ориентация на потребителя – 1 балл, нетерпимость к коррупции – 2 балла.
Приложение 9
к Правилам, программам и организации
тестирования административных
государственных служащих, кандидатов
на занятие административных
государственных должностей
форма
Заключение по результату тестирования на оценку личных
качеств кандидата на должность корпуса "Б"
Ф.И.О. (при его наличии) тестируемого:
Фото
Дата и время тестирования:
Категория должности корпуса "Б"
Зона риска – это характеристика недостаточного уровня
проявления личных качеств для службы на претендуемой должности.
Подпись администратора тестирования: ________________________________
Подпись оператора тестирования: _____________________________________
М.П.
Приложение 10
к Правилам, программам и организации
тестирования административных
государственных служащих, кандидатов
на занятие административных
государственных должностей
форма
Акт
о нарушении Правил организации тестирования
"____" __________ 201 _ г. ____ ч. ______ мин.
Администратор тестирования __________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Оператор тестирования _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Установили факт нарушения служащим/кандидатом
__________________ _____________________________ ИИН ________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
пункта 33 Правил организации тестирования государственных служащих и
кандидатов на занятие административных государственных должностей:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(краткое описание нарушения)
Подпись администратора тестирования: ________________________________
Подпись оператора тестирования: _____________________________________
С актом ознакомлен: _________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии) служащего/кандидата,
допустившего вышеуказанное нарушение. В случае отказа
служащего/кандидата, допустившего вышеуказанное нарушение, от
подписания настоящего акта – соответствующая запись)
_____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии), ИИН иного лица,
подтверждающего факт отказа служащего/кандидата, допустившего
вышеуказанное нарушение, от подписания настоящего акта)
Приложение 11
к Правилам, программам и организации
тестирования административных
государственных служащих, кандидатов
на занятие административных
государственных должностей
форма
Акт
о приостановлении процедуры тестирования
Дата г. _________________
Мы нижеподписавшиеся, составили настоящий акт о том, что "__"
______ 201 года в__ч. ___мин. тестирование приостановлено вследствие:
сбоя связи
сбоя компьютерной техники
сбоя электрической сети
иных причин.
Дополнительная информация о причинах приостановления
тестирования:________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тестирование приостановлено в отношении следующих лиц:
1.
Ф.И.О (при его наличии) ИИН
Ф.И.О. (при его наличии) и подпись
администратора зала
тестирования:
Ф.И.О. (при его наличии) и подпись
оператора зала
тестирования:
Приложение 12
к Правилам, программам и организации
тестирования административных
государственных служащих, кандидатов
на занятие административных
государственных должностей
форма
Председателю апелляционной комиссии
территориального подразделения
уполномоченного органа по
делам государственной службы
по ________________________________
от ________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
тестируемого лица)
___________________________________
(ИИН тестируемого лица)
тел. ______________________________
эл. адрес _________________________
Заявление
Прошу допустить меня на апелляцию по результатам тестирования
на знание законодательства Республики Казахстан, прошедшего
___________ 20__ года в зале тестирования по г. ____________(указать
дату тестирования)
Суть моей претензии к результатам тестирования:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
С основными требованиями Правил, программ и организации
тестирования административных государственных служащих, кандидатов на
занятие административных государственных должностей ознакомлен
(ознакомлена), согласен (согласна) и обязуюсь их выполнять.
"____" _______________ 20 __ г.
Приложение 3
к приказу Министра
по делам государственной службы
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 12
Типовые квалификационные требования
к административным государственным должностям корпуса "Б"

1) бірінші бағдарлама А-1, А-2, А-3, А-4, В-1, В-2, В-3, В-4, С-1, С-2, С-3, С-О-1, С-О-2, C-R-1, D-1, D-2, D-3, D-О-1, D-О-2, Е-1, Е-2 санаттарына арналған және келесіні қамтиды:
бастамашылық (12 тапсырма), коммуникативтілік (12 тапсырма), сараптамалық (12 тапсырма), ұйымдасқандық (12 тапсырма), стратегиялық ойлану (12 тапсырма), көшбасшылық (12 тапсырма), әдептілік (12 тапсырма), сапаға бағдарлану (12 тапсырма), тұтынушыға бағдарлану (12 тапсырма), жемқорлыққа шыдамау (12 тапсырма) деңгейін анықтауға арналған тестер;
Бірінші бағдарлама бойынша тестерді орындау үшін жалпы уақыт 90 минутті құрайды.
Бірінші бағдарлама үшін мүмкін болатын 4 (төрт) баллдан қатерлі аймақ: бастамашылық – 1,5 балл, коммуникативтілік – 2 балл, сараптамалық – 2,5 балл, ұйымдасқандық – 1,5 балл, стратегиялық ойлану – 1,5 балл, көшбасшылық – 1,5 балл, әдептілік – 1,5 балл, сапаға бағдарлану – 1,5 балл, тұтынушыға бағдарлану – 1,5 балл, жемқорлыққа шыдамау – 2 балл.
2) екінші бағдарлама B-5, C-4, C-5, С-О-3, C-O-4, C-O-5, C-O-6, C-R-2, C-R-3, C-R-4, C-R-5, D-4, D-5, D-О-3, D-O-4, D-O-5, D-O-6, E-3, E-4, E-5, E-R-1, E-R-2, E-R-3, E-R-4, E-R-5, E-G-1, E-G-2, E-G-3, E-G-4 санаттарына арналған және келесіні қамтиды:
бастамашылық (12 тапсырма), коммуникативтілік (12 тапсырма), сараптамалық (12 тапсырма), ұйымдасқандық (12 тапсырма), әдептілік (12 тапсырма), сапаға бағдарлану (12 тапсырма), тұтынушыға бағдарлану (12 тапсырма), жемқорлыққа шыдамау (12 тапсырма) деңгейін анықтауға арналған тестер;
Екінші бағдарлама бойынша тестерді орындау үшін жалпы уақыт 75 минутті құрайды.
Екінші бағдарлама үшін мүмкін болатын 4 (төрт) баллдан қатерлі аймақ: бастамашылық – 1,5 балл, коммуникативтілік – 1,5 балл, сараптамалық – 2 балл, ұйымдасқандық – 1,5 балл, әдептілік – 1,5 балл, сапаға бағдарлану – 1,5 балл, тұтынушыға бағдарлану – 1 балл, жемқорлыққа шыдамау – 2 балл.
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді,
мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға
орналасуға үміткерлерді тестiлеуді
ұйымдастыру, бағдарламалары мен
қағидаларына 9-қосымша
нысан
"Б" корпусының лауазымына үміткерлердың жеке қасиеттерін
бағалауға арналған тестілеу қорытындысы бойынша тұжырым
Тестіленушінің ТАӘ (ол болған жағдайда):
Тестілеу күні мен уақыты:
"Б" корпусы лауазымының санаты
Сурет
Қатерлі аймақ - бұл үміттенген лауазымда қызмет ету үшін жеке
қасиеттерін көрсету деңгейінің жеткіліксіздігінің сипаттамасы.
Тестілеу әкімшісінің қолы: __________________________________________
Тестілеу операторының қолы: _________________________________________
М.О.
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді,
мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға
орналасуға үміткерлерді тестiлеуді
ұйымдастыру, бағдарламалары мен
қағидаларына 10-қосымша
нысан
Тестілеу ережелерін бұзу туралы
АКТ
201_ ж. "___" _____________ сағат ______ мин.
Тестілеу әкімшісі
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Тестілеу операторы
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Қызметшінің/үміткердің ________________________ ЖСН _________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік қызметшілерді және мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға
орналасуға үміткерлерды тестiлеу ұйымдастыру ережесінің 33-тармағын
бұзу фактісі анықталды:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ереже бұзудың қысқаша сипаты)
Тестілеу әкімшісінің қолы: __________________________________________
Тестілеу операторының қолы:__________________________________________
Актімен таныстым:
_____________________________________________________________________
(жоғарыда аталған Ереже бұзушылыққа жол берген қызметшінің/үміткердің
қолы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)). Жоғарыда аталған
Ереже бұзушылыққа жол берген қызметшінің/үміткердің осы актіге қол
қоюдан бас тартқан жағдайда – тиісті жазба)
_____________________________________________________________________
(жоғарыда аталған Ереже бұзушылыққа жол берген қызметшінің/үміткердің
осы актіге қол қоюдан бас тартқанын растайтын басқа адамның қолы,
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), ЖСН)
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді,
мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға
орналасуға үміткерлерді тестiлеуді
ұйымдастыру, бағдарламалары мен
қағидаларына 11-қосымша
нысан
Тестілеу рәсімін тоқтату туралы акті
Күні ___________ж.
Біз, төменде қол қойғандар, тестілеу рәсімін тоқтату туралы осы
актті 20__ жылдың "___" __________ ___ сағ. ___мин.
- байланыс ақауының
- компьютерлік техника ақауының
- тоқ қуаты ақауының
- өзге себептің
салдарынан жасадық.
Тестілеуді тоқтату себебі бойынша қосымша ақпарат:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тестілеу келесі адамларға қатысты тоқтатылды:
1.
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда) ЖСН
Тестілеу залы әкімшісінің
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда) мен қолы:
Тестілеу залы операторның
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда) мен қолы:
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді,
мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға
орналасуға үміткерлерді тестiлеуді
ұйымдастыру, бағдарламалары мен
қағидаларына 12-қосымша
нысан
Мемлекеттік қызмет істері жөнiндегi
уәкiлеттi органның
____________________________ бойынша
аумақтық бөлімшесі апелляциялық
комиссиясының Төрағасына
____________________________________
(тестіленуші адамның Т.А.Ә.
(ол болған жағдайда))
____________________________________
(тестіленуші адамның ЖСН)
Тел.________________________________
Эл. мекенжайы_______________________
Өтініш
Мені, 20__ жылдың ____________________ _____________________ қ.
(тестілеу күнін көрсету)
өткен Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеу
нәтижелері бойынша шағымдануға рұқсат беруді сұраймын.
Тестілеу нәтижелеріне шағым беру талабымның мәні:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді, мемлекеттік әкімшілік
лауазымдарға орналасуға үміткерлерді тестiлеуді ұйымдастыру,
бағдарламалары мен қағидаларының негізгі талаптарымен таныстым,
келісемін және оларды орындауға міндеттенемін.
"___" _______________ 20__ж.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 12 бұйрығына 3-қосымша
"Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына
үлгілік біліктілік талаптары

Сноска. Типовые квалификационные требования утратили силу приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы и противодействию коррупции от 13.12.2016 № 85 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к приказу Министра
по делам государственной службы
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 12
Перечень
утративших силу некоторых приказов Председателя Агентства
Республики Казахстан по делам государственной службы
1. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 19 марта 2013 года № 06-7/32 "Об утверждении Правил проведения конкурса на занятие административной государственной должности и формирования конкурсной комиссии" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 8380).
2. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 26 июня 2013 года № 06-7/92 "Об определении периодических печатных изданий для опубликования объявлений о проведении конкурсов на занятие административных государственных должностей корпуса "Б"" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 8535, опубликованный в газете "Егемен Қазақстан" от 17 июля 2013 года № 172 (28111)).
3. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 11 декабря 2013 года № 06-7/179 "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 9076, опубликованный в Информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет" 4 февраля 2014 года).
4. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 22 января 2014 года № 04-2-4/7 "О внесении изменений в некоторые приказы Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 9112, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 5 февраля 2014 года № 24 (27645)).
5. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 11 декабря 2014 года № 58 "Об утверждении Типовых квалификационных требований к категориям административных государственных должностей корпуса "Б" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 10080, опубликованный в Информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет" 6 февраля 2015 года).

Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 13.12.2016 № 85 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 12 бұйрығына 4-қосымша
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
Төрағасының күші жойылған кейбір бұйрықтарының
ТІЗБЕСІ
1. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының "Бос әкімшілік мемлекеттік лауазымға орналасуға конкурс өткізу және конкурс комиссиясын қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" 2013 жылғы 19 наурыздағы № 06-7/32 бұйрығы (Республикасы Нормативтiк құқықтық актiлерiнiң мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде № 8380 тіркелген).
2. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына орналасуға арналған конкурстарды өткізу туралы хабарландырулар жарияланатын мерзімді баспасөз басылымдарын анықтау туралы" 2013 жылғы 26 маусымдағы № 06-7/92 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Нормативтiк құқықтық актiлерiнiң мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде № 8535 тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2013 жылғы 17 шілдеде № 172 (28111) жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" 2013 жылғы 11 желтоқсандағы № 06-7/179 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Нормативтiк құқықтық актiлерiнiң мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде № 9076 тіркелген, "Әділет" Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2014 жылғы 04 ақпанда жарияланған).
4. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" 2014 жылғы 22 қаңтардағы № 04-2-4/7 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Нормативтiк құқықтық актiлерiнiң мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде № 9112 тіркелген, "Егемен Қазақстан" 05.02.2014 ж. № 24 (28248); Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесі 03.03.2014 ж. жарияланған)
5. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік лауазымдарының санаттарына үлгілік біліктілік талаптарын бекіту туралы" 2014 жылғы 11 желтоқсандағы № 58 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Нормативтiк құқықтық актiлерiнiң мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде № 10080 тіркелген, "Әділет" Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 6 ақпанда жарияланған).

6. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 22 июня 2015 года № 189 "О внесении изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 11 декабря 2014 года № 58 "Об утверждении Типовых квалификационных требований к категориям административных государственных должностей корпуса "Б" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 11756, опубликованный в Информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет" 12 августа 2015 года).

6. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік лауазымдарының санаттарына үлгілік біліктілік талаптарын бекіту туралы" 2014 жылғы 11 желтоқсандағы № 58 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" 2015 жылғы 22 маусымдағы № 189 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Нормативтiк құқықтық актiлерiнiң мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде № 11756 тіркелген, "Әділет" Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 12 тамызда жарияланған).