Об утверждении Правил присуждения премий для неправительственных организаций
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 декабря 2015 года № 407. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2015 года № 12664. Утратил силу приказом Министра по делам религий и гражданского общества Республики Казахстан от 25 мая 2018 года № 52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра по делам религий и гражданского общества РК от 25.05.2018 № 52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2-2) статьи 4-1 Закона Республики Казахстан от 12 апреля 2005 года "О государственном социальном заказе, грантах и премиях для неправительственных организаций в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила присуждения премий для неправительственных организаций.
2. Комитету по развитию языков и общественно-политической работы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление копий настоящего приказа для официального опубликования в информационно-правовой системе "Әділет" и периодических печатных изданиях на электронном носителе с приложением бумажного экземпляра, заверенного гербовой печатью, для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде, удостоверенных электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать настоящий приказ, с приложением бумажного экземпляра, заверенного гербовой печатью;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Мухамедиулы
Утверждены
приказом Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 22 декабря 2015 года № 407

Үкіметтік емес ұйымдарға арналған сыйлықақыларды беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 22 желтоқсандағы № 407 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 31 желтоқсанда № 12664 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Дін істері және азаматтық қоғам министрінің 2018 жылғы 25 мамырдағы № 52 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Дін істері және азаматтық қоғам министрінің 25.05.2018 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс, үкіметтік емес ұйымдарға арналған гранттар және сыйлықақылар туралы"
Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 12 сәуірдегі Заңының 4-1-бабының 2-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Үкіметтік емес ұйымдарға арналған сыйлықақыларды беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Тілдерді дамыту және қоғамдық-саяси жұмыс комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамамен белгіленген тәртіпте мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялау үшін электрондық тасымалдағышта елтаңбалы мөрмен куәландырылған қағаз данасын қоса бере отырып, Қазақстан Республикасы нормативті құқықтық актілерінің эталонды бақылау банкіне енгізу үшін елтаңбалы мөрмен куәландырылған қағаз данасын қоса бере отырып осы бұйрыққа қол қоюға уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық түрдегі осы бұйрықтың көшірмелерін жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрі А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2015 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 407 бұйрығымен бекітілген
Үкіметтік емес ұйымдарға арналған сыйлықақыларды беру қағидалары

Сноска. Правила в редакции приказа Министра по делам религий и гражданского общества РК от 15.06.2017 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правила
присуждения премий для неправительственных организаций
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила присуждения премий для неправительственных организаций (далее – Правила) разработанные в соответствии с подпунктом 2-2) статьи 4-1 Закона Республики Казахстан от 12 апреля 2005 года "О государственном социальном заказе, грантах и премиях для неправительственных организаций в Республике Казахстан" (далее – Закон) и определяют порядок присуждения премий для неправительственных организаций.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) соискатель премии – неправительственная организация, подавшая заявку в уполномоченный орган на соискание премии;
2) премия для неправительственных организаций (далее – премия) – денежное вознаграждение, присуждаемое за счет бюджетных средств неправительственным организациям за внесенный вклад в решение социальных задач республиканского, отраслевого и регионального уровней;
3) Координационный совет по взаимодействию с неправительственными организациями при уполномоченном органе (далее – Координационный совет) – консультативно совещательный орган, создаваемый уполномоченным органом для выработки предложений по совершенствованию взаимодействия с неправительственными организациями созданный в соответствии с подпунктом 6-1) статьи 1 Закона.
Глава 2. Порядок присуждения премий для неправительственных организаций
3. Уполномоченный орган осуществляет присуждение премий для неправительственных организаций ежегодно за счет бюджетных средств согласно статьи 7 Закона.
4. Выдвижение неправительственных организаций на соискание премии осуществляется неправительственными организациями и государственными органами.
5. Согласно пункту 3 статьи 6-3 Закона, не допускается повторное выдвижение на соискание премии одних и тех же неправительственных организаций в течение трех лет подряд. Одна и та же неправительственная организация не может выдвигаться на соискание премии более чем по одной номинации.
6. Премия по одной номинации присуждается одному или одновременно нескольким соискателям. В этом случае премия делится поровну между ними.
7. Объявление о приеме заявок о выдвижении неправительственных организаций на соискание премии размещается уполномоченным органом на интернет-ресурсе ежегодно не позднее 1 июля. Объявление содержит перечень документов для участия в конкурсе, а также дату окончания приема заявок.

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Дін істері және азаматтық қоғам министрінің 15.06.2017 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Үкіметтік емес ұйымдарға арналған сыйлықақыларды беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс, үкіметтік емес ұйымдарға арналған гранттар және сыйлықақылар туралы" 2005 жылғы 12 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 4-1-бабының 2-2-тармақшасына сәйкес әзірленген және үкіметтік емес ұйымдар үшін сыйлықақы беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) сыйлықақыға үміткер – уәкілетті органға сыйлықаны алу үшін өтінім берген үкіметтік емес ұйым;
2) үкіметтік емес ұйымдарға арналған сыйлықақы (бұдан әрі – сыйлықақы) – республикалық, салалық және өңірлік деңгейлердегі әлеуметтік міндеттерді шешуге қосқан үлесі үшін үкіметтік емес ұйымдарға бюджет қаражаты есебінен берілетін ақшалай сыйақы;
3) уәкілетті орган жанындағы үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі үйлестіру кеңесі (бұдан әрі – Үйлестіру кеңесі) – Заңның 1-бабының 6-1) тармақшасына сәйкес үкiметтiк емес ұйымдармен өзара іс-қимылды жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу үшін уәкілетті орган құратын консультациялық кеңесшi орган.
2-тарау. Үкіметтік емес ұйымдарға арналған сыйлықақыларды беру тәртібі
3. Уәкілетті орган Заңның 7-бабына сәйкес бюджет қаражаты есебiнен үкіметтік емес ұйымдар үшін жыл сайын сыййлықақылар беруді жүзегі асырады.
4. Сыйлықаны алуға үкіметтік емес ұйымдарды ұсынуды үкіметтік емес ұйымдар және мемлекеттік органдар жүзеге асырады.
5. Заңның 6-3-бабының 3-тармағына сәйкес сыйлықақыны алуға сол бір ғана үкіметтік емес ұйымдарды қатарынан үш жыл ішінде қайта ұсынуға жол берілмейді. Сол бір ғана үкіметтік емес ұйым сыйлықақыны алуға бір номинациядан артық номинация бойынша ұсыныла алмайды.
6. Бір номинация бойынша сыйлықақы бір немесе бір мезгілде бірнеше үміткерге берілуі мүмкін. Бұл жағдайда сыйлықақы олардың арасында тең бөлінеді.
7. Сыйлықақыны алу үшін үкіметтік емес ұйымдарды ұсыну жөніндегі өтінімдерді қабылдау туралы хабарландыру жыл сайын 1 шілдеден кешіктірілмей уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырады. Хабарландыру конкурсқа қатысуға қажетті құжаттар тізбесін, сондай-ақ өтінімдерді қабылдау аяқталған күнді қамтиды.

8. Заявки о выдвижении неправительственных организаций на соискание премии подаются неправительственными организациями и государственными органами в уполномоченный орган ежегодно до 1 сентября.
Заявки подаются на бумажном и электронном носителях (CD-дисках либо USB (ЮСБ)-флэш-накопителях в формате Pdf (ПДФ)).
9. Для участия в конкурсе на соискание премии неправительственными организациями и государственными органами предоставляются следующие документы:
1) заявление (на официальном бланке неправительственной организации, государственного органа, подписанное первым руководителем либо лицом, исполняющим его обязанности, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам);
2) копии учредительных документов и свидетельство (справка) о государственной регистрации (перерегистрации) неправительственной организации;
3) характеристика о деятельности неправительственной организации, вкладе в решение социальных задач по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (не более двух страниц формата А4);
4) рекомендации (не менее двух) представителей общественности (неправительственных организаций) о деятельности неправительственной организации, подавшей заявку;
5) копии наградных дипломов, грамот, благодарностей (при наличии);
6) банковские реквизиты неправительственной организации.
10. В случае представления неполного пакета документов, указанных в пункте 9 настоящих Правил, уполномоченный орган в течении пяти рабочих дней направляет письменный мотивированный ответ заявителю об отказе в приеме документов.
11. Уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней после окончания приема заявок размещает перечень соискателей премий на своем интернет-ресурсе и представляет на рассмотрение рабочему органу созданного в соответствии с приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан № 404 от 22 декабря 2015 года "Об утверждении Положения о Координационном совете по взаимодействию с неправительственными организациями при уполномоченном органе" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12623).
12. Рабочий орган рассматривает заявки на соискание премии по следующим критериям:
1) социальный вклад в развитие отрасли, региона, республики;
2) опыт организации;
3) общественное признание;
4) инновации;
5) эффективность деятельности.
13. Для рассмотрения заявки рабочий орган привлекает представителей заинтересованных государственных органов, общественных деятелей, экспертов по соответствующим направлениям присуждения премий, представителей средств массовой информации.

8. Сыйлықақыны алу үшін үкіметтік емес ұйымдарды ұсыну туралы өтінімдерді үкіметтік емес ұйымдар және мемлекеттік органдар уәкілетті органға жыл сайын 1 қыркүйекке дейін ұсынады.
Өтінімдер қағаз және электрондық тасығыштарда (СD-дискілерде не USB-флеш-жинақтағыштарында PDF-форматта) жолданады.
9. Үкіметтік емес ұйымдардың тағайындау конкурсына және мемлекеттік органдардың қатысу үшін мынадай құжаттарды ұсыну:
1) өтініш (осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бірінші басшы немесе оның міндетін атқаратын адам қол қойған, үкіметтік емес ұйым қызметінің өзектілігі мен маңыздылығын сипаттайтын үкіметтік емес ұйымның, мемлекеттік органның ресми бланкідегі, сондай-ақ А4 форматындағы екі парақтан көп емес құрылтай құжаттарының көшірмелері);
2) мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құрылтай құжаттарының және куәлiгiнің (анықтаманың) көшірмелерін;
3) үкіметтік емес ұйымның қызметі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік міндеттерді шешудегі үлесі туралы сипаттаманы (А4 форматындағы екі парақтан көп емес);
4) өтінім берген үкіметтік емес ұйымның қызметі туралы қоғамдастық (үкіметтік емес ұйымдар) өкілдерінің ұсынымдарын (екіден кем емес) қамтиды;
5) марапат сертификаттар, дипломдар, алғыс (егер бар болса) көшірмелері;
6) үкіметтік емес ұйымның банк деректемелері.
10. Осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған жағдайда уәкілетті орган бес жұмыс күні ішінде құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы өтініш берушіге жазбаша дәлелді жауап жібереді.
11. Уәкілетті орган өтінімдерді қабылдау аяқталғаннан кейін он жұмыс күні ішінде өзінің интернет-ресурсында сыйлықақы үміткерлерінің тізбесін орналастырады және "Уәкілетті орган жанындағы үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі үйлестіру кеңесі туралы ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 22 желтоқсандағы № 404 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 12623 нөмірімен тіркелген) сәйкес құрылған жұмыс органына қарастырады.
12. Жұмыс органы мынадай өлшемшарттар бойынша сыйлықақы алуға өтінімдерді қарастыруы тиіс:
1) саланы, өңірді, республиканы дамытуға қосқан әлеуметтік үлесі;
2) ұйымның тәжірибесі;
3) қоғамдық тұрғыда танылуы;
4) инновациялары;
5) қызметтің тиімділігі.
13. Жұмыс органы өтінімдерді қарау үшін мүдделі мемлекеттік органдардың өкілдерін, қоғам қайраткерлерін, сыйлықақылар берудің тиісті бағыттары жөніндегі сарапшыларды, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдерін тартады.

14. Рабочий орган вносит на рассмотрение Координационного совета предложения в произвольной форме рабочего органа по соискателям премии для выработки рекомендаций.
15. Координационный совет со дня поступления предложений рабочего органа по соискателям премии направляет рекомендации уполномоченному органу в срок не более двадцати пяти календарных дней.
16. Уполномоченный орган принимает решение о присуждении премии согласно рекомендациям Координационного совета в срок не более двадцати календарных дней со дня получения рекомендации. Решение уполномоченного органа о присуждении премии публикуется на интернет-ресурсе уполномоченного органа ежегодно не позднее 1 декабря.
17. Уполномоченный орган вручает победителям диплом по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и перечисляет премию на банковский счет, указанный в характеристике неправительственной организации не позднее 20 декабря соответствующего года.
Приложение 1
к Правилам присуждения
премий для
неправительственных
организаций
Форма
Заявление
________________________________________________________________________________
(наименование неправительственной организации или государственного органа
________________________________________________________________________________
выдвигающего неправительственную организацию на соискание премии)
выдвигает для присуждения премии неправительственной организации по номинации
______________________________________________ в ______ году
(указать название номинации)
_______________________________________________________________________________,
(полное наименование неправительственной организаций согласно учредительным
документам, выдвинутой на соискание премии)
Предмет и цели неправительственной организации ______________________________
________________________________________________________________________________
(в соответствии с Уставом)
Опыт работы ______________________________________________________________
(описать деятельность организации)
________________________________________________________________________________
из них в сфере согласно номинации ________________________________________________
________________________________________________________________________________
Целевая аудитория/ адресная группа на которую направлена деятельность
неправительственных организации _________________________________________________
_________________________________________________________
Должность            (подпись)                   ФИО (при его наличии)
МП
Ознакомлен (а)_____________20 __ года.
________________________________________________________
Должность             (подпись)                   ФИО (при его наличии)
Приложение 2
к Правилам присуждения
премий для
неправительственных
организаций
Форма
Характеристика
о деятельности неправительственной организации, вкладе в решение социальных задач
республиканского, отраслевого и регионального уровней
________________________________________________________________________________
(полное наименование организации)
Адрес местонахождения и контактные данные организации
Штатная численность организации
Краткое эссе о своей деятельности на тему "Вклад в решение социальных задач республиканского, отраслевого и регионального уровней"
Опыт организации
Общественное признание (достижений деятельности неправительственных организации, которые внесли неоценимый вклад в социальную и общественную жизнь в Республике Казахстан)
Инновации в деятельности (при его наличии)
Эффективность деятельности
________________________________________________________
Должность             (подпись)                   ФИО (при его наличии)
МП
Приложение 3
к Правилам присуждения
премий для
неправительственных
организаций
Форма

14. Жұмыс органы ұсынымдар әзірлеу үшін сыйлықақы үміткерлері бойынша жұмыс орғанының еркін нысандағы ұсынысын Үйлестіру кеңесінің қарауына ұсынады.
15. Үйлестіру кеңесі жұмыс органынан сыйлықақыға үміткерлер бойынша ұсыныстар түскен күннен бастап күнтізбелік жиырма бес күннен аспайтын мерзiмде уәкiлеттi органға ұсынымдар жолдайды.
16. Уәкілетті орган ұсынысты алған күннен бастап күнтізбелік жиырма күннен аспайтын мерзімде комиссияның ұсыныстары мен Үйлестіру кеңесінің ұсынымдарына сәйкес сыйлықақыны беру туралы шешім қабылдайды. Сыйлықақыны беру туралы уәкілетті органның шешімі уәкілетті органның интернет-ресурсында жыл сайын 1 желтоқсаннан кешіктірмей жарияланады.
17. Уәкілетті орган жеңімпаздарға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дипломды табыстайды және сыйлықақыны үкіметтік емес ұйымның сиапттамасында көрсетілген банк шотына тиісті жылдың 20 желтоқсанынан кешіктірмей аударады.
Үкіметтік емес ұйымдарға
арналған сыйлықақыларды беру
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Өтініш
________________________________________________________________________________
(сыйлықақыны алуға үкіметтік емес ұйымды ұсынған
_______________________________________________________________________________,
үкіметтік емес ұйым, мемлекеттік орган атауы
________________________________________________________________________________
(сыйлықақыны алуғаа ұсынлған құрылтай құжаттарына сәйкес үкіметтік емес ұйымның
толық атауы)
____________________________________________________________________ номинациясы
(номинация атауын көрсету)
бойынша үкіметтік емес ұйымдарға арналған сыйлықақыны беру үшін ______ жылы ұсынады
Үкіметтік емес ұйымның мәні мен мақсаттары
________________________________________________________________________________
(Жарғыға сәйкес)
________________________________________________________________________________
Жұмыс тәжірибесі _______________________________________________________________,
(ұйымның қызметін сипаттау)
________________________________________________________________________________
Оның ішінде ____________________________________________________________________
___________________________________________________ номинациясына сәйкес саладағы
_______________ __________________ ______________________________
лауазымы (қолы) Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
МО
Таныстым _____________ 20 __ жылғы_________
_______________ ________________ _________________________
лауазымы (қолы) Т.А.Ә. (бар болған жағдайда
Үкіметтік емес ұйымдарға
арналған сыйлықақыларды беру
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Үкіметтік емес ұйымның қызметі, республикалық, салалық және өңірлік деңгейлердегі
әлеуметтік міндеттерді шешудегі үлесі туралы сипаттама
______________________________________________________________________________
(ұйымның толық атауы)
Ұйымның орналасқан мекенжайы және байланыс деректері
Ұйымның штат саны
"Республикалық, салалық және өңірлік деңгейлердегі әлеуметтік міндеттерді шешудегі үлесі" тақырыбында қысқаша эссе
Ұйымдастыру тәжірибесі
Мемлекеттік тану (Қазақстан Республикасының әлеуметтік және қоғамдық өміріне баға жетпес үлес қосқан үкіметтік емес ұйымдардың жетістіктері)
Қызметіндегі инновациялар (болған жағдайда)
Қызметтің тиімділігі
_______________ __________ ________________________________________
лауазымы (қолы) тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Үкіметтік емес ұйымдарға
арналған сыйлықақыларды беру
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
ҮКІМЕТТІК ЕМЕС ҰЙЫМДАРҒА АРНАЛҒАН СЫЙЛЫҚАҚЫНЫҢ ЛАУРЕАТЫ
ДИПЛОМ
___________________________________________________________________________
(үкіметтік емес ұйымның атауы)
___________________________________________________________________________
_______________________________________________________ номинациясы бойынша
Қазақстан Республикасының
Дін істері және азаматтық
қоғам министрі ______________ ____________________________________
қолы Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
МО
Астана, 20__жыл