Об утверждении Правил проведения антикоррупционного мониторинга
Приказ Министра по делам государственной службы Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 16. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2015 года № 12712. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 19 октября 2016 года № 13
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы и противодействию коррупции от 19.10.2016 № 13 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 21 Закона Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года «О противодействии коррупции», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения антикоррупционного мониторинга.
2. Департаменту антикоррупционной политики Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему «Әділет»;
3) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан» для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра по делам государственной службы Республики Казахстан, курирующего вопросы антикоррупционной политики.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2016 года.
Министр                                    Т. Донаков
Утверждены
приказом Министра по делам
государственной службы
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 16
Правила
проведения антикоррупционного мониторинга
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения антикоррупционного мониторинга (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 21 Закона Республики Казахстан «О противодействии коррупции» и определяют порядок проведения антикоррупционного мониторинга субъектами противодействия коррупции.

Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 16 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2015 жылы 31 желтоқсанда № 12712 болып тіркелді. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 19.10.2016 № 13 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 19.10.2016 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 18 қарашадағы Заңының 21-бабы 1-тармағының  3) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторинг жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясат департаменті:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімдік баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдануын;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін «Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері министрінің сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясат мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі және 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Министр                                            Т.Донақов
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 16 бұйрығымен бекітілген
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторинг жүргізу қағидалары
1. Жалпы ереже
1. Осы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторинг жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл» Заңы 1-бабының 3) тармағына сәйкес әзірленген, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл субъектілерімен жүргізілетін сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингтің тәртібін анықтайды.

2. Антикоррупционный мониторинг проводится уполномоченным органом и иными субъектами противодействия коррупции.
3. Предметом антикоррупционного мониторинга является деятельность отдельного государственного органа, организаций, субъектов квазигосударственного сектора, деятельность государственных органов, регулирующих порядок взаимодействия в определенной сфере.
2. Порядок проведения антикоррупционного мониторинга
4. Антикоррупционный мониторинг уполномоченным органом по противодействию коррупции осуществляется путем:
1) изучения и оценки правоприменительной практики в сфере противодействия коррупции;
2) изучения деятельности государственных органов, организаций и субъектов квазигосударственного сектора по вопросам противодействия коррупции;
3) изучения публикаций в средствах массовой информации и обращений физических и юридических лиц по вопросам противодействия коррупции;
4) изучения и оценки причин и условий, способствующих коррупции в деятельности лиц, признанных виновными в установленном законом порядке;
5) рассмотрения результатов социологических опросов по вопросам восприятия уровня коррупции и противодействия ее проявлениям;
6) изучения данных органов правовой статистики.
5. Иные субъекты противодействия коррупции проводят антикоррупционный мониторинг по собственной инициативе.
6. Результаты антикоррупционного мониторинга проведенного иными субъектами противодействия коррупции обобщаются уполномоченным органом по противодействию коррупции.
7. Результаты антикоррупционного мониторинга, проводимого иными субъектами противодействия коррупции, оформляются по форме согласно приложению 1 к настоящим правилам и содержат:
1) информацию о предмете антикоррупционного мониторинга, данные физических, юридических лиц, проводящих антикоррупционный мониторинг, период проведения мониторинга;
2) количественные и качественные показатели, характеризующие состояние и причины возникновения коррупции в деятельности государственных органов, организаций, субъектов квазигосударственного сектора;
3) оценку, выводы и предложения по улучшению принимаемых антикоррупционных мер субъектами противодействия коррупции.
3. Результаты антикоррупционного мониторинга
8. Уполномоченный орган по противодействию коррупции на постоянной основе рассматривает и анализирует направляемые его территориальными подразделениями и иными субъектами противодействия коррупции результаты антикоррупционного мониторинга.

2. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторинг уәкілетті органмен және өзге де сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл субъектілерімен жүргізіледі.
3. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингтің мәні жекеше мемлекеттік органдар, ұйымдар, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің белгілі бір салада іс-қимыл тәртібін реттейтін мемлекеттік орган қызметі болып табылады.
2. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторинг жүргізу тәртібі
4. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторинг сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша уәкілетті органмен мынадай жолмен жүзеге асырылады:
1) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл саласында құқықтық қолдану тәжірибесін бағалау мен зерделеу;
2) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселесі бойынша мемлекеттік огандардың, ұйымдар мен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін зерделеу;
3) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселесі бойынша заңды және жеке тұлғалардың өтініштері мен бұқаралық ақпарат құралдарындағы басылымдарды зерделеу;
4) Заңмен белгіленген тәртіпте кінәлі деп танылған тұлғаның қызметінде сыбайлас жемқорлыққа ықпал ететін жағдайлар мен себептерді бағалау және зерделеу;
5) Сыбайлас жемқорлық және іс-қимыл деңгейін оның бағытын қабылдау мәселелері бойынша әлеуметтік сауалнама нәтижесін қарау;
6) Құқықтық статистика органдарының деректерін зерделеу.
5. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың өзге де субъектілері сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингті өздерінің бастамасы негізінде жүргізеді.
6. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың өзге субъектілерімен сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингтің нәтижесі уәкілетті органмен шолу жасалады.
7. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың өзге де субъектілері жүргізген сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингтің нәтижесі осы Қағидалардағы 1 қосымшаға сәйкес нысан бойынша рәсімделеді және мынадай:
1) мониторинг жүргізген кезеңдегі сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингтің мәні, сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторинг жүргізген жеке және заңды тұлғалардың деректері туралы ақпаратты;
2) мемлекеттік органдар, ұйымдар, квазимемлекеттік сектор субъектілердің қызметінде сыбайлас жемқорлықтың туындауының себептері мен жағдайын сипаттайтын сандық және сапалық көрсеткіштерді;
3) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл субъектілері қабылдаған сыбайлас жемқорлыққа қарсы шараларды жақсарту бойынша қорытындылар мен ұсынымдарды құрайды.
3. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингтің нәтижелері
8. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша уәкілетті орган тұрақты негізде онын аумақтық бөлімшелері және өзгеде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл субъектілерімен жолданған сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингтің нәтижесін қарайды және талдайды.

9. По результатам антикоррупционного мониторинга уполномоченным органом по противодействию коррупции на ежеквартальной основе формируется аналитический отчет, отражающий оценку текущей ситуации в сфере противодействия коррупции, и решение в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил.
10. Решением уполномоченного органа по противодействию коррупции являются:
1) выработка предложений по повышению эффективности деятельности субъектов противодействия коррупции;
2) проведение анализа коррупционных рисков в деятельности субъектов противодействия коррупции.
11. Уполномоченный орган по противодействию коррупции ежеквартально размещает на своем официальном интернет-ресурсе результаты антикоррупционного мониторинга.
12. По запросам и обращениям иных субъектов противодействия коррупции уполномоченный орган по противодействию коррупции представляет информацию о результатах антикоррупционного мониторинга.
Приложение 1
к Правилам проведения
антикоррупционного мониторинга
Форма
Результат антикоррупционного мониторинга
I. Вводная часть
1. Предмет антикоррупционного мониторинга: _________________.
2. Антикоррупционный мониторинг проведен: физическое/юридическое лицо, адрес электронной почты, номер телефона.
3. Период проведения антикоррупционного мониторинга: начат_____ закончен____.
4. Наблюдаемый период: деятельность ______гг.
II. Информационно - аналитическая часть
Количественные и качественные показатели, характеризующие состояние и причины возникновения коррупции в деятельности государственных органов, организаций, субъектов квазигосударственного сектора.
III. Заключительная часть
Выводы. Рекомендации и предложения по улучшению принимаемых антикоррупционных мер субъектами противодействия коррупции.

9. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингтің нәтижесі бойынша уәкілетті органмен осы Қағиданың 10-тармағына сәйкес шешім және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл саласындағы ағымдағы жағдайына бағаларын көрсететін тоқсан сайын сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша ұқсас есепті қалыптастырады.
10. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша уәкілетті органның шешімі:
1) сыбайлас жемқорлық қарсы іс-қимыл субъектілер қызметтерінің тиімділігін арттыру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
2) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл субъектілерінің қызметіне сыбайлас жемқорлық тәуекелдеріне талдау жүргізу.
11. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша уәкілетті орган тоқсан сайын сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингтің нәтижелерін өзінің ресми интеренет-ресурсында орналастырады.
12. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы өзге іс-қимыл субъектілердің өтініші мен сұрау салуы бойынша сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша уәкілетті орган сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингтің нәтижесі туралы ақпаратты ұсынады.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
мониторинг жүргізу қағидаларына
1 қосымша
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторинг жүргізу кезінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың өзге де субъектілермен ұсынылатын ақпараттың нысаны
І. Кіріспе
1. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингтің мәні:
______________________
2. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторинг жүргізілді:
жеке/заңды тұлға,/ электронды поштаның мекенжайы/телефон нөмірі.
3. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторинг жүргізу кезеңі:
басталды_____ аяқталды______
4. Бақыланатын кезең: ________ жж. қызмет
ІІ. Ақпараттық-талдамалық бөлім
Мемлекеттік органдар, ұйымдар, квазимемлекеттік сектор субъектілердің қызметінде сыбайлас жемқорлықтың туындауының себептері мен жағдайын сипаттайтын сандық және сапалық көрсеткіштері.
Қорытынды. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл субъектілері қабылдаған сыбайлас жемқорлыққа қарсы шараларды жақсарту бойынша ұсынымдар.