Об утверждении Правил выдачи сертификата безопасности
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1240. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2015 года № 12766. Утратил силу приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 27 марта 2018 года № 23/нс (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 27.03.2018 № 23/нс (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6-2) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи сертификата безопасности.
2. Комитету связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Қазанғап Т.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 25 декабря 2015 года № 1240
Правила
выдачи сертификата безопасности
1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи сертификата безопасности разработаны в соответствии с подпунктом 6-2) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи" (далее – Правила) и определяют порядок выдачи сертификата безопасности.

Қауіпсіздік сертификатын беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1240 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 31 желтоқсанда № 12766 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2018 жылғы 27 наурыздағы № 23/қе бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 27.03.2018 № 23/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1-тармағының 6-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қауіпсіздік сертификатын пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитеті (Т.Б. Қазанғап):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына ресми жариялауға оның көшірмелерін баспа және электронды түрде жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі
Ә. Исекешев
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 1240 бұйрығымен бекітілген
Қауіпсіздік сертификатын беру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қауіпсіздік сертификатын беру қағидалары (бұдан әрі – Қағида) "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1-тармағының 6-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және қауіпсіздік сертификатын беру тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган в сфере информатизации и связи (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий реализацию государственной политики в области информатизации и связи, государственный контроль, координацию и регулирование деятельности лиц, предоставляющих услуги в области связи или пользующихся ими;
2) оператор связи – юридическое лицо, зарегистрированное на территории Республики Казахстан, оказывающее услуги связи;
3) удостоверяющий центр – юридическое лицо, определяемое уполномоченным органом, выдающее в электронной форме сертификаты безопасности;
4) сертификат безопасности – набор электронных цифровых символов, применяемый для пропуска трафика, содержащего протоколы, поддерживающие шифрование.
2. Порядок выдачи сертификатов безопасности
3. Выдача сертификата безопасности производится на основании заявления на выдачу сертификата безопасности оператора связи в удостоверяющий центр по форме, согласно приложению 1 настоящих Правил.
4. Выдача сертификата безопасности производится в удостоверяющем центре путем записи на электронный носитель информации (исключающий перезапись) оператора связи и подтверждается справкой удостоверяющего центра по форме, согласно приложению 2 настоящих Правил.
5. Электронный носитель информации с записью сертификата безопасности и справка удостоверяющего центра регистрируется удостоверяющим центром в журнале учета выданных и отозванных сертификатов безопасности.
6. Срок действия сертификата безопасности составляет 3 года с момента его выдачи.
7. Оператор связи за 20 календарных дней до истечения срока, указанного в пункте 6 настоящих Правил обращается в удостоверяющий центр для выдачи нового сертификата безопасности.
8. Удостоверяющий центр ведет журнал учета выданных и отозванных сертификатов безопасности по форме, согласно приложению 3 настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам выдачи
сертификата безопасности
Форма
Заявление
на выдачу сертификата безопасности
_____________________________________________________________________
наименование Оператора связи
_____________________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер оператора связи
в лице ______________________________________________________________
Фамилия, Имя, Отчество (при наличии)
_____________________________________________________________________
наименование должности
действующий на основании ____________________________________________
_____________________________________________________________________
Телефон: раб./моб.
Прошу выдать сертификат безопасности на электронный носитель
информации № _________ (исключающий перезапись).
Подпись ____________
Дата "___" _____________ 20__ г.
МП
Приложение 2
к Правилам выдачи
сертификата безопасности
Форма
Справка
удостоверяющего центра
Настоящим удостоверяющий центр, _____________________________________
_____________________________________________________________________
наименование юридического лица, адрес, телефон
выдан сертификат безопасности _______________________________________
регистрационный номер
_____________________________________________________________________
наименование Оператора связи
_____________________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер оператора связи
Срок действия сертификата безопасности – 3 года.
Руководитель _________ ____________________
подпись Ф.И.О.
Дата "_____" _____________ 20__ г.
МП (при наличии)
Получил: _______ _________
Ф.И.О. подпись
Дата "_____" _____________ 20__ г.
Приложение 3
к Правилам выдачи
сертификата безопасности
Форма
Журнал
учета выданных и отозванных сертификатов безопасности
Оператор связи
Ф.И.О.
Регистрационный номер заявления
Дата
Номер электронного носителя
Отметка о получении/отзыва (подпись)
Примечание (основание отзыва)

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттандыру және байланыс саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - ақпараттандыру және байланыс саласындағы мемлекеттік саясаттың іске асырылуын, байланыс саласында қызметтер көрсететін немесе оларды пайдаланатын тұлғалардың қызметін мемлекеттік бақылауды, үйлестіру мен реттеуді жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын орталық атқарушы орган;
2) байланыс операторы – Қазақстан Республикасында тіркелген, байланыс қызметтерiн көрсететін заңды тұлға;
3) куәландырушы орталық – уәкілетті орган айқындайтын, электронды нысанда қауіпсіздік сертификаттарын беретін заңды тұлға;
4) қауіпсіздік сертификаты – шифрлауды қолдайтын хаттамаларды қамтитын трафикті өткізу үшін қолданылатын электрондық цифрлық символдардың жиынтығы.
2. Қауіпсіздік сертификаттарын беру тәртібі
3. Қауіпісіздік сертификатын беру байланыс операторының куәландырушы орталыкқа осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қауіпсіздік сертификатын беруге өтініші негізінде жүргізіледі.
4. Қауіпісіздік сертификатын беру куәландырушы орталықта осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша байланыс операторының электрондық ақпаратты тасығышқа жазу (қайта жазу мүмкіндігінсіз) арқылы жүргізіледі және куәландырушы орталықтың анықтамасымен расталады.
5. Қауіпісіздік сертификатының жазылуы бар электрондық ақпаратты тасығыш және куәландырушы орталықтың анықтамасы куәландырушы орталықпен берілген және кері қайтап алынған қауіпісіздік сертификаттарының есеп журналында тіркеледі.
6. Қауіпісіздік сертификатының жарамдылық мерзімі ол берілген сәттен бастап 3 жылды құрайды.
7. Байланыс операторы осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген мерзім өткенге дейін күнтізбелік 20 күн бұрын жаңа қауіпсіздік сертификатын беру үшін куәландырушы орталыққа жүгінеді.
8. Куәландырушы орталық осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берілген және кері қайтап алынған қауіпісіздік сертификаттарының есеп журналын жүргізеді.
Қауіпсіздік сертификатын
беру қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Қауіпсіздік сертификатын беруге
өтініш
Негізінде әрекет ететін _____________________________________________
_____________________________________________________________________
Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)
_____________________________________________________________________
лауазымының атауы
_____________________________________________________________________
Телефон: жұмыс/ұялы
атынан
_____________________________________________________________________
Байланыс операторының атауы
_____________________________________________________________________
Байланыс операторының бизнес-сәйкестендіру нөмірі
№ _________ электрондық ақпаратты тасығышқа (қайта жазу
мүмкіндігінсіз) қауіпсіздік сертификатын беруді сұраймын.
Қолы ____________
Күні 20__жылғы "___" _____________
МО
Қауіпсіздік сертификатын
беру қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Куәландырушы орталықтың
анықтамасы
Куәландырушы орталық ________________________________________________
_____________________________________________________________________
заңды тұлғаның атауы, мекенжайы, телефоны
_____________________________________________________________________
Байланыс операторының атауы
_____________________________________________________________________
байланыс операторының бизнес-сәйкестендіру нөмірі
______________________ қауіпсіздік сертификатын берді.
тіркеу нөмірі
Сертификаттың жарамдылық мерзімі – 3 жыл.
Басшы _________ ________________________
қолы Т.А.Ә.
Күні 20__жылғы "_____" _____________
МО (бар болса)
Алдым: ________________ ________________
Т.А.Ә. қолы
Күні 20__жылғы "_____" _____________
Қауіпсіздік сертификатын
беру қағидаларына 3-қосымша
Нысан
Берілген және кері қайтап алынған қауіпісіздік сертификаттарының есеп журналы
Байланыс операторы
Т.Ә.А.
Өтінішітің тіркеу нөмірі
Күні
Электрондық тасығыштың нөмірі
Алу/кері қайтару туралы белгі (қолы)
Ескертпе (кері қайтаруға негіз)