Об утверждении критериев оценки степени рисков и проверочных листов субъектов земельных отношений за использованием и охраной земель, геодезической и картографической деятельности
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 декабря 2015 года № 784. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2015 года № 12785. Утратил силу совместным приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 502 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу совместным приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 11.12.2018 № 502 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 11.12.2018 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени рисков субъектов земельных отношений, влияющих на земельные правоотношения и не являющихся субъектами частного предпринимательства, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) критерии оценки степени рисков за использованием и охраной земель для субъектов, влияющих на использование земельных ресурсов, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) критерии оценки степени рисков для субъектов геодезической и картографической деятельности, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) проверочный лист за использованием и охраной земель для субъектов земельных отношений, влияющих на земельные правоотношения и не являющихся субъектами частного предпринимательства, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) проверочный лист за использованием и охраной земель для государственных учреждений, осуществляющих деятельность в сфере регулирования земельных отношений, согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) проверочный лист за использованием и охраной земель для субъектов, влияющих на использование земельных ресурсов, согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) проверочный лист за геодезической и картографической деятельностью, согласно приложению 7 к настоящему приказу.
2. Комитету по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить:

Жер қатынастары субъектілерінің жерді пайдалану мен қорғау, геодезия және картография қызметі бойынша тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 23 желтоқсандағы № 784 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 31 желтоқсанда № 12785 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 502 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 101 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.12.2018 № 502 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.12.2018 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 3-тармағына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жер құқығы қатынастарына ықпал ететін және жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылмайтын жер қатынастары субъектілерінің тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жер ресурстарын пайдалануға ықпал ететін субъектілер үшін жердің пайдаланылуы мен қорғалуы үшін тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес геодезиялық және картографиялық қызметінің субъектілері үшін тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жер құқығы қатынастарына әсер ететін және жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылмайтын жер қатынастары субъектілері үшін жердің пайдаланылуы мен қорғалуын тексеру парағы;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жер қатынастарын реттеу саласында қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелер үшін жердің пайдаланылуы мен қорғалуын тексеру парағы;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жер ресурстарын пайдалануға ықпал ететін субъектілер үшін жердің пайдаланылуы мен қорғалуын тексеру парағы;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес геодезиялық және картографиялық қызметті тексеру парағы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитеті:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Признать утратившим силу приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 июня 2015 года № 444 "Об утверждении критериев оценки степени рисков и форм проверочных листов субъектов земельных отношений за использованием и охраной земель, геодезической и картографической деятельности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 92397, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 5 августа 2015 года).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной Прокуратуры
Республики Казахстан
________________С. Айтпаева
"__"____________ 2015 года
Приложение 1
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 23 декабря 2015 года № 784
Критерии оценки степени рисков субъектов земельных отношений,
влияющих на земельные правоотношения и не являющихся субъектами
частного предпринимательства
1. Настоящие критерии оценки степени рисков субъектов земельных отношений, влияющих на земельные правоотношения и не являющихся субъектами частного предпринимательства (далее – Критерии) разработаны в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года и Предпринимательским кодексом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года для отнесения субъектов контроля за использованием и охраной земель к степеням рисков.

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімдік баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. "Жер қатынастары, жерді пайдалану мен қорғау, геодезия және картография қызметі субъектілерінің тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін және тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 23 маусымдағы № 444 бұйрығының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 92397 болып тіркелген, 2015 жылғы 5 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және арнайы
есепке алу жөніндегі комитетінің төрағасы
__________________С. Айтпаева
2015 жылғы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 784 бұйрығына
1-қосымша
Жер құқығы қатынастарына ықпал ететін және жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылмайтын жер қатынастары субъектілерінің тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1. Осы жер құқығы қатынастарына ықпал ететін және жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылмайтын жер қатынастары субъектілерінің тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі - Өлшемшарттар) 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне және 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жерді пайдалану мен қорғауды бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелеріне жатқызу үшін әзірленді.

2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) риск субъекта земельных отношений – вероятность причинения вреда земельным ресурсам, нарушения прав собственников на землю и землепользователей с учетом степени тяжести его последствий;
2) субъекты контроля за использованием и охраной земель – государственные учреждения, осуществляющие деятельность в сфере регулирования земельных отношений и не являющиеся субъектами частного предпринимательства;
3) грубые нарушения – нарушения требований земельного законодательства,влияющие законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства, выраженные в нарушений порядка принятия решения и предоставления земельных участков или права аренды земельных участков местными исполнительными органами, а также акимами города районного значения, поселка, села, сельских округов, за исключением сроков принятия решения;
4) значительные нарушения – нарушения требований земельного законодательства, выраженные в несоблюдении установленных сроков рассмотрения ходатайств (заявлений) физических и юридических лиц, принятия решения местным исполнительным органом о предоставлении или об отказе в предоставлении прав на земельные участки, рассмотрения и утверждения землеустроительного проекта, заключения договора купли-продажи или временного возмездного (безвозмездного) землепользования, а также несоблюдение требований правил организации и проведения торгов (конкурсов, аукционов) по продаже земельного участка или права аренды земельного участка и порядка перевода сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой;
5) незначительные нарушения – нарушения земельного законодательства, выраженные в несоблюдении требований по предоставлению информации о наличии земельных участков для жилищного строительства, специального земельного фонда, нарушения сроков подготовки предложений в соответствии с территориальным зонированием о возможности использования испрашиваемого земельного участка по заявленному целевому назначению, несоблюдение структурным подразделением местного исполнительного органа, осуществляющим функции в сфере архитектуры и градостроительства срока подготовки акта выбора земельного участка с его ситуационной схемой.
3. Субъектами контроля за использованием и охраной земель, осуществляющими деятельность в сфере регулирования земельных отношений, являются местные исполнительные органы, уполномоченные органы и структурные подразделения местных исполнительных органов, осуществляющие функции в сфере архитектуры и градостроительства.

2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жер қатынастары субъектісінің тәуекелі - жер ресурстарына зиян келтіру, оның салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып, жерге меншік иелері мен жер пайдаланушылар құқықтарының бұзылу ықтималдығы;
2) жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау субъектілері - жер қатынастарын реттеу саласында қызметті жүзеге асыратын және жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылмайтын мемлекеттік органдар;
3) өрескел бұзушылық - жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүддесіне ықпал ететін, жергілікті атқарушы органдардың, сондай-ақ шешімдер қабылдау мерзімдерін қоспағанда, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округтер әкімдерінің, жер учаскелерін және жер учаскелеріне жалдау құқығын беру, шешім қабылдау тәртібін бұза отырып, жер заңнамасының талаптарын бұзушылықтар;
4) елеулі бұзушылықтар - жеке және заңды тұлғалардың өтінішхаттарын (өтініштерін) қараудың, жергілікті атқарушы органның жер учаскелеріне құқық беру немесе беруден бас тарту туралы шешім қабылдау мерзімін, жерге орналастыру жобасын қарау және бекіту, сатып алу-сату немесе уақытша өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану шартын жасасудың белгіленген мерзімдерін сақтамауды, сондай-ақ, жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (конкурстарды, аукциондарды) ұйымдастыру және өткізу қағидаларын, ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екінші түрге ауыстыру тәртібін, жер заңнамасының талаптарын сақтамауды білдіретін бұзушылықтар;
5) елеусіз бұзушылық - тұрғын үй құрылысы үшін жер учаскелерінің, арнайы жер қорының болуы туралы ақпарат беру талаптарын сақтамауды, аумақты аймақтарға бөлуге сәйкес сұралып отырған жер учаскесін мәлімделген нысаналы мақсаты бойынша пайдалану мүмкіндігі туралы ұсыныстар әзірлеу мерзімін бұзуды, жергілікті атқарушы органның сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесінің, оның ахуалдық схемасымен қоса, жер учаскесін таңдау актісін дайындау мерзімін бұза отырып жер заңнамасын бұзушылықтар.
3. Жер қатынастарын реттеу саласындағы қызметті жүзеге асыратын жерді пайдалану мен қорғауды бақылау субъектілері жергілікті атқарушы органдар, уәкілетті органдар және жергілікті атқарушы органдардың сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшелері болып табылады.

4. Определение субъектов контроля по степеням риска осуществляется путем объективных и субъективных критериев по оценке степени рисков.
5. По объективным критериям субъекты контроля разделены на две группы риска:
1) высокая степень риска – местные исполнительные органы областей, районов, городов Астаны, Алматы и городов областного, районного значения, акимы поселков и пригородных сельских округов, управления земельных отношений областей, городов Астаны и Алматы, отделы земельных отношений городов областного, районного значения, районов и структурные подразделения указанных местных исполнительных органов, осуществляющие функции в сфере архитектуры и градостроительства;
2) не отнесенная к высокой степени риска – акимы села и сельских округов.
Примечание. В отношении субъектов не отнесенные к высокой степени риска выборочные проверки не проводятся.
6. В отношении проверяемых субъектов, отнесенных к высокой степени риска проводятся выборочные и внеплановые проверки, и иная форма контроля.
В отношении проверяемых субъектов, не отнесенных к высокой степени риска проводятся внеплановые проверки и иная форма контроля.
7. Кратность проведения выборочной проверки не может быть чаще одного раза в год.
8. Субъективные критерии определяются на основании следующих информационных источников:
1) результаты предыдущих проверок. При этом, степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства, отраженных в проверочных листах;
2) наличие подтвержденных жалоб и обращений на субъекты контроля, поступивших от физических или юридических лиц.
9. На основании информационных источников, определенных в пункте 8 определяются субъективные критерии, согласно приложениям 1, 2, 3 к настоящим Критериям.
По показателям степени риска проверяемый субъект относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 60 до 100 включительно и в отношении него проводится выборочная проверка;
2) не отнесенной к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 и в отношении него не проводится выборочная проверка.
При выявлении одного грубого нарушения, проверяемому субъекту приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится выборочная проверка.
В случае если грубых нарушений не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рз = (

4. Бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша айқындау объективті және субъективті өлшемшарттар, тәуекел дәрежесін бағалау жолымен жүзеге асырылады.
5. Тексеру субъектілері объективті өлшемшарттар бойынша екі тәуекел тобына бөлінген:
1) жоғары тәуекел дәрежесі - облыстың, ауданның, Астана, Алматы қалаларының және облыстық, аудандық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, кенттер мен қала маңы ауылдық округтерінің әкімдері, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жер қатынастары басқармалары, облыстық, аудандық маңызы бар қалалардың, аудандардың жер қатынастары бөлімдері және көрсетілген жергілікті атқарушы органдардың сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшелері;
2) жоғары дәрежеге жатқызылмаған тәуекел дәрежесі - ауыл және ауылдық округтердің әкімдері.
Ескертпе. Жоғары дәрежеге жатқызылмаған тәуекел дәрежесі субъектілеріне ішінара тексерулер жүргізілмейді.
6. Жоғарғы тәуекел дәрежесіне жатқызылған субъектілерге қатысты ішінара тексерулер, жоспардан тыс тексерулер және бақылаудың басқа нысандары жүргізіледі.
Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмаған тексерілетін субъектілерге қатысты жоспардан тыс тексерулер және бақылаудың басқа нысандары жүргізіледі.
7. Ішінара тексеру жүргізудің жиілігі жылына бір реттен аспауға тиіс.
8. Субъективті өлшемшарттар мынадай ақпарат көздері негізінде айқындалады:
1) өткен тексерулер нәтижелері. Бұл ретте бұзушылықтың ауырлық дәрежесі (өрескел, елеулі, елеусіз) тексеріс парағында көрсетілген заңнама талаптары сақталмаған кезде белгіленеді;
2) бақылау субъектілеріне қатысты жеке және заңды тұлғалардан келіп түскен расталған шағымдар мен арыздардың болуы.
9. Осы Өлшемшартқа 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес 8-тармақта анықталған ақпарат көздерінің негізінде субъективті критерийлер айқындалады.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша тексерілетін субъект мыналарға жатады:
1) жоғары тәуекел дәрежесіне - 60-тан 100-ді қоса алғанға дейінгі тәуекел дәрежесінің көрсеткіші кезінде және оған қатысты ішінара тексеру жүргізіледі;
2) жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмаған - 0-ден 60-қа дейінгі тәуекел дәрежесінің көрсеткіші кезінде және оған қатысты ішінара тексеру жүргізілмейді.
Бір өрескел бұзушылық болған жағдайда тексерілетін субъектіге 100 тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты іріктеп тексеру жүргізіледі.
Егер өрескел бұзушылық анықталмаса, онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және елеусіз бұзушылықтар бойынша қосынды көрсеткіш есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
з = (

Р2 х 100/
Р1) х 0,7
где:
Рз – показатель значительных нарушений;
Р1 – общее количество значительных нарушений;
Р2 - количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рн = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,3
где:
Рн – показатель незначительных нарушений;
Р1 – общее количество незначительных нарушений;
Р2 - количество выявленных незначительных нарушений;
Общий показатель степени риска (
Р) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
Р =
Рз +
Рн
где:
Р - общий показатель степени риска;
Рз - показатель значительных нарушений;
Рн - показатель незначительных нарушений.
10. Выборочные проверки проводятся на основании списков выборочных проверок, формируемых на полугодие по результатам проводимого анализа и оценки, утвержденные первым руководителем регулирующего государственного органа или местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы. Списки выборочных проверок направляются в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам в срок не позднее, чем за пятнадцать календарных дней до начала соответствующего отчетного периода.
11. Списки выборочных проверок составляются с учетом:
1) приоритетности проверяемых субъектов (объектов) с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям;
2) нагрузки на должностных лиц, осуществляющих проверки, государственного органа.
12. На каждого проверяемого субъекта ведется дело, в котором подшиваются акт о назначении проверки, проверочный лист по проверке, протокол об административных правонарушениях, определение о назначении времени и места рассмотрения дела, акт о результатах проверки, постановление об административном правонарушении, предписание по исполнению требований земельного законодательства Республики Казахстан.
Приложение 1
к критерию оценки степени рисков
субъектов земельных отношений,
влияющих на земельные правоотношения
и не являющихся субъектами частного
предпринимательства
По информационному источнику "результаты предыдущих
проверок" (степень тяжести устанавливается при
несоблюдении нижеперечисленных требований) субъективными
критериями являются:
Критерии
Степень нарушения
1.
Предоставление земельных участков или права аренды земельных участков в соответствии с генеральными планами, проектами планировки и застройки и проектами земельно-хозяйственного устройства территории населенных пунктов
грубое
2.
Предоставление земельных участков или права аренды земельных участков, находящихся в государственной собственности и не предоставленных в землепользование на торгах (конкурсах, аукционах), за исключением случаев, на земельный участок или право аренды земельного участка не распространяются аукционный и конкурсный способы предоставления земельных участков
грубое
3.
Соблюдение установленных сроков рассмотрения ходатайств (заявлений) физических и юридических лиц о предоставлении соответствующего права на земельный участок
значительное
4.
Принятие местным исполнительным органом решения о предоставлении прав на земельные участки на основании положительного заключения земельной комиссии и (или) утвержденного землеустроительного проекта
грубое
5.
Соблюдение срока принятия решения местным исполнительным органом об отказе в предоставлении прав на земельные участки
значительное
6.
Соблюдение срока принятия решения местным исполнительным органом о предоставлении прав на земельные участки
значительное
7.
Принятие местным исполнительным органом решения о предоставлении права частной собственности только на земельные участки, которые могут находиться в частной собственности
грубое
8.
Принятие решения местным исполнительным органом о принудительном отчуждении земельного участка для государственных нужд в случаях, не предусмотренных законодательными актами
грубое
9.
Принятие решения местным исполнительным органом о бесплатном предоставлении в частную собственность земельных участков размером выше нормы, предусмотренной земельным законодательством, а также повторного бесплатного предоставления
грубое
10.
Принятие решения местным исполнительным органом о предоставлении права временного безвозмездного землепользования для цели или в срок, не предусмотренных Земельным Кодексом Республики Казахстан
грубое
11.
Принятие решения местным исполнительным органом о предоставлении права частной собственности на земли сельскохозяйственного назначения для иностранцев и лиц без гражданства
грубое
12.
Принятие решения местным исполнительным органом о предоставлении прав на земельные участки в пределах своей компетенции
грубое
13.
Соблюдение срока рассмотрения заявления об изменении целевого назначения земельного участка
значительное
14.
Соблюдение сроков рассмотрения и утверждения землеустроительного проекта
значительное
15.
Соблюдение сроков заключения договора купли-продажи или временного возмездного (безвозмездного) землепользования
значительное
16.
Предоставление информации о наличии земельных участков для жилищного строительства, специального земельного фонда
незначительное
17.
Соблюдение Правил организации и проведения торгов (конкурсов, аукционов) по продаже земельного участка или права аренды земельного участка:

P2 х 100/
P1) х 0,7
мұндағы:
Pз - елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
P1 - елеулі бұзушылықтардың жалпы саны;
P2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны;
Елеусіз бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
Pн = (
P2 х 100/
P1) х 0,3
мұндағы:
Pн - елеусіз бұзушылықтардың көрсеткіші;
P1 - елеусіз бұзушылықтардың жалпы саны;
P2 - анықталған елеусіз бұзушылықтардың саны;
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (
P) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы анықталады:
P =
Pз +
Pн
мұндағы:
P - тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
Pз - елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
Pн - елеусіз бұзушылықтардың көрсеткіші.
10. Ішінара тексерулер реттеуші мемлекеттік органның немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының бірінші басшысы бекітетін тиісті есептік кезең басталғанға дейін күнтізбелік он бес күннен кеш емес мерзімде құқықтық статистика және арнайы есептер жөніндегі уәкілетті органға жіберілетін жүргізілген талдау және бағалау нәтижелері бойынша жартыжылдыққа қалыптастырылатын ішінара тексерулер тізімдері негізінде жүргізіледі.
11. Ішінара тексерулердің тізімдері:
1) субъективті критерийлер бойынша ең жоғары тәуекел дәрежесі көрсеткіші бар тексерілетін субъектілердің (объектілердің) басымдылықтарын;
2) мемлекеттік органның тексерулерін жүзеге асыратын лауазымды тұлғаларға түсетін жүктемелер ескеріле отырып жасалады.
12. Әрбір тексерілетін субъектіге іс жүргізіледі, онда тексеруді тағайындау туралы акті, тексеру бойынша тексеру парағы, әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама, істің қаралу уақыты мен орнын тағайындау туралы анықтама, тексеру қорытындысы туралы акт, әкімшілік құқық бұзушылық туралы қаулы, жер заңнамасының талаптарын орындау жөніндегі нұсқама тігіледі.
Жер құқығы қатынастарына ықпал
ететін және жеке кәсіпкерлік
субъектілері болып табылмайтын
жер қатынастары субъектілерінің
тәуекелдер дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
1-қосымша
"Өткен тексерулер нәтижелері" ақпарат көзі бойынша (ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді) субъективті өлшемшарттары болып мыналар табылады:
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1.
Жер учаскелерін немесе жер учаскелеріне жалдау құқығын елді мекендердің аумақтарын бас жоспарларға, құрылыс салу мен жоспарлау жобаларына және жер-шаруашылық орналастыру жобаларына сәйкес беруі
өрескел
2.
Жер учаскесіне немесе жер учаскесін жалдау құқығына жер учаскелерін аукциондық және конкурстық тәсілмен беру қолданылмайтын жағдайларды қоспағанда, сауда-саттықта (конкурстарда, аукциондарда) жер пайдалануға берілмеген мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерін немесе жер учаскелерін жалдау құқығын беруі
өрескел
3.
Жеке және заңды тұлғалардың жер учаскесіне тиісті құқық беру туралы өтінішхаттарын (өтініштерін) қараудың белгіленген мерзімдерін сақтауы
елеулі
4.
Жергілікті атқарушы органның жер комиссиясының оң қорытындысының және (немесе) бекітілген жерге орналастыру жобасының негізінде жер учаскелеріне құқық беру туралы шешім қабылдауы
өрескел
5.
Жергілікті атқарушы органның жер учаскелеріне құқық беруден бас тарту туралы шешім қабылдау мерзімін сақтауы
елеулі
6.
Жергілікті атқарушы органның жер учаскелеріне құқық беру туралы шешім қабылдау мерзімін сақтауы
елеулі
7.
Жергілікті атқарушы органның тек жеке меншікте болуы мүмкін жер учаскелеріне жеке меншік құқығын беру туралы шешім қабылдауы
өрескел
8.
Жергілікті атқарушы органның заңнамалық актілерде көзделмеген жағдайларда жер учаскесін мемлекет мұқтажы үшін мәжбүрлеп иеліктен шығару туралы шешім қабылдауы
өрескел
9.
Жергілікті атқарушы органның жер учаскелерін жер заңнамасында көзделген нормадан артық көлемде жеке меншікке тегін беру туралы шешім қабылдауы, сондай-ақ қайталап тегін беруі
өрескел
10.
Жергілікті атқарушы органның уақытша өтеусіз жер пайдалану құқығын Қазақстан Республикасының Жер кодексінде көзделмеген мақсаттар немесе мерзім үшін беру туралы шешім қабылдауы
өрескел
11.
Жергілікті атқарушы органның шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар үшін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерге жеке меншік құқығын беру туралы шешім қабылдауы
өрескел
12.
Жергілікті атқарушы органның өз құзыретінің шегінде, жер учаскелеріне құқықтар беру туралы шешім қабылдауы
өрескел
13.
Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы өтінішті қарау мерзімін сақтауы
елеулі
14.
Жерге орналастыру жобасын қарау және бекіту мерзімдерін сақтауы
елеулі
15.
Сатып алу-сату немесе уақытша өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану шартын жасасу мерзімдерін сақтауы
елеулі
16.
Тұрғын үй құрылысы үшін, арнайы жер қорында жер учаскелерінің болуы туралы ақпарат беруі
елеусіз
17.
Жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (конкурстарды, аукциондарды) ұйымдастыру және өткізу қағидаларының сақталуы:

1) определение конкретных земельных участков или права аренды земельных участков в соответствии с перечнем, утвержденным местным представительным органом;
2) определение формы проведения торгов (аукциона, конкурса), а также метода проведения торгов при аукционной форме продажи;
3) утверждение начальной и минимальной цены земельного участка и права аренды земельного участка, выставляемых на торги, размеров гарантийных взносов;
значительное
18.
Соблюдение порядка перевода сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой
значительное
Приложение 2
к критерию оценки степени рисков
субъектов земельных отношений,
влияющих на земельные правоотношения
и не являющихся субъектами частного
предпринимательства
По информационному источнику "результаты предыдущих проверок"
(степень тяжести устанавливается при несоблюдении
нижеперечисленных требований) для государственных учреждений
субъективными критериями являются:
Критерии
Степень нарушения
1.
Соблюдение сроков направления заявления в уполномоченный орган по месту нахождения земельного участка для определения возможности использования испрашиваемого земельного участка по заявленному целевому назначению в соответствии с территориальным зонированием
значительное
2.
Соблюдение уполномоченными органами по месту нахождения земельного участка сроков направления письменного отказа заявителю в рассмотрении заявления,если заявитель состоит в реестре лиц, у которых принудительно изъяты земельные участки, или заявителем представлен неполный пакет документов, необходимых для принятия решенияо предоставлении либо об отказе в предоставлении права на земельный участок
значительное
3.
Соблюдение срока подготовки предложений в соответствии с территориальным зонированием о возможности использования испрашиваемого земельного участка по заявленному целевому назначению
незначительное
4.
Соблюдение срока дачи заключения комиссии с момента передачи уполномоченным органом в комиссию предложения о возможности использования испрашиваемого земельного участка по заявленному целевому назначению в соответствии с территориальным зонированием или предоставления предварительного выбора земельного участка (при испрашивании земельного участка для строительства объектов)
значительное
5.
Соблюдение срока передачи заявителю одного экземпляра положительного заключения комиссии для подготовки им землеустроительного проекта
значительное
6.
Соблюдение структурным подразделением местного исполнительного органа, осуществляющее функции в сфере архитектуры и градостроительства срока подготовки акта выбора земельного участка с его ситуационной схемой и направление его на согласование одновременно всем заинтересованным государственным органам, соответствующим службам и специализированному государственному предприятию, ведущему государственный земельный кадастр, посредством государственных информационных систем либо на бумажных носителях при отсутствии у согласующих органов этих систем
незначительное
7.
Соблюдения согласующими органами срока предоставления соответствующего заключения о возможности предоставления земельного участка по заявленному целевому назначению
значительное
8.
Соблюдение срока отказа в предоставлении права на земельный участок оформленный заключением структурного подразделения местного исполнительного органа, осуществляющего функции в сфере архитектуры и градостроительства
значительное
9.
Соблюдение структурным подразделением местного исполнительного органа, осуществляющим функции в сфере архитектуры и градостроительства сроков подготовки и отправления окончательного акта выбора земельного участка после поступления положительных заключений и технических условий на подключение к инженерным сетям
значительное
10.
Соблюдение срока направления копии решения местного исполнительного органа, земельно-кадастрового плана и технических условий на подключение к инженерным сетям и сооружениям в уполномоченный орган для подготовки договора временного землепользования
значительное
11.

1) жергілікті өкілді орган бекіткен тізбеге сәйкес нақты жер учаскелерін және жер учаскесін жалдау құқығын анықтау;
2) сауда-саттық (аукцион, конкурс) өткізу нысандарын, сондай-ақ аукциондық сату нысаны кезінде сауда-саттықты өткізу әдісін анықтау;
3) сауда-саттыққа шығарылатын жер учаскесінің және жер учаскесін жалдау құқығының бастапқы және ең төменгі бағасын, кепілдік жарналардың мөлшерін бекітуі
елеулі
18.
Ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екінші түрге ауыстыру тәртібін сақтауы
елеулі
Жер құқығы қатынастарына ықпал
ететін және жеке кәсіпкерлік
субъектілері болып табылмайтын
жер қатынастары субъектілерінің
тәуекелдер дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
2-қосымша
"Өткен тексерулер нәтижелері" ақпарат көзі бойынша (ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді) мемлекеттік мекемелер үшін субъективті өлшемшарттар болып мыналар табылады:
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1.
Аумақты аймақтарға бөлуге сәйкес сұралып отырған жер учаскесін мәлімделген нысаналы мақсаты бойынша пайдалану мүмкіндігін айқындау үшін жер учаскесінің орналасқан жері бойынша өтінішті уәкілетті органға жолдау мерзімін сақтау
елеулі
2.
Егер өтініш беруші жер учаскесін мәжбүрлеп алып қойғандардың тізілімінде тұрса немесе өтініш беруші жер учаскесіне құқық беру туралы не оны беруден бас тарту туралы шешім қабылдау үшін қажетті құжаттар топтамасын толық ұсынбаса уәкілетті органдарының өтініш берушіге өтінішті қараудан жазбаша бас тарту жөнінде беретін жауаптың мерзімін сақтау
елеулі
3.
Аумақты аймақтарға бөлуге сәйкес сұралып отырған жер учаскесін мәлімделген нысаналы мақсаты бойынша пайдалану мүмкіндігі туралы ұсыныстар әзірлеу мерзімін сақтау
елеусіз
4.
Аумақты аймақтарға бөлуге сәйкес немесе жер учаскесін алдын ала таңдап алуды ұсынуға (объект құрылысы үшін жер учаскесі сұралған кезде) жер учаскесін Комиссия қорытындысы сұралып отырған жер учаскесін мәлімделген нысаналы мақсаты бойынша пайдалану мүмкіндігі туралы уәкілетті органмен ұсыныстың комиссияға түскен кезінен бастап белгіленген мерзімін сақтау
елеулі
5.
Жерге орналастыру жобасын дайындау үшін комиссияның оң қорытындысының бір данасын өтініш берушіге жолдау мерзімін сақтау
елеулі
6.
Жер учаскесін таңдау актісін оның ахуалдық схемасымен қоса дайындау және оны бір мезгілде барлық мүдделі мемлекеттік органдарға, тиісті қызметтерге және мемлекеттік жер кадастрын жүргізетін мамандандырылған мемлекеттік кәсіпорынға мемлекеттік ақпараттық жүйелер арқылы не келісу органдарында осы жүйелер болмаған ретте қағаз жеткізгіштерде жіберу мерзімінің жергілікті атқарушы органның сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесімен сақталуы
елеусіз
7.
Мәлімделген нысаналы мақсаты бойынша жер учаскесін беру мүмкіндігі туралы тиісті қорытындыны ұсыну мерзімінің келісу органдарымен сақталуы
елеулі
8.
Жергілікті атқарушы органның сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесінің қорытындысымен ресімделген жер учаскесіне құқық беруден бас тарту мерзімін сақтау
елеулі
9.
Оң қорытындылар мен инженерлік желілерге қосылуға қойылатын техникалық талаптар келіп түскеннен кейін жер учаскесін түпкілікті таңдау актісін дайындау және жіберу мерзімінің жергілікті атқарушы органның сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесімен сақталуы
елеулі
10.
Уақытша жер пайдалану шартын дайындау үшін жергілікті атқарушы орган шешімінің көшірмесін, жер-кадастрлық жоспар мен инженерлік желілер мен құрылыстарға қосылуға қойылатын техникалық талаптарды уәкілетті органға жолдау мерзімін сақтау
елеулі
11.

Соблюдение сроков выбора земельного участка и оформления акта о выборе земельного участка с последующим направлением акта о выборе земельного участка в комиссию для рассмотрения и подготовки заключения в соответствии с пунктом 2 статьи 43 Земельного Кодекса
значительное
12.
Соблюдение срока вручении копии решения об отказе в предоставлении права на земельный участок заявителю с даты вынесения заключения комиссии
значительное
13.
Соблюдение местным исполнительным органом срока предоставления физическим или негосударственным юридическим лицам в частную собственность земельного участка, ранее предоставленного ему в землепользование
значительное
Приложение 3
к критерию оценки степени рисков
субъектов земельных отношений,
влияющих на земельные правоотношения
и не являющихся субъектами частного
предпринимательства
По информационному источнику "наличие подтвержденных жалоб и
обращений на субъекты контроля, поступивших от физических
или юридических лиц" субъективными критериями являются:
Критерии
Степень нарушения
1.
Наличие жалобы, по рассмотрению которой субъект контроля привлечен государственным инспектором по использованию и охране земель к административной ответственности в случае нарушения земельного законодательства Республики Казахстан.
значительное
2.
Наличие жалобы, по рассмотрению которой субъекту контроля государственным инспектором по использованию и охране земель выписано предписание по устранению выявленных нарушений земельного законодательства Республики Казахстанбез привлечения к административной ответственности.
незначительное
Приложение 2
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 23 декабря 2015 года № 784
Критерии оценки степени рисков за использованием и охраной
земель для субъектов, влияющих на использование земельных
ресурсов
1. Настоящие Критерии оценки степени рисков за использованием и охраной земель для субъектов, влияющих на использование земельных ресурсов (далее – Критерии) разработаны в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года и Предпринимательским кодексом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года для отнесения субъектов контроля за использованием и охраной земель к степеням рисков.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) риск субъектов земельных отношений для отбора проверяемых субъектов, влияющих на использование земельных ресурсов при проведении выборочной проверки за использованием и охраной земель – вероятность причинения вреда земельным ресурсам, нарушения прав собственников на землю и землепользователей с учетом степени тяжести его последствий;

Жер кодексінің 43-бабының 2-тармағына сәйкес жер учаскесін таңдау және жер учаскесін таңдау туралы актіні ресімдеу кейіннен жер учаскесін таңдау туралы актіні қарау және қорытынды дайындау үшін комиссияға жіберу мерзімдерін сақтау
елеулі
12.
Комиссияның қорытындысы шыққан күннен кейін жер учаскесіне құқық беруден бас тарту туралы шешімнің көшірмесін өтініш берушіге тапсыру мерзімін сақтау
елеулі
13.
Жеке немесе мемлекеттік емес заңды тұлғаларға бұрын жер пайдалануға берілген жер учаскесін жеке меншікке атқарушы органмен берілу мерзімін сақталуы
елеулі
Жер құқығы қатынастарына ықпал
ететін және жеке кәсіпкерлік
субъектілері болып табылмайтын
жер қатынастары субъектілерінің
тәуекелдер дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
3-қосымша
"Бақылау субъектілеріне қатысты жеке және заңды тұлғалардан келіп түскен расталған шағымдар мен арыздардың" ақпарат көзі бойынша субъективті өлшемшарттар болып мыналар табылады:
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1.
Шағымның болуы, оны қарау кезінде бақылау субъектісі Қазақстан Республикасының жер заңнамасын бұзған кезде жерді пайдалану мен қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторымен әкімшілік жауапкершілікке тартылуы
елеулі
2.
Шағымның болуы, оны қарау кезінде бақылау субъектісіне жерді пайдалану мен қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторымен әкімшілік жауапкершілікке тартылмай, Қазақстан Республикасы жер заңнамасының анықталған бұзылушылықтарын жою туралы нұсқама берілуі
елеусіз
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 784 бұйрығына
2-қосымша
Жер ресурстарын пайдалануға ықпал ететін субъектілер үшін жердің пайдаланылуы мен қорғалуы үшін тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1. Осы Жер ресурстарын пайдалануға ықпал ететін субъектілер үшін жердің пайдаланылуы мен қорғалуы үшін тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі - Өлшемшарттар) 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне және 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жерді пайдалану мен қорғауды бақылау субъектілерін тәуекелдер дәрежелеріне жатқызу үшін әзірленді.
2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жердің пайдаланылуы мен қорғалуына ішінара тексеру жүргізу кезінде жер ресурстарын пайдалануға ықпал ететін және тексерілетін субъектілер үшін жер қатынастары субъектілерінің тәуекелі - жер ресурстарына зиян келтіру, оның ауыртпалық дәрежесінің салдарын ескере отырып, жерге меншік иелері мен жер пайдаланушылар құқықтарының бұзылу ықтималдығы.

2) проверяемые субъекты земельных отношений для отбора проверяемых субъектов, влияющих на использование земельных ресурсов – сельскохозяйственные товаропроизводители, имеющие в наличии сельскохозяйственные угодья и недропользователи, осуществляющие деятельность, связанную с воздействием на состояние земельных ресурсов;
3) грубые нарушения – нарушения возникшие в связи с несоблюдением собственниками земельных участков или (и) землепользователями интересов государства на землю, с неиспользованием земель в соответствии с целевым назначением и не исполнение обязанностей по приведению их в состояние, пригодное для дальнейшего использования, установленные нормативными правовыми актами в сфере земельных отношений;
4) значительные нарушения – нарушения возникшие в связи с неисполнением собственниками земельных участков и (или) землепользователями проведение мероприятий по охране земель и по рациональному использованию земель сельскохозяйственного назначения,установленные нормативными правовыми актами в сфере земельных отношений;
5) незначительные нарушения – нарушения возникшие в связи с несоблюдением собственниками земельных участков или (и) землепользователями по сохранению межевых знаков границ земельных участков,установленные нормативными правовыми актами в сфере земельных отношений.
3. Определение субъектов контроля по степеням риска осуществляется путем объективных и субъективных критериев, по оценке степени рисков.
4. Определение степени риска сельскохозяйственных товаропроизводителей по объективным критериям осуществляется в зависимости от площади сельскохозяйственных угодий, а недропользователей в зависимости от срока контракта и от площади земель.
5. По объективным критериям, субъекты распределяются на группы высокого и не отнесенного к высокой степени рисков:
1) к группе высокого риска отнесены:
сельскохозяйственные товаропроизводители, имеющие следующие сельскохозяйственных угодья:
богарные пашни свыше 3 000 гектар;
орошаемые пашни свыше 50 гектар;
селькохозяйственные угодья (кроме орошаемой пашни) свыше 200 гектар;
недропользователи, срок заключения контракта у которых не превышает десять лет или недропользователи, имеющие земли для недропользования площадью более 5 гектар;
2) лица, несоотвествующие вышеуказанным требованиям, относятся к не отнесенной к высокой степени риска и в отношении них выборочные проверки не проводятся.
6. В отношении проверяемых субъектов, отнесенных к высокой степени риска проводятся выборочные проверки, внеплановые проверки и иная форма контроля.
В отношении проверяемых субъектов, не отнесенных к высокой степени риска проводятся внеплановые проверки и иная форма контроля.

2) жер ресурстарын пайдалануға ықпал ететін тексерілетін субъектілерді іріктеу үшін жер қатынастарының тексерілетін субъектілері - иелігінде ауыл шаруашылығы алқаптары бар ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілер және жер ресурстарының пайдалану жағдайына ықпал етуге байланысты қызметті жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар.
3) өрескел бұзушылық - жер учаскелерінің меншік иелері немесе (және) жер пайдаланушылардың жерге мемлекеттік меншік құқығын бұзуға, жерді нысаналы мақсатына сәйкес пайдаланбауына және оны одан әрі пайдалану үшін жарамды күйге келтіру жөніндегі міндеттерді орындамауға байланысты туындаған, жер қатынастары саласындағы нормативтік-құқықтық актілерде белгіленген бұзушылықтар;
4) елеулі бұзушылық - жер учаскелерінің меншік иелерінің немесе (және) жер пайдаланушылардың жерді қорғау жөніндегі іс-шараларды орындамауға және ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерді ұтымды пайдаланбауға байланысты туындаған, жер қатынастары саласындағы нормативтік-құқықтық актілерде белгіленген бұзушылықтар;
5) елеусіз бұзушылық - жер учаскелерінің меншік иелері немесе (және) жер пайдаланушылардың жер учаскелері шекараларының межелік белгілерін сақтамауға байланысты туындаған жер қатынастары саласындағы нормативтік-құқықтық актілерде белгіленген бұзушылықтар.
3. Бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша айқындау объективті және субъективті өлшемшарттар, тәуекел дәрежесін бағалау жолымен жүзеге асырылады.
4. Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілердің объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежелерін айқындау ауыл шаруашылығы алқаптарының көлеміне қарай, ал жер қойнауын пайдаланушыларға келісімшарттың мерзімі мен жер көлеміне байланысты жүзеге асырылады.
5. Объективті өлшемшарттар бойынша субъектілер жоғары және жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмаған болып екі топқа бөлінеді:
1) жоғары тәуекел дәрежесіне мыналар: мына ауыл шаруашылығы алқаптары бар ауыл шаруашылығы тауар өндірушілері:
3000 гектардан астам тәлімі егістік;
50 гектардан астам суармалы егістік;
200 гектардан астам ауыл шаруашылығы алқаптары (суармалы егістіктерден басқа);
келісімшарт (рұқсат) мерзімі он жылдан аспайтын жер қойнауын пайдаланушылар немесе жер қойнауы үшін көлемі 5 гектардан астам жерлері бар жер қойнауын пайдаланушылар;
2) жоғарыда көрсетілген талаптарға сай келмеген тұлғалар жоғары дәрежеге жатқызылмаған тәуекел дәрежесі тобына жатқызылады және оларға қатысты ішінара тексерулер жүргізілмейді.
6. Жоғарғы тәуекел дәрежесіне жатқызылған тексерілетін субъектілерге қатысты ішінара тексерулер, жоспардан тыс тексерулер және бақылаудың басқа нысандары жүргізіледі.
Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмаған тексерілетін субъектілерге қатысты жоспардан тыс тексерулер және бақылаудың басқа нысандары жүргізіледі.

7. Кратность проведения выборочной проверки не чаще одного раза в год.
8. Субъективные критерии определяются на основании следующих информационных источников:
1) результаты предыдущих проверок. При этом, степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства Республики Казахстан, отраженных в проверочных листах;
2) наличие подтвержденных жалоб и обращений на субъекты контроля, поступивших от физических или юридических лиц.
9. На основании информационных источников, определенных в пункте 8 определяются субъективные критерии, согласно приложениям 1, 2, 3 к настоящим Критериям.
По показателям степени риска проверяемый субъект относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 60 до 100 включительно и в отношении него проводится выборочная проверка;
2) не отнесенной к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 и в отношении него не проводится выборочная проверка.
При выявлении одного грубого нарушения, проверяемому субъекту приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится выборочная проверка.
В случае если грубых нарушений не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рз = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,7
где:
Рз – показатель значительных нарушений;
Р1 – общее количество значительных нарушений;
Р2 - количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рн = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,3
где:
Рн – показатель незначительных нарушений;
Р1 – общее количество незначительных нарушений;
Р2 - количество выявленных незначительных нарушений;
Общий показатель степени риска (
Р) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушенийпо следующей формуле:
Р =
Рз +
Рн
где:
Р - общий показатель степени риска;
Рз - показатель значительных нарушений;
Рн - показатель незначительных нарушений.
10. Выборочные проверки проводятся на основании списков выборочных проверок, формируемых на полугодие по результатам проводимого анализа и оценки, утвержденные первым руководителем местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы. Списки выборочных проверок направляются в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам в срок не позднее, чем за пятнадцать календарных дней до начала соответствующего отчетного периода.

7. Ішінара тексеру жүргізудің жиілігі жылына бір реттен аспауға тиіс.
8. Субъективті өлшемшарттар мынадай ақпарат көздері негізінде айқындалады:
1) өткен тексерулер нәтижелері. Бұл ретте бұзушылықтың ауырлық дәрежесі (өрескел, елеулі, елеусіз) тексеріс парағында көрсетілген Қазақстан Республикасының заңнама талаптары сақталмаған кезде белгіленеді;
2) бақылау субъектілеріне қатысты жеке немесе заңды тұлғалардан келіп түскен расталған шағымдар мен арыздардың болуы.
9. Осы Өлшемшарттардағы 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес 8-тармақта анықталған ақпарат көздерінің негізінде субъективті критерийлер айқындалады.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша тексерілетін субъект мыналарға жатады:
1) жоғары тәуекел дәрежесіне - 60-тан 100-ді қоса алғанға дейінгі тәуекел дәрежесінің көрсеткіші кезінде және оған қатысты ішінара тексеру жүргізіледі.
2) жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмаған - 0-ден 60-қа дейінгі тәуекел дәрежесінің көрсеткіші кезінде және оған қатысты ішінара тексеру жүргізілмейді.
Бір өрескел бұзушылық болған жағдайда тексерілетін субъектіге 100 тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты іріктеп тексеру жүргізіледі.
Егер өрескел бұзушылық анықталмаса, онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және елеусіз бұзушылықтар бойынша қосынды көрсеткіш есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
Рз = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,7
мұндағы:
Рз - елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
Р1 - елеулі бұзушылықтардың жалпы саны;
Р2 - анықталған елеулі бұзушылықтардың саны;
Елеусіз бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
Рн = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,3
мұндағы:
Рн - елеусіз бұзушылықтардың көрсеткіші;
Р1 - елеусіз бұзушылықтардың жалпы саны;
Р2 - анықталған елеусіз бұзушылықтардың саны;
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (
Р) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы анықталады:
Р =
Рз +
Рн
мұндағы:
Р - тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
Рз - елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
Рн - елеусіз бұзушылықтардың көрсеткіші.
10. Ішінара тексерулер облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының бірінші басшысы бекітетін
10. Ішінара тексерулер облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының бірінші басшысы бекітетін тиісті есептік кезең басталғанға дейін күнтізбелік он бес күннен кеш емес мерзімде құқықтық статистика және арнайы есептер жөніндегі уәкілетті органға жіберілетін жүргізілген талдау және бағалау нәтижелері бойынша жартыжылдыққа қалыптастырылатын ішінара тексерулер тізімдері негізінде жүргізіледі.

11. Списки выборочных проверок составляются с учетом:
1) приоритетности проверяемых субъектов (объектов) с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям;
2) нагрузки на должностных лиц, осуществляющих проверки, государственного органа.
12. На каждого проверяемого субъекта ведется дело, в котором подшиваются акт о назначении проверки, проверочный лист по проверке, протокол об административных правонарушениях, определение о назначении времени и места рассмотрения дела, акт о результатах проверки, постановление об административном правонарушении, предписание по исполнению требований земельного законодательства.
Приложение 1
к критерию оценки степени рисков
за использованием и охраной земель для
субъектов, влияющих на использование
земельных ресурсов
По информационному источнику "результаты предыдущих
проверок" (степень тяжести устанавливается при несоблюдении
нижеперечисленных требований) для сельскохозяйственных
товаропроизводителей субъективными критериями являются:
Критерии
Степень нарушения
1.
Установление фактических границ земельного участка и наличие правоустанавливающих или идентификационных документов на землю
грубое
2.
Использование земель в соответствии с целевым назначением
грубое
3.
Своевременный возврат государственных земель, находящегося во временном пользовании и выполнение обязанностей по приведению их в состояние, пригодное для дальнейшего использования
грубое
4.
Проведение мероприятий по охране земель:
1) защита земель от истощения и опустынивания, водной и ветровой эрозии, селей, подтопления, заболачивания, вторичного засоления, иссушения, уплотнения, загрязнения отходами производства и потребления, химическими, биологическими, радиоактивными и другими вредными веществами, от других процессов разрушения;
2) защита от заражения сельскохозяйственных земель карантинными вредителями и болезнями растений, от зарастания сорняками, кустарником и мелколесьем, от иных видов ухудшения состояния земель;
3) рекультивацию нарушенных земель, восстановление их плодородия и других полезных свойств земли и своевременное вовлечение ее в хозяйственный оборот;
4) снятие, сохранение и использование плодородного слоя почвы при проведении работ, связанных с нарушением земель.
значительное
5.
Получение сельскохозяйственным товаропроизводителем уровня урожайности сельскохозяйственных культур более восьмидесяти пяти процентов от средне районного показателя по соответствующей культуре в течение трех лет подряд
значительное
6.
Сохранение межевых знаков границ земельных участков
незначительное
7.

11. Ішінара тексерулердің тізімдері:
1) субъективті өлшемшарттар бойынша ең жоғары тәуекел дәрежесі көрсеткіші бар тексерілетін субъектілердің (объектілердің) басымдылықтарын;
2) мемлекеттік органның тексерулерін жүзеге асыратын лауазымды тұлғаларға түсетін жүктемелерді ескере отырып жасалады.
12. Әрбір тексерілетін субъектіге іс жүргізіледі, онда тексеруді тағайындау туралы акті, тексеру бойынша тексеру парағы, әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама, істің қаралу уақыты мен орнын тағайындау туралы анықтама, тексеру қорытындысы туралы акт, әкімшілік құқық бұзушылық туралы қаулы, жер заңнамасының талаптарын орындау жөніндегі нұсқама тігіледі.
Жер ресурстарын пайдалануға ықпал
ететін субъектілер үшін жердің
пайдаланылуы мен қорғалуы үшін
тәуекелдер дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
1-қосымша
"Өткен тексерулер нәтижелері" ақпарат көзі бойынша (ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді) ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер үшін субъективті өлшемшарттары болып мыналар табылады:
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1.
Жер учаскесінің нақты шекараларының белгіленуі және жерге құқық белгілейтін немесе сәйкестендіру құжаттарының болуы
өрескел
2.
Жерді оның нысаналы мақсатына сәйкес пайдалану
өрескел
3.
Уақытша пайдаланудағы мемлекеттік жерлерді қайтару және одан әрі пайдалануға жарамды күйге келтіру жөніндегі міндеттерді орындау
өрескел
4.
Жерді қорғау жөніндегі іс-шараларды жүргізу:
1) жерді құнарсызданудан және шөлейттенуден, су және жел эрозиясынан, селден, су басудан, батпақтанудан, қайталап сортанданудан, құрғап кетуден, тапталудан, өндіріс пен тұтыну қалдықтарымен, химиялық, биологиялық, радиоактивті және басқа да зиянды заттармен ластанудан, басқа да бүліну процестерінен қорғау;
2) ауыл шаруашылығы жерін карантиндік зиянкестер мен өсімдік ауруларын жұқтырудан, арамшөп, бұта мен шілік басып кетуден, жердің жай-күйі нашарлауының өзге де түрлерінен қорғау;
3) бүлінген жерді рекультивациялауға, оның құнарлылығын және жердің басқа да пайдалы қасиеттерін қалпына келтіру мен оны шаруашылық айналымына уақтылы тарту;
4) жердің бүлінуімен байланысты жұмыстар жүргізілген кезде топырақтың құнарлы қабатын сыдырып алу, сақтау және пайдалану
елеулі
5.
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушінің тиісті дақылдың аудандық орташа көрсеткішінен көп сексен бес пайыз деңгейде ауыл шаруашылығы өнімін үш жыл қатарынан алуы
елеулі
6.
Жер учаскелері шекараларының межелік белгілерін сақтау
елеусіз
7.

Наличие у сельскохозяйственного товаропроизводителя сельскохозяйственных животных более пятидесяти процентов от предельно допустимой нормы, нагрузки на пастбища,утвержденной Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064), в течение трех лет подряд
значительное
Приложение 2
к критерию оценки степени рисков
за использованием и охраной земель для
субъектов, влияющих на использование
земельных ресурсов
По информационному источнику "результаты предыдущих
проверок" (степень тяжести устанавливается при несоблюдении
нижеперечисленных требований) для недропользователей
субъективными критериями являются:
Критерии
Степень нарушения
1.
Установление фактических границ земельного участка и наличие правоустанавливающих или идентификационных документов на землю
грубое
2.
Использование земель в соответствии с целевым назначением
грубое
3.
Своевременный возврат государственных земель, находящегося во временном пользовании и выполнение обязанностей по приведению их в состояние, пригодное для дальнейшего использования
грубое
4.
Проведение мероприятий по охране земель:
1) защита земель от истощения и опустынивания, водной и ветровой эрозии, селей, подтопления, заболачивания, вторичного засоления, иссушения, уплотнения, загрязнения отходами производства и потребления, химическими, биологическими, радиоактивными и другими вредными веществами, от других процессов разрушения;
2) защита от заражения сельскохозяйственных земель карантинными вредителями и болезнями растений, от зарастания сорняками, кустарником и мелколесьем, от иных видов ухудшения состояния земель;
3) рекультивацию нарушенных земель, восстановление их плодородия и других полезных свойств земли и своевременное вовлечение ее в хозяйственный оборот;
4) снятие, сохранение и использование плодородного слоя почвы при проведении работ, связанных с нарушением земель
значительное
5.
Сохранение межевых знаков границы земельных участков
незначительное
Приложение 3
к критерию оценки степени рисков
за использованием и охраной земель для
субъектов, влияющих на использование
земельных ресурсов
По информационному источнику "наличие подтвержденных жалоб
и обращений на субъекты контроля, поступивших от физических
или юридических лиц" субъективными критериями являются:
Критерии
Степень нарушения
1.
Наличие одного и более жалобы, по рассмотрению которой субъект контроля привлечен государственным инспектором по использованию и охране земель к административной ответственности в случае нарушения земельного законодательства Республики Казахстан
значительное
2.
Наличие одного и более жалобы, по рассмотрению которой субъекту контроля государственным инспектором по использованию и охране земель выписано предписание по устранению выявленных нарушений земельного законодательства Республики Казахстан,без привлечения к административной ответственности
незначительное
Приложение 3
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 23 декабря 2015 года № 784
Критерии оценки степени рисков для субъектов геодезической
и картографической деятельности

Ауыл шаруашылық тауар өндірушіде, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірде № 3-3/332 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) ауыл шаруашылық жануарлардың шекті рұқсат етілетін жайылымға жүктемесінен үш жыл қатарынан көп елу пайыз мал басының болуы
елеулі
Жер ресурстарын пайдалануға ықпал
ететін субъектілер үшін жердің
пайдаланылуы мен қорғалуы үшін
тәуекелдер дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
2-қосымша
"Өткен тексерулер нәтижелері" ақпарат көзі бойыніпа (ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптар сақталмаған кезде тағайындалады) жер қойнауын пайдаланушылар үшін субъективті өлшемшарттары болып мыналар табылады:
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1.
Жер учаскелерінің нақты шекараларын белгілеу және жерге құқық белгілейтін немесе сәйкестендіру құжаттарының болуы
өрескел
2.
Жерді оның нысаналы мақсатына сәйкес пайдалану
өрескел
3.
Уақытша пайдаланудағы мемлекеттік жерлерді қайтару немесе одан әрі пайдалануға жарамды күйге келтіру жөніндегі міндеттерді орындамау
өрескел
4.
Жерді қорғау жөніндегі іс-шараларды жүргізу:
1) жерді құнарсызданудан және шөлейттенуден, су және жел эрозиясынан, селден, су басудан, батпақтанудан, қайталап сортаңданудан, құрғап кетуден, тапталудан, өндіріс пен тұтыну қалдықтарымен, химиялық, биологиялық, радиоактивті және басқа да зиянды заттармен ластанудан, басқа да бүліну процестерінен қорғау;
2) ауыл шаруашылығы жерін карантиндік зиянкестер мен өсімдік ауруларын жұқтырудан, арамшөп, бұта мен шілік басып кетуден, жердің жай-күйі нашарлауының өзге де түрлерінен қорғау;
3) бүлінген жерді рекультивациялауға, оның құнарлылығын және жердің басқа да пайдалы қасиеттерін қалпына келтіру мен оны шаруашылық айналымына уақтылы тарту;
4) жердің бүлінуімен байланысты жұмыстар жүргізілген кезде топырақтың құнарлы қабатын сыдырып алу, сақтау және пайдалану.
елеулі
5.
Жер учаскелері шекараларының межелік белгілерін сақтау
елеусіз
Жер ресурстарын пайдалануға ықпал
ететін субъектілер үшін жердің
пайдаланылуы мен қорғалуы үшін
тәуекелдер дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
3-қосымша
"Бақылау субъектілеріне қатысты жеке және заңды тұлғалардан келіп түскен расталған шағымдар мен арыздар" ақпарат көзі бойынша субъективті өлшемшарттар болып мыналар табылады:
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1.
Бір немесе одан да көп шағымдардың болуы, оларды қарау кезінде Қазақстан Республикасы жер заңнамасы бұзылған жағдайда жерді пайдалану мен қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторымен бақылау субъектісінің әкімшілік жауапкершілікке тартылған
елеулі
2.
Бір немесе оданда көп шағымдардың болуы, оларды қарау кезінде бақылау субъектісіне жерді пайдалану мен қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторымен әкімшілік жауапкершілікке тартылмай, Қазақстан Республикасы жер заңнамасының бұзушылықтарын жою жөніндегі нұсқама берілген
елеусіз
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 784 бұйрығына
3-қосымша
Геодезиялық және картографиялық қызмет субъектілері үшін тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттары

1. Настоящие Критерии оценки степени рисков для субъектов геодезической и картографической деятельности (далее – Критерии) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 3 июля 2002 года "О геодезии и картографии" и Предпринимательским кодексом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года для отнесения субъектов государственного контроля за геодезической и картографической деятельностью к степеням риска.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) риск субъекта геодезической и картографической деятельности –искажение сведений и данных при производстве топографо-геодезических и картографических работ, которые могут нанести ущерб государству в результате изменения прохождения линии государственной границы, границы между административно-территориальными единицами, а также наименовании географических объектов с учетом степени тяжести его последствий;
2) субъекты контроля в сфере геодезической и картографической деятельности – физические и юридические лица, осуществляющие геодезическую и картографическую деятельность;
3) грубые нарушения – нарушения требований законодательства в области геодезии и картографии, выраженные отсутствием уведомления в области геодезии и картографии о начале производства геодезических и картографических работ, собственного или арендованного комплекта поверенных приборов, оборудования и инструментов, позволяющих выполнять геодезические и (или) картографические работы, разрешения на проведение аэросъемочных работ, также несоблюдение правил по охране геодезических пунктов;
4) значительные нарушения – нарушения требований законодательства в области геодезии и картографии, выраженные в отсутствии в штате специалиста, имеющего высшее или послесреднее образование в сфере геодезии и (или) картографии.
3. По объективным критериям субъекты контроля в зависимости от вида создаваемой и реализуемой геодезической и картографической продукции и сведений разделены на две группы:
1) к группе высокого риска отнесены субъекты контроля, осуществляющие производство топографо-геодезических и картографических работ, создание, передачу, учет, хранение базы данных геодезической и картографической продукции в единой государственной системе координат;
2) к группе, не отнесенной к высокой степени риска, отнесены субъекты контроля, осуществляющие производство топографо-геодезических и картографических работ, создание, передачу, учет, хранение базы данных геодезической и картографической продукции не в единой государственной системе координат и регулярно выполняющие обязательную передачу материалов и данных в Республиканское государственное казенное предприятие "Национальный картографо-геодезический фонд Республики Казахстан".

1. Осы Геодезиялық және картографиялық қызмет субъектілері үшін тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі - Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасының "Геодезия және картография туралы" 2002 жылғы 3 шілдедегі және 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының кәсіпкерлік кодексіне сәйкес геодезиялық және картографиялық қызметті мемлекеттік бақылау субъектілерін тәуекелдер дәрежелеріне жатқызу үшін әзірленді.
2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) геодезиялық және картографиялық қызмет субъектісінің тәуекелі - мемлекеттік шекара, әкімшілік-аумақтық бірліктер арасындағы шекара сызықтарының, сондай-ақ оның салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып, географиялық объектілері атауларының өзгеруі нәтижесінде мемлекетке зиян келтірілуі мүмкін топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жүргізу кезінде деректер мен мәліметтердің бұрмалануы;
2) геодезиялық және картографиялық қызмет саласындағы бақылау субъектілері - геодезиялық және картографиялық қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар.
3) өрескел бұзушылық - геодезиялық жұмыстар және картографиялық жұмыстар жүргізілуінің басталуы туралы геодезия және картография саласындағы хабарламаның болмауын, геодезиялық және (немесе) картографиялық жұмыстарды орындауға мүмкіндік беретін, меншікті немесе жалға алынған тексерілген аспаптар, жабдықтар және құрал-саймандардың, аэротүсірілім жұмыстарына рұқсаттың болмауын, сондай-ақ, геодезиялық пунктерді қорғау туралы қағидаларды, геодезия және картография саласындағы заңнама талаптарын сақтамауды білдіретін бұзушылықтар;
4) елеулі бұзушылық - штатында геодезия және (немесе) картография саласындағы жоғары немесе орта білімнен кейінгі білімі бар маманның болмауын білдіретін геодезия және картография саласындағы заңнама талаптарын бұзушылықтар.
3. Тексеру субъектілері объективті критерийлер бойынша жасалатын және іске асырылатын геодезиялық-картографиялық өнім мен мәліметтердің түріне қарай бақылау субъектілері екі топқа бөлінген:
1) жоғары тәуекел дәрежесі тобына топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстар жүргізуін бірыңғай мемлекеттік координаттар жүйесінде, геодезиялық және картографиялық өнімнің деректер базасын жасауды, беруді, есепке алуды, сақтауды жүзеге асыратын бақылау субъектілері жатқызылған;
2) жоғары тәуекел дәрежесі тобына жатқызылмаған топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстар жүргізуін мемлекеттік координаттар жүйесінде емес, геодезия мен картографиялық өнімнің деректер базасын жасауды, беруді, есепке алуды, сақтауды жүзеге асыратын және "Қазақстан Республикасының Ұлттық картографиялық-геодезиялық қорына" Республикалық мемлекеттік қазынашылық кәсіпорнына беретін мәліметтер мен деректерді ұдайы міндетті түрде беретін бақылау субъектілері жатқызылған.

4. В отношении проверяемых субъектов, отнесенных к высокой степени риска проводятся выборочные проверки, внеплановые проверки и иная форма контроля.
В отношении проверяемых субъектов, к не отнесенной к высокой степени риска проводятся внеплановые проверки и иная форма контроля.
5. Кратность проведения выборочной проверки не может быть чаще одного раза в год.
6. Субъективные критерии определяются на основании результатов предыдущих проверок. При этом, степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства, отраженных в проверочных листах.
7. Оценка степени риска субъектов осуществляющих геодезическую и картографическую деятельность по субъективным критериям осуществляется,согласно приложению к настоящему критерию.
8. По показателям степени риска проверяемый субъект относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 60 до 100 включительно и в отношении него проводится выборочная проверка;
2) не отнесенной к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 и в отношении него не проводится выборочная проверка.
При выявлении одного грубого нарушения, проверяемому субъекту приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится выборочная проверка.
В случае если грубых нарушений не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рз = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,7
где:
Рз – показатель значительных нарушений;
Р1 – общее количество значительных нарушений;
Р2 - количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рн = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,3
где:
Рн – показатель незначительных нарушений;
Р1 – общее количество незначительных нарушений;
Р2 - количество выявленных незначительных нарушений;
Общий показатель степени риска (
Р) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушенийпо следующей формуле:
Р =
Рз +
Рн
где:
Р - общий показатель степени риска;
Рз - показатель значительных нарушений;
Рн - показатель незначительных нарушений.
9. Выборочные проверки проводятся на основании списков выборочных проверок, формируемых на полугодие по результатам проводимого анализа и оценки, утвержденный первым руководителем регулирующего государственного органа. Списки выборочных проверок направляются в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам в срок не позднее, чем за пятнадцать календарных дней до начала соответствующего отчетного периода.

4. Жоғарғы тәуекел дәрежесіне жатқызылған субъектілерге қатысты ішінара тексерулер, жоспардан тыс тексерулер және бақылаудың басқа нысандары жүргізіледі.
Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмаған тексерілетін субъектілерге қатысты жоспардан тыс тексерулер және бақылаудың басқа нысандары жүргізіледі.
5. Ішінара тексеру жүргізу жиілігі жылына бір реттен аспауға тиіс.
6. Субъективті өлшемшарттар өткен тексерулер нәтижелері негізінде айқындалады. Бұл ретте бұзушылықтың ауырлық дәрежесі (өрескел, елеулі, елеусіз) тексеріс парағында көрсетілген заңнама талаптары сақталмаған кезде белгіленеді.
7. Субъективті өлшемшарттар бойынша геодезиялық және картографиялық қызметті жүзеге асыратын субъектілердің тәуекел дәрежесін бағалау осы критерийге қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
8. Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша тексерілетін субъект мыналарға жатады:
1) жоғары тәуекел дәрежесіне - 60-тан 100-ді қоса алғанға дейінгі тәуекел дәрежесінің көрсеткіші кезінде және оған қатысты ішінара тексеру жүргізіледі;
2) жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмаған - 0-ден 60-қа дейінгі тәуекел дәрежесінің көрсеткіші кезінде және оған қатысты ішінара тексеру жүргізілмейді.
Бір өрескел бұзушылық болған жағдайда тексерілетін субъектіге 100 тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты іріктеп тексеру жүргізіледі.
Егер өрескел бұзушылық анықталмаса, онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және елеусіз бұзушылықтар бойынша қосынды көрсеткіш есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
Рз = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,7
мұндағы:
Рз - елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
Р1 - елеулі бұзушылықтардың жалпы саны;
Р2 - анықталған елеулі бұзушылықтардың саны;
Елеусіз бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
Рн = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,3
мұндағы:
Рн - елеусіз бұзушылықтардың көрсеткіші;
Р1 - елеусіз бұзушылықтардың жалпы саны;
Р2 - анықталған елеусіз бұзушылықтардың саны;
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (
Р) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы анықталады:
Р =
Рз +
Рн
мұндағы:
Р - тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
Рз - елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
Рн - елеусіз бұзушылықтардың көрсеткіші.
9. Ішінара тексерулер реттеуші мемлекеттік органның бірінші басшысы бекітетін тиісті есептік кезең басталғанға дейін күнтізбелік он бес күннен кеш емес мерзімде құқықтық статистика және арнайы есептер жөніндегі уәкілетті органға жіберілетін жүргізілген талдау және бағалау нәтижелері бойынша жартыжылдыққа қалыптастырылатын ішінара тексерулер тізімдері негізінде жүргізіледі.

10. Списки выборочных проверок составляются с учетом:
1) приоритетности проверяемых субъектов (объектов) с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям;
2) нагрузки на должностных лиц, осуществляющих проверки, государственного органа.
11. На каждого проверяемого субъекта ведется дело, в котором подшиваются акт о назначении проверки, проверочный лист по проверке, протокол об административном правонарушениях, определение о назначении времени и места рассмотрения дела, акт о результатах проверки, постановление об административном правонарушении, предписание по исполнению требований земельного законодательства.
Приложение
к критерию оценки степени рисков
для субъектов геодезической и
картографической деятельности
По информационному источнику "результаты предыдущих
проверок" (степень тяжести устанавливается при несоблюдении
нижеперечисленных требований) субъективными критериями
являются:
Критерии
Степень нарушения
1.
Наличие подтверждения об уведомлении в области геодезии и картографии о начале производства геодезических работ и (или) картографических работ
грубое
2.
Наличие собственного или арендованного комплекта поверенных приборов, оборудования и инструментов, позволяющих выполнять геодезические и (или) картографические работы, либо договора на оказание услуг с организацией, имеющей комплект поверенных приборов, оборудования, инструментов с указанием заводских номеров
грубое
3.
Наличие в штате специалиста, имеющего высшее или
после среднее образование в сфере геодезии и (или) картографии
значительное
4.
Наличие разрешения на выполнение аэросъемочных работ, в случае их выполнения
грубое
5.
Соблюдение правил по охране геодезических пунктов
грубое
Приложение 4
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 23 декабря 2015 года № 784
Проверочный лист
за использованием и охраной земель
(в соответствии со статьей 138 Предпринимательского Кодекса
Республики Казахстан)
в отношении ____________________________________________________
(наименование однородной группы проверяемых субъектов (объектов)
Государственный орган, назначивший проверку _________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта) ________________________
_____________________________________________________________________
ИИН, БИН проверяемого субъекта (объекта) ____________________________
_____________________________________________________________________
Адрес места нахождения_______________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
Для субъектов земельных отношений, влияющих на земельные правоотношения и не являющихся субъектами частного предпринимательства
1.
Предоставление земельных участков или права аренды земельных участков в соответствии с генеральными планами, проектами планировки и застройки и проектами земельно-хозяйственного устройства территории населенных пунктов
2.
Предоставление земельных участков или права аренды земельных участков, находящихся в государственной собственности и не предоставленных в землепользование на торгах (конкурсах, аукционах), за исключением случаев, на земельный участок или право аренды земельного участка не распространяются аукционный и конкурсный способы предоставления земельных участков
3.
Соблюдение установленных сроков рассмотрения ходатайств (заявлений) физических и юридических лиц о предоставлении соответствующего права на земельный участок
4.
Принятие местным исполнительным органом решения о предоставлении прав на земельные участки на основании положительного заключения земельной комиссии и (или) утвержденного землеустроительного проекта
5.
Соблюдение срока принятия решения местным исполнительным органом об отказе в предоставлении прав на земельные участки
6.
Соблюдение срока принятия решения местным исполнительным органом о предоставлении прав на земельные участки
7.
Принятие местным исполнительным органом решения о предоставлении права частной собственности только на земельные участки, которые могут находиться в частной собственности
8.
Принятие решения местным исполнительным органом о принудительном отчуждении земельного участка для государственных нужд в случаях, не предусмотренных законодательными актами
9.
Принятие решения местным исполнительным органом о бесплатном предоставлении в частную собственность земельных участков размером выше нормы, предусмотренной земельным законодательством, а также повторного бесплатного предоставления
10.
Принятие решения местным исполнительным органом о предоставлении права временного безвозмездного землепользования для цели или в срок, не предусмотренных Земельным Кодексом Республики Казахстан.
11.
Принятие решения местным исполнительным органом о предоставлении права частной собственности на земли сельскохозяйственного назначения для иностранцев и лиц без гражданства
12.
Принятие решения местным исполнительным органом о предоставлении прав на земельные участки в пределах своей компетенции
13.
Соблюдение срока рассмотрения заявления об изменении целевого назначения земельного участка
14.
Соблюдение сроков рассмотрения и утверждения землеустроительного проекта
15.
Соблюдение сроков заключения договора купли–продажи или временного возмездного (безвозмездного) землепользования
16.
Предоставление информации о наличии земельных участков для жилищного строительства, специального земельного фонда
17.
Соблюдение Правил организации и проведения торгов (конкурсов, аукционов) по продаже земельного участка или права аренды земельного участка:

10. Ішінара тексерулердің тізімдері:
1) субъективті өлшемшарттар бойынша ең жоғары тәуекел дәрежесі көрсеткіші бар тексерілетін субъектілердің (объектілердің) басымдылықтарын;
2) мемлекеттік органның тексерулерін жүзеге асыратын лауазымды тұлғаларға түсетін жүктемелерді ескере отырып жасалады.
11. Әрбір тексерілетін субъектіге іс жүргізіледі, онда тексеруді тағайындау туралы акті, тексеру бойынша тексеру парағы, әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама, істің қаралу уақыты мен орнын тағайындау туралы анықтама, тексеру қорытындысы туралы акт, әкімшілік құқық бұзушылық туралы қаулы, жер заңнамасының талаптарын орындау жөніндегі нұсқама тігіледі.
Геодезиялық және картографиялық
қызмет субъектілері үшін тәуекелдер
дәрежесін бағалау өлшемшарттарына
қосымша
"Өткен тексерулер нәтижелері" (ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді) ақпарат көзі бойынша субъективті өлшемшарттар болып мыналар табылады:
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1.
Геодезиялық жұмыстар және (немесе) картографиялық жұмыстар жүргізілуінің басталуы туралы геодезия және картография саласындағы хабарламаны растаудың болуы
өрескел
2.
Геодезиялық және (немесе) картографиялық жұмыстарды орындауға мүмкіндік беретін, меншікті немесе жалға алынған салыстырып тексерілген аспаптар, жабдықтар және құрал-саймандар жиынтығының не болмаса зауыттық нөмірі көрсетілген салыстырып тексерілген аспаптар, жабдықтар, құрал-саймандар жиынтығы бар ұйыммен жасалған қызмет көрсетуге арналған шарттың болуы
өрескел
3.
Штатында геодезия және (немесе) картография саласында жоғары немесе орта білімнен кейінгі білімі бар маманның болуы
елеулі
4.
Аэротүсірілім жұмыстарына, егер оларды орындаған жағдайда рұқсаттың болуы
өрескел
5.
Геодезиялық пунктерді қорғау туралы қағидаларды сақтау
өрескел
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 784 бұйрығына
4-қосымша
Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын тексеру парағы
(Қазақстан Республикасы кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес)
________________________________________________________ қатысты
(тексерілетін субъектілердің (объектілердің) біртекті тобының атауы)
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган:____________________________
_____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт______________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы__________________________
_____________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) ЖСН, БСН_______________________
_____________________________________________________________________
Орналасқан мекенжайы_________________________________________________
Талаптардың тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талапқа сәйкес
Талапқа сәйкес емес
1
2
3
4
5
6
Жер құқығы қатынастарына әсер ететін және жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылмайтын жер қатынастары субъектілері үшін
1.
Жер учаскелерін немесе жер учаскелеріне жалдау құқығын елді мекендердің бас жоспарларына, жоспарлау және құрылыс салу жобаларына және аймақтардың жер-шаруашылық орналастыру жобаларына сәйкес беру
2.
Жер учаскесіне немесе жер учаскесін жалдау құқығына жер учаскелерін аукциондық және конкурстық тәсілмен беру қолданылмайтын жағдайларды қоспағанда (конкурстарда, аукциондарда), мемлекеттік меншіктегі және сауда-саттықта жер пайдалануға берілмеген жер учаскелерін немесе жер учаскесін жалдау құқығын беру
3.
Жеке және заңды тұлғалардың жер учаскесіне тиісті құқық беру туралы өтінішхаттарын (өтініштерін) қараудың белгіленген мерзімдерін сақтауы
4.
Жергілікті атқарушы органның жер комиссиясының оң қорытындысының және (немесе) бекітілген жерге орналастыру жобасының негізінде жер учаскелеріне құқық беру туралы шешім қабылдауы
5.
Жергілікті атқарушы органның жер учаскелеріне құқық беруден бас тарту туралы шешім қабылдау мерзімін сақтауы
6.
Жергілікті атқарушы органның жер учаскелеріне құқық беру туралы шешім қабылдау мерзімін сақтауы
7.
Жергілікті атқарушы органның тек жеке меншікте болуы мүмкін жер учаскелеріне жеке меншік құқығын беру туралы шешім қабылдауы
8.
Жергілікті атқарушы органның заңнамалық актілерде көзделмеген жағдайларда жер учаскесін мемлекет мұқтажы үшін мәжбүрлеп иеліктен шығару туралы шешім қабылдауы
9.
Жергілікті атқарушы органның жер учаскелерін жер заңнамасында көзделген нормадан артық көлемде жеке меншікке тегін беру туралы шешім қабылдауы, сондай-ақ қайталап тегін беруі
10.
Жергілікті атқарушы органның уақытша өтеусіз жер пайдалану құқығын Қазақстан Республикасының Жер кодексінде көзделмеген мақсаттарға немесе мерзімге беру туралы шешім қабылдауы
11.
Жергілікті атқарушы органның шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар үшін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерге жеке меншік құқығын беру туралы шешім қабылдауы
12.
Жергілікті атқарушы органның өз құзыретінің шегінде, жер учаскелеріне құқықтар беру туралы шешім қабылдауы
13.
Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы өтінішті қарау мерзімін сақтауы
14.
Жерге орналастыру жобасын қарау және бекіту мерзімдерін сақтауы
15.
Сатып алу-сату немесе уақытша өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану шартын жасасу мерзімдерін сақтауы
16.
Тұрғын үй құрылысы үшін, арнайы жер қорында жер учаскелерінің болуы туралы ақпарат беруі
17.
Жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (конкурстарды, аукциондарды) ұйымдастыру және өткізу қағидаларының сақталуы: