Об утверждении Правил использования системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 22 декабря 2015 года № 151. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2015 года № 12786. Утратил силу приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 13 января 2023 года № 21.
Сноска. Утратил силу приказом Генерального Прокурора РК от 13.01.2023 № 21 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 16-1 Закона Республики Казахстан от 22 декабря 2003 года "О государственной правовой статистике и специальных учетах", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Генерального Прокурора РК от 02.07.2020 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила использования системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов.
2. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа в информационно-правовой системе "Әділет" и в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации;
3) направление настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
5) направление настоящего приказа заинтересованным субъектам правовой статистики и специальных учетов, а также территориальным органам Комитета для исполнения.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
А. Даулбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министр по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
____________ А. Исекешев
"__" ________ 2015 года
Утверждены приказом
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 22 декабря 2015 года № 151
Правила
использования системы информационного обмена
правоохранительных, специальных государственных и иных органов

Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесін пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2015 жылғы 22 желтоқсандағы № 151 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 31 желтоқсанда 12786 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 13 қаңтардағы № 21 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Бас Прокурорының 13.01.2023 № 21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 22 желтоқсандағы Заңының 16-2-бабына сәйкес", БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының м.а. 02.07.2020 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса берілген Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесін пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялануын;
3) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық кесiмдерiнiң эталондық бақылау банкiнде орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет миинстрілінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықтың мүдделі құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектілеріне, сондай-ақ Комитеттің аумақтық органдарына орындау үшін жіберілуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет Төрағасына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
А. Дауылбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
____________ А. Исекешев
2015 жылғы "__" ________
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2015 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 151 бұйрығымен бекітілген
Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың
ақпарат алмасу жүйесін пайдалану қағидалары

1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов (далее – Правила) определяют:
1) порядок получения электронных информационных ресурсов из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов (далее – СИО ПСО, Система) сотрудниками правоохранительных, специальных государственных и иных органов для получения информации в рамках уголовных, гражданских, административных, розыскных дел и исполнительного производства;
2) регистрацию пользователей СИО ПСО;
3) порядок направления электронного запроса в СИО ПСО;
4) сроки, порядок и условия хранения информации, полученной посредством СИО ПСО.
2. Порядок получения электронных
информационных ресурсов из СИО ПСО
2. Получение электронных информационных ресурсов из СИО ПСО осуществляется зарегистрированными в Системе пользователями посредством Единой транспортной среды государственных органов с использованием средств электронной цифровой подписи Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (далее - ЭЦП НУЦ) в соответствии с Перечнем распределения ролей СИО ПСО по основаниям, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень), Правам доступа к сервисам, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и Перечню статей для запроса по уголовным делам по экономическим преступлениям, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
3. Запрос на получение электронных информационных ресурсов из СИО ПСО в форме электронного документа, равнозначен документу на бумажном носителе.
4. Основанием для получения информации из СИО ПСО является запрос, с указанием номера уголовного, гражданского, административного, розыскного дела и исполнительного производства.
5. Обоснованность запроса подлежит проверке оператором СИО ПСО путем сверки в автоматизированных информационных системах "Специальные учеты" (далее – АИС СУ), "Органов исполнительного производства" (далее – АИС ОИП), "Единый реестр досудебных расследований" (далее – ЕРДР) наличия в производстве пользователя материалов, ставших основанием для инициирования запроса, за исключением части 2 пункта 22 настоящих Правил.
6. Пользователи СИО ПСО обеспечивают обоснованность запроса, использование полученной информации исключительно в целях, заявленных в запросе, а также соблюдение законодательства Республики Казахстан о персональных данных и их защите.
7. Доступ к СИО ПСО правоохранительным, специальным государственным и иным органам Республики Казахстан предоставляется при соблюдении Требований к пользователям и персональным компьютерам, изложенных в приложении 4 к настоящим Правилам.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесін пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар)
1) құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдар қызметкерлерінің қылмыстық, азаматтық, әкімшілік, іздестіру істері және атқарушылық іс жүргізу шегінде ақпаратты алу үшін құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен (бұдан әрі – ҚАО ААЖ, Жүйе) электрондық ақпараттық ресуртарды алу тәртібін;
2) ҚАО ААЖ пайдаланушыларын тіркеуді;
3) ҚАО ААЖ-ға электрондық сұрауды жолдау тәртібін;
4) ҚАО ААЖ арқылы алынған ақпаратты сақтау мерзімдерін, тәртібін және шарттарын анықтайды.
2. ҚАО ААЖ-дан электрондық ақпараттық ресурстарды алу тәртібі
2. ҚАО ААЖ-дан электрондық ақпараттық ресурстарды алу осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес негіздер бойынша, нысан бойынша ҚАО ААЖ рөлдерін бөлу тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) және осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Сервистерге қолжетімділік құқықтарына және осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша экономикалық қылмыстар бойынша қылмыстық істер жөнінде сұрау үшін Баптар тізбесіне сәйкес Жүйеде тіркелген пайдаланушылар Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының электрондық цифрлық қолтаңбасының (бұдан әрі – ҰКО ЭЦҚ) құралдарын қолдана отырып, Мемелекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасы арқылы жүзеге асырады.
3. ҚАО ААЖ-дан электрондық құжат нысанындағы электрондық ақпараттық ресурстарды алуға берілген сұрау қағаз тасымалдағыштағы құжатқа тең.
4. ҚАО ААЖ-дан ақпаратты алу үшін қылмыстық, азаматтық, әкімшілік, іздестіру істерінің және атқарушылық іс жүргізудің нөмірлері көрсетілген сұрау негіз болады.
5. Сұраудың негізділігі ҚАО ААЖ операторының "Арнайы есепке алу" (бұдан әрі – АЕ ААЖ), "Атқарушылық іс жүргізу органдарының" (бұдан әрі – АІО ААЖ), "Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімі" (бұдан әрі – СДТБТ) автоматтандырылған ақпараттық жүйелерінде пайдаланушының іс жүргізуінде осы Қағидалардың 22-тармағының 2-бөлігін қоспағанда, сұрауға бастама жасауға негіз болған материалдардың болуын тексеруіне жатады.
6. ҚАО ААЖ пайдаланушылары сұраудың негізділігін, алынған ақпаратты сұрауда мәлімделген мақсаттарда ғана пайдалануды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасын сақтауды қамтамасыз етеді.
7. ҚАО ААЖ-ға Қазақстан Республикасының құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдарының қолжетімділігі осы Қағидалардың 4-қосымшасында баяндалған пайдаланушылардың және дербес деректердің талаптарын сақтаған жағдайда беріледі.

8. Получение сведений из электронных информационных ресурсов посредством информационных систем государственных органов (далее - ИС ГО) осуществляется путем интеграции ИС ГО и СИО ПСО.
3. Регистрация пользователей СИО ПСО
9. Должностные лица, ответственные за обеспечение обоснованности запросов, организацию работы с электронными информационными ресурсами, полученными из СИО ПСО, и их использованием определяются руководителями этих органов.
10. Должностные лица обеспечивают ведомственный контроль за обоснованностью запросов в СИО ПСО.
11. Ведомственный контроль заключается в периодическом, но не менее одного раза в месяц, мониторинге запросов посредством функционала "Отчеты", в котором отображаются все запросы подведомственных сотрудников.
12. При нарушении требований законодательства в сфере информационной безопасности и требований, указанных в настоящих Правилах, указанные должностные лица принимают меры по блокировке доступа и рассмотрению вопроса об ответственности, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.
13. Пользователь через портал направляет в Комитет по правовой статистике и специальных учетов Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – КПСиСУ) электронную заявку на организацию доступа к "Системе информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов" по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – Заявка).
14. Оператор Системы в течение суток с момента поступления Заявки определяет роль пользователя в СИО ПСО в соответствии с Заявкой, наличие регистрации пользователя в СИО ПСО, либо направляет мотивированный отказ в регистрации, подписанный средствами ЭЦП НУЦ, зарегистрированной на КПСиСУ, посредством портала СИО ПСО. При получении заявки на блокировку пользователя Системы оператор СИО ПСО незамедлительно блокирует доступ данного пользователя.
15. В случае изменения прав пользователя по причине перевода на другую должность или подразделение пользователь в течение суток направляет в СИО ПСО электронную Заявку.
16. В случае увольнения сотрудника, отстранения от должности ответственное должностное лицо правоохранительного, специального государственного и иного органа незамедлительно направляет в СИО ПСО заявку на блокирование пользователя.
17. При первичном входе пользователь подписывает Соглашение о правах использования СИО ПСО по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам средствами ЭЦП НУЦ. Электронное подписанное соглашение и дата подписания фиксируются в Системе.
4. Порядок направления электронного запроса в СИО ПСО

8. Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелері (бұдан әрі – МО АЖ) арқылы электрондық ақпараттық ресурстардан мәліметтерді алу МО АЖ және ҚАО ААЖ ықпалдастыру арқылы жүзеге асырылады.
3. ҚАО ААЖ пайдаланушыларын тіркеу
9. Сұраулардың негізділігін қамтамасыз етуге, ҚАО ААЖ-дан алынған электрондық ақпараттық ресурстармен жұмыс жасауды және оларды қолдануды ұйымдастыруға жауапты лауазымды тұлғаларды осы органдардың басшылары белгілейді.
10. Лауазымды тұлғалар ҚАО ААЖ-дағы сұраулардың негізділігін ведомстволық бақылауды қамтамасыз етеді.
11. Ведомстволық бақылау ведомстволық бағынысты қызметкерлердің барлық сұраулары көрсетілетін "Есептер" функционалы арқылы сұраулардың кезеңдік мониторингінде, алайда айына кемінде бір рет жасалады.
12. Ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнама талаптарын және осы Қағидаларда көрсетілген талаптарды бұзған жағдайда көрсетілген лауазымды тұлғалар қолжетімділікті бұғаттау және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылық туралы мәселені қарау бойынша шараларды қабылдайды.
13. Пайдаланушы портал арқылы Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетіне (бұдан әрі – ҚСжАЕК), осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесіне" қолжетімділікті ұйымдастыруға электрондық өтінімді жібереді.
14. Жүйенің операторы сұрау түскен сәттен бастап бір тәулік ішінде Өтінімге сәйкес пайдаланушының ҚАО ААЖ-дағы рөлін, пайдаланушының ҚАО ААЖ-де тіркеуінің болуын анықтайды немесе ҚАО ААЖ порталы арқылы ҚСжАЕК-де тіркелген ҰКО ЭЦҚ құралдарымен қол қойылған тіркеуден дәлелді бас тартуды жібереді. Жүйе пайдаланушысын бұғаттауға өтінімді алған кезде ҚАО ААЖ операторы осы пайдаланушының қолжетімділігін дереу бұғаттайды.
15. Пайдаланушының басқа лауазымға немесе бөлімшеге ауысу себебімен құқықтары өзгерген жағдайда, пайдаланушы бір тәулік ішінде ҚАО ААЖ-ға электрондық өтінімді жібереді.
16. Қызметкерді жұмыстан босатқан, лауазымынан шеттеткен жағдайда, құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органның жауапты лауазымды тұлғасы ҚАО ААЖ-ға пайдаланушыны бұғаттауға дереу өтінім жібереді.
17. Бірінші кірісте, осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша, пайдаланушы ҰКО ЭЦҚ құралдарымен ҚАО ААЖ-ны қолдану құқықтары туралы келісімге қол қояды. Электронды қол қойылған келісім және қол қою күні Жүйеде тіркеледі.
4. ҚАО ААЖ-ға электрондық сұрауды жіберу тәртібі

18. Вход в СИО ПСО начинается с прохождения пользователем Системы процедуры аутентификации, которая осуществляется средствами ЭЦП НУЦ пользователя.
19. Пользователь Системы, успешно прошедший аутентификацию при наличии подписанного соглашения в электронной форме получает доступ к СИО ПСО и возможность отправки запроса по сервисам, реализованным в СИО ПСО.
20. Для получения первичных сведений о физическом или юридическом лице пользователь СИО ПСО направляет запрос в рамках основания "первичная проверка" согласно Перечню и Правам доступа к сервисам.
21. При отправлении запроса в рамках уголовного дела, пользователь Системы, в том числе члены следственно-оперативных групп, указывает номер уголовного дела, присвоенный системой ЕРДР.
22. В случае направления следственных поручений для исполнения в другие органы уголовного преследования и поручений прокурора о сборе дополнительных сведений по рассматриваемому судом уголовному делу обязательно заполнение номера уголовного дела и исходящего номера соответствующего поручения.
При исполнении международных поручений об оказании правовой помощи по уголовным делам, пользователь Системы указывает исходящий номер поручения, орган направивший поручение, а также исходящий номер сопроводительного письма уполномоченного органа Республики Казахстан, принявшего решение об исполнении поручения.
В этих случаях предоставляется доступ к сведениям в объеме предусмотренном в рамках уголовного дела.
23. При отправлении запроса в рамках административного дела правоохранительными и специальными государственными органами, пользователь Системы указывает номер административного дела, присвоенный системой АИС СУ.
24. Судебные органы получают доступ к информационным ресурсам СИО ПСО путем взаимодействия Единой автоматизированной информационно-аналитической системы судебных органов Республики Казахстан (далее - ЕАИАС СО РК) с СИО ПСО, в рамках рассматриваемых уголовных, гражданских, административных дел и других исключительных случаях, предусмотренных действующим законодательством.
25. При отправлении запроса в рамках административного дела судебными органами, пользователь Системы указывает номер административного дела, учетный год, судебный орган, принявший решение, зарегистрированные в ЕАИАС СО РК. При отправлении запроса в рамках гражданского дела судебными органами, пользователь Системы указывает номер гражданского дела, учетный год, судебный орган, принявший решение, зарегистрированные в ЕАИАС СО РК.
26. При отправлении запроса в рамках розыскного дела пользователь Системы указывает номер розыскного дела, присвоенный системой АИС СУ.

18. ҚАО ААЖ-ға кіру пайдаланушының ҰКО ЭЦҚ құралдарымен жүзеге асырылатын Аутентификация рәсімі жүйесін пайдаланушының өтуінен басталады.
19. Электрондық нысанда қол қойылған келісім болған жағдайда аутентификацияны сәтті өткен Жүйе пайдаланушысы ҚАО ААЖ-ға қолжетімділікті және ҚАО ААЖ-да жүзеге асырылған сервистер бойынша сұрауды жіберу мүмкіндігін алады.
20. Жеке және заңды тұлға туралы бастапқы мәліметтерді алу үшін ҚАО ААЖ пайдаланушысы сервистерге қолжетімділік Тізбесі және Құқықтарына сәйкес, "бастапқы тексеріс" негіздемесі шегінде сұрау жібереді.
21. Қылмыстық іс шегінде сұрау жіберген кезде Жүйе пайдаланушысы, соның ішінде тергеу-жедел топтарының мүшелері СДТБТ жүйесімен берілген қылмыстық істің нөмірін көрсетеді.
22. Тергеу тапсырмаларын басқа қылмыстық қудалау органдарына орындау үшін жолдаған және сот қарап жатқан қылмыстық іс бойынша қосымша мәліметтерді жинау туралы прокурордың тапсырмаларын орындаған жағдайда, қылмыстық іс нөмірінің және тиісті тапсырманың шығыс нөмірінің толтырылуы міндетті.
Қылмыстық істер бойынша құқықтық көмек көрсету туралы халықаралық тапсырмаларды орындаған кезде Жүйе пайдаланушысы тапсырманың шығыс нөмірін, тапсырманы жолдаған органды сондай-ақ тапсырманы орындау туралы шешімді қабылдаған Қазақстан Республикасы уәкілетті органының ілеспе хатының шығыс нөмірін көрсетеді.
Бұл жағдайларда, қылмыстық іс аясында көзделген көлемде мәліметтерге қолжетімділік ұсынылады.
23. Әкімшілік іс шегінде құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдар сұрау жіберген кезінде, Жүйе пайдаланушысы АЕ ААЖ жүйесімен берілген әкімшілік істің нөмірін көрсетеді.
24. Сот органдары қаралып отырған қылмыстық, азаматтық, әкімшілік істердің және қолданыстағы заңнамада көзделген басқа да ерекше жағдайлардың аясында, осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес бірлескен бұйрықтармен реттелуі тиіс ҚР СО БААТЖ-нің ҚАО ААЖ-мен өзара іс-қимылы арқылы ҚАО ААЖ ақпараттық жүйелеріне қолжетімділік алады.
25. Әкімшілік іс шегінде сот органдары сұрау жіберген кезінде, Жүйе пайдаланушысы әкімшілік істің нөмірін, есепке алу жылын, ҚР СО БААТЖ-інде тіркелген, шешім қабылдаған сот органын көрсетеді. Азаматтық іс шегінде сот органдары сұрау жіберген кезінде, Жүйе пайдаланушысы азаматтық істің нөмірін, есепке алу жылын, ҚР СО БААТЖ-інде тіркелген, шешім қабылдаған сот органын көрсетеді.
26. Іздестіру ісі шегінде сұрау жіберген кезінде, Жүйе пайдаланушысы АЕ ААЖ жүйесімен берілген іздестіру ісінің нөмірін көрсетеді.

27. В случае направления запроса в рамках исполнительного производства, пользователь Системы указывает сквозной номер исполнительного производства, присвоенный системой АИС ОИП.
28. Получение санкции суда в электронном виде реализуется путем взаимодействия СИО ПСО и ЕАИАС СО РК.
29. Фиксация всех параметров в процессе эксплуатации СИО ПСО производится по времени города Астаны.
30. Пользователи Системы обеспечивают обоснованность запроса информации, соблюдение законодательства о персональных данных и их защите, иной охраняемой законом тайны, а также их использование исключительно в целях, заявленных в запросе.
31. Передача средств ЭЦП НУЦ другим лицам не допускается.
32. После получения сведений из СИО ПСО, пользователь Системы обеспечивает их конфиденциальность.
33. Пользователь Системы обеспечивает соблюдение требований законодательства в сфере информационной безопасности.
34. За незаконные сбор и обработку, а также разглашение данных полученных из СИО ПСО, отнесенных к персональным данным пользователь Системы несет ответственность, в соответствии с Законами Республики Казахстан.
35. Оператор СИО ПСО осуществляет функции по:
1) обеспечению соблюдения единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности;
2) осуществлению эксплуатации, сопровождения, развития, мониторинга системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов;
3) обеспечению бесперебойного и надлежащего функционирования, а также защиты системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов;
4) обеспечению безопасности хранения электронных информационных ресурсов в системе информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов;
5) обеспечению оперативного реагирования на выявленные недостатки системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов, и принятию мер по их устранению.
36. Должностные лица оператора СИО ПСО, ответственные за надлежащее функционирование, регистрацию пользователей Системы, обеспечение обоснованности запросов, организацию работы с электронными информационными ресурсами, полученными из СИО ПСО, их использованием, соблюдением требований информационной безопасности, определяются Генеральным Прокурором Республики Казахстан.
37. При выявлении фактов нарушения требований настоящих Правил оператор СИО ПСО, проводит анализ для выявления и устранения их причин.
38. Доступ пользователям Системы предоставляется круглосуточно, кроме времени простоя при аварийных ситуациях или проведении плановых технических работ, опубликованных на портале СИО ПСО.

27. Атқарушылық іс жүргізу шегінде сұрау жіберген кезінде, Жүйе пайдаланушысы АІО ААЖ жүйесімен берілген атқарушылық іс жүргізудің толассыз нөмірін көрсетеді.
28. Электрондық түрде соттың санкциясын алу ҚАО ААЖ және ҚР СО БААТЖ-нің ықпалдасуы арқылы жүзеге асырылады.
29. ҚАО ААЖ пайдалану үдерісінде барлық параметрлерді тіркеу Астана қаласының уақыты бойынша жүргізіледі.
30. Жүйе пайдаланушылары ақпаратты сұраудың негізділігін, дербес деректер мен оларды қорғау туралы заңнаманың, заңмен қорғалатын өзге де құпиялардың сақталуын, сондай-ақ олардың сұрауда мәлімделген мақсаттарда ғана қолданылуын қамтамасыз етеді.
31. ҰКО ЭЦҚ құралдарын басқа адамдарға беруге жол берілмейді.
32. ҚАО ААЖ-дан мәліметтер алғаннан кейін Жүйе пайдаланушысы олардың құпиялылығын қамтамасыз етеді.
33. Жүйе пайдаланушысы ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнаманың сақталуын қамтамасыз етеді.
34. ҚАО ААЖ-дан алынған, дербес деректерге жататын деректерді заңсыз жинағаны және өңдегені, сондай-ақ жария еткені үшін Жүйе пайдаланушысына Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес жауаптылық жүктеледі.
35. ҚАО ААЖ операторы келесі функцияларды жүзеге асырады:
1) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың сақталуын қамтамасыз ету;
2) құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесін пайдалануды, сүйемелдеуді, дамуын, мониторингін жүзеге асыру;
3) құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінің үздіксіз және тиісінше жұмыс істеуін, сондай-ақ қорғалуын қамтамасыз ету;
4) құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінде электрондық ақпараттық ресурстарды сақтау қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
5) құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінің анықталған кемшіліктеріне жедел ықпал етуді қамтамасыз ету және оларды жою бойынша шаралар қабылдау.
36. Жүйе пайдаланушыларының тиісінше жұмыс істеуіне, оларды тіркеуге, сұраулардың негізділігін қамтамасыз етуге, ҚАО ААЖ-дан алынған элетрондық ақпараттық ресурстармен жұмысты, олардың қолданылуын, ақпараттық қауіпсіздік талаптарының сақталуын ұйымдастыруға жауапты ҚАО ААЖ операторының лауазымды тұлғаларын Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры белгілейді.
37. Осы Қағидалардың талаптарын бұзу фактілері анықталған жағдайда ҚАО ААЖ операторы олардың себептерін анықтау және жою үшін талдау жүргізеді.
38. Жүйе пайдаланушыларына қолжетімділік апаттық жағдайлар кезіндегі тоқтап тұру уақытынан немесе ҚАО ААЖ порталында жарияланған жоспарлы техникалық жұмыстарды жүргізуден басқа, тәулік бойы ұсынылады.

39. Все запросы пользователей Системы фиксируются в Log-журналах.
40. При заполнении Log–журнала систем данные архивируются по мере заполнения. Архив содержит данные за все время работы СИО ПСО.
41. Все случаи аварийной ситуации, приводящие к задержке отправки сообщений более одного часа, фиксируются в Log-журнале СИО ПСО.
42. При возникновении непредвиденных и аварийных ситуаций, оператор СИО ПСО принимает меры для их выявления и устранения. Обо всех случаях непредвиденных и аварийных ситуаций, приводящих к задержке доступа к СИО ПСО более одного часа, пользователь Системы уведомляет оператора СИО ПСО посредством контактных телефонов и электронной почты, указанных на портале СИО ПСО.
43. Оператор СИО ПСО в свою очередь фиксирует факт возникновения непредвиденной или аварийной ситуации в Журнале аварийных ситуаций, по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, с указанием даты, времени наступления, причин и принятых мер по устранению задержки.
44. Уведомления о времени запланированных технических работ в СИО ПСО (в том числе отключение, изменения, обновления и другие действия) публикуются на портале СИО ПСО.
45. При нарушении пользователем Системы требований законодательства, нормативных правовых актов в сфере информационной безопасности и требований, указанных в настоящих Правилах, оператор СИО ПСО блокирует доступ к СИО ПСО.
46. Оператор СИО ПСО не регистрирует и не предоставляет пользователю Системы доступ к СИО ПСО, в случаях, если сведения, указанные в заявке на получение доступа к СИО ПСО, являются не достоверными, неполными или неактуальными.
47. Оператором СИО ПСО не допускается распространение личной информацию о пользователях, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
48. При установлении нарушении требований, указанных в настоящих Правилах, оператор СИО ПСО принимает меры по рассмотрению вопроса об ответственности виновных лиц, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
49. За незаконные сбор и обработку, а также разглашение данных полученных из СИО ПСО, отнесенных к персональным данным, оператор Системы несет ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.
50. Полученная информация хранится в материалах, на основании материалов запроса. Сведения, не имеющие значения для уголовного дела, подлежат уничтожению.
5. Сроки, порядок и условия хранения информации,
полученной посредством СИО ПСО
51. Сроки, условия хранения информации определяются, исходя из содержания основного материала. Информация подлежит уничтожению вместе с соответствующими материалами.

39. Жүйе пайдаланушыларының барлық сұраулары Log-журналдарда тіркелуі тиіс.
40. Жүйелердің Log-журналын толтыру кезінде деректер толтырылуына қарай мұрағатталады. Мұрағат ҚАО ААЖ-ның бүкіл жұмысы кезіндегі деректерді қамтуы тиіс.
41. Хабарламаларды жіберудің бір сағаттан астам кідіруіне әкеп соғатын апаттық жағдайдың барлық оқиғалары ҚАО ААЖ-ның Log-журналында тіркелуі тиіс.
42. Болжанбаған және апаттық жағдайлар туындаған кезде ҚАО ААЖ операторы оларды анықтау және жою үшін тиісті шараларды қабылдауы тиіс. ҚАО ААЖ-ға қолжетімділіктің бір сағаттан астам кідіртілуіне әкеп соғатын барлық болжанбаған және апаттық жағдайлар туралы Жүйе пайдаланушысы ҚАО ААЖ операторына ҚАО ААЖ порталында көрсетілген байланыс телефондары мен электрондық пошта арқылы міндетті түрде хабарлауы тиіс.
43. ҚАО ААЖ операторы өз кезегінде болжанбаған немесе апаттық жағдайлардың туындау фактісін басталу күнін, уақытын, себептерін және кідіртілуді жою бойынша қабылданған шараларды көрсете отырып, осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Авариялық жағдайлар журналында тіркейді.
44. ҚАО ААЖ-дағы жоспарланған техникалық жұмыстардың уақыты туралы хабарландыру (оның ішінде сөндіру, өзгерту, жаңарту және басқа әрекеттер) ҚАО ААЖ порталында жарияланады.
45. Жүйе пайдаланушысы ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнаманың, нормативтік құқықтық актілердің талаптарын және осы Қағидаларда көрсетілген талаптарды бұзған жағдайда, ҚАО ААЖ операторы ҚАО ААЖ-ға қолжетімділікті бұғаттайды.
46. Егер ҚАО ААЖ-ға қолжетімділікті алуға өтінімде көрсетілген мәліметтер дұрыс емес, толық емес немесе өзекті емес болса, ҚАО ААЖ операторы Жүйе пайдаланушысына ҚАО ААЖ-ға қолжетімділікті тіркемейді және ұсынбайды.
47. ҚАО ААЖ операторы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайлардан басқа, пайдаланушылар туралы жеке ақпаратты таратуға жол бермейді.
48. Осы Қағидаларда көрсетілген талаптардың бұзылуы анықталған жағдайда ҚАО ААЖ операторы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген кінәлі адамдардың жауаптылығы туралы мәселені қарау бойынша шараларды қабылдайды.
49. ҚАО ААЖ-дан алынған дербес деректерге жататын деректерді заңсыз жинағаны және өңдегені, сондай-ақ жария еткені үшін Жүйе пайдаланушысына Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылық жүктеледі.
50. Алынған ақпарат сұрау материалдарының негізінде материалдарда сақталады. Қылмыстық іс үшін маңызы жоқ мәліметтер жоюға жатады.
51. Ақпаратты сақтау мерзімдері, шарттары негізгі материалдың мазмұнына қарай анықталады. Ақпарат тиісті материалдармен бірге жоюға жатады.

52. Электронные копии полученных из СИО ПСО сведений, загруженных на локальное устройство, подлежат незамедлительному уничтожению, кроме случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
53. Электронные запросы и результаты их обработки, хранятся в СИО ПСО постоянно.
54. В целях проверки законности получения пользователями ПСИО информации из СИО ПСО, прокурор в ходе осуществления надзора за законностью полученных сведений из СИО ПСО запрашивает от оператора СИО ПСО сведения о запросах, направленных пользователями указанных органов, и о полученной из СИО ПСО информации.

52. ҚАО ААЖ-дан алынған, жергілікті құрылғыға жүктелген мәліметтердің электронды көшірмелері Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, дереу жоюға жатады.
53. Электронды сұраулар және оларды өңдеу нәтижелері үнемі ҚАО ААЖ-де сақталады.
54. ҚАӨО пайдаланушыларының ҚАО ААЖ-дан ақпарат алуының заңдылығын тексеру мақсатында, прокурор ҚАО ААЖ-дан алынған мәліметтердің заңдылығын қадағалауды жүзеге асыру барысында ҚАО ААЖ операторынан көрсетілген органдардың пайдаланушылары жіберген сұраулар туралы мәліметтерді және ҚАО ААЖ-дан алынған ақпарат туралы сұрайды.

55. Основанием для проведения прокурором проверки законности получения пользователями Системы сведений из СИО ПСО в ходе осуществления оперативно-розыскной деятельности является наличие постановления о проведении проверки, копия которого приобщается к направляемому прокурором запросу.
56. При выявлении в ходе проверки фактов незаконного получения пользователями Системы информации, прокурор должен поставить вопрос о привлечении виновных должностных лиц к ответственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам использования
системы информационного
обмена правоохранительных,
специальных государственных
и иных органов
Форма
Перечень распределения ролей СИО ПСО по основаниям

55. Прокурор Жүйе пайдаланушыларының қызметтік әрекетті жүзеге асыруы барысында ҚАО ААЖ-дан мәліметтерді алу заңдылығын тексеруді жүргізу үшін тексеру жүргізу туралы қаулының болуы негіз болып табылады, оның көшірмесі прокурор жіберетін сұрауға қоса беріледі.
56. Тексеру барысында Жүйе пайдаланушыларының ақпаратты заңсыз алу фактілері анықталған жағдайда, прокурор кінәлі лауазымды тұлғаларды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауаптылыққа тарту туралы мәселені қояды.
Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік
және өзге де органдардың ақпарат
алмасу жүйесін пайдалану қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Негіздер бойынша ҚАО ААЖ рөлдерін бөлу тізбесі

1) процессор с тактовой частотой не ниже 1.5 GHz;
2) свободный объем жесткого диска не менее 20 Gb;
3) оперативная память не менее 1 Gb;
4) сетевая карта не менее 100 Mbps;
5) установленный пакет Adobe Acrobat Reader, Internet Explorer не ниже 7.0, Service Pack 1 или выше, java не ниже версии 6.0, браузеры с поддержкой java;
6) подключение к защищенному каналу;
7) установленные драйвера для работы с различными устройствами для хранения ЭЦП НУЦ;
8) в целях соблюдения требований информационной безопасности в технических средствах, полностью исключить доступ выхода в Интернет.
Приложение 5
к Правилам использования
системы информационного
обмена правоохранительных,
специальных государственных
и иных органов
Форма
ЗАЯВКА №_____
на организацию доступа к "Системе информационного
обмена правоохранительных, специальных государственных
и иных органов"
Для выполнения служебных обязанностей, прошу организовать
доступ к СИО ПСО по нижеуказанным параметрам:
Приложение 6
к Правилам использования
системы информационного
обмена правоохранительных,
специальных государственных
и иных органов
Форма
СОГЛАШЕНИЕ
о правах использования "Системы информационного обмена
правоохранительных, специальных государственных и иных органов"
г.________________ "___"_________20___г.
Пользователь, в лице ________________________________________(Ф.И.О.,
должность), являющийся сотрудником _____________________(наименование
государственного органа) ознакомлен и согласен с настоящим
Соглашением о нижеследующем:
1. Предмет соглашения
Настоящее Пользовательское соглашение (далее - Соглашение) предназначено для урегулирования взаимоотношений между оператором "Системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов" (далее – СИО ПСО, Система) и Пользователем Системы (далее - Пользователь).
Пользователем является сотрудник правоохранительных правоохранительных, специальных государственных и иных органов Республики Казахстан, осуществляющий функции надзора, следствия, дознания, а также другие функции, предоставляющие право доступа к СИО ПСО, зарегистрированный в СИО ПСО.
Соглашение вступает в силу со дня регистрации пользователя в СИО ПСО.
Используя СИО ПСО, Пользователь настоящим подтверждает тот факт, что обладает правами в отношении учетной записи СИО ПСО, и настоящие условия пользования являются обязательными в соответствии с приведенными ниже положениями Соглашения.
2. Общие положения
Система предоставляет пользователям, в соответствии с их правами доступа, возможность отправлять запрос на получение информации, в рамках дел и материалов, находящихся в производстве данного пользователя.
Права доступа Пользователю выдаются администратором СИО ПСО на основании официально направленной заявки на организацию доступа к СИО ПСО и пользовательского соглашения от Пользователя.
Вход в СИО ПСО возможен посредством ЭЦП НУЦ. Получение средств ЭЦП НУЦ проводится самостоятельно пользователем в центрах обслуживания населения Республики Казахстан.
Администрирование СИО ПСО производится Комитетом по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – оператор СИО ПСО).

1) тактілі жиілігі кемінде 1.5 GHz процессор;
2) қатты дисктің бос көлемі кемінде 20 Gb;
3) жедел жады кемінде 1 Gb;
4) желілік карта кемінде 100 Mbps;
5) Adobe Acrobat Reader, Internet Explorer орнатылған пакеті кемінде 7.0, Service Pack 1 немесе жоғары, java 6.0 нұсқасынан төмен емес, java қолдауларымен браузерлері;
6) қорғалған арнаға қосылу;
7) ҰКО ЭЦҚ-ны сақтау үшін түрлі құрылғыларымен жұмыс жасауға арналған орнатылған драйверлер;
8) техникалық құралдардағы ақпараттық қауіпсіздіктің талаптарын сақтау мақсатында Интернетке шығуға қолжетімділікті толық алып тастау.
Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік
және өзге де органдардың ақпарат
алмасу жүйесін пайдалану қағидаларына
5-қосымша
Нысан
"Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың
ақпарат алмасу жүйесіне" қолжетімділікті ұйымдастыруға
ӨТІНІМ №_____
Қызметтік міндеттерді орындау үшін төменде көрсетілген параметрлер бойынша ҚАО ААЖ-ға қолжетімділікті ұйымдастыруыңызды сұраймын:
Өтініш берушінің деректері
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (толық):
жеке сәйкестендіру нөмірі:
Өтініш берушінің жұмыс орны туралы мәліметтер
Ұйымның атауы
СДТБТ ұйымының коды:
Құрылымдық бөлімше:
Лауазымы:
Өтініш берушінің байланыс деректері
Жұмыс телефоны:
Ұялы телефон:
E-mail:
Жұмыстың мекенжайы:
Әрекет типі:
Тіркеу
Орнын ауыстыру
Бұғаттау
Бұғаттау себебі________________________________________________
"Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесін" пайдалану құқықтары туралы келісіммен таныстым және келісемін.
Менде Ұлттық куәландырушы орталығының электрондық цифрлық қолтаңбасы құралдарының бар екендігін растаймын.
Менің дербес деректерімді ҚАО ААЖ-ға тіркеу үшін беруге рұқсат етемін.
201__ ж. "___" ____________ ______________ /
қолы
Өтініш берушінің басшысы:____________________________________________
лауазымы
__________________________________________ _______________/ МО
Т.А.Ә. қолы
Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік
және өзге де органдардың ақпарат
алмасу жүйесін пайдалану қағидаларына
6-қосымша
Нысан
"Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың
ақпарат алмасу жүйесін" қолдану құқықтары туралы
КЕЛІСІМ
________________ қ. 20___ж. "___" _________
______________(мемлекеттік органның атауы) қызметкері болып табылатын
__________________________(Т.А.Ә., лауазымы) тұлғасындағы пайдаланушы
төмендегілер туралы осы Келісіммен таныстырылды және келіседі:
1. Келісімнің мәні
Осы Пайдаланушы келісімі (бұдан әрі – Келісім) "Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінің" (бұдан әрі – ҚАО ААЖ, Жүйе) операторы және Жүйе пайдаланушысы (бұдан әрі – Пайдаланушы) арасындағы өзара қатынастарды реттеуге арналған.
Пайдаланушы ҚАО ААЖ-да тіркелген, қадағалауды, тергеп-тексеруді, анықтауды, сондай-ақ ҚАО ААЖ-ға қолжетімділік құқығын беретін басқа функцияларды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың қызметкері болып табылады.
Келісім пайдаланушы ҚАО ААЖ-да тіркелген күннен бастап күшіне енеді.
ҚАО ААЖ-ны пайдалана отырып, Пайдаланушы осымен ҚАО ААЖ-ның есепке алу жазбасына қатысты құқықтарға ие болу фактісін растайды және осы пайдалану талаптары Келісімнің төменде келтірілген ережелеріне сәйкес міндетті болып табылады.
2. Жалпы ережелер
Жүйені пайдаланушыларға олардың қолжетімділік құқықтарына сәйкес, осы пайдаланушының іс жүргізуіндегі істер мен материалдар шегінде ақпаратты алуға сұрау жіберу мүмкіндігін ұсынады.
Пайдаланушыға қолжетімділік құқығын ҚАО ААЖ-ның әкімшісі ҚАО ААЖ-ға қолжетімділікті ұйымдастыруға ресми жіберілген өтінімнің және Пайдаланушыдан пайдалану келісімі негізінде береді.
ҚАО ААЖ-ға кіру ҰКО ЭЦҚ арқылы мүмкін. ҰКО ЭЦҚ құралдарын алуды пайдаланушы Қазақстан Республикасының халыққа қызмет көрсету орталықтарында өздігінен жүргізеді.
ҚАО ААЖ-ға әкімшілік етуді Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – ҚАО ААЖ операторы) жүргізеді.

3. Права и обязанности Пользователя.
Права:
1) получать информацию в соответствии с правами доступа;
2) использовать информацию, полученную через СИО ПСО, в служебной деятельности и только в рамках, предусмотренных законодательством и нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Обязанности:
1) в случае длительного, более 2-х месяцев, отсутствия на рабочем месте, Пользователь обязан подать заявку на блокировку своей учетной записи;
2) сохранять конфиденциальность информации, полученную посредством СИО ПСО;
3) не использовать СИО ПСО в целях умышленного нарушения каких-либо действующих законов Республики Казахстан или международных договоров;
4) не пользоваться СИО ПСО через персональный компьютер с выходом в Интернет;
5) не разглашать известную Пользователю конфиденциальную информацию и не передавать средства ЭЦП НУЦ другим лицам.
Запрашивать информацию посредством СИО ПСО для служебной деятельности и только в рамках дел и материалов, находящихся в производстве данного пользователя.
Нарушение Пользователем положений настоящего Соглашения может привести к временному приостановлению или полному закрытию доступа к СИО ПСО, удалению учетной записи пользователя, а также привлечению к ответственности, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.
4. Права и обязанности оператора СИО ПСО.
Права:
1) не регистрировать и не предоставлять доступ пользователю в СИО ПСО, в случаях, если сведения, поданные на организацию доступа к СИО ПСО, не являются достоверными, полными или актуальными;
2) закрыть или временно заблокировать доступ к СИО ПСО пользователю, в случаях получения информации посредством СИО ПСО не для служебных целей.
Обязанности:
3) осуществлять контроль в части правомерности получения запрашиваемой информации;
4) не распространять личную информацию о Пользователях, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
5. Положение о конфиденциальности
Вся информация, полученная через Портал, является конфиденциальной и используется только в служебных целях, и только в рамках дел и материалов, находящихся в производстве данного пользователя.
Лица, виновные в нарушении режима конфиденциальной информации привлекаются к ответственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
V – подтверждение о согласии, подписывается средствами ЭЦП НУЦ пользователя СИО ПСО
Приложение 7
к Правилам использования
системы информационного
обмена правоохранительных,
специальных государственных
и иных органов
Форма
Журнал аварийных ситуаций
1. Действия в случае серьезного повреждения оборудования,
расположенного в серверной:
№ п/п
Действия
Необходимое время (max)
Ответственный
Дата и время начала
Дата и время окончания

3. Пайдаланушының құқықтары мен міндеттері
Құқықтары:
1) қолжетімділік құқықтарына сәйкес ақпаратты алу;
2) ҚАО ААЖ арқылы алынған ақпаратты қызметтік әрекетте және Қаақстан Республикасының заңнамасында және нормативтік құқықтық актілерінде көзделген шекте ғана қолдану.
Міндеттері:
1) Пайдаланушы ұзақ уақыт, 2 айдан астам жұмыс орнында болмаған жағдайда өзінің есепке алу жазбасын бұғаттауға өтінім беруге міндетті;
2) ҚАО ААЖ арқылы алынған ақпараттың құпиялылығын сақтау;
3) ҚАО ААЖ-ны Қазақстан Республикасының қолданыстағы қандай да бір заңдарын немесе халықаралық шарттарды қасақана бұзу мақсатында пайдаланбау;
4) ҚАО ААЖ-ны Интернетке шығумен дербес компьютер арқылы пайдаланбау;
5) Пайдаланушыға белгілі құпия ақпаратты жария етпеу және ҰКО ЭЦҚ құралдарын басқа адамдарға бермеу.
ҚАО ААЖ арқылы ақпаратты қызметтік әрекет үшін және осы пайдаланушының іс жүргізуіндегі істер мен материалдар шегінде ғана сұрау.
Пайдаланушының осы Келісімнің ережелерін бұзуы ҚАО ААЖ-ге қолжетімділікті уақытша тоқтатуға немесе толық жабуға, пайдаланушының есепке алу жазбасын жоюға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылыққа тартуға әкеп соғуы мүмкін.
4. ҚАО ААЖ операторының құқықтары мен міндеттері
Құқықтары:
1) егер ҚАО ААЖ-ға қолжетімділікті ұйымдастыруға берілген мәліметтер дұрыс емес, толық емес немесе өзекті емес болса, пайдаланушыға ҚАО ААЖ-ға қолжетімділікті тіркемеу және ұсынбау;
2) ҚАО ААЖ арқылы ақпаратты қызметтік емес мақсаттар үшін алған жағдайларда, пайдаланушыға ҚАО ААЖ-ға қолжетімділікті жабу немесе уақытша бұғаттау.
Міндеттері:
3) сұралып отырған ақпаратты алудың заңдылығы бөлігінде бақылауды жүзеге асыру;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайлардан басқа, Пайдаланушылар туралы жеке ақпаратты таратпау.
5. Құпиялылық туралы ереже
Портал арқылы алынған барлық ақпарат құпия болып табылады және қызметтік мақсаттарда ғана және осы пайдаланушының іс жүргізуіндегі істер мен материалдар шегінде ғана қолданылады.
Құпия ақпарат режимін бұзған кінәлі адамдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауаптылыққа тартылады.
V–келісім туралы растау, ҚАО ААЖ пайдаланушысының ҰКО ЭЦҚ құралдарымен қол қойылады
Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік
және өзге де органдардың ақпарат
алмасу жүйесін пайдалану қағидаларына
7-қосымша
"__" _________ 2015 ж. № ______
Нысан
Авариялық жағдайлар журналы
1. Серверлікте орналасқан жабдық айтарлықтай зақымдалған
жағдайдағы әрекеттер:
п/п
Әрекеттер
Қажетті уақыт (max)
Жауапты
Басталу күні мен уақыты
Аяқталу күні мен уақыты

2. Действия при частичном повреждении помещений ЦА
№ п/п
Действия
Необходимое время (max)
Ответственный
Дата и время начала
Дата и время окончания
3. Действия в случае пожарной тревоги
№ п/п
Действия
Необходимое время (max)
Ответственный
Дата и время начала
Дата и время окончания
4. Действия в случае отказа кондиционеров
№ п/п
Действия
Необходимое время (max)
Ответственный
Дата и время начала
Дата и время окончания
5. Действия при отказе электропитания
№ п/п
Действия
Необходимое время (max)
Ответственный
Дата и время начала
Дата и время окончания
6. Действия в случае затопления
№ п/п
Действия
Необходимое время (max)
Ответственный
Дата и время начала
Дата и время окончания

2. ОА орынжайларының ішінара зақымларған кезіндегі әрекеттер:
п/п
Әрекеттер
Қажетті уақыт (max)
Жауапты
Басталу күні мен уақыты
Аяқталу күні мен уақыты
3. Өрт дабылы жағдайындағы әрекеттер
п/п
Әрекеттер
Қажетті уақыт (max)
Жауапты
Басталу күні мен уақыты
Аяқталу күні мен уақыты
4. Кондиционерлерден бас тартқан жағдайдағы әрекеттер
п/п
Әрекеттер
Қажетті уақыт (max)
Жауапты
Басталу күні мен уақыты
Аяқталу күні мен уақыты
5. Электр қуатының көзінен бас тартқан кездегі әрекеттер
п/п
Әрекеттер
Қажетті уақыт (max)
Жауапты
Басталу күні мен уақыты
Аяқталу күні мен уақыты
6. Су басқан жағдайдағы әрекеттер
п/п
Әрекеттер
Қажетті уақыт (max)
Жауапты
Басталу күні мен уақыты
Аяқталу күні мен уақыты