Об утверждении Правил применения ссылочных нормативных документов по стандартизации
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года № 1158. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 января 2016 года № 12833. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 декабря 2018 года № 896 (вводится в действие с 11.04.2019)
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 20.12.2018 № 896 (вводится в действие с 11.04.2019).
В соответствии с подпунктом 25) части второй статьи 7 Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила применения ссылочных нормативных документов по стандартизации.
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Канешев Б.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление его копии в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет", а также в Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Рау
Утверждены
Приказом и.о Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 4 декабря 2015 года № 1158
Правила
применения ссылочных нормативных документов по стандартизации
1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения ссылочных нормативных документов по стандартизации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 25) части второй статьи 7 Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" и определяют порядок применения ссылочных нормативных документов по стандартизации.

Стандарттау жөніндегі сілтемелік нормативтік құжаттарды қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 4 желтоқсандағы № 1158 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 8 қаңтарда № 12833 болып тіркелді. Күші жойылды – Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 20 желтоқсандағы № 896 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 20.12.2018 № 896 (11.04.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңының 7-бабының екінші бөлігіндегі 25) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Стандарттау жөніндегі сілтемелік нормативтік құжаттарды қолдану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті (Б.Б.Қанешев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді басылымдарда және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына ресми жариялауға оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсы мен мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
А. Рау
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының 2015 жылғы
4 желтоқсандағы № 1158 бұйрығымен
бекiтiлген
Стандарттау жөніндегі сілтемелік нормативтік құжаттарды
қолдану қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Стандарттау жөніндегі сілтемелік нормативтік құжаттарды қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңының 7-бабының екінші бөлігінің 25) тармақшасына сәйкес әзірленді және стандарттау жөніндегі сілтемелік нормативтік құжаттарын қолдану тәртібін белгілейді.

2. В настоящих Правилах ссылочными нормативными документами по стандартизации являются национальные стандарты и национальные классификаторы технико-экономической информации, на которые дана ссылка в нормативном правовом акте.
3. Под уполномоченным органом понимается государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области технического регулирования (далее – уполномоченный орган).
2. Порядок применения ссылочных нормативных документов
по стандартизации
4. В нормативных правовых актах приводятся ссылки на официально изданные национальные стандарты и национальные классификаторы технико-экономической информации.
5. В тексте нормативных правовых актов не допускается приводить ссылки на проекты национальных стандартов и национальных классификаторов технико-экономической информации.
6. Ссылочные нормативные документы по стандартизации в нормативных правовых актах приводятся для установления конкретных технических требований и являются обязательными, если нормативные правовые акты содержат указания об этом.
7. По назначению ссылки делятся на прямые и косвенные.
8. Прямые ссылки на ссылочные нормативные документы по стандартизации в нормативных правовых актах приводятся, когда единственным путем достижения соответствия определенным требованиям является соблюдение указанных ссылочных нормативных документов по стандартизации.
9. Обозначения прямых ссылок на ссылочные документы по стандартизации делятся на следующие виды:
1) датированная, если в нормативном правовом акте указывается обозначение, год утверждения и наименование ссылочного нормативного документа по стандартизации (например, СТ РК 989-2014 "Государственный Герб Республики Казахстан. Технические условия", ГК РК 03-2007 "Общий классификатор видов экономической деятельности (ОКЭД)");
2) недатированная, если в нормативном правовом акте указывается только обозначение и наименование ссылочного нормативного документа по стандартизации, без указания года его утверждения (например, СТ РК 1125 "Знаки дорожные. Общие технический условия", ГК РК 08 "Классификатор специальностей высшего и послевузовского образования Республики Казахстан").
10. В случае пересмотра датированные ссылочные нормативные документы по стандартизации вводятся в действие с момента внесений изменений в нормативный правовой акт, в котором они приведены.
11. При применении недатированных ссылок используются последние издания ссылочных нормативных документов по стандартизации, со всеми его изменениями, без внесения изменений в данный нормативный правовой акт.

2. Осы Қағидаларда стандарттау жөніндегі сілтеме нормативтік құжаттар оларға нормативтік құқықтық актіде сілтеме берілген ұлттық стандарттар мен техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық жіктеуіштері болып табылады.
3. Уәкілетті орган деп техникалық реттеу саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге мемлекеттік орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) танылады.
2. Стандарттау жөніндегі сілтемелік нормативтік
құжаттарды қолдану тәртібі
4. Нормативтік құқықтық актілерде ресми басып шығарылған ұлттық стандарттар мен техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық жіктеуіштеріне немесе олардың құрылымдық элементтеріне сілтемелер келтіріледі.
5. Нормативтік құқықтық актілер мәтінінде ұлттық стандарттар мен техникалық-экономикалық ақпараттық ұлттық жіктеуіштерінің жобаларына сілтемелер келтіруге рұқсат етілмейді.
6. Егер нормативтік құқықтық актілерде бұл туралы нұсқаулар берілсе, нормативтік құқықтық актілерде стандарттау жөніндегі сілтемелік нормативтік құжаттар нақты техникалық талаптарды бекіту үшін келтіріледі және міндетті болып табылады.
7. Сілтемелер тағайындалуы жөніндегі тікелей және жанама болып бөлінеді.
8. Нормативтік құқықтық актілерде стандарттау жөніндегі сілтемелік нормативтік құжаттарға тікелей сілтемелер беру белгілі бір талаптарға сәйкестікке қол жеткізудің жалғыз жолы көрсетілген стандарттау жөніндегі сілтемелік құжаттардың талабын сақтау болып табылатын жағдайда келтіріледі.
9. Стандарттау жөніндегі сілтемелік құжаттарға арналған тікелей сілтемелерді белгілеулер мынадай түрлерге бөлінеді:
1) күні қойылған, егер нормативтік құқықтық актіде стандарттау жөніндегі сілтемелік құжаттың белгіленуі, бекітілген жылы мен атауы көрсетілген болса (мысалы, ҚР СТ 989-2014 "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы. Техникалық шарттар", ҚР МЖ 03-2007 "Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚТЖ)");
2) күні қойылмаған, егер нормативтік құқықтық актіде стандарттау жөніндегі сілтемелік нормативтік құжаттың бекітілген жылы көрсетілмей, тек оның белгіленуі мен атауы көрсетілген болса, (мысалы, ҚР СТ 1125 "Жол белгілері. Жалпы техникалық шарттар", ҚР МЖ 08 "Қазақстан Республикасында жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім мамандықтарының жіктеуіші").
10. Қайта қаралған жағдайда күні қойылған стандарттау жөніндегі сілтемелік нормативтік құжаттар олар келтірілген нормативтік құқықтық актіге өзгерістер енгізген сәттен бастап қолданысқа енгізіледі.
11. Күні қойылмаған сілтемелерді қолданған жағдайда стандарттау жөніндегі сілтемелік нормативтік құжаттардың соңғы басылымдары, оған енгізілген барлық өзгерістерімен бірге, осы нормативтік құқықтық актіге өзгерістер енгізілусіз пайдаланылады.

12. Недатированные ссылки на структурный элемент ссылочных документов по стандартизации не применяются.
13. При замене ссылочных нормативных документов по стандартизации документами с другими обозначениями, вносятся изменения в нормативный правовой акт (например, СТ РК 935-92 "Шлаки электротермофосфорные гранулированные для производства цементов Технические условия" заменен на СТ РК 2301-2013 "Шлаки электротермофосфорные гранулированные. Технические условия").
14. Косвенные ссылки на ссылочные нормативные документы по стандартизации в нормативных правовых актах применяются, когда путем достижения соответствия определенным требованиям является соблюдение указанных ссылочных нормативных документов по стандартизации без указания обозначения и наименования ссылочного нормативного документа по стандартизации.
15. Государственные органы в отношении нормативных правовых актов, принятых ими и (или) разработчиками которых они являлись, а также актов, относящихся к их компетенции, проводят анализ на необходимость актуализации ссылочных нормативных документов по стандартизации.
16. Информация о начале разработки и завершении разработки ссылочных нормативных документов по стандартизации размещаются в информационной системе общего пользования (www.memst.kz).
17. Государственные органы, ответственные за разработку нормативного правового акта в срок десять календарных дней с момента государственной регистрации нормативного правового акта направляют в уполномоченный орган уведомление о принятии нормативного правового акта, содержащего ссылочные нормативные документы по стандартизации по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
18. Уполномоченный орган осуществляет сбор информации о нормативных документах по стандартизации, на которые даны прямые ссылки в нормативных правовых актах.
19. Уполномоченный орган организует размещение информации о ссылочных нормативных документах по стандартизации, на которые содержатся прямые ссылки в нормативных правовых актах в официальном информационном издании (каталоги, указатели по стандартизации), а также на интернет-ресурсе общего пользования Комитета технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (www.memst.kz).
Приложение
к Правилам применения ссылочных
нормативных документов по стандартизации
Форма
Уведомление о принятии нормативного правового акта,
содержащего ссылочные нормативные документы по
стандартизации
Государственный орган ____________________________________информирует
(Наименование государственного органа)
о принятии следующих нормативных правовых актов, содержащих ссылочные
нормативные документы по стандартизации:
Форма нормативного правового акта и орган, принявший акт
Наименование нормативного правового акта
Государственный орган ответственный за разработку нормативного правового акта
Обозначение и наименование структурного элемента НПА, в котором приведены ссылки
Обозначение и наименование ссылочного нормативного документа по стандартизации
1
2
3
4
5
6
Дата "____"________201_
Руководитель
государственного органа (подпись) Ф.И.О. (при его наличии)

12. Күні қойылмаған сілтемелер стандарттау жөніндегі сілтемелік құжаттардың құрылымдық элементіне қолданылмайды.
13. Стандарттау жөніндегі сілтемелік құжаттарды басқаша белгіленеген құжаттармен алмастырған жағдайда нормативтік құқықтық актіге өзгерістер енгізіледі (мысалы, ҚР СТ 935-92 "Цемент өндіруге арналып түйіршіктелген электротермофосфорлы қождар. Техникалық шарттар" ҚР СТ 2301-2013 "Түйіршіктелген электротермофосфорлы қождар. Техникалық шарттар" стандартына ауыстырылды").
14. Нормативтік құқықтық актілерінде стандарттау жөніндегі сілтемелік нормативтік құжаттарына жанама сілтемелер белгілі бір талаптарға сәйкестікке қол жеткізу жолы көрсетілген стандарттау жөніндегі сілтемелік нормативтік құжаттарының белгіленуі және атауы көрсетілмеген стандарттау жөніндегі сілтемелік нормативтік құжаттардың сақталуы болып табылғанда қолданылады.
15. Мемлекеттік органдар олар қабылдаған және (немесе) олар әзірлеушісі болып табылған нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ олардың құзыретіне қатысы бар актілерге қатысты стандарттау жөніндегі сілтеметік нормативтік құжаттарды өзектендіру қажеттілігін анықтауға талдау жүргізеді.
16. Стандарттау жөніндегі сілтеметік нормативтік құжаттарды әзірлеу жұмыстарының басталғаны және аяқталғаны туралы ақпараттар жалпы қолданыстағы ақпараттық жүйеде жарияланады (www.memst.kz).
17. Нормативтік актілердің әзірленуіне жауапты мемлекеттік органдар нормативтік құқықтық акт тіркелген сәттен бастап мерзімі күнтізбелік он күн ішінде осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша стандарттау жөніндегі сілтемелік нормативтік құжаттарды қамтитын нормативтік құқықтық актіні қабылдау туралы хабарламаны уәкілетті органға жолдайды.
18. Уәкілетті орган нормативтік құқықтық актілерде оларға тікелей сілтеме берілген стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттар туралы ақпаратты жинауды жүзеге асырады.
19. Уәкілетті орган нормативтік құқықтық актілерде оларға тікелей сілтеме берілген стандарттау жөніндегі сілтемелік нормативтік құжаттар туралы ақпараттарды ресми ақпараттық басылымдарда (каталогтар, стандарттау жөніндегі көрсеткіштер), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің жалпы қолданыстағы интернет-ресурсына www.memst.kz орналастыруды ұйымдастырады.
Стандарттау жөніндегі
сілтемелік нормативтік
құжаттардың қолданылу
қағидаларына қосымша
Нысан
Стандарттау жөніндегі сілтемелік нормативтік құжаттарды
қамтитын нормативтік құқықтық актіні қабылдау туралы
хабарлама
Мемлекеттік орган ______________________ стандарттау жөніндегі
(Мемлекеттік органның атауы)
сілтемелік нормативтік құжаттарды қамтитын мынадай нормативтік құқықтық актілердің қабылданғаны туралы хабарлайды:
Нормативтік құқықтық актінің нысаны мен актіні қабылдаған орган
Нормативтік құқықтық актінің атауы
Нормативтік құқықтық актіні әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган
Сілтемелер берілген НҚА құрылымдық элементінің белгіленуі мен атауы
Стандарттау жөніндегі сілтемелік нормативтік құжаттың белгіленуі мен атауы
1
2
3
4
5
6
Мерзімі "___"____________ 201_
Мемлекеттік орган
басшысы (қолы) Т.А.Ә. (болған жағдайда)