О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 171 "Об утверждении правил оказания услуг связи"
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года № 1162. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 января 2016 года № 12842
В соответствии с пунктом 1 статьи 43-1 Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 171 «Об утверждении правил оказания услуг связи» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10999, опубликованный в информационно-правовой системе «Әділет» 5 июня 2015 года) следующие изменения и дополнения:
подпункт 3) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«3) Правила оказания услуг доступа к Интернету, согласно приложению 3 к настоящему приказу;»;
в Правилах оказания услуг телефонной связи, утвержденных указанным приказом:
в пункте 3:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) служебная информация об абонентах и (или) пользователях услуг связи (далее - служебная информация) – сведения об абонентах и (или) пользователях услуг связи, включающие индивидуальный идентификационный номер для физических лиц и бизнес-идентификационный номер для юридических лиц, биллинговые сведения и сведения о предоставляемых им услугах, местоположение абонентского устройства в сети, адреса в сети передачи данных и адреса обращения к интернет-ресурсам в сети передачи данных, идентификаторы интернет-ресурса, протоколы сети передачи данных;»;
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
«12) оператор связи – юридическое лицо, зарегистрированное на территории Республики Казахстан, оказывающее услуги связи;»;
подпункт 27) исключить;
подпункт 8) пункта 11 исключить;
пункт 12 дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
«15) обеспечивает прием платежей за услуги телекоммуникаций без комиссий в помещениях оператора связи, предназначенных для обслуживания абонентов. Форму и способ оплаты определяет оператор связи;»;
в Правилах оказания услуг сотовой связи, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) служебная информация об абонентах и (или) пользователях услуг связи (далее - служебная информация) – сведения об абонентах и (или) пользователях услуг связи, включающие индивидуальный идентификационный номер для физических лиц и бизнес-идентификационный номер для юридических лиц, биллинговые сведения и сведения о предоставляемых им услугах, местоположение абонентского устройства в сети, адреса в сети передачи данных и адреса обращения к интернет-ресурсам в сети передачи данных, идентификаторы интернет-ресурса, протоколы сети передачи данных;»;

"Байланыс қызметтерін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму Министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 171 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 4 желтоқсандағы № 1162 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 11 қаңтарда № 12842 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
«Нормативтiк құқықтық актiлер туралы» 1998 жылғы 24 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 43-1 бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Байланыс қызметтерін көрсету қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 171 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10999 болып тіркелген, «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 5 маусымда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізлсін:
мынадай мазмұндағы 1-тармақтың 3) тармақшасымен толықтырылсын:
«3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету қағидалары бекітілсін.»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Телефон байланыс қызметтерін көрсету қағидаларында:
3-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) абоненттер және (немесе) байланыс қызметтерін пайдаланушылар туралы қызметтік ақпарат (бұдан әрі – қызметтік ақпарат) – жеке тұлғалар үшін жеке сәйкестендіру нөмірін және заңды тұлғалар үшін бизнес-сәйкестендіру нөмірін қамтитын, абоненттер және (немесе) байланыс қызметтерін пайдаланушылар туралы мәліметтер, биллингтік мәліметтер және оларға көрсетілетін қызметтер туралы мәліметтер, абоненттік құрылғының желіде орналасқан жері, деректер беру желісіндегі мекенжайлары және деректер беру желісінде интернет-ресурстарға кіру мекенжайлары, интернет-ресурсты сәйкестендірушілер, деректер беру желісінің хаттамалары;»;
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«12) байланыс операторы – Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген, байланыс қызметтерін көрсететін заңды тұлға;»;
27) тармақша алынып тасталсын;
11-тармақтың 8) тармақшасы алынып тасталсын;
12-тармақ мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырсын:
«15) телекоммуникация қызметтері үшін төлемдерді байланыс операторларының абоненттерге қызмет көрсетуге арналған үй-жайларда комиссиясыз қабылдауды қамтамасыз етеді. Төлеу түрін және нысанын байланыс операторы белгілейді.»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ұялы байланыс қызметтерін көрсету қағидаларында:
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) абоненттер және (немесе) байланыс қызметтерін пайдаланушылар туралы қызметтік ақпарат (бұдан әрі – қызметтік ақпарат) – жеке тұлғалар үшін жеке сәйкестендіру нөмірін және заңды тұлғалар үшін бизнес-сәйкестендіру нөмірін қамтитын, абоненттер және (немесе) байланыс қызметтерін пайдаланушылар туралы мәліметтер, биллингтік мәліметтер және оларға көрсетілетін қызметтер туралы мәліметтер, абоненттік құрылғының желіде орналасқан жері, деректер беру желісіндегі мекенжайлары және деректер беру желісінде интернет-ресурстарға кіру мекенжайлары, интернет-ресурсты сәйкестендірушілер, деректер беру желісінің хаттамалары;»;

дополнить подпунктами 2-1) и 11-1) следующего содержания:
«2-1) перенос абонентского номера – услуга по сохранению и использованию абонентского номера в сетях сотовой связи, предоставляемая абоненту при заключении им нового договора об оказании услуг сотовой связи с другим оператором сотовой связи;»;
«11-1) оператор-донор (далее – донор) – оператор сотовой связи, из сети связи которого осуществляется перенос абонентского номера;»;
подпункт 16) исключить;
дополнить подпунктом 29-1) следующего содержания:
«29-1) оператор-реципиент (далее – реципиент) – оператор сотовой связи, в сеть связи которого осуществляется перенос абонентского номера;»;
подпункт 32) изложить в следующей редакции:
«32) оператор сотовой связи – юридическое лицо, зарегистрированное на территории Республики Казахстан, оказывающее услуги связи;»;
часть вторую пункта 7 изложить в следующей редакции:
«В качестве абонентских устройств могут использоваться сотовые телефоны, смартфоны, планшеты и ноутбуки со встроенными модемами, а также USB-модемы, мобильные Wi-Fi роутеры и другие средства связи.»;
пункт 10 исключить;
дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
«10-1. Операторы сотовой связи предоставляют абонентам услугу переноса абонентского номера в соответствии со сроками, предусмотренными в правилах, утвержденных в соответствии с подпунктом 8-5) пункта 1 статьи 8 Закона.»;
часть первую пункта 14 изложить в следующей редакции:
«14. Оператор сотовой связи обеспечивает предоставление абонентам бесплатных соединений согласно Перечню экстренной медицинской, правоохранительной, пожарной, аварийной, справочной и других служб, соединение с которыми для пользователей услугами связи является бесплатным, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 сентября 2004 года № 929 (далее - Экстренные вызовы). Соединение с экстренными вызовами операторами сотовой связи, а также короткие сообщения с номером 1414 не тарифицируется.»;
пункт 15 изложить в следующей редакции:
«15. В системе информационно-справочного обслуживания оператором сотовой связи оказываются бесплатные информационно-справочные услуги, связанные с оказанием услуг связи.»;
пункт 16 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
«4) другие информационно-справочные услуги, связанные с оказанием услуг связи.»;
пункт 17 исключить;
пункт 19 дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
«11-1) порядок возврата неизрасходованных денежных средств на лицевом счете абонента при переносе абонентского номера в сетях сотовой связи;»;
пункт 21 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 2-1) және 11-1) тармақшалармен толықтырсын:
«2-1) абоненттік нөмірді көшіру – басқа ұялы байланыс операторымен ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы жаңа шарт жасасқан кезде абоненттік нөмірді сақтау және ұялы байланыс желілерінде пайдалану бойынша абонентке көрсетілетін қызмет;»;
«11-1) донор-оператор (бұдан әрі - донор) – байланыс желісінен абоненттік нөмірді көшіруді жүзеге асыратын ұялы байланыс операторы;»;
16) тармақша алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 29-1) тармақшамен толықтырсын:
«29-1) реципиент-оператор (бұдан әрі - реципиент) – байланыс желісіне абоненттік нөмірді көшіруді жүзеге асыратын ұялы байланыс операторы;»;
32) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«32) ұялы байланыс операторы – Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген, байланыс қызметтерін көрсететін заңды тұлға;»;
7-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Абоненттік құрылғылар ретінде кіріктірме модемдері бар ұялы телефондар, смартфондар, планшеттер және ноутбуктер, сондай-ақ USB-модемдер, ұтқыр Wi-Fi роутерлер және басқа да байланыс құралдары пайдаланылуы мүмкін.»;
10-тармақ алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 10-1-тармақпен толықтырсын:
«10-1. Ұялы байланыс операторлары абоненттерге Заңның 8-бабы 1-тармағының 8-5) тармақшасына сәйкес бекітілген қағидаларда көзделген мерзімдерде абоненттік нөмірді көшіру қызметін көрсетеді.»
14-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«14. Ұялы байланыс операторы Байланыс қызметтерiн пайдаланушылар үшiн қосылуы тегін болып табылатын шұғыл медициналық, құқық қорғау, өрт, авария, анықтама және басқа да қызметтердiң тiзбесiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 3 қыркүйектегі № 929 қаулысына сәйкес (бұдан әрі – Шұғыл шақырулар) қосылыстарды ұсынуды қамтамасыз етеді. Шұғыл шақыруларға қосылу, сондай-ақ 1414 нөміріне қысқа хабарламалар байланыс операторларымен тарифтелмейді.»;
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«15. Ақпараттық-анықтамалық қызмет көрсету жүйесінде ұялы байланыс операторымен байланыс (ақпараттық-анықтамалық) қызметтерін көрсетумен байланысты қызметтер тегін көрсетіледі.»;
16-тармақ мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырсын:
«4) байланыс қызметтерін көрсетумен байланысты басқа да ақпараттық-анықтамалық қызметтер.»;
17-тармақ алынып тасталсын;
19-тармақты мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырсын:
«11-1) абоненттік нөмірді ұялы байланыс желілерінде көшірген кезде абоненттің дербес шотында жұмсалмаған ақшалай қаражатты қайтару тәртібі;»;
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«21. Договор об оказании услуг сотовой связи расторгается (прекращает свое действие) по основаниям, предусмотренным нормами гражданского законодательства Республики Казахстан, а также в порядке предусмотренном в Правилах переноса абонентского номера в сетях сотовой связи, утвержденных согласно подпункту 8-5) пункта 1 статьи 8 Закона.»;
в пункте 22:
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
«9-1) обеспечивает техническую возможность переноса абонентского номера;»;
дополнить подпунктом 31) следующего содержания:
«31) обеспечивает прием платежей за услуги сотовой связи без комиссий в помещениях оператора связи, предназначенных для обслуживания абонентов.»;
пункт 26 изложить в следующей редакции:
«26. Оператор сотовой связи формирует тарифные планы, которые предлагаются абонентам. Перечень тарифных планов, условия, их использования (сроках их действий или другие ограничения), включенные в них услуги сотовой связи и тарифы на них, определяются оператором сотовой связи и доводятся до сведения абонентов доступными оператору сотовой связи, способами.»;
Правила оказания услуг доступа к сети Интернет, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Қазанғап Т.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет», а также в Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2016 года.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан                                  А. Рау
«СОГЛАСОВАН»
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_____________ Е. Досаев

«21. Ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шарт Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасындағы нормаларда негіздемелер бойынша, сондай-ақ Заңның 8-бабы 1-тармағының 8-5) тармақшасына сәйкес бекітілген Ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді көшіру қағидаларында көзделген тәртіпте бұзылады (өз қолданасын тоқтатады).»;
22-тармақта:
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырсын:
«9-1) абоненттік нөмірді көшірудің техникалық мүмкіндігін қамтамасыз етеді;»
келесі мазмұндағы 31) тармақшамен толықтырсын:
«31) ұялы байланыс қызметтері үшін төлемдерді байланыс операторларының абоненттерге қызмет көрсетуге арналған үй-жайларда комиссиясыз қабылдауды қамтамасыз етеді.»;
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«26. Ұялы байланыс операторы абоненттерге ұсынатын тарифтік жоспарларды қалыптастырады. Тарифтік жоспарлар тізбесі, оларды пайдалану шарттары (олардың қолдану мерзімі немесе басқада шектеулер), оларға енгізілген ұялы байланыс қызметтерін және оларға тарифтерді ұялы байланыс операторы анықтайды және ұялы байланыс операторына қолжетімді тәсілдер арқылы абоненттердің назарына жеткізеді.»;
Интернет желісіне қол жеткізу қызметтерін көрсету қағидаларын осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитеті (Т.Б. Қазанғап):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына ресми жариялауға оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға таратылады.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушы                                    А. Рау
«КЕЛІСІЛДІ»:
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
________________ Е. Досаев

11 декабря 2015 года
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 4 декабря 2015 года № 1162
Приложение 3
приказу исполняющего
обязанности Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 февраля 2015 года № 171
Правила оказания услуг доступа к Интернету
1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания услуг доступа к Интернету (далее – Правила) разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан от 1 июля 1999 года, Законом Республики Казахстан от 5 июля 2004 года «О связи» (далее – Закон) и определяют порядок оказания услуг доступа к Интернету.
2. Действие настоящих Правил распространяется на всех операторов связи, которые в соответствии с действующим законодательством оказывают услуги доступа к Интернету посредством фиксированной или подвижной связи и технологически связанных с ними услуг, а также на абонентов и (или) пользователей данными услугами.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) абонент – физическое или юридическое лицо, с которым заключен договор на оказание услуг связи с выделением для этих целей абонентской линии, абонентского номера и (или) идентификационного кода;
2) служебная информация об абонентах и (или) пользователях услуг связи (далее - служебная информация) – сведения об абонентах и (или) пользователях услуг связи, включающие индивидуальный идентификационный номер для физических лиц и бизнес-идентификационный номер для юридических лиц, биллинговые сведения и сведения о предоставляемых им услугах, местоположение абонентского устройства в сети, адреса в сети передачи данных и адреса обращения к интернет-ресурсам в сети передачи данных, идентификаторы интернет-ресурса, протоколы сети передачи данных;
3) авторизация – процесс анализа на сервере оператора связи введенных абонентом и(или) пользователем аутентификационных данных, по результатам которого определяется наличие у абонента и(или) пользователя прав на получение услуги доступа к Интернету;
4) аутентификационные данные – уникальный логин (login) и пароль (password) абонента и/или пользователя, используемые для подтверждения права на получение услуги доступа к Интернету или и(или) технологически связанных с ними услуг, в качестве аутентификационных данных может также использоваться абонентский номер;
5) биллинг – программно-аппаратный комплекс, предназначенный для автоматического выполнения операций учета услуг, предоставляемых абонентам, а также их тарификации и выставления счетов для оплаты;

2015 жылғы 11 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2015 жылғы 4 желтоқсанда № 1162
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 24 ақпандағы
№ 171 бұйрығына
3-қосымша
Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 1 шілдедегі Азаматтық кодексіне, «Байланыс туралы» 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленген және Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалардың қолданысы тіркелген немесе жылжымалы байланыс және олармен технологиялық жағынан байланысты қызметтері арқылы Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсететін барлық операторларға қолданыстағы заңнамаға сәйкес, cондай-ақ осы қызметтердің абоненттеріне және (немесе) пайдаланушыларына қолданылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) абонент – абоненттік нөмір, абоненттік желі және (немесе) сәйкестендіру коды осы мақсаттар үшін бөліне отырып, байланыс қызметтерін көрсетуге арналған шартты жасасқан жеке немесе заңды тұлға;
2) абоненттер және (немесе) байланыс қызметтерін пайдаланушылар туралы қызметтік ақпарат (бұдан әрі – қызметтік ақпарат) – жеке тұлғалар үшін жеке сәйкестендіру нөмірін және заңды тұлғалар үшін бизнес-сәйкестендіру нөмірін қамтитын,  абоненттер және (немесе) байланыс қызметтерін пайдаланушылар туралы мәліметтер, биллингтік мәліметтер және оларға көрсетілетін қызметтер туралы мәліметтер, абоненттік құрылғының желіде орналасқан жері, деректер беру желісіндегі мекенжайлары және деректер беру желісінде интернет-ресурстарға кіру мекенжайлары, интернет-ресурсты сәйкестендірушілер, деректер беру желісінің хаттамалары;
3) авторландыру – абоненттің және (немесе) пайдаланушының енгізген аутентификациялық деректерін байланыс операторының серверінде талдау процесі нәтижесінде абонентте және (немесе) пайдаланушыда Интернетке қол жеткізу қызметтерін алуға құқықтарының болуы анықталады;
4) аутентификациялық деректер – Интернетке қол жеткізу қызметтерін және/немесе олармен технологиялық жағынан байланысты қызметтерді алу құқықтарын растау үшін пайдаланатын абоненттің және (немесе) пайдаланушының бірегей логині (login) және паролі (password), аутентификациялық деректер ретінде абоненттік нөмір де пайдаланылуы мүмкін;
5) биллинг – абоненттерге көрсетілетін қызметтерді есепке алу операцияларын автоматты түрде орындауға, сондай-ақ оларды тарифтеуге және ақы төлеу үшін шоттар беруге арналған бағдарламалық-аппараттық кешен;

6) оператор услуг доступа к Интернету – юридическое лицо, зарегистрированное на территории Республики Казахстан, оказывающее услуги доступа к Интернету;
7) услуга доступа к Интернету – услуга по приему и передаче данных с использованием сети Интернет;
8) доступ к Интернету посредством фиксированных сетей связи – возможность работы в Интернет абонентского устройства в радиусе действия определенной базовой станции, при перемещении из одной зоны в другую связь разрывается и устанавливается заново;
9) услуги доступа к Интернету посредством подвижных сетей связи – возможность работы в сети Интернет абонентского устройства, перемещаясь из одной зоны действия одной базовой станции в другую без разрыва связи при скорости перемещения до 150 км/час;
10) пользователь – физическое или юридическое лицо, получающее услуги доступа к Интернету;
11) техническая возможность – наличие функционирующих технических средств и сооружений связи в зоне действия оператор услуг доступа к Интернету, необходимых для оказания абоненту услуг доступа к Интернету, а также наличие свободных ресурсов.
В настоящих Правилах применяются и другие понятия и определения которые приведены в Законе.
2. Порядок оказания услуг доступа к Интернету
4. Взаимоотношения оператора услуг доступа к Интернету с абонентами/пользователями, возникающие при оказании услуг доступа к Интернету, осуществляются на государственном и русском языках.
5. Операторы услуг доступа к Интернету обеспечивают тайну информации, передаваемой по сетям телекоммуникаций, за исключением случаев ограничения этого права в случаях и порядке, установленных законодательством об оперативно-розыскной деятельности и уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан.
6. При оказании услуг доступа к Интернету государственным органам в необходимых случаях по их требованию могут заключаться договора на выполнение совместных работ по обеспечению информационной безопасности (по защите информации).
7. Услуги доступа к Интернету, предусмотренные тем или иным тарифным планом, оказываются на равных условиях всем категориям пользователей.
8. Абонент предоставляет абонентское устройство, надлежащему подключению к абонентской линии, если иное не установлено договором об оказании услуг доступа к Интернету.
9. Режим работы филиалов, офисов и других информационных центров, структурных подразделений оператор услуг доступа к Интернету, непосредственно взаимодействующих с абонентами/пользователями, устанавливается оператором и доводится до сведения абонентов/пользователей доступными оператору способами, включая размещение информации на интернет-ресурсе оператор услуг доступа к Интернету, и (или) в средствах массовой информации, и (или) путем размещения информации в пунктах обслуживания абонентов.

6) Интернетке қол жеткізу қызметтерінің операторы – Қазақстан Республикасы аумағында тіркелген, Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсететін заңды тұлға;
7) Интернетке қол жеткізу қызметі – Интернет желісін пайдалана отырып, деректерді қабылдау және беру бойынша қызмет;
8) Интернетке тіркелген байланыс желілері арқылы қол жеткізу – белгілі базалық станцияның қолданыс радиусында абоненттік құрылғының Интернетте жұмыс істеу мүмкіндігі, бір аймақтан басқа аймаққа ауысу кезінде байланыс үзіледі және қайта қалпына келеді;
9) Интернетке жылжымалы байланыс желілері қол жеткізу қызметтері – сағатына 150 км дейінгі ауысу жылдамдығымен байланысты үзусіз бір базалық станцияның бір қолданыс аймағынан басқа аймаққа ауыса отырып, абоненттік құрылғының Интернет желісінде жұмыс істеу мүмкіндігі;
10) пайдаланушы – Интернетке қол жеткізу қызметтерін алатын жеке немесе заңды тұлға;
11) техникалық мүмкіндік – байланыс операторының қолданыс аймағында абонентке Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсетуге қажетті жұмыс істейтін техникалық байланыс құралдары мен құрылғыларының болуы, сондай-ақ бос ресурстардың болуы;
Осы Қағидаларда Заңда берілген басқа да ұғымдар мен анықтамалар қолданылады.
2. Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету тәртібі
4. Байланыс операторының Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету кезінде абоненттермен/пайдаланушылармен туындайтын өзара қарым-қатынастары мемлекеттік және орыс тілдерінде жүзеге асырылады.
5. Интернетке қол жеткізу қызмет операторлары жедел-іздестіру қызметі туралы заңнамада және Қазақстан Республикасының қылмыстық-процессуалдық заңнамасында белгіленген жағдайда және тәртіпте осы құқықты шектеу жағдайларын қоспағанда, телекоммуникация желілері бойынша берілетін ақпараттың құпиясын қамтамасыз етеді.
6. Мемлекеттік органдарға Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету кезінде қажетті жағдайларда олардың талабы бойынша ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша (ақпаратты қорғау бойынша) бірлескен жұмыстарды орындауға шарттар жасалуы мүмкін.
7. Қандай да бір тарифтік жоспарда көзделген Интернетке қол жеткізу қызметтері барлық санаттағы пайдаланушыларға тең жағдайда көрсетіледі.
8. Абонент Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету туралы шартта өзгеше белгіленбесе, абоненттік желіге қосуға жататын абоненттік құрылғыны ұсынады.
9. Оператор абоненттермен/пайдаланушылармен тікелей өзара қарым-қатынас жасайтын байланыс операторы филиалдарының, кеңселерінің және басқа да ақпараттық орталықтарының, құрылымдық бөлімшелерінің жұмыс тәртібін белгілейді және ақпаратты абоненттердің/пайдаланушылардың назарына байланыс операторының интернет-ресурсында және (немесе) бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыруды қоса алғанда, операторға қолжетімді тәсілдермен және (немесе) ақпаратты абоненттерге қызмет көрсету пунктерінде орналастыру арқылы жеткізеді.

10. Перечень услуг доступа к Интернету посредством сетей фиксированной, подвижной связи и технологически связанных с ними услуг, оказываемых оператором связи абонентам и(или) пользователям, определяется им с учетом технических возможностей используемого сегмента сети Интернет.
11. Оператор доступа к Интернету создает систему информационно-справочного обслуживания в целях предоставления абонентам информации, связанной с оказанием услуг доступа к Интернету и технологически связанными с ними информационными и телекоммуникационными услугами.
12. В системе информационно-справочного обслуживания оказываются платные и бесплатные информационно-справочные услуги.
Перечень и условия предоставления платных информационно-справочных услуг определяются Договором об оказании услуг доступа к Интернету.
13. Оператор услуг доступа к Интернету в круглосуточном режиме оказывает бесплатно следующие информационно-справочные услуги:
1) выдает информацию о тарифах на услуги доступа к Интернету, о территории оказания услуг доступа к Интернету;
2) выдает информацию абоненту о состоянии его лицевого счета и о задолженности по оплате услуг доступа к Интернету, включая информацию о полученных абонентом услугах: времени, скорости пропуска передачи данных, объема полученной и (или) переданной информации;
3) осуществляет прием информации от абонента о технических неисправностях, препятствующих пользованию услугами доступа к Интернету;
4) выдает информацию об оказываемых услугах доступа к Интернету.
14. Оператор услуг доступа к Интернету осуществляет посредством биллинга автоматический учет информации о полученных абонентом услугах: времени, скорости пропуска доступа к Интернету, объема полученной и (или) переданной информации.
15. Услуги доступа к Интернету физическим лицам оказываются на основании договора об оказании услуг доступа к интернету, являющегося публичным договором, и который вступает в действие после его акцепта абонентом путем подачи заявления о заключении договора.
Услуги доступа к Интернету юридическим лицам оказываются на основании индивидуального договора об оказании услуг доступа к Интернету (далее – Договор), заключаемого в письменной форме.
16. Для заключения Договора оператору подается заявление, форма которого устанавливается оператором связи.
Отказ оператора услуг доступа к Интернету от заключения договора об оказании услуг доступа к Интернету при наличии технической возможности предоставления абоненту услуг доступа к Интернету не допускается.

10. Байланыс операторының абоненттерге және (немесе) пайдаланушыларға көрсететін Интернетке тіркелген, жылжымалы қол жеткізу арқылы қызметтердің және олармен технологиялық жағынан байланысты қызметтердің тізбесін байланыс операторы Интернет желісін пайдаланылатын сегментінің техникалық мүмкіндіктерін ескере отырып анықтайды.
11. Интернетке қол жеткізу операторы абоненттерге Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсетуге және олармен технологиялық жағынан байланысты ақпараттық және телекоммуникациялық қызметтерге қатысты ақпаратты ұсыну мақсатында ақпараттық-анықтамалық қызмет көрсету жүйесін құрады.
12. Ақпараттық-анықтамалық қызмет көрсету жүйесінде ақылы және тегін ақпараттық-анықтамалық қызметтер көрсетіледі.
Ақылы ақпараттық-анықтамалық қызметтерді көрсету тізбесі және шарттары Интернетке қол жеткізу қызметі туралы Шартпен анықталады.
13. Интернетке қол жеткізу қызметтерінің операторы тәулік бойы мынадай ақпараттық-анықтамалық қызметтерді тегін көрсетеді:
1) Интернетке қол жеткізу қызметтеріне арналған тарифтер туралы, Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету аумағы туралы ақпарат беру;
2) абонент алған қызметтер: уақыты, деректер беруді өткізу жылдамдығы, алынған және (немесе) жіберілген ақпарат көлемі туралы ақпаратты қоса алғанда, абонентке оның жеке шотының жай-күйі туралы және Интернетке қол жеткізу қызметтеріне ақы төлеу бойынша берешегі туралы ақпарат беру;
3) абоненттен Интернетке қол жеткізу қызметтерін пайдалануға кедергі келтіретін техникалық ақаулар туралы ақпаратты қабылдау;
4) көрсетілетін Интернетке қол жеткізу қызметтері туралы ақпарат беру.
14. Интернетке қол жеткізу қызметтерінің операторы абонент алған қызметтер: уақыты, Интернетке қол жеткізуді өткізу жылдамдығы, алынған және (немесе) жіберілген ақпарат көлемі туралы ақпаратты биллинг арқылы автоматты есепке алуды жүзеге асырады.
15. Интернетке қол жеткізу қызметтері жеке тұлғаларға жария шарт болып табылатын интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету туралы шарт негізінде көрсетіледі және ол абоненттің шарт жасасу туралы өтінішті беру жолымен құптағанынан кейін қолданысқа енгізіледі.
Интернетке қол жеткізу қызметтері заңды тұлғаларға жазбаша түрде жасалатын Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету туралы жеке шарттың (бұдан әрі - Шарт) негізінде көрсетіледі.
16. Шарт жасасу үшін операторға өтініш беріледі, оның нысанын байланыс операторы белгілейді.
Абонентке Интернетке қол жеткізу қызметтерін ұсынудың техникалық мүмкіндігі бола тұра, Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету шартын жасаудан бас тартуға байланыс операторына жол берілмейді.

17. Заявление принимается и регистрируется оператором связи в установленном порядке при наличии следующих документов:
1) для физического лица – документа, подтверждающего его регистрацию по указанному адресу или документа о приобретении жилого помещения в частную собственность, наем (аренду) или поднаем, субаренду, а также документа, удостоверяющего личность заявителя. Документ, подтверждающий его регистрацию по адресу предоставления услуг доступа в Интернет или документ о приобретении помещения в собственность, наем (аренду) или поднаем, субаренду могут не представляться в случае внесения депозита (предоплаты), а также в случае доступа к Интернету посредством сетей сотовой связи;
2) для юридических лиц – документ, подтверждающий его регистрацию по указанному адресу или документ о приобретении помещения в собственность, наем, (аренду) или поднаем, (субаренду) справку или свидетельство о государственной регистрации или перерегистрации юридического лица или (справку об учетной регистрации филиала или представительства). Документ, подтверждающий его регистрацию по адресу предоставления услуг доступа к Интернету, или приобретение помещения в собственность, найм (аренду) поднаем(субаренду) могут не представляться в случае доступа к Интернету посредством сетей сотовой связи.
18. Оператор услуг доступа к Интернету предоставляет абоненту информацию, необходимую для заключения и исполнения Договора. Указанная информация в наглядной и доступной форме бесплатно доводится до сведения абонента и (или) пользователя через средства массовой информации, информационно-справочные службы, а также через интернет-ресурс оператора услуг доступа к Интернету.
19. Договор включает в себя следующие реквизиты:
1) наименование оператора связи;
2) предмет договора;
3) общие условия оказания услуг;
4) срок действия и условия изменения и расторжения договора;
5) порядок учета услуг связи, способ доставки счета;
6) порядок и сроки расчетов;
7) права и обязанности абонента;
8) права и обязанности оператора связи;
9) ответственность сторон и урегулирование споров;
10) прочие условия;
11) юридический адрес и реквизиты оператора связи (реквизиты расчетного счета, реквизиты выданной лицензии, если оказываемые услуги лицензируются);
12) сведения об абоненте: почтовый адрес, адрес электронной почты, телефонный номер (для юридических лиц – почтовый адрес, бизнес-идентификационный номер, для физических лиц – индивидуальный идентификационный номер);

17. Байланыс операторы өтінішті мынадай құжаттар болған жағдайда белгіленген тәртіппен қабылдайды және тіркейді:
1) жеке тұлға үшін – оның көрсетілген мекенжай бойынша тіркелгенін растайтын құжат немесе тұрғын үй-жайды жеке меншікке сатып алу, жалға (арендаға) алу немесе қосалқы жалға, субарендаға алу туралы құжат, сондай-ақ өтініш берушінің жеке басын растайтын құжат. Депозит (алдын ала төлеу) енгізілетін жағдайда, сондай-ақ Интернетке ұялы байланыс желісі арқылы қол жеткізу жағдайында Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету мекенжайы бойынша оның тіркелуін растайтын құжат немесе үй-жайды меншікке сатып алу, жалға (арендаға) алу немесе қосалқы жалға, субарендаға алу туралы құжат ұсынылмауы мүмкін;
2) заңды тұлғалар үшін – оның көрсетілген мекенжай бойынша тіркелгенін растайтын құжат немесе үй-нжайды меншікке сатып алу, жалға (арендаға) немесе қосалқы жалға (субарендаға) алу туралы құжат және заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу немесе қайта тіркеу туралы анықтама немесе куәлік (филиалды немесе өкілдікті есептік тіркеу туралы анықтама). Интернет желісіне ұялы байланыс желілері арқылы қол жеткізу жағдайында Интернетке қол жеткізу қызметтерін ұсыну мекенжайы бойынша тіркелуін растайтын құжат немесе үй-жайды меншікке сатып алу, жалға (арендаға) немесе қосалқы жалға (субарендаға) алу туралы құжат ұсынылмауы мүмкін.
18. Интернетке қол жеткізу қызметтерінің операторы абонентке Шартты жасасуға және орындауға қажетті ақпаратты ұсынады. Көрсетілген ақпарат көрнекі және қолжетімді түрде абоненттің және (немесе) пайдаланушының назарына бұқаралық ақпарат құралдары, ақпараттық-анықтамалық қызметтер арқылы, сондай-ақ Интернетке қол жеткізу операторының интернет-ресурсы арқылы тегін жеткізіледі.
19. Шарт мынадай деректемелерді қамтиды:
1) байланыс операторының атауы;
2) шарттың мәні;
3) қызметтерді көрсетудің жалпы шарттары;
4) шарттың қолдану мерзімі және оны өзгерту және бұзу шарттары;
5) байланыс қызметтерін есептеу тәртібі, шотты жеткізу тәсілі;
6) есеп айырысу тәртібі мен мерзімдері;
7) абоненттің құқықтары мен міндеттері;
8) байланыс операторының құқықтары мен міндеттері;
9) тараптардың жауапкершілігі және дауларды реттеу;
10) өзге де шарттар;
11) байланыс операторының заңды мекенжайы мен деректемелері (есеп айырысу шотының деректемелері, егер көрсетілетін қызметтер лицензияланатын болса, берілген лицензияның деректемелері);
12) абонент туралы мәліметтер: пошталық мекенжайы, электрондық пошта мекенжайы, телефон нөмірі (заңды тұлғалар үшін – пошталық мекенжайы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі; жеке тұлғалар үшін – жеке сәйкестендіру нөмірі).

13) ограничения и требования по предоставлению услуг доступа к Интернету в соответствии с действующим законодательством.
20. Договор расторгается (прекращает свое действие) в случаях, предусмотренных нормами гражданского законодательства Республики Казахстан.
21. При оказании услуг доступа к Интернету оператор услуг доступа к Интернет:
1) предоставляет абонентам подробную информацию об оказываемых услугах связи;
2) оказывает услуги доступа к Интернету в соответствии с условиями договора, и доводит до абонентов необходимую информацию, в том числе о введении новых тарифных планов, путем средств массовой информации и в местах работы с абонентами;
3) производит перерасчет абонентской платы в случае отсутствия доступа к сети телекоммуникаций по вине оператора связи;
4) обеспечивает абоненту возможность пользования услугами доступа к Интернету 24 часа в сутки;
5) устраняет недостатки в оказании услуг доступа к Интернету, обнаруженные в ходе оказания этой услуги;
6) доступным способом (средства массовой информации, сайты, Личный кабинет, SMS-сообщения, телефонный обзвон и т.п.) информирует абонентов об авариях на сети оператора связи, приведших к приостановке работы сети, и о предполагаемых сроках устранения аварий;
7) направляет абоненту письменный ответ на письменное обращение не позднее пятнадцати календарных дней с момента его получения;
8) возвращает абоненту излишне уплаченные денежные средства за оказанные услуги доступа к Интернету либо засчитывает их в качестве авансирования услуг доступа к Интернету при согласии абонента;
9) по обращению абонентов осуществляет перерегистрацию абонента без взимания дополнительной оплаты в связи с:
изменением фамилии, имени, отчества, места жительства – для физического лица;
изменением наименования организации, реквизитов справки либо свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации), места нахождения и почтового адреса – для юридического лица;
изменением тарифного плана;
10) ведет учет заключенных договоров об оказании услуг доступа к Интернету;
11) возобновляет оказание услуг доступа к Интернету абоненту в течение 24 часов с момента получения оператором доступа к Интернету подтверждения оплаты от абонента или представления абонентом документов, подтверждающих ликвидацию задолженности по оплате услуг доступа к Интернету (в случае приостановления оказания услуг доступа к Интернету);

13) қазіргі заңнамаға сәйкес Интернетке қолжетімдік қызметін ұсыну бойынша талап және шектеу.
20. Шарт Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасының нормаларында көзделген жағдайларда бұзылады (өзінің қолданылуын тоқтатады).
21. Интернетке қол жеткізу қызметтерінің операторы Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету кезінде:
1) абоненттерге көрсетілетін байланыс қызметтері туралы егжей-тегжейлі ақпаратты ұсынады;
2) Интернетке қол жеткізу қызметтерін шарттың талаптарына сәйкес көрсетеді және абоненттердің назарына қажетті ақпаратты, оның ішінде жаңа тарифтік жоспарлардың енгізілгені туралы бұқаралық ақпарат құралдары арқылы және абоненттермен жұмыс жүргізу орындарында жеткізеді;
3) байланыс операторының кінәсінен телекоммуникация желісіне қол жеткізу болмаған жағдайда, абоненттік төлемді қайта есептеуді жүргізеді;
4) абонентке Интернетке қол жеткізу қызметтерін тәулігіне 24 сағат пайдалану мүмкіндігін қамтамасыз етеді;
5) Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету барысында айқындалған осы қызметті көрсетудегі кемшіліктерді жояды;
6) абоненттерге желі жұмысын тоқтатуға әкеп соққан байланыс операторының желісіндегі авариялар туралы және аварияларды жоюдың болжанған мерзімдері туралы қолжетімді тәсілмен (бұқаралық ақпарат құралдары, сайттар, Жеке кабинет, SMS-хабарламалар, телефон шалу және т.с.с.) хабарлайды;
7) абоненттің жазбаша өтінішіне оны алған сәттен бастап күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей жазбаша жауап жібереді;
8) абонентке оның келісімі бойынша көрсетілген Интернетке қол жеткізу қызметтеріне артық төленген ақшалай қаражатты қайтарады не оларды Интернетке қол жеткізу қызметтеріне аванс ретінде есептейді;
9) абоненттердің өтініші бойынша қосымша төлем алмай,мыналарға байланысты абонентті қайта тіркеуді жүргізеді:
тегі, аты, әкесінің аты, тұрғылықты орнының өзгеруіне байланысты - жеке тұлға үшін;
ұйым атауының, мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың немесе куәлік деректемелерінің, орналасқан жері және пошталық мекенжайының өзгеруіне байланысты – заңды тұлға үшін;
тарифтік жоспардың өзгеруіне байланысты;
10) Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету туралы жасасқан шарттардың есебін жүргізеді;
11) Интернетке қол жеткізу операторы абоненттен төлемді растауды алған немесе абонент Интернетке қол жеткізу қызметтеріне ақы төлеу бойынша берешекті жойғандығын растайтын (Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсетуді тоқтата тұрған жағдайда) құжаттарды ұсынған сәтінен бастап 24 сағаттың ішінде абонентке Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсетуді қалпына келтіреді;

12) предоставляет возможность посредством интернет-ресурса осуществлять замену абонентам тарифного плана;
13) изменяет условия тарифа на услуги связи с согласия абонента, известив его об этом не позднее чем за месяц до введения их в действие;
14) принимает в течение семи календарных дней со дня подачи абонентом заявления об ухудшении качества услуг передачи данных необходимые меры по восстановлению качества и производит перерасчет за оказанные услуги.
22. Информация для абонентов об операторе доступа к Интернету и об услугах доступа к Интернет, предоставляемых оператором доступа к Интернету, содержит:
1) наименование оператора доступа к Интернету и (или), его почтовый адрес, наименование его структурных подразделений, взаимодействующих с пользователями услуг доступа к Интернету и абонентами, место их нахождения, режим работы и телефоны для связи;
2) условия и порядок оказания услуг доступа к Интернету;
3) используемые абонентские интерфейсы и протоколы передачи данных;
4) ограничения при оказании услуг доступа к Интернету;
5) тарифные планы на услуги доступа к Интернету и льготы при предоставлении услуг доступа к Интернету в рамках определенного тарифного плана;
6) перечень бесплатных услуг доступа к Интернету;
7) сроки и формы оплаты услуг доступа к Интернету;
8) порядок рассмотрения заявлений абонентов;
9) порядок рассмотрения претензий абонента;
10) телефонные номера справочной и ремонтной служб (при наличии таковых).
Указанная информация в наглядной и доступной форме на государственном и русском языках доводится до сведения абонентов через службы оператора доступа к Интернету.
23. Не допускается ограничение оператором услуг доступа к Интернету прав абонента/пользователя при оказании ему услуг доступа к Интернету в случае неисполнения им условий получения иной услуги.
24. Услуги доступа к Интернету предоставляются абоненту оператором услуг доступа к Интернету не позднее двадцати четырех часов с момента заключения с ним договора в соответствии с настоящими Правилами. Оказание услуг доступа к Интернету по тарифным планам, предусматривающим их предварительную оплату, осуществляется после совершения платежа, в порядке и на условиях, которые установлены договором об оказании услуг доступа к Интернету.
25. При необходимости абонент:
1) получает от оператора услуг доступа к Интернету информацию о:
содержании и особенностях оказания услуг доступа к Интернету;
порядке заключения договора об оказании услуг доступа к Интернету;
порядке оплаты заказываемых и полученных услуг доступа к Интернету, особенностях расчетов за оказанные услуги доступа к Интернету;
порядке подачи заявлений, претензий и их рассмотрения, о режимах работы служб оператора услуг доступа к Интернету;

12) интернет-ресурс арқылы абоненттерге тарифтік жоспарды ауыстыруды іске асыруға мүмкіндік береді;
13) бұл туралы олардың қолданысқа енгізілуіне бір айдан кем емес мерзімде ескертіп, абоненттің келісімі бойынша байланыс қызметінің тариф шарттарын өзгертеді;
14) абонент деректерді беру қызметінің сапасы нашарлағаны туралы өтінішті берген күнінен бастап күнтізбелік жеті күн ішінде сапасын қалпына келтіру бойынша қажетті шараларды қабылдайды және абоненттік төлемнің қайта есебін жүргізеді.
22. Интернетке қол жеткізу операторы туралы және Интернетке қол жеткізу операторы ұсынатын Интернетке қол жеткізу қызметтері туралы абоненттерге арналған ақпарат мыналарды қамтиды:
1) Интернетке қол жеткізу операторының атауы және (немесе) оның пошталық мекенжайы, Интернетке қол жеткізу қызметтерін пайдаланушылармен және абоненттермен өзара әрекет ететін оның құрылымдық бөлімшелерінің атауы, олардың орналасқан жері, жұмыс тәртібі және байланыс телефондары;
2) Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету шарттары мен тәртібі;
3) пайдаланылатын абоненттік интерфейстер және деректер беру хаттамалары;
4) Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету кезіндегі шектеулер;
5) белгілі бір тарифтік жоспар шеңберінде Интернетке қол жеткізу қызметтеріне тарифтік жоспарлар және Интернетке қол жеткізу қызметтерін ұсыну кезіндегі жеңілдіктер;
6) тегін Интернетке қол жеткізу қызметтерінің тізбесі;
7) Интернетке қол жеткізу қызметтеріне ақы төлеу мерзімдері және нысандары;
8) абоненттердің өтініштерін қарау тәртібі;
9) абоненттің талап-арыздарын қарау тәртібі;
10) анықтамалық және жөндеу қызметтерінің (мұндай қызметтер болған жағдайда) телефон нөмірлері.
Көрсетілген ақпарат абоненттердің назарына көрнекі және қолжетімді нысанда мемлекеттік және орыс тілдерінде Интернетке қатынау операторының қызметтері арқылы жеткізіледі.
23. Абонент/пайдаланушы өзге қызметті алу шарттарын орындамаған жағдайда Интернетке қол жеткізу операторының абонентке/пайдаланушыға Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету кезінде оның құқықтарын шектеуге жол берілмейді.
24. Интернетке қол жеткізу қызметтерінің операторы абонентке Интернетке қол жеткізу қызметтерін осы Қағидаларға сәйкес онымен шарт жасасқан сәттен бастап жиырма төрт сағаттан кешіктірмей ұсынады. Тарифтік жоспар бойынша алдын ала ақы төлеуді көздейтін Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету туралы шартта белгіленген тәртіппен және шарттармен төлемді жасағаннан кейін жүзеге асырылады.
25. Қажеттілігіне қарай абонент:
1) Интернетке қол жеткізу қызметтері операторынан:
Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету мазмұны мен ерекшеліктері;
Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету туралы шарт жасасу тәртібі;
тапсырыс берілетін және алынған Интернетке қол жеткізу қызметтеріне ақы төлеу тәртібі, көрсетілген Интернетке қол жеткізу қызметтері үшін есеп айырысу ерекшеліктері;
өтініштер, талап-арыздар және оларды қарау тәртібі, Интернетке қол жеткізу қызметі операторы қызметтерінің жұмыс тәртіптері туралы ақпаратты алады;

2) требует перерасчета платы за пользование услугами доступа к Интернету или возврата сумм, уплаченных за пользование этими услугами в случае счетной ошибки, оказания платных услуг доступа к Интернету без заявления абонента;
3) подает претензию на качество оказанных услуг доступа к Интернету, недостатки в работе служб и персонала оператора услуг доступа к Интернету, на ошибки при расчетах;
4) подает заявление об оказании дополнительных услуг доступа к Интернету;
5) выбирает абонентскую или повременную оплату услуг доступа к Интернет либо осуществляет оплату услуг доступа к Интернету по объему принимаемой и (или) передаваемой информации в системе;
6) пользуется услугами доступа к Интернету в объеме установленным тарифным планом;
7) своевременно и в сроки, установленные договором об оказании услуг доступа к Интернету, вносит плату за услуги доступа к Интернету;
8) при устном обращении абонент сообщает оператору доступа к Интернету свои реквизиты договора;
9) для получения услуг доступа к Интернет использует абонентские устройства, сертифицированные на соответствие требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.
Параграф 1. Расчеты за услуги доступа к Интернету
26. Тарифы на оказываемые услуги доступа к Интернету устанавливаются в национальной валюте Республики Казахстан.
27. Основанием для оплаты абонентом услуг доступа к Интернету является счет, сформированный биллинговой системой на основании данных об оказанных услугах, которые поступают от системы измерения передачи данных, входящей в состав коммутационного оборудования сети телекоммуникаций.
Система измерения передачи данных оператора связи должна быть внесена в реестр государственной системы обеспечения единства измерений и иметь действующий сертификат поверки.
28. Информация об использованных абонентом услугах доступа к Интернету, времени пользования ими, продолжительности и стоимости их, обо всей принятой и переданной информации в текущем учетном периоде предоставляется в электронном виде данному абоненту один раз в месяц безвозмездно.
29. Стоимость всех полученных абонентом услуг доступа к Интернету и иных услуг суммируется за учетный период.
30. Оплата абонентом услуг доступа к Интернету производится по условиям Договора на оказание услуг доступа к Интернету.

2) Интернетке қол жеткізу қызметтерін пайдаланғаны үшін төлемді қайта есептеуді немесе есептік қателік болған жағдайда, абоненттің өтінішінсіз ақылы Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсеткен жағдайда, осы қызметтерді пайдаланғаны үшін төленген соманы қайтаруды талап етеді;
3) көрсетілген Интернетке қол жеткізу қызметтерінің сапасына, Интернетке қол жеткізу қызметтері операторының қызметтері мен персоналы жұмысындағы кемшіліктерге, есеп айырысу кезіндегі қателіктерге талап-арыз береді;
4) қосымша Интернетке қатынау қызметтерін көрсету туралы өтініш береді;
5) Интернетке қол жеткізу қызметтеріне абоненттік немесе уақытына қарай есептелетін төлемді таңдайды немесе жүйеде қабылданатын және (немесе) жіберілетін ақпараттың көлемі бойынша Интернетке қол жеткізу қызметтеріне ақы төлеуді жүзеге асырады;
6) Интернетке қол жеткізу қызметтерін тарифтік жоспармен белгіленген көлемде пайдаланады;
7) уақытында және Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету туралы шартпен белгіленген мерзімде Интернетке қол жеткізу қызметтері үшін төлем енгізеді;
8) абонент Интернетке қол жеткізу операторына ауызша өтініш білдірген жағдайда, шарттағы өзінің деректемелерін хабарлайды;
9) Интернетке қол жеткізу қызметтерін алу үшін техникалық реттеу саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгіленген талаптарға сәйкестікке сертификатталған абоненттік құрылғыларды пайдаланады.
1. параграф. Интернетке қол жеткізу қызметтері үшін есептеулер
26. Көрсетілетін Интернетке қол жеткізу қызметтерінің тарифтері Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында белгіленеді.
27. Телекоммуникация желісінің коммутациялық жабдығының құрамына кіретін деректер беруді өлшеу жүйесінен түсетін көрсетілген қызметтер туралы деректердің негізінде биилинг жүйесімен құрылған шот Интернетке қатынау қызметтері абонентінің төлем жасауына негіздеме болып табылады.
Байланыс операторының деректер беруді өлшеу жүйесі өлшеулердің бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілуі және қолданыстағы тексеру сертификаты болуы тиіс.
28. Абоненттің пайдаланған Интернетке қол жеткізу қызметтері туралы, оларды пайдалану уақыты, ұзақтығы мен құны туралы ақпарат, ағымдағы есепті кезеңде барлық алынған және берілген ақпарат аталған абонентке айына бір рет тегін электронды түрде ұсынылады.
29. Абоненттің барлық алған Интернетке қол жеткізу қызметтерінің және басқа қызметтердің құны есептік кезең үшін жинақталады.
30. Абонент Интернетке қол жеткізу қызметтеріне ақы төлеуді Интернетке қол жеткізу қызметтері шартының талаптары бойынша жүргізеді.

31. Оператор услуг доступа к Интернету осуществляют следующий порядок расчетов:
1) кредитный порядок расчетов;
2) авансовый порядок расчетов.
32. При кредитном порядке расчетов абонент имеет возможность пользоваться услугами доступа к Интернету в кредит и оплачивает по истечении расчетного периода. Оператор услуг доступа к Интернету ежемесячно выставляет абоненту счет на оплату за оказанные услуги в соответствии с тарифами, предусмотренными Договором на оказание услуг доступа к Интернету.
33. При авансовом порядке расчетов абонент имеет возможность пользоваться услугами доступа к Интернету после внесения на свой лицевой счет денег, достаточных для оплаты услуг доступа к Интернету.
В случае расторжения договора на услуги доступа к Интернету оператор услуг доступа к Интернету производит возврат абоненту остатка денег с его лицевого счета. Возврат причитающихся абоненту денег производится в течение тридцати календарных дней со дня регистрации заявления абонента о возврате.
34. Абонент освобождается от уплаты абонентской платы во всех случаях, если временное отключение абонентского устройства от сети оператора доступа к Интернету произведено по обстоятельствам, не связанным с нарушением абонентом настоящих Правил и Договора на оказание услуг доступа к Интернету.
35. В случае образования задолженности оператора доступа к Интернету перед абонентом, оператор доступа к Интернету на основании письменного заявления абонента, либо возвращает ему деньги с применением наличной или безналичной формы расчетов, либо засчитывает в качестве авансирования оплаты услуг связи при согласии абонента.

31. Интернетке қол жеткізу қызметі операторы есеп айырысудың мынадай тәртібін жүзеге асырады:
1) кредиттік есеп айырысу тәртібі;
2) аванстық есеп айырысу тәртібі.
32. Кредиттік есеп айырысу тәртібі кезінде абоненттің Интернетке қол жеткізу қызметтерін кредитке пайдалану мүмкіндігі бар және оны есептік кезең өткен соң төлейді. Интернетке қол жеткізу қызметі операторы ай сайын абонентке Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсетуге арналған Шартта көзделген тарифтерге сәйкес шотты ұсынады.
33. Аванстық есеп айырысу тәртібі кезінде абоненттің өзінің жеке шотына Интернетке қол жеткізу қызметтеріне ақы төлеу үшін жеткілікті ақшаны енгізгеннен кейін Интернетке қол жеткізу қызметтерін пайдалану мүмкіндігі бар.
Интернетке қол жеткізу қызметтеріне шартты бұзған жағдайда Интернетке қол жеткізу қызметтері операторы абонентке оның жеке шотынан ақшаның қалдығын қайтаруды жүргізеді. Абонентке тиесілі ақшаны қайтару абоненттің қайтару туралы өтініші тіркелген күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде жүргізіледі.
34. Интернетке қол жеткізу операторының желісінен абоненттік құрылғыны уақытша ажырату абоненттің осы Қағидаларды және Интернетке қол жеткізу қызметтеріне арналған Шартты бұзуымен байланысты емес мән-жайлармен жүргізілетін барлық жағдайларда абонент абоненттік төлемді төлеуден босатылады.
35. Интернетке қол жеткізу операторының абонент алдындағы берешегі болған жағдайда, Интернетке қол жеткізу операторы абоненттің жазбаша өтініші негізінде оған қолма-қол немесе қолма-қол ақшасыз есеп айырысу нысанын қолданумен ақшаны абоненттің келісімі бойынша қайтарады не байланыс қызметтеріне төлемді аванс ретінде есептейді.