Об утверждении типовых учебных планов и типовых образовательных учебных программ по специальностям технического и профессионального образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 июня 2015 года № 384. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июля 2015 года № 11690. Утратил силу приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 1 сентября 2022 года № 388.
Примечание РЦПИ!
См. начало V15011690_3
Приложение 262
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000- Транспорт (по отраслям)
Специальность: 1102000 – Производство авиационных приборов
Квалификация:

Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары және үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 15 маусымдағы № 384 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 17 шілдеде № 11690 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 1 қыркүйектегі № 388 бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
басы
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 262-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1100000- Көлік (салалар бойынша)
Мамандығы: 1102000 – Авиациялық құралдар өндірісі

540
ПП 02
Технологическая практика
792
ПА 00
Промежуточная аттестация
144
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация**
60
ИА 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение:
4320
К
Консультация
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
Всего
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемая форма итоговой аттестации: квалификационный экзамен
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 263
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 - Транспорт (по отраслям)
Специальность: 1102000 – Производство авиационных приборов
Квалификация:

540
КП 02
Технологиялық практика
792
АА 00
Аралық аттестаттау
144
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау **
60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны:
4320
К
Консультациялар
оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Қорытынды аттесттатауға ұсынылатын нысандар: біліктілік емтиханы.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті біліктіліктің пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 263-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1100000- Көлік (салалар бойынша)
Мамандығы: 1102000 – Авиациялық құралдар өндірісі

Квалификации: 110201 2 - Слесарь- механик по ремонту авиационных приборов
110202 2 - Слесарь-сборщик авиационных приборов
СД 02
Детали и элементы авиационных приборов и комплексов
Классификация узлов и деталей; механические свойства конструкционных материалов; предельные состояния и критерии расчета несущей способности; требования к деталям по критериям работоспособности; механические передачи; валы и оси; опоры с трением качения, скольжения и внутренним трением; уплотнительные устройства; упругие элементы; муфты; соединяющие детали; направляющие детали; корпусные детали; расчеты элементов механизмов на прочность, жесткость и точность; типовые конструкции и методы механической регулировки; основные этапы проектирования и конструирования; взаимозаменяемость деталей и технические измерения
Знания:
- процесса конструирования: структура и особенности;
- технического задания на конструирование;
- технических требований к конструкциям (технологических, эксплуатационных, эргономических и др.);
- методологических основ конструирования приборной аппаратуры; структурных уровней конструкций;
- методов конструирования.
Умения:
- выбирать несущие конструкции и технологии изготовления; конструировать типовые электромеханические узлы;
- конструировать модули высших структурных уровней и технологий их изготовления;
- защищать конструкции приборов от внешних воздействий;
- оценивать качество конструирования приборов
ПК 2.1.3.
ПК 2.1.4.
ПК 2.2.1.
ПК 2.2.2.
ПК 2.2.3.
ПК 2.2.4.
СД 03
Технология изготовления типовых деталей авиационных приборов
Основные тенденции и направления развития приборостроительной техники и технологии.
Основы приборостроения.
Технология изготовления деталей авиационных приборов.
Основы проектирования и расчета приборов и устройств.
Знания:
- элементной базы приборов и систем;
- технологических процессов и оборудования;
- требований стандартизации технической документации;
- различных классов приборов и систем, особенности их конструкций, технологии производства.
Умения:
- владеть методами и компьютерными системами проектирования и исследования приборов и систем, а также методами информационно-измерительных технологий;
- владеть методами организации и проведения измерений и исследований;
- владеть методами технологических процессов и эксплуатации новой техники.

110201 2 - Авиациялық құралдарды жөндеу жөніндегі слесарь-механик
110202 2 - Авиациялық құралдарды жинаушы - слесарь
АП 01
Ұшу аппараттарының құрылымдары (планер, жүйелер мен электр жабдықтары)
Ұшақтың негізгі бөліктері және олардың белгіленуі.
Ұшақ қанатының құрылымы. Тірек жіне элерондар. Ұшақ фюзеляжы. Ұшақпен басқару. Ұшып-қону құрылғылары. Күштік қондырғы. Гидравликалық және газ энергетикалық жүйелер. Тұрақты ток жүйелері, агрегаттарды электрмен жабдықтау жүйелері. Аккумуляторлық батарея.
Білімдер:
-ұшу аппараттары, олардың типтері, белгіленуі, құрылымдары;
Іскерліктер:
- электрлік қосылыстарды ағыту және жинау;
- электр қосқыштарда электр өткізгіш сымдардың бітелуін қымтау;
-орындалған жұмыс сапасын бақылауды іске асыру;
КҚ 2.2.3.
КҚ 2.3.4.
КҚ 2.4.3.
КҚ 2.5.2.
АП 02
Авиациялық аспаптар мен кешендердің бөлшектері мен элементтері
Түйіндер мен бөлшектердің жіктелуі. Кұрылымдық материалдардың механикалық қасиеті, жұмысқа қабілеттілік критериі бойынша бөлшектерге қойылатын талаптар. Тығыздаушы құрылғы. Серпімді элементтер. Бөлшектер қосылысы. Бағыттаушы бөлшектер.
Білімдер:
-құрылымдау процессі: құрылымы және ерекшеліктері;
-құрылымдаудың техникалық тапсырмалары;
- құрылымға қойылатын техникалық талаптар (технологиялық, пайдалану, эргономикалық және т.б.);
-аспапты аппаратураны құрылымдаудың методологиялық негізі; құрылымның құрылымдық деңгейі;
- құрылымдау тәсілдері;
Іскерліктер:
-дайындаудың құрылымы мен технологиясын таңдау; типтік электр механикалық түйіндерді құрастыру;
-жоғарғы құрылымдық деңгей модулін және оларды дайындау технологияларын құрастыру;
- сыртқы ықпалдан аспаптар құрылымын қорғау;
-аспаптардың құрылымдау сапасын бағалау
КҚ 2.1.3.
КҚ 2.1.4.
КҚ 2.2.1.
КҚ 2.3.2.
КҚ 2.4.4.
АП 03
Авиациялық аспаптардың типтік бөлшектерін дайындау технологиясы
Аспап жасау техникасы мен технологиясын дамытудың негізгі беталысы және бағыты.
Аспап жасау негізі.
Авиациялық аспаптардың бөлшектерін дайындау технологиясы. Аспаптар мен құрылғыларды жобалау және есептеу негіздері.
Білімдер:
-аспаптар мен жүйелердің элементтік базалары;
-технологиялық процестер мен жабдықтар;
- техникалық құжаттамаларды стандарттау талаптары;
- аспаптар мен жүйелердің әртүрлі кластары, олардың құрылымдық ерекшеліктері, өндірістік технологиялары;
Іскерліктер:
-жобалау тәсілдерін, компьютерлік жүйелерді, аспаптар мен жүйелерді зерттеу, сондай-ақ ақпараттық-өлшеу технологиялардың тәсілдерін меңгеру;
-ұйымдастыру және өлшеу, зерттеу тәсілдерін меңгеру;
- тәсілдерін меңгеру;
- технологиялық процестер мен жаңа техниканы пайдалану тәсілдерін меңгеру;

110201 2 – Слесарь-механик по ремонту авиационных приборов
ПК 2.1.1 Сборка и регулировка узлов и агрегатов авиационных приборов средней сложности.
ПК 2.1.2 Комплексная отработка и проверка взаимодействия систем собранных изделий.
ПК 2.1.3 Контроль качества узлов и агрегатов авиационных приборов.
ПК 2.1.4 Обслуживание, настройка и регулировка приспособлений и стендов, применяемых при производстве авиационных приборов.
110202 2 – Слесарь-сборщик авиационных приборов
ПК 2.2.1 Иметь представление о конструкции и принципах действия типовых узлов авиационных приборов средней сложности.
ПК 2.2.2 Обеспечивать выполнение технологических требований, предъявляемых к собираемым единицам.
ПК 2.2.3 Работать на осциллографах, микроскопах, стендах для исследования, контроля и испытания узлов и агрегатов авиационных приборов.
ПК 2.2.4 Заполнять необходимую технологическую документацию с использованием вычислительной техники.
110203 2 – Слесарь-монтажник приборного оборудования
ПК 2.3.1 Читать сборочные и монтажные чертежи.
ПК 2.3.2 Иметь представление об устройстве собираемых узлов и агрегатов.
ПК 2.3.3 Осуществлять сборку, электромонтаж и регулирование узлов авиационных приборов.
ПК 2.3.4 Использовать программные средства для регулировки и испытаний авиационных приборов.
110204 2 – Монтажник электрооборудования летательных аппаратов
ПК 2.4.1 Регулирование и сдача заказчику в состоянии работоспособности всего электрооборудования летательных аппаратов;
ПК 2.4.2 Применять знания о конструктивных особенностях монтируемого и регулируемого электрооборудования; особенностях эксплуатации и ремонта электрооборудования летательных аппаратов различных типов;
ПК 2.4.3.Использовать методы регулирования и наладки электрооборудования различных типов; способы обнаружения и устранения дефектов монтажа электрооборудования;
ПК 2.4.4.Влияние конструкции летательного аппарата на условия работы и монтажа электрооборудования; устройство и принцип действия применяемых полупроводниковых приборов, монтируемых электрических машин, вычислительной техники и автоматики; основы электротехники.
110205 2 – Монтажник радио- и специального оборудования летательных аппаратов

110201 2 - Авиациялық құралдарды жөндеу жөніндегі мслесарь-механик
КҚ 2.1.1 Орташа күрделі авивциялық аспаптардың агрегаттары мен түйіндерін құрастыру және реттеу;
КҚ 2.1.2 Құрастырылған бұйымдар жүйесін кешенді өңдеу және тексеру;
КҚ 2.1.3 Авиациялық аспаптардың агрегаттары мен түйіндер сапасын бақылау;
КҚ 2.1.4 Авициялық аспаптарды өндіру кезінде қолданылатын тетіктер мен стендтерді реттеу, жабдықтау және қызмет көрсету;
-жөнделетін жабдықтардың құрылғылары;
- негізгі түйіндер мен механизмдердің белгіленуі және өзара әрекеттестігі;
- жабдықтар, агрегаттар мен машиналарды құрастыру, жөндеу және жинаудың технологиялық тізбектер;
- түйіндері мен механизмдерді сынауға, реттеуге және қабылдауға техникалық жағдайлар;
- өңделген материалдардың негізгі қасиеті;
Іскерліктер:
- күрделі жабдықтар, агрегаттар мен түйіндерді жөндеу, құрастыру, бөлшектеу, сынау, реттеу және бастырма.
110202 2 - Авиациялық құралдарды жинаушы-слесарь
КҚ 2.2.1 Авиациялық аспаптардағы типтік түйіндердің орташа күрделі әрекеттер принциптері мен құрылымдары туралы тусінігі болу;
КҚ 2.2.2 Жиналатын түйіндер мен агрегаттардың құрылғысы туралы түсінігі болу;
КҚ 2.2.3 Авиациялық аспаптардың түйіндері мен агрегаттарын зерттеу, бақылау және сынау үшін осциллограф, микроскоп, текшелерде жұмыс істеу;
КҚ 2.2.4 Қажетті технологиялық, оның ішінде есептеуіш техника құжаттамаларын толтыру.
110203 2 – Құрал жабдықтарды монтаждаушы-слесарь
КҚ 2.3.1 Құрам және құрастыру сызбаларын оқу;
КҚ 2.3.2 Жиналатын түйіндер мен агрегаттардың құрылғысы туралы түсінігі болу;
КҚ 2.3.3 Авиациялық аспаптар түйіндерін реттеу және электр монтажды құрастыруды іске асыру;
КҚ 2.3.4 Авиациялық аспаптар сынау және реттеу үшін бағдарламалық құралдарды қолдану.
110204 2 – Ұшу аппараттарының электр жабдықтарын монтаждаушы
КҚ 2.4.1 ұшу аппараттарының барлық электр жабдықтарының жұмысқа қабілетті күйінде тапсырыс берушіге тапсыру және оны реттеу;
КҚ 2.4.2 Құрастырылатын және реттелетін электр жабдықтарының құрылымдық ерекшеліктерін білу; әртүрлі типтегі ұшу аппараттарының электр жабдықтарын пайдалану және жөндеу ерекшеліктері;
КҚ 2.4.3. Әртүрлі типтегі электр жабдықтарын реттеу және жөндеу тәсілдерін білу; электр жабдықтарын құрастыру кезіндегі ақауларды табу және жою тәсілдері;
КҚ 2.4.4. Электр жабдықтарын құрастыру және жұмыс шарттарына ұшу аппараттары құрылымдарының әсері; жартылай өткізгіштік аспаптарды қолдану әрекеттерінің, электр машин, есептеу техникасы мен автоматикалар құрылғылары мен принциптері, электр техника негіздері.
110205 2 – Ұшу аппараттарының радио және арнайы жабдықтарын монтаждаушы

ПК 2.5.1 Осуществлять технологию ремонта, доводки и регулирования сложных систем радионавигационного и радиолокационного оборудования, систем опознавания; технологию испытания контрольно-поверочной аппаратуры и имитаторов;
ПК 2.5.2. Использовать методы настройки, регулировки всего комплекса монтируемого оборудования; основные принципы построения систем измерения, управления и радиооборудования летательных аппаратов с использованием микропроцессорной техники и персональных ЭВМ;
ПК 2.5.3. Использовать принципиальные устройства сопряжения с объектом по наладке и поиску неисправностей блоков, приборов и систем, использующих микропроцессорную технику и персональные ЭВМ;
ПК 2.5.4 Использовать основные языки программирования, используемые в налаживаемом оборудовании; основные законы автоматического управления;
ПК 2.5.5.Использовать правила испытания комплекса радиоустройств в заводских условиях при контрольных проверках и отработках в типовых условиях и в условиях полигона; инструкции по работе с бортовыми вычислительными комплексами.
110206 2 – Электромеханик по испытанию и ремонту электрооборудования
ПК 2.6.1. Использовать основные методы дефектации сложного электрооборудования и систем автоматического регулирования; конструкцию, принцип действия, правила регулирования и эксплуатации испытательных установок, источников электрического питания, электрических приспособлений и электроизмерительных приборов;
ПК 2.6.2 Применять основные требования, предъявляемые к сертифицированным изделиям;
ПК 2.6.3 Основы электроники, теории автоматического регулирования, вычислительной техники и программирования; правила чтения электронных схем любой сложности.
Специалист среднего звена
110207 3 – Электромеханик
ПК 3.7.1. Определять и устранять основные неисправности электрооборудования летательных аппаратов.
ПК 3.7.2.Производить подготовку и подбор деталей к сборке электроагрегатов. Определять комплектность оборудования, снятого с летательного аппарата.
ПК 3.7.3.Выполнять необходимые слесарные работы по разборке, ремонту и сборке электроагрегатов средней сложности.
ПК 3.7.4. Оформлять техническую документацию по ремонту и техническому обслуживанию электрооборудования летательных аппаратов.
Техническое обслуживание электрооборудования летательных аппаратов.
ПК 3.7.5. Определять техническое состояние элементов, входящих в электромеханизм.
ПК 3.7.6 Выполнять техническое обслуживание электрооборудования летательных аппаратов.
ПК 3.7.7. Выполнять комплексную обработку и проверку взаимодействия систем электрооборудования летательных аппаратов. Эксплуатация установок, приспособлений, контрольноҒ - измерительных приборов для испытания и ремонта электрооборудования летательных аппаратов.

КҚ 2.5.1 Радионавигациялық және радиолокациялық жүйелерді, жабдықтардың күрделі жүйелерін реттеу, жөндеу технологиясы ремонта, жүйелерді танып айыру; бақылау-тексеру аппаратуралары мен имитаторларды сынау технологиясы;
КҚ 2.5.2. Құрастырылатын жабдықтардың барлық кешендерін құрастыру және реттеу әдістері; өлшеу жүйелерін құрудың негізгі принциптері, жеке ЭЕМ мен микропроцессорлық техниканы қолданатын ұшу аппараттарының радиожабдықтары және басқару;
КҚ 2.5.3. Жеке ЭЕМ мен микропроцессорлық техниканы қолданатын блоктар, аспаптар мен жүйелердің істен шығуын іздеу және жөндеу бойынша объектілері бар түйіндестірудің нақты құрылғылары;
КҚ 2.5.4 жабдықтарды жөндеуде қолданылатын бағдарламалаудың негізгі тілдері; автоматты басқарудың негізгі заңдары;
КҚ 2.5.5. Типтік және полигон жағдайларында бақылау, тексеру кезіндегі зауыттық жағдайда радиоқұрылғы кешенін сынау ережесі.
110206 2 – Электр жабдықтарын сынау және жөндеу электромеханигі
КҚ 2.6.1. Автоматты реттеу, құрылым, әрекет принципі, сынау құрылғыларын реттеу және сынау ережелері, электр қоректендіру көздері, электр тетіктері және электр өлшеуіш аспаптарының күрделі электр жабдықтар ақаулықтарының негізгі әдістері;
КҚ 2.6.2 Сертификатталған бұйымдарға қойылатын негізгі талаптар;
КҚ 2.6.3 Электроника автоматты реттеу теориялары, есептеу техникасы және бағдарламалаудың негіздері; кез-келген күрделі электрондық сұлбаларды оқу.
Орта буын маманы
110207 3 – Электромеханик
ПК 3.7.1. Ұшу аппаратттарының электр жабдықтарының негізгі істен шығуын анықтау және оны жою;
КҚ 3.7.2. Электрагрегаттарды құрастыруға арналған бөлшектерді дайындау және таңдауды жүргізу. Ұшу аппараттарынан алынған жабдықтардың жиынтығын анықтау.
КҚ 3.7.3. Орташа күрделі электр агрегаттарын бөлшектеу, жөндеу және құрастыру бойынша қажетті слесарлық жұмыстарды орындау;
КҚ 3.7.4. Ұшу аппараттарының электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша техникалық құжаттамаларды ресімдеу. Ұшу аппараттарының электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету;
КҚ 3.7.5. Электр механизмге кіретін элементтердің техникалық күйін анықтау;
КҚ 3.7.6 Ұшу аппараттарының электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді орындау;
КҚ 3.7.7. Ұшу аппараттарының электр жабдықтар жүйелерін кешенді өңдеу және тексеруді орындау. Ұшу аппараттарының электр жабдықтарын сынау және жөндеу үшін қондырғыларды, тетіктерді, бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану;

ПК 3.7.8. Производить сборку и монтаж приспособлений и несложных установок для регулирования и испытания электроагрегатов летательных аппаратов.
ПК 3.7.9. Производить настройку и регулировку приспособлений, применяемых для ремонта и испытаний электрооборудования летательных аппаратов.
110208 3 – Техник - механик
ПК 3.8.1 Проводить профилактический осмотр авиационной техники;
ПК 3.8.2. Правильно эксплуатировать авиационную технику и контролировать техническое обслуживание;
ПК 3.8.3. Выполнять все виды технического обслуживания;
ПК 3.8.4. Подготавливать к эксплуатации механизмы самолета;
ПК 3.8.5. Проводить наладку отдельных узлов и деталей самолета;
ПК 3.8.6. Своевременно вести учет отчетность работы агрегатов, оборудования, причин
Приложение 273
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль: 1100000 –Транспорт (по отраслям). Технологические машины и оборудование
Специальность: 1121000 - Монтаж, техническое обслуживание и ремонт медицинской техники

КҚ 3.7.8. Ұшу аппараттарының электр агрегаттарын реттеу және сынау үшін тетіктер мен күрделі емес қондырғыларын құрастыру, жинау;
КҚ 3.7.9. Ұшу аппараттарының электр жабдықтарын жөндеу және сынау үшін қолданылатын тетіктерді реттеу және жөндеу.
110208 3 – Техник - механик
КҚ 3.8.1 Авиациялық техниканы алдын ала тексеріс жүргізу;
КҚ 3.8.2. Авиациялық техниканы дұрыс пайдалану және техникалық қызмет көрсетуді бақылау;
КҚ 3.8.3. Техникалық қызмет көрсетудің барлық түрлерін орындау;
КҚ 3.8.4. Ұшақ механизмдерін пайдалануға дайындау;
КҚ 3.8.5. Ұшақтың жеке түйіндері мен бөлшектеріне жөндеу жүргізу;
КҚ 3.8.6. Агрегаттар, жабдықтар, себептер жұмыстарына есепті уақытында жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 273-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1100000 –Көлік (салалар бойынша) Технологиялық машиналар және жабдықтар
Мамандығы: 1121000 - Медициналық техниканы монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу

612
ПА.00
Промежуточная аттестация
144
ИА.00
Итоговая аттестация
36
ИА.01
Итоговая аттестация**
24
ИА 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю
Всего
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по дисциплинам ОПД (03, 06), СД (01) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплинСД (01).
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяется исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры, с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 274
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль: 1100000 –Транспорт (по отраслям). Технологические машины и оборудование
Специальность: 1121000 - Монтаж, техническое обслуживание и ремонт медицинской техники

612
АА.00
Аралық аттестаттау
144
ҚА.00
Қорытынды аттестаттау
36
ҚА.01
Қорытынды аттестаттау**
24
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Аптасына 4 сағаттан артық болмау керек
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстар, бақылау жұмыстары, емтихандар), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
* Білім беру ұйымы анықтайтын пәндердің сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдерінің сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен артуы мүмкін.
**Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: ЖКП(03, 06), АП (01) пәндерінен кешенді емтихан немесе арнайы пәндердің біреуінен АП ( 01) емтихан және дипломдық жұмыс.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті біліктіліктің пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 274-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1100000 –Көлік (салалар бойынша) Технологиялық машиналар және жабдықтар
Мамандығы: 1121000 - Медициналық техниканы монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу

432
ПО.02
Ознакомительная практика
36
ПП.00
Профессиональная практика
684
ПП 01
Технологическая практика
468
ПП 02
Преддипломная практика
216
ПА.00
Промежуточная аттестация
108
ИА.00
Итоговая аттестация
72
ИА.01
Итоговая аттестация**
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
2880
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю
Всего
3312
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяется исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры, с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 277
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности "Монтаж, техническое обслуживание
и ремонт медицинской техники"
Сноска. Наименование приложения 277 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Синтаксис казахского (русского) языка; терминология по специальности; техника перевода
(со словарем) профессионально- ориентированных текстов; профессиональное общение; развитие речи.
Знания:
- казахского (русского) языка в объеме, необходимом для профессионального общения.
Умения:
- разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
БК 3
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык. Терминология по специальности; техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов; профессиональное общение; развитие речи.
Знания:
- иностранного языка в объеме необходимом для профессионального общения.
Умения:
-разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
БК 3
ОГД.03
История Казахстана.
ОГД.04
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования
Знания:
- требовании нормативов физической подготовленности;
- основных понятии здорового образа жизни;
-техники выполнения нормативов.
Умения:
-составлять комплексы утренней физзарядки;
-выполнять нормативы;
-применять изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
БК 5
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Делопроизводство на государственном языке.
Документы, их назначение и способы документации, система документации, структура документов; сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел.
Знания:
- регистрируемые и нерегистрируемые документы;
-сведения, выписываемые в регистрационную форму в процессе регистрации из входящего документа;
-об определении номенклатуры и формировании дел;
-нормативные документы при организации работы по формированию, оформлению и хранению дел;
-расположение реквизитов на бланках;

432
ОӨ.02
Таныстыру практикасы
36
КП.00
Кәсіптік практика
684
КП.01
Технологиялық практика
468
КП.02
Диплом алдындағы практика
216
АА.00
Аралық аттестаттау
108
ҚА.00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА.01
Қорытынды аттестаттау**
60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
2880
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Аптасына 4 сағаттан артық болмау керек
Барлығы
3312
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстар, бақылау жұмыстары, емтихандар), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
* Білім беру ұйымы анықтайтын пәндердің сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдерінің сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен артуы мүмкін.
**Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: дипломдық жоба қорғау
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 277-қосымша
"Медициналық техниканы монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары
Ескерту. 277-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі; мамандық бойынша терминология; кәсіби бағдарланған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы; кәсіби қарым-қатынас; тіл дамыту.
Білімдер:
-кәсіптік қарым– қатынас жасау үшін тиісті көлемде қазақ (орыс) тілін.
Іскерліктер:
- саладағы әрекет ететін терминологияны қолданумен сөйлесу, құжаттарды оқу.
БҚ 3
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша терминология; кәсіби бағдарланған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы; кәсіби қарым-қатынас; тіл дамыту.
Білімдер:
-кәсіптік қарым– қатынас жасау үшін тиісті көлемде шетел тілін.
Іскерліктер:
- саладағы әрекет ететін терминологияларды қолданумен сөйлесу, құжаттарды оқу.
БҚ 3
ЖГП.03
Қазақстан тарихы.
ЖГП.04
Дене тәрбиесі.
Маманды дайындау процессінде дене тәрбиесінің ролі; салауатты өмір салтын қалыптастыру, дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; дене тәрбиесі мен спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері.
Білімдер:
- дене тәрбиесі нормативтік талаптары;
- салауатты өмір салты туралы негізгі ұғымдар;
-нормативтерді орындау техникасы.
Іскерліктер:
- таңертеңгі сергіту жаттығулары кешенін құрастыру;
- нормативтерін орындау;
- оқу ойынында ойын ережелерін және жеке тактикалық шешімдерін қолдану.
БҚ 5
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер.
ЖКП.01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Құжаттар, олардың тағайындалуы және құжаттау тәсілдері, құжаттау жүйесі, құжаттардың құрылысы; құжаттарды жинау және сақтау; іс жүргізу ұйымдастыру және технологиясы; істерді қалыптастыру, ұйымдастыру тәртібі
Білімдер:
- тіркеудегі және тіркелмеген құжаттарды;
- кіріс құжатынан іріктеу процесінде тіркеу формасына жазылатын мағлұмат;
- іс номенкулатурасы мен құрау туралы анықтама;
- іс құру, ресімдеу және сақтау бойынша жұмысты ұйымдастыру нормативтік құжаттар;
- бланктің ішіне реквизиттерді орналастыру;

-содержание приказов: о приеме на работу; о переводе на другую работу; об увольнении по собственному желанию; об отстранении от работы; статьи 12,17,28,31 Закона РК "О труде";
-о наличии печати на гарантийном письме;
-виды документов, необходимых при поступлении на работу;
-содержание пунктов индивидуального трудового договора;
-содержание документа "Правила внутреннего трудового распорядка";
Умения:
- работать со справочной литературой;
-охарактеризовать по технологической цепочке все этапы движения документа;
-оформлять реквизиты, которые придают документу юридическую силу;
-оформлять вышеуказанные приказы;
-оформлять на бланках виды писем с реквизитами;
-составлять акты, справки, протоколы, телефонограммы со всеми необходимыми реквизитами;
-оформлять резюме, доверенность, расписку со всеми необходимыми реквизитами;
-составлять штатное расписание.
БК 3
ОПД.02
Черчение и чтение электросхем.
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности. Виды электросхем. Обозначения на структурных, монтажных и принципиальных электрических схемах.
Знания:
- основных правил построения чертежей и схем;
- основы начертательной геометрии
-Виды электросхем. Обозначения на структурных, монтажных и принципиальных электрических схемах
Умения:
- выполнять сборочные чертежи и деталировку.
-читать принципиальные электрические схемы электрооборудования и медицинской техники
ПК 2.1.2
ОПД.03
Электротехника.
Электрические цепи постоянного однофазного и трехфазного синусоидального токов; электрические машины постоянного и переменного токов; силовые трансформаторы, специальные виды трансформаторов. Общие сведения о производстве, передаче и распределении электрической энергии. Основы электроники. Полупроводниковые приборы: классификация, конструкция, свойства, характеристики, применение;
усилители: классификация, назначение, режимы работы, особенности, принципы обратных связей, стабилизация режимов работы, конструкция, методика расчета режимов работы; генераторы гармонических колебаний: классификация, назначение, режимы работы, особенности видов обратных связей, стабилизация режимов работы, конструкция, методика расчета режимов работы; импульсная техника: особенности импульсного режима, генераторы негармонических сигналов на различных базовых активных элементах, импульсные усилители; интегральные микросхемы: классификация, технология изготовления, параметры и характеристики; цифровые и аналоговые интегральные схемы, принципы реализации их функций, конструкция, типовые электрические схемы электронных устройств на интегральных схемах.
Знания:
- о применении изучаемых законов, методах расчета и процессах, происходящих в цепях постоянного и переменного тока;
- свойства электрических и магнитных полей, характеристики, параметры, элементы, единицы измерения и методы расчета электрических и магнитных цепей;
- об основных тенденциях развития радиоэлектронной аппаратуры;
- о передовых технологиях в производстве радиоэлектронной аппаратуры;
- устройство и принцип действия активных радиоэлементов, их вольтамперные характеристики, параметры;
- электрические принципиальные схемы базовых радиоэлектронных устройств по всем разделам предмета, их принцип действия, основные параметры и свойства;
Умения:
-рассчитывать и собирать электрические цепи;
- владеть навыками расчета и анализа электрических цепей постоянного и переменного тока;
- анализировать режимы работы в радиоэлектронных схемах, производить расчеты этих режимов;
- владеть навыками по сборке и конструированию простейших радиоэлектронных устройств, их настройке и ремонту.
ПК 2.1.3
ПК 2.1.10
ОПД.04
Основы рыночной экономики.
- общие проблемы предмета и методы курса, основы общественного производства;
- воздействие государственной экономической политики РК на различные стороны современной рыночной экономики.
Знания:
- основы теории рыночной
- экономики;
- микроэкономику;
- макроэкономику;
- проблемы собственности и предпринимательской деятельности;
Умения:
- составлять бизнес планы
- решать экономические задачи по предлагаемым формулам
ПК 2.1.3
ПК 2.1.10
ОПД. 05
Основы информатики и автоматизации производства.
-современные информационные технологии;
- компьютерные сети и сетевые технологии обработки информации;
- антивирусная защита информации;
- операционные системы семейства WINDOWS;
- технологии обработки текстовой информации;
- технологии проведения расчетов, обработки числовой и экономической информации;
- основы компьютерной графики
- основные понятия автоматизированной обработки информации, общий состав и структуру персональных ЭВМ и вычислительных систем
- основы новых информационных технологий применительно к конкретным предметным областям;
- современное состояние уровня и направление развития прикладных программных средств по специальности;
Умения:
- профессионально работать в качестве пользователя персонального компьютера;
- обеспечить решение различных задач по профилю специальности;
- работать в глобальных компьютерных сетях, владеть методами поиска информации по специальности;
- выбирать необходимые технологические средства на множестве информационных технологий при решении конкретной проблемы;
- работать с графической оболочкой Windows;
- использовать изученные прикладные программные средства, пакет программ MSOffice;
- работать с электронной почтой

- бұйрық мазмұнын: жұмысқа қабылдау туралы; басқа жұмысқа ауыстыру туралы; өз еркімен жұмыстан шығу туралы, жұмыстан шығарылу туралы, ҚР "Еңбек туралы" Заңының 12, 17, 28, 31 баптарын;
- кепілдік хаттың мөрінің болуы туралы;
- жұмысқа тұрудағы қажетті құжаттардың түрін;
- жеке еңбек келісімшарт пунктерінің мазмұнын;
- "Ішкі еңбек тәртібінің Ережесін" құжаттың мазмұнын
Іскерліктер:
- анықтамалық әдебиетпен жұмыс жасау;
- құжаттардың барлық кезеңдерін технологиялық тізбек бойынша сипаттау;
- құжатқа заңды күшін енгізетін реквизиттерді толтыру;
- жоғарыда аталған бұйрықтарды өңдеу;
- бланктерде әртүрлі хаттарды реквизиттерімен өңдеу;
- актілер, анықтамалар, хаттамалар, телефонограммаларды қажетті реквизиттермен құру;
- түйіндеме, сенім хат, кепілдік хаттарды барлық қажетті реквизиттерімен толтыру;
- штаттық кестесін құру.
БҚ 3
ЖКП.02
Электр схемаларын оқу мен сызу.
Сызбалардың графикалық безендірілуі. Геометриялық және жобалық сызбаларды белгілеу негіздері. Техникалық салу элементтері. Машиналық құру сызбалары. Сызбаларды орындаудың жалпы ережесі. Оймалардың мағынасы мен суреті. Эскиздер мен бөлшектердің сызбалары. Бөлшектерді қосу. Алмастыру. Ажыратылмайтын қосылымдар. Жалпы түрдің сызбалары. Жинақтау сызбасы. Жинақтау сызбаларын сызу.Мамандықтар бойынша кестелер мен сызбалар. Электрлік кестелердің түрлері. Принциптік электрлік және монтаждық, құрылымдық схемалардың мағынасы.
Білімдер:
- схемалар мен сызбаларды құрудың негізгі ережелері
- сызу геометриясының негіздері
- Электр схемаларының түрлері. Принциптік электрлік және монтаждық, құрылымдық схемалардың мағынасы.
Іскерліктер
- бөлшектеу мен жинақтау сызбаларын орындау;
- Принциптік электрлік және монтаждық, құрылымдық схемаларды оқу.
КҚ 2.1.2
ЖКП.03
Электротехника.
Cинусоидалдық үнемі бір және үш фазалы тоқтардың электрлік тізбегі; үнемі және ауыспалы тоқтағы электрлік машиналар; күшті трансформаторлар, трансформаторлардың арнайы түрлері. Өндіріс туралы жалпы ақпараттар, электр күшін бөлу мен беру. Электроника негіздері. Жартылай сымды аспаптар: түрлілігі, құрылымы, қасиеті, мінездеме, қолданылуы;
күшейткіштер: түрлілігі, тағайындалуы, жұмыс кестесі, ерекшеліктері, кері байланыс принциптері, жұмыс кестесінің тұрақтылығы, құрылымы, жұмыс кестесін есептеу әдісі; гармоникалық тербелу генераторлары: түрлілігі, тағайындалуы, жұмыс кестесі, кері байланыс түрлерінің ерекшеліктері, жұмыс кестесінің тұрақтылығы, құрылымы, жұмыс кестесін есептеу әдісі; импульстік техника: импульстік кестенің ерекшеліктері, әртүрлі базалық белсенді элементтерге арналған гармоникалық емес сигналдардың генераторлары, импульстік күшейткіштер; интегралдық шағын кестелер: түрлілігі, дайындалу технологиясы, параметрлары мен мінездемесі; сандық және салыстырмалы интегралдық кестелер, олардың қызметінің реттелу принциптері, құрылымы, интегралдық кестелердегі электрондық құрылымдардың типтік электрлік кестелері.
Білімдер:
- оқылған заңдарды қолдану туралы, үнемді және ауыстырмалы тоқтар байланысын болған жүйе мен есептеу әдісі;
- электрлік және магниттік жолдардың мағынасы, мінездемесі, параметрлары, элементтері, электрлік және магниттік байланыстарды есептеу әдісі мен өлшем бірліктері;
- радиоэлектрондық аппаратураларды дамытудың негізгі тенденциясы туралы;
- өндірістегі берілетін радиоэлектрондық технологиялар туралы;
- белсенді радиоэлементтердің қозғалыстағы принциптері мен құрылғылары, олардың вольтамперлік сипаттамасы, параметрлары;
- пәннің барлық бөлімдері бойынша базалық радиоэлектрондық құрылғылардың электрлік принциптік кестелері, олардың қозғалыс принциптері, негізгі параметрлары мен мағынасы;
Іскерліктер:
- электрлік сымдарды жинау мен есептеу;
- үнемі және ауыспалы тоқтардың электрлік сымдарын қортындылау мен есептеу дағдыларын игеру;
- радиоэлектрондық кестенің жұмыс кестесін қортындылау, осы кестелерге есептер жүргізу;
- қарапайым радиоэлектрондық құрылғылардың құрылымы мен жинақталуы бойынша, олардың жөнделуі мен икемдеу дағдыларын игеру.
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.10
ЖКП.04
Нарықтық экономика негіздері.
- курстың әдістері мен пәннің жалпы проблемалары, қоғамдық өндірістің негіздері;
- Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік экономикалық саясаттың қозғалысы, олардың қазіргі нарықтық экономикаға деген түрлі көзқарастары.
Білімдер:
- нарықтық экономиканың теория негіздері;
- шағын экономика;
- үлкен экономика;
- жеке және өндірістік қызметтің проблемалары;
Іскерліктер:
- бизнес жоспарларын құру;
- ұсынылған формулалар бойынша экономикалық тапсырмаларды шешу
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.10
ЖКП. 05
Өндірісті автоматтандыру мен ақпараттандыру негіздері.
- қазіргі заманғы ақпараттық технологиялар;
- компьютерлік жүйелер мен ақпараттарды өңдеудің жүйелік технологиясы;
- ақпараттардың вирусқа қарсы қорғанысы;
- WINDOWS туындысының операциялық жүйесі;
- мәтіндік ақпараттарды өңдеу технологиясы;
- сандық және экономикалық ақпараттарды өңдеу, есептерді жүргізу технологиясы;
- компьютерлік графика негіздері
Білімдер:
- есептеу жүйесі мен жеке ЭЕМ құрылымы менжалпы ақпараттар құрамы, ақпараттардың автоматтандырылған өңдемесінің негізгі түсініктері;
- жаңа ақпараттық технологиялар негіздері олардың нақты пәндік салаларға қолданылуы;
- мамандықтар бойынша қолөнер бағдарламалық құрылғылардың даму бағыты мен қазіргі заманғы деңгейі;
Іскерліктер:
- жеке компьютерді қолдану сапасына кәсіптік жұмыс жасау;
- мамандықтардың бейіні бойынша әртүрлі тапсырмаларды шешуді қамтамасыз ету
- мамандықтар бойынша ақпараттарды іздеу әдісін меңгеру, жетілген компьютерлік желілермен жұмыс жасау;
- нақты сұрақтарды шешу кезінде көптеген ақпараттық технологияларға арналған қажетті технологиялық құралдарды таңдау;
- WINDOWS графикалық туындысымен жұмыс жасау;
- MSOffice бағдарламасына арналған игерілген қолдануға арналған бағдарламалар құралының пакетін қолдану;
- электрондық поштамен жұмыс жасау

ПК 2.1.13
ПК 2.1.15
ОПД 06
Охрана труда.
Правовые и организационные вопросы охраны труда;
основы трудового законодательства;
организация работ по охране труда на производстве и на рабочем месте;
электробезопасность;
действие электрических и электромагнитных полей и электрического тока на человека;
меры защиты от поражения электрическим током и воздействия электрического и электромагнитного полей;
шаговое напряжение, напряжение прикосновения;
средства защиты;
меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах;
ппроизводственная санитария;
общие требования;
водоснабжение, канализация, воздух рабочей зоны;
освещение; вибрации; шум;
оказание до врачебной помощи при несчастных случаях; пожарная безопасность.
Знания:
- основные задачи и правовые основы охраны труда;
- правила техники безопасности при обслуживании электроустановок;
- правила противопожарной техники и производственной санитарии;
- виды инструктажей;
Умения:
- пользоваться основными и дополнительными средствами защиты в электроустановках до 1000В;
- определять степень опасности воздействия электрического тока на человека в сети;
- оценить состояние пострадавшего и оказать первую помощь;
- проверять отсутствие напряжения и накладывать переносное заземление.
БК 2
БК 4
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.7
ПК 2.1.3
ПК 2.1.11
ОПД 07
Основы стандартизации, сертификации и метрологии.
Правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства метрологии, стандартизации и сертификации; метрология: основные понятия и определения; метрологические службы, обеспечивающие единство измерений; государственный метрологический контроль и надзор; стандартизация: основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством; международная и региональная стандартизация, Межгосударственная стандартизация в СНГ; Государственная система стандартизации Республики Казахстан; качество продукции, показатели качества и методы их оценки; испытание и контроль продукции; технологическое обеспечение качества; системы качества; сертификация: основные термины и определения в области сертификации; системы сертификации; порядок и правила сертификации; обязательная и добровольная сертификация; схемы сертификации
Знания:
-основные понятия метрологии;
-задачи стандартизации, ее экономическую эффективность;
-формы подтверждения качества;
терминологию и единицы измерения величин в соответствии с действующими стандартами и международной системой единиц СИ.
Умения:
-применять требования нормативных документов к основным видам продукции (услуг) и процессов;
-оформлять технологическую и техническую документацию в соответствии с действующей нормативной базой;
-использовать в профессиональной деятельности документацию систем качества;
приводить несистемные величины измерений в соответствие с действующими стандартами и международной системой единиц СИ

КҚ 2.1.13
КҚ 2.1.15
ЖКП 06
Еңбекті қорғау.
Еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастыру сұрақтары;
еңбек заңының негіздері;
жұмыс орнына және өндіріске арналған еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
электр қауіпсіздігі; адамға деген электр тоғы мен электрлік, электр магниттік жолдардың қозғалысы; электрлік және электр магниттік жолдар қозғалысы мен электр тоғынан қорғануға арналған іс шаралар; қадамдық қысым; қолмен ұстау қысымы; тасу – көтеру жұмыстары кезіндегі қауіпсіздік шаралары; өндірістік санитария; жалпы талаптар; сумен қамтамасыз етілуі; құбырлар; жұмыс аймағының ауасы; жарығы; дірілі; шумы; төтенше жағдайларда дәрігер келгенге дейінгі көмек; өрт қауіпсіздігі.
Білімдер:
- еңбекті қорғаудың құқықтық негіздері мен негізгі міндеттері;
- электр жұмыстарын жасау кезіндегі қауіпсіздік техника ережелері;
- өндірістік санитария мен өртке қарсы техника ережелері;
- нұсқаулықтардың түрлері;
Іскерліктер:
- 1000В дейінгі электр жұмыстарындағы негізі және қосымша қорғану құралдарын қолдану;
- жүйедегі электр тоғының адам өміріне деген қауіпсіздігін анықтау;
- жарақаттанушының жағдайын бағалау және алғашқы көмек көрсету;
- қысымның жоқьығын тексеру және тоқ өткізбейтін жер асты сымдарын өткізу.
БҚ 2
БҚ 4
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.11
ЖКП 07
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері.
Стандартизациялау, сертификациялау және метрология құралдары мен объектілері, принциптері, міндеттері, мақсаттары, құқықтық негіздері;метрология: негізгі түсініктер мен анықтамалар; өлшемдер бірлігін қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер;мемлекеттік метрологиялық бақылау мен тексеру; стандарттау: сапаны бақылау мен стандарттау саласындағы анықтамалар мен негізгі терминдер; халықаралық және аймақтық стандарттау; ТМД Халықаралық мемлекеттік стандарттау; Қазақстан Республикасындағы стандарттаудың Мемлекеттік жүйесі; заттың сапасы, оларды бағалау әдісі мен сапа көрсеткіші; затты бақылау мен қолданысқа шығару; сапаны технологиялық қамтамасыз ету; сертификаттау: сертификаттау саласындағы анықтамалар мен негізгі терминдер; сертификаттау жүйесі; сертификаттау ережелері мен тәртібі; міндетті және еркін сертификаттау; сертификаттау кестесі.
Білімдер:
- метрологияның негізгі түсініктері;
- стандарттаудың міндеттері, оның экономикалық тиімділігі;
- сапаны бекітудің түрлері;
- ӨС бірліктерінің халықаралық жүйесі мен қозғалыстағы стандарттарға сай өлшеу көлемінің бірліктері мен терминдері.
Іскерліктер:
- жүйелер мен заттардың (қызмет) негізгі түрлеріне нормативтік құжаттар талаптарын қолдану;
- қозғалыстағы нормативтік базаларға сай технологиялық және техникалық құжаттарды дайындау;
- сапа жүйесінің құжаттарын кәсіптік қызметте қолдану;
- ӨС бірліктерінің халықаралық жүйесі мен қозғалыстағы стандарттарға сай өлшеу көлемінің жүйесіз түрлерін өткізу.

ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.8
ПК 2.1.18
ПК 2.1.20
СД. 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 112101 2 – Электромеханик по ремонту и обслуживанию медицинского оборудования
СД.01
Техническое обслуживание и ремонт медицинского оборудования.
Физическое обоснование лечебного воздействия электричества на организм человека;
терапевтическая и хирургическая электронная медицинская аппаратура, назначение, применение, медико-технические характеристики, принципы работы, описания схем электрических принципиальных; методы измерения и регистрации биопотенциалов;
электрокардиография, принципы построения приборов, их технические характеристики и особенности; визуализация в медицине; тепловизорная диагностика, методы сканирования и характеристики приборов; применение ультразвука в диагностике;
ультразвуковые сканеры, принцип работы, типы эхограмм, характеристики и принципиальные схемы приборов;
диагностические и измерительные электронные медицинские приборы, назначение, применение, медико-технические характеристики, принципы работы, описания схем электрических принципиальных; аппараты замещения функций организма, медицинские электростимуляторы: их назначение, принцип работы, характеристики, функциональный состав;
технология монтажа, технического обслуживания и ремонта электронной медицинской техники;
комплексное техническое обслуживание медицинской техники, назначение, содержание и сроки выполнения работ;
надежность электронной медицинской техники, показатели надежности, определение и оценка надежности
Знания:
- современное состояние медицинской техники и перспективы ее развития на ближайшие годы;
- номенклатуру и порядок ведения ремонтной документации, оборудование рабочего места электромеханика, организацию ремонтных работ, виды ремонта, методы определения состояния функциональных узлов и аппаратов электронной медицинской техники;
- применение средств измерения при ремонте и регулировке электронной медицинской техники;
- технологию ремонта функциональных узлов и блоков электронной медицинской техники;
- физическое воздействие электронной медицинской техники при проведении терапевтических процедур и диагностических обследований, принцип работы физиотерапевтической, диагностической, медико-биологической аппаратуры и приборов их медико-технические характеристики и функциональный состав;
- причины отказов электронной медицинской техники, методы их обнаружения, технологические процессы монтажа, технического обслуживания и ремонта электронной медицинской техники;
Умения:
- определять техническое состояние медицинской техники, укомплектованность ее в соответствии с требованиями технических условий;
- измерять электрические параметры электронных узлов электронной медицинской техники, по результатам измерения определять их состояние и находить причины их неисправностей;
- составлять и использовать при наладке электронной медицинской техники проверочные и регулировочные стенды;
- выполнять монтаж, наладку и комплексное техническое обслуживание медицинской техники;
- определять состояние электронной медицинской техники, выявлять причины неисправностей узлов и аппаратов, пользоваться при этом эксплуатационной и ремонтной документацией;
- готовить электронную медицинскую технику к работе, проводить проверку технического состояния, качественно оценивать работоспособность аппаратов;
- владеть навыками проверки технического состояния электронной медицинской техники, определения неисправного элемента по картам режимов функциональных узлов, проведения монтажных, ремонтных и регулировочных работ, проведения испытаний электронной медицинской техники после ремонта;
- выполнения технологических операций по замене дефектных элементов и узлов электронной медицинской техники, работы с измерителями параметров радиоэлементов;
- выбора средств измерения при ремонте и регулировке электронной медицинской техники, проведения испытаний медицинской техники после ремонта, выполнения монтажа электронной медицинской техники на месте эксплуатации;
- организации контроля за соблюдением требований охраны труда и противопожарной техники на ремонтном участке

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.18
КҚ 2.1.20
АП. 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 112101 2 – Медициналық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету электр механигі
АП.01
Медициналық жабдықтарды жөндеу мен техникалық қызмет көрсету.
Адам ағзасына деген электрдің физикалық негіздегі емдеуге әсер етуі;
Терапевтік және хирургиялық электрондық медициналық аппаратура, тағайындалуы, қолданылуы, медициналық – техникалық сипаттамасы, жұмыс жасауы, принциптік электрлік кестелерін бейнелеу; биопотенциалдарды тіркеу мен өлшеу әдістері; электрліккардиография, аспаптардың құрылу принциптері, олардың техникалық сипаттамасы мен ерекшеліктері;медицинадағы визуализация; теледидарлық зерттеу, аспаптардың сипаттамасы мен көшіру әдістері; зерттеудегі ультрадыбысты қолдану;ультрадыбыстық сканерлер, жұмыс талаптары, эхограмның түрлері, аспаптардың жұмыс кестелері мен сипаттамасы;медициналық электрондық өлшеу және зерттеу аспаптары, тағайындалуы, қолданылуы, медициналық – техникалық сипаттамасы, жұмыс жасауы, принциптік электрлік кестелерді бейнелеу; ағзаның жүйесін ауыстыру аппараты, медициналық электрлік күштеулер: олардың тағайындалуы, жұмыс жасауы, сипаттамасы, қызметтік құрамы;монтаждау технологиясы,медициналық электрлік техниканы жөндеу мен техникалық қызмет көрсету; медициналық техникаға кешенді техникалық қызмет көрсету, тағайындалуы, жұмыстың орындалу мерзімі мен мазмұны;медициналық техниканың электрондық тиімділігі,тиімділік көрсеткіштері, тиімділікті анықтау мен бағалау.
Білімдер:
- қазіргі заманғы медициналық техниканың жағдайы мен оның жақын арадағы жылдарға даму жетістіктері;
- жөндеу құжаттарын жүргізу ережесі мен номенклатурасы, электрмеханиктің жұмыс орнын жабдықтау, жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру,жөндеу жұмыстарының түрлері,электрондық медициналық техника аппараттары мен қызмет көрсету тұйықтарының жағдайын анықтау;
- электрондық медициналық техниканы реттеу мен жөндеу кезіндегі өлшеу құралдарын қолдану;
- электрондық медициналық техниканың блоктары мен қызмет ету тұйықтарын жөндеу технологиясы;
- диагностикалық тексеру мен терапевтік процедураларды өткізу кезіндегі электрондық медициналық техниканың физикалық әсер етеуі,медициналық – биологиялық, зерттеу, физиотерапевтік аппаратуралардың жұмыс жасауы мен аспаптардың медициналық – техникалық сипаттамасы және қызметтік құрамы;
- электрондық медициналық техниканың бұзылу себептері, оларды табу әдістері, монтаждаудың технологиялық жүйесі, электрондық медициналық техниканы жөндеу мен техникалық қызмет көрсету;
Іскерліктер:
- медициналық техниканың техникалық жағдайын анықтау, техникалық жағдайлар талаптарына сау келуін жинақтау;
- электрондық медициналық техниканың электрондық тұйықтарын электрлік параметрлермен өлшеу, өлшеу қортындысы бойынша олардың жағдайын анықтау мен ақаулықтардың себептерін табу;
- электрондық медициналық техниканың тексеру және реттеу стенділерін салу кезінде құру мен қолдану;
- медициналық техникаға кешенді техникалық қызмет көрсету мен жөндеу, монтажды орындау;
- электрондық медициналық техниканың жағдайын анықтау, аппараттар мен тұйықтардың бұзылу себептерін табу, жөндеу мен көшіру кезіндегі құжаттарды қолдану;
- электрондық медициналық техниканы жұмысқа дайындау, техникалық жағдайын тексеруді өткізу, аппараттардың жұмыс жасау қабілетін сапалы бағалау;
- электрондық медициналық техниканың техникалық жағдайын тексеру дағдыларын игеру,реттеу және жөндеу, монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде тұйықтардың қызметтік тәртібі картасы бойынша бұзылған элементті анықтау, электрондық медициналық техниканың техникалық жағдайынтексеру дағдыларын игеру, жөндеуден кейінгі электрондық медициналық техниканы сынауды жүргізу;
- радиоэлементтердің өлшеу параметерлерімен жұмыс, электрондық медициналық техниканың тұйықтары мен ақаулық элементтерін ауыстыру бойынша технологиялық операцияны орындау;
- электрондық медициналық техниканы реттеу мен жөндеу кезіндегі өлшеу құралдарын таңдау,жөндеуден кейінгі медициналық техниканы сынауды өткізу, көшіру орнында электрондық медициналық техниканы монтаждауды орындау;
- жөндеу учаскесіне арналған өртке қарсы техника мен еңбекті қорғау талаптарына бақылау жасауды ұйымдастыру.

ПК 2.1.1
ПК 2.1.4
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.1.9
ПК 2.1.14
ПК2.1.16
ПК2.1.20
СД.02
Основы электроники и радиоэлектронные устройства.
Полупроводниковые приборы: классификация, конструкция, свойства, характеристики, применение;
усилители: классификация, назначение, режимы работы, особенности, принципы обратных связей, стабилизация режимов работы, конструкция, методика расчета режимов работы;
генераторы гармонических колебаний: классификация, назначение, режимы работы, особенности видов обратных связей, стабилизация режимов работы, конструкция, методика расчета режимов работы;
импульсная техника: особенности импульсного режима, генераторы негармонических сигналов на различных базовых активных элементах, импульсные усилители;
интегральные микросхемы: классификация, технология изготовления, параметры и характеристики;
цифровые и аналоговые интегральные схемы, принципы реализации их функций, конструкция, типовые электрические схемы электронных устройств на интегральных схемах.
Знания:
- об основных тенденциях развития радиоэлектронной аппаратуры;
- о передовых технологиях в производстве радиоэлектронной аппаратуры;
- устройство и принцип действия активных радиоэлементов, их вольтамперные характеристики, параметры;
- электрические принципиальные схемы базовых радиоэлектронных устройств по всем разделам предмета, их принцип действия, основные параметры и свойства;
Умения:
- анализировать режимы работы в радиоэлектронных схемах, производить расчеты этих режимов;
- владеть навыками по сборке и конструированию простейших радиоэлектронных устройств, их настройке и ремонту.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.4
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.1.9
ПК 2.1.14
СД.03
Техническая эксплуатация медицинских комплексов с микропроцессорами.
аппаратное и программное обеспечение электронно-вычислительных машин, используемых в медицинских комплексах; системы счисления; основные узлы электронно-вычислительных машин и их состав; программирование в машинных кодах; основные группы команд; микропроцессорные системы; основные сведения о микропроцессорах; периферийные устройства; организация памяти; управляющие микропроцессорные системы. Способы исследования систем организма, медицинские комплексы с микропроцессорами для диагностики путем построения и анализа изображения, формирование изображений в различных физических полях; тепловизорные медицинские комплексы;
медицинские комплексы для эндоскопических исследований; ультразвуковые медицинские диагностические комплексы; медицинские комплексы с электронно-вычислительными машинами, общие принципы построения, техническое обеспечение, программное обеспечение, анализ медицинской информации; комплексное техническое обслуживание медицинских комплексов с микропроцессорами и электронно-вычислительными машинами; неисправности микропроцессорных систем и методы ремонта и наладки медицинских комплексов с микропроцессорами и электронно-вычислительными машинами.
Знания:
- методы и области применения медицинских комплексов с микропроцессорами и ЭВМ
- принципы работы медицинских комплексов с микропроцессорами и ЭВМ;
- медико-технические характеристики медицинских комплексов с микропроцессорами и ЭВМ;
- современные промышленные образцы медицинских комплексов с микропроцессорами и ЭВМ, как широко используемых в медицинской практике, так и находящейся на стадии внедрения;
- требования и методы эксплуатации медицинских комплексов с микропроцессорами и ЭВМ;
Умения:
- выполнять технические и организационные мероприятия по поддержанию работоспособности медицинских комплексов с микропроцессорами и ЭВМ
в процессе эксплуатации.

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.14
КҚ 2.1.16
КҚ 2.1.20
АП.02
Электроника және радиоэлектронды құрылғылардың негіздері.
Cинусоидалдық үнемі бір және үш фазалы тоқтардық электрлік тізбегі; үнемі және ауыспалы тоқтағы электрлік машиналар; күшті трансформаторлар, трансформаторлардың арнайы түрлері.Өндіріс туралы жалпы ақпараттар, электр күшін бөлу мен беру. Электроника негіздері. Жартылай сымды аспаптар: түрлілігі, құрылымы, қасиеті, мінездеме, қолданылуы;
күшейткіштер: түрлілігі, тағайындалуы, жұмыс кестесі, ерекшеліктері, кері байланыс принциптері, жұмыс кестесінің тұрақтылығы, құрылымы, жұмыс кестесін есептеу әдісі; гармоникалық тербелу генераторлары: түрлілігі, тағайындалуы, жұмыс кестесі, кері байланыс түрлерінің ерекшеліктері, жұмыс кестесінің тұрақтылығы, құрылымы, жұмыс кестесін есептеу әдісі; импульстік техника: импульстік кестенің ерекшеліктері, әртүрлі базалық белсенді элементтерге арналған гармоникалық емес сигналдардың генераторлары, импульстік күшейткіштер; интегралдық шағын кестелер: түрлілігі, дайындалу технологиясы, параметрлары мен мінездемесі; сандық және салыстырмалы интегралдық кестелер, олардың қызметінің реттелу принциптері, құрылымы, интегралдық кестелердегі электрондық құрылымдардың типтік электрлік кестелері
Білімдер:
- оқылған заңдарды қолдану туралы, үнемді және ауыстырмалы тоқтар байланысын болған жүйе мен есептеу әдісі;
- электрлік және магниттік жолдардың мағынасы, мінездемесі, параметрлары, элементтері, электрлік және магниттік байланыстарды есептеу әдісі мен өлшем бірліктері;
- радиоэлектрондық аппаратураларды дамытудың негізгі тенденциясы туралы;
- өндірістегі берілетін радиоэлектрондық технологиялар туралы;
- белсенді радиоэлементтердің қозғалыстағы принциптері мен құрылғылары, олардың вольтамперлік сипаттамасы, параметрлары;
- пәннің барлық бөлімдері бойынша базалық радиоэлектрондық құрылғылардың электрлік принциптік кестелері, олардың қозғалыс принциптері, негізгі параметрлары мен мағынасы;
Іскерліктер:
- электрлік сымдарды жинау мен есептеу;
- үнемі және ауыспалы тоқтардың электрлік сымдарын қортындылау мен есептеу дағдыларын игеру;
- радиоэлектрондық кестенің жұмыс кестесін қортындылау, осы кестелерге есептер жүргізу;
қарапайым радиоэлектрондық құрылғылардың құрылымы мен жинақталуы бойынша, олардың жөнделуі мен икемдеу дағдыларын игеру.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.14
АП.03
Микропроцессорлы медициналық кешенді техникалық пайдалану.
Медициналық кешендерде қолданылатын электрондық – есептеу машиналарын аппараттық және ақпараттық қамтамасыз ету; енгізу құрамы; электрондық есептеу машиналарының негізгі тұйықтары мен олардың құрамы; машина кодтарын ақпараттандыру; командалық негізгі топтар; шағынпроцессорлы жүйелер; шағынпроцессорлар туралы негізгі ақпараттар; перифериндік құрылғылар; жадыны ұйымдастыру; басқару шағынпроцессорлы жүйелер. Ағзаны тексеру жүйесінің тәсілдері, суреттеуге қортынды жасау мен құру жолдарымен зерттеуге арналған шағынпрцессорлармен медициналық кешендер, әртүрлі физикалық жолдарда бейнелеулерді қалыптастыру; жылуберетін медициналық кешендер; эндоскопиялық зерттеуге арналған медициналық кешендер; ультрадыбыстық медициналық зерттеу кешендері; электрондық – есептеу машиналарымен медициналық кешендер, олардың құрылуының жалпы принциптері, техникалық қамтамасыз етілуі, ақпараттық қамтамасыз етілуі, медициналық ақпаратқа қортынды жасау; электрондық – есептеу машиналарымен және шағынпроцессорларымен медициналық кешенге кешенді медициналық қызмет көрсету; электрондық – есептеу машиналарымен және шағынпроцессорларымен медициналық кешеннің бұзылулары мен дөндеу әдістері және шағынпроцессорлы жүйелердің істен шығуы.
Білімдер:
-электрондық – есептеу машиналарымен және шағынпроцессорларымен медициналық кешенге кешенді қолдану салалары мен әдістері;
- медициналық кешендер,шағын процессорлар және электрондық есептеу машиналарымен жұмыс жасау принциптері;
- медициналық кешендер,шағын процессорлар және электрондық есептеу машиналарының медициналық – техникалық сипаттамасы;
- медициналық кешендер,шағын процессорлар және электрондық есептеу машиналарының қазіргі заманғы өндірістік үлгілері, игеру деңгейіндегі табылған, медициналық практикада кеңінен қолданылады;
- медициналық кешендер,шағын процессорлар және электрондық есептеу машиналарын көшіру әдістері мен талаптары;
Іскерліктер:
- медициналық кешендер,шағын процессорлар және электрондық есептеу машиналарын көшіру жүйесіндегі жұмыс жасау қабілетін қолдау бойынша ұйымдастырылған және техникалық іс шараларды орындау

ПК 2.1.1
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.8
ПК 2.1.9
ПК 2.1.14
ПК2.1.19
СД.04
Дозиметрические приборы и защита от ионизирующих излучений.
Современное представление о строении вещества; естественная и искусственная радиоактивность; радиоактивный распад; взаимодействие ионизирующих излучений с веществом; дозиметрические величины и единицы их измерения; биологическое действие ионизирующих излучений; источники ионизирующих излучений; санитарные правила работы с радиоактивными веществами и источниками ионизирующих излучений; защита от ионизирующих излучений; методы регистрации ионизирующих излучений; детекторы ионизирующих излучений; приборы для регистрации ионизирующих излучений.
Знания:
- основные виды ионизирующих излучений, их характеристики, свойства, способы получения и биологическое действие;
- особенности взаимодействия каждого из видов излучения с веществом;
- принцип действия и устройство основных узлов дозиметрической аппаратуры, основные типы индивидуальных дозиметров и приборов группового контроля;
- единицы и методы измерения доз и потоков излучения, нормы радиационной безопасности и основные санитарные правила работы с рентгеновскими лучами;
- защитное оборудование в рентгеновских кабинетах, порядок и правила расчета защиты от излучений;
Умения:
- соблюдать правила работы с открытыми и закрытыми источниками излучения, пользоваться индивидуальными средствами защиты,проводить контроль загрязненности радиоактивными веществами производственных помещений;
- определять с помощью дозиметрических приборов группового и индивидуального контроля время безопасной работы в поле ионизирующих излучений;
- выбирать материал и рассчитывать толщину стационарного защитного ограждения от ионизирующего излучения.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.8
ПК 2.1.10
ПК 2.1.11
СД.05
Информационные технологии в медицинской технике.
Основы информатики и информатизации.
информация в материальном мире: пути и виды информации.
Персональный компьютер и его составные части.
обработка, хранение, переработка и передача информации;
использование прикладных и стандартных программ;
роль ЭВМ в медицине;
-информационные технологии.
-Виды операционных систем и их применение в медицинской технике;
-Операционная система персонального компьютера (ПК);
работа с файлами, каталогами, дисками;
работа на ПК с использованием редактора текстов;
основные команды, работа с дискетами, каталогами, файлами; основы программирования на алгоритмических языках;
организация диалога;
решение профессиональных задач с разработкой алгоритмов и программ по индивидуальным заданиям;
изучение возможностей и настройка ресурсов ПК;
использование пакетов прикладных программ;
электронные таблицы основные понятия, меню;
ввод и обработка данных;
язык формул и ссылок, формирование простых и расчетных электронных таблиц, построение диаграмм;
базы данных, поиск данных по критериям.
Знания:
- основные понятия автоматизированной обработки информации;
- общий состав и структуру персональных компьютеров и вычислительных систем;
состав, функции и возможности использования информационных и телекоммуникационных технологий в профессиональной деятельности;
- методы и средства сбора, обработки, хранения, передачи и накопления информации;
базовые системные программные продукты и пакеты прикладных программ в области профессиональной деятельности;
- основные методы и приемы обеспечения информационной безопасности.
Умения:
- использовать технологию сбора, размещения, хранения, накопления, преобразования и передачи данных в профессионально ориентированных информационных системах;
- использовать в профессиональной деятельности различные виды программного обеспечения, в том числе специального;
- применять компьютерные и телекоммуникационные средства
- устанавливать и настраивать программное обеспечение в медицинской технике.

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.14
КҚ 2.1.19
АП.04
Иондық сәулелерден қорғану және дозиметриялық аспаптар.
Заттың құрылымы туралы қазіргі заманғы түсініктер; табиғи және жасанды радиобелсенділік; радиобелменділіктің төмендеуі; заттың иондық сәулелермен қарым – қатынасқа түсуі; дозиметрлік көлемдер мен олардың бірліктерінің өлшенуі; иондық сәулелердің биологиялық қозғалысы; иондық сәулелердің шығуы; иондық сәулелердің шығуы мен радиобелсенді құралдармен жұмыс жасау кезіндегі санитарлық ережелер; иондық сәулелерден қорғану; иондық сәулелерді тіркеу әдістері; иондық сәулелердің детекторлары; иондық сәулелерді тіркеуге арналған аспаптар
Білімдер:
- иондық сәулелердің негізгі түрлері, олардың сипаттамасы, алу жолдары мен биологиялық әсер етуі;
- сәуле түрлерінің әрбір затпен қозғалысқа түсу ерекшеліктері;
- дозиметрлік аппаратураның негізгі тұйықтарының құрылғылары мен қозғалыс принциптері, топтық бақылау аспаптары мен жеке дозиметрлердің негізгі түрлері;
- сәулелердің ағуы мен шамаларды өлшеу әдістері мен бірліктері, рентгендік сәулелермен жұмыс жасаудың негізгі санитарлық ережелері мен радиациялық қауіпсіздік;
- рентгенге түсіру кабинеттеріндегі қорғану жабдықтары, олардың сәуле алудан есептеу ережелері мен тәртібі;
Іскерліктер:
-сәуле шығарудың ашық және жабық түрлерімен жұмыс жасаудағы тәртіпті сақтау, жеке қорғану құралдарын қолдану, өндірістік орындарда радиобелсенді құралдардың тазалығына бақылау жасау;
- иондық сәулелер жолдарындағы қауіпсіздік жұмыс уақытындағы жеке және топтық бақылауды дозиметрлік аспаптардың көмегімен анықтау;
Иондық сәулелерден қорғануға арналған стационарлық бөлектеулердің қалыңдығын есептеу мен материалды таңдау.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.11
АП.05
Медициналық техникадағы ақпараттық технологиялар.
Ақпараттандыру және ақпараттану негіздері. Материалдық әлемдегі ақпарат: ақпарттың түрлері мен жолдары.
Жеке компьютер мен оның құрамдық бөліктері: өңдеу, сақтау, ақпаратты беру мен қайта өңдеу;
стандарттық және қолданбалы бағдарламаларды қолдану;
медицинада ЭЕМ рөлі;
ақпараттық технологиялар.
Жеке компьютердің операциялық жүйесі (ЖК);
дискілермен, каталогтармен, файлдармен жұмыс;
мәтіндерді түзетуді қолдануда ЖК арналған жұмыс;
файлдармен, каталогтармен жұмыс, негізгі тапсырыстар; алгоритмдік тілдегі негізгі бағдарламалар;
диалогты ұйымдастыру;
жеке тапсырмалар бойынша бағдарламалар мен алгоритмдерді әзірлеуге арналған кәсіптік тапсырмаларды шешу;
ЖК ресурстарын реттеу мен мүмкіндіктерді үйрену;
қолданбалы бағдарламалар жинағын қолдану;
электрондық таблицалардың негізгі түсініктері, мәзір; ақпараттарды енгізу мен өңдеу;
диаграммаларды құру, қарапайым және есептеу электрондық таблицаларын қалыптастыру, формулалар мен мәліметтердің тілі;
ақпараттар базасы, критериялар бойынша ақпараттарды іздеу.
Білімдер:
- ақпараттарды өңдеудің автоматтандырылған негізгі түсініктері;
- есептеу жүйелері мен жеке компьютерлердің құрылымы мен жалпы құрамы; кәсіптік қызметтегі телекоммуникациялық және ақпараттық технологияларды қолдану мүмкіндіктері мен қызметі, құрамы;
- ақпараттық жинақталуы мен берілуі, сақталуы, өңделуі, жинақтау құралы мен әдістері;
- кәсіптік қызмет саласындағы қолданбалы бағдарламалар жинағы менбазалық жүйелік бағдарламалық заттар;
Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету тәсілдері мен негізгі әдістері.
Іскерліктер:
- кәсіптік жеке ақпараттық жүйелерде ақпараттарды беру мен қайта жасау, жинақтау, сақтау, орналастыру, жинақтау технологиясын қолдану;
-кәсіптік қызметте бағдарламалық қамтамасыз етудің әртүрлі жолдарын қолдану, соның ішінде арнайы түрін;
- телекоммуникациялық және компьютерлік құралдарды қолдану.

ПК 2.1.1
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.8
ПК 2.1.12
ПК 2.1.14
ПК2.1.16
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.00
Производственное обучение.
ПО.01
Учебная практика.
Обучение в учебных мастерских. Слесарные работы. Безопасность труда. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении слесарных и электромонтажных работ. Ознакомление с конструкцией, видами электронной аппаратуры. Аппаратуры для вывода изображения на экран. Видами физиотерапевтического, диагностического, анестезиологического, хирургического, стоматологического оборудования. Лабораторного оборудования и оборудования других служб медицины
Умения:
- проводить слесарные и электромонтажные работы при техническом обслуживании и ремонте медицинского оборудования;
- использовать оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы при ремонте
-определять и устранять неисправности медицинского оборудования;
Навыки:
- измерений различными приборами;
- слесарной обработки материалов;
-определения и устранения неисправностей медицинского оборудования;
- в регулировке, настройке и техническом обслуживании изделий медицинской техники
- выполнения ремонтных работ;
БК 6
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК2.1.10
ПК2.1.11
ПК2.1.12
ПК2.1.18
ПК2.1.19
ПП.00
Профессиональная практика.
ПП.01
Ознакомительная практика.
Производственная практика. Вводное занятие. Инструктаж по охране труда. Ознакомление с предприятием. Работа с контрольно-измерительными приборами. Работа в производственной бригаде по техническому обслуживанию и ремонту
медицинского оборудования. Перспективы развития технологии технического обслуживания и ремонта медицинского оборудования. Электромонтажные работы.
Умения:
- правильно организовать рабочее место;
- читать и собирать схемы электроснабжения и медицинской техники;
- находить и устранять неисправности;
- комплектовать электро и медоборудование перед монтажом;
-вести монтаж с соблюдением технологических требований;
- соблюдать технику безопасности.
Навыки:
- сборки схем электроснабжения;
- контроля за ходом комплектации;
- устранения неисправностей и повреждений в изделиях медицинской техники, схемах технологического оборудования.
БК 9
БК 10
ПК 2.1.1-2.1.16
ПК2.1.10
ПК2.1.11
ПК2.1.12
ПК2.1.18
ПК2.1.19
ПП.02
Производственно-технологическая практика.
Вводное занятие. Инструктаж по охране труда. Ознакомление с предприятием. Работа с контрольно-измерительными приборами. Работа в производственной бригаде по техническому обслуживанию и ремонту
медицинского оборудования.
Самостоятельный ремонт и техническое обслуживание медицинской и другой электронной техники
Умения:
- правильно организовать рабочее место;
- читать и собирать схемы электроснабжения и медицинской техники;
- находить и устранять неисправности;
- комплектовать электро и медоборудование перед монтажом;
-вести монтаж с соблюдением технологических требований;
- соблюдать технику безопасности.
Навыки:
- сборки схем электроснабжения;
- контроля за ходом комплектации;
- устранения неисправностей и повреждений в изделиях медицинской техники, схемах технологического оборудования.
БК 9
БК 10
ПК 2.1.1-2.1.16
ПК 2.1.10
ПК 2.1.11
ПК 2.1.12
ПК 2.1.18
ПК 2.1.19

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.12
КҚ 2.1.14
КҚ 2.1.16
ОӨ және КП
Өндірістік оқыту мен кәсіптік практика
ОӨ.00
Өндірістік оқыту
ОӨ.01
Оқу практикасы.
Оқу шеберханаларында оқыту. Слесарлық жұмыстар. Еңбектің қауіпсіздігі. Электрлік монтаждық және слесарлық жұмыстарды орындау кезіндегі қолданылатын, бақылау - өлшеу аспаптары мен құралдары, жабдықтары. Электрондық аппаратуралардың түрлерімен, құрылымымен танысу. Экранға арналған бейнені көрсету үшін аппаратуралар. Стоматологиялық, хирургиялық, анестизиологиялық, зерттеу, физиотерапиялық жабдықтардың түрлері. Зертханалық жабдықтар мен медициналық басқа қызметтердің жабдықтары.
Іскерліктер:
- жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру;
- медициналық техника мен электр құралдарының кестелерін жинақтау мен оқу;
- ақаулықтарды табу мен жою;
- монтаждау алдында электрлік және медициналық жабдықтарды топтамалау;
- технологиялық талаптарды сақтай отырып монтаждауды жүргізу;
- қауіпсіздік техникасын сақтау.
Дағдылар:
- әртүрлі аспаптармен өлшеу;
- материалдарды слесарлық өңдеу;
- медициналық жабдықтардың ақаулықтарын анықтау мен жою;
- медициналық техника бұйымдарына техникалық қызмет көрсету мен икемдеу, реттеу;
-жөндеу жұмыстарын жүргізу
БҚ 6
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.11
КҚ 2.1.12
КҚ 2.1.18
КҚ 2.1.19
КП.00
Кәсіптік практика.
КП.01
Таныстыру практикасы.
Кіріспе сабақ. Еңбекті қорғау бойынша нұсқаулық. Өндіріспен таныстыру. Бақылау - өлшеу аспаптарымен жұмыс. Медициналық жабдықтарды жөндеу мен техникалық қызмет көрсету бойынша өндірістік бригаданың жұмысы. Медициналық жабдықтарға және басқа электрондық техникаға өз бетімен техникалық қызмет көрсету мен жөндеу.
Іскерліктер:
- жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру;
- медициналық техника мен электр құралдарының кестелерін жинақтау мен оқу;
- ақаулықтарды табу мен жою;
- монтаждау алдында электрлік және медициналық жабдықтарды топтамалау;
- технологиялық талаптарды сақтай отырып монтаждауды жүргізу;
- қауіпсіздік техникасын сақтау.
Дағдылар:
- электр құралдарының кестесін жинақтау;
- топтамалардың жұмыс жасауын бақылау;
-технологиялық жабдықтардың кестелерін, медициналық техника бұйымдарының зақымдануы мен ақаулықтарын жою.
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 2.1.1-2.1.16
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.11
КҚ 2.1.12
КҚ 2.1.18
КҚ 2.1.19
КП.02
Өндірістік технологиялық практика.
Өндірістік практика. Кіріспе сабақ. Еңбекті қорғау бойынша нұсқаулық. Өндіріспен таныстыру. Бақылау - өлшеу аспаптарымен жұмыс. Медициналық жабдықтарды жөндеу мен техникалық қызмет көрсету бойынша өндірістік бригаданың жұмысы. Медициналық жабдықтарды жөндеу мен техникалық қызмет көрсету технологиясын дамыту жолдары. Жөндеу және электрлік монтаждық, слесарлық жұмыстар.
Іскерліктер:
- жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру;
- медициналық техника мен электр құралдарының кестелерін жинақтау мен оқу;
- ақаулықтарды табу мен жою;
- монтаждау алдында электрлік және медициналық жабдықтарды топтамалау;
- технологиялық талаптарды сақтай отырып монтаждауды жүргізу;
- қауіпсіздік техникасын сақтау.
Дағдылар:
- электр құралдарының кестесін жинақтау;
- топтамалардың жұмыс жасауын бақылау;
-технологиялық жабдықтардың кестелерін, медициналық техника бұйымдарының зақымдануы мен ақаулықтарын жою
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 2.1.1-2.1.16
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.11
КҚ 2.1.12
КҚ 2.1.18
КҚ 2.1.19

ПК 2.1.20
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин))
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Синтаксис казахского (русского) языка; терминология по специальности; техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; развитие речи.
Знания:
-казахского (русского) языка в объеме, необходимом для работы и анализа текстов профессиональной направленности.
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологией в отрасли.
БК 3
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык.
Терминология по специальности; техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов; профессиональное общение; развитие речи.
Знания:
-лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения
Умения:
- разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
БК 3
ОГД. 03
История Казахстана.
ОГД. 04
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования
Знания:
- требования нормативов физической подготовленности;
- основные понятия здорового образа жизни;
-техники выполнения нормативов;
Умения:
-составлять комплексы утренней физзарядки;
-выполнять нормативы физической культуры;
-применять изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
БК 5
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология.
Основные направления современной культурной политики; современное понимание гуманизма; культура и цивилизация, национальное в общечеловеческой культуре; человек, общество, цивилизация, культура, наука.
Знания:
-основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения;
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции: Ашельскую культуру, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
Умения:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
БК 1
СЭД.02
Основы философии.
Общество как динамическая система; виды и формы общественных отношений; диалектика общества и природы
Знания:
представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
-представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах.
Умения:
? определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 1
СЭД 03
Основы политологии и социологии.
Основные направления социальной политики и тенденции изменения социальной структуры; политические партии, политическая деятельность; социально- и этнонациональные отношения; социальные движения; политическая власть и властные отношения.
Знания:
-представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
-представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- особенности процесса социализации личности, формы регуляции.
Умения:
-развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
-выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
-составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 1
БК 2
СЭД 04
Основы экономики.
Особенности традиционной и рыночной экономики; основное содержание экономической реформы в Казахстане; структура экономики страны; кредитно-денежная и налоговая система; международное разделение труда.
Знания:
-общие положения экономической теории;
-экономические ситуации в стране и за рубежом;
-основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике.
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 1
БК 4
БК 8
СЭД 05
Основы права.
Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы;
всеобщая декларация прав человека; личность, право, правовое государство; юридическая ответственность и ее виды; основные отрасли права; судебная система Республики Казахстан; правоохранительные органы.
Знания:
- прав и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности.
Умения:
- защищать личную свободу и достоинства;
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 1
БК 2
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Электротехника.
Электрические цепи постоянного однофазного и трехфазного синусоидального токов; электрические машины постоянного и переменного токов; силовые трансформаторы, специальные виды трансформаторов. Общие сведения о производстве, передаче и распределении электрической энергии. Основы электроники. Полупроводниковые приборы: классификация, конструкция, свойства, характеристики, применение;
усилители: классификация, назначение, режимы работы, особенности, принципы обратных связей, стабилизация режимов работы, конструкция, методика расчета режимов работы; генераторы гармонических колебаний: классификация, назначение, режимы работы, особенности видов обратных связей, стабилизация режимов работы, конструкция, методика расчета режимов работы; импульсная техника: особенности импульсного режима, генераторы негармонических сигналов на различных базовых активных элементах, импульсные усилители; интегральные микросхемы: классификация, технология изготовления, параметры и характеристики; цифровые и аналоговые интегральные схемы, принципы реализации их функций, конструкция, типовые электрические схемы электронных устройств на интегральных схемах.
Знания:
- о применении изучаемых законов, методах расчета и процессах, происходящих в цепях постоянного и переменного тока;
- свойства электрических и магнитных полей, характеристики, параметры, элементы, единицы измерения и методы расчета электрических и магнитных цепей;
- об основных тенденциях развития радиоэлектронной аппаратуры;
- о передовых технологиях в производстве радиоэлектронной аппаратуры;
- устройство и принцип действия активных радиоэлементов, их вольтамперные характеристики, параметры;
- электрические принципиальные схемы базовых радиоэлектронных устройств по всем разделам предмета, их принцип действия, основные параметры и свойства;
Умения:
-рассчитывать и собирать электрические цепи;
- владеть навыками расчета и анализа электрических цепей постоянного и переменного тока;
- анализировать режимы работы в радиоэлектронных схемах, производить расчеты этих режимов;
- владеть навыками по сборке и конструированию простейших радиоэлектронных устройств, их настройке и ремонту.
ПК 3.2.1
ОПД.02
Электроника.
Полупроводниковые приборы: классификация, конструкция, свойства, характеристики, применение;
усилители: классификация, назначение, режимы работы, особенности, принципы обратных связей, стабилизация режимов работы, конструкция, методика расчета режимов работы;
генераторы гармонических колебаний: классификация, назначение, режимы работы, особенности видов обратных связей, стабилизация режимов работы, конструкция, методика расчета режимов работы;
импульсная техника: особенности импульсного режима, генераторы негармонических сигналов на различных базовых активных элементах, импульсные усилители;
интегральные микросхемы: классификация, технология изготовления, параметры и характеристики;
цифровые и аналоговые интегральные схемы, принципы реализации их функций, конструкция, типовые электрические схемы электронных устройств на интегральных схемах.
Знания:
- об основных тенденциях развития радиоэлектронной аппаратуры;
- о передовых технологиях в производстве радиоэлектронной аппаратуры;
- устройство и принцип действия активных радиоэлементов, их вольтамперные характеристики, параметры;
- электрические принципиальные схемы базовых радиоэлектронных устройств по всем разделам предмета, их принцип действия, основные параметры и свойства;
Умения:
- анализировать режимы работы в радиоэлектронных схемах, производить расчеты этих режимов;
- владеть навыками по сборке и конструированию простейших радиоэлектронных устройств, их настройке и ремонту.
ПК 3.2.1
ОПД.03
Экономика отрасли.
Особенности традиционной и рыночной экономики; основное содержание экономической реформы в Казахстане; структура экономики страны; кредитно-денежная и налоговая система; международное разделение труда.
Знания:
-общие положения экономической теории;
-экономические ситуации в стране и за рубежом;
-основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике.
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 1
БК 4
БК 8
ОПД.04
Вычислительная техника.
- виды вычислительной техники, еҰ назначение, использование.
-устройство и назначение,
- способы монтажа, настройки и регулировки вычислительной техники.
- современные информационные технологии;
- компьютерные сети и сетевые технологии обработки информации;
- антивирусная защита информации;
- операционные системы семейства WINDOWS и другие;
- технологии обработки текстовой информации;
- технологии проведения расчетов, обработки числовой и экономической информации;
- основы компьютерной графики
Знания:
- основные понятия автоматизированной обработки информации;
- общий состав и структуру персональных компьютеров и вычислительных систем;
- виды вычислительной техники, еҰ назначение, использование.
Умения:
- использовать технологию сбора, размещения, хранения, накопления, преобразования и передачи данных в профессионально ориентированных информационных системах;
- использовать в профессиональной деятельности различные виды вычислительной техники, программного обеспечения, в том числе специального;
- применять компьютерные и телекоммуникационные средства.

КҚ 2.1.20
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі; мамандық бойынша терминология; кәсіби бағдарланған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы; кәсіби қарым-қатынас; тіл дамыту.
Білімдер:
-кәсіптік қарым– қатынас жасау үшін тиісті көлемде қазақ (орыс) тілін.
Іскерліктер:
- саладағы әрекет ететін терминологияны қолданумен сөйлесу, құжаттарды оқу.
БҚ 3
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша терминология; кәсіби бағдарланған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы; кәсіби қарым-қатынас; тіл дамыту.
Білімдер:
-кәсіптік қарым– қатынас жасау үшін тиісті көлемде шетел тілін.
Іскерліктер:
- саладағы әрекет ететін терминологияларды қолданумен сөйлесу, құжаттарды оқу.
БҚ 3
ЖГП.03
Қазақстан тарихы.
ЖГП.04
Дене тәрбиесі.
Маманды дайындау процессінде дене тәрбиесіролі; салауатты өмір салтын қалыптастыру, дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; дене тәрбиесі мен спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері.
Білімдер:
- дене тәрбиесі нормативтік талаптары;
- салауатты өмір салты туралы негізгі ұғымдар;
-нормативтерді орындау техникасы.
Іскерліктер:
- таңертеңгі сергіту жаттығулары кешенін құрастыру;
- дене тәрбиесі нормативтерін орындау;
- оқу ойынында ойын ережелерін және жеке тактикалық шешімдерін қолдану.
БҚ 5
ӘЭП 00
Әлеуметтік -экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану.
Қазіргі заманғы мәдениеттілік саясаттың негізгі бағыттары; қазіргі заманғы гуманизмді түсіну; мәдениеттану және ілгері даму, жалпы адамгершілік мәдениеттегі ұлттық сезім, адам, қоғам, ілгері даму, мәдениет, ғылым.
Білімдер:
- негізгі түсініктер;
- түсініктер: конфуцианство; дасизм; Қытай мәдениеті;
- индия мәдениетінің ерекшеліктері және оның негізгі жетістіктері;
- түсінік: ислам; курайш; Мұхаммед; Құран; Алла; Мекке;
- Христиандық оқытудың негізгі принциптері мен оның құнды бағыттары;
- Франция мәдениеті: Ашель мәдениеті, проманьондықтар, галла, франк, әдебиет, пәлсапа; көшпенділердің құндылықтар жүйесі мен өмір сүру ортасы туралы;
- Орта ғасыр аралығындағы қазақ этносының құрылу мәдениеті туралы білімдерді қалыптастыру;
- Қазақстанның орта ғасырдағы мәдениетіне араб және түрік мәдениетінің әсер етуі туралы.
Іскерліктер:
- Қытай мәдениетінің ерекшелікт ерін ашу;
- мәдениеттану түсініктерін еркін қолдану;
- көшпенділердің рухани және материалдық мәдениетінің түрлерін көрсету.
БҚ 1
ӘЭП.02
Философия негіздері.
Қоғам динамикалық жүйе; қоғамдық қатынастардың үлгілері мен түрлері; табиғат пен қоғамның диалектикасы.
Білімдер:
- әлемнің діни және қоғамдық, пәлсапалық картиналары туралы түсініктер, адам өмірінің мағынасы;
- ғылыми танудың және ғылымның рөлі туралы түсінік, оның жасалуы, үлгісі мен әдістері, әлеуметтік және этикалық проблемалары.
Іскерліктер:
- адамды биологиялық, рухани және денелік бастауларда жүріс – тұрысына қарап анықтау;
- қоғамдағы адамдардың арақатынастарының адамгершілік нормаларын реттеу.
БҚ 1
ӘЭП.03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері.
әлеуметтік саясаттың негізгі бағыттары мен әлеуметтік құрылымдағы өзгеру тенденциялары; саяси партиялар, саяси қызметтер; әлеуметтік – этникалық қатынастар; әлеуметтік қоғалыстар; саяси басқару мен саяси қатынастар.
Білімдер:
- заңдылық түсінігіндегі әлеуметтік көзқарас туралы ұғымдар;
- әлеуметтік қатынастар, әлеуметтік бөлектену, әлеуметтік құрылым туралы түсініктер;
- жеке тұлғаның әлеуметтену жүйесінің ерекшеліктері, реттеу үлгілері.
Іскерліктер:
-әлеуметтік өзгеру мен дамудың басқа да факторлары мен әлеуметтік қозғалысты дамыту;
- басқарудың шындығын анықтау, саясаттың субъектілері, саяси қатынастар мен жүйелер (Қазақстандағы және бүтіндей әлемдегі);
-саяси тәртіп пен саяси жүйе туралы түсініктерді қалыптастыру.
БҚ 1
БҚ2
ӘЭП.04
Экономика негіздері.
Дәстүрлі және нарықтық экономика негіздері; Қазақстандағы экономикалық реформалардың негізгі мазмұны; ақшалай – несие және салық жүйесі; еңбектің халықаралық бөлінуі.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- елдегі және шет елдегі экономикалық жағдайлар;
- инвестициялық және әлеуметтік, ақшалай – несие, салық туралы, шағын және үлкен экономика негіздері.
Іскерліктер:
- өзінің кәсіптік қызметін анықтауға қажетті экономикалық ақпаратты табу мен қолдану.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 8
ӘЭП.05
Құқық негіздері.
Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйенің ядросы; ада құқығының жалпы декларациясы; жеке тұлға, құқық, құқықтық мемлекет; заңды жауаптылықтар және оның түрлері; құқықтың негізгі салалары; Қазақстан Республикасындағы сот жүйесі; құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам және азаматтың еркіндігі мен құқықтары, механизмдері оны іске асыру;
- кәсіптік қызмет саласындағы адамгершілік – этикалық және құқықтық нормалар.
Іскерліктер:
-жеке басының еркіндігі мен арын сақтау;
Маманның кәсіптік қызметін реттейтін нормативтік – құқықтық құжаттарды қолдану.
БҚ 1
БҚ2
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Электротехника.
Cинусоидалдық үнемі бір және үш фазалы тоқтардық электрлік тізбегі; үнемі және ауыспалы тоқтағы электрлік машиналар; күшті трансформаторлар, трансформаторлардың арнайы түрлері.Өндіріс туралы жалпы ақпараттар, электр күшін бөлу мен беру. Электроника негіздері. Жартылай сымды аспаптар: түрлілігі, құрылымы, қасиеті, мінездеме, қолданылуы;
күшейткіштер: түрлілігі, тағайындалуы, жұмыс кестесі, ерекшеліктері, кері байланыс принциптері, жұмыс кестесінің тұрақтылығы, құрылымы, жұмыс кестесін есептеу әдісі; гармоникалық тербелу генераторлары: түрлілігі, тағайындалуы, жұмыс кестесі, кері байланыс түрлерінің ерекшеліктері, жұмыс кестесінің тұрақтылығы, құрылымы, жұмыс кестесін есептеу әдісі; импульстік техника: импульстік кестенің ерекшеліктері, әртүрлі базалық белсенді элементтерге арналған гармоникалық емес сигналдардың генераторлары, импульстік күшейткіштер; интегралдық шағын кестелер: түрлілігі, дайындалу технологиясы, параметрлары мен мінездемесі; сандық және салыстырмалы интегралдық кестелер, олардың қызметінің реттелу принциптері, құрылымы, интегралдық кестелердегі электрондық құрылымдардың типтік электрлік кестелері.
Білімдер:
- оқылған заңдарды қолдану туралы, үнемді және ауыстырмалы тоқтар байланысын болған жүйе мен есептеу әдісі;
- электрлік және магниттік жолдардың мағынасы, мінездемесі, параметрлары, элементтері, электрлік және магниттік байланыстарды есептеу әдісі мен өлшем бірліктері;
- радиоэлектрондық аппаратураларды дамытудың негізгі тенденциясы туралы;
- өндірістегі берілетін радиоэлектрондық технологиялар туралы;
- белсенді радиоэлементтердің қозғалыстағы принциптері мен құрылғылары, олардың вольтамперлік сипаттамасы, параметрлары;
- пәннің барлық бөлімдері бойынша базалық радиоэлектрондық құрылғылардың электрлік принциптік кестелері, олардың қозғалыс принциптері, негізгі параметрлары мен мағынасы;
Іскерліктер:
- электрлік сымдарды жинау мен есептеу;
- үнемі және ауыспалы тоқтардың электрлік сымдарын қортындылау мен есептеу дағдыларын игеру;
- радиоэлектрондық кестенің жұмыс кестесін қортындылау, осы кестелерге есептер жүргізу;
- қарапайым радиоэлектрондық құрылғылардың құрылымы мен жинақталуы бойынша, олардың жөнделуі мен икемдеу дағдыларын игеру.
КҚ 3.2.1
ЖКП..02
Электроника.
Cинусоидалдық үнемі бір және үш фазалы тоқтардық электрлік тізбегі; үнемі және ауыспалы тоқтағы электрлік машиналар; күшті трансформаторлар, трансформаторлардың арнайы түрлері.Өндіріс туралы жалпы ақпараттар, электр күшін бөлу мен беру. Электроника негіздері. Жартылай сымды аспаптар: түрлілігі, құрылымы, қасиеті, мінездеме, қолданылуы;
күшейткіштер: түрлілігі, тағайындалуы, жұмыс кестесі, ерекшеліктері, кері байланыс принциптері, жұмыс кестесінің тұрақтылығы, құрылымы, жұмыс кестесін есептеу әдісі; гармоникалық тербелу генераторлары: түрлілігі, тағайындалуы, жұмыс кестесі, кері байланыс түрлерінің ерекшеліктері, жұмыс кестесінің тұрақтылығы, құрылымы, жұмыс кестесін есептеу әдісі; импульстік техника: импульстік кестенің ерекшеліктері, әртүрлі базалық белсенді элементтерге арналған гармоникалық емес сигналдардың генераторлары, импульстік күшейткіштер; интегралдық шағын кестелер: түрлілігі, дайындалу технологиясы, параметрлары мен мінездемесі; сандық және салыстырмалы интегралдық кестелер, олардың қызметінің реттелу принциптері, құрылымы, интегралдық кестелердегі электрондық құрылымдардың типтік электрлік кестелері
Білімдер:
- оқылған заңдарды қолдану туралы, үнемді және ауыстырмалы тоқтар байланысын болған жүйе мен есептеу әдісі;
- электрлік және магниттік жолдардың мағынасы, мінездемесі, параметрлары, элементтері, электрлік және магниттік байланыстарды есептеу әдісі мен өлшем бірліктері;
- радиоэлектрондық аппаратураларды дамытудың негізгі тенденциясы туралы;
- өндірістегі берілетін радиоэлектрондық технологиялар туралы;
- белсенді радиоэлементтердің қозғалыстағы принциптері мен құрылғылары, олардың вольтамперлік сипаттамасы, параметрлары;
- пәннің барлық бөлімдері бойынша базалық радиоэлектрондық құрылғылардың электрлік принциптік кестелері, олардың қозғалыс принциптері, негізгі параметрлары мен мағынасы;
Іскерліктер:
- электрлік сымдарды жинау мен есептеу;
- үнемі және ауыспалы тоқтардың электрлік сымдарын қортындылау мен есептеу дағдыларын игеру;
- радиоэлектрондық кестенің жұмыс кестесін қортындылау, осы кестелерге есептер жүргізу;
қарапайым радиоэлектрондық құрылғылардың құрылымы мен жинақталуы бойынша, олардың жөнделуі мен икемдеу дағдыларын игеру.
КҚ 3.2.1
ЖКП..03
Экономика салалары.
Дәстүрлі және нарықтық экономика негіздері; Қазақстандағы экономикалық реформалардың негізгі мазмұны; ақшалай – несие және салық жүйесі; еңбектің халықаралық бөлінуі.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- елдегі және шет елдегі экономикалық жағдайлар;
- инвестициялық және әлеуметтік, ақшалай – несие, салық туралы, шағын және үлкен экономика негіздері.
Іскерліктер:
- өзінің кәсіптік қызметін анықтауға қажетті экономикалық ақпаратты табу мен қолдану.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 8
ЖКП.04
Есептеу техникасы.
- есептеу технологиясының түрлері, оның қолданылуы, тағайындалуы;
- құрылымы мен тағайындалуы;
- есептеу техникасын икемдеу мен жөндеу, монтаждау тәсілдері;
- қазіргі заманғы ақпараттық технологиялар;
- компьютерлік жүйелер мен ақпараттарды өңдеудің жүйелік технологиясы;
- ақпараттардың вирусқа қарсы қорғанысы;
- WINDOWS туындысының операциялық жүйесі;
- мәтіндік ақпараттарды өңдеу технологиясы;
- сандық және экономикалық ақпараттарды өңдеу, есептерді жүргізу технологиясы;
- компьютерлік графика негіздері
Білімдер:
-ақпаратты автоматты түрде өңдеудің негізгі түсініктері;
- есептеу техникасы мен жеке компьютердің құрылысы мен жалпы құрамы;
- есептеу техникасының түрлері мен оның тағайындалуы, қолданылуы.
Іскерліктер:
-жинақтау, орналастыру технологиясын қолдану, сақтау, жинақ, қайта құру мен ақпараттық жүйедегі кәсіптік нақтылау ақпараттарын беру;
- кәсіптік қызметте есептеу техникасының түрлерін қолдану, әлеуметтік және ақпараттық қамтамасыз ету;
-телекоммуникациялық және компьютерлік құралдарды қолдану.

ПК 3.2.2
ПК 3.2.10
ОПД.05
Охрана труда.
Правовые и организационные вопросы охраны труда. Основы техники безопасности. Производственная санитария. Основы пожарной безопасности. Основы безопасности производства работ на действующих электроустановках и в системах электроснабжения
Основы техники безопасности при обслуживании и ремонте медицинской техники
Знания:
-правовые основы охраны труда;
-положение о службе ТБ на предприятиях и видах планирования улучшений условий труда;
-методы и способы борьбы с влияниями вредных производственных факторов на организм человека;
-особенности обеспечения нормализации условий труда на рабочем месте;
-воздействие электрического тока на организм человека; основные способы и средства обеспечения безопасности работников, обслуживающих электроустановки на производстве и медицинских учереждениях;
-правила ТБ при выполнении работ в электроустановках;
-требования пожарной безопасности;
-способы тушения пожаров.
Умения:
-применять нормативные и юридические документы, обеспечивающие безопасность труда;
-организовывать обучение безопасности труда;
-применять средства защиты от воздействия вредных производственных факторов;
-оказывать доврачебную помощь при поражении электрическим током;
-проводить обследование электрооборудования и медицинской техники на соответствие требованиям правил безопасной эксплуатации;
-определять и устанавливать пригодность средств обеспечения защиты от поражения электрическим током;
-проводить испытания первичных средств пожаротушения;
-проводить расследование несчастных случаев на производстве, составлять учетную документацию.
БК 2
БК 4
ПК 3.2.7
ПК 3.2.6
ОПД 06
Измерительная техника.
Основные системы стрелочных приборов;
принципы измерения токов, напряжений, сопротивлений, индуктивностей, емкостей;
приборы для измерения основных параметров сигналов, частоты, фазового коэффициента модуляции;
измерительные приборы для определения основных параметров полупроводников, температуры, давления, частоты вращения.
Знания:
- инновационные способы измерения и обработки сигналов;
основные принципы и методы измерений параметров и режимов радиоэлектронных медицинских приборов;
- структурные схемы и принципы действия измерительных приборов, применяемых в радиоизмерениях;
Умения:
- работать с основными типами измерительной аппаратуры;
измерять основные параметры сигналов и режимы работы электронных схем;
- осуществлять сборку простейших измерительных схем и узлов по подключению измерительных приборов к контрольным точкам радиоэлектронной аппаратуры для измерения характеристик и режимов работы;
- измерять параметры электрических сигналов с помощью аналоговых и цифровых радиоизмерительных приборов;
- осуществлять настройку, регулировку и подготовку к работе электро- и радиоизмерительных приборов.
БК 4

КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.10
ЖКП.05
Еңбекті қорғау.
Еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастыру сұрақтары;
еңбек заңының негіздері;
жұмыс орнына және өндіріске арналған еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
электр қауіпсіздігі; адамға деген электр тоғы мен электрлік, электр магниттік жолдардың қозғалысы; электрлік және электр магниттік жолдар қозғалысы мен электр тоғынан қорғануға арналған іс шаралар; қадамдық қысым; қолмен ұстау қысымы; тасу – көтеру жұмыстары кезіндегі қауіпсіздік шаралары; өндірістік санитария; жалпы талаптар; сумен қамтамасыз етілуі; құбырлар; жұмыс аймағының ауасы; жарығы; дірілі; шумы; төтенше жағдайларда дәрігер келгенге дейінгі көмек; өрт қауіпсіздігі.
Білімдер:
- еңбекті қорғаудың құқықтық негіздері мен негізгі міндеттері;
- электр жұмыстарын жасау кезіндегі қауіпсіздік техника ережелері;
- өндірістік санитария мен өртке қарсы техника ережелері;
- нұсқаулықтардың түрлері;
Іскерліктер:
- 1000В дейінгі электр жұмыстарындағы негізі және қосымша қорғану құралдарын қолдану;
- жүйедегі электр тоғының адам өміріне деген қауіпсіздігін анықтау;
- жарақаттанушының жағдайын бағалау және алғашқы көмек көрсету;
- қысымның жоқтығын тексеру және тоқ өткізбейтін жер асты сымдарын өткізу.
БҚ2
БҚ4
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.6
ЖКП.06
Өлшеу техникасы.
Айыру аспаптарының негізгі жүйелері; тоқтарды өлшеу принциптері, қысымдар, қарсы күштер, индуктивтілік, сыйымдылығы; фазалық коэффициент модуляциясы, жиіліктің, дабылдың негізгі параметрлерін өлшеуге арналған аспаптар; жартылай өткізгіштердің негізгі параметрлерін анықтауға арналған өлшеу аспаптары, қызуы, қысымы, ауысу жиілігі, машина құрастыру сызбасы;
Сызбадағы бейнелер категориясы; кесінділер, түйіндер; графикалық міндеттерді шешу әдістері; инженерлік графика құралдары; мамандықтар бойынша кестелерді орындау әдістері мен тәсілдері.
Білімдер:
-дабылдарды өңдеу мен өлшеудің инновациялық тәсілдері;
радиоэлектрондық медициналық аспаптардың тәртібі мен параметрлерін өлшеу әдістері мен негізгі принциптері;
- радиоөлшегіштерде қолданылатын, өлшеу аспаптарының қызметтік принциптері мен құрылымдық кестелері;
Іскерліктер:
-өлшеу аппаратураларының негізгі түрлерімен жұмыс жасау;
электрондық кестелердің жұмыс тәртібі мен негізгі дабыл параметрлерін өлшеу;
-жұмыс кестесі мен сипаттамасын өлшеу үшін радиоэлектрондық аппаратуралардың бақылау нүктелеріне өлшеу аспаптарын қосу бойынша қарапайым өлшеу кестелері мен тұйықтарын жинақтауды жүргізу;
-сандық және күнделікті радио өлшеу аспаптарының көмегімен электрлік дабылдардың параметрлерін өлшеу;
- электрлік және радиоөлшеу аспаптарының жұмысқа дайындығы мен реттелуін, икемделуін жүргізу.
БҚ 4

ПК 3.2.1
ПК 3.2.7
ОПД 07
Инженерная графика.
Геометрическое черчение;
правила оформления чертежей;
геометрические построения и правила вычерчивания контуров технических деталей;
проекционное черчение;
техническое рисование;
правила разработки и оформления конструкторской документации;
машиностроительное черчение;
категории изображений на чертеже: виды, разрезы, сечения; методы решения графических задач; средства инженерной графики;
методы и приемы выполнения схем по специальности.
Знания:
правила чтения конструкторской и технологической документации;
способы графического представления объектов, пространственных образов, технологического оборудования и схем;
законы, методы и приемы проекционного черчения;
требования государственных стандартов Единой системы конструкторской документации (ЕСКД) и единой системы технологической документации (ЕСТД);
Правила выполнения чертежей, технических рисунков, эскизов и схем;
технику и принципы нанесения размеров;
классы точности и их обозначение на чертежах;
типы и назначение спецификаций, правила их чтения и составления.
Умения:
-читать конструкторскую и технологическую документацию по профилю специальности;
выполнять комплексные чертежи геометрических тел и проекции точек, лежащих на их поверхности, в ручной и машинной графике;
выполнять эскизы, технические рисунки и чертежи деталей, их элементов, узлов в ручной и машинной графике;
оформлять проектно-конструкторскую, технологическую и другую техническую документацию в соответствии с действующей нормативной базой
БК 2
БК 4
ПК 3.2.7
ПК 3.2.6
ПК 3.2.12
ПК 3.2.14
ОПД 08
Основы технической механики.
Статика: реакция связей, условия равновесия плоской и пространственной систем сил, теория пары сил, центр тяжести плоских фигур. Кинематика: кинематические характеристики точки, уравнения движения точки, ускорения при различных видах движения точки твердого тела. Динамика: определение работы и мощности при поступательном и вращательном движении, коэффициент полезного действия. Сопротивление материалов: внешние и внутренние силы; геометрические характеристики сечений; напряжения и деформации; расчеты на прочность, жесткость и устойчивость при различных видах деформации. Детали машин и механизмов: основные понятия и определения деталей механизмов и машин. Передачи: цилиндрические, конические, червячные, ременные, цепные. Подшипники скольжения и качения. Опоры. Резьбовые и шпоночные соединения.
Знания:
-аксиомы статики; правило определения момента силы относительно точки;
-формулы определения центра тяжести сложных сечений;
-формулы определения напряжений, внутренних силовых факторов при растяжении, сжатии, срезе, смятии,учении, изгибе;
-последовательность построения эпюр продольных сил, нормальных напряжений, крутящих моментов, поперечных сил и изгибающих моментов;
- формулы определения работы постоянной силы и мощности на прямом участке и при вращательном движении тела; к.п.д. механизмов соединенных последовательно;
-основные требования к машинам и деталям машин;
-условное обозначение передач; кинематические схемы механизмов;
- назначение и особенности прямозубых и непрямозубых зубчатых передач;
-назначение, область прменения, конструкция, материалы подшипников качения;
- назначение, область применения, конструкцию осей и валов, редукторов.
Умения:
-составить уравнения равновесия и решить их относительно неизвестных;
-определять моменты сил относительно точек;
-определять опорные реакции консольных, двухопорных балок и других тел, нагруженных силами и моментами;
-применять метод сечений для определения вида нагружения в поперечном сечении бруса;
-строить эпюры продольных сил, нормальных напряжений, крутящих моментов, поперечных сил и изгибающих моментов;
-выполнять три вида расчетов при растяжении, сжатии, срезе, смятии, кручении, изгибе;
-использовать условные обозначения передач для чтения и составления кинематических схем механизмов;
-определять угловые скорости, вращающие моменты, мощности на всех валах, передаточные отношения отдельных ступеней передач;
-производить геометрический расчет основных размеров зубчатых передач.

КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.7
ЖКП. 07
Инженерлік графика.
Геометриялық сызулар; сызбаларды сызу ережелері; техникалық бөлшектердің айналасын белгілеу ережелері мен геометирялық құрылымдар; жобалап сызу; техникалық салу; құрылымдық құжаттарды безендіру мен дайындау ережелері; машина құру сызбалары; сызбадағы бейнелер категориясы: түрлері, кескіндері, түйісулері; графикалық тапсырмаларды шешу әдістері; инженерлік графика құралдары; мамандық бойынша кестелерді салу әдістері мен тәсілдері.
Білімдер:
- технологиялық және құрылымдық құжаттарды оқу ережесі;
- технологиялық жабдықтар мен кестелердің, кеңістік үлгілерін, объектілерді ұсынудың грфикалық тәсілдері;
- заңдар, жобалық сызудың әдістері мен тәсілдері;
- құрылымдық құжаттардың мемлекеттік стандарттарының конструкциялық құжаттардың біріңғай жүйесі талаптары (КҚБЖ) және технологиялық құжаттардың біріңғай жүйесі (ТҚБЖ);
- эскиздер мен кестелердің, техникалық суреттердің, сызбалардың орындалу ережесі;
- мөлшерлерін орналастыру техникасы мен принциптері;
- түрлерінің тағайындалуы мен типтері, оларды оқу мен құру ережелері.
Іскерліктер:
- мамандық бейіні бойынша технологиялық және құрылымдық құжаттарды оқу;
- нүктелерді жобалау мен геометирялық денелердің кешенді сызбаларын орындау, үстіне орналасқан түрлерін, қолмен және машинамен салынған кестелер;
- эскиздерді, сызба бөлшектері мен техникалық суреттерді орындау, олардың қолмен және машинамен жасалуы;
нормативтік базамен қозғалысқа сай жобалау – құрастыру, технологиялық және басқа да техникалық құжаттарды рәсімдеу
БҚ 2
БҚ 4
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.12
КҚ 3.2.14
ЖКП. 08
Техникалық механика негіздері.
Статика: байланыс реакциясы, ауыс тегіс деелердің орталығы, күштердің егіздік теориясы, тегіс және кеңістік жүйелерінің күштері.
Кинематика: қатты дененің әртүрлі жағдайдағы қозғалыс нүктелері, нүктелердің қозғалыс тепе – теңдігі, нүктелердің кинематикалық сипаттамасы. Динамика: пайдалы қозғалыс коэффиценті, арнаулы және айналмалы қозғалыс кезіндегі күштілік пен жұмысты анықтау.
Материалдардың қарсы тұруы: ішкі және сыртқы күштер; түйісулердің геометриялық сипаттамалары; қысымдар мен кемшіліктер; мықтылыққа деген есептер, кемшіліктердің түрлеріне арналған тұрақтылық пен қаттылық. Механизмдер мен машиналардың бөлшектері: механизмдер мен машина бөлшектерін анықтау мен негізгі түсініктер. Хабарлағыштар: цилиндрлік, қуысты, түпті, баулы, шынжырлы. Тербеліс пен тайғыш мойынтіректер. Тіреуіштер. Резьбалық және шпондық қосулар.
Білімдер:
- статика аксиомалары; қатысты нүкте күштерін анықтау ережелері;
- қиын байланыстар ортасын анықтау үлгілері;
- иіу, оқыту, тігу, кесу, қысу, созу кезіндегі іскі күшті факторлардың, қысымдарын анықтау үлгілері;
- иіу кезіндегі және қарсы күштер, айналу кезіндегі қарпайым нормалар, ұзақ күштердің құрылымының жүйелілігі;
- жүйелілікті қосу механизмі, дене айналдыру кезіндегі және тік учаскелерге арналған үнемі болатын қуаттылық пен күштің жұмысын анықтау формулалары;
- машина бөлшектері мен машинаға арналған негізгі талаптар;
- механизмдердің кенематикалық кестесі, хабарлаушылардың мағыналық жағдайлары;
- тіктісті және тіктісті емес тісті хабарлаушылардың ерекшеліктері мен тағайындаулары;
- тербелік мойынтіректерінің материалдары, құрылымы, қолдану аясы, тағайындалуы;
- редукторлардың, валдар мен нүктелердің құрылымы.
Іскерліктер:
- қатысты белгісіздерді шешу мен тепе – теңдік шешімін құру;
- нүктелерге қатысты күштерді анықтау;
- жүктелген күштер мен моменттерге, екі тіректі балкларға, консольдық рекакцияларға тіректерді анықтау;
- бөлшектердің қосылуын жүктеу түрін анықтауға арналған түйісулер әдісін қолдану;
- ұзақ күштердің эпюрасын құру, қарапайым қысым, айналу сәттері, қарсы күштер мен майысу сәттері;
- майысу, айналу, илеу, кесу, қысу кезіндегі есептеудің үш түрін орындау;
- механизмдердің кинематикалық кестесін құру мен оқуға арналған хабарлаушылардың тағайындау талаптарын қолдану;
- хабарлаушылардың жеке бөлігіндегі хабарлауға арналған, барлық валдардағы қуаттылығы, айналу кезеңдері, бұрыштық жылдамдықтарын анықтау;
- тісті хабарламалардың негізгі өлшемдерінің геометриялық есебін жүргізу.

ПК 3.2.11
ОПД 09
Менеджмент.
Цели и задачи управления организациями различных организационно-правовых форм; функции менеджмента;
внутренняя и внешняя среда организации;
основы теории принятия управленческих решений; стратегический менеджмент;
система мотивации труда;
психология менеджмента;
этика делового общения;
информационные технологии в сфере управления производством;
особенности менеджмента в области профессиональной деятельности.
Знания:
- о менеджменте как особом виде профессиональной деятельности;
- функции менеджмента;
- процесс принятия и реализации управленческих решений;
- методы управления конфликтами;
- особенности менеджмента в области профессиональной деятельности;
Умения:
- применять в профессиональной деятельности приемы делового общения;
- принимать эффективные решения.
ПК 3.2.1
ПК3.2. 2
ПК3.2.4
ОПД.10
Делопроизводство на государственном языке.
Документы, их назначение и способы документации, система документации, структура документов; сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел.
Знания:
- регистрируемые и нерегистрируемые документы;
-сведения, выписываемые в регистрационную форму в процессе регистрации из входящего документа;
-об определении номенклатуры и формировании дел;
-нормативные документы при организации работы по формированию, оформлению и хранению дел;
-расположение реквизитов на бланках;
-содержание приказов: о приеме на работу; о переводе на другую работу; об увольнении по собственному желанию; об отстранении от работы; статьи 12,17,28,31 Закона РК "О труде";
-о наличии печати на гарантийном письме;
-виды документов, необходимых при поступлении на работу;
-содержание пунктов индивидуального трудового договора;
-содержание документа "Правила внутреннего трудового распорядка".
Умения:
- работать со справочной литературой;
-охарактеризовать по технологической цепочке все этапы движения документа;
-оформлять реквизиты, которые придают документу юридическую силу;
-оформлять вышеуказанные приказы;
-оформлять на бланках виды писем с реквизитами;
-составлять акты, справки, протоколы, телефонограммы со всеми необходимыми реквизитами;
-оформлять резюме, доверенность, расписку со всеми необходимыми реквизитами;
-составлять штатное расписание.
БК 3
СД.00
Специальные дисциплины
Квалификация:112102 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
СД.01
Техническое обслуживание и ремонт медицинского оборудования.
Физическое обоснование лечебного воздействия электричества на организм человека;
терапевтическая и хирургическая электронная медицинская аппаратура, назначение, применение, медико-технические характеристики, принципы работы, описания схем электрических принципиальных; методы измерения и регистрации биопотенциалов;
электрокардиография, принципы построения приборов, их технические характеристики и особенности; визуализация в медицине; тепловизорная диагностика, методы сканирования и характеристики приборов; применение ультразвука в диагностике;
ультразвуковые сканеры, принцип работы, типы эхограмм, характеристики и принципиальные схемы приборов;
диагностические и измерительные электронные медицинские приборы, назначение, применение, медико-технические характеристики, принципы работы, описания схем электрических принципиальных; аппараты замещения функций организма, медицинские электростимуляторы: их назначение, принцип работы, характеристики, функциональный состав;
технология монтажа, технического обслуживания и ремонта электронной медицинской техники;
комплексное техническое обслуживание медицинской техники, назначение, содержание и сроки выполнения работ;
надежность электронной медицинской техники, показатели надежности, определение и оценка надежности.
Знания:
- современное состояние медицинской техники и перспективы ее развития на ближайшие годы;
- номенклатуру и порядок ведения ремонтной документации, оборудование рабочего места электромеханика, организацию ремонтных работ, виды ремонта, методы определения состояния функциональных узлов и аппаратов электронной медицинской техники;
- применение средств измерения при ремонте и регулировке электронной медицинской техники;
- технологию ремонта функциональных узлов и блоков электронной медицинской техники;
- физическое воздействие электронной медицинской техники при проведении терапевтических процедур и диагностических обследований, принцип работы физиотерапевтической, диагностической, медико-биологической аппаратуры и приборов их медико-технические характеристики и функциональный состав;
- причины отказов электронной медицинской техники, методы их обнаружения, технологические процессы монтажа, технического обслуживания и ремонта электронной медицинской техники;
Умения:
- определять техническое состояние медицинской техники, укомплектованность ее в соответствии с требованиями технических условий;
- измерять электрические параметры электронных узлов электронной медицинской техники, по результатам измерения определять их состояние и находить причины их неисправностей;
- составлять и использовать при наладке электронной медицинской техники проверочные и регулировочные стенды;
- выполнять монтаж, наладку и комплексное техническое обслуживание медицинской техники;
- определять состояние электронной медицинской техники, выявлять причины неисправностей узлов и аппаратов, пользоваться при этом эксплуатационной и ремонтной документацией;
- готовить электронную медицинскую технику к работе, проводить проверку технического состояния, качественно оценивать работоспособность аппаратов;
- владеть навыками проверки технического состояния электронной медицинской техники, определения неисправного элемента по картам режимов функциональных узлов, проведения монтажных, ремонтных и регулировочных работ, проведения испытаний электронной медицинской техники после ремонта;
- выполнения технологических операций по замене дефектных элементов и узлов электронной медицинской техники, работы с измерителями параметров радиоэлементов;
- выбора средств измерения при ремонте и регулировке электронной медицинской техники, проведения испытаний медицинской техники после ремонта, выполнения монтажа электронной медицинской техники на месте эксплуатации;
- организации контроля за соблюдением требований охраны труда и противопожарной техники на ремонтном участке

КҚ 3.2.11
ЖКП. 09
Менеджмент.
Ұйымдастыру – құқықтық әртүрлі үлгілермен мекемені басқарудың мақсаттары мен міндеттері; менеджмент қызметтері;
мекеменің сыртқы және ішкі ортасы;
басқару шешімдерінің қабылдаудың негізгі теориялары; стратегиялық менеджмент; еңбекті қалыптастыру жүйесі; менеджмент психологиясы; іскерлік қатынас этикасы; өндірісті басқару саласындағы ақпараттық технологиялар;
Білімдер:
- кәсіптік қызмет түрі есебіндегі менеджмент туралы;
- менеджмент қызметтері;
- басқару шешімдерін реттеу мен қабылдау жүйесі;
- дау – жанжалдарды басқару әдістері;
- кәсіптік қызмет саласындағы менеджмент ерекшеліктері.
Іскерліктер:
-іскерлік қатынас әдістерін кәсіптік қызметте қолдану;
- тиімді шешімдерді қабылдау.
КҚ 3.2.1
КҚ3.2. 2
КҚ3.2. 4
ЖКП.10
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Құжаттар, құжаттандыру тәсілдері мен олардың тағайындалуы, құжаттандыру жүйесі, құжаттардың жасалуы; құжаттардың жинақталуы мен сақталуы; іс жүргізу технологиясы мен ұйымдастырылуы; істерді қалыптастыру мен ұйымдастыру ережелері.
Білімдер:
- тіркелген және тіркелмеген құжаттар;
- кіріс құжаттарын тіркеу жүйесіндегі бекітілген тіркеу үлгісі, ақпараттар;
- істерді қалыптастыру мен жинақтауды анықтау туралы;
- істерді сақтау мен рәсімдеу, қалыптастыру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру кезіндегі нормативтік құжаттар;
- бланкілердегі реквизиттердің орналасуы;
- бұйрықтардың мазмұны: жұмысқа қабылдау туралы, басқа жұмысқа ауысқаны туралы, өз бетімен жұмыстан шығу туралы, жұмыстан шеттету туралы; баптар 12,17,28,31 ҚР "Еңбек туралы" Заңы;
- кепілдік хатына арналған мөрдің болуы туралы;
- жұмысқа қабылданған кезіндегі қажетті құжаттардың түрлері;
- жеке еңбек келісім шартының бөлімдерінің мазмұны;
- "Ішкі еңбек тәртібінің ережелері" құжатының мазмұны
Іскерліктер:
- анықтамалық әдебиеттермен жұмыс жасау;
- құжатты пайдалудың барлық деңгейінде технологиялық баспалдақ бойынша сипаттау;
- құжатқа заңдық күш беретін ревизиттерді рәсімдеу;
- жоғарыда көрсетілген бұйрықтарды рәсімдеу;
- реквизиттері бар хаттардың түрлерін бланкілерді рәсімдеу;
- телефонограмма, хаттамалар, анықтамалар, актілерді қажетті барлық реквизиттерімен рәсімдеу;
- қолхат, сенімхат, түйіндемені қажетті реквизиттерімен рәсімдеу;
- штаттық кестені құру.
БҚ 3
АП.00
Арнайы пәндер
Біліктілігі:112102 3 – Жабдықтарды пайдалану және жөндеу технигі
АП.01
Медициналық жабдықтарды жөндеу мен техникалық қызмет көрсету.
Адам ағзасына деген электрдің физикалық негіздегі емдеуге әсер етуі;
Терапевтік және хирургиялық электрондық медициналық аппаратура, тағайындалуы, қолданылуы, медициналық – техникалық сипаттамасы, жұмыс жасауы, принциптік электрлік кестелерін бейнелеу; биопотенциалдарды тіркеу мен өлшеу әдістері; электрліккардиография, аспаптардың құрылу принциптері, олардың техникалық сипаттамасы мен ерекшеліктері;медицинадағы визуализация; теледидарлық зерттеу, аспаптардың сипаттамасы мен көшіру әдістері; зерттеудегі ультрадыбысты қолдану; ультрадыбыстық сканерлер, жұмыс талаптары, эхограмның түрлері, аспаптардың жұмыс кестелері мен сипаттамасы; медициналық электрондық өлшеу және зерттеу аспаптары, тағайындалуы, қолданылуы, медициналық – техникалық сипаттамасы, жұмыс жасауы, принциптік электрлік кестелерді бейнелеу; ағзаның жүйесін ауыстыру аппараты, медициналық электрлік күштеулер: олардың тағайындалуы, жұмыс жасауы, сипаттамасы, қызметтік құрамы; монтаждау технологиясы, медициналық электрлік техниканы жөндеу мен техникалық қызмет көрсету; медициналық техникаға кешенді техникалық қызмет көрсету, тағайындалуы, жұмыстың орындалу мерзімі мен мазмұны; медициналық техниканың электрондық тиімділігі, тиімділік көрсеткіштері, тиімділікті анықтау мен бағалау.
Білімдер:
- қазіргі заманғы медициналық техниканың жағдайы мен оның жақын арадағы жылдарға даму жетістіктері;
- жөндеу құжаттарын жүргізу ережесі мен номенклатурасы, электрмеханиктің жұмыс орнын жабдықтау, жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру,жөндеу жұмыстарының түрлері,электрондық медициналық техника аппараттары мен қызмет көрсету тұйықтарының жағдайын анықтау;
- электрондық медициналық техниканы реттеу мен жөндеу кезіндегі өлшеу құралдарын қолдану;
- электрондық медициналық техниканың блоктары мен қызмет ету тұйықтарын жөндеу технологиясы;
- диагностикалық тексеру мен терапевтік процедураларды өткізу кезіндегі электрондық медициналық техниканың физикалық әсер етеуі,медициналық – биологиялық, зерттеу, физиотерапевтік аппаратуралардың жұмыс жасауы мен аспаптардың медициналық – техникалық сипаттамасы және қызметтік құрамы;
- электрондық медициналық техниканың бұзылу себептері, оларды табу әдістері, монтаждаудың технологиялық жүйесі, электрондық медициналық техниканы жөндеу мен техникалық қызмет көрсету;
Іскерліктер:
- медициналық техниканың техникалық жағдайын анықтау, техникалық жағдайлар талаптарына сай келуін жинақтау;
--электрондық медициналық техниканың электрондық тұйықтарын электрлік параметрлермен өлшеу, өлшеу қортындысы бойынша олардың жағдайын анықтау мен ақаулықтардың себептерін табу;
- электрондық медициналық техниканың тексеру және реттеу стенділерін салу кезінде құру мен қолдану;
- медициналық техникаға кешенді техникалық қызмет көрсету мен жөндеу, монтажды орындау;
- электрондық медициналық техниканың жағдайын анықтау, аппараттар мен тұйықтардың бұзылу себептерін табу, жөндеу мен көшіру кезіндегі құжаттарды қолдану;
- электрондық медициналық техниканы жұмысқа дайындау, техникалық жағдайын тексеруден өткізу, аппараттардың жұмыс жасау қабілетін сапалы бағалау;
- электрондық медициналық техниканың техникалық жағдайын тексеру дағдыларын игеру, реттеу және жөндеу, монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде тұйықтардың қызметтік тәртібі картасы бойынша бұзылған элементті анықтау, электрондық медициналық техниканың техникалық жағдайынтексеру дағдыларын игеру, жөндеуден кейінгі электрондық медициналық техниканы сынауды жүргізу;
- радиоэлементтердің өлшеу параметерлерімен жұмыс, электрондық медициналық техниканың тұйықтары мен ақаулық элементтерін ауыстыру бойынша технологиялық операцияны орындау;
- электрондық медициналық техниканы реттеу мен жөндеу кезіндегі өлшеу құралдарын таңдау, жөндеуден кейінгі медициналық техниканы сынауды өткізу, көшіру орнында электрондық медициналық техниканы монтаждауды орындау;
- жөндеу учаскесіне арналған өртке қарсы техника мен еңбекті қорғау талаптарына бақылау жасауды ұйымдастыру.

ПК 3.2.8
ПК3.2.2
ПК3.2.6
ПК3.2.9
ПК3.2.10
ПК3.2.11
ПК3.2.12
ПК3.2.13
ПК3.2.14
ПК3.2.17
ПК3.2.18
ПК3.2.19
СД.02
Техническая эксплуатация медицинских комплексов с микропроцессорами.
аппаратное и программное обеспечение электронно-вычислительных машин, используемых в медицинских комплексах; системы счисления; основные узлы электронно-вычислительных машин и их состав; программирование в машинных кодах; основные группы команд; микропроцессорные системы; основные сведения о микропроцессорах; периферийные устройства; организация памяти; управляющие микропроцессорные системы. Способы исследования систем организма, медицинские комплексы с микропроцессорами для диагностики путем построения и анализа изображения, формирование изображений в различных физических полях; тепловизорные медицинские комплексы; медицинские комплексы для эндоскопических исследований; ультразвуковые медицинские диагностические комплексы; медицинские комплексы с электронно-вычислительными машинами, общие принципы построения, техническое обеспечение, программное обеспечение, анализ медицинской информации; комплексное техническое обслуживание медицинских комплексов с микропроцессорами и электронно-вычислительными машинами; неисправности микропроцессорных систем и методы ремонта и наладки медицинских комплексов с микропроцессорами и электронно-вычислительными машинами.
Знания:
- методы и области применения медицинских комплексов с микропроцессорами и ЭВМ
- принципы работы медицинских комплексов с микропроцессорами и ЭВМ;
- медико-технические характеристики медицинских комплексов с микропроцессорами и ЭВМ;
- современные промышленные образцы медицинских комплексов с микропроцессорами и ЭВМ, как широко используемых в медицинской практике, так и находящейся на стадии внедрения;
- требования и методы эксплуатации медицинских комплексов с микропроцессорами и ЭВМ;
Умения:
- выполнять технические и организационные мероприятия по поддержанию работоспособности медицинских комплексов с микропроцессорами и ЭВМ в процессе эксплуатации.
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.2.9
ПК3.2.13
ПК3.2.14
ПК3.2.17
ПК3.2.18
ПК3.2.19
СД.03
Дозиметрические приборы и защита от ионизирующих излучений.
Современное представление о строении вещества; естественная и искусственная радиоактивность; радиоактивный распад; взаимодействие ионизирующих излучений с веществом; дозиметрические величины и единицы их измерения; биологическое действие ионизирующих излучений; источники ионизирующих излучений; санитарные правила работы с радиоактивными веществами и источниками ионизирующих излучений; защита от ионизирующих излучений; методы регистрации ионизирующих излучений; детекторы ионизирующих излучений; приборы для регистрации ионизирующих излучений.
Знания:
- основные виды ионизирующих излучений, их характеристики, свойства, способы получения и биологическое действие;
- особенности взаимодействия каждого из видов излучения с веществом;
- принцип действия и устройство основных узлов дозиметрической аппаратуры, основные типы индивидуальных дозиметров и приборов группового контроля;
- единицы и методы измерения доз и потоков излучения, нормы радиационной безопасности и основные санитарные правила работы с рентгеновскими лучами;
- защитное оборудование в рентгеновских кабинетах, порядок и правила расчета защиты от излучений;
Умения:
- соблюдать правила работы с открытыми и закрытыми источниками излучения,пользоваться индивидуальными средствами защиты, проводить контроль загрязненности радиоактивными веществами производственных помещений;
- определять с помощью дозиметрических приборов группового и индивидуального контроля время безопасной работы в поле ионизирующих излучений;
- выбирать материал и рассчитывать толщину стационарного защитного ограждения от ионизирующего излучения.

КҚ 3.2.8
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.9
КҚ 3.2.10
КҚ 3.2.11
КҚ 3.2.12
КҚ 3.2.13
КҚ 3.2.14
КҚ 3.2.17
КҚ 3.2.18
КҚ 3.2.19
АП.02
Шағын процессорлы медициналық кешенді техникалық көшіру.
Медициналық кешендерде қолданылатын электрондық – есептеу машиналарын аппараттық және ақпараттық қамтамасыз ету; енгізу құрамы; электрондық есептеу машиналарының негізгі тұйықтары мен олардың құрамы; машина кодтарын ақпараттандыру; командалық негізгі топтар; шағынпрцессорлы жүйелер; шағынпрцессорлар туралы негізгі ақпараттар; перифериндік құрылғылар; жадыны ұйымдастыру; басқару шағынпроцессорлы жүйелер. Ағзаны тексеру жүйесінің тәсілдері, суреттеуге қортынды жасау мен құру жолдарымен зерттеуге арналған шағынпрцессорлармен медициналық кешендер, әртүрлі физикалық жолдарда бейнелеулерді қалыптастыру; жылуберетін медициналық кешендер; эндоскопиялық зерттеуге арналған медициналық кешендер; ультрадыбыстық медициналық зерттеу кешендері; электрондық – есептеу машиналарымен медициналық кешендер, олардың құрылуының жалпы принциптері, техникалық қамтамасыз етілуі, ақпараттық қамтамасыз етілуі, медициналық ақпаратқа қортынды жасау; электрондық – есептеу машиналарымен және шағынпроцессорларымен медициналық кешенге кешенді медициналық қызмет көрсету; электрондық – есептеу машиналарымен және шағынпроцессорларымен медициналық кешеннің бұзылулары мен жөндеу әдістері және шағынпроцессорлы жүйелердің істен шығуы.
электрондық – есептеу машиналарымен және шағынпроцессорларымен медициналық кешенге кешенді қолдану салалары мен әдістері;
- медициналық кешендер,шағын процессорлар және электрондық есептеу машиналарымен жұмыс жасау принциптері;
- медициналық кешендер,шағын процессорлар және электрондық есептеу машиналарының медициналық – техникалық сипаттамасы;
- медициналық кешендер,шағын процессорлар және электрондық есептеу машиналарының қазіргі заманғы өндірістік үлгілері, игеру деңгейіндегі табылған, медициналық практикада кеңінен қолданылады;
- медициналық кешендер,шағын процессорлар және электрондық есептеу машиналарын көшіру әдістері мен талаптары;
Іскерліктер:
- медициналық кешендер,шағын процессорлар және электрондық есептеу машиналарын көшіру жүйесіндегі жұмыс жасау қабілетін қолдау бойынша ұйымдастырылған және техникалық іс шараларды орындау
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.9
КҚ 3.2.13
КҚ 3.2.14
КҚ 3.2.17
КҚ 3.2.18
КҚ 3.2.19
АП.03
Иондық сәулелерден қорғану мен дозиметриялық аспаптар.
Заттың құрылымы туралы қазіргі заманғы түсініктер; табиғи және жасанды радиобелсенділік; радиобелменділіктің төмендеуі; заттың иондық сәулелермен қарым – қатынасқа түсуі; дозиметрлік көлемдер мен олардың бірліктерінің өлшенуі; иондық сәулелердің биологиялық қозғалысы; иондық сәулелердің шығуы; иондық сәулелердің шығуы мен радиобелсенді құралдармен жұмыс жасау кезіндегі санитарлық ережелер; иондық сәулелерден қорғану; иондық сәулелерді тіркеу әдістері; иондық сәулелердің детекторлары; иондық сәулелерді тіркеуге арналған аспаптар.
Білімдер:
- иондық сәулелердің негізгі түрлері, олардың сипаттамасы, алу жолдары мен биологиялық әсер етуі;
- сәуле түрлерінің әрбір затпен қозғалысқа түсу ерекшеліктері;
- дозиметрлік аппаратураның негізгі тұйықтарының құрылғылары мен қозғалыс принциптері, топтық бақылау аспаптары мен жеке дозиметрлердің негізгі түрлері;
- сәулелердің ағуы мен шамаларды өлшеу әдістері мен бірліктері, рентгендік сәулелермен жұмыс жасаудың негізгі санитарлық ережелері мен радиациялық қауіпсіздік;
- рентгенге түсіру кабинеттеріндегі қорғану жабдықтары, олардың сәуле алудан есептеу ережелері мен тәртібі;
Іскерліктер:
-сәуле шығарудың ашық және жабық түрлерімен жұмыс жасаудағы тәртіпті сақтау, жеке қорғану құралдарын қолдану, өндірістік орындарда радиобелсенді құралдардың тазалығына бақылау жасау;
- иондық сәулелер жолдарындағы қауіпсіздік жұмыс уақытындағы жеке және топтық бақылауды дозиметрлік аспаптардың көмегімен анықтау;
-иондық сәулелерден қорғануға арналған стационарлық бөлектеулердің қалыңдығын есептеу мен материалды таңдау.

ПК3.2.1
ПК 3.2.4
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8
ПК 3.2.9
ПК 3.2.14
ПК 3.4.2
СД.04
Информационные технологии в медицинской технике.
Основы информатики и информатизации.
информация в материальном мире: пути и виды информации.
Персональный компьютер и его составные части.
обработка, хранение, переработка и передача информации;
использование прикладных и стандартных программ;
роль ЭВМ в медицине;
информационные технологии.
Операционная система персонального компьютера (ПК);
работа с файлами, каталогами, дисками;
работа на ПК с использованием редактора текстов;
основные команды, работа с каталогами, файлами; основы программирования на алгоритмических языках;
организация диалога;
решение профессиональных задач с разработкой алгоритмов и программ по индивидуальным заданиям;
изучение возможностей и настройка ресурсов ПК;
использование пакетов прикладных программ;
электронные таблицы основные понятия, меню;
ввод и обработка данных;
язык формул и ссылок, формирование простых и расчетных электронных таблиц, построение диаграмм;
базы данных, поиск данных по критериям.
Знания:
- основные понятия автоматизированной обработки информации;
- общий состав и структуру персональных компьютеров и вычислительных систем;
состав, функции и возможности использования информационных и телекоммуникационных технологий в профессиональной деятельности;
- методы и средства сбора, обработки, хранения, передачи и накопления информации;
базовые системные программные продукты и пакеты прикладных программ в области профессиональной деятельности;
- основные методы и приемы обеспечения информационной безопасности.
Умения:
- использовать технологию сбора, размещения, хранения, накопления, преобразования и передачи данных в профессионально ориентированных информационных системах;
- использовать в профессиональной деятельности различные виды программного обеспечения, в том числе специального;
- применять компьютерные и телекоммуникационные средства.
ПК 3.2.3
СД.05
Техническое обслуживание и ремонт технологического и рентгеновского оборудования.
Рентгеновское излучение, его характеристики и области применения;
элементы схемы преобразования электрической энергии в энергию рентгеновского излучения и получения рентгеновского изображения и их характеристики; высоковольтная часть рентгеновских аппаратов;
низковольтная часть рентгеновских аппаратов;
аппараты для различных видов рентгеновских исследований, схемы и конструкции рентгеновских аппаратов;
методы регулирования снимочных параметров, системы стабилизации режимов работы рентгеновских аппаратов, системы защиты в рентгеновских аппаратах, штативные устройства рентгеновских аппаратов различного назначения; томография и томографические приставки;
флюорография и устройство флюорографа;
усиление и стабилизация яркости рентгеновских изображений;
телевизионная передача рентгеновских изображений;
рентгенокинематография;
назначение и устройство рентгеновских решеток;
ремонт рентгеновских аппаратов;
свойства и правила эксплуатации трансформаторного масла для заливки высоковольтных узлов;
монтаж и техническое обслуживание рентгеновской аппаратуры;
проектирование рентгеновского отделения лечебно-профилактического учреждения;
техника безопасности при монтаже и настройке рентгеновского аппарата;
заземление рентгеновского аппарата.
Знания:
- принцип действия, устройство и характеристики рентгеновской трубки, главного трансформатора, рентгеновских автотрансформаторов и вариаторов, трансформаторов накала, высоковольтных вентилей;
- устройство, характеристики и схемы высоковольтных питающих устройств, применяемых в рентгеновских аппаратах;
- способы регулирования и измерения анодного тока, высокого напряжения, выдержек в рентгеновских аппаратах;
- методы стабилизации режимов работы рентгеновских аппаратов;
- назначение, методику выполнения и принцип действия систем защиты в рентгеновских аппаратах;
- назначение и устройство рентгеновских штативов и систем для обеспечения специальных методов рентгенологических исследований;
- последовательность операций, технологию и приемы проведения работ при монтаже и техническом обслуживании рентгеновских аппаратов;
Умения:
- пользоваться технической документацией;
- разбираться в электрических схемах аппаратов;
- анализировать работу схемы;
- включать рентгеновские аппараты во все режимы, предусмотренные техническими требованиями;
- быстро определять характер неисправности, локализовать и устранять возникшие неисправности;
- производить техническое обслуживание рентгеновской аппаратуры;
- производить монтаж и послемонтажную настройку рентгеновских аппаратов;
- спроектировать рентгеновские кабинеты лечебных учреждений различного назначения.
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4

КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8
КҚ 3.2.9
КҚ 3.2.14
КҚ 3.4.2
АП.04
Медициналық техникадағы ақпараттық технологиялар.
Ақпараттандыру және ақпараттану негіздері. материалдық әлемдегі ақпарат: ақпарттың түрлері мен жолдары.
Жеке компьютер мен оның құрамдық бөліктері. өңдеу, сақтау, ақпаратты беру мен қайта өңдеу;
стандарттық және қолданбалы бағдарламаларды қолдану;
медицинада ЭЕМ рөлі;
ақпараттық технологиялар.
Жеке компьютердің операциялық жүйесі (ЖК);
дискілермен, каталогтармен, файлдармен жұмыс;
мәтіндерді түзетуді қолдануда ЖК арналған жұмыс;
файлдармен, каталогтармен жұмыс, негізгі тапсырыстар; алгоритмдік тілдегі негізгі бағдарламалар;
диалогты ұйымдастыру;
жеке тапсырмалар бойынша бағдарламалар мен алгоритмдерді әзірлеуге арналған кәсіптік тапсырмаларды шешу;
ЖК ресурстарын реттеу мен мүмкіндіктерді үйрену;
қолданбалы бағдарламалар жинағын қолдану;
электрондық таблицалардың негізгі түсініктері, мәзір; ақпараттарды енгізу мен өңдеу;
диаграммаларды құру, қарапайым және есептеу электрондық таблицаларын қалыптастыру, формулалар мен мәліметтердің тілі;
ақпараттар базасы, критериялар бойынша ақпараттарды іздеу.
Білімдер:
- ақпараттарды өңдеудің автоматтандырылған негізгі түсініктері;
- есептеу жүйелері мен жеке компьютерлердің құрылымы мен жалпы құрамы; кәсіптік қызметтегі телекоммуникациялық және ақпараттық технологияларды қолдану мүмкіндіктері мен қызметі, құрамы;
- ақпараттық жинақталуы мен берілуі, сақталуы, өңделуі, жинақтау құралы мен әдістері;
- кәсіптік қызмет саласындағы қолданбалы бағдарламалар жинағы мен базалық жүйелік бағдарламалық заттар;
Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету тәсілдері мен негізгі әдістері.
Іскерліктер:
- кәсіптік жеке ақпараттық жүйелерде ақпараттарды беру мен қайта жасау, жинақтау, сақтау, орналастыру, жинақтау технологиясын қолдану;
-кәсіптік қызметте бағдарламалық қамтамасыз етудің әртүрлі жолдарын қолдану, соның ішінде арнайы түрін;
- телекоммуникациялық және компьютерлік құралдарды қолдану.
КҚ 3.2.3
АП.05
Рентген жабдықтарына технологиялық жөндеу мен техникалық қызмет көрсету.
Рентгендік сәулелер, оның сипаттамасы мен қолдану салалары;
рентгендік бейнелерді алу мен рентгендік сәулелер энергиясына электрлік энергияның пайда болу элементтерінің кестелері және олардың сипаттамасы; рентгендік аппараттардың жоғары вольтты бөлігі;
рентгендік аппараттардың төменгі вольтты бөлігі;
рентгендік аппараттардың құрылымы мен кестесі, рентгендік әртүрлі зерттеулерге арналған аппараттар;
түсіру параметрлерін реттеу әдістері, рентгендік аппараттардың жұмыс жасауын тұрақтандыру жүйелері, рентгендік аппаратарды қорғау жүйелері, әртүрлі тағайындауларға арналған рентгендік аппараттардың штативтік құрылғылары; томография және томографиялық приставкалар;
флюорография және флюорограф құрылғысы;
рентгендік бейнелер ашықтығын тұрақтандыру мен күшейту;
рентгендік бейнелерді теледидарлық беру;
рентгендік кинематография;
рентгендік торлар құрылғысы мен тағайындалуы;
рентгендік аппараттарды жөндеу;
жоғары вольтты тұйықтарға құюға арналған трансфармоторлық майды көшіру ережесі мен құрамы;
рентгендік аппаратураларға техникалық қызмет көрсету мен монтаждау;
емдеу – алдын-алу мекемелерінде рентгендік бөлімшелерді жобалау;
рентгендік аппаратты реттеу мен монтаждау кезіндегі техника қауіпсіздігі;
рентгендік аппаратураны жерге қосу
Білімдер:
- жоғары вольттық вентилдің, трансформаторлық накалдың, вариторлардың және рентгендік автотрансформаторлардың, негізгі трансформаторлардың, рентгендік тұрбаның сипаттамасы мен құрылымы, қызмет ету принциптері;
- рентгендік аппараттардағы жоғары қысымның ұсталуы, анодтық тоқты өлшеу мен реттеу тәсілдері;
- рентгендік аппараттардың жұмыс тәртібін тұрақтандыру әдістері;
- рентгендік аппараттарды қорғау қызметінің принциптері мен орындау әдістері, тағайындалуы;
- рентгендік зерттеуді арнайы әдіспен қамтамасыз етуге арналған жүйе және рентгендік штативтік құрылғылары мен тағайындалуы;
- рентгендік аппараттарға техникалық қызмет көрсету мен монтаждау кезіндегі жұмыстарды жүргізудің әдістері мен технологиясы, операциялардың жүйелілігі;
Іскерліктер:
- техникалық құжаттарды қолдану;
- аппараттардың электрлік кестелерін ажырата білу;
-кестелердің жұмыстарын қортындылау;
-техникалық талаптарда қарастырылған, барлық жұмыс тәртіне рентгендік аппараттарды қосу;
- ақаулықтардың түрлерін тез арада анықтау, табылған ақаулықтарды жою мен болдырмау;
-рентгендік аппаратураларға техникалық қызмет көрсетуді жүргізу;
-рентгендік аппараттарды монтаждаудан кейінгі құрастыру мен монтаждауды жүргізу;
әртүрлі бағыттағы емдеу мекемелерінде рентгендік кабинеттерді жобалау.
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4

ПК 3.2.9
ПК3.2.2
ПК3.2.6
ПК3.2.11
ПК3.2.12
ПК3.2.13
ПК3.2.17
ПК3.2.18
ПК3.2.19
ПК3.2.20
СД.06
Монтаж и ввод в эксплуатацию медицинской техники.
Техническая документация на медицинскую технику при приемке и монтаже;
укомплектованность;
техническое состояние отдельных узлов и блоков медицинской техники перед монтажом;
проведение монтажных и пусконаладочных работ с использованием необходимых приборов и инструментов;
проверка технических параметров и характеристик медицинской техники после монтажа на соответствие требованиям технических условий;
проведение необходимых регулировочных работ;
контроль за соблюдением правил техники безопасности и противопожарной безопасности на рабочем участке;
технология монтажа, технического обслуживания и электронной медицинской техники;
комплексное техническое обслуживание медицинской техники, назначение, содержание и сроки выполнения работ;
надежность электронной медицинской техники, показатели надежности, определение и оценка надежности.
Знания:
-природу и свойства физических процессов, лежащих в основе принципов действия различной медицинской техники;
- области применения различных видов медицинской техники;
-конструктивные особенности элементов, блоков, функциональных узлов медицинской техники;
- способы и методику измерения различных технических параметров и характеристик медицинской техники;
- методы и схемы наладки и стабилизации рабочих показателей медицинской техники;
-назначение, способы обеспечения, принципы действия схем защиты различных видов медицинской техники;
- назначение и устройство вспомогательного оборудования и систем для обеспечения специальных режимов работы медицинской техники;
правила безопасного подключения медицинской техники, допустимые нагрузки;
номенклатуру и порядок оформления технической документации по монтажу медицинской техники;
Умения:
-проводить монтаж медицинской техники в соответствии с требованиями технической документации;
-определять техническое состояние отдельных узлов и блоков медицинской техники; комплектность оборудования на момент поставки;
-работать при монтаже и регулировке медицинской техники с приборами и инструментами различного функционального назначения;
-проводить регулировку рабочих параметров и характеристик медицинской техники в соответствии с показателями указанными в технической документации;
-проводить монтажные и пусконаладочные работы с соблюдением правил охраны труда;
-оформлять надлежащую техническую документацию.

КҚ 3.2.9
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.11
КҚ 3.2.12
КҚ 3.2.13
КҚ 3.2.17
КҚ 3.2.18
КҚ 3.2.19
КҚ 3.2.20
АП.06
Медициналық техниканы көшіруді енгізу мен монтаждау.
Қабылдау мен монтаждау кезіндегі медициналық техникаға арналған техникалық құжаттар;
жинақтамасы;
монтаждау алдындағы медициналық техниканың блоктары мен жеке тұйықтарының техникалық жағдайы;
қажетті құралдар мен аспаптарды қолдана отырып түсіру және монтаждау жұмыстарын жүргізу;
техникалық жағдайлардың талаптарына сай монтаждаудан кейінгі медициналық техниканың сипаттамасы мен техникалық параметрлерді тексеру;
қажетті реттеу жұмыстарын жүргізу;
жұмысқа арналған учаскідегі өрт қауіпсіздігі мен техника қауіпсіздігі ережелерінің сақталуына бақылау жасау;
электрондық медициналық техника мен техникалық қызмет көрсету, монтаждау технологиясы;
медициналық техникаға кешенді техникалық қызмет көрсету, тағайындау, мазмұны мен жұмыстардың орындалу мерзімі;
электрондық медициналық техниканың сенімділігі, сенімділік көрсеткіштері, сенімділікті бағалау мен анықтау.
Білімдер:
-әртүрлі медициналық техниканың әсер етуіндегі негізі принциптеріне арналғанфизикалық процессорлардың құрамы мен табиғаты;
- медициналық техниканың түрлерін әртүрлі салаларда қолдану;
-медициналық техниканың қызмет көрсету тұйықтары,блоктары, элементтерінің құрылымдық ерекшеліктері;
-медициналық техниканың сипаттамасы менәртүрлі техникалық параметрлердің өлшеу әдістемесі мен тәсілдері;
-медициналық техниканың жұмыс көрсеткіштерінің тұрақтылығы мен салу кестелері және әдістері;
- медициналық техниканың әртүрлі түрлерінің қорғау кестелерінің қызмет ету принциптері;
- медициналық техниканыңарнайы жұмыс тәртібін қамтамасыз етуге арналған жүйелер мен көмекші жабдықтар құрылғылары және тағайындалуы;
- медициналық техниканы қосу қауіпсіздігінің ережелері, мүмкін жүктемелер;
-медициналық техниканы монтаждау бойынша техникалық құжаттарды рәсімдеу тәртібі мен құжаттар жинақтамасы;
Іскерліктер:
- техникалық құжаттардың талаптарына сай медициналық техниканы монтаждауды жүргізу;
- медициналық техниканың блоктары мен жеке тұйықтарының техникалық жағдайын анықтау; жеткізіп беру уақытындағы жабдықтардың жинақтамасы;
- әртүрлі қызметтерге тағайындалған құралдар мен аспаптары бар медициналық техниканы реттеу мен монтаждау кезіндегі жұмыстарды жасау;
- техникалық құжаттарда көрсетілген көрсеткіштерге сай медициналық техниканың сипаттамасы мен параметрлердің жұмысын реттеуді жүргізу;
- еңбекті қорғау ережелерін сақтай отырып қосалқы жұмыстар мен монтаждауды жүргізу;
- қажетті техникалық құжаттарды рәсімдеу.

ПК3.2.1
ПК 3.2.2
ПК3.2.3
ПК 3.2.7
Квалификация: 112103 3 - Техник –электроник
СД.01
Терапевтическая и диагностическая рентгеновская аппаратура.
Рентгеновское излучение, его характеристики и области применения; элементы схемы преобразования электрической энергии в энергию рентгеновского излучения и получения рентгеновского изображения и их характеристики;
высоковольтная часть рентгеновских аппаратов;
низковольтная часть рентгеновских аппаратов;
аппараты для различных видов рентгеновских исследований, схемы и конструкции рентгеновских аппаратов;
методы регулирования снимочных параметров, системы стабилизации режимов работы рентгеновских аппаратов, системы защиты в рентгеновских аппаратах, штативные устройства рентгеновских аппаратов различного назначения; томография и томографические приставки;
флюорография и устройство флюорографа;
усиление и стабилизация яркости рентгеновских изображений;
телевизионная передача рентгеновских изображений; рентгенокинематография;
назначение и устройство рентгеновских решеток;
ремонт рентгеновских аппаратов;
свойства и правила эксплуатации трансформаторного масла для заливки высоковольтных узлов;
монтаж и техническое обслуживание рентгеновской аппаратуры;
проектирование рентгеновского отделения лечебно-профилактического учреждения;
техника безопасности при монтаже и настройке рентгеновского аппарата;
заземление рентгеновского аппарата.
Знания:
- принцип действия, устройство и характеристики рентгеновской трубки, главного трансформатора, рентгеновских автотрансформаторов и вариа-торов, трансформаторов накала, высоковольтных вентилей;
- устройство, характеристики и схемы высоковольтных питающих устройств, применяемых в рентгеновских аппаратах;
- способы регулирования и измерения анодного тока, высокого напряжения, выдержек в рентгеновских аппаратах;
- методы стабилизации режимов работы рентгеновских аппаратов;
- назначение, методику выполнения и принцип действия систем защиты в рентгеновских аппаратах;
- назначение и устройство рентгеновских штативов и систем для обеспечения специальных методов рентгенологических исследований;
- последовательность операций, технологию и приемы проведения работ при монтаже и техническом обслуживании рентгеновских аппаратов;
Умения:
- пользоваться технической документацией;
- разбираться в электрических схемах аппаратов;
- анализировать работу схемы;
- включать рентгеновские аппараты во все режимы, предусмотренные техническими требованиями;
- быстро определять характер неисправности, локализовать и устранять возникшие неисправности;
- производить техническое обслуживание рентгеновской аппаратуры;
- производить монтаж и послемонтажную настройку рентгеновских аппаратов;
- спроектировать рентгеновские кабинеты лечебных учреждений различного назначения.
ПК3.3.2
ПК3.3.6
ПК3.3.9
ПК3.3.10
ПК3.3.11
ПК3.3.12
ПК3.3.13
СД.02
Микропроцессорная техника и высокотехнологичная аппаратура.
аппаратное и программное обеспечение электронно-вычислительных машин, используемых в медицинских комплексах;
системы счисления;
основные узлы электронно-вычислительных машин и их состав;
программирование в машинных кодах;
основные группы команд;
микропроцессорные системы;
основные сведения о микропроцессорах;
периферийные устройства;
организация памяти;
управляющие микропроцессорные системы.
Способы исследования систем организма, медицинские комплексы с микропроцессорами для диагностики путем построения и анализа изображения, формирование изображений в различных физических полях;
тепловизорные медицинские комплексы;
медицинские комплексы для эндоскопических исследований;
ультразвуковые медицинские диагностические комплексы;
медицинские комплексы с электронно-вычислительными машинами, общие принципы построения, техническое обеспечение, программное обеспечение, анализ медицинской информации;
комплексное техническое обслуживание медицинских комплексов с микропроцессорами и электронно-вычислительными машинами;
неисправности микропроцессорных систем и методы ремонта и наладки медицинских комплексов с микропроцессорами и электронно-вычислительными машинами.
Знания:
- современное состояние производства медицинской техники и перспективы его развития на ближайшие годы;
принцип работы физиотерапевтической, диагностической, медико-биологической аппаратуры и приборов, их медико-технические характеристики и функциональный состав;
- причины отказов электронной медицинской техники, методы их обнаружения, технологические процессы монтажа, технического обслуживания и ремонта электронной медицинской техники;
- принцип работы и типовые структуры медицинских комплексов с микропроцессорами;
техническое и программное обеспечение медицинских комплексов с микропроцессорами;
- принцип цифровой обработки медицинской информации;
- порядок и организацию технического обслуживания рентгеновских аппаратов;
- специальные методики рентгенологических обследований и аппаратуру для их обеспечения;
- основные системы компьютерных томографов, назначение, устройство, принцип работы, конструктивное выполнение;
- техническое обслуживание компьютерного томографа, неисправности и методы их устранения;
- программное обеспечение компьютерных томографов;
- физические основы ядерно-магнитного резонанса, принципы получения сигналов ядерно-магнитного резонанса;
- основные импульсные последовательности, применяемые в магнитно-резонансных томографах;
- системы обработки информации в магнитно-резонансных томографах;
- физические основы применения ультразвука в медицине;
- ультразвуковые медицинские диагностические комплексы, их устройство и принцип действия;
Умения:
- проводить проверку и настройку программного обеспечения медицинских аппаратов высоких технологий, их ежедневное тестирование и подготовку к работе;
- выполнять техническое обслуживание медицинских диагностических аппаратов высоких технологий в соответствии с технической документацией;
- производить подготовку электронной медицинской аппаратуры для проведения диагностических и терапевтических процедур;
- оценивать соответствие имеющегося оборудования предъявляемым техническим требованиям;
- составлять перспективные планы приобретения новой техник;
- осуществлять контроль качества работы на участках монтажа и комплексного технического обслуживания медицинской техники.
ПК3.3.2
ПК3.3.6
ПК3.3.9
ПК3.3.10
ПК3.3.11
ПК3.3.12
ПК3.3.13

КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.7
Біліктілігі:112103 3 - Техник –электроншы
АП.01
Рентгендік зерттеу және терапиялық аппаратура.
Рентгендік сәулелер, оның сипаттамасы мен қолдану салалары;
рентгендік бейнелерді алу мен рентгендік сәулелер энергиясына электрлік энергияның пайда болу элементтерінің кестелері және олардың сипаттамасы; рентгендік аппараттардың жоғары вольтты бөлігі;
рентгендік аппараттардың төменгі вольтты бөлігі;
рентгендік аппараттардың құрылымы мен кестесі, рентгендік әртүрлі зерттеулерге арналған аппараттар;
түсіру параметрлерін реттеу әдістері, рентгендік аппараттардың жұмыс жасауын тұрақтандыру жүйелері, рентгендік аппаратарды қорғау жүйелері, әртүрлі тағайындауларға арналған рентгендік аппараттардың штативтік құрылғылары; томография және томографиялық приставкалар;
флюорография және флюорограф құрылғысы;
рентгендік бейнелер ашықтығын тұрақтандыру мен күшейту;
рентгендік бейнелерді теледидарлық беру;
рентгендік кинематография;
рентгендік торлар құрылғысы мен тағайындалуы;
рентгендік аппараттарды жөндеу;
жоғары вольтты тұйықтарға құюға арналған трансфармоторлық майды көшіру ережесі мен құрамы;
рентгендік аппаратураларға техникалық қызмет көрсету мен монтаждау;
емдеу – алдын-алу мекемелерінде рентгендік бөлімшелерді жобалау;
рентгендік аппаратты реттеу мен монтаждау кезіндегі техника қауіпсіздігі;
рентгендік аппаратураны жерге қосу
Білімдер:
- жоғары вольттық вентилдің, трансформаторлық накалдың, вариторлардың және рентгендік автотрансформаторлардың, негізгі трансформаторлардың, рентгендік тұрбаның сипаттамасы мен құрылымы, қызмет ету принциптері;
- рентгендік аппараттардағы жоғары қысымның ұсталуы, анодтық тоқты өлшеу мен реттеу тәсілдері;
- рентгендік аппараттардың жұмыс тәртібін тұрақтандыру әдістері;
- рентгендік аппараттарды қорғау қызметінің принциптері мен орындау әдістері, тағайындалуы;
- рентгендік зерттеуді арнайы әдіспен қамтамасыз етуге арналған жүйе және рентгендік штативтік құрылғылары мен тағайындалуы;
- рентгендік аппараттарға техникалық қызмет көрсету мен монтаждау кезіндегі жұмыстарды жүргізудің әдістері мен технологиясы, операциялардың жүйелілігі;
Іскерліктер:
- техникалық құжаттарды қолдану;
- аппараттардың электрлік кестелерін ажырата білу;
-кестелердің жұмыстарын қортындылау;
-техникалық талаптарда қарастырылған, барлық жұмыс тәртіне рентгендік аппараттарды қосу;
- ақаулықтардың түрлерін тез арада анықтау, табылған ақаулықтарды жою мен болдырмау;
-рентгендік аппаратураларға техникалық қызмет көрсетуді жүргізу;
-рентгендік аппараттарды монтаждаудан кейінгі құрастыру мен монтаждауды жүргізу;
әртүрлі бағыттағы емдеу мекемелерінде рентгендік кабинеттерді жобалау.
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.11
КҚ3.3.12
КҚ 3.3.13
АП.02
Микропроцессорлы техника мен жоғары технологиялы аппаратура.
Медициналық кешендерде қолданылатын электрондық – есептеу машиналарын аппараттық және ақпараттық қамтамасыз ету; енгізу құрамы; электрондық есептеу машиналарының негізгі тұйықтары мен олардың құрамы; машина кодтарын ақпараттандыру; командалық негізгі топтар; шағынпрцессорлы жүйелер; шағынпрцессорлар туралы негізгі ақпараттар; перифериндік құрылғылар; жадыны ұйымдастыру; басқару шағынпроцессорлы жүйелер.
Ағзаны тексеру жүйесінің тәсілдері, суреттеуге қортынды жасау мен құру жолдарымен зерттеуге арналған шағынпрцессорлармен медициналық кешендер, әртүрлі физикалық жолдарда бейнелеулерді қалыптастыру; жылуберетін медициналық кешендер; эндоскопиялық зерттеуге арналған медициналық кешендер; ультрадыбыстық медициналық зерттеу кешендері; электрондық – есептеу машиналарымен медициналық кешендер, олардың құрылуының жалпы принциптері, техникалық қамтамасыз етілуі, ақпараттық қамтамасыз етілуі, медициналық ақпаратқа қортынды жасау; электрондық – есептеу машиналарымен және шағынпроцессорларымен медициналық кешенге кешенді медициналық қызмет көрсету; электрондық – есептеу машиналарымен және шағынпроцессорларымен медициналық кешеннің бұзылулары мен дөндеу әдістері және шағынпроцессорлы жүйелердің істен шығуы.
Білімдер:
- медициналық техниканың өндірістегі қазіргі заманғы жағдайы және оның жақын арадағы жылдары даму жетістіктері; физиотерапиялық, диагностикалық, медико – биологиялық аппаратуралар мен аспаптар жұмысының принциптері, олардың медико – техникалық сипаттамасы мен функционалдық құрамы;
- электрондық медициналық техниканың істен шығу себептері, оларды табу әдістері, монтаждаудың технологиялық жүйелері, электрондық медициналық техниканы жөндеу мен техникалық қызмет көрсету;
- шағынпроцессорлы медициналық кешендердің типтік құрылымы мен жұмыс принциптері; шағынпроцессорлы медициналық кешендердің техникалық және бағдарламалық қамтамасыз етілуі;
- медииналық ақпаратты сандық өңдеудің принциптері;
- рентгендік аппараттарға техникалық қызмет көрсету тәртібі мен ұйымдастыру;
- рентгендік тексерілудің арнайы әдістемесі және олардың аппаратуралармен қамтамасыз етілуі;
- компьютерлік томографияның негізгі жүйелері, тағайындалуы, құрылымы, жұмыс принципі, құрылымдық орындалуы;
- компьютерлік томографияға техникалық қызмет көрсетілуі, бұзылуы және оны жою жолдары;
-компьютерлік томрграфиянв бағдарламалық қамтамасыз ету;
-ядорлық- магниттік резонанстың физикалық негіздері, ядорлық- магниттік резонанстың дабылдарын алу принциптері;
- ядорлық- магниттік резонансты томографтарда қолданылатын импульстік негізгі жүйелілілік;
- ядорлық- магниттік резонансты томографтарда ақпараттардың өңделу жүйелелері;
- медицинадағы ультрадыбысты қолданудың физикалық негіздері;
- ультрадыбыстық медициналық зерттеу кешендері, олардың құрылымы мен қызмет ету принциптері;
Іскерліктер:
- жоғары технологиялы медициналық аппараттарды бағдарламалық қамтамасыз етілуін реттеу мен тексеруді жүргізу, олардың жыл сайынғы жұмысқа дайындығын тестілеуден өткізу;
- жоғары технологиялы медициналық аппараттарға техникалық қызмет жасауды техникалық құжаттарға сай орындау;
- терапевтикалық және зерттеулерді жасауға арналған электрондық медициналық аппаратуралардың дайындығын жүргізу;
- ұсынылған техникалық талаптарға сай бар жабдықтарды сайлылығын бағалау;
- жаңа техниканы алуға жобалау жоспарларын құру;
Медициналық техникаға кешенді техникалық қызмет көрсету мен монтаждау учаскелеріне арналған жұмыс сапасын бақылауға алуды жүргізу;
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.11
КҚ3.3.12
КҚ 3.3.13

ПК3.3.1
ПК3.3.2
ПК3.3.3
ПК3.3.6
ПК3.3.20
ПК3.3.21
СД.05
Методы технического обслуживания медицинской техники.
Техническое обслуживание медицинской техники;
плановый контроль технического состояния различной медицинской техники (устранение мелких технических неисправностей);
плановое техническое обслуживание различной медицинской техники;
регулировочные работы при наладке медицинской техники в ходе технического обслуживания;
технология монтажа, технического обслуживания и электронной медицинской техники;
комплексное техническое обслуживание медицинской техники, назначение, содержание и сроки выполнения работ;
надежность электронной медицинской техники, показатели надежности, определение и оценка надежности.
Знания:
-правила, порядок, методики проведения технического обслуживания различной медицинской техники;
-основы безопасного использования различных контрольно-измерительных приборов и устройств;
-нормальные значения и допустимые пределы отклонения технических параметров и характеристик различной медицинской техники;
-системы защиты и особые режимы работы медицинской техники;
-номенклатуру и порядок оформления технической документации по техническому обслуживанию медицинской техники;
Умения:
-осуществлять техническое обслуживание различной медицинской техники;
-проводить плановый контроль технического состояния медицинской техники (с устранением мелких технических неисправностей);
-проводить плановое техническое обслуживание медицинской техники (с заменой изношенных деталей и узлов);
-проводить регулировку рабочих параметров и характеристик медицинской техники в соответствии с техническими условиями;
-анализировать причины увеличения погрешностей медицинской техники в ходе эксплуатации;
-оформлять надлежащую техническую документацию.
ПК3.3.2
ПК3.3.6
ПК3.3.9
ПК3.3.10
ПК3.3.11
ПК3.3.12
ПК3.3.13
СД.06
Технология ремонта медицинской техники.
Техническая документация при проведении ремонта медицинской техники;
выявление причин отдельных неисправностей элементов, функциональных узлов и выхода из строя медицинской техники в целом;
выбор контрольно-измерительных средств и иного оборудования при производстве ремонта медицинской техники и ее последующей регулировке;
проверка технического состояния медицинской техники после ремонта на соответствие требованиям технической документации.
Знания:
-современное состояние медицинской техники и перспективы ее развития;
-понятия морального и физического износа;
-принципы работы и основные медико-биологические характеристики физиотерапевтической, лабораторно-диагностической, медико-биологической техники;
-причины отказов в работе медицинской техники и способы их устранения;
-причины увеличения погрешностей в работе медицинской техники и способы их устранения;
-порядок проведения и технологию ремонта отдельных функциональных узлов и блоков медицинской техники;
-методику проверки технического состояния медицинской техники после ремонта;
-номенклатуру и порядок оформления технической документации по ремонту медицинской техники;
Умения:
-проводить ремонт различной медицинской техники с учетом требований технической документации;
-осуществлять ремонтные работы с соблюдением норм охраны труда и техники безопасности;
-контролировать функциональное состояние контрольно-измерительных и иных устройств, применяемых при устранении неполадок, с целью обеспечения качества ремонта;
-проводить испытания отремонтированной медицинской техники на соответствие параметров и технических характеристик требованиям, указанным в технических условиях и паспорте;
-оформлять надлежащую техническую документацию.
ПК3.3.2
ПК3.3.6
ПК3.3.9
ПК3.3.10
ПК3.3.11
ПК3.3.12
ПК3.3.13
СД.07
Приборы, аппараты и оборудование медицинского назначения.
Физическое обоснование лечебного воздействия электричества на организм человека;
терапевтическая и хирургическая электронная медицинская аппаратура, назначение, применение, медико-технические характеристики, принципы работы, описания схем электрических принципиальных; методы измерения и регистрации биопотенциалов;
электрокардиография, принципы построения приборов, их технические характеристики и особенности; визуализация в медицине;
тепловизорная диагностика, методы сканирования и характеристики приборов;
применение ультразвука в диагностике;
ультразвуковые сканеры, принцип работы, типы эхограмм, характеристики и принципиальные схемы приборов;
диагностические и измерительные электронные медицинские приборы, назначение, применение, медико-технические характеристики, принципы работы, описания схем электрических принципиальных;
аппараты замещения функций организма, медицинские электростимуляторы: их назначение, принцип работы, характеристики, функциональный состав;
технология монтажа, технического обслуживания и электронной медицинской техники; комплексное техническое обслуживание медицинской техники, назначение, содержание и сроки выполнения работ;
надежность электронной медицинской техники, показатели надежности, определение и оценка надежности.
Знания:
- современное состояние медицинской техники и перспективы ее развития на ближайшие годы;
- номенклатуру и порядок ведения ремонтной документации, оборудование рабочего места электромеханика, организацию ремонтных работ, виды ремонта, методы определения состояния функциональных узлов и аппаратов электронной медицинской техники;
- применение средств измерения при ремонте и регулировке электронной медицинской техники;
- технологию ремонта функциональных узлов и блоков электронной медицинской техники;
- физическое воздействие электронной медицинской техники при проведении терапевтических процедур и диагностических обследований, принцип работы физиотерапевтической, диагностической, медикобиологической аппаратуры и приборов их медико-технические характеристики и функциональный состав;
- причины отказов электронной медицинской техники, методы их обнаружения, технологические процессы монтажа, технического обслуживания и ремонта электронной медицинской техники;
Умения:
- определять техническое состояние медицинской техники, укомплектованность ее в соответствии с требованиями технических условий;
- измерять электрические параметры электронных узлов электронной медицинской техники, по результатам измерения определять их состояние и находить причины их неисправностей;
- составлять и использовать при наладке электронной медицинской техники проверочные и регулировочные стенды;
- выполнять монтаж, наладку и комплексное техническое обслуживание медицинской техники;
- определять состояние электронной медицинской техники, выявлять причины неисправностей узлов и аппаратов, пользоваться при этом эксплуатационной и ремонтной документацией;
- готовить электронную медицинскую технику к работе, проводить проверку технического состояния, качественно оценивать работоспособность аппаратов;
- владеть навыками проверки технического состояния электронной медицинской техники, определения неисправного элемента по картам режимов функциональных узлов, проведения монтажных, ремонтных и регулировочных работ, проведения испытаний электронной медицинской техники после ремонта;
- выполнения технологических операций по замене дефектных элементов и узлов электронной медицинской техники, работы с измерителями параметров радиоэлементов;
- выбора средств измерения при ремонте и регулировке электронной медицинской техники, проведения испытаний медицинской техники после ремонта, выполнения монтажа электронной медицинской техники на месте эксплуатации;
- организации контроля за соблюдением требований охраны труда и противопожарной техники на ремонтном участке
ПК3.3.2
ПК3.3.6
ПК3.3.9
ПК3.3.10
ПК3.3.11
ПК3.3.12
ПК3.3.13
СД.08
Медицинская диагностическая аппаратура высоких технологий.
Способы исследования систем организма, медицинские комплексы с микропроцессорами для диагностики путем построения и анализа изображения, формирование изображений в различных физических полях;
тепловизорные медицинские комплексы;
медицинские комплексы для эндоскопических исследований;
ультразвуковые медицинские диагностические комплексы;
медицинские комплексы с электронно-вычислительными машинами, общие принципы построения, техническое обеспечение, программное обеспечение, анализ медицинской информации;
комплексное техническое обслуживание медицинских комплексов с микропроцессорами и электронно-вычислительными машинами;
неисправности микропроцессорных систем и методы ремонта и наладки медицинских комплексов с микропроцессорами и электронно-вычислительными машинами.
Знания:
- современное состояние производства медицинской техники и перспективы его развития на ближайшие годы;
принцип работы физиотерапевтической, диагностической, медико-биологической аппаратуры и приборов, их медико-технические характеристики и функциональный состав;
- причины отказов электронной медицинской техники, методы их обнаружения, технологические процессы монтажа, технического обслуживания и ремонта электронной медицинской техники;
- принцип работы и типовые структуры медицинских комплексов с микропроцессорами;
техническое и программное обеспечение медицинских комплексов с микропроцессорами;
- принцип цифровой обработки медицинской информации;
- порядок и организацию технического обслуживания рентгеновских аппаратов;
- специальные методики рентгенологических обследований и аппаратуру для их обеспечения;
- основные системы компьютерных томографов, назначение, устройство, принцип работы, конструктивное выполнение;
- техническое обслуживание компьютерного томографа, неисправности и методы их устранения;
- программное обеспечение компьютерных томографов;
- физические основы ядерно-магнитного резонанса, принципы получения сигналов ядерно-магнитного резонанса;
- основные импульсные последовательности, применяемые в магнитно-резонансных томографах;
- системы обработки информации в магнитно-резонансных томографах;
- физические основы применения ультразвука в медицине;
- ультразвуковые медицинские диагностические комплексы, их устройство и принцип действия;
Умения:
- проводить проверку и настройку программного обеспечения медицинских аппаратов высоких технологий, их ежедневное тестирование и подготовку к работе;
- выполнять техническое обслуживание медицинских диагностических аппаратов высоких технологий в соответствии с технической документацией;
- производить подготовку электронной медицинской аппаратуры для проведения диагностических и терапевтических процедур;
- оценивать соответствие имеющегося оборудования предъявляемым техническим требованиям;
- составлять перспективные планы приобретения новой техник;
- осуществлять контроль качества работы на участках монтажа и комплексного технического обслуживания медицинской техники.

КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.20
КҚ 3.3.21
АП.05
Медициналық техникаға қызмет көрсетудің техникалық әдістері.
Медициналық техникаға техникалық қызмет көрсету;
әртүрлі медициналық техниканың техникалық жағдайын жоспарлы бақылау (үлкен емес техникалық ақаулықтарды жою);
әртүрлі медициналық техникаға жоспарлы техникалық қызмет көрсету;
техникалық қызмет кезіндегі медициналық техниканың бұзылуларын реттеу жұмыстары;
электрондық медициналық техника ментехникалық қызмет көрсету, монтаждау технологиясы;
медициналық техникаға кешенді техникалық қызмет көрсету, тағайындалуы, мазмұны мен жұмыстардың орындалу мерзімі;
электрондық медициналық техниканың сенімділігі, сенімділік көрсеткіші, сенімділікті анықтау мен бағалау.
Білімдер:
-әртүрлі медициналық техникаға техникалық қызмет көрсетуді жүргізу әдістері, тәртібі, ережесі;
- әртүрлі құрылғылар мен бақылау - өлшеу аспаптарын қолданудың қауіпсіздік негіздері;
-әртүрлі медициналық техниканың сипаттамасы мен техникалық параметрлердің қалып қоюы мен дұрыс тағайындалуы;
-медициналық техниканың негізгі жұмыс жоспары мен қорғану құралдары;
-медициналық техникаға техникалық қызмет көрсету бойынша техникалық құжаттарды безендіру рәсімі мен жинақтамасы;
Іскерліктер:
-әртүрлі медициналық техникаға техникалық қызмет көрсетуді жүргізу;
-медициналық техниканың техникалық жағдайына жоспарлы бақылау жасауды жүргізу (үлкен емес техникалық ақаулықтарды жою арқылы);
- медициналық техниканың техникалық жағдайына жоспарлы техникалық қызмет көрсетуді жүргізу (тозған бөлшектері мен тұйықтарын ауыстыру арқылы);
- техникалық талаптарға сай медициналық техниканың сипаттамасы мен жұмыс параметрлерін реттеуді жүргізу;
-көшіру кезіндегі медициналық техниканың үлкею себептерін қортындылау;
- қажетті техникалық құжаттарды рәсімдеу.
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
АП.06
Медициналық техниканы технологиялық жөндеу.
Медициналық техниканы жөндеу кезіндегі техникалық құжаттар;
бүтіндей медициналық техниканың қатардан шығуы мен функционалдық тұйықтар, элементтердің жеке ақаулықтарының себептерін анықтау;
медициналық техниканы жөндеу кезіндегі аталған жабдықтар мен бақылау - өлшеу құралдарын таңдау және оны жүйелі түрде реттеу;
техникалық құжаттардың талаптарына сай жөндеуден кейінгі медициналық техниканың техникалық жағдайын тексеру.
Білімдер:
-медициналық техниканың қазіргі заманғы жағдайы мен даму жетістіктері;
- моралдық және физикалық жағынан тозу түсінігі;
- медико – биологиялық, зертханалық – диагностикалық, физиотерапевтік техникалардың негізгі медико – биологиялық сипаттамасы мен жұмыс жасау принциптері;
- медициналық техниканың жұмыс жасау кезіндегі бұзылу себептері мен оларды шешу тәсілдері;
- медициналық техниканың жұмыс жасау кезіндегі үлкею себептері мен оларды болдырмау тәсілдері;
-медициналық техниканың блоктары мен жеке функционалдық тұйықтарын технологиялық жөндеу мен жүргізу тәртібі;
-жөндеуден кейінгі медициналық техниканың техникалық жағдайын тексеру әдістемесі;
- медициналық техниканы жөндеу бойынша техникалық құжаттарды рәсімдеу тәртібі мен жинақтамасы;
Іскерліктер:
- техникалық құжатар талаптарын есепке ала отырып әртүрлі медициналық техниканы жөндеуді жүргізу;
- қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтай отырып жөндеу жұмыстарын жүргізу;
- жөндеудің сапалы болуын қамтамасыз ету мақсатында, келеңсіздіктерді табу кезінде,бақылау - өлшеу және басқа да құрылғылардың функционалдық жағдайын бақылау;
- төлқұжаты мен көрсетілген техникалық жағдайларға, талаптардағы техникалық сипаттама мен параметрлерге сай жөнделген медициналық техниканың сынағын жүргізу;
- қажетті техникалық құжаттарды рәсімдеу.
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.11
КҚ3.3.12
КҚ 3.3.13
АП.07
Медициналық тағайындауға арналған жабдықтар, аппараттар, аспаптар.
Адам ағзасына деген электрдің физикалық негіздегі емдеуге әсер етуі;
терапевтік және хирургиялық электрондық медициналық аппаратура, тағайындалуы, қолданылуы, медициналық – техникалық сипаттамасы, жұмыс жасауы, принциптік электрлік кестелерін бейнелеу; биопотенциалдарды тіркеу мен өлшеу әдістері; электрліккардиография, аспаптардың құрылу принциптері, олардың техникалық сипаттамасы мен ерекшеліктері; медицинадағы визуализация; теледидарлық зерттеу, аспаптардың сипаттамасы мен көшіру әдістері; зерттеудегі ультрадыбысты қолдану; ультрадыбыстық сканерлер, жұмыс талаптары, эхограмның түрлері, аспаптардың жұмыс кестелері мен сипаттамасы; медициналық электрондық өлшеу және зерттеу аспаптары, тағайындалуы, қолданылуы, медициналық – техникалық сипаттамасы, жұмыс жасауы, принциптік электрлік кестелерді бейнелеу; ағзаның жүйесін ауыстыру аппараты, медициналық электрлік күштеулер: олардың тағайындалуы, жұмыс жасауы, сипаттамасы, қызметтік құрамы; монтаждау технологиясы, медициналық электрлік техниканы жөндеу мен техникалық қызмет көрсету; медициналық техникаға кешенді техникалық қызмет көрсету, тағайындалуы, жұмыстың орындалу мерзімі мен мазмұны;медициналық техниканың электрондық тиімділігі,тиімділік көрсеткіштері, тиімділікті анықтау мен бағалау.
Білімдер:
- қазіргі заманғы медициналық техниканың жағдайы мен оның жақын арадағы жылдарға даму жетістіктері;
- жөндеу құжаттарын жүргізу ережесі мен номенклатурасы, электрмеханиктің жұмыс орнын жабдықтау, жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру,жөндеу жұмыстарының түрлері,электрондық медициналық техника аппараттары мен қызмет көрсету тұйықтарының жағдайын анықтау;
- электрондық медициналық техниканы реттеу мен жөндеу кезіндегі өлшеу құралдарын қолдану;
-электрондық медициналық техниканың блоктары мен қызмет ету тұйықтарын жөндеу технологиясы;
-диагностикалық тексеру мен терапевтік процедураларды өткізу кезіндегі электрондық медициналық техниканың физикалық әсер етеуі,медициналық – биологиялық, зерттеу, физиотерапевтік аппаратуралардың жұмыс жасауы мен аспаптардың медициналық – техникалық сипаттамасы және қызметтік құрамы;
-электрондық медициналық техниканың бұзылу себептері, оларды табу әдістері, монтаждаудың технологиялық жүйесі, электрондық медициналық техниканы жөндеу мен техникалық қызмет көрсету;
Іскерліктер:
-медициналық техниканың техникалық жағдайын анықтау, техникалық жағдайлар талаптарына сау келуін жинақтау;
-электрондық медициналық техниканың электрондық тұйықтарын электрлік параметрлермен өлшеу, өлшеу қортындысы бойынша олардың жағдайын анықтау мен ақаулықтардың себептерін табу;
-электрондық медициналық техниканың тексеру және реттеу стенділерін салу кезінде құру мен қолдану;
-медициналық техникаға кешенді техникалық қызмет көрсету мен жөндеу, монтажды орындау;
-электрондық медициналық техниканың жағдайын анықтау, аппараттар мен тұйықтардың бұзылу себептерін табу, жөндеу мен көшіру кезіндегі құжаттарды қолдану;
-электрондық медициналық техниканы жұмысқа дайындау, техникалық жағдайын тексеруді өткізу, аппараттардың жұмыс жасау қабілетін сапалы бағалау;
-электрондық медициналық техниканың техникалық жағдайын тексеру дағдыларын игеру, реттеу және жөндеу, монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде тұйықтардың қызметтік тәртібі картасы бойынша бұзылған элементті анықтау, электрондық медициналық техниканың техникалық жағдайынтексеру дағдыларын игеру, жөндеуден кейінгі электрондық медициналық техниканы сынауды жүргізу;
-радиоэлементтердің өлшеу параметерлерімен жұмыс, электрондық медициналық техниканың тұйықтары мен ақаулық элементтерін ауыстыру бойынша технологиялық операцияны орындау;
-электрондық медициналық техниканы реттеу мен жөндеу кезіндегі өлшеу құралдарын таңдау, жөндеуден кейінгі медициналық техниканы сынауды өткізу, көшіру орнында электрондық медициналық техниканы монтаждауды орындау;
-жөндеу учаскесіне арналған өртке қарсы техника мен еңбекті қорғау талаптарына бақылау жасауды ұйымдастыру.
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
АП.08
Жоғары технологиялық аппаратуралардыңмедициналық зерттелуі.
Ағзаны тексеру жүйесінің тәсілдері, суреттеуге қортынды жасау мен құру жолдарымен зерттеуге арналған шағынпрцессорлармен медициналық кешендер, әртүрлі физикалық жолдарда бейнелеулерді қалыптастыру;
жылу беретін медициналық кешендер; эндоскопиялық зерттеуге арналған медициналық кешендер;
ультрадыбыстық медициналық зерттеу кешендері;
электрондық – есептеу машиналарымен медициналық кешендер, олардың құрылуының жалпы принциптері, техникалық қамтамасыз етілуі, ақпараттық қамтамасыз етілуі, медициналық ақпаратқа қортынды жасау; электрондық – есептеу машиналарымен және шағынпроцессорларымен медициналық кешенге кешенді медициналық қызмет көрсету; электрондық – есептеу машиналарымен және шағынпроцессорларымен медициналық кешеннің бұзылулары мен дөндеу әдістері және шағынпроцессорлы жүйелердің істен шығуы
Білімдер:
- медициналық техниканың өндірістегі қазіргі заманғы жағдайы және оның жақын арадағы жылдары даму жетістіктері; физиотерапиялық, диагностикалық, медико – биологиялық аппаратуралар мен аспаптар жұмысының принциптері, олардың медико – техникалық сипаттамасы мен функционалдық құрамы;
- электрондық медициналық техниканың істен шығу себептері, оларды табу әдістері, монтаждаудың технологиялық жүйелері, электрондық медициналық техниканы жөндеу мен техникалық қызмет көрсету;
- шағынпроцессорлы медициналық кешендердің типтік құрылымы мен жұмыс принциптері; шағынпроцессорлы медициналық кешендердің техникалық және бағдарламалық қамтамасыз етілуі;
- медииналық ақпаратты сандық өңдеудің принциптері;
- рентгендік аппараттарға техникалық қызмет көрсету тәртібі мен ұйымдастыру;
- рентгендік тексерілудің арнайы әдістемесі және олардың аппаратуралармен қамтамасыз етілуі;
- компьютерлік томографияның негізгі жүйелері, тағайындалуы, құрылымы, жұмыс принципі, құрылымдық орындалуы;
- компьютерлік томографияға техникалық қызмет көрсетілуі, бұзылуы және оны жою жолдары;
-компьютерлік томрграфияны бағдарламалық қамтамасыз ету;
-ядорлық- магниттік резонанстың физикалық негіздері, ядорлық- магниттік резонанстың дабылдарын алу принциптері;
- ядорлық- магниттік резонансты томографтарда қолданылатын импульстік негізгі жүйелілілік;
- ядорлық- магниттік резонансты томографтарда ақпараттардың өңделу жүйелелері;
- медицинадағы ультрадыбысты қолданудың физикалық негіздері;
- ультрадыбыстық медициналық зерттеу кешендері, олардың құрылымы мен қызмет ету принциптері;
Іскерліктер:
- жоғары технологиялы медициналық аппараттарды бағдарламалық қамтамасыз етілуін реттеу мен тексеруді жүргізу, олардың жыл сайынғы жұмысқа дайындығын тестілеуден өткізу;
- жоғары технологиялы медициналық аппараттарға техникалық қызмет жасауды техникалық құжаттарға сай орындау;
- терапевтикалық және зерттеулерді жасауға арналған электрондық медициналық аппаратуралардың дайындығын жүргізу;
- ұсынылған техникалық талаптарға сай бар жабдықтарды сайлылығын бағалау;
- жаңа техниканы алуға жобалау жоспарларын құру;
-медициналық техникаға кешенді техникалық қызмет көрсету мен монтаждау учаскелеріне арналған жұмыс сапасын бақылауға алуды жүргізу;

ПК3.3.15
ПК3.3.16
ПК3.3.17
ПК3.3.9
ПК3.3.18
ПК3.3.20
ПК3.3.21
ПОи ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.00
Производственное обучение
ПО.01
Учебная практика.
Обучение в учебных мастерских. Слесарные работы. Безопасность труда. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении слесарных и электромонтажных работ. Ознакомление с конструкцией, видами электронной аппаратуры. Аппаратуры для вывода изображения на экран. Видами физиотерапевтического, диагностического, анестезиологического, хирургического, стоматологического оборудования. Лабораторного оборудования и оборудования других служб медицины.
Умения:
- проводить слесарные и электромонтажные работы при техническом обслуживании и ремонте медицинскогооборудования;
- использовать оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы при ремонте
-определять и устранять неисправности медицинского оборудования;
Навыки:
- измерений различными приборами;
- слесарной обработки материалов;
-определения и устранения неисправностей медицинскогооборудования;
- в регулировке, настройке и техническом обслуживании изделий медицинской техники
- выполнения ремонтных работ;
БК 6
БК 10
ПК 3.3.1
ПК3.3.2
ПК3.3.6
ПК3.3.9
ПК3.3.10
ПК3.3.11
ПК3.3.12
ПК3.3.13
ПО.01
Ознакомительная практика.
Вводное занятие. Инструктаж по охране труда. Ознакомление с предприятием. Работа с контрольно-измерительными приборами. Работа в производственной бригаде по техническому обслуживанию и ремонту
медицинского оборудования. Перспективы развития технологии технического обслуживания и ремонта медицинского оборудования. Электромонтажные работы.
Умения:
- правильно организовать рабочее место;
- читать и собирать схемы электроснабжения и медицинской техники;
- находить и устранять неисправности;
- комплектовать электро и медоборудование перед монтажом;
-вести монтаж с соблюдением технологических требований;
- соблюдать технику безопасности.
Навыки:
- сборки схем электроснабжения;
- контроля за ходом комплектации;
- устранения неисправностей и повреждений в изделиях медицинской техники, схемах технологического оборудования.
БК 6
БК 10
ПК 3.3.1
ПК3.3.2
ПК3.3.6
ПК3.3.9
ПК3.3.10
ПК3.3.11
ПК3.3.12
ПК3.3.13
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Технологическая практика.
Производственная практика. Вводное занятие. Инструктаж по охране труда. Ознакомление с предприятием. Работа с контрольно-измерительными приборами. Работа в производственной бригаде по техническому обслуживанию и ремонту
медицинского оборудования. Перспективы развития технологии технического обслуживания и ремонта медицинского оборудования. Слесарные, электромонтажные работы и ремонтные работы.
Умения:
- правильно организовать рабочее место;
- читать и собирать схемы электроснабжения и медицинской техники;
- находить и устранять неисправности;
- комплектовать электро и медоборудование перед монтажом;
-вести монтаж с соблюдением технологических требований;
- соблюдать технику безопасности.
Навыки:
- сборки схем электроснабжения;
- контроля за ходом комплектации;
- устранения неисправностей и повреждений в изделиях медицинской техники, схемах технологического оборудования.
БК 7
БК 9
ПК3.3.2
ПК3.3.6
ПК3.3.9
ПК3.3.10
ПК3.3.11
ПК3.3.12
ПК3.3.13
ПК3.3.20
ПК3.3.21
ПП,02
Преддипломная практика.
Вводное занятие. Инструктаж по охране труда. Ознакомление с предприятием. Работа с контрольно-измерительными приборами. Работа в производственной бригаде по техническому обслуживанию и ремонту электрического, электронного и медицинского оборудования.
Самостоятельный ремонт и техническое обслуживание электрической, медицинской и другой электронной техники.
Ввод в эксплуатацию изделий медицинской техники и оборудования высоких технологий
Настройка программного обеспечения электронного и медицинского оборудования
Умения:
- правильно организовать рабочее место;
- читать и собирать схемы электроснабжения и медицинской техники;
- находить и устранять неисправности;
- комплектовать электро и медоборудование перед монтажом;
-вести монтаж с соблюдением технологических требований;
- соблюдать технику безопасности.
Навыки:
- сборки схем электроснабжения;
- контроля за ходом комплектации;
- устранения неисправностей и повреждений в изделиях медицинской техники, схемах технологического оборудования.
БК 7
БК 9
ПК3.3.2
ПК3.3.6
ПК3.3.9
ПК3.3.10
ПК3.3.11
ПК3.3.12
ПК3.3.13
ПК3.3.20
ПК3.3.21
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Владеть основами гуманитарных и социально-экономических наук, умение использовать полученные знания и методы этих наук в профессиональной деятельности;
БК 2
Знать основы Конституции Республики Казахстан, этических и правовых норм, регулирующих отношения человека к человеку, обществу и окружающей среде;
БК 3
Обладать культурой мышления, владеть государственным языком Республики Казахстан-казахским и языком официального общения –русским. Грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания иностранного языка в своей профессиональной деятельности;
БК 4
Иметь целостное представление о процессах и явлениях, происходящих в природе и обществе, необходимое для решения профессиональных задач с учетом технико-технологических, социально-экономических и экологических факторов;
БК 5
Иметь представление о здоровом образе жизни, владеть умениями и навыками физического самосовершенствования;
БК 6
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
БК 7
Быть способным к системному действию в профессиональной ситуации, к анализу и проектированию своей деятельности, самостоятельным действиям в условиях неопределенности;
БК 8
Знать основы предпринимательской деятельности и особенности предпринимательства в профессиональной сфере;
БК 9
Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами;
БК 10
Решать практические задачи на основе определения и самостоятельного поиска источников информации.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

КҚ 3.3.15
КҚ 3.3.16
КҚ 3.3.17
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.18
КҚ 3.3.20
КҚ 3.3.21
ӨО и КП
Өндірістік оқыту мен кәсіптік практика
ӨО.00
Өндірістік оқыту
ӨО.01
Оқу практикасы.
Оқу шеберханаларында оқыту. Слесарлық жұмыстар. Еңбектің қауіпсіздігі. Электрлік монтаждық және слесарлық жұмыстарды орындау кезіндегі қолданылатын, бақылау - өлшеу аспаптары мен құралдары, жабдықтары. Электрондық аппаратуралардың түрлерімен, құрылымымен танысу. Экранға арналған бейнені көрсету үшін аппаратуралар. Стоматологиялық, хирургиялық, анестизиологиялық, зерттеу, физиотерапиялық жабдықтардың түрлері. Зертханалық жабдықтар мен медициналық басқа қызметтердің жабдықтары.
Іскерліктер:
- жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру;
- медициналық техника мен электр құралдарының кестелерін жинақтау мен оқу;
- ақаулықтарды табу мен жою;
- монтаждау алдында электрлік және медициналық жабдықтарды топтамалау;
- технологиялық талаптарды сақтай отырып монтаждауды жүргізу;
- қауіпсіздік техникасын сақтау.
Дағдылар:
- әртүрлі аспаптармен өлшеу;
- материалдарды слесарлық өңдеу;
- медициналық жабдықтардың ақаулықтарын анықтау мен жою;
- медициналық техника бұйымдарына техникалық қызмет көрсету мен икемдеу, реттеу;
-жөндеу жұмыстарын жүргізу
БҚ 6
БҚ 10
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
ӨО.02
Таныстыру практикасы.
Кіріспе сабақ. Еңбекті қорғау бойынша нұсқаулық. Өндіріспен таныстыру. Бақылау - өлшеу аспаптарымен жұмыс. Медициналық жабдықтарды жөндеу мен техникалық қызмет көрсету бойынша өндірістік бригаданың жұмысы. Медициналық жабдықтарға және басқа электрондық техникаға өз бетімен техникалық қызмет көрсету мен жөндеу.
Іскерліктер:
- жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру;
- медициналық техника мен электр құралдарының кестелерін жинақтау мен оқу;
- ақаулықтарды табу мен жою;
- монтаждау алдында электрлік және медициналық жабдықтарды топтамалау;
- технологиялық талаптарды сақтай отырып монтаждауды жүргізу;
- қауіпсіздік техникасын сақтау.
Дағдылар:
- электр құралдарының кестесін жинақтау;
- топтамалардың жұмыс жасауын бақылау;
-технологиялық жабдықтардың кестелерін, медициналық техника бұйымдарының зақымдануы мен ақаулықтарын жою.
БҚ 6
БҚ 10
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
КП.00
Кәсіптік практика.
КП.01
Технологиялық практика.
Өндірістік практика. Кіріспе сабақ. Еңбекті қорғау бойынша нұсқаулық. Өндіріспен таныстыру. Бақылау - өлшеу аспаптарымен жұмыс. Медициналық жабдықтарды жөндеу мен техникалық қызмет көрсету бойынша өндірістік бригаданың жұмысы. Медициналық жабдықтарды жөндеу мен техникалық қызмет көрсету технологиясын дамыту жолдары, Жөндеу және электрлік монтаждық, слесарлық жұмыстар.
Іскерліктер:
- жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру;
- медициналық техника мен электр құралдарының кестелерін жинақтау мен оқу;
- ақаулықтарды табу мен жою;
- монтаждау алдында электрлік және медициналық жабдықтарды топтамалау;
- технологиялық талаптарды сақтай отырып монтаждауды жүргізу;
- қауіпсіздік техникасын сақтау.
Дағдылар:
- электр құралдарының кестесін жинақтау;
- топтамалардың жұмыс жасауын бақылау;
-технологиялық жабдықтардың кестелерін, медициналық техника бұйымдарының зақымдануы мен ақаулықтарын жою
БҚ 7
БҚ 9
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.20
КҚ3.3.21
КП.02
Диплом алдындағы практика.
Кіріспе сабақ. Еңбекті қорғау бойынша нұсқаулық. Өндіріспен таныстыру. Бақылау - өлшеу аспаптарымен жұмыс. Медициналық жабдықтарды жөндеу мен техникалық қызмет көрсету бойынша өндірістік бригаданың жұмысы. Медициналық, электрлік және басқа да электрондық техниканы өз бетімен жөндеу мен техникалық қызмет көрсету. Жоғары технологиялы жабдықтар мен медициналық техника бұйымдарын тағайындауды енгізу.
Медициналық және электрондық жабдықтарды ақпараттық қамтамасыз етуді реттеу.
Іскерліктер:
- жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру;
- медициналық техника мен электр құралдарының кестелерін жинақтау мен оқу;
- ақаулықтарды табу мен жою;
- монтаждау алдында электрлік және медициналық жабдықтарды топтамалау;
- технологиялық талаптарды сақтай отырып монтаждауды жүргізу;
- қауіпсіздік техникасын сақтау.
Дағдылар:
- электр құралдарының кестесін жинақтау;
- топтамалардың жұмыс жасауын бақылау;
-технологиялық жабдықтардың кестелерін, медициналық техника бұйымдарының зақымдануы мен ақаулықтарын жою
БҚ 7
БҚ 9
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.20
КҚ3.3.21
1 кесте Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Гуманитарлық және әлеуметтік – экономикалық ғылым негіздерін игеру, кәсіптік қызметте алынған білімдерді, тәсілдерді қолдана білу;
БҚ 2
Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, адамның адамға, қоғамға және қоршаған ортаға байланысын реттейтін этикалық және құқықтық нормаларын білу;
БҚ 3
Мәдени көзқарасқа иелену білу, Қазақстан Республикасы мемлекеттік қазақ тілін игеру және ресми түрде орыс тілін меңгеру. Кәсіптік лексиканы орынды қолдану, кәсіптік қызметте шетел тілін қолдана білу;
БҚ 4
Техникалық – технологиялық, әлеуметтік – экономикалық және экологиялық факторларды ескере кәсіптік мәселелерді шешу үшін қоршаған ортада және қоғамда болған процестер мен құбылыстар туралы жинақы ұғым қалыптастыру;
БҚ 5
Салауатты өмір салты туралы көзқарас, дене бітімінің өздік жетіліуінде іскерліктері мен дағдыларына қол жеткізу;
БҚ 6
Өзінің келекшек мамандығының мәнін және әлеуметтік маңыздылығын түсіну, оған тұрақты қызығушылық таныту;
БҚ 7
Кәсіби жағдайларда жүйелі әрекет етуге, өз қызметін талдауға және жобалауға, кездейсоқ жағдайда өздігінен әрекет етуге қабілетті болу;
БҚ 8
Кәсіпкерлік қызметінің негіздерін және кәсіби саладағы кәсіпкерлік ерекшеліктерін білу;
БҚ 9
Әріптестермен жағымды әрекеттестік пен ынтымақтастыққа дайын болу;
БҚ 10
Тәжірибелік мәселелерін өз бетімен ақпарат көздерін табу және анықтау арқылы шешу.
2 кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)

2. Повышенный уровень
2.1 Код и наименование квалификации
112101 2 – Электромеханик по ремонту и обслуживанию медицинского оборудования
ПК 2.1.1 Соблюдать правила монтажа и эксплуатации изделий медицинской техники;
ПК 2.1.2 Соблюдать действующие инструкции по эксплуатации и ТО изделий медицинской техники; требования безопасности труда при обслуживании, монтаже и ремонте пускорегулирующей и защитной аппаратуры медицинского оборудования;
ПК 2.1.3 Владеть навыками автоматизированного управления изделий медицинской техники;
ПК 2.1.4 Применять инструменты и приспособления, используемые при монтаже и ремонте изделий медицинской техники;
ПК 2.1.5 Изготавливать несложные детали крепления и другие детали, не требующие точных размеров в ИМТ;
ПК 2.1.6 Монтировать изделия медицинской техники под руководством электромонтажника высшего разряда;
ПК 2.1.7 Монтировать пускорегулирующую аппаратуру изделий медицинской техники;
ПК 2.1.8 Проверять состояние изоляции с помощью мегоомметра и измерять величину ее сопротивления в изделиях медицинской техники;
ПК 2.1.9 Выявлять и устранять неисправности и повреждения в изделиях медицинской техники, схемах технологического оборудования;
ПК 2.1.10 Производить замену и смазку подшипников скольжения и качения;
ПК 2.1.11 Читать эскизы, чертежи, схемы включения и принципиальные электрические схемы изделий медицинской техники;
ПК 2.1.13 Монтировать несложные электропроводки и силовое электрооборудование изделий медицинской техники;
ПК 2.1.14 Определять сопротивление материалов и опасные сечения в материале, рассчитывать нагрузку;
ПК 2.1.15 Определять причины повреждений в изделиях медицинской техники, владеть методами устранения повреждений.
ПК 2.1.16 Производить расчеты мощности дозы ионизирующих излучений.
ПК 2.1.17 Оформлять учетно-отчетную документацию.
ПК 2.1.18. Производить дозиметрический контроль рентгеновских кабинетов.
ПК 2.1.19. Выполнять техническое обслуживание по результатам проведенного контроля.
ПК 2.1.20. Проводить испытания медицинской техники после ремонта на соответствие требованиям эксплуатационных документов.
3.Специалист среднего звена
3.2 Код и наименование квалификации
112102 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
ПК 3.2.1. Организовать и содержать рабочее место, экономно расходовать материалы и электроэнергию;
ПК 3.2.2. Выполнять электромонтажные и радиомонтажные работы;
ПК 3.2.3. Соблюдать правила эксплуатации электроустановок и правила техники безопасности на электроустановках и медоборудовании;
ПК 3.2.4 Использовать нормативно-техническую документацию в профессиональной деятельности;

2. Жоғары деңгей
2.1 Біліктіліктің коды және атауы
112101 2 – Медициналық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету электр механигі
КҚ 2.1.1 Медициналық техника бұйымдарын көшіру, монтаждау ережелерін сақтау;
КҚ 2.1.2 Медициналық жабдықтардың қорғау аппаратуралары мен реттегіштерін жөндеу мен монтаждау, қызмет көрсету кезіндегі еңбектің қауіпсіздік талаптары; медициналық техника бұйымдарының ТҚ мен көшірілуі бойынша қолданыстағы нұсқаулықтарды сақтау;
КҚ 2.1.3 Медициналық техника бұйымдарын автоматтандырылуын басқару дағдыларын игеру;
КҚ 2.1.4 Медициналық техника бұйымдарын жөндеу мен монтаждау кезінде қолданылатын, тәсілдер мен құралдарды қолдану;
КҚ 2.1.5 Медициналық техника бұйымдарының нақты өлшемдері талап етілмейтін, басқа да бөлшектері мен қиын емес бекітулерін дайындау;
КҚ 2.1.6 Жоғары санатты электр монтаждаушының жетекшілігімен медициналық техника бұйымдарын монтаждау;
КҚ 2.1.7 Іске қосушы реттегіш аппаратура медициналық техника бұйымдарын монтаждау;
КҚ 2.1.8 Медициналық техника бұйымдарын мегомметр көмегімен тоқ тарту жағдайын тексеру және оның қарсылық күшін өлшеу;
КҚ 2.1.9 Технологиялық жабдықтар кестелеріндегі, медициналық техникалар бұйымдарының зақымдануы мен ақаулықтарын жөндеу мен анықтау;
КҚ 2.1.10 Мойынтіректің қозғалысы мен тербелісіне ауыстыру мен майлауды жүргізу;
КҚ 2.1.11 Медициналықтехника бұйымдарының принциптік электрлік кестелері мен қосу кестелерін, сызбаларын, эскизін оқу;
КҚ 2.1.13 Медициналық техника бұйымдарының күштік электр жабдықтары мен қиын емес электр сымдарын монтаждау;
КҚ 2.1.14 Жүктемені есептеу, материалдың қауіпті қырқылуы мен материалдың қарсы тұруын анықтау;
КҚ 2.1.15 Медициналық техника бұйымдарының бұзылу себептерін анықтау, бұзылуды жөндеу әдістерін игеру;
КҚ 2.1.16 Иондық сәуле шығарудың күштілік өлшемін есептеуді жүргізу;
КҚ 2.1.17 Қортынды – есеп құжаттарын жүргізу;
КҚ 2.1.18. Рентген кабинеттеріне дозиметриялық бақылауды жүргізу;
КҚ 2.1.19. Жүргізілген бақылау нәтижелері бойынша техникалық қызмет көрсетуді орындау;
КҚ 2.1.20. Көшіру құжаттарының талаптарына сай жөндеуден кейін медициналық техниканы сынауды жүргізу;
3.Орта буын маманы
3.2 Біліктіліктің коды және атауы
112102 3 Жабдықтарды пайдалану және жөндеу технигі
КҚ 3.2.1. Электр энергиясы мен материалды үнемді шығындау, жұмыс орнын ұстау мен ұйымдастыру;
КҚ 3.2.2. Радиомонтаждық және электр монтаждық жұмыстарды орындау;
КҚ 3.2.3. Медициналық жабдықтарды және электрлік бекітулерге арналған қауіпсіздік техника ережелері мен электрлік бекітулерді көшіру ережелерін сақтау;
КҚ 3.2.4 Кәсіптік қызметте нормативтік – техникалық құжаттарды қолдану;

ПК 3.2.5. Производить ввод медицинской техники в эксплуатацию;
ПК 3.2.6. Производить расчеты мощности дозы ионизирующих излучений;
ПК 3.2.7. Оформлять учетно-отчетную документацию;
ПК 3.2.8 Проводить контроль технического состояния медицинской техники;
ПК 3.2.9 Проводить текущий контроль технического состояния медицинской техники;
ПК 3.2.10 Производить дозиметрический контроль рентгеновских кабинетов;
ПК 3.2.11 Выполнять техническое обслуживание по результатам проведенного контроля;
ПК 3.2.12 Производить проверку и оценку технического состояния медицинской техники;
ПК 3.2.13 Выполнять поиск дефектных узлов различных видов медицинской техники;
ПК 3.2.14 Производить разборку, ремонт и сборку медицинской техники;
ПК 3.2.15 Проводить испытания медицинской техники после ремонта на соответствие требованиям эксплуатационных документов.
3.3 112103 3 - Техник–электроник
ПК 3.3.1.Осуществлять контроль за качественным выполнением работ, связанных с монтажом и ремонтом изделий медицинской техники;
ПК 3.3.2.Организовать и содержать рабочее место, экономно расходовать материалы и электроэнергию;
ПК 3.3.3.Осуществлять контроль за соблюдением действующих инструкций по эксплуатации и ТО изделий медицинской техники;
ПК 3.3.4. Выполнять электромонтажные и радиомонтажные работы;
ПК 3.3.5. Использовать нормативно-техническую документацию в профессиональной деятельности;
ПК 3.3.6. Производить ввод медицинской техники в эксплуатацию;
ПК 3.3.7. Производить расчеты мощности дозы ионизирующих излучений;
ПК 3.3.8. Оформлять учетно-отчетную документацию;
ПК 3.3.9. Проводить контроль технического состояния медицинской техники;
ПК 3.3.10. Проводить текущий контроль технического состояния медицинской техники;
ПК 3.3.11. Производить дозиметрический контроль рентгеновских кабинетов;
ПК 3.3.12. Выполнять техническое обслуживание по результатам проведенного контроля;
ПК 3.3.13. Производить проверку и оценку технического состояния медицинской техники;
ПК 3.3.14. Выполнять поиск дефектных узлов различных видов медицинской техники;
ПК 3.3.15. Производить разборку, ремонт и сборку медицинской техники;
ПК 3.3.16. Проводить испытания медицинской техники после ремонта на соответствие требованиям эксплуатационных документов;
ПК 3.3.17. Производить прием и входной контроль современной медицинской техники, построенной на микропроцессорах или подключенной к персональному компьютеру;
ПК 3.3.18. Производить монтаж современной медицинской техники, построенной на микропроцессорах или подключенной к персональному компьютеру;
ПК 3.3.19. Выполнять техническое обслуживание высокотехнологичных медицинских диагностических приборов в соответствии с технической документацией;

КК 3.2.5. Медициналық техниканы көшіруді енгізуді жүргізу;
КҚ 3.2.6. Иондық сәуле шығарудың күштілік өлшемін есептеуді жүргізу;
КҚ 3.2.7. Қортынды – есеп құжаттарын жүргізу;
КҚ 3.2.8 Медициналық техниканың техникалық жағдайына бақылау жүргізу;
КҚ 3.2.9 Медициналық техниканың техникалық жағдайына ағымды бақылау жүргізу;
КҚ 3.2.10 Рентген кабинеттеріне дозиметриялық бақылауды жүргізу;
КҚ 3.2.11 Жүргізілген бақылау нәтижелері бойынша техникалық қызмет көрсетуді орындау;
КҚ 3.2.12 Медициналық техниканың техникалық жағдайын бағалау мен тексеріс жасау;
КҚ 3.2.13 Медициналық техника түрлерінің әртүрлі өрістерінің ақаулықтарын іздеуді орындау;
КҚ 3.2.14 Медициналық техниканы жинау мен жөндеу, бөлектеуді жүргізу;
КҚ 3.2.15 Көшіру құжаттарының талаптарына сай жөндеуден кейін медициналық техниканы сынауды жүргізу;
3.3 112103 3 - Техник-электроншы
КҚ 3.3.1. Медициналық техника бұйымдарының жөнделуі мен монтаждауына байланысты жұмыстардың сапалы орындалуына бақылау жасауды жүргізу;
КҚ 3.3.2. Электр энергиясы мен материалды үнемді шығындау, жұмыс орнын ұстау мен ұйымдастыру;
КҚ 3.3.3. Медициналық техника бұйымдарына техникалық қызметтің көрсетілуі мен көшірілуі бойынша қозғалыстағы нұсқаулықтардың сақталуына бақылау жасау;
КҚ 3.3.4. Радиомонтаждық және электр монтаждық жұмыстарды орындау;
КҚ 3.3.5. Кәсіптік қызметте нормативтік – техникалық құжаттарды қолдану;
КҚ 3.3.6. Медициналық техниканы көшіруді енгізуді жүргізу;
КҚ 3.3.7. Иондық сәуле шығарудың күштілік өлшемін есептеуді жүргізу;
КҚ 3.3.8. Қортынды – есеп құжаттарын жүргізу;
КҚ 3.3.9. Медициналық техниканың техникалық жағдайына бақылау жүргізу;
КҚ 3.3.10. Медициналық техниканың техникалық жағдайына ағымды бақылау жүргізу;
КҚ 3.3.11. Рентген кабинеттеріне дозиметриялық бақылауды жүргізу;
КҚ 3.3.12. Жүргізілген бақылау нәтижелері бойынша техникалық қызмет көрсетуді орындау;
КҚ 3.3.13. Медициналық техниканың техникалық жағдайын бағалау мен тексеріс жасау;
КҚ 3.3.14. Медициналық техника түрлерінің әртүрлі өрістерінің ақаулықтарын іздеуді орындау;
КҚ 3.3.15. Медициналық техниканы жинау мен жөндеу, бөлектеуді жүргізу;
КҚ 3.3.16. Көшіру құжаттарының талаптарына сай жөндеуден кейін медициналық техниканы сынауды жүргізу;
КҚ 3.3.17. Жеке компьютерге қосылатын немесе шағын процессорларға арналған құрылған, қазіргі заманғы медициналық техниканың енгізілуі мен қабылдау жасалуына бақылау жасау;
КҚ 3.3.18. Жеке компьютерге қосылатын немесе шағын процессорларға арналған құрылған, қазіргі заманғы медициналық техниканы монтаждауды жүргізу;
КҚ 3.3.19. Техникалық құжаттарға сай жоғары технологиялы диагностикалық аспаптарға техникалық қызмет көрсетуді орындау;

ПК 3.3.20. Производить проверку, настройку и тестирование программного обеспечения высокотехнологичных медицинских приборов;
ПК 3.3.21. Проводить испытания высокотехнологичной медицинской техники после ремонта на соответствие требованиям технической документации.
Приложение 278
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1200000 Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Эксплуатация транспорта
Специальность:
1205000 – Управление движением и эксплуатация воздушного транспорта
Квалификация:

КҚ 3.3.20. Жоғары технологиялық аспаптарды ақпараттық тестілеумен қамтамасыз ету мен реттеуді, тексеруді жүргізу.
КҚ 3.3.21. Технологиялық құжаттардың талаптарына сай жөндеуден кейінгі жоғары технологиялы медициналық техниканы сынауды жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 278-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 1200000 Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу(салалар бойынша)
Көлікті пайдалану
Мамандығы: 1205000 – Әуе жол көліктерінің қозғалысын басқару және пайдалану

462
ПП 03
Производственная технологическая практика
546
ПА 00
Промежуточная аттестация
108
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация**
60
ИА 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение:
2880
К
Консультация
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
Всего:
3312
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемая форма итоговой аттестации: квалификационный экзамен.
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 287
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности "Управление движением и
эксплуатация воздушного транспорта"
Сноска. Наименование приложения 287 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена).
Индекс циклов и дисциплин
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Основные составляющие языка; язык и речь; специфика устной и письменной речи; понятие о нормах литературного языка; виды норм; функциональные стили речи; специфика и жанры каждого стиля; лексика; использование в речи изобразительно-выразительных средств; лексические нормы; лексикография; основные типы словарей; фонетика; основные фонетические единицы; фонетические средства языковой выразительности; орфография; принципы орфографии; словообразовательные нормы; морфология; грамматические категории и способы выражения в современном языке; морфологические нормы; синтаксис; основные единицы синтаксиса; пунктуация; лингвистика текста.
Знания:
- содержания и специфики устной и письменной речи;
- норм литературного языка;
- литературных стилей, специфики и жанров каждого стиля;
- содержания основных разделов языкознания.
Умения:
- строить предложения в соответствии с литературными нормами;
- использовать в речи изобразительно-выразительные средства;
- пользоваться различными словарями;
- проводить различные разборы (слов и предложений).
БК 2
БК 3
БК 6
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической); техника перевода профессионально -ориентированных текстов.
Знания:
- лексического материала по специальности,
- видов речевой деятельности и форм речи;
- грамматики иностранного языка.
Умения:
- читать тексты на иностранном языке;
-переводить с русского (казахского) на иностранный язык и обратно;
- составлять письменные тексты на иностранном языке;
- излагать материал устно в монологической и диалогической форме.
БК 3
БК 4
БК 6
ОГД 03
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- роли физической культуры в подготовке специалиста;
- социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры;
- правил спортивных игр.
Умения:
-правильно выполнять физические упражнения;
- играть в спортивные игры.
БК 3
БК 4
ОГД 04
История Казахстана
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
Культурология и ее роль в жизни общества; многообразность подходов в исследовании культуры.
Культура и цивилизация; становление культуры.
Различные типы культуры.
Западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира.
Особенность и уникальность африканской культуры; проблема расизма.
Возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья;

462
КП03
Өндірістік технологиялық
практика
546
АА 00
Аралық аттестаттау
108
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау **
60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны:
2880
К
Консультациялар
оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
3312
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
* Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
** Қорытынды аттесттатауға ұсынылатын нысандар: біліктілік емтиханы.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті біліктіліктің пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 287-қосымша
"Әуе жол көліктерінің қозғалысын басқару және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары
Ескерту. 287-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Тілдің негізгі құрамдас бөліктерін; тіл және сөйлеу; ауызша және жазбаша сөйлеу ерекшелігі; әдеби тіл нормалары туралы түсінік, норма түрлері; сөйлеу стильдері, әр стильдің ерекшелігі және жанры, лексика; сөйлеу барысында көркемдеуіш құралдарды пайдалану; лексикалық нормалар; лексикография; сөздіктердің негізгі типтері; фонетика; негізгі фонетикалық бірліктер; тіл мәнерінің фонетикалық құралдары; орфография; орфография принциптері; сөзжасам нормалары; морфология; қазіргі тілдегі грамматикалық категориялар және сөзді жеткізу мәнерінің амал-тәсілдері; морфологиялық нормалары; синтаксис; синтаксистің негізгі бірліктері; пунктуация; мәтін лингвистикасы.
Білімдер:
- ауызша және жазбаша сөйлеу ерекшелігін және мазмұнын;
- әдеби тіл нормаларын;
- әдеби стильдерді, әр стильдің өзіне тән ерекшелігін, жанрларын;
- тіл білімінің негізгі бөлімдерінің мазмұнын.
Іскерліктер:
- әдеби нормаларға сәйкес сөйлем құру;
- сөйлеу барысында
көркемдегіш құралдарды пайдалану;
- әр түрлі сөздіктерді пайдалану;
- әр түрлі талдаулар жасауды өткізу (сөз және сөйлемдерді).
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Кәсіптік тілдесуге қажетті мамандық бойынша лексико-грамматикалық материалды;
Сөйлеу әрекетінің түрлері және сөйлеу нысандары (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық);
Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- мамандық бойынша лексикалық материалды,
- сөйлеу әрекетінің түрлерін және сөйлеу нысандарын;
- шетел тілінің грамматикасын;
Іскерліктер:
- шетел тілінде мәтіндерді оқу;
- орыс (қазақ) тілінен шетел тіліне және керісінше аудару;
- шетел тілінде жазбаша мәтіндер құрау;
- монологтық және диалогтық нысанда материалдарды ауызша мазмұндау.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 6
ЖГП 03
Дене тәрбиесі
Маман дайындау барысындағы дене тәрбиесіның рөлі; дене тәрбиесіның әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері; кәсіби-қолданбалы дене даярлығы.
Білімдер:
- маман даярлаудағы дене шынықтырудың рөлі;
- дене тәрбиесіның әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері;
-спорт ойындарының ережесі.
Іскерліктер:
-дене жаттығуларын дұрыс орындау;
- спорт ойындарын ойнау.
БҚ 3
БҚ 4
ЖГП 04
Қазақстан тарихы
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Мәдениеттану мен оның қоғам өміріндегі рөлі;
мәдениетті зерттеудегі әр алуан әдістер;
мәдениет және өркениет;
мәдениеттің қалыптасуы;
батыс еуропа мәдениеті мен оның қазіргі әлемнің дамуына әсері;
африкандық мәдениеттің ерекшелігі мен бірегейлігі;
расалық мәселелер;
көшпенділер өркениетінің пайда болуы және оның бірегейлігі;
орта ғасырдағы Қазақстанның мәдениеті;

культурные традиции казахов в период 17-19 веков;
культура современного Казахстана.
Знания:
- основных понятий: конфуцианство; даосизм;
- особенностей индийской культуры и ее основных достижений;
- понятий: ислам, курайш; Мухаммед, Коран, Аллах, Мекка;
- основных принципов христианского учения и его ценностной ориентации;
- образа жизни кочевников;
- культурного фундамента казахского этноса в период средневековья;
- влияний тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
Умения:
-свободно пользоваться понятиями культурологии;
- раскрыть особенности национальных культур;
- показать специфику материальной и духовной культуры различных национальных образований, в том числе кочевников, ее места в общественной культуре.
БК 2
СЭД 02
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли.
Природа человека и смысл его существования; человек и Бог; человек и космос; человек, общество.
Цивилизация, культура; свобода и ответственность личности. Человеческое познание и деятельность; наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- структуры и типов мировоззрения;
- материальных и духовных ценностей, а также их влияния на развитие общества.
Умения:
- различать типы мировоззрения;
-определять исторические типы философии, философии древнего Востока, древней Греции;
- философию средневековья и эпохи Возрождения, философию Нового времени;
- изучать философские взгляды казахских мыслителей;
- особенности русской философии18-20 в.в.
БК 1
БК 2
БК 3
СЭД 03
Основы социологии и политологии
Социология как наука;
общество как социокультурная система.
Социальные общности; социальные и этнонациональные отношения.
Социальные процессы; социальные институты и организации.
Личность: ее социальные роли и социальное поведение; предмет политологии.
Политическая власть и властные отношения; политическая система. Социально-экономические
процессы в Казахстане.
Знания:
- социологического подхода в понимании закономерностей;
-социальной структуры, социального расслоения, социального взаимодействия в обществе;
- особенностей процесса социализации личности, форм регуляции.
Умения:
- осуществлять необходимый анализ социально значимых проблем современного человечества, российского общества и его регионов и своей личной жизни;
- использовать социально-политические знания в своей профессиональной деятельности и во всех сферах общественной и индивидуальной жизни.
БК 1
БК 2
БК 3
СЭД 04
Основы экономики
Основные понятия, функции, сущность, принципы.
Формы и виды собственности, управление собственностью.
Виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов.
Бизнес-планирование; экономический анализ;
анализ состояния рынка, рыночная инфраструктура.
Знания:
- общих положений экономической теории;
- экономических ситуаций в стране и за рубежом;
- основ макро- и микроэкономики, налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политики;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 1
БК 2
БК 3
СЭД 05
Основы права
Понятие права, системы, источников. Конституция Республики Казахстан – ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды.
Основные отрасли права, судебная система Республики Казахстан, правоохранительные органы.
Знания:
-прав и свобод человека и гражданина, механизмов их реализации;
- правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
? использовать нормативно-правовые акты регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 1
БК 2
БК 3
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Казахский язык - государственный язык.
История казахского делопроизводства.
Виды документов.
Приказы и их виды.
Трудовой договор и порядок его оформления.
Договора и их виды.
Информационно-справочные документы.
Постановления, решения, протоколы.
Правила оформления документов по делопроизводству.
Знания:
-грамматических правил языка;
-грамотной письменной речи;
-составления плана по содержанию текста;
-оформления официальных деловых документов.
Умения:
-давать пояснения по документу;
-заполнять справочные документы;
-выполнять делопроизводство на государственном языке.
БК 2
БК 3

17-19 ғасырдағы қазақтардың мәдени дәстүрлері;
қазіргі таңдағы Қазақстанның мәдениеті.
Білімдер:
-негізгі түсініктер: конфуция, даосизм;
- Үнді мәдениетінің ерекшеліктерімен оның жетістіктері;
- Ислам; курайш; Мұхаммед; Құран; Алла; Мекке түсініктері:
-Христиан оқуының негізгі принциптері және бағалы бағыттары;
- көшпенділер өркениеті;
- орта ғасырдағы қазақ этносының мәдениеті;
- орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне түрік және араб мәдениетінің әсері туралы;
Іскерліктер:
- мәдениеттану түсінігін жеңіл қолдану;
- көшпенділердің рухани және материалдық ерекшелігін көрсету және оны бақылап отыру
БҚ 2
ӘЭП 02
Философия негіздері
Философия пәні, әлемдік философия ойларының негізгі кезеңдері; адам табиғаты және оның өмір сүрудегі мәні; адам және құдай; адам және ғарыш; адам, қоғам, өркениет, мәдениет; жеке бостандық және адамның жауапкершілігі;
адамдық тану және қызметі; ғылым және оның рөлі; адамзат алдындағы аса үлкен мәселелер
Білімдер:
- әлемдік көзқарас типтері:
- философияның тарихи типтері, философия др. Шығыс, ежелгі Греция философиясы:
- орта ғасыр философиясы және қайта өркендеу дәуірі, жаңа ғасыр философиясы:
- қазақ ойшылдарының философиялық көзқарастары;
-18-20 ғ.ғ. орыс философиясының ерекшеліктері;
Іскерліктер:
- әлемдік көзқарас құрылымдары мен типтерін ажырату;
- материалдық және рухани құндылықтар, сондай-ақ олардың қоғам дамуына әсері
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Әлеуметтану ғылымы:қоғам әлеуметтік мәдени жүйе. Әлеуметтік бірлік; әлеуметтік және этноұлттық қатынасы. Әлеуметтік процестер:
әлеуметтік институттар мен ұйымдар.
Жеке адам: оның әлеуметтік рөлі мен әлеуметтік мінезі; саясаттану пәні, саяси билік және өкімшілік қатынас. Саяси жүйе. Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық процестер.
Білімдер:
-заңдылықтар бойынша әлеуметтік тұрғыда түсінік;
- әлеуметтік әрекет, әлеуметтік жікке бөліну, құрылым туралы түсінік;
- жеке әлеуметтік үдеріс ерекшелігі, реттеу формалары.
Іскерліктер:
- адамзаттың әлеуметтік мәнді мәселелерін талдау;
- өзінің кәсіптік өмірінде және барлық қоғамдық және жеке өмірінде әлеуметтану және саясаттану білімдерін қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ӘЭП 04
Экономика негіздері
Мақсаты, негізгі түсініктер, функциялары, құбылыс, принциптері;
Меншік формасы мен түрлері, меншікті басқару;
жоспар түрлері, оның негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау;
жоспарды эконмикалық негіздеу әдістері мен болжамдарды әзірлеу;
бизнес-жоспарлау;
экономикалық талдау;
халықтық тұтыну тауарлары нарығы мен қызметтер күйін талдау; нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық теория туралы жалпы ережелер;
- шетелдегі және еліміздегі экономикалық жағдайлар;
- әлеуметтік және инвестициялық, қаржы-кредиттік, салықтық саясат, макро және микроэкономика негіздері.
Іскерліктер:
- өзінің кәсіби ісіне қажетті экономикалық ақпаратты табу және пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ӘЭП 05
Құқық негіздері
Құқық ұғымы, жүйесі, қайнар көзі, Қазақстан Ресубликасының Конституциясы – құқық жүйесінің көзі;
Адам құқығының жалпыға бірдей декларациясы, жеке тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңды жауапкершілік және оның түрлері, негізгі құқық салалары, Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарынының, сот жүйелері.
Білімдер:
- адам және азаматтардың бостандығы мен құқықтары, оларды іске асыру механизмдері;
-кәсіби ісі саласында адамгершілікті-этикалық және құқықтық нормалар.
Іскерліктер:
- маманның кәсіби ісін реттейтін нормативті-құқықтық құжаттарды пайдалана білу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Қазақ тілі – мемлекеттік тіл.
Қазақ іс қағаздарын мемлекеттік тілде жүргізу тарихы. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде жүргізу құжаттарының түрлері. Бұйрықтар және оның түрлері. Еңбек шарты және оны ресімдеу тәртібі. Келісімшарттар және олардың түрлері.
Ақпараттық-анықтамалық құжаттар. Қаулылар, шешімдер, хаттамалар. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде жүргізу бойынша құжаттарды дұрыс ресімдеу.
Білімдер:
-тілдің грамматикалық ережесі;
-сауатты жазу;
-мәтін мазмұны бойынша жоспар құру;
-ресми іскери құжаттарды ресімдеу;
- мәтіннің негізгі мазмұны түсіну;
Іскерліктер:
-құжат бойынша түсінік беру;
-анықтамалық құжаттардытолтыру;
-іс қағаздарын мемлекеттік тілде жүргізу;
БҚ 2
БҚ 3

ПК 3.1.5
ПК 3.2.6
ПК 3.3.5
ПК 3.4.6
ПК 3.6.5
ПК 3.7.3
ПК 3.8.3
ПК 3.10.3
ОПД 02
Физика
Физический взгляд на окружающий мир.
Элементы гидроаэромеханики.
Молекулярная физика и основы термодинамики.
Молекулярно-кинетическая теория.
Процессы изменения состояния вещества и их характеристики.
КПД. Тепловые двигатели.
Равномерное движение, его уравнение и графики. Сложение движений.
Сила, масса, ускорение. Сложение сил. Законы динамики.
Сила всемирного тяготения. Сила упругости. Сила трения. Вес тела, невесомость.
Статика. Работа. Мощность. Закон сохранения энергии.
Гармонические колебания, их виды. Виды и свойства волн.
Электризация тел. Взаимодействие зарядов. Работа магнитных сил. Самоиндукция. Энергия магнитного поля.
Электромагнитные волны. Радиоприемники. Излучения. Спектры. Спектральный анализ.
Знания:
-сущности физических явлений, происходящих в электрических магнитных цепях, машинах, аппаратах и приборах;
-электробезопасности, учета и экономии электроэнергии.
Умения:
- выбирать рациональный и эффективный способ применения электрической энергии;
- читать и собирать электрические схемы установок;
- технически грамотно эксплуатировать электроустановки и устранять их неисправности.
БК 5
БК 6
ПК 3.1.4
ПК 3.2.4
ПК 3.3.5
ПК 3.4.1
ПК 3.4.3
ПК 3.5.3
ПК 3.7.1
ПК 3.9.1
ПК 3.10.1
ОПД 03
Техническое черчение и инженерная графика
Методы проецирования.
Задание точки, прямой, плоскости и поверхности на чертеже. Метрические и позиционные задачи на точки, прямые, плоскости и поверхности. Способы преобразования чертежа.
Многогранные поверхности. Криволинейные поверхности. Поверхности вращения. Пересечение поверхности прямой и плоскостью.
ГОСТы ЕСКД - основные правила оформления чертежей.
Виды, разрезы, сечения. Разъемные и неразъемные соединения.
Виды конструкторской документации и стадии ее разработки.
Специальные прикладные программы для выполнения технических чертежей на персональных компьютерах.
Знания:
- основ начертательной геометрии,
- требований к оформлению размеров, размерных линий, знаков, условных обозначений, условностей и упрощений;
- масштабов, применяемых при выполнении машиностроительных чертежей;
- эскизов и чертежей;
- видов конструкторской документации,
- последовательности чтения сборочных чертежей;
- деталирования сборочных чертежей;
Умения:
-владеть практикой выполнения чертежей;
-оформлять поле чертежа с соблюдением правил нанесения всех условных обозначений, размеров, размерных линий, упрощений;
- оформлять спецификацию,
- читать сборочные чертежи, изображать сопряжения его элементов, кривые второго порядка;
-выполнять технические чертежи.
БК 1
БК 3

КҚ 3.1.5
КҚ 3.2.6
КҚ 3.3.5
КҚ 3.4.6
КҚ 3.6.5
КҚ 3.7.3
КҚ 3.8.3
КҚ 3.10.3
ЖКП 02
Физика
Қоршаған ортаға физикалық көзқарас.
Гидроаэромеханика элементтері.
Молекулярлы физика және термодинамика негіздері.
Молекулярлы-кинетикалық теория.
Заттар құрамының өзгеру үрдісі және олардың сипаттамасы. Жылу қозғалтқыштары.
Біргелкі қозғалыс, олардың графикасы және теңеуі. Қозғалысты қосу.
Күш, салмақ, жылдамдық. Динамика заңы.
Дүниежүзілік тартылыс күші. Серпімділік күші. Үйкеліс күші. Дененің салмағы, салмақсыздық.
Статика. Жұмыс. Қуат. Энергияны сақтау заңы.
Гармоникалық колебания, олардың түрлері. Толқын құрамы мен түрлері.
Денені электрлеу. Зарядтардың өзара әрекеті. Күш жұмысының магниті. Өздік индукция.
Электрмагнитті толқындар. Радиоқабылдағыштар. Сәулелендіру. Спектрлер. Спектрлі талдау.
Білімдер:
- аспаптарда, жабдықтарда, машиналарда және электрлі магнитті тізбелерде болатын физикалық құбылыстардың мәні.
-электр энергияны үнемдеу және электрқауіпсіздігі.
Іскерліктер:
- электр энергияны рационалды және тиімді қолдану тәсілі;
- электрлік сызбаларды жинау және оқу;
-электр қондырғыларды техникалық сауатты пайдалану және олардың ақауларын жою.
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.1.4
КҚ 3.2.4
КҚ 3.3.5
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.3
КҚ 3.5.3
КҚ 3.7.1
КҚ 3.9.1
КҚ 3.10.1
ЖКП 03
Инженерлік графика және техникалық сызу Жобалау әдісі. Сызықтық жазықтық, түзу, нүкте тапсырмалары. Үстінгі және жазықтық, түзу, нүктелерге метрикалық және позициялық тапсырмалар. Сызбаны өзгерту тәсілдері. Үстіңгі қисық сызықтар.Үстіңгі айналым. Түзу сызықтық жазықтық пен және екі жазықтық өзара түйісуі. Түзу сызықтық жазықтық пен және екі жазықтықтың паралельдігі мен перпендикулярлығы. Қисық сызық пен беті. Аксиометриялық проекциялар. Жобалау құжаттарының бірыңғай жүйесі. Сызбалардың орындалу практикасі.
ГОСТы ЕСКД – сызбаны рәсімдеудің негізгі ержелері. Қиылысу, үзіктер түрлері. Ажырату мен ажыратпауды біріктіру.Құрылымдық құжаттаржың түрлері және оларды дайындау деңгейі. Жеке компьютерлерде техникалық сызбаларды орындау үшін арнайы қолданбалы бағдарламалар.
Білімдер:
- сызба геометрия негіздерін,
- толтыру өлшемдеріне, өлшем сызықтық шартты белгілердің, шарттылықтар мен қысқартулардың талаптарын,
- машинажасау сызбаларын орындаудағы қолданылатын масштабы,
- эскиз бен сызбаны,
- құрылымдық құжаттардың түрлері,
- жиналмалы сызбаны оқу реті;
- жиналмалы сызбаны бөліктеуді.
Іскерліктер:
- сызбаны орындау практикасін;
- сызбаны толтыруды, барлық шартты белгілерді, өлшемдерді, өлшем сызықтарын салып, сақтай отырып;
- спецификаны рәсімдеу,
- қосындыларды дұрыс белгілеу, екінші қатардағы қисықты белгілеу;
- техникалық сызбаны орындау.
БҚ 1
БҚ 3

ПК 3.1.6
ПК 3.2.6
ПК 3.3.5
ПК 3.4.3
ПК 3.5.5
ПК 3.7.1
ПК 3.10.3
ОПД 04
Основы высшей математики
Элементы линейной алгебры:
определители второго, третьего и n-го порядка, их свойства. Решение систем n-линейных уравнений по правилу Крамера.
Матрицы, матричный способ решения систем линейных уравнений.
Введение в математический анализ: функция одной независимой переменной, свойства; пределы функции.
Дифференцирование явных функций, неявных функций, функций заданных параметрически. Дифференциалы высших порядков.
Исследование функции, экстремумы функции. Первообразная. Интегрирование неопределенного интеграла заменой переменной, по частям.
Тригонометрические функции.
Определение и свойства определенного интеграла.
Элементы векторной алгебры:
векторы, линейные операции над векторами.
Знания:
- объема знаний по математике, необходимой как для изучения смежных технических дисциплин, так и для специальных курсов;
Умения:
- решать математические задачи с доведением решения до практически приемлемого результата (формулы, числа, графика качественного вывода и т.д.), связанных с будущей специальностью;
- исследовать прикладные математические вопросы;
- самостоятельно разбираться в математических терминах, содержащихся в литературе, связанной со специальностью;
- выбирать и использовать при решении необходимые вычислительные методы и средства (компьютеры, справочники, таблицы) с целью получения практических рекомендаций.
БК 5
БК 6
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.3.5
ПК 3.4.5
ПК 3.5.2
ПК 3.7.1
ПК 3.8.1
ПК 3.9.1
ПК 3.10.1
ОПД 05
Введение в специальность
Состояние и развитие гражданской авиации и системы обслуживании воздушного движения. Требования к личным и профессиональным качествам диспетчера. Положение о профессиональной подготовке диспетчерского состава.
Этапы, процессы функционирования и структура системы обслуживания воздушного движения.
Мероприятия по предупреждению авиапроисшествий. Полет самолета, основные этапы, дальность и продолжительность полета. Использование авиации в хозяйственной деятельности и при чрезвычайных ситуациях.
Основные профессии в авиации. Летный состав гражданской авиации.
Специалисты по технической эксплуатации в гражданской авиации.
Знания:
- основных технических требований, предъявляемых к летательным аппаратам и двигателям:
- структуры систем обслуживания воздушного движения, принципов ее работы;
- причин авиационных происшествий и инцидентов, связанных с нормативные документами обслуживания воздушного движения и мероприятия по их устранению;
- использования авиации в народном хозяйстве:
- основных профессий в авиации, летного состава гражданской авиации;
- структуры инженерно-авиационной службы;
- организации процесса технического обслуживания воздушного судна.
Умения:
- использовать полученные знания при изучении специальных и общепрофессиональных дисциплин;
- применять знания при прохождении учебной и профессиональной практики.
БК 1
БК 3

КҚ 3.1.6
КҚ 3.2.6
КҚ 3.3.5
КҚ 3.4.3
КҚ 3.5.5
КҚ 3.7.1
КҚ 3.10.3
ЖКП 04
Жоғарғы математика негіздері
Сызықтық алгебра элементтері.
Екінші және үшінші қатар айқындауыштары, олардың қасиеттері. Айқындауыштарды жол бойынша қойып есептеу.
n-ретті айқындауыш туралы ұғым. Сызықтық теңдеу жүйелері. n-сызықтық теңдеуді Крамер ережесі бойынша n белгісіз арқылы шешу. Матрицалар. Кері матрица ұғымы. Сызықтық теңдеу жүйесімен матрицалық шешу тәсілі.
Айқын функциялар, айқын емес функциялар, берілген параметрлік функцияларды дифференциалдау. Жоғары ретті дифференциалдар.
Функцияны зерттеу, функция экстремумдары. Тригонометриялық функциялар. Айқындалған интегралдардың қасиеті және анықтау. Векторлы алгебра элементтері. Векторлар, сызықтық векторлар арасындағы операция.
Білімдер:
- аралық техникалық пәндерді, сондай-ақ арнайы курстарды оқуға қажетті математикадан білім көлемін;
Іскерліктер:
- математикалық есептерді қолданбалы нәтижеге жеткізіп, шешуді (формулалар, сандар, сапалы шығатын графика және т.б.)
-қолданбалы мәселелерді математикалық жағынан зерттеу;
- мамандыққа байланысты әдебиеттердегі математикалық терминдерді өз бетінше шешуді;
- практикалік нұсқауды алу мақсатында қажетті есептеу әдістері мен тәсілдерді таңдау және қолдануды (компьютерлер, анықтамалықтар, кестелер).
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.3.5
КҚ 3.4.5
КҚ 3.5.2
КҚ 3.7.1
КҚ 3.8.1
КҚ 3.9.1
КҚ 3.10.1
ЖКП 05
Мамандыққа кіріспе
Әуе қозғалысына қызмет көрсету жүйесі және азаматтық авиацияның дамуы мен жағдайы. Диспетчердің жеке және кәсіби ұасиеттеріне қойылатын талаптар. Диспетчерлік құрамның кәсіби даярлығы туралы ереже. Әуе қозғалысына қызмет көрсету құрылымдары мен үрдісі, кезеңдері.
Авиациялық оқиғаларды ескерту шаралары. Ұшу ұзақтығы, негізгі кезеңдері, ұшақтың ұшуы. Төтенше жағдайларда және шаруашылық қызметте авиацияны қолдану.
Авиациядағы негізгі мамандықтар. Азаматтық авиацияның ұшқыштар құрамы. Азаматтық авиациядағы техникалық пайдалану жөніндегі мамандар.
Білімдер:
- қозғалтқыштар мен ұшу аппараттарына қойылатын негізгі техникалық талаптар:
- әуе қозғалысына қызмет көрсетудің құрылымдық жүйесі, олардың жұмыс принциптері;
- әуе қозғалысына қызмет көрсетудегі нормативті құжаттарға байланысты авиациялық оқиғалардың болу себептерін және оларды жою жөніндегі шаралар.
- авиацияның халық шаруашылығында қолданылуы туралы;
- азаматтық авиациядағы ұшқыштар құрамын, авиациядағы негізгі мамандарды;
основных профессий в авиации, летного состава гражданской авиации;
-инженерлік-авиациялық қызмет құрылымы;
- Әуе кемесіне техникалық күтімдеуді ұйымдастыру;
Іскерліктер:
- арнайы және жалпы кәсіби пәндерді оқуда алған білімдерін қолдану;
-оқу және кәсіби практикаден өту кезінде білімдерін қолдану.
БК 1
БК 3

ПК 3.2.1
ПК 3.3.5
ПК 3.4.3
ПК 3.5.3
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.7.3
ПК 3.8.3
ПК 3.9.3
ПК 3.10.3
ОПД 06
Человеческий фактор
Психологические основы осуществления профессиональной деятельности. Человек-оператор в авиационных системах управления.
Психологический отбор в авиации. Психологические требования в обучении и подготовке авиационного персонала к действиям в особых случаях.
Социально-психологические проблемы управления летным и авиационным персоналом.
Особенности реагирования персонала в аварийных ситуациях. Роль личностных и межличностных отношений в авиационной безопасности и обеспечении безопасности полетов.
Знания:
- основ психологии: ее основных понятий и теории;
-индивидуальных психологических особенностей человека;
- рациональных приемов для самовоспитания;
Умения:
-пользоваться учебной, справочной литературой;
- развивать познавательный интерес летного и авиационного персонала;
- использовать рациональные приемы и методы практической психологии для приобретения необходимых профессиональных качеств.
БК 1
БК 3
БК 4
ПК 3.1.6
ПК 3.2.6
ПК 3.3.3
ПК 3.4.2
ПК 3.5.2
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ОПД 07
Экономика производства
Особенности экономики воздушного транспорта, его продукция; организация, планирование и нормирование труда; производительность труда, ее измерение и пути повышения; организация и планирование деятельности предприятия; фонды предприятия, внедрение новой техники и технологии, освоение новых видов продукции и услуг, основы патентоведения, учетная и техническая документация предприятия. Учет и анализ производственно-финансовой деятельности; маркетинг и его функции; ценообразование, тарифная политика; управление предприятием; основы менеджмента, цели, принципы, функции, методы управления.
Знания:
- сущности экономических явлений и процессов, происходящих на транспортных предприятиях, их взаимосвязь и взаимозависимость;
Умения:
- систематизировать, моделировать, определять влияние экономических факторов, оценивать достигнутые результаты, выявлять резервы повышения эффективности производства;
- пользоваться методами построения организации, принятия решений; формами конкретного проявления экономических законов и общетранспортных закономерностей в гражданской авиации.
БК 1
БК 3
ПК 3.1.6
ПК 3.2.6
ПК 3.3.5
ПК 3.4.6
ПК 3.5.5
ПК 3.6.3
ПК 3.8.1
ПК 3.7.3
ПК 3.7.2
ПК 3.9.1
ПК 3.10.3
ОПД 08
Техническая механика
Статика: основные понятия и аксиомы статики, плоская система сил. Пространственная система,
центр тяжести.
Кинематика: параметры движения точки, сложное движение твердого тела.
Динамика: основные понятия и аксиомы динамики. Общие теоремы динамики. Сопротивление материалов: растяжение и сжатие, практические расчеты на срез и смятие. Кручение, изгиб (поперечный). Сложное напряженное состояние. Гипотезы прочности. Расчеты на усталость, устойчивость сжатых стержней.
Знания:
- аксиомы статики,
-сил в векторной и аналитической форме;
- момента сил, плоской системы сил, кинематики;
- основных законов динамики;
- кинетической энергии;
- механики материалов;
- устойчивости сжатых стержней;
- гипотезы прочности.
Умения:
- определять степени свободы, связи и реакции связи, момент и векторы сил, центр тяжести;
- рассчитывать параметры движения точки, ее скорость и ускорение;
- применять уравнения движения для решения практических задач;
- использовать законы динамики в практических целях.
БК 6
БК 7

КҚ 3.2.1
КҚ 3.3.5
КҚ 3.4.3
КҚ 3.5.3
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КҚ 3.7.3
КҚ 3.8.3
КҚ 3.9.3
КҚ 3.10.3
ЖКП 06
Адами фактор
Кәсіптік қызметті іске асырудың психологиялық негіздері. Авиациялық жүйелер басқармасындағы адам-оператор.
Авиацияда психологиялық таңдау. Ерекше жағдайлардағы әрекеттерге авиациялық қызметкерлерді оқыту және дайындауда психологиялық талаптар.
Әлеуметтік-психологиялық мәселелер. Авиациялық жағдайлардың қызметкерлерге әсер ету ерекшеліктері. Авиациялық қауіпсіздіктің жеке тұлға және жеке тұлға арасындағы қатынастың рөлі және ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Білімдер:
- психология негізі: оның негізгі түсініктері мен теориялары;
-жеке психологиялық ерекшеліктері;
-өзін- өзі тәрбиелеудің рационалды қабылдау.
Іскерліктер:
-оқу, анықтамалық әдебиеттерді қолдану.
- таным қызығушылығын дамыту.
- қажетті кәсіптік сапаны алу үшін практикалық психология әдістері мен рационалды қабылдауды қолдану.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 3.1.6
КҚ 3.2.6
КҚ 3.3.3
КҚ 3.4.2
КҚ 3.5.2
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
ЖКП 07
Өндірістік экономика
Әуе көлігіндегі экономиканың ерекшеліктері, олардың өнімдері, еңбекті нормалау және жоспарлау, ұйымдастыру; еңбекті өндіру, оларды өлшеу және көтеру жолдары;
мекеменің қызметін жоспарлау және ұйымдастыру; салықтық жүйе; мекеменің қоры, негізгі патенттер, мекеменің техникалық және есептік құжаттары; қаржы-өндірістік қызметін талдау және есептеу; маркетинг және олардың құрылымы; бағалау, тарифті саясат; мекемені басқару; менеджмент негіздері, мақсаты, принциптері, функциялары және басқару әдістері.
Білімдер:
- көліктік мекемелерде болатын, экономикалық үрдістердің мазмұны, олардың өзара байланысы мен өзаратәуелділігі.
Іскерліктер:
- өндірістің нәтижелілігін көтеруді, нәтижеге жеткендерін бағалау, экономикалық факторлардың әсерін анықтау, моделдеу және жүйелеу;
- азаматтық авиацияда жалпы көліктікк заңдарды және экономикалық заңдарды нақты көрсету формалары; әлеуметтік –нарықтық шаруашылықта экономика жағдайларын дамытудың жалпы заңдары.
БҚ 1
БҚ 3
КҚ 3.1.6
КҚ 3.2.6
КҚ 3.3.5
КҚ 3.4.6
КҚ 3.5.5
КҚ 3.6.3
КҚ 3.8.1
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.2
КҚ 3.9.1
КҚ 3.10.3
ЖКП 08
Техникалық механика
Статика: жалпақ жүйе күші және статика аксиомаларының негізгі түсініктері. Ауыр орталықтардың кеңістік жүйесі. Кинематика. Қатты дененің күрделі қозғалысы, қозғалыс нүктелерінің параметрлері. Динамика: динамика аксиомалары және негізгі түсініктері. Динамиканың жалпы теоремасы. Материалдардың қарсыласуы: созылу және қысылу, кесу. Айналу немесе иілу және бүгілуі (көлденең). Күрделі қысым жағдайы. Беріктілік гепотезасын;
элементтердің беріктілігін, тұрақтылығы мен төзімділігін есептеу. Қысылған стержендер тұрақтылығы, шаршауы.
Білімдер:
- статика аксиомаларын;
- векторлық және аналитикалық түрдегі күштер туралы;
- күш сәті, ең басты күш сәті, басты вектор туралы ұғымды;
- динамиканың негізгі заңдарын;
- кинетикалық энергияны;
- механика материалдарын;
- беріктілік гепотезасын;
Іскерліктер:
- бостандығы дәрежесін, байланыстары мен реакцияларын анықтау, векторлық және аналитикалық түрдегі күштер туралы;
- нүктелер, жылдамдықтарын, жеделдетудің табиғи және векторлық өлшемдерін;
- практикалық есептерді шешу үшін теңдеуді қолдану;
- практикалық мақсатта динамика заңдарын қолдану.
БҚ 6
БҚ 7

ПК 3.1.1
ПК 3.2.1
ПК 3.3.1-
ПК 3.3.6
ПК 3.4.6
ПК 3.4.3
ПК 3.5.3
ПК 3.7.1
ПК 3.9.3
ПК 3.10.3
ОПД 09
Охрана труда и основы экологии
Проблемы окружающей среды и промышленной экологии, основные законодательные акты, нормы и правила.
Меры безопасности при обслуживании авиационной техники. Структура организации охраны труда Производственный травматизм и профессиональные заболевания. Электробезопасность
Техника безопасности при выполнении авиационно-химических работ. Противопожарные требования при устройстве и эксплуатации электрооборудования, освещения, вентиляции и отопления. Основы экологического законодательства в Республики Казахстан. Мероприятия по охране окружающей среды в предприятиях гражданской авиации.
Знания:
- вредных и опасных производственных факторов;
- видов ответственности;
- оптимальных и допустимых микроклиматических условий производственных помещений;
- предельно – допустимых концентраций (ПДК) вредных веществ в воздухе рабочей зоны;
- мероприятий по обеспечению безопасности труда при контакте с вредными веществами;
-основополагающих документов в области охраны труда.
Умения:
- пользоваться нормативными документами и требованиями по технике безопасности в повседневной жизни и на производстве;
- выполнять правила техники безопасности при производстве всех видов работы и при прохождении практики
БК 1
БК 2
ПК 3.2.3-
ПК 3.2.6
ПК 3.3.1-
ПК 3.3.6
ПК 3.4.3
ПК 3.5.3
ПК 3.6.3
ПК 3.7.3
ПК 3.8.4
ПК 3.8.3
ПК 3.9.1
ПК 3.9.3
ПК 3.10.3
ОПД 10
Основы электротехники и электроники
Электрическая энергия, ее свойства и применение.
Основные характеристики электрического поля: напряженность, потенциал, электрическое напряжение.
Электрическая емкость. Конденсаторы. Соединения конденсаторов. Электроизоляционные материалы. Общие сведения об электрических цепях. Направление, величина и плотность тока. Основные элементы электрических цепей: источники и приемники электрической энергии, их мощность и КПД. Проводниковые материалы, их характеристики. Изделия, изготавливаемые из них.
Режимы работы электрических цепей: номинальный, холостого хода, короткого замыкания.
Основы расчета электрических цепей. Основы электроники: электронные приборы, выпрямители, усилители, генераторы. Приемные и передающие устройства; элементы цифровых устройств; антенны и распространение радиоволн.
Знания:
-характеристики электрического поля; законов последовательного, параллельного, смешанного соединений конденсаторов, электрических цепей постоянного и переменного тока; электрических машин переменного и постоянного тока; принципов передачи и распределения электрической энергии;
- основ электроснабжения;
- устройства и принципов работы электронных и полупроводниковых приборов.
Умения:
- рассчитывать характеристики поля;
-проводить расчет электрической цепи с одним источником при смешанном соединении;
- определять основные элементы электрических цепей на электрических схемах;
- определять режимы электрических цепей;
- выполнять электрические схемы разных типов с помощью условных обозначений, согласно государственных стандартов;
- читать схемы электронных размещения приборов.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10

КҚ 3.1.1
КҚ 3.2.1
КҚ 3.3.1-
КҚ 3.3.6
КҚ 3.4.6
КҚ 3.4.3
КҚ 3.5.3
КҚ 3.7.1
КҚ 3.9.3
КҚ 3.10.3
ЖКП 09
Еңбекті қорғау және экология негіздері
Қоршаған ортаның және өндірістік экологияның мәселелері, негізгі заңдық актілер, нормалар мен ережелер. Еңбек қауіпсіздік қызметінің шарттары мен физиолог-психологиялық факторлардың әрекеті. Авиациялық техникаға қызмет көрсету шараларын кезіндегі қауіпсіздік шаралары. АА кәсіпорнындағы еңбекті қорғауды ұйымдастыру. Өндірістік жарақат пен кәсіби аурулар. АА мекемелерінде санитарлы-гигиеналық жағдайларды анықтайтын факторлар. Электр қауіпсіздігі. Жердегі ерекше жағдайларда инженерлі-техникалық құрамның әрекеті. Авиациялық-химиялық жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасы. Электржабдықтарын құру және пайдалану кезінде өртке қарсы талаптар, үрлеу және жылыту.
Экология. ҚР экологиялық заңнама негіздері. АА мекемелерінде қоршаған ортаны қорғау бойынша шаралар.
Білімдер:
- зиянды және қауіпті өндірістік факторларды;
- жауапкершілік түрлерін;
- өндіріс ғимаратының оптимальді және рұқсат етілетін микроклиматтық жағдайлары;
- жұмыс істеу алаңында ауадағы қауіпті заттардың концентрациясын;
- улы заттармен қатынас кезінде еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету шаралары;
-еңбекті қорғау саласындағы негізгі құжаттар;
Іскерліктер:
- күнделікті өмірде және өндірісте техника қауіпсіздігі талаптары мен нормативтік құжаттарды пайдалану;
-өндірісте және практикаден өту кезінде техника қауіпсіздігі ережелерін бұлжытпай орындау.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 3.2.3-
КҚ 3.2.6
КҚ 3.3.1-
КҚ 3.3.6
КҚ 3.4.3
КҚ 3.5.3
КҚ 3.6.3
КҚ 3.7.3
КҚ 3.8.4
КҚ 3.8.3
КҚ 3.9.1
КҚ 3.9.3
КҚ 3.10.3
ЖКП 10
Электртехникасы негіздері және электроника
Электр энергиясы, оның қасиеті және қолдануы.
Өндірістік процестерді автоматтандыру ісінде электрификацияның ролі.
Электроэнергетика, электротехника, электроника қазіргі күйі және даму болашағы. Электр өрісінің негізгі сипаттамалары.
Конденсаторлар.
Конденсаторларды қосу.
Электр тізбегі туралы жалпы мәліметтер. Токтың бағыты және ток тығыздығы.
Электр энергиясының тізбегінің негізгі элементтері: көздері және қабылдағышы және оның қуаты және ПӘК. Өткізгіш материалдар және олардың сипаттамасы. Мемлекеттік стандартқа сәйкес электр сұлбаларындағы шартты белгілер. Электроника негіздері: электрлік аспаптар, күшейткіштер, түзеткіш, генераторлар. Қабылдау және беру құрылғылары. Сандық құрылғылардың элементтері; антенналар мен радиотолқындарды тарату.
Білімдер:
- электрлік өрісі сипаттарын, физикалық мәнін, конденсатордың қосалқы, қосарлы, аралас қосындыларының қосылысы заңын;
-тұрақты тоқтың электр тізбегін;
-электр энергиясы өлшемнің принциптерін;
- электрлік жетек негіздерін;
- электронды және жартылай сымды аспаптардың жұмыс принциптері және құрылғысы туралы мәлімет;
Іскерліктер:
- өріс сипаттары мен конденсатордың батареясы сипаттарын есептеу;
- аралас қосылған бір көзді электр тізбегін есептеуді жүргізу;
- электрлік сызбадағы электр тізбегінің негізгі элементтерін анықтау;
- шартты белгілердің көмегімен, мемлекеттік стандарттарға сәйкес түрлі типтегі электрлік сұлбаларды орындау;
- аспаптың электрондық орналасу схемаларын оқуды.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10

ПК 3.1.4
ПК 3.2.2
ПК 3.4.3
ПК 3.5.3
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК 3.7.1
ПК 3.9.1
ПК 3.10.1
ОПД 11
Материаловедение и обработка металлов
Строение твердого тела.
Строение металлических сплавов. Термическая и химико-термическая обработка сплавов. Пластическая деформация, упрочнение и разрушение металлов.
Эксплуатационные свойства конструкционных материалов и
методы их оценки. Стали и сплавы. Легкие металлы и их сплавы. Медь и ее сплавы.
Неметаллические материалы. Композиционные материалы. Обработка металлов резанием. Литейное производство. Обработка металлов давлением. Сварка и пайка металлов. Обработка металлов абразивным инструментом. Обработка неметаллических и композиционных материалов.
Знания:
- основных технологических процессов обработки металлов;
- основных сведений о составе, строении, технологии получения и некоторых физико-механических свойствах металлов.
Умения:
- классифицировать и распознавать маркировку стали;
-проектировать формы;
- рассчитывать режим электродуговой сварки;
- проводить контроль сварных швов;
- определять технико-
экономические показатели электродуговой сварки;
- различать конструкции и геометрии сверл, зенкеров и разверток.
БК 3
БК 4
ПК 3.4.3
ПК 3.5.3
ПК 3.7.1
ПК 3.8.4
ПК 3.9.2
ПК 3.10.3
ОПД 12
Авиационная безопасность
Показатели авиационной безопасности, уровень безопасности, неблагоприятные факторы влияющие на безопасность и их оценка, технические средства и методы обеспечения, руководящие документы, связанные с обеспечением авиационной безопасности.
Знания:
- требований нормативных документов ИКАО (Международной организации гражданской авиации);
- состояния авиационной безопасности;
- структуры служб авиационной безопасности;
- степени допусков на территорию аэропорта и авиапредприятий;
-технических средств досмотра, правил их применения и меры безопасности;
- средств, применяемых при актах незаконного вмешательства;
-правил специального досмотра воздушного судна.
Умения:
- использовать нормы авиационной безопасности в работе;
- применять меры обеспечения авиационной безопасности на рабочем месте.
БК 3
БК 4
БК 7
ПК 3.2.3 -
ПК 3.2.6
ПК 3.4.3
ПК 3.5.3
ПК 3.6.3
ПК 3.7.3
ПК 3.8.2
ПК 3.8.3
ПК 3.9.1
ПК 3.10.3
ОПД 13
Аэропорты и их эксплуатация
Основные части аэропорта и их назначения. Элементы аэродрома и их назначения.
Классификация аэропортов и воздушных трасс.
Пассажирский комплекс.
Понятие о генплане аэропорта.
Понятие о "розе ветров".
Ветровой режим местности.
Рулежные дорожки аэропортов, их виды, назначение и размеры.
Перрон, определение количества места стоянки.
Маркировка взлетно-посадочной полосы, рулежной дорожки, перрона, места стоянки.
Область применения аэродромных покрытий.
Организация воздушного пространства. Основы управления воздушным движением. Общие правила полетов.
Регулярность воздушного движения. Маркировочные знаки на летных полосах аэродромов. Сезонная эксплуатация аэродромов.
Знания:
- норм, правил и процедур технологии аэропорта;
- требований норм, правил и инструкций по технике безопасности, пожарной безопасности и безопасности труда;
- технологии обслуживания различных классов аэродрома;
-маркировки аэродромных покрытий.
Умения:
-составлять план аэропорта по классу;
-составлять технологические схемы по организации перевозочных процессов в аэропортах;
-определять геометрические характеристики взлетно –посадочной полосы, рулежной дорожки, места стоянки.
БК 3
БК 4

КҚ 3.1.4
КҚ 3.2.2
КҚ 3.4.3
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ 3.7.1
КҚ 3.9.1
КҚ 3.10.1
ЖКП 11
Материалтану және металды өңдеу
Металл қоспаларының құрылысы. Құймаларды теориялық өңдеу. Құймаларды химиялық-термиялық өңдеу. Пластикалық деформация, металдарды бекіту және бұзу. Металл конструкциялардың шаршау беріктігі. Конструкциялы металдардың пайдалану қасиеті және оларды бағалау әдістері. Болат және құймалар. Жоғарғы температурадағы құймалар. Металл емес материалдар. Құранды материалдар. Металды кесу арқылы өңдеу. Құю өндірісі өте жоғары дәлдіктегі құю. Металды қысым арқылы өңдеу. Металды балқыту және дәнекерлеу. Металдарды электрлік-химиялық өңдеу.
Білімдер:
- металл құюдың негізгі технологиялық процестерін өңдеу,
- пластмассалардың, резина, герметика, желімнің, лакпен бояу, тоқыма материалдың кейбір физика-механикалық қасиеттері, құрамы, құрылысы, алу технологиясы туралы негізгі мәліметтерді;
Іскерліктер:
- шойынның белгілерін білу, жіктеу;
- түрлерді жобалау;
- электрдоғалы құйманы есептеу тәртібі;
- пісіру жібін бақылауды жүргізу;
-электрдоғалы пісірудің техника-экономикалық көрсеткіштерін анықтау;
- зенкердің, бұраманың құрылымы мен геометриясын айыруды.
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 3.4.3
КҚ 3.5.3
КҚ 3.7.1
КҚ 3.8.4
КҚ 3.9.2
КҚ 3.10.3
ЖКП 12
Авиациялық қауіпсіздік
Авиациялық қауіпсіздік көрсеткіштері, қауіпсіздік деңгейі, қауіпсіздікке әсер ететін қолайсыз факторлар, және олардың бағалары, техникалық құралдары және қамтамасыз ету тәсілдері, авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етумен байланысты басқарылатын құжаттар.
Білімдер:
- нормативтік құжаттың талаптарын;
- авиациялық қауіпсіздіктің жағдайы;
- авиация қауіпсіздік қызметінің құрылымын;
- әуежайдың және авиа мекемелердің территориясына кіретін рұқсат қағаздардың деңгейі;
-шектеу қойылған территорияларда жүру ережелері;
- заңсыз араласу актілері кезіндегі қолданатын құралдар; әуе кемесіне арнайы тексеру жүргізуді ұйымдастыру;
Іскерліктер:
- техник жұмысында авиациялық қауіпсіздік нормаларын қолдану;
- жұмыс орнында авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету шараларын қолдануды.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 7
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.6
КҚ 3.4.3
КҚ 3.5.3
КҚ 3.6.3
КҚ 3.7.3
КҚ 3.8.2
КҚ 3.8.3
КҚ 3.9.1
КҚ 3.10.3
ЖКП 13
Әуежайлар және оларды пайдалану
- әуежайлар туралы жалпы мәлімет және оларды тағайындаудың негізгі бөліктері.
- аэроалаң элементтері және оларды тағайындау.
- әуе жолдарының және әуежайлардың жіктемесі.
- жолаушылар кешені.
- аэроалаңдар жіктемесі.
- әуежайдың генжоспары туралы түсінік.
- жел диаграммасы туралы түсінік.
- жергілікті жел режімі.
- әуежайдың бұру жолдары, олардың түрлері назначение и размеры.
- Перрон, тұрақ санын анықтау.
- Аэроалаңдық жамылғыларды қолдану саласы және жіктемесі.
- Әуе кеңістігін ұйымдастыру.
- Әуе қозғалысын басқару негіздері.
- Ұшудың жалпы ережелері.
- Әуе қозғалысын реттеу.
- Аэроалаңдардың ұшу жолағының белгілері.
- Аэролаңдарды мезгілдік пайдалану.
Білімдер:
- әуежай технологиясының процедуралары мен ережелері, нормалары;
- еңбек қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі, қауіпсіздік техникалары бойынша құрылымдар мен ережелер, норма талаптары;
-әртүрлі аэроалаң кластарына қызмет көрсету технологиясы;
-аэролаңдық жамылғыларды белгілеу.
Іскерліктер:
-класс бойынша әуежай жоспарын құру;
-әуежайларда тасымалдауды ұйымдастыру үрдісі бойынша технологиялық сызбалар құру.
-тұрақ орнын, бұру жолдарын және ұшып-қону жолағының геометриялық сипаттарын анықтау.
БҚ 3
БК 4

ПК 3.4.3
ПК 3.5.3
ПК 3.6.1
ПК 3.8.1
ПК 3.9.3
ПК 3.10.3
ОПД 14
Решение технических задач на электронно-вычислительных машинах
Моделирование и решение инженерных задач, конструирование и проектирование с помощью современных средств компьютерной техники и программного обеспечения, освоение двухмерного черчения, трехмерного моделирования и получения конструкторской документации по ним.
Решение курсовых проектов
Знания:
- основных понятий необходимых для освоения СУБД Access: окно Access,основное меню, панель инструментов;
- способа создания форм;
- обработку данных в СУБД Access;
- способов построения запросов в Access.
Умения:
-создавать базы данных Access;
- создавать различные формы, отчеты, запросы;
- освоить режимы создания таблиц;
- создавать таблицы в Режимах Таблица, Конструктор, Мастер Таблиц;
- овладеть приемами работы по использованию элементов управления в необходимой форме.
- применять способы реализации операций: поиск, корректировка, просмотр, сортировка, удаление, фильтрация;
- обрабатывать данные в таблицах и формах;
- овладеть приемами работы в режиме Конструктор для создания запросов.
БК 5
БК 6
ПК 3.2.4
ПК 3.3.1
ПК 3.3.5
ПК 3.6.2
ОПД 15
Основы аэродинамики
Основные законы аэродинамики. Аэродинамические силы. Аэродинамика крыла.
Геометрические, характеристики,
геометрическая и аэродинамическая крутая крыла, распределение давления по профилю. Подъемная сила крыла. Скоростная аэродинамика: основные уравнения, скорость звука.
Аэродинамические силы воздушных винтов. КПД винта.
Практическое применение воздушных винтов.
Горизонтальный полет самолета: схема сил, действующих на самолет.
Набор высоты, взлет самолета, вираж: схема сил, действующих на самолет.
Центровка самолета: центр тяжести, расчет центровки самолета.
Знания:
- основных параметров и физических свойств воздуха;
-конструктивно-аэродинамических особенностей самолета;
- летных характеристик самолета на основных этапах полета;
- факторов, влияющих на центровку, равновесие, устойчивость и управляемость самолета;
- особенностей полета в экстремальных условиях.
Умения:
- применять в практической работе знания по практической аэродинамике самолета для обеспечения безопасности полета;
- применять методы исследования и анализа летно-технических характеристик воздушного судна для решения практических задач;
- определять посадочные характеристики самолета при различных условиях внешней среды.
БК 3
БК 4
ПК 3.1.5
ПК 3.4.3
ПК 3.5.3
ПК 3.7.1
ПК 3.8.4
ПК 3.9.1
ПК 3.10.3
ОПД 16
Основы стандартизации, метрологии и сертификации
Основы теории и практики обеспечения гарантированной точности измерительных систем. Виды, области и методы измерений. Измеряемые величины, качественная и количественная характеристика, единицы измерений. Когерентная система единиц физических величин – СИ (SJ).
Государственная система обеспечения единства измерений (ГСИ), техническая основа, воспроизведение основных физических единиц, эталоны. Квалиметрия
Законодательная метрология и стандартизация, нормативно-правовая регламентация.
Государственный надзор и ведомственный контроль за стандартами и средствами измерений
Знания:
-основных принципов, объектов, субъектов, средств, методов, правовой базы измерений;
-основ теории измерений;
-структуры международных и региональных стандартов;
-системы сертификации ГОСТов Республики Казахстан;
-понятия качества, обеспечения качества;
-управления качеством,
- показателей качества, методов их определения и сравнения.
Умения:
-применять государственные и межгосударственные системы;
-определять национальную, региональную международную стандартизацию.
БК 3
БК 4
ПК 3.4.3
ПК 3.5.3
ПК 3.7.1
ПК 3.8.4
ПК 3.9.2
ПК 3.10.3
ОПД 17
Гидравлика
Основные свойства жидкостей. Гидростатика. Уравнения неразрывности и уравнение Бернулли. Расчет простых и сложных трубопроводов.
Истечение из сопел и отверстий. Гидравлический удар. Гидропривод и гидропередача, основы расчета и конструирования. Насосы, и гидродвигатели. Вспомогательное оборудование и контрольно-регулирующая аппаратура. Понятие о следящих и само регулируемых системах гидроприводов.
Знания:
- законов равновесия и движения жидкостей;
- основного уравнения гидростатики;
- закона Архимеда, уравнения Бернулли, Вейсбаха, формулу Дарси;
- устройства и характеристики насосов различных видов;
- характеристики и режимы гидропередач, гидромуфт.
Умения:
- измерять давление жидкости и газа;- определять количественные показатели при различных режимах течения жидкостей;
- рассчитывать силу давления жидкости на стенку (плоскую и криволинейную);
- использовать уравнения и законы гидравлики в практике, применять различные виды насосов в профессиональной деятельности.
БК 3
БК 4
ПК 3.4.3
ПК 3.5.3
ПК 3.7.1
ПК 3.8.4
ПК 3.9.2
ПК 3.10.3
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Авиационное законодательство

КК 3.4.3
КҚ 3.5.3
КҚ 3.6.3
КҚ 3.8.1
КҚ 3.9.1
КҚ 3.10.3
ЖКП 14
Электронды-есептеуіш машиналарында техникалық тапсырмаларды шешу
Инженерлік тапсырмаларды үлгілеу және шешу, компьютерлік техниканың жаңа құралдарының көмегімен құрылымдау және жоспарлау және бағдарламамен қамтамасыз ету, екіөлшемді сызуды меңгеру, үшөлшемді үлгілеу және оларға нұсқаулық құжаттаманы алу. Курстық жобаларды шешу.
Білімдер:
- ДББЖ Access туралы негізгі мәліметтерді;
- ДББЖ Access меңгеруге қажетті негізгі түсініктерді;
- ДББЖ Access меңгеруде қажетті негізгі түсініктерді: Access терезесі негізгі мәзір, саймандар тақталарын;
- Пішіндерді құру тәсілдерін
Іскерліктер:
- Access деректер базасын құруға;
- әртүрлі пішіндерді, есептерді, сұраныстарды құруға;
- кесте, конструктор, мастер таблиц режимдерінде кестелер құруға;
- пішінді басқару элементтерін пайдаланудың тәсілдерін игеруге;
- пішіннің әр түрін құрастыруға;
- деректермен орындалатын әрекеттерді анықтауға: іздеу, түзету, қарап шығу, сұрыптау, жою, сүзгіден өткізуге;
- кестелерде және пішіндерде, деректерде өңдеудің мүмкіндіктерін пайдалануға;
- конструктор режимінде сұраныстар, тоғысқан сұраныстар құруға арналған тәсілдерді игеруге дағдылануы керек.
БК 5
БК 6
КҚ 3.2.4
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.5
КҚ 3.6.2
ЖКП 15
Аэродинамика негіздері
Аэродинамиканың негізгі заңдары. Аэродинамикалық күштер. Қанаттың аэродинамикасы: геометриялық сипаттамалар, қанаттың геометриялық және аэродромның қисығы; профиль бойынша қысымды реттеу (тарату).
Қанаттың күші. Ұшақтың аэродинамикасы. Жылдымдық аэродинамикасы: негізгі тепе-теңдігі, дыбыс жылдамдығы. Әуе бұрамасының аэролромдық күші. Бұраманың ПӘК-і. Әуе бұрамасының практикалық қолдануы. Ұшақтың көлденең ұшуы: ұшаққа әсер ететін күш сұлбасы. Биіктік жиынтығы.
Ұшақтың ұшуы,вираж, ұшаққа әсер ететін күш сұлбасы. Ұшақты кіндіктеу: ауырлық орталығы, ұшақты кіндіктеуді есептеу.
Білімдер:
- ауаның негізгі өлшемдері мен физикалық қасиеттерін;
-ұшақты құрылымдық аэродинамикалық ерекшеліктерін;
- ұшудың негізгі этаптарында ұшақтың ұшу сипаттамаларын;
-центрлеуге ықпал ететін факторларды, ұшақтың тепе-теңдігін, тұрақтылығы мен басқарылуын;
-ұшудың ерекше жағдайларындағы ұшу ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
-ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін ұшақтың практикалық аэродинамикасы бойынша білімнің практикалық жұмысын қолдану;
- практикалық міндеттерді шешуде әуе кемесінің ұшу техникалық сипаттамаларын зерттеу және талдау әдәстерін қолдану;
- қоршаған ортаның әртүрлі жағдайларындағы ұшақтың қону сипаттамаларын анықтау.
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.4.3
КҚ 3.5.3
КҚ 3.7.1
КҚ 3.8.4
КҚ 3.9.1
КҚ 3.10.3
ЖКП 16
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Өлшеу жүйелерінің кепілденген нақты қамтамасыз ету тәжірбиелері және теория негіздері. Өлшеу әдістері мен салалары, түрлері. Өлшеу бірліктері, сандық және сапалық сипаттамалары, өлшем көлемдері. Метрологиялық сенімділік және нақты кластар, метрологиялық сипаттамалар, өлшеу құралдары және әртүрлі өлшеуіштер. Нормативтік –құқықтық реттеуші, заңдық метрология және стандартизация.
Мемлекеттік стандарттау принциптері мен әдістері. Өлшеу құралдарын және стандартты ведомстволық тексеру және мемлекеттік бақылау.
Білімдер:
- өлшеудің құқықтық базаларын, әдістерін, құралдарын, субъектілерін, объектілерін, принциптерін, тапсырмаларын, мақсаттарын;
-өлшеудің негізгі теориялары;
аумақтық және халықаралық стандарттық құрылымдары;
ҚР МБСТ сертификация жүйесі;
түсінік: сапа, сапаны қамтамасыз ету;
- сапаны басқару;
-сапаны көрсеткіштер, оларды анықтау және салыстыру әдістері;
Іскерліктер:
- мемлекеттік және халықаралық жүйелерді қолдану;
- - аумақтық, халықаралық, ұлттық стандарттарды қолдану.
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 3.4.3
КҚ 3.5.3
КҚ 3.7.1
КҚ 3.8.4
КҚ 3.9.2
КҚ 3.10.3
ЖКП 17
Гидравлика
Сұйықтықтардың негізгі қасиеттері. Гидростатика. Өнеркәсіптік қондырғылардың гидравликалық және газ жүйелері. ГЖ-де қолданатын сұйықтардың негізгі қасиеттері. Гидростатика. Гидродинамика. ГидравликҮздіксіз және Бернулли теңдеуі.
Энергетика заңдары. Пневматикалық қондырғылар. Сұйықтардың стационарлық емес ағуы. Роторлы және поршеньді насостардың құрылысы мен жұмыс істеу принципі. Гидравликалық және пневматикалық сымдар. Гидро және пневмоприводтардың бұғылау-қосымша апаратурасы.
Білімдер:
- сұйықтың тепе-теңдігі мен қозғалысы заңын, гидростатиканың негізгі теңдігін;
- Архимед заңын;
- Бернулли теңдігін;
- Вейсбах теңдігін;
- Дарси формуласын;
- әртүрлі сорғылардың құрылымы мен сипаттамаларын;
- гидроберу, гидромуфтаның сипаттамасы мен тәртібін;
Іскерліктер:
- сұйық пен газдың қысымын өлшеу;
- сұйық ағуының түрлі режимдегі сандық көрсеткіштерін анықтау;
- сұйықтың қабырғаға қысым күшін есептеу (жалпақ және қисық сызықты);
- практикаде теңдеу және гидравлика заңын қолдану;
-кәсіби қызметінде сорғыштың түрлерін қолдану.
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 3.4.3
КҚ 3.5.3
КҚ 3.7.1
КҚ 3.8.4
КҚ 3.9.2
КҚ 3.10.3
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Авиациялық заңнама Азаматтық авиацияны мемлекеттік реттеу туралы Қазақстан Республикасының Заңы.

Характеристика и требования основных нормативных документов по организации, обеспечению и выполнению полетов: "Указ Президента Республики Казахстан об использовании воздушного пространства и деятельности гражданской авиации Республики Казахстан, имеющий силу Закона от 20.12.1995 г. №2697";
"Положение об использовании воздушного пространства Республики Казахстан от 28.02.1997 г. №285";
"ОПП гражданской авиации Республики Казахстан 98"; "ПРАПИ-96"; "Приложение №13 к Конвенции о Международной гражданской авиации"; "Положение о рабочем времени и времени отдыха экипажа воздушного судна гражданской авиации (ПРВ гражданской авиации Республики Казахстан-98)".Руководство по поисковому и аварийно-спасательному обеспечению полетов воздушного судна (РПАСОП-85). Выписка из Уголовного кодекса Республики Казахстан об ответственности работников авиационного транспорта за нарушение безопасности полетов.
Знания:
- требований нормативных и руководящих документов по организации, обеспечению и выполнению полетов воздушных судов гражданской авиации;
- требований документов, регламентирующих деятельность службы движения в гражданской авиации;
- обстоятельств и причин характерных авиационных происшествий и инцидентов с воздушными судами;
- мероприятий по предотвращению авиационных происшествий и инцидентов.
Умения:
- применять полученные знания в практической деятельности, пользоваться требованиями основных нормативных документов по организации, обеспечения и выполнения полетов;
- разрабатывать технические регламенты;
- контролировать соблюдение правил безопасности полетов, правил авиационной безопасности и иных нормативных документов в области гражданской авиации по обеспечению безопасности для жизни, здоровья человека, окружающей среды.
БК 2
БК 3
БК 4
ПК 3.1.1
ПК 3.2.1
ПК 3.3.1
ПК 3.4.1
ПК 3.5.1
ПК 3.6.1
ПК 3.7.1
ПК 3.9.1
ПК 3.10.1
СД 02
Профессиональный английский язык
Лексико-грамматический минимум по специальности, необходимый для профессионального общения; для овладения основными видами и формами речевой деятельности и для усвоения базового и технического подъязыка.
Словообразовательные модели, термины и лексические конструкции подъязыка, соответствующего профилю изучаемой специальности Основы делового языка по специальности, профессиональное общение.
Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической) на иностранном языке;
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- лексико-грамматического материал по специальности, необходимого для профессионального общения;
- лексического и грамматического минимума, необходимого для чтения и перевода (со словарем) на английском языке текстов профессиональной направленности.
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
- воспринимать информацию на слух, вести беседу на английском языке по заданной тематике.
БК 2
БК 4
ПК 3.1.3
ПК 3.1.6

"20.12.1995 г. №2697 заңдық күші бар, Қазақстан Республикасының азаматтық авиация қызметін және әуе кеңістігінде қолдану туралы ҚР Президентінің жарлығы".
"28.02.1997 ж. №285 ҚР әуе кеңістігін қолдану туралы ережесі".
"Халықаралық азаматтық авиация туралы Конвенцияға №3 Қосымша".
"(ҚР ПРВГ-98) АА ӘК экипажының демалыс уақыты мен жұмыс уақыты туралы ереже".
"(РПАСОП-85) ӘК ұшуды апаттық-құтқару және іздеу бойынша қамтамасыз ету бойынша басшылық".
"НПП АА-85 АА ұшуды жүзеге асыру бойынша тәлімгерлік".
Ұшуды орындау ережесі, ұшуды ұйымдастыру жұмысы, жалпы ережелер, анықтау және терминдер".Әуе қозғалысын басқару. Ерекше жағдайларда ұшу және ұшу кезіндегі ерекшеліктер. Ұшуды орындау және ұйымдастыру бойынша қамтамасыз ету бойынша басқарушы органдардың нұсқауы.
ПМ желі кезінде ұшуды орындауды ұсыну. Ұшу қауіпсіздігін бұзу кезіндегі авиациялық көлік жұмысшыларының жауапкершілігі ҚР кодексінен.
Білімдер:
- азаматтық авиацияның әуе кемелерінің ұшуын ұйымдастыру, қамтамасыз ету және орындау бойынша нормативтік және басқарушы құжаттардың талаптары;
- азаматтық авиацияда қозғалыс қызметіндегі регламенттеуші қызмет құжаттарының талабы;
- авиациялық оқиғалар мен қақтығыстарды алдын алу бойынша шаралар;
Іскерліктер:
-практикалік қызметте алған білімдерін қолдану, ұшуды ұйымдастыру, қамтамасыз ету және орындау бойынша негізгі нормативтік құжаттар талаптарын қолдану;
- техникалық регламенттерді өңдеу;
- адам өмірі, денсаулығы, қоршаған орта үшін қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша азаматтық авиация саласында ұшу қауіпсіздік ережесін, авиациялық қауіпсіздік ережесін және басқа да нормативтік құжаттарды сақтауды бақылау.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 3.1.1
КҚ 3.2.1
КҚ 3.3.1
КҚ 3.4.1
КҚ 3.5.1
КҚ 3.6.1
КҚ 3.7.1
КҚ 3.9.1
КҚ 3.10.1
АП 02
Кәсіптік ағылшын тілі
Кәсіби қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық минимум; оқыған мамандығына сәйкес сөз жасам түрлерін, терминдері мен лексикалық құрылымдары). Кәсіби қарым-қатынас; мамандықтарға арналған іскери тіл негіздері, шетел тілінде сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрінің (ауызша, жазбаша) сипатын айыру; мамандыққа бағытталған мәтіндерді аудару техник.
Білімдер:
- кәсіби қарым-қатынас үшін қажетті, мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдарды;
- кәсіби бағыттағы қазақ тіліндегі, шетел тіліндегі мәтіндерді оқу мен аударуға (сөздіктен) қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды;
Іскерліктер:
- сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрінің сипатын айыруды білу
- шет тілдегі берілген тақырыпты естіп және оны жеткізуді.
БҚ 2
БҚ 4
КҚ 3.1.3- КҚ 3.1.6

ПК 3.2.3
ПК 3.2.6
ПК 3.3.1
ПК 3.3.5
ПК 3.6.5
СД 03
Электрооборудование и его летная эксплуатация
Электрооборудование самолета, систем постоянного и переменного тока, электропривода органов управления воздушного судна.
Источники постоянного тока и переменного тока самолета.
Электрооборудование систем запуска двигателей и ВСУ.
Электрооборудование противопожарных, противообледенительных и топливных систем летательных аппаратов.
Электрооборудование систем управления и гидравлических систем летательных аппаратов воздушного транспорта.
Электрооборудование систем внутреннего и внешнего освещения.
Знания:
- назначений, устройства, принципов работы электрооборудования летательного аппарата;
- правил технической эксплуатации летательного аппарата.
Умения:
- готовить электрооборудование к полету;
- эксплуатировать его в штатных и внештатных ситуациях.
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 3.2.4
ПК 3.3.6
ПК 3.4.2
ПК 3.4.3
ПК 3.5.4
ПК 3.7.1
ПК 3.9.2
ПК 3.10.2
СД 04
Радиооборудование и его летная эксплуатация
Принцип построения, функционирования и техническая эксплуатация радиооборудования воздушных судов. Состав РТС воздушного судна: радиоаппаратура связи, самолетовождения, активного ответа и опознания. Аппаратура предупреждения о столкновениях.
Основы построения и функциональное описание радиотехнических систем связи, навигации и наблюдения для организации воздушного движения.
Знания:
- видов радиотехнических цепей и сигналов;
- состава и принципов работы радиопередающих и радиоприемных устройств;
- принципов действия антенно-фидерных устройств СВЧ.
Умения:
- анализировать работу радиоаппаратуры связи, самолетовождения, активного ответа и опознания;
- определять неисправности в системе РТС воздушного судна.
БК 8
БК 9
ПК 3.2.4
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.5
ПК 3.4.3
ПК 3.5.3
ПК 3.4.2
ПК 3.4.3
ПК 3.3.6
ПК 3.5.4
ПК 3.7.2
ПК 3.9.2
ПК 3.10.1
СД 05
Приборное оборудование и его летная эксплуатация
Авиационные приборы, системы навигации и управления воздушного судна, средства определения высотно-скоростных параметров, пространственного положения и координат воздушного судна; их влияние на повышение эффективности, безопасности и экономичности полҰтов.
Конструктивные особенности и эксплуатационные требования к оборудованию.
Правила пользования приборным оборудованием воздушного судна. Приборы контроля силовой установки и самолетных систем, средства регистрации полетной и речевой информации, противопожарное и кислородное оборудование.
Расходомеры, системы программного управления расходом и запасом топлива.
Приборы для измерения вибрации, особенности технической эксплуатации.
Знания:
- физических принципов работы, конструктивных характеристик авиационных приборов и комплексов, систем навигации и управления воздушного судна;
- назначений комплектов, размещений, принципов взаимодействия приборов и систем;
- правил пользования приборным оборудованием воздушного судна;
- основных принципов и методов технической эксплуатации, настройки и регулировки.
Умения:
-анализировать работу приборов и комплексов с точки зрения возникновения погрешностей их показаний;
- анализировать отказы и неисправности приборного оборудования в полете;
-владеть рациональными приҰмами поиска
- использовать справочную и научно-техническую информацию.
БК 8
БК 9

КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.6
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.5
КҚ 3.6.5
АП 03
Электр жабдықтар және оларды ұшуда пайдалану
Ұшақтың электржабдығы, тұрақты және ауыспалы ток жүйелері. Әуе кемелерін басқару органдарының электр жетегі. Күштік қондырғыны бақылаудың аспаптық жабдығы, жоғарғы оттекті жүйелерінің жұмыстары. Ұшу аппараттарының шығару типінің электр жабдықтары туралы жалпы деректер.
Тұрақты ток көздері және ауыспалы бір фазалы ток көздері, ауыспалы үш фазалы ток көздері.
ӘК ұшу апараттарын өртке қарсы мұздануға қарсы және отын жүйелерінің электр жабдықтары.
Ішкі және сыртқы жарық түсіру жүйелерінің электр жабдығы.
Білімдер:
- ұшу аппараттарының шығару типі электр жабдығының міндеті, құрылғысы, жұмыс принципін;
- оның техникалық пайдалану ережесін;
Іскерліктер:
- ұшуға электржабдығын дұрыс дайындауға;
- штаттағы және штаттан тыс жағдайларды дұрыс пайдалануға дағдылану керек.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.2.4
КҚ 3.3.6
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.3
КҚ 3.5.4
КҚ 3.7.1
КҚ 3.9.2
КҚ 3.10.2
АП 04
Радио жабдықтарды және оларды ұшуда пайдалану
Құру принципі,
әуе кемесінің әртүрлі типтерінде радиожабдықтарды техникалық пайдалану.
Әуе кемесінің РТЖ құрамы: радиоаппаратура байланыстары, ұшақ жүргізуде нақты жауап.
Қақтығыс туралы ескерту аппаратурасы.
Жұмысы (жұмыс принципі) және ұшуда пайдалану. Әук қозғалысын ұйымдастыруға арналған бақылау және навигация. Байланыстың радиотехникалық жүйесін құру негіздері және функционалды сипаттамасы.
Білімдер:
-радиотехникалық тізбектер мен белгілердің түрлерін;
-радиотаратушы және радиоқабылдағыш құрылғылардың құрамы мен жұмыс принципі;
-ЖЖТ антенналы-фидерлік құрылғылардың қызмет принципін;
Іскерліктер:
- байланыс радиоаппаратурасының, ұшақ жүргізу, белсенді жауап пен тануды талдау;
-Әуе кемелерінің РТЖ жүйесіндегі ақауларды анықтау.
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.2.4
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.5
КҚ 3.4.3
КҚ 3.5.3
КҚ 3.4.2
КҚ 3.3.6
КҚ 3.5.4
КҚ 3.7.2
КҚ 3.9. 2
КҚ 3.10.1
АП 05
Аспаптық жабдықтар және оларды ұшуда пайдалану
Әуе кемесінің координаты және кеңістік жағдайын, биік жылдамдық параметрлерін анықтау құралы, олардың тиімділікті көтеруге әсері, ұшудың экономикалық тиімділігі реттеу және ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
ӘК аспаптық жабдықтарын техникалық пайдалану ережесі. Өртке қарсы және кислородтық жабдықтар, сөйлеу ақпаратын және ұшуды тіркеу құралдары, ұшақтық жүйе және күштік қондырғыларды тексеру аспаптары. Жанармай қорын және шығынды бағдарламалық басқару жүйелері. Техникалық пайдалану ерекшеліктерін, дірілді өлшеуге арналған аспаптар.
Білімдер:
- әуе кемесінің координаты және кеңістік жағдайын, биік жылдамдық параметрлерін анықтау құралы және жұмыс принципі;
- авиациялық аспаптардың өзара әрекеті және жұмыс принципі, орналастыру, кешендеу, тағайындау;
- әуе кемесінің аспаптық жабдықтарын дұрыс қолдану;
- реттеу және техникалық пайдалану әдістері және негізгі при нциптері.
Іскерліктер:
- ұшуда аспап жабдықтарының ақаулығын және істен шығу себептерін талдау.
- ғылыми -техникалық ақпараттарды және анықтамаларды қолдану және рационалды қабылдауды іздестіре білуді меңгеру.
БҚ 8
БҚ 9

ПК 3.2.4
ПК 3.3.6
ПК 3.4.2
ПК 3.4.3
ПК 3.5.4
ПК 3.7.1
ПК 3.9.1
ПК 3.10.2
СД 06
Конструкция и летная эксплуатация летательных аппаратов
Основные виды и конструкции летательных аппаратов и воздушных судов. Требования, предъявляемые к самолетам.
Система шасси самолета: назначение, параметры, схемы.
Система управления самолетом. Силовая установка.
Гидравлическая и топливная
система: назначение и принцип работы. Система кондиционирования воздуха назначения и требования. Система автоматического регулирования давления воздуха. Работа воздушно-тепловой, противообледенительной и электрической системы.
Противопожарная система самолета. Система пожаротушения.
Знания:
- технических характеристик современных и перспективных летательных аппаратов;
- конструкций и принципов работы агрегатов планера;
- методов оценки состояния работоспособности агрегатов и систем летательных аппаратов как объекта эксплуатации;
Умения:
- производить проверку авиационной техники
- определять работоспособность систем авиационной техники;
- давать описание и общие данные выбранного типа самолета.
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 3.2.1
ПК 3.2.4
ПК 3.3.6
СД 07
Конструкция и летная эксплуатация авиационных двигателей
Рабочий процесс и характеристики авиационных газотурбинных двигателей.
Внешняя, винтовая, высотная характеристики двигателя.
Режимы работы двигателя.
Цилиндропоршневая группа: назначение, работа.
Механизм газораспределения, нагнетатель. Маслосистема: приборы контроля. Топливная система: приборы контроля, технические данные.Регулятор постоянных оборотов: назначение, конструкция. Воздушный винт. Подготовка к запуску двигателя (кабина экипажа). Запуск двигателя, прогрев, параметры двигателя на МГ. Номинальный режим; Взлетный режим. Порядок остановки двигателя.
Знания:
- конструкций основных устройств, агрегатов и узлов авиационных двигателей;
- порядка эксплуатации авиационных двигателей;
-основных летно-технических данных двигателя выпускного типа воздушного судна;
- правил эксплуатации авиадвигателей;
- перспектив развития авиационных двигателей;
Умения:
-эксплуатировать двигатель в соответствии с установленными требованиями
- эксплуатировать воздушное судно;
-устранять отказы и неисправности, выявленные в полете
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 3.2.1
ПК 3.2.4
ПК 3.3.6
СД 08
Аварийно-спасательная подготовка
Типовые ситуации на борту воздушного судна и факторы угрозы для пассажиров и членов экипажей.
Особенности полета в условиях турбулентной атмосферы и неблагоприятных метеоусловиях. Организация и проведение поисково-спасательных работ и аварийно-спасательных работ.
Бортовое аварийно-спасательное оборудование воздушного судна. Возможные отказы и действия при отказах.
Действия экипажа и бортпроводников в аварийных ситуациях: перед посадкой на сушу, перед посадкой на воду, при аварии на земле. Действия при возникновении пожара на борту воздушного судна, при разгерметизации и аварийном падении давления. Средства сигнализации.
Знания:
- аварийных ситуаций и порядок действий;
-принципов подавления паники, закономерности поведения пассажиров при возникновении аварийной ситуации;
- организации поиска и спасения пассажиров и экипажей воздушного судна;
- размещения аварийно-спасательного оборудования;
- применения бортового аварийно-спасательного оборудования;
- действия между членами экипажа в аварийных ситуациях.
Умения:
- открывать аварийные и основные выходы, используемые при эвакуации;
-применять бортовое аварийно-спасательное оборудование;
- организовать обеспечение выживания в условиях автономного существования после авиапроисшествий
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 3.2.3
ПК 3.2.6
ПК 3.3.6
ПК 3.6.4
.
СД 09
Безопасность полетов
Основные требования нормативных документов.
Основные факторы, обеспечивающие безопасность полетов.
Обслуживание воздушного движения и безопасность полетов.
Техническое обслуживание.
Внешняя среда, система обеспечения, социальные условия и безопасность полетов.
Изучение анализов состояния безопасности полетов.
Изучение обстоятельств и причин характерных авиационных происшествий.
Знания:
- основных понятий и определений безопасности полетов;
- технических средств
-основных мероприятий по предотвращению авиационных происшествий;
-эксплуатационных ограничений воздушных судов;
- нормативных документов по безопасности полетов;
-основных причин авиационных происшествий;
Умения:
-иметь навыки работы с документами по обеспечению безопасности полетов,
- владеть общими принципами выработки мероприятий по предотвращению авиапроисшествий;
-пользоваться документами и материалами по обеспечению безопасности полетов.
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 3.1.1-
ПК 3.1.6
ПК 3.2.1-
ПК 3.2.6
ПК 3.3.6
ПК 3.4.5
ПК 3.5.4
ПК 3.6.4
СД 10
Авиационные горючесмазочные материалы и специальные жидкости
Общая характеристика топлив.
Топлива для авиадвигателей. Топлива для агрегатов газоперекачки. Масла и специальные жидкости. Производство масел. Синтетические смазочные материалы. Трансмиссионные и приборные масла.
Консистентные и твердые смазки. Жидкости для гидросистем. Моющие жидкости. Контроль качества горючесмазочных материалов.
Знания:
- эксплуатационных свойств современных авиационных горючесмазочных материалов;
- технологии применения
- основных требований по технике безопасности при заправке воздушных судов;
- основных требований нормативных документов, касающихся транспортировки, хранения и использования горючесмазочных материалов и специальных жидкостей;
Умения:
- применять комплекс знаний о физико-химических явлениях в прикладной деятельности специалиста гражданской авиации;
- применять полученные знания при выборе и эксплуатации воздушных судов.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.3.2

КҚ 3.2.4
КҚ 3.3.6
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.3
КҚ 3.5.4
КҚ 3.7.1
КҚ 3.9.1
КҚ 3.10.2
АП 06
Ұшу аппараттарын ұшуда пайдалану және құрылымы
Әуе кемелері мен ұшу аппараттарының конструкциясы мен негізгі түрлері. Ұшаққа көрсетілген талаптар. Ұшу апараттарын тиеу шарттары. Ұшақтың шасси жүйесі:белгілеу, негізгі талаптар, параметрлер, сұлбалар.
Ұшақты басқару жүйесі.
Күштік қондырғы. Гидравликалық және отын жүйесі: белгілеу және жұмыс принципі, Ауаны салқындату жүйесі, белгілеу және негізгі талаптар.
Ауа қысымын автоматты реттеу жүйесі, агрегат құрамы және жұмыс принципі, белгілеу және негізгі талаптар. Ауа-жылу жұмысы, мұздануға қарсы және электр жүйесі. Ұшақтың өртке қарсы жүйесі. Өрт сөндіру жүйесі.
Білімдер:
- ұшақ жасаудың тарихын,
- қазіргі заманғы және болашақтағы ұшу аппараттарының техникалық сипаттамалары;
- ұшу аппараттарының құрылымын және планердің агрегаттарының жұмыс принциптері;
- пайдалану обьектісі сияқты ұшу аппараттарының жүйесі мен агрегаттардың жұмыс істеу қабілетінің күйін бағалау әдісін;
Іскерліктер:
- авиациялық техниканың жқмыс істеу қабілетін анықтау және тексеру жүргізу;
- таңдалған ұшақ түріне жалпы мәліметтер мен түсінік беру.
БК 7
БК 8
БК 9
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.4
КҚ 3.3.6
АП 07
Авиациялық қозғалтқыштарды ұшуда пайдалану және құрылымы
Авиациялық газтурбиналық қозғалтқыштардың жұмыс істеу процесі мен сипаттамалары. Қозғалтқыштың сыртқы, бұрамалы және жоғарғы сипаттамалары. Қозғалтқыштың жұмыс тәртібі. Цилиндр, поршень тобы: тағайындау, жұмысы. Газ тарату механизмінің міндеті және жұмыс сұлбасы. Жанармай жүйелер:техникалық мәліметтер, аспаптық бақылау. Тұрақты айналым реттегіші: мақсаты, құрылысы. Ауа бұрамасы. Қозғалтқышты іске қосуға даярлық (экипаж кабинасы). Қозғалтқышты іске қосу, қыздыру МГ қозғалтқыш параметрлері: нақтылы режим; ұшу режимі. Қозғалтқышты тоқтату тәртібі.
Білімдер:
-авиациялық қозғалтқыштардың түйіндері мен агрегаттары, негізгі құрылғылардың конструкциясы;
-авиациялық қозғалтқыштарды пайдалану тәртібі;
-әуе кемесі шығу типінің қозғалтқыштарының негізгі ұшу –техникалық мәліметтері пайдалану ережесі және құрылымы, техникалық деректерді;
-авиациялық қозғалтқыштарды пайдалану ережесі.
Іскерліктер:
- орнатылған талаптарға сәйкес қозғалтқышты пайдалану;
- әуе кемесін пайдалану;
- ұшу кезінде шыққан істен шығу мен ақауларды жою.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.4
КҚ 3.3.6
АП 08
Апаттық-құтқаруға дайындық
Әуе кеме бортында экипаж мүшелері мен жолаушыларға әсер ететін жағымсыз факторлар және типтік жағдайлар. Жағымсыз ауа-райында және турболентті атмосфера жағдайларында ұшу ерекшеліктері. Іздеу-құтқару және апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізу, ұйымдастыру. Әуе кемесі бортындағы апаттық-құтқару жабдықтары. Істен шығу кезіндегі іс-әрекеттер.
Апаттық жағдайларда әуесеріктер мен экипаж мүшелерінің іс-әрекеті: жерге қону алдында, суға қону алдында, апат алдында жерге қону. Апат кезіндегі қысымның түсуі және разгерметизация кезіндегі, әуе кеме бортында өрттің туындауы кезіндегі әрекет. Дабыл құралдары.
Білімдер:
- апаттық жағдайларда әрекеттердің тәртібі;
- апаттық жағдайлар шыққан кезде жолаушылардың заңдылық мінездерін, дүрбелеңдерін басу принциптерін;
- әуе кемелері экипаждарын іздеу және құтқару жұмыстарын ұйымдастыруын;
- апатты-құтқару жабдықтарын орналастыруын;
- апаттық жағдайларда экипаж мүшелері арасындағы қарым-қатынас.
Іскерліктер:
-құтқару кезінде пайдаланылатын апаттық және негізгі шығатын есіктерді ашуға;
- борттық апаттық-құтқару жабдықтарын қолдануға;
- авиациялық оқиғадан кейін дербес өмір жағдайларына қамтамасыз етуін ұйымдастыруға.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.6
КҚ 3.3.6
КҚ 3.6.4
АП 09
Ұшу қауіпсіздігі
Ұшу қауіпсіздік саласындағы нормативтік құжаттардың негізгі талаптары. Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін негізгі факторлар. Әуе кемесінің экипажы және ұшу қауіпсіздігі. Әуе қозғаласына қызмет көрсету және ұшу қауіпсіздігі. Техникалық қызмет көрсету және ұшу қауіпсіздігі. Сыртқы орта және ұшу қауіпсіздігі. Қамтамасыз ету жүйесі және ұщу қауіпсіздігі. Әлеуметтік жағдайлар және ұшу қауіпсіздігі. Соңғы 3 жылдың және қазіргі кезеңдегі Қазақстан Республикасы азаматтық ұшу қауіпсіздік жағдайын талдауды үйрену. Азаматтық ӘК-мен ұшу қауіпсіздік деңгейі мен сенімділігінің сандық көрсеткіші. Авиациялық оқиғалардың міндеттері мен себептерін үйрену.
Білімдер:
- ұшу қауіпсіздігін анықтау және және негізгі түсініктері;
- авиациялық оқиғаны болдырмаудың негізгі шаралары;
- әуе кемелерін пайдаланудағы шектеулерін;
- ұшу қауіпсіздігі бойынша нормативтік құжаттарды;
Іскерліктер:
- ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге құжаттармен жұмыс істеу;
- авиациялық оқиғаны болдырмауға, шараларды өңдеудің жалпы принциптерін меңгеруін;
- ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге құжаттар мен материалдарды пайдалану;
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.1.1- КҚ 3.1.6
КҚ 3.2.1-
КҚ 3.2.6
КҚ 3.3.6
КҚ 3.4.5
КҚ 3.5.4
КҚ 3.6.4
АП 10
Арнайы сұйықтықтар және авиациялық жанар-жағар май материалдары
Отынның жалпы сипаттамасы. Авиақозғалтқышқа арналған отын. Газды тасымалдау агрегатына арналған отын. Арнайы сұйықтықтар мен майлар. Майдың өндірісі. Синтетикалық майлау материалдары. Трансмиссиялық және аспаптық майлар. Консистенттік және қатты майлаулар. Гидрожүйелерге арналған сұйықтықтар. Жуатын сұйықтықтар. Жанар жағармай материалдарын бақылау сапасы.
Білімдер:
- авиациялық жанар жағармай материалдарын заманауи пайдалану қасиеттерін;
- қолдану технологиясын;
- әуе кемелеріне отын құю кезіндегі қауіпсіздік техникалары бойынша негізгі талаптар;
- жанар жағармай материалдарын және арнайы сұйықтықтарды қолдану және сақтауда, тасымалдауға қатысты нормативтік құжаттардың негізгі талаптарын;
Іскерліктер:
- физика-химиялық құбылыстары туралы алған білімдер кешенін қолдану;
- әуе кемелерін пайдалану және таңдау кезінде алған білімдерін қолдануға.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.3.2

ПК 3.4.3
ПК 3.5.1
ПК 3.7.1
ПК 3.7.2
ПК 3.8.1
ПК 3.8.2
ПК 3.9.2
ПК 3.10.3
СД 11
Авиационная метеорология
Авиационная метеорология, ее задачи. Международные авиационные метеорологические коды: WINTEM, SIGMET, AIRMET, GAMET, SNOWTAM.
Условия полета при различных опасных атмосферных явлениях. Анализ авиационных происшествий и инцидентов, связанных с явлениями погоды. Структура организации метеорологического обеспечения гражданской авиации.
Сводки погоды, прогноз для посадки типа TREND, аэрологические и радиолокационные наблюдения, предупреждения по аэродрому, прогнозы по аэродрому, по маршрутам и районам полетов.
Предполетная метеоподготовка.
Знания:
-теории авиационной метеорологии,
основные метеорологические элементы и явления погоды.
- использования метеорологической информации, предлагаемой в кодовой форме.
- опасных для авиации явлений погоды, особенности полетов на малых высотах и местные признаки погоды, особенности полетов в средней и верхней тропосфере;
Умения:
- использовать метеорологическую информацию, консультации синоптиков, бортовую погоду.
- анализировать и оценивать влияние метеорологических элементов, явлений, условия погоды в различных типах воздушных масс, атмосферных фронтах, барических системах.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.1.3
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
ПК 3.3.3
ПК 3.3.6
ПК 3.6.5
СД 12
Летная эксплуатация
Общие сведения о воздушных судах, эксплуатационные характеристики и ограничения.
Подготовка и выполнение полета. Летные характеристики. Эксплуатация систем самолета. Особые случаи полета.
Знания:
- общих сведений о воздушном судне выпускного типа,
- эксплуатационных ограничений,
- этапов подготовки и выполнения полета;
- правил летной эксплуатации систем самолета
- порядка и условий летной эксплуатации в особых случаях полета;
Умения:
- эксплуатировать воздушное судно выпускного типа в соответствии с требованиями руководства по летной эксплуатации.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.2.1
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.6.5
СД 13
Воздушная навигация
Штурманский контроль готовности экипажа к полету.
Обеспечение безопасности воздушной навигации.
Навигационный штурманский расчет.
Порядок выполнения полета экипажем воздушного судна.
Зональная навигация. Сущность комплексного использования технических средств воздушной наҒвигации.
Схемы маневров снижения и захода на посадку воздушного судна, применяемых в гражданской авиаҒции в сложных метеорологических условиях, в ночных условиях, на малых высотах, в горной местности и т.п.
Заполнение полетной документации, составление штурманского плана.
Знания:
- современных технических средств воздушной навигации;
-основных правил штурманской подготовки к выполнению полета по маршруту;
- особенностей воздушной навигации в различных условиях навигационной обстановки;
- перспективных средств и методов воздушной навигации и обслуживания воздушного движения;
Умения:
-- -выполнять расчеты,
- - рассчитывать навигационные элементы полета;
- производить расчеты в уме основных элементов полета
- решать задачи на маневрирование воздушного судна в воздухе;
- соблюдать меры безопасности полетов в штурманском отношении при обслуживании воздушного движения.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.1.2
ПК 3.2.1
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.6.5
СД 14
Опасные грузы
Классификация опасных грузов. Инструкции по упаковыванию. Международные коды и указатели упаковочных комплектов.
Маркировка грузовых мест и знаки опасности.
Обязанности грузоотправителя, аэропорта и эксплуатанта по маркировке.
Правила перевозки опасных грузов на воздушных судах.
Положения, касающиеся опасных грузов, перевозимых пассажирами или членами экипажа.
Перевозочная документация порядок ее оформления и информирование об опасных грузах.
Информация командиру корабля об опасных грузах.
Знания:
- требований нормативных документов по перевозке опасных грузов;
- классификации опасных грузов;
- маркировок и знаков опасности;
-требований к подготовке воздушного судна и перевозке опасных грузов;
- порядка погрузки и размещения опасных грузов;
- мер безопасности;
- аварийных комплектов, необходимых при перевозке опасных грузов;
- порядка действий членов экипажа, бортпроводников при инцидентах с опасными грузами на земле и в полете.
Умения:
- пользоваться техническими инструкциями, производить прием погрузку опасных грузов;
- действовать в аварийной ситуации при инцидентах с опасными грузами на земле и в полете.
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 3.1.2
ПК 3.2.1
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.6.5
СД 15
Практическая аэродинамика
Предмет аэродинамики. Основные законы аэродинамики. Обтекание профиля крыла потоком воздуха. Аэродинамические силы. Аэродинамика крыла. Подъемная сила крыла. Продольное сопротивление.
Аэродинамика самолета.
Скоростная аэродинамика.
Основные уравнения скоростной аэродинамики, скорость звука.
Принцип работы винта изменяемого шага (ВИШ) и фиксированного шага (ФИШ). Аэродинамические силы воздушных винтов.
Схема сил, действующих на самолет в горизонтальном полете. Условия выполнения горизонтального полета. Факторы, влияющие на характеристики горизонтального полета.
Схема сил, действующих на самолет при наборе высоты, при снижении самолета, на самолет на взлете, на вираже.
Расчет центровки самолета.
Устойчивость самолета.
Понятие об управляемости самолета.
Знания:
- основных параметров и физических свойств воздуха;
- причин образования полной аэродинамической силы;
-геометрических характеристик крыла,
-основных уравнений скоростной аэродинамики,
- аэродинамических сил, действующих на летательный аппарат, элементов воздушного винта;
- расчетов центровки самолета;
-понятий о продольном и поперечном, путевом и боковом равновесии самолета;
- методов исследования и анализа летно-технических характеристик устойчивости и управляемости воздушного судна.
Умения:
-применять методы исследования и анализа летно-технических характеристик воздушного судна;
- определять влияние внешних условий и технического обслуживания на безопасность и экономичность полетов;
-решать проблемы технической эксплуатации воздушного судна, связанные с изменением летно-технических характеристик воздушного судна в полете;
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10

КҚ 3.4.3
КҚ 3.5.1
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.2
КҚ 3.8.1
КҚ 3.8.2
КҚ 3.9.2
КҚ 3.10.3
АП 11
Авиациялық метеорология
Авиациялық метрология, оның тапсырмалары.
Халықаралық авиациялық рестеориялық кодтар: WINTEM, SIGMET, AIRMET, GAMET, SNOWTAM.
Әртүрлі қауіпті атмосферлық құбылыс кезіндегі ұшу жағдайлары. Ауа райы құбылысына байланысты авиациялдық оқиғалар мен қақтығыстарды талдау. Азататық авиацияда метрологиялық қамсыздандыруды ұйымдастыру құрылымы.
Ауа райы мәліметі, TREND типі қону үшін болжам, аэрологиялық және радиолакациялық бақылау, әуеайлақ бойынша ескерту, әуеайлақ бойынша бағыт, және ұшу ауданы бойынша болжам.
Ұшу алдындағы методайындық.
Білімдер:
- авиациялық метеорологиялық теориясын, негізгі метеорологиялық элементтерді, табиғат құбылысын.
- код түрінде берілген метеорологиялық ақпаратты қолдануды.
- авиацияға қауіпті ауа райы құбылысын, кіші биіктіктердегі ұшу ерекшелігін, жергілікті ауа райы белгілерін, орта және жоғарғы тропосферадағы ұшу ерекшелігін;
Іскерліктер:
-метеорологиялық ақпараттарды сауатты пайдалану, синоптиктердің кеңесін, борттағы ауа райын бағалау;
-метеорологиялық элементтерді ауа райы құбылыстарын, әртүрлі ауа массалардағы ұшудың метео жағдайларын бағалау және талдау.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.1.3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.6
КҚ 3.6.5
АП 12
Ұшуда пайдалану
Әуе кемесі туралы жалпы деректер, пайдаланылған сипаттамалар мен шектеулер. Ұшуға дайындық және орындау. Ұшу сипаттамалары. Ұшақ жүйесін пайдалану. Ұшудың негізгі жағдайлары.
Білімдер:
- әуе кемесі шығу типі туралы жалпы деректерді;
-пайдалануды шектеуді;
-дайындалу кезіндегі және ұшуды орындауды;
-ұшақ жүйесінде ұшуда пайдалану ережесін;
-ұшудың ерекше жағдайында ұшуда пайдаланудың тәртібін және жағдайын;
Іскерліктер:
-ұшуда пайдалану жөніндегі басшылықтың талаптарына сәйкес әуе кемесі шығу типін пайдалануға
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.2.1
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.6.5
АП 13
Әуе навигациясы
Ұшуға экипаж дайындығының штурмандық бақылауы.
Әуе навигациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Навигациялық штурмандық есеп.
Әуе кеме экипажымен ұшуды орындау тәртібі.
Өңірлік навигация. Әуе навигациясының техникалық құрылымын кешендік пайдалану маңызы.
Күрделі метеорологиялық жағдайларда, түнгі жағдайларда, аз биіктікте, таулы жерлерде және т.б жағдайларда, Азаматтық авиацияда қолданылатын қонуға бет алу және төмендеу маневрларының сұлбасы.
Штурмандық жоспар құру, ұшу құжаттамасын толтыру.
Білімдер:
- әуе навигациясының қазіргі заманғы техникалық құралдарын;
- бағыт бойынша ұщуды орындауға штурмандық негізгі ережелерін;
- навигациялық жағдайлардағы әртүрлі жағдайларда әуе навигациясының ерекшелітері;
- әуе қозғалысына қызмт ету мен әуе навигациясының болашақтағы тәсілін, әдістерін;
Іскерліктер:
- есептерді орындау;
-ұшудың навигациялық элементтерін есептеу;
- ауада әуе кемелерінің маневр жасауын есептеу және ұшудың негізгі қауіпсіздік элементтерін есептеу.
- әуе қозғалысына қызмет көрсету кезінде штурмандық қатынастарда ұшу қауіпсдіздік шараларын сақтау.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.1.2
КҚ 3.2.1
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.6.5
АП 14
Қауіпті жүктер
Қауіпті жүктерді жіктеу.
Қауіпті жүктердің қапталуы Қапталған жиынтықтың халықаралық коды және көрсеткіштері. Жүк орындарын таңбалау және қауіптілік белгілері. Жүк Жүк жіберушінің, әуежайдың және таңбалау жөніндегі пайдаланушының міндеттері. Әуе кемесіне қауіпті жүктерді тасымалдау ережесі. Жолаушылар мен экипаж мүшелері тасымалдайтын қауіпті жүктерге қатысты Ереже.
Тасымалдау құжаттамасы және қауіпті жүктер туралы ақпарат беру және оны рәсімдеу тәртібі. Қауіпті жүктер туралы әуе кемесі командиріне ақпарат беру.
Білімдер:
- қауіпті жүктерді тасымалдау бойынша нормативтік құжаттардың талаптарын;
-қауіпті жүктердің жіктелуі;
-қауіптіліктің таңбасы мен белгісін;
-қауіпті жүктерді тасымалдау кезіндегі шектеулер мен босатуын;
-әуе кемесін дайындау және қауіпті жүктерді тасымалдау талаптарын;
-тиеу реті мен қауіпті жүктерді орналастыруын;
-әуе кемесі командирінің ескертпесін, тасымалдау құжаттамасын;
-қауіпті жүктерді тасымалдау кезіндегі қажетті апаттық жиынтығын;
-жүктер, қол жүгі және қауіпті жүктердің қандай болуын;
-жерде және ұшуда қолданылатын жүктермен қақтығыстар кезінде экипаж мүшелері, әуесеріктер, операторлар әрекеттерінің тәртібін;
Іскерліктер:
- қауіпті жүктерді қабылдауды жүргізу, техникалық нұсқаулықты қолдану;
-жерде және ұшуда қауіпті жүктермен қақтығыс кезінде апаттық жағдайда дұрыс әрекет жасауға.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.1.2
КҚ 3.2.1
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.6.5
АП 15
Практикалық аэродинамика
Аэродинамика пәні.
Аэродинамиканың негізгі заңдары.
Аэродинамикалық күштер.
Қанаттың аэродинамикасы.
Қанаттың көтеру күші.
Көлденең қарсылық.
Ұшақтың аэродинамикасы.
Жылдамдық аэродинамикасы.
Жылдамдық аэродинамикасының негізгі теңдеулері, дыбыс жылдамдығы.
Өзгермелі қадам бұрамасы (ӨҚБ) және белгіленген қадам жұмыс принципі.
Әуе бұрамасының аэродинамикасының күштері.
Көлденең ұшу кезінде ұшаққа әсер ететін күш схемасы. Көлденең ұшуды орындау шарттары.
Көлденең ұшу сипаттамасына әсер ететін факторлар.
Биіктік оларда ұшаққа әсер ететін күш схемасы.
Биіктік алуды орындау шарттары.
Ұшақ төмендегендегі күш схемасы.
Төмендеуді орындау шарттары.
Төмендеу режимі.
Жоспарлау қашықтығы.
Ұшу кезінде ұшаққа әсер етуші күш схемасы. Ұшақтың ұшуына әсер ететін факторлар.
Ұшақты қондыру өлшемдері мен кезеңдері.
Ұшақтың қонуына әсер ететін факторлар.
Сатым кезінде ұшаққа әсер ететін күш схемасы. Сатымды орындау шарттары.
Ұшақты кіндіктеуді есептеу.
Ұшақтың тұрақтылығы.
Ұшақтың тепе-теңдігі. Ұшақтың басқарушылығы туралы түсінік.
Білімдер:
-ауаның негізгі өлшемдері мен физикалық қасиеттерін;
-толық аэродинамикалық күш жасау себебін, оның құрамдас бөліктері мен оған әсер етуші факторларды;
-қанаттың геометриялық сипаттамаларын;
-жылдамдықты аэродинамиканың негізгі теңдеулерін;
-ұшу аппараттарына әсер етуші аэродинамикалық күштері, әуе бұралмасы элементін;
-ұшақты кіндіктеуді есептуді,
-ұшақтың көлденең және тік жолай және бүйірлік теңдігі туралы ұғымды;
-әуе кемесінің тұрақтылығы мен басқарушылығының ұшу-техникалық сипаттамаларын зерттеу және талдау әдістерін;
Іскерліктер:
-әуе кемесінің ұшу-техникалық сипаттамаларын зерттеу әдістері мен талдауды қолдану;
-ұшу қауіпсіздігі мен тиімділігіне сыртқы жағдайлар мен техникалық күтімдеудің әсерін анықтау;
-ұшу кезінде әуе кемесінің ұшу-техникалық сипаттамаларының өзгеруімен байланысты ӘК техникалық
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10

120502 3 – Штурман
ОПД 11
Основы электротехники и радиотехники
Электрическая энергия, ее свойства и применение. Роль электрификации в деле автоматизации производственных процессов.
Электрические цепи постоянного и переменного тока; электромагнетизм; электрические цепи, трехфазные цепи; трансформаторы; электрические машины.
Современное состояние и перспективы развития электроэнергетики, электротехники, электроники.
Основные характеристики электрического поля. Конденсаторы. Электрический ток и его разновидности. Направление, величина и плотность тока. Электрическая проводимость и сопротивление проводников; закон Ома.
Основные элементы электрических цепей: источники и приемники электрической энергии, их мощность и КПД. Режимы работы электрических цепей: номинальный, холостого хода, короткого замыкания. Основы расчета электрических цепей (принципиальная схема соединений, схема замещения): условные обозначения на электрических схемах согласно государственным стандартам; участки схем; ветвь, узел, контур.
Понятие о расчете сложных электрических цепей.
Знания:
- основных соотношений и физических процессов в цепях постоянного и переменного электрического тока,
- характеристик электрического поля;
- законов последовательного, параллельного, смешанного соединения в электроцепях;
- принципов электрических измерений;
- основ электромагнетизма;
- однофазных и трехфазных электрических цепей, трансформаторов и электрических машин;
- принципов передачи и распределения электрической энергии;
- основ электроснабжения.
Умения:
- рассчитывать характеристики электрического поля;
- проводить расчет электрической цепи с одним источником при смешанном соединении;
- определять основные элементы электрических цепей на электрических схемах;
- определять режимы электрических цепей;
- рассчитывать электрические цепи,
- выполнять электрические схемы разных типов с помощью условных обозначений, согласно государственным стандартам;
- читать схемы размещения приборов.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
ПК 3.2.6
СД 00
Специальные дисциплины
СД 11
Радиотехнические системы и автоматические системы обслуживания воздушного движения
Общие сведения о радиотехнических системах и автоматических системах обслуживания воздушного движения. Элементы теории связи, организация авиационной связи, средства подвижной (воздушной) связи, средства наземной связи, спутниковые системы связи. Приводные радиостанции, пеленгационные, угломерно-дальномерные и инструментальные системы посадки. Первичные и вторичные радиолокационные станции. Системы отображения информации. Основы автоматизации организации воздушного движения. Основные требования к автоматизации процессов обслуживания воздушного движения. Автоматизация процессов организации непосредственного обслуживании воздушного движения и планирования воздушного движения. Автоматизация обслуживания воздушного движения на основе спутниковых систем.
Знания:
- основ теории связи, радионавигации и радиолокации;
- принципов построения и характеристики работы радиотехнических систем связи, радионавигации и радиолокации;
- принципов работы систем отображения информации и организации радиотехнического обеспечения полетов;
- основных принципов автоматизации процессов обслуживания воздушного движения;
- принципов функционирования современных автоматических систем обслуживания воздушного движения;
Умения:
- объяснять принципы автоматизации процессов обслуживания воздушного движения;
- -обосновать необходимость и преимущества внедрения автоматических систем обслуживании воздушного движения;
-- работать с современными автоматическими системами обслуживания.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
ПК 3.2.6
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика
Изучение техники безопасности. Ознакомление обучающихся с бортовым и компьютерным оборудованием воздушного судна. Изучение назначения и комплекта бортового электронного оборудования воздушного судна. Изучение грамматики авиационного английского языка и фразеологии радиообмена.
Умения:
- пользоваться бортовым вычислительным и компьютерным оборудованием;
-настраивать и программировать электронный комплекс (авионика).
Навыки:
- настраивания бортового и вычислительного комплекса воздушного судна;
-владения базовым авиационным английским языком и правилом ведения фразеологии радиообмена
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
ПК 3.2.6
ПП 02
Тренажерная практика
Предполетная подготовка и планирование полета по маршруту.
Аэронавигация (самолетовождение), включая использование аэронавигационных карт, приборов и навигационных средств, понимания принципов и характеристик соответствующих навигационных систем работ бортового оборудования. Содержание учебного полета: маршрута, высоты, профиля полета, места и времени полета, очередности вылета и продолжительности полета.
Проведение упражнений в кабине самолета, тренировки курсанта в идеомоторных (двигательных) представлениях. Подготовка к летной деятельности.
Умения:
- применять знания выполнения технику полета;
- выполнять подготовку к полету и работать с аппаратурой кабины;
- определять положение самолета в пространстве, оценивать условия полета и принимать правильные решения.
Навыки:
- пилотажа воздушного судна;
- выполнения полета;
- ведения расчетов и заполнения карт полетов;
-выполнения тренировочных упражнений в кабине самолета по использованию оборудования и средств связи.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
ПК 3.2.6
ПП 03
Летная практика
Обучение рулению на различных скоростях. Обучение прямолинейному полету в режиме набора высоты, горизонтального полета и планирования с убранными и выпущенными щитками-закрылками.
Обучение разворотам, виражам. Обучение построению маршрута по кругу и расчету на посадку. Обучение взлету и посадке самолета.
Умения:
- выполнять технику взлета, полетов по схеме;
- применять схему движения по аэродрому;
- предотвращать столкновения при выполнении полета.
Навыки:
- владения техникой управления двигателем;
-сохранения направления и скорости руления, в управления двигателем и тормозами;
- закрепления подготовки к полету.
-понимать и применять авиационные метеорологические сводки, карты и прогнозы, коды и сокращения, правила получения и использования метеорологической информации перед полетом.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
ПК 3.2.6
ОПД 00

120502 3 – Штурман
ЖКП 11
Электртехника негіздері және радиотехника
Электр энергиясы, оның қасиеті және қолдануы.
Өндірістік процестерді автоматтандыру ісінде электрификацияның ролі. Ауыспалы және тұрақты токтың электрлік тізбесі;
электрмагнетизм; үш фазалы электрлік тізбегін; трансформаторлар; электрлі машиналар.
Электроэнергетика, электротехника,электроника қазіргі күйі және даму болашағы.
Электр өрісінің негізгі сипаттамалары.
Конденсаторлар. Электр тоғы және олардың әртүрлілігі. Токтың бағыты және ток тығыздығы. Электрлік өткізгіш және өткізгіш қарсылықтары;
Ом заңы.
Электр энергиясының тізбегінің негізгі элементтері: көздері және қабылдағышы және оның қуаты және ПӘК. Электр тізбесінің жұмыс тәртібі: номиналды және қысқа тоқ соғу. Электр тізбесінің негізгі есептері (принципті сұлба қосылыстары, орналасу сұлбасы): мемлекеттік стандартқа сәйкес электр сұлбаларындағы шартты белгілер;
Күрделі электр сұлбасы туралы түсінік.
Білімдер:
- электрлік өрісі сипаттарын, физикалық мәнін, конденсатордың қосалқы, қосарлы, аралас қосындыларының қосылысы заңын;
-тұрақты токтың электр тізбегін;
-электрлік өлшемнің принциптерін;
-ауыспалы токтың бір фазалы электрлік тізбегін;
-үш фазалы электрлік тізбегін;
-трансформатордың құрылымын;
-ауыспалы және тұрақты токты электрлік машиналарды;
-электрлік жетек негіздерін;
-электр энергиясын беру және тарату принциптерін;
-электрмен қамтамасыз ету негіздерін;
Іскерліктер:
өріс сипаттары мен конденсатордың батареясы сипаттарын есептеу;
-аралас қосылған бір көзді электр тізбегін есептеуді жүргізу;
-электрлік сызбадағы электр тізбегінің негізгі элементтерін анықтау;
-шартты белгілердің көмегімен, мемлекеттік стандарттарға сәйкес түрлі типтегі электрлік сұлбаларды орындау;
-аспаптың электрондық орналасу схемаларын оқуды.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.6
АП 00
Арнайы пәндер
АП 11
Әуе қозғалысына автоматтық қызмет көрсету жүйесі және радиотехникалық құралдар
Әуе қозғалысының қызмет көрсетудің автоматтандырылған жүйесі және радиотехникалық жүйелері туралы жалпы мәліметтер.
Байланыс теориясы элементтері, авиациялық байланысты ұйымдастыру, жылжымалы (әуе) байланыс құралдары, жердегі байланыс құралдары, спутниктік байланыс жүйелері.
Жетекті радиостанциялар, пеленгациялық бұрыш өлшеуіш, қашықтық өлшеуіш және құралдық қону жүйелері. Алғашқы және екінші радиолакациялық станциялар. Ақпаратты бейнелеу жүйелері.
Әуе қозғалысын ұйымдастыруды автоматтандыру негіздері.
Әуе қозғалысын ұйымдастыру прцестерін автоматтандырудың негізгі талаптары. Әуе қозғалысын ұйымдастыруда тікелей ұйымдастыру және әуе қозғалысын жоспарлауды ұйымдастыру процестерін автоматтандыру.
Спутниктік жүйелердің негізінде әуе қозғалысын ұйымдастыру ды автоматтандыру.
Білімдер:
-байланыс теориясы, радионавигация мен радиолокацияның радиотехникалық жүйелерінің құрылым принципі мен жұмыс сипаттамасын,
-ақпаратты бейнелеу жүйесінің жұмыс принципін және ұшуды радиотехникалық қамтамасыз етуді ұйымдастыруды;
- әуе қозғалысын ұйымдастыру процестерін автоматтандырудың негізгі принциптерін;
- әуе қозғалысын ұйымдастырудың қазіргі заманғы автоматтандырылған жүйелерімен қызмет ету принципін;
Іскерліктер:
-алған білімдерін практикалық жұмыс барысында пайдалану;
- әуе қозғалысын ұйымдастыруды процестерін автоматтандыру принциптерін түсіндіру;
- әуе қозғалысын ұйымдастыруды автоматтандырылған жүйелерімен ендіру қажеттігі мен артықшылығын негіздеу;
- әуе қозғалысын ұйымдастыруды қазіргі заманғы автоматтандырылған жүйелері қызметіне талдау жасау.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.6
АП 12
Ұшуды радиотехника мен қамтамасыз ету
Жалпы мәлімет; байланыс теориясы туралы элементтер, авиациялық байланысты ұйымдастыру, қозғалыс байланысы, (әуе байланысы), жердегі байланыс құралдары; спутнті байланыс жүйелері.
Негізгі физикалық радионавигациялар. Радиостанциялық жетектерді, пеленгационды, бұрыштық-қашықтық және құралдық жүйелерді қолдана отырып қону.
Бірінші және екінші радиолокациялық станциялар, ақпаратты көрсету жүйелері. Ұшуды радиотехникамен қамтамасыз етуді ұйымдастыру. Әуе қозғалысына автоматтандырылған қызмет көрсету жүйесі. Әуе қозғалысына автоматтандырылған қызмет көрсету жүйесі аэроалаңдар мен трассаларды қолдану және құру принципі, құрылымы, тағайындау. Әуе қозғалысына болашақты қызмет көрсету жүйесі.
Білімдер:
- авиациялық байланыс ерекшеліктері;
- қозғалмалы және жердегі байланыстың құрамдық элементтері;
-радиолокация, радионавигация және радиотехника байланыс жүйелері жұмысы сипаттамасы және құру принципьері;
- әуе қозғалысына қызмет көрсетуде автоматтандырылған жүйелерді қолдану принциптері және құрылымы;
- байланыстың элементті базасы;
- радиоэлектронды жабдықтардың блок питаниясының ерекшеліктері (ұшақ бортында);
- әуе қозғалысына қызмет көрсетудің перспективті жүйесінің ерекшеліктері;
Іскерліктер:
- авиациялық байланыстың әртүрлі құралдарын қолдану;
- әртүрлі типтегі радиолокаторлар мен радиопеленгаторларды ажырату;
- әуе қозғалысына қызмет көрсетуде алып жүретін жабдықтарды;
- радиолокаторлы станцияның блок-сұлбасын оқу;
- әртүрлі тәртіпте РЛЖ қолдану.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.6
АП 13
Әуе қозғалысына қызмет көрсету
Халықаралық әуе құқығы, әуе кеңістігінің құрылымы. Әуе қозғалысын жоспарлау. Алдын ала және тәуліктік жоспарлаудың жалпы принциптері мен әдістері.
Әуе қозғалысын ұйымдастыру жүйесін ұйымдастыру принципі. Әуе кеңістігін Әуе қозғалысын ұйымдастыру аудандарына бөлу. Әуе қозғалысын ұйымдастыру ауданының құрылымы, қозғалыс қызметі, құрылымы және оның көлік жүйесіндегі орны.
Диспетчерлер ауысымын ұйымдастыру. Әуеайлақтар (әуетораптар) ауданында Әуе қозғалысын ұйымдастыру ұйымдастыру. Әуе трассаларымен ұшу кезінде Әуе қозғалысын ұйымдастыру ұйымдастыру.
Ұшуда ерекше жағдайларда Әуе қозғалысын ұйымдастыру ұйымдастыру.
Әуе қозғалысын ұйымдастыру жүйесінде ұйымдастырлған шешімдердің тиімділігін талдау.
Білімдер:
әуе қозғалысына қызмет етуді ұйымдастырудың мақсаттары мен міндеттерін;
-Әуе қозғалысына қызмет көрсету жүйесі қызметінің құрылымы мен негізгі кезеңін;
-ӘА-да әуе қозғалысын ұйымдастыру және әуе желілері мен аудан орталықтарын ұйымдастыру
-әртүрлі авиациялық жұмыстарды орындау кезеңінде әуе қозғалысына қызмет көрсету ұйымдастыруын,
- ұшқыштық негіздерін және ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Іскерліктер:
- әуе қозғалысына қызмет көрсету жүйесінің құрылымын өз бетінше түсіну,
- әуе қозғалысына қызмет көрсету жүйесінің сандық және сапалық көрсеткіштерін бағалау;
-оның артықшылықтарымен кемшіліктерін анықтау;
- әуе қозғалысына қызмет көрсету ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі шараларды жасау.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.6
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
Қауіпсіздік техникасын оқу.
Білім алушыларды әуе кемесінде орналасқан есептеуіш техникамен таныстырады. Азаматтық авиацияның дамуына компьютерлік сауаттылық рөлін оқыту. Фразеологиялық алмасу, жалпы және кәсіби ағылшын тілі бойынша дайындық.
Іскерліктер:
- компьютерлік графиканы қолдану;
- авиациялық терминдерді ағылшын тілінде қолдану.
Дағдылар:
- авиация саласында шетелдік техника жетістіктері туралы ғылыми-техникалық ақпараттар мен арнайы әдебиеттерді оқу;
- мамандықты таңдау алдындағы жауаКҚершілік.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.6
КП 02
Кәсіптік дағдыларды алудағы оқу практикасы
Әуе кемесінің функционалдық жүйелерін тағайындау және олардың құрылымы; электронды-есептеуіш техникалардың жұмыс принципі, білім алушыларды оқыту практикасі. Әуе қозғалысына қызмет көрсету бойынша жұмысын реттейтін нормативті құжаттармен танысу.
Іскерліктер:
- аэроалаң территориялары әуе трассаларында ұшу кезінде әуе қозғалысын ұйымдастыру;
- көрсетілген аудандарда әуе қозғалысын жоспарлау;
- әуе кеңістігін қолдану тәртібін бақылау.
Дағдылар:
- ұшуды аэронавигациялық қамтамасыз ету үшін қолданылатын, аэронавигациялық жүйелерімен жұмыс;
- әуе қозғалысына қызмет көрсету аудандары мен аймақтарына әуе кеңістігі принциптерін меңгеру;
- әуе кеңістігін ұйымдастыруын реттейтін нормативті құжаттарды қолдану;
- әуе қозғалысын ұйымдастыруды қамтамасыз ету (метеорологиялық, аэроалаңдық, радиотехникалық, электржарықтехникалық, штурмандык, инженерлі-авиациялық, медициналық, аэронавигациялық қамтамасыз ету түрлері).
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.6
КП 03
Жаттығу практикасы
Маршрут бойынша ұшуды жоспарлау және ұшу алдындағы дайындық. Әуенавигациясы (ұшақ жүргізу), борттық жабдықтар жұмысының навигациялық жүйесіне сәйкес сипаттамалар мен навигациялық құралдар және аспаптар, әуенавигациялық картаны қолдануды қосады. Ұшуды оқыту мазмұны: ұшу ұзақтығы мен ұшу кезектілігін, ұшу уақыты мен орнын, ұшу бейінін, биіктік және маршрут. Ұшақ кабинасында жаттығу жүргізу, курсанттарға идеомоторлы (қозғалтқыштық) жаттығу ұсынылады. Ұшу қызметіне дайындық.
Іскерліктер:
- ұшуды орындау техникасын білу;
- кабина аппаратурасымен жұмысты орындау және ұшуға дайындық.
- кеңістікте ұшақ ережесін анықтау, ұшу шарттарын бағалау және дұрыс шешім қабылдау.
Дағдылар:
- әуе кемесіндегі пилотаж;
- ұшуды орындау;
- ұшу картасын толтыру және есептеу кіріспесі;
- байланыс құралдары мен жабдықтарды пайдалану бойынша ұшақ кабинасында жаттығуды орындау.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.6
КП 04
Ұшу практикасы
Әртүрлі жылдамдықта бұруды оқыту.
Жиналмалы және ашылмалы щитка-закрылоктармен жоспарлауды,
горизонтальды ұшуды
биіктікті алу тәртібімен түзусызықтықта ұшуды оқыту.
Бұрулар мен вираждарға оқыту. Айналмалы және есеппен қону бойынша маршруттық тізбекке оқыту.. Ұшақтың ұшып, қонуын оқыту.
Іскерліктер:
- сұлба бойынша ұшу, ұшу техникасын орындау;
- аэроалаңдар бойынша қозғалыс сызбасын қолдану;
- ұшуды орындау кезінде соқтығысудың алдын-алу.
Дағдылар:
- қозғалтқышты басқару техникасын меңгеру;
- қозғалтқышты басқару, бұру жылдамдығы және бағытты сақтау;
- ұшуға дайындықты бекіту.
- ұшу алдында метеорологиялық ақпаратты қолдану және алу ережесі, қысқартулар мен кодтар, карталар мен жобаларды авиациялық метеорологиялық салыстырмаларды қолдану және түсіну.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.6
ЖКП 00

120503 3 – Пилот
ОПД 11
Основы электротехники и радиотехники
Электрическая энергия, ее свойства и применение. Роль электрификации в деле автоматизации производственных процессов.
Электрические цепи постоянного и переменного тока; электромагнетизм; электрические цепи, трехфазные цепи; трансформаторы; электрические машины.
Современное состояние и перспективы развития электроэнергетики, электротехники, электроники.
Основные характеристики электрического поля. Конденсаторы. Электрический ток и его разновидности. Направление, величина и плотность тока. Электрическая проводимость и сопротивление проводников; закон Ома.
Основные элементы электрических цепей: источники и приемники электрической энергии, их мощность и КПД. Режимы работы электрических цепей: номинальный, холостого хода, короткого замыкания. Основы расчета электрических цепей (принципиальная схема соединений, схема замещения): условные обозначения на электрических схемах согласно государственным стандартам; участки схем; ветвь, узел, контур.
Понятие о расчете сложных электрических цепей.
Знания:
- основных соотношений и физических процессов в цепях постоянного и переменного электрического тока,
- характеристик электрического поля;
- законов последовательного, параллельного, смешанного соединения в электроцепях;
- принципов электрических измерений;
- основ электромагнетизма;
- однофазных и трехфазных электрических цепей, трансформаторов и электрических машин постоянного и переменного тока;
- принципов передачи и распределения электрической энергии;
- основ электроснабжения;
Умения:
- рассчитать характеристики электрического поля;
- проводить расчет электрической цепи с одним источником при смешанном соединении;
- определять основные элементы электрических цепей на электрических схемах;
- определять режимы электрических цепей;
- рассчитать электрические цепи,
- выполнять электрические схемы разных типов с помощью условных обозначений, согласно государственным стандартам;
- читать схемы размещения приборов.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
ПК 3.3.6
СД 00
Специальные дисциплины
СД 11
Радиотехнические системы и автоматические системы обслуживания воздушного движения
Общие сведения о радиотехнических системах и автоматических системах обслуживании воздушного движения. Элементы теории связи, организация авиационной связи, средства подвижной (воздушной) связи, средства наземной связи, спутниковые системы связи.
Приводные радиостанции, пеленгационные, угломерно-дальномерные и инструментальные системы посадки. Первичные и вторичные радиолокационные станции. Системы отображения информации. Основы автоматизации организации воздушного движения. Основные требования ICAO к автоматизации процессов обслуживании воздушного движения. Автоматизация процессов организации непосредственного обслуживании воздушного движения и планирования воздушного движения. Автоматизация обслуживании воздушного движения на основе спутниковых систем.
Знания:
- основ теории связи, радионавигации и радиолокации;
- принципов построения и характеристики работы радиотехнических систем связи, радионавигации и радиолокации;
- принципов работы систем отображения информации и организации радиотехнического обеспечения полетов; основных принципов автоматизации процессов обслуживания воздушного движения;
- - принципов функционирования современных автоматических систем обслуживании воздушного движения;
Умения:
- объяснять принципы автоматизации процессов обслуживании воздушного движения;
- обосновать необходимость и преимущества внедрения автоматических систем обслуживания воздушного движения;
- работать с современными автоматическими системами обслуживания
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
ПК 3.3.6
СД 18
Организация и выполнение авиационно-химических работ
Этапы развития авиатехники, авиахимических работ (АХР).
Аэродинамика и конструкция летательных химических аппаратов и оборудование АХР.
Общие положения выполнения авиационно-химических работ.
Выбор и оборудование аэродромов. Подготовка и допуск летного и технического состава к производству АХР.
Перелет к месту, правила выполнения полетов на АХР.
Организация авиационной электросвязи. Медицинское обеспечение полетов.
Авиационная химическая аппаратура.
Знания:
- основ аэродинамики;
-принципов конструкции планера самолета функциональных систем и размещения оборудования;
-принципов конструкции химического аппарата и его систем.
Умения:
-грамотно анализировать эффективность использования авиатехники и трудозатрат в эксплуатации при производстве авиационно-химических работ.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
ПК 3.3.6
СД 19
Конструкция химического оборудования
Конструкция и основные технические данные опыливателя и опрыскивателя химикатов и их основных агрегатов.
Конструкция воздушной системы сельхозаппаратуры самолета АН-2.
Регулировка расхода химикатов: различные варианты установки жиклеров дозирования химикатов.
Знания:
-конструкции видов аппаратуры, применяемой для опыления и опрыскивания химикатами;
Умения:
-установить и настроить химическую аппаратуру;
-подобрать дозировку расхода химикатов при опылении и опрыскивании.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
ПК 3.3.6
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика
Изучение техники безопасности. Ознакомление обучающихся с бортовым и компьютерным оборудованием воздушного судна. Изучение назначения и комплекта бортового электронного оборудования воздушного судна. Изучение грамматики авиационного английского языка и фразеологии радиообмена.
Умения:
- пользоваться бортовым вычислительным и компьютерным оборудованием;
-настроить и программировать электронный комплекс (авионика)
Навыки:
- настраивания бортового и вычислительного комплекса воздушного судна;
-владения базовым авиационным английским языком и правилом ведения фразеологии радиообмена
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.3.1
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.6
ПП 02
Учебная практика на получение профессиональных навыков
Изучение техники безопасности.
Ознакомление с кабиной воздушного судна и общей теорией выполнения полета. Принципы навигации и навигационные средства. Воздушное пространство. Правило организации полетов.Принципы использования воздушного судна. Изучение кабинного оборудования и подготовка кабины к полету
Умения:
-выполнять предполетный осмотр самолета;
-выполнять проверку пилотажно-навигационного оборудования
-оформлять бортовую документацию.
Навыки:
- технологии работы кабинного экипажа на воздушном судне;
-технологии взаимодействия кабинного и летного экипажа в рейсовых условиях.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.3.1
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.6
ПП 03
Тренажерная практика
Предполетная подготовка и планирование полета по маршруту. Использование полетной маршрутной карты. Методы визуальной ориентировки, использование радиосредств самолетовождения. Отработка действий экипажа при возникновении отказов агрегатов и самолетных систем.
Умения:
- выполнять предполетную подготовку и принятие решения на вылет;
- вести визуальную ориентировку при выполнении полета, определять положение самолета в пространстве по приборам, оценивать условия полета и принимать правильные решения на посадку.
Навыки:
- визуального и приборного пилотирования воздушного судна;
- ведения навигационных расчетов и заполнения штурманского бортового журнала в полете;
-выполнения тренировочных упражнений при всевозможных отказов оборудования и двигателя самолета;
- ведения радиосвязи на всех этапах полета.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
ПК 3.3.6
ПП 04
Летная практика
Правил выполнения  предполетного осмотра и подготовка воздушного судна к вылету. Подготовка к запуску и запуск двигателя. Выполнения руления, взлет, набор высоты и выполнение полета по прямоугольному маршруту. Выполнение визуальных полетов и полетов по приборам по маршруту. При полетах в зоне пилотирования выполнение координированных разворотов, виражей полеты, полеты на предельно малых и высоких скоростях. Технология выполнения снижения, захода на посадку и посадки.
Умения:
- применять схему руления по аэродрому;
-выполнять технику взлета, полетов по схеме и посадку;
- предотвращать сближение и столкновение с другими воздушными суднами при выполнении полета.
Навыки:
- подготовки к полету;
- принятия решения на вылет;
-использования направления и скорости руления самолета;
- владения техникой пилотирования на всех этапах полета;
- применения авиационных метеорологических сводок, карт и прогнозов погоды.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
ПК 3.3.6

120503 3 – Ұшқыш
ЖКП 11
Электртехника негіздері және радиотехника
Электр энергиясы, оның қасиеті және қолдануы.
Өндірістік процестерді автоматтандыру ісінде электрификацияның ролі. Ауыспалы және тұрақты токтың электрлік тізбесі;
электрмагнетизм; үш фазалы электрлік тізбегін; трансформаторлар; электрлі машиналар.
Электроэнергетика, электротехника,электроника қазіргі күйі және даму болашағы.
Электр өрісінің негізгі сипаттамалары.
Конденсаторлар. Электр тоғы және олардың әртүрлілігі. Токтың бағыты және ток тығыздығы. Электрлік өткізгіш және өткізгіш қарсылықтары;
Ом заңы.
Электр энергиясының тізбегінің негізгі элементтері: көздері және қабылдағышы және оның қуаты және ПӘК. Электр тізбесінің жұмыс тәртібі: номиналды және қысқа тоқ соғу. Электр тізбесінің негізгі есептері (принципті сұлба қосылыстары, орналасу сұлбасы): мемлекеттік стандартқа сәйкес электр сұлбаларындағы шартты белгілер;
Күрделі электр сұлбасы туралы түсінік.
Білімдер:
- электрлік өрісі сипаттарын, физикалық мәнін, конденсатордың қосалқы, қосарлы, аралас қосындыларының қосылысы заңын;
-тұрақты токтың электр тізбегін;
-электрлік өлшемнің принциптерін;
-ауыспалы токтың бір фазалы электрлік тізбегін;
-үш фазалы электрлік тізбегін;
-трансформатордың құрылымын;
-ауыспалы және тұрақты токты электрлік машиналарды;
-электрлік жетек негіздерін;
-электр энергиясын беру және тарату принциптерін;
-электрмен қамтамасыз ету негіздерін;
Іскерліктер:
- өріс сипаттары мен конденсатордың батареясы сипаттарын есептеу;
-аралас қосылған бір көзді электр тізбегін есептеуді жүргізу;
-электрлік сызбадағы электр тізбегінің негізгі элементтерін анықтау;
-шартты белгілердің көмегімен, мемлекеттік стандарттарға сәйкес түрлі типтегі электрлік сұлбаларды орындау;
-аспаптың электрондық орналасу схемаларын оқуды.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.6
АП 00
Арнайы пәндер
АП 11
Әуе қозғалысына автоматтық қызмет көрсету жүйесі және радиотехникалық құралдар
Әуе қозғалысының қызмет көрсетудің автоматтандырылған жүйесі және радиотехникалық жүйелері туралы жалпы мәліметтер.
Байланыс теориясы элементтері, авиациялық байланысты ұйымдастыру, жылжымалы (әуе) байланыс құралдары, жердегі байланыс құралдары, спутниктік байланыс жүйелері.
Жетекті радиостанциялар, пеленгациялық бұрыш өлшеуіш, қашықтық өлшеуіш және құралдық қону жүйелері. Алғашқы және екінші радиолакациялық станциялар. Ақпаратты бейнелеу жүйелері.
Әуе қозғалысын ұйымдастыруды автоматтандыру негіздері.
Әуе қозғалысын ұйымдастыру прцестерін автоматтандырудың негізгі талаптары. Әуе қозғалысын ұйымдастыруда тікелей ұйымдастыру және әуе қозғалысын жоспарлауды ұйымдастыру процестерін автоматтандыру.
Спутниктік жүйелердің негізінде әуе қозғалысын ұйымдастыру ды автоматтандыру.
Білімдер:
-байланыс теориясы, радионавигация мен радиолокацияның радиотехникалық жүйелерінің құрылым принципі мен жұмыс сипаттамасын,
-ақпаратты бейнелеу жүйесінің жұмыс принципін және ұшуды радиотехникалық қамтамасыз етуді ұйымдастыруды;
- әуе қозғалысын ұйымдастыру процестерін автоматтандырудың негізгі принциптерін;
- әуе қозғалысын ұйымдастырудың қазіргі заманғы автоматтандырылған жүйелерімен қызмет ету принципін;
Іскерліктер:
-алған білімдерін практикалық жұмыс барысында пайдалану;
- әуе қозғалысын ұйымдастыруды процестерін автоматтандыру принциптерін түсіндіру;
- әуе қозғалысын ұйымдастыруды автоматтандырылған жүйелерімен ендіру қажеттігі мен артықшылығын негіздеу;
- әуе қозғалысын ұйымдастыруды қазіргі заманғы автоматтандырылған жүйелері қызметіне талдау жасау.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.6
АП 15
Авиациялық қауіпсіздік
Авиациялық қауіпсіздік көрсеткіштері, қауіпсіздік деңгейі, қауіпсіздікке әсер ететін қолайсыз факторлар, және олардың бағалары, техникалық құралдары және қамтамасыз ету тәсілдері, авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етумен байланысты басқарылатын құжаттар.
Білімдер:
- нормативтік құжаттың талаптарын;
- авиациялық қауіпсіздіктің жағдайы;
- авиация қауіпсіздік қызметінің құрылымын;
- әуежайдың және авиа мекемелердің территориясына кіретін рұқсат қағаздардың деңгейі;
-шектеу қойылған территорияларда жүру ережелері;
- заңсыз араласу актілері кезіндегі қолданатын құралдар; әуе кемесіне арнайы тексеру жүргізуді ұйымдастыру;
Іскерліктер:
- техник жұмысында авиациялық қауіпсіздік нормаларын қолдану;
- жұмыс орнында авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету шараларын қолдануды.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 7
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.6
АП 18
Авиациялық-химиялық жұмыстарды орындау және ұйымдастыру
Авиатехниканың даму кезеңдері. Авиахимиялық жұмыстың даму тарихы. Ұшу химиялық аппараттары және АХЖ жабдықтарының аэродинамикасы мен құрылымы.
Ұшу аппараттарының және күштік қондырғыларының құрылымдық элементтері. Авиациялық-химиялық жұмысты орындаудың негізгі ережелері.
Әуе аймақтардың жабдықтары және таңдау. АХЖ жүргізу кезіндегі авиациялық электр байланысты ұйымдастыру.
АХЖ-ғы ұшуды медициналық қамтамасыз ету.
Ұшуды ұйымдастыру және қамсыздандыру.
Орындалған жұмыстың есебі.
Авиациялық химиялық аппарат.
Білімдер:
- -аэродинамика негіздерін;
-ұшақ планер құрылымының принциптерін, функционалды жүйелер және жабдықтарды орналастыруын;
-химиялық аппарат және оның жүйесінің құрылым принциптерін;
Іскерліктер:
- авиациялық-химиялық жұмыс өндірісі кезінде пайдалануда авиатехникаларды және қолдану тиімділігін дұрыс талдауға.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.6
АП 19
Химиялык жабдықтардың құрылымы
РТШ сепқіштің негізгі техникалық деректері мен құрылымы, оның негізгі агрегаттары.
Сепқіш аппаратураның негізгі техникалық деректері және құрылымы.
Химиялық заттардың шығынын реттеу: химиялық заттарды дозалауда жиклерді қондырудың әртүрлі нұсқалары.
Білімдер:
-себу кезіндегі қолданылған аппаратура түрлерін, құрылымын;
-РТШ шашырату (оплывании) кезінде қолданылатын түрлері, құрылымдарын;
Іскерліктер:
-ұшақтың әуе жүйесіне аппаратураның әуе жүйесіне қосуға;
-себу кезінде химиялық заттардың шығын дозировкасын таңдап алуға.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.6
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
Қауіпсіздік техникасын оқу.
Білім алушыларды әуе кемесінде орналасқан есептеуіш техникамен таныстырады. Азаматтық авиацияның дамуына компьютерлік сауаттылық рөлін оқыту. Фразеологиялық алмасу, жалпы және кәсіби ағылшын тілі бойынша дайындық.
Іскерліктер:
- компьютерлік графиканы қолдану;
- авиациялық терминдерді ағылшын тілінде қолдану.
Дағдылар:
- авиация саласында шетелдік техника жетістіктері туралы ғылыми-техникалық ақпараттар мен арнайы әдебиеттерді оқу;
- мамандықты таңдау алдындағы жауаКҚершілік.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.6
КП 02
Кәсіптік дағдыны алудың оқу практикасы Техникалық қауіпсіздікпен танысу.
Әуе кемесіндегі ұшақ кабинасымен және ұшу қызметінің жалпы теориясымен танысу.
Навигация принциптері және навигациялық құралдар. Әуе кеңістігі.Ұшуды ұйымдастыру ережесі. Әуе кемесін пайдалану принциптері. Ұшақ кабинасын ұшуға дайындау және кабина құрал-жабдықтарын оқып үйрену.
Іскерліктер:
-ұшақтың ұшу алдындағы тексерілуі;
-пилотажды-навигациялық құрал-жабдықтардың тексерілуі;
-борттық құжаттарды рәсімдеу
Дағдылар:
- әуе кемесіндегі кабиналық экипаж жұмысының технологиялары;
-рейстік жағдайлардағы ұшу экипажы мен кабина арасындағы қарым- қатынас технологиялары.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.6
КП 03
Тренажерда жаттығу практикасы
Маршрут бойынша ұшуды жоспарлау және ұшу алдындағы дайындық. Әуенавигациясы (ұшақ жүргізу), борттық жабдықтар жұмысының навигациялық жүйесіне сәйкес сипаттамалар мен навигациялық құралдар және аспаптар, әуенавигациялық картаны қолдануды қосады. Ұшуды оқыту мазмұны: ұшу ұзақтығы мен ұшу кезектілігін, ұшу уақыты мен орнын, ұшу бейінін, биіктік және маршрут. Ұшақ кабинасында жаттығу жүргізу, курсанттарға идеомоторлы (қозғалтқыштық) жаттығу ұсынылады. Ұшу қызметіне дайындық.
Іскерліктер:
- ұшуды орындау техникасын білу;
- кабина аппаратурасымен жұмысты орындау және ұшуға дайындық.
- кеңістікте ұшақ ережесін анықтау, ұшу шарттарын бағалау және дұрыс шешім қабылдау.
Дағдылар:
- әуе кемесіндегі пилотаж;
- ұшуды орындау;
- ұшу картасын толтыру және есептеу кіріспесі;
- байланыс құралдары мен жабдықтарды пайдалану бойынша ұшақ кабинасында жаттығуды орындау.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.6
КП 04
Ұшу практикасы
Әртүрлі жылдамдықта бұруды оқыту.
Жиналмалы және ашылмалы щитка-жалғасқанатшалармен жоспарлауды,
көлденең ұшу биіктігін алу тәртібімен түзу сызықтықта ұшуды оқыту.
Бұрулар мен вираждарға оқыту. Айналмалы және есеппен қону бойынша маршруттық тізбекке оқыту. Ұшақтың ұшып, қонуын оқыту.
Іскерліктер:
- сұлба бойынша ұшу, ұшу техникасын орындау;
- аэроалаңдар бойынша қозғалыс сызбасын қолдану;
- ұшуды орындау кезінде соқтығысудың алдын-алу.
Дағдылар:
- қозғалтқышты басқару техникасын меңгеру;
- қозғалтқышты басқару, бұру жылдамдығы және бағытты сақтау;
- ұшуға дайындықты бекіту.
- ұшу алдында метеорологиялық ақпаратты қолдану және алу ережесі, қысқартулар мен кодтар, карталар мен жобаларды авиациялық метеорологиялық салыстырмаларды қолдану және түсіну.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.6

120504 3 – Техник-механик
120505 3 – Техник
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 13
Прикладная информатика
Понятие интерполяции; процесс сбора, передачи, обработки и пополнения информации.
Язык программирования; технология программирования; компьютерная графика.
Знания:
- теоретических баз обработки, сохранений и хранений различных видов информации;
- тестовых редакторов Word, электронных таблиц Exel, графических программ Power Point и их практических приложений.
Умения:
-работать в Word, Exel и Power Point; - с текстовой информацией,с электронными таблицами создания презентаций.
БК 2
БК 6
ПК 3.4.2
ПК 3.4.5
ПК 3.4.6
ПК 3.5.1
СД 00
Специальные дисциплины
СД 06
Конструкция и функциональные системы летательных аппаратов.
Общие сведения о летательных аппаратах. Условия нагружения летательных аппаратов; конструкция и прочность элементов. Системы кондиционирования и регулирования давления в гермокабинах. Конструктивные схемы самолетов. Конструкция и работа интерцепторов, спойлеров, предкрылков, закрылков. Хвостовое оперение. Конструкция и работа управляемого стабилизатора. Система уборки и выпуска шасси. Система управления самолетом. Силовая установка. Состав агрегатов и принцип работы. Конструкция вертолета. Фюзеляж, шасси и хвостовая балка. Несущий винт, его работа и конструкция. Хвостовой винт и трансмиссия.
Знания:
- технических характеристик летательных аппаратов;
- конструкции и принципов работы агрегатов планера и функциональных систем летательных аппаратов;
- методов оценки состояния работоспособности агрегатов и систем летательных аппаратов;
-основных направлений развития авиационного транспорта.
Умения:
-обнаруживать нарушения работоспособности конструкций, производить поиск отказов и устранять их;
- давать описание и общие данные выбранного типа самолета;
-характеризовать конструкции, работу и особенности функциональной системы самолета.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК 3.4.6
ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
ПК 3.5.3
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
СД 07
Конструкция и функциональные системы авиационных двигателей
Рабочий процесс и характеристики авиационных газотурбинных двигателей.
Внешняя, винтовая и высотная характеристика двигателя.
Режимы работы двигателя.
Подготовка к запуску двигателя (кабина экипажа).
Запуск двигателя, прогрев, параметры двигателя на МГ. Номинальный режим; взлетный режим. Порядок остановки двигателя.
Знания:
- теории газотурбинных двигателей;
- конструкции и технической эксплуатации авиационных двигателей;
- конструкции основных узлов двигателей;
- работ основных систем двигателя;
- основ теории поршневых двигателей;
Умения:
- рассчитать характеристики двигателя;
- определять режимы работы двигателя
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК 3.4.6
ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
ПК 3.5.3
СД 09
Моделирование и решение технических задач на электронно-вычислительных машинах
Системы автоматизированного проектирования. Моделирование и решение инженерных задач, конструирование и проектирование с помощью современных средств компьютерной техники и программного обеспечения, освоение двухмерного черчения, трехмерного моделирования и получения конструкторской документации по ним.
Решение курсовых проектов. Основные понятия и сведения о СУБД Access, создание таблиц в различных режимах, работа в режиме Конструктор. Программа AutoCad –общие сведения, двухмерное, трехмерное, твердотельное моделирование.
Знания:
- основных понятий необходимых для освоения СУБД Access: окно Access,основное меню, панель инструментов;
- способа создания форм;
- обработку данных в СУБД Access;
- способов построения запросов в Access.
Умения:
-создавать базы данных Access;
- создавать различные формы, отчеты, запросы;
- освоить режимы создания таблиц;
- создавать таблицы в Режимах Таблица, Конструктор, Мастер Таблиц;
- овладеть приемами работы по использованию элементов управления в необходимой форме.
- применять способы реализации операций: поиск, корректировка, просмотр, сортировка, удаление, фильтрация;
- обрабатывать данные в таблицах и формах;
- овладеть приемами работы в режиме Конструктор для создания запросов.
БК 5
БК 6
ПК 3.4.2
ПК 3.4.6
ПК 3.5.2
ПК 3.5.3
СД 11
Техническая эксплуатация летательных аппаратов и авиационных двигателей
Эффективность использования летательных аппаратов. Эксплуатационная технологичность летательных аппаратов. Процессы эксплуатации летательных аппаратов. Организация процесса технического обслуживания авиационной техники по состоянию. Контроль технического состояния летательных аппаратов. Эксплуатационно-техническая документация. Особенности технического обслуживания летательных аппаратов в различных климатических условиях.
Особенности технической эксплуатации вертолетов.
Знания:
-эксплуатационных характеристик и конструктивных особенностей современных воздушных судов;
- путей и методов совершенствования режимов, видов и средств ремонта летательных аппаратов и авиационных двигателей;
- методов и форм организации ремонта авиационной техники;
- номенклатур и порядка ведения документации на ремонт авиатехники.
Умения:
- выполнять техническое обслуживание авиационной техники в соответствии с регламентирующими документами;
- применять средства наземной механизации;
-обеспечивать подготовку производства ремонтных работ.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК 3.4.6
ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
ПК 3.5.3
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
СД 12
Правила по технической эксплуатации и ремонту воздушных судов
Организация и выполнение своевременного и качественного обслуживания базовых и транзитных воздушных судов. Организация и выполнение периодического, сезонного и специального технического обслуживания, ремонта. Устранение отказов и неисправностей, выявленных в полете и при ТО;Проведение учета и анализа задержек рейсов.Организация и проведение технической подготовки персонала цеха и стажировки специалистов на АТ;Обеспечение экономного расходования материально-технических и топливно-энергетических ресурсов.
Знания:
-правил технической эксплуатации воздушного судна;
-назначений устройства, принципов работы воздушного судна;
-требований эксплуатационной и ремонтной документации.
Умения:
-правильно эксплуатировать воздушное судно;
-устранять отказы и неисправности, выявленных в полете и при техническом обслуживании.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК 3.4.6
ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
ПК 3.5.3
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
СД 13
Методы и средства технической диагностики и контроля авиационной техники.
Надежность радиоэлектронной аппаратуры; количественные характеристики надежности и методы повышения надежности; ремонтопригодность аппаратуры; средства контроля и диагностирования; организация и структура ИАС; показатели качества технического обслуживания; организация и основная документация технической эксплуатации радиотехнического оборудования
Знания:
-основной документации по технической эксплуатации авиационной техники;
-правил проведения технического обслуживания авиационной техники;
-характеристик надежности и методов повышения надежности авиационной техники;
Умения:
- диагностировать радиоэлектронное оборудование авиационной техники
-ремонтировать радиоэлектронное оборудование авиационной техники
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК 3.4.6
ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
ПК 3.5.3
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
СД 14
Технология ремонта летательных аппаратов и авиационных двигателей
Причины поступления авиационной техники в ремонт. Системы ремонтов авиатехники. Классификация авиаремонтных предприятий, особенности авиаремонтного производства.
Производственный и технологический процессы ремонта авиатехники.
Типовые технологии ремонта летательных аппаратов и авиадвигателей.
Знания:
- этапов производства ремонта;
- основных технологических процессов восстановления деталей авиационной техники;
- способов сборки и испытания узлов, агрегатов, авиадвигателей и летательных аппаратов после ремонта;
- видов ремонта авиатехники;
- документации, оформляемую при подготовке к ремонту авиатехники.
Умения:
-определять техническое состояние деталей авиадвигателей и летательных аппаратов;
- заполнять необходимую документацию;
- производить ремонт отдельных деталей авиатехники.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК 3.4.6
ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
ПК 3.5.3
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика
Изучение техники безопасности. Ознакомление обучающихся с вычислительной техникой, размещенной на воздушном судне.
Изучение роли компьютерной грамотности в развитии гражданской авиации.
Подготовка по общей и авиационной терминологии английского языка.
Умения:
- пользоваться компьютерной графикой;
-использовать авиационные термины на английском языке.
Навыки:
-регулирования работы конструкций, произведения поиска отказов и устранения их;
- описания общих данных выбранного типа самолета;
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.4.1
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК 3.4.6
ПК 3.5.2
ПК 3.5.3
ПК 3.5.4
ПП 02
Учебная практика на получение профессиональных навыков
Основные понятия ремонтно-технического оборудования и техническое обслуживание летательных аппаратов и авиационных двигателей. Изучение методов технической работы с авиационной техникой. Освоение базовых навыков по техническому обслуживанию авиационной техники;
Приобретение навыков по осмотру дефектаций и ремонту узлов, деталей и агрегатов, съемка и установка узлов и агрегатов. Сведения о резьбовых соединениях, справки по авиационным материалом применяемых на воздушных судах.
Умения:
- работать на ремонтно-техническом оборудовании, приобрести умения по диагностированию, техническому обслуживанию, ремонту и хранению авиационной техники;
-владеть приемами комплектования и технологической наладки двигателей летательного аппарата;
-организовать производственные процессы по использованию, хранению, техническому обслуживанию и ремонту техники.
Навыки:
-организации технического обслуживания в процессе использования воздушного судна хранения, транспортирования;
-организации эффективного использования воздушных судов.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.4.1
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК 3.4.6
ПК 3.5.2
ПК 3.5.3
ПК 3.5.4
ПП 03
Производственная технологическая
практика
Составление и ведение технической документации. Проведение измерения и инструментального контроля при эксплуатации авиационной техники. Участие в проведении комплекса планово- предупредительных работ по обеспечению исправности, работоспособности и готовности авиационной техники к эффективному использованию по назначению. Организация метрологического обеспечения технологических процессов технического обслуживания и ремонта летательных аппаратов.
Умения:
- выполнять работы по устранению неисправностей авиационной техники;
-организовать контроль при оценке технического состояния авиационной техники
-использования наземно-бортовых средств контроля при анализе технического состояния авиационной техники.
Навыки:
- организации и проведения контроля готовности по обслуживанию авиационной техники;
-выполнения работы по профилю своей специальности в объеме всех видов подготовок, регламентных работ, а так же демонтажно-монтажных работ на конкретном типе авиационной техники.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.4.1
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК 3.4.6
ПК 3.5.2
ПК 3.5.3
ПК 3.5.4

120504 3 – Техник-механик
120505 3 – Техник
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 13
Қолданбалы информатика
Интерполяция түсінігі; ақпаратты толықтыру және өңдеу, жіберу, жинау үрдісі.
Бағдарламалау тілдері; бағдарламалау технологиялары, компьютерлік графика.
Білімдер:
- әртүрлі ақпаратты сақтау, теореалық базаларды өңдеу.
- Word тест редакторы, Exel электронды кестелері, Power Point графикалық бағдарламалары және олардың практикалык ережесі.
- заманауи ақпараттар рөлі туралы, ғылымның және техниканың дамуын,
будущей професссиональной деятельности и развитии науки и техники;
Іскерліктер:
- Word, Exel және Power Point-та жұмыс істеу;
- текстпен негізгі операцияларды орындау;
- мәтін және анимация, дыбыс, презентация жасау.
БҚ 2
БҚ 6
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.6
КҚ 3.5.1
АП 00
Арнайы пәндер
АП 06
Ұшу апараттарының функционалды жүйелері және құрылымдары
Ұшу апараттары туралы жалпы мәлімет. Ұшу апараттарына тиеу шарттары; элементтердің мықтылығы мен құрылымы. Гермокабиналарда қысымды реттеу және желдету жүйелері. Ұшақтық құрылымдық сызбалары. Құйрық қанат. Тұрақтандырғышты басқару жұмысы мен құрылымы. Шассиді шығу және жинау жүйесі. Ұшақты басқару жүйесі. Система управления самолетом. Күштік қондырғы. Агрегат құрамы мен жұмыс принципі. Тікұшақ құрылымы. Фюзеляж, шасси және артқы бөлігі. Бұрама және оның жұмысы мен құрылымы. Артқы бұрама және трансмиссия.
Білімдер:
- ұшу апарттарының техникалық сипаттамасы;
- ұшу апарттарының функционалық жүйелері мен планер агрегаттары жұмысының принциптері;
- ұшу апарттарының жүйесі және агрегаттардың жұмысқа қабілеттілігін бағалау әдістері;
- авиациялық көліктің негізгі даму бағыты.
Іскерліктер:
- құрылымның жұмысқа қабілеттілігін бұзу себептерін табу, істен шығу себептерін анықтап оларды жою;
- таңдалған ұшақ типінің жалпы мәліметтері мен анықтамасын беру;
- ұшақтың функционалды жүйесінің ерекшеліктерін және жұмыс құрылымын сипаттау.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.6
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
АП 07
Авиациялық қозғалтқыштардың функционалды жүйелері және құрылымдары
Авиациялық газтурбиналы қозғалтқыштардың сипаттамасы және жұмыс үрдісі. Қозғалтқыштың сыртқы жоғарғы сипаттамалары.
Қозғалтқыш жұмысының тәртібі. Қозғалтқышты іске қосуға дайындық (экипаж кабинасы). Қозғалтқышты іске қосу, жылыту, МГ қозғалтқыштарының параметрлері. Номиналды тәртіп; ұшу тәртібі. Қозғалтқышты тоқтату тәртібі.
Білімдер:
- газтурбиналы қозғалтқыштар теориясы;
- авиациялық қозғалтқыштарды техникалық пайдалану және құрылымы;
- қозғалтқыштардың негізіг түйіндері құрылымы;
- қозғалтқыштар жүйесінің негізгі жұмысы;
- поршенді қозғалтқыш теориясының негіздері.;
Іскерліктер:
- қозғалтқыш сипаттамсын есптеу;
- қозғалтқыш жұмыс тәртібін анықтау.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.6
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
АП 09
Моделдеу және электронды-есептеуіш машиналарында техникалық тапсырмаларды шешу
Автоматтандырылған жобалау жүйесі.
Инженерлік тапсырмаларды үлгілеу және шешу, компьютерлік техниканың жаңа құралдарының көмегімен құрылымдау және жоспарлау және бағдарламамен қамтамасыз ету, екіөлшемді сызуды меңгеру, үшөлшемді үлгілеу және оларға нұсқаулық құжаттаманы алу. Курстық жобаларды шешу. ДББЖ Access туралы негізгі мәліметтер, құраушы режіміндегі жұмыс, әртүрлі режімде кестелер құру. AutoCad бағдарламасы туралы жалпы мәлімет, екіөлшемді, үшөлшемді, қаттыденелі моделдеулер.
Білімдер:
- ДББЖ Access туралы негізгі мәліметтерді;
- ДББЖ Access меңгеруге қажетті негізгі түсініктерді;
- ДББЖ Access меңгеруде қажетті негізгі түсініктерді: Access терезесі негізгі мәзір, саймандар тақталарын;
- Пішіндерді құру тәсілдерін
Іскерліктер:
- Access деректер базасын құруға;
- әртүрлі пішіндерді, есептерді, сұраныстарды құруға;
- кесте, конструктор, шебер кесте режимдерінде кестелер құруға;
- пішінді басқару элементтерін пайдаланудың тәсілдерін игеруге;
- пішіннің әр түрін құрастыруға;
- деректермен орындалатын әрекеттерді анықтауға: іздеу, түзету, қарап шығу, сұрыптау, жою, сүзгіден өткізуге;
- кестелерде және пішіндерде, деректерде өңдеудің мүмкіндіктерін пайдалануға;
- конструктор режимінде сұраныстар, тоғысқан сұраныстар құруға арналған тәсілдерді игеруге дағдылануы керек.
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.6
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.3
АП 11
Авиациялық қозғалтқыштарды және ұшу аппараттарын техникалық пайдалану
Ұшу апараттары пайдаланудың тиімділігі. Ұшу апараттары пайдалану процестері. Инженерлік-техникалық қызмет көрсетудің міндеттері мен ұйымдастырылған құрылымдары. Авиациялық техниканың жағдайына байланысты техникалық қызмет көрсету процестерін ұйымдастыру. Ұшу апараттары техникалық жағдайын бақылау. Пайдалану-техникалық құжат. Әртүрлі климат жағдайларында Ұшу апараттары техникалық қызмет көрсету ерекшеліктер. Тікұшақтарды техникалық пайдалану ерекшеліктері.
Білімдер:
-әуе кемелерінің құрылымдық ерекшеліктері және пайдалану сипаттамасы;
- ұшу апараттары мен авиациялық қозғалтқыштарды жөндеу құралдары, әдістері және жолдары;
- авиациялық техниканы жөндеуді ұйымдастыру әдістері мен түрлерін.
Іскерліктер:
- реттелген құжаттарға сәйкес авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеуді орындауға;
- жердегі механизация құралы мен жөндеу құралдарын дұрыс пайдалануға;
- өндірістік жөндеу жұмыстарын дайындауды қамтамасыз етуге дағдылану керек.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.6
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
АП 12
Әуе кемелерін техникалық жөндеу бойынша ереже
Транзитті және базалық әуе кемелеріне уақытылы және сапалы қызмет көрсетуді орындау және ұйымдастыру. Мерзімдік, маусымдық және арнайы қызмет көрсетуді, жөндеуді орындау және ұйымдастыру. Техникалық қызмет көрсету кезінде және ұшу кезінде пайда болған ақаулықтарды жою. Рейстердің кешігуін талдау және есеп жүргізу. АТ мамандарды сынақтан және цех қызметкерлерін техникалық дайындықтан өткізу және ұйымдастыру.
Жанармай-энергетикалық және материалды-техникалық ресурс шығындарын үнемдеуді қамтамасыз ету.
Білімдер:
- әуе кемесін пайдаланудың техникалық ережесі;
- әуе кемесі жұмыс принципі, құрылғылары, тағайындау;
- жөндеу және пайдалану құжаттарының талаптары.
Іскерліктер:
- әуе кемесін құрыс пайдалану;
- техникалық қызмет көрсету кезінде және ұшу кезінде пайда болған ақаулықтарды жою.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.6
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
АП 13
Авиациялық техниканы тексеру және техникалық диагностика құралдары мен әдістері Радиоэлектронды аппаратураның  сенімділігі.
Сенімділікті көтеру әдістері мен сенімділіктің сандық сипаттары; жабдықтардың жөндеуге жарамдылығы. Диагностика және бақылау құралдары. ИАС құрылымы мен ұйымдастыру; техникалық қызмет көрсету сапасының көрсеткіші. Радиотехникалық жабдықтарды техникалық пайдаланудың негізгі құжаттары және ұйымдастыру.
Білімдер:
- авиациялық техниканы пайдалану техникасы бойынша негізгі құжаттар;
- авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету ережесі;
- авиациялық техника сенімділігін көтеру әдістері және сенімділік сипаттары;
Іскерліктер:
- авиациялық техника радиоэлектрондық жабдықтарын жөндеу және дұрыс диагностикалау.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.6
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
АП 14
Авиациялық қозғалтқыштарды және ұшу аппараттарын жөндеу технологиясы
Авиациялық техниканың жөндеуге түсу себептері. Авиатехниканы жөндеу жүйелері. Авиажөндеу кәсіпорындарының топтастырылуы, авиажөндеу өндірісінің ерекшеліктері. Авиатехниканы жөндеудің өндірістік және технологиялық процестері. Ұшу апараттарын және әуе қозғалтқыштарды жөндеудің типтік технологиялары.
Білімдер:
-жөндеу өндірісінің кезеңдері;
-авиациялық техника бөлшектерін орнына келтірудің негізгі технологиялық процестерін;
- жөндеуден кейін түйіндер, агрегаттар, авиа қозғалтқыштар мен ұшу апараттарын жинау және сынау тәсілдерін;
- авиатехниканы жөндеу түрлерін;
- авиатехниканы жөндеу өндірісінде және дайындауда рәсімделген құжаттарын;
Іскерліктер:
- әуеқозғалтқыштар мен ұшу апараттары бөлшектерінің техникалық жағдайын анықтауға;
-қажетті құжаттаманы толтыруға;
-авиатехниканың бөлшектерін жөндеуді жүргізуге.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.6
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
Қауіпсіздік техникасын оқу.
Білім алушыларды әуе кемесінде орналасқан есептеуіш техникамен таныстырады. Азаматтық авиацияның дамуына компьютерлік сауаттылық рөлін оқыту. Фразеологиялық алмасу, жалпы және кәсіби ағылшын тілі бойынша дайындық.
Іскерліктер:
- компьютерлік графиканы қолдану;
- авиациялық терминдерді ағылшын тілінде қолдану.
Дағдылар:
- авиация саласында шетелдік техника жетістіктері туралы ғылыми-техникалық ақпараттар мен арнайы әдебиеттерді оқу;
- мамандықты таңдау алдындағы жауаКҚершілік.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.6
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.4
КП 02
Кәсіптік дағдыларды алудағы оқу практикасы
Авиациялық қозғалтқыштар мен ұшу апараттарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу-техникалық жабдықтары туралы негізгі түсінік. Авиациялық техникамен техникалық жұмыс әдістерін оқыту.
Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету бойынша базалық дағдыларды меңгеру; агрегат пен түйіндерді орнату және шешу, агрегат пен бөлшектерді, түйіндерді жөндеу мен ақаулықты тексеру бойынша дағдылану.
Әуе кемелерінде қолданылатын авиациялық материалдар бойынша анықтамалар, резбі қосылыстары туралы мәлімет.
Іскерліктер:
- жөндеу-техникалық жабдықтармен жұмыс, диагностика бойынша дағдылану, авиациялық техниканы сақтау және жөндеу, техникалық қызмет көрсету;
- ұшу апараттары қозғалтқыштарын технологиялық реттеу және жинақтауды меңгеру;
- техниканы жөндеу және техникалық қызмет көрсету, сақтау, қолдану бойынша өндірістік үрдісті ұйымдастыру;
Дағдылар:
- әуе кемесін қолдануда техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру, сақтау, тасымалдау.
- әуе кемелерін тиімді қолдануды ұйымдастыру.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.6
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.4
КП 03
Өндірістік технологиялық практика
Техникалық құжаттарды енгізу және құрастыру. Авиациялық техниканы пайдалану кезінде құралдармен бақылау және өлшеу. Тағайындау бойынша авиациялық техниканы тиімді қолдануға және жұмысқа қабілеттілігін, дайындығын, түзетулерін қамтамасыз ету бойынша жоспарлы ескерту жұмыстарына қатысу. Ұшу апараттарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету үрдісін метрологиялық қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- авиациялық техниканың ақауларын жою бойынша жұмыстарды орындау;
- авиациялық техниканың техникалық жағдайын бағалау кезіндеғі бақылауды ұйымдастыру;
- авиациялық техниканың техникалық жағдайын бақылау кезінде жердегі-борт құралдарын қолдану.
Дағдылар:
-авиациялық техникаға қызмет көрсету даярлығын жүргізу және ұйымдастыру;
- авиациялық техника нақты типіне демонтажды-монтажды жұмыстар, реттелген жұмыс, барлық көлемдегі жұмыс түрлерін орындау.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ10
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.6
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.4

120508 3 - Техник-лаборант
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 03
Основы общей химии
Элементы химической термодинамики. Элементы химической кинетики. Растворы электролитов и неэлектролитов. Законы Рауля. Осмотическое давление. Закон Вант Гоффа. Ионное равновесие. Теории кислот и оснований. Электрическая проводимость растворов электролитов. Электродные потенциалы. Уравнение Нернста. Гальванические элементы. Строение электронных оболочек атомов. Периодический закон и Периодическая система Д.И. Менделеева. Типы химических связей. Комплексные соединения. Химия s-, p-, d-элементов Периодической системы и их соединений, биологическая роль, применение в медицине. Проблемы защиты окружающей среды. Физико-химические основы поверхностных явлений. Физико-химические основы дисперсных систем.
Знания:
- современной теории строения атома, физико-химических основ методов разделения веществ;
- основ химической кинетики и катализа, электрохимических процессов.
- химических веществ, участвующих в процессах жизнедеятельности;
-правил международной химической номенклатуры.
Умения:
-проводить простейшие химические исследования с анализом и оформлением результатов: качественного анализа простых и сложных веществ; определять реакции среды в растворе и биологических жидкостях;
-выполнять прогностические расчеты термодинамической вероятности различных типов реакций;
-работать с аппаратурой, используемой в клинических и физико-химических лабораториях.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.8.1
ПК 3.8.2
ПК 3.8.3
ПК 3.8.4
ОПД 05
Основы термодинамики и теплотехники
Основные понятия и законы термодинамики. Параметры состояния. Термодинамические свойства и процессы газов и газовых смесей. Циклы тепловых машин. Теплоемкость газов. Энтальпия. Газовые смеси. Процессы изменения состояния рабочего тела. Понятие об энтропии. Цикл Карно. Термический к.п.д. цикла.
Цикл Карно и реальный цикл поршневого двигателя.
Идеальный и реальный циклы. Циклы ГТД. Работа цикла. Основные процессы изменения состояния реальных газов. Рабочий цикл поршневого авиационного двигателя.
Знания:
- основ термодинамических расчетов параметров двигателей,
-принципов работы авиационных и поршневых и газотурбинных двигателей,
- схем и принципов действия газовой турбины.
Умения:
-использовать законы термодинамики при расчетах тепловых машин;
- проводить расчеты по уравнениям состояния,
- определять коэффициент полезного действия тепловых машин;
- проводить расчет мощности компрессора; - выполнять графическое изображение процесса сжатия воздуха.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.8.1
ПК 3.8.2
ПК 3.8.3
ПК 3.8.4
СД 00
Специальные дисциплины
СД 02
Органическая химия
Органическая химия- раздел химии, изучающий соединения углерода, их структуру, свойства, методы синтеза.
Выделение индивидуальных веществ из растительного, животного или ископаемого сырья; синтез и очистка соединений; определение структуры веществ; изучение механизмов химических реакций; выявление зависимостей между структурой органических веществ и их свойствами; классификация органических соединений.
Знания:
-механизмов химических реакций;
-зависимости между структурой органических веществ и их свойствами;
-классификации органических соединений.
Умения:
-проводить диагностику состояния деталей и узлов конструкций летательных аппаратов, работающих в коррозийно-активных средах;
- прогнозировать возможности возникновения повреждений, обусловленных коррозией и другими химическими процессами.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.8.1.
ПК 3.8.2.
ПК 3.8.3.
ПК 3.8.4.
СД 03
Системы заправки горючесмазочных материалов и специальных жидкостей воздушных судов
Планирование и выполнение работ по заправке воздушного судна.Заправка воздушных судов горючесмазочными материалами. Заправка воздушного судна с помощью стационарных средств заправки и специальных машин.Ответственность за несвоевременную заправку, а также за качество заправляемых горючесмазочных материалов устанавливается в соответствии.
Спецжидкости, подаваемые к воздушному судну для заправки по паспорту (контрольный талон, выписку из паспорта) с записью о проведенном контроле и соответствии их государственным стандартам. Спецжидкости, доставленные без паспорта (контрольного талона).
Знания:
-инструкций по организации и обеспечению заправки воздушных судов горючесмазочными материалами;
-устройства, принципиальных и монтажных схем устройства объектов авиационного топливообеспечения;
- оформления технической документации по внедрению и совершенствованию технологии систем и средств заправки, при испытании систем фильтрации и очистки топлив.
Умения:
- производить оценки технического состояния пунктов налива топлива, заправочных средств (заправочных агрегатов, топливо- и маслозаправщиков, заправщиков специальными жидкостями);
- оформлять техническую документацию по внедрению и совершенствованию технологии систем и средств заправки, при испытании систем фильтрации и очистки топлив.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.8.1.
ПК 3.8.2.
ПК 3.8.3.
ПК 3.8.4.
СД 04
Приборы и оборудование лабораторного контроля
Применение химической посуды и приборов из стекла. Испытание, мытье, сушка и хранение химической посуды.
Месторасположение лаборатории.
Подводка в здание лаборатории силовой и осветительной электрической сети.
Обеспечение лаборатории водопроводом и канализацией. Приточно-вытяжная вентиляция контрольных лабораторий. Паровое или водяное отопление лаборатории.
Перспективное оборудование. Лабораторные комбайны состоят из лабораторного стола с дверками из органического стекла, вытяжного шкафа, полок для хранения стеклянной посуды и раковины-мойки.
Знания:
-- документов, стандартов, положения, инструкции и других руководящих материалов по проведению лабораторных анализов и испытаний;
- оборудования лаборатории и правил его эксплуатации;
- основных технологические процессов и режимов производства.
Умения:
- следить за исправным состоянием установок, приборов, инструмента и другого лабораторного оборудования;
- выполнять простую регулировку лабораторного оборудования;
-вносить необходимые исправления в техническую документацию в соответствии с полученными результатами анализов и испытаний.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.8.1.
ПК 3.8.2.
ПК 3.8.3.
ПК 3.8.4.
СД 05
Технология проведения лабораторных работ
Анализы физико-химических показателей качества авиагорючесмазочных материалов Проверка уровня чистоты авиационных топлив и авиационных масел Регистрация проб авиационных горючесмазочных материалов, поступивших в лабораторию для анализа. Проведение анализов качества и чистоты авиационных горючесмазочных материалов на метрологически проверенных средствах измерений и испытаний.

120508 3 - Техник-зертханашы
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 03
Жалпы химия негіздері
Химиялық термодинамиканың элементтері. Химиялық кинетиканың элементтері. Электролиттер және электролит емес еріткіштер. Рауль заңы. Тексеру қысымы. Вант Гофф заңы. Ионды тепе-теңдік. Қышқылдар теориясы. Буферлі жүйелер, рН есебі. Электролит еріткіштерін электрлік өткізу. Электродты потенциалдар. Нернст теңдеуі. Гальваникалық элементтер. Атомның электронды қабықшаларын құру. Д.И.Менделеевтің периодтық жүйесі және периодтық заңы. Молекулярлы орбитальды және валентті байланыс әдісінің негізгі ережелері. Молеклалар құру. Хмимялық байланыс түрлері. Кешенді бірлестіктер. Химия s-, p-, d-элементтері. Периодтық жүйелер және олардың бірігуі, биологиялық рөлі, медицинада қолдануы. Қоршаған ортаны қорғау мәселелері. Сыртқы көріністердің физико-химиялық негізі. Дисперсті жүйенің физика-химиялық негізі.
Білімдер:
-атомның заманауи теориясын, химиялық байланыс түрлерін және табиғатын, табиғи заттар арасындағы арабайланыс, оларды құру, биологиялық маңыздылығы мен реакциялық тәсілдерін;
- заттарды бөлудің физико-химиялық негізі; электромагниттік үрдістердің, катализдің және кинетиканың химиялық негізі;
-өмірге қатысты химиялық заттар туралы;
-халықаралық химия номенклатура ережесі;
Іскерліктер:
-қортындыларды рәсімдеу және талдау кезінде қарапайым химиялық зерттеулер жүргізу: қарапайым және күрделі заттарды сапалы талдау; биологиялық сұйықтықтар мен еріткіш реакциясын анықтау; әртүрлі реакция түрлерін термодинамиканың болуын болжамдық есепке алып орындау;
-физико-химиялық лабораторияларда және клиникада қолдану, аппаратурамен жұмыс.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.8.1.
КҚ 3.8.2.
КҚ 3.8.3.
КҚ 3.8.4.
ЖКП 05
Термодинамика және жылу техника негіздері
Термодинамиканың негізгі ұғымдары мен заңдары. Термодинамика қасиеттері және газдар мен газ қоспаларының үрдістері. Газ ағынының термодинамикасы. Жылу машиналарының циклдары. Газдың жылу сыйымдылығы. Қажыр (энтальпия). Газ қоспасы. Жұмыс денесінің өзгеріс күйінің процестері. Энтропия туралы түсінік. Карно циклдері. Циклдың термикалық ПӘК. Нақты газдар, олардың идеалды газдардан айырмашылығы. Нақты газдардың өзгеру күйінің негізгі процестері. Карно циклы және піспекті қозғалтқыштың нақты циклы.
Білімдер:
-қозғалтқыш параметрін есептеудің термодинамикалық негізі;
- авиациялық және газ турбиналық қозғалтқыштарының пайдалану жағдайынан олардың параметрлеріне байланысты жұмыс істеу принциптерін;
- газ турбина сатысының әсер ету принциптері мен сұлбаларын;
Іскерліктер:
-жылу машинасы есептеудің термодинамиканың заңын қолдануға;
-теңдік күйіне есеп жүргізуге;
-жылу машинасының ПӘК анықтауға;
-турбиналардың ПӘК анықтауға.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.8.1.
КҚ 3.8.2.
КҚ 3.8.3.
КҚ 3.8.4.
АП 00
Арнайы пәндер
АП 02
Органикалық химия
Органикалық химия-көміртек қосылыстарын, олардың құрылымын, құрамын, синдездеу әдісін оқытатын химияның бөлімі.
Өсімдік, жануарлар және шикі қазбалардан жеке заттарды бөлу; қосылыстарды синтездеу және тазалау; химиялық реакциялардың механизмдерін оқыту;
органикалық заттардың құрылымы және олардың қосылыстары арасындағы тәуелділікті анықтау; органикалық қосылыстардың жіктемесі.
Білімдер:
- химиялық реакциялардың механизмдері;
- органикалық заттардың құрылымы және олардың қосылыстары арасындағы тәуелділік;
- органикалық қосылыстардың жіктемесі.
Іскерліктер:
- коррозиялы-активті ортада жұмыс істейтін, ұшу апараттарының құрылымы түйіндеріне және бөлшектердің жағдайына диагностика жүргізу,
- басқа да химиялық үрдістердің, ақаулардың туындау мүмкіндіктерін тұжырымдау.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.8.1.
КҚ 3.8.2.
КҚ 3.8.3.
КҚ 3.8.4.
АП 03
Әуе кемелерін арнайы сұйықтықтар мен және жанар-жағар май материалдары мен қамтамсыз ету жүйесі
ӘК құю бойынша жұмыстарды орындау және жоспарлау.
Ұшуды тәуліктік жоспарлау негізінде әуе кемелеріне жанар-жағар материалдарын құю іске асырылады. ӘК жанармай құю стационарлы құралдардың немесе арнайы машиналардың көмегімен жүзеге асады: жанармай құюшылар, майқұюшылар, агрегат құюшылар.
Базалы әуежайларға ұшып келген әуе кемелеріне авиа жанар-жағар материалдарын құйылады. ҚР орнатылған заңнамасына сәйкес, жанар-жағар материалдарын уақытылы және сапалы құюға жауапты.
Осы типті әуе кемелерін ұшуда пайдалану бойынша басшылық және сәйкес арнайы сұйықтарды құю жүргізіледі.
ӘК құюға беретін анайы сұйықтықтарға, авиа мекемелері ұсынып отырған төлқұжат (тексеру талоны, төлқұжаттан қосымша) тексеру жүргізген жазбалары туралы және олардың мемлекеттік стандартқа сәйкестігі. Төлқұжатсыз (тексеру талонынсыз) жеткізілген арнайы сұйықтықтарды қолдануға тиым салынады.
Білімдер:
- азаматтық авиация мекемелерінде пайдаланатын жанар-жағар материалдарын әуе кемесіне құюды қамтамасыз ету және ұйымдастыру бойынша нұсқау;
- авиацилық жанармай мен қамтамасыз ету объекті құрылғыларының принципті және монтажды сызбалары.
- жанармайды тазалау және фильтрлеу жүйелерін сынау кезінде, құю құралдары мен технологиялық жүйелерді енгізу ойынша техникалық құжаттарды рәсімдеу.
Іскерліктер:
- авиа жанармай мен қамтамасыз ету бойынша техникалық құжаттарды рәсімдеу;
- жанармай мен қамтамасыз ету жүйелерінде қолданатын түзетулерді бағалау әдісін қолдану;
- құю құралдарын(құю агрегаттары, жанармай және май құю, арнайы сұйықтықтар құю) жанармай құю пунктінің техникалық жағдайын бағалау;
- жанармайды тазалау және фильтрлеу жүйелерін сынау кезінде, құю құралдары мен технологиялық жүйелерді енгізу ойынша техникалық құжаттарды рәсімдеу.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.8.1.
КҚ 3.8.2.
КҚ 3.8.3.
КҚ 3.8.4.
АП 04
Аспаптар мен жабдықтарды зертханалық тексеру
Жанар-жағар материалдарын зертханаларындада талдауларды орындау кезінде химиялық ыдыс және шыныдан жасалған ыдыстар қолданылады. Шыны ыдысты немесе шыныдан жасалған аспапты, қысыммен немесе вакуммен жұмыс істеу үшін алдын-ала тексереді. Химиялық ыдыстарды жуу, кептіру және сақтау. зертхананың орналасуы. Зертхана мекемелеріне жарықтандырғыш электр желілерін жүргізу. Зертханаларды канализациямен және су құбырларымен қамтамасыз ету. Зертхананы бумен немесе сумен жылыту. Перспективті жабдықтар зертханалық комбайндар зертханалық үстел органикалық әйнекті есіктерімен, шкаф, шыны ыдыстарды сақтайтын сөрелер және жуу-раковиналардан тұрады. Осындай комбайндар су өткізгіш, газды, вакумды крандар, электрлі разеткалар және шкаф сыртындағы қосқыштар.
Білімдер:
- зертханалық анализ бен сынау өткізу бойынша басқа да басқаратын материалдарды және нұсқауды, ережені, стандартты, құжаттарды;
- зертханадағы жабдықтар және оларды пайдалану ережесі;
- өнім режімі мен негізгі технологиялық үрдістер.
Іскерліктер:
- басқа да зертханалық жабдықттар және құрал-саймандар, аспаптардың, қондырғылардың жағдайын бақылау;
- зертханалық жабдықтарға қарапайым реттеу жүргізу;
-анализ бен сынаудың қортындысын алғаннан кейін, құжаттарға қажетті техникалық түзетулер енгізу.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.8.1.
КҚ 3.8.2.
КҚ 3.8.3.
КҚ 3.8.4.
АП 05
Зертханалық жұмыстар жүргізу технологиясы
Авиа жанар-жағар материалдар сапасының физико-химиялық көрсеткіштерін талдау. анар-жағар материалдарын тұтынушылар арнайы зертханаларда орындалады.
Авиациялық жанармай және авиациялық майларды өндіру. Зертханаларға талдауға түскен, авиа жанар-жағар материалдарын тіркеу. Метрологиялық сынау және өлшеу құралдарында жанар-жағар материалдарының тазалығы мен сапасына талдау жүргізу.

Работа с результатами анализа физико-химических показателей авиационных горючесмазочных материалов. Результаты анализов проб, выполненные лабораторией, вносятся в Журнал регистрации анализов (приложения 46, 47, 48 к Правилам)
Знания:
- документов, стандартов, положений, инструкций по проведению лабораторных анализов и испытаний;
- правил оформления технической документации на проведенные лабораторные анализы и испытания;
- основных технологических процессов и режимов производства;
- правил и норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
Умения:
- проводить анализы и испытания по определению химического состава и основных свойств материалов в соответствии с требованиями стандартов и технических условий;
-оформлять результаты анализов и испытаний, вести их учет, составлять техническую документацию по выполняемым лабораторией работам.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.8.1.
ПК 3.8.2.
ПК 3.8.3.
ПК 3.8.4.
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика
Изучение техники безопасности. Ознакомление обучающихся с вычислительной техникой, размещенной на воздушном судне.
Изучение роли компьютерной грамотности в развитии гражданской авиации.
Изучение авиационных терминов, правила оформления технической документации, на проведенные лабораторные анализы и т.д., на английском языке.
Умения:
- использовать компьютерную графику;
-пользоваться авиационной терминологией на английском языке.
Навыки:
-определения состояния установок, приборов, инструмента и другого лабораторного оборудования;
- выполнение простой регулировки лабораторного оборудования;
-внесения необходимых исправлений в техническую документацию в соответствии с полученными результатами анализов и испытаний.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.8.1
ПК 3.8.2
ПК 3.8.3
ПК 3.8.4
ПП 02
Учебная практика на получение профессиональных навыков
Изучение техники безопасности. Ознакомление обучающихся со структурой и лабораториями. Освоение базовых навыков по техническому обслуживанию авиационной техники. Анализ физико-химических показателей качества авиационных горючесмазочных материалов Проверка уровня чистоты авиационных топлив и авиационных масел.
Умения:
-проведения простейших химических исследований с анализом и оформлением результатов;
- определения реакции среды в растворе и биологических жидкостях;
-работы с аппаратурой, используемой в клинических и физико-химических лабораториях.
Навыки:
-осуществления заправки воздушных судов горючесмазочными материалами;
- обслуживания технологического оборудования объектов;
-обслуживания по установленной технологии.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.8.1
ПК 3.8.2
ПК 3.8.3
ПК 3.8.4
ПП 03
Производственная технологическая практика
Измерение и инструментальный контроль при эксплуатации авиационной техники. Проведение комплекса планово -предупредительных работ. Заправка воздушных судов горючесмазочными материалами. Транспортировка, хранение авиационного топлива. Аэродромный контроль качества топлива, масла и спецжидкостей. Регистрация проб авиационных горючесмазочных материалов, поступивших в лабораторию для анализа. Работа с результатами анализа физико-химических показателей авиационных горючесмазочных материалов.
Умения:
-организовать контроль при оценке технического состояния авиационной техники;
-выполнять прогностические расчеты термодинамической вероятности различных типов реакций;
Навыки:
-осуществления заправки воздушных судов горючесмазочными материалами;
- осуществления различных форм обслуживания авиационной техники;
- обслуживания технологического оборудования объектов перед каждым приемом горючесмазочных материалов.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.8.1
ПК 3.8.2
ПК 3.8.3
ПК 3.8.4
Примечание:
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес.
БК 2
Знать основы Конституции Республики Казахстан, этические и правовые нормы регулирующие отношение человека к человеку, обществу и природе; уметь учитывать их при решении профессиональных задач.
БК 3
Организовать собственную деятельность, выбирать способы выполнения профессиональных задач, оценивать их эффективность и качество.
БК 4
Быть способным к системному действию в профессиональной ситуации; к анализу и проектированию своей деятельности, самостоятельным действиям в условиях неопределенности.
БК 5
Управлять собственным личностным и профессиональным развитием, адаптироваться к изменениям в условиях рыночной экономики.
БК 6
Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
БК 7
Соблюдать требования техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
БК 8
Подготовка оборудований к работе, проведение тестовых проверок с целью обнаружения неисправностей, наладку отдельных элементов и блоков, ведение учета показателей и режимов работы электронного оборудования, технической документации.
БК 9
Контролировать работы по правильной эксплуатации оборудования, систем, проведение профилактических осмотров и ремонта.
БК10
Применять технические знания в области эксплуатации и ремонта оборудования для решения возникающих в процессе работы проблем.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Специалист среднего звена

Авиа жанар-жағар материалдарын физика-химиялық көрсеткіштер талдауының қортындысымен жұмыс. Зертханаларда орындалған, проб талдаудың қортындысы, талдауды тіркеу журналына (Ережеге 46, 47, 48 қосымша) енгізіледі.
Білімдер:
- зертханалық талдау мен сынақ өткізу бойынша басқа да басқаратын материалдарды және нұсқауды, ережені, стандартты, құжаттарды;
- анализ бен сынаудың қортындысын алғаннан кейін, құжаттарға қажетті техникалық түзетулер енгізу.
-өнім режімі мен негізгі технологиялық үрдістер.
-өртке қарсы қорғау және өндірістік санитария, қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау нормасы мен ережесі.
Іскерліктер:
-техникалық жағдайлар мен стандарт талаптарына сәйкес негізгі материалдар және химиялық құрамды анықтау бойынша сынау мен анализ жүргізу;
-зертханалық жұмыс орындау бойынша техникалық құжаттарды құру, оларды есеКҚе алу, сынау және анализдер қортынджысын рәсімдеу.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.8.1.
КҚ 3.8.2.
КҚ 3.8.3.
КҚ 3.8.4.
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
Қауіпсіздік техникасын оқу.
Білім алушыларды әуе кемесінде орналасқан есептеуіш техникамен таныстырады. Азаматтық авиацияның дамуына компьютерлік сауаттылық рөлін оқыту. Фразеологиялық алмасу, жалпы және кәсіби ағылшын тілі бойынша дайындық.
Іскерліктер:
- компьютерлік графиканы қолдану;
- авиациялық терминдерді ағылшын тілінде қолдану.
Дағдылар:
- авиация саласында шетелдік техника жетістіктері туралы ғылыми-техникалық ақпараттар мен арнайы әдебиеттерді оқу;
- мамандықты таңдау алдындағы жауапкершілік.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.8.1
КҚ 3.8.2
КҚ 3.8.3
КҚ 3.8.4
КП 02
Кәсіби дағдыларды алудағы оқу практикасы
Қауіпсіздік техникасын оқу.
Білім алушыларды зертханалармен және олардың құрылымымен таныстыру. Авиациялық техникаға қызмет көрсету бойынша базалық дағдыларды түсіндіру. Авиациялық жанар-жағар материалдарының физико-химиялық көрсеткіштерін талдау. Авиациялық май және авиациялық жанармайдың тазалық деңгейін тексеру.
Іскерліктер:
- талдаулар мен рәсімдеу нәтижесімен қарапайым химиялық зерттеулер жүргізу. - биологиялық сұйықтықтар мен ертінділердің ортадағы реакциясын анықтау;
- физика-химиялық және клиникалық зертханаларда қолданылатын аппаратурамен жұмыс.
Дағдылар:
- әуе кемелеріне жанар-жағар материалдарын құюды іске асыру;
- технологиялық жабдықтар мен құралдарға және объектілерге қызмет көрсету;
- орнатылған технологиялық жұмыс бойынша қызмет көрсету.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.8.1.
КҚ 3.8.2.
КҚ 3.8.3.
КҚ 3.8.4.
КП 03
Өндірістік технологиялық практика
Авиациялық техниканы пайдалану кезінде құралдармен бақылау және өлшеу. Ескерту жұмыс кешендерін жүргізу. Әуе кемелеріне жанар-жағар материалдарын құю. Авиациялық жанармай сақтау, тасымалдау. Арнайы сұйықтықтар мен май, жанармай сапасын аэроалаңдық тексеру. Зертханалық талдауға түскен авиациялық жанармай материалдарын тіркеу. Авиациялық жанар-жағар материалдарының физико-химиялық көрсеткіштерін талдау нәтижелерімен жұмыс.
Іскерліктер:
- авиациялық техника жағдайларын техникалық бағалау кезінде бақылауды ұйымдастыру;
- әртүрлі реакцияларды термодинамикалық есептерді орындау;
Дағдылар:
- әуе кемелеріне жанар-жағар материалдарын құюды іске асыру;
- авиациялық техникаға әртүрлі қызмет көрсету түрлерін іске асыру;
- жанар-жағар материалдарын қабылдар алдында құралдарға, жабдықтарға технологиялық қызмет көрсету.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.8.1
КҚ 3.8.2
КҚ 3.8.3
КҚ 3.8.4
Ескерту: Базалық құзыреттер 1-кесте
Құзыреттілік коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Болашақ мамандығының қажеттілігін түсіну, оған тұрақты қызығушылығын арттыру.
БҚ 2
Қазақстан Республикасының Конституциясын, адаммен адамның қарым қатынасын реттейтін этикалық және құқықтық нормаларды білу; оларды кәсіптік міндеттерді шешу кезінде қолдана білу.
БҚ 3
Кәсіптік міндеттерді орындау әдістерін таңдау, өзінің қызметін ұйымдастыру, оларды тиімді және сапалы бағалау.
БҚ 4
Кәсіптік жағдайларда жүйелі әрекетке, өзінің қызметін талдау және жобалауға, айқын емес жағдайларда өзіндік әрекетке қабілетті болу.
БҚ 5
Өзіндік жеке және кәсіптік дамуын басшылыққа алу және нарықтық экономикадағы өзгерістерге бейімделу.
БҚ 6
Кәсіби қызметте ақпаратты-коммуникациялық технологияларды қолдану.
БҚ 7
Техника қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік талаптарын сақтау.
БҚ 8
Техникалық құжаттаманың, электронды жабдықтың жұмыс режимі мен көрсеткіштерінің есебін жүргізу, жеке элементтер мен блоктарды ретке келтіру, ақауларды табу мақсатында тест өткізу, жабдықты жұмысқа дайындау.
БҚ 9
Жабдықты, жүйені пайдаланудың дұрыстығы бойынша жұмыстарды бақылау, алдын ала тексеру және жөндеу жұмыстарын жүргізу.
БҚ 10
Жұмыс үдерісінде пайда болатын мәселелердің шешімін табу үшін жабдықты жөндеу мен пайдалану аясында техникалық білімін қолдану.
Кәсіптік құзыреттер 2 –кесте
ТжКБ деңгейлері
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Орта буынды маман

120501 3Диспетчер по движению (самолетов)
ПК 3.1.1. Контролировать движение воздушных судов в определенных секторах воздушного пространства;
ПК 3.1.2. Управлять движением воздушных судов в определенных секторах воздушного пространства;
ПК 3.1.3. Информировать экипаж и персонал воздушного судна о погодных условиях;
ПК 3.1.4. Информировать экипаж и персонал воздушного судна о работе аппаратуры;
ПК 3.1.5. Информировать экипаж и персонал воздушного судна о планах полетов;
ПК 3.1.6. Информировать экипаж и персонал о движении воздушного судна.
120502 3 – Штурман
ПК 3.2.1. Контролировать движение воздушных судов в определенных секторах воздушного пространства;
ПК 3.2.2. Управлять движением воздушных судов в определенных секторах воздушного пространства;
ПК 3.2.3. Информировать экипаж и персонал воздушного судна о погодных условиях;
ПК 3.2.4. Информировать экипаж и персонал воздушного судна о работе аппаратуры;
ПК 3.2.5. Информировать экипаж и персонал воздушного судна о планах полетов;
ПК 3.2.6. Информировать экипаж и персонал о движении воздушного судна.
120503 3 – Пилот
ПК 3.3.1.Управлять воздушным судном на всех этапах полета (руление, взлет, полет по маршруту, посадка);
ПК 3.3.2. Контролировать правильную эксплуатацию и техническое обслуживание воздушного судна;
ПК 3.3.3. Контролировать действия экипажа во время предполетной подготовки;
ПК 3.3.4. Контролировать действия экипажа в процессе полета;
ПК 3.3.5. Разрабатывать планы полетов, проводить корректировку стандартных планов полетов с учетом реальных условий полета;
ПК 3.3.6 Обеспечивать безотказную работу приборов и средств управления полетом.
120504 3 – Техник-механик
ПК 3.4.1. Проводить профилактический осмотр авиационной техники;
ПК 3.4.2. Правильно эксплуатировать авиационную технику и контролировать техническое обслуживание;
ПК 3.4.3. Выполнять все виды технического обслуживания;
ПК 3.4.4. Подготавливать к эксплуатации механизмы самолета;
ПК 3.4.5. Проводить наладку отдельных узлов и деталей самолета;
ПК 3.4.6. Своевременно вести учет отчетность работы агрегатов, оборудования, причин и продолжительҒности простоев авиатехники.
120505 3 –Техник
ПК 3.5.1. Проводить профилактический осмотр авиационной техники;
ПК 3.5.2. Правильно эксплуатировать авиационную технику и контролировать техническое обслуживание;
ПК 3.5.3. Выполнять все виды технического обслуживания;
ПК 3.5.4. Подготавливать к эксплуатации механизмы самолета;
ПК 3.5.5. Проводить наладку отдельных узлов и деталей самолета.
120506 3 - Бортпроводник
ПК 3.6.1.Принимать пассажиров на борт воздушного судна;

120501 3 – Әуе қозғалысының (ұшақтың) диспетчері
КҚ 3.1.1. Белгілі бір әуе кеңістігі секторларында әуе кемелерінің қозғалысын бақылау;
КҚ 3.1.2. Белгілі бір әуе кеңістігі секторларында әуе кемелерінің қозғалысын басқару;
КҚ 3.1.3. Әуе кеме қызметкерлері мен экипажды ауа райы жағдайлары туралы ақпараттандыру;
КҚ 3.1.4. Экипаж бен әуе кеме қызметкерлерін аппаратура қызметі туралы ақпараттандыру.
КҚ 3.1.5. Экипаж бен әуе кеме қызметкерлерін ұшу жоспарлары туралы ақпараттандыру.
КҚ 3.1.6. Экипаж бен әуе кеме қызметкерлерін әуе кемесінің қозғалысы туралы ақпараттандыру.
120502 3 – Штурман
КҚ 3.2.1. Белгілі бір әуе кеңістігі секторларында әуе кемелерінің қозғалысын бақылау;
КҚ 3.2.2. Белгілі бір әуе кеңістігі секторларында әуе кемелерінің қозғалысын басқару;
КҚ 3.2.3. Әуе кеме қызметкерлері мен экипажды ауа райы жағдайлары туралы ақпараттандыру;
КҚ 3.2.4. Экипаж бен әуе кеме қызметкерлерін аппаратура қызметі туралы ақпараттандыру.
КҚ 3.2.5. Экипаж бен әуе кеме қызметкерлерін ұшу жоспарлары туралы ақпараттандыру.
КҚ 3.2.6. Экипаж бен әуе кеме қызметкерлерін әуе кемесінің қозғалысы туралы ақпараттандыру.
120503 3 – Ұшқыш
КҚ 3.3.1. Барлық ұшу кезеңдерінде әуе кемесін басқару
(бұру, ұшып кету, маршрут бойынша ұшу, қону);
КҚ 3.3.2. Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және дұрыс пайдалануды бақылау;
КҚ 3.3.3. Ұшу алдындағы дайындық кезінде экипаж қызметін бақылау;
КҚ 3.3.4. Ұшу кезінде экипаж қызметін бақылау;
КҚ 3.3.5. Ұшу жоспарларын даярлау, ұшу жағдайларын ескере отырып, ұшу жоспарларына стандартты түзетулер жүргізу;
КҚ 3.3.6 Ұшуды басқару құралдарымен және аспаптар жұмысымен қамтамасыз ету.
120504 3 – Техник-механик
КҚ 3.4.1. Авиациялық техникаға профилактикалық тексеру жүргізу;
КҚ 3.4.2. Техникалық қызмт көрсетуді бақылау және авиациялық техниканы дұрыс пайдалану;
КҚ 3.4.3. Барлық техникалық қызмет көрсету түрлерін орындау;
КҚ 3.4.4. Ұшақ механизмдарын пайдалануға дайындау;
КҚ 3.4.5. Ұшақтың бөлшектері мен жеке түйіндеріне реттеу жүргізу;
КҚ 3.4.6. Авиатехникалардың тұрып қалу себептерін, жабдықтар мен агрегат жұмыстарына уақытылы есеп жүргізу.
120505 3 –Техник
КҚ 3.5.1. Авиациялық техникаға профилактикалық тексеру жүргізу;
КҚ 3.5.2. Техникалық қызмт көрсетуді бақылау және авиациялық техниканы дұрыс пайдалану;
КҚ 3.5.3. Барлық техникалық қызмет көрсету түрлерін орындау;
КҚ 3.5.4. Ұшақ механизмдарын пайдалануға дайындау;
КҚ 3.5.5. Ұшақтың бөлшектері мен жеке түйіндеріне реттеу жүргізу.
120506 3 – Әуе жол серігі
КҚ 3.6.1. Әуе кеме бортына жолаушыларды қабылдау;

ПК 3.6.2.Размещать пассажиров, организация дополнительных услуг (и т.д.);
ПК 3.6.3. Применять правила перевозки опасных грузов;
ПК 3.6.4. Использовать аварийно-спасательное оборудование;
ПК 3.6.5. Владеть грамотной речью; совершенствовать ее в течение профессиональной деятельности.
120507 3Авиатехник системы централизованной заправки самолетов топливного комплекса аэропорта
ПК 3.7.1. Осуществлять эксплуатацию и своевременное техническое обслуживание средств приема, хранения, очистки, выдачи, заправки горючесмазочных материалов;
ПК 3.7.2. Разрабатывать и осуществлять мероприятия по охране окружающей среды, исключающих потерю авиационных горючесмазочных материалов, организацию приема хранения и использования отработанных нефтепродуктов;
ПК 3.7.3. Руководствоваться в своей деятельности нормативными документами регламентирующих организацию работы службы авиационных горючесмазочных материалов материалов.
120508 3 - Техник-лаборант
ПК 3.8.1 Применять основные технологические процессы и режимы лабораторных анализов горючесмазочных материалов и спецжидкостей;
ПК 3.8.2. Соблюдать правила эксплуатации лабораторного оборудования;
ПК 3.8.3. Оформлять соответствующую документацию на проведенные лабораторные анализы и испытания;
ПК 3.8.4. Владеть номенклатурой авиационных топлив, масел, смазок и специальных жидкостей, применяемых на воздушном судне гражданской авиации.
120509 3 – Авиатехник по горючесмазочным материалам
ПК 3.9.1. Изучить правила  работы с авиационными горючесмазочными материалами
ПК 3.9.2. Проводить операции по подготовке авиационных горючесмазочных материалов к выдаче на заправку в системы воздушных судов.;
ПК 3.9. 3. Проверять состояние подвижных средств заправки; сопроводительную документацию (паспорта изготовителя, наличие маркировки на таре, сохранность тары и т.д).
1205010 3 – Авиационный техник по ремонту авиационных агрегатов и авиационного оборудования
ПК 3.10.1. Определять техническое состояние, исправность, возможность ремонта авиационных агрегатов и авиационного оборудования;
ПК 3.10.2. Осуществлять замену авиационных агрегатов и авиационного оборудования согласно регламентирующих документов;
ПК 3.10.3 Руководствоваться в своей деятельности нормативными документами регламентирующими техническое обслуживание и ремонт воздушного судна.
Приложение 288
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль: 1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Технология изделий и товаров широкого потребления
Специальность: 1209000 – Ткацкое производство (по видам)
Квалификации:

КҚ 3.6.2. Жолаушыларды орналастыру, қосымша жағдайларды ұйымдастыру (және т.б.);
КҚ 3.6.3. Қауіпті жүктерді тасымалдау ережелерін біледі;
КҚ 3.6.4. Аппаттық-құтқару жабдықтарды қолдана білу;
КҚ 3.6.5. Сауатты сөйлей білу; кәсіби қызметте оны пайдалану.
120507 3 – Әуежайдың отын кешенінен ұшақтарға отынды орталықтандырылған құю жүйесінің авиатехнигі
КҚ 3.7.1. Жанар-жағармай материалдарын құю, беру, тазалау сақтау, қабылдау уақытылы техникалық қызмет көрсету және пайдалануды жүзеге асырады;
КҚ 3.7.2. Өңделген мұнай өнімдерін қолдану және сақтауды ұйымдастыру, авиациялық жанар-жағармай материалдардың жоғалуын жою, қоршаған ортаны қорғау бойынша іс шараларды жүзеге асыру және дайындау;
КҚ 3.7.3. Авиациялық жанар-жағармай материалдар қызметі жұмысын ұйымдастыруды реттейтін нормативтік құжаттарды өз қызметі барысында қолдану.
120508 3 - Техник-зертханашы
КҚ 3.8.1 Арнайы сұйықтықтар мен жанар-жағармай материалдарын зертханалық талдауда негізгі технологиялық үрдісті қолдану;
КҚ 3.8.2. Зертханалық жабдықтарды пайдалану ережесін сақтау.
КҚ 3.8.3. Өткізілген зертханалық талдаулар мен сынақтарға сай құжаттарды рәсімдеу;
КҚ 3.8.4. Азаматтық авиация әуе кемелерінде қолданылатын, арнайы сұйықтықтар мен май, авиациялық жанармай номенклатурасын меңгеру.
120509 3 – Жанар-жағар май -авиатехнигі
КҚ 3.9.1. Авиациялық жанар-жағармай материалдарымен жұмыс істеу ережелерін үйрену;
КҚ 3.9.2. Әуе кемесі жүйелеріне авиациялық жанар-жағармай материалдарын құюды даярау бойынша операциялар жүргізу.
КҚ 3.9. 3. Қозғалмалы құю құралдары жағдайын, ілеспе құжаттарын (дайындаушы төлқұжаты, тарадағы белгілерді және олардың сақталуын) тексеру.
1205010 3 –
Авиациялық агрегаттар мен авиациялық жабдықтарды жөндеу жөніндегі авиациялық техник
КҚ 3.10.1. Авиациялық жабдықтар мен авиациялық агрегаттарды жөндеу мүмкіндігін, түзетулерді, техникалық жағдайларын анықтау;
КҚ 3.10.2. Авиациялық жабдықтар мен авиациялық агрегаттарды реттелген құжаттарға сәйкес алмастыруды жүзеге асыру;
КҚ 3.10.3 Әуе кемесін жөндеу және техникалық қызмет көрсету барысында нормативтік құжаттарды қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 288-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша). Кең қолданыстағы тауарлар мен бұйымдар технологиясы
Мамандығы: 1209000 – Тоқу өндірісі (түрлері бойынша)

720
ПП 02
Преддипломная практика
216
ПА 00
Промежуточная аттестация
144
ИА 00
Итоговая аттестация:
36
ИА 01
Итоговая аттестация**
24
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение:
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4 часов в неделю
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД – социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по следующим дисциплинам: ОПД 08, СД 01, 02.
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяется исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры, с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 289
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль: 1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Технология изделий и товаров широкого потребления
Специальность: 1209000 – Ткацкое производство (по видам)
Квалификации:

720
КП 02
Диплом алдындағы практика
216
АА 00
Аралық аттестаттау
144
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
36
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау**
24
ҚА 02
(КДДБ)
Даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
Аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстары, бақылау жұмыстары, емтихандар), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар: келесі пәндер бойынша кешенді емтихан тапсырысы: ЖКП 08, АП 01, 02.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті біліктіліктің пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 289-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша). Кең қолданыстағы тауарлар мен бұйымдар технологиясы
Мамандығы: 1209000 – Тоқу өндірісі (түрлері бойынша)

Сноска. Наименование приложения 291 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплины)
Наименование и основные разделы дисциплин, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
Знания:
- лексический и грамматический минимум казахского (русского) языка, необходимый для работы и анализа текстов профессиональной направленности.
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли;
- устранять ошибки в своей устной и письменной речи;
- использовать словарь по специальности.
БК 3
БК 4
БК 7
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Обязательный уровень говорения, аудирования, чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух.
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли;
- владеть элементарными умениями общения на иностранном языке.
БК 3
БК 4
БК 7
ОГД 03
Физическая культура.
Социальное значение физической культуры. Основные системы физической культуры и самовоспитания. Факторы, определяющие здоровый образ жизни. Способы и средства восстановления работоспособности. Режимы двигательной активности и работоспособности. Основы физического самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
Знания:
- основные составляющие здорового образа жизни;
- социально-биологические
и психофизиологические основы физической культуры.
Умения:
- систематически поддерживать физическую активҒность, заниматься спортом;
- применять знания физической культуры для самосовершенствования и укрепления здоровья.
БК 8
ОГД 04
История Казахстана.
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение.
Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- основы начертательной
геометрии и проекционного черчения;
- единая система конструкторской документации;
- основные правила построения чертежей и схем.
Умения:
- правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка;
- выполнять эскизы, детали средней сложности.
БК 2
БК 3
БК 7
ОПД 02
Электротехника и элекҒтроника.
ЭлектричеҒское поле. Электрические цепи постоянного и переменного тока. ЭлектромагнеҒтизм. Электрические измерения. Электрические машины постоянного и пеҒременного токов. Трансформаторы. Основы электропривода. Передача и распределение электричеҒской энергии. Физические основы электроҒники. Электронные приборы. Электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители, генераторы и измерительные приборы. Электронные устҒройства автоматики и вычислительной техники. Микропроцессоры и микро-ЭВМ.
Знания:
- режимы работы электрической цепи, приборы для измерения характеристик электрического тока;
- основные методы расчета
линейных и нелинейных цепей постоянного тока;
- причины возникновения переходных процессов.
Умения:
- подбирать параметры элементов
по заданным условиям работы цепей и устройств постоянного тока;
- рассчитывать и измерять основные параметры простых электрических и магнитных цепей.
БК 1
БК 2
БК 3

Ескерту. 291-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу іскерлігі. Қазақстан Республикасының іс-қағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі техникалық кітаптармен жұмыс жүргізу. Мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым-қатынас жасау.
Білімдер:
- кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеуге және оларды талдауға қажетті қазақ (орыс) тілінің лексикалық және грамматикалық минимум.
Іскерліктер:
- саладағы терминологияны қолданып құжаттар оқу, диалог жүргізу;
- өзінің ауызша және жазбаша сөйлесу кемшілігі мен қателіктерін жою;
- мамандық бойынша анықтамалық қолдану.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 7
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері. Кәсіптік лексика, фразеологиялық орамдар мен терминдер. Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы. Кәсіптік сөйлесу, сөйлесу, тыңдап түсінуді, оқу мен жазу, ауызша және жазбаша аудару, тыңдап ауызекі тілді түсіну міндетті деңгейлерін білу.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас
жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал.
Іскерліктер:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
- шет тілінде қатынас жасаудың қарапайым іскерлігін игере алу.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 7
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы. Дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеу жүйесінің негіздері. Салауатты өмір сүруді анықтайтын себептер. Жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіретін әдістер. Жұмыс қабілеттілігі мен қозғалу белсенділігінің тәртіптері. Өздігінен жетілудің физикалық негіздері. Кәсіби-қолданбалы іс-жүзінде қолданылатын дене дайындығы - дене тәрбиесінің бағыты мен қажеттілігі.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі қүрамдары;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері.
Іскерліктер:
- спортпен айналысу, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдана алу;
- денсаулығын нығайту және өздігінен жетілу үшін дене шынықтыру жөнінде алған білімін қолдану.
БҚ 8
ЖГП 04
Қазақстан тарихы.
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу.
Сызуды кестелік безендіру. Геометриялық сызу және жобамен сызудың негіздері. Техникалық сурет салудың элементтері. Машина жасау сызуы. Сызуды орындаудың жалпы ережесі. Оймалардың кескіні және белгіленуі. Бөлшектер және нобайлар сызбасы. Бөлшектерді жалғау. Берілістер. Ажырамайтын қосқыштар. Тұтас көріністің сызбалары. Құрастырушы сызба. Құрастыру сызбаларын сызу. Мамандық бойынша сызбалар және схемалар.
Білімдер:
- сызу геометриясы мен проекциялық сызудың негіздері;
- конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесі;
- схема мен сызбалар құрылымының негізгі ережелері.
Іскерліктер:
- сызба мен техникалық суреттің көмегімен ойды дұрыс жеткізе білу;
- эскиздерді және орта деңгейдегі қиын бөлімдерді орындау.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 7
ЖКП 02
Электротехника және электроника.
Электрлік өріс. Тұрақты және айнымалы токтың электрлік тізбегі. Электромагниттер. Электрлік өлшеуіштер. Тұрақты және айнымалы токтың электрлік машиналары. Трансформаторлар. Электржетек негіздері. Электр энергияны беру және үлестіру.
Электрониканың физикалық негіздері. Электрондық аспаптар. Электрондық түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер, генераторлар және өлшегіш аспаптар. Автоматика мен есептеуіш техникалардың электрондық жабдықтары. Микро ЭЕМ және микропроцессорлар.
Білімдер:
- электрлік тізбектің жұмыс тәртібін және электрлік токтың сипатын өлшеуге арналған аспаптар;
- тұрақты токтың сызықты және сызықсыз тізбектерін есептеудің негізгі әдістері;
- ауыспалы процестердің туындау себептері.
Іскерліктер:
- тұрақты ток және тізбектер жұмысының берілген шарттары бойынша элементтер параметрін таңдай алу;
- жай электрлік және магниттік тізбектің негізгі параметрлерін өлшеу және есептеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3

ПК 2.2.5
ПК 2.2.7
ПК 2.3.2
ОПД 03
Основы рыночной экономики.
Введение в рыночную экономику. Основные принципы рыночной экономики, мониторинг, спрос и предложение. Рыночная система, монополия и конкуренция. Развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений. Экономические затраты и результаты деятельности предприятий. Маркетинг и реклама. Цена и ценообразование. Эффективность производства - хозяйственной деятельности. Налоги и налогообложение.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- основы макро- и микроэкономики, налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политики;
- основные понятия по затратам субъекта рынка;
- сущность, принципы и определение маркетинга;
- рекламы, виды рекламы.
Умения:
- определять цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цеҒну, розничную цену;
- составлять бизнес-план.
БК 2
БК 3
БК 5
ОПД 04
Основы стандартизации, сертификации и метрологии.
Метрология: основные поняҒтия и определения. МетролоҒгические службы, обеспечиҒвающие единства измерений. Государственный метрологиҒческий контроль и надзор. Стандартизация: основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством. Испытание и контроль продукции. Системы качестҒва. Сертификация: системы сертификации. Порядок и правила сертификации. Система допусков и посадок. Технические измерения.
Знания:
- цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы, правовые основы стандартизации, сертификации и метрологии;
- структура международных и региональных стандартов;
- правила проведения испытаний и приемки продукции.
Умения:
- выбирать измерительные средства и
пользоваться ими;
- применять документацию систем качества.
БК 2
БК 3
БК 5
ОПД 05
Автоматизация и механизация производства.
Подъемно-транспортные системы. Транспортная технолоҒгия. Грузозахватные приспособления. Транспортные грузоперевозки. Краны, контейнеры. Погрузочно-разгрузочные машины. Напольный транспорт. Вспомогательные устройства промышленного транспорта. Основы привода. Механические характеристики приводов. Автоматическое управление приводами. Привод машин, агрегатов и поточных машин. Автоматическое регулирование: понятие, определеҒние, регулируемый параҒметр, объект регулирования, его свойства, схемы. Автоматические регуляторы: классификация, назначение, устҒройство, принцип действия, функциональные и струкҒтурные схемы, органы наҒстройки. Вспомогательные средства автоматических систем управления. Порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
- основные положения технической механики, механизмов;
- нормативы простоя подвижного состава и контейнеров под погрузочно-разгрузочными
операциями;
- порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Умения:
- контролировать техническое состояние соответствующих видов транспорта;
- использовать подъемно-транспортные механизмы;
- применять автоматическое управление приводами;
- применять автоматическое регулирование;
- использовать вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, датчики - указатели положения, программные устройства;
- соблюдать технику безопасности.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 7
ОПД 06
Делопроизводство на государственном языке.
Содержание дисциплины, ее задачи. Использование разҒличных видов лингвистических словарей в делопроизводстве. Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях. Особенности технических словарей. Основы офисной и документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текстовые сборники. Понятие о фонде документов. Архив. Ведомственные архивы, государственные архивы. Национальный архивный фонд.
Знания:
- содержание изучаемой дисциплины, ее задачи;
- виды лингвистических и технических словарей;
- классификацию деловых и информационных документов;
- основные требования к современным стандартам
делопроизводства;
- формуляры документов и его составные части.
Умения:
- классифицировать различные документы делового и информационного характеров;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- анализировать образцы текстов архивных документов;
- оформление, хранение и сдача дел в архив.
БК 4
БК 7
ОПД 07
Материаловедение.
Общие сведения о текстильных волокнах и нитях. Натуральные волокна (хлопок, шерсть, лен, шелк), их классификация, получение, первичная обработка, свойства, методы их испытания. Химические волокна, искусственные волокна, синтетические волокна и волокна низкомолекулярных соединений. Сравнительный анализ свойств различных видов волокон и нитей. Способы их распознавания. Влияние свойств волокон и нитей на режимы технологических процессов. Строение и свойства текстильных материалов. Ассортимент. Испытание свойств текстильных материалов: методы испытаний, приборы, оценка качества.
Знания:
- ассортимент, свойства, методы испытаний и оценки качества материалов, применяемых для изготовления текстильных изделий;
- способы обработки текстильного изделия.
Умения:
- распознать текстильные волокна;
- различать ткани из натуральных волокон;
- пользоваться справочной литературой по выбору синтетического волокна;
- работать с различными растворами, соблюдать меры безопасности.
БК 2
БК 3
БК 6

КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.2
ЖКП 03
Нарықтық экономика негіздері.
Нарықтық экономикаға кіріспе. Нарықтық экономиканың негізгі ұстанымдары, маниторинг, сұранысы және ұсынысы. Нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік. Кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қатынастың субъектісі. Кәсіпорын қызметінің нәтижелері және экономикалық шығындар. Маркетинг және жарнама, құны және өзіндік құны. Шаруашылық қызметінің өндірістік тиімділігі. Салықтар және салық салу.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- макро және микроэкономиканың, салық, ақшалай-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат
негіздері;
- нарықтың әсер етуі, шығындар бойынша негізгі түсінігі;
- маркетинг түсінігі және маңызы, қызметі;
- жарнамалар, жарнама түрлері.
Іскерліктер:
- тауардың өзіндік құнының бағасын, өндіріс бағасын, көтерме бағасын, бөлшекті бағасын анықтау (мысал әдісімен);
- бизнес-жоспар құру.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
ЖКП 04
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері.
Метрология: негізгі ұғымдар мен анықтаулар. Өлшемдердің біртұтастығын қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер. Мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау. Стандарттау: сапаны басқару және стандарттау саласындағы негізгі терминдер мен анықтаулар. Өнімді сынау және бақылау. Сапа жүйелері. Сертификаттау: сертификаттау жүйелері. Сертификация ережелері және реті. Шектер және кондыру жүйелері. Техникалық өлшеулер.
Білімдер:
- стандарттау, сертификаттау және метрологияның міндеттері, маңызы, принциптері, объектілері, субъектілері, әдістері, құқықтық негіздері;
- халықаралық және аумақтық стандартттардың құрылымы;
- өнімді қабылдау және сынақтан өткізу ережелері.
Іскерліктер:
- өлшеуіш құралдарын дұрыс таңдап, оларды қолдана білу;
- сапа жүйесіндегі құжаттарды қолдану.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
ЖКП 05
Өндірісті автоматтандыру және механикаландыру.
Көтергіш-транспортты жүйелер. Транспорт технологиясы. Жүк қармағыш құрал-саймандар. Транспортты жүк тасымалдағыштар. Крандар, контейнерлер. Жүк тиеу-түсіру машиналары. Жерде тұратын транспорттар. өнеркәсіп транспортының қосалқы құрылғылары. Жетектің механикалық сипаттамасы. Жетекті автоматты басқару. Автоматтық реттеу туралы түсінік, анықтама, реттемелі параметр, нысаны /объектісі/, олардың қасиеттері мен схемалары. Автоматты ретеуіштердің атқаратын қызметі, тіктелуі, құрылысы, жұмыс істеу приципі, функциональдық және құрылымдық схемалары, реттеу мүшелері. Автоматтық басқару жүйесінің қосалқы құралдары. Процестерді автоматтық басқару жүйесінен қолмен басқаруға ауыстыру және керісінше.
Білімдер:
- техникалық механика, механизмдердің негізгі ережелері;
- жүк тиеу-түсіру операциясынан контейнердің және қозғалмалы құрамның бос тұрып қалу нормалары;
- автоматтық басқару жүйесінен процестерді қолмен және керісінше ауыстыру реті.
Іскерліктер:
- көліктердің техникалық күйін тексеру;
- көтергіш көлік механизмдерін қолдану;
- автоматты реттеуді қолдану;
- автоматты жүйемен басқарудың қосалқы құралдарын пайдалану;
- қауіпсіздік техникасын сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 7
ЖКП 06
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Пәннің мазмұны, оның мақсаттары. Іс қағаздарын жүргізуде әртүрлі лингвистикалық сөздіктерді қолдану. Мекемелерде іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру. Техникалық сөздіктердің ерекшеліктері. Кеңсе қүжаттарын жүргізу негізі. Өйымдастыру, реттеу, құқықтық, ақша-қаржы-есептік және анықтамалық құжаттар. Қызметтік хаттар жазудың негізгі әдістері. Автоматты басқару жүйесін іс қағаздарын жүргізуге пайдалану. Құжаттар жинағы туралы түсінік. Жазба құжаттарының алғашқы және күрделі жинақтары. Құжат қорлары туралы түсінік. Іс қағаздарын сақтауды қалыптастыру. Мұрағат. Мемлекеттік және мекеме мұрағаттары. Ұлттық мұрағат қоры.
Білімдер:
- пәннің мазмұны мен мақсаты;
- техникалық және лингвистикалық сөздіктер түрлері;
- ақпараттық және іс қүжаттарының жіктелуі;
- қазіргі кезде іс қағаздарын жүргізу стандарттарына қойылатын талаптар;
- құжаттар формуляры және олардың бөліктері.
Іскерліктер:
- әртүрлі құжаттарды жіктеу;
- құжаттар формулярын толтыру;
- әкімшілік-ұйымдастыру құжаттарымен жұмыс жасау;
- мұрағаттық құжаттардың текстілері үлгілерін талдау;
- мұрағатқа қүжаттарды дайындап, сақтауға тапсыру.
БҚ 4
БҚ 7
ЖКП 07
Материалтану.
Тоқыма талшығы және жiптер туралы жалпы мәлiметтер. Табиғи талшықтар (мақта, жүн, зығыр, жiбек), олардың жіктемесі, алу, алғашқы өңдеу, қасиеттері, оларды сынаудың әдiстерi. Химиялық талшықтар, жасанды талшықтар, синтетикалық талшықтар және төмен молекулалық қосылыс талшығы. Әр түрлi түрдегі талшықтар мен жiптердің қасиеттерiн салыстырмалы талдау. Оларды айырып танудың әдiстерi. технологиялық үрдістер режимдеріне талшықтар мен жiптер қасиетiнің ықпалы. Тоқыма материалының қасиетi және құрылымы. Түржиыны. Тоқыма материалының қасиеттерiн сынау: сынау әдiсі, құралдары, сапаның бағасы.
Білімдер:
- тоқыма бұйымдарын жасауда қолданылатын материалдар түржиыны, қасиеттері, сапасын бағалау және сынау әдістері;
- тоқыма бұйымдарын өңдеудiң әдiстерi.
Іскерліктер:
- тоқыма талшықтарын тани білу;
- табиғи талшықтан жасалған маталарды айыра бiлу;
- синтетикалық талшықтарды таңдау бойынша анықтама әдебиетiн пайдалану;
- әр түрлi ерiтiндiлермен жұмыс iстеу және қауiпсiздiк шарасын сақтау.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6

ПК 2.2.1
ПК 2.2.3
ПК 2.3.7
ОПД 08
Охрана труда.
Воздействие негативных факторов на человека. Идентификация травмирующих и вредных факторов. Методы и средства защиты от опасностей технических систем и технологических процессов. Экобиозащитная и противопожарная техника. Правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии. Материальные затраты на охрану труда. Особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности.
Знания:
- общие нормы охраны труда;
- безопасность технологических процессов;
- причины травматизма на предприятии;
- общие сведения о пожарной безопасности.
Умения:
- применять на практике знания по охране труда и окружающей среды;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты;
- оказывать помощь при производственной травме.
БК 1
БК 2
ПК 2.2.1
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 120902 2 – Ткач ручного ткачества
СД 01
Технология производства.
Виды переплетений. Механизм отпуска и натяжения основы. Основной регулятор и тормоз. Товарный регулятор и механизм навивания ткани на товарный валик. Процесс зевообразования. Виды проборок основных нитей и ремиз. Зевообразательные механизмы. Механизм прокладывания утка в зев и смены утка. Механизм прибоя утка к опушке ткани. Кромкообразующие механизмы. Обрывность основы и утка, способы ее предупреждения и устранения. Оценка качества тканей.
Знания:
- ассортимент и заправочный расчет ткани, изделий, их рисунки, виды переплетений проборок;
- порядок контроля качества и определения сортности суровой ткани и изделий;
- линейную плотность пряжи;
- основные виды техники народного узорного творчества.
Умения:
- вырабатывать мешочные, линолеумные и паковочные ткани на бесчелночных ткацких станках;
- производить выработку лент, тесьмы, шарфов, платков, палантинов и тканей простых переплетений.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 2.2.1 –
ПК 2.2.7
СД 02
Технологическое оборудование ткачества.
Основные элементы кинематических передач ткацких станков и машин. Ткани и принципы переплетения на ткацких станках. Классификация ткацких станков. Общее устройство ткацких станков. Обслуживание ткацкого станка. Пороки ткани, возникающие в процессе ткачества, их виды, характеристика и способы устранения. Технологическая характеристика, остов и привод ткацкого станка. Предохранительные устройства ткацкого станка. Производительность ткацкого станка. Заправка и обработка основы на станке. Сведения о разладках и наладках отдельных механизмов ткацкого станка и влияние их на качество ткани. Основные сведения о ремонте ткацких станков.
Знания:
- устройство и работу ручных, механических и автоматических, специальных ткацких, лентоткацких и металлоткацких станков, правила эксплуатации и ухода за ними;
- причины обрывности нитей основы и утка, способы ее предупреждения;
- виды и нормы отходов, меры по их сокращению;
- маршруты обслуживания станков и порядок планирования работы в течение смены.
Умения:
- обслуживать ткацкие станки;
- вырабатывать мешочные, линолеумные и паковочные ткани на бесчелночных ткацких станках.
БК 1
БК 7
ПК 2.2.1 –
ПК 2.2.7

КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.7
ЖКП 08
Еңбекті қорғау.
Адамдағы келеңсіз факторлардың әсері. Жарақаттайтын және зиянды факторларды теңестіру. Техникалық жүйелер мен технологиялық процестердің қауіп-қатерлерінен қорғану құралдары және әдістері. Экобиоқорғайтын және өртке қарсы техникалар. Кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастыру негіздері. Еңбекті қорғаудағы материалдық шығындар. Кәсіби қызметтік саласындағы қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз етудің ерекшеліктері.
Білімдер:
- еңбекті қорғаудың жалпы нормалары;
- технологиялық процестердің қауіпсіздігі;
- кәсіпорындағы жарақат алудың себептері;
- өрт сөндіру қауіпсіздігі туралы жалпы мағлұматтары.
Іскерліктер:
- еңбекті және қоршаған ортаны қорғау бойынша білімді тәжірибеде қолдану;
- қорғанудың жеке құралдарын пайдалану;
- өндірістік жарақат кезінде көмек көрсету.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 120902 2 – Қолмен тоқу тоқымашысы
АП 01
Өндіріс технологиясы.
Өрімдер түрлері. Желіжіпті керу және жұмсарту механизмі. Негізгі реттегіш және тежеуіш. Тауарлық бiлікшедегі матаны орайтын механизм және тауарлық реттегіш. Күзу ашылу үрдісі. Ремиздегі негiзгi жiптерді сабақтау түрлері. Күзу ашылу механизмдері. Арқаужіп ауысымы және күзудегі арқау жіпті салу механизмі. Мата жұрынына арқау жіпті ұрып соғу механизмі. Кенере жасайтын механизмдер. Арқаужіп пен желіжіптің үзілгіштігі және оларды ескерту, жою тәсілдері. Маталар сапасын бағалау.
Білімдер:
- бұйымның, матаның толтырылу есебі мен тұржиыны және олардың суреттері, айырықша өрім түрлері;
- бұйым мен сұрып матаның сорттығын анықтау және сапасын бақылаудың реті;
- иiрiмжiптiң сызықты тығыздығы;
- халық өрнегі өнерi техникасының негiзгi түрлерi.
Іскерліктер:
- қайықсыз тоқыма станоктарында қапшық, линолеум және орауыш маталарды жасап шығару;
- таспа, ызба, шарф, орамал, палантин және жай өрім матасын жасап шығару.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 2.2.1 –
КҚ 2.2.7
АП 02
Тоқымашылықтың технологиялық жабдықтары.
Тоқыма станогі мен машинаның кинематикалық берiлісінің негiзгi элементтері. Тоқыма станоктарындағы өрілу принциптері және маталар. Тоқыма станоктарының жіктемесі. Тоқыма станогінің жалпы құрылғысы. Тоқыма станоктарына қызмет көрсету. Тоқымашылық процесiнде пайда болатын маталар ақаулары және олардың түрлерi, сипаттамасы, жою әдiстері. Тоқыма станогінің жетегі және қаңқасы, технологиялық сипаттамасы. Тоқыма станогінің сақтандырғыш құрылғылары. Тоқыма станогінің өнiмдiлiгi. Станоктағы желіжіпті толықтыру және өңдеу. Тоқыма станогінің жеке механизмдерін жөндеу және бүлдіріп қою туралы мәліметтерді, оның мата сапасына әсері. Тоқыма станогін жөндеу туралы негiзгi мәлiметтер.
Білімдер:
- қолмен, механикалық және автоматты, арнайы тоқыма, таспа тоқу және металл тоқу станоктарының жұмысы және құрылғысы, оларды пайдалану және күту ережесі;
- арқаужіп пен желіжіп жібінің үзілу себептері және оларды ескерту тәсілдері;
- қалдықтар түрлері және нормасы, оларды қысқарту шаралары;
- станоктарға қызмет көрсету маршруттары және ауысым ағымындағы жұмысты жоспарлаудың реті.
Іскерліктер:
- тоқыма станоктарына қызмет көрсету;
- қайықсыз тоқыма станоктарында қапшық, линолеум және орауыш маталарды жасап шығару.
БҚ 1
БҚ 7
КҚ 2.2.1 –
КҚ 2.2.7

Квалификация: 120903 2 – Ковровщица
СД 01
Технология производства.
Виды тканых ковров. Производство ворсового ковра. Ассортимент ковров. Узоры казахских ковров. Разновидности композиционного строения и орнаментики. Ручные и полумеханические ковроткацкие станки. Технологические процессы ковроткачества. Организация труда ковровщища. Профилактические работы по предупреждению образования пороков ковров. Устройство и взаимодействие отдельных механизмов ручных и полумеханических ковроткацких станков. Технологический процесс выработки ковров в зависимости от техники выполнения. Назначение и виды пряжи. Методы контроля качества ковров. Способы подналадки обслуживаемых станков. Выработка ковров: безворсовые двусторонние счетной техники выполнения и по шаблону с видами орнамента растительного с объемным решением форм, с показателем сменяемости цвета. Безворсовые односторонние с ремизным узорообразованием, с показателем заполнения узорными полосами сумахи с показателем сменяемости цвета. Выработка ворсовых ковров с применением шерстяного утка. Регулирование натяжения основы. Вязка бахромы. Подналадка обслуживаемых станков.
Знания:
- технологический процесс выработки ковров;
- заправочный расчет ковров;
- ассортимент ковров и требования, предъявляемые к их качеству;
- способы вязки узлов и выработки кромок;
- правила подбора скрепляющего утка в соответствии с заданной плотностью, виды и нормы отходов, меры по их снижению;
Умения:
- вырабатывать уникальные, сюжетно-тематические безворсовые и ворсовые ковры на ручных и полумеханических ковроткацких станках;
- изготавливать начальную паласную часть и вырабатывать кромки ковров;
- осуществлять вязку ворсового узла, прокладку и прибивку скрепляющей уточной нити при выработке ворсовых ковров;
- выполнять оправку и стрижку ворса;
- выполнять прокладку и прибивку узорообразующих уточных нитей при выработке безворсовых ковров;
- изготавливать концевую паласную часть и ведет съем ковров;
- перемещать наработанную часть ковра;
- контролировать качество пряжи и ковров.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 2.3.1 –
ПК 2.3.7
СД 02
Оборудование производства ковровых изделий.
Основные элементы кинематических передач ткацких станков и машин. Ткани и принципы переплетения на ткацких станках. Классификация ковроткацких станков. Общее устройство ковроткацких станков. Устройство и взаимодействие отдельных механизмов ручных и полумеханических ковроткацких станков. Принцип действия ручных и полумеханических ковроткацких станков. Обслуживание ковроткацких станков. Способы подналадки обслуживаемых станков.
Знания:
- принцип действия ручных и полумеханических ковроткацких станков;
- устройство и взаимодействие отдельных механизмов ручных и полумеханических ковроткацких станков;
- технологический процесс выработки ковров в зависимости от техники выполнения;
- способы подналадки обслуживаемых станков.
Умения:
- вырабатывать простые и средней сложности безворсовые, ворсовые, махровые ковры и ковры-сумахи на ручных и полумеханических ковроткацких станках;
- вырабатывать ворсовые ковры с применением шерстяного утка;
- регулировать натяжение основы;
- обслуживать ковроткацкие станки;
- производить подналадку обслуживаемых станков.
БК 1
БК 7
ПК 2.3.1 –
ПК 2.3.7
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 01
Учебная практика.
Основные технологическими процессы производства в соответствии с получаемой квалификацией.
Умения:
- проводить работы с соблюдением норм техники безопасности;
- вести журнал наблюдений.
Навыки:
- оформления первичной документации
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 6
БК 7

Біліктілігі: 120903 2 – Кілемші
АП 01
Өндіріс технологиясы.
Тоқылған кілемдер түрлерi. Сыр кiлемдер өндiрiсi. Кілемдер түржиыны. Қазақ кілемдеріндегі өрнектер. Ою-өрнектер және композициялық құрылымының көп түрлілігі. Қолды және жартылай механикалық кiлем тоқитын станоктар. Кiлем тоқымашының технологиялық процестері. Кілем тоқушының еңбегiн ұйымдастыру. Кілемдер ақауының пайда болуын ескерту бойынша алдын алу жұмыстары. Қолды және жартылай механикалық кілем тоқитын станогының жеке механизмдеріне әрекет жасауы және құрылғысы. Орындалу техникасынан тәуелділіктегі кілемдерді өндірудің технологиялық процестері. Иірімжіп түрлері және қолданысы. Кілемдер сапасын тексеру әдiстерi. Қызмет көрсететiн станоктарды жөндеу әдiстерi. Кілемдер өндiру: оюдың түрлерiмен қима үлгi бойынша және екі жақты тықыр кілемді есептік техникасымен орындау. Түстiң алмасушылық көрсеткішімен форманың өсiмдiк көлемдi шешiмiмен. Өрнектi жолақтармен толтыру көрсеткiшімен ремизді өрнек құралымымен тақыр бiржақты кілемді. Ірі ою-өрнегі бетінде ғана болатын тықыр кілемдер түстiң алмасушылық көрсеткiшiмен. Жүнді арқау жіп қолданысымен түктi кілемдер өндiру. Желіжіп керiлiсiн реттеу. Шашақты байлау. Қызмет көрсететiн станоктарын баптай алу.
Білімдер:
- кілемдер өндiрудің технологиялық процестері;
- кілемдерді тоқу есептері;
- кілемдер түржиыны және олардың сапасына қойылатын талаптары;
- кенере өңдіру және түйіндерді байлау тәсілдері;
- қалдықтар түрлері мен нормасы, оларды төмендету шаралары және берілген тығыздықпен сәйкестенген бекіткіш арқау жіпті сұрыптауы.
Іскерліктер:
- қолмен және жартылай механикалық кілем тоқитын станогінде бірегей, мазмұнды-тақырыптық тақыр және түкті кілемдерді өңдіру;
- кілемнің жиегін жасау және бастапқы палас бөлiгiн даярлау;
- түктi кілемдерді өндiру кезінде бекітілген арқау жіптерді салу және шегелеу, түкті түйіндер байлауын жүзеге асыру;
- түкті қырқу және түзетуін жүргізу;
- тықыр кілемдер өндiру үстінде өрнек құратын арқау жіптерді шегелеу және салуын орындау;
- кілемдерді орап алу және соңғы паластың бөлігін дайындау;
- кiлемнiң жұмыс жасалған бөлiгiнің орынын алмастыру;
- иiрiмжiп және кілем сапасын тексеру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 2.3.1 –
КҚ 2.3.7
АП 02
Кілем бұйымдарын дайындау жабдықтары.
Тоқыма станогі мен машинаның кинематикалық берiлісінің негiзгi элементтері. Тоқыма станоктарындағы өрілу принциптері және маталар. Кілем тоқу станоктарының жіктемесі. Кілем тоқу станоктарының жалпы құрылғысы. Қолмен және жартылай механикалық кілм тоқу станоктарының жеке механизмдерінің өзара әрекеттестігі және құрылғысы. Қолмен және жартылай механикалық кілм тоқу станоктарының жұмыс істеу принципі. Кілем тоқу станоктарына қызмет көрсету. Қызмет көрсететiн станоктарын баптау тәсілдері.
Білімдер:
- қолмен және жартылай механикалық кілм тоқу станоктарының жұмыс істеу принципі;
- қолмен және жартылай механикалық кілм тоқу станоктарының жеке механизмдерінің өзара әрекеттестігі және құрылғысы;
- орындалу техникасынан тәуелділіктегі кілемдерді өндірудің технологиялық процестері;
- қызмет көрсететiн станоктарын баптау тәсілдері.
Іскерліктер:
- қолмен және жартылай механикалық кілем тоқу станоктарында қарапайым және орта қиындықтағы тақыр, сыр-кілем, түкті кілемдерді тоқу;
- жүнді арқауды қолданумен түкті кілемдерді тоқу;
- арқаудың созылуын реттеу;
- кілем тоқу станоктарына қызмет көрсету;
- қызмет көрсететiн станоктарын баптау.
БҚ 1
БҚ 7
КҚ 2.3.1 –
КҚ 2.3.7
ӨО ж/е КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 01
Оқу практикасы.
Оқу тәжірибесі кезеңінде білім алушылар өздерінің алатын біліктіліктеріне сәйкес өндірістің негізгі технологиялық үрдісі.
Іскерліктер:
- қауіпсіздік техникасы шараларын сақтай отырып, жұмыстарды атқару;
- бақылау журналын толтыру.
Дағдылар:
- алғашқы құжаттарды рәсімдеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7

ПК 2.2.1 –
ПК 2.2.7
ПК 2.3.1 –
ПК 2.3.7
ПП 01
Производственно-технологическая практика.
Знакомство с проектом на производство работ, составление графика прохождения практики. Правила техники безопасности. Знакомство с оборудованием, инструментом, правилами их эксплуатации. Технология и оборудование ткацкого производства. Подготовка оборудования к работе. Технология отделочного производства. Учет и контроль качества изделий. Документация.
Умения:
- производить технологический процесс ткацкого производства в организациях текстильной и легкой промышленности;
- соблюдать технологические правила в производственных подразделениях организации;
- выплнять правила эксплуатации оборудования.
Навыки:
- вести технологический процесс производства различных материалов;
- соблюдать правила по охране и безопасности труда.
БК 1 – БК 7
ПК 2.2.1 –
ПК 2.2.7
ПК 2.3.1 –
ПК 2.3.7
ПП 02
Преддипломная практика.
Сбор материалов для дипломного проекта. Составление пояснительной записки, отчета. Оформление графических приложений. Выполнение дипломного проекта согласно выданному заданию.
Умения:
- перечень необходимых для дипломного проекта материалов.
Навыки:
- составлять отчет на заданную тему.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 6
БК 7
Примечание:
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Соблюдать технику безопасности, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
БК 2
Соблюдать требования законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативно-правовых актов.
БК 3
Обновлять профессиональные знания, умения и навыки в течение всей трудовой жизни.
БК 4
Соблюдать правила межличностного и коммуникативного поведения, работать самостоятельно и в команде.
БК 5
Планировать рабочее время и собственные трудовые действия.
БК 6
Организовывать рабочее место.
БК 7
Работать с технической документацией, проводить поиск и систематизацию научно-технической информации, необходимой для эффективного выполнения профессиональной задачи.
БК 8
Иметь научное представление о здоровом образе жизни, владеть умениями и навыками физического совершенствования.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень
2.2. 120902 2 – Ткач ручного ткачества
ПК 2.2.1 Вести технологический процесс производства различных материалов;
ПК 2.2.2 Соблюдать последовательность переработки пряжи в ткачестве;
ПК 2.2.3 Контролировать качество поступающего сырья и плотности изделий;
ПК 2.2.4 Подготавливать к работе оборудование, инструменты и приспособления;
ПК 2.2.5 Обеспечивать нормальную работу обслуживаемых станков, необходимое качество тканей;

КҚ 2.2.1 –
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.1 –
КҚ 2.3.7
КП 01
Өндірістік-технологиялық практика.
Өндіріс жұмысының жобасымен, тәжірибені өткізу кестесімен таныстыру. Техника қауіпсіздік ережелері. Жабдықтармен, аспаптармен, оларды пайдалану ережелерімен танысу. Тоқыма өндірісінің технологиясы және жабдықтары. Жұмысқа жабдықтарды дайындау. Өңдеу өндiрiсінің технологиясы. Бұйымның сапасын бақылау және есептеу. Құжатнамалар.
Іскерліктер:
- тоқыма және жеңіл өнеркәсібі ұйымындағы тоқу өндірісінің технологиялық процестерін жүргізу;
- ұйымның өндірістік бөлімшесіндегі технологиялық тәртіптерді сақтау;
- жабдықтарды пайдалану ережелерін орындау.
Дағдылар:
- алуан материалдар өндірісінің технологиялық процестерін жүргізу;
- еңбек қауіпсіздігі және қорғау бойынша тәртіпті сақтау.
БҚ 1 – БҚ 7
КҚ 2.2.1 –
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.1 –
КҚ 2.3.7
КП 02
Диплом алдындағы практика.
Дипломдық жоба үшін материалдарды жинау. Түсініктеме хат, есепті дайындау. Графикалық қосымшаларды рәсімдеу. Дипломдық жобаны берілген тапсырмаға сай орындау.
Іскерліктер:
- дипломдық жобаға қажетті материалдар тізімі.
Дағдылар:
- берілген тақырыпқа есепті құрастыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
Ескерту: 1 кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттің коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Қауіпсізідік техниканы, еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өртке қарсы және өнеркәсіп қауіпсіздік нормаларын және ережелерін сақтау.
БҚ 2
Қазақстан Республикасы заңнамасының және саладағы бекітілген нормативтік актілердің талаптарын сақтау.
БҚ 3
Өмір бойы кәсіптік білімін, іскерліктігін және дағдасын жаңарту.
БҚ 4
Жеке аралық және коммуникативті тәрбие ережесін сақтау, жеке және командада жұмыс істеу.
БҚ 5
Жұмыс уақытын және өз еңбектік қызметін жоспарлау.
БҚ 6
Жұмыс орнын ұйымдастыру.
БҚ 7
Техникалық құжаттармен жұмыс істеу, кәсіптік мәселелерді тиімді орындауға арналған ғылыми-техникалық ақпаратты іздеу және жүйелендіруді өткізу.
БҚ 8
Салауатты өмір сүру туралы ғылыми түсінігіне, дене жетілдірудің іскерліктеріне және дағдыларына ие болу.
2 кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Жоғары деңгей
2.2. 120902 2 – Қолмен тоқу тоқымашысы
КҚ 2.2.1. Түрлі материалдар өндірудің технологиялық процестерін іске асыру;
КҚ 2.2.2. Тоқымаға қажетті иірімжіпті қайта өңдеудің реттілігін сақтау;
КҚ 2.2.3. Келіп түскен шикізаттардың сапасын және бұйымдардың тығызыдылығын бақылау;
КҚ 2.2.4. Жабдықтарды, аспаптар мен құрылғыларды жұмысқа дайындау;
КҚ 2.2.5. Қызмет ететін станоктардың қалыпты жұмысын, маталардың сапасын қамтамасыз ету.

ПК 2.2.6 Поддерживать на должном уровне санитарное состояние оборудования;
ПК 2.2.7 Наблюдать за работой основных механизмов обслуживаемых станков.
2.3. 120903 2 – Ковровщица
ПК 2.3.1 Вырабатывать простые безворсовые, ворсовые, махровые ковры и ковры-сумахи на ручных и полумеханических ковроткацких станках;
ПК 2.3.2 Эксплуатировать ручные и полумеханические ковроткацкие станки;
ПК 2.3.3 Соблюдать последовательность выполнения операций по выработке ковров;
ПК 2.3.4 Выполнять уравнительную плетенку или косички, паласной части ковра, кромок, вязки ворсовых узлов, прокладки уточных нитей;
ПК 2.3.5 Осуществлять вязку бахромы;
ПК 2.3.6 Регулировать натяжения основы;
ПК 2.3.7 Контролировать качество ковров.
Приложение 292
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Технология изделий и товаров широкого потребления
Специальность: 1210000 – Технология нетканых текстильных материалов
Квалификации:
121001 2 – Перемотчик нити
121002 2 – Вязальщик
121003 2 – Вязальщица текстильно-галантерейных изделий

КҚ 2.2.6. Жабдықтардың санитарлық жағдайын тиісті деңгейде ұстау;
КҚ 2.2.7. Қызмет ететін станоктардың негізгі механизмдерінің жұмысын бақылау.
2.3. 120903 2 – Кілемші
КҚ 2.3.1. Қарапайым тақыр, түкті кілемдер мен ірі ою-өрнегі бетінде ғана болатын тықыр кілемдерді қолмен және жартылай механикалық кілем тоқу станоктарында тоқу;
КҚ 2.3.2. Қолмен тоқу және жартылай механикалық кілем тоқу станоктарды пайдалану;
КҚ 2.3.3. Кілем тоқуда орындалатын әрекеттердің орындалу ретін сақтау;
КҚ 2.3.4. Арқау жіптің аралық қабатын, түкті түйіндерді байламасын, жиектерін, кілемнің алаша жағын, шашбау немесе теңестіру тоқымасын орындау;
КҚ 2.3.5. Шашақтарды тоқу;
КҚ 2.3.6. Желіжіптің керілуін реттеу;
КҚ 2.3.7. Кілемдер сапасын бақылау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 292-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша). Кең қолданыстағы тауарлар мен бұйымдар технологиясы
Мамандығы: 1210000 – Мата емес тоқыма материалдар технологиясы
Біліктілігі: 121001 2 – Жіп ұршықшысы
121002 2 – Тоқушы
121003 2 – Тоқыма-галантерея бұйымдарын тоқушы

Сноска. Наименование приложения 295 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплины)
Наименование и основные разделы дисциплин, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
Знания:
- лексический и грамматический минимумом казахского (русского) языка, необходимый для работы и анализа текстов профессиональной направленности;
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли;
- устранять ошибки в своей устной и письменной речи;
- использовать словарь по специальности.
БК 5
БК 6
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Обязательный уровень говорения, аудирования, чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух.
Знания:
- лексико-граммaтический материал по специальноҒсти, необходимый для профессионального общения.
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
- владеть элементарными умениями общения на иностранном языке.
БК 5
БК 7
ОГД 03
Физическая культура.
Социальное значение физической культуры. Основные системы физической культуры и самовоспитания. Факторы, определяющие здоровый образ жизни. Способы и средства восстановления работоспособности. Режимы двигательной активности и работоспособности. Основы физического самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
Знания:
- основные составляющие здорового образа жизни;
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры.
Умения:
- систематически поддерживать физическую активҒность, заниматься спортом;
- применять знания физической культуры для самосовершенствования и укрепления здоровья.
БК 5
БК 8
ОГД 04
История Казахстана.
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Инженерная графика.
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- основы начертательной геометрии и проекционного черчения;
- единая система конструкторской документации;
- основные правила построения чертежей и схем.
Умения:
- правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка;
- выполнять эскизы, чертежи детали средней сложности.
БК 3
БК 4
ОПД 02
Электротехника и элекҒтроника.
ЭлектричеҒское поле. Электрические цепи постоянного и переменного тока. ЭлектромагнеҒтизм. Электрические измерения. Электрические машины постоянного и пеҒременного токов. Трансформаторы. Основы электропривода. Передача и распределение электричеҒской энергии.
Физические основы электроҒники. Электронные приборы. Электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители, генераторы и измерительные приборы. Электронные устҒройства автоматики и вычислительной техники. Микропроцессоры и микро-ЭВМ.
Знания:
- режимы работы электрической цепи, приборы для измерения характеристик электрического тока;
- основные методы расчета линейных и нелинейных цепей постоянного тока;
- причины возникновения переходных процессов
Умения:
- подбирать параметры элементов по заданным условиям работы цепей и устройств постоянного тока;
- рассчитывать и измерять основные параметры простых электрических и магнитных цепей.
БК 2
БК 3
ОПД 03
Экономика отрасли.
Отрасль и рыночная экономика. Особенности и перспективы развития отрасли. Материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли. Отраслевой рынок труда. Управление отраслью. Экономические показатели развития отрасли. Организация (предприятие) как хозяйствующий субъект. Формы организаций (предприятий), их производственная и организационная структуры. Типы производств, их характеристика. Основные производственные и технологические процессы. Инфраструктура организации. Капитал и имущество организации. Основные и оборотные средства. Трудовые ресурсы. Организация, нормирование и оплата труда. Маркетинговая деятельность организации. Производственная программа и производственная мощность. Издержки производства и себестоимость продукции, услуг. Ценообразование. Оценка эффективности деятельности организации. Качество и конкурентоспособность продукции. Инновационная и инвестиционная политика. Внешнеэкономическая деятельность организации. Бизнес-план. Методика расчета основных технико-экономических показателей.
Знания:
- структура экономики государства, современное положение дел в РК;
- состояние реформ и их движение к рынку;
- организация обслуживания населения, принципы производства;
- значение производительности труда, техническое нормирование труда, организация оплаты труда;
- структура и содержание бизнес-плана;
- виды налогов и других обязательных платежей.
Умения:
- определять показатели использования основных фондов, сумму амортизации, показатели оборачиваемости оборотных средств;
- рассчитывать показатели производительности труда;
- производить фотографирование рабочего времени, хронометража;
- рассчитывать нормы труда, заработок рабочих;
- составлять смету затрат, начислять основные виды налогов;
- рассчитывать технико-экономические прказатели предприятия.
БК 3
БК 4
БК 5
ОПД 04
Основы стандартизации, сертификации и метрологии.
Метрология: основные понятия и определения. Метрологические службы, обеспечивающие целостность и единства измерений. Государственный метрологический контроль и надзор. Основы стандартизации: основные определения и термины в отраслях стандартизации и управления качеством. Испытание продукции и контроль. Системы качества. Сертификация: системы сертификации. Порядок и правила сертификации. Допуски и посадки, технические измерения.
Знания:
- основы метрологии, стандартизации и сертификации;
- основные понятия и определения продукции;
- концепция электронной управляющей системы;
- методы и средства измерений.
Умения:
- проводить технические измерения;
- определять соответствие изделий Государственным стандартам.
БК 3
БК 5

Ескерту. 295-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу іскерлігі. Қазақстан Республикасының іс-қағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі техникалық кітаптармен жұмыс жүргізу. Мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым-қатынас жасау.
Білімдер:
- кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеуге және оларды талдауға қажетті қазақ (орыс) тілінің лексикалық және грамматикалық минимум.
Іскерліктер:
- саладағы терминологияны қолданып құжаттар оқу, диалог жүргізу;
- өзінің ауызша және жазбаша сөйлесу кемшілігі мен қателіктерін жою;
- мамандық бойынша анықтамалық қолдану.
БҚ 5
БҚ 6
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері. Кәсіптік лексика, фразеологиялық орамдар мен терминдер. Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы. Кәсіптік сөйлесу, сөйлесу, тыңдап түсінуді, оқу мен жазу, ауызша және жазбаша аудару, тыңдап ауызекі тілді түсіну міндетті деңгейлерін білу.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас
жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал.
Іскерліктер:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
- шет тілінде қатынас жасаудың қарапайым іскерлігін игере алу.
БҚ 5
БҚ 7
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы. Дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеу жүйесінің негіздері. Салауатты өмір сүруді анықтайтын себептер. Жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіретін әдістер. Жұмыс қабілеттілігі мен қозғалу белсенділігінің тәртіптері. Өздігінен жетілудің физикалық негіздері. Кәсіби-қолданбалы іс-жүзінде қолданылатын дене дайындығы - дене тәрбиесінің бағыты мен қажеттілігі.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі қүрамдары;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері.
Іскерліктер:
- спортпен айналысу, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдана алу;
- денсаулығын нығайту және өздігінен жетілу үшін дене шынықтыру жөнінде алған білімін қолдану.
БҚ 5
БҚ 8
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Инженерлік графика.
Геометриялық сызу және жобамен сызудың негіздері. Техникалық сурет салудың элементтері. Машина жасау сызуы. Сызуды орындаудың жалпы ережесі. Оймалардың кескіні және белгіленуі. Бөлшектер және нобайлар сызбасы. Бөлшектерді жалғау. Берілістер. Ажырамайтын қосқыштар. Тұтас көріністің сызбалары. Құрастырушы сызба. Құрастыру сызбаларын сызу. Мамандық бойынша сызбалар және схемалар.
Білімдер:
- құрастырма құжаттардың бірыңғай жүйесі (ҚҚБЖ);
- сызбалар мен схемаларды орындаудың негізгі ережелері.
Іскерліктер:
- техникалық суреттер және сызу арқылы ойды дұрыс жеткізе білу;
- күрделілігі орташа детальдардың эскиздер мен сызбаларын орындау.
БҚ 3
БҚ 4
ЖКП 02
Электротехника және электроника.
Электрлік өріс. Тұрақты және айнымалы токтың электрлік тізбегі. Электромагниттер. Электрлік өлшеуіштер. Тұрақты және айнымалы токтың электрлік машиналары. Трансформаторлар. Электржетек негіздері. Электр энергияны беру және үлестіру.
Электрониканың физикалық негіздері. Электрондық аспаптар. Электрондық түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер, генераторлар және өлшегіш аспаптар. Автоматика мен есептеуіш техникалардың электрондық жабдықтары. Микро ЭЕМ және микропроцессорлар.
Білімдер:
- электрлік тізбектің жұмыс тәртібін және электрлік токтың сипатын өлшеуге арналған аспаптар;
- тұрақты токтың сызықты және сызықсыз тізбектерін есептеудің негізгі әдістері;
- ауыспалы процестердің туындау себептері.
Іскерліктер:
- тұрақты ток және тізбектер жұмысының берілген шарттары бойынша элементтер параметрін таңдай алу;
- жай электрлік және магниттік тізбектің негізгі параметрлерін өлшеу және есептеу.
БҚ 2
БҚ 3
ЖКП 03
Сала экономикасы.
Нарықтық экономика және сала. Сала дамуының келешегі мен ерекшеліктері. Саланың материалдық-техникалық, қаржылық және еңбек ресурстары. Саланы басқару. Сала дамуының экономикалық көрсеткіштері. Ұйым (мекеме) шаруашылық субъектісі ретінде. Ұйымды (мекемені) ұйымдастыру түрлері, олардың өндірістік және ұйымдық құрылымдары. Өндіріс түрлері, олардың сипаттары. Негізгі өндірістік және технологиялық процесстер. Ұйым инфраструктурасы. Ұйымның мүлкі мен капиталы. Негізгі және айналымдық қорлары. Еңбек ресурстары. Еңбек ақы, оны ұйымдастыру мен нормалау. Ұйымның маркетингтік қызметі. Өндірістік қуаты мен өндірістік бағдарламасы. Көрсетілетін қызметтер мен өнімнің өзіндік құны және өндірістік шығындар. Баға қалыптастыру. Ұйым қызметінің тиімділігін бағалау. Өнім сапасы және оның бәсекелестікке қабілеттілігі. Инвестициялық және инновациялық саясат. Ұйымның сыртқыэкономикалық қызметі. Бизнес-жоспар. Негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерді есептеу әдістері.
Білімдер:
- ҚР қазіргі жағдайы, мемлекеттік экономикалық құрылымы;
- реформалар жағдайы мен олардың нарықтағы қозғалысы;
- тұрғындарға қызмет көрсетуді ұйымдастыру, өндіріс принциптері;
- еңбек өнімділігінің маңызы, еңбекті техникалық нормалау, еңбек жалақысын ұйымдастыру;
- бизнес-жоспардың құрылымы мен мазмұны;
- салықтар түрлері мен басқа міндетті төлемдер.
Іскерліктер:
- негізгі қорларды пайдаланудың көрсеткіштерін, амортизация суммаларын, айналыс құралдарының айналым көрсеткіштерін анықтау;
- еңбек өнімділігінің көрсеткіштерін есептеу, жұмыс уақытының суретін, хронометражын жасау;
- еңбек нормасын, қызметкердің жалақысын есептеу;
- шығын сметасын жасау, салықтардың негізгі түрлерін есептеу;
- кәсіпорынның техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
ЖКП 04
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері.
Метрология: негізгі ұғымдар мен анықтаулар. Өлшемдердің біртұтастығын қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер. Мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау. Стандарттау: сапаны басқару және стандарттау саласындағы негізгі терминдер мен анықтаулар. Өнімді сынау және бақылау. Сапа жүйелері. Сертификаттау: сертификаттау жүйелері. Сертификация ережелері және реті. Шектер және кондыру жүйелері. Техникалық өлшеулер.
Білімдер:
- стандарттау, сертификаттау және метрологияның міндеттері, маңызы, принциптері, объектілері, субъектілері, әдістері, құқықтық негіздері;
- халықаралық және аумақтық стандартттардың құрылымы;
- өнімді қабылдау және сынақтан өткізу ережелері.
Іскерліктер:
- өлшеуіш құралдарын дұрыс таңдап, оларды қолдана білу;
- сапа жүйесіндегі құжаттарды қолдану.
БҚ 3
БҚ 5

ПК 2.2.2
ПК 2.3.7
ПК 2.3.8
ПК 2.5.6
ПК 2.6.7
ПК 2.8.6
ОПД 05
Материаловедение.
Основы материаловедения. Агротехника культур, заготовка сырья. строение и хранение сырья. строение и свойства материалов. Действующие станҒдарты на сырье и волокно. Области применения материалов. Хлопковое волокно и другие виды волокон. СтроеҒние волокна. Виды и свойстҒва. Льняные волокна: виды и свойства. Шерстяные волокҒна: виды и свойства. Натуральный шелк, шелковое воҒлокно и их свойства. ХимиҒческие волокна: их виды и свойства. Способы получеҒния образцов и подготовка ленты. Определение зрелости и крученности хлопкового волокна.
Знания:
- строение, физико-механические, технологические свойства и классификация волокон, применяемых в производстве нетьканых текстильных материалов.
Умения:
- определение свойства волокон различными методами.
БК 3
БК 5
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.2.3
ПК 2.5.2
ПК 2.5.6
ПК 2.6.5
ПК 2.7.2
ПК 2.8.2
ПК 2.8.6
ОПД 06
Общая технология производства нетканых текстильных материалов.
Основные понятия и определения. Классификация нетканых материалов и общая характеристика их производства. Организация заготовок. Получение нетканых полотен. Классификация нетканых полотен, изготовленных по механической технологии, и их ассортимент. Развитие производства нетканых материалов в различных странах. Преимущества нетканой текстильной технологии. Перспективы развития производства нетканых материалов в нашей стране. Подготовка компонентов волокнистого сырья в производстве нетканых материалов. Современное состояние производства нетканых клееных материалов, их классификация. Методы приготовления волокнистой основы нетканых материалов, особенности холстообразования. различные связующие вещества. Влияние свойств волокон и связующих на свойства нетканых материалов. Способы получения нетканых материалов горячим прессованием, пропиткой, бумагоделательный, из холстов в сочетании с вспомогательными элементами, склеиванием элементарных волокон или нитей, без применения волокон. Волокнистое сырье для нетканых клееных материалов и его подготовка. Общая характеристика связующих веществ, применяемых для изготовления нетканых материалов. Связующие на основе эластомеров (каучуковые связующие). Термопластичные и термореактивные связующие. Получение нетканых материалов способом пропитки.
Получение нетканых материалов способом горячего прессования и холстообразующим способом. Получение нетканых материалов бумагоделательным (мокрым) способом. Получение нетканых материалов склеиванием нитей (пряжи) и фильерным способом.
Знания:
- технологии выпуска нетканых материалов: механические, физико-химические и комбинированные;
- методы приготовления волокнистой основы нетканых материалов.
Умения:
- различать преимущества и недостатки нетканой текстильной технологии;
- подготовить компонентов волокнистого сырья для производства нетканых материалов;
- различать связующие вещества и влияние свойств волокон и связующих на свойства нетканых материалов.
БК 3
БК 4
БК 5

КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.8
КҚ 2.5.6
КҚ 2.6.7
КҚ 2.8.6
ЖКП 05
Материалтану.
Материалтану негіздері. Агротехника дақылдары, шикізаттарды дайындау және сақтау. Материалдар құрылымы және қасиеттері. Шикізат пен талшықтарға әрекет ететін стандарттар. Материалдарды қолдану аймақтары. Мақта және басқа талшықтар. Талшық құрылымы. Талшық құрылысы мен қасиеттері. Кенеп талшығы: түрлері және қасиеттері. Жүн талшығы: түрлері және қасиеттері. Табиғи жібек, жібек талшығы және оның қасиеттері. Химиялық талшықтар. Үлгілер алу әдістері және таспалар дайындау. Талшықтың пісіп-жетілуі мен ширатылу қасиеттерін анықтау.
Білімдер:
- мата емес тоқыма өндірісінде
қолданылатын талшықтар жіктемесі, құрылысы, талшықтардың физикалық- механикалық және технологиялық қасиеттері.
Іскерліктер:
- зерттеулер процесіндегі материалдарды жинауға және өңдеуге қатынаса алу;
- материалтану және мата емес тоқыма материалдарын дұрыс қолдану.
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.3
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.6
КҚ 2.6.5
КҚ 2.7.2
КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.6
ЖКП 06
Мата емес тоқыма материалдарды өндірудің жалпы технологиясы.
Негізгі түсініктер мен анықтаулар. Мата емес материалдар жіктемесі және өндірістің жалпы сипаттамасы. Шикізат дайындауды ұйымдастыру. Механикалық технология бойынша дайындалған мата емес материалдар жіктемесі, олардың ассортименті. Түрлі елдердегі мата емес тоқыма материалдар өндірісінің дамуы. Мата емес тоқыма материалдар технологиясының келешегі. Біздің еліміздегі мата емес тоқыма материалдар технологиясы дамуының келешегі. Мата емес тоқыма материалдар өндірісінде қосымша талшықты шикізаттар дайындау. Мата емес желімденетін материалдар өндірісінің қазіргі жағдайы, олардың жіктемесі. Мата емес материалдардың талшықтық негізін дайындау әдістері, кенеп дайындау ерекшеліктері. Түрлі жалғаушы заттар. Жалғаушы заттар мен талшық қасиеттерінің мата емес материалдарға әсері. Мата емес материалдарды ыстық престеу, сіңдіру, қағаз жасау, түрлі кенептерге қосымша элементтер қосу арқылы, қарапайым талшықтар мен жіптерді желімдеу арқылы, талшық қолданбау арқылы алу. Желімденетін мата емес материалдар үшін талшықты шикізаттар және оларды дайындау. Жалғаушы заттардың жалпы сипаттамалары. Эластомерлер негізіндегі (каучукті жалғаушылар) жалғаушылар. Термопластикалық және термореактивтік жалғаушылар. Мата емес материалдарды сіңдіру әдісімен алу. Мата емес материалдарды ыстық престеу және кенеп қалыптастыру, қағаз жасау (ылдалдау) әдістерімен алу. Мата емес материалдарды фильерлік және иірілген жіптерді желімдеу арқылы алу.
Білімдер:
- мата емес материалдар шығару технологиялары: механикалық, физика-химиялық және құрама;
- мата емес материалдардың талшықты негіздерін дайындау әдістері;
- шығару тоқыма өндірісінде қолданылатын талшықтар жіктемесі, құрылысы, талшықтардың физикалық- механикалық және технологиялық қасиеттері.
Іскерліктер:
- мата емес тоқыма материалдар технологиясының артықшылықтары мен кемшіліктерін айыра алу;
- мата емес материалдардың талшықты негіздерінің компоненттерін дайындау;
- түрлі жалғаушыларды және талшықтар мен жалғаушылардың мата емес материалдардың қасиеттеріне әсерін айыра алу.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5

ПК 2.1.1-2.1.9
ПК 2.2.1-2.2.7
ПК 2.3.1-2.3.8
ПК 2.5.1-2.5.7
ПК 2.6.1-2.6.7
ПК 2.7.1-2.7.6
ПК 2.8.1-2.8.7
ПК 2.9.1-2.9.6
ОПД 07
Охрана труда.
Воздействие негативных факторов на человека. идентификация травмирующих и вредных факторов. Методы и средства защиты от опасностей технических систем и технологических процессов, экобиозащитная техника. Правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии. Материальные затраты на охрану труда. Особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности.
Знания:
- общие нормы охраны труда;
- безопасность технологических процессов;
- причины травматизма на предприятии;
- общие сведения о пожарҒной безопасности.
Умения:
- применять на практике знания по охране труда и
окружающей среды;
- пользоваться индивидуальным и средствами защиты;
- оказать помощь при производственной травме.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ОПД 08
Делопроизводство на государственном языке.
Содержание дисциплины, ее задачи. Использование разҒличных видов лингвистических словарей в делопроизводстве. Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях. Особенности технических словарей. Основы офисной и документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текстовые сборники. Понятие о фонде документов. Архив. Ведомственные архивы, государственные архивы. Национальный архивный фонд.
Знания:
- содержание изучаемой дисциплины, ее задачи;
- виды лингвистических и технических словарей;
- классификацию деловых и информационных документов;
- основные требования к современным стандартам
делопроизводства;
- формуляры документов и его составные части.
Умения:
- классифицировать различные документы делового и информационного характеров;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- анализировать образцы текстов архивных документов;
- оформление, хранение и сдача дел в архив.
БК 3
БК 5
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Волокнистое сырье для производства нетканых материалов.
Волокна, применяемые в производстве нетканых материалов. Сведения о текстильных волокнах. Характеристика тектильных волокон. Натуральные волокна. Искусственные волокна. Синтетические волокна. Волокнистые отходы легкой промышленности. Контроль волокнистого сырья. Пряжа и нити для производства холстопрошивных полотен. Пряжа и нити для производства нитепрошивных полотен. Пряжа и нити и каркасная основа для производства каркасо-прошивных полотен.
Знания:
- особенности получения, строения и свойств натуральных, химических (искусственные и синтетические) волокон, нитей и пряжи различных структур и их влияния на свойства готовых нетканых текстильных материалов;
- получение природных и химических волокон, их свойства и области применения;
- строение, физико-механические, технологические свойства и классификация волокон, применяемых в производстве нетканых текстильных материалов.
Умения:
- определять характеристики структурно-механических свойств текстильных нитей, анализа ткацких и трикотажных переплетений.
БК 3

КҚ 2.1.1-2.1.9
КҚ 2.2.1-2.2.7
КҚ 2.3.1-2.3.8
КҚ 2.5.1-2.5.7
КҚ 2.6.1-2.6.7
КҚ 2.7.1-2.7.6
КҚ 2.8.1-2.8.7
КҚ 2.9.1-2.9.6
ЖКП 07
Еңбекті қорғау.
Адамдағы келеңсіз факторлардың әсері. Жарақаттайтын және зиянды факторларды теңестіру. Техникалық жүйелер мен технологиялық процестердің қауіп-қатерлерінен қорғану құралдары және әдістері. Экобиоқорғайтын және өртке қарсы техникалар. Кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастыру негіздері. Еңбекті қорғаудағы материалдық шығындар. Кәсіби қызметтік саласындағы қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз етудің ерекшеліктері.
Білімдер:
- еңбекті қорғаудың жалпы нормалары;
- технологиялық процестердің қауіпсіздігі;
- кәсіпорындағы жарақат алудың себептері;
- өрт сөндіру қауіпсіздігі туралы жалпы мағлұматтары.
Іскерліктер:
- еңбекті және қоршаған ортаны қорғау бойынша білімді тәжірибеде қолдану;
- қорғанудың жеке құралдарын пайдалану;
- өндірістік жарақат кезінде көмек көрсету.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
ЖКП 08
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Пәннің мазмұны, оның мақсаттары. Іс қағаздарын жүргізуде әртүрлі лингвистикалық сөздіктерді қолдану. Мекемелерде іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру. Техникалық сөздіктердің ерекшеліктері. Кеңсе қүжаттарын жүргізу негізі. Өйымдастыру, реттеу, құқықтық, ақша-қаржы-есептік және анықтамалық құжаттар. Қызметтік хаттар жазудың негізгі әдістері. Автоматты басқару жүйесін іс қағаздарын жүргізуге пайдалану. Құжаттар жинағы туралы түсінік. Жазба құжаттарының алғашқы және күрделі жинақтары. Құжат қорлары туралы түсінік. Іс қағаздарын сақтауды қалыптастыру. Мұрағат. Мемлекеттік және мекеме мұрағаттары. Ұлттық мұрағат қоры.
Білімдер:
- пәннің мазмұны мен мақсаты;
- техникалық және лингвистикалық сөздіктер
түрлері;
- ақпараттық және іс қүжаттарының жіктелуі;
- қазіргі кезде іс қағаздарын жүргізу стандарттарына қойылатын талаптар;
- құжаттар формуляры және олардың бөліктері.
Іскерліктер:
- әртүрлі құжаттарды жіктеу;
- құжаттар формулярын толтыру;
- әкімшілік-ұйымдастыру құжаттарымен жұмыс жасау;
- мұрағаттық құжаттардың текстілері үлгілерін талдау;
- мұрағатқа қүжаттарды дайындап, сақтауға тапсыру.
БҚ 3
БҚ 5
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Мата емес материалдар өндірісіндегі талшықты шикізаттар.
Мата емес материалдар өндірісінде қолданылатын талшықтар. Тоқыма талшықтар туралы мәліметтер. Тоқыма талшықтардың сипаттамалары. Табиғи талшықтар. Жасанды талшықтар. Синтетикалық талшықтар. Жеңіл өнеркәсіптің талшықты қалдықтары. Талшықты шикізатты бақылау. Тігілген кенеп маталар өндірісіндегі иірілген жіптер. Жіппен тігілетін маталар өндірісіндегі иірілген жіптер. Қаңқа-тігілетін маталарға арналған иірілген жіптер.
Білімдер:
- мата емес тоқыма материалдар сапасына табиғи, химиялық (жасанды және синтетикалық) талшықтар, жіптер мен иірілген жіптерді алу ерекшеліктері мен құрылымы мен қасиеттерінің әсері;
- түрлі табиғи және химиялық талшықтарды алуды, олардың қасиеттері мен қолдану саласы;
- талшықтар жіктемесін және өндірісте қолданылатын талшықтардың құрылымы, физика-механикалық, технологиялық қасиеттері.
Іскерліктер:
- тоқыма жіптердің құрылымдық-механикалық сипаттарын, тоқыма және трикотаж өрілістерін анықтау.
БҚ 3

ПК 2.1.3
ПК 2.2.3
ПК 2.5.2
ПК 2.5.6
ПК 2.6.5
ПК 2.7.2
ПК 2.8.2
ПК 2.8.6
СД 02
Автоматизация технологиҒческих процессов.
Основные понятия управления технологическими процессами. Основы теории автоматического управления. Типовые системы автоматического управления в текстильном производстве. Системы автоматического регулирования в текстильном производстве. Контроль основных технологических параметров. Методы и средства контроля. Системы приборов. Машины централизованного контроля, системы сигнализации и защиты. Использование робото- и микропроцессорной техники в текстильном производстве.
Знания:
- основы систем автоматизированного проектирования;
- типовые системы автоматического регулирования
технологических процессов.
Умения:
- контролировать процессы систем автоматического контроля и управления.
БК 1
БК 3
БК 4
ПК 2.5.2
ПК 2.5.7
ПК 2.8.2
ПК 2.8.7
СД 03
Инновационные технологии.
Оборудование фабрик для производства нетканых текстильных материалов заруҒбежных стран. Технологические линии для производства нетканых текстильных материалов зарубежных стран. Поточные линии на базе вязально-прошивного способа производства нетканых материалов: схемы поточной линии ПЛХ-180. схемы поточных линий М 3 фирм "Бефама" и "Малимо". Поточные линии на базе иглопробивного способа производства нетканых материалов: схемы поточной линии фирмы "Гуже Дуйсберг Боссон" (Бельгия). "Ферер" (Австрия). "Асселен" (Франция) и др.
Знания:
- прогрессивных технологий и тенденций разҒвития производства нетканых текстильных материалов.
Умения:
- составлять заявки на приобретение нового оборудования, заполнять документы на списание механизмов и машин, изношенных и пришедших в негодность в результате длительного пользования.
БК 3
БК 4
БК 7
Квалификация: 121001 2 – Перемотчик нити
СД 04
Устройство и работа оборудования для перематывания пряжи и нитей.
Назначение мотальных машин. Устройство и работа мотальных машин. Производительность мотальных машин. Устройства перемоточной, мотальной, уточно-мотальной, моточной машины и автоматов различных систем. Работа оборудования для перематывания пряжи и нитей и взаимодействие ее основных механизмов. Технологический процесс перемотки нити из химических волокон. Выявление скрытых дефектов, полученных при формовании и кручении волокна. Эмульсирование и парафинирование пряжи.
.
Знания:
- назначение и технологический процесс перемотки нити из химических волокон;
- устройство перемоточной, мотальной, уточно-мотальной, моточной машины и автоматов различных систем, работа и взаимодействие ее основных механизмов;
- виды, свойства и номера перерабатываемого волокна, нитей и требования, предъявляемые к качеству их перемотки.
Умения:
- различать пороки волокна, полученные при формовании, кручении;
- применять методы удаления дефектной нити;
- различать виды и нормы угаров;
- применять правила регулирования натяжения и замасловки нити;
- соблюдать правила ухода за оборудованием.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 2.1.1-2.1.9
СД 05
Техническое обслуживание, наладка и эксплуатация оборудования для перематывания пряжи и нитей.
Перематывание пряжи и нитей на различных мотальных машинах марки: FSM-04-2, MILHAN и др. автоматические регуляторы высоты намотки. Характеристика работ. Технологический процесс перемотки нити из химических волокон с различных паковок. Выявления скрытых дефектов, полученных при формовании и кручении волокна. Требования, предъявляемые к качеству нитей, плотности намотки и степени замасливания. Смена деталей, порезанных нитью. Контроль и регулирование уровня замасливателя, натяжения нити и др., наклеивание номерков на патрон. Работа механизмов машины, натяжных и контрольно-очистительных приспособлений и узловязателей. Прием обслуживаемого оборудования из ремонта.
Знание:
- принцип работы машин FSM-04-2, MILHAN;
- виды, свойства и номера перерабатываемого волокна, нитей и требования, предъявляемые к качеству их перемотки.
Умения:
- правила регулирования натяжения и замасловки нити;
- правила ухода за оборудованием.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 2.1.1-2.1.9

КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.3
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.6
КҚ 2.6.5
КҚ 2.7.2
КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.6
АП 02
Технологиялық процестерді автоматтандыру.
Технологиялық процестерді басқарудың негізгі түсініктері. Автоматты басқару теориясының негіздері. Тоқыма өндірісіндегі автоматты басқарудың үлгілік жүйелері. Тоқыма өндірісіндегі автоматты реттеудің жүйелері. Негізгі технологиялық параметрлерді бақылау. Бқылау құралдары мен әдістері. Аспаптар жүйесі. Орталықтандырылған бақылау машиналары, белгі беру және қорғау жүйелері. Тоқыма өндірісінде микропроцессорлық және роботтық техникаларды пайдалану.
Білімдер:
- автоматтандырылған жобалау жүйесінің негіздері;
- талшықты материалдарды алғашқы өңдеудің технологиялық процестерін автоматты реттейтін типтік жүйелері.
Іскерліктер:
- автоматты бақылау және басқару жүйелерінің процестерін тексеру.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.7
КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.7
АП 03
Инновациялық технологиялар.
Шетелдік мата емес материалдар шығаратын фабрикалардың құрал-жабдықтары. Шетелдік мата емес материалдар шығаруға арналған технологиялық желілер. Тігіп-тоқуға негізделген ағындық желілер: ПЛХ-180 желісі. "Бефама" және "Малимо". М3 фирмаларрының ағындық желілері. Инемен тесу әдісіне негізделген мата емес материалдар өндірісінің ағындық желілері: "Гуже Дуйсберг Боссон" (Бельгия). "Ферер" (Австрия). "Асселен" (Франция) және б.
Білімдер:
- мата емес тоқыма материалдар өндірісі салаларындағы прогрессивтік технологиялар және оларды дамыту процестері жөніндегі мағлұматтар.
Дағдылар:
- жаңа жабдықтар алуға хабарлама толтыру, тозу мерзімі жетіп, іске жарамсыз машиналардың құжаттарын толтыру.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 7
Біліктілік: 121001 2 – Жіп ұршықшысы
АП 04
Жіптерді және иірілген жіптерді орау жабдықтарының жұмысы мен құрылысы.
Орау машиналарының қызметі. Орау машиналарының жұмысы мен құрылысы. Орау машиналарының өнімділігі. Қайта орау құрылғылары, арқау-орау, орау машиналары мен түрлі жүйедегі автоматтар. Иірілген жіптерді орау құрылғылары және олардың бөлшектерінің өзара әрекеттестігі. Химиялық талшықтардан жасалған жіптерді қайта ораудың технологиялық процесі. Талшықты қалыптастыру мен ширату кезеңінде пайда болған ақау-кемшіліктерді жою. Иірілген жіптерді эмульсиялау мен парафиндеу.
Білімдер:
- химиялық талшықтардан түзілген жіптерді келептеудің технологиялық процестері және оның мақсаты;
- қайта орау құрылғылары, арқау-орау, орау машиналары мен түрлі жүйедегі автоматтар және олардың бөлшектерінің өзара әрекеттестігі;
- өңделетін талшықтар мен жіптердің нөмірлері, түрлері мен қасиеттері және келептеу сапасына қойылатын талаптары.
Іскерліктер:
- талшықты қалыптастыру мен ширату кезеңінде пайда болған ақау-кемшіліктерді ажырата алу;
- ақау жіптерді жою;
- қалдықтардың түрлері мен нормасын ажырата алу;
- жіптерді майлау және тартылуын реттеу ережелерін қолдану;
- жабдықтарға күтім көрсету ережесін сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.1.1-2.1.9
АП 05
Жіптерді және иірілген жіптерді орау жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, баптау және пайдалану.
FSM-04-2, MILHAN белгілі және т.б. орау машиналарында иірілген жіптерді қайта орау. Оралу биіктігін автоматты реттегіштер. Түрлі бумалардағы химиялық талшықтардан түзілген жіптерді қайта ораудың технологиясы. Талшықты қалыптастыру мен ширату кезеңінде пайда болатын жасырын ақау-кемістіктерді анықтау. Оралу тығыздығына, жіп сапасына және майлану дәрежесіне қойылатын талаптар. Жіп кескен бөлшектерді ауыстыру. Жіптің керілуін. Майлану деңгейін реттеу мен бақылау. Патрондарды нөмірлеу. Машина механизмдерінің, бақылау-тазалау және тартып ұстап тұру жабдықтарының жұмысы. Жөндеуден келген жабдықтарды қабылдау.
Білімдер:
- жіптерді келептеуге арналған жабдықтарға техникалық қызмет көрсетудің мерзімділігі;
- технологиялық процестердің барысы мен шығатын өнім ассортименттерінің сапасына әсер ететін факторлар;
- машина механизмдерінің, бақылау-тазалау және тартып ұстап тұру жабдықтарының жұмысы.
Іскерліктер:
- дайын өнімдер сапасын бақылап, есеп жүргізу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.1.1-2.1.9

Квалификация: 121002 2 – Вязальщик
СД 04
Технология и оборудование для изготовления изделий и полотна.
Общие сведения о вязальных машинах и способах петлеобразования. Классификация вязальных машин. Однофонтурные кругло-вязальные машины. Однофонтурные основовязальные машины. Процессы петлеобразования на двухфонтурных машинах при вязании ластика. Двухфонтурные кругловязальные машины. Плоско-вязальные машины. Кругло-вязальные машины. Одноцилиндровая и двухцилиндровая круглочулочная машины. Плосковязальные котонные машины. Ластичные, интерлочные и двухцилиндровые кругловязальные машины. Кругловязальные машины зарубежных фирм: Mayer and CIE (Германия), Camber (Великобритания), Oricia (Италия), Monarch (США), Fukuhara (Япония), Jumberca (Испания).
Знания:
- общая характеристика, цели и задачи предмета;
- возможности, назначение и модели машин;
- преимущества вязального способа петлеобразования;
- факторы, влияющие на производительность машин;
- различие основных типов однофонтурных и двухфонтурных машин;
- классификация и краткая характеристика машин зарубежных фирм Mayer and CIE (Германия), Camber (Великобритания), Oricia (Италия), Monarch (США), Fukuhara (Япония), Jumberca (Испания).
Умения:
- пользоваться нормативно-технической документацией и справочными материалами;
- соблюдать технику безопасности при работе вязальных машин.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 2.2.1-2.2.7
СД 05
Технология и оборудование для швейно-трикотажного производства.
Конструктивные схемы и работа отдельных механизмов и узлов швейных машин трикотажного и текстильно-галантерейного производства. Технические характеристики машин. Способы регулировки рабочих органов. Системы и способы смазки машин. Общие устройства швейных машин. Челночный стежок. Техническая характеристика и конструктивные особенности швейных машин. Электротехническая характеристика швейных машин. Приспособления малой механизации на швейных машинах. Технические обслуживания швейных машин. Оборудование для ВТО и клеевого соединения деталей. Машины одноигольные и двухигольные челночного стежка. Машины однониточного и двухниточного цепного стежка. Машины для зигзагообразной строчки. Машины краеобметочные и стачивающе-обметочные. Машины потайного стежка. Полуавтоматы петельные и закрепочные. Пуговичные полуавтоматы. Специальные швейные машины для изготовления головных уборов и для использования на предприятиях текстильной и ковровой промышленности. Кеттельные машины. Дополнительное, вспомогательное оборудование швейного участка.
Знания:
- технологическое оборудование: виды, назначение и конструктивные особенности;
- назначение специальных устройств, приспособлений, средств малой автоматизации;
- правила работы на швейном оборудовании;
- порядок устранения мелких неисправностей;
- требования к качеству технологической обработки деталей и узлов швейных изделий.
Умения:
- применение специальных устройств, приспособлений, средств малой механизации при выполнении технологических операций;
- соблюдение требований безопасности труда при выполнении технологических операций.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 2.2.1-2.2.7

Біліктлік: 121002 2 – Тоқушы
АП 04
Бұйымдар мен мата дайындаудың технологиясы мен жабдықтары.
Тоқу машиналары мен ілмектүзу әдістері туралы жалпы мәліметтер. Тоқу машиналарының жіктемесі. Бірфонтурлық айналдырып тоқу машиналары. Бірфонтурлық желі бойынша тоқу машиналары. Ләстік тоқуда қолданылатын екіфонтурлық машиналардағы ілмек қалыптастыру процесі. Екіфонтурлық айналдырып тоқу машиналары. Желі бойынша тоқу машиналары. Бірцилиндрлі және екіцилиндрлі айналдырып тоқу машиналары. Шетел фирмаларының айналдырып тоқу машиналары: Mayer and CIE (Германия), Camber (Великобритания), Oricia (Италия), Monarch (США), Fukuhara (Япония), Jumberca (Испания).
Білімдер:
- пәннің мазмұны, жалпы сипаты мен оның мақсаттары;
- машиналардың үлгілері, мүмкіндіктері мен қызметі;
- ілмек түзудің тоқыма әдісінің артықшылықтары;
- машиналар өнімділігіне әсер ететін факторлары;
- бірфонтурлық және екіфонтурлық машиналардың негізгі үлгілері;
- Mayer and CIE (Германия), Camber (Ұлыбритания), Oricia (Италия), Monarch (АҚШ), Fukuhara (Жапония), Jumberca (Испания) сияқты шетелдік фирмалардың машиналарының жіктемесі және қысқаша сипаттамалары.
Іскерліктер:
- түрлі анықтамалық материалдарды, нормативтік-техникалық құжаттарды пайдалана алу;
- тоқу машиналарының жұмысы кезінде техника қауіпсіздігін сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.2.1-2.2.7
АП 05
Трикотаж және тігін өндірісінің технологиясы мен жабдықтары.
Тоқыма-галантерея және трикотаж өндірісі машиналарының және олардың бөлшектерінің конструкциялық схемалары мен жұмысы. Техникалық сипаттамалары. Жұмыс органдарын реттеу әдістері. Машиналарды майлау жүйелері мен әдістері. Тігін машинасының жалпы құрылысы. Қайықты қабу. Тігін машинасының конструктивтік және техникалық ерекшеліктері. Тігін машинасының электротехникалық сипаттамалары. Тігін машиналарындағы механикаландырылған тетіктер. Тігін машинасына техникалық қызмет көрсету. Бөлшектерді желімдеп жалғайтын және ЫЖӨ арналған жабдықтар. Бір инелі және екі инелі қайықты қабитын машиналар. Бір жіпті және екі жіпті тізбекті қабитын машиналар. Ирек жиекті тігіске арналған машиналар. Жиектерін торлайтын және қайып тігу-торлау машиналары. Ішкі жағынан қабитын машиналар. Ілмекті және жапсырып бекіткіш жартылай автоматтар. Бас киімдер және арнайы кілем, тоқыма өндірісіне арналған тігін машиналары. Кеттель машиналары. Бастырмалы жартылай автоматтар. Арнайы тігін машиналары. Тігін үлескесінің қосымша, қосалқы жабдықтары.
Білімдер:
- технологиялық жабдықтың түрлері, тағайындалуы, конструкциялық ерекшеліктері;
- аз автоматтандыру құралдары, тетіктері, құрылғысы, арнайы қолданысы;
- тігін жабдықтарында жұмыс істеу ережесі;
- ұсақ ақаулықтарды жою реті;
- тігін бұйымының түйіндері мен бөлшектерін технологиялық өңдеудің сапасына қойылатын талаптар.
Іскерліктер:
- технологиялық операцияларды атқару кезінде аз механикаландырылған құралдарды, тетіктерді, арнайы құрылғыларды қолдану;
- технологиялық операцияларды орындау кезінде еңбек қауіпсіздік талаптарын сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.2.1-2.2.7

Квалификация: 121003 2 – Вязальщица текстильно-галантерейных изделий
СД 04
Технология производства вязаных текстильно-галантерейных изделий.
Вязание одноцветных изделий. Детали изделий. Производство изделий вручную спицами, крючком или на специальном приспособлении. Подготовка пряжи в соответствии с плотностью вязания. Подбор спиц или крючков. Соблюдение заданного размера изделия при вязании и других изделий из различных видов сырья на уточно-вязальных, оборотных и аграмантных машинах различных систем и классов. Технология вязания на машинах с программным управлением всех видов и классов авторских образцов, модель-конструкций с самостоятельным построением лекал, расчетом соответствующих заправочных карт.
Знания:
- номера спиц, крючков, виды переплетений и способы их получения;
- линейная плотность пряжи; плотность вязания.
Умения:
- вывязывать петли различных видов переплетений, убавляя и прибавляя количество петель.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 2.3.1-2.3.8
СД 05
Техническое обслуживание, наладка и эксплуатация оборудования для производства вязаных текстильно-галантерейных изделий.
Сдача применяемого оборудования в ремонт и прием его из ремонта. Чистка обслуживаемых машин и смазка трущихся поверхностей. Вязание изделий из различных видов сырья на уточно-вязальных, оборотных и аграмантных машинах различных систем и классов. Контроль качества поступающего сырья, его соответствия номинальной линейной плотности и цвету. правка игл, смена катушек, игл, навоев, бобин. съем наработанных текстильно-галантерейных изделий. Перестановка счетчика и механизмов для изменения рисунка платка. Вязание на машинах с программным управлением, расчет соответствующих заправочных карт.
Знания:
- правила эксплуатации;
- устройство обслуживаемых машин;
- виды перерабатываемого сырья и требования, предъявляемые к его качеству;
- ассортимент и заправочные расчеты изготовляемых изделий, виды переплетений;
- государственные стандарты и технические условия на изготовляемые изделия;
- способы и периодичность чистки и смазки обслуживаемого оборудования.
Умения:
- регулировать плотность вязания.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 2.3.1-2.3.8
Квалификация: 121005 2Оператор иглопробивного оборудования
СД 04
Оборудование для производства нетканых материалов иглопробивным способом.
Процесс производства нетканых материалов по механической технологии. Особенности иглопробивного способа получения нетканых материалов в сравнении с другими механическими способами. Роль связующего элемента в иглопробивном способе вместо прошивной нити выполняет волокно холста. Иглопробивное оборудование. Типы иглопробивных машин. Устройство и работа основных рабочих органов иглопробивных машин. Кинематический расчет и производительность иглопробивных машин. Агрегаты для производства иглопробивных нетканых материалов.
Знания:
- процесс производства нетканых материалов по механической технологии;
- устройство, принцип работы основных механизмов иглопробивного оборудования;
- назначение и устройство контрольно-измерительных приборов, установленных на пульте управления;
- особенности иглопробивного способа получения нетканых материалов.
Умения:
- заправить волокнистую основу в иглопробивное оборудование.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 2.5.1-2.5.7
СД 05
Обслуживание агрегатов и эксплуатация поточных линии на базе иглопробивного способа производства нетканых материалов.
Обслуживание агрегатов и эксплуатация поточных линии. Ведение с пульта управления технологического процесса дублирования и иглопробивания волокнистого холста на оборудовании, входящем в состав поточной линии. Проверка исправности обслуживаемого оборудования, подготовка к пуску. Наблюдение за процессом ублирования, иглопробивания по показаниям приборов, установленных на пульте управления. регулирование скорости подачи волокнистого холста в иглопробивную машину. Контроль толщины волокнистого холста, качества выпускаемой продукции. Обеспечение синхронности работы узлов и механизмов иглопробивного оборудования. Чистка и уход за иглопробивным оборудованием в соответствии с установленным графиком.
Знания:
- правила эксплуатации и ухода за оборудованием;
- требования, предъявляемые к качеству вырабатываемой продукции;
- виды и нормы отходов, меры по их сокращению;
- порядок обеспечения синхронности работы иглопробивного оборудования.
Умения:
- обслуживать агрегаты посточных линий на базе иглопробивного способа производства нетканных материалов.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 2.5.1-2.5.7

Біліктілік: 121003 2 – Тоқыма-галантерея бұйымдарын тоқушы
АП 04
Тоқыма-галантерея бұйымдарын тоқу өндірісінің технологиясы.
Бір түрдегі бұйымдарды тоқу. бұйымдардың бөлшектер. Бұйымдарды сым шабақпен, ілгектермен немесе арнайы аспаптармен дайындау. Тоқу тығыздығына сәйкес иірілген жіптерді дайындау. Сым шабақтар мен ілгектерді таңдау. Бұйымдарды түрлі сыныптағы және жүйелердегі арқау-тоқу, аграмант және сырт жақты тігетін машиналармен тігу кезеңінде олардың белгіленген өлшемдерін сақтау. Авторлық үлгілердегі, өзіндік лекал жасаудың модель-құрылымдары, тиісті жүктеу карталарының есебімен барлық сыныптар мен түрлердегі бағдарламалармен басқарылатын машиналарда тоқу технологиясы.
Білімдер:
- сым шабақтар мен ілгектер нөмірлері, өріліс түрлері және оларды тоқуы;
- тоқу тығыздығы, иірілген жіптің сызықтық тығыздығы.
Іскерліктер:
- ілмектерді көбейту немесе азайту арқылы түрлі өрілістердің ілмектерін тоқу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.3.1-2.3.8
АП 05
Тоқыма-галантерея бұйымдарын өндіру жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, баптау және пайдалану.
Қолданыстағы жабдықтарды жөндеуге беру және оларды жөндеуден кейін қайта қабылдап алу. Күтім көрсетілетін машиналарды тазалау және үйкелетін беттерді майлау. Түрлі бұйымдарды арқау-тоқу, аграмант және сырт жақты тігетін машиналармен тігу. Келіп түсетін шикізаттың түрі мен сапасының номиналдық сызықтық тығыздыққа сәйкес келуін бақылау. Инелерді түзеу, шарғыларды, инелерді, орауыш белдіктерді, арқау орағыш ұршықтарды ауыстыру. Өңделген тоқыма-галантереялық бұйымдарды алу. Орамал суретін өзгертуге арналған механизмдер мен есептегішті ауыстыру. Бағдарлама бойынша басқарылатын машиналарда тоқу. Тиісті жүктеу карталарының есебі.
Білімдер:
- пайдалану ережелерін;
- күтім көрсететін машиналардың құрылысын;
- өңделетін шикізат түрлерін және олардың сапасына қойылатын талаптарды;
- дайындалатын бұйымдарды жүктеу есебін және ассортиментті, өріліс түрлерін;
- дайындалатын бұйымдардың техникалық шарттары мен мемлекеттік стандарттарды;
- күтім көрсетілетін жабдықтарды тазалау мен майлаудың мерзімділігі мен әдістерін.
Іскерліктер:
- тоқу тығыздығын реттеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.3.1-2.3.8
Біліктілік: 121005 2 - Инемен тесу жабдыгының операторы
АП 04
Инемен тесіп тоқу әдісімен мата емес материалдарды өндіру жабдықтары.
Мата емес материалдарды механикалық технология бойынша өндіру процесі. Мата емес материалдарды өндірудегі инемен тесу әдісінің басқа механикалық технологиядан ерекшелігі. Инемен тесу әдісінде тігетін жіп орнына кенептегі талшықтың байланыстырушы рөлі. Инемен тесу жабдықтары. Инемен тесу машиналарының типтері. Инемен тесу машиналарының негізгі жұмыс органдарының жұмысы мен құрылысы. Инемен тесу машиналарының жұмыс өнімділігі және кинематикалық есебі. Мата емес материалдарды инемен тесіп өндірудің агрегаттары.
Білімдер:
- механикалық технология бойынша мата емес материалдар өндіруі;
- инемен тесу жабдықтарының негізгі механизмдерінің құрылысы мен жұмыс принципі;
- басқару пультінде орналасқан бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі мен құрылысы;
- мата емес материалдарды өндірудегі инемен тесу әдісінің ерекшелігі.
Іскерліктер:
- инемен тесу жабдығына талшықты негізді салу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.5.1-2.5.7
АП 05
Инемен тесіп тоқу әдісімен мата емес материалдарды өндірудің ағындық желісін пайдалану және агрегаттарға қызмет көрсету. Ағындық желілер мен агрегаттарды пайдалану және оларға күтім көрсету. Ағындық желі құрамына кіретін жабдықтарда талшықты кенепті инемен тесу мен қайталаудың технологиялық процесін басқару пультінен жүргізу. Күтім көрсетілетін жабдықтарды тексеру, іске қосуға дайындау. Инемен тесу мен қайталауды басқару пультінде орналасқан аспаптар арқылы бақылау. Инемен тесу машинасына келіп түсетін талшықты кенептің берілу жылдамдығын реттеу. Талшықты кенеп қалыңдығын, шығатын өнім сапасын бақылау. Инемен тесу жабдықтарының механизмдері мен тораптарының жұмысының синхрондығын қамтамасыз ету. Белгіленген графикке сәйкес инемен тесу жабдықтарын тазалау және оларға күтім көрсету
Білімдер:
- жабдықтарға күтім көрсету мен пайдалану ережелері;
- шығатын өнім сапасына қойылатын талаптары;
- шығатын қалдықтардың түрлері мен нормалары, оларды азайтудың шаралары.
Іскерліктер:
- инемен тесу жабдықтарының жұмысының синхрондығын қамтамасыз ету.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.5.1-2.5.7

Квалификация: 121006 2Оператор чесально-вязального оборудования
СД 04
Формирование волокнистой основы нетканых материалов.
Способы изготовления волокнистого холста: физико-механический, аэродинамический, гидродинамический, волокнообразующий. Склеивание нитей. Производство ваты. Автоматизированные поточные линии для выработки ваты. Чесальные машины. Перспективы развития техники и технологии переработки отходов хлопкопрядильного производства и хлопкового волокна низких сортов в производстве нетканых материалов.
Знания:
- принцип работы чесально-вязального оборудования;
- особенности работы чесальных машин;
- особенности получения волокнистых основ для выработки различных прокладок, фильтровальных материалов и др.
Умения:
- определять характеристик и технологические свойства волокнистых основ, необходимых для производства нетканых материалов.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 2.6.1-2.6.7
СД 05
Процессы и технологические режимы выработки нетканых полотен на чесально-вязальном оборудовании.
Принципы петлеобразования при выработке нетканых полотен на чесально-вязальном оборудовании. Основавязаные переплетения, применяемые в производстве нетканых полотен на чесально-вязальном оборудовании. Подготовка нитей и пряжи к провязыванию. Подготовка холстопровязаных материалов. Подготовка нитепровязаных материалов. Технологические режимы агрегатов и поточных линии для производства нетканых полотен.
Знания:
- процессы работы чесально-вязального оборудования;
- принципы петлеобразования при выработке нетканых полотен чесально-вязальных оборудованиях;
- особенности получения волокнистых основ для выработки различных прокладок, фильтровальных материалов и др.
Умения:
- подготавливать нити и пряжу к провязыванию;
- подготавливать холстопровязаные материалы;
- подготавливать нитепровязаные материалы.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 2.6.1-2.6.7
Квалификация: 121007 2 – Оператор раскладочной машины
СД 04
Устройство и работа раскладочных машин.
Назначение автоматических раскладочных машин. Формирования ленты из горстей чесаного льна. Процессы, присходящие в автоматической раскладочной машине. Процессы раскладки и формирования ленты из горстей чесаного льна на раскладочных машинах. Технологический процесс формирования ленты.
Знания:
- устройство и взаимодействие основных механизмов раскладочной машины;
- требования, предъявляемые к качеству чесаного льна и ленты.
Умения:
- формировать ленты на раскладочной машине.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 2.7.1-2.7.6
СД 05
Техническое обслуживание, наладка и эксплуатация раскладочных машин.
Формирование из горстей чҰсаного льна непрерывного продукта – настила в один. Распрямление, параллелизация, дробление технических волокон на мелкие комплексы за счҰт процесса вытягивания и наличия гребенного поля. Получение продукта заданной линейной плотности за счҰт процесса вытягивания в вытяжном приборе. Дальнейшая очистка волокон от костры и других сорных примесей. Эмульсирование ленты для придания эластичности и снятия статического электричества. Укладка ленты в таз определҰнной длины. Общая техническая характеристика раскладочных машин.
Знания:
- правила ухода за применяемым оборудованием;
- виды и номера чесаного льна;
- заданной длины и веса нарабатываемой ленты.
Умения:
- чистить волокна от костры и других сорных примесей.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 2.7.1-2.7.6

Біліктілік: 121006 2 – Түту-тоқу жабдығының операторы
АП 04
Мата емес материалдардың талшықты негіздерін қалыптастыру.
Талшықты кенеп дайындау әдістері: физика-механикалық, аэродинамикалық, гидродинамикалық. Талшық құраушы. Жіптерді желімдеу. Мақта шығару. Мақта шығарушы автоматтандырылған ағымдық желілер. Түту машиналары. Мата емес материалдар шығаруға арналған талшықты негізді қалыптастырушы жіп иіру және төменгі сұрыптағы мақта қалдықтарын өңдейтін техника мен технологиялардың даму келешегі.
Білімдер:
- түту-тоқу жабдықтарының жұмыс принциптері;
- түту машиналарының жұмыс ерекшеліктері;
- түрлі төсемдер, сүзгіге арналған материалдар және т.б. арналған талшықты негіздер алу ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- мата емес материалдар шығаруға арналған талшықты негіздердің технологиялық қасиеттері мен сипаттарын анықтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.6.1-2.6.7
АП 05
Түту-тоқу жабдықтарында мата емес кенептерді өндірудің технологиялық тәртіптері мен процестері.
Талшықты шикізат компоненттерін түтуге дайындау. Талшықты материалдарды көпсітудің мәні. Талшықты материалдарды сабау. Сабау процесінің тиімділігі. Талшықты материалдарды майлау. Майлаушы эмульсиялардың құрамы. Майлаушы эмульсияларды дайындау. Түту-тоқу жабдықтарында мата емес кенептерді жасау кезеңіндегі ілмектүзу принциптері. Түту-тоқу жабдықтарында мата емес кенептерді жасауда желі тоқу өрілістері. Иірілген жіптер өруге дайындау. Тоқылған кенеп материалдарды дайындау. Жіппен тоқылған материалдарды дайындау. Мата емес материалдар өндірісіндегі ағындық желілер мен агрегаттардың технологиялық желілері.
Білімдер:
- талшықты шикізат компоненттерін түтуге дайындау;
- талшықты материалдарды майлау;
- талшықтар жіктемесін және өндірісте қолданылатын талшықтардың құрылымы, физика-механикалық, технологиялық қасиеттері;
- талшықтар жіктемесін және өндірісте мата емес тоқыма материалдар алу үшін қолданылатын талшықтардың құрылымы, физика-механикалық, технологиялық қасиеттері.
Іскерліктер:
- майлаушы эмульсияларды дайындау;
- мата емес материалдар үшін талшықты негіздерді тану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.6.1-2.6.7
Біліктілік: 121007 2 – Бүктеу-жаю машинасының операторы
АП 04
Бүкету-жаю машиналарының құрылысы.
Бүктеу-жаю машиналарының қызметі. Автоматты тарату машиналарында өтетін процестер. Таралған зығыр шөкімін тарату және таспа қалыптастыру. Таспа қалыптасуының технологиялық процесі.
Білімдер:
- бүктеу-жаю машиналарының негізгі механизмдерінің құрылысы және олардың өзара әрекеттестігі;
- таралған зығыр мен таспа сапасына қойылатын талаптары;
- бүктеу-жаю машиналарының артықшылықтары мен кемшіліктері.
Іскерліктер:
- бүктеу-жаю машинасында таспа қалыптастыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.7.1-2.7.6
АП 05
Бүкету-жаю машиналарына техникалық қызмет көрсету, баптау және пайдалану.
Бүкету-жаю машиналарында таспалар қалыптастыру. Таралған зығыр шөкімінен үздіксіз өнім-төсем қалыптастыру. Созу процесі арқылы техникалық талшықтарды түзулеу, параллелдеу және майда кешендерге майдалау. Созу аспабында созу арқылы қажетті сызықтық тығыздықтағы өнімді алу. Талшықты одан сайын діңшелерден - талшықты өсімдіктер сабағының қатқыл бөліктерінен және басқа лас қосындылардан тазалау. Қалдық статикалық электрленуді алу үшін және таспаға икемділік беру үшін эмульсиялау. Бүктеу-жаю машиналарының жалпы техникалық сипаттамалары.
Білімдер:
- техникалық талшықтарды түзулеу, параллелдеу және майда кешендерге майдалау;
- таралған зығыр түрлері мен нөмірі;
- таспаны эмульсиялау.
Іскерліктер:
- талшықты діңшелерден - өсімдіктер сабағының қатқыл бөлігінен және басқа лас қосындылардан тазалау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.7.1-2.7.6

Квалификация: 121008 2 – Оператор вязально-прошивного оборудования
СД 04
Оборудование для производство вязально-прошивных нетканых материалов.
Машины, применяемые для производства нетканых материалов по вязально-прошивной технологии: холстопрошивные, нитепрошивные и (ткане-) каркасопрошивные. Холстопршивная технология. Нитепрошивная технология. Каркасопрошивная (тканепрошивная) технология. Машины Малиполь и Тафтинг. Производство вязально-прошивных нетканых материалов. Принципы работы вязально-прошивных машин.
Знания:
- холстопрошивные, нитепрошивные и каркасопрошивные технологии;
- принцип работы машин Малиполь и Тафтинг;
- принципы работы вязально-прошивных машин.
Умения:
- различать изделия, изготовленные по разным технологиям.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 2.8.1-2.8.7
СД 05
Обслуживание агрегатов и эксплуатация поточных линий для производства вязально-прошивных нетканых материалов.
Обслуживание агрегатов и поточные линии для производства вязально-прошивных нетканых материалов. Чесально-вязальные агрегаты АЧВ. Чесально-вязальные агрегаты на базе машин системы МАЛИ.
Знания:
- устройство машин, задействованных в поточных линиях для производства вязально-прошивных нетканых материалов;
- принцип работы чесально-вязального агрегата АЧВ.
Умения:
- обслуживать агрегаты и поточные линии для производства вязально-прошивных нетканых материалов.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 2.8.1-2.8.7
Квалификация: 121009 2 – Кеттельщик
СД 04
Технология работы на кеттельных машинах.
Назначение кеттельных машин. Швейно-трикотажное оборудование, предназначенное для соединения краев деталей изделий из трикотажа способом "петля с петлей". Кеттельные машины RMS.
Знания:
- устройство и правила эксплуатации кеттельной машины;
- виды и позиции токолей, игл и петлителей, применяемых для кеттлевки;
- виды и линейную плотность пряжи и нитей, артикулы изделий и структуру переплетений;
- методы определения сортности изделий.
Умения:
- работать на кетельной машине.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 2.9.1-2.9.6
СД 05
Обслуживание и эксплуатация оборудования.
Кеттлевка чулочно-носочных, перчаточных изделий и верхнего трикотажа на кеттельной машине. Прием и подготовка изделий к кеттлевке. Заправка сшивающего механизма кеттельной машины. Проверка качества закеттлеванных изделий, съем и складирование их в установленном порядке. Обслуживание и чистка кеттельной машины, смазка трущихся поверхностей.
Знания:
- заправка сшивающего механизма кеттельной машины;
- методы определения сортности изделий.
Умения:
- обслуживание и чистка кеттельной машины, смазка трущихся поверхностей.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 2.9.1-2.9.6
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 01
Учебная практика.
Основные технологические процессы производства в соответствии с получаемой квалификацией.
Умения:
- определять основные свойства машин по обработке нетканых текстильных материалов, их характериҒстики;
- определять и выполнять технологические процесссы;
- определять комплектацию технологических машин и организацию их работы.
Навыки:
- проводить контрольно-измерительные работы.
БК 1 – БК 8
ПК 2.1.1-2.1.9
ПК 2.2.1-2.2.7
ПК 2.3.1-2.3.8
ПК 2.5.1-2.5.7
ПК 2.6.1-2.6.7
ПК 2.7.1-2.7.6
ПК 2.8.1-2.8.7
ПК 2.9.1-2.9.6
ПП 01
Производственно-технологическая практика.
Знакомство с предприятием. Инструктаж по технике безопасности и пожарной безопасности в производстҒве нетканых текстильных материалов. Освоение правил и поҒрядка приема, хранения нетканых текстильных материалов. Определение струкҒтуры волокнистого сырья для производства нетканых текстильных материалов. Работа с приборами для определеҒния свойств волокна. Осуществление техҒнического контроля работы технологических линий, их виды, меры предупреждения неполадок технологических линий. Регулировка выхоҒда продукции. Ведение процесса выработки нетканых полотен и ватинов на чесально-вязальном оборудовании всех видов. Наблюдение за процессом чесания и вязания, равномерным сходом каркасного полотна, пряжи и нитей со сновальных валиков, навоев, бобин, подачей смеси волокна в автоматический питатель. Загрузка бункера самовеса чесальной машины или заправка оборудования холстом. Установка, смена бобин на шпулярнике. Ликвидация обрывов пряжи и прочеса. Заправка чесально-вязального оборудования каркасным полотном. Смена платин и игл, правка игл. Съем, взвешивание и маркировка наработанного полотна. Чистка обслуживаемого оборудования. Овладевание методами устранения возможных пороков в процессе работы на технологических машинах. Работа на автоматиҒзированных линиях полного технологического цикла. Заполнение дневника, обобщеҒние материалов практики и составление отчета.
Умения:
- соблюдать правила техники безопасности, пожарной безопасности и профилакҒтики производственного травматизма в производственных цехах;
- производить технологический процесс по квалификации.
Навыки:
- выполнять техническое обслуживание и ремонтные работы в составе ремонтҒной бригады;
- работать на автоматиҒзированных линиях полного технологического цикла.
БК 1 – БК 8
ПК 2.1.1-2.1.9
ПК 2.2.1-2.2.7
ПК 2.3.1-2.3.8
ПК 2.5.1-2.5.7
ПК 2.6.1-2.6.7
ПК 2.7.1-2.7.6
ПК 2.8.1-2.8.7
ПК 2.9.1-2.9.6
ПП 02
Преддипломная практика.
Сбор материалов для дипломного проекта. Составление пояснительной записки, отчета. Оформление графических приложений. Выполнение дипломного проекта согласно выданному заданию.
Умения:
- перечень необходимых для дипломного проекта материалов.
Навыки:
- составлять отчет на заданную тему.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 6
БК 7
Примечание:
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Организовывать рабочее место.
БК 2
Соблюдать правила техники безопасности, пожарной безопасности и производственной санитарии.
БК 3
Своевременно и качественно выполнять действия, предусмотренные технологическим процессом и профессиональными требованиями.
БК 4
Выбирать наиболее рациональные способы и средства осуществления деятельности, постоянно углублять знания по основам автоматизации и АСУТП производства.
БК 5
Обновлять свои знания и навыки в течении всей профессиональной деятельности.
БК 6
Соблюдать правила межличностного и коммуникативного поведения.
БК 7
Осуществлять поиск информации с помощью информационно-коммуникативных технологий, необходимых для эффективного выполнения профессиональных задач.
БК 8
Владеть умениями и навыками физического самосовершенствования.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень

Біліктілік: 121008 2 – Тоқу-тігу жабдығының операторы
АП 04
Тігіп-тоқылатын мата емес материалдарды өндіру жабдықтары.
Тігіп-тоқу арқылы өндірілетін мата емес материалдардың ерекшеліктері. Мата емес материалдарды тігіп-тоқу технологиясы бойынша өндіруге қажетті машиналар: кенеп тігуші, жіппен тігуші және (мата-) қаңқа тігуші. ВП сериялы АЧВ-2 агрегатының құрамына кіруші машиналар. Кенеп тігуші технология. Жіппен тігуші технология. (Мата-) қаңқа тігуші технология. Тафтинг және Малиполь машиналары. Мата емес материалдарды тігіп-тоқумен өндіру. Тігіп-тоқу машиналарының жұмыс принципі.
Білімдер:
- тігіп-тоқылатын мата емес материалдарды өндіруші  машиналардың негізгі механизмдерінің құрылысы және олардың өзара әрекеттестігі;
- тігіп-тоқылатын мата емес материалдар сапасына қойылатын талаптары;
- тігіп-тоқылатын мата емес материалдар өндірісі машиналарының артықшылықтары мен кемшіліктері;
- түту тігіп-тоқу машиналарының өнімділігі.
Іскерліктер:
- түту тігіп-тоқу машиналарының өнімділігін есептеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.8.1-2.8.7
АП 05
Тігіп-тоқылатын мата емес материалдарды өндірудің ағындық желісін пайдалану және агрегаттарға қызмет көрсету.
Тігіп-тоқылатын мата емес материалдарды өндірудің ағынды желі мен агрегаттарға күтім көрсету. АЧВ түту-тоқу агрегаттары. АЧВ-3 агрегатының базасындағы ағындық желі. "Бефама" және "Малимо" фирмаларының ағындық желілері. Мали жүйесі машиналарының базасындағы түтіп-тоқу агрегаттары. "Элитекс" фирмасының ағындық желілері.
Білімдер:
- "Бефама" және "Малимо" фирмаларының ағындық желілерінің схемасы;
- ағындық желі құрамындағы түту машинасының құрылысы;
- ағындық желі құрамындағы тігіп-тоқу жабдықтары.
Іскерліктер:
- тігіп-тоқылатын мата емес материалдарды өндірудің ағындық желі мен агрегаттарына күтім көрсету.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.8.1-2.8.7
Біліктілік: 121009 2 – Кеттельші
АП 04
Кеттель машиналарда жұмыс істеу технологиясы.
Кеттель машиналарының қызметі. Бұйым бөлшектерінің шеттерін "ілгекпен ілгек" әдісімен жалғауға арналған тігін-трикотаж жабдықтары. RMS белгілі кеттель машиналары.
Білімдер:
- кеттель машинасының қызметі;
- кеттельдеуге арналған токольдің, инелердің және ілмектегіштердің түрлері мен орны;
- иірілген жіптердің түрлері мен сызықтық тығыздығы, өріліс құрылымы және бұйымдар артикулы.
Іскерліктер:
- орындалған жұмыстардың сапасын анықтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.9.1-2.9.6
АП 05
Жабдықтарға қызмет көрсету және пайдалану.
Бұйымдарды кеттельдеуге қабылдау және дайындау. Кеттель машинасының тігу механизмін жүктеу. Кеттель машинасында сыртқы трикотажды, шұлық-ұйық және қолғап өнімдерін кеттельдеу. Кеттельденген бұйымдардың сапасын тексеру, оларды алу және қоймаға жинау. Кеттель машинасына күтім көрсету және тазалау, үйкелетін беттерін майлау
Білімдер:
- кеттель машинасының құрылысы және оларды пайдалану ережелері;
- кеттель машиналарының түрлі бөліктерінің өзара әрекеттесу механизмдері.
Іскерліктер:
- кеттель машинасының тігу механизмін жүктеу;
- кеттель машинасына күтім көрсету.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.9.1-2.9.6
ӨО ж/е КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 01
Оқу практикасы.
Оқу тәжірибесі кезеңінде білім алушылар өздерінің алатын біліктіліктеріне сәйкес өндірістің негізгі технологиялық процестерімен танысады. Оқу тәжірибесінің базасы ретінде оқу орнының оқу-өндірістік ұстаханалары мен қосымша нысандары және әлеуметтік серіктестердің, сондай-ақ жұмыс берушілердің өндірістік базалары және т.б. пайдаланылады.
Іскерліктер:
- мата емес тоқыма материалдарды өңдеуге арналған машиналардың сипаттамаларын және негізгі қасиеттерін анықтау;
- технологиялық процестерді анықтау және орындау;
- технологиялық машиналар құрамын және олардың жұмысын ұйымдастыруды анықтау.
Дағдылар:
- бақылау-өлшеу жұмыстарын атқару.
БҚ 1 – БҚ 8
КҚ 2.1.1-2.1.9
КҚ 2.2.1-2.2.7
КҚ 2.3.1-2.3.8
КҚ 2.5.1-2.5.7
КҚ 2.6.1-2.6.7
КҚ 2.7.1-2.7.6
КҚ 2.8.1-2.8.7
КҚ 2.9.1-2.9.6
КП 01
Өндірістік-технологиялық практика.
Өндіріс орнымен танысу. Мата емес тоқыма материалдар өндірісінде техникалық және өрттен қауіпсіздендіру шаралары туралы нұсқау алу. Мата емес тоқыма материалдарды қабылдау және сақтау реттері мен ережелерін орындау. Талшықты шикізат құрамын анықтау. Талшық құрамын анықтайтын аспаптармен жұмыс істеу. Технологиялық тізбектер жұмысының ақауларын анықтап, алдын алу, оларды түзету үшін техникалық бақылау. Түту-тоқу жабдықтарының барлық түрлерінде мата емес кенептер мен ватиндерді (ішпектерді) шығару процесі. Түту мен тоқу, қаңқалық кенептердің шығу, автоматтық қоректендіргішке талшық араласпасының жеткізілу және жабдыққа шикізаттың жеткізілу процестері. Жабдықтарды тазалау. Толық автоматтандырылган технологиялық тізбектерді игеру. Практика күнделігін толтыру, тәжірибе материалдарын қорытындылап, есеп дайындау.
Іскерліктер:
- өндірістік цехтардағы апаттың алдын алу, техника және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
- біліктілік бойынша технологиялық процестерді атқару.
Дағдылар:
- жөндеу бригадасының құрамында жөндеу және техникалық қызмет көрсету жұмыстарын орындау;
- толық автоматтандырылган технологиялық тізбектерді игеру.
БҚ 1 – БҚ 8
КҚ 2.1.1-2.1.9
КҚ 2.2.1-2.2.7
КҚ 2.3.1-2.3.8
КҚ 2.5.1-2.5.7
КҚ 2.6.1-2.6.7
КҚ 2.7.1-2.7.6
КҚ 2.8.1-2.8.7
КҚ 2.9.1-2.9.6
КП 02
Диплом алдындағы практика.
Дипломдық жоба үшін материалдарды жинау. Түсініктеме хат, есепті дайындау. Графикалық қосымшаларды рәсімдеу. Дипломдық жобаны берілген тапсырмаға сай орындау.
Іскерліктер:
- дипломдық жобаға қажетті материалдар тізімі.
Дағдылар:
- берілген тақырыпқа есепті құрастыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
Ескерту: 1 кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттің коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
Жұмыс орнын ұйымдастыру.
БҚ 2
Өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі және техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
БҚ 3
Кәсіптік талаптар мен технологиялық процестерде көрсетілген іс-әрекеттерді мезгілінде және сапалы орындау.
БҚ 4
Жұмысты жүзеге асырудың барынша тиімді тәсілдері мен құралдары қолдану, өндіріс экономикасы және автоматтандыру негіздері мен АЖБТП жөніндегі білімдерін тереңдету.
БҚ 5
Кәсіптік қызметте өз білімі мен шеберлігін жаңалау.
БҚ 6
Адамаралық және коммуникативтік мінез-құлық ережесін сақтау.
БҚ 7
Кәсіби қызметте ақпаратты-коммуникациялық технологияларды қолдану, кәсіби тапсырманы тиімді орындау үшін қажетті ақпараттарды іздестіруін жүзеге асыру.
БҚ 8
Өзін-өзі шыңдауда іскерліктері мен біліктіліктерін қолдана білу.
2 кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Жоғары деңгей

2.1. 121001 2 – Перемотчик нити
ПК 2.1.1. Подготавливать полимеры к формованию волокна;
ПК 2.1.2. Готовить прядильные растворы;
ПК 2.1.3. Формовать химические волокна;
ПК 2.1.4. Регулировать натяжения и замасловки нити;
ПК 2.1.5. Производить вытягивание и термофиксацию;
ПК 2.1.6. Выполнять отделку химических волокон;
ПК 2.1.7. Устранять пороки волокон и нитей;
ПК 2.1.8. Выполнять текстурирование нитей;
ПК 2.1.9. Организовать техническое обслуживание оборудования.
2.2. 121002 2 – Вязальщик
ПК 2.2.1. Выполнять работы по техническому обслуживанию согласно инструкций с учетом средств контроля и инструмента;
ПК 2.2.2. Подготавливать рабочее место, инструменты, контрольно-измерительные приборы;
ПК 2.2.3. Готовить пряжу и нити к вязанию;
ПК 2.2.4. Определять вид крутки пряжи, пороки пряжи и нитей;
ПК 2.2.5. Проверять и регулировать скорость машин и отдельные функции оборудования;
ПК 2.2.6. Соблюдать нормы расхода основных и вспомогательных материалов;
ПК 2.2.7. Обнаруживать неисправности и неточности в работе машин непосредственным наблюдением и на слух.
2.3. 121003 2 –  Вязальщица текстильно-галантерейных изделий
ПК 2.3.1. Осуществлять чистку обслуживаемых машин и смазку трущихся поверхностей;
ПК 2.3.2. Осуществлять заправку оборудования в соответствии с требованиями технологического процесса (заправочными картами);
ПК 2.3.3. Выполнять основные операции по обслуживанию вязального оборудования при производстве текстильно-галантерейных изделий;
ПК 2.3.4. Анализировать функциональную структуру вязальных машин и оценивать их техническое состояние согласно техническим условиям на изготовляемые изделия;
ПК 2.3.5. Регулировать основные устройства оборудования для обеспечения их работоспособности и управления, осуществлять пуск и остановку машины;
ПК 2.3.6. Заполнять технологическую документацию (маршрутные листы и прочее);
ПК 2.3.7. Выполнять необходимые измерения, предусмотренные системой качества, используя контрольно-измерительные приборы;
ПК 2.3.8. Контролировать качество выпускаемой продукции в соответствии с требованиями к готовой продукции.
2.5. 121005 2 – Оператор иглопробивного оборудования
ПК 2.5.1. Осуществлять проверку исправности обслуживаемого оборудования, подготовку к пуску;
ПК 2.5.2. Управлять процессом подготовки сырья для изготовления различных видов нетканых материалов, оценивать качество сырья;
ПК 2.5.3. Контролировать длину и ширину нетканого полотна;
ПК 2.5.4. Регулировать скорость движения и натяжения нетканого полотна;
ПК 2.5.5. Упаковывать и маркировать нетканые материалы;
ПК 2.5.6. Контролировать качество сырья;

2.1. 121001 2 – Жіп ұршықшысы
КҚ 2.1.1. Полимерлерді талшық шығаруға дайындау;
КҚ 2.1.2. Иіру процесіне қажетті сұйықтарды дайындау;
КҚ 2.1.3. Химиялық талшықтарды қалыптастыру;
КҚ 2.1.4. Технологиялық жабдықтарды қолдану;
КҚ 2.1.5. Созу мен жылу арқылы қатыру (термофиксация);
КҚ 2.1.6. Химиялық талшықтарды өңдеуді орындау;
КҚ 2.1.7. Жіптер мен талшықтардың ақауларын жою;
КҚ 2.1.8. Жіптерді дайындау;
КҚ 2.1.9. Жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
2.2 121002 2 –Тоқушы
КҚ 2.2.1. Нұсқаулықтарға сәйкес бақылау жабдықтары мен құрал-саймандарды есепке ала отырып техникалық күтім жасауды орындау;
КҚ 2.2.2. Жұмыс орнын тәртіпке келтіріп, дайындау, бақылау-өлшеу жабдықтарын, жарық беру, құрал-саймандарды реттеу;
КҚ 2.2.3. Иірілген жіптерді тоқуға дайындау;
КҚ 2.2.4. Есілген жіптердің ақауларын анықтау;
КҚ 2.2.5. Машиналар мен олардың бөліктерінің айналу жылдамдығын реттеу және тексеру;
КҚ 2.2.6. Негізгі және қосымша жабдықтардың шығын мөлшерін сақтау;
КҚ 2.2.7. Тікелей бақылау және тыңдау арқылы машиналар мен жабдықтардың ақауларын анықтау;
КҚ 2.2.8. Майда ақауларды жою.
КҚ 2.2.9. Технологиялық жабдықтарды пайдалану және оларға қызмет көрсету кезеңдеріндегі техника қауіпсіздігі ережелері.
2.3. 121003 2 – Тоқыма-галантерея бұйымдарын тоқушы
КҚ 2.3.1. Тоқыма-галантерея бұйымдарының саласына жататын түсініктер мен терминдерді қолдану;
КҚ 2.3.2. Технологиялық жабдықтарды карталармен қамтамасыз ету;
КҚ 2.3.3. Тоқу жабдықтарына қызмет көрсету;
КҚ 2.3.4. Тоқу машиналарының функционалдық құрылымын және олардың техникалық жағдайын бағалау;
КҚ 2.3.5. Машиналарды қосу және тоқтатуды іске асыру, жабдықтардың жұмыс қабілетін арттыру үшін олардың негізгі органдарын реттеу;
КҚ 2.3.6. Өнімдер бағытын анықтайтын құжаттарды толтыру (бағыт қағаздары);
КҚ 2.3.7. Сапасы жүйесі бойынша қарастырылған қажетті өлшеулерді орындау; бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану;
КҚ 2.3.8. Дайын өнім сапасына қойылатын талаптарға сәйкес бақылау жүргізу.
2.4. 121005 2 – Инемен тесу жабдыгының операторы
КҚ 2.5.1. Қызмет көрсетілетін жабдықтарды іске қосу дайындығын және олардың техникалық жағдайын тексеру;
КҚ 2.5.2. Өнім сапасын бағалау, шикізаттан түрлі өнімдер шығару үшін дайындау процесін басқару;
КҚ 2.5.3. Мата емес кездеменің ұзындығы мен енін бақылау;
КҚ 2.5.4. Мата емес кездеменің созылуы мен қозғалу жылдамдығын реттеу;
КҚ 2.5.5. Мата емес материалдарды белгілеу және ыдысқа жинау;
КҚ 2.5.6. Шикізат сапасын бақылау;

ПК 2.5.7. Осуществлять контроль и управление технологическим процессом.
2.6. 121006 2 – Оператор чесально-вязального оборудования
ПК 2.6.1. Осуществлять проверку исправности обслуживаемого оборудования, подготовку к пуску;
ПК 2.6.2. Устанавливать необходимые механизмы и приспособления для проведения технологического процесса;
ПК 2.6.3. Выполнять текущее техническое обслуживание оборудования по изготовлению нетканых материалов, наладку и чистку отдельных узлов и механизмов;
ПК 2.6.4. Выполнять приемку оборудования по изготовлению нетканых материалов из ремонта и чистки;
ПК 2.6.5. Управлять процессом подготовки сырья для изготовления различных видов нетканых материалов, оценивать качество сырья;
ПК 2.6.6. Контролировать длину и ширину нетканого полотна;
ПК 2.6.7. Контролировать качество продукции.
2. 7. 121007 2 – Оператор раскладочной машины
ПК 2.7.1. Вести процесс выработки ленты определенной длины и веса на раскладочной машине;
ПК 2.7.2. Подготавливать сырье к работе;
ПК 2.7.3. Осуществлять развеску прочеса на заданные порции;
ПК 2.7.4. Настилать прочес на питающий рукав раскладочной машины;
ПК 2.7.5. Устранять разрыв ленты и снимать ее с вращающегося барабана;
ПК 2.7.6. Проверять вес ленты при повторном ее пропуске.
2.8. 121008 2 – Оператор вязально-прошивного оборудования
ПК 2.8.1. Осуществлять проверку исправности обслуживаемого оборудования, подготовку к пуску;
ПК 2.8.2. Управлять процессом подготовки сырья для изготовления различных видов нетканых материалов, оценивать качество сырья;
ПК 2.8.3. Контролировать длину и ширину нетканого полотна;
ПК 2.8.4. Регулировать скорость движения и натяжения нетканого полотна;
ПК 2.8.5. Упаковывать и маркировать нетканые материалы;
ПК 2.8.6. Контролировать качество сырья;
ПК 2.8.7. Осуществлять контроль и управление технологическим процессом.
2. 9. 121009 2 – Кеттельщик
ПК 2.9.1. Подготавливать оборудование к работе;
ПК 2.9.2. Устанавливать необходимые механизмы и приспособления для выполнения технологических операций;
ПК 2.9.3. Устранять мелкие разладки оборудования;
ПК 2.9.4. Выполнять требования техники безопасности при обслуживании и эксплуатации технологического оборудования;
ПК 2.9.5. Осуществлять наладку, настройку и регулировку деталей и механизмов оборудования;
ПК 2.9.6. Вести документацию по обслуживанию и эксплуатации оборудования.
Приложение 296
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Технология производства пищевых продуктов
Специальность: 1217000 – Производство табака

КҚ 2.5.7. Технологиялық процесті басқару және бақылау.
2.5. 121006 2 – Түту-тоқу жабдығының операторы
КҚ 2.6.1. Қызмет көрсетілетін жабдықтарды іске қосу дайындығын және олардың техникалық жағдайын тексеру;
КҚ 2.6.2. Технологиялық процестерді жүргізу үшін қажетті механизмдер мен жабдықтарды орнату;
КҚ 2.6.3. Ағымдағы техникалық күтім көрсету, жеке бөлшектер мен машиналарды тазалап, реттеу;
КҚ 2.6.4. Жөндеу цехынан келген жабдықтарды қайта қабылдау;
КҚ 2.6.5. Өнім сапасын бағалау, шикізаттан түрлі өнімдер шығару үшін дайындау процесін басқару;
КҚ 2.6.6. Мата емес кездеменің ұзындығы мен енін бақылау;
КҚ 2.6.7. Өнім сапасын бақылау.
2.6. 121007 2 – Бүктеу-жаю машинасының операторы
КҚ 2.7.1. Бүктеу-жаю машинасында белгілі бір салмақтағы және ұзындықтағы білтені шығару;
КҚ 2.7.2. Шикізатты жұмысқа дайындау;
КҚ 2.7.3. Таралған материалдарды берілген салмақтарға бөлу;
КҚ 2.7.4. Материалдарды тарату машинасының қоректендіргіш жеңіне салу;
КҚ 2.7.5. Білтелердің үзілуінің алдын алу және айналмалы барабаннан алу;
КҚ 2.7.6. Білте салмағын машинаға екінші рет жібергенде тексеру.
2.7. 121008 2 – Тоқу-тігу жабдығының операторы
КҚ 2.8.1. Қызмет көрсетілетін жабдықтарды іске қосу дайындығын және олардың техникалық жағдайын тексеру;
КҚ 2.8.2. Өнім сапасын бағалау, шикізаттан түрлі өнімдер шығару үшін дайындау процесін басқару;
КҚ 2.8.3. Мата емес кездеменің ұзындығы мен енін бақылау;
КҚ 2.8.4. Мата емес кездеменің созылуы мен қозғалу жылдамдығын реттеу;
КҚ 2.8.5. Мата емес материалдарды белгілеу және ыдысқа жинау;
КҚ 2.8.6. Өнім сапасын бақылау;
КҚ 2.8.7. Дайын өнім сапасына қойылатын талаптарға сәйкес бақылау жүргізу.
2.8. 121009 2 – Кеттельші
КҚ 2.9.1. Жабдықты жұмысқа дайындау;
КҚ 2.9.2. Технологиялық процестерді жүргізу үшін қажетті механизмдер мен жабдықтарды орнату;
КҚ 2.9.3. Майда ақауларды жөндеу;
КҚ 2.9.4. Технологиялық жабдықтарды пайдалану және оларға қызмет көрсету кезеңдеріндегі техника қауіпсіздігі ережелері;
КҚ 2.9.5. Жабдықтар мен механизмдерді реттеу, саздау, баптау;
КҚ 2.9.6. Жабдықтарды пайдалану және оларға қызмет көрсету бойынша құжаттарды жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 296-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша). Тағам өнімдерін өндіру технологиясы
Мамандығы: 1217000 – Темекі өндірісі

504
ПП 03
Преддипломная практика
216
ПА 00
Промежуточная аттестация
108
ИА 00
Итоговая аттестация:
72
ИА 01
Итоговая аттестация**
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
3744
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю
Всего:
4320
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД – социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяется исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры, с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 300
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности "Производство табака"
Сноска. Наименование приложения 300 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплины)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Синтаксис казахского (русского) языка. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Составление рассказов и диалогов по текстам, ориентированным на будущую специальность.
Знания:
- лексического и грамматического минимума казахского (русского) языка, необходимого для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения:
- грамотного использовать профессиональную лексику;
- применять знания казахского (русского) языков в своей профессиональной деятельности.
БК 4
БК 5
БК 8
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение, развитие речи.
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения:
- читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности.
БК 4
БК 8
ОГД 03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалистов. Формирование здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного совершенствования. Профессиональная прикладная физическая подготовка.
Знания:
- основ здорового образа жизни;
- роли физической культуры в профессиональном и социальном развитии человека.
Умения:
- использовать полученные знания для укрепления здоровья, для достижения жизненных и профессиональных целей;
- добиваться физического совершенствования.
БК 4
БК 9
ОГД 04
История Казахстана.
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение.
Правила оформления чертежей. Геометрические построения на чертежах. Развертки геометрических фигур. Основы технологического черчения. Сечения и разрезы. Выполнение чертежей деталей с применением необходимого и достаточного количества видов. Сборочные чертежи. Рабочий эскиз детали. Технический рисунок детали. Деталировка по сборочному чертежу.
Знания:
- правил оформления чертежей;
- построения разрезов;
- сборочных чертежей;
- обозначения шероховатости, точности обработки, допусков на обработку.
Умения:
- читать чертежи;
- выполнять эскиз детали;
- детализировать по сборочному чертежу.
БК 4
БК 8
ОПД 02
Электротехника.
Определение электрической и магнитной цепей. Источники и приемники (потребители) электрической энергии. Основные электрические и магнитные величины. Мост постоянного тока. Понятие о нелинейных цепях постоянного тока. Классификация магнитных цепей. Элементы магнитной цепи. Характеристики элементов магнитной цепи. Классификация электрических цепей переменного тока. Принцип действия и устройство электрических машин.
Знания:
- основ электротехники;
- устройства и принципов работы электрических машин;
- электронных приборов;
- электробезопасности.
Умения:
- включать, выключать и эксплуатировать оборудование, оснащенное электрическими приводами, соблюдать электробезопасность;
- оказывать первую медицинскую помощь при поражении электротоком.
БК 4
БК 8

504
КП 03
Диплом алды практикасы
216
АА 00
Аралық аттестаттау
108
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау **
60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
3744
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
Аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы:
4320
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстары, бақылау жұмыстары, емтихандар), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар: дипломдық жұмысты қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті біліктіліктің пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 300-қосымша
"Темекі өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары
Ескерту. 300-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Кәсіптік тілдің рөлі. Мамандық бойынша атаунама. Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Кәсіптік бағдарланған мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) техникасы. Болашақ мамандыққа бағдарланған мәтін бойынша әңгімелер мен сұхбат құрастыру.
Білімдер:
кәсіптік бағыт мәтіндерін оқуға және аударуға (сөздікпен) қажетті қазақ (орыс) тілдерінің лексикалық және грамматикалық минимум.
Іскерліктер:
кәсіптік лексиканы сауатты пайдалану;
өзінің кәсіптік қызметінде қазақ (орыс) тілдерін қолдану.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 8
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіптік лексика, фразеологиялық айналыстар және атаулар. Кәсіптік бағдарланған мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіптік қарым-қатынас, тілді дамыту.
Білімдер:
кәсіптік қарым-қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материал.
Іскерліктер:
кәсіптік бағыт мәтіндерін оқу және аудару (сөздікпен).
БҚ 4
БҚ 8
ЖГП 03
Дене шынықтыру.
Маман даярлаудағы дене шынықтырудың рөлі. Салауатты өмір салтын қалыптастыру. Дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Дене шынықтыру және спорттық жетілдіру негіздері. Кәсіптік қолданбалы дене даярлығы.
Білімдер:
салауатты өмір салтының негіздері;
адамның кәсіптік және әлеуметтік дамуындағы дене шынықтырудың рөлі туралы түсінік.
Іскерліктер:
денсаулығын нығайту, өмірлік және кәсіптік мақсаттарға қол жеткізу үшін алған білімін пайдалану;
денесінің жетілдіру.
БҚ 4
БҚ 9
ЖГП 04
Қазақстан тарихы.
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу.
Сызбаларды ресімдеу ережесі. Сызбалардағы геометриялық салулар. Геометриялық фигуралардың салымдары. Технологиялық сызу негіздері. Қималар мен қиылысулар. Қажетті және жеткілікті түрлер санын қолданумен бөлшектердің сызбаларын, жинау сызбаларын, бөлшектердің жұмыс нобайын орындау, жинау сызбасы бойынша бөлшектеу.
Білімдер:
қималарды ресімдеу ережесі – қималарды, жинау сызбаларын салу;
өңдеудің кедір-бұдырлығын, дәлдігін және өңдеуге жіберуді белгілеу.
Іскерліктер:
сызбаларды оқу;
бөлшек нобайын орындау;
жинау сызбасы бойынша бөлшектеу.
БҚ 4
БҚ 8
ЖКП 02
Электротехника.
Электрлі және магниттi тізбектерді анықтау. Электр энергиясының қабылдағыштары және көздері (тұтынушылар). Негiзгi электрлік және магниттiк шамалар. Тұрақты тоқтың көпiрi.
Тұрақты токтың сызықсыз тiзбектерi туралы ұғым. Магниттi тізбек классификациясы. Магниттi тізбектің элементтерi. Магниттi тізбек элементтінің сиптатамасы. Айнымалы тоқтың электр тiзбегiнiң классификациясы.
Электрлік машинаның құрылғысы және әрекет ету принциптері.
Білімдер:
электротехника негіздері;
электрлік машиналардың құрылысы мен жұмыс істеу қағидаттары;
электрондық саймандар;
электр қауіпсіздігі.
Іскерліктер:
электр жетектерімен жарақтандырылған жабдықтарды қосу, ажырату және пайдалану, электр қауіпсіздігін сақтау; электр тогымен зақымданған кездегі алғашқы медициналық жәрдем көрсету.
БҚ 4
БҚ 8

ПК 2.1.3
ПК 2.1.11
ОПД 03
Основы рыночной экономики.
Введение в рыночную экономику. Основные принципы рыночной экономики. Мониторинг, спрос и предложение. Рыночная система, монополия и конкуренция. Развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений. Экономические затраты и результаты деятельности предприятий. Маркетинг и реклама. Цена и ценообразование. Эффективность производства – хозяйственной деятельности. Налоги и налогообложение.
Знания:
- определения продукта, товара;
- определения конкуренции, сущности и функции;
- определения и функции банков;
- основных понятий по затратам субъекта рынка;
- сущности, принципов и определения понятия маркетинг;
- рекламы, видов рекламы;
- определения цены;
- видов налогов.
Умения:
- рассчитать доходы, расходы;
- определять цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену;
- составлять бизнес-план;
- объяснять сущность налога.
БК 2
БК 4
ОПД 04
Основы информатики и автоматизации производства.
Техника безопасности. Информация. Кодирование информации. Системы счисления. Перевод из одной системы в другую. Двоичная арифметика. Логика – как предмет. Формальная, математическая логика. Моделирование. Понятие модели. Типы моделей. Виды ОС WINDOWS. Текстовый процессор WORD. Электронные таблицы EXCEL. Векторный редактор Corel DRAW. Защита от вирусов. Архиватор WinZip. ОС DOS. Программа-оболочка Norton Commander. Игры. Понятие алгоритма. Свойства, способы представления. Типы алгоритмов. Язык программирования. Программа, ее структуризация. Команды и операторы. Условные операторы. Операторы цикла. Типы данных. Программирование линейных программ. Программирование разветвляющихся программ. Программирование цикличных программ. Графические программы. Разработка творческих проектов. Автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы. Автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки. Вспомогательные средства автоматических систем управления. Порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
- правила кодирования информации;
- системы счисления;
- двоичную арифметику;
- логику - как предмет;
- формальную, математическую логику;
- виды ОС WINDOWS. Архиватор WinZip, ОС DOS;
- программы-оболочки;
- понятие алгоритма;
- свойства, способы представления;
- типы алгоритмов;
- языки программирования;
- способы программирования линейных программ;
- программирования разветвляющихся программ;
- графических программ;
- порядка перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Умения:
- переводить из одной системы в другую;
- работать с текстовым процессором WORD, электронной таблицей EXCEL, векторным редактором Corel DRAW;
- ставить защиту от вирусов;
- разрабатывать творческие проекты;
- применять автоматическое регулирование;
- использовать вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, задатчики- указатели положения, программные устройства;
- соблюдать технику безопасности.
БК 4
БК 7
ОПД 05
Основы стандартизации, сертификации и метрологии.
Основы стандартизации. Термины и определения. Закон РК "О стандартизации".
Основы сертификации. Термины и определения. Закон РК "О сертификации". Качество продукции и декларация о соответствии. Разработка и внедрение системы менеджмента качества. Метрология. Основы метрологии. Государственный метрологический контроль и надзор.
Знания:
- основ стандартизации;
- истории возникновения и развития стандартизации;
- закона РК "О стандартизации";
- основ метрологии;
- основ сертификации;
- закона РК "О сертификации";
- средств измерений;
- эталонов величин.
Умения:
- применять термины и определения;
- определять качество продукции.
БК 2
БК 4

КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.11
ЖКП 03
Нарықтық экономика негіздері.
Нарықтық экономикаға кіріспе. Нарықтық экономиканың негізгі ұстанымдары, маниторингі, сұранысы және ұсынысы. Нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік. Кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қатынастың субъектісі. Кәсіпорын қызметінің нәтижелері және экономикалық шығындар. Маркетинг және жарнама, құны және өзіндік құны. Шаруашылық қызметінің өндірістік тиімділігі. Салықтар және салық салу.
Білімдер:
өнімдер, тауар анықтамасы;
бәсекенің анықтамасы, мәні және функциялары;
банктердің анықтамасы және функциялары;
нарық субъектісінің шығындары бойынша негізгі ұғымдар;
маркетинг ұғымы, мәні және қағидаттары;
жарнама, жарнама түрлері;
баға анықтамасы;
салықтардың түрлері.
Іскерліктер:
кірістерді, шығыстарды есептеу;
тауардың өзіндік құнының бағасын, өндіріс бағасын, көтерме бағаны, бөлшек бағаны анықтау;
бизнес-жоспар құрастыру;
салықтың мәнін түсіндіру.
БҚ 2
БҚ 4
ЖКП 04
Информатика және өндiрiстi автоматтандыру негiздерi.
Техника қауiпсiздiгi. Ақпараттар. Ақпараттарды кодтау. Санау жүйесi. Бiр жүйеден екiншiсiне ауысу. Екiлiктi арифметика логика – пән ретiнде. Үлгiлiк. математикалық логика. Моделдеу. Модель туралы түсiнiк. Модель түрлерi. OC WINDOWS түрлерi. WOR мәтiндiк процессоры. EXCEL электронды кестелерi. CORL DRAW векторлық редакторы. Вирустардан қорғану. WinZip архивтары. Norton Commander қабықша бағдарламасы. Ойындар. Алгоритм түсiнiгi. Көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерi. Алгоритм түрлерi. Есеп шығару кезеңдерi. Бағдарлама тiлi. Бағдарлама және оның құрылымы. Командалар мен операторлар. Шартты операторлар. Цикл операторлары. Берiлген шарт түрлерi. Сызықты бағдарламаны жобалау. Тармақты бағдарламаны жобалау. Циклдiк бағдарламаны жобалау. Массивтер. Графиктiк бағдарламалар. Шығармашылық жобаларды жобалау. Автоматтық реттеу туралы түсiнiк, анықтама, реттемелi параметр, нысаны /объектiсi/, олардың қасиеттерi мен схемалары. Автоматты ретеуiштердiң атқаратын қызметi, тiктелуi, құрылысы, жұмыс iстеу приципi, функциональдық және құрылымдық схемалары, реттеу мүшелерi. Автоматтық басқару жүйесiнiң қосалқы құралдары. панельдер, станциялар, басқару блоктары, жағдайларды көрсеткiштер мен сезгiштер, бағдарламалық құрылғылар. Процестердi автоматтық басқару жүйесiнен қолмен басқаруға ауыстыру және керiсiнше.
Білімдер:
ақпаратты кодпен хабарлау ережелерi;
есептеу жүйелерi;
екiлiк арифметика;
формалды, математикалық логикалар;
WINDOWS ОЖ, WinZip архиваторы, DOS ОЖ-нің түрлері;
қабықша бағдарламалары;
алгоритмдер түсiнiгi;
көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерi;
алгоритм түрлерi;
бағдарлама тiлi;
сызықты бағдарламаны жобалаудың тәсілдері;
тармақты бағдарламаны жобалау;
графиктiк бағдарламалар;
автоматтық басқару жүйесiнен процестердi қолмен және керiсiнше ауыстыру реті.
Іскерліктер:
бiр жүйеден басқасына ауыстыру;
WORD-тың мәтiндiк процессорымен, EXCEL-дің электронды кестесiмен, Corel DRAW-тың векторлық редакторымен жұмыс iстеу;
вирустардан қорғауды құру;
шығармашылық жобаларды әзірлеу;
автоматты реттеуді қолдану;
автоматты жүйемен басқарудың қосалқы құралдарын пайдалану;
техника қауiпсiздiгiн сақтау.
БҚ 4
БҚ 7
ЖКП 05
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері.
Стандарттау негіздері. Терминдер және анықтауыштар. "Стандарттау туралы" ҚР Заңы. Сертификаттау негіздері. Терминдер және анықтауыштар. "Сертификаттау туралы" ҚР Заңы. Сәйкестiк жөніндегі өнiм сапасы және декларациясы. Сапа менеджментiнiң жүйесiн енгiзу және құрастыру. Метрология. Метрология негіздері. Мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау.
Білімдер:
стандарттау негіздері;
стандарттаудың пайда болу және даму тарихы;
"Стандарттау туралы" ҚР Заңы;
метрология негіздері;
сертификаттау негіздері;
"Сертификаттау туралы" ҚР Заңы;
өлшеу құралдары;
шама эталондары.
Іскерліктер:
атаулар мен анықтамаларды қолдану;
өнім сапасын анықтау.
БҚ 2
БҚ 4

ПК 2.1.5
ОПД 06
Охрана труда.
Методы и средства защиты от опасностей технических систем и технологических процессов, экобиозащитная техника. Правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии. Материальные затраты на охрану труда. Особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности.
Знания:
- воздействия негативных факторов на человека.
Умения:
- идентифицировать травмирующие и вредные факторы;
- соблюдать меры предосторожности в сфере профессиональной деятельности.
БК 1
БК 2
БК 4
ПК 2.1.1.
ОПД 07
Делопроизводство на гоҒсударственном языке.
Документы и их виды. Стандартизованная система делопроизводства. Составление документов. Формуляр документов и их составные части. Текст документа. Составление документа по обҒразцам организационно-административных документов.
Знания:
- Закона Республики Казахстан "О языках";
- видов документов и методов докуҒментации;
- совокупности доҒкументов.
Умения:
- систематизировать докуҒментацию, составлять докуҒменты.
БК 2
БК 4
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Оборудование поточно-автоматизированных линий переработки табака.
Обеспечение бесперебойной работы увлажнительных и сушильных барабанов, капошир-машин, дозаторов, барабанов обеспылевания, трепальных установок, пневматических установок вибротранспортеров, ленточных смесителей, установки для непрерывного определения влажности табака, станции прессования, автоматических весов, баков по приготовлению соусов и ароматизирующих смесей, механических мешалок, барабанов соусирования и ароматизации, плющильных станков, силосов и питательных станций. Регулирование режимов работы установок.
Знания:
- конструкции, устройства и принципов работы оборудования поточно-автоматизированных линий переработки табака.
Умения:
- подготавливать и проверять обслуживаемое оборудование перед пуском;
- определять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
- регулировать режим работы установок.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 7
БК 8
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.1.10
ПК 2.1.11
ПК 2.1.12
ПК 2.1.13
СД 03
Эксплуатация и ремонт обслуживаемого оборудования.
Обслуживание одновременно различных видов установок. Чистка и смазка, регулирование обслуживаемого оборудования. Участие в проведении аварийного и планового ремонтов оборудования.
Знания:
- правил эксплуатации и ремонта обслуживаемого оборудования.
Умения:
- производить чистку и смазку, регулировать обслуживаемое оборудование;
- обслуживать одновременно различные виды установок.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 7
БК 8
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.1.10
ПК 2.1.11
ПК 2.1.12
ПК 2.1.13
СД 03
Контроль качества обрабатываемого сырья.
Контроль основных технологических параметров и качества сырья. Наблюдение за приборами регистрации температуры, влажности, давления. Контроль расхода и равномерного нанесения соусов и ароматизирующих смесей.
Знания:
- основных качественных характеристик обрабатываемого сырья;
- способов регулирования основных параметров технологического процесса.
Умения:
- контролировать расход и равномерное нанесение соусов и ароматизирующих смесей;
- контролировать основные технологические параметры и качество сырья.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 7
БК 8
ПК 2.1.1

КҚ 2.1.5
ЖКП 06
Еңбекті қорғау.
Техникалық және технологиялық процестің қауіптілігінен қорғау әдістері мен құралдары, экобиоқорғау техникасы. Кәсіпорындардағы еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдық негіздері. Еңбекті қорғауға материалдық шығындар. Кәсіптік қызмет саласындағы қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз етудің еркешеліктері.
Білімдер:
жағымсыз факторлардың адамға әсер етуі.
Іскерліктер:
жарақаттаушы және зиянды факторларды теңдестіру;
кәсіптік қызмет саласындағы сақтық шараларын сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
КҚ 2.1.1.
ЖКП 07
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Құжаттар және олардың түрлері. Іс жүргізудің стандартталған жүйесі. Құжаттарды құрастыру. Құжат формуляры және оларды құрайтын бөліктер. Құжат мәтіні. Ұйымдық-әкімшілік құжат үлгілері бойынша құжаттарды құрастыру.
Білімдер:
"Тілдер туралы" ҚР Заңы;
құжаттардың түрллері және құжаттау әдістері;
құжаттардың жиынтығы.
Іскерліктер:
құжаттаманы жүйелеу, құжаттарды құрастыру.
БҚ 2
БҚ 4
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Темекіні қайта өңдеу ағындық-автоматтандырылған желілерінің жабдықтары.
Ылғалдандырғыш және кептіргіш барабандардың, капошир-машиналардың, дозаторлардың, тозаңсыздандыру барабандарының, түткіш қондырғылардың, вибротранспортерлар пневматикалық қондырғыларының, таспалы қосқыштардың, темекі ылғалдылығын үзіліссіз анықтауға арналған қондырғылардың, тоқпақтау станцияларының, автоматты таразылардың, соустар мен хош иістендіргіш қоспалар дайындау бойынша бактардың, механикалық араластырғыштардың, соустау және хош иістендіргіш барабандардың, жаныштағыш станоктардың, сүрлемдердің және қоректендіргіш станциялардың үзіліссіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету. Қондырғылардың жұмыс режимін реттеу.
Білімдер:
темекені өңдеудің ағымдық-автоматтандырылған желісі жабдығының құрылысы, құрылымы мен жұмыс жасау қағидаты.
Іскерліктер:
қосу алдында қызмет көрсету жабдықтарын дайындау мен тексеру;
қызмет көрсету жабдықтары жұмысындағы ақауларды анықтауды және оларды жою;
қондырғылардың жұмыс режимін реттеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.11
КҚ 2.1.12
КҚ 2.1.13
АП 02
Қызмет көрсету жабдықтарын пайдалану және жөндеу.
Бірдей уақытта әр түрлі қондырғыларға қызмет көрсету. Қызмет көрсету жабдықтарын тазалау, майлау және ретке келтіру. Жабдықтарды апаттық және жоспарлы жөндеуге қатысу.
Білімдер:
қызмет көрсету жабдықтарын пайдалану мен жөндеу ережесі.
Іскерліктер:
қызмет көрсету жабдықтарын тазалау мен майлау, реттеу;
бірдей уақытта әр түрлі қондырғыларға қызмет көрсету.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.11
КҚ 2.1.12
КҚ 2.1.13
АП 03
Өнделген шикізат сапасын бақылау.
Шикізаттың негізгі технологиялық параметрлері мен сапасын бақылау. Температураны, ылғалдылықты, қысымды тіркеу саймандарын бақылау. Соустар мен хош иістендіргіш қоспалар шығыны мен теңдей апаруды бақылау.
Білімдер:
өңделетін шикізаттың негізгі сапалық сипаттамалары;
технологиялық процестің негізгі параметрлерін ретке келтіру тәсілдері.
Іскерліктер:
соустар мен хош иістендіргіш қоспалар шығыны мен теңдей апаруды бақылау;
шикізаттың негізгі технологиялық параметрлері мен сапасын бақылау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2.1.1

ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.9
СД 04
Технология переработки табака.
Технологический процесс переработки крупнолистного табака на поточно-автоматизированной линии переработки табака. Соблюдение технологического режима для каждого вида и сорта табачного сырья в соответствии с технологией.
Знания:
- параметров технологических режимов переработки табака;
- конструкции, устройства и принципов работы оборудования поточно-автоматизированной линии переработки табака;
- технологического режима для каждого вида и сорта табачного сырья в соответствии с технологией.
Умения:
- соблюдать технологический режим для каждого вида и сорта табачного сырья в соответствии с технологией;
- выполнять технологический процесс переработки крупнолистного табака на поточно-автоматизированной линии переработки табака.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 7
БК 8
ПК 2.1.1 –
ПК 2.1.13
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 01
Учебная практика.
Основные технологические процессы производства в соответствии с получаемой квалификацией.
Умения:
- проводить работы при соблюдении норм техники безопасности;
- вести журнал наблюдений.
Навыки:
- ведения основных технологических процессов производства в соответствии с получаемой квалификацией;
- оформления первичной документации.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 7
БК 8
ПК 2.1.1 –
ПК 2.1.13
ПП 01
Производственно-технологическая практика.
Ознакомление обучающихся с производственными процессами непосредственно на предприятиях, закрепление знаний, полученных при изучении специальных дисциплин, и приобретение практических навыков по специальности.
Во время производственной технологической практики обучающиеся выполняют соответствующие работы, предусмотренные программой, соблюдают правила внутреннего трудового распорядка, установленного в хозяйстве (предприятии, организации), ведут дневники, выполняют задания.
Умения:
- выполнять работу машиниста поточно-автоматизированных линий переработки табака.
Навыки:
- обслуживания технологического оборудования;
- соблюдения техники безопасности, пожарной безопасности, производственной санитарии, требований охраны окружающей среды.
БК 1 – БК 9
ПК 2.1.1 –
ПК 2.1.13
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплины)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Синтаксис казахского (русского) языка. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Составление рассказов и диалогов по текстам, ориентированным на будущую специальность.
Знания:
- лексического и грамматического минимума казахского (русского) языка, необходимого для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения:
- грамотного использовать профессиональную лексику;
- применять знания казахского (русского) языков в своей профессиональной деятельности.
БК 4
БК 5
БК 8
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение, развитие речи.
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения:
- читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности.
БК 4
БК 8
ОГД 03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалистов. Формирование здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного совершенствования. Профессиональная прикладная физическая подготовка.
Знания:
- основ здорового образа жизни;
- роли физической культуры в профессиональном и социальном развитии человека.
Умения:
- использовать полученные знания для укрепления здоровья, для достижения жизненных и профессиональных целей;
- добиваться физического совершенствования.
БК 4
БК 9
ОГД 04
История Казахстана
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология.
Культурология и ее роль в жизни общества.
Многообразность подходов в исследовании культуры. Культура и цивилизация. Становление культуры. Мировые типы культуры. Мир исламской культуры.

КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.9
АП 04
Темекіні қайта өңдеу технологиясы.
Темекіні өңдеудің ағымдық-автоматтандырылған желісінде іріжапырақты темекіні өңдеудің технологиялық процесі. Технологияға сай темекі шикізатының әр түрі мен сұрыбына технологиялық кестені сақтау.
Білімдер:
темекіні қайта өндеудің технологиялық режимдер параметрлері;
темекені өңдеудің ағымдық-автоматтандырылған желісі жабдығының құрылысы, құрылымы мен жұмыс жасау қағидаты;
технологияға сәйкес темекі шикізатының әрбір түрі мен сұрыбына арналған технологиялық режимі.
Іскерліктер:
технологияға сәйкес темекі шикізатының әрбір түрі мен сұрыбына арналған технологиялық режимді сақтау;
темекі өңдеудің ағымдық-автоматтандырылған желісінде іріжапырақты темекіні өңдеудің технологиялық процесін орындау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2.1.1 –
КҚ 2.1.13
ӨО ж/е КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 01
Оқу практикасы.
Біліктілігіне сәйкес өндірістің негізгі технологиялық процестері.
Іскерліктер:
қауіпсіздік техникасы нормаларын сақтау жағдайында жұмыс жүргізуды; бақылау журналын жүргізу.
Дағдылар:
біліктілігіне сәйкес өндірістің негізгі технологиялық процестерін орындау;
бастапқы құжаттама ресімдеуді.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2.1.1 –
КҚ 2.1.13
КП 02
Өндірістік-технологиялық практика.
Білім алушыларды тікелей кәсіпорындардағы өндірістік процестермен таныстыру, арнайы пәндерді оқып зерделеу кезінде алған білімді бекіту және мамандық бойынша практикалық дағды алу. Өндірістік-технологиялық практика кезінде міндеті білім алушылар бағдарламада қарастырылған жұмыстарды орындайды, шаруашылықта (кәсіпорында, ұйымда) белгіленген ішкі еңбек тәртібі ережесін сақтайды, күнделік жүргізеді, тапсырма орындайды.
Іскерліктер:
темекі өнімін қайта өндеудің ағынды-автоматты желіліер машинисінің жұмысын орындау.
Дағдылар:
технологиялық жабдықтарға қызмет көрсету;
қауіпсіздік техникасы, өрте қарсы қауіпсіздік, өнеркәсіптік санитария, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
БҚ 1 – БҚ 9
КҚ 2.1.1 –
КҚ 2.1.13
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Кәсіптік тілдің рөлі. Мамандық бойынша атаунама. Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Кәсіптік бағдарланған мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) техникасы. Болашақ мамандыққа бағдарланған мәтін бойынша әңгімелер мен сұхбат құрастыру.
Білімдер:
кәсіптік бағыт мәтіндерін оқуға және аударуға (сөздікпен) қажетті қазақ (орыс) тілдерінің лексикалық және грамматикалық минимум.
Іскерліктер:
кәсіптік лексиканы сауатты пайдалану;
өзінің кәсіптік қызметінде қазақ (орыс) тілдерін қолдану.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 8
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіптік лексика, фразеологиялық айналыстар және атаулар. Кәсіптік бағдарланған мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіптік қарым-қатынас, тілді дамыту.
Білімдер:
кәсіптік қарым-қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материал.
Іскерліктер:
кәсіптік бағыт мәтіндерін оқу және аудару (сөздікпен).
БҚ 4
БҚ 8
ЖГП 03
Дене шынықтыру.
Маман даярлаудағы дене шынықтырудың рөлі. Салауатты өмір салтын қалыптастыру. Дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Дене шынықтыру және спорттық жетілдіру негіздері. Кәсіптік қолданбалы дене даярлығы.
Білімдер:
салауатты өмір салтының негіздері;
адамның кәсіптік және әлеуметтік дамуындағы дене шынықтырудың рөлі туралы түсінік.
Іскерліктер:
денсаулығын нығайту, өмірлік және кәсіптік мақсаттарға қол жеткізу үшін алған білімін пайдалану;
денесінің жетілдіру.
БҚ 4
БҚ 9
ЖГП 04
Қазақстан тарихы
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану.

Христианский тип кульҒтуры. Западноевропейская кульҒтура и ее влияние на разҒвитие современного мира. Особенность и уникальҒность африканской кульҒтуры. Проблема расизма. Возникновение и уникальность кочевой цивилизаҒции. Культура Казахстана в пеҒриод Средневековья. Культурные традиции каҒзахов в период 17-19 веҒков. Культура современного Казахстана.
Знания:
- основных понятий культурологии;
- особенностей мировых кульҒтур и их основных достиҒжений;
- понятий: конфуцианство, даосизм, буддизм;
- понятий: ислам, курайш, Мухаммед, Коран, Аллах, Мекка;
- основных принципов христиҒанского учения и его ценҒностных ориентаций;
- культуры Франции: АшельҒская культура, кроманьонцы, галлы, франки, литеҒратура, философия;
- образа жизни и системы ценностей кочевников;
- культурного фундамента каҒзахского этноса в период средневековья;
- влияния тюркской и арабҒской культуры на средневеҒковую культуру КазахҒстана.
Умения:
- раскрывать особенности мироҒвых культур;
- свободно пользоваться поняҒтиями культурологи;
- показать специфику материҒальной и духовной кульҒтуры кочевников.
БК 5
БК 6
БК 9
СЭД 02
Основы философии.
Предмет философии, основные вехи мировой фиҒлософской мысли. Природа человека и смысл его существования. ЧелоҒвек и Бог. Человек и космос. Человек, общество, цивиҒлизация, культура. СвоҒбода и ответственность личности. Человеческое познание и деятельность. Наука и ее роль. Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- философҒской, научной и религиозҒной картины мира, смысла жизни человека;
- роли науки и научного познания, их структуры, формы и метоҒдов, социальных и этичеҒских проблем.
Умения:
- определять поведение челоҒвека в биологическом и соҒциальном, телесном и дуҒховном началах, сущности его сознания, сознательҒного и бессознательного поведения;
- применять нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 5
БК 6
БК 9
СЭД 03
Основы политологии и социологии.
Социология как наука. Общество как социокульҒтурная система. Социальные общности. Социальные и этнонациоҒнальные отношения. Социальные процессы. Социальные институты и организации. Личность: ее социальные роли и социальное повеҒдение.
Предмет политологии. Политическая власть и властные отношения. Политическая система. Социально-экономические процессы в Казахстане.
Знания:
- социологиҒческого подхода в понимаҒнии закономерностей;
- социальҒной структуры, социального расслоения, социального взаимодействия;
- особенностей процесса социализации личности, форм регуляции.
Умения:
- определять факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, полиҒтические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составлять представление о политических системах и политических режимах.
БК 5
БК 6
БК 9
СЭД 04
Основы экономики.
Цели, основные понятия, функции, сущность, принҒципы. Формы и виды собственҒности, управление собстҒвенностью. Виды планов, их основные этапы, содержание, страҒтегическое планирование. Методы экономического обоснования планов и разҒработки прогнозов.
бизнес-планирование. Экономический анализ.
Анализ со стояния рынка товаров народного поҒтребления и услуг. РыночҒная инфраструктура.
Знания:
- общих положений экономиҒческой теории;
- экономической ситуации в стране и за рубежом;
- основ макро- и микроэкоҒномики, налоговой, деҒнежно-кредитной, социальҒной и инвестиционной поҒлитики.
Умения:
- находить и использовать экономическую информаҒцию, необходимую для ориентации в своей проҒфессиональной деятельноҒсти.
БК 3
БК 9
СЭД 05
Основы права.
Право: понятие, система, источники. Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы. Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство. Юридическая ответственҒность и ее виды. Основные отрасли права. Судебная система Республики КаҒзахстан. Правоохранительные орҒганы.
Знания:
- прав и свобод человека и гражданина, механизмы их реализации.
Умения:
- применять правовые и нравстҒвенно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
- использовать нормаҒтивно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деяҒтельность специалиста.
БК 2
БК 6
БК 9
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на гоҒсударственном языке.
Документы и их виды. Методы ведения делопроҒизводства. Система докуҒментации. Система оргаҒнизационно-распорядиҒтельной документации. Стандартизованная система делопроизводства. Составление документов. Формуляр документов и их составные части.
Текст документа. СоставҒление документа по обҒразцам организационно-административных докуҒментов. Совокупность доҒкументов. Организация и технология делопроизводҒства. Организация докуҒментооборота. ОрганизаҒция регистрации докуҒмента и справочная инҒформация. Организация делопроизҒводства по заявлению граждан. Формирование и хранение документов деҒлопроизводства. ОрганиҒзация оформления дел и их порядок. Номенклатура дел. Экспертиза ценности документа в делопроизҒводстве. Перечень докуҒментов по срокам хранеҒния. Подготовка сдачи дел в ведомственный архив.
Знания:
- Закона Республики Казахстан "О языках";
- видов документов и методов докуҒментации;
- совокупности доҒкументов;
- организации и технологии ведения делоҒпроизводства;
- организации документооборота;
- номенкҒлатуры дел;
- перечня докуҒментов по срокам хранения.
Умения:
- систематизировать докуҒментацию, составлять докуҒменты;
- формировать архив и хранить документы делоҒпроизводства;
- готовить и сдавать дела в ведомственҒный архив.
БК 2
БК 4
ОПД 02
Инженерная графика.
Геометрическое черчение. Правила оформления чертежей. Геометрические построения и правила вычерчивания контуров технических деталей. Проекционное черчение. Техническое рисование. Правила разработки и оформления конструкторской документации. Машиностроительное черчение. Категории изображений на чертеже. Средства инженерной графики. Методы и приемы выполнения чертежей и схем изделий по специальности. Элементы художественного конструирования. Основные понятия о технических средствах отображения графической информации. Понятие о компьютерной графической системе.
Знания:
- правил оформления чертежей;
- геометрических построений и правил вычерчивания контуров технических деталей;
- технического рисования;
- основных понятий о технических средствах отображения графической информации;
- понятий о компьютерной графической системе.
Умения:
- выполнять проекционное черчение;
- применять методы решения графических задач;
- использовать методы - и приемы выполнения чертежей и схем изделий по специальности;
- выполнять элементы художественного конструирования.
БК 4
БК 8
ОПД 03
Техническая механика.
Теоретическая механика: статика – основные понятия и аксиомы. Реакции связей. Плоская и пространственная системы сил, условия их равновесия. Пара сил и ее свойства. Центр тяжести плоских фигур. Геометрические характеристики сечений. Напряжения и деформации. Простые деформации – растяжение и сжатие, сдвиг, смятие. Кручение. Поперечный изгиб. Теория прочности. Сложные сопротивления. Устойчивость стержней, динамическое действие нагрузок. Статика сооружений – основные положения. Классификация сооружений и их расчетных схем. Многопролетные статически определимые шарнирные балки – анализ структуры, построение эпюр поперечных сил и изгибающих моментов, равномоментные балки. Статически определимые плоские фермы и рамы, трехшарнирные арки. Статически неопределимые системы и основы их расчета методом сил.
Знания:
- основных понятий, законов и методов механики деформируемого твердого тела;
- основных положений конструкторской, технологической и другой нормативной документации;
- основных понятий кинематики и динамики;
- расчетов на прочность и жесткость;
- сопротивления материалов – внешних и внутренних сил.
Умения:
- оформлять проектно-конструкторскую, технологическую и другую техническую документацию в соответствии с действующей нормативной базой;
- читать чертежи;
- понимать геометрические неизменяемые и изменяемые системы;
- понимать системы статические определимые и неопределимые;
- выявлять механические характеристики материалов.
БК 3
БК 4
БК 8

Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі рөлі. Мәдениетті зерттеуге қатынастардың әр алуандығы. Мәдениет және өркениет. Мәдениеттің қалыптасуы. Мәдениеттердің әлемдік тұрпаттары. Исламдық мәдениет әлемі. Христиандық мәдениет тұрпаты. Батыс еуропалық мәдениет және оның осы заманғы әлемге тигізген ықпалы. Африкалық мәдениеттің ерекшелігі және бірегейлігі. Нәсілшілдік мәселесі. Көшпелі өркениеттің пайда болуы және бірегейлігі. Орта ғасырлар заманындағы Қазақстан мәдениеті. 17-19 ғасырлардағы қазақтардың мәдени дәстүрі. Осы заманғы Қазақстан мәдениеті.
Білімдер:
мәдениеттанудың негізгі ұғымдары;
әлемдік мәдениет ерекшеліктері және жетістіктері;
конфуциандық, даосшылдық, буддалық ұғымдары;
ислам, курайш, Мұхаммед пайғамбар, Құран, Алла, Мекке ұғымдары;
христиҒандық ілімнің негізгі қағидаттары және оның құндылық бағдарлары;
Франция мәдениеті: Ашель мәдениеті, кроманьҒондықтар, галдар, франкілер, әдебиет, философия;
көшпенділердің өмір салты мен құндылықтар жүйесі;
орта ғасырлар заманындағы қазақ этносының мәдени іргетасы туралы;
орта ғасырлық Қазақстан мәдениетіне түркі және арабҒ мәдениеттерінің ықпалы туралы.
Іскерліктер:
әлемдік мәдениет ерекшеліктерін ашу;
мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалану;
көшпенділердің материҒалдық және рухани мәдениетінің өзіндік ерекшеліктерін көрсету.
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 9
ӘЭП 02
Философия негіздері.
Философия пәні, әлемдік философиялық ойдың негізгі елеулі кезеңі. Адам табиғаты және оның қалыптасу мәні.
Адам және Құдай. Адам және Ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Тұлғаның еркіндігі және жауапкершілігі. Адамзаттық ұғым және әрекет. Ғылым және оның ролі. Адамзат жаһандық проблемалар алдында.
Білімдер:
әлемнің философиялық, ғылыми және діни көріністері туралы түсінік болу, адам өмірінің мәнін;
ғылым және ғылыми танымдар ролі туралы түсінікті, оның құрылысын, әлеуметті және этикалық мәселелердің түрлері мен әдістерін білу.
Іскерліктер:
биологиялық және әлеуметтік, дене және рухани бастамаларындағы адам іс-әрекетін, оның сана мәнін, саналы және санасыз әрекеттерін анықтау;
қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік қарым-қатынастар нормаларын қолдану.
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 9
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері.
Әлеуметтану ғылым ретінде. Қоғам әлеуметтік-мәдени жүйе ретінде. Әлеуметтік қауымдар. Әлеуметтік және этноұлттық қатынастар. Әлеуметтік процестер. Әлеуметтік институттар мен ұйымдар. Тұлға: әлеуметтік рөлі мен әлеуметтік мінез-құлық. Саясаттану пәні. Саяси билік пен билік қатынастары. Саяси жүйе. Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық процестер.
Білімдер:
заңдылықтарды түсінуге әлеуметтанушылық қатынас туралы түсінік;
әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік өзара ықпалдастық туралы түсінік;
тұлғаны әлеуметтендіру процесінің ерекшеліктері, реттеу нысандары.
Іскерліктер:
әлеуметтік өзгерістер мен даму факторлары анықтау;
биліктің мәнін, саясат субъектілерін, саяси қатынастарды және процестерді анықтау (Қазақстандағы және тұтасымен әлемдегі);
саяси жүйелер мен саяси тәртіптер туралы түсінік құрастыру.
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 9
ӘЭП 04
Экономика негіздері.
Мақсаттар, негізгі ұғымдар, мәні, қағидаттар. Меншік нысандары мен түрлері, меншікті басқару. Жоспарлардың түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, айқындамалық жоспарлау. Жоспарларды экономикалық негіздеу және болжамдарды әзірлеу әдістері. Бизнес-жоспарлау. Экономикалық талдау. Халық тұтынатын тауарлар мен қызмет көрсетулер нарығының жайкүйін талдау. Нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
экономикалық теорияның жалпы ережелері;
елдегі және шетелдердегі экономикалық ахуал;
макро- және микроэкоҒномика негіздері, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат.
Іскерліктер:
өзінің кәсіптік қызметіне бағдарлауға қажетті экономикалық ақпаратты табу мен пайдалану.
БҚ 3
БҚ 9
ӘЭП 05
Құқық негіздері.
Құқық ұғымы, жүйесі, қайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйенің өзегі. Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет. Заңды жауаптылық және оның түрлері. Құқықтың негізгі салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі. Құқық қорғау орҒгандары.
Білімдер:
адам және азамат құқықтары мен бостандықтары, оларды іске асыру тетіктері.
Іскерліктер:
кәсіптік қызмет саласындағы құқықтық және имандылық-әдептілік қалыптарын қолдану;
кәсіптік қызмет нормаҒтивтік-құқықтық құжаттарды пайдалану.
БҚ 2
БҚ 6
БҚ 9
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Құжаттар және олардың түрлері. Іс жүргізу әдістері. Құжаттама жүйесі. Ұйымдық-басқару құжаттарының жүйесі. Құжаттаманы жүйелеу. Стандартталған жүйе. Құжаттарды құрастыру. Құжаттардың формуляры. Ұйымдық-әкімшілік басқару құжаттарының дың үлгілері бойынша құжаттарды құрастыру. Іс жүргізуді ұйымдастыру және технологиясы. Құжат айналымын ұйымдастыру. Құжатты тіркеуді ұйымдастыру және анықтамалық ақпарат. Азаматтардың өтініші бойынша іс жүргізуді ұйымдастыру. Іс жүргізу құжаттарын қалыптастыру және сақтау. Істі ресімдеуді жүргізуді ұйымдастыру және оның тәртібі. Іс номенклатурасы. Іс жүргізудегі құжат құндылығына сараптама жасау. Сақтау мерзімі бойынша құжаттар тізбесі. Істерді ведомстволық мұрағатқа өткізуге дайындау.
Білімдер:
"Тілдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
құжаттардың түрлері мен құжаттама әдістері;
құжаттар жиынтығы;
іс жүргізуді ұйымдастыру және технологиясы;
құжат айналымын ұйымдастыру;
іс номенклатурасы;
сақтау мерзімі бойынша құжаттар тізбесі.
Іскерліктер:
құжаттаманы жүйелеу, құжаттарды құрастыру;
мұрағатты қалыптастыру және іс жүргізу құжаттарын сақтау;
істерді ведомстволық мұрағатқа дайындау және өткізу.
БҚ 2
БҚ 4
ЖКП 02
Инженерлік графика.
Геометриялық сызу. Сызбаларды ресімдеу ережесі. Геометриялық салулар және техникалық бөлшектердің контурларын сызу ережесі. Проекциялық сызу. Техникалық сурет салу. Конструкторлық құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу ережесі. Машина жасау сызуы. Сызбадағы бейнелердің санаттары. Инженерлік графика құралдары. Мамандық бойынша бұйымдардың сызбалары мен сұлбаларын орындау әдістері және амалдары. Көркемдік құрастыру бөліктері. Графикалық ақпаратты көрсетудің техникалық құралдары туралы негізгі ұғымдар. Компьютерлік графикалық жүйе туралы негізгі ұғым.
Білімдер:
сызбаларды ресімдеу ережесі;
геометриялық салуларды және техникалық бөлшектердің контурларын сызу ережесі;
техникалық сурет салу;
графикалық ақпаратты көрсетудің техникалық құралдары туралы негізгі ұғымдары;
компьютерлік графикалық жүйе туралы негізгі ұғымы.
Іскерліктер:
проекциялық сызу;
графикалық есептерді шешу әдістерін қолдану;
мамандық бойынша бұйымдардың сызбалары мен сұлбаларын орындау әдістері және амалдары;
көркемдік құрастыру бөліктері.
БҚ 4
БҚ 8
ЖКП 03
Техникалық механика.
Теориялық механика: статика – негізгі ұғымдар мен аксиомалар. Байланыстар реакциялары. Күштердің жазықтық және кеіәстіктік жүйелері, олардың тепе теңдік жағдайлары. Күштер жұбы және оның қасиеттері. Жазықтық центр фигуралардың ауырлық күштері. Қиылысулардың геометриялық сипаттамалары. Кернеулер мен деформациялар. Жай деформациялар. Көлденең майысу. беріктік теориясы. күрделі қарсыласулар. өзектердің төзімділігі. ғимараттар статикасы– негізгі ережелер. ғимараттардың және олардың есеп сұлбаларының жіктелуі. статикалық анықталған шарнир балкалар – құрылымды талдау, көлденең күштердің эпюрін салу. статикалық анықталған жазықтық фермалар мен рамалар, үш шарнирлі аркалар. статикалық анықталмаған жүйелер және оларды күш әдісімен есептеу негіздері.
Білімдер:
майысқан қатты дене механикасының негізгі ұғымдары, заңдары және әдістері;
конструкторлық, технологиялық және басқа да нормативтік құжаттаманың негізгі ережелері;
кинематика мен динамиканың негізгі ұғымдары;
беріктік пен қаттылыққа есептеулер;
материалдардың қарсыласуы – сыртқы және ішкі күштер.
Іскерліктер:
қолданыстағы нормативтік базаға сәйкес жобалық-конструкторлық, технологиялық және басқа да нормативтік құжаттаманы ресімдеу;
сызбаларды оқу;
геометриялық өзгермейтін және өзгеретін жүйелерді түсіну;
статикалық анықталған және анықталмаған жүйелерді түсіну;
материалдардың механикалық сипаттамаларын анықтау.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8

ПК 3.2.2
ПК 3.2.11
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.6
ПК 3.3.8
ОПД 04
Электротехника и электроника.
Электрические цепи постоянного однофазного и трехфазного синусоидального токов. Электрические машины постоянного и переменного токов. Силовые трансформаторы, специальные виды трансформаторов. Основы электроники. Общие сведения о производстве, передаче и распределении электрической энергии. Электровакуумные и газоразрядные приборы, электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители и генераторы.
Знания:
- электрических цепей постоянного однофазного и трехфазного синусоидального токов;
- электрических машин постоянного и переменного токов;
- основ электроники;
- общих сведений о производстве, передаче и распределении электрической энергии.
Умения:
- характеризовать силовые трансформаторы, специальные виды трансформаторов;
- применять электровакуумные и газоразрядные приборы, электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители и генераторы.
БК 1
БК 3
БК 4
ПК 3.2.4
ПК 3.3.3
ОПД 05
Основы стандартизации, сертификации и метрологии.
Основы стандартизации. Термины и определения. Закон РК "О стандартизации".
Основы сертификации. Термины и определения. Закон РК "О сертификации". Качество продукции и декларация о соответствии. Разработка и внедрение системы менеджмента качества. Метрология. Основы метрологии. Государственный метрологический контроль и надзор.
Знания:
- основ стандартизации;
- истории возникновения и развития стандартизации;
- закона РК "О стандартизации";
- основ метрологии;
- основ сертификации;
- закона РК "О сертификации";
- средств измерений;
- эталонов величин.
Умения:
- применять термины и определения;
- определять качество продукции.
БК 2
БК 4
ПК 3.2.1
ПК 3.2.3
ПК 3.3.9
ОПД 06
Органическая химия.
Теория химического строения органических веществ. Углеводороды. Соединения с однородными функциями. Карбоновые кислоты. Простые и сложные эфиры. Оксикислоты. Аминокислоты. Белки. Липиды.
Углеводы. Витамины. Ферменты. Ароматообразующие вещества. Пищевые и вкусовые добавки.
Знания:
- теории химического строения органических веществ;
- состава, строения, классификации белков, липидов, углеводов;
- пищевых и вкусовых добавок.
Умения:
- определять номенклатуру углеводов;
- соединять однородные функции: спирты, - фенолы, альдегиды и кетоны; карбоновые кислоты; простые и сложные эфиры; оксикислоты.
БК 4
ПК 3.2.1.
ОПД 07
Аналитическая химия.
Основы качественного анализа: аналитические группы катионов (первая, вторая, третья, четвертая, пятая). Анионы, анализ соли, растворимой в воде. Основы микрохимии. Основы количественного анализа и его основные методы: гравиметрический, титрометрический, нейтрализации, комплексонометрического титрования, окислительно-восстановительного титрования. Основы физико-химических методов анализа (колориметрия, фотоколориметрия, хроматография).
Знания:
- теоретических основ аналитической химии, физико-химического анализа;
- техники проведения лабораторных работ;
- основных понятий и законов экологии.
Умения:
- проводить химические исследования проб согласно программе;
- выявлять диагностические признаки для определения минералов и горных пород.
БК 4
ПК 3.2.1.
ОПД 08
Физическая и коллоидная химия.
Основы химической термодинамики. Приложение законов термодинамики к химическим процессам. Обратимые и необратимые химические реакции. Самопроизвольные процессы. Фазовые переходы: правила фаз. Типы растворов. Диффузия и осмос. Электрокинетические явления. Процесс коагуляции. Общая характеристика микрогетерогенных систем.
свободно- и связнодисперсные системы. Гелеобразование и пептизация. Тиксотропия. Синерезис. Вязкость структурированных систем. Высокомолекулярные соединения (ВМС), растворы ВМС и их особенности.
Знания:
- основ химической термодинамики;
- приложений законов термодинамики к химическим процессам;
- теории растворов Д.И.Менделеева;
- свойств растворов неэлектролитов;
- диффузии и осмоса;
- процесса коагуляции;
- высокомолекулярных соединений (ВМС), растворов ВМС и их особенностей.
Умения:
- определять обратимые и необратимые химические реакции;
- определить самопроизвольные процессы;
- выявлять фазовые переходы;
- определять электрокинетические явления;
- характеризовать микрогетерогенные системы.
БК 4

КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.11
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.8
ЖКП 04
Электротехника және электроника.
Тұрақты бір фазалы және үш фазалы синусоидалды токтардың электрлік және магниттi тізбектері. Тұрақты және ауыспалы токтың электрлік машиналары. Күш трансформаторлары, трансформаторлардың арнаулы түрлері. Электроника негіздері. Электр энергиясының өндірісі, беру және тарату туралы жалпы мәліметтер. Электрлік вакуумдық газ разрядтық саймандар, электрондық түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер және генераторлар.
Білімдер:
тұрақты бір фазалы және үш фазалы синусоидалды токтардың электрлік және магниттiк тізбектері;
тұрақты және ауыспалы токтың электрлік машиналары;
электроника негіздері;
электр энергиясының өндірісі, беру және тарату туралы жалпы мәліметтері.
Іскерліктер:
күш трансформаторларына, трансформаторлардың арнаулы түрлеріне сипаттама беру;
электрлік вакуумдық газ разрядтық саймандарды, электрондық түзеткіштерді, тұрақтандырғыштарды, күшейткіштерді және генераторларды қолдану.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 3.2.4
КҚ 3.3.3
ЖКП 05
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері.
Стандарттау негіздері. Терминдер және анықтауыштар. "Стандарттау туралы" ҚР Заңы. Сертификаттау негіздері. Терминдер және анықтауыштар. "Сертификаттау туралы" ҚР Заңы. Сәйкестiк жөніндегі өнiм сапасы және декларациясы. Сапа менеджментiнiң жүйесiн енгiзу және құрастыру. Метрология. Метрология негіздері. Мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау.
Білімдер:
стандарттау негіздері;
стандарттаудың пайда болу және даму тарихы;
"Стандарттау туралы" ҚР Заңы;
метрология негіздері;
сертификаттау негіздері;
"Сертификаттау туралы" ҚР Заңы;
өлшеу құралдары;
шама эталондары.
Іскерліктер:
атаулар мен анықтамаларды қолдану;
өнім сапасын анықтау.
БҚ 2
БҚ 4
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.3
КҚ 3.3.9
ЖКП 06
Органикалық химия.
Органикалық заттардың химиялық құрылысының теориясы. Көмірсутектер. Бір тектес функциялармен қосылыстар. Карбон қышқылдары. Жай және күрделі эфирлер. Оксиқышқылдар. Амин қышқылдары. Ақуыздар. Липидтер. Көмірсулар. Дәрумендер. Ферменттер. Хош иіс түзгіш заттар. Тағамдық және дәмдік қоспалар.
Білімдер:
органикалық заттардың химиялық құрылысының теориясы;
ақуыздардың, липидтердің, көмірсулардың құрамын, құрылысын, жіктелуін;
тағамдық және дәмдік қоспаларды.
Іскерліктер:
көмірсулар номенклатурасын анықтау;
бір тектес функцияларды қосу: спирттерді, фенолдарды, альдегидтерді және кетондарды; карбон қышқылдарын; жай және күрделі эфирлерді; оксиқышқылдарды.
БҚ 4
КҚ 3.2.1.
ЖКП 07
Аналитикалық химия.
Сапалық сараптаудың негіздері: катионның аналитикалық топтары (бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші). Аниондар, суда еритін тұзды сараптау. Микрохимия негіздері. Сапалық сараптау негіздері және оның негізгі әдістері: гравиметрикалық, титрометрикалық, бейтараптау, кешендіметрлік титрлеу, қышқылдық-қалыпқа келтіру титрлеуі. Сараптаудың физиккалық химиялық әдістерінің негіздері (колориметрия, фото-колориметрия, хроматография).
Білімдер:
аналитикалық химия, физикалық-химиялық талдаудың теориялық негіздері;
зертханалық жұмыс жүргізу техникасы;
экологияның негізгі түсініктер мен заңдары.
Іскерліктер:
бағдарламаға сай сынаманың химиялық зерттеу жүргізу;
минерал мен тау жынысын анықтау үшін диагностикалық қасиетін анықтау.
БҚ 4
КҚ 3.2.1.
ЖКП 08
Физикалық және коллоидтық химия.
Химиялық термодинамика негіздері. Химиялық процестерге термодинамика заңдарын келістіру. Қайтарма және қайтарымсыз химиялық реакциялар. Өздігінен болар процестер. Фазалық әрекеттер: фаза ережелері. Ерітінді типтері. Диффузия және осмос. Электрлік кинетикалық құбылыстар. Коагуляция процесі. Микрогетерогендік жүйенің жалпы сипаттамасы. Еркін- және бірікпедисперстік жүйелері. Гельқалыптасу және пептизация. Тиксотропия. Синерезис. Құрылымдық жүйе тұтқырлығы. Жоғарымолекулярлық қосынды (ВМС), ВМС ерітнділері және оның ерекшеліктері.
Білімдер:
химиялық термодинамика негіздерін;
химиялық процеске термодинамика заңының қосылуын;
Д.И.Менделеев ерітінділерінің теориясын;
электролит емес ерітінді қасиетін;
диффузия мен осмосты;
коагуляция процесін;
(ВМС) жоғарымолекулярлық қосындысы, ВМС ерітіндісі мен оның ерекшелігі.
Іскерліктер:
қайтарма және қайтармасыз химиялық реакцияны анықтау;
өздігінен болар процестерді анықтау;
фазалық әрекеттерді анықтау;
электркинетикалық құбылысты анықтау;
микрогетерогендік жүйені сипаттау.
БҚ 4

ПК 3.2.6
ПК 3.2.8
ПК 3.2.10
ОПД 09
Микробиология.
Общая микробиология. Роль микроорганизмов в круговороте веществ в природе. Факторы, определяющие активность микроорганизмов. Биохимические процессы. Патогенные микроорганизмы и их токсины. Санитарно-показательная микрофлора окружающей среды. Санитарно-гигиенический контроль производства пищевых продуктов.
Специальная микробиология: микрофлора сырья, полуфабрикатов, готовых изделий и микробиологические процессы производства консервов и пищеконцентратов. Схемы микробиологического контроля, основные показатели санитарно-гигиенической оценки производства консервов и пищеконцентратов.
Знания:
- классификации, морфологии и физиологии микроорганизмов;
- факторов, определяющих активность микроорганизмов;
- микрофлоры сырья, полуфабрикатов, готовых изделий и микробиологических процессов производства консервов и пищеконцентратов.
Умения:
- характеризовать патогенные микроорганизмы и их токсины;
- определять санитарно-показательную микрофлору окружающей среды;
- составлять схемы микробиологического контроля, основные показатели санитарно-гигиенической оценки производства консервов и пищеконцентратов.
БК 4
ПК 3.2.11
ПК 3.2.12
ОПД 10
Процессы и аппараты.
Основные законы науки о процессах и аппаратах. Основные положения и теории подобия. Механические процессы: измельчение, сортирование, обработка материалов давлением. Гидромеханические процессы. Законы гидростатики. Тепловые процессы, основные законы теплопередачи. Конденсаторы и конденсация. Массообменные процессы, основы теории массопередачи. Абсорбция и адсорбция. Мембранные процессы: микрофильтрация, ультрафильтрация, обратный осмос. Мембранные аппараты.
Знания:
- методов исследования процессов и аппаратов;
- основных законов гидродинамики.
Умения:
- проводить анализ технологических процессов на базе использования банка данных тенденций развития этих процессов;
- регулировать гидромеханические процессы;
- регулировать процессы и аппараты табачного производства;
- совершенствовать и оптимизировать действующие технологические процессы на базе системного подхода к анализу качества сырья, технологического процесса и требований к конечной продукции.
БК 4
ПК 3.3.1
ПК 3.3.3
ОПД 11
Технология производства табачных изделий.
Обработка семян и посадочного материала сельскохозяйственных культур. Выращивание посадочного материала сельскохозяйственных культур. Технология табака и табачных изделий. Цели и нормы увлажнения. Расщипка табака и удаление примесей. Получение объемного табака. Приготовление папиросных гильз и папирос, сигаретных фильтров и сигарет. Производство трубочных и курительных табаков. Упаковка готовой продукции. Особенности производства скручивания, термическая обработка и сушка. Фасовка и упаковка готовой продукции.
Знания:
- методов вегетативного размножения растений, приемов размножения табака;
- основных факторов регуляции роста и развития посевного материала сельскохозяйственных культур;
- норм высева семян и посадочного материала различных сельскохозяйственных культур.
Умения:
- отбирать семена и посадочный материал по качеству;
- готовить к посеву и посадке различные виды семян и посадочного материала (черенки, саженцы, рассаду и др.);
- готовить папиросные гильзы и папиросы, сигаретные фильтры и сигареты;
- регулировать производство трубочных и курительных табаков;
- фасовать и упаковывать готовую продукцию;
- разрабатывать мероприятия по предупреждению возникновения дефектов и брака выпускаемой продукции.
БК 3
БК 4

КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.8
КҚ 3.2.10
ЖКП 09
Микробиология.
Жалпы микробиология. Табиғаттағы заттар айналымындағы микроағзаның рөлі. Микроағза белсенділігін анықтаушы факторлар. Биохимиялық процестер. Патоген микроағзалар мен олардың токсиндері. Қоршаған ортаның санитарлық көрсеткіштік микрофлорасы. Тағам өнімдері өндірісін санитарлық гигиеналық бақылау. Арнайы микробиология: шикізат, жартылай даяр өнім, даяр өнім микрофлорасы, консерві және тағамконцентратын өндірудің микробиологиялық процестер. Микробиологиялық бақылау сызбасы, консерві және тағамконцентратын өндірудің санитарлық гигиеналық бағасының негізгі көрсеткіштері.
Білімдер:
микроағзалардың топтама, морфология және физиологиясы;
микроағза белсенділігін анықтаушы факторлар;
шикізат, жартылай даяр өнім, даяр өнім микрофлорасы және консерві мен тағамкон-центрат өндірудің микробиологиялық процестер.
Іскерліктер:
патоген микроағза және оның токсиндерін сипаттау;
қоршаған ортаның санитарлық көрсеткіштік микрофлорасын анықтау;
микробиологиялық бақылау сызбасын құру, консерві және тағамконцентратын өндірудің санитарлық-гигиеналық бағасының негізгі көрсеткіштерін анықтау.
БҚ 4
КҚ 3.2.11
КҚ 3.2.12
ЖКП 10
Процестер мен аппараттар.
Процес пен аппарат туралы ғылымның негізгі заңдары. Негізгі жағдай мен ұқсастық теориясы. Механикалық процестер: қысыммен материалды ұсату, сұрыптау, өңдеу. гидромеханикалық процестер. Гидростатика заңдары. Жылу процестері, жылуберудің негізгі заңдары. Конденсаторлер мен конденсация. Салмақалмасу процесі, салмақжеткізу теориясының негіздері. Абсорбция және адсорбция. Мембран процестері: микросүзу, ультрасүзу, кері осмос(соққы). Мембран аппараттары.
Білімдер:
процес пен аппараттарды зерттеу әдістері;
гидродинамиканың негізгі заңдары.
Іскерліктер:
осы процестердің даму тенденциясы дерегін қолдану базасында технологиялық процесті сараптауды жүргізу;
гидромеханикалық процесті реттеу;
темекі өндірісінің процес пен аппаратын реттеу;
шикізат, технологиялық процес сапасын сараптаудың жүйелі амалы базасындағы қолданыстағы технологиялық процесті жетілдіру және тиімді ету.
БҚ 4
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.3
ЖКП 11
Темекі бұйымдары өндірісінің технологиясы.
Ауыл шаруышылық дақылдары тұқымы мен егу материалын өңдеу. Ауылшаруышылық дақыл егу материалын өсіру. Темекі және темекі өнімдерінің технологиясы. Ылғалдандыру мақсаты мен қалыптары. Темекіні суыртпақтау және қоспаны алып тастау. Ауқымды темекіні алу. Папирос гильзасы мен папирос, шылым фильтрі мен шылымды даярлау. Мүштік және шегу темекісінің өндірісі. Даяр өнімді буып-түю. Өндіріс ерекшеліктері: орау, термикалық өңдеу және кептіру. Даяр өнімді қаптау және буып-түю.
Білімдер:
өсімдіктердің вегетативтік көбею әдістері, темекінің көбею тәсілдері;
ауылшаруашылық дақылдарын егіс материалының өсу және дамуын реттеудің негізгі факторлары;
түрлі ауылшаруашылық дақылдары тұқымы мен егу материалын өсіру қалпы.
Іскерліктер:
тұқым мен егу материалын сапасына қарай іріктеу;
тұқым мен егу материалының түр-түрін (қалемше, көшет, шыбықша және т.т.) егу және отырғызуға даярлау;
папирос гильзасы мен папирос, шылым фильтрі мен шылымды даярлау;
мүштік пен шегу темекісін өндіруді реттеу;
даяр өнімді қаптау және буып-көктеу;
шығарылатын өнімнің ақауы мен кемістігінің алдын алу шараларын әзірлеу.
БҚ 3
БҚ 4

ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.8
ПК 3.3.1
ПК 3.3.3
ОПД 12
Информационные технологии в профессиональной деятельности.
Базовые системные программные продукты и пакеты прикладных программ. Общий состав и структура персональных электронно-вычислительных машин (ЭВМ) и вычислительных систем. Основные методы и приемы обеспечения информационной безопасности. Основные положения и принципы автоматизированной обработки и передачи информации. Технологии сбора, размещения, хранения, накопления, преобразования и передачи данных в профессионально ориентированных информационных системах. Обработка и анализ информации с применением программных средств и вычислительной техники.
Знания:
- методов и средств сбора, обработки, хранения, передачи и накопления информации;
- основных принципов, методов и свойств информационных и телекоммуникационных технологий в профессиональной деятельности.
Умения:
- выполнять расчеты с использованием прикладных компьютерных программ;
- использовать сеть Интернет и ее возможности для организации оперативного обмена информацией;
- применять графические редакторы для создания и редактирования изображений;
- применять компьютерные программы для поиска информации, составления и оформления документов и презентаций;
- получать информацию в локальных и глобальных компьютерных сетях.
БК 3
БК 4
БК 7
ПК 3.2.8
ПК 3.3.3
ОПД 13
Экономика отрасли.
Отрасль и рыночная экономика. Особенности и перспективы развития отрасли. Материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли. Типы производства, их характеристика. Основные производственные и технологические процессы. Инфраструктура организации. Капитал и имущество организации. Основные и оборотные средства. Трудовые ресурсы. Организация, нормирование и оплата труда. Маркетинговая деятельность организации. Производственная программа и производственная мощность. Издержки производства и себестоимость продукции, услуг. Ценообразование. Оценка эффективности деятельности организации. Качество и конкурентоспособность продукции. Патентоведение, изобретательство. Инновационная и инвестиционная политика. Внешнеэкономическая деятельность организации. Бизнес-план. Методики расчета основных технико-экономических показателей.
Знания:
- особенностей и перспективы развития отрасли;
- материально-технических, трудовых и финансовых ресурсов отрасли;
- отраслевого рынка труда;
- экономических показателей развития отрасли;
- организации (предприятия) как хозяйствующего субъекта: форм организаций (предприятий), их производственной и организационной структуры;
- типов производства, их характеристики;
- основных производственных и технологических процессов;
- инфраструктуры организации.
Умения:
- оценивать эффективность деятельности организации;
- определять качество и конкурентоспособность продукции;
- вести внешнеэкономическую деятельность организации;
- составлять бизнес-план;
- рассчитывать основные технико-экономические показатели.
БК 2
БК 3
БК 4

КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.8
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.3
ЖКП 12
Кәсіптік қызметтегі ақпараттық технологиялар.
Қолданбалы программа базалық жүйелік программалық өнімдері мен пакеттері. Жеке электрондық есептеу машинасы (ЭЕМ) және есептеу жүйесінің жалпы құрамы мен құрылымы. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің негізгі әдістері мен тәсілдері. Автоматтандырылған өңдеу мен ақпаратты беру негізгі ережелері мен принциптері.
Кәсіптік бағдарланған ақпараттық жүйедегі деректерді беру және өзгерту, орналастыру, сақтау, жинау технологиясы.
Программалық құрал мен есептеу техникасын қолдана отырып ақпаратты өңдеу әрі сараптау.
Білімдер:
ақпаратты жинау, өңдеу, сақтау беру және жинаудың әдістері мен тәсілдері;
кәсіптік қызметтегі ақпараттық және телекоммуникациялық технологияның негізгі принциптері, әдістері мен қасиеттері.
Іскерліктер:
есептеуді қолданбалы компьютерлік программаны қолдану арқылы орындау;
ақпаратпен оперативтік түрде алмасуды ұйымдастыру үшін Интернет желісін және оның мүмкіндіктерін қолдану;
графикалық редакторды бейнені реттеуге және құруға қолдану;
ақпаратты іздеу, құжат пен тұсау кесерді құрастыру және ресімдеу үшін компьютерлік бағдарламаны қолдану;
ақпаратты жергілікті және ауқымды компьютерлік желіден алу.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 7
КҚ 3.2.8
КҚ 3.3.3
ЖКП 13
Сала экономикасы.
Нарықтық экономика және саласы. Саланы дамыту перспективасы және ерекшелiктері. Өндiрiстiң түрлерi және олардың сипаттамасы. Негiзгi өндiрiстiк және технологиялық процестер. Ұйымның инфрақұрылымы. Ұйымның қаражаты және мүлігі. Негiзгi және айналымдағы қаражаттар. Еңбек ресурстары. Еңбекті ұйымдастыру, мөлшерлеу және еңбекақы. Ұйымның маркетингтік қызметi. Өндiрiстiк программа және өндiрiстік қуаты. Өндiрiс шығыны және өнiмнiң өзiндiк құны, қызметтер. Баға белгiлеу. Ұйымның қызметiнiң тиiмдiлiк бағасы. Өнiмнiң сапасы және бәсекеге қабілеттілігі. Патенттану, ойлап тапқыштық. Инновациялық және инвестициялық саясат. Ұйымның сыртқы экономикалық қызметi. Бизнес-жоспар. Негiзгi техникалық-экономикалық көрсеткiштердi есептеудiң әдiстемесi.
Білімдер:
саланың ерекшелігі мен даму келешегі;
саладағы заттық-техникалық, еңбек және қаражат ресурстары;
саладағы еңбек нарығы;
сала дамуының экономикалық көрсеткіштері;
ұыйм (кәсiпорын) шаруашылық субъекті ретінде: ұйымның (кәсіпорынның) ұйымдастыру нысаны, олардың өндірістік және ұймдастыру құрылымы;
өнірістің түрлері, олардың сипаттамасы;
негізгі өндірістік және технологиялық процестері;
ұйымның инфрақұрылымы.
Іскерліктер:
ұйымның қызметiн негiзгi техникалы-экономикалық көрсеткiштерi қабылданған әдiстемелiк бойынша есептеп шығару;
оперативтi жоспар көрсеткiштерiн есептеу, олар бойынша тәжiрибелiк шешiм қабылдау;
бизнес-жоспар құру.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4

ПК 3.2.6
ПК 3.3.4
ОПД 14
Менеджмент.
Цели и задачи управления организациями различных организационно-правовых форм собственности и принадлежности. Функции менеджмента. Внутренняя и внешняя среда организации. Основы теории принятия управленческих решений. Стратегический менеджмент. Система мотивации труда. Управление рисками. Управление конфликтами. Психология менеджмента. Этика делового общения. Информационные технологии в сфере управления производством. Особенности менеджмента в области профессиональной деятельности.
Знания:
- целей и задач управления организациями различных организационно-правовых форм собственности и принадлежности;
- основ теории принятия управленческих решений;
- особенностей менеджмента в области профессиональной деятельности.
Умения:
- разрабатывать стратегию менеджмента;
- выполнять функции менеджмента;
- использовать информационные технологии в сфере управления производством.
БК 3
БК 4
БК 5
ПК 3.2.7
ПК 3.3.12
ОПД 15
Охрана труда.
Законодательные и нормативно-правовые основы охраны труда. Надзор и контроль за соблюдением законодательства о труде и охране труда. Опасные и вредные факторы, средства защиты и предупреждения об опасности. Управление охраной труда, структура управления, организация работы службы охраны труда и деятельности совместных комитетов (комиссий) по охране труда, документация по безопасности труда, обучение безопасности труда. Техника безопасности при использовании транспортных средств, машин, механизмов, приспособлений, оснастки и инструментов. Аспекты безопасности в чрезвычайных ситуациях.
Знания:
- законодательных и нормативно-правовых основ охраны труда;
- надзора и контроля за соблюдением законодательства о труде и охране труда;
- опасных и вредных факторов, средств защиты и предупреждения об опасности;
- видов ответственности за нарушение требований безопасности;
- аспектов безопасности в чрезвычайных ситуациях.
Умения:
- соблюдать технику безопасности при использовании транспортных средств, машин, механизмов, приспособлений, оснастки и инструментов;
- анализировать и прогнозировать опасности при проведении аварийно-спасательных работ.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 9
ПК 3.2.4
ПК 3.2.7
ПК 3.3.9
ПК 3.3.12
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 121702 3 – Техник-технолог
СД 01
Товароведение.
Виды табачных изделий: курительный и трубочный, папиросы, сигареты, сигары, махорка - курительная и нюхательная. Курение и другие способы употребления табачных изделий (жевание спрессованных листьев, нюхание табачной пыли). Сырье для выработки табачных изделий: желтый листовой табак и махорка. Скелетные, ароматичные и сигарные табаки. Крепость табака. Условия хранения сигарет, папирос и трубочного табака со дня изготовления.
Знания:
- технологии принятия управленческих решений;
- модели изучения спроса и управления снабженческо-сбытовой деятельностью.
Умения:
- определять качество табака;
- определять сорт табака;
- разрабатывать особенности продукции растениеводства как объекта товароведения;
- определять срок хранения табачных изделий.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4

КҚ 3.2.6
КҚ 3.3.4
ЖКП 14
Менеджмент.
Менеджменттің негізгі ережелері, оның мәні. Қазіргі заманғы менеджменттің сипатты белгілері. Инфрақұрылым және менеджмент циклі. Басқару жүйесінің элементтері. Тиімділік. Басқару: функциялары, ұйымдастыруы, құрылымы, принциптері мен әдістері, мотивациясы. Басқару үдерісіндегі бақылау және реттеу: формалары, кезеңдері. Менеджер жұмысын ұйымдастыру және имиджі. Басқару тәсілдері. Еңбек ұжымын басқару. Еңбекті ұйымдастыру. Басқарушы шешімдер қабылдау, оның мазмұны мен түрлері. Шешімдер даярлау, қабылдау және орындау кезеңдері. Оңтайландыру әдістері.
Білімдер:
менеджменттің негізгі ережелері, оның мәні;
инфрақұрылым және менеджмент циклі;
басқару жүйесінің элементтері;
басқару функциялары, ұйымдастыруы, құрылымы, принциптері мен әдістері, мотивациясы;
менеджмент формалары мен кезеңдері;
басқару тәсілдері;
еңбекті ұйымдастыруы;
оңтайландыру әдістері.
Іскерліктер:
қазіргі заманғы менеджменттің белгілерін сипаттау;
тиімділікті қолдану;
басқару үдерісіндегі бақылау және реттеу;
менеджер жұмысын ұйымдастыру және имиджін жасау;
еңбек ұжымын басқару;
басқарушы шешімдер қабылдау.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 3.2.7
КҚ 3.3.12
ЖКП 15
Еңбектi қорғау.
Еңбекті қорғаудың заңнамалық және нормативті-құқықтық негіздері. Еңбек және еңбекті қорғау туралы заңнамасын сақтауды бақылау. Адамдағы келеңсіз факторлардың әсерi. Жарақаттайтын және зиянды факторларды теңестiру. Техникалық жүйелер мен технологиялық процестердің қауiп-қатерлерiнен қорғану құралдары және әдiстері. Экобиоқорғайтын және өртке қарсы техникалар. Кәсiпорындағы еңбектi қорғаудың құқықтық, нормативтiк және ұйымдастыру негiздерi. Еңбектi қорғаудағы материалдық шығындар. Кәсiби қызметтiк саласындағы қауiпсiз еңбек жағдайын қамтамасыз етудiң ерекшелiктерi.
Білімдер:
еңбектің қорғаудың жалпы нормалары;
технологиялық процестердің қауіпсіздігі;
кәсіпорындағы жарақат алудың себептері;
өрт сөндіру қауіпсіздігі туралы жалпы мағлұматтар.
Іскерліктер:
еңбекті және қоршаған ортаны қорғау бойынша білімді практикада қолдану;
қорғанудың жеке құралдарын пайдалану;
өндірістік жарақат кезінде көмек көрсету.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 9
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.7
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.12
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілік: 121702 3 – Техник-технолог
АП 01
Тауартану.
Темекі бұйымдарының: шегу және мүштік, папирос, шылым, сигара, қара темекі — шегу және иіскеу түрлері. Темекі шегу және темекі бұйымдарын қолданудың басқа да тәсілдері (қыспақталған жапырақты шайнау, темекі шаңын иіскеу). Темекі бұйымдарын өндіру шикізаттары: сары жапырақ темекі және қара темекі. Қаңқа, хошиістік және сигара темекісі. Темекі күштілігі. Мүштік темекісі, шылым мен папиростың жасалу күнінен бастап сақтау жағдайлары.
Білімдер:
басқару шешімдерін қабылдау технологиясы;
қамсыздану сату қызметін басқару және сұранысты зерттеу моделі.
Іскерліктер:
темекі сапасын анықтау;
темекі сұрыбын анықтау;
тауартану нысаны ретіндегі өсімдіктану өнімдерінің ерекшеліктерін әзірлеу;
темекі бұйымдарының сақтау мерзімін анықтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4

ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.6
ПК 3.2.10
СД 02
Технология хранения растениеводческой продукции.
Хранение, очистка и сушка сырья. Биохимические и технологические основы хранения. Послеуборочное созревание. Основы теории сушки: виды, способы, технологический режим. Производство основных пищевкусовых продуктов в табачной отрасли. Влияние качества сырья и материалов на изготовление пищевкусовых продуктов, их внешний вид, вкусовые и ароматические достоинства. Стандартизация как средство повышения качества сырья и материалов. Характеристика товарных сортов, нормативы показателей качества сырья и изделий. Требования к материалам, используемым при изготовлении и упаковки продукции.
Знания:
- принципов хранения, очистки и сушки сырья;
- биохимических и технологических основ хранения.
Умения:
- регулировать производство пищевкусовых продуктов в табачной отрасли;
- определять влияние качества сырья и материалов на изготовление пищевкусовых продуктов, их внешний вид, вкусовые и ароматические достоинства;
- соблюдать технологию хранения растениеводческой продукции.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
СД 03
Технология переработки растениеводческой продукции.
Приемы первичной переработки различных видов продукции растениеводства, подготовка к первичной переработке различных видов продукции растениеводства. Основы технологии переработки субтропического пищевкусового сырья. Стандартизация как средство повышения качества сырья и материалов. Характеристика товарных сортов, нормативы показателей качества сырья и изделий. Требования к материалам, используемым при изготовлении и упаковки продукции.
Знания:
- требования действующих стандартов к продукции растениеводства;
- приемы первичной обработки различных видов продукции растениеводства;
- способы транспортировки и хранения различных видов продукции растениеводства.
Умения:
- осуществлять приемы первичной обработки и первичной переработки продукции (сушка, сортировка, калибровка, ферментация и др.) с соблюдением правил безопасности.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
ПК 3.2.6
ПК 3.2.11
СД 04
Сооружения и оборудование растениеводческой продукции.
Сооружения и оборудование для хранения зерна и зернопродуктов, плодов и овощей. Технологическое оборудование для переработки растениеводческой продукции: разделением и измельчением, соединением, формованием. Сушка сырья и полуфабрикатов. Основы автоматизации технологических процессов. Технологическое оборудование для цехов и предприятий малой и средней мощности по переработке растениеводческой продукции.
Знания:
- основ автоматизации технологических процессов;
- технологического оборудования для цехов и предприятий малой и средней мощности.
Умения:
- производить сушку сырья и полуфабрикатов;
- использовать экстракционные аппараты;
- выполнять расфасовку и упаковывать, производить утилизацию отходов;
- применять автоматизацию технологических процессов.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4

КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.10
АП 02
Өсімдік шаруашылығы өнімдерін сақтау технологиясы.
Шикізатты сақтау, тазарту және кептіру. Сақтаудың биохимиялық және технологиялық негіздері. Жинағаннан кейінгі бабына жету. Кептіру теориясының негіздері: түрлері, тәсілдері, технологиялық кесте. Темекі саласындағы негізгі тағамдәмдік өнімдерді өндіру. Тағамдәмдік өнімді даярлау шикізаты мен материалының сапасына, сыртқы түрі, дәмдік және хошиістік абыройына әсер ету. Шикізат пен материал сапасын көтеру құралы ретіндегі стандарттау. Тауарлық сұрып сипаттамасы, шикізат пен бұйым сапасы көрсеткіштерінің нормативтері. Өнімді даярлау және қаптауда қолданылатын материалға қойылатын талаптар.
Білімдер:
шикізатты сақтау, тазарту және кептіру принциптері;
сақтаудың биохимиялық және технологиялық негіздері.
Іскерліктер:
темекі саласындағы тағамдәмдік өнімдері өндірісін реттеу;
тағамдәмдік өнімді даярлау шикізаты мен материалының сапасына, сыртқы түрі, дәмдік және хошиістік абыройына әсер етуін анықтау;
өсімдіктану өнімін сақтау технологиясын сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
АП 03
Өсімдік шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу технологиясы.
Өсімдіктану өнімдерінің түр-түрін бастапқы өңдеу тәсілдері, өсімдіктану өнімдерінің түр-түрін бастапқы өңдеуге даярлау.
Субтропикалық тағамдәмдік шикізатты өңдеудің технология негіздері. Тағамдәмдік тағамға өңдеуге қажетті шикізат пен материал түрлері. Шикізат пен материал сапасын көтеру құралы ретіндегі стандарттау. Тауарлық сұрыпты сипаттау, шикізат пен бұйым сапасы көрсеткіштерінің нормативтері. Өнімді даярлау әрі қаптауда қолданылатын материалған қойылатын талаптар.
Білімдер:
өсімдіктану өнімдеріне қойылатын қолданыстарғы стандарт талаптары;
өсімдіктану өнімдерінің түр-түрін бастапқы өңдеу тәсілдері;
өсімдіктану өнімдерінің түр-түрін тасымалдау әрі сақтау тәсілдері.
Іскерліктер:
қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып бастапқы өңдеу тәсілдері мен өнімді бастапқы қайта өңдеу (кептіру, сұрыптау, мөлшерлеу, ферменттеу және т.т.) тәсілдерін жүзеге асыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.11
АП 04
Өсімдік шаруашылығы өнімдерінің ғимараттары мен жабдықтары.
Астық және астық өнімдері, жеміс пен көкөністі сақтау имараттары мен жабдықтары. Өсімдіктану өнімдерін өңдеу: бөлу және ұсату, қосу, қалыпқа салуға арналған технологиялық жабдықтар. Шикізат пен жартылай фабрикатты кептіру. Экстракцион аппараттары. Пісіру, өнімді жылумен өңдеу, шикізат пен жартылай фабрикатты салқындату әрі қатыру, қаптау әрі буып-түю, қалдықтарды жоюға қажетті технологиялық жабдықтар. Технологиялық процесті автоматтандыру негіздері. Өсімдіктану өнімдерін өңдеу бойынша аз және орташа қуатты цех пен кәсіпорынға арналған технологиялық жабдықтар.
Білімдер:
технологиялық процесті автоматтандыру негіздері;
аз және орташа қуатты цех пен кәсіпорынға арналған технологиялық жабдықтары.
Іскерліктер:
шикізат пен жартылай фабрикатты кептіруді жүргізу;
экстракцион аппараттарын қолдану;
қаптау және буып-түюді орындау, қалдықтарды жоюды жүзеге асыру;
технологиялық процестің автоматтандырылуын қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4

ПК 3.2.7
ПК 3.2.9
ПК 3.2.10
ПК 3.2.11
СД 05
Технохимический контроль.
Общие сведения о технохимическом контроле растениеводческой продукции на перерабатывающих предприятиях. Организация и структура производственных лабораторий технохимического контроля, требования к ним. Виды и общие методы технохимического и санитарно-микробиологического контроля производства и переработки растениеводческой продукции. Классификация видов и методов лабораторного анализа сырья, полуфабрикатов и готовой продукции. Определение состава сырья и готовых продуктов. Технохимический и санитарно-микробиологический контроль основных пищевых производств.
Знания:
- структуры производственных лабораторий технохимического контроля;
- методов технохимического и санитарно-микробиологического контроля производства и переработки растениеводческой продукции.
Умения:
- проводить лабораторный анализ сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
- определять состав сырья и готовых продуктов;
- осуществлять технический контроль, разрабатывать технологическую документацию по соблюдению технологической дисциплины в условиях действующего производства.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
ПК 3.2.1
ПК 3.2.8
ПК 3.2.12
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 121703 3 – Техник-механик
СД 01
Монтаж и эксплуатация технологического оборудования.
Нормативные, методические и другие материалы по организации ремонта оборудования, зданий, сооружений. Профиль, специализацию и особенности организационно-технологической структуры предприятия, перспективы его развития. Основы технологии производства продукции предприятия. Организацию ремонтной службы на предприятии. Порядок и методы планирования работы оборудования и производства ремонтных работ. Единую систему планово-предупредительного ремонта и рациональной эксплуатации технологического оборудования. Производственные мощности, технические характеристики, конструктивные особенности, назначение и режимы работы оборудования предприятия, правила его эксплуатации. Методы монтажа и ремонта оборудования, организацию и технологию ремонтных работ. Порядок составления ведомостей дефектов, паспортов, альбомов чертежей запасных частей, инструкций по эксплуатации оборудования и другой технической документации. Правила приема и сдачи оборудования после ремонта. Требования рациональной организации труда при эксплуатации, ремонте и модернизации оборудования и ремонтной оснастки. Правила и нормы охраны труда.
Знания:
- организации ремонтной службы на предприятии;
- перспектив технического развития предприятия (организации);
- технических характеристик, конструктивных особенностей, назначения, режимов работы и правил эксплуатации оборудования предприятия;
- основ технологии производства продукции предприятия;
- порядка составления паспортов на оборудование, инструкций по эксплуатации, ведомостей дефектов, спецификаций и другой технической документации;
- правил сдачи оборудования в ремонт и приема после ремонта;
- правил и норм безопасных приемов работы.
Умения:
- осуществлять технологический процесс монтажа, технического обслуживания и ремонта оборудования;
- осуществлять технический контроль соответствия качества эксплуатируемого оборудования;
- самостоятельно формулировать задачи монтажа и технической эксплуатации оборудования и определять способы их решения в рамках профессиональной компетенции.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
ПК 3.3.1 –
ПК 3.3.12
СД 02
Технологическое оборудование табачного производства.
Основы современной технологии отрасли. Классификация оборудования. Оборудование для различных отделений производственных предприятий. Проблемы и тенденции технического совершенствования оборудования. Основные требования к оборудованию и общие вопросы эксплуатации. Основные группы технологического оборудования.
Знания:
- оборудования для различных отделений производственных предприятий;
- основных требований к эксплуатации оборудования табачного производства.
Умения:
- правильно эксплуатировать технологическое оборудование табачного производства.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
ПК 3.3.1 –
ПК 3.3.12
СД 03
Проектирование и конструирование оборудования.
Технико-экономическое обоснование проектирования предприятий. Основы проектирования и САПР промышленных предприятий по типу выпускаемой продукции. Расчет и проектирование деталей и узлов в соответствии с техническим заданием и использованием стандартных средств автоматизированного проектирования.
производственная мощность, реконструкция предприятий. Изучение основ теории: строительная часть, санитарно-техническая часть, технико-экономическая часть, охрана и защита окружающей среды.
Знания:
- современное состояние отрасли и перспективы ее развития.
Умения:
- выполнять сбор и анализ информационных исходных данных для проектирования;
- проводить предварительное технико-экономическое обоснование проектных расчетов;
- разрабатывать технологические процессы, характеризующиеся отсутствием вредных веществ, выбрасываемых в окружающую среду, улучшением системы очистки воздуха и воды от вредных примесей, использованием средств автоматического контроля за состоянием окружающей среды.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4

КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.9
КҚ 3.2.10
КҚ 3.2.11
АП 05
Технохимиялық бақылау.
Қайта өңдеу кәсіпорындарында өсімдіктану өнімдерін технохимиялық қадағалау туралы жалпы деректер. Технохимиялық қадағалау өндірістік зертханасын ұйымдастыру әрі құрылымы, оған қойылатын талаптар. Өсімдіктану өнімдерін өндіру әрі өңдеуге технохимиялық әрі санитарлық микробиологиялық бақылау жасаудың түрлері мен жалпы әдістері. Шикізат, жартылай фабрикат және даяр өнімді зертханалық сараптау әдістері мен түрлерінің топтамасы. Шикізат және даяр өнім құрамын анықтау. Негізгі тағам өндірісін технохимиялық әрі санитарлық микробиологиялық бақылау.
Білімдер:
технохимиялық бақылау өндірістік зертханасының құрылымы;
өсімдіктану өнімдерін өндіру және өңдеудің технохимиялық әрі санитарлық микробиологиялық бақылаудың әдістері.
Іскерліктер:
шикізат, жартылай фабрикат және даяр өнімнің зертханалық сараптауын жүргізу;
шикізат пен даяр өнімнің құрамын анықтау;
қолданыстағы өндірісі шартында технологиялық пәннің сақталуы бойынша технологиялық құжаттаманы әзірлеу, техникалық бақылауды жүзеге асыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.8
КҚ 3.2.12
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілік: 121703 3 – Техник-механик
АП 01
Технологиялық жабдықтарды монтаждау және пайдалану.
Жабдық, ғимарат пен құрылымды жөндеуді ұйымдастыру борйынша қалыптық, әдістемелік және басқа да материалдар. Кәсіпорын ұйымдастыру технологиялық құрылымы мен бағыт-бағдары, оның даму болашағы. Кәсіпорын өнімін өндіру өндірісінің негіздері. Кәсіпорындағы жөндеу қызметін ұйымдастыру. Жөндеу жұмысы өндірісі және жабдық жұмысын жоспарлау тәртібі мен әдістері. Технологиялық жабдықты тиімді жұмысқа салу және жоспарлық алдын алу жөндеуінің ортақ жүйесі. Кәсіпорын жабдығы жұмыс кестесі мен жұмсалуы, өндірістік қуаты, техникалық сипаттамасы, құрылымдық ерекшеліктері, оны жұмысқа салу ережелері. Жабдықты жинақтау әрі жөндеу әдістері, жөндеу жұмысын ұйымдастыр және технологиясы. Ақау тізімдемесі, паспорт, қосалқы бөлшектің сызба альбомы, жабдықты жұмысқа салу және басқа да техникалық құжаттама бойынша нұсқаулықты құрастыру тәртібі. Жабдықты жөндеуден соң қабылдау әрі тапсыру ережелері. Жабдық пен жөндеу жарақтарын жұмысқа салу, жөндеу әрі жаңарту кезіндегі еңбекті тиімді ұйымдастыру талаптару. Еңбекті қорғау ережелері мен қалыптары.
Білімдер:
кәсіпорындағы жөндеу жұмыстарын ұйымдастыруы;
кәсіпорын (ұйымның) техникалық даму болашағы;
кәсіпорын жабдықтарының техникалық сипаттамасы, құрылымдық ерекшеліктері, жұм-салуы, жұмыс кестесі және жұмысқа салу ережелері;
кәсіпорын өнімдерін өндірудің негізгі технологиясы;
жабдыққа паспорт құрастыру, жұмысқа салу нұсқаулығы, ақау тізімдемесі, ерекшелігі және басқа да техникалық құжаттаманың тәртібі;
жабдықты жөндеуге тапсыру және жөндеуден соң қабылдап алу ережесі;
жұмысты қауіпсіз қабылдау ережелері мен қалыптары.
Іскерліктер:
жабдықты жинақтау, техникалық қызмет көрсету және жөндеудің технологиялық процесін жүзеге асыру;
жұмысқа салынатын жабдықтың сапаға сай болуын технкиалық бақылауды жүзеге асыру;
ақпаратты іздеу, сақтау әрі өңдеудің заманауи әдістерін игеру;
өндірістік учаскедегі қауіпсіздік техникасы жағдайын сараптау және бағалау;
жабдықты жинақтау және техникалық жұмысқа салу міндетін өздігінен тұжырымдай және кәсіптік құзырлығы шеңберінде оны шешу тәсілдерін анықтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 3.3.1 –
КҚ 3.3.12
АП 02
Темекі өндірісінің технологиялық жабдықтары.
Саланың заманауи технология негіздері. Жабдықтың топтамасы. Өндірістік кәсіпорынның түрлі бөліміне арналған жабдықтар. Жабдықты техникалық жетілдіру мәселесі мен негізгі ойы. Жабдыққа қойылатын жалпы талаптар және жұмысқа салу жалпы сұрақтары. Технологиялық жабдықтың негізгі топтары.
Білімдер:
өндірістік кәсіпорынның әртүрлі бөлімдерінің жабдығы;
темекі өндірісінің технологиялық жабдықтарын падаланудың негізгі талаптары.
Іскерліктер:
темекі өндірісінің жабдықтарын дұрыс пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 3.3.1 –
КҚ 3.3.12
АП 03
Жабдықты жобалау және құрастыру.
Кәсіпорынды жобалаудың техникалық экономикалық негіздемесі. Шығарылатын өнімнің типі бойынша өнеркәсіптік кәсіпорынның ЖАЖЖ және жобалау негіздері. Техникалық тапсырмаға сай және автоматтандырылған жобалаудың стандарттық құралын қолдана отырып тетіктер мен буындарды есептеу әрі жобалау.
Өндірістік қуаттылық, кәсіпорынды қайта құрастыру. Теория негіздерін зерттеу: құрылыстық бөлім, санитарлық техникалық бөлім, техникалық экономикалық бөлім, қоршаған ортаны қорғау және сақтау.
Білімдер:
саланың заманауи жағдайын және оның даму болашағын.
Іскерліктер:
жобалау үшін ақпараттық шығыс деректерін жинау әрі сараптауды орындау;
жобалау есептерінің алдын ала техникалық экономикалық негіздемесін жүргізу;
қоршаған ортаға лақтырылатын зиянды заттардың жоқтығымен, зиянды қоспадан ауа мен суды тазарту жүйесін жақсартумен, қоршаған орта жағдайын автоматты түрде қадағалау құралын қолдануымен сипатталатын технологиялық процесті әзірлеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4

ПК 3.3.6
ПК 3.3.8
ПК 3.3.9
ПК 3.3.10
СД 04
Производство, контроль и проведение исследований.
Общая схема анализа основных нутриентов пищевых продуктов. Современные методы определения компонентов пищевого сырья и пищевых продуктов: определение жиров и влаги на основе ЯМР (ядерно-магнитного резонанса) - спектроскопии, определение группового состава липидов методом ТСХ с использованием денситометрии, определение жирнокислого состава методом ГЖХ (гидрожидкостной хроматографии), определение витаминов с использованием спектрофотометрии и флуоресцентного анализа, методы определения состава сырья, готовой продукции.
Знания:
- методов выделения из объектов основных классов веществ и их группового разделения.
Умения:
- определять продукты на расщепления белка методом гельфильтрации;
- определять некоторые ионы, макро- и микроэлементы с использованием ионометрии и эмиссионного спектрального анализа;
- определять токсичные элементы методом поляграфии переменного тока;
- проводить оценку качества сырья, полуфабрикатов и продуктов питания в различных отраслях пищевой промышленности.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
СД 05
Технология подготовки производства.
Основы земледелия: условия жизни сельскохозяйственных культур и способы их регулирования. Почва и ее плодородие. Сорняки, вредители и болезни сельскохозяйственных культур, меры борьбы с ними. Севообороты. Обработка почвы.
Удобрения и их применение. Полевые культуры и технология их возделывания. Прядильные культуры. Масличные и эфирномасличные культуры. Технология выращивания табачных культур. Уборка урожая табачных культур. Классификация и биологические особенности растений.
Знания:
- основ семеноводства;
- системы земледелия.
Умения:
- регулировать севообороты;
- производить обработку почвы;
- применять способы удобрения;
- применять технология выращивания посадочного материала;
- выращивать табачные культуры.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Практика по получению рабочей профессии.
Основные технологические процессы производства в соответствии с получаемой квалификацией.
Умения:
- выполнять работу машиниста поточно-автоматизированных линий переработки табака.
Навыки:
- обслуживания технологического оборудования;
- соблюдения требований техники безопасности, пожарной безопасности, производственной санитарии, охраны окружающей среды.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
ПК 3.2.1
ПК 3.3.1
ПП 02
Производственно-технологическая практика.
Ознакомление обучающихся с производственными процессами непосредственно на предприятиях, закрепление знаний, полученных при изучении специальных дисциплин, и приобретение практических навыков по специальности.
Во время производственной технологической практики обучающиеся выполняют соответствующие работы, предусмотренные программой, соблюдают правила внутреннего трудового распорядка, установленного в хозяйстве (предприятии, организации), ведут дневники, выполняют задания.
Умения:
- организовать производственные процессы;
- рассчитывать потребности в сырье и вспомогательных материалах.
Навыки:
- обслуживания технологического оборудования;
- проведения анализов химического состава сырья, готовой продукции;
- ведения основных технологических процессов производства в соответствии с получаемой квалификацией.

КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.10
АП 04
Өндіріс, бақылау және зерттеу жүргізу.
Тағам өнімдерінің негізгі нутриентін сараптаудың жалпы сызбасы. Тағам шикізаты мен тағам өнімдерінің компонентін анықтаудың заманауи әдістері: ЯМР (ядролық магниттік резонанс) - спектроскопия негізінде май мен ылғалды анықтау, денситометрияны қолдану арқылы ҚСХ әдісімен липидтің топтық құрамын анықтау, ГСХ (гидросұйықтық хроматография) әдісімен майлықышқыл құрамын анықтау, спектрофотометрия және флуоресцент сараптауын қолдануымен дәруменді анықтау, шикізат, даяр өнімнің құрамын анықтау әдістері.
Білімдер:
заттың негізгі класын нысаннан алу әдістері және оның топтасып бөлінуі.
Іскерліктер:
гельфильтрация әдісімен өнімнің ақуызға бөлінуін анықтау;
ионометрия мен эмиссиялық спектраль сараптауды қолдану арқылы кей ион, макро- және микроэлементтерді анықтау;
айнымалы ток поляграфиясы әдісімен улы элементтерді анықтау;
тағам өнеркәсібі түрлі саласында шикізат, жартылай фабрикат және тағам өнімдерінің сапасын бағалау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
АП 05
Өндірісті дайындау технологиясы.
Жер өңдеу негіздері: ауылшаруашылық дақылдарының өмір сүру шарттары және оны реттеу тәсілдері. Топырақ және оның құнарлығы. Ауылшаруашылық дақылдары арам шөп, зиянкес және аурулары, олармен күресу шаралары. Егіс айналымы. Топырақты өңдеу.
Тыңайтқыштар және оларды қолдану. Егіс дақылдары және оны өңдеу технологиясы. Жіп иіру дақылдары. Зәйтүн және эфирзәйтүндік дақылдар. Темекі дақылдарын өсіру технологиясы. Темекі дақылдары түсімін жинау. Өсімдіктердің топтамасы және биологиялық ерекшеліктері.
Білімдер:
тұқымтану негіздері;
жер өңдеу жүйесі.
Іскерліктер:
егіс айналымды реттеу;
топырақты өңдеуді жүргізу;
тыңайтқыштандыру тәсілдерін қолдану;
егу материалын өсіру технологиясын қолдану;
темекі дақылдарын өсіру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Жұмысшы мамандығын алу бойнша практика.
Біліктілігіне сәйкес өндірістің негізгі технологиялық процестері.
Іскерліктер:
темекі өнімін қайта өндеудің ағынды-автоматты желіліер машинисінің жұмысын орындау.
Дағдылар:
техникалық жабдықтарына қызмет көрсету;
қауіпсіздік техникасы, өрте қарсы қауіпсіздік, өнеркәсіптік санитария, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 3.2.1
КҚ 3.3.1
КП 02
Өндірістік-технологиялық практика.
Білім алушыларды тікелей кәсіпорындардағы өндірістік процестермен таныстыру, арнайы пәндерді оқып зерделеу кезінде алған білімді бекіту және мамандық бойынша практикалық дағды алу. Технологиялық практика кезінде білім алушылар бағдарламада қарастырылған жұмыстарды орындайды, шаруашылықта (кәсіпорында, ұйымда) белгіленген ішкі еңбек тәртібі ережесін сақтайды, күнделік жүргізеді, тапсырма орындайды.
Іскерліктер:
өндірістік процестерді ұйымдастыру;
шикізат пен қосалқы материалдарға қажеттіліктерді есептеу.
Дағдылар:
технологиялық жабдықтарға қызмет көрсету;
шикізаттың, дайын өнімнің химиялық құрамына талдау жүргіз;
біліктілігіне сәйкес өндірістің негізгі технологиялық процестерін жүргізу.

БК 1-9
ПК 3.2.1. –
ПК 3.2.12
ПК 3.3.1 –
ПК 3.3.12
ПП 03
Преддипломная практика.
Функционирование производства. Комплекс мер по повышению эффективности и производительности труда. Механизация и автоматизация производственных процессов.
Мероприятия по охране труда и технике безопасности. Экологически безопасная технология производства. Внедрение новых технологии в производство. Сбор необходимых материалов и документации для выполнения дипломного проекта.
Умения:
- следовать требованиям технологических инструкций;
- составлять технико-экономическое обоснование проекта.
Навыки:
- выполнения требований техники безопасности на рабочем месте;
- оформления проектной документации в соответствии с установленными стандартами.
БК 1-9
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.6
ПК 3.2.11
ПК 3.3.3
ПК 3.3.5
ПК 3.3.6
ПК 3.3.10
ПК 3.3.11
Примечание:
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Соблюдать технику безопасности, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии, противопожарной и экологической безопасности.
БК 2
Соблюдать требования законодательства Республики Казахстан и отраслевых нормативно-правовых актов.
БК 3
Планировать собственные трудовые действия.
БК 4
Своевременно и качественно выполнять профессиональные обязанности.
БК 5
Соблюдать правила межличностного и коммуникативного поведения.
БК 6
Анализировать социально-значимые проблемы и процессы в профессиональной и социальной деятельности, защищать и использовать права, свободы и обязанности граждан.
БК 7
Использовать информационно-коммуникационные технологии и осуществлять поиск информации для эффективного выполнения профессиональных задач.
БК 8
Работать с технической документацией.
БК 9
Обладать навыками самоорганизации и саморазвития.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Код и наименование квалификации
Профессиональные компетенции (ПК)
2.Повышенный уровень
2.1. 121701 2 – Машинист поточно-автоматизированных линий переработки табака
ПК 2.1.1. Выполнять технологический процесс переработки крупнолистного табака на поточно-автоматизированной линии переработки табака;
ПК 2.1.2. Обслуживать одновременно различные виды установок;
ПК 2.1.3. Обеспечивать бесперебойную работу оборудования;
ПК 2.1.4. Соблюдать технологический режим для каждого вида и сорта табачного сырья в соответствии с технологией;
ПК 2.1.5. Контролировать основные технологические параметры и качество сырья;
ПК 2.1.6. Соблюдать правила эксплуатации и ремонта обслуживаемого оборудования;
ПК 2.1.7. Наблюдать за приборами регистрации температуры, влажности, давления;
ПК 2.1.8. Регулировать режим работы установок;

БҚ 1-9
КҚ 3.2.1. –
КҚ 3.2.12
КҚ 3.3.1 –
КҚ 3.3.12
КП 03
Диплом алды практикасы.
Өндірістің жұмыс істеу. Еңбек тиімділігі мен өнімділігін арттыру бойынша шаралар кешені. Өндірістік процестерді механикаландыру мен автоматтандыру. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша жүргізілетін шаралар.
Экологиялық қауіпсіз өндіріс технологиясы.
Өндіріске жаңа технологияларды енгізу. Дипломдық жобаны орындауға қажетті құжаттамалар мен материалдарды жинау.
Іскерліктер:
технологиялық нұсқау талаптарын орындау;
жобаның техникалық-экономикалық негіздеуін жасау.
Дағдылар:
жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы талаптарын орындау;
белгіленген стандартты талаптарға сай құжаттарды рәсімдеу.
БҚ 1-9
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.11
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.11
Ескерту: 1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Қауіпсізідік техниканы, еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өртке қарсы және өнеркәсіп қауіпсіздік нормаларын және ережелерін сақтау.
БҚ 2
Қазақстан Республикасы заңнамасының және саладағы бекітілген нормативтік актілердің талаптарын сақтау.
БҚ 3
Өздік еңбек қызметін жоспарлау.
БҚ 4
Кәсіптік міндеттерін ұақытында және сапалы орындау.
БҚ 5
Қарым-қатынастың коммуникативтік дағдыларына ие болу.
БҚ 6
Кәсіби және әлеуметтік қызметтегі процестер мен әлеуметті-маңызды мәселелерді талдау, азаматтардың құқық, бостандық және міндеттерің қолдану және қорғау.
БҚ 7
Кәсіби тапсырманы тиімді орындау үшін ақпаратты-коммуникациялық технологияларды қолдану және қажетті ақпараттарды іздестіруін жүзеге асыру.
БҚ 8
Техникалық құжаттамамен жұмыс істеу.
БҚ 9
Өзін-өзі жинақтау және өзін-өзі дамыту дағдыларына ие болу.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
2. Жоғары деңгей
2.1.121701 2 – Темекі өнімін қайта өндеудің ағынды-автоматты желілер машинисі
КҚ 2.1.1. Темекі өңдеудің ағымдық-автоматтандырылған желісінде ірі жапырақты темекі өңдеудің технологиялық процесін орындау;
КҚ 2.1.2. Қондырғының әртүріне бір мезгілде қызмет көрсету;
КҚ 2.1.3. Жабдықтардың үзіліссіз жұмысын қамтамасыз ету;
КҚ 2.1.4. Технологияға сай темекі шикізатының әр түрі мен сұрыбының технологиялық кестесін сақтау;
КҚ 2.1.5. Негізгі технологиялық көрсеткіш пен шикізат сапасын бақылау;
КҚ 2.1.6. Қызмет ететін жабдықты жұмысқа салу әрі жөндеу ережесін сақтау.
КҚ 2.1.7. Температураны, ылғалдылықты, қысымды тіркеу саймандарын бақылау;
КҚ 2.1.8. Қондырғылардың жұмыс режимін ретке келтіру;

ПК 2.1.9. Контролировать расход и равномерное нанесение соусов и ароматизирующих смесей;
ПК 2.1.10. Подготавливать и проверять обслуживаемое оборудование перед пуском;
ПК 2.1.11. Определять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования;
ПК 2.1.12. Производить чистку и смазку, регулировать обслуживаемое оборудование;
ПК 2.1.13. Участвовать в проведении аварийного и планового ремонтов оборудования.
3. Специалист среднего звена
3.2. 121702 3 – Техник-технолог
ПК 3.2.1. Анализировать и контролировать качество сырья, материалов, готовой продукции;
ПК 3.2.2. Проводить необходимые технологические расчеты и оформлять техническую документацию;
ПК 3.2.3. Выявлять причины брака продукции, разрабатывать меры по его предупреждению и ликвидации;
ПК 3.2.4. Осуществлять контроль за соблюдением правил техники безопасности;
ПК 3.2.5. Оформлять изменения в технической документации в связи с корректировкой технологических процессов и режимов производства;
ПК 3.2.6. Рассчитывать подетальные и пооперационные материальные нормативы, нормы расхода сырья, материалов, инструмента, топлива и энергии, экономическую эффективность проектируемых технологических процессов;
ПК 3.2.7. Контролировать соблюдение технологической дисциплины на производстве и правил эксплуатации оборудования;
ПК 3.2.8. Проводить экспериментальные работы по проверке и освоению проектируемых технологических процессов и режимов производства;
ПК 3.2.9. Участвовать в испытаниях технологического оборудования;
ПК 3.2.10. Устанавливать пооперационный маршрут прохождения изделий в процессе их изготовления;
ПК 3.2.11. Составлять карты технологического процесса, ведомости оснастки и другую технологическую документацию;
ПК 3.2.12. Участвовать в проведении патентных исследований.
3.3. 121703 3 – Техник-механик
ПК 3.3.1. Обеспечивать безаварийную и надежную работу всех видов оборудования, их правильную эксплуатацию, своевременный качественный ремонт и модернизацию;
ПК 3.3.2. Осуществлять технический надзор за состоянием и ремонтом защитных устройств на механическом оборудовании зданий и сооружений цеха;
ПК 3.3.3. Участвовать в приеме и установке нового оборудования, проведении работ по аттестации и рационализации рабочих мест, модернизации и замене малоэффективного оборудования высокопроизводительным, во внедрении средств механизации тяжелых физических и трудоемких работ;
ПК 3.3.4. Вести учет всех видов оборудования, а также отработавшего амортизационный срок и морально устаревшего, подготовку документов на их списание;
ПК 3.3.5. Осуществлять анализ причин и продолжительность простоев, связанных с техническим состоянием оборудования;

КҚ 2.1.9. Тұздықтардың және хош иістендіргіш қоспаларының шығынын бақылау тепе тең тигізу;
КҚ 2.1.10. Қосу алдындағы қызмет көрсетілетін жабдықтарды даярлау және тексеру;
КҚ 2.1.11. Қызмет көрсетілетін жабдықтар жұмысындағы ақауды анықтау және оларды жою;
КҚ 2.1.12. Қызмет көрсетілетін жабдықты тазалау және майлау, ретке келтіру;
КҚ 2.1.13. Жабдықтарға апаттық және жоспарлы жөндеу жүргізуге қатысу.
3. Орта буын маманы
3.2. 121702 3 – Техник-технолог
КҚ 3.2.1. Шикізат, материал, даяр өнім сапасын сараптау әрі бақылау;
КҚ 3.2.2. Қажетті технологиялық есептеу жүргізу және техникалық құжаттаманы ресімдеу;
КҚ 3.2.3. Өнімнің ақау себебін анықтау, оның алдын алу және жою шараларын әзірлеу;
КҚ 3.2.4. Қауіпсіздік техникасы ережесін сақтауға бақылау жасау;
КҚ 3.2.5. Технологиялық процес пен өндіріс кестесін түзетуге орай техникалық құжаттамадағы өзгерістерді ресімдеу;
КҚ 3.2.6. Тетіктік әрі операциялық материалдық қалыптама, жобаланған технологиялық процестің шикізат шығыны, материал, сайман, отын мен қуат, экономикалық әсерлік қалпын есептеу;
КҚ 3.2.7. Өндірістегі технологиялық тәртіп пен жабдықты пайдалану ережесін сақтауды бақылау.
КҚ 3.2.8. Жобаланған технологиялық процестер мен өндіріс режимдерін тексеру және меңгеру бойынша эксперименттік жұмыстар жүргізу;
КҚ 3.2.9. Технологиялық жабдықтарды сынауға қатысу;
КҚ 3.2.10. Дайындау процесінде бұйымды операциялық маршрутын белгілеу;
КҚ 3.2.11. Технологиялық процес карталарын, жарақтандыру ведомостарын және басқа да технологиялық құжаттаманы құрастыру;
КҚ 3.2.12. Патенттік зерттеу жүргізуге қатысу.
3.3. 121703 3 – Техник-механик
КҚ 3.3.1. Жабдықтың бар түрінің апатсыз әрі сенімді жұмыс істеу, дұрыс жұмысқа салыну, дер кезіндегі сапалы жөндеу әрі жаңартуды қамтамасыз ету;
КҚ 3.3.2. Механикалық жабдық, ғимарат пен цех ғимаратындағы қорғаныс құрылғысының қалпы мен жөнделуіне техникалық қадағалау жасау;
КҚ 3.3.3. Жаңа жабдықты қабылдау әрі құру, жұмыс орнын атестаттау әрі өңдеу, әсерсіз жабдықты жоғары өнімдіге ауыстыру, ауыр және көп еңбек қажет ететін жұмысты механикаландыру құралын енгізу бойынша жұмысқа қатысу;
КҚ 3.3.4. Жабдықтың бар түрін, сонымен қатар жұмысқа салыну мерзімі өткен және моралдық ескіргендерді есепке алу, оларды шығынға шығару үшін құжат даярлау;
КҚ 3.3.5. Жабдықтардың техникалық жағдайымен байланысты бос тұрып қалу себептері мен ұзақтығына талдауды жүзеге асыру;

ПК 3.3.6. Разрабатывать и внедрять прогрессивные методы ремонта и восстановления узлов и деталей механизмов;
ПК 3.3.7. Осуществлять техническое руководство смазочно-эмульсионным хозяйством, внедрять прогрессивные нормы расхода смазочных и обтирочных материалов, организовать регенерацию отобранных масел;
ПК 3.3.8. Изучать условия работы оборудования, отдельных деталей и узлов с целью выявления причин их преждевременного износа;
ПК 3.3.9. Участвовать в проверке оборудования цеха на техническую точность;
ПК 3.3.10. Рассматривать рационализаторские предложения и изобретения, касающиеся ремонта и модернизации оборудования, давать заключения по ним, обеспечивать внедрение принятых рационализаций;
ПК 3.3.11. Выполнять работы по ремонту и модернизации оборудования, контролировать их качество, а также правильность расходования материальных ресурсов;
ПК 3.3.12. Руководить работниками цеха, осуществляющими ремонт оборудования.
Приложение 301
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000 – Производство монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Технология производства пищевых продуктов
Специальность: 1220000 – Сахарное производство
Квалификации:

ПК 3.3.6. Тетіктердің тораптары мен бөлшектерін жөндеу және қалпына келтірудің озат әдістерін әзірлеу және енгізу;
КҚ 3.3.7. Майлау-эмульсиялық шаруашылыққа техникалық жетекшілікті жүзеге асыру, майлау және сүрту материалдарының озат қалыптарын енгізу және таңдалған май регенерациясын ұйымдастыру;
КҚ 3.3.8. Олардың уақытынан бұрын тозу себептерін анықтау мақсатында жабдықтардың, жекелеген бөлшектердің және тораптардың жұмыс жағдайларын оқып зерделеу;
КҚ 3.3.9. Цех жабдықтарының техникалық дәлдігін тексеруге қатысу;
КҚ 3.3.10. Жабдықтарды жөндеу мен жаңғыртуға қатысты өнертапқыштық ұсыныстар мен өнертабыстарды қарау;
КҚ 3.3.11. Жабдықтарды жөндеу мен жаңғырту бойынша жұмыстарды орындау;
КҚ 3.3.12. Жабдықты жөндеуші цех жұмысшыларын басқару.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 301-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша). Тағам өнімдерін өндіру технологиясы
Мамандығы: 1220000 – Қант өндірісі

792
ПП 02
Практика по приобретению и закреплению профессиональных навыков
576
ПП 03
Преддипломная практика
216
ПА 00
Промежуточная аттестация
72
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация**
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности
и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
Всего:
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломной работы.
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 302
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000 – Производство монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Технология производства пищевых продуктов
Специальность: 1220000 – Сахарное производство
Квалификации:

792
КП 02
Кәсіптік дағдыларын игеру және бекіту бойынша практика
576
КП 03
Диплом алды практикасы
216
АА 00
Аралық аттестаттау
72
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау**
60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны:
4320
К
Консультациялар
оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту:
ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстар, бақылау жұмыстары, емтихандар), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, оның ішінде жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: дипломдық жобаны қорғау
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда IT-технологиялар, 3D-технологиялар, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 302-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша). Тағам өнімдерін өндіру технологиясы
Мамандығы: 1220000 – Қант өндірісі

252
ПП 05
Преддипломная практика
216
ПА 00
Промежуточная аттестация
180
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация**
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение:
3744
К
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
Всего:
4320
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: комплексный экзамен по специальным дисциплинам СД (01, 02, 03, 05)
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 305
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности "Сахарное производство"
Сноска. Наименование приложения 305 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла
(дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Грамматика казахского (русского) языка;
профессиональная лексика;
терминология по специальности;
общение, его виды, функции и средства;
вербальные и невербальные средства общения;
стили речи
особенности научной речи;
особенности деловой речи;
качества грамотной речи;
употребление терминов в устной и письменной речи;
жанры устной деловой речи;
понятие и основные виды норм речи;
специфика казахского (русского) речевого этикета
техника перевода профессионально ориентированных текстов
Знания:
- Закона РК "О языках";
- о языке и профессиональном общении в казахстанской, российской и мировой практике;
- грамматического строя языка (орфографии, лексики, морфологии, синтаксиса, пунктуации, стилистики);
- видов, функций и средств общения;
- основных правил и принципов делового общения;
- казахского (русского) речевого этикета
- норм культуры речи;
- орфографической, пунктуационной и стилистической грамотности;
- профессиональной общенаучной и общетехнической лексики
Умения:
- составлять деловые бумаги: заявление, доверенность, расписку, служебные записки, автобиографию, резюме;
- готовить презентации, публичные выступления, отчеты;
- проводить переговоры, деловую и научную беседы, дискуссию

252
КП 05
Диплом алды практикасы
216
АА 00
Аралық аттестаттау
180
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау**
60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны:
3744
К
Консультациялар
оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4320
Ескерту:
ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстар, бақылау жұмыстары, емтихандар), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, оның ішінде жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар:арнайы пәндер бойынша кешенді емтихандар АП (01, 02, 03, 05)
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда IT-технологиялар, 3D-технологиялар, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 305-қосымша
"Қант өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары
Ескерту. 305-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалып
тасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Қазақ (орыс) тілінің грамматикасы;
кәсіби лексика;
мамандығы бойынша терминология;
қатынас, оның түрлері, қызметі және құралдары;
қатынастың ауызша және жазбаша құралдары;
сөйлеу стилі;
ғылыми стильдің ерекшелігі;
іскерлік стилінің ерекшклігі;
сауатты сөйлеудің сапасы;
ауызша және жазбаша сөйлеу тілінде терминдердің қолданылуы;
ауызша іскерлік сөйлеу тілінің жанры;
қазақ (орыс) сөйлеу тілінің әдеп ерекшеліктері;
аударма техникасы;
кәсіби бағыттағы мәтіндер
Білімдер:
ҚР "Тілдер туралы" Заңы;
тіл және қазақстандық, ресейлік, әлемдік практикадағы кәсіптік қатынас туралы;
тілдің грамматикалық құрылысы (орфография, лексика, морфология, синтаксис, пунктуация, стилистика);
қатынас түрлері, қызметі мен құралдары;
іскерлік қатынастың негізгі ережелері мен қағидалары;
қазақ (орыс) сөйлеу тілінің әдебі;
сөйлеу мәдениетінің нормалары;
орфографиялық, пунктуациялық және стилистикалық сауаттылық;
кәсіптік жалпы ғылыми және жалпы техникалық лексика
Іскерліктер:
іскерлік қағаздарын құру: өтініш, сенімхат, қолхат, қызметтік хаттар, өмірбаян, түйіндеме;
тұсаукесерлер дайындау, көпшілік алдында сөйлеу, есеп беру;
келіссөздер, іскерлік және ғылыми әңгімелесулер, пікірталастар өткізу

БК 6,7
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Грамматика английского языка;
профессиональная лексика;
терминология по специальности;
общение, его виды, функции и средства;
вербальные и невербальные средства общения;
стили речи;
особенности научной речи;
особенности деловой речи;
качества грамотной речи;
употребление терминов в устной и письменной речи;
жанры устной деловой речи;
виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов
Знания:
- закона РК "О языках";
- о языке и профессиональном общении в казахстанской, российской и мировой практике;
- грамматического строя языка (морфологии, синтаксиса, орфографии, орфоэпии, пунктуации, стилистики);
- профессиональной лексики, терминов;
- правописания сложносокращенных слов, аббревиатур;
- стилистических особенностей языка (стилей речи)
- норм культуры речи;
- орфографической, пунктуационной и стилистической грамотности;
- профессиональной общенаучной и общетехнической лексики;
Умения:
- составлять деловые бумаги: заявление, доверенность, расписку, служебные записки, автобиографию, резюме;
- готовить презентации, публичные выступления, отчеты;
- проводить переговоры, деловую и научную беседы, дискуссию
БК 5,6
ОГД 03
История Казахстана
ОГД 04
Физическая культура
Физическая культура как часть общей культуры современного общества;
основные требования к организации здорового образа жизни;
основные физические качества и двигательные навыки, способствующие укреплению здоровья и обеспечивающие достаточный уровень готовности к будущей профессии;
повышение устойчивости организма человека к различным условиям внешней среды;
культура гигиены, предупреждение травматизма, виды оказания первой медицинской помощи;
режимы двигательной активности;
легкая атлетика;
гимнастика;
лыжная подготовка;
плавание;
туризм;
спортивные и подвижные игры;
казахские национальные подвижные виды спорта и спортивные игры
Знания:
- Закона РК "О физической культуре и спорте";
- роли физической культуры и спорта в укреплении здоровья;
- способов двигательной деятельности;
- правил физической нагрузки и способов ее регулирования (дозирования);
- причин возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способов профилактики травматизма;
- правил ведения здорового образа жизни;
- техники выполнения легко-атлетических упражнений;
- техники элементов лыжных ходов;
- видов и техники плавания;
- правил туристических навыков и видов снаряжения;
- видов и правил казахских национальных спортивных игр;
- требований спортивной гигиены;
- нормативов Президентского теста;
Умения:
- владеть техникой выполнения легкоатлетических упражнений;
- владеть техникой бега на короткие, средние и длинные дистанции;
- владеть техникой метания диска, гранаты;
- владеть техникой выполнения прыжков в длину, с места и с разбега;
- владеть способами ведения и броска мяча;
- владеть приемами подачи и приема мяча;
- владеть техникой передвижения на лыжах различными способами;
- владеть техникой плавания;
- выполнять требования спортивной гигиены;
- демонстрировать туристские навыки и умения;
- оказывать доврачебную помощь при ссадинах, царапинах, легких ушибах и потертостях
БК 6
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Основы черчения
Правила оформления чертежей;
геометрические построения на чертежах;
проекционные изображения на чертежах;
прямоугольное проецирование на одну плоскость и на три плоскости, изометрические и диаметрические проекции простейших фигур;
чертеж и изометрическая проекция детали;
развертки геометрических фигур;
основы технологического черчения;
расположения изображений на чертежах;
сечения и разрезы;
выполнение чертежей деталей с применением необходимого количества видов сечений и разрезов в прямоугольных и аксонометрических осях;
машиностроительное черчение;
разъемные соединения;
сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскизы деталей, технический рисунок детали, деталирование по сборочному чертежу
Знания:
- основных правил построения чертежей и схем;
- основ начертательной геометрии и проекционного черчения;
- основных положений конструкторской, технологической и другой нормативной документации
Умения:
- составлять, читать и оформлять чертежи по профилю специальности;
- пользоваться справочниками;
- выражать техническую мысль с помощью эскиза, чертежа, технического рисунка;
- пользоваться нормативно-технической документацией при оформлении чертежей

Бқ 6,7
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Ағылшын тілінің грамматикасы; кәсіби лексика;
мамандығы бойынша терминология;
қатынас, оның түрлері, қызметі және құралдары;
қатынастың ауызша және жазбаша құралдары;
сөйлеу стилі;
ғылыми стильдің ерекшелігі;
іскерлік стилінің ерекшелігі;
сауатты сөйлеудің сапасы;
ауызша және жазбаша сөйлеу тілінде терминдердің қолданылуы;
ауызша іскерлік сөйлеу тілінің жанры;
сөйлеу әрекетінің түрлері мен сөйлеу формалары (ауызша, жазбаша, монолог, сұқбат);
кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару техникасы
Білімдер:
ҚР "Тілдер туралы" Заңы;
тіл және қазақстандық, ресейлік, әлемдік практикадағы кәсіптік қатынас туралы;
тілдің грамматикалық құрылысы (орфография, лексика, морфология, синтаксис, пунктуация, стилистика);
кәсіптік лексика, терминдер;
қысқарған күрделі сөздерді, аббревиатураларды сауатты жазу;
тілдің стильдік ерекшеліктері (сөйлеу стильдері);
сөйлеу мәдениетінің нормалары;
орфографиялық, пунктуациялық және стилистикалық сауаттылық;
кәсіптік жалпы ғылыми және жалпы техникалық лексика
Іскерліктер:
іскерлік қағаздарын құру: өтініш, сенімхат, қолхат, қызметтік хаттар, өмірбаян, түйіндеме;
тұсаукесерлер дайындау, көпшілік алдында сөйлеу, есеп беру;
келіссөздер, іскерлік және ғылыми әңгімелесулер, пікірталастар өткізу
Бқ 5,6
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
ЖГП 04
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесі қазіргі қоғамның жалпы мәдениетінің бір бөлігі ретінде;
салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары;
болашақ мамандығының жеткілікті деңгейін қамтамасыз ететін және денсаулықты нығайтуға ықпал ететін негізгі дене шынықтыру сапасы мен қозғалыс дағдылары;
сыртқы ортаның әртүрлі жағдайларында адам ағзасының төзімділігінің жоғарылауы;
гигиена мәдениеті, жарақаттың алдын алу, алғашқы медициналық көмектің түрлері;
қозғалыс белсенділігінің режимдері;
жеңіл атлетика;
гимнастика;
шаңғы тебу дайындығы;
жүзу;
туризм;
спорттық және қозғалыс ойындары;
қазақ ұлттық қозғалыс ойындарының түрлері мен спорттық ойындар
Білімдер:
Қазақстан Республикасының "Дене шынықтыру және спорт туралы" Заңы;
денсаулықты нығайтудағы дене тәрбиесі мен спорттың рөлі;
қимыл-қозғалыс әрекеттерінің тәсілдері;
дене шынықтырудағы жүктеме мен оларды реттеу (мөлшерлеу) ережелері туралы;
дене шынықтыру жаттығуларын жасау кезіндегі зақымданудың пайда болу себептері, зақымданудың алдын-алу шаралары;
салауатты өмір салтын сақтау ережелері;
жеңіл атлетикалық жаттығуларды орындау техникасы;
шаңғымен жүру техникасының элементтері;
жүзу түрлері мен техникалары;
туристке қажетті құрал-жабдықтар мен туристік дағдылар;
қазақтың ұлттық спорт ойындарының түрлері мен ережелері;
спорттық гигиена талаптары;
Президенттік тест нормативтері
Іскерліктер:
жеңіл атлетикалық жаттығуларды орындау техникасын меңгеру;
қысқа, орта, ұзақ қашықтыққа жүгіру техникасын игеру;
диск, граната лақтыру техникасын меңгеру;
бір орыннан және жүгіріп келіп ұзындыққа секіру техникасын меңгеру;
доппен жүру және лақтыру әдістерін меңгеру;
допты беру және допты қабылдау техникасын меңгеру;
әртүрлі тәсілдермен шаңғымен жүру техникасын меңгеру;
жүзу техникасын меңгеру;
спорттық гигиеналық талаптарды орындау;
туристік дағдылар мен іскерліктерді көрсету;
жеңіл жарақат, сырып алу кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсету
Бқ 6
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу негіздері
сызбаларды ресімдеу ережесі;
сызбалардағы геометриялық құрылымдар;
сызбалардағы проекциялық кескіндер;
бір жазықтықта және үш жазықтықта тікбұрышты проекциялау, қарапайым пішіндердің изометриялық және диаметриялық проекциялары;
бөлшектердің сызбасы мен изометриялық проекциялары;
геометриялық пішіндердің жазбасы;
технологиялық сызу негіздері;
сызбаларда кескіндердің орналасуы;
қималар мен кесінділер;
тікбұрыштар мен аксонометриялық осьтерде қималар мен кесінділердің қажетті мөлшерде түрлерін қолдана отырып, детальдердің сызбаларын орындау;
машина құрылысының сызулары;
ажырамайтын бірігулер;
құрама сызба, жұмыс сызбасы, бөлшектердің эскизі, бөлшектердің техникалық суреті, құрама сызбалар бойынша бөлшектеу
Білімдер:
cызба мен нобайларды құрастырудың негізгі ережелері;
cызба геометриясының және проекциялық сызбаның негіздері;
құрастырушылық, технологиялық және басқа нормативті құжаттардың негізгі ережелері
Іскерліктер:
мамандық бейініне сәйкес сызбаны құрастыру, оқу және рәсімдеу;
анықтамалықтарды қолдану;
эскиз, сызба және техникалық бейнелеулердің көмегімен техникалық ойды білдіру;
сызуларды ресімдеуде нормативтік техникалық құжаттарды пайдалану

БК 5,7
ОПД 02
Основы экономики
Экономика и ее роль в обществе; предмет, функции и метод экономической теории;
современное состояние экономики Казахстана;
отношения собственности, их сущность и роль в общественном производстве;
основы общественного производства, сущность и основные формы организации производства;
товарное производство, его характеристика, товар и его свойства;
основные типы экономических систем и их сущность;
возникновение и сущность денег, их свойства и закон денежного обращения;
рыночная экономика и ее особенности
Знания:
- основных задач и вопросов экономики;
- структуры современной экономики Казахстана;
- основных типов, форм и видов отношений собственности;
- системы реформирования отношений собственности в Республике Казахстан;
- структуры общественного производства, простого и расширенного воспроизводства;
- натурального и товарного производств, их характеристик;
- закона стоимости и его функций;
- особенностей традиционной, рыночной, командной и смешанной экономики, их характеристик;
- происхождения денег, форм стоимости, видов и функций денег;
- сущности рынка, его функций, структуры и видов
Умения:
- анализировать экономические процессы
в РК;
- характеризовать типы собственности;
- анализировать преобразования отношений собственности, проводимые в РК;
- определять характерные черты товарного производства;
- анализировать особенности структуры современного общественного производства;
- характеризовать различные типы экономических систем;
- анализировать преимущества и недостатки различных видов денег;
- анализировать сущность проводимых государством экономических методов регулирования рынка
БК 3
ОПД 03
Охрана труда
Общегосударственные нормы и правила по охране труда;
стандартизация в области охраны труда;
техника безопасности при работе с основным технологическим оборудованием; электробезопасность;
производственная санитария;
противопожарная безопасность;
расследование и учет несчастных случаев на производстве;
планирование и финансирование мероприятий по охране труда;
охрана труда на предприятиях пищевой отрасли;
охрана окружающей среды
Знания:
- нормативно-технических документов по технике безопасности;
- системы стандартов безопасности труда;
- требований техники безопасности к производственным помещениям и рабочим местам;
- устройства и работы технических средств пожаротушения
Умения:
- пользоваться средствами защиты и средствами контроля за состоянием окружающей среды;
- оказывать первую помощь пострадавшим при несчастных случаях;
- обеспечивать безопасное ведение работы и осуществлять контроль за соблюдением правил охраны труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
- соблюдать меры по обеспечению охраны окружающей среды;
- соблюдать правила выполняемой работы и санитарных требований

Бқ 5,7
ЖКП 02
Экономика негіздері
Экономика және оның қоғамдағы рөлі;
экономикалық теория пәні, қызметі мен әдістері;
Қазақстан экономикасының қазіргі жағдайы;
меншіктік қатынастар, олардың мәні және қоғамдық өндірістегі рөлі;
қоғамдық өндіріс негіздері, өндірісті ұйымдастырудың маңызы және негізгі формалары;
тауар өндірісі, оған сипаттама, тауар және оның қасиеті;
экономикалық жүйенің негізгі типтері, олардың маңызы;
ақшаның пайда болуы және мәні, олардың қасиеті және ақша айналымы заңы;
нарық экономикасы және оның ерекшеліктері
Білімдер:
экономиканың негізгі міндеттері мен мәселелері;
Қазақстанның заманауи экономика құрылымы;
меншіктік қатынастардың негізгі типтері, формалары мен түрлері;
Қазақстан Республикасындағы меншіктік қатынастарды реформалау жүйесі;
қоғамдық өндіріс құрылымы, қарапайым және кеңейтілген қайта өндіріс;
натуралды және тауар өндірісі, оларға сипаттама;
құн заңы және оның қызметі;
дәстүрлі, нарықтық, командалық және аралас экономика ерекшеліктері, оларға сипаттама;
ақшаның шығуы, құн формасы, ақша түрлері мен қызметі;
нарықтың мәні, оның қызметі, құрылымы мен түрлері
Іскерліктер:
ҚР экономикалық үдерістерді талдау;
меншік типтерін сипаттау;
ҚР жүргізілетін меншіктік қатынастардың қайта құрылуына талдау жасау;
тауар өндірісіне тән белгілерді анықтау;
қазіргі заманғы қоғамдық өндірістің ерекшеліктерін талдау;
экономикалық жүйенің әртүрлі типтеріне сипаттама;
ақшаның әртүрлі артықшылықтары мен кемшіліктеріне талдау жасау;
мемлекетпен жүргізілген нарықты реттеудің экономикалық әдістерінің мәніне талдау жасау
Бқ 3
ЖКП 03
Еңбек қорғау
Еңбек қорғау бойынша жалпы мемлекеттік нормалар мен ережелер;
еңбек қорғау саласындағы стандарттау;
негізгі технологиялық жабдықтармен жұмыс істеудегі қауіпсіздік техникасы;
электр қауіпсіздігі;
өндірістік санитария;
өрт қауіпсіздігі;
өндірісте болған қауіпті жағдайларды тексеру және есепке алу;
еңбек қорғау бойынша шараларды жоспарлау және қаржыландыру;
нан пісіру, макарон және кондитер өндірісіндегі еңбек қорғау:
қоршаған ортаны қорғау
Білімдер:
қауіпсіздік техникасы бойынша нормативтік техникалық құжаттар;
еңбек қауіпсіздігінің стандартты жүйесі;
өндіріс бөлмелері мен жұмыс орындарындағы қауіпсіздік техникасы талаптары;
өрт сөндіретін техникалық құралдардың жұмысы мен қондырғылары
Іскерліктер:
қоршаған ортаның жағдайын қорғау және бақылау амалдарын пайдалану;
оқыс оқиға кезінде зардап шегушіге алғашқы көмек көрсету;
жұмысты қауіпсіз жағдайда жүргізуді қамтамасыз ету және еңбек қауіпсіздігі, өндірістік тазалықты, өрт қауіпсіздігі ережелерін бақылауды жүзеге асыру;
қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ету шараларын сақтау;
орындалатын жұмыс ережелері мен тазалық талаптарын сақтау

БК 1,2,8
ОПД 04
Химия пищевых производств
Методы анализа вещества; качественный анализ;
оценка достоверности аналитических данных;
методы количественного анализа;
основы и сущность метода окислительно-восстановительного титрования;
сущность физико-химических методов анализа и их преимущества;
основы и сущность фотометрического, хроматографического, рефрактометрического, поляриметрического и потенциометрического анализов;
основы химической термодинамики;
фазовые переходы;
фотохимические реакции;
сорбация, ее виды;
адсорбация, ее типы;
поверхностно-активные вещества;
дисперсные системы, классификация;
молекулярно-кинетические свойства коллоидных систем;
электрокинетические явления;
гелеобразование и пептизация;
вязкость структурных систем;
дубильные вещества, красители, воск;
ферменты, как катализирующие вещества (белки)
Знания:
- основных методов классического количественного анализа, методы физико-химического анализа;
- физико-химического состояния и строения веществ, входящих в состав сырья и готовой продукции;
- химического состава и свойств основных компонентов пищевого сырья: белков, липидов, углеводов, ферментов, пищевых добавок
Умения:
- проводить аналитические исследования при контроле сырья, материалов и готовой продукции;
- выполнять основные операции классического количественного анализа, пользоваться приборами для проведения физико-химического анализа;
- использовать свойства органических, дисперсных и коллоидных систем для оптимизации технологического процесса
БК 7,8
ОПД 05
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Основы практического применения персонального компьютера: устройство ПК, операционная система, ведение архива программ и данных, защита информации;
интегрированный пакет Microsoft Office: назначение, особенности исҒпользования;
основные возможности компьютерной графики
Знания:
- основных понятий информационных технологий;
- видов информационных и коммуникационных технологий;
- устройства персонального компьютера;
- операционной системы Windows;
- способов ведения архива программ и данных;
- методов и приемов антивирусной защиты информации;
- технологии обработки текстовых документов;
- методов обработки числовых данных;
- способов хранения и поиска данных в СУБД MS Access;
- методов создания презентации в MS Power Point;
- основных возможностей компьютерной графики Auto Cad
Умения:
- работать с архивными программами;
- работать с антивирусными программами;
- работать с таблицами и графическими объектами в MS Word;
- создавать и редактировать данные в электронной таблице MS Excel;
- применять основные операции MS Excel для расчета стоимости сырья и основных материалов;
- разрабатывать базу в среде СУБД MS Access;
- разрабатывать презентации в MS Power Point и управлять их воспроизведением;
- создавать объекты в графическом редакторе Auto Cad
БК 4
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Микробиология
Классификация, морфология и физиология микроорганизмов;
формы, строение микроорганизмов, химический и биохимический состав клетки;
влияние факторов внешней среды на жизнедеятельность микроорганизмов;
методы культивирования микроорганизмов, взаимоотношения микроорганизмов;
санитарно-гигиенический контроль производства пищевых продуктов;
схемы микробиологического контроля, основные показатели санитарно-гигиенической оценки сахарного производства
Знания:
- основных микробиологических понятий;
- важнейших биохимических процессов микроорганизмов;
- возможных источников микробиологического загрязнения на производстве
- Умения:
- выполнять простейшие микробиологические исследования и давать оценку полученных результатов;
- различать формы бактерий, дрожжей и плесневых грибов
БК 7,8

Бқ 1,2,8
ЖКП 04
Тағам өндірісінің химиясы
заттарды талдау әдістері; сапалық талдау; аналитикалық көрсеткіштердің дұрыстығын бағалау;
сандық талдау әдісі;
тотығу-тотықсызданудағы титерлеудің негізгі әдісі мен маңызы;
физика-химиялық талдау әдістерінің маңызы мен жетістіктері;
фотометриялық, хроматографикалық, рефрактометриялық, поляриметриялық, потенциометриялық талдаулардың негіздері және маңызы;
химиялық термодинамиканың негізі;
фазалық ауысу;
фотохимиялық реакциялар;
сорбация, оның түрі;
адсорбация, оның типі;
беттік активті қосылыстар;
дисперсті жүйе, талдау;
коллоидты жүйелердің молекуларлы-кинетикалық қасиеттері;
электрокинетикалық құбылыс;
гелтүзілу және пептидтену; құрылыс жүйесінің тұтқырлығы;
дубильді қосылыстар, бояғыштар, балауыз;
ферменттер-биокатализатор (ақуыздар)
Білімдер:
классикалық сандық талдаудың негізгі әдістері, физика-химиялық талдау әдістері;
шикізат пен дайын өнімнің құрамына енетін заттардың физика-химиялық жағдайы мен құрылысы;
тағам шикізатының: аққуыздардың, липидтердің, көмірсулардың, ферменттердің, тағамдық қоспаларының негізгі компоненттерінің химиялық құрамы мен қасиеттері
Іскерліктер:
шикізатты, дайын өнімдер мен материалдарды бақылау кезінде аналитикалық зерттеу жүргізу;
классикалық сандық талдаудың негізгі операцияларын орындау, физика-химиялық талдауларды жасауға арналған құралды пайдалану;
технологиялық үдерісті оңтайландыру үшін органикалық, дисперсті және коллоидты жүйелердің қасиеттерін пайдалану
Бқ 7,8
ЖКП 05
Кәсіби қызметтегі ақпараттық технологиялар
Дербес компьютерді практикада қолдану негіздері: ДК құрылысы, операциялық жүйе, бағдарламалар мен мәліметтерді мұрағатқа енгізу, ақпаратты қорғау;
Microsoft Office ықпалдасқан пакеті: тағайындалуы, пайдалану ерекшеліктері;
компьютерлік графиканың негізгі мүмкіндіктері
Білімдер:
ақпараттық технологияның негізгі түсінігі;
ақпараттық және коммуникациялық технология түрлері;
дербес компьютердің құрылысы;
Windows операциялық жүйесі;
бағдарламалар мен мәліметтерді мұрағатқа енгізу тәсілдері;
ақпараттарды вирусқа қарсы қорғаудың әдістері мен тәсілдері;
мәтіндік құжаттарды өңдеу технологиясы;
сандық мәліметтерді өңдеу әдістері;
MS Access БМБЖ мәліметтерді іздеу және сақтау тәсілдері;
MS Power Point презентацияларды құру әдістері;
Auto Cad компьютерлік графикасының негізгі мүмкіндіктері
Іскерліктер:
мұрағат бағдарламаларымен жұмыс;
вирусқа қарсы бағдарламалармен жұмыс;
кестелермен және MS Word графикалық объектілермен жұмыс;
MS Excel электронды кестесінде мәліметтерді құру және редакциялау;
шикізат пен негізгі материалдардың бағасын есептеу үшін MS Excel негізгі операцияларын қолдану;
MS Access БМБЖ ортасында базаны дайындау;
MS Power Point презентациясын дайындау және оларды орындауды басқару;
Auto Cad графикалық редакторында объектілерді құру
Бқ 4
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Микробиология
Микроорганизмдердің морфологиясы, жіктелуі және физиологиясы;
микроорганизмдер пішіндері мен құрылысы, клеткалардың химиялық және биохимиялык құрамы;
микроорганизмдердің өміршеңдігіне сыртқы орта факторларының әсері;
тамақ өнімдері өндірісіне санитарлық-гигиеналық бақылау;
микробиологиялық бақылаудың сұлбасы, қант өндірісін санитарлық-гигиеналық бағалаудың негізгі көрсеткіштері
Білімдер:
негізгі микробиологиялық түсініктер;
микроогранизмдегі маңызды биологиялық үдерістер;
өндірістің микробиологиялық ластануына әсер ететін факторлардың көзі
Іскерліктер:
қарапайым микробиологиялық зерттеулер жасау және алынған нәтижелерге баға беру;
бактериялардың, ашытқылардың және зең саңырауқұлақтардың түрлерін ажырату
Бқ 7,8

ПК 2.1.3;
ПК 2.2.3
СД 02
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Закон РК "О техническом регулировании";
принципы стандартизации на предприятиях пищевой промышленности;
средства измерений;
эталоны величин;
основы сертификации, термины и определения;
сертификация услуг на предприятиях пищевой промышленности;
качество продукции и декларация о соответствии;
разработка и внедрение системы менеджмента качества;
основы метрологии;
госуҒдарственный метрологический контроль и надзор
Знания:
- основных понятий стандартизации;
- принципов стандартизации на предприятиях пищевой промышленности;
- основных понятий метрологии;
- стандартов на готовые изделия;
- основных понятий сертификации;
- средств измерений;
- эталонов величин
Умения:
- применять основные положения стандартизации и сертификации в профессиональной деятельности;
- определять качество продукции и заполнять декларации о соответствии;
- применять основные положения метрологии в профессиональной деятельности
БК 1,7,8
ПК 2.1.4,
2.1.7;
ПК 2.2.4,
2.2.7;
ПК 2.3.4,
2.3.7
СД 03
Сырье и материалы
Свойства сырья, материалов и полуфабрикатов, требования к их качеству;
химический состав;
сахар и заменители сахара;
пищевые добавки;
свекла;
состав диффузионного сока;
процессы подготовки воды для диффузионного сока;
уваривание сока;
состав утфеля;
тара и вспомогательные материалы
Знания:
- видов и свойств сырья и полуфабрикатов;
- требований, предъявляемых к качеству сырья и полуфабрикатов;
- условий хранения и правил подготовки сырья к производству;
- норм расхода сырья в соответствии с установленной рецептурой;
- правила эксплуатации контрольно-измерительных приборов, дозировочной аппаратуры
Умения:
- осуществлять органолептический и визуальный контроль качества поступающего сырья;
- подготавливать сырье, смешивать его с различными компонентами;
- готовить сырье и полуфабрикаты;
- принимать сырье, загружать все виды сырья в соответствии с рецептурой;
- наблюдать за правильным дозированием и загрузкой различных видов сырья
БК 5,7,8
ПК 2.1.5;
ПК 2.2.5;
ПК 2.3.5
Квалификация "Аппаратчик варки утфеля"
СД 04
Спецтехнология
Сахарная свекла как сырье для производства сахара;
химический состав сахарной свеклы;
способы получения диффузионного сока;
методы выпаривания сока;
основные процессы, происходящие при выпаривании сока;
расход пара на выпарку сока с учетом использования тепла конденсатов и соковых паров варочной станции;
методы приближенного расчета для выпарки сока с самоиспарением конденсатов;
производство сахара-сырца и белого сахара с использованием конденсатов выпарных станций;
теплопередача в выпарных аппаратах и соковых решоферах;
компрессия сокового пара;
нормативы и предельные величины расхода пара и тепла;
физические и химические свойства сырья и готовой продукции;
технология кристаллизации сахара и патокообразования;
технология варки утфелей;
регулирование подачи патоки и пара в аппараты;
ведение процесса заводки и наращивания кристаллов;
сгущение кристаллической массы перед спуском;
определение готовности утфеля;
спуск утфеля из аппарата в утфелемешалки;
контроль процесса уваривания утфеля в аппарате
Знания:
- ботанической характеристики сахарной свеклы;
- способов получения диффузионного сока;
- характеристики процесса выпаривания;
- процесса нагревания сока;
- химических процессов, протекающих при выпаривании сока;
- физических и химических свойств сахарных растворов;
- теории кристаллизации сахара;
- факторов, влияющих на скорость кристаллизации;
- технологии уваривания утфелей;
- методов переработки оттҰков;
- технологии приготовления рафинадных сиропов;
- технологии фильтрации сиропов рафинадного производства;
- методов очистки сиропов рафинадного производства;
- методов получения кристаллического сахара;
- способов варки рафинадных утфелей;
- методов переработки утфелей;
- технологических схем производства сахара-рафинада с двумя и тремя рафинадными утфелями;
- процессов дополнительной кристаллизации утфелей
Умения:
- отбирать пробы для проведения анализов;
- контролировать нагрев сиропа и оттеков перед подачей в аппараты;
- вести наблюдения за показаниями контрольно-измерительных приборов;
- вести процесс уваривания утфелей второй и третьей кристаллизации в вакуум-аппаратах различной емкости при трехкристаллизационной схеме;
- регулировать подачу оттеков и пара в аппарат;
- регулировать температуру в аппаратах;
- вести процесс заводки и наращивания кристаллов;
- сгущать кристаллическую массу перед спуском из аппарата;
- определять готовность утфеля;
- соблюдать тепловой режим и график работы вакуум-аппаратов;
- соблюдать правила выполняемой работы и санитарных требований

КҚ 2.1.3;
КҚ 2.2.3
АП 02
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
ҚР "Техникалық реттеу туралы" Заңы;
тамақ өндірісі өнеркәсібіндегі стандарттау қағидалары;
өлшеу құралдары;
өлшем эталондары;
сертификаттау негіздері, анықтамалар мен терминдер;
тамақ өндіретін кәсіпорындарындағы сертификаттау қызметі;
өнім сапасы және сәйкестік туралы декларация;
сапа менеджменті жүйесін дайындау және енгізу;
метрология негіздері;
мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау
Білімдер:
стандарттаудың негізгі түсініктері;
тамақ өндірісі кәсіпорындарындағы стандарттау қағидалары;
метрологияның негізгі түсініктері;
дайын өнімдердің стандарттары;
сертификаттаудың негізгі түсініктері;
өлшеу құралдары;
өлшем эталондары
Іскерліктер:
кәсіби қызметте стандарттау мен сертификаттаудың негізгі ережелерін қолдана білу;
өнім сапасын анықтау және сәйкестік декларациясын толтыру;
кәсіби қызметте метрологияның негізгі ережелерін қолдана білу
Бқ 1,7,8
КҚ 2.1.4,
2.1.7;
КҚ 2.2.4,
2.2.7;
КҚ 2.3.4,
2.3.7
АП 03
Шикізаттар мен материалдар
Шикізаттардың, материалдар мен шалаөнімдердің қасиеті, олардың сапасына қойылатын талаптар;
химиялық құрамы;
қант және қант орнына қолданатындар;
ас қоспалары;
қызылша;
диффузиялық шырынның құрамы;
диффузиялық шырынға арналған суды даярлау үдерістері;
шырын қайнату;
утфель құрамы;
ыдыс және қосымша материалдар
Білімдер:
шикізат пен шалаөнім түрлері мен қасиеттері;
шикізат пен шалаөнім сапасына қойылатын талаптар;
шикізатты өндіріске дайындау ережелері мен сақтау шарттары;
белгіленген рецептураға сәйкес шикізат шығыны нормалары;
бақылау-өлшеу құралдары, мөлшерлегіш аппаратураны пайдалану ережелері
Іскерліктер:
келіп түскен шикізаттың сапасына органолептикалық және көзбен бақылау жасау;
шикізатты дайындау, оны әр түрлі компоненттермен араластыру;
шикізат пен шалаөнімдерді даярлау;
рецептураға сәйкес шикізатты қабылдау; шикізаттардың барлық түрлерін тиеу;
әртүрлі шикізаттардың дұрыс мөлшерленуіне және тиелуіне бақылау жасау
Бқ 5,7,8
КҚ 2.1.5;
КҚ 2.2.5;
КҚ 2.3.5
"Утфель қайнату аппаратшысы" біліктілігі
АП 04
Арнайы технология
Қант қызылшасы қантты өндіруге арналған шикізат ретінде;
қант қызылшасының химиялық құрамы;
диффузиялық шырынды алу тәсілдері;
шырынды булау әдістері;
шырынды булау кезінде болатын негізгі үдерістер; қайнату станцияларындағы шырын булары мен жылу буларының есебінен шырынды булауға кететін шығындар;
конденсаттың өзінен-өзі булануымен шырынды булау үшін жуық есеп айырысу әдістері;
булау станцияларында конденсаттарды пайдалану арқылы ақ қант және аршылмаған қант өндірісі; булайтын аппараттар мен шырынды решоферлердегі жылуберілім;
шырындық будың компрессиясы;
жылу мен бу шығынының шекті көлемі мен нормативтері;
шикізаттар мен дайын өнімдердің физикалық және химиялық құрамы;
қанттың кристалдану және сірне түзу технологиясы;
утфельдерді қайнату технологиясы;
аппараттарға сірне мен будың берілуін ретеу;
іске қосу үдерісін жүргізу және кристалдарды өсіру;
жіберу алдындағы кристалдық массаның қоюлануы;
утфель дайындығын анықтау;
аппараттан утфель араластырғышқа утфельді жіберу;
аппараттағы утфельді қайнату үдерісін бақылау
Білімдер:
қант қызылшасының ботаникалық сипаттамасы;
диффузиялық шырынды алу тәсілдері;
булау үдерісінің сипаттамасы;
шырынды қыздыру үдерісі;
шырынды булау кезінде жүретін химиялық үдерістер;
қант ерітінділерінің химиялық және физикалық қасиеттері;
қанттың кристалдану теориясы;
кристалдану жылдамдығына әсер ететін факторлар;
утфельдерді қайнату технологиясы;
оттекті өңдеу әдістері;
рафинадты шәрбаттарды дайындау технологиясы;
рафинад өндірісіндегі шәрбаттарды сүзу технологиясы;
рафинад өндірісінде шәрбаттарды тазалау әдістері;
кристалданған қантты алу әдістері;
рафинадты утфельдерді қайнату тәсілдері;
утфельдерді өңдеу әдістері;
екі, үш рафинадты утфельді рафинад қанттарын өндірудің технологиялық сұлбасы;
утфельдердің қосымша кристалдану үдерісі
Іскерліктер:
талдама жасау үшін сынамаларды іріктеу;
аппаратқа беру алдында шәрбат қызуын және оттекті бақылау;
бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштеріне бақылау жүргізу;
үш кристалдану сұлбасы кезінде түрлі сыйымдықтағы вакуум-аппараттарда екінші, үшінші кристалдану утфельдерін қайнату үдерісін жүргізу;
аппаратқа оттектер мен будың берілуін реттеу;
аппараттағы температураны реттеу;
кристалдарды іске қосу және өсіру үдерісін жүргізу;
аппараттан шығару алдында кристалдық массаны қойылту;
утфельдің дайындығын анықтау;
вакуум-аппараттардың жұмыс кестесі мен жылу режимін сақтау;
жұмысты орындау барысында ережелерді және санитарлық талаптарды сақтау

БК 1,2,5,7,8
ПК 2.1.1 –
2.1.7
СД 05
Оборудование
Аппаратурно-технологические схемы: выпарных станций, получения и обработки утфеля, кристаллизационной установки утфеля;
оборудование для нагрева жидкостей;
многоходовые трубчатые подогреватели;
теплообменники;
оборудование для выпаривания сока;
выпарные аппараты; вакуум-аппараты;
выпарные установки; сепараторы, термокомпрессоры, конденсатоотводчики, насосы, конденсаторы;
выпарные станции и методы их обслуживания;
оборудование для обработки утфеля: мешалки, распределители, кристаллизаторы, центрифуги;
основные неполадки в работе обслуживаемого оборудования и меры по их устранению;
техника безопасности, охрана труда и производственная санитария на рабочем месте
Знания:
- устройства, принципов работы и эксплуатации основного технологического оборудования;
- правил эксплуатации и регулирования оборудования;
- причин основных неполадок и способов их устранения
Умения:
- выявлять причины неполадок оборудования;
- регулировать технологический процесс в зависимости от конкретных условий и качества сырья;
- соблюдать правила эксплуатации обслуживаемого оборудования
БК 1,2,5,7,8
ПК 2.1.8
Квалификация "Аппаратчик дефекосатурации диффузионного сока"
СД 04
Спецтехнология
Аппаратурно-технологическая схема получения сахара;
химическая очистка диффузионного сока;
методы предварительной дефекации;
аппаратурное оформление предварительной дефекации;
основная дефекация;
очистка сока без основной дефекации и получение преддефекационной грязи;
система "известь-сахар-вода";
технические условия выполнения основной дефекации;
первая сатурация;
получение углекислоты сатурационного газа;
особые способы очистки;
очистка сока из мороженной и порченой свеклы;
способы очистки соков при последующей непрерывной фильтрации сатурационного сока;
приборы и способы для определения фильтрации и фильтрационного коэффициента;
способы отделения сатурационной грязи;
периодическая фильтрация сока;
высолаживание и выгрузка фильтрационной грязи;
непрерывная фильтрация;
вторая сатурация в процессе очистки соков;
сульфитация соков;
применение активных углей и ионитов для улучшения качества соков;
полное обессоливание сахарных соков;
снижение цветности обрабатываемых соков
Знания:
- строения и химического состава сахарной свеклы;
- технологических качеств сахарной свеклы;
- требований к качеству сахарной свеклы;
- способов переработки поврежденной свеклы;
- аппаратурно-технологической схемы дефекосатурации диффузионного сока;
- основных задач химической очистки диффузионного сока;
- состава диффузионного сока;
- способов применения активных углей и ионитов для улучшения качества соков;
- методов переработки тростникового сахара-сырца;
- способов получения извести;
- способов получения сатурационного газа;
- процессов приготовления известкового молока;
- способов дозировки извести на дефекацию сока и на вторую сатурацию;
- основ технологического процесса очистки диффузионного сока;
- назначения и роли второй сатурации;
- процесса сатурации диффузионного сока в аппаратах второй сатурации;
- методов определения щелочности соков, содержания углекислоты в сатурационном газе;
- методов контроля качества поступающего сока и сатурационного газа;
- способов проведения преддефекации сока;
- правил контроля и регулирования процесса дефекации и сатурации по показаниям контрольно-измерительных приборов и средств автоматики;
- технологии очистки сиропа
Умения:
- определять предварительный выход количества кристаллического сахара из свеклы;
- вести процессы дефекации и сатурации диффузионного сока;
- обеспечивать равномерное поступление диффузионного сока в аппараты и возврат сока на преддиффузию;
- проводить анализы при контроле сырья, материалов и готовой продукции;
- вести процесс сатурации диффузионного сока в аппаратах второй сатурации;
- выполнять заданные технологические параметры процесса дефекосатурации диффузионного сока с использованием показателей контрольно-измерительных приборов;
- определять щелочность соков и содержание углекислоты в сатурационном газе;
- определять плотность известкового молока, свободной и общей извести;
- определять доброкачественность очищенного нормального сока;
- соблюдать стандарты на готовую продукцию;
- предупреждать и устранять причины отклонений от норм технологического режима;
- соблюдать правила выполняемой работы и санитарных требований

Бқ 1,2,5,7,8
КҚ 2.1.1 –
2.1.7
АП 05
Жабдықтар
Аппаратты-технологиялық сұлбалар: булайтын станциялардың, утфельді алу және өңдеудің, утфельдің кристалданған қондырғыларының;
сұйықтықтарды қыздыруға арналған жабдықтар;
көп жүрісті құбырлы жылытқыштар;
жылу айырбастағыштар;
шырынды булауға арналған жабдықтар;
булайтын аппараттар; вакуум-аппараттар;
булайтын қондырғылар; сепараторлар, термоконпрессорлар, конденсатбұрғыштар, насостар, конденсаторлар;
булайтын станциялар және оларға қызмет ету әдістері;
утфельді өңдеуге арналған жабдықтар: араластырғыштар, бөлгіштер, кристаллизаторлар, центрифугалар;
қызмет көрсететін жабдықтар жұмысындағы негізгі ақаулар және оларды жою шаралары;
қауіпсіздік техникасы, еңбек қорғау және жұмыс орнындағы өндірістік санитария
Білімдер:
негізгі технологиялық жабдықтардың қондырғылары мен жұмыс қағидаттары және пайдалануы;
жабдықтарды пайдалану мен реттеу ережелері;
негізгі ақаулардың себептері және оларды жою әдістері
Іскерліктер:
жабдықтар ақауының себептерін анықтау;
нақты жағдай мен шикізат сапасына сәйкес технологиялық үдерісті реттеу;
қызмет көрсететін жабдықтардың пайдалану ережелерін сақтау
Бқ 1,2,5,7,8
КҚ 2.1.8
"Диффузиялық шырынының дефекосатурациялау аппаратшысы" біліктілігі
АП 04
Арнайы технология
Қант алудың аппараттық-технологиялық сұлбасы; диффузиялық шырынды химиялық тазалау;
алдын ала дефекациялау әдістері;
алдын ала дефекациялауды аппараттық рәсімдеу;
негізгі дефекация;
негізгі дефекациясыз шырынды тазалау және преддефикациялық шаңдарды алу;
"әк – қант – су" жүйесі;
негізгі дефекацияны орындаудың технологиялық шарттары;
бірінші қанықтыру;
қанықтырылған газдан көмірқышқылдарын алу; тазалаудың ерекше тәсілдері;
үсіген және бұзылған қызылшадан алынған шырынды тазалау;
қанықтырылған шырынды кезектегі үздіксіз сүзу кезінде шырындарды тазалау тәсілдері;
сүзу коэффиценті мен сүзуді анықтауға арналған тәсілдер мен аспаптар;
қанықтырылған лайды бөлу тәсілдері;
шырынды кезеңдік сүзу;
үзілген лайды түсіру және сілку;
үздіксіз сүзу;
шырынды тазалау үдерісіндегі екінші қанықтыру;
шырындардың сульфитациясы;
шырындардың сапасын жақсартуға арналған иониттер мен белсенді көмірлерді қолдану;
қант шырындарының толықтай тұзсыздануы;
өндірілген шырындардың түссізденуінің төмендеуі
Білімдер:
қант қызылшасының химиялық құрамы мен құрылысы;
қант қызылшасының технологиялық сапасы;
қант қызылшасы сапасына қойылатын талаптар;
бұзылған қызылшаны өңдеу тәсілдері;
диффузиялық шырын дефекосатурациясының аппараттық- технологиялық сұлбасы;
диффузиялық шырынды химиялық тазартудың негізгі міндеттері;
диффузиялық шырынның құрамы;
шырынның сапасын жақсарту үшін иониттер мен белсенді көмірлерді қолдану тәсілдері;
қант қамысының аршылмаған қантын өңдеу әдістері;
ізбесті алу тәсілдері;
қанықтырылған газды алу тәсілдері;
сұйытылған әкті дайындау үдерістері;
шырынды дефекациялауда және екінші қанықтыруда ізбесті мөлшерлеу тәсілдері;
диффузиялық шырынды тазартудың негізгі технологиялық үдерістері;
екінші қанықтырудың тағайындалуы және рөлі;
екінші қанықтыру аппараттарындағы диффузиялық шырынды қанықтыру үдерісі;
шырынның сілтілігін анықтау әдістері, қанықтырылған газ құрамындағы көмірқышқылдар;
келіп түскен шырын мен қанықтырылған газдың сапасын бақылау әдістері;
шырынға преддефекация жүргізу тәсілдері;
автоматика құралдары мен бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша дефекация және қанықтыру үдерісін бақылау ережелері және реттеу;
шәрбатты тазалау технологиясы
Іскерліктер:
қызылшадан кристалданған қанттың алдын ала шығу санын анықтау;
диффузиондық шырынның дефекация және қанықтыру үдерістерін жүргізу;
аппараттарға диффузиондық шырынның қалыпты түсуін және преддиффузияға шырынды қайтаруды қамтамасыз ету;
шикізаттар, материалдар мен дайын өнімдерге бақылау жасау кезінде талдаулар жүргізу;
екінші қанықтыру аппараттарында диффузиялық шырынды қанықтыру үдерісін жүргізу;
бақылау-өлшеу аспаптары көрсеткіштерін пайдалана отырып, диффузиондық шырынның дефекосатурация үдерісінің берілген технологиялық параметрлерін орындау;
шырын сілтілігін және қанықтырылған газ құрамындағы көмірқышқылын анықтау;
сұйытылған әктің, бос және жалпы ізбестің тығыздығын анықтау;
тазартылған қалыпты шырынның зиянсыздығын анықтау;
дайын өнімдердің стандартын сақтау;
технологиялық режим нормаларындағы ауытқу себептерінің алдын алу және жою;
санитария талаптары мен орындайтын жұмыстардың ережелерін сақтау

БК 1,2,5,7,8
\ПК 2.2.1 –
2.2.7
СД 05
Оборудование
Аппаратурно-технологическая схема очистки сока с горячей оптимальной предварительной и основной дефекацией;
аппаратурно-технологическая схема очистки сока с прогрессивной преддефекацией и комбинированной холодно-горячей дефекацией;
дозаторы известкового молока;
сатураторы непрерывного действия;
автоматизация и обслуживание станций дефекации и сатурации;
установки для сульфитации сока;
печи для получения сернистого газа;
вентиляторы;
сублиматоры;
вакуум-фильтровальные установки;
аппаратурно-технологическая схема вакуум-фильтровальной установки с отстойником;
аппаратурно-технологическая схема вакуум-фильтровальной установки с листовым фильтром-сгустителем;
отстойники сока;
аппаратурно-технологическая схема фильтрования сиропа;
многоходовые трубчатые подогреватели;
теплообменники;
неполадки в работе обслуживаемого оборудования и меры по их устранению;
техника безопасности, охрана труда и производственная санитария на рабочем месте
Знания:
- устройства, принципов работы и эксплуатации основного технологического оборудования;
- правил эксплуатации и регулирования оборудования;
- причин основных неполадок и способов их устранения
Умения:
- выявлять причины неполадок оборудования;
- регулировать технологический процесс в зависимости от конкретных условий и качества сырья;
- соблюдать правила эксплуатации обслуживаемого оборудования
БК 1,2,5,7,8
ПК 2.2.8
Квалификация "Оператор пульта управления в сахарном производстве"
СД 04
Спецтехнология
Аппаратурно-технологические схемы вакуум-фильтровальных и выпарных установок;
аппаратурно-технологические схемы получения и обработки утфеля, получения сахара-песка и сахара-рафинада;
автоматизированные системы управления технологическими процессами сахарного производства;
автоматизация процесса подготовки свеклы к переработке;
автоматизация процесса получения диффузионного сока;
автоматизация процесса выпаривания сока;
автоматизация процесса получения белого сахара;
автоматизация процесса переработки тростникового сахара-сырца;
автоматизация процесса переработки оттеков;
автоматизация процессов вспомогательных производств сахарной промышленности
Знания:
- технологических схем и параметров технологических режимов производственных процессов всех участков сахарного производства;
- правил эксплуатации автоматизированных систем управления сахарным производством;
- правил ввода корректирующих команд и информации через микропроцессорные контролеры;
- списка возможных сообщений от контрольно-следящих систем и устройств;
- принципов работы датчиков автоматики и измерительно-вычислительных комплексов технологических процессов сахарного производства;
- классификации и основных требований к устройствам контроля технологических процессов сахарного производства;
Умения:
- управлять технологическими процессами сахарного производства с помощью командно-программируемых панелей;
- соблюдать технологические режимы и обеспечивать получение заданных физических и качественных параметров сахара;
- контролировать и координировать работу всех участков сахарного производства;
- контролировать соблюдение выхода готовой продукции, норм расхода сырья и материалов;
- вести учет сырья и готовой продукции, соблюдать стандарты на готовую продукцию;
- предупреждать и устранять причины отклонений от норм технологических режимов производства сахара;
- наблюдать за ходом технологических процессов по показаниям контрольно-измерительных приборов и дополнительных измерительных комплексов;
соблюдать правила эксплуатации обслуживаемого оборудования

Бқ 1,2,5,7,8
КҚ 2.2.1 –
2.2.7
АП 05
Жабдықтар
Алдын ала ыстық оптималды және негізгі дефекациямен шырынды тазалаудың аппараттық-технологиялық сұлбасы;
прогрессивті преддефекациямен және суық-ыстық аралас дефекациямен шырынды тазалаудың аппараттық-технологиялық сұлбасы;
сұйытылған әк дозаторлары;
үздіксіз әрекет сатураторлары;
сатурация және дефекация станцияларына қызмет көрсету және автоматтандыру;
шырынды сульфиттеуге арналған қондырғылар;
күкірт газын алуға арналған пештер;
желдеткіштер;
сублиматорлар;
вакуум-сүзгіштік қондырғылар;
тұндырғышы бар вакуум- сүзгіштік қондырғылардың аппарттық-технологиялық сұлбасы;
жапырақ сүзгішті қоюлатқышы бар вакуум- сүзгішті қондырғылардың аппараттық- технологиялық сұлбасы;
шырын тұндырғыштары;
шәрбатты сүзудің аппараттық- технологиялық сұлбасы;
көп жүрісті құбырлы жылытқыштар;
жылу айырбастағыштар;
қызмет көрсету жабдықтарының жұмысындағы ақаулар және оларды жою шаралары;
қауіпсіздік техникасы, еңбек қорғау және жұмыс орнындағы өндірістік санитария
Білімдер:
негізгі технологиялық жабдықтардың қондырғылары мен жұмыс қағидаттары және пайдалануы;
жабдықтарды пайдалану мен реттеу ережелері;
негізгі ақаулардың себептері және оларды жою әдістері
Іскерліктер:
жабдықтар ақауының себептерін анықтау;
нақты жағдай мен шикізат сапасына сәйкес технологиялық үдерісті реттеу;
қызмет көрсететін жабдықтардың пайдалану ережелерін сақтау
Бқ 1,2,5,7,8
КҚ 2.2.8
"Қант өндірісінде басқару пультінің операторы" біліктілігі
АП 04
Арнайы технология
Вакуум-сүзгіштік және булайтын қондырғылардың аппараттық-технологиялық сұлбалары;
утфельді өңдеудің және алудың, құмшекер мен рафинад-қантты алудың аппараттық-технологиялық сұлбалары;
қант өндірісі технологиялық үдерістерін басқарудың автоматтандырылған жүйесі;
қызылшаны өңдеуге дайындау үдерістерін автоматтандыру;
диффузиондық шырынды алу үдерістерін автоматтандыру;
шырынды булау үдерістерін автоматтандыру;
ақ қант алу үдерістерін автоматтандыру;
қамысты аршылмаған қантты өңдеу үдерістерін автоматтандыру;
оттектерді өңдеу үдерістерін автоматтандыру;
қант өнеркәсібі көмекші өндірісінің үдерістерін автоматтандыру
Білімдер:
қант өндірісіндегі барлық телімдердің өндірістік үдерістеріндегі технологиялық режимдерінің параметрлері мен технологиялық сұлбалары;
қант өндірісін басқарудың автоматтандырылған жүйелерін пайдалану ережелері;
микропроцессорлық бақылаушылар арқылы түзету командалары мен ақпараттарды енгізу ережелері;
бақылау-қадағалау жүйелері мен қондырғыларынан келуі мүмкін болатын хабарламалар тізімі;
қант өндірісі технологиялық үдерістері автоматика көрсеткілерінің және өлшеу-есептеу кешендерінің жұмыс қағидаттары;
қант өндірісінің технологиялық үдерістерін бақылау қондырғыларына қойылатын негізгі талаптар және жіктелуі;
Іскерліктер:
командалық-бағдарламаланған панельдердің көмегімен қант өндірісіндегі технологиялық үдерістерді басқару;
технологиялық режимдерді сақтау және қанттың берілген физикалық және сапалық параметрлерін алуды қамтамасыз ету;
қант өндірісіндегі барлық телімдердің жұмысын бақылау және үйлестіру;
дайын өнімдердің шығуын және шикізаттар мен материалдар шығыны нормаларының сақталуын қадағалау;
шикізат пен дайын өнімге есеп жүргізу, дайын өнімнің стандарттарын сақтау;
қант өндірісіндегі технологиялық режимдердің нормалардан ауытқу себептерінің алдын алу және жою;
қосымша өлшеу кешендері мен бақылау- өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық үдерістердің жүруін бақылау;
қызмет көрсететін жабдықтардың пайдалану ережелерін сақтау

БК 1,2,5,7.8
ПК 2.3.1,
2.3.2,
2.3.4,
2.3.5,
2.3.6
СД 05
Оборудование
Аппаратурно-технологическая схема процесса производства сахара;
характеристика и задачи автоматизации сахарного производства;
объекты автоматизации сахарного производства;
автоматические и автоматизированные системы сахарного производства;
классы автоматических систем сахарных заводов;
автоматические системы измерения;
автоматические системы контроля;
автоматические системы регулирования (АСР);
датчики автоматики и измерительно-вычислительные комплексы, применяемые в сахарном производстве;
усилители автоматики;
логические и функциональные элементы;
исполнительные механизмы автоматики, применяемые на сахарных заводах;
агрегатные комплексы приборов автоматизации и унификации;
типы промышленных роботов и манипуляторов, используемых в производстве сахара;
классификация роботов и манипуляторов;
автоматизация производства пара и процессов водоснабжения, холодоснабжения и кондиционирования воздуха на сахарных заводах;
задачи, критерии и основы построения автоматизированных систем управления технологическими процессами (АСУ ТП) сахарного производства;
гибкие автоматизированные производства;
средства обеспечения и режимы функционирования технологических процессов производства сахара
Знания:
- устройства, принципов работы и эксплуатации основного технологического оборудования;
- правил эксплуатации и регулирования оборудования;
- причин основных неполадок и способов их устранения
Умения:
- выявлять причины неполадок оборудования;
- регулировать технологический процесс в зависимости от конкретных условий и качества сырья;
-соблюдать правила эксплуатации обслуживаемого оборудования
БК 1,2,5,7,8
ПК 2.3.3
2.3.7
2.3.8
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 00
Производственное обучение
ПО. 01
Практика в учебно-производственных мастерских
инструктаж по охране труда
и технике безопасности;
ознакомление с требованиями, предъявляемыми к устройству и оборудованию лаборатории;
изучение организации работы лаборатории;
оказание первой помощи
при несчастных случаях и отравлениях;
общие методы проведения
технохимического контроля;
методы проведения оценки
качества сырья;
методы проведения анализов
дополнительных материалов;
методы проведения контроля качества полуфабрикатов и готовой продукции;
ознакомление с оборудованием для проведения технохимического учета;
ознакомление с системой управления качеством продукции;
экскурсия на предприятие: знакомство с предприятием,
лабораторией, оборудованием
Умения:
- готовить лабораторное оборудование к работе;
- пользоваться химическими приборами и реактивами;
- оказывать первую медицинскую помощь при несчастных случаях и отравлениях;
- осуществлять отбор проб;
- подготавливать пробы к анализу;
- проводить оценку качества сырья и материалов;
- проводить анализы дополнительных материалов;
- определять качество и органолептические, физические, физико-химические показатели сырья и готовой продукции;
- проводить микробиологические анализы и давать оценку полученным результатам;
- контролировать качество полуфабрикатов и готовой продукции
Навыки:
- работы с лабораторным оборудованием;
- работы с химическими и измерительными приборами, реагентами, реактивами;
- соблюдения правил выполняемой работы и санитарных требований;
- определения параметров приборов;
- проведения микробиологических и химических анализов;
- определения качественных показателей сырья и готовой продукции

Бқ 1,2,5,7,8
КҚ 2.3.1,
2.3.2,
2.3.4,
2.3.5,
2.3.6
АП 05
Жабдықтар
Қант өндірісі үдерісінің апппараттық-технологиялық сұлбасы;
қант өндірісін автоматтандыру міндеттері және сипаттамалары;
қант өндірісін автоматтандыру нысандары;
қант өндірісінің автоматты және автоматтандырылған жүйелері;
қант зауыттарының автоматтандырылған жүйелері кластары;
өлшеудің автоматты жүйелері;
бақылаудың автоматты жүйелері;
реттеудің автоматты жүйелері (РАЖ);
қант өндірісінде қолданылатын өлшеу- есептеу кешендері мен автоматика датчиктері;
автоматика күшейткіштері;
логикалық және функционалдық элементтер;
қант зауыттарында қолданылатын автоматты орындау механизмдері;
автоматтандыру және унификациялау аспаптарының агрегаттық кешендері;
қант өндірісінде пайдаланылатын манипулятор мен өндірістік роботтардың типтері;
манипуляторлар мен роботтардың жіктелуі;
қант зауыттарындағы ауаны шартқа сәйкестендіруді және суықпен қамту, сумен қамту үдерістерін және буды өндіруді автоматтандыру;
қант өндірісіндегі (ТҚ АБЖ) технологиялық үдерістерді автоматтандырылған басқару жүйесін құрудың міндеттері, критерийлері мен негіздері;
икемді автоматтандырылған өндіріс;
қант өндірісі технологиялық үдерістерін қалыптастыру режимдері мен қамтамасыз ету құралдары
Білімдер:
негізгі технологиялық жабдықтардың қондырғылары мен жұмыс қағидаттары және пайдалануы;
жабдықтарды пайдалану мен реттеу ережелері;
негізгі ақаулардың себептері және оларды жою әдістері
Іскерліктер:
жабдықтар ақауының себептерін анықтау;
нақты жағдай мен шикізат сапасына сәйкес технологиялық үдерісті реттеу;
қызмет көрсететін жабдықтардың пайдалану ережелерін сақтау
Бқ 1,2,5,7,8
КҚ 2.3.3
2.3.7
2.3.8
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Оқу-өндірістік шеберханаларындағы практика
еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқамалар;
зертхана құрылғылары мен жабдықтарына қойылатын талаптармен таныстыру;
зертхана жұмысын ұйымдастыруды меңгеру;
оқыс жағдайлар мен улану кезінде алғашқы көмек көрсету;
технохимиялық бақылауды жүргізудің жалпы әдістері;
шикізат сапасын бағалау әдістері;
қосымша материалдарға талдау жүргізу әдістері;
шалаөнімдер мен дайын өнімдердің сапасына бақылау жүргізу әдістері;
технохимиялық есеп жүргізу үшін жабдықтармен танысу;
өнімнің сапасын басқару жүйесімен танысу;
кәсіпорынға саяхат: кәсіпорынмен, зертханалармен, жабдықтармен танысу
Іскерліктер:
жұмысқа зертханалық жабдықтарды дайындау;
химиялық аспаптарды және реактивтерді пайдалану;
оқыс жағдайлар мен улану кезінде алғашқы көмек көрсету;
сынамаларды іріктеу;
талдауға сынамаларды дайындау;
шикізаттар мен материалдардың сапасына бағалауды жүргізу;
қосымша материалдарға талдаулар жүргізу;
шикізаттар мен дайын өнімдердің сапасын, органолептикалық, физикалық, физика-химиялық көрсеткіштерін анықтау;
микробиологиялық талдаулар жүргізу және алынған нәтижеге баға беру;
шалаөнімдер мен дайын өнімдердің сапасын бақылау
Дағдылар:
зертханалық жабдықтармен жұмыс;
химиялық және өлшеу аспаптарымен, реагентпен, реактивтермен жұмыс;
орындалатын жұмыс ережелерін және санитарлық талаптарды сақтау;
аспаптардың параметрлерін анықтау;
микробиологиялық және химиялық талдаулар жасау;
шикізат пен дайын өнімдердің сапалық көрсеткіштерін анықтау

БК 3,8
ПК 2.1.3
ПК 2.2.3
ПК 2.3.2
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Практика по приобретению профессиональных навыков
цели и задачи практики;
ознакомление с предприятием; инструктаж по безопасности труда при выполнении работ в производственных цехах предприятия;
технология подготовки основного и дополнительного сырья и материалов;
методы контроля и учета при производстве сахаристых, крахмальных и сопутствующих продуктов;
ознакомление с работой производственного оборудования цехов предприятия;
ознакомление с работой производственной технологической лаборатории;
ознакомление с расположением оборудования и коммуникаций по ходу технологического процесса;
ознакомление с работой на штатных рабочих местах по профессиям;
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- оценивать качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
- регулировать работу технологического оборудования;
- выполнять основные ручные и механизированные технологические операции по производству сахаристых, крахмальных и сопутствующих продуктов;
- применять требования нормативных документов к выпускаемой продукции;
- оформлять документы, удостоверяющие качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции
Навыки:
- соблюдения санитарно-гигиенических требований в условиях производства;
- работы с технологическим оборудованием;
- проведения санитарной обработки оборудования и инвентаря;
- пользования нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции
БК 7,8
ПК 2.1.7
ПК 2.2.7
ПК 2.3.7
ПП 02
Практика по приобретению
и закреплению профессиональных навыков
цели и задачи практики;
ознакомление с предприятием;
инструктаж по охране труда, технике безопасности
и производственной санитарии
при выполнении работ в производственных цехах предприятия;
изучение работы на штатных рабочих местах
по квалификациям;
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- выполнять технологические операции по производству сахаристых, крахмальных и сопутствующих продуктов на штатных рабочих местах;
- заполнять и вести журнал о качестве;
- предупреждать и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования
Навыки:
- отбора проб;
- проведения анализов сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
- выявления изменений, происходящие в сырье, полуфабрикатах и готовой продукции при неправильном ведении технологических процессов;
- регулирования технологических процессов по показаниям контрольно-измерительных приборов
БК 6,7,8
ПК 2.1.1 –
2.1.8
ПК 2.2.1 –
2.2.8
ПК 2.3.1 –
2.3.8
ПП 03
Преддипломная практика
цели и задачи практики;
оформление на предприятие;
инструктаж по технике безопасности и пожарной безопасности;
распределение по участкам;
обобщение и совершенствование навыков по специальности;
развитие навыков управления
отдельным производственным
звеном в пределах функций,
возлагаемых на специалиста квалификации
повышенного уровня;
изучение конкретных участков производственной деятельности предприятия;
выполнение работ на штатных рабочих местах по профессиям;
обобщение материалов и оформление отчета по практике
Умения:
- вести процесс подготовки сырья;
- вести технологические процессы на всех фазах сахарного производства;
- соблюдать технологические режимы производства;
- предупреждать, выявлять и устранять причины брака;
- вести учетно-отчетную документацию;
- пользоваться стандартами и нормативно-технической документацией
Навыки:
- ведения технологических процессов сахарного производства;
- организации работы на участке;
- оценки качества полуфабрикатов и готовой продукции по органолептическим показателям;
- контроля технологических режимов производства;
- определения выхода готовой продукции;
- соблюдения требований к качеству готовой продукции;
- наладки и регулирования режимов работы технологического оборудования;
- устранения мелких неполадок эксплуатируемого оборудования

Бқ 3,8
КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.2
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Кәсіптік дағдыларын қалыптастыру бойынша практика
практиканың мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынмен танысу; кәсіпорынның өндірістік цехтарындағы жұмыстарды орындау кезіндегі еңбек қауіпсіздігі бойынша нұсқама;
негізгі және қосымша шикізаттар мен материалдарды даярлау технологиясы;
қантты, крахмалды және ілеспе өнімдер өндірісі кезіндегі бақылау және есеп жүргізу әдістері;
кәсіпорын цехтарындағы өндірістік жабдықтардың жұмысымен танысу;
өндірістік технологиялық зертханалардың жұмысымен танысу;
технологиялық үдерістердің жүруі бойынша жабдықтардың орналасуымен және технологиялық үдерістің жүруі бойынша коммуникациямен танысу;
мамандығы бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстармен танысу;
материалдарды жинау және практика бойынша есепті ресімдеу
Іскерліктер:
шикізат, шалаөнім, дайын өнімдердің сапасын бағалау;
технологиялық жабдықтардың жұмысын реттеу;
қантты, крахмалды, ілеспе өнімдер өндірісі бойынша негізгі қол және механикаландырылған технологиялық операцияларды орындау;
шығарылатын өнімнің нормативтік құжаттарының талаптарын қолдану;
шикізат, шалаөнім, дайын өнімдердің сапасын растайтын құжаттарды ресімдеу
Дағдылары:
өндіріс жағдайларына қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау;
технологиялық жабыдқтармен жұмыс;
жабдықтар мен құрал-саймандарға санитарлық өңдеу жүргізу;
өнімнің шығуын реттейтін нормативтік құжаттарды пайдалану
Бқ 7,8
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.7
КП 02
Кәсіптік дағдыларын игеру және бекіту бойынша практика
практиканың мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынмен танысу;
кәсіпорынның өндірістік цехтарындағы жұмыстарды орындау кезінде еңбек қорғау, қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария бойынша нұсқамалар;
біліктілігі бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстарды зерделеу;
материалдарды жинау және практика бойынша есепті ресімдеу
Іскерліктер:
штаттық жұмыс орнында қантты, крахмал, ілеспе өнімдер өндірісі бойынша технологиялық операцияларды орындау;
сапасы туралы журналды толтыру және жүргізу;
қызмет көрсететін жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және жою
Дағдылар:
сынамаларды іріктеу;
шикізат, шалаөнім және дайын өнімдерге талдау жасау;
шикізат, шалаөнімдер мен дайын өнімдерге технологиялық үдерісті дұрыс жүргізбегендіктен болатын өзгерістерді анықтау;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық үдерісті реттеу
Бқ 6,7,8
КҚ 2.1.1 –
2.1.8
КҚ 2.2.1 –
2.2.8
КҚ 2.3.1 –
2.3.8
КП 03
Диплом алды практикасы
практиканың мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынды ресімдеу;
қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқама;
телімдер бойынша бөлу;
мамандығы бойынша дағдыларын жетілдіру және қорыту;
жоғары деңгейде біліктілігі бар маманға жүктелген қызметтер аясында жеке өндірістік звеноны басқару дағдысын дамыту;
кәсіпорынның өндірістік қызметінің нақты телімдерін зерделеу;
мамандығы бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстарды орындау;
материалдарды жинау және практика бойынша есепті ресімдеу
Іскерліктер:
шикізатты дайындау үдерісін жүргізу;
қант өндірісінің барлық фазаларындағы технологиялық үдерісті жүргізу;
өндірістің технологиялық режимдерін сақтау;
жарамсыздық себептерінің алдын алу, анықтау және жою;
есептеу-есеп беру құжаттамаларын жүргізу;
стандарттарды және нормативті-техникалық құжаттарды пайдалана білу
Дағдылар:
қант өндірісінің технологиялық үдерістерін жүргізу;
телімдегі жұмысты ұйымдастыру;
органолептикалық көрсетікштер бойынша шалаөнімдер мен дайын өнімдердің сапасын бағалау;
өндірістің технологиялық режимдерін бақылау;
дайын өнімнің шығуын анықтау;
дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптарды сақтау;
технологиялық жабдықтардың жұмыс режимдерін баптау және реттеу;
пайдаланатын жабдықтардың кішігірім ақауларын жою

БК 5,6
ОГД 03
История Казахстана
ОГД 04
Физическая культура
Физическая культура как часть общей культуры современного общества;
основные требования
к организации здорового образа жизни;
основные физические качества и двигательные навыки, способствующие укреплению здоровья и обеспечивающие достаточный уровень готовности к будущей профессии;
повышение устойчивости организма человека к различным условиям внешней среды;
культура гигиены, предупрежние травматизма, виды оказания первой медицинской помощи;
режимы двигательной активности;
легкая атлетика;
гимнастика;
лыжная подготовка;
плавание;
туризм;
спортивные и подвижные игры;
казахские национальные подвижные виды спорта и спортивные игры
Знания:
- закона РК "О физической культуре и спорте";
- роли физической культуры и спорта в укреплении здоровья;
- способов двигательной деятельности;
- правил физической нагрузки и способов ее регулирования (дозирования);
- причин возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способов профилактики травматизма;
- правил ведения здорового образа жизни;
- техники выполнения легко-атлетических упражнений;
- техники элементов лыжных ходов;
- видов и техники плавания;
- правил туристических навыков и видов снаряжения;
- видов и правил казахских национальных спортивных игр;
- требований спортивной гигиены;
- нормативов Президентского теста;
Умения:
- владеть техникой выполнения легкоатлетических упражнений;
- владеть техникой бега на короткие, средние и длинные дистанции;
- владеть техникой метания диска, гранаты;
- владеть техникой выполнения прыжков в длину, с места и с разбега;
- владеть способами ведения и броска мяча;
- владеть приемами подачи и приема мяча;
- владеть техникой передвижения на лыжах различными способами;
- владеть техникой плавания;
- выполнять требования спортивной гигиены;
- демонстрировать туристские навыки и умения;
- оказывать доврачебную помощь при ссадинах, царапинах, легких ушибах и потертостях
БК 6
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
Культурология и ее роль в жизни общества;
многообразность подходов в исследовании культуры;
культура и цивилизация;
становление культуры;
конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип культуры;
мир исламской культуры;
христианский тип культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
проблема расизма;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья;
культурные традиции казахов в период 17-19 веков;
культура современного Казахстана
Знания:
- различных подходов в исследовании цивилизаций и культуры;
- культуры поведения, этикета;
- первобытной культуры, зарождения первобытного искусства, верований, живописи;
- культуры Древнего Востока и античности;
- религиозных систем древности;
- влияния ислама, христианства, буддизма на культуру народов;
- культуры ренессанса и реформации;
- культуры XVII-XIXвв.;
- особенностей культуры ХХв.;
- истоков казахской культуры;
- особенностей кочевой культуры и цивилизации;
- влияния мусульманского Ренессанса на культуру тюрков;
- традиций материальной и духовной культуры казахского народа;
- современной казахской культуры
Умения:
- раскрывать типы культур;
- прослеживать историю развития цивилизаций;
- показывать специфику материальной и духовной культуры народов;
- определять особенности различных типов цивилизаций;
- анализировать и сопоставлять факторы, под влиянием которых сформировалась культура Казахстана;
- выявлять положительные аспекты в многообразии культурных теорий
БК 3
СЭД 02
Основы философии
Предмет философии, исторические типы философии;
общественная природа человека и смысл его существования;
материя и сознание;
диалектика;
философское понимание общества;
свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль в обществе; человечество перед лицом глобальных проблем;
нравственные проблемы философии
Знания:
- сведений о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- роли науки и научного познания, его структуры, форм и методов
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведения;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе
БК 3
СЭД 03
Основы политологии и социологии
Социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и политические отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность, ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-политические
процессы в Казахстане;
международные отношения
Знания:
- социологического подхода в понимании закономерностей;
- принципов социальной структуры, социального расслоения, социального взаимодействия;
- особенностей процесса социализации личности, формы регуляции
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составлять представления о политических системах и политических режимах
БК 3
СЭД 04
Основы экономики
Экономика и ее роль в обществе; предмет, функции и метод экономической теории;
современное состояние экономики Казахстана;
отношения собственности, их сущность и роль в общественном производстве;
основы общественного производства, сущность и основные формы организации производства;
товарное производство, его характеристика, товар и его свойства;
основные типы экономических систем и их сущность;
возникновение и сущность денег, их свойства и закон денежного обращения;
рыночная экономика и ее особенности
Знания:
- основных задач и вопросов экономики;
- структуры современной экономики Казахстана;
- основных типов, форм и видов отношений собственности;
- системы реформирования отношений собственности в Республике Казахстан;
- структуры общественного производства, простого и расширенного воспроизводства;
- натурального и товарного производств, их характеристик;
- закона стоимости и его функций;
- особенностей традиционной, рыночной, командной и смешанной экономики, их характеристик;
- происхождения денег, форм стоимости, видов и функций денег;
- сущности рынка, его функций, структуры и видов
Умения:
- анализировать экономические процессы в РК;
- характеризовать типы собственности;
- анализировать преобразования отношений собственности, проводимые в РК;
- определять характерные черты товарного производства;
- анализировать особенности структуры современного общественного производства;
- характеризовать различные типы экономических систем;
- анализировать преимущества и недостатки различных видов денег;
- анализировать сущность проводимых государством экономических методов регулирования рынка
БК 3
СЭД 05
Основы права
Право: понятие, система, источники;
Конституция РК – ядро правовой системы;
всеобщая Декларация прав человека;
личность, право, правовое государство;
юридическая ответственность и ее виды;
основные отрасли права;
судебная система РК;
правоохранительные органы;
административное право РК;
гражданское право РК;
трудовое право РК;
уголовное право РК;
семейное право РК
Знания:
- прав и свобод человека и гражданина, механизмов их реализации;
- особенностей правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности
Умения:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста

Бқ 5,6
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
ЖГП 04
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесі қазіргі қоғамның жалпы мәдениетінің бір бөлігі ретінде;
салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары;
болашақ мамандығының жеткілікті деңгейін қамтамасыз ететін және денсаулықты нығайтуға ықпал ететін негізгі дене шынықтыру сапасы мен қозғалыс дағдылары;
сыртқы ортаның әртүрлі жағдайларында адам ағзасының төзімділігінің жоғарылауы;
гигиена мәдениеті, жарақаттың алдын алу, алғашқы медициналық көмектің түрлері;
қозғалыс белсенділігінің режимдері;
жеңіл атлетика;
гимнастика;
шаңғы тебу дайындығы;
жүзу;
туризм;
спорттық және қозғалыс ойындары;
қазақ ұлттық қозғалыс ойындарының түрлері мен спорттық ойындар
Білімдер:
Қазақстан Республикасының "Дене шынықтыру және спорт туралы" Заңы;
денсаулықты нығайтудағы дене тәрбиесі мен спорттың рөлі;
қимыл-қозғалыс әрекеттерінің тәсілдері;
дене шынықтырудағы жүктеме мен оларды реттеу (мөлшерлеу) ережелері туралы;
дене шынықтыру жаттығуларын жасау кезіндегі зақымданудың пайда болу себептері, зақымданудың алдын-алу шаралары;
салауатты өмір салтын сақтау ережелері;
жеңіл атлетикалық жаттығуларды орындау техникасы;
шаңғымен жүру техникасының элементтері;
жүзу түрлері мен техникалары;
туристке қажетті құрал-жабдықтар мен туристік дағдылар;
қазақтың ұлттық спорт ойындарының түрлері мен ережелері;
спорттық гигиена талаптары;
Президенттік тест нормативтері
Іскерліктер:
жеңіл атлетикалық жаттығуларды орындау техникасын меңгеру;
қысқа, орта, ұзақ қашықтыққа жүгіру техникасын игеру;
диск, граната лақтыру техникасын меңгеру;
бір орыннан және жүгіріп келіп ұзындыққа секіру техникасын меңгеру;
доппен жүру және лақтыру әдістерін меңгеру;
допты беру және допты қабылдау техникасын меңгеру;
әртүрлі тәсілдермен шаңғымен жүру техникасын меңгеру;
жүзу техникасын меңгеру;
спорттық гигиеналық талаптарды орындау;
туристік дағдылар мен іскерліктерді көрсету;
жеңіл жарақат, сырып алу кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсету
Бқ 6
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Мәдениеттану және оның қоғамдағы орны;
мәдениеттануды зерттеудің көптүрлі әдістері;
мәдениет және өркениет;
мәдениеттің құрылуы;
конфуциондық-даосистік мәдениет түрі;
үнді-буддалық мәдениет түрі;
ислам мәдениеті әлемі;
христиан мәдениетінің түрі;
батыс еуропалық мәдениет және оның қазіргі әлемнің дамуына әсері;
расизм мәселелері;
көшпелі өркениеттің құрылуы мен ерекшелігі;
орта ғасырдағы қазақтардың мәдениеті;
17-19 ғасырдағы қазақ халқының мәдени салт-дәстүрі;
қазіргі Қазақстанның мәдениеті
Білімдер:
өркениет пен мәдениетті зерттеудің әр түрлі амалдары;
әдептілік мәдениеті;
алғашқы қауымдық құрылыс мәдениетінің, өнерінің, сенімінің, бейнелеу өнерінің бастауы;
Ежелгі Шығыс және антикалық мәдениет;
ежелгі кезеңнің діндер жүйесі;
ислам, христиан, будда діндерінің халықтардың мәдениетіне әсері;
реформация мен ренесанс кезеңінің мәдениеті;
XVIII –XIX ғғ. мәдениет;
XX ғ. мәдениетінің ерекшеліктері;
қазақ мәдениетінің бастаулары;
көшпелі мәдениет пен өркениеттің ерекшеліктері;
мұсылмандық ренессанстың түркілер мәдениетіне әсері;
қазақ халқының материалдық және рухани мәдениетінің дәстүрлері;
қазіргі кездегі қазақ мәдениеті
Іскерліктер:
мәдениеттің типтерін аша білу;
өркениеттің даму тарихын біліп отыру;
халықтардың материалдық және рухани мәдениетінің ерекшелігін көрсету;
өркениет типтерінің әртүрлі ерекшеліктерін анықтау;
Қазақстанның мәдениетін қалыптастыруға ықпал еткен факторларды салыстыру және талдау;
көптүрлі мәдени теориялардың ұнамды аспектілерін көрсету
Бқ 3
ӘЭП 02
Философия негіздері
философия пәні, философияның тарихи типтері;
адам қоғамдық табиғаты мен оның өмір сүру мәні;
материя және таным;
диалектика;
қоғамның философиялық түсінігі;
жеке адамның еркіндігі және жауапкершілігі;
адам танымы және әрекеті;
ғылым және оның қоғамдағы ролі;
адамзат ғаламдық мәселелердің алдында;
философияның адамгершілік мәселелері
Білімдер:
әлемнің философиялық, ғылыми және діни көрінісі, адам өмірінің мәні туралы мәліметтер;
ғылымның және ғылыми танымның ролі, оның құрылымы, түрі және әдістері
Іскерліктер:
адамның биологиялық әлеуметтік, болмыстық және рухани бастауларындағы тәрбиесін, ақыл-ой, есінің мәнін, саналы және санасыз мінез-құлқын анықтай білу;
қоғамдағы адамдардың өзара қарым-қатынасының әдептілік мөлшерін реттеу
Бқ 3
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
әлеуметтану ғылым ретінде;
қоғам әлеуметтік-мәдени жүйе ретінде;
әлеуметтік қоғамдар;
әлеуметтік және саяси қарым-қатынастар;
әлеуметтік үдерістер;
әлеуметтік институттар мен ұйымдар;
тұлға, оның әлеуметтік ролі және әлеуметтік мінез-құлқы;
саясаттану пәні;
саяси билік және билік қатынастары;
саяси жүйе;
Қазақстандағы әлеуметтік-саяси үдерістер;
халықаралық қатынастар
Білімдер:
заңдылықтарды әлеуметтік түсіну;
әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жіктелу, әлеуметік өзара қарым-қатынас қағидаттары;
тұлғаның әлеуметтену үдерісінің
ерекшеліктері, реттелу түрлері
Іскерліктер:
әлеуметтік өзгерістер мен дамудың әлеуметтік қозғалыстарын және
басқа факторларын дамыту;
биліктің мазмұнын, саясаттың субъектісін, саяси қатынастар мен (Қазақстандағы және бүкіл әлемдегі) үдерістерді анықтау;
саяси жүйелер мен саяси режимдер туралы түсініктерді құру
Бқ 3
ӘЭП 04
Экономика негіздері
Экономика және оның қоғамдағы ролі;
экономикалық теория пәні, қызметі мен әдістері;
Қазақстан экономикасының қазіргі жағдайы;
меншіктік қатынастар, олардың мәні және қоғамдық өндірістегі ролі;
қоғамдық өндіріс негіздері, өндірісті ұйымдастырудың маңызы және негізгі формалары;
тауар өндірісі, оған сипаттама, тауар және оның қасиеті;
экономикалық жүйенің негізгі типтері, олардың маңызы;
ақшаның пайда болуы және мәні, олардың қасиеті және ақша айналымы заңы;
нарық экономикасы және оның ерекшеліктері
Білімдер:
экономиканың негізгі міндеттері мен мәселелері;
Қазақстанның заманауи экономика құрылымы;
меншіктік қатынастардың негізгі типтері, формалары мен түрлері;
Қазақстан Республикасындағы меншіктік қатынастарды реформалау жүйесі;
қоғамдық өндіріс құрылымы, қарапайым және кеңейтілген қайта өндіріс;
натуралды және тауар өндірісі, оларға сипаттама;
құн заңы және оның қызметі;
дәстүрлі, нарықтық, командалық және аралас экономика ерекшеліктері, оларға сипаттама;
ақшаның шығуы, құн формасы, ақша түрлері мен қызметі;
нарықтың мәні, оның қызметі, құрылымы мен түрлері
Іскерліктер:
ҚР экономикалық үдерістерді талдау;
меншік типтерін сипаттау;
ҚР жүргізілетін меншіктік қатынастардың қайта құрылуына талдау жасау;
тауар өндірісіне тән белгілерді анықтау;
қазіргі заманғы қоғамдық өндірістің ерекшеліктерін талдау;
экономикалық жүйенің әртүрлі типтеріне сипаттама;
ақшаның әртүрлі артықшылықтары мен кемшіліктеріне талдау жасау;
мемлекетпен жүргізілген нарықты реттеудің экономикалық әдістерінің мәніне талдау жасау
Бқ 3
ӘЭП 05
Құқық негіздері
Құқық: түсінігі, жүйесі, қайнар көздері;
Қазақстан Республикасының Конституциясы-құқықтық жүйенің өзегі;
адам құқығының жалпы Декларациясы;
тұлға, құқық, құқықтық мемлекет;
құқықтық жауапкершілік және оның түрлері;
құқықтың негізгі салалары;
Қазақстан Республикасы сот жүйесі;
құқық қорғау органдары;
ҚР әкімшілік құқығы;
ҚР азаматтық құқығы;
ҚР еңбек құқығы;
ҚР қылмыстық құқығы;
ҚР отбасы құқығы
Білімдер:
адам мен азаматтың құқықтары мен бостандығы, оларды жүзеге асыру механизмі;
кәсіптік қызмет барысында құқықтық және адамгершілік-әдеп нормаларының ерекшеліктері
Іскерліктер:
маманның кәсіптік қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды қолдану

БК 3,7
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Основы черчения
Правила оформления чертежей;
геометрические построения на чертежах;
проекционные изображения на чертежах;
прямоугольное проецирование на одну плоскость и на три плоскости, изометрические и диаметрические проекции простейших фигур;
чертеж и изометрическая проекция детали;
развертки геометрических фигур;
основы технологического черчения;
расположения изображений на чертежах;
сечения и разрезы;
выполнение чертежей деталей с применением необходимого количества видов сечений и разрезов в прямоугольных и аксонометрических осях;
машиностроительное черчение;
разъемные соединения;
сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскизы деталей, технический рисунок детали, деталирование по сборочному чертежу
Знания:
- основных правил построения чертежей и схем;
- основ начертательной геометрии и проекционного черчения;
- основных положений конструкторской, технологической и другой нормативной документации
Умения:
- составлять, читать и оформлять чертежи по профилю специальности;
- пользоваться справочниками;
- выражать техническую мысль с помощью эскиза, чертежа, технического рисунка
- пользоваться нормативно-технической документацией при оформлении чертежей
БК 5,7
ОПД 02
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Закон РК "О техническом регулировании";
принципы стандартизации на предприятиях пищевой промышленности;
средства измерений;
эталоны величин;
основы сертификации, термины и определения;
сертификация услуг на предприятиях пищевой промышленности;
качество продукции и декларация о соответствии;
разработка и внедрение системы менеджмента качества;
основы метрологии;
госуҒдарственный метрологический контроль и надзор
Знания:
- основных понятий стандартизации;
- принципов стандартизации на предприятиях пищевой промышленности;
- основных понятий метрологии;
- стандартов на готовые изделия;
- основных понятий сертификации;
- средств измерений;
- эталонов величин
Умения:
- применять основные положения стандартизации и сертификации в профессиональной деятельности;
- определять качество продукции и заполнять декларации о соответствии;
- применять основные положения метрологии в профессиональной деятельности
БК 1,7,8
ПК 3.1.6
ОПД 03
Основы менеджмента и маркетинга
Элементы организации и процесса управления, эволюция управленческой мысли, социальная ответственность и этика;
связующие процессы;
функции управления;
групповая динамика и руководство;
управление производством и трудовыми ресурсами;
процесс управления маркетингом;
анализ рыночных возможностей, маркетинговая среда, маркетинговые исследования, рынок предприятий и потребительские рынки;
сегментирование рынка, принципы и критерии сегментирования, стратегия позиционирования;
разработка комплекса маркетинга, товарная, ценовая политика фирмы, организация сбыта товаров, продвижение товаров;
претворение в жизнь маркетинговых мероприятий
Знания:
- основных определения менеджмента, объектов управления;
- общих характеристик организаций и видов организаций;
- уровней управления;
- среды организации;
- элементов и этапов процесса коммуникаций, видов решений и подходов к принятию решений;
- сущности и функций стратегического планирования;
- подходов к формированию структуры организации;
- этапов управления трудовыми ресурсами;
- основных понятий маркетинга, принципов, функций, концепций управления маркетингом;
- составляющих маркетинговой среды;
- сущности маркетинговых исследований, этапов процесса маркетинговых исследований и основных методов сбора первичной информации;
- моделей поведения потребителя;
- классификации товара;
- основных характеристик каналов сбыта и процесса товародвижения;
- составляющих комплекса продвижения товаров, особенностей и видов рекламы
Умения:
- анализировать внутренние переменные и внешние факторы организации, оказывающие воздействие на эффективность ее деятельности;
- применять различные подходы к принятию решений;
- осуществлять SWOT-анализ;
- применять различные модели мотивации и меры контроля в практике управления;
- анализировать факторы макросреды на основе данных государственных статистических органов;
- использовать внутренние и внешние источники вторичной информации для маркетинговых исследований;
- применять различные методы сбора первичной информации при проведении маркетинговых исследований;
- анализировать факторы, влияющие на поведение и выбор потребителя;
- определять ценовые стратегии фирмы

Бқ 3,7
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу негіздері
Сызбаларды ресімдеу ережесі;
сызбалардағы геометриялық құрылымдар;
сызбалардағы проекциялық кескіндер;
бір жазықтықта және үш жазықтықта тікбұрышты проекциялау, қарапайым пішіндердің изометриялық және диаметриялық проекциялары;
бөлшектердің сызбасы мен изометриялық проекциялары;
геометриялық пішіндердің жазбасы;
технологиялық сызу негіздері;
сызбаларда кескіндердің орналасуы;
қималар мен кесінділер;
тікбұрыштар мен аксонометриялық осьтерде қималар мен кесінділердің қажетті мөлшерде түрлерін қолдана отырып, детальдердің сызбаларын орындау;
машина құрылысының сызулары;
ажырамайтын бірігулер;
құрама сызба, жұмыс сызбасы, бөлшектердің эскизі, бөлшектердің техникалық суреті, құрама сызбалар бойынша бөлшектеу
Білімдер:
cызба мен нобайларды құрастырудың негізгі ережелері;
cызба геометриясының және проекциялық сызбаның негіздері;
құрастырушылық, технологиялық және басқа нормативтік құжаттардың негізгі ережелері
Іскерліктер:
мамандық бейініне сәйкес сызбаны құрастыру, оқу және рәсімдеу;
анықтамалықтарды қолдану;
эскиз, сызба және техникалық бейнелеулердің көмегімен техникалық ойды білдіру;
сызуларды ресімдеуде нормативтік техникалық құжаттарды пайдалану
Бқ 5,7
ЖКП 02
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
ҚР "Техникалық реттеу туралы" Заңы;
тамақ өндірісі өнеркәсібіндегі стандарттау қағидалары;
өлшеу құралдары;
өлшем эталондары;
сертификаттау негіздері, анықтамалар мен терминдер;
тамақ өндіретін кәсіпорындарындағы сертификаттау қызметі;
өнім сапасы және сәйкестік туралы декларация;
сапа менеджменті жүйесін дайындау және енгізу;
метрология негіздері;
мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау
Білімдер:
стандарттаудың негізгі түсініктері;
тамақ өндірісі кәсіпорындарындағы стандарттау қағидалары;
метрологияның негізгі түсініктері;
дайын өнімдердің стандарттары;
сертификаттаудың негізгі түсініктері;
өлшеу құралдары;
өлшем эталондары
Іскерліктер:
кәсіби қызметте стандарттау мен сертификаттаудың негізгі ережелерін қолдана білу;
өнім сапасын анықтау және сәйкестік декларациясын толтыру;
кәсіби қызметте метрологияның негізгі ережелерін қолдана білу
Бқ 1,7,8
КҚ 3.1.6
ЖКП 03
Менеджмент және маркетинг негіздері
Ұйымдастыру және басқару үдерістерінің элементтері, басқару ойының эволюциясы, әлеуметтік жауапкершілік және әдеп;
байланыстыру үдерістері;
басқару қызметі;
топтық динамика және жетекшілік;
өндірісті және еңбек ресурстарын басқару;
маркетингті басқару үдерісі;
нарық мүмкіндіктерін талдау, маркетингтік орта, маркетингтік зерттеу, кәсіпорын нарығы және тұтынушылар нарығы;
нарықты сегменттеу, сегменттеу қағидаттары мен критерийлері, бағыттану стратегиясы;
маркетинг кешенін дайындау, фирманың тауар, баға саясаты, тауарды сатуды ұйымдастыру, тауар қозғалысы;
маркетингтік шараларды өмірде іске асыру
Білімдер:
менеджменттің негізгі анықтамалары, басқару нысандары;
ұйымның жалпы сипаттамасы және түрлері;
басқару деңгейі;
ұйымдастыру ортасы;
коммуникация үдерістерінің элементтері мен кезеңдері, шешім түрлері және шешімдерді қабылдау жолдары;
стратегиялық жоспарлаудың маңызы және қызметтері;
ұйым құрылымын қалыптастыру жолдары;
еңбек ресурстарын басқару кезеңдері;
маркетингті басқарудың негізгі түсінігі, қағидаттары, қызметтері, тұжырымдамалары;
маркетингтік ортаны құрайтындар;
маркетингтік зерттеулердің маңызы, маркетингтік зерттеулер үдерісінің кезеңдері және бастапқы ақпаратты жинаудың негізгі әдістері;
тұтынушы тәртібінің модельдері;
тауардың жіктелуі;
сату каналдары мен тауар қозғалысы үдерісінің негізгі сипаттамасы;
тауар қозғалысы кешенін құраушылар, ерекшеліктері және жарнама түрлері
Іскерліктер:
ұйым қызметінің тиімділігіне әсер ететін ішкі ауысулар мен сыртқы факторларды талдау;
шешім қабылдау үшін әртүрлі жолдарды қолдану;
SWOT-талдауын жүргізу;
басқару практикасында жетілдірудің әртүрлі модельдері мен бақылау шараларын қолдану;
мемлекеттік статистикалық органдардың берген мәліметтері негізінде макроорта факторларын талдау;
маркетингтік зерттеулер үшін екінші ақпараттардың ішкі және сыртқы көздерін пайдалану;
маркетингтік зерттеулер үшін бастапқы ақпаратты жинаудың әртүрлі әдістерін пайдалану;
тұтынушының тәртібі мен таңдауына әсер ететін факторларға талдау жасау;
фирманың баға стратегиясын анықтау

БК 1,2,3,6
ПК 3.1.8
ОПД 04
Охрана труда
Общегосударственные нормы и правила по охране труда;
стандартизация в области охраны труда;
техника безопасности при работе с основным технологическим оборудованием; электробезопасность;
производственная санитария;
противопожарная безопасность;
расследование и учет несчастных случаев на производстве; планирование и финансирование мероприятий по охране труда;
охрана труда на предприятиях пищевой отрасли;
охрана окружающей среды
Знания:
- нормативно-технических документов по технике безопасности;
- системы стандартов безопасности труда;
- требований техники безопасности к производственным помещениям и рабочим местам;
- устройства и работы технических средств пожаротушения
Умения:
- пользоваться средствами защиты и средствами контроля за состоянием окружающей среды;
- оказывать первую помощь пострадавшим при несчастных случаях;
- обеспечивать безопасное ведение работы и осуществлять контроль за соблюдением правил охраны труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
- соблюдать меры по обеспечению охраны окружающей среды;
- соблюдать правила выполняемой работы и санитарных требований
БК 1,2,8
ПК 3.1.7
ОПД 05
Микробиология
Классификация, морфология и физиология микроорганизмов;
формы, строение микроорганизмов, химический и биохимический состав клетки;
влияние факторов внешней среды на жизнедеятельность микроорганизмов;
санитарно-гигиенический контроль производства пищевых продуктов;
схемы микробиологического контроля, основные показатели санитарно-гигиенической оценки сахарного производства
Знания:
- основных микробиологических понятий;
- важнейших биохимических процессов микроорганизмов;
- возможных источников микробиологического загрязнения на производстве
- Умения:
- выполнять простейшие микробиологические исследования и давать оценку полученных результатов;
- различать формы бактерий, дрожжей и плесневых грибов
БК 7,8
ПК 3.1.5,
3.1.6
ОПД 06
Химия пищевых производств
Методы анализа вещества;
качественный анализ;
оценка достоверности аналитических данных;
методы количественного анализа;
основы и сущность метода окислительно-восстановительного титрования;
сущность физико-химических методов анализа и их преимущества;
основы и сущность фотометрического, хроматографического, рефрактометрического, поляриметрического и потенциометрического анализов;
основы химической термодинамики;
фазовые переходы;
фотохимические реакции;
сорбация, ее виды;
адсорбация, ее типы;
поверхностно-активные вещества;
дисперсные системы, классификация;
молекулярно-кинетические свойства коллоидных систем;
электрокинетические явления;
гелеобразование и пептизация;
вязкость структурных систем;
дубильные вещества, красители, воск;
ферменты, как катализирующие вещества (белки)
Знания:
- основных методов классического количественного анализа, методы физико-химического анализа;
- физико-химического состояния и строения веществ, входящих в состав сырья и готовой продукции;
- химического состава и свойств основных компонентов пищевого сырья: белков, липидов, углеводов, ферментов, пищевых добавок
Умения:
- проводить аналитические исследования при контроле сырья, материалов и готовой продукции;
- выполнять основные операции классического количественного анализа, пользоваться приборами для проведения физико-химического анализа;
- использовать свойства органических, дисперсных и коллоидных систем для оптимизации технологического процесса
БК 7,8
ПК 3.1.5,
3.1.6
ОПД 07
Безопасность сырья и пищевых продуктов
Понятие безопасности продовольственного сырья и пищевых продуктов;
классификация продовольственного сырья и продуктов питания;
идентификация пищевых продуктов;
обеспечение качества и безопасности продовольственного сырья, пищевых продуктов, материалов и изделий;
государственное регулирование в области обеспечения качества и безопасности продовольственного сырья и продуктов питания;
государственная регистрация пищевых продуктов;
пищевые продукты, подлежащие государственной регистрации;
оценка и подтверждение соответствия требованиям нормативных документов продовольственного сырья и пищевых продуктов;
государственный контроль и надзор в области безопасности продовольственного сырья и продуктов питания;
требования к обеспечению качества и безопасности продовольственного сырья и продуктов питания;
требования к обеспечению качества и безопасности пищевых продуктов при их изготовлении;
требования к обеспечению и безопасности пищевых продуктов при их реализации;
требования к проведению экспертизы, утилизации или уничтожению некачественных и опасных продуктов питания, изъятию из оборота;
источники загрязнения продовольственного сырья и пищевых продуктов;
опасности, связанные с загрязнениями из внешней среды;
существенные компоненты растительного происхождения;
соединения растительного происхождения, загрязняющие продукты питания;
соединения, образующиеся при хранении, переработке и производстве продуктов питания;
средства борьбы с опасностями естественного происхождения;
опасности природного происхождения в продовольственном сырье и продуктах питания;
общепринятые безопасные вещества
Знания:
- основных понятий безопасности продовольственного сырья и пищевых продуктов;
- классификации продовольственного сырья и продуктов питания;
- методов обеспечения качества и безопасности продовольственного сырья, пищевых продуктов, материалов и изделий;
- методов государственного регулирования в области обеспечения качества и безопасности продовольственного сырья и продуктов питания;
- системы государственной регистрации пищевых продуктов;
- системы государственного контроля и надзора в области безопасности продовольственного сырья и продуктов питания;
- требований к обеспечению качества и безопасности продовольственного сырья и продуктов питания;
- требований к проведению экспертизы, утилизации или уничтожению некачественных и опасных продуктов питания, изъятию из оборота;
- источников загрязнения продовольственного сырья и пищевых продуктов;
- средств борьбы с опасностями естественного происхождения;
- общепринятых безопасных веществ;
- международных стандартов пищевой безопасности
Умения:
- проводить стандартные испытания по определению показателей качества сырья и готовой продукции;
- разрабатывать и реализовывать мероприятия по обеспечению безопасности сырья и готовой продукции
БК 7,8
ПК 3.1.5,
3.1.6
ОПД 08
Процессы и аппараты пищевых производств
Классификация основных процессов;
материальные и энергетические балансы;
основы теории подобия и моделирования;
измельчение и сортирование материалов;
обработка материалов давлением, прессованием и экструзированием;
гидростатика и гидродинамика;
разделение жидких неоднородных систем;
фильтрование;
способы очистки газов;
выпаривание;
теплопередача: нагревание и охлаждение;
классификация теплообменных аппаратов;
пастеризация и стерилизация;
массообменные процессы;
абсорбция;
адсорбция;
классификация сушки и сушильных установок;
экстрагирование;
кристаллизация;
современные методы обработки пищевых продуктов
Знания:
- классификации основных процессов пищевых производств, машин и аппаратов;
- устройства и принципов действия машин и аппаратов для проведения основных процессов пищевых производств;
- принципов моделирования процессов и аппаратов;
- основных характеристик сырья и готовой продукции;
- способов проведения основных технологических процессов
Умения:
- определять характеристики основных процессов;
- читать технологические схемы машин и аппаратов пищевых производств;
- рассчитывать характеристики и параметры машин и аппаратов для проведения основных процессов пищевых производств

Бқ 1,2,3,6
КҚ 3.1.8
ЖКП 04
Еңбек қорғау
Еңбек қорғау бойынша жалпы мемлекеттік нормалар мен ережелер;
еңбек қорғау саласындағы стандарттау;
негізгі технологиялық жабдықтармен жұмыс істеудегі қауіпсіздік техникасы;
электр қауіпсіздігі;
өндірістік санитария;
өрт қауіпсіздігі;
өндірісте болған қауіпті жағдайларды тексеру және есепке алу;
еңбек қорғау бойынша шараларды жоспарлау және қаржыландыру;
азық-түлік саласы кәсіпорындарындағы еңбек қорғау:
қоршаған ортаны қорғау
Білімдер:
қауіпсіздік техникасы бойынша нормативтік-техникалық құжаттар;
еңбек қауіпсіздігінің стандартты жүйесі;
өндіріс бөлмелері мен жұмыс орындарындағы қауіпсіздік техникасы талаптары;
өрт сөндіретін техникалық құралдардың жұмысы мен қондырғылары
Іскерліктер:
қоршаған ортаның жағдайын қорғау және бақылау амалдарын пайдалану;
оқыс оқиға кезінде зардап шегушіге алғашқы көмек көрсету;
жұмысты қауіпсіз жағдайда жүргізуді қамтамасыз ету және еңбек қауіпсіздігі, өндірістік тазалықты, өрт қауіпсіздігі ережелерін бақылауды жүзеге асыру;
қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ету шараларын сақтау;
орындалатын жұмыс ережелері мен тазалық талаптарын сақтау
Бқ 1,2,8
КҚ 3.1.7
ЖКП 05
Микробиология
Микроорганизмдердің жіктелуі, морфологиясы және физиологиясы;
микроорганизмдер пішіндері мен құрылысы, жасушалардың химиялық және биохимиялык құрамы;
микроорганизмдердің өміршеңдігіне сыртқы орта факторларының әсері;
тамақ өнімдері өндірісіне санитарлық-гигиеналық бақылау;
микробиологиялық бақылаудың сұлбасы, қант өндірісінің санитарлық-гигиеналық бағалаудың негізгі көрсеткіштері
Білімдер:
негізгі микробиологиялық түсініктер;
микроогранизмдегі маңызды биологиялық үдерістер;
өндірістің микробиологиялық ластануына әсер ететін факторлардың көзі
Іскерліктер:
қарапайым микробиологиялық зерттеулер жасау және алынған нәтижелерге баға беру;
бактериялардың, ашытқылардың және зең саңырауқұлақтардың түрлерін ажырату
Бқ 7,8
КҚ 3.1.5,
3.1.6
ЖКП 06
Тағам өндірісінің химиясы
Заттарды талдау әдістері;сапалық талдау; аналитикалық көрсеткіштердің дұрыстығын бағалау;
сандық талдау әдісі;
тотығу-тотықсызданудағы титерлеудің негізгі әдісі мен маңызы;
физика-химиялық талдау әдістерінің маңызы мен жетістіктері;
фотометриялық, хроматографикалық, рефрактометриялық, поляриметриялық, потенциометриялық талдаулардың негіздері және маңызы;
химиялық термодинамиканың негізі;
фазалық ауысу;
фотохимиялық реакциялар;
сорбация, оның түрі;
адсорбация, оның типі;
беттік активті қосылыстар;
дисперсті жүйе, талдау;
коллоидты жүйелердің молекуларлы-кинетикалық қасиеттері;
электрокинетикалық құбылыс;
гелтүзілу және пептидтену; құрылыс жүйесінің тұтқырлығы;
дубильді қосылыстар, бояғыштар, балауыз;
ферменттер-биокатализатор (ақуыздар)
Білімдер:
классикалық сандық талдаудың негізгі әдістері, физика-химиялық талдау әдістері;
шикізат пен дайын өнімнің құрамына енетін заттардың физика-химиялық жағдайы мен құрылысы;
тағам шикізатының: аққуыздардың, липидтердің, көмірсулардың, ферменттердің, тағамдық қоспаларының негізгі компоненттерінің химиялық құрамы мен қасиеттері
Іскерліктер:
шикізатты, дайын өнімдер мен материалдарды бақылау кезінде аналитикалық зерттеу жүргізу;
классикалық сандық талдаудың негізгі операцияларын орындау, физика-химиялық талдауларды жасауға арналған құралды пайдалану;
технологиялық үдерісті оңтайландыру үшін органикалық, дисперсті және коллоидты жүйелердің қасиеттерін пайдалану
Бқ 7,8
КҚ 3.1.5,
3.1.6
ЖКП 07
Шикізат және тағам өнімдерінің қауіпсіздігі
Азықтық шикізаттар мен тағам өнімдерінің қауіпсіздігі туралы ұғымдар;
азықтық шикізаттар мен тағам өнімдерінің жіктелуі;
тағам өнімдерін сәйкестендіру;
азықтық шикізаттар мен тағам өнімдері, материалдар мен бұйымдардың сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
азықтық шикізаттар мен тағам өнімдері сапасын қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік реттеулер;
тағам өнімдерін мемлекеттік тіркеу;
мемлекеттік тіркеуге жататын тағам өнімдері;
азықтық шикізаттар мен тағам өнімдерін нормативтік құжаттар талаптарына сәйкес бағалау және растау;
азықтық шикізаттар мен тағам өнімдері саласындағы қауіпсіздікті мемлекеттік бақылау және қадағалау;
азықтық шикізаттар мен тағам өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қойылатын талаптар;
азықтық шикізаттар мен тағам өнімдерін дайындау кезінде сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қойылатын талаптар;
тағам өнімдерін тарату кезінде сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қойылатын талаптар;
айналымнан алынған сапасыз және қауіпті тағам өнімдеріне сараптама жүргізуге, пайдаға асыруға немесе жоюға қойылатын талаптар;
азықтық шикізаттар мен тағам өнімдерінің ластану көздері;
сыртқы ортаның ластануымен байланысты қауіптер;
өсімдік тектілердің елеулі компоненттері;
азық-түлікті ластаушы өсімдік тектілердің бірігуі;
тағам өнімдерін сақтау, ұқсату, өндіру кезінде пайда болатын бірігулер;
табиғи текті қауіп-қатермен күрес құралдары;
азықтық шикізаттар мен тағам өнімдерінің табиғи текті қауіп-қатерлері;
жалпы жұрт қабылдаған қауіпсіз заттар
Білімдер:
азықтық шикізаттар мен тағам өнімдері қауіпсіздігі туралы негізгі ұғымдар;
азықтық шикізаттар мен тағам өнімдерінің жіктелуі;
азықтық шикізаттар мен тағам өнімдерінің, материалдар мен бұйымдардың сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету әдістері;
азықтық шикізаттар мен тағам өнімдері сапасын қамтамасыз ету саласын мемлекеттік реттеу әдістері;
тағам өнімдерін мемлекеттік тіркеу жүйесі;
азықтық шикізаттар мен тағам өнімдері саласындағы қауіпсіздікті мемлекеттік бақылау және қадағалау жүйесі;
азықтық шикізаттар мен тағам өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қойылатын талаптар;
айналымнан алынған сапасыз және қауіпті тағам өнімдеріне сараптама жүргізуге, пайдаға асыруға немесе жоюға қойылатын талаптар;
азықтық шикізаттар мен тағам өнімдерінің ластану көздері;
табиғи текті қауіп-қатерлермен күрес құралдары;
жалпы жұрт қабылдаған қауіпсіз заттар;
азық-түлік қауіпсіздігінің халықаралық стандарттары
Іскерліктер:
шикізат пен дайын өнімнің сапалық көрсеркіштерін анықтау бойынша стандартты сынақтар жүргізу;
шикізат пен дайын өнімнің қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша шараларды дайындау және жүзеге асыру
Бқ 7,8
КҚ 3.1.5,
3.1.6
ЖКП 08
Тағам өндірісінің үдерістері мен аппараттары
Негізгі үдерістерді жіктеу;
материалдық және энергетикалық тепе-теңдік;
құрау және ұқсастық теориясының негіздері;
материалды ұсақтау және сұрыптау;
материалды қысыммен, престеу және экструзирлеу арқылы өңдеу;
гидростатика және гидродинамика;
сұйық біртекті емес жүйелерді бөлу;
сүзгілеу;
газды тазалау әдістері;
буландыру;
жылу беру: қыздыру және суыту;
жылу алмастырғыш аппараттарды жіктеу;
пастерлеу және зарарсыздандыру;
салмақ алмастыру үдерісі;
абсорбция;
адсорбция;
кептіру және кептіру қондырғыларын жіктеу;
экстрагирлеу;
кристалдану;
тағам өнімдерін өңдеудің қазіргі заман әдістері
Білімдер:
тағам өндірісінің машиналары мен аппараттарының негізгі үдерісінің жіктелуі;
тағам өндірісіндегі негізгі үдерістерді жасауға арналған машиналар мен аппараттардың жабдықтары мен жұмыс істеу қағидалары;
үдерістер мен аппараттарды құрау қағидалары;
шикізат пен дайын өнімнің негізгі сипаттамасы;
негізгі технологиялық үдерістерді жүргізу тәсілдері
Іскерліктер:
негізгі үдерістердің сипаттарын анықтау;
тағам өндірісіндегі машиналар мен аппараттардың технологиялық сызбасын оқу;
тағам өндірісіндегі негізгі үдерісстерді жүргізуге арналған машиналар мен аппараттардың сипаттамаларын, параметрлерін есептеу

БК 5,8
ПК 3.1.7
ОПД 09
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Основы практического применения персонального компьютера: устройство ПК, операционная система, ведение архива программ и данных, защита информации;
интегрированный пакет Microsoft Office: назначение, особенности исҒпользования;
основные возможности компьютерной графики
Знания:
- основных понятий информационных технологий;
- видов информационных и коммуникационных технологий;
- устройства персонального компьютера;
- операционной системы Windows;
- способов ведения архива программ и данных;
- методов и приемов антивирусной защиты информации;
- технологии обработки текстовых документов;
- методов обработки числовых данных;
- способов хранения и поиска данных в СУБД MS Access;
- методов создания презентации в MS Power Point;
- основных возможностей компьютерной графики Auto Cad
Умения:
- работать с архивными программами;
- работать с антивирусными программами;
- работать с таблицами и графическими объектами в MS Word;
- создавать и редактировать данные в электронной таблице MS Excel;
- применять основные операции MS Excel для расчета стоимости сырья и основных материалов;
- разрабатывать базу в среде СУБД MS Access;
- разрабатывать презентации в MS Power Point и управлять их воспроизведением;
- создавать объекты в графическом редакторе Auto Cad
БК 4
ПК 3.1.9
ОПД 10
Делопроизводство на государственном языке
Цели и задачи курса;
понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
способы создания и функции документов;
классификация документов, правила оформления документов;
характеристика и особенности оформления
организационно-распорядительных документов;
характеристика и особенности оформления документов по личному составу, личного происхождения;
Государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ);
организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды;
регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов
Знания:
- способов создания и функций документов;
- классификации документов, правил оформления;
- классификации, характеристики, особенностей оформления организационно-распорядительной документации (ОРД);
- особенностей оформления документов личного происхождения;
- характеристики и особенностей оформления документов по личному составу
Умения:
- унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
- оформлять организационно-распорядительные документы;
- составлять и оформлять документы по личному составу и личного происхождения;
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов
БК 7
ПК 3.1.9
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Технология получения свекловичного сахара
Сырье для производства сахара;
производство сахара-песка: подача свеклы на предприятие, очистка свеклы от примесей, получение диффузионного сока из свекловичной стружки, очистка диффузионного сока, сгущение сока выпариванием;
получение сахара-песка: требования к его качеству, переработка оттеков утфеля
I кристаллизации и получение желтого сахара;
переработка тростникового сахара-сырца на свеклосахарных заводах, обесцвечивание: известью, известковым молоком, сатурационным газом, водой, паром и электроэнергией;
расчет продуктов свеклосахарного производства
Знания:
- сырья сахарного производства;
- показателей качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
- требований к качеству сырья и готовой продукции;
- методов технологического и микробиологического контроля производства;
- методов определения качества сырья и готовой продукции;
- технологии получения свекловичного сахара;
- технологических схем получения свекловичного сахара;
- технологических факторов, определяющих качество готовой продукции
Умения:
- вести технологический процесс получения свекловичного сахара;
- выявлять изменения, происходящие в сырье и готовой продукции при неправильном ведении технологического процесса;
- определять качество основного и вспомогательного сырья органолептическим методом;
- изменять технологический процесс в зависимости от качества сырья;
- контролировать ход технологических процессов и обеспечивать их нормальное проведение;
- соблюдать требования, предъявляемые к качеству сырья и готовой продукции

Бқ 5,8
КҚ 3.1.7
ЖКП 09
Кәсіби қызметтегі ақпараттық технологиялар
Дербес компьютерді практикада қолдану негіздері: ДК құрылысы, операциялық жүйе, бағдарламалар мен мәліметтерді мұрағатқа енгізу, ақпаратты қорғау;
Microsoft Office ықпалдасқан пакеті: тағайындалуы, пайдалану ерекшеліктері;
компьютерлік графиканың негізгі мүмкіндіктері
Білімдер:
ақпараттық технологияның негізгі түсінігі;
ақпараттық және коммуникациялық технология түрлері;
дербес компьютердің құрылысы;
Windows операциялық жүйесі;
бағдарламалар мен мәліметтерді мұрағатқа енгізу тәсілдері;
ақпараттарды вирусқа қарсы қорғаудың әдістері мен тәсілдіері;
мәтіндік құжаттарды өңдеу технологиясы;
сандық мәліметтерді өңдеу әдістері;
MS Access БМБЖ мәліметтерді іздеу және сақтау тәсілдері;
MS Power Point презентацияларды құру әдістері;
Auto Cad компьютерлік графикасының негізгі мүмкіндіктері
Іскерліктер:
мұрағат бағдарламаларымен жұмыс;
вирусқа қарсы бағдарламалармен жұмыс;
кестелермен және MS Word графикалық объектілермен жұмыс;
MS Excel электронды кестесінде мәліметтерді құру және редакциялау;
шикізат пен негізгі материалдардың бағасын есептеу үшін MS Excel негізгі операцияларын қолдану;
MS Access БМБЖ ортасында базаны дайындау;
MS Power Point презентациясын дайындау және оларды орындауда басқару;
Auto Cad графикалық редакторында нысандарды құру
Бқ 4
КҚ 3.1.9
ЖКП 10
Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу
Курстың мақсаты, міндеттері;
іс жүргізу және корреспонденция туралы түсінік;
құжаттарды құрастыру тәсілдері мен қызметтері;
құжаттарды жіктеу және рәсімдеу ережелері;
ұйымдық-өкімдік құжаттардың сипатамасы және рәсімдеу ерекшеліктері;
жеке тектік және жеке құрамы бойынша құжаттардың сипаттамасы мен рәсімдеу ерекшеліктері;
мемлекеттік жүйені басқаруды құжаттамамен қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (БҚҚМЖ); құжаттармен жұмысты ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағыны, олардың түрлері;
құжаттарды тіркеу, есепке алу, сақтау және орындалуын бақылау
Білімдер:
құжаттарды құрастыру
тәсілдері мен қызметі;
құжаттардың жіктелуі, рәсімдеу ережелері;
ұйымдық-өкімдік құжаттар туралы (ҰӨҚ) түсінік, олардың жіктелуі, сипаттамасы мен рәсімдеу ерекшеліктері;
жеке тектік құжаттардың рәсімдеу ерекшеліктері;
жеке құрам бойынша құжаттардың сипаттамасы мен ресімдеу ерекшеліктері
Іскерліктер:
ұйымдық-өкімдік құжаттардың (ҰӨҚ) жүйесін бірізге келтіру;
ұйымдық-өкімдік құжаттарды рәсімдеу;
жеке тектік, жеке құрам бойынша құжаттарды құру және рәсімдеу;
құжаттармен, құжат айналымымен, құжат ағынымен жұмыс істеуді ұйымдастыру;
құжаттарды тіркеу, есепке алу, сақтау және орындалуын бақылау
Бқ 7
КҚ 3.1.9
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Қызылша қантын алу технологиясы
Қант өндірісіне арналған шикізаттар;
құмшекер өндірісі: қызылшаны кәсіпорынға беру, қызылшаны қоспалардан тазарту, қызылша жаңқаларынан диффузиондық шырынды алу, диффузиондық шырынды тазалау, шырынды буландыру арқылы қоюландыру;
құмшекерді алу: сапасына қойылатын талаптар, І кристалданған утфель оттектерін өңдеу және сары қантты алу;
қызылша қанты зауыттарында
қамысты аршылмаған қантты өңдеу және түссіздендіру: әкпен, сұйытылған әкпен, қанықтырылған газбен, сумен, бумен және электр энергиясымен;
қызылша қанты өндірісі өнімдерін есептеу
Білімдер:
қант өндірісінің шикізаттары;
дайын өнімдер мен шалаөнімдердің, шикізаттардың сапалық көрсеткіштері;
дайын өнімдер мен шалаөнімдердің, шикізаттардың сапасына қойылатын талаптар;
өндірісті технологиялық және микробиологиялық бақылау әдістері;
шикізат пен дайын өнім сапасын анықтау әдістері;
қызылша қантын алу технологиясы;
дайын өнімнің сапасын анықтайтын технологиялық факторлар
Іскерліктер:
қызылша қантын алудың технологиялық үдерісін жүргізу;
шикізат, шалаөнімдер мен дайын өнімдерге технологиялық үдерісті дұрыс жүргізбегендіктен болатын өзгерістерді анықтау;
органолептикалық әдіспен негізгі және көмекші шикізаттардың сапасын анықтау;
шикізат сапасына байланысты технологиялық үдерістерді өзгерту;
технологиялық үдерістердің жүрісін бақылау және олардың қалыпты жүруін қамтамасыз ету;
дайын өнімдер мен шалаөнімдердің сапасына қойылатын талаптарды сақтау

БК 1-8
ПК 3.1.1,
3.1.2,
3.1.5,
3.1.6
СД 02
Технология производства рафинированного сахара
Технология и организация производства сахара-рафинада;
принципиальная схема сахарорафинадного производства;
получение и обесцвечивание рафинадных сиропов;
кристаллизация, прессование, сушка и фасование сахара-рафинада;
технологические схемы получения сахара-рафинада;
расчет продуктов сахарорафинадного производства
Знания:
- сырья для производства различных видов рафинированного сахара;
- показателей качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
- требований к качеству сырья и готовой продукции;
- методов технологического и микробиологического контроля производства;
- методов определения качества сырья и готовой продукции;
- технологии производства различных видов рафинированного сахара;
- технологических схем производства различных видов рафинированного сахара;
- технологических факторов, определяющих качество готовой продукции
Умения:
- вести технологический процесс производства различных видов рафинированного сахара;
- выявлять изменения, происходящие в сырье и готовой продукции при неправильном ведении технологического процесса;
- определять качество основного и вспомогательного сырья органолептическим методом;
- изменять технологический процесс в зависимости от качества сырья;
- контролировать ход технологических процессов и обеспечивать их нормальное проведение;
- соблюдать требования, предъявляемые к качеству сырья и готовой продукции
БК 1-8
ПК 3.1.1,
3.1.3,
3.1.5,
3.1.6
СД 03
Технология производства крахмала и сахаристых веществ
Технология и организация производства крахмала и сахаристых веществ;
сырье для производства крахмала;
производство картофельного крахмала: подготовка сырья к переработке, переработка картофеля, выделение крахмала, очистка и хранение сырого крахмала, получение крахмала на установках типа ПГУ;
производство кукурузного крахмала: измельчение кашки, выделение и очистка крахмала;
производство патоки;
производство сухого крахмала, модифицированных крахмалов, декстрина, саго;
производство кристаллической гидратной глюкозы, глюкозно-фруктозного сиропа;
использование отходов и побочных продуктов при производстве сахаристых продуктов;
расчет продуктов производства крахмала и сахаристых веществ
Знания:
- сырья для производства крахмала и сахаристых веществ;
- показателей качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
- технологии производства крахмала и сахаристых веществ;
- основных технологических схем производства крахмала и сахаристых веществ, параметров технологических процессов;
- современных способов транспортировки, хранения и упаковки готовой продукции
Умения:
- вести технологический процесс производства крахмала и сахаристых веществ;
- выявлять изменения, происходящие в сырье, полуфабрикатах и готовой продукции при неправильном ведении технологического процесса;
- определять качество основного и вспомогательного сырья органолептическим методом;
- изменять технологический процесс в зависимости от качества сырья;
- контролировать ход технологических процессов и обеспечивать их нормальное проведение;
- соблюдать требования, предъявляемые к качеству сырья и готовой продукции

Бқ 1-8
КҚ 3.1.1,
3.1.2,
3.1.5,
3.1.6
АП 02
Рафинадты қант өндіру технологиясы
Рафинадты қанттар өндірісін ұйымдастыру және оның технологиясы;
рафинадты қант өндірудің қағидаттық сұлбасы;
рафинадты шәрбатты алу және түссіздендіру;
рафинадты қантты кристалдау, нығыздау, кептіру және буып-түю;
рафинадты қантты алудың технологиялық сұлбалары;
рафинадты қант өндірісінің өнімдерін есептеу
Білімдер:
рафинадты қанттың әр түрін өндіруге арналған шикізаттар;
дайын өнімдер мен шалаөнімдердің, шикізаттардың сапалық көрсеткіштері;
дайын өнімдер мен шикізаттардың сапасына қойылатын талаптар;
өндірісті технологиялық және микробиологиялық бақылау әдістері;
шикізат пен дайын өнім сапасын анықтау әдістері;
рафинадты қанттың әртүрлі өндірісінің технологиясы;
дайын өнімнің сапасын анықтайтын технологиялық факторлар
Іскерліктер:
рафинадты қанттың әртүрлі өндірісінің технологиялық үдерісін жүргізу;
шикізат, шалаөнімдер мен дайын өнімдерге технологиялық үдерісті дұрыс жүргізбегендіктен болатын өзгерістерді анықтау;
органолептикалық әдіспен негізгі және көмекші шикізаттардың сапасын анықтау;
шикізат сапасына байланысты технологиялық үдерістерді өзгерту;
технологиялық үдерістердің жүрісін бақылау және олардың қалыпты жүруін қамтамасыз ету;
дайын өнімдер мен шалаөнімдердің сапасына қойылатын талаптарды сақтау
Бқ 1-8
КҚ 3.1.1,
3.1.3,
3.1.5,
3.1.6
АП 03
Қантты заттар мен крахмал өндірісі технологиясы
Қантты заттар мен крахмал өндірісін ұйымдастыру және технологиясы;
крахмалды өндіруге арналған шикізат;
картоп крахмалын өндіру технологиясы: өңдеуге шикізатты дайындау, картопты өңдеу, крахмалды бөлу, шикі крахмалды тазалау және сақтау, АТГЖ типіндегі қондырғыдан крахмалды алу;
жүгері крахмалын өндіру: кашканы ұнтақтау, крахмалды тазарту және бөліп алу;
сірнені өндіру;
құрғақ крахмалды, түрленген крахмалды, декстринді, сагоны өндіру;
кристалды гидратты глюкоза, жемісті-глюкоза шәрбатын өндіру;
қантты заттарды өндіру кезінде жанама өнімдер мен қалдықтарды пайдалану;
қантты заттар мен крахмал өндірісі өнімдерін есептеу
Білімдер:
крахмал және қантты заттарды өндіруге арналған шикізаттар;
дайын өнімдер мен шалаөнімдердің, шикізаттардың сапалық көрсеткіштері;
крахмал және қантты заттарды өндіру технологиясы;
крахмал және қантты заттар өндірісінің негізгі технологиялық сұлбалары, технологиялық үдеріс параметрлері;
дайын өнімдерді тасымалдау, сақтау және буып-түюдің заманауи тәсілдері
Іскерліктер:
крахмал және қантты заттар өндірісінің технологиялық үдерісін жүргізу;
шикізат, шалаөнімдер мен дайын өнімдерге технологиялық үдерісті дұрыс жүргізбегендіктен болатын өзгерістерді анықтау;
органолептикалық әдіспен негізгі және көмекші шикізаттардың сапасын анықтау;
шикізат сапасына байланысты технологиялық үдерістерді өзгерту;
технологиялық үдерістердің жүрісін бақылау және олардың қалыпты жүруін қамтамасыз ету;
шикізат пен дайын өнімдердің сапасына қойылатын талаптарды сақтау

БК 1-8
ПК 3.1.1,
3.1.4,
3.1.5,
3.1.6
СД 04
Технохимический контроль производства
Роль технохимического контроля производства в улучшении качества продукции, повышении эффективности производства;
общие показатели, применяемые для оценки качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции в производстве сахаристых, крахмальных и сопутствующих продуктов;
гигиенические требования к качеству и безопасности сырья для производства сахаристых, крахмальных и сопутствующих продуктов;
общие методы исследования сырья, полуфабрикатов и готовой продукции: органолептические, химические, физические, физико-химические и др.;
организация технохимического контроля на предприятиях сахарного производства;
оборудование лабораторий по контролю качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
контрольно-измерительные приборы, проверка их точности;
контроль качества основного и дополнительного сырья для производства сахаристых, крахмальных и сопутствующих продуктов;
контроль технологических процессов производства и выхода готовой продукции;
стандарты, определяющие требования к качеству сырья и готовой продукции;
стандарты на методы испытаний
Знания:
- показателей качества основного сырья, полуфабрикатов, готовой продукции и методов их определения;
- общих методов исследования сырья, полуфабрикатов и готовой продукции: органолептических, химических, физических, физико-химических и др.;
- гигиенических требований к качеству и безопасности сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
- устройства контрольно-измерительных приборов;
- стандартов, определяющих требования к качеству сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
- стандартов на методы испытаний
Умения:
- проводить испытания для определения органолептических, физико-химических показателей качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
- проводить оценку качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
- пользоваться контрольно-измерительными приборами и проверять их точность;
- выявлять и устранять причины брака;
- пользоваться нормативно-технической документацией
БК 1,2,5,7,8
ПК 3.1.1,
3.1.5,
3.1.6,
3.1.9
СД 05
Оборудование производства
Оборудование общего назначения: вспомогательное, подъемно-транспортное, загрузочно-разгрузочное, транспортное;
виды, назначение, принцип работы оборудования для хранения и подготовки сырья;
классификация оборудования для производства сахаристых, крахмальных и сопутствующих продуктов: назначение, принцип действия, правила эксплуатации и безопасного обслуживания;
машины и аппараты для физико-химической очистки и фильтрации соков и сиропов, нагрева, выпаривания и уваривания масс;
мешалки, распределители, центрифуги для обработки утфеля;
оборудование для сушки, упаковки и хранения сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
оборудование известкового отделения;
насосно-компрессорное оборудование;
комплексная механизация и автоматизация производственных процессов;
поточные линии;
подбор технологического оборудования по техническим характеристикам для конкретных условий;
расчет необходимого количества оборудования;
построение участков технологических схем
Знания:
- видов, назначения, устройства и принципа работы технологического оборудования для переработки сырья, получения свекловичного сахара, производства различного вида рафинированного сахара, крахмала, сахаристых веществ;
- правил эксплуатации и регулирования оборудования;
- основных неполадок и способов их устранения;
- правил техники безопасности труда;
- основных принципов проектирования технологических линий;
- основных методик расчета и подбора оборудования;
- системы автоматизированного производства сахаристых, крахмальных и сопутствующих продуктов
Умения:
- пользоваться справочной, нормативной конструкторской документацией, необходимой для разработки технологического процесса и подбора оборудования в производстве сахаристых, крахмальных и сопутствующих продуктов;
- соблюдать правила эксплуатации обслуживаемого оборудования;
- регулировать технологический процесс в зависимости от конкретных условий и качества сырья;
- предупреждать и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования

Бқ 1-8
КҚ 3.1.1,
3.1.4,
3.1.5,
3.1.6
АП 04
Өндірісті технохимиялық бақылау
Өнім сапасын жақсартуда, өндірістің тиімділігін арттыруда өндірістегі технохимиялық бақылаудың ролі;
қантты, крахмалды және ілеспе өнімдер өндірісіндегі шикізат, шалаөнім және дайын өнімдердің сапасын бағалау үшін қолданылатын жалпы көрсеткіштер;
қантты, крахмалды және ілеспе өнімдер өндірісіндегі шикізаттың сапасы мен қауіпсіздігіне қойылатын гигиеналық талаптар;
шикізат, шалаөнім және дайын өнімдерді зерттеудің негізгі әдістері: органолептикалық, химиялық, физикалық, физика-химиялық және т.б.;
қант өндірісі бойынша кәсіпорындарда технохимиялық бақылауды ұйымдастыру;
шикізат, шалаөнім және дайын өнімдердің сапасын бақылауға арналған зертханалық жабдықтар;
бақылау-өлшеу құралдары, олардың дәлдігін тексеру;
қантты, крахмалды және ілеспе өнімдер өндірісіне арналған негізгі және қосымша шикізаттардың сапасын бақылау;
өндірістегі технологиялық үдерістерді және дайын өнімнің шығуын бақылау;
шикізат және дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптарды анықтайтын стандарттар;
сынақтан өткізу стандарттары
Білімдер:
негізгі шикізаттың, шалаөнімнің, дайын өнімнің сапалық көрсеткіштері мен оларды анықтау әдістері;
шикізат, шалаөнім және дайын өнімдерді зерттеудің негізгі әдістері: органолептикалық, химиялық, физикалық, физика-химиялық және т.б.;
шикізат пен дайын өнімдердің сапасы мен қауіпсіздігіне қойылатын гигиеналық талаптар;
бақылау-өлшеу құралдарының құрылғылары;
шикізат пен шалаөнім, дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптарды анықтайтын стандарттар;
сынақтан өткізу әдістерінің стандарттары
Іскерліктер:
шикізаттың, шалаөнімдердің, дайын өнімдердің органолептикалық, физика-химиялық сапалық көрсеткіштерін анықтау бойынша сынақ жүргізу;
шикізат, дайын өнім мен шалаөнімдерге сапалық бағалау жүргізу;
бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану және олардың дәлдігін тексеру;
ақауды анықтау және жою;
нормативтік-техникалық құжаттарды пайдалану
Бқ 1,2,5,7,8
КҚ 3.1.1,
3.1.5,
3.1.6,
3.1.9
АП 05
Өндіріс жабдықтары
Жалпы қолданыстағы жабдықтар: көмекші, көтергіш-көлік, тиеу және түсіру, тасымалдау;
шикізатты дайындау және сақтау үшін қолданылатын жабдықтардың түрі, тағайындалуы, жұмыс қағидаттары,;
қантты, крахмалды және ілеспе өнімдер өндірісіне арналған жабдықтардың жіктелуі: тағайындалуы, жұмыс қағидаттары, пайдалану және қауіпсіз жұмыс істеу ережесі;
шырындар мен шәрбаттарды физика-химиялық таазалау және сүзуге арналған машиналар мен жабдықтар, массаларды қыздыру, булау және әбден пісіру;
утфельдердің өңдеуге арналған араластырғыштар, шикізаттар, шалаөнімдер мен дайын өнімдерді кептіруге, буып-түюге, сақтауға арналған жабдықтар;
ағынды желілер;
әк бөлімінің жабдықтары;
насосты-компрессорлық жабдықтар;
өндірістік үдерістерді кешенді механикаландыру және автоматтандыру;
толассыз желілер;
нақты жағдай үшін техникалық сипаттамалары бойынша технологиялық жабдықтарды іріктеу;
жабдықтардың қажетті санын есептеу;
технологиялық сұлбалардың телімдерін құру
Білімдер:
шикізатты өңдеуге, қызылша қантын алуға, әртүрлі рафинадты қант, крахмал, қантты заттарды өндіруге арналған технологиялық жабдықтардың түрлері, тағайындалуы, қондырғылары мен жұмыс қағидаттары;
жабдықтарды пайдалану мен реттеу ережелері;
негізгі ақаулар және оларды жою әдістері;
еңбек қауіпсіздігі техникасы ережелері;
технологиялық желіні жобалаудың негізгі қағидалттары;
жабдықтарды таңдаудың және есептеудің негізгі әдістемелері;
қантты, крахмалды және ілеспе өнімдер өндірісінің автоматтандырылған жүйесі
Іскерліктер:
қантты, крахмалды және ілеспе өнімдер өндірісіндегі жабдықтарды іріктеу және технологиялық үдерістерді дайындау үшін қажетті анықтамалық, нормативтік- құрастырушы құжаттамаларды қолдану;
қызмет көрсететін жабдықтардың пайдалану ережесін сақтау;
нақты шарттар мен шикізат сапасына байланысты технологиялық үдерістерді реттеу;
қызмет көрсететін жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және жою

БК 2,4,5,8
ПК 3.1.7
СД 06
Автоматизация технологических процессов
Методы измерения технологических параметров, принцип действия и особенности применения средств измерения;
классификация основных процессов автоматики;
основы автоматизации технологических процессов и автоматического регулирования пищевых производств;
методы регулирования автоматических систем;
законы регулирования и переходные процессы;
автоматические регуляторы и исполнительные механизмы;
схемы автоматизации механических и гидравлических процессов;
схемы автоматизации тепловых процессов;
схемы автоматизации процессов массообмена;
схемы автоматизации химических процессов производства сахаристых, крахмальных и сопутствующих продуктов
Знания:
- аппаратурно-технологических схем производства сахаристых, крахмальных и сопутствующих продуктов;
- общей характеристики и задач автоматизации производства сахаристых, крахмальных и сопутствующих продуктов;
- автоматизации производства пара и процессов водоснабжения, холодоснабжения и кондиционирования воздуха в производстве сахаристых, крахмальных и сопутствующих продуктов;
- основных сведений об измерениях и измерительных приборах;
- методов измерения технологических параметров, принципов действия и особенностей применения средств измерений;
- основных этапов технологических процессов сахарного производства;
- методов автоматического регулирования и управления производственными процессами
Умения:
- контролировать процессы автоматического регулирования сахарного производства;
- пользоваться автоматическими регуляторами и исполнительными механизмами;
- регулировать проведение химических и гидравлических процессов на предприятиях по производству сахаристых, крахмальных и сопутствующих продуктов;
- устранять неполадки и неисправности при эксплуатации автоматизированных систем предприятий по производству сахаристых, крахмальных и сопутствующих продуктов;
- использовать контрольно-измерительные приборы;
- предотвращать сбои технологических режимов и параметров производства
БК 8
ПК 3.1.7
СД 07
Экономика отрасли
Пищевая промышленность в условиях рынка;
пищевая продукция и ее качество; формы общественной организации производства в пищевой промышленности;
размещение пищевых предприятий;
научно-технический прогресс и инновации в отрасли
основные фонды пищевой промышленности и эффективность их использования;
оборотные фонды и оборотные средства отрасли и эффективность их использования;
материальные ресурсы пищевой промышленности и эффективность их использования;
пути экономии сырья и материалов;
трудовые ресурсы отрасли и эффективность их использования;
себестоимость продукции отрасли и пути ее снижения;
прибыль и рентабельность производства;
ценообразование в отрасли пищевой промышленности
Знания:
- основных экономических категорий, действующих в отрасли;
- сущности, элементов и инфраструктуры современного рынка;
- методов государственного регулирования в условиях рынка;
- направлений товарной политики;
- системы управления качеством пищевой продукции;
- факторов, влияющих на конкурентоспособность продукции;
- экономической сущности форм общественной организации производства;
- сущности рационального размещения производства;
- методов и принципов ценообразования;
- основных направлений научно-технического прогресса в отрасли;
- экономической сущности основных фондов и значения повышения эффективности их использования;
- экономической сущности оборотных фондов и оборотных средств и значения повышения эффективности их использования;
- понятия и классификации
сырьевых и материальных ресурсов;
- методов экономии сырья и материалов;
- основных направлений повышения эффективности использования трудовых ресурсов в пищевой промышленности;
- сущности себестоимости продукции и значения ее снижения;
- классификации затрат на себестоимость продукции;
- порядка формирования прибыли;
- путей повышения рентабельности производства
Умения:
- определять конкурентоспособность пищевой продукции;
- экономически обосновывать размещение отраслевых предприятий;
- давать краткую характеристику сырьевой базе пищевой промышленности;
- рассчитывать показатели производительности труда;
- рассчитывать различные виды себестоимости продукции отрасли;
- рассчитывать различные виды цен

Бқ 2,4,5,8
КҚ 3.1.7
АП 06
Технологиялық үдерістерді автоматтандыру
Технологиялық параметрлерді өлшеу әдістері, өлшеу құралдарының жұмыс істеу қағидаты және қолдану ерекшеліктері;
автоматиканың негізгі үдерістерінің жіктелуі;
тамақ өндірісін автоматты реттеу мен технологиялық үдерістерді автоматтандыру негіздері;
автоматты жүйелерді реттеу әдістері;
реттеу заңдары мен өту үдерістері;
автоматты реттегіштер мен орындаушы механизмдер;
механикалық және гидравликалық үдерістерді автоматтандыру сұлбалары;
масса ауысу үдерістерін автоматтандыру сұлбалары;
қантты, крахмалды және ілеспе өнімдер өндірісінің химиялық үдерістерін автоматтандыру сұлбалары
Білімдер:
қантты, крахмалды және ілеспе өнімдер өндірісінің аппараттық-технологиялық сұлбалары;
қантты, крахмалды және ілеспе өнімдер өндірісін автоматтандыру міндеттері мен жалпы сипаттамасы;
қантты, крахмалды және ілеспе өнімдер өндірісіндегі бу өндірісін және ауаны шартқа сәйкестендіру, суықпен және сумен қамту үдерістерін автоматтандыру;
өлшеулер және өлшеу аспаптары туралы негізгі мәліметтер;
технологиялық параметрлерді өлшеу әдісі, өлшеу құралдарын қолданудың ерекшеліктері мен жұмыс қағидаттары;
қант өндірісі технологиялық үдерістерінің негізгі кезеңдері;
өндіріс үдерісін басқару мен автоматты реттеу әдістері
Іскерліктер:
қант өндірісіндегі автоматты реттеу үдерісіне бақылау жүргізу;
орындау механизмдері мен автоматты реттегішті пайдалану;
қантты, крахмалды және ілеспе өнімдер өндірісі бойынша кәсіпорындарындағы химиялық және гидравликалық үдерістердің жүргізілуін реттеу;
қантты, крахмалды және ілеспе өнімдер өндірісі бойынша кәсіпорындардың автоматтандырылған жүйелерін пайдалануда ақаулар мен бұзылуларды болдырмау;
бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану;
өндіріс параметрлері мен технологиялық режимдердің бұзылуының алдын алу
Бқ 8
КҚ 3.1.7
АП 07
Өндіріс экономикасы
Нарық жағдайындағы тамақ өндірісі;
тамақ өнімдері мен оның сапасы;
тамақ өнеркәсібі өндірісін қоғамдық ұйымдастыру формалары;
тамақ өнеркәсіптерін орналастыру;
ғылыми-техникалық үдеріс және өндірістегі инновация;
тамақ өнеркәсібінің негізгі қорлары және оны пайдалану тиімдігі;
айналым қорлары және саланың айналымдағы қаражаттары, оларды пайдалану тиімділігі;
тамақ өнеркәсібінің материалдық ресурстары және оларды пайдалану тиімділігі;
шикізат пен материалдарды үнемдеу жолдары;
саланың еңбек ресурстары және оларды пайдалану тиімділігі;
сала өнімінің өзіндік құны және оны төмендету жолдары;
өндірістің табысы және пайдалылығы;
тамақ өнеркәсібі саласындағы баға белгілеу
Білімдер:
салада қолданылатын негізгі экономикалық категориялар;
қазіргі заман нарығының мәні, элементтері мен инфрақұрылымы;
нарық жағдайында мемлекеттік реттеу әдістері;
тауар саясаты бағыттары;
тағам өнімдері сапасын басқару жүйесі;
өнімнің бәсекеге қабілеттілігіне әсер ететін факторлар;
өндірістегі қоғамдық ұйымдар формаларының экономикалық мәні;
өндірісіті рационалды орналастыру маңызы;
баға белгілеу әдістері мен қағидаттары;
саладағы ғылыми-техникалыұ үдерістің негізгі бағыттары;
негізгі қорлардың экономикалық мәні және оларды пайдалану тиімділігін арттырудың маңызы;
айналым қорлары мен айналым құралдарының экономикалық мәні және оларды пайдалану тиімділігін арттырудың маңызы;
шикізатты және материалды ресурстар түсінігі және жіктелуі;
шикізат пен материалдарды үнемдеу әдістері;
тамақ өнеркәсібіндегі еңбек ресурстарын пайдаланудың тиімділігін арттырудың негізгі бағыттары;
өнімнің өзіндік құнының мәні және оны төмендету маңызы;
өнімнің өзіндік құны шығындарының жіктелуі;
табысты қалыптастыру тәртібі;
өндірістің пайдалылығын арттыру жолдары
Іскерліктер:
тамақ өнімінің бәсекеге қабілеттілігін анықтау;
сала кәсіпорындарының орналасуын экономикалық негіздеу;
тамақ өнеркәсібінің шикізат базасына қысқаша сипаттама беру;
еңбек өнімділігі көрсеткіштерін есептеу;
сала өнімдері өзіндік құнының әртүрлі түрлерін есептеу;
бағалардың әр түрін есептеу

БК 3,4,7
ПК 3.1.8,
3.1.9
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Ознакомительная практика
Цели и задачи практики;
ознакомление с предприятием;
инструктаж по охране труда, технике безопасности и производственной санитарии;
общее знакомство с предприятием: организационная структура управления предприятием, работа с кадровым персоналом, производственная и финансово-хозяйственная деятельность предприятия;
ознакомление с технологическими участками производства сахаристых, крахмальных и сопутствующих продуктов;
выполнение индивидуальных заданий;
обобщение материалов и оформление отчета по практике
Умения:
- составлять производственную характеристику предприятия;
- описывать организационно-правовую структуру предприятия, производственный профиль, ассортимент выпускаемой и реализуемой продукции, функции отделов
Навыки:
- ориентации в реальных условиях деятельности по избранной специальности;
- самостоятельной работы, выработки умений и их применения при решении конкретных профессиональных вопросов;
- ведения отчетной документации;
- соблюдения правил выполняемой работы;
- сбора и анализа материалов, необходимых для составления отчета
БК 3,8
ПК 3.1.9
ПП 02
Практика в учебно-производственных мастерских
Инструктаж по охране труда и технике безопасности;
ознакомление с требованиями, предъявляемыми
к устройству и оборудованию лаборатории;
изучение организации работы лаборатории;
оказание первой помощи
при несчастных случаях и отравлениях;
общие методы проведения технохимического контроля;
методы проведения оценки качества сырья;
методы проведения анализов дополнительных материалов;
методы проведения контроля качества полуфабрикатов и готовой продукции;
ознакомление с оборудованием для проведения технохимического учета;
ознакомление с системой управления качеством продукции
Умения:
- готовить лабораторное оборудование к работе;
- пользоваться химическими приборами и реактивами;
- оказывать первую медицинскую помощь при несчастных случаях и отравлениях;
- осуществлять отбор проб;
- подготавливать пробы к анализу;
- проводить оценку качества сырья и материалов;
- проводить анализы дополнительных материалов;
- определять качество и органолептические, физические, физико-химические показатели сырья и готовой продукции;
- проводить микробиологические анализы и давать оценку полученным результатам;
- контролировать качество полуфабрикатов и готовой продукции
Навыки:
- работы с лабораторным оборудованием;
- работы с химическими и измерительными приборами, реагентами, реактивами;
- соблюдения правил выполняемой работы и санитарных требований;
- определения параметров приборов;
- проведения микробиологических и химических анализов;
- определения качественных показателей сырья и готовой продукции

Бқ 3.4.7
КҚ 3.1.8,
3.1.9
КП 00
Кәсіптік практика
К П 01
Танысу практикасы
Практиканың мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынмен танысу;
еңбек қорғау, қауіпсіздік техникасы мен өндірістік санитария бойынша нұсқамалар;
кәсіпорынмен жалпы танысу: кәсіпорында басқарудың ұйымдастырушылық құрылымы, кадрлармен жұмысы, кәсіпорынның өндірістік және қаржы-шаруашылық қызметі;
қантты, крахмалды және ілеспе өнімдер өндірісінің технологиялық телімдерімен танысу;
жеке тапсырмаларды орындау;
материалдарды жинау және практика бойынша есепті ресімдеу
Іскерліктер:
кәсіпорынның өндірістік сипаттамасын құру;
кәсіпорынның ұйымдастырушылық-құқықтық құрылымын, өндірістік бейінін, шығарылатын және таратылатын өнімнің ассортиментін, бөлім қызметін сипаттау
Дағдылар:
таңдаған мамандығы бойынша қызметтің нақты жағдайларына бағдарлану;
өз бетінше жұмыс істеу, дағдыларды қалыптастыру, нақты кәсіптік сұрақтарды шешу кезінде оларды қолдану;
есеп беру құжаттарын жүргізу;
орындалатын жұмыс ережелерін сақтау;
есепті құру үшін қажетті материалдарды жинау және талдау жасау
Бқ 3,8
КҚ 3.1.9
КП 02
Оқу-өндірістік шеберханаларындағы практика
еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқамалар;
зертхана құрылғылары мен жабдықтарына қойылатын талаптармен таныстыру;
зертхана жұмысын ұйымдастыруды меңгеру;
оқыс жағдайлар мен улану кезінде алғашқы көмек көрсету;
технохимиялық бақылауды жүргізудің жалпы әдістері;
шикізат сапасын бағалау әдістері;
қосымша материалдарға талдау жүргізу әдістері;
шалаөнімдер мен дайын өнімдердің сапасына бақылау жүргізу әдістері;
технохимиялық есеп жүргізу үшін жабдықтармен танысу;
өнімнің сапасын басқару жүйесімен танысу;
Іскерліктер:
жұмысқа зертханалық жабдықтарды дайындау;
химиялық аспаптарды және реактивтерді пайдалану;
оқыс жағдайлар мен улану кезінде алғашқы көмек көрсету;
сынамаларды іріктеу;
талдауға сынамаларды дайындау;
шикізаттар мен материалдардың сапасына бағалауды жүргізу;
қосымша материалдарға талдаулар жүргізу;
шикізаттар мен дайын өнімдердің сапасын, органолептикалық, физикалық, физика-химиялық көрсеткіштерін анықтау;
микробиологиялық талдаулар жүргізу және алынған нәтижеге баға беру;
шалаөнімдер мен дайын өнімдердің сапасын бақылау
Дағдылар:
зертханалық жабдықтармен жұмыс;
химиялық және өлшеу аспаптарымен, реагентпен, реактивтермен жұмыс;
орындалатын жұмыс ережелерін және санитарлық талаптарды сақтау;
аспаптардың параметрлерін анықтау;
микробиологиялық және химиялық талдаулар жасау;
шикізат пен дайын өнімдердің сапалық көрсеткіштерін анықтау

БК 3,8
ПК 3.1.6
ПП 03
Практика по приобретению
и закреплению профессиональных навыков
Цели и задачи практики;
ознакомление с предприятием;
инструктаж по охране труда, технике безопасности
и производственной санитарии;
ознакомление с технологией производства, технологическим оборудованием, работой вспомогательных цехов;
работа на производственно-технологических участках;
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- оценивать качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
- регулировать работу технологического оборудования;
- выполнять основные ручные и механизированные технологические операции по производству сахаристых, крахмальных и сопутствующих продуктов;
- применять требования нормативных документов к выпускаемой продукции;
- оформлять документы, удостоверяющие качество сырья, полуфобрикатов и готовой продукции
Навыки:
- соблюдения санитарно-гигиенических требований в условиях производства;
- работы с технологическим оборудованием;
- проведения санитарной обработки оборудования и инвентаря;
- пользования нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции
БК 6,7,8
ПК 3.1.5,
3.1.9
ПП 04
Практика по профилю специальности
Цели и задачи практики;
ознакомление с предприятием;
инструктаж по охране труда, технике безопасности
и производственной санитарии
при выполнении работ в производственных цехах предприятия;
изучение работы на штатных рабочих местах
по специальности;
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- выполнять технологические операции по производству сахаристых, крахмальных и сопутствующих продуктов на штатных рабочих местах;
- заполнять и вести журнал о качестве;
- предупреждать и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования
Навыки:
- организации работы на участке;
- отбора проб;
- проведения анализов сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
- контроля закладки сырья;
- выявления изменений, происходящие в сырье, полуфабрикатах и готовой продукции при неправильном ведении технологических процессов;
- регулирования технологических процессов по показаниям контрольно-измерительных приборов
БК 6,7,8
ПК 3.1.1 –
3.1.7,
3.1.9
ПП 05
Преддипломная практика
Цели и задачи практики;
оформление на предприятие;
инструктаж по охране труда, технике безопасности
и производственной санитарии
при выполнении работ в производственных цехах предприятия;
ознакомление с работой цехов и отделов предприятия;
дублирование работы на штатных рабочих местах по специальности;
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- вести технологические процессы по производству сахаристых, крахмальных и сопутствующих продуктов на автоматизированных и комплексно-механизированных линиях;
- определять технологические потери и затраты на различных стадиях технологического процесса;
- контролировать и обеспечивать ведение процессов приготовления готовой продукции по всем технологическим фазам производства;
- соблюдать требования, предъявляемые к качеству полуфабрикатов и готовой продукции;
- разрабатывать технологические мероприятия по экономии и сокращению потерь;
- предупреждать и устранять отклонения от норм технологических режимов;
- наблюдать за ходом технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов, результатам лабораторных анализов и органолептическим методом;
- предупреждать и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования;
- проводить инструктаж на рабочем месте;
- вести учетно-отчетную документацию;
- пользоваться стандартами и нормативно-технической документацией
Навыки:
- организации работы на участке;
- планирования основных видов работ, выполняемых на участке;
- оформления технической и учетно-отчетной документации;
- проверки исправности коммуникаций, обслуживаемого оборудования и контрольно-измерительных приборов

Бқ 3,8
КҚ 3.1.6
КП 03
Кәсіптік дағдыларын игеру және бекіту бойынша практика
Практиканың мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынмен танысу;
еңбек қорғау, қауіпсіздік техникасы мен өндірістік санитария бойынша нұсқамалар;
өндіріс технологиясымен, технологиялық жабдықтармен, қосалқы цехтардың жұмысымен танысу;
өндірістік-технологиялық телімдердегі жұмыс;
материалдарды жинау және практика бойынша есепті ресімдеу
Іскерліктер:
шикізат, шалаөнім, дайын өнімдердің сапасын бағалау;
технологиялық жабдықтардың жұмысын реттеу;
қантты, крахмалды және ілеспе өнімдер өндірісі бойынша негізгі қол және механикаландырылған технологиялық операцияларды орындау;
шығарылатын өнімдерге нормативті құжаттардың талаптарын қолдану;
шикізат, шалаөнім, дайын өнімдердің сапасын растайтын құжаттарды ресімдеу
Дағдылар:
өндіріс жағдайында санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау;
технологиялық жабдықтармен жұмыс жасау;
жабдықтар мен құрал-саймандарға санитарлық өңдеу жүргізу;
өнімнің шығарылуын реттейтін нормативтік құжаттарды пайдалану
Бқ 6,7,8
КҚ 3.1.5,
3.1.9
КП. 04
Мамандық бейіні бойынша практика
Практиканың мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынмен танысу;
кәсіпорынның өндірістік цехтарындағы жұмыстарда еңбек қорғау, қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария бойынша нұсқамалар;
мамандығы бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстармен танысу;
материалдарды жинау және практика бойынша есепті ресімдеу
Іскерліктер:
штаттық жұмыс орындарында қантты, крахмал және ілеспе өнімдерінің өндірісі бойынша технологиялық операцияларды орындау;
сапасы туралы журналды толтыру және жүргізу;
қызмет көрсететін жабдықтардың жұмысындағы бұзылулардың алдын алу және жою
Дағдылар:
телімдегі жұмыстарды ұйымдастыру;
сынамаларды іріктеу;
шикізат, шалаөнімдер, дайын өнімдерге талдаулар жүргізу;
шикізаттың салынуын қадағалау;
шикізат, шалаөнімдер мен дайын өнімдерге технологиялық үдерісті дұрыс жүргізбегендіктен болатын өзгерістерді анықтау;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық үдерісті реттеу
Бқ 6,7,8
КҚ 3.1.1 –
3.1.7,
3.1.9
КП 05
Диплом алды практикасы
Практиканың мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынды ресімдеу;
кәсіпорынның өндірістік цехтарында жұмысты орындау кезіндегі еңбек қорғау, қауіпсіздік техникасы мен өндірістік санитария бойынша нұсқамалар;
кәсіпорынның цехтары мен бөлімдеріндегі жұмыстармен танысу;
мамандығы бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстарды қайталау;
материалдарды жинау және практика бойынша есепті ресімдеу
Іскерліктер:
автоматтандырылған және кешенді механикаландырылған желілерде қантты, крахмалды және ілеспе өнімдерінің өндірісі бойынша технологиялық үдерісті жүргізу;
технологиялық үдерістің әртүрлі кезеңдерінде технологиялық шығындар мен жоғалуларды анықтау;
өндірістің барлық технологиялық фазаларында дайын өнімдерді дайындау үдерісін жүргізуді қамтамасыз ету және бақылау;
шалаөнімдер мен дайын өнімдердің сапасына қойылатын талаптарды сақтау;
шығындарды азайту және үнемдеу үшін технологиялық шараларды дайындау;
технологиялық режим нормаларынан ауытқудың алдын алу және жою;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері, зертханалық талдаулар нәтижелері мен органолептикалық әдістері бойынша технологиялық үдерістің жүруін қадағалау;
қызмет көрсететін жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және оны болдырмау;
жұмыс орнында нұсқама жүргізу;
есептеу және есеп беру құжаттарын жүргізу;
стандарттарды және нормативтік-техникалық құжаттарды пайдалана білу
Дағдылар:
телімдегі жұмысты ұйымдастыру;
телімде орындалатын негізгі жұмыс түрлерін жоспарлау;
техникалық және есептеу- есеп беру құжаттарын ресімдеу;
коммуникация, қызмет көрсететін жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының дұрыстығын тексеру

БК 5-8
ПК 3.1.1 –
3.1.9
Примечание
Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
Организовывает собственную деятельность, выбирает типовые методы и способы выполнения профессиональных задач, оценивает их эффективность и качество;
Решает проблемы, оценивает риски и принимает решения в нестандартных ситуациях;
Осуществляет поиск, анализ и оценку информации, необходимой для постановки и решения профессиональных задач, профессионального и личностного развития;
Использует информационно-коммуникационные технологии для совершенствования профессиональной деятельности;
Ориентируется в условиях обновления технологий в профессиональной деятельности;
Работает в коллективе и команде, эффективно общается с руководством, коллегами, потребителями;
Соблюдает требования законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов;
Соблюдает технику безопасности, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности
Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
1. Повышенный уровень
2.1.
122001 2 – Аппаратчик варки утфеля
ПК 2.1.1. Ведет варку утфеля первой кристаллизации;
ПК 2.1.2. Ведет процессы переработки оттҰков утфеля первой кристаллизации;
ПК 2.1.3. Осуществляет отбор проб и определяет готовность утфеля;
ПК 2.1.4. Соблюдает стандарты на готовую продукцию;
ПК 2.1.5. Ведет учет расхода вспомогательных материалов при уваривании утфелей;
ПК 2.1.6. Предупреждает и устраняет причины отклонений от норм технологического режима варки утфеля;
ПК 2.1.7. Наблюдает за ходом технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов, результатам лабораторных анализов и органолептическим методом;
ПК 2.1.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования
2.2.
122002 2 – Аппаратчик дефекосатурации диффузионного сока
ПК 2.2.1. Ведет процессы предварительной и основной дефекации диффузионного сока;
ПК 2.2.2. Ведет процессы сатурации и сульфитации диффузионного сока;
ПК 2.2.3. Осуществляет отбор проб и определяет щелочность сока, содержание углекислоты в сатурационном газе;
ПК 2.2.4. Соблюдает стандарты на готовую продукцию;
ПК 2.2.5. Ведет учет расхода сырья и вспомогательных материалов;
ПК 2.2.6. Предупреждает и устраняет причины отклонений от норм технологических процессов дефекации и сатурации диффузионного сока;
ПК 2.2.7. Наблюдает за ходом технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов, результатам лабораторных анализов и органолептическим методом;

Бқ 5-8
КҚ 3.1.1 – 3.1.9
Ескерту Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
Өзінің жеке қызметін ұйымдастыру, кәсіби міндеттерін орындаудың тәсілдері мен типтік әдістерін таңдау, олардың тиімділігі мен сапасын бағалау;
Қалыпсыз жағдайларда шешім қабылдау және қауіп-қатерді бағалау, мәселелерді шешу;
Кәсіптік және тұлғалық даму, кәсіби міндеттерді алға қою мен шешу үшін қажетті ақпараттарды іздеу, талдау және бағалау;
Кәсіптік қызметін жетілдіру үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану;
Кәсіби қызметінде технологиялардың жаңару жағдайына бейімделу;
Ұжымда және командада жұмыс істеу, басшылықпен, әріптестерімен, тұтынушылармен тиімді қарым-қатынас жасау;
Қазақстан Республикасы заңнамаларының талаптарын және бекітілген салалық нормативті құжаттарды сақтау
Қауіпсіздік техникасын, еңбек қорғау ережелері мен нормаларын, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін сақтау
Кәсіптік құзыреттер
Т және КБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
1. Жоғары деңгей
2.1.
122001 2 – Утфель қайнату аппаратшысы
КҚ 2.1.1. Бірінші кристалданған утфельді қайнату;
КҚ 2.1.2. Бірінші кристалданған утфель оттектерін өңдеу үдерістерін жүргізу;
КҚ 2.1.3. Сынамаларды іріктеу және утфель дайындығын анықтау;
КҚ 2.1.4. Дайын өнім стандарттарын сақтау;
КҚ 2.1.5. Утфель қайнату кезінде көмекші материалдар шығындарына есеп жүргізу;
КҚ 2.1.6. Утфель қайнату технологиялық режим нормаларының ауытқу себептерінің алдын алу және жою;
КҚ 2.1.7. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері, зертханалық талдау нәтижелері, органолептикалық әдіс бойынша технологиялық үдерістің жүрісін бақылау;
КҚ 2.1.8. Технологиялық жабдықтарды пайдалануды қамтамасыз ету
2.2.
122002 2 – Диффузиялық шырынының дефекосатурациялау аппаратшысы
КҚ 2.2.1. Диффузиялық шырынының алдын ала және негізгі дефекация үдерістерін жүргізу;
КҚ 2.2.2. Диффузиялық шырынының дефекация және қанықтыру үдерістерін жүргізу;
КҚ 2.2.3. Сынамаларды іріктеу және шырынның сілтілігін, қаныққан газ құрамындағы көмірқышқылды анықтау;
КҚ 2.2.4. Дайын өнім стандарттарын сақтау;
КҚ 2.2.5. Шикізат пен көмекші материалдар шығындарына есеп жүргізу;
КҚ 2.2.6. Диффузиялық шырынның дефекация және қанықтыру технологиялық үдерістерінің нормадан ауытқу себептерінің алдын алу және жою;
КҚ 2.2.7. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері, зертханалық талдау нәтижелері, органолептикалық әдіс бойынша технологиялық үдерістің жүрісін бақылау;

ПК 2.2.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования
2.3.
122003 2 – Оператор пульта управления в сахарном производстве
ПК 2.3.1. Управляет производственными процессами сахарного производства с помощью командно-программируемых панелей;
ПК 2.3.2. Выполнение требуемого технологического режима и обеспечение получения заданных физических и качественных параметров сахара с использованием показаний контрольно-измерительной системы и дополнительных измерительных комплексов;
ПК 2.3.3. Предупреждает, выявляет и устраняет технологические неисправности в работе агрегатов, станций, участков;
ПК 2.3.4. Соблюдает стандарты на готовую продукцию;
ПК 2.3.5. Контролирует соблюдение норм расхода сырья и материалов, выхода сахара;
ПК 2.3.6. Предупреждает и устраняет причины отклонений от норм технологического режима сахарного производства;
ПК 2.3.7. Наблюдает за ходом технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.3.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования сахарного производства
2. Специалист среднего звена
3.1.
122004 3 – Техник-технолог
ПК 3.1.1. Организовывает и производит прием, хранение и подготовку сырья к переработке;
ПК 3.1.2. Устанавливает и контролирует режимы ведения технологических процессов получения свекловичного сахара;
ПК 3.1.3. Устанавливает и контролирует режимы ведения технологических процессов производства различных видов рафинированного сахара;
ПК 3.1.4. Устанавливает и контролирует режимы ведения технологических процессов производства крахмала и сахаристых веществ;
ПК 3.1.5. Наблюдает за ходом технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов, результатам лабораторных анализов и органолептическим методом;
ПК 3.1.6. Контролирует качество сырья и готовой продукции;
ПК 3.1.7. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования производства сахаристых, крахмальных и сопутствующих продуктов;
ПК 3.1.8. Организовывает работу структурного подразделения;
ПК 3.1.9. Ведет утвержденную учетно-отчетную документацию
Приложение 306
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000 – Производство монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Технология производства пищевых продуктов
Специальность: 1223000 – Производство пива, безалкогольных и спиртных напитков
Квалификации:
122301 2 – Солодовщик
122302 2 – Купажист
122303 2 – Аппаратчик коньячного производства
122304 2 – Аппаратчик перегонки и ректификации спирта

КҚ 2.2.8. Технологиялық жабдықтарды пайдалануды қамтамасыз ету
2.3.
122003 2 – Қант өндірісінде басқару пультінің операторы
КҚ 2.3.1. Командалық-бағдарламалық панельдердің көмегімен қант өндірісінің өндірістік үдерістерін басқару;
КҚ 2.3.2. Бақылау-өлшеу жүйесінің көрсеткіштерін және қосымша өлшеу кешендерін пайдалана отырып, берілген физикалық және сапалық параметрлерді алуды қамтамасыз ету және талап етілген технологиялық режимдерді орындау;
КҚ 2.3.3. Агрегаттар, станциялар, телімдер жұмысындағы технологиялық ақаулардың алдын алу, анықтау және жою;
КҚ 2.3.4. Дайын өнім стандарттарын сақтау;
КҚ 2.3.5. Шикізат пен материалдар шығындары нормаларының сақталуын, қанттың шығуын қадағалау;
КҚ 2.3.6. Қант өндірісі технологиялық үдерістерінің нормадан ауытқу себептерінің алдын алу және жою;
КҚ 2.3.7. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық үдерістің жүрісін бақылау;
КҚ 2.3.8. Қант өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
2. Орта буын маманы
3.1.
122004 3 – Техник-технолог
КҚ 3.1.1. Өңдеу үшін шикізатты қабылдауды, сақтауды және дайындауды ұйымдастыру және жүргізу;
КҚ 3.1.2.Қызылша қантын алудың технологиялық үдерістерін жүргізу режимдерін белгілеу және бақылау;
КҚ 3.1.3. Рафинадты қанттың әр түрін өндірудің технологиялық үдерістерін жүргізу режимдерін белгілеу және бақылау;
КҚ 3.1.4. Крахмал және қантты заттар өндірісінің технологиялық үдерістерін жүргізу режимдерін белгілеу және бақылау;
КҚ 3.1.5. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері, зертханалық талдау нәтижелері, органолептикалық әдіс бойынша технологиялық үдерістің жүрісін бақылау;
КҚ 3.1.6. Шикізат пен дайын өнімнің сапасына бақылау жасау;
КҚ 3.1.7. Қантты, крахмалды және ілеспе өнімдер өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету;
КҚ 3.1.8. Құрылымдық бөлімше жұмысын ұйымдастыру;
КҚ 3.1.9. Бекітілген есептеу-есеп беру құжаттамаларын жүргізу
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымлағы
№ 384 бұйрығына 306-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша). Тағам өнімдерін өндіру технологиясы
Мамандығы: 1223000 – Сыра, алкогольсыз және спиртті ішімдіктер өндірісі
Біліктілігі: 122301 2 – Ашытушы
122302 2 – Купажист
122303 2 – Коньяк өндіру аппаратшысы
122304 2 – Спиртті ректификациялау және айыру аппаратшысы

БК 1,8
ПК 2.1.3,
2.1.7;
ПК 2.2.3,
2.2.7;
ПК 2.3.3,
2.3.7;
ПК 2.4.3,
2.4.7;
ПК 2.5.3,
2.5.7;
ПК 2.6.3,
2.6.7;
ПК 2.7.3,
2.7.7
СД 02
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
закон РК "О техническом регулировании";
принципы стандартизации на предприятиях пищевой промышленности;
средства измерений;
эталоны величин;
основы сертификации, термины и определения;
сертификация услуг на предприятиях пищевой промышленности;
качество продукции и декларация о соответствии;
разработка и внедрение системы менеджмента качества;
основы метрологии;
госуҒдарственный метрологический контроль и надзор
Знания:
- основных понятий стандартизации;
- принципов стандартизации на предприятиях пищевой промышленности;
- основных понятий метрологии;
- стандартов на готовые изделия;
- основных понятий сертификации;
- средств измерений;
- эталонов величин
Умения:
- применять основные положения стандартизации и сертификации в профессиональной деятельности;
- определять качество продукции и заполнять декларации о соответствии;
- применять основные положения метрологии в профессиональной деятельности
БК 1,7,8
ПК 2.1.4,
2.1.7;
ПК 2.2.4,
2.2.7;
ПК 2.3.4,
2.3.7;
ПК 2.4.4,
2.4.7;
ПК 2.5.4,
2.5.7;
ПК 2.6.4,
2.6.7;
ПК 2.7.4,
2.7.7
СД 03
Сырье и материалы
свойства сырья, материалов и полупродуктов, требования к их качеству;
химический состав;
плодово-ягодные и виноградные полуфабрикаты, концентраты и концентрированные композиции; пищевые добавки;
ячмень, солод, хмель, рожь, несоложеные материалы, картофель, свекла, меласса;
пищевые кислоты, красители и ароматизаторы;
тара и вспомогательные материалы;
дозирование различного вида сырья в соответствии с установленными рецептурами;
контрольно-измерительные приборы, дозировочная аппаратура
Знания:
- видов и свойств сырья и полуфабрикатов;
- требований, предъявляемых к качеству сырья и полуфабрикатов;
- условий хранения и правил подготовки сырья к производству;
- норм расхода сырья в соответствии с установленной рецептурой;
- правила эксплуатации контрольно-измерительных приборов, дозировочной аппаратуры
Умения:
- осуществлять органолептический и визуальный контроль качества поступающего сырья;
- подготавливать сырье, смешивать его с различными компонентами;
- готовить сырье и полуфабрикаты;
- принимать сырье, загружать все виды сырья в соответствии с рецептурой;
- наблюдать за правильным дозированием и загрузкой различных видов сырья
БК 5,7,8
ПК 2.1.5;
ПК 2.2.5;
ПК 2.3.5;
ПК 2.4.5;
ПК 2.5.5;
ПК 2.6.5;
ПК 2.7.5
Квалификация: 122301 2 – Солодовщик
СД 04
Спецтехнология
приготовление ячменного солода;
принципиально-технологическая схема получения ячменного солода;
принципиально-технологическая схема приемки, очистки, хранения и сортирования ячменя;
аппаратурно-технолологическая схема приемки, очистки, хранения и сортирования ячменя; замачивание ячменя, цель замачивания, превращения в зерне при замачивании, мойка и дезинфекция зерна,
способы замачивания ячменя;
проращивание ячменя, биохимические процессы, протекающие при проращивании, способы проращивания ячменя в ящичной солодовне, солодовне с передвижной грядкой, барабанной солодовне, солодоращение в одном аппарате;
интенсификация солодоращения, применение активаторов и ферментных препаратов для ускорения солодоращения, метод перезамачивания ячменя;
качественные показатели свежепроросшего солода;
сушка свежепроросшего ячменного солода, цель,
основные принципы и способы сушки ячменного солода, режимы сушки светлого и темного солода;
приготовление пшеничного солода;
обработка и хранение сухого солода;
требования к качеству ячменного солода;
специальные солода; получение карамельного, жженого, высокоферментативного солода диафарина;
приготовление ржаного солода;
очистка и замачивание ржи, проращивание ржи, способы проращивания и ферментации ржи, сушка и хранение ржаного солода, требования к качеству ржаного солода
Знания:
- технологии приготовления ячменного (светлого, темного, карамельного, жженого), пшеничного, ржаного (ферментативного и неферментативного) солода;
- методов контроля и регулирования технологического процесса солодоращения;
- технологических схем производства солода;
- режимов замачивания, ращения и сушки солода;
- методов определения качества сырья и готового солода;
- способов проращивания ячменя, пшеницы;
- способов проращивания и ферментации ржи;
- правил подачи готовой продукции к отлежке;
- требований, предъявляемых к готовой продукции
Умения:
- вести технологический процесс приготовления ячменного, пшеничного, ржаного солода;
- подготавливать и подавать замоченную массу на проращивание в солодовни;
- контролировать соблюдение технологических режимов на всех фазах производства солода;
- регулировать поступление очищенного и отсортированного ячменя и ржи;
- регулировать процесс замачивания, ращения и сушки солода;
- контролировать температурный режим сушки;
- вводить в моечный аппарат дезинфицирующие вещества;
- соблюдать требования, предъявлыемым к качеству, условиям и срокам хранения готовой продукции

БҚ 1,8
КҚ 2.1.3,
2.1.7;
КҚ 2.2.3,
2.2.7;
КҚ 2.3.3,
2.3.7;
КҚ 2.4.3,
2.4.7;
КҚ 2.5.3,
2.5.7;
КҚ 2.6.3,
2.6.7;
КҚ 2.7.3,
2.7.7
АП 02
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
ҚР "Техникалық реттеу туралы" Заңы;
тамақ өндірісі өнеркәсібіндегі стандарттау қағидаттары;
өлшеу құралдары;
өлшем эталондары;
сертификаттау негіздері, анықтамалар мен терминдер;
тамақ өндіретін кәсіпорындарындағы сертификаттау қызметі;
өнім сапасы және сәйкестік туралы декларация;
сапа менеджменті жүйесін дайындау және енгізу;
метрология негіздері;
мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау
Білімдер:
стандарттаудың негізгі түсініктері;
тамақ өндірісі кәсіпорындарындағы стандарттау қағидаттары;
метрологияның негізгі түсініктері;
дайын өнімдердің стандарттары;
сертификаттаудың негізгі түсініктері;
өлшеу құралдары;
өлшем эталондары
Іскерліктер:
кәсіби қызметте стандарттау мен сертификаттаудың негізгі ережелерін қолдана білу;
өнім сапасын анықтау және сәйкестік декларациясын толтыру;
кәсіби қызметте метрологияның негізгі ережелерін қолдана білу
БҚ 1,7,8
КҚ 2.1.4,
2.1.7;
КҚ 2.2.4,
2.2.7;
КҚ 2.3.4,
2.3.7;
КҚ 2.4.4,
2.4.7;
КҚ 2.5.4,
2.5.7;
КҚ 2.6.4,
2.6.7;
КҚ 2.7.4,
2.7.7
АП 03
Шикізаттар мен материалдар
шикізаттардың, материалдар мен шалаөнімдердің қасиеті, олардың сапасына қойылатын талаптар;
химиялық құрамы;
жеміс-жидек және жүзім шалаөнімдері, концентраттары және құнарландырылған композициялар;
тамақ қоспалары;
арпа, уыт, құлмақ, қарабидай, уыттан басқа материалдар, картоп, қызылша, меласса;
ас қышқылы, бояғыштар мен хош иістендіргіштер;
ыдыс және қосымша материалдар;
белгіленген рецептураға сәйкес шикізаттың әрбір түрін мөлшерлеу;
бақылау-өлшеу құралдары, мөлшерлегіш аппаратура
Білімдер:
шикізат пен шалаөнім түрлері мен қасиеттері;
шикізат пен шалаөнім сапасына қойылатын талаптар;
шикізатты өндіріске дайындау ережелері мен сақтау шарттары;
белгіленген рецептураға сәйкес шикізат шығыны нормалары;
бақылау-өлшеу құралдары, мөлшерлегіш аппаратураны пайдалану ережелері
Іскерліктер:
келіп түскен шикізаттың сапасына органолептикалық және көзбен бақылау жасау;
шикізатты дайындау, оны әр түрлі компоненттермен араластыру;
шикізат пен шалаөнімдерді даярлау;
рецептураға сәйкес шикізатты қабылдау; шикізаттың барлық түрлерін тиеу;
- әртүрлі шикізаттардың дұрыс мөлшерленуіне
және тиелуіне бақылау жасау
БҚ 5,7,8
КҚ 2.1.5;
КҚ 2.2.5;
КҚ 2.3.5;
КҚ 2.4.5;
КҚ 2.5.5;
КҚ 2.6.5;
КҚ 2.7.5
122301 2 – Ашытушы біліктілігі
АП 04
Арнайы технология
арпа уытын дайындау;
арпа уытын алудың ұстанымдық-технологиялық сұлбасы;
арпаны қабылдау, тазалау, сақтау және сұрыптаудың ұстанымдық-технологиялық сұлбасы;
арпаны қабылдау, тазалау, сақтау және сұрыптаудың аппаратты-технологиялық сұлбасы; арпаны жібіту, жібітудің мақсаты, жібіту кезінде дәндегі өзгерістер, дәнді жуу және залалсыздандыру, арпаны жібіту әдістері;
арпаны өндіру, өндіру кезінде өтетін биохимиялық үдерістер, арпаны өндірудің әдістері: жәшікті, ауыспалы жүйекті уыт өндіргіште, барабанды уыт өндіргіште, бір аппаратта уыт өндіру;
уыт өндіруді қарқындату, уыт өндіруді үдету үшін активаторларды, ферментті препараттарды қолдану, арпаны қайта жібіту әдісі;
жаңадан өнген уыттың сапалық көрсеткіштері;
жаңадан өнген арпа уытын кептіру, уытты кептірудің мақсаты мен негізгі ұстанымдары, арпа уытын кептірудің әдістері, ашық және күңгірт уытты кептіру режимдері;
бидай уытын дайындау;
құрғақ уытты сақтау және өңдеу;
арпа уытының сапасына қойылатын талаптар;
арнайы уыттар;
карамельді, күйдірілген, жоғары ферментті диафарин уытын алу;
қарабидай уытын дайындау: қарабидайды тазалау және жібіту, қарабидайды өндіру, қарабидайды өндірудің және ферменттеудің әдістері, қарабидай уытын кептіру және сақтау, қарабидай уытының сапасына қойылатын талаптар
Білімдер:
арпа (ашық, күңгірт, карамельді, күйдірілген), бидай, қарабидай (ферменттелген, ферменттелмеген) уытын
дайындау технологиясы;
уытты өндірудің технологиялық үрдісін бақылау және реттеу әдістері;
уытты өндірудің технологиялық сұлбалары;
уытты жібіту, өндіру және кептіру режимдері;
шикізат және дайын өнім сапасын анықтау әдістері;
арпаны, бидайды өндіру әдістері;
қарабидайды өндіру және ферменттеу әдістері;
дайын өнімді жатып жетілуге беру ережелері;
дайын өнімге қойылатын талаптар
Іскерліктер:
арпа, бидай, қарабидай уытын дайындаудың технологиялық үдерісін жүргізу;
жібітілген массаны даярлау және уыт өндіргіштерге өндіруге беру;
уытты өндірудің барлық фазаларында технологиялық режимдердің қадағалануын бақылау;
тазаланған және сұрыпталған арпаның, қарабидайдың түсуін реттеу;
уытты жібіту, өндіру және кептіру үрдістерін реттеу;
кептірудің температуралық режимін бақылау;
жуу аппаратына залалсыздандырушы заттарды енгізу;
дайын өнімнің сапасына, сақтау мерзіміне және шарттарына қойылатын талаптарды сақтау

БК 1,2,5,7,8
ПК 2.1.1 –
2.1.7
СД 05
Оборудование
виды, назначение, устройство и принцип работы транспортного оборудования, оборудования для хранения и подготовки сырья к производству;
оборудование для замачивания и проращивания зерна;
дозирующие устройства;
вентиляция, водоснабжение и канализация;
конвейеры;
насосы;
пневматический транспорт;
основное технологическое оборудование
Знания:
- устройства, принципов работы и эксплуатации основного технологического оборудования;
- правил эксплуатации и регулирования оборудования;
- причин основных неполадок и способов их устранения;
- устройства и принципа работы вентиляционных систем;
- устройства и принципа работы системы водоснабжения
Умения:
- выявлять причины неполадок оборудования;
- регулировать технологический процесс в зависимости от конкретных условий и качества сырья;
- соблюдать правила эксплуатации обслуживаемого оборудования
БК 1,2,5,7,8
ПК 2.1.8
Квалификация: 122302 2 – Купажист
СД 04
Спецтехнология
производство водки, ассортимент водки; аппаратурно-технологическая схема и технологические режимы приготовления водки, схема водоподготовки, технология приготовления ароматических спиртов и настоев, качественные показатели готовой продукции;
производство вина, ассортимент вина; аппаратурно-технологические схемы и технологические режимы приготовления столовых и крепленых вин;
производство безалкогольных напитков, классификация напитков, технология производства газированных безалкогольных напитков, негазированных безалкогольных напитков, искусственно минерализованных вод, сухих безалкогольных напитков, слабоалкогольных напитков;
требования к стойкости и качеству напитков
Знания:
- рецептур и технологий приготовления водок, ликеро-водочных изделий, безалкогольных напитков, вин и виноматериалов;
- технологических схем производства водок, ликеро-водочных изделий, безалкогольных напитков, вин и виноматериалов;
- режимов процессов фильтрации водно-спиртовой смеси, приготовления ароматических спиртов и настоев;
- методов контроля и регулирования технологическогих процессов производства водки, ликеро-водочных изделий, безалкогольных напитков, вин и виноматериалов;
- правил подачи готовой продукции к розливу
Умения:
- вести технологический процесс приготовления водки, ликеро-водочных изделий, безалкогольных напитков, вин и виноматериалов;
- подготавливать и подавать купаж к розливу;
- регулировать поступление водно-спиртовой смеси для фильтрации;
- вводить компоненты в купажный аппарат;
- перемешивать и подавать сортировку для фильтрации на угольно-очистительную батарею;
- контролировать соблюдение технологических режимов на всех стадиях приготовления купажа;
- соблюдать рецептуры, требования к качеству, условиям и срокам хранения

БҚ 1,2,5,7,8
КҚ 2.1.1 –
2.1.7
АП 05
Жабдықтар
тасымалдаушы жабдықтардың түрлері, тағайындалуы, құрылымы және жұмыс қағидаттары, шикізатты сақтауға және өндіріске дайындауға арналған жабдықтар;
дәнді жібіту және өндіруге арналған жабдықтар;
мөлшерлеуіш құралдары;
желдету, сумен қамту және канализация;
конвейерлер;
насостар;
пневматикалық көлік;
негізгі технологиялық жабдықтар
Білімдер:
негізгі технологиялық жабдықтардың құрылымы мен жұмыс істеу қағидаттары және пайдалануы;
жабдықтарды пайдалану мен реттеу ережелері;
негізгі кемшіліктердің себептері және оларды жою әдістері;
желдету жүйесінің құрылымы мен жұмыс істеу қағидаттары;
сумен қамту жүйесінің құрылымы мен жұмыс істеу қағидаттары
Іскерліктер:
жабдықтардың ақаулығының себептерін анықтау;
нақты жағдай мен шикізат сапасына сәйкес технологиялық үдерісті реттеу;
қызмет көрсететін жабдықтардың пайдалану ережелерін сақтау
БҚ 1,2,5,7,8
КҚ 2.1.8
122302 2 – Купажист біліктілігі
АП 04
Арнайы технология
арақ өндірісі, арақ ассортименті;
арақты дайындаудың аппаратты-технологиялық сұлбасы мен технологиялық режимдері, суды дайындау сұлбасы, хош иісті спирттер мен тұнбаларды дайындау технологиясы, дайын өнімнің сапалық көрсеткіштері;
шарап өндірісі, шарап ассортименті;
асханалық және күшейтілген шараптарды дайындаудың аппаратты-технологиялық сұлбалары мен технологиялық режимдері;
алкогольсіз сусындар өндірісі,
сусындардың жіктелуі, газдалған алкогольсіз сусындардың,
газдалмаған алкогольсіз сусындардың, жасанды минералданған сулар, құрғақ алкогольсіз сусындар, әлсіз алкогольді сусындарды өндіру технологиясы;
сусындардың сапасына және күштілігіне қойылатын талаптар
Білімдер:
арақтардың, ликер-арақ өнімдерінің, алкогольсіз сусындар, шарап, шарап материалдарының дайындау рецептурасы мен технологиясы;
арақтардың, ликер-арақ өнімдерін, алкогольсіз сусындарды, шарап және шарап материалдарын өндірудің технологиялық сұлбалары;
- сулы-спиртті қоспаны сүзу, хош иісті спирттерді және тұнбаларды дайындау
үрдістерінің режимдері;
- арақты, ликер-арақ өнімдерін, алкогольсіз сусындарды, шарап және шарап материалдарын өндірудің технологиялық үдерістерін бақылау және реттеу әдістері;
- дайын өнімді құюға беру ережелері;
Іскерліктер:
- арақ және ликер-арақ өнімдерін, алкогольсіз сусындарды, шарап және шарап материалдарын дайындаудың технологиялық үдерісін жүргізу;
- купажды даярлау мен құюға беру;
- сулы-спиртті қоспаның сүзуге түсуін реттеу;
- купажды аппаратқа құрауыштарды енгізу;
- араластыру және сұрыптаманы сүзу үшін көмірлі-тазалау батареясына беру;
- купажды дайындаудың барлық сатыларында технологиялық режимдердің қадағалануын бақылау;
- сапаға, сақтау шарттары мен мерзіміне қойылатын талаптарды, рецептураларды сақтау

БК 1,2,5,7,8
ПК 2.2.1 –
2.2.7
СД 05
Оборудование
виды, назначение, устройство и принцип работы транспортного оборудования, оборудования для хранения и подготовки сырья к производству, дозирующих устройств;
система охлаждения;
вентиляция, водоснабжение и канализация;
насосы;
основное технологическое оборудование
Знания:
- устройства, принципов работы и эксплуатации основного технологического оборудования;
- правил эксплуатации и регулирования оборудования;
- причин основных неполадок и способов их устранения;
- устройства и принципа работы системы охлаждения;
- устройства и принципа работы вентиляционных систем;
- устройства и принципа работы системы водоснабжения
Умения:
- выявлять причины неполадок оборудования;
- регулировать технологический процесс в зависимости от конкретных условий и качества сырья;
- соблюдать правила эксплуатации обслуживаемого оборудования
БК 1,2,5,7,8
ПК 2.2.8
Квалификация: 122303 2 – Аппаратчик коньячного производства
СД 04
Спецтехнология
сорта винограда коньячного направления, требования, предъявляемые к сортам винограда коньячного направления, районирование и подбор сортов, сроки сбора винограда на переработку, сбор и транспортировка винограда;
коньячные виноматериалы, требования, предъявляемые коньячным виноматериалам, производство коньячных виноматериалов и их хранение;
теоретические основы перегонки, основы фазового равновесия жидких смесей, введение других летучих веществ при перегонке, процессы, происходящие в кубе при перегонке виноматериалов и спирта-сырца;
технологичеческие схемы получения коньячных спиртов, двукратная перегонка, однократная перегонка, побочные продукты, состав фракций, получаемых при фракционной перегонке, вакуум-перегонка, непрерывная перегонка, спиртометрия и учет при перегонке;
перегонные аппараты, кубовые перегонные аппараты (шарантского типа), аппарат с дефлегмационными тарелками, аппарат однократной перегонки ПУ-500, аппараты непрерывного действия; перегонка виноматериалов и спирта-сырца, подготовка перегонных аппаратов к работе и их проверка, контроль за работой аппаратов, получение коньячного спирта двукратной перегонкой, получение коньячного спирта однократной перегонкой, получение коньячного спирта на аппаратах непрерывного действия;
остановка аппарата, контроль перегонки, требования, предъявляемые к коньячным спиртам;
теоретические основы созревания и выдержки коньячных спиртов, роль древесины дуба в созревании коньячных спиртов, окислительно-восстановительные процессы при созревании коньячных спиртов, химические, физические изменения при выдержке коньячных спиртов, выдержка и уход за коньячными спиртами, методы ускоренного созревания коньячных спиртов, учет коньячных спиртов при выдержке;
приготовление коньяка, утилизация отходов коньячного производства
Знания:
- сырья для производства коньяка;
- свойств сырья, виноматериалов, коньячных спиртов, коньяков;
- основ технологии перегонки виноматериалов;
- технологии производства коньячного спирта и коньяка;
- основных технологических схем производства коньячных виноматериалов, спирта-сырца, коньяка;
- параметров технологических процессов;
- требований, предъявляемых к коньячным виноматериалам
Умения:
- вести технологический процесс производства коньячного спирта и коньяка;
- соблюдать технологические режимы приготовления полупродуктов для производства коньяка;
- выявлять изменения, происходящие в сырье, полупродуктах и готовой продукции при неправильном ведении технологического процесса;
- определять качество основного и дополнительного сырья органолептическим методом;
- изменять технологический процесс в зависимости от качества сырья;
- контролировать и обеспечивать проведение технологических процессов в нормальном режиме

БҚ 1,2,5,7,8
КҚ 2.2.1 –
2.2.7
АП 05
Жабдықтар
тасымалдаушы жабдықтардың түрлері, тағайындалуы, құрылымы және жұмыс істеу қағидаты, шикізатты сақтауға және өндіріске дайындауға арналған жабдықтар;
мөлшерлеуіш құралдары;
салқындату жүйесі;
желдету, сумен қамту және канализация;
насостар;
негізгі технологиялық жабдықтар
Білімдер:
негізгі технологиялық жабдықтардың құрылымы мен жұмыс істеу қағидаттары және пайдалануы;
жабдықтарды пайдалану мен реттеу ережелері;
негізгі кемшіліктердің себептері және оларды жою әдістері;
салқындату жүйесінің құрылымы мен жұмыс істеу қағидаттары;
желдету жүйесінің құрылымы мен жұмыс істеу қағидаттары;
сумен қамту жүйесінің құрылымы мен жұмыс істеу қағидаттары
Іскерліктер:
жабдықтардың ақаулығының себептерін анықтау;
нақты жағдай мен шикізат сапасына сәйкес технологиялық үдерісті реттеу;
қызмет көрсететін жабдықтарды пайдалану ережелерін сақтау
БҚ 1,2,5,7,8
КҚ 2.2.8
122303 2 – Коньяк өндіру аппаратшысы біліктілігі
АП 04
Арнайы технология
коньяк бағытындағы жүзім сұрыптары:
коньяк бағытындағы жүзім сұрыптарына қойылатын талаптар, сұрыптарды аудандарға бөлу және іріктеу, өңдеуге жіберілетін жүзімді жинау мерзімдері, жүзімді жинау және тасымалдау;
коньякты шарап материалдары, коньякты шарап материалдарына қойылатын талаптар, коньякты шарап материалдарын өндіру және оларды сақтау;
айдаудың теориялық негіздері, сұйық қоспалардың фазалық тепе-теңдік негіздері, айдау кезінде басқа да ұшқыш заттарды енгізу, шарап материалдарын және шикі-спиртті айдау кезінде кубта өтетін үрдістер;
коньякты спирттерді алудың технологиялық сұлбалары, екі реттік айдау, бір реттік айдау
жанама өнімдер, фракциялық айдаудан алынған фракциялар құрамы, вакуум-айдау, үздіксіз айдау, спиртометрия және айдау кезінде есепке алу;
айдау аппараттары, кубтық айдау аппараттары (шарантты типті), дефлегмациялық табақшалары бар аппарат, ПУ-500 бір реттік айдау аппараты, үздіксіз әрекетті аппараттар;
шарап материалдарын және шикі-спиртті айдау, айдау аппараттарын жұмысқа дайындау және оларды тексеру, аппараттардың жұмысын бақылау, коньяк спиртін екі реттік айдаумен алу, коньяк спиртін бір реттік айдаумен алу, үздіксіз әрекетті аппарттарда коньяк спиртін алу;
аппаратты тоқтату, айдауды бақылау, коньякты-спирттерге қойылатын талаптар;
коньяк спирттерінің жетілуі және бабына келуінің теориялық негіздері, емен ағашының коньякты-спирттердің жетілуіндегі рөлі, коньякты-спирттердің жетілуі кезіндегі тотығу- тотықсыздану үрдістері, коньякты-спирттердің бабына келуі кезіндегі химиялық және физикалық өзгерістер, коньяк-спирттерінің бабына келуі және күтімі, коньякты спирттердің жылдамтылған жетілу әдістері, бабына келу кезіндегі коньякты спирттерді есепке алу;
коньякты дайындау, коньяк өндірісіндегі қалдықтарды пайдаға асыру
Білімдер:
- коньяк өндірісіне арналған шикізаттар;
- шикізаттардың, шарап материалдары, коньякты спирттер, коньяктардың қасиеттері;
- шарап материалдарын айдаудың технологиялық негіздері;
- коньякты спирт және коньяк өндірісінің технологиясы;
- коньякты шарап материалдары, шикі-спирт, коньяк өндірісінің негізгі технологиялық сұлбалары;
- технологиялық үдерістің параметрлері;
- коньякты шарап материалдарына қойылатын талаптар
Іскерліктер:
- коньякты спирт және коньякты өндірудің технологиялық үрдісін жүргізу;
- коньяк өндірісі үшін шалаөнімдерді дайындауда технологиялық режимдерді сақтау;
- технологиялық үдерістерді дұрыс жүргізбеуден шикізатта, шалаөнімдерде және дайын өнімдерде болатын өзгерістерді анықтау;
- негізгі және қосымша шикізаттың сапасын органолептикалық әдіспен анықтау;
- шикізат сапасына байланысты технологиялық үдерісті өзгерту;
- технологиялық үдерістердің қалыпты режимде жүруін бақылау және қамтамасыз ету

БК 1,2,5,7.8
ПК 2.3.1 –
2.3.7
СД 05
Оборудование
виды, назначение, устройство и принцип работы транспортного оборудования, оборудования для хранения и подготовки сырья к производству, дозирующих устройств;
система охлаждения;
вентиляция, водоснабжение и канализация;
конвейеры;
насосы;
пневматический транспорт;
основное технологическое оборудование
Знания:
- устройства, принципов работы и эксплуатации основного технологического оборудования;
- правил эксплуатации и регулирования оборудования;
- причин основных неполадок и способов их устранения;
- устройства и принципа работы системы водоснабжения
Умения:
- выявлять причины неполадок оборудования;
- регулировать технологический процесс в зависимости от конкретных условий и качества сырья;
- предупреждать и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования;
- соблюдать правила эксплуатации обслуживаемого оборудования
БК 1,2,5,7,8
ПК 2.3.8
Квалификация: 122304 2 – Аппаратчик перегонки и ректификации спирта
СД 04
Спецтехнология
перегонка и ректификация спирта, законы перегонки и ректификации, сущность процесса ректификации, брагоперегоннные установки;
разделение многокомпонентной смеси, состав примесей спирта-сырца; брагоректификационные установки, принципиальные схемы брагоректификационных установок: косвенного действия, косвенно-прямоточного действия, установки под вакуумом, безопасная эксплуатация ректификационных установок;
использование побочных продуктов и отходов спиртового производства;
учет спирта
Знания:
- сырья для производства спирта;
- технологии производства спирта;
- основных технологических схем производства спирта, параметров технологических процессов;
- показателей качества сырья, полупродуктов и готовой продукции
Умения:
- вести технологический процесс производства спирта;
- соблюдать технологические режимы приготовления полупродуктов спирта;
- выявлять изменения, происходящие в сырье, полупродуктах и готовой продукции при неправильном ведении технологического процесса;
- определять качество основного и дополнительного сырья органолептическим методом;
- изменять технологический процесс в зависимости от качества сырья;
- контролировать и обеспечивать проведение технологических процессов в нормальном режиме
БК 1,2,5,7,8
ПК 2.4.1 –
2.4.7
СД 05
Оборудование
виды, назначение, устройство и принцип работы транспортного оборудования, оборудования для хранения и подготовки сырья к производству;
дозирующие устройства;
система охлаждения;
вентиляция, водоснабжение и канализация;
конвейеры;
насосы;
основное технологическое оборудование
Знания:
- устройства, принципов работы и эксплуатации основного технологического оборудования;
- правил эксплуатации и регулирования оборудования;
- причин основных неполадок и способов их устранения;
- устройства и принципа работы системы охлаждения;
- устройства и принципа работы вентиляционных систем;
- устройства и принципа работы системы водоснабжения
Умения:
- выявлять причины неполадок оборудования;
- регулировать технологический процесс в зависимости от конкретных условий и качества сырья;
- предупреждать и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования;
- соблюдать правила эксплуатации
обслуживаемого оборудования

БҚ 1,2,5,7,8
КҚ 2.3.1 –
2.3.7
АП 05
Жабдықтар
тасымалдаушы жабдықтардың, шикізатты сақтауға және өндіріске дайындауға арналған жабдықтардың, мөлшерлеуіш құралдарының түрлері, тағайындалуы, құрылымы және жұмыс істеу қағидаты;
салқындату жүйесі;
желдету, сумен қамту және канализация;
конвейерлер;
насостар;
пневматикалық көлік;
негізгі технологиялық жабдықтар
Білімдер:
негізгі технологиялық жабдықтардың құрылымы мен жұмыс істеу қағидаттары және пайдалануы;
жабдықтарды пайдалану мен реттеу ережелері;
негізгі кемшіліктердің себептері және оларды жою әдістері;
сумен қамту жүйесінің құрылымы мен жұмыс істеу қағидаттары
Іскерліктер:
жабдықтардың ақаулығының себептерін анықтау;
нақты жағдай мен шикізат сапасына сәйкес технологиялық үдерісті реттеу;
қызмет көрсететін жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және жою;
қызмет көрсететін жабдықтарды пайдалану ережелерін сақтау
БҚ 1,2,5,7,8
КҚ 2.3.8
122304 2 – Спиртті ректификациялау және айыру аппаратшысы біліктілігі
АП 04
Арнайы технология
спиртті айдау және ректификациялау,
спиртті айдау және ректификациялау заңдары, ректификация үдерісінің мәні, ашымал айдау қондырғылары;
көп компонентті қоспаны бөлу, шикі-спирт қоспаларының құрамы; ашымал ректификациялау қондырғылары, ашымал ректификациялау қондырғыларының ұстанымдық сұлбалары: жанама әрекетті ашымал ректификациялау қондырғысының сұлбасы, жанама-тура әрекетті ашымал ректификациялау қондырғысының сұлбасы, вакуум астында жұмыс істейтін ашымал ректификациялау қондырғысының сұлбасы, ректификациялау қондырғыларын қауіпсіз пайдалану;
спирт өндірісінің жанама өнімдерін және қалдықтарды пайдалану;
спиртті есепке алу
Білімдер:
спиртті өндіруге арналған шикізаттар;
спирт өндірісінің технологиясы;
спирт өндірісінің негізгі технологиялық сұлбалары және технологиялық үдерістердің параметрлері;
шикізаттың, шалаөнімдердің және дайын өнімнің сапалық көрсеткіштері
Іскерліктер:
спиртті өндірудің технологиялық үрдісін жүргізу;
спирт шалаөнімдерін дайындауда технологиялық режимдерді сақтау;
технологиялық үдерістерді дұрыс жүргізбеуден шикізатта, шалаөнімдерде және дайын өнімдерде болатын өзгерістерді анықтау;
негізгі және қосымша шикізаттың сапасын органолептикалық әдіспен анықтау;
шикізат сапасына байланысты технологиялық үдерісті өзгерту;
технологиялық үдерістердің қалыпты режимде жүруін бақылауды және қамтамасыз ету
БҚ 1,2,5,7,8
КҚ 2.4.1 –
2.4.7
АП 05
Жабдықтар
тасымалдаушы жабдықтардың, шикізатты сақтауға және өндіріске дайындауға арналған жабдықтардың, мөлшерлеуіш құралдарының түрлері, тағайындалуы, құрылымы және жұмыс істеу қағидаты;
салқындату жүйесі;
желдету, сумен қамту және канализация;
конвейерлер;
насостар;
негізгі технологиялық жабдықтар
Білімдер:
негізгі технологиялық жабдықтардың құрылымы мен жұмыс істеу қағидаттары және пайдалануы;
жабдықтарды пайдалану мен реттеу ережелері;
негізгі кемшіліктердің себептері және оларды жою әдістері;
салқындату жүйесінің құрылымы мен жұмыс істеу қағидаттары;
желдету жүйесінің құрылымы мен жұмыс істеу қағидаттары;
сумен қамту жүйесінің құрылымы мен жұмыс істеу қағидаттары
Іскерліктер:
жабдықтардың ақаулығының себептерін анықтау;
нақты жағдай мен шикізат сапасына сәйкес технологиялық үдерісті реттеу;
жұмыста қолданатын жабдықтардың ақаулығының себептерін анықтау және жою;
қызмет көрсететін жабдықтарды пайдалану ережесін сақтау

БК 1,2,5,7,8
ПК 2.4.8
Квалификация: 122305 2 – Аппаратчик производства шампанского
СД 04
Спецтехнология
сорта винограда шампанского виноделия, требования, предъявляемые к сортам винограда шампанского виноделия, районирование и подбор сортов, сроки сбора винограда на переработку, сбор и транспортировка винограда;
процесс брожения, строение дрожжевой клетки и химический состав дрожжей, стадии роста дрожжей, расы винных
дрожжей, применение чистых культур дрожжей;
производство
шампанских вин, процесс шампанизации, особенности технологии производства виноматериалов, предназначенных для шампанизации, обработка шампанских виноматериалов, методы шампанизации и кондиции марок шампанских вин, шампанизация вина бутылочным методом, резервуарным непрерывным методом, резервуарным периодическим методом, тираж, ремюаж, дегоржаж, розлив и бракераж шампанского
Знания:
- сырья для производства шампанского;
- биологических и физико- химических свойств вина, дрожжей, сахара, углекислоты;
- технологии производства шампанского (непрерывным резервуарным, периодическим резервуарным, бутылочным методами);
- основных технологических схем производства шампанского, параметров технологических процессов;
- показателей качества сырья, полупродуктов и готовой продукции
Умения:
- вести технологический процесс производства шампанского;
- соблюдать технологические режимы приготовления полупродуктов шампанского;
- выявлять изменения, происходящие в сырье, полупродуктах и готовой продукции при неправильном ведении технологического процесса;
- определять качество основного и дополнительного сырья органолептическим методом;
- вести процессы тихого брожения, ассамбляжа, тиража, вторичного брожения, купажа, розлива и бракеража шампанского;
- контролировать и обеспечивать проведение технологических процессов в нормальном режиме
БК 1,2,5,7,8
ПК 2.5.1 –
2.5.7
СД 05
Оборудование
виды, назначение, устройство и принцип работы транспортного оборудования, оборудования для хранения и подготовки сырья к производству;
дозирующие устройства;
система охлаждения;
вентиляция, водоснабжение и канализация;
конвейеры;
насосы;
основное технологическое оборудование производства шампанского
Знания:
- устройства, принципов работы и эксплуатации основного технологического оборудования;
- правил эксплуатации обслуживаемого оборудования;
- причин основных неполадок оборудования и способов их устранения;
- устройства и принципа работы системы охлаждения;
- устройства и принципа работы вентиляционных систем;
- устройства и принципа работы системы водоснабжения;
- способов устранения неисправностей оборудования
Умения:
- выявлять причины неполадок обслуживаемого оборудования;
- регулировать технологический процесс в зависимости от конкретных условий и качества сырья;
- предупреждать и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования;
- соблюдать стандарты на готовые изделия;
соблюдать правила эксплуатации обслуживаемого оборудования

БҚ 1,2,5,7,8
КҚ 2.4.8
122305 2 – Шампан өндірісінің аппаратшысы біліктілігі
АП 04
Арнайы технология
шампан шарабы өндірісіндегі жүзім сұрыптары,
шампан шарабы өндірісіндегі жүзім сұрыптарына қойылатын талаптар, сұрыптарды аудандарға бөлу және іріктеу, өңдеуге кететін жүзімді жинау мерзімдері, жүзімді жинау және тасымалдау;
ашыту үрдісі, ашытқы жасушасының құрылысы және ашытқылардың химиялық құрамы, ашытқылардың өсу сатылары, шарап ашытқыларының расалары, ашытқылардың таза дақылдарын қолдану;
шампан шараптарының өндірісі,
шампандау үрдісі, шампандау үшін тағайындалған шарап материалдарын өндіру технологиясының ерекшеліктері, шампан шарап материалдарын өңдеу, шампан шараптарын шампандау және маркаларды кондициялау әдістері, шарапты шөлмекті әдіспен шампандау, шарапты резервуарлы үздіксіз әдіспен шампандау, шарапты резервуарлы кезеңдік әдіспен шампандау, тираж, ремюаж, дегоржаж, шампанды құю және бракераждау
Білімдер:
шампан өндіруге арналған шикізаттар;
шараптың, қанттың, ашытқылардың, көмірқышқылдың биологиялық және физика-химиялық қасиеттері;
шампанды (үздіксіз резервуарлы, кезеңді резервуарлы, шөлмекті әдістермен) өндіру технологиясы;
шампан өндірісінің негізгі технологиялық сұлбаларын және технологиялық үрдістің параметрлері;
шикізаттың, шалаөнімдердің және дайын өнімнің сапалық көрсеткіштері
Іскерліктер:
шампанды өндірудің технологиялық үдерісін жүргізу;
шампанның шалаөнімдерін дайындауда технологиялық режимдерді қадағалау;
технологиялық үдерістерді дұрыс жүргізбеуден шикізатта, шалаөнімдерде және дайын өнімдерде болатын өзгерістерді анықтау;
негізгі және қосымша шикізаттың сапасын органолептикалық әдіспен анықтау;
бәсең ашу, ассамбляж, тираж, екіншілей ашу, купаж, шапманды құю және бракераж үдерістерін жүргізу;
технологиялық үдерістердің қалыпты режимде жүруін бақылау және қамтамасыз ету
БҚ 1,2,5,7,8
КҚ 2.5.1 –
2.5.7
АП 05
Жабдықтар
тасымалдаушы жабдықтардың, шикізатты сақтауға және өндіріске дайындауға арналған жабдықтардың түрлері, тағайындалуы, құрылымы және жұмыс істеу қағидаты;
мөлшерлеуіш құралдары;
салқындату жүйесі;
желдету, сумен қамту және канализация;
конвейерлер;
насостар;
шампан өндірісінің негізгі технологиялық жабдықтары
Білімдер:
негізгі технологиялық жабдықтардың құрылымы мен жұмыс істеу қағидаттары және пайдалануы;
жабдықтарды пайдалану мен реттеу ережелері;
негізгі кемшіліктердің себептері және оларды жою әдістері;
салқындату жүйесінің құрылымы мен жұмыс істеу қағидаты;
желдету жүйесінің құрылымы мен жұмыс істеу қағидаты;
сумен қамту жүйесінің құрылымы мен жұмыс істеу қағидаты;
жабдықтардың ақаулығын жою әдістері
Іскерліктер:
қызмет көрсететін жабдықтар ақаулығының себептерін анықтау;
нақты жағдай мен шикізат сапасына сәйкес технологиялық үдерісті реттеу;
қызмет көрсететін жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және жою;
дайын бұйымдардың стандартын сақтау;
қызмет көрсететін жабдықтардың пайдалану ережелерін сақтау

БК 1,2,5,7,8
ПК 2.5.8
Квалификация: 122306 2 – Аппаратчик процесса брожения
СД 04
Спецтехнология
процесс брожения: углеводы, белки, ферменты,
строение дрожжевой клетки и химический состав дрожжей, стадии роста дрожжей, метаболизм дрожжей клетки, химизм образования этанола дрожжей, вторичные и побочные продукты спиртового брожения; сырье, применяемое в бродильном производстве:
зерновые культры: строение зерна, химический состав, виды зерновых культур,
технологическая оценка зервого сырья, физические свойства зерновой массы, прием, хранение и транспортировка зерна;
картофель: строение клубня, технические сорта, физиологические и химические основы хранения;
виноград: строение грозди, химический состав, сорта;
хмель: химический состав, сбор и обработка хмеля, хранение хмеля;
вода: основные показатели качества, характеристика природных вод, требования к воде в бродильных производствах, способы подготовки воды;
вспомогательные материалы в бродильном производстве;
пивоваренное производство: расы пивных дрожжей, разведение дрожжей чистой культуры, главное брожение, дображивание и созревание пива;
спиртовое производство: расы дрожжей спиртового производства, брожение, производство спирта из мелассы и редких, случайных видов сырья; перегонка и ректификация спирта, законы перегонки и ректификации, брагоперегоннные и брагоректификационные колонны;
винодельческое производство: расы винных дрожжей, применение чистых культур дрожжей,
химия процесса брожения,
брожение сусла в крупных резервуарах, доливные способы брожения, брожение под давлением, непрервные способы брожения,
контролирумые показатели брожения;
квасное производство:
приготовление смешанной закваски дрожжей и молочнокислых бактерий,
разведение чистых культур дрожжей, молочнокислых бактерий, приготовление смешанной закваски,
разведение сухих квасных дрожжей, молочнокислых бактерий из высушенных культур, прессованных хлебопекарных дрожжей, сбраживание квасного сусла;
основные режимы и параметры производства, требования к качеству сырья, полуфабрикатов и готовой продукции
Знания:
- свойств дрожжей и принципов их жизнедеятельности;
- сырья для производства пива, спирта, вина, кваса;
- основ технологии брожения;
- основных процессов, происходящих при брожении;
- технологии производства пива, спирта, вина, кваса;
- основных технологических схем производства пива, спирта, вина, кваса, параметров технологических процессов;
- основных требований, предъявляемых к качеству сырья, полупродуктов и готовой продукции
Умения:
- вести технологический процесс производства пива, спирта, вина, кваса;
- соблюдать технологические режимы приготовления полупродуктов и готовой продукции бродильных производств;
- выявлять изменения, происходящие в сырье, полупродуктах и готовой продукции при неправильном ведении технологического процесса;
- определять качество основного и дополнительного сырья органолептическим методом;
- изменять технологический процесс в зависимости от качества сырья;
- контролировать и обеспечивать проведение технологических процессов в нормальном режиме

БҚ 1,2,5,7,8
КҚ 2.5.8
122306 2 – Ашытылу процесінің аппаратшысы біліктілігі
АП 04
Арнайы технология
ашу үрдісі: көмірсулар, ақуыздар, ферменттер, ашытқы жасушасының құрылысы және ашытқылардың химиялық құрамы, ашытқылардың өсу сатылары, ашытқы жасушасының метаболизмі, ашытқылардың этанолды түзу химизмі, спирттік ашудың екіншілей және жанама өнімдері;
ашыту өндірісінде қолданылатын шикізат: дәнді дақылдар: дәннің құрылысы, химиялық құрамы, дәнді дақылдардың түрлері, дәнді шикізатты технологиялық бағалау, дән массасының физикалық қасиеттері, дәнді қабылдау, сақтау және тасымалдау;
картоп: түйнектің құрылысы, техникалық сұрыптары, физиологиялық және химиялық сақтау негіздері;
жүзім: шоғының құрылысы, химиялық құрамы, сұрыптары;
құлмақ: химиялық құрамы, құлмақты жинау және өңдеу, құлмақты сақтау;
су: негізгі сапалық көрсеткіштері, табиғи сулардың сипаттамасы, ашыту өндірістеріндегі суға қойылатын талаптар, суды дайындау әдістері; ашыту өндірісіндегі қосымша материалдар;
сыра қайнату өндірісі:
сыра ашытқыларының расалары, ашытқылардың таза дақылдарын көбейту, басты ашыту, сыраны соңына дейін ашыту және жетілдіру;
спирт өндірісі:
спирт өндірісінің ашытқы расалары, ашыту, спиртті мелассадан және сирек кездесетін шикізат түрлерінен өндіру;
спиртті айдау және ректификациялау: айдау және ректификациялау заңдары, ашымалды айдау және ашымалды ректификациялау мұнаралары;
шарап жасау өндірісі: шарап ашытқыларының расалары, ашытқылардың таза дақылдарын қолдану, ашыту үрдісінің химиясы, ірі резервуарларда сыраашытқысының ашуы, үстемелеп құю әдістерімен ашыту, қысым астында ашыту, ашытудың үздіксіз әдістері, ашыту кезінде бақыланатын көрсеткіштер;
квас өндірісі: ашытқылардың және сүт қышқылды бактериялардың аралас ұйытқысын дайындау, ашытқыладың таза дақылдарын және сүт қышқылды бактерияларды көбейту, аралас ұйытқыны дайындау, құрғақ квас ашытқыларын, сүт қышқылды бактерияларды сығымдалған нан ашытқыларының кептірілген дақылдарынан көбейту, квас сыраашытқысын ашыту;
өндірістің негізгі параметрлері мен режимдері, шикізат, шалаөнім және дайын өнім сапасына қойылатын талаптар
Білімдер:
ашытқылардың қасиеттері мен олардың тіршілік әрекеттерінің ұстанымдары;
сыраны, спиртті, шарапты, квасты өндіруге арналған шикізаттар;
ашыту технологиясының негіздері;
ашыту кезінде өтетін негізгі үдерістер;
сыра, спирт, шарап, квас өндірісінің технологиясы;
сыра, спирт, шарап, квас өндірісінің негізгі технологиялық сұлбалары және технологиялық үрдістің параметрлері;
шикізат, шалаөнімдердің, дайын өнімнің сапасына қойылатын негізгі талаптар
Іскерліктер:
сыра, спирт, шарап, квас өндірудің технологиялық үдерісін жүргізу;
ашыту өндірістерінде шалаөнімдерді және дайын өнімді дайындауда технологиялық режимдерді сақтау;
технологиялық үдерістерді дұрыс жүргізбеуден шикізатта, шалаөнімдерде және дайын өнімдерде болатын өзгерістерді анықтау;
негізгі және қосымша шикізаттың сапасын органолептикалық әдіспен анықтау;
шикізат сапасына байланысты технологиялық үдерісті өзгерту;
технологиялық үдерістердің қалыпты режимде жүруін бақылау және қамтамасыз ету

БК 1,2,5,7,8
ПК 2.6.1 –
2.6.7
СД 05
Оборудование
виды, назначение, устройство и принцип работы транспортного оборудования, оборудования для хранения и подготовки сырья к производству;
дозирующие устройства;
система охлаждения;
вентиляция, водоснабжение и канализация;
конвейеры;
насосы;
бродильные аппараты
Знания:
- устройства, принципов работы и эксплуатации основного технологического оборудования;
- правил эксплуатации обслуживаемого оборудования;
- причин основных неполадок оборудования и способов их устранения;
- устройства и принципа работы системы охлаждения;
- устройства и принципа работы вентиляционных систем;
- устройства и принципа работы системы водоснабжения;
способов устранения неисправностей обслуживаемого оборудования
Умения:
- выявлять причины неполадок обслуживаемого оборудования;
- регулировать технологический процесс в зависимости от конкретных условий и качества сырья;
- предупреждать и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования;
- соблюдать стандарты на готовые изделия;
- соблюдать правила эксплуатации
обслуживаемого оборудования
БК 1,2,5,7,8
ПК 2.6.8
Квалификация: 122307 2 – Обработчик виноматериалов и вина
СД 04
Спецтехнология
сульфитация мезги, внесение пектолитических ферментных препаратов, тепловая обработка мезги, настаивание на мезге, перекачивание мезги, брожение на мезге, спиртование мезги, длительная выдержка на мезге с гребнями, отделение от мезги сусла-самотека, дожим мезги на прессе;
сульфитация сусла, охлаждение сусла перед отстаиванием, внесение в сусло бентонита с полиакриламидом, осветление сусла;
ферментация сусла и мезги, регулирование кислотности сусла и виноматериала; доливка, переливка, оклейка, эгализация, ассамблирование, купажирование, мадерация вина и виноматериалов в аппаратах с системой теплового обогрева;
технология приготовления полусладких, шипучих и ароматизированных вин;
дегустация, вкусовая характеристика вин:
механизм и техника дегустации,
значение дегустационной экспертизы
Знания:
- сырья и вспомогательных материалов для производства виноматериалов и вина;
- основных биологических и физико-химических свойств виноматериалов и вина;
- технологии термической обработки виноматериалов и вина;
- технологии мадерации виноматериалов;
- технологии приготовления хереса периодическим методом;
- технологии приготовления хереса, полусладких и других вин в непрерывном потоке;
- основных технологических схем прозводства вина, параметров технологических процессов;
- правил наполнения технологических и транспортных емкостей;
- правил ведения учета сырья, виноматериалов и вина
Умения:
- вести технологический процесс производства виноматерилов и вина;
- соблюдать технологические режимы сульфитации мезги, внесения пектолитических ферментных препаратов, тепловой обработки мезги, настаивания на мезге;
- выявлять изменения, происходящие в сырье, полупродуктах и готовой продукции при неправильном ведении технологического процесса;
- определять качество основного и дополнительного сырья органолептическим методом;
- изменять технологический процесс в зависимости от качества сырья;
- контролировать и обеспечивать проведение технологических процессов в нормальном режиме

БҚ 1,2,5,7,8
КҚ 2.6.1 –
2.6.7
АП 05
Жабдықтар
тасымалдаушы жабдықтардың, шикізатты сақтауға және өндіріске дайындауға арналған жабдықтардың түрлері, тағайындалуы, құрылымы және жұмыс істеу қағидаты;
мөлшерлеуіш құралдары;
салқындату жүйесі;
желдету, сумен қамту және канализация;
конвейерлер;
насостар;
ашыту аппараттары
Білімдер:
негізгі технологиялық жабдықтардың құрылымы мен жұмыс істеу қағидаттары және пайдалануы;
жабдықтарды пайдалану мен реттеу ережелері;
негізгі кемшіліктердің себептері және оларды жою әдістері;
салқындату жүйесінің құрылымы мен жұмыс істеу қағидаты;
желдету жүйесінің құрылымы мен жұмыс істеу қағидаты;
сумен қамту жүйесінің құрылымы мен жұмыс істеу қағидаты;
қызмет көрсететін жабдықтардың ақаулығын жою әдістері
Іскерліктер:
жабдықтардың ақаулығының себептерін анықтау;
нақты жағдай мен шикізат сапасына сәйкес технологиялық үдерісті реттеу;
қызмет көрсететін жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және жою;
дайын бұйымдардың стандартын сақтау;
қызмет көрсететін жабдықтардың пайдалану ережелерін сақтау
БҚ 1,2,5,7,8
КҚ 2.6.8
122307 2 – Шарап материалдарын және шарап өңдеуші біліктілігі
АП 04
Арнайы технология
мезганы сульфитациялау, пектолитикалық ферментті препараттарды енгізу, мезганы жылулық өңдеу, мезгада тұндыру, мезганы айдап қотару, мезгада ашыту, мезганы спирттеу, мезганы сабақтарымен бірге мерзімді ұстау, мезгадан өздігінен аққан суслоны бөлу, мезганы престе сығымдау;
суслоны сульфитациялау, суслоны тұндыру алдында салқындату, суслоға бентонит пен полиакриламидті енгізу, сусло түссіздендіру;
сусло мен мезганы ферментациялау, сусло мен шарап материалының қышқылдығын реттеу; шарапты үстемелеп құю, қотару, жапсыру, эгализация, ассамбляждау, купаждау, шарапты және шарап материалдарын жылу жүйесі бар аппараттарда мадерациялау;
жартылай тәтті, көбікті және хош иістендірілген шараптарды дайындау технологиясы;
дегустация, шараптардың дәмдік сипаттамасы: дегустацияның механизмі мен техникасы, дегустациялық сараптаманың мәні
Білімдер:
- шарап және шарап материалдарын өндіруге арналған шикізаттар мен қосымша материалдар;
- шарап және шарап материалдарының негізгі биологиялық және физика-химиялық қасиеттері;
- шарап және шарап материалдарының жылулық өңдеу технологиясы;
- шарап материалдарын мадерациялау технологиясы;
- хересті кезеңдік әдіспен дайындау технологиясы;
- үздіксіз ағымда хересті, жартылай тәтті және басқа да шараптарды дайындау технологиясы;
- шарап өндірісіндегі негізгі технологиялық сұлбалар, технологиялық үдерістердің параметрлері;
- технологиялық және
тасымалдау
сыйымдылықтарын толтыру ережелері;
- шикізатты, шарап материалдарын және шарапты есепке алу ережелері
Іскерліктер:
- шарап және шарап материалдарын өндірудің технологиялық үдерісін жүргізу;
- мезганы сульфитациялау, пектолитикалық ферментті препараттарды енгізу, мезганы жылулық өңдеу, мезгада тұндырудың технологиялық режимдерін сақтау;
- технологиялық үдерістерді дұрыс жүргізбеуден шикізатта, шалаөнімдерде және дайын өнімдерде болатын өзгерістерді анықтау;
- негізгі және қосымша шикізаттың сапасын оргнолептикалық әдіспен анықтау;
- шикізат сапасына байланысты технологиялық үдерістті өзгерту;
- технологиялық үдерістердің қалыпты режимде жүруін бақылау және қамтамасыз ету

БК 5,8
ПК 3.1.7
ОПД 09
Информационные технологии
в профессиональной деятельности
основы практического применения персонального компьютера: устройство ПК, операционная система, ведение архива программ и данных, защита информации;
интегрированный пакет Microsoft Office: назначение, особенности исҒпользования;
основные возможности компьютерной графики
Знания:
- основных понятий информационных технологий;
- видов информационных и коммуникационных технологий;
- устройства персонального компьютера;
- операционной системы Windows;
- способов ведения архива программ и данных;
- методов и приемов антивирусной защиты информации;
- технологии обработки текстовых документов;
- методов обработки числовых данных;
- способов хранения и поиска данных в СУБД MS Access;
- методов создания презентации в MS Power Point;
- основных возможностей компьютерной графики Auto Cad
Умения:
- работать с архивными программами;
- работать с антивирусными программами;
- работать с таблицами и графическими объектами в MS Word;
- создавать и редактировать данные в электронной таблице MS Excel;
- применять основные операции MS Excel для расчета стоимости сырья и основных материалов;
- разрабатывать базу в среде СУБД MS Access;
- разрабатывать презентации в MS Power Point и управлять их воспроизведением;
- создавать объекты в графическом редакторе Auto Cad
БК 4
ПК 3.1.9
ОПД 10
Делопроизводство на государственном языке
цели и задачи курса;
понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
способы создания и функции документов;
классификация документов, правила оформления документов;
характеристика и особенности оформления
организационно-распорядительных документов;
характеристика и особенности оформления документов по личному составу, личного происхождения;
Государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ);
организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды;
регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов
Знания:
- способов создания и функций документов;
- классификации документов, правил оформления;
- классификации, характеристики, особенностей оформления организационно-распорядительной документации (ОРД);
- особенностей оформления документов личного происхождения;
- характеристики и особенностей оформления документов по личному составу
Умения:
- унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
- оформлять организационно-распорядительные документы;
- составлять и оформлять документы по личному составу и личного происхождения;
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов
БК 7
ПК 3.1.9
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Технология производства солода и пива
основные закономерности размножения и роста дрожжей и других культур микроорганизмов, ферменты микроорганизмов и зерновых культур;
сырье и материалы солодовенного и пивоваренного производства:
химический состав сырья; показатели качества сырья, подготовка его к производству;
производство солода: замачивание и проращивание зерна, способы приготовления ячменного (светлого, темного, карамельного, жженого), пшеничного и ржаного солода;
производство пива: приготовление пивного сусла, затирание, фильтрование затора, кипячение сусла с хмелем, охлаждение и осветление сусла, сбраживание пивного сусла, дображивание и выдержка пива, осветление и розлив пива, качественные показатели пива;
вторичные материальные ресурсы при производстве солода и пива;
расчет производственных рецептур;
потери сусла и пива
Знания:
- сырья солодовенного и пивоваренного производства;
- показателей качества сырья, полупродуктов и готовой продукции;
- требований к качеству сырья и готовой продукции;
- методов технологического и микробиологического контроля производства;
- методов определения качества сырья и готовой продукции;
- технологии производства солода, пива;
- технологических схем производства солода и пива;
- технологических факторов, определяющих качество готовой продукции
Умения:
- вести технологический процесс приготовления солода, пива;
- соблюдать технологические режимы приготовления полупродуктов солодовенного и пивоваренного производства;
- выявлять изменения, происходящие в сырье, полупродуктах и готовой продукции при неправильном ведении технологического процесса;
- определять качество основного и дополнительного сырья органолептическим методом;
- изменять технологический процесс в зависимости от качества сырья;
- контролировать ход технологических процессов и обеспечивать их нормальное проведение;
- соблюдать требования, предъявляемые к качеству сырья, полупродуктов и готовой продукции
БК 1-8
ПК 3.1.1,
3.1.2,
3.1.3,
3.1.5,
3.1.6
СД 02
Технология производства безалкогольных напитков
классификация напитков; требования, предъявляемые к качеству основного сырья и полуфабрикатов безалкогольных напитков;
аппаратурно-технологическая схема производства газированных безалкогольных напитков; повышение стойкости безалкогольных напитков при хранении;
получение негазированных безалкогольных напитков, технология производства порошкообразных смесей для шипучих и нешипучих напитков,
получение минеральных вод;
классификация минеральных вод по химическому составу, каптирование и транспортирование минеральных вод, обработка минеральных вод, получение искусственно минерализованных вод;
технология производства хлебного кваса: получение квасных хлебцев и сухого хлебного кваса, получение концентрата квасного сусла, получение хлебного кваса;
пищевая ценность кваса, безалкогольных напитков, минеральных вод
Знания:
- сырья квасного и безалкогольного производства;
- показателей качества сырья, полупродуктов и готовой продукции;
- требований к качеству сырья и готовой продукции;
- методов технологического и микробиологического контроля производства;
- методов определения качества сырья и готовой продукции;
- технологии производства кваса, безалкогольных напитков и минеральных вод;
- технологических схем производства безалкогольных напитков;
- технологических факторов, определяющих качество готовой продукции
Умения:
- вести технологический процесс приготовления безалкогольных напитков;
- соблюдать технологические режимы приготовления полупродуктов безалкогольного производства;
- выявлять изменения, происходящие в сырье, полупродуктах и готовой продукции при неправильном ведении технологического процесса;
- определять качество основного и дополнительного сырья органолептическим методом;
- изменять технологический процесс в зависимости от качества сырья;
- контролировать ход технологических процессов и обеспечивать их нормальное проведение;
- соблюдать требования, предъявляемые к качеству сырья, полупродуктов и готовой продукции
БК 1-8
ПК 3.1.1,
3.1.2,
3.1.3,
3.1.5,
3.1.6
СД 03
Технология производства спирта и спиртных напитков
биохимические и микробиологические основы спиртового производства: углеводы, белки, ферменты, микроорганизмы, биохимия спиртового брожения;
прием, хранение, транспортировка сырья, вспомогательные материалы в производстве спирта, способы хранения сырья;
основные технологические процессы производства спирта: брожение, производство спирта из мелассы и редких, случайных видов сырья; перегонка и ректификация спирта: законы перегонки и ректификации, брагоперегоннные и брагоректификационные колонны, использование побочных продуктов и отходов спиртового производства;
производство спиртных напитков: водка, классификация, характеристика сырья и материалов, технологические стадии производства; коньяки, классификация, технология производства, бренди, ром, джин, ликеро-водочные изделия;
основные режимы и параметры производства спиртных напитков; требования к качеству сырья, полуфабрикатов и готовой продукции
Знания:
- сырья для производства спирта и спиртных напитков;
- показателей качества сырья, полупродуктов и готовой продукции;
- технологии производства спирта и спиртных напитков;
- основных технологических схем производства спирта и спиртных напитков, параметров технологических процессов;
- современных способов транспортировки, хранения и упаковки готовой продукции
Умения:
- вести технологический процесс производства спирта и спиртных напитков;
- соблюдать технологические режимы приготовления полупродуктов производства спирта и спиртных напитков;
- выявлять изменения, происходящие в сырье, полупродуктах и готовой продукции при неправильном ведении технологического процесса;
- определять качество основного и дополнительного сырья органолептическим методом;
- изменять технологический процесс в зависимости от качества сырья;
- контролировать ход технологических процессов и обеспечивать их нормальное проведение;
- разрабатывать и внедрять в ассортимент новые рецептуры спиртных напитков
БК 1-8
ПК 3.1.1,
3.1.2,

БҚ 5,8
КҚ 3.1.7
ЖКП 09
Кәсіби қызметтегі ақпараттық технологиялар
Дербес компьютерді практикада қолдану негіздері: ДК құрылысы, операциялық жүйе, бағдарламалар мен мәліметтерді мұрағатқа енгізу, ақпаратты қорғау;
Microsoft Office ықпалдасқан пакеті: тағайындалуы, пайдалану ерекшеліктері;
компьютерлік графиканың негізгі мүмкіндіктері
Білімдер:
ақпараттық технологияның негізгі түсінігі;
ақпараттық және коммуникациялық технология түрлері;
дербес компьютердің құрылысы;
Windows операциялық жүйесі;
бағдарламалар мен мәліметтерді мұрағатқа енгізу тәсілдері;
ақпараттарды вирусқа қарсы қорғаудың әдістері мен тәсілдіері;
мәтіндік құжаттарды өңдеу технологиясы;
сандық мәліметтерді өңдеу әдістері;
MS Access БМБЖ мәліметтерді іздеу және сақтау тәсілдері;
MS Power Point презентацияларды құру әдістері;
Auto Cad компьютерлік графикасының негізгі мүмкіндіктері
Іскерліктер:
мұрағат бағдарламаларымен жұмыс;
вирусқа қарсы бағдарламалармен жұмыс;
кестелермен және MS Word графикалық объектілермен жұмыс;
MS Excel электронды кестесінде мәліметтерді құру және редакциялау;
шикізат пен негізгі материалдардың бағасын есептеу үшін MS Excel негізгі операцияларын қолдану;
MS Access БМБЖ ортасында базаны дайындау;
MS Power Point презентациясын дайындау және оларды орындауда басқару;
Auto Cad графикалық редакторында объектілерді құру
БҚ 4
КҚ 3.1.9
ЖКП 10
Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу
курстың мақсаты, міндеттері;
іс жүргізу және корреспонденция туралы түсінік;
құжаттарды құрастыру тәсілдері мен қызметтері;
құжаттарды жіктеу және рәсімдеу ережелері;
ұйымдық-өкімдік құжаттардың сипатамасы және рәсімдеу ерекшеліктері;
жеке тектік және
жеке құрамы бойынша құжаттардың сипаттамасы мен рәсімдеу ерекшеліктері;
мемлекеттік жүйені басқаруды құжаттамамен қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (БҚҚМЖ); құжаттармен жұмысты ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағыны, олардың түрлері;
құжаттарды тіркеу, есепке алу, сақтау және орындалуын бақылау
Білімдер:
құжаттарды құрастыру тәсілдері мен қызметі;
құжаттардың жіктелуі, рәсімдеу ережелері;
ұйымдық-өкімдік құжаттар туралы (ҰӨҚ) түсінік, олардың жіктелуі, сипаттамасы мен рәсімдеу ерекшеліктері;
жеке тектік құжаттардың рәсімдеу ерекшеліктері;
жеке құрам бойынша құжаттардың сипаттамасы мен ресімдеу ерекшеліктері
Іскерліктер:
ұйымдық-өкімдік құжаттардың (ҰӨҚ) жүйесін бірізге келтіру;
ұйымдық-өкімдік құжаттарды рәсімдеу;
жеке тектік, жеке құрам бойынша құжаттарды құру және рәсімдеу;
құжаттармен, құжат айналымымен, құжат ағынымен жұмыс істеуді ұйымдастыру;
құжаттарды тіркеу, есепке алу, сақтау және орындалуын бақылау
БҚ 7
КҚ 3.1.9
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Уыт және сыра өндірісінің технологиясы
ашытқылар мен басқа да микрооргонизмдер дақылдарының көбеюі мен өсуінің негізгі заңдылықтары, микроорганизмдер мен дәнді дақылдардың ферменттері;
уыт және сыра қайнату өндірісінің шикізаттары мен материалдары:
шикізаттың химиялық құрамы;
шикізаттың сапалық көрсеткіштері, оны өндіруге дайындау;
уыт өндірісі: дәнді жібіту және өндіру, арпа (ашық, күнгірт, карамельді, күйдірілген), бидай және қарабидай уыттарын дайындау әдістері;
сыра өндірісі: сыра ашытқысын дайындау, сығу, сүзіндіні сүзу, құлмағы бар сыра ашытқысын қайнату, сыра ашытқысын суыту және түссіздендіру, сыраны соңына дейін ашыту және жетілдіру, сыра күші, сыраны түссіздендіру және құю, сыраның сапалық көрсеткіштері;
уыт және сыра өндірістеріндегі екінші реттік материалдық ресурстар;
өндірістік рецептуралар есебі;
сыра ашытқысы мен сыра жоғалтулары
Білімдер:
уыт және сыра қайнату өндірісінің шикізаттары;
шикізат, шалаөнімдердің және дайын өнімнің сапалық көрсеткіштері;
шикізат және дайын өнім сапасына қойылатын талаптар;
өндірістің технологиялық және микробиологиялық бақылау әдістері;
шикізат және дайын өнімнің сапасын анықтау әдістері;
уыт, сыра өндірісінің технологиясын;
уыт және сыра өндірісінің технологиялық сұлбалары;
дайын өнімнің сапасын анықтайтын технологиялық факторлар
Іскерліктер:
уыт, сыра дайындаудың технологиялық үрдісін жүргізу;
уыт, сыра өндірістерінде шалаөнімдерді дайындаудың технологиялық режимдерін сақтау;
технологиялық үдерісті дұрыс жүргізбеуден шикізатта, шалаөнімдерде және дайын өнімдерде болатын өзгерістерді табу;
негізгі және қосымша шикізаттың сапасын органолептикалық әдіспен анықтау;
шикізат сапасына байланысты технологиялық үдерісті өзгерту;
технологиялық үдерістердің жүруін бақылау және олардың қалыпты жүруін қамтамасыз ету;
шикізат, шалаөнім және дайын өнім сапасына қойылатын талаптарды сақтау
БҚ 1-8
КҚ 3.1.1,
3.1.2,
3.1.3,
3.1.5,
3.1.6
АП 02
Алькогольсіз сусындар өндірісінің технологиясы
сусындардың жіктелуі; алкогольсіз сусындардың негізгі шикізаттары мен шалаөнімдерінің сапасына қойылатын талаптар;
газдалған алкогольсіз сусындар өндірісінің аппаратура-технологиялық сұлбалары;
сақтау кезінде алкогольсіз сусындардың күшін арттыру;
газдалмаған алкогольсіз сусындарды алу, көпіретін және көпірмейтін сусындар үшін ұнтақ тәрізді қоспаларды өндіру технологиясы, минералды суларды алу;
химиялық құрамы бойынша минералды сулардың жіктелуі, минералды суларды каптирлеу және тасымалдау, минералды суларды өңдеу, жасанды минералды суларды алу;
нан квасын өндіру технологиясы: квасты нанды және құрғақ нан квасын алу, квас ашытқысының концентратын алу, нан квасын алу;
квастың, алкогольсіз сусындардың, минералды сулардың тағамдық құндылығы
Білімдер:
квас және алкогольсіз өндіріс шикізаттары;
показателей качества шикізат, шалаөнім және дайын өнімдердің сапа көрсеткіштері;
шикізат пен дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптар;
өндірістің технологиялық және микробиологиялық бақылау әдістері;
шикізат пен дайын өнімдердің сапасын анықтау әдістері;
квас, алкогольсіз сусындар мен минералды суларды өндіру технологиясы;
алкогольсіз сусындар өндірісінің технологиялық сұлбалары;
дайын өнімнің сапасын анықтайтын технологиялық факторлар
Іскерліктер:
алкогольсіз сусындарды дайындаудың технологиялық үдерістерін жүргізу;
алкогольсіз өндірістің шалаөнімдерін дайындауда технологиялық режимдерді сақтау;
технологиялық үдерісті дұрыс жүргізбеу кезінде шикізатта, шалаөнімдер мен дайын өнімдерде болатын өзгерістерді анықтау;
органолептикалық әдіспен негізгі және қосымша шикізаттардың сапасын анықтау;
шикізат сапасына байланысты технологиялық үдерістерді өзгерту;
технологиялық үдерістердің жүрісін бақылау және оның қалыпты өтуін қамтамасыз ету;
шикізат, шалаөнімдер мен дайын өнімдердің сапасына қойылатын талаптарды сақтау
БҚ 1-8
КҚ 3.1.1,
3.1.2,
3.1.3,
3.1.5,
3.1.6
АП. 03
Спирт және спиртті ішімдіктер өндірісінің технологиясы
спирт өндірісінің биохимиялық және микобиологиялық негіздері: көмірсулар, ақуыздар, ферменттер, микроорганизмдер, спирттік ашудың биохимиясы;
шикізатты қабылдау, сақтау және тасымалдау, спирт өндірісіндегі қосымша материалдар, шикізатты сақтау әдістері;
спирт өндіру кезіндегі негізгі технологиялық үдерістер: ашыту, спиртті мелассадан және сирек кездесетін шикізат түрлерінен өндіру;
спиртті айдау және ретефикациялау: айдау және ректификациялау заңдары, ашымалды айдау және ашымалды ректификациялау мұнаралары, спирт өндірісінің жанама өнімдерін және қалдықтарын қолдану;
спиртті ішімдіктер өндірісі: арақ, жіктелуі, шикізат пен материалдардың сипаттамасы, өндірістің технологиялық сатылары; коньяктар, жіктелуі, өндіріс технологиясы, бренди, ром, джин, ликер-арақ өнімдері;
спиртті ішімдіктер өндірісінің негізгі режимдері және параметрлері;
шикізат, шалаөнім және дайын өнім сапасына қойылатын талаптар
Білімдер:
- спирт және спиртті ішімдіктер өндірісі үшін шикізаттар;
- шикізат, шалаөнімдердің және дайын өнімнің сапалық көрсеткіштері;
- спирт және спиртті ішімдіктерді өндіру технологиясы;
- спирт және спиртті ішімдіктер өндірісінің негізгі технологиялық сұлбалары, технологиялық үрдістердің параметрлері;
- дайын өнімді тасымалдау, сақтау, орамдаудың заманауи әдістері
Іскерліктер:
- спирт және спиртті ішімдіктерді өндірудің технологиялық үрдісін жүргізу;
- спирт және спирт ішімдіктер өндірісінде шалаөнімдерді дайындаудың технологиялық режимдерін қадағалау;
- технологиялық үдерісті дұрыс жүргізбеуінде шикізатта, шалаөнімдерде және дайын өнімдегі өтіп жатқан, өзгерістерді табу;
- негізгі және қосымша шикізаттың сапасын органолептикалық әдіспен анықтау;
- шикізат сапасына байланысты технологиялық үрдісті өзгерту;
- технологиялық үрдістердің жүруін бақылау және олардың қалыпты жүруін қамтамасыз ету;
спиртті ішімдіктердің жаңа рецептураларын дайындау және ассортиментке енгізу
БҚ 1-8
КҚ 3.1.1,
3.1.2,

3.1.4,
3.1.5,
3.1.6
СД 04
Технохимический контроль производства
роль технохимического контроля производства в улучшении качества продукции, повышении эффективности производства;
общие показатели, применяемые для оценки качества сырья и полупродуктов в производстве пива, безалкогольных и спиртных напитков;
гигиенические требования к качеству и безопасности сырья для производства пива, безалкогольных и спиртных напитков;
общие методы исследования сырья, полупродуктов и готовой продукции: органолептические, химические, физические, физико-химические, прямые и косвенные, арбитражные и ускоренные;
организация технохимического контроля на предприятиях пивоваренного, безалкогольного и спиртового производства;
оборудование лабораторий по контролю качества сырья, полупродуктов и готовой продукции;
контрольно-измерительные приборы, проверка их точности;
контроль качества основного и дополнительного сырья для производства пива, безалкогольных и спиртных напитков;
контроль технологических процессов производства и выхода готовой продукции;
стандарты, определяющие требования к качеству сырья и готовой продукции;
стандарты на методы испытаний
Знания:
- показателей качества основного сырья, полупродуктов, готовой продукции и методов их определения;
- общих методов исследования сырья, полупродуктов и готовой продукции: органолептических, химических, физических, физико-химических, прямых и косвенных, арбитражных и ускоренных;
- гигиенических требований к качеству и безопасности сырья, полупродуктов и готовой продукции;
- устройства контрольно-измерительных приборов;
- стандартов, определяющих требования к качеству сырья, полупродуктов и готовой продукции;
- стандартов на методы испытаний
Умения:
- проводить испытания для определения органолептических, физико-химических показателей качества сырья, полупродуктов и готовой продукции;
- проводить оценку качества сырья, полупродуктов и готовой продукции;
- пользоваться контрольно-измерительными приборами и проверять их точность;
- выявлять и устранять причины брака;
- пользоваться нормативно-технической документацией
БК 1,2,5,7,8
ПК 3.1.1,
3.1.5,
3.1.6,
3.1.9
СД 05
Оборудование производства
оборудование общего назначения: вспомогательное, подъемно-транспортное, загрузочно-разгрузочное, транспортное;
виды, назначение, принцип работы оборудования для хранения и подготовки сырья;
классификация оборудования для производства пива, газированных и негазированных безалкогольных напитков, спиртов и спиртных напитков, назначение, принцип действия, правила эксплуатации и безопасного обслуживания;
оборудование для подготовки и тепловой обработки сырья, полупродуктов пивоваренного и спиртового производства;
назначение, устройство, принцип действия, правила эксплуатации и безопасного обслуживания технологического оборудования для производства солода, пива, кваса, безалкогольных напитков, спирта и спиртных напитков;
оборудование для розлива в кеги, бутылки и автоцистерны, укупорки и фасовки;
комплексная механизация и автоматизация производственных процессов;
поточные линии;
подбор технологического оборудования по техническим характеристикам для конкретных условий;
расчет необходимого количества оборудования;
построение участков технологических схем
Знания:
- видов, назначения, устройства и принципа работы технологического оборудования для хранения сырья, приготовления солода, производства пива, безалкогольных и спиртных напитков, их розлива и укупорки;
- правил эксплуатации и регулирования оборудования;
- основных неполадок и способов их устранения;
- правил техники безопасности труда;
- основных принципов проектирования технологических линий;
- основных методик расчета и подбора оборудования;
- системы автоматизированного производства пива, кваса, безалкогольных напитков, спирта и спиртных напитков
Умения:
- пользоваться справочной, нормативной конструкторской документацией, необходимой для разработки технологического процесса и подбора оборудования в производстве пива, кваса, безалкогольных напитков, спирта и спиртных напитков;
- соблюдать правила эксплуатации обслуживаемого оборудования;
- регулировать технологический процесс в зависимости от конкретных условий и качества сырья;
- предупреждать и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования

3.1.4,
3.1.5,
3.1.6
АП 04
Өндірісті технохимиялық бақылау
өнім сапасын жақсартуда, өндірістің тиімділігін арттыруда өндірістегі технохимиялық бақылаудың ролі;
сыра, алкогольсіз және спиртті ішімдіктер өндірісіндегі шикізат, шалаөнім және дайын өнімдердің сапасын бағалау үшін қолданылатын жалпы көрсеткіштер;
сыра, алкогольсіз және спиртті ішімдіктер өндірісіндегі шикізаттың сапасы мен қауіпсіздігіне қойылатын гигиеналық талаптар;
шикізат, шалаөнім және дайын өнімдерді зерттеудің жалпы әдістері: органолептикалық, химиялық, физикалық, физика-химиялық, тікелей және жанама, тездетілген және арбитражды;
сыра, алкогольсіз және спиртті ішімдіктер өндірісі бойынша кәсіпорындарда технохимиялық бақылауды ұйымдастыру;
шикізат, шалаөнім және дайын өнімдердің сапасын бақылауға арналған зертханалық жабдықтар;
бақылау-өлшеу құралдары, олардың дәлдігін тексеру;
сыра, алкогольсіз және спиртті ішімдіктер өндірісіне арналған негізгі және қосымша шикізаттардың сапасына бақылау жасау;
өндірістің технологиялық үдерістері мен дайын өнімнің шығуына бақылау жасау;
шикізат және дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптарды анықтайтын стандарттар;
сынау әдістерінің стандарттары
Білімдер:
негізгі шикізаттың, шалаөнімнің, дайын өнімнің сапалық көрсеткіштері мен оларды анықтау әдістері;
шикізат, шалаөнім және дайын өнімдерді зерттеудің негізгі әдістерін: органолептикалық, химиялық, физикалық, физика-химиялық, тікелей және жанама, тездетілген және арбитражды;
шикізат пен дайын өнімдердің сапасы мен қауіпсіздігіне қойылатын гигиеналық талаптар;
бақылау-өлшеу аспаптарының құрылғылары;
шикізат пен шалаөнім, дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптарды анықтайтын стандарттар;
сынақтан өткізу әдістерінің стандарттары
Іскерліктер:
шикізаттың, шалаөнімдердің, дайын өнімдердің органолептикалық, физика-химиялық сапалық көрсеткіштерін анықтау бойынша сынақ жүргізу;
шикізат, дайын өнім мен шалаөнімдерге сапалық бағалау жүргізу;
бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану және олардың дәлдігін тексеру;
ақауды анықтау және жою;
нормативті-техникалық құжаттарды пайдалану
БҚ 1,2,5,7,8
КҚ 3.1.1,
3.1.5,
3.1.6,
3.1.9
АП 05
Өндіріс жабдықтары
жалпы қолданыстағы жабдықтар: көмекші, көтергіш-көлік, тиеу және түсіру, тасымалдау;
шикізатты дайындау және сақтау үшін қолданылатын жабдықтардың жұмыс істеу қағидаты, түрі, тағайындалуы;
сыра, газдалған және газдалмаған алклгольсіз сусындар, спирт және спиртті ішімдіктер өндірісіне арналған жабдықтардың жіктелуі, тағайындалуы, жұмыс істеу қағидаты, пайдалану және қауіпсіз жұмыс істеу ережесі;
сыра қайнату және спирт өндірісі шикізаттарын, шалаөнімдерін дайындау және жылулық өңдеуге арналған жабдықтар;
уыт, сыра, квас, алкогольсіз сусындар, спирт және спиртті ішімдіктер өндірісіне арналған технологиялық жабдықтардың тағайындалуы, құрылымы, жқмыс істеу қағидаты, пайдалану және қауіпсіз қызмет көрсету ережесі;
кега, бөтелке, автоцистернаға құю,
тығындау және орауға арналған жабдықтар;
өндіріс үрдістерін кешенді механикаландыру және автоматтандыру;
ағынды желілер;
нақты шарттар үшін техникалық сипаттамасына сай технологиялық жабдықтарды іріктеу;
қажетті жабдықтардың сандық есебі;
телімдердің технологиялық сұлбаларын құру
Білімдер:
шикізатты сақтау, уытты дайындау, сыра, алкогольсіз және спиртті ішімдіктер өндірісіне арналған технологиялық жабдықтардың түрлері,тағайындалуы, қондырғылары мен жұмыс істеу қағидаттары, оларды құю және тығындау;
жабдықтарды пайдалану мен реттеу ережелері;
негізгі кемшіліктер мен оларды түзету әдістері;
еңбек қауіпсіздігі техникасы ережелері;
технологиялық желіні жобалаудың негізгі қағидаттары;
жабдықтарды таңдаудың және есептеудің негізгі әдістемелері;
сыра, квас, алкогольсіз сусындар, спиртті ішімдіктер өндірісінің автоматтандырылған жүйесі
Іскерліктер:
сыра, квас, алкогольсіз сусындар, спирт және спиртті ішімдіктер өндірісіндегі жабдықтарды іріктеу және технологиялық үрдістерді дайындау үшін қажетті анықтамалық, нормативті құрастырушы құжаттамаларды қолдану;
қызмет көрсететін жабдықтардың пайдалану ережесін сақтау;
нақты шарттар мен шикізат сапасына байланысты технологиялық үрдістерді реттеу;
қызмет көрсететін жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және жою

БК 2,4,5,8
ПК 3.1.7
СД 06
Автоматизация технологических процессов
методы измерения технологических параметров, принцип действия и особенности применения средств измерения;
классификация основных процессов автоматики;
основы автоматизации технологических процессов и автоматического регулирования пищевых производств;
методы регулирования автоматических систем;
законы регулирования и переходные процессы;
автоматические регуляторы и исполнительные механизмы;
схемы автоматизации механических и гидравлических процессов;
схемы автоматизации тепловых процессов;
схемы автоматизации процессов массообмена;
схемы автоматизации химических процессов пивоваренного, безалкогольного и спиртового производства
Знания:
- аппаратурно-технологических схем пивоваренного, безалкогольного и спиртового производства;
- общей характеристики и задач автоматизации пивоваренного, безалкогольного и спиртового производства;
- автоматизации производства пара и процессов водоснабжения, холодоснабжения и кондиционирования воздуха в пивоваренном, безалкогольном и спиртовом производстве;
- основных сведений об измерениях и измерительных приборах;
- методов измерения технологических параметров, принципов действия и особенностей применения средств измерений;
- основных этапов технологических процессов пивоваренного, безалкогольного и спиртового производства;
- методов автоматического регулирования и управления производственными процессами
Умения:
- контролировать процессы автоматического регулирования пивоваренного, безалкогольного и спиртового производства;
- пользоваться автоматическими регуляторами и исполнительными механизмами;
- регулировать проведение химических и гидравлических процессов на предприятиях пивоваренного, безалкогольного и спиртового производства;
- устранять неполадки и неисправности при эксплуатации автоматизированных систем предприятий пивоваренного, безалкогольного и спиртового производства;
- использовать контрольно-измерительные приборы;
- предотвращать сбои технологических режимов и параметров производства
БК 8
ПК 3.1.7
СД 07
Экономика отрасли
пищевая промышленность в условиях рынка;
пищевая продукция и ее качество; формы общественной организации производства в пищевой промышленности;
размещение пищевых предприятий;
научно-технический прогресс и инновации в отрасли
основные фонды пищевой промышленности и эффективность их использования;
оборотные фонды и оборотные средства отрасли и эффективность их использования;
материальные ресурсы пищевой промышленности и эффективность их использования;
пути экономии сырья и материалов;
трудовые ресурсы отрасли и эффективность их использования;
себестоимость продукции отрасли и пути ее снижения;
прибыль и рентабельность производства;
ценообразование в отрасли пищевой промышленности
Знания:
- основных экономических категорий, действующих в отрасли;
- сущности, элементов и инфраструктуры современного рынка;
- методов государственного регулирования в условиях рынка;
- направлений товарной политики;
- системы управления качеством пищевой продукции;
- факторов, влияющих на конкурентоспособность продукции;
- экономической сущности форм общественной организации производства;
- сущности рационального размещения производства;
- методов и принципов ценообразования;
- основных направлений научно-технического прогресса в отрасли;
- экономической сущности основных фондов и значения повышения эффективности их использования;
- экономической сущности оборотных фондов и оборотных средств и значения повышения эффективности их использования;
- понятия и классификации
сырьевых и материальных ресурсов;
- методов экономии сырья и материалов;
- основных направлений повышения эффективности использования трудовых ресурсов в пищевой промышленности;
- сущности себестоимости продукции и значения ее снижения;
- классификации затрат на себестоимость продукции;
- порядка формирования прибыли;
- путей повышения рентабельности производства
Умения:
- определять конкурентоспособность пищевой продукции;
- экономически обосновывать размещение отраслевых предприятий;
- давать краткую характеристику сырьевой базе пищевой промышленности;
- рассчитывать показатели производительности труда;
- рассчитывать различные виды себестоимости продукции отрасли;
- рассчитывать различные виды цен

БҚ 2,4,5,8
КҚ 3.1.7
АП 06
Технологиялық үдерістерді автоматтандыру
технологиялық параметрлерді өлшеу әдістері, өлшеу құралдарының жұмыс істеу қағидаты және қолданылу ерекшеліктері;
автоматиканың негізгі үдерістерінің жіктелуі;
тамақ өндірісін автоматты реттеу мен технологиялық үдерістерді автоматтандыру негіздері;
автоматты жүйені реттеу әдістері;
өту үдерістері мен реттеу заңдары;
орындау механизмдері мен автоматты реттегіштер мен орындаушы механизмдер;
механикалық және гидравликалық үдерістерді автоматтандыру сұлбалары;
жылу үдерістерін автоматтандыру сұлбалары;
масса ауысу үдерістерін автоматтандыру сызбалары;
сыра қайнату, алкогольсіз және спирт өндірісінің химиялық үдерістерін автоматтандыру сұлбалары
Білімдер:
сыра қайнату, алкогольсіз және спирт өндірісінің аппараттық-технологиялық сұлбалары;
сыра қайнату, алкогольсіз және спирт өндірісін автоматтандыру міндеттері мен жалпы сипаттамасы;
ауаны белгілі бір нормаға жеткізу, суықпен және сумен жабдықтау үрдістері, бу өндірісін автоматтандыру;
өлшеулер және өлшеу аспаптары туралы негізгі мәліметтер;
технологиялық параметрлерді өлшеу әдісі, өлшеу құралдарын қолданудың ерекшеліктері мен жұмыс істеу қағидаттары;
сыра қайнату, алкогольсіз және спирт өндірісі технологиялық үрдістерінің негізгі кезеңдері;
өндіріс үдерісін басқару мен автоматты реттеу әдістері
Іскерліктер:
сыра қайнату, алкогольсіз және спирт өндірісіндегі автоматты реттеу үдерісіне бақылау жүргізу;
орындау механизмдері мен автоматты реттегішті пайдалану;
сыра қайнату, алкогольсіз және спирт өндірісі бойынша кәсіпорындарындағы химиялық және гидравликалық үдерістердің жүргізілуін реттеу;
сыра қайнату, алкогольсіз және спирт өндірісі кәсіпорындарындағы автоматтандырылған жүйелерді пайдалануда ақаулар мен бұзылуларды болдырмау;
бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану;
өндіріс параметрлері мен технологиялық режимдердің бұзылуының алдын алу
БҚ 8
КҚ 3.1.7
АП 07
Өндіріс экономикасы
нарық жағдайындағы тамақ өндірісі;
тамақ өнімдері мен оның сапасы;
тамақ өнеркәсібі өндірісін қоғамдық ұйымдастыру формалары;
ғылыми-техникалық прогресс және өндірістегі инновация;
тамақ өнеркәсібінің негізгі қорлары және оны пайдалану тиімдігі;
айналым қорлары және саланың айналымдағы қаражаттары, оларды пайдалану тиімділігі;
тамақ өнеркәсібінің материалдық ресурстары және оларды пайдалану тиімділігі;
шикізат пен материалдарды үнемдеу жолдары;
саланың еңбек ресурстары және оларды пайдалану тиімділігі;
сала өнімінің өзіндік құны және оны төмендету жолдары;
өндірістің табысы және пайдалылығы;
тамақ өнеркәсібі саласындағы баға белгілеу
Білімдер:
салада қолданылатын негізгі экономикалық категориялар;
қазіргі заман нарығының мәні, элементтері мен инфрақұрылымы;
нарық жағдайында мемлекеттік реттеу әдістері;
тауар саясаты бағыттары;
тағам өнімдері сапасын басқару жүйесі;
өнімнің бәсекеге қабілеттілігіне әсер ететін факторлар;
өндірістегі қоғамдық ұйымдар формаларының экономикалық мәні;
өндірісіті рационалды орналастыру маңызы;
баға белгілеу әдістері мен қағидаттары;
саладағы ғылыми-техникалыұ үрдістің негізгі бағыттары;
негізгі қорлардың экономикалық мәні және оларды пайдалану тиімділігін арттырудың маңызы;
айналым қорлары мен айналым құралдарының экономикалық мәні және оларды пайдалану тиімділігін арттырудың маңызы;
шикізатты және материалды ресурстар түсінігі және жіктелуі;
шикізат пен материалдарды үнемдеу әдістері;
тамақ өнеркәсібіндегі еңбек ресурстарын пайдаланудың тиімділігін арттырудың негізгі бағыттары;
өнімнің өзіндік құнының мәні және оны төмендету маңызы;
өнімнің өзіндік құны шығындарының жіктелуі;
табысты қалыптастыру тәртібі;
өндірістің пайдалылығын арттыру жолдары
Іскерліктер:
тамақ өнімінің бәсекеге қабілеттілігін анықтау;
сала кәсіпорындарының орналасуын экономикалық негіздеу;
тамақ өнеркәсібінің шикізат базасына қысқаша сипаттама беру;
еңбек өнімділігі көрсеткіштерін есептеу;
сала өнімдері өзіндік құнының әртүрлі түрлерін есептеу;
бағалардың әр түрін есептеу

БК 5-8
ПК 3.1.1 –
3.1.9
Примечание
Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
Организовывает собственную деятельность, выбирает типовые методы и способы выполнения профессиональных задач, оценивает их эффективность и качество;
Решает проблемы, оценивает риски и принимает решения в нестандартных ситуациях;
Осуществляет поиск, анализ и оценку информации, необходимой для постановки и решения профессиональных задач, профессионального и личностного развития;
Использует информационно-коммуникационные технологии для совершенствования профессиональной деятельности;
Ориентируется в условиях обновления технологий в профессиональной деятельности;
Работает в коллективе и команде, эффективно общается с руководством, коллегами, потребителями;
Соблюдает требования законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов;
Соблюдает технику безопасности, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности
Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
1. Повышенный уровень
2.1.
122301 2 – Солодовщик
ПК 2.1.1. Ведет биохимический процесс замачивания, ращения и сушки солода;
ПК 2.1.2. Регулирует влажность, температуру и продолжительность замачивания, ращения и сушки солода по показаниям контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.1.3. Осуществляет отбор проб и проводит предварительные анализы;
ПК 2.1.4. Соблюдает стандарты на готовую продукцию;
ПК 2.1.5. Ведет учет сырья и готовой продукции;
ПК 2.1.6. Предупреждает и устраняет причины отклонений от норм технологического режима производства солода;
ПК 2.1.7. Наблюдает за ходом технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов, результатам лабораторных анализов и органолептическим методом;
ПК 2.1.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования солодовенного производства
2.2.
122302 2 – Купажист
ПК 2.2.1. Ведет процесс приготовления купажей для вина, шампанского, ликероводочных изделий, кваса, безалкогольных напитков, фруктовых вод и концентратов сухих напитков;
ПК 2.2.2. Корректирует крепость ликероводочных и винно-водочных изделий, кислотность кваса и безалкогольных напитков;
ПК 2.2.3. Осуществляет отбор проб и проводит предварительные анализы;
ПК 2.2.4. Соблюдает стандарты на готовую продукцию;
ПК 2.2.5. Ведет учет сырья и готовой продукции;
ПК 2.2.6. Предупреждает и устраняет причины отклонений от норм технологического режима приготовления купажей;
ПК 2.2.7. Наблюдает за ходом технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов, результатам лабораторных анализов и органолептическим методом;

БҚ 5-8
КҚ 3.1.1 –
3.1.9
Ескерту Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
Өзінің жеке қызметін ұйымдастыру, кәсіби міндеттерін орындаудың тәсілдері мен типтік әдістерін таңдау, олардың тиімділігі мен сапасын бағалау;
Қалыпсыз жағдайларда шешім қабылдау және қауіп-қатерді бағалау, мәселелерді шешу;
Кәсіптік және тұлғалық даму, кәсіби міндеттерді алға қою мен шешу үшін қажетті ақпараттарды іздеу, талдау және бағалау;
Кәсіптік қызметін жетілдіру үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану;
Кәсіби қызметінде технологиялардың жаңару жағдайына бейімделу;
Ұжымда және командада жұмыс істеу, басшылықпен, әріптестерімен, тұтынушылармен тиімді қарым-қатынас жасау;
Қазақстан Республикасы заңнамаларының талаптарын және бекітілген салалық нормативті құжаттарды сақтау
Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін сақтау
Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
1. Жоғары деңгей
2.1.
122301 2 – Ашытушы
КҚ 2.1.1. Уытты жібіту, өндіру және кептірудің биохимиялық үдерісін жүргізу;
КҚ 2.1.2. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша уытты жібітудің, өндірудің және кептірудің ылғалдылығын, температурасын және ұзақтығын реттеу;
КҚ 2.1.3. Сынамаларды іріктеу және адын ала талдау жүргізу;
КҚ 2.1.4. Дайын өнім стандарттарын сақтау;
КҚ 2.1.5. Шикізат пен дайын өнімге есеп жүргізу;
КҚ 2.1.6. Уыт өндірісі технологиялық режим нормаларының ауытқу себептерінің алдын алу және жою;
КҚ 2.1.7. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін, зертханалық талдау нәтижелерін, органолептикалық әдіс бойынша технологиялық үдерістің жүрісін бақылау;
КҚ 2.1.8. Уыт өндірісі технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
2.2.
122302 2 – Купажист
КҚ 2.2.1. Шарап, шампан, ликер-арақ өнімдері, квас, алкогольсіз сусындар, жеміс сулары, құрғақ сусындар концентраттары үшін купаждарды дайындау үдерісін жүргізу;
КҚ 2.2.2. Ликер-арақ және арақ-шарап өнімдерінің күшін, квас пен алкогольсіз сусындар қышқылдығын түзеу;
КҚ 2.2.3. Сынамаларды іріктеу және алдын ала талдау жасау;
КҚ 2.2.4. Дайын өнім стандарттарын сақтау;
КҚ 2.2.5. Шикізат пен дайын өнімге есеп жүргізу;
КҚ 2.2.6. Купаждарды дайындауда технологиялық режим нормаларының ауытқу себептерінің алдын алу және жою;
КҚ 2.2.7. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін, зертханалық талдау нәтижелерін, органолептикалық әдіс бойынша технологиялық үдерістің жүрісін бақылау;

ПК 2.2.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования
2.3.
122303 2 – Аппаратчик коньячного производства
ПК 2.3.1. Ведет процесс перегонки виноматериалов или спирта-сырца для получения коньячного спирта на аппаратах различных систем и способов нагрева;
ПК 2.3.2. Контролирует процесс перегонки: скорость отгонки спирта, его температуру, правильность отбора фракций и крепость спирта;
ПК 2.3.3. Осуществляет отбор проб и проводит предварительные анализы;
ПК 2.3.4. Соблюдает стандарты на готовую продукцию;
ПК 2.3.5. Ведет учет сырья и готовой продукции;
ПК 2.3.6. Предупреждает и устраняет причины отклонений от норм технологического режима производства коньяка;
ПК 2.3.7. Наблюдает за ходом технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов, результатам лабораторных анализов и органолептическим методом;
ПК 2.3.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования коньячного производства
2.4.
122304 2 – Аппаратчик перегонки и ректификации спирта
ПК 2.4.1. Ведет процесс перегонки и ректификации спирта на брагоректификационных установках непрерывного действия в соответствии с регламентом;
ПК 2.4.2. Корректирует ход технологического процесса перегонки и ректификации спирта на основе показаний приборов с целью его оптимизации;
ПК 2.4.3. Осуществляет отбор проб и проводит предварительные анализы;
ПК 2.4.4. Соблюдает стандарты на готовую продукцию;
ПК 2.4.5. Ведет учет сырья и готовой продукции;
ПК 2.4.6. Предупреждает и устраняет причины отклонений от норм технологического режима перегонки и ректификации спирта;
ПК 2.4.7. Наблюдает за ходом технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов, результатам лабораторных анализов и органолептическим методом;
ПК 2.4.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования спиртового производства
2.5.
122305 2 – Аппаратчик производства шампанского
ПК 2.5.1. Ведет процесс шампанизации вина;
ПК 2.5.2. Подает шампанское на фильтрацию и розлив;
ПК 2.5.3. Осуществляет отбор проб и проводит предварительные анализы;
ПК 2.5.4. Соблюдает стандарты на готовую продукцию;
ПК 2.5.5. Ведет учет сырья и готовой продукции;
ПК 2.5.6. Предупреждает и устраняет причины отклонений от норм технологического режима производства шампанского;
ПК 2.5.7. Наблюдает за ходом технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов, результатам лабораторных анализов и органолептическим методом;
ПК 2.5.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования производства шампанского
2.6.
122306 2 – Аппаратчик процесса брожения

КҚ 2.2.8. Технологиялық жабдықтарды пайдалануды қамтамасыз ету
2.3.
122303 2 – Коньяк өндіру аппаратшысы
КҚ 2.3.1. Әртүрлі жүйедегі аппараттармен және қыздыру тәсілдерімен коньяк спиртін алу үшін шарап материалдарын немесе шикі-спиртті айдау үдерісін жүргізу;
КҚ 2.3.2. Айдау үдерісін бақылау: спиртті айдау жылдамдығын, оның температурасын, фракцияны іріктеу дұрыстығы мен спирт күшін;
КҚ 2.3.3. Сынамаларды іріктеу және алдын ала талдау жасау;
КҚ 2.3.4. Дайын өнім стандарттарын сақтау;
КҚ 2.3.5. Шикізат пен дайын өнімге есеп жүргізу;
КҚ 2.3.6. Коньяк өндірісіндегі технологиялық режим нормаларының ауытқу себептерінің алдын алу және жою;
КҚ 2.3.7. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін, зертханалық талдау нәтижелерін, органолептикалық әдіс бойынша технологиялық үдерістің жүрісін бақылау;
КҚ 2.3.8. Коньяк өндірісіндегі технологиялық жабдықтарды пайдалануды қамтамасыз ету
2.4.
122304 2 – Спиртті ректификациялау және айыру аппаратшысы
КҚ 2.4.1. Спиртті үздіксіз әрекет ететін ашымалректификациялау қондырғыларында айдау және ректификациялаудың технологиялық үдерісін регламентке сәйкес жүргізу;
КҚ 2.4.2. Аспаптар көрсеткіштерінің негізінде оны оңтайландыру мақсатында спиртті айдау және ректификациялау технологиялық үдерісінің жүрісіне түзетулер жасау;
КҚ 2.4.3 Сынамаларды іріктеу және алдын ала талдау жасау;
КҚ 2.4.4. Дайын өнім стандарттарын сақтау;
КҚ 2.4.5. Шикізат пен дайын өнімге есеп жүргізу;
КҚ 2.4.6. Спиртті айдау және ректификациялауда технологиялық режим нормаларының ауытқу себептерінің алдын алу және жою;
КҚ 2.4.7. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін, зертханалық талдау нәтижелерін, органолептикалық әдіс бойынша технологиялық үдерістің жүрісін бақылау;
КҚ 2.4.8. Спирт өндірісіндегі технологиялық жабдықтарды пайдалануды қамтамасыз ету
2.5.
122305 2 – Шампан өндірісінің аппаратшысы
КҚ 2.5.1. Шарапты шампандау үдерісін жүргізу;
КҚ 2.5.2. Шампанды сүзуге және құюға беру;
КҚ 2.5.3. Сынамаларды іріктеу және алдын ала талдау жасау;
КҚ 2.5.4. Дайын өнім стандарттарын сақтау;
КҚ 2.5.5. Шикізат пен дайын өнімге есеп жүргізу;
КҚ 2.5.6. Шампан өндірісіндегі технологиялық режим нормаларының ауытқу себептерінің алдын алу және жою;
КҚ 2.5.7. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін, зертханалық талдау нәтижелерін, органолептикалық әдіс бойынша технологиялық үдерістің жүрісін бақылау;
КҚ 2.5.8. Шампан өндірісіндегі технологиялық жабдықтарды пайдалануды қамтамасыз ету
2.6.
122306 2 – Ашытылу процесінің аппаратшысы

ПК 2.6.1. Ведет технологические процессы спиртового брожения, главного брожения сусла для разных сортов пива, дображивания и выдержки пива, брожения кваса и браги в соответствии с технологической инструкцией;
ПК 2.6.2. Контролирует микробиологическую чистоту чанов, исправность оборудования, коммуникаций и контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.6.3. Осуществляет отбор проб и проводит предварительные анализы;
ПК 2.6.4. Соблюдает стандарты на готовую продукцию;
ПК 2.6.5. Ведет учет сырья и готовой продукции;
ПК 2.6.6. Предупреждает и устраняет причины отклонений от норм технологического режима процесса брожения и дображивания пива;
ПК 2.6.7. Наблюдает за ходом технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов, результатам лабораторных анализов и органолептическим методом;
ПК 2.6.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования бродильного производства
2.7.
122307 2 – Обработчик виноматериалов и вина
ПК 2.7.1. Ведет технологические процессы обработки виноматериалов и приготовления вина по установленным технологическим схемам;
ПК 2.7.2. Контролирует и регулирует процесс брожения, операции по доливке, переливке, оклейке, эгализации, купажированию виноматериалов и вина;
ПК 2.7.3. Осуществляет отбор проб и проводит предварительные анализы;
ПК 2.7.4. Соблюдает стандарты на готовую продукцию;
ПК 2.7.5. Ведет учет сырья и готовой продукции;
ПК 2.7.6. Предупреждает и устраняет причины отклонений от норм технологического режима обработки виноматериалов и приготовления вина;
ПК 2.7.7. Наблюдает за ходом технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов, результатам лабораторных анализов и органолептическим методом;
ПК 2.7.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования винодельческого производства
2. Специалист среднего звена
3.1.
122308 3 – Техник-технолог
ПК 3.1.1. Организовывает и производит прием, хранение и подготовку сырья к переработке;
ПК 3.1.2. Организовывает и осуществляет технологический процесс приготовления полупродуктов для производства пива, безалкогольных и спиртных напитков;
ПК 3.1.3. Организовывает и осуществляет технологический процесс производства пива и безалкогольных напитков;
ПК 3.1.4. Организовывает и осуществляет технологические процессы производства спирта и спиртных напитков;
ПК 3.1.5. Наблюдает за ходом технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов, результатам лабораторных анализов и органолептическим методом;
ПК 3.1.6. Контролирует качество сырья и готовой продукции;
ПК 3.1.7. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования производства пива, безалкогольных и спиртных напитков;

КҚ 2.6.1. Сыраның әртүрлі сұрыптарына арналған спиртті ашыту, сыра ашытқысының басты ашуының технологиялық үдерістерін жүргізу, сыраны соңына дейін ашыту және сыра күші, технологиялық нұсқамаларға сәйкес квас пен ашымақты ашыту;
КҚ 2.6.2. Күбілердің микробиологиялық тазалығын, жабдықтардың, коммуникация мен бақылау-өлшеу аспаптарының дұрыстығын тексеру;
КҚ 2.6.3. Сынамаларды іріктеу және алдын ала талдау жасау;
КҚ 2.6.4. Дайын өнім стандарттарын сақтау;
КҚ 2.6.5. Шикізат пен дайын өнімге есеп жүргізу;
КҚ 2.6.6. Сыраны ашыту және соңына дейін жеткізіп ашытуда технологиялық режим нормаларының ауытқу себептерінің алдын алу және жою;
КҚ 2.6.7. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін, зертханалық талдау нәтижелерін, органолептикалық әдіс бойынша технологиялық үдерістің жүрісін бақылау;
КҚ 2.6.8. Ашыту өндірісіндегі технологиялық жабдықтарды пайдалануды қамтамасыз ету
2.7.
122307 2 – Шарап материалдарын және шарап өңдеуші
КҚ 2.7.1.Шарап материалдарын өңдеудің және белгіленген технологиялық сұлбалар бойынша шараптарды даярлаудың технологиялық үдерістерін жүргізу;
КҚ 2.7.2. Ашыту үдерісін, шарап материалдары мен шарапты еселеу, құю, жапсыру, эгализация, купаждау бойынша опрецияларды бақылау;
КҚ 2.7.3. Сынамаларды іріктеу және алдын ала талдау жасау;
КҚ 2.7.4. Дайын өнім стандарттарын сақтау;
КҚ 2.7.5. Шикізат пен дайын өнімге есеп жүргізу;
КҚ 2.7.6. Шарап материалдарын өңдеу және шараптарды даярлауда технологиялық режим нормаларының ауытқу себептерінің алдын алу және жою;
КҚ 2.7.7. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін, зертханалық талдау нәтижелерін, органолептикалық әдіс бойынша технологиялық үдерістің жүрісін бақылау;
КҚ 2.7.8. Шарап ашыту өндірісінде технологиялық жабдықтарды пайдалануды қамтамасыз ету
2. Орта буын маманы
3.1.
122308 3 – Техник-технолог
КҚ 3.1.1. Өңдеу үшін шикізатты қабылдауды, сақтауды және дайындауды ұйымдастыру және жүргізу;
КҚ 3.1.2. Сыра, алькогольсіз және спиртті ішімдіктер өндірісіне арналған шалаөнімдерді даярлаудың технологиялық үдерісін ұйымдастыру және жүргізу;
КҚ 3.1.3. Сыра және алкогольсіз сусындар өндісінің технологиялық үдерістерін ұйымдастыру және іске асыру;
КҚ 3.1.4. Спирт және спиртті ішімдіктер өндірісінің технологиялық үдерістерін ұйымдастыру және іске асыру;
КҚ 3.1.5. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін, зертханалық талдау нәтижелерін, органолептикалық әдіс бойынша технологиялық үдерістің жүрісін бақылау;
КҚ 3.1.6. Шикізат пен дайын өнімнің сапасына бақылау жасау;
КҚ 3.1.7. Сыра, алкогольсіз және спирт ішімдіктері өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету;

ПК 3.1.8. Организовывает работу структурного подразделения;
ПК 3.1.9. Ведет утвержденную учетно-отчетную документацию
Приложение 311
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Технология производства пищевых продуктов
Специальность:
1226000 – Технология и организация производства продукции предприятий питания
Квалификация:
1226043 - Техник-технолог
1226033 - Технолог
Форма обучения: очная

КҚ 3.1.8. Құрылымдық бөлімше жұмысын ұйымдастыру;
КҚ 3.1.9. Бекітілген есептеу-есеп беру құжаттамаларын жүргізу
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 311-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1200000 - Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Азық-түлік тағамдарын өндіру технологиясы
Мамандығы: 1226000 - Тамақтандыру кәсіпорындарының өнім өндіру технологиясы және оны ұйымдастыру
Біліктілігі: 1226043 - Техник-технолог
1226033 - Технолог
Оқыту нысаны: күндізгі

540
ПП 04
Производственная практика
216
ПА 00
Промежуточная аттестация
180
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация**
60
ИА 02
Оценка уровня профессиональной продготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное изучение
5184
К
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
5800
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовая работа (проект), контрольная работа, экзамен, зачет), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
**Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам: "Технология приготовления пищи" (СД 01), "Организация производства на предприятиях питания" (СД 02), "Организация обслуживания на предприятиях питания" (СД 03).
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
После прохождения технологической практики обучающемуся присваивается рабочая профессия "Повар".
Приложение 312
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Технология производства пищевых продуктов
Специальность:
1226000 – Технология и организация производства продукции предприятий питания
Квалификация:
1226043 - Техник-технолог
1226033 - Технолог
Форма обучения: очная

540
КП 04
Өндірістік практика
216
АА 00
Аралық аттестаттау
180
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау**
60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
5184
К
Консультациялар
оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық емес
5800
Ескерту: ЖБП– жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жоба (жұмыс), бақылау жұмысы, емтихан, сынақ), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайларға) қарай, оның ішінде жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
** Ұсынылатын қорытынды аттестаттау түрлері: "Тағам дайындау технологиясы" (АП 01), "Тамақтандыру кәсіпорындарында өндірісті ұйымдастыру" (АП 02), "Тамақтандыру кәсіпорындарында қызмет көрсетуді ұйымдастыру" (АП 03) арнайы пәндерінен кешенді емтихан тапсыру.
Оқу-өндірістік жабдықтар мен техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті біліктіліктің пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру ұсынылады.
Технологиялық практика өткеннен кейін білім алушыға "Аспаз" жұмысшы біліктілігі беріледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 312-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1200000 - Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Азық-түлік тағамдарын өндіру технологиясы
Мамандығы: 1226000 - Тамақтандыру кәсіпорындарының өнім өндіру технологиясы және оны ұйымдастыру
Біліктілігі: 122603 3 - Технолог
122604 3 - Техник-технолог
Оқыту нысаны: күндізгі

Сноска. Наименование приложения 315 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык
Фонетика, лексика, морфология и синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Фонетика, лексика, морфология и синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
Знания:
- русского (казахского) языка и владение необходимым лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для работы и анализа текстов профессиональной направленности;
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологией в отрасли;
- устранять ошибки и недочеты в своей устной и письменной речи;
- использовать словарь по специальности.
БК 4
БК 8
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Обязательный уровень говорения, аудирования, чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух.
Знания:
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимый для профессионального общения;
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
- владеть элементарными умениями общения на иностранном языке.
БК 8
ПК 3.1.1
ПК 3.2.1
ОГД. 03
История Казахстана
ОГД. 04
Физическая культура
Социальное значение физической культуры; основные системы физической культуры и самовоспитания; факторы, определяющие здоровый образ жизни; способы и средства восстановления работоспособности; режимы двигательной активности и работоспособности; основы физического самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
Знания:
- основных составляющих здорового образа жизни;
- социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры;
Умения:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом;
- применять знания физической культуры для самосовершенствования и укрепления здоровья.
БК 10
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология
Мировая и отечественная культура. История культуры Казахстана; основы религиоведения: понятие культуры; культура и цивилизация; культура в современном мире; культура народов, населявших территорию Казахстана; культура древних цивилизаций на территории Казахстана; средневековая культура племенных союзов и казахских ханств 9-13 веков; культура населения Казахстана в 14-15 веках; культура Казахстана в 16-17 веках; развитие культуры Казахстана в 18 веке; культура Казахстана в первой половине 19 века; развитие культуры Казахстана в условиях колониального положения в составе Российской империи (2-ая половина 19 века – начало 20 века); Казахстан в годы революции и становления Советской власти; культурное строительство в 20-30 годы; наука, народное образование, литература и искусство в годы Великой Отечественной войны; развитие культуры Казахстана с середины 40-х годов до начала 80-х годов; наука и культура Республики Казахстан на современном этапе; религия, как общественное явление: сущность религии и ее роль; происхождение религии и ее исторические типы; основные исторические положения христианства, христианские общины на территории Казахстана; ислам.
Знания:
- основных понятий;
- понятия конфуцианство, даосизм, искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия ислам, курайш, Мухаммед, Коран, Аллах, Мекка;
- основных принципов христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуры Франции: Ашельская культура, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- образа жизни и системы ценностей кочевников;
- влияние тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
Умения:
- раскрыть основные этапы истории мировой культуры и их цивилизации;
- использовать культурное наследие;
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников;
- анализировать происхождение религии и ее исторические типы.
БК 4
СЭД.02
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и смысл его существования; человек и Бог;
человек и космос; человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- о роли науки и научного познания, его структуры, формах и методах, социальных и этических проблемах;
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном начале, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 4
СЭД.03
Основы политологии и социологии
Предмет, основные понятия и категории; история политической мысли и современные политические школы; политика; политическая власть; демократия как форма осуществления власти; политическая система; государство как ее основное звено; политические партии и партийные системы; общественные организации и движения; человек в системе политики; политическая деятельность: сущность и цели; средства и методы политической деятельности; актуальные проблемы перехода от тоталитаризма к демократическому обществу; внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс.
Знания:
- о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- особенностей процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 4
СЭД.04
Основы экономики
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование; экономический анализ; анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
Знания:
- общих положений экономической теории;
- экономических ситуаций в стране и за рубежом;
- основ макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- характеризовать механизмы рыночного ценообразования;
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
ПК 3.1.2

Ескерту. 315-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Қазақ тілінің фонетикасы, лексикасы, морфологиясы және синтаксис. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу. ҚР іс қағаздарын жүргізу бойынша нормативті құжаттарды білу. Аудару техникасы (сөздікпен), кәсіби тілдесу. Орыс тілінің фонетикасы, лексикасы, морфологиясы мен синтаксисі. Кәсіби лексика. Орыс тілінде техникалық кітаппен жұмыс. Мамандық бойынша сөздікті қолдану. Тілді дамыту және кәсіби тілдесу.
Білімдер:
- орыс (қазақ) тілін және кәсіби бағыттағы мәтіндермен жұмыс, талдау үшін қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды.
Іскерліктер:
- диалог жүргізуді, өз күшіндегі терминологияны қолданып, сала бойынша құжаттарды оқу;
- ауызша және жазбаша тілде қателерді жою;
- мамандық бойынша сөздікті қолдану.
БҚ 4
БҚ 8
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіби лексика, фразеологиялық айналымдар, терминдер. Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы. Кәсіби қарым-қатынас. Сөйлеудің, аударудың, оқу мен жазудың, ауызша және жазбаша аударудың міндетті деңгейі.
Білімдер:
- кәсіби қарым-қатынаста қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды;
Іскерліктер:
- тіл қызметі мен формасының түрлерін айыруды (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық);
- шетел тілінде қарапайым қарым-қатынас тілін игеруді.
БҚ 8
КҚ 3.1.1
КҚ 3.2.1
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
ЖГП 04
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік мәні, дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеудің негізгі жүйелері. Салауатты өмір салтын анықтайтын факторлар. Жұмыс қабілетін қалпына келтіретін әдістер мен құралдар, қозғалыс белсенділігінің және жұмыс қабілетінің режимдері. Физикалық өзін-өзі жетілдіру негіздері. Кәсіби-қолданбалы физикалық дайындық. Кәсіби-қолданбалы физикалық дайындықтың қажеттігі мен бағыттары.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құраушыларын,
- дене мәдениетінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін.
Іскерліктер:
- физикалық белсенділікті жүйелі ұстану, спортпен айналысу;
- өзін-өзі жетілдіру және денсаулығын бекіту үшін дене тәрбиесі бойынша білімін қолдану.
БҚ 10
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Әлемдік және отандық мәдениет. Қазақстан мәдениетінің тарихы. Мәдениет түсінігі, мәдениет және өркениет, қазіргі әлемдегі мәдениет. Қазақстан аумағын қоныстанған халықтар мәдениеті. Қазақстан аумағындағы ежелгі өркениет мәдениеті. Тайпа одақтарының орта ғасырлық және қазақ хандығының 9-13ғ. мәдениеті. 14-15ғ. Қазақстан тұрғындарының мәдениеті. 16-17ғ. Қазақстан мәдениеті. 18 ғ. Қазақстан мәдениетінің дамуы. 19 ғ. бірінші жартысындағы Қазақстан мәдениеті. Ресей империясының құрамында (19 ғ. екінші жартысы – 20 ғ. басы) отаршылық жағдайында Қазақстан мәдениетінің дамуы. Қазақстан төңкеріс және Кеңес үкіметінің қалыптасуы жылдарында. 20-30-шы жылдардағы мәдени құрылыс. Ғылым, халық ағарту ісі, әдебиет және мәдениет Ұлы Отан соғысы жылдарында. 40-шы жылдардың ортасынан 80-ші жылдардың басына дейін Қазақстан мәдениетінің дамуы. Қазіргі кезеңде Қазақстан Республикасындағы ғылым мен мәдениет. Дін қоғамдық құбылыс ретінде. Дін мәні және оның маңызы. Діннің пайда боуы және оның тарихи типтері. Христиан дінінің негізгі тарихи жағдайы, Қазақстан аумағында христиандар қоғамы. Ислам.
Білімдер:
- негізгі түсініктер;
- конфуцианство, даосизм, Қытай мәдениеті түсініктері;
- үнді мәдениетінің ерекшеліктері және негізгі жетістіктері;
- ислам, курайшиттер, Мұхаммед, Құран, Аллах, Мекке түсініктері;
- христиан ағымының негізгі қағидалары және оның құнды бағыттары;
- Франция мәдениеті: Ашель мәдениеті, проманьон, галлдар, франктер, әдебиеті, философиясы;
- көшпенділердің өмір салты мен құндылықтар жүйесі;
- орта ғасырлар кезеңінде қазақ этносының мәдениет фундаменті жөнінде білімді қалыптастыру;
- Қазақстан мәдениетіне түрік және араб мәдениетінің ықпалы.
Іскерліктер:
- әлемдік мәдениет және оның өркениеті тарихының негізгі кезеңдерін ашу;
- мәдени мұраны қолдану;
- мәдениеттану түсініктерін еркін түрде қолдану;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениетінің ерекшелігін көрсету;
- дін және оның тарихи типтерін талдау.
БҚ 4
ӘЭП 02
Философия негіздері
Философия пәні, әлемдік философиялық ой-өрістің негізгі тарамдары. Адам табиғаты және оның өмір сүруінің мәні. Адам және Құдай. Адам және ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет, бостандық және жеке тұлға жауапкершілігі. Адамдық таным және оның іс-қызметі. Ғылым және оның маңызы. Адамзат жаһандық мәселемен бетпе-бет келгенде.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни тұтастығы, адам өмірінің мағынасы жөнінде түсінік;
- ғылым және ғылыми таным, оның құрылымы, формасы мен әдістерінің маңызы, әлеуметтік және этикалық мәселелер жөнінде түсінік;
Іскерліктер:
- адамның биологиялық және әлеуметтік, тән және рухани бастауларында тәртіпті анықтау, оның санасының мәні, саналы және көзсіз тәртібі;
- қоғамда адамдардың адамгершілік қарым-қатынас нормасын реттеу.
БҚ 4
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Пән, негізгі түсініктер және категориялар. Саяси ой тарихы және қазіргі саяси мектептер. Саясат. Саяси билік. Демократия билікті іске асыру формасы ретінде. Саяси жүйе. Мемлекет, оның негізгі түйіні ретінде. Саяси партиялар мен партия жүйелері. Қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар. Адам саясат жүйесінде. Саяси іс-қызмет: мәні мен мақсаты. Саяси іс-қызметтің құралдары мен әдістері. Тоталитаризмнен демократиялық қоғамға өтудің маңызды мәселелері. Сыртқы саяси іс-қызмет пен әлемдік саяси үрдіс.
Білімдер:
- заңдылықтарды түсінуде әлеуметтік қадам жөніндегі түсінік;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік қатар, әлеуметтік өзара іс-әрекет жөніндегі түсініктер;
- жеке тұлғаны әлеуметтендіру үрдісінің ерекшелігі, реттеу формалары.
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалысты дамытуды және әлеуметтік өзгерістер мен дамудың басқа факторлары;
- билік мәні, саясат субъектісі, саяси қатынастар мен үрдістерді (Қазақстанда және бүкіл әлемде) анықтау;
- саяси жүйелер мен саяси режимдер жөнінде түсінікті құрастыру.
БҚ 4
ӘЭП 04
Экономика негіздері
Мақсаты, негізгі түсініктер, функциясы, мәні мен қағидалары. Меншік формасы мен түрлері. Меншікті басқару. Жоспар түрлері, олардың негізгі кезеңдері. Мазмұны. Стратегиялық жоспарлау. Жоспарды экономикалық негіздеу және болжамдарды жетілдіру әдістері. Бизнес-жоспарлау. Экономикалық талдау. Халық тұтынатын тауарлар мен қызмет көрсету нарығының күйін талдау. Нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы жағдайлары;
- елдегі және шетелдегі экономикалық жағдай;
- макро- және микроэкономика негіздері, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат жөнінде.
Іскерліктер:
- нарықтық баға түзілу механизмін сипаттау;
- өзінің кәсіби іс-қызметінде бағыт үшін қажетті экономикалық ақпаратты тауып, қолдану.
КҚ 3.1.2

ПК 3.2.2
СЭД.05
Основы права
Право: понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан – ядро правовой системы;
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство,
юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы.
Знания:
- прав и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- защищать личную свободу и достоинства;
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 9
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Содержание дисциплины, ее задачи. Использование различных видов лингвистических словарей в делопроизводстве. Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях.
Особенности технических словарей. Основы офисной и документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текстовые сборники. Понятие о фонде документов. Архив. Ведомственные архивы, государственные архивы.
Национальный архивный фонд.
Знания:
- содержание изучаемой дисциплины, ее задачи;
- видов лингвистических и технических словарей;
- классификации деловых и информационных документов;
- основных требований к современным стандартам делопроизводства;
- формуляров документов и его составные части;
Умения:
- классифицировать различные документы делового и информационного характера;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- анализировать образцы текстов архивных документов;
- оформления, хранения и сдачи дел в архив.
ПК 3.1.1
ПК 3.2.1
ОПД 02
Основы технической графики
Основы оформления технического чертежа и геометрического построения.
Деление отрезков, углов, окружностей на равные части, построение правильных многоугольников. Сопряжения.
Проекционное черчение и техническое рисование. Методы и способы изображений на плоскости. Технические эскизы. Эскиз деталей средней сложности. Чтение машиностроительных чертежей. Элементы строительного черчения. Виды строительных чертежей и их оформление. Условные обозначения в строительных чертежах. Диаграммы, графики, схемы. Основы рисования. Общие сведения о рисунке и приеме рисования. Работа акварельными красками. Проекций точки. Проекция отрезка прямой. Проекции плоскости и плоской фигуры. Проекции геометрических тел. Аксонометрические проекции. Техническое рисование. Проекционные задачи. Основы машиностроительного черчения. Орнамент. Ленточный орнамент.
Знания:
- правил и приемов геометрического и проекционного черчения;
- основных правил разработки, оформления и чтения конструкторской и технологической документации;
- методов решения графических задач;
Умения:
- выполнять чертежи деталей, чертежи общего вида по эскизам и копиям;
- использовать пакеты прикладных программ для разработки конструкторской и технологической документации.
БК 3
БК 4
ОПД 03
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Основные понятия, объекты и субъекты метрологии, виды и методы измерений, средства измерений, Государственная система обеспечения единства измерений, государственный метрологический контроль и надзор, сертификация средств измерений. Основы стандартизации: методологический основы стандартизации, объекты стандартизации и их классификация, органы и службы стандартизации РК, принципы и методы стандартизации, средства стандартизации, порядок разработки и утверждения национальных стандартов, нормативные документы по стандартизации, системы стандартизации. Техническое регулирование. Государственный контроль за соблюдением требований технических регламентов и государственных стандартов. Международная стандартизация. Основные понятия в области оценки и подтверждения соответствия. Цели и принципы подтверждения соответствия. Роль сертификации в повышении качества продукции. Обязательная и добровольная сертификация. Условия ввоза на территорию РК продукции, подлежащей обязательному подтверждению соответствия. Декларирование соответствия. Субъекты сертификации. Средства и методы сертификации. Правовые основы сертификации. Система сертификации ГОСТ РК. Аккредитация органов по сертификации и испытательных лаборатории. Правила проведения сертификации и декларирования продовольственного сырья. Государственный контроль за соблюдением правил обязательной сертификации и за сертифицированной продукцией. Сертификация услуг общественного питания.
Знания:
- основ метрологии, стандартизации и сертификации;
- основных понятий и определений;
- нормативно-технической и технологической документации на продукцию общественного питания;
- контроля качества продукции;
- концепции электронной управляющей системы;
- методов и средств измерений;
Умения:
- проводить технические измерения;
- определять соответствие изделий Государственным стандартам или другим нормативно-технологическим документациям;
- осуществлять методику оценки качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
ПК 3.1.3
ПК 3.2.3
ОПД 04
Основы микробиологии, физиологии питания и санитарии
Основы микробиологии. Морфология микроорганизмов. Физиология микроорганизмов. Распространение микроорганизмов в природе. Влияние условий внешней среды на микроорганизм. Микробиологические процессы и их роль. Микробиология важнейших пищевых продуктов. Пищевая гигиена. Понятие об основах эпидемиологии. Пищевые инфекции и отравления. Гельминты.
Пищеварение. Пищевые вещества и их значение. Физиологические основы составления пищевых рационов. Питание различных групп взрослого населения. Особенности питания детей и подростков. Диетическое и лечебно-профилактическое питание. Питание студентов. Питание людей умственного труда. Питание работников промышленных предприятий и сельского хозяйства. Питание спортсменов и туристов. Питание пожилых людей. Диетическое питание в предприятиях питания. Роль питания в профилактике некоторых распространенных болезней цивилизации. Основы гигиены питания. Гигиеническая характеристика факторов внешней среды. Санитарно-гигиенические требования к технологическому оборудованию, инвентарю, посуде, таре и упаковочным материалам. Санитарные требования к содержанию предприятий общественного питания. Заболевания, передающие с пищей, и их профилактика. Санитарная охрана пищевых продуктов. Санитарно-гигиенические требования к транспортировке, приемке и хранению пищевых продуктов. Санитарно-гигиенические требования к кулинарной обработке пищевых продуктов. Санитарно-гигиенические требования к хранению, раздаче и приему пищи. Гигиенические особенности организации общественного питания различных групп населения.
Знания:
- морфологии основных групп микроорганизмов, их значение;
- обмена веществ, химического состава, питания и дыхания микроорганизмов;
- биологической сущности спиртового, молочнокислого брожений, окислительных процессов, разложение клетчатки, жиров, гниение;
- микрофлоры мяса, мясных продуктов, птицы, рыбы и рыбных продуктов и др;
- общих сведений о патогенных микроорганизмах, бактерионосительстве, пищевых инфекций и отравлений гельминтозы, меры предупреждения;
- пищевых веществ и их значение;
- физиологических основ составления пищевых рационов;
- особенностей питания детей и подростков, студентов, спортсменов и туристов, пожилых людей;
- диетического и лечебно-профилактического питания;
- основ гигиены питания;
- санитарно-гигиенических требований предприятий общественного питания;
- гигиенических особенностей организации общественного питания различных групп населения.
Умения:
- работать с микроскопом, микроскопировать бактерии, грибы, дрожжи;
- культивировать микроорганизмы, отличать различные микроорганизмы на питательных средах;
- брать пробы воды для санитарно-бактериологического анализа;
- определять среднесуточные потребности разных групп людей в энергии и ее пищевых источниках;
- подбирать ассортимент продуктов и блюд при составлении суточного пищевого рациона для группы людей;
- определять химический состав и энергетическую ценность блюд;
- оценить степень сбалансированности пищевых рационов;
- составлять диеты при различных заболеваниях;
- определять санитарно-гигиенические требования.
БК 2
БК 5
ОПД 05
Основы товароведения пищевых продуктов
Проблема обеспечения населения продуктами питания; состояние и перспективы развития продовольственного рынка и отдельных его сегментов. Химический состав и свойства веществ; классификация веществ, их краткая характеристика, пищевая ценность, свойства и показатели. Товароведная характеристика отдельных групп продовольственных товаров: классификация и ассортимент, особенности пищевой ценности, факторы, формирующие качество; оценка качества; использование в кулинарии; упаковка и маркировка; условия и сроки транспортирования и хранения; потери: причины возникновения и пути сокращения.
Основы хранения и консервирования продовольственных товаров. Основы товароведения пищевых продуктов. Плоды и овощи. Рыба и рыбные товары. Мясо и мясные товары. Молоко и молочные товары. Яйцо, яичные товары и пищевые жиры. Зерномучные товары. Крахмал, сахар, мед, кондитерские изделия. Вкусовые товары, пищевые концентраты, красители.
Знания:
- вопросов рационального питания;
- классификации, ассортимента пищевых продуктов, их химического состава, пищевой ценности;
- изменений свойств под влиянием различных факторов;
- требований к качеству, условий и сроков хранения пищевых продуктов;
- использования пищевых продуктов в кулинарии;
Умения:
- классифицировать ассортимент пищевых продуктов, их химический состав, пищевую ценность;
- изменение свойств под влиянием различных факторов;
- требования к качеству, условию и сроки хранения пищевых продуктов;
- использование пищевых продуктов в кулинарии.
ПК 3.1.3
ПК 3.2.3

КҚ 3.2.2
ӘЭП 05
Құқық негіздері
Құқық: түсінігі, жүйесі, бастаулары. Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйе ядросы. Адам құқығының жалпы декларациясы, жеке тұлға, құқық, құқықтық мемлекет. Заңды жауапкершілік және оның түрлері. Құқықтың негізгі салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі. Құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқықтары мен бас бостандығы, оны іске асыру механизмдері;
- кәсіптік іс-қызметте құқықтық және адамгершілік-этикалық нормалар;
Іскерліктер:
- жеке бас бостандығы мен еркіндігін қорғау;
- маманның кәсіби іс-қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды қолдану.
БҚ 9
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Пән мазмұны, оның міндеттері. Іс қағаздарын жүргізуде лингвистикалық түрлі сөздіктерді қолдану. Кәсіпорындарда, ұжымдарда іс қағаздарын жүргізу түсінігі, жүйесі мен ұйымдастырылуы. Техникалық сөздіктер ерекшелігі. Кеңсе және құжатпен жұмыстардың ерекшелігі. Ұйымдастыру-жарлық шығару, нормативтік-құқықтық, ақша-қаржы- есептік және анықтамалық құжаттар. Қызметтік хаттың негізгі әдісі. Іс қағаздарын жүргізуде басқару жүйесінің автоматикасын қолдану. Құжаттар жиынтығы жөнінде түсінік. Мәтіндік құжаттардың біріншілік жиынтығы. Күрделі мәтіндік жинақтар. Құжат қоры жөнінде түсінік. Мұрағат. Ведомстволық мұрағат. Мемлекеттік мұрағат. Ұлттық мұрағат қоры.
Білімдер:
- оқытылатын пән мазмұны, оның міндеттері;
- лингвистикалық және техникалық сөздік түрлері;
- іскерлік және ақпараттық құжаттардың жіктелуі;
- іс қағаздарын жүргізудің қазіргі стандарттарына негізгі талаптар;
- құжаттар формуляры және оның құрамды бөліктері.
Іскерліктер:
- іскерлік және ақпараттық сипаттағы түрлі құжаттарды жіктеу;
- құжаттар формулярын құрастыру;
- ұйымдастыру-әкімшілік құжаттарымен жұмыс істеу;
- мұрағат құжаттарының мәтін үлгілерін талдау;
- істерді толтыруды, сақтауды және мұрағатқа өткізу.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.2.1
ЖКП 02
Техникалық графика негіздері
Техникалық сызу және геометриялық салуды толтырудың негіздері. Кесіндіні, бұрышты, шеңберді тең бөліктерге бөлу. Дұрыс көпбұрышты салу. Жанасулар. Проекциялық сызу және техникалық сурет. Жазықтықта кескіндеу әдістері. Техникалық эскиздер. Күрделілігі орташа бөлшектер эскизі. Машинақұрылыс сызуларын оқу. Құрылыс сызуының элементтері. Құрылыс сызуының түрлері және оларды толтыру. Құрылыс сызуларындағы шартты белгілер. Диаграммалар, графиктер, кестелер. Сурет салу негіздері. Сурет және сурет салу әдістері жөнінде жалпы мәліметтер. Акварель бояуларымен жұмыс. Нүктелер проекциясы. Түзу кесінді проекциясы. Жазықтық және жазық фигура проекциясы. Геометриялық денелер проекциясы. Аксонометриялық проекциялар. Техникалық сурет салу. Проекциялық тапсырмалар. Машина құрылыс сызу негіздері. Өрнек. Таспалы өрнек.
Білімдер:
- геометриялық және проекциялық сызу ережелері мен әдістері;
- конструкторлық және технологиялық құжаттарды жетілдірудің, толтырудың, оқудың негізгі ережелері;
- графикалық есептерді шешу әдістері.
Іскерліктер:
- бөлшектер сызуы, эскиз және көшірме бойынша жалпы көрініс сызулары;
- конструкторлық және технологиялық құжаттарды жетілдіру үшін қолданбалы бағдарлама пакеттерін қолдану.
БҚ 3
БҚ 4
ЖКП 03
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Негізгі түсініктер, метрология объектілері мен субъектілері, өлшеу түрлері мен әдістері, өлшеу құралдары. Өлшеу бірыңғайлылығын қамтамасыз етудің Мемлекеттік жүйесі, мемлекеттік метрологиялық бақылау және тексеру, өлшеу құралдарын сертификаттау. Стандарттау негіздері: стандарттаудың негіздері, стандарттау нысандары және олардың жіктелуі, ҚР стандарттау органдары мен қызметтері, стандарттау қағидалары мен әдістері, стандарттау құралдары, ұлттық стандарттарды жетілдіру және бекіту тәртібі, стандарттау бойынша нормативтік құжаттар, стандарттау жүйесі. Техникалық реттеу. Техникалық реттеу және мемлекеттік стандарттар талаптарын сақтау бойынша мемлекеттік бақылау. Халықаралық стандарттау. Бағалау және сәйкестігін бекіту облысындағы негізгі түсініктер. Сәйкестікті бекіту мақсаты мен қағидалары. Өнім сапасын көтеруде сертификация маңызы. Міндетті және ерікті сертификаттау. Сәйкестікті міндетті растайтын өнімдерді ҚР аумағына әкелу шарттары. Сәйкестікті декларациялау. Сертификация субъектілері. Сертификаттау құралдары мен әдістері. Сертификацияның құқықтық негіздері. ҚР МемСТ сертификаттау жүйесі. Сертификация және сынау зертханалары бойынша органдарды аккредитациялау. Азық-түлік шикізатын сертификаттау және декларациялауды жүргізу ережелері. Міндетті сертификаттау және сертификатталған өнімдердің ережелерін сақтау бойынша Мемлекеттік бақылау. Қоғамдық тамақтандыру қызмет көрсетуін сертификаттау.
Білімдер:
- стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері;
- негізгі түсініктер мен анықтамалар;
- қоғамдық тамақтандыру өнімдеріне нормативті-техникалық, технологиялық құжаттар;
- өнім сапасын бақылау;
- электронды басқару жүйесінің концепциялары;
- өлшеу әдістері мен құралдары.
Іскерліктер:
- техникалық өлшеу жүргізу;
- өнімнің Мемлекеттік стандартқа немесе басқа нормативті-технологиялық құжаттарға сәйкестігін анықтау;
- шикізатты, жартылай және дайын өнімдердің сапасын бағалау әдістерін іске асыру.
КҚ 3.1.3
КҚ 3.2.3
ЖКП 04
Микробиология, тамақтану физиологиясы және санитария негіздері
Микробиология негіздері. Микроағзалар морфологиясы. Микроағзалар физиологиясы. Табиғатта микроағзалардың таралуы. Сыртқы орта жағдайларының микроағзаларға ықпалы. Микробиологиялық үрдістер және оның маңызы. Маңызды тағамдық өнімдердің микробиологиясы. Тағамдық гигиена. Эпидемиология негіздері жөнінде түсінік. Тағамдық инфекциялар мен уланулар. Гельминттер. Ас қорыту. Тағамдық заттар және олардың маңызы. Тағамдық рационды құрастырудың физиологиялық негіздері. Ересек тұрғын халық түрлі топтарының тамақтануы. Балалар мен жасөспірімдердің тамақтану ерекшеліктері. Диеталық және емдік-профилактикалық тамақтандыру. Студенттер тамақтануы. Ой еңбегімен айналысатын адамдардың тамақтануы. Өнеркәсіпте және ауыл шаруашылығында жұмыс істейтіндердің тамақтануы. Спортсмендер мен туристердің тамақтануы. Егде адамдардың тамақтануы. Тамақтандыру кәсіпорындарында диеталық тамақтандыру. Өркениеттің кейбір кең таралған аурулары профилактикасында тамақтану маңызы. Тамақтану гигиенасының негіздері. Сыртқы орта факторларының гигиеналық сипаттамасы. Технологиялық құрал-жабдықтарға, саймандарға, ыдыстарға, ыдыс мен орам қағаздарға санитарлық-гигиеналық талаптар. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарын ұстауға санитарлық талаптар. Тағаммен берілетін аурулар, профилактикасы. Тағамдық өнімдерді санитарлық қорғау. Тағамдық өнімдерді тасымалдауға, қабылдауға және сақтауға санитарлық-гигиеналық талаптар. Тағамдық өнімдерді аспаздық өңдеуге санитарлық-гигиеналық талаптар. Тағамды сақтауға, таратуға және қабылдауға санитарлық-гигиеналық талаптар. Тұрғын халықтың түрлі топтарына қоғамдық тамақтандыруды ұйымдастырудың гигиеналық ерекшеліктері.
Білімдер:
- микроағзалар негізгі топтарының морфологиясын, олардың мңызы;
- микроағзалардың зат алмасуын, химиялық құрамын, тамақтануын, тыныс алуын;
- спирттік, сүт-қышқыл ашулардың биологиялық мәні, тотығу үрдістері, клетчатканың, майдың ыдырауы, шіру;
- еттің, ет өнімдерінің, балықтың, құс етінің және т.б. микрофлорасы;
- патогенді микроағзалар жөніндегі жалпы мәліметтер, бактерия тасушылық, тағамдық инфекциялар, уланулар, гельминтоздар, сақтандыру шаралары;
- тағамдық заттар мен олардың маңызы;
- тағамдық рационды құрастырудың физиологиялық негіздері;
- балалар мен жасөспірімдердің, студенттердің, спортсмендер мен туристердің, егде адамдардың тамақтану ерекшеліктері;
- тамақтандыру кәсіпорындарында диеталық және емдік-профилактикалық тамақтандыру;
- тамақтану гигиенасы негіздері;
- қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарына санитарлық-гигиеналық талаптар;
- тұрғын халықтың түрлі топтарына қоғамдық тамақтандыруды ұйымдастырудың гигиеналық ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- микроскоппен жұмыс істеу, бактерия, саңырауқұлақтар мен ашытқыларды микроскоптау;
- микроағзаларды өсіру, қоректендіру ортасында микроағзаларды айыру;
- санитарлық-бактериологиялық талдау үшін су сынамасын алу;
- түрлі адам тобы үшін энергия мен тағамдық заттардың орташа тәуліктік қажеттігін анықтау;
- түрлі адам тобы үшін тәуліктік тағамдық рационды құрастыруда өнімдер мен тағамдар ассортиментін таңдау;
- тағамның химиялық құрамы мен энергетикалық құндылығын анықтау;
- тағамдық рационның тепе-теңдік дәрежесін бағалау;
- түрлі ауруларда диета құрастыру;
- санитарлық-гигиеналық талаптарды анықтау.
БҚ 2
БҚ 5
ЖКП 05
Тағамдық тауарлардың тауартану негіздері
Тұрғын халықты азық-түлік өнімдерімен қамтамасыз ету мәселелері. Азық-түлік нарығының және жеке сегменттерінің күйі мен дамуы. Химиялық құрамы мен қасиеттері. Жіктелуі, қысқаша сипаттамасы, тағамдық құндылығы, қасиеттері мен көрсеткіштері. Азық-түлік тауарларының жеке топтарының тауартану сипаттамасы: жіктелуі және ассортименті, тағамдық құндылығының ерекшеліктері, сапасын қалыптастыратын факторлар, сапасын бағалау, аспаздық технологияда қолданылуы, орау және маркалау, тасымалдау және сақтау жағдайлары мен мерзімдері. Шығындар: пайда болу себептері мен қысқарту жолдары. Азық-түлік тауарларын сақтау және консервілеу негіздері. Азық-түлік өнімдерінің тауартану негіздері. Жемістер мен көкөністер. Балық және балық тауарлары. Ет және ет тауарлары. Сүт және сүт тауарлары. Жұмыртқа, жұмыртқа тауарлары, тағамдық майлар. Дән-ұн тауарлары. Крахмал, қант, бал, кондитерлік өнімдер. Дәмдік тауарлар, тағамдық концентраттар. Бояғыштар.
Білімдер:
- тиімді тамақтану сұрақтары;
- азық-түлік өнімдерінің жіктелуі, ассортименті, химиялық құрамы мен тағамдық құндылығы;
- түрлі факторлар әсерімен қасиеттерінің өзгеруі;
- азық-түлік өнімдерінің сапасына, сақтау жағдайлары мен мерзімдеріне қойылатын талаптар;
- тағам дайындау технологиясында азық-түлік өнімдерін қолдану.
Іскерліктер:
- сыртқы ерекшелік белгілері бойынша азық-түлік өнімдерінің ассортиментін айыру;
- азық-түлік өнімдерінің сапасын бақылау;
- нормативті-технологиялық құжаттармен жұмыс істеу;
- азық-түлік өнімдерін өзара ауыстыру.
КҚ 3.1.3
КҚ 3.2.3

ПК 3.1.5
ПК 3.2.5
ОПД 06
Бухгалтерский учет на предприятиях питания
Цели, задачи, сущность, бухгалтерский баланс и система счетов, хозяйственные средства; план счетов, документация хозяйственных операций; организация бухгалтерского учета на предприятиях общественного питания;
виды цен, механизм ценообразования, торговые наценки, план-меню; калькуляция свободных розничных цен на продукцию собственного производства; учет сырья, полуфабрикатов, продукции и тары; учет денежных средств, расчетных операций, принципы организации учета наличных средств, правила ведения кассовых операций; учет денежных средств на расчетном и валютном счетах, основные виды и формы безналичных расчетов, учет расчетов с потребителями и заказчиками, дебиторами и кредиторами, бюджетом, расчетов по оплате труда; учет расходов, доходов и финансовых результатов; бухгалтерская отчетность.
Знания:
- документации бухгалтерского учета и отчетности;
- классификации бухгалтерского счета, учета, их построение;
- калькуляции свободных розничных цен на продукцию;
- учетной политики предприятия, учет расходов, доходов;
Умения:
- реализовывать план счетов;
- документировать хозяйственные операции;
- организовывать бухгалтерский учет;
- определять учет сырья, полуфабрикатов, продукции и тары;
- составлять отчет о товародвижении, учет товарных потерь;
- проводить учет денежных средств, расчетных операций;
- проводить учет денежных средств на расчетном и валютном счетах;
- проводить бухгалтерскую отчетность.
ПК 3.1.4
ПК 3.1.6
ПК 3.2.4
ПК 3.2.7
ОПД 07
Аналитическая химия
Качественный анализ. Классификация катионов и анионов. Первая группа катионов. Вторая группа катионов. Третья группа катионов. Четвертая группа катионов. Анионы. Анализ сухой соли. Количественный анализ. Классификация методов количественного анализа. Гравиметрический метод анализа. Объемный метод анализа. Метод окисления-востановления. Методы осаждения и комплексообразования. Физико-химические методы анализа.
Знания:
- теоретических основ аналитической химии;
- качественного и количественного анализа;
- классификации катионов;
- значение катионов в осуществлении химико-технологического контроля;
- классификации анионов и их значение в осуществлении химико-технологического контроля;
- аналитических и технохимических весов и правила взвешивания;
- метода анализа;
- физико-химических методов анализа;
Умения:
- проводить опыты частных реакций;
- приготавливать стандартные растворы;
- устанавливать нормальность и титрование растворов;
- взвешивать навески на химических весах;
- подготавливать вещества к анализу;
- приготавливать растворы точно заданной концентрации.
ПК 3.1.3
ПК 3.1.5
ПК 3.2.3
ПК 3.2.5
ОПД 08
Физическая и коллоидная химия
Строение вещества. Основные понятия и законы термодинамики. Термохимия. Химическая кинетика и катализ. Химическое равновесие. Свойства растворов неэлектролитов. Свойства растворов электролитов. Дисперсионные и коллоидные системы. Поверхностные явления. Адсорбция. Коллоидные растворы. Грубодисперсионные системы. Растворы высокомолекулярных соединений.
Знания:
- строения веществ;
- основных понятий и законов термодинамики;
- термохимии;
- химической кинетики и катализа;
- свойств растворов;
- дисперсионных и коллоидных системы;
- поверхностные явления и адсорбцию;
- грубодисперсионные системы.
Умения:
- измерить поверхностное натяжение;
- измерить вязкость;
- использовать методы сублимации при производстве пищевых продуктов;
- проводить рефрактометрический анализ;
- использовать факторы, влияющие на состояние равновесия при производстве полуфабрикатов;
- проводить калориметрический метод анализа;
- определить рН растворов;
- использовать адсорбцию при производстве продуктов;
- проводить хромотографический метод анализа;
- использовать денатурацию белков при производстве продукции.
ПК 3.1.3
ПК 3.1.5
ПК 3.2.3
ПК 3.2.5
ОПД 09
Экономика предприятий питания
Предприятия питания в системе экономики. Сущность, особенности и функции системы питания. Виды предприятия. Розничный товарооборот предприятий питания. Емкость рынка и покупательные фонды населения. Производственная мощность предприятия. Анализ показателей производственной программы и планирование товарооборота и выпуска продукции. Издержки производства и обращения. Анализ и планирование издержек производства и обращения. Себестоимость продукции предприятий питания. Роль цены в развитии экономики. Система цен. Ценообразование в предприятиях питания. Валовой доход предприятия. Прибыль и рентабельность предприятий питания. Налогообложение прибыли предприятий питании. Особенности труда в предприятиях питания. Организация оплаты труда в предприятиях питания. Финансы предприятий питания в современных условиях.
Знания:
- законов РК "О собственности", "О предпринимательской деятельности", особенности системы питания;
- состава и значения розничного товарооборота;
- сущности издержек производства и обращения;
- порядка и особенности ценообразования в предприятиях питания;
- о производительности и эффективности труда, тарифную систему оплаты труда;
- функции финансов в условиях рыночной экономики;
- принципов кредитования;
- основных и оборотных средств, классификации и источников образования;
Умения:
- различать предприятия питания по организации финансово-хозяйственной деятельности;
- оценить финансово-хозяйственную деятельность предприятия;
- рассчитать эффективность затрат издержек производства и обращения;
- работать с нормативными документами и инструкциями, справочниками о расходе сырья, нормах убыли и отходах, применять сборник рецептур;
- работать с нормативными документами и инструкциями отчисления в различные фонды части прибыли, о порядке начисления и уплаты в бюджет налога на прибыль;
- работать с нормативными документами и справочниками, тарифных ставок по оплате труда, коэффициентами надбавок к оплате квалификационными справочниками, должностных характеристик и т.д.
- использовать бухгалтерскую статистическую отчетность по предприятию для составления финансового плана предприятия;
- анализировать отчетные данные по основным экономическим показателям.

КҚ 3.1.5
КҚ 3.2.5
ЖКП 06
Тамақтандыру кәсіпорындарындағы бухгалтерлік есеп
Мақсаты, міндеттері, мәні, бухгалтерлік баланс, шоттар жүйесі, шаруашылық құралдары, шоттар жоспары, шаруашылық операцияларын құжаттау. Қоғамдық Тамақтандыру кәсіпорындарындағы бухгалтерлік есепті ұйымдастыру. Баға түрлері, баға түзілу механизмі, сауда үстеме бағалары, жоспар-мәзір, өзі өндірген өнімге еркін бөлшек баға калькуляциясы. Шикізат, жартылай өнімдер, ыдыс пен өнімдер есебі. Ақша құралдарының, есеп операцияларының есебі. Касса операциясын жүргізу ережесі. Есеп және валюта шоттарында ақша құралдарының есебі. Тұтынушылармен, тапсырыс берушілермен, дебиторлар, кредиторлар, бюджетпен есеп айырысуының есебі. Жалақы бойынша есеп айырысу. Шығындар, кіріс пен қаржы нәтижелерінің есебі. Бухгалтерлік есеп беру.
Білімдер:
- бухгалтерлік есеп және есеп беру мақсаты, міндеттері, мәні, жағдайы;
- бухгалтерлік есептің жіктелуі, құруы;
- өнімге еркін бөлшек бағаны калькуляциялау;
- кәсіпорынның есеп саясатын, шығындар есебі, кіріс.
Іскерліктер:
- шот жоспарын іске асыру;
- шаруашылық операцияларын құжаттау;
- бухгалтерлік есепті ұйымдастыру;
- шикізат, жартылай өнімдер, өнім мен тараның есебін анықтау;
- тауарқозғалысы, тауар шығынының есебі жөнінде есеп беруді құрастыру;
- ақша құралдарының, есептік операциялардың есебін жүргізу;
- есептік және валюта шотында ақша құралдарының есебін жүргізу;
- бухгалтерлік есеп беруді құрастыру.
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.6
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.7
ЖКП 07
Аналитикалық химия
Сапалық талдау. Катиондар мен аниондардың жіктелуі. Катиондардың бірінші тобы. Катиондардың екінші тобы. Катиондардың үшінші тобы. Катиондардың төртінші тобы. Аниондар. Құрғақ тұз талдауы. Сандық талдау. Сандық талдау әдістерінің жіктелуі. Талдаудың гравиметриялық әдісі. Талдаудың көлемдік әдісі. Тотығу-тотықсыздану әдісі. Тұнбаға түсіру және комплекс түзу әдістері. Талдаудың физикалық-химиялық әдістері.
Білімдер:
- аналитикалық химияның теориялық негіздері;
- сапалық және сандық талдау;
- катиондар жіктелуі;
- химиялық-технологиялық бақылау жүргізуде катиондар маңызы;
- аниондардың жіктелуі және химиялық-технологиялық бақылау жүргізуде аниондар маңызы;
- аналитикалық және технохимиялық таразы, өлшеу ережесі;
- талдау әдістері;
- талдаудың физикалық-химиялық әдістері.
Іскерліктер:
- жеке реакциялар жүргізу;
- стандартты ерітінді дайындау;
- ерітіндінің нормалдығын және титрлеуді бекіту;
- химиялық таразыда өлшеу;
- заттарды талдауға дайындау.
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.5
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.5
ЖКП 08
Физикалық және коллоидтық химия
Заттар құрылысы. Термодинамиканың негізгі түсініктері мен заңдары. Термохимия. Химиялық кинетика және катализ. Химиялық тепе-теңдік. Электролит емес ерітінді қасиеттері. Электролит ерітінді қасиеттері. Дисперсиялық және коллоидты жүйелер. Беттік құбылыстар. Адсорбция. Коллоидты ерітінділер. Дөрекі дисперсиялық жүйелер. Жоғары молекулалық қосылыстар ерітінділері.
Білімдер:
- заттардың құрылысы;
- термодинамиканың негізгі түсініктері мен заңдары;
- термохимия;
- химиялық кинетика және катализ;
- ерітінді қасиеттері;
- дисперсиялық және коллоидты жүйелер;
- беттік құбылыстар мен адсорбция;
- дөрекі дисперсиялық жүйелер.
Іскерліктер:
- беттік керілуді өлшеу;
- тұтқырлықты өлшеу;
- тағамдық өнімдер өндірісінде сублимация әдістерін қолдану;
- рефрактометриялық талдау жүргізу;
- жартылай өнімдер өндірісінде тепе-теңдік күйіне ықпал ететін факторларды қолдану;
- талдаудың калориметриялық әдісін жүргізу.
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.5
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.5
ЖКП 09
Тамақтандыру кәсіпорындарының экономикасы
Экономика жүйесіндегі тамақтандыру кәсіпорындары. Тамақтандыру жүйесінің мәні, ерекшелігі, функциясы. Кәсіпорын түрлері. Тамақтандыру кәсіпорнының бөлшек тауар айналымы. Нарық сыйымдылығы және тұрғын халықтың сатып алу қоры. Кәсіпорынның өндірістік қуаты. Өндіріс бағдарламасы көрсеткіштерін талдау және тауарайналымын, өнім өндіруді жоспарлау. Өндіріс және айналым шығындары. Өндіріс және айналым шығындарын талдау және жоспарлау. Тамақтандыру кәсіпорны өнімінің өзіндік құны. Экономиканы дамытуда баға маңызы. Баға жүйесі. Тамақтандыру кәсіпорындарында баға түзілу. Кәсіпорынның кірісі. Тамақтандыру кәсіпорындарының пайдасы және рентабельділік. Тамақтандыру кәсіпорындары пайдасына салық салу. Тамақтандыру кәсіпорындарында еңбек ерекшелігі. Тамақтандыру кәсіпорындарында еңбек ақыны төлеуді ұйымдастыру. Қазіргі жағдайда тамақтандыру кәсіпорындарының қаржысы.
Білімдер:
- ҚР "Меншік туралы", "Іскерлік іс-қызмет туралы" Заңдарын, тамақтандыру жүйесінің ерекшеліктері;
- бөлшек тауар айналымының құрамы мен маңызы;
- өндіріс шығыны мен айналым мәні;
- тамақтандыру кәсіпорындарында баға түзілу тәртібі мен ерекшеліктері;
- еңбек өнімділігі мен тиімділігін, жалақының тарифтік жүйесі;
- нарықтық экономикада қаржы функциясы;
- несие беру қағидалары;
- негізгі және айналым құралдары, жіктелуі және түзілу көздері;
Іскерліктер:
- қаржы-шаруашылық іс-қызметін ұйымдастыру бойынша тамақтандыру кәсіпорындарын ажырату;
- кәсіпорынның қаржы-шаруашылық іс-қызметін бағалау;
- өндіріс және айналым шығындарының тиімділігін есептеу;
- нормативті құжаттармен және инструкциялармен, шикізатты жұмсау туралы анықтамалықтармен, шығын және қалдық нормасымен, рецептура жинақтарымен жұмыс істеу;
- пайданың бір бөлігін түрлі қорларға аударумен нормативті құжаттармен, инструкциялармен, пайдадан салықты бюджетке төлеу және аудару тәртібімен жұмыс істеу;
- жалақы төлеу бойынша нормативті құжаттармен, иснтрукциялармен, тарифтік ставкалармен, біліктілік анықтамасынан қосымша төлем коэффициентімен жұмыс істеу;
- кәсіпорынның қаржы жоспарын құрастыру үшін кәсіпорын бойынша бухгалтерлік статистикалық есепті қолдану.

ПК 3.1.2
ПК 3.1.4
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ОПД 10
Охрана труда на предприятиях питания
Законодательные положения по охране труда. Основные законодательные положения и организация охраны труда в РК. Мероприятия по предупреждению травматизма. Гигиена труда и производственная санитария. Вредные производственные факторы и меры защиты. Понятия о санитарно-гигиенических условиях труда и их влияние на организм человека. Шум и вибрация. Вентиляция и кондиционирование воздуха. Производственное освещение. Требования техники безопасности, производственной санитарии к устройству и содержанию территории и помещений предприятий питания. Требования техники безопасности и организации технологических процессов и рабочих мест. Электробезопасность. Техника безопасности при эксплуатации технологического, холодильного и теплового оборудования. Техника безопасности при обслуживании торговых автоматов и оборудования. Требования и техника безопасности при проведении погрузочно-разгрузочных работ и эксплуатации подъемно-транспортного оборудования. Противопожарная безопасность. Организация пожарной охраны на предприятиях питания. Противопожарная профилактика.
Знания:
- законодательных положений по охране труда;
- организации работы по охране труда;
- мероприятий по предупреждению травматизма;
- гигиены труда и производственной санитарии;
- вредныхе производственных факторов и меры защиты;
- санитарно-гигиенических условий труда и их влияние на организм человека;
- источников шума и вибрации на производстве;
- ГОСТов, санитарных правил для предприятий питания, правил техники безопасности и производственной санитарии на предприятиях питания;
- правил пожарной безопасности, классификации объектов по степени пожарной безопасности;
Умения:
- рационально использовать и организовывать законодательные положения по охране труда и техники безопасности на предприятиях питания;
- использовать рациональное оборудование на предприятиях питания;
- обеспечить электробезопасность технологического процесса, визуально определять техническую безопасность установок;
- определять технику безопасности механического оборудования;
- определять технику безопасности теплового и холодильного оборудования;
- правильно эксплуатировать торговые автоматы и оборудование;
- эксплуатировать торгово-технологическое и холодильное оборудование;
- визуально определять технику безопасности;
- использовать средства тушения пожаров, правильно пользоваться ими, организацию эвакуации персонала.
ПК 3.1.5
ПК 3.1.7
ПК 3.2.5
ПК 3.2.6
ПК 3.2.8
ОПД 11
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Понятие информационных технологий.
Экономическая информация. Экономические информационные системы.
Технические средства обработки информации.
Офисные компьютерные приложения.
Системы работы с документами.
Вычислительные офисные приложения.
Настольные базы данных для офиса.
Информационные технологии на предприятиях питания. Комплексная автоматизация управления.
Сетевые информационные технологии.
Организация работы в вычислительных сетях. Защита информации.
Знания:
- об информации и информационных процессах, устройство компьютера и его программное обеспечение;
-офисных компьютерных приложений;
-экономических приложений; компьютерных сетей;
-информационных технологий в учетной деятельности предприятия;
-инструментальных средств автоматизации бухгалтерского учета;
Умения:
- использовать информационное моделирование при решении задач с помощью компьютера;
-использовать современные информационные технологии в сфере управления;
-структурировать и обрабатывать большие объемы информации;
- использовать информационные ресурсы компьютерной сети;
- использовать достоверную информацию, обобщенные знания во всех социально значимых видах человеческой деятельности.

КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
ЖКП 10
Тамақтандыру кәсіпорындарында еңбекті қорғау
Еңбекті қорғау бойынша заң жағдайлары. ҚР еңбекті қорғауды ұйымдастыру бойынша негізгі заң жағдайлары. Травматизмнен сақтандыру бойынша шаралар. Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария. Зиянды өндірістік факторлар және одан қорғану шаралары. Еңбектің санитарлық-гигиеналық жағдайы жөнінде түсінік және оның адам ағзасына ықпалы. Шу және вибрация. Ауаны желдету және кондиционерлеу. Өндірістік жарықтандыру. Тамақтандыру кәсіпорындарының ауласы мен бөлмелерін ұстауға техника қауіпсіздігінің, өндірістік санитария талаптары. Технологиялық үрдістерді, жұмыс орындарын ұйымдастыруға техника қауіпсіздігінің талаптары. Электр қауіпсіздік. Технологиялық, тоңазыту және жылулық құрал-жабдықтарды қолдануда техника қауіпсіздігі. Сауда автоматтары мен құрал-жабдықтарына қызмет көрсетуде техника қауіпсіздігі. Тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізгенде және көтеру-көлік құралдарын қолдануда техника қауіпсіздігінің талаптары. Өртке қарсы қауіпсіздік. Тамақтандыру кәсіпорындарында өрттен қорғауды ұйымдастыру. Өртке қарсы профилактика.
Білімдер:
- еңбекті қорғау бойынша заң жағдайлары;
- еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
- травматизмнен сақтандыру бойынша іс-шаралар;
- еңбек гигиенасы мен өндірістік санитария;
- зиянды өндірістік факторларды және қорғану шаралары;
- еңбектің санитарлық-гигиеналық жағдайлары мен оның адам ағзасына ықпалы;
- өндірісте шу және вибрация көздері;
- тамақтандыру кәсіпорындары үшін МемСТ және ережелер, техника қауіпсіздігі және өндірістік санитария ережелері;
- өрт қауіпсіздігінің ережелерін, өрт қауіпсіздігі дәрежесі бойынша нысандардың жіктелуі.
Іскерліктер:
- тамақтандыру кәсіпорындарында еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі бойынша заң жағдайларын тиімді қолдану, ұйымдастыру;
- тамақтандыру кәсіпорындарында тиімді құрал-жабдықтарды қолдану;
- технологиялық үрдістің электр қауіпсіздігін қамтамасыз етуді, қондырғылардың техника қауіпсіздігін көз мөлшермен анықтау;
- механикалық құрал-жабдықтардың техника қауіпсіздігін анықтау;
- жылулық және тоңазыту құрал-жабдықтарының техника қауіпсіздігін анықтау;
- сауда автоматтары мен құрал-жабдықтарды дұрыс қолдану;
- сауда-технологиялық, тоңазыту құрал-жабдықтарын қолдану;
-техника қауіпсіздігін көз мөлшермен анықтау;
- өрт сөндіру құралдарын қолдануды, персонал эвакуациясын ұйымдастыру.
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.7
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.8
ЖКП 11
Кәсіптік қызметтегі ақпараттық технологиялар
Экономика және басқару саласындағы ақпараттық технологиялардың негізгі түсініктері.
Экономикалық ақпарат түрлері. Экономикалық ақпараттық жүйелер.
Экономикалық ақпаратты өңдеу техникалық құрылғылары.
Компьютердің кеңселік ұсыныстары.
Құжаттармен жұмыс жасау жүйесі.
Кеңселік электронды есептеу түрлері.
Арнайы дайындалған мәліметтер базасы.
Кәсіпорын өнімдерінің ақпараттық технологиясы.
Автоматты басқару кешені.
Желілік ақпараттық технологиясы.
Есептеуіш желідегі жұмысты ұйымдастыру.
Ақпаратты қорғау.
Білімдер:
- ақпарат түрлері, қасиеттері және ақпараттық үрдістер;
- компьютердің аппараттық және бағдарламалық жабдықтамалары;
-компьютердің кеңселік ұсыныстары;
- компьютерлік желідегі экономикалық ұсыныстары;
-кәсіби әрекеттегі есептеу ақпараттық технологиясы;
-бухгалтерлік есепті автоматты өңдеудегі қолданбалы құрылғы түрлерімен жұмыс жасау;
Іскерліктер:
компьютер көмегімен есеп шығаруда ақпаратты модельдеу;
-басқару саласында қазіргі заманға сай ақпаратты өңдеу технологиясы;
-ауқымды көлемдегі ақпаратты өңдеу және мәселені біріктіру, ұйымдастыру;
компьютерлік желіде ақпараттық ресурстарды пайдалану;
- қоғамдағы адам әрекетіне пайдаланатын сенімді ақпараттың барлық түрлері.

ПК 3.1.1
ПК 3.1.5
ПК 3.2.1
ПК 3.2.5
ОПД 12
Психология и этика в профессиональной деятельности
Эстетическая культура. Этическая культура. Психология общения. Культура общения в сфере деятельности. Коммуникация.
Этикет в деловом общении; стили общения. Основные правила поведенческого этикета. Имидж. Культура речи. Техника ведения и этикет обслуживания посетителей. Деловой протокол.
Понятие о дипломатическом этикете.
Протокол встреч, переговоров в практике международного общения. Правила, традиции, условности в международном общении.
Интерьер рабочего помещения как область делового этикета. Правила содержания помещений и рабочих мест.
Знания:
- общих сведений о психологии;
- функции, видов, средств общения;
- принципов ведения партнерской беседы;
- требований к обслуживающему персоналу и его деятельности;
- понятия, истории, назначения этики;
- этики взаимоотношений с клиентами;
- норм и правил современного этикета;
Умения:
-характеризовать особенности личности, их проявления в поведении и профессиональной деятельности;
- воспринимать социально-ролевое общение;
- взаимодействовать в группе;
- применять профессиональную этику в сфере обслуживания;
- соблюдать речевой этикет, культуру обслуживания;
- вести деловой этикет и протокол.
ПК 3.1.8
ПК 3.2.8
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 122603 3 – "Технолог"
СД 01
Технология приготовления пищи
Приемы кулинарной обработки пищевых продуктов. Технологические процессы механической обработки сырья и производство полуфабрикатов. Обработка овощей, плодов, грибов. Обработка рыбных и нерыбных продуктов моря. Обработка мяса. Обработка сельскохозяйственной птицы, дичи и кролика. Изменение основных пищевых веществ в процессе приготовления пищи. Формирование вкуса, аромата и цвета готовых блюд и изделий. Технологические процессы приготовления и отпуска блюд и кулинарных изделий. Супы. Соусы. Блюда и гарниры из овощей и грибов. Блюда и гарниры из круп, бобовых и макаронных изделий. Блюда из рыбы и нерыбных продуктов моря. Блюда из мяса и мясопродуктов. Блюда из сельскохозяйствен-ной птицы, пернатой дичи и кролика. Блюда из яиц и творога. Холодные блюда и закуски. Сладкие блюда. Горячие и холодные безалкогольные напитки. Мучные, кондитерские и кулинарные изделия. Мучные блюда. Технология приготовления блюд и кулинарных изделий для диетического и лечебно-профилактического питания. Технология приготовления блюд и кулинарных изделий для учащихся общеобразовательных, профессионально-технических школ и лицеев, гимназий. Технология приготовления блюд и кулинарных изделий зарубежной кухни.
Знания:
- теоретических основ технологии, основных понятий;
- способов кулинарной обработки пищевых продуктов;
- классификации и ассортимента кулинарной продукции;
- ресурсо - и энергосберегающих технологий производства продукции;
- технологических процессов кулинарной обработки сырья и приготовления полуфабрикатов, блюд и кулинарных изделий;
Умения:
- использовать основные приемы механической и тепловой кулинарной обработки продуктов;
- приготавливать различные полуфабрикаты, готовые блюда и кулинарные, кондитерские изделия;
- использовать  процессы, формирующие качество продукции общественного питания;
- соблюдать требования к качеству;
- производить технологические расчеты по расходу сырья, определения отходов по выходу полуфабрикатов и готовых блюд;
- использовать нормы взаимозаменяемости при приготовлении полуфабрикатов и готовых блюд;
- использовать рациональные методы приготовления пищи.

КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.5
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.5
ЖКП 12
Кәсіптік қызметтің психологиясы және этикасы
Эстетикалық мәдениет; этикалық мәдениет; қарым-қатынас психологиясы, әрекет ортасындағы қарым-қатынас мәдениеті; коммуникация, іскерлік қарым-қатынастағы этикет; жүрістік этикеттің негізгі ережелері; имидж, тіл мәдениеті; қызмет көрсету техникасы және этикасы; дипломатиялық этикет туралы түсінік; халықаралық қарым-қатынас тәжірибесіндегі кездесулер, келісім сөздер хаттамасы;
халықаралық қарым-қатынастағы ережелер, дәстүрлер, келісімдер; жұмыс орынның интеръері іскерлік этикет аумағы; жұмыс орнын ұстау ережелері.
Білімдер:
- психология туралы жалпы мәліметтер;
- қарым-қатынастың қызметтері, түрлері, құралдары;
-серіктестік қарым-қатыныста жүргізілетін этика қағидалары;
- қызмет көрсететін ұйымға және оның қызметіне талаптарды қою;
- тұтынушылармен өзара байланыс этикасы;
- қазіргі этикеттің нормалары мен ережелері;
Іскерліктер:
-мамандық бойынша
кәсіби қызмет аясында мәдени пікірлесуді қолдану;
- өзін ұстау техникасы мен іскерлік пікірлесу этикетін қолдану;
-іскерлік шараларды ұйымдастыру;
-жалпы іскерлік хат алмасу ережелері;
-дау-дамайды кәсіби қызметте шеше білу.
КҚ 3.1.8
КҚ 3.2.8
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 122603 3 – Технолог
АП 01
Тағам дайындау технологиясы
Тағамдық өнімдерді аспаздық өңдеу әдістері. Шикізатты механикалық өңдеу және жартылай өнімдер өндірудің технологиялық үрдістері. Көкөністерді, жемістерді, саңырауқұлақты өңдеу. Балық және теңіздің балық емес өнімдерін өңдеу. Етті өңдеу. Ауыл шаруашылық құсын, жабайы құс пен үй қоянын өңдеу. Тағам дайындау үрдісінде негізгі тағамдық заттардың өзгеруі. Дайын тағам мен өнімнің дәмінің, хош иісінің және түсінің қалыптасуы. Тағамдар мен аспаздық өнімдерді дайындаудың, ұсынудың технологиялық үрдістері. Көжелер. Тұздықтар. Көкөністер мен саңырауқұлақтан тағамдар мен гарнирлер. Жармадан, макарон және бұршақ өнімдерінен тағамдар мен гарнирлер. Балық және теңіздің балық емес өнімдерінен тағамдар. Ет және ет өнімдерінен тағамдар. Ауыл шаруашылық құсынан, жабайы құс пен үй қоянынан тағамдар. Жұмыртқа мен ірімшіктен тағамдар. Салқын тағамдар мен басытқылар. Тәтті тағамдар. Ыстық және салқын, алкогольсыз сусындар. Ұн, кондитерлік және аспаздық өнімдер. Ұннан тағамдар. Диеталық және емдік-профилактикалық тамақтандыру үшін тағамдар мен аспаздық өнімдер дайындаудың технологиясы. Жалпы білім беретін, кәсіптік-техникалық мектеп, лицей және гимназия оқушылары үшін тағамдар мен аспаздық өнімдер дайындаудың технологиясы. Шетелдік асхана тағамдары мен аспаздық өнімдерін дайындау технологиясы.
Білімдер:
- технологияның теориялық негіздері, негізгі түсініктер;
- тағамдық өнімдерді аспаздық өңдеу әдістері;
- аспаздық өнімдердің жіктелуі мен ассортименті;
- өнім өндірудің ресур және энергияны үнемдейтін технологиясы;
- шикізатты аспаздық өңдеудің, жартылай өнімдер, тағамдар және аспаздық өнімдер дайындаудың технологиялық үрдістері;
Іскерліктер:
- өнімдерді механикалық және жылулық аспаздық өңдеудің негізгі әдістері;
- түрлі жартылай өнімдерді, дайын тағамдарды, аспаздық, кондитерлік өнімдерді дайындау;
- қоғамдық тамақтандыру өнімінің сапасын қалыптастыратын үрдістерді қолдану;
- сапасына қойылатын талаптардың сақталуы;
- шикізат шығынын, қалдықты анықтау, жартылай және дайын өнімдердің шығуын анықтау бойынша технологиялық есептеулер жүргізу;
- жартылай өнімдер мен дайын тағамдар дайындауда өзара ауыстыру нормасын қолдану;
- тағам дайындаудың тиімді әдісін қолдану.

ПК 3.1.9
ПК 3.1.12
ПК 3.1.14
ПК 3.1.18
СД 02
Организация производства на предприятиях питания
Общественное питание в современных условиях. Классификация предприятий общественного питания. Особенности. Организация снабжения предприятий питания. Организация складского и тарного хозяйства. Структура производства. Оперативное планирование производства и технологическая документация. Основы рациональной организации труда. Организация производства. Правила внутренней торговли, порядок по уничтожению или дальнейшей переработке продукции и товаров в случае признания их не пригодными. Должностные инструкции работников производства. Ценообразование и калькулирование, общие вопросы учета и контроля. Формы документов, применяемых на предприятиях общественного питания. Учет сырья, товаров в кладовых. Учет сырья и готовой продукции на производстве. Внутренний контроль, основные методы контроля, инвентаризация продуктов в кладовой, на производстве и в буфетах.
Знания:
- отраслевых особенностей общественного питания;
- производственной инфраструктуры;
- организации снабжения, складского и тарного хозяйства;
- структуры производства, производственных и технологических процессов;
- организации процессов производства продукции и работы основных производственных цехов и вспомогательных помещений;
- порядка аттестации рабочих мест;
- порядка проведения контроля за выпуском продукции;
- составления плана-меню;
- организации работы во всех цехах;
- выполнения технологических расчетов по курсовому проектированию;
- правил внутренней торговли;
- порядка по уничтожению или дальнейшей переработке продукции товаров в случае признания их непригодными;
- должностных инструкций работников производства;
- форм документов, применяемых на предприятиях общественного питания;
- учета сырья, готовой продукции и товаров;
Умения:
- составлять план-меню;
- организовать работу во всех цехах;
- рассчитывать количество сырья и отходов;
- составлять графики выхода на работу производственных работников;
- составлять производственную программу на каждый день;
- составлять договор поставки сырья от поставщика на предприятия общественного питания;
- вести отчетную документацию;
- проводить контроль за выпуском продукции и ее качеством;
- вести технику расчета сырья по сборнику рецептур блюд и кулинарных изделий;
- проводить технологические и потребительские конференции.
ПК 3.1.11
ПК 3.1.13
ПК 3.1.14
ПК 3.1.15
ПК 3.1.18
СД 03
Организация обслуживания на предприятиях питания
Общая характеристика процесса обслуживания. Подготовка к обслуживанию потребителей. Организация обслуживания потребителей в ресторанах. Банкеты и приемы. Специальные формы услуг. Услуги по организации обслуживания иностранных туристов. Организация социального питания. Организация труда обслуживающего персонала.
Знания:
- обслуживания: цели, задачи, правил, нормы, перспективы;
- услуги предприятий общественного питания;
- методов и формы обслуживания;
- материально-технического и информационного обеспечения обслуживания;
- этапов организации обслуживания;
- организации труда обслуживающего персонала;
Умения:
- обслуживать потребителей в ресторанах, на приемах и банкетах;
- использовать специальные виды услуг и формы обслуживания;
- выполнять услуги по организации обслуживания иностранных туристов;
- составлять банкетное меню, рассчитывать загрузку торгового зала;
- рассчитывать количество сырья на проведение вечеров, банкетов, приемов;
- составлять графики выхода на работу работников торгового зала;
- обеспечить высокую культуру обслуживания в торговых залах предприятий;
- организовывать обслуживание в торговых и банкетных залах.

КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.18
АП 02
Тамақтандыру кәсіпорындарында өндірісті ұйымдастыру
Қазіргі жағдайдағы қоғамдық тамақтандыру. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының жіктелуі. Ерекшеліктері. Тамақтандыру кәсіпорындарын жабдықтауды ұйымдастыру. Қойма және ыдыс шаруашлығын ұйымдастыру. Өндіріс құрылымы. Өндірісті оперативті жоспарлау және технологиялық құжаттар. Еңбекті тиімді ұйымдастыру негіздері. Өндірісті ұйымдастыру. Ішкі сауда ережесі, жарамсыз деп танылған өнімдер мен тауарларды жою немесе ары қарай қайтадан өңдеу тәртібі. Өндіріс жұмысшыларының лауазымдық инструкциялары. Баға түзілу және калькуляция, есеп және бақылаудың жалпы сұрақтары. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында қолданылатын құжаттар формасы. Қоймадағы шикізат, тауарлар есебі. Өндірістегі шикізат пен дайын өнім есебі. Ішкі бақылау, бақылаудың негізгі әдістері, қоймада, өндіріс пен буфетте өнімдерді инвентаризациялау.
Білімдер:
- қоғамдық тамақтандыру саласының ерекшеліктері;
- өндірістік инфрақұрылым;
- жабдықтауды, қойма және ыдыс шаруашылығын ұйымдастыру; өндіріс құрылымы, өндірістік және технологиялық үрдістер;
- өнім өндіру үрдісін ұйымдастыру, негізгі өндірістік цехтар мен қосалқы бөлмелер жұмысы;
- жұмыс орнын аттестаттаулау;
- өнім өндіруге бақылау жүргізу;
- жоспар-мәзірді құрастыру;
- барлық цехтарда жұмысты ұйымдастыру;
- курстық жобалау бойынша технологиялық есептеулерді орындау;
- ішкі сауда ережесі;
- жарамсыз деп танылған өнімдер мен тауарларды жою немесе ары қарай қайтадан өңдеу тәртібі;
- өндіріс жұмысшыларының лауазымдық инструкциялары;
- қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында қолданылатын құжаттар формасы;
-шткізаттар, дайын өнімдер мен тауарлар есебі.
Іскерліктер:
- жоспар-мәзір құрастыру;
- барлық цехтарда жұмысты ұйымдастыру;
- шикізат пен қалдық мөлшерін есептеу;
- өндіріс жұмысшыларының жұмысқа шығу графигін құрастыру;
- әр күнге өндірістік бағдарламаны құрастыру;
- кәсіпорынға жабдықтаушыдан шикізатты жеткізу жөнінде шарт құрастыру;
- есептік құжаттарды жүргізу;
- өнім өндіру және оның сапасына бақылау жүргізу;
- тағамдар мен аспаздық өнімдер рецептурасы бойынша шикізатты есептеу техникасын жүргізу;
- технологиялық және тұтынушылар конференциясын ұйымдастыру.
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.15
КҚ 3.1.18
АП 03
Тамақтандыру кәсіпорындарында қызмет көрсетуді ұйымдастыру
Қызмет көрсету үрдісінің жалпы сипаттамасы. Тұтынушыларға қызмет көрсетуге дайындық. Мейрамханада тұтынушыларға қызмет көрсетуді ұйымдастыру. Банкеттер мен қабылдаулар. Қызмет көрсетудің арнайы түрлері. Шетелдік туристерге қызмет көрсетуді ұйымдастыру бойынша қызмет көрсету түрлері. Әлеуметтік тамақтандыруды ұйымдастыру. Қызмет көрсетуші персонал еңбегін ұйымдастыру.
Білімдер:
- қызмет көрсету: мақсатын, міндеттері, ережесі, нормалары мен болашағы;
- қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарындағы қызмет көрсету түрлері;
- қызмет көрсету әдістері мен формалары;
- қызмет көрсетуді материалдық-техникалық, ақпаратпен қамтамасыз ету;
- қызмет көрсетуді ұйымдастыру кезеңдері;
- қызмет көрсетуші персонал еңбегін ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- мейрамханада, қабылдаулар мен банкеттерде тұтынушыларға қызмет көрсету;
- қызмет көрсетудің арнайы түрлері мен формаларын қолдану;
- шетелдік туристерге қызмет көрсетуді ұйымдастыру бойынша қызмет көрсетуді атқару;
- банкеттік мәзірді құрастыру, сауда залының тиелуін есептеу;
- кеш, банкет, қабылдау өткізуге шикізат мөлшерін есептеу;
- сауда залы жұмысшыларының жұмысқа шығу графигін құрастыру;
- кәсіпорынның сауда залында қызмет көрсетудің жоғары мәдениетін қамтамасыз ету;
- сауда және банкет залдарында қызмет көрсетуді ұйымдастыру.

ПК 3.1.13
ПК 3.1.14
СД 04
Оборудование на предприятиях питания
Основные сведения о подборе, техническом оснащении предприятий питания. Торговый инвентарь и тара-оборудование. Весоизмерительное оборудование. Контрольно-кассовые машины. Детали машин. Элементы электросилового оборудования. Механическое оборудование. Подъемно-транспортное оборудование. Холодильное оборудование. Торговые автоматы. Оборудование иностранного производства. Организация ремонта и технического обслуживания торгово-технологического оборудования.
Знания:
- нормы технического оснащения предприятий питания;
- меры массы и их вместимости, правила эксплуатации;
- правила эксплуатации контрольно-кассовых аппаратов;
- сведений о материалах, деталях машин применяемых в машиностроении;
- типов электроприводов, принципы действия, схему электроснабжения и учет расхода электроэнергии;
- назначение, применение, структуру, принцип действия и типы механического, теплового, холодильного оборудования и торговых автоматов;
Умения:
- составлять заказы и заявки на приобретение оборудования;
- определить типы и рассчитать потребность;
- определять назначения приборов управления, защиты и дистанционного управления, правильно эксплуатировать;
- эксплуатировать торгово-технологическое и холодильное оборудование, торговые автоматы.
ПК 3.1.10
ПК 3.1.15
ПК 3.1.16
СД 05
Контроль качества продукции и услуг
Организация контроля качества продукции в общественном питании. Контроль, осуществляемый на предприятиях. Контроль, осуществляемый технологическими и санитарно-технологическими лабораториями. Органолептический анализ продукции общественного питания. Порядок отбора проб и подготовка их для лабораторного анализа. Физико-химические методы, применяемые при контроле полуфабрикатов и готовой продукции. Контроль качества полуфабрикатов. Лабораторный контроль качества блюд и кулинарных изделий. Определение химического состава и энергетической ценности пищи. Оформление результатов.
Знания:
- службы стандартизации в общественном питании;
- видов контроля качества продукции в общественном питании;
- органолептического анализа продукции общественного питания;
- порядка отбора проб;
- физико-химических методов контроля качества продукции общественного питания;
- лабораторного контроля качества блюд и кулинарных изделий;
Умения:
- отбирать и подготовить пробы к анализу;
- проводить органолептический анализ продукции общественного питания;
- исследовать и оценить качества полуфабрикатов;
- исследовать и оценить качества готовой продукции;
- проводить лабораторные методы оценки качества продукции: химические, физико-химические, биохимические, технохимические;
- оформлять результаты анализов.

КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
АП 04
Тамақтандыру кәсіпорындарының жабдықтары
Тамақтандыру кәсіпорындарын техникалық жабдықтау жөнінде негізгі мәліметтер. Сауда саймандары және ыдыс-жабдық. Салмақ өлшеу жабдықтары. Бақылау-касса машиналары. Машина бөлшектері. Электр-күш жабдықтарының элементтері. Механикалық жабдықтар. Көтеру-көлік жабдықтары. Тоңазыту жабдықтары. Сауда автоматтары. Шетелдік жабдықтар. Сауда-технологиялық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
Білімдер:
- тамақтандыру кәсіпорындарын техникалық жабдықтау нормалары;
- салмақ өлшемдері және сыйымдылықтары, қолдану ережесі;
- бақылау-касса аппараттарын қолдану ережесі;
- материалдар, машина құрылысында қолданылатын машина бөлшектері жөніндегі мәліметтер;
- электр жетек үлгілері, жұмыс қағидасы, электрмен жабдықтау кестесі, электр энергиясы шығынының есебі;
- механикалық, жылулық, тоңазыту жабдықтарының, сауда автоматтарының тағайындалуы, қолданылуы, құрылысы, жұмыс қағидасы, үлгілері.
Іскерліктер:
- жабдықты сатып алу үшін тапсырыс құрастыру;
- үлгісін анықтау және қажеттілікті есептеу;
- басқару, қорғау, дистанциялық басқару құралдарының тағайындалуы, дұрыс қолданылуы;
- сауда-технологиялық, тоңазыту жабдықтары, сауда автоматтарын қолдану.
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.15
КҚ 3.1.16
АП 05
Қызметтің және өнімнің сапасын бақылау
Қоғамдық тамақтандыру саласында өнім сапасын бақылауды ұйымдастыру. Кәсіпорында жүргізілетін бақылау. Технологиялық және санитарлық-технологиялық зертханалар жүргізетін бақылау. Қоғамдық тамақтандыру өнімін органолептикалық талдау. Сынамаларды іріктеу тәртібі және зертханалық талдау үшін дайындау. Жартылай және дайын өнімдерді бақылауда қолданылатын физикалық-химиялық әдістер. Жартылай өнімдер сапасын бақылау. Тағамдар мен аспаздық өнімдердің сапасын зертханалық бақылау. Тағамның химиялық құрамы мен энергетикалық құндылығын анықтау. Нәтижелерді толтыру.
Білімдер:
- қоғамдық тамақтандыру саласының стандарттау қызметі;
- қоғамдық тамақтандыруда өнім сапасын бақылау түрлері;
- қоғамдық тамақтандыру өнімін органолептикалық талдау;
- сынамаларды алу тәртібі;
- қоғамдық тамақтандыру өнімінің сапасын бақылаудың физикалық-химиялық талдау әдістері;
- тағам мен аспаздық өнімдердің сапасын зертханалық бақылау.
Іскерліктер:
- сынаманы талдау үшін іріктеу, дайындау;
- қоғамдық тамақтандыру өніміне органолептикалық талдау жүргізу;
- жартылай өнімдер сапасын зерттеу және бағалау;
- дайын өнім сапасын зерттеу және бағалау;
- өнім сапасын бағалаудың зертханалық әдістерін жүргізу: химиялық, физика-химиялық, биохимиялық, технохимиялық;
- талдау нәтижелерін толтыру.

ПК 3.1.11
ПК 3.1.17
ПК 3.1.18
СД 06
Менеджмент на предприятиях питания
Сущность и теоретические основы менеджмента. Эволюция концепции менеджмента. Стратегия и тактика менеджмента в сфере общественного питания. Основные функции менеджмента в сфере общественного питания. Соотношение целей и ресурсов. Управление по целям. Организация взаимодействия и полномочия. Сущность "мотивации". Сущность и смысл контроля. Дополнительные функции менеджмента. Методы управления. Внутренняя управленческая структура предприятий питания. Управленческие решения. Модели и методы принятия управленческих решении. Информация, технология и техника управления. Управление персоналом. Материальное и моральное стимулирование. Принципы подбора кадров. Руководство, власть, личное влияние. Стиль управления. Теория лидерства. Менеджер, его деятельность.деловые качества менеджера.
Знания:
- сущности и основ менеджмента;
- основных функций менеджмента;
- основных различий менеджмента в сфере общественного питания;
- методов управления;
- внутренней структуры управления предприятием питания;
- управленческих решений и методов принятия решений;
- технологии и техники управления;
- делопроизводства и документооборота;
- принципов подбора кадров;
- стиля управления предприятием питания;
- деловых качеств менеджера;
Умения:
- выполнять основные функции менеджмента;
- управлять по целям;
- принять управленческие решения;
- применять информацию при управлении;
- организовать деловые встречи;
- составлять деловые бумаги, письма;
- применять основные принципы подбора кадров;
- налаживать отношения с коллективом;
- быть коммуникабельным;
- применять теорию лидерства;
- использовать при управлении основные темпераменты и психологию подчиненных;
- реализовать основные деловые качества менеджера.
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
СД 07
Маркетинг в общественном питании
Сущность и теоретические основы маркетинга в общественном питании. Рынок, его характеристика. Содержание и стратегия маркетинга в общественном питании. Основные функции маркетинга в общественном питании. Сегментация рынка. Выбор целевых сегментов, в зависимости от спроса на продукции и услуг общественного питания. Конкуренция. Конкурентоспособность продукции и услуг. Методы продвижения, сбыта продукции и оказания услуг. Важнейшие функции системы сбыта. Структура торговой подсистемы в общественном питании. Франчайзинг. Реклама в общественном питании. Стратегия ценообразования, виды цен. Взаимосвязь цены с потребительскими свойствами товара. Ценовая политика на новую продукцию. Сервис. Принципы современного сервиса. Обеспечение свободы покупателя в выборе сервисных услуг, эластичность сервиса. Организационные службы маркетинга на предприятиях питания. Внешнеэкономическая деятельность. Международный маркетинг. Изучение среды, характеристика системы ограничений и возможностей международной торговли. Методы выхода на зарубежный рынок. Пути вовлечения товаров в международный рынок. Стратегия и стимулирования сбыта товара и его адаптация зарубежному рынку.
Знания:
- видов рынка, элементов конъюнктуры рынка;
- содержания и стратегии маркетинга;
- основных функций маркетинга в общественном питании;
- внутренней отчетности, техники проведения анкетного опроса потребителей;
- законов рынка по вопросам сегментации;
- типов конкуренции и конкурентоспособности товаров и услуг;
- основ рыночной экономики;
- сущности и задачи рекламы;
- каналов сбыта продукции и услуг;
- видов цен и ценовой политики предприятия;
- основы международного маркетинга.
Умения:
- изучить спрос на продукцию и услуги предприятий питания;
- планировать маркетинговую деятельность предприятий питания;
- определять емкость рынков и отдельных его сегментов;
- проводить маркетинговые исследования;
- прогнозировать спрос;
- определять основные конкуренты;
- составлять рекламные форматы;
- разрабатывать новые каналы сбыта товаров и услуг;
- определять цены на товары и услуги;
- разрабатывать новые сервисные форматы в сфере общественного питания;
- вовлекать товары на международный рынок.

КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.17
КҚ 3.1.18
АП 06
Тамақтандыру кәсіпорындарындағы менеджмент
Менеджмент мәні мен теориялық негіздері. Менеджмент концепциясының эволюциясы. Қоғамдық тамақтандыру саласындағы менеджмент стратегиясы мен тактикасы. Қоғамдық тамақтандыру саласындағы менеджменттің негізгі функциялары. Мақсаттар мен ресурстардың өзара қатынасы. Өзара іс-әрекет пен өкілеттілікті ұйымдастыру. "Ынталандыру" мәні. Бақылау мәні мен маңызы. Менеджменттің қосымша функциялары. Басқару әдістері. Тамақтандыру кәсіпорындарының ішкі басқару құрылымы. Басқару шешімдері. Басқару шешімдерін қабылдау модельдері мен әдістері. Ақпарат, басқару техникасы мен технологиясы. Персоналды басқару. Материалдық және рухани ынталандыру. Кадрларды іріктеу қағидалары. Жетекшілік, билік, жеке ықпал ету. Басқару стильдері. Лидерлік теориясы. Менеджер, оның іс-қызметі. Менеджердің іскерлік қасиеттері.
Білімдер:
- менеджмент мәні мен негіздері;
- менеджменттің негізгі функциялары;
- қоғамдық тамақтандыру саласы менеджментінің негізгі айырмашылықтары;
- басқару әдістері;
- тамақтандыру кәсіпорындарын басқарудың ішкі құрылымы;
- басқару шешімдері және шешім қабылдау әдістері;
- басқару техникасы мен технологиясы;
- іс қағаздарын жүргізу және құжат айналымы;
- кадрларды іріктеу қағидалары;
- тамақтандыру кәсіпорындарын басқару стильдері;
- менеджердің іскерлік қасиеттерін.
Іскерліктер:
- менеджменттің негізгі функцияларын атқару;
- мақсаттар бойынша басқару;
- басқару шешімдерін қабылдау;
- басқаруда ақпаратты қолдану;
- іскерлік кездесулерді ұйымдастыру;
- іскерлік қағаздарды, хаттарды құрастыру;
- кадрларды іріктеу қағидаларын қолдану;
- ұжыммен қарым-қатынас құру;
- коммуникабельді болу;
- лидерлік теориясын қолдану;
- басқаруда бағынышты тұлғалардың негізгі темпераменті мен психологиясын қолдану;
- менеджердің негізгі іскерлік қасиеттерін қолдану.
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
АП 07
Тамақтандыру кәсіпорындарындағы маркетинг
Қоғамдық тамақтандыру саласындағы маркетинг мәні мен теориялық негіздері. Нарық, оның сипаттамасы. Қоғамдық тамақтандыру саласындағы маркетинг мазмұны мен стратегиясы. Қоғамдық тамақтандыру саласындағы маркетингтің негізгі функциялары. Нарықты сегменттеу. Қоғамдық тамақтандыру өнімі мен қызмет көрсетуге сұранысқа байланысты мақсатты сегменттерді таңдау. Бәсекелестік. Өнім мен қызмет көрсетудің бәсекелестік қабілеті. Өнім мен қызмет көрсетуді жылжытудың, өткізудің әдістері. Өткізу жүйесінің маңызды функциялары. Қоғамдық тамақтандыруда сауда жүйесінің құрылымы. Франчайзинг. Қоғамдық тамақтандыру саласындағы жарнама. Баға түзілу стратегиясы, баға түрлері. Бағаның тауардың тұтынушылық қасиеттерімен байланысы. Жаңа өнімге баға саясаты. Сервис. Қазіргі сервис қағидалары. Сервис қызметін таңдауда тұтынушы еркіндігін қамтамасыз ету. Сервис иілгіштігі. Тамақтандыру кәсіпорындарында маркетингтің ұйымдастыру қызметі. Сыртқы экономикалық іс-қызмет. Халықаралық маркетинг. Ортаны зерттеу, халықаралық сауда шектеулері мен мүмкіндіктері жүйелерінің сипаттамасы. Шетелдік нарыққа шығу әдісі. Халықаралық нарыққа тауарды тарту жолдары. Тауарды өткізу стратегиясы мен ынталандыру, оның шетелдік нарыққа үйренісуі.
Білімдер:
- нарық түрлерн, нарық конъюнктурасы элементтерн;
- маркетинг мазмұны мен стратегиясн;
- қоғамдық тамақтандыру саласындағы маркетингтің негізгі функцияларн;
- ішкі есеп беді, тұтынушылардан анкеталық сұрау жүргізудің техникасы;
- сегменттеу сұрақтары бойынша нарық заңдары;
- бәсекелестер типі, тауарлар мен қызмет көрсетудің бәсекелестік қабілеті;
- нарықтық экономика негіздері;
- жарнама мәні мен міндеттері;
- өнім мен қызмет көрсетуді өткізу каналдары;
- баға түрлерін, кәсіпорынның баға саясаты;
- халықаралық маркетинг негіздерін.
Іскерліктер:
- тамақтандыру кәсіпорындарының өнімі мен қызмет көрсету түрлеріне сұранысты зерттеу;
- тамақтандыру кәсіпорнының маркетинг іс-қызметін жоспарлау;
- нарық және оның жеке сегменттерінің сыйымдылығын анықтау;
- маркетинг зерттеулерін жүргізу;
- сұранысты болжау;
- негізгі бәсекелестерді анықтау;
- жарнама форматтарын құрастыру;
- тауарлар мен қызмет көрсетуді өткізудің жаңа каналдарын жетілдіру;
- тауарлар мен қызмет көрсетуге бағаны анықтау;
- қоғамдық тамақтандыру саласында жаңа сервис форматтарын жетілдіру;
- халықаралық нарыққа тауарды тарту.

ПК 3.1.2
ПК 3.1.7
Квалификация: 122604 3 – "Техник-технолог"
СД 01
Технология приготовления пищи
Приемы кулинарной обработки пищевых продуктов. Технологические процессы механической обработки сырья и производство полуфабрикатов. Обработка овощей, плодов, грибов. Обработка рыбных и нерыбных продуктов моря. Обработка мяса. Обработка сельскохозяйственной птицы, дичи и кролика. Изменение основных пищевых веществ в процессе приготовления пищи. Формирование вкуса, аромата и цвета готовых блюд и изделий. Технологические процессы приготовления и отпуска блюд и кулинарных изделий. Супы. Соусы. Блюда и гарниры из овощей и грибов. Блюда и гарниры из круп, бобовых и макаронных изделий. Блюда из рыбы и нерыбных продуктов моря. Блюда из мяса и мясопродуктов. Блюда из сельскохозяйственной птицы, пернатой дичи и кролика. Блюда из яиц и творога. Холодные блюда и закуски. Сладкие блюда. Горячие и холодные безалкогольные напитки. Мучные, кондитерские и кулинарные изделия. Мучные блюда. Технология приготовления блюд и кулинарных изделий для диетического и лечебно-профилактического питания. Технология приготовления блюд и кулинарных изделий для учащихся общеобразовательных, профессионально-технических школ и лицеев, гимназий. Технология приготовления блюд и кулинарных изделий зарубежной кухни.
Знания:
- теоретических основ технологии, основных понятий;
- способов кулинарной обработки пищевых продуктов;
- классификации и ассортимента кулинарной продукции;
- ресурсо- и энергосберегающих технологий производства продукции;
- технологических процессов кулинарной обработки сырья и приготовления полуфабрикатов, блюд и кулинарных изделий;
- отраслевых особенностей общественного питания;
- производственной инфраструктуры;
- организации снабжения, складского и тарного хозяйства;
- структуры производства, производственных и технологических процессов;
- организации процессов производства продукции и работы основных производственных цехов и вспомогательных помещений;
- порядка аттестации рабочих мест;
- порядка проведения контроля за выпуском продукции;
- составления плана-меню;
- организации работы во всех цехах;
- выполнения технологических расчетов по курсовому проектированию;
- правил внутренней торговли;
- порядка по уничтожению или дальнейшей переработке продукции товаров в случае признания их непригодными;
- должностных инструкций работников производства;
- формы документов, применяемых на предприятиях общественного питания;
- учета сырья, готовой продукции и товаров;
Умения:
- использовать основные приемы механической и тепловой кулинарной обработки продуктов;
- приготавливать различные полуфабрикаты, готовые блюда и кулинарные, кондитерские изделия;
- использовать  процессы, формирующие качество продукции общественного питания;
- соблюдать требования к качеству;
- производить технологические расчеты по расходу сырья, определения отходов, выходу полуфабрикатов и готовых блюд;
- использовать нормы взаимозаменяемости при приготовлении полуфабрикатов и готовых блюд;
- использовать рациональные методы приготовления пищи;
- составлять план-меню;
- организовать работу во всех цехах;
- рассчитывать количество сырья и отходов;
- составлять графики выхода на работу производственных работников;
- составлять производственную программу на каждый день;
- составлять договор поставки сырья от поставщика на предприятия общественного питания;
- вести отчетную документацию;
- проводить контроль за выпуском продукции и ее качеством;
- вести технику расчета сырья по сборнику рецептур блюд и кулинарных изделий;
- проводить технологические и потребительские конференции.
ПК 3.2.7
ПК 3.2.12
ПК 3.2.13
ПК 3.2.14
ПК 3.2.15
ПК 3.2.18
ПК 3.2.20
СД 02
Организация производства на предприятиях питания
Общественное питание в современных условиях. Классификация предприятий общественного питания. Особенности. Организация снабжения предприятий питания. Организация складского и тарного хозяйства. Структура производства. Оперативное планирование производства и технологическая документация. Основы рациональной организации труда. Организация производства. Правила внутренней торговли, порядок по уничтожению или дальнейшей переработке продукции и товаров в случае признания их непригодными. Должностные инструкции работников производства. Ценообразование и калькулирование, общие вопросы учета и контроля. Формы документов, применяемых на предприятиях общественного питания. Учет сырья, товаров в кладовых. Учет сырья и готовой продукции на производстве. Внутренний контроль, основные методы контроля, инвентаризация продуктов в кладовой, на производстве и в буфетах.
Знания:
- отраслевых особенностей общественного питания;
- производственной инфраструктуры;
- организации снабжения, складского и тарного хозяйства;
- структуры производства, производственных и технологических процессов;
- организации процессов производства продукции и работы основных производственных цехов и вспомогательных помещений;
- порядка аттестации рабочих мест;
- порядка проведения контроля за выпуском продукции;
- составления плана-меню;
- организации работы во всех цехах;
- выполнения технологических расчетов по курсовому проектированию;
- правил внутренней торговли;
- порядка по уничтожению или дальнейшей переработке продукции товаров в случае признания их непригодными;
- должностных инструкций работников производства;
- формы документов, применяемых на предприятиях общественного питания;
- учета сырья, готовой продукции и товаров;
Умения:
- составлять план-меню;
- организовать работу во всех цехах;
- рассчитывать количество сырья и отходов;
- составлять графики выхода на работу производственных работников;
- составлять производственную программу на каждый день;
- составлять договор поставки сырья от поставщика на предприятия общественного питания;
- вести отчетную документацию;
- проводить контроль за выпуском продукции и ее качеством;
- вести технику расчета сырья по сборнику рецептур блюд и кулинарных изделий;
- проводить технологические и потребительские конференции.

КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.7
Біліктілігі: 122604 3 – Техник-технолог
АП 01
Тағам дайындау технологиясы
Тағамдық өнімдерді аспаздық өңдеу әдістері. Шикізатты механикалық өңдеу және жартылай өнімдер өндірудің технологиялық үрдістері. Көкөністерді, жемістерді, саңырауқұлақты өңдеу. Балық және теңіздің балық емес өнімдерін өңдеу. Етті өңдеу. Ауыл шаруашылық құсын, жабайы құс пен үй қоянын өңдеу. Тағам дайындау үрдісінде негізгі тағамдық заттардың өзгеруі. Дайын тағам мен өнімнің дәмінің, хош иісінің және түсінің қалыптасуы. Тағамдар мен аспаздық өнімдерді дайындаудың, ұсынудың технологиялық үрдістері. Көжелер. Тұздықтар. Көкөністер мен саңырауқұлақтан тағамдар мен гарнирлер. Жармадан, макарон және бұршақ өнімдерінен тағамдар мен гарнирлер. Балық және теңіздің балық емес өнімдерінен тағамдар. Ет және ет өнімдерінен тағамдар. Ауыл шаруашылық құсынан, жабайы құс пен үй қоянынан тағамдар. Жұмыртқа мен ірімшіктен тағамдар. Салқын тағамдар мен басытқылар. Тәтті тағамдар. Ыстық және салқын, алкогольсыз сусындар. Ұн, кондитерлік және аспаздық өнімдер. Ұннан тағамдар. Диеталық және емдік-профилактикалық тамақтандыру үшін тағамдар мен аспаздық өнімдер дайындаудың технологиясы. Жалпы білім беретін, кәсіптік-техникалық мектеп, лицей және гимназия оқушылары үшін тағамдар мен аспаздық өнімдер дайындаудың технологиясы. Шетелдік асхана тағамдары мен аспаздық өнімдерін дайындау технологиясы
Білімдер:
- технологияның теориялық негіздері, негізгі түсініктер;
- тағамдық өнімдерді аспаздық өңдеу әдістері;
- аспаздық өнімдердің жіктелуі мен ассортименті;
- өнім өндірудің ресур және энергияны үнемдейтін технологиясы;
- шикізатты аспаздық өңдеудің, жартылай өнімдер, тағамдар және аспаздық өнімдер дайындаудың технологиялық үрдістері;
Іскерліктер:
- өнімдерді механикалық және жылулық аспаздық өңдеудің негізгі әдістері;
- түрлі жартылай өнімдерді, дайын тағамдарды, аспаздық, кондитерлік өнімдерді дайындау;
- қоғамдық тамақтандыру өнімінің сапасын қалыптастыратын үрдістерді қолдану;
- сапасына қойылатын талаптардың сақталуы;
- шикізат шығынын, қалдықты анықтау, жартылай және дайын өнімдердің шығуын анықтау бойынша технологиялық есептеулер жүргізу;
- жартылай өнімдер мен дайын тағамдар дайындауда өзара ауыстыру нормасын қолдану;
- тағам дайындаудың тиімді әдісін қолдану.
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.12
КҚ 3.2.13
КҚ 3.2.14
КҚ 3.2.15
КҚ 3.2.18
КҚ 3.2.20
АП 02
Тамақтандыру кәсіпорындарында өндірісті ұйымдастыру
Қазіргі жағдайдағы қоғамдық тамақтандыру. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының жіктелуі. Ерекшеліктері. Тамақтандыру кәсіпорындарын жабдықтауды ұйымдастыру. Қойма және ыдыс шаруашлығын ұйымдастыру. Өндіріс құрылымы. Өндірісті оперативті жоспарлау және технологиялық құжаттар. Еңбекті тиімді ұйымдастыру негіздері. Өндірісті ұйымдастыру. Ішкі сауда ережесі, жарамсыз деп танылған өнімдер мен тауарларды жою немесе ары қарай қайтадан өңдеу тәртібі. Өндіріс жұмысшыларының лауазымдық инструкциялары. Баға түзілу және калькуляция, есеп және ішкі бақылаудың жалпы сұрақтары. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында қолданылатын құжаттар формасы. Қоймадағы шикізат, тауарлар есебі. Өндірістегі шикізат пен дайын өнім есебі. Ішкі бақылау, бақылаудың негізгі әдістері, қоймада, өндіріс пен буфетте өнімдерді инвентаризациялау.
Білімдер:
- қоғамдық тамақтандыру саласының ерекшеліктері;
- өндірістік инфрақұрылым;
- жабдықтауды, қойма және ыдыс шаруашылығын ұйымдастыру; өндіріс құрылымы, өндірістік және технологиялық үрдістер;
- өнім өндіру үрдісін ұйымдастыру, негізгі өндірістік цехтар мен қосалқы бөлмелер жұмысы;
- жұмыс орнын аттестаттаулау;
- өнім өндіруге бақылау жүргізу;
-жоспар-мәзірді құрастыру;
- барлық цехтарда жұмысты ұйымдастыру;
- курстық жобалау бойынша технологиялық есептеулерді орындау;
- ішкі сауда ережесі;
- жарамсыз деп танылған өнімдер мен тауарларды жою немесе ары қарай қайтадан өңдеу тәртібі;
- өндіріс жұмысшыларының лауазымдық инструкциялары;
- қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында қолданылатын құжаттар формасы;
-шикізаттар, дайын өнімдер мен тауарлар есебі.
Іскерліктер:
- жоспар-мәзір құрастыру;
- барлық цехтарда жұмысты ұйымдастыру;
- шикізат пен қалдық мөлшерін есептеу;
- өндіріс жұмысшыларының жұмысқа шығу графигін құрастыру;
- әр күнге өндірістік бағдарламаны құрастыру;
- кәсіпорынға жабдықтаушыдан шикізатты жеткізу жөнінде шарт құрастыру;
- есептік құжаттарды жүргізу;
- өнім өндіру және оның сапасына бақылау жүргізу;
- тағамдар мен аспаздық өнімдер рецептурасы бойынша шикізатты есептеу техникасын жүргізу;
- технологиялық және тұтынушылар конференциясын ұйымдастыру.

ПК 3.2.7
ПК 3.2.12
ПК 3.2.14
ПК 3.2.15
ПК 3.2.17
ПК 3.2.18
ПК 3.2.20
СД 03
Организация обслуживания в предприятиях питания
Общая характеристика процесса обслуживания. Подготовка к обслуживанию потребителей. Организация обслуживания потребителей в ресторанах. Банкеты и приемы. Специальные формы услуг. Услуги по организации обслуживания иностранных туристов: организация тематических шведских столов и буфетов, стол-экспресс, бизнес-ланч, воскресный бранч, презентации, кофе-брейк, "Happy hour" - "Счастливый час", "Linner", диннер-ужин, "репинский стол", кейтеринг и др. Организация социального питания. Организация труда обслуживающего персонала.
Знания:
- обслуживания: цели, задачи, правила, нормы, перспективы;
- услуги предприятий общественного питания;
- методов и форм обслуживания;
- материально-технического и информационного обеспечения обслуживания;
- этапов организации обслуживания;
- организации труда обслуживающего персонала;
Умения:
- обслуживать потребителей в ресторанах, на приемах и банкетах;
- использовать специальные виды услуг и формы обслуживания;
- выполнять услуги по организации обслуживания иностранных туристов;
- составлять банкетное меню, рассчитывать загрузку торгового зала;
- рассчитывать количество сырья на проведение вечеров, банкетов, приемов;
- составлять графики выхода на работу работников торгового зала;
- обеспечить высокую культуру обслуживания в торговых залах предприятий;
- организовывать обслуживание в торговых и банкетных залах.
ПК 3.2.6
ПК 3.2.7
ПК 3.2.16
ПК 3.2.18
СД 04
Оборудование на предприятиях питания
Общие сведения о структуре машин и механизмов, деталях машин, применяемых материалах; электросиловые аппараты. Требования, предъявляемые к машинам и их структурам. Классификация оборудования, Характеристика отдельных групп механического, теплового, холодильного оборудования. Назначение, типы, особенности устройства основных узлов, принцип действия, отличительные особенности отдельных типов. Правила эксплуатации и техники безопасности, оценка эксплуатационных характеристик, критерии выбора. Оборудование иностранного производства. Организация ремонта и технического обслуживания торгово-технологического оборудования.
Знания:
- нормы технического оснащения предприятий питания;
- меры массы и их вместимости, правила эксплуатации;
- правила эксплуатации контрольно-кассовых аппаратов;
- сведений о материалах, деталях машин применяемых в машиностроении;
- типов электроприводов, принципы действия, схему электроснабжения и учет расхода электроэнергии;
- назначения, применения, структуры, принципа действия и типы механического, теплового, холодильного оборудования и торговых автоматов;
Умения:
- составлять заказы и заявки на приобретение оборудования;
- определить типы и рассчитать потребность;
- определять назначения приборов управления, защиты и дистанционного управления, правильно эксплуатировать;
- эксплуатировать торгово-технологическое и холодильное оборудование, торговые автоматы.

КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.12
КҚ 3.2.14
КҚ 3.2.15
КҚ 3.2.17
КҚ 3.2.18
КҚ 3.2.20
АП 03
Тамақтандыру кәсіпорындарында қызмет көрсетуді ұйымдастыру
Қызмет көрсету үрдісінің жалпы сипаттамасы. Тұтынушыларға қызмет көрсетуге дайындық. Мейрамханада тұтынушыларға қызмет көрсетуді ұйымдастыру. Банкеттер мен қабылдаулар. Қызмет көрсетудің арнайы түрлері. Шетелдік туристерге қызмет көрсетуді ұйымдастыру бойынша қызмет көрсету түрлері: тақырыптық швед столдары мен буфеттерін ұйымдастыру, стол-экспресс, бизнес-ланч, жексенбілік бранч, презентациялар, кофе-брейк, "Happy hour" - "Бақытты сәт", "Linner", диннер-кешкілік, "репин столы", кейтеринг және т.б. Мейрамханадағы сервис, мәні, ұйымдастыру.
Әлеуметтік тамақтандыруды ұйымдастыру. Қызмет көрсетуші персонал еңбегін ұйымдастыру
Білімдер:
- қызмет көрсету: мақсаты, міндеттері, ережесі, нормалары мен болашағы;
- қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарындағы қызмет көрсету түрлері;
- қызмет көрсету әдістері мен формалары;
- қызмет көрсетуді материалдық-техникалық, ақпаратпен қамтамасыз ету;
- қызмет көрсетуді ұйымдастыру кезеңдері;
- қызмет көрсетуші персонал еңбегін ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- мейрамханада, қабылдаулар мен банкеттерде тұтынушыларға қызмет көрсету;
- қызмет көрсетудің арнайы түрлері мен формаларын қолдану;
- шетелдік туристерге қызмет көрсетуді ұйымдастыру бойынша қызмет көрсетуді атқару;
- банкеттік мәзірді құрастыру, сауда залының тиелуін есептеу;
- кеш, банкет, қабылдау өткізуге шикізат мөлшерін есептеу;
- сауда залы жұмысшыларының жұмысқа шығу графигін құрастыру;
- кәсіпорынның сауда залында қызмет көрсетудің жоғары мәдениетін қамтамасыз ету;
- сауда және банкет залдарында қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.16
КҚ 3.2.18
АП 04
Тамақтандыру кәсіпорындарының жабдықтары
Тамақтандыру кәсіпорындарын техникалық жабдықтау жөнінде негізгі мәліметтер. Сауда саймандары және ыдыс-жабдық. Салмақ өлшеу жабдықтары. Бақылау-касса машиналары. Машина бөлшектері. Электр-күш жабдықтарының элементтері. Механикалық жабдықтар. Көтеру-көлік жабдықтары. Тоңазыту жабдықтары. Сауда автоматтары. Шетелдік жабдықтар. Сауда-технологиялық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
Білімдер:
- тамақтандыру кәсіпорындарын техникалық жабдықтау нормалары;
- салмақ өлшемдері және сыйымдылықтары, қолдану ережесі;
- бақылау-касса аппараттарын қолдану ережесі;
- материалдар, машина құрылысында қолданылатын машина бөлшектері жөніндегі мәліметтер;
- электр жетек типтері, жұмыс қағидасы, электрмен жабдықтау кестесі, электр энергиясы шығынының есебі;
- механикалық, жылулық, тоңазыту құрал-жабдықтарының, сауда автоматтарының тағайындалуы, қолданылуы, құрылысы, жұмыс қағидасы, үлгілері;
Іскерліктер:
- құрал-жабдықты сатып алу үшін тапсырыс құрастыру;
- типін анықтауды және қажеттілікті есептеу;
- басқару, қорғау, дистанциялық басқару құралдарының тағайындалуы, дұрыс қолданылуы;
- сауда-технологиялық, тоңазыту құрал-жабдықтарын, сауда автоматтарын қолдану;

ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.1.9
ПК 2.1.10
СД 02
Общая технология производства
Приемы кулинарной обработки пищевых продуктов. Технологические процессы механической обработки сырья и производство полуфабрикатов. Обработка овощей, плодов, грибов. Обработка рыбных и нерыбных продуктов моря. Обработка мяса. Обработка сельскохозяйственной птицы, дичи и кролика. Изменение основных пищевых веществ в процессе приготовления пищи. Формирование вкуса, аромата и цвета готовых блюд и изделии. Технологические процессы приготовления и отпуска блюд и кулинарных изделий. Супы. Соусы. Блюда и гарниры из овощей и грибов. Блюда и гарниры из круп, бобовых и макаронных изделий. Блюда из рыбы и нерыбных продуктов моря. Блюда из мяса и мясопродуктов. Блюда из сельскохозяйственной птицы, пернатой дичи и кролика. Блюда из яиц и творога. Холодные блюда и закуски. Сладкие блюда. Горячие и холодные безалкогольные напитки. Мучные, кондитерские и кулинарные изделия. Мучные блюда. Технология приготовления блюд и кулинарных изделий для диетического и лечебно-профилактического питания. Технология приготовления блюд и кулинарных изделий для учащихся общеобразовательных, профессионально-технических школ и лицеев, гимназий.
Знания:
- теоретических основ технологии, основных понятий;
- способов кулинарной обработки пищевых продуктов;
- классификации и ассортимента кулинарной продукции;
- ресурсо- и энергосберегающих технологий производства продукции;
- технологических процессов кулинарной обработки сырья и приготовления полуфабрикатов, блюд и кулинарных изделий;
Умения:
- использовать основные приемы механической и тепловой кулинарной обработки продуктов;
- приготавливать различные полуфабрикаты, готовые блюда и кулинарные, кондитерские изделия;
- использовать  процессы, формирующие качество продукции общественного питания;
- соблюдать требования к качеству;
- производить технологические расчеты по расходу сырья, определения отходов, выходу полуфабрикатов и готовых блюд;
- использовать нормы взаимозаменяемости при приготовлении полуфабрикатов и готовых блюд;
- использовать рациональные методы приготовления пищи.
ПК 2.1.11
СД 03
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Основные понятия, объекты и субъекты метрологии, виды и методы измерений, средства измерений, Государственная система обеспечения единства измерений, государственный метрологический контроль и надзор, сертификация средств измерений. Основы стандартизации: методологический основы стандартизации, объекты стандартизации и их классификация, органы и службы стандартизации РК, принципы и методы стандартизации, средства стандартизации, порядок разработки и утверждения национальных стандартов, нормативные документы по стандартизации, системы стандартизации. Техническое регулирование. Государственный контроль за соблюдением требований технических регламентов и государственных стандартов. Международная стандартизация. Основные понятия в области оценки и подтверждения соответствия. Цели и принципы подтверждения соответствия. Роль сертификации в повышении качества продукции. Обязательная и добровольная сертификация. Условия ввоза на территорию РК продукции, подлежащей обязательному подтверждению соответствия. Декларирование соответствия. Субъекты сертификации. Средства и методы сертификации. Правовые основы сертификации. Система сертификации ГОСТ РК. Аккредитация органов по сертификации и испытательных лаборатории. Правила проведения сертификации и декларирования продовольственного сырья. Государственный контроль за соблюдением правил обязательной сертификации и за сертифицированной продукцией. Сертификация услуг общественного питания.
Знания:
- основы метрологии, стандартизации и сертификации;
- основных понятий и определений;
- нормативно-технической и технологической документации на продукцию общественного питания;
- контроля качества продукции;
- концепции электронной управляющей системы;
- методов и средства измерений;
Умения:
- проводить технические измерения;
- определять соответствие изделий Государственным стандартам или другим нормативно-технологическим документациям;
- осуществлять методику оценки качества сырья, полуфбрикатов и готовой продукции.

КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.10
АП 02
Өндірістің жалпы технологиясы
Тағамдық өнімдерді аспаздық өңдеудің әдістері. Шикізатты механикалық өңдеудің және жартылай өнімдер өндірудің технологиялық үрдісі. Көкөністерді, жемістер мен саңырауқұлақты өңдеу. Балық және теңіздің балық емес өнімдерін өңдеу. Етті өңдеу. Ауыл шаруашылық құсын, жабайы құс пен үй қоянын өңдеу. Тағам дайындау үрдісінде негізгі тағамдық заттардың өзгеруі. Дайын тағамдар мен өнімдердің дәмінің, хош иісі мен түсінің қалыптасуы. Тағамдар мен аспаздық өнімдерді дайындаудың және ұсынудың технологиялық үрдісі. Көжелер. Тұздықтар. Көкөністер мен саңырауқұлақтан тағамдар мен гарнирлер. Жармадан, бұршақ пен макарон өнімдерінен тағамдар мен гарнирлер. Балық пен теңіздің балық емес өнімдерінен тағамдар. Ет пен ет өнімдерінен тағамдар. Ауыл шаруашылық құсынан, жабайы құс пен үй қоянынан тағамдар. Жұмыртқа мен ірімшіктен тағамдар. Салқын тағамдар мен басытқылар. Тәтті тағамдар. Ыстық және салқын сусындар. Ұн, кондитерлік және аспаздық өнімдер. Ұннан тағамдар. Диеталық және емдік-профилактикалық тамақтандыру үшін тағам және аспаздық өнімдер дайындаудың технологиясы. Жалпы білім беретін, кәсіптік-техникалық мектеп, лицей және гимназия оқушылары үшін тағамдар мен аспаздық өнімдердің технологиясы.
Білімдер:
- технологияның теориялық негіздері, негізгі түсініктер;
- тағамдық өнімдерді аспаздық өңдеудің әдістері;
- аспаздық өнімдердің жіктелуі мен ассортименті;
- өнім өндірудің ресурсты және энергияны сақтайтын технология;
- шикізатты аспаздық өңдеудің және жартылай өнімдер, тағамдар мен аспаздық өнімдер дайындаудың технологиялық үрдістері.
Іскерліктер:
- өнімдерді механикалық және жылулық аспаздық өңдеудің негізгі әдістері;
- түрлі жартылай өнімдер, дайын тағамдар және аспаздық, кондитерлік өнімдер дайындау;
- қоғамдық тамақтандыру өнімінің сапасын қалыптастыратын үрдістер;
- сапасына қойылатын талаптарды сақтау;
- шикізат шығынын, қалдықтарды анықтау, жартылай өнімдер мен дайын тағамдар шығуын анықтау бойынша технологиялық есептеулерді жүргізу;
- жартылай өнімдер мен дайын тағамдар дайындауда өзара ауыстыру нормасын қолдану;
- тағам дайындаудың тиімді әдістерін.
КҚ 2.1.11
АП 03
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Негізгі түсініктер, метрология объектілері мен субъектілері, өлшеу түрлері мен әдістері, өлшеу құралдары. Өлшеу бірыңғайлылығын қамтамасыз етудің Мемлекеттік жүйесі, мемлекеттік метрологиялық бақылау және тексеру, өлшеу құралдарын сертификаттау. Стандарттау негіздері: стандарттаудың негіздері, стандарттау нысандары және олардың жіктелуі, ҚР стандарттау органдары мен қызметтері, стандарттау қағидалары мен әдістері, стандарттау құралдары, ұлттық стандарттарды жетілдіру және бекіту тәртібі, стандарттау бойынша нормативтік құжаттар, стандарттау жүйесі. Техникалық реттеу. Техникалық реттеу және мемлекеттік стандарттар талаптарын сақтау бойынша мемлекеттік бақылау. Халықаралық стандарттау. Бағалау және сәйкестігін бекіту облысындағы негізгі түсініктер. Сәйкестікті бекіту мақсаты мен қағидалары. Өнім сапасын көтеруде сертификаттау маңызы. Міндетті және ерікті сертификаттау. Сәйкестікті міндетті растайтын өнімдерді ҚР аумағына әкелу шарттары. Сәйкестікті декларациялау. Сертификаттау субъектілері. Сертификаттау құралдары мен әдістері. Сертификаттауның құқықтық негіздері. ҚР МемСТ сертификаттау жүйесі. Сертификаттау және сынау зертханалары бойынша органдарды аккредитациялау. Азық-түлік шикізатын сертификаттау және декларациялауды жүргізу ережелері. Міндетті сертификаттау және сертификатталған өнімдердің ережелерін сақтау бойынша Мемлекеттік бақылау. Қоғамдық тамақтандыру қызмет көрсетуін сертификаттау.
Білімдер:
- стандарттау, сертификаттау және метрология негіздерн;
- негізгі түсініктер мен анықтамалар;
- қоғамдық тамақтандыру өнімдеріне нормативті-техникалық, технологиялық құжаттар;
- өнім сапасын бақылау;
- электронды басқару жүйесінің концепциялары;
- өлшеу әдістері мен құралдары.
Іскерліктер:
- техникалық өлшеу жүргізу;
- өнімнің Мемлекеттік стандартқа немесе басқа нормативті-технологиялық құжаттарға сәйкестігін анықтау;
- шикізатты, жартылай және дайын өнімдердің сапасын бағалау әдістерін іске асыру.

ПК 2.1.13
Квалификация: 1226022 – Засольщик овощей
СД 01
Технология квашения капусты, соления овощей и плодов
Растительное сырье. Строение растительной ткани. Химический состав плодов и овощей. Сортоотбор сырья для консервного производства. Созревание плодов и овощей. Стадии зрелости. Сбор, доставка, приемка и хранение плодов и овощей. Химические процессы, протекающие при квашении овощей и плодов. Квашеная капуста. Засоленные огурцы. Засоленные томаты. Засоленные арбузы. Квашенные фаршированные овощи. Овощи крепкого засола. Консервированные оливки (маслины). Моченые плоды.
Знания:
- строения растительного сырья;
- химического состава плодов и овощей;
- стадии зрелости плодоовощного сырья;
- правила ферментации капусты;
- правила засолки и ухода за солеными огурцами и помидорами;
- технологии засолки овощей;
- правила заливки рассолом емкостей с подготовленными овощами;
- рецептуры засолки овощей, приготовления рассола;
- установления дозы используемых пряностей;
- правила трамбовки капусты в дошниках, чанах, цементных бассейнах, бочках;
Умения:
- осуществлять засолку овощей и плодов;
- приготавливать растворы для засолки;
- осуществлять наблюдение за ферментацией капусты и процессом засолки огурцов, помидоров, других овощей, содержанием дошников, чанов, цементных бассейнов, бочек с засоленными и заквашенными овощами;
- соблюдать санитарные нормы содержания емкостей с засоленными и заквашенными овощами.
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
СД 02
Оборудование для квашения капусты, соления овощей и мочения плодов
Основные понятия и определения деталей механизмов и машин. Механическое оборудование и тепловая аппаратура предприятий по переработке. Подготовка тары. Планировочно – конструктивные особенности предприятий по квашению, солению и мочению. Хранилища и линии по переработке для фермерских хозяйств. Современные виды упаковки и тары из пластиковых, картонных, многослойных материалов.
Знания:
- основные детали машин;
- эксплуатацию современного механического оборудования по переработке плодов и овощей;
- требования к санитарному содержанию оборудования, инвентаря;
Умения:
- обеспечивать соблюдение требований охраны труда, окружающей среды, пожарной и электробезопасности;
- выбирать виды тар и упаковок.
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
СД 03
Основы товароведения и стандартизации овощей и плодов
История возникновения и этапы развития товароведения. Химический состав и пищевая ценностьплодов и овощей. Условия уборки и храненияплодов и овощей. Способы транспортирования. Послеуборочная товарная обработкаплодов и овощей. Болезни и повреждения плодов и овощей. Меры борьбы по снижению потерь и сохранению качества сельскозяйственной продукции. Показатели качества нормируемые стандартами.
Правила офорления документации на партииплодов и овощей. Требования к упаковке, маркировке, транспортированию и хранению по стандарту.
Знания:
- факторов, влияющие на качество продукции;
- основных показателей качества продукции;
- способов определения качества продукции;
- понятия о партии и товарном сорте;
- методов отбора средней пробы от партии продукции,
правила приемки;
- классификации овощей и плодовых культур;
- сущности квашения, мочения и соления плодовощной продукции;
Умения:
- оформлять документации партии плодоовощной продукции;
- определять пищевую ценность;
- делать экспертизу качества культур с учетом требований стандартов;

КҚ 2.1.13
Біліктілігі: 1226022 – Көкөніс тұздаушы
АП 01
Орамжапырақты ашыту, көкөністер мен жемістерді тұздау технологиясы
Өсімдік шикізаты. Өсімдік жасушасының құрылысы. Жемістер мен көкөністердің химиялық құрамы. Консерві өндірісі үшін шикізатты сұрыбы бойынша таңдау. Жемістер мен көкөністердің пісу дәрежесі. Пісу дәрежесі. Жемістер мен көкөістерді жинау, жеткізу, қабылдау және сақтау. Көкөністер мен жемістерді ашытқанда өтетін химиялық үрдістер. Ашытылған орамжапырақ. Тұздалған қияр. Тұздалған томаттар. Тұздалған қарбыз. Ашытылған фаршталған көкөністер. Күшті тұздалған көкөністер. Консервіленген зәйтүн жемістері. Суда ұсталған жемістер.
Білімдер:
- өсімдік шикізатының құрылысы;
- жемістер мен көкөністердің химиялық құрамы;
- жеміс-көкөніс шикізатының пісу кезеңдері;
- орамжапырақты ферментациялау ережелері;
- тұздалған қияр және қызанақты тұздау ережесі, оларды күтіп-баптау;
- көкөністерді тұздау технологиясы;
- дайын көкөністермен сыйымдылықтарды рассолмен құю ережесі;
- көкөністерді тұздау рецептурасы, рассол дайындау;
- қолданылатын дәмдеуіштер үлесін бекіту;
- орамжапырақты дошниктерде, чандарда, цемент бассейндерде тығыздау ережесін;
Іскерліктер:
- көкөністер мен жемістерді тұздау;
- тұздау үшін ерітінді дайындау;
- орамжапырақ ферментациясы, қияр, қызанақ және басқа да көкөністерді тұздау үрдісі, тұздалған, ашытылған көкөністер салынған дошниктерді, чан, цемент бассейндерді бақылау;
- тұздалған және ашытылған көкөністер салынған сыйымдылықтардың санитарлық нормасын сақтау.
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
АП 02
Орамжапырақты ашытуға, көкөністерді тұздауға және жемістерді суда ұстауға арналған құрал-жабдықтар
Машина мен механизмдер бөлшектерінің негізгі түсініктемелері мен анықтамалары. Өңдеу кәсіпорындары бойынша механикалық жабдықтар мен жылу аппаратурасы.
Ыдысты дайындау.
Ашыту, тұздау және сулауы бойынша кәсіпорынның жоспарлы – конструктивті ерекшеліктері. Фермер шаруашылығы үшін өңдеу желілері мен қоймалар.
Картон, көп қабатты материал пластиктен жасалған орамдар мен ыдыстың қазiргi түрлерi.
Білімдер:
Машинаның негізгі бөлшектері;
Жемістер мен көкөністерді өңдеу бойынша қазіргі уақытта қолданатын механикалық жабдықтарды пайдалану;
саймандар мен жабдықтардың құрылысына санитарлық талап.
Іскерліктер:
- өрт және электр қауіпсіздігі, қоршаған орта мен еңбекті қорғау талаптарын сақтауын қамтамасыз ету;
- орау мен ыдыс түрлерін таңдап білу;
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
АП 03
Көкөністер мен жемістердің тауартану мен стандарттау негіздері
Тауартанудың даму кезеңдері мен пайда болу тарихы. Жемістер мен көкөністердің тағамдық құндылығы мен химиялық құрамы. Жемістер мен көкөністердің жинау және сақтау жағдайлары. Тасымалдау тәсілдері. Жемістер мен көкөністердің жинаудан кейін тауарлық өңдеу. Жемістер мен көкөністердің аурулары мен зақымдануы. Ауылшаруашылық өнімдердің сапасын сақтау және шығындарды азайту бойынша күрес жолдары.
Стандартпен нормаланған сапа көрсеткіштері.
Жемістер мен көкөністер партияларына құжаттарды безендіру ережесі. Стандарт бойынша тасымалдауға, сақтауға, орауға және таңбалауға арналған талаптар.
Білімдер:
өнімнің сапасына әсер ететін факторлар;
өнім сапасының негізгі көрсеткіштері;
өнім сапасын анықтау тәсілдері;
тауар сорты және партиясы туралы түсінікті;
өнім партиясының орта сынамасын таңдау әдістері;
қабылдау ережесі;
жемістер мен көкөніс дақылдарының жіктелуі;
жеміс – көкөніс өнімдерінің ашыту, тұздау және жібіту мәні.
Іскерліктер:
жеміс – көкөніс өнімдерінің партиясын құжаттарын рәсімдеу;
тағамдық құндылығын анықтау;
стандарт талабын ескеріп дақылдардың сапасына экспертиза жасау;

ПК 2.2.4
ПК 2.2.6
СД 04
Технология хранения сырья и готовой продукции
Биологические и биохимические процессы при хранении сырья. Химический состав и качество плодов и овощей при хранении. Методы определения оптимальной зрелости плодов и овощей. Условия уборки, хранения, способы и транспортировки плодоовощной продукции. Методы товарной обработки и промышленного хранения плодов и овощей. Типы временных и стационарных хранилищ.
Меры борьбы по снижению потерь и сохранению качества плодов и овощей. Методы борьбы по снижению потерь и сохранения качества. Предотвращения загрязнения окружающей среды отходами хранения.
Знания:
-химического состава и качество сырья;
-условия уборки, хранения;
-способов транспортировки;
-типов хранилищ;
-технологии хранения;
-меры борьбы по снижению потерь и сохранения качеств;
Умения:
- знать биологические и биохимические процессы при хранении плодов и овощей;
- определять методы оптимальной зрелости плодов и овощей;
- определять методы товарной обработки;
- разрабатывать технологию хранения;
- определять назначения хранилищ, типов, вести борьбу от загрязнения окружающей среды отходами хранения.
ПК 2.2.7
Квалификация: 1226052 – Изготовитель пищевых полуфабрикатов
СД 01
Специальная технология
Приемы кулинарной обработки пищевых продуктов. Технологические процессы механической обработки сырья и производство полуфабрикатов. Обработка овощей, плодов, грибов. Обработка рыбных и нерыбных продуктов моря. Обработка мяса. Обработка сельскохозяйственной птицы, дичи и кролика.Тепловые способы приготовления пищи. Изменение основных пищевых веществ в процессе приготовления пищи. Формирование вкуса, аромата и цвета готовых блюд и изделий. Мучные, кондитерские и кулинарные изделия. Приготовление, расфасовка и упаковка полуфабрикатов и быстрозамороженных блюд.
Знания:
- теоретической основы технологии, основных понятий;
- способов кулинарной обработки пищевых продуктов;
- классификации и ассортимента кулинарной продукции;
- ресурсо-и энергосберегающие технологии производства продукции;
- технологические процессы кулинарной обработки сырья и приготовления полуфабрикатор, блюд и кулинарных изделий;
Умения:
- использовать основные приемы механической и тепловой кулинарной обработки продуктов;
- приготавливать различные полуфабрикаты, быстрозамороженные блюда и кулинарные изделия, мучные кондитерские изделия;
- поддерживать высокий уровень качества.
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
СД 02
Организация производства на предприятиях питания
Рациональная органиация кулинарной продукции. Классификация предприятий питания. Характер производства в предприятиях питания. Организация снабжения предприятий питания. Организация складского и тарного хозяйства. Структура производства. Цех, производственный участок, рабочее место. Основы рациональной организации труда. Организация производства. Порядок уничтожения или переработки брака. Оценка качества готовой продукции. Расфасовка, упаковка и экспедирование готовой продукции.
Знания:
- типов предприятий питания;
- характера производственного цикла;
- видов поставщиков;
- нормы товарных запасов;
- способов доствки;
- требований к складским помщениям;
- способов и условий хранения;
- требований к организации рабочих мест;
- требований к аттестации;
- порядка контроля над процессом произвоства продукции;
- порядка составления плана-меню;
- квалификационных характеристик работы;
Умения:
- осуществлять приемку товаров;
- оформлять товарно-транспортные накладные;
- размещать товары на хранение;
- отпускать товары на производство;
- организовать рабочее место в соответсвии с полученным заданием;
- поддерживать рабочее место в надлежащем санитарном состоянии;
- оценивать самостоятельно результаты собственной деяетельности.

КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.6
АП 04
Шикізат пен дайын өнімді сақтау технологиясы
Шикізатты сақтау кезіндегі биологиялық және биохимиялық процесстер.сақтау кезіндегі жемістер мен көкөністердің химиялық құрамы. Жемістер мен көкөністердің оптималды пісу дәрежесін анықтау тәсілдері.
Жемісті көкөністі өнімді жинау, сақтау жағдайлары және тасымалдау әдістері.
Жемістер мен көкөністердің өндірістік сақтаудың және тауарлық өңдеудің әдістері.
Уақытша және стационарлы қоймалардың түрлері.
Жемістер мен көкөністердің сапасын сақтау мен шығынды азайту бойынша күрес тәсілдері.
Айнала қоршаған ортаны сақтау қалдықтарының ластануынан тазарту шаралары.
Білімдер:
химиялық құрамы және өнімнің сапасы;
жинау жағдайлары, сақтау;
тасымалдау талаптары;
сақтау үлгілері;
қойма технологиялары.
Іскерліктер:
жеміс-жидек, көкөністердің биологиялық және биохимиялық қасиеттерін сақтау үрдістерін білу;
жеміс-жидек, көкөністердің пісіп жетілу кезіндегі әдістерін анықтау;
тауарға шығару әдістерін анықтау;
сақтау технологиясын әзірлеу.
КҚ 2.2.7
Біліктілігі: 1226052 – Жартылай дайындалған тағам өнімдерін даярлаушы
АП 01
Арнайы технология
Тағамдық өнімдерді аспаздық өңдеудің әдістері. Шикізатты механикалық өңдеудің және жартылай өнімдер өндірісінің технологиялық үрдістері. Көкөністерді, жемістерді, саңырау құлақты өңдеу. Балық және балық емес теңіз өімдері өңдеу. Етті өңдеу. Ауыл шаруашылық құсын, жабайы құс пен үй қоянын өңдеу. Тағам дайындаудың жылулық әдістері. Тағам дайындауда негізгі тағамдық заттардың өзгеруі. Дәм, хош иіс пен түстің қалыптасуы. Ұн, кондитерлік және аспаздық өнімдер. Жартылай өнімдер мен жылдам мұздатылған тағамдар дайындау, бөлу және орау
Білімдер:
технологияның теориялық негіздері, негізгі түсініктер;
тағамдық өнімдердің жіктелуі мен ассортименті;
өнімдер өндірудің ресурс-және энергия сақтау технологиясы;
шикізатты аспаздық өңдеудің, жартылай және дайын өнімдер дайындаудың технологиялық үрдістері.
Іскерліктер:
- өнімдерді аспаздық өңдеудің механикалық және жылулық өңдеудің негізгі әдістерін қолдану.
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
АП 02
Тамақтандыру кәсіпорындарында өндірісті ұйымдастыру
Қазіргі жағдайдағы қоғамдық тамақтандыру. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының жіктелуі. Ерекшеліктері. Тамақтандыру кәсіпорындарын жабдықтауды ұйымдастыру. Қойма және ыдыс шаруашлығын ұйымдастыру. Өндіріс құрылымы. Өндірісті оперативті жоспарлау және технологиялық құжаттар. Еңбекті тиімді ұйымдастыру негіздері. Өндірісті ұйымдастыру. Ішкі сауда ережесі, жарамсыз деп танылған өнімдер мен тауарларды жою немесе ары қарай қайтадан өңдеу тәртібі. Өндіріс жұмысшыларының лауазымдық инструкциялары. Баға түзілу және калькуляция, есеп және бақылаудың жалпы сұрақтары. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында қолданылатын құжаттар формасы. Қоймадағы шикізат, тауарлар есебі. Өндірістегі шикізат пен дайын өнім есебі. Ішкі бақылау, бақылаудың негізгі әдістері, қоймада, өндіріс пен буфетте өнімдерді инвентаризациялау.
Білімдер:
- қоғамдық тамақтандыру саласының ерекшеліктері;
- өндірістік инфрақұрылым;
- жабдықтауды, қойма және ыдыс шаруашылығын ұйымдастыру; өндіріс құрылымы, өндірістік және технологиялық үрдістер;
- өнім өндіру үрдісін ұйымдастыру, негізгі өндірістік цехтар мен қосалқы бөлмелер жұмысы;
- жұмыс орнын аттестаттаулау;
- өнім өндіруге бақылау жүргізу;
-жоспар-мәзірді құрастыру;
- барлық цехтарда жұмысты ұйымдастыру;
- курстық жобалау бойынша технологиялық есептеулерді орындау;
- ішкі сауда ережесі;
- жарамсыз деп танылған өнімдер мен тауарларды жою немесе ары қарай қайтадан өңдеу тәртібі;
- өндіріс жұмысшыларының лауазымдық инструкциялары;
- қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында қолданылатын құжаттар формасы;
-шткізаттар, дайын өнімдер мен тауарлар есебін.
Іскерліктер:
- жоспар-мәзір құрастыру;
- барлық цехтарда жұмысты ұйымдастыру;
- шикізат пен қалдық мөлшерін есептеу;
- өндіріс жұмысшыларының жұмысқа шығу графигін құрастыру;
- әр күнге өндірістік бағдарламаны құрастыру;
- кәсіпорынға жабдықтаушыдан шикізатты жеткізу жөнінде шарт құрастыру;
- есептік құжаттарды жүргізу;
- өнім өндіру және оның сапасына бақылау жүргізу;
- тағамдар мен аспаздық өнімдер рецептурасы бойынша шикізатты есептеу техникасын жүргізу;
- технологиялық және тұтынушылар конференциясын ұйымдастыру.

ПК 2.3.7
ПК 2.3.8
ПК 2.3.9
ПК 2.3.10
СД 03
Оборудование на предприятиях питания
Общие сведения о структуре машин и механизмов, деталях машин, применяемых материалах; электросиловые аппараты. Требования, предъявляемые к машинам и их структурам. Классификация оборудования, Характеристика отдельных групп механического, теплового, холодильного оборудования. Назначение, типы, особенности устройства основных узлов, принцип действия, отличительные особенности отдельных типов. Правила эксплуатации и техники безопасности, оценка эксплуатационных характеристик, критерии выбора. Оборудование иностранного производства. Организация ремонта и технического обслуживания торгово-технологического оборудования.
Знания:
- нормы технического оснащения предприятий питания;
- меры массы и их вместимости, правила эксплуатации;
- правила эксплуатации контрольно-кассовых аппаратов;
- сведения о материалах, деталях машин применяемых в машиностроении;
- типов электроприводов, принципы действия, схему электроснабжения и учет расхода электроэнергии;
- назначение, применение, структуру, принципы действия и типы механического, теплового, холодильного оборудования и торговых автоматов;
Умения:
- составлять заказы и заявки на приобретение оборудования;
- определить типы и рассчитать потребность;
- определять назначения приборов управления, защиты и дистанционного управления, правильно эксплуатировать;
- эксплуатировать торгово-технологическое и холодильное оборудование, торговые автоматы.
ПК 2.3.6
ПК 2.3.8
ПК 2.3.9
СД 04
Контроль качества продукции и услуг
Санитарно-техническое оборудование лаборатории. Взвешивание: методы, способы, техника. Экстракция и высаливание. Фильтрование. Центрифугирование. Дистилляция. Возгонка. Выпаривание и упаривание. Нагревание и прокаливание. Сушка. Кристаллизация. Охлаждение. Пробоотбор. Ошибки: виды, способы оценки. Стандартизация и контроль качества анализов. Эталон: назначение, виды. Контроль, осуществляемый на предприятиях. Контроль, осуществляемый технологическими и санитарно-техническими пищевыми лабораториями. Органолептический анализ продукции общественного питания (бракеража). Порядок отбора проб и подготовка их для лабораторного анализа. Физико-химические методы, применяемые при контроле полуфабрикатов и готовой продукции. Контроль качества полуфабрикатов. Лабораторный контроль качества блюд и кулинарных изделий. Определение химического состава и энергетической ценности пищи. Контроль правильности проведения технологического процесса. Оформление результатов анализов.
Знания:
- назначение лаборатории;
- видов санитарно-технического оборудования лаборатории;
- техники работы с посудой и пробами;
- классификации весов;
- оборудования для высокого давления и вакуума в лаборатории;
- стандартизации и контроля качества анализов;
- видов контроля;
- органолептического анализа продукции общественного питания;
- порядка отбора проб;
- физико-химического метода контроля;
- контроля качества полуфабрикатов;
- контроля качества блюд и изделий;
- контроля правильности проведения технологического процесса;
Умения:
- проводить основные лабораторные операции;
- выполнять измельчение и смешивание;
- проводить расчеты, определение концентрации;
- производить математическую обработку экспериментальных данных;
- производить отбор проб;
- контролировать качества анализов;
- проводить физико-химические методы при контроле полуфабрикатов и готовой продукции;
- проводить контроль качества полуфабрикатов;
- проводить лабораторный контроль качества блюд и кулинарных изделий;
- определить химический состав и энергетическую ценность пищи;
- проводить контроль правильности проведения технологического процесса;
- оформлять результаты анализов.

КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.9
КҚ 2.3.10
АП 03
Тамақтандыру кәсіпорындарының жабдықтары
Тамақтандыру кәсіпорындарын техникалық жабдықтау жөнінде негізгі мәліметтер. Сауда саймандары және ыдыс-жабдық. Салмақ өлшеу жабдықтары. Бақылау-касса машиналары. Машина бөлшектері. Электр-күш жабдықтарының элементтері. Механикалық жабдықтар. Көтеру-көлік жабдықтары. Тоңазыту жабдықтары. Сауда автоматтары. Шетелдік жабдықтар. Сауда-технологиялық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
Білімдер:
- тамақтандыру кәсіпорындарын техникалық жабдықтау нормалары;
- салмақ өлшемдері және сыйымдылықтары, қолдану ережесі;
- бақылау-касса аппараттарын қолдану ережесі;
- материалдар, машина құрылысында қолданылатын машина бөлшектері жөніндегі мәліметтер;
- электр жетек типтері, жұмыс қағидасы, электрмен жабдықтау кестесі, электр энергиясы шығынының есебі;
- механикалық, жылулық, тоңазыту жабдықтарының, сауда автоматтарының тағайындалуы, қолданылуы, құрылысын, жұмыс қағидасы, үлгілері.
Іскерліктер:
- құрал-жабдықты сатып алу үшін тапсырыс құрастыру;
- үлгісін анықтау және қажеттілікті есептеу;
- басқару, қорғау, дистанциялық басқару құралдарының тағайындалуы, дұрыс қолданылуы;
- сауда-технологиялық, тоңазыту жабдықтарын, сауда автоматтарын қолдану.
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.9
АП 04
Қызметтің және өнімнің сапасын бақылау
Зертхананың санитарлық-техникалық құрал-жабдықтары. Өлшеу: әдістері, амалы, техника. Экстракция және тұзсыздандыру. Сүзу. Центрифугиялау. Дистилляция. Айдау. Бумен тазарту. Қыздыру және отпен қыздыру. Кептіру. Кристаллдау. Салқындату. Сынаманы таңдау. Қателер: түрлері, бағалау әдістері. Талдауды стандарттау және сапаны бақылау. Эталон: тағайындалуы, түрлері. Кәсіпорындарда жүргізілетін бақылау. Технологиялық және санитарлық-технологиялық тағамдық зертханалар жүргізетін бақылау. Қоғамдық тамақтандыру өнімдерінің органолептикалық талдауы. Жартылай өнімдер мен дайын өнімдерді бақылауда қолданылатын физикалық-химиялық әдістер. Жартылай өнімдер сапасын бақылау. Тағамдар мен аспаздық өнімдердің сапасын зертханалық бақылау. Химиялық құрам мен энергетикалық құндылықты анықтау. Технологиялық үрдіс жүруінің дұрыстығын бақылау. Талдау нәтижелерін толтыру.
Білімдер:
- зертхананың тағайындалуын;
- зертхананың санитарлық-техникалық құралдарының түрлерн;
- ыдыс және сынамалармен жұмыс істеу техникасн;
- таразылардың жіктелуі;
- зертханада жоғарғы қысым және вакуум үшін құралдар;
- талдаудың стандартталуы және сапа бақылауы;
- бақылау түрлері;
- қоғамдық тамақтандыру өнімдерінің органолептикалық талдауы;
- сынамаларды алу тәртібі;
- бақылаудың физика-химиялық әдістері;
- жартылай өнімдердің сапасын бақылау;
- тағамдар мен өнімдердің сапасын бақылау;
- технологиялық үрдіс жүруінің дұрыстығын бақылау.
Іскерліктер:
- негізгі зертханалық операцияларды жүргізу;
- майдалау мен араластыруды орындау;
- есептеулер жүргізу, концентрацияны анықтау;
- эксперименттік мәліметтерді математикалық өңдеу жүргізу;
- сынамаларды таңдау;
- талдау сапасын бақылау;
- жартылай өнімдер мен дайын өнімді бақылауда физика-химиялық әдістерді жүргізу;
- жартылай өнімдер сапасына бақылау жүргізу;
- тағамдар мен аспаздық өнімдерге зертханалық бақылау жүргізу;
- тағамның химиялық құрамы мен энергетикалық құндылығын анықтау;
- технологиялық үрдістің дұрыс жүруіне бақылау жүргізу;
- талдау нәтижелерін толтыру.

ПК 2.3.11
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
Квалификация: 122601 2 – Лаборант
ПП 01
Учебная практика
Умения:
- cоблюдать санитарно-гигиенические требования на производстве;
- отбирать и подготавливать пробы для лабораторного анализа;
Навыки:
- проведения физико-химического анализа полуфабрикатов, блюд и готовых изделий.
БК 1-10
ПК 1-7
ПП 02
Технологическая практика
Умения:
- отбирать и подготавливать пробы для лабораторного анализа;
- проводить органолептическую оценку полуфабрикатов, блюд и готовых изделий;
- проводить физико-химический анализ полуфабрикатов, блюд и готовых изделий;
Навыки:
- осуществления контроля качества полуфабрикатов и готовых изделий;
- регистрирования показаний различных приборов;
- оформления результатов анализов.
БК 1-10
ПК 1-13
ПП 03
Производственная практика
Умения:
- осуществлять лабораторный контроль качества блюд и кулинарных изделий;
- осуществлять органолептические и физико-химические методы оценки качества полуфабрикатов, блюд и готовых изделий.
Навыки:
- осуществления контроля качества полуфабрикатов и готовых изделий;
- определения химического состава и энергетической ценности пищи;
- оформления при выемке проб акты и результаты анализов.
БК 1-10
ПК 1-13
Квалификация: 122602 2 – Засольщик овощей
ПП 01
Учебная практика
Умения:
- соблюдать санитарно-гигиенические требования, требования промышленной санитарии;
- использовать различное оборудование.
Навыки:
- готовки сырья для засолки, квашения и мочения.
БК 1-10
ПК 1-3
ПП 02
Технологическая практика
Умения:
-осуществлять засолку, квашение и мочение овощей, плодов;
Навыки:
- готовки засолочных растворов.
БК 1-10
ПК 1-7
ПП 03
Производственная практика
Умения:
- соблюдать технологический процесс засолки, квашения и мочения;
- соблюдать санитарно-гигиенические требования, требования промышленной санитарии;
- осуществлять наблюдение за ферментацией капусты и процессом засолки огурцов, помидоров, других овощей, содержанием дошников, чанов, цементных бассейнов, бочек с засоленными и заквашенными овощами;
Навыки:
- осуществления контроля качества растворов, заквасок, маринадов;
- соблюдения санитарных норм содержания емкостей с засоленными и заквашенными овощами.
БК 1-10
ПК 1-7
Квалификация: 122605 2 – Изготовитель пищевых полуфабрикатов
ПП 01
Учебная практика
Умения:
- соблюдать санитарно-гигиенические требования;
- осуществлять первичную обработку различных видов сырья;
- приготовления полуфабрикатов из различного вида сырья.
Навыки:
-подготовки рабочего место для приготовления полуфабрикатов;
- использования различного оборудования.
БК 1-10
ПК 1-7
ПП 02
Технологическая практика
Умения:
- приготовления полуфабрикатов из различного вида сырья;
-соблюдать технологический процесс приготовления полуфабрикатов из овощей, рыбы, мяса и сельскохозяйственной птицы, кролика, из муки.
Навыки:
- заполнять необходимые нормативно-технические документации;
- проведения органолептической оценки полуфабрикатов.
БК 1-10
ПК 1-11
ПП 03
Производственная практика
Умения:
- использовать основные приемы механической и тепловой кулинарной обработки продуктов;
- приготавливать различные полуфабрикаты, быстрозамороженные блюда и кулинарные изделия, мучные кондитерские изделия;
- поддерживать высокий уровень качества.
Навыки:
- проведения ресурсо-и энергосберегающих технологий производства продукции;
- проведения технологических процессов кулинарной обработки сырья и приготовления полуфабрикатов, блюд и кулинарных изделий.
БК 1-10
ПК 1-11
Примечание. Таблица 1. Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
Организовать рабочее место;
Соблюдать санитарно-гигиенический режим;
Владеть навыками работы на компьютере;
Обновлять свои знания и навыки в течение всей жизни;
Выполнять действия, предусмотренные пищевой лабораторией;
Выполнять действия, предусмотренные технологическим процессом;
Выбирать рациональные способы и средства осуществления деятельности;
Вести переговоры и делопроизводство на государственном и русском языках;
Применять правовые нормы, регулировать отношение между людьми, к обществу, к окружающей среде.
Использует физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей.
Таблица 2. Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Специалист среднего звена
122603 3 – Технолог

КҚ 2.3.11
КП 00
Кәсіптік практика
Біліктілігі: 122601 2 – Зертханашы
КП 01
Оқу практикасы
Іскерліктер:
- өндірісте санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау;
- зертханалық талдау үшін сынамаларды іріктеу және дайындау.
Дағдылар:
- жартылай жне дайын өнімдерді, тағамдарды физика-химиялық талдау жүргізу.
ПП 01
КП 02
Технологиялық практика
Іскерліктер:
- зертханалық талдау үшін сынамаларды іріктеу және дайындау;
- жартылай және дайын өнімдерге, тағамдарға органолептикалық бағалау жүргізуді;
- жартылай жне дайын өнімдерді, тағамдарды физика-химиялық талдау жүргізу
Дағдылар:
- жартылай және дайын өнімдердің сапасын бақылауды іске асыру;
- түрлі құралдардың көрсеткіштерін тіркеу;
- талдау нәтижелерін толтыру.
ПП 02
КП 03
Өндірістік практика
Іскерліктер:
- тағамдар мен аспаздық өнімдер сапасын зертханалық бақылауды жүргізу;
- жартылай және дайын өнімдердің, тағамдардың сапасын органолептикалық және физика-химиялық бағалау әдістерін іске асыру;
Дағдылар:
- жартылай және дайын өнімдердің сапасын бақылауды іске асыру;
- тағамның химиялық құрамы мен энергетикалық құндылығын анықтау;
- сынамаларды алуда талдау актілері мен нәтижелерін толтыру.
БК 1-10
ПК 1-13
Біліктілігі: 122602 2 – Көкөніс тұздаушы
КП 01
Оқу практикасы
Іскерліктер:
- санитарлық-гигиеналық талаптарды, өнеркәсіптік санитария талаптарын сақтау;
- түрлі жабдықтарды қолдануды.
Дағдылар:
- тұздау, ашыту және суда ұстауды іске асыру.
ПП 01
КП 02
Технологиялық практика
Іскерліктер:
- көкөністер мен жемістерді тұздау, ашыту, суда ұстауды іске асыру;
Дағдылар:
- тұздау ерітінділерін дайындау.
БК 1-10
ПК 1-7
КП 03
Өндірістік практика
Іскерліктер:
- тұздау, ашыту және суда ұстаудың технологиялық үрдісін сақтау;
- санитарлық-гигиеналық талаптарды, өнеркәсіптік санитария талаптарын сақтау;
- орамжапырақ ферментациясын, қияр, қызанақ және басқа көкөністер тұздалу үрдісін, тұздалған және ашытылған көкөністермен дошник, чан, цемент бассейндерін бақылауды іске асыру.
Дағдылар:
- ерітінді, ашытпа, маринадтар бақылауын іске асыру;
- тұздалған және ашытылған көкөністермен сыйымдылықтардың санитарлық нормаларын сақтау.
БК 1-10
ПК 1-7
Біліктілігі: 122605 2 – Жартылай дайындалған тағам өнімдерін даярлаушы
КП 01
Оқу практикасы
Іскерліктер:
- санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау;
- түрлі шикізаттарды біріншілік өңдеуді іске асыру;
- түрлі шикізаттан жартылай өнімдер дайындау.
Дағдылар:
- жартылай өнімдер дайындау үшін жұмыс орнын дайындау;
- түрлі жабдықтарды қолдану.
ПП 01
КП 02
Технологиялық практика
Іскерліктер:
- түрлі шикізаттан жартылай өнімдер дайындау;
- көкөністерден, ет пен балықтан, құс етінен, үй қоянынан, ұннан жартылай өнімдер дайындаудың технологиялық үрдісін сақтау;
Дағдылар:
- қажетті нормативті-техникалық құжаттарды толтыру;
- жартылай өнімдерге органолептикалық бағалауды жүргізу.
БК 1-10
ПК 1-11
КП 03
Өндірістік практика
Іскерліктер:
- өнімдерді механикалық және жылулық аспаздық өңдеудің негізгі әдістерін қолдануды;
- түрлі жартылай өнімдер, жылдам мұздатылған тағамдар, аспаздық және кондитерлік өнімдер дайындау;
- сапаның жоғары деңгейін ұстану.
Дағдылар:
- өнім өндірудің ресурс және энергияны сақтау технологиясын жүргізу;
- шикізатты өңдеу және жартылай өнімдер, тағамдар мен аспаздық өнімдердің технологиялық үрдісін жүргізу.
БК 1-10
ПК 1-11
Ескерту. 1-кесте. Базалық құзыреттер
Құзыреттілік коды
Базалық құзыреттер
БҚ1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
Жұмыс орнын ұйымдастыру;
Санитарлық-гигиеналық режимді орындау;
Компьютерде жұмыс істеу дағдысын игеру;
Бүкіл өмірінде білімі мен кәсіби дағдысын жетілдіру;
Тағамдық зертхана қарастырған іс-әрекетті орындау;
Технологиялық үрдістерімен қарастырылған іс-әрекетті орындау;
Іс-әрекетті жүзеге асыруда тиімді әдістер мен құралдарды таңдау, қолдану;
Мемлекеттік тілде және орыс тілінде келісімдер, іс қағаздарды жүргізу;
Құқықтық нормаларды білу, адамдар арасындағы, қоғамдағы, қоршаған ортада қарым-қатынасты реттеу.
2-кесте. Кәсіптік құзыреттер
ТжКББ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер
3 Орта буын маманы
122 603 3 – технолог

ПК 3.1.1. Применять и составлять служебные письма, квалификацию и движение документов.
ПК 3.1.2. Распознавать конъюнктуру рынка, осуществлять мероприятия по формированию спроса и стимулированию сбыта выпускаемой продукции.
ПК 3.1.3. Применять и знать систему стандартизации и контроля качества выпускаемой продукции предприятиями общественного питания.
ПК 3.1.4. Применять механизм ценообразования, методов учета, товарных операции, калькуляцию блюд.
ПК 3.1.5. Осуществлять технологические операции в соответствии с технологическим процессом производства продукции заготовочных и доготовочных цехов.
ПК 3.1.6. Составлять план-меню, рассчитывать количество сырья и отходов.
ПК 3.1.7. Применять на производстве основные направления научной организации труда.
ПК 3.1.8. Применять на производстве основные функции и методы менеджмента;
ПК 3.1.9. Производить расчеты сырья для приготовления различных полуфабрикатов, блюд и кулинарных, кондитерских изделий;
ПК 3.1.10. Осуществлять технологические операции в соответствии с технологическим процессом производства; проводить аттестацию рабочих мест;
ПК 3.1.11.Организовать проведение контроля над выпуском продукции;
ПК 3.1.12.Определять запасы сырья и продуктов;
ПК 3.1.13. Составлять различные меню, план-меню;
ПК 3.1.14.Выполнять технологические расчеты по выпуску продукции предприятий питания;
ПК 3.1.15.Выполнять требования по охране труда и технике безопасности на производстве;
ПК 3.1.16.Проводить инструктаж персонала по правилам техники безопасности, противопожарной безопасности и эксплуатации технологического оборудования;
ПК 3.1.17.Применять принципы системы стандартизации, управления качеством продукции предприятий питания;
ПК 3.1.18.Проводить бракераж готовой продукции, осуществлять контроль качества продукции на всех стадиях технологического процесса.
122604 3 – Техник-технолог
ПК 3.2.1. Применять и составлять служебные письма, квалификацию и движение документов.
ПК 3.2.2. Распознавать конъюнктуру рынка, осуществлять мероприятия по формированию спроса и стимулированию сбыта выпускаемой продукции.
ПК 3.2.3. Применять и знать систему стандартизации и контроля качества выпускаемой продукции предприятиями общественного питания.
ПК 3.2.4. Применять механизм ценообразования, методов учета, товарных операции, калькуляцию блюд.
ПК 3.2.5. Осуществлять технологические операции в соответствии с технологическим процессом производства продукции на всех типах предприятий питания.
ПК 3.2.6. Организовать обслуживание на банкетах и приемах различным контингентам посетителей, в том числе иностранным туристам; оказывать специальные услуги.

КҚ 3.1.1. Қызметтік хаттарды, құжаттардың жіктелуін және қозғалысын құрастырып, қолдану;
КҚ 3.1.2 Нарық конъюнктурасын тану, сұраныстың қалыптасуы мен өндірілген өнімді өткізуді ынталандыру бойынша іс-шараларды іске асыру;
КҚ 3.1.3. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары өнімдерін стандарттау, өндірілетін өнім сапасын бақылау жүйесін білу және осы сала бойынша білімін қолдану;
КҚ 3.1.4. Баға түзілу механизмін, есептеу әдістерін, тауар операцияларын, тағам калькуляциясын қолдану;
КҚ 3.1.5. Дайындау және аз дайындау цехтары өнімдерін өндірудің технологиялық үрдісін ұйымдастыру;
КҚ 3.1.6. Жоспар-мәзірді құрастыру, шикізат пен қалдық мөлшерін есептеу;
КҚ 3.1.7. Өндірісте еңбекті ғылыми ұйымдастырудың негізгі бағыттарын қолдану;
КҚ 3.1.8. Өндірісте менеджменттің негізгі функциялары мен әдістерін қолдану.
КҚ 3.1.9. Түрлі жартылай өнімдер, тағамдар, аспаздық және кондитерлік өнімдер дайындау үшін шикізат есептеулерін жүргізу;
КҚ 3.1.10. Өндірістің технологиялық үрдісіне сәйкес технологиялық операцияларды жүргізу; жұмыс орындарын аттестаттаулауды
жүргізу;
КҚ 3.1.11. Өнім шығаруды бақылауды ұйымдастыру;
КҚ 3.1.12. Шикізат пен өнімдер қорын анықтау;
КҚ 3.1.13. Түрлі ас мәзірін, жоспар-мәзірді құрастыру;
КҚ 3.1.14. Тамақтандыру кәсіпорындары өнімдерін өндіру бойынша технологиялық есептеулерді орындау;
КҚ 3.1.15. Өндірісте еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі бойынша талаптарды орындау
КҚ 3.1.16. Техника қауіпсіздігі, өртке қарсы қауіпсіздік және технологиялық жабдықтарды қолдану ережелері бойынша персоналға инструктаж жүргізу;
КҚ 3.1.17. Тамақтандыру кәсіпорындары өнімдерін стандарттау жүйесі, сапаны басқару қағидаларын қолдану;
КҚ 3.1.18. Дайын өнім бракеражын жүргізу, технологиялық үрдістің барлық кезеңінде өнім сапасын бақылауды іске асыру.
122604 3 – Техник-технолог
КҚ 3.2.1. Қызметтік хаттарды, құжаттардың жіктелуін және қозғалысын құрастырып, қолдану;
КҚ 3.2.2. Нарық конъюнктурасын тану, сұраныстың қалыптасуы мен өндірілген өнімді өткізуді ынталандыру бойынша іс-шараларды іске асыру;
КҚ 3.2.3. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары өнімдерін стандарттау, өндірілетін өнім сапасын бақылау жүйесін білу және осы сала бойынша білімін қолдану;
КҚ 3.2.4. Баға түзілу механизмін, есептеу әдістерін, тауар операцияларын, тағам калькуляциясын қолдану;
КҚ 3.2.5. Тамақтандыру кәсіпорындарының барлық үлгілерінде өнім өндірудің технологиялық ұрдісіне сәйкес технологиялық операцияларды іске асыру;
КҚ 3.2.6. Тұтынушылардың түрлі контингентіне банкеттер мен қабылдауларда қызмет көрсетуді ұйымдастыру, соның ішінде шетелдік туристерге; арнайы қызмет көрсетуді ұсыну;

ПК 3.2.7. Составлять план-меню, банкетное меню, рассчитывать количество сырья и отходов.
ПК 3.2.8. Применять на производстве основные направления научной организации труда.
ПК 3.2.9. Применять на производстве основные функции и методы менеджмента.
ПК 3.2.10.Владеть основными принципами, методами и функциями менеджмента на предприятиях питания;
ПК 3.2.11. Предупреждать кризисные ситуации, организовать и контролировать процесс производства;
ПК 3.2.12. Осуществлять технологические операции в соответствии с технологическим процессом производства; проводить аттестацию рабочих мест;
ПК 3.2.13. Организовать проведение контроля над выпуском продукции;
ПК 3.2.14.Определять запасы сырья и продуктов;
ПК 3.2.15.Организовать работу во всех производственных цехах, выполнять технологические расчеты по выпуску продукции предприятий питания;
ПК 3.2.16. Организовать работу во всех торговых помещениях;
ПК 3.2.17.Соблюдать правила эксплуатации торгово-технологического, холодильного оборудования, проводить инструктаж по технике безопасности;
ПК 3.2.18.Проводить потребительские и технологические конференции;
ПК 3.2.19.Применять принципы системы стандартизации, управления качеством продукции предприятий питания;
ПК 3.2.20.Проводить бракераж готовой продукции, осуществлять контроль качества продукции на всех стадиях технологического процесса с помощью различных методов исследования, проводить лабораторные исследования образцов и проб продукции.
Повышенный уровень
122601 2 – Лаборант
ПК 2.1.1. Отбирать, подготавливать, транспортировать и хранить пробы полуфабрикатов, блюд и готовых изделий для лабораторного анализа.
ПК 2.1.2. Оформлять при выемке проб акты и результаты анализов.
ПК 2.1.3. Осуществлять органолептические и физико-химические методы оценки качества полуфабрикатов, блюд и готовых изделий.
ПК 2.1.4. Регистрировать показания различных приборов.
ПК 2.1.5. Соблюдать санитарно-гигиенические требования на производстве.
ПК 2.1.6. Проводить органолептическую оценку полуфабрикатов, блюд и готовых изделий.
ПК 2.1.7.Отбирать и подготавливать пробы для лабораторного анализа.
ПК 2.1.8.Проводить физико-химический анализ полуфабрикатов, блюд и готовых изделий.
ПК 2.1.9. Осуществлять контроль качества полуфабрикатов.
ПК 2.1.10. Осуществлять лабораторный контроль качества блюд и кулинарных изделий.
ПК 2.1.11. Осуществлять контроль за ведением технологического процесса.
ПК 2.1.12. Определить химический состав и энергетическую ценность пищи.
ПК 2.1.13. Оформлять результаты анализов.
122602 2 – Засольщик овощей
ПК 2.2.1. Готовить сырье для засолки, квашения и мочения.

КҚ 3.2.7. Жоспар-мәзірді, банкеттік мәзірді құрастыру, шикізат пен қалдық мөлшерін есептеу;
КҚ 3.2.8. Еңбекті ғылыми ұйымдастырудың негізгі бағыттарын өндірісте қолдану;
КҚ 3.2.9. Өндірісте менеджменттің негізгі функциялары мен әдістерін қолдану.
КҚ 3.2.10. Тамақтандыру кәсіпорындарында менеджменттің негізгі қағидаларын, әдістері мен функцияларын игеру;
КҚ 3.2.11. Дағдарыстық жағдайлардан сақтандыру, өндіріс үрдісін ұйымдастыру және бақылау;
КҚ 3.2.12. Өндірістің технологиялық үрдісіне сәйкес технологиялық операцияларды жүргізу; жұмыс орындарын аттестаттаулауды
жүргізу;
КҚ 3.2.13. Өнім шығаруды бақылауды ұйымдастыру;
КҚ 3.2.14. Шикізат пен өнімдер қорын анықтау;
КҚ 3.2.15. Барлық өндірістік цехтарда жұмысты ұйымдастыру, тамақтандыру кәсіпорындары өнімдерін өндіру бойынша технологиялық есептеулерді орындау;
КҚ 3.2.16. Барлық сауда бөлмелерінде жұмыстарды ұйымдастыру;
КҚ 3.2.17. Сауда-технологиялық, тоңазыту жабдықтарын қолдану ережесін сақтау, техника қауіпсіздігі бойынша инструктаж жүргізу.
КҚ 3.2.18. Тұтынушы және технологиялық конференциялар өткізу;
КҚ 3.2.19. Тамақтандыру кәсіпорындары өнімдерін стандарттау жүйесі, сапаны басқару қағидаларын қолдану;
КҚ 3.2.20. Дайын өнім бракеражын жүргізу, зерттеудің түрлі әдістерін қолданып, технологиялық үрдістің барлық кезеңдерінде өнім сапасын бақылауды ісе асыру, өнім үлгісі мен сынамаларына зертханалық зерттеу жүргізу.
2. Жоғарғы деңгей
122601 2 – Зертханашы
КҚ 2.1.1. Зертханалық талдау үшін жартылай өнімдер, тағамдар мен дайын өнімдердің сынамаларын таңдау, дайындау, тасымалдау және сақтау;
КҚ 2.2.2. Сынамаларды алғанда акт және талдау нәтижелерін құрастырып, толтыру;
КҚ 2.1.3. Жартылай өнімдердің, тағамдар мен дайын өнімдердің сапасын бақылаудың органолептикалық, физикалық-химиялық әдістерін іске асыру;
КҚ 2.1.4. Түрлі құралдардан көрсеткіштерді алуды іске асыру;
КҚ 2.1.5. Өндірісте санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау.
КҚ 2.1.6. Жартылай өнімдер, тағамдар мен дайын өнімдердің органолептикалық бағалауын жүргізу;
КҚ 2.1.7. Зертханалық талдау үшін сынамаларды іріктеу және дайындау;
КҚ 2.1.8. Жартылай өнімдер, тағамдар мен дайын өнімдердің физика-химиялық талдауын жүргізу;
КҚ 2.1.9. Жартылай өнімдер сапасын бақылауды іске асыру;
КҚ 2.1.10. Тағамдар мен аспаздық өнімдердің сапсына зертханалық бақылауды іске асыру;
КҚ 2.1.11. Технологиялық үрдісті жүргізуге бақылауды іске асыру;
КҚ 2.1.12. Тағамның химиялық құрамы мен энергетикалық құндылығын анықтау;
КҚ 2.1.13. Талдау нәтижелерін толтыру.
122602 2 – Засольщик овощей
КҚ 2.2.1. Тұздау және ашыту үшін шикізатты дайындау;

ПК 2.2.2. Готовить засолочные растворы.
ПК 2.2.3. Осуществлять засолку, квашение и мочение овощей, плодов.
ПК 2.2.4. Осуществлять контроль качества растворов, заквасок, маринадов.
ПК 2.2.5. Использовать различное оборудование.
ПК 2.2.6. Соблюдать санитарно-гигиенические требования, требования промышленной санитарии.
ПК 2.2.7.Соблюдать технологический процесс засолки, квашения и мочения.
122605 2 – Изготовитель пищевых полуфабрикатов
ПК 2.3.1. Осуществлять первичную обработку овощей и приготавливать полуфабрикаты из овощей.
ПК 2.3.2. Осуществлять обработку рыбы и морепродуктов и приготавливать полуфабрикаты из рыбы.
ПК 2.3.3. Осуществлять механическую обработку мяса и приготавливать полуфабрикаты из мяса.
ПК 2.3.4. Осуществлять обработку сельскохозяйственной птицы, кролика, приготавливать полуфабрикатов из них.
ПК 2.3.5. Приготавливать мучные и отделочные полуфабрикаты.
ПК 2.3.6. Использовать различное оборудование.
ПК 2.3.7. Соблюдать санитарно-гигиенические требования.
ПК 2.3.8. Подготавливать рабочее место для приготовления полуфабрикатов.
ПК 2.3.9. Проверять готовность к работе необходимого оборудования.
ПК 2.3.10.Соблюдать технологический процесс приготовления полуфабрикатов из овощей, рыбы, мяса и сельскохозяйственной птицы, кролика, из муки.
ПК 2.3.11.Проводить органолептическую оценку полуфабрикатов и заполнять необходимые нормативно-технические документации.
Приложение 316
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль: 1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность: 1228000 – Кабельное производство
Квалификация:
122801 2 – Опрессовщик кабелей и проводов пластиками и резиной
122802 2 – Скрутчик - изолировщик жил и кабеля
122803 2 – Волочильщик
122804 2 – Прессовщик изделий из пластмассы

КҚ 2.2.2. Тұздау ерітінділерін дайындау;
КҚ 2.2.3. Көкөністерді, жемістерді тұздауды, ашытуды іске асыру;
КҚ 2.2.4. Ерітінді, ашытқы, маринад сапасын бақылауды іске асыру;
КҚ 2.2.5. Түрлі құрал-жабдықты таңдауды, осы құрал-жабдықта жұмыс істеуді іске асыру;
КҚ 2.2.6. Санитарлық-гигиеналық талаптарды, өнеркәсіптік санитария талаптарын сақтау;
КҚ 2.2.7. Тұздау, ашытудың технологиялық үрдісін сақтау.
122605 2 – Жартылай дайындалған тағам өнімдерін даярлаушы
КҚ 2.3.1. Көкөністердібіріншілік өңдеудііске асыру және көкөністерден жартылай өнімдер дайындау.
КҚ 2.3.2. Балықты, теңіз өнімдерін біріншілік өңдеуді іске асыру және балықтан, теңіз өнімдерінен жартылай өнімдер дайындау.
КҚ 2.3.3. Етті механикалық өңдеуден өткізіп, жартылай өнімдер дайындау.
КҚ 2.3.4. Ауылшаруашылық құстарын, үй қоянын өңдеуден өткізіп, жартылай өнімдер дайындау
КҚ 2.3.5. Ұннан жартылай өнімдер мен әрлеу өнімдерін дайындау.
КҚ 2.3.6. Әр түрлі жабдықтарды қолдану
КҚ 2.3.7. Санитарлы-гигиеналық талаптарды орындау.
КҚ 2.3.8. Жартылай өнімдер дайындау үшін жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.3.9. Қажетті жабдықтың жұмысқа дайындығын тексеру;
КҚ 2.3.10. Көкөністен, балықтан, ет пен ауылшаруашылық құсынан, үй қоянынан, ұннан жартылай өнімдер дайындаудың технологиялық үрдісін сақтау;
КҚ 2.3.11. Жартлыай өнімдерге органолептикалық бағалау жүргізу және қажетті нормативті-технологиялық құжаттарды толтыру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 316-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Коды мен профилі: 1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Мамандығы: 1228000 – Кабель өндірісі
Біліктілігі: 122801 2 – Кабельдер мен сымдарды пластиктермен және резеңкелермен нығыздаушы
122802 2 – Желілер мен кабелдерді ораушы-оқшаулаушы
122803 2 – Сым созушы
122804 2 – Пластмассадан жасалған бұйымдарды нығыздаушы

Сноска. Наименование приложения 324 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплины)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общие гуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Синтаксис казахского (русского) языка. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Составление рассказов и диалогов по текстам, ориентированным на будущую специальность.
Знания:
- государственного и русского языков и владение лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения:
- грамотно использовать профессиональную лексику;
- применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК 2.4
БК 2.5
БК 2.9
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПК 2.8.1
ПК 2.9.1
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение, развитие речи.
Знания:
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения:
- читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности,
- использовать грамматический минимум для профессионального общения.
БК 2.4
БК 2.5
БК 2.9
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПК 2.8.1
ПК 2.9.1
ОГД 03
История Казахстана.
ОГД 04
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалистов.
Формирование здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного совершенствования. Физическая культура в научной организации труда.
Профессиональная прикладная физическая подготовка.
Знания:
- основ здорового образа жизни;
- представления о роли физической культуры в профессиональном и социальном развитии человека.
Умения:
- использовать полученные знания для укрепления здоровья, для достижения жизненных и профессиональных целей,
- добиваться физического совершенствования.

Ескерту. 324-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Кәсіптік тілдің рөлі. Мамандығының терминдік сөздері. Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Кәсіптік бағдарланған мәтіндерді оқу және аудару "сөздікпен) техникасы. Болашақ мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгімелер мен диалогтар құрастыру.
Білімдер:
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) үшін мемлекеттік және орыс тілдерін, лексикалық, грамматикалық минимумды меңгеру.
Іскерліктер:
- кәсіптік лексиканы сауатты қолдану;
- кәсіптік қызметінде қазақ және орыс тілі бойынша білімін қолдану.
БҚ 2.4
БҚ 2.5
БҚ 2.9.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.1
КҚ 2.7.1
КҚ 2.8.1
КҚ 2.9.1
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандығы бойынша іскерлік тілдің негіздері, лексика-фразеологиялық сөзтіркестері мен терминдері. Кәсіптік бағдардағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіптік қарым-қатынас, тіл дамыту.
Білімдер:
- мамандығы бойынша кәсіптік қарым-қатынасқа қажетті лексико-грамматикалық материал.
Іскерліктер:
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқып, аудару (сөздікпен), грамматикалық минимумды кәсіптік қарым-қатынаста қолдану.
БҚ 2.4
БҚ 2.5
БҚ 2.9.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.1
КҚ 2.7.1
КҚ 2.8.1
КҚ 2.9.1
ЖГП 03
Қазақстан тарихы.
ЖГП 04
Дене тәрбиесі.
Дене тәрбиесінің мамандарды дайындаудағы рөлі. Салауатты өмір салтын қалыптастыру. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизикалық негіздері. Күш-қуат және спорттық негіздерді жетілдіру. Кәсіптік қолданбалы дене тәрбиесі.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негіздері;
- адамның кәсіптік және әлеуметтік дамуында дене тәрбиесінің рөлі туралы түсінігі.
Іскерліктер:
- алған білімін денсаулықты нығайтуға, өмірлік және кәсіптік мақсаттарға жету үшін, күш-қуатты жетілдіруге қолдану.

БК 2.10
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке.
Документы, их назначение и способы документирования. Система документации, структура документов. Сбор и хранение документов. Организация и технология делопроизводства. Порядок организации и формирование дел. Основы офисной и документационной работы.
Государственные стандарты и системы унифицирования. Общий принцип организации документооборота.
Знания:
- назначения, составных частей, правил оформления документов;
- способов создания и функции документов;
- общей характеристики средств оргтехники, их назначений и внедрений в организационные и управленческие процессы на предприятии.
Умения:
- составлять деловые бумаги: заявления, приказы, служебные записки и другие;
- организовывать работу с документами, регистрировать, вести их учет, пользоваться современной оргтехникой.
БК 2.5
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПК 2.8.1
ПК 2.9.1
ОПД 02
Черчение.
Графическое оформление чертежей в соответствии с ЕСКД. Проекционное черчение и техническое рисование. Методы и средства машинной графики. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Эскизы, чертежи деталей. Схемы. Чтение чертежей. Строительное черчение. Методы и средства машинной графики.
Знания:
- единой системы конструкторской документации (ЕСКД);
- правил и приемов выполнения чертежей и эскизов;
- основ начертательной геометрии и проекционного черчения.
Умения:
- читать, выполнять и оформлять чертежи по специальности, в том числе методами компьютерной графики.
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПК 2.8.1
ПК 2.9.1
ОПД 03
Материаловедение.
Физико-химические основы материаловедения. Строение и свойства материалов. Методы измерения параметров и свойств материалов. Области применения материалов. Чугуны, стали, пластмассы, силикатные материалы. Текстильные и лакокрасочные материалы. Конструкционные материалы, их свойства, виды, способы обработки и применение в химической промышленности.
Знания:
- физических свойств материалов;
- строения металлов и сплавов;
- технологических свойств, механических свойств;
- методы испытания материалов.
Умения:
- давать характеристику применяемым материалам;
- выбирать материалы в соответствие с их свойствами.
ПК 2.1.5
ПК 2.2.5
ПК 2.3.4
ПК 2.4.2
ПК 2.5.5
ПК 2.6.2
ПК 2.7.4
ПК 2.8.4
ПК 2.9.2
ОПД 04
Электротехника с основами электроники.
Электротехника: электрическое поле, электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм, электрические измерения, электрические машины переменного и постоянного тока, трансформаторы, основы электропривода. Передача и распространение электрической энергии. Электроника: физические основы электроники; электронные приборы; электронные устройства автоматики и вычислительной техники, микропроцессоры и микро-ЭВМ.
Знания:
- основ электротехники и электропривода;
- основ электроники и микропроцессорной техники;
- параметров электрического поля и электромагнетизма;
- сущности явлений, происходящих в электрических и магнитных цепях;
- элементов устройства и основных характеристик электроизмерительных приборов.
Умения:
- производить расчет параметров электропривода;
- выполнять расчет простейших электрических цепей;
- читать и составлять несложные электрические цепи;
- пользоваться средствами электроизмерений.

БҚ 2.10
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу. Құжаттар, олардың қолданыс аясы мен құжаттандыру тәсілдері. Құжаттандыру жүйесі, құжаттардың құрылымы. Іс жүргізуді ұйымдастыру және технологиясы. Істерді ұйымдастыру және қалыптастыру тәртібі. Кеңеселік және құжаттамалық жұмыстардың негіздері.
Мемлекеттік стандарттау және бір қалыпқа келтіру жүйелері. Құжат айналымын ұйымдастырудың жалпы принциптері.
Білімдер:
- құжаттардың қолданыс аясы, құрамдық бөліктерін, рәсімдеу ережелері;
- құжаттарды әзірлеу және олардың міндеттері;
- ұйымдастыру техникаларының жалпы сипаттамасы, олардың қолданыс аясы және ұйымдастыру және басқару процестерін кәсіпторындарға ендіру жолдары.
Іскерліктер:
- іскерлік құжаттарды: бұйрық, қызметтік хаттар және басқа құрастыра білу;
- құжаттармен жұмысты, оларды тіркеу, есепке алуын ұйымдастыру, заманауи техникаларды қолдана білу.
БҚ 2.5
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.1
КҚ 2.7.1
КҚ 2.8.1
КҚ 2.9.1
ЖКП 02
Сызу.
Сызбаларды КҚ БЖ сәйкес графикалық толтыру. Проекциялық сызбалар мен техникалық сурет салу. Машиналық графиканың әдістері мен құралдары. Машина құрыдлысының сызуы. Сызуларды орындаудың жалпы ережесі. Қимаүлгілер, сызбалар, бөлшектер. Құрылыс сызбалары. Машиналық кескіндеудің әдістері мен құралдары.
Білімдер:
- конструкторлық құжаттардың бірыңғай жүйесі (КҚ БЖ);
- сызбалар мен эскиздерді орындаудың ережелері мен тәсілдері;
- сызбалық геометрия мен проекциялық сызудың негіздері.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша сызбаларды оқу, орындау және рәсімдей білу, сонымен қатар компьютерлік графика арқылы орындай білу.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.1
КҚ 2.7.1
КҚ 2.8.1
КҚ 2.9.1
ЖКП 03
Материалтану.
Материалтанудың физико-химиялық негіздері. Материалдардың құрылдымы мен қасиеттері. Параметрлерді өлшеу әдістері мен материалдардың қасиеттері. Материалдардың қолдану салалары. Шойын, болат, пластмасса, силикаттық материалдар. Текстильдік және сырлау материалдары. Конструкциялық материалдар, олардың қасиеттері, түрлері, өңдеу тәсілдері мен химия өнеркәсібінде қолданылуы.
Білімдер:
- материалдардың физикалық қасиеттері;
- материалдар мен заттардың құрылымы;
- технологиялық және механикалық қасиеттері;
- материалдарды сынау әдістері.
Іскерліктер:
- қолданыстағы материалдарға сипаттама беру;
- материалдарды олардың қасиеттеріне сәйкес таңдау.
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.5
КҚ 2.6.2
КҚ 2.7.4
КҚ 2.8.4
КҚ 2.9.2
ЖКП 04
Электротехника электроника негіздерімен.
Электротехника: электрлік өріс, күнделікті және ауытқымалы тоқтың электрлік тізбек, электромагнетизм, электрлік өлшемдер, күнделікті және ауытқымалы тоқтың электрлік машиналары, трансформаторлар, электрожелінің негіздері.Электрлік энергияның берілісі мен таратылуы.
Электроника: электрониканың физикалық негіздері. Электрондық құралдар. Электрондық түзеткіштер мен стабилизаторлар. Электрондық күшейткіштер. Автоматика және есептеу техникасының электрондық генераторлар мен өлшеуіш құралдары. Микропроцессорлар мен микро-ЭЕМ.
Білімдер:
- электротехника және электржетектің негіздері;
- электроника және микропроцессорлық техника негіздері;
- электрлік өрістің және электромагнетизм параметрлері;
- электрлік және магниттік желіде болатын құбылыстардың мәні;
- электрөлшеуіш құрал қондырғыларының элементтері мен негізгі сипаттамалары.
Іскерліктер:
- электржетектің параметрін есептеу;
- қарапайым электрлік тізбектерді есептеуін орындау;
- қарапайым электрлік тізбектерді оқу және құрастыру;
- электрөлшеуіш құралдарын қолдану.

ПК 2.1.7
ПК 2.2.7
ПК 2.3.5
ПК 2.4.7
ПК 2.5.7
ПК 2.6.6
ПК 2.7.1
ПК 2.8.3
ПК 2.9.5
ОПД 05
Охрана труда.
Основы законодательства Республики Казахстан по охране труда: Законы об охране труда и отдыха; компенсация производственных вредностей; организация работ по охране труда.
Система стандартов безопасности труда. Производственный травматизм, профессиональные заболевания. Основы пожарной профилактики. Технические основы охраны труда на предприятиях отрасли. Организация и осуществление безопасной технологии производства.
Знания:
- правил обеспечения безопасных условий труда;
- правовых, нормативных и организационных основ охраны труда;
- действия токсичных веществ на человека;
- ПДК;
- индивидуальных средств защиты,
- мер предупреждения взрывов и пожаров.
Умения:
- оценивать степень опасности производственной ситуации для персонала и окружающей среды;
- применять средства индивидуальной защиты;
- оказывать первую доврачебную помощь.
ПК 2.1.8
ПК 2.2.8
ПК 2.3.8
ПК 2.4.11
ПК 2.5.8
ПК 2.6.8
ПК 2.7.9
ПК 2.8.5
ПК 2.9.9
ОПД 06
Основы стандартизации, метрологии и управления качеством продукции.
Правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства метрологии, стандартизации и сертификации. Стандартизация: основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством. Международная и региональная стандартизация продукции, показатели качества и методы их оценки. Испытание и контроль продукции.
Знания:
- основных понятиий метрологии, стандартизации, сертификации и управления качеством продукции;
- показателей качества и методов оценки.
Умения:
- применять документацию системы качества в профессиональной деятельности;
- производить технические измерения;
- пользоваться средствами контроля и измерения для оценки параметров технологического процесса.
ПК 2.1.4
ПК 2.2.3
ПК 2.3.4
ПК 2.4.7
ПК 2.4.9
ПК 2.5.5
ПК 2.6.7
ПК 2.7.4
ПК 2.8.4
ПК 2.9.5
ОПД 07
Основы рыночной экономики.
Система экономики Казахстана. Рыночный механизм хозяйствования и принципы его функционирования. Виды рынков. Понятие о предприятии, его устав. Производственная структура предприятия. Предприятия в системе рыночной экономики. Принцип организации основного и вспомогательного производства. Планирование производства. Основы, принципы и методы управления.
Знания:
- экономических показателей развития отрасли;
- форм организации предприятий;
- видов оплаты труда;
- факторов, влияющих на качество и конкурентоспособность продукции.
Умения:
- производить самостоятельно расчеты экономических показателей;
- использовать экономическую информацию в профессиональной деятельности.

КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.5
КҚ 2.4.7
КҚ 2.5.7
КҚ 2.6.6
КҚ 2.7.1
КҚ 2.8.3
КҚ 2.9.5
ЖКП 05
Еңбекті қорғау.
Қазақстан Республикасының еңбекті қорғау бойынша негізгі заңдарын: Еңбекті қорғау және демалыс туралы заңдар; өндірістік зияндылықтың өтемақысы; еңбекті қорғау бойынша жұмыстар ұйымдастыру. Химиялық өнеркәсіптегі еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздері. Өрттің алдын алу негіздері. Сала кәсіпорындарындағы еңбекті қорғаудың техникалық негіздері. Өндіріс технологиясының қауіпсіздігін ұйымдастыру және жүзеге асыру.
Білімдер:
- еңбектің қауіпсіз жағдайын қамтамасыз ету ережелері;
- еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздері;
- улы заттардың адамға әсері;
- қорғаныстық жеке құралдары;
- жарылыстар мен өрттерді ескерту шаралары.
Іскерліктер:
- өндірістік жағдайдың жұмыскерлер мен қоршаған ортаға қауіптілік дәрежесін бағалай білу; - жеке қорғану құралдарын қолдану;
- дәрігер келгенге дейінгі алғашқы көмек көрсету.
КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.8
КҚ 2.4.11
КҚ 2.5.8
КҚ 2.6.8
КҚ 2.7.9
КҚ 2.8.5
КҚ 2.9.9
ЖКП 06
Стандарттау, метрология және өнімнің сапасын басқару негіздері.
Метрология, стандарттау, сертификаттаудың құқықтық негіздері, мақсаттары, міндеттері, принциптері, нысандары мен құралдары. Стандарттау: стандартау және сапаны басқару саласындағы негізгі терминдер мен анықтамалар. Өнімді халықаралық және аймақтық стандарттау, сапа көрсеткіштері мен оны бағалау. Өнімді сынау мен бақылау
Білімдер:
- метрология, стандарттау, сертификаттау және өнімнің сапасын басқарудың негізгі түсініктері;
- сапа көрсеткіштері мен бағалау әдістері.
Іскерліктер:
- кәсіптік қызметте сапа жүйесінің құжаттарын қолдану;
- техникалық өлшемдер жасау;
- технологиялық процес параметрлерін бағалаудың бақылау және өлшеу құралдарын пайдалану.
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.7
КҚ 2.4.9
КҚ 2.5.5
КҚ 2.6.7
КҚ 2.7.4
КҚ 2.8.4
КҚ 2.9.5
ЖКП 07
Нарықтық экономика негіздері.
Қазақстан экономикасының жүйесі. Шаруашылықтанудың нарықтық механизмі мен оны қолданудың принциптері. Нарықтың түрлері. Кәсіпорын, оның жарғысы туралы түсінік. Кәсіпорынның өндірістік құрылымы. Нарықтық экономика жүйесіндегі кәсіпорын. Негізгі және қосымша өндірісті ұйымдастыру принципі. өндірісті жоспарлау. Басқарудың негіздері, принциптері мен әдістері.
Білімдер:
- сала дамытудың экономикалық көрсеткіштері;
- кәсіпорындарды ұйымдастыру формалары;
- еңбекті төлеу түрлері;
- өнімнің сапасына және бәсекеге қабілеттілігіне ықпал ететін факторлар.
Іскерліктер:
- экономикалық көрсеткіштерді өздігімен есептеу;
- кәсіптік қызметте экономикалық ақпараттарды қолдану.

ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПК 2.8.1
ПК 2.9.1
ОПД 08
Информационные технологии в профессиональной деятельности.
Основные принципы, методы и свойства информационных и телекоммуникационных технологий, их эффективность; автоматизи-
рованные рабочие места, локальные и отраслевые сети. Прикладное программное обеспечение и информационные ресурсы в отрасли. Интегрированные информационные системы. Проблемно-ориентированные пакеты прикладных программ по отрасли и сфере деятельности. Экспертные системы и системы поддержки принятия решений. Моделирование и прогнозирование в профессиональной деятельности.
Знания:
- прикладного программного обеспечения;
- проблемно-ориентированных пакетов прикладных программ по отрасли.
Умения:
- пользоваться пакетами прикладных программ общего назначения;
- пользоваться пакетами проблемно-ориентированных прикладных программ (САD-системы, интегрированные пакеты делопроизводства, Chem office Pro);
- применять экспертные системы и системы поддержки принятий решений, моделирования и прогнозирования в профессиональной деятельности.
БК 2.3
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Технология и оборудование кабельного производства.
Типы крутильных машин и их эксплуатация. Червячные прессы для наложения изоляции и оболочек. Поточные линии для изготовления резиновых смесей. Оборудование для вулканизации. Агрегаты непрерывной вулканизации. Оплеточные машины карусельного и коклюшечного типов Технология скрутки проволок в жилу и изолированных жил в кабель. Производство силовых кабелей с бумажной пропитанной изоляцией. Технология изготовления кабельных изделий с резиновой изоляцией. Изготовление изоляции и оболочек из пластических масс. Изготовление кабельных резиновых смесей. Наложение защитных покровов.
Знания:
- назначения и конструкции основного и вспомогательного оборудования,
- теоретических основ технологических процессов изготовления кабельной продукции;
- методов утилизации отходов.
Умения:
- выбирать оборудование в соответствие с его характеристиками и предназначением;
- давать характеристику оборудования, определять достоинства и недостатки, выделять конструктивные особенности;
- определять условия проведения технологических операций производства кабеля;
- выявлять дефекты и находить пути их ликвидации.
ПК 2.1.3
ПК 2.2.4
ПК 2.3.2
ПК 2.4.3
ПК 2.5.3
ПК 2.6.2
ПК 2.7.5
ПК 2.9.6
СД 02
Автоматизация технологических процессов.
Основные понятия управления технологическими процессами. Общие сведения об управлении и основные свойства объектов управления. Автоматические регуляторы, исполнительные устройства и вторичные приборы. Обеспечение безопасности технологических процессов. Основные понятия о проектировании систем автоматизации. Автоматизация основных технологических процессов.
Знания:
- устройств автоматических средств контроля, регулирования, защиты и блокировки;
- схем автоматизации отдельных аппаратов и процессов в целом;
- правил эксплуатации приборов и использование их в управлении технологическими процессами.
Умения:
- читать и составлять схему автоматизации технологического процесса, цеха, участка;
- выбирать по справочной литературе или каталогам приборы для условий, указанных в технологическом регламенте.

КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.1
КҚ 2.7.1
КҚ 2.8.1
КҚ 2.9.1
ЖКП 08
Кәсіптік қызметтегі ақпараттық технологиялар.
Ақпараттық және телекоммуникациялық технологиялардың негізгі принциптері, әдістері мен қасиеттері, олардың тиімділіктері. Автоматтандырылған жұмыс орындары, локалдық және салалық тораптар. Саладағы қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз ету және ақпараттық ресурстар. Біріккен ақпараттық жүйелер. Қызмет саласы мен аумағының қолданбалы бағдарламаларының проблемалық-бағдарлық пакеттері. Шешім қабылдауда сараптама жүйесі мен қолдау жүйелерін қолдану. Кәсіптік қызметтегі модельдеу мен болжау.
Білімдер:
- қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз етуі;
- салалар бойынша қолданбалы бағдарламалардың проблемлық-бағдарлық пакеттері.
Іскерліктер:
- жалпы қолданыстағы қолданбалы бағдарламалар пакеттерін қолдану;
- қолданбалы бағдарламаның (САD-жүйелер, іс жүргізудің біріккен пакеттері, Chem office Pro) проблемалық-бағдарлық пакеттерді қолдану;
- шешім қабылдауда сараптама жүйесі мен қолдау жүйелерін қолдану, кәсіптік қызметтегі модельдеу мен болжау.
БҚ 2.3
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Кабель өндірісінің технологиясы мен жабдықтары.
Айналдырғыш машиналардың түрлері және оларды пайдалану. Оқшаулар мен қаптамалар салуға арналған бұрамдық нығыздауыштар.
Резеңке қоспаларын дайындауға арналған ағымдық желілер. Көріктеуге арналған жабдықтар. Үзіліссіз көріктеу агрегаттары. Әткеншектік (орыс-карусельный) және шілтерлік (орыс-коклюшечный) типтегі қаптау машиналары.
Сымдарды желілерге және оқшауланған желілерді кабельге айналдыру технологиясы. Сіңірілген қағазбен оқшауланған қуат кабельдерін өндіру. Резеңкелік оқшауланған кабекльдерді дайындау технологиясы. Пластикалық массалардан оқшаулағыштар мен қаптамаларды дайындау. Кабельдік резеңкелік қоспаларды дайындау. Қорғаныс қабаттарын жасау.
Білімдер:
- негізгі және қосымша жабдықтардың қолданысы мен құрылымы;
- кабель өндірісі жабдықтарының техникалық сипаттамасы мен құрылысы;
- қалдықтарды жою әдістері.
Іскерліктер:
- жабдықтарды сипаттамасы мен қолдану аясына сәйкес таңдау;
- жабдықтың сипаттамасын беру; артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтау, құрымдщылық ерекшеліктерін анықтау;
- кабель өндірісінің технологиялық процесін өткізу шарттарын анықтау;
- ақауларды анықтау және оларды жою жолдарын іздеу.
КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.5.3
КҚ 2.6.2
КҚ 2.7.5
КҚ 2.9.6
АП 02
Технологиялық процесті автоматтандыру.
Технологиялық процестерді басқарудың негізгі түсініктері. Басқару туралы жалпы мәлімет және басқару объектілерінің негізгі қасиеттері. Автоматтандырылған реттеуіштер, орындаушы қондырғылар мен екінші құралдар. Технологиялық процестердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету. Негізгі технологиялық процестерді автоматтандыру.
Білімдер:
- бақылау, реттеу, қорғау және бөгеттеудің автоматтандырылған құралдары;
- жекелеген аппараттарды және процесттерді тұтас автоматтандыру сұлбасы;
- аспаптарды пайдалану ережелері және оларды технологиялық процесін бақаруда қолдану.
Іскерліктер:
- технология процесті, цехты, участкені автоматтандыру сызбасын оқу және құрастыру;
- анықтамалық әдебиеттер мен катологтардан технологиялық регламентте көрсетілген шарттарға арналған құралдарды таңдау.

ПК 2.1.7
ПК 2.2.3
ПК 2.4.5
ПК 2.5.7
ПК 2.6.6
ПК 2.7.7
ПК 2.8.3
ПК 2.9.5
Квалификация: 122801 2 - Опрессовщик кабелей и проводов пластиками и резиной
СД 03
Опрессовка жил и проводов резиной, поливинил-хлоридом, полиэтиленом, фторопластом и другими материалами.
Опрессовка жил, проводов и кабелей резиной, поливинилхлоридом, фторопластом, полиэтиленом и другими материалами на экструдере с диаметром червяка свыше 50 мм до 120 мм, опрессовка проводов и кабелей фторопластом на плунжерных прессах. Регулирование скорости опрессовки, контроль качества и геометрических параметров оболочек.
Знания:
- устройств основных узлов червячных экструдеров;
- типов барабанов;
- марок изолирующизх материалов;
- технологических инструкций по опрессовке кабелей и проводов пластикатами и резиной.
Умения:
- эксплуатировать оборудование в соответствие с его предназначением и характеристиками;
- регулировать параметры опрессовки, осуществлять контроль качества готовой продукции.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.5
ПК 2.1.7
Квалификация: 122802 2 - Скрутчик – изолоровщик жил и кабеля
СД 03
Скрутка и изолирование силовых кабелей, телефонных кабелей, телеграфных и низкочастотных кабелей.
Скрутка и изолирование силовых кабелей сечением до 6 кв.м, телефонных кабелей до 19 жил и низкочастотных кабелей четверочной скрутки на крутильно-изолировочных машинах, подбор и установка сменных шестерен, роликов изоляционных материалов. Смена отдающих и приемных барабанов и корзин.
Знания:
- принципа действия и назначения основных узлов обслуживаемого оборудования;
- требований, предъявляемых к материалам;
- марок и сечений скручиваемых и изолируемых кабелей.
Умения:
- готовить оборудование к работие;
- проводить операции скрутки и изолирования;
- оценивать качество готовой продукции.
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.4
ПК 2.2.4
ПК 2.2.7
Квалификация: 122803 2 - Волочильщик
СД 03
Волочение и калибровка пруткового материала на волочильных станах.
Технология волочения цветных металлов и сплавов, теоретические основы процесса, технологические схемы. Оборудование для волочения, назначение, устройство, принцип действия. Контрольно-измерительные приборы. Смазочные материалы. Стандарты и технические условия на готовую продукцию.
Знания:
- принципа работы однотипных волочильных станов;
- правил подготовки концов прутков к волочению;
- назначения и условий применения контрольно-измерительных приборов;
- схемы производства холодно-вытянутых изделий;
- системы допусков и посадок.
Умения:
- готовить оборудование к работе;
- осуществлять процесс волочения медной и алюминиевой проволоки на волочильных станах;
- измерять диаметр проволоки.

КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.3
КҚ 2.4.5
КҚ 2.5.7
КҚ 2.6.6
КҚ 2.7.7
КҚ 2.8.3
КҚ 2.9.5
АП 03
Арнайы технология
122801 2 – Кабельдер мен сымдарды пластиктермен және резеңкелермен нығыздаушы
АП 03
Талсымдар мен сымдарды резеңкемен, поливинил-хлоридпен, полиэтиленмен, фторопластпен және басқа материалдармен сығымдау.
Талсымдарды, сымдар мен кабельдерді бұрамдамасының диаметрі 50 мм-ден 120 мм-ге дейінгі экструдерде резеңкемен, поливинилхлоридпен, полиэтиленмен, фторопластпен және басқа материалдармен сығымдау, сымдар мен кабельдерді пунжерлік нығыздауышта фторопластпен сығымдау. Сығымдау жылдамдығын басқару, қаптамалардың сапасын және геометриялық параметрлерін бақылау.
Білімдер:
- бұрамдық экструдерлердің негізгі желілерінің құрылысы;
- барабандардың типтері;
- оқшаулау материалдарының маркасы;
- кабельдер мен сымдарды пластиктермен және резеңкемен сығымдаудың технологиялық нұсқаулығы.
Іскерліктер:
- жабдықтарды, оның сипаттамасы мен қолданысына қарай пайдалану;
- сығымдау параметрлерін басқару, дайын өнімдердің сапасын бақылауын жүзеге асыру.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.7
122802 2 – Желілер мен кабелдерді ораушы-оқшаулаушы
АП 03
Қуат кабельдерін, телефон кабельдерін, телеграфтық және төмен жиіліктегі кабельдерді орау және оқшаулау.
Қимасы 6 кв.м-ге дейінгі қуат кабельдерін, 19 дейінгі телефон кабельдерін, талсымдар мен орау-оқшаулау машиналарда төрттаспада оралған төмен жиіліктегі кабельдерді орау және оқшаулау, ауыстырылатын тістегергіштерді, оқшаулау материалдарының роликтерін таңдау және орнату. Беріліс және қабылдау барабандары мен себеттерін алмастыру.
Білімдер:
- қызмет көрсетілетін жабдықтардың негізгі желілерінің жұмыс істеу принципі мен қолданыс аясы;
- оралатын және оқшауланатын кабельдердің материалдарына, марклері мен қимасына қойылатын талаптар.
Іскерліктер:
- жабдықты жұмысқа дайындау;
- орау және оқшаулау операцияларын өткізу;
- дайын өнімдердің сапасын бағалау.
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.7
122803 2 – Сым созушы
АП 03
Шыбықтық материалдарды талшықтау білдегінде талшықтау және мөлшерлеу.
Түсті металдар мен қорытпаларды талшықтау технологиясы, процестердің теориялық негіздері, технологиялық сұлбалар. Талшықтауға арналған жабдық, қолданыс аясы, құрылысы, жұмыс істеу принципі. Бақылау-өлшеу аспаптары. Майлау материалдары. Дайын өнімнің стандарттары мен техникалық шарттары.
Білімдер:
- біртипті талшықтау білдектерінің жұмыс істеу принципі;
- талшықтауға арналған шыбықтардың ұштарын дайындау ережесі;
- бақылау-өлшеу аспаптарының қолдану аясы мен қолдану шарттары;
- суық-созылған өнімдерді өндіру сұлбасы;
- шақтамалар мен қондырғылар жүйесі.
Іскерліктер:
- жабдықтарды жұмысқа дайындау;
- мыс және алюминдік сымдарды талшықтау білдектерінде талшықтау процесін жүзеге асыру;
- сымның диаметрін өлшеу.

ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
Квалификация: 122804 2 - Прессовщик изделий из пластмассы
СД 03
Прессование различных изделий из пластмассы.
Технология прессования изделий средней сложности из различных пластмасс с запрессовкой свыше пяти и до десяти металлических деталей с применением пресс-форм средней сложности и разъемных соединений. Штамповка игрушек из целлулоида различной толщины на гидравлических эксцентриковых прессах с применением вытяжных, выдувных и комбинированных штампов.
Знания:
- правил регулирования режимов прессования по контрольно-измерительным приборам;
- устройства прессов;
- правил работы с обогреваемыми пресс-формами;
- правил дозирования пресс-материалов;
- требований к опрессованным изделиям.
Умения:
- готовить оборудование к работе;
- проводить технологический процесс прессования;
- оценивать качество готовой продукции.
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.5
ПК 2.4.4
ПК 2.4.8
ПК 2.4.9
Квалификация: 122805 2 - Наплавщик пластмассы
СД 03
Наплавка пластмассы и полимерно-композиционных материалов на детали методом напыления.
Технология наплавки полимерных композиций на детали простой конфигурации, подготовка пигмента и приготовление порошковой смеси. Последовательность выполнения операций. Конструкция и характеристики электропечей. Режимы нагрева,
Наплавления и охлаждения наплавленных деталей. Требования к качеству наплавки. Предотвращение дефектов и брака.
Знания:
- устройства для напыления и электрической печи;
- требований к порошковым смесям и поверхностям деталей;
- режимов нагрева, наплавления и охлаждения деталей.
Умения:
- наплавлять пластмассы и полимерно-композиционные материалы на детали простой конфигурации методом напыления;
- подбирать пигменты и готовить порошковые смеси;
- загружать и нагревать детали в электропечи;
- исправлять дефекты покрытия.
ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК.2.5.5
ПК 2.5.6
Квалификация: 122806 2 - Монтер кабельного производства
СД 03
Распределительные устройства и кабельные присоединения к ним.
Воздушные линии и кабельные присоединения к ним. Конструкции электрических кабелей. Типы и конструкции усовершенствованных канализаций для прокладки кабеля. Прокладка кабелей. Характеристика материалов. Методы соединения и оконцевания кабельных жил. Кабельные муфты и заделки. Монтаж кабельных муфт и заделок. Механизации строительно-монтажных и ремонтных работ. Эксплуатация кабельных линий. Техника безопасности и противопожарные мероприятия.
Знания:
- схемы соединений и методов измерения электрических характеристик при испытании и ремонте кабелей и проводов сечением до 6 мм;
- констукции монтажных колодок;
- схем и способов соединений при монтаже полумуфт;
- правил заделки и запайки концов кабелей и проводов.
Умения:
- осуществлять перемотку и ремонт проводов и кабелей вручную и на установках;
- соединять участки кабелей муфтами;
- соблюдать правила техники безопасности.

КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
122804 2 – Пластмассадан жасалған бұйымдарды нығыздаушы
АП 03
Пластмастардан түрлі өнімдер нығыздау.
Орташа күрделіліктегі нығыздауыш қалыптарды және алынбалы-салынбалы бөлшектерді пайдалану арқылы бес тен онға дейінгі металдық бөлшектерді алдын ала нығыздаумен түрлі пластмастардан орта күрделіліктегі өнімдерді нығыздау технологиясы.
Гидравликалық эксцетровкалық нығыздауышта сорғыш, үрме және біріктірілген штаптарды қолдану арқылы целлулоидтан түрлі қалындықтағы ойыншықтар жасап шығару.
Білімдер:
- нығыздау режимін бақылау-өлшеу аспаптары бойынша реттеу;
- нығыздауыштардың құрылысы;
- қыздыратын нығыздауыш қалыптармен жұмыс істеу ережесі, шикізатқа қойылатын талаптар;
- нығыздауыш материалдарды мөлшерлеу ережесі;
- нығыздалған өнімдерге қойылатын талаптар.
Іскерліктер:
- жабдықты жұмысқа дайындау;
- нығыздаудың технологиялық процесін өткізу;
- дайын өнімнің сапасын бағалау.
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.8
КҚ 2.4.9
122805 2 – Пластмасса балқытушы
АП 03
Пластмастар мен полимерлік композициялық материалдарды тозаңдату әдісімен бөлшектерге балқыту.
Полимерлерлік композицияларды қарапайым пішіндегі бөлшектерге балқыту технологиясы, пигменттерді дайындау және ұнтақ қоспаларды әзірлеу. Операцияларды орындау тәртібі. Электрлік пештердің құрылысы мен сипаттамасы. Бақылтылатын бөлшектердің қызу режимі, балқуы мен салқындауы. Балқытпалардың сапасына қойылатын талаптар. Ақаулар мен брактардың алдын алу.
Білімдер:
- тозаңдатуға арналған құрылғыларын және электрлік пешті орнату;
- пигмент пен ұнтақ қоспаның термоберіктігі мен сәлеге төзімділігі;
- ұнтақ қоспалар мен бөлшектердің бетіне қойылатын талаптар;
- қыздыру режимдері, бөлшектерді балқыту және суыту.
Іскерліктер:
- пластмастар мен полимерлік композициялық материалдарды тозаңдату әдісімен қарапайым пішіндегі бөлшектерге балқыту;
- пигменттер таңдау және ұнтақтық қоспаларды дайындау;
- бөлшектерді электрлік пешке салу және қыздыру; - қаптамалардың ақауларын түзету.
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.5
КҚ 2.5.6
122806 2 – Кабель өндірісінің монтері
АП 03
Бөлу құралдары және кабельдің олармен түйісуі.
Әуе желілері және оларға түйістірілетін кабельдер. Электрлік кабельдердің құрылымы. Кабельдерді салуға арналған жетілдірілген канализациялардың типтері мен құрылымы. Кабельдерді салу. Материалдардың сипаттамасы. Кабельдік талсымдарды түйістіру және тұйықтау әдістері. Кабельдік муфталар мен бітемелері. Кабельдік муфталар мен бітемелерді жөндеу. Құрылыс-монтаждық және жөндеу жұмыстарын механикаландыру. Кабельдік желіні пайдалану. Қауіпсіздік техникасы және өрттің алдын-алу шаралары.
Білімдер:
- қиылысы 6 мм-ге дейінгі кабельдер мен сымдарды сынау және жөндеу кезіндегі электрлік сипаттамасын өлшемдерінің түйісу сұлбалары мен әдістері;
- монтаждау құрсанының құрылымы;
- жартылай муфтыларды орнату кезіндегі қосылу сұлбалары мен тәсілдері;
- кабельдер мен сымдардың ұштарын тұйықтау және дәнекерлеу ережесі.
Іскерліктер:
- сымдар мен кабельдерді қолмен және қондырғыларда қайта орау мен жөндеуді жүзеге асыру;
- кабельдер мен сымдардың ұштарын алдын-ала тұйықтап барып, кабель бөліктерін муфтымен түйістіру;
қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.

ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.3
ПК 2.6.4
ПК 2.6.5
ПК 2.6.6
Квалификация: 122807 2 - Оплетчик проводов и кабелей
СД 03
Оплетка проводов и кабелей волокнистыми материалами на оплеточных машинах.
Типы оплеточных машин, их устройство и принцип действия. Последовательная заправка узлов машины проводом, кабелем и волокнистым материалами. Регулирование натяжения оплеточного провода на приемном барабане. Установка и смена приемных и отдающих барабанов, бобин и катушек с отделочным материалом.
Знания:
- устройства и принципа действия оплеточных машин;
- карты эскизов;
- способов регулировки тормоза;
- методов контроля за качеством оплетки;
- видов брака и способов его устранения.
Умения:
- осуществлять оплетку проводов и кабелей волокнистыми материалами на оплеточных машинах коклюшечного типа;
- проверять качество намотки заготовок.
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.5
ПК 2.7.6
Квалификация: 122808 2 - Резчик материалов кабельного производства
СД 03
Резка рулонов резины и бумаги на бумагорезательных машинах.
Технология резки рулонов телефонной, кабельной и металлизированной бумаги, кембрика, фторопласта и других изоляционных материалов на кружки на бумагорезательных машинах.
Устройство и принцип действия бумагорезательных машин. Назначение и применение контрольно-измерительных приборов. Виды брака и способы его предупреждения.
Знания:
- принципов действия основных узлов бумагорезательных машин;
- марок резины, упаковочной бумаги и миткаля;
- правил заточки, допусков по высоте и ширине кружка.
Умения:
- устанавливать скорости намотки нарезанного изоляционного
материала на приемные валки;
- регулировать торможение отдающего барабана;
- контролировать ширину и высоту кружков.
ПК 2.8.1
ПК 2.8.3
ПК 2.8.4
ПК 2.8.5
Квалификация: 122809 2 - Изготовитель фильер
СД 03
Изготовление крупных фильер из твердых сплавов на полированных станках.
Устройство и правила эксплуатации полировальных станков, основные узлы станков, режимы эксплуатации.
Правила подналадки станков. Виды и свойства применяемых в производстве фильер материалов. Последовательность операций процесса изготовления фильер.
Предупреждение брака и дефектов готовой продукции.
Знания:
- основных узлов полировальных станков и их взаимодействия;
- марок твердосплавных материалов, применяемых в производстве фильер;
- номоров алмазной пудры и карбида бора;
- способов подналадки станка;
- видов брака и способов его предупреждения.
Умения:
- осуществлять эксплуатацию полировальных станков в соответствие с технологическими регламентами;
- проверять качество готовой продукции.

КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.4
КҚ 2.6.5
КҚ 2.6.6
122807 2 – Сымдар мен кабельдерді орап шырмаушы
АП 03
Сымдар мен кабельдерді тоқымалау машинасында талшықтық материалдармен тоқымалау.
Тоқымалау машиналарының типтері, олардың құрылыстары мен жұмыс істеу типтері. Машиналардың желілерін сыммен, кабельдер мен талшықтық материалдармен бірінен кейін бірін тиеу. Тоқымаланатын сымды қабылдау барабанында созылуын реттеу. Қабылдау және беріліс барабандарын, тоқымалау материалдары бар бобиналары мен орауыштарды орнату және ауыстыру.
Білімдер:
- тоқымалау машиналарының құрылысы мен жұмыс істеу принципі;
- нобайлар карталары;
- тежегішті басқару тәсілдері;
- тоқымалау сапасын бақылау әдістері;
- ақау түрлері және оны жою тәсілдері.
Іскерліктер:
- сымдар мен кабельдерді шілтерлік (орыс-коклюшечный) типтегі тоқымалау машинасында талшықтық материалдармен тоқымалау;
- дайындамаларды оралу сапасын тексеру.
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.5
КҚ 2.7.6
122808 2 – Кабель өндірісі материалдарын кесуші
АП 03
Резеңке және қағаз рулондарын қағазкескіш машиналарында кесу.
Телефондық, кабельдік және металданған қағаздар рулонын, кембрикті, фторопласты және басқа да оқшаулау материалдарын қағазкескіш машиналарда дөңгелектерге кесу технологиясы. Қағазкесу машиналарының құрылысы мен жұмыс істеу принципі. Бақылау-өлшеу аспаптарының қолданыс аясы мен қолданылуы. Брактың түрлері және оны алдын-алу тәсілдері.
Білімдер:
- қағазкескіш машиналардың негізгі желілерінің жұмыс істеу принципі;
- резеңкелер, қаптама қағаздардың және миткальдің марклері;
- ұштау ережесі, дөңгелектің биіктігі мен енінің мөлшерлемесі.
Іскерліктер:
- кесілген оқшаулау материалдарын қабылдау білектеріне орау жылдамдығын орнату;
- беріліс барабанының тежелуін реттеу;
- дөңгелектердің ені мен биіктігін бақылау.
КҚ 2.8.1
КҚ 2.8.3
КҚ 2.8.4
КҚ 2.8.5
122809 2 – Фильер дайындаушы
АП 03
Әрлеу білдегінде қатты балқытпалардан ірі фильерлер дайындау.
Әрлеу білдектерінің құрылысы мен пайдалану ережесі, білдектердің негізгі желілері, пайдалану режимдері. Білдектерді қалыпқа келтіру ережесі. Фильерлер өндірісінде қолданылатын материалдардың түрлері мен қасиеттері. Фильерлерді дайындау операциясының бірізділігі. Дайын өнімдердің брактары мен ақауларының алдын-алу.
Білімдер:
- әрлеу білдектерінің негізгі желілері және олардың өзара байланысы;
- фильерлер өндірісінде қолданылатын қатты балқытпадағы материалдардың марклері;
- алмаздық пудра мен карбидтің, бордың нөмірлері;
- білдекті қалыпқа келтіру тәсілдері;
- брактардың түрлері және олардың алдын алу тәсілдері.
Іскерліктер:
- әрлеу білдектерін технологиялық регламенттеріне сәйкес пайдалануды жүзеге асыру, дайын өнімдердің сапасын тексеру.

ПК 2.9.1
ПК 2.9.2
ПК 2.9.3
ПК 2.9.5
ПК 2.9.6
ПК 2.9.7
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная подготовка
ПО 01
Слесарная практика.
Измерительный инструмент. Ознакомление с измерительными инструментами, их устройством, правилами пользования, назначением, способами и правилами хранения. Разметка. Рубка металлов. Вводная беседа и показ операций. Резка металлов. Опиливание металлов. Сверление, зенкерование и развертывание. Нарезание резьбы. Притирка. Комплексные работы. Изучение перечня слесарного инструмента, необходимого для эксплуатации технологического оборудования. Безопасные приемы работы.
Умения:
- работать с измерительными приборами и инструментами;
- производить обрубку и рубку, сверлить, отверстия, собирать узлы и детали, соединять их гайкой, болтами и холодной клепкой, зачищать заусенцы;
- опиливать заусенцы, собирать детали под сварку.
Навыки:
- выполнения основных видов слесарных работ;
- применения оборудования для выполнения слесарных работ;
- соблюдения правил безопасной работы.
ПК 2.1.6
ПК 2.2.6
ПК 2.3.6
ПК 2.4.6
ПК 2.4.10
ПК 2.5.7
ПК 2.6.6
ПК 2.7.8
ПК 2.8.2
ПК 2.9.7
ПО 02
Технический анализ и контроль производства.
Роль технического анализа в производстве. Основные методы анализа сырья и готовой продукции. Виды анализов: маркированный, экспрессный, контрольный, арбитражный. Управление качеством продукции.
Умения:
- работать с ГОСТами, проводить отбор средней пробы;
- выполнять анализы сырья, материалов и готовой продукции.
Навыки:
- выполнения анализов образцов сырья и готовой продукции;
- управления качеством продукции.
ПК 2.1.5
ПК 2.2.7
ПК 2.3.4
ПК 2.4.6
ПК 2.5.6
ПК 2.6.6
ПК 2.7.4
ПК 2.8.4
ПК 2.9.5
ПП 01
Ознакомительная практика.
Структура и режим работы предприятия. Основные и вспомогательные цеха, их назначение. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Технологическая цепочка предприятия
(взаимосвязь цехов) основные опасности предприятия.
процесса. Ознакомление обучающихся с основными технологическими процессами, аппаратами и оборудованием предприятий по производству кабельной продукции, с организацией труда на предприятии, контролем на производстве, получение знаний для изучения профилирующих предметов специального и общепрофессионального циклов.
Умения:
- выявлять взаимосвязь между цехами производства,
- анализировать технологический цикл;
- идентифицировать оборудование в технологической линии;
- идентифицировать оборудование технологической схемы;
- составлять отчет по практике.
Навыки:
- ориентации деятельности по избранной специальности в реальных условиях;
- ведения отчетной документации;
- соблюдения правил выполняемой работы;
- сбора и анализа материалов, необходимых для составления отчета.

КҚ 2.9.1
КҚ 2.9.2
КҚ 2.9.3
КҚ 2.9.5
КҚ 2.9.6
КҚ 2.9.7
ӨО ж/е КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 01
Слесарлық практика.
Өлшеу аспабы. Өлшеу аспаптарымен, олардың құрылысымен, пайдалану ережесімен, қолданыс аясымен, сақтау тәсілдерімен және ережелерімен таныстыру. Белгілеу, металды шабу. Кіріспе әңгіме, операцияларды көрсету. Металдарды кесу. Металдарды егеу. Бұрғылау, үңгілеу және ұңғылау. Бұранданы кесу. Түйістіру. Кешендік жұмыстар. Технологиялық жабдықтарды пайдалануға қажетті слесарлық аспаптардың тізімін игеру. Жұмыстың қауіпсіз тәсілдері.
Іскерліктер:
- өлшеу құралдарымен және аспаптарымен жұмыс істеу;
- кесу және шабуды орындау, тесік тесу, түйіндер мен бөлшектерді жинастыру, оларды гайкмен, болтпен суық шегелеумен бекіту, қылаударын тегістеу;
- қылаударын қайрау, бөлшектерді дәнекерлеуге құрастыру.
Дағдылар:
- слесарлық жұмыстардың негізгі түрлерін орындау;
- слесарлық жұмыстарды орындауға арналған жабдықтарды қолдану;
- еңбек қауіпсіздігін ұйымдастыру ережесін сақтау.
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.10
КҚ 2.5.7
КҚ 2.6.6
КҚ 2.7.8
КҚ 2.8.2
КҚ 2.9.7
ӨО 02
Өндірісті техникалық талдау және бақылау.
Техникалық талдаудың өндірістегі рөлі. Шикізаттарды және дайын өнімдерді талдаудың негізгі әдістері. Анализдердің түрлері: маркерленген, экспресті, бақылау, арбитражды. Өнімнің сапасын басқару.
Іскерліктер:
- МЖБС-пен жұмыс істеу, орташа ұралдарды таңдау;
- шикізаттар, материалдар мен дайындалған өнімдерді талдау.
Дағдылар:
- шикізаттар үлгілерінің және дайындалған өнімдерінің талдауын жасау;
- өнім сапасын басқару.
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.6
КҚ 2.5.6
КҚ 2.6.6
КҚ 2.7.4
КҚ 2.8.4
КҚ 2.9.5
КП 01
Танысу практикасы.
Кәсіпорынның құрылымы мен жұмыс тәртібі. негізгі және қосымша цехтары, олардың қолданыс аясы. негізгі цехтардың өнімдері мен шикізаттарының сипаттамасы. кәсіпорынның технрлогиялық желісі (цехтардың өзара байланысы), кәсіпорынның негізгі қауіп-қатерлері.
Білім алушыларды кабелдік өнімін өндірукәсіпорындарының технологиялық процесстермен, аппараттармен және жабдықпен. кәсіпорындағы еңбекті ұйымдастырумен, өндірісті бақылаумен таныстыру, арнайы және жалпы кәсіптік циклдағы бейіндік пәндерді зерделеуге арналған білімду алу.
Іскерліктер:
- өндірі цехтары арасында өзара байланысты айқындау;
- технологиялық циклды талдау;
- технологиялық сызықта жабдықтарын сәйкестендіру;
- технологиялық схемалар жабдықтарын сәйкестендіру;
- практика бойынша есеп әзірлеу
Дағдылар:
- нақты шарттарда таңдалған мамандық бойынша қызметтерді бағдарлау;
- есеп беру құжаттаманы жүргізу;
- атқарылатын жұмыс ережелерін сақтау;
- есеп құрастыруға қажетті материалдарды жинау және талдау.

ПК 2.1.2
ПК 2.2.2
ПК 2.3.2
ПК 2.4.2
ПК 2.5.2
ПК 2.6.6
ПК 2.7.4
ПК 2.8.4
ПК 2.9.3
ПП 02
Практика на получение первичных профессиональных навыков.
Знакомство со структурой предприятия, его основными подразделениями, режимом работы, основными и вспомогательными цехами,
их назначением. Сырье и продукты основных цехов, технологическая цепочка предприятия. Организация рабочего места. Основное и вспомогательное оборудование процесса. Изучение и закрепление основных приемов и навыков ведения технологического процесса на рабочем месте согласно регламента.
Умения:
- обслуживать оборудование и аппаратуру, задействованную в технологическом процессе;
- выполнять подготовительные операции технологического процесса;
- осуществлять общий контроль и регулирование процесса.
Навыки:
- соблюдения санитарно-гигиенических требований в условиях производства;
- эксплуатации технологического оборудования;
- пользования нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции.
ПК 2.1.3
ПК 2.1.5
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.3.2
ПК 2.3.4
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.6.2
ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.8.2
ПК 2.8.4
ПК 2.9.2
ПК 2.9.3
ПП 03
Производственно-технологическая практика.
Изучение технологического процесса цеха (подразделения), структуры завода, технологического оборудования. Работа в качестве дублера по профессии, соответствующей выбранной квалификации. Освоение рабочей профессии, приобретение обучающимися практических навыков выполнения основных операций технологического цикла производства кабельной продукции, контролю и регулированию технологического режима, пуска и остановки оборудования.
Умения:
- обслуживать технологическое оборудование;
- работать с контрольно-измерительными приборами;
- оформлять производственно-техническую документацию;
- производить несложный ремонт оборудования;
- обобщать собранные материалы, составлять отчет по практике.
Навыки:
- соблюдения санитарно-гигиенических требований в условиях производства;
- работы с технологическим оборудованием;
- пользования нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции.
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.5
ПК 2.1.7
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.7
ПК 2.3.2
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.4.3
ПК 2.4.5
ПК 2.4.7
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.6
ПК 2.6.3.
ПК 2.6.4
ПК 2.6.4
ПК 2.6.5
ПК 2.7.5
ПК 2.7.6
ПК 2.7.7
ПК 2.8.2
ПК 2.8.3
ПК 2.9.4
ПК 2.9.5
ПК 2.9.6
Содержание образовательных программ по циклам дисциплин и профессиональной практики (специалист среднего звена)
Квалификация: 122810 3 – Техник-технолог
Индекс цикла (дисциплины)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Составление рассказов и диалогов по текстам, ориентированным на будущую специальность.
Знания:
- государственного и русского языков и лексического и грамматического минимума, необходимых для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения:
- грамотно использовать профессиональную лексику;
- применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК 3.1
БК 3.2
БК 3.3
ПК 3.10.2
ПК 3.10.3
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение, развитие речи.
Знания:
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения.
Умения:
- читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности;
- использовать грамматический минимум для профессионального общения.
БК 3.1
БК 3.2
БК 3.3
ПК 3.10.2
ПК 3.10.3
ОГД 03
История Казахстана
ОГД 04
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалистов.
Формирование здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного совершенствования. Физическая культура в научной организации труда.
Профессиональная прикладная физическая подготовка.
Знания:
- основ здорового образа жизни;
- роли физической культуры в профессиональном и социальном развитии человека.
Умения:
- использовать полученные знания для укрепления здоровья, для достижения жизненных и профессиональных целей;
- добиваться физического совершенствования.
БК 3.9
ПК 3.10.14
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология.
Понятие культуры. Культура и цивилизация. Формы и типы культур. Основные культурно-исторические центры мира. Культуры и цивилизации на территории Казахстана. История культуры Казахстана в различные исторические периоды. Наука и культура Казахстана на современном этапе. Сущность религии и ее роль. Происхождение религии и ее типы. Основные положения христианства и ислама. Западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира.
Знания:
- форм и функций культуры;
- основных мировых цивилизаций, мировых религий;
- культуры народов Казахстана и перспективы ее развития;
- этапов развития культуры Казахстана от зарождения первых шагов в искусстве до эпохи ранней бронзы;
- художественной культуры средневековых народов Казахстана, их обряды, традиции, обычаи и народное искусство.
Умения:
- сопоставлять основные этапы развития культуры с процессами в современной культуре;
- показывать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре.
БК 3.1
БК 3.2
БК 3.3
СЭД 02
Основы философии.
Философия и ее роль в обществе. Исторические типы философии. Бытие. Материя. Диалектика и ее альтернативы. Философское понимание общества. Общество как саморазвивающаяся система. Бытие человека как проблемы философии: личность, свобода и ответственность. Сознание как отражение и деятельность, познание и творчество. Нравственные проблемы философии.
Знания:
- основных понятий и законов диалектики;
- роли науки и научного познания в развитии мира;
- формы человеческого знания и его особенностях в современном мире.
Умения:
- анализировать процессы окружающего мира с точки зрения законов диалектики;
- понимать сущность социальных процессов, происходящих в мире;
- определять собственную позицию.
БК 3.1
БК 3.2
БК 3.3
СЭД 03
Основы экономики.
Экономическая ситуация в Республике Казахстан. Экономика и ее основные проблемы. Микроэкономика. Ресурсы. Механизмы рыночного ценообразования. Конкуренция. Экономические основы деятельности фирмы. Макроэкономика. Структура экономики страны. Финансы. Денежно-кредитная и налоговая системы. Инфляционные процессы.
Знания:
- основных моментов экономической ситуации в Казахстане;
- структуры экономики страны, стадии регулирования социально-экономических проблем.
Умения:
- оценивать текущую социально-экономическую ситуацию в масштабах региона и страны;
- управлять собственностью и экономической деятельностью организаций.

КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.2
КҚ 2.6.6
КҚ 2.7.4
КҚ 2.8.4
КҚ 2.9.3
КП 02
Бастапқы кәсіптік дағдыларды меңгеруге арналған практика.
Кәсіпорынның құрылымымен, оның негізгі бөлімдерімен, жұмыс тәртібімен, негізгі және қосымша цехтармен, олардың қолданыс аясымен танысу.
Негізгі цехтардың шикізаттары мен өнімдері, кәсіпорынның технологиялық желісі. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Процестің негізгі және қосымша жабдықтары. Жұмыс орнында регламентке сәйкес технологиялық процестерді жүргізудің негізгі әдістері мен машықтарын зерделеу және бекіту.
Іскерліктер:
- технологиялық процесте қолданылатын жабдықтар мен аппаратураларға қызмет көрсету;
- технологиялық процестің дайындық операциларын орындау;
- процестің жалпы бақылауы мен реттеуін жүзеге асыру.
Дағдылар:
- өндірістік шарттарда санитарлық-гигиеналық талаптарын сақтау;
- технологиялық жабдықтарды қолдану;
- өнім шығаруды реттейтін нормативтік құжаттарды пайдалану.
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.6.2
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.4
КҚ 2.9.2
КҚ 2.9.3
КП 03
Өндірістік-технологиялық практика.
Цехтың технологиялық процесін, зауыттың, технологиялық жабдықтың құрылымын игеру. Таңдаған біліктілігінің кәсібіне сәйкес дублер міндетін атқару. Жұмыс кәсібін меңгеру, оқушылардың кабель өнімін өндіру ісінің технологиялық циклін орындаудың негізгі операцияларының, технологиялық режимді бақылау және реттеу, жабдықты қосу және тоқтану тәжірибелік дағдыларын меңгеруі.
Іскерліктер:
- технологиялық жабдыққа қызмет көрсету;
- бақылау-өлшеу құралымен жұмыс;
- өндірістік-техникалық құжаттарды рәсімдеу;
- жабдықтардың күрделі емес жөндеу жұмысын орындау;
- жиналған материалды жалпылау және практика бойынша есеп жасау.
Дағдылар:
- өндірістік шарттарда санитарлық-гигиеналық талаптарын сақтау;
- технологиялық жабдықтарды қолдану;
- өнім шығаруды реттейтін нормативтік құжаттарды пайдалану.
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.7
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.6
КҚ 2.6.3.
КҚ 2.6.4
КҚ 2.6.4
КҚ 2.6.5
КҚ 2.7.5
КҚ 2.7.6
ПК.2.7.7
КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.3
КҚ 2.9.4
КҚ 2.9.5
КҚ 2.9.6
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Біліктілік: 122810 3 – Техник-технолог
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Кәсіптік тілдің рөлі. Мамандығының терминдік сөздері. Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Кәсіптік бағдарланған мәтіндерді оқу және аудару "сөздікпен) техникасы. Болашақ мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгімелер мен диалогтар құрастыру.
Білімдер:
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) үшін мемлекеттік және орыс тілдерін, лексикалық, грамматикалық минимумды меңгеру.
Іскерліктер:
- кәсіптік лексиканы сауатты қолдану;
- кәсіптік қызметінде қазақ және орыс тілі бойынша білімін қолдану.
БҚ 3.1
БҚ 3.2
БҚ 3.3
КҚ 3.10.2
КҚ 3.10.3
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандығы бойынша іскерлік тілдің негіздері, лексика-фразеологиялық сөзтіркестері мен терминдері. Кәсіптік бағдардағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіптік қарым-қатынас, тіл дамыту.
Білімдер:
- мамандығы бойынша кәсіптік қарым-қатынасқа қажетті лексико-грамматикалық материал.
Іскерліктер:
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқып, аудару (сөздікпен), грамматикалық минимумды кәсіптік қарым-қатынаста қолдану.
БҚ 3.1
БҚ 3.2
БҚ 3.3
КҚ 3.10.2
КҚ 3.10.3
ЖГП 03
Қазақстан тарихы.
ЖГП 04
Дене тәрбиесі.
Дене тәрбиесінің мамандарды дайындаудағы рөлі. Салауатты өмір салтын қалыптастыру. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизикалық негіздері. Күш-қуат және спорттық негіздерді жетілдіру. Кәсіптік қолданбалы дене тәрбиесі.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негіздері;
- адамның кәсіптік және әлеуметтік дамуында дене тәрбиесінің рөлі туралы түсінігі.
Іскерліктер:
- алған білімін денсаулықты нығайтуға, өмірлік және кәсіптік мақсаттарға жету үшін, күш-қуатты жетілдіруге қолдану.
БҚ 3.1
БҚ 3.2
БҚ 3.3
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану.
Мәдениет туралы ұғым. Мәдениет және өркениет. Мәдеиеттің түрлері мен типтері. Әлемнің негізгі мәдени-тарихи орталықтары. Қазақстан аумағындағы мәдениет пен өркениет. Қазақстанның түрлі тарихи кезеңдегі мәдениет тарихы. Қазақстанның жаңа кезеңдегі ғылымы мен мәдениеті.
Діннің мәні мен оның рөлі. Діннің шығу тарихы және олардың түрлері. Христиан және ислам дінінің негізгі ережелері. Батыс еуропалық мәдениет және оның заманауи әлемнің дамуынна ықпалы.
Білімдер:
- мәдентеиттің формалары мен қызметтері;
- әлемдік өркениет, әлемдік дін негіздері;
- Қазақстан халқының мәдениеті және олардың даму перспективасы;
- Қазақстан мәдениетінің алғашқы өнердің пайда болуынан бастап ерте қолау дәуіріне дейін даму кезеңдері;
- орта ғасырда Қазақстан аумағында өмір сүрген халықтардың көркем мәдениеті, олардың әдет-ғұрыптары мен салт-дәстүрлері және халықтық өнері.
Іскерліктер:
- мәдениетт дамуының негізгі кезеңдерін қазіргі мәдениеттің процестерімен салыстыру;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениетінің ерекшеліктерін, оның қоғамдық мәдениеттегі орынын көрсету.
БҚ 3.1
БҚ 3.2
БҚ 3.3
ӘЭП 02
Философия негіздері.
Философия және оның қоғамдағы рөлі. Философияның тарихи типтері. Тұрмыс. Материя. Диалектика және оның альтернативалары. Қоғамды философиялық тұрғыдан түсіну. Қоғам өздігімен дамушы жүйе.
Адам тұрмысы-философия мәселесі: тұлға, еркіндік пен жауапкершілік. Сана таным мен шығармашылықтың бейнесі мен қызметі. Философияның адамгершілік мәселелері.
Білімдер:
- диалектиканың негізгі ұғымдары мен заңдары;
- әлемнің дамуында ғылым мен ғылыми танымның рөлі;
- жаңа заманда адамзат білімінің формалары мен оның заманауи әлемдегі ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- диалектика заңының көзқарасы бойынша қоршаған ортаның процесін талдау;
- әлемде болып жатқан әлеуметтік процестердің мәнін түсіну;
- өз өмірлік ұстамын анықтау.
БҚ 3.1
БҚ 3.2
БҚ 3.3
ӘЭП 03
Экономика негіздері.
Қазақстан Республикасындағы экономикалық жағдай. Экономика және оның негізгі мәселелері. Микроэкономика. Ресурстар. Нарықтың бағаның механизмдері. Бәсекелестік. Фирма қызметінің экономикалық негіздері. Макроэкономика. Ел экономикасының құрылымы. Қаржылар. Ақшалай несие-салық жүйелері. Инфляциялық процесстер.
Білімдер:
- Қазақстандағы экономикалық жағдайлардың жекелеген кездерін;
- ел экономикасының құрылымын, әлеуметтік-экономикалық мәселелерді реттеу барысы.
Іскерліктер:
- әлеуметтік-экономикалық жағдайды аймақ пен ел аумағында бағалау;
- ұйымның меншігі мен экономикалық қызметін басқару.

БК 3.5
БК 3.6
БК 3.8
ПК 3.10.5
ПК 3.10.8
ПК 3.10.12
СЭД 04
Основы политологии и социологии.
Основные понятия и категории социологии. Социальные и этнонациональ
ные отношения. Личность как субъект и объект общественных отношений. Социальная структура общества. Социальные конфликты, механизм их разрешения. Основные понятия и категории политологии. Политика и политическая власть. Государство-основное звено политической системы. Внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс.
Знания:
- основных понятии и категорий социологии и политологии;
- политических режимов, основных политических партий Казахстана и мирового сообщества;
- причин социальных конфликтов, содержания и принципов внешней политики;
- сущности и основных форм парадигмы детерминизма.
Умения:
- анализировать и сопоставлять общественные отношения, их развитие с точки зрения субъекта и объекта;
- ориентироваться в вопросах политики и права;
- составлять представление о политических системах и политических режимах.
БК 3.1
БК 3.2
БК 3.3
СЭД 05
Основы права.
Право: понятие, система, источники. Конституция Республики Казахстан-ядро правовой системы. Всеобщая декларация прав человека. Личность, право, правовое государство. Юридическая ответственность и ее виды. Основные отрасли права. Судебная система Республики Казахстан. Правоохранительные органы.
Казахстан как субъект международного права.
Знания:
- прав и свободы человека и гражданина, механизмов их реализации;
- правовых и нравственно-этических нормх в сфере профессиональной деятельности.
Умения:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 3.1
БК 3.2
БК 3.3
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке.
Документы, их назначение и способы документирования; система документации, структура документов. Сбор и хранение документов. Организация и технология делопроизводства. Порядок организации и формирование дел. Основы офисной и документационной работы.
Государственные стандарты и системы унифицирования. Общий принцип организации документооборота. Нормативные акты по делопроизводству в РК.
Знания:
- назначение, составных частей, правил оформления документов;
- способов создания и функции документов;
- общей характеристики средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии.
Умения:
- составлять деловые бумаги: заявления, приказы, служебные записки и другие;
- организовывать работу с документами, регистрировать, вести их учет,
- пользоваться современной оргтехникой.

БҚ 3.5
БҚ 3.6
БҚ 3.8
КҚ 3.10.5
КҚ 3.10.8
КҚ 3.10.12
ӘЭП 04
Саясаттану және әлеуметтану негіздері.
Әлеуметтанудың негізгі ұғымдары мен санаттары. Әлеуметтік және ұлттық қарым-қатынастар. Тұлға қоғамдық қарым-қатынастың субъектісі мен объектісі. Қоғамның әлеуметтік құрылымы.
Әлеуметтік жан-жалдар, оларды шешудің механизмдері. Саясаттанудың негізгі ұғымдары мен санаттары. Саясат және саяси билік. Саяси жүйе. Мемлекет – саяси жүйенің негізгі буыны. Саяси партиялар мен қозғалыстар.
Ішкі саясат қызмет және әлемдік саяси процесс.
Білімдер:
- әлеуметтану және саясаттанудың негізгі ұғымдары мен санаттары;
- саяси режимдер, Қазақстан мен әлемдік қауымдастықтың негізгі саяси партиялары;
- әлеуметтік жанжалдардың себептері, ішкі саясаттың мазмұны мен принциптері;
- парадигмалар мен детерминизмнің мәндері мен негізгі формалары.
Іскерліктер:
- қоғамдық қарым-қатынасты, олардың дамуын субъект пен объекті нысанында талдау және салыстыру;
- саясат және құқық мәселелерінде бағдарлы болу;
- саяси жүйелер мен саяси режимдер туралы ұғымдар құрастыру.
БҚ 3.1
БҚ 3.2
БҚ 3.3
ӘЭП 05
Құқық негіздері.
Құқық: ұғым, жүйе. ҚР Конституциясы-құқық жүйесінің негізі. Жалпыға ортақ адам құқығы туралы Декларация. жеке тұлға, құқық, құқықтық мемлекет. Заңдық жауапкершіліктер мен олардың түрлері. Құқықтық негізгі салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі. Құқық қорғау органдары. Қазақстан халықаралық құқық нысаны ретінде.
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқығы мен бостандығы, оны үзеге асыру механизмі;
- кәсіптік қызмет саласындағы құқықтық және адамгершілік этикалық нормалар.
Іскерліктер:
- маманның кәсіптік қызметін басқаратын нормативті-құқықтық құжаттарын қолдану.
БҚ 3.1
БҚ 3.2
БҚ 3.3
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Құжаттар, олардың қолданыс аясы мен құжаттандыру тәсілдері. Құжаттандыру жүйесі, құжаттардың құрылымы. Іс жүргізуді ұйымдастыру және технологиясы. Істерді ұйымдастыру және қалыптастыру тәртібі. Кеңеселік және құжаттамалық жұмыстардың негіздері.
Мемлекеттік стандарттау және бір қалыпқа келтіру жүйелері. Құжат айналымын ұйымдастырудың жалпы принциптері. ҚР іс қағаздарын жүргізудің нормативтік актілері.
Білімдер:
- құжаттардың қолданыс аясын, құрамдық бөліктері, рәсімдеу ережелері;
- құжаттарды әзірлеу және олардың міндеттері;
- ұйымдастыру техникаларының жалпы сипаттамасы, олардың қолданыс аясын және ұйымдастыру және басқару процестерін кәсіпторындарға ендіру жолдары.
Іскерліктер:
- іскерлік құжаттарды: бұйрық, қызметтік хаттар және басқа құрастыра білу;
- құжаттармен жұмысты, оларды тіркеу, есепке алуын ұйымдастыру;
- заманауи техникаларды қолдана білу.

БК 3.5
ПК 3.10.2
ПК 3.10.3
ОПД 02
Черчение.
Графическое оформление чертежей в соответствии с ЕСКД. Проекционное черчение и техническое рисование. Методы и средства машинной графики. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Эскизы, чертежи деталей. Схемы. Чтение чертежей. Строительное черчение. Методы и средства машинной графики.
Знания:
- единой системой конструкторской документации (ЕСКД);
- правил и приемов выполнения чертежей и эскизов;
- основ начертательной геометрии и проекционного черчения.
Умения:
- читать, выполнять и оформлять чертежи по специальности, в том числе методами компьютерной графики;
- оформлять технологическую и другую техническую документацию в соответствии с ЕСКД и ЕСТД.
ПК 3.10.2
ПК 3.10.11
ОПД 03
Материаловедение.
Физико-химические основы материаловедения. Строение и свойства материалов. Методы измерения параметров и свойств материалов. Области применения материалов. Чугуны, стали, пластмассы, силикатные материалы. Текстильные и лакокрасочные материалы. Конструкционные материалы, их свойства, виды, способы обработки и применение в химической промышленности.
Знания:
- физических свойств материалов;
- строения металлов и сплавов;
- технологических и механических свойств материалов;
- основных методов испытания материалов.
Умения:
- давать характеристику применяемым материалам;
- выбирать материалы в соответствие с их свойствами;
- прогнозировать свойства готовых изделий.
ПК 3.10.9
ОПД 04
Электротехника с основами электроники.
Электротехника: электрическое поле, электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм, электрические измерения, электрические машины переменного и постоянного тока, трансформаторы, основы электропривода. Передача и распространение электрической энергии.
Электроника: физические основы электроники, электронные приборы, электронные выпрямители и стабилизаторы. Электронные усилители, электронные генераторы и измерительные приборы. Электронные устройства автоматики и вычислительной техники, микропроцессоры и микро-ЭВМ.
Знания:
- основ электротехники и электропривода;
- основ электроники и микропроцессорной техники;
- параметров электрического поля и электромагнетизма;
- сущности явлений, происходящих в электрических и магнитных цепях;
- элементов устройств и основных характеристик электроизмерительных приборов.
Умения:
- производить расчет параметров электропривода;
- выполнять расчет простейших электрических цепей;
- читать и составлять несложные электрические цепи;
- пользоваться средствами электроизмерений.

БҚ 3.5
КҚ 3.10.2
КҚ 3.10.3
ЖКП 02
Сызу.
Сызбаларды КҚ БЖ сәйкес графикалық толтыру. Проекциялық сызбалар мен техникалық сурет салу. Машиналық графиканың әдістері мен құралдары. Машина құрыдлысының сызуы. Сызуларды орындаудың жалпы ережесі. Қимаүлгілер, сызбалар, бөлшектер. Құрылыс сызбалары. Машиналық кескіндеудің әдістері мен құралдары.
Білімдер:
- конструкторлық құжаттардың бірыңғай жүйесін (КҚ БЖ);
- сызбалар мен эскиздерді орындаудың ережелері мен тәсілдері;
- сызбалық геометрия мен проекциялық сызудың негіздері.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша сызбаларды оқу, орындау және рәсімдей білі, сонымен қатар компьютерлік графика арқылы орындай білу;
- технологиялық және техникалық құжаттарды КҚ БЖ және ТҚБЖ сәйкес рәсімдеу.
КҚ 3.10.2
КҚ 3.10.11
ЖКП 03
Материалтану.
Материалтанудың физико-химиялық негіздері. Материалдардың құрылдымы мен қасиеттері. Параметрлерді өлшеу әдістері мен материалдардың қасиеттері. Материалдардың қолдану салалары. Шойын, болат, пластмасса, силикаттық материалдар. Текстильдік және сырлау материалдары. Конструкциялық материалдар, олардың қасиеттері, түрлері, өңдеу тәсілдері мен химия өнеркәсібінде қолданылуы.
Білімдер:
- материалдардың физикалық қасиеттерін;
- материалдар мен заттардың құрылымын;
- материалдардың технологиялық және механикалық қасиеттерін;
- материалдарды сынау негізгі әдістері.
Іскерліктер:
- қолданыстағы материалдарға сипаттама беру;
- материалдарды олардың қасиеттеріне сәйкес таңдау;
- дайын өнімнің қасиеттерін болжау.
КҚ 3.10.9
ЖКП 04
Электротехника электроника негіздерімен.
Электротехника: электрлік өріс, күнделікті және ауытқымалы тоқтың электрлік тізбегісі, электромагнетизм, электрлік өлшемдер, күнделікті және ауытқымалы тоқтың электрлік машиналары, трансформаторлар, электрожелінің негіздері. Электрлік энергияның берілісі мен таратылуы.
Электроника: электрониканың физикалық негіздері, электрондық құралдар, электрондық түзеткіштер мен стабилизаторлар. Электрондық күшейткіштер, электрондық генераторлар мен өлшеуіш құралдары. Автоматика және есептеу техникасының электрондық құрылғылар, микропроцессорлар мен микро-ЭЕМ.
Білімдер:
- электротехника және электржетектің негіздері;
- электроника және микропроцессорлық техника негіздері;
- электрлік өрістің және электромагнетизм параметрлері;
- электрлік және магниттік желіде болатын құбылыстардың мәні;
- электрөлшеуіш құрал қондырғыларының элементтері мен негізгі сипаттамалары.
Іскерліктер:
- электржетектің параметрін есептеу;
- қарапайым электрлік тізбектерді есептеуін орындау;
- қарапайым электрлік тізбектерді оқу және құрастыру;
- электрөлшеуіш құралдарын қолдану.

ПК 3.10.4
ПК 3.10.9
ОПД 05
Охрана труда.
Основы законодательства Республики Казахстан по охране труда: Законы об охране труда и отдыха; компенсация производственных вредностей; организация работ по охране труда.
Система стандартов безопасности труда. Производственный травматизм, профессиональные заболевания. Основы пожарной профилактики. Технические основы охраны труда на предприятиях отрасли. Организация и осуществление безопасной технологии производства.
Знания:
- правил обеспечения безопасных условий труда;
- правовых, нормативных и организационных основ охраны труда;
- действий токсичных веществ на человека;
- предельно-допустимых концентраций токсичных веществ в воздухе;
- индивидуальных средств защиты,
- мер предупреждения взрывов и пожаров.
Умения:
- оценивать степень опасности производственной ситуации;
- применять средства индивидуальной защиты;
- оказывать первую доврачебную помощь.
ПК 3.10.14
ОПД 06
Основы стандартизации, метрологии и управления качеством продукции.
Правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства метрологии, стандартизации и сертификации. Государственный метрологический контроль и надзор. Стандартизация: международная и региональная стандартизация продукции, показатели качества и методы их оценки. Основные термины и определения в области сертификации. Организационная структура сертификации.
Знания:
- основных понятий метрологии, стандартизации, сертификации и управления качеством продукции;
- показателей качества и методов оценки.
Умения:
- применять документацию системы качества в профессиональной деятельности, производить технические измерения;
- пользоваться средствами контроля и измерения для оценки параметров технологического процесса.
ПК 3.10.4
ПК 3.10.9
ПК 3.10.10
ОПД 07
Экономика отрасли.
Отрасль и рыночная экономика. Особенности и перспективы развития отрасли. Материально - технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли, отраслевой рынок труда. Управление отраслью. Экономические показатели развития отрасли. Организация (предприятие) как хозяйствующий объект. Формы организаций (предприятий), их производственная и организационная структура, типы производства, их характеристика.
Капитал и имущество организации, основные и оборотные средства, трудовые ресурсы. Деятельность предприятия.
Знания:
- основных аспектов развития отрасли;
- организаций как хозяйствующих субъектов в рыночной экономике;
- организации производственного и технологического процессов;
- материально-технических, трудовых и финансовых ресурсах;
- механизмов ценообразования и формы оплаты труда.
Умения:
- составлять бизнес- план;
- рассчитывать основные технико-экономические показатели деятельности предприятия.

КҚ 3.10.4
КҚ 3.10.9
ЖКП 05
Еңбекті қорғау.
Қазақстан Республикасының еңбекті қорғау бойынша негізгі заңдарын: Еңбекті қорғау және демалыс туралы заңдар; өндірістік зияндылықтың өтемақысы; еңбекті қорғау бойынша жұмыстар ұйымдастыру. Еңбек қауіпсіздігінің стандарттар жүіесі. Өндірістік жарақаттанушылық, кәсіптік сырқат. Өрттің алдын алу негіздері. Сала кәсіпорындарындағы еңбекті қорғаудың техникалық негіздері. Өндіріс технологиясының қауіпсіздігін ұйымдастыру және жүзеге асыру.
Білімдер:
- еңбектің қауіпсіз жағдайын қамтамасыз ету ережелері;
- еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздері;
- улы заттардың адамға тиетін әсері;
- улы заттардың ауадағы шектемелік шоғырлануы;
- қорғаныстық жеке құралдары;
- жарылыстар мен өрттерді ескерту шаралары.
Іскерліктер:
- өндірістік жағдайдың қауіптілік дәрежесін бағалай білу;
- жеке қорғану құралдарын қолдану;
- дәрігер келгенге дейінгі алғашқы көмек көрсетуді.
КҚ 3.10.14
ЖКП 06
Стандарттау, метрология және өнімнің сапасын басқару негіздері.
Метрология, стандарттау, сертификаттаудың құқықтық негіздері, мақсаттары, міндеттері, принциптері, нысандары мен құралдары. Мемлекеттік метрологиялық тексеру мен бақылау. Стандарттау: өнімді халықаралық және аймақтық стандарттау, сапа көрсеткіштері мен оны бағалау. Сертификаттау саласындағы негізгі терминдер мен анықтамалар. Сертификаттаудың ұйымдастыру құрылымы.
Білімдер:
- метрология, стандарттау, сертификаттау және өнімнің сапасын басқарудың негізгі түсініктері;
- сапа көрсеткіштері мен бағалау әдістері.
Іскерліктер:
- кәсіптік қызметте сапа жүйесінің құжаттарын қолдану, техникалық өлшемдер жасау;
- технологиялық процес параметрлерін бағалаудың бақылау және өлшеу құралдарын пайдалану.
КҚ 3.10.4
КҚ 3.10.9
КҚ 3.10.10
ЖКП 07
Сала экономикасы.
Сала және нарықтық экономика. Слалар дамуының ерекшеліктері мен перспективалар. Саланың материалды-техникалық, еңбек және қаржы ресурстары, еңбектің салалық нарығы. саланы басқару. Сала дамуынгың экономикалық көрсеткіштері. Ұйым (кәсіпорын) шаруашылық нысаны. Ұйым (кәсіпорын) ұйымдастыру формалары, олардың өндірістік және ұйымдастырушылық құрылымы, өндіріс түрлері, олардың сипаттамасы.
Ұйымның капиталы мен мүлігі, негізгі және айналым қаражаты, еңбек ресурстары. Кәсіпорын қызметі.
Білімдер:
- салалар дамуының негізгі аспектілері;
- ұйым нарықтық экономикадағы шаруашылық нысаны;
- өндірістік және технологиялық процестердің ұйымдастырылуы;
- материалды-техникалық, еңбек және қаржы ресурстары;
- бағаның құру механизмі мен еңбекақы төлеу формалары.
Іскерліктер:
- бизнес-жоспар құру;
- кәсіпорын қызметінің негізгі технико-экономикалық көрсеткішін есептеу.

ПК 3.10.5
ПК 3.10.8
ПК 3.10.12
ОПД 08
Информационные технологии в профессиональной деятельности.
Основные принципы, методы и свойства информационных и телекоммуникационных технологий, их эффективность. Автоматизированные рабочие места, локальные и отраслевые сети. Прикладное программное обеспечение и информационные ресурсы в отрасли. Интегрированные информационные системы. Проблемно-ориентированные пакеты прикладных программ по отрасли и сфере деятельности. Экспертные системы и системы поддержки принятия решений. Моделирование и прогнозирование в профессиональной деятельности.
Знания:
- прикладного программного обеспечения;
- проблемно-ориентированных пакетов прикладных программ по отрасли.
Умения:
- пользоваться пакетами прикладных программ общего назначения;
- пользоваться пакетами проблемно-ориентированных прикладных программ (САD-системы, интегрированные пакеты делопроизводства, Chem office Pro);
- применять экспертные системы и системы поддержки принятий решений, моделирования и прогнозирования в профессиональной деятельности.
ПК 3.10.2
ПК 3.10.6
ОПД 09
Менеджмент.
Система экономики Казахстана. Рыночный механизм хозяйствования и принципы его функционирования. Виды рынков. Понятие о предприятии, его устав. Производственная структура предприятия. Предприятия в системе рыночной экономики. Принцип организации основного и вспомогательного производства. Планирование производства. Основы, принципы и методы управления. Цель и задачи управления организациями различных организационно – правовых форм. Функции менеджмента, внутренняя и внешняя среда организации. Система мотивации труда. Этика делового общения. Психология менеджмента. Понятие правового регулирования в сфере профессиональной деятельности.
Знания:
- экономических показателей развития отрасли;
- форм организации предприятий;
- факторов, влияющих на качество и конкурентоспособность продукции;
- схем анализа данных по произведенным расчетам;
- принципов делового общения в коллективе, основ организации работы коллектива исполнителей, особенностей менеджмента в области профессиональной деятельности;
- принципов правового регулирования деятельности.
Умения:
- производить самостоятельно расчеты экономических показателей;
- использовать экономическую информацию в профессиональной деятельности;
-давать оценку деловым и межличностным отношениям в коллективе.
ПК 3.10.7
ПК 3.10.8
ОПД 10
Основы технической механики и конструкционные материалы.
Статика. Сопротивление материалов. Элементы динамики и кинематики. Детали машин и механизмов: основные понятия и определения. Чтение и составление кинематических схем механизмов машин. Геометрический расчет основных размеров звеньев передач: цилиндрических, конических, червячных, ременных, цепных. Подшипники скольжения и качения. Опоры. Резьбовые и шпоночные соединения. Конструкционные материалы
Знания:
- основных определений, положений, понятий и аксиом технической механики;
- методов расчета и выбора деталей машин и механизмов;
- современных методов исследования и испытания металлов и их сплавов.
Умения:
- производить расчет и осуществлять выбор деталей машин и механизмов;
- строить эпюры по длине прямого бруса: продольных сил, крутящих моментов, поперечных сил и изгибающих моментов;
- анализировать конструктивные особенности сборочных единиц, различных винтовых механизмов.

КҚ 3.10.5
КҚ 3.10.8
КҚ 3.10.12
ЖКП 08
Кәсіптік қызметтегі ақпараттық технологиялар.
Ақпараттық және телекоммуникациялық технологиялардың негізгі принциптері, әдістері мен қасиеттері, олардың тиімділіктері. Автоматтандырылған жұмыс орындары, локалдық және салалық тораптар. Салалардағы қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз ету және ақпараттық ресурстар. Біріккен ақпараттық жүйелер. Қызмет саласы мен аумағының қолданбалы бағдарламаларының проблемалық-бағдарлық пакеттері. Шешім қабылдауда сараптама жүйесі мен қолдау жүйелерін қолдану. Кәсіптік қызметтегі модельдеу мен болжау.
Білімдер:
- қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз ету;
- салалар бойынша қолданбалы бағдарламалардың проблемлық-бағдарлық пакеттері.
Іскерліктер:
- жалпы қолданыстағы қолданбалы бағдарламалар пакеттерін қолдану;
- қолданбалы бағдарламаның (САD-жүйелер, іс жүргізудің біріккен пакеттері, Chem office Pro) проблемалық-бағдарлық пакеттерді қолдану;
- шешім қабылдауда сараптама жүйесі мен қолдау жүйелерін қолдану, кәсіптік қызметтегі модельдеу мен болжау.
КҚ 3.10.2
КҚ 3.10.6
ЖКП 09
Менеджмент.
Қазақстан экономикасының жүйесін. Шаруашылықтанудың нарықтық механизмі мен оны қолданудың принциптері. Нарықтың түрлері. Кәсіпорын, оның жарғысы туралы түсінік. Кәсіпорынның өндірістік құрылымы. Нарықтық экономика жүйесіндегі кәсіпорын. Негізгі және қосымша өндірісті ұйымдастыру принципі. өндірісті жоспарлау. Басқарудың негіздері, принциптері мен әдістері. Түрлі ұйымдастыру-құқықтық формадағы ұйымдарды басқарудың мақсаттары мен міндеттері. Менеджменттің қызметі, ұйымның ішкі және сыртқы ортасы, еңбекті ыңталандыру жүйесі. іскерлік қарым-қатынас этикасы. менеджмент психологиясы.
Кәсіптік қызмет саласындағы құқықтық басқару ұғымы.
Білімдер:
- сала дамытудың экономикалық көрсеткіштері;
- кәсіпорындарды ұйымдастыру формалары;
- өнімнің сапасына және бәсекеге қабілеттілігіне ықпал ететін факторлар;
- өндірістік есеп бойынша мәліметтерді талдау сызбасы;
- ұжымдағы іскерлік қарым-қатынас принциптерін, орындаушылар ұжымының жұмысын ұйымдастыру негіздері, менеджменттің кәсіптік қызмет саласындағы ерекшеліктері;
- қызметті құқықтық басқару принциптері.
Іскерліктер:
- экономикалық көрсеткіштерді өздігімен есептеу;
- кәсіптік қызметте экономикалық ақпараттарды қолдан;
- ұжымдағы іс керлік және тұлғалар арасындағы қарым-қатынасқа баға беру.
КҚ 3.10.7
КҚ 3.10.8
ЖКП 10
Техникалық механика негіздері мен конструкциялық материалдар.
Статика. Материалдардың кері әсері. Динамика мен кинематиканың элементері: негізгі ұғымдар мен анықтамалар. Машина механизмдерінің кинематикалық сызбаларын оқу және құру. Беріліс жүйесінің негізгі өлшемдерін геометриялық есептеу: цилиндрлық, иірімдік, таспалық. Сырғанау мен тербетіліс подшипниктері. Тіреуіштер. Бұрандалы және шпондық түйістірулер. Конструкциялық материалдар.
Білімдер:
- техникалық механиканың негізгі анықтамалары, ұғымдары мен аксиомалары;
- машина бөлшектері мен механизмдерін есептеу және таңдау әдістері;
- металлдар мен олардың ерітінділерін зерттеу мен сынаудың заманауи әдістері.
Іскерліктер:
- машина бөлшектері мен механизмдерін есептеу және таңдау;
- тік білеу ұзындығы бойынша эпюрлер құру: ұзын бойығы күштер айналмалы кезеңдер, ендік күштерді және иілмелі кезеңдерін;
- құрастыру бірліктерінің құрылымдық ерекшеліктерін, түрлі бұрама механизмдерді, талдау.

ПК 3.10.4
ПК 3.10.12
ОПД 11
Органическая химия.
Элементарный анализ органических соединений. Теория химического строения органических веществ А.М.Бутлерова. Виды химических реакций в органической химии. Типы гибридизации электронных орбиталей атома углерода. Углеводороды. Насыщенные и ненасыщенные углеводороды. Диеновые углеводороды. Ароматические углеводороды.
Нефть, ее происхождение и свойства. Экологические проблемы добычи и перевозки. Перегонка нефти. Крекинг нефтепродуктов.
Галогенпроизводные. Кислородсодержащие соединения и их производные. Азотосодержащие. Гетерофункциональные соединения. Высокомолекулярные соединения.
Знания:
- теоретических основ органической химии, номенклатуры органических веществ, основных классов и гомологических рядов;
- физических и химических свойств;
- основных способов получения и области применения;
- экологических аспектов использования органических веществ.
Умения:
- составлять молекулярные и структурные формулы веществ, давать названия веществам, используя современную номенклатуру;
- составлять уравнения химических реакций и схемы взаимных превращений органических веществ с указанием условий процессов;
- решать расчетные задачи;
- прогнозировать токсическое действие органических веществ на человека и окружающую среду.
ПК 3.10.10
ПК 3.10.11
ОПД 12
Аналитическая химия.
Качественный анализ. Методы исследования. Чувствительность и избирательность реакций. Дробный и систематический анализ. Анализ смеси катионов. Анализ соли, растворимой в воде.Количественный анализ. Методы количественного анализа. Сущность гравиметрического анализа. Сущность титриметрического анализа. Комплексоно-
метрический анализ. Оксидиметрия. Физико-химические методы анализа. Хроматография. Колориметрия.
Знания:
- классификации катионов и анионов по группам;
- групповых и специфических качественных реакций и реактивов;
- методов и способов выполнения качественных аналитических реакций;
- методов количественного анализа и условий их проведения.
Умения:
- готовить растворы различной концентрации;
- проводить качественные аналитические реакции;
- проводить гравиметрический и титриметрический анализы;
- рассчитывать навеску, титр, нормальность растворов и процентное содержание вещества в пробе.
ПК 3.10.10
ОПД 13
Физическая и коллоидная химия.
Молекулярно-кинетическая теория агрегатных состояний веществ. Первое начало термодинамики. Термохимия. Тепловой эффект реакции. Второе начало термодинамики Основной термодинамический цикл Карно. Химическая скорость. Поверхностные явления. Катализ. Растворы. Законы Рауля и Коновалова. Осмос. Эбуллиоскопия и криоскопия. Перегонка и ректификация. Электрохимия. Законы Фарадея. Электролиз. Гальванические и концентра-
ционные элементы. Коллоидная химия.
Знания:
- основных закономерностей протекания химических процессов;
- законов термодинамики;
- основных свойств растворов;
- видов концентраций;
- основ электрохимии и коллоидной химии.
Умения:
- делать выводы о возможности протекания процессов;
- рассчитывать тепловой эффект реакций;
- определять направление процесса;
- решать расчетные задачи;
- составлять схемы электролиза и гальванических элементов;
- рассчитывать ЭДС.
ПК 3.10.10
ОПД 14
Процессы и аппараты химической промышленности.
Механические процессы и аппараты: перемещение, измельчение и классификация твердых материалов.
Гидромеханические процессы и аппараты: перемещение и разделение жидкостей и газов, перемешивание. Тепловые процессы и аппараты: источники энергии, уравнение теплопередачи, тепловые балансы. Выпаривание и охлаждение растворов. Массообменные процессы и аппараты: теория массопередачи, методы расчета массообменной аппаратуры. Решение расчетных задач.
Знания:
- теоретических основ механических, гидромеханических, тепловых и массообменных процессов;
- устройств и принципов действия основного и вспомогательного оборудования химической промышленности.
Умения:
- производить расчет производительности и мощности оборудования;
- осуществлять конструктивные расчеты аппаратов;
- рассчитывать тепловой баланс;
- решать расчетные задачи по каждому разделу;
- составлять тепловой и материальный баланс, а также схемы массо- и теплообмена.
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
ОПД 15
Экологические основы природопользования.
Особенности взаимодействия общества и природы, природоресурсный потенциал, принципы и методы рационального природопользования. Размещение производства и проблемы отходов. Мониторинг окружающей среды. Экологическое регулирование и прогнозирование последствий природопользования. Правовые и социальные вопросы природопользования.
Знания:
- принципов и методов рационального природопользования;
- правовых и социальных вопросов природопользования.
Умения:
- оценивать негативное воздействие технологических процессов на окружающую среду;
- анализировать результаты своей деятельности в масштабе экологической ситуации региона.

КҚ 3.10.4
КҚ 3.10.12
ЖКП 11
Органикалық химия.
Органикалық бірігулерді қарапайым талдау.
А.М. Бутлеровтің органикалық ерітіндісінің химиялық құрылысының теориясы. Органикалық химиядағы химиялық реакциялардың түрлері. Көмірсут егі атомының электрондық орбиталін гибридизациялау типтері. Көмірсутегі. Сіңірілген және сіңірілмеген көмірсутектер. Диендік көрсутекстер. Ароматты көмірссутектер.мұнай, оның пайда болуы мен қасиеті. Өндіру және тасымалдаудың экологиялық мәселелері. Мұнайды тасымалдау. Мұнай өнімдерін крекингтеу. Галагенөндірушілер. Кислоротты қосындылар және олардың мәні. Азотты. Гетерофункцияналдық бірігулер. Жоғарғы малекулярлық біругілер.
Білімдер:
- органикалық химияның теориялық негіздері, органикалық заттардың номенклатурасын, негізгі кластар мен гомологиялық қатары;
- физикалық және химиялық қасиеті;
- дайындаудың негізгі тәсілдері мен қолданыс саласы;
- органикалық заттардың қолданулың экологиялық аспектілері.
Іскерліктер:
- заттардың молекулярлық және құрылымдық формулаларын құрастыру, ерітіндіңлерге қазіргі заманғы номенклатураны қолдану арқылы ат қою;
- процестердің шарттарын көрсету арқылы химиялық реакцияның теңдеулері мен органикалық заттардың өзара алмасуының сызбасын құру, есептеу есепетерін шешу;
- адам мен қоршаған ортаға келтіретін залалын болжау.
КҚ 3.10.10
КҚ 3.10.11
ЖКП 12
Аналитикалық химия.
Сапалы талдау. Зерттеу әдістері. Реакцияның сезімталдығы мен жасампаздығы. Бөлшектік және жүйелі талдау. Катиондар қоспаларының талдауын. Суда еритін тұздың талдаын. Сандық талдау. Сандық талдау әдістері.
Гравиметриялық талдаудың мәні. Титриметриялық талдаудың мәні. Кешенді-метриялық талдау. Оксидиметрия. Талдаудың физико-химиялық әдістері. Хроматография. Колориметрия.
Білімдер:
- катиондар мен аниондарды топтары бойынша топтастыру;
- рекциялар мен реактивтердің топтық және арнайы сапалары;
- сапалы аналитикалық реакцияның орындаудың әдістері мен тәсілдері;
- сандық талдау әдістері және оларды өткізудің шарттары.
Іскерліктер:
- түрлі канцентрациядағы дайын ерітінділер дайындау;
- сапалы аналитикалық реакция өткізу;
- гравиметриялық және титриметриялық талдаудар жасау;
- түтіктегі заттың салмағын, титрін, ерітіндінің дұрыстығын және пайыздық мөлшерін.
КҚ 3.10.10
ЖКП 13
Физикалық және коллоидтық химия.
Заттардың агрегаттық жағдайының молекулярлы-кинетикалық теориясы. Термодинамиканың алғашқы бастамасы. Термохимия. Реакцияның жылу тиімділігі. Термодинамиканың екінші бастамасы. Карноның негізгі термодинамикалық тізбесі. Химиялық жылдамдық. Сыртқы құбылыс. Адсорбция. Катализ. Ерітінділер. Рауль және Коновалов заңдары. Осмос. Эбулиоскопия және криоскопия. Азеотроптық қоспалар. Нернст-Шиловтың бөлу заңы. Электрохимия. Фарадей заңдары. Электролиз. Гальваникалық және концентрациялық элементтер. Коллоидтық химия.
Білімдер:
- химия процестері ағымының негізгі заңдылықтары;
- термодинамика заңдары;
- ерітінділердің негізгі қасиеттері;
- концентрацияның түрлері;
- электрохимия мен коллоидтық химия негіздері.
Іскерліктер:
- процестердің ағу мүмкіндіктері туралы қорытынды жасау;
- реакцияның жылу тиімділігі есептеу;
- процестің бағыттарын анықтау;
- есептеу есептерін шешу;
- электролиз бен гальваникалық элементтердің сызбаларын құру;
- ЭҚК есептеу.
КҚ 3.10.10
ЖКП 14
Химия өнеркәсібінің процестері мен аппараттары.
Механикалық процестер мен аппараттар: қатты материалдарды ауыстыру, үгіту, топтастыру.
Гидромеханикалық процестер мен аппараттар: сұйықтықтар мен газдарды ауыстыру және бөлу, араластыру. Жылу процестері мен аппараттары: энергия көзі, жылу берілісін, жылу балансын теңестіру. Заттардың буын шығару және салқындату. Массаалмастыру процесі мен аппараттар: масса беру теориясы, масса алмастыру аппаратурасын есептеу әдістері. Есептеу есептерін шешу.
Білімдер:
- механикалық, гидромеханикалық, жылу және масса алмастыру процестерінің теориялық негіздері;
- химия өнеркәсібінің негізгі және қосымша жабдықтарының қондырғылары мен жұмыс істеу принципі.
Іскерліктер:
- жабдықтың өндірістік және қуаттылығын есептеу,
- аппараттардың құрылымдық есептерін жүзеге асыру;
- жылу балансын есептеу;
- әр бөлім бойынша есептеу есептерін шешу;
- жылу және материалдық баланс құрастыру, сонымен қатар масса- және жылу алмастыру сызбасы.
КҚ 3.10.11
КҚ 3.10.12
ЖКП 15
Табиғатты пайдаланудың экологиялық негіздері.
Қоғам мен табиғаттың өзара байланысының қасиеттері, табиғат ресурстарының потенциалы, рационалдықтың принциптері мен әдістері.
Өндірісті орналастыру және қалдықтар мәселесі. Қоршаған ортаны мониторингтеу. Табиғатты пайдаланудың экологиялық реттеу және оның зардаптарын болжау. Табиғатты пайдаланудың құқықтық және әлеуметтік мәселелері.
Білімдер:
- табиғатты рационалды пайдаланудың принциптері мен әдістері;
- табиғатты пайдаланудың құқықтық және әлеуметтік мәселелері.
Іскерліктер:
- технологиялық процестердің қоршаған ортаға кері әсер беруін бағалау;
- қызметінің нәтижесін аймақтың экологиялық жағдайы аумағында талдау.

ПК 3.10.14
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Оборудование кабельного производства.
Типы крутильных машин и их эксплуатация. Червячные прессы для наложения изоляции и оболочек. Приборы контроля и регулирования работы червячных прессов. Автоматические линии для производства кабелей и проводов с пластмассовой изоляцией. Поточные линии для изготовления резиновых смесей. Оборудование для вулканизации. Агрегаты непрерывной вулканизации. Оплеточные машины карусельного и коклюшечного типов.
Знания:
- назначения и конструкции основного и вспомогательного оборудований;
- технических характеристик и устройств оборудования кабельного производства.
Умения:
- выбирать оборудование в соответствие с его характеристиками и предназначением;
- давать характеристику оборудования;
- определять достоинства и недостатки;
- выделять конструктивные особенности;
- читать схемы автоматических линий.
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
СД 02
Технология кабельного производства.
Классификация кабельных изделий, их основные конструктивные элементы. Технология скрутки проволок в жилу и изолированных жил в кабель. Производство силовых кабелей с бумажной пропитанной изоляцией. Технология изготовления кабельных изделий с резиновой изоляцией. Изготовление изоляции и оболочек из пластических масс. Изготовление кабельных резиновых смесей. Наложение защитных покровов.
Знания:
- теоретических основ технологических процессов изготовления кабельной продукции;
- основных требований, предъявляемых к сырью и материалам кабельного производства;
- методов утилизации отходов.
Умения:
- давать характеристику сырья и готовой продукции;
- определять условия проведения технологических операций производства кабеля;
- выявлять дефекты и находить пути их ликвидации.
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
СД 03
Автоматизация технологических процессов.
Основные понятия управления технологическими процессами. Общие сведения об управлении и основные свойства объектов управления. Автоматические регуляторы, исполнительные устройства и вторичные приборы. Обеспечение безопасности технологических процессов. Основные понятия о проектировании систем автоматизации. Автоматизация основных технологических процессов производства кабельных изделий. Управление технологическими процессами.
Знания:
- устройств автоматических средств контроля, регулирования, защиты и блокировки;
- схем автоматизации отдельных аппаратов и процессов в целом;
- правил эксплуатации приборов и использовании их в управлении технологическими процессами.
Умения:
- читать и составлять схему автоматизации технологического процесса, цеха, участка;
- выбирать по справочной литературе или каталогам приборы для условий, указанных в технологическом регламенте.

КҚ 3.10.14
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Кабель өндірісінің жабдықтары.
Айналдырғыш машиналардың түрлері және оларды пайдалану. Оқшаулар мен қаптамалар салуға арналған бұрамдық нығыздауыштар. Бұрамдық нығыздауыштардың жұмысын басқаратын және реттейтін аспаптар. Пластмаспен оқшауланған кабельдер мен жетектерді өндіруге арналған автоматтандырылған желілер. Резеңке қоспаларын дайындауға арналған ағымдық желілер. Көріктеуге арналған жабдықтар. Үзіліссіз көріктеу агрегаттары. Әткеншектік (орыс-карусельный) және шілтерлік (орыс-коклюшечный) типтегі қаптау машиналары.
Білімдер:
- негізгі және қосымша жабдықтардың қолданысы мен құрылымы;
- кабель өндірісі жабдықтарының техникалық сипаттамасы мен құрылысы.
Іскерліктер:
- жабдықтарды сипаттамасы мен қолдану аясына сәйкес таңдау;
- жабдықтың сипаттамасын беру;
- артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтау;
- құрымдщылық ерекшеліктерін анықтау;
- автоматтандырылған желілердің сұлбасын оқу.
КҚ 3.10.11
КҚ 3.10.12
АП 02
Кабель өндірісінің технологиясы.
Кабель өнімін жіктеу, олардың негізгі құрылымдық элементтері. Сымдарды желілерге және оқшауланған желілерді кабельге айналдыру технологиясы. Сіңірілген қағазбен оқшауланған қуат кабельдерін өндіру. Резеңкелік оқшауланған кабекльдерді дайындау технологиясы. Пластикалық массалардан оқшаулағыштар мен қаптамаларды дайындау. Кабельдік резеңкелік қоспаларды дайындау. Қорғаныс қабаттарын жасау.
Білімдер:
- кабель өнімін өндірудің технологиялық процестерінің теориялық негіздері;
- кабель өндірісінің шикізаттары мен материалдарына қойылатын негізгі талаптар;
- қалдықтарды жою әдістері.
Іскерліктер:
- шикізат пен дайын өнімге сипаттама беру;
- кабель өндірісінің технологиялық процесін өткізу шарттарын анықтау;
- ақауларды анықтау және оларды жою жолдарын іздеу.
КҚ 3.10.11
КҚ 3.10.12
АП 03
Технологиялық процестерді автоматтандыру.
Технологиялық процестерді басқарудың негізгі түсініктері. Басқару туралы жалпы мәлімет және басқару объектілерінің негізгі қасиеттері. Автоматтандырылған реттеуіштер, орындаушы қондырғылар мен екінші құралдар. Технологиялық процестердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету. Автоматтандыру жүйесін жобалау туралы негізгі түсінік. Негізгі технологиялық процестерді автоматтандыру. Кабель өнімдерін өндірудің негізгі технологиялық процестерін автоматтандыру. Технологиялық процесті басқару.
Білімдер:
- бақылау, реттеу, қорғау және бөгеттеудің автоматтандырылған құралдарының құрылысы;
- жекелеген аппараттарды және процесттерді бүтіндлей автоматтандыру негіздері;
- құралдарды пайдалану тәртібі мен оларды технологиялық процесті басқаруда қолдану.
Іскерліктер:
- технология процесін, цехты, участкені автоматтандыру сызбасын оқу және құрастыру;
- анықтамалық әдебиеттер мен катологтардан технологиялық регламентте көрсетілген шарттарға арналған құралдарды таңдау.

ПК 3.10.4
ПК 3.10.9
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01.1
Слесарная практика.
Измерительный инструмент. Ознакомление с измерительными инструментами, их устройством, правилами пользования, назначением, способами и правилами хранения. Разметка. Рубка металлов. Вводная беседа и показ операций. Резка металлов. Опиливание металлов. Сверление, зенкерование и развертывание. Нарезание резьбы. Притирка. Комплексные работы. Изучение перечня слесарного инструмента, необходимого для эксплуатации технологического оборудования. Безопасные приемы работы.
Умения:
- работать с измерительными приборами и инструментами;
- производить обрубку и рубку, сверлить, отверстия, собирать узлы и детали, соединять их гайкой, болтами и холодной клепкой, зачищать заусенцы;
- опиливать заусенцы, собирать детали под сварку.
Навыки:
- выполнения основных видов слесарных работ;
- применения оборудования для выполнения слесарных работ;
- соблюдения правил организации безопасной работы.
ПК 3.10.13
ПП 01.2
Технический анализ и контроль производства.
Роль технического анализа в производстве. Основные методы анализа сырья и готовой продукции. Виды анализов: маркированный, экспрессный, контрольный, арбитражный. Управление качеством продукции.
Умения:
- работать с ГОСТами;
- проводить отбор средней пробы;
- выполнять анализ сырья и материалов.
Навыки:
- выполнения анализов образцов сырья и готовой продукции;
- управления качеством продукции.
ПК 3.10.4
ПК 3.10.5
ПК 3.10.9
ПК 3.10.10
ПП 02
Ознакомительная практика.
Структура и режим работы предприятия. Основные и вспомогательные цеха, их назначение. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов), схема технологического процесса, применяемая техническая документация, основные опасности на предприятии.
Умения:
- выявлять взаимосвязь между цехами производства;
- анализировать технологический цикл;
- применять рациональные приемы поиска и использования научно-технической информации.
Навыки:
- ориентации в реальных условиях деятельности по избранной специальности;
- ведения отчетной документации;
- соблюдения правил выполняемой работы;
- сбора и анализа материалов, необходимых для составления отчета.
ПК 3.10.2
ПК 3.10.3
ПК 3.10.5
ПП 03
Практика на получение первичных профессиональных навыков.
Приобретение первичных профессиональных знаний по подготовке сырья и выполнению технологических операций. Изучение и закрепление основных приемов и навыков ведения технологического процесса на рабочем месте согласно регламента. Приобретение обучающимися знаний и умений для получения рабочей профессии и подготовка к прохождению производственной технологической и производственной преддипломной практик, а так же закрепления знаний, полученных при изучении соответствующих предметов теоретического цикла.
Умения:
- обслуживать оборудование и аппаратуру, задействованные в технологическом процессе;
- выполнять основные операции технологического процесса;
- работать с технологическими регламентами и стандартами;
- обрабатывать материалы, собранные в ходе практики и составлять отчет по практике;
Навыки:
- соблюдения санитарно-гигиенических требований в условиях производства;
- эксплуатации технологического оборудования;
- использования нормативных документов, регламентирующих выпуск продукции.
ПК 3.10.2
ПК 3.10.3
ПК 3.10.5

КҚ 3.10.4
КҚ 3.10.9
КҚ 3.10.11
КҚ 3.10.12
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01.1
Слесарлық практика.
Өлшеу аспабы. Өлшеу аспаптарымен, олардың құрылысымен, пайдалану ережесімен, қолданыс аясымен, сақтау тәсілдерімен және ережелерімен таныстыру. Белгілеу, металды шабу. Кіріспе әңгіме, операцияларды көрсету. Металдарды кесу. Металдарды егеу. Бұрғылау, үңгілеу және ұңғылау. Бұранданы кесу. Түйістіру. Кешендік жұмыстар. Технологиялық жабдықтарды пайдалануға қажетті слесарлық аспаптардың тізімін игеру. Жұмыстың қауіпсіз тәсілдері.
Іскерліктер:
- өлшеу құралдарымен және аспаптарымен жұмыс істеу;
- кесу және шабуды орындау, тесік тесу, түйіндер мен бөлшектерді жинастыру, оларды гайкмен, болтпен суық шегелеумен бекіту, қылаударын тегістеу;
- қылаударын қайрау, бөлшектерді дәнекерлеуге құрастыру.
Дағдылар:
- слесарлық жұмыстардың негізгі түрлерін орындау;
- слесарлық жұмыстарды орындауға арналған жабдықтарды қолдану;
- еңбек қауіпсіздігін ұйымдастыру ережесін сақтау.
КҚ 3.10.13
КП 01.2
Өндірісті техникалық талдау және бақылау.
Техникалық талдаудың өндірістегі рөлі. Шикізаттарды және дайын өнімдерді талдаудың негізгі әдістері. Талдаулардың түрлері: маркерленген, экспресті, бақылау, арбитражды. Өнімнің сапасын басқару.
Іскерліктер:
- МЖБС-пен жұмыс істеу;
- орташа cараптаманы таңдауды орындау;
- шикізаттар мен материалдардың талдауын жасау.
Дағдылар:
- шикізаттар мен дайын өнімдердің үлгілерінің талдауын орындау;
- өнімнің сапасын басқару.
КҚ 3.10.4
КҚ 3.10.5
КҚ 3.10.9
КҚ 3.10.10
КП 02
Танысу практикасы.
Кәсіпорынның құрылымы мен жұмыс тәртібі. Негізгі және қосымша цехтары, олардың қолданыс аясы. Негізгі цехтардың өнімдері мен шикізаттарының сипаттамасы. Кәсіпорынның технрлогиялық желісі (цехтардың өзара байланысы), кәсіпорынның негізгі қауіп-қатерлері.
Іскерліктер:
- өндірі цехтары арасында өзара байланысты айқындау;
- технологиялық циклды талдау;
- технологиялық сызықта жабдықтарын сәйкестендіру;
- технологиялық схемалар жабдықтарын сәйкестендіру;
- тәжірибе бойынша есеп әзірлеу.
Дағдылар:
- нақты шарттарда таңдалған мамандық бойынша қызметтерді бағдарлау;
- есеп беру құжаттаманы жүргізу;
- атқарылатын жұмыс ережелерін сақтау;
- есеп құрастыруға қажетті материалдарды жинау және талдау.
КҚ 3.10.2
КҚ 3.10.3
КҚ 3.10.5
КП 03
Бастапқы кәсіптік дағдыларды меңгеруге арналған практика.
Кәсіпорынның құрылымымен, оның негізгі бөлімдерімен, жұмыс тәртібімен, негізгі және қосымша цехтармен, олардың қолданыс аясымен танысу.
Негізгі цехтардың шикізаттары мен өнімдері, кәсіпорынның технологиялық желісі. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Процестің негізгі және қосымша жабдықтары. Жұмыс орнында регламентке сәйкес технологиялық процестерді жүргізудің негізгі әдістері мен машықтарын зерделеу және бекіту.
Іскерліктер:
- технологиялық процесте қолданылатын жабдықтар мен аппаратураларда қызмет көрсету;
- технологиялық процестің негізгі операцияларын орындау;
- технологиялық регламенттермен және стандарттармен жұмыс істеу;
- практика барысында жиналған материалдарды өңдеу және практика бойынша есеп дайындау.
Дағдылар:
- өндіріс жағдайында санитарлы-гигиеналық талаптарды сақтау;
- технологиялық жабдықтарды пайдалану;
- өнімді шығаруды реттейтін нормативтік құжаттарды қолдану.
КҚ 3.10.2
КҚ 3.10.3
КҚ 3.10.5

ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
ПП 04
Производственно-технологическая практика.
Изучение технологического процесса цеха (подразделения), структуры завода, технологического оборудования. Изучение квалификационных характеристик в соответствие с выбранной квалификацией. Работа в качестве дублера по профессии, соответствующей выбранной квалификации. Освоение рабочей профессии, приобретение обучающимися практических навыков выполнения основных операций технологического цикла производства кабельной продукции, контролю и регулированию технологического режима, пуска и остановки оборудования. Изучение и применение прогрессивной технологии и передовых приҰмов и методов труда.
Самостоятельное выполнение работ в соответствие с выбранной квалификацией
Умения:
- обслуживать технологическое оборудование;
- прогнозировать ход технологического процесса;
- работать с контрольно-измерительными приборами;
- оформлять производственно-техническую документацию;
- производить несложный ремонт оборудования;
- обобщать собранные материалы, составлять отчет по практике.
Навыки:
- работы с технологическим оборудованием;
- пользования нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции;
- контроля технологических параметров.
ПК 3.10.2
ПК 3.10.3
ПК 3.10.4
ПК 3.10.9
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
ПП 05
Преддипломная практика.
Обобщение и совершенствование знаний и практических навыков, полученных в процессе обучения. Ознакомление с передовой технологией и экономикой производства Приобретение умений организаторской работы по избранной специальности в качестве помощников руководителей соответствующих участков. Сбор информации и материалов для выполнения дипломного проекта, стажировка на рабочих местах специалистов среднего звена.
Умения:
- выполнять технологические и экономические расчеты производственных показателей;
- читать и составлять технологические схемы про изводства;
- давать характеристику сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
- выполнять обязанности дублеров руководителей производства среднего звена.
Навыки:
- выбора основного и вспомогательного оборудования, сырья и материалов;
- выбора основных методов контроля качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
- подбора ассортимента выпускаемой предприятием продукции, ГОСТов, ТУ и ОСТов на изделия.
ПК 3.10.2
ПК 3.10.3
ПК 3.10.5
ПП 06
Выполнение дипломного проекта.
Систематизация, закрепление и расширение теоретических и практических знаний учащихся. Углубленное изучение комплекса вопросов специальной технологии. Закрепление навыков технических и технико-экономических расчетов. Разработка дипломного проекта по утвержденной тематике с учетом годового задания. Расчет и выбор оборудования, его характеристика. Составление схемы технологического процесса. Характеристика сырья и материалов. Расчет технико-экономических показателей.
Умения:
- самостоятельно решать вопросы проектирования и компоновки оборудования в технологическую цепочку;
- решать вопросы автоматизации;
- выполнять технические и технико-экономические расчеты;
- выполнять расчеты энергозатрат оборудования;
- выполнять графическую часть дипломного проекта.
Навыки:
- выбора технологии и оборудования производства, его автоматизации;
- ориентации в перспективах развития кабельной промышленности;
- выбора методов контроля качества продукции;
- соблюдения основ техники безопасности и охраны окружающей среды.

КҚ 3.10.11
КҚ 3.10.12
КП 04
Өндірістік-технологиялық практика.
Цехтың технологиялық процесін, зауыттың, технологиялық жабдықтың құрылымын игеру. Таңдаған біліктілігіне сәйкес біліктілік сипаттамасын зерттеу. Таңдаған біліктілігінің кәсібіне сәйкес дублер міндетін атқару. Жұмыс кәсібін меңгеру, оқушылардың кабель өнімін өндіру ісінің технологиялық циклін орындаудың негізгі операцияларының, технологиялық режимді бақылау және реттеу, жабдықты қосу және тоқтану тәжірибелік дағдыларын меңгеру. Өндірістің ілгерішіл технологияларын және еңбектің озат тәсілдері мен әдістерін зерттеу және қолдану.
Таңдаған біліктілігіне сәйкес өз бетімен жұмыс істеу.
Іскерліктер:
- технологиялық жабдыққа қызмет көрсету;
- технологиялық процестің барысын болжау;
- бақылау-өлшеу құралымен жұмыс істеу;
- өндірістік-техникалық құжаттарды рәсімдеу;
- жабдықтардың күрделі емес жөндеу жұмысын орындау;
- жиналған материалды жалпылау және практика бойынша есеп жасау.
Дағдылар:
- технологиялық жабдықпен жұмыс істеу;
- өнімді шығаруды реттейтін нормативтік құжаттарды қолдану;
- технологиялық параметрлерді бақылау.
КҚ 3.10.2
КҚ 3.10.3
КҚ 3.10.4
КҚ 3.10.9
КҚ 3.10.11
КҚ 3.10.12
КП 05
Диплом алдындағы практика.
Оқу процесінде алған білімдері мен практикалық білімдерін жалпылау және жетілдіру. Өндірістің алдыңғы қатар технологияларымен және экономикасымен танысу. Дипломдық жобаны орындауға арналған ақпараттар мен материалдар жинау, жұмыс орындарында орта буын маманы ретінде тәжірибеден өту.
Іскерліктер:
- өндірістік көрсеткіштердің технологиялық және экономикалық есебін жасау;
- өндірістің технологиялық сызбаларын оқу және құрастыру;
- шикізаттар, жартылай дайын және дайын өнімдердің сипаттамасын беру;
- орта буын өндіріс жетекшілерінің дублерлері міндетін атқару.
Дағдылар:
- негізгі және қосымша жабдықтарды, шикізат пен материалды таңдау;
- шикізат, жартылай дайын және дайын өнімнің сапасын бақылаудың негізгі әдістерін таңдау;
- кәсіпорынның шығаратын өнімінінің ассортиментін таңдау, өнімнің Мемлекеттік талаптары, ТШ мен стандарттық талаптары.
КҚ 3.10.2
КҚ 3.10.3
КҚ 3.10.5
КП 06
Дипломдық жобаны орындау.
Оқушылардың теориялық және практикалық білімдерін жүйелеу, бекіту және кеңейту. Арнайы технологиялар мәселелерінің кешенін зерделеу. Техникалық және техно-экономикалық есептің тәжірибелерін бекіту. Дипломдық жобаны бекітілген тақырып бойынша жылдық тапсырысты ескеру арқылы әзірлеу. Жабдықты таңдау және есептеу, оның сипаттамасы. Технологиялық процесінің сұлбасын құру. Шикізаттар мен материалдардың сипаттамасы. Технико-экономикалық көрсеткіштерді есептеу.
Іскерліктер:
- жабдықтарды технологиялық желіде жобалау және құрастыру мәселесін өздігімен шешу;
- автоматтандыру мәселесін өздігімен шешу;
- техникалық және техно-экологиялық есептерді орындау;
- жабдықтардың энергошығындарын есептеу;
- дипломдық жобаның графикалық бөлімін орындау.
Дағдылар:
- өндірістің технологиясы мен жабдығын, оның автоматтандырылуын таңдау;
- кабель өнеркәсібінің перспективалық дамуын бағдарлау;
- өнім сапасын бақылаудың әдістерін таңдау;
- қауіпсіздік техникасы мен қоршаған ортаны қорғау негіздерін сақтау.

ПК 3.11.6
ОПД 05
Основы стандартизации, метрологии и управления качеством продукции.
Правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства метрологии, стандартизации и сертификации. Основные понятия и определения. Метрологические службы, обеспечивающие единство измерений. Государственный метрологический контроль и надзор. Основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством. Международная и региональная стандартизация продукции, показатели качества и методы их оценки.
Знания:
- основных понятий метрологии, стандартизации, сертификации и управления качеством продукции;
- показателей качества и методов оценки.
Умения:
- применять документацию системы качества в профессиональной деятельности;
- производить технические измерения;
- пользоваться средствами контроля и измерения для оценки параметров технологического процесса;
- акцентировать внимание на зависимость качества продукции от соблюдения стандартов и развития метрологии.
ПК 3.11.4
ПК 3.11.5
ОПД 06
Экономика отрасли.
Отрасль и рыночная экономика. Особенности и перспективы развития отрасли.Материально - технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли. Организация (предприятие) как хозяйствующий объект.Формы организаций (предприятий), их производственная и организационная структура, типы производства, их характеристика. Капитал и имущество организации, основные и оборотные средства, трудовые ресурсы, деятельность предприятия. Ценообразование. Иновационная и инвестиционная политика.
Знания:
- основных аспектов развития отрасли;
- организаций как хозяйствующих субъектов в рыночной экономике;
- организации производственного и технологического процессов;
- материально- технических, трудовых и финансовых ресурсов;
- механизмов ценообразования и форм оплаты труда.
Умения:
- составлять бизнес- план;
- рассчитывать основные технико- экономические показатели деятельности предприятия.
ПК 3.11.7
ПК 3.11.8
ОПД 07
Информационные технологии в профессиональной деятельности.
Основные принципы, методы и свойства информационных и телекоммуникационных технологий, их эффективность.Автоматизиро
ванные рабочие места, локальные и отраслевые сети. Прикладное программное обеспечение и информационные ресурсы в отрасли. Интегрированные информационные системы. Проблемно-ориентированные пакеты прикладных программ по отрасли и сфере деятельности. Экспертные системы и системы поддержки принятия решений. Моделирование и прогнозирование в профессиональной деятельности.
Знания:
- прикладного программного обеспечения;
- проблемно- ориентированных пакетов прикладных программ по отрасли.
Умения:
- пользоваться пакетами прикладных программ общего назначения;
- пользоваться пакетами проблемно- ориентированных прикладных программ(САD- системы, интегрированные пакеты делопроизводства, Chem office Pro);
- применять экспертные системы и системы поддержки принятий решений, моделирования и прогнозирования в профессиональной деятельности.

КҚ 3.11.6
ЖКП 05
Стандарттау, метрология және өнімнің сапасын басқару негіздері.
Метрология, стандарттау, сертификаттаудың құқықтық негіздері, мақсаттары, міндеттері, принциптері, нысандары мен құралдары. Негізгі ұгымдар мен анықтамалар. Өлшем бірлігін қамтамасыз ететін метрологиялық кызмет. Мемлекеттік метрологиялық тексеру мен бақылау. Сертификаттау саласындағы негізгі терминдер мен анықтамалар. Өнімді халықаралық және аймақтық стандарттау, сапа көрсеткіштері мен оны бағалау.
Білімдер:
- метрология, стандарттау, сертификаттау және өнімнің сапасын басқарудың негізгі түсініктерін;
- сапа көрсеткіштері мен бағалау әдістерін.
Іскерліктер:
- кәсіптік қызметте сапа жүйесінің құжаттарын қолдану;
- техникалық өлшемдер жасау;
- технологиялық процес параметрлерін бағалаудың бақылау және өлшеу құралдарын пайдалану;
- өнім сапасының стандарттарды сақтау және метрологияны дамытуға байланыстылығына назар аудару.
КҚ 3.11.4
КҚ 3.11.5
ЖКП 06
Сала экономикасы.
Сала және нарықтық экономика. Слалар дамуының ерекшеліктері мен перспективалар. Саланың материалды-техникалық, еңбек және қаржы ресурстары, еңбектің салалық нарығы. саланы басқару. Сала дамуынгың экономикалық көрсеткіштері. Ұйым (кәсіпорын) шаруашылық нысаны. Ұйым (кәсіпорын) ұйымдастыру формалары, олардың өндірістік және ұйымдастырушылық құрылымы, өндіріс түрлері, олардың сипаттамасы.
Ұйымның капиталы мен мүлігі, негізгі және айналым қаражаты, еңбек ресурстары. Кәсіпорын қызметі.
Білімдер:
- салалар дамуының негізгі аспектілері;
- ұйым нарықтық экономикадағы шаруашылық нысаны;
- өндірістік және технологиялық процестердің ұйымдастырылуы;
- материалды-техникалық, еңбек және қаржы ресурстары;
- бағаның құру механизмі мен еңбекақы төлеу формалары.
Іскерліктер:
- бизнес-жоспар құру;
- кәсіпорын қызметінің негізгі технико-экономикалық көрсеткішін есептеу.
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.8
ЖКП 07
Кәсіптік қызметтегі ақпараттық технологиялар.
Ақпараттық және телекоммуникациялық технологиялардың негізгі принциптері, әдістері мен қасиеттері, олардың тиімділіктері. Автоматтандырылған жұмыс орындары, локалдық және салалық тораптар. Салалардағы қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз ету және ақпараттық ресурстар. Біріккен ақпараттық жүйелер. Қызмет саласы мен аумағының қолданбалы бағдарламаларының проблемалық-бағдарлық пакеттері. Шешім қабылдауда сараптама жүйесі мен қолдау жүйелерін қолдану. Кәсіптік қызметтегі модельдеу мен болжау.
Білімдер:
- қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз ету;
- салалар бойынша қолданбалы бағдарламалардың проблемлық-бағдарлық пакеттері.
Іскерліктер:
- жалпы қолданыстағы қолданбалы бағдарламалар пакеттерін қолдану;
- қолданбалы бағдарламаның (САD-жүйелер, іс жүргізудің біріккен пакеттері, Chem office Pro) проблемалық-бағдарлық пакеттерді қолдану;
- шешім қабылдауда сараптама жүйесі мен қолдау жүйелерін қолдану, кәсіптік қызметтегі модельдеу мен болжау.

ПК 3.11.9
ОПД 08
Основы технической механики и конструкционные материалы.
Статика. Сопротивление материалов. Элементы динамики и кинематики. Детали машин и механизмов: основные понятия и определения. Чтение и составление кинематических схем механизмов машин. Геометрический расчет основных размеров звеньев передач: цилиндрических, конических, червячных, ременных, цепных. Подшипники скольжения и качения. Опоры. Резьбовые и шпоночные соединения. Конструкционные материалы
Знания:
- основных определений, положений, понятий и аксиом технической механики;
- методов расчета и выбора деталей машин и механизмов;
- современных методов исследования и испытания металлов и их сплавов;
Умения:
- производить расчет и осуществлять выбор деталей машин и механизмов;
- строить эпюры по длине прямого бруса: продольных сил, крутящих моментов, поперечных сил и изгибающих моментов;
- анализировать конструктивные особенности сборочных единиц, различных винтовых механизмов.
ПК 3.11.1
ПК 3.11.3
ПК 3.11.5
ОПД 09
Электротехнические материалы.
Строение и свойства металлов. Проводниковые материалы, их классификация и характеристика. Материалы высокой проводимости, основные требования к ним. Диэлектрические материалы, их характеристики. Полупроводниковые материалы, основные свойства полупроводников. Магнитные материалы.
Знания:
- физических свойств диэлектриков;
- разновидностей пластмасс;
- разновидностей изоляционных лаков;
- структуры волокнистых диалектиков, резиновых диэлектриков и керамики.
Умения:
- различать разновидности диэлектриков;
- выбирать в электромонтажной работе диэлектрические материалы;
- применять жидкие и газообразные диэлектрики.
ПК 3.11.10
ОПД 10
Электрические измерения.
Общие сведения о электрических измерениях и приборах. Электромеханические измерительные приборы. Электронные измерительные приборы. Вспомогательные средства измерения. Измерения электрических величин, магнитных величин, не электрических величин. Телеизмерения.
Знания:
- устройства и принципа работы электроизмерительных приборов;
- применения электроизмерительных приборов;
- методов измерения электрических величин и устройств для измерения.
Умения:
- подключать измерительные приборы в цепь;
- записывать и обрабатывать результаты;
- оценивать погрешность измерения.
ПК 3.11.4
ПК 3.11.5
ОПД 11
Основы автоматики и микропроцессорной техники.
Общие сведения о системах и элементах автоматики, датчики и системы автоматики, основы тории систем автоматического управления. Системы телемеханики. Понятие о микропроцессорах и микро ЭВМ. Программиро-
вание микропроцессора. Применение микропроцессоров для автоматизации технологического процесса.
Знания:
устройства, принципа действия и возможности применения средств автоматики;
- принципа работы, структуры и организации микропроцессоров и микроЭВМ.
Умения:
- составлять и читать схемы автоматики;
- налаживать автоматическую систему и устранять неисправности;
- составлять и читать схемы элементов и узлов цифровых автоматов.

КҚ 3.11.9
ЖКП 08
Техникалық механика негіздері мен конструкциялық материалдар.
Статика. Материалдардың кері әсері. Динамика мен кинематиканың элементері: негізгі ұғымдар мен анықтамалар. Машина механизмдерінің кинематикалық сызбаларын оқу және құру. Беріліс жүйесінің негізгі өлшемдерін геометриялық есептеу: цилиндрлық, иірімдік, таспалық. Сырғанау мен тербетіліс подшипниктері. Тіреуіштер. Бұрандалы және шпондық түйістірулер. Конструкциялық материалдар.
Білімдер:
- техникалық механиканың негізгі анықтамалары, ұғымдары мен аксиомалары;
- машина бөлшектері мен механизмдерін есептеу және таңдау әдістері;
- металлдар мен олардың ерітінділерін зерттеу мен сынаудың заманауи әдістері.
Іскерліктер:
- машина бөлшектері мен механизмдерін есептеу және таңдау;
- тік білеу ұзындығы бойынша эпюрлер құру: ұзын бойығы күштер айналмалы кезеңдер, ендік күштерді және иілмелі кезеңдерін;
- құрастыру бірліктерінің құрылымдық ерекшеліктерін, түрлі бұрама механизмдерді, талдау.
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.5
ЖКП 09
Электротехникалық материалдар.
Металдардың құрылысы мен қасиеттері. Өткізгіш материалдар, олардың жіктелуі мен сипаттамалары. Жоғарғы өткізгіштік материалдар, оларға қойылатын негізгі талаптар. Диэлектрикалық материалдары, олардың сипаттамасы. Жартылай өткізгіш материалдар, жартылай өткізгіштердің негізгі қасиеттері. Магниттік материалдар.
Білімдер:
- диэлектриктердің физикалық қасиеттері;
- пластмастардың әртүрлілігі;
- оқшаулау лактарының әртүрлілігі;
- талшықтық диалектиктердің, резеңкелік диэлектриктер мен керамиканың әртүрлілігі.
Іскерліктер:
- диэлектриктердің әртүрлілігін айыру;
- электромонтаждық жұмыстарда диэлектрлік материалдарды таңдау;
- сұйық және газ тектес диэлектриктерді қолдану.
КҚ 3.11.10
ЖКП 10
Электрлік өлшемдер.
Электрлік өлшемдер мен аспаптар туралы жалпы мәлімет. Электрондық өлшеу аспаптары. Өлшеудің қосалқы құралдары. Электрлік шамаларды, магниттік шаманы, электрлік емес шамаларды өлшеу. Телеөлшеу.
Білімдер:
- электрөлшегіш аспаптардың құрылысы мен жұмыс істеу принциптері;
- электрөлшегіш аспаптарды қолданыу;
- электрлік шамаларды өлшеу әдістері мен өлшеуге арналған құралдары.
Іскерліктер:
- өлшеу құралдарын тізбекке қосу;
- нәтижелерін жазып, талдау;
- өлшеу кемшіліктерін бағалау.
КҚ 3.11.4
КҚ 3.11.5
ЖКП 11
Автоматика және микропроцессорлық техника негіздері.
Автоматика жүцесі мен элементтері,берілістер мен автоматика жүйелері туралы жалпы мәлімет, автоматтық басқару жүйесінің теория негіздері. Телемеханика жүйелері. Микропроцессорлар мен микроЭЕМ туралы түсінік. Микропроцессорды бағдарламалау. Микропроцесорларды технологиялық процесті автоматтандыруда қолдану.
Білімдер:
- автоматтандыру құралдарының құрылысы, жұмыс істеу принципі мен қолдану мүмкіндіктері;
- микропроцессорлар мен микроЭЕМ жұмыстеу принциптері, құрылымы мен ұйымдастырылуы.
Іскерліктер:
- автоматика сұлбаларын құрастыру және оқу;
- автоматтық жүйені қалыпқа келтіру және ақауларды жою;
- сандық автоматтардың элементтері мен желілерінің сұлбаларын құрастыру және оқу.

ПК 3.11.2
ПК 3.11.5
ОПД 12
Экологические основы природопользования.
Особенности взаимодействия общества и природы. Природоресурсный потенциал, принципы и методы рационального размещение производства и проблемы отходов. Мониторинг окружающей среды. Экологическое регулирование и прогнозирование последствий природопользования. Правовые и социальные вопросы природопользования.
Знания:
- принципов и методов рационального природопользования;
- правовых и социальных вопросов природопользования.
Умения:
- оценивать негативное воздействие технологических процессов на окружающую среду;
- анализировать результаты своей деятельности в масштабе экологической ситуации региона.
ПК 3.11.6
ОПД 13
Менеджмент.
Планирование производства. Основы, принципы и методы управления. Цель и задачи управления организациями различных организационно – правовых форм. Функции менеджмента, внутренняя и внешняя среда организации. Система мотивации труда. Этика делового общения. Психология менеджмента. Понятие правового регулирования в сфере профессиональной деятельности.
Знания:
- принципов делового общения в коллективе, основ организации работы коллектива исполнителей, особенностей менеджмента в области профессиональной деятельности;
- принципов правового регулирования деятельности.
Умения:
- давать оценку деловым и межличностным отношениям в коллективе.
ПК 3.11.11
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Электрооборудование кабельного производства.
Электрическое освещение. Электрооборудование термических установок. Электрооборудование гальванических цехов. Электрооборудование металлообрабатывающих станков и общепромышленных машин. Электрооборудование агрегатных станков. Электрооборудование автоматических станочных линий. Электрооборудование кабельного производства
Знания:
- принципа работы и схемы включения приборов;
- видов электрических печей и их назначения;
- назначения и принципа работы станков и установок, машин и механизмов.
Умения:
- рассчитывать и выбирать сети электрического освещения;
- рассчитывать и выбирать электротермические установки;
- рассчитывать мощность и выбирать электродвигатель к станкам и установкам, машинам и механизмам.
ПК 3.11.1
ПК 3.11.2
СД 02
Электроснабжение промышленных предприятий.
Система электроснабжения предприятий, назначения и типы электрических станций и режимы их работы. Внутрицеховое электро-
снабжения предприятия, классификация приемников, расчет электрических нагрузок, внутризаводское электроснабжения пред-
приятия. Релейная защита и автоматизация
Знания:
- основных величинн и коэффициентов, характеризующих работу электроприемника;
- теоретических основ релейной защиты;
- схем управления контроля и сигнализации.
Умения:
- читать и составлять схемы электроснабжения;
- выполнять расчеты цеховых электрических цепей с напряжением до 1000 вольт;
- пользоваться контрольно измерительными приборами.

КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.5
ЖКП 12
Табиғатты пайдаланудың экологиялық негіздері.
Қоғам мен табиғаттың өзара байланысының қасиеттері, табиғат ресурстарының потенциалы, рационалдықтың принциптері мен әдістері.
Өндірісті орналастыру және қалдықтар мәселесі. Қоршаған ортаны мониторингтеу. Табиғатты пайдаланудың экологиялық реттеу және оның зардаптарын болжау. Табиғатты пайдаланудың құқықтық және әлеуметтік мәселелері.
Білімдер:
- табиғатты рационалды пайдаланудың принциптері мен әдістері;
- табиғатты пайдаланудың құқықтық және әлеуметтік мәселелері.
Іскерліктер:
- технологиялық процестердің қоршаған ортаға кері әсер беруін бағалау;
- қызметінің нәтижесін аймақтың экологиялық жағдайы аумағында талдау.
КҚ 3.11.6
ЖКП 13
Менеджмент.
Өндірісті жоспарлау. Басқарудың негіздері, принциптері мен әдістері. Түрлі ұйымдастыру-құқықтық формадағы ұйымдарды басқарудың мақсаттары мен міндеттері. Менеджменттің қызметі, ұйымның ішкі және сыртқы ортасы, еңбекті ыңталандыру жүйесі. Іскерлік қарым-қатынас этикасы. Менеджмент психологиясы.
Кәсіптік қызмет саласындағы құқықтық басқару ұғымы.
Білімдер:
- ұжымдағы іскерлік қарым-қатынас принциптерін, орындаушылар ұжымының жұмысын ұйымдастыру негіздері, менеджменттің кәсіптік қызмет саласындағы ерекшеліктері;
- қызметті құқықтық басқару принциптері.
Іскерліктер:
- ұжымдағы іскерлік және тұлғалар арасындағы қарым-қатынасқа баға беру.
КҚ 3.11.11
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Кабель өндірісінің электржабдықтары.
Электрлік жарықтандыру. Термикалық қондырғылардың электржабдықтары. Гальваникалық цехтардың электржабдықтары. Металдарды өңдейтін білдектердің және жалпы өнеркәсіптік машиналардың электржабдықтары. Агрегаттық білдектердің электржабдықтары. Автоматтандырылған білдектік желілердің электржабдықтары. Кабель өндірісінің электржабдықтары.
Білімдер:
- аспаптардың жұмыс істеу принципі және қосылу сұлбалары;
- электрлік пештердің түрлері және олардың қолданысы;
- білдектер мен қондырғылардың, машиналар мен механизмдердің жұмыс істеу принциптері және қолданысы.
Іскерліктер:
- электрлік жарық беруді есептеп, желісін таңдау;
- электротермикалық қондырғыларды есептеу және таңдау;
- білдектер мен қондырғылардың, машиналар мен механизмдердің қуатын есептеп электр қозғалтқыш таңдау.
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.2
АП 02
Өнеркәсіп кәсіпорындарын электрмен жабдықтау.
Кәсіпорындарды электрмен жабдықтау, электрлік станциялардың қолданыс аясы мен типтері және олардың жұмыс істеу режимі. Кәсіпорынның цехішілік электрмен жабдықталуы, қабылдағыштардың жіктелуі, электрлік жүуктемені есептеу, кәсіпорынның зауытішілік электрмен жабдықталуы. Релелік қорғаныс және автоматтандыру.
Білімдер:
- электроқабылдағыштың жұмысын сипаттайтын негізгі өлшемдер мен коэффициенттері;
- релелік қорғаныстың теориялық негіздері;
- бақылауды және сигнал беруді басқару сұлбалары.
Іскерліктер:
- электрмен қамтамасыз ету сұлбасын оқу және құрастыру;
- қуат көзі 1000 вольтқа дейінгі цехтық электр тізбегінің есебін орындау;
- өлшеу-бақылау аспаптарын қолдану.

ПК 3.11.1
СД 03
Ремонт, наладка и испытание электрооборудования.
Основы теории пусконаладочных работ. Техника измерений при наладке электроустановок. Испытание электрических контактов и изоляции. Наладка электрооборудования. Наладка электрических машин переменного и постоянного тока. Наладка трансформаторов, кабельных линий, вторичных устройств электрооборудования.
Знания:
- классификации средств измерения;
- техники чтения схем;
- устройства и принципа работы пускозащитных аппаратов напряжением до 1000 В.
Умения:
- испытывать изоляцию аппаратов во вторичных цепях;
- собирать электрические схемы;
- снимать механические и электромеханические характеристики электродвигателей.
ПК 3.11.4
ПК 3.11.5
ПК 3.11.8
СД 04
Система автоматического управления электроприводом.
Разомкнутые системы электроприводов. Элементы и устройства разомкнутых систем управления электроприводами. Замкнутая структура электроприводов. Замкнутая система управления электроприводами постоянного и переменного тока. Электроприводы с программным управлением. Надежность электропривода. Методы расчеты и повышения надежности электропривода.
Знания:
- замкнутых систем электропривода с полупроводниковыми силовыми преобразователями;
- аппаратуры управления электроприводами;
- принципов построения следящего электропривода и электропривода с программным управлением.
Умения:
- производить выбор и расчет аппаратов управления и защиты;
- читать и составлять схемы управления;
- выполнять лабораторные исследования.
ПК 3.11.1
ПК 3.11.3
ПК 3.11.4
СД 05
Электрические машины и трансформаторы.
Машины постоянного тока. Принцип действия и устройство машин. Трансформаторы. Назначения трансформаторов и принципы их действия. Синхронные машины. принцип действия и устройства синхронных и асинхронных машин. Асинхронные машины. Исполнительные электродвигатели автоматических устройств. Основные неполадки в работе электрических машин и трансформаторов.
Знания:
- назначений и принципа действия генераторов и двигателей постоянного тока;
- физических процессов происходящих в различных режимах;
- устройства синхронных машин и общих неполадок всех электрических машин.
Умения:
- решать типовые задачи;
- снимать характеристики машин;
- производить пуск и регулирование скорости;
- определять неполадки.
ПК 3.11.1
ПК 3.11.4
ПК 3.11.12
СД 06
Основы электропривода.
Основы теории электропривода. Механика электропривода. Регулирования частоты вращения электродвигателей. Выбор электродвигателей. Управления электроприводами. Аппаратура управления электроприводами. Типовые схемы релейноконтактного управления электроприводами.
Знания:
- механики электропривода;
- режима работы электродвигателей;
- принципа действия и конструкции аппаратуры управления.
Умения:
- определять мощность электродвигателя по диаграммам;
- выбирать электродвигатели;
- читать электрические схемы управления электроприводами.

КҚ 3.11.1
АП 03
Электржабдықтарды жөндеу, қалыпқа келтіру және сынау.
Іске қосу реттеу жұмыстарының теориясының негіздері. Электроқондырғыларды жөндеу кезіндегі өлшеу техникасы. Электрлік байланыстар мен оқшаулауды сынау. Электржабдықтарды жөндеу. Ауытқымалы және тұрақты тоқтың электрлік машиналарын жөндеу. Трансформаторларды, кабельдік желілерді, электржабдықтардың екінші құралдарын жөндеу.
Білімдер:
- өлшеу құралдарының жіктелуі;
- сұлбаларды оқу техникасы;
- қуаты 1000 В-ға дейінгі беріліс қорғанысы аппараттарының құрылысы мен жұмыс істеуі.
Іскерліктер:
- аппараттарды екінші тізбекте оқшаулауда сынау;
- электрлік сұлбаларды құрастыру;
- электродвигательдің механикалық және электромеханикалық сипаттамасын шешу.
КҚ 3.11.4
КҚ 3.11.5
КҚ 3.11.8
АП 04
Электржетектерді автоматты басқару жүйесі.
Электрожетектің алшақталған жүйелері. Электрожетекті басқарудың алшақтатылған жүйесінің элементтері мен құрылысы. Электрожетектердің тұйықталған құрылымы. Тұрақты және ауытқымалы тоқтық электрожетекті басқарудың тұйықталған жүйесі. Бағдарламамен басқарылатын электрожетектер. Электрожетектердің беріктігі. Электрожетектердің беріктігін есептеу және жоғарлату әдістері.
Білімдер:
- электрожетектің тұйық жүйесі жартылай өткізгіш қуаттық түрлендіргішпен;
- электрожетектерді басқару апппараттарын;
- бақылау электрожетек пен бағдарламамен басқарылатын электрожетектің құрылыс принциптері.
Іскерліктер:
- басқару және қорғаныс аппараттарының аппараттарын таңдауда есеп жүргізу;
- басқару сұлбаларын оқу және құру;
- зертханалық зерттеулер жүргізу.
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.4
АП 05
Электрлік машиналар мен трансформаторлар.
Тұрақты ток машиналары. Машиналардың жұмыс істеу принципі мен құрылысы. Трансформаторлар. Трансформаторлардың қолданыс аясы мен олардың жұмыс істеу принциптері. Синхрондық машиналар. Синхрондық және асинхрондық машиналардың құрылысы мен жұмыс істеу принциптері. Асинхрондық машиналар. Автоматтандырылған құралдардың атқарушы электродвигательдері. Электрлік машиналар мен трансформаторлардың жұмысындағы негізгі ақаулар.
Білімдер:
- тұрақты тоқтың генераторлары мен двигательдерінің қолданыс аясы мен жұмыс істеу принциптері;
- түрлі режимде туындайтын физикалық процестер;
- синхрондық машиналардың құрылысы және бврлық электрлік машиналардың жалпы кемшіліктері.
Іскерліктер:
- типтік мақсаттарын шешу;
- сипаттамаларын жасау;
- жылдамдықты қосу және реттеу;
- ақауларды анықтау.
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.4
КҚ 3.11.12
АП 06
Электржетек негіздері.
Электржетек теориясының негіздері. Электржетек механикасы. Электр қозғалтқыштың айналу жиілігін реттеу. Электр қозғалтқышты таңдау. Электрожетектерді басқару. Электрожетектерді басқару аппаратурасы. Электрожетектерді релелік-байланыс басқарудың типтік сұлбасы.
Білімдер:
- электрожетек механикасы;
- электр қозғалтқыштардың жұмыс режимі;
- басқару аппараттарының құрылымы мен жұмыс істеу принципі.
Іскерліктер:
- электр қозғалтқыштардың қуатын диаметрі бойынша анықтау;
- электр қозғалтқыштарды таңдау;
- электрожетектерді басқарудың электрлік сұлбасын оқу.

ПК 3.11.1
ПК 3.11.5
ПК 3.11.12
СД 07
Эксплуатация и ремонт электрических установок.
Эксплуатация электрообору
дования. Эксплуатация внутренних электрических сетей и освещения на предприятии. Эксплуатация кабельных линий. Оперативное управление электрооборудованием. Ремонт внутренних электрических сетей. Ремонт воздушных линий, ремонт кабельных линий. Ремонт электрических машин постоянного и переменного типа.
Знания:
- требований ПТЭ к эксплуатации внутрицеховых электрических сетей, воздушных линий;
- последствий неправильной эксплуатации.
Умения:
- определять неисправности в работе оборудования;
- определять место повреждения кабеля;
- выполнять техническое обслуживание пусковой, защитной и регулирующей аппаратуры.
ПК 3.11.1
ПК 3.11.2
ПК 3.11.3
ПК 3.11.4
ПК 3.11.5
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01.1
Слесарно-механическая практика.
Краткие сведения по технологии металлов. Контрольно-измерительный инструмент. Рубка, правка, гибка и резка металлов. Опиливание металлов. Шабрение сопрягающихся поверхностей. Термическая обработка металлов. Токарно-винторезные станки.
Фрезерные станки. Строгальные и шлифовальные станки. Электродуговая сварка Газовая сварка и резка.
Умения:
- пользоваться разметочным инструментом;
- выполнять механические операции по металлу;
- выполнять работы на металлорежущих станках;
- пользоваться газосварочной аппаратурой.
Навыки:
- выполнения правил организации рабочего места и безопасности труда при проведении слесарно- ремонтных работ;
- выполнения правил механической обработки металлов;
- эксплуатации инструментов, приспособлений и станков при выполнении слесарных работ.
ПК 3.11.6
ПК 3.11.7
ПК 3.11.13
ПП 01.2
Техническое обслуживание и ремонт оборудования.
Разборка электрических машин и выявление неисправностей. Техническое обслуживание и ремонт пускорегулирующей аппаратуры. Техническое обслуживание и ремонт трансформаторов. Ремонт оборудования и аппаратуры распределительных устройств. Ремонт воздушных и кабельных линий. Ремонт приборов системы освещения и сигнализации.
Умения:
- проводить предремонтные работы;
- проводить ремонт электрических машин;
- производить техническое обслуживание и ремонт пусковой и защитной аппаратуры;
- устранять основные неисправности аппаратуры.
Навыки:
- выполнения правил обслуживания электрических машин;
- проведения внешнего осмотра;
- проведения испытаний;
- определения неисправностей в работе оборудования.
ПК 3.11.2
ПК 3.11.3
ПК 3.11.7
ПП 01.3
Электромонтажная практика.
Монтаж внутренних электропроводок. Вспомогательные работы по монтажу. Монтаж силового электрооборудования. Монтаж воздушных и кабельных линий. Монтаж оборудования трансформатор
ных подстанций. Монтаж контура заземления.
Умения:
- производить разметку для внутренней открытой проводки;
- подключать провода и кабели к зажимам различного оборудования;
- производить монтаж заземления.
Навыки:
- выполнения правил монтажа внутренних электропроводок;
- сборки типовых схем управления электроприводом.

КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.5
КҚ 3.11.12
АП 07
Электрлік қондырғыларды пайдалану және жөндеу.
Электржабдықтарды пайдалану. Кәсіпорындардағы ішкі электрлік желілер мен жарықтарды пайдалану. Кабельдік желіні пайдалану. Электржабдықтарды оперативті басқару. Ішкі электрлік желілерді жөндеу. Әуе желілері мен кабель желілерін жөндеу. Тұрақты және ауытқымалы типтегі электрлік машиналарды жөндеу.
Білімдер:
- ПТЭ–ның цехішілік электрлік желілері мен әуе желілілерін пайдалануға қоятын талаптары;
- дұрыс пайдаланбаудың салдарлары.
Іскерліктер:
- жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтау;
- кабельдің үзілген жерлерін анықтау;
- беріліс, қорғаныс және реттеу аппараттарына техникалық қызмет көрсету.
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.4
КҚ 3.11.5
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01.1
Слесарлық-механикалық практика.
Металдардың технологиясы туралы қысқама мәлімет. Бақылау-өлшеу аспаптары. Металдарды шабу, түзету, ию и кесу. Металдарды егеу. Түйісетін беттердің тегістеуі. Металдарды термикалық өңдеу. Жонғыш-бұрама кескіш білдегі. Жону білдегі. Сүргілеу және тегістеу білдегі. Электрдөңестік дәнекерлеу. Газбен дәнекерлеу мен кесу.
Іскерліктер:
- белгілеу құралын пайдалану;
- металл бойынша механикалық операцияны орындау;
- металл кесу білдектерінде жұмыс атқару;
- газбен дәнекерлеу аппаратурасын қолдану.
Дағдылар:
- слесарлық-жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде жұмыс орнын және еңбек қауіпсіздігін ұйымдастыру ережесін орындау;
- металлдарды механикалық өндеу ережелерін орындау;
- слесарлық жұмыстарды орындау кезінде құралдар, қондырғылар мен білдектерді пайдалану.
КҚ 3.11.6
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.13
КП 01.2
Жабдықтарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету.
Электрлік машиналарды әзірлеу және кемшіліктерін анықтау. Берілісті реттеуші аппараттарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу. Трансформаторларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу. Таратушы құралдарының жабдықтары мен аппараттарын жөндеу. әуелік және кабельдік желілерді жөндеу. Жарықтандыру және дабыл жүйелерінің аспаптарын жөндеу.
Іскерліктер:
- жөндеу алдындағы жұмыстар жүргізу;
- электрлік машиналарды жөндеуден өткізу;
- беріліс және қорғаныс апппараттарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу;
- аппаратураның негізгі кемшіліктерін жою.
Дағдылар:
- электрлік машиналарға қызмет көрсету ережесін орындау;
- сыртқы тексеруді өткізу;
- сынақтан өткізу;
- жабдықтың жұмысындағы кемшіліктерді анықтау.
КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.7
КП 01.3
Электромонтаждық практика.
Ішкі электросымдарды орнату. Орнату бойынша қосымша жұмыстар. Қуаттық электржабдықтарды орнату. әуелік және кабельдік желілерді орнату. Трансформаторлық подстанциялардың жабдықтарын орнату. Жерлендіру контурын орнату.
Іскерліктер:
- ішкі ашық жетек үшін белгі қоюды орындау;
- сымдар мен кабельдерді түрлі жабдықтарды қосқыштарына қосу;
- жерлендіруді орнатуды жүргізу.
Дағдылар:
- ішкі электрожетектерді орнату ережесін орындау;
- электрожетекті басқарудың типтік сұлбасын құрастыру.

ПК 3.11.1
ПК 3.11.5
ПК 3.11.8
ПП 02
Практика на получение первичных профессиональных навыков.
Приобретение первичных профессиональных знаний об устройстве электрооборудо
вания кабельного производства, правилах его эксплуатации. Изучение основных вопросов, связанных с экономикой предприятия, организацией производственных процессов и управлением производством.
Умения:
- обслуживать оборудование и аппаратуру, задействованные в технологическом процессе;
- осуществлять общий контроль и регулирование процесса.
Навыки:
- использования профессиональной терминологии;
- классификации электрооборудования, структуры и организации работы предприятия;
- конструкции и правил эксплуатации оборудования цеха (участка);
- соблюдения правил техники безопасности труда.
ПК 3.11.1
ПК 3.11.4
ПК 3.11.6
ПП 03
Производственно-технологическая практика.
Знакомство с предприятием. Изучение монтажа воздушных и кабельных линий, монтажа оборудования трансформаторных подстанций. Ремонт и наладка электрических машин и аппаратов: генераторов, трансформаторов, электродвигателей.
Монтаж силового оборудования. Эксплуатация электропривода машин производственных механизмов. Монтаж заземляющих устройств.
Умения:
- выполнять текущий и капитальный ремонт электродвигателей;
- выполнять капитальный ремонт трансформаторов, текущий и капитальный ремонт воздушных линий;
- производить наладку электрических генераторов, трансформаторов, электродвигателей.
Навыки:
- исследования структуры предприятия;
- составления характеристик основного электрооборудования предприятия;
- соблюдения правил безопасной работы в цехах.
ПК 3.11.1
ПК 3.11.2
ПК 3.11.3
ПК 3.11.4
ПК 3.11.5
ПП 04
Преддипломная практика.
Ознакомление с предприятием. Инструктаж.
Знакомство с электроснабжением предприятия. Выполнение обязанностей технического персонала в цехах и отделах предприятия: производственный цех, электроцех, электроремонтный цех, отделы предприятия. Обобщение материала и оформление отчета по практике. Сбор информации и материалов для выполнения дипломного проекта.
Умения:
- выполнять обязанности дублера сменного мастера- электрика, техника- электрика, техника- наладчика по электрооборудованию;
- применять защитные средства от поражения электрическим током.
Навыки:
- соблбюдения норм искусственного освещения;
- выполнения требований к электроснабжению цеха;
- составления характеристик цехов по пожаро- и взрывоопасности;
- организации и проведения планового предупредительного ремонта.
ПК 3.11.1
ПК 3.11.4
ПК 3.11.6
ПК 3.11.7
ПК 3.11.8
ПП 05
Выполнение дипломного проекта.
Систематизация, закрепление и расширение теоретических и практических знаний учащихся. Углубленное изучение комплекса вопросов технического обслуживания и ремонта электрооборудования кабельного производства. Закрепление навыков электротехнических и технико-экономических расчетов.
Умения:
- самостоятельно решать вопросы планирования ремонта и обслуживания оборудования;
- выполнять технические и технико- экономические расчеты;
- выполнять графическую часть дипломного проекта.
Навыки:
- выбора электрооборудования для кабельного производства;
- определения перспектив развития области электрооборудования;
- использования методов контроля состояния оборудования;
- соблюдения основ техники безопасности.
ПК 3.11.1
ПК 3.11.4
ПК 3.11.6
ПК 3.11.7
ПК 3.11.8

КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.5
КҚ 3.11.8
КП 02
Бастапқы кәсіптік дағдыларды меңгеруге арналған практика.
Кабель өндірісінің электржабдықтарының құрылысы туралы бастапқы кәсіптік білімді, оны пайдалану ережесін меңгеру. Кәсіпорын экономикасы, өндірістік процестерді ұйымдастыру және өндірісті басқарудың негізгі мәселелерін меңгеру.
Іскерліктер:
- технологиялық процесте қолданылатын жабдықтар мен аппаратураларына қызмет көрсету;
- процестің жалпы бақылауы мен реттеуін жүзеге асыру;
Дағдылар:
- кәсіптік терминалогияны қолдану;
- электржабдықтар жіктемесін, құрылымы мен жұмысын ұйымдастыру;
- цех (учаске) жабдықтарын пайдалану конструкциясы мен ережесін;
- еңбек қауіпсіздігінің техникасының ережелерін сақтау.
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.4
КҚ 3.11.6
КП 03
Өндірістік-технологиялық практика.
Кәсіпорынмен танысу. Әуелік және кабельдік желілерді орнатуды, трансформаторлық подстанциялардың жабдықтарын орнатуды үйрену. Электрлік машиналар мен аппараттарды: генераторлар, трансформаторлар, электр қозғалтқыштарды жөндеу және қалыпқа келтіру. Күш жабдықтарын орнату. Өндірістік механизмдер машиналарынның электржетектерін пайдалану.
Жерлендіру құралдарын орнату.
Іскерліктер:
- электр қозғалтқыштардың ағымдық және күрделі жөндеуін жүргізу;
- трасформаторларды күрделі жөндеуден өткізу, әуелік желінің ағымдық және күрделі жөндеуден өткізу;
- электрлік генераторларды, трансформаторларды, электр қозғалтқыштарды баптау.
Дағдылар:
- кәсіпорынның құрылымын зерттеу;
- кәсіпорынның негізгі электржабдықтарының сипаттамасын құрастыру;
- цехтарда жұмыс істеудің қауіпсіздік ережесін сақтау.
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.4
КҚ 3.11.5
КП 04
Диплом алдындағы практика.
Кәсіпорынмен танысу. Нұсқаулық. Кәсіпорынның электржабдықталуымен танысу. Кәсіпорынның цехтары мен бөлімдеріндегі: өндірістік цех, электрлік цех, электрожөндеу цех, кәсіпорын бөлімдерінің техникалық қызметкерлердің міндеттерін орындау. Материалдарды жалпылау және практика бойынша есепті рәсімдеу.
Дипломдық жобаны орындауға арналған ақпараттар мен материалдар жинау.
Іскерліктер:
- электржабдықтардың аусымдық электрик- шебер, техник-электрик, техник-қалыптаушы дублерінің міндетін орындау;
- электрлік тоқтан зақымданудан қорғану құралдарын қолдану.
Дағдылар:
- жасанды жарықтандыру нормаларын сақтау;
- цехты электрмен жабдықтау талаптарын орындау;
- цехтардың өрт және жарылыс қауіпсіздігінің сипаттамасын құрастыру;
- жоспарлы ескерту жұмыстарын ұйымдастыру және өткізу
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.4
КҚ 3.11.6
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.8
КП 05
Дипломдық жобаны орындау.
Оқушылардың теориялық және практикалық білімдерін жүйелеу, бекіту және кеңейту. Кабель өндірісінің электржабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеудің кешенді мәселелерін тереңдетіп зерделеу. Электротехникалық және техно-экономикалық есептің тәжірибелерін бекіту.
Іскерліктер:
- жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсетуді жоспарлау мәселесін өздігімен шешу;
- техникалық және техно-экологиялық есептерді орындау;
- дипломдық жобаның графикалық бөлімін орындау.
Дағдылар:
- кабель өндірісінің электржабдықтарын таңдау;
- электржабдықтар саласын даму перспективаларын анықтау;
- жабдықтың жағдайын бақылау әдісін қолдану;
- қауіпсіздік техникасы негіздерін сақтау.
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.4
КҚ 3.11.6
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.8

ПК 3.12.9
ОПД 07
Прикладная информатика.
Устройство компьютера. Дисковая операционная система DOS. Программа – оболочка Norton Commander. Операционная система Windows. Текстовый редакторо Word. Электронная таблица Excel. Антивирусные программы. Архиваторы.
Знания:
- основных блоков компьютера и их назначения, основных составных частей DOS и команды DOS;
- назначений функциональных клавиш.
Умения:
- загружать программы;
- запускать и выполнять программы.
ПК 3.12.13
ОПД 08
Горячая обработка металлов.
Роль горячей обработки металлов в машиностроении. Понятие о различных процессах получения литых заготовок. Изготовление форм и стержней. Формовочные, стержневые смеси, их приготовление.
Технология изготовления литейной разовой формы. Центробежное литье. Контроль качества отливок. Обработка металлов давлением. Прокатное производство. Способы сварки металлов. Резка металлов.
Знания:
- сущности литейного производства;
- сущности обработки металлов давлением;
- сущности процессов сварки, резки и пайки металлов.
Умения:
- разрабатывать технологию получения литой заготовки в песчаной форме;
- представлять виды прокатного производства;
- определять штампованные изделия;
- осуществлять газовую сварку, резку и пайку металлов.
ПК 3.12.5
ПК 3.12.6
ОПД 09
Процессы и аппараты химической промышленности.
Механические процессы и аппараты: перемещение, измельчение и классификация твердых материалов.
Гидромеханические процессы и аппараты: перемещение и разделение жидкостей и газов, перемешивание. Тепловые процессы и аппараты: источники энергии, уравнение теплопередачи, тепловые балансы. Выпаривание и охлаждение растворов. Массообменные процессы и аппараты: теория массопередачи, методы расчета массообменной аппаратуры. Решение расчетных задач.
Знания:
- теоретических основ механических, гидромеханических, тепловых и массообменных процессов;
- устройств и принципов действия основного и вспомогательного оборудования химической промышленности.
Умения:
- производить расчет производительности и мощности оборудования;
- осуществлять конструктивные расчеты аппаратов;
- рассчитывать тепловой баланс;
- решать расчетные задачи по каждому разделу, составлять тепловой и материальный баланс, а также схемы массо- и теплообмена.
ПК 3.12.1
ПК 3.12.2
ОПД 10
Экономика отрасли.
Отрасль и рыночная экономика. Особенности и перспективы развития отрасли; материально - технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли. Организация (предприятие) как хозяйствующий объект; формы организаций (предприятий), их производственная и организационная структура, типы производства, их характеристика. Капитал и имущество организации, основные и оборотные средства, трудовые ресурсы, деятельность предприятия. Ценообразование. Иноваци
онная и инвестиционная политика.
Знания:
- основных аспектов развития отрасли;
- организаций как хозяйствующих субъектов в рыночной экономике;
- организации производственных и технологических процессов;
- материально- технических, трудовых и финансовых ресурсов;
- механизмов ценообразования и форм оплаты труда.
Умения:
- составлять бизнес- план;
- рассчитывать основные технико- экономические показатели деятельности предприятия.

КҚ 3.12.9
ЖКП 07
Қолданбалы информатика.
Компьютердің құрылысы. DOS дисклік операциялық жүйесі. Бағдарлама - Norton Commander қабығы. Windows операциялық жүйесі. Word мәтіндік редакторы. Excel электрондық кестесі. Вирусқа қарсы бағдарламалар. Архиваторлар.
Білімдер:
-компьютердің негізгі блоктары мен олардың қолданыс аясы, DOS негізгі құрылымдық бөліктері мен DOS командалары;
- функционалдық пернелердің қолданылуы.
Іскерліктер:
- бағдарламаларды жүктеу;
- бағдарламаларды іске қосу және орындау.
КҚ 3.12.13
ЖКП 08
Металлдарды ыстықтай өңдеу.
Машина құрылысында металдарды ыстықтай өңдеудің рөлі. Құылған дайындамаларды жасаудың түрлі процестері туралы түсінік. Қалыптар мен стерженьдерді дайындау. Қалыптық және стерженьдік қоспалар, оларды дайындау. Құмалық бір қолданыстағы қалыптарды дайындау технологиялар. Ортада тұрып құю. Құйылу сапасын бақылау. Металдарды қысыммен өңдеу. илемдік өндіріс. Металдарды дәнекерлеу тәсілдері. Металдарды кесу.
Білімдер:
- құю өндірісінің мәні;
- қысыммен өңдеу мәні;
- металдарды дәнекерлеу, кесу және түйістіру процесінің мәні.
Іскерліктер:
- құмдық қалыпта құйылған дайындамаларды жасау технологиясын әзірлеу;
- илемдік өндіріс түрлерін ұсыну;
- штампталған өнімдерді анықтау;
- металдарды газбен дәнекерлеу, кесу және түйістіруді жүзеге асыру.
КҚ 3.12.5
КҚ 3.12.6
ЖКП 09
Химия өнеркәсібінің процестері мен аппараттары.
Механикалық процестер мен аппараттар: қатты материалдарды ауыстыру, үгіту, топтастыру.
Гидромеханикалық процестер мен аппараттар: сұйықтықтар мен газдарды ауыстыру және бөлу, араластыру. Жылу процестері мен аппараттары: энергия көзі, жылу берілісін, жылу балансын теңестіру. Заттардың буын шығару және салқындату. Массаалмастыру процесі мен аппараттар: масса беру теориясы, масса алмастыру аппаратурасын есептеу әдістері. Есептеу есептерін шешу.
Білімдер:
- механикалық, гидромеханикалық, жылу және масса алмастыру процестерінің теориялық негіздері;
- химия өнеркәсібінің негізгі және қосымша жабдықтарының қондырғылары мен жұмыс істеу принципі.
Іскерліктер:
- жабдықтың өндірістік және қуаттылығын есептеу,
- аппараттардың құрылымдық есептерін жүзеге асыру;
- жылу балансын есептеу;
- әр бөлім бойынша есептеу есептерін шешу;
- жылу және материалдық баланс құрастыру, сонымен қатар масса- және жылу алмастыру сызбасы.
КҚ 3.12.1
КҚ 3.12.2
ЖКП 10
Сала экономикасы.
Сала және нарықтық экономика. Слалар дамуының ерекшеліктері мен перспективалар. Саланың материалды-техникалық, еңбек және қаржы ресурстары, еңбектің салалық нарығы. саланы басқару. Сала дамуынгың экономикалық көрсеткіштері. Ұйым (кәсіпорын) шаруашылық нысаны. Ұйым (кәсіпорын) ұйымдастыру формалары, олардың өндірістік және ұйымдастырушылық құрылымы, өндіріс түрлері, олардың сипаттамасы.
Ұйымның капиталы мен мүлігі, негізгі және айналым қаражаты, еңбек ресурстары. Кәсіпорын қызметі.
Білімдер:
- салалар дамуының негізгі аспектілері;
- ұйым нарықтық экономикадағы шаруашылық нысаны;
- өндірістік және технологиялық процестердің ұйымдастырылуы;
- материалды-техникалық, еңбек және қаржы ресурстары;
- бағаның құру механизмі мен еңбекақы төлеу формалары.
Іскерліктер:
- бизнес-жоспар құру;
- кәсіпорын қызметінің негізгі технико-экономикалық көрсеткішін есептеу.

ПК 3.12.1
ПК 3.12.8
ОПД 11
Материаловедение.
Физико-химические основы материаловедения; строение и свойства материалов. Методы измерения параметров и свойств материалов. Области применения материалов. Чугуны, стали, пластмассы, силикатные материалы. Текстильные и лакокрасочные материалыю Конструкционные материалы, их свойства, виды, способы обработки и применение в химической промышленности.
Знания:
- физических свойств материалов;
- строения металлов и сплавов;
- технологических свойств,
- механические свойств;
- методов испытания материалов.
Умения:
- давать характеристику применяемым материалам;
- выбирать материалы в соответствие с их свойствами.
ПК 3.12.6
ОПД 12
Охрана труда.
Основы законодательства по охране труда: Законы об охране труда и отдыха; компенсация производственных вредностей; организация работ по охране труда. Меры безопасности при эксплуатации внутризаводского транспорта. Основы пожарной профилактики.
Технические основы охраны труда на предприятиях отрасли.
Производственная санитария.
Организация и осуществление безопасной технологии производства.
Знания:
- правил обеспечения безопасных условий труда;
- правовых, нормативных и организационных основ охраны труда;
- действия токсичных веществ на человека;
- индивидуальных средств защиты;
- мер предупреждения взрывов и пожаров.
Умения:
- оценивать степень опасности производственной ситуации;
- применять средства индивидуальной защиты;
- оказывать первую доврачебную помощь.
ПК 3.12.11
ОПД 13
Информационные технологии в профессиональной деятельности.
Основные принципы, методы и свойства информационных и телекоммуникационных технологий, их эффективност. Автоматизи
рованные рабочие места, локальные и отраслевые сети. Прикладное программное обеспечение и информационные ресурсы в отрасли. Интегрированные информационные системы. Проблемно-ориентированные пакеты прикладных программ по отрасли и сфере деятельности. Экспертные системы и системы поддержки принятия решений.
Знания:
- прикладного программного обеспечения;
- проблемно- ориентированных пакетов прикладных программ по отрасли.
Умения:
- пользоваться пакетами прикладных программ общего назначения;
- пользоваться пакетами проблемно- ориентированных прикладных программ(САD- системы, интегрированные пакеты делопроизводства, Chem office Pro); применять экспертные системы и системы поддержки принятий решений, моделирования и прогнозирования в профессиональной деятельности.

КҚ 3.12.1
КҚ 3.12.8
ЖКП 11
Материалтану.
Материалтанудың физико-химиялық негіздері. Материалдардың құрылдымы мен қасиеттері. Параметрлерді өлшеу әдістері мен материалдардың қасиеттері. Материалдардың қолдану салалары. Шойын, болат, пластмасса, силикаттық материалдар. Текстильдік және сырлау материалдары. Конструкциялық материалдар, олардың қасиеттері, түрлері, өңдеу тәсілдері мен химия өнеркәсібінде қолданылуы.
Білімдер:
- материалдардың физикалық қасиеттерін;
- материалдар мен заттардың құрылымын;
- материалдардың технологиялық және механикалық қасиеттерін;
- материалдарды сынау негізгі әдістері.
Іскерліктер:
- қолданыстағы материалдарға сипаттама беру;
- материалдарды олардың қасиеттеріне сәйкес таңдау;
- дайын өнімнің қасиеттерін болжау.
КҚ 3.12.6
ЖКП 12
Еңбекті қорғау.
Қазақстан Республикасының еңбекті қорғау бойынша негізгі заңдарын: Еңбекті қорғау және демалыс туралы заңдар; өндірістік зияндылықтың өтемақысы; еңбекті қорғау бойынша жұмыстар ұйымдастыру. Заут ішінде қолданатын коліктерді пайдалану кезінде қауіпсіздік шаралары. Өрттің алдын алу негіздері. Сала кәсіпорындарындағы еңбекті қорғаудың техникалық негіздері. Өндірістік санитария. Өндіріс технологиясының қауіпсіздігін ұйымдастыру және жүзеге асыру.
Білімдер:
- еңбектің қауіпсіз жағдайын қамтамасыз ету ережелері;
- еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздері;
- улы заттардың адамға тиетін әсері;
- қорғаныстық жеке құралдары;
- жарылыстар мен өрттерді ескерту шаралары.
Іскерліктер:
- өндірістік жағдайдың қауіптілік дәрежесін бағалай білу;
- жеке қорғану құралдарын қолдану;
- дәрігер келгенге дейінгі алғашқы көмек көрсетуді.
КҚ 3.12.11
ЖКП 13
Кәсіптік қызметтегі ақпараттық технологиялар.
Ақпараттық және телекоммуникациялық технологиялардың негізгі принциптері, әдістері мен қасиеттері, олардың тиімділіктері. Автоматтандырылған жұмыс орындары, локалдық және салалық тораптар. Салалардағы қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз ету және ақпараттық ресурстар. Біріккен ақпараттық жүйелер. Қызмет саласы мен аумағының қолданбалы бағдарламаларының проблемалық-бағдарлық пакеттері. Шешім қабылдауда сараптама жүйесі мен қолдау жүйелерін қолдану. Кәсіптік қызметтегі модельдеу мен болжау.
Білімдер:
- қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз ету;
- салалар бойынша қолданбалы бағдарламалардың проблемлық-бағдарлық пакеттері.
Іскерліктер:
- жалпы қолданыстағы қолданбалы бағдарламалар пакеттерін қолдану;
- қолданбалы бағдарламаның (САD-жүйелер, іс жүргізудің біріккен пакеттері, Chem office Pro) проблемалық-бағдарлық пакеттерді қолдану;
- шешім қабылдауда сараптама жүйесі мен қолдау жүйелерін қолдану, кәсіптік қызметтегі модельдеу мен болжау.

ПК 3.12.4
ПК 3.12.9
СД 04
Техническое обслуживание и ремонт оборудования отрасли.
Организация технического обслуживания и ремонта оборудования. Износ и восстановление деталей оборудования. Ремонт типовых деталей и узлов. Ремонт и монтаж оборудования кабельного производства: крутильных машин, червячных прессов, оплеточных машин, оборудования для вулканизации.
Знания:
- правил технического обслуживания оборудования;
- устройства и принципа действия оборудования;
- способов восстановления деталей оборудования.
Умения:
- составлять график ППР, заполнять спецификацию сборки и деталировки сборочного оборудования;
- проверять и испытывать оборудование при сдаче в эксплуатацию.
ПК 3.12.1
ПК 3.12.2
ПК 3.12.3
ПК 3.12.6
ПК 3.12.9
ПК 3.12.12
СД 05
Основы микропроцессорной техники.
Основные сведения о микропроцессорах и микро-ЭВМ. Арифметические и логические основы электронно-вычислительной техники. Типовые логические элементы и узлы ЭВМ. Микропроцессоры и микро-ЭВМ. Программное (математическое) обеспечение.
Знания:
- роли и места дисциплины для освоения профессиональных навыков;
- методов хранения, обработки и передачи информации.
Умения:
- работать с вычислительной техникой при решении профессиональных задач.
ПК 3.12.9
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01.1
Слесарно-механическая практика.
Измерительный инструмент. Ознакомление с измерительными инструментами, их устройством, правилами пользования, назначением, способами и правилами хранения. Разметка. Рубка металлов. Вводная беседа и показ операций. Резка металлов. Опиливание металлов. Сверление, зенкерование и развертывание. Нарезание резьбы. Притирка. Комплексные работы Изучение перечня слесарного инструмента, необходимого для эксплуатации технологического оборудования. Безопасные приемы работы.
Умения:
- работать с измерительными приборами и инструментами;
- производить обрубку и рубку, сверлить, отверстия;
- собирать узлы и детали, соединять их гайкой, болтами и холодной клепкой зачищать заусенцы;
- опиливать заусенцы, собирать детали под сварку.
Навыки:
- выполнения правил организации рабочего места и безопасности труда при проведении слесарно- ремонтных работ;
- применения основных сведений о допусках и посадка,;
- учета основных свойствах обрабатываемых материалов;
- выполнения маркировки узлов и деталей.
ПК 3.12.6
ПК 3.12.10
ПП 01.2
Стропольная практика.
Грузоподъемные механизмы и машины: классификация, назначение, технические и грузовые характеристики, основные механизмы, и порядок заполнения, правила эксплуатации. Виды, способы и правила строповки грузов. Безопасность труда при проведении стропольных работ.
Умения:
- соблюдать правила техники безопасности при перемещении грузов.
Навыки:
- выбора основных грузоподъемных механизмов и машин;
- выполнения правил эксплуатации грузоподъемных механизмов и машин;
- соблюдения инструкций Гостехнадзора.
ПК 3.12.9
ПП 02
Ознакомительная практика.
Структура и режим работы предприятия; основные и вспомогательные цеха, их назначение. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Технологическая цепочка предприятия
(взаимосвязь цехов), схема технологического процесса, применяемая техническая документация, основные опасности на предприятии.
Умения:
- выявлять взаимосвязь между цехами производства;
- анализировать технологический цикл и применяемое оборудование.
Навыки:
- ориентации в реальных условиях деятельности по избранной специальности;
- ведения отчетной документации;
- соблюдения правил выполняемой работы;
- сбора и анализа материалов, необходимых для составления отчета.
ПК 3.12.1
ПК 3.12.2
ПК 3.12.3
ПК 3.12.5
ПК 3.12.6
ПК 3.12.12
ПП 03
Практика на получение первичных профессиональных навыков.
Приобретение первичных профессиональных знаний по ремонту и обслуживанию технологического оборудования. Изучение и закрепление основных приемов и навыков выполнения операций на рабочем месте согласно регламента. Приобретение обучающимися знаний и умений для получения рабочей профессии и подготовка к прохождению производственной технологической и производственной преддип-
ломной практик, а так же закрепления знаний, полученных при изучении соответствующих предметов теоретического цикла.
Умения:
- обслуживать оборудование и аппаратуру, задействованные в технологическом процессе;
- осуществлять контроль и регулирование процесса.
Навыки:
- применения профессиональной терминологии;
- классификации оборудования, составления его характеристик и назначения;
- определения структуры и организации работы предприятия;
- выполнения правил эксплуатации оборудования цеха (участка);
- выполнения правил техники безопасности труда.
ПК 3.12.1
ПК 3.12.2
ПК 3.12.3
ПК 3.12.5
ПК 3.12.6
ПК 3.12.12
ПП 04
Производственно-технологическая практика.
Изучение оборудования технологического процесса цеха (подразделения), структуры завода. Работа в качестве дублера по профессии, соответствующей выбранной квалификации. Приобретение обучающимися знаний и умений для получения рабочей профессии в соответствие с учебным планом, профессиональных навыков в соответствие с квалификационной характеристикой.
Умения:
- оформлять необходимые документы на ремонт оборудования;
- регулировать узлы и механизмы;
- читать сборочные чертежи;
- владеть навыками обслуживания оборудования.
Навыки:
- организации работы ремонтной службы цеха, участка предприятия;
- составления графиков ППР;
- выбора способов ремонта и обслуживания оборудования.
ПК 3.12.1
ПК 3.12.2
ПК 3.12.3
ПК 3.12.4
ПК 3.12.5
ПК 3.12.6
ПК 3.12.7
ПК 3.12.11
ПК 3.12.12
ПП 05
Преддипломная практика.
Обобщение и совершенствование знаний и практических навыков, полученных в процессе обучения. Ознакомление с передовой технологией и экономикой производства. Сбор информации и материалов для выполнения дипломного проекта, стажировка на рабочих местах специалистов среднего звена.
Умения:
- выполнять технические и экономические расчеты производственных показателей;
- планировать производственно-ремонтные работы;
- читать технологические схемы;
- выполнять обязанности дублеров руководителей производства среднего звена.
Навыки:
- эксплуатации основного и вспомогательного оборудования;
- ориентации в системе организации труда в цехе (на участке);
- контроля работы отдельных подразделений, цехов и отделов предприятия.
ПК 3.12.1
ПК 3.12.2
ПК 3.12.3
ПК 3.12.4
ПК 3.12.5
ПК 3.12.6
ПК 3.12.7
ПК 3.12.8
ПК 3.12.9
ПК 3.12.11
ПК 3.12.12
ПП 06
Выполнение дипломного проекта.
Систематизация, закрепление и расширение теоретических и практических знаний учащихся; углубленное изучение комплекса вопросов технического обслуживания и ремонта оборудования отрасли. Составление дефектных ведомостей, закрепление навыков технических и технико-экономических расчетов.
Умения:
- самостоятельно решать вопросы проектирования ремонта технологического оборудования;
- выполнять технические и технико- экономические расчеты;
- выполнять графическую часть дипломного проекта.
Навыки:
- выбора оборудования для производства, определения основ его автоматизации;
- выбора методов контроля работоспособности оборудования;
- определения последовательности текущего и капитального ремонтов.
ПК 3.12.1
ПК 3.12.2
ПК 3.12.3
ПК 3.12.4
ПК 3.12.5
ПК 3.12.6
ПК 3.12.7
ПК 3.12.8
ПК 3.12.9
ПК 3.12.11
ПК 3.12.12

КҚ 3.12.4
КҚ 3.12.9
АП 04
Сала жабдықтарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету.
Жабдықтарды жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру. Жабдық бөлшектерінің тозуы және қалыпқа келтіру. Типтік бөлшектер мен тораптарды жөндеу. Кабель өндірісінің жабдықтарын жөндеу және орнату: айналдырғыш машиналар, бұрамдалық нығыздауыш, тоқымалау машинасы, көріктеуге арналған жабдықтар.
Білімдер:
- жабдықтарға техникалық қызмет көрсету ережелері;
- жабдықтардың құрылысы мен жұмыс істеу принциптері;
- жабдықтардың бөлшектерін қалыпқа келтірудің тәсілдері.
Іскерліктер:
- ЖӨЖ кестелерін құрастыру, құрастыру жабдықтарының құрастыру және бөлшектеу спецификациясын құрастыру;
- жабдықтарды пайдалануға берер алдында тексеру және сынау.
КҚ 3.12.1
КҚ 3.12.2
КҚ 3.12.3
КҚ 3.12.6
КҚ 3.12.9
КҚ 3.12.12
АП 05
Микропроцессорлық техника негіздері.
Микропроцестер мен микроЭЕМ туралы негізгі мәліметтер. Электрондық-есептеу техникасының арифметикалық және логикалық негіздері. ЭЕМ типтік логикалық элементтері мен тораптары. Микропроцессорлар мен микро-ЭВМ. Бағдарламалық (математикалық) қамтамасыз ету.
Білімдер:
- кәсіптік дағдлыларды меңгеруге арналған білімнің рөлі мен орны;
- ақпаратты сақтау, өңдеу және тапсыру әдістері.
Іскерліктер:
- кәсіптік мақсаттарды шешу кезінде есептеу техникасымен жұмыс істеу.
КҚ 3.12.9
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01.1
Слесарлық-механикалық практика.
Өлшеу аспабы. Өлшеу аспаптарымен, олардың құрылысымен, пайдалану ережесімен, қолданыс аясымен, сақтау тәсілдерімен және ережелерімен таныстыру. Белгілеу, металды шабу. Кіріспе әңгіме, операцияларды көрсету. Металдарды кесу. Металдарды егеу. Бұрғылау, үңгілеу және ұңғылау. Бұранданы кесу. Түйістіру. Кешендік жұмыстар. Технологиялық жабдықтарды пайдалануға қажетті слесарлық аспаптардың тізімін игеру. Жұмыстың қауіпсіз тәсілдері.
Іскерліктер:
- өлшеу құралдарымен және аспаптарымен жұмыс істеу;
- кесу және шабуды орындау, тесік тесу;
- түйіндер мен бөлшектерді жинастыру, оларды гайкмен, болтпен суық шегелеумен бекіту, қылаударын тегістеу;
- қылаударын қайрау, бөлшектерді дәнекерлеуге құрастыру.
Дағдылар:
- слесарлық-жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде жұмыс орнын және еңбек қауіпсіздігін ұйымдастыру ережесі;
- слесарлық құралдардың атауы мен қолданысы, рұқсат беру және отыруы туралы туралы негізгі мәліметтер;
- өңделетін материалдардың негізгі қасиеттері;
- түйіндер мен бөлшектерді марклеуді орындау.
КҚ 3.12.6
КҚ 3.12.10
КП 01.2
Стропольді практикасы.
Жүк көтеру механизмдері мен машиналары: жіктелуі, қолданыс аясы, техникалық және жүктемелік сипаттамалары, негізгі механизмдер мен толтыру тәртібі, пайдалану ережесі. Жүктерді қаттамалау түрлері, тәсілдері мен ережелері. Ұсталық жұмыстарды орындау кезіндегі еңбек қауіпсіздігі.
Іскерліктер:
- жүктерді тасымалдауда қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау.
Дағдылар:
- негізгі жүк көтеру механизмдері мен машиналарын таңдау;
- жүк көтеру механизмдері мен машиналарын пайдалану ережелерін орындау;
- Мемтехбақылау нұсқауларын сақтау.
КҚ 3.12.9
КП 02
Танысу практикасы.
Кәсіпорынның құрылымы мен жұмыс тәртібі. Негізгі және қосымша цехтары, олардың қолданыс аясы. Негізгі цехтардың өнімдері мен шикізаттарының сипаттамасы. Кәсіпорынның технрлогиялық желісі (цехтардың өзара байланысы), кәсіпорынның негізгі қауіп-қатерлері.
Іскерліктер:
- өндіріс цехтарының арасындағы өзара байланысты анықтау;
- технологиялық циклді және қолданылған жабдықтарды талдау.
Дағдылар:
- нақты шарттарда таңдалған мамандық бойынша қызметтерді бағдарлау;
- есеп беру құжаттаманы жүргізу;
- атқарылатын жұмыс ережелерін сақтау;
- есеп құрастыруға қажетті материалдарды жинау және талдау.
КҚ 3.12.1
КҚ 3.12.2
КҚ 3.12.3
КҚ 3.12.5
КҚ 3.12.6
КҚ 3.12.12
КП 03
Бастапқы кәсіптік дағдыларды меңгеруге арналған практика.
Технологиялық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсетудің бастапқы кәсіптік білімді меңгеру.
Регламентке сәйкес жұмыс орынындағы операцияларды орындаудың негізгі тәсілдері мен дағдыларын зерделеу және бекіту. Білім алушылардыңм жұмыс кәсібін меңгеру және өндірістік технологиялық және өндірістік диплом алдындағы практикаға дайындыққа арналған білім мен дағдыны меңгеру, сонымен қатар теориялық циклдың тиісті пәндерін меңгеруде алған білімдерін бекіту.
Іскерліктер:
- технологиялық процесте қолданылатын жабдықтар мен аппаратураларға қызмет көрсету;
- процестің жалпы бақылауы мен реттеуін жүзеге асыру.
Дағдылар:
- кәсіптік терминалогияны қолдану;
- электржабдықтар жіктемесін, құрылымы мен жұмысын ұйымдастыру;
- кәсіпорынның құрылымың және жұмысының ұйымдастыруын анықтау;
- цех (учаске) жабдықтарын пайдалану конструкциясы мен ережесін;
- еңбек қауіпсіздігінің техникасы ережелерін сақтау.
КҚ 3.12.1
КҚ 3.12.2
КҚ 3.12.3
КҚ 3.12.5
КҚ 3.12.6
КҚ 3.12.12
КП 04
Өндірістік-технологиялық практика.
Цехтың технологиялық процесін, зауыттың, технологиялық жабдықтың құрылымын игеру. Таңдаған біліктілігінің кәсібіне сәйкес дублер міндетін атқару. Білім алушылардың жұмыс мамандығын алу үшін оқу жоспарына сайкес білімдер мен іскерліктерді, біліктілік сипаттамасына сайкес кәсіптік дағдыларды меңгеру.
Іскерліктер:
- жабдықтарды жөндеуге арналған қажетті құжаттарды рәсімдеу;
- түйіндер мен механизмдерді реттеу;
- құрастыру сұлбаларын оқу;
- жабдыққа қызмет көрсету дағдыларын меңгеру.
Дағдылар:
- кәсіпорынның цехы, учаскесінің жөндеу қызметінің жұмыстарын ұйымдастыру;
- ЖӨЖ кестесін құрастыру;
- жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету тәсілдерін таңдау.
КҚ 3.12.1
КҚ 3.12.2
КҚ 3.12.3
КҚ 3.12.4
КҚ 3.12.5
КҚ 3.12.6
КҚ 3.12.7
КҚ 3.12.11
КҚ 3.12.12
КП 05
Диплом алдындағы практика.
Оқу процесінде алған білімдері мен практикалық білімдерін жалпылау және жетілдіру. Өндірістің алдыңғы қатар технологияларымен және экономикасымен танысу. Дипломдық жобаны орындауға арналған ақпараттар мен материалдар жинау, жұмыс орындарында орта буын маманы ретінде тәжірибеден өту.
Іскерліктер:
- өндірістік көрсеткіштердің технологиялық және экономикалық есебін жасау;
- өндірістік-жөндеу жұмыстарын жоспарлау;
- технологиялық сызбаларды оқу;
- орта буын өндіріс жетекшілерінің дублерлері міндетін атқару.
Дағдылар:
- негізгі және қосымша жабдықты пайдалану;
- цехта (учаскеде) еңбекті қорғауды ұйымдастыру жүйесінде бағдары болу;
- кәсіпорынның жекелеген бөлімшелер, цехтар мен бөлімдерінің жұмысын бақылау.
КҚ 3.12.1
КҚ 3.12.2
КҚ 3.12.3
КҚ 3.12.4
КҚ 3.12.5
КҚ 3.12.6
КҚ 3.12.7
КҚ 3.12.8
КҚ 3.12.9
КҚ 3.12.11
КҚ 3.12.12
КП 06
Дипломдық жобаны орындау.
Оқушылардың теориялық және практикалық білімдерін жүйелеу, бекіту және кеңейту. Сала жабдықтарына техникалық қызмет көрсету мен жөндеудің кешенді мәселесін терең зерделеу. Ақау ведомсін құрастыру, техникалық және техно-экономикалық есептің тәжірибелерін бекіту.
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсетуді жоспарлау мәселесін өздігімен шешу;
- техникалық және техно-экологиялық есептерді орындау;
- дипломдық жобаның графикалық бөлімін орындау.
Дағдылар:
- өндірістің технологиясы мен жабдығын, оның автоматтандырылу негіздерін таңдау;
- жабдықтың жұмысқа жарамдылығын бақөылау әдістерін таңдау;
- ағымдық және күрделі жөндеулердің тәртібін анықтау.
КҚ 3.12.1
КҚ 3.12.2
КҚ 3.12.3
КҚ 3.12.4
КҚ 3.12.5
КҚ 3.12.6
КҚ 3.12.7
КҚ 3.12.8
КҚ 3.12.9
КҚ 3.12.11
КҚ 3.12.12

ПК 3.12.13
Примечание:
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
Повышенный уровень
БК 2.1
Организовывать рабочее место.
БК 2.2
Соблюдать правила техники безопасности, пожарной безопасности, производственной санитарии.
БК 2.3
Выбирать наиболее рациональные способы и средства осуществления профессиональной деятельности.
БК 2.5
Работать с технической документацией и справочной литературой.
БК 2.6
Соблюдать правила межличностного и коммуникативного поведения.
БК 2.7
Понимать социальную значимость и конкурентные преимущества своей будущей профессии на рынке труда.
БК 2.8
Осуществлять самоуправление собственной деятельностью, исходя из целей и способов ее достижения.
БК 2.9
Уважать культуру народов Казахстана.
БК 2.10
Стремиться к здоровому образу жизни.
БК 2.11
Совершенствовать профессиональные знания и навыки.
Специалист среднего звена
БК 3.1
Применять знания основ Конституции Республики Казахстан, этических и правовых нормы, регулирующих отношения человека к человеку, обществу и окружающей природной среде.
БК 3.2
Использовать знания основ гуманитарных и социально-экономических наук в профессиональной и иной деятельности.
БК 3.3
Обладать культурой мышления, владеть государственным языком Республики Казахстан, грамотно использовать профессиональную лексику.
БК 3.4
Применять знания этики делового общения,
БК3.5
Пользоваться нормативно-правовыми документами, регламентирующими профессиональную деятельность специалиста.
БК 3.6
Осуществлять поиск и использование информации, необходимой для реализации своей профессиональной деятельности
БК 3.7
Общаться на формальном и неформальном уровнях, владеть навыками работы в команде.
БК 3.8
Владеть современным формами управления.
БК 3.9
Стремиться к здоровому образу жизни, владеть умениями и навыками физического самосовершенствования.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень
2.1
122801 2 – Опрессовщик кабелей и проводов пластиками и резиной
ПК 2.1.1 Применять основные регламентирующие документы, чертежи и схемы;
ПК 2.1.2 Выполнять правила подготовки сырья, инструментов и оборудования для работы;
ПК 2.1.3 Понимать сущность технологического процесса опрессовки кабелей и проводов, выполнять основные и вспомогательные операции;
ПК 2.1.4 Владеть основами стандартизации и контроля качества продукции; контролировать качество опрессовки кабелей и проводов;
ПК 2.1.5 Идентифицировать материалы и анализировать качество исходных материалов, применяя знания основ материаловедения;

КҚ 3.12.13
Ескерту: 1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
Жоғары деңгей
БҚ 2.1
Жұмыс орнын ұйымдастыру.
БҚ 2.2
Қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария ережелерін орындау.
БҚ 2.3
Кәсіптік қызметті жүзеге асырудың ең тиімді тәсілдері мен құралдарын таңдау.
БҚ 2.4
Өздігімен үзіліссіз білім алуға дайын болу.
БҚ 2.5
Техникалық құжаттармен, анықтамалық әдебиеттермен жұмыс атқару дағдысы болу.
БҚ 2.6
Тұлға аралық және қарым-қатынастық тәртіп ережелерін сақтау.
БҚ 2.7
Болашақ кәсібінің еңбек нарығындағы әлеуметтік маңыздылығы мен бәсекеге қабілеттілігін түсіну.
БҚ 2.8
Жеке қызметін өздігімен басқаруды, оған қол жеткізудің мақсаттары мен тәсілдеріне сүйене отырып жүзеге асыру.
БҚ 2.9
Қазақстан халқының мәдениетін білу және оны дамыту перспективасын білу.
БҚ 2.10
Салауатты өмірді ұстануға ұмтылу.
БҚ 2.11
Кәсіптік білімі мен дағдысын жетілдіру.
Орта буын маманы
БҚ 3.1
Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздері, адамның басқа адамға, қоғамға және қоршаған табиғи ортаға деген қарым-қатынасын реттейтін этикалық және құқықтық нормалар бойынша игерген білімін қолдану.
БҚ 3.2
Гуманитарлық және әлеуметтік-экономикалық ғылымдардың негізін меңгеру. алған білімін кәсіптіптік қызметте қолдану.
БҚ 3.3
Ойлау мәдениетін, Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілін білу, кәсіптік лексиканы сауатты пайдалану.
БҚ 3.4
Іскерлік қарым-қатынастың этика бойынша білімін қолдану.
БҚ 3.5
Маманның кәсіптік қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалана білу.
БҚ 3.6
Кәсіптік қызметін жүзеге асыруға қажетті ақпаратты өздігімен тауып, қолдану.
БҚ 3.7
Ресми және бейресми деңгейде қарым-қатынас жасау, командада жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.
БҚ 3.8
Басқарудың заманауи формаларын игеру.
БҚ 3.9
Салауатты өмір салты ұстануға ұмтылу, күш-қуатын өздігімен жетілдірудің тәжірибелері мен шеберлігін меңгеру.
2-кесте Кәсіптік құзіреттілік
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
2. Жоғары деңгей
2.1
122801 2 – Кабельдер мен сымдарды пластиктермен және резеңкелермен нығыздаушы
КҚ 2.1.1.Негізгі регламенттеу құжаттарын, сызбалар мен сұлбаларды қолдану;
КҚ 2.1.2.Жұмысқа арналған шикізатты, құрал-саймандар мен жабдықтарды дайындау ережесін орындау;
КҚ 2.1.3. Кабельдер мен сымдарды сығымдау технологиялық процесінің мәнін түсіну, негізгі және қосымша операцияларды орындау;
КҚ 2.1.4. Өнім сапасын стандарттау және бақылау негіздерін меңгеру; кабельдер мен сымдарды сығымдау сапасын бақылау;
КҚ 2.1.5. Материалтану негіздері бойынша игерген білімін қолдану арқылы бастапқы материалдың сапасын талдау;

ПК 2.1.6 Применять знания основ слесарных работ в ходе технического обслуживания и ремонта оборудования;
ПК 2.1.7 Регулировать технологический процесс по показаниям приборов КИПиА;
ПК 2.1.8 Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности.
2.2
122802 2 – Скрутчик – изолировщик жил и кабеля
ПК 2.2.1 Применять основные регламентирующие документы, чертежи и схемы;
ПК 2.2.2 Готовить оборудование, инструменты, приспособления и материалы к производственному процессу скрутки и изолирования кабелей;
ПК 2.2.3. Регулировать технологический процесс скрутки по показаниям контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.2.4 Знать основы технологии кабельного производства, понимать сущность процессов скрутки и изолирования кабелей;
ПК 2.2.5 Владеть основами материаловедения, идентифицировать материалы, различать марки и сечения скручиваемых и изолируемых кабелей;
ПК 2.2.6 Владеть навыками слесарного дела и выполнять ремонтные работы в ходе технического обслуживания оборудования;
ПК 2.2.7 Знать устройство оборудования, понимать принцип действия и назначение основных узлов крутильно-изолировочных машин и осуществлять их эксплуатацию;
ПК 2.2.8 Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности.
2.3
122803 2 – Волочильщик
ПК 2.3.1 Применять основные регламентирующие документы, читать чертежи и схемы;
ПК 2.3.2 Понимать сущность технологии волочения цветных металлов и сплавов, знать теоретические основы процесса и выполнять операции волочения;
ПК 2.3.3 Идентифицировать применяемые материалы;
ПК 2.3.4 Оценивать качество готовой продукции на основе знаний стандартизации;
ПК 2.3.5 Использовать оборудование для волочения, принимать участие в его наладке;
ПК 2.3.6 Владеть основами слесарных работ;
ПК 2.3.7 Выполнять требования по охране окружающей среды;
ПК 2.3.8 Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности при выполнении операций сборки.
2.4
122804 2 – Прессовщик изделий из пластмассы
ПК 2.4.1 Применять основные регламентирующие документы, читать чертежи и схемы;
ПК 2.4.2 Готовить сырье, инструменты и оборудование к работе;
ПК 2.4.3 Осуществлять прессование различных изделий из пластмассы;
ПК 2.4.5 Регулировать параметры технологического процесса прессования по показаниям контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.4.6 Осуществлять технические и технологические измерения;
ПК 2.4.7 Контролировать качество изделий из пластмассы;
ПК 2.4.8 Выполнять обработку готовых изделий;
ПК 2.4.9 Производить маркировку, сортировку, комплектование, упаковку и транспортировку готовой продукции;

КҚ 2.1.6. Техникалық қызмет көрсету және жабдықтарды жөндеу барысында слесарлық жұмыс негізі бойынша игерген білімін қолдану;
КҚ 2.1.7. БӨА мен А аспаптарының көрсеткіші бойынша технологиялық процесті реттеу;
КҚ 2.1.8. Еңбек қауіпсіздігі техникасы, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
2.2
122802 2 – Желілер мен кабелдерді ораушы-оқшаулаушы
КҚ 2.1.1.Негізгі регламенттеу құжаттарын, сызбалар мен сұлбаларды қолдану;
КҚ 2.2.2. Кабельдерді есу және оқшаулау өндірістік процесіне жабдықтар, құрал-саймандар мен материалдарын дайындау;
КҚ 2.2.3. Есу технологиялық процесін бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіші бойынша реттеу;
КҚ 2.2.4. Кабель өндірісінің негізгі технологияларын білу, кабельдерді есу және оқшаулау процесінің мәнін білу;
КҚ 2.2.5. Материалтану негіздерін меңгеру, материалдарды сәйкестендіру, есілетін және оқшауланатын кабельдің маркасы мен қиылысын айыра білу;
КҚ 2.2.6. Слесарлық іс дағдысын меңгеру, жабдыққа техни калық қызмет көрсету барысында жөндеу жұмыстарын орындау;
КҚ 2.2.7. Айналдыру-оқшаулау машинасының негізгі желілерінің жұмыс істеу принципі мен қолданыс аясын түсіну;
КҚ 2.2.8. Еңбек қауіпсіздігі техникасы, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
2.3
122803 2 – Сым созушы
КҚ 2.3.1.Негізгі регламенттеу құжаттарын, сызбалар мен сұлбаларды қолдану;
КҚ 2.3.2 Түсті металдарды және ерітпелерді талшықтау технологиясын, процестің теориялық негіздерін және технологиялық сұлбасын түсіну;
КҚ 2.3.3 Қолданылатын материалдарды сәйкестендіру;
КҚ 2.3.4 Стандарттау бойынша игерген білім негізінде дайын өнімнің сапасын бағалау;
КҚ 2.3.5 Талшықтауға арналған жабдықтарды қолдану, оны жөндеуге атсалысу;
КҚ 2.3. 6 Слесарлық жұмыстардың негіздерін меңгеру;
КҚ 2.3.7 Қоршаған ортаны қорғау талаптарын орындау;
КҚ 2.3.8 Құрастыру операциясын орындау кезінде еңбек қауіпсіздігі техникасы, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
2.4
122804 2 – Пластмассадан жасалған бұйымдарды нығыздаушы
КҚ 2.4.1.Негізгі регламенттеу құжаттарын, сызбалар мен сұлбаларды қолдану;
КҚ 2.4.2 Жұмысқа қажетті шикізаттар, аспаптар мен жабдықтарды дайындау;
КҚ 2.4.3 Пластмастардан өнімдер нығыздауды жүзеге асыру;
КҚ 2.4.5 Нығыздаудың технологиялық процесін бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіші бойынша реттеу;
КҚ 2.4.6 Техникалық және технологиялық өлшемдерді жүзеге асыру;
КҚ 2.4.7 Пластмастан жасалған өнімдер сапасын бақылау;
КҚ 2.4.8 Дайын өнімдерді өңдеуді орындау; КҚ 2.4.9 Дайын өнімді марклеу, сұрыптау, кешендеу, қаптау және тасымалдауды орындау;

ПК 2.4.10 Выполнять слесарные работы;
ПК 2.4.11 Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности при выполнении процессов прессования.
2.5
122805 2 – Наплавщик пластмассы
ПК 2.5.1 Использовать основные регламентирующие документы, чертежи и схемы;
ПК 2.5.2 Готовить оборудование, инструменты и приспособления к процессу наплавки;
ПК 2.5.3 Выполнять основные и вспомогательные операции по наплавке пластмасс;
ПК 2.5.4 Применять знания слесарных работ при техническом обслуживании установок для напыления и эксплуатации электрической печи;
ПК 2.5.5 Идентифицировать применяемые материалы и использовать их в соответствие с их свойствами;
ПК 2.5.6 Выявлять основные дефекты готовой продукции и принимать меры по их предупреждению;
ПК 2.5.7 Работать с измерительными приборами и инструментами;
ПК 2.5.8 Выполнять правила безопасного труда при осуществлении технологического процесса наплавки.
2.6
122806 2 – Монтер кабельного производства
ПК 2.6.1 Применять основные регламентирующие документы, чертежи и схемы;
ПК 2.6.2 Понимать технологию разделки и подготовки кабеля для испытаний;
ПК 2.6.3 Владеть методами ремонта кабелей и проводов;
ПК 2.6.4 Выполнять правила заделки и запайки концов кабелей и проводов;
ПК 2.6.5 Использовать оборудование для монтажа кабельной продукцией в соответствие с его назначением, устройством и принципом работы;
ПК 2.6.6 Работать с измерительными приборами и инструментами;
ПК 2.6.7 Применять знания основ метрологии и стандартизации;
ПК 2.6.8 Соблюдать правила техники безопасности труда при выполнении ремонтных работ.
2.7
122807 2 – Оплетчик проводов и кабелей
ПК 2.7.1 Применять технологические инструкции по оплетке, читать чертежи и схемы;
ПК 2.7.2 Понимать устройство и принцип действия оплеточных машин коклюшечного типа;
ПК 2.7.3 Классифицировать оплеточные материалы в соответствие со свойствами;
ПК 2.7.4 Различать марки и конструкции проводов и кабелей;
ПК 2.7.5 Выполнять основные и вспомогательные операции по оплетке проводов и кабелей;
ПК 2.7.6 Предупреждать дефекты и брак готовой продукции;
ПК 2.7.7 Работать с измерительными приборами и инструментами;
ПК 2.7.8 Выполнять слесарные работы при техническом обслуживании оплеточных машин;
ПК 2.7.9 Соблюдать правила техники безопасности труда при выполнении оплеточных работ.
2.8
122808 2 – Резчик материалов кабельного производства
ПК 2.8.1 Применять основные регламентирующие документы, чертежи и схемы;
ПК 2.8.2 Владеть навыками слесарных работ при техническом обслуживании бумагорезательных агрегатов;

КҚ 2.4.10 Слесарлық жұмыстарды орындау;
КҚ 2.4.11 Нығыздау процесін орындау кезінде еңбек қауіпсіздігі техникасы, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
2.5
122805 2 – Пластмасса балқытушы
КҚ 2.5.1.Негізгі регламенттеу құжаттарын, сызбалар мен сұлбаларды қолдану;
КҚ 2.5.2 Ерітуге қажетті шикізаттар, аспаптар мен жабдықтарды дайындау;
КҚ 2.5.3 Пластмасстарды ерітудің негізгі және қосымша операцияларын орындау;
КҚ 2.5.4 Слесарлық жұмыстар бойынша игерген білімдеріін тозаңдату арналған қондырғылар мен электрлік пештерді техникалық қызмет көрсету кезінде қолданылады;
КҚ 2.5.5 Қолданылатын материалдарды олардың қасиеттеріне сәйкес сәйкестендіру;
КҚ 2.5.6 Дайын өнімнің негізгі ақауларын анықтау, оларды алдын алу шараларын қолдану;
КҚ 2.5.7 Өлшеу аспаптарымен және құралдарымен жұмыс істеу;
КҚ 2.5.8 Ерітпелердің технологиялық процестерін жүзеге асыру кезіндегі еңбек қауіпсіздігі ережесін орындау;
2.6
122806 2 – Кабель өндірісінің монтері
КҚ 2.6.1.Негізгі регламенттеу құжаттарын, сызбалар мен сұлбаларды қолдану;
КҚ 2.6.2 Кабельді сынақ үшін бөлу және дайындау технологиясын түсіну;
КҚ 2.6.3 Кабельдер мен сымдарды жөндеу әдістерін м еңгеру;
КҚ 2.6.4 Кабельдер мен сымдардың ұштарын тұйықтау және дәнекерлеуді орындау;
КҚ 2.6.5 Кабель өнімін жөндеуге арналған жабдықтарды оның қолданысына, құрылысы мен жұмыстардың принципіне сәйкес қолдану;
КҚ 2.6.6 Өлшеу аспаптарымен және құралдарымен жұмыс істеу;
КҚ 2.6.7 Метрология және стандарттау негіздерінің білімін қолдану;
КҚ 2.6.8 Жөндеу жұмыстарын орындау кезіндегі еңбек қауіпсіздігі ережесін орындау;
2.7
122807 2 – Сымдар мен кабельдерді орап шырмаушы
КҚ 2.7.1 Тоқымалаудың технологиялық нұсқауын, сызбалар мен сұлбаларды қолдану;
КҚ 2.7.2 Шілтерлік (орыс-коклюшечного) типтегі құрылысы мен жұмыс істеу принципін түсіну;
КҚ 2.7.3 Тоқымалау материалдарын қасиеттеріне сәйкес жіктеу;
КҚ 2.7.4 Сымдар мен кабельдердің маркалары мен құрылыстарын айыра білу;
КҚ 2.7.5 Сымдар мен кабельдерді тоқымалаудың негізгі және қосымша операцияларын орындау;
КҚ 2.7.6 Ақаулар мен брактардың алдын алу;
КҚ 2.7.7 Өлшеу аспаптарымен және құралдарымен жұмыс істеу;
КҚ 2.7.8 Тоқымалау машинасына техникалық қызмет көрсету кезінде слесарлық жұмыстарды орындау;
КҚ 2.7.9 Тоқымалау жұмыстарын орындау кезіндегі еңбек қауіпсіздігі ережесін орындау.
2.8
122808 2 – Кабель өндірісі материалдарын кесуші
КҚ 2.8.1 Негізгі регламенттеу құжаттарын, сызбалар мен сұлбаларды қолдану;
КҚ 2.8.2 Қағаз кесуге арналған агрегаттарды техникалық қызмет көрсету кезінде слесарлық жұмыстар бойынша игерген білімдеріін меңгеру;

ПК 2.8.3 Работать с измерительными приборами и инструментами;
ПК 2.8.4 Идентифицировать и выбирать используемые для резки материалы;
ПК 2.8.5 Выполнять правила безопасного труда при осуществлении технологического процесса резки материалов кабельного производства.
2.9
122809 2 – Изготовитель фильер
ПК 2.9.1 Применять основные регламентирующие документы;
ПК 2.9.2 Владеть основами знаний материаловедения и свойств твердосплавных материалов;
ПК 2.9.3 Представлять устройство и принцип действия основных узлов полировальных станков, выполнять эксплуатацию оборудования;
ПК 2.9.4 Знать устройство и назначение и применять контрольно-измерительные приборы и инструменты;
ПК 2.9.5 Контролировать геометрические параметры волочильного канала контрольно-измерительным инструментом;
ПК 2.9.6 Выполнять заключительные операции чистовой отделки фильер;
ПК 2.9.7 Владеть навыками подналадки станка;
ПК 2.9.8 Принимать меры по предотвращению дефектов и брака готовых изделий;
ПК 2.9.9 Выполнять правила безопасного труда при осуществлении технологического процесса изготовления фильер.
3. Специалист среднего звена
3.1
122810 3 – Техник-технолог
ПК 3.10.1 Обладать представлениями об основных научно-технических проблемах и перспективах развития кабельного производства;
ПК 3.10.2 Оформлять техническую и технологическую документацию на государственном языке;
ПК 3.10.3 Владеть способами документирования, сбора и хранения документов;
ПК 3.10.4 Работать с измерительными приборами и инструментами;
ПК 3.10.5 Находить и использовать техническую и экономическую информацию, необходимую для ориентации в профессиональной деятельности;
ПК 3.10.6 Использовать компьютерные технологии;
ПК 3.10.7 Применять в своей деятельности знания основ менеджмента и маркетинга;
ПК 3.10.8 Внедрять научные методы управления производством;
ПК 3.10.9 Контролировать технологические режимы кабельного производства;
ПК 3.10.10 Контролировать качество готовой продукции;
ПК 3.10.11 Применять знания оборудования и технологии кабельного производства; читать чертежи и схемы;
ПК 3.10.12 Выполнять технические и экономические расчеты;
ПК 3.10.13 Владеть навыками слесарных работ;
ПК 3.10.14 Контролировать выполнение правил охраны окружающей среды и противопожарной профилактики производственных процессов.
3.2
122811 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
ПК 3.11.1 Понимать назначение, устройство и принцип действия электрооборудования, используемого в кабельном производстве; читать чертежи и схемы;
ПК 3.11.2 Осуществлять надзор и контроль состояния и эксплуатации электрооборудования;

КҚ 2.8.3 Өлшеу аспаптарымен және құралдарымен жұмыс істеу;
КҚ 2.8.4 Кесу үшін қолданылатын материалдарды сәйкестендіру;
КҚ 2.8.5 Кабель өндірісінің материалдарын кесудің технологиялық процестерін жүзеге асыру кезіндегі еңбек қауіпсіздігі ережесін орындау;
2.9
122809 2 – Фильер дайындаушы
КҚ 2.9.1 Негізгі регламенттеу құжаттарын қолдану;
КҚ 2.9.2 Материалтану білімінің негіздерін және қаттыерітпе материалдарының қасиеттерін меңгеру;
КҚ 2.9.3 Тегістеу білдектерінің негізгі желілерінің құрылысы мен жұмыс істеу принциптерін ұсыну;
КҚ 2.9.4 Бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының қолданысы аясы мен қолданысын түсіну;
КҚ 2.9.5 Өлшеу-бақылау құралымен талшықтау каналының геометриялық параметрлерін бақылау;
КҚ 2.9.6 Фильерді өңдеудің негізгі және қосымша операциясын орындау;
КҚ 2.9.7 Білдекті қалыпқа келтіру дағдысын меңгеру;
КҚ 2.9.8 Дайын өнімдердің ақауы мен брактарының алдын алу бойынша шаралар қолдану;
КҚ 2.9.9 Фильер дайындаудың технологиялық процестерін жүзеге асыру кезіндегі еңбек қауіпсіздігі ережесін орындау;
3.Орта буын маманы
3.1
122810 3 – Техник-технолог
КҚ 3.10.1 Кабель өндірісінің негізгі ғылыми-техникалық мәселелері мен даму перспективалары туралы түсіктерін меңгеру;
КҚ 3.10.2 Техникалық және технологиялық құжаттарды мемлекеттік тілде рәсімдеу;
КҚ 3.10.3 Құжаттандыру, құжаттарды жинастыру және сақтау тәсілдерін меңгеру;
КҚ 3.10.4 Өлшеу аспаптарымен және құралдарымен жұмыс істеу;
КҚ 3.10.5 Кәсіптік қызметтегі бағдарға қажетті техникалық және экономикалық ақпаратты іздеп таба білу;
КҚ 3.10.6 Компьютерлік технологияларды қолдану;
КҚ 3.10.7 Өз қызметінде менеджмент және маркетинг білімін қолдану;
КҚ 3.10.8 Өндірісті басқарудың ғылыми әдістерін енгізу;
КҚ 3.10.9 Кабель өндірісінің технологиялық режимін бақылау;
КҚ 3.10.10 Дайын өнімнің сапасын бақылау;
КҚ 3.10.11 Кабель өндірісінің жабдықтары мен технологиялары бойынша білімін қолдану; сызбалар мен сұлбаларды оқу;
КҚ 3.10.12 Техникалық және экономикалық есептеуді орындау;
КҚ 3.10.13 Слесарлық жұмыстар дағдысын меңгеру;
КҚ 3.10.14 Қоршаған ортаны қорғау және өндірістік процестердің өртке қарсы алдын алу ережелерін орындалуын бақылау;
3.2
122811 3 Жабдықтарды пайдалану және жөндеу технигі
КҚ 3.11.1 Өндірісте қолданылатын электржабдықтардың қолданыс аясын, құрылысы мен жұмыс істеу принципін түсіну;
КҚ 3.11.2 Электржабдықтардың жағдайы мен пайдалануын қадағалау және бақылауды жүзеге асыру;

ПК 3.11.3 Владеть методами технического обслуживания и ремонта электрооборудования;
ПК 3.11.4 Изучать и анализировать технические данные, показатели и результаты работы электрифицированного оборудования;
ПК 3.11.5 Использовать в работе современные технические средства и методы монтажа, регулировки, наладки и ремонта электроустановок и электрооборудования;
ПК 3.11.6 Разрабатывать мероприятия по охране труда и проводить инструктаж по технике безопасности и противопожарным мероприятиям в процессе эксплуатации, технического обслуживания и ремонта электрооборудования;
ПК 3.11.7 Участвовать в составлении заявок на приобретение новых электродвигателей, электрооборудования, запасных частей, инструментов, электроизмерительных приборов, защитных средств;
ПК 3.11.8 Изучать и обобщать передовой опыт по эксплуатации и ремонту электроустановок и электрооборудования, рациональному использованию и экономии электроэнергии.
ПК 3.11.9 Владеть компьютерными технологиями;
ПК 3.11.10 Выбирать электротехнические материалы;
ПК 3.11.11 Применять в своей деятельности знания менеджмента и маркетинга;
ПК 3.11.12 Знать основы электропривода;
ПК 3.11.13 Владеть навыками слесарных работ;
3.3
122812 3 – Техник-механик
ПК 3.12.1 Проявлять готовность и способность эффективно решать задачи по эксплуатации оборудования кабельного производства;
ПК 3.12.2 Использовать в профессиональной деятельности знания об устройстве, принципах действия и работе узлов и агрегатов и физической сущности процессов, протекающих при эксплуатации промышленного оборудования;
ПК 3.12.3 Проводить анализ рабочих процессов в агрегатах и механизмах, выявлять различные виды неисправностей;
ПК 3.12.4 Использовать современные приборы и диагностические комплексы для проведения контроля состояния промышленного оборудования;
ПК 3.12.5 Применять знания о правилах проведении технического обслуживания, текущего, среднего и капитального ремонтов оборудования;
ПК 3.12.6 Выполнять техническое обслуживание и ремонт технологического оборудования кабельного производства;
ПК 3.12.7 Составлять и оформлять всю необходимую техническую документацию по ремонту оборудования;
ПК 3.12.8 Обладать способностью самооценки и самоанализа производственных ситуаций и задач;
ПК 3.12.9 Внедрять научные методы ремонта оборудования;
ПК 3.12.10 Владеть навыками выполнения слесарных работ;
ПК 3.12.11 Контролировать выполнение правил охраны окружающей среды и противопожарной профилактики в ходе технического обслуживания и ремонта оборудования.
ПК 3.12.12 Читать чертеэи и схемы оборудования и автоматизации;

КҚ 3.11.3 Электржабдықтарды техникалық қызмет көрсету және жөндеу әдістерін меңгеру;
КҚ 3.11.4 Электрленген жабдықтардың техникалық мәліметін, көрсеткіштері мен жұмыс нәтижесін зерделеу және талдау;
КҚ 3.11.5 Жұмыста заманауи техникалық құралдарды және электроқондырғылар мен электрожавбдықтарды орнату, реттеу, қалыпқа келтіру және жөндеу әдістерін қолдану;
КҚ 3.11.6 Электржабдықтарды пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу процесінде еңбекті қорғау бойынша іс-шаралар әзірлеп, қауіпсіздік техникасы мен өртке қарсы іс-шаралар бойынша нұсқаулық өткізу;
КҚ 3.11.7 Жаңа электродвигательдер, электржабдықтарды, қосалқы бөлшектерді, құралдарды, электроөлшеуіш аспаптарын, қорғаныс құралдарын сатып алуға өтініш құрастыруға қатысу;
КҚ 3.11.8 Электроқондырғылар мен электржабдықтарды пайдалану мен жөндеудегі, электроэнергияны тиімді пайдалану мен үнемдеудің алдыңғы қатарлы тәжірибелерді зерделеу және жалпылау;
КҚ 3.11.9 Компьютерлік технологияны меңгеру;
КҚ 3.11.10 Электротехникалық материалдарды таңдау;
КҚ 3.11.11 Өз қызметінде менеджмент және маркетинг білімін қолдану;
КҚ 3.11.12 Электротізбек негіздерін білу;
КҚ 3.11.13 Слесарлық жұмыстар дағдысын меңгеру;
3.3
122812 3 – Техник-механик
КҚ 3.12.1 Кабель өндірісінің жабдықтарын пайдалану мақсаттарын тиімді шешуге дайындығы мен қабілеттілігін көрсету;
КҚ 3.12.2 Өнеркәсіп жабдықтарын пайдалану барысында туындайтын процестердің физикалық мәні мен желілер мен агрегаттардың құрылысы, жұмыс істеу принциптерімен және жұмысы туралы білімін кәсіптік қызметте қолдану;
КҚ 3.12.3 Агрегаттар мен механизмдердегі жұмыс процестерін талдау жасап, кемшіліктердің әр түрлерін анықтау;
КҚ 3.12.4 Өнеркәсіп жабдықтарының жағдайын бақылауын жүргізу үшін заманауи аспаптар мен диагностикалық кешендерді қолдану;
КҚ 3.12.5 Жабдықты ағымдық, орташа және күрделі жөндеуден өткізу, техникалық қызмет көрсету мазмұны мен өткізу туралы білімін қолдану;
КҚ 3.12.6 Кабель өндірісінің технологиялық жабдығына техникалық қызмет көрсету және жөндеуді орындау;
КҚ 3.12.7 Жабдықтарды жөндеу бойынша барлық қажетті техникалық құжаттарды әзірлеу және рәсімдеу;
КҚ 3.12.8 Өндірістік жағдайлар мен мақсаттарды өздігімен бағалау және өздігімен талдау қабілетін меңгеру;
КҚ 3.12.9 Жабдықты жөндеудің ғылыми әдістерін енгізу;
КҚ 3.12.10 Слесарлық жұмыстар дағдысын меңгеру;
КҚ 3.12.11 ҚЖабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу барысында қоршаған ортаны қорғау және өндірістік процестердің өртке қарсы алдын алу ережелерін орындалуын бақылау;
КҚ 3.12.12 Жабдықтар мен автоматтандырудың сызбалары мен сұлбаларын оқу;

ПК 3.1.6
ОПД 09
Процессы и аппараты пищевых производств
классификация основных процессов;
материальные и энергетические балансы;
основы теории подобия и моделирования;
измельчение и сортирование материалов;
обработка материалов давлением, прессованием и экструзированием;
гидростатика и гидродинамика;
разделение жидких неоднородных систем;
фильтрование;
способы очистки газов;
выпаривание;
теплопередача: нагревание и охлаждение;
классификация теплообменных аппаратов;
пастеризация и стерилизация;
массообменные процессы;
абсорбция;
адсорбция;
классификация сушки и сушильных установок;
экстрагирование;
кристаллизация;
современные методы обработки пищевых продуктов
Знания:
- классификации основных процессов пищевых производств, машин и аппаратов;
- устройства и принципов действия машин и аппаратов для проведения основных процессов пищевых производств;
- принципов моделирования процессов и аппаратов;
- основных характеристик сырья и готовой продукции;
- способов проведения основных технологических процессов
Умения:
- определять характеристики основных процессов;
- читать технологические схемы машин и аппаратов пищевых производств;
- рассчитывать характеристики и параметры машин и аппаратов для проведения основных процессов пищевых производств
БК 5,8
ПК 3.1.4,
3.1.7
ОПД 10
Информационные технологии в профессиональной деятельности
основы практического применения персонального компьютера: устройство ПК, операционная система, ведение архива программ и данных, защита информации;
интегрированный пакет Microsoft Office: назначение, особенности исҒпользования;
основные возможности компьютерной графики
Знания:
- основных понятий информационных технологий;
- видов информационных и коммуникационных технологий;
- устройства персонального компьютера;
- операционной системы Windows;
- способов ведения архива программ и данных;
- методов и приемов антивирусной защиты информации;
- технологии обработки текстовых документов;
- методов обработки числовых данных;
- способов хранения и поиска данных в СУБД MS Access;
- методов создания презентации в MS Power Point;
- основных возможностей компьютерной графики Auto Cad
Умения:
- работать с архивными программами;
- работать с антивирусными программами;
- работать с таблицами и графическими объектами в MS Word;
- создавать и редактировать данные в электронной таблице MS Excel;
- применять основные операции MS Excel для расчета стоимости сырья и основных материалов;
- разрабатывать базу в среде СУБД MS Access;
- разрабатывать презентации в MS Power Point и управлять их воспроизведением;
- создавать объекты в графическом редакторе Auto Cad
БК 4
ПК 3.1.9
ОПД 11
Делопроизводство на государственном языке
цели и задачи курса;
понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
способы создания и функции документов;
классификация документов, правила оформления документов;
характеристика и особенности оформления
организационно-распорядительных документов;
характеристика и особенности оформления документов по личному составу, личного происхождения;
Государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ);
организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды;
регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов
Знания:
- способов создания и функций документов;
- классификации документов, правил оформления;
- классификации, характеристики, особенностей оформления организационно-распорядительной документации (ОРД);
- особенностей оформления документов личного происхождения;
- характеристики и особенностей оформления документов по личному составу
Умения:
- унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
- оформлять организационно-распорядительные документы;
- составлять и оформлять документы по личному составу и личного происхождения;
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов
БК 7
ПК 3.1.9
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Технология производства растительных масел
технологические схемы производства растительных масел;
характеристика масличных семян;
физико-механические и физико-химические свойства материалов для производства растительных масел;
процессы, происходящие в семенах при очистке и измельчении;
отжим масла;
методы разделения суспензий;
диффузионные и диффузионно-тепловые процессы;
теория массопереноса;
конденционирование по влажности и температуре;
механизм и кинетика экстракции;
способы экстракции;
дистилляция, отгонка растворителя из шрота;
рафинация и дезодорация масла;
производство сопутствующей продукции из отходов производства растительных масел
Знания:
- видов масличного сырья;
- методов хранения и первичной обработки масличного сырья;
- требований к качеству сырья для производства растительных масел;
- ассортимента продукции растительных масел;
- методов определения качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
- видов брака полуфабрикатов и готовой продукции;
- мер по предотвращению брака;
- санитарных норм и требований к состоянию помещений и оборудования для производства растительных масел;
- характеристик физико-химических процессов, происходящих при производстве растительных масел;
- требований к условиям проведения технологических операций и процессов;
- методов подготовки сырья к извлечению масла;
- прессового и экстракционного способов извлечения масла из масличного сырья;
- способов рафинации и дезодорации масла;
- технологий производства сопутствующей продукции из отходов производства растительных масел
Умения:
- устанавливать режимы проведения технологических операций и процессов производства растительных масел;
- определять качество готовой продукции;
- выявлять брак;
- определять и устранять причины возникновения брака;
- контролировать выполнение технологических режимов
БК 1-8
ПК 3.1.1 –
3.1.6
СД 02
Технология производства модифицированных жиров, маргариновой и майонезной продукции
технологические схемы производства модифицированных жиров, маргариновой и майонезной продукции;
жиры, их состав и свойства;
сырье для производства модифицированных жиров, маргариновой и майонезной продукции;
специальные жиры-заменители традиционного сырья;
процесс гидрогенизации жиров;
подготовка жиров;
подготовка молока;
пищевая ценность и ассортимент маргариновой продукции;
основные материалы маргаринового производства;
хранение жиров и составление рецептуры;
эмульгирование и охлаждение;
пластическая обработка;
расфасовка, упаковка и хранение модифицированных жиров, маргариновой и майонезной продукции
санитарные нормы и требования к состоянию помещений и оборудования для производства модифицированных жиров, маргариновой и майонезной продукции
Знания:
- видов жирового сырья;
- физических и химических показателей состава и качества жиров;
- химического строения и свойств насыщенных и ненасыщенных жирных кислот;
- характеристик отдельных видов жиров промышленного назначения;
- классификации специальных жиров-заменителей традиционного сырья;
- ассортимента и технологии производства продуктов;
- требований к качеству сырья и готовой продукции: модифицированных жиров, маргарина и майонеза;
- методов определения качества;
- видов брака готовой продукции;
- мер по предотвращению брака;
- химизма процесса гидрогенизации жиров;
- роли катализаторов в технологии гидрирования;
- физико-химических процессов, происходящих при переработке жирового сырья и производстве модифицированных жиров, маргариновой и майонезной продукции;
- санитарных норм и требований к состоянию помещений и оборудования для производства модифицированных жиров, маргарина и майонеза;
- требований к проведению технологических операций и процессов
Умения:
- устанавливать режимы проведения технологических операций и процессов по переработке жирового сырья и производству модифицированных жиров, маргариновой и майонезной продукции;
- определять качество готовой продукции: модифицированных жиров, маргарина и майонеза;
- выявлять брак;
- определять и устранять причины возникновения брака;
- контролировать выполнение технологических режимов
БК 1-8
ПК 3.1.1 –
3.1.6
СД 03
Технология производства глицерина и жирных кислот
технологические схемы производства глицерина и жирных кислот;
высокомолекулярные жирные спирты и воски, сложные липиды, белки, сопутствующие вещества и примеси;
основное и вспомогательное сырье и материалы для производства глицерина и жирных кислот;
безреактивный и реактивный способы расщепления жиров;
технический глицерин;
уваривание глицериновой воды;
дистилляция глицерина;
дистилляция и ректификация жирных кислот;
насыщенные и ненасыщенные жирные кислоты;
дистилляция жирных кислот непрерывным способом;
разделение смеси натуральных жирных кислот;
проведение технологических операций и процессов производства глицерина и жирных кислот;
материальные расчеты;
санитарно-гигиенический режим на предприятиях по производству глицерина и жирных кислот
Знания:
- видов, состава и свойств жирных кислот и глицерина;
- глицеридов природных жиров;
- высокомолекулярных жирных спиртов и воска, сложных липидов, белков, сопутствующих веществ и примесей;
- требований к качеству сырья и готовой продукции: глицерина и жирных кислот;
- методов определения качества;
- химизма процесса расщепления жиров;
- требований к проведению технологических операций и процессов производства глицерина и жирных кислот;
Умения:
- устанавливать режимы проведения технологических операций и процессов по производству глицерина и жирных кислот;
- определять качество готовой продукции: глицерина и жирных кислот;
- выявлять брак;
- определять и устранять причины возникновения брака
БК 1-8
ПК 3.1.1 –
3.1.6
СД 04
Технология производства мыла и синтетических моющих средств
технологические схемы производства мыла и синтетических моющих средств;
сырье для производства мыла и синтетических моющих средств;
образование мыла;
технологический процесс изготовления хозяйственного мыла;
технологический процесс изготовления туалетного мыла;
получение мыла непрерывным способом;
процессы варки мыла;
охлаждение, кристаллизация и сушка мыла;
обработка твердого хозяйственного мыла;
механическая обработка мыла, штамповка, завертка, упаковка и укладка мыла;
технология производства туалетного мыла под вакуумом;
технология производства синтетических моющих средств (СМС);
синтетические моющие средства для стирки хлопчатобумажных и льняных тканей;
синтетические моющие средства для стирки шерстяных и шелковых тканей;
синтетические моющие средства универсального типа;
технология производства синтетических моющих порошков;
приготовление композиции СМС;
высушивание композиции;
жидкие СМС;
процесс расфасовки порошка
Знания:
- требований к качеству сырья и готовой продукции: мыла и синтетических моющих средств;
- методов определения качества;
- общих сведений о моющих средствах;
- химического состава и свойств мыла и синтетических моющих средств;
- ассортимента продукции: мыла и синтетических моющих средств;
- требований к проведению технологических операций и процессов производства мыла и синтетических моющих средств;
Умения:
- устанавливать режимы проведения технологических операций и процессов по производству мыла и синтетических моющих средств;
- определять качество сырья и готовой продукции: мыла и синтетических моющих средств;
- выявлять брак;
- определять и устранять причины возникновения брака
БК 1-8
ПК 3.1.1 –
3.1.6
СД 05
Технохимический контроль производства
роль технохимического контроля производства в улучшении качества продукции, повышении эффективности производства;
общие показатели, применяемые для оценки качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
гигиенические требования к качеству и безопасности сырья;
основные методы исследования сырья, полуфабрикатов и готовой продукции: органолептические, химические, физические, физико-химические, прямые и косвенные, арбитражные и ускоренные;
организация технохимического контроля на предприятиях по производству жира и жирозаменителей;
оборудование лабораторий по контролю качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
контрольно-измерительные приборы, проверка их точности;
технохимический контроль на предприятиях по производству жира и жирозаменителей;
стандарты, определяющие требования к качеству сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
стандарты на методы испытаний
Знания:
- показателей качества основного сырья, полуфабрикатов, готовой продукции и методов их определения;
- общих методов исследования сырья, полуфабрикатов и готовой продукции: органолептических, химических, физических, физико-химических, прямых и косвенных, арбитражных и ускоренных;
- гигиенических требований к качеству и безопасности сырья и готовой продукции;
- устройства контрольно-измерительных приборов;
- стандартов, определяющих требования к качеству сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
- стандартов на методы испытаний
Умения:
- проводить испытания для определения органолептических, физико-химических показателей качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
- проводить оценку качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
- пользоваться контрольно-измерительными приборами и проверять их точность;
- выявлять и устранять причины брака;
- пользоваться нормативно-технической документацией

КҚ 3.1.6
ЖКП 09
Тағам өндірісінің үдерістері мен аппараттары
негізгі үдерістерді жіктеу;
материалдық және энергетикалық тепе-теңдік;
құрау және ұқсастық теориясының негіздері;
материалды ұсақтау және сұрыптау;
материалды қысыммен, престеу және экструзирлеу арқылы өңдеу;
гидростатика және гидродинамика;
сұйық біртекті емес жүйелерді бөлу;
сүзгілеу;
газды тазалау әдістері;
буландыру;
жылу беру: қыздыру және суыту;
жылу алмастырғыш аппараттарды жіктеу;
пастерлеу және зарарсыздандыру;
салмақ алмастыру үдерісі;
абсорбция;
адсорбция;
кептіру және кептіру қондырғыларын жіктеу;
экстрагирлеу;
кристалдану;
тағам өнімдерін өңдеудің қазіргі заман әдістері
Білімдер:
тағам өндірісінің машиналары мен аппараттарының негізгі үдерісінің жіктелуі;
тағам өндірісіндегі негізгі үдерістерді жасауға арналған машиналар мен аппараттардың жабдықтары мен жұмыс істеу қағидаттары;
үдерістер мен аппараттарды құрау қағидаттары;
шикізат пен дайын өнімнің негізгі сипаттамасы;
негізгі технологиялық үдерістерді жүргізу тәсілдері
Іскерліктер:
негізгі үдерістердің сипаттарын анықтау;
тағам өндірісіндегі машиналар мен аппараттардың технологиялық сызбасын оқу;
тағам өндірісіндегі негізгі үдерістерді жүргізуге арналған машиналар мен аппараттардың сипаттамаларын, параметрлерін есептеу
БҚ 5,8
КҚ 3.1.4,
3.1.7
ЖКП 10
Кәсіби қызметтегі ақпараттық технологиялар
дербес компьютерді практикада қолдану негіздері: ДК құрылысы, операциялық жүйе, бағдарламалар мен мәліметтерді мұрағатқа енгізу, ақпаратты қорғау;
Microsoft Office ықпалдасқан пакеті: тағайындалуы, пайдалану ерекшеліктері;
компьютерлік графиканың негізгі мүмкіндіктері
Білімдер:
ақпараттық технологияның негізгі түсінігі;
ақпараттық және коммуникациялық технология түрлері;
дербес компьютердің құрылысы;
Windows операциялық жүйесі;
бағдарламалар мен мәліметтерді мұрағатқа енгізу тәсілдері;
ақпараттарды вирусқа қарсы қорғаудың әдістері мен тәсілдіері;
мәтіндік құжаттарды өңдеу технологиясы;
сандық мәліметтерді өңдеу әдістері;
MS Access БМБЖ мәліметтерді іздеу және сақтау тәсілдері;
MS Power Point презентацияларды құру әдістері;
Auto Cad компьютерлік графикасының негізгі мүмкіндіктері
Іскерліктер:
мұрағат бағдарламаларымен жұмыс;
вирусқа қарсы бағдарламалармен жұмыс;
кестелермен және MS Word графикалық объектілермен жұмыс;
MS Excel электронды кестесінде мәліметтерді құру және редакциялау;
шикізат пен негізгі материалдардың бағасын есептеу үшін MS Excel негізгі операцияларын қолдану;
MS Access БМБЖ ортасында базаны дайындау;
MS Power Point презентациясын дайындау және оларды орындауда басқару;
Auto Cad графикалық редакторында объектілерді құру
БҚ 4
КҚ 3.1.9
ЖКП 11
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
курстың мақсаты, міндеттері;
іс жүргізу және корреспонденция туралы түсінік;
құжаттарды құрастыру тәсілдері мен қызметтері;
құжаттарды жіктеу және рәсімдеу ережелері;
ұйымдық-өкімдік құжаттардың сипатамасы және рәсімдеу ерекшеліктері;
жеке тектік және
жеке құрамы бойынша құжаттардың сипаттамасы мен рәсімдеу ерекшеліктері;
мемлекеттік жүйені басқаруды құжаттамамен қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (БҚҚМЖ); құжаттармен жұмысты ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағыны, олардың түрлері;
құжаттарды тіркеу, есепке алу, сақтау және орындалуын бақылау
Білімдер:
құжаттарды құрастыру тәсілдері мен қызметі;
құжаттардың жіктелуі, рәсімдеу ережелері;
ұйымдық-өкімдік құжаттар туралы (ҰӨҚ) түсінік, олардың жіктелуі, сипаттамасы мен рәсімдеу ерекшеліктері;
жеке тектік құжаттардың рәсімдеу ерекшеліктері;
жеке құрам бойынша құжаттардың сипаттамасы мен ресімдеу ерекшеліктері
Іскерліктер:
ұйымдық-өкімдік құжаттардың (ҰӨҚ) жүйесін бірізге келтіру;
ұйымдық-өкімдік құжаттарды рәсімдеу;
жеке тектік, жеке құрам бойынша құжаттарды құру және рәсімдеу;
құжаттармен, құжат айналымымен, құжат ағынымен жұмыс істеуді ұйымдастыру;
құжаттарды тіркеу, есепке алу, сақтау және орындалуын бақылау
БҚ 7
КҚ 3.1.9
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Өсімдік майларын өндіру технологиясы
өсімдік майлары өндірісінің технологиялық сұлбасы; май тұқымдарына сипаттама; өсімдік майларының өндірісі үшін материалдардың физика-механикалық және физика-химиялық қасиеттері;
тұқымды ұнтақтау және тазалау үрдістері;
майды сығу;
суспензияны айыру әдістері;
диффузиялық және жылу-диффузиялық үрдістер;
массаны ауыстыру теориясы;
температура және ылғалдылық бойынша конденсаттау;
экстракция кинетикасы мен механизмі;
экстракция тәсілдері;
дистилляция;
шроттан еріткіштерді айдау;
майды рафинадтау және дезодорациялау;
өсімдік майлары өндірісі қалдықтарынан ілеспе өнімдерді өндіру
Білімдер:
май шикізатының түрлері;
май шикізатын алғашқы өңдеу және сақтау әдістері;
дайын өнімдер мен өсімдік майларының өндірісіне қажетті шикізаттардың сапасына қойылатын талаптар;
өсімдік майларының өнімдерінің ассортименті;
дайын өнімдер мен шалаөнімдер, шикізаттың сапасын анықтау әдістері;
дайын өнімдер мен шалаөнімдердің жарамсыздық түрлері;
жарамсыздықтың алдын алу шаралары;
өсімдік майлары өндірісіне қажетті жабдықтар мен бөлмелердің жағдайына қойылатын талаптар мен санитарлық нормалар;
өсімдік майларын өндіруде кездесетін физика-химиялық үрдістердің сипаттамалары;
технологиялық операциялар мен үрдістерді өткізу шартттарына қойылатын талаптар;
май алу үшін шикіззаттарды дайындау әдістері;
май шикізаттарынан май алудың престі және экстракционды тәсілдері;
майды рафинадтау және дезодорациялау әдістері;
өсімдік майлары өндірісі қалдықтарынан ілеспе өнімдерді өндіру технологиясы
Іскерліктер:
өсімдік майлары өндірісінің технологиялық операциялар мен үрдістерін жүргізудің режимдерін орнату;
дайын өнімнің сапасын анықтау;
жарамсыздықты анықтау;
жарамсыздықтың пайда болу себептерін анықтау және жою;
технологиялық режимдердің орындалуын бақылау
БҚ 1-8
КҚ 3.1.1 –
3.1.6
АП 02
Маргарин, майонез өнімдері, түрленген майларды өндіру технологиясы
маргарин және майонез өнімдері, түрленген майларды өндіру технологиялық сызбасы; майлар, олардың құрамы мен қасиеті;
маргарин және майонез өнімдері, түрленген майларды өндіруге арналған шикізаттар; дәстүрлі шикізаттардың арнайы майлар-ауыстырғыштары; майларды гидрогенизациялау үрдісі;
майларды дайындау; сүтті дайындау;
маргарин өнімдерінің ассортименті мен тағамдық құндылығы; майларды сақтау және рецептерін құру; эмульгерлеу және суыту; пластикалық өңдеу; маргарин және майонез өнімдері түрленген майларды сақтау, буып тию, орау;
маргарин және майонез өнімдері, түрленген майларды өндіруге арналған жабдықтар мен бөлмелердің жағдайына қойылатын талаптар мен санитарлық нормалар
Білімдер:
- май шикізаттарының түрлері;
- майдың сапасы мен құрамының физикалық және химиялық көрсеткіштері;
- қаныққан және қанықпаған май қышқылдарының химияялық құрылысы мен қасиеттері;
- өндіріске қажетті майлардың жеке түрлеріне сипаттама беру;
- дәстүрлі шикізаттардағы майлардың орнына қолданатындардың жіктелуі;
- өнімдерді өндіру технологиясы мен ассортименті;
- дайын өнімдер мен шикізаттар сапасына қойылатын талаптар: майонез, маргарин, түрленген майлар;
- сапасын анықтау әдістері;
- дайын өнімдердің жарамсыздық түрлері;
- жарамсыздықтың алдын алу шаралары;
- майлардың гидрогиниза-циялау үрдісінің механизмі;
- гидрирлеу технологиясындағы катализаторлардың ролі;
- маргарин, майонез өнімдері, түрленген майларды өндіруде және май шикізатын өңдеуге болатын физика-химиялық үрдістер;
- майонез, маргарин, түрленген майлар өндірісіне арналған жабдықтар мен бөлмелердің жағдайына қойылатын талаптар мен санитарлық нормалар;
- технологиялық операциялар мен үрдістерді жүргізу талаптары
Іскерліктер:
май шикізаттарын өңдеу және майонез, маргарин, түрленген май өнімдерін өндіру бойынша технологиялық операциялар мен үрдістерді жүргізу режимдерін орнату;
дайын өнімнің сапасын анықтау: майонез, маргарин, түрленген майлар;
жарамсыздықты анықтау;
жарамсыздықтың пайда болу себептерін анықтау және жою;
технологиялық режимдердің орындалуын бақылау
БҚ 1-8
КҚ 3.1.1 –
3.1.6
АП 03
Глицерин және май қышқылдарын өндіру технологиясы
глицерин мен май қышқылдарын өндірудің технологиялық сұлбасы;
жоғарғы молекулалы май спирттері мен балауыздар, күрделі липидтер, ақуыздар, қосымша заттар мен қосындылар;
глицерин және май қышқылдарын өндіруге арналған қосымша және негізгі шикізаттар;
май ыдырауының реактивті және реактивті емес тәсілдері; техникалық глицерин; глицериндік суды әбден пісіру;
глицерин дистилляциясы;
май қышқылдарының дистилляциясы және ректификациясы;
қаныққан және қанықпаған май қышқылдары;
үздіксіз тәсілмен май қышқылдарын дистилляциялау;
табиғи май қышқылдары қоспасын бөлу;
глицерин мен май қышқылдарын өндірудің технологиялық операциялары мен үрдістерін жүргізу;
материалдық есептеулер; глицерин мен май қышқылдарын өндіру кәсіпорындарындағы санитарлық-гигиеналық режимдер
Білімдер:
глицерин мен май қышқылдары қасиеттері мен құрамы, түрі;
табиғи майлардың глицеридтері;
жоғарғы молекулалы май спирттері мен балауыздар, күрделі липидтер, ақуыздар, қосымша заттар мен қосындылары;
дайын өнімдер мен шикізат сапасына қойылатын талаптар: глицерин және май қышқылдары;
сапасын анықтау әдістері;
май ыдырату үрдісінің механизмі;
глицерин және май қышқылы өндірісіндегі технологиялық операциялар мен үрдістерін жүргізу талаптары;
Іскерліктер:
глицерин және май қышқылдарын өндіру бойынша технологиялық операциялар мен үрдістерді жүргізудің режимдерін орнату;
дайын өнімдер мен шикізат сапасын анықтау: глицерин және май қышқылдары;
жарамсыздықты анықтау;
жарамсыздықтың пайда болу себептерін анықтау және жою
БҚ 1-8
КҚ 3.1.1 –
3.1.6
АП 04
Синтетикалық жуғыш заттар және сабынды өндіру технологиясы
синтетикалық жуғыш заттар және сабын өндірудің технологиялық сұлбасы;
синтетикалық жуғыш заттар және сабын өндірісі үшін шикізаттар; сабынның пайда болуы; кір сабындарын дайындаудың технологиялық үрдісі;
иіс сабындарын дайындаудың технологиялық үрдісі; үздіксіз тәсілмен сабын алу;
сабынды қайнату үрдістері;
сабынды кептіру, кристалдау, суыту;
қатты кір сабындарын өңдеу;
сабынды механикалық өңдеу, орау, буып-түю және салу, штамптау; вакууммен иіс сабындарды өндіру технологиясы;
синтетикалық жуғыш заттар (СЖЗ) өндіру технологиясы;
мақта және зығыр маталарын жууға арналған синтетикалық жуғыш заттар;
жібек және жүн маталарын жууға арналған синтетикалық жуғыш заттар;
әмбебап типті синтетикалық жуғыш заттар;
синтетикалық жуу ұнтақтарын өндіру технологиясы;
СЖЗ композициясын дайындау;
композицияларды кептіру;
сұйық СЖЗ;
ұнтақтарды салу үрдісі
Білімдер:
- дайын өнімдер мен шикізаттар сапасына қойылатын талаптар: сабын және синтетикалық жуғыш заттар;
- сапасын анықтау әдістері;
- жуғыш заттар туралы жалпы мәліметтер;
- синтетикалық жуғыш заттар мен сабынның қасиеті және химиялық құрамы;
- өнімдердің ассортименті: сабын және синтетикалық жуғыш заттар;
- сабын және синтетикалық жуғыш заттар өндірісінде технолгиялық операциялар мен үрдістерді жүргізу талаптары;
Іскерліктер:
сабын және синтетикалық жуғыш заттар өндірісінде технолгиялық операциялар мен үрдістерді жүргізу режимдерін орнату;
дайын өнім мен шикізат сапасын анықтау: сабын және синтетикалық жуғыш заттар;
жарамсыздықты анықтау;
жарамсыздықтың пайда болу себептерін анықтау және жою
БҚ 1-8
КҚ 3.1.1 –
3.1.6
АП 05
Өндірісті технохимиялық бақылау
өнім сапасын жақсартуда, өндірістің тиімділігін арттыруда өндірістегі технохимиялық бақылаудың ролі;
шикізат, шалаөнім және дайын өнімдердің сапасын бағалау үшін қолданылатын жалпы көрсеткіштер;
шикізаттың сапасы мен қауіпсіздігіне қойылатын гигиеналық талаптар;
шикізат, шалаөнім және дайын өнімдерді зерттеудің негізгі әдістері: органолептикалық, химиялық, физикалық, физика-химиялық, тікелей және жанама, тездетілген және арбитражды;
май және май орнына қолданатындар өндірісі бойынша кәсіпорындарда технохимиялық бақылауды ұйымдастыру;
шикізат, шалаөнім және дайын өнімдердің сапасын бақылауға арналған зертханалық жабдықтар;
бақылау-өлшеу құралдары, олардың дәлдігін тексеру;
май және май орнына қолданатындар өндірісі бойынша кәсіпорындардағы технохимиялық бақылау;
шикізат және дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптарды анықтайтын стандарттар;
сынау әдістерінің стандарттары
Білімдер:
негізгі шикізаттың, шалаөнімнің, дайын өнімнің сапалық көрсеткіштері мен оларды анықтау әдістері;
шикізат, шалаөнім және дайын өнімдерді зерттеудің негізгі әдістерін: органолептикалық, химиялық, физикалық, физика-химиялық, тікелей және жанама, тездетілген және арбитражды;
шикізат пен дайын өнімдердің сапасы мен қауіпсіздігіне қойылатын гигиеналық талаптар;
бақылау-өлшеу құралдарының құрылғылары;
шикізат пен шалаөнім, дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптарды анықтайтын стандарттар;
сынақтан өткізу әдістерінің стандарттары
Іскерліктер:
шикізаттың, шалаөнімдердің, дайын өнімдердің органолептикалық, физика-химиялық сапалық көрсеткіштерін анықтау бойынша сынақ жүргізу;
шикізат, дайын өнім мен шалаөнімдерге сапалық бағалау жүргізу;
бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану және олардың дәлдігін тексеру;
ақауды анықтау және жою;
нормативтік-техникалық құжаттарды пайдалану

БК 1,2,5,7,8
ПК 3.1.1,
3.1.5,
3.1.6,
3.1.9
СД 06
Оборудование производства
оборудование общего назначения: вспомогательное, подъемно-транспортное, загрузочно-разгрузочное, транспортное;
виды, назначение, принцип работы оборудования для хранения и подготовки сырья;
классификация оборудования для производства растительных масел, жиров и жирозаменителей, мыла, синтетических моющих средств и сопутствующей продукции, назначение, принцип действия, правила эксплуатации и безопасного обслуживания;
комплексная механизация и автоматизация производственных процессов;
подбор технологического оборудования по техническим характеристикам для конкретных условий;
расчет необходимого количества оборудования;
построение участков технологических схем
Знания:
- видов, назначения, устройства и принципа работы технологического оборудования для производства растительных масел, жиров и жирозаменителей, мыла, синтетических моющих средств и сопутствующей продукции;
- правил эксплуатации и регулирования оборудования;
- основных неполадок и способов их устранения;
- правил техники безопасности труда;
- основных принципов проектирования технологических линий;
- основных методик расчета и подбора оборудования;
- системы автоматизированного производства растительных масел, жиров и жирозаменителей, мыла, синтетических моющих средств и сопутствующей продукции
Умения:
- пользоваться справочной, нормативной конструкторской документацией, необходимой для разработки технологического процесса и подбора оборудования в производстве растительных масел, жиров и жирозаменителей, мыла, синтетических моющих средств и сопутствующей продукции;
- соблюдать правила эксплуатации обслуживаемого оборудования;
- регулировать технологический процесс в зависимости от конкретных условий и качества сырья;
- предупреждать и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования
БК 2,4,5,8
ПК 3.1.3,
3.1.4,
3.1.7
СД 07
Автоматизация технологических процессов
методы измерения технологических параметров, принцип действия и особенности применения средств измерения;
классификация основных процессов автоматики;
основы автоматизации технологических процессов и автоматического регулирования пищевых производств;
методы регулирования автоматических систем;
законы регулирования и переходные процессы;
автоматические регуляторы и исполнительные механизмы;
схемы автоматизации механических и гидравлических процессов;
схемы автоматизации тепловых процессов;
схемы автоматизации процессов массообмена;
схемы автоматизации химических процессов производства растительных масел, жиров и жирозаменителей, мыла, синтетических моющих средств и сопутствующей продукции
Знания:
- аппаратурно-технологических схем производства растительных масел, жиров и жирозаменителей, мыла, синтетических моющих средств и сопутствующей продукции;
- общей характеристики и задач автоматизации производства растительных масел, жиров и жирозаменителей, мыла, синтетических моющих средств и сопутствующей продукции;
- автоматизации производства пара и процессов водоснабжения, холодоснабжения и кондиционирования воздуха;
- основных сведений об измерениях и измерительных приборах;
- методов измерения технологических параметров, принципов действия и особенностей применения средств измерений;
- основных этапов технологических процессов производства растительных масел, жиров и жирозаменителей, мыла, синтетических моющих средств и сопутствующей продукции;
- методов автоматического регулирования и управления производственными процессами
Умения:
- контролировать процессы автоматического регулирования производства;
- пользоваться автоматическими регуляторами и исполнительными механизмами;
- регулировать проведение химических и гидравлических процессов на предприятиях по производству растительных масел, жиров и жирозаменителей, мыла, синтетических моющих средств и сопутствующей продукции;
- устранять неполадки и неисправности при эксплуатации автоматизированных систем;
- использовать контрольно-измерительные приборы;
- предотвращать сбои технологических режимов и параметров производства
БК 8
ПК 3.1.3,
3.1.4,
3.1.7
СД 08
Экономика отрасли
пищевая промышленность в условиях рынка;
пищевая продукция и ее качество; формы общественной организации производства в пищевой промышленности;
размещение пищевых предприятий;
научно-технический прогресс и инновации в отрасли
основные фонды пищевой промышленности и эффективность их использования;
оборотные фонды и оборотные средства отрасли и эффективность их использования;
материальные ресурсы пищевой промышленности и эффективность их использования;
пути экономии сырья и материалов;
трудовые ресурсы отрасли и эффективность их использования;
себестоимость продукции отрасли и пути ее снижения;
прибыль и рентабельность производства;
ценообразование в отрасли пищевой промышленности
Знания:
- основных экономических категорий, действующих в отрасли;
- сущности, элементов и инфраструктуры современного рынка;
- методов государственного регулирования в условиях рынка;
- направлений товарной политики;
- системы управления качеством пищевой продукции;
- факторов, влияющих на конкурентоспособность продукции;
- экономической сущности форм общественной организации производства;
- сущности рационального размещения производства;
- методов и принципов ценообразования;
- основных направлений научно-технического прогресса в отрасли;
- экономической сущности основных фондов и значения повышения эффективности их использования;
- экономической сущности оборотных фондов и оборотных средств и значения повышения эффективности их использования;
- понятия и классификации
сырьевых и материальных ресурсов;
- методов экономии сырья и материалов;
- основных направлений повышения эффективности использования трудовых ресурсов в пищевой промышленности;
- сущности себестоимости продукции и значения ее снижения;
- классификации затрат на себестоимость продукции;
- порядка формирования прибыли;
- путей повышения рентабельности производства
Умения:
- определять конкурентоспособность пищевой продукции;
- экономически обосновывать размещение отраслевых предприятий;
- давать краткую характеристику сырьевой базе пищевой промышленности;
- рассчитывать показатели производительности труда;
- рассчитывать различные виды себестоимости продукции отрасли;
- рассчитывать различные виды цен

БҚ 1,2,5,7,8
КҚ 3.1.1,
3.1.5,
3.1.6,
3.1.9
АП 06
Өндіріс жабдықтары
жалпы қолданыстағы жабдықтар: көмекші, көтергіш-көлік, тиеу және түсіру, көліктік;
шикізатты дайындау және сақтау үшін қолданылатын жабдықтардың жұмыс істеу қағидасы, түрі, тағайындалуы;
өсімдік майлары, май және май орнына қолданатындар, сабын, синтетикалық жуғыш заттар мен ілеспе өнімдер өндірісіне арналған жабдықтардың жіктелуі, тағайындалуы, жұмыс істеу қағидасы, пайдалану және қауіпсіз жұмыс істеу ережесі;
өндіріс үрдістерін кешенді механикаландыру және автоматтандыру;
нақты шарттар үшін техникалық сипаттамасына сай технологиялық жабдықтарды іріктеу;
қажетті жабдықтардың сандық есебі;
өндірістік телімдердің технологиялық сұлбаларын құру
Білімдер:
өсімдік майлары, май және май орнына қолданатындар, сабын, синтетикалық жуғыш заттар мен ілеспе өнімдер өндірісіне арналған технологиялық жабдықтардың түрлері,тағайындалуы, қондырғылары мен жұмыс істеу қағидаттары;
жабдықтарды пайдалану мен реттеу ережелері;
негізгі кемшіліктер мен оларды түзету әдістері;
еңбек қауіпсіздігі ережесі;
технологиялық желіні жобалаудың негізгі қағидаттары;
құрылғыларды таңдаудың және есептеудің негізгі әдістері;
өсімдік майлары, май және май орнына қолданатындар, сабын, синтетикалық жуғыш заттар мен ілеспе өнімдері өндірісінің автоматтандырылған жүйесі
Іскерліктер:
өсімдік майлары, май және май орнына қолданатындар, сабын, синтетикалық жуғыш заттар мен ілеспе өнімдерін өндіру үшін қолданылатын технологиялық үдерістер мен жабдықтарды таңдауда қажетті анықтамалық, нормативтік, құрастырушы құжаттарды қолдану;
қызмет көрсететін жабдықтардың пайдалану ережесін сақтау;
нақты шарттар мен шикізат сапасына байланысты технологиялық үрдістерді реттеу;
қызмет көрсететін жабдықтардың жұмысындағы бұзылуларды ескерту және жою
БҚ 2,4,5,8
КҚ 3.1.3,
3.1.4,
3.1.7
АП 07
Технологиялық үдерістерді автоматтандыру
технологиялық параметрлерді өлшеу әдістері, өлшеу құралдарының жұмыс істеу қағидасы және қолданылу ерекшеліктері;
автоматиканың негізгі үдерістерінің жіктелуі;
тамақ өндірісін автоматты реттеу мен технологиялық үрдістерді автоматтандыру негіздері;
автоматты жүйені реттеу әдістері;
өту үрдістері мен реттеу заңдары;
орындау механизмдері мен автоматты реттегіштер мен орындаушы механизмдер;
механикалық және гидравликалық үрдістерді автоматтандыру сұлбалары;
жылу үрдістерін автоматтандыру сұлбалары;
масса ауысу үрдістерін автоматтандыру сызбалары;
өсімдік майлары, май және май орнына қолданатындар, сабын, синтетикалық жуғыш заттар мен ілеспе өнімдер өндірісінің химиялық үрдістерін автоматтандыру сұлбалары
Білімдер:
өсімдік майлары, май және май орнына қолданатындар, сабын, синтетикалық жуғыш заттар мен ілеспе өнімдер өндірісінің аппараттық-технологиялық сұлбалары;
өсімдік майлары, май және май орнына қолданатындар, сабын, синтетикалық жуғыш заттар мен ілеспе өнімдер өндірісін автоматтандыру міндеттері мен жалпы сипаттамасы;
ауаны белгілі бір нормаға жеткізу, суықпен және сумен жабдықтау үрдістері, бу өндірісін автоматтандыру;
өлшеулер және өлшеу аспаптары туралы негізгі мәліметтер;
технологиялық параметрлерді өлшеу әдісі, өлшеу құралдарын қолданудың ерекшеліктері мен жұмыс істеу қағидаттары;
өсімдік майлары, май және май орнына қолданатындар, сабын, синтетикалық жуғыш заттар мен ілеспе өнімдер өндірісі технологиялық үрдістерінің негізгі кезеңдері;
өндіріс үрдісін басқару мен автоматты реттеу әдістемесі
Іскерліктер:
өндірістегі автоматты реттеу үрдісіне бақылау жүргізу;
орындау механизмдері мен автоматты реттегішті пайдалану;
өсімдік майлары, май және май орнына қолданатындар, сабын, синтетикалық жуғыш заттар мен ілеспе өнімдер өндірісі бойынша кәсіпорындарындағы химиялық және гидравликалық үрдістердің жүргізілуін реттеу;
автоматтандырылған жүйелерді пайдалануда кемшіліктер мен бұзылуларды болдырмау;
бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану;
өндіріс параметрлері мен технологиялық режимдердің бұзылуының алдын алу
БҚ 8
КҚ 3.1.3,
3.1.4,
3.1.7
АП 08
Өндіріс экономикасы
нарық жағдайындағы тамақ өндірісі;
тамақ өнімдері мен оның сапасы;
тамақ өнеркәсібі өндірісін қоғамдық ұйымдастыру формалары;
ғылыми-техникалық прогресс және өндірістегі инновация;
тамақ өнеркәсібінің негізгі қорлары және оны пайдалану тиімдігі;
айналым қорлары және саланың айналымдағы қаражаттары, оларды пайдалану тиімділігі;
тамақ өнеркәсібінің материалдық ресурстары және оларды пайдалану тиімділігі;
шикізат пен материалдарды үнемдеу жолдары;
саланың еңбек ресурстары және оларды пайдалану тиімділігі;
сала өнімінің өзіндік құны және оны төмендету жолдары;
өндірістің табысы және пайдалылығы;
тамақ өнеркәсібі саласындағы баға белгілеу
Білімдер:
салада қолданылатын негізгі экономикалық категориялар;
қазіргі заман нарығының мәні, элементтері мен инфра құрылымы;
нарық жағдайында мемлекеттік реттеу әдістері;
тауар саясаты бағыттары;
тағам өнімдері сапасын басқару жүйесі;
өнімнің бәсекеге қабілеттілігіне әсер ететін факторлар;
өндірістегі қоғамдық ұйымдар формаларының экономикалық мәні;
өндірісіті рационалды орналастыру маңызы;
баға белгілеу әдістері мен қағидаттары;
саладағы ғылыми-техникалыұ үрдістің негізгі бағыттары;
негізгі қорлардың экономикалық мәні және оларды пайдалану тиімділігін арттырудың маңызы;
айналым қорлары мен айналым құралдарының экономикалық мәні және оларды пайдалану тиімділігін арттырудың маңызы;
шикізатты және материалды ресурстар түсінігі және жіктелуі;
шикізат пен материалдарды үнемдеу әдістері;
тамақ өнеркәсібіндегі еңбек ресурстарын пайдаланудың тиімділігін арттырудың негізгі бағыттары;
өнімнің өзіндік құнының мәні және оны төмендету маңызы;
өнімнің өзіндік құны шығындарының жіктелуі;
табысты қалыптастыру тәртібі;
өндірістің пайдалылығын арттыру жолдары
Іскерліктер:
тамақ өнімінің бәсекеге қабілеттілігін анықтау;
сала кәсіпорындарының орналасуын экономикалық негіздеу;
тамақ өнеркәсібінің шикізат базасына қысқаша сипаттама беру;
еңбек өнімділігі көрсеткіштерін есептеу;
сала өнімдері өзіндік құнының әртүрлі түрлерін есептеу;
бағалардың әр түрін есептеу

БК 5-8
ПК 3.1.1 –
3.1.9
Примечание
Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
Организовывает собственную деятельность, выбирает типовые методы и способы выполнения профессиональных задач, оценивает их эффективность и качество;
Решает проблемы, оценивает риски и принимает решения в нестандартных ситуациях;
Осуществляет поиск, анализ и оценку информации, необходимой для постановки и решения профессиональных задач, профессионального и личностного развития;
Использует информационно-коммуникационные технологии для совершенствования профессиональной деятельности;
Ориентируется в условиях обновления технологий в профессиональной деятельности;
Работает в коллективе и команде, эффективно общается с руководством, коллегами, потребителями;
Соблюдает требования законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов;
Соблюдает технику безопасности, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности
Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
1. Специалист среднего звена
3.1.
123001 3 – Техник-технолог
ПК 3.1.1. Организовывает и производит прием, хранение и подготовку сырья к производству;
ПК 3.1.2. Организовывает и осуществляет технологические процессы производства растительных масел, модифицированных жиров, маргариновой и майонезной продукции, глицерина и жирных кислот, мыла и синтетических моющих средств;
ПК 3.1.3. Определяет технологические параметры, подлежащие автоматическому контролю и регулированию;
ПК 3.1.4. Обеспечивает требуемые режимы технологических процессов;
ПК 3.1.5. Наблюдает за ходом технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов, результатам лабораторных анализов и органолептическим методом;
ПК 3.1.6. Контролирует качество сырья и готовой продукции;
ПК 3.1.7. Обеспечивает безопасную эксплуатацию технологического оборудования;
ПК 3.1.8. Организовывает работу структурного подразделения;
ПК 3.1.9. Ведет утвержденную учетно-отчетную документацию
Приложение 328
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 - Транспорт (по отраслям). Транспортная техника
Специальность: 1122000 - Военное дело и безопасность
Квалификация: 112201 2 - Слесарь-ремонтник
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 1 год 10 месяцев
На базе: общего среднего образования
Индекс циклов и дисциплин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
Распределение по курсам
экзамен
зачет
контрольная работа
курсовой проект (работа)
Всего
из них
теоретические занятия
практические (лабораторно- практические) занятия
курсовой проект (работа)
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
(Профессиональный казахский (русский) язык, Профессиональный английский язык, История Казахстана)

БҚ 5-8
КҚ 3.1.1 –
3.1.9
Ескерту Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
Өзінің жеке қызметін ұйымдастыру, кәсіби міндеттерін орындаудың тәсілдері мен типтік әдістерін таңдау, олардың тиімділігі мен сапасын бағалау;
Қалыпсыз жағдайларда шешім қабылдау және қауіп-қатерді бағалау, мәселелерді шешу;
Кәсіптік және тұлғалық даму, кәсіби міндеттерді алға қою мен шешу үшін қажетті ақпараттарды іздеу, талдау және бағалау;
Кәсіптік қызметін жетілдіру үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану;
Кәсіби қызметінде технологиялардың жаңару жағдайына бейімделу;
Ұжымда және командада жұмыс істеу, басшылықпен, әріптестерімен, тұтынушылармен тиімді қарым-қатынас жасау;
Қазақстан Республикасы заңнамаларының талаптарын және бекітілген салалық нормативтік құжаттарды сақтау
Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін сақтау
Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
1. Орта буын маманы
3.1.
123001 3 – Техник-технолог
КҚ 3.1.1.Өндіріске шикізатты қабылдауды, сақтауды және дайындауды ұйымдастыру және жүргізу;
КҚ 3.1.2. Өсімдік майларын, түрленген майлар, маргарин және майонез өнімдерін, глицерин және май қышқылдарын, сабын және синтетикалық жуу құралдарын өндіруде технологиялық үдерістерді ұйымдастыру және іске асыру;
КҚ 3.1.3. Автоматты бақылауға және реттеуге жататын технологиялық параметрлерді анықтау;
КҚ 3.1.4. Технологиялық үдерістердің талап етілген режимдерін қамтамасыз ету;
КҚ 3.1.5. Бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштерін, зертханалық талдау нәтижелерін, органолептикалық әдіс бойынша технологиялық үдерістің жүрісін бақылау;
КҚ 3.1.6. Шикізат пен дайын өнім сапасын бақылау;
КҚ 3.1.7. Технологиялық жабдықтардың қауіпсіз пайдаланылуын қамтамасыз ету;
КҚ 3.1.8. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыру;
КҚ 3.1.9. Бекітілген есептеу-есеп беру құжаттарын жүргізу
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 328-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1100000 Көлік (салалар бойынша).
Көлік техникасы
Мамандығы: 1122000 - Әскери іс және қауіпсіздік
Біліктілігі: 112201 2 - Слесарь-жөндеуші
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 1 жыл 10 ай
Жалпы орта білім базасында
Циклдер мен пәндер
дің индексі
Циклдер мен пәндердің атаулары
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағ)
Курстар бойынша бөлу
емтихан
сынақ
бақылау жұмысы
курстық жоба (жұмыс)
Барлығы
оның ішінде
теориялық сабақтар
практикалық (зертханалық-практикалық) сабақтар
курстық жоба (жұмыс)
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
(Кәсіптік қазақ (орыс) тілі, Кәсіптік ағылшын тілі, Қазақстан тарихы)

180
2
ПА 00
Промежуточная аттестация
108
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация**
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
2880
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю
Всего
3312
Примечание:
ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ПП – профессиональная практика; ВС – войсковая стажировка, ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
*Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
**Рекомендуемые формы итоговой аттестации: комплексные экзамены по специальным дисциплинам, определяющим боевую подготовку.
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 329
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 - Транспорт (по отраслям). Транспортная техника
Специальность: 1122000 - Военное дело и безопасность
Квалификация: 112201 3 - Младший специалист военного управления (менеджер)
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 1 год 10 месяцев На базе: общего среднего образования
Индекс циклов и дисциплин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
Распределение по курсам
экзамен
зачет
контрольная работа
курсовой проект (работа)
Всего
из них
теоретические занятия
практические (лабораторно- практические) занятия
курсовой проект (работа)
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
(Профессиональный казахский (русский) язык, Профессиональный английский язык, История Казахстана)

180
2
АА 00
Аралық аттестаттау
108
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау**
60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
2880
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Бір аптада 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
3312
Ескерту:
ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; КП – кәсіптік практика; ӘТ - Әскери тағылымдама, АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстар, бақылау жұмыстары, емтихандар), пәнді оқыту тәртібі (курстар бойынша бөлу) үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайларға) қарай, оның ішінде жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндер бойынша жауынгерлік дайындығын анықтау үшін кешендік емтихандар
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 329-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1100000 Көлік (салалар бойынша). Көлік техникасы
Мамандығы: 1122000 - Әскери іс және қауіпсіздік
Біліктілігі: 112201 3 - Әскери басқарудың кіші маманы (менеджер)
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 1 жыл 10 ай
Жалпы орта білім базасында.
Циклдер мен пәндердің индексі
Циклдер мен пәндердің атаулары
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағ)
Курстар бойынша бөлу
емтихан
сынақ
бақылау жұмысы
курстық жоба (жұмыс)
Барлығы
оның ішінде
теориялық сабақтар
практикалық (зертханалық-практикалық) сабақтар
курстық жоба (жұмыс)
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
(Кәсіптік қазақ (орыс) тілі, Кәсіптік ағылшын тілі, Қазақстан тарихы)

492
2
ПА 00
Промежуточная аттестация
108
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация**
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
2880
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю
Всего
3312
Примечание:
ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ПП – профессиональная практика; ВС – войсковая стажировка, ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
*Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: комплексные экзамены по специальным дисциплинам, определяющим боевую подготовку.
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 330
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности "Военное дело и безопасность"
Сноска. Наименование приложения 330 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Развитие речи. Текст. Принцип текста.
Профессионально-деловое общение.
Правила оформления производственных документов. Деловые письма. Личные деловые бумаги. Порядок слов в служебных документах.
Знания:
- казахский язык и владение необходимым лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для работы и анализа текстов профессиональной направленности;
- основные принципы казахской орфографии и пунктуации;
- основные сведения по фонетике, словообразованию, морфологии и синтаксису.
Умения:
- пользоваться навыками устной деловой коммуникации;
- создавать письменные устные тексты различных жанров;
- владеть различными профессиональными речевыми средствами;
- совершенствовать и редактировать тексты профессиональной направленности
БК 1
БК 2
ОГД 02
Профессиональный английский язык.
Развитие речи. Текст. Принцип текста.
Основы профессионального иностранного языка.
Профессиональные термины и фразеологические обороты.
Профессиональное общение и его нормы.
Техника перевода (со словарем)
Знания:
- иностранный язык и владение необходимым лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для работы и анализа текстов профессиональной направленности;
- языковые нормы, владение стилистикой деловой сферы общения
Умения:
- пользоваться навыками устной деловой коммуникации;
- понимать тексты профессиональной направленности
БК 1
БК 2
ОГД 03
История Казахстана.
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Культурология.
Культурология и ее роль в жизни общества, многообразность подходов в исследовании культуры.
Культура и цивилизация, становление культуры.
Конфуцианско-даосистский тип культуры, индобуддийский тип культуры, мир исламской культуры, христианский тип культуры.
Западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира.
Особенность и уникальность африканской культуры.
Проблема расизма.
Возникновение и уникальность кочевой цивилизации.

492
2
АА 00
Аралық аттестаттау
108
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау**
60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
2880
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Бір аптада 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
3312
Ескерту:
ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; КП – кәсіптік практика; ӘТ - Әскери тағылымдама, АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстар, бақылау жұмыстары, емтихандар), пәнді оқыту тәртібі (курстар бойынша бөлу) үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайларға) қарай, оның ішінде жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндер бойынша жауынгерлік дайындығын анықтау үшін кешендік емтихандар.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 330-қосымша
"Әскери іс және қауіпсіздік" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары
Ескерту. 330-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Сөйлеуді дамыту. Мәтін. Мәтіннің ұстанымы.
Кәсіби - іскерлік қарым - қатынасы.
Өндірістік құжаттарды дайындау ережесі. Іскерлік хаттар. Жеке іс қағаздары. Қызметтік құжаттардағы сөздердің тәртібі
Білімдер:
- қазақ тілі мен кәсіптік бағыттағы мәтіндерді талдауды және жұмысқа қажетті лексикалық, грамматикалық минимумды білу қажет;
- қазақ орфографиясының және пунктуациясының негізгі ұстанымдары;
- фонетика, сөзқұрамы, морфология және синтаксис туралы негізгі мәліметтер
Іскерліктер:
- ауызша әскери коммуникация дағдыларын пайдалану;
- әр түрлі жанрларда ауызша, жазбаша мәтіндер құрастыру;
- түрлі кәсіби сөйлеу құралдарын білу;
- кәсіби бағыттағы мәтіндерді құрастыру және жетілдіру
БҚ 1
БҚ 2
ЖГП 02
Кәсіптік ағылшын тілі
Сөйлеуді дамыту. Мәтін. Мәтіннің ұстанымы.
Кәсіптік шетел тілінің негізі.
Кәсіби терминдер және фразеологиялық айналымдар.
Кәсіби қарым қатынас және оның нормалары.
Аудару техникасы (сөздікпен).
Білімдер:
- шетел тілі мен кәсіптік бағыттағы мәтіндерді талдауды және жұмысқа қажетті лексикалық, грамматикалық минимумды білу қажет;
- тілдік нормалар, іскерлік қарым қатынас саласында стилистиканы білу
Іскерліктер:
- ауызша іскерлік коммуникация дағдыларын пайдалану;
- кәсіби бағытағы мәтінді білу
БҚ 1
БҚ 2
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мәдениеттану
Мәдениеттану және оның қоғамдағы рөлі, мәдениетті зерттеуде көпжақты үйлесу.
Мәдениет және өркениет мәдениеттін пайда болуы.

Культура Казахстана в период средневековья, культурные традиции казахов в период 17-19 веков.
Культура современного Казахстана
Знания:
- основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая; иероглифика; пейзажная живопись Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения;
- понятия: ислам, курайш, Мухаммед, Коран, Аллах, Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции: Ашельскую культуру, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана
Умения:
- раскрывать особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- показывать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре
БК 1
БК 4
ОПД 02
Основы права.
Право, понятие, система, источники. Конституция Республики Казахстан – ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республики Казахстан, правоохранительные органы.
Военное законодательство, виды ответственности
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- знать правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности
Умения:
- уметь использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста
БК1
БК 3
БК 4
ОПД 03
Информатика и информационные технологии.
Общие сведения о современных компьютерах и их характеристики. Операционная система персонального компьютера. Магнитные диски и их системные области. Пакетные командные файлы и их внутренние команды. Сервисная команда - NORTONCOMMANDER (NC). Программы архивации, разархивации файлов. Редакторы текстов. Интегрированная программная оболочка WINDOWS. Тенденции и перспективы развития информатики за рубежом. Электронные таблицы EXCEL. Работа по вводу формул. Техника безопасности при работе с компьютерами
Знания:
- основные положения концепции построения и использования операционной системы Windows;
- объекты Windows: папка, файл, приложение, документ;
- роль буфера обмена в среде Windows;
- назначение программы “Проводник”;
- основные возможности стандартных программ Windows;
- создание и сохранение документов;
- форматирование символов и абзацев;
- создание и редактирование таблиц;
- печать документа в редакторе Word;
- построение диаграмм, изменения размеров и типа диаграммы, редактирование диаграмм, условия подготовки диаграммы к печати;
-рисование объектов, объединение и соединение объектов, изменение формы объектов, редактирование объектов;
- характеристику компьютерных вирусов;
- основные виды компьютерных вирусов;
- использование программы- архиватора;
- компьютерные сети;
- появление и развитие Интернета;
- основные принципы работы сети Интернет
Умения:
- работать с программой “Проводник”;
- настроить разрешения и цветов экрана, цветовой гаммы;
- настроить звуковое оформление;
- перемещать и копировать фрагменты с использованием мыши;
- форматировать символы и абзацы;
- копировать формат символов и абзаца;
- проверять грамматику и орфографию текста;
- использовать функции автозамены;
- создавать колонтитулы;
- создавать книги и брошюры текстовых документов;
- создавать графики и диаграммы;
- работать с иллюстрациями;
- работать с объектами;
- работать с антивирусными программами;
- производить подключения к сети Интернет;
- настроить модемы;
- настроить соединения с узлом Интернета
БК 3
БК 5
БК 7
ОПД 04
Черчение.
Техника черчения: оформление чертежей, приемы вычерчивания контуров деталей; форматы чертежей. Геометрические построения при вычерчивании контуров деталей. Аксонометрические проекции. Изображения - виды, разрезы, сечения. Виды: определения, расположеҒние, обозначение. Разрезы: определение, оборудование.
Эскизы и чертежи деталей.
Анализ конструкции детали. Применяемые виды разрезов, сечений при выполнении эскизов
Знания:
- требования к оформлению чертежа;
- обозначение шероховатости поверхностей;
- порядок чтения чертежа;
- требования к выполнению эскизов и рабочих чертежей
Умения:
- применять основные форматы;
- пользоваться масштабом;
- писать чертежным шрифтом;
- правильно наносить размеры;
- делить окружность на равные части;
- выполнить сопряжение;
- выполнять эскизы деталей по их моделям или с натуры;
- выполнять рабочие чертежи деталей;
- правильно выполнять виды, разрезы, сечения и выносные элементы
БК 1
БК 6
ОПД 05
Общая электротехника с основами электроники.
Производство, распределение и применение электрической энергии. Электрические цепи постоянного и переменного тока, трехфазные цепи.
Электротехнические измерения и приборы. Электрические машины и трансформаторы, способы их подключения и выявление неисправностей. Пускорегулирующая и защитная аппаратура. Техника безопасности при работе на электроустановках
Знания:
- основные законы электротехники, единицы измерения электрических величин, условные обозначения элементов на электрических схемах, виды соединений потребителей;
- устройство и применение электроизмерительной техники;
- устройство, назначение и применение электрических машин и трансформаторов, аппаратуры ручного и дистанционного управления, защиты электрических сетей и электроустановок, а также правила безопасности при эксплуатации электроустановок
Умения:
- изображать основные элементы электрической цепи в схемах;
- производить измерения электрических величин с помощью измерительных приборов;
- подключать к сети трансформаторы, электрические двигатели, аппаратуру управления и защиты;
- строго соблюдать правила техники безопасности
БК 6
БК 8
ПК 2
ОПД 06
Технология металлов и конструкционных материалов.
Строение и свойства металлов. Основы теории сплавов. Углеродистые стали. Термическая и химическая обработка стали. Легированные стали.
Чугуны.
Порошковые материалы. Твердые сплавы.
Сплавы цветных металлов. Сплавы особого назначения.
Коррозия металлов и меры борьбы с ней.
Способы обработки металлов. Обработка металлов давлением.
Сварка, пайка и термическая резка металлов.
Обработка металлов резанием.
Электрические методы обработки.
Неметаллические конструкционные материалы.
Пластические массы. Материалы на основе каучука.
Древесные, лакокрасочные, прокладочные и уплотняющие материалы.
Новые конструкционные материалы и прогрессивные технологии
Знания:
- роль металлургии, пути и перспективы ее развития;
- способы получения чугуна, стали, меди, титана, алюминия;
- основные показатели работы плавильных агрегатов;
- влияние черной и цветной металлургии на окружающую среду и пути уменьшения вредных выбросов;
- основные свойства металлов;
- применение сталей для оборудования нефтегазовой промышленности;
- классификацию сталей по химическому составу, назначению, качеству и характеру при разливке;
- классификацию, маркировку и применение литейного чугуна, его достоинство;
- режим и технику проведения каждого вида термической и химико-термической обработки;
- влияние легирующих элементов на структуру, свойства и термическую обработку сталей;
- производства порошковой металлургии;
- применение неметаллических изделий;
- правила охраны труда и техники безопасности при выполнении сварочных работ
Умения:
- пользоваться инструментами, графически изображать схемы;
- исследовать строения металлов;
- находить способы получения сплавов;
- определять по микроструктуре тип чугуна и структуру металлической основы;
- выбирать термическую или химико-термическую обработку деталей заданных марок сталей, исходя из требуемых свойств;
- пользоваться справочной литературой по выбору режимов термической и химико-термической обработки;
- выбирать марки сталей для различных деталей, исходя из условий их работы;
- определять маркировку труб в нефтегазовой промышленности по группам прочности
БК 6
БК 8
ПК 2
СД 00
Специальные дисциплины
СД
* - дисциплины определяющие боевую подготовку
БК 5

Конфуциандық-даосистстік мәдениет үлгісі, индобуддийстік мәдениет үлгісі, ислам мәдениетінің әлемі, христиандық мәдениет үлгісі.Батыс еуропалық мәдениет және оның қазіргі әлем дамуындағы әсері. Африкалық мәдениет ерекшелігі. Расизм мәселесі. Көшпенділер өркениетінін пайда болуы және ерекшелігі.Орта ғасырдағы Қазақстанның мәдениеті, 17-19 ғасыр кезеңіндегі мәдени салт-дәстүрлері. Қазіргі Қазақстанның мәдениеті
Білімдер:
- негізгі ұғымдар;
- ұғымдар: конфуциандық; даосизм; Қытай өнері; иероглифика; Қытайдың бейнелеу өнері;
- үнді мәдениетінін ерекшелігі және оның басты жетістіктері;
- Ислам, курайш, Мұхаммед, Құран, Аллах, Мекка ұғымдары;
- христиандық оқулардың басты ұстанымдары және оның құнды бағыттары;
- Франция мәдениеті: Ашель мәдениеті, проманьондар, галлдар, франктер, әдебиет, философия;
- көшпенділердің құнды жүйесі және өмір сүру салты туралы;
- орта ғасырдағы қазақ этносы мәдениетінің іргетасы туралы;
- Қазақстанның орта ғасырлық мәдениетіне түрік және араб мәдениетінің тигізген әсері туралы
Іскерліктер:
- қытай мәдениетінің ерекшелігін ашу;
- мәдениеттанудың ұғымдарын жетік қолдану;
- көшпенділердің рухани және материалдық спецификасын көрсету және қоғамдық мәдениетте оның орны
БҚ 1
БҚ 4
ЖКП 02
Құқық негіздері
Құқық, ұғым, жүйе, дереккөзі. Қазақстан Республикасы Конституциясы - құқықтық жүйенің ядросы. Адам құқығының жалпы декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңдық жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының соттық жүйесі, құқық қорғау органдары.
Әскери заңдылық, жауапкершіліктің түрлері.
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқығы және бостандығы, іске асыру тетіктері;
- кәсіби қызмет саласында құқықтық және адами этикалық нормаларды білу
Іскерліктер:
- маманның кәсіби қызметін реттейтін нормативтік құқықтық құжаттарды қолдана білу
БҚ1
БҚ 3
БҚ 4
ЖКП 03
Информатика және ақпараттық технологиялар
Қазіргі компьютер туралы жалпы мағлұмат және оның сипаттамасы. Дербес компьютердің операциялық жүйесі. Магниттік дискілер және оның жүйелік салалары. Пакеттік командалық файлдар және оның ішкі командалары. Сервистік командалар - NORTONCOMMANDER (NC).
Файлдарды архивациялау, архивациясыздандыру бағдарламалары. Мәтін редакторлары. WINDOWS интеграцияланған бағдарламасы. Шетелдердегі информатиканың даму тенденциясы және болашағы. EXCEL электрондық кестелері. Формулаларды еңгізу жұмысы. Компьютермен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасы
Білімдер:
- жүйе Windows қолдану және құрастыру тұжырымдамасының негізгі жағдайы;
- Windows объектілері: папка, файл, қосымша, құжат;
- Windows ортасында буфер алмастыру рөлі;
- "Жол серік" бағдарламасының мәні;
- Windows стандарттық бағдарламасының негізгі мүмкіндігі;
- құжаттарды ашу және сақтау;
- символдар мен абзацтарды форматтау;
- кестелерді ашу және редакциялау;
- Word редакторында құжат басып шығару;
- диаграммаларды құрастыру, диаграммалардың түрі мен өлшеуін өзгерту, диаграммаларды редакциялау, диаграммаларды басып шығарудағы дайындау шарты;
- объектілерді суреттеу, біріктіру және қосу объектілердін нысанын өзгерту, объектілерді редакциялау;
- компьютерлік вирустардың мінездемесі;
- компьютерлік вирустардың негізгі түрлері;
- архиватор бағдарламасын қолдану;
- компьютерлік желілер;
- Интернеттің пайда болуы және дамуы;
- интернет желісіндегі жұмыс жасаудың негізгі ұстанымы
Іскерліктер:
- "Жол серік" бағдарламасымен жұмыс жасау;
- экранның түсін келтіру, түс гаммасы;
- дыбысты қалпына келтіру;
- жүгірткіні пайдалану арқылы фрагменттердің көшірмесін жасау және орнын ауыстыру;
- символдар мен абзацтарды форматтау;
- символ және абзац форматының көшірмесін жасау;
- мәтін орфографиясы мен грамматикасын тексеру;
- автоауыстыру функциясын пайдалану;
- колонтитулдарды жасау;
- мәтіндік құжаттардан кітаптар мен кітапшалар жасау;
- диаграммалар мен графикаларды жасау;
- иллюстрациямен жұмыс жасау;
- объектілермен жұмыс жасау;
- антивирустік бағдарламалармен жұмыс жасау;
- Интернет желісіне қосылу;
- модемдерді қалпына келтіру;
- Интернет түйінін қосуды орнату
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 7
ЖКП 04
Сызу
Сызу техникасы: сызбаларды жасау, бөлшектердін контурларын сызу тәсілдері; сызбалардың үлгісі. Бөлшектердің контурларының сызбасын жасаудағы геометриялық құрылымдар. Аксонометриялық проекциялар. Бейнелеу - түрлері, кесінділері, кесіктері. Түрлері: анықтау, орнату, белгілеу. Кесінділер: анықтау, құралдар. Бөлшектердің эскиздері мен сызбалары. Бөлшектердің конструкциясын талдау. Эскиз жасау кезіндегі кесінділердің, кесіктердін түрлерін қолдану
Білімдер:
- сызбалар жасаудағы талаптар;
- беттің кедір-бұдырлығын белгілеу;
- сызбаны оқу тәртібі;
- жұмыс сызбалары мен эскиздерді жасаудағы талаптар
Іскерліктер:
- негізгі форматтарды қолдану;
- масштабты қолдану;
- сызба шрифтымен жазу;
- өлшемді дұрыс қолдану;
- дөңгелекті бірыңғай бөлу;
- түйісуді орындау;
- модельдер бойынша немесе болмысына қарай эскиздер бөлшегін орындау;
- бөлшектердің жұмыстық сызбаларын жасау;
- шығарылған элементтерді және қиықтарды, түрлерді, кесіктерді дұрыс жасау
БҚ 1
БҚ 6
ЖКП 05
Электрондық негіздерімен жалпы электротехника
Электрондық энергияны өндіру, бөлу және қолдану.
Тұрақты және ауыспалы ток электрондық шынжырлар, үшфазалық шанжырлар. Электротехникалық өлшеуіштер және құралдар. Электрондық машиналар мен трансформаторлар, оларды қосу және сынығын анықтау тәсілдері. Жүргізу регуляторлық және қорғаныс аппаратурасы. Электр орнату мен жұмыс жасаудағы қауіпсіздік техникасы
Білімдер:
- электротехниканың негізгі заңдары, электрондық шамаларды өлшеу, электрондық сызбалардағы элементтердің шартты белгілері, тұтынушылардың қосылу түрлері;
- электрлік өлшеу техникаларын құру және пайдалану;
- электрондық машиналар мен трансформаторларды құру, белгілеу және қолдану, қолдан жасалған және қашықтықтан басқару аппаратуралары, электрондық желілер мен электр құралдарын қорғау, сонымен қатар электр қондырғыларын қолданудағы қауіпсіздік ережелері
Іскерліктер:
- электр шынжырларының сызбаларындағы негізгі элементтерді бейнелеу;
- өлшеу құралдарының көмегі арқылы электрондық шамаларды өлшеу;
- трансформаторларды, электрондық қозғалтқыштарды, басқару және қорғау аппаратураларын желіге қосу;
- техникалық қауіпсіздік ережелерін қатаң сақтау
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 2
ЖКП 06
Металдар мен құрастыру материалдарының технологиясы
Материалдардың құрылымы және сипаты. Құйма теориясының негіздері. Углеродтық құрыштар. Термиялық және химиялық құрышты өңдеу. Легирондық құрыштар.
Шойындар. Ұнтақ материалдар. Қатты қорытпа. Түсті металдар қорытпалары. Ерекше қорытпаны қолдану. Металл коррозиясы және онымен күресу шаралары.
Металлдарды өңдеу тәсілдері. Материалдарды қысымшылықпен өңдеу. Металлдарды біріктіру, дәнекерлеу және термиялық кесу. Материалдарды кесу арқылы өңдеу. Өңдеудің электрлік әдісі.
Металсыз құрастыру материалдары.
Пластикалық қоспа. Көксағыз негізіндегі материалдар. Ағаш, лакталған, төсеу және нығыздау материалдары.
Жаңа құрастыру материалдары мен прогрессивті технологиялар
Білімдер:
- металлургия рөлі, оның даму жолдары және болашағы;
- шойынды, болатты, мысты, титанды, алюминдерді алу тәсілдері;
- балқыту агрегаттарының негізгі жұмыс көрсеткіштері;
- қоршаған ортаға қара және түрлі-түсті металлургияның әсері және оның зиянды қалдықтарын азайту жолдары;
- металлдардың негізгі сипаты;
- мұнайгаз өндірісін жабдықтаудағы болаттың пайдаланылуы;
- болаттың химиялық құрамына, қолданылуына, сапасына, құю кезіндегі сипатына сәйкес топтастыру;
- құйма шойынның қолданылуы, белгілері, топтастырылуы, оның ерекшеліктері;
- қыздыру және химиялық-қыздыру арқылы өндеуді өткізудің техникасы мен тәртібі;
- болаттың қыздыру арқылы өнделуіне, қасиеттеріне, құрылымына легириондық элементтердің әсері;
- ұнтақ металургиясын өңдеу;
- металл емес бұйымдарды қолдану;
- дәнекерлеу жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау ережелерін сақтаулар
Іскерліктер:
- сызбаларды графикалық бейнелеу және саймандармен қолдану;
- металлдар құрылысын зерттеу;
- құйманы алу тәсілдерін табу;
- кішкене құрылымы бойынша шойынның түрін және металлдық негіздің құрылымын анықтау;
-талап етілген қасиеттерінен берілген болат түрлерінің бөлшектеріне қыздыру арқылы немесе химиялық-қыздыру арқылы өндеуді таңдау;
- қыздыру арқылы және химиялық қыздыру арқылы өндеу тәртібін таңдау бойынша анықтамалық әдебиеттерді қолдану;
- болат түрлерін олардың жұмыс істеу жағдайларына байланысты әр түрлі бөлшектерге таңдау;
- мұнайгаз өндірісіндегі құбырлардың түрлерін беріктігі топтары бойынша анықтау
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 2
АП 00
Арнайы пәндер
АП
* - жауынгерлік дайындықты анықтайтын пәндер
БҚ 5

БК 6 ПК1
БК 7 ПК2
БК 8 ПК3
БК 9 ПК5
БК 10 ПК6
ПК7
ПК8
ПК9
ПК10
ВС 00
Войсковая стажировка
Выполнение должностных обязанностей в войсковых частях Министерства обороны Республики Казахстан согласно должностному предназначению
Навыки:
- приобретение обучаемыми практики в исполнении служебных обязанностей в войсках в должности командира мотострелкового отделения (взвода);
- совершенствование полевой выучки и практических навыков обучающихся в организации и проведении по боевой подготовке;
- приобретение навыков в планировании и организации боевой подготовки в подразделении, организации службы войск, жизни и быта личного состава в строгом соответствии с требованиями уставов Вооруженных Сил Республики Казахстан;
- совершенствование навыков в организации эксплуатации, ремонта и сбережения военной техники, вооружения и их использования во всех видах боя;
- совершенствование навыков в организации и проведении воинского воспитания в подразделении;
- изучение опыта работы командиров по обеспечению боевой подготовки, укреплению воинской дисциплины, организованности и порядка в подразделениях
БК 5 ПК1
БК 6 ПК2
БК 7 ПК3
БК 8 ПК5
БК 9 ПК6
БК 10 ПК7
ПК8
ПК9
ПК10
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Развитие речи. Речевая коммуникация.
Текст. Принцип текста.
Профессионально-деловое общение.
Основные виды производственных документов. Правила их оформления и составления. Деловые письма. Личные деловые бумаги. Порядок слов в служебных документах.
Основные средства модификации языковых факторов: словари, справочники, технические тексты
Знания:
- казахский язык и владение необходимым лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для работы и анализа текстов профессиональной направленности;
- особенности публицистического и официально-делового стиля казахского литературного языка, признаки, жанры, нормы делового казахского языка;
- основные принципы казахской орфографии и пунктуации;
- основные сведения по фонетике, словообразованию, морфологии и синтаксису
Умения:
- пользоваться навыками устной деловой коммуникации;
- создавать письменные устные тексты различных жанров;
- владеть различными профессиональными речевыми средствами;
- совершенствовать и редактировать тексты профессиональной направленности
БК 1
БК 2
ОГД 02
Профессиональный английский язык.
Основы профессионального иностранного языка.
Профессиональные термины и фразеологические обороты.
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика.
Устное деловое профессиональное общение и его нормы.
Основные средства кодификации языковых факторов: словари, справочники, технические тексты.
Техника перевода (со словарем), профессионально-ориентированных текстов общение
Знания:
- иностранный язык и владение необходимым лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для работы и анализа текстов профессиональной направленности;
- языковые нормы, владение стилистикой деловой сферы общения.
Умения:
- пользоваться навыками устной деловой коммуникации;
- редактировать деловые документы, добиваясь логичности изложения;
- совершенствовать и редактировать тексты профессиональной направленности
БК 1
БК 2
ОГД 03
История Казахстана.
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология.
Культурология и ее роль в жизни общества, многообразность подходов в исследовании культуры.
Культура и цивилизация, становление культуры.
Конфуцианско-даосистский тип культуры, индобуддийский тип культуры, мир исламской культуры, христианский тип культуры.
Западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира.
Особенность и уникальность африканской культуры.
Проблема расизма.
Возникновение и уникальность кочевой цивилизации.

БҚ 6 КҚ 1
БҚ 7 КҚ 2
БҚ 8 КҚ 3
БҚ 9 КҚ 5
БҚ 10 КҚ 6
КҚ 7
КҚ 8
КҚ9
КҚ 10
ӘТ 00
Әскери тағылымдама
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі әскери бөлімдерінде қызметтік міндеттерді лауазымына сәйкес орындау
Дағдылар:
- білім алушылардың әскерлердегі мотоатқыштар бөлімі (взвод) командирі лауазымындағы қызметтік міндеттерді орындау барысында тәжірибе алу;
- білім алушылардың жауынгерлік дайындығы бойынша сабақтарды өткізу мен ұйымдастырудағы далалық және тәжірибелік дағдыларын жетілдіру;
- Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Жарғысы талаптарына сәйкес жауынгерлік дайындықты бөлімшелерде әскерлер қызметті, жеке құрамның өмірі мен тұрмысын жоспарлау мен ұйымдыстырудағы дағдыларға ие болу;
- әскери техниканы, қару-жарақты пайдалануды, жөндеуден өткізуді, сақтауды ұйымдастырудағы дағдыларын жетілдіру және оларды ұрыстың барлық түрлерінде пайдалану;
- бөлімшелерде әскери тәрбие жүргізу мен ұйымдастырудағы дағдыларын жетілдіру;
- командирлердің жауынгерлік дайындықты қамтамасыз етудегі, әскери тәртіпті, бөлімшелердегі ұйымшылдық пен тәртіпті нығайтудағы жұмыс тәжірибесін зерделеу
БҚ 5 КҚ 1
БҚ 6 КҚ 2
БҚ 7 КҚ 3
БҚ 8 КҚ 5
БҚ 9 КҚ 6
БҚ 10 КҚ 7
КҚ 8
КҚ 9
КҚ 10
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Тілді дамыту. Тілдік қарым-қатынас. Мәтін. Мәтіннің ұстанымы. Кәсіби-іскерлік қарым- қатынас. Өндірістік құжаттардың негізгі түрлері. Оларды рәсімдеу мен құрастырудың ережелері.Іскерлік хаттар. Жеке іс қағаздары. Қызметтік құжаттардағы сөздердің тәртібі.
Тілдік факторларды өзгертудің негізгі құралдары: сөздіктер, анықтамалықтар, техникалық мәтіндер
Білімдер:
- қазақ тілі мен кәсіби бағыттағы мәтіндерді талдау үшін және жұмысқа қажетті лексикалық және грамматикалық минимумын білу;
- қазақ әдеби тілінің публицистикалық және ресми-іскерлік стильдерінің ерекшеліктері, іскерлік қазақ тілінің белгілері, жанрлары және қағидалары;
- қазақ тілі орфографиясының және пунктуациясының негізгі ұстанымдары;
- фонетика, сөзқұрам, морфология және синтаксис бойынша негізгі мағлұматтар
Іскерліктер:
- ауызша іскерлік қарым-қатынас дағдыларын қолдану;
- әр түрлі жанрларда ауызша, жазбаша мәтіндер құрастыру;
- әр түрлі кәсіби сөйлеу құралдарын білу;
- кәсіби бағыттағы мәтіндерді түзету және жетілдіру
БҚ 1
БҚ 2
ЖГП 02
Кәсіптік ағылшын тілі.
Кәсіптік шетел тілінің негізі. Кәсіби терминдер және фразеологиялық айналымдар.
Мамандық бойынша іскерлік тілдің негізі, кәсіби лексика. Ауызша іскерлік қарым – қатынас және оның қағидалары.
Тілдік фактілерді кодификацилаудың негізгі құралдары:техникалық мәтіндер, анықтамалықтар, сөздіктер.
Қарым-қатынастың кәсіби-бағыттағы мәтіндерін аудару техникасы (сөздікпен)
Білімдер:
- шетел тілі мен кәсіби бағыттағы мәтіндерді талдау үшін және жұмысқа қажетті лексикалық және грамматикалық минимумын білу;
-тілдік нормалар, қарым-қатынастың іскерлік саласында стилистиканы білу
Іскерліктер:
- ауызша іскерлік қарым-қатынас дағдыларын қолдану;
- ойға қонымды жеткізе отырып, іскерлік құжаттарды түзету;
- кәсіби бағыттағы мәтіндерді түзету әрі жетілдіру
БҚ 1
БҚ 2
ЖГП 03
Қазақстан тарихы.
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Мәдениеттану және оның қоғамдағы рөлі, мәдениетті зерттеудегі алуан-түрлі әдістер.
Мәдениет және өркениет, мәдениеттің пайда болуы.

Культура Казахстана в период средневековья, культурные традиции казахов в период 17-19 веков.
Культура современного Казахстана
Знания:
- основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая; иероглифика; пейзажная живопись Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения;
- понятия: ислам, курайш, Мухаммед, Коран, Аллах, Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции: Ашельскую культуру, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана
Умения:
- раскрывать особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурология;
- показывать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре
БК 1
БК 3
БК 4
СЭД 02
Основы философии.
Философия и еҰ роль в жизни общества.
Исторические типы философии.
Понятие бытия. Материя и движение.
Пространство и время. Природа сознания.
Диалектика и еҰ альтернативы.
Философское понимание общества.
Формы и содержание общественного развития.
Познание и еҰ формы. Общественные сознание и еҰ формы.
Природа человека и смысл его существования.
Понятие личности. Свобода и ответственность.
Социальное предвидение: виды, типы, методы.
Глобальные проблемы современности.
Мораль как форма оценочного отношения к действительности
Знания:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовных началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе
БК 1
БК 9
СЭД 03
Основы политологии и социологии.
Социология как наука. Социальные общности.
Социальные и этнонациональные отношения.
Социальные процессы. Социальные институты и организации.
Личность: ее социальные роли и социальное поведение.
Предмет политологии. Политическая власть и властные отношения. Политическая система.
Социально-экономические процессы в Казахстане
Знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах
БК 1
БК 4
БК 5
БК 9
СЭД 04
Основы экономики.
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы экономики.
Формы и виды собственности, управление собственностью.
Виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов.
Бизнес-планирование, экономический анализ, анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг.
Рыночная инфраструктура
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике.
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности
БК 1
БК 3
БК 4
СЭД 05
Основы права.
Право, понятие, система, источники. Конституция Республики Казахстан – ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республики Казахстан, правоохранительные органы.
Военное законодательство, виды ответственности
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- знать правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- уметь использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста
БК 1
БК 4
БК 6
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Информатика и информационные технологии
Общие сведения о современных компьютерах и их характеристики. Операционная система персонального компьютера. Магнитные диски и их системные области. Пакетные командные файлы и их внутренние команды. Сервисная команда - NORTONCOMMANDER (NC). Программы архивации разархивации файлов. Редакторы текстов. Интегрированная программная оболочка WINDOWS. Тенденции и перспективы развития информатики за рубежом. Электронные таблицы EXCEL. Работа по вводу формул. Техника безопасности при работе с компьютерами
Знания:
- основные положения концепции построения и использования операционной системы Windows;
- объекты Windows: папка, файл, приложение, документ;
- роль буфера обмена в среде Windows;
- назначение программы “Проводник”;
- основные возможности стандартных программ Windows;
- создание и сохранение документов;
- форматирование символов и абзацев;
- создание и редактирование таблиц;
- печать документа в редакторе Word;
- построение диаграмм, изменения размеров и типа диаграммы, редактирование диаграмм, условия подготовки диаграммы к печати;
-рисование объектов, объединение и соединение объектов, изменение формы объектов, редактирование объектов;
- характеристику компьютерных вирусов;
- основные виды компьютерных вирусов;
- использование программы- архиватора;
- компьютерные сети;
- появление и развитие Интернета;
- основные принципы работы сети Интернет.
Умения:
- работать с программой “Проводник”;
- настроить разрешения и цветов экрана, цветовой гаммы;
- настроить звуковое оформление;
- перемещать и копировать фрагменты с использованием мыши;
- форматировать символы и абзацы;
- копировать формат символов и абзаца;
- проверять грамматику и орфографию текста;
- использовать функции автозамены;
- создавать колонтитулы;
- создавать книги и брошюры текстовых документов;
- создавать графики и диаграммы;
- работать с иллюстрациями;
- работать с объектами;
- работать с антивирусными программами;
- производить подключения к сети Интернет;
- настроить модемы;
- настроить соединения с узлом Интернета
БК 3
БК 5
БК 6
БК 7
ОПД 02
Менеджмент
Цели, основные понятия, функции, сущность и основные составляющие менеджмента.
Основные характеристики системы управления, организация и уровни управления.
Виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование.
Методы обоснования планов и разработки прогнозов.
Анализ деятельности организаций
Знания:
- современные подходы, теории модели управления, характеризовать возможные тенденции развития менеджмента и управленческой науки;
- принципы функционирования и структуру системы менеджмента;
- функции, процессы и технологии менеджмента
Умения:
- анализировать управленческие ситуации и процессы;
- определять действия факторов микро- и макроокружения в них;
- выбирать и комбинировать модели, способы и технологии управления в зависимости от ситуации;
- применять на практике рекомендации теории менеджмента
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
СД 00
Специальные дисциплины
СД
* - дисциплины определяющие боевую подготовку
БК 5 ПК1
БК 6 ПК2
БК 7 ПК3
БК 8 ПК5
БК 9 ПК6
БК 10 ПК7
ПК8
ПК9
ПК10
ВС 00
Войсковая стажировка
Выполнении должностных обязанностей в войсковых частях Министерства обороны Республики Казахстан согласно должностному предназначению.
Навыки
- приобретение кадетами практики в исполнении служебных обязанностей в войсках в должности командира мотострелкового отделения (взвода);
- совершенствование полевой выучки и практических навыков кадетов в организации и проведении по боевой подготовке;
- приобретение навыков в планировании и организации боевой подготовки в подразделении (части), организации службы войск, жизни и быта личного состава в строгом соответствии с требованиями уставов Вооруженных Сил Республики Казахстан;
- совершенствование навыков в организации эксплуатации, ремонта и сбережения
военной техники, вооружения и их использовании во всех видах боя;
- совершенствование навыков в организации и проведении воинского воспитания в подразделении;
- изучение опыта работы командиров по обеспечению боевой подготовки, укреплению воинской дисциплины, организованности и порядка в подразделениях.
БК 5 ПК1
БК 6 ПК2
БК 7 ПК3
БК 8 ПК5
БК 9 ПК6
БК 10 ПК7
ПК8
ПК9
ПК10
Примечание
Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК10
Обладать способностью к обучению и самообучению - готовностью к непрерывному самообразованию и модернизации профессиональной квалификации.
Знать государственный, официальный и иностранные языки, владеть компьютерной грамотой.
Работать с различными источниками информации – поиск, обработка, хранение и воспроизведение, использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
Иметь навыки делового общения, сотрудничества, работы в коллективе.
Анализировать рабочую ситуацию, осуществлять текущий и итоговый контроль, оценку и коррекцию собственной деятельности, нести ответственность за результаты своей работы.
Выбирать наиболее рациональные способы и средства осуществления профессиональной деятельности.
Выполнять профессиональные требования и планировать свою деятельность с учетом поcтавленных задач.
Соблюдать правила техники безопасности.
Работать в команде, эффективно общаться с коллегами, руководством.
Исполнять воинскую обязанность, проявлять лидерские качества, в том числе с применением профессиональных знаний
Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

Мәдениеттің конфуциандық-даосистстік түрі, мәдениеттің индобуддийстік түрі, ислам мәдениетінің әлемі, христиандық мәдениет үлгісі.Батыс еуропалық мәдениет және оның қазіргі әлемнің дамуындағы әсері. Африкалық мәдениет ерекшелігі. Расизм мәселесі. Көшпенді өркениетінің пайда болуы және ерекшелігі.Орта ғасырдағы Қазақстанның мәдениеті, 17-19 ғ.ғ. кезеңдеріндегі қазақтардың мәдени салт-дәстүрлері. Қазіргі Қазақстанның мәдениеті
Білімдер:
- негізгі ұғымдар;
- ұғымдар: конфуциандық; даосизм; Қытай өнері; иероглифика; Қытайдың бейнелеу өнері;
- үнді мәдениетінің ерекшелігі және оның басты жетістіктері;
- Ислам, курайш, Мұхаммед, Құран, Аллах, Мекке ұғымдары;
-христиандық оқулардың басты үдерістері және оның құнды бағыттары;
-Франция мәдениеті: Ашель мәдениеті, проманьондықтар, галлдықтар, франктықтар, әдебиет, философия;
-көшпенділер құндылықтарының жүйесі және өмір сүру салты туралы;
- орта ғасырдағы қазақ этносының мәдени іргесі;
- Қазақстанның орта ғасырлық мәдениетіне түрік және араб мәдениетінің тигізген әсері
Іскерліктер:
- қытай мәдениетінің ерекшелігін ашу;
-мәдениеттану ұғымдарын жетік қолдану;
- көшпенділердің рухани және материалдық мәдениетінің ерекшелігін көрсету және оның қоғамдық мәдениеттегі орны
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
ӘЭП 02
Философия негіздері
Философия және оның қоғам өміріндегі рөлі. Философияның тарихи түрлері.
Болмыс ұғымы. Материя және қозғалыс.
Кеңістік және уақыт. Ақыл-ой табиғаты.
Диалектика және оның баламалары.
Қоғамның философиялық түсінігі.
Қоғамдық дамудың мазмұны және формасы.
Тану және оның формасы. Қоғамдық сана-сезім және оның формасы. Адам табиғаты және оның өмір сүру мәні. Жеке тұлға ұғымы. Бостандық және жауапкершілік. Әлеуметтік болжау: түрлері, типтері және әдістері. Қазіргі жаһандық мәселелер. Мораль-шындыққа бағалау қарым-қатынасының формасы ретінде
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни суреттері туралы ұғым, адамның өмір сүру мәні;
- ғылым мен ғылыми танудың рөлі, оның құрылымы, формалары мен әдіс-тәсілдері және әлеуметтік-этикалық мәселелер туралы ұғым.
Іскерліктер:
- адамның биологиялық пен әлеуметтік, тән мен рухани бастамаларындағы адамның мінезін-құлқын анықтау, оның сана-сезімінің мәні, саналы және санасыз жүріс-тұрысы;
- адамдар мен қоғам арасындағы адамгершілік қағидаларын реттеу
БҚ 1
БҚ 9
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Әлеуметтану ғылым ретінде. Әлеуметтік қауымдастық. Әлеуметтік және этноұлттық қарым-қатынастар. Әлеуметтік үрдістер. Әлеуметтік институттар мен мекемелер.
Жеке тұлға: оның әлеуметтік рөлі және әлеуметтік мінез-құлқы. Саясаттану пәні. Саяси билік және билік қарым-қатынасы. Саяси жүйе.
Қазақстандағы саяси- экономикалық жүйелер
Білімдер:
- заңдылық түсінігіндегі әлеуметтік әдістеме туралы ұғым;
-әлеуметтік құрылым, әлеуметтік өзара ықпалдасу, әлеуметтік қабаттасу туралы ұғым;
-жеке тұлғаның әлеуметтену үрдісінің ерекшеліктерін, реттеу формаларын білу.
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалыстарды және әлеуметтік өзгеріс пен дамудың басқа да факторларын дамыту;
-билік мәнін, саясаттың субъектілерін, саяси қарым-қатынастар мен үрдістерді анықтау (Қазақстанда және әлемде);
-саяси жүйе және саяси режим туралы ұғымдарды құрастыру
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 9
ӘЭП 04
Экономика негіздері
Экономиканың мақсаты, негізгі ұғымы, функциясы, мазмұны, экономикалық ұстанымы.
Жеке меншіктілікпен басқару, жеке меншіктіліктің формасы және түрі. Жоспарлардың түрлері, оның негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау, болжамдарды жасау және жоспарлардың негізгі экономикалық әдістері.
Бизнес-жоспарлау, экономикалық талдау, халықтық тұтыну және қызмет ету тауарларының нарық жағдайы. Нарықтың инфраструктурасы
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы жағдайы;
- мемлекеттегі және шетелдегі экономикалық жағдай;
- макро және микро экономиканың негізі, салықтық, қаржы несиелік, әлеуметтік және, инвестициялық саясат
Іскерліктер:
- өзіндік кәсіби қызметте бағдар беру үшін экономикалық ақпаратты қолдану және табу
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
ӘЭП 05
Құқық негіздері
Құқық, ұғым, жүйе, қайнар көздер. Қазақстан Республикасы Конституциясы-құқықтық жүйе ядросы. Адам құқығының ортақ декларациясы, жеке тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, құқықтық жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары. Әскери заңдылық, жауапкершіліктің түрлері
Білімдер:
- адам және азаматтың құқығы мен бостандығы, оны жүзеге асырудың механизмдері;
- кәсіби қызмет саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды білу;
Іскерліктер:
- маманның кәсіби қызметін көрсететін нормативтік құқықтық құжаттарды қолдана білу.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Информатика және ақпараттық технологиялар
Қазіргі компьютерлер туралы жалпы мағлұмат және олардың сипаттамасы. Персоналдық компьютердің операциялық жүйесі. Магниттік дискілер және оның жүйелік салалары. Пакеттік командалық файлдар және оның ішкі командалары. Қызмет көрсету командасы- NORTONCOMMANDER (NC).
Файлдарды мұрағаттау және мұрағаттан алу бағдарламасы. Мәтін редакторы. WINDOWS-тың аралас бағдарламалық қабы. Шетелдердегі информатика дамуының тенденциясы және болашағы. EXCEL электрондық кестелері. Формаларды енгізу бойынша жұмыс. Компьютермен жұмыс жасағандағы қауіпсіздік техникасы
Білімдер:
--Windows операциялық жүйесінің құрылысы мен қолданылуының негізгі ережелері;
- Windows объектілері: папка, файл, қосымша, құжат;
-Windows саласындағы буфер алмастыруының рөлі;
- "Жол серік" бағдарламасының мәні;
- Windows стандарттық бағдарламасының негізгі мүмкіндіктері;
- құжаттарды жасау және сақтау;
- белгілер мен жаңа жолдарды форматтау;
- кестелерді құрастыру және түзету;
- Word-та басып шығару;
- диаграммаларды құрастыру, диаграммалар түрлері мен өлшемдерінің өзгеруі, диаграммаларды басып шығаруға дайындық жағдайы;
-объектілерді салу, объектілерді біріктіру және қосу, объектілер формасының өзгеруі, объектілерді түзету;
- компьютерлік вирустардың мінездемесі;
- компьютерлік вирустардың негізгі түрлері;
- мұрағат бағдарламасын қолдану;
- компьютерлік желілер;
- Интернеттің пайда болуы және дамуы;
- Интернет желісіндегі жұмыс жасаудың басты үдерістері
Іскерліктер:
- “Жол серік” бағдарламасымен жұмыс жасау;
- экранның түсі мен жұмысын белгілі бір күйге келтіру;
- дыбысты қажетті күйге келтіру;
- жүгірткіні пайдалану арқылы көріністерді көшіру және орындарын ауыстыру;
- белгілер мен жаңа жолдарды форматтау;
- белгілер мен жаңа жолдар үлгісін көшіру;
- мәтін орфографиясы мен грамматикасын тексеру;
- автоауыстыру қызметін пайдалану;
- колонтитулдарды құрастыру;
- мәтіндік құжаттардың кітаптары мен кітапшаларын жасау;
- диаграммалар мен кестелерді жасау;
- суреттермен жұмыс жасау;
- объектілермен (нысандармен) жұмыс жасау;
- антивирустік бағдарламалармен жұмыс жасау;
- Интернет желісіне қосу;
- модемдерді жүйеге келтіру;
- Интернет түйінін қосуды орнату
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
ЖКП 02
Менеджмент
Менеджменттің мақсаты, негізгі ұғымдары, қызметі, мәні және негізгі құрылымы.
Басқару жүйесінің негізгі сипаттамасы, басқарудың деңгейлері және ұйымдастырылуы. Жоспарлардың түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау.
Жоспарларды негіздеудің және болжамдарды жасаудың әдіс-тәсілдері.
Ұйым қызметін талдау
Білімдер:
- басқару үлгісінің теориялары, қазіргі кездегі амал-тәсілдері, менеджмент пен басқару ғылымы дамуының ықтимал үдерісін сипаттау;
- жұмыс істеу ұстанымдары және менеджмент жүйесінің құрылымы;
- менеджмент қызметтері, үдерісі және технологиясы
Іскерліктер:
- басқару жағдайлары мен үдерістерін талдау;
- микро және макро қоршауындағы факторлар әсерін анықтау;
- жағдайларға байланысты басқарудың амалдары мен технологияларын, үлгілерін таңдау және араластыру;
- менеджмент теориясының ұсыныстарын іс-тәжірибеде қолдану
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
АП 00
Арнайы пәндер
АП
* - жауынгерлік дайындықты анықтайтың пәндер
БҚ 5 КҚ 1
БҚ 6 КҚ 2
БҚ 7 КҚ 3
БҚ 8 КҚ 5
БҚ 9 КҚ 6
БҚ 10 КҚ 7
КҚ 8
КҚ 9
КҚ 10
ӘТ 00
Әскери тағылымдама
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі әскери бөлімдерінде қызметтік міндеттерді лауазымына сәйкес орындау
Дағдылар:
- білім алушылардың әскерлердегі мотоатқыштар бөлімі (взвод) командирі лауазымындағы қызметтік міндеттерді орындау барысында тәжірибе алу;
- білім алушылардың жауынгерлік дайындығы бойынша сабақтарды өткізу мен ұйымдастырудағы далалық және тәжірибелік дағдыларын жетілдіру;
- Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Жарғысы талаптарына сәйкес жауынгерлік дайындықты бөлімшелерде әскерлер қызметті, жеке құрамның өмірі мен тұрмысын жоспарлау мен ұйымдастырудағы дағдыларға ие болу;
-әскери техниканы, қару-жарақты пайдалануды, жөндеуден өткізуді және сақтауды ұйымдастырудағы дағдыларын жетілдіру және оларды ұрыстың барлық түрлерінде пайдалану;
- бөлімшелерде әскери тәрбие жүргізу мен ұйымдастырудағы дағдыларын жетілдіру;
- командирлердің жауынгерлік дайындықты қамтамасыз етудегі, әскери тәртіпті, бөлімшелердегі ұйымшылдық пен тәртіпті нығайтудағы жұмыс тәжірибесін зерделеу
БҚ 5 КҚ 1
БҚ 6 КҚ 2
БҚ 7 КҚ 3
БҚ 8 КҚ 5
БҚ 9 КҚ 6
БҚ 10 КҚ 7
КҚ 8
КҚ 9
КҚ 10
Ескерту Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
Оқуға және өз бетімен оқу қабілеттілігіне ие болу-өз бетімен үздіксіз білім алуға және кәсіптік біліктілігін жетілдіруге әзірлігі.
Мемлекеттік, ресми, шетел тілдерін білу және компьютерлік сауатты болу.
Әр түрлі ақпараттар қайнар көздерімен жұмыс істеу- іздестіру, қайта өндеу, сақтау және жаңғырту, кәсіби қызметінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану.
Іскерлік қарым-қатынас, ынтымақтастық, ұжымда жұмыс істей алу дағдысына ие болу.
Жұмыс жағдайын талдау, өзінің жұмысына жауапкершілікпен қарау, жеке әрекетін бағалау және түзету, ағымдық және қорытынды бақылауды жүзеге асыру.
Кәсіби қызметті іске асырудың неғұрлым оңтайлы тәсілдері мен құралдарын таңдау.
Кәсіби талаптарды орындау және өз қызметіне қойылған міндеттерді ескере отырып жоспарлау.
Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
Ұжымда басшылармен, әріптестермен жақсы қарым-қатынаста болып, тиімді жұмыс істеу.
Әскери міндетті орындау, алған кәсіптік білімін қолдану көшбасшылық қасиетті көрсету
Кәсіптік құзыреттер
Т және КБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)

1. Повышенный уровень
1. 112201 2 – слесарь ремонтник
ПК1 Стрелять из всех видов штатного вооружения мотострелкового отделения, метать ручные гранаты.
ПК2 Производить замену узлов и агрегатов автомобильного транспорта и боевых машин.
ПК3 Водить боевую машину пехоты в различных условиях местности, погоды и времени суток.
ПК4 Управлять грузовым и легковым автомобилем.
ПК5 Проводить техническое обслуживание штатного вооружения и военной техники отделения.
ПК6 Работать на табельных средствах связи в различных условиях боевой обстановки.
ПК7 Оборудовать фортификационные сооружения.
ПК8 Устанавливать основные типы противопехотных противотанковых мин, уметь обезвреживать основные типы противопехотных и противотанковых мин.
ПК9 Использовать средства индивидуальной и коллективной защиты от оружия массового поражения, проводить частичную и полную специальную обработку вооружения, военной техники и личного состава.
ПК10 Осуществлять движение на местности по магнитным азимутам.
2. Специалист среднего звена
2. 112201 3 – младший специалист военного управления (менеджер)
ПК1 Обеспечивать требуемый уровень боевой готовности подразделения. Управлять подразделением в различных видах боя, обучать и воспитывать солдат.
ПК2 Проводить занятия по физической подготовке и предметам боевой подготовки.
ПК3 Организовать систему огня из всех видов штатного вооружения мотострелкового отделения.
ПК4 Управлять грузовым и легковым автомобилем.
ПК5 Водить боевую машину пехоты в различных условиях местности, погоды и времени суток.
ПК6 Руководить проведением технического обслуживания штатного вооружения и военной техники подразделения.
ПК7 Организовывать работу на табельных средствах связи в различных условиях боевой обстановки.
ПК8 Руководить оборудованием фортификационных сооружений. Уметь организовать установку и обезвреживание основных типов противопехотных противотанковых мин.
ПК9 Уметь организовать использование средств индивидуальной и коллективной защиты от оружия массового поражения, руководить частичной и полной специальной обработкой вооружения, военной техники и личного состава, проводить радиационную и химическую разведку местности.
ПК10 Ориентироваться на местности по карте и без карты, определять прямоугольные и географические координаты, организовывать движения по магнитным азимутам
Продолжениесм. V15011690_5

1. Жоғары деңгей
1. 112201 2 – Слесарь жөндеуші
КҚ 1. Мотоатқыш бөлімшесінің штаттық қару-жарағының барлық түрлерінен ату және қол гранаталарын лақтыру.
КҚ 2. Ұрыс көліктері және автокөліктіктер агрегаттары мен түйіндерін ауыстыруды жүргізу.
КҚ 3. Тәулік мезгілінің, ауа-райының, елді-мекеннің әр түрлі жағдайларында жаяу әскер ұрыс көлігін жүргізу.
КҚ 4. Жүк және жеңіл автокөліктерін жүргізе білу.
КҚ 5. Бөлімшенің штаттық қару-жарақ пен әскери техникасына техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
КҚ 6. Ұрыс жағдайының әр түрлі кездерінде байланыстың табельдік құралдарында жұмыс істеу.
КҚ 7. Фортификациялық құрылыстарды жабдықтау.
КҚ 8. Жаяу әскерге қарсы және танкіге қарсы миналардың негізгі түрлерін орнату, жаяу әскерге қарсы және танкіге қарсы миналардың негізгі түрлерін зиянсыздандыруды ұйымдастыру.
КҚ 9. Жаппай жою қаруынан жеке және ұжымдық қорғану құралдарын қолдану, қару- жарақ, әскери техника мен жеке құрамға жартылай және толық арнайы тазалық іс-шараларын жүргізу.
КҚ 10. Магниттік азимут бойынша жергілікті жерде қозғалысты жүзеге асыру.
2. Орта буын маманы
2. 112201 3 – Әскери басқарудың кіші маманы (менеджер)
КҚ 1. Бөлімшелерде жауынгерлік дайындықтың деңгейін талапқа сәйкес қамтамасыз ету. Әр түрлі ұрыстарда бөлімшелерді басқару, сарбаздарды тәрбиелеу және оқыту.
КҚ 2. Денешынықтыру және жауынгерлік дайындық сабақтарын өткізу.
КҚ 3. Мотоатқыш бөлімшесі штаттық қару-жарақтарының барлық түрлерінен ату жүйесін ұйымдастыру.
КҚ 4. Жүк және жеңіл автокөліктерді жүргізе білу.
КҚ 5. Тәулік мезгілінің, ауа-райының, елді-мекеннің әр түрлі жағдайларында жаяу әскер ұрыс көлігін жүргізу.
КҚ 6. Бөлімшенің әскери техникасы мен штаттық қару-жарағына техникалық қызмет көрсетілуін басқару.
КҚ 7. Ұрыс жағдайының әр түрлі кездерінде байланыстың табельдік құралдарында жұмыс істеуді ұйымдастыру.
КҚ 8. Фортификациялық құрылыстар құрал-жабдықтарына басшылық жасау. Жаяу әскерге қарсы және танкіге қарсы миналардың негізгі түрлерін орнатуды және зиянсыздандыруды ұйымдастыра білу.
КҚ 9. Жаппай жою қаруынан жеке және ұжымдық қорғану құралдарын қолдануды ұйымдастыра білу, қару- жарақ, әскери техника мен жеке құрамға жартылай және толық арнайы тазалық іс-шараларын басқару, елді-мекенге радиациялық және химиялық барлау жүргізу.
КҚ 10. Жергілікті жерде картамен де, картасыз да бағыт-бағдар жасай білу, географиялық және тікбұрышты координаттарды анықтау және магниттік азимут бойынша жергілікті жерде қозғалысты ұйымдастыру.
жалғасы