О Правилах отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в городе Астане
Решение маслихата города Астаны от 23 декабря 2015 года № 448/62-V. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 29 января 2016 года № 999. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 30 сентября 2022 года № 239/32-VII.
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 30.09.2022 № 239/32-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат города Астаны РЕШИЛ:
1.Утвердить Правила отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в городе Астане.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
маслихата города Астаны
Б. Солсанов
Секретарь маслихата
города Астаны
С. Есилов
Согласовано:
Руководитель Государственного
учреждения "Управление сельского
хозяйства города Астаны"
_________________ А. Курмангалиев
23 декабря 2015 года
Утверждены
решением маслихата
города Астаны
от 23 декабря 2015 года
№ 448/62-V
Правила
отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в городе Астане
Сноска. Правила в редакции решения маслихата г. Астаны от 20.07.2017 № 169/21-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Правила отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в городе Астане (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" и Кодексом об административных правонарушениях Республики Казахстан от 5 июля 2014 года № 235-V ЗРК.
2. Правила определяют порядок отлова и уничтожения бродячих собак и кошек, а также устанавливают требования (ветеринарные, санитарно-гигиенические, технические) к работам по отлову бродячих собак и кошек.
3. В Правилах используются следующие понятия:
1) бродячие животные – одичавшие собаки и кошки, сбивающиеся в стаи, больные опасными для человека заболеваниями. Бродячие животные не имеют опознавательных знаков принадлежности кому-либо, в числе которых ошейник, поводок, микрочипы, клеймо, бирки и жетоны с контактными номерами владельца;
2) безнадзорные животные – собаки и кошки, у которых невозможно установить владельца; животное, убежавшее от владельца, и находящееся без надзора со стороны владельца или сопровождающего лица (выгульщика);

Астана қаласында қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою қағидалары туралы
Астана қаласы мәслихатының 2015 жылғы 23 желтоқсандағы № 448/62-V шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2016 жылы 29 қаңтарда № 999 болып тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2022 жылғы 30 қыркүйектегі № 239/32-VII шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 30.09.2022 № 239/32-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы заңына сәйкес, Астана қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Астана қаласында қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласы мәслихаты
сессиясының төрағасы
Б. Солсанов
Астана қаласы мәслихатының
хатшысы
С. Есілов
Келісілді:
"Астана қаласының Ауыл
шаруашылығы басқармасы"
мемлекеттік мекемесінің басшысы
_____________Ә. Құрманғалиев
2015 жылғы 23 желтоқсан
Астана қаласы мәслихатының
2015 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 448/62-V шешімімен
бекітілген
Астана қаласында қаңғыбас иттер мен мысықтарды
аулау және жою қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 20.07.2017 № 169/21-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1. Жалпы ережелер
1. Астана қаласында қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою қағидалары (бұдан әрі – Қағида) "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" 2014 жылғы 5 шілдедегі "Қазақстан Республикасының Кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы, "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі заңдарына сәйкес әзірленді.
2. Қағидада қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою тәртібі айқындалады, сондай-ақ қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау жұмыстарына қойылатын талаптарды (ветеринариялық, санитариялық-гигиеналық, техникалық) белгілейді.
3. Қағидада мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) қаңғыбас жануарлар – адамға қауіпті аурулармен ауыратын, топталып жүретін жабайы иттер мен мысықтар. Қаңғыбас жануарлардың қарғы, қарғы бауы, микрочиптер, таңба, бирка және иесінің байланыс нөмірі жазылған жетондар тәрізді әлдебіреуге тиесілі екенін білдіретін танымдық белгілері болмайды;
2) қараусыз қалған жануарлар – иелерін анықтау мүмкін емес иттер мен мысықтар; иесінен қашып кеткен және иесінің немесе ілесіп жүретін адамның (серуендетуші) тарапынан қараусыз жүрген жануар;

3) специализированная организация – организация созданная местным исполнительным органом, осуществляющая проведение вакцинации животных против инфекционных заболеваний и занимающаяся отловом бродячих животных;
4) стерилизация (кастрация) бродячего животного – лишение способности животного к воспроизведению потомства (репродуктивной способности) хирургическим путем;
2. Порядок отлова бродячих собак и кошек
4. Отлов, транспортировку, временное содержание и уничтожение бродячих животных осуществляется специализированной организацией.
5. Отлов проводится согласно Плану отлова бродячих животных, утверждаемому уполномоченным органом, а также по заявлениям граждан.
6. К работе по отлову бродячих собак и кошек, допускаются лица, прошедшие медицинское обследование, получившие профилактические прививки (вакцинации) против бешенства, не состоящие на учете в психоневрологическом и наркологическом диспансерах.
7. К разрешенным средствам отлова относятся: пневматическое оружие с применением обездвиживающих препаратов, имеющие соответствующий сертификат, с дозировкой, сети, сачки-ловушки, а также другие средства и приспособления, не приводящие к гибели животного в момент отлова.
8. Отлову подлежат бродячие и безнадзорные животные, находящиеся в общественных местах (улицах, дворовых территориях, парках, скверах и прочих местах) без владельца, сопровождающего лица, кроме животных, оставленных на привязи.
9. Отловленные бродячие животные доставляются в изолятор временного содержания, где содержатся два месяца, до выдачи владельцу безнадзорного животного либо до момента передачи третьему лицу бродячего животного.
10. В случае возврата животных собственнику лицо, задержавшее животных, и лицо, у которого они находились на содержании и в пользовании, имеют право получить от этого собственника возмещение своих расходов, связанных с содержанием животных, с зачетом выгод, извлеченных от пользования ими, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
11. Информация о каждом отловленном животном размещается специализированной организацией на ее интернет-ресурсе в день отлова безнадзорного животного и содержит контактные данные специализированной организации, информацию (описание) об отловленном животном, а также фотографии отловленного животного.
3. Транспортировка отловленных животных
12. Транспортировка отловленных животных проводится на технически исправном, специально оборудованном металлическими клетками автотранспорте (далее – спецавтотранспорт) со специальной символикой и телефонным номером специализированной организации.

3) мамандандырылған ұйым – жануарларға жұқпалы ауруларға қарсы екпе жүргізуді жүзеге асыратын және қаңғыбас жануарларды аулаумен айналысатын жергiлiктi атқарушы орган құрған ұйым;
4) қаңғыбас жануарды зарарсыздандыру (пішу) – хирургиялық жолмен жануарды тұқым көбейту қабілетінен (өнімділік қабілеттілігінен) айыру.
2. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау тәртібі
4. Қаңғыбас жануарларды аулауды, тасымалдауды, уақытша ұстауды және жоюды мамандандырылған ұйым жүзеге асырады.
5. Аулау уәкілетті орган бекіткен Қаңғыбас жануарларды аулау жоспарына сәйкес, сондай-ақ азаматтардың өтініштері бойынша жүзеге асырылады.
6. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау жұмысына медициналық тексеруден өткен, құтыруға қарсы алдын алу екпелерін (вакцинация) алған, психоневрологиялық және наркологиялық диспансерлерде есепте тұрмайтын адамдарға рұқсат етіледі.
7. Рұқсат етілген аулау құралдарына: тиісті сертификаты бар, әрекетке қабілетсіз ететін, дозаланған препараттарды қолданатын пневматикалық қару, торлар, тор-қақпандар, сондай-ақ жануарларды аулау кезінде оларды өлтірмейтін басқа да құралдар және құрылғылар жатады.
8. Қоғамдық орындарда (көшелерде, аула аумақтарында, саябақтарда, тынымбақтарда және басқа да орындарда) ілесіп жүретін адамның қарауынсыз жүрген, байлауда қалдырылған жануарлардан басқа, қаңғыбас және қараусыз жануарлар ауланады.
9. Ауланған қаңғыбас жануарлар, жануарларды иесіне бергенше не үшінші тұлғаға беру сәтіне дейін уақытша ұсталатын оқшаулағышқа жеткізіліп, онда екі ай ұсталады.
10. Жануарларды иесіне қайтарған жағдайда, жануарларды ұстаған адамның және оларды күтіп-баққан және пайдалануында болған адамның жануарларды ұстауға кеткен өз шығыстарын пайдаланудан алынған пайданы шегере отырып, өтету құқығы бар.
11. Мамандандырылған ұйым әрбір ауланған қаңғыбас жануар туралы ақпаратты өзінің интернет-ресурсында қаңғыбас жануарды аулаған күні орналастырылады және мамандандырылған ұйымның байланыс деректері, ауланған жануар туралы ақпарат (сипаттамасы), сондай-ақ ауланған жануардың фотосуреті болады.
3. Ауланған жануарларды тасымалдау
12. Ауланған жануарларды тасымалдау техникалық ақаусыз, арнайы металл торлармен жабдықталған, мамандандырылған ұйымның белгісі мен телефон нөмірі бар автокөлікпен (бұдан әрі – арнайы автокөлік) жүргізіледі.

13. Автомобиль для транспортировки отловленных бродячих животных укомплектовывается набором ветеринарных средств для оказания экстренной помощи пострадавшим в процессе отлова, оборудован естественной вентиляцией.
14. Не допускается транспортировка отловленных бродячих собак и кошек одновременно с трупами животных.
15. Транспортировка отловленных животных производится методами, не допускающими нанесение собаке или кошке увечий или иного вреда их здоровью.
16. Ежедневно по окончании работ проводится санитарная очистка и дезинфекция кузова автотранспортного средства, а также имеющегося оборудования и металлических клеток.
4. Содержание бродячих собак и кошек в изоляторе временного содержания
17. Отловленные бродячие животные размещаются в изоляторе временного содержания.
18. Мероприятия по регистрации, содержанию, кормлению, осмотру, уничтожению собак и кошек, а также оснащение изолятора необходимым инвентарем обеспечиваются специализированной организацией.
19. В изоляторе временного содержания проводится клинический осмотр и регистрация поступивших бродячих животных.
20. Изолятор временного содержания должен быть оснащен металлическими клетками и будками для собак.
21. В клетке может быть размещена 1 (одна) собака или 1 (одна) кошка.
22. За отловленными животными ведется необходимый уход и кормление, проводится ежедневная механическая очистка и дезинфекция клеток.
23. Обеспечивается доступ волонтеров при наличии волонтерского удостоверения в изолятор временного содержания животных для оказания помощи по пристройству, поиску хозяина, а также для фотографирования животного в целях пристройства.
24. Здоровые бродячие животные подлежат стерилизации и кастрации в надлежащих клинических условиях.
5. Порядок возврата и (или) передачи безнадзорных или бродячих собак и кошек
25. При обращении в специализированный орган о возврате и (или) передаче безнадзорных или бродячих животных, владельцы или обратившееся лицо предъявляют:
1) удостоверение личности;
2) ветеринарный паспорт на собак и кошек и (или) фотографию с владельцем;
26. Сотрудники специализированной организации вправе передавать отловленных животных третьим лицам с обязательным заключением договора, предусматривающего обязанность третьего лица обеспечить сохранность животного и надлежащий уход за ним.
6. Порядок уничтожения бродячих собак и кошек
27. Невостребованные бродячие и безнадзорные животные по истечении двух месяцев передаются третьему лицу либо в приют для животных на последующее содержание.
28. Невостребованные больные неизлечимыми болезнями бродячие животные подлежат гуманному умерщвлению медикаментозным путем, препаратами, не запрещенными законодательством Республики Казахстан.

13. Ауланған қаңғыбас жануарлар тасымалдауға арналған арнайы автокөлік аулау процесінде зардап шеккендерге шұғыл жәрдем көрсету үшін мал дәрігерлік құралдар жиынтығымен толықтырылады, табиғи желдетуімен жабдықталады.
14. Ауланған қаңғыбас иттер мен мысықтарды жануарлардың өлексесімен бірге тасымалдауға жол берілмейді.
15. Ауланған қаңғыбас жануарларды тасымалдау ит немесе мысыққа олардың денсаулығына жарақат немесе басқа да зиян келтірмейтін әдістермен жүргізіледі.
16. Күнделікті жұмыс аяқталғаннан кейін арнайы автокөліктің шанағына, сондай-ақ барлық құралдар мен металл торларға санитариялық тазалау және зарарсыздандыру жүргізіледі.
4. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды уақытша оқшаулағышта ұстау
17. Ауланған қаңғыбас жануарлар уақытша ұстау оқшаулағышына орналастырылады.
18. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды тіркеу, ұстау, тамақтандыру, тексеру, жою шараларын, сондай-ақ уақытша оқшаулағышты қажетті керек-жарақпен қамтамасыз етуді мамандырылған ұйым жүзеге асырады.
19. Уақытша ұстау оқшаулағышында ауланған қаңғыбас жануарларға клиникалық зерттеу және тіркеу жүргізіледі.
20. Уақытша ұстау оқшаулағышы металл торлармен және иттерге арналған үйшікпен жабдықталуы тиіс.
21. Әр торға 1 (бір) ит немесе 1 (бір) мысық орналастырылуы мүмкін.
22. Ауланған қаңғыбас жануарларға қажетті күтім жасалады және тамақтандырылады, торларды күнделікті механикалық тазалау және зарарсыздандыру жүргізіледі.
23. Жануарды орналастыру, иесін іздеу, сондай-ақ жайғастыру мақсатында фотоға түсіру үшін жануарларды уақытша ұстау оқшаулағышына волонтерлік куәлігі бар болған жағдайда, волонтерлердің кіруі қамтамасыз етіледі.
24. Дені сау қаңғыбас жануарлар тиісті клиникалық жағдайда зарарсыздандыруға және піштіруге жатады.
5. Қараусыз қалған немесе қаңғыбас иттер мен мысықтарды қайтару және (немесе) беру тәртібі
25. Мамандандырылған ұйымға және қаңғыбас жануарларды қайтару жөнінде өтініш берген кезде иелері:
1) жеке куәлігі;
2) иттер мен мысықтардың ветеринариялық паспортын және (немесе) иесімен түскен фотосуретін ұсынады.
26. Мамандандырылған ұйым қызметкерлері үшінші тұлғаның жануарды сақтауды және оған тиісінше күтім жасауды қамтамасыз ету міндетін көздейтін шартты міндетті түрде жасай отырып, ауланған жануарларды үшінші тұлғаларға беруге құқылы.
6. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды жою тәртібі
27. Талап етілмеген жануарлар екі ай өткен соң үшінші тұлғаға немесе кейіннен ұстау үшін паналау орнына беріледі.
28. Талап етілмеген, емделмейтін ауруға шалдыққан қаңғыбас жануарлар Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған препараттармен, медикаментоздық ізгілікті жолмен жансыздандырылуға жатады.

29. Утилизация трупов бродячих собак и кошек проводится на производственной базе специализированной организации, где установлены специальные печи.
30. Территория и оборудование производственной базы должны содержаться в соответствии с ветеринарно-санитарными нормами и требованиями.
31. Трупы (останки) бродячих животных должны быть переданы специализированной организации для утилизации.
7. Ответственность за нарушение требований Правил
32. Специализированная организация несет материальную и иную ответственность за гибель и порчу животного в течение указанного периода нахождения животного в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
33. Лица, виновные в нарушении требований настоящих Правил, несут ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан.

29. Қаңғыбас иттер мен мысықтардың өлекселерін жою мамандандырылған ұйымның арнайы пештер қойылған өндірістік базасында жүргізіледі.
30. Өндірістік базаның аумағы мен құралдары ветеринариялық-санитариялық нормаларға және талаптарға сәйкес ұсталуы тиіс.
31. Қаңғыбас жануарлардың өлекселері (қалдықтары) мамандандырылған ұйымға жою үшін берілуі тиіс.
7. Қағиданың талаптарын бұзғаны үшін жауапкершілік
32. Мамандандырылған ұйым жануардың көрсетілген кезең бойы олардың өліп қалғаны және оларға зиян келтіргені үшін материалдық жауапкершілікте болады.
33. Осы Қағида талаптарының бұзылуына кінәлі тұлғаларға Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген жауапкершілік жүктеледі.