Об утверждении Положения государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования Алматинской области"
Постановление акимата Алматинской области от 10 февраля 2015 года № 71. Зарегистрировано Департаментом юстиции Алматинской области 13 марта 2015 года № 3097. Утратило силу постановлением акимата Алматинской области от 24 мая 2016 года № 261
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Алматинской области от 24.05.2016 № 261.
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с подпунктом 7) статьи 17 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" и Указом Президента Республики Казахстан от 29 октября 2012 года № 410 "Об утверждении Типового положения государственного органа Республики Казахстан", акимат Алматинской области ПОСТАНOВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования Алматинской области".
2. Возложить на руководителя Управления опубликование настоящего постановления после государственной регистрации в органах юстиции в официальных и периодических печатных изданиях, а также на интернет-ресурсе, определяемом Правительством Республики Казахстан, и на интернет-ресурсе акимата области.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Бескемпирова Серикжана Ислямовича.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области А. Баталов
Утверждено постановлением акимата Алматинской области № 71 от "10" февраля 2014 года
Положение государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования Алматинской области"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования Алматинской области" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах охраны, воспроизводства, регулирования и рационального использования природных ресурсов.
2. Управление имеет ведомства, указанные в перечне государственных учреждений, находящихся в ведении Управления.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

"Алматы облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы
Алматы облысы әкімдігінің 2015 жылғы 10 ақпандағы № 71 қаулысы. Алматы облысы Әділет департаментінде 2015 жылы 13 наурызда № 3097 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы облысы әкімдігінің 2016 жылғы 24 мамырдағы № 261 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы облысы әкімдігінің 24.05.2016 № 261 қаулысымен.
РҚАО ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқасының пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабы 7) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының үлгі ережесін бекіту туралы" 2012 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Президентінің № 410 Жарлығына сәйкес Алматы облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Алматы облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі бекітілсін.
2. Басқарма басшысына осы қаулыны әділет органдарында мемлекеттік тіркелгеннен кейін ресми және мерзімді баспа басылымдарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген интернет-ресурста және облыс әкімдігінің интернет-ресурсында жариялау жүктелсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Серікжан Іслямұлы Бескемпіровке жүктелсін.
4. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғашқы ресми жариаланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі А. Баталов
Алматы облысы әкімдігінің 2015 жылғы "10" ақпан № 71 қаулысымен бекітілген
"Алматы облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1. Жалпы ереже
1. "Алматы облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі (әрі қарай – Басқарма) табиғи ресурстарды қорғау, молықтыру, реттеу және тиімді пайдалану салаларында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары бар, Басқарманың қарамағындағы мемлекеттік мекемелерінің тізбесінде көрсетілген.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: индекс 040000, Республика Казахстан, Алматинская область, город Талдыкорган, улица Кабанбай батыра, № 26.
10. Полное наименование государственного органа - государственное учреждение "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования Алматинской области".
11. Настоящее Положение является учредительным документом Управления.
12. Финансирование деятельности Управления осуществляется из областного бюджета.
13. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности Управления
14. Миссия Управления: обеспечение экологической стабильности, регулирование и обеспечение охраны лесов, животного мира, водных ресурсов, рационального использования природных ресурсов Алматинской области.
15. Задачи:
1) государственное управление с целью охраны, защиты, воспроизводства лесов, охраны животного мира;
2) государственное управление в области использования природных ресурсов;
3) государственное регулирование в области охраны окружающей среды путем регулирования качества окружающей среды и установления допустимого воздействия на нее, обеспечивающего экологическую безопасность, сохранение экологических систем и биологического разнообразия с целью обеспечения благоприятной окружающей среды для жизни и здоровья человека.
16. Функции:
1) обеспечивает охрану лесов и животного мира на территории государственного леснго фонда;

4. Басқарма ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Басқармаға егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: индекс 040000, Қазақстан Республикасы, Алматы облысы, Талдықорған қаласы, Қабанбай батыр көшесі, № 26.
10. Мемлекеттік органның толық атауы – "Алматы облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
12. Басқарманың қызметін қаржыландыру облыстық бюджеттен жүзеге
асырылады.
13. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Басқарманың миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. Басқарманың миссиясы: Алматы облысының табиғи ресурстарын тиімді пайдалануын, орман, жануарлар дүниесін, су ресурстарын реттеуді және қорғауды қамтамасыз ету, экологиялық тұрақтылықты қамтамасыз ету.
15. Міндеттері:
1) ормандарды күзету, қорғау, молықтыру, жануарлар дүниесін қорғау мақсатында мемлекеттік басқару;
2) табиғи ресурстарды пайдалану саласындағы мемлекеттік басқару;
3) адам денсаулығы мен өмірі үшін қоршаған ортаның қолайлы жағдайын қамтамасыз ету мақсатында, экологиялық қауіпсіздікті, биологиялық түрлілік пен экологиялық жүйелерді сақтауды қамтамасыз ететін қоршаған ортаның сапасын реттеу және оған шекті әсерді белгілеу жолымен қоршаған ортаны қорғау саласында мемлекеттік реттеу.
16. Функциялары:
1) мемлекеттік орман қоры аумағында ормандарды және жануарлар дүниесін қорғауды қамтамасыз етеді;

2) представляет на утверждение перечень рыбохозяйственных водоемов и (или) участков местного значения;
3) представляет на утверждение перечень объектов государственного природно-заповедного фонда и особо охраняемых природных территорий местного значения;
4) готовит документы по закреплению охотничьих угодий и рыбохозяйственных водоемов и (или) участков за пользователями животным миром и установлению сервитутов для нужд охотничьего и рыбного хозяйства;
5) вносит предложения по установлению охранных зон особо охраняемых природных территорий местного значения с ограничением в пределах этих зон деятельности, отрицательно влияющей на состояние экологических систем этих территорий;
6) обеспечивает проведение биотехнических мероприятий на территории государственного лесного фонда;
7) участвует в выработке предложений по формированию государственной лесной политики и ее реализации;
8) организовывает и обеспечивает охрану, защиту, воспроизводство лесов и лесоразведение, регулируют лесопользование на территории государственного лесного фонда, находящегося в их функциональном ведении;
9) разрабатывает, утверждает и реализует выполнение ежегодных планов мероприятий по профилактике лесных пожаров и борьбе с ними на территории государственного лесного фонда;
10) организовывает противопожарную пропаганду, регулярное освещение в средствах массовой информации вопросов о сбережении лесов, выполнении правил пожарной безопасности в лесах;
11) организовывает на территории лесного фонда работу по борьбе с вредителями и болезнями леса и улучшению его санитарного состояния;
12) вносит предложения о запрещении пребывания физических лиц на территории государственного лесного фонда, об ограничении права лесопользования при проведении авиахимических, авиабиологических и аэрозольных мероприятий по борьбе с вредителями и болезнями леса, а также в периоды высокой пожарной опасности в лесу;
13) подготавливает материалы по государственному учету лесного фонда, государственному лесному кадастру, государственному мониторингу лесов, находящихся в их функциональном ведении, для представления их уполномоченному органу;
14) принимает законченные объекты и готовую продукцию, произведенную в результате проведения лесохозяйственных мероприятий на участках государственного лесного фонда, находящихся в их функциональном ведении;
15) разрабатывает проекты ставок платы за лесные пользования на участках государственного лесного фонда (за исключением ставок за древесину, отпускаемую на корню);

2) жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізбесін бекітуге ұсынады;
3) жергiлiктi маңызы бар мемлекеттiк табиғи-қорық қоры объектiлерiнiң және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың тiзбесiн бекітуге ұсынады;
4) жануарлар дүниесiн пайдаланушыларға аңшылық алқаптар мен балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерiн бекiтiп беру мен аңшылық және балық шаруашылықтарының қажеттіліктері үшін сервитуттарды белгілеу жөнiнде құжаттар дайындайды;
5) жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау аймақтары шегiнде осы аумақтардың экологиялық жүйелерiнiң, экологиялық дәлiздердiң жай-күйiне, сондай-ақ оларды қорғау және пайдалану режимiне терiс әсер ететiн қызметтiң шектей отырып, осындай аймақтарды белгiлеу жөнiнде ұсыныс енгізеді;
6) мемлекеттік орман қоры аумағында биотехникалық іс-шараларының өткізілуін қамтамасыз етеді;
7) мемлекеттiк орман саясатын қалыптастыру және оны iске асыру жөнiндегi ұсыныстарды тұжырымдауға қатысады;
8) ормандарды күзетудi, қорғауды, молықтыру мен орман өсiрудi ұйымдастырады және қамтамасыз етедi, өздерiнiң функционалдық қарауындағы мемлекеттiк орман қоры аумағында орман пайдалануды реттейдi;
9) мемлекеттiк орман қоры аумағында ормандағы өрттердiң алдын алу және оларға қарсы күрес жөнiндегi iс-шаралардың жыл сайынғы жоспарларын әзiрлейдi, бекiтедi және iске асырады;
10) өртке қарсы насихатты, бұқаралық ақпарат құралдарында ормандарды сақтау, ормандарда өрт қауiпсiздiгi ережелерiн орындау туралы мәселелердiң тұрақты берiлуiн ұйымдастырады;
11) орман қоры аумағында орман зиянкестерiмен және ауруларымен күрес және орманның санитарлық жай-күйiн жақсарту жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастырады;
12) орман зиянкестерi мен ауруларына қарсы күресте авиахимиялық, авиабиологиялық және аэрозольдық iс-шаралар жүргiзген кезде, сондай-ақ орманда өрт қаупi жоғары болып тұрған кезеңдерде жеке тұлғалардың мемлекеттiк орман қоры аумағында болуына тыйым салу туралы, орман пайдалану құқығын шектеу туралы ұсыныс енгізеді;
13) уәкiлеттi органға беру үшiн өздерiнiң функционалдық қарауындағы орман қорының мемлекеттiк есебi, мемлекеттiк орман кадастры, мемлекеттiк орман мониторингi жөнiнде материалдар әзiрлейдi;
14) өздерiнiң функционалдық қарауындағы мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде аяқталған объектiлердi және орман шаруашылығы iс-шараларын жүргiзу нәтижесiнде өндiрiлген дайын өнiмдердi қабылдайды;
15) мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде орман пайдаланғаны үшiн төлемақы мөлшерлемелерiн (сүректi түбiрiмен босату үшiн мөлшерлемелердi қоспағанда) жобаларын әзiрлейдi;

16) организует и проводит тендеры по предоставлению лесных ресурсов в долгосрочное лесопользование на участках государственного лесного фонда, находящихся в их функциональном ведении, с участием уполномоченного органа и местного представительного органа области;
17) приостанавливает, ограничивает, прекращает право лесопользования на участках государственного лесного фонда, а также работы, представляющие опасность для состояния и воспроизводства лесов, в соответствии с законодательством Республики Казахстан в лесах, находящихся в их функциональном ведении;
18) предоставляет лесопользователям участки под объекты строительства на землях государственного лесного фонда, находящихся в их ведении, где лесные ресурсы предоставлены в долгосрочное лесопользование для оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целей; нужд охотничьего хозяйства; побочного лесного пользования, и выдают разрешения на использование этих участков под строительство таких объектов;
19) осуществляет государственную регистрацию договора долгосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда;
20) на основании заключений государственных экологической и санитарно-эпидемиологической экспертиз в пределах своей компетенции запрещает или разрешает строительство или реконструкцию предприятий, сооружений и иных объектов;
21) организует и проводит в пределах своей компетенции государственную экологическую экспертизу объектов хозяйственной деятельности;
22) в пределах своей компетенции выдает разрешения на эмиссии в окружающую среду, устанавливает в них лимиты на эмиссии в окружающую среду;
23) организует общественные слушания при проведении государственной экологической экспертизы;
24) привлекает для проведения экспертных работ внешних экспертов (физических и юридических лиц), осуществляющих выполение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды;
25) осуществляет регистрацию проведения общественной экологической экспертизы;
26) разрабатывает и представляет уполномоченному органу в области охраны окружающей среды инвестиционные проекты в области охраны окружающей среды;
27) устанавливает водоохранные зоны и полосы по согласованию с бассейновыми водохозяйственными управлениями, уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
28) устанавливает режим и особые условия хозяйственного использования водоохранных зон и полос по согласованию с бассейновыми водохозяйственными управлениями;
29) принимает участие в работе бассейновых советов и бассейновом соглашении, осуществляет реализацию бассейновых программ по рациональному использованию и охране водных объектов;

16) уәкілетті органның және облыстың жергілікті өкілді органының қатысуымен өздерінің қарауындағы мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман ресурстарын ұзақ мерзімді пайдалануға беру жөнінде тендерлер ұйымдастырады және өткізеді;
17) өздерінің функционалдық қарауындағы мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде орман пайдалану құқығын, сондай-ақ ормандардың жай-күйiне және молықтырылуына қауiп төндiретiн жұмыстарды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тоқтата тұрады, шектейдi, тоқтатады;
18) орман ресурстары сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік және спорттық мақсаттар; аңшылық шаруашылығының мұқтаждықтары; жанама орман пайдалану үшін ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген, өз қарауындағы мемлекеттік орман қоры жерлерінде орман пайдаланушыларға құрылыс объектілерін салуға учаскелер береді және осы учаскелерді осындай объектілер салу үшін пайдалануға рұқсат береді;
19) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ұзақ мерзімді орман пайдалану шартын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асырады;
20) мемлекеттiк экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық сараптамалардың қорытындылары негiзiнде өз құзыретi шегiнде кәсiпорындарды, құрылыстар мен өзге де объектiлердi салуға немесе реконструкциялауға тыйым салады немесе рұқсат бередi;
21) өз құзыретi шегiнде шаруашылық қызмет объектiлерiнiң мемлекеттiк экологиялық сараптамасын ұйымдастырады және жүргiзедi;
22) өз құзыретi шегiнде қоршаған ортаға эмиссияларға рұқсаттар бередi, оларда қоршаған ортаға эмиссияларға лимиттер белгiлейдi;
23) мемлекеттiк экологиялық сараптама жүргiзу кезiнде қоғамдық тыңдау ұйымдастырады;
24) қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындауды және қызметтер көрсетудi жүзеге асыратын сыртқы сарапшыларды (жеке және заңды тұлғаларды) сараптамалық жұмыстар жүргiзуге тартады;
25) қоғамдық экологиялық сараптама жүргiзудiң тiркелуiн жүзеге асырады;
26) қоршаған ортаны қорғау саласындағы инвестициялық жобаларды әзiрлейдi және оларды қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi органға табыс етедi;
27) бассейндiк су шаруашылығы басқармаларымен, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша су қорғау аймақтарын және белдеулерiн белгiлейдi;
28) бассейндiк су шаруашылығы басқармаларының келiсiмiмен су қорғау аймақтары мен белдеулерiн шаруашылық пайдаланудың режимi мен ерекше жағдайларын белгiлейдi;
29) бассейндiк кеңестердiң жұмысына және бассейндiк келiсiмге қатысады, су объектiлерiн ұтымды пайдалану мен қорғау жөніндегі бассейндік бағдарламаларды iске асыруды жүзеге асырады;

30) согласовывает размещение и ввод в эксплуатацию предприятий и других сооружений, влияющих на состояние вод, а также условия производства строительных, дноуглубительных и других работ на водных объектах, водоохранных зонах и полосах;
31) организует проведение конкурсов по закреплению охотничьих угодий
за пользователями животным миром для нужд охотничьего хозяйства;
32) организует проведение конкурсов по закреплению рыбохозяйственных водоемов местного, международного и республиканского
значения расположенных на территории области;
33) организует деятельность по интродукции, реинтродукции и гибридизации, а также по искусственному разведению редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных;
34) организует и обеспечивает охрану животного мира в резервном фонде охотничьих угодий;
35) организует и обеспечивает охрану в резервном фонде рыбохозяйственных водоемов и (или) участков;
36) на основании научных рекомендаций ведет паспортизацию рыбохозяйственных водоемов и (или) участков;
37) устанавливает зоны рекреационного рыболовства;
38) устанавливает границы рыбохозяйственных участков, открывает и закрывает тоневые участки;
39) выдает разрешения на пользование животным миром, за исключением научно-исследовательского лова на рыбохозяйственных водоемах, расположенных на территории двух и более областей, а также редких и находящихся под угрозой исчезновений видов животных;
40) заключает договора с пользователями животным миром на ведение охотничьего хозяйства;
41) заключает договора с пользователями животным миром на ведение рыбного хозяйства;
42) заключает договора с физическими и юридическими лицами на промысловое рыболовство;
43) осуществляют в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
17. Права и обязанности:
1) запрашивать и получать необходимую в своей деятельности информацию от государственных органов и иных организаций;
2) осуществлять пользование имуществом, находящимся на праве оперативного управления;
3) принимать меры по недопущению административных правонарушений и преступлений;
4) проводить работу по привлечению нарушителей природоохранного законодательства к ответственности, предусмотренной законодательством Республики Казахстан;
5) организовывать и проводить государственные закупки по природоохранным мероприятиям в установленном законодательством порядке;
6) заключать договора на закупку работ и услуг по выполнению природоохранных мероприятий и контролировать их выполнение в установленном законодательством порядке;

30) судың жай-күйiне әсер ететiн кәсiпорындармен басқа да құрылыстарды орналастыруды және пайдалануға берудi, сондай-ақ су объектiлерiнде, су қорғау аймақтары мен белдеулерiнде құрылыс, түбiн тереңдету және басқа да жұмыстарды жүргiзу шарттарын келiседi;
31) аңшылық шаруашылығының мұқтаждықтары үшін жануарлар дүниесін пайдаланушыларға аңшылық алқаптарды бекітіп беру бойынша конкурстар өткізуді ұйымдастырады;
32) облыс аумағында орналасқан, жергілікті, халықаралық және республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарын бекітіп беру бойынша конкурстар өткізуді ұйымдастырады;
33) сирек кездесетiн және құрып кету қаупi төнген жануарлар түрлерiн интродукциялау, реинтродукциялау және будандастыру, сондай-ақ қолдан өсiру жөнiндегi қызметтi ұйымдастырады;
34) аңшылық алқаптарының резервтiк қорында жануарлар дүниесiн қорғауды ұйымдастырады және қамтамасыз етедi;
35) балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерiнiң
резервтiк қорын қорғауды ұйымдастырады және қамтамасыз етедi;
36) ғылыми ұсынымдар негізінде балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін паспорттауды жүргізеді;
37) рекреациялық балық аулау аймағын белгілейді;
38) балық шаруашылығы учаскелерінің шекараларын белгілейді, ұйықтық учаскелерді ашады және жабады;
39) екі және одан да көп облыс аумағында орналасқан балық шаруашылығы су айдындарында ғылыми-зерттеу үшін аулау, сондай-ақ сирек кездесетін және құрып бара жатқан жануарлар түрін қоспағанда, жануарлар әлемін пайдалануға рұқсат береді;
40) аңшылық шаруашылығын жүргізу үшін жануарлар дүниесін пайдаланушылармен шарт жасайды;
41) балық шаруашылығын жүргізу үшін жануарлар дүниесін пайдаланушылармен шарт жасайды;
42) кәсіпшілік балық аулауға заңды және жеке тұлғалармен шарт жасайды;
43) жергiлiктi мемлекеттiк басқару мүддесiнде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергiлiктi атқарушы органдарға жүктелетiн өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
17. Құқықтары мен міндеттері:
1) мемлекеттік органдардан және өзге де ұйымдардан өз қызметіне қажетті ақпаратты сұрату және алу;
2) оперативті басқару құқығымен қарасты мүліктерді пайдалануды жүзеге асыру;
3) қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу жөнінде шаралар қабылдау;
4) Қазақстан Республикасы заңнамасында ескерілген табиғат қорғау заңдылықтарын бұзушыларға жаза қолдану жұмысын жүргізу;
5) заңнамада белгіленген тәртіппен табиғат қорғау шаралары бойынша мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу;
6) заңнамада белгіленген тәртіппен табиғатты қорғау шараларын өткізу бойынша жұмыстарды сатып алу шартын жасау және оның орындалуын бақылау;

7) в пределах своей компетенции осуществлять иные права и обязанности в области охраны окружающей среды, водных ресурсов, животного и растительного мира в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности Управления
18. Руководство Управлением осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих функций.
19. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности акимом Алматинской области.
20. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с действующим законодательством.
21. Полномочия первого руководителя Управления:
1) в пределах своей компетенции определяет обязанности и полномочия руководителей структурных подразделений, работников Управления;
2) в соответствии с действующим законодательством назначает и освобождает от должности работников Управления;
3) в соответствии с действующим законодательством назначает и освобождает от должности директоров государственных учреждений и предприятий, находящихся в ведении Управления;
4) в соответствии с действующим законодательством назначает и освобождает от должности заместителей директоров государственных учреждений, находящихся в ведении Управления;
5) в установленном законодательством порядке поощряет и налагает дисциплинарные взыскания на работников Управления, директоров и заместителей директоров государственных учреждений и предприятий, находящихся в ведении Управления;
6) в пределах своей компетенции издает приказы и утверждает Положения структурных подразделений;
7) в пределах своей компетенции представляет интересы Управления в государственных органах и иных организациях;
8) противодействует коррупции в Управлении с установлением за это персональной ответственности;
9) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
22. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Управления
23. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз құзыреті шегінде қоршаған ортаны қорғау, су ресурстары және өсімдік әлем саласында басқа да құқықтарды және міндеттерді жүзеге асыру.
3. Басқарманың қызметін ұйымдастыру.
18. Басқармаға басшылықты Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
19. Басқарманың бірінші басшысын Алматы облысының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
20. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
21. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттігі:
1) құрылымдық бөлімшелер басшыларының, Басқарма қызметкерлерінің міндеттері мен өкiлеттiктерiн өз құзыреті шегінде анықтайды;
2) Басқарма қызметкерлерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес қызметке тағайындайды және босатады;
3) Басқарманың қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің және кәсіпорындардың директорларын қолданыстағы заңнамаға сәйкес қызметке тағайындайды және босатады;
4) Басқарманың қарамағындағы мемлекеттік мекемелерінің директорларының орынбасарларын қолданыстағы заңнамаға сәйкес қызметке тағайындайды және босатады;
5) Басқарма қызметкерлерін, Басқарманың қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің және кәсіпорындардың директорларын және директорлардың орынбасарларын заңнамада белгіленген тәртіппен ынталандырады және тәртіптік жазалар қолданады;
6) өз құзыреті шегінде бұйрық шығарады және құрылымдық бөлімшелерінің Ережелерін бекітеді;
7) мемлекеттік органдар мен басқа да ұйымдарда өз құзыреті шегінде Басқарманың мүддесін білдіреді;
8) Басқармадағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет етеді, сол үшін жеке жауапкершілік алуды белгілейді;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа да өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
22. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. Басқарманың мүлкі
23. Басқармада заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
Басқарма мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

24. Имущество, закрепленное за Управлением относится к коммунальной собственности.
25. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Управления
26. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень государственных учреждений, находящихся в ведении Управления
1) "Алакольское государственное учреждение лесного хозяйства Управления природных ресурсов и регулирования природопользования Алматинской области";
2) "Баканасское государственное учреждение лесного хозяйства Управления природных ресурсов и регулирования природопользования Алматинской области";
3) "Борлитобинское государственное учреждение лесного хозяйства Управления природных ресурсов и регулирования природопользования Алматинской области";
4) "Жаркентское государственное учреждение лесного хозяйства Управления природных ресурсов и регулирования природопользования Алматинской области";
5) "Жонгарское государственное учреждение лесного хозяйства Управления природных ресурсов и регулирования природопользования Алматинской области";
6) "Каскеленское государственное учреждение лесного хозяйства Управления природных ресурсов и регулирования природопользования Алматинской области";
7) "Кегенское государственное учреждение лесного хозяйства Управления природных ресурсов и регулирования природопользования Алматинской области";
8) "Куртинское государственное учреждение лесного хозяйства Управления природных ресурсов и регулирования природопользования Алматинской области";
9) "Нарынкольское государственное учреждение лесного хозяйства Управления природных ресурсов и регулирования природопользования Алматинской области";
10) Государственное учреждение "Талдыкорганское государственное учреждение лесного хозяйства Управления природных ресурсов и регулирования природопользования Алматинской области";
11) Государственное учреждение "Уйгурское государственное учреждение лесного хозяйства Управления природных ресурсов и регулирования природопользования Алматинской области";
12) "Уйгентасское государственное учреждение лесного хозяйства Управления природных ресурсов и регулирования природопользования Алматинской области";
13) Государственное учреждение "Уштобинское государственное учреждение лесного хозяйства Управления природных ресурсов и регулирования природопользования Алматинской области";

24. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
25. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма, өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату
26. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарманың қарамағындағы мемлекеттік мекемелерінің тізбесі
1) "Алматы облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасының Алакөл орман шаруашылығы мемлекеттік мекемесі";
2) "Алматы облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасының Бақанас орман шаруашылығы мемлекеттік мекемесі";
3) "Алматы облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасының Бөрлітөбе орман шаруашылығы мемлекеттік мекемесі";
4) "Алматы облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасының Жаркент орман шаруашылығы мемлекеттік мекемесі";
5) "Алматы облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасының Жоңғар орман шаруашылығы" мемлекеттік мекемесі;
6) "Алматы облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасының Қаскелен орман шаруашылығы мемлекеттік мекемесі";
7) "Алматы облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасының Кеген орман шаруашылығы мемлекеттік мекемесі";
8) "Алматы облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасының Күрті орман шаруашылығы мемлекеттік мекемесі";
9) "Алматы облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасының Нарынқол орман шаруашылығы" мемлекеттік мекемесі;
10) "Алматы облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасының Талдықорған орман шаруашылығы" мемлекеттік мекемесі;
11) "Алматы облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасының Ұйғыр орман шаруашылығы" мемлекеттік мекемесі;
12) "Алматы облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасының Үйгентас орман шаруашылығы мемлекеттік мекемесі";
13) "Алматы облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасының Үштөбе орман шаруашылығы" мемлекеттік мекемесі;

14) Государственное учреждение "Шелекское государственное учреждение лесного хозяйства Управления природных ресурсов и регулирования природопользования Алматинской области";
15) Коммунальное государственное учреждение лесного хозяйства "Кызыл жиде" государственного учреждения "Управления природных ресурсов и регулирования природопользования Алматинской области";
16) Государственное коммунальное казенное предприятие Мелиоративно-механизированный отряд "Балхаш" государственного учреждения Управления природных ресурсов и регулирования природопользования;
17) Государственное коммунальное казенное предприятие Мелиоративно-механизированный отряд "Каратал" государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования".

14) "Алматы облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасының Шелек орман шаруашылығы мемлекеттік мекемесі" мемлекеттік мекемесі;
15) "Алматы облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Қызыл жиде" орман шаруашылығы коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
16) "Алматы облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Балқаш" мелиоративтік-механикаландырылған отряды мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
17) "Алматы облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Қаратал" мелиоративтік-механикаландырылған отряды мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны.