Об утверждении схемы и порядка перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Каркаралинского района
Постановление акимата Каркаралинского района Карагандинской области от 17 ноября 2015 года № 353. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 8 декабря 2015 года № 3542.
В соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 3-1) пункта 3 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте" акимат района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить схему перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Каркаралинского района согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 к настоящему постановлению.
Сноска. Пункт 1 – в редакции постановления акимата Каркаралинского района Карагандинской области от 09.01.2020 № 1 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
2. Утвердить прилагаемый порядок перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Каркаралинского района.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима района С. Әлиулы.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
акима района
Б.М. Токмурзин
Приложение 1
к постановлению акимата
Каркаралинского района
от 17 ноября 2015 года
№ 353
Схема перевозки детей, проживающих в селе Карашокы
в среднюю школу № 8 села Бесоба
Приложение 2
к постановлению акимата
Каркаралинского района
от 17 ноября 2015 года
№ 353
Схема перевозки детей, проживающих в селах Акшокы, Жекежал
в среднюю школу № 10 имени Нуркена Абдирова села Жарлы
Приложение 3
к постановлению акимата
Каркаралинского района
от 17 ноября 2015 года
№ 353
Схема перевозки детей, проживающих в населенным пункте № 9 разъезд
в среднюю школу № 12 имени Алибека Буркитбаева села Акжол
Приложение 4
к постановлению акимата
Каркаралинского района
от 17 ноября 2015 года
№ 353
Схема перевозки детей, проживающих в населенным пункте № 6 разъезд
в среднюю школу № 15 села Матак
Приложение 5
к постановлению акимата
Каркаралинского района
от 17 ноября 2015 года
№ 353
Схема перевозки детей, проживающих в станции Буркитты
в среднюю школу № 20 села Буркитты
Приложение 6
к постановлению акимата
Каркаралинского района
от 17 ноября 2015 года
№ 353
Схема перевозки детей, проживающих в селе Саз
в среднюю школу № 18 имени Рамазана Сагымбекова села Аппаз
Приложение 7 к постановлению
акимата Каркаралинского района
от "17" ноября 2015 года
№ 353
Схема перевозки детей, проживающих в селе Жарлы до средней школы № 6 села Тегисшилдик

Қарқаралы ауданының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың схемасы мен тәртібін бекіту туралы
Қарағанды облысы Қарқаралы ауданының әкімдігінің 2015 жылғы 17 қарашадағы № 353 қаулысы. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 8 желтоқсанда № 3542 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31-бабына, Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі "Автомобиль көлігі туралы" Заңының 14-бабының 3-тармағының 3-1) тармақшасына сәйкес аудан әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-қосымшаларға сәйкес Қарқаралы ауданының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың схемасы бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Қарқаралы ауданының әкімдігінің 09.01.2020 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қоса берілген Қарқаралы ауданының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың тәртібі бекітілсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімінің орынбасары С. Әлиұлына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудан әкімінің
міндетін атқарушы
Б.М. Токмурзин
Қарқаралы ауданы әкімдігінің
2015 жылғы 17 қарашадағы
№ 353 қаулысына
1-қосымша
Қарашоқы ауылында тұратын балаларды Бесоба ауылының № 8 орта мектебіне тасымалдау схемасы
Қарқаралы ауданы әкімдігінің
2015 жылғы 17 қарашадағы
№ 353 қаулысына
2-қосымша
Ақшоқы, Жекежал ауылдарында тұратын балаларды Жарлы ауылының Нүркен Әбдіров атындағы № 10 орта мектебіне тасымалдау схемасы
Қарқаралы ауданы әкімдігінің
2015 жылғы 17 қарашадағы
№ 353 қаулысына
3-қосымша
№ 9 разъезд елді мекенінде тұратын балаларды Ақжол ауылының Әлібек Бүркітбаев атындағы № 12 орта мектебіне тасымалдау схемасы
Қарқаралы ауданы әкімдігінің
2015 жылғы 17 қарашадағы
№ 353 қаулысына
4-қосымша
№ 6 разъезд елді мекенінде тұратын балаларды Матақ ауылының № 15 орта мектебіне тасымалдау схемасы
Қарқаралы ауданы әкімдігінің
2015 жылғы 17 қарашадағы
№ 353 қаулысына
5-қосымша
Бүркітті станциясында тұратын балаларды Бүркітті ауылының № 20 орта мектебіне тасымалдау схемасы
Қарқаралы ауданы әкімдігінің
2015 жылғы 17 қарашадағы
№ 353 қаулысына
6-қосымша
Саз ауылында тұратын балаларды Аппаз ауылының Рамазан Сағымбеков атындағы № 18 орта мектебіне тасымалдау схемасы
Қарқаралы ауданы әкімдігінің
2015 жылғы 17 қарашадағы
№ 353 қаулысына
7 қосымша
Жарлы ауылында тұратын балаларды Тегісшілдік ауылының № 6 орта мектебіне тасымалдау схемасы

Сноска. Постановление дополнено приложением 7 в соответствии с постановлением акимата Каркаралинского района Карагандинской области от 09.01.2020 № 1 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Утвержден
постановлением акимата
Каркаралинского района
от 17 ноября 2015 года
№ 353
Порядок
перевозки в общеобразовательные школы детей,
проживающих в отдаленных населенных пунктах
Каркаралинского района
1. Общие положения
1. Настоящий Порядок перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Каркаралинского района (далее – Порядок) разработан в соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и статьей 14 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте", а также в соответствии с Правилами перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 349.
Перевозка детей осуществляется автобусами, микроавтобусами, находящимися в коммунальной собственности и принадлежащими на праве оперативного управления государственных учреждений Каркаралинского района, оборудованными в соответствии с требованиями установленными, законодательством Республики Казахстан и с предоставлением каждому ребенку отдельного места для сидения.
2. К поездке на автобусах не допускаются дети и взрослые сопровождающие:
1) в возбужденном состоянии, которое приводит к нарушению мер безопасности;
2) находящиеся под воздействием алкоголя, наркотических, психотропных и токсических веществ.
2. Организация перевозок детей
3. Перевозка детей автобусами в период с 22.00 до 06.00 часов, а также в условиях недостаточной видимости (туман, снегопад, дождь и другие) не допускается.
При неблагоприятных изменениях дорожных или метеорологических условий, создающих угрозу безопасности перевозок, в случаях, предусмотренных действующими нормативными документами о временном прекращении движения автобусов, перевозчик отменяет рейс и немедленно проинформирует об этом заказчика.
4. Перевозка детей автобусом в светлое время суток осуществляется с включенным ближним светом фар.
5. Площадки, отводимые для ожидающих автобус детей, должны быть достаточно большими, чтобы не допускать выхода детей на проезжую часть.
Площадки имеют благоустроенные подходы и располагаются отдельно от остановочных пунктов маршрутов регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа.
Если перевозки детей осуществляются в темное время суток, то площадки должны иметь искусственное освещение.
В осенне-зимний период времени площадки должны очищаться от снега, льда, грязи.

Ескерту. Қаулы 7-қосымшамен толықтырылды - Қарағанды облысы Қарқаралы ауданының әкімдігінің 09.01.2020 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қарқаралы ауданы әкімдігінің
2015 жылғы 17 қарашадағы
№ 353 қаулысымен
бекітілген
Қарқаралы ауданының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын жалпы білім беретін мектеп балаларын тасымалдаудың тәртібі
1. Жалпы ережелер
1. Қарқаралы ауданының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын жалпы білім беретін мектеп балаларын тасымалдаудың осы тәртібі (бұдан әрі – тәртібі) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31-бабына және Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі "Автомобиль көлiгi туралы" Заңының 14 бабымен сәйкес, сонымен қатар Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 349 бұйрығымен бекітілген Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларына сәйкес әзірленген.
Балаларды тасымалдау Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарына сәйкес Қарқаралы ауданының мемлекеттік мекемелерінің коммуналдық меншігіндегі және оралымды басқару құқығына ие болып табылатын автобустармен, шағын автобустармен және әрбір балаға отыратын жеке орын берiле отырып жүзеге асырылады.
2. Автобустарда жол жүруге келесі балалар мен алып баратын ересек адамдарға рұқсат берілмейді:
1) қауіпсіздік шараларын бұзуға әкеліп соқтыратын толқыған жай-күйінде;
2) ішімдік, есірткі, психотропты және улағыш заттардың әсері болғанда.
2. Балаларды тасымалдауды ұйымдастыру
3. Балаларды 22.00-ден бастап 06.00 сағатқа дейін автобустармен тасымалдауға, сондай-ақ көрінім жеткіліксіз жағдайда (тұман, қар жауған, жаңбыр және басқалар) жол берілмейді.
Тасымалдаудың қауіпсіздігіне төнетін қатер төндіретін, жолдың немесе метеорологиялық жағдайдардың қолайсыз өзгерулері кезінде, автобустардың қозғалысын уақытша тоқтату туралы қолданыстағы нормативтік құжаттармен көзделген жағдайларда, тасымалдаушы рейсті болдырмайды және ол туралы дереу тапсырыс берушіге хабарлайды.
4. Балалардың автобуспен тасымалдауы тәуліктің жарық уақытында фаралардың жақын қосылған жарығымен жүзеге асырылады.
5. Автобусты күтіп тұрған балаларға арналған алаңқайлар, олардың жүріс бөлігіне шығуын болдырмайтындай жеткілікті үлкен болуы тиіс.
Алаңдар жөнделген кірер жолдармен жабдықталған және аялдамалық пункттердің күнделікті жолаушылар мен жүкті тасымалдайтын автокөліктік ретті маршруттардан бөлек орналасқан.
Егер балалардың тасымалдауы тәуліктің қараңғы уақытында жүзеге асатын болса, онда алаңдар жасанды жарықтандырумен жабдықталу қажет.
Күзгі-қысқы кезеңде алаңдар қардан, мұздан, саздан тазартылу қажет.

6. Заказчик перевозок детей в учебные заведения регулярно (не реже одного раза в месяц) проверяет состояние мест посадки и высадки детей.
7. Расписание движения автобусов согласовывается перевозчиком и заказчиком.
При неблагоприятных изменениях дорожных условий, при иных обстоятельствах (ограничение движения, появление временных препятствий, при которых водитель не может ехать в соответствии с расписанием не повышая скорости), расписание корректируется в сторону снижения скорости (увеличения времени движения). Об изменении расписания перевозчик оповещает заказчика, который принимает меры по своевременному оповещению детей.
8. На каждый автобус, осуществляющий перевозку детей, заказчик назначает ответственных лиц из числа сотрудников организации - заказчика или родителей, которые сопровождают детей до места их назначения (при осуществлении регулярных перевозок детей в школу, иные учебные заведения допускается назначать ответственными учащихся старших классов, прошедших специальный инструктаж для сопровождающих).
9. Инструктаж проводит лицо, ответственное за обеспечение безопасности дорожного движения или эксплуатацию транспортных средств, принадлежащих перевозчику, в порядке установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Порядок движения и остановок (стоянок) автобусов на маршруте
10. В случае осуществления перевозок детей в темное время суток наряду с ближним или дальним светом фар используются противотуманные фары.
11. При выполнении перевозки детей водителю запрещается:
1) отклоняться от установленного маршрута движения автобуса и превышать установленные скоростные режимы;
2) во время движения отвлекаться от управления автобусом (разговаривать, принимать пищу, включать в кабине громкую музыку);
3) провозить в автобусе запрещенные к провозу предметы и материалы;
4) осуществлять съезд на грунтовые дороги и двигаться по ним (за исключением случаев перевозки детей во время проведения работ по ремонту и реконструкции дорог).
12. Во время движения автобуса сопровождающие должны находиться у каждой двери автобуса. Если в автобусе находится один сопровождающий, он должен находиться у передней двери автобуса.
13. Во время поездки сопровождающие не допускают, чтобы дети:
1) стояли и ходили по салону;
2) прислонялись к дверям и окнам;
3) ставили тяжелые и неустойчивые личные вещи на верхние полки;
4) размещали ручную кладь в проходах и на площадках у входов (выходов);
5) высовывались в оконные проемы;

6. Балалардың оқу орындарына тасымалдаудың тапсырыс берушісі балаларды отырғызу мен түсіру орындарының тұрақты түрде (айына бір реттен аз емес) тексереді.
7. Тасымалдаушы және тапсырыс берушімен автобустардың жүру кестесі келіседі.
Жолдың жүру жағдайларында қолайсыз өзгерулер, не басқа да мән-жайлар (қозғалыстың шектелуі, уақытша кедергілердің пайда болуы кезінде жүргізуші кестеге сәйкес жүре алмай, жылдамдықты көтермей жүруге мәжбүр болса) кезінде кесте жылдамдықтың төмендеу жағына түзетіледі (қозғалыс уақытының өсуі). Тасымалдаушы кестенің өзгеруі туралы тапсырыс берушіге хабарлайды, ол балаларға уақытылы хабарлануы бойынша шаралар қолданады.
8. Тапсырыс беруші балаларды тасымалдайтын әрбір автобусқа балалармен оларды жеткізу орнына дейін алып жүретін, тапсырыс берушінің – ұйым қызметкерлерінің немесе ата-аналарының ішінен ілесіп жүрушілерді белгілейді (балаларды мектептерге басқа да оқу орындарына тұрақты тасымалдауды жүзеге асыру кезінде жауапты ілесіп жүрушілер үшін арнайы нұсқама алған жоғары сынып оқушыларын белгілеуге жол беріледі).
9. Қазақстан Республикасының заңнамасы тәртібінде, тасымалдаушыға жататын көлік құралдарын пайдалануға немесе жол жүру қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жауапты тұлға нұсқама өткізеді.
3. Маршрут бойынша автобустардың тоқтайтын жерлері (аялдамалары) және қозғалыс тәртібі
10. Балалардың автобуспен тасымалдауды жүзеге асыру жағдайында тәуліктің қараңғы уақытында фаралардың жақын немесе алыс жарығын қосумен бірге тұманға қарсы фаралар да қолданылады.
11. Балаларды тасымалдауды орындау кезінде жүргізушіге рұқсат етілмейді:
1) автобус қозғалысының белгіленген маршрутынан және белгіленген жылдамдық режимінен ауытқуға;
2) қозғалыс уақытында автобусты жүргізуден алаңдатуға (сөйлесуге, тамақтануға, кабинада музыканы қатты қосуға);
3) тасымалдауға тыйым салынған заттар мен материалдарды автобуста тасымалдауға;
4) қара жолдарға түсіп және олармен қозғалуға (балаларды жөндеу және қайта жаңғырту жұмыстарын жүргізу уақытында тасымалдаған жағдайларды қоспағанда).
12. Автобустың қозғалысы кезінде еріп жүрушілер әрбір есіктің қасында болу қажет. Егер автобуста бір ғана ілесіп жүруші болса, ол автобустың алдыңғы есігінің қасында болу керек.
13. Сапар уақытында ілесіп жүрушілер балаларға рұқсат етпейді:
1) салон бойынша тұруға және жүруге;
2) терезелер мен есіктерге сүйенуге;
3) ауыр және тұрақсыз жеке заттарын жоғары сөреге қоюға;
4) қол жүктерін кіру (шығу) орынның алаңдарында немесе өтер жерлерге орналастыруға;
5) терезе ойықтарынан шығарылуға;

6) выбрасывали из окон мусор и какие-либо иные предметы;
7) отвлекали водителя от управления транспортным средством, кроме сообщений о ситуации, угрожающей здоровью и жизни пассажиров, направленных на предотвращение несчастного случая;
8) пользовались аварийным оборудованием в ситуациях, не угрожающих жизни и здоровью пассажиров;
9) открывали двери;
10) дрались, толкались, устраивали подвижные игры;
11) курили, зажигали спички, зажигалки;
12) распивали спиртные напитки, принимали наркотические, психотропные и токсические вещества.
14. Сопровождающие обеспечивают:
1) соблюдение правил личной гигиены всеми учащимися в движении, на остановках, при приемах пищи, ночлегах;
2) наличие медицинской аптечки, укомплектованной набором лекарственных и перевязочных средств, необходимых для оказания доврачебной помощи;
3) постоянное наблюдение за состоянием детей, при необходимости оказывают доврачебную помощь заболевшим и травмированным.
15. На всем протяжении маршрута дети занимают только отведенные им при первичной посадке в автобус места. Пересаживаться с места на место в процессе движения и после остановок (стоянок) автобуса без разрешения сопровождающего запрещается.
16. Окна (форточки) в салоне автобуса закрыты. При необходимости проветривания салона, только с разрешения сопровождающего открываются потолочные вентиляционные люки.
17. При необходимости, связанной с обеспечением нормального состояния и здоровья перевозимых детей, водитель автобуса по указанию сопровождающего делает по пути следования незапланированные остановки.
При выборе мест остановок и стоянок водитель руководствуется законодательством Республики Казахстан.
При остановках (стоянках) в темное время суток, а также в условиях недостаточной видимости следует использовать внешние световые приборы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Перед каждой остановкой сопровождающие объявляют время стоянки, напоминают детям о необходимости соблюдения мер безопасности, недопустимости отставания от группы и порядке действий, если ребенок отстал.
19. Высадка детей из автобуса во время стоянок (остановок) осуществляется через переднюю дверь. Первыми из автобуса выходят сопровождающие. Во время стоянок (остановок) сопровождающие находятся: один - возле передней части автобуса, другой - сзади автобуса, и наблюдают за высадкой детей и за тем, чтобы дети не выбегали на проезжую часть дороги.
После того как дети вернутся в автобус, сопровождающие проверяют, что все дети находятся на своих местах, и только после этого сообщают водителю о возможности продолжения поездки.

6) терезелерден қоқым мен қандайда бір басқа да заттарды лақтыруға;
7) жүргізушіні көлік құралдарын жүргізуінен алаңдатуға, қайғылы оқиғаның алдын алуға бағытталған жолаушылардың өмірі мен денсаулықтарына қауіп төндіретін жағдайлар туралы хабарламалардан басқа;
8) жолаушылардың өмірі мен денсаулықтарына қауіп төндірмейтін жағдайларда авариялық жабдықталумен қолдануға;
9) есіктерді ашуға;
10) төбелесуге, итермелесуге, жылжымалы ойындар құруға;
11) темекі шегуге, сіріңке , оттықты жағуға;
12) ішімдік ішуге, есірткі, жүйке жүйесін зақымдайтын және уытты заттарды қабылдауға.
14. Ілесіп жүрушілер қамтамасыз етеді:
1) түнеу, тамақтану кезінде, тоқтайтын жерлерде, қозғалыс кезінде барлық балалармен жеке гигиена ережелерінің сақталуын;
2) дәрігерге дейінгі көмекті көрсету үшін қажетті дәрілік және таңу құралдарымен жабдықталған медициналық дәрі қобдишасының бар болуын;
3) балалар күйін үнемі бақылау, қажет болған кезде ауырып қалғандарға және жарақат алғандарға дәрігерге дейінгі көмекті көрсетуді.
15. Маршруттың барлық бойымен балалар бастапқы отырыс кезінде белгіленген орындарда отырады. Қозғалыс кезінде және тоқтаулардан (аялдамалардан) кейін ілесіп жүрушінің рұқсатынсыз орын ауыстыруға болмайды.
16. Терезелер (терезе желдеткіштері) автобус салонында жабық. Салонды желдету қажеттігі кезінде, ілесіп жүрушінің рұқсатымен ғана төбедегі вентиляция люктары ашылады.
17. Тасымалданатын балалардың денсаулығы мен қалыпты күйде болуымен байланысты қажеттілігі кезінде, ілесіп жүрушінің көрсетуі бойынша автобустың жүргізушісі жол бойынша жоспарланбаған тоқтауларды жасайды.
Жүргізуші тоқтау мен аялдама жасау орындарын таңдау кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
Тәуліктің қараңғы кездерінде тоқтаулар (аялдамалар) уақытында, сондай-ақ жеткіліксіз көз көрерлік жағдайларында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сыртқы жарық құралдарын пайдалануға болады.
18. Әрбір тоқтаудың алдында ілесіп жүрушілер тоқтау уақытын хабарлайды, балаларға қауіпсіздік шаралар сақтануын, топтан қалуға болмайтындығын және де, егер бала қалып қойса, қажетті әрекеттер тәртібін ескертеді.
19. Тұрақтаулар (аялдаулар) уақытында балаларды автобустан шығару алдыңғы есiктер арқылы жүзеге асырылады. Автобустан бiрiншi болып ілесіп жүрушiлер шығады. Тұрақтаулар (аялдау) уақытында ілесіп жүрушiлер: бiреуi – автобустың алдыңғы бөлiгiнде, екiншiсi – автобустың артында тұруы және балалардың түсуiн және содан кейiн балалардың жолдың жүру бөлiгiне жүгiрiп шықпауын бақылайды.
Балалар автобусқа қайтып келгеннен кейін, ілесіп жүрушілер барлық балалардың өз орындарында бар екендігін тексереді, тек содан кейін ғана жүргізушіге сапарды әрі қарай жалғастыруға мүмкіндігі туралы хабарлайды.

20. Движение автобуса по маршруту прекращается в случаях:
1) возникновения в пути технических неисправностей автобуса, движение при которых или эксплуатация которых в соответствии с Правилами дорожного движения запрещается;
2) изменения дорожно-метеорологических и иных условий, угрожающих безопасности перевозок, при которых в соответствии с действующими нормативными документами движение автобусов запрещается (гололед, туман, разрушение дорог, аварии вблизи пути следования);
3) получения ребенком в пути следования травмы, наступления внезапного заболевания, кровотечения, обморока;
4) ухудшения самочувствия водителя.
21. При вынужденной остановке автобуса водитель и сопровождающие руководствуются законодательством Республики Казахстан.
22. В случае дорожно-транспортного происшествия водитель и сопровождающие срочно должны эвакуировать детей из транспортного средства без выноса их личных вещей.
23. При пожаре в транспортном средстве сопровождающие должны:
1) подать сигнал водителю о возгорании;
2) до остановки транспортного средства перевести детей как можно дальше от очага возгорания и приступить к его тушению огнетушителем, имеющимся в салоне, и подручными средствами;
3) после остановки срочно эвакуировать детей и всех пассажиров без личных вещей на безопасное расстояние, исключающее травмы при взрыве транспортного средства.
24. После эвакуации детей из транспортного средства при дорожно-транспортном происшествии и пожаре сопровождающие и водитель должны:
1) оказать первую медицинскую помощь пострадавшим и доставить их в ближайшее лечебное учреждение;
2) принять меры к вызову на место дорожно-транспортного происшествия или пожара сотрудников дорожной полиции и если требуется - "скорой помощи", спасателей, специалистов противопожарной службы;
3) не пострадавших детей собрать в месте, где их безопасности ничто не угрожает, успокоить их, при необходимости обеспечить прием детей с ослабленным здоровьем, сердечно-сосудистыми и иными заболеваниями, обострение которых приводит к стрессу, назначенных врачом лекарств;
4) после окончания тушения пожара, а также при отсутствии опасности на месте дорожно-транспортного происшествия по согласованию с сотрудниками дорожной полиции силами руководителей групп и взрослых сопровождающих, по возможности без привлечения детей, собрать личные вещи, раздать их детям;
5) определить возможности и маршрут дальнейшей перевозки детей;
6) при необходимости обратиться к прибывшим на место сотрудникам дорожной полиции с просьбой о помощи в организации перевозки детей;

20. Маршрут бойынша автобустың қозғалысын тоқтату жағдайларды:
1) жолда автобуста техникалық ақаулықтардың пайда болуынан, қозғалыс пен пайдалануға Жол жүру ережелеріне сәйкес рұқсат берілмеу;
2) тасымалдаудың қауіпсіздігіне төнетін қатер тудыратын, жол – метеорологиялық және басқа жағдайдардың қолайсыз өзгерулері кезінде, автобустардың қозғалысын тоқтату қолданыстағы бар нормативтік құжаттарға сәйкес ескерілген жағдайларда (көктайғақ, тұман, жолдардың бұзылуы, жол бойымен аварияның болуы);
3) жол бойында баланың жарақат алуы, кенеттен ауруы, қан кетуі, талуы;
4) жүргізуші өзіндік сезінуінің нашарлауы.
21. Жүргізуші және ілесіп амалсыз автобустың тоқталуы кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасын негізге алады.
22. Жол-көлік оқиғасы жағдайда жүргізуші мен ілесіп жүрушілер олардың жеке бас заттарын алып шығуынсыз балаларды көлік құралынан шұғыл түрде эвакуациялау қажет.
23. Көлік құралында өрт пайда болған кезде, ілесіп жүрушілер:
1) жүргізушіге тұтану туралы белгі беруі;
2) көлік құралы тоқтағанға дейін балаларды өрт көзінен мүмкіндігінше алысырақ апаруға және оны салонда бар өрт сөндіргішпен және қол астындағы заттармен сөндіруге кірісуі;
3) тоқтағаннан кейін балаларды және барлық жолаушыларды көлік құралы жарылған кезде жарақаттарды болғызбайтын қауіпсіз қашықтыққа жеке заттарсыз жедел шығаруы міндетті.
24. Жол-көлік оқиғасы және өрт кезінде балаларды көлік құралынан эвакуациялағаннан кейін ілесіп жүрушілер және жүргізуші:
1) зардап шеккендерге алғашқы дәрігерлік көмек көрсетуге және оларды жақын орналасқан дәрігерлік мекемеге жеткізуге;
2) жол-көлік оқиғасы немесе өрт орнына жол полициясы және егер талап етілсе "жедел көмек" қызметкерлерін, құтқарушыларды, өртке қарсы қызметтің мамандарын шақыру шараларын қабылдауға;
3) зардап шекпеген балаларды олардың қауіпсіздігіне қауіп төнбейтін орынға жинап, оларды тыныштандыруға, қажет болған кезде денсаулығы әлсіреген, жүрек-тамыр және асқынуы стреске әкеп соғуы мүмкін өзге де аурулары бар балалардың дәрігер белгілеген дәрілерді қабылдауын қамтамасыз етуге;
4) өртті сөндіруді аяқтағаннан кейін, сондай-ақ жол-көлік оқиғасы орнында қауіп болмаған кезде жол полициясы қызметкерлерінің келісімі бойынша топ жетекшілерінің және ересек ілесіп жүрушілердің күшімен мүмкіндігінше балаларды тартпай жеке заттарды жинап, оларды балаларға беруге;
5) балаларды одан әрі тасымалдау мүмкіндіктерін және маршрутын анықтауға;
6) қажет болған кезде орынға келіп жеткен жол полициясының қызметкерлеріне балаларды тасымалдауды ұйымдастыруға көмек көрсету туралы өтініш жасауға;

7) сообщить по телефону о происшествии и состоянии детей администрации заказчика, с ее помощью обеспечить оперативное информирование законных представителей детей, направленных в медицинские учреждения, о месте их нахождения и состоянии, а также законных представителей не пострадавших детей - об их местонахождении и дальнейшем маршруте следования группы.
25. При выполнении перевозок детей водитель автобуса по прибытии в конечный пункт маршрута сообщает об этом перевозчику.
4. Заключительные положения
26. Отношения по перевозкам в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах района, не урегулированные настоящим порядком, регулируются в соответсвии с действующим законодательством Республики Казахстан.

7) телефон арқылы оқиға және балалардың хал-жағдайы туралы тапсырыс берушінің әкімшілігіне хабарлауға, оның көмегімен медициналық мекемелерге жіберілген балалардың заңды өкілдеріне олардың орналасқан жері және хал-жағдайы туралы, сондай-ақ зардап шекпеген балалардың заңды өкілдеріне олардың орналасқан жері және топтың одан әрі жүру маршруты туралы жедел хабарлауын қамтамасыз етуге міндетті.
25. Балалардың тасымалдарын орындаған кезде автобустың жүргізушісі маршруттың соңғы пунктіне келген бойдан ол туралы тасымалдаушыға хабарлайды.
4. Қорытынды ережелер
Ауданның шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдау бойынша осы тәртіппен реттелмеген қатынастар Қазақстан Республикасының Заңнамасына сәйкес реттеледі.