Об утверждении регламентов государственных услуг по вопросам регистрации актов гражданского состояния
Постановление акимата Мангистауской области от 31 декабря 2015 года № 411. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области 10 февраля 2016 года № 2966. Утратило силу постановлением акимата Мангистауской области от 8 апреля 2020 года № 54
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Мангистауской области от 08.04.2020 № 54 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах", акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) регламент государственной услуги "Регистрация рождения ребенка, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния";
2) регламент государственной услуги "Регистрация заключения брака (супружества), в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния";
3) регламент государственной услуги "Выдача повторных свидетельств или справок о регистрации актов гражданского состояния";
4) регламент государственной услуги "Регистрация установления отцовства, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния";
5) регламент государственной услуги "Регистрация перемены имени, отчества, фамилии, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния";
6) регламент государственной услуги "Восстановление записей актов гражданского состояния";
7) регламент государственной услуги "Регистрация смерти, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния";
8) регламент государственной услуги "Регистрация усыновления (удочерения), в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния";
9) регламент государственной услуги "Регистрация расторжения брака (супружества), в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния";
10) регламент государственной услуги "Аннулирование записей актов гражданского состояния".
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенным постановлением акимата Мангистауской области от 16.04.2018 № 67(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Азаматтық хал актілерін тіркеу мәселелері бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтер регламенттерін бекіту туралы
Маңғыстау облысы әкімдігінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 411 қаулысы. Маңғыстау облысы Әділет департаментінде 2016 жылғы 10 ақпанда № 2966 болып тіркелді. Күші жойылды-Маңғыстау облысы әкімдігінің 2020 жылғы 8 сәуірдегі № 54 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 08.04.2020 № 54(алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес облыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) "Бала тууды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті;
2) "Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті;
3) "Азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер немесе анықтамалар беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті;
4) "Әкелікті анықтауды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті;
5) "Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті;
6) "Азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті;
7) "Қайтыс болуды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті;
8) "Бала асырап алуды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті;
9) көрсетілген қаулымен бекітілген "Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламентінде;
10) "Азаматтық хал актілері жазбаларын жою" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті;
Ескерту. 1 - тармаққа өзгерістер енгізілді - Маңғыстау облысы әкімдігінің 16.04.2018 № 67 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

2. Государственному учреждению "Аппарат акима Мангистауской области" (Рзаханов А.К.) обеспечить официальное опубликование данного постановления в информационно-правовой системе "Әділет" и в средствах массовой информации, размещение на интернет-ресурсе акимата Мангистауской области.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя аппарата акима области Рзаханова А.К.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области А. Айдарбаев
"СОГЛАСОВАНО"
руководитель государственного учреждения
"Аппарат акима Мангистауской области"
Рзаханов А.К.
31 декабрь 2015 год.
руководитель государственного учреждения
"Актауский городской отдел регистрации
актов гражданского состояния"
Елемесова А.З.
31 декабрь 2015 год.
Утвержден
Постановлением акимата
Мангистауской области
от 31 декабрь 2015 года № 411
Регламент государственной услуги "Регистрация рождения ребенка, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния"
Сноска. Регламент в редакции постановления акимата Мангистауской области от 10.05.2017 № 106(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Государственная услуга "Регистрация рождения ребенка, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния" (далее – государственная услуга) оказывается местными исполнительными органами (далее - МИО) районов и городов областного значения (далее - услугодатель).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется на альтернативной основе через:
1) МИО районов и городов областного значения, города районного значения, акимы сел, сельских округов;
2) некоммерческое акционерное общество Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
3) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления акимата Мангистауской области от 13.11.2019 № 238 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форма оказания государственной услуги: электронная/бумажная.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления акимата Мангистауской области от 16.04.2018 № 67(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (А.К.Рзаханов) осы қаулының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесі мен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын, Маңғыстау облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналасуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімі аппаратының басшысы А.К.Рзахановқа жүктелсін.
4. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі А. Айдарбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
"Маңғыстау облысы әкімінің аппараты"
мемлекеттік мекемесінің басшысы
А.К.Рзаханов
31 желтоқсан 2015 жыл.
"Ақтау қалалық азаматтық хал
актілерін тіркеу бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің басшысы
А.З.Елемесова
31 желтоқсан 2015 жыл.
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 411 қаулысымен
Бекітілген
"Бала тууды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті
Ескерту. Регламент жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы әкімдігінің 10.05.2017 № 106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. "Бала тууды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі - ЖАО) (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру мынадай баламалы негізде:
1) аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың, аудандық маңызы бар қаланың ЖАО, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорацияс" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация);
3) "электрондық үкіметтің" веб-порталы" (бұдан әрі - портал) www.egov.kz арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 1 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы әкімдігінің 13.11.2019 № 238 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық/қағаз түрінде.
Ескерту. 2 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы әкімдігінің 16.04.2018 № 67 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

3. Результат оказания государственной услуги: свидетельство о рождении, повторное свидетельство о рождении с внесенными изменениями, дополнениями и исправлениями либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги на бумажном носителе при предъявлении документа, удостоверяющего личность, в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 стандарта государственной услуги "Регистрация рождения ребенка, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния", утвержденному приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 219 "Об утверждении стандартов государственных услуг по вопросам регистрации актов гражданского состояния и апостилирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11374) (далее – Стандарт).
На портале в "Личный кабинет" услугополучателя направляется уведомление о назначении даты выдачи результата оказания государственной услуги в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в форме электронного документа в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего Стандарта государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная.
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления акимата Мангистауской области от 13.11.2019 № 238 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Описание порядка действий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги
4. Основанием для начала процедуры (действия) по оказанию государственной услуги является:
при обращении на портал – электронное заявление, удостоверенное ЭЦП услугополучателя;
для регистрации рождения при обращении к услугодателю или в Государственную корпорацию - заявление по форме согласно приложения 1 к Стандарту при обращении на портал – электронное заявление, удостоверенное ЭЦП услугополучателя;
для внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о рождении при обращении к услугодателю или в Государственную корпорацию – заявление по форме согласно приложения 2 к Стандарту.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления акимата Мангистауской области от 13.11.2019 № 238 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3. Мемлекеттік қызметті көрсетудің нəтижесі:
жеке басын куəландыратын құжатты көрсеткен кезде қағаз жеткізгіштегі туу туралы куəлік, енгізілген өзгерістерімен, толықтыруларымен жəне түзетулерімен қоса туу туралы қайталама куəлік не Қазақстан Республикасы Əділет министрінің 2015 жылғы 17 сəуірдегі № 219 "Азаматтық хал актілерін тіркеу жəне апостильдеу мəселелері бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11374 болып тіркелген) бекітілген "Бала тууды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет Стандартының (бұдан əрі – Стандарт) 10 тармағымен көзделген негіздер мен жағдайлар бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дəлелді жауап.
Порталда көрсетілетін қызметті алушының "Жеке кабинетіне" қызметті көрсетушінің уəкілетті адамының электрондық цифрлы қолтаңба (бұдан əрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетунəтижесі берілетін күнінің белгіленгені туралы хабарлама не Стандартының 10 тармағымен қарастырылған жағдайларда жəне негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы электрондық құжат нысанындағы дəлелді жауап жолданады.
Мемлекеттік қызмет көрсету нəтижесінің нысаны: қағаз түрінде.
Ескерту. 3 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы әкімдігінің 13.11.2019 № 238 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Мемлекеттiк қызметті көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушiнiң құрылымдық бөлiмшелерiнiң (қызметкерлерiнiң) iс-қимылы тəртiбiн сипаттау
4. Мемлекеттік қызметті көрсету жөніндегі рəсімді (іс-əрекетті) бастауға негіздеме:
тууды тіркеу үшін көрсетілетін қызметті берушіге немесе Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде Стандартының 1 қосымшасына сəйкес нысан бойынша өтініш;
туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін қызметті берушіге немесе Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде Стандартының 2 қосымшасына сəйкес нысан бойынша өтініш.
Ескерту. 4 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы әкімдігінің 13.11.2019 № 238 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

5. Содержание каждой процедуры (действия) и его результат, входящей в состав процесса оказания государственной услуги:
1) услугополучатель предоставляет услугодателю документы согласно пункта 9 Стандарта в течение 20 (двадцати) минут;
2) услугодатель осуществляет прием документов, выдает услугополучателю копию заявления с отметкой о регистрации с указанием даты и времени приема пакета документов в течение 20 (двадцати) минут и регистрирует в журнале;
3) сотрудник канцелярии услугодателя после поступления заявления и необходимых документов для оказания государственной услуги выдает услугополучателю копию заявления с отметкой о регистрации с указанием даты и времени приема пакета документов, проводит регистрацию, ставит на контроль согласно сроку, установленному пунктом 4 Стандарта в течение 15(пятнадцати) минут. Результат - передает на рассмотрение руководителю услугодателя;
4) руководитель услугодателя осуществляет ознакомление с поступившими документами и отправляет ответственному исполнителю услугодателя на исполнение в течение 15 (пятнадцати) минут. Результат – передает на исполнение;
5) ответственный исполнитель услугодателя проверяет представленные документы на соответствие пункта 9 Стандарта, а также нормам Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" после проверки и анализа представленных документов в информационной системе "Запись актов гражданского состояния" (далее – ИС "ЗАГС") формирует актовую запись, осуществляет регистрацию и распечатывает соответствующее свидетельство, после формирования соответствующего свидетельства передает на подпись руководителю услугодателя в течение 1 (одного) дня;
в случае подачи заявления о рождении ребенка по истечении 3 (трех) рабочих дней со дня его рождения, государственная услуга оказывается в течение 6 (шести) рабочих дней;
при необходимости дополнительной проверки документов, установленных пунктом 9 Стандарта, срок оказания услуги продлевается не более чем на 29 (двадцать девять) календарных дней, с уведомлением услугополучателя в течение 2 (двух) календарных дней с момента продления срока рассмотрения;
заявление о внесении изменений, дополнений и исправлений в запись акта гражданского состояния – 6 (шесть) рабочих дней (день приема не входит в срок оказания государственной услуги), при необходимости запроса в другие государственные органы, срок оказания услуги продлевается не более чем на 29 (двадцать девять) календарных дней, с уведомлением услугополучателя в течение 2 (двух) календарных дней.
Результат – передает на подпись и проставление гербовой печати руководителю услугодателя;

5. Мемлекеттiк көрсетілетін қызмет көрсету прцесінің құрамына кiретiн əрбiр рəсiмнiң (iс-əрекеттің) мазмұны жəне оның нəтижесі:
1) көрсетілетін қызметті алушы Стандартының 9 тармағына сəйкес құжаттарды көрсетілетін қызметті берушіге 20 (жиырма) минут ішінде ұсынады;
2) көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды қабылдайды, 20 (жиырма) минут ішінде көрсетілетін қызметті алушыға құжаттар топтамасының қабылданған күні мен уақыты көрсетілген тіркеу туралы белгісі бар өтініш көшірмесін береді жəне журналға тіркейді;
3) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар мен өтініш келіп түскеннен кейін көрсетілетін қызметті алушыға құжаттар топтамасының қабылданған күні мен уақыты көрсетілген тіркеу туралы белгісі бар өтініш көшірмесін береді, тіркеу жүргізеді, 15 (он бес) минут ішінде Стандартының 4 тармағында көрсетілген мерзімге сəйкес бақылауға қояды. Нəтижесі - көрсетілетін қызметті берушінің басшысына қарау үшін жолдайды;
4) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы келіп түскен құжаттармен танысады жəне 15 (он бес) минут ішінде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысына орындауға жолдайды. Нəтижесі – орындауға жолдайды;
5) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы ұсынылған құжаттарды Стандарттың 9 тармағына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 26 желтоқсандағы "Неке (ерлі-зайыптылық) жəне отбасы туралы" Кодексінің нормаларына сəйкестігін тексереді, ұсынылған құжаттарды тексеру жəне талдау жасағаннан кейін "Азаматтық хал актілерінің жазбасы" ақпараттық жүйесінде (бұдан əрі – "АХАЖ" АЖ) акт жазбасын қалыптастырады, тіркеуді жүзеге асырады жəне тиісті куəлікті басып шығарады, тиісті куəлікті басып шығарғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің басшысына қол қою үшін жолдайды;
бала туылған күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күні өткеннен кейін баланың тууы туралы өтініш берілген жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызмет 6 (алты) жұмыс күн ішінде көрсетіледі;
Стандарттың 9 тармағында белгіленген құжаттарды қосымша тексеру қажет болған кезде, қызмет көрсету мерзімі 29 (жиырма тоғыз) күнтiзбелiк күннен аспайтын уақытқа ұзартылады, қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап, көрсетілетін қызметті алушы 2 (екі) күнтізбелік күн ішінде хабардар етіледі.
Нəтижесі – көрсетілетін қызметті берушінің басшысына қол қоюға жəне елтаңбалы мөрін басу үшін жолдайды;

6) руководитель услугодателя подписывает результат государственной услуги и проставляет в свидетельстве гербовую печать и направляет в канцелярию услугодателя в течение 15 (пятнадцати) минут. Результат – подписывает свидетельство и ставит гербовую печать;
7) сотрудник канцелярии услугодателя регистрирует свидетельство и передает услугополучателю под роспись. Результат – выдает свидетельство.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенным постановлением акимата Мангистауской области от 16.04.2018 № 67(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-1. В случае изменения анкетных данных ребенка достигшего десяти лет, дополнительно представляется его согласие в письменном виде.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 5-1 в соответствии с постановлением акимата Мангистауской области от 16.04.2018 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Описание порядка взаимодействия структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги
6. Перечень структурных подразделений (работников) услугодателя, участвующих в процессе оказания государственной услуги:
1) сотрудник канцелярии услугодателя;
2) руководитель услугодателя;
3) ответственный исполнитель услугодателя.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления акимата Мангистауской области от 13.11.2019 № 238 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Описание последовательности процедур (действий) между структурными подразделениями (работниками) услугодателя:
1) услугополучатель предоставляет услугодателю документы согласно пункта 9 Стандарта в течение 20 (двадцати) минут;
2) услугодатель осуществляет прием документов, выдает услугополучателю копию заявления с отметкой о регистрации с указанием даты и времени приема пакета документов в течение 20 (двадцати) минут и регистрирует в журнале;
3) сотрудник канцелярии услугодателя после поступления заявления и необходимых документов для оказания государственной услуги выдает услугополучателю копию заявления с отметкой о регистрации с указанием даты и времени приема пакета документов, проводит регистрацию, ставит на контроль согласно сроку, установленному пунктом 4 Стандарта в течение 15(пятнадцати) минут;
4) руководитель услугодателя осуществляет ознакомление с поступившими документами и отправляет ответственному исполнителю услугодателя на исполнение в течение 15 (пятнадцати) минут;

6) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы мемлекеттік көрсетілетін қызмет нəтижесіне қол қояды жəне куəлікке елтаңбалы мөр басады жəне көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне 15 (он бес) минут ішінде жолдайды.
Нəтижесі – куəлікке қол қояды жəне елтаңбалы мөр басады;
7) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері куəлікті тіркейді, көрсетілетін қызметті алушыға қолын қойғызып береді. Нəтижесі – куəлікті береді.
Ескерту. 5 - тармаққа өзгерістер енгізілді - Маңғыстау облысы әкімдігінің 16.04.2018 № 67 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5-1. Он жасқа толған баланың анкеталық деректері өзгертілетін болса, оның жазбаша түрдегі келісімі қосымша ұсынылады.
Ескерту. Регламент 5-1 тармақпен толықтырылды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 16.04.2018 № 67 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Мемлекеттiк қызмет көрсету процесінде көрсетiлетiн қызметтi берушiнiң құрылымдық бөлiмшелерiнiң (қызметкерлерiнiң) өзара iс- қимылы тəртiбiн сипаттау
6. Мемлекеттік қызмет көрсету процесіне қатысатын көрсетілетін қызметті берушiнiң құрылымдық бөлiмшелерінің (қызметкерлерiнiң) тiзбесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері;
2) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы;
3) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы.
Ескерту. 6 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы әкімдігінің 13.11.2019 № 238 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлiмшелерінің (қызметкерлерінің) арасындағы рəсiмдердің (iс-əрекеттердің) реттiлiгiн сипаттау:
1) көрсетілетін қызметті алушы Стандарттың 9 тармағына сəйкес құжаттарды көрсетілетін қызметті берушіге 20 (жиырма) минут ішінде ұсынады;
2) көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды қабылдайды, 20 (жиырма) минут ішінде көрсетілетін қызметті алушыға құжаттар топтамасының қабылданған күні мен уақыты көрсетілген тіркеу туралы белгісі бар өтініш көшірмесін береді жəне журналға тіркейді;
3) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар мен өтініш келіп түскеннен кейін көрсетілетін қызметті алушыға құжаттар топтамасының қабылданған күні мен уақыты көрсетілген тіркеу туралы белгісі бар өтініш көшірмесін береді, тіркеу жүргізеді, 15 (он бес) минут ішінде Стандарттың 4 тармағында көрсетілген мерзімге сəйкес бақылауға қояды;
4) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы келіп түскен құжаттармен танысады жəне 15 (он бес) минут ішінде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысына орындауға жолдайды;

5) ответственный исполнитель услугодателя проверяет представленные документы на соответствие пункте 9 Стандарта, а также нормам Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" после проверки и анализа представленных документов в ИС "ЗАГС" формирует актовую запись, осуществляет регистрацию и распечатывает соответствующее свидетельство, после формирования соответствующего свидетельства передает на подпись руководителю услугодателя в течение   1 (одного) дня;
в случае подачи заявления о рождении ребенка по истечении 3 (трех) рабочих дней со дня его рождения, государственная услуга оказывается в течение 6 (шести) календарных дней;
при необходимости дополнительной проверки документов, установленных пунктом 9 Стандарта, срок оказания услуги продлевается не более чем на 29 (двадцать девять) календарных дней, с уведомлением услугополучателя в течение 2 (двух) календарных дней с момента продления срока рассмотрения;
заявление о внесении изменений, дополнений и исправлений в запись акта гражданского состояния – 6 (шесть) рабочих дней (день приема не входит в срок оказания государственной услуги), при необходимости запроса в другие государственные органы, срок оказания услуги продлевается не более чем на 29 (двадцать девять) календарных дней, с уведомлением услугополучателя в течение 2 (двух) календарных дней.
6) руководитель услугодателя подписывает результат государственной услуги и проставляет в свидетельстве гербовую печать и направляет в канцелярию услугодателя в течение 15 (пятнадцати) минут;
7) сотрудник канцелярии услугодателя регистрирует свидетельство и передает услугополучателю под роспись. Результат – выдает свидетельство.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенным постановлением акимата Мангистауской области от 16.04.2018 № 67(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Описание порядка взаимодействия с Государственной корпорацией и (или) иными услугодателями, а также порядка использования информационных систем в процессе оказания государственной услуги
8. Описание порядка обращения через Государственную корпорацию с указанием длительности каждой процедуры:
1) услугополучатель представляет документы указанные в пункте 9 Стандарта;
2) инспектор Государственной корпорации регистрирует поступившие документы в течение 15 (пятнадцати) минут и выдает расписку услугополучателю о приеме соответствующих документов с указанием: номера и даты приема запроса;
вида запрашиваемой государственной услуги;
количества и наименований приложенных документов;
даты (времени) и места выдачи документов;
фамилии, имени, отчества инспектора Государственной корпорации, принявшего заявление на оформление документов;
фамилии, имени, отчества услугополучателя, фамилии, имени, отчества представителя услугополучателя и их контактные телефоны. Результат – прием документов;

5) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы ұсынылған құжаттарды Стандарттың 9 тармағына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 26 желтоқсандағы "Неке (ерлі-зайыптылық) жəне отбасы туралы" Кодексінің нормаларына сəйкестігін тексереді, ұсынылған құжаттарды тексеріп жəне талдау жасағаннан кейін "АХАЖ" АЖ акт жазбасын қалыптастырады, тіркеуді жүзеге асырады жəне тиісті куəлікті басып шығарады, тиісті куəлікті басып шығарғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күн ішінде көрсетілетін қызметті берушінің басшысына қол қою үшін жолдайды;
бала туылған күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күні өткеннен кейін баланың тууы туралы өтініш берілген жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызмет 6 (алты) жұмыс күн ішінде көрсетіледі;
Стандарттың 9 тармағымен белгіленген құжаттарды қосымша тексеру қажеттілігі туындаған кезде бұл қызметтерді көрсету мерзімі қызметті алушыға оны қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 2 (екі) күнтізбелік күн ішінде хабардар етіліп, 29 (жиырма тоғыз) күнтізбелік күннен аспайтын уақытқа ұзартылады;
6) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы мемлекеттік көрсетілетін қызмет нəтижесіне қол қояды жəне куəлікке елтаңбалы мөр басады жəне көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне 15 (он бес) минут ішінде жолдайды;
7) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері куəлікті тіркейді, көрсетілетін қызметті алушыға қолын қойғызып береді. Нəтижесі – куəлікті береді.
Ескерту. 7 - тармаққа өзгерістер енгізілді - Маңғыстау облысы әкімдігінің 16.04.2018 № 67 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Мемлекеттік корпорациямен жəне (немесе) өзге де көрсетiлетiн қызметтi берушiлермен өзара iс-қимыл тəртiбiн, сондай-ақ мемлекеттiк қызмет көрсету процесінде ақпараттық жүйелердi пайдалану тəртiбiн сипаттау
8. Əрбір процестің ұзақтығын көрсете отырып, Мемлекеттік корпорация арқылы жүгiну тəртiбiн сипаттау:
1) көрсетілетін қызметті алушы Стандарттың 9 тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады;
2) Мемлекеттік корпорация инспекторы келіп түскен құжаттарды 15 (он бес) минут ішінде тіркейді жəне көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы: сұрау салудың нөмірі жəне қабылданған күні; сұрау салынған мемлекеттік көрсетілетін қызметтің түрі; қоса берілген құжаттардың саны мен атауы; құжаттарды беру күні (уақыты) жəне орны; құжаттарды ресімдеуге өтінішті қабылдаған Мемлекеттік корпорация инспекторының тегі, аты, əкесінің аты; көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, əкесінің аты, көрсетілетін қызметті алушы өкілінің тегі, аты, əкесінің аты жəне олардың байланыс телефондары көрсетілген қолхат береді. Нəтижесі – құжаттар қабылдау;

В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 Стандарта государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель или работник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления, при этом работник Государственной корпорации выдает расписку об отказе в приеме документов по форме, согласно приложения 3 к Стандарта государственной услуги;
3) инспектор Государственной корпорации документы передает в накопительный сектор в течение 30 (тридцати) минут. Результат – передача документов;
4) накопительный сектор собирает документы, составляет реестр и передает документы через курьера Государственной корпорации в канцелярию услугодателя в течение 1 (одного) рабочего дня. Результат – передача документов;
5) сотрудник канцелярии услугодателя регистрирует поступившие документы и передает руководителю в течение 15 (пятнадцати) минут. Результат - регистрация;
6) руководитель услугодателя осуществляет ознакомление с поступившими документами и отправляет ответственному исполнителю услугодателя на исполнение в течение 15 (пятнадцати) минут. Результат – передает на исполнение;
7) ответственный исполнитель услугодателя проверяет представленные документы на соответствие пункта 9 Стандарта, а также нормам Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" после проверки и анализа представленных документов в ИС "ЗАГС" формирует актовую запись, осуществляет регистрацию и распечатывает соответствующее свидетельство, после формирования соответствующего свидетельства передает на подпись руководителю услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней;
в случае подачи заявления о рождении ребенка по истечении трех рабочих дней со дня его рождения, государственная услуга оказывается в течение 15 (пятнадцати) календарных дней;
при необходимости дополнительной проверки документов, установленных пунктом 9 Стандарта, срок оказания услуги продлевается не более чем на 30 (тридцать) календарных дней, с уведомлением услугополучателя в течение 3 (трех) календарных дней с момента продления срока рассмотрения. Результат – передает на подпись и проставление гербовой печати руководителю услугодателя;
8) руководитель услугодателя подписывает результат государственной услуги и проставляет в свидетельстве гербовую печать и направляет в канцелярию услугодателя в течение 15 (пятнадцати) минут. Результат – подписывает свидетельство и ставит гербовую печать;

Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызмет Стандартының 9 тармағында көзделген тізбеге сəйкес құжаттардың топтамасын толық ұсынбаған жəне (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші немесе Мемлекеттік корпорация қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады, бұл ретте Мемлекеттік корпорация қызметкері осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет Стандарттың 3 қосымшасына сəйкес нысаны бойынша құжат қабылдаудан бас тартқаны туралы қолхат береді;
3) Мемлекеттік корпорация инспекторы қабылданған құжаттарды 30 (отыз) минут ішінде жинақтау секторына береді. Нəтижесі - құжаттарды беру;
4) жинақтау секторы құжаттарды жинайды, тізілім жасайды жəне Мемлекеттік корпорация курьері арқылы құжаттарды көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне 1 (бір) жұмыс күн ішінде жібереді. Нəтижесі - құжаттарды беру;
5) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері келіп түскен құжаттарды тіркейді жəне 15 (он бес) минут ішінде басшыға береді. Нəтижесі – тіркеу;
6) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы келіп түскен құжаттармен танысады жəне 15 (он бес) минут ішінде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысына жолдайды. Нəтижесі – орындауға жолдау;
7) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы ұсынылған құжаттарды Стандарттың 9 тармағына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 26 желтоқсандағы "Неке (ерлі-зайыптылық) жəне отбасы туралы" Кодексінің нормаларына сəйкестігін тексереді, ұсынылған құжаттарды тексеріп, талдау жасағаннан кейін "АХАЖ" АЖ акт жазбасын қалыптастырады, тіркеуді жүзеге асырады жəне тиісті куəлікті басып шығарады, тиісті куəлікті қалыптастырғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күн ішінде көрсетілетін қызметті берушінің басшысына қол қою үшін жолдайды; бала тууды бала туылған күнінен бастап үш жұмыс күні өткеннен кейін тіркеген жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызмет 15 (он бес) күнтізбелік күн ішінде көрсетіледі;
Стандарттың 9 тармағында белгіленген құжаттарды қосымша тексеру қажет болған кезде, қызмет көрсету мерзімі 30 (отыз) күнтiзбелiк күннен аспайтын уақытқа ұзартылады, қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап, көрсетілетін қызметті алушы 3 (үш) күнтізбелік күн ішінде хабардар етіледі.
Нəтижесі – көрсетілетін қызметті берушінің басшысына қол қоюға жəне елтаңбалы мөрін басу үшін жолдайды;
8) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы мемлекеттік көрсетілетін қызмет нəтижесіне қол қояды жəне куəлікке елтаңбалы мөр басады жəне көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне 15 (он бес) минут ішінде жолдайды.
Нəтижесі – куəлікке қол қояды жəне елтаңбалы мөр басады;

9) сотрудник канцелярии услугодателя регистрирует и передает результат государственной услуги курьеру Государственной корпорации на основании реестра. Результат – регистрирует и передает результат государственной услуги;
10) курьер Государственной корпорации передает результат государственной услуги в сектор выдачи документов Государственной корпорации в течение 1 (одного) рабочего дня. Результат – передает результат государственной услуги;
11) сектор выдачи документов Государственной корпорации передает результат государственной услуги услугополучателю в течение того же дня. Результат – выдает результат государственной услуги.
9. Описание порядка обращения и функционального взаимодействия при оказании государственной услуги через портал:
1) услугополучатель осуществляет регистрацию на портале с помощью индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН) и пароля (осуществляется для незарегистрированных получателей на портале);
2) процесс 1 – ввод услугополучателем ИИН и пароля (процесс авторизации) на портале для получения услуги;
3) условие 1 – проверка на портале подлинности данных о зарегистрированном услугополучателе через ИИН и пароль;
4) процесс 2 – формирование порталом сообщения об отказе в авторизации в связи с имеющимися нарушениями в данных услугополучателя;
5) процесс 3 – выбор услугополучателем услуги, указанной в настоящем регламенте, вывод на экран формы запроса для оказания услуги и заполнение услугополучателем формы (ввод данных) с учетом ее структуры и форматных требований, прикрепление к форме запроса необходимых копий документов в электронном виде, указанные в пункте 9 Стандарта, а также выбор потребителем регистрационного свидетельства ЭЦП для удостоверения (подписания) запроса;
6) условие 2 – проверка на портале срока действия регистрационного свидетельства ЭЦП и отсутствия в списке отозванных (аннулированных) регистрационных свидетельств, а также соответствия идентификационных данных (между ИИН, указанным в запросе, и ИИН, указанным в регистрационном свидетельстве ЭЦП);
7) процесс 4 – формирование сообщения об отказе в запрашиваемой услуге в связи с неподтверждением подлинности ЭЦП услугополучателя;
8) процесс 5 – удостоверение запроса для оказания государственной услуги посредством ЭЦП услугополучателя и направление электронного документа (запроса) через портал в ИС "ЗАГС" для обработки услугодателем;

9) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері куəлікті тіркейді, мемлекеттік қызмет көрсету нəтижесін тізілімге негізінде Мемлекеттік корпорация курьеріне береді. Нəтижесі – тіркейді және мемлекеттік қызмет көрсету нəтижесін береді;
10) Мемлекеттік корпорация курьері мемлекеттік қызмет көрсету нəтижесін
Мемлекеттік корпорацияның құжаттарды беру секторына 1 (бір) жұмыс күн ішінде тапсырады. Нəтижесі – мемлекеттік қызмет көрсету нəтижесін тапсырады;
11) Мемлекеттік корпорацияның құжаттарды беру секторы мемлекеттік қызмет көрсету нəтижесін көрсетілетін қызметті алушыға сол күн ішінде береді. Нəтижесі – мемлекеттік қызмет көрсету нəтижесін береді.
9. Портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезіндегі жүгіну жəне функционалдық өзара іс-əрекет тəртібін сипаттау:
1) көрсетілетін қызметті алушы порталда жеке сəйкестендіру нөмірі (бұдан əрі – ЖСН) жəне пароль көмегімен тіркеуді жүзеге асырады (порталда тіркелмеген алушылар үшін жүзеге асырылады);
2) 1- процесс – көрсетілетін қызметті алушымен қызмет алу үшін ЖСН жəне
паролін порталға енгізу (авторизациялау процесі);
3) 1 - шарт – көрсетілетін қызметті алушы туралы деректердің дұрыстығын
ЖСН мен пароль арқылы порталда тексеру;
4) 2 - процесс – көрсетілетін қызметті алушының деректерінде бар бұзушылықтарға байланысты авторизациялаудан бас тарту туралы хабарламаны порталмен қалыптастыру;
5) 3 - процесс– көрсетілетін қызметті алушының осы регламентте көрсетілген қызметті таңдауы, қызметті көрсетуге арналған сұрау салу нысанын экранға шығару жəне оның құрылымы мен форматтық талаптарын ескере отырып, көрсетілетін қызметті алушының нысанды толтыруы (деректерді енгізуі), Стандартың 9 тармағында көрсетілгендей сұрау салу нысанына қажетті электрондық түрдегі құжаттар көшірмелерін қоса беруі, сондай – ақ тұтынушымен сондай-ақ тұтынушымен сұрауды нақтылау үшін (қол қою үшін) ЭЦҚ тіркеу куəлігін таңдау;
6) 2 - шарт – көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ тіркеу куəлігінің қолданылу мерзімін жəне кері қайтарылған (жойылған) тіркеу куəліктерінің тізімінде оның болмауын, сондай-ақ сұрау салуда көрсетілген (ЖСН жəне ЭЦҚ тіркеу куəлігінде көрсетілген ЖСН арасында сəйкестендіру деректерінің сəйкестігін) тексеру;
7) 4 - процесс – көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ түпнұсқалығының расталмауына байланысты сұратылатын қызметтен бас тарту туралы хабарламаны қалыптастыру;
8) 5 - процесс – көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ арқылы мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұранысты куəландыру жəне электронды құжатты (сұранысты) өңдеуі үшін портал арқылы "АХАЖ" АЖ жолдау;

9) условие 3 – проверка (обработка) услугодателем соответствия приложенных услугополучателем документов, указанных в пункте 9 Стандарта являющихся основанием для оказания услуги;
10) процесс 6 – формирование сообщения об отказе в запрашиваемой услуге в связи с имеющимися нарушениями в документах услугополучателя;
11) процесс 7 – получение услугополучателем результата услуги (уведомление), сформированного порталом. Электронный документ формируется с использованием ЭЦП сотрудника услугодателя.
Функциональные взаимодействия информационных систем задействованных при оказании государственной услуги через портал приведены диаграммой согласно приложения 1 к настоящему регламенту.
10. Подробное описание последовательности процедур (действий), взаимодействий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги, а также описания порядка взаимодействия с иными услугодателями и (или) Государственной корпорацией и порядка использования информационных систем в процессе оказания государственной услуги отражается в справочнике бизнес-процессов оказания государственной услуги согласно приложения 2 к настоящему регламенту.
Справочник бизнес-процессов оказания государственной услуги размещается на интернет-ресурсе услугодателя.
Приложение 1 к регламенту государственной услуги
"Регистрация рождения ребенка, в том числе внесение изменений,
дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния"
Диаграмма функционального взаимодействия информационных систем, задействованных в оказании государственной услуги через портал
Приложение к регламенту государственной
услуги "Регистрация рождения ребенка, в том числе внесение изменений,
дополнений иисправлений в записи актов гражданского состояния"
Справочник бизнес-процессов оказания государственной услуги"Регистрация рождения ребенка, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния"
Сноска. Приложение в редакции постановления акимата Мангистауской области от 16.04.2018 № 67(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Условные обозначения
Утвержден
постановлением акимата
Мангистауской области
от 31 декабря 2015 года № 411
Регламент государственной услуги "Регистрация заключения брака (супружества), в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния"

9) 3 - шарт - қызмет көрсетуге негіз болатын Стандарттың 9 тармағында көрсетілгендей, көрсетілетін қызметті берушімен көрсетілетін қызметті алушының қосымша жалғаған құжаттарының сəйкестігін тексеру (өңдеу);
10) 6 - процесс – көрсетілетін қызметті алушының құжаттарында бұзушылықтар болуына байланысты сұратылатын қызметтен бас тарту туралы хабарламаны қалыптастыру;
11) 7 - процесс – көрсетілетін қызметті алушының порталда қалыптастырылған көрсетілетін қызмет (хабарлама) алуы. Электрондық құжат көрсетілетін қызметті беруші қызметкерінің ЭЦҚ пайдалана отырып қалыптастырылады.
Портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсетуде қолданылған ақпараттық жүйелердің функционалдық өзара іс-əрекеттері осы регламенттің 1 қосымшасына сәйкес диаграммада келтірілген.
10. Мемлекеттік қызметті көрсету процесініде көрсетілетін қызмет берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) рəсімдерінің (іс- əрекеттерінің), өзара іс-əрекеттерінің реттілігінің толық сипаттамасы, сондай-ақ өзге көрсетілген қызметті берушілермен жəне (немесе) Мемлекеттік корпорациямен өзара іс-əрекет тəртібінің жəне мемлекеттік қызмет көрсету процесінде ақпараттық жүйелерді қолдану тəртібінің сипаттамасы осы регламентке 2-қосымшаға сəйкес мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес - процестерінің анықтамалығында келтірілген.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес-процестерінің анықтамалығы қызметті берушінің интернет-ресурсында орналастырылады.
"Бала тууды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілерінің
жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен
түзетулер енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет
регламентіне 1-қосымша
Портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсетуде қолданылған ақпараттық жүйелердің
функционалдық өзара іс - әрекеттерінің диаграммасы
"Бала тууды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілерінің
жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен
түзетулер енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет
регламентіне қосымша
"Бала тууды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес-процестерінің анықтамалығы
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда- Маңғыстау облысы әкімдігінің 16.04.2018 № 67 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Шартты белігілері:
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 411 қаулысымен
Бекітілген
"Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті

Сноска. Регламент в редакции постановления акимата Мангистауской области от 10.05.2017 № 106(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Государственная услуга "Регистрация заключения брака (супружества), в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния" (далее – государственная услуга) оказывается местными исполнительными органами (далее - МИО) районов и городов областного значения (далее - услугодатель).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется на альтернативной основе через:
1) МИО районов и городов областного значения, города районного значения, акимы сел, сельских округов;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz. (далее – портал).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления акимата Мангистауской области от 13.11.2019 № 238 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форма оказания государственной услуги: электронная/бумажная.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления акимата Мангистауской области от 16.04.2018 № 67(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Результат оказания государственной услуги: свидетельство о государственной регистрации заключения брака (супружества), повторное свидетельство о заключении брака (супружества) с внесенными изменениями, дополнениями и исправлениями либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги на бумажном носителе при предъявлении документа, удостоверяющего личность, в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 стандарта государственной услуги "Регистрация заключения брака (супружества), в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния", утвержденному приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 219 "Об утверждении стандартов государственных услуг по вопросам регистрации актов гражданского состояния и апостилирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11374) (далее – Стандарт).
На портале в "Личный кабинет" услугополучателя направляется уведомление о приеме электронного заявления и назначения даты государственной регистрации заключения брака (супружества) в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в форме электронного документа, в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего Стандарта государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная.

Ескерту. Регламент жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы әкімдігінің 10.05.2017 № 106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. "Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі - ЖАО (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру мынадай баламалы негізде:
1) аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың, аудандық маңызы бар қаланың ЖАО, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері;
2) "электрондық үкіметтің" веб-порталы" (бұдан әрі - портал) www.egov.kz арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 1 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы әкімдігінің 13.11.2019 № 238 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық/ қағаз түрінде.
Ескерту. 2 -тармақ жаңа редакцияда- Маңғыстау облысы әкімдігінің 16.04.2018 № 67 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Мемлекеттік қызметті көрсетудің нəтижесі:
жеке басын куəландыратын құжатты көрсеткен кезде қағаз жеткізгіштегі неке қиюды (ерлі- зайыптылықты) мемлекеттік тіркеу туралы куəлік, енгізілген өзгерістерімен, толықтыруларымен жəне түзетулерімен қоса қайталама неке қию (ерлі - зайыптылық) туралы куəлік не Қазақстан Республикасы Əділет министрінің 2015 жылғы 17 сəуірдегі № 219 "Азаматтық хал актілерін тіркеу жəне апостильдеу мəселелері бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11374 болып тіркелген) бекітілген "Неке қиюды (ерлі- зайыптылықты) тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет Стандартының (бұдан əрі – Стандарт) 10 тармағында көзделген жағдайларда жəне негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дəлелді жауап.
Порталда көрсетілетін қызметті алушының "Жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уəкілетті адамының электрондық-цифрлық қолтаңбасымен (бұдан əрі - ЭЦҚ) куəландырылған электрондық құжат нысанында электрондық өтінішті қабылдау жəне неке қиюды (ерлі -зайыптылықты) мемлекеттік тіркеу күнін белгілеу туралы хабарлама не осы мемлекеттік қызмет көрсету Стандартының 10 тармағында көзделген жағдайларда жəне негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы электрондық құжат нысанында дəлелді жауап жолданады.
Мемлекеттік қызмет көрсету нəтижесінің нысаны: қағаз түрінде.

Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления акимата Мангистауской области от 13.11.2019 № 238 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Описание порядка действий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги
4. Основанием для начала процедуры (действия) по оказанию государственной услуги является:
для регистрации заключения брака при обращении к услугодателю - заявление по форме согласно приложения 1 к Стандарту;
при обращении на портал – электронное заявление, удостоверенное ЭЦП обоих лиц, вступающих в брак;
при необходимости снижения брачного (супружеского) возраста установленного законодательством – заявление по форме согласно приложения 2 к Стандарту;
для внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о браке (супружестве) - заявление по форме согласно приложения 3 к Стандарту.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления акимата Мангистауской области от 13.11.2019 № 238 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Содержание каждой процедуры (действия) и его результат, входящей в состав процесса оказания государственной услуги:
1) услугополучатель предоставляет услугодателю документы согласно пункта 9 Стандарта в течение 20 (двадцати) минут;
2) услугодатель принимает документы, выдает услугополучателю копию заявления с отметкой о регистрации с указанием даты и времени приема пакета документов в течение 20 (двадцати) минут и регистрирует в журнале. Результат - передает их услугодателю;
3) ответственный исполнитель услугодателя проверяет представленные документы на соответствие пункта 9 Стандарта, а также нормам Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" осуществляет их прием, выдает услугополучателю копию заявления с отметкой о регистрации с указанием даты и времени приема пакета документов и регистрирует заявление в журнале регистрации заявлений и в информационной системе "Запись актов гражданского состояния" (далее – ИС "ЗАГС") в течение 20 (двадцати) минут. Результат - передает на рассмотрение руководителю услугодателя;
4) руководитель услугодателя рассматривает поступившие документы и передает их на исполнение ответственному исполнителю услугодателя в течение 20 (двадцати) минут. Результат – передает на исполнение;

Ескерту. 3 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы әкімдігінің 13.11.2019 № 238 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Мемлекеттiк қызметті көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушiнiң құрылымдық бөлiмшелерiнiң (қызметкерлерiнiң) iс-қимылы тəртiбiн сипаттау
4. Мемлекеттік қызметті көрсету жөніндегі рəсімді (іс-əрекетті) бастау үшін негіз болады:
неке қиюды тіркеу үшін көрсетілетін қызметті берушіге немесе Стандарттың 1 қосымшасына сəйкес нысан бойынша өтініш;
порталға жүгінген кезде –некеге тұрушы екі тұлғаның ЭЦҚ-мен куəландырылған электрондық өтініш;
заңмен белгіленген неке (ерлі-зайыпты болу) жасын төмендету қажет болған кезде Стандарттың 2 қосымшысына сəйкес белгіленген нысандағы неке (ерлі- зайыпты болу) жасын төмендету туралы өтініш;
неке (ерлі-зайыптылық) туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін Стандарттың 3 қосымшасына сəйкес белгіленген нысандағы өтініш.
Ескерту. 4 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы әкімдігінің 13.11.2019 № 238 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Мемлекеттiк көрсетілетін қызмет көрсету процесінің құрамына кiретiн əрбiр рəсiмнiң (iс-əрекеттің) мазмұны жəне оның нəтижесі:
1) көрсетілетін қызметті алушы Стандарттың 9 тармағына сəйкес құжаттарды көрсетілетін қызметті берушіге 20 (жиырма) минут ішінде ұсынады;
2) көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды қабылдайды, 20 (жиырма) минут ішінде көрсетілетін қызметті алушыға құжаттар топтамасының қабылданған күні мен уақыты көрсетілген тіркеу туралы белгісі бар өтініш көшірмесін береді жəне журналға тіркейді. Нәтижесі – құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге береді.
3) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы ұсынылған құжаттардың Стандарттың 9 тармағына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 26 желтоқсандағы "Неке (ерлі-зайыптылық) жəне отбасы туралы" Кодексінің нормаларына сəйкестігін тексереді, ұсынылған құжаттарды келіп түскеннен кейін көрсетілетін қызметті алушыға құжаттар топтамасының қабылданған күні мен уақыты көрсетілген тіркеу туралы белгісі бар өтініш көшірмесін береді, өтініштерді тіркеу журналында жəне "Азаматтық хал актілерін жазбасы" ақпараттық жүйесінде (бұдан əрі – "АХАЖ" АЖ) 20 (жиырма) минут ішінде тіркеу жүргізеді. Нəтижесі - көрсетілетін қызметті берушінің басшысына қарау үшін жолдайды;
4) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы келіп түскен құжаттарды қарайды жəне 20 (жиырма) минут ішінде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысына жолдайды. Нəтижесі – орындауға жолдайды;

5) ответственный исполнитель услугодателя по истечение месяца со дня подачи заявления (день приема не входит в срок оказания государственной услуги)  регистрирует заключение брака (супружества), либо выдает мотивированный ответ об отказе;
после формирует актовую запись, регистрирует в ИС "ЗАГС" и распечатывает соответствующее свидетельство;
проводит регистрацию заключения брака (супружества) в торжественной либо неторжественной обстановке.
В случае необходимости направляет запросы в государственные органы. заявление о внесении изменений, дополнений и исправлений в запись акта гражданского состояния - 6 (шесть) рабочих дней (день приема не входит в срок оказания государственной услуги), при необходимости запроса в другие государственные органы, срок оказания услуги продлевается не более чем на 29 (двадцать девять) календарных дней с уведомлением услугополучателя в течение 2 (двух) календарных дней;
Результат – направляет сформированное свидетельство руководителю услугодателя;
6) руководитель услугодателя подписывает свидетельство и проставляет гербовую печать. Результат – подписывает результат государственной услуги и передает ответственному исполнителю услугодателя;
7) ответственный исполнитель услугодателя регистрирует свидетельство и передает под роспись услугополучателю. Результат – выдает свидетельство.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенным постановлением акимата Мангистауской области от 16.04.2018 № 67(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Описание порядка взаимодействия структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги
6. Перечень структурных подразделений услугодателя, участвующих в процессе оказания государственной услуги:
1) ответственный исполнительуслугодателя;
2) руководитель услугодателя;
3) ответственный исполнительуслугодателя.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления акимата Мангистауской области от 13.11.2019 № 238 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Описание последовательности процедур (действий) между структурными подразделениями (работниками) услугодателя:
1) услугополучатель предоставляет услугодателю документы согласно пункта 9 Стандарта в течение 20 (двадцати) минут;
2) услугодатель принимает документы, выдает услугополучателю копию заявления с отметкой о регистрации с указанием даты и времени приема пакета документов в течение 20 (двадцати) минут и регистрирует в журнале;

5) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы өтініш түскеннен бастап бір ай өткеннен кейін (қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді) неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркейді немесе дəлелді бас тарту жауабын береді;
одан кейін актілік жазуды қалыптастырады, "АХАЖ" АЖ тіркейді жəне сəйкес куəлігін басып шығарады;
неке қию (ерлі-зайыптылықты) тіркеуін салтанатты жəне салтанатты емес жағдайда жүргізеді.
Қажет болған жағдайда басқа мемлекеттік органдарға сұрау салады.
Нəтижесі – қалыптасқан куəлікті көрсетілетін қызметті берушінің басшысына жолдайды;
6) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы куəлікке қол қояды жəне елтаңбалы мөр басады. Нəтижесі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет нəтижесіне қол қояды жəне көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысына жолдайды;
7) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы куəлікті тіркейді жəне көрсетілетін қызметті алушыға қолын қойғызып береді. Нəтижесі – куəлікті береді.
Ескерту. 5 - тармаққа өзгерістер енгізілді - Маңғыстау облысы әкімдігінің 16.04.2018 № 67 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Мемлекеттiк қызмет көрсету процесінде көрсетiлетiн қызмет берушiнiң құрылымдық бөлiмшелерiнiң (қызметкерлерiнiң) өзара iс- қимылы тəртiбiн сипаттау
6. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет процесіне қатысатын көрсетілетін қызметті берушiнiң құрылымдық бөлiмшелерінің тiзбесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы;
2) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы;
3) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы.
Ескерту. 6 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы әкімдігінің 13.11.2019 № 238 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлiмшелерінің (қызметкерлерінің) арасындағы рəсiмдердің (iс-əрекеттердің) реттiлiгiн сипаттау:
1) көрсетілетін қызметті алушы Стандарттың 9 тармағына сəйкес құжаттарды көрсетілетін қызметті берушіге 20 (жиырма) минут ішінде ұсынады;
2) көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды қабылдайды, 20 (жиырма) минут ішінде көрсетілетін қызметті алушыға құжаттар топтамасының қабылданған күні мен уақыты көрсетілген тіркеу туралы белгісі бар өтініш көшірмесін береді жəне журналға тіркейді;

3) ответственный исполнитель услугодателя проверяет представленные документы на соответствие пункта 9 Стандарта, а также нормам Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" от 26 декабря 2011 года, осуществляет их прием, выдает услугополучателю копию зявления с отметкой о регистрации с указанием даты и времени приема пакета документов и регистрирует заявление в журнале регистраций заявлений и в ИС "ЗАГС" в течение 20 (двадцати) минут;
4) руководитель услугодателя рассматривает поступившие документы и передает их на исполнение ответственному исполнителю услугодателя в течение 20 (двадцати) минут;
5) ответственный исполнитель услугодателя по истечение месяца со дня подачи заявления (день приема не входит в срок оказания государственной услуги)  регистрирует заключение брака (супружества), либо выдает мотивированный ответ об отказе;
после формирует актовую запись, регистрирует в ИС "ЗАГС" и распечатывает соответствующее свидетельство;
проводит регистрацию заключения брака (супружества) в торжественной либо неторжественной обстановке.
В случае необходимости направляет запросы в государственные органы. Заявление о внесении изменений, дополнений и исправлений в запись акта гражданского состояния - 6 (шесть) рабочих дней (день приема не входит в срок оказания государственной услуги), при необходимости запроса в другие государственные органы, срок оказания услуги продлевается не более чем на 29 (двадцать девять) календарных дней с уведомлением услугополучателя в течение 2 (двух) календарных дней;
6) руководитель услугодателя подписывает свидетельство и проставляет гербовую печать;
7) ответственный исполнитель услугодателя регистрирует свидетельство и передает под роспись услугополучателю. Результат – выдает свидетельство.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенным постановлением акимата Мангистауской области от 16.04.2018 № 67(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Описание порядка взаимодействия с государственной корпорацией населения и (или) иными услугодателями, а также порядка использования информационных систем в процессе оказания государственной услуги
8. Описание порядка обращения и функционального взаимодействия при оказании государственнойуслуги через портал:
1) первый услугополучатель осуществляет регистрацию на портале с помощью индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН) и пароля (осуществляется для незарегистрированных получателей на портале);
2) процесс 1 – ввод первымуслугополучателем ИИН и пароля (процесс авторизации) на портале для получения услуги;

3) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы ұсынылған құжаттардың Стандарттың 9 тармағына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 26 желтоқсандағы "Неке (ерлі-зайыптылық) жəне отбасы туралы" Кодексінің нормаларына сəйкестігін тексереді, ұсынылған құжаттарды келіп түскеннен кейін көрсетілетін қызметті алушыға құжаттар топтамасының қабылданған күні мен уақыты көрсетілген тіркеу туралы белгісі бар өтініш көшірмесін береді, өтініштерді тіркеу журналында жəне "АХАЖ" АЖ 20 (жиырма) минут ішінде тіркеу жүргізеді;
4) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы келіп түскен құжаттарды қарайды жəне 20 (жиырма) минут ішінде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысына жолдайды;
5) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы өтініш түскеннен бастап бір ай өткеннен кейін (қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді) неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркейді немесе дəлелді бас тарту жауабын береді;
одан кейін актілік жазуды қалыптастырады, "АХАЖ" АЖ тіркейді жəне сəйкес куəлігін басып шығарады;
неке қию (ерлі-зайыптылықты) тіркеуді салтанатты жəне салтанатты емес жағдайда жүргізеді;
қажет болған жағдайда басқа мемлекеттік органдарға сұрау салады;
қалыптасқан куəлікті көрсетілетін қызметті берушінің басшысына жолдайды;
6) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы куəлікте қол қояды жəне елтаңбалы мөр басады;
7) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы куəлікті тіркейді жəне көрсетілетін қызметті алушыға қолын қойғызып береді. Нəтижесі – куəлікті береді.
Ескерту. 7 - тармаққа өзгерістер енгізілді - Маңғыстау облысы әкімдігінің 16.04.2018 № 67 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Мемлекеттік корпорациямен жəне (немесе) өзге де көрсетiлетiн қызметтi берушiлермен өзара iс-əрекеттерінің тəртiбiн, сондай-ақ мемлекеттiк қызмет көрсету процесінде ақпараттық жүйелердi пайдалану тəртiбiн сипаттау
8. Портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезіндегі жүгіну жəне функционалдық өзара іс-əрекет тəртібін сипаттау:
1) бірінші көрсетілетін қызметті алушы порталда жеке сəйкестендіру нөмірі (бұдан əрі – ЖСН) жəне пароль көмегімен тіркеуді жүзеге асырады (порталда тіркелмеген алушылар үшін жүзеге асырылады);
2) 1 - процесс – бірінші көрсетілетін қызметті алушымен қызмет алу үшін ЖСН жəне паролін порталға енгізу (авторизациялау процесі);

3) условие 1 – проверка на портале подлинности данных о зарегистрированном первомуслугополучателе через ИИН и пароль;
4) процесс 2 – формирование порталом сообщения об отказе в авторизации в связи с имеющимися нарушениями в данных первого услугополучателя;
5) процесс 3 – выбор первым услугополучателем услуги, указанной в настоящем регламенте, вывод на экран формы запроса для оказания услуги и заполнение услугополучателем формы (ввод данных) с учетом ее структуры и форматных требований, прикрепление к форме запроса необходимых копий документов в электронном виде, указанные в пункте 9 Стандарта;
6) процесс 4 – оплата государственной услуги через платежный шлюз электронного правительства (далее – ПШЭП);
7) процесс 5 – выбор первым услугополучателем регистрационного свидетельства ЭЦП для удостоверения (подписания) запроса;
8) условие 2 – проверка на портале срока действия регистрационного свидетельства ЭЦП и отсутствия в списке отозванных (аннулированных) регистрационных свидетельств, а также соответствия идентификационных данных (между ИИН, указанным в запросе, и ИИН, указанным в регистрационном свидетельстве ЭЦП);
9) процесс 6 – формирование сообщения об отказе в запрашиваемой услуге в связи с неподтверждением подлинности ЭЦП первого услугополучателя;
10) процесс 7 – удостоверение запроса для оказания государственной услуги посредством ЭЦП первого услугополучателя и направление электронного документа (запроса) через портал второму услугополучателю для заполнения и подписания электронного документа (запроса);
в случае, если второй услугополучатель не заполнит электронный документ (запрос) по истечении 48 (сорока восьми) часов, электронный документ (запрос) будет анулирован;
11) второй услугополучатель осуществляет регистрацию на портале с помощью ИИН и пароля (осуществляется для незарегистрированных получателей на портале);
12) процесс 8 – ввод вторым услугополучателем ИИН и пароля (процесс авторизации) на портале для получения услуги;
13) условие 3 – проверка на портале подлинности данных о втором зарегистрированном услугополучателе через ИИН и пароль;
14) процесс 9 – формирование порталом сообщения об отказе в авторизации в связи с имеющимися нарушениями в данных второго услугополучателя;
15) процесс 10 –вход в "личный кабинет" второго услугополучателя для заполнения электронного документа (запроса);

3) 1 - шарт – бірінші көрсетілетін қызметті алушы туралы деректердің түпнұсқалығын ЖСН мен пароль арқылы порталда тексеру;
4) 2 - процесс – бірінші көрсетілетін қызметті алушының деректерінде бар бұзушылықтарға байланысты авторизациялаудан бас тарту туралы хабарламаны порталмен қалыптастыру;
5) 3 - процесс – бірінші көрсетілетін қызметті алушының осы регламентте көрсетілген қызметті таңдауы, қызметті көрсетуге арналған сұрау салу нысанын экранға шығару жəне оның құрылымы мен форматтық талаптарын ескере отырып, көрсетілетін қызметті алушының нысанды толтыруы (деректерді енгізуі), сұрау салу нысанына Стандарттың 9 тармағында көрсетілгендей қажетті электрондық түрдегі құжаттар көшірмелерін қоса беруі;
6) 4 - процесс – мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық үкіметтің төлемдік шлюзі (бұдан əрі – ЭҮТШ) арқылы төлеу;
7) 5 - процесс –бірінші көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ тіркеу куəлігін сұранысты куəландыру (қол қою) үшін тандау;
8) 2 - шарт – бірінші көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ тіркеу куəлігінің қолданылу мерзімін жəне кері қайтарылған (жойылған) тіркеу куəліктерінің тізімінде оның болмауын, сондай-ақ сұрау салуда көрсетілген (ЖСН жəне ЭЦҚ тіркеу куəлігінде көрсетілген ЖСН арасында сəйкестендіру деректерінің сəйкестігін) тексеру;
9) 6 - процесс – бірінші көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ түпнұсқалығының расталмауына байланысты сұратылатын қызметтен бас тарту туралы хабарламаны қалыптастыру;
10) 7 - процесс –мемлекеттік қызмет көрсету үшін бірінші көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ арқылы сұранысты куəландыру жəне электронды құжатты (сұранысты) екінші көрсетілетін қызметті алушыға портал арқылы толтыру жəне қол қою үшін жолдау;
екінші көрсетілетін қызметті алушы электронды құжатты (сұранысты) толтырмаған жағдайда 48 (қырық сегіз) сағат өткеннен кейін электронды құжат (сұраныс) жойылады;
11) екінші көрсетілетін қызметті алушы ЖСН жəне пароль көмегімен порталда тіркеуді жүзеге асырады (порталда тіркелмеген алушылар үшін жүзеге асырылады);
12) 8 - процесс – екінші көрсетілетін қызметті алушымен қызмет алу үшін ЖСН жəне паролін порталға енгізу (авторизациялау процесі);
13) 3 - шарт – екінші көрсетілетін қызметті алушы туралы деректердің түпнұсқалығын ЖСН мен пароль арқылы порталда тексеру;
14) 9 - процесс – екінші көрсетілетін қызметті алушының деректерінде бар бұзушылықтарға байланысты авторизациялаудан бас тарту туралы хабарламаны порталмен қалыптастыру;
15) 10 - процесс –екінші көрсетілетін қызметті алушының электронды құжатты (сұранысты) толтыру үшін "жеке кабинетіне" кіру;

16) процесс 11 –удостоверение запроса для оказания государственной услуги посредством ЭЦП второго услугополучателя и направление электронного документа (запроса) через портал в ИС "ЗАГС" для обработки услугодателем;
17) условие 4 – проверка (обработка) услугодателем соответствия приложенных услугополучателями документов, указанных в пункте 9 Стандарта являющихся основанием для оказания услуги;
18) процесс 12 – формирование сообщения об отказе в запрашиваемой услуге в связи с имеющимися нарушениями в документах услугополучателей;
19) процесс 13 – получение услугополучателями результата государственной услуги, сформированного порталом.
Функциональные взаимодействия информационных систем, задействованных при оказании государственной услуги через портал приведены диаграммой согласно приложения 1 к настоящему регламенту.
9. Подробное описание последовательности процедур (действий), взаимодействий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги, а также описания порядка взаимодействия с иными услугодателями и (или) центром обслуживания населения и порядка использования информационных систем в процессе оказания государственной услуги отражается в справочнике бизнес-процессов оказания государственной услуги согласно приложения 2 к настоящему регламенту. Справочник бизнес-процессов оказания государственной услуги размещается на интернет-ресурсе услугодателя.
Приложение 1 к регламенту государственной услуги
"Регистрация заключения брака (супружества), в том числе внесение
изменений, дополнений и исправлений в записи актов
гражданского состояния"
Диаграмма функционального взаимодействия информационных систем, задействованных в оказании государственной услуги через портал
Условные обозначения
Приложение к регламенту государственной услуги "Регистрация заключения
брака(супружества), в том числе внесение изменений, дополнений и
исправлений в записи актов гражданского состояния"
Справочник бизнес-процессов оказания государственной услуги "Регистрация заключения брака (супружества), в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния"
Сноска. Приложение в редакции постановления акимата Мангистауской области от 16.04.2018 № 67(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Условные обозначения
Утвержден
постановлением акимата
Мангистауской области
от 31 декабря 2015 года № 411
Регламент государственной услуги "Выдача повторных свидетельств или справок о регистрации актов гражданского состояния"

16) 11 - процесс – екінші көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ арқылы мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұранысты куəлəндыру жəне электронды құжатты (сұранысты) көрсетілетін қызмет берушімен өңдеу үшін портал арқылы "АХАЖ" АЖ жолдау;
17) 4 - шарт – мемлекеттік қызметті көрсетуге негіз болатын Стандарттың 9 тармағында көрсетілгендей көрсетілетін қызметті берушімен көрсетілетін қызметті алушының қосымша жалғаған құжаттарының сəйкестігін тексеру (өңдеу);
18) 12 - процесс – көрсетілетін қызметті алушының құжаттарында бар бұзушылықтарға байланысты сұратылатын қызметтен бас тарту туралы хабарламаны қалыптастыру;
19) 13 - процесс – көрсетілетін қызметті алушылардың порталда қалыптастырылған көрсетілетін қызмет нəтижесін алу.
Портал арқылы мемлекеттік қызметті көрсетуде қолданылған ақпараттық жүйелердің функционалдық өзара іс-əрекеттеріосы регламенттің 1 қосымшасына сəйкес диаграммасында келтірілген.
9. Мемлекеттік қызмет көрсету процестерінде рəсімдердің (іс-əрекеттердің) реті, көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) өзара іс-əрекеттерінің, соңымен қатар өзге көрсетілетін қызмет берушілермен жəне (немесе) халыққа қызмет көрсету орталықтарымен өзара іс-əрекет тəртібінің жəне мемлекеттік қызмет көрсету процесінде ақпараттық жүйелерді қолдану тəртібінің толық сипаттамасы осы регламенттің 2 қосымшасына сəйкес мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес-процестерінің анықтамалығында келтірілген.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес-процестерінің анықтамалығы көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында орналастырылады
"Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу, оның ішінде
азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар
мен түзетулер енгізу" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет регламентіне 1 қосымша
Портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсетуде қолданылған ақпараттық жүйелердің функционалдық өзара іс - әрекеттерінің диаграммасы
Шартты белгілері
"Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу, оның ішінде
азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер,
толықтырулар мен түзетулер енгізу"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламентіне қосымша
"Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес-процестерінің анықтамалығы
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда- Маңғыстау облысы әкімдігінің 16.04.2018 № 67 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Шартты белігілері:
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 411 қаулысымен
Бекітілген
"Азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер немесе анықтамалар беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті

Сноска. Регламент в редакции постановления акимата Мангистауской области от 10.05.2017 № 106(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Государственная услуга "Выдача повторных свидетельств или справок о регистрации актов гражданского состояния" (далее – государственная услуга) оказывается местными исполнительными органами (далее МИО) районов и городов областного значения (далее - услугодатель).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется на альтернативной основе через:
1) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) веб-портал "Электронного правительства": www.egov.kz (далее – портал).
При истребовании повторных свидетельств или справок о регистрации актов гражданского состояния из зарубежья необходимо обращаться к услугодателю.
2. Форма оказания государственной услуги: электронная/бумажная.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления акимата Мангистауской области от 16.04.2018 № 67(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Результат оказания государственной услуги:
1) в Государственной корпорации – выдача повторного свидетельства или справки о регистрации актов гражданского состояния либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги на бумажном носителе при предъявлении документа, удостоверяющего личность, в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 стандарта государственной услуги "Выдача повторных свидетельств или справок о регистрации актов гражданского состояния", утвержденного приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 219 "Об утверждении стандартов государственных услуг по вопросам регистрации актов гражданского состояния и апостилирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за№ 11374) (далее – Стандарт).
2) на портале:
при получении повторного свидетельства – уведомление о приеме электронного заявления, в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в форме электронного документа, в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 Стандарта;
получение справок о регистрации актов гражданского состояния в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная.

Ескерту. Регламент жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы әкімдігінің 10.05.2017 № 106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. "Азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куəліктер немесе анықтамалар беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан əрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарымен (бұдан əрі – ЖАО) көрсетіледі.
Өтініштерді қабылдау жəне мемлекеттік қызмет көрсету нəтижесін беру баламалы негізде:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан əрі – Мемлекеттік корпорация);
2) "электрондық үкіметтің" www.еgov.kz веб-порталы (бұдан əрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
Шетелден азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктерді немесе анықтамаларды сұратып алдырған кезде көосетілетін қызметті берушіге жүгіну қажет.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық/қағаз түрінде.
Ескерту. 2 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы әкімдігінің 16.04.2018 № 67 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нәтижесі:
1) Мемлекеттік корпорацияда – азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәлікті немесе анықтаманы не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы жауапты жеке басын куәландыратын құжатын көрсеткен кезде Қазақстан Республикасы Əділет министрінің 2015 жылғы 17 сəуірдегі № 219 "Азаматтық хал актілерін тіркеу жəне апостильдеу мəселелері бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11374 болып тіркелген) бекітілген "Азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куəліктер немесе анықтамалар беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет Стандартының (бұдан əрі – Стандарт) 10-тармағында көзделген жағдайда және де қағаз жеткізгіште беру;
2) порталда:
қайталама куәлік алған кезде – электрондық құжат нысанындағы көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған электрондық өтініштің қабылданғаны туралы хабарлама не Стандарттың 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы электрондық құжат нысанындағы дәлелді жауап;
электрондық құжат нысанындағы көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ куәландырылған азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтамалар алу.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде.

Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления акимата Мангистауской области от 13.11.2019 № 238 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Описание порядка действий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги
4. Основанием для начала процедуры (действия) по оказанию государственной услуги является:
при обращении в Государственную корпорацию - заявление согласно приложения 1 к Стандарту;
при обращении на портал – электронное заявление, удостоверенное ЭЦП услугополучателя.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления акимата Мангистауской области от 13.11.2019 № 238 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Описание порядка взаимодействия структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги
5. Перечень структурных подразделений услугодателя, участвующих в процессе оказания государственной услуги:
1) сотрудник канцелярии услугодателя;
2) руководитель услугодателя;
3) ответственный исполнитель услугодателя;
4) инспектор Государственной корпорации;
5) накопительный сектор Государственной корпорации;
6) сектор выдачи документов Государственной корпорации.
4. Описание порядка взаимодействия с Государственной корпорацией и (или) иными услугодателями, а также порядка использования информационных систем в процессе оказания государственной услуги
6. Описание порядка обращения через Государственную корпорацию с указанием длительности каждой процедуры:
1) услугополучатель представляет документы указанные в пункте 9 Стандарта;
2) инспектор Государственной корпорации регистрирует поступившие документы в течение 15 (пятнадцати) минут и выдает расписку услугополучателю о приеме соответствующих документов с указанием:
номера и даты приема запроса;
вид запрашиваемой государственной услуги;
количества и наименований приложенных документов;
даты (времени) и места выдачи документов;
фамилии, имени, отчества инспектора Государственной корпорации, принявшего заявление на оформление документов;
фамилии, имени, отчества услугополучателя, фамилии, имени, отчества представителя услугополучателя и их контактные телефоны. Результат – прием документов;
в случае предоставления услугополучателем неполного пакета документовсогласно перечню, предусмотренному пунктом 9 Стандарта государственнойуслуги, и (или) документов с истекшим сроком действия работник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов по форме, согласно приложения 3 к Стандарту государственной услуги;

Ескерту. 3 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы әкімдігінің 13.11.2019 № 238 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Мемлекеттiк қызметті көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушiнiң құрылымдық бөлiмшелерiнiң (қызметкерлерiнiң) iс-қимыл тəртiбiн сипаттау
4. Мемлекеттік қызмет көрсету бойынша рəсімдерді (іс-қимылдарды) бастау үшін негіз болады:
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде - Стандарттың) 1 қосымшасына сəйкес өтініш;
порталға жүгінген кезде – көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куəландырылған электрондық өтініш.
Ескерту. 4 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы әкімдігінің 13.11.2019 № 238 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Мемлекеттiк қызмет көрсету процесінде көрсетiлетiн қызмет берушiнiң құрылымдық бөлiмшелерiнiң (қызметкерлерiнiң) өзара iс- қимылы тəртiбiн сипаттау
5. Мемлекеттік қызмет көрсету процесіне қатысатын көрсетілетін қызметті берушiнiң құрылымдық бөлiмшелерінің тiзбесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері;
2) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы;
3) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы;
4) Мемлекеттік корпорация инспекторы;
5) Мемлекеттік корпорацияның жинақтаушы секторы;
6) Мемлекеттік корпорацияның құжаттарды беру секторы.
4. Мемлекеттік корпорациямен жəне (немесе) өзге де көрсетiлетiн қызметтi берушiлермен өзара iс-қимыл тəртiбiн, сондай-ақ мемлекеттiк көрсетілетін қызмет көрсету процесінде ақпараттық жүйелердi пайдалану тəртiбiн сипаттау
6. Əрбір процестің ұзақтығын көрсете отырып, Мемлекеттік корпорация
арқылы жүгiну тəртiбiн сипаттау:
1) көрсетілетін қызметті алушы Стандарттың 9-тармағында көрсетілген
құжаттарды ұсынады;
2) Мемлекеттік корпорация инспекторы келіп түскен құжаттарды 15 (он бес) минут ішінде тіркейді жəне көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы:
сұрау салудың нөмірі жəне қабылданған күні;
сұрау салынған мемлекеттік көрсетілетін қызметтің түрі;
қоса берілген құжаттардың саны мен атауы;
құжаттарды беру күні (уақыты) жəне орны;
құжаттарды ресімдеуге өтінішті қабылдаған Мемлекеттік корпорация инспекторының тегі, аты, əкесінің аты;
көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, əкесінің аты, көрсетілетін қызметті алушы өкілінің тегі, аты, əкесінің аты жəне олардың байланыс телефондары көрсетілген қолхат береді. Нəтижесі – құжаттар қабылдау; көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызмет Стандартының 9 тармағында көзделген тізбеге сəйкес құжаттардың топтамасын толық ұсынбаған жəне (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайларда көрсетілетін қызметті беруші немесе Мемлекеттік корпорация қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады, бұл ретте Мемлекеттік корпорация қызметкері мемлекеттік көрсетілетін қызмет Стандартың 3 қосымшасына сəйкес нысан бойынша құжат қабылдаудан бас тартқаны туралы қолхат береді.

3) инспектор Государственной корпорации документы передает в накопительный сектор в течение 30 (тридцати) минут. Результат – передачадокументов;
4) накопительный сектор Государственной корпорации собирает документы, составляет реестр и передает документы через курьера Государственной корпорации в канцелярию услугодателя в течение 1 (одного) рабочего дня. Результат – передача документов;
5) сотрудник канцелярии услугодателя регистрирует поступившие документы и передает руководителю в течение 15 (пятнадцати) минут. Результат - регистрация;
6) руководитель услугодателя осуществляет ознакомление с поступившими документами и отправляет ответственному исполнителю услугодателя на исполнение в течение 15 (пятнадцати) минут. Результат –передает на исполнение;
7) ответственный исполнитель услугодателя проверяет представленные документы на соответствие пункта 9 Стандарта, а также нормам Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" после проверки и анализа представленных документов в информационной системе "Запись актов гражданского состояния" (далее - ИС "ЗАГС") формирует актовую запись, осуществляет регистрацию и распечатывает соответствующее свидетельство (справку) в течение 1 (одного) рабочего дня;
при наличии электронной версии актовых записей в ИС "ЗАГС" и при наличии в архиве регистрирующего органа акта гражданского состояния государственная услуга оказывается в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента представления услугополучателем необходимых документов, установленных пунктом 9 Стандарта (день приема не входит в срок оказания государственной услуги), выдача документов производится на 5 (пятый) рабочий день, при необходимости направления запроса в другой регистрирующий орган срок оказания государственной услуги продлевается до 30 (тридцати) календарных дней, с уведомлением услугополучателя в течение 3 (трех) календарных дней;
при регистрации акта гражданского состояния в другом регистрирующем органе - 30 (тридцать) календарных дней (день приема не входит в срок оказания государственной услуги);
после формирования соответствующего свидетельства (справки) передает на подпись руководителю услугодателя, затем в свидетельстве (справке) ставится гербовая печать услугодателя. Результат – передает на подпись и проставление гербовой печати руководителю услугодателя;
8) руководитель услугодателя подписывает результат государственной услуги и проставляет в свидетельстве (справке) гербовую печать и направляет в канцелярию услугодателя в течение 15 (пятнадцати) минут. Результат – подписывает свидетельство (справку) и ставит гербовую печать;

3) Мемлекеттік корпорация инспекторы қабылданған құжаттарды 30 (отыз) минут ішінде Мемлекеттік корпорацияның жинақтау секторына береді.
Нəтижесі - құжаттарды беру;
4) Мемлекеттік корпорацияның жинақтау секторы құжаттарды жинайды, тізілім жасайды жəне Мемлекеттік корпорация курьері арқылы құжаттарды көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне 1 (бір) жұмыс күн ішінде жібереді. Нəтижесі - құжаттарды беру;
5) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері келіп түскен құжаттарды тіркейді жəне 15 (он бес) минут ішінде көрсетілетін қызметті берушінің басшысына береді. Нəтижесі – тіркеу;
6) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы келіп түскен құжаттармен танысады жəне 15 (он бес) минут ішінде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысына жолдайды. Нəтижесі – орындауға жолдау;
7) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы ұсынылған құжаттарды Стандарттың 9 тармағына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 26 желтоқсандағы "Неке (ерлі-зайыптылық) жəне отбасы туралы" Кодексінің нормаларына сəйкестігін тексереді, ұсынылған құжаттарды тексеріп жəне талдау жасағаннан кейін "Азаматтық хал актілерінің жазбасы" ақпараттық жүйесінде (бұдан əрі – "АХАЖ" АЖ) акт жазбасын қалыптастырады, тіркеуді жүзеге асырады жəне 1 (бір) жұмыс күн ішінде тиісті куəлікті (анықтаманы) басып шығарады;
"АХАЖ" АЖ акт жазбаларының электронды нұсқасы болған кезде жəне тіркеу органның мұрағатында азаматтық хал актісі болған кезде көрсетілетін қызмет алушымен Стандарттың 9 тармағымен бекітілген қажетті құжаттарды тапсырған сəттен бастап 5 (бес) (құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметі көрсету мерзіміне кірмейді) жұмыс күні ішінде көрсетіледі, құжаттар (бесінші) жұмыс күні беріледі, егер басқа мемлекеттік органға сұрау жолдау қажет болса, қарау мерзімі 30 (отыз) күнтізбелік күнге дейін ұзартылады, көрсетілетін қызметті алушыны 3 (үш) күнтізбелік күн ішінде хабардар етіледі;
азаматтық хал актісін басқа тіркеуші органда тіркеген кезде 30 (отыз) күнтізбелік күн (құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді);
тиісті куəлікті (анықтаманы) қалыптастырғаннан кейін көрсетілетін қызметті берушінің басшысына қол қою үшін жолдайды, кейін куəлікке (анықтамаға) көрсетілетін қызметті берушінің елтаңбалы мөрі басылады.
Нəтижесі – көрсетілетін қызметті берушінің басшысына қол қою жəне елтаңбалы мөр басу үшін жолдайды;
8) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы мемлекеттік көрсетілетін қызмет нəтижесіне қол қояды жəне куəлікке (анықтамаға) елтаңбалы мөр басады жəне көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне 15 (он бес) минут ішінде жолдайды. Нəтижесі – куəлікке (анықтамаға) қол қояды жəне елтаңбалы мөр басады;

9) сотрудник канцелярии услугодателя регистрирует и в течение 1 (одного) рабочего дня передает результат государственной услуги на основании реестра через курьера Государственной корпорации в сектор выдачи документов Государственной корпорации. Результат – регистрирует и передает результат государственной услуги;
10) сектор выдачи документов Государственной корпорации выдает результат государственной услуги услугополучателю в течение 1 (одного) рабочего дня. Результат – выдает результат государственной услуги;
7. Описание порядка обращения и функционального взаимодействия при оказании государственной услуги через портал:
1) услугополучатель осуществляет регистрацию на портале с помощью индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН) и пароля (осуществляется для незарегистрированных получателей на портале);
2) процесс 1 – ввод услугополучателем ИИН и пароля (процесс авторизации) на портале для получения услуги;
3) условие 1 – проверка на портале подлинности данных о зарегистрированном услугополучателе через ИИН и пароль;
4) процесс 2 – формирование порталом сообщения об отказе в авторизации в связи с имеющимися нарушениями в данных услугополучателя;
5) процесс 3 – выбор услугополучателем услуги, указанной в настоящем регламенте, вывод на экран формы запроса для оказания услуги и заполнение услугополучателем формы (ввод данных) с учетом ее структуры и форматных требований, прикрепление к форме запроса необходимых копий документов в электронном виде, указанные в пункте 9 Стандарта, а также выбор потребителем регистрационного свидетельства ЭЦП для удостоверения (подписания) запроса;
6) условие 2 – проверка на портале срока действия регистрационного свидетельства ЭЦП и отсутствия в списке отозванных (аннулированных) регистрационных свидетельств, а также соответствия идентификационных данных (между ИИН, указанным в запросе, и ИИН, указанным в регистрационном свидетельстве ЭЦП);
7) процесс 4 – формирование сообщения об отказе в запрашиваемой услуге в связи с неподтверждением подлинности ЭЦП услугополучателя;
8) процесс 5 – удостоверение запроса для оказания государственной услуги посредством ЭЦП услугополучателя и направление электронного документа (запроса) через портал в ИС "ЗАГС" для обработки;
9) условие 3 – проверка данных о регистрации актов гражданского состояния в ИС "ЗАГС";
10) процесс 6 - формирование сообщения об отказе в запрашиваемой услуге в связи с отсутствием актовой записи в ИС "ЗАГС";

9) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері тіркейді жəне мемлекеттік қызмет көрсету нəтижесін тізілімге негізінде Мемлекеттік корпорация курьері арқылы Мемлекеттік корпорацияның құжаттарды беру секторына 1 (бір) жұмыс күн ішінде жолдайды. Нəтижесі – тіркейді жəне мемлекеттік қызмет көрсету нəтижесін жолдайды;
10) Мемлекеттік корпорацияның құжаттарды беру секторы мемлекеттік қызмет көрсету нəтижесін көрсетілетін қызметті алушыға 1 (бір) жұмыс күн ішінде береді. Нəтижесі – мемлекеттік қызмет көрсету нəтижесін береді.
7. Портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезіндегі жүгіну жəне функционалдық өзара іс-əрекет тəртібін сипаттау:
1) көрсетілетін қызметті алушы порталда жеке сəйкестендіру нөмірі (бұдан əрі – ЖСН) жəне пароль көмегімен тіркеуді жүзеге асырады (порталда тіркелмеген алушылар үшін жүзеге асырылады);
2) 1 - процесс – көрсетілетін қызметті алушымен қызмет алу үшін ЖСН жəне паролін порталға енгізу (авторизациялау процессі);
3) 1 - шарт – көрсетілетін қызметті алушы туралы деректердің түпнұсқалығын ЖСН мен пароль арқылы порталда тексеру;
4) 2 - процесс – көрсетілетін қызметті алушының деректерінде бар бұзушылықтарға байланысты авторизациялаудан бас тарту туралы хабарламаны порталмен қалыптастыру;
5) 3 - процесс – көрсетілетін қызметті алушының осы регламентте көрсетілген қызметті таңдауы, қызметті көрсетуге арналған сұрау салу нысанын экранға шығару жəне оның құрылымы мен форматтық талаптарын ескере отырып, көрсетілетін қызметті алушының нысанды толтыруы (деректерді енгізуі), сұрау салу нысанына қажетті электрондық түрдегі құжаттар көшірмелерін қоса беруі, сондай-ақ, Стандартың 9 тармағында көрсетілгендей нақтылау үшін (қол қою үшін) тұтынушымен ЭЦҚ тіркеу куəлігін таңдау;
6) 2 - шарт – порталда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ тіркеу куəлігінің қолданылу мерзімін жəне кері қайтарылған (жойылған) тіркеу куəліктерінің тізімінде оның болмауын, сондай-ақ сұрау салуда көрсетілген (ЖСН жəне ЭЦҚ тіркеу куəлігінде көрсетілген ЖСН арасында сəйкестендіру деректерінің сəйкестігін) тексеру;
7) 4 - процесс – көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ түпнұсқалығының расталмауына байланысты сұратылатын қызметтен бас тарту туралы хабарламаны қалыптастыру;
8) 5 - процесс – көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ арқылы мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұранысты куəландыру жəне электронды құжатты (сұранысты) өңдеуі үшін портал арқылы "АХАЖ" АЖ жолдау;
9) 3 - шарт - азаматтық хал актілерін тіркеу туралы мəліметтерді "АХАЖ" АЖ тексеру;
10) 6 - процесс – "АХАЖ" АЖ акт жазбаларының болмауына байланысты сұратылатын қызметтен бас тарту туралы хабарламаны қалыптастыру;

11) процесс 7 – оплата государственной услуги через платежный шлюз электронного правительства (далее – ПШЭП);
12) условие 4 – проверка (обработка) услугодателем соответствия приложенных услугополучателем документов, указанных в пункте 9 Стандарта являющихся основанием для оказания услуги;
13) процесс 8 – формирование сообщения об отказе в запрашиваемой услуге в связи с имеющимися нарушениями в документах услугополучателя;
14) процесс 9 – получение услугополучателем результата услуги (уведомление), сформированного порталом. Электронный документ формируется с использованием ЭЦП сотрудника услугодателя.
Функциональные взаимодействия информационных систем, задействованных при оказании государственной услуги через портал приведены диаграммой согласно приложения 1 к настоящему регламенту.
8. Подробное описание последовательности процедур (действий), взаимодействий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги, а также описания порядка взаимодействия с иными услугодателями и (или) Государственной корпорацией и порядка использования информационных систем в процессе оказания государственной услуги отражается в справочнике бизнес-процессов оказания государственной услуги согласно приложения 2 к настоящему регламенту. Справочник бизнес-процессов оказания государственной услуги размещается на интернет-ресурсе услугодателя.
Приложение 1 к регламенту государственной услуги
"Выдача повторных свидетельств или справок
о регистрации актов гражданского состояния"
Диаграмма функционального взаимодействия информационных систем, задействованных в оказании государственной услуги через портал
Условные обозначения:
Приложение к регламенту государственной услуги
"Выдача повторных свидетельств или справок
о регистрации актов гражданского состояния"
Справочник бизнес-процессов оказания государственной услуги Выдача повторных свидетельств или справок
Сноска. Приложение в редакции постановления акимата Мангистауской области от 16.04.2018 № 67(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Условные обозначения
Утвержден
постановлением акимата
Мангистауской области
от 31 декабря 2015 года № 411
Регламент государственной услуги "Регистрация установления отцовства, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния"

11) 7 - процесс – мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық үкіметтің төлемдік шлюзі (бұдан əрі – ЭҮТШ) арқылы төлеу;
12) 4 - шарт – көрсетілетін қызметті берушімен Стандарттың 9 тармағында көрсетілген жəне мемлекеттік қызметті көрсету үшін негіз болатын құжаттарды көрсетілетін қызметті алушының жалғаған құжаттарының сəйкестігін тексеру (өңдеу);
13) 8 - процесс – көрсетілетін қызметті алушының құжаттарында бар бұзушылықтарға байланысты сұратылатын қызметтен бас тарту туралы хабарламаны қалыптастыру;
14) 9 - процесс – көрсетілетін қызметті алушының порталда қалыптастырылған көрсетілетін қызмет нәтижесін (хабарлама) алуы. Электрондық құжат көрсетілетін қызметті беруші қызметкерінің ЭЦҚ пайдалана отырып қалыптастырылады.
Портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсетуде қолданылған ақпараттық жүйелердің функционалдық өзара іс-əрекеттері осы регламентің 1 қосымшасына сәйкес диаграммада келтірілген.
8. Мемлекеттік қызметті көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) рəсімдерінің (іс-əрекеттерінің) өзара іс-əрекеттерінің реттілігінің толық сипаттамасы, сондай-ақ өзге көрсетілген қызметті берушілермен жəне (немесе) Мемлекеттік корпорациямен өзара іс-əрекет тəртібінің жəне мемлекеттік қызмет көрсету процесінде ақпараттық жүйелерді қолдану тəртібінің сипаттамасы осы регламентке 2 қосымшаға сəйкес мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес-процестерінің анықтамалығында келтірілген.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес-процестерінің анықтамалығы қызметті берушінің интернет-ресурсында орналастырылады.
"Азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама
куәліктер немесе анықтамалар беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет регламентіне 1 қосымша
Портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсетуде қолданылған ақпараттық жүйелердің функционалдық өзара іс - әрекеттерінің диаграммасы
Шартты белгілері
"Азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама
куәліктер немесе анықтамалар беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламентіне қосымша
"Азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталамакуәліктер немесе анықтамалар беру"мемлекеттік қызметкөрсетудің бизнес-процестерінің анықтамалығы
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда- Маңғыстау облысы әкімдігінің 16.04.2018 № 67 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Шартты белгілері
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 411 қаулысымен
Бекітілген
"Әке болуды анықтауды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті

7) ответственный исполнитель услугодателя проверяет представленные документы на соответствие пункта 9 Стандарта, а также нормам Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" после проверки и анализа представленных документов в ИС "ЗАГС" формирует актовую запись, осуществляет регистрацию и распечатывает соответствующее свидетельство, после формирования соответствующего свидетельства передает на подпись руководителю услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней;
при необходимости направления заявления о регистрации расторжения брака на основании вступившего в законную силу решения суда по месту его вынесения в другую территориальную единицу - 30 (тридцать) календарных дней;
регистрация расторжения брака (супружества) на основании: вступившего в законную силу решения суда о признании супруга безвестно отсутствующим, либо недееспособным, также приговора суда об осуждении супруга за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет – 45 (сорока пяти) календарных дней (день приема не входит в срок оказания государственной услуги), с уведомлением в недельный срок со дня поступления заявления супруга, находящегося в заключении, либо опекуна недееспособного супруга или опекуна над имуществом признанного безвестно отсутствующего супруга;
государственная регистрация расторжения брака (супружества) по взаимному согласию супругов, не имеющих несовершеннолетних детей, оказывается по истечении месячного срока со дня подачи заявления (день приема не входит в срок оказания государственной услуги);
при необходимости дополнительной проверки документов, установленных пунктом 9 Стандарта, срок оказания услуги продлевается не более чем на 30 (тридцать) календарных дней, с уведомлением услугополучателя в течение 3 (трех) календарных дней с момента продления срока рассмотрения. Результат – передает на подпись и проставление гербовой печати руководителю услугодателя;
8) руководитель услугодателя подписывает результат государственной услуги и проставляет в свидетельстве гербовую печать и направляет в канцелярию услугодателя в течение 15 (пятнадцати) минут. Результат – подписывает свидетельство и ставит гербовую печать;
9) сотрудник канцелярии услугодателя регистрирует и передает результат государственной услуги курьеру Государственной корпорации на основанииреестра. Результат – регистрирует и передает результат государственной услуги.
10) курьер Государственной корпорации передает результат государственной услуги в сектор выдачи документов Государственной корпорации в течение 1 (одного) рабочего дня. Результат – передает результат государственной услуги;

7) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы ұсынылған құжаттарды Стандарттың 9 тармағына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 26 желтоқсандағы "Неке (ерлі-зайыптылық) жəне отбасы туралы" Кодексінің нормаларына сəйкестігін тексереді, ұсынылған құжаттарды тексеріп жəне талдау жасағаннан кейін "АХАЖ" АЖ акт жазбасын қалыптастырады, тіркеуді жүзеге асырады жəне тиісті куəлікті басып шығарады, тиісті куəлікті қалыптастырғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күн ішінде көрсетілетін қызметті берушінің басшысына қол қою үшін жолдайды;
басқа аумақтық бірлікте шығару орны бойынша заңды күшіне енген сот шешімінің негізінде, неке бұзуды тіркеу туралы өтінішті жолдау қажет болған кезде 30 (отыз) күнтізбелік күн;
хабар-ошарсыз кеткен деп танылған, əрекетке қабілетсіз немесе қылмыс жасағаны үшін кемінде үш жыл мерзімге бас бостандығынан айыруға сотталған адаммен некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу, тіркеуші орган өтініш түскен күннен бастап 1 (бір) апта мерзімде ол туралы қамауда жатқан жұбайға не əрекетке қабілетсіз жұбайдың қорғаншысына немесе хабар-ошарсыз кеткен деп танылған жұбайдың мүлкінің қорғаншысына хабарлай отырып, 45 (қырық бес) күнтізбелік күн ішінде (құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді) көрсетіледі;
кəмелетке толмаған балалары жоқ ерлі-зайыптылардың өзара келісімі бойынша некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу өтініш берілген күннен бастап бір ай мерзім өткеннен кейін (құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді) көрсетіледі; Стандарттың 9-тармағында белгіленген құжаттарды қосымша тексеру қажет болған кезде, қызмет көрсету мерзімі көрсетілетін қызметті алушыны 3 (үш) күнтізбелік күн ішінде хабардар ете отырып, қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 30 (отыз) күнтізбелік күннен аспайтын уақытқа ұзартылады.
Нəтижесі - көрсетілетін қызметті берушінің басшысына қол қоюға жəне елтаңбалы мөр басуға жолдайды;
8) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы мемлекеттік көрсетілетін қызмет нəтижесіне қол қойып, куəлікке елтаңбалы мөр басады жəне 15 (он бес) минут ішінде қызметті берушінің кеңсесіне жолдайды. Нəтижесі – куəлікке қол қояды жəне елтаңбалы мөр басады;
9) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері дайын куəлікті тіркейді, мемлекеттік қызмет көрсету нəтижесін тізілімге сəйкес Мемлекеттік корпорация курьеріне береді.Нəтижесі – тіркейді жəне мемлекеттік қызмет көрсету нəтижесін береді;
10) Мемлекеттік корпорация курьері мемлекеттік қызмет көрсету нəтижесін Мемлекеттік корпорацияның құжаттарды беру секторына 1 (бір) жұмыс күн ішінде береді. Нəтижесі – мемлекеттік қызмет көрсету нəтижесін береді;

12) процесс 9 – ввод вторым услугополучателем ИИН и пароля (процесс авторизации) на портале для получения услуги;
13) условие 3 – проверка на портале подлинности данных о втором зарегистрированном услугополучателе через ИИН и пароль;
14) процесс 10 – формирование порталом сообщения об отказе в авторизации в связи с имеющимися нарушениями в данных второго услугополучателя;
15) процесс 11 – вход в "личный кабинет" второго услугополучателя для заполнения электронного документа (запроса);
16) процесс 12 – удостоверение запроса для оказания государственной услуги посредством ЭЦП второго услугополучателя и направление электронного документа (запроса) через портал в ИС "ЗАГС" для обработки услугодателем;
17) условие 4 – проверка (обработка) услугодателем соответствия приложенных услугополучателями документов, указанных в пункте 9 Стандарта являющихся основанием для оказания услуги;
18) процесс 13 – формирование сообщения об отказе в запрашиваемой услуге в связи с имеющимися нарушениями в документах услугополучателей;
19) процесс 14 – получение услугополучателями результата государственной услуги, сформированного порталом. Электронный документ формируется сиспользованием ЭЦП сотрудника услугодателя.
Функциональные взаимодействия информационных систем, задействованных при оказании государственной услуги через портал приведены диаграммой согласно приложения 1 к настоящему регламенту.
10. Подробное описание последовательности процедур (действий), взаимодействий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги, а также описания порядка взаимодействия с иными услугодателями и (или) Государственной корпорацией и порядка использования информационных систем в процессе оказания государственной услуги отражается в справочнике бизнес-процессов оказания государственной услуги согласно приложения 2 к настоящему регламенту.Справочник бизнес-процессов оказания государственной услуги размещается на интернет-ресурсе услугодателя.
Приложение 1 к регламенту государственной услуги
"Регистрация расторжения брака (супружества), в том числе внесение
изменений, дополнений и исправлений в записи актов
гражданского состояния"
Диаграмма функционального взаимодействия информационных систем, задействованных в оказании государственной услуги через портал
Условные обозначения
Приложение к регламенту государственной услуги
"Регистрация расторжения брака (супружества),
в том числе внесение изменений, дополнений и
исправлений в записи актов гражданского состояния"
Справочник бизнес-процессов оказания государственной услуги "Регистраци расторжения брака (супружества), в том числе внесение изменений,дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния"

12) 9 - процесс – екінші көрсетілетін қызметті алушымен қызмет алу үшін ЖСН жəне паролін порталға енгізу (авторизациялау процесі);
13) 3 - шарт – екінші көрсетілетін қызметті алушы туралы деректердің түпнұсқалығын ЖСН мен пароль арқылы порталда тексеру;
14) 10 - процесс – екінші көрсетілетін қызметті алушының деректерінде бар бұзушылықтарға байланысты авторизациялаудан бас тарту туралы хабарламаны порталмен қалыптастыру;
15) 11 - процесс – екінші көрсетілетін қызметті алушының электронды құжатты (сұранысты) толтыру үшін "жеке кабинетіне" кіру;
16) 12 - процесс – екінші көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ арқылы мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұранысты куəландыру жəне электронды құжатты (сұранысты) көрсетілетін қызмет берушімен өңдеу үшін портал арқылы "АХАЖ" АЖ жолдау;
17) 4 - шарт – көрсетілетін қызметті берушімен Стандарттың 9 тармағында көрсетілген жəне мемлекеттік қызметті көрсету үшін негіз болатын құжаттарды көрсетілетін қызметті алушының жалғаған құжаттарының сəйкестігін тексеру (өңдеу);
18) 13 - процесс – көрсетілетін қызметті алушының құжаттарында бар бұзушылықтарға байланысты сұратылатын қызметтен бас тарту туралы хабарламаны қалыптастыру;
19) 14 - процесс – көрсетілетін қызметті алушылардың порталда электрондық құжат көрсетілетін қызметті беруші қызметкерінің ЭЦҚ пайдалану арқылы қалптастырады.
Портал арқылы мемлекеттік қызметті көрсетуде қолданылған ақпараттық жүйелердің функционалдық өзара іс-əрекеттері осы регламенттің 1 қосымшасына сəйкес диаграммасында келтірілген.
10. Мемлекеттік қызметті көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) рəсімдерінің (іс-əрекеттерінің), өзара іс-əрекеттерінің реттілігінің толық сипаттамасы, сондай-ақ өзге көрсетілген қызметті берушілермен жəне (немесе) Мемлекеттік корпорациямен өзара іс-əрекет тəртібінің жəне мемлекеттік қызмет көрсету процесінде ақпараттық жүйелерді қолдану тəртібінің сипаттамасы осы регламентке 2-қосымшаға сəйкес мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес - процестерінің анықтамалығында келтірілген. Мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес-процестерінің анықтамалығы қызметті берушінің интернет-ресурсында орналастырылады.
"Неке (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу, оның ішінде
азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер,
толықтырулар мен түзетулер енгізу"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламентіне 1 қосымша
Портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсетуде қолданылған ақпараттық жүйелердің функционалдық өзара іс - әрекеттерінің диаграммасы
"Неке (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу, оның ішінде
азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер,
толықтырулар мен түзетулер енгізу"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламентіне қосымша
"Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттікқызмет көрсетудің бизнес-процестерінің анықтамалығы

Сноска. Приложение в редакции постановления акимата Мангистауской области от 16.04.2018 № 67(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Условные обозначения
Утвержден постановлением
акимата Мангистауской области от
31 декабря 2015 года № 411
Регламент государственной услуги Аннулирование записей актов гражданского состояния"
Сноска. Постановление дополнено регламентом в соответствии с постановлением акимата Мангистауской области от 16.04.2018 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Государственная услуга "Аннулирование записей актов гражданского состояния" (далее – государственная услуга оказывается местными исполнительными органами (далее - МИО) районов и городов областного значения, города районного значения, акимы сел, сельских округов (далее – услугодатель).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется на альтернативной основе через:
услугодателя;
МИО города районного значения, акимы поселков, сел, сельских округов;
некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления акимата Мангистауской области от 13.11.2019 № 238 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форма оказания государственной услуги: электронная/бумажная.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления акимата Мангистауской области от 13.11.2019 № 238 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Результат оказания государственной услуги:
при аннулировании записи акта гражданского состояния по заявлению заинтересованных лиц, а также на основании решения суда – ответ регистрирующего органа об аннулировании записи акта гражданского состояния;
при аннулировании актовых записей об установлении отцовства, усыновлении (удочерении) (c восстановлением первично сформированного индивидуально идентификационного номера), о перемене имени, фамилии и отчества - повторное свидетельство о рождении с первоначальными данными, при необходимости справка о рождении;
при аннулировании актовой записи о расторжении брака - свидетельство о заключении соответствующего брака;
либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги на бумажном носителе при предъявлении документа, удостоверяющего личность, в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 стандарта государственной услуги "Аннулирование записей актов гражданского состояния", утвержденного приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 219 "Об утверждении стандартов государственных услуг по вопросам регистрации актов гражданского состояния и апостилирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11374) (далее – Стандарт).
На портале в "личный кабинет"услугополучателя направляется уведомление о приеме электронного заявления и назначении даты аннулирования записи акта гражданского состояния в форме электронного документа, удостоверенного электронно цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в форме электронного документа в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 Стандарта.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная.

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда- Маңғыстау облысы әкімдігінің 16.04.2018 № 67 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Шартты белгілері
Маңғыстау облысы әкімдігінң
31 желтоқсан 2015 жылғы № 411
Қаулысымен бекітілген
"Азаматтық хал актілері жазбаларын жою" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті
Ескерту. Қаулы регламентпен толықтырылды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 16.04.2018 № 67 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Жалпы ережелер
1. "Азаматтық хал актілері жазбаларын жою" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі - ЖАО) (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру мынадай баламалы негізде:
көрсетілетін қызметті беруші;
аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың, аудандық маңызы бар қаланың ЖАО, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері;
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
"электрондық үкіметтің" веб-порталы" (бұдан әрі – портал) www.egov.kz арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 1 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы әкімдігінің 13.11.2019 № 238 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: электрондық/қағаз түрінде.
Ескерту. 2 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы әкімдігінің 13.11.2019 № 238 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі:
азаматтық хал акті жазбасының күшін мүдделі тараптардың өтініші бойынша, сондай-ақ сот шешімі негізінде жойған кезде - азаматтық хал акті жазбасының күшін жою туралы тіркеуші органның жауабы;
әке болуды анықтау, бала асырап алу (алғашқы қалыптастырылған жеке сәйкестендіру нөмірін қалпына келтірумен), атын, тегін, әкесінің атын өзгерту туралы жазбалардың күшін жойған кезде - бастапқы деректермен қайталама туу туралы куәлік, қажет болған жағдайда, туу туралы анықтама;
неке бұзу туралы акт жазбасының күшін жойған кезде - тиісті некені қию туралы куәлік;
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 219 "Азаматтық хал актілерін тіркеу және апостильдеу мәселелері бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11374) бекітілген "Азаматтық хал актілері жазбаларын жою"мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының (бұдан әрі – Стандарт) 10 тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы қағаз жеткізгіштегі дәлелді жауап.
Порталда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" қызмет берушінің уәкілетті адамының электронды цифрлы қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында электрондық өтініштің қабылданғаны және азаматтық хал акт жазбасын жою күнінің тағайындалғаны туралы хабарлама не осы мемлекеттік қызмет көрсету стандартының 10 тармағында көзделген негіздер бойынша және жағдайларда мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы электронды құжат нысанындағы дәлелді жауап жолданады.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің нысаны: қағаз түрінде.

Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления акимата Мангистауской области от 13.11.2019 № 238 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам (далее – услугополучатель).
2. Описание порядка действий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги
4. Основанием для начала процедуры (действия) по оказанию государственной услуги является заявление и документы согласно пункту 10 Стандарта (далее – пакет документов).
5. Содержание процедуры (действия), входящей в состав процесса оказания государственной услуги:
1) сотрудник канцелярии услугодателя принимает и регистрирует пакет документов, 15 (пятнадцать) минут и передает руководителю.
Результат процедуры (действия) – прием и регистрация пакета документов;
2) руководитель услугодателя определяет ответственного исполнителя, налагает соответствующую визу и передает ответственному исполнителю услугодателя, 1 (один) час.
Результат процедуры (действия) – виза руководителя услугодателя;
3) ответственный исполнитель услугодателя готовит проект результата оказания государственной услуги, в течение месяца (день приема не входит в срок оказания государственной услуги):
по заявлению заинтересованных лиц, при необходимости запроса в другие государственные органы и проведения дополнительного изучения или проверки, срок рассмотрения продлевается не более чем на 29 (двадцать девять) календарных дней, с уведомлением услугополучателя в течение 2 (двух) календарных дней с момента продления срока рассмотрения;
аннулирование записей актов гражданского состояния на основании: решения суда – 14 (четырнадцать) календарных дней (день приема не входит в срок оказания государственной услуги), при необходимости запроса в другие государственные органы, срок оказания услуги продлевается не более чем на 29 (двадцать девять) календарных дней с уведомлением услугополучателя в течение 2 (двух) календарных дней.
На портале – получение уведомления о назначении даты аннулирования записи актов гражданского состояния – 1 (один) рабочий день;
Результат процедуры (действия) – проект результата оказания государственной услуги;
4) руководитель услугодателя подписывает проект результата оказания государственной услуги, 1 (один) час.
Результат процедуры (действия) – подписанный результат оказания государственной услуги;

Ескерту. 3 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы әкімдігінің 13.11.2019 № 238 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет жеке тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) тегін көрсетіледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) іс-қимылы тәртібін сипаттау
4. Мемлекеттік қызмет көрсету бойынша рәсімді (іс-қимылды) бастауға негіздеме Стандарттың 9-тармағына сәйкес өтініш пен құжаттар (бұдан әрі – құжаттар топтамасы) болып табылады..
5. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің құрамына кіретін рәсімнің (іс-қимылдың) мазмұны:
1)көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері құжаттар топтамасын қабылдайды және тіркейді 15 (он бес) минут және көрсетілетін қызметті берушінің басшысына береді.
Рәсімнің (іс-қимылдың) нәтижесі – құжаттар топтамасын қабылдау және тіркеу;
2) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы жауапты орындаушыны айқындайды, тиісті бұрыштама қояды және көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысына береді, 1 (бір) сағат.
Рәсімнің (іс-қимылдың) нәтижесі – көрсетілетін қызметті беруші басшысының бұрыштамасы;
3) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің жобасын дайындайды, бір ай ішінде (қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді);
мүдделі тұлғалардың өтініші бойынша, басқа мемлекеттік органдарға сұрау салу және қосымша зерделеу немесе тексеруді жүргізу қажет болған кезде, қарау мерзімі қызметті алушыны қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап көрсетілетін 2 (екі) күнтізбелік күн ішінде хабардар ете отырып, 29 (жиырма тоғыз) күнтізбелік күннен аспайтын уақытқа ұзартылады;
азаматтық хал актілері жазбаларын жою: сот шешімінің негізінде - күнтізбелік 14 (он төрт) күн (қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді), басқа мемлекеттік органдарға сұрау салу қажет болған кезде, қызмет көрсету мерзімі көрсетілетін қызметті алушыны 2 (екі) күнтізбелік күн ішінде хабардар ете отырып, 29 (жиырма тоғыз) күнтізбелік күннен аспайтын уақытқа ұзартылады;
Рәсімнің (іс-қимылдың) нәтижесі – мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесінің жобасы;
порталда – азаматтық хал акт жазбасын жою күнін тағайындау туралы хабарламаны алу – 1 (бір) жұмыс күні;
4) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің жобасына қол қояды, 1 (бір) сағат.
Рәсімнің (іс-қимылдың) нәтижесі – қол қойылған мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі;

5) сотрудник канцелярии услугодателя выдает результат оказания государственной услуги, 15 (пятнадцать) минут.
Результат процедуры (действия) – выдача результата оказания государственной услуги.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенным постановлением акимата Мангистауской области от 13.11.2019 № 238 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Описание порядка взаимодействия структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги
6. Перечень структурных подразделений услугодателя, участвующих в процессе оказания государственной услуги:
сотрудник канцелярии услугодателя;
руководитель услугодателя;
ответственный исполнитель услугодателя.
7. Описание последовательности процедур (действий) между структурными подразделениями (работниками) услугодателя:
1) сотрудник канцелярии услугодателя проводит прием и регистрацию пакета документов и передает на рассмотрение руководителю услугодателя, 15 (пятнадцать) минут;
2) руководитель услугодателя определяет ответственного исполнителя и налагает соответствующую визу и передает ответственному исполнителю услугодателя, 1 (один) час;
3) ответственный исполнитель услугодателя готовит проект результата оказания государственной услуги, в течение месяца (день приема не входит в срок оказания государственной услуги):
по заявлению заинтересованных лиц, при необходимости запроса в другие государственные органы и проведения дополнительного изучения или проверки, срок рассмотрения продлевается не более чем на 29 (двадцать девять) календарных дней, с уведомлением услугополучателя в течение 2 (двух) календарных дней с момента продления срока рассмотрения;
аннулирование записей актов гражданского состояния на основании: решения суда – 14 (четырнадцать) календарных дней (день приема не входит в срок оказания государственной услуги), при необходимости запроса в другие государственные органы, срок оказания услуги продлевается не более чем на 29 (двадцать девять) календарных дней с уведомлением услугополучателя в течение 2 (двух) календарных дней.
На портале – получение уведомления о назначении даты аннулирования записи актов гражданского состояния – 1 (один) рабочий день;
4) руководитель услугодателя подписывает результат оказания государственной услуги и передает сотруднику канцелярии услугодателя, 1 (один) час;
5) сотрудник канцелярии услугодателя выдает результат оказания государственной услуги услугополучателю, 15 (пятнадцать) минут.

5) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін береді, 15 (он бес) минут.
Рәсімнің (іс-қимылдың) нәтижесі - мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру.
Ескерту. 5 - тармаққа өзгерістер енгізілді - Маңғыстау облысы әкімдігінің 13.11.2019 № 238 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Мемлекеттік қызмет көрсету процесіне қатысатын көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері;
көрсетілетін қызметті берушінің басшысы;
көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) өзара іс-қимылы тәртібін сипаттау
7. Көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелері (қызметкерлері) арасындағы рәсімдердің (іс-қимылдардың) реттілігін сипаттау:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері құжаттар топтамасын қабылдау мен тіркеуді жүргізеді және көрсетілетін қызметті берушінің басшысына қарауға береді, 15 (он бес) минут;
2) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы жауапты орындаушыны айқындайды және тиісті бұрыштама қояды және көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысына береді, 1 (бір) сағат;
3) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің жобасын дайындайды, 29 (жиырма тоғыз) күнтізбелік күн (қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді);
мүдделі тұлғалардың өтініші бойынша, басқа мемлекеттік органдарға сұрау салу және қосымша зерделеу немесе тексеру қажет болған кезде, қарау мерзімі қызметті алушыны қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап көрсетілетін 2 (екі) күнтізбелік күн ішінде хабардар ете отырып, 29 (жиырма тоғыз) күнтізбелік күннен аспайтын уақытқа ұзартылады;
азаматтық хал актілері жазбаларын жою: сот шешімінің негізінде – күнтізбелік 14 (он төрт) күн (қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді), басқа мемлекеттік органдарға сұрау салу қажет болған кезде, қызмет көрсету мерзімі көрсетілетін қызметті алушыны күнтізбелік 2 (екі) күн ішінде хабардар ете отырып, күнтізбелік 29 (жиырма тоғыз) күннен аспайтын уақытқа ұзартылады;
порталда – азаматтық хал акт жазбасын жою күнін тағайындау туралы хабарламаны алу – 1 (бір) жұмыс күні;
4) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің жобасына қол қояды және кеңсе қызметкеріне береді, 1 (бір) сағат;
5) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін береді, 15 (он бес) минут.

Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенным постановлением акимата Мангистауской области от 13.11.2019 № 238 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Описание порядка взаимодействия с Государственной корпорацией и (или) иными услугодателями, а также порядка использования информационных систем в процессе оказания государственной услуги
Сноска. Регламент дополнен разделом 4 в соответствии с постановлением акимата Мангистауской области от 13.11.2019 № 238 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Описание порядка обращения через Государственную корпорацию с указанием длительности каждой процедуры:
1) инспектор Государственной корпорации проводит регистрацию заявления в течении 15 минут, и выдает услугополучателю расписку о приеме документов, указанных в пункте 9 Стандарта и передает полученные документы в накопительный сектор Государственной корпорации. Накопительный сектор Государственной корпорации в тот же рабочий день отправляет документы в канцелярию услугодателя.
В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 10 Стандарта, и (или) документов с истекшим сроком действия инспектор отказывает в приеме заявления;
2) сотрудник канцелярии услугодателя проводит регистрацию полученных документов и в течении 20 (двадцати) минут передает полученные документы руководителю;
3) руководитель услугодателя осуществляет ознакомление с поступившими документами и отправляет ответственному исполнителю услугодателя на исполнение в течение 30 (тридцати) минут;
4) ответственный исполнитель услугодателя осуществляет проверку полноты документов, готовит результат государственной услуги, либо мотивированный ответ об отказе государственной услуги предусмотренным пунктом 10 Стандарта и отправляет руководителю услугодателя на подпись;
5) руководитель услугодателя подписывает результат государственной услуги и в тот же рабочий день отправляет их в канцелярию услугодателя;
6) сотрудник канцелярии услугодателя в течении 10 (десяти) минут регистрирует результат государственной услуги и отправляет в Государственную корпорацию;
7) инспектор Государственной корпорации выдает услугополучателю результат государственной услуги.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 8 в соответствии с постановлением акимата Мангистауской области от 13.11.2019 № 238 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 7 - тармаққа өзгерістер енгізілді - Маңғыстау облысы әкімдігінің 13.11.2019 № 238 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Мемлекеттік корпорациямен жəне (немесе) өзге де көрсетiлетiн қызметтi берушiлермен өзара iс-қимыл тəртiбiн, сондай-ақ мемлекеттiк қызмет көрсету процесінде ақпараттық жүйелердi пайдалану тəртiбiн сипаттау
Ескерту. Регламент 4 - бөліммен толықтырылды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 13.11.2019 № 238 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Əрбір процестің ұзақтығын көрсете отырып, Мемлекеттік корпорация арқылы жүгiну тəртiбiн сипаттау:
1) Мемлекеттік корпорацияның инспекторы өтінішті 15 (он бес) минут ішінде тіркейді, көрсетілетін қызметті алушыға Стандарттың 9-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдағаны жөнінде қолхат береді және қабылданған құжаттарды Мемлекеттік корпорацияның жинақтау секторына табыстайды. Мемлекеттік корпорацияның жинақтау секторы сол жұмыс күні ішінде құжаттарды көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне жолдайды.
Көрсетілетін қызметті алушы Стандарттың 10-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда инспекторы өтініш қабылдаудан бас тартады;
2) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері келген құжаттарды тіркеп, қабылданған құжаттарды көрсетілетін қызметті берушінің басшысына ұсынады - 20 (жиырма) минут ішінде;
3) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы келіп түскен құжаттармен танысады және 30 (отыз) минут ішінде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысына орындауға жолдайды;
4) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы құжаттардың толықтығын тексереді мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін немесе Стандарттың 10-тармағында көзделген мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тарту туралы дәлелді жауапты дайындайды және көрсетілетін қызметті берушінің басшысына қол қоюға жолдайды;
5) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы сол жұмыс күні ішінде мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесіне қол қояды және оны көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне жолдайды;
6) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері 10 (он) минут ішінде мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін тіркеп, Мемлекеттік корпорацияға жолдайды;
7) Мемлекеттік корпорация инспекторы көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін береді.
Ескерту. Регламент 8 – тармақпен толықтырылды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 13.11.2019 № 238 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

9. Описание порядка обращения и функционального взаимодействия при оказании государственной услуги через портал:
1) услугополучатель осуществляет регистрацию на портале с помощью индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН) и пароля (осуществляется для незарегистрированных получателей на портале);
2) процесс 1 – ввод услугополучателем ИИН и пароля (процесс авторизации) на портале для получения услуги;
3) условие 1 – проверка на портале подлинности данных о зарегистрированном услугополучателе через ИИН и пароль;
4) процесс 2 – формирование порталом сообщения об отказе в авторизации в связи с имеющимися нарушениями в данных услугополучателя;
5) процесс 3 – выбор услугополучателем услуги, указанной в настоящем регламенте, вывод на экран формы запроса для оказания услуги и заполнение услугополучателем формы (ввод данных) с учетом ее структуры и форматных требований, прикрепление к форме запроса необходимых копий документов в электронном виде, указанные в пункте 9 Стандарта, а также выбор потребителем регистрационного свидетельства электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) для удостоверения (подписания) запроса;
6) условие 2 – проверка на портале срока действия регистрационного свидетельства ЭЦП и отсутствия в списке отозванных (аннулированных) регистрационных свидетельств, а также соответствия идентификационных данных (между ИИН, указанным в запросе, и ИИН, указанным в регистрационном свидетельстве ЭЦП);
7) процесс 4 – формирование сообщения об отказе в запрашиваемой услуге в связи с неподтверждением подлинности ЭЦП услугополучателя;
8) процесс 5 – удостоверение запроса для оказания государственной услуги посредством ЭЦП услугополучателя и направление электронного документа (запроса) через портал в ИС "ЗАГС" для обработки услугодателем;
9) условие 3 – проверка (обработка) услугодателем соответствия приложенных услугополучателем документов, указанных в пункте 9 Стандарта являющихся основанием для оказания услуги;
10) процесс 6 – формирование сообщения об отказе в запрашиваемой услуге в связи с имеющимися нарушениями в документах услугополучателя;
11) процесс 7 – получение услугополучателем результата услуги (уведомление), сформированного порталом. Электронный документ формируется с использованием ЭЦП сотрудника услугодателя.
Функциональные взаимодействия информационных систем, задействованных при оказании государственной услуги через портал приведены диаграммой согласно 2 к настоящему регламенту.

9. Портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезіндегі жүгіну жəне функционалдық өзара іс-əрекет тəртібін сипаттау:
1) көрсетілетін қызметті алушы порталда жеке сəйкестендіру нөмірі (бұдан əрі – ЖСН) жəне пароль көмегімен тіркеуді жүзеге асырады (порталда тіркелмеген алушылар үшін жүзеге асырылады);
2) 1- процесс – көрсетілетін қызметті алушымен қызмет алу үшін ЖСН жəне паролін порталға енгізу (авторизациялау процесі);
3) 1 - шарт – көрсетілетін қызметті алушы туралы деректердің дұрыстығын ЖСН мен пароль арқылы порталда тексеру;
4) 2 - процесс – көрсетілетін қызметті алушының деректерінде бар бұзушылықтарға байланысты авторизациялаудан бас тарту туралы хабарламаны порталмен қалыптастыру;
5) 3 – процесс – көрсетілетін қызметті алушының осы регламентте көрсетілген қызметті таңдауы, қызметті көрсетуге арналған сұрау салу нысанын экранға шығару жəне оның құрылымы мен форматтық талаптарын ескере отырып, көрсетілетін қызметті алушының нысанды толтыруы (деректерді енгізуі), Стандартың 9 тармағында көрсетілгендей сұрау салу нысанына қажетті электрондық түрдегі құжаттар көшірмелерін қоса беруі, сондай – ақ тұтынушымен сондай-ақ тұтынушымен сұрауды нақтылау үшін (қол қою үшін) электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) тіркеу куəлігін таңдау;
6) 2 - шарт – көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ тіркеу куəлігінің қолданылу мерзімін жəне кері қайтарылған (жойылған) тіркеу куəліктерінің тізімінде оның болмауын, сондай-ақ сұрау салуда көрсетілген (ЖСН жəне ЭЦҚ тіркеу куəлігінде көрсетілген ЖСН арасында сəйкестендіру деректерінің сəйкестігін) тексеру;
7) 4 - процесс – көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ түпнұсқалығының расталмауына байланысты сұратылатын қызметтен бас тарту туралы хабарламаны қалыптастыру;
8) 5 - процесс – көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ арқылы мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұранысты куəландыру жəне электронды құжатты (сұранысты) өңдеуі үшін портал арқылы "АХАЖ" АЖ жолдау;
9) 3 - шарт - қызмет көрсетуге негіз болатын Стандарттың 9 тармағында көрсетілгендей, көрсетілетін қызметті берушімен көрсетілетін қызметті алушының қосымша жалғаған құжаттарының сəйкестігін тексеру (өңдеу);
10) 6 - процесс – көрсетілетін қызметті алушының құжаттарында бұзушылықтар болуына байланысты сұратылатын қызметтен бас тарту туралы хабарламаны қалыптастыру;
11) 7 - процесс – көрсетілетін қызметті алушының порталда қалыптастырылған көрсетілетін қызмет (хабарлама) алуы. Электрондық құжат көрсетілетін қызметті беруші қызметкерінің ЭЦҚ пайдалана отырып қалыптастырылады.
Портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсетуде қолданылған ақпараттық жүйелердің функционалдық өзара іс-əрекеттері осы регламенттің 2 қосымшасына сәйкес диаграммада келтірілген.";

Сноска. Регламент дополнен пунктом 9 в соответствии с постановлением акимата Мангистауской области от 13.11.2019 № 238 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Подробное описание последовательности процедур (действий), взаимодействий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги, а также описания порядка взаимодействия с иными услугодателями и (или) Государственной корпорацией и порядка использования информационных систем в процессе оказания государственной услуги отражается в справочнике бизнес-процессов оказания государственной услуги согласно приложению 1 к настоящему регламенту. Справочник бизнес-процессов оказания государственной услуги размещается на интернет-ресурсеуслугодателя.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 10 в соответствии с постановлением акимата Мангистауской области от 13.11.2019 № 238 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к регламенту государственной
услуги "Аннулирование записей
актов гражданского
состояния"
Справочник бизнес-процессов оказания государственной услуги "Аннулирование записей актов гражданского состояния" Условные обозначения
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенным постановлением акимата Мангистауской области от 13.11.2019 № 238 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2 к регламенту
государственной услуги
"Аннулирование записей актов
граждаского граждаского состояния"
Диаграмма функционального взаимодействия информационных систем, задействованных в оказании государственной услуги через портал
Сноска. Регламент дополнен приложением 2 в соответствии с постановлением акимата Мангистауской области от 13.11.2019 № 238 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Условные обозначения

Ескерту. Регламент 9 – тармақпен толықтырылды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 13.11.2019 № 238 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Мемлекеттік қызметті көрсету процесініде көрсетілетін қызмет берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) рəсімдерінің (іс- əрекеттерінің), өзара іс-əрекеттерінің реттілігінің толық сипаттамасы, сондай-ақ өзге көрсетілген қызметті берушілермен жəне (немесе) Мемлекеттік корпорациямен өзара іс-əрекет тəртібінің жəне мемлекеттік қызмет көрсету процесінде ақпараттық жүйелерді қолдану тəртібінің сипаттамасы регламентке 1 қосымшаға сəйкес мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес - процестерінің анықтамалығында келтірілген.
Ескерту. Регламент 10 – тармақпен толықтырылды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 13.11.2019 № 238 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Азаматтық хал актілері
жазбаларын жою" мемлекеттік көрсетілетін қызметіне 1 қосымша"
"Азаматтық хал актілері жазбаларын жою" мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес-процестерінің анықтамалығы
Ескерту. 1 - қосымшаға өзгерістер енгізілді - Маңғыстау облысы әкімдігінің 13.11.2019 № 238 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Шартты белгілері
"Азаматтық хал актілерін жою"
мемлекеттік көрсетілетін
қызметіне регламентіне 2 қосымша
Портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсетуде қолданылған ақпараттық жүйелердің функционалдық өзара іс - әрекеттерінің диаграммасы
Ескерту. Регламент 2 - қосымшамен толықтырылды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 13.11.2019 № 238 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Шартты белгілері