Об утверждении Положения о коммунальном государственном учреждении "Управление культуры города Алматы"
Постановление акимата города Алматы от 13 января 2015 года № 1/11. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Алматы 11 февраля 2015 года № 1126. Утратило силу постановлением акимата города Алматы от 15 июня 2016 года № 2/278
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Алаты от 15.06.2016 № 2/278 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", акимат города Алматы ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление культуры города Алматы".
2. Коммунальному государственному учреждению "Управление культуры города Алматы" в установленном законодательством порядке:
1) известить органы юстиции города Алматы о внесенных изменениях в его Учредительные документы;
2) обеспечить размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Алматы З. Аманжолову.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Алматы
А. Есимов
Утверждено
постановлением акимата
города Алматы
от 13 января 2015 года № 1/11
Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление культуры города Алматы"
1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры города Алматы" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере культуры на территории города Алматы.
2. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры города Алматы" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и Законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, постановлениями акимата города Алматы, решениями и распоряжениями акима города Алматы, иными нормативными правовыми актами и настоящим положением.
3. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры города Алматы" является юридическим лицом в организационно-правовой форме коммунального государственного учреждения, имеет печать и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

"Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы Ережені бекіту туралы
Алматы қаласы әкімдігінің 2015 жылғы 13 қаңтардағы № 1/11 қаулысы. Алматы қаласының Әділет департаментінде 2015 жылғы 11 ақпанда № 1126 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 2016 жылғы 15 маусымдағы № 2/278 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 15.06.2016 № 2/278 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, Алматы қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы Ереже бекітілсін.
2. "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) өзінің Құрылтай құжаттарына енгізілген өзгерістер туралы Алматы қаласының әділет органдарына хабарласын;
2) осы қаулының интернет-ресурста орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы әкімінің орынбасары З. Аманжоловаға жүктелсін.
4. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласының әкімі
А. Есімов
Алматы қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 13 қаңтардағы
№ 1/11 қаулысымен бекітілді
"Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы Ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі Алматы қаласының аумағындағы мәдениет саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. "Алматы қаласының Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне және басқа да нормативтік құқықтық актілеріне, Алматы қаласы әкімдігінің қаулыларына, Алматы қаласы әкімінің шешімдері мен өкімдеріне, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі коммуналдық мемлекеттік мекемесінің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

4. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры города Алматы" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры города Алматы" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры города Алматы" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления культуры города Алматы и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности коммунального государственного учреждения "Управление культуры города Алматы" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение коммунального государственного учреждения "Управление культуры города Алматы": 050001, город Алматы, Бостандыкский район, площадь Республики, 4.
9. Полное наименование коммунального государственного учреждения:
на государственном языке: "Алматы қаласы мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
на русском языке: коммунальное государственное учреждение "Управление культуры города Алматы".
10. Настоящее Положение является учредительным документом коммунального государственного учреждения "Управление культуры города Алматы".
11. Финансирование деятельности коммунального государственного учреждения "Управление культуры города Алматы" осуществляется из местного бюджета.
12. Коммунальному государственному учреждению "Управление культуры города Алматы" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Управления культуры города Алматы.
Если Коммунальному государственному учреждению "Управление культуры города Алматы" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности коммунального государственного учреждения "Управление культуры города Алматы"
13. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" определена миссия коммунального государственного учреждения "Управление культуры города Алматы" - реализация основных направлений государственной политики в сфере культуры и искусства в городе Алматы.

4. "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің, егер оған заңнамаға сәйкес уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарабы болуға құқығы бар.
6. "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі заңнамамен белгіленген тәртіпте өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің орналасқан жері: 050000, Алматы қаласы, Бостандық ауданы, Республика алаңы, 4.
9. Коммуналдық мемлекеттік мекеменің толық атауы:
мемлекеттік тілде: "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде: Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры города Алматы".
10. Осы Ереже "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне кәсіпкерлік субъектілерімен Алматы қаласы Мәдениет басқармасының міндеттерін орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2."Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары және құқықтары мен міндеттері
13. Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 15 желтоқсандағы "Мәдениет туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің миссиясы - Алматы қаласының мәдениет және өнер саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын іске асыру деп белгіленген.

14. Основными задачами деятельности Управления является реализация государственной политики в сфере культуры.
15. Функции коммунального государственного учреждения "Управление культуры города Алматы" определены в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О культуре", статьей 9-2 Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах", Законом Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охpане и использовании объектов истоpико-культуpного наследия", со статьями 6, 7, 8, 9, 10, 16 Закона Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц":
1) разрабатывает программы развития в области культуры и обеспечивает их исполнение;
2) осуществляет координацию деятельности государственных организаций культуры в сфере театрального, музыкального и киноискусства, культурно-досуговой деятельности, библиотечного и музейного дела;
3) поддерживает и координирует деятельность государственных организаций культуры по развитию театрального, музыкального и киноискусства, культурно-досуговой деятельности и народного творчества, библиотечного и музейного дела, разрабатывает основные направления и перспективы их развития, внедряет инновационные методы работы, обеспечивает деятельность учреждений в области культуры;
4) организует проведение региональных смотров, фестивалей и конкурсов в различных сферах творческой деятельности;
5) обеспечивает сохранность историко-культурного наследия путем осуществления руководства, контроля и проведения работ по выявлению, учету, охране, реставрации, консервации, регенерации, использования и пропаганде памятников истории, материальной и духовной культуры, ходатайствует перед вышестоящими органами о привлечении к ответственности должностных лиц, предприятий и учреждений, общественных объединений, организаций и граждан, нарушающих нормы законодательства о защите, сохранении и использовании памятников истории и культуры, также увековечению памяти видных деятелей культуры страны;
6) создает экспертную комиссию по временному вывозу культурных ценностей, а также выдает свидетельство на право временного вывоза культурных ценностей;
7) осуществляет мониторинг деятельности организаций культуры, расположенных на соответствующей территории, и предоставляет в уполномоченный орган информацию, а также статистические отчеты установленной формы;
8) осуществляет управление коммунальной собственностью в области культуры, а также разрабатывает нормативно-правовые акты в сфере управления коммунальным имуществом в пределах своей компетенции;

14. Басқарма қызметінің негізгі міндеттері мәдениет саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру болып табылады.
15. "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің функциялары Қазақстан Республикасының "Мәдениет туралы" Заңының 8 бабына, Қазақстан Республикасының "Әкімшілік рәсімдер туралы" Заңының 9-2 бабына, Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі "Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қараудың тәртібі туралы" Заңының 6, 7, 8, 9, 10, 16 баптарына сәйкес белгіленген:
1) мәдениет саласында өңірлік даму бағдарламаларын әзірлейді және олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
2) театр, музыка және кино өнері саласындағы мемлекеттік мәдениет ұйымдарының қызметін, мәдени-демалыс қызметін, кітапхана және мұражай ісін үйлестіруді жүзеге асырады;
3) мемлекеттік мәдениет ұйымдарының театр, музыка және кино өнерін дамыту жөніндегі қызметін, мәдени-демалыс қызметін және халық шығармашылығын, кітапхана және мұражай ісін қолдайды және үйлестіреді, негізгі бағыттарды әзірлейді және олардың даму болашағының жайын айқындайды, жұмыстың инновациялық әдістерін енгізеді, мәдениет саласындағы мекемелердің қызметін қамтамасыз етеді;
4) шығармашылық қызметтің әртүрлі салаларында өңірлік байқауларды, фестивальдер мен конкурстарды ұйымдастырады;
5) тарих, материалдық және рухани мәдениеттің есебін алу, сақтау, реставрациялау, консервациялау, регенерациялау, пайдалану және насихаттау бойынша жұмыстарға басшылық ету, бақылау жасау және жүргізу арқылы тарихи-мәдени мұраның сақталуын қамтамасыз ету, жоғары тұрған органдардың алдында тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау, сақтау және пайдалану туралы заңнаманың нормаларын бұзатын лауазымды тұлғаларды, кәсіпорындар мен ұйымдарды және азаматтарды жауапқа тарту, сондай-ақ еліміздің көрнекті мәдениет қайраткерлерін мәңгі есте қалдыру туралы өтініш білдіреді;
6) мәдени құндылықтарды уақытша әкету бойынша сараптама комиссиясын құрады, сондай-ақ мәдени құндылықтарды уақытша әкетуге құқық беретін куәлік береді;
7) тиісті аумақта орналасқан мәдениет ұйымдары қызметінің мониторингін жүзеге асырады, және уәкілетті органға ақпаратты, сондай-ақ белгіленген үлгідегі статистикалық есепті береді;
8) мәдениет саласындағы коммуналдық меншікті басқаруды жүзеге асырады, сондай-ақ өз құзыреті шегінде коммуналдық меншікті басқару саласындағы нормативтік-құқықтық актілерді әзірлейді;

9) активно содействует развитию казахской национальной культуры, культуры народов республики и мировой культуры;
10) взаимодействует с творческими Союзами, общественными организациями, государственными органами;
11) поддерживает деятельность государственных организаций культуры в области библиотечного и музейного дела как основы информационной и культурно-досуговой деятельности путем анализа состояния библиотек и музеев области, разработки основных направлений и перспектив их развития, внедрения инновационных методов работы;
12) поддерживает деятельность театрально-зрелищных и концертных организаций путем обеспечения доступности театрально-концертных мероприятий для всех слоев населения города и организовывает гастроли, фестивали, конкурсы, национальные, государственные праздники, юбилейных и культурно-массовых и зрелищных мероприятий;
13) содействует внедрению передового отечественного и зарубежного опыта по вопросам организации и управления деятельностью в сфере культуры путем поиска, изучения, экспертизы нововведений, организации экспериментальной апробации новых предложений в системе культуры;
14) оказывает поддержку юным талантам, работникам, деятелям культуры и искусства;
15) повышает роль учреждений культуры в духовном, нравственном и эстетическом воспитании подрастающего поколения;
16) проводит аттестацию работников культуры и других специалистов учреждений культуры, если это предусмотрено актами;
17) представляет отчеты в вышестоящие органы по вопросам культуры;
18) развивает культурные связи с городами-побратимами, городами СНГ и зарубежных стран;
19) сохраняет, развивает, распространяет национальную культуру и культуры народов Казахстана;
20) проводит международные, республиканские, городские культурные и иные мероприятия, обеспечивающие создание различных видов произведений искусств, направленные на пропаганду достижений и образцов культурно-духовного развития;
21) проводит международные, республиканские, городские и иные мероприятия, акции, конкурсы, направленные на укрепление внутриполитической стабильности, гражданского мира и межнационального согласия, воспитания Казахстанского патриотизма;
22) организовывает мероприятий по реализации поручений акима города Алматы, акимата города и курирующего заместителя акима города по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
23) сотрудничает со средствами массовой информации по вопросам пропаганды и развития культуры;

9) қазақтың ұлттық мәдениетін, республика халықтарының мәдениетін және әлемдік мәдениеттің дамуына белсене жәрдемдеседі;
10) шығармашылық Одақтармен, қоғамдық ұйымдармен, мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасасады;
11) қаладағы кітапханалар мен мұражайлардың жағдайына талдау жасау, оларды дамытудың болашаққа арналған негізгі бағыттарын әзірлеу, жұмыстың инновациялық әдістерін енгізу жолымен ақпараттық және мәдени-демалыс қызметінің негіздері ретінде мемлекеттік мәдениет ұйымдарының кітапхана және мұражай ісі саласындағы қызметін қолдайды;
12) қала халқының барлық топтары үшін театр-концерттік іс-шаралардың қолжетімділігін қамтамасыз ету және гастрольдер, фестивальдер, байқаулар, ұлттық, мемлекеттік мерекелерді, мерейтойлық және мәдени-бұқаралық және ойын-сауық іс-шараларын ұйымдастыру жолымен театр-көріністік және концерттік ұйымдардың қызметіне қолдау көрсетеді;
13) мәдениет жүйесіндегі жаңалықтарды іздестіру, зерттеу, оларға сараптама жасау, жаңа ұсыныстарды эксперименттік байқауды ұйымдастыру жолымен мәдениет саласындағы ұйымдастыру мен басқару қызметінің мәселелері бойынша отандық және шетелдік озық тәжірибені енгізуге жәрдемдеседі;
14) жас дарындарға, қызметкерлерге, мәдениет және өнер қайраткерлеріне қолдау көрсетеді;
15) мәдениет мекемелерінің жеткіншек ұрпақты рухани, адамгершілік және эстетикалық жағынан тәрбиелеу бойынша рөлін арттырады;
16) егер актілермен көзделген болса, мәдениет қызметкерлерін және мәдениет мекемелерінің басқа да мамандарын аттестациядан өткізеді;
17) жоғары тұрған органдарға мәдениет мәселелері бойынша есептер ұсынады;
18) бауырлас қалалармен, ТМД-ның және шет елдердің қалаларымен мәдени байланыстарды дамытады;
19) ұлттық мәдениетті және Қазақстан халықтарының мәдениетін сақтайды, дамытады, таратады;
20) мәдени-рухани дамудың жетістіктері мен үлгілерін насихаттауға бағытталған әртүрлі өнер шығармаларын жасауды қамтамасыз ететін халықаралық, республикалық, қалалық мәдени және басқа да іс-шараларды өткізеді;
21) ішкі саяси тұрақтылықты, азаматтық татулық пен ұлтаралық келісімді, қазақстандық патриотизмді насихаттауға бағытталған халықаралық, республикалық, қалалық іс-шараларды және басқа да іс-шараларды, акцияларды, конкурстарды өткізеді;
22) Алматы қаласы әкімінің, қала әкімдігінің және қала әкімінің Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша жетекшілік ететін орынбасарының тапсырмаларын іске асыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастырады;
23) бұқаралық ақпарат құралдарымен мәдениетті насихаттау және дамыту мәселелері бойынша ынтымақтастық жасайды;

24) взаимодействует с общественными объединениями, неправительственными организациями, профессиональными союзами и иными организациями по вопросам, относящимся к компетенции Управления культуры города Алматы;
25) разрабатывает меры по социальной защите работников культуры и ходатайствует перед вышестоящими государственными органами о награждении государственными и ведомственными наградами Республики Казахстан работников культуры;
26) разрабатывает и представляет на рассмотрение в уполномоченный орган бюджетные заявки на предстоящий финансовый год;
27) разрабатывает и утверждает Концепции художественного оформления города;
28) рассматривает гендерные аспекты;
29) рассматривает обращения граждан и организаций;
30) контролирует исполнение постановлений акимата города Алматы, решений и распоряжений акима города Алматы по вопросам, относящимся к компетенции коммунального государственного учреждения "Управление культуры города Алматы";
31) организовывает работу по признанию объектов историко-культурного наследия памятниками истории и культуры местного значения и включению в Государственный список памятников истории и культуры местного значения на основании заключения историко-культурной экспертизы;
32) проводит работу по лишению памятников истории и культуры местного значения его статуса и исключает из Государственного списка памятников истории и культуры местного значения на основании заключения историко-культурной экспертизы.
33) обеспечивает соблюдение особого режима объектов национального культурного достояния.
16. В целях реализации основных задач и осуществления своих функций коммунальное государственное учреждение "Управление культуры города Алматы", в пределах своей компетенции, вправе:
1) запрашивать и получать от государственных органов, иных организаций должностных лиц и граждан необходимую информацию;
2) вправе организовывать проведение республиканских конкурсов и фестивалей в различных сферах творческой деятельности по согласованию с уполномоченным органом;
3) осуществлять на территории города координацию деятельности подведомственных и иных организаций культуры, независимо от их ведомственной принадлежности и форм собственности, по вопросам, относящимся к компетенции Управления;
4) рассматривать, согласовывать, утверждать планы финансирования, сметные расчеты подведомственных предприятий коммунального государственного учреждения "Управление культуры города Алматы";
5) вносить в установленном порядке в Министерство культуры и спорта Республики Казахстан, акиму города Алматы и курирующему заместителю акима города предложения по вопросам, относящимся к компетенции Управления;

24) қоғамдық бірлестіктермен, үкіметтік емес ұйымдармен, кәсіптік одақтармен және басқа да ұйымдармен Басқарманың құзыретіне жататын мәселелер бойынша өзара іс-қимыл жасайды;
25) мәдениет қызметкерлерін әлеуметтік қорғау бойынша шаралар әзірлеу және жоғары тұрған мемлекеттік органдарға мәдениет қызметкерлерін Қазақстан Республикасының мемлекеттік және ведомстволық наградаларымен марапаттау туралы өтініш білдіреді;
26) алдағы қаржы жылына арналған бюджеттік өтінімді әзірлеу және уәкілетті органның қарауына ұсынады;
27) қаланы көркем безендірудің Тұжырымдамасын әзірлейді және бекітеді;
28) гендерлік аспектілерді қарайды;
29) азаматтар мен ұйымдардың өтініштерін қарайды;
30) "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құзыретіне қатысты мәселелер бойынша Алматы қаласы әкімдігінің қаулыларының, Алматы қаласы әкімінің шешімдері мен өкімдерінің орындалуын бақылайды;
31) тарихи-мәдени мұра объектiлерiн жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткiштерiн тану және тарихи-мәдени сараптама қорытындысының негізінде жергілікті маңызы бар Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізіміне қосу жұмыстарын жүргізеді;
32) жергілікті маңызы тарихи-мәдени мұра ескерткішін мәртебесінен айыру және тарихи-мәдени сараптама қорытындысының негізінде жергілікті маңызы бар Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімінен шығару жұмыстарын жүргізеді;
33) ұлттық-мәдени игілік объектілерінің айрықша режимінің сақталуын қамтамасыз етеді.
16. Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің шегінде мынадай құқықтарға ие:
1) мемлекеттік органдардан, басқа да ұйымдардан, лауазымды адамдардан және азаматтардан қажетті ақпаратты сұрату және алу;
2) уәкілетті органмен келісе отырып, шығармашылық қызметтің әртүрлі салаларында республикалық конкурстар мен фестивальдерді өткізуді ұйымдастыруға құқылы;
3) қала аумағында Басқарманың құзыретіне жататын мәселелер бойынша, ведомстволық бағыныстылығына және меншік түрлеріне қарамастан, ведомстволық бағыныстағы мәдениет ұйымдарының және басқа да ұйымдардың қызметін үйлестіруді жүзеге асыру;
4) "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің ведомстволық бағынысындағы кәсіпорындардың қаржыландыру жоспарларын, сметалық есептерін қарау, келісу, бекіту;
5) Басқарманың құзыретіне жататын мәселелер бойынша белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігіне, Алматы қаласының әкіміне және қала әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына ұсыныс енгізу;

6) вносить предложения по вопросам создания, реорганизации, ликвидации подведомственных организаций;
7) обращаться с иском в суд в порядке, установленном статьей 56 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан;
8) осуществлять управление переданным ему имуществом;
9) осуществлять иные права и обязанности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности коммунального государственного учреждения "Управление культуры города Алматы"
17. Руководство коммунальным государственным учреждением "Управление культуры города Алматы" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих функций.
18. Первый руководитель коммунального государственного учреждения "Управление культуры города Алматы" назначается на должность и освобождается от должности распоряжением акима города Алматы.
19. Первый руководитель коммунального государственного учреждения "Управление культуры города Алматы" имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Полномочия первого руководителя:
1) организует и руководит работой коммунального государственного учреждения "Управление культуры города Алматы";
2) определяет обязанности и полномочия своих заместителей и руководителей отделов коммунального государственного учреждения "Управление культуры города Алматы";
3) принимает меры, направленные на противодействие коррупционным правонарушениям в коммунальном государственном учреждении "Управление культуры города Алматы" и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер;
4) в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностей работников коммунального государственного учреждения "Управление культуры города Алматы";
5) в установленном законодательством порядке поощряет, налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников коммунального государственного учреждения "Управление культуры города Алматы";
6) утверждает структуру коммунального государственного учреждения "Управление культуры города Алматы" и положения об его отделах;
7) представляет коммунальное государственное учреждение "Управление культуры города Алматы" в государственных органах и иных организациях;
8) издает приказы в пределах своих полномочий;
9) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя коммунального государственного учреждения "Управление культуры города Алматы" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.

6) ведомстволық бағыныстағы ұйымдарды құру, қайта ұйымдастыру, тарату мәселелері бойынша ұсыныс енгізу;
7) Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексінің 56 бабында белгіленген тәртіпте сотқа талап-арыз беру;
8) өзіне бекітіліп берілген мүлікті басқаруды жүзеге асыру;
9) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес басқа да құқықтарды жүзеге асыру және міндеттерді атқару.
3. "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметін ұйымдастыру
17. "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне басшылық етуді "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттер мен функциялардың орындалуына жеке жауап беретін бірінші басшы жүзеге асырады.
18. "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы Алматы қаласы әкімінің өкімімен қызметке тағайындалады және қызметінен босатылады.
19. "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметінен босатылатын орынбасарлары болады.
20. Бірінші басшының өкілеттіктері:
1) "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің жұмысын ұйымдастырады және басшылық етеді;
2) өз орынбасарлары мен "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің бөлімдері басшыларының міндеттерін және өкілеттіктерін белгілейді;
3) "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасауға бағытталған шараларды қабылдайды және осы шараларды қабылдағаны үшін жеке жауапкершілікте болады;
4) заңнамаға сәйкес "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметінен босатады;
5) заңнамамен белгіленген тәртіпте "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін көтермелейді, оларға тәртіптік жазалар қолданады;
6) "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымын және "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің бөлімдері туралы ережелерді бекітеді;
7) мемлекеттік органдарда және басқа да ұйымдарда "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің өкілі ретінде іс-әрекет етеді;
8) өз өкілеттіктерінің шегінде бұйрықтар шығарады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа да өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы орнында болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.

21. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество коммунального государственного учреждения "Управление культуры города Алматы"
22. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры города Алматы" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество коммунального государственного учреждения "Управление культуры города Алматы" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за коммунальным государственным учреждением "Управление культуры города Алматы", относится к коммунальной собственности.
24. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры города Алматы" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и ликвидация коммунального государственного учреждения "Управление культуры города Алматы"
25. Реорганизация и упразднение коммунального государственного учреждения "Управление культуры города Алматы" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

21. Бірінші басшы қолданыстағы заңнамаға сәйкес өз орынбасарларының өкілеттіктерін белгілейді.
4. "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің мүлкі
22. "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің заңнамамен көзделген жағдайларда оралымды басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүліктің, сондай-ақ өз қызметінің нәтижесінде сатып алған мүліктің (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де көздердің есебінен қалыптастырылады.
23. "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне бекітіліп берілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
24. "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті, егер заңнамада өзгеше көзделмесе, өз бетімен иеліктен шығаруға немесе өзге де тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесін қайта құру және тарату
25. "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесін қайта құру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.